Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Мангистаускому району на 2025 - 2029 годы
Решение Мангистауского районного маслихата Мангистауской области от 14 августа 2025 года № 21/161
В соответствии с Закон Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" статья -6 пункт-1 подпункт 15, Закон Республики Казахстан "О пастбищах" статья 8, подпункт 1) и статья 13, Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ", Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 апреля 2020 года № 145 "Об утверждении Типовых правил выпаса сельскохозяйственных животных" и Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию" Мангистауский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Мангистаускому району на 2025-2029 годы согласно приложения к настоящему решению.
2. Настоящее решение вступает в силу по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель районного маслихата Е.Махмутов
Приложение
к решению Мангистауского районного
маслихата от 14 августа 2025 года
№21/161
План по управлению пастбищами и их использованию по Мангистаускому району на 2025-2029 годы
1. Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Мангистаускому району на 2025-2029 годы (далее – План) разработан в соответствии с Закон Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" статья 6 пункт 1 подпункт 15), Закон Республики Казахстан "О пастбищах" статья 8 подпункт 1) и статья 13, Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ", Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 апреля 2020 года № 145 "Об утверждении Типовых правил выпаса сельскохозяйственных животных" и Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию".

Маңғыстау ауданы бойынша 2025 - 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Маңғыстау облысы Маңғыстау аудандық мәслихатының 2025 жылғы 14 тамыздағы № 21/161 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңыңың 6-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабы 1) тармақшасына, 13-бабына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары -Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 29 сәуірдегі № 145 "Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі № 263 "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы" бұйрықтарына сәйкес Маңғыстау аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Маңғыстау ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат төрағасы Е.Махмутов
Маңғыстау аудандық мәслихатының
2025 жылғы 14 тамыздағы
№21/161 шешіміне
қосымша
Маңғыстау ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
1. Осы Маңғыстау ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңыңың 6-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабы 1) тармақшасына, 13-бабына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 29 сәуірдегі № 145 "Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі № 263 "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы" бұйрықтарына сәйкес әзірленді.

2. План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
3. План содержит:
1)схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2)схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3)схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4)схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям), согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5)схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6)схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7)схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды, согласно приложению 7 к настоящему Плану;
8)схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах согласно приложению 8 к настоящему Плану;
9)проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в сельский округ согласно приложению 9 к настоящему Плану;
10)требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице, к которым относятся:
соблюдение предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ согласно приказу Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064);
использование пастбищ с учетом пастбище оборотов и источников водопользований; разбивка площадей пастбищ на отдельные выпасные участки;
чередование участков пастбищ по сезонам года в пространстве и во времени (внутри сезона, года); ежегодное оставление одного из участков пастбище оборота без выпаса и сельскохозяйственных животных.

2. Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа деген қажеттілікті орнықты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болдырмау мақсатында қабылданды.
3. Жоспарда мынадай қосымшалар қамтылған:
1)осы Жоспардың 1 қосымшасына сәйкес әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың жер санаттары бөлінісінде орналасу схемасы (картасы);
2)осы Жоспардың 2 қосымшасына сәйкес жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдар;
3)осы Жоспардың 3 қосымшасына сәйкес ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілген схема (карта;
4)осы Жоспардың 4 қосымшасына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілері, сондай-ақ мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленетін схема (карта);
5)осы Жоспардың 5 қосымшасына сәйкес жайылымды пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген схема (карта);
6)осы Жоспардың 6 қосымшасына сәйкес халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдарды белгілейтін схема (карта);
7)осы Жоспардың 7 қосымшасына сәйкес суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы;
8)осы Жоспардың 8 қосымшасына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларының басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
9)осы Жоспардың 9 қосымшасына сәйкес ауылдық округке кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу);
10)тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті мынадай талаптарды қамтиды:
"Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын сақтау;
жайылым айналымын және суды пайдалану көздерін ескере отырып жайылымдарды пайдалану;
жайылым алаңдарын жекеленген өріс учаскелеріне бөлу;
жайылым учаскелерін жыл маусымдары бойынша кеңістікте және уақытпен (маусым, жыл ішінде) кезектестіру;
жайылым айналымы учаскелерінің бірін жайылымсыз және ауыл шаруашылығы жануарларынсыз жыл сайын қалдыру.

4. При разработке плана по управлению пастбищами и их использованию приняты следующие данные: данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра; сведения геоботанического обследования пастбищ;
сведения о скотомогильниках (биометрических ямах);
сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных;
данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, полученные из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев;
данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных;
сведения о численности поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах; данные об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий; рекомендуемые схемы пастбище оборотов;
иные данные, представленные государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Таблица 1. Распределение пастбищ по категориям земель Мангистауского района, тысяч гектаров
Наименование сельских округов
Код
классификатора административно- территориальных
объектов
Категории земель
Итого земель
сельско хозяйственного назначения
населенных пунктов
промышленности, транспорта, связи и иного не
сельскохозяйственного назначения
особо охраняемых природных территорий
лесного фонда
водного фонда
запаса
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Мангистауский
район

4. Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды әзірлеу кезінде:
өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері;
жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері;
мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер;
жайылымдық инфрақұрылым объектілері туралы және ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер;
иелерін көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарларының сәйкестендіру деректері базасынан алынған ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы саны туралы деректер;
ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер;
шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы мәліметтер;
екпе және аридтік жайылымдарда, орман, су қорлары мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлерінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы деректер;
жайылым айналымдарының ұсынылатын схемалары;
мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
1-кесте. Маңғыстау ауданы жайылымдарын жерлердің санаттары бойынша бөлу,мың гектар
Ауылдық округтердің
атауы
Әкімшілік- аумақтық объектілер жіктеушінің коды
Жерлер санаты
Жерлер жиыны (гектар)
ауыл шаруашылығы мақсатындағы
(гектар)
елді мекендердің (гектар)
өнеркәсіп, көлік және өзге де ауыл
шаруашылығы мақсатындағы емес(гектар)
ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың (гектар)
орман қорының (гектар)
су қорының (гектар)
босалқы жер (гектар)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Маңғыстау
ауданы

1027
474637000
Жынгылдинский селький округ
Крестьянск ое хозяйство
630920301883
"Жоламан" Әзірбаев Н
110
3
Итого
:
3038
61538
2694
3
14621
5. Мангистауский район расположен в центральной части области. Граничит на севере с Бейнеуским районом и Каспийским морем, на Западе с Тупкараганским, Мунайлинским районами, на юге с Каракиянским районом, на востоке с Республикой Узбекистан.
6. Административно-территориальное деление состоит из 5 селов (Жынгылды, Шетпе, Жармыш, Кызан, Акшымырау) и 7 сельских округов (Отпан, Шайыр, Онды, Шебир, Тущыкудук, Сайотес, Актобе).
7. Общая площадь территории Мангистауского района - 4 701 832,30 га. Категории земель:
земли сельскохозяйственного назначения - 1 087 532,6975 га; земли населенного пункта - 200 730,71 га;
земли промышленности, транспорта, обороны, связи и другого назначения – 65 285, 2923 га; земли лесного фонда - 26 524,00 га;
земли водного фонда - 4627,62 га; земли запаса - 3 217 524,9802 га.
8. Всего по Мангистаускому району имеется 3 693 329,4368 га пастбищных угодий. Пастбища общего пользования населения вблизи населенного пункта 171627,03 гектара.
9. Климат района континентальный, зима мягкая, лето жаркое и засушливое. В течение года наблюдается ветреная погода. Средняя температура воздуха в зимние месяцы -9 -13°С, средняя температура воздуха в летние месяцы +27+29 °С, среднегодовое количество осадков -100-150 мм. Почва на севере серая, супесчаная серая, бледно-серая.
10. На большей части территории произрастают полынь, тысячелистник, сосна и другие виды трав. Территория естественной растительности для выпаса скота распространяется по всей территории района.
11. Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 1,5-2,0 центнеров с гектара. Запасные корма из скошенной травы и искусственной скошенной травы используются в период зимовки.
4. Использование пастбищ
12. Основными пользователями пастбищ на территории района являются сельскохозяйственные структуры. Животные жителей населенных пунктов содержатся на землях, принадлежащих населенным пунктам. Всего за сезон на полуостров Устюрт откачивается 88 291 голов скота из села Шетпе, сельского округа Актобе, села Жармыш, сельского округа Онды, сельского округа Отпан, сельского округа Шайыр, села Жынгылды и сельского округа Сайотес. 104 769 голов скота из села Кызан, села Акшымырау, сельского округа Тущикудык, сельского округа Шебир откачиваются на северный полуостров "Бузачи". А поголовье скота, остающееся на территории населенных пунктов, в основном дойные животные, выпасается на пастбищах общего пользования населения.
В настоящее время в районе функционирует 461 крестьянское хозяйство.

1027
474637000
Жыңғылды ауылдық округі
Шаруа қожалығы
630920301883
"Жоламан" Әзірбаев Н
110
3
Барл ығы:
3038
61538
26943
14621
5. Маңғыстау ауданы облыстың орталық бөлігінде орналасқан. Солтүстігінде Бейнеу ауданымен және Каспий теңізімен, батысында Түпқараған, Мұнайлы аудандарымен, оңтүстігінде Қарақия ауданымен, шығысында Өзбекстан Республикасымен шектеседі.
6. Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша 5 ауыл (Жыңғылды, Шетпе, Жармыш, Қызан, Ақшымырау) және 7 ауылдық округтен (Отпан, Шайыр, Онды, Шебір, Тұщықұдық, Сайөтес, Ақтөбе) құралған.
7. Маңғыстау ауданы аумағының жалпы көлемі – 4 701 832,30 га. Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 1 087 532,6975 га; елді мекеннің жерлері – 200 730,71 га;
өнеркәсіп, көлік, қорғаныс, байланыс және басқа мақсаттағы жерлер – 65 285,2923 га;
орман қорының жері – 26 524,00 га; су қорының жері – 4627,62 га;
босалқы жер – 3 217 524,9802 га.
8. Маңғыстау ауданы бойынша барлығы 3 693 329,4368 гектар жайылым алқаптары бар. Елді мекен маңындағы халықтың ортақ пайдалануындағы мал жайылымы 171627,03 гектар.
9. Аудан аймағының климаты тым континенттік, қысы жұмсақ, жазы ыстық әрі қуаң. Жыл бойы желді ауа райы байқалып тұрады. Қыс айларындағы ауаның орташа температурасы -9 -13°С, жаз айларындағы ауаның орташа температурасы +27+29 °С. Жауын-шашынның жылдық орташа мөлшері -100-150 мм. Топырағы солтүстігінде сұр, құмайтты сұр, бозғылт сұр.
10. Аумақтың басым бөлігінде жусан, бұйырғын, жантақ, сораң шөп және басқа да шөптердің түрлері өседі. Мал жаюға арналған табиғи өсімдіктер аумағы ауданның барлық аумағында таралады.
11. Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі гектарына 1,5-2,0 центнер құрайды. Шабылған шөп пен жасанды шабылған шөптің қосалқы азығы қыстау кезеңінде қолданылады.
12. Аудан аумағындағы жайылымдардың негізгі пайдаланушылары ауыл шаруашылығы құрылымдары болып табылады. Елді мекендердегі тұрғындардың малдары елді мекендерге тиесілі жерлерде бағылады. Маусым кезеңінде Шетпе ауылынан, Ақтөбе ауылдық округінен, Жармыш ауылынан, Онды ауылдық округінен, Отпан ауылдық округінен, Шайыр ауылдық округінен, Жыңғылды ауылынан және Сайөтес ауылдық округінен барлығы 88 291 бас мал Үстірт түбегіне айдалады. Қызан ауылынан, Ақшымырау ауылынан, Тұщықұдық ауылдық округінен, Шебір ауылдық округінен 104 769 мал басы солтүстік "Бозашы" түбегіне айдалады. Ал елді мекендер аумағында қалған мал басы, негізінен сауын малдар халықтың ортақ пайдаланудағы мал жайылымында бағылады.
Қазіргі таңда ауданда 461 шаруа қожалығы жұмыс жасап тұр.

17. Особенности выпаса сельскохозяйственных животных на аридных пастбищах:
Установлен календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и перегона сельскохозяйственных животных, а также продолжительность периода пастбищного пользования.
Продолжительность пастбищного периода зависит от зоны почвенно-климатической зоны, вида сельскохозяйственных животных, а также продуктивности пастбищ:
в степи-160-180 дней;
в пустыне - 160-180 дней.
Продолжительность выпаса скота зависит от глубины, плотности снега и других факторов.
На территории Мангистауского района из-за умеренных погодных условий большая часть сельскохозяйственных животных выпасается на пастбищах в течение всего года.

17. Аридтік жайылымдарда ауылшаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері:
Ауылшаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі, сонымен қатар жайылым пайдану кезеңінің ұзақтығы белгіленген.
Жайылымның кезеңінің ұзақтығы топырақтық-климаттық аймақ зонасына, ауылшаруашылығы жануарлар түріне, сондай-ақ жайылым өнімділігіне байланысты:
далада – 160-180 күн; шөлейтте – 160-180 күн.
Малды жаю ұзақтығы қаржамылғысының тереңдігіне, тығыздығына және басқа да
факторларға байланысты.
Маңғыстау ауданы аумағында ауа райының жұмсақтығына байланысты ауылшаруашылығы малдарының көп бөлігі жыл бойына жайылымда жайылады.

18. Мангистауском районе сервитуты для прогона скота не установлены.
19. Сведение о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах:
Наименовани е населенных пунктов
Земли
населенных пунктов, (га)
В том числе для нужд населения (пастбище) (га)
Численность поголовья скота
Площадь
пастбищ на одну голову скота по нормативу (га)
Площадь нужных
пастбищ по нормативу (га)
Дополнитель ный площадь
пастбищ (га)
1
село Шетпе

18. Маңғыстау ауданында малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
19. Ауыл шаруашылығы жануарларын шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер:
Елді мекендердің атауы
Елді мекен жерлері, (га)
Оның ішінде халық
қажеттілігі үшін (жайылымы) (га)
Мал басы саны
Норматив бойынша бір мал басына жайылым көлемі (га)
Норматив бойынша қажет жайылым көлемі (га)
Қосымша жайылым көлемі (га)
1
Шетпе ауылы

14,4
67 405,5
Верблюд – 2798
16,8
44 208,4
Примечание: расшифровка аббревиатуры:
га – гектар;
0С – показатель Цельсия;
мм – миллиметр;
ИП – индивидуальный предпрениматель;
КХ – крестянское хозяйство.
Приложение 1
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию по Мангистаускому
району на 2025-2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель
Приложение 2
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию по Мангистаускому
району на 2025-2029 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья
Приложение 3
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию по Мангистаускому
району на 2025-2029 годы
Схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов
Приложение 4
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию по Мангистаускому
району на 2025-2029 годы
Схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям)
Приложение 5
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию по Мангистаускому
району на 2025-2029 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям
Приложение 6
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию по Мангистаускому
району на 2025-2029 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья
Приложение 7
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию по Мангистаускому
району на 2025-2029 годы
Схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Приложение 8
к Плану по управлению пастбищами и
их использованию по Мангистаускому
району на 2025-2029 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах
Приложение 9
к Плану по управлению пастбищами и
их использованию по Мангистаускому
району на 2025-2029 годы
Проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в сельский округ

14,4
66 312
Түйе – 3362
16,8
56 481,6
Ескерту: аббревиатуралардың ажыратылып жазылуы:
га – гектар;
0С – Цельсия көрсеткіші;
мм – миллиметр;
ЖК – жеке кәсіпкер;
ШҚ-шаруа қожалығы.
Маңғыстау ауданы бойынша
2025- 2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды
пайдалану жөніндегі жоспарға
1 қосымша
Әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың жер санаттары бөлінісінде орналасу схемасы (картасы)
Атауы
Аумағы(га)
Ауылшаруашылығы мақсатындағы жерлер
1 087 532,6975
Орман қоры жері
26 524,0000
Өнеркәсіп жерлері
65 285,2923
Босалқы жер қоры
3 217 524,9802
Маңғыстау ауданы бойынша
2025- 2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды
пайдалану жөніндегі жоспарға
2 қосымша
Жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдар, оның ішінде қоғамдық жайылымдар белгіленген схема (карта)
Маңғыстау ауданы бойынша
2025- 2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды
пайдалану жөніндегі жоспарға
3 қосымша
Ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілген схема
Маңғыстау ауданы бойынша
2025- 2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды
пайдалану жөніндегі жоспарға
4 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілері, сондай-ақ мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленетін схема (карта)
Маңғыстау ауданы бойынша
2025- 2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды
пайдалану жөніндегі жоспарға
5 қосымша
Жайылымды пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген схема (карта)
Маңғыстау ауданы бойынша
2025- 2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды
пайдалану жөніндегі жоспарға
6 қосымша
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдарды белгілейтін схема (карта)
Маңғыстау ауданы бойынша
2025- 2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды
пайдалану жөніндегі жоспарға
7 қосымша
Суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Маңғыстау ауданы бойынша
2025- 2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды
пайдалану жөніндегі жоспарға
8 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларының басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Маңғыстау ауданы бойынша
2025- 2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды
пайдалану жөніндегі жоспарға
9 қосымша
Ауылдық округке кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу)