Об утверждении Правил расчетов трансфертов общего характера
Постановление акимата Мангистауской области от 25 ноября 2025 года № 251
В соответствии с пунктом 2 статьи 80 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 мая 2025 года № 38 "Об утверждении типовой методики расчетов трансфертов общего характера" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 210804), акимат Мангистауской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила расчетов трансфертов общего характера согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Государственному учреждению "Управление экономики и бюджетного планирования Мангистауской области" в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) направление настоящего постановления на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата Мангистауской области после его официального опубликования.
3. Признать утратившими силу постановления акимата Мангистауской области от 29 июня 2022 года № 100 "Об утверждении Правил прогнозирования поступлений в местный бюджет", от 10 октября 2024 года № 203-1 "О внесении дополнений и изменений в постановление акимата Мангистауской области от 29 июня 2022 года № 100 "Об утверждении Правил прогнозирования поступлений в местный бюджет".
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима Мангистауской области.
5. Настоящее постановление вводится в действие после дня первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности акима Мангистауской области А. Оралов
Приложение
к постановлению акимата
Мангистауской области
от "____" __________2025 года
№ ____
Правила расчетов трансфертов общего характера
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила расчетов трансфертов общего характера (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 80 Бюджетного кодекса Республики Казахстан (далее – Бюджетный кодекс) и применяются при планировании трансфертов общего характера для определения бюджетных субвенций и изъятий на трехлетний период для местных бюджетов и при их изменении через каждые три года.
Бюджетными субвенциями являются трансферты, передаваемые из вышестоящих бюджетов в нижестоящие бюджеты в пределах сумм, утвержденных в республиканском, областном или районном (города областного значения) бюджете.
Бюджетными изъятиями являются трансферты, передаваемые из нижестоящих бюджетов в вышестоящие бюджеты в пределах сумм, утвержденных в республиканском, областном или районном (города областного значения) бюджете.
При превышении прогнозного объема доходов над прогнозным объемом затрат местного бюджета (ТОХi > 0) устанавливаются бюджетные изъятия из местного бюджета в вышестоящий бюджет.
При превышении прогнозного объема затрат над прогнозным объемом доходов местного бюджета (ТОХi < 0) устанавливаются бюджетные субвенции в местный бюджет из вышестоящего бюджета.
Процесс планирования трансфертов общего характера начинается в год завершения действующего закона или решения маслихата о трансфертах общего характера.

Жалпы сипаттағы трансферттерді есептеудің қағидаларын бекіту туралы
Маңғыстау облысы әкімдігінің 2025 жылғы 25 қарашадағы № 251 қаулысы
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 80-бабының 2 тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің "Жалпы сипаттағы трансферттерді есептеудің үлгілік әдістемесін бекіту туралы" 2025 жылғы 27 мамырдағы № 38 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 210804 болып тіркелген) Маңғыстау облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулының қосымшасына сәйкес Жалпы сипаттағы трансферттерді есептеудің қағидалары бекітілсін.
2. "Маңғыстау облысының экономика және бюджеттік жоспарлау басқармасы" мемлекеттік мекемесі заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы қаулыны қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы қаулыны оны ресми жариялағаннан кейін Маңғыстау облысы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Маңғыстау облысы әкімдігінің 2022 жылғы 29 маусымдағы № 100 "Жергілікті бюджетке түсетін түсімдерді болжау қағидаларын бекіту туралы" және 2024 жылғы 10 қазандағы № 203-1 "Жергілікті бюджетке түсетін түсімдерді болжау қағидаларын бекіту туралы" қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" қаулыларының күші жойылды деп танылсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Маңғыстау облысы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Маңғыстау облысы әкімінің міндетін атқарушы А. Оралов
Маңғыстау облысы әкімдігінің
2025 жылғы "____" __________
№ ____ қаулысына
қосымша
Жалпы сипаттағы трансферттерді есептеудің қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жалпы сипаттағы трансферттерді есептеудің қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің (бұдан әрі – Бюджет кодексі) 80-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және жергілікті бюджеттер үшін үш жылдық кезеңге арналған бюджеттік субвенциялар мен алып қоюды айқындау үшін жалпы сипаттағы трансферттерді жоспарлау кезінде және олар әрбір үш жылда өзгерген кезде қолданылады.
Республикалық, облыстық немесе аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетте бекітілген сомалар шегінде жоғары тұрған бюджеттерден төмен тұрған бюджеттерге берілетін трансферттер бюджеттік субвенциялар болып табылады.
Республикалық, облыстық немесе аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетте бекітілген сомалар шегінде төмен тұрған бюджеттерден жоғары тұрған бюджеттерге берілетін трансферттер бюджеттік алып қою болып табылады.
Жергілікті бюджет кірістерінің болжамды көлемі шығындарының болжамды көлемінен асқан кезде (ЖСТі>0) жергілікті бюджеттен жоғары тұрған бюджетке бюджеттік алып қою белгіленеді.
Жергілікті бюджет шығындарының болжамды көлемі кірістерінің болжамды көлемінен асқан кезде (ЖСТі<0) жоғары тұрған бюджеттен жергілікті бюджетке бюджеттік субвенциялар белгіленеді.
Жалпы сипаттағы трансферттерді жоспарлау процесі жалпы сипаттағы трансферттер туралы қолданыстағы заң немесе мәслихат шешімі аяқталатын жылы басталады.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) целевые трансферты общего характера – трансферты, передаваемые в нижестоящие бюджеты, согласно пункту 18 статьи 75 Бюджетного кодекса и используются местными исполнительными органами, аппаратами акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов в соответствии с их целевым назначением;
2) нецелевые трансферты общего характера – трансферты, предназначенные для финансового обеспечения предоставления гарантированных государством услуг, реализации задач и функций местного исполнительного органа и предоставляемые на безвозмездной и невозвратной основе без установления направлений их использования.
Глава 2. Определение объемов трансфертов общего характера
3. Объемы трансфертов общего характера определяются как сумма целевых и нецелевых трансфертов общего характера, рассчитываются по следующей формуле:
ТОХi=ТОХцi +ТОХнц, где:
ТОХi –трансферты общего характера i-й области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения) или села, поселка, сельского округа;
ТОХцi– целевые трансферты общего характера i-й области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения) или села, поселка, сельского округа;
ТОХнцi – нецелевые трансферты общего характера i-й области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения) или села, поселка, сельского округа й области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения) или села, поселка, сельского округа.
Глава 3. Прогноз доходов местных бюджетов для определения объемов трансфертов общего характера
4. Доходы местных бюджетов определяются и используются для расчетов трансфертов общего характера с соблюдением тенденции роста за последние три года в целом по четырем категориям:
1) налоговые поступления;
2) неналоговые поступления;
3) поступления от продажи основного капитала;
4) специальные поступления.
5. В расчетах исключаются поступления несистемного характера (разовые), представленные соответствующим уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Параграф 1. Налоговые поступления
6. При определении объемов доходов местных бюджетов для установления трансфертов общего характера используются следующие методы расчета оценки доходного потенциала по текущему финансовому году:
1) по удельному весу фактических поступлений за определенный период в отчетном финансовом году, по формуле:
Poц = Рфт/Uотч, где:
Poц – доходный потенциал по текущему финансовому году;
Рфт – фактические поступления за определенный период по текущему финансовому году;
Uотч – удельный вес аналогичного периода в отчетном финансовом году, %;

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) жалпы сипаттағы нысаналы трансферттер - Бюджет кодексінің 75-бабының 18-тармағына сәйкес төмен тұрған бюджеттерге берілетін және жергілікті атқарушы органдар, аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттары нысаналы мақсатына сай пайдаланатын трансферттер;
2) жалпы сипаттағы нысаналы емес трансферттер – мемлекет кепілдік берген көрсетілетін қызметтерді ұсынуды, жергілікті атқарушы органның міндеттері мен функцияларын іске асыруды қаржылық қамтамасыз етуге арналған және оларды пайдалану бағыттары белгіленбей, өтеусіз және қайтарымсыз негізде берілетін трансферттер.
2-тарау. Жалпы сипаттағы трансферттердің көлемін айқындау
3. Жалпы сипаттағы трансферттердің көлемі жалпы сипаттағы нысаналы және нысаналы емес трансферттердің сомасы ретінде айқындалады, мынадай формула бойынша есептеледі:
ЖСТi= ЖСТнi +ЖСТнеi, мұндағы:
ЖСТі – i-облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) немесе ауылдың, кенттің, ауылдық округтің жалпы сипаттағы трансферттері;
ЖСТнi – і-облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) немесе ауылдың, кенттің, ауылдық округтің жалпы сипаттағы нысаналы трансферттері;
ЖСТнеі – і-облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) немесе ауылдың, кенттің, ауылдық округтің жалпы сипаттағы нысаналы емес трансферттері.
3-тарау. Жалпы сипаттағы трансферттердің көлемін айқындау үшін жергілікті бюджеттер кірістерінің болжамы
4. Жергілікті бюджеттердің кірістері жалпы мынадай төрт санат:
1) салықтық түсімдер;
2) салықтық емес түсімдер;
3) негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер;
4) арнаулы түсімдер бойынша соңғы үш жылдағы өсу үрдісі сақтала отырып айқындалады және жалпы сипаттағы трансферттерді есептеу үшін пайдаланылады.
5. Есептеулерде бюджетті атқару жөніндегі тиісті уәкілетті орган ұсынған жүйелік емес сипаттағы (біржолғы) түсімдер алып тасталады.
1-параграф. Салықтық түсімдер
6. Жалпы сипаттағы трансферттерді анықтау үшін жергілікті бюджеттер кірістерінің көлемдерін айқындау кезінде ағымдағы қаржы жылы бойынша кіріс әлеуетінің бағасын есептеудің мынадай әдістері пайдаланылады:
1) есепті қаржы жылында белгілі бір кезеңдегі іс жүзіндегі түсімдердің үлес салмағы бойынша мынадай формуламен:
Pбағ. = Ріс.ж/Uесепт., мұндағы:
Pбағ. – ағымдағы қаржы жылы бойынша кіріс әлеуеті;
Ріс.ж – ағымдағы қаржы жылы бойынша белгілі бір кезеңдегі іс жүзіндегі түсімдер;
Uесепт. – есепті қаржы жылындағы ұқсас кезеңнің үлес салмағы, %;

2) по среднемесячному поступлению за определенный период по текущему финансовому году, по формуле:
Poц = Рфт /Kб(отч) * 12, где:
Poц – доходный потенциал по текущему финансовому году;
Рфт – фактические поступления за определенный период по текущему финансовому году;
Kб(отч) – количество месяцев в определенном периоде текущего финансового года;
12 – количество месяцев в году;
3) путем индексации фактических поступлений за отчетный финансовый год на уровень инфляции, по формуле:
Poц = Pотч * (100% + Iб), или Poц = (Pотч * (100% + Iб))/12 * Кб + Nб(отч), где:
Poц – доходный потенциал по текущему финансовому году;
Pотч – фактические поступления за отчетный финансовый год;
Iб – уровень инфляции по текущему финансовому году, %.
12 – количество месяцев в году;
Кб – прогнозируемый период (количество месяцев) по текущему финансовому году;
Nб(отч) – фактическое поступления налога за определенный период текущего финансового года;
4) усредненный расчет, осуществляемый на основании темпа роста годовых объемов доходов не менее чем за три года или за весь период поступления соответствующего вида доходов в случае, если он не превышает три года по формуле:
Poц = Pотч * Trсрд, где:
Poц – оценка поступлений по текущему финансовому году;
Pотч – фактические поступления за отчетный финансовый год;
Trсрд – средний темп роста за три года, %,
при этом:
Trсрд = (Trотч(1год) + Trотч(2год) + Trотч(3год))/3, где:
Trотч(1год) – темп роста поступлений первого года, %;
Trотч(2год) – темп роста поступлений второго года, %;
Trотч (3год) – темп роста поступлений третьего года, %;
5) путем экстраполяции по формуле:
Poц = Pотч + Sсрд, где:
Poц – оценка поступлений по текущему финансовому году;
Pотч – фактические поступления за отчетный финансовый год;
Sсрд – сумма прироста в среднем за три года,
при этом:
Sсрд = ((Sотч (1год) – Sотч(пред.год)) + (Sотч (2год)
– Sотч (1год)) + (Sотч (3год) – Sотч (2 од)))/3, где:
Sотч(пред.год) – сумма поступлений года, предшествующего первому году;
Sотч(1год) – сумма поступлений первого года, предшествующего второму году;
Sотч(2год) – сумма поступлений второго года, предшествующего третьему году;
Sотч(3год) – сумма поступлений третьего года, предшествующего текущему финансовому году.
7. При использовании в расчетах нескольких методов в прогнозе учитывается метод, обеспечивающий реалистичное поступление доходов.
8. Налоговый потенциал регионов на прогнозируемые годы определяется по следующей формуле:
PD=RD+ NPR, где:
PD – прогнозные доходы;
RD – рассчитанные доходы;
NPR – налоговый потенциал регионов, при этом

2) ағымдағы қаржы жылы бойынша белгілі бір кезеңдегі орташа айлық түсім бойынша мынадай формуламен:
Pбағ. = Ріс.ж/Kб(есепт.) * 12, мұндағы:
Pбағ. – ағымдағы қаржы жылы бойынша кіріс әлеуеті;
Ріс.ж – ағымдағы қаржы жылы бойынша белгілі бір кезеңдегі іс жүзіндегі түсімдер;
Kб(есепт.) – ағымдағы қаржы жылының белгілі бір кезеніңдегі айлар саны;
12 – бір жылдағы айлар саны;
3) есепті қаржы жылындағы іс жүзіндегі түсімдерді инфляция деңгейіне индекстеу жолымен мынадай формула бойынша:
Pбағ. = Pесепт. * (100% + Iб) немесе Pбағ. = (Pесепт. * (100% + Iб))/12 * Кб + Nб(есепт.), мұндағы:
Pбағ. – ағымдағы қаржы жылы бойынша кіріс әлеуеті;
Pесепт. – есепті қаржы жылындағы іс жүзіндегі түсімдер;
Іб – ағымдағы қаржы жылы бойынша инфляция деңгейі, %.
12 – бір жылдағы айлар саны;
Кб – ағымдағы қаржы жылы бойынша болжанатын кезең (айлар саны)
Nб(есепт.) – ағымдағы қаржы жылының белгілі бір кезеңіндегі салықтың іс жүзіндегі түсімі;
4) кемінде үш жыл ішіндегі кірістердің жылдық көлемінің немесе егер үш жылдан аспайтын болса, кірістердің тиісті түрінің барлық түсу кезеңіндегі өсу қарқыны негізінде жүзеге асырылатын орташаланған есептеу мынадай формула бойынша:
Pбағ. = Pесепт. * Trорт, мұндағы:
Pбағ. – ағымдағы қаржы жылы бойынша түсімдерді бағалау;
Pесепт. – есепті қаржы жылындағы іс жүзіндегі түсімдер;
Trорт – үш жылдағы орташа өсу қарқыны, %,
бұл ретте:
Trорт = (Trесепт.(1жыл) + Trесеп.(2жыл) + Trесепт.(3жыл))/3, мұндағы:
Trесеп.(1 жыл) – бірінші жылғы түсімдердің өсу қарқыны, %;
Trесеп.(2 жыл) – екінші жылғы түсімдердің өсу қарқыны, %;
Trесеп.(3 жыл) – үшінші жылғы түсімдердің өсу қарқыны, %;
5) экстраполяциялау жолымен мынадай формула бойынша:
Pбағ. = Pесепт. + Sорт, мұндағы:
Pбағ. – ағымдағы қаржы жылы бойынша түсімдерді бағалау;
Pесеп. – есепті қаржы жылындағы іс жүзіндегі түсімдер;
Sорт – орташа есеппен үш жыл ішіндегі өсім сомасы,
бұл ретте:
Sорт =((Sесепт.(1жыл) – Sесепт.(өтк.жыл))+ (Sесепт.(2жыл)
– Sесепт.(1жыл))+ (Sесепт.(3жыл) – Sесепт.(2жыл)))/3, мұндағы:
Sесепт.(өтк.жыл) – бірінші жылдың алдындағы жылғы түсімдер сомасы;
Sесепт.(1 жыл) – екінші жылдың алдындағы бірінші жылғы түсімдер сомасы;
Sесепт.(2 жыл) – үшінші жылдың алдындағы екінші жылғы түсімдер сомасы;
Sесепт.( 3жыл) – ағымдағы қаржы жылының алдындағы үшінші жылғы түсімдер сомасы.
7. Есептеулерде бірнеше әдістер пайдаланылған кезде болжамда неғұрлым шынайы кірістердің түсуін қамтамасыз ететін әдіс ескеріледі.
8. Өңірлердің болжамды жылдарға арналған салықтық әлеуеті мынадай формула бойынша айқындалады:
PD=RD+ NPR, мұндағы:
PD - болжамды кірістер;
RD - есептелген кірістер;
NPR - өңірлердің салықтық әлеуеті, бұл ретте

NPR=(Nтр*40%)+(VRPтр*30%)+(Iпр*30%), где:
Nтр – средний рост налоговых поступлений за отчетные три года,%;
VRPтр – средний рост ВРП региона за отчетные три года, %;
Iпр – прогнозная инфляция, %.
Параграф 2. Индивидуальный подоходный налог
9. Налоговой базой для исчисления индивидуального подоходного налога с доходов, облагаемых у источника выплаты, является заработная плата в номинальном выражении.
Прогнозируемый фонд заработной платы определяется путем применения усредненного темпа роста фонда заработной платы за предыдущие годы, не менее чем за три года, к отчетным (статистическим) данным фонда заработной платы, отдельно по хозяйствующим субъектам и бюджетным учреждениям по каждому региону.
10. В оценке доходного потенциала по индивидуальному подоходному налогу с доходов, облагаемых у источника выплаты, на плановый период учитывается изменение доходного потенциала по индивидуальному подоходному налогу в регионе, связанное с изменением места регистрации налогоплательщика (передислокация), изменение количества работников на отдельных предприятиях (завершение проекта, открытие дополнительно рабочих мест). Расчет изменения доходного потенциала по индивидуальному подоходному налогу производится отдельно по определенным налогоплательщикам по сведениям соответствующего уполномоченного органа по исполнению бюджета.
11. Прогноз по индивидуальному подоходному налогу с доходов, облагаемых у источника выплаты, на плановый год определяется следующими методами:
1) путем применения эффективной ставки налога к прогнозируемому объему фонда заработной платы по следующей формуле:
IPN (об)п = (Dfzp * Sотч) ± Iipn
Sотч = IPN (об)отч /Dотч * 100, где:
IPN (об)п – прогноз по индивидуальному подоходному налогу на плановый год;
Dfzp – прогнозируемый объем фонда заработной платы на плановый год;
Sотч – эффективная ставка за отчетный финансовый год, %;
Iipn – корректирующая сумма поступлений, учитывающая изменения законодательства о налогах и сборах;
IPN (об)отч – фактические поступления налогов за отчетный финансовый год;
Dотч – фонд заработной платы за отчетный финансовый год;
2) путем применения налоговой ставки к прогнозируемому объему облагаемого фонда заработной платы (для вновь созданных предприятий) по следующей формуле:
IPN (об)п = (Ofzp * Fipn) ± Iipn, где:
IPN (об)п – прогноз по индивидуальному подоходному налогу на плановый год;
Ofzp – размер прогнозируемого облагаемого фонда заработной платы;
Fipn – ставка индивидуального подоходного налога в соответствии с Налоговым кодексом, %;
Iipn – корректирующая сумма поступлений, учитывающая изменения законодательства о налогах и сборах.

NPR=(Тр*40%)+(VRPтр*30%)+(IPR*30%), мұндағы:
Nтр - есепті үш жылдағы салықтық түсімдердің орташа өсуі,%;
Vrpтр - есепті үш жылдағы өңірдің ЖӨӨ орташа өсуі, %;
IPR - болжамды инфляция,%.
2-параграф. Жеке табыс салығы
9. Номиналды мәндегі жалақы төлем көзінен салық салынатын табыстардан түсетін жеке табыс салығын есептеуге арналған салық базасы болып табылады.
Болжамды жалақы қоры әрбір өңір бойынша жалақы қорының есепті (статистикалық) деректеріне алдыңғы жылдардағы, кемінде үш жылдағы жалақы қорының орташаланған өсу қарқынын қолдану арқылы шаруашылық субъектілері мен бюджеттік мекемелер бойынша жеке айқындалады.
10. Жоспарлы кезеңге арналған төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы бойынша кіріс әлеуетін бағалауда салық төлеушінің тіркеу орнының өзгеруіне (көшуіне) байланысты өңірдегі жеке табыс салығы бойынша кіріс әлеуетінің өзгеруі, жекелеген кәсіпорындардағы қызметкерлер санының өзгеруі (жобаның аяқталуы, қосымша жұмыс орындарының ашылуы) ескеріледі. Жеке табыс салығы бойынша кіріс әлеуетінің өзгеруін есептеу бюджетті атқару жөніндегі тиісті уәкілетті органның мәліметтері негізінде белгілі бір салық төлеушілер бойынша жеке жүргізіледі.
11. Төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы бойынша жоспарлы кезеңге арналған болжам мынадай әдістермен айқындалады:
1)жалақы қорының болжамды көлеміне салықтың тиімді мөлшерлемесін қолдану жолымен мынадай формула бойынша:
IPN (салық салын.)б = (Dfzp * Sесепт.) ± Iipn
Sесеп = IPN (салық салын.)есепт. /Dесепт. * 100, мұндағы:
IPN (салық салын.)б – жеке табыс салығы бойынша жоспарлы жылға арналған болжам;
Dfzp – жалақы қорының жоспарлы жылға арналған болжамды көлемі;
Sесеп. – есепті қаржы жылындағы тиімді мөлшерлеме, %;
Iipn – салық және алымдар туралы заңнама өзгерістерін ескеретін түсімдердің түзету сомасы;
IPN (салық салын.)есепт. – есепті қаржы жылындағы салықтардың іс жүзіндегі түсімдері;
Dесепт. – есепті қаржы жылындағы жалақы қоры;
2) салық салынатын жалақы қорының болжамды көлеміне салық мөлшерлемесін қолдану жолымен (жаңадан құрылған кәсіпорындар үшін) мынадай формула бойынша:
IPN (салық салын.)б = (Ofzp * Fipn) ± Iipn, мұндағы:
IPN (салық салын.)б – жеке табыс салығы бойынша жоспарлы жылға арналған болжам;
Ofzp – болжамды салық салынатын жалақы қорының мөлшері;
Fipn – Салық кодексіне сәйкес жеке табыс салығының мөлшерлемесі, %.
Iipn – салық және алымдар туралы заңнамадағы өзрегістерді ескеретін түсімдердің түзету сомасы.

12. Прогноз по индивидуальному подоходному налогу с доходов, не облагаемых у источника выплаты, на плановый год определяется по следующей формуле:
IPN (ноб)п = IPN (ноб)оц * (100% + Iп), где:
IPN (ноб)п – прогноз по индивидуальному подоходному налогу с доходов, не облагаемых у источника выплаты, на плановый год;
IPN (ноб)оц – оценка доходного потенциала по текущему финансовому году;
Iп – прогнозируемый уровень инфляции, %.
Параграф 3. Корпоративный подоходный налог
13. Прогноз по корпоративному подоходному налогу, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства, зачисляемых в республиканский бюджет, и поступлений от организаций нефтяного сектора рассчитывается следующими методами:
1) путем применение среднего темпа роста валового регионального продукта (далее – ВРП) региона за три года по следующей формуле:
KPNп = KPNоц * Trсрд(врп)/100, где:
KPNп – прогноз по корпоративному подоходному налогу;
KPNоц – оценка доходного потенциала по корпоративному подоходному налогу по текущему финансовому году;
Trсрд(врп)– средний темп роста ВРП за три года, %.
2) для определения трансфертов общего характера между республиканским бюджетом и бюджетами областей, городов республиканского значения, столицы на основе объема валовой добавленной стоимости (далее – ВДС) ненефтяного сектора ПСЭР по следующей формуле:
KPNп = KPNоц * T(вдс)/100, где:
KPNп – прогноз по корпоративному подоходному налогу;
KPNоц – оценка доходного потенциала по корпоративному подоходному налогу по текущему финансовому году;
T(вдс) – прогноз темпа роста ВДС ненефтяного сектора, %.
3) для определения трансфертов общего характера между областными бюджетами и районными (городов областного значения) бюджетами на основе объема валового регионального продукта (далее – ВРП) региона по следующей формуле:
KPNп = KPNоц * T(врп)/100, где:
KPNп – прогноз по корпоративному подоходному налогу;
KPNоц – оценка доходного потенциала по корпоративному подоходному налогу по текущему финансовому году;
T(врп) – прогноз темпа роста ВРП региона, %.
Параграф 4. Социальный налог
14. Налоговой базой для исчисления социального налога является заработная плата в номинальном выражении.
Прогнозируемый фонд заработной платы определяется путем применения усредненного темпа роста фонда заработной платы за предыдущие годы, не менее чем за три года, к отчетным (статистическим) данным фонда заработной платы, отдельно по хозяйствующим субъектам и бюджетным учреждениям по каждому региону.
15. В оценке доходного потенциала по социальному налогу на плановый период учитывается изменение доходного потенциала по налогу в регионе, связанное с изменением места регистрации налогоплательщика (передислокация), изменение количества работников на отдельных предприятиях (завершение проекта, открытие дополнительно рабочих мест). Расчет изменения доходного потенциала по социальному налогу производится отдельно по определенным налогоплательщикам по сведениям соответствующего уполномоченного органа по исполнению бюджета.

12. Төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы бойынша жоспарлы жылға арналған болжам мынадай формула бойынша айқындалады:
IPN (салық салынб.)б= IPN (салық салынб.)бағ. * (100% + Iп), мұндағы:
IPN (салық салынб.)б – төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы бойынша жоспарлы жылға арналған болжам;
IPN (салық салынб.)бағ. – ағымдағы қаржы жылы бойынша кіріс әлеуетін бағалау;
Iб – инфляцияның болжамды деңгейі, %.
3-параграф. Корпоративтік табыс салығы
13. Республикалық бюджетке есепке жатқызылатын ірі кәсіпкерлік субъектілерінен түсетін түсімдер мен мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, корпоративтік табыс салығы бойынша болжам мынадай әдістермен есептеледі:
1) өңірдің жалпы өңірлік өнімінің (бұдан әрі – ЖӨӨ) үш жыл ішіндегі орташа өсу қарқынын қолдану арқылы мынадай формула бойынша:
KPNб = KPNбағ. * Trорт(жөө)/ 100, мұндағы:
KPNб – корпоративтік табыс салығы бойынша болжам;
KPNбағ – ағымдағы қаржы жылындағы корпоративтік табыс салығы бойынша кіріс әлеуетін бағалау;
Trорт(жөө) – ЖӨӨ-нің үш жылдағы орташа өсу қарқыны, %.
2) ӘЭДБ-ның мұнай емес секторының жалпы қосылған құн (бұдан әрі – ЖҚҚ) көлемінің негізінде республикалық бюджет пен облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттері арасындағы жалпы сипаттағы трансферттерді айқындау үшін мынадай формула бойынша:
KPNб = KPNбағ. * T(жққ)/100, мұндағы:
KPNб – корпоративтік табыс салығы бойынша болжам;
KPNбағ. – ағымдағы қаржы жылындағы корпоративтік табыс салығы бойынша кіріс әлеуетін бағалау;
T(жққ) – мұнай емес сектордың ЖҚҚ өсу қарқынының болжамы, %.
3) өңірдің жалпы өңірлік өнімі (бұдан әрі – ЖӨӨ) негізінде облыстық бюджеттер мен аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттер арасындағы жалпы сипаттағы трансферттерді айқындау үшін мынадай формула бойынша:
KPNб = KPNбағ. * T(жөө)/100, мұндағы:
KPNб – корпоративтік табыс салығы бойынша болжам;
KPNбағ. – ағымдағы қаржы жылындағы корпоративтік табыс салығы бойынша кіріс әлеуетін бағалау;
T(жөө) – өңірдің ЖӨӨ өсу қарқынының болжамы, %.
4-параграф. Әлеуметтік салық
14. Номиналды мәндегі жалақы әлеуметтік салықты есептеу үшін салық базасы болып табылады.
Болжамды жалақы қоры әрбір өңір бойынша жалақы қорының есептік (статистикалық) деректеріне алдыңғы жылдардағы, кемінде үш жылдағы жалақы қорының орташаланған өсу қарқынын қолдану арқылы шаруашылық субъектілері мен бюджеттік мекемелер бойынша жеке айқындалады.
15. Жоспарлы кезеңге арналған әлеуметтік салық бойынша кіріс әлеуетін бағалауда салық төлеушінің тіркеу орнының өзгеруіне (көшуіне) байланысты өңірдегі жеке табыс салығы бойынша кіріс әлеуетінің өзгеруі, жекелеген кәсіпорындардағы қызметкерлер санының өзгеруі (жобаның аяқталуы, қосымша жұмыс орындарының ашылуы) ескеріледі. Әлеуметтік салық бойынша кіріс әлеуетінің өзгеруін есептеу бюджетті атқару жөніндегі тиісті уәкілетті органның мәліметтері негізінде белгілі бір салық төлеушілер бойынша жеке жүргізіледі.

16. Прогноз по социальному налогу на плановый год рассчитывается следующими методами:
1) путем применения эффективной ставки налога к прогнозируемому объему фонда заработной платы по следующей формуле:
SNп = (Dfzp * Sотч) ± Isn
Sотч= SNотч /Dотч * 100, где:
SNп – прогноз по социальному налогу на плановый год;
Dfzp – прогнозируемый объем фонда заработной платы на плановый год;
Sотч – эффективная ставка за отчетный финансовый год, %;
Isn – корректирующая сумма поступлений, учитывающая изменения законодательства о налогах и сборах;
SNотч – фактические поступления налогов за отчетный финансовый год;
Dотч – фонд заработной платы за отчетный финансовый год;
2) путем применения налоговой ставки к прогнозируемому объему облагаемого фонда заработной платы (для вновь созданных предприятий) по следующей формуле:
SNп = (Ofzp * Fsn) ± Isn, где:
SNп – прогноз по социальному налогу на плановый год;
Ofzp – размер прогнозируемого облагаемого фонда заработной платы;
Fsn – ставка социального налога в соответствии с Налоговым кодексом, за минусом отчислений в Государственный фонд социального страхования, %;
Isn – корректирующая сумма поступлений, учитывающая изменения законодательства о налогах и сборах.
Параграф 5. Налог на имущество
17. Расчет прогнозного объема поступлений налога на имущество производится отдельно по налогу на имущество юридических лиц и индивидуальных предпринимателей и по налогу на имущество физических лиц.
18. Прогноз на плановый год по налогу на имущество рассчитывается следующими методами:
1) путем индексации фактических поступлений за отчетный финансовый год на уровень инфляции, по формуле:
NIп = NIоц * (100% + Iп), где:
NIп – прогноз по налогу на имущество на плановый год;
NIоц – оценка доходного потенциала налога на имущество по текущему финансовому году;
Iп – прогнозируемый уровень инфляции, %;
2) усредненный расчет, осуществляемый на основании усредненного темпа роста годовых объемов доходов не менее чем за три года по следующей формуле:
NIп = NIоц * Тp, где:
NIп – прогноз по налогу на имущество на плановый год;
NIоц – оценка доходного потенциала по налогу на имущество по текущему финансовому году;
Тp – средний темп роста, сложившийся за предшествующие годы (не менее трех лет), %.
Параграф 6. Земельный налог
19. Прогноз по земельному налогу на плановый год рассчитывается усредненным расчетом, осуществляемый на основании усредненного темпа роста годовых объемов доходов не менее чем за три года, по следующей формуле:
Zп = Zоц * Тp, где:
Zп – прогноз по земельному налогу на плановый год;
Zоц – оценка доходного потенциала по земельному налогу по текущему финансовому году;
Тp – средний темп роста, сложившийся за предшествующие годы (не менее трех лет), %.

16. Әлеуметтік салық бойынша жоспарлы жылға арналған болжам мынадай әдістермен есептеледі:
1) жалақы қорының болжамды көлеміне салықтың тиімді мөлшерлемесін қолдану арқылы мынадай формула бойынша:
SNб = (Dfzp * Sесепт.) ± Isn
Sесепт.= SNесепт. /Dесепт. * 100, мұндағы:
SNб – әлеуметтік салық бойынша жоспарлы жылға арналған болжам;
Dfzp – жалақы қорының жоспарлы жылға арналған болжамды көлемі;
Sесепт. – есепті қаржы жылындағы тиімді мөлшерлеме, %;
Isn – салық және алымдар туралы заңнама өзгерістерін ескеретін түсімдердің түзету сомасы;
SNесепт. – есепті қаржы жылындағы салықтардың іс жүзіндегі түсімдері;
Dесепт. – есепті қаржы жылындағы жалақы қоры.
2) салық салынатын жалақы қорының болжамды көлеміне салық мөлшерлемесін қолдану жолымен (жаңадан құрылған кәсіпорындар үшін) мынадай формула бойынша:
SNб = (Ofzp * Fsn) ± Isn, мұндағы:
SNб – әлеуметтік салық бойынша жоспарлы жылға арналған болжам;
Ofzp – салық салынатын болжамды жалақы қорының мөлшері;
Fsn – Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдарды алып тастағанда, Салық кодексіне сәйкес әлеуметтік салық мөлшерлемесі, %;
Isn – салық және алымдар туралы заңнама өзгерістерін ескеретін түсімдердің түзету сомасы.
5-параграф. Мүлік салығы
17. Мүлік салығы түсімдерінің болжамды көлемін есептеу заңды тұлғалар мен жеке кәсіпкерлердің мүлік салығы бойынша және жеке тұлғалардың мүлік салығы бойынша жеке жүргізіледі.
18. Мүлік салығы бойынша жоспарлы жылға арналған болжам мынадай әдістермен есептеледі:
1) есепті қаржы жылындағы іс жүзіндегі түсімдерді инфляция деңгейіне индекстеу жолымен мынадай формула бойынша:
NIб = NIбағ. * (100% + Iб), мұндағы:
NIб – мүлік салығы бойынша жоспарлы жылға арналған болжам;
NIбағ. – ағымдағы қаржы жылы бойынша мүлік салығының кіріс әлеуетін бағалау;
Iб – инфляцияның болжамды деңгейі, %;
2)кемінде үш жыл ішіндегі кірістердің жылдық көлемінің орташаланған өсу қарқыны негізінде жүзеге асырылатын орташаланған есептеу мынадай формула бойынша:
NIб = NIбағ. * Өқ, мұндағы:
NIб – мүлік салығы бойынша жоспарлы жылға арналған болжам;
NIбағ. – ағымдағы қаржы жылы бойынша мүлік салығының кіріс әлеуетін бағалау;
Өқ – алдыңғы жылдары (кемінде үш жыл) қалыптасқан орташа өсу қарқыны, %.
6-параграф. Жер салығы
19. Жер салығы бойынша жоспарлы жылға арналған болжам кірістердің жылдық көлемінің кемінде үш жыл ішіндегі орташаланған өсу қарқыны негізінде жүзеге асырылатын орташаланған есептеумен мынадай формула бойынша есептеледі:
Zб = Zбағ. * Өқ, мұндағы:
Zб – жер салығы бойынша жоспарлы жылға арналған болжам;
Zбағ. – ағымдағы қаржы жылындағы жер салығы бойынша кіріс әлеуетін бағалау;
Өқ – алдыңғы жылдары (кемінде үш жыл) қалыптасқан орташа өсу қарқыны, %.

Параграф 7. Налог на транспортные средства
20. Расчет прогнозного объема поступлений налога на транспортные средства производится отдельно по налогу на транспортные средства юридических лиц и по налогу на транспортные средства с физических лиц.
21. Прогноз на плановый год по налогу на транспортные средства рассчитывается следующими методами:
1) путем индексации фактических поступлений за отчетный финансовый год на уровень инфляции, по формуле:
NTп = NTоц * (100% + Iп), где:
NТп – прогноз по налогу на транспортные средства на плановый год;
NТоц – оценка доходного потенциала по налогу на транспортные средства по текущему финансовому году;
Iп – прогнозируемый уровень инфляции, %;
2) усредненный расчет, осуществляемый на основании усредненного темпа роста годовых объемов доходов не менее чем за три года по следующей формуле:
NTп = NТоц * Тp, где:
NTп – прогноз по налогу на транспортные средства на плановый год;
NТоц – оценка доходного потенциала по налогу на транспортные средства по текущему финансовому году;
Тp – средний темп роста, сложившийся за предшествующие годы (не менее трех лет), %.
Параграф 8. Единый земельный налог
22. Прогноз по единому земельному налогу рассчитывается по следующей формуле:
EZп =EZоц * (100% + Iп), где:
EZп – прогноз по единому земельному налогу на плановый год;
EZоц – оценка доходного потенциала по единому земельному налогу по текущему финансовому году;
Iп – прогнозируемый уровень инфляции, %;
Усредненный расчет, осуществляемый на основании усредненного темпа роста годовых объемов доходов не менее чем за три года по следующей формуле:
EZп = EZоц * Тp, где:
EZп – прогноз по единому земельному налогу на плановый год;
EZоц – оценка доходного потенциала по единому земельному налогу по текущему финансовому году;
Тp – средний темп роста, сложившийся за предшествующие годы (не менее трех лет), %.
Параграф 9. Акцизы на товары, производимые в Республике Казахстан
23. Расчет прогноза по акцизам на товары, производимые в Республике Казахстан, на плановый год осуществляется отдельно по видам подакцизной продукции следующими методами:
1) на основе прогнозируемого объема производства подакцизной продукции и ставки акциза по следующей формуле:
Aп = Vп * S, где:
Aп – прогноз по акцизам на плановый год;
Vп – прогнозируемый объем производства подакцизной продукции;
S – ставка акциза в соответствии с Налоговым кодексом, где:
Vп = Vоц * Тр, где:
Vп – прогнозируемый объем производства подакцизной продукции;
Vоц – объем производства подакцизной продукции по текущему финансовому году;
Тр – средний темп роста объема производства подакцизной продукции, сложившийся за предшествующие годы (не менее трех лет), %;

7-параграф. Көлік құралдарына салынатын салық
20. Көлік құралдарына салынатын салық түсімдерінің болжамды көлемін есептеу заңды тұлғалардың көлік құралдарына салынатын салық бойынша және жеке тұлғалардың көлік құралдарына салынатын салық бойынша жеке жүргізіледі.
21. Көлік құралдарына салынатын салық бойынша жоспарлы жылға арналған болжам мынадай әдістермен есептеледі:
1)есепті қаржы жылындағы іс жүзіндегі түсімдерді инфляция деңгейіне индекстеу жолымен мынадай формула бойынша:
NTб = NTбағ. * (100% + Iб), мұндағы:
NTб – көлік құралдарына салынатын салық бойынша жоспарлы жылға арналған болжам;
Ntбағ. – ағымдағы қаржы жылындағы көлік құралдарына салынатын салық бойынша кіріс әлеуетін бағалау;
Iб – инфляцияның болжамды деңгейі, %;
2) кірістердің жылдық көлемінің кемінде үш жыл ішіндегі орташаланған өсу қарқыны негізінде жүзеге асырылатын орташаланған есептеу мынадай формула бойынша:
NTб = Nтбағ. * Өқ, мұндағы:
NTб – көлік құралдарына салынатын салық бойынша жоспарлы жылға арналған болжам;
Nтбағ. – ағымдағы қаржы жылындағы көлік құралдарына салынатын салық бойынша кіріс әлеуетін бағалау;
Өқ – алдыңғы жылдары (кемінде үш жыл) қалыптасқан орташа өсу қарқыны, %.
8-параграф. Бірыңғай жер салығы
22. Бірыңғай жер салығы бойынша болжам мынадай формуламен есептеледі:
EZб = EZбағ. * (100% + Iб), мұндағы:
EZп – бірыңғай жер салығы бойынша жоспарлы жылға арналған болжам;
EZбағ. – ағымдағы қаржы жылындағы бірыңғай жер салығы бойынша кіріс әлеуетін бағалау;
Iб – инфляцияның болжамды деңгейі, %.
Кірістердің жылдық көлемінің кемінде үш жыл ішіндегі орташаланған өсу қарқыны негізінде жүзеге асырылатын орташаланған есептеу мынадай формула бойынша:
EZб = NТбағ. * Өқ, мұндағы:
EZб – бірыңғай жер салығы бойынша жоспарлы жылға арналған болжам;
EZбағ. – ағымдағы қаржы жылындағы бірыңғай жер салығы бойынша кіріс әлеуетін бағалау;
Өқ – алдыңғы жылдары (кемінде үш жыл) қалыптасқан орташа өсу қарқыны, %.
9-параграф. Қазақстан Республикасында шығарылатын тауарларға акциздер
23. Қазақстан Республикасында шығарылатын тауарларға акциздер бойынша жоспарлы жылға арналған болжамды есептеу акцизделетін өнім түрлері бойынша жеке-жеке мынадай әдістермен жүзеге асырылады:
1) акцизделетін өнім өндірісінің болжамды көлемінің және акциз мөлшерлемесінің негізінде мынадай формула бойынша:
Aб = Vб * S, мұндағы:
Aб – акциздер бойынша жоспарлы жылға арналған болжам;
Vб – акцизделетін өнім өндірісінің болжамды көлемі;
S – Салық кодексіне сәйкес акциз мөлшерлемесі, мұндағы:
Vб = Vбағ. * Өқ, мұндағы:
Vб – акцизделетін өнім өндірісінің болжамды көлемі;
Vбағ. – ағымдағы қаржы жылы бойынша акцизделетін өнім өндірісінің көлемі;
Өқ – акцизделетін өнім өндірісі көлемінің алдыңғы жылдары (кемінде үш жыл) қалыптасқан орташа өсу қарқыны, %;

2) на основе оценки текущего финансового года, скорректированной на уровень инфляции по следующей формуле:
Ап =Аоц * (100% + Iп) + Iаk, где:
Aп – прогноз по акцизам на плановый год;
Аоц – доходный потенциал по акцизам по текущему финансовому году;
Iп – прогнозируемый уровень инфляции, %;
Iаk – корректирующая сумма поступлений, учитывающая изменения законодательства о налогах и сборах.
Параграф 10. Налог на добычу полезных ископаемых на общераспространенные полезные ископаемые, подземные воды и лечебные грязи
24. Прогноза по налогу на добычу полезных ископаемых на общераспространенные полезные ископаемые, подземные воды и лечебные грязи на плановый год, осуществляется следующими методами:
1) путем применения усредненного темпа роста годовых объемов доходов за три года по формуле:
NDPI = NDPIоц * Trсрд, где:
NDPIп – прогноз по налогу на добычу полезных ископаемых на общераспространенные полезные ископаемые, подземные воды и лечебные грязи;
NDPIоц – оценка доходного потенциала по налогу на добычу полезных ископаемых на общераспространенные полезные ископаемые, подземные воды и лечебные грязи, по текущему финансовому году;
Trсрд – средний темп роста за три года, %;
2) путем индексации доходного потенциала по текущему финансовому году на уровень инфляции по формуле:
NDPIп = NDPIоц * (100% + Iп), где:
NDPIp – прогноз по налогу на добычу полезных ископаемых на общераспространенные полезные ископаемые, подземные воды и лечебные грязи;
NDPIоц – оценка доходного потенциала по налогу на добычу полезных ископаемых на общераспространенные полезные ископаемые, подземные воды и лечебные грязи, по текущему финансовому году;
Iп – прогнозируемый уровень инфляции, %.
Параграф 11. Платеж по возмещению исторических затрат
25. Прогноз поступлений платежа по возмещению исторических затрат определяется методом усредненного расчета по формуле:
Piп = Piоц * Trсрд, где:
Piп – прогнозная сумма платежа по возмещению исторических затрат;
Pioц – оценка платежа по возмещению исторических затрат по текущему финансовому году;
Trсрд – средний темп роста за три года, %.
Параграф 12. Платы и сборы, зачисляемый в местный бюджет
26. Прогноз по платам и сборам, зачисляемый в местный бюджет, осуществляется следующими методами:
1) путем применения усредненного темпа роста годовых объемов доходов за три года по формуле:
SPп = SPоц * Trсрд, где:
SPп – прогноз по платам и сборам, зачисляемой в местный бюджет;
Spоц – оценка доходного потенциала по платам и сборам, зачисляемой в местный бюджет по текущему финансовому году;
Trсрд – средний темп роста за три года, %;

2) инфляция деңгейіне түзетілген ағымдағы қаржы жылындағы бағалау негізінде мынадай формула бойынша:
Аб =Абағ. * (100% + Iб) + Iаk, мұндағы:
Аб – акциздер бойынша жоспарлы жылға арналған болжам;
Абағ. – ағымдағы қаржы жылындағы акциздер бойынша кіріс әлеуеті;
Iб – инфляцияның болжамды деңгейі, %;
Iаk – салық және алымдар туралы заңнама өзгерістерін ескеретін түсімдердің түзету сомасы.
10-параграф. Кең таралған пайдалы қазбаларға, жерасты суларына және емдік балшықтарға салынатын пайдалы қазбаларды өндіру салығы
24. Кең таралған пайдалы қазбаларға, жерасты суларына және емдік балшықтарға салынатын пайдалы қазбаларды өндіру салығы бойынша жоспарлы жылға арналған болжамды есептеу мынадай әдістермен жүзеге асырылады:
1) кірістердің жылдық көлемінің үш жылдағы орташаланған өсу қарқынын қолдану жолымен мынадай формула бойынша:
NDPIб = NDPIбағ. * Тrорт, мұндағы:
NDPIб – кең таралған пайдалы қазбаларға, жерасты суларына және емдік балшықтарға салынатын пайдалы қазбаларды өндіру салығы бойынша болжам;
NDPIбағ. – ағымдағы қаржы жылындағы кең таралған пайдалы қазбаларға, жерасты суларына және емдік балшықтарға салынатын пайдалы қазбаларды өндіру салығы бойынша кіріс әлеуетін бағалау;
Тrорт – үш жылдағы орташа өсу қарқыны, %.
2) ағымдағы қаржы жылы бойынша кіріс әлеуетін инфляция деңгейіне индекстеу жолымен мынадай формула бойынша:
NDPIб = NDPIбағ. * (100% + Iп), мұндағы:
NDPIб – кең таралған пайдалы қазбаларға, жерасты суларына және емдік балшықтарға салынатын пайдалы қазбаларды өндіру салығы бойынша болжам ;
NDPIбағ. – ағымдағы қаржы жылындағы кең таралған пайдалы қазбаларға, жерасты суларына және емдік балшықтарға салынатын пайдалы қазбаларды өндіру салығы бойынша кіріс әлеуетін бағалау;
Iп – инфляцияның болжамды деңгейі, %;
11-параграф. Тарихи шығындарды өтеу бойынша төлем
25. Тарихи шығындарды өтеу бойынша төлем түсімдерінің болжамы орташаланған есептеу әдісімен мынадай формула бойынша айқындалады:
Piб = Piбағ. * Trорт., мұндағы:
Piб – тарихи шығындарды өтеу бойынша төлемнің болжамды сомасы;
Piбағ. – ағымдағы қаржы жылындағы тарихи шығындарды өтеу бойынша төлемді бағалау;
Trорт. – үш жылдағы орташа өсу қарқыны, %.
12-параграф. Жергілікті бюджетке есепке жатқызылатын төлемақылар мен алымдар
26. Жергілікті бюджетке есепке жатқызылатын төлемақылар мен алымдар бойынша болжам мынадай әдістермен жүзеге асырылады:
1) кірістердің жылдық көлемінің үш жылдағы орташаланған өсу қарқынын қолдану жолымен мынадай формула бойынша:
SPб = NDPIбағ. * Тrорт, мұндағы:
SPб – жергілікті бюджетке есепке жатқызылатын төлемақылар мен алымдар бойынша болжам;
SPбағ. – ағымдағы қаржы жылындағы жергілікті бюджетке есепке жатқызылатын төлемақылар мен алымдар бойынша кіріс әлеуетін бағалау;
Тrорт – үш жылдағы орташа өсу қарқыны, %.

2) путем индексации доходного потенциала по текущему финансовому году на уровень инфляции по формуле:
SPп =Spоц * (100% + Iп), где:
SPп – прогноз плат и сборов на плановый год;
Spоц – оценка доходного потенциала плат и сборов по текущему финансовому году;
Iп – прогнозируемый уровень инфляции, %.
Параграф 13. Налог на игорный бизнес
27. Прогноз по налогу на игорный бизнес, осуществляется следующими методами:
1) путем применения усредненного темпа роста годовых объемов доходов за три года по формуле:
IBп = IBоц * Trсрд, где:
IBп – прогноз по налогу на игорный бизнес;
IBоц – оценка доходного потенциала по налогам на игорный бизнес по текущему финансовому году;
Trсрд – средний темп роста за три года, %;
2) путем индексации доходного потенциала по текущему финансовому году на уровень инфляции по формуле:
IBп =IBоц * (100% + Iп), где:
IBп – прогноз налога на игорный бизнес на плановый год;
IBоц – оценка доходного потенциала по налогам на игорный бизнес по текущему финансовому году;
Iп – прогнозируемый уровень инфляции, %.
Параграф 14. Государственная пошлина, зачисляемая в местный бюджет
28. Расчет прогноза по государственной пошлине, зачисляемой в местный бюджет на плановый год, осуществляется следующими методами:
1) путем применения усредненного темпа роста годовых объемов доходов за три года по формуле:
GPп = GPоц * Trсрд, где:
GPп – прогноз по государственной пошлине, зачисляемой в местный бюджет;
Gpоц – оценка доходного потенциала по государственной пошлине, зачисляемой в местный бюджет по текущему финансовому году;
Trсрд – средний темп роста за три года, %;
2) путем индексации доходного потенциала по текущему финансовому году на уровень инфляции по формуле:
GPп = Gpоц * (100% + Iп), где:
GPp – прогноз по государственной пошлине, зачисляемой в местный бюджет;
Gpоц – оценка доходного потенциала по государственной пошлине, зачисляемой в местный бюджет по текущему финансовому году;
Iп – прогнозируемый уровень инфляции, %.
Параграф 15. Прочие налоги
29. Расчет прогноза по прочим налогам на плановый год осуществляется по динамике поступлений прочих налогов.
Параграф 16. Неналоговые поступления
30. Неналоговые поступления прогнозируются по следующим методом:
1) путем применения усредненного темпа роста годовых объемов доходов за три года по формуле:
NPп = NPоц * Trсрд, где:
NPп – прогноз по неналоговым поступлениям;
Npоц – оценка доходного потенциала по неналоговым поступлениям по текущему финансовому году;
Trсрд – средний темп роста за три года, %;

2) есепті қаржы жылы бойынша кіріс әлеуетін инфляция деңгейіне индекстеу жолымен мынадай формула бойынша:
SPб = SPбағ. * (100% + Iб), мұндағы:
SPб – төлемақылар мен алымдардың жоспарлы жылға арналған болжамы;
SPбағ. – ағымдағы қаржы жылы бойынша төлемақылар мен алымдардың кіріс әлеуетін бағалау;
Iб – инфляцияның болжамды деңгейі, %.
13-параграф. Ойын бизнесі салығы
27. Ойын бизнесі салығы бойынша болжам мынадай әдістермен жүзеге асырылады:
1) кірістердің жылдық көлемінің үш жылдағы орташаланған өсу қарқынын қолдану жолымен мынадай формула бойынша:
IBб = IBбағ. * Тrорт, мұндағы:
IBб – ойын бизнесі салығы бойынша болжам;
IBбағ. – ағымдағы қаржы жылындағы ойын бизнесі салығы бойынша кіріс әлеуетін бағалау;
Тrорт – үш жылдағы орташа өсу қарқыны, %.
2) есепті қаржы жылы бойынша кіріс әлеуетін инфляция деңгейіне индекстеу жолымен мынадай формула бойынша:
IBб = IB бағ. * (100% + Iб), мұндағы:
IBб – ойын бизнесі салығының жоспарлы жылға арналған болжамы;
IBбағ. – ағымдағы қаржы жылындағы ойын бизінесі салығы бойынша кіріс әлеуетін бағалау;
Iб – инфляцияның болжамды деңгейі, %.
14-параграф. Жергілікті бюджетке есепке жатқызылатын мемлекеттік баж
28. Жергілікті бюджетке есепке жатқызылатын мемлекеттік баж бойынша жоспарлы жылға арналған болжамды есептеу мынадай әдістермен жүзеге асырылады:
1) кірістердің жылдық көлемінің үш жыл ішіндегі орташаланған өсу қарқынын қолдану жолымен мынадай формула бойынша:
GPб = GPбағ. * Trорт, мұндағы:
GPб – жергілікті бюджетке есепке жатқызылатын мемлекеттік баж бойынша болжам;
GPбағ. – ағымдағы қаржы жылындағы жергілікті бюджетке есепке жатқызылатын мемлекеттік баж бойынша кіріс әлеуетін бағалау;
Trорт – үш жылдағы орташа өсу қарқыны, %;
2) ағымдағы қаржы жылы бойынша кіріс әлеуетін инфляция деңгейіне индекстеу жолымен мынадай формула бойынша:
GPб = GPбағ. * (100% + Iб), мұндағы:
GPб – жергілікті бюджетке есепке жатқызылатын мемлекеттік баж бойынша болжам;
GPбағ. – ағымдағы қаржы жылындағы жергілікті бюджетке есепке жатқызылатын мемлекеттік баж бойынша кіріс әлеуетін бағалау;
Iб – инфляцияның болжамды деңгейі, %.
15-параграф. Өзге салықтар
29. Өзге салықтар бойынша жоспарлы жылға арналған болжамды есептеу өзге салықтар түсімдерінің серпіні бойынша жүзеге асырылады.
16-параграф. Салықтық емес түсімдер
30. Салықтық емес түсімдер мынадай әдіс бойынша болжанады:
1)кірістердің жылдық көлемінің үш жыл ішіндегі орташаланған өсу қарқынын қолдану жолымен мынадай формула бойынша:
NPб = GPбағ. * Trорт, мұндағы:
NPб – cалықтық емес түсімдер бойынша болжам;
NPбағ. – ағымдағы қаржы жылындағы cалықтық емес түсімдер бойынша кіріс әлеуетін бағалау;
Trорт – үш жылдағы орташа өсу қарқыны, %;

2) путем индексации доходного потенциала по текущему финансовому году на уровень инфляции по формуле:
NPп =Npоц * (100% + Iп), где:
NPп – прогноз по неналоговым поступлениям на плановый год;
Npоц – оценка доходного потенциала по неналоговым поступлениям по текущему финансовому году;
Iп – прогнозируемый уровень инфляции, %.
31. Прогнозирование неналоговых поступлений в местные бюджеты в виде административных штрафов, пеней, санкций, взысканий, налагаемых государственными учреждениями, финансируемыми из республиканского или местных бюджетов, а также содержащимися и финансируемыми из бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан, и (или) штрафов, пеней, санкций, взысканий по бюджетным кредитам (займам), выданным из бюджета, не осуществляется.
Параграф 17. Поступления от продажи основного капитала
32. Прогнозирование поступлений от продажи земли и нематериальных активов, имущества, закрепленного за государственными учреждениями, за исключением поступлений от продажи гражданам квартир, осуществляется, исходя из оценки ожидаемого поступления текущего финансового года, скорректированной на уровень инфляции в прогнозируемом году.
Параграф 18. Специальные поступления
33. К специальным поступлениям относятся:
1) по плате за негативное воздействие на окружающую среду;
2) отчисления недропользователей, установленные законодательством о недрах и недропользовании на социально-экономическое развитие региона, развитие его инфраструктуры;
3) финансирование обучения казахстанских кадров;
4) средства, полученные от недропользователей и организаций нефтяного сектора по искам о возмещении вреда, штрафы в области охраны окружающей среды, налагаемые в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях.
Прогноз по специальным поступлениям, зачисляемый в местный бюджет, осуществляется следующими методами:
1) путем применения усредненного темпа роста годовых объемов доходов за три года по формуле:
СПп = СПоц * Trсрд, где:
СПп – прогноз по специальным поступлениям, зачисляемым в местный бюджет;
Споц – оценка доходного потенциала по специальным поступлениям, зачисляемым в местный бюджет по текущему финансовому году;
Trсрд – средний темп роста за три года, %;
2) путем индексации доходного потенциала по текущему финансовому году на уровень инфляции по формуле:
СПп =Споц * (100% + Iп), где:
СПп – прогноз специальных поступлений на плановый год;
Споц – оценка доходного потенциала специальных поступлений по текущему финансовому году;
Iп – прогнозируемый уровень инфляции, %.

2) ағымдағы қаржы жылы бойынша кіріс әлеуетін инфляция деңгейіне индекстеу жолымен мынадай формула бойынша:
NPб = NPбағ. * (100% + Iб), мұндағы:
NPб – cалықтық емес түсімдер бойынша жоспарлы жылға арналған болжам;
NPбағ. – ағымдағы қаржы жылындағы cалықтық емес түсімдер бойынша кіріс әлеуетін бағалау;
Iб – инфляцияның болжамды деңгейі, %.
31. Жергілікті бюджеттерге республикалық немесе жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі бюджетінен (шығыстар сметасынан) ұсталатын және қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер салатын әкімшілік айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар және (немесе) бюджеттен берілген бюджеттік кредиттер (қарыздар) бойынша айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар түріндегі салықтық емес түсімдерді болжау жүзеге асырылмайды.
17-параграф. Негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер
32. Азаматтарға пәтерлерді сатудан түсетін түсімдерді қоспағанда, жерді және материалдық емес активтерді, мемлекеттік мекемелерге бекітілген мүлікті сатудан түсетін түсімдерді болжау болжанатын жылдағы инфляция деңгейіне қарай түзетілген ағымдағы қаржы жылында күтілетін түсімді бағалау негізге алынып жүзеге асырылады.
18-параграф. Арнаулы түсімдер
33. Арнаулы түсімдерге мыналар:
1) қоршаған ортаға жағымсыз әсер еткені үшін төлемақы бойынша;
2) жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамада белгіленген өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуына, оның инфрақұрылымын дамытуға аударымдары;
3) қазақстандық кадрларды оқытуды қаржыландыру;
4) жер қойнауын пайдаланушылардан және мұнай секторы ұйымдарынан зиянды өтеу туралы талап қою арыздары бойынша алынған қаражат, Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес салынатын қоршаған ортаны қорғау саласындағы айыппұлдар жатады.
Жергілікті бюджетке есепке жатқызылатын арнаулы түсімдер бойынша болжам мынадай әдістермен жүзеге асырылады:
1) кірістердің жылдық көлемінің үш жыл ішіндегі орташаланған өсу қарқынын қолдану жолымен мынадай формула бойынша:
АТб = АТбағ. * Trорт, мұндағы:
АТб – жергілікті бюджетке есепке жатқызылатын арнаулы түсімдер бойынша болжам;
АТбағ. – ағымдағы қаржы жылындағы жергілікті бюджетке есепке жатқызылатын арнаулы түсімдер бойынша кіріс әлеуетін бағалау;
Trорт – үш жылдағы орташа өсу қарқыны, %;
2)ағымдағы қаржы жылы бойынша кіріс әлеуетін инфляция деңгейіне индекстеу жолымен мынадай формула бойынша:
АТб = АТбағ. * (100% + Iб), мұндағы:
АТб – арнаулы түсімдердің жоспарланған жылға арналған болжамы;
АТбағ. – ағымдағы қаржы жылы бойынша арнаулы түсімдердің кіріс әлеуетін бағалау;
Iб – инфляцияның болжамды деңгейі, %.

Глава 4. Определение объемов целевых трансфертов общего характера
34. Целевые трансферты общего характера в соответствии с частью второй пункта 18 статьи 75 Бюджетного кодекса формируются за счет:
1) затрат, передаваемых в нижестоящие бюджеты, утвержденные в соответствующем бюджете в виде целевых текущих трансфертов в период действующих трехлетних объемов трансфертов общего характера, с сохранением их целевого назначения;
При этом, допускается исключение затрат, включенных в предыдущие финансовые годы в базу расходов местных бюджетов в виде целевых текущих трансфертов по решению соответствующей бюджетной комиссии.
2) затрат на новые направления расходов местного бюджета, связанные с принятием или изменением документов Системы государственного планирования, нормативных правовых актов.
Объемы целевых трансфертов общего характера определяются местным уполномоченным органом по государственному планированию, центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию.
35. Объемы целевых трансфертов общего характера рассчитываются по следующей формуле:
ТОХцi= (ЦТТдi- ЦТТобратi) +ЦТТнi, где:
ЦТТдi – действующие целевые текущие трансферты на соответствующий плановый период, i-й области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения) или села, поселка, сельского округа;
ЦТТобратi - обратные целевые текущие трансферты нижестоящими бюджетами в вышестоящие;
ЦТТнi – целевые текущие трансферты i-й области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения) или села, поселка, сельского округа на новые инициативы, направленные на финансирование новых направлений расходов местного бюджета, имеющих положительное решение соответствующей бюджетной комиссии.
Глава 5. Определение объемов нецелевых трансфертов общего характера
36. Нецелевые трансферты общего характера предназначены для финансового обеспечения предоставления гарантированных государством услуг, реализации задач и функций местного исполнительного органа и предоставляются на безвозмездной и невозвратной основе без установления направлений их использования.
Нецелевые трансферты общего характера включают в себя текущие затраты и затраты на развитие.
К затратам на развитие относятся затраты, направленные на реализацию бюджетных инвестиционных проектов.
Иные затраты относятся к текущим.
37. Объемы нецелевых трансфертов общего характера рассчитываются по следующей формуле:
ТОХнцi = ПОДi - (ТЗi+КЗi+ЗБРi), где:
ПОДi – прогноз объема доходов i-й области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения) или села, поселка, сельского округа,
ТЗi – прогнозный объем текущих затрат i-й области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения) или села, поселка, сельского округа,
KЗi – прогнозный объем капитальных затрат i-й области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения) или села, поселка, сельского округа,
ЗБРi – прогнозный объем затрат на развитие i-й области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения) или села, поселка, сельского округа.

4-тарау. Жалпы сипаттағы нысаналы трансферттердің көлемін айқындау
34. Бюджет кодексінің 75-бабы 18-тармағының екінші бөлігіне сәйкес жалпы сипаттағы нысаналы трансферттер:
1) нысаналы мақсатын сақтай отырып, жалпы сипаттағы трансферттердің қолданыстағы үш жылдық көлемі кезеңінде тиісті бюджетте ағымдағы нысаналы трансферттер түрінде бекітілген төмен тұрған бюджеттерге берілетін шығындар есебінен қалыптасады;
Бұл ретте, тиісті бюджет комиссиясының шешімі бойынша ағымдағы нысаналы трансферттер түрінде жергілікті бюджеттердің шығыстар базасына алдыңғы қаржы жылдарына енгізілген шығындарды алып тастауға жол беріледі.
2) жергілікті бюджет шығыстарының Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын, нормативтік құқықтық актілерді қабылдауға немесе өзгертуге байланысты жаңа бағыттарына арналған шығындары есебінен қалыптасады.
Жалпы сипаттағы нысаналы трансферттердің көлемін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган, бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды.
35. Жалпы сипаттағы нысаналы трансферттердің көлемі мынадай формула бойынша есептеледі:
ЖСТнi= (АНТқi- АНТкері) +АНТжi, мұндағы:
АНТқі – і-облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) немесе ауылдың, кенттің, ауылдық округтің тиісті жоспарлы кезеңге арналған қолданыстағы ағымдағы нысаналы трансферттері;
АНТкері – төмен тұрған бюджеттердің жоғары тұрған бюджеттерге кері ағымдағы нысаналы трансферттері;
АНТжi – i-ші облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) немесе ауылдың, кенттің, ауылдық округтің тиісті бюджет комиссиясының оң шешімі бар, жергілікті бюджет шығыстарының жаңа бағыттарын қаржыландыруға бағытталған жаңа бастамаларға арналған ағымдағы нысаналы трансферттері.
5-тарау. Жалпы сипаттағы нысаналы емес трансферттердің көлемін айқындау
36. Жалпы сипаттағы нысаналы емес трансферттер мемлекет кепілдік берген көрсетілетін қызметтерді ұсынуды, жергілікті атқарушы органның міндеттері мен функцияларын іске асыруды қаржылық қамтамасыз етуге арналған және оларды пайдалану бағыттары белгіленбей, өтеусіз және қайтарымсыз негізде беріледі.
Жалпы сипаттағы нысаналы емес трансферттер ағымдағы және даму шығындарын қамтиды.
Дамуға арналған шығындарға бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға бағытталған шығындар жатады.
Өзге де шығындар ағымдағы шығындарға жатады.
37. Жалпы сипаттағы нысаналы емес трансферттердің көлемі мынадай формула бойынша есептеледі:
ЖСТнеi = ККБі- (АШi+КШi+ДШБi), мұндағы:
ККБі – і-облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) немесе ауылдың, кенттің, ауылдық округтің кірістер көлемінің болжамы;
АШi – і-облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) немесе ауылдың, кенттің, ауылдық округтің ағымдағы шығындарының болжамды көлемі;
КШi – і-облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) немесе ауылдың, кенттің, ауылдық округтің күрделі шығындарының болжамды көлемі;
ДШБі – і-облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) немесе ауылдың, кенттің, ауылдық округтің дамуға арналған шығындарының болжамды көлемі.

Глава 6. Определение прогнозных объемов затрат местных бюджетов
38. Прогнозные объемы затрат местных бюджетов рассчитываются как сумма прогнозных объемов затрат по текущим бюджетным программам и по бюджетным программам развития с учетом установленных статьями 31, 32, 33 и 34 Бюджетного кодекса направлений расходов по функциональному признаку.
Расчет прогнозного объема затрат местных бюджетов производится по следующей формуле:
ПОЗi=(ТЗi-(ЦТi+ Рпi+ Бкi+Пдi+Огчпi+Имi+ Грi+ Кзi+ Нзi)+КЗi+ЗБПРi, где:
ПОЗi – прогнозные объемы затрат местных бюджетов i-й области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения) или села, поселка, сельского округа i-й;
ТЗi – прогнозный объем текущих затрат без учета расходов, не учитываемых при планировании, согласно приложениям 22, 24 и 26 Правил;
ЦТi – целевые текущие трансферты из вышестоящего бюджета;
Рпi – резерв Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов;
Бкi – бюджетные кредиты;
Пдi – затраты на погашение и обслуживание долга местного исполнительного органа;
Огчпi – государственные обязательства по проектам государственно-частного партнерства;
Имi – имиджевые и представительские расходы;
Грi - расходы на предоставление грантов;
Кзi – расходы на проведение исследований и консалтинговые услуги за счет средств местных бюджетов;
Нзi - расходы на научно-технические проекты и программы
КЗi – прогнозный объем капитальных затрат i-й области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения) или села, поселка, сельского округа,
ЗБРi – прогнозный объем затрат на развитие i-й области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения) или села, поселка, сельского округа.
С учетом результатов мониторинга, проводимого в соответствии с пунктом 3 статьи 84 Бюджетного кодекса, применяется дополнительный коэффициент к прогнозному объему затрат местных бюджетов, по которым прогнозируются бюджетные изъятия, и имеющего положительное предложение соответствующей бюджетной комиссии.
СЗi=ПОЗi*(1+Kd), где:
СЗi - итоговый объем затрат местных бюджетов i-й области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения) или села, поселка, сельского округа;
ПОЗi- прогнозный объем затрат местных бюджетов i-й области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения) или села, поселка, сельского округа,
Кd - дополнительный коэффициент, который применяется при прогнозировании бюджетного изъятия из местного бюджета в вышестоящий бюджет.

6-тарау. Жергілікті бюджеттер шығындарының болжамды көлемін айқындау
38. Жергілікті бюджеттер шығындарының болжамды көлемі Бюджет кодексінің 31, 32, 33, 34-баптарында белгіленген функционалдық белгісі бойынша шығыстардың бағыттары ескеріле отырып, ағымдағы бюджеттік бағдарламалар бойынша және бюджеттік даму бағдарламалары бойынша шығындардың болжамды көлемдерінің сомасы ретінде есептеледі.
Жергілікті бюджеттер шығындарының болжамды көлемін есептеу мынадай формула бойынша жүргізіледі:
ШБКi = (АШi-(НТi+Бөi+Ммжәi+Имi+Кр+КШi+ДШi)+КЗi+ЗБПРi, мұндағы:
ШБКі – і-облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) немесе ауылдың, кенттің, ауылдық округтің жергілікті бюджеттері шығындарының болжамды көлемі;
АШi – Қағидалардың 22, 24 және 26-қосымшаларына сәйкес жоспарлау кезінде ескерілмейтін шығыстарды есепке алмағанда, ағымдағы шығындардың болжамды көлемі;
НТi – жоғары тұрған бюджеттен берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер;
Үрi – Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резерві;
Бкi – бюджеттік кредиттер;
Пдi – жергілікті атқарушы органның борышын өтеуге және оған қызмет көрсетуге арналған шығындар;
Ммжәi – мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер;
Имi – имидждік және өкілдік шығыстар;
Грi – гранттар беруге арналған шығыстар;
Кзi –жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен зерттеулер жүргізуге және консалтингтік көрсетілетін қызметтерге арналған шығыстар;
Ғзi - ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламаларға арналған шығыстар.
КШі – і-облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) немесе ауылдың, кенттің, ауылдық округтің күрделі шығындарының болжамды көлемі;
ДШi – і-облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) немесе ауылдың, кенттің, ауылдық округтің дамуға арналған шығындарының болжамды көлемі.
Бюджет кодексінің 84-бабының 3-тармағына сәйкес жүргізілетін мониторинг нәтижелері ескеріле отырып, бюджеттік алып қою болжанатын және тиісті бюджет комиссиясының оң ұсынысы бар жергілікті бюджеттер шығындарының болжамды көлеміне қосымша коэффициент қолданылады.
СЗi=ШБКi*(1+Kd), мұндағы:
СЗi – і-облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) немесе ауылдың, кенттің, ауылдық округтің жергілікті бюджеттері шығындарының жиынтық көлемі;
ШБКi – і-облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) немесе ауылдың, кенттің, ауылдық округтің жергілікті бюджеттері шығындарының болжамды көлемі;
Кd – жергілікті бюджеттен жоғары тұрған бюджетке бюджеттік алып қоюды болжау кезінде қолданылатын қосымша коэффициент.

39. Прогнозные объемы текущих затрат состоят из затрат, связанных с обеспечением деятельности администраторов бюджетных программ в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан, имеющих постоянный характер, а также направленных на достижение цели, решение конкретных стратегических целей государственного управления.
За расчетную базу прогнозирования объема текущих затрат местных бюджетов принимается утвержденный бюджет на плановый период с учетом проведенного обзора расходов.
Параграф 1. Расчет прогнозных объемов текущих затрат местных бюджетов
40. Расчет прогнозного объема текущих затрат местных бюджетов производится в разрезе функциональных подгрупп осуществляемых государственные функций с учетом показателей и коэффициентов.
41. Расчет текущих затрат отдельного местного бюджета по отдельной функциональной подгруппе производится по следующей формуле:
РЗji= Oзji+(Oзji * Кji* Пji), где:
Рзji – расчетные текущие затраты i-й области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения) или села, поселка, сельского округа по j-й функциональной подгруппе;
Озji – объем текущих затрат i-й области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения) или села, поселка, сельского округа по j-й функциональной подгруппе;
Кji – коэффициент, в i-й области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения) или села, поселка, сельского округа по j-й функциональной подгруппе;
Пji – показатели, i-й области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения) или села, поселка, сельского округа по j-й функциональной подгруппе.
42. Прогнозный объем текущих затрат местных бюджетов рассчитывается с учетом индексации, предусмотренной законодательными актами Республики Казахстан (за исключением заработной платы).
Расчет прогнозного объема текущих затрат местных бюджетов производится по следующей формуле:
Зv = (Зi –Зпi)*(1+И n) +Зпi, где:
Зv – общий объем текущих затрат i-й области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения) или села, поселка, сельского округа;
Зi – объем текущих затрат i-й области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения) или села, поселка, сельского округа;
Зпi – объем текущих затрат на заработную плату i-й области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения) или села, поселка, сельского округа;
И n –прогнозируемый уровень инфляции, %;

39. Ағымдағы шығындардың болжамды көлемі Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің қызметін қамтамасыз етумен байланысты, тұрақты сипаттағы, сондай-ақ мақсатқа қол жеткізуге, мемлекеттік басқарудың нақты стратегиялық мақсаттарын шешуге бағытталған шығындардан тұрады.
Жергілікті бюджеттердің ағымдағы шығындарының көлемін болжаудың есептік базасы ретінде шығыстарға жүргізілген шолу ескеріле отырып, жоспарлы кезеңге бекітілген бюджет қабылданады.
1 - параграф. Жергілікті бюджеттердің ағымдағы шығындарының болжамды көлемін есептеу
40. Жергілікті бюджеттердің ағымдағы шығындарының болжамды көлемін есептеу көрсеткіштер мен коэффициенттер ескеріле отырып, мемлекеттік функцияларды жүзеге асыратын функционалдық кіші топтар бөлінісінде жүргізіледі.
41. Жекелеген жергілікті бюджеттің жекелеген функционалдық кіші топ бойынша ағымдағы шығындарын есептеу мынадай формула бойынша жүргізіледі:
ЕШji= Шкij+(ШКij * Кij* Көрij), мұндағы:
ЕШjі – i-облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) немесе ауылдың, кенттің, ауылдық округтің j-функционалдық кіші топ бойынша ағымдағы есептік шығындары;
ШКji – i-облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) немесе ауылдың, кенттің, ауылдық округтің j-функционалдық кіші топ бойынша ағымдағы шығындарының көлемі;
Кij –i-облыстағы (республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы), аудандағы (облыстық маңызы бар қаладағы) немесе ауылдағы, кенттегі, ауылдық округтегі j-функционалдық кіші топ бойынша коэффициент;
Көрij –i-облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) немесе ауылдың, кенттің, ауылдық округтің j-функционалдық кіші топ бойынша көрсеткіштері.
42. Жергілікті бюджеттердің ағымдағы шығындарының болжамды көлемі Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген индекстеу (жалақыны қоспағанда) ескеріле отырып есептеледі.
Жергілікті бюджеттердің ағымдағы шығындарының болжамды көлемін есептеу мынадай формула бойынша жүргізіледі:
Шv = (Шi –АЖШi)*(1+И n) +АЖШi, мұндағы:
Шv – i-облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) немесе ауылдың, кенттің, ауылдық округтің ағымдағы шығындарының жалпы көлемі;
Шi – i-облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) немесе ауылдың, кенттің, ауылдық округтің ағымдағы шығындарының көлемі;
АЖШі – і-облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) немесе ауылдың, кенттің, ауылдық округтің жалақыға жұмсалатын ағымдағы шығындарының көлемі;
Иn – инфляцияның болжамды деңгейі, %;

43. При расчете прогнозного объема текущих затрат для отдельных расходов применяется коэффициент прироста численности населения, который учитывает населения каждого возраста, пола, рождаемости, смертности и миграции.
Расчет коэффициента прироста численности населения производится по следующей формуле:
Ri=(R2-R1)/R2, где:
Ri- коэффициент прироста численности населения i-й области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения) или села, поселка, сельского округа;
R2- численность населения прогнозного года;
R1 –численность населения предыдущего года;
При снижении прогноза численности населения, применяется оценка численности года, предшествующего трехлетнему планируемому периоду.
44. Расчет прогнозного объема текущих затрат местных бюджетов производится с учетом показателей и коэффициентов, согласно приложениям 6, 12 и 18 Правил планирования трансфертов общего характера, взаимодействия центральных и местных исполнительных органов, других организаций, представления и согласования центральными уполномоченными органами соответствующей отрасли (сферы) и местными исполнительными органами форм, перечней показателей, необходимых для расчета трансфертов общего характера, и проведения мониторинга их использования, утверждаемых в соответствии с пунктом 6 статьи 79 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.
Параграф 2. Общий расчет прогнозных объемов затрат капитального характера
45. Прогнозные объемы капитальных затрат местных бюджетов рассчитываются в соответствии с отраслевыми методиками, разрабатываемыми центральными уполномоченными органами соответствующих отраслей (сфер), и включаются в объемы нецелевых трансфертов общего характера абсолютными суммами после расчета прогнозных объемов текущих затрат.
Параграф 3. Общий расчет прогнозных объемов затрат по бюджетным программам развития местных бюджетов
46. Прогнозные объемы затрат на развитие местных бюджетов рассчитывается в соответствии с отраслевыми методиками их финансирования, разрабатываемыми и утверждаемыми соответствующими центральными отраслевыми государственными органами по согласованию с местными исполнительными органами, центральными уполномоченными органами по региональной политике, бюджетной политике и бюджетному планированию, и включаются в объемы нецелевых трансфертов общего характера в соответствии с типовой методикой расчетов трансфертов общего характера, с учетом минимальных стандартов и системы региональных стандартов для населенных пунктов.
За расчетную базу бюджета развития принимается утвержденный бюджет на плановый период
Общий прогнозный объем бюджета развития с учетом минимальных стандартов и системы региональных стандартов для населенных пунктов определяется по следующей формуле:

43. Жекелеген шығыстар үшін ағымдағы шығындардың болжамды көлемін есептеу кезінде әрбір жастағы, жыныстағы халықты, тууды, өлім-жітімді және көші-қонды ескеретін халық саны өсімінің коэффициенті қолданылады.
Халық саны өсімінің коэффициентін есептеу мынадай формула бойынша жүргізіледі:
Ri=(R2-R1)/R2, мұндағы:
Ri – i-облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) немесе ауылдың, кенттің, ауылдық округтің халық саны өсімінің коэффициенті;
R2 – болжамды жылдағы халық саны;
R1 – өткен жылғы халық саны.
Халық санының болжамы төмендеген кезде жоспарланатын үш жылдық кезеңнің алдындағы жылғы халық санын бағалау қолданылады.
44. Жергілікті бюджеттердің ағымдағы шығындарының болжамды көлемін есептеу Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 79-бабының 6-тармағына сәйкес бекітілетін Жалпы сипаттағы трансферттерді жоспарлау, орталық және жергілікті атқарушы органдардың, басқа ұйымдардың өзара іс-қимыл жасау, тиісті саланың (аяның) орталық уәкілетті органдарының және жергілікті атқарушы органдардың жалпы сипаттағы трансферттерді есептеу үшін қажетті нысандарды, көрсеткіштер тізбелерін ұсыну және олардың пайдаланылуына мониторинг жүргізу қағидаларына 6, 12 және 18-қосымшаларға сәйкес көрсеткіштер мен коэффициенттер ескеріліп жүргізіледі.
2 - параграф. Күрделі сипаттағы шығындардың болжамды көлемін жалпы есептеу
45. Жергілікті бюджеттердің күрделі шығындарының болжамды көлемдері тиісті салалардың (аялардың) орталық уәкілетті органдары әзірлейтін салалық әдістемелерге сәйкес есептеледі және ағымдағы шығындардың болжамды көлемдері есептелгеннен кейін абсолютті сомалармен жалпы сипаттағы нысаналы емес трансферттер көлеміне енгізіледі.
3-параграф. Жергілікті бюджеттердің бюджеттік даму бағдарламалары бойынша шығындарының болжамды көлемін жалпы есептеу
46. Жергілікті бюджеттердің дамуға арналған шығындарының болжамды көлемі ең төменгі стандарттар және елді мекендер үшін өңірлік стандарттар жүйесі ескеріле отырып, жергілікті атқарушы органдармен, өңірлік саясат, бюджет саясаты және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органдармен келісу бойынша тиісті орталық салалық мемлекеттік органдар әзірлейтін және бекітетін оларды қаржыландырудың салалық әдістемелеріне сәйкес есептеледі және жалпы сипаттағы трансферттерді есептеудің үлгілік әдістемесіне сәйкес жалпы сипаттағы нысаналы емес трансферттер көлеміне енгізіледі.
Даму бюджетінің есептік базасы ретінде жоспарлы кезеңге бекітілген бюджет алынады.
Ең төменгі стандарттар және елді мекендер үшін өңірлік стандарттар жүйесі ескеріле отырып, даму бюджетінің жалпы болжамды көлемі мынадай формула бойынша айқындалады:

1) Расчет для городов республиканского значения, столицы
ЗБПРi= БРn *Кn, где:
ЗБПРi - затраты на бюджетные программы развития для i-х городов республиканского значения, столицы;
БРn – утвержденный объем бюджета развития n- го направления;
Кn – коэффициент наивысшего показателя СРС, n- го направления который определяет на сколько % нужно дотянуть уровень города республиканского значения, столицы;
n- направление отраслей.
2) Расчет бюджета развития для сел, поселков, сельских округов:
ЗБПРi= БРn*Кn,
Кn = (1+((Оn - Оis)/On), где:
ЗБПРi – прогнозный объем бюджета развития села, поселка, сельского округа;
БРn – утвержденный объем бюджета развития n- го направления;
Оn – фактическая обеспеченность продвинутого села, поселка, сельского округа объектами в соответствии с СРС n- го направления;
Оis – обеспеченность объектами в соответствии с требованиями СРС отстающего села, поселка, сельского округа;
Кn – коэффициент наивысшего показателя СРС, n- го направления, который определяет на сколько % нужно дотянуть уровень отстающего села, поселка, сельского округа до продвинутого показывающие высокий уровень развития и активности;
n- направление отраслей.
2.1) Расчет бюджета развития для города областного или районного значения:
ЗБПРi= БРn* Кn,
Кn= (1+((Оn – Оis)/On), где:
ЗБПРi -прогнозный объем бюджета развития для города областного или районного значения;
БРn – утвержденный объем бюджета развития n- го направления;
Оn - фактическая обеспеченность продвинутого города областного или районного значения объектами в соответствии с СРС n- го направления;
Оis - обеспеченность объектами в соответствии с требованиями СРС отстающего города областного или районного значения;
Кn – коэффициент наивысшего показателя СРС, n- го направления который определяет на сколько % нужно дотянуть уровень отстающего района до продвинутого района, показывающие высокий уровень развития и активности;
n- направление отраслей.
2.2) Общий прогнозный объем бюджета развития для области:
БРv = ЗБПРi1+…… ЗБПРi2, где:
БРv - общий прогнозный объем бюджета развития для области;
ЗБПРi1 -прогнозный объем бюджета развития города областного или районного значения;
ЗБПРi2 -прогнозный объем бюджета развития села, поселка, сельского округа.

1)Республикалық маңызы бар қалалар, астана үшін есептеу:
БДШi= ДБn *Кn, мұндағы:
БДШi – республикалық маңызы бар i-қалалар, астана үшін бюджеттік даму бағдарламаларына арналған шығындар;
ДБn – n-бағыттағы даму бюджетінің бекітілген көлемі;
Кn – n-бағыттағы ӨСЖ ең жоғары көрсеткішінің коэффициенті, ол республикалық маңызы бар қаланың, астананың деңгейін қанша %-ға жеткізу керектігін айқындайды;
n – салалар бағыты.
2)Ауылдар, кенттер, ауылдық округтер үшін даму бюджетін есептеу:
БДАШi = ДБn*Кn,
Кn = (1+((On – Оis)/On) мұндағы,
БДАШi – ауылдың, кенттің, ауылдық округтің даму бюджетінің болжамды көлемі;
ДБn – n-бағыттағы даму бюджетінің бекітілген көлемі;
Оn – n-ші бағыттағы ӨСЖ сәйкес озық ауылдың, кенттің, ауылдық округтің объектілермен іс жүзінде қамтамасыз етілуі;
Оis – артта қалған ауылдың, кенттің, ауылдық округтің АСЖ талаптарына сәйкес объектілермен қамтамасыз етілуі;
Кn – n-бағыттағы ӨСЖ ең жоғары көрсеткішінің коэффициенті, ол артта қалған ауылдың, кенттің, ауылдық округтің деңгейін даму мен белсенділіктің жоғары деңгейін көрсетіп отырған озық деңгейге дейін қанша %-ға жеткізу керектігін айқындайды;
n – салалардың бағыты.
2.1) Облыстық немесе аудандық маңызы бар қала үшін даму бюджетін есептеу:
БДАШi = ДБn*Кn,
Кn = (1+((Оn-Оis)/On), мұндағы:
БДАШi – облыстық немесе аудандық маңызы бар қала үшін даму бюджетінің болжамды көлемі;
ДБn – n-бағыттағы даму бюджетінің бекітілген көлемі;
Оn – n-ші бағыттағы ӨСЖ сәйкес озық облыстық немесе аудандық маңызы бар қаланың объектілермен іс жүзінде қамтамасыз етілуі;
Оis – артта қалған облыстық немесе аудандық маңызы бар қаланың ӨСЖ талаптарына сәйкес объектілермен қамтамасыз етілуі;
Кn – n-бағыттағы ӨСЖ ең жоғары көрсеткішінің коэффициенті, ол артта қалған ауданның деңгейін даму мен белсенділіктің жоғары деңгейін көрсетіп отырған озық ауданға дейін қанша %-ға жеткізу керектігін айқындайды;
n – салалардың бағыты.
2.2) Облыс үшін даму бюджетінің жалпы болжамды көлемі:
ДБv = БДАШi1+…… БДАШi2, мұндағы:
ДБv – облыс үшін даму бюджетінің жалпы болжамды көлемі;
БДАШi1 – облыстық немесе аудандық маңызы бар қаланың даму бюдетінің болжамды көлемі;
БДАШi2 – ауылдың, кенттің, ауылдық округтің даму бюджетінің болжамды көлемі.