Об утверждении Положения государственного учреждения "Аппарат акима Каркаралинского района Карагандинской области"
Постановление акимата Каркаралинского района Карагандинской области от 26 декабря 2025 года № 460
В соответствии с пунктом 4 статьи 38 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 8) статьи 18 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе", подпунктом 1) пункта 3 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О правовых актах", постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 590 "О некоторых вопросах организации деятельности государственных органов и их структурных подразделений", акимат Каркаралинского района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение государственного учреждения "Аппарат акима Каркаралинского района Карагандинской области".
2. Отменить постановление акимата Каркаралинского района от 09 августа 2023 года № 222 "Об утверждении Положения государственного учреждения "Аппарат акима Каркаралинского района Карагандинской области".
3. Руководителю аппарата в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего Положения в органах юстиции;
2) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего постановления направление его в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) принятие иных мер, вытекающих из настоящего постановления.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на руководителя аппарата акима Каркаралинского района.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о акима Каркаралинского района А.Сатыбалдин
Утверждено постановлением акимата
Каркаралинского района от
"26" декабря 2025 года № 460
Положение государственного учреждения "Аппарат акима Каркаралинского района Карагандинской области"
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат акима Каркаралинского района Карагандинской области" (далее - аппарат акима района) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство и контроль, информационно-аналитическое, организационно-правовое и материально-техническое обеспечение деятельности акима и акимата Каркаралинского района.

"Қарағанды облысы Қарқаралы ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесін бекіту туралы
Қарағанды облысы Қарқаралы ауданының әкімдігінің 2025 жылғы 26 желтоқсандағы № 460 қаулысы
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 38-бабының 4-тармағына, "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабының 8) тармақшасына, Қазақстан Республикасы "Құқықтық актілер туралы" Заңының 7-бабы 3-тармағының 1) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" 2021 жылғы 1 қыркүйектегі № 590 қаулысына сәйкес Қарқаралы ауданының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қарағанды облысы Қарқаралы ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің қоса беріліп отырған Ережесі бекітілсін.
2. "Қарағанды облысы Қарқаралы ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесін бекіту туралы" Қарқаралы ауданының әкімдігінің 2023 жылғы 09 тамыздағы № 22 қаулысы жойылсын.
3. Аппарат басшысы заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы Ережені әділет органдарында мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыға қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оны Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің электрондық түрдегі эталондық бақылау банкіне енгізу және Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау үшін қазақ және орыс тілдерінде электрондық түрде жіберуді;
3) осы қаулыдан туындайтын өзге де шараларды қабылдауды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қарқаралы ауданы әкімі аппаратының басшысына жүктелсін.
5. Осы қаулы оның алғышқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қарқаралы ауданы әкімінің м.а А.Сатыбалдин
Қарқаралы ауданы әкімдігінің
2025 жылғы "26" желтоқсандағы
№ 460 қаулысымен бекітілген
"Қарағанды облысы Қарқаралы ауданы әкімі аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Қарағанды облысы Қарқаралы ауданы әкімі аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – аудан әкімі аппараты) аудан әкімі және әкімдігінің қызметін ақпараттық-талдау тұрғысынан, ұйымдастыру-құқықтық және материалдық-техникалық салаларында басшылықты және бақылауды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.

2. Аппарат акима района осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Аппарат акима района является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Аппарат акима района вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Аппарат акима района имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
6. Аппарат акима района по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя государственного учреждения "Аппарат акима Каркаралинского района Карагандинской области" и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и лимит штатной численности аппарата акима района утверждается в соответствии с действующим законодательством.
8. Местонахождение юридического лица: 100800, Карагандинская область, Каркаралинский район, город Каркаралинск, улица Т. Аубакирова 23.
9. Полное наименование государственного органа - государственное учреждение "Аппарат акима Каркаралинского района Карагандинской области".
10. Настоящее Положение является учредительным документом аппарата акима района.
11. Финансирование деятельности аппарата акима района осуществляется из местного бюджета.
12. Аппарату акима района запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями аппарата акима района.
Если аппарату акима района законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
1) обеспечение реализации государственной политики и государственных программ;
2) организация исполнения законов, актов Президента и Правительства, а также актов акима и акимата района;
3) координация деятельности государственных органов и организаций на территории района;
4) иные задачи, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
14. Полномочия:
Права:
1) Запрашивать и получать от государственных органов и иных организаций, финансируемых из местного бюджета необходимую информацию, документы, иные материалы, устные и письменные объяснения от должностных лиц по вопросам, отнесенным к компетенции акима, акимата района и аппарата акима района;

2. Аудан әкімі аппараты өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Аудан әкімі аппараты ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Аудан әкімі аппараты азаматтық құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Аудан әкімі аппараты егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
6. Аудан әкімі аппараты өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Аудан әкімі аппаратының құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
8. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 100800, Қарағанды облысы, Қарқаралы ауданы, Қарқаралы қаласы, Т.Әубәкіров көшесі 23.
9. Мемлекеттік органның толық атауы - "Қарағанды облысы Қарқаралы ауданы әкімі аппараты" мемлекеттік мекемесі.
10. Осы Ереже аудан әкімі аппаратының құрылтай құжаты болып табылады.
11. Аудан әкімі аппараты қызметін қаржыландыру жергілікті бюджет есебінен жүргізіледі.
12. Аудан әкімі аппараты кәсіпкерлік субъектілерімен "Қарқаралы ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер аудан әкімінің аппараты заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2-тарау. Мемлекеттік органның миссиясы, негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері
13. Міндеттері:
1) мемлекеттік саясат пен мемлекеттік бағдарламалардың іске асырылуын қамтамасыз ету;
2) заңдардың, Президенттің, Үкіметтің актілерінің, сондай-ақ аудан әкімі мен аудан әкімдігінің актілерінің орындалуын ұйымдастыру;
3) аудан аумағындағы мемлекеттік органдар мен ұйымдардың қызметін үйлестіру;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де міндеттер.
14. Өкілеттіктері:
Құқықтары:
1) аудан әкімі, аудан әкімдігі және аудан әкімі аппаратының құзыретіне жататын мәселелер бойынша жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік органдардан және өзге де ұйымдардан қажетті ақпаратты, құжаттарды, өзге де материалдарды, сондай-ақ лауазымды тұлғалардан ауызша және жазбаша түсініктемелерді сұратуға және алуға;

2) Пользоваться всеми видами информационных данных, в том числе секретными, имеющимися в распоряжении исполнительных органов района;
3) Проводить проверку деятельности исполнительных органов района, в аппаратах акимов города, поселков, сел и сельских округов по вопросам исполнения актов Президента, Правительства Республики Казахстан, распоряжений Премьер-Министра, актов акима и акимата области, актов акима и акиматом района, поручений акима области и его заместителей, поручений акима и его заместителей, вносить предложения по устранению выявленных недостатков;
4) Вести служебную переписку с государственными и негосударственными органами и организациями по вопросам, отнесенным к рассмотрению государственного учреждения;
5) Осуществлять иные права, вытекающие из задач и функции, определенных в настоящем Положении, предусмотренные действующим законодательством в рамках компетенции аппарата акима района.
Обязанности:
1) Осуществлять в пределах своей компетенции мероприятия, направленные на противодействие проявлением коррупции, разрабатывать соответствующие планы мероприятия, обеспечивать неукоснительное исполнение государственных программ и региональных планов мероприятий по противодействию с коррупцией;
2) Осуществлять претензионно-исковую работу в судебных органах по вопросам входящим в компетенцию аппарата акима района, принимать меры по своевременному обжалованию судебных актов в соответствии с действующем законодательством Республики Казахстан;
3) Принимать и рассматривать обращения физических и юридических лиц в порядке и сроки, которые установлены действующим законодательством Республики Казахстан;
4) Оказывать государственные услуги в соответствии с подзаконными нормативными правовыми актами, определяющими порядок оказания государственных услуг;
5) Исполнять иные обязанности, определенные действующим законодательством Республики Казахстан, в рамках компетенции аппарата акима района.
15. Функции:
1) Участие в реализации на территории района основных направлений внутренней и внешней политики Президента, Правительства Республики Казахстан путем разработки социально-экономического развития района и контроль за ходом реализации государственных программ и прогноза социально-экономического развития, выработки предложений в пределах своей компетенций;
2) Содействие исполнению гражданами и организациями норм Конституции Республики Казахстан, законов, актов Президента и Правительства Республики Казахстан, нормативно-правовых актов центральных и местных государственных органов;

2) ауданның атқарушы органдарының қарауындағы барлық ақпараттық деректерді, оның ішінде құпия мәліметтерді пайдалануға;
3) Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілерінің, Премьер-Министр өкімдерінің, облыс әкімі мен облыс әкімдігінің актілерінің, аудан әкімі мен аудан әкімдігінің актілерінің, облыс әкімі мен оның орынбасарларының, аудан әкімі мен оның орынбасарларының тапсырмаларының орындалуы мәселелері бойынша ауданның атқарушы органдарының, қала, кент, ауыл және ауылдық округ әкімдері аппараттарының қызметіне тексеру жүргізуге, анықталған кемшіліктерді жою жөнінде ұсыныстар енгізуге;
4) мемлекеттік мекеменің қарауына жататын мәселелер бойынша мемлекеттік және мемлекеттік емес органдармен және ұйымдармен қызметтік хат алмасуды жүзеге асыруға;
5) осы Ережеде айқындалған міндеттер мен функциялардан туындайтын, қолданыстағы заңнамада көзделген өзге де құқықтарды аудан әкімі аппаратының құзыреті шегінде жүзеге асыруға.
Міндеттері:
1) өз құзыреті шегінде сыбайлас жемқорлық көріністеріне қарсы іс-қимылға бағытталған іс-шараларды жүзеге асыруға, тиісті іс-шаралар жоспарларын әзірлеуге, сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі мемлекеттік бағдарламалар мен өңірлік жоспарлардың мүлтіксіз орындалуын қамтамасыз етуге;
2) аудан әкімі аппаратының құзыретіне жататын мәселелер бойынша сот органдарында талап-арыздық жұмысты жүргізуге, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес сот актілеріне уақтылы шағымдану шараларын қабылдауға;
3) жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында белгіленген тәртіп пен мерзімдерде қабылдауға және қарауға;
4) мемлекеттік қызметтерді көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерге сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсетуге;
5) аудан әкімі аппаратының құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында айқындалған өзге де міндеттерді орындауға.
15. Функциялары:
1) аудан аумағында Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің ішкі және сыртқы саясатының негізгі бағыттарын іске асыруға қатысу, ауданның әлеуметтік-экономикалық дамуын әзірлеу, мемлекеттік бағдарламалар мен әлеуметтік-экономикалық даму болжамының іске асырылу барысын бақылау, өз құзыреті шегінде ұсыныстар әзірлеу;
2) азаматтар мен ұйымдардың Қазақстан Республикасы Конституциясының, заңдарының, Президенті мен Үкіметінің актілерінің, орталық және жергілікті мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық актілерінің талаптарын орындауына жәрдемдесу;

3) Создание условий для развития предпринимательской деятельности и инвестиционного климата и территории района в пределах своей компетенции;
4) Координация деятельности предприятий, организаций и учреждений республиканской подчиненности в соответствии с полномочиями, делегированными центральным исполнительным органом, обеспечение взаимодействия и координацию деятельности государственных органов, финансируемых из местного бюджета, территориальных органов республиканского подчинения;
5) Обеспечение взаимодействия с аппаратом акима Карагандинской области, государственными учреждениями, ведомствами, аппаратами акимов города, поселков, сел и сельских округов, районным маслихатом и другими учреждениями и организациями;
6) Внесение предложений по проектам законодательных и иных нормативно-правовых актов, актов акима и акимата района, районного маслихата;
7) Осуществление информационно-аналитического, организационно-правового, материально-технического и кадрового обеспечения деятельности акима и аппарата акима района;
8) Организация документационного обеспечения деятельности акима и его заместителей, рассмотрения служебных документов, писем, обращений и заявлений физических и юридических лиц, личного приема граждан, проведения анализа поступивших писем и заявлений, документооборота, налаживания и совершенствования делопроизводства, работы с секретной документацией; функционирования делопроизводства на государственном и русском языках;
9) Осуществление кадровой политики в органах местной исполнительной власти путем организации изучения и вынесения предложений по кадрам, входящим в номенклатуру акима района, формирования кадровых резерв, проведения их учебы, стажировки, переподготовки;
10) Организация освещения повседневной деятельности акимата района акима и его заместителей в средствах массовой информации, ведение официального сайта и страниц в социальных сетях, взаимодействия с ними, разъяснения проводимой Президентом и Правительством Республики Казахстан внутренней и внешней политики, экономического и социального положения в районе, путей решения вопросов;
11) Обеспечение координации и взаимодействия акима и акимата района с правоохранительными органами судебной системы по вопросам укрепления законности и правопорядка в районе;
12) принятие мер по совершенствованию нормотворческой деятельности акима и акимата района;;
13) Обеспечение хранения решений, распоряжений акима и постановлений акимата района;
14) Ведение претензионно-исковой работы в рамках компетенции аппарата акима района;

3) өз құзыреті шегінде аудан аумағында кәсіпкерлік қызметтің дамуына және инвестициялық ахуалды жақсартуға жағдай жасау;
4) орталық атқарушы органмен берілген өкілеттіктерге сәйкес республикалық бағыныстағы кәсіпорындар, ұйымдар мен мекемелердің қызметін үйлестіру, жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік органдар мен республикалық бағыныстағы аумақтық органдардың өзара іс-қимылын қамтамасыз ету;
5) Қарағанды облысы әкімі аппаратымен, мемлекеттік мекемелермен, ведомстволармен, қала, кент, ауыл және ауылдық округ әкімдерінің аппараттарымен, аудандық мәслихатпен және өзге де ұйымдармен өзара іс-қимылды қамтамасыз ету;
6) заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілердің, аудан әкімі мен аудан әкімдігінің, аудандық мәслихаттың актілерінің жобалары бойынша ұсыныстар енгізу;
7) аудан әкімі мен аудан әкімі аппаратының қызметін ақпараттық-талдамалық, ұйымдастырушылық-құқықтық, материалдық-техникалық және кадрлық қамтамасыз ету;
8) аудан әкімі мен оның орынбасарларының қызметін құжаттамалық қамтамасыз етуді, қызметтік құжаттарды, хаттарды, жеке және заңды тұлғалардың өтініштері мен арыздарын қарауды, азаматтарды жеке қабылдауды, құжат айналымын, іс жүргізуді жетілдіруді, құпия құжаттармен жұмысты, іс жүргізудің мемлекеттік және орыс тілдерінде жүргізілуін ұйымдастыру;
9) аудан әкімі номенклатурасына кіретін кадрлар бойынша ұсыныстар әзірлеу, кадр резервін қалыптастыру, оларды оқыту, тағылымдамадан өткізу және қайта даярлау арқылы жергілікті атқарушы органдарда кадр саясатын жүзеге асыру;
10) аудан әкімдігінің, аудан әкімі мен оның орынбасарларының күнделікті қызметін бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауды, ресми интернет-ресурстар мен әлеуметтік желілердегі парақшаларды жүргізуді, Президент пен Үкіметтің жүргізіп отырған ішкі және сыртқы саясатын, ауданның әлеуметтік-экономикалық жағдайын түсіндіруді ұйымдастыру;
11) аудан аумағында заңдылық пен құқықтық тәртіпті нығайту мәселелері бойынша аудан әкімі мен аудан әкімдігінің құқық қорғау органдарымен және сот жүйесімен өзара іс-қимылын қамтамасыз ету;
12) аудан әкімі мен аудан әкімдігінің нормашығармашылық қызметін жетілдіру жөнінде шаралар қабылдау;
13) аудан әкімі шешімдері мен өкімдерінің, аудан әкімдігі қаулыларының сақталуын қамтамасыз ету;
14) аудан әкімі аппаратының құзыреті шегінде талап-арыздық жұмысты жүргізу;

15) Осуществления реализации государственных программ касательно в рамках деятельности аппарата акима района по противодействию коррупции, государственных услуг, кадровой политики и других сфер деятельности;
16) Осуществление проектного управления в деятельности государственного органа;
17) Осуществление проведения внутреннего контроля местных исполнительных органов района на предмет соблюдения действующего законодательства в сфере оказания государственных услуг;
18) принятие мер по защите и восстановлению прав и законных интересов несовершеннолетних, выявление и устранение причин и условий, способствующих совершению правонарушений среди несовершеннолетних, предупреждение детской безнадзорности и беспризорности, защита несовершеннолетних от насилия и жестокого обращения, антиобщественных действий среди несовершеннолетних в рамках комиссии по делам несовершеннолетних и защите их прав;
19) Оказание государственных услуг согласно реестру государственных услуг;
20) Координация и организация работы по оказанию государственных услуг;
21) Осуществление работы по системной интеграции информационных технологий;
22) Осуществление работы по внедрению цифровых технологий в разные сферы жизнедеятельности;
23) Осуществление иных функций в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан в пределах компетенции, относящиеся к деятельности аппарата акима района.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа, коллегиальных органов (при наличии)
16. Руководство аппарата акима района осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на аппарат акима района задач и осуществление им своих полномочий.
17. Руководитель аппарата акима назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Полномочия руководителя Аппарата акима:
1) представляет Аппарат акима в государственных органах и других организациях;
2) без доверенности действует от имени Аппарата акима;
3) организует работу Аппарата акима, координирует и контролирует деятельность его структурных подразделений в пределах своей компетенции;
4) в пределах установленного лимита представляет на утверждение акимата и акима района проект структуры и штатного расписания Аппарата акима, положение о его структурных подразделениях, а также проект структуры аппаратов акимов поселков и сельских округов, исполнительных органов, финансируемых из районного бюджета;
5) представляет на подпись акиму проекты постановлений акимата, решений и распоряжений акима района;

15) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл, мемлекеттік қызметтер көрсету, кадр саясаты және өзге де қызмет салалары бойынша мемлекеттік бағдарламалардың іске асырылуын қамтамасыз ету;
16) мемлекеттік орган қызметінде жобалық басқаруды жүзеге асыру;
17) мемлекеттік қызметтер көрсету саласында қолданыстағы заңнаманың сақталуына ішкі бақылау жүргізу;
18) кәмелетке толмағандардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау және қалпына келтіру, кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтардың себептері мен жағдайларын анықтау және жою, балалардың қадағалаусыздығы мен панасыздығының алдын алу, зорлық-зомбылық пен қатыгез қарым-қатынастан қорғау жөніндегі шараларды кәмелетке толмағандардың істері және олардың құқықтарын қорғау жөніндегі комиссия шеңберінде жүзеге асыру;
19) мемлекеттік қызметтер тізіліміне сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету;
20) мемлекеттік қызметтер көрсетуді ұйымдастыру және үйлестіру;
21) ақпараттық технологияларды жүйелі түрде интеграциялау жөніндегі жұмысты жүзеге асыру;
22) өмір сүрудің түрлі салаларына цифрлық технологияларды енгізу жөніндегі жұмысты жүргізу;
23) аудан әкімі аппаратының қызметіне қатысты, өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес өзге де функцияларды жүзеге асыру.
3-тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының, алқалы органдардың (болған жағдайда) мәртебесі мен өкілеттіктері
16. Аудан әкімі аппаратына басшылықты бірінші басшы жүзеге асырады, ол аудан әкімі аппаратына жүктелген міндеттердің орындалуы мен өз өкілеттіктерін жүзеге асыруы үшін дербес жауапкершілік көтереді.
17. Аудан әкімі аппаратының басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
18. Аудан әкімі аппараты басшысының өкілеттіктері:
1) Аудан әкімі аппаратын мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда таныстырады;
2) сенімхатсыз Аудан әкімі аппаратының атынан әрекет етеді;
3) өз құзыреті шегінде Аудан әкімі аппаратының жұмысын ұйымдастырады, оның құрылымдық бөлімшелерінің қызметін үйлестіреді және бақылайды;
4) белгіленген лимит шегінде аудан әкімдігі мен аудан әкіміне Аудан әкімі аппаратының құрылымы мен штаттық кестесінің жобасын, оның құрылымдық бөлімшелері туралы ережелерді, сондай-ақ аудан бюджеті есебінен қаржыландырылатын кенттер мен ауылдық округтер әкімдерінің аппараттары мен атқарушы органдардың құрылымының жобаларын бекітуге ұсынады;
5) аудан әкіміне аудан әкімдігінің қаулыларының, аудан әкімі шешімдері мен өкімдерінің жобаларын қол қоюға ұсынады;

6) осуществляет общее руководство деятельностью дисциплинарной, конкурсной комиссий и других комиссий по кадровым вопросам;
7) осуществляет контроль за соблюдением служебной дисциплины;
8) вносит предложения по вопросам подготовки, переподготовки и повышения квалификации, оказанию материальной помощи, установлению надбавок, поощрению и привлечению к дисциплинарной ответственности сотрудников аппарата, акимов поселков и сельских округов, руководителей исполнительных органов, финансируемых из районного бюджета;
9) в пределах компетенции издает приказы, подписывает служебную документацию;
10) обеспечивает исполнение требований законодательства Республики Казахстан о противодействии коррупции в пределах своей компетенции;
11) обеспечивает соблюдение требований Закона Республики Казахстан "О государственных секретах" и режима секретности при работе с секретными документами;
12) организует работу по оказанию государственных услуг в районе;
13) выполняет поручения акима района;
14) контролирует ход исполнения решений, принятых местными исполнительными и представительными органами области, района;
15) осуществляет иные полномочия, возложенные нормативными правовыми актами Республики Казахстан и акимом района.
Исполнение полномочий руководителя Аппарата акима в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество государственного органа
19. Аппарат акима района может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество государственным учреждением формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
20. Имущество, закрепленное за аппаратом акима района, относится к коммунальной собственности.
21. Аппарат акима района не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
22. Реорганизация и упразднение аппарата акима района осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

6) тәртіптік, конкурстық комиссиялардың және кадр мәселелері жөніндегі өзге де комиссиялардың қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады;
7) қызметтік тәртіптің сақталуын бақылауды қамтамасыз етеді;
8) аудан әкімі аппараты қызметкерлерін, кенттер мен ауылдық округтер әкімдерін, аудан бюджеті есебінен қаржыландырылатын атқарушы органдардың басшыларын даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру, материалдық көмек көрсету, үстемеақылар белгілеу, көтермелеу және тәртіптік жауапкершілікке тарту мәселелері бойынша ұсыныстар енгізеді;
9) өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығарады, қызметтік құжаттарға қол қояды;
10) өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы заңнамасының талаптарының орындалуын қамтамасыз етеді;
11) құпия құжаттармен жұмыс істеу кезінде Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік құпиялар туралы" Заңының талаптары мен құпиялылық режимінің сақталуын қамтамасыз етеді;
12) аудан аумағында мемлекеттік қызметтер көрсетуді ұйымдастырады;
13) аудан әкімінің тапсырмаларын орындайды;
14) облыстың, ауданның жергілікті атқарушы және өкілді органдары қабылдаған шешімдердің орындалу барысын бақылайды;
15) Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерімен және аудан әкімінің тапсырмаларымен жүктелген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Аудан әкімі аппараты басшысының болмау кезеңінде оның өкілеттіктерін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
19. Аудан әкімі аппараты заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болу мүмкін.
Мемлекеттік мекеменің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді коса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
20. Аудан әкімі аппаратында бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
21. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, аудан әкімі аппараты, өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
22. Аудан әкімі аппаратын қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.