О создании коммунального государственного учреждения "Центр поддержки семьи города Сарани" государственного учреждения "Отдел занятости и социальных программ города Сарани"
Постановление акимата города Сарани Карагандинской области от 13 ноября 2025 года № 93/01
В соответствии со статьей 5-1 Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье", подпунктом 39) пункта 1 статьи 31 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьей 18 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе", Приказом Министра культуры и информации Республики Казахстан от 14 июня 2024 года № 256-НҚ "Об утверждении Правил осуществления деятельности Центров поддержки семьи", акимат города Сарани ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Создать коммунальное государственное учреждение "Центр поддержки семьи города Сарани" государственного учреждения "Отдел занятости и социальных программ города Сарани" с 1 января 2026 года.
2. Утвердить Устав коммунального государственного учреждения "Центр поддержки семьи города Сарани" государственного учреждения "Отдел занятости и социальных программ города Сарани" согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Государственному учреждению "Отдел занятости и социальных программ города Сарани" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию коммунального государственного учреждения "Центр поддержки семьи города Сарани" государственного учреждения "Отдел занятости и социальных программ города Сарани";
2) государственную регистрацию Устава коммунального государственного учреждения "Центр поддержки семьи города Сарани" государственного учреждения "Отдел занятости и социальных программ города Сарани".
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима города Сарани.
Аким города Сарани Д. Бұлқайыр
Утверждено
постановлением
акимата города Сарани
от "13" ноября 2025 года
№ 93/01
У С Т А В коммунального государственного учреждения "Центр поддержки семьи города Сарани" государственного учреждения "Отдел занятости и социальных программ города Сарани"
2025 год
1. Общие положения
1. Коммунальное государственное учреждение "Центр поддержки семьи города Сарани" государственного учреждения "Отдел занятости и социальных программ города Сарани" (далее - Центр поддержки семьи) является некоммерческой организацией, обладающей статусом юридического лица, созданной в организационно-правовой форме учреждения для осуществления функций по реализации мер государственной семейной политики, в том числе мер по сохранению брака и семьи, разрешению семейных конфликтов, предусмотренных Кодексом Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье" на территории города Сарани и поселка Актас Карагандинской области.

"Саран қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесінің "Саран қаласының отбасын қолдау орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесін құру туралы
Қарағанды облысы Саран қаласының әкімдігінің 2025 жылғы 13 қарашадағы № 93/01 қаулысы
"Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 5-1-бабына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 31-бабының 1-тармағының 39) тармақшасына, "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республиксы Заңының 18-бабына, "Отбасын қолдау орталықтарының қызметін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2024 жылғы 14 маусымдағы № 256-НҚ бұйрығына сәйкес, Саран қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап "Саран қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесінің "Саран қаласының отбасын қолдау орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі құрылсын.
2. "Саран қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесінің "Саран қаласының отбасын қолдау орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің жарғысы осы қаулының қосымшасына сәйкес бекітілсін.
3. "Саран қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) "Саран қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесінің "Саран қаласының отбасын қолдау орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесін мемлекеттік тіркеуді;
2) "Саран қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесінің "Саран қаласының отбасын қолдау орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің жарғысын мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Саран қаласы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
Саран қаласының әкімі Д. Бұлқайыр
Саран қаласы әкімдігінің
2025 жылғы "13" қарашадағы
№ 93/01 қаулысымен
бекітілген
"Саран қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесінің "Саран қаласының отбасын қолдау орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің Ж А Р Ғ Ы С Ы
2025 жыл
1. Жалпы ережелер
1. "Саран қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесінің "Саран қаласының отбасын қолдау орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Отбасын қолдау орталығы) Қарағанды облысы Саран қаласы және Ақтас кентінің аумағында "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде көзделген мемлекеттік отбасы саясатының шараларын, оның ішінде некені және отбасыны сақтау, отбасылық жанжалдарды шешу жөніндегі шараларды іске асыру жөніндегі функцияларын жүзеге асыру үшін мекеме ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған заңды тұлға мәртебесіне ие коммерциялық емес ұйым болып табылады.

2. Центр поддержки семьи осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, Социальным Кодексом Республики Казахстан, Кодексом Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье", Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Приказом Министра культуры и информации Республики Казахстан от 14 июня 2024 года № 256-НҚ "Об утверждении Правил осуществления деятельности Центров поддержки семьи", Приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 14 июня 2024 года № 192 "Об утверждении Правил координации работы по охвату лиц (семей), оказавшихся в трудной жизненной ситуации, всесторонней поддержкой в пределах компетенции государственных органов", а также настоящим Уставом.
3. Учредителем Центра поддержки семьи является местный исполнительный орган – акимат города Сарани Карагандинской области.
Юридический адрес: 101200, Карагандинская область, город Сарань, улица Жамбыла, дом 67.
4. Наименование Центра поддержки семьи является:
на государственном языке: "Саран қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесінің "Саран қаласының отбасын қолдау орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
на русском языке: коммунальное государственное учреждение "Центр поддержки семьи города Сарани" государственного учреждения "Отдел занятости и социальных программ города Сарани".
5. Местонахождение юридического лица: индекс 101200, Карагандинская область, город Сарань, улица Победы, дом 45.
2. Юридический статус Центра поддержки семьи
6. Центр поддержки семьи является юридическим лицом в организационно-правовой форме коммунального государственного учреждения, имеет самостоятельный баланс, имеет печать с изображением государственного герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, самостоятельный баланс и счета в органах казначейства Министерства Финансов Республики Казахстан в соответствии с действующим законодательством.
7. Центр поддержки семьи не может создавать, а также выступать учредителем (участником) другого юридического лица.
8. Центр поддержки семьи отвечает по своим обязательствам, находящимися в его распоряжении деньгами. При недостаточности у Центра поддержки семьи денег субсидиарную ответственность по его обязательствам несет Республика Казахстан или административно – территориальная единица средствами соответствующего бюджета.
9. Гражданско-правовые сделки Центра поддержки семьи вступают в силу после их обязательной регистрации в территориальных подразделениях казначейства Министерства финансов Республики Казахстан.

2. Отбасын қолдау орталығы өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, Қазақстан Республикасының Әлеуметтік Кодексіне, "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Отбасын қолдау орталықтарының қызметін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2024 жылғы 14 маусымдағы № 256-НҚ бұйрығына, "Өмірде қиын жағдайға тап болған адамдарды (отбасыларды) мемлекеттік органдардың құзыреті шегінде жан-жақты қолдаумен қамту жөніндегі жұмысты үйлестіру қағидаларын бекіті туралы" Қазақстан Республикасы Еңбкк және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 14 маусымдағы № 192 бұйрығына, сондай-ақ осы Жарғыға сәйкес жүзеге асырады.
3. Отбасын қолдау орталығының құрылтайшысы мемлекеттік атқарушы орган – Қарағанды облысы Саран қаласының әкімдігі болып табылады.
Заңды мекенжайы: 101200, Қарағанды облысы, Саран қаласы, Жамбыл көшесі 67 үй.
4. Отбасын қолдау орталығының атауы:
мемлекеттік тілде: "Саран қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесінің "Саран қаласының отбасын қолдау орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
орыс тілде: коммунальное государственное учреждение "Центр поддержки семьи города Сарани" государственного учреждения "Отдел занятости и социальных программ города Сарани".
5. Заңды тұлғаның мекенжайы: индекс 101200, Қарағанды облысы, Саран қаласы, Жеңіс көшесі 45 үй.
2. Отбасын қолдау орталығының заңдық мәртебесі
6. Отбасын қолдау орталығы коммуналдық мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, қолданыстағы заңнамаға сәйкес өзінің балансы, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрі және мемлекеттік тілде атауы жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері және Қазақстан Республикасы Қаржы Министрлігінің қазынашылық органдарындағы өзінің балансы және шоттары болады.
7. Отбасын қолдау орталығы басқа заңды тұлғаны құра алмайды, сондай-ақ оның құрылтайшысы (қатысушысы) бола алмайды.
8. Отбасын қолдау орталығы өзiнiң мiндеттемелерi бойынша өзiнің кепілдігіндегі ақшамен жауап бередi. Орталық ақша жеткіліксіз болған кезде оның міндеттемелері бойынша Қазақстан Республикасы немесе әкімшілік-аумақтық бірлік тиісті бюджет қаражатымен субсидиарлық жауапты болады
9. Отбасын қолдау орталығы азаматтық-құқықтық мәмілелері, олардың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің аумақтық қазынашылық бөлімшелерінде міндетті тіркелгеннен кейін, күшіне енеді.

3. Предмет и цель деятельности Центра поддержки семьи
10. Предметом деятельности Центра поддержки семьи на территории города Сарани и поселка Актас является реализация государственной семейной политики, в том числе мер по сохранению брака и семьи, разрешению семейных конфликтов.
11. Целью деятельности Центра поддержки семьи является:
1) координация работы по охвату поддержкой лиц (семей), оказавшихся в трудной жизненной ситуации, государственными органами в пределах своей компетенции, в том числе посредством интегрированной модели;
2) содействие в оказании социальной, юридической и психологической поддержки лицам (семьям), оказавшимся в трудной жизненной ситуации;
3) информационно-разъяснительная работа о направлениях и мерах государственной семейной политики;
4) взаимодействие с местными исполнительными органами, организациями, волонтерами, консультативно-совещательными органами по вопросам реализации государственной семейной политики, профилактики бытового насилия;
5) мониторинг и анализ тенденций государственной семейной политики;
6) организация работы мобильных групп по раннему выявлению и организации оказания поддержки лицам (семьям), находящимся в трудной жизненной ситуации, при участии органов образования, здравоохранения, внутренних дел в пределах своей компетенции под координацией государственного учреждения "Отдел занятости и социальных программ города Сарани";
7) оказание консультативной помощи, проведение оценки и определение потребности лица (семьи) в мерах государственной поддержки, в том числе, находящегося на учете службы пробации и освобожденного из мест лишения свободы;
8) реализация иных мер по профилактике бытового насилия в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
9) осуществление проведения обучающих и просветительских мероприятий среди населения, направленных на укрепление семьи, в том числе по созданию семьи, на повышение осведомленности населения о мерах государственной поддержки лиц (семей), а также на профилактику бытового насилия;
10) составление аналитических записок и отчетов, проведение мониторинга эффективности оказываемой помощи и поддержки лицам (семьям);
11) повышение качества жизни малообеспеченных семей и повышения мотивации многодетных матерей с преодолением трудных жизненных ситуаций с улучшением личного материального положения;
12) оценка социально-экономического положения домохозяйств и (или) их членов на основании данных, содержащихся в Цифровой карте семьи, с целью определения степени нуждаемости.

3. Отбасын қолдау орталығы қызметінің мәні мен қызметтері
10. Саран қаласы мен Ақтас кентінің аумағындағы Отбасын қолдау орталығы қызметінің мәні мемлекеттік отбасы саясатының шараларын, оның ішінде некені және отбасыны сақтау, отбасылық жанжалдарды шешу жөніндегі шараларды көрсету болып табылады.
11. Отбасын қолдау орталығы қызметінің мақсаты:
1) өмірде қиын жағдайға тап болған адамдарды (отбасыларды) өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдардың қолдауымен, оның ішінде интеграцияланған модель арқылы қолдаумен қамтуы жөніндегі жұмысты үйлестіру;
2) өмірде қиын жағдайға тап болған адамдарға (отбасыларға) әлеуметтік, заңдық және психологиялық қолдау көрсетуге жәрдемдесу;
3) мемлекеттік отбасы саясатының бағыттары мен шаралары туралы ақпараттық-түсіндіру жұмысы;
4) жергілікті атқарушы органдармен, ұйымдармен, волонтерлермен, консультативтік-кеңесші органдармен мемлекеттік отбасы саясатын іске асыру, тұрмыстық зорлық-зомбылық профилактикасы мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасау;
5) мемлекеттік отбасы саясатының үрдістерін мониторингілеу және талдау;
6) "Саран қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесінің үйлестіруімен, өз құзыреті шегінде білім беру, денсаулық сақтау, ішкі істер органдары қатысқан кезде өмірде қиын жағдайға ұшыраған адамдарды (отбасыларды) ерте анықтау және оларға қолдау көрсетуді ұйымдастыру жөніндегі мобильдік топтардың жұмысын ұйымдастыру;
7) мемлекеттік қолдау шараларына, оның ішінде пробация қызметінің есебінде тұрған және бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамның (отбасының) қажеттілігіне консультациялық көмек көрсету, бағалау жүргізу және айқындау;
8) тұрмыстық зорлық-зомбылық профилактикасы бойынша өзге де шараларды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес іске асыру;
9) отбасын нығайтуға, оның ішінде отбасын құруға, адамдарды (отбасыларды) мемлекеттік қолдау шаралары туралы халықтың хабардарлығын арттыруға, сондай-ақ тұрмыстық зорлық-зомбылықтың алдын алуға бағытталған халық арасында оқыту және ағарту іс-шараларын жүргізуді жүзеге асыру;
10) аналитикалық жазбалар мен есептер жасау, адамдарға (отбасыларға) көрсетілетін көмектің және қолдаудың тиімділігіне мониторинг жүргізу;
11) аз қамтылған отбасылардың өмір сүру сапасын арттыру және жеке материалдық жағдайын жақсарта отырып, өмірде қиын жағдайды еңсере отырып, көп балалы аналардың уәждемесін арттыру;
12) мұқтаждық дәрежесін айқындау мақсатында Отбасының цифрлық картасында қамтылған деректер негізінде үй шаруашылықтарының және (немесе) олардың мүшелерінің әлеуметтік-экономикалық жағдайын бағалау болып табылады.

4. Управление Центром поддержки семьи
12. Управление Центром поддержки семьи осуществляет государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ города Сарани".
13. Государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ города Сарани" в установленном законодательством порядке осуществляет следующие функции:
1) закрепляет за Центром поддержки семьи имущество;
2) осуществляет контроль за сохранностью имущества Центра поддержки семьи;
3) утверждает Устав Центра поддержки семьи, внесение в него изменений и дополнений;
4) утверждает план финансирования Центра поддержки семьи;
5) определяет права, обязанности и ответственность руководителя Центра поддержки семьи, основания освобождения его от занимаемой должности;
6) утверждает структуру и предельную штатную численность Центра поддержки семьи;
7) осуществляет иные полномочия, возложенные на него настоящим уставом и иным законодательством Республики Казахстан.
14. Руководитель Центра поддержки семьи назначается на должность и освобождается от должности государственным учреждением "Отдел занятости и социальных программ города Сарани".
15. Руководитель Центра поддержки семьи организует и руководит работой Центра поддержки семьи, непосредственно подчиняется государственному учреждению "Отдел занятости и социальных программ города Сарани" и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Центра поддержки семьи задач, осуществление им своих функций и за целевое использование финансовых средств.
16. Руководитель Центра поддержки семьи действует на принципах единоначалия и самостоятельно решает вопросы деятельности Центра поддержки семьи в соответствии с его компетенцией, определяемой законодательством Республики Казахстан и настоящим уставом.
17. Действия руководителя Центра поддержки семьи, направленные на осуществление Центром поддержки семьи неуставной деятельности, являются нарушением трудовых обязанностей и влекут применение мер дисциплинарной и материальной ответственности.
18. Руководитель Центра поддержки семьи в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:
1) без доверенности действует от имени Центра поддержки семьи;
2) представляет интересы Центра поддержки семьи в государственных органах, иных организациях;
3) заключает договоры;
4) выдает доверенности;
5) утверждает планы Центра поддержки семьи по командировкам, стажировкам, обучению сотрудников в казахстанских и зарубежных учебных центрах и иным видам повышения квалификации сотрудников;
6) открывает банковские счета;
7) издает приказы и дает указания, обязательные для всех работников;

4. Отбасын қолдау орталығын басқару
12. Отбасын қолдау орталығын басқаруды "Саран қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі жүзеге асырады.
13. "Саран қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі заңнамада белгіленген тәртіппен келесі функцияларды жүзеге асырады:
1) Отбасын қолдау орталығына мүлікті бекітіп береді;
2) Отбасын қолдау орталығы мүлкінің сақталуына бақылауды жүзеге асырады;
3) Отбасын қолдау орталығының жарғысын бекітеді, оған өзгерістер мен толықтырулар енгізеді;
4) Отбасын қолдау орталығын қаржыландыру жоспарын бекітеді;
5) Отбасын қолдау орталығы басшысының құқықтарын, міндеттері мен жауапкершілігін, оны лауазымынан босату негіздерін айқындайды;
6) Отбасын қолдау орталығының құрылымы мен шекті штат санын бекітеді;
7) осы жарғымен және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамасымен өзіне жүктелген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
14. Отбасын қолдау орталығының басшысын "Саран қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
15. Отбасын қолдау орталығының басшысы Отбасын қолдау орталығының жұмысын ұйымдастырады және басшылық етеді, "Саран қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесіне тікелей бағынады және Отбасын қолдау орталығына жүктелген міндеттерді, олардың өз функцияларын жүзеге асыруына және қаржы қаражатын мақсатты пайдалануға дербес жауапты болады.
16. Отбасын қолдау орталығының басшысы дара басшылық қағидаты бойынша әрекет етеді және Отбасын қолдау орталығы қызметінің мәселелерін Қазақстан Республикасының заңнамасында және осы жарғыда айқындалатын өз құзыретіне сәйкес дербес шешеді
17. Отбасын қолдау орталығы басшысының Отбасын қолдау орталығымен жарғылық емес қызметті жүзеге асыруға бағытталған әрекеті еңбек міндеттемелерін бұзу болып табылып, тәртіптік және материалдық жауапкершілікке әкеледі.
18. Отбасын қолдау орталығының басшысы Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Отбасын қолдау орталығы атынан сенімхатсыз әрекет етеді;
2) мемлекеттік органдарда, басқа да ұйымдарда Отбасын қолдау орталығының мүддесін білдіреді;
3) шарттар жасайды;
4) сенімхаттар береді;
5) Отбасын қолдау орталығының іссапарларға, тағылымдамаға, қызметкерлерді қазақстандық және шетелдік оқу орталықтарында оқытуға және қызметкерлердің біліктілігін жоғарылатудың озге де түрлеріне байланысты тәртібі мен жоспарларын бекітеді
6) банк шоттарын ашады;
7) барлық қызметкерлер үшін міндетті бұйрықтар шығарады және нұсқаулар береді;

8) принимает на работу и увольняет с работы сотрудников Центра поддержки семьи;
9) применяет меры поощрения и налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников Центра поддержки семьи, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
10) определяет обязанности и круг полномочий сотрудников Центра поддержки семьи;
11) принимает меры по противодействию коррупции и несет персональную ответственность;
12) принимает решения, обеспечивает сохранность и эффективное использование имущества Центра поддержки семьи;
13) осуществляет иные функции, возложенные на него законодательством Республики Казахстан и настоящим уставом.
5. Порядок образования имущества Центра
19. Имущество Центра поддержки семьи составляют активы юридического лица, стоимость которых отражается на его балансе. Имущество Центра поддержки семьи формируется за счет:
1) имущества, переданного ему собственником;
2) имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности;
3) иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
20. Центр поддержки семьи не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выделенных ему по смете.
21. Если законами Республики Казахстан Центру поддержки семьи предоставлено право, осуществлять приносящую доходы деятельность, то деньги, полученные от такой деятельности, подлежат зачислению в соответствующий бюджет, за исключением денег от реализации товаров (работ, услуг), производимых государственными учреждениями в сферах, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О государственном имуществе".
22. Деятельность Центра поддержки семьи финансируется из местного бюджета, если дополнительный источник финансирования не установлен законами Республики Казахстан.
23. Центра поддержки семьи ведет бухгалтерский учет и представляет отчетность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
24. Проверка и ревизия финансово-хозяйственной деятельности Центра поддержки семьи осуществляется уполномоченным органом соответствующей отрасли в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
6. Режим работы в Центре поддержки семьи
25. Режим работы Центра поддержки семьи устанавливается правилами внутреннего трудового распорядка и не должен противоречить нормам трудового законодательства Республики Казахстан.
7. Порядок внесения изменений и дополнений в учредительные документы
26. Внесение изменений и дополнений в учредительные документы Центра поддержки семьи производится по решению местного исполнительного органа и проходят процедуру государственной регистрации в органах юстиции в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств".

8) Отбасын қолдау орталығының қызметкерлерін жұмысқа қабылдайды және жұмыстан босатады;
9) Отбасын қолдау орталығының қызметкерлеріне, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен көтермелеу шараларын және тәртіптік жаза қолданады;
10) Отбасын қолдау орталығының қызметкерлерінің міндеттері мен өкілеттіктер аясын айқындайды;
11) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша шаралар қабылдайды және дербес жауапты болады;
12) шешім қабылдайды, Отбасын қолдау орталығы мүлкінің сақталуын және тиімді пайдаланылуын қамтамасыз етеді;
13) оған Қазақстан Республикасы заңнамасымен, осы жарғымен жүктелген озге де функцияларды жүзеге асырады
5. Орталық мүлкінің құрылу тәртібі
19. Отбасын қолдау орталығының мүлкін оның теңгерімінде айқындалатын заңды тұлғаның активтері құрайды. Отбасын қолдау орталығының мүлкі мыналардың:
1) оған меншік иесі берген мүлік;
2) өз қызметі барысында сатып алған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда);
3) Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған өзге де қаржы көздері себінен құрылады.
20. Отбасын қолдау орталығы өзiне бекiтiлiп берiлген мүлiктi және оған смета бойынша бөлiнген қаражат есебiнен сатып алынған мүлiктi иелiктен өз бетінше шығаруға немесе оған өзгеше әдiспен билiк етуге құқылы емес.
21. Егер Қазақстан Республикасының заңдарымен Отбасын қолдау орталығына кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген салаларында мемлекеттік мекемелер өндіретін тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түсетін ақшаны қоспағанда, мұндай қызметтен алынған ақша тиісті бюджеттің есебіне жатқызылады
22. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында қосымша қаржыландыру көзі белгіленбесе, Отбасын қолдау орталығының қызметі жергілікті бюджеттен қаржыландырады.
23. Отбасын қолдау орталығын бухгалтерлік есеп жүргізеді және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есептілік ұсынады.
24. Отбасын қолдау орталығының қаржылық-шаруашылық қызметін тексеру және ревизияны Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен тиісті саланың уәкілетті органы жүзеге асырады.
6. Отбасын қолдау орталығындағы жұмыс тәртібі
25. Отбасын қолдау орталығының жұмыс тәртібі ішкі еңбек тәртібінің қағидаларымен белгіленеді және Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының нормаларына қайшы келмеуі тиіс
7. Құрылтай құжаттарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу тәртібі
26. Отбасын қолдау орталығының құрылтай құжаттарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу жергілікті атқарушы органдардың шешімдері бойынша жүргізіледі және "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әділет органдарында мемлекеттік тіркеу рәсімімен өтеді.

8. Условия реорганизации и ликвидации Центра
27. Реорганизация и ликвидация Центра поддержки семьи производится по решению местного исполнительного органа.
28. Центр поддержки семьи ликвидируется также по другим основаниям, предусмотренным законодательными актами.
29. Имущество ликвидированного государственного юридического лица, оставшееся после удовлетворения требований кредиторов, перераспределяется государственным учреждением "Отдел занятости и социальных программ города Сарани".
30. Деньги ликвидированного Центра поддержки семьи, включая средства, полученные в результате реализации имущества этого юридического лица, оставшиеся после удовлетворения требований кредиторов, зачисляются в доход соответствующего бюджета.

8. Орталықты қайта ұйымдастыру және тарату шарттары
27. Отбасын қолдау орталығын қайта ұйымдастыру және тарату жергілікті атқарушы органдардың шешімдері бойынша жүргізіледі.
28. Отбасын қолдау орталығы заңнамалық актілерде көзделген басқа да негіздер бойынша таратылады.
29. Кредит берушілердің талаптарын қанағаттандырғаннан кейін қалған таратылған мемлекеттік заңды тұлғаның мүлкін "Саран қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі қайта бөледі.
30. Таратылған Отбасын қолдау орталығының мүлкін өткізу нәтижесінде алынған қаражатты қоса алғанда, осы мекеменің кредиторлардың талаптары қанағаттандырылғаннан кейін қалған ақшасы тиісті бюджет кірісінің есебіне жатқызылады.