Об утверждении Плана по управлению пастбищами по городу Балхаш и посҰлков Саяк, Гульшат и их использованию на 2026-2031 годы
Решение Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 23 декабря 2025 года № 26/215
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами по городу Балхаш и посҰлков Саяк, Гульшат и их использованию на 2026-2031 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель городского маслихата А.Муслымов
Утвержден решением
Балхашского городского маслихата
№ 26/215
от 23 декабря 2025г.
План по управлению пастбищами по городу Балхаш и посҰлков Саяк, Гульшат и их использованию на 2026-2031 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по городу Балхашу на 2026-2031 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" 6 статьи 1 пункта 15) подпункта, Законом Республики Казахстан "О пастбищах" 8 статьи 1) подпункт и 13 статьи, Приказа Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ", Приказа Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 апреля 2020 года "Об утверждении Типовых правил выпаса сельскохозяйственных животных" и Приказа Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит следующие приложения:
1)данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра по форме согласно приложению 1 к настоящему Плану...……………………………………………………6 стр.
2)сведения геоботанического обследования пастбищ по форме согласно приложению 2 к настоящему Плану…………………………………...11 стр.
3)сведения о скотомогильниках (биометрических ямах), согласно приложению 3 к настоящему Плану…………………………………...27 стр.
4)данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, полученные из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев по форме согласно таблице 1 приложения 4 к настоящему Плану……………………………………28 стр.
5)рекомендуемые схемы пастбищеоборотов по форме согласно приложению 5 к настоящему Плану…………………………………………………..31 стр.
6)схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, согласно приложению 6 к настоящему Плану………………………..36 стр.
7)схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ, на которой указываются границы и площади пастбищ, в том числе общественных пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья; приложению 7 к настоящему Плану ………………………39 стр.
8)схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов, на которой указываются схемы пастбищеоборотов, рекомендуемые на основании геоботанического обследования пастбищ; приложению 8 к настоящему Плану………………………………………………………40 стр.
9)схема с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, приложению 9 к настоящему Плану ……………...41 стр.
10)схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям. приложение 10 к настоящему Плану…………………………………………………42 стр.
11)схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, на которой указываются границы и площади пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья. приложению 11 к настоящему Плану………………………………….43 стр.
12) схема доступа к водоисточникам приложение 12 к настоящему Плану…………………………………………………………………….44 стр.
13) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах, на которой указываются границы и площади отгонных пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных; приложение 13 к настоящему Плану……………………..45 стр.
14)проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в сельский округ, на котором указывается схема распределения (перераспределения) пастбищ между сельскими населенными пунктами сельского округа для поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, не обеспеченных пастбищами …………………………………………….46 стр.
Данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра по форме согласно приложения 1 к настоящему Плану.

2026–2031 жылдарға арналған Балқаш қаласы, Саяқ және Гүлшат кенттері бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2025 жылғы 23 желтоқсандағы № 26/215 шешімі
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығымен бекітілген "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" қағидасына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 тіркелген) сәйкес, қалалық мәслихат ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Ұсынылып отырған 2026–2031 жылдарға арналған Балқаш қаласы, Саяқ және Гүлшат кенттері бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспар бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң күшіне енсін.
Қалалық мәслихат төрағасы А.Муслымов
Балқаш қалалық мәслихатының
2025 жылғы 23 желтоқсандағы
№ 26/215
шешімімен бекітілген
2026–2031 жылдарға арналған Балқаш қаласы, Саяқ және Гүлшат кенттері бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспар
Балқаш қаласы бойынша 2026–2031 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасы заңының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 6-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 8-бабы 1) тармақшасына және 13-бабына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 29 сәуірдегі "Ауыл шаруашылығы малды жаюдың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі "Жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке деген қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу (деградация) үдерістерінің алдын алу мақсатында қабылданады.
Жоспар келесі қосымшаларды қамтиды:
1. Жоспардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері…………………………………………………………………….. 6 бет
2. Жоспардың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жайылымдарға жүргізілген геоботаникалық зерттеулер туралы мәліметтер…………….10 бет
3. Жоспардың 3-қосымшасына сәйкес скотомогильниктер (биотермиялық шұңқырлар) туралы мәліметтер……........................................................... 27 бет
4. Жоспардың 4-қосымшасындағы 1-кестеге сәйкес ауыл шаруашылығы малдарын сәйкестендіру дерекқорынан алынған, меншік иелерін көрсете отырып, ауыл шаруашылығы мал саны туралы мәліметтер…………..... 28 бет
5. Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес ұсынылатын жайылым айналымы (пастбищеобороты) сызбалары………………………………………….…31 бет
6. Жоспардың 6-қосымшасына сәйкес, әкімшілік-аумақтық бірлік аумағындағы жайылымдардың жер санаттары бөлінісіндегі орналасу сызбасы (картасы)………………………………………………………..…36 бет
7. Жоспардың 7-қосымшасына сәйкес, жеке қосалқы шаруашылықтағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін, оның ішінде қоғамдық жайылымдар ретінде көзделген жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетілген, халықтың қажеттіліктері үшін арналған жайылымдарды белгілеу сызбасы (картасы)……………………………………………………………………..39 бет
8. Жоспардың 8-қосымшасына сәйкес, жайылымдарға жүргізілген геоботаникалық зерттеу негізінде ұсынылған жайылым айналымының ұсынылатын сызбалары көрсетілген жайылым айналымының сызбасы (картасы)………………………………………………………………… .....40 бет
9. Жоспардың 9-қосымшасына сәйкес, ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар, мал айдау жолдары және жайылым инфрақұрылымының басқа да нысандары көрсетілген сызба (карта)…..41 бет
10. Жоспардың 10-қосымшасына сәйкес, жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға беруге болатын жайылымдар көрсетілген сызба (карта)….42 бет
11. Жоспардың 11-қосымшасына сәйкес, жеке қосалқы шаруашылықтағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін резервте ұсталуға жататын жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетілген сызба (карта)……………………………………………….......43 бет
12. Жоспардың 12-қосымшасына сәйкес, су көздеріне қол жеткізу сызбасы………………………………………………………………………44 бет
13. Жоспардың 13-қосымшасына сәйкес, ауыл шаруашылығы жануарларын көшпелі жайылымдарда орналастыру сызбасы, онда көшпелі жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі…………….….45 бет
14. Жайылыммен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларын жайылыммен қамту мақсатында ауылдық округке кіретін елді мекендер арасында жайылымдарды бөлудің (қайта бөлудің) сызбасы көрсетілген жобалық бөлу (қайта бөлу) сызбасы.
Өңірдің жер балансы және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесі бойынша деректер (нысан бойынша)

Площадь земель города Балхаш составляет 626 838,4 га:
- основной участок – 112 535 га;
- чересполосный участок Саяк - 487 800 га;
- земли, используемые за пределами территории города – 26 503,4 га (поселок Гулшат).
Земли населенного пункта составляет 626 838,4 га, в том числе:
1.1. Жилищная зона:
Общая площадь составляет 520 га, по сравнению с прошлым отчетным годом, уменьшение составило 7 га, в связи с истечением срока временного землепользования (аренды) земельных участков предоставленных для ИЖС и строительства многоэтажного жилого дома в отчетный период.
1.2. Социальная зона:
Общая площадь - 931 га, по сравнению с 2023 годом, уменьшение составило 2 га, в связи с истечением срока временного землепользования (аренды) земельных участков предоставленных для строительства социальных объектов (детские сады) в отчетный период.
1.3. Коммерческая зона:
Общая площадь – 11 224 га, с сравнением с прошлым отчетным годом, увеличение составило 341 га, в связи с предоставлением земельных участков в отчетный период, а так же на торгах (аукцион).
1.4. Иная зона:
Общая площадь 614 163,4 га, в том числе:
- земли сельскохозяйственного использования – 86 463 га:
а) для ведения садоводства и дачного строительства - 382 га изменений за отчетный период не было;
б) для крестьянского хозяйства – 85 023 га, по сравнению с 2023 годом произошло увеличение на 4 714 га, в связи с проведением конкурсов для ведения сельскохозяйственного производства физическим;
в) для других целей (для отгонного животноводства) - 1000 га, изменений за отчетный период не было;
г) под индивидуальными огородами - 40 га, изменений за отчетный период не было.

Балқаш қаласының жер алаңы 626 838,4 гектардықұрайды, оның ішінде:
• негізгі аумақ – 112 535 га;
• Саяқ аралас (чересполосный) аумағы – 487 800 га;
• қаланың шекарасынан тыс пайдаланылатын жерлер – 26 503,4 га (Гүлшат кенті).
Елді мекеннің жалпы жер көлемі – 626 838,4 га, оның ішінде:
1.1. Тұрғын үй аймағы: Жалпы алаңы 520 гектардықұрайды, өткен есепті жылмен салыстырғанда 7 гектарға азайған, бұл жеке тұрғын үй құрылысы (ЖТҚ) және көпқабатты тұрғын үй салуға уақытша жер пайдалану (жалдау) мерзімінің есепті кезеңде аяқталуына байланысты.
1.2. Әлеуметтік аймақ: Жалпы алаңы 931 гектар, 2023 жылмен салыстырғанда 2 гектарға азайған, бұл есепті кезеңде әлеуметтік нысандар (балабақшалар) салуға берілген уақытша жер пайдалану (жалдау) мерзімінің аяқталуына байланысты.
1.3. Коммерциялық аймақ:
Жалпы алаңы – 11 224 гектар, өткен есепті жылмен салыстырғанда 341 гектарға артқан, бұл есепті кезеңде жер учаскелерінің берілуімен, сондай-ақ аукцион арқылысатылуымен байланысты.
1.4. Басқа аймақтар:
Жалпы алаңы – 614 163,4 гектар, оның ішінде: Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер– 86 463 гектар: а) бау-бақша өсіру және саяжай құрылысы үшін– 382 гектар, есеп жүргізу кезеңде өзгеріс болмаған; б) шаруа (фермер) қожалығын жүргізу үшін– 85 023 гектар, 2023 жылмен салыстырғанда 4 714 гектарға артқан, бұл ауыл шаруашылығы өндірісімен айналысатын жеке тұлғаларға конкурс өткізу нәтижесінде берілген жер учаскелеріне байланысты; в) басқа мақсаттар үшін(көшпелі мал шаруашылығына) – 1000 гектар, есеп жүргізу кезеңде өзгеріс болмаған; г) жеке қосалқы бақтар үшін– 40 гектар, есепті жүргізу кезеңде өзгеріс болмаған.

- земли специального назначения – 88,0247 га, (из них: 0,0149 га - для размещения скотомогильника, 76,3098 га - для размещения и обслуживания объекта (полигон твердо-бытовых отходов), 11,7 га - для других целей), увеличение составило 11,7 га, в связи с предоставлением земельного участка ТОО "BioEkoService SBA";
- земли транспорта, связи, инженерных коммуникации – 1863 га, увелечение составило 409 га, в связи с предоставлением земельных участков в отчетный период;
- земли общего пользования – 5173,4269 га, увелечение составило 0,4269 га, в связи с предоставлением земельных участков ТОО "Балхаш Су" для обслуживания объектов (поливные системы) в отчетный период;
- земли резервные и иные – 520 576 га, в сравнение с прошлым отчетным годом, уменьшение составило 5486 га, в связи с предоставлением земельных участков в другие функциональные зоны (жилая, коммерческая, иная).
За отчетный период площадь нарушенных земель составила 10177,8896 га, по сравнению с прошлым годом площадь нарушенных земель увелечилась на 2224,7996 га (ТОО "Негіз-Д" нарушено 0,23 га при проведении взрывных работах, а так же при уточнении ТОО "Корпорация Казахмыс" - 2224,5696 га).

- Арнайы мақсаттағы жерлер– 88,0247 гектар, оның ішінде: 0,0149 га– скотомогильник (өлекселерді көметін орын) орналастыруға; 76,3098 га– қатты тұрмыстық қалдықтар полигонын орналастыру және қызмет көрсетуге; 11,7 га– басқа мақсаттарға. Алаңның 11,7 гектарға ұлғаюы"BioEkoService SBA" ЖШС-іне жер учаскесінің берілуіне байланысты.
- Көлік, байланыс және инженерлік коммуникациялар жері– 1 863 гектар, есепті кезеңде жер учаскелерінің берілуіне байланысты 409 гектарға ұлғайған.
- Жалпы пайдаланымдағы жерлер– 5 173,4269 гектар, есепті кезеңде "Балқаш Су" ЖШС-іне суару жүйелеріне қызмет көрсету үшін жер учаскесі берілгеніне байланысты 0,4269 гектарға ұлғайған.
- Резервтегі және өзге де жерлер– 520 576 гектар, өткен есепті жылмен салыстырғанда 5 486 гектарға азайған, бұл тұрғын үй, коммерциялық және басқа да функционалдық аймақтарға жер учаскелерінің берілуімен байланысты.
Есепті жүргізу кезеңде бүлінген (бұзылған) жерлердің жалпы алаңы – 10 177,8896 гектарқұрады, өткен жылмен салыстырғанда 2 224,7996 гектарға ұлғайған (оның ішінде: "Негіз-Д" ЖШС жарылыс жұмыстары кезінде 0,23 гектаржерді бүлдірген; "Қазақмыс корпорациясы" ЖШС жерлерді нақтылау барысында – 2 224,5696 гектар).

В 2024 году рекультивационная работа проведена ТОО "Корпорация Казахмыс" на земельный участок площадью 4,5 га и данный земельный участок возврашен в государственную собственность для сельскохозяйственного использования.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами по городу Балхаш
и поселков Саяк, Гульшат и их
использованию на 2026-2031 годы
Таблица 1. Распределение пастбищ по категориям земель района, тысяч гектаров (Данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра)
крестьянскими (фермерскими) хозяйствами
Ф.И.О
ИИН
Площадь (га)
1
Бектасова Сая Закировна

2024 жылы "Қазақмыс корпорациясы" ЖШС тарапынан 4,5 гектар жер учаскесінде рекультивациялық жұмыстар жүргізіліп, ол жер учаскесі ауыл шаруашылығы мақсатында пайдалану үшін мемлекеттік меншікке қайтарылды.
2026–2031 жылдарға арналған
Балқаш қаласы, Саяқ және
Гүлшат кенттері бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына
1-қосымша
1-кесте. Аудан бойынша жайылымдардың жер санаттары бөлінісіндегі құрылымы, мың гектар (Өңірдің жер балансы мен мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері бойынша)
шаруа (фермер) қожалықтары
Т.А.Ж.
ЖСН
Ауданы (га)
1
Бектасова Сая Закировна

523
677
387
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами по городу Балхаш
и поселков Саяк, Гульшат и их
использованию на 2026-2031 годы
Предельно допустимая норма нагрузки на общую площадь пастбищ
Природная зона
Эколо гогеографический район (подзона)
Тип пастбищ (преобладающий)
Средняя валовая урожайность пастбищ валовая/кормовая единица центнер/ гектар по подзонам
пустынная
Сухая степь
Ковыльк ово-типчаково кустарниковые иногда с полынью
Тырсиково- типчаково- ковыльные с разнотравьем
Овсецово ковыльно типчаковые закустаренные
3,3/1,5
Продолжение таблицы
Норма площади пастбищ на 1 голову сельскохозяйственных животных на восстановленных и деградированных угодьях, гектар
крупный рогатый скот
овцы и козы
лошади
верблюды
По пастбищам
По под зонам
По пастбищам
По под зонам
По пастбищам
По под зонам
По пастбищам
По под зонам
9,5/14
1,9/2,8
11,4/16,8
13,3/19,6
9,5/14
1,9/2,8
11,4/16,8
13,3/19,6
14/25
10/14,5
2,8/5,0
2,0/2,9
16,8/30
12/17,4
19,6/35
14/20,3
Календарный график по использованию пастбищ
Годы
Номера полей
I
II
III
IV
1
Однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
Однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
Однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
Отдыхающее пастбище
2
Отдыхающее пастбище
Однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
Однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
Однократное стравливание с 25августа по 22 октября
Данные об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий.
Данные об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных
1) аридные пастбища - пастбища, расположенные на пустынных и полупустынных территориях с разреженной полукустарниковой, реже травянистой растительностью;
2) культурные пастбища - пастбища c высокопродуктивными кормовыми культурами, в основе которых лежит научно обоснованная система агротехнических мероприятий по созданию высокоурожайного травостоя, уходу за ними и рациональному использованию;
3) пастбищеоборот - система периодического и последовательного использования пастбищ и ухода за ними для поддержания их в продуктивном состоянии в соответствии с Планом по управлению пастбищами и их использованию;
4) особо охраняемая природная территория участки земель, водных объектов и воздушного пространства над ними с природными комплексами и объектами государственного природно-заповедного фонда
Типовые правила выпаса сельскохозяйственных животных
1. Порядок выпаса сельскохозяйственных животных
- Сельскохозяйственные животные, принадлежащие физическим и юридическим лицам, независимо от формы собственности, подлежат учету и регистрации.
- Выпас сельскохозяйственных животных осуществляется на огороженных или неогороженных пастбищах владельцами сельскохозяйственных животных, либо лицами, ими уполномоченными.
- В зависимости от природно-климатических зон выпас сельскохозяйственных животных в темное и ночное время суток допускается только на отведенных для пастьбы пастбищах и других земельных участках.
- Прогон (перегон) сельскохозяйственных животных до места выпаса и обратно, а в темное и ночное время суток до мест содержания, осуществляется под сопровождением владельцев сельскохозяйственных животных либо лиц, ими уполномоченных.

523
677
387
2026–2031 жылдарға арналған
Балқаш қаласы, Саяқ және
Гүлшат кенттері бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына
5 қосымша
Жайылым жерлерінің жалпы ауданына түсетін шекті жүктеме нормасы
Табиғи аймақ
Экологиялық-географиялық аудан (қосаймақ)
жайылым түрі басым
Жайылымдардың орташа жалпы өнімділігі (жалпы өнім/қоректік бірлік), субаймақтар бойынша, 1 гектарға центнер есебімен
Шөлді аймақ
Қуаң дала
Бозды-селеу-бұталы, кейде жусан аралас
Бозды-селеу -бұталы, кейде жусан аралас
Сұлыбас, боз және селеу аралас бұталы жайылымдар
3,3/1,5
Кестенің жалғасы
Қалпына келтірілген және деградацияға ұшыраған жайылымдарда 1 бас малға шаққандағы жайылымдық жер нормасы, гектар есебімен
ірі қара мал
қой мен ешкі
Жылқы
Түйе
жайылымдар бойынша
жайылымдар бойынша
жайылымдар бойынша
жайылымдар бойынша
жайылымдар бойынша
жайылымдар бойынша
жайылымдар бойынша
жайылымдар бойынша
9,5/14
1,9/2,8
11,4/16,8
13,3/19,6
9,5/14
1,9/2,8
11,4/16,8
13,3/19,6
14/25
10/14,5
2,8/5,0
2,0/2,9
16,8/30
12/17,4
19,6/35
14/20,3
Жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Жылдар
Өріс нөмірлері
I
II
III
IV
1
25 сәуірден 24 маусымға дейін бір реттік мал жаю
25 маусым – 24 тамыз аралығында бір реттік мал жаю
25 тамыздан 22 қазанға дейін бір реттік мал жаю
Тынығатын жайылым
2
Тынығатын жайылым
25 сәуірден 24 маусымға дейін- бір реттік жаю:
25 маусымнан 24 тамызға дейін- бір реттік жаю:
22 тамыздан 22 қазанға дейін- бір реттік жаю
Ауыл шаруашылығы жануарларын мәдени және аридті жайылымдарда, орман, су қоры жерлерінде және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда жаю ерекшеліктері туралы мәліметтер
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтер:
1) аридті жайылымдар– сирек бұталы, кейде шөптесін өсімдігі бар шөл және шөлейт аймақтарда орналасқан жайылымдар;
2) мәдени жайылымдар– жоғары өнімді мал азықтық дақылдары егілген, өнімділігі жоғары шөп жамылғысын құру, оған күтім жасау және оны тиімді пайдалану бойынша ғылыми негізделген агротехникалық шаралар жүйесі қолданылатын жайылымдар;
3) жайылым айналымы– жайылымдарды белгілі бір кезектілікпен, мерзімді түрде пайдалану және оларға күтім жасау жүйесі, жайылымдарды басқару және пайдалану жоспарына сәйкес олардың өнімділігін сақтау мақсатында жүргізіледі.
4) ерекше қорғалатын табиғи аумақ– бұл мемлекеттік табиғи-қорықтық қордың табиғи кешендері мен нысандары орналасқан жер учаскелері, су айдындары және олардың үстіндегі әуе кеңістігі.
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың үлгілік ережелері
1. Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю тәртібі:
-Жеке және заңды тұлғаларға тиесілі ауыл шаруашылығы жануарлары меншік нысанына қарамастан есепке алынуы және тіркелуі тиіс.
-Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю оградталған немесе оградталмаған жайылымдарда мал иелері немесе олардың уәкілеттік берген тұлғалары арқылы жүзеге асырылады.
-Табиғи-климаттық аймақтарға байланысты ауыл шаруашылығы жануарларын қараңғы және түнгі уақытта жаю тек арнайы бөлінген жайылымдарда немесе басқа да жер учаскелерінде рұқсат етіледі.
-Жануарларды жайылымға айдау (жету) және қайта айдап әкелу, сондай-ақ қараңғы және түнгі уақытта уақытша ұстау орындарына жеткізу тек мал иелері немесе олар уәкілеттік берген адамдардың сүйемелдеуімен жүзеге асырылады.

2. Не допускается:
1) выпас больных сельскохозяйственных животных (в том числе зараженных заразными болезнями);
2) выпас сельскохозяйственных животных, не прошедших обязательных ветеринарных процедур (в том числе вакцинации);
3) выпас сельскохозяйственных животных на землях общего пользования, в полосах отвода железных и автомобильных дорог, границах водоохранных полос и зон санитарной охраны;
4) в пределах водоохранных зон выпас сельскохозяйственных животных с превышением нормы нагрузки, купание и санитарная обработка скота и другие виды хозяйственной деятельности, ухудшающие режим водоемов;
5) выпас сельскохозяйственных животных без идентификации;
6) прогон (перегон) до места выпаса и обратно, выпас, а также перемещение сельскохозяйственных животных без сопровождения владельцев сельскохозяйственных животных либо лиц, ими уполномоченных.
7) прогон (перегон) сельскохозяйственных животных по дороге с асфальтовым и цементобетонным покрытием при наличии иных путей;
8) водопой сельскохозяйственных животных в общественных местах купания, прудах, фонтанах, водоемах и водозаборах общего пользования.
3. Организация перегона при выпасе сельскохозяйственных животных
1. Для перегона комплектуют стада, отары, табуны из здоровых сельскохозяйственных животных, одинаковых по возрасту, полу, упитанности. Численность поголовья сельскохозяйственных животных составляет: овец и коз 600-800 голов, крупного рогатого скота не более 250 голов, лошадей не более 200 голов, верблюдов не более 120 голов.
2. На всем пути перегона сельскохозяйственных животных не допускается смешивание групп.
3. При перегоне сельскохозяйственных животных на расстояния до 5 километров (далее – км), ширина скотопрогона составляет 50-70 метров, при количестве перегоняемого крупного рогатого скота 200-250 голов или 600-800 голов мелкого рогатого скота. Общая площадь скотопрогона не превышает 4-5 % всей обслуживаемой территории.
4. При большой протяженности пути (если движение совершается в течение нескольких дней) через каждые 40-50 км скотопрогоны оборудуются пастбищными подкормочными площадками достаточной кормовой емкостью и через каждые 10-15 км обеспечиваются водопоем. В этих случаях ширина скотопрогона составляет от 200-300 до 1000 метров и более.
5. Скотопрогоны определяются местным исполнительным органом районов (городов) и областей по согласованию с главными государственными ветеринарно-санитарными инспекторами соответствующих административно-территориальных единиц в соответствии с пунктом 3 статьи 21 Закона Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии".

2. Тыйым салынады:
1) жұқпалы ауруларға шалдыққан ауыл шаруашылығы жануарларын жаю; 2) міндетті ветеринарлық рәсімдерден (соның ішінде вакцинациядан) өтпеген ауыл шаруашылығы жануарларын жаю; 3) ауыл шаруашылығы жануарларын ортақ пайдаланудағы жерлерде, теміржол және автомобиль жолдарының қорғаныс жолақтарында, су қорғау аймақтары мен санитарлық қорғау аймақтарында жаю; 4) су қорғау аймақтарында жүктеме нормасынан асатын жайылым, малды суға түсіру және санитарлық өңдеу, сондай-ақ су айдындарының жағдайын нашарлататын өзге де шаруашылық қызметтерді жүргізу; 5) сәйкестендіруден өтпеген ауыл шаруашылығы жануарларын жаю; 6) малды жаю орнына дейін және кері қарай айдап апару, жаю немесе көшіру кезінде ауыл шаруашылығы жануарларының иелері немесе олар уәкілеттік берген адамдардың еріп жүруінсіз жүзеге асыру; 7) баламалы жолдар бар кезде ауыл шаруашылығы жануарларын асфальт немесе цемент-бетон жабындысы бар жолдармен айдап өту; 8) ауыл шаруашылығы жануарларын қоғамдық шомылу орындарында, тоғандарда, субұрқақтарда, су айдындары мен жалпы пайдаланудағы су көздерінде суару.
1. Мал айдау үшін дені сау, жасы, жынысы және қоңдылығы бірдей ауыл шаруашылығы жануарларынан табын, отар, үйір құрастырылады. Мал басының саны келесідей болуы тиіс: қой мен ешкі – 600–800 бас, ірі қара мал – 250 бастан аспауы тиіс, жылқы – 200 бастан аспауы тиіс, түйе – 120 бастан аспауы тиіс. 2. Мал айдау жолының бойында әртүрлі топтардың араласуына жол берілмейді. 3. Ауыл шаруашылығы жануарларын 5 шақырымға дейінгі қашықтыққа айдаған кезде, скотопрогонның (мал айдау жолағының) ені 50–70 метрді құрайды, егер айдалатын мал саны: ірі қара – 200–250 бас немесе ұсақ мал – 600–800 бас болса. Жалпы мал айдау жолағының ауданы бүкіл қызмет көрсетілетін аумақтың 4–5% аспауы тиіс. 4. Егер жол ұзақ болып, бірнеше күнге созылса, әрбір 40–50 шақырым сайын жеткілікті азықтық қорымен жабдықталған жайылымдық азықтандыру алаңдары орнатылуы қажет, ал әрбір 10–15 шақырым сайын мал суатпен қамтамасыз етілуі тиіс. Мұндай жағдайларда скотопрогонның ені 200–300 метрден 1000 метрге дейін немесе одан да кең болуы мүмкін.
Мал айдау жолдары (скотопрогондар) аудандар (қалалар) мен облыстардың жергілікті атқарушы органдары тарапынан тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторларымен келісім бойынша, Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шілдедегі "Ветеринария туралы" Заңының 21-бабы 3-тармағына сәйкес айқындалады.

Радиус водопоя сельскохозяйственных животных на равнинной местности пастбищ составляет: - для крупного рогатого скота в степных и лесостепных зонах 2-4 км, в засушливых степях, полупустынях и пустынях 4-6 км; - для лошадей в степных и лесостепных зонах 4-5 км, в засушливых степях, полупустынях и пустынях 5-7 км; - для верблюдов в степных и лесостепных зонах 6-7 км, в засушливых степях, полупустынях и пустынях 7-8 км; - для овец и коз в степных и лесостепных зонах 2,5-4 км, в засушливых степях, полупустынях и пустынях 3-6 км.
Нормы нагрузки на одно лицо, осуществляющего выпас сельскохозяйственных животных
Крупный рогатый скот, голов
Мелкий рогатый скот, голов
Лошади, голов
Верблюды, голов
до 150
до 500
до 100
до 100
Выпас на особо охраняемых природных территориях имеет свои особенности. На части территорий степных национальных и природных парков, заказников и памятников природы часто разрешается регламентированный выпас скота. Он проводится под наблюдением экологов, его основная цель — поддержание природного равновесия степной экосистемы.
В заповедниках и в заповедных зонах национальных парков выпас скота в хозяйственных целях запрещҰн. При выпасе на особо охраняемых природных территориях важно соблюдать нормативы допустимых пастбищных нагрузок. Например, на степных особо охраняемых природных территориях допустимую пастбищную нагрузку целесообразно установить на уровне 0,2 условных голов КРС/га. В дождливый год в такие сезоны пастбищную нагрузку можно довести до 0,4 условных голов КРС/га. В экстремально засушливые годы выпас нежелателен. Места стоянки скота должны быть отдалены от границы особо охраняемых природных территориях. При этом необходима организация выпаса, обеспечивающая равномерное распределение нагрузки на всю площадь угодий. Весенний и раннелетний выпас нежелателен, так как на это время приходятся периоды цветения большинства редких растений и периоды гнездования редких птиц.
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами по городу Балхаш
и поселков Саяк, Гульшат и их
использованию на 2026-2031 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель
Саяк
Гульшат
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами по городу Балхаш
и поселков Саяк, Гульшат и их
использованию на 2026-2031 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ, на которой указываются границы и площади пастбищ, в том числе общественных пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья
Приложение 8
к Плану по управлению
пастбищами по городу Балхаш
и поселков Саяк, Гульшат и их
использованию на 2026-2031 годы
Схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов, на которой указываются схемы пастбищеоборотов, рекомендуемые на основании геоботанического обследования пастбищ
Приложение 9
к Плану по управлению
пастбищами по городу Балхаш
и поселков Саяк, Гульшат и их
использованию на 2026-2031 годы
Схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 10
к Плану по управлению
пастбищами по городу Балхаш
и поселков Саяк, Гульшат и их
использованию на 2026-2031 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям
Приложение 11
к Плану по управлению
пастбищами по городу Балхаш
и поселков Саяк, Гульшат и их
использованию на 2026-2031 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, на которой указываются границы и площади пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья
Приложение 12
к Плану по управлению
пастбищами по городу Балхаш
и поселков Саяк, Гульшат и их
использованию на 2026-2031 годы
Схема доступа к водоисточникам
Приложение 13
к Плану по управлению
пастбищами по городу Балхаш
и поселков Саяк, Гульшат и их
использованию на 2026-2031 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах, на которой указываются границы и площади отгонных пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных
Проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в сельский округ, на котором указывается схема распределения (перераспределения) пастбищ между сельскими населенными пунктами сельского округа для поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, не обеспеченных пастбищами

Жазық жерде жайылымдық суару радиусы ірі қара мал үшін дала және орманды-дала аймақтарында — 2–4 км, қуаң далаларда, шөлейттер мен шөлдерде — 4–6 км; ылқылар үшін: дала және орманды-дала аймақтарында — 4–5 км, қуаң далаларда, шөлейттер мен шөлдерде — 5–7 км; түйелер үшін дала және орманды-дала аймақтарында — 6–7 км, қуаң далаларда, шөлейттер мен шөлдерде — 7–8 км, қой мен ешкі үшін дала және орманды-дала аймақтарында — 2,5–4 км, қуаң далаларда, шөлейттер мен шөлдерде — 3–6 км.
Ауыл шаруашылында мал бағумен айналысатын бір адамға арналған жүктеме нормалары
Ірі қара мал
Ұсақ мал (қой, ешкі)
Жылқы
Түйе
150 басқа дейін
500 басқа дейін
100 басқа дейін
150 басқа дейін
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда мал жаюдың ерекшеліктері. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда мал жаюдың өзіндік ерекшеліктері бар. Ұлттық және табиғи парктердің, қорықшалар мен табиғат ескерткіштерінің кейбір аумақтарында малды реттелген жайылыммен жаюға рұқсат етіледі. Мұндай жайылымдар экологтардың бақылауыменжүзеге асырылады және олардың негізгі мақсаты — далалық экожүйенің табиғи тепе-теңдігін сақтау. Қорықтарда және ұлттық парктердің қорғау аймақтарында шаруашылық мақсатта мал жаюға тыйым салынады. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда мал жайған кезде жайылымдық жүктеменің рұқсат етілген нормативтерін сақтау маңызды. Мысалы, далалық ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда рұқсат етілетін жайылымдық жүктемені 1 гектарға 0,2 шартты ірі қара мал басы деңгейінде белгілеу орынды. Жауын-шашын мол жылдары бұл көрсеткішті 0,4 шартты ірі қара мал басына дейін ұлғайтуға болады. Өте құрғақшылық жылдары жайылымға шығару ұсынылмайды. Мал тұрақтары ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың шекарасынан алшақ орналастырылуы тиіс. Сонымен қатар, жайылымды ұйымдастыру кезінде жайылымдық жүктеменің барлық жерлерге біркелкі бөлінуін қамтамасыз ету қажет. Көктемгі және ерте жазғы кезеңде мал жаю ұсынылмайды, себебі бұл кезде сирек кездесетін өсімдіктердің гүлдеу кезеңі мен құстардың ұя салу уақыты сәйкес келеді.
2026–2031 жылдарға арналған
Балқаш қаласы, Саяқ және
Гүлшат кенттері бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына
6 қосымша
Жер санаттары бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағындағы жайылымдардың орналасу сызбасы (картасы)
Қарағанды ​​облысы Балқаш қаласының жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардың картасы
Қарағанды ​​облысы Балқаш қаласының жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардың картасы
Гүлшат Қарағанды ​​облысы Балқаш қаласының жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардың картасы
2026–2031 жылдарға арналған
Балқаш қаласы және Саяқ,
Гүлшат кенттері бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
7 қосымша
Халықтың жеке аула шаруашылықтарындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға арналған жайылымдарды, оның ішінде қоғамдық жайылымдарды көрсете отырып, жайылымдардың шекаралары мен алаңдарын қамтитын сызба (карта)
Қарағанды ​​облысы Балқаш қаласының жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардың картасы
2026–2031 жылдарға арналған
Балқаш қаласы және Саяқ,
Гүлшат кенттері бойынша
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жоспарына
8 қосымша
Геоботаникалық зерттеу негізінде ұсынылған жайылым айналымдарының сызбалары көрсетілген ұсынылатын жайылым айналымы сызбалары (картасы)
КЖК – Көктемгі-жазғы-күзгі
→ Қозғалыс бағыты
2026–2031 жылдарға арналған
Балқаш қаласы және Саяқ,
Гүлшат кенттері бойынша
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жоспарына
9 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын айдау үшін сервитуттар, мал айдау жолдары және жайылым инфрақұрылымының басқа да нысандары көрсетілген сызба (карта)
2026–2031 жылдарға арналған
Балқаш қаласы және Саяқ,
Гүлшат кенттері бойынша
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жоспарына
10 қосымша
Жайылымдарды пайдаланушыларға жер пайдалануға беруге болатын жайылымдарды көрсететін сызба (карта)
Қарағанды ​​облысы Балқаш қаласының жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардың картасы
2026–2031 жылдарға арналған
Балқаш қаласы және Саяқ,
Гүлшат кенттері бойынша
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жоспарына
11 қосымша
Халықтың жеке қосалқы шаруашылығындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында резервке қалдырылуға жататын жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетілген схема (карта)
Қарағанды облысы Балқаш қаласының жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардың картасы
2026–2031 жылдарға арналған
Балқаш қаласы және Саяқ,
Гүлшат кенттері бойынша
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жоспарына
12 қосымша
Су көздеріне қолжетімділік схемасы
2026–2031 жылдарға арналған
Балқаш қаласы және Саяқ,
Гүлшат кенттері бойынша
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жоспарына
13 қосымша
Ауыл шаруашылығы мал басын маусымдық жайылымдарға орналастыру схемасы, онда ауыл шаруашылығы мал басын орналастыруға арналған маусымдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі
→ Алыстағы жайылымдардың бағыттары
Ауылдық округке кіретін елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу) схемасы, онда жайылыммен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы мал басына жайылымдарды ауылдық округтің елді мекендері арасында бөлу (қайта бөлу) схемасы көрсетіледі Қарағанды ​​облысы Балқаш қаласының жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардың картасы
Қарағанды ​​облысы Балқаш қаласының жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардың картасы
Қарағанды ​​облысы Балқаш қаласының жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардың картасы