Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Шетскому району на 2025-2029 годы
Решение Шетского районного маслихата Карагандинской области от 21 ноября 2025 года № 27/240
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Шетский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Шетскому району на 2025-2029 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель районного маслихата С.Социал
Утвержден решением Шетского
районного маслихата
от 21 ноября 2025 года № 27/240
План по управлению пастбищами и их использованию по Шетскому району на 2025-2029 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Шетскому району на 2025-2029 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" 6 статьи 1 пункта 15) подпункта, Законом Республики Казахстан "О пастбищах" 8 статьи 1) подпункт и 13 статьи, Приказа Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ", Приказа Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 апреля 2020 года "Об утверждении Типовых правил выпаса сельскохозяйственных животных" и Приказа Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит следующие приложения:
1) данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра по форме согласно приложению 1 к настоящему Плану…………….………..…………………………….….(5 стр)
2) сведения геоботанического обследования пастбищ по форме согласно приложению 2 к настоящему План…………………………………..(49 стр)
3) сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных по форме согласно приложению 3 к настоящему Плану …..……………………….……………………58 (стр)
4) сведения о численности поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах по форме согласно таблице 3 приложения 4 к настоящему Плану …..……………………………………………61 (стр)
5) данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных по форме согласно таблице 2 приложения 4 к настоящему Плану…………....(60 стр)
6) рекомендуемые схемы пастбищеоборотов по форме согласно приложению 5 к настоящему Плану ……………………………………………….(155 стр)
7) схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, согласно приложению 6 к настоящему Плану…………………..…(159стр)
8) схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ, на которой указываются границы и площади пастбищ, в том числе общественных пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья; приложению 7 к настоящему Плану ……………………………………………………………….….(161 стр)
9) схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов, на которой указываются схемы пастбищеоборотов, рекомендуемые на основании геоботанического обследования пастбищ; приложению 8 к настоящему Плану …..………………………………………….…….(186 стр)
10) схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, приложению 9 к настоящему Плану …………………………………………………………………………(189 стр)
11) схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбище пользователям приложение 10 к настоящему Плану ………………………………….…………..(217 стр)
12) схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, на которой указываются границы и площади пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья. приложению 11 к настоящему Плану ……………………..…………(218 стр)
13) схема доступа к водоисточникам приложение 12 к настоящему Плану …………………….………………………………….…………(230 стр)
14) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах, на которой указываются границы и площади отгонных пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных; приложение 13 к настоящему Плану …….…………..….(258 стр)
Приложение 1
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
Данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра
Таблица 1. Распределение пастбищ по категориям земель Шетского района, тысяч гектаров
Наименование сельских округов
Код классификатора административно-территориальных объектов
Категории земель
Итого земель
сельско хозяйственного назначения
населенных пунктов
промышленности, транспорта, связи и иного не сельскохозяйственного назначения
особо охраняемых природных территорий
лесного фонда
водного фонда
запаса
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Аксу-Аюлинский

Шет ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Қарағанды облысы Шет аудандық мәслихатының 2025 жылғы 21 қарашадағы № 27/240 шешімі
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін - өзі басқару туралы" Заңының 6 – бабының 1-тармағының 15) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес, Шет ауданының мәслихаты ШЕШім қабылдады:
1. Қоса беріліп отырған Шет ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары бекітілсін.
2. Осы шешiм оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихаттың төрағасы С.Социал
Шет аудандық мәслихатының
2025 жылғы 21 қарашадағы
№ 27/240 шешімімен бекітілген
Шет ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025- 2029 жылдарға арналған жоспар
2025–2029 жылдарға арналған Шет ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы"Заңының 6-бабының 1-тармағының 15) тармақшасына, "Жайылымдар туралы"Қазақстан Республикасының Заңының 8-бабының 1) тармақшасымен 13-бабына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы"бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 29 сәуірдегі "Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың үлгілік қағидаларын бекіту туралы"бұйрығына және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы"бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке деген қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу (деградация) үдерістерінің алдын алу мақсатында қабылданады.
Жоспарда келесі қосымшалар қамтылған:
1. Аймақтың жер балансы және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінен алынған деректер– осы Жоспардың 1-қосымшасынасәйкес нысан бойынша………. 4 бет
2. Жайылымдардың геоботаникалық зерттеу материалдары– осы Жоспардың 2-қосымшасынасәйкес нысан бойынша…………………………………………………39 бет
3. Жайылымдық инфрақұрылым нысандары және ауыл шаруашылығы жануарларын айдау үшін сервитуттар туралы мәліметтер– осы Жоспардың 3-қосымшасынасәйкес нысан бойынша…………………………………………………………………………48 бет
4. Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныс-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындар, отарлар мен үйірлер саны туралы деректер– осы Жоспардың 4-қосымшасының 2-кестесінесәйкес…………………………………....50 бет
5. Қоныс жайылымдарында (отгондық жайылымдарда)жаюға арналған ауыл шаруашылығы жануарларының бас саны туралы деректер – осы Жоспардың 4-қосымшасының 3-кестесінесәйкес. ……………………………………………...…....51 бет
6. Жайылым айналымының ұсынылатын сұлбалары– осы Жоспардың 5-қосымшасынасәйкес нысан бойынша…………………………………………….….139 бет
7. Әкімшілік-аумақтық бірлік аумағындағы жайылымдардың орналасу сұлбасы (картасы)– жер санаттары бөлінісінде, осы Жоспардың 6-қосымшасынасәйкес… 142 бет
8. Жеке қосалқы шаруашылық жануарларын жаю үшін, соның ішінде қоғамдық жайылымдарға арналған жайылымдардың орналасу сұлбасы (картасы)– жайылымдардың, соның ішінде қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетілген, осы Жоспардың 7-қосымшасынасәйкес………………………………143 бет
9. Жайылым айналымының ұсынылатын сұлбалары бейнеленген карта, геоботаникалық зерттеу нәтижелері негізінде – осы Жоспардың 8-қосымшасынасәйкес……….…164 бет
10. Ауыл шаруашылығы жануарларын айдау үшін сервитуттар, мал айдау жолдары және жайылым инфрақұрылымының өзге де нысандары көрсетілген карта– осы Жоспардың 9-қосымшасынасәйкес……………………………………………………………….. 167 бет
11. Жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға беруге болатын жайылымдар көрсетілген карта– осы Жоспардың 10-қосымшасынасәйкес………………………194 бет
12. Жеке қосалқы шаруашылық жануарларын жаю қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында резервке қойылатын жайылымдар көрсетілген карта– шекаралары мен алаңдары көрсетілген, осы Жоспардың 11-қосымшасынасәйкес. …………………195 бет
13. Су көздеріне қол жеткізу сұлбасы– осы Жоспардың 12-қосымшасынасәйкес……207 бет
14. Қоныс жайылымдарында ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыру сұлбасы (картасы)– жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетілген, осы Жоспардың 13-қосымшасынасәйкес…………………………………..…………….232 бет
Жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
1 қосымша
Аймақтың жер балансы және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері
1-кесте.Шет ауданы бойынша жайылымдардың жер санаттары бойынша бөлінуі, мың гектар
Ауылдық округтердің атауы
Әкімшілік-аумақтық нысандар классификаторының коды
Жер санаттары
Барлық жерлер
ауыл шаруашылығы мақсатындағы
елді мекендер
өнеркәсіп, көлік, байланыс және өзге де ауыл шаруашылығы мақсатына арналмаған
ерекше қорғалатын табиғи аумақтар
орман қоры |
су қоры
қордағы жерлер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Ақсу-Аюлы ауылдық округі

7,0-11,0
4,5-7,2
2,0-3,9
Весенне-летне-осенние пастбища для всех видов скота
Весенне-летне-осенние
40-35
0
0
Сенокос
В геоморфологическом отношении Шетский район представляет собой часть Казахского мелкосопочника – своеобразной природной части низких островных гор и холмогорий, а также бесчисленных холмов, гряд и скалистых сопок, возвышающихся над поверхностями денудационных и аккумулятивных равнин. Область включает приподнятый горно-мелкосопочный Балхаш-Ишимский водораздел, а также низкогорья Бугылы, Жаксы-Тагылы, Каратемир, Котыртас, Тектурмас и др. Основными типами рельефа гор являются эрозионно-тектонические низкогорья (грядовые, гривистые, куполовидные) с абсолютными высотами до 1500 м.
Водораздельный мелкосопочник имеет холмистый и холмисто-грядовый рельеф. Сопки обычно приурочены к устойчивым породам, поэтому часто вытянуты цепью по залеганию пород, образуя денудационные гряды. На вершинах обнажаются выходы коренных пород или их щебень, дающий гравитационные потоки обломочного материала на склонах. Склоны сопок имеют мягкие очертания. Абсолютные высоты мелкосопочника изменяются в зависимости от общей приподнятости данного участка, чаще всего это 600-700 м., относительные превышения колеблются от 3 до 40 м.
Речные долины широко развиты на территории района, хотя речной сток современных рек незначителен, а местами вообще отсутствует. Характерно разделение долин на древние и современные. Существует предположение о тектоническом происхождении древних долин, поскольку в ряде случаев водная эрозия даже не использовала прогибы, и они оказались заполненными материалом неаллювиального происхождения. Древние долины имеют ширину от 5 –10 до 20 – 30 км. Длина расширенных участков небольшая, а глубина вреза составляет 30 – 70 м, местами достигая 90 – 160 м. Долины иногда лишены аллювия и выполнены глинистым материалом озерного, озерно-лагунного и делювиального происхождения. Часто такие долины представляют собой внутригорные впадины, разделяющие горные массивы (например, в верховьях Шерубай-Нуры). Морфология речных долин, помимо геологического строения, тесно связана с климатическими и ландшафтными условиями. Там, где господствует густой дерновый покров степей и поэтому мало склоновых наносов, долины в районах пересечения приподнятого мелкосопочного рельефа узкие и имеют несколько аккумулятивных террас. Там же, где растительность крайне разрежена и происходит интенсивное выветривание обнаженных скал с образованием большого количества наносов, долины широкие, с низкими и широкими аллювиальными террасами и пологими делювиальными склонами, переходящими в предгорные шлейфы. При интенсивном освоении земельных ресурсов района распахивались, прежде всего, подобные территории.

7,0-11,0
4,5-7,2
2,0-3,9
Барлық мал түрлеріне арналған көктемгі-жазғы-күзгі жайылымдар
Көктемгі-жазғы-күзгі
40-35
0
0
Шабындық
Геоморфологиялық тұрғыдан алғанда, Шет ауданы Қазақтың ұсақ шоқысы аймағының бір бөлігі болып табылады — бұл табиғи тұрғыдан ерекше, аласа арал тәрізді таулар мен қыраттардан, сондай-ақ сансыз төбелерден, жоталар мен жалаңаш жартасты шоқылардан тұратын өңір. Олар денудациялық және аккумулятивтік жазықтардың үстінен көтеріліп тұрады. Бұл аймақ Балқаш–Есіл суайрығының биік таулы–ұсақ шоқылы бөлігін, сондай-ақ Бұғылы, Жақсы-Тағылы, Қаратемір, Қотыртас, Тектұрмас және басқа да аласа таулы өңірлерді қамтиды. Жер бедерінің негізгі түрлері — абсолюттік биіктігі 1500 метрге дейін жететін эрозиялық-тектоникалық сипаттағы аласа таулар (жоталы, белесті, күмбезді пішінді)
Суайрықтық ұсақ шоқылар бедері негізінен төбелі және төбелі-жоталы болып келеді. Шоқылар көбінесе берік тау жыныстары орналасқан аймақтарда шоғырланғандықтан, олар кейде жыныстардың созылым бағытымен тізбектеліп, денудациялық жоталар түзеді. Шоқылардың төбелерінде жер бетіне шыққан жыныстар немесе олардың майда қиыршық тастары кездеседі, ал бұл материалдар гравитациялық күш әсерінен еңістер бойымен төмен қарай сырғып, үйінділер түзеді. Шоқылардың беткейлері көбіне жұмсақ иілімді болып келеді. Ұсақ шоқылардың абсолюттік биіктігі жалпы жер бедерінің биіктеуіне қарай өзгереді және көбіне 600–700 метр шамасында, салыстырмалы биіктігі 3-тен 40 метрге дейін ауытқиды. Өзен аңғарлары аудан аумағында кең тараған, дегенмен қазіргі өзендердің ағысы мардымсыз, кей жерлерде мүлде жоқ. Аңғарлар көне және қазіргі деп екіге бөлінеді. Көне аңғарлардың кейбірі тектоникалық жолмен пайда болған деп есептеледі, себебі кейбір жағдайда су эрозиясы бұл ойыстарды пайдаланбаған, сондықтан олар аллювийлі емес материалдармен толған. Көне аңғарлардың ені 5–10 км-ден 20–30 км-ге дейін жетеді. Кеңейген бөліктері қысқа, ал ойыс тереңдігі 30–70 м шамасында, кей жерлерде 90–160 метрге дейін барады. Кейбір аңғарларда аллювий шөгінділері болмайды және олар көлдік, көл-лагундық және делювийлік текті сазды материалдармен толтырылған. Мұндай аңғарлар кейде таулар арасындағы ойыстар түрінде кездеседі (мысалы, Шерубай-Нұра өзенінің жоғарғы ағысында). Өзен аңғарларының морфологиясы геологиялық құрылыммен қатар климаттық және ландшафтық жағдайларға да тығыз байланысты. Дала аймақтарында дерновой жамылғы тығыз болғандықтан, беткейлік шөгінді аз және ұсақ шоқылы жер бедерінен өтетін аңғарлар тар әрі бірнеше аккумулятивтік террасаға ие болады. Ал өсімдігі сирек, жалаңаш жартастардың үгілуі қарқынды жүретін жерлерде аңғарлар кең, жайпақ делювийлік беткейлі және төмен әрі кең аллювийлік терраса түзеді, олар біртіндеп таулы етектегі шлейфтерге ұласады. Аудан жер ресурстарын қарқынды игеру кезінде ең алдымен осындай жазық және кең аңғарлар өңдеуге тартылған.

2557
2549
0
Приложение 5
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
Рекомендуемые схемы пастбищеоборотов
№ п/п
Наименование сельских округов и поселков
Начало сезона
Окончание сезона
1
сельский округ Аксу-Аюлы
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
2
сельский округ Акшокы
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
3
сельский округ Батык
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
4
сельский округ Бурма
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
5
сельский округ Нураталды
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
6
сельский округ Кеншокы
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
7
сельский округ Красно-поляна
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
8
сельский округ Талды
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
9
сельский округ Шет
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
10
сельский округ Акой
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
11
поселок Агадырь
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
12
поселок Акчатау
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
13
поселок Акжал
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
14
сельский округ Босага
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
15
сельский округ Коктенколь
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
16
сельский округ Ортау
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
17
сельский округ Таглы
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
18
сельский округ имени Карима Мынбаева
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
19
сельский округ Успен
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
20
сельский округ Нижний Кайракты
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
21
поселок Мойынты
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
22
сельский округ Киикти
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
23
поселок Сакена Сейфуллина
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
24
поселок Дария
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
25
поселок Жамбыл
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
Данные об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных
1) аридные пастбища - пастбища, расположенные на пустынных и полупустынных территориях с разреженной полукустарниковой, реже травянистой растительностью;
2) культурные пастбища - пастбища c высокопродуктивными кормовыми культурами, в основе которых лежит научно обоснованная система агротехнических мероприятий по созданию высокоурожайного травостоя, уходу за ними и рациональному использованию;

2557
2549
0
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
5 қосымша
Ұсынылған шабындық айналым схемалары
Ауылдық округтер мен кенттердің атауы
Маусымның басталуы
Маусымның аяқталуы
1
Ақсу-Аюлы ауылдық округі
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
2
Ақшоқы ауылдық округі
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
3
Батық ауылдық округі
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
4
Бұрма ауылдық округі
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
5
Нураталды ауылдық округі
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
6
Кеншоқы ауылдық округі
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
7
Красно-поляна ауылдық округі
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
8
Талды ауылдық округі
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
9
Шет ауылдық округі
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
10
Ақой ауылдық округі
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
11
Ақадыр кенті
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
12
Ақшатау кенті
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
13
Ақжал кенті
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
14
Босаға ауылдық округі
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
15
Көктенкөл ауылдық округі
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
16
Ортау ауылдық округі
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
17
Тағылы ауылдық округі
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
18
Карим Мыңбаев атындағы ауылдық округі
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
19
Өспен ауылдық округі
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
20
Төменгі Қайрақты ауылдық округі
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
21
Мойынты кенті
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
22
Киікті ауылдық округі
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
23
Сәкен Сейфуллин кенті
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
24
Дария кенті
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың ерекшеліктері жөніндегі деректер
1) Аридті жайылымдар– шөл және шөлейт аймақтарда орналасқан, сирек кездесетін жартылай бұталы, сирегірек – шөптесін өсімдіктері бар жайылымдар.
2) Мәдени жайылымдар– ғылыми негізделген агротехникалық іс-шаралар жүйесіне сүйене отырып құрылған, жоғары өнімді мал азықтық дақылдары егіліп, өнімділігі мол шөп жамылғысы қалыптастырылған, оған күтім жасалып, ұтымды пайдаланылатын жайылымдар.

3) пастбищеоборот - система периодического и последовательного использования пастбищ и ухода за ними для поддержания их в продуктивном состоянии в соответствии с Планом по управлению пастбищами и их использованию;
4) особо охраняемая природная территория - участки земель, водных объектов и воздушного пространства над ними с природными комплексами и объектами государственного природно-заповедного фонда
Типовые правила выпаса сельскохозяйственных животных
1. Порядок выпаса сельскохозяйственных животных
- Сельскохозяйственные животные, принадлежащие физическим и юридическим лицам, независимо от формы собственности, подлежат учету и регистрации.
- Выпас сельскохозяйственных животных осуществляется на огороженных или неогороженных пастбищах владельцами сельскохозяйственных животных, либо лицами, ими уполномоченными.
- В зависимости от природно-климатических зон выпас сельскохозяйственных животных в темное и ночное время суток допускается только на отведенных для пастьбы пастбищах и других земельных участках.
- Прогон (перегон) сельскохозяйственных животных до места выпаса и обратно, а в темное и ночное время суток до мест содержания, осуществляется под сопровождением владельцев сельскохозяйственных животных либо лиц, ими уполномоченных.
2. Не допускается:
1) выпас больных сельскохозяйственных животных (в том числе зараженных заразными болезнями); 2) выпас сельскохозяйственных животных, не прошедших обязательных ветеринарных процедур (в том числе вакцинации); 3) выпас сельскохозяйственных животных на землях общего пользования, в полосах отвода железных и автомобильных дорог, границах водоохранных полос и зон санитарной охраны; 4) в пределах водоохранных зон выпас сельскохозяйственных животных с превышением нормы нагрузки, купание и санитарная обработка скота и другие виды хозяйственной деятельности, ухудшающие режим водоемов; 5) выпас сельскохозяйственных животных без идентификации; 6) прогон (перегон) до места выпаса и обратно, выпас, а также перемещение сельскохозяйственных животных без сопровождения владельцев сельскохозяйственных животных либо лиц, ими уполномоченных. 7) прогон (перегон) сельскохозяйственных животных по дороге с асфальтовым и цементобетонным покрытием при наличии иных путей; 8) водопой сельскохозяйственных животных в общественных местах купания, прудах, фонтанах, водоемах и водозаборах общего пользования.
3. Организация перегона при выпасе сельскохозяйственных животных
1. Для перегона комплектуют стада, отары, табуны из здоровых сельскохозяйственных животных, одинаковых по возрасту, полу, упитанности. Численность поголовья сельскохозяйственных животных составляет: овец и коз 600-800 голов, крупного рогатого скота не более 250 голов, лошадей не более 200 голов, верблюдов не более 120 голов.

3) Жайылым айналымы– жайылымдарды жоспарлы түрде кезекпен және кезең-кезеңімен пайдалану мен оларға күтім жасау жүйесі. Ол жайылымдардың өнімділігін сақтауға және жайылымдарды басқару мен пайдалану жоспарынасәйкес жүзеге асырылады.
4) Ерекше қорғалатын табиғи аумақ– жер учаскелері, су айдындары және олардың үстіндегі әуе кеңістігі, сондай-ақ мемлекеттік табиғи-қорық қорының табиғи кешендері мен объектілері.
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың үлгілік қағидалары
1. Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю тәртібі
- Меншік нысанына қарамастан, жеке және заңды тұлғаларға тиесілі ауыл шаруашылығы жануарлары есепке алынып, тіркелуге жатады.
- Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю олардың иелері немесе олар уәкілеттік берген адамдар арқылы қоршалған немесе қоршалмаған жайылымдарда жүзеге асырылады.
- Табиғи-климаттық аймақтарға байланысты ауыл шаруашылығы жануарларын қараңғы және түнгі уақытта жаю тек арнайы бөлінген жайылымдарда және өзге де жер учаскелерінде рұқсат етіледі.
- Ауыл шаруашылығы жануарларын жайылымға айдап апару және кері қайтару, сондай-ақ қараңғы және түнгі уақытта оларды ұстау орындарына дейін айдап апару жануар иелерінің немесе олар уәкілеттік берген адамдардың ілесуімен жүзеге асырылады.
2. Тыйым салынған әрекеттер: 1) Ауру малдарды (соның ішінде жұқпалы аурулармен зақымдалған малдарды) жаюға болмайды. 2) Міндетті ветеринарлық рәсімдерден (соның ішінде вакцинациядан) өтпеген малдарды жаюға болмайды. 3) Ауыл шаруашылығы жануарларын жалпы пайдалану жерлерінде, теміржол және автомобиль жолдарының бөліктерінде, су қорғау белдеулерінде және санитарлық қорғау аймақтарында жаюға болмайды. 4) Су қорғау аймақтарында малдарды жүктеме нормасын асыра жаюға, малды шомылдыруға, санитарлық өңдеуге және су қоймаларының режимін нашарлататын басқа шаруашылық әрекеттерге тыйым салынады. 5) Жануарларды идентификациясыз жаюға болмайды. 6) Малдарды жайылымға апару немесе қайтару, жаю және басқа да қозғалыстар иелерінің немесе олардың уәкілеттік берген адамдардың қатысуынсыз жүргізілмеуі тиіс. 7) Басқа жолдар бар болса, асфальт немесе цемент-бетон жолдары арқылы малдарды айдап апаруға болмайды. 8 ) Ауыл шаруашылығы жануарларын қоғамдық шомылу орындарында, тоғандарда, фонтандарда, су қоймалары мен жалпы пайдалануға арналған су алаңдарында суғаруға болмайды.
3. Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю кезінде айдап апару ұйымдастыру
1. Айдап апару үшін сау, жасына, жынысына және салмағына бірдей ауыл шаруашылығы жануарларынан қошқарлар, отаралар, табындар құралады. Ауыл шаруашылығы жануарларының саны келесі шектеулерге сай болуы тиіс: қой мен ешкі – 600–800 бас, ірі қара мал – 250 басқа дейін, ат – 200 басқа дейін, түйе – 120 басқа дейін.

2. На всем пути перегона сельскохозяйственных животных не допускается смешивание групп.
3. При перегоне сельскохозяйственных животных на расстояния до 5 километров (далее – км), ширина скотопрогона составляет 50-70 метров, при количестве перегоняемого крупного рогатого скота 200-250 голов или 600-800 голов мелкого рогатого скота. Общая площадь скотопрогона не превышает 4-5 % всей обслуживаемой территории.
4. При большой протяженности пути (если движение совершается в течение нескольких дней) через каждые 40-50 км скотопрогоны оборудуются пастбищными подкормочными площадками достаточной кормовой емкостью и через каждые 10-15 км обеспечиваются водопоем. В этих случаях ширина скотопрогона составляет от 200-300 до 1000 метров и более.
5. Скотопрогоны определяются местным исполнительным органом районов (городов) и областей по согласованию с главными государственными ветеринарно-санитарными инспекторами соответствующих административно-территориальных единиц в соответствии с пунктом 3 статьи 21 Закона Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии".
Радиус водопоя сельскохозяйственных животных на равнинной местности пастбищ составляет: - для крупного рогатого скота в степных и лесостепных зонах 2-4 км, в засушливых степях, полупустынях и пустынях 4-6 км; - для лошадей в степных и лесостепных зонах 4-5 км, в засушливых степях, полупустынях и пустынях 5-7 км; - для верблюдов в степных и лесостепных зонах 6-7 км, в засушливых степях, полупустынях и пустынях 7-8 км; - для овец и коз в степных и лесостепных зонах 2,5-4 км, в засушливых степях, полупустынях и пустынях 3-6 км.
Нормы нагрузки на одно лицо, осуществляющего выпас сельскохозяйственных животных
Крупный рогатый скот, голов
Мелкий рогатый скот, голов
Лошади, голов
Верблюды, голов
до 150
до 500
до 100
до 100
Выпас на особо охраняемых природных территориях имеет свои особенности. На части территорий степных национальных и природных парков, заказников и памятников природы часто разрешается регламентированный выпас скота. Он проводится под наблюдением экологов, его основная цель — поддержание природного равновесия степной экосистемы.
В заповедниках и в заповедных зонах национальных парков выпас скота в хозяйственных целях запрещҰн. При выпасе на особо охраняемых природных территориях важно соблюдать нормативы допустимых пастбищных нагрузок. Например, на степных особо охраняемых природных территориях допустимую пастбищную нагрузку целесообразно установить на уровне 0,2 условных голов КРС/га. В дождливый год в такие сезоны пастбищную нагрузку можно довести до 0,4 условных голов КРС/га. В экстремально засушливые годы выпас нежелателен. Места стоянки скота должны быть отдалены от границы особо охраняемых природных территориях. При этом необходима организация выпаса, обеспечивающая равномерное распределение нагрузки на всю площадь угодий. Весенний и раннелетний выпас нежелателен, так как на это время приходятся периоды цветения большинства редких растений и периоды гнездования редких птиц.
Приложение 6
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
Cхема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель
Приложение 7
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
Cхема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ, на которой указываются границы и площади пастбищ, в том числе общественных пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья
Приложение 8
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
Схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов, на которой указываются схемы пастбищеоборотов, рекомендуемые на основании геоботанического обследования пастбищ
Степень деградации пастбищной растительности
Слабая
Средняя
Сильная
Приложение 9
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
Схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры
Бурминский сельский округ
Краснополянский сельский округ
Акойский сельский округ
Батыкский сельский округ
Бурминский сельский округ
Шетский сельский округ
Нурталдинский сельский округ
Талдинский сельский округ
Акшокинский сельский округ
Аксу-Аюлинский сельский округ
Нижекарактинский сельский округ
Успенский сельский округ
Коктенкольский сельский округ
Ортауский сельский округ
Тагылинский сельский округ
Кеншокынский сельский округ
поселок Акшатау
поселок Агадырь
Сельский округ имени К. Мынбаева
Босагинский сельский округ
поселок Мойынты
поселок Акжал
Кииктинский сельский округ
поселок Мойынты
Земли запаса Шетского района
Земли запаса Шетского района
Земли запаса Шетского района
Приложение 10
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
Схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям.
Приложение 11
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
Схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, на которой указываются границы и площади пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья.
пастбища, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья
Наименование
Кадастровый №
Район/Площадь земли
Расположение
1
Аксу-Аюлинский сельский округ

2. Айдап апару кезінде жол бойында топтардың араласуына жол берілмейді.
3. Ауыл шаруашылығы жануарларын 5 километрге дейінгі қашықтыққа айдап апару кезінде (кейіннен – км) мал жолының ені 50–70 метр, ал айдап апарылатын мал саны: ірі қара мал – 200–250 бас, шағын қара мал – 600–800 бас. Мал жолының жалпы ауданы қызмет көрсетілетін жердің 4–5%-дан аспайды.
4. Ұзақ қашықтыққа (бірнеше күнге созылатын) мал айдап апару кезінде әр 40–50 км сайын жайылымдық азықтандыру алаңдары жасалып, қажетті азық мөлшері қамтамасыз етіледі, ал әр 10–15 км сайын суару орындары қамтамасыз етіледі. Мұндай жағдайда мал жолының ені 200–300 метрден 1000 метрге дейін және одан да көп болуы мүмкін.
Мал жолдары мен суару радиусы
Мал жолдары аудандық (қалалық) және облыстық жергілікті атқарушы органдармен тиісті әкімшілік-аймақтық бірліктердің бас мемлекеттік ветеринарлық-санитарлық инспекторларының келісімі бойынша Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шілдедегі "Ветеринария туралы" заңының 21-бабының 3-тармағына сәйкес анықталады.
Равниндік жайылымдағы малдарды суару радиусы: Ірі қара мал: дала және орманды дала аймақтарында – 2–4 км, құрғақ дала, шөлейт және шөл аймақтарында – 4–6 км. Жылқылар дала және орманды дала аймақтарында – 4–5 км, құрғақ дала, шөлейт және шөл аймақтарында – 5–7 км. Түйелер дала және орманды дала аймақтарында – 6–7 км, құрғақ дала, шөлейт және шөл аймақтарында – 7–8 км. Қой мен ешкі дала және орманды дала аймақтарында – 2,5–4 км, құрғақ дала, шөлейт және шөл аймақтарында – 3–6 км.
Малдарды жаюды жүзеге асыратын бір адамға арналған жүктеме нормалары:
Ірі қара мал
Шағын қара мал
Жылқы
Түйе
50 басқа дейін
500 басқа дейін
100 басқа дейін
100 басқа дейін
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардағы мал жаюдың ерекшеліктері. Дала ұлттық және табиғи парктерінің, қорықтардың және табиғи ескерткіштердің кейбір бөліктерінде мал жаю реттелген түрде жиі рұқсат етіледі. Ол экологиялық мамандардың бақылауында жүргізіледі және басты мақсаты – дала экожүйесінің табиғи тепе-теңдігін сақтау.
Қорықтарда және ұлттық парктердің қорық аймақтарында шаруашылық мақсаттағы мал жаюға тыйым салынады. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда мал жаю кезінде жайылым жүктемесінің нормативтерін сақтау маңызды. Мысалы, дала аймақтарындағы ерекше қорғалатын аумақтарда рұқсат етілген жайылым жүктемесін 0,2 шартты бас ірі қара мал/га деңгейінде белгілеу тиімді. Ылғалды жылдары бұл көрсеткішті 0,4 шартты бас ірі қара мал/га дейін жеткізуге болады. Өте құрғақ жылдары мал жаю ұсынылмайды. Мал тұратын орындар ерекше қорғалатын табиғи аумақ шекарасынан алыс орналасуы тиіс. Сонымен қатар, мал жаюды ұйымдастыру кезінде бүкіл жайылым аумағына жүктемені біркелкі тарату қажет. Көктемгі және ерте жазғы мал жаю ұсынылмайды, себебі бұл уақытта сирек кездесетін өсімдіктердің гүлдену кезеңі және сирек құстардың ұя салу кезеңі байқалады.
Жайылымдарды басқару және
пайдалану бойынша жоспарына
6 қосымша
Әкімшілік-аймақтық бірліктің аумағында жайылымдардың орналасуын және жер категориялары бойынша бөлінуін көрсететін схема (карта)
Жайылымдарды басқару және
пайдалану бойынша жоспарына
7 қосымша
Жеке үй шаруашылығындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю қажеттіліктеріне арналған, оның ішінде қоғамдық жайылымдарды қамтитын жайылымдардың шекаралары мен аудандарын көрсететін схема (карта).
Жайылымдарды басқару және
пайдалану бойынша жоспарына
8 қосымша
Жайылым айналымының ұсынылатын схемаларын көрсететін схема (карта, онда жайылымдарды геоботаникалық зерттеу нәтижелері бойынша ұсынылатын айналым схемалары көрсетіледі).
"Шөпті жайылымдардың тозу деңгейі"
Слабая
Средняя
Сильная
Жайылымдарды басқару және
пайдалану жоспарына
9 қосымша
Жайылым инфрақұрылымының объектілерін көрсету үшін, мал жүргізу жолдары, скотопрогон трассалары және басқа да жайылымдық объектілерді көрсететін схема (карта)"
Бұрма ауылдық округі
Красная Поляна ауылдық округі
Ақой ауылдық округі
Батық ауылдық округі
Бұрма ауылдық округі
Шет ауылдық округі
Нурталды ауылдық округі
Талды ауылдық округі
Ақшокы ауылдық округі
Аксу-Аюлы ауылдық округі
Төменгі Қайрақты ауылдық округі
Өспен ауылдық округі
Көктіңкөлі ауылдық округі
Ортау ауылдық округі
Тағылы ауылдық округі
Кеншокы ауылдық округі
Акшатау кенті
Ақадыр кенті
К. Мыңбаев аауылдық округі
Босаға ауылдық округі
Мойынты кенті
Ақжал кенті
Киікті ауылдық округі
Мойыты кенті
Шет ауданындағы қосалқы жерлер
Шет ауданындағы қосалқы жерлер
Шет ауданындағы қосалқы жерлер
Жайылымдарды басқару және
пайдалану бойынша жоспарына
10 қосымша
Жайылымды пайдаланушыларға жерді пайдалану құқығында беруге болатын жайылымдарды көрсететін схема (карта).
Жайылымдарды басқару және
пайдалану бойынша жоспарына
11 қосымша
Халықтың жеке қорасындағы ауыл шаруашылығы жануарларын бағу қажеттілігін қанағаттандыру мақсатында резервке қалдырылатын жайылымдардың шекаралары мен аумақтарын көрсететін сызба (карта) .
Халықтың жеке қорасындағы ауыл шаруашылығы жануарларын бағу қажеттілігін қанағаттандыру мақсатында резервке қалдырылатын жайылымдар
Атауы
Кадастрлық №
Аудан/Жер аумағы
Орналасқан жері
1
Ақсу-Аюлы ауылдық округі

263,0 га
Нураталдинский сельский округ
18
Нураталдинский сельский округ
09-107-027-284
5952,5787 га
Бирманский сельский округ
19
Бирманский сельский округ
09-107-026-568
2959,8190 га
Успенский сельский округ
20
Успенский сельский округ
09-107-076-440
514,8909 га
Кеншокинский сельский округ
21
поселок Акшатау
09-107-010-402
4500 га
Шетский сельский округ
Приложение 12
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
Карт схема доступа к водоисточникам
Бурминский сельский округ
Краснополянский сельский округ
Акойский сельский округ
Батыкский сельский округ
Бурминский сельский округ
Шетский сельский округ
Нурталдинский сельский округ
Талдинский сельский округ
Акшокинский сельский округ
Аксу-Аюлинский сельский округ
Нижекарактинский сельский округ
Успенский сельский округ
Коктенкольский сельский округ
Ортауский сельский округ
Тагылинский сельский округ
Кеншокынский сельский округ
поселок Акшатау
поселок Агадырь
Сельский округ имени К. Мынбаева
Босагинский сельский округ
поселок Мойынты
поселок Акжал
Кииктинский сельский округ
поселок Мойынты
Земли запаса Шетского района
Земли запаса Шетского района
Земли запаса Шетского района
Приложение 13
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах, на которой указываются границы и площади отгонных пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных
.

263,0 га
Нұраталды ауылдық округі
18
Нұраталды ауылдық округі
09-107-027-284
5952,5787 га
Бұрма ауылдық округі
19
Бұрма ауылдық округі
09-107-026-568
2959,8190 га
Бұрма ауылдық округі
20
Өспен ауылдық округі
09-107-076-440
514,8909 га
Өспен ауылдық округі
21
Ақшатау кенті
09-107-010-402
4500 га
Кеншоқы ауылдық округі
Шет ауданындағы қосалқы жерлер
Шет ауданындағы қосалқы жерлерШет ауданындағы қосалқы жерлер
Шет ауданындағы қосалқы жерлерШет ауданындағы қосалқы жерлер
Жайылымдарды басқару және
пайдалану бойынша жоспарына
12 қосымша
Су көздеріне жету жолдарының схемасы (карта).
Бүрма ауылдық округі
Красная Поляна ауылдық округі
Ақой ауылдық округі
Батық ауылдық округі
Бурминский сельский округ
Шет ауылдық округі
Нұраталды ауылдық округі
Талды ауылдық округі
Ақшоқы ауылдық округі
Ақсу-Аюлы ауылдық округі
Төменгі Қайракты ауылдық округі
Өспен ауылдық округі
Көктіңкөлі ауылдық округі
Ортау ауылдық округі
Тағылы ауылдық округі
Кеңшоқы ауылдық округі
Ақшатау кенті
Ақадыр кенті
К. Мыңбаев ауылдық округі
Босаға ауылдық округі
Мойынты кенті
Ақжал кенті
Киікті ауылдық округі
Мойынты кенті
Шет ауданындағы қосымша жерлер
Шет ауданындағы қосымша жерлер
Шет ауданындағы қосымша жерлер
Жайылымдарды басқару және
пайдалану бойынша жоспарына
13 қосымша
Ауылшаруашылық жануарларын жайылымдарға орналастыруға арналған жайылымдардың шекаралары мен аудандары көрсетілген схемасы