О внесении изменения в решение Кызылординского областного маслихата от 23 октября 2024 года № 121 "О дополнительном предоставлении гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, в том числе лекарственных средств, специализированные лечебных продуктов, медицинских изделий, отдельным категориям граждан Кызылординской области при амбулаторном лечении бесплатных условиях"
Решение Кызылординского областного маслихата от 20 мая 2025 года № 168
Кызылординский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Кызылординского областного маслихата от 23 октября 2024 года № 121 "О дополнительном предоставлении гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, в том числе лекарственных средств, специализированные лечебных продуктов, медицинских изделий, отдельным категориям граждан Кызылординской области при амбулаторном лечении бесплатных условиях" следующее изменение:
приложение к указанному решению изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Кызылординского
областного маслихата
М. Тлеумбетов
Приложение к решению
Кызылординского областного маслихата
от " 20 " мая 2025 года № 168
Приложение к решению
Кызылординского областного маслихата
от " 2 3" октября 2024 года № 121
Вид заболевания
Категория населения
Показания (степень, стадия, тяжесть течения) для назначения лекарственных средств
Наименования лекарственных средств (форма выпуска)
1
Кистозный фиброз комбинированная форма (муковисцидоз)
МКБ Е84-Е84.9)
Все категории, состоящие на диспансерном учете.
Все типы, вне зависимости от степени тяжести
Ацетилцистеин
(таблетка)
Полноценная сбалансированная смесь со среднецепочечными триглициридами
(для использования в виде напитка или дополнительного питания, а также эндерального зондового питания. Предназначен для взрослых и детей старше 3-х лет)
2
Идиопатическая и вторичная легочная артериальная гипертензия
МКБ I27.2
Все категории, состоящие на диспансерном учете.
II, III, IV стадии
Риоцигуат
(таблетка)
Мацитентан
(таблетка)
Селексипаг (таблетка)
3
Эмболия и тромбоз нижних конечностей МКБ I74.4
Все категории, состоящие на диспансерном учете.
При невозможности применения другого антикоагулянтного лекарственного препарата
Ривароксабан
(таблетка)
Эноксапарин
(раствор для инъекций)
4
Ювенильный идиопатический артрит (у детей) МКБ-M08.0
Дети, состоящие на диспансерном учете
Наличие клинических признаков поражения по полиартритической форме заболевания и системам, применение этиотропного генно-инженерного биологического лекарственного препарата в качестве лечения
Адалимубаб
(раствор для инъекций)
Инфликсимаб
(порошок лиофилизированный для приготовления концентрата для приготовления раствора для внутривенного введения)
Циклоспорин
(капсулы)
Анакинра
(раствор для подкожного введения)
5
Буллезный эпидермолиз

"Қызылорда облысы азаматтарының жекелеген санаттарына амбулаториялық емдеу кезінде тегін шарттармен тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін, оның ішінде дәрілік заттарды, арнайы емдік өнімдерді, медициналық бұйымдарды қосымша беру туралы" Қызылорда облыстық мәслихатының 2024 жылғы 23 қазандағы № 121 шешіміне өзгеріс енгізу туралы
Қызылорда облыстық мәслихатының 2025 жылғы 20 мамырдағы № 168 шешімі
Қызылорда облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. "Қызылорда облысы азаматтарының жекелеген санаттарына амбулаториялық емдеу кезінде тегін шарттармен тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін, оның ішінде дәрілік заттарды, арнайы емдік өнімдерді, медициналық бұйымдарды қосымша беру туралы" Қызылорда облыстық мәслихатының 2024 жылғы 21 қазандағы № 121 шешіміне мынадай өзгеріс енгізілсін.
көрсетілген шешімнің қосымшасы осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қызылорда облыстық мәслихатының төрағасы М. Тлеумбетов
Қызылорда облыстық мәслихатының
2025 жылғы " 20 " мамырдағы
№ 168 шешіміне қосымша
Қызылорда облыстық мәслихатының
2024 жылғы " 23 " қазандағы
№ 121 шешіміне қосымша
Ауру түрі
Халық санаты
Дәрілік заттарды тағайындау үшін айғақтар
Дәрілік заттардың атаулары (шығару нысаны)
1
Басқа көріністі жылауықты фиброз (муковисцидоз)
МКБ Е84-Е84.9
Диспансерлік есепте тұрған барлық санаттар
Ауырлықтың дәрежесіне қарамастан барлық түрлері
Ацетилцистеин таблетка
Ортатізбелі триглициридтері бар мамандандырылған қорек
(Сусын немесе қосымша тамақтануға, сондай-ақ энтералді зонд ретінде қолдануға арналған. 3-жастан жоғары балаларға және ересектерге тағайындалады)
2
Идиопатикалық және екіншілік өкпе артериясының гипертензиясы
МКБ -I27.2
Диспансерлік есепте тұрған барлық санаттар
II, III, IV сатылары
Риоцигуат таблетка
Мацитентан таблетка
Селексипаг таблетка
3
Аяқтың эмболиясы және тромбозы МКБ I74.4
Диспансерлік есепте тұрған барлық санаттар
Басқа антикоагулянттық дәрілік препараты қолдану мүмкін болмағанда
Ривароксабан таблетка
Эноксапарин Натрия (инъекцияға арналған ерітінді)
4
Ювенильді идиопатиялық артрит (балалардағы)
МКБ-M08.0
Диспансерлік есепте тұрған барлық санаттар
Аурудың полиартритикалық формасы мен жүйелер бойынша зақымдану клиникалық белгілерінің болуы, этиотропты генді-инженерлік биологиялық дәрілік препаратты ем ретінде қолдану
Адалимубаб (инъекцияға арналған ерітінді)
Инфликсимаб (инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған лиофилизат)
Циклоспорин капсула
Анакинра
(тері астына енгізуге арналған ерітінді)
5
Буллезды эпидермолиз

МКБ -Q81.0-Q81.9
Все категории, состоящие на диспансерном учете.
Перевязочные
материалы
специализированное питание
6
Стеноз гортани
МКБ -J36.8
Дети, состоящие на диспансерном учете
В целях лечения
Будесонид
(суспензия для ингаляций)
Улучшает качество жизни и удлиняет продолжительность жизни
Хлоргексидин
(для наружного применения)
Ацетилцистеин
(таблетка)
Стрильный бинт
Повидон-йод
(для наружного применения)
Натрия хлорид
(раствор)
Катетр отсасывающий
Зонд для энторального питания
7
Целиакия МКБ -K90.0
Все категории, состоящие на диспансерном учете.
Заменительный лекарственный препарат при врожденной ферментопатии. Улучшает качество жизни и удлиняет продолжительность жизни
Панкреатин
(капсулы)
Смесь мучная для выпечки хлеба без глютена, без яйца, без молока
Макароны без глютена,
без яйца, без молока
Специализированное питание
8
Хронической воспалительной демиелинизирующей полинейропатии
МКБ -G61.8
Все категории, состоящие на диспансерном учете.
Препарат обеспечивающее вторичный гуморальный ответ организма на инфекцию
Иммуноглобулин
(для внутривенного введения)
9
Остеопароз
МКБ -M80.0-M82.8
Все категории, состоящие на диспансерном учете.
Генерализованная форма остеопаразо, тяжелое течение, III, IV степени, при увеличение разрушение костного мозга
Золедроновая кислота
(раствор для инфузий)
10
Врожденный гиперинсулинизм МКБ -E16.1
Все категории, состоящие на диспансерном учете.
Заместительный препарат при врожденной гормонопатии
Октреотид
(раствор для внутривенного и подкожного введения)
11
Множественная миелома
МКБ -C90.0
Все категории, состоящие на диспансерном учете.
Патогенетическое, улучшает качество жизни и удлиняет продолжительность жизни
Даратумумаб
(концентрат для приготовления раствора для инфузий)
Иксазомиб
(капсула)
Помалидомид
(капсула)
12
Сахарный диабет
1 тип, стадия декомпенсации в тяжелом потоке
МКБ -E10.1-E10.8
Все категории, состоящие на диспансерном учете.
В зависимости от гипергликемической ситуации
Резервуар для инсулиновой помпы 3 мл
(набор для помпы инсулина)
13
Состояние после гетеротоксической аллотрансплантации почек
Все категории, состоящие на диспансерном учете
В целях профилактики цитомегаловирусной инфекции у больных, относящихся к группе риска после трансплантации органов
Валганцикловир
таблетка/капсула
(торговое наименование препарата Гансил или Вальцит)
14
Мышечная дистрофия Дюшенна
Все категории, состоящие на диспансерном учете.
Патогенетическое, улучшает качество
жизни и удлиняет продолжительность жизни
Левокарнитин
(раствор для приема внутрь)
15
Терминальная стадия хронической почечной недостаточности МКБ N 18.0
Все категории, состоящие на диспансерном учете.
Кровезаменители, диализ
Физионил
(раствор для перитонеального диализа)
Дополнительные материалы (переходная трубка, катетр, зажимы, дренажный компонент, комплект магистраль, система для энтерального питания)
Искусственная питательная жидкость продлевает продолжительность жизни
Смесь для энтерального и парентерального питания, Специализированная смесь для энтерального питания с ванильным вкусом.
16
Псориаз

МКБ -Q81.0-Q81.9
Диспансерлік есепте тұрған барлық санаттар
Өмір сапасын жақсартады және өмір сүру ұзақтығын ұзартады
Таңып-байлау материалдары мамандандырылған қорек
6
Көмей стенозы IV дәрежесі (балалардағы)
МКБ -J36.8
Диспансерлік есепте тұрған барлық санаттар
Емдеу мақсатында
Будесонид
(ингаляцияға арналған суспензия)
Жедел шұғыл көмек көрсетуде және түтікше айналасындағы теріні өңдеп тұру үшін
Хлоргексидин (сыртқа қолдануға арналған)
Ацетилцистеин таблетка
Стерильды бинт
Повидон – йод (сыртқа қолдану арналған)
Натрия хлорид (ерітінді)
Сору катетрі
Энтеральды тамақтану зонды
7
Целиакия МКБ -K90.0
Диспансерлік есепте тұрған барлық санаттар
Туа біткен ферментопатия кезіндегі алмастырғыш дәрілік препарат.
Панкреатин капсула
Өмір сапасын жақсартады және өмір сүру ұзақтығын ұзартады
Глютенсіз, жұмыртқасыз, сүтсіз нан пісіруге арналған ұн қоспасы
Глютенсіз, жұмыртқасыз, сүтсіз нан пісіруге арналған макарон өнімдері
Мамандандырылған қорек
8
Созылмалы қабынулық демиелинизациялық полинейропатия
МКБ -G61.8
Диспансерлік есепте тұрған барлық санаттар
Инфекцияға ағзаның қарсы тұра алу қабілетін қамтамасыз етуге
Иммуноглобулин (тамыр ішіне енгізуге арналған)
9
Остеопароз
МКБ -M80.0-M82.8
Диспансерлік есепте тұрған барлық санаттар
Остеопаразоның генерализацияланған нысаны, ауыр ағымы, III, IV дәрежелері, сүйек кемегінің бұзылуы ұлғайған кезінде
Золедрон қышқылы (инфузияға арналған ерітінді)
10
Туа біткен гиперинсулинизм МКБ -E16.1
Диспансерлік есепте тұрған барлық санаттар
Туа біткен гормонопатия кезіндегі алмастырғыш препараты
Октреотид
(көктамыр ішіне және тері астына енгізуге арналған ерітінді)
11
Көптік миелома МКБ -C90.0
Диспансерлік есепте тұрған барлық санаттар
Көптік миелома ауруын емдеу үшін
Даратумумаб (инфузиялық ерітіндіні дайындайтын концентрат)
Иксазомиб
(капсула)
Помалидомид
(капсула)
12
Қант диабеті 1 типі, ауыр ағымда декомпенсация сатысы
МКБ -E10.1-E10.8
Диспансерлік есепте тұрған барлық санаттар
Гипергликемиялық жағдайға байланысты
Инсулиндік помпаға арналған резервуар 3 мл
(инсулин помпасына жиынтық)
13
Бүйректің гетеротоксикалық аллотрансплантациясынан кейінгі жағдай
Диспансерлік есепте тұрған барлық санаттар
Ағзалар трансплантациясынан кейінгі қауіп тобына жататын науқастарды цитомегаловирустық инфекцияның алдын алу мақсатында
Валганцикловир
таблетка
(препараттың саудалық атауы Гансил немесе Вальцит)
14
Дюшенн бұлшықет дистрофиясы
Диспансерлік есепте тұрған барлық санаттар
Метаболикалық процестерді түзету (ақуыз және май алмасуын қалыпқа келтіру) үшін
Левокарнитин
(ішке қабылдауға арналған ерітінді)
15
Созылмалы бүйрек жеткіліксіздігі, терминалдық сатысы МКБ N 18.0
Диспансерлік есепте тұрған барлық санаттар
Перитониальды диализ жасау үшін
Физионил, (перитонеальді диализ ерітіндісі)
Қосымша материалдары
(өтпелі түтік, қысқыштар,катетр, дренаждық комплект, магистраль жиынтығы, энтеральды тамақтандыруға арналған система)
Мамандандырылған қорек, өмір сүру ұзақтығын ұзартады
Энтеральды және парентеральды тамақтануға арналған қоспа;
Ванильді хош иісі бар энтеральды тамақтануға арналған мамандандырылған қоспа
16

МКБ -L40.0-L40.9
Взрослые, состоящие на диспансерном учете
Все типы, вне зависимости от степени тяжести
Бетаметазон, салициловая кислота, мазь
Гуселькумаб
(раствор для подкожного введения)
Секукинумаб
(раствор для подкожного введения)
17
Психические и поведенческие откллнения
МКБ -Z03.2
Не состоящие на "Д" учете
Условия депрессивных Волнение
Сертралин
(таблетка)
Флувоксамин
(таблетка)
18
Криопирин-ассоциированные периодические синдромы (CAPS) МКБ –М04.2
Все категории, состоящие на диспансерном учете
Наличие клинических признаков поражения по полиартритической форме заболевания и системам, применение этиотропного генно-инженерного биологического лекарственного препарата в качестве лечения
Канакинумаб
(раствор для подкожного введения)
19
Системная красная волчанка
МКБ -M32.0-M32.9
Все категории, состоящие на диспансерном учете
Улучшает качество жизни и удлинает продолжительность жизни
Ритуксимаб
(концентрат для приготовления раствора)
20
Спорадический боковой амиотрофический склероз
МКБ -G12.2-G12.9
Все категории, состоящие на диспансерном учете
Улучшает качество жизни и удлинает продолжительность жизни
Рилузол
(таблетка)
21
Гепатоцеллюлярная карцинома
МКБ -C22.0-C22.9
Все категории, состоящие на диспансерном учете
Улучшает качество жизни и удлинает продолжительность жизни
Атезолизумаб
(концентрат для приготовления раствора)
22
Наследственный ангионевротический отек
МКБ -T78.3
Все категории, состоящие на диспансерном учете
Улучшает качество жизни и удлинает продолжительность жизни
Ингибитор С1-эстеразы (лиофилизат для приготовления раствора)
23
Идиопатический остеопороз
Все категории, состоящие на диспансерном учете
Улучшает качество жизни и удлиняет продолжительность жизни
Терипаратид
(концентрат для приготовления раствора для инфузий)
Деносумаб
(раствор для подкожного введения)
24
Нейрофиброматоз 1 тип, плексиформная форма
МКБ -Q85.0
Дети, состоящие на диспансерном учете
Улучшает качество жизни и удлиняет продолжительность жизни
Селуметиниб
(капсулы)
25
Другие формы системного склероза МКБ - М34.8
Дети, состоящие на диспансерном учете
В случае неэффективности терапии первой линии по решению врачебно-консультативной комиссии медицинской организации с участием профильных специалистов
Канакинумаб
(раствор для подкожного введения)
26
Спинальная мышечная дистрофия
МКБ - G12.0-G12.9
Дети, состоящие на диспансерном учете
Все типы, вне зависимости от степени тяжести
Рисдиплам
(порошок для приготовления
раствора для приема внутрь)
Касимерсен
(раствор для инъекций)
27
Другие случаи недоношенности

Псориаз МКБ -L40.0-L40.9
Диспансерлік есепте тұрған ересектер
Ауырлықтың дәрежесіне қарамастан барлық түрлері
Бетаметазон, салицил қышқылы, жақпа майы
Гуселькумаб
(тері астына енгізуге арналған ерітінді)
Секукинумаб
(тері астына енгізуге арналған ерітінді)
17
Психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары МКБ -Z03.2
"Д" есепте тұрмайтындар үшін
Депрессиялық жағдайлар
Сертралин (таблетка)
Қобалжу
Флувоксамин (таблетка)
18
Криопирин-ассоциирленген кезеңдік синдромы (CAPS) МКБ –М04.2
Диспансерлік есепте тұрған барлық санаттар
Аурудың полиартритикалық формасы мен жүйелер бойынша зақымдану клиникалық белгілерінің болуы, этиотропты генді-инженерлік биологиялық дәрілік препаратты ем ретінде қолдану
Канакинумаб
(тері астына енгізуге арналған ерітінді)
19
Жүйелі қызыл жегі МКБ -M32.0-M32.9
Диспансерлік есепте тұрған барлық санаттар
Өмірлік маңызды органдардың зақымдануы терапияға рефрактерлі және қауіпті жағдайларда немесе стандартты иммуносупрессанттарға төзбеушілік/қарсы көрсетілімдер кезінде емдеу үшін
Ритуксимаб
(ерітінді дайындауға арналған концентрат)
20
Амиотрофиялық бүйірлік склероз МКБ -G12.2-G12.9
Диспансерлік есепте тұрған барлық санаттар
Мидағы глюкозаның метаболизм процестерінің қалыпты төмендеуін тудырады, гипоксияға қарсы қорғаныс әсері бар
Рилузол,
(таблетка)
21
Гепатоцеллюлярлық карцинома МКБ -C22.0-C22.9
Диспансерлік есепте тұрған барлық санаттар
Өмір сапасын жақсартады және өмір сүру ұзақтығын ұзартады
Атезолизумаб (ерітінді дайындауға арналған концентрат)
22
Тұқым қуалайтын анги-оневротикалық ісіну
МКБ -T78.3
Диспансерлік есепте тұрған барлық санаттар
Өмір сапасын жақсартады және өмір сүру ұзақтығын ұзартады
Ингибитор
С1-эстеразы
(ерітіндіні дайындауға арналған лиофилизат)
23
Идиопатиялық остеопороз
Диспансерлік есепте тұрған барлық санаттар
Омыртқа денелерінің сыну қаупін азайтады, сыну қаупі жоғары остеопорозбен ауыратын науқастар үшін
Терипаратид (инфузиялық ерітіндіні дайындайтын концентрат)
Деносумаб
(тері астына енгізуге арналған ерітінді)
24
Нейрофиброматоз 1 типті, плексиформды түрі
МКБ -Q85.0
Диспансерлік есепте тұрған балалар
Нейрофиброматозды емдеуде ісік жасушаларының өсуін және көбеюін тоқтатуға
Селуметиниб
(капсула)
25
Жүйелік склероздың басқа түрлері М34.8
Диспансерлік есепте тұрған балалар
Бейінді мамандардың қатысуымен медициналық ұйымның дәрігерлік-консультациялық комиссиясының шешімі бойынша бірінші желілік терапияның тиімсіз болуы кезінде
Канакинумаб
(тері астына енгізуге арналған ерітінді)
26
Жұлын бұлшықетінің дистрофиясы
МКБ G12.0-G12.9
Диспансерлік есепте тұрған балалар
Ауырлықтың дәрежесіне қарамастан барлық түрлері
Рисдиплам
(ішке қабылдауға арналған ерітінді дайындауға арналған ұнтақ)
Касимерсен (инъекцияға арналған ерітінді)
27
Шала туудың басқа жағдайлары