Об утверждении Плана по управлению Пастбищами и их использованию по городу Караганда на 2025-2029 годы
Решение Карагандинского городского маслихата от 27 августа 2025 года № 289
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", со статьями 8,13 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №15090), Карагандинский городского маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по городу Караганде на 2025-2029 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель городского маслихата А.Букенов
Утвержден решением
Карагандинского городского
маслихата
от 27 августа 2025 года
№ 289
План по управлению пастбищами и их использованию по городу Караганда на 2025-2029 годы
Общие сведения
План по управлению пастбищами и их использованию по городу Караганда на 2025-2029 годы (далее - План) разработан в соответствии со статьей 13 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах". Настоящий План обеспечивает рациональное использование пастбищ, устойчивое обеспечение потребности в кормах и предотвращение процессов деградации пастбищ.
План разработан с учетом:
- данных земельного баланса;
- cведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ;
- cведений о скотомогильниках (биометрических ямах);
- сведений об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных;
- данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных в городе;
- данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных;
-сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах;
- cведений о ветеринарно-санитарных объектах.
План содержит:
1. Схему расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, с указанием границ, площадей и видов пастбищ, в том числе отгонных сезонных, культурных, с отображением сведений об их собственниках или землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок, приложение 13;

Қарағанды қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы
Қарағанды қалалық мәслихатының 2025 жылғы 27 тамыздағы № 289 шешімі
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 8,13-баптарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде №15090 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес, Қарағанды қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Қарағанды қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспар бекітілсін.
2. Осы шешім алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі.
Қалалық мәслихат төрағасы А.Бөкенов
Қарағанды қалалық
мәслихатының
2025 жылғы 27 тамыздағы
№ 289 шешімімен бекітілген
Қарағанды қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025 - 2029 жылдарға арналған жоспар
Жалпы мәліметтер
Қарағанда қаласында жайылымдарды басқару және пайдаланудың 2025-2029 жылдарға арналған жоспары (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 13-бабына сәйкес әзірленді. Бұл Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалануды, жем-шөпке деген қажеттілікті қамтамасыз етуді және жайылымдардың деградация процестерінен алдын алуды қамтамасыз етеді.
Жоспар мыналарды ескере отырып әзірленген:
- жер балансының деректері;
- жайылымдарды геоботаникалық жағдайы туралы мәліметтер;
- мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер;
- жайылымдық инфрақұрылым объектілері және ауыл шаруашылығы жануарларын өткізуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер;
- елді мекендерде мал басы саны туралы мәліметтер;
- ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жас-жыныстық топтары бойынша қалыптасқан табындар, отарлар саны туралы мәліметтер;
- шалғайдағы жайылымдарда жаюға арналған мал басының қалыптасуы туралы мәліметтер;
- ветеринариялық-санитариялық нысандар туралы мәліметтер.
Жоспар мыналарды қамтиды:
1. Жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіретін құжаттар негізінде меншік иелері немесе жер пайдаланушылары туралы мәліметтерді көрсетіп, жайылымдардың шекараларын, алаңдары мен түрлерін, оның ішінде шалғайдағы, маусымдық, аридтік және екпе жайылымдарды көрсете отырып, жер санаттары бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы 13 қосымша;

2. Схему с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ, приложение 14;
3. Схему с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов, приложение 15;
4. Схему с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям), приложение 16;
5. Схему с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям, приложение 17;
6. Схему с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, приложение18;
7. Схему доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норм потребления воды, приложение 19;
8.8. Схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах, приложение 20;
9. Проектное распределение (перераспределение) пастбищ между городом и населенными пунктами, приложение 21.
Город Караганда Карагандинской области расположен в степной зоне, подзона темно-каштановых почв. Преобладает ковыльно-типчаковая растительность с полынью и разнотравьем.
Площадь пастбищ, предназначенных для удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья составляет 6,091 тысяч гектаров. Сведения о собственниках и землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок приведены в приложении 3.
Для выпаса сельскохозяйственных животных необходимо 15,063 тысяч гектаров пастбищ. В городе предоставлено для выпаса сельскохозяйственных животных 6,091 тысяч гектаров пастбищ, приложении 4. Для 100% обеспечения пастбищами сельскохозяйственных животных, требуется дополнительно 8,972 тысяч гектаров пастбищ, приложение 5.
Характеристика растительного сообщества приведена по общей характеристике пастбищ, расположенных в степной природной зоне, эколого-географической подзоне – сухая степь. Преобладающий тип пастбищ – ковыльно-типчаково- кустарниковые иногда с полынью и тырсиково-типчаково-ковыльные с разнотравьем, встречается засорение австрийской полынью. Качество травостоя среднее.
Пастбища являются весенне-летне-осенними пастбищами для всех видов скота, приложение 6.
Согласно приложению к приказу Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 произведен расчет потребности в пастбищных угодьях:

2. Жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажына арналған жайылымдар, оның ішінде көпшілік пайдаланатын жайылымдар белгіленген схеманы; 14 қосымша;
3. Жайылым айналымдарының ұсынылатын схемалары белгіленген схеманы 15 қосымша;
4. Ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар, мал айдайтын жолдар мен өзге де жайылымдық инфрақұрылым объектілері, сондай-ақ мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленген схеманы 16 қосымша;
5. Жайылым айналымдарының ұсынылатын схемалары белгіленген схеманы 17 қосымша;
6. Жеке ауладағы ауыл шаруашылығы малын жаю бойынша халық мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қойылуға тиіс жайылымдар белгіленген схеманы 18 қосымша;
7. Суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын 19 қосымша;
8. Ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасын 20 қосымша;
9. Жайылымдарды қала және елді мекендер арасында жобалық бөлуді (қайта бөлуді) 21 қосымша.
Қарағанды облысындағы Қарағанды қаласы далалық белдеуде, қара каштан топырақты субзонада орналасқан. Жусанды және шымшықты қауырсынды-бетегелі өсімдіктер басым.
Тұрғындардың жеке қосалқы шаруашылықтардағы ауылшаруашылық малдарын жаюға қажеттілігін қанағаттандыруға арналған жайылымдық жер көлемі 6,091 мың гектарды құрайды. Жер учаскесіне құқық және сәйкестендіру құжаттары негізінде меншік иелері мен жер пайдаланушылар туралы мәліметтер 3-қосымшада келтірілген.
Ауыл шаруашылығы малдарын жаю үшін 15063 мың гектар жайылым қажет. Қалада ауылшаруашылық жануарларын жаюға 6 091 мың га жайылым берілді, 4-қосымша. Ауыл шаруашылығы жануарларын жайылымдық жерлермен 100% қамтамасыз ету үшін қосымша 8.972 мың га жайылымдық жерлер қажет, 5-қосымша.
Өсімдіктер қауымдастығының сипаттамасы далалық табиғи аймақта, эко-географиялық субзонада – құрғақ далада орналасқан жайылымдардың жалпы сипаттамасы бойынша берілген. Жайылымның басым түрі – қауырсынды-бетегелі-бұталы кейде жусанды және тырсика-бетегелі-бетеге аралас шөпті, австриялық жусанмен ластану байқалады. Шөптің сапасы орташа.
Жайылымдар барлық мал түрлеріне арналған көктемгі-жазғы-күзгі жайылымдар болып табылады, 6-қосымша.
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі No 3-3/332 бұйрығына қосымшаға сәйкес жайылымдық жерлерге қажеттілік есептелді:

-1 голова КРС – 9,5 га;
-1 голова МРС – 1,9 га;
-1 голова лошади – 11,4га.
Численность поголовья сельскохозяйственных животных приведена согласно базе данных идентификации сельскохозяйственных животных, приложение 7. Всего в городе числится 5737 голов сельскохозяйственных животных, в том числе 3054 голов маточное поголовье.
Поголовье сельскохозяйственных животных сформированы в 12 гуртов, 12 отар и 9 табунов, приложение 8.
За городом Караганда для выпаса сельскохозяйственных животных отгонные земельные участки не закреплены, приложение 9
На естественных пастбищах предусматривается организация трехпольного пастбищеоборота со сроками стравливания с 15 апреля по 15 октября. Схема с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов пастбищ представлена в приложении 10.
Водопойные пункты размещают с учетом видов и групп выпасного поголовью животных, сезонности их использования участков, рельефа местности. Лучшими источниками пастбищного водоснабжения являются реки, озера и пруды с проточной водой. Приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан-Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545 "Об утверждении методики по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения" утверждена среднесуточная норма потребления воды по видам сельскохозяйственных животных:
для крупного рогатого скота 45-55 литров;
для молодняка КРС в возрасте 1-2 года 30 литров;
для молодняка младше одного года 10-15 литров;
для овец и коз 5-8 литров;
для ягнят до 1 года 3 литра.
для лошадей 40-50 литров
для жеребят в возрасте до 1,5 лет 30-40 литров
для жеребят в возрасте до 7месяцев 6-10 литров.
Допустимое расстояние от пастбища до водопоя для коров – 4 км, для телят - 1 км, для молодняка крупного рогатого скота – 2,5 км, для овец и коз – до 5 км, для лошадей и верблюдов до - 6-7 км.
Сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных, ветеринарно-санитарных объектах на территории города представлены в приложении 11
Для передвижения сельскохозяйственных животных скотопрогоны не проектировались. Перегон сельскохозяйственных животных проводится по существующим полевым дорогам.
Сведений о наличии сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных не имеется, так как передвижение сельскохозяйственных животных производится вне территорий землепользователей.
Процент обеспеченности сельскохозяйственных животных пастбищами по городу составляет 40%.

-1 бас ірі қара – 9,5 га;
-1 бас ұсақ мал – 1,9 га;
-1 жылқы басы – 11,4 га.
7-қосымшада келтірілген ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы деректер ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру дерекқорынан алынды. Қалада барлығы 5737 бас ауыл шаруашылығы малдары бар, оның ішінде 3054 бас аналық мал.
Мал басы 12 гурт, 12 отар және 9 табын болып қалыптасты, 8-қосымша
Қарағанды қаласынан шалғай жерде ауылшаруашылық жануарларын жаюға бөлінген жайылымдық жер учаскелері жоқ, 9-қосымша
Табиғи жайылымдарда 15 сәуірден 15 қазанға дейін жайылым кезеңдері бар үш танапты жайылым айналымын ұйымдастыру жоспарлануда. Жайылымдардың ұсынылатын жайылым ауыспалы сызбаларын белгілеумен диаграмма 10-қосымшада көрсетілген.
Суару пункттері жайылымдық жануарлардың түрлері мен топтарын, аумақтарды пайдаланудың маусымдылығын, жер бедерін ескере отырып орналастырылады. Жайылымдарды сумен қамтамасыз етудің ең жақсы көздері ағын суы бар өзендер, көлдер және тоғандар болып табылады. "Су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы №545 бұйрығымен ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша орташа тәуліктік су тұтыну нормасы бекітілді:
ірі қара мал үшін
45-55 литр;
1-2 жас аралығындағы жас малға
30 литр;
бір жасқа дейінгі жас жануарлар үшін
10-15 литр;
қой мен ешкі үшін
5-8 литр;
1 жасқа дейінгі қозыларға
3 литр.
жылқылар үшін
40-50 литр
1,5 жасқа дейінгі құлындарға
30-40 литр
7 айға дейінгі құлындарға
6-10 литр
Жайылымнан сиыр суаратын жерге дейін рұқсат етілген қашықтық 4 км, бұзаулар үшін - 1 км, жас ірі қара мал- 2,5 км, қой мен ешкі үшін - 5 км, жылқы мен түйе үшін 6-7 км-ге дейін.
Қала аумағындағы жайылымдық инфрақұрылым объектілері мен ауыл шаруашылығы жануарларын өткізуге арналған сервитуттар, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер 11-қосымшада көрсетілген.
Ауыл шаруашылығы жануарларын көшіру үшін мал айдау алаңдары жасалмаған. Ауыл шаруашылығы жануарларының қозғалысы қолданыстағы далалық жолдар бойымен жүзеге асырылады.
Ауыл шаруашылығы жануарларын өткізу жер пайдаланушылардың аумақтарынан тыс жерде жүзеге асырылатындықтан, ауыл шаруашылығы жануарларын өткізуге арналған сервитуттардың болуы туралы мәліметтер жоқ.
Қаладағы ауылшаруашылық жануарларына арналған жайылымдық жерлер үлесі 40% құрайды.

8,972
Приложение 13
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Караганда
на 2025-2029 годы
Схема расположения пастбищ на территории города Караганда в разрезе категорий земель с указанием площадей и видов пастбищ с отражением сведений об их собствениках и землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок
Приложение 14
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Караганда
на 2025-2029 годы
Схема с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ, на территории города Караганда
Приложение 15
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Караганда
на 2025-2029 годы
Схема с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов на территории города Караганда
Приложение 16
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Караганда
на 2025-2029 годы
Схема с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям) на территории города Караганда
Приложение 17
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Караганда
на 2025-2029 годы
Схема с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям на территории города Караганда
Приложение 18
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Караганда
на 2025-2029 годы
Схема с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья на территории города Караганда
Приложение 19
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Караганда
на 2025-2029 годы
Схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норм потребления воды на территории города Караганда
Приложение 20
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Караганда
на 2025-2029 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах на территории города Караганда
Приложение 21
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Караганда
на 2025-2029 годы
Проектное распределения (перераспределения) пастбищ между городом Караганда и населенными пунктами

8,972
Қарағанды қаласы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
13 – қосымша
Жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіретін құжаттар негізінде меншік иелері немесе жер пайдаланушылары туралы мәліметтерді көрсетіп, жайылымдардың шекараларын, алаңдары мен түрлерін, жайылымдарды көрсете отырып, жер санаттары бөлінісінде Қарағанды қаласының аумағында жайылымдардың орналасу схемасы
Қарағанды қаласы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
14 – қосымша
Қарағанды қаласының аумағында жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажына арналған жайылымдар, оның ішінде көпшілік пайдаланатын жайылымдар белгіленген схемасы
Қарағанды қаласы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
15 – қосымша
Қарағанды қаласының аумағында жайылым айналымдарының ұсынылатын схемалары белгіленген схемасы
Қарағанды қаласы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
16 – қосымша
Қарағанды қаласының аумағында ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар, мал айдайтын жолдар мен өзге де жайылымдық инфрақұрылым объектілері, сондай-ақ мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленген схемасы
Қарағанды қаласы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
17 – қосымша
Қарағанды қаласының аумағында жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген схемасы
Қарағанды қаласы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
18 – қосымша
Қарағанды қаласының аумағында жеке ауладағы ауыл шаруашылығы малын жаю бойынша халық мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қойылуға тиіс жайылымдар белгіленген схемасы
Қарағанды қаласы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
19 – қосымша
Қарағанды қаласының аумағында суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Қарағанды қаласы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
20 – қосымша
Қарағанды қаласының аумағында ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы
Қарағанды қаласы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
21 – қосымша
Қарағанды қаласының және елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлуді (қайта бөлуді)