Об утверждении регламента аппарата акима Мангистауской области
Постановление акимата Мангистауской области от 5 сентября 2025 года № 188.
В соответствии с Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан, Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О противодействии терроризму" акимат Мангистауской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый регламент аппарата акима Мангистауской области.
2. Государственному учреждению "Аппарат акима Мангистауской области" в установленном законодательством порядке принять необходимые меры, вытекающие из настоящего постановления.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на руководителя аппарата акима Мангистауской области Абдыкадыров М.С.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким Мангистауской области Н. Килыбай
Приложение к постановлению
акимата Мангистауской области
от 5 августа 2025 года № 188
Регламент Аппарата акима Мангистауской области
Используемые сокращения:
Отдел регионального развития и организационной работы- ОРРиОР
Отдел социально-экономического развития и аналитики – ОСЭРиА
Единая юридическая служба- ЕЮС
Отдел противодействия тероризму- ОПТ
Отдел по работе с правоохранительными органами - ОпРсПО
Служба управления персоналом (кадровая служба)- СУП (кадровая служба)
Отдел финансов и бухгалтерского учета- ОФиБУа
Отдел документационного обеспечения и контроля – ОДОиК
Отдел по контролю за рассмотрением обращений- ОпКзРО
Отдел защиты государственных секретов – ОЗГС
Отдел развития цифровизации и мониторинга государственных услуг - ОРЦиМГУ
1. Общие положения
1. Настоящий Регламент Аппарата акима Мангистауской области (далее - Регламент) разработан в целях организации работы аппарата и устанавливает внутренний порядок деятельности Аппарата акима Мангистауской области (далее – Аппарат) и исполнительных органов Мангистауской области, а также акиматов районов и городов в части их касающихся в процессе выполнения возложенных на него задач и функций.
2. Аппарат и его структурные подразделения (далее - отделы) осуществляют информационно-аналитическое, организационно-правовое и материально-техническое обеспечение деятельности акимата и акима Мангистауской области (далее - акима области), а также контролирует ход исполнения административных актов, принятых местными исполнительными, и представительными органами области.
3. Деятельность Аппарата регламентируется Конституцией Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан, Указом Президента Республики Казахстан от 13 апреля 2022 года №872 "О мерах по дебюрократизации государственного аппарата", иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан и настоящим Регламентом.
Предусмотренные Регламентом положения, применяются в деятельности Аппарата в части, не урегулированной иными правовыми актами Республики Казахстан.

Маңғыстау облысы әкімі аппаратының регламентін бекіту туралы
Маңғыстау облысы әкімдігінің 2025 жылғы 5 қыркүйектегі № 188 шешімі.
Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес Маңғыстау облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1.  Қоса беріліп отырған Маңғыстау облысы әкімі аппаратының регламенті бекітілсін.
2. "Маңғыстау облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі заңнамада белгіленген тәртіппен осы қаулыдан туындайтын қажетті шараларды қабылдасын.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Маңғыстау облысы әкімі аппаратының басшысы М.С. Әбдіқадыровқа жүктелсін.
4. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Маңғыстау облысының әкімі Н. Қилыбай
Маңғыстау облысы әкімдігінің
2025 жылғы 5 тамыздағы
№ 188 қаулысына қосымша
Маңғыстау облысы әкімі аппаратының регламенті
Қолданылатын қысқартулар:
Өңірлік даму және ұйымдастыру жұмысы бөлімі – ӨДжҰЖБ
Әлеуметтік-экономикалық даму және талдау бөлімі – ӘЭДжТБ
Бірыңғай заң қызметі – БЗҚ
Терроризмге қарсы іс-қимыл бөлімі – ТҚІБ
Құқық қорғау органдарымен жұмыс бөлімі – ҚҚОЖБ
Персоналды басқару қызметі (кадр қызметі) – ПБҚ (кадр қызметі)
Қаржы және бухгалтерлік есеп бөлімі – ҚБЕБ
Құжаттамалық қамтамасыз ету және бақылау бөлімі – ҚҚЕжББ
Өтініштерді қарауды бақылау бөлімі – ӨҚББ
Мемлекеттік құпияларды қорғау бөлімі – МҚҚБ
Цифровизацияны дамыту және мемлекеттік көрсетілетін қызметтер мониторингі бөлімі – ЦДжМКҚМБ
1. Жалпы ережелер
1. Осы Маңғыстау облысы әкімі аппаратының регламенті (бұдан әрі – Регламент) жүктелген міндеттер мен функцияларды атқару процесінде Маңғыстау облысы әкімі аппараты (бұдан әрі – Аппарат) мен Маңғыстау облысының атқарушы органдары, сондай-ақ қала мен аудан әкімдіктерінің өзіне жүктелген міндеттер мен функцияларды орындау процесіне қатысты бөлігіндегі қызметінің ішкі тәртібін белгілейді.
2. Аппарат және оның құрылымдық бөлімшелері (бұдан әрі – бөлімдер) Маңғыстау облысының әкімдігі мен әкімінің (бұдан әрі – облыс әкімі) қызметін ақпараттық-талдау, ұйымдық-құқықтық және материалдық-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асырады, сондай-ақ облыстың жергілікті атқарушы және өкілді органдарымен қабылданған әкімшілік актілерінің орындалу барысын бақылайды.
3. Аппараттың қызметі Қазақстан Республикасының Конституциясымен, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының заңымен, Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексімен, Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 13 сәуірдегі №872 "Мемлекеттік аппараттың қызметін бюрократиядан арылту жөніндегі шаралар туралы" Жарлығымен, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерімен және осы Регламентпен реттеледі.
Регламентте көзделген ережелер, Қазақстан Республикасының өзге құқықтық актілерімен реттелмеген бөлігінде Аппарат қызметінде қолданылады.

4. Заместители акима области выполняют функции согласно распределению обязанностей, установленному расположением акима области, а функций и полномочия руководителя Аппарата акима области регулируется Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан".
В случае длительного отсутствия акима области или невозможности выполнения им своих обязанностей, его полномочия осуществляет заместитель акима области согласно распоряжения акима области.
5. Регламент регулирует порядок:
1) деятельности Аппарата;
2) подготовки и проведения официальных мероприятий с участием руководства области;
3) подготовки рабочих поездок акима области;
4) подготовки и проведения совещаний, проводимых под председательством акима области, либо лицом его замещающим;
5) взаимодействия местных исполнительных органов при рассмотрении актов прокурорского реагирования;
6) подготовки рассмотрения у акима области результатов деятельности районных, города областного значения акиматов и областных управлений;
7) оформления протоколов по итогам совещаний с участием акима области в аппарате акима области;
8) формирования и оформления документов;
9) оформление, прохождение, рассмотрение входящей и исходящей корреспонденции;
10) подготовки и оформления проектов актов акимата и акима области;
11) подготовки и согласования документов, направляемых в Администрацию Президента, Аппарат Правительства и другие вышестоящие органы Республики Казахстан;
12) организации контроля за своевременным и качественным исполнением поручений;
13) порядка рассмотрения обращений граждан и юридических лиц и личного приема;
14) организации контроля и проверки исполнения законодательных актов, актов и поручений Президента, Правительства, Премьер-Министра Республики Казахстан, акимата и акима области, его заместителей и руководителя Аппарата.
6. Целями Регламента являются:
1) обеспечение эффективной и бесперебойной деятельности Аппарата;
2) обеспечение качественной подготовки проектов постановлений акимата, решений и распоряжений, протокольных поручений акима области, а также приказов и поручении руководителя аппарата акима области;
3) обеспечение согласованных действий всех местных исполнительных органов и должностных лиц области;
4) установление взаимной ответственности местных исполнительных органов за исполнение актов и поручений Президента, Правительства, Премьер-Министра Республики Казахстан, акимата и акима области, его заместителей, руководителя Аппарата и его заместителей.
5)непрерывное совершенствование – формирование и поддержание организационной культуры государственного аппарата, стимулирующей сокращение бюрократии, системный реинжиниринг и оптимизацию внутренних процедур и процессов.

4. Облыс әкімінің орынбасарлары функцияларды облыс әкімінің шешімімен белгіленген міндеттердің бөлінуіне сәйкес орындайды, ал облыс әкімі аппараты басшысының функциялары мен өкілеттіктері Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңымен реттеледі.
Облыс әкімі ұзақ уақыт болмаған немесе өз міндеттерін орындай алмайтын жағдайда оның өкілеттігін облыс әкімінің өкіміне сәйкес орынбасары жүзеге асырады.
5. Регламент:
1) Аппарат қызметінің;
2) облыс басшылығының жұмыс кеңестерін дайындау және өткізу;
3) облыс әкімінің жұмыс сапарларын дайындау;
4) облыс әкімінің төрағалығымен не оны алмастыратын адам өткізетін кеңестерді дайындау және өткізу;
5) прокурорлық ден қою актілерін қарау кезінде жергілікті атқарушы органдардың өзара іс-қимылы;
6) аудан, облыстық маңызы бар қала әкімдіктері мен облыстық басқармалар қызметінің нәтижелерін облыс әкімінің қарауына дайындау;
7) облыс әкімінің аппаратында облыс әкімінің қатысуымен өткен Кеңестердің қорытындысы бойынша хаттамаларды ресімдеу;
8) құжаттарды қалыптастыру және ресімдеу;
9) кіріс және шығыс хат-хабарларды ресімдеу, өту, қарау;
10) облыс әкімдігі мен әкімі актілерінің жобаларын дайындау және ресімдеу;
11) Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігіне, Үкімет аппаратына және басқа да жоғары тұрған органдарға жіберілетін құжаттарды дайындау және келісу;
12) тапсырмалардың уақтылы және сапалы орындалуын бақылауды ұйымдастыру;
13) азаматтар мен заңды тұлғалардың өтініштерін қарау және жеке қабылдау тәртібі;
14) Қазақстан Республикасы Президентінің, Үкіметінің, Премьер-Министрінің, облыс әкімдігі мен әкімінің, оның орынбасарларының және Аппарат басшысының заңнамалық актілерінің, актілері мен тапсырмаларының орындалуын бақылауды және тексеруді ұйымдастыру тәртібін реттейді.
6. Регламенттің мақсаттары:
1) Аппараттың тиімді және ұдайы қызметін қамтамасыз ету;
2) әкімдіктің қаулылары, облыс әкімінің шешімдері мен өкімдері, облыс әкімінің хаттамалық тапсырмалары, сондай-ақ облыс әкімі аппараты басшысының бұйрықтары мен тапсырмалары жобаларын сапалы дайындауды қамтамасыз ету;
3) барлық жергілікті атқарушы органдар мен облыстың лауазымды тұлғаларының келісілген іс-қимылдарын қамтамасыз ету;
4) Қазақстан Республикасы Президентінің, Үкіметінің, Премьер-Министрінің, облыс әкімдігі мен әкімінің, оның орынбасарларының, Аппарат басшысы мен оның орынбасарларының актілері мен тапсырмаларын орындау барысындағы жергілікті атқарушы органдардың өзара жауаптылығын белгілеу;
5) үздіксіз жетілдіру – мемлекеттік аппараттың ұйымдастырушылық мәдениетін қалыптастыру және қолдау, бюрократияны азайтуға, жүйелі реинжинирингті және ішкі рәсімдер мен процестерді оңтайландыруға ынталандыру болып табылады.

2. Планирование работы
7. Деятельность Аппарата планируется на основании утвержденных планов комиссий, графика работы акима области, планов развития области, а также иных нормативно-правовых актов.
8. Решение об исключении мероприятий из планов или иного документа, а также переносе их сроков исполнения принимается руководителем Аппарата (либо лицом, исполняющим его обязанности) на основании служебной записки, представленной руководителем отдела.
9. Еженедельный график работы акима области формируется ОРРиОР. Внесение изменений в график акима области осуществляется ОРРиОР на основании поручения акима области, предложений заместителей акима области, руководителя Аппарата и его заместителей.
10. График проведения мероприятий в залах и бронь осуществляется еженедельно управление делами на основании заявок заместителей акима области, руководителя Аппарата, его заместителей, заинтересованных отделов и других государственных органов.
3. Порядок подготовки и проведения официальных мероприятий с участием руководства области
11. Отделы, областные управления, акиматы городов Актау, Жанаозен и районов пресс-секретарь, помощники и советники акима области при подготовке проектов выступлений, статей, интервью, а также иных материалов к официальным мероприятиям с участием руководства области (далее - проекты выступлений) должны соблюдать требования настоящего Регламента.
12. ОРРиОР за 10 (десять) рабочих дней уведомляет отделы, заинтересованные областные управления, акиматы городов Актау, Жанаозен и районов, Департаменты о предстоящем мероприятии, за исключением срочных мероприятий.
13. Задействованные в мероприятии областные управления, а также акиматы районов и городов Актау, Жанаозен за 7 (семь) рабочих дней направляют в курирующий отдел:
1) информационно-справочные материалы;
2) сценарий, краткую программу и порядок ведения;
3) информацию о месте, дате, формате проведения;
4) список участников мероприятия;
5) схему рассадки участников мероприятия;
6) проект выступления и презентации на государственном языке (при необходимости и на русском языке).
14. Подготовку выступлений акима области осуществляют ответственные за организацию мероприятия отделы с участием задействованных областных управлений, а также департаменты, акиматы городов и районов.
15. Проекты выступлений акима области должны соответствовать следующим требованиям:

2. Жұмысты жоспарлау
7. Аппарат өз қызметін бекітілген комиссия жоспарлары, облыс әкімінің жұмыс жоспары, сондай-ақ облыстың даму жоспарлары, жұмыс өзге де нормативтік құқықтық актілер негізінде жоспарлайды.
8. Аппараттың жұмыс жоспарларынан немесе өзге де құжаттан іс-шараны алып тастау немесе оларды орындау мерзімдерін ауыстыру туралы шешімді бөлім басшысы ұсынған қызметтік жазба негізінде Аппарат басшысы (немесе оның міндеттерін атқаратын тұлға) қабылдайды.
9. Облыс әкімінің апта сайынғы жұмыс кестесін облыс әкімі аппаратының Өңірлік даму және ұйымдастыру жұмысы бөлімі (бұдан әрі – ӨДжҰЖБ) қалыптастырады. Облыс әкімінің кестесіне өзгерістер енгізуді облыс әкімінің тапсырмасына, облыс әкімі орынбасарларының, Аппарат басшысының және оның орынбасарларының ұсыныстары негізінде ӨДжҰЖБ жүзеге асырады.
10. Облыс әкімінің орынбасарларының, Аппарат басшысының, оның орынбасарларының, мүдделі бөлімдер мен өзге де мемлекеттік органдардың өтінімдері негізінде залдарда іс-шаралар өткізу кестесін жасау және броньдау Аппараттың істер басқармасы тарапынан апта сайын жүзеге асырылады.
3. Облыс басшылығының қатысуымен өтетін ресми іс-шараларды дайындау және өткізу тәртібі
11. Бөлімдер, облыстық басқармалар, Ақтау, Жаңаөзен қалалары мен аудан әкімдіктері, баспасөз хатшысы, облыс әкімінің көмекшілері мен кеңесшілері облыс басшылығының қатысуымен өтетін ресми іс-шараларға сөйленетін сөздер, мақалалар, сұхбаттар жобаларын, сондай-ақ өзге де материалдарды (бұдан әрі – сөйленетін сөздер жобалары) дайындау кезінде осы Регламент талаптарын сақтаулары тиіс.
12. ӨДжҰЖБ 10 (он) жұмыс күні бұрын бөлімдер мен мүдделі облыстық басқармаларды, Ақтау, Жаңаөзен қалалары мен аудан әкімдіктерін, Департаменттерді алда болатын іс-шаралар туралы (жедел шараларды қоспағанда) хабардар етеді.
13. Іс-шараға тартылған облыстық басқармалар мен Ақтау, Жаңаөзен қалалары мен аудан әкімдіктері 7 (жеті) жұмыс күні бұрын жетекшілік ететін бөлімге мынадай құжаттарды жолдайды:
1) ақпараттық-анықтамалық материалдар;
2) сценарий, қысқаша бағдарлама және жүргізу тәртібі;
3) өткізу орны, күні, нысаны туралы ақпарат;
4) іс-шараға қатысушылардың тізімі;
5) іс-шараға қатысушыларды отырғызу сызбасы;
6) мемлекеттік тілде (қажет болған жағдайда орыс тілінде) сөйленетін сөздер жобалары мен презентация.
14. Облыс әкімінің сөйлейтін сөздерін дайындауды іс-шараға тартылған облыстық басқармалар, сондай-ақ департаменттер, қала мен аудан әкімдіктерінің қатысуымен іс-шараны ұйымдастыруға жауапты бөлімдер жүзеге асырады.
15. Облыс әкімінің сөйлейтін сөздері мынадай талаптарға сай болуға тиіс:

1) иметь четкую логику изложения;
2) содержать проверенную информацию, официально подтвержденные статистические и фактические данные;
3) не содержать повторное воспроизведение фрагментов уже обнародованных выступлений;
4) максимально соответствовать формату мероприятия;
5) соответствовать нормам делового, литературного казахского и русского языков, а также стилистике устной речи.
16. Ответственность за достоверность статистических, фактических данных и качество представленных материалов несут лица, их подписавшие, достоверность и перепроверку данных обеспечивает соответствующий отдел.
17. Материалы на согласование руководителю Аппарата представляются не позднее, чем за 3 (три) рабочих дня до проведения мероприятия.
При подготовке проектов выступлений акима области или лица, официально его замещающего, на мероприятиях, проведение которых определено в срочном порядке, руководством Аппарата могут быть установлены иные сроки.
18. После согласования с руководителем аппарата, руководители курирующих отделов передают материалы помощнику акима области, не позднее чем за 1 (один) рабочих дня до запланированного мероприятия.
19. При подготовке проектов наиболее крупных, общественно значимых мероприятий с участием акима области могут создаваться временные рабочие группы с участием представителей задействованных отделов и государственных органов под общим руководством должностного лица, курирующего подготовку соответствующего мероприятия.
20. Участие представителей масс-медиа в мероприятиях согласовывается с пресс-секретарем за 3 (три) рабочих дня до проведения мероприятия.
4. Порядок подготовки рабочих поездок акима области
21. Организация и подготовка рабочих поездок акима области осуществляются ОРРиОР совместно с отделами, акиматами районов и городов, а также заинтересованными областными управлениями.
22. Акиматы районов и городов до 15 декабря ежегодно вносят в ОРРиОР предложения о рабочих поездках акима области на следующий год.
23. На основании предложений, представленных акиматами, ОРРиОР формирует проект Плана рабочих поездок на следующий год и после согласования с руководителем Аппарата вносит его к 20 декабря для дальнейшего согласования с акимом области.
Согласованный План рабочих поездок включается в рабочий график акима области. План проведения рабочих поездок может изменяться по указанию акима области.
24. ОРРиОР за 15 (пятнадцать) рабочих дней уведомляет заинтересованные акиматы, областные управления и отделы о предстоящей поездке.
25. Акиматы и при необходимости иные заинтересованные государственные органы за 10 (десять) рабочих дней до поездки представляют в ОРРиОР следующие материалы:

1) нақты қисынды мазмұндалған;
2) тексерілген ақпарат, ресми расталған статистикалық және нақты мәліметтер мазмұндалған;
3) бұрын жарияланған баяндамалардың фрагменттерін қайталауға жол берілмеуге тиіс;
4) іс-шара нысанына барынша сәйкес келуі тиіс;
5) қазақ және орыс тілдерінің іскери, әдеби нормаларына, сондай-ақ ауызекі сөйлеу стилистикасына сәйкес келуі тиіс.
16. Ұсынылған материалдардағы статистикалық, нақты мәліметтердің дұрыстығына және сапасына оларға қол қойған тұлғалар жауап береді, тиісті бөлім мәліметтердің дұрыстығын және қайта тексеруді қамтамасыз етеді.
17. Материалдар келісу үшін Аппарат басшысына іс-шара өтетін күннен 3 (үш) жұмыс күні бұрын ұсынылады.
Жедел өткізу белгіленген іс-шаралар кезінде облыс әкімінің немесе оны ресми алмастыратын тұлғаның сөйлейтін сөздерінің жобаларын дайындау барысында Аппарат басшылығымен өзге де мерзімдер айқындалуы мүмкін.
18. Аппарат басшысымен келісілгеннен кейін жетекшілік ететін бөлімдердің басшылары материалдарды жоспарланған іс-шарадан 1 (бір) жұмыс күні бұрын облыс әкімінің көмекшісіне береді.
19. Облыс әкімінің аса ірі, қоғамдық маңызды сөйлейтін сөздерінің жобаларын дайындау кезінде іс-шараға тартылған бөлімдер және мемлекеттік органдар өкілдерінің қатысуымен, тиісті іс-шараны дайындауға жетекшілік ететін лауазымды тұлғаның жалпы басшылық етуімен уақытша жұмыс топтары құрылуы мүмкін.
20. Бұқаралық ақпарат құралдары (бұдан әрі – БАҚ) өкілдерінің іс-шараға қатысуы іс-шара өтетін күннен 3 (үш) жұмыс күні бұрын баспасөз хатшысымен келісіледі.
4. Облыс әкімінің жұмыс сапарларын дайындау тәртібі
21. Облыс әкімінің жұмыс сапарларын ұйымдастыруды және дайындауды ӨДжҰЖБ бөлімдер, қала мен аудан әкімдіктері, сондай-ақ мүдделі облыстық басқармалармен бірлесіп жүзеге асырады.
22. Қала мен аудан әкімдіктері жыл сайын 15 желтоқсанға дейін ӨДжҰЖБ Облыс әкімінің келесі жылға арналған жұмыс сапарлары туралы ұсыныстар енгізеді.
23. ӨДжҰЖБ әкімдіктер берген ұсыныстар негізінде келесі жылға арналған жұмыс сапарлары жоспарының жобасын жасақтайды және Аппарат басшысымен келісілгеннен кейін оны облыс әкімімен одан әрі келісу үшін 20 желтоқсанға дейін енгізеді.
Келісілген жұмыс сапарларының жоспары облыс әкімінің жұмыс кестесіне енгізіледі. Жұмыс сапарларының жоспары облыс әкімінің нұсқауына сәйкес өзгеруі мүмкін.
24. ӨДжҰЖБ 15 (он бес) жұмыс күні бұрын мүдделі әкімдіктерді, облыстық басқармалар мен бөлімдерді алдағы жұмыстардың сапары туралы хабардар етеді.
25. Әкімдіктер, қажет болған жағдайда өзге де мүдделі мемлекеттік органдар сапардан 10 (он) жұмыс күні бұрын ӨДжҰЖБ -ға келесі материалдарды ұсынады:

1) проект программы рабочей поездки акима области (далее - Программа);
2) информационно-справочные материалы (социально-экономическое положение и общественно-политическая ситуация, материалы по тематике поездки, проблемные вопросы, паспорта объектов и другие);
3) проекты поручений акима, согласованные с заместителями акима области, с приложением документов, подтверждающих:
соответствие стратегическим и программным документам;
результативность и эффективность;
реальность сроков исполнения;
экономическую целесообразность и обеспеченность ресурсами.
26. Ответственность за достоверность представленных материалов несут лица, их подписавшие, достоверность и перепроверку данных обеспечивает соответствующий отдел.
27. Полученные материалы направляются ОРРиОР в случае необходимости в соответствующие отделы для перепроверки и согласования с курирующими заместителями акима области в течение трех рабочих дней.
28. Заинтересованные отделы (службы) в случае необходимости представляют в ОРРиОР дополнительную информацию о положении дел в посещаемом районе по вопросам их компетенции.
29. ОРРиОР за 5 (пять) рабочих дней до предстоящей рабочей поездки формирует окончательный пакет материалов и вносит на согласование руководителю Аппарата.
При подготовке внеплановых рабочих поездок акима области или лица, официально его замещающего, руководством Аппарата могут быть установлены иные сроки подготовки необходимых материалов.
30. После согласования с руководителем Аппарата, ОРРиОР передает материалы помощнику акима области, не позднее чем за 2 (два) рабочих дня до рабочей поездки.
31. Пресс-секретарь по итогам рабочей поездки акима области в течение 1 (одного) рабочего дня готовит информационные сообщения на государственном и русском языках и обеспечивает их размещение на официальном сайте акимата областии и других социальных сетях
Подготовку отчета по итогам рабочей поездки акима области в Аппарате с подробным отражением основных аспектов мероприятия в течение 2 (двух) рабочих дней с момента завершения рабочей поездки обеспечивает ОРРиОР.
32. Акиматы районов и городов обеспечивают:
1) подготовку мест проведения мероприятий (наличие соответствующей мебели, светового оборудования, звукоусиления и при необходимости оборудования синхронного перевода, баннера, флористики и других необходимых предметов);
2) подготовку мест проживания (при необходимости бронирование гостиниц) акима области и сопровождающих его лиц;
5. Порядок подготовки и проведения совещаний, проводимых под председательством акима области, либо лицом его замещающим

1) облыс әкімінің жұмыс сапары бағдарламасының жобасы (бұдан әрі – Бағдарлама);
2) ақпараттық-анықтамалық материалдар (әлеуметтік-экономикалық жағдай және қоғамдық-саяси жағдай, сапардың тақырыбы бойынша материалдар, проблемалық мәселелер, нысандардың паспорттары және т.б.);
3) облыс әкімінің орынбасарларымен келісілген әкім тапсырмаларының жобаларын растайтын құжаттардың қосымшасымен:
стратегиялық және бағдарламалық құжаттарға сәйкестігі;
нәтижелілігі мен тиімділігі;
нақты орындау мерзімдері;
экономикалық орындылығы және ресурстармен қамтамасыз етілуі.
26. Ұсынылған материалдардың дұрыстығына оларға қол қойған тұлғалар жауап береді, тиісті бөлім мәліметтердің дұрыстығын және қайта тексеруді қамтамасыз етеді.
27. ӨДжҰЖБ қажеттілік болған жағдайда үш жұмыс күні ішінде алынған материалдарды қайта тексеру және облыс әкімінің жетекшілік ететін орынбасарларымен келісу үшін тиісті бөлімдерге жолдайды.
28. Мүдделі бөлімдер қажет болған жағдайда ӨДжҰЖБ олардың құзыреті мәселелері бойынша баратын аудандағы істердің жай-күйі туралы қосымша ақпарат ұсынады.
29. ӨДжҰЖБ жұмыс сапарынан 5 (бес) жұмыс күні бұрын материалдардың түпкілікті топтамасын жасақтайды және Аппарат басшысына келісуге енгізеді.
Облыс әкімінің не оны ресми алмастыратын тұлғаның жоспардан тыс жұмыс сапарларын дайындау кезінде Аппарат басшылығы қажетті материалдарды дайындаудың өзге де мерзімдерін белгілеуі мүмкін.
30. Аппарат басшысымен келісілгеннен кейін ӨДжҰЖБ материалдарды жұмыс сапарынан 2 (екі) жұмыс күні бұрын облыс әкімінің көмекшісіне береді.
31. Баспасөз хатшысы 1 (бір) жұмыс күні ішінде облыс әкімінің жұмыс сапарының қорытындылары бойынша мемлекеттік және орыс тілдерінде ақпараттық хабарлама дайындайды және оларды облыс әкімдігінің ресми сайтына және басқада әлеуметтік желілерге орналастыруды қамтамасыз етеді.
Облыс әкімінің жұмыс сапарының қорытындылары туралы есепті Аппаратқа іс-шараның негізгі аспектілерін толық көрсете отырып, дайындауды жұмыс сапары аяқталған сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ӨДжҰЖБ қамтамасыз етеді.
32. Қала мен аудан әкімдіктері:
1) іс-шараны өткізу орындарын дайындауды (тиісті жиһаздардың, жарықтандыру жабдықтарын, дыбыс күшейткіштердің, қажеттілік болған жағдайларда ілеспе аударма жабдықтарының, баннерлердің, флористиканың және басқа да қажетті заттардың болуын);
2) облыс әкімі мен оны ілесіп жүретін адамдар үшін тұратын орындарды дайындау (қажет болған жағдайда қонақүйлерді брондау);
5. Облыс әкімінің не оны алмастыратын тұлғаның төрағалығымен өтетін кеңестерді дайындау және өткізу тәртібі

33. Подготовка и проведение заседаний акимата:
1) Осуществляется заместителями акима области, территориальными (по согласованию) и исполнительными органами области, отделами;
2) Заседания акимата проводятся еженедельно и созываются акимом области. При необходимости аким области созывает внеочередное заседание акимата;
3) На заседаниях акимата председательствует аким области, в его отсутствие - заместитель, исполняющий обязанности акима области;
4) Заседания акимата являются, как правило, открытыми и ведутся на государственном и (или) русском языках;
При необходимости отдельные вопросы могут рассматриваться на закрытых заседаниях акимата, а также возможно проведение выездного заседания акимата.
5) Заседание акимата считается правомочным, если в нем принимают участие не менее двух третей членов акимата;
По результатам рассмотрения вопроса на заседании акимата принимаются постановления.
Постановления принимаются большинством голосов присутствующих членов акимата.
6) На заседаниях акимата могут присутствовать депутаты Парламента Республики Казахстан, Мангистауской областного маслихата, акимы районов и городов, руководители территориальных подразделений центральных государственных органов (далее - ЦГО), управлении и иные должностные лица, по согласованному с акимом области перечню, а также заинтересованные физические и юридические лица;
7) Руководитель Аппарата еженедельно согласовывает с акимом области (в устном порядке), повестку дня предстоящего заседания акимата согласно перечню вопросов для рассмотрения на заседаниях акимата;
8) Территориальные (по согласованию) и исполнительные органы, ответственные за подготовку материалов за 3 (трех) рабочих дня до заседания акимата области должны представить электронный и бумажный пакет документов в ЕЮС и ОСЭРиА . Пакет документов должен содержать следующее:
- проект постановления (к нему - пояснительную записку, а указатель рассыла в электронном варианте (если проект нормативного правового акта - справку-обоснование на государственном и русском языках, экспертные заключения аккредитованных объединений субъектов частного предпринимательства в случае, если нормативный правовой акт затрагивает интересы субъектов частного предпринимательства, рекомендаций общественного совета, если нормативный правовой акт затрагивает права, свободы и обязанности граждан, сравнительная таблица прежней и новой редакции нормативного правового акта с соответствующим обоснованием вносимых изменений и дополнений в случае, если вносятся изменения и (или) дополнения в нормативный правовой акт) и иные документы.
- список приглашенных;
- доклад (до 5 минут);
- слайды (в цветном изображении) при необходимости.

33. Әкімдік отырыстарын дайындау және өткізу:
1) облыс әкімінің орынбасарларымен, аумақтық (келісім бойынша) және облыстың жергілікті атқарушы органдарымен, бөлімдермен жүзеге асырылады;
2) Әкімдік отырыстары апта сайын өткізіледі және облыс әкімімен шақырылады. Қажет болған жағдайда облыс әкімі әкімдіктің кезектен тыс отырыстарын шақырады;
3) Әкімдік отырыстарына облыс әкімі, ол болмаған кезде облыс әкімінің міндетін атқаратын орынбасары төрағалық етеді;
4) Әкімдік отырысы, әдетте ашық болып табылады, мемлекеттік және (немесе) орыс тілдерінде жүргізіледі.
Қажет болған жағдайда жекелеген мәселелер әкімдіктің жабық отырыстарында қаралуы, сондай-ақ әкімдіктің көшпелі отырысы өткізілуі мүмкін.
5) Әкімдік отырыстары, егер оған әкімдік мүшелерінің кемінде үштен екісі қатысқанда заңды деп саналады.
Әкімдік отырыстарында мәселелерді қарау нәтижелері бойынша қаулылар қабылданады.
Қаулылар қатысушы әкімдік мүшелерінің көпшілік дауысымен қабылданады.
6) Әкімдік отырыстарына Қазақстан Республикасы Парламентінің, Маңғыстау облысының мәслихат депутаттары, қала мен аудан әкімдері, басқармалар, орталық мемлекеттік органдардың (бұдан әрі – ОМО) аумақтық бөлімшелерінің басшылары және облыс әкімімен келісілген тізбе бойынша мүдделі жеке және заңды тұлғалар қатыса алады;
7) Аппарат басшысы апта сайын, әкімдік отырыстарында қаралатын мәселелердің тізбесіне сәйкес алдағы әкімдік отырысының күн тәртібін (ауызша түрде) облыс әкімімен келіседі;
8) Материалдарды дайындауға жауапты аумақтық (келісім бойынша) және атқарушы органдар облыс әкімдігі отырысына дейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде құжаттар топтамасын облыс әкімі аппаратының БЗҚ мен ӘЭДжТБ -ға ұсынуы тиіс. Құжаттар топтамасында мыналар:
- қаулының жобасы (оған қоса –түсіндірме жазба, ал тарату көрсеткіші электронды түрде (егер қаулы жобасы нормативтік құқықтық акті болған жағдайда - мемлекеттік және орыс тiлдерiнде анықтама-негiздеме, нормативтiк құқықтық акті жеке кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң мүдделерін қозғайтын жағдайда жеке кәсіпкерлік субъектілерінің аккредиттелген бірлестіктерінің сараптамалық қорытындылары, нормативтік құқықтық акті азаматтардың құқықтарын, бостандықтары мен міндеттерін қозғайтын жағдайда қоғамдық кеңес ұсынымы, нормативтік құқықтық актіге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілетін жағдайда енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың тиісті негіздемесі бар нормативтік құқықтық актінің бұрынғы және жаңа редакциясының салыстырма кестесі) және өзге де құжаттар;
- шақырылғандардың тізімі;
- баяндама (5 минутқа дейін);
- қажет болған жағдайда слайдтар (түрлі-түсті кескінде) болуы қажет.

9) Материалы, вносимые на заседания акимата, должны быть представлены с соблюдением следующих требований:
- на государственном и при необходимости на русском языках, на электронных и бумажных носителях;
- завизированы первым руководителем государственного органа, вносящего документы, либо лицом, его замещающим, наделенным правом первой подписи;
- согласованы с заместителем акима области по курируемым вопросам, руководителем рабочего органа и руководителем единой юридической службы аппарата акима области.
Согласование постановления производиться в системе облачного документооборота (далее – ОДО) единой системы электронного документооборота.
Ответственность за качество и своевременное представление материалов возлагается на заместителей акима области, первых руководителей территориальных (по согласованию) и исполнительных органов (согласно рассылу), руководителей отделов (служб).
10) ЕЮС формирует пакет документов, представленных отделами (службами), управлениями, и передает руководителю Аппарата в срок за 1 (один) рабочий день до заседания акимата области;
11) После согласования акимом области материалов, ОРРиОР формирует раздаточной материал:
- акиму области - повестка дня, порядок ведения, список приглашенных, перечень проектов постановлений, справка, доклад и слайды;
- заместителям акима области, руководителю Аппарата - повестка дня, перечень проектов постановлений, доклад и слайды;
- членам акимата, акимам районов и города областного значения - повестка дня и перечень проектов постановлений.
12) ОРРиОР обеспечивает:
- рассадку участников заседания акимата;
- подключение аудио или видео аппаратуры;
13) При проведении внеочередного (экстренного) заседания акимата ОРРиОР обеспечивает рассылку повестки дня членам акимата и приглашенным;
14) На заседании акимата ведется протокол, в котором указываются присутствующие должностные лица, названия и предмет обсуждаемых вопросов, докладчики и выступающие при обсуждении, (при необходимости — основное содержание их выступлений, замечаний) и принятые членами акимата постановления. Обсуждение вопросов, рассматриваемых на заседаниях, записывается на электронные носители информации.
Подписанные постановления вместе с протоколами заседания акимата передаются исполнителями в течение 2 (двух) рабочих дней после заседания акимата.
Протокол оформляется в течение 1 (одного) рабочего дня со дня завершения заседания акимата ЕЮС, визируется всеми членами акимата области и подписывается председательствовавшим на заседании.
Протоколы заседаний акимата (подлинники), а также документы к ним хранятся в ОДОиК. Протоколы заседаний акимата и документы к ним по истечению сроков временного хранения сдаются в архив Аппарата.

9) Әкімдік отырысына енгізілетін материалдар келесі талаптарды сақтай отырып ұсынылуы тиіс:
- мемлекеттік, қажет болған жағдайда орыс тілдерінде, электронды және қағаз жеткізгіштерде;
- құжатты енгізуші мемлекеттік органның бірінші басшысының не бірінші қол қою құқығы берілген оны алмастыратын тұлғаның қолы қойылған;
- облыс әкімінің аталған мәселелерге жетекшілік ететін орынбасарымен, жұмыс органының басшысымен және облыс әкімі аппаратының бірыңғай заң қызметі басшысымен келісілген.
Қаулы жобасына келісу электронды құжат айналымының бірыңғай жүйесінің бұлтты құжат айналымы жүйесінде (бұдан әрі – БҚА) жүзеге асырылады.
Материалдардың сапасы мен уақтылы ұсынылуы үшін жауапкершілік облыс әкімінің орынбасарларына, аумақтық (келісім бойынша) және атқарушы органдардың бірінші басшыларына (тарату парағына сәйкес), бөлімдердің басшыларына жүктеледі.
10) БЗҚ бөлімдердің, басқармалардың ұсынған құжаттар топтамасын жасақтайды және облыс әкімдігі отырысынан 1 (бір) жұмыс күні бұрын Аппарат басшысына береді.
11) ӨДжҰЖБ материалдар облыс әкімімен келісілгеннен кейін, тарату материалдарын:
- облыс әкіміне – күн тәртібі, жүргізу тәртібі, шақырылғандардың тізімі, қаулы жобаларының тізбесі, анықтама, баяндама, слайдтар;
- облыс әкімінің орынбасарларына, Аппарат басшысына – күн тәртібі, қаулы жобаларының тізбесі, баяндама, слайдтар;
- әкімдік мүшелеріне, аудандардың және облыстық маңызы бар қаланың әкімдеріне – күн тәртібі, қаулы жобаларының тізбесін әзірлейді.
12) ӨДжҰЖБ мыналарды:
- әкімдік отырысына қатысушыларды отырғызуды;
- аудио немесе видео аппаратураларды қосуды;
13) Кезектен тыс (шұғыл) әкімдік отырысы өткізілген жағдайда ӨДжҰЖБ әкімдік мүшелері мен шақырылушыларға күн тәртібін жіберуді қамтамасыз етеді.
14) Әкімдік отырысында хаттама жүргізіледі, онда қатысқан лауазымды тұлғалар, талқыланатын мәселелердің атауы және мәні, баяндамашылар, талқылау барысында сөз сөйлеушілер (қажет болған жағдайда – олардың сөйлеген сөздерінің, ескертулерінің негізгі мазмұны) және әкімдік мүшелерімен қабылданған қаулы көрсетіледі. Отырыстарға қаралатын мәселелерді талқылау электрондық ақпарат көздеріне жазылып алынады.
Орындаушылар қол қойылған қаулыларды, облыс әкімдігі отырысы хаттамасымен бірге ӨДжҰЖБ әкімдік отырысы өткеннен кейін 2 (екі) жұмыс күннен кешіктірмей береді.
Хаттама әкімдік отырысы аяқталғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде БЗҚ ресімделеді, оған облыс әкімдігінің барлық мүшелері бұрыштама қояды және отырысқа төрағалық етуші қол қояды.
Әкімдік отырысының хаттамалары (түпнұсқалары), сондай-ақ оған материалдар ҚҚЕжББ сақталады. Әкімдік отырысының хаттамалары, сондай-ақ оған материалдар уақытша сақтау мерзімдері біткеннен кейін Аппараттың архивіне тапсырылады.

15) Контроль и мониторинг за ходом исполнения поручений, данных на заседании акимата осуществляется:
Отделами Аппарата по курируемым направлениям по общим срокам ОДОиК.
16) Пресс-секретарь совместно с Управлением информатизации и общественного развития Мангистауской области не позднее 1 (одного) рабочего дня с момента завершения заседания акимата области обеспечивают освещение его работы в региональных печатных (при необходимости) и электронных масс-медиа;
34. Порядок подготовки материалов и обеспечение участия акима области на заседаниях Правительства Республики Казахстан:
1)Подготовка материалов и обеспечение участие представителя акимата Мангистауской области на заседанияхПравительства Республики Казахстан (далее - заседание Правительства) осуществляется заместителями акима области, территориальными (по согласованию) и исполнительными органами области, отделами (службами).
2) На заседаниях Правительства в режиме видеоконференцсвязи участвуют аким области, заместители акима области, руководитель аппарата, первые руководители территориальных (по согласованию) и исполнительных органов (согласно списку, утвержденному либо по устному согласованию с руководителем Аппарата) и другие заинтересованные лица.
3) После получения повестки заседания Правительства, ОРРиОР в течении одного дня обеспечивает рассылку повестки дня в заинтересованные государственные органы для исполнения в указанный срок.
4) Территориальные (по согласованию) и исполнительные органы, ответственные согласно повестке за подготовку материалов в срок за 2 (два) рабочих дней до заседания Правительства, должны представить (соглосованные с курируемые заместителями акима) в отделы следующие материалы:
- справку (не должна превышать трех страниц);
- список приглашенных;
- презентация и проект доклада (не более 1,5 страницы) выступления акима области, или лица, исполняющего обязанности акима области (на государственном и русском языках).
5) Руководители отделов (служб), в срок за 1 (один) рабочий день до заседания Правительства, должны согласовать представленные материалы с курируемым заместителем акима области и обязаны представить согласованные материалы в ОРРиОР.
6) После формирования готовых материалов, ОРРиОР, в срок за 1 (один) рабочий день до заседания Правительства передает документы руководителю аппарата, который вносит материалы акиму области.
7) В случае несвоевременного (за исключением случаев когда повестка направлено Аппаратом правительства за короткий период до заседание правительства) представления соответствующими государственными органами материалов, отделы (службы) в письменном виде докладывают руководителю Аппарата для принятия мер дисциплинарного воздействия.
Ответственность за качество и своевременное представление материалов возлагается на заместителей акима области, первых руководителей территориальных (по согласованию) и исполнительных органов, руководителей отделов.

15) Әкімдік отырыстарында берілген тапсырмалардың орындалу барысын бақылауды және мониторингілеуді:
Аппарат бөлімдері тарапынан кураторлық ететін бағыттар бойынша
жалпы мерзімдер бойынша - ҚҚЕжББ жүзеге асырады.
16) Баспасөз хатшысы Маңғыстау облысының ақпараттандыру және қоғамдық даму басқармасымен бірлесіп облыс әкімдігінің отырысы аяқталған сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей оның жұмыстарын өңірлік баспада (қажет болған жағдайда) және электрондық масс-медиада жария етуді қамтамасыз етеді.
34. Қазақстан Республикасы Үкіметі мәжілістеріне облыс әкімінің қатысуын қамтамасыз етуді және материалдар дайындау тәртібі:
1) Қазақстан Республикасы Үкіметі мәжілістеріне (бұдан әрі – Үкімет мәжілістері) облыс әкімінің қатысуын қамтамасыз етуді және материалдар дайындауды облыс әкімінің орынбасарлары, аумақтық (келісім бойынша) және облыстың атқарушы органдары, бөлімдері жүзеге асырады;
2) бейнеконференция режиміндегі Үкімет мәжілістеріне облыс әкімі, облыс әкімінің орынбасарлары, Аппарат басшысы, аумақтық (келісім бойынша) және атқарушы органдардың бірінші басшылары (Аппарат басшысымен бекітілген тізімге сәйкес немесе ауызша) және басқа да мүдделі тұлғалар қатысады;
3) Үкімет мәжілісінің күн тәртібін алғаннан кейін ӨДжҰЖБ бір күн ішінде күн тәртібін атап көрсетілген мерзімде орындау үшін мүдделі мемлекеттік органдарға жіберуді қамтамасыз етеді;
4) материалдарды дайындауға жауапты аумақтық (келісім бойынша) және атқарушы органдар күн тәртібі бойынша Үкімет мәжілісіне дейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде (облыс әкімінің орынбасарларымен келісілген) бөлімдерге келесі материалдарды:
- анықтама (үш беттен аспауы тиіс);
- шақырылғандардың тізімі;
- облыс әкімінің немесе облыс әкімінің міндетін атқарушы тұлғаның сөйлейтін баяндамасының (1,5 беттен аспайтын) жобасын (мемлекеттік және орыс тілдерінде) және слайдты ұсынуы тиіс.
5) бөлімдер басшылары Үкімет мәжілісіне дейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде ұсынылған материалдарды облыс әкімінің жетекшілік ететін орынбасарларымен келісуі тиіс және келісілген материалдарды ӨДжҰЖБ -ға беруге міндетті.
6) Дайын материалдарды жасақтағаннан кейін, ӨДжҰЖБ Үкімет мәжілісіне дейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде құжаттарды Аппарат басшысына енгізеді, ол материалдарды облыс әкіміне ұсынады.
7) Үкімет отырысына дейін қысқа мерзімде Үкімет Аппараты тарапынан күн тәртібі жіберілген жағдайларды қоспағанда, тиісті мемлекеттік органдар материалдарды уақтылы ұсынбаған жағдайда, бөлімдер (қызметтер) бұл туралы жазбаша түрде Аппарат басшысына баяндап, тәртіптік шаралар қабылдау мәселесін қарастырады.
Материалдарды мерзімінде ұсынбағаны және сапасы үшін жауаптылық облыс әкімінің орынбасарларына, аумақтық (келісім бойынша) және атқарушы органдардың (тарату парағына сәйкес) бірінші басшыларына, бөлім басшыларына жүктеледі.

8) Рассадку участников, подключение аудио или видео аппаратуры обеспечивает ОРРиОР, согласовав с курирующим заместителем руководителя Аппарата.
9) По итогам заседаний Правительства, аким области в случае необходимости выносит ряд вопросов для обсуждения с участниками заседаний. На совещаниях ОРРиОР ведется протокол, в котором указываются поручения акима области соответствующим лицам.
Окончательный протокол оформляется в течение 2 (двух) рабочего дня со дня завершения заседаний Правительств ОРРиОР, визуруется руководителем Аппарата и передается на подписание акиму области.
Протоколы оформляются в соответствии с номенклатурой дел. Протоколы направляются в заинтересованные государственные органы и должностным лицам согласно рассылке.
10) Контроль и мониторинг хода исполнения поручений, данных по итогам заседаний Правительства осуществляются соответствующими отделами.
При проведения аппаратных совещаний под председательством акима области:
35. Подготовка материалов и проведение аппаратных совещаний под председательством акима области (далее - аппаратное совещание) осуществляется заместителями акима области, территориальными (по согласованию) и исполнительными органами области, акиматами городов и районов, заинтересованными отделами.
36. Аппаратные совещания проводятся еженедельно.
37. На аппаратных совещаниях председательствует аким области, в его отсутствие - заместитель, исполняющий обязанности акима области.
38. В аппаратных совещаниях принимают участие заместители акима области, руководитель Аппарата, акимы городов и районов (в режиме видеоконференцсвязи), первые руководители территориальных (по согласованию) и исполнительных органов (согласно указателю/перечню рассыла), и другие заинтересованные лица.
39. Руководитель Аппарата в рабочем порядке согласовывает с акимом области повестку аппаратного совещания на основании актуальных вопросов области.
40. После согласования с акимом области повестки аппаратного совещания, ОСЭРиА в срок за 4 (четыре) рабочих дней до аппаратного совещания, обеспечивает рассылку повестки дня через мессенджеры, рабочие чаты в заинтересованные государственные органы для исполнения в указанный срок.
41. Территориальные (по согласованию) и исполнительные органы, ответственные за подготовку материалов (согласно указателю/перечню листа рассыла), в срок за 2 (два) рабочих день до аппаратного совещания, представляют следующие материалы в заинтересованные отделы:
- тезисы по рассматриваемому вопросу, не превышающую трех страниц;
- проект доклада презентациями в виде слаида;
- предложения к протоколу;
- список лиц, приглашаемых на аппаратное совещание.

8) Қатысушыларды отырғызуды, аудио немесе видео аппаратураларды қосуды ӨДжҰЖБ Аппарат басшысының жетекшілік ететін орынбасарымен келісе отырып жүзеге асырады.
9) Үкімет мәжілісінің қорытындылары бойынша облыс әкімі отырысқа қатысушылар талқылау үшін бірқатар мәселелерді шығарады. Кеңестерде ӨДжҰЖБ хаттама жүргізеді, онда облыс әкімінің тиісті тұлғаларға берген тапсырмалары көрсетіледі.
Түпкілікті хаттаманы ӨДжҰЖБ Үкімет мәжілісі аяқталған күннен кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде ресімдейді, оған Аппарат басшысы бұрыштама қояды және облыс әкіміне қол қоюға жолдайды.
Хаттама істер номенклатурасына сәйкес ресімделеді. Хаттамалар тарату парағына сәйкес мүдделі мемлекеттік органдар мен лауазымды тұлғаларға жіберіледі.
10) Үкімет мәжілістерінің қорытындылары бойынша берілген тапсырмалардың орындалуын бақылауды және мониторингілеуді тиісті бөлімдер жүзеге асырады.
Облыс әкімінің төрағалығымен өтетін аппараттық кеңестерді дайындау және өткізу тәртібі
35. Облыс әкімінің төрағалығымен өтетін аппараттық кеңестерге (бұдан әрі – аппараттық кеңес) материалдар дайындауды және өткізуді облыс әкімінің орынбасарлары, аумақтық (келісім бойынша) және облыстың атқарушы органдары, қала мен аудан әкімдіктері, мүдделі бөлімдер жүзеге асырады.
36. Аппараттық кеңестер апта сайын өткізіледі.
37. Аппараттық кеңестерге облыс әкімі, ол болмаған жағдайда облыс әкімінің міндетін атқаратын орынбасары төрағалық етеді.
38. Аппараттық кеңестерге облыс әкімінің орынбасарлары, Аппарат басшысы, қала мен аудан әкімдері (бейнеконференция байланысы режимінде), аумақтық (келісім бойынша) және атқарушы органдардың (тарату көрсеткішіне/тізбесіне сәйкес) бірінші басшылары және басқа да мүдделі тұлғалар қатысады.
39. Аппарат басшысы аппараттық кеңестің күн тәртібін облыстың өзекті мәселелеріне сүйене отырып, жұмыс тәртібінде облыс әкімімен келіседі.
40. Облыс әкімі аппараттық кеңестің күн тәртібін келіскеннен кейін, ӘЭДжТБ аппараттық кеңес өткізілгенге дейін 4 (төрт) жұмыс күні ішінде күн тәртібін әлеуметтік желі мессенджерлері арқылы атап көрсетілген мерзімде орындау үшін мүдделі мемлекеттік органдарға жіберуді қамтамасыз етеді.
41. Материалдарды дайындауға жауапты аумақтық (келісім бойынша) және атқарушы органдар (тарату парағы тізбесіне/көрсеткішіне сәйкес) аппараттық кеңес өткізілгенге дейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде мүдделі бөлімдерге келесі материалдарды ұсынады:
- қаралатын мәселе бойынша үш беттен аспайтын көлемде тезис;
- баяндаманың жобасы;
- хаттамаға ұсыныстар;
- аппараттық кеңеске шақырылғандардың тізімі.

42. Список приглашенных лиц, формируемый территориальными (по согласованию) и исполнительными органами, в обязательном порядке согласовывается с курирующим заместителем акима области.
43. ОСЭРиА за 1 (один) рабочий день до аппаратного совещания должен подготовить порядок ведения акиму области или лицу, исполняющему его обязанности, оповестить приглашенных на аппаратное совещание.
44. После формирования готовых материалов ОРРиОР передают документы руководителю Аппарата, который представляет готовые материалы акиму области.
Готовые материалы, должны соответствовать следующим требованиям:
- исполнены на государственном и русском языках, на электронном и бумажном носителях;
- завизированы первым руководителем органа, вносящего материалы, либо лицом, его замещающим, наделенным правом первой подписи;
- согласованы с заместителями акима области по курируемым вопросам, руководителем Аппарата, руководителями отделов.
45. В случае несвоевременного представления соответствующими государственными органами материалов, отделы в письменном виде докладывают руководителю Аппарата для принятия мер дисциплинарного воздействия.
Ответственность за качество и своевременное представление материалов возлагается на заместителей акима области, первых руководителей территориальных (по согласованию) и исполнительных органов (согласно указателю/перечню листа рассылки) руководителей отделов.
46. Рассадку участников, подключение аудио или видео аппаратуры обеспечивает ОРРиОР по согласованию с заместителем руководителя Аппарата.
47. На аппаратных совещаниях ведется протокол, в котором указываются поручения акима области соответствующим лицам. Обсуждение вопросов, рассматриваемых на аппаратных совещаниях, записывается на электронные носители информации.
Протокол оформляется в течение 3 (трех) рабочего дня со дня завершения аппаратного совещания ОСЭРиА, на основе поручений акима области соответствующими отделами, визуруется руководителем Аппарата и передается на подписание акиму области.
Протоколы аппаратных совещаний оформляются в соответствии с номенклатурой дел и направляются в заинтересованные государственные органы и должностным лицам согласно указателю/перечню листа рассылки.
48. Контроль и мониторинг хода исполнения поручений, данных на аппаратных совещаниях осуществляются по срокам ОДОиК и по качеству соответствующими отделами.
При проведения оперативных совещаний под председательством акима области:
49. Подготовка материалов и проведение оперативных совещаний под председательством акима области (далее - оперативное совещание) осуществляется заместителями акима области, территориальными (по согласованию) и исполнительными органами области, отделами.

42. Аумақтық (келісім бойынша) және атқарушы органдармен жасақталатын шақырылғандар тізімі облыс әкімінің жетекшілік ететін орынбасарымен міндетті түрде келісіледі.
43. ӘЭДжТБ аппараттық кеңес өткізілгенге дейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде облыс әкіміне не оның міндетін атқарушы тұлғаға жүргізу тәртібін дайындайды, аппараттық кеңеске шақырылғандарды хабардар етеді.
44. Дайын материалдар жасақталғаннан кейін ӨДжҰЖБ құжаттарды Аппарат басшысына береді, ол дайын материалдарды облыс әкіміне ұсынады.
Дайын материалдар келесі талаптарға сәйкес келуі тиіс:
- мемлекеттік және орыс тілдерінде, электронды және қағаз жеткізгіштерде әзірленген;
- материалды енгізуші органның бірінші басшысының не бірінші қол қою құқығы берілген оны алмастыратын тұлғаның қолы қойылған;
- облыс әкімінің аталған мәселелерге жетекшілік ететін орынбасарымен, Аппарат басшысымен, бөлім басшыларымен келісілген.
45. Тиісті мемлекеттік органдар материалдарды мерзімінде ұсынбаған жағдайда бөлімдер тәртіптік ықпал ету шараларын қабылдау үшін Аппарат басшысына жазбаша баяндайды.
Материалдардың мерзімінде ұсынылмағаны және сапасы үшін жауаптылық облыс әкімінің орынбасарларына, аумақтық (келісім бойынша) және атқарушы органдардың (тарату парағы тізбесіне/көрсеткішіне сәйкес) бірінші басшыларына, бөлім басшыларына жүктеледі.
46. Қатысушыларды отырғызуды, аудио немесе видео аппаратураларды қосуды ӨДжҰЖБ Аппарат басшысының орынбасарымен келісе отырып жүзеге асырады.
47. Аппараттық кеңестерде хаттама жүргізіледі, онда облыс әкімінің тиісті тұлғаларға тапсырмалары көрсетіледі. Аппараттық кеңестерде қаралатын мәселелерді талқылау ақпараттың электрондық жеткізгіштеріне жазылады.
Хаттаманы ӘЭДжТБ аппараттық кеңес аяқталған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде облыс әкімінің тапсырмасы негізінде ресімдейді, Аппарат басшысы бұрыштама қояды және облыс әкіміне қол қоюға жолдайды.
Аппараттық кеңестердің хаттамалары істер номенклатурасына сәйкес ресімделеді және тарату парағының көрсеткішіне/тізбесіне сәйкес мүдделі мемлекеттік органдарға және лауазымды адамдарға жіберіледі.
48. Аппараттық кеңестерде берілген тапсырмалардың орындалу барысына бақылау және мониторинг жүргізу мерзімдер бойынша – ҚҚЕжББ, ал сапасы бойынша – тиісті бөлімдер арқылы жүзеге асырылады.
Облыс әкімінің төрағалығымен өтетін жедел кеңестерді
дайындау және өткізу тәртібі
49. Облыс әкімінің төрағалығымен өтетін жедел кеңестерге (бұдан әрі – жедел кеңес) материалдар дайындауды және өткізуді облыс әкімінің орынбасарлары, аумақтық (келісім бойынша) және облыстың атқарушы органдары, бөлімдер жүзеге асырады.

50. Оперативные совещания проводятся по поручению акима области по актуальным вопросам в рабочем порядке.
51. Оперативные совещания могут проводиться в залах совещаний и в кабинете акима области.
52. Повестку оперативного совещания определяет аким области, могут инициировать заместители акима области и руководитель Аппарата.
53. После утверждения акимом области повестки оперативного совещания, соответствующие отделы, незамедлительно с использованием мессенджера (WhatsApp, Telegram) обеспечивают рассылку повестки дня.
54. Территориальные (по согласованию) и исполнительные органы, ответственные за подготовку материалов (согласно указателю/перечню рассыла), в указанный срок должны представить в отделы следующие материалы:
- справку (не должна превышать трех страниц);
- презентация и проект доклада выступающих;
- предложения к протоколу;
- список приглашенных.
55. Список приглашенных, формируемый территориальными (по согласованию) и исполнительными органами (согласно указателю/перечню рассыла), в обязательном порядке согласовывается с курирующим заместителем акима области.
56. Руководители отделов Аппарата согласно курируемым вопросам, незамедлительно после получения материалов от территориальных (по согласованию) и исполнительных органов (согласно указателю/перечню рассыла), анализируют, проверяют достоверность информации, представленной в справке, при необходимости с выездом на место. Подготовка порядка ведения акиму области или лицу, исполняющему его обязанности, обеспечение участия приглашенных на оперативное совещание осуществляется соответствующими руководителями отделов.
57. После формирования готовых материалов, соответствующие руководители отделов, передают документы помощнику акима области, который передает готовые материалы акиму области после согласования с руководителем Аппарата.
Готовые материалы, должны быть представлены с соблюдением следующих требований:
- на государственном или русском языках, на электронных и бумажных носителях;
- завизированы первым руководителем органа, вносящего материалы, либо лицом, его замещающим, наделенным правом первой подписи;
- согласованы с заместителями акима области по курируемым вопросам, руководителем Аппарата, руководителями отделов.
58. Ответственность за качество и своевременное представление материалов возлагается на заместителей акима области, первых руководителей территориальных (по согласованию) и исполнительных органов (согласно указателю/перечню рассыла) и на руководителей отделов по курируемым вопросам.
59. Рассадку участников, подключение аудио или видео аппаратуры обеспечивает ОРРиОР по согласованию с заместителем руководителя аппарата.

50. Жедел кеңестер облыс әкімінің тапсырмасына сәйкес өзекті мәселелер бойынша жұмыс тәртібінде өткізіледі.
51. Жедел кеңестер мәжіліс залында және облыс әкімінің кабинетінде өткізілуі мүмкін.
52. Жедел кеңестің күн тәртібін облыс әкімі белгілейді, облыс әкімінің орынбасарлары мен Аппарат басшысы да бастамашы бола алады.
53. Облыс әкімі жедел кеңестің күн тәртібін бекіткеннен кейін, тиісті бөлімдер күн тәртібін дереу мессенджерлер арқылы (WhatsApp, Telegram) таратуды қамтамасыз етеді.
54. Материалдарды дайындауға жауапты аумақтық (келісім бойынша) және атқарушы органдар (тарату парағы тізбесіне/көрсеткішіне сәйкес) материалдарды көрсетілген мерзімде бөлімдерге келесі материалдарды ұсынуы тиіс:
- анықтама (үш беттен аспауы тиіс);
- презентация мен сөйлеушілердің баяндамасының жобасы;
- хаттамаға ұсыныстар;
- шақырылғандардың тізімі.
55. Аумақтық (келісім бойынша) және атқарушы органдармен (тарату парағы тізбесіне/көрсеткішіне сәйкес) жасақталатын шақырылғандар тізімі облыс әкімінің жетекшілік ететін орынбасарымен міндетті түрде келісіледі.
56. Жетекшілік ететін мәселелеріне сәйкес аппарат бөлімдерінің басшылары аумақтық (келісім бойынша) және атқарушы органдардан (тарату парағы тізбесіне/көрсеткішіне сәйкес) материалдарды алғаннан кейін тез арада анықтамада берілген ақпараттарға талдау жасайды, дұрыстығын тексереді (қажет болған жағдайда жергілікті жерге шығу арқылы). Облыс әкіміне немесе оның міндетін атқаратын тұлғаға жүргізу тәртібін дайындауды, жедел кеңеске шақырылғандардың қатысуын қамтамасыз етуді тиісті бөлім басшылары жүзеге асырады.
57. Дайын материалдар жасақталғаннан кейін тиісті бөлім басшылары құжаттарды облыс әкімінің көмекшісіне, ол дайын материалдарды Аппарат басшысымен келісілгеннен кейін облыс әкіміне ұсынады.
Дайын материалдар келесі талаптарға сәйкес келуі тиіс:
- мемлекеттік және орыс тілдерінде, электронды және қағаз жеткізгіштерде әзірленген;
- материалды енгізуші органның бірінші басшысының не бірінші қол қою құқығы берілген оны алмастыратын тұлғаның қолы қойылған;
- облыс әкімінің аталған мәселелерге жетекшілік ететін орынбасарымен, Аппарат басшысымен, бөлім басшыларымен келісілген.
58. Материалдардың мерзімінде ұсынылмағаны және сапасы үшін жауаптылық облыс әкімінің орынбасарларына, аумақтық (келісім бойынша) және атқарушы органдардың (тарату парағы тізбесіне/көрсеткішіне сәйкес) бірінші басшыларына, мәселелерге жетекшілік ететін бөлім басшыларына жүктеледі.
59. Қатысушыларды отырғызуды, аудио немесе видео аппаратураларды қосуды ӨДжҰЖБ Аппарат басшысының орынбасарымен келісе отырып жүзеге асырады.

60. На оперативных совещаниях в случае необходимости ведется протокол, в котором указываются поручения акима области соответствующим лицам.
Протокол оформляется в течение 3 (трех) рабочего дня со дня завершения оперативного совещания соответствующим отделом, визируется руководителем аппарата и передается на подписание акиму области.
Протокола оперативных совещаний оформляются в соответствии с номенклатурой дел. Протокола направляются в заинтересованные государственные органы и должностным лицам согласно указателю/перечню рассыла.
61. Контроль и мониторинг хода исполнения поручений, данных на оперативных совещаниях осуществляются соответствующими отделами.
При проведения заседаний областных комиссий и координационных советов под председательством акима области:
62. Подготовка материалов и проведение заседаний областных комиссии и координационных советов под председательством акима области (далее - заседания комиссий и советов) осуществляется заместителями акима области, территориальными (по согласованию) и исполнительными органами области, отделами.
63. Заседания комиссий и советов проводятся согласно положениям комиссий и координационных советов, и графику проведения заседаний.
64. Дата и время проведение комиссий/советов в рабочем порядке согласовываются с руководителем Аппарата;
65. Повестку заседаний комиссий и советов утверждает аким области согласно ежегодному плану проведения заседаний в зависимости от комиссии и совета.
66. После утверждения акимом области повестки заседаний комиссий и советов, соответствующие рабочие органы (территориальные (по согласованию) и исполнительные органы и ответственные отделы обеспечивают рассылку повестки дня с сопроводительным письмом за подписью курируемого заместителя акима области или руководителя Аппарата, в зависимости от комиссии и совета. Повестка направляется в заинтересованные государственные органы для исполнения в указанный срок.
67. Территориальные (по согласованию) и исполнительные органы (согласно указателю/перечню рассыла), ответственные отделы за подготовку материалов в указанный срок должны представить в отделы в зависимости от комиссии и совета следующие материалы:
-справку (не должна превышать двух страниц);
-порядок ведения;
-презентация и проект доклада выступающих;
-список приглашенных.
68. Список приглашенных, формируемый территориальными (по согласованию) и исполнительными органами (согласно указателю/перечню рассыла) в обязательном порядке согласовывается с курирующим заместителем акима области или руководителем Аппарата в зависимости от комиссии и совета.

60. Жедел кеңестерде хаттама жүргізіледі, онда облыс әкімінің тиісті тұлғаларға берген тапсырмалары көрсетіледі.
Хаттама жедел кеңес аяқталғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде тиісті бөліммен ресімделеді, оған Аппарат басшысы бұрыштама қояды және облыс әкіміне қол қоюға жолдайды.
Жедел кеңестердің хаттамалары істер номенклатурасына сәйкес ресімделеді. Тарату парағы тізбесіне/көрсеткішіне сәйкес мүдделі мемлекеттік органдар мен лауазымды тұлғаларға жіберіледі.
61. Жедел кеңестерде берілген тапсырмалардың орындалу барысын бақылауды және мониторингілеуді тиісті бөлімдер жүзеге асырады.
Облыс әкімінің төрағалық етуімен облыстық комиссиялардың және үйлестіру кеңестерінің отырыстарын дайындау және өткізу тәртібі
62. Облыс әкімінің төрағалық етуімен облыстық комиссиялардың және үйлестіру кеңестерінің отырыстарына (бұдан әрі - комиссиялар мен кеңестер отырыстары) материалдар дайындауды және өткізуді облыс әкімінің орынбасарлары, аумақтық (келісім бойынша) және облыстың атқарушы органдары, бөлімдер жүзеге асырады.
63. Комиссиялар мен кеңестер отырыстары комиссиялар мен үйлестіру кеңестерінің ережелеріне, отырысты өткізу кестесіне сәйкес өткізіледі.
64. Комиссиялар/кеңестерді өткізу күні мен уақыты жұмыс тәртібінде Аппарат басшысымен келісіледі.
65. Комиссиялар мен кеңестер отырыстарының күн тәртібін комиссиялар мен кеңестер отырыстарын өткізудің жылдық жоспарына сәйкес облыс әкімі бекітеді.
66. Комиссиялар мен кеңестер отырыстарының күн тәртібін облыс әкімі бекіткеннен кейін тиісті жұмыс органдары (аумақтық (келісім бойынша) және атқарушы органдар), бөлімдер комиссия мен кеңес түріне қарай облыс әкімінің жетекшілік ететін орынбасарының немесе Аппарат басшысының қолы қойылған ілеспе хатпен күн тәртібін жіберуді қамтамасыз етеді. Күн тәртібі атап көрсетілген мерзімде орындау үшін мүдделі органдарға жіберіледі.
67. Материалдарды дайындауға жауапты аумақтық (келісім бойынша) және атқарушы органдар (тарату парағы тізбесіне/көрсеткішіне сәйкес), бөлімдер көрсетілген мерзімде комиссия мен кеңес түріне қарай бөлімдерге келесі материалдарды ұсынуы тиіс:
- анықтама (үш беттен аспауы тиіс);
- жүргізу тәртібі;
- презентация және сөйлеушілердің баяндамасының жобасы;
- шақырылғандардың тізімі.
68. Аумақтық (келісім бойынша) және атқарушы органдармен (тарату парағы тізбесіне/көрсеткішіне сәйкес) жасақталатын шақырылғандар тізімі комиссия мен кеңес түріне қарай облыс әкімінің жетекшілік ететін орынбасарымен немесе Аппарат басшысымен міндетті түрде келісіледі.

69. Отделы, должны незамедлительно после получения материалов от территориальных (по согласованию) и исполнительных органов (согласно указателю/перечню рассыла) проанализировать, проверить достоверность информации, представленной в справке, при необходимости с выездом на место, и предоставить их курирующим заместителям акима области. Заместители акима области предоставляют готовые материалы акиму области.
Готовые материалы, должны быть представлены с соблюдением следующих требований:
-на государственном или русском языке, на электронных и бумажных носителях;
-завизированы первым руководителем государственного органа, вносящего материалы, либо лицом, его замещающим, наделенным правом первой подписи.
Ответственность за качество и своевременное представление материалов возлагается на заместителей акима области, первых руководителей территориальных (по согласованию) и исполнительных органов (согласно указателю/перечню рассыла), руководителей отделов, в зависимости от комиссии и совета.
70. Рассадку участников, подключение аудио или видео аппаратуры обеспечивает соответствующий отдел.
71. На заседаниях комиссий и советов ведется протокол, в котором указываются поручения акима области соответствующим лицам. Обсуждение вопросов, рассматриваемых на заседаниях, записывается на электронные носители информации.
72. Протокол оформляется в течение 1 (одного) рабочего дня со дня завершения заседания рабочим органом, визируется заместителями акима области по курирующим вопросам, руководителем Аппарата и подписывается акимом области.
73. Протоколы заседаний комиссий и советов оформляются в соответствии с номенклатурой дел. Протоколы направляются в заинтересованные государственные органы и должностным лицам согласно указателю/перечню рассыла.
74. Контроль и мониторинг хода исполнения поручений, данных по итогам на заседаний комиссий и координационных советов осуществляется рабочим органом (территориальные (по согласованию) и исполнительные органы, отделы) в зависимости от комиссии и совета.
75. За подготовку помещения и рабочего места акима области на выездных совещаниях и рабочих поездках отвечают ответственные отделы аппарата акима области и Коммунальное государственное учреждение "Управление делами акимата Мангистауской области".
Подготовка включает в себя:
1) установка и организация работы необходимой аппаратуры (видео-аудио и.т.д) и системы кондиционирования;
2) работа микрофонов;
3) расстановка воды, стаканов;
4) часы, бумага, ручки, карандаши;
5) изготовление и расстановку куверток;

69. Бөлімдер аумақтық (келісім бойынша) және атқарушы органдардан (тарату парағы тізбесіне/көрсеткішіне сәйкес) материалдарды алғаннан кейін тез арада анықтамада берілген ақпараттарға талдау жасауы, дұрыстығын тексеруі (қажет болған жағдайда жергілікті жерге шығу арқылы) және оларды облыс әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына ұсынуы тиіс. Облыс әкімінің орынбасарлары дайын материалдарды облыс әкіміне ұсынады.
Дайын материалдар келесі талаптарды сақтай отырып ұсынылуы тиіс:
- мемлекеттік немесе орыс тілдерінде, электронды және қағаз жеткізгіштерде әзірленген;
- материалды енгізуші мемлекеттік органның бірінші басшысының не бірінші қол қою құқығы берілген оны алмастыратын тұлғаның қолы қойылған.
Материалдардың мерзімінде ұсынылмағаны және сапасы үшін жауаптылық облыс әкімінің орынбасарларына, аумақтық (келісім бойынша) және атқарушы органдардың (тарату парағы тізбесіне/көрсеткішіне сәйкес) бірінші басшыларына, комиссия мен кеңестердің түріне қарай бөлім басшыларына жүктеледі.
70. Қатысушыларды отырғызуды, аудио немесе видео аппаратураларды қосуды тиісті бөлім жүзеге асырады.
71. Комиссиялар мен кеңестер отырыстарында хаттама жүргізіледі, онда облыс әкімінің тиісті тұлғаларға берген тапсырмалары көрсетіледі. Комиссиялар мен кеңестер отырыстарында қаралатын мәселелерді талқылау электронды ақпарат көздеріне жазылып алынады.
72. Хаттама отырыс аяқталғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде жұмыс органымен ресімделеді, оған облыс әкімінің мәселелерге жетекшілік ететін орынбасарлары, Аппарат басшысы бұрыштама қояды және облыс әкімі қол қояды.
73. Комиссиялар мен кеңестер отырыстарының хаттамалары істер номенклатурасына сәйкес ресімделеді. Хаттамалар тарату парағы тізбесіне/көрсеткішіне сәйкес мүдделі мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдарға жіберіледі.
74. Комиссиялар мен үйлестіру кеңестері отырыстарының қорытындылары бойынша берілген тапсырмалардың орындалу барысын бақылауды және мониторингілеуді комиссия мен кеңес түріне қарай жұмыс органы (аумақтық (келісім бойынша) және атқарушы органдар, бөлімдер) жүзеге асырады.
75. Көшпелі кеңестер мен жұмыс сапарлары кезінде облыс әкімінің жұмыс орны мен орынжайын дайындауға облыс әкімі аппаратының жауапты бөлімі және "Маңғыстау облысының іс басқармасы" КММ жауап береді.
Дайындауға мыналар кіреді:
1) қажетті аппаратураларды орнату (бейне, аудио, және т.б.) және кондиционер жүйесінің жұмысын ұйымдастыру;
2) микрофондардың жұмысы;
3) су, стакандарды орналастыру;
4) сағат, қағаз, қалам, қарындаштарды дайындау;
5) куверткаларды дайындау және орнату;

6) регистрацию участников совещания;
7) рассадку приглашенных на мероприятия.
Подготовку совещаний проводимых с участием заместителей акимов области, руководителя Аппарата осуществляют соответствующие отделы по принадлежности вопросов.
76. В случае проведения совещания в залах акимата, Коммунальное государственное учреждение "Управление делами акимата Мангистауской области" и ответственный отдел не позднее чем за 2 (два) дня уведомляет ОРРиОР о дате, времени и месте проведения совещания.
За день до начала совещания передает список участников, согласований с руководством Аппарата, в бюро пропусков
6. Порядок взаимодействия местных исполнительных органов при рассмотрении актов прокурорского реагирования
77. Рассмотрение актов прокурорского реагирования, направленных в адрес руководства области, по поручению заместителей акима области, осуществляется тем исполнительным органом, в чью компетенцию входят вопросы, ставшие предметом акта прокурорского реагирования.
78. В соответствии с Конституционным Законом Республики Казахстан "О прокуратуре" акт прокурорского реагирования подлежит рассмотрению с участием всех заинтересованных лиц, с приглашением представителей прокуратуры.
79. Отдел, управление, акиматов района, город Актау, Жанаозен которому поручено рассмотрение акта прокурорского реагирования, готовит проект ответа за подписью заместителей акима области, руководителя аппарата и заместителей руководителя аппарата акима области и, в случае необходимости, принимает иные меры, вытекающие из акта прокурорского реагирования.
80. Проекты ответов соисполнителей на акты прокурорского реагирования представляются в заинтересованный отдел, управление не позднее, чем за 5 (пять) рабочих дней до истечения сроков ответа на указанные акты, установленных Конституционным Законом Республики Казахстан "О прокуратуре".
7. Порядок подготовки рассмотрения у акима области результатов деятельности акиматов городов, районов и областных управлений
81. Результаты деятельности акиматов районов, города областного значения и областных управлений могут быть рассмотрены у акима области на личном приеме руководящих должностных лиц государственных органов, в ходе тематического рабочего совещания или на основе письменных материалов, представленных государственными органами.
82. Ответственность за подготовку и качество материалов по рассмотрению у акима области результатов деятельности акиматов района, город Актау, Жанаозен возлагается на ОРРиОР, областных управлений на ОСЭРиА.
83. Общую координацию работы по подготовке рассмотрения у акима области результатов деятельности государственных органов осуществляют заместители акима области и руководитель аппарата в пределах своей компетенции.

6) кеңеске қатысушыларды тіркеу;
7) іс-шараға шақырылғандарды отырғызу.
Облыс әкімінің орынбасарлары, Аппарат басшысының қатысуымен өтетін кеңестерді дайындауды мәселелердің тиесілігіне қарай тиісті бөлімдер жүзеге асырады.
76. Кеңес әкімдік залдарында өткізілген жағдайда, "Маңғыстау облысы әкімдігі Істер басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі және жауапты бөлім кеңестің өткізілетін күні, уақыты және орны туралы ӨДжҰЖБ -ға кемінде 2 (екі) күн бұрын хабардар етеді.
Кеңес басталмастан 1 күн бұрын Аппарат басшылығы келісім берген қатысушылар тізімін рұқсатнама бюросына береді.
6. Прокурорлық ден қою актілерін қарау кезіндегі жергілікті атқарушы органдардың өзара іс-қимыл тәртібі
77. Облыс басшылығына жолданған прокурорлық ден қою актілерін қарау облыс әкімі орынбасарларының тапсырмасы бойынша прокурорлық ден қоюдың мәні болып табылатын мәселелер құзырына кіретін атқарушы органмен жүзеге асырылады.
78. "Прокуратура туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына сәйкес прокурорлық ден қою прокуратура өкілдерін шақыру арқылы барлық мүдделі тұлғалардың қатысуымен қаралуы тиіс.
79. Прокурорлық ден қою актісін қарау тапсырылған бөлім, басқарма, аудан, Ақтау және Жаңаөзен қалаларының әкімдіктері облыс әкімінің орынбасарларының, аппарат басшысының және облыс әкімі аппараты басшысының орынбасарларының қол қоюына арналған жауап жобасын әзірлейді және қажет болған жағдайда прокурорлық ден қою актісінен туындайтын өзге де шараларды қабылдайды.
80. Бірлесіп орындаушылардың прокурорлық ден қою актілеріне жауаптарының жобалары мүдделі бөлімге, басқарма, аудан, Ақтау және Жаңаөзен қалаларының әкімдіктері көрсетілген актілерге жауап беру мерзімі аяқталғанға дейін "Прокуратура туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында белгіленген 5 (бес) жұмыс күні бұрын ұсынылады.
7. Аудан, қала әкімдіктері мен облыстық басқармалардың қызметінің нәтижелерін облыс әкіміне қарауға дайындау тәртібі
81. Аудан, облыстық маңызы бар қала әкімдіктерінің және облыстық басқармалардың қызметі нәтижелері облыс әкімінде мемлекеттік органдардың басқарушы лауазымды тұлғаларын жеке қабылдау кезінде, тақырыптық жұмыс кеңесі барысында немесе мемлекеттік органдармен ұсынылған жазбаша материалдар негізінде қаралуы мүмкін.
82. Қызмет нәтижелерін облыс әкімі қарауы бойынша материалдарды дайындау және сапасы үшін жауапкершілік Ақтау, Жаңөзен қалалары, аудан әкімдіктері ӨДжҰЖБ -ға, облыстық басқармалар ӘЭДжТБ-ға жүктеледі.
83. Облыс әкімінде мемлекеттік органдардың қызмет нәтижелерін қарауды дайындау жөніндегі жұмыстарды жалпы үйлестіруді өз құзыреті шегінде облыс әкімінің орынбасарлары және Аппарат басшысы жүзеге асырады.

84. Ответственный отдел в течение 10 (десять) рабочих дней со дня поступления информации, доклада или отчета готовит экспертное заключение, при необходимости может запросить в письменной или устной форме у государственных органов дополнительные материалы.
85. По результатам рассмотрения и анализа всех имеющихся материалов ответственным отделом формируются итоговые материалы, включающие в себя информацию, доклад или отчет государственного органа и экспертное заключение ответственного отдела (не более пяти страниц).
86. Ответственный отдел визирует экспертное заключение у координирующего его деятельность заместителя акима области, руководителя Аппарата и направляет итоговые материалы в ОРРиОР для последующего внесения акиму области.
8. Порядок оформления протоколов по итогам совещаний с участием акима области в аппарате акима области
87. Протоколы (при необходимости стенограммы) официальных визитов, отчет акима области перед населением и ежегодное обсуждение Послания Главы государства обеспечивают ОРРиОР совместно с ОСЭРиА.
Протоколы по вопросам исполнительской дисциплины, организационных мероприятий оформляются соответствующие отделы.
Протоколы выездных совещаний и рабочие визиты акима области готовит ОРРиОР.
88. Протоколы совещаний (селекторных, рабочих), включающие несколько вопросов из разных сфер оформляются соответствующими отделами, визуруется руководителем аппарата и передается на подписание акиму области.
89. В протоколе указываются председательствующий, присутствующие лица, повестка дня, фамилии докладчиков и выступивших при обсуждении, пункты поручений, высказанные в ходе обсуждения, ответственные исполнители и сроки исполнения.
90. Протоколы консультативно-совещательных органов (далее - КСО) оформляются рабочим органом данного КСО и согласовываются с заместителем председателя КСО.
91. В протоколе обязательно должно быть указано, на кого возлагается контроль за его исполнением. Протокольные поручения оформляются в виде пунктов и подпунктов, обозначаемых арабскими цифрами. Протокольные поручения должны быть оформлены четко, понятно, сроки исполнения- реальными.
Проекты протоколов заседаний и совещаний с участием акима области готовятся на государственном и/или русском языках.
Все протоколы оформляются в течение 3 (трех) рабочего дня, если не установлен иной срок, и согласовываются в течение 1 (одного) дня с руководителем Аппарата, заинтересованным руководителем отдела. После направляются на подпись акиму области.
92. Контроль за оформлением и предоставлением протоколов в срок осуществляет Отдел документационного обеспечения и контроля (далее ОДОиК) и ответственные отделы (службы) аппарата акима области.
ОДОиК ведет контроль за отработанными и представленными протоколами.
ОДОиК еженедельно (в понедельник) по итогам недели представляет руководителю аппарата и (или) его заместителям информацию о своевременности оформления протоколов мероприятий и совещаний с участием акима.

84. Жауапты бөлім ақпарат, баяндама немесе есеп келіп түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде сараптамалық қорытынды дайындайды, қажет болған жағдайда мемлекеттік органдардан қосымша материалдарды ауызша немесе жазбаша сұрата алады.
85. Қарау нәтижелері және қолда бар барлық материалдарды талдау негізінде жауапты бөлім мемлекеттік органның ақпараты, баяндамасы немесе есебінен және жауапты бөлімнің сараптамалық қорытындысынан тұратын (бес беттен аспайтын) жиынтық материалдарды жасақтайды.
86. Жауапты бөлім сараптамалық қорытындыға облыс әкімінің қызметке жетекшілік ететін орынбасарына, Аппарат басшысына бұрыштама қойғызады және жиынтық материалдарды кейін облыс әкіміне енгізу үшін ӨДжҰЖБ -ға береді.
8. Облыс әкімі аппаратында облыс әкімінің қатысуымен өтетін кеңестердің қорытындылары бойынша хаттамаларды ресімдеу тәртібі
87. Ресми сапарлардың хаттамаларын (қажет болған жағдайда стенограммаларды), облыс әкімінің халық алдындағы есебін және Мемлекет Басшысының Жолдауын жыл сайын талқылауды ӨДжҰЖБ ӘЭДжТБ мен бірлесіп қамтамасыз етеді.
Атқарушылық тәртіп, ұйымдастыру іс-шаралары мәселелері бойынша хаттамаларды тиісті бөлімдер ресімдейді.
Облыс әкімінің көшпелі мәжілістерінің хаттамаларын және жұмыс сапарларын ӨДжҰЖБ дайындайды.
88. Әртүрлі салалар бойынша бірнеше мәселелерді біріктірген кеңестер (селекторлық, жұмыс) хаттамаларын тиісті бөлімдер ресімдейді, аппарат басшысы бұрыштама қояды және әкімге қол қоюға жолдайды.
89. Хаттамада төрағалық етуші, қатысатын тұлғалар, күн тәртібі, баяндамашылардың және талқылау барысында сөйлеушілердің тегі, аты-жөні, талқылау кезінде баяндалған тапсырмалар тармақтары, жауапты орындаушылар және орындау мерзімдері көрсетіледі.
90. Консультативтік-кеңесші органдардың (бұдан әрі – ККО) хаттамаларын аталған ККО жұмыс органы ресімдейді және ККО төрағасының орынбасарымен келісіледі.
91. Хаттамада тапсырмалардың орындалуын бақылауды кімге жүктелетіні атап көрсетілуі тиіс. Хаттамалық тапсырмалар араб цифрларымен белгіленген тармақтар мен тармақшалар түрінде ресімделеді. Хаттамалық тапсырмалар айқын, түсінікті, орындалу мерзімі-нақты болуы тиіс.
Облыс әкімінің қатысуымен отырыстар және кеңестер хаттамаларының жобалары мемлекеттік және/немесе орыс тілдерінде дайындалады.
Барлық хаттамалар, егер өзге мерзім белгіленбесе, 3 (үш) жұмыс күні ішінде ресімделеді және 1 (бір) күн ішінде Аппарат басшысымен, мүдделі бөлім басшысымен келісіледі. Кейін хаттамалардың жобалары облыс әкіміне қол қоюға енгізіледі.
92. Хаттамалардың ресімделуін және мерзімінде ұсынылуын бақылауды Облыс әкімі аппаратының Құжаттамалық қамтамасыз ету және бақылау бөлімі (бұдан әрі – ҚҚЕжББ) және жауапты бөлімдер жүзеге асырады.
ҚҚЕжББ бөлімі пысықталған және ұсынылған хаттамаларды бақылауды жүзеге асырады.
ҚҚЕжББ апта сайын (дүйсенбіде) апта қорытындысы бойынша Аппарат басшысына және (немесе) оның орынбасарларына әкімнің қатысуымен өтетін іс-шаралар мен кеңестердің хаттамаларын ресімдеудің уақытылығы туралы ақпарат береді.

93. Сотрудники отделов, ответственные за подготовку мероприятий, в электронном виде передают в ОДОиК протокол и указатель рассылки. Регистрацию с присвоением номера протокола и рассылку осуществляет ОДОиК.
94. Протоколы заседаний акимата области оформляются ЕЮС и согласовываются с заместителем руководителя Аппарата и руководителем Аппарата. Протоколы заседаний акимата оформляются в течении 2 (двух) рабочего дня.
95. ОРРиОР совместно с Управлением культуры, развитии языков и архивного дела в Мангистауской области обеспечивает синхронный перевод на всех вышеперечисленных совещаниях.
96. Информацию по исполнению протокольных поручений акима области необходимо вносить на имя акима области подписью первого руководителя либо лица, исполняющего его обязанности.
9. Порядок формирования и оформления документов
97. Языком работы и делопроизводства государственных органов, организаций и органов местного самоуправления Республики Казахстан является государственный язык, наравне с государственным официально употребляется русский язык.
98. Документы на бумажном носителе составляются на белых чистых листах бумаги форматов А4 (210 х 297 миллиметров (далее – мм), А5 (148 х 210 мм) и имеют поля не менее:
1) левое поле – 20 мм;
2) правое поле – 10 мм;
3) верхнее поле –10 мм;
4) нижнее поле – 10 мм.
Для двустороннего печатания оборотная сторона листа документа:
1) левое поле – 10 мм;
2) правое поле – 20 мм;
3) верхнее поле – 10 мм;
4) нижнее поле – 10 мм.
Аналогично составляются документы в электронном формате.
При оформлении документа на бумажном носителе используются бланки документов.
Бланки документов на бумажном носителе и электронные шаблоны бланков идентичны по составу реквизитов, порядку их расположения, гарнитурам шрифта.
99. Не допускается оформление на одном бланке документа на двух и более языках.
Документ на казахском языке и создаваемый аутентичный документ на русском или ином языке, а также на двух и более языках печатаются каждый на отдельных бланках (отдельных листах) и оформляются едиными реквизитами.
Документы на разных языках оформляются аутентично друг другу, которым присваиваются единые исходящие реквизиты.
Листы документов на бумажном носителе (бланков и приложений к ним) нумеруются сквозной нумерацией в верхней части листа по центру. При этом нумерация проставляется со 2 листа с порядкового номера "2".
100. Государственный Герб Республики Казахстан изображается на бланке документа государственной организации в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных символах Республики Казахстан.

93. Іс-шараны дайындауға жауапты бөлімнің қызметкерлері ҚҚЕжББ-ға электронды түрде хаттаманы және тарату көрсеткішін береді. Хаттамаға нөмір бере отырып тіркеуді және таратуды Жалпы бөлім іске асырады.
94. Облыс әкімдігі отырыстарының хаттамаларын БЗҚ ресімдейді, Аппарат басшысымен және оның орынбасарларымен келіседі. Әкімдік отырыстарының хаттамалары 2 (екі) жұмыс күні ішінде ресімделеді.
95. ӨДжҰЖБ Маңғыстау облысының мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасымен бірлесіп жоғарыда атап көрсетілген барлық кеңестерде ілеспе аударманы қамтамасыз етеді.
96. Облыс әкімінің хаттамалық тапсырмаларының орындалуы туралы ақпарат облыс әкімінің атына бірінші басшының не оны алмастыратын тұлғаның қолымен енгізілуі тиіс.
9. Құжаттарды жасақтау және ресімдеу тәртібі
97. Қазақстан Республикасы мемлекеттiк ұйымдарының және жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдарының жұмыстарын және iс қағаздарын жүргiзу тiлi қазақ тiлі болып табылады, қазақ тiлiмен тең орыс тiлi ресми түрде қолданылады.
98. Қағаз жеткізгіштегі құжат А4 (2010 х 297 миллиметр (бұдан әрі – мм), А5 (148 х 210 мм) форматындағы таза ақ қағаз парақта жасалады және жиегі кемінде:
1) сол жағы – 20 мм;
2) оң жағы – 10 мм;
3) жоғарғы жағы – 10 мм;
4) төменгі жағы – 10 мм.
Екі жақты басып шығару үшін құжат парағының сыртқы жағының жиегі:
1) сол жағы – 10 мм;
2) оң жағы – 20 мм;
3) жоғарғы жағы – 10 мм;
4) төменгі жағы – 10 мм.
Электрондық форматтағы құжат осыған ұқсас жасалады.
Құжатты қағаз жеткізгіште ресімдеу кезінде құжаттың бланкілері пайдаланылады.
Қағаз жеткізгіштегі құжат бланкілері мен бланкілердің электрондық шаблоны деректемелер құрамы, олардың орналасу тәртібі, қаріп гарнитурасы бойынша бірдей.
99. Құжатты бір бланкіде екі және одан да көп тілде ресімдеуге жол берілмейді.
Қазақ тіліндегі құжат және орыс немесе өзге тілде, сондай-ақ екі және одан көп тілде жасалатын теңтүпнұсқалы құжаттың әрқайсысы жеке бланкiде (жеке парақтарда) басып шығарылады және бірыңғай деректемелермен ресімделеді.
Әртүрлі тілдердегі құжаттар бір-біріне теңтүпнұсқалы ресімделеді, оларға бірыңғай шығыс деректемелері беріледі.
Қағаз жеткізгіштегі құжат парақтары (бланкілер және оларға қосымшалар) парақ ортасында жоғарғы жағында біртұтас нөмірмен нөмірленеді. Бұл ретте құжат "2" деген реттік нөмірмен 2-парақтан бастап нөмірленеді.
100. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздері туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік ұйымның құжат бланкісінде бейнеленеді.

101. При оформлении совместного документа, разработанного двумя и более равными организациями, наименования организаций располагаются в алфавитном порядке наименований организаций.
При оформлении совместного документа, разработанного двумя и более организациями, наименования располагаются в соответствии с иерархией организаций.
На совместном документе на бумажном носителе оттиски печатей ставятся организациями, которые в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан имеют печать.
102. Датой документа является дата его подписания (утверждения) или события, зафиксированного в документе.
Дата документа проставляется должностным лицом, подписывающим или утверждающим документ. Для электронного документооборота допускается проставление даты системой или вручную уполномоченным лицом.
Дата документа оформляется:
1) в правовых актах, протоколах, банковских, финансовых, бухгалтерских документах и документах, затрагивающих права и интересы физических и юридических лиц, словесно-цифровым способом – день месяца и год оформляются арабскими цифрами, месяц – прописью;
2) в иные документах – цифровым способом день месяца и месяц двумя парами арабских цифр, разделенными точкой, год – четырьмя арабскими цифрами.
103. Регистрационный номер (индекс) документа состоит из индекса дела по номенклатуре дел, порядкового номера документа в регистрационно-контрольной форме (далее – РКФ). В регистрационный номер (индекс) могут включаться дополнительные элементы.
Не допускается оставление резервных регистрационных номеров (индексов) документов.
В системе электронного документооборота допускается ведение сквозной нумерации.
104. Документы адресуют организациям, их структурным подразделениям, должностным или физическим лицам.
При адресовании документа руководителю организации ее наименование входит в состав наименования должности адресата.
При переписке внутри организации допускается указание в дательном падеже только инициала имени и фамилии должностного лица.
Если документ адресуется в несколько организаций, они указываются обобщенно.
На одном документе оформляется не более четырех адресатов. При большем количестве адресатов составляется список (реестр) рассылки документа. Слова "Оригинал" и "Копия" в реквизите "Адресат" не используются.
105. Документ подписывается светостойкими чернилами. Не допускается подписание подлинника документа проставлением факсимиле.
Право подписи документов определяется в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан, распорядительными документами акима области, руководителя аппарата о делегировании полномочий или доверенностями на выполнение определенных действий от имени организации.
Электронный документ удостоверяется электронной цифровой подписью лица, обладающего полномочиями на подписание данного документа.
Отпуск документа (письма) подлежит подписанию. Не допускается замена отпуска документа (письма) копией документа. При подписании документа двумя и более лицами равных должностей их подписи располагаются в алфавитном порядке официальных наименований организаций или структурных подразделений.
При подписании документа несколькими должностными лицами их подписи располагаются одна под другой в соответствии с убыванием служебной иерархии должностей.
В документе, составленном комиссией, указываются не наименования должностей лиц, подписывавших документ, а их обязанности в составе комиссии.
Документы коллегиальных органов (комиссий, советов и т.п.) подписываются председателем и секретарем (председательствующим и лицом, проводившим запись). Протоколы аппаратных (оперативных) совещаний и подписываются председательствующим лицом.
Если должностное лицо, подпись которого заготовлена на проекте документа, отсутствует, то документ подлежит переоформлению на лицо, исполняющее его обязанности. Не допускается подписание документа с предлогом "за" или проставлением косой черты перед наименованием должности.

101. Дәрежесі тең екі және одан көп ұйым әзірлеген бірлескен құжатты ресімдеу кезінде ұйымдардың ресми атауы ұйымдар атауының әліпбилік тәртібінде орналастырылады.
Екі және одан да көп ұйым әзірлеген бірлескен құжатты ресiмдеу кезінде атау ұйымдар иерархиясына сәйкес орналастырылады.
Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне сәйкес мөрі бар бірлескен құжатта қағаз жеткізгіште мөрлердің таңбаларын ұйымдар қояды.
102. Құжатқа қол қойылған (бекітілген) немесе құжатта тіркелген оқиға күні құжаттың күні болып табылады.
Құжаттың күнін құжатқа қол қоюшы немесе бекітуші лауазымды адам қояды. Электрондық құжат айналымы үшін күнді жүйемен немесе уәкілетті адамның қолдан қоюына жол беріледі.
Құжаттың күні:
1) құқықтық актілерде, хаттамаларда, банктік, қаржылық, бухгалтерлік құжаттарда және жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен мүдделерін қозғайтын құжаттарда ауызша-цифрлық тәсілмен айдың күні мен жылы араб цифрларымен, айы – жазумен;
2) өзге де құжаттарда – цифрлық тәсілмен айдың күні мен айы нүктемен бөлінген екі жұп араб цифрларымен, жыл-төрт араб цифрларымен бөлініп ресімделеді.
103. Құжаттың тіркеу нөмірі (индексі) істер номенклатурасы бойынша істің индексінен, тіркеу-бақылау нысанындағы (бұдан әрі – ТБН) құжаттың реттік нөмірінен тұрады. Тіркеу нөміріне (индексіне) қосымша элементтер енгізілуі мүмкін.
Құжаттың резервтік тіркеу нөмірін (индексін) қалдыруға жол берілмейді.
Электрондық құжат айналымы жүйесінде тізбекті нөмірлеуге жол беріледі.
104. Құжаттар ұйымдарға, олардың құрылымдық бөлімшелеріне, лауазымды немесе жеке тұлғаларға жолданады.
Құжатты ұйым басшысына жолдаған кезде оның атауы адресат лауазымы атауының құрамына кіреді.
Ұйым ішінде хат алмасу кезінде лауазымды адамның аты-жөні мен тегі бойынша ғана барыс септікте көрсетілуне рұқсат етіледі.
Егер құжат бірнеше ұйымға жіберілсе, олар жалпыланған түрде көрсетіледі.
Бір құжатта төрт адресаттан артық ресімделмейді. Адресаттар саны көп болған жағдайда құжатты тарату тізімі (тізілімі) жасалады. "Түпнұсқа" және "Көшірме" сөздері "Адресат" деректемесінде қолданылмайды.
105. Құжатқа жарыққа төзімді сиямен қол қойылады. Құжаттың түпнұсқасына факсимиле қою арқылы қол қоюға жол берілмейді.
Ұйым құжаттарына қол қою құқығы Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне, ұйымның құрылтай құжаттарына, ұйым басшысының өкілеттіктерді беру туралы өкімдік құжаттарына немесе ұйым атынан белгілі бір әрекеттерді орындауға сенімхаттарға сәйкес айқындалады.
Электрондық құжат осы құжатқа қол қоюға өкілеттігі бар адамның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылады.
Құжаттың (хаттың) босатылуына қол қойылуға тиіс. Құжатты (хатты) босатуды құжаттың көшірмесімен ауыстыруға жол берілмейді. Құжатқа тең лауазымдардағы екі және одан да көп адамдар қол қойған кезде олардың қолдары ұйымдардың немесе құрылымдық бөлімшелердің ресми атаулары әліпбилік тәртібінде орналастырылады.
Құжатқа бірнеше лауазымды адамдар қол қойған кезде олардың қолдары лауазымдардың қызметтік иерархиясының кемуіне сәйкес бірінің астына бірі орналастырылады.
Комиссия жасаған құжатта құжатқа қол қойған адамдар лауазымдарының атаулары емес, олардың комиссия құрамындағы міндеттері көрсетіледі.
Ұйымның алқалы органдарының (комиссиялардың, кеңестердің және т.б.) құжаттарына төраға мен хатшы (төрағалық етуші және жазба жүргізген адам) қол қояды. Аппараттық (жедел) кеңестердің хаттамаларына төрағалық етуші тұлға қол қояды.
Егер құжаттың жобасында қолы дайындалған лауазымды адам болмаса, онда құжат оның міндетін атқарушы тұлғаға қайта ресімделуге тиіс. Лауазым атауының алдына "үшін" деген сылтаумен немесе қиғаш сызық қойып құжатқа қол қоюға жол берілмейді.

106. Для электронного документа согласование происходит посредством электронной цифровой подписи.
При внутреннем согласовании документы визируются исполнителем (ответственным исполнителем), руководителем отдела и иными заинтересованными должностными лицами, согласно распределению обязанностей.
Визы проставляются на экземплярах документов на бумажном носителе, остающихся в организации, на лицевой стороне ниже подписи. Проекты распорядительных документов визируются на первом экземпляре. Допускается визирование проектов распорядительных документов на оборотной стороне последнего листа.
Виза включает в себя подпись визирующего, дату, расшифровку подписи (инициал имени, фамилию), наименование должности визирующего. Замечания, особые мнения и дополнения к проекту документа оформляются на отдельном листе, о чем в проекте документа ставится соответствующая отметка.
Внешнее согласование документа оформляется строчными буквами грифом согласования, который располагается в левом нижнем углу последнего листа документа и состоит из слова "Согласовано", ("Согласован"), а также наименования должности лица, с которым согласовывается документ (включая наименование организации), личной подписи и ее расшифровки (инициал имени и фамилия), даты согласования.
При согласовании документа двумя и более лицами равных должностей грифы согласования располагаются на одном уровне в алфавитном порядке официальных наименований организаций. При согласовании документа несколькими должностными лицами грифы согласования располагаются в соответствии с убыванием служебной иерархии должностей.
Если согласование осуществляется письмом, протоколом или иным документом, то в грифе согласования указываются вид документа в творительном падеже, наименование организации в родительном падеже, дата и номер (индекс) документа.
Согласование проекта документа в электронном формате осуществляется в системе электронного документооборота либо по ИПГО.
После завершения процедуры согласования (при создании подлинника документа на бумажном носителе) лист согласования распечатывается из системы ОДО, прикладывается к проекту документа и представляется на подпись акиму, заместителю акима, руководителю аппарата (иному уполномоченному лицу).
107. Гриф утверждения документа располагается в правом верхнем углу первого листа документа и оформляется строчными буквами.
При утверждении документа конкретным должностным лицом гриф утверждения состоит из следующих элементов: слово "Утверждаю" (без кавычек), наименование должности, подпись, расшифровка подписи и дата утверждения.
При утверждении документа двумя и более лицами равных должностей грифы утверждения располагаются на одном уровне в алфавитном порядке наименований организаций.
При утверждении документа постановлением, решением, приказом, протоколом гриф утверждения состоит из слова "Утвержден" ("Утверждена", "Утверждено", "Утверждены"), вида распорядительного документа в творительном падеже, его даты и номера.

106. Электрондық құжат үшін келісу электрондық цифрлық қолтаңба арқылы жүзеге асырылады.
Ішкі келісу кезінде құжаттарға міндеттерді бөлуге сәйкес орындаушы (жауапты орындаушы), бөлім басшысы, өзге де мүдделі лауазымды адамдар бұрыштама қояды.
Бұрыштама ұйымда қалатын қағаз жеткізгіштегі құжаттардың даналарына қол қоюдан төменгі бет жағында қойылады. Өкімдік құжаттардың жобаларына бірінші данада бұрыштама қойылады. Өкімдік құжаттардың жобаларына соңғы парақтың сыртқы жағына бұрыштама қоюға жол беріледі.
Бұрыштама қоюшының қолтаңбасын, күнін, қолтаңбаның толық жазылуын (аты-жөні, тегі), бұрыштама қоюшы лауазымының атауын қамтиды. Құжат жобасына ескертулер, айрықша пікірлер мен толықтырулар жеке парақта ресімделеді, бұл туралы құжат жобасында тиісті белгі қойылады.
Құжатты сыртқы келісу құжаттың соңғы парағының астыңғы сол жақ бұрышына орналасады және "Келісілді", ("Келісілді") деген сөзден, сондай-ақ құжат келісілетін тұлға лауазымының атауынан (ұйымның атауын қоса алғанда), жеке қолтаңбасынан және қолтаңбасының толық жазылуынан (аты-жөнінің бас әріптері мен тегі), келісу күнінен тұратын келісу белгісімен кіші әріптермен ресімделеді.
Құжатты тең лауазымдардағы екі және одан да көп адамдар келіскен кезде келісу белгілері ұйымдардың ресми атауларының әліпбилік тәртібінде бір деңгейде орналастырылады. Құжатты бірнеше лауазымды адамдар келіскен кезде келісу белгілері лауазымдардың қызметтік иерархиясының кемуіне сәйкес орналастырылады.
Егер келісу хат, хаттамамен немесе өзге де құжат арқылы жүзеге асырылатын болса, келісу белгісінде құжат түрі көмектес септікте, ұйымның атауы ілік септікте, құжаттың күні мен нөмірі (индексі) көрсетіледі.
Құжаттың жобасын электрондық форматта келісу электрондық құжат айналымы жүйесінде не МОИП арқылы жүзеге асырылады.
Келісу рәсімі аяқталғаннан кейін (құжаттың түпнұсқасы қағаз жеткізгіште жасалған кезде) келісу парағы ЭҚЖ-дан басып шығарылады, құжаттың жобасына қоса беріледі және әкімге, әкімнің орынбасарына, Аппарат басшысына (өзге уәкілетті тұлғаға) қол қоюға ұсынылады.
107. Құжатты бекіту белгісі құжаттың бірінші парағының жоғарғы оң жақ бұрышында орналасады және кіші әріптермен ресімделеді.
Құжатты нақты лауазымды адам бекіткен кезде бекіту белгісі мынадай элементтерден тұрады: "Бекітемін" сөзі (тырнақшасыз), лауазымның атауы, қолтаңбасы, қолтаңбасының толық жазылуы және бекіту күні.
Құжатты тең лауазымдардағы екі және одан да көп адамдар бекіткен кезде бекіту белгісі ұйымдар атауларының әліпбилік тәртібінде бір деңгейде орналастырылады.
Құжатты қаулымен, шешіммен, бұйрықпен, хаттамамен бекіткен кезде бекіту белгісі атқарушы құжат түрінде, оның күні мен нөмірі көрсетілген "Бекітілген" ("Бекітілген", "Бекітілген", "Бекітілген") сөзімен жасалады.

10. Оформление, прохождение, рассмотрение входящей и исходящей корреспонденции
108. Рассмотрение и прохождение входящей, исходящей корреспонденции и иных служебных документов в Аппарате осуществляются в соответствии с настоящим Регламентом и иными внутренними документами, утвержденными руководителем Аппарата.
109. Порядок документирования, управления документацией и использования систем электронного документооборота в Аппарате определяются в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи", приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 25 августа 2023 года №236 "Об утверждении Правил документирования, управления документацией и использования систем электронного документооборота в государственных и негосударственных организациях", настоящим Регламентом и иными внутренними документами, утвержденными руководителем Аппарата.
110. На основании Инструкции по защите государственных секретов в Республики Казахстан утвержденной постановлением Правительства РК от 28 октября 2021 года №776дсп (далее инструкция), разработка и осуществление мероприятий по обеспечению режима секретности и проведению постоянного контроля за соблюдением в акимате Мангистауской области, где ведутся секретные работы возлагается на отдел по защите государственных секретов аппарата акима Мангистауской области.
111. На основании постановления Правительства Республики Казахстан от 24 июня 2022 года №429 "Об утверждении Правил отнесения сведений к служебной информации ограниченного распространения и работы с ней, а также оформления, учета, размножения, хранения, использования, отбора и передачи на государственное хранение и выделения к уничтожению документов, дел и изданий, содержащих служебную информацию ограниченного распространения, возлагается на главного специалиста отдела по защите государственных секретов. За ведение делопроизводства (учет, сохранность и своевременное прохождение документов, контроль за их исполнением, а также своевременная документов в ведомственный архив) и состояние системы Documentolog (ОДО) в отделах отвечают их руководители.
112. За ведение делопроизводства (учет, хранение и своевременное прохождение документов, контроль за их исполнением, а также своевременную передачу документов в ведомственный архив) и за состояние системы Documentolog (ОДО) в отделах несут ответственность их руководители.
113. Инструктирование вновь назначенных и контроль работы сотрудников Аппарата в ОДО осуществляется наставником, сотрудником ОДОиК или ответственным лицом за информационную безопасность.

10. Кіріс және шығыс хат-хабарларын ресімдеу, өткізу және қарау
108. Аппаратта кіріс, шығыс хат-хабарларын және өзге де қызметтік құжаттарды қарау және өткізу осы Регламентке және Аппарат басшысымен бекітілген басқа да ішкі құжаттарға сәйкес жүзеге асырылады.
109. Аппаратта құжаттама жасау, құжаттаманы басқару және электрондық құжат айналымы жүйесін пайдалану тәртібі Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 7 қаңтардағы "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2023 жылғы 25 тамыздағы №236 "Мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдарда құжаттама жасау, құжаттаманы басқару және электрондық құжат айналымы жүйелерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына, осы Регламентке және Аппарат басшысымен бекітілген басқа да ішкі құжаттарға сәйкес белгіленеді.
110. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 28 қазандағы № 776 қпб қаулысымен (бұдан әрі – нұсқаулық) бекітілген Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі нұсқаулықтың (бұдан әрі – нұсқаулық) негізінде құпия жұмыс жүргізілетін Маңғыстау облысы әкімдігінде құпиялылық режимін қамтамасыз ету және сақталуына тұрақты мониторинг жүргізу Маңғыстау облысы әкімі аппаратының мемлекеттік құпияларды қорғау бөліміне жүктелледі.
111. "Ақпаратты таратылуы шектеулі ресми ақпаратқа жатқызу және онымен жұмыс істеу, сондай-ақ есепке алу, есепке алу, көбейту, сақтау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 24 маусымдағы № 429 қаулысының негізінде , таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты қамтитын құжаттарды, істерді және басылымдарды пайдалану, іріктеу және мемлекеттік сақтауға тапсыру және жоюға жіберу мемлекеттік құпияларды қорғау бөлімінің бас маманына жүктеледі. Олардың басшылары іс қағаздарын жүргізуге (есепке алу, құжаттардың сақталуы және уақытылы өтуі, олардың орындалуын бақылау, сондай-ақ құжаттарды ведомстволық мұрағатқа уақтылы тапсыру) және бөлімдердегі Documentolog жүйесінің (НҚЖ) жай-күйіне жауап береді
112. Іс қағаздарын жүргізуге (құжаттарды есепке алу, сақтау және уақтылы өту, олардың орындалуын бақылау, сондай-ақ ведомстволық архивке құжаттардың уақтылы өтуі) және бөлімдердегі Documentolog (БҚА) жүйесінің жай-күйіне олардың басшылары жауап береді.
113. Аппараттың жаңадан тағайындалған қызметкерлерін нұсқаулықтан өткізу және қызметкерлердің БҚА-да жұмысын бақылауды ҚҚЕжББ қызметкері немесе ақпараттық қауіпсіздікке жауапты қызметкермен жүзеге асырылады.

114. Служба управления персоналом знакомит вновь принимаемых сотрудников с Положением об аппарате акима Мангистауской области, Регламентом акимата Мангистауской области и другими документами, регламентирующими работу Аппарата.
115. При смене руководителей отделов дела и документы к ним передаются вновь назначенному руководителю или ответственному должностному лицу по акту приема-передачи.
116. Входящая корреспонденция местных исполнительных органов, а также иных государственных органов и организации вносится в Аппарат за подписью следующих лиц:
-на имя акима области за подписью первых руководителей (руководители областных управлений, акимы районов и городов, либо лиц, их заменяющих);
-на имя заместителей акима области, руководителя аппарата за подписью первых руководителей и их заместителей (руководители областных управлений, акимы районов и городов и их заместители);
-в адрес Аппарата за подписью первых руководителей и их заместителей (руководители областных управлений, акимы районов и городов и их заместители, руководители аппаратов акимов районов и городов).
117. Вся входящая корреспонденция принимается на государственном языке (при необходимости - на других языках) и регистрируется ОДОиК в день поступления с 9.00 часов до 17.00 часов.
Регистрация документов, поступивших после 17.00 часов в рабочие дни, осуществляется на следующий рабочий день в первую очередь, за исключением срочных поручений, которые регистрируются в день поступления вне зависимости от рабочего дня.
ПриҰм и передача корреспонденции без регистрации запрещается.
В период с 17.00 часов до конца рабочего дня корреспонденция при наличии пометок "ШҰҒЫЛ", "ӨТЕ ШҰҒЫЛ", "СРОЧНО", "ВЕСЬМА СРОЧНО" принимается непосредственно ОДОиК.
Документы, поступившие в Аппарат в нерабочее время, выходные и праздничные дни принимаются специалистами приемной акима области с обязательной последующей передачей их на регистрацию в ОДОиК.
Сотрудникам Аппарата запрещается принимать к исполнению незарегистрированные в ОДОиК документы.
Принятые в установленном настоящим Регламентом порядке документы рассматриваются по системе ОДО, ставятся на контроль и распределяются ОДОиК между руководством Аппарата и его отделами (службами) и регистрируются с указанием номера, даты и количества листов в регистрационном штампе или в реквизитах документа для соответствующего оформления, указания признаков контроля.
Зарегистрированная, оформленная надлежащим образом корреспонденция в системе ОДО направляется адресатам в течение одного рабочего дня в соответствии с распределением ОДОиК.
Копия срочной корреспонденции одновременно направляется руководителю подразделения, в компетенцию которого входят вопросы, затрагиваемые в поступившем документе.
ОДОиК регистрация, распределение, оформление и доведение корреспонденции до адресатов осуществляется по ОДО, как правило, в течение рабочего дня, а срочной - незамедлительно (во внеочередном порядке).
Документы государственных органов (письма, запросы, телефонограммы и т.д.) направляются посредством ОДО, исключив параллельное дублирование на бумажном носителе.
Документы, поступившие от государственных органов на электронных носителях, должны быть оформлены на соответствующем гербовом бланке установленного образца на государственном языке, при необходимости на русском языке (использование гербового бланка не обязательно), и содержать следующие обязательные реквизиты:
-исходящий номер и дату;
-ссылку на соответствующие акты и поручения Президента Республики Казахстан, Администрации Президента Республики Казахстан, Парламента Республики Казахстан, Палат Парламента Республики Казахстан, Правительства и Премьер-Министра Республики Казахстан, его заместителей и Руководителя Аппарата Правительства Республики Казахстан, акима области, его заместителей, руководителя Аппарата и его заместителей, а также при ответе на запрос государственного органа — номер и дату запроса;
- электронную подпись первого руководителя или его заместителя, с использованием ЭЦП;
- фамилию исполнителя и номер его телефона.
При этом ответ на запрос поступивший от государственного органа о предоставлении информации, имеющихся в доступных для пользователей информационных системах или сайтах государственного органа не предоставляется.
В целях сокращения документооборота и исключения излишней переписки отчетная информация (с ежемесячной, ежеквартальной, полугодичной, годовой периодичностью) областных управлений, акиматов районов и городов, а также их ответы на запросы и другие письма информационного характера размещаются ими на интранет-портале государственных органов (ИПГО) во вкладке "Библиотека документов", в папке "Акимат" либо направляются посредством цифрового рабочего места (ЦРМ).
При этом ответственность за достоверность и актуальность информации, несет ответственный исполнитель и руководитель государственного органа (руководитель управления, аким района).
Входящая корреспонденция, оформленная с нарушением требований настоящего Регламента, не принимается и (или) возвращается ОДОиК в тот же день соответствующему государственному органу по ОДО, кроме корреспонденции Администрации Президента Республики Казахстан, Парламента и Аппарата Правительства Республики Казахстан.
Поступающая в Аппарат корреспонденция от юридических и физических лиц принимается под роспись с указанием даты и времени приема.
Поступающая от ЦГО корреспонденция со сроком хранения свыше 10 лет принимается под роспись с указанием даты и времени приема.
Регистрация, распределение, оформление и доведение корреспонденции до адресатов осуществляется Общим отделом в течение одних суток с момента ее поступления в Аппарат, а срочной - незамедлительно (во внеочередном порядке) несмотря на праздничные и выходные дни.
Рассмотренная руководством Аппарата входящая корреспонденция ОДОиК направляется для оформления и дальнейшей передачи исполнителям.
В случае направления поручения, которое не входит в компетенцию того или иного отдела либо специалиста, ответственный исполнитель должен в течении трех (3) рабочих дней внести служебную записку лицу, давшему поручение о направлении поручения по принадлежности с соответствующими обоснованиями.

114. Персоналды басқару қызметі жаңадан қабылданған қызметкерлерді Маңғыстау облысының әкімі аппараты туралы ережемен, Маңғыстау облысы әкімдігінің регламентімен және Аппарат жұмысын реттейтін басқа да құжаттармен таныстырады.
115. Бөлімдер басшылары ауысқан кезде істер мен оларға құжаттар жаңадан тағайындалған басшыға немесе жауапты лауазымды тұлғаға қабылдау-табыстау актісі бойынша беріледі.
116. Жергілікті атқарушы органдардың, сондай-ақ өзге де мемлекеттік органдар мен ұйымдардың кіріс корреспонденциясы келесі тұлғалардың қолы қойылған түрде Аппаратқа енгізіледі:
- облыс әкімінің атына бірінші басшылардың (облыстық басқармалардың басшылары, қала мен аудан әкімдерінің немесе оларды алмастыратын лауазымды тұлғалардың) қолы қойылған түрде;
- облыс әкімі орынбасарларының, Аппарат басшысының атына бірінші басшылар мен олардың орынбасарларының (облыстық басқармалардың басшылары, қала мен аудан әкімдері және олардың орынбасарларының) қолы қойылған түрде;
- Аппараттың атына бірінші басшылар мен олардың орынбасарларының (облыстық басқармалардың басшылары, қала мен аудан әкімдері және олардың орынбасарлары, қала мен аудан әкімдері аппараттарының басшылары) қолы қойылған түрде енгізіледі.
117. ҚҚЕжББ барлық кіріс хат-хабарлары мемлекеттік тілде (қажет болған жағдайда – өзге тілдерде), олар келіп түскен күні сағат 9.00-ден 17.00-ге дейін қабылданады және тіркеледі.
Жұмыс күндері сағат 17.00-ден кейін келіп түскен құжаттарды тіркеу келесі жұмыс күні, шұғыл тапсырмаларды қоспағанда, бірінші кезекте жүзеге асырылады, шұғыл тапсырмалар келіп түскен күні жұмыс күніне қарамастан тіркеледі.
Хат-хабарларды тіркеусіз қабылдау және беруге тыйым салынады.
Сағат 17.00-ден бастап жұмыс аяқталғанға дейін "ШҰҒЫЛ" "ӨТЕ ШҰҒЫЛ", "СРОЧНО", "ВЕСЬМА СРОЧНО" деген белгілері бар хат-хабарлар тікелей ҚҚЕжББ қабылданады.
Аппаратқа жұмыс емес күндері, демалыс және мереке күндері келіп түскен құжаттарды облыс әкімінің қабылдау бөлмесінің мамандары қабылдайды және кейін оларды міндетті түрде тіркеу үшін ҚҚЕжББ жеткізіледі.
Аппарат қызметкерлеріне ҚҚЕжББ-да тіркелмеген құжаттарды орындауға қабылдау тыйым салынады.
Осы Регламентте белгіленген тәртіппен қабылданған құжаттар БҚА жүйесі бойынша қаралады, ҚҚЕжББ-мен бақылауға қойылады және Аппарат басшылығы мен оның бөлімдері арасында бөлінеді және тиісті ресімдеу және бақылау белгісін көрсету үшін тіркеу мөрінде нөмірін, күнін және парақтар санын көрсете отырып тіркеледі.
БҚА жүйесінде тіркелген және тиісті түрде ресімделген хат-хабарлар ҚҚЕжББ бөлуіне сәйкес мекенжайларға бір жұмыс күні ішінде жіберіледі.
Шұғыл хат-хабардың көшірмесі келіп түскен құжатта көтерілген мәселе құзырына кіретін бөлімнің басшысына бір мезгілде жіберіледі.
ҚҚЕжББ хат-хабарларды тіркеуді, бөлуді, ресімдеуді және мекенжайларға жеткізуді БҚА бойынша әдетте, жұмыс күні ішінде, ал шұғыл құжаттарды тез арада (кезектен тыс тәртіппен) жүзеге асырады.
Мемлекеттік органдардың құжаттары (хаттары, сұрау салулары, телефонограммалары және т.б.) БҚА арқылы жіберіледі, қағаз жеткізгіште қатар көшірмелеуге жол берілмейді.
Мемлекеттік органдардан электронды жеткізгіштерде келіп түсетін құжаттар белгіленген үлгідегі елтаңбалық бланкіде мемлекеттік тілде, қажет болғанда орыс тілінде (елтаңбалық бланкіде болуы міндетті емес) ресімделуі және келесі міндетті реквизиттері болуы тиіс:
- шығыс нөмірі және күні;
- Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің, Қазақстан Республикасы Парламентінің, Қазақстан Республикасы Парламенті палаталарының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің, оның орынбасарларының және Қазақстан Республикасы Үкіметі Аппараты Басшысының, облыс әкімінің, оның орынбасарларының, Аппарат басшысының және оның орынбасарларының тиісті актілері мен тапсырмаларына сілтеме, мемлекеттік органның сұрау салуына жауап беру кезінде – сұрау салудың нөмірі мен күні;
- ЭЦҚ қолдану арқылы бірінші басшының немесе оның орынбасарының электрондық қолтаңбасы;
- орындаушының тегі және телефон нөмірі.
Бұл ретте мемлекеттік органнан келіп түскен пайдаланушылар үшін ақпараттық жүйелерде немесе мемлекеттік органның сайттарында қолжетімді ақпараттарды беру туралы сұрау салуға жауап ұсынылмайды.
Құжат айналымын қысқарту және артық хат алмасуға жол бермеу мақсатында облыстық басқармалардың, қала мен аудан әкімдіктерінің есептік ақпараттары (ай сайынғы, тоқсан сайынғы, жартыжылдық, жылдық мерзіммен), сондай-ақ сұрау салуларға олардың жауаптары, ақпараттық сипаттағы басқа да хаттары олармен Мемлекеттік органдардың интранет порталында (МОИП) "Әкімдік" папкасында, "Құжаттар кітапханасына" орналастырылады немесе цифрлық жұмыс орны (ЦЖО) арқылы жолданады.
Бұл ретте ақпараттардың дұрыстығы мен өзектілігіне жауапкершілік мемлекеттік органның жауапты орындаушысы мен басшысына (басқарма басшысы, аудан әкімі) жүктеледі.
Осы Регламенттің талаптарын бұза отырып ресімделген кіріс хат-хабарды ҚҚЕжББ Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің, Қазақстан Республикасы Парламентінің және Үкімет Аппаратының хат-хабарларынан басқа, БҚА бойынша тиісті мемлекеттік органға сол күні қабылдамайды және (немесе) қайтарады.
Аппаратқа заңды және жеке тұлғалардан келіп түскен хат-хабарларды қабылдау күні мен уақытын көрсете отырып, қол қойғызып қабылданады.
ОМО-дан 10 жылдан аса сақтау мерзімімен келіп түсетін хат-хабарларды қабылдау күні мен уақытын көрсету арқылы қол қойғыза отырып қабылданады.
Хат-хабарларды тіркеу, бөлу, ресімдеуді және адресаттарға жеткізуді Жалпы бөліммен Аппаратқа келіп түскен сәттен бастап бір тәулік ішінде, ал шұғыл құжаттар (кезектен тыс тәртіппен) мереке және демалыс күндеріне қарамастан тез арада жүзеге асырылады.
Аппарат басшылығымен қаралған кіріс хат-хабарлары ҚҚЕжББ ресімдеу және одан әрі орындаушыларға беру үшін жолданады.
Бөлімнің немесе маманның құзырына кірмейтін тапсырма жолданған жағдайда жауапты орындаушы 3 (үш) жұмыс күні ішінде тапсырманы берген лауазымды тұлғаға тапсырманы тиесілігіне қарай жолдау туралы қызметтік жазба енгізуі тиіс.

118. Поступающие в Аппарат акима области документы распределяются, как правило, следующим образом:
Акиму области передаются на рассмотрение:
1) акты и поручения Президента Республики Казахстан;
2) акты и поручения Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан, Премьер-Министра Республики Казахстан;
3) письма и обращения, адресованные лично акиму области;
Заместителям акима области передается на рассмотрение: корреспонденция (документы), непосредственно им адресованная, а также по курируемым ими вопросам в соответствии с распределением обязанностей между Акимом области, его заместителями и руководителем аппарата.
119. Документы должны быть оформлены в соответствии с Правилами документирования, управления документацией и использования систем электронного документооборота в государственных и негосударственных организациях, утвержденными приказом Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 25 августа 2023 года №236 (далее – Правила) и настоящим Регламентом.
Не надлежащим образом оформленные документы подлежат возврату с указанием причины и ссылки на нормативно-правовые акты без регистрации.
120. Аким области дает поручения и налагает резолюции всем без исключения подразделениям областного акимата, нижестоящим акимам, иным заинтересованным государственным органам, а также отделам (службам) аппарата.
Заместители акима области дают поручения и налагают резолюции структурным подразделениям областного акимата и акимам районов и города по курируемым вопросам.
121. Поступающие в аппарат акима области письма, за исключением писем и поручений центральных и вышестоящих государственных органов, подписанные лицом, замещающим первого руководителя (заместителя руководителя) принимаются и регистрируются только при наличии соответствующей копии приказа (распоряжения) о возложении обязанностей.
Самостоятельно инициированные письма от организации находящиеся в ведении областных управлении, городских и районных акиматов (коммунальные государственные учреждения, коммунальные казенные учреждения, товарищества с ограниченной ответственностью, акционерные общества и т.п.) не принимаются.
122. Поступающие в аппарат акима области письма от государственных органов по вопросам финансирования не принимаются и требуют обязательной проработки с местным уполномоченным государственным органом в соответствующей сфере (отрасли), администратором бюджетной программы и Управлением финансов по Мангистауской области.
123. Если поручение дается нескольким исполнителям, то обязательно указывается свод и исполнение документа. Если такая отметка отсутствует, то свод и исполнение документа остается за исполнителем, данные которого указаны первыми. Ответственность за своевременное выполнение всего поручения в равной мере несут все работники, указанные в резолюции.

118. Облыс әкімінің аппаратына келіп түсетін құжаттар, әдетте, мынадай түрде бөлінеді:
Облыс әкіміне қарауға беріледі:
1)Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмалары;
2)Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Басшысының, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің актілері мен тапсырмалары;
3)облыс әкімінің жеке өзіне жолданған хаттар мен өтініштер;
Облыс әкімінің орынбасарларына тікелей өздеріне жолданған, сондай-ақ облыс әкімі, оның орынбасарлары мен Аппарат басшысы арасында міндеттердің бөлінуіне сәйкес өздері жетекшілік ететін мәселелер бойынша хат-хабарлар (құжаттар) қарауға беріледі.
119. Құжаттар Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2023 жылғы 25 тамыздағы №236 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдарда құжаттама жасау, құжаттаманы басқару және электрондық құжат айналымы жүйелерін пайдалану қағидаларына (бұдан әрі – Қағида) және осы Регламентке сәйкес ресімделеді.
Тиісті түрде ресімделмеген құжаттар тіркеусіз нормативтік-құқықтық актілердің себебі мен сілтемесі көрсетіле отырып қайтарылуға жатады.
120. Облыс әкімі облыс әкімдігінің бөлімшелеріне, төмен тұрған әкімдерге, өзге де мүдделі мемлекеттік органдарға, сондай-ақ аппарат бөлімдеріне тапсырмалар береді және бұрыштамалар салады.
Облыс әкімінің орынбасарлары облыс әкімдігінің құрылымдық бөлімшелеріне, жетекшілік ететін мәселелері бойынша қала мен аудан әкімдеріне тапсырмалар береді және бұрыштамалар салады.
121. Орталық және жоғары тұрған мемлекеттік органдардың тапсырмалары мен хаттарын қоспағанда, облыс әкімі аппаратына келіп түсетін бірінші басшыны (басшының орынбасарын) алмастыратын тұлғаның қолы қойылған хат-хабарлар міндеттерді жүктеу туралы бұйрық (өкім) көшірмесі болған жағдайда қабылданады және тіркеледі.
Облыстық басқармалардың, қала және аудан әкімдіктерінің (коммуналдық мемлекеттік мекемелер, коммуналдық қазыналық мекемелер, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, акционерлік қоғамдар және т.б.) қарамағындағы ұйымдардан дербес бастамашылық жасалған хаттар қабылданбайды.
122. Облыс әкімінің аппаратына түсетін мемлекеттік органдардан қаржыландыру мәселелері бойынша хаттар қабылданбайды және тиісті саладағы (өнеркәсіптегі) жергілікті уәкілетті мемлекеттік органмен, бюджеттік бағдарлама әкімшісімен және Маңғыстау облысының қаржы басқармасымен міндетті түрде пысықтауды қажет етеді.
123. Егер тапсырма бірнеше орындаушыға берілсе, онда құжатты жинақтау және орындалу міндетті түрде көрсетіледі. Егер мұндай белгі болмаса, онда құжатты жинақтау мен орындау тапсырмада бірінші көрсетілген орындаушыға жүктеледі. Барлық тапсырманы мерзімінде орындау жауаптылығы бұрыштамада көрсетілген барлық қызметкерлерге бірдей жүктеледі.

124. Документы для отправки передаются полностью оформленными. Сотрудник ОДОиК, принимающий документы для отправки, обязан проверить правильность их оформления, а также соответствие адресата, получателя, наличие приложений, указанных в основном документе. Неправильно оформленные документы возвращаются исполнителям.
125. Отправка документов, минуя ОДОиК, запрещается.
126. Ответственность за рассылку документов по неправильному адресу, указанному в документе, переданному на отправку, несет ответственный исполнитель документа и ОДОиК.
127. Исходящие служебные документы оформляются на государственном, либо государственном или русском языках, за исключением проектов нормативных правовых актов.
Работа по регистрации корреспонденции и контролю исполнения документов осуществляется посредством ОДО.
128.. Исходящие письма за подписью заместителей акима области должны согласовываться руководителем или заместителем руководителя соответствующего управления и в случае необходимости соответствующим главным инспектором.
Согласование исходящей корреспонденции не допускается без прилагаемого входящего документа, на который предоставляется ответ.
129. Служебные записки (работников аппарата) на имя акима области согласовываются с руководителем аппарата и заместителями руководителя аппарата акима области и подписываются сотрудниками аппарата не ниже руководителя отдела.
Служебные записки (информационные письма и т.д.) на имя руководителя аппарата акима области (по вопросам исполнения/не исполнения должностных/ функциональных обязанностей) посредством ОДО вносится непосредственно руководителями отделов.
Запрещается вносить в посредством ОДО служебные записки носящие характер трудовых правоотношении (о предоставлении дней без сохранения заработной платы).
В случае несоблюдения данного пункта указанные служебные записки не подлежат рассмотрению.
11. Порядок подготовки, оформления и согласования проектов нормативных правовых актов акимата области
130. Разработка проектов постановлений акимата и распоряжений/решении/ акима (далее – проекты) осуществляется на основании и во исполнение Конституции Республики Казахстан, законодательных актов, актов Президента и иных нормативных правовых актов.
Основанием для разработки проектов актов являются поручения вышестоящих должностных лиц, решения правового характера, а также по оперативным, организационным, кадровым и другим вопросам работы Аппарата.
131. Постановления акимата области, решения акима области, содержащие нормы права, оформляются на государственном и русском языках и печатаются каждый на отдельных бланках (отдельных листах) и оформляются едиными реквизитами.

124. Құжаттар жіберу үшін толықтай ресімделіп беріледі. ҚҚЕжББ құжатты жіберуге қабылдайтын қызметкері оның дұрыс ресімделуін, сондай-ақ адресаттың, алушының, негізгі құжатта көрсетілген қосымшалардың болуын тексеруі тиіс. Дұрыс ресімделмеген құжаттар орындаушыға кері қайтарылады.
125. ҚҚЕжББ айналып өтіп, құжаттарды жіберуге тыйым салынады.
126. Жіберуге берілген құжатта көрсетілген дұрыс емес мекенжай бойынша құжаттарды жібергені үшін жауаптылық жауапты құжат орындаушысы және ҚҚЕжББ.
127. Қызметтік шығыс хат-хабарлары, нормативтік құқықтық актілер жобаларын қоспағанда, мемлекеттік, мемлекеттік немесе орыс тілдерінде ресімделеді.
Хат-хабарларды тіркеуді және құжаттардың орындалуын бақылау жұмыстары БҚА арқылы жүзеге асырылады.
128. Облыс әкімі орынбасарларының қолы қойылған шығыс хаттар тиісті басқарма басшысымен немесе басшының орынбасарымен, қажет болған жағдайда тиісті бас инспектормен келісілуі тиіс.
Жауап берілетін кіріс құжатынсыз шығыс хат-хабарын келісуге жол берілмейді.
129. Облыс әкімінің атына жазылған қызметтік жазбалар (аппарат қызметкерлерінің) облыс әкімі аппараты басшысымен және аппарат басшысының орынбасарларымен келісіледі және бөлім басшысынан төмен емес аппарат қызметкерлерімен қол қойылады.
Облыс әкімі аппараты басшысының атына қызметтік жазбалар (ақпараттық хаттар және т.б.) (лауазымдық/функционалдық міндеттерді орындау/ орындамау мәселелері бойынша) БҚА арқылы тікелей бөлімдердің басшылары енгізеді.
БҚА арқылы еңбек құқықтық қатынастары сипатындағы қызметтік жазбаларды (жалақысы сақталмайтын күндер беру туралы) енгізуге тыйым салынады.
Осы тармақ сақталмаған жағдайда көрсетілген қызметтік жазбалар қарауға жатпайды.
11. Облыс әкімі, әкімдігі актілерінің жобаларын дайындау, ресімдеу және келісу тәртібі
130. Әкімдік қаулыларының және өкімдердің/әкімнің шешімдерінің (бұдан әрі – жобалар) жобаларын әзірлеу Қазақстан Республикасы Конституциясының, заңнамалық актілердің, Президент актілерінің және өзге де нормативтік құқықтық актілердің негізінде және оларды орындау үшін жүзеге асырылады.
Актілердің жобаларын әзірлеу үшін жоғары тұрған лауазымды адамдардың тапсырмалары, құқықтық сипаттағы, сондай-ақ Аппарат жұмысының жедел, ұйымдастырушылық, кадрлық және басқа да мәселелері жөніндегі шешімдер негіз болып табылады.
131. Құқық нормаларын қамтитын облыс әкімдігінің қаулылары, облыс әкімінің шешімдері мемлекеттік және орыс тілдерінде ресімделеді және әрқайсысы жеке бланкілерде (жеке парақтарда) басылады және бірыңғай деректемелермен ресімделеді.

132. Постановления акимата, решения и распоряжения акима области на бумажных носителях подлежат заверению печатью акима области.
133. Проекты разрабатываются заинтересованными местными исполнительными органами, территориальными подразделениями центральных государственных органов в соответствии с их компетенцией, установленной законодательством Республики Казахстан, по своей инициативе или по поручениям вышестоящих государственных органов и должностных лиц, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
134. Подготовка проектов распоряжений/решении акима осуществляется для решения вопросов административно-распорядительного, оперативного и индивидуального характера.
135. Проекты актов согласовываются с заинтересованными, в силу их установленной законодательством компетенции, органами-разработчиками, при этом такая заинтересованность в согласовании проекта устанавливается, исходя из предмета рассматриваемых в проекте вопросов, а также при наличии в проекте поручений в адрес государственных органов или их руководителей.
136. Первые руководители органов-разработчиков несут ответственность за качество подготовки проектов на государственном и русском языках, соблюдение правил их аутентичности.
137. Ответственность за соблюдение процедур разработки и согласования проектов несут заместители первых руководителей органов-разработчиков, непосредственно ответственные за проект.
138. Органом -разработчиком посредством ОДО направляются проекты нормативного правового акта, постановлении акимата, распоряжении акима /решении акима/ в аппарат акима области для проработки на соответствие требовании юридической техники.
139. Проекты, содержащие государственные секреты, согласовываются и вносятся в Аппарат в бумажном виде.
140. Проекты, содержащие служебную информацию ограниченного распространения, согласовываются и вносятся в Аппарат в бумажном виде только в исключительных случаях при отсутствии возможности передачи в электронном формате по ОДО.
При составлении секретных документов ограничиваться минимальными, действительно необходимыми в документе секретными сведениями: определять количество экземпляров секретных документов в строгом соответсвии с действительной служебной необходимостью и не допускать рассылки их адресатам, к которм они не имеют отношения.
Подраздел 3 п.271 Инструкци (смотреть пункт 113).
Не допускать знакомить с содержанием печатаемых документов других лиц, не имеющих к ним отношения.
Постановление Правительсва РК от 6 января 2023 года №10 "О регламенте Правительства РК" глава 5 п.152 Приложения к бумажной корреспонденции "Для служебного пользования" должны быть за парафированы лицом, подписавшим или готовившим документ (исполнителем документа).
Согласование проекта ответа Правительства осуществляется замечаний и предложений подписанного руководителем соответсвующего государственного органа, за исключением содержащих служебную информацию ограниченного распространения ДСП или государственные секреты.
Проекты, содержащие служебную информацию ограниченного распространения или сведения составляющие государственные секреты, согласовываются в бумажном виде.
Согласование, реализация проектов нормативного правового акта

132. Әкімдік қаулылары, облыс әкімінің шешімдері мен өкімдері қағаз жеткізгіштерде облыс әкімінің мөрімен куәландыруға жатады.
133. Жобаларды мүдделі жергілікті атқарушы органдар, орталық мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелері, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, өз бастамасы бойынша немесе жоғары тұрған мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдардың тапсырмалары бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құзыретіне сәйкес әзірлейді.
134. Әкім өкімдерінің/шешімдерінің жобаларын дайындау әкімшілік-өкімдік, жедел және жеке сипаттағы мәселелерді шешу үшін жүзеге асырылады.
135. Актілердің жобалары олардың заңнамада белгіленген құзыретіне сәйкес мүдделі мемлекеттік органдармен келісімге келіп қаралады, бұл мүдделілік жобада қаралатын мәселелердің мазмұнына және жобада мемлекеттік органдарға немесе олардың басшыларының атына берілген тапсырмалардың бар-жоғына байланысты анықталады.
136. Әзірлеуші органдардың бірінші басшылары мемлекеттік және орыс тілдерінде жобаларды дайындау сапасына, олардың түпнұсқалығы ережелерін сақтауға жауапты.
137. Жобаларды әзірлеу және келісу рәсімдерінің сақталуына жобаға тікелей жауапты әзірлеуші органдардың бірінші басшыларының орынбасарлары жауапты болады.
138. Әзірлеуші орган электрондық құжат айналымы жүйесі (бұдан әрі – ЭҚЖ) арқылы нормативтік құқықтық актінің жобаларын, әкімдіктің қаулысын, әкімнің өкімін /әкімнің шешімін/ облыс әкімінің аппаратына заң техникасының талаптарына сәйкестігін пысықтау үшін жібереді.
139. Мемлекеттік құпияларды қамтитын жобалар келісіліп, Аппаратқа қағаз түрінде енгізіледі.
140. Шектеулі таратылатын меншіктік ақпараты бар жобалар келісіледі және ОДО арқылы электрондық форматта жіберу мүмкіндігі болмаған жағдайда, ерекше жағдайларда ғана Кеңсеге қағаз түрінде енгізіледі.
Құпия құжаттарды ресімдеу кезінде құжатта шын мәнінде қажет болатын ең аз құпия ақпаратпен шектеліңіз: құпия құжаттардың көшірмелерінің санын нақты іскерлік қажеттіліктерге сәйкес анықтаңыз және оларды олар емес алушыларға жіберуге жол бермеңіз. Байланысты
3-тармақшаның 271-тармағы Нұсқаулар (113 тармақты қара).
Өздеріне қатысы жоқ басқа тұлғалардың басып шығарылған құжаттардың мазмұнымен танысуына жол бермеңіз.
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің Регламенті туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 6 қаңтардағы No 10 қаулысы 5-тарау 152 "Қызметтік пайдалану үшін" қағаз жеткізгіштегі хат-хабарларға қосымшалар "Қызметтік пайдалану үшін" деген тұлғаның параграфымен бекітілуі тиіс. құжатқа қол қойған немесе дайындаған (құжатты орындаушы).
Үкiметтiң жауап жобасын келiсу таратылуы шектеулi ресми ақпаратты, ҚПБ немесе мемлекеттiк құпияларды қамтитындарды қоспағанда, тиiстi мемлекеттiк органның басшысы қол қойған ескертулер мен ұсыныстар бойынша жүзеге асырылады.
Таралуы шектелген меншік ақпараты немесе мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтер бар жобалар қағаз түрінде бекітіледі.
Нормативтік құқықтық актінің жобаларын келісу, іске асыру

141. К проектам нормативного правового акта (далее-НПА), в форме электронного документа прилагаются:
1) проект на государственном и русском языках;
2) заключение о финансово-экономических последствии при принятии НПА;
3) пояснительная записка согласно приложению 1 Правил разработки, согласования и государственной регистрации нормативных правовых актов от 05.06.2023г. № 464.
4) по проекту, предусматривающему внесение изменений и (или) дополнений в действующие НПА, – сравнительную таблицу в прежней и новой редакции с соответствующим аргументированным обоснованием вносимых изменений и дополнений, со ссылкой на нормы вышестоящих нормативных правовых актов, поручения вышестоящих государственных органов (при наличии) по каждому вносимому изменению и/или дополнению и их выделением (в случае внесения изменений и (или) дополнений в действующий нормативный правовой акт).
5) рекомендации общественного совета в случае, если проект НПА затрагивает права, свободы и обязанности граждан, за исключением случаев, когда создание общественного совета в государственном органе не предусмотрено Законом Республики Казахстан "Об общественных советах";
6) копии поручений (протоколов и т.д.), во исполнение которых разработан проект НПА;
7) лист согласования проекта НПА по вопросам межведомственного характера с заинтересованными территориальными подразделениями центральных государственных органов.
142. Соответствие переводов на государственном и русском языках одному из аутентичных текстов обеспечивает орган-разработчик НПА.
143. Содержательная часть проектов НПА формируется только в формате docx, кроме листов согласований, заключений по результатам научных экспертиз, заключений иных государственных органов, поручений, приказов о возложении обязанностей на лиц, исполняющих обязанности первого руководителя государственного органа (о наделении), которые формируются в формате pdf, и должна состоять не более чем из 6 файлов. Использование иных форматов, а также архивирование представляемых электронных вариантов документа не допускаются.
144. ЕЮС предоставляет заключения по проектам НПА в течении 10 (десяти) рабочих дней, если руководством не установлен иной срок.
145. При наличии замечании возвращает на доработку с вложением аргументированного обоснования для устранении либо для уточнении.
146. Доработка и внесение проекта НПА осуществляется органом-разработчиком не более чем в десятидневный срок со дня возврата (за исключением случаев доработки в рабочем порядке), если в поручениях к возвращаемым проектам не указан иной срок.
По окончании срока доработки орган-разработчик должен представить в Аппарат доработанный проект НПА либо письменное ходатайство о снятии проекта акта с рассмотрения.
*Доработка проектов постановлений и иных актов может осуществляться Аппаратом по поручению акима области.
147.По согласовании проектов НПА, ЕЮС в течении двух рабочих дней обеспечивают размещение их на официальном сайте акимата области и на интернет-портале открытых нормативных правовых актов для публичного обсуждения.
В случае поступления комментарий на проекты в рабочем порядке (посредством любых не запрещенных видов связи) истребуют у органа -разработчика пояснения для дачи ответа на комментарии, срок предоставлении ответа на комментарии 1 рабочий день.

141. Нормативтік құқықтық актінің (бұдан әрі – НҚА) жобаларына электрондық құжат нысанында қоса беріледі:
1)жоба мемлекеттік және орыс тілдерінде;
2)НҚА қабылдаудың қаржылық-экономикалық салдарлары;
3)05.07.2023 жылғы №464 Нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу, келісу және мемлекеттік тіркеу қағидаларының 1 қосымшасына сәйкес түсіндірме жазба.
4)Қолданыстағы НҚА-ға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуді көздейтін жоба бойынша-енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың тиісті дәлелді негіздемесі бар бұрынғы және жаңа редакциядағы салыстыру кестесі, жоғары тұрған нормативтік құқықтық актілердің нормаларына, әрбір енгізілетін өзгеріс және/немесе толықтыру бойынша жоғары тұрған мемлекеттік органдардың тапсырмаларына (бар болса) және оларды бөлу (қолданыстағы нормативтік құқықтық актіге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген жағдайда).
5)Егер нормативтік құқықтық актінің жобасы азаматтардың құқықтарын, бостандықтары мен міндеттерін қозғайтын болса Қазақстан Республикасының "Қоғамдық кеңестер туралы" заңымен мемлекеттік органда қоғамдық кеңесті құру қарастырылмаған жағдайлардан басқа, қоғамдық кеңестің ұсынымдары;
6)орындау үшін НҚА жобасы әзірленген тапсырмалардың (хаттамалары және т.б.) көшірмелері;
7)орталық мемлекеттік органдардың мүдделі аумақтық бөлімшелерімен ведомствоаралық сипаттағы мәселелер бойынша НҚА жобасын келісу парағы.
142. Нормативтік құқықтық актінің жобасының мемлекеттік және орыс тілдеріндегі аудармаларының сәйкестігін қамтамасыз етуді НҚА әзірлеуші- орган жүзеге асырады.
143. НҚА жобаларының мазмұндық бөлігі pdf форматында қалыптастырылатын келісу парақтарынан, ғылыми сараптамалардың нәтижелері бойынша қорытындылардан, өзге де мемлекеттік органдардың қорытындыларынан, тапсырмалардан, мемлекеттік органның бірінші басшысының міндетін атқарушы тұлғаларға міндеттер жүктеу туралы (берілетін құзыреттер туралы) бұйрықтардан басқа docx форматында ғана қалыптастырылады және 6 файлдан аспауға тиіс. Өзге форматтарды пайдалануға, сондай-ақ құжаттың ұсынылатын электрондық нұсқаларын мұрағаттауға жол берілмейді.
144. БЗҚ басшылықпен өзге мерзім белгілемесе 10 (он) жұмыс күні ішінде НҚА жобалары бойынша қорытынды береді.
145. Ескерту болған жағдайда жою немесе нақтылау үшін дәлелді негіздеме салынған пысықтауға қайтарады.
146. НҚА жобасын пысықтауды және енгізуді, егер қайтарылатын жобаларға берілген тапсырмаларда өзге мерзім көрсетілмесе, әзірлеуші-орган қайтарылған күннен бастап он күннен аспайтын мерзімде (жұмыс тәртібімен пысықталған жағдайларды қоспағанда) жүзеге асырады.
Пысықтау мерзімі аяқталғаннан кейін әзірлеуші орган Аппаратқа пысықталған НҚА жобасын не акт жобасын қараудан алу туралы жазбаша өтінішхатты ұсынуға тиіс.
*Аппарат қаулылар мен өзге де актілердің жобаларын пысықтауды облыс әкімінің тапсырмасы бойынша жүзеге асыра алады.
147. НҚА жобаларының келісімі бойынша, ол екі жұмыс күні ішінде оларды облыс әкімдігінің ресми сайтында және жария талқылау үшін ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталында орналастыруды қамтамасыз етеді.
Жобаларға түсініктеме жұмыс тәртібінде келіп түскен жағдайда (байланыстың кез келген тыйым салынбаған түрлері арқылы) әзірлеуші-органнан түсініктемелерге жауап беру үшін түсіндірмелер, түсініктемелерге жауап беру мерзімі 1 жұмыс күні талап етіледі.

По завершении корректировок и сбора документов проекты, подлежащие государственной регистрации в органах юстиции на основании статьи 35-1 Закона Республики Казахстан "О правовых актах", ЕЮС посредством интранет портала государственных органов направляет в территориальный орган юстиции для согласования.
Согласование, реализация проектов постановлении акимата
148. ЕЮС предоставляет заключения по проектам постановлении акимата, распоряжении/решении акима в течении 10 (десяти) рабочих дней, если руководством не установлен иной срок.
При наличии замечании возвращает на доработку с вложением аргументированного обоснования для устранении либо для уточнении.
После устранения всех замечаний ЕЮС в течение 2 (двух) рабочих дней (если руководством не установлен иной срок) подготавливает проекта постановления акимата, пояснительной записки формата pdf , листа согласования, листа рассылки.
Ответственный сотрудник ЕЮС создает проект организационно-распорядительного документа (ОРД) в ОДО, в согласовании указываются должностные лица персонального состава акимата. Подписантом является аким области либо замещающее его лицо.
149. После подписания электронного проекта постановления акимата, ответственный сотрудник ЕЮС распечатывает проект на фирменном бланке с листом согласования персонального состава акимата.
Сбор подписей бумажного постановления акимата обеспечивается ответственным сотрудником ОДОиК.
150. На проектах распоряжении /решении акима согласование проводится аналогично с постановлением акимата.
В согласовании ставится руководитель органа -разработчика, курирующий профиль органа -разработчика заместитель акима области, руководитель аппарата акима. Подписантом является аким области либо замещающее его лицо.
151. Сбор подписей бумажного распоряжении /решении акима обеспечивается ответственным сотрудником ЕЮС.
152. осле окончательного сбора всех подписей документ представляется на подпись акиму области.
153. Регистрация и учет актов акима, акимата области осуществляется ЕЮС.
154. Подписанным постановлениям акимата, решениям и распоряжениям акима присваиваются регистрационные номера. По итогам присвоения регистрационного номера, подписанные акимом области подлинники актов заверяются гербовой печатью акима области.
Подлинники постановлений акимата, решений и распоряжений акима области относятся к документам постоянного хранения и хранятся в Аппарате, далее они передаются на государственное хранение в областной государственный архив в установленные сроки.
Своевременную рассылку заверенных копий актов осуществляет ЕЮС согласно листу рассылки.
Организация правовой пропаганды путем точечного информирования граждан и предпринимателей об их правах с разъяснением действующих правовых актов

Түзетулер мен құжаттарды жинау аяқталғаннан кейін Қазақстан Республикасы "Құқықтық актілер туралы" Заңының 35-1-бабының негізінде әділет органдарында мемлекеттік тіркелуге жататын жобаларды мемлекеттік органдардың интранет-порталы арқылы келісу үшін аумақтық әділет органына жібереді.
Әкімдік қаулысының жобаларын келісу, іске асыру
148.БЗҚ егер басшылық өзге мерзім белгілемесе, ол әкімдік қаулыларының, әкім өкімдерінің/шешімдерінің жобалары бойынша қорытындыларды 10 (он) жұмыс күні ішінде ұсынады.
Ескерту болған жағдайда жою немесе нақтылау үшін дәлелді негіздеме салынған пысықтауға қайтарады.
Барлық ескертулер жойылғаннан кейін БЗҚ 2 (екі) жұмыс күні ішінде (егер басшылық өзге мерзім белгілемесе) әкімдік қаулысының жобасын, pdf форматындағы түсіндірме жазбаны, келісу парағын, тарату парағын жасайды.
БЗҚ жауапты қызметкері ЭҚЖ-да ұйымдастыру-өкімдік құжаттың (ҰБҚ) жобасын жасайды, келісімде әкімдіктің дербес құрамының лауазымды адамдары көрсетіледі. Қол қоюшы облыс әкімі немесе оны алмастыратын тұлға болып табылады.
149. Әкімдік қаулысының электрондық жобасына қол қойылғаннан кейін БЗҚ жауапты қызметкері жобаны әкімдіктің дербес құрамын келісу парағымен фирмалық бланкіде басып шығарады.
Әкімдіктің қағаз нұсқасындағы қаулысына қол жинауды БЗҚ жауапты қызметкері қамтамасыз етеді.
150. Әкімнің өкімі/шешімі жобаларында келісу әкімдіктің қаулысына ұқсас жүргізіледі.
Келісімде әзірлеуші-органның бейініне жетекшілік ететін әзірлеуші-органның басшысы облыс әкімінің орынбасары, әкім аппаратының басшысы қойылады. Қол қоюшы облыс әкімі немесе оны алмастыратын тұлға болып табылады.
151. Әкімнің қағаз өкіміне/шешіміне қол жинауды және БЗҚ жауапты қызметкері қамтамасыз етеді.
152. Түпкілікті қол жинап болған соң облыс әкіміне қол қоюға ұсынады.
153. Облыс әкімінің, әкімдігінің актілерін тіркеу және есепке алуды БЗҚ жауапты қызметкері жүзеге асырады.
154. Әкімдіктің қол қойылған қаулыларына, әкімнің шешімдері мен өкімдеріне тіркеу нөмірлері беріледі. Тіркеу нөмірін беру қорытындысы бойынша облыс әкімі қол қойған актілердің түпнұсқалары облыс әкімінің елтаңбалы мөрімен куәландырылады.
Әкімдік қаулыларының, облыс әкімі шешімдері мен өкімдерінің түпнұсқалары тұрақты сақтау құжаттарына жатады және Аппаратта сақталады, бұдан әрі олар белгіленген мерзімде облыстық мемлекеттік архивке мемлекеттік сақтауға беріледі.
Актілердің куәландырылған көшірмелерін уақтылы жіберуді тарату парағына сәйкес БЗҚ жүзеге асырады.
Азаматтар мен кәсіпкерлердің құқықтары туралы дәл мақсатты ақпараттандыру арқылы құқықтық насихат жұмыстарын ұйымдастыру, қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерді түсіндіру

155. Для осведомленности целевых аудиторий по совершенствованию правовой пропаганды путем обеспечения точечного информирования граждан и предпринимателей об их правах с разъяснением действующих правовых актов понятным и кратким языком, а также применением цифровых решений по определенным жизненным ситуациям и юридическим фактам структурными подразделениями и подведомственными организациями акимата Мангистауской области по связям с общественностью проводятся информационно-разъяснительные мероприятия, которые включают в себя:
- выступление в масс-медиа, публикация материалов (статьи, репортажи, спецпроекты) информационно-аналитического характера (электронные и печатные издания);
- работа по созданию и продвижению собственного информационно-разъяснительного аудиовизуального контента: создание и публикация контента (статьи, видеоролики, постеры, инфографики, подкасты, прямые эфиры и т.д.) на ведомственных сайтах акимата и органа разработчика.
12. Порядок подготовки и согласования документов, направляемых в Администрацию Президента, Аппарат Правительства и другие вышестоящие органы Республики Казахстан
156. Подготовка документов в Администрацию Президента, Аппарат Правительства и другие вышестоящие органы Республики Казахстан осуществляется отделами и областными управлениями согласно требованиям Постановления Правительства Республики Казахстан от 6 января 2023 года № 10 "О Регламенте Правительства Республики Казахстан".
157. Документы для подписания акимом области готовятся управлениями и соответствующими отделами на основании представленных письменных материалов, подписанных первыми руководителями местных исполнительных органов (областные управления, акиматы и городов Актау, Жанаозен и районов), либо лицами их заменяющих с приложением копии приказов/ распоряжении о возложении обязанностей.
158. Ответственность за своевременную, качественную подготовку и представление материалов в отделы в установленные сроки несет первый руководитель государственного органа, осуществляющего его разработку.
159. Перед внесением на подписание акиму области документ обязательно согласовывается следующими лицами в ОДО:
-заместителями акима области в соответствии с курируемыми вопросами;
-руководителем аппарата и его заместителем в соответствии с курируемыми вопросами;
-руководителем соответствующего отдела;
-руководителем либо главным инспектором ОРРиОР (по курирующим городам/районам), руководителем либо главным инспектором ОСЭРиА (по курирующим управлениям);
-непосредственным исполнителем документа.
В случае отсутствия заместителя акима области, документ согласовывается с заместителем/заместителями по взаимозаменяемости.

155. Азаматар мен кәсіпкерлерге қолданыстағы құқықтық актілерді түсінікті және қысқа тілде түсіндіре отырып, олардың құқықтары туралы дәл мақсатты ақпараттандыруды қамтамасыз ету, сондай-ақ белгілі бір өмірлік жағдайлар мен заң фактілері бойынша цифрлық шешімдерді қолдану арқылы құқықтық насихатты жетілдіру жөніндегі мақсатты аудиторияны хабардар ету үшін Маңғыстау облысы әкімдігінің құрылымдық бөлімшелері мен ведомствоаралық бағынысты ұйымдары қоғаммен байланыс бойынша ақпараттық-түсіндіру іс-шараларын жүргізеді, олар мыналарды қамтиды:
-масс-медиада сөз сөйлеу, ақпараттық-талдамалық сипаттағы материалдарды жариялау (мақалалар, репортаждар, арнайы жобалар) (электронды және баспа басылымдары).
-өзінің ақпараттық-түсіндіру аудиовизуалды контентін құру және ілгерлету бойынша жұмыстар: әкімдіктің және әзірлеуші органның ведомстволық сайттарында контент (мақалалар, бейнероликтер, плакаттар, инфографика, подкасттар, тікелей эфирлер және т.б.) жасау және жариялау.
12. Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне, Үкімет Аппаратына және басқа да жоғары тұрған органдарға жіберілетін құжаттарды дайындау және келісу тәртібі
156. Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігіне, Үкімет Аппаратына және басқа да жоғары тұрған органдарына құжаттар дайындауды бөлімдер мен облыстық басқармалар арқылы 2023 жылғы 6 қаңтардағы № 10 "Қазақстан Республикасы Үкіметінің регламенті туралы" қаулысындағы талаптарға сәйкес жүзеге асырылады.
157. Облыс әкімінің қол қоюы үшін құжаттарды тиісті басқармалар мен бөлімдер жергілікті атқарушы органдардың (облыстық басқармалар, Ақтау, Жаңаөзен қалалары мен аудан әкімдіктері) бірінші басшылары не міндеттерді жүктеу туралы бұйрықтардың көшірмелерін қоса бере отырып, оларды алмастыратын адамдар қол қойған жазбаша материалдар негізінде дайындайды.
158. Материалдарды уақтылы, сапалы дайындау және бөлімдерге белгіленген мерзімдерде ұсыну үшін оны әзірлеуді жүзеге асыратын мемлекеттік органның бірінші басшысы жауапты болады.
159. Облыс әкіміне қол қоюға енгізер алдында құжат міндетті түрде БҚА-да келесі тұлғалармен келісіледі:
-облыс әкімінің жетекшілік ететін мәселелеріне сәйкес орынбасарларымен;
-Аппарат басшысы және жетекшілік ететін мәселелеріне сәйкес оның орынбасары;
-тиісті бөлімнің басшысы;
- ӨДжҰЖБ басшысы немесе бас инспекторы (жетекшілік ететін қала/аудан бойынша), ӘЭДжТБ басшысы немесе бас инспекторы (жетекшілік ететін басқармалар бойынша);
-құжатты тікелей орындаушы.
Облыс әкімінің орынбасары болмаған жағдайда, құжат өзара алмасу бойынша орынбасармен/орынбасарлармен келісіледі.

160. После согласования со всеми заинтересованными лицами и подписанный акимом области, курирующий отдел передает готовый документ в ОДОиК для регистрации и дальнейшего направления в Администрацию Президента Республики Казахстан, Аппарат Правительства Республики Казахстан и другие вышестоящие органы Республики Казахстан через ОДО.
161. При внесении информации в Администрацию Президента Республики Казахстан, Аппарат Правительства Республики Казахстан в сопроводительном письме в обязательном порядке делается ссылка на номер и дату поручения (по актам Президента Республики Казахстан и Руководства Администрации Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан и Руководителя Аппарата Правительства - на номер, дату и конкретный пункт поручения, его содержание).
Документы об исполнении контрольных поручений, в том числе секретного характера, направляемых в Аппарат Правительства государственными органами, ответственными за их исполнение, в соответствии с установленными сроками исполнения в обязательном порядке должны содержать:
1)просьбу о снятии с контроля, если поручение исполнено в полном объеме и качественно;
2)документ вносится в порядке информации, если соответствующим актом или поручением предусмотрено представление периодической информации;
3)просьбу о переводе на среднесрочный или долгосрочный контроль с обязательным указанием периодичности предоставления информации и конкретным сроком исполнения;
4)просьбу о продлении срока исполнения с указанием нового конкретного срока, если поручение не может быть выполнено в установленный срок по объективным причинам.
162. Об исполнении каждого акта или поручения руководства Администрации Президента РК составляется отдельный документ, который должен соответствовать требованиям, предусмотренным в приложении к Правилам.
В случае, если пункты актов и/или поручений не могут быть выполнены в установленный срок, то руководители государственных органов не позднее установленного срока могут направить на имя должностного лица Администрации, давшего поручение, письмо с обоснованной просьбой о продлении или изменении (если поручение не является контрольным) срока исполнения документа, переводе на среднесрочный или долгосрочный контроль.
163. При внесении предложения о переводе поручения или пункта акта на долгосрочный контроль необходимо приложить дорожную карту по дальнейшей реализации с указанием конкретных сроков исполнения, ответственных политических государственных служащих государственного органа-исполнителя, государственных органов-соисполнителей и должностных лиц организаций.

160. Барлық мүдделі тұлғалармен келісіп, облыс әкімі қол қойғаннан кейін жетекшілік ететін бөлім дайын құжатты тіркеу және одан әрі Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне, Үкімет Аппаратына және Қазақстан Республикасының басқа да жоғары тұрған органдарына БҚА арқылы жіберу үшін ҚҚЕжББ береді.
161. Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне, Үкімет Аппаратына ақпарат енгізілген кезде ілеспе хатта міндетті түрде тапсырманың нөмірі мен күніне (Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Басшылығының, Қазақстан Республикасы Үкімет Аппараты Басшысының актілері бойынша - тапсырманың нөміріне, күні мен нақты тармағына, оның мазмұнына) сілтеме жасалады.
Үкімет Аппаратына оларды орындауға жауапты мемлекеттік органдар жіберетін бақылау, оның ішінде құпия сипаттағы тапсырмалардың орындалуы туралы құжаттар белгіленген орындау мерзімдеріне сәйкес міндетті түрде қамтылуға тиіс:
1) егер тапсырма толық көлемде және сапалы орындалса, бақылаудан алу туралы өтінішті;
2) егер тиісті актіде немесе тапсырмада мерзімді ақпарат ұсыну көзделсе, құжат ақпарат тәртібінде енгізіледі;
3) ақпарат берудің кезеңділігін және нақты орындау мерзімін міндетті түрде көрсете отырып, Орта мерзімді немесе ұзақ мерзімді бақылауға ауыстыру туралы өтінішті ұсынады;
4) егер тапсырманы объективті себептер бойынша белгіленген мерзімде орындау мүмкін болмаса, нақты жаңа мерзімді көрсете отырып, орындау мерзімін ұзарту туралы өтінішті табыс етеді.
162. ҚР Президенті Әкімшілігі басшылығының әрбір актісінің немесе тапсырмасының орындау туралы жеке құжат жасалады, ол Қағидаларға қосымшада көзделген талаптарға сәйкес келуі тиіс.
Егер актілердің және/немесе тапсырмалардың тармақтарын белгіленген мерзімде орындау мүмкін болмаған жағдайда, мемлекеттік органдардың басшылары тапсырма берген әкімшіліктің лауазымды адамының атына құжаттың орындалу мерзімін ұзарту немесе өзгерту (егер тапсырма бақылауда болмаса), орта мерзімді немесе ұзақ мерзімді бақылауға ауыстыру туралы негізделген өтініші бар хат жібере алады.
163. Тапсырманы немесе актінің тармағын ұзақ мерзімді бақылауға ауыстыру туралы ұсыныс енгізілген кезде нақты орындау мерзімдерін, орындаушы мемлекеттік органның, бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдардың жауапты мемлекеттік саяси қызметшілерін және ұйымдардың лауазымды адамдарын көрсете отырып, одан әрі іске асыру жөніндегі жол картасын қоса беру қажет.

164. Выводы и предложения государственного органа также должны содержать просьбу о снятии с контроля с указанием одного из оснований согласно пункту 75 Правил подготовки, согласования и представления на рассмотрение Президенту Республики Казахстан проекта послания Президента Республики Казахстан к народу Казахстана, подготовки, согласования и представления на подпись проектов актов и поручений Президента Республики Казахстан, реализации послания Президента Республики Казахстан к народу Казахстана, осуществления контроля за исполнением актов и поручений Президента Республики Казахстан и проведения мониторинга нормативных правовых указов Президента Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 27 апреля 2010 года №976 "Об утверждении Правил подготовки и реализации послания, работы с актами и поручениями Президента Республики Казахстан и осуществления контроля за их исполнением, проведения мониторинга нормативных правовых указов".
165. О продлении срока или переводе на среднесрочный или долгосрочный контроль (если исполнение поручения не завершено к установленному сроку) с аргументированным обоснованием и указанием нового срока предоставления отчетной информации в Администрацию Президента.
166. В случае несоблюдения вышеуказанных требований, письма/документы, направляемые в Администрацию Президента Республики Казахстан, Аппарат Правительства Республики Казахстан, будут возвращены без регистрации.
13. Организация контроля исполнения документов
167. Организация контроля за своевременным и качественным исполнением поручений осуществляется в соответствии с приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 25 августа 2023 года №236 "Об утверждении Правил документирования, управления документацией и использования систем электронного документооборота в государственных и негосударственных организациях", а также иными правовыми актами, инструкциями и настоящим Регламентом.
168. Координацию контрольной работы в Аппарате осуществляют:
по открытым документам – ОДОиК;
по обращениям физических и юридических лиц – Отдел по контролю за рассмотрением обращений (далее – ОпКзРО);
по документам с пометкой "секретно", "для служебного пользования"– Отдел по защите государственных секретов (ОЗГС).
169. На контроль берутся следующие контрольные документы:
1) акты Президента Республики Казахстан с поручениями местным исполнительным органам, ставятся на контроль за 10 (десять) рабочих дней до истечения срока исполнения;
2) постановления Правительства Республики Казахстан, протоколы заседаний Правительства Республики Казахстан, распоряжения Премьер-Министра Республики Казахстан с поручениями местным исполнительным органам, ставятся на контроль за 10 (десять) рабочих дней до истечения срока исполнения;

164. Мемлекеттік органның тұжырымдары мен ұсыныстары сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 27 сәуірдегі "Қазақстан Республикасы Президентінің жолдауын дайындау және іске асыру актілерімен және тапсырмаларымен жұмыс істеу және олардың орындалуын бақылауды жүзеге асыру, нормативтік құқықтық жарлықтарға мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы" №976 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жолдауының жобасын дайындау, келісу және Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына ұсыну, Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының жобаларын дайындау, келісу және қол қоюға ұсыну, Қазақстан Республикасы Президентінің Жолдауын іске асыру қағидаларының 75-тармағына сәйкес негіздердің бірін көрсете отырып, бақылаудан алу туралы өтінішті де қамтуға тиіс.
165. Президент Әкімшілігіне есептік ақпаратты ұсынудың дәлелді негіздемесін және жаңа мерзімін көрсете отырып, мерзімді ұзарту немесе орта мерзімді немесе ұзақ мерзімді бақылауға ауыстыру туралы (егер тапсырманың орындалуы белгіленген мерзімде аяқталмаса).
166. Жоғарыда көрсетілген талаптар сақталмаған жағдайда, Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне, Үкімет Аппаратына жіберілетін хаттар/құжаттар тіркеусіз қайтарылады.
13. Құжаттардың орындалуын бақылауды ұйымдастыру
167. Тапсырмалардың уақтылы және сапалы орындалуын бақылауды ұйымдастыру Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2023 жылғы 25 тамыздағы "Мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдарда құжаттама жасау, құжаттаманы басқару және электрондық құжат айналымы жүйелерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы" №236 бұйрығына, сондай-ақ өзге де құқықтық актілерге, нұсқаулықтарға және осы Регламентке сәйкес жүзеге асырылады.
168. Аппараттағы бақылау жұмысын үйлестіруді мыналар жүзеге асырады:
ашық құжаттарды Құжаттамалық қамтамасыз ету және бақылау бөлімі (ҚҚЕжББ);
жеке және заңды тұлғалардың өтініштері бойынша - Өтініштерді қарауды бақылау бөлімі (ӨҚББ);
"құпия" санатына жататын, "қызмет бабында пайдалану үшін" белгісі бар құжаттардың орындалуына тұрақты бақылауды жүзеге асыратын - Мемлекеттік құпияларды қорғау бөлімі (МҚҚБ).
169. Келесі бақылау құжаттары бақылауға алынады:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің жергілікті атқарушы органдарға тапсырмалары бар актілері орындау мерзімі өткенге дейін 10 (он) жұмыс күні бұрын бақылауға қойылады;
2) Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулылары, Қазақстан Республикасының Үкіметі отырыстарының хаттамалары, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің жергілікті атқарушы органдарға тапсырмалары бар өкімдері орындау мерзімі өткенге дейін 10 (он) жұмыс күні бұрын бақылауға қойылады;

3) поручения (в том числе содержащиеся в протоколах совещаний и планах мероприятий) Президента Республики Казахстан, Премьер-Министра, его заместителей, руководства Администрации Президента Республики Казахстан, Руководителя Аппарата Правительства Республики Казахстан в адрес местных исполнительных органов, в которых указаны сроки исполнения или имеются указания о взятии на контроль, пометки "срочно", "доложить", "внести предложения/информацию", а также поручения, из содержания которых вытекает необходимость постановки на контроль, ставятся на контроль за 10 (десять) рабочих дней до истечения срока исполнения;
4) личные поручения акима, а также поручения, опубликованные в его официальных аккаунтах и официальных аккаунтах акимата области в социальных сетях или в масс-медиа.
5) письма государственных органов, из содержания которых вытекает необходимость представления ответа, разъяснения, внесения предложений по тем или иным вопросам;
6) поручения либо пункты поручений акима, руководителя аппарата по служебным и иным документам, обращениям физических и юридических лиц при наличии штампа "Бақылауға алынды" на бумажных носителях или отметки о статусе контроля в электронной карточке документа;
7) приказы, протокола, постановления акимата, поручения руководства области, если в них указаны сроки исполнения.
8) иные поручения государственных органов и должностных лиц в пределах своей компетенции, если в них указаны сроки исполнения.
9) Акты и поручения акимата и акима области, его заместителей и руководителя аппарата, с учетом установленных сроков исполнения ставятся на следующие виды контроля:
10) срочный - с пометками: "весьма срочно" - в течении трех рабочих дней, "срочно", "ускорить" - до десяти рабочих дней;
11) краткосрочный - от десяти рабочих дней до одного месяца;
12) среднесрочный - от одного до шести месяцев;
13) долгосрочный - свыше шести месяцев.
В случае не установления сроков, определяется месячный срок исполнения, исчисляемый со дня поступления документа.
170. При поступлении в Аппарат на исполнение актов Президента Республики Казахстан, при необходимости в течении 5 (пяти) рабочих дней составляется и утверждается решением акима области либо его заместителями план организационных мероприятий (дорожная карта) по их реализации по форме согласно приложению к настоящему Регламенту.
Документы, подготовленные ответственными государственными органами во исполнение срочных поручений вносятся в Аппарат за 10 (десять) календарных дней, регистрируются Общим отделом в течении рабочего дня, при вложении электронного документа, подтверждающего срочность (копии актов и поручений Президента Республики Казахстан, Администрации Президента Республики Казахстан, Премьер-Министра Республики Казахстан, его заместителей, Руководителя Аппарата Правительства Республики Казахстан).

3) Қазақстан Республикасы Президентінің, Премьер-Министрінің, оның орынбасарларының, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі басшылығының, Қазақстан Республикасы Үкімет Аппараты Басшысының жергілікті атқарушы органдардың атына орындау мерзімдері көрсетілген немесе бақылауға алу туралы нұсқаулары бар тапсырмалар (оның ішінде кеңестердің хаттамаларында және іс-шаралар жоспарларында қамтылғандар), "шұғыл", "баяндаңыз", "ұсыныстар/ақпарат енгізіңіз", сондай-ақ мазмұнынан бақылауға қою қажеттігі туындайтын тапсырмалар, орындау мерзімі аяқталғанға дейін 10 (он) жұмыс күні бұрын бақылауға қойылады;
4) әкімнің жеке тапсырмалары сондай-ақ оның ресми аккаунттарында және облыс әкімдігінің ресми аккаунттарында әлеуметтік желілерде немесе масс-медиада жарияланған тапсырмалар.
5) мазмұнынан жауап беру, түсіндіру, қандай да бір мәселелер бойынша ұсыныстар енгізу қажеттігі туындайтын мемлекеттік органдардың хаттары;
6) әкімнің, Аппарат басшысының қызметтік және өзге де құжаттар, жеке және заңды тұлғалардың өтініштері бойынша тапсырмалары не тапсырмаларының қағаз жеткізгіштерде "Бақылауға алынды" мөртаңбасы немесе құжаттың электрондық карточкасында бақылау мәртебесі туралы белгі болған кездегі тапсырмаларының тармақтары;
7) егер орындау мерзімдері көрсетілген болса, әкімдіктің бұйрықтары, хаттамалары, қаулылары, облыс басшылығының тапсырмалары;
8) егер орындау мерзімдері көрсетілген болса, мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдардың өз құзыреті шегіндегі өзге де тапсырмалары;
9)облыс әкімдігінің және әкімінің, оның орынбасарларының және Аппарат басшысының актілері мен тапсырмалары орындаудың белгіленген мерзімдері ескеріле отырып, мынадай бақылау түрлеріне қойылады:
10) шұғыл – "өте шұғыл" деген белгісі бар - үш жұмыс күні ішінде, "шұғыл", "жеделдетілсін" деген белгілері бар – он жұмыс күніне дейін;
11) қысқа мерзімді-он жұмыс күнінен бір айға дейін;
12) орта мерзімді-бір айдан алты айға дейін;
13) ұзақ мерзімді-алты айдан астам.
Мерзімдер белгіленбеген жағдайда, құжат келіп түскен күннен бастап айлық мерзім белгіленеді.
170. Аппаратқа Қазақстан Республикасы Президентінің актілерін орындауға келіп түскен кезде, қажет болған жағдайда 5 (бес) жұмыс күні ішінде облыс әкімінің не оның орынбасарларының шешімімен осы Регламенттің қосымшасына сәйкес нысан бойынша оларды іске асыру жөніндегі ұйымдастыру іс-шараларының жоспары (жол картасы) жасалады және бекітіледі.
Жауапты мемлекеттік органдардың шұғыл тапсырмаларды орындау үшін дайындаған құжаттары Аппаратқа 10 (он) күнтізбелік күн бұрын енгізіледі, ЭҚАБЖ арқылы шұғылдығын растайтын электрондық құжатты (Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің, оның орынбасарларының, Қазақстан Республикасы Үкімет Аппараты Басшысының актілері мен тапсырмаларының көшірмелері) енгізген жағдайда Жалпы бөлім жұмыс күні ішінде тіркейді.

171. Систему контроля Аппарата составляют:
1) Руководитель аппарата - осуществляет общее руководство и контроль за деятельность Аппарата, в том числе за своевременным и качественным исполнением контрольных документов;
2) ОДОиК в пределах полномочий - обеспечивают своевременную постановку документов на контроль, устанавливают сроки их исполнения с учетом резолюции руководства Аппарата, контролируют сроки исполнения документов, осуществляют мониторинг состояния исполнительской дисциплины в Аппарате, информируют руководство Аппарата об исполнении контрольных поручений.
До исполнителей перечень контрольных документов по исполнению актов Президента Республики Казахстан, Премьер-Министра Республики Казахстан, его заместителей, руководства Администрации Президента Республики Казахстан, Руководителя Аппарата Правительства Республики Казахстан доводится в электронном формате ежемесячно, поручения акима области отслеживаются посредством электронного мониторинга, доступных исполнителям в системе "светофор".
3) Руководители отделов - осуществляют контроль исполнения документов в возглавляемых ими подразделениях, вносят предложения по привлечению к дисциплинарной ответственности своих сотрудников, допустивших нарушения сроков или некачественное исполнение контрольных документов, несут персональную ответственность перед руководством Аппарата за работу вверенных им отделов.
Руководитель или специалист ОДОиК, осуществляющий контроль за сроками исполнения документов:
- информирует руководство Аппарата (еженедельно) о поступивших контрольных поручениях и сроках их исполнения путем рассылки перечней контрольных документов.
Перечень должен содержать следующие обязательные сведения:
1) вид мероприятия, на котором озвучено поручение;
2) дату дачи поручения;
3) содержание поручения;
4) исполнителей;
5) срок исполнения;
6) отметку о снятии с контроля;
7) основание для снятия с контроля;
8) отметку о продлении контроля;
9) примечание.
- в рабочем порядке уведомляет за 3 (три) рабочих дня о наступлении сроков исполнения руководителей отделов (служб) и руководство Аппарата;
- вносит предложения в пределах своей компетенции руководству Аппарата о привлечении к ответственности сотрудников Аппарата, областных управлений и аппаратов акимов городов Актау, Жанаозен и районов области, допустивших срывы сроков или некачественное исполнение контрольных поручений.
172. При исполнении поручений несколькими государственными органами ответственным является орган, находящийся в перечне первым либо рядом с наименованием которого стоит пометка "(созыв)" или "свод. Он имеет право вносить предложения о переносе срока исполнения после согласования с соисполнителями. При этом запрещается государственным органам ответственным за исполнение дублировать и направлять дополнительные запросы государственным органам-соисполнителям.
Государственные органы – основные исполнители поручений имеют право направлять документы для исполнения по принадлежности в течении трех (3) рабочих дней.
173. Если поручение не может быть выполнено в установленный срок, то первый руководитель органа, ответственного за исполнение поручения (либо лицо, исполняющее его обязанности) заблаговременно, но не позднее 3 (трех) рабочих дней до установленного срока, должен письменно сообщить должностному лицу, давшему это поручение, о причинах задержки и в установленном порядке ходатайствовать о продлении срока его исполнения.
174. Продление сроков исполнения пунктов актов и поручений акимата, акима области, его заместителей и руководителя аппарата, в том числе перевод их на среднесрочный или долгосрочный контроль, допускается не более одного раза по решению акима области или руководителя аппарата.
Продление сроков поручений Администрации Президента Республики Казахстан, Аппарата Правительства Республики Казахстан НЕ ДОПУСКАЕТСЯ.
175. Повторное продление срока исполнения пунктов актов и поручений акимата, акима области, его заместителей и руководителя аппарата, допускается в исключительных случаях по решению акима области или руководителя аппарата с рассмотрением вопроса о дисциплинарной ответственности руководителей местных исполнительных органов.
В случае внесения в Аппарат предложения о продлении срока исполнения пунктов актов и поручений акимата, акима области, его заместителей и руководителя аппарата, более двух раз рассматривается вопрос о дисциплинарном наказании руководителей местных исполнительных органов.

171. Аппараттың бақылау жүйесін мыналар құрайды:
1) Аппарат басшысы – Аппараттың қызметіне жалпы басшылықты және бақылауды, соның ішінде бақылау құжаттарының уақтылы және сапалы орындалуын бақылауды жүзеге асырады;
2) ҚҚЕжББ өкілеттіктері шегінде – құжаттарды бақылауға мерзімінде қоюды қамтамасыз етеді, Аппарат басшылығының бұрыштамаларына сәйкес оларды орындау мерзімдерін белгілейді, құжаттардың орындалу мерзімдерін бақылайды, Аппаратта атқарушылық тәртіптің жай-күйіне мониторинг жүргізеді, Аппарат басшылығын бақылау құжаттарының орындалуы туралы хабардар етеді.
Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің, оның орынбасарларының, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі басшылығының, Қазақстан Республикасы Үкімет Аппараты Басшысының актілерін орындау бойынша бақылау құжаттарының тізбесі орындаушыларға ай сайын электронды нысанда жеткізіледі, облыс әкімінің тапсырмалары орындаушыларға "бағдаршам" жүйесінде қолжетімді электрондық мониторинг арқылы қадағаланады;
3) Бөлімдер басшылары – өздері басқаратын бөлімшелердегі құжаттардың орындалуын бақылауды жүзеге асырады, бақылау құжаттарын орындау мерзімдерінің бұзылуына және сапасыз орындалуына жол берген қызметкерлерді тәртіптік жауапкершілікке тарту туралы ұсыныс енгізеді, Аппарат басшылығы алдында өздеріне сеніп тапсырылған бөлім үшін дербес жауап береді.
ҚҚЕжББ басшысы немесе құжаттардың орындау мерзіміне бақылау жүргізетін маманы:
- бақылау құжаттарының тізбесін жіберу жолымен Аппарат басшылығын келіп түскен бақылау құжаттары және оларды орындау мерзімдері туралы (апта сайын) хабардар етеді. Тізбеде келесі міндетті мәліметтер берілуі тиіс:
1) тапсырма баяндалған іс-шараның түрі;
2) тапсырма берілген күн;
3) тапсырманың мазмұны;
4) орындаушылар;
5) орындау мерзімі;
6) бақылаудан алынғаны туралы белгі;
7) бақылаудан алуға негіз;
8) бақылауды ұзарту туралы белгі;
9) ескерту.
-3 (үш) жұмыс күні бұрын бөлімдер басшыларын және Аппарат басшылығын орындау мерзімінің жақындағаны туралы жұмыс барысында хабардар етеді;
-өз құзыры шегінде Аппарат басшылығына Аппарат қызметкерлерін, облыстық басқармалар, Ақтау, Жаңаөзен қалалары мен аудан әкімдері аппараттарының қызметкерлерін бақылау құжаттарын орындау мерзімдерін бұзғаны немесе сапасыз орындағаны үшін жауапкершілікке тарту туралы ұсыныс енгізеді.
172.Тапсырманы бірнеше мемлекеттік органдармен орындау кезінде тізбеде бірінші тұрған немесе атауының қатарында "(жинау)" не "жинақтау" деген белгі қойылған орган жауапты болып табылады. Ол ортақ орындаушылармен келіскеннен кейін орындау мерзімін ауыстыру туралы ұсыныс енгізуге құқылы. Бұл ретте, орындауға жауапты мемлекеттік органдарға тапсырманы қайталауға және ортақ орындаушы мемлекеттік органдарға қосымша сұраулар салуға тыйым салынады.
Тапсырманы негізгі орындаушы мемлекеттік органдар 3 (үш) жұмыс күні ішінде тиесілігіне қарай орындау үшін құжаттарды жіберуге құқылы.
173.Егер тапсырма белгіленген мерзімде орындалмайтын болса, онда тапсырманы орындауға жауапты органның бірінші басшысы (не оның міндеттерін атқарушы тұлға) алдын ала, белгіленген мерзімнен 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей, тапсырманы берген лауазымды тұлғаға кешіктіру себебі туралы жазбаша хабарлауы және белгіленген тәртіппен оны орындау мерзімін ұзарту туралы өтініш білдіруі тиіс.
174.Облыс әкімдігі мен әкімінің, оның орынбасарларының, Аппарат басшысының актілері мен тапсырмаларының тармақтарын орындау мерзімдерін ұзартуға, соның ішінде орта мерзімді және ұзақ мерзімді бақылауға ауыстыруға облыс әкімінің немесе Аппарат басшысының шешімі бойынша бір реттен артық жол берілмейді.
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі, Қазақстан Республикасы Үкіметі Аппаратының тапсырмаларын орындау мерзімдерін ұзартуға ЖОЛ БЕРІЛМЕЙДІ.
175.Облыс әкімдігі мен әкімінің, оның орынбасарларының, Аппарат басшысының актілері мен тапсырмаларының тармақтарын орындау мерзімдерін қайталама ұзартуға, жергілікті атқарушы органдар басшыларын тәртіптік жауапкершілікке тарту мәселесін қарау жолымен облыс әкімінің немесе Аппарат басшысының шешімі бойынша ерекше жағдайларда жол беріледі.
Аппаратқа облыс әкімдігі мен әкімінің, оның орынбасарларының, Аппарат басшысының актілері мен тапсырмаларының тармақтарын орындау мерзімдерін екі реттен артық ұзарту туралы ұсыныс енгізілген жағдайда жергілікті атқарушы органдар басшыларын тәртіптік жауапкершілікке тарту мәселесі қаралады.

176. Основанием для снятия с контроля пунктов актов и поручений является:
1) полное и качественное исполнение;
2) невозможность исполнения ввиду возникших объективных обстоятельств.
177. Обеспечение деятельности по контролю за сроками исполнения законодательных актов, актов и поручений Президента Республики, Правительства, Премьер-Министра Республики Казахстан, акимата и акима области, его заместителей и руководителя аппарата осуществляется Аппаратом в порядке, определяемом акимом области.
178. Поручения Премьер-Министра Республики Казахстан, его заместителей, Руководства Администрации Президента Республики Казахстан в адрес Аппарата Правительства Республики Казахстан, Руководителя Аппарата Правительства (лица, исполняющего его обязанности), по плановой отчетной информации с пометкой "принято к сведению" на контроль не ставятся.
179. В случае не предоставления предложений государственными органами-соисполнителями в установленный срок, государственный орган ответственный за свод направляет информацию с указанием в сопроводительном письме о государственных органах-соисполнителях не предоставивших свои предложения в установленные сроки.
180. Контроль сроков за своевременным исполнением протокольных поручений акима области возлагается на ОДОиК.
181. Контроль реализации протокольных поручений акима области возлагается на заместителей акима области, руководителя Аппарата, заместителей руководителя Аппарата, руководителей областных управлений, акимов городов Актау, Жанаозен и районов области, руководителей отделов.
182. Государственные органы информацию по исполнению поручений акима области обязаны направлять за 5 (пять) рабочих дней до контрольного срока исполнения. Направленная информация должна носить официальный характер и быть подписана первым руководителем с учетом норм действующего законодательства.
Государственные органы – соисполнители обязаны за 7 (семь) рабочих дней предоставлять официально информацию основному исполнителю.
183. Акты и поручения акимата и акима области снимаются с контроля на основании служебной записки соответствующих отделов при согласии акима области или руководителя аппарата.
Служебная записка с оценкой исполнения поручения акима области и соответствующим предложениям по нему (в том числе и по снятию с контроля) вносится руководителем соответствующего отдела по согласованию с курирующим заместителем руководителя аппарата на имя акима области или на имя руководителя аппарата.
Служебная записка должна быть внесена в течении 1 (одного) рабочего дня после наступления срока исполнения акта и поручения акимата или акима области.
Поручение заместителей акима снимаются с контроля в порядке ими определенными и по согласованию с ними.

176. Актілер мен тапсырмалардың тармақтарын бақылаудан алуға негіз мыналар болып табылады:
1) толық және сапалы орындалуы;
2) туындаған объективті жағдайларға байланысты орындау мүмкін болмауы.
177. Қазақстан Республикасы Президентінің, Үкіметінің, Премьер-Министрінің, облыс әкімдігі мен әкімінің, оның орынбасарларының, Аппарат басшысының заңнамалық актілерін, актілері мен тапсырмаларын орындау мерзімдерін бақылау қызметін қамтамасыз етуді облыс әкімі белгілеген тәртіппен Аппарат жүзеге асырады.
178. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің, оның орынбасарларының, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Басшылығының, Қазақстан Республикасы Үкіметі Аппаратының, Үкімет Аппараты Басшысының (оның міндетін атқаратын тұлғалардың) атына жолдаған жоспарлы есептік ақпарат бойынша "назарға алынды" деген белгісі бар тапсырмалары бақылауға алынбайды.
179. Ортақ орындаушы мемлекеттік органдар ұсыныстарды белгіленген мерзімдерде ұсынбаған жағдайда жинақтауға жауапты мемлекеттік орган ілеспе хатта өз ұсыныстарын белгіленген мерзімдерде ұсынбаған ортақ орындаушы мемлекеттік органдарды көрсете отырып, ақпарат жолдайды.
180. Облыс әкімінің хаттамалық тапсырмаларын уақтылы орындау мерзімдерін бақылау ҚҚЕжББ-ға жүктеледі.
181. Облыс әкімінің хаттамалық тапсырмаларының іске асырылуын бақылау облыс әкімінің орынбасарларына, Аппарат басшысына, аппарат басшысының орынбасарларына, облыстық басқармалардың басшыларына, Ақтау, Жаңаөзен қалалары мен аудан әкімдеріне, бөлімдер басшыларына жүктеледі.
182. Мемлекеттік органдар облыс әкімінің тапсырмаларын орындау жөніндегі ақпаратты орындаудың бақылау мерзімінен 5 (бес) жұмыс күні бұрын беруге міндетті. Берілген ақпарат ресми сипатта болуы және қолданыстағы заңнама нормалары есебімен бірінші басшы қол қоюы тиіс.
Ортақ орындаушы мемлекеттік органдар негізгі орындаушыға ресми ақпаратты 7 (жеті) жұмыс күні ішінде ұсынуы тиіс.
183. Облыс әкімдігі мен әкімінің актілері мен тапсырмалары облыс әкімі немесе Аппарат басшысы келіскен жағдайда тиісті бөлімдердің қызметтік жазбаларының негізінде бақылаудан алынады.
Облыс әкімінің тапсырмасын орындауды бағалаумен және ол бойынша тиісті ұсыныспен (оның ішінде бақылаудан алу бойынша) қызметтік жазбаны тиісті бөлімнің басшысы Аппарат басшысының жетекшілік ететін орынбасарының келісімі бойынша облыс әкімінің атына немесе Аппарат басшысының атына енгізеді.
Қызметтік жазба облыс әкімдігі мен әкімінің актісі мен тапсырмасын орындау мерзімі басталғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде енгізілуі тиіс.
Әкімнің орынбасарларының тапсырмалары олар айқындаған тәртіппен және олармен келісім бойынша бақылаудан алынады.

184. Если последний день контрольного срока приходится на нерабочий день, днем окончания срока считается ближайший следующий за ним рабочий день.
185. По итогам каждого квартала до 20 числа месяца, следующего за последним месяцем квартала ОДОиК представляет итоговый отчет по исполнению поручений Президента Республики Казахстан, Государственного Секретаря Республики Казахстан, Премьер-Министра Республики Казахстан, Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан, Руководителя Аппарата Правительства Республики Казахстан, поручений акима области на имя руководителя Аппарата.
Руководитель Аппарата систематически информирует акима области о ходе выполнения законодательных актов, актов и поручений Президента Республики Казахстан, Правительства, Премьер-Министра Республики Казахстан, акимата и акима области, обеспечивает деятельность акима области по контролю над их исполнением.
186. Ответственность за своевременное и качественное исполнение актов и поручений Президента Республики Казахстан, Правительства, Премьер-Министра Республики Казахстан, акимата и акима области, его заместителей и руководителя Аппарата возлагается на первых руководителей исполнительных органов, которым они направлены на исполнение.
Контроль за исполнением поручений руководителя Аппарата осуществляют курирующие отделы, в компетенцию которых входят исполнение поручений, совместно с областными управлениями.
Заместители акима области, руководитель аппарата по фактам грубых нарушений установленного порядка исполнения законодательных актов, актов и поручений Президента Республики Казахстан, Правительства, Премьер-Министра Республики Казахстан, акимата и акима области, его заместителей и руководителя аппарата могут вносить предложения по привлечению виновных должностных лиц к дисциплинарной ответственности.
14. Рассмотрение обращений физических и юридических лиц и организация приема граждан в Аппарате
187. Рассмотрение обращений и прием граждан в Аппарате осуществляются в соответствии с Административно процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан, законами Республики Казахстан "О масс-медиа", "О доступе к информации, постановлениями Правительства Республики Казахстан от 8 сентября 2020 года № 560 "Об утверждении Типового регламента личного приема физических лиц и представителей юридических лиц должностными лицами аппаратов акимов областей, городов республиканского значения и столицы", Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 4 января 2023 года № 4 "Об утверждении Правил регистрации, учета обращений, поступающих в государственные органы, органы местного самоуправления, юридические лица со стопроцентным участием государства, а также ведения информационной аналитической системы "Электронные обращения", Положения об отделе по контролю за рассмотрением обращений, а также внутренними документами, утвержденными руководителем аппарата.

184. Егер бақылау мерзімінің соңғы күні жұмыс емес күнге келетін болса, мерзімнің аяқталу күні одан кейінгі жұмыс күні болып есептеледі.
185. Әр тоқсанның қорытындысы бойынша тоқсанның соңғы айынан кейінгі айдың 20-сына ҚҚЕжББ Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік хатшысының, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Басшысының, Қазақстан Республикасы Үкімет Аппараты Басшысының, облыс әкімінің тапсырмаларын орындау бойынша жиынтық есепті Аппарат басшысының атына ұсынады.
Аппарат басшысы Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Премьер-Министрінің, облыс әкімдігі мен әкімінің заңнамалық актілерінің, актілері мен тапсырмаларының орындалу барысы туралы облыс әкімін жүйелі түрде хабардар етеді, облыс әкімінің олардың орындалуын бақылау жөніндегі қызметін қамтамасыз етеді.
186. Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің, облыс әкімдігі мен әкімінің, оның орынбасарларының және Аппарат басшысының актілері мен тапсырмаларының уақтылы және сапалы орындалуына жауаптылық орындау үшін жолданған атқарушы органдардың бірінші басшыларына жүктеледі.
Аппарат басшысы тапсырмаларының орындалуын бақылауды тапсырмаларды орындау құзырына жататын бөлімдер басқармалармен бірге жүзеге асырады.
Облыс әкімінің орынбасарлары және Аппарат басшысы Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің, облыс әкімдігі мен әкімінің, оның орынбасарларының және Аппарат басшысының заңнамалық актілерін, актілері мен тапсырмаларын орындаудың белгіленген тәртібін өрескел бұзу фактілері бойынша кінәлі тұлғаларды тәртіптік жауапкершілікке тарту туралы ұсыныс енгізе алады.
14. Аппаратта жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау және азаматтарды қабылдауды ұйымдастыру
187. Аппаратта жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау және азаматтарды қабылдау Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне, Қазақстан Республикасының "Масс-медиа туралы", "Ақпаратқа қол жеткізу туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 8 қыркүйектегі №560 "Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдері аппараттарының жолданымдарды қарауды бақылау бөлімдері туралы үлгілік ережені бекіту туралы" қаулысына, Қазақстан Республикасы Бас прокурорының 2023 жылғы 4 қаңтардағы №4 "Мемлекеттік органдарға, жергілікті өзін-өзі басқару органдарына, мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлғаларға келіп түсетін жолданымдарды тіркеу, есепке алу, сондай-ақ "Электрондық жолданымдар" ақпараттық-талдау жүйесін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына, Өтініштерді қарауды бақылау бөлімінің ережелері, сондай-ақ Аппарат басшысы бекіткен ішкі құжаттарға сәйкес жүзеге асырылады.

188. Работа с обращениями физических и юридических лиц (а также поступившие на электронную почту, сайт и ватсап акима области и т.п.) производится отделом по контролю за рассмотрением обращений обращений аппарата акима области (далее- ОпКРО).
189. Делопроизводство по обращением физических и юридических лиц ведется отдельно от других видов делопроизводства в установленном законодательством порядке.
190. Ответы на обращения принимаются для отправки заявителем до 18.30 часов. Обращения, поступающие в аппарат, принимаются в течении всего рабочего дня.
191. Обращение, сообщение, запрос, отклик и предложение, поступившие в аппарат акима области, подлежат регистрации в ИАС "Электронные обращения" (далее – е-Otinish). Отказ в приеме обращения, сообщения, запроса, отклика и предложения запрещается.
192. Регистрация обращения, сообщения, запроса, отклика и предложения производится в сроки, предусмотренные частью 3 статьи 64 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс).
193. Прием, регистрация, возврат, перенаправление производит Отдел обращений согласно Алгоритму.
При поступлении в аппарат акима области обращений физических и юридических лиц Отдел обращения проверяет его на соответствие требованиям, указанного в ст.63 Кодекса.
В случае несоответствия обращения требованиям, установленного ст.63 Кодекса, руководитель отдела обращений указывает заявителю каким требованием не соответствует обращение и устанавливает разумный срок для приведения его в соответствие с требованиями.
В случае не приведения в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан в срок, установленный административным органом возвращает обращение заявителю.
194. Обращения физических и юридических лиц соответствующее требованиям законодательства направляются на рассмотрения должностному лицу указанному в обращений (акиму области, его заместителям и руководителю аппарата).
195. В случае если рассмотрение поставленных в обращении вопросов не входит в компетенцию аппарата, то в срок не позднее трех рабочих дней со дня его поступление за подписью руководителя ОпКРО перенаправляется уполномоченному административному органу, должностному лицу с одновременным уведомлением (извещением) участника административной процедуры.
196. Обращение, поданное в устной форме, заносится в отдельный протокол должностным лицом осуществившим прием граждан или работником Отдела обращений.
197. Рассмотрение поступившего обращения, жалобы физических и юридических лиц на имя акима области, его заместителей, и руководителя аппарата акима области по профильным вопросам, в рамках требований Административно процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан проводят руководители отделов.
Проекты ответов на обращения предварительно направляются на согласование руководителю ЕЮС, также выбирают при согласовании окончательного проекта ответа.

188. Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерімен жұмыс (соның ішінде облыс әкімінің электрондық поштасына, сайтына және WhatsApp нөміріне келіп түскен өтініштер) Маңғыстау облысы әкімі аппаратының өтініштерді қарауды бақылау бөлімі (бұдан әрі – ӨҚББ) жүзеге асырады.
189. Жеке және заңды тұлғалардың өтініштері бойынша іс жүргізу, басқа түрдегі іс жүргізуден бөлек, заңнамада белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
190. Арыз иесіне жолдау үшін өтініштердің жауаптары 18.30-ға дейін қабылданады. Аппаратқа келіп түсетін өтініштер толық жұмыс күні ішінде қабылданады.
191. Облыс әкімінің аппаратына келіп түскен жолданым, хабарлама, сұрау салу, пікір және ұсыныс "Электрондық өтініштер" ААЖ-да (бұдан әрі – Е-өтініш) тіркеуге жатады.
Жолданымды, хабарламаны, сұрау салуды, пікірді және ұсынысты қабылдаудан бас тартуға тыйым салынады.
192. Жолданымды, хабарламаны, сұрау салуды, пікірді және ұсынысты тіркеу Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 64-бабының 3-бөлігімен көзделген мерзімде жүргізіледі.
193. Өтініштерді қабылдау, тіркеу, кері қайтару және қайта бағыттау Бөлімнің алгоритміне сәйкес жүзеге асырылады.
Жеке және заңды тұлғалардың өтініштері әкім аппаратына келіп түскен жағдайда, Өтініштер бөлімі Кодекстің 63-бабында көрсетілген талаптарына сәйкестігін тексереді.
Кодекстің 63-бабында белгіленген талаптарға сәйкес болмаған жағдайда, өтініштер бөлімінің басшысы арыз иесіне өтініш қандай талапқа сәйкес келмейтінін көрсетіп, оны талаптарға сәйкес келтіру үшін қисынды мерзім белгілейді.
Әкімшілік органмен белгіленген мерзімде Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келтірілмеген жағдайда, өтініш арыз иесіне қайтарылады.
194. Заңнама талаптарына сәйкес келетін жеке және заңды тұлғалардың өтініштері, өтініште көрсетілген лауазымды тұлғаға (облыс әкіміне, оның орынбасарларына және Аппарат басшысына) қарастыру үшін жолданады.
195. Өтініште қойылған сұрақтарды қарастыру аппараттың құзіретілігіне кірмеген жағдайда, келіп түскен күнінен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде әкімшілік рәсімге қатысушыға бір мезгілде хабардар ете (хабарлай) отырып, уәкілетті әкімшілік органға, лауазымды адамға ӨҚББ басшысының қолымен жолданады.
196. Ауызша нысанда берілген өтінішті азаматтарды қабылдауды жүзеге асырған лауазымды адам немесе өтініштер бөлімінің қызметкері жеке хаттамаға енгізеді.
197. Келіп түскен өтінішті, жеке және заңды тұлғалардың облыс әкімінің, оның орынбасарларының және облыс әкімі аппараты басшысының атына бейінді мәселелер бойынша шағымдарын қарауды Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің талаптары шеңберінде бөлімдердің басшылары жүзеге асырады
Өтініштерге жауаптардың жобалары алдын ала БЗҚ басшысына келісуге жіберіледі, сондай-ақ жауаптың түпкілікті жобасын келісу кезінде таңдалады.

198. Жалоба подается в административный орган, должностному лицу, чьи административный акт, административное действие (бездействие) обжалуются.
При поступлений напрямую в аппарат жалоб от физических и юридических лиц на административный акт нижестоящих административных органов или должностных лиц руководитель отдела обращений после регистрации незамедлительно направляет данную жалобу в административный орган, должностному лицу, чьи административный акт, административное действие (бездействие) обжалуются с указанием трех рабочих дня для принятие решение по данной жалобе и/или направление административного дело в аппарат для рассмотрения жалобы по существу.
При этом соблюдение норм раздела 3 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан обязательно.
Схема прилагается приложение №
15. Порядок работы Центра приема граждан и организация личного приема
199. Прием граждан в Аппарате осуществляется в соответствии с Постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 марта 2023 года № 214 "Об утверждении Типового регламента личного приема физических лиц и представителей юридических лиц должностными лицами центральных государственных органов и аппаратов акимов областей, городов республиканского значения, столицы, внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 8 сентября 2020 года № 560 "Об утверждении Типового регламента личного приема физических лиц и представителей юридических лиц должностными лицами аппаратов акимов областей, городов республиканского значения и столицы и Типового положения об отделах по контролю за рассмотрением обращений аппаратов акимов областей, городов республиканского значения и столицы" и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан", Постановлением акимата Мангистауской области от 27 июня 2023 года № 85 "Об утверждении Регламента личного приема физических и представителей юридических лиц должностными лицами аппарата акима Мангистауской области", Положения об отделе по контролю за рассмотрением обращений, а также внутренними документами, утвержденными руководителем аппарата.
200. Работа Центра приема граждан ведется отделом по контролю за рассмотрением обращений.
201. На площадке Центра приема граждан при аппарате акима Мангистауской области (далее – ЦПГ) организуются личные приемы руководителей местных исполнительных органов и территориальных подразделений центральных государственных органов.
202. Основной целью ЦПГ является повышение качества обслуживания населения путем консультирования, проведения личных приемов и предоставления универсальной площадки для приема обращений местного исполнительного органа и территориальных подразделений центральных государственных органов (далее – ЦГО).

198. Шағым әкімшілік актісіне, әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын әкімшілік органға, лауазымды тұлғаға беріледі.
Төменгі әкімшілік органның немесе лауазымды тұлғалардың әкімшілік актісіне жеке және заңды тұлғалардың шағымдары тікелей Аппаратқа келіп түскен жағдайда, өтініштер бөлімінің басшысы тіркеуден кейін дереу сол шағымды әкімшілік органға әкімшілік актісіне, әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын, лауазымды тұлғаға, шешім қабылдау үшін және/немесе әкімшілік істі Аппаратқа шағымның мәні бойынша қарастыру үшін жолдауды үш жұмыс күн мерзімін көрсете отырып, жолдайды.
Бұл ретте Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 3-бөлімінің нормаларын сақтау міндетті.
Схема № қосымшамен қоса беріледі.
15. Азаматтарды қабылдау орталығының жұмыс тәртібін және жеке қабылдауды ұйымдастыру
199. Аппаратта азаматтарды қабылдау Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 15 наурыздағы № 214 "Орталық мемлекеттік органдардың және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың әкімдері аппараттарының лауазымды адамдарының жеке тұлғаларды және заңды тұлғалардың өкілдерін жеке қабылдауының үлгілік регламентін бекіту, "Облыстардың республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдері аппараттарының лауазымды адамдарының жеке тұлғаларды және заңды тұлғалардың өкілдерін жеке қабылдауының үлгілік регламенті мен Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдері аппараттарының өтініштерді қарауды бақылау бөлімдері туралы үлгілік ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 8 қыркүйектегі № 560 қаулысына өзгерістер енгізу және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" қаулысына, Маңғыстау облысы әкімдігінің 2023 жылғы 27 маусымдағы №85 "Маңғыстау облысы әкімі аппаратының лауазымды адамдарының жеке тұлғаларды және заңды тұлғалардың өкілдерін жеке қабылдауының регламентін бекіту туралы" қаулысына, Өтініштердің қаралуын бақылау бөлімі туралы ережелерге, сондай-ақ Аппарат басшысы бекіткен ішкі құжаттарға сәйкес жүзеге асырылады.
200. Азаматтарды қабылдау орталығының жұмысын Өтініштердің қаралуын бақылау бөлімі жүргізеді.
201. Маңғыстау облысы әкімі аппараты жанындағы Азаматтарды қабылдау орталығының (бұдан әрі – АҚО) алаңында жергілікті атқарушы органдар мен орталық мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелері басшыларының жеке қабылдаулары ұйымдастырылады.
202. Орталық мемлекеттік органдардың (бұдан әрі – ОМО) жергілікті атқарушы органы мен аумақтық бөлімшелерінің өтініштерін қабылдау үшін консультация беру, жеке қабылдаулар жүргізу және әмбебап алаң ұсыну арқылы халыққа қызмет көрсету сапасын арттыру АҚО-ның негізгі мақсаты болып табылады.

203. Персональные данные граждан, обращающихся в процессе работы ЦПГ, не разглашаются третьим лицам в соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
При этом сбор, обработка и защита персональных данных осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
204. Меры безопасности в ЦПГ обеспечивают 2 отделения полиции:
- Оператор централизованного пункта управления (далее – ЦПУ) по работе с системой видеонаблюдения – 1 пост полиции круглосуточно;
- Станция экстренного реагирования (также заменяющая дежурных по станции) – 1 круглосуточный пункт полиции;
Общие требования по обеспечению пропускного и внутриобъектового режимов в здание акимата Мангистауской области разработаны в соответствии с требованиями Законов Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан", "О противодействии терроризму", "О правоохранительной службе", Постановления Правительства Республики Казахстан от 7 октября 2011 года № 1151 "Некоторые вопросы объектов подлежащих государственной охране", другими нормативными правовыми актами Республики Казахстан и определяют порядок обеспечения пропускного и внутриобъектового режимов в здание акимата Мангистауской области.
Сотрудники полиции на входе в здание будут контролировать проход посетителей через установленные в здании турникеты, а также пронос ручной клади в здание через досмотровые устройства, в частности, арочные и ручные металлоискатели. Контроль ввоза ручной клади осуществляется с использованием рентгенотелевизионной аппаратуры и оборудования для обнаружения наркотических средств и химически опасных веществ.
Сотрудники отделения полиции на входе в здание будут следить за тем, чтобы смартфоны, планшеты, ноутбуки и другие устройства с функциями фото- и видеозаписи были оставлены в установленных ящиках для хранения. Посетитель хранит ключ от ячейки у себя до тех пор, пока не покинет здание.
Сотрудник полиции у входа в здание открывает и закрывает дверь для людей с ограниченными возможностями, в том числе для тех, кто передвигается на инвалидных колясках, и тех, кто не может передвигаться. Посетителя указанной категории встречают и сопровождают сотрудники, а также производятся досмотр посетителя и инвалидной коляски с помощью ручного металлоискателя.
Для людей с ограниченными возможностями, которым необходима помощь другого человека, сотрудники ЦПГ оказывают услуги по встрече и сопровождению этих людей до тех пор, пока они не получат полный спектр услуг.

203. АҚО жұмыс процесіне жүгінетін азаматтардың дербес деректері "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес үшінші тұлғаларға жария етілмейді.
Бұл ретте дербес деректерді жинауды, өңдеуді және қорғауды Қазақстан Республикасының "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
204. АҚО-дағы қауіпсіздік шараларын полицияның 2 бөлімшесі қамтамасыз етеді:
- бейнебақылау жүйесімен жұмыс жөніндегі орталықтандырылған басқару пунктінің (бұдан әрі – ОБП) операторы-1 полиция бекеті тәулік бойы;
- шұғыл ден қою станциясы (сонымен қатар станция бойынша кезекшілерді алмастыратын) - 1 тәулік бойы полиция пункті;
Маңғыстау облысы әкімдігінің ғимаратына өткізу және объектішілік режимдерді қамтамасыз ету жөніндегі жалпы талаптар Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 23 қарашадағы "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы", 1999 жылғы 13 шілдедегі "Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы", 2011 жылғы 6 қаңтардағы "Құқық қорғау қызметі туралы" Заңдарының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 7 қазандағы № 1151 "Мемлекеттік күзетілуі тиіс объектілердің кейбір мәселелері" қаулысының, Қазақстан Республикасының басқа да нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына сәйкес әзірленді, Қазақстан Республикасының басқа да нормативтік құқықтық актілерімен және Маңғыстау облысы әкімдігінің ғимаратына өткізу және объектішілік режимдерді қамтамасыз ету тәртібін айқындайды.
Ғимаратқа кіре берістегі полиция қызметкерлері келушілердің ғимаратта орнатылған турникеттер арқылы өтуін, сондай-ақ қол жүгін ғимаратқа тексеру құрылғылары, атап айтқанда арка және қол металл детекторлары арқылы әкелуін бақылайды. Қол жүгін әкелуді бақылау рентген-телевизиялық аппаратураны және есірткі құралдары мен химиялық қауіпті заттарды анықтауға арналған жабдықты пайдалана отырып жүзеге асырылады.
Ғимараттың кіреберісіндегі полиция бөлімшесінің қызметкерлері смартфондардың, планшеттердің, ноутбуктардың және фото және бейне жазу мүмкіндіктері бар басқа құрылғылардың орнатылған сақтау жәшіктерінде қалдырылғанына көз жеткізеді. Келуші ұяшықтың кілтін ғимараттан шыққанға дейін өзінде сақтайды.
Ғимараттың кіреберісіндегі полиция қызметкері мүмкіндігі шектеулі жандарға, соның ішінде мүгедектер арбасында жүргендерге және қозғала алмайтындарға есік ашады және жабады. Аталған санаттағы келушіні қызметкерлер қарсы алады және сүйемелдейді, сондай-ақ келушіні және мүгедектер арбасын қолмен қолданылатын металл іздегіштің көмегімен тексеру жүргізеді.
Мүмкіндігі шектеулі, басқа адамның көмегіне мұқтаж жандарға АҚО қызметкерлері бұл адамдарды толық қызметтер жиынтығын алғанға дейін қарсы алу және жүктерін алып жүру қызметтерін көрсетеді.

205. Специалисты центра выясняют цель визита заявителя, проверяют личность заявителя на основании документа, удостоверяющего личность (оригинал или цифровой документ), и оформляют электронный талон очереди на желаемом языке (казахский, русский). Осуществляет первичное консультирование (разъясняет условия приема заявлений, проведения личного приема, альтернативные способы подачи заявлений), модерирует и направляет по зонам оказания услуг ("Нәтиже", "Консультация", "Прием граждан") в ЦПГ.
206. Личный прием граждан и представителей юридических лиц акимом области, его заместителями, руководителями управлений и руководителями территориальных подразделений ЦГО и их заместителями осуществляется в соответствии с графиками приема граждан, утверждаемыми руководителем аппарата акима Мангистауской области.
График личного приема граждан размещается на официальных интернет-ресурсах государственных органов и официальном информационном ресурсе акимата Мангистауской области.
207. Предварительная запись на прием осуществляется на основании заявления через ЦПГ, информационные системы, а также заявления в ЦГО.
208. Подготовка личных приемов должностных лиц возлагается на работников отдела обращений аппарата, организационные вопросы по подготовке помещений для личных приемов прорабатываются совместно с ОпКзРО.
За день до даты приема окончательный список лиц, подлежащих приему, представляется для уведомления руководству ответственного государственного учреждения, организации, квазигосударственного учреждения.
На приеме акима области обязательно присутствие руководителя Аппарата, руководителя местного исполнительного органа, руководителя Отдела обращений.
На прием также могут быть приглашены иные ответственные и заинтересованные лица (руководители областных управлений, акимы городов Актау, Жанаозен и районов области, территориальных подразделении центральных государственных органов).
При необходимости заинтересованные государственные органы и организации будут подключаться посредством видеоконференцсвязи (ВКС), оборудованной в кабинетах приема граждан.
209. Сотрудники принимающего государственного органа несут ответственность за подготовку документов по результатам личного приема и за последующий контроль за рассмотрением вопросов, поднятых заявителями.
210. В случае, если местные исполнительные органы инициируют проведение приема совместно с территориальными подразделениями ЦГО, ОпКзРО обеспечивает координацию данного мероприятия.
16. Порядок предоставления интересов акимата в судах
211. Представление интересов в судах всех инстанции по гражданским и административным делам возбужденные на основании предъявления иска в отношении акимата -управлении входящие в состав коллегиального органа МИО (далее- Управления) осуществляется ЕЮС на основании поручении акима области, его заместителей, руководителя аппарата акима.

205. Орталық мамандары өтініш берушінің сапарының мақсатын анықтайды, жеке басын куәландыратын құжаттың (түпнұсқа немесе цифрлық құжат) негізінде өтініш берушінің жеке басын тексереді және кезектің электрондық талонын қалаған тілде (қазақ, орыс) ресімдейді. Бастапқы консультацияны жүзеге асырады (өтініштерді қабылдау, жеке қабылдау шарттарын, өтініштерді берудің баламалы тәсілдерін түсіндіреді), АҚО-да қызмет көрсету аймақтарына ("Нәтиже", "Консультация", "Азаматтарды қабылдау") бағыттап, үйлестіреді.
206. Облыс әкімінің, оның орынбасарларының, басқарма басшыларының және ОМО аумақтық бөлімшелерінің басшылары мен олардың орынбасарларының азаматтар мен заңды тұлғалардың өкілдерін жеке қабылдауды Маңғыстау облысы әкімінің аппараты басшысының бекіткен азаматтарды қабылдау кестесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Азаматтарды жеке қабылдау кестесі мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарында және Маңғыстау облысы әкімдігінің ресми ақпараттық ресурсында орналастырылады.
207. Қабылдауға алдын ала жазылу АҚО арқылы өтініш, ақпараттық жүйелер, сондай-ақ ОМО-дағы өтініш негізінде жүзеге асырылады.
208. Лауазымды тұлғалардың жеке қабылдауларын дайындау аппараттың өтініштер бөлімінің қызметкерлеріне жүктеледі, қабылдаулар өткізілетін орындарды ұйымдастыру мәселелері ӨҚББ бірлесіп пысықталады.
Қабылдау күнінен бір күн бұрын қабылдауға жататын адамдардың түпкілікті тізімі жауапты мемлекеттік мекеменің, ұйымның, квазимемлекеттік мекеменің басшылығына хабарлау үшін ұсынылады.
Облыс әкімінің қабылдауында Аппарат басшысының, жергілікті атқарушы орган басшысының, Өтініштер бөлімі басшысының қатысуы міндетті.
Қабылдауға өзге де жауапты және мүдделі тұлғалар (облыстық басқармалардың басшылары, Ақтау, Жаңаөзен қалаларының және облыс аудандарының әкімдері, орталық мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелері) шақырылуы мүмкін.
Қажет болған жағдайда мүдделі МО мен ұйымдар азаматтарды қабылдау кабинеттерінде жабдықталған бейнеконференцбайланыс (БКС) арқылы қосылатын болады.
209. Қабылдаушы мемлекеттік органның қызметкерлері жеке қабылдау нәтижелері бойынша құжаттарды дайындауға және өтініш берушілер көтерген мәселелердің қаралуына кейінгі бақылауды қамтамасыз ету үшін жауапты болады.
210. Егер жергілікті атқарушы органдар ОМО аумақтық бөлімшелерімен бірлесіп қабылдауды өткізуге бастамашылық жасаған жағдайда, ӨҚББ осы іс-шараны үйлестіруді қамтамасыз етеді.
16. Соттарда әкімдіктің мүдделерін ұсыну тәртібі
211. Әкімдік-басқарма қатынастарына талап қою негізінде қозғалған ЖАО (бұдан әрі – Басқарма) алқалы органының құрамына кіретін азаматтық және әкімшілік істер жөніндегі барлық сатылардағы соттарда мүдделерді білдіруді БЗҚ облыс әкімінің, оның орынбасарларының, әкім аппараты басшысының тапсырмасы негізінде жүзеге асырады.

212. Должностные лица Управлении привлеченные по административным правонарушениям регламентированные статьями 802,803 Кодекса об административных правонарушениях Республики Казахстан (далее-КоАП) представляют интересы самостоятельно.
213. По судебным делам возбужденные на основании ст.804 КоАП представление интересов осуществляется должностными лицами Управлении имеющих право составлять (составивших) протоколы об административных правонарушениях.
214. Управления по вопросам которых инициирован гражданский или административный иск могут привлекаться в судебное разбирательство в качестве специалистов.
215. В целях минимизации сроков и своевременного реагирования на судебные акты (определения, решения, постановления, письма извещения и т.п.) ЕЮС вправе в рабочем порядке направить в Управления запросы по вопросам которых инициирован иск или возбуждено дело, ответы и материалы предоставляются в течении разумного срока (в течении от 1 до 3 рабочих дней).
17. Развитие цифровизации и мониторинга оказанных услуг
216. Отдел мониторинга оказанных государственных услуг и развития цифровизации (далее -ОМОКУ РЦ), обеспечивает повышение качества оказания государственных услуг.
217. В целях выявления, устранения и предотвращения нарушений на объектах контроля, для осуществления внутреннего государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан в сфере оказания государственных услуг, утверждает план контрольных мероприятий (приказом руководства) и в соответствии с утвержденным планом проводит работы по внутреннему контролю за объектами контроля.
218. В целях принятия мер, направленных на восстановление нарушенных прав, свобод и законных интересов услугополучателей, в течении 5 рабочих дней рассматривает обращения физических и юридических лиц в рамках компетенции отдела.
219. Ежемесячно проводит анализ нарушений сроков оказания государственных услуг.
220. Принимает меры в целях обеспечения перевода государственных услуг в электронный формат, а также оптимизации и автоматизации процессов оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом в области информатизации.
221. Участвует в заседаниях межведомственной комиссии, межведомственной рабочей группы по вопросам оказания государственных услуг и вносит предложения в целях дальнейшего улучшения качества государственных услуг.
222. В случаевыя вления нарушений сроков и (или) порядка, а также необоснованного отказа при выдаче разрешений первой и второй категорий, уведомляет территориальный департамент Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы.

212. Басқармаға Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің (бұдан әрі – ӘҚБтК) 802, 803-баптарымен регламенттелген әкімшілік құқық бұзушылық бойынша тартылған лауазымды адамдары мүдделерін дербес білдіреді.
213. ӘҚБтК-нің 804-бабының негізінде қозғалған сот істері бойынша мүдделер ұсынуды әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттамалар жасауға (құрастыруға) құқығы бар Басқарманың лауазымды адамдары жүзеге асырады.
214. Азаматтық және әкімшілік талап-арыз берілген Басқармалар сот талқылауына мамандар ретінде тартылуы мүмкін.
215. Сот актілеріне (ұйғарымдар, шешімдер, қаулылар, хабарлама хаттары және т.б.) мерзімдерді азайту және уақтылы ден қою мақатында ол өз мәселелері бойынша талап қоюға немесе іс қозғалған сауалдарды жұмыс тәртібімен Басқармаларға жіберуге құқылы, жауаптар мен материалдар ақылға қонымды мерзім ішінде (1-ден 3 жұмыс күніне дейін) ұсынылады.
17. Цифрландыруды дамыту және көрсетілген қызметтердің мониторингі
216. Цифрландыруды дамыту және көрсетілген қызметтердің мониторингі бөлімі - мемлекеттік көрсетілетін қызмет сапасын арттыруды қамтамасыз етеді.
217. Қазақстан Республикасының мемлекеттік көрсетілетін қызметтер саласындағы заңнамасының сақталуына ішкі мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру мақсатында бақылау объектілерінде құқық бұзушылықтарды анықтау, жою және алдын алу үшін бақылау іс-шараларының жоспарын (басшылықтың бұйрығымен) бекітеді және бекітілген жоспарға сәйкес бақылау объектілерінде ішкі бақылау жұмыстарын 10 жұмыс күні ішінде жүргізеді.
218. Көрсетілетін қызметті алушылардың бұзылған құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін қалпына келтіруге бағытталған шараларды қабылдау мақсатында бөлімнің құзыреті шеңберінде жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін 5 жұмыс күні ішінде қарайды.
219. Ай сайын мемлекеттік көрсетілетін қызмет мерзімдерінің бұзылуына талдау жүргізеді.
220. Ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органның келісімі бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді электрондық форматқа ауыстыруды қамтамасыз ету, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметтер процестерін оңтайландыру және автоматтандыру мақсатында шаралар қабылдайды.
221. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер мәселелері бойынша ведомствоаралық комиссияның және ведомствоаралық жұмыс тобының отырыстарына қатысып, мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің сапасын одан әрі жақсарту мақсатында ұсыныстар енгізеді.
222. Бірінші және екінші санаттағы рұқсаттарды беру кезінде мерзімдерді және (немесе) тәртіпті бұзушылықтарды, сондай-ақ негізсіз бас тарту анықталған жағдайда Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің аумақтық департаментіне хабардар етеді.

223. Обеспечивает ежеквартальное представление отчета местного исполнительного органа о работе по внутреннему контролю за качеством оказания государственных услуг для проведения оценки качества оказания государственных услуг в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в порядке и сроки, установленные законодательством Республики Казахстан, с приложением аналитической справки.
224. В целях устранения технических неполадок в информационных системах государственных органов и совершенствования процессов оказания государственных услуг взаимодействуют филиалами АО "Национальные информационные технологии", АО "Государственная корпорация" Правительство для граждан".
18. Отчетность по исполнительской дисциплине
225. ОДОиК ежемесячно (если руководством не предусмотрены иные сроки) представляет руководителю аппарата информацию об исполнении поручений акима, ответов на запросы депутатов, также информацию по контрольным поручениям Администрации Президента.
ОпКзРО еженедельно представляет руководителю аппарата информацию об исполнении поручений акима в части обращений физических и юридических лиц.
226. Под руководством заместителя руководителя аппарата ОпКзРО проводит (по необходимости) совещание по исполнительской дисциплине с приглашением заинтересованных отделов (служб) Аппарата, областных управлении, акиматов городов Актау, Жанаозен и районов области.
227. ОДОиК, ОРРиОР, ОСЭРиА, ЕЮС, ОЗГС периодически направляет руководителю аппарата информацию о состоянии исполнительской дисциплины по исполнению поручений.
228. Доклад о состоянии исполнительской дисциплины после рассмотрения руководителем аппарата направляется при необходимости в единую дисциплинарную комиссию для принятия соответствующих мер. По итогам представленных писем к докладу о состоянии исполнительской дисциплины инициировавшим отделом проводится соответствующий анализ.
229. ОДОиК периодически проводит анализ исполнительской дисциплины структурных подразделений по фактам несвоевременного направления ответов в адрес Администрации Президента, несвоевременной подготовки проектов протоколов совещаний, проектов резолюций руководства на контрольные поручения, а также своевременности выпуска постановлений, распоряжений и протоколов совещаний.
230. Протоколы совещаний по исполнительской дисциплине отделов Аппарата необходимо формировать одним исходящим номером и все последующие прикреплять к основному протоколу до конца календарного года.
231. По согласованию со отделами Аппарата в срок до 10 декабря ОДОиК оформляет и вносит на утверждение Руководителю Аппарата план-график проведения контроля. План-график проведения контроля на следующий отчетный год утверждается с учетом показателей исполнительской дисциплины предыдущего года в областных управлении, городов Актау, Жанаозен и районных акиматов.

223. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер сапасын бағалауды жүргізу үшін мемлекеттік көрсетілетін қызметтер сапасын ішкі бақылау жөніндегі жұмыстар туралы жергілікті атқарушы органның есебін талдау анықтамасын қоса бере отырып, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде мемлекеттік көрсетілетін қызметтер сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға тоқсан сайын ұсынуды қамтамасыз етеді.
224. Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелеріндегі техникалық ақауларды жою және мемлекеттік көрсетілетін қызметтер кезіндегі процестерін жетілдіру мақсатында "Ұлттық ақпараттық технологиялар" АҚ, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" АҚ филиалдары өзара іс-қимыл жасайды.
18. Орындаушылық тәртіп бойынша есептілік
225. ҚҚЕжББ ай сайын (егер басшылық өзге мерзімдерді көздемесе) Аппарат басшысына әкім тапсырмаларының, депутаттардың сауалдарына жауаптардың орындалуы туралы ақпаратты, сондай-ақ Президент Әкімшілігінің бақылау тапсырмалары бойынша ақпаратты ұсынады.
ӨҚББ апта сайын жеке және заңды тұлғалардың өтініштері бойынша әкімнің тапсырмаларын орындау туралы ақпаратты Аппарат басшысына ұсынады.
226. ӨҚББ Аппарат басшысы орынбасарының жетекшілігімен (қажеттілігіне қарай) орындаушылық тәртіп мәселелері бойынша Аппараттың мүдделі бөлімдерін, облыстық басқармаларын, Ақтау, Жаңаөзен қалалары мен аудан әкімдерін шақыра отырып кеңес өткізеді.
227. ҚҚЕжББ, ӨДжҰЖБ, ӘЭДжТБ, БЗҚ, МҚҚБ Аппарат басшысына орындаушылық тәртіптің жай-күйі туралы тапсырмалардың орындалуы бойынша ақпартты мерзімді түрде жолдайды.
228. Орындаушылық тәртіптің жай-күйі туралы баяндаманы Аппарат басшысы қарағаннан кейін қажет болған жағдайда тиісті шаралар қабылдау үшін бірыңғай тәртіптік комиссияға жібереді. Орындаушылық тәртіптің жай-күйі туралы баяндамаға ұсынылған хаттардың қорытындысы бойынша бастамашы бөлім тиісті талдау жүргізеді.
229. ҚҚЕжББ құрылымдық бөлімшелердің орындаушылық тәртібін кезең-кезеңімен талдайды, оның ішінде Президент Әкімшілігіне жауаптарды уақтылы жібермеу, кеңес хаттамаларының, басшылықтың бақылау тапсырмаларына қарарларының жобаларын уақтылы дайындамау, сондай-ақ кеңестердің қаулыларын, өкімдері мен хаттамаларын уақтылы шығару фактілерін тексереді.
230. Аппарат бөлімдерінің орындаушылық тәртібі бойынша кеңес хаттамалары бір шығыс нөмірмен қалыптастыру керек және барлық кейінгі хаттамалар күнтізбелік жылдың соңына дейін негізгі хаттамаға бекітілуі қажет.
231. ҚҚЕжББ Аппарат басшысына бақылау жүргізудің жоспар-кестесін 10 желтоқсанға дейінгі мерзімде аппарат бөлімдерімен келісім бойынша ресімдейді және бекітуге енгізеді. Келесі есепті жылға арналған бақылау жүргізудің жоспар-кестесі өткен жылғы орындаушылық тәртіп көрсеткіштерін ескере отырып, облыстық басқармаларында, Ақтау, Жаңаөзен қалаларында және аудан әкімдіктерінде бекітіледі.

232. Отделы ежеквартально, следующего за отчетным кварталом, представляют предложения в ОДОиК по оптимизации контрольных поручений в связи с их дублированием или потерей актуальности. ОДОиК по итогам представленных структурными подразделениями предложений вносит сводное представление о снятии с контроля поручения на имя руководителя аппарата.
19. Порядок вызовов и выездов руководящих сотрудников
233. Вызов на совещания акимов районов осуществляется по согласованию акимом области и руководителем аппарата.
234. Выезд лиц осведомленных в государственных секретах, за границу по частным вопросам производится по письменному согласованию с руководителем государственного органа или организации и отделом по защите государственных секретов. В этом случае лицо, допущенное к государственным секретам, не менее чем за 7 дней до выезда за границу заполняет на имя руководителя государственного органа и организации заявление с указанием страны (стран) выезда, предполагаемых дат выезда и возвращения, цели выезда для получения разрешения на выезд. (раздел 7 п.176,177 Инструкции).
В случае выезда оформляется соответствующее распоряжение акима области.
235. Выезд за пределы областного центра заместителей акима области, городов Актау, Жанаозен и районных акиматов, руководителя Аппарата осуществляется по согласованию с акимом области.
Выезд за пределы областного центра руководителей областных управлений осуществляется по согласованию с акимом области и руководителем Аппарата.
236. Выезды за пределы области или областного центра сотрудников Аппарата осуществляется по решению руководителя Аппарата.
237. Дни проведения заседаний акимата, рабочих совещаний, вызовы руководителей и другие мероприятия определяются руководителем Аппарата.
238. Отпуск руководителя исполнительного органа области, а также случаи его временной нетрудоспособности оформляются соответствующим распоряжением акима области с возложением обязанностей руководителя на заместителя.
20. Направление в служебные командировки и выезд государственных служащих за рубеж в служебных целях, в том числе направление на переподготовку и повышение квалификации
239. Направление сотрудников Аппарата в служебные командировки в пределах Республики Казахстан осуществляется в порядке, определяемом Правилами о служебных командировках в пределах Республики Казахстан работников государственных учреждений, содержащихся за счет средств государственного бюджета, а также депутатов Парламента Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 сентября 2000 года № 1428.

232. Бөлімдер есепті тоқсаннан кейінгі келесі тоқсанның соңына дейін ҚҚЕжББ-ға бақылау тапсырмаларын оңтайландыру бойынша ұсыныстарды олардың қайталануы немесе өзектілігін жоғалтуына байланысты ұсынады. ҚҚЕжББ құрылымдық бөлімшелер ұсынған ұсыныстардың қорытындысы бойынша Аппарат басшысының атына тапсырманы бақылаудан алу туралы жиынтық ұсыныс енгізеді.
19. Басқарушы қызметкерлерді шақыру және шығу тәртібі
233. Аудандар әкімдерін кеңестерге шақыру облыс әкімінің және аппарат басшысының келісімімен жүзеге асырылады.
234. Мемлекеттік құпияларды білетін адамдардың жеке істер бойынша шетелге шығуы мемлекеттік органның немесе ұйымның және мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі бөлімнің басшысымен жазбаша келісім бойынша жүзеге асырылады.
Бұл ретте мемлекеттiк құпияларға жiберiлген адам шетелге шығуға кемiнде 7 күн қалғанға дейiн мемлекеттiк орган мен ұйым басшысының атына кететін елдi (елдi), кетудiң күтiлетiн күнiн және қайтып оралуын көрсете отырып, өтiнiш толтырады. , кетуге рұқсат алу үшін кету мақсаты. (Нұсқаулықтың 7-бөлімі, 176, 177-тармақтары).Рұқсат берілген жағдайда рұқсатты алған тұлға оны алған күні Аппараттың құпиялылық режимін сақтауға жауапты қызметкерін (МҚҚБ) хабардар етеді.
Бұл ретте, облыс әкімінің тиісті өкімі ресімделеді.
235. Облыс әкімі орынбасарларының, Ақтау, Жаңаөзен қалалары мен аудан әкімдіктерінің, Аппарат басшысының облыс орталығынан тыс жерлерге шығуы облыс әкімінің келісімі бойынша жүзеге асырылады.
Облыстық басқармалар басшыларының облыс орталығынан тыс жерлерге шығуы облыс әкімінің және аппарат басшысының келісімі бойынша жүзеге асырылады.
236. Аппарат қызметкерлерінің облыстан немесе облыс орталығынан тыс жерлерге шығуы Аппарат басшысының шешімі бойынша жүзеге асырылады.
237. Әкімдік отырыстары, жұмыс кеңестері өткізілетін күндер, басшыларды шақыру және басқа да шаралар Аппарат басшысымен айқындалады.
238. Облыстың атқарушы органы басшысының демалысы, сондай-ақ оның уақытша еңбекке жарамсыздығы кезеңінде міндеттерді басшының орынбасарына жүктей отырып, облыс әкімінің тиісті өкімімен ресімделеді.
20. Қызметтік іссапарларға жолдау және мемлекеттік қызметшілердің қызметтік мақсаттарда шетелге шығуы, соның ішінде қайта даярлауға және біліктілігін арттыруға жіберу
239. Аппарат қызметкерлерін Қазақстан Республикасының шегінде қызметтік іссапарға жіберу Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 22 қыркүйектегі №1428 қаулысымен бекітілген мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелердің қызметкерлерін, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттарын Қазақстан Республикасының шегіндегі қызметтік іссапарлар туралы Қағидаларда айқындалатын тәртіппен жүзеге асырылады.

240. Командирование сотрудников за счет бюджетных средств в пределах республики осуществляется на основании распоряжения (приказа).
При этом работник аппарата акима области за 3 рабочих дня, за исключением срочности готовит служебную записку с указанием количества дней и цели командировки, количества дней аренды жилья, маршрута и лица, на которого возлагаются обязанности во время отсутствия основного работника. Проезд в регионы республики осуществляется преимущественно воздушным транспортом. При этом цель командировки должна соответствовать задачам и функциям Аппарата.
В случае отмены командировки по каким-либо причинам работник аппарата акима области в обязательном порядке не позднее чем за 1 день до наступления командировки готовит и направляет служебную записку руководству с указанием причины отмены командировки.
Данный порядок не распространяется на акима области.
Административный акт о командировании сотрудников аппарата готовит СУП (кадровая служба) аппарата акима области на основании служебной записки, в случае командировки акима области, по поручениям должностных лиц аппарата акима области, СУП (кадровая служба) готовит распоряжение о возложении обязанностей акима в период отсутствия.
В случае выезда делегации от области, в том числе акима области и (или) заместителей акима области, руководителя аппарата, а также заместителей руководителя аппарата, распоряжение (приказ) о командировании готовит соответствующий отдел в соответствии с характером вопроса и цели командирования.
241. Командировки сотрудников за счет бюджетных средств вне графика допускаются в исключительных случаях с разрешения акима области.
242. По возвращении из командировки руководители управлений, акимы городов и районов в срок не позднее пяти рабочих дней представить отчет о проведенной работе руководству Аппарата по форме согласно приложению к настоящему Регламенту.
Условие настоящего пункта не распространяется на акима области и его заместителей, помощников и советников акима, руководителя аппарата, его заместителей и иных сотрудников для которых установлен иной порядок.
243. Подготовка, переподготовка и повышение квалификации сотрудников подразделения по защите государственных секретов акимата Мангистауской области осуществлять согласно пункта 15 постановления Правительства РК от 15 марта 2018 года №125 не реже одного раза в три года на базе РГУ "Центр технической защиты информации и подготовки специалистов в области защиты государственных секретов" КНБ РК.
244. Возмещение расходов при выезде за рубеж в служебных целях осуществляется в порядке, определяемом постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 мая 2018 года № 256 "Об утверждении Правил возмещения расходов на служебные командировки за счет бюджетных средств, в том числе в иностранные государства".

240. Қызметкерлерді бюджет қаражаты есебінен республика шегінде іссапарға жіберу өкім (бұйрық) негізінде жүзеге асырылады.
Бұл ретте, облыс әкімі аппаратының қызметшісі шұғылды қоспағанда, 3 жұмыс күні бұрын іссапардың күндері мен мақсаттары, тұрғын үй жалдау күндері санын, маршрутты және негізгі қызметшінің жұмыста болмаған кезде оның міндеті жүктелетін тұлғаны көрсете отырып қызметтік жазбаны әзірлейді. Республиканың өңірлеріне көбінесе теміржол көлігімен жүзеге асырылады. Бұл ретте іссапардың мақсаты аппараттың міндеті мен функциясына сәйкес болуы керек.
Әртүрлі себептермен іссапарға шыға алмайтын жағдайда облыс әкімі аппаратының қызметшісі іссапарға шықпау себептерін көрсете отырып міндетті түрде іссапардан 1 күн бұрын басшылыққа қызметтік жазбаны әзірлейді және жолдайды.
Бұл тәртіп облыс әкіміне қолданылмайды.
Аппарат қызметкерлерін іссапарға жіберу туралы әкімшілік актіні облыс әкімі аппаратының ПБҚ (кадр қызметі) қызметтік жазбаның негізінде, ал облыс әкімінің іссапары туралы актіні – облыс әкімі аппаратының лауазымды тұлғаларының тапсырмалары бойынша әзірлейді. ПБҚ (кадр қызметі) облыс әкімінің болмау кезеңіне әкімнің міндеттерін жүктеу туралы өкім дайындайды.
Облыс атынан, соның ішінде облыс әкімі және (немесе) оның орынбасарлары, аппарат басшысы, оның орынбасарларымен делегация іссапарға шығатын кезде іссапарға шығу туралы өкімді (бұйрықты) іссапардың мақсаты мен мәселенің сипатына сәйкес тиісті бөлім дайындайды.
241. Қызметкерлердің бюджет қаражаты есебінен, кестеден тыс іссапарларына ерекше жағдайларда ғана облыс әкімінің рұқсатымен жол беріледі.
242. Басқарма басшылары, қала мен аудан әкімдері оралғаннан кейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей, Аппарат басшылығына осы Регламенттің қосымшасына сәйкес нысан бойынша атқарылған жұмыстар туралы есеп берулері қажет.
Осы тармақтың талабы облыс әкіміне, оның орынбасарларына, облыс әкімінің көмекшілері мен кеңесшілеріне және өзгелей тәртіп белгіленген басқа да қызметкерлерге қолданылмайды.
243. Маңғыстау облысы әкімдігінің мемлекеттік құпияларды қорғау бөлімшесінің қызметкерлерін даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 15 наурыздағы № 125 қаулысының 15-тармағына сәйкес үш жылда бір реттен кем емес Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің "Ақпаратты техникалық қорғау және мемлекеттік құпияларды қорғау саласындағы мамандарды даярлау орталығы" РМК базасында жүзеге асырылсын.
244. Қызметтік мақсаттарда шетелге шығу кезінде шығыстарды өтеу Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 мамырдағы №256 "Бюджет қаражаты есебінен қызметтік іссапарларға, оның ішінде шет мемлекеттерге қызметтік іссапарларға арналған шығыстарды өтеу қағидаларын бекіту туралы" қаулысымен белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.

245. Переподготовка и повышение квалификации сотрудников Аппарата осуществляется в порядке, определяемом Правилами подготовки, переподготовки и повышения квалификации государственных служащих.
246. Переподготовка и повышение квалификации сотрудников Аппарата координируется СУП (кадровой служба).
247. СУП (кадровой служба) обеспечивается периодическая публикация на официальном сайте акимата области информации о курсах (семинарах) по повышению квалификации.
248. Направление на повышение квалификации в пределах Республики Казахстан осуществляется согласно потребности отделов Аппарата.
21. Режим рабочего времени и порядок организации пропускного и внутриобъектного режима в здании и на территории в Аппарата
249. Для сотрудников Аппарата устанавливается пятидневная рабочая неделя с двумя выходными днями в субботу и воскресенье, восьмичасовой продолжительностью ежедневной работы, режимом рабочего времени с 09.00 часов до 18.30 часов и перерывом для обеда с 12:30 часов до 14.00 часов, за исключением гибких графиков работы согласно трудового законодательства Республики Казахстан.
250. В целях соблюдения трудовой дисциплины сотрудниками Аппарата, ведется контроль с помощью магнитных карт, фиксируемых контрольно-пропускным пунктом (турникетом).
251.. СУП (кадровая служба) ежемесячно к первому (1) числу следующего за отчетным месяцем предоставляет руководству Аппарата информацию о состоянии трудовой дисциплины.
252. Для организации учета фактически отработанного времени ведҰтся табель учета рабочего времени, который составляется в двух экземпляре, подписывается руководителем СУП (кадровая служба), далее утверждается руководителем аппарата акима области и передается в отдел финансов и бухгалтерского учета.
Сноска. В пункт 252 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется, постановлением акимата Мангистауской области от 07.10.2025 № 219 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
253. Для выполнения неотложной и заранее не предвиденной работы, от срочности которой зависит в дальнейшем нормальная и бесперебойная работа Аппарата в целом (или его отдельных подразделений), в порядке, предусмотренном действующим законодательством, могут быть привлечены отдельные сотрудники Аппарата вне режима рабочего времени.
В данных случаях по разрешению руководства Аппарата, сотрудникам предоставляется дежурный автотранспорт.
Сноска. В пункт 253 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется, постановлением акимата Мангистауской области от 07.10.2025 № 219 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

245. Аппарат қызметкерлерін қайта даярлау және біліктілігін арттыру Мемлекеттік қызметшілерді даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру ережесімен белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
246. Аппарат қызметкерлерін қайта даярлау және біліктілігін арттыруды ПБҚ (кадр қызметі) үйлестіреді.
247. ПБҚ (кадр қызметі) біліктілігін арттыру жөніндегі курстар (семинарлар) туралы ақпаратты облыс әкімдігінің веб-порталында мерзімді жариялауды қамтамасыз етеді.
248. Қазақстан Республикасы шегінде біліктілігін арттыруға жолдау Аппарат бөлімдерінің қажеттілігіне қарай жүзеге асырылады.
21. Аппарат ғимаратына және аумағына өткізу және объектішілік режимді ұйымдастыру тәртібі мен жұмыс уақыты режимі
249. Аппарат қызметкерлері үшін екі демалыс (сенбі және жексенбі) күнімен бес күндік жұмыс аптасы белгіленеді. Бұл ретте, күн сайынғы жұмыс мерзімінің ұзақтығы сегіз сағатты құрайды, жұмыс уақыты режимі сағат 9.00-ден сағат 18.30-ға дейін және сағат 12.30-дан сағат 14.00-ге дейін түскі ас үшін үзіліспен белгіленеді.
250. Аппарат қызметкерлерінің еңбек тәртібін сақтауы үшін бақылау-өткізу бекетінде (турникет) тіркелетін магнитті карталардың көмегімен бақылау жүргізіледі.
251. ПБҚ (кадр қызметі) ай сайын есепті айдан кейінгі айдың бірі (1) Аппарат басшылығына еңбек тәртібінің жай-күйі туралы ақпаратты ұсынады.
252. Нақты жұмыс істеген уақытты есепке алуды ұйымдастыру үшін жұмыс уақытын есепке алу табелі жүргізіледі, ол екі данада жасалады, оған ПБҚ (кадр қызметі) басшысы қол қояды, бұдан әрі Облыс әкімі аппаратының басшысы бекітеді және Қаржы және бухгалтерлік есеп бөліміне беріледі.
Ескерту. 252 - тармаққа өзгеріс енгізілді - Маңғыстау облысы әкімдігінің 07.10.2025 № 219 (алғашқы ресми жарияланғанкүнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
253. Кезек күттірмейтін және алдын ала күтілмеген, оның шұғылдығы одан кейін жалпы алғанда Аппараттың (немесе оның жекелеген бөлімшелерінің) қалыпты және үзіліссіз жұмыс істеуіне ықпал ететін жұмыстарды орындау үшін қолданыстағы заңнамада көзделген тәртіппен Аппараттың жекелеген қызметкерлері жұмыс режимінен тыс уақытта шақырылуы мүмкін.
Бұл жағдайларда Аппарат басшылығының рұқсаты бойынша қызметкерге кезекші автокөлік беріледі.
Ескерту. 253 - тармаққа өзгеріс енгізілді - Маңғыстау облысы әкімдігінің 07.10.2025 № 219  (алғашқы ресми жарияланғанкүнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

254. Запрещается входить в здание государственного учреждения "Аппарат акима Мангистауской области":
- с огнестрельным или холодным оружием, боеприпасами к ним и специальными средствами (газовое, пневматическое оружие, электрошоковые устройства, бронежилеты и т.п.) за ислючением сотрудников Государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан и Управления службы охраны;
- проносить взрывчатые вещества, горючие и легко воспламеняющие жидкости и материалы;
- проносить и использовать внутри здания сотовые телефоны, планшеты, смарт-часы и ноутбуки, оснащенные интернет модулями и фото – видеокамерами за исключением сотрудников государственных органов, аппарата акима Мангистауской области, Коммунального государственного учреждения "Управление делами акимата Мангистауской области" и акимов города и районов.
Сноска. В пункт 254 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется, постановлением акимата Мангистауской области от 07.10.2025 № 219 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Кадровое обеспечение
255. Организация работы отделов обеспечивается непосредственно их руководителями.
256. Положения об отделах, которыми определяются их задачи и функции, разрабатываются руководителями отделов, согласовываются с единой юридической службой и утверждаются приказом руководителя Аппарата.
257. Должностные инструкции, которыми определяются должностные полномочия руководителей и сотрудников Аппарата, разрабатываются руководителями отделов, согласовываются со службой управления персоналом (кадровой службой) и утверждаются приказом руководителя Аппарата.
258. Характеристики заместителей акима области, руководителя аппарата, акимов городов Актау, Жанаозен и районов подписываются акимом области.
Характеристики руководителей областных управлений подписываются заместителями акима области по курируемым вопросам.
259. Справки о подтверждении работы акима области, его заместителей, руководителя аппарата и сотрудников Аппарата подписываются руководством Аппарата.
23. Оценка деятельности административных государственных служащих
260. Оценка деятельности административных государственных служащих осуществляется в соответствии с Типовой методикой оценки деятельности административных государственных служащих корпуса "Б", утвержденными приказом уполномоченного органа по вопросам государственной службы.
261. В целях осуществления контроля достижения ключевых целевых индикаторов (далее – КЦИ) руководителями областных управлений, предусмотренных индивидуальным планом работы, непосредственным руководителем (заместителем акима области) осуществляется ежеквартальный мониторинг достижения установленных КЦИ.

254. "Маңғыстау облысы әкімі аппараты" мемлекеттік мекемесінің ғимаратына:
-Қазақстан Республикасының Мемлекеттік фельдъегерлік қызметі және Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі қызметкерлерін қоспағанда, атыс қаруымен, оларға оқ-дәрілермен, арнайы құралдармен (газды, пневматикалық тапанша, электрошок құралдары, бронежилеттер және т.б.) кіруге;
-жарылғыш заттарды, тез әрі жеңіл жанатын сұйықтықтар мен материалдарды алып кіруге;
-Маңғыстау облысы әкімі аппаратының, басқада мемлекеттік органдардың және "Маңғыстау облысы әкімдігінің Іс басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі қызметкерлерін және қала мен аудан әкімдерін қоспағанда, интернет модульдермен және фото-бейнекамералармен жарақтандырылған ұялы телефон, планшет, смарт-сағаттарды, ноутбуктерді алып кіруге және ғимарат ішінде қолдануға тыйым салынады.
Ескерту. 254 - тармаққа өзгеріс енгізілді - Маңғыстау облысы әкімдігінің 07.10.2025 № 219 (алғашқы ресми жарияланғанкүнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
22. Кадрлық қамтамасыз ету
255. Бөлімдердің жұмысын ұйымдастыру тікелей олардың басшыларымен қамтамасыз етіледі.
256. Олардың міндеттері мен функциялары айқындалатын бөлімдер туралы ережелерді бөлім басшылары әзірлейді, Бірыңғай заң қызметімен келісіледі және Аппарат басшысының бұйрығымен бекітіледі.
257. Аппарат бөлімдері басшылары мен қызметкерлерінің лауазымдық өкілеттіктерін айқындайтын лауазымдық нұсқаулықтарды бөлім басшылары әзірлейді, Персоналды басқару қызметімен (кадр қызметі) келісіледі және Аппарат басшысының бұйрығымен бекітіледі.
258. Облыс әкімі орынбасарларының, Аппарат басшысының, Ақтау, Жаңаөзен қалалары мен аудан әкімдерінің мінездемелеріне облыс әкімі қол қояды.
Басқармалар басшыларының мінездемелеріне облыс әкімінің жетекшілік ететін орынбасарлары қол қояды.
259. Облыс әкімінің, оның орынбасарларының, Аппарат басшысының және аппарат қызметкерлерінің жұмыс істейтінін растайтын анықтамаға Аппарат басшылығы қол қояды.
23. Мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің қызметін бағалау
260. Мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің қызметін бағалау мемлекеттік қызмет мәселелері бойынша уәкілетті органның бұйрығымен бекітілген "Б" корпусы мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің қызметін бағалаудың үлгілік әдістемесіне сәйкес жүзеге асырылады.
261. Облыстық басқармалар басшыларының жеке жұмыс жоспарларымен қарастырылған нысаналы мақсатты индикаторларға (бұдан әрі – НМИ) қол жеткізілуін бақылауды жүзеге асыру мақсатында, тікелей басшымен (облыс әкімінің орынбасары) белгіленген НМИ қол жеткізу бойынша тоқсан сайын мониторинг жүргізіледі.

262. Для проведения оценки деятельности руководителя аппарата акима области структурными подразделениями в службу управления персоналом направляются материалы необходимые для проведения оценки, в целях последующего формирования и обобщения.
263. При проведении оценки деятельности административных государственных служащих наличие служебной записки от непосредственного руководителя, касающейся исполнения должностных обязанностей, является основанием для снижения итоговой оценки.
24. Управление информационными технологиями
264. Реализация государственной политики и государственное регулирование общественных отношений в сфере информатизации осуществляются согласно Законам Республики Казахстан "Об информатизации", "О доступе к информации" и обеспечивается ОРЦиМГУ:
- осуществляет координацию мероприятий по созданию и внедрению информационных систем Аппарата;
- обеспечивает информационную безопасность Аппарата;
- осуществляет подключение заседаний, совещаний, встреч с участием акима по видеоконференцсвязи;
- осуществляет мониторинг уровня открытости и доступности интернет-ресурса Аппарата;
- оценка эффективности деятельности местных исполнительных органов;
- на еженедельной основе проводит мониторинг за сроками реализации проектов, внесенных в систему "Битрикс-24";
- координирует работы акиматов города и районов, областных управлений по вопросам обеспечения доступа к информации.
25. Финансовое обеспечение
265. Финансирование Аппарата осуществляется за счет средств республиканского и местного бюджетов. Финансовая деятельность регламентируется Бюджетным кодексом Республики Казахстан, нормативными правовыми актами по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности, положением об отделе финансов и бухгалтерского учета и иными нормативными актами.
266. Основной задачей отделе финансов и бухгалтерского учета является представление полной и достоверной информации о финансовом положении, результатах деятельности и изменениях в финансовом положении Аппарата:
1) планирование бюджета на основе нормативных правовых актов и других документов, разработка и исполнение бюджета исходя из необходимости достижения наилучшего прямого и конечного результата с использованием утвержденного объема бюджетных средств или достижения прямого и конечного результата с использованием меньшего объема бюджетных средств;
2) обеспечение контроля и отражение на счетах бухгалтерского учета всех осуществляемых хозяйственных операций, предоставление оперативной информации, составление в установленные сроки финансовой отчетности, оптимального и эффективного расходования денег, используемых для государственных закупок;

262. Облыс әкімі аппараты басшысының қызметін бағалау үшін құрылымдық бөлімшелер бағалауды жүргізу, одан әрі қалыптастыру және жинақтау мақсатында қажетті материалдарды персоналды басқару қызметіне жолдайды.
263. Мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің қызметін бағалау кезінде оған қатысты тікелей басшылары тарапынан атқарып отырған жұмысына қатысты қызметтік жазба болған жағдайда төмендетуге негіз болып табылады.
24. Ақпараттық технологияларды басқару
264. Ақпараттандыру саласындағы мемлекеттік саясатты жүзеге асыру және қоғамдық қатынастарды реттеу Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 24 қарашадағы "Ақпараттандыру туралы", 2015 жылғы 16 қарашадағы "Ақпаратқа қол жеткізу туралы" заңдарына сәйкес жүзеге асырылады және ЦДжМКҚМБ:
-Аппараттың ақпараттандыру жүйесін құру және енгізу бойынша шараларды үйлестіру жүзеге асырылады;
-Аппараттың ақпараттандыру қауіпсіздігі қамтамасыз етіледі;
-облыс әкімінің қатысуымен өтетін отырыстар, кеңестер, кездесулер бейнеконференция байланысы арқылы қосу жүзеге асырылады;
-Аппараттың интернет-ресурсының ашықтығының және қолжетімділігінің деңгейіне мониторинг жүргізіледі;
-жергілікті атқарушы органдардың жұмысының тиімділігін бағалау;
-апта сайынғы негізде "Битрикс-24" жүйесіне енгізілген жобаларды іске асыру мерзімдеріне мониторинг жүргізіледі;
-ақпаратқа қол жеткізуді қамтамасыз ету мәселелері бойынша қалалар мен аудан әкімдіктерінің және облыстық басқармаларының жұмыстары үйлестіріледі.
25. Қаржылық қамтамасыз ету
265. Аппаратты қаржыландыру республикалық және жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады. Қаржылық қызмет Қазақстан Республикасының Бюджет кодексімен, бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы нормативтік құқықтық актілермен, бухгалтерлік есеп және мемлекеттік сатып алу туралы ережемен, өзге де нормативтік актілермен реттеледі.
266. Бухгалтерлік есеп және мемлекеттік сатып алу бөлімінің негізгі міндеті Аппараттың қаржылық жағдайы, қызмет нәтижелері және қаржылық жағдайдағы өзгерістер туралы толық және дұрыс ақпараттарды ұсыну болып табылады:
1) нормативтік құқықтық актілер және басқа да құжаттар негізінде бюджетті жоспарлау, бюджет қаражатының бекітілген көлемін пайдалану арқылы тікелей және түпкілікті жақсы нәтижелерге қол жеткізу немесе бюджет қаражатының аз көлемін пайдалану жолымен тікелей және түпкілікті жақсы нәтижелерге қол жеткізу қажеттігін ескере отырып, бюджетті әзірлеу және атқару;
2) бухгалтерлік есеп шоттарында барлық жүзеге асырылатын шаруашылық операциялардың көрсетілуін бақылауды, жедел ақпаратты беру, белгіленген мерзімдерде қаржылық есептілікті құру, мемлекеттік сатып алуға жұмсалатын ақшаны оңтайлы және тиімді пайдалану;

3) принятие обязательств в пределах выданных разрешений в соответствии с планом финансирования по обязательствам, контроль за ходом исполнения плана финансирования, состоянием расчетов с организациями, государственными учреждениями и лицами, обеспечение сохранности денежных средств и материальных ценностей, своевременное проведение расчетов, возникающих в процессе исполнения утвержденного индивидуального плана финансирования с предприятиями, учреждениями, осуществление работы по взаимодействию с органами казначейства.
267. Учет материальных ценностей осуществляется посредством ведения книг учета материалов, основных средств и малоценного инвентаря, проведения инвентаризации материальных ценностей и своевременного и правильного определения еҰ результатов.
268. Осуществляется начисление заработной платы, ведение лицевых счетов сотрудников по удержанию подоходного налога, карточек учета взносов в накопительные пенсионные фонды.
26. Ответственность за соблюдение Регламента работы Аппарата
269. За нарушение пунктов настоящего Регламента несут ответственность заместители акима области, руководитель Аппарата и его заместители, акимы районов и городов Актау, Жанаоезн, первые руководители исполнительных органов, сотрудники Аппарата.
270. За неисполнение и ненадлежащее исполнение сотрудником Аппарата возложенных на него должностных обязанностей, превышение должностных полномочий, нарушение служебной дисциплины и служебной этики, а равно несоблюдение установленных законами Республики Казахстан ограничений, связанных с пребыванием на государственной службе, на сотрудника Аппарата в соответствии с законодательством о государственной службе могут налагаться следующие дисциплинарные взыскания:
1) замечание;
2) выговор;
3) строгий выговор;
4) предупреждение о неполном служебном соответствии;
5) понижение в должности;
6) увольнение с занимаемой должности

3) міндеттемелер бойынша қаржыландыру жоспарына сәйкес берілген рұқсаттар шегінде міндеттемелерді қабылдау, қаржыландыру жоспарының орындалуын, ұйымдармен, мемлекеттік мекемелермен және тұлғалармен есеп айырысулардың жай-күйін бақылауды, ақшалай қаражат пен материалдық құндылықтардың сақталуын қамтамасыз ету, кәсіпорындармен, мекемелермен бекітілген жеке қаржыландыру жоспарларын атқару процесінде туындайтын есеп айырысуларды мерзімінде жүргізу, қазынашылық органдарымен өзара іс-қимыл жөніндегі жұмыстарды жүзеге асыру.
267. Материалдық құндылықтарды есепке алу материалдарды, негізгі құралдарды және аз құнды құрал-жабдықтарды есепке алу кітабын жүргізу, материалдық құндылықтарға түгендеу жүргізу және оның нәтижелерін уақтылы және дұрыс айқындау арқылы жүзеге асырылады.
268. Жалақыны есептеуді жүзеге асыру, қызметкерлердің табыс салығын ұстап қалу бойынша жеке шоттарын, жинақтаушы зейнетақы қорларына жарналарды есепке алу карточкаларын жүргізу жүзеге асырылады.
26. Аппараттың жұмыс регламентін сақтауға жауаптылық
269. Облыс әкімінің орынбасарлары, Аппарат басшысы және оның орынбасарлары, Ақтау, Жаңаөзен қалалары мен аудан әкімдері, атқарушы органдардың бірінші басшылары, Аппарат қызметкерлері осы Регламенттің тармақтарын бұзғаны үшін жауапты болады.
270. Аппарат қызметкері өзіне жүктелген лауазымдық міндеттерді (соның ішінде қызмет тиімділігін бағалау нәтижелері бойынша) орындамағаны және тиісті дәрежеде орындамағаны, лауазымдық өкілеттіктерін асыра пайдаланғаны, қызметтік тәртіпті және қызметтік этиканы бұзғаны, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызметте болумен байланысты шектеулерді сақтамағаны үшін оған мемлекеттік қызмет туралы заңнамаға сәйкес келесі тәртіптік жазалар қолданылуы мүмкін:
1) ескерту;
2) сөгіс;
3) қатаң сөгіс;
4) қызметке толық сәйкес еместігі туралы ескерту;
5) лауазымын төмендету;
6) атқарып жүрген лауазымынан босату.