О районном бюджете на 2026-2028 годы
Решение Актогайского районного маслихата Карагандинской области от 19 декабря 2025 года № 349.
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2026.
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Актогайский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 8069414 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 6456298 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 28320 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 10427 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 1574369 тысяч тенге;
2) затраты – 8451485 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 1190 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 56225 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 55035 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тысяч тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -383261 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 383261 тысяч тенге:
поступление займов – 56225 тысяч тенге;
погашение займов – 55035 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 382071 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 – в редакции решения Актогайского районного маслихата Карагандинской области от 18.05.2026 № 398 (вводится в действие с 01.01.2026).
2. Установить на 2026 год нормативы распределения доходов в бюджет района в следующих размерах:
1) по социальному налогу – 0 процентов.
Сноска. Пункт 2 – в редакции решения Актогайского районного маслихата Карагандинской области от 18.05.2026 № 398 (вводится в действие с 01.01.2026).
3. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год объем субвенции, передаваемой из областного бюджета в сумме 6715 тысяч тенге.
4. Учесть, что в составе расходов районного бюджета на 2026 год предусмотрены целевые трансферты и бюджетные кредиты из республиканского и областного бюджетов согласно приложению 4.
Распределение указанных сумм целевых трансфертов и бюджетных кредитов определяется на основании постановления акимата Актогайского района.
5. Учесть, что в составе расходов районного бюджета на 2026 год предусмотрены целевые трансферты бюджетам села, поселков, сельских округов из районного бюджета согласно приложению 5.
Распределение указанных сумм целевых трансфертов бюджетам села, поселков, сельских округов определяется на основании постановления акимата Актогайского района.

2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Қарағанды облысы Ақтоғай аудандық мәслихатының 2025 жылғы 19 желтоқсандағы № 349 шешімі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес, Ақтоғай аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет 1, 2, 3, 4, 5 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 8069414 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер бойынша – 6456298 мың теңге;
салықтық емес түсімдер бойынша – 28320 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түскен түсімдер бойынша – 10427 мың теңге;
трансферттер түсімдері бойынша – 1574369 мың теңге;
2) шығындар – 8451485 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 1190 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 56225 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 55035 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 мың теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 мың теңге;
5) бюджет дефициті (профициті) – -383261 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 383261 мың теңге:
қарыздар түсімдері – 56225 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 55035 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 382071 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды облысы Ақтоғай аудандық мәслихатының 18.05.2026 № 398 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енеді).
2. 2026 жылға арналған аудандық бюджетке кірістерді бөлу нормативтері келесі мөлшерлерде белгіленсін:
1) әлеуметтік салық бойынша – 0 пайыздан.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды облысы Ақтоғай аудандық мәслихатының 18.05.2026 № 398 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енеді).
3. 2026 жылға арналған аудандық бюджетке облыстық бюджеттен берілетін субвенция мөлшері 6715 мың теңге сомасында қарастырылсын.
4. 2026 жылға арналған аудандық бюджет шығыстарының құрамында республикалық және облыстық бюджеттерден берілетін нысаналы трансферттер мен бюджеттік кредиттер 4 қосымшаға сәйкес қарастырылғаны ескерілсін.
Аудандық бюджетке берілетін көрсетілген нысаналы трансферттер мен бюджеттік кредиттер сомаларын бөлу Ақтоғай ауданы әкімдігі қаулысының негізінде анықталады.
5. 2026 жылға арналған аудандық бюджет шығыстарының құрамында ауыл, кенттер, ауылдық округтер бюджеттеріне аудандық бюджеттен берілетін нысаналы трансферттер 5 қосымшаға сәйкес қарастырылғаны ескерілсін.
Ауыл, кенттер, ауылдық округтер бюджеттеріне берілетін көрсетілген нысаналы трансферттер сомаларын бөлу Ақтоғай ауданы әкімдігі қаулысының негізінде анықталады.

6. Установить в районном бюджете на 2026 год объемы субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты села, поселков, сельских округов в сумме 716673 тысяч тенге, в том числе:
селу Актогай – 134428 тысячи тенге;
поселоку Сарышаган – 37674 тысяч тенге;
поселоку Шашубай – 67128 тысяч тенге;
сельскому округу Жидебай – 17533 тысяч тенге;
сельскому округу Абай – 42939 тысяч тенге;
сельскому округу Айыртас – 30355 тысяч тенге;
сельскому округу Кежек – 30434 тысяч тенге;
сельскому округу Сарытерек – 21029 тысяч тенге;
сельскому округу Нуркен – 36744 тысяч тенге;
сельскому округу Карабулак – 39265 тысяч тенге;
сельскому округу Караменде би – 39344 тысяч тенге;
сельскому округу Кусак – 39446 тысяч тенге;
сельскому округу Кызыларай – 46354 тысяч тенге;
сельскому округу Ортадересин – 33390 тысяч тенге;
сельскому округу Тасарал – 51466 тысяч тенге;
сельскому округу Шабанбай би – 49144 тысяч тенге.

6. Аудандық бюджеттен ауыл, кенттер, ауылдық округтер бюджеттеріне берілетін 2026 жылға арналған бюджеттік субвенциялар 716673 мың теңге сомасында белгіленсін, оның ішінде:
Ақтоғай ауылына – 134428 мың теңге;
Сарышаған кентіне – 37674 мың теңге;
Шашубай кентіне – 67128 мың теңге;
Жидебай ауылдық округі – 17533 мың теңге;
Абай ауылдық округіне – 42939 мың теңге;
Айыртас ауылдық округіне – 30355 мың теңге;
Кежек ауылдық округіне – 30434 мың теңге;
Сарытерек ауылдық округі – 21029 мың теңге;
Нүркен ауылдық округі – 36744 мың теңге;
Қарабұлақ ауылдық округіне – 39265 мың теңге;
Қараменде би ауылдық округіне – 39344 мың теңге;
Қусақ ауылдық округіне – 39446 мың теңге;
Қызыларай ауылдық округіне – 46354 мың теңге;
Ортадересін ауылдық округіне – 33390 мың теңге;
Тасарал ауылдық округіне – 51466 мың теңге;
Шабанбай би ауылдық округіне – 49144 мың теңге.

354321
006
Оказание жилищной помощи
300
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
83778
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
781
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
147107
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
112873
027
Реализация мероприятий по социальной защите населения
9482
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
105378
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
105378
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
93718
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
520
021
Капитальные расходы государственного органа
1142
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
8980
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
1018
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
1335936
1
Жилищное хозяйство
104675
467
Отдел строительства района (города областного значения)
52675
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
27000
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
25675
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
52000
003
Организация сохранения государственного жилищного фонда
35000
004
Обеспечение жильем отдельных категорий граждан
17000
2
Коммунальное хозяйство
1206261
467
Отдел строительства района (города областного значения)
904623
058
Развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах
904623
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
301638
012
Функционирование системы водоснабжения и водоотведения
187138
014
Развитие благоустройства городов и населенных пунктов
7500
026
Организация эксплуатации тепловых сетей, находящихся в коммунальной собственности районов (городов областного значения)

354321
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
300
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
83778
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
781
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
147107
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
112873
027
Халықты әлеуметтік қолдау жөніндегі іс-шараларды іске асыру
9482
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
105378
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
105378
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
93718
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
520
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
1142
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
8980
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
1018
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
1335936
1
Тұрғын үй шаруашылығы
104675
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
52675
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
27000
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
25675
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
52000
003
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды үйымдастыру
35000
004
Азаматтардың жекелеген санаттарын тұрғын үймен қамтамасыз ету
17000
2
Коммуналдық шаруашылық
1206261
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
904623
058
Ауылдық елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйесін дамыту
904623
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
301638
012
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесінің жұмыс істеуі
187138
014
Қаланы және елді мекендерді абаттандыруды дамыту
7500
026
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігіндегі жылу желілерін пайдалануды ұйымдастыру

324
486
Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
53241
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений, архитектуры и градостроительства на местном уровне
53241
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
96319
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции
96319
494
Отдел предпринимательства и промышленности района (города областного значения)
40217
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства и промышленности
37397
003
Капитальные расходы государственного органа
2820
02
Оборона
88198
1
Военные нужды
17681
122
Аппарат акима района (города областного значения)
17681
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
17681
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
70517
122
Аппарат акима района (города областного значения)
70517
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
66325
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
4192
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
20000
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
20000
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
20000
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
20000
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
473766
1
Социальное обеспечение
25851
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
25851
005
Государственная адресная социальная помощь
25851
2
Социальная помощь
366548
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
366548
006
Оказание жилищной помощи
300
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
89541
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
1107
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
149946
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью

324
486
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі
53241
001
Жергілікті деңгейде жер қатынастары, сәулет және қала құрылысын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
53241
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
96319
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
96319
494
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік және өнеркәсіп бөлімі
40217
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті және өнеркәсіпті дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
37397
003
Мемлекеттік органдардың күрделі шығындары
2820
02
Қорғаныс
88198
1
Әскери мұқтаждар
17681
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
17681
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
17681
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
70517
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
70517
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
66325
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
4192
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
20000
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
20000
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
20000
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
20000
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
473766
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
25851
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
25851
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
25851
2
Әлеуметтiк көмек
366548
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
366548
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
300
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
89541
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
1107
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
149946
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету

904623
на развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"
237199
на развитие индустриальной инфраструктуры в рамках мер государственной поддержки субъектов предпринимательства
78550
Бюджетные кредиты
56225
в том числе:
для реализации мер социальной поддержки специалистов
56225
Приложение 5
к решению Актогайского районного
маслихата от 19 декабря 2025 года
№ 349
Целевые трансферты бюджетам села, поселков, сельских округов из районного бюджета на 2026 год
Сноска. Приложение 5 – в редакции решения Актогайского районного маслихата Карагандинской области от 18.05.2026 № 398 (вводится в действие с 01.01.2026).
Наименование
Сумма (тысяч тенге)
1
2
Итого:
666967
в том числе:
Целевые текущие трансферты
666967
в том числе:
на содержание, укрепление материально-технической базы и проведение ремонтов объектов акиматов села, поселков, сельских округов
70846
на освещение улиц населенных пунктов
64026
на обеспечение санитарии населенных пунктов
10000
на благоустройства и озеленение населенных пунктов
414749
на жилищно-коммунальное хозяйство
29000
на обеспечение функционирования автомобильных дорог в селах, поселках, сельских округах
69946
на проведение государственной информационной политики
8400

904623
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендерде әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымды дамытуға
237199
кәсіпкерлік субъектілерін мемлекеттік қолдау шаралары шеңберінде индустриялық инфрақұрылымды дамытуға
78550
Бюджеттік кредиттер
56225
оның ішінде:
мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін
56225
Ақтоғай аудандық мәслихатының
2025 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 349 шешіміне
5 қосымша
2026 жылға арналған ауыл, кенттер, ауылдық округтер бюджеттеріне аудандық бюджеттен нысаналы трансферттер
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - Қарағанды облысы Ақтоғай аудандық мәслихатының 18.05.2026 № 398 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енеді).
Атауы
Сома (мың теңге)
1
2
Барлығы:
666967
оның ішінде:
Ағымдағы нысаналы трансферттер
666967
оның ішінде:
ауыл, кенттер, ауылдық округтер әкімдіктерінің объектілерін күтіп-ұстауға, материалдық-техникалық базасын нығайтуға және жөндеу жүргізуге
70846
елді мекендердегі көшелерді жарықтандыруға
64026
елдi мекендердiң санитариясын қамтамасыз етуге
10000
елді мекендерді абаттандыру мен көгалдандыруға
414749
тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығына
29000
ауылдарда, кенттерде, ауылдық округтерде автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге
69946
мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізуге
8400