О районном бюджете на 2026-2028 годы
Решение Актогайского районного маслихата Карагандинской области от 19 декабря 2025 года № 349
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2026.
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Актогайский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 4710984 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 4379298 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 28320 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 10427 тысяч тенге;
поступлениям трансфертов – 292939 тысяч тенге;
2) затраты – 4590984 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 1190 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 56225 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 55035 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 120000 тысяч тенге:
приобретение финансовых активов – 120000 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -1190 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 1190 тысяч тенге:
поступление займов – 56225 тысяч тенге;
погашение займов – 55035 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 0 тысяч тенге.
2. Установить на 2026 год нормативы распределения доходов в бюджет района в следующих размерах:
1) по социальному налогу – 50 процентов;
3. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год объем субвенции, передаваемой из областного бюджета в сумме 6715 тысяч тенге.
4. Учесть, что в составе расходов районного бюджета на 2026 год предусмотрены целевые трансферты и бюджетные кредиты из республиканского и областного бюджетов согласно приложению 4.
Распределение указанных сумм целевых трансфертов и бюджетных кредитов определяется на основании постановления акимата Актогайского района.
5. Учесть, что в составе расходов районного бюджета на 2026 год предусмотрены целевые трансферты бюджетам села, поселков, сельских округов из районного бюджета согласно приложению 5.
Распределение указанных сумм целевых трансфертов бюджетам села, поселков, сельских округов определяется на основании постановления акимата Актогайского района.
6. Установить в районном бюджете на 2026 год объемы субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты села, поселков, сельских округов в сумме 716673 тысяч тенге, в том числе:
селу Актогай – 134428 тысячи тенге;
поселоку Сарышаган – 37674 тысяч тенге;
поселоку Шашубай – 67128 тысяч тенге;
сельскому округу Жидебай – 17533 тысяч тенге;
сельскому округу Абай – 42939 тысяч тенге;
сельскому округу Айыртас – 30355 тысяч тенге;
сельскому округу Кежек – 30434 тысяч тенге;
сельскому округу Сарытерек – 21029 тысяч тенге;
сельскому округу Нуркен – 36744 тысяч тенге;
сельскому округу Карабулак – 39265 тысяч тенге;
сельскому округу Караменде би – 39344 тысяч тенге;
сельскому округу Кусак – 39446 тысяч тенге;
сельскому округу Кызыларай – 46354 тысяч тенге;
сельскому округу Ортадересин – 33390 тысяч тенге;
сельскому округу Тасарал – 51466 тысяч тенге;
сельскому округу Шабанбай би – 49144 тысяч тенге.

2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Қарағанды облысы Ақтоғай аудандық мәслихатының 2025 жылғы 19 желтоқсандағы № 349 шешімі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес, Ақтоғай аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет 1, 2, 3, 4, 5 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 4710984 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер бойынша – 4379298 мың теңге;
салықтық емес түсімдер бойынша – 28320 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түскен түсімдер бойынша – 10427 мың теңге;
трансферттер түсімдері бойынша – 292939 мың теңге;
2) шығындар – 4590984 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 1190 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 56225 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 55035 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 120000 мың теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 120000 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 мың теңге;
5) бюджет дефициті (профициті) – -1190 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 1190 мың теңге:
қарыздар түсімдері – 56225 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 55035 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 0 мың теңге.
2. 2026 жылға арналған аудандық бюджетке кірістерді бөлу нормативтері келесі мөлшерлерде белгіленсін:
1) әлеуметтік салық бойынша – 50 пайыздан;
3. 2026 жылға арналған аудандық бюджетке облыстық бюджеттен берілетін субвенция мөлшері 6715 мың теңге сомасында қарастырылсын.
4. 2026 жылға арналған аудандық бюджет шығыстарының құрамында республикалық және облыстық бюджеттерден берілетін нысаналы трансферттер мен бюджеттік кредиттер 4 қосымшаға сәйкес қарастырылғаны ескерілсін.
Аудандық бюджетке берілетін көрсетілген нысаналы трансферттер мен бюджеттік кредиттер сомаларын бөлу Ақтоғай ауданы әкімдігі қаулысының негізінде анықталады.
5. 2026 жылға арналған аудандық бюджет шығыстарының құрамында ауыл, кенттер, ауылдық округтер бюджеттеріне аудандық бюджеттен берілетін нысаналы трансферттер 5 қосымшаға сәйкес қарастырылғаны ескерілсін.
Ауыл, кенттер, ауылдық округтер бюджеттеріне берілетін көрсетілген нысаналы трансферттер сомаларын бөлу Ақтоғай ауданы әкімдігі қаулысының негізінде анықталады.
6. Аудандық бюджеттен ауыл, кенттер, ауылдық округтер бюджеттеріне берілетін 2026 жылға арналған бюджеттік субвенциялар 716673 мың теңге сомасында белгіленсін, оның ішінде:
Ақтоғай ауылына – 134428 мың теңге;
Сарышаған кентіне – 37674 мың теңге;
Шашубай кентіне – 67128 мың теңге;
Жидебай ауылдық округі – 17533 мың теңге;
Абай ауылдық округіне – 42939 мың теңге;
Айыртас ауылдық округіне – 30355 мың теңге;
Кежек ауылдық округіне – 30434 мың теңге;
Сарытерек ауылдық округі – 21029 мың теңге;
Нүркен ауылдық округі – 36744 мың теңге;
Қарабұлақ ауылдық округіне – 39265 мың теңге;
Қараменде би ауылдық округіне – 39344 мың теңге;
Қусақ ауылдық округіне – 39446 мың теңге;
Қызыларай ауылдық округіне – 46354 мың теңге;
Ортадересін ауылдық округіне – 33390 мың теңге;
Тасарал ауылдық округіне – 51466 мың теңге;
Шабанбай би ауылдық округіне – 49144 мың теңге.

95624
015
Капитальные расходы государственного органа
224
486
Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
57264
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений, архитектуры и градостроительства на местном уровне
57264
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
346016
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции
94820
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
251196
494
Отдел предпринимательства и промышленности района (города областного значения)
34631
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства и промышленности
34631
02
Оборона
69712
1
Военные нужды
17315
122
Аппарат акима района (города областного значения)
17315
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
17315
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
52397
122
Аппарат акима района (города областного значения)
52397
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
48505
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
3892
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
479699
1
Социальное обеспечение
20000
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
20000
005
Государственная адресная социальная помощь
20000
2
Социальная помощь
344839
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
344839
006
Оказание жилищной помощи
300
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
83778
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
781
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
147107
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью

95624
015
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
224
486
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі
57264
001
Жергілікті деңгейде жер қатынастары, сәулет және қала құрылысын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
57264
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
346016
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
94820
113
Төмен тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
251196
494
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік және өнеркәсіп бөлімі
34631
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті және өнеркәсіпті дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
34631
02
Қорғаныс
69712
1
Әскери мұқтаждар
17315
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
17315
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
17315
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
52397
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
52397
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
48505
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
3892
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
479699
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
20000
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
20000
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
20000
2
Әлеуметтiк көмек
344839
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
344839
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
300
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
83778
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
781
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
147107
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету