О внесении изменения в постановление акимата Кызылординской области от 4 мая 2020 года № 28 "Об утверждении государственного списка памятников истории и культуры местного значения по Кызылординской области"
Постановление акимата Кызылординской области от 27 августа 2025 года № 169
Акимат Кызылординской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление акимата Кызылординской области от 4 мая 2020 года № 28 "Об утверждении государственного списка памятников истории и культуры местного значения по Кызылординской области" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7411) следующее изменение:
Государственный список памятников истории и культуры местного значения по Кызылординской области, утвержденный указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима Кызылординской области.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким Кызылординской области Н. Налибаев
Приложение к постановлению
акимата Кызылординской области

"Қызылорда облысы бойынша жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы" Қызылорда облысы әкімдігінің 2020 жылғы 4 мамырдағы № 28 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Қызылорда облысы әкімдігінің 2025 жылғы 27 тамыздағы № 169 қаулысы
Қызылорда облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қызылорда облысы бойынша жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы" Қызылорда облысы әкімдігінің 2020 жылғы 4 мамырдағы № 28 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7411 болып тіркелген) келесі өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қызылорда облысы бойынша жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімі осы қаулының қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау Қызылорда облысы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
3. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қызылорда облысының әкімі Н. Нәлібаев
Қызылорда облысы әкімдігінің

8 километров к северу от села Тастубек (N 46°39'37,04" E 060°50'18,08")
20.
Могильник Кокдомбак, ХVІІІ-ХІХ в.в.
археология
10 километров к северо-западу от села Еримбетжага (N 47°07'07,01" E 062°04'36,06")
21.
Место крепости Раим, 1847 г.
археология
500 метров к северо-западу от села Раим (N 46°04'18,58" E 061°43'43,04")
22.
Мавзолей Бекетая, ХІХ в.
градостроительство и архитектура
4,9 километров к юго-западу от села Аккулак (N 46°03' 06,1" E 061°16'57,1")
23.
Саганатам Басибека, ХVІІІ-ХІХ в.в.
градостроительство и архитектура
5 километров к северо-востоку от села Аккулак (N 46°06' 10,8" E 061°23'12,4")
24.
Мавзолей Рыскал, 1902 г.
градостроительство и архитектура
4 километров к югу от села Аманоткель (N 46°04'54,26" E 061°31'49,71")
25.
Мавзолей Байшокы, ХІХ в.
градостроительство и архитектура
1,5 километра к северо-западу от села Акшатау (N 46°01'08,55" E 061°35'08,55")
26.
Мавзолей Пусырманбая, ХІХ в.
градостроительство и архитектура
6 километров к югу от села Жанакурылыс (N 45°57'39,7" E 061°19'11,9")
27.
Мавзолей Нияза, ХІХ в.
градостроительство и архитектура
12,8 километров к юго-западу от села Жанакурылыс (N 45°55' 23,97" E 061°12'36,93")
28.
Мавзолей Мамбетбакы, ХІХ в.
градостроительство и архитектура
12,8 километров к юго-западу от села Жанакурылыс (N 45°55'25,3" E 061°12'37,2")
29.
Водонапорная башня, 1905 г.
градостроительство и архитектура
железнодорожная станция Камыстыбас (N 46°11'36,06" E 061°57'19,15")
30.
Мавзолей Кердери, ХІV-ХV в.в.
градостроительство и архитектура
67,5 километров к юго-западу от села Каратерен (N 45°43'25,6" E 060°15'42,5")
31.
Мавзолей Косамана, ХІХ в.
градостроительство и архитектура
500 метров к западу от села Косаман (N 46°55'44,3" E 060°33'58,5")
32.
Мавзолей Тлеулес ишана, ХІХ в.
градостроительство и архитектура
19 километров к юго-западу от села Кумбазар (N 46°50'40,76" E 061°41'26,84")
33.
Мечеть Тлеулес ишана, 1924 г.
градостроительство и архитектура
16 километров к юго-западу от села Кумбазар (N 45°51'48,6" E 061°42'50,5")
34.
Водонапорная башня, 1905 г.
градостроительство и архитектура
станция Сапак (N 46°37′01,0″ E 061°47′42,7″)
35.
Водонапорная башня, 1905 г.
градостроительство и архитектура
станция Саксаульская (N 47°05′05,5″ E 061°09′11,2″)
36.
Водонапорная башня, 1905 г.
градостроительство и архитектура
станция Шомиш (N 46°24′32,1″ E 061°52′43,1″)
37.
Мавзолей Ораз акына, ХІХ в.
градостроительство и архитектура
4 километра к востоку от села Шомишколь (N 45°55'19,20" E 061°44'21,90")
38.
Здание железнодорожного вокзала, 1905 г.
градостроительство и архитектура
станция Аралкум (N 46°30'03,8" E 061°53'22,0")
39.
Здание железнодорожного вокзала, 1905 г.
градостроительство и архитектура

Тастүбек ауылынан солтүстікке қарай 8 шақырым (N 46°39'37,04" E 060°50'18,08")
20.
Көкдомбақ қорымы, ХVІІІ-ХІХ ғ.ғ.
археология
Ерімбетжаға ауылынан солтүстік-батысқа қарай 10 шақырым (N 47°07'07,01" E 062°04'36,06")
21.
Райым бекінісінің орны, 1847 ж.
археология
Райым ауылынан солтүстік-батысқа қарай 500 метр (N 46°04'18,58" E 061°43'43,04")
22.
Бекетай кесенесі, ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Аққұлақ ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 4,9 шақырым (N 46°03'06,1" E 061°16'57,1")
23.
Бәсібек сағанатамы, ХVІІІ-ХІХ ғ.ғ.
қала құрылысы және сәулет
Аққұлақ ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 5 шақырым (N 46°06'10,8" E 061°23'12,4")
24.
Рысқал кесенесі, 1902 ж.
қала құрылысы және сәулет
Аманөткел ауылынан оңтүстікке қарай 4 шақырым (N 46°04'54,26" E 061°31'49,71")
25.
Байшоқы кесенесі, ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Ақшатау ауылынан солтүстік-батысқа қарай 1,5 шақырым (N 46°01'08,55" E 061°35'08,55")
26.
Пұсырманбай кесенесі, ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Жаңақұрылыс ауылынан оңтүстікке қарай 6 шақырым (N 45°57'39,7" E 061°19'11,9")
27.
Нияз кесенесі, ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Жаңақұрылыс ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 12,8 шақырым (N 45°55'23,97" E 061°12'36,93")
28.
Мәмбетбақы кесенесі, ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Жаңақұрылыс ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 12,8 шақырым (N 45°55'25,3" E 061°12'37,2")
29.
Су қыспақты мұнара, 1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Қамыстыбас теміржол стансасы (N 46°11'36,06" E 061°57'19,15")
30.
Кердері кесенесі, ХIV-ХV ғ.ғ.
қала құрылысы және сәулет
Қаратерең ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 67,5 шақырым (N 45°43'25,6" E 060°15'42,5")
31.
Қосаман кесенесі, ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Қосаман ауылынан батысқа қарай 500 метр (N 46°55'44,3" E 060°33'58,5")
32.
Тілеулес ишан кесенесі, ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Құмбазар ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 19 шақырым (N 46°50'40,76" E 061°41'26,84")
33.
Тілеулес ишан мешіті, 1924 ж.
қала құрылысы және сәулет
Құмбазар ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 16 шақырым (N 45°51'48,6" E 061°42'50,5")
34.
Су қыспақты мұнара, 1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Сапақ стансасы (N 46°37′01,0″ E 061°47′42,7″)
35.
Су қыспақты мұнара, 1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Сексеуіл стансасы (N 47°05′05,5″ E 061°09′11,2″)
36.
Су қыспақты мұнара, 1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Шөміш стансасы (N 46°24′32,1″ E 061°52′43,1″)
37.
Ораз ақын кесенесі, ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Шөмішкөл ауылынан шығысқа қарай 4 шақырым (N 45°55'19,20" E 061°44'21,90")
38.
Теміржол вокзалының ғимараты, 1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Аралқұм стансасы (N 46°30'03,8" E 061°53'22,0")
39.
Теміржол вокзалының ғимараты, 1905 ж.
қала құрылысы және сәулет

железнодорожная станция Камыстыбас (N 46°11'38,55" E 061°57'16,57")
40.
Здание насосной станции, 1905 г.
градостроительство и архитектура
станция Сапак (N 46°37'00,74" E 061°47'42,27")
41.
Могила Арыстанбаба, IX-XI в.в.
градостроительство и архитектура
9 километров к юго-западу от села Акбай (N 46°05'04,83" E 061°59'51,48")
42.
Мечеть Жанназар ишана, 1904 г.
градостроительство и архитектура
село Камыстыбас, улица Камыстыбас, № 420 (N 46°11'39,91" E 061°56'58,34")
43.
Мавзолей Медет ата, ХVІ-ХVІІ в.в.
градостроительство и архитектура
8,5 километров к югу от села Жаланаш (N 46°34'57,9" E 061°09'07,9")
44.
Могила Есболай-Котана, ХVІІ-ХVІІІ в.в.
градостроительство и архитектура
43 километра к северо-востоку от села Акбасты (N 46º12′38,66″ E 060º39′23,81″)
45.
Могила Конырулы Утеули, ХVІІ-ХVІІІ в.в.
градостроительство и архитектура
45 километров к северо-востоку от села Акбасты (N 46º13′20,87″ E 060º41′34,83″)
46.
Мавзолей Уябай, 1887 г.
градостроительство и архитектура
21,5 километров к юго-востоку от села Абай (N 47°06'19,38" E 062°32'15,77")
47.
Мавзолей Баспак, ХХ в.
градостроительство и архитектура
50 километров к северо-западу от села Сазды (N 46°47'56,70" E 061°37'05,27")
48.
Бывшее здание железнодорожников, 1910 г.
градостроительство и архитектура
город Аральск, улица Бекмырза хана, № 6 А (N 46°48'3,12" E 061°40'30,30")
49.
"Площадь поклона" для воинов Великой Отечественной войны, 2005 г.
сооружения монументального искусства
город Аральск, расположен по улице Бактыбай батыра (N 46°47'52,99" E 061°39'35,52")
50.
Памятник Зейнолла Шукурова, 2007 г.
сооружения монументального искусства
город Аральск, улица Бактыбай батыра, № 56 (N 47°04'09,15"E 062°10'53,24")
51.
Памятник Жалантос Бахадура, 2009 г.
сооружения монументального искусства
город Аральск, расположен перед центральным стадионом (N 46°47'32,49" E 061°39'27,56")
52.
Бюст Елеу Кошербаева, 2009 г.
сооружения монументального искусства
село Шижага, улица Шижага, № 381 (N 46°56'36,65" E 061°36'44,31")
53.
Мавзолей Букирек батыра, 2010 г.
градостроительство и архитектура
47 километров к северу от села Шижага (N 47°19'30,12" E 061°31'55,38")
54.
Памятник Актан батыра и Жанкожа батыра, 2010 г.
сооружения монументального искусства
город Аральск, улица Магжан Жумабаева, № 1 (N 46°47'33,41" E 061°38'34,10")
55.
Бюст Тарас Шевченко, 2014 г.
сооружения монументального искусства
город Аральск, улица Карасакал Еримбет, № 15 (N 46°47'57,78" E 061°39'49,69")
56.
Памятник Айдарбек батыра, 2015 г.
сооружения монументального искусства
расположен у входа к городу Аральск, (N 46°49'24,80" E 061°41'09,88")
57.
Бюст Тулеген Медетбаева, 2015 г.
сооружения монументального искусства

Қамыстыбас теміржол стансасы (N 46°11'38,55" E 061°57'16,57")
40.
Насос стансасының ғимараты, 1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Сапақ стансасы (N 46°37'00,74" E 061°47'42,27")
41.
Арыстанбаб зираты, IX-XI ғ.ғ.
қала құрылысы және сәулет
Ақбай ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 9 шақырым (N 46°05'04,83" E 061°59'51,48")
42.
Жанназар ишан мешіті, 1904 ж.
қала құрылысы және сәулет
Қамыстыбас ауылы, Қамыстыбас көшесі, № 420 (N 46°11'39,91" E 061°56'58,34")
43.
Медет ата кесенесі, ХVІ-ХVІІ ғ.ғ.
қала құрылысы және сәулет
Жалаңаш ауылынан оңтүстікке қарай 8,5 шақырым (N 46°34'57,9" E 061°09'07,9")
44.
Есболай-Қотан үйтамы, ХVІІ-ХVІІІ ғ.ғ.
қала құрылысы және сәулет
Ақбасты ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 43 шақырым (N 46°12′38,66″ E 060°39′23,81″)
45.
Қоңырұлы Өтеулі үйтамы, ХVІІ-ХVІІІ ғ.ғ.
қала құрылысы және сәулет
Ақбасты ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 45 шақырым (N 46°13′20,87″ E 060°41′34,83″)
46.
Ұябай кесенесі, 1887 ж.
қала құрылысы және сәулет
Абай ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 21,5 шақырым (N 47°06'19,38" E 062°32'15,77")
47.
Баспақ кесенесі, ХХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сазды ауылынан солтүстік-батысқа қарай 50 шақырым (N 46°47'56,70" E 061°37'05,27")
48.
Бұрынғы теміржолшылар ғимараты, 1910 ж.
қала құрылысы және сәулет
Арал қаласы, Бекмырза хан көшесі, № 6 А (N 46°48'3,12" E 061°40'30,30")
49.
Ұлы Отан соғысы жауынгерлеріне арналған "Тағзым алаңы", 2005 ж.
монументтік өнер құрылысы
Арал қаласы, Бақтыбай батыр көшесінде орналасқан (N 46°47'52,99" E 061°39'35,52")
50.
Зейнолла Шүкіров ескерткіші, 2007 ж.
монументтік өнер құрылысы
Арал қаласы, Бақтыбай батыр көшесі, № 56 (N 47°04'09,15" E 062°10'53,24")
51.
Жалаңтөс Баһадүр ескерткіші, 2009 ж.
монументтік өнер құрылысы
Арал қаласы, орталық стадион алдында орналасқан (N 46°47'32,49" E 061°39'27,56")
52.
Елеу Көшербаев бюсті, 2009 ж.
монументтік өнер құрылысы
Шижаға ауылы, Шижаға көшесі, № 381 (N 46°56'36,65" E 061°36'44,31")
53.
Бүкірек батыр кесенесі, 2010 ж.
қала құрылысы және сәулет
Шижаға ауылынан солтүстікке қарай 47 шақырым (N 47°19'30,12" E 061°31'55,38")
54.
Ақтан батыр және Жанқожа батыр ескерткіші, 2010 ж.
монументтік өнер құрылысы
Арал қаласы, Мағжан Жұмабаев көшесі, № 1 (N 46°47'33,41" E 061°38'34,10")
55.
Тарас Шевченко бюсті, 2014 ж.
монументтік өнер құрылысы
Арал қаласы, Қарасақал Ерімбет көшесі, № 15 (N 46°47'57,78" E 061°39'49,69")
56.
Айдарбек батыр ескерткіші, 2015 ж.
монументтік өнер құрылысы
Арал қаласына кіреберісте орналасқан (N 46°49'24,80" E 061°41'09,88")
57.
Төлеген Медетбаев бюсті, 2015 ж.
монументтік өнер құрылысы

город Аральск, расположен на центральной площади (N 46°47'49,00" E 061°39'40,56")
58.
Бюст Узакбая Караманова, 2020 г.
сооружения монументального искусства
город Аральск, улица Валентины Терешковой, № 1 А (во дворе школы-гимназии № 262) (N 46°48'22,86" E 061°41'08,48")
Казалинский район
59.
Некрополь на Аулиетобе, ХVІІ в.
археология
20 километров к западу от села Бекарыстан би (N 45°48'47,4'' E 061°20'34,9'')
60.
Городище Кескен Куюк, VІІ-Х в.в.
археология
22 километра к западу от села Бозколь (N 45°31'03,09" E 061°27'27,44")
61.
Городище Куюк кала, VІІ-Х в.в.
археология
13 километров к западу от села Каукей (N 45°14'50,63" E 061°35'04,49")
62.
Городище Мынтобе, ХІІ-ХV в.в.
археология
1 километр к юго-западу от села Оркендеу (N 45°37'24,1'' E 061°54'42,2'')
63.
Поселение и некрополь Тапа, бронзовый век
археология
1 километр к северо-западу от села Тапа (N 46°28'38,24" E 062°38'55,00")
64.
Городище Каратобе, ІХ-ХІ в.в.
археология
500 метров к востоку от села Абай (N 45°43'55,27" E 062°07'53,46")
65.
Крепость Адам ата, средневековье
археология
28 километров к югу от села Абай (N 45°28'57,71" E 062°07'02,68")
66.
Мечеть Азилхан ишана, 1925 г.
градостроительство и архитектура
село Актан батыр, улица Актан батыра, № 1 (N 45°47'09,25" E 061°58'25,43")
67.
Здание железнодорожного вокзала, начало ХХ в.
градостроительство и архитектура
поселок Айтеке би, улица Железнодорожный перрон, строение № 3 Б (N 45°51'06,64" E 062°09'28,04")
68.
Мечеть Кожаназар ишана, ХІХ в.
сакральные объекты
поселок Айтеке би, улица Биржан сал, № 109 (N 45°50'52,84" E 062°8'41,14")
69.
Водонапорная башня, ХХ в.
градостроительство и архитектура
железнодорожная станция Айтеке би (N 45°51'08,1'' E 062°09'18,8'')
70.
Здание школы, в которой учился Гани Муратбаев в 1914-1917 годах, 1912 г.
градостроительство и архитектура
город Казалинск, улица Жамбыл Жабаева, № 41 (N 45°45'37,06" E 062°5'59,56")
71.
Мавзолей Толыбай батыра, ХІХ в.
градостроительство и архитектура
6,7 километров к северу от села Бекарыстан би (N 45°50'43,77" E 061°34'05,14")
72.
Мавзолей Базар кожа, начало ХХ в.
градостроительство и архитектура
8 километров к северу от села Бекарыстан би (N 45°51'20,07"E 061°34'24,63")
73.
Мавзолей Отегена с надгробным камнем, ХІХ в.
градостроительство и архитектура
3,5 километров к востоку от села Жанкожа батыра (N 45°45'20,44" E 061°51'45,55")
74.
Водонапорная башня, 1902 г.
градостроительство и архитектура
железнодорожная станция Кубек (N 45°50'48,47" E 062°25'06,42")
75.
Башня Орак, 1918 г.
градостроительство и архитектура
6 километров к северу от села Кожабахы (N 45°41'32,51" E 061°46'20,55")
76.
Мавзолей Келимбет, 1898 г.
градостроительство и архитектура

Арал қаласы, орталық алаңда орналасқан (N 46°47'49,00" E 061°39'40,56")
58.
Ұзақбай Қараманов бюсті, 2020 ж.
монументтік өнер құрылысы
Арал қаласы, Валентина Терешкова көшесі, № 1 А (№ 262 мектеп-гимназиясының ауласында) (N 46°48'22,86" E 061°41'08,48")
Қазалы ауданы
59.
Әулиетөбедегі зират, ХVІІ ғ.
археология
Бекарыстан би ауылынан батысқа қарай 20 шақырым (N 45°48'47,4'' E 061°20'34,9'')
60.
Кескен Күйік қалашығы, VІІ-Х ғ.ғ.
археология
Бозкөл ауылынан батысқа қарай 22 шақырым (N 45°31'03,09" E 061°27'27,44")
61.
Күйік қала қалашығы, VІІ-Х ғ.ғ.
археология
Кәукей ауылынан батысқа қарай 13 шақырым (N 45°14'50,63" E 061°35'04,49")
62.
Мыңтөбе қалашығы, ХІІ-ХV ғ.ғ.
археология
Өркендеу ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 1 шақырым (N 45°37'24,1'' E 061°54'42,2'')
63.
Тапа қонысы мен қорымы, қола дәуірі
археология
Тапа ауылынан солтүстік-батысқа қарай 1 шақырым (N 46°28'38,24" E 062°38'55,00")
64.
Қаратөбе қалашығы, ІХ-ХІ ғ.ғ.
археология
Абай ауылынан шығысқа қарай 500 метр (N 45°43'55,27" E 062°07'53,46")
65.
Адам ата бекінісі, ортағасыр
археология
Абай ауылынан оңтүстікке қарай 28 шақырым (N 45°28'57,71" E 062°07'02,68")
66.
Әзілхан ишан мешіті, 1925 ж.
қала құрылысы және сәулет
Ақтан батыр ауылы, Ақтан батыр көшесі, № 1 (N 45°47'09,25" E 061°58'25,43")
67.
Теміржол вокзалы ғимараты, ХХ ғ. басы
қала құрылысы және сәулет
Әйтеке би кенті, Теміржол перроны көшесі, құрылым № 3 Б (N 45°51'06,64" E 062°09'28,04")
68.
Қожаназар ишан мешіті, ХІХ ғ.
киелі объекті
Әйтеке би кенті, Біржан сал көшесі, № 109 (N 45°50'52,84" E 062°8'41,14")
69.
Су қыспақты мұнара, ХХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Әйтеке би теміржол стансасы (N 45°51'08,1'' E 062°09'18,8'')
70.
1914-1917 жылдары Ғани Мұратбаев оқыған мектеп ғимараты, 1912 ж.
қала құрылысы және сәулет
Қазалы қаласы, Жамбыл Жабаев көшесі, № 41 (N 45°45'37,06" E 062°5'59,56")
71.
Толыбай батыр кесенесі, ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Бекарыстан би ауылынан солтүстікке қарай 6,7 шақырым (N 45°50'43,77" E 061°34'05,14")
72.
Базар қожа кесенесі, ХХ ғ. басы
қала құрылысы және сәулет
Бекарыстан би ауылынан солтүстікке қарай 8 шақырым (N 45°51'20,07" E 061°34'24,63")
73.
Өтеген кесенесі құлпытасымен, ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Жанқожа батыр ауылынан шығысқа қарай 3,5 шақырым (N 45°45'20,44" E 061°51'45,55")
74.
Су қыспақты мұнара, 1902 ж.
қала құрылысы және сәулет
Көбек теміржол стансасы (N 45°50'48,47" E 062°25'06,42")
75.
Орақ мұнарасы, 1918 ж.
қала құрылысы және сәулет
Қожабақы ауылынан солтүстікке қарай 6 шақырым (N 45°41'32,51" E 061°46'20,55")
76.
Келімбет кесенесі, 1898 ж.
қала құрылысы және сәулет

5 километров к юго-востоку от села Аранды, 6,5 километров к западу от села Кожабахы (N 45°37'04,16" E 061°41'18,21")
77.
Башня Сарыбайказган, ХVІІІ в.
градостроительство и архитектура
54 километров к юго-западу от села Сарыбулак (N 44°52'31,24" E 062°17'47,54")
78.
Мавзолей Сырлыбай, 1891 г.
градостроительство и архитектура
11 километров к юго-западу от села Оркендеу (N 45°32'52,91" E 061°48'56,42")
79.
Башня № 40, ХVІІІ в.
градостроительство и архитектура
27,5 километров к северо-западу от села Сарыбулак (N 45º23′00,2″ E 062º35′07,9″)
80.
Мавзолей Байсын кемпир, ХІХ в.
градостроительство и архитектура
17 километров к югу от села Сарыбулак (N 45º02′55,1″ Е 062º50′36,0″)
81.
Мавзолей Куат, начало ХІХ в.
градостроительство и архитектура
15 километров к югу от села Сарыбулак (N 45°03'54,29" E 062°50'13,00")
82.
Мавзолей Карибай, начало ХХ в.
градостроительство и архитектура
27 километров к северо-западу от села Сарыбулак (N 45°22'01,57" E 062°34'03,85")
83.
Мавзолей Манас, ХVІІІ в.
градостроительство и архитектура
32 километра к югу от села Сарыбулак (N 44°55'11,38" E 062°51'54,78")
84.
Надгробие № 65 с надгробным камнем в некрополе Манас, ХІХ в.
градостроительство и архитектура
32 километра к югу от села Сарыбулак (N 44º55′11,6″ E 062º51′54,5″)
85.
Надгробие № 66 (мавзолей Шалбай) в некрополе Манас, начало ХХ в.
градостроительство и архитектура
32 километра к югу от села Сарыбулак (N 44°55'09,11" E 062°51'54,22")
86.
Надгробие № 67 (мавзолей Кунберген) в некрополе Манас, начало ХХ в.
градостроительство и архитектура
32 километра к югу от села Сарыбулак (N 44°55'08,48" E 062°51'54,33")
87.
Надгробие № 68 (мавзолей Кожахмет) в некрополе Манас, ХІХ-ХХ в.в.
градостроительство и архитектура
32 километра к югу от села Сарыбулак (N 44°55'07,97" E 062°51'54,46")
88.
Мавзолей Акназар в некрополе Ушназар, ХVІІІ в.
градостроительство и архитектура
35 километров к северо-западу от села Сарыбулак (N 45°23'15,36" E 062°27'52,91")
89.
Мавзолей Бекназар в некрополе Ушназар, ХVІІІ в.
градостроительство и архитектура
35 километров к северо-западу от села Сарыбулак (N 45°23'15,16" E 062°27'53,31")
90.
Мавзолей Косназар в некрополе Ушназар, ХVІІІ в.
градостроительство и архитектура
35 километров к северо-западу от села Сарыбулак (N 45°23'15,48" E 062°27'52,56")
91.
Надгробие № 46 (мавзолей Айганат), конец ХІХ в.
градостроительство и архитектура
36 километров к северо-западу от села Сарыбулак (N 45°23'04,96" E 062°27'20,12")
92.
Мавзолей Ерканат, конец ХІХ в.
градостроительство и архитектура
42 километра к северо-западу от села Сарыбулак (N 45°21'46,30" E 062°19'44,48")
93.
Мавзолей Жабагылы в некрополе Жабагылы, ХІХ в.
градостроительство и архитектура

Аранды ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 5 шақырым, Қожабақы ауылынан батысқа қарай 6,5 шақырым (N 45°37'04,16" E 061°41'18,21")
77.
Сарыбайқазған мұнарасы, ХVІІІ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 54 шақырым (N 44°52'31,24" E 062°17'47,54")
78.
Сырлыбай кесенесі, 1891 ж.
қала құрылысы және сәулет
Өркендеу ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 11 шақырым (N 45°32'52,91" E 061°48'56,42")
79.
Мұнара № 40, ХVІІІ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан солтүстік-батысқа қарай 27,5 шақырым (N 45º23′00,2″ E 062º35′07,9″)
80.
Байсын кемпір кесенесі, ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан оңтүстікке қарай 17 шақырым (N 45º02′55,1″ Е 062º50′36,0″)
81.
Қуат кесенесі, ХІХ ғ. басы
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан оңтүстікке қарай 15 шақырым (N 45°03'54,29" E 062°50'13,00")
82.
Кәрібай кесенесі, ХХ ғ. басы
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан солтүстік-батысқа қарай 27 шақырым (N 45°22'01,57" E 062°34'03,85")
83.
Манас кесенесі, ХVІІІ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан оңтүстікке қарай 32 шақырым (N 44°55'11,38" E 062°51'54,78")
84.
Манас зиратындағы № 65 сағана құлпытасымен, ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан оңтүстікке қарай 32 шақырым (N 44º55′11,6″ E 062º51′54,5″)
85.
Манас зиратындағы № 66 сағана (Шалбай кесенесі), ХХ ғ. басы
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан оңтүстікке қарай 32 шақырым (N 44°55'09,11" E 062°51'54,22")
86.
Манас зиратындағы № 67 сағана (Күнберген кесенесі), ХХ ғ. басы
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан оңтүстікке қарай 32 шақырым (N 44°55'08,48" E 062°51'54,33")
87.
Манас зиратындағы № 68 сағана (Қожахмет кесенесі), ХІХ-ХХ ғ.ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан оңтүстікке қарай 32 шақырым (N 44°55'07,97" E 062°51'54,46")
88.
Үшназар қорымындағы Ақназар кесенесі, ХVІІІ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан солтүстік-батысқа қарай 35 шақырым (N 45°23'15,36" E 062°27'52,91")
89.
Үшназар қорымындағы Бекназар кесенесі, ХVІІІ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан солтүстік-батысқа қарай 35 шақырым (N 45°23'15,16" E 062°27'53,31")
90.
Үшназар қорымындағы Қосназар кесенесі, ХVІІІ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан солтүстік-батысқа қарай 35 шақырым (N 45°23'15,48" E 062°27'52,56")
91.
Сағана төртқұлақ № 46 (Айғанат кесенесі), ХІХ ғ. соңы
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан солтүстік-батысқа қарай 36 шақырым (N 45°23'04,96" E 062°27'20,12")
92.
Ерқанат кесенесі, ХІХ ғ. соңы
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан солтүстік-батысқа қарай 42 шақырым (N 45°21'46,30" E 062°19'44,48")
93.
Жабағылы зиратындағы Жабағылы кесенесі, ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет

12,5 километров к северо-западу от села Сарыбулак (N 45º17′36,6″ E 062º43′43,1″)
94.
Безымянный мавзолей № 35 в некрополе Жабагылы, ХІХ в.
градостроительство и архитектура
12,5 километров к северо-западу от села Сарыбулак (N 45°17'36,37" E 062°43'43,72")
95.
Башня Косе, ХVІІІ в.
градостроительство и архитектура
16,5 километров к северо-западу от села Сарыбулак (N 45°19'33,86" E 062°42'32,89")
96.
Башня Казангап, ХVІІІ в.
градостроительство и архитектура
25 километров к югу от села Сарыбулак (N 44°58'15,96" E 062°52'17,10")
97.
Мавзолей Найзакул, ХІХ в.
градостроительство и архитектура
6 километров к северо-западу от села Аранды (N 45°37'09,12" E 061°34'31,47")
98.
Мавзолей Айдарлы, начало ХІХ в.
градостроительство и архитектура
2,5 километров к юго-западу от села Жанкожа батыра (N 45º44′11,3″ E 061º47′43,2″)
99.
Мавзолей Еспембет (безымянный мавзолей № 39), конец ХІХ в.
градостроительство и архитектура
25 километров к северо-западу от села Сарыбулак (N 45º24′24,2″E 062º41′57,9″)
100.
Мавзолей Токтыкара, ХІХ в.
градостроительство и архитектура
4,5 километров к северо-западу от села Гани Муратбаева (N 45°51'50,46"E 062°02'21,75")
101.
Мавзолей Танатар катын, конец ХІХ в.
градостроительство и архитектура
31,5 километров к юго-востоку от села Сарыбулак (N 44°56'05,16" E 062°58'18,05")
102.
Башня Узынтам, Х-ХІ в.в.
градостроительство и архитектура
15 километров к юго-западу от села Урмаша Туктибаева (N 45°41'52,52" E 061°21'27,52")
103.
Памятник погибшим во время Гражданской войны, 1957 г.
сооружения монументального искусства
поселок Айтеке би, расположен в парке имени Жалантос Бахадура (N 45°51'6,02" E 062°9'22,75")
104.
Бюст Гани Муратбаева 1964 г.
сооружения монументального искусства
город Казалинск, улица Коркыт ата, № 43 (во дворе школы № 17) (N 45°45'41,84" E 062°06'23,96")
105.
Бюст Героя Советского Союза Урмаша Туктибаева, 1985 г.
сооружения монументального искусства
село Урмаша Туктибаева, улица Урмаша Туктибаева, № 45 (N 45°43'8,84" E 061°30'16,24")
106.
Надгробие Жанкожа батыр 1969 г.
сакральные объекты
125 километров к юго-западу от села Каукей (N 44°12'46,99" E 061°09'16,66")
107.
Надгробие № 36, ХІХ в.
градостроительство и архитектура
12,5 километров к северо-западу от села Сарыбулак (N 45°17'36,6" E 062°43'43,1")
108.
Надгробие № 26 в некрополе Жакайым, ХІХ в.
градостроительство и архитектура
6,7 километров к северу от села Бекарыстан би (N 45°50'43,4" E 061°34'04,7")
109.
Надгробие № 65 б в некрополе Манас, ХІХ в.
градостроительство и архитектура
в некрополе Манас 32 километра к югу
от села Сарыбулак (N 44°55'11,33" E 062°51'55,25")

Сарыбұлақ ауылынан солтүстік-батысқа қарай 12,5 шақырым (N 45º17′36,6″ E 062º43′43,1″)
94.
Жабағылы зиратындағы № 35 атаусыз кесенесі, ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан солтүстік-батысқа қарай 12,5 шақырым (N 45°17'36,37" E 062°43'43,72")
95.
Көсе мұнарасы, ХVІІІ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан солтүстік-батысқа қарай 16,5 шақырым (N 45°19'33,86" E 062°42'32,89")
96.
Қазанғап мұнарасы, ХVІІІ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан оңтүстікке қарай 25 шақырым (N 44°58'15,96" E 062°52'17,10")
97.
Найзақұл кесенесі, ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Аранды ауылынан солтүстік-батысқа қарай 6 шақырым (N 45°37'09,12" E 061°34'31,47")
98.
Айдарлы кесенесі, ХІХ ғ. басы
қала құрылысы және сәулет
Жанқожа батыр ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 2,5 шақырым (N 45º44′11,3″ E 061º47′43,2″)
99.
Еспембет кесенесі, (атаусыз кесене № 39), ХІХ ғ. соңы
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан солтүстік-батысқа қарай 25 шақырым (N 45º24′24,2″ E 062º41′57,9″)
100.
Тоқтықара кесенесі, ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Ғани Мұратбаев ауылынан солтүстік-батысқа қарай 4,5 шақырым (N 45°51'50,46" E 062°02'21,75")
101.
Таңатар қатын кесенесі, ХІХ ғ. соңы
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 31,5 шақырым (N 44°56'05,16" E 062°58'18,05")
102.
Ұзынтам мұнарасы, Х-ХІ ғ.ғ.
қала құрылысы және сәулет
Үрмәш Түктібаев ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 15 шақырым (N 45°41'52,52" E 061°21'27,52")
103.
Азамат соғысында қаза тапқандарға қойылған ескерткіш, 1957 ж.
монументтік өнер құрылысы
Әйтеке би кенті, Жалаңтөс Баһадүр атындағы саябақта орналасқан (N 45°51'6,02" E 062°9'22,75")
104.
Ғани Мұратбаев бюсті, 1964 ж.
монументтік өнер құрылысы
Қазалы қаласы, Қорқыт ата көшесі, № 43 (№ 17 мектептің ауласында) (N 45°45'41,84" E 062°06'23,96")
105.
Кеңес Одағының Батыры Үрмәш Түктібаевтың бюсті, 1985 ж.
монументтік өнер құрылысы
Үрмәш Түктібаев ауылы, Үрмәш Түктібаев көшесі, № 45 (N 45°43'8,84" E 061°30'16,24")
106.
Жанқожа батыр төртқұлағы, 1969 ж.
киелі объекті
Кәукей ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 125 шақырым (N 44°12'46,99" E 061°09'16,66")
107.
№ 36 құлпытасы, ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан солтүстік-батысқа қарай 12,5 шақырым (N 45°17'36,6" E 062°43'43,1")
108.
Жақайым қорымындағы № 26 құлпытас, ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Бекарыстан би ауылынан солтүстікке қарай 6,7 шақырым (N 45°50'43,4" E 061°34'04,7")
109.
Манас қорымындағы № 65 б құлпытас, ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан оңтүстікке қарай 32 шақырым Манас қорымында (N 44°55'11,33" E 062°51'55,25")

110.
Мавзолей Алматулы Самырат, 1922 г.
градостроительство и архитектура
6 километров к юго-западу от села Аксуат (N 45°42'25,7" E 062°47'28,7")
111.
Памятник Айтеке би, 2018 г.
сооружения монументального искусства
поселок Айтеке би, улица Жанкожа Нурмухамедулы, № 130 (N 45°49'32,59" E 062°08'10,32")
112.
Мавзолей Косым кожа, ХVІІІ в.
градостроительство и архитектура
37 километров к югу от села Басыкара (N 45°26'35,05" E 062°14'50,48")
113.
Мавзолей Актау, ХІХ в.
градостроительство и архитектура
40 километров к северо-западу от села Сарыбулак (N 45°24'03,40" E 062°24'30,45")
114.
Сагана Сагымбайука, ХІХ в.
градостроительство и архитектура
44 километров к северо-западу от села Сарыбулак (N 45°20'29,99" E 062°18'03,45")
115.
Мавзолей Жылкелди, ХІХ в.
градостроительство и архитектура
8 километров к северу от села Бекарыстан би (N 45°51'18,14" E 061°34'28,96")
116.
Мечеть Карасакал Еримбет, 1880 г.
градостроительство и архитектура
27 километров к востоку от села Лакалы (N 45°18'09,24" E 062°10'36,72")
117.
Безымянный мавзолей № 70, конец ХІХ в.
градостроительство и архитектура
1,5 километра к северо-востоку от села Жанкожа батыра (N 45°46'18,36" E 061°50'38,23")
118.
Мавзолей Егизбай, 1927 г.
градостроительство и архитектура
расположен в селе Жанкожа батыра (N 45°45'28,08" E 061°48'52,89")
119.
Сагана Моншак, ХХ в.
градостроительство и архитектура
17 километров к северо-западу от села Сарыбулак (N 45°16'41,60" E 062°38'23,57")
120.
Здание мастерской № 1 локомотивного депо, 1905 г.
градостроительство и архитектура
поселок Айтеке би, улица Якова Михайлюка, № 31 (N 45°51'19,7" E 062°09'06,2")
121.
Здание мастерской № 2 локомотивного депо, 1905 г.
градостроительство и архитектура
поселок Айтеке би, улица Якова Михайлюка, № 31 (N 45°51'19,7" E 062°09'06,2")
122.
Памятник Казалинцам, погибшим в Великой Отечественной войне, 1980 г.
сооружения монументального искусства
поселок Айтеке би, улица Кашакбая Пиримова, № 5 (N 45°50'08,36" E 062°08'53,69")
123.
Памятник Гани Муратбаева, 1986 г.
сооружения монументального искусства
город Казалинск, улица Коркыт ата, № 24 (N 45°45'46,36" E 062°06'04,22")
124.
Памятник воинам, павшим в Великой Отечественной войне, 1988-1989 г.г.
сооружения монументального искусства
поселок Айтеке би, расположен в парке "Жеңіс" (N 45°49'49,60" E 062°09'24,88")
125.
Мавзолей Жанкожа батыра, 1992 г.
градостроительство и архитектура
4 километра к югу от поселка Айтеке би (N 45°48'42,94" E 062°07'39,73")
126.
Памятник Айтеке би, 2000 г.
сооружения монументального искусства
поселок Айтеке би, расположен на улице Айтеке би (N 45°51'04,33"E 062°09'26,55")

110.
Алматұлы Самырат кесенесі, 1922 ж.
қала құрылысы және сәулет
Ақсуат ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 6 шақырым (N 45°42'25,7" E 062°47'28,7")
111.
Әйтеке би ескерткіші, 2018 ж.
монументтік өнер құрылысы
Әйтеке би кенті, Жанқожа Нұрмұхамедұлы көшесі, № 130 (N 45°49'32,59" E 062°08'10,32")
112.
Қосым қожа кесенесі, ХVІІІ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Басықара ауылынан оңтүстікке қарай 37 шақырым (N 45°26'35,05" E 062°14'50,48")
113.
Ақтау кесенесі, ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан солтүстік-батысқа қарай 40 шақырым (N 45°24'03,40" E 062°24'30,45")
114.
Сағымбайука сағанасы, ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан солтүстік-батысқа қарай 44 шақырым (N 45°20'29,99" E 062°18'03,45")
115.
Жылкелді кесенесі, ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Бекарыстан би ауылынан солтүстікке қарай 8 шақырым (N 45°51'18,14" E 061°34'28,96")
116.
Қарасақал Ерімбет мешіті, 1880 ж.
қала құрылысы және сәулет
Лақалы ауылынан шығысқа қарай 27 шақырым (N 45°18'09,24" E 062°10'36,72")
117.
№ 70 атаусыз кесене, ХІХ ғ. соңы
қала құрылысы және сәулет
Жанқожа батыр ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 1,5 шақырым (N 45°46'18,36" E 061°50'38,23")
118.
Егізбай кесенесі, 1927 ж.
қала құрылысы және сәулет
Жанқожа батыр ауылында орналасқан (N 45°45'28,08" E 061°48'52,89")
119.
Моншақ сағанасы, ХХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан солтүстік-батысқа қарай 17 шақырым (N 45°16'41,60" E 062°38'23,57")
120.
Локомотив депосының № 1 шеберханасының ғимараты, 1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Әйтеке би кенті, Яков Михайлюк көшесі, № 31 (N 45°51'19,7" E 062°09'06,2")
121.
Локомотив депосының № 2 шеберханасының ғимараты, 1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Әйтеке би кенті, Яков Михайлюк көшесі, № 31 (N 45°51'19,7" E 062°09'06,2")
122.
Ұлы Отан соғысында қаза тапқан Қазалылықтарға арналған ескерткіш, 1980 ж.
монументтік өнер құрылысы
Әйтеке би кенті, Қашақбай Пірімов көшесі, № 5 (N 45°50'08,36" E 062°08'53,69")
123.
Ғани Мұратбаев ескерткіші, 1986 ж.
монументтік өнер құрылысы
Қазалы қаласы, Қорқыт ата көшесі, № 24 (N 45°45'46,36" E 062°06'04,22")
124.
Ұлы Отан соғысында қаза тапқан жауынгерлерге арналған ескерткіш, 1988-1989 ж.ж.
монументтік өнер құрылысы
Әйтеке би кенті, "Жеңіс" саябағында орналасқан (N 45°49'49,60" E 062°09'24,88")
125.
Жанқожа батыр кесенесі, 1992 ж.
қала құрылысы және сәулет
Әйтеке би кентінен оңтүстікке қарай 4 шақырым (N 45°48'42,94" E 062°07'39,73")
126.
Әйтеке би ескерткіші, 2000 ж.
монументтік өнер құрылысы
Әйтеке би кенті, Әйтеке би көшесінде орналасқан (N 45°51'04,33" E 062°09'26,55")

127.
Памятник Карасакал Еримбет, 2006 г.
сооружения монументального искусства
город Казалинск, расположен на улице Урмаша Туктибаева (N 45°45'47,71" E 062°06'01,82")
128.
Бюст Каныш Сатпаева, 2012 г.
сооружения монументального искусства
поселок Айтеке би, улица Жанкожа Нурмухамедулы, № 92 (N 45°50'28,59" E 062°08'51,64")
129.
Памятник Бегим ана, 2016 г.
сооружения монументального искусства
поселок Айтеке би, расположен на улице Кашакбая Пиримова (N 45°50'24,94" E 062°08'10,91")
130.
Памятник жертвам Асанского восстания, 2016 г.
сооружения монументального искусства
поселок Айтеке би, расположен на улице Кашакбая Пиримова (N 45°50'19,93" E 062°08'28,02")
131.
Бюсты героев Советского Союза, героев Социалистического труда, государственных и общественных деятелей, 2016 г. (У. Туктибаев, М. Балмагамбетов, Г. Шляпин, Я. Михайлюк, В. Счастнов, А. Динисламов, Д. Маханов, К. Оразалиева, К. Алимаев, П. Пак, А. Тыныбаев, Е. Кошербаев, Е. Бозгулов)
сооружения монументального искусства
поселок Айтеке би, улица Кашакбая Пиримова, расположен в парке "Жеңіс" (N 45°49'59,08"E 062°09'31,79")
132.
Бюст Роза Багланова, 2015 г.
сооружения монументального искусства
поселок Айтеке би, расположен во дворе дома культуры (N 45°49'56,99" E 062°09'38,51")
133.
Памятник Жалантос Бахадура, 2021 г.
сооружения монументального искусства
поселок Айтеке би, улица Жанкожа Нурмухамедулы, № 135 б (N 45°48'35,10" E 062°07'34,10")
134.
Бюст Бегалы Айтбембета, 2021 г.
сооружения монументального искусства
поселок Айтеке би, улица Жанкожа Нурмухамедулы, № 181 (N 45°49'20,30" E 062°08'14,80")
135.
Бюст Кашакбая Пиримова, 2012 г.
сооружения монументального искусства
село Жалантос батыра, улица Абдираман Тилеубаева, № 10 (N 45°81'49,45" E 062°25'29,26")
Кармакшинский район
136.
Городище Моншакты асар, V-ІХ в.в. н.э.
археология
48 километров к юго-востоку от поселка Жосалы, 13 километров к востоку от села Акжар (N 45°04'53,25" E 064°15'13,10")
137.
Городище Тас асар, VІ-VІІ в.в. н.э.
археология
12 километров к северо-западу от села Турмагамбета (N 45°07'44,0'' E 063°47'40,0'')
138.
Городище Алыпкорган, ІV-ІІ в.в. д.н.э.
археология
25 километров к юго-востоку от города Байконур, 65 километров к юго-востоку от поселка Жосалы (N 45°22'49,44" E 063°00'27,73")
139.
Городище Сортобе, VІІ-ІХ в.в.
археология
12 километров к западу от поселка Жосалы (N 45°27'38,54" E 063°57'34,01")
140.
Городище Аралбай, ХVІІІ-ХІХ в.в.
археология
145 километров к юго-западу от села Таимбета Комекбаева (N 43°45'49,9'' E 062°17'17,6'')
141.
Городище Жаман асар, І тысячелетие н.э.
археология

127.
Қарасақал Ерімбет ескерткіші, 2006 ж.
монументтік өнер құрылысы
Қазалы қаласы, Үрмәш Түктібаев көшесінде орналасқан (N 45°45'47,71" E 062°06'01,82")
128.
Қаныш Сәтпаев бюсті, 2012 ж.
монументтік өнер құрылысы
Әйтеке би кенті, Жанқожа Нұрмұхамедұлы көшесі, № 92 (N 45°50'28,59" E 062°08'51,64")
129.
Бегім ана ескерткіші, 2016 ж.
монументтік өнер құрылысы
Әйтеке би кенті, Қашақбай Пірімов көшесінде орналасқан (N 45°50'24,94" E 062°08'10,91")
130.
Асандар көтерілісі ескерткіші, 2016 ж.
монументтік өнер құрылысы
Әйтеке би кенті, Қашақбай Пірімов көшесінде орналасқан (N 45°50'19,93" E 062°08'28,02")
131.
Кеңес Одағы батырларының, Социалистік Еңбек ерлерінің, мемлекет және қоғам қайраткерлерінің бюсттері, 2016 ж. (Ү. Түктібаев, М. Балмағамбетов, Г. Шляпин, Я. Михайлюк, В. Счастнов, Ә. Дінісламов, Д. Маханов, К. Оразалиева, К. Әлимаев, П. Пак, Ә. Тыныбаев, Е. Көшербаев, Е. Бозғұлов)
монументтік өнер құрылысы
Әйтеке би кенті, Қашақбай Пірімов көшесі, "Жеңіс" саябағында орналасқан (N 45°49'59,08" E 062°09'31,79")
132.
Роза Бағланова бюсті, 2015 ж.
монументтік өнер құрылысы
Әйтеке би кенті, мәдениет үйінің ауласында орналасқан (N 45°49'56,99" E 062°09'38,51")
133.
Жалаңтөс Баһадүр ескерткіші, 2021 ж.
монументтік өнер құрылысы
Әйтеке би кенті, Жанқожа Нұрмұхамедұлы көшесі, № 135 б (N 45°48'35,10" E 062°07'34,10")
134.
Бегалы Әйтбембет бюсті, 2021 ж.
монументтік өнер құрылысы
Әйтеке би кенті, Жанқожа Нұрмұхамедұлы көшесі, № 181
(N 45°49'20,30" E 062°08'14,80")
135.
Қашақбай Пірімов бюсті, 2012 ж.
монументтік өнер құрылысы
Жалаңтөс батыр ауылы, Әбдіраман Тілеубаев көшесі, № 10 (N 45°81'49,45" E 062°25'29,26")
Қармақшы ауданы
136.
Моншақты асар қалашығы, б.д. V-ІХ ғ.ғ.
археология
Жосалы кентінен оңтүстік-шығысқа қарай 48 шақырым, Ақжар ауылынан шығысқа қарай 13 шақырым (N 45°04'53,25" E 064°15'13,10")
137.
Тас асар қалашығы, б.д. VІ-VІІ ғ.ғ.
археология
Тұрмағамбет ауылынан солтүстік-батысқа қарай 12 шақырым (N 45°07'44,0'' E 063°47'40,0'')
138.
Алыпқорған қалашығы, б.д.д. ІV-ІІ ғ.ғ.
археология
Байқоңыр қаласынан оңтүстік-шығысқа қарай 25 шақырым, Жосалы кентінен оңтүстік-шығысқа қарай 65 шақырым (N 45°22'49,44" E 063°00'27,73")
139.
Сортөбе қалашығы, VІІ-ІХ ғ.ғ.
археология
Жосалы кентінен батысқа қарай 12 шақырым (N 45°27'38,54" E 063°57'34,01")
140.
Аралбай қалашығы, ХVІІІ-ХІХ ғ.ғ.
археология
Тәйімбет Көмекбаев ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 145 шақырым (N 43°45'49,9'' E 062°17'17,6'')
141.
Жаман асар қалашығы, б.д. І мыңжылдық
археология

22 километра к северу от села Таимбета Комекбаева (N 45°02'03,97" E 063°08'46,00")
142.
Городище Орынбай кала, ХVІІІ-ХІХ в.в.
археология
130 километров к юго-западу от села Таимбета Комекбаева (N 43°50'21,6'' E 062°32'03,0'')
143.
Городище Сенгиртам, ІV-ІІ в.в. д.н.э.
археология
81,5 километров к югу от села Таимбета Комекбаева (N 44°06'30,51" E 063°18'38,10")
144.
Крепость Кабыла, ІV-ІІ в.в. д.н.э.
археология
47 километров к юго-западу от села Таимбета Комекбаева (N 44°28'19,55" E 062°54'18,94")
145.
Городище Инкар-кала, ІV-ІІ в.в. д.н.э.
археология
96 километров к югу от села Таимбета Комекбаева (N 44°03'27,1'' E 062°58'24,1'')
146.
Городище Асар, конец І тысячелетия д.н.э. - середина І тысячелетия н.э.
археология
9 километров к юго-западу от села Куандария (N 44°44'23,53" E 063°19'59,37")
147.
Могила Коркыт ата Х-ХІ в.в.
градостроительство и архитектура
18 километров к северо-западу от поселка Жосалы (N 45°35'33,9'' E 063°55'25,9'')
148.
Мавзолей Марал ишан, ХІХ в.
сакральные объекты
18 километров к востоку от поселка Жосалы (N 45°31'04,01" E 064°16'22,28")
149.
Мавзолей Калкай ишан, ХІХ в.
сакральные объекты
18 километров к востоку от поселка Жосалы (N 45°31'02,26" E 064°16'27,53")
150.
Здание железнодорожного вокзала, ХХ в.
градостроительство и архитектура
поселок Жосалы, улица Ерназар Сексенбаева, № 6 (N 45°29'28,37" E 064°5'10,91")
151.
Водонапорная башня, ХХ в.
градостроительство и архитектура
поселок Жосалы, улица Таимбета Комекбаева, б/н (N 45°29'25,28" E 064°5'14,50")
152.
Башня Еламан, ХVІІІ-ХІХ в.в.
градостроительство и архитектура
44,3 километра к юго-западу от села Куандария (N 44°23'27,85" E 063°20'35,19")
153.
Водонапорная башня, 1902 г.
градостроительство и архитектура
железнодорожная станция Дирментобе (N 45°44'28,52" E 063°38'0,21")
154.
Башня Мунаралы, ХVІІІ в.
градостроительство и архитектура
22,5 километров к юго-западу от села Кекирели (N 43°49'51,48" E 062°20'20,73")
155.
Мавзолей Тыхы батыра, ХІХ в.
градостроительство и архитектура
12,3 километра к юго-западу от села Кекирели (N 43°50'49,45" E 062°28'24,43")
156.
Мавзолей Еркебая, ХІХ в.
градостроительство и архитектура
33,5 километров к северо-востоку от села Кекирели, 10 километров к юго-западу от городища Чирик-Рабат (N 44°00'29,21"E 062°49'09,66")
157.
Мавзолей Акмамбет, ХІХ в.
градостроительство и архитектура
22 километра к юго-западу от села Кекирели (N 43°46'13,20" E 062°24'3,34")
158.
Мавзолей Алимбая, ХІХ в.
градостроительство и архитектура
14 километров к юго-востоку от села Таимбета Комекбаева (N 44°43'43,6'' E 063°15'08,5'')
159.
Мавзолей Толеген катын, начало ХІХ в.
градостроительство и архитектура

Тәйімбет Көмекбаев ауылынан солтүстікке қарай 22 шақырым (N 45°02'03,97" E 063°08'46,00")
142.
Орынбай қала қалашығы, ХVІІІ-ХІХ ғ.ғ.
археология
Тәйімбет Көмекбаев ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 130 шақырым (N 43°50'21,6'' E 062°32'03,0'')
143.
Сеңгіртам қалашығы, б.д.д. ІV-ІІ ғ.ғ.
археология
Тәйімбет Көмекбаев ауылынан оңтүстікке қарай 81,5 шақырым (N 44°06'30,51" E 063°18'38,10")
144.
Қабыл қорғаны, б.д.д. ІV-ІІ ғ.ғ.
археология
Тәйімбет Көмекбаев ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 47 шақырым (N 44°28'19,55" E 062°54'18,94")
145.
Іңкәр-қала қалашығы, б.д.д. ІV-ІІ ғ.ғ.
археология
Тәйімбет Көмекбаев ауылынан оңтүстікке қарай 96 шақырым (N 44°03'27,1'' E 062°58'24,1'')
146.
Асар қалашығы, б.д.д. І мыңжылдықтың соңы - б.д. І мыңжылдықтың ортасы
археология
Қуаңдария ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 9 шақырым (N 44°44'23,53" E 063°19'59,37")
147.
Қорқыт ата мазары, Х-ХІ ғ.ғ.
қала құрылысы және сәулет
Жосалы кентінен солтүстік-батысқа қарай 18 шақырым (N 45°35'33,9'' E 063°55'25,9'')
148.
Марал ишан кесенесі, ХІХ ғ.
киелі объекті
Жосалы кентінен шығысқа қарай 18 шақырым (N 45°31'04,01" E 064°16'22,28")
149.
Қалқай ишан кесенесі, ХІХ ғ.
киелі объекті
Жосалы кентінен шығысқа қарай 18 шақырым (N 45°31'02,26" E 064°16'27,53")
150.
Теміржол вокзалы ғимараты, ХХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Жосалы кенті,
Ерназар Сексенбаев көшесі, № 6 (N 45°29'28,37'' E 064°5'10,91'')
151.
Су қыспақты мұнара, ХХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Жосалы кенті, Тәйімбет Көмекбаев көшесі, н/з (N 45°29'25,28" E 064° 5'14,50")
152.
Еламан мұнарасы, ХVІІІ-ХІХ ғ.ғ.
қала құрылысы және сәулет
Қуаңдария ауылынан оңтүстік-батысқа
қарай 44,3 шақырым (N 44°23'27,85" E 063°20'35,19")
153.
Су қыспақты мұнара, 1902 ж.
қала құрылысы және сәулет
Дерментөбе теміржол стансасы (N 45°44'28,52" E 063°38'0,21")
154.
Мұнаралы мұнарасы, ХVІІІ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Кекірелі ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 22,5 шақырым (N 43°49'51,48" E 062°20'20,73")
155.
Тықы батыр кесенесі, ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Кекірелі ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 12,3 шақырым (N 43°50'49,45" E 062°28'24,43")
156.
Еркебай кесенесі, ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Кекірелі ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 33,5 шақырым, Шірік-Рабат қалашығынан оңтүстік-батысқа қарай 10 шақырым (N 44°00'29,21" E 062°49'09,66")
157.
Ақмамбет кесенесі, ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Кекірелі ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 22 шақырым (N 43°46'13,20" E 062°24'3,34")
158.
Әлімбай кесенесі, ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Тәйімбет Көмекбаев ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 14 шақырым (N 44°43'43,6'' E 063°15'08,5'')
159.
Төлеген қатын кесенесі, ХІХ ғ. басы
қала құрылысы және сәулет

9 километров к юго-востоку от села Куандария (N 44°46'36,4'' E 063°31'37,0'')
160.
Водонапорная башня, 1902 г.
градостроительство и архитектура
cтанция Коркыт (N 45°37'31,60" E 063°54'41,67")
161.
Мавзолей Карамырза, ХІХ в.
градостроительство и архитектура
7 километров к юго-западу от села Куандария (N 44°46'10,28" E 063°20'54,33")
162.
Памятный знак Турмагамбет Изтилеуова, ХХ в.
градостроительство и архитектура
село Турмагамбет, улица Ешнияз сала, № 1 (N 45°04'57,5" Е 063°57'02,0")
163.
Крепость Баланды 1 (Буланды) IІІ-II в.в. д.н.э.
археология
70 километров к югу от села Куандария (N 44°09'27,3" Е 063°22'43,6")
164.
Мавзолей Белтам, IV-ІІ в.в. д.н.э.
археология
98 километров к юго-западу от села Таимбета Комекбаева (N 44°06'53,9" Е 062°29'11,4")
165.
Городище Косбала-асар, І-ІХ в.в.
археология
9 километров к востоку от села Актобе (N 45°07'12,7" E 064°15'46,1")
166.
Поселение Арсыбай 1, 2, ХІІ-ХV в.в.
археология
112/118 километров к юго-западу от села Таимбета Комекбаева (N 43°56'47,90" E 062°32'09,30") (N 43°55'30,50" E 062°26'01,70")
167.
Крепость Карабас, ІV-ІІ в.в. д.н.э.
археология
90 километров к югу от села Таимбета Комекбаева (N 44°05'45,00" E 062°47'32,70")
168.
Поселение Кекирели, ХІІ-ХV в.в.
археология
110 километров к юго-западу от села Таимбета Комекбаева (N 43°57'08,80" E 062°37'17,90")
169.
Поселение Тулак, ХІ-ХV в.в.
археология
117 километров к юго-западу от села Таимбета Комекбаева (N 43°58'00,80" E 062°22'36,90")
170.
Поселение Усадьба 3, ХІІІ-ХV в.в.
археология
125 километров к юго-западу от села Таимбета Комекбаева (N 43°48'48,10" E 062°30'37,80")
171.
Городище Шах асар, V-Х в.в.
археология
3 километра к северо-востоку от села ІІІ Интернационал (N 45°13'03,90" E 064°09'22,30")
172.
Городище Мырзалы, ХІІ-ХІV в.в.
археология
143 километра к юго-западу от села Таимбета Комекбаева (N 43°46'09,80" E 062°12'27,80")
173.
Поселение Сырлытам, ХІІ-ХV в.в.
археология
103 километра к юго-западу от села Таимбета Комекбаева (N 43°59'06,20" E 062°42'08,50")
174.
Поселение 2, ранний железный век
археология
85 километров к югу от села Таимбета Комекбаева (N 44°04'01,90" E 063°04'35,20")
175.
Курган Бестам, І тысячелетие н.э.
археология
120 километров к юго-западу от села Таимбета Комекбаева (N 43°51'34,30" E 062°36'14,40")
176.
Городище Бегим, ХVІІ-ХІХ в.в.
археология
128 километров к югу от села Таимбета Комекбаева (N 43°48'40,50" E 062°29'04,80")
177.
Городище Карак асар, І половина І тысячелетия н.э.
археология
5 километров к северо-западу от села Таимбета Комекбаева (N 44°52'52,30" E 063°08'55,60")

Қуаңдария ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 9 шақырым (N 44°46'36,4'' E 063°31'37,0'')
160.
Су қыспақты мұнара, 1902 ж.
қала құрылысы және сәулет
Қорқыт стансасы (N 45°37'31,60" E 063°54'41,67")
161.
Қарамырза кесенесі, ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Қуаңдария ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 7 шақырым (N 44°46'10,28" E 063°20'54,33")
162.
Тұрмағамбет Ізтілеуовтің ескерткіш таңбасы, ХХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Тұрмағамбет ауылы, Ешнияз сал көшесі, № 1 (N 45°04'57,5" Е 063°57'02,0")
163.
Баланды І (Бұланды) қамалы, б.д.д. ІІІ-ІІ ғ.ғ.
археология
Қуаңдария ауылынан оңтүстікке қарай 70 шақырым (N 44°09'27,3" Е 063°22'43,6")
164.
Белтам кесенесі, б.д.д. ІV-ІІ ғ.ғ.
археология
Тәйімбет Көмекбаев ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 98 шақырым (N 44°06'53,9" Е 062°29'11,4")
165.
Қосбала-асар қалашығы, І-ІХ ғ.ғ.
археология
Ақтөбе ауылынан шығысқа қарай 9 шақырым (N 45°07'12,7" E 064°15'46,1")
166.
Арсыбай 1, 2 қонысы, ХІІ-ХV ғ.ғ.
археология
Тәйімбет Көмекбаев ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 112/118 шақырым (N 43°56'47,90" E 062°32'09,30") (N 43°55'30,50" E 062°26'01,70")
167.
Қарабас бекінісі, б.д.д. ІV-ІІ ғ.ғ.
археология
Тәйімбет Көмекбаев ауылынан оңтүстікке қарай 90 шақырым (N 44°05'45,00" E 062°47'32,70")
168.
Кекірелі қонысы, ХІІ-ХV ғ.ғ.
археология
Тәйімбет Көмекбаев ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 110 шақырым (N 43°57'08,80" E 062°37'17,90")
169.
Тулақ қонысы, ХІ-ХV ғ.ғ.
археология
Тәйімбет Көмекбаев ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 117 шақырым (N 43°58'00,80" E 062°22'36,90")
170.
Үй-жай 3 қонысы, ХІІІ-ХV ғ.ғ.
археология
Тәйімбет Көмекбаев ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 125 шақырым (N 43°48'48,10" E 062°30'37,80")
171.
Шах асар қалашығы, V-Х ғ.ғ.
археология
ІІІ Интернационал ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 3 шақырым (N 45°13'03,90" E 064°09'22,30")
172.
Мырзалы қалашығы, ХІІ-ХІV ғ.ғ.
археология
Тәйімбет Көмекбаев ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 143 шақырым (N 43°46'09,80" E 062°12'27,80")
173.
Сырлытам қонысы, ХІІ-ХV ғ.ғ.
археология
Тәйімбет Көмекбаев ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 103 шақырым (N 43°59'06,20" E 062°42'08,50")
174.
Қоныс 2, ерте темір дәуірі
археология
Тәйімбет Көмекбаев ауылынан оңтүстікке қарай 85 шақырым (N 44°04'01,90" E 063°04'35,20")
175.
Бестам обасы, б.д. І мыңжылдығы
археология
Тәйімбет Көмекбаев ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 120 шақырым (N 43°51'34,30" E 062°36'14,40")
176.
Бегім қалашығы, ХVІІ-ХІХ ғ.ғ.
археология
Тәйімбет Көмекбаев ауылынан оңтүстікке қарай 128 шақырым (N 43°48'40,50" E 062°29'04,80")
177.
Қарақ асар қалашығы, б.д. І мыңжылдығының І жартысы
археология
Тәйімбет Көмекбаев ауылынан солтүстік-батысқа қарай 5 шақырым (N 44°52'52,30" E 063°08'55,60")

195.
Городище Кумкала І, ХІІ-ХІV в.в.
археология
33,5 километров к юго-востоку от села Аккыр (N 44°28'57,9'' E 064°10'00,2'')
196.
Городище Кумкала ІІ, ХІІ-ХІV в.в.
археология
35,8 километров к юго-востоку от села Аккыр, 4 километров к юго-востоку от городище Кумкала І (N 44°28'35,7'' E 064°13'32,4'')
197.
Городище Рабат катын (Катын кала), ХІІ-ХІХ в.в.
археология
8 километров к северо-западу от села Аккыр (N 44°50'15,5'' E 064°00'31,0'')
198.
Городище Безымянный асар (Кара-асар), VІ-ІХ в.в. н.э.
археология
3 километра к северо-западу от села Бухарбай батыра, 12 километров к юго-западу от поселка Жалагаш (N 45°00'23,7'' E 064°33'53,9'')
199.
Городище Сорлыасар, VI-ІХ в.в. н.э.
археология
3 километров к юго-востоку от села Бухарбай батыра, 12,6 километров к юго-западу от поселка Жалагаш (N 44°58'15,19" E 064°37'32,06")
200.
Городище Коктонды асар, V-ІХ в.в. н.э.
археология
9,5 километров к западу от поселка Жалагаш, 10,2 километра к югу от железнодорожной станции Каракеткен (N 45°05'58,6'' E 064°32'48,6'')
201.
Городище Моншакты асар (Жаланаштобе), V-ІХ в.в. н.э.
археология
8,5 километров к юго-востоку от поселка Жалагаш (N 45°02'09,1'' E 064°46'21,6'')
202.
Городище Домалак асар, VI-ІХ в.в. н.э.
археология
11,7 километров к юго-западу от села Тан (N 45°01'12,2'' E 064°17'15,3'')
203.
Городище Кособалы асар, конец І тысячелетия д.н.э. - ІХ в. н.э.
археология
10 километров к юго-западу от села Тан (N 45°01'59,2'' E 064°18'09,7'')
204.
Городище Унгирли асар, конец І тысячелетия д.н.э. - ІХ в. н.э.
археология
9,4 километров к западу от села Тан (N 45°03'30,7'' E 064°18'18,4'')
205.
Тугискен І-ІІ погребальные комплексы, І половина І тысячелетия д.н.э.
археология
98 километров к юго-западу от села Жанадария (N 44°15'32,37" E 063°39'36,08")
206.
Могильник Уйгарак, VІІ-V в.в. д.н.э.
археология
60 километров к югу от села Аккыр (N 44°14'13,22'' E 063°53'18,40'')
207.
Курган Тасшокы, VІІ-V в.в. д.н.э.
археология
6,5 километров к юго-западу от села Есет батыр (N 44°46'20,48'' E 064°33'36,57'')
208.
Городище Кошкар ата тобе, І-VІ в.в. н.э.
археология
200 метров к югу от села Тан (N 45°03'42,98'' E 064°25'13,77'')
209.
Городище Кумарал асар, V-ІХ в.в. н.э.
археология
7,5 километров к северо-западу от села Бухарбай батыра (N 45°01'35,35'' E 064°31'01,42'')
210.
Поселение Мортык кала, ХІІ-ХІV в.в. н.э.
археология
34,6 километров к юго-востоку от села Аккыр (N 44°29'25,46'' E 064°14'06,59'')
211.
Городище Егембай, ХІІ-ХІV в.в. н.э.
археология
18 километров к юго-западу
от села Жанадария
(N 44°32'17,44'' E 064°37'59,63'')

195.
Құмқала І қалашығы, ХІІ-ХІV ғ.ғ.
археология
Аққыр ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 33,5 шақырым (N 44°28'57,9'' E 064°10'00,2'')
196.
Құмқала ІІ қалашығы, ХІІ-ХІV ғ.ғ.
археология
Аққыр ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 35,8 шақырым, Құмқала І қалашығынан оңтүстік-шығысқа қарай 4 шақырым (N 44°28'35,7'' E 064°13'32,4'')
197.
Рабат қатын (Қатын қала) қалашығы, ХІІ-ХІХ ғ.ғ.
археология
Аққыр ауылынан солтүстік-батысқа қарай 8 шақырым (N 44°50'15,5'' E 064°00'31,0'')
198.
Атаусыз асар қалашығы (Қара-асар), б.д. VI-ІХ ғ.ғ.
археология
Бұхарбай батыр ауылынан солтүстік-батысқа қарай 3 шақырым, Жалағаш кентінен оңтүстік-батысқа қарай 12 шақырым (N 45°00'23,7'' E 064°33'53,9'')
199.
Сорлыасар қалашығы, б.д. VІ-ІХ ғ.ғ.
археология
Бұхарбай батыр ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 3 шақырым, Жалағаш кентінен оңтүстік-батысқа қарай 12,6 шақырым (N 44°58'15,19" E 064°37'32,06")
200.
Көктонды асар қалашығы, б.д. V-ІХ ғ.ғ.
археология
Жалағаш кентінен батысқа қарай 9,5 шақырым, Қаракеткен теміржол стансасынан оңтүстікке қарай 10,2 шақырым (N 45°05'58,6'' E 064°32'48,6'')
201.
Моншақты асар қалашығы (Жалаңаштөбе), б.д. V-ІХ ғ.ғ.
археология
Жалағаш кентінен оңтүстік-шығысқа қарай 8,5 шақырым (N 45°02'09,1'' E 064°46'21,6'')
202.
Домалақ асар қалашығы, б.д. VІ-ІХ ғ.ғ.
археология
Таң ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 11,7 шақырым (N 45°01'12,2'' E 064°17'15,3'')
203.
Қособалы асар қалашығы, б.д.д. І мыңжылдықтың соңы - б.д. ІХ ғ.
археология
Таң ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 10 шақырым (N 45°01'59,2'' E 064°18'09,7'')
204.
Үңгірлі асар қалашығы, б.д.д. І мыңжылдықтың соңы - б.д. ІХ ғ.
археология
Таң ауылынан батысқа қарай 9,4 шақырым (N 45°03'30,7'' E 064°18'18,4'')
205.
Түгіскен І-ІІ жерлеу кешендері, б.д.д. І мыңжылдықтың
І жартысы
археология
Жаңадария ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 98 шақырым (N 44°15'32,37" E 063°39'36,08")
206.
Ұйғарақ қорымы, б.д.д. VІІ-V ғ.ғ.
археология
Аққыр ауылынан оңтүстікке қарай 60 шақырым (N 44°14'13,22'' E 063°53'18,40'')
207.
Тасшоқы обасы, б.д.д. VІІ-V ғ.ғ.
археология
Есет батыр ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 6,5 шақырым (N 44°46'20,48'' E 064°33'36,57'')
208.
Қошқар ата төбе қалашығы, б.д. І-VІ ғ.ғ.
археология
Таң ауылынан оңтүстікке қарай 200 метр (N 45°03'42,98'' E 064°25'13,77'')
209.
Құмарал асар қалашығы, б.д. V-ІХ ғ.ғ.
археология
Бұқарбай батыр ауылынан солтүстік-батысқа қарай 7,5 шақырым (N 45°01'35,35'' E 064°31'01,42'')
210.
Мортық қала қонысы, б.д. ХІІ-ХІV ғ.ғ.
археология
Аққыр ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 34,6 шақырым (N 44°29'25,46'' E 064°14'06,59'')
211.
Егембай қалашығы, б.д. ХІІ-ХІV ғ.ғ.
археология
Жаңадария ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 18 шақырым (N 44°32'17,44'' E 064°37'59,63'')

212.
Крепость Кожанияз, ХІХ в.
археология
5 километров к северо-западу от села Аккыр (N 44°46'45,09'' E 063°57'56,17'')
213.
Мавзолей Буланды ІV, ІV-ІІ в.в. д.н.э.
градостроительство и архитектура
117 километров к юго-западу от села Жанадария (N 44°10'02,12" E 063°26'15,98")
214.
Мавзолей Арык ишан, 1883 г.
градостроительство и архитектура
4 километра к юго-востоку от села Есет батыр (N 44°47'05,57" E 064°39'33,69")
215.
Мавзолей Сармана, начало ХІХ в.
градостроительство и архитектура
10 километров к северо-западу от села Аккыр (N 44°47'56,7'' E 063°57'37,7'')
216.
Мавзолей Акмырза, начало ХХ в.
градостроительство и архитектура
14 километров к северо-западу от села Аккыр (N 44°49'32,04" E 063°58'25,56")
217.
Мавзолей Катынтам (Кызтам), ХІХ в.
градостроительство и архитектура
9 километров к востоку от села Аккыр, 21 километр к юго-западу от села Жанаталап (N 44°46'56,2'' E 064°09'11,4'')
218.
Дом Убиса, ХІХ в.
градостроительство и архитектура
54 километра к юго-западу от села Аккыр (N 44°18'48,90" E 063°47'24,34")
219.
Мечеть Иманкула, 1908 г.
сакральные объекты
поселок Жалагаш, улица Желтоксан, № 5 (N 45°4'43,9'' E 064°40'52,5'')
220.
Башня Сакей, ХVІІІ в.
градостроительство и архитектура
10 километров к северо-западу от села Жанадария (N 44°43'53,72" E 064°36'24,98")
221.
Башня Жаманкара, ХVІІІ в.
градостроительство и архитектура
13 километров к северо-западу от села Жанадария (N 44°43'53,04" E 064°34'14,33")
222.
Башня Жомарт, ХVІІІ в.
градостроительство и архитектура
24 километра к западу от села Жанадария (N 44°40'23,00" E 064°25'27,15")
223.
Башня Бытык, ХVІІІ в.
градостроительство и архитектура
17 километров к западу от села Жанадария (N 44°41'52,29" E 064°30'16,46")
224.
Мавзолей Айкожа, ХІХ в.
градостроительство и архитектура
20 километров к западу от села Жанадария (N 44°40'55,30" E 064°27'27,81")
225.
Мавзолей Елемеса, 1873 г.
градостроительство и архитектура
14 километров к юго-западу от села Жанадария (N 44°35'59,36" E 064°39'10,18")
226.
Мавзолей Сары ишана, ХІХ в.
градостроительство и архитектура
40 километров к юго-западу от села Жанадария (N 44°34'20,05" E 064°14'32,62")
227.
Мавзолей Сатпая, ХVІІІ-ХІХ в.в.
градостроительство и архитектура
51,5 километров к юго-западу от села Жанадария (N 44°30'23,99" E 064°07'35,47")
228.
Мавзолей Тумен аулие, ХІХ в.
сакральные объекты
4,5 километров к северо-западу от села Мурали Шаменова, 7 километров к юго-западу от железнодорожной станции Каракеткен (N 45°08'59,65" E 064°26'54,93")
229.
Мавзолей Мысык, начало ХІХ в.
градостроительство и архитектура
28 километров к западу от села Аккыр (N 44°45'57,49" E 063°40'34,37")

212.
Қожанияз бекінісі, ХІХ ғ.
археология
Аққыр ауылынан солтүстік-батысқа қарай 5 шақырым (N 44°46'45,09'' E 063°57'56,17'')
213.
Бұланды ІV кесенесі, б.д.д. ІV-ІІ ғ.ғ.
қала құрылысы және сәулет
Жаңадария ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 117 шақырым (N 44°10'02,12" E 063°26'15,98")
214.
Арық ишан кесенесі, 1883 ж.
қала құрылысы және сәулет
Есет батыр ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 4 шақырым (N 44°47'05,57" E 064°39'33,69")
215.
Сарман кесенесі, ХІХ ғ. басы
қала құрылысы және сәулет
Аққыр ауылынан солтүстік-батысқа қарай 10 шақырым (N 44°47'56,7'' E 063°57'37,7'')
216.
Ақмырза кесенесі, ХХ ғ. басы
қала құрылысы және сәулет
Аққыр ауылынан солтүстік-батысқа қарай 14 шақырым (N 44°49'32,04" E 063°58'25,56")
217.
Қатынтам (Қызтам) кесенесі, ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Аққыр ауылынан шығысқа қарай 9 шақырым, Жаңаталап ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 21 шақырым (N 44°46'56,2'' E 064°09'11,4'')
218.
Үбістің үйтамы, ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Аққыр ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 54 шақырым (N 44°18'48,90" E 063°47'24,34")
219.
Иманқұл мешіті, 1908 ж.
киелі объекті
Жалағаш кенті, Желтоқсан көшесі, № 5 (N 45°4'43,9'' E 064°40'52,5'')
220.
Сәкей мұнарасы, ХVІІІ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Жаңадария ауылынан солтүстік-батысқа қарай 10 шақырым (N 44°43'53,72" E 064°36'24,98")
221.
Жаманқара мұнарасы, ХVІІІ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Жаңадария ауылынан солтүстік-батысқа қарай 13 шақырым (N 44°43'53,04" E 064°34'14,33")
222.
Жомарт мұнарасы, ХVІІІ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Жаңадария ауылынан батысқа қарай 24 шақырым (N 44°40'23,00" E 064°25'27,15")
223.
Бытық мұнарасы, ХVІІІ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Жаңадария ауылынан батысқа қарай 17 шақырым (N 44°41'52,29" E 064°30'16,46")
224.
Айқожа кесенесі, ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Жаңадария ауылынан батысқа қарай 20 шақырым (N 44°40'55,30" E 064°27'27,81")
225.
Елемес кесенесі, 1873 ж.
қала құрылысы және сәулет
Жаңадария ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 14 шақырым (N 44°35'59,36" E 064°39'10,18")
226.
Сары ишан кесенесі, ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Жаңадария ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 40 шақырым (N 44°34'20,05" E 064°14'32,62")
227.
Сәтбай кесенесі, ХVІІІ-ХІХ ғ.ғ.
қала құрылысы және сәулет
Жаңадария ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 51,5 шақырым (N 44°30'23,99" E 064°07'35,47")
228.
Түмен әулие кесенесі, ХІХ ғ.
киелі объекті
Мөрәлі Шәменов ауылынан солтүстік-батысқа қарай 4,5 шақырым, Қаракеткен теміржол стансасынан оңтүстік-батысқа қарай 7 шақырым
(N 45°08'59,65" E 064°26'54,93")
229.
Мысық кесенесі, ХІХ ғ. басы
қала құрылысы және сәулет
Аққыр ауылынан батысқа қарай 28 шақырым (N 44°45'57,49" E 063°40'34,37")

230.
Памятник погибшим в Великой Отечественной войне, 1975 г.
сооружения монументального искусства
поселок Жалагаш, улица Желтоксан, № 15 (N 45°04'52,81" E 064°40'51,01")
231.
Здание железнодорожного вокзала, начало ХХ в.
градостроительство и архитектура
железнодорожная станция Каракеткен (N 45°11'14,42'' E 064°31'17,07'')
232.
Погребальный комплекс Мырзабай ахун начало ХХ в.
сакральные объекты
8 километров к северу от села Мырзабай ахун (N 44°55'39,62" E 064°27'23,50")
233.
Мечеть Абжали ишана 1922 г.
сакральные объекты
село Тан, улица Жамбыл Жабаева, № 12 (N 45°04'14,5'' E 064°25'16,7'')
234.
Мавзолей Ерман, 1826 г.
градостроительство и архитектура
6,3 километра к северо-западу от села Аккыр (N 44°47'55,73'' E 063°57'40,16'')
235.
Мавзолей Талканбай, ХІХ в.
градостроительство и архитектура
41 километр к юго-западу от села Жанадария (N 44°35'01,32" E 064°13'40,18")
236.
Мавзолей Байлаукол, ХІХ в.
градостроительство и архитектура
26 километров к юго-востоку от села Аккыр (N 44°32'32,18" E 064°08'40,28")
237.
Мавзолей Шойбас батыр, ХІХ в.
градостроительство и архитектура
8,7 километров к юго-западу от села Мырзабай ахуна (N 44°46'38,16" E 064°25'00,24")
238.
Мавзолей Кабылтам, 1826 г.
градостроительство и архитектура
10,5 километров к северо-западу от села Аккыр (N 44°50'49,87" E 063°57'30,84")
239.
Мавзолей № 51 на кладбище Кырги, ХІХ в.
градостроительство и архитектура
25 километров к северо-востоку от села Каракеткен (N 45°21'19,12" E 064°43'50,64")
240.
Мечеть Шаймагамбет ишан, ХІХ в.
градостроительство и архитектура
1,8 километров к северу от села Жанаталап (N 44°53'50,34" E 064°14'57,67")
241.
Водонапорная башня, 1905 г.
градостроительство и архитектура
поселок Жалагаш, улица Казыбек би, № 45 (N 45°04'37,40" E 064°40'51,81")
242
Памятник Мурали Шаменова, 1994 г.
сооружения монументального искусства
село Мурали Шаменова, улица Бухарбай батыра, б/н (N 45°06'56,92" E 064°28'58,72")
243.
Бюст Темирбек Жургенова, 1998 г.
сооружения монументального искусства
поселок Жалагаш, (во дворе школы-лицея № 123) (N 45°05'15,05" E 064°40'59,05")
244.
Памятник Бухарбай батыра, 2006 г.
сооружения монументального искусства
поселок Жалагаш, улица Желтоксан, № 9 (N 45°04'48,33" E 064°40'52,53")
245.
Бюст Алдаберген Бисенова, 2016 г.
сооружения монументального искусства
село Аккум, расположен перед сельским домом культуры (N 44°54'51,80" E 064°42'15,40")
246.
Бюст Есет батыра Кокиулы, 2017 г.
сооружения монументального искусства
расположен в селе Есет батыра (N 44°48'30,56" E 064°37'34,65")
247.
Памятник Каракумскому восстанию, 2018 г.
сооружения монументального искусства

230.
Ұлы Отан соғысында қаза тапқандарға арналған ескерткіш, 1975 ж.
монументтік өнер құрылысы
Жалағаш кенті, Желтоқсан көшесі, № 15 (N 45°04'52,81" E 064°40'51,01")
231.
Теміржол вокзалы ғимараты, ХХ ғ. басы
қала құрылысы және сәулет
Қаракеткен теміржол стансасы (N 45°11'14,42'' E 064°31'17,07'')
232.
Мырзабай ахун жерлеу кешені, ХХ ғ. басы
киелі объекті
Мырзабай ахун ауылынан солтүстікке қарай 8 шақырым (N 44°55'39,62" E 064°27'23,50")
233.
Әбжали ишан мешіті, 1922 ж.
киелі объекті
Таң ауылы, Жамбыл Жабаев көшесі, № 12 (N 45°04'14,5'' E 064°25'16,7'')
234.
Ерман кесенесі, 1826 ж.
қала құрылысы және сәулет
Аққыр ауылынан солтүстік-батысқа қарай 6,3 шақырым (N 44°47'55,73'' E 063°57'40,16'')
235.
Талқанбай кесенесі, ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Жаңадария ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 41 шақырым (N 44°35'01,32" E 064°13'40,18")
236.
Байлаукөл кесенесі, ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Аққыр ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 26 шақырым (N 44°32'32,18" E 064°08'40,28")
237.
Шойбас батыр кесенесі, ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Мырзабай ахун ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 8,7 шақырым (N 44°46'38,16" E 064°25'00,24")
238.
Қабылтам кесенесі, 1826 ж.
қала құрылысы және сәулет
Аққыр ауылынан солтүстік-батысқа қарай 10,5 шақырым (N 44°50'49,87" E 063°57'30,84")
239.
Қырғи зиратындағы № 51 кесенесі, ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Қаракеткен ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 25 шақырым (N 45°21'19,12" E 064°43'50,64")
240.
Шаймағамбет ишан мешіті, ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Жаңаталап ауылынан солтүстікке қарай 1,8 шақырым (N 44°53'50,34" E 064°14'57,67")
241.
Су қыспақты мұнара, 1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Жалағаш кенті, Қазыбек би көшесі, № 45 (N 45°04'37,40" E 064°40'51,81")
242.
Мөрәлі Шәменов ескерткіші, 1994 ж.
монументтік өнер құрылысы
Мөрәлі Шәменов ауылы, Бұқарбай батыр көшесі, н/з (N 45°06'56,92" E 064°28'58,72")
243.
Темірбек Жүргенов бюсті, 1998 ж.
монументтік өнер құрылысы
Жалағаш кенті, (№ 123 мектеп-лицейдің ауласында) (N 45°05'15,05" E 064°40'59,05")
244.
Бұқарбай батыр ескерткіші, 2006 ж.
монументтік өнер құрылысы
Жалағаш кенті, Желтоқсан көшесі, № 9 (N 45°04'48,33" E 064°40'52,53")
245.
Алдаберген Бисенов бюсті, 2016 ж.
монументтік өнер құрылысы
Аққұм ауылы, ауылдық мәдениет үйінің алдында орналасқан (N 44°54'51,80" E 064°42'15,40")
246.
Есет батыр Көкіұлы бюсті, 2017 ж.
монументтік өнер құрылысы
Есет батыр ауылында орналасқан (N 44°48'30,56" E 064°37'34,65")
247.
Қарақұм көтерілісі ескерткіші, 2018 ж.
монументтік өнер құрылысы

4,5 километров к северо-западу от села Калжан ахун (N 45°04'27,48" E 064°50'19,87")
267.
Здание железнодорожного вокзала, 1905 г.
градостроительство и архитектура
поселок Теренозек, улица Азатбакыт Алиакбарова, б/н (N 45°3'19,39" E 064°59'22,51")
268.
Водонапорная башня, 1905 г.
градостроительство и архитектура
поселок Теренозек, улица Азатбакыт Алиакбарова, б/н (N 45°3'18,27" E 064°59'25,56")
269.
Мавзолей Баки, ХІХ в.
градостроительство и архитектура
118 километров к северо-востоку от поселка Теренозек (N 45°16'9,86" E 066°27'47,73")
270.
Мавзолей Тажибай, ХІХ в.
градостроительство и архитектура
118 километров к северо-востоку от поселка Теренозек (N 44°16'9,02" E 066°27'46,98")
271.
Мавзолей Култан, ХІХ в.
градостроительство и архитектура
123 километра к северо-востоку от поселка Теренозек (N 45°20'71,81" E 066°53'66,69")
272.
Безымянный мавзолей № 6, ХІХ в.
градостроительство и архитектура
15 километров к северо-западу от села Айдарлы (N 44°28'02,80"E 065°39'03,30")
273.
Памятник павшим героям Великой Отечественной войны, 1975 г.
сооружения монументального искусства
поселок Теренозек, улица Амангельды Иманова, б/н (N 45°03'09,38" E 064°59'12,06")
274.
Бюст Наги Ильясова, 1993 г.
сооружения монументального искусства
село Наги Ильясова, улица Абая Кунанбаева, № 15 (N 44°54'31,88" E 065°06'11,73")
275.
Бюст Абираш Жамишева, 2011 г.
сооружения монументального искусства
село Ширкейли, улица Жаппасбай Нурсеитова, № 1 Г (N 44°50'08,15" E 065°07'04,85")
276.
Сооружения монументального искусства (бюсты) "Есімін ел ардақтаған тұлғалар" (А. Токмагамбетов, К. Мухамеджанов (2005 г.), Н. Ильясов, Ж. Нурсеитов, А. Тажибаев, К. Бодеев, Цой Ги Хва, Б. Мустафаева, К. Абдраманова, Д. Керейтбаев, И. Акниязов, А. Халыков (2018 г.), К. Казантаев (2020 г.))
сооружения монументального искусства
поселок Теренозек, улица Динмухамеда Кунаева, б/н (N 45°03'14,65" E 064°59'05,42")
город Кызылорда
277.
Бывшее здание женского приходского училища (ныне магазин), 1878 г.
градостроительство и архитектура
улица Училищная, № 21 (N 44°50'36,40" E 065°29'9,28")
278.
Здание железнодорожного вокзала, 1905 г.
градостроительство и архитектура
улица Орынбай Жанадилова, № 1 А (N 44°51'16,19" E 065°29'42,82")
279.
Здание художественной мастерской, ХХ в.
градостроительство и архитектура
улица Айтеке би, № 27 Г (N 44°50'35,78" E 065°30'23,08")
280.
Здание центра культуры имени Аскара Токмагамбетова, 1959 г.
градостроительство и архитектура
улица Казыбек би, № 21 (N 44°50'29,96" E 065°29'28,29")
281.
Здание городского исполнительного комитета, ХХ в.
градостроительство и архитектура

Қалжан ахун ауылынан солтүстік-батысқа қарай 4,5 шақырым (N 45°04'27,48" E 064°50'19,87")
267.
Теміржол вокзалы ғимараты, 1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Тереңөзек кенті, Азатбақыт Әлиакбаров көшесі, н/з (N 45°3'19,39" E 064°59'22,51")
268.
Су қыспақты мұнара, 1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Тереңөзек кенті, Азатбақыт Әлиакбаров көшесі, н/з (N 45°3'18,27" E 064°59'25,56")
269.
Бәкі кесенесі, ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Тереңөзек кентінен солтүстік-шығысқа қарай 118 шақырым (N 45°16'9,86" E 066°27'47,73")
270.
Тәжібай кесенесі, ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Тереңөзек кентінен солтүстік-шығысқа қарай 118 шақырым (N 44°16'9,02" E 066°27'46,98")
271.
Құлтан кесенесі, ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Тереңөзек кентінен солтүстік-шығысқа қарай 123 шақырым (N 45°20'71,81" E 066°53'66,69")
272.
№ 6 атаусыз кесене, ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Айдарлы ауылынан солтүстік-батысқа қарай 15 шақырым (N 44°28'02,80" E 065°39'03,30")
273.
Ұлы Отан соғысында қаза тапқандарға арналған ескерткіші, 1975 ж.
монументтік өнер құрылысы
Тереңөзек кенті, Амангелді Иманов көшесі, н/з (N 45°03'09,38" E 064°59'12,06")
274.
Нағи Ілиясов бюсті, 1993 ж.
монументтік өнер құрылысы
Нағи Ілиясов ауылы, Абай Құнанбаев көшесі, № 15 (N 44°54'31,88" E 065°06'11,73")
275.
Әбіраш Жәмішев бюсті, 2011 ж.
монументтік өнер құрылысы
Шіркейлі ауылы, Жаппасбай Нұрсейітов көшесі, № 1 Г (N 44°50'08,15" E 065°07'04,85")
276.
"Есімін ел ардақтаған тұлғалар" монументтік өнер құрылыстары (бюст) (А. Тоқмағамбетов, Қ. Мұхамеджанов (2005 ж.), Н. Ілиясов, Ж. Нұрсейітов, Ә. Тәжібаев, Қ. Бөдеев, Цой Ги Хва, Б. Мұстафаева, К. Абдраманова, Д. Керейтбаев, И. Ақниязов, А. Халықов (2018 ж.), Қ. Қазантаев (2020 ж.))
монументтік өнер құрылысы
Тереңөзек кенті, Дінмұхамед Қонаев көшесі, н/з (N 45°03'14,65" E 064°59'05,42")
Қызылорда қаласы
277.
Бұрынғы қыздар приход училищесі ғимараты (қазіргі дүкен), 1878 ж.
қала құрылысы және сәулет
Училищная көшесі, № 21 (N 44°50'36,40" E 065°29'9,28")
278.
Теміржол вокзалы ғимараты, 1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Орынбай Жанәділов көшесі, № 1 А (N 44°51'16,19" E 065°29'42,82")
279.
Көркемсурет шеберханасы ғимараты, ХХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Әйтеке би көшесі, № 27 Г (N 44°50'35,78" E 065°30'23,08")
280.
Асқар Тоқмағамбетов атындағы мәдениет орталығы ғимараты, 1959 ж.
қала құрылысы және сәулет
Қазыбек би көшесі, № 21 (N 44°50'29,96" E 065°29'28,29")
281.
Қалалық атқару комитетінің ғимараты, ХХ ғ.
қала құрылысы және сәулет

улица Желтоксан, № 18 (N 44°50'40,79" E 065°30'3,08")
282.
Здание городской бани, ХХ в.
градостроительство и архитектура
улица Айтеке би, № 9 А (N 44°50'29,94" E 065°29'40,25")
283.
Водонапорная башня, 1905 г.
градостроительство и архитектура
улица Абзали Егизбаева, № 74 У (N 44°51'16,15" E 065°29'35,07")
284.
Здание магазина № 5, ХХ в.
градостроительство и архитектура
улица Султана Сулейменова, № 53 (N 44°51'4,20" E 065°29'29,28")
285.
Здание призывного пункта областного военного комиссариата (бывшая казарма), конец ХІХ в.
градостроительство и архитектура
переулок Иса Токтыбаева-2, здание 1 (N 44°50'19,50" E 065°29'8,75")
286.
Здание транспортной прокуратуры, 1905 г.
градостроительство и архитектура
переулок Игилик, № 4 (N 44°51'10,50" E 065°29'49,81")
287.
Здание клуба железнодорожников, 1924 г.
градостроительство и архитектура
улица Еркин Ауелбекова, № 5 (N 44°51'7,55" E 065°29'36,35")
288.
Здание железнодорожной милиции (ныне музей "Ақмешіт"), 1905 г.
градостроительство и архитектура
улица Еркин Ауелбекова, № 38 (N 44°51'12,78" E 065°29'44,65")
289.
Мемориал Вечной Славы 1975 г.
сооружения монументального искусства
улица Динмухамеда Кунаева, б/н (N 44°50'54,89" E 065°29'30,25")
290.
Братская могила, 1920 г.
градостроительство и архитектура
улица Иса Токтыбаева, б/н (N 44°50'33,44" E 065°29'10,04")
291.
Памятник Гани Муратбаева, 1975 г.
сооружения монументального искусства
перед центральным стадионом (N 44°49'33,11" E 065°30'19,09")
292.
Бюст Аскара Токмагамбетова, 1986 г.
сооружения монументального искусства
расположен перед центром культуры имени Аскара Токмагамбетова (N 44°50'30,46" E 065°29'29,38")
293.
Здание областного историко-краеведческого музея, 1953 г.
градостроительство и архитектура
улица Мухтар Ауезова, № 2 А (N 44°50'35,15" E 065°29'45,96")
294.
Памятник 1300-летию книги Коркыт ата, 2000 г.
сооружения монументального искусства
ІІІ укрупленный квартал (N 44°50'19,24" E 065°29'17,62")
295.
Мечеть Каналы, ХІХ-ХХ в.в.
градостроительство и архитектура
35 километров к северу от села Абай (N 45°13'43,87" E 065°30'48,48")
296.
Здание локомотивного депо, 1904 г.
градостроительство и архитектура
улица Абзали Егизбаева, № 3 А (N 44°51'16,97" E 065°29'21,05")
297.
Бюст Алии Молдагуловой, 1977 г.
сооружения монументального искусства
улица Алия Молдагулова, № 7 (во дворе школы № 112) (N 44°51'26,22" E 065°30'07,25")
298.
Памятник погибшим в Великой Отечественной войне, 1980 г.
сооружения монументального искусства
поселок Тасбугет, улица Шахмардан Есенова, б/н (N 44°46'22,07" E 065°32'53,16")
299.
Здание железнодорожного вокзала, 1905 г.
градостроительство и архитектура

Желтоқсан көшесі, № 18 (N 44°50'40,79" E 065°30'3,08")
282.
Қалалық монша ғимараты, ХХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Әйтеке би көшесі, № 9 А (N 44°50'29,94" E 065°29'40,25")
283.
Су қыспақты мұнара, 1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Әбзәли Егізбаев көшесі, № 74 У (N 44°51'16,15" E 065°29'35,07")
284.
№ 5 магазин ғимараты, ХХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сұлтан Сүлейменов көшесі, № 53 (N 44°51'4,20" E 065°29'29,28")
285.
Облыстық әскери комиссариаттың шақыру пункті ғимараты (бұрынғы казарма), ХІХ ғ. аяғы
қала құрылысы және сәулет
Иса Токтыбаев-2 тұйығы, ғимарат 1 (N 44°50'19,50" E 065°29'8,75")
286.
Транспорттық прокуратура ғимараты, 1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Игілік тұйығы, № 4 (N 44°51'10,50" E 065°29'49,81")
287.
Теміржолшылар клубы ғимараты, 1924 ж.
қала құрылысы және сәулет
Еркін Әуелбеков көшесі, № 5 (N 44°51'7,55" E 065°29'36,35")
288.
Теміржол милициясы ғимараты (қазіргі "Ақмешіт" музейі), 1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Еркін Әуелбеков көшесі, № 38 (N 44°51'12,78" E 065°29'44,65")
289.
Өшпес Даңқ мемориалы, 1975 ж.
монументтік өнер
құрылысы
Дінмұхамед Қонаев көшесі, н/з (N 44°50'54,89" E 065°29'30,25")
290.
Бауырластар бейіті, 1920 ж.
қала құрылысы және сәулет
Иса Тоқтыбаев көшесі, н/з (N 44°50'33,44" E 065°29'10,04")
291.
Ғани Мұратбаев ескерткіші, 1975 ж.
монументтік өнер
құрылысы
Орталық стадионның алды (N 44°49'33,11" E 065°30'19,09")
292.
Асқар Тоқмағамбетов бюсті, 1986 ж.
монументтік өнер құрылысы
Асқар Тоқмағамбетов атындағы мәдениет орталығының алдында орналасқан (N 44°50'30,46" E 065°29'29,38")
293.
Облыстық тарихи-өлкетану мұражайы ғимараты, 1953 ж.
қала құрылысы және сәулет
Мұхтар Әуезов көшесі, № 2 А (N 44°50'35,15" E 065°29'45,96")
294.
Қорқыт ата кітабының 1300 жылдығына арналған ескерткіші, 2000 ж.
монументтік өнер құрылысы
ІІІ ірілендірілген квартал (N 44°50'19,24" E 065°29'17,62")
295.
Қаналы мешіті, ХІХ-ХХ ғ.ғ.
қала құрылысы және сәулет
Абай ауылынан солтүстікке қарай 35 шақырым (N 45°13'43,87" E 065°30'48,48")
296.
Локомотив депо ғимараты, 1904 ж.
қала құрылысы және сәулет
Әбзәли Егізбаев көшесі, № 3 А (N 44°51'16,97" E 065°29'21,05")
297.
Әлия Молдағұлова бюсті, 1977 ж.
монументтік өнер құрылысы
Әлия Молдағұлова көшесі, № 7 (№ 112 мектеп ауласында) (N 44°51'26,22" E 065°30'07,25")
298.
Ұлы Отан соғысында қаза тапқандарға қойылған ескерткіші, 1980 ж.
монументтік өнер құрылысы
Тасбөгет кенті, Шахмардан Есенов көшесі, н/з (N 44°46'22,07" E 065°32'53,16")
299.
Теміржол вокзалы ғимараты, 1905 ж.
қала құрылысы және сәулет

железнодорожная станция Караозек, улица Караозек бекети-1, дом № 5 (N 44°59'50,82" E 065°16'42,46")
300.
Водонапорная башня, 1905 г.
градостроительство и архитектура
железнодорожная станция Караозек (N 44°59'49,99" E 065°16'40,07")
301.
Мавзолей № 12, ХІХ в.
градостроительство и архитектура
7 километров к северо-западу от села Акжарма (N 44°52'58,24" E 065°16'37,21")
302.
Памятник Жалантос Бахадура, 2010 г.
сооружения монументального искусства
улица Султан Бейбарыс, № 18 (N 44°47'18,47" E 065°31'47,62")
303.
Памятник Бухарбай Естекбайулы, 2012 г.
сооружения монументального искусства
улица Гани Муратбаева, № 72 У (N 44°49'58,76" E 065°31'52,98")
304.
Казахский академический музыкально драматический театр имени Нартая Бекежанова, 1985 г.
градостроительство и архитектура
улица Айтеке би, № 44 А (N 44°50'33,50" E 065°30'19,50")
305.
Памятник батыров земли Сыра, 2006 г.
сооружения монументального искусства
улица Динмухамеда Кунаева, б/н (N 44°50'38,38" E 065°29'24,69")
306.
Мемориальный памятник жертвам политических репрессий, 1998 г.
сооружения монументального искусства
улица Кетебай би, б/н (N 44°48'1,73" E 065°30'53,60")
307.
Башня Наурызбай, ХVІІІ-ХІХ в.в.
градостроительство и архитектура
4,5 километров к северу от села Карауылтобе (N 44°56'10,9" E 065°29'15,8")
308.
Памятник Жанкожа Нурмухамедулы, 2014 г.
сооружения монументального искусства
возле железнодорожного вокзала (N 44°51'14,30" E 065°29'44,20")
309.
Бюст Абдильда Тажибаева, 2015 г.
сооружения монументального искусства
проспект Нурсултана Назарбаева, № 53 Д (N 44°48'52,70" E 065°31'9,91")
310.
Памятник Мустафа Шокая, 2017 г.
сооружения монументального искусства
улица Ибрая Жахаева, б/н (N 44°50'07,97" E 065°30'20,69")
311.
Мавзолей № 38 с надгробным камнем в некрополе Сабит, ХІХ в.
градостроительство и архитектура
30 километров к северу от села Абай (N 45°11'47,16" E 065°32'51,32")
312.
Мавзолей № 39 в некрополе Сабит, ХІХ в.
градостроительство и архитектура
30 километров к северу от села Абай (N 45°11'47,16" E 065°32'51,32")
313.
Саганатам № 40 с надгробным камнем в некрополе Сабит, ХІХ в.
градостроительство и архитектура
30 километров к северу от села Абай (N 45°11'47,16" E 065°32'51,32")
314.
Саганатам № 41 в некрополе Сабит, ХІХ в.
градостроительство и архитектура
30 километров к северу от села Абай (N 45°11'47,16" E 065°32'51,32")
315.
Саганатам № 42 в некрополе Сабит, ХІХ в.
градостроительство и архитектура
30 километров к северу от села Абай (N 45°11'47,16" E 065°32'51,32")
316.
Саганатам № 43 в некрополе Сабит, ХІХ в.
градостроительство и архитектура
30 километров к северу от села Абай (N 45°11'47,16" E 065°32'51,32")

Қараөзек теміржол стансасы, Қараөзек бекеті-1 көшесі, № 5 үй (N 44°59'50,82" E 065°16'42,46")
300.
Су қыспақты мұнара, 1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Қараөзек теміржол стансасы (N 44°59'49,99" E 065°16'40,07")
301.
№ 12 кесене ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Ақжарма ауылынан солтүстік-батысқа қарай 7 шақырым (N 44°52'58,24" E 065°16'37,21")
302.
Жалаңтөс Баһадүр ескерткіші, 2010 ж.
монументтік өнер құрылысы
Сұлтан Бейбарыс көшесі, № 18 (N 44°47'18,47" E 065°31'47,62")
303.
Бұқарбай Естекбайұлы ескерткіші, 2012 ж.
монументтік өнер құрылысы
Ғани Мұратбаев көшесі, № 72 У (N 44°49'58,76" E 065°31'52,98")
304.
Нартай Бекежанов атындағы қазақ академиялық музыкалық драма театрының ғимараты, 1985 ж.
қала құрылысы және сәулет
Әйтеке би көшесі, № 44 А (N 44°50'33,50" E 065°30'19,50")
305.
Сыр бойының батырлары ескерткіші, 2006 ж.
монументтік өнер құрылысы
Дінмұхамед Қонаев көшесі, н/з. (N 44°50'38,38" E 065°29'24,69")
306.
Саяси қуғын-сүргін құрбандарына арналған мемориалды ескерткіші, 1998 ж.
монументтік өнер құрылысы
Кетебай би көшесі, н/з (N 44°48'1,73" E 065°30'53,60")
307.
Наурызбай мұнарасы, ХVІІІ-ХІХ ғ.ғ.
қала құрылысы және сәулет
Қарауылтөбе ауылынан солтүстікке қарай 4,5 шақырым (N 44°56'10,9" E 065°29'15,8")
308.
Жанқожа Нұрмұхамедұлы ескерткіші, 2014 ж.
монументтік өнер құрылысы
Теміржол вокзалы маңында (N 44°51'14,30" E 065°29'44,20")
309.
Әбділдә Тәжібаев бюсті, 2015 ж.
монументтік өнер құрылысы
Нұрсұлтан Назарбаев даңғылы, № 53 Д (N 44°48'52,70" E 065°31'9,91")
310.
Мұстафа Шоқай ескерткіші, 2017 ж.
монументтік өнер құрылысы
Ыбырай Жақаев көшесі, н/з (N 44°50'07,97" E 065°30'20,69")
311.
Сәбит қорымындағы № 38 кесене көктасымен, ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Абай ауылынан солтүстікке қарай 30 шақырым (N 45°11'47,16" E 065°32'51,32")
312.
Сәбит қорымындағы № 39 кесене, ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Абай ауылынан солтүстікке қарай 30 шақырым (N 45°11'47,16" E 065°32'51,32")
313.
Сәбит қорымындағы № 40 сағанатам көктасымен, ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Абай ауылынан солтүстікке қарай 30 шақырым (N 45°11'47,16" E 065°32'51,32")
314.
Сәбит қорымындағы № 41 сағанатам, ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Абай ауылынан солтүстікке қарай 30 шақырым (N 45°11'47,16" E 065°32'51,32")
315.
Сәбит қорымындағы № 42 сағанатам, ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Абай ауылынан солтүстікке қарай 30 шақырым (N 45°11'47,16" E 065°32'51,32")
316.
Сәбит қорымындағы № 43 сағанатам, ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Абай ауылынан солтүстікке қарай 30 шақырым (N 45°11'47,16" E 065°32'51,32")

317.
Саганатам № 44 с надгробным камнем в некрополе Сабит, ХІХ в.
градостроительство и архитектура
30 километров к северу от села Абай (N 45°11'47,16" E 065°32'51,32")
318.
Саганатам № 45 с надгробным камнем в некрополе Сабит, ХІХ в.
градостроительство и архитектура
30 километров к северу от села Абай (N 45°11'47,16" E 065°32'51,32")
319.
Водонапорная башня, 1904 г.
градостроительство и архитектура
расположена на станции Бирказан (N 44°46'18,75" E 065°44'42,23")
320.
Железнодорожный мост Караозек, 1905 г.
градостроительство и архитектура
расположен в селе Караозек (N 44°59'28,60" E 065°15'47,72")
321.
Железнодорожный мост Сауранбай, 1905 г.
градостроительство и архитектура
село Караозек (N 44°59'38,53" E 065°18'05,53")
322.
Бюст Маншук Маметовой, 1978 г.
сооружения монументального искусства
улица Коркыт ата, № 24 (N 44°50'26,05" E 065°29'57,21")
323.
Мемориал жертвам политических репрессий имени Хон Бом До, 1993 г.
сооружения монументального искусства
улица Иван Журба, б/н (N 44°50'51,66" E 065°28'20,87")
324.
Бюст Абылай хана, 1996 г.
сооружения монументального искусства
проспект Абая, № 56 (во дворе школы № 140) (N 44°49'14,46" E 065°31'01,84")
325.
Бюст Ибрай Алтынсарина, 1996 г.
сооружения монументального искусства
улица Темира Камалова, № 39 А (N 44°52'12,38" E 065°28'01,66")
326.
Бюст Алия Молдагуловой, 1997 г.
сооружения монументального искусства
улица Манап Кокенова, б/н (N 44°52'30,46" E 065°27'41,46")
327.
Памятник Амангелды Иманова, 1999 г.
сооружения монументального искусства
расположен на улице Мухтар Ауезова (N 44°50'33,90" E 065°29'43,34")
328.
Памятник Мухтар Ауезова, 2000 г.
сооружения монументального искусства
расположен на улице Мухтар Ауезова (N 44°50'24,82" E 065°29'46,04")
329.
Композиция писателей (К. Мухамеджанов, А. Тажибаев, З. Шукуров), 2003 г.
сооружения монументального искусства
расположен на улице Ибрая Жахаева (N 44°50'10,76" E 065°30'16,41")
330.
Бюст Зейнолла Шукурова, 2003 г.
сооружения монументального искусства
улица Зейноллы Шукурова, № 101 (N 44°49'46,72" E 065°31'41,44")
331.
Бюст Темирбека Жургенова, 2005 г.
сооружения монументального искусства
микрорайон Акмечеть, № 35 (во дворе школы-лицея № 136) (N 44°51'05,81" E 065°28'14,15")
332.
Бюст Мустафа Шокая, 2005 г.
сооружения монументального искусства
улица Мустафа Шокая, № 147 (N 44°49'41,48" E 065°31'55,51")
333.
Бюст Султанбек Кожанова, 2005 г.
сооружения монументального искусства
проспект Абая, № 35 (N 44°49'38,36" E 065°30'51,10")
334.
Бюст Жалел Кизатова, 2005 г.
сооружения монументального искусства
улица Абулхаир хана, № 36 А (N 44°50'15,48" E 065°29'54,19")

317.
Сәбит қорымындағы № 44 сағанатам көктасымен, ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Абай ауылынан солтүстікке қарай 30 шақырым (N 45°11'47,16" E 065°32'51,32")
318.
Сәбит қорымындағы № 45 сағанатам көктасымен, ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Абай ауылынан солтүстікке қарай 30 шақырым (N 45°11'47,16" E 065°32'51,32")
319.
Су қыспақты мұнара, 1904 ж.
қала құрылысы және сәулет
Бірқазан стансасында орналасқан (N 44°46'18,75" E 065°44'42,23")
320.
Қараөзек теміржол көпірі, 1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Қараөзек ауылында орналасқан (N 44°59'28,60" E 065°15'47,72")
321.
Сауранбай теміржол көпірі, 1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Қараөзек ауылы (N 44°59'38,53" E 065°18'05,53")
322.
Мәншүк Мәметова бюсті, 1978 ж.
монументтік өнер құрылысы
Қорқыт ата көшесі, № 24 (N 44°50'26,05" E 065°29'57,21")
323.
Хон Бом До атындағы саяси қуғын-сүргін құрбандарына арналған мемориал, 1993 ж.
монументтік өнер құрылысы
Иван Журба көшесі, н/з. (N 44°50'51,66" E 065°28'20,87")
324.
Абылай хан бюсті, 1996 ж.
монументтік өнер құрылысы
Абай даңғылы, № 56 (№ 140 мектеп ауласында) (N 44°49'14,46" E 065°31'01,84")
325.
Ыбырай Алтынсарин бюсті, 1996 ж.
монументтік өнер құрылысы
Темір Камалов көшесі, № 39 А (N 44°52'12,38" E 065°28'01,66")
326.
Әлия Молдағұлова бюсті, 1997 ж.
монументтік өнер құрылысы
Манап Көкенов көшесі, н/з (N 44°52'30,46" E 065°27'41,46")
327.
Амангелді Иманов ескерткіші, 1999 ж.
монументтік өнер құрылысы
Мұхтар Әуезов көшесінде орналасқан (N 44°50'33,90" E 065°29'43,34")
328.
Мұхтар Әуезов ескерткіші, 2000 ж.
монументтік өнер құрылысы
Мұхтар Әуезов көшесінде орналасқан (N 44°50'24,82" E 065°29'46,04")
329.
Жазушылар композициясы (Қ. Мұхамеджанов, Ә. Тәжібаев, З. Шүкіров), 2003 ж.
монументтік өнер құрылысы
Ыбырай Жақаев көшесінде орналасқан (N 44°50'10,76" E 065°30'16,41")
330.
Зейнолла Шүкіров бюсті, 2003 ж.
монументтік өнер құрылысы
Зейнолла Шүкіров көшесі, № 101 (N 44°49'46,72" E 065°31'41,44")
331.
Темірбек Жүргенов бюсті, 2005 ж.
монументтік өнер құрылысы
Ақмешіт ықшам ауданы, № 35 (№ 136 мектеп-лицейдің ауласында) (N 44°51'05,81" E 065°28'14,15")
332.
Мұстафа Шоқай бюсті, 2005 ж.
монументтік өнер құрылысы
Мұстафа Шоқай көшесі, № 147 (N 44°49'41,48" E 065°31'55,51")
333.
Сұлтанбек Қожанов бюсті, 2005 ж.
монументтік өнер құрылысы
Абай даңғылы, № 35 (N 44°49'38,36" E 065°30'51,10")
334.
Жәлел Қизатов бюсті, 2005 ж.
монументтік өнер құрылысы
Әбілхайыр хан көшесі, № 36 А (N 44°50'15,48" E 065°29'54,19")

335.
Бюст Шахмардан Есенова, 2008 г.
сооружения монументального искусства
улица Шахмардан Есенова, б/н (N 44°49'39,43" E 065°30'09,90")
336.
Бюст Такей Есетова, 2013 г.
сооружения монументального искусства
улица Султан Бейбарыса, № 5 (N 44°47'15,00" E 065°31'10,91")
337.
Бюст Сулеймен Ескараева, 2013 г.
сооружения монументального искусства
улица Ныгмета Нурмакова, № 1 (N 44°50'38,88" E 065°29'11,80")
338.
Бюст Мустахим Иксанова, 2014 г.
сооружения монументального искусства
проспект Нурсултан Назарбаева, № 16 (N 44°47'24,27" E 065°31'44,67")
339.
Бюст Еркин Ауельбекова, 2015 г.
сооружения монументального искусства
поселок Тасбугет, улица Амангелды Иманова, № 25 (во дворе школы - интернат № 4) (N 44°46'15,96" E 065°32'19,08")
340.
Бюст Мухамедгали Сужикова, 2015 г.
сооружения монументального искусства
улица Орынбай Жанадилова, № 15 (N 44°51'10,51" E 065°30'01,58")
341.
Памятник Батырхан Шукенова, 2018 г.
сооружения монументального искусства
расположен в парке имени Батырхана Шукенова (N 44°50'41,18" E 065°29'49,30")
342.
Памятник Роза Баглановой, 2021 г.
сооружения монументального искусства
улица Ибрай Жахаева, б/н (N44°50'30,08" E 065°30'10,81")
Шиелийский район
343.
Городище Нансай, средневековье
археология
7,5 километров к северу от села Бала би (N 44°24'27,08" E 066°32'8,94")
344.
Подземный тоннель, датировка неизвестна
археология
10,5 километров к северо-западу от села Бала би (N 44°24'05,92" E 066°25'01,68")
345.
Укрепление Рабат-1, ХІV-XVI в.в.
археология
17 километров к северо-востоку от села Жаназар батыра (N 44°43'43,70" E 066°17'05,80")
346.
Укрепление Рабат-2, ХІV-XVI в.в.
археология
18 километров к северо-востоку от села Жаназар батыра (N 44°42'53,10" E 066°18'46,90")
347.
Укрепление Рабат-3, ХІV-XVI в.в.
археология
20 километров к северо-востоку от села Жаназар батыра (N 44°42'15,50" E 066°19'01,80")
348.
Укрепление Рабат-4, ХІV-XVI в.в.
археология
21 километр к северо-востоку от села Жаназар батыра (N 44°42'25,10" E 066°19'47,50")
349.
Укрепление Рабат-5, ХІV-XVI в.в.
археология
26 километров к северо-востоку от села Жаназар батыра (N 44°42'03,20" E 066°20'54,90")
350.
Городище Тастобе (Тазтобе), средневековье
археология
26 километров к западу от села Жаназар батыра (N 44°42' 08,11" E 066°04'30,50")
351.
Укрепленное поселение Мортык, Х-XIV в.в.
археология
11 километров к северо-востоку от села Жаназар батыра (N 44°45'13,40" E 066°11'19,20")
352.
Городище Кызылтам, ХІІ-ХІХ в.в.
археология
4,5 километров к северо-востоку от села Ортакшыл (N 44°13'22,03" E 066°33'9,41")
353.
Городище Актобе, VІІІ-ХІІІ в.в.
археология
4 километра к северо-востоку от села Ортакшыл (N 44°14'23,90" E 066°31'32,72")

335.
Шахмардан Есенов бюсті, 2008 ж.
монументтік өнер құрылысы
Шахмардан Есенов көшесі, н/з (N 44°49'39,43" E 065°30'09,90")
336.
Тәкей Есетов бюсті, 2013 ж.
монументтік өнер құрылысы
Сұлтан Бейбарыс көшесі, № 5 (N 44°47'15,00" E 065°31'10,91")
337.
Сүлеймен Есқараев бюсті, 2013 ж.
монументтік өнер құрылысы
Нығмет Нұрмақов көшесі, № 1 (N 44°50'38,88" E 065°29'11,80")
338.
Мұстақым Ықсанов бюсті, 2014 ж.
монументтік өнер құрылысы
Нұрсұлтан Назарбаев даңғылы, № 16 (N 44°47'24,27" E 065°31'44,67")
339.
Еркін Әуелбеков бюсті, 2015 ж.
монументтік өнер құрылысы
Тасбөгет кенті, Амангелді Иманов көшесі, № 25 (№ 4 мектеп-интернаты ауласында) (N 44°46'15,96" E 065°32'19,08")
340.
Мұхамедғали Сужиков бюсті, 2015 ж.
монументтік өнер құрылысы
Орынбай Жанәділов көшесі, № 15 (N 44°51'10,51" E 065°30'01,58")
341.
Батырхан Шөкенов ескерткіші, 2018 ж.
монументтік өнер құрылысы
Батырхан Шөкенов атындағы саябақта орналасқан (N 44°50'41,18" E 065°29'49,30")
342.
Роза Бағланова ескерткіші, 2021 ж.
монументтік өнер құрылысы
Ыбырай Жақаев көшесі, н/з (N 44°50'30,08" E 065°30'10,81")
Шиелі ауданы
343.
Нәнсай қалашығы, ортағасыр
археология
Бала би ауылынан солтүстікке қарай 7,5 шақырым (N 44°24'27,08" E 066°32'8,94")
344.
Жер асты жолы, уақыты белгісіз
археология
Бала би ауылынан солтүстік-батысқа қарай 10,5 шақырым (N 44°24'05,92" E 066°25'01,68")
345.
Рабат-1 бекінісі, ХІV-ХVІ ғ.ғ.
археология
Жаназар батыр ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 17 шақырым (N 44°43'43,70" E 066°17'05,80")
346.
Рабат-2 бекінісі, ХІV-ХVІ ғ.ғ.
археология
Жаназар батыр ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 18 шақырым (N 44°42'53,10" E 066°18'46,90")
347.
Рабат-3 бекінісі, ХІV-ХVІ ғ.ғ.
археология
Жаназар батыр ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 20 шақырым (N 44°42'15,50" E 066°19'01,80")
348.
Рабат-4 бекінісі, ХІV-ХVІ ғ.ғ.
археология
Жаназар батыр ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 21 шақырым (N 44°42'25,10" E 066°19'47,50")
349.
Рабат-5 бекінісі, ХІV-ХVІ ғ.ғ.
археология
Жаназар батыр ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 26 шақырым (N 44°42'03,20" E 066°20'54,90")
350.
Тастөбе (Тазтөбе) қалашығы, ортағасыр
археология
Жаназар батыр ауылынан батысқа қарай 26 шақырым (N 44°42'08,11" E 066°04'30,50")
351.
Мортық бекіністі мекен, Х-ХІV ғ.ғ.
археология
Жаназар батыр ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 11 шақырым (N 44°45'13,40" E 066°11'19,20")
352.
Қызылтам қалашығы, ХІІ-ХІХ ғ.ғ.
археология
Ортақшыл ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 4,5 шақырым (N 44°13'22,03" E 066°33'9,41")
353.
Ақтөбе қалашығы, VІІІ-ХІІІ ғ.ғ.
археология
Ортақшыл ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 4 шақырым (N 44°14'23,90" E 066°31'32,72")

354.
Городище Бестам, Х-ХІV в.в.
археология
5 километров к северу от села Жиделиарык (N 44°17'40" E 066°46'47")
355.
Городище Сулутобе, ХVІІІ-ХІХ в.в.
археология
2,5 километров к северо-востоку от села Сулутобе (N 44°38'28,95" E 066°04'19,23")
356.
Мавзолей Есабыз, ХХ в.
сакральные объекты
5 километров к юго-востоку от села Байгекум (N 44°17'17,32" E 066°32'15,87")
357.
Водонапорная башня, 1905 г.
градостроительство и архитектура
железнодорожная станция Байгекум (N 44°18'46,13" E 066°28'29,66")
358.
Могила Бахты ата, ХVІІ-ХVІІІ в.в.
градостроительство и архитектура
800 метров к северо-востоку от села Кызылкайын (N 44°08'55,42" E 066°25'26,02")
359.
Водонапорная башня, 1904 г.
градостроительство и архитектура
железнодорожная станция Сулутобе (N 44°38'4,73" E 066°2'48,18")
360.
Мавзолей Макултам, ХІХ в.
градостроительство и архитектура
81 километр к северо-востоку от села Сулутобе (N 45°12'43,87" E 066°40'04,79")
361.
Мавзолей Оразай ишан, ХVІІІ в.
сакральные объекты
10,5 километров к юго-востоку от села Сулутобе (N 44°32'35,40" E 066°04'26,44")
362.
Здание железнодорожного вокзала, ХХ в.
градостроительство и архитектура
железнодорожная станция Шиели (N 44°10'19,51" E 066°44'6,24")
363.
Мавзолей Ахмет ишан, ХХ в.
сакральные объекты
179 километров к северо-востоку от села Сулутобе (N 46°02'29,32" E 067°09'07,27")
364.
Памятник Мустафа Шокай, 1998 г.
сооружения монументального искусства
поселок Шиели, расположен на центральной площади (N 44°10'03,71" E 066°44'10,69")
365.
Мавзолей Кабыл ата, ХІХ в.
градостроительство и архитектура
13 километров к югу от села Кызылкайын (N 44°02'01,84" E 066°27'56,71")
366.
Надгробный памятник на могиле Ибрая Жахаева, 1984 г.
градостроительство и архитектура
село Ибрая Жахаева, улица Ибрая Жахаева, б/н (N 44°10'20,5" E 066°41'46,9")
367.
Здание мемориального музея искусств Нартая Бекежанова, 1993 г.
градостроительство и архитектура
село Нартай Бекежанов, улица Нартая Бекежанова, № 5 (N 44°11'34,49" E 066°47'03,05")
368.
Мавзолей Гайып ата, ІХ в.
градостроительство и архитектура
5 километров к востоку от села Байгекум (N 44°17'18,80" E 066°32'16,30")
369.
Мавзолей Кыш ата, датировка неизвестно
градостроительство и архитектура
5 километров к востоку от села Байгекум (N 44°17'18,80" E 066°32'11,90")
370.
Мавзолей Актай, 1926-1927 г.г.
градостроительство и архитектура
100 километров к северо-востоку от села Сулутобе (N 45°09'27,20" E 066°46'51,60")
371.
Водонапорная башня, ХХ в.
градостроительство и архитектура
поселок Шиели, улица Даулеткерей Шыгайулы, б/н (N 44°10'20,45" E 066°44'03,19")
372.
Памятник патриотам Шиели, погибшим в годы Гражданской и Великой Отчественной войны, 1967 г.
сооружения монументального искусства

354.
Бестам қалашығы, Х-ХІV ғ.ғ.
археология
Жиделіарық ауылынан солтүстікке қарай 5 шақырым (N 44°17'40" E 066°46'47")
355.
Сұлутөбе қалашығы, ХVІІІ-ХІХ ғ.ғ.
археология
Сұлутөбе ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 2,5 шақырым (N 44°38'28,95" E 066°04'19,23")
356.
Есабыз кесенесі, ХХ ғ.
киелі объекті
Бәйгеқұм ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 5 шақырым (N 44°17'17,32" E 066°32'15,87")
357.
Су қыспақты мұнара, 1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Бәйгеқұм теміржол стансасы (N 44°18'46,13" E 066°28'29,66")
358.
Бақты ата мазары, ХVІІ-ХVІІІ ғ.ғ.
қала құрылысы және сәулет
Қызылқайың ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 800 метр (N 44°08'55,42" E 066°25'26,02")
359.
Су қыспақты мұнара, 1904 ж.
қала құрылысы және сәулет
Сұлутөбе теміржол стансасы (N 44°38'4,73" E 066°2'48,18")
360.
Мақұлтам кесенесі, ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сұлутөбе ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 81 шақырым (N 45°12'43,87" E 066°40'04,79")
361.
Оразай ишан кесенесі, ХVІІІ ғ.
киелі объекті
Сұлутөбе ауылынан оңтүстік-шығысқа 10,5 шақырым (N 44°32'35,40" E 066°04'26,44")
362.
Теміржол вокзалы ғимараты, ХХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Шиелі теміржол стансасы (N 44°10'19,51" E 066°44'6,24")
363.
Ахмет ишан кесенесі, ХХ ғ.
киелі объекті
Сұлутөбе ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 179 шақырым (N 46°02'29,32" E 067°09'07,27")
364.
Мұстафа Шоқай ескерткіші, 1998 ж.
монументтік өнер құрылысы
Шиелі кенті, орталық алаңында орналасқан (N 44°10'03,71" E 066°44'10,69")
365.
Қабыл ата кесенесі, ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Қызылқайың ауылынан оңтүстікке қарай 13 шақырым (N 44°02'01,84" E 066°27'56,71")
366.
Ыбырай Жақаевтың қабіріне қойылған ескерткіш, 1984 ж.
қала құрылысы және сәулет
Ыбырай Жақаев ауылы, Ыбырай Жақаев көшесі, н/з. (N 44°10'20,5" E 066°41'46,9")
367.
Нартай Бекежанов мемориалдық өнер музейі ғимараты, 1993 ж.
қала құрылысы және сәулет
Нартай Бекежанов ауылы, Нартай Бекежанов көшесі, № 5 (N 44°11'34,49" E 066°47'03,05")
368.
Ғайып ата кесенесі, ІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Бәйгеқұм ауылынан шығысқа қарай 5 шақырым (N 44°17'18,80" E 066°32'16,30")
369.
Қыш ата кесенесі, уақыты белгісіз.
қала құрылысы және сәулет
Бәйгеқұм ауылынан шығысқа қарай 5 шақырым (N 44°17'18,80" E 066°32'11,90")
370.
Ақтай кесенесі, 1926-1927 ж.ж.
қала құрылысы және сәулет
Сұлутөбе ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 100 шақырым (N 45°09'27,20" E 066°46'51,60")
371.
Су қыспақты мұнара, ХХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Шиелі кенті, Дәулеткерей Шығайұлы көшесі, н/з. (N 44°10'20,45" E 066°44'03,19")
372.
Азамат соғысы мен Ұлы Отан соғысында қаза тапқан Шиелі патриоттарына орнатылған ескерткіш, 1967 ж.
монументтік өнер құрылысы

поселок Шиели, улица Смаила Каримбаева, б/н (N 44°09'59,73" E 066°44'12,15")
373.
Памятник Нартая Бекежанова, 1990 г.
сооружения монументального искусства
село Нартай Бекежанов, улица Нартая Бекежанова, № 5 (N 44°11'34,49" E 066°47'02,40")
374.
Бюст Шахмардан Есенова, 1998 г.
сооружения монументального искусства
поселок Шиели, микрорайон Кокшокы, улица Исатай Абдукаримова, № 8 (N 44°11'27,45" E 066°43'36,44")
375.
Памятник Ибрая Жахаева, 2011 г.
сооружения монументального искусства
поселок Шиели, расположен в парке Ибрая Жахаева (N 44°11'08,95" E 066°44'41,81")
376.
Памятник Иманжусип Кутпанулы, 2014 г.
сооружения монументального искусства
расположен в поселке Шиели (N 44°10'17,46" E 066°43'56,47")
377.
Бюст Гафур Мухамеджанова, 2014 г.
сооружения монументального искусства
поселок Шиели, (во дворе средний школы № 270) (N 44°09'30,67" E 066°45'33,94")
378.
Бюст Мустафа Шокая, 2015 г.
сооружения монументального искусства
село Сулутобе, расположен перед домом культуры (N 44°38'03,94" E 066°02'27,02")
379.
Бюст Алма Кыраубаевой, 2017 г.
сооружения монументального искусства
село 1 мая, (во дворе школы № 40) (N 44°36'45,52" E 066°05'12,20")
380.
Бюст Шахмардан Есенова, 2017 г.
сооружения монументального искусства
село Тартогай, (во дворе школы-лицея № 153) (N 44°27'02,86" E 066°15'07,47")
Жанакорганский район
381.
Городище Кумиян, ХІІ-ХІІІ в.в.
археология
15,7 километров к юго-западу от села Келинтобе (N 43°23'46,92" E 067°17'33,07")
382.
Городище Озгент, ХІІ-ХVІІ в.в.
археология
13 километров к западу от села Озгент (N 43°44'6,53'' E 067°4'54,75'')
383.
Наскальные изображения Талап, конец ІІ тысячелетия д.н.э. - начало І тысячелетия
археология
35 километров к юго-востоку от села Талап (N 44°04'51,55" E 067°48'17,82")
384.
Наскальные изображения Майдамтал, конец ІІ тысячелетия д.н.э. - начало І тысячелетия
археология
10 километр к юго-востоку от села Талап (N 44°01'11,26" E 067°51'56,81")
385.
Городище Аккорган, ХІІІ-ХІV в.в.
археология
1 километр к юго-западу от села Тугискен (N 43°35'13" E 067°23'04")
386.
Городище Мейрамтобе, V-ХІV в.в.
археология
8,1 километр к северо-западу от села Келинтобе (N 43°30'31,73" E 067°23'21,02")
387.
Городище Ордакент, VІ-ХІІ в.в.
археология
3,18 километров к северу от поселка Жанакорган (N 43°56'59,64" E 067°15'45,80")
388.
Городище Балапантобе, VІІІ-ХІІ в.в.
археология
14,4 километров к северо-востоку от села Байкенже (N 43°55'13,78" E 067°04'50,74")
389.
Поселение Асарык, VІІІ-ХІV в.в.
археология
150 метров к югу от села Куттыкожа (N 43°56'11,22" E 067°26'52,83")
390.
Городище Абызтобе, средневековье
археология

Шиелі кенті, Смайыл Кәрімбаев көшесі, н/з. (N 44°09'59,73" E 066°44'12,15")
373.
Нартай Бекежанов ескерткіші, 1990 ж.
монументтік өнер құрылысы
Нартай Бекежанов ауылы, Нартай Бекежанов көшесі, № 5 (N 44°11'34,49" E 066°47'02,40")
374.
Шахмардан Есенов бюсті, 1998 ж.
монументтік өнер құрылысы
Шиелі кенті, Көкшоқы мөлтек ауданы, Исатай Әбдікәрімов көшесі, № 8 (N 44°11'27,45" E 066°43'36,44")
375.
Ыбырай Жақаев ескерткіші, 2011 ж.
монументтік өнер құрылысы
Шиелі кенті, Ыбырай Жақаев саябағында орналасқан (N 44°11'08,95" E 066°44'41,81")
376.
Иманжүсіп Құтпанұлы ескерткіші, 2014 ж.
монументтік өнер құрылысы
Шиелі кентінде орналасқан (N 44°10'17,46" E 066°43'56,47")
377.
Ғафур Мұхамеджанов бюсті, 2014 ж.
монументтік өнер құрылысы
Шиелі кенті, (№ 270 орта мектептің ауласында)
(N 44°09'30,67" E 066°45'33,94")
378.
Мұстафа Шоқай бюсті, 2015 ж.
монументтік өнер құрылысы
Сұлутөбе ауылы, мәдениет үйінің алдында орналасқан (N 44°38'03,94" E 066°02'27,02")
379.
Алма Қыраубаева бюсті, 2017 ж.
монументтік өнер құрылысы
1 мамыр ауылы, (№ 40 орта мектептің ауласында) (N 44°36'45,52" E 066°05'12,20")
380.
Шахмардан Есенов бюсті, 2017 ж.
монументтік өнер құрылысы
Тартоғай ауылы, (№ 153 мектеп-лицейдің ауласында) (N 44°27'02,86" E 066°15'07,47")
Жаңақорған ауданы
381.
Құмиян қалашығы, ХІІ-ХІІІ ғ.ғ.
археология
Келінтөбе ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 15,7 шақырым (N 43°23'46,92" E 067°17'33,07")
382.
Өзгент қалашығы, ХІІ-ХVІІ ғ.ғ.
археология
Өзгент ауылынан батысқа қарай 13 шақырым (N 43°44'6,53'' E 067°4'54,75'')
383.
Талап жартас суреттері, б.д.д. ІІ мыңжылдықтың соңы - І мыңжылдықтың басы
археология
Талап ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 35 шақырым (N 44°04'51,55" E 067°48'17,82")
384.
Майдамтал жартас суреттері, б.д.д. ІІ мыңжылдықтың соңы - І мыңжылдықтың басы
археология
Талап ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 10 шақырым (N 44°01'11,26" E 067°51'56,81")
385.
Аққорған қалашығы, ХІІІ-ХІV ғ.ғ.
археология
Түгіскен ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 1 шақырым (N 43°35'13" E 067°23'04")
386.
Мейрамтөбе қалашығы, V-ХІV ғ.ғ.
археология
Келінтөбе ауылынан солтүстік-батысқа қарай 8,1 шақырым (N 43°30'31,73" E 067°23'21,02")
387.
Ордакент қалашығы, VІ-ХІІ ғ.ғ.
археология
Жаңақорған кентінен солтүстікке қарай 3,18 шақырым (N 43°56'59,64" E 067°15'45,80")
388.
Балапантөбе қалашығы, VІІІ-ХІІ ғ.ғ.
археология
Байкенже ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 14,4 шақырым (N 43°55'13,78" E 067°04'50,74")
389.
Асарық қонысы, VІІІ-ХІV ғ.ғ.
археология
Құттықожа ауылынан оңтүстікке қарай 150 метр (N 43°56'11,22" E 067°26'52,83")
390.
Абызтөбе қалашығы, ортағасыр
археология

5,3 километра к северо-западу от села Баспакколь (N 43°23'49,15" E 067°31'56,33")
391.
Городище Келинтобе, средневековье
археология
на юго-восточной окраине
села Келинтобе (N 43°27'24,19" E 067°28'04,51")
392.
Памятный камень на могиле Койлакы ата ХІІ-ХІІІ в.в.
градостроительство и архитектура
7 километров к северо-западу от села Тугискен (N 43°39'11,93" E 067°20'45,58")
393.
Мавзолей Кылауыз ата, ХІІ в.
градостроительство и архитектура
10,5 километров к западу от села Абдигаппар (N 43°47'05,27" E 066°59'43,21")
394.
Мавзолей Аккурган, ХVІІІ-ХІХ в.в.
градостроительство и архитектура
1 километр к юго-западу от села Тугискен (N 43°35'19,96" E 067°22'39,25")
395.
Водонапорная башня на станции Бесарык, 1905 г.
градостроительство и архитектура
железнодорожная станция Бесарык (N 43°35'18,72" E 067°38'44,03")
396.
Здание железнодорожного вокзала, 1905 г.
градостроительство и архитектура
железнодорожная станция Жанакорган (N 43°54'0,08" E 067°14'47,15")
397.
Здание бывшего учебного комбината, 1904 г.
градостроительство и архитектура
поселок Жанакорган, улица Зулпхар Мусаханова, № 2 (N 43°53'55,75" E 067°14'32,25")
398.
Мавзолей Касым ата, ХІХ в.
градостроительство и архитектура
12,5 километров к юго-западу от села Абдигаппар (N 43°46'23,92" E 066°58'09,25")
399.
Мавзолей Коккесене, ХІ в.
градостроительство и архитектура
село Кожамберды (N 44°03'58,49" E 067°01'09,23")
400.
Водонапорная башня, 1905 г.
градостроительство и архитектура
село Томенарык, улица Рахманберди Бимуратова, б/н (N 44°01'37,78" E 067°01'08,79")
401.
Мавзолей Жаланаш ата, ХVІ в.
градостроительство и архитектура
1,5 километра к юго-востоку от села Кейден (N 43°49'28,22" E 067°17'00,66")
402.
Мечеть возле мавзолея Карасопы, 1895 г.
градостроительство и архитектура
5 километров к юго-западу от поселка Жанакорган (N 43°50'59,24" E 067°13'52,96")
403.
Здание железнодорожного вокзала, 1905 г.
градостроительство и архитектура
станция Томенарык, улица Рахманберди Бимуратова, № 15 (N 44°01'38,89" E 067°01'11,66")
404.
Здание железнодорожного вокзала, 1905 г
градостроительство и архитектура
станция Бесарык, улица Мечеть, б/н. (N 43°35'18,08" E 067°38'45,28")
405.
Памятник, посвященный 50-летию Великой Победы, 1995 г.
сооружения монументального искусства
поселок Жанакорган, улица Манап Кокенова, № 4 (N 43°53'57,63" E 067°14'30,51")
406.
Бюст Кулан Алдабергенова, 2011 г.
сооружения монументального искусства
поселок Жанакорган, расположен по улице Кулан Алдабергенова (N 43°55'18,28" E 067°17'09,66")
407.
Бюст Исатай Абдукаримова, 2013 г.
сооружения монументального искусства
село Кожакент, (во дворе школы № 168) (N 43°41'10,50" E 067°18'24,75")

Баспақкөл ауылынан солтүстік-батысқа қарай 5,3 шақырым (N 43°23'49,15" E 067°31'56,33")
391.
Келінтөбе қалашығы, ортағасыр
археология
Келінтөбе ауылының оңтүстік-шығыс шетінде (N 43°27'24,19" E 067°28'04,51")
392.
Қойлақы ата моласындағы ескерткіш тас, ХІІ-ХІІІ ғ.ғ.
қала құрылысы және сәулет
Түгіскен ауылынан солтүстік-батысқа қарай 7 шақырым (N 43°39'11,93" E 067°20'45,58")
393.
Қылауыз ата кесенесі, ХІІ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Әбдіғаппар ауылынан батысқа қарай 10,5 шақырым (N 43°47'05,27" E 066°59'43,21")
394.
Аққорған кесенесі, ХVІІІ-ХІХ ғ.ғ.
қала құрылысы және сәулет
Түгіскен ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 1 шақырым (N 43°35'19,96" E 067°22'39,25")
395.
Бесарық стансасындағы су қыспақты мұнара, 1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Бесарық теміржол стансасы (N 43°35'18,72" E 067°38'44,03")
396.
Теміржол вокзал ғимараты, 1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Жаңақорған теміржол стансасы (N 43°54'0,08" E 067°14'47,15")
397.
Бұрынғы оқу комбинаты ғимараты, 1904 ж.
қала құрылысы және сәулет
Жаңақорған кенті, Зұлпхар Мұсаханов көшесі, № 2 (N 43°53'55,75" E 067°14'32,25")
398.
Қасым ата кесенесі, ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Әбдіғаппар ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 12,5 шақырым (N 43°46'23,92" E 066°58'09,25")
399.
Көккесене сағанасы, ХІ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Қожамберді ауылы (N 44°03'58,49" E 067°01'09,23")
400.
Су қыспақты мұнара, 1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Төменарық ауылы, Рахманберді Бимұратов көшесі, н/з (N 44°01'37,78" E 067°01'08,79")
401.
Жалаңаш ата кесенесі, ХVІ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Кейден ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 1,5 шақырым (N 43°49'28,22" E 067°17'00,66")
402.
Қарасопы кесенесінің жанындағы мешіт, 1895 ж.
қала құрылысы және сәулет
Жаңақорған кентінен оңтүстік-батысқа қарай 5 шақырым (N 43°50'59,24" E 067°13'52,96")
403.
Теміржол вокзалы ғимараты, 1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Төменарық стансасы, Рахманберді Бимұратов көшесі, № 15 (N 44°01'38,89" E 067°01'11,66")
404.
Теміржол вокзалы ғимараты, 1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Бесарық стансасы, Мешіт көшесі, н/з. (N 43°35'18,08" E 067°38'45,28")
405.
Жеңістің 50-жылдығына арналған ескерткіш, 1995 ж.
монументтік өнер құрылысы
Жаңақорған кенті, Манап Көкенов көшесі, № 4 (N 43°53'57,63" E 067°14'30,51")
406.
Құлан Алдабергенов бюсті, 2011 ж.
монументтік өнер құрылысы
Жаңақорған кенті, Құлан Алдабергенов көшесінде орналасқан (N 43°55'18,28" E 067°17'09,66")
407.
Исатай Әбдікәрімов бюсті, 2013 ж.
монументтік өнер құрылысы
Қожакент ауылы, (№ 168 мектептің ауласында) (N 43°41'10,50" E 067°18'24,75")

408.
Памятник Кокен батыра, 2014 г.
сооружения монументального искусства
поселок Жанакорган, улица Тауелсиздик, б/н (N 43°55'18,48" E 067°16'40,18")
409.
Бюст Александра Романова, 2015 г.
сооружения монументального искусства
село Томенарык, (во дворе школы № 53) (N 44°01'32,53" E 067°00'48,94")
410.
Памятник Кожамберды батыра, 2018 г.
сооружения монументального искусства
4,3 километра к северу от села Кожамберды (N 44º06′03,68″ Е 067º03′22,13″)
411.
Бюст Манап Кокенова, 2018 г.
сооружения монументального искусства
поселок Жанакорган, улица Манап Кокенова, б/н (N 43°54'00,54" E 067°14'32,53")
Примечание: расшифровка аббревиатур:
н.э. - нашей эры;
д.н.э. - до нашей эры;
в. - век;
в.в. - века;
г. - год;
г.г. - годы;
б/н. - без номера.

408.
Көкен батыр ескерткіші, 2014 ж.
монументтік өнер құрылысы
Жаңақорған кенті, Тәуелсіздік көшесі н/з (N 43°55'18,48" E 067°16'40,18")
409.
Александр Романов бюсті, 2015 ж.
монументтік өнер құрылысы
Төменарық ауылы, (№ 53 мектептің ауласында) (N 44°01'32,53" E 067°00'48,94")
410.
Қожамберді батыр ескерткіші, 2018 ж.
монументтік өнер құрылысы
Қожамберді ауылынан солтүстікке қарай 4,3 шақырым (N 44º06′03,68″ Е 067º03′22,13″)
411.
Манап Көкенов бюсті, 2018 ж.
монументтік өнер құрылысы
Жаңақорған кенті, Манап Көкенов көшесі, н/з (N 43°54'00,54" E 067°14'32,53")
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
б.д. - біздің дәуіріміздің;
б.д.д. - біздің дәуірімізге дейінгі;
ғ. - ғасыр;
ғ.ғ. - ғасырлар;
ж. - жыл;
ж.ж. - жылдар;
н/з. - нөмірсіз.