О районном бюджете на 2026-2028 годы
Решение Актогайского районного маслихата Карагандинской области от 19 декабря 2025 года № 349.
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2026.
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Актогайский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 6834414 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 5221298 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 28320 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 10427 тысяч тенге;
поступлениям трансфертов – 1574369 тысяч тенге;
2) затраты – 7077593 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 1190 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 56225 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 55035 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 120000 тысяч тенге:
приобретение финансовых активов – 120000 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -364369 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 364369 тысяч тенге:
поступление займов – 56225 тысяч тенге;
погашение займов – 55035 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 363179 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 – в редакции решения Актогайского районного маслихата Карагандинской области от 04.03.2026 № 380 (вводится в действие с 01.01.2026).
2. Установить на 2026 год нормативы распределения доходов в бюджет района в следующих размерах:
1) по социальному налогу – 50 процентов;
3. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год объем субвенции, передаваемой из областного бюджета в сумме 6715 тысяч тенге.
4. Учесть, что в составе расходов районного бюджета на 2026 год предусмотрены целевые трансферты и бюджетные кредиты из республиканского и областного бюджетов согласно приложению 4.
Распределение указанных сумм целевых трансфертов и бюджетных кредитов определяется на основании постановления акимата Актогайского района.
5. Учесть, что в составе расходов районного бюджета на 2026 год предусмотрены целевые трансферты бюджетам села, поселков, сельских округов из районного бюджета согласно приложению 5.
Распределение указанных сумм целевых трансфертов бюджетам села, поселков, сельских округов определяется на основании постановления акимата Актогайского района.

2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Қарағанды облысы Ақтоғай аудандық мәслихатының 2025 жылғы 19 желтоқсандағы № 349 шешімі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес, Ақтоғай аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет 1, 2, 3, 4, 5 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 6834414 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер бойынша – 5221298 мың теңге;
салықтық емес түсімдер бойынша – 28320 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түскен түсімдер бойынша – 10427 мың теңге;
трансферттер түсімдері бойынша – 1574369 мың теңге;
2) шығындар – 7077593 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 1190 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 56225 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 55035 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 120000 мың теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 120000 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 мың теңге;
5) бюджет дефициті (профициті) – -364369 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 364369 мың теңге:
қарыздар түсімдері – 56225 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 55035 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 363179 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды облысы Ақтоғай аудандық мәслихатының 04.03.2026 № 380 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енеді).
2. 2026 жылға арналған аудандық бюджетке кірістерді бөлу нормативтері келесі мөлшерлерде белгіленсін:
1) әлеуметтік салық бойынша – 50 пайыздан;
3. 2026 жылға арналған аудандық бюджетке облыстық бюджеттен берілетін субвенция мөлшері 6715 мың теңге сомасында қарастырылсын.
4. 2026 жылға арналған аудандық бюджет шығыстарының құрамында республикалық және облыстық бюджеттерден берілетін нысаналы трансферттер мен бюджеттік кредиттер 4 қосымшаға сәйкес қарастырылғаны ескерілсін.
Аудандық бюджетке берілетін көрсетілген нысаналы трансферттер мен бюджеттік кредиттер сомаларын бөлу Ақтоғай ауданы әкімдігі қаулысының негізінде анықталады.
5. 2026 жылға арналған аудандық бюджет шығыстарының құрамында ауыл, кенттер, ауылдық округтер бюджеттеріне аудандық бюджеттен берілетін нысаналы трансферттер 5 қосымшаға сәйкес қарастырылғаны ескерілсін.
Ауыл, кенттер, ауылдық округтер бюджеттеріне берілетін көрсетілген нысаналы трансферттер сомаларын бөлу Ақтоғай ауданы әкімдігі қаулысының негізінде анықталады.

6. Установить в районном бюджете на 2026 год объемы субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты села, поселков, сельских округов в сумме 716673 тысяч тенге, в том числе:
селу Актогай – 134428 тысячи тенге;
поселоку Сарышаган – 37674 тысяч тенге;
поселоку Шашубай – 67128 тысяч тенге;
сельскому округу Жидебай – 17533 тысяч тенге;
сельскому округу Абай – 42939 тысяч тенге;
сельскому округу Айыртас – 30355 тысяч тенге;
сельскому округу Кежек – 30434 тысяч тенге;
сельскому округу Сарытерек – 21029 тысяч тенге;
сельскому округу Нуркен – 36744 тысяч тенге;
сельскому округу Карабулак – 39265 тысяч тенге;
сельскому округу Караменде би – 39344 тысяч тенге;
сельскому округу Кусак – 39446 тысяч тенге;
сельскому округу Кызыларай – 46354 тысяч тенге;
сельскому округу Ортадересин – 33390 тысяч тенге;
сельскому округу Тасарал – 51466 тысяч тенге;
сельскому округу Шабанбай би – 49144 тысяч тенге.

6. Аудандық бюджеттен ауыл, кенттер, ауылдық округтер бюджеттеріне берілетін 2026 жылға арналған бюджеттік субвенциялар 716673 мың теңге сомасында белгіленсін, оның ішінде:
Ақтоғай ауылына – 134428 мың теңге;
Сарышаған кентіне – 37674 мың теңге;
Шашубай кентіне – 67128 мың теңге;
Жидебай ауылдық округі – 17533 мың теңге;
Абай ауылдық округіне – 42939 мың теңге;
Айыртас ауылдық округіне – 30355 мың теңге;
Кежек ауылдық округіне – 30434 мың теңге;
Сарытерек ауылдық округі – 21029 мың теңге;
Нүркен ауылдық округі – 36744 мың теңге;
Қарабұлақ ауылдық округіне – 39265 мың теңге;
Қараменде би ауылдық округіне – 39344 мың теңге;
Қусақ ауылдық округіне – 39446 мың теңге;
Қызыларай ауылдық округіне – 46354 мың теңге;
Ортадересін ауылдық округіне – 33390 мың теңге;
Тасарал ауылдық округіне – 51466 мың теңге;
Шабанбай би ауылдық округіне – 49144 мың теңге.

11000
003
Проведение оценки имущества в целях налогообложения
1000
010
Приватизация, управление коммунальным имуществом, постприватизационная деятельность и регулирование споров, связанных с этим
10000
9
Прочие государственные услуги общего характера
277952
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
91533
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
91209
015
Капитальные расходы государственного органа
324
486
Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
52772
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений, архитектуры и градостроительства на местном уровне
52772
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
95713
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции
95713
494
Отдел предпринимательства и промышленности района (города областного значения)
37934
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства и промышленности
37103
003
Капитальные расходы государственного органа
831
02
Оборона
81221
1
Военные нужды
17572
122
Аппарат акима района (города областного значения)
17572
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
17572
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
63649
122
Аппарат акима района (города областного значения)
63649
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
59657
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
3992
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
15000
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
15000
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
15000
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
15000
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
463337
1
Социальное обеспечение
25365
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)

11000
003
Салық салу мақсатында мүлікті бағалауды жүргізу
1000
010
Жекешелендіру, коммуналдық меншікті басқару, жекешелендіруден кейінгі қызмет және осыған байланысты дауларды реттеу
10000
9
Жалпы сипаттағы өзге де мемлекеттiк қызметтер
277952
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
91533
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясаттын қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
91209
015
Мемлекеттік органдардың күрделі шығындары
324
486
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі
52772
001
Жергілікті деңгейде жер қатынастары, сәулет және қала құрылысын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
52772
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
95713
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
95713
494
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік және өнеркәсіп бөлімі
37934
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті және өнеркәсіпті дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
37103
003
Мемлекеттік органдардың күрделі шығындары
831
02
Қорғаныс
81221
1
Әскери мұқтаждар
17572
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
17572
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
17572
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
63649
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
63649
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
59657
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
3992
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
15000
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
15000
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
15000
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
15000
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
463337
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
25365
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі

904623
на развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"
237199
на развитие индустриальной инфраструктуры в рамках мер государственной поддержки субъектов предпринимательства
78550
Бюджетные кредиты
56225
в том числе:
для реализации мер социальной поддержки специалистов
56225
Приложение 5
к решению Актогайского районного маслихата
от 19 декабря 2025 года № 349
Целевые трансферты бюджетам села, поселков, сельских округов из районного бюджета на 2026 год
Сноска. Приложение 5 – в редакции решения Актогайского районного маслихата Карагандинской области от 04.03.2026 № 380 (вводится в действие с 01.01.2026).
Наименование
Сумма (тысяч тенге)
1
2
Итого:
356111
в том числе:
Целевые текущие трансферты
356111
в том числе:
на содержание, укрепление материально-технической базы и проведение ремонтов объектов акиматов села, поселков, сельских округов
35783
на освещение улиц населенных пунктов
59000
на благоустройства и озеленение населенных пунктов
173928
на жилищно-коммунальное хозяйство
29000
на обеспечение функционирования автомобильных дорог в селах, поселках, сельских округах
50000
на проведение государственной информационной политики
8400

904623
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендерде әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымды дамытуға
237199
кәсіпкерлік субъектілерін мемлекеттік қолдау шаралары шеңберінде индустриялық инфрақұрылымды дамытуға
78550
Бюджеттік кредиттер
56225
оның ішінде:
мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін
56225
Ақтоғай аудандық мәслихатының
2025 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 349 шешіміне
5 қосымша
2026 жылға арналған ауыл, кенттер, ауылдық округтер бюджеттеріне аудандық бюджеттен нысаналы трансферттер
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - Қарағанды облысы Ақтоғай аудандық мәслихатының 04.03.2026 № 380 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енеді).
Атауы
Сома (мың теңге)
1
2
Барлығы:
356111
оның ішінде:
Ағымдағы нысаналы трансферттер
356111
оның ішінде:
ауыл, кенттер, ауылдық округтер әкімдіктерінің объектілерін күтіп-ұстауға, материалдық-техникалық базасын нығайтуға және жөндеу жүргізуге
35783
елді мекендердегі көшелерді жарықтандыруға
59000
елді мекендерді абаттандыру мен көгалдандыруға
173928
тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығына
29000
ауылдарда, кенттерде, ауылдық округтерде автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге
50000
мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізуге
8400