Об утверждении профессиональных стандартов в сфере электроэнергетики и теплоэнергетики
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 29 октября 2025 года № 416-н/қ
В соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) профессиональный стандарт "Диспетчеризация", согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) профессиональный стандарт "Химическая водоподготовка котлов", согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) профессиональный стандарт "Реализация и сбыт тепловой энергией", согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) профессиональный стандарт "Прогноз потребления электроэнергии и мощности", согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) профессиональный стандарт "Эксплуатация и ремонт вспомогательного оборудования ТЭЦ" согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) профессиональный стандарт "Производство и передача электроэнергии", согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) профессиональный стандарт "Диспетчерское и технологическое управление", согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) профессиональный стандарт "Обслуживание и ремонт аппаратуры релейной защиты и автоматики и современных аналогов электрических станций и сетей", согласно приложению 8 к настоящему приказу;
9) профессиональный стандарт "Метрологическое обеспечение деятельности передачи и распределения электроэнергии" согласно приложению 9 к настоящему приказу;
10) профессиональный стандарт "Организация и эксплуатация электротехнического оборудования тепловой электростанции" согласно приложению 10 к настоящему приказу;
11) профессиональный стандарт "Оперативное управление тепловыми сетями" согласно приложению 11 к настоящему приказу;
12) профессиональный стандарт "Планирование режимов тепловых сетей" согласно приложению 12 к настоящему приказу;
13) профессиональный стандарт "Эксплуатация и ремонт оборудования и трубопроводов тепловых сетей" согласно приложению 13 к настоящему приказу;
14) профессиональный стандарт "Эксплуатация и ремонт топливоподачи" согласно приложению 14 к настоящему приказу;
15) профессиональный стандарт "Эксплуатация и ремонт электрооборудования" согласно приложению 15 к настоящему приказу;
16) профессиональный стандарт "Эксплуатация компрессорных установок тепловой электростанции" согласно приложению 16 к настоящему приказу;
17) профессиональный стандарт "Эксплуатация тепломеханического оборудования тепловой электростанции" согласно приложению 17 к настоящему приказу;
18) профессиональный стандарт "Строительство распределительных объектов для обеспечения электроэнергией" согласно приложению 18 к настоящему приказу;

Электр энергетикасы және жылу энергетикасы саласындағы кәсіптік стандарттарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2025 жылғы 29 қазандағы № 416-н/қ бұйрығы
"Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес "Диспетчерлеу" кәсіптік стандарты;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес "Қазандықтарды химиялық сумен өңдеу" кәсіптік стандарты;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес "Жылу энергиясын сату және өткізу" кәсіптік стандарты;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес "Электр қуаты мен қуатты тұтыну болжамы" кәсіптік стандарты;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес "ЖЭО қосалқы жабдықтарын пайдалану және жөндеу" кәсіптік стандарты;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес "Электр энергиясын өндіру және беру" кәсіптік стандарты;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес "Диспетчерлік және технологиялық басқару" кәсіптік стандарты;
8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес "Релелік қорғаныс және автоматика аппаратурасына және электр станциялары мен желілерінің қазіргі заманғы аналогтарына қызмет көрсету және жөндеу" кәсіптік стандарты;
9) осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес "Электр энергиясын беру және тарату қызметін метрологиялық қамтамасыз ету" кәсіптік стандарты;
10) осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес "Жылу электр станциясының электр техникалық жабдықтарын ұйымдастыру және пайдалану" кәсіптік стандарты;
11) осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес "Жылу желілерін оперативтік басқару" кәсіптік стандарты;
12) осы бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес "Жылу желілерінің режимдерін жоспарлау" кәсіптік стандарты;
13) осы бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес "Жылу желілерінің жабдықтары мен құбыржолдарын пайдалану және жөндеу" кәсіптік стандарты;
14) осы бұйрыққа 14-қосымшаға сәйкес "Отын беруді пайдалану және жөндеу" кәсіптік стандарты;
15) осы бұйрыққа 15-қосымшаға сәйкес "Электр жабдықтарын пайдалану және жөндеу" кәсіптік стандарты;
16) осы бұйрыққа 16-қосымшаға сәйкес "Жылу электр станциясының компрессорлық қондырғыларын пайдалану" кәсіптік стандарты;
17) осы бұйрыққа 17-қосымшаға сәйкес "Жылу электр станциясының жылу механикалық жабдықтарын пайдалану" кәсіптік стандарты;
18) осы бұйрыққа 18-қосымшаға сәйкес "Электрмен қамтамасыз ету үшін тарату қондырғыларына құрылыс жүргізу" кәсіптік стандарты;

19) профессиональный стандарт "Ремонт электротехнического оборудования тепловой электростанции" согласно приложению 19 к настоящему приказу;
20) профессиональный стандарт "Ремонт кабельных линий электропередачи" согласно приложению 20 к настоящему приказу;
21) профессиональный стандарт "Эксплуатация и ремонт котлотурбинного оборудования" согласно приложению 21 к настоящему приказу;
22) профессиональный стандарт "Обслуживание и ремонт оборудования автоматизированных систем управления технологическими процессами в электрических сетях" согласно приложению 22 к настоящему приказу;
23) профессиональный стандарт "Ремонт воздушных линий электропередачи" согласно приложению 23 к настоящему приказу;
24) профессиональный стандарт "Эксплуатация аккумуляторного оборудования тепловой электростанции" согласно приложению 24 к настоящему приказу;
25) профессиональный стандарт "Эксплуатация и ремонт средств тепловой автоматики и средств измерений" согласно приложению 25 к настоящему приказу;
26) профессиональный стандарт "Обслуживание кабельных и воздушных линий электропередачи" согласно приложению 26 к настоящему приказу;
27) профессиональный стандарт "Обслуживание оборудования электрических сетей" согласно приложению 27 к настоящему приказу;
28) профессиональный стандарт "Смарт-менеджер" согласно приложению 28 к настоящему приказу;
29) профессиональный стандарт "Реализация и сбыт электрической энергии" согласно приложению 29 к настоящему приказу;
30) профессиональный стандарт "Обслуживание, монтаж и наладка электрооборудования" согласно приложению 30 к настоящему приказу;
31) профессиональный стандарт "Обслуживание оборудования подстанций электрических сетей" согласно приложению 31 к настоящему приказу;
2. Департаменту развития электроэнергетики Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение трех рабочих дней после дня первого официального опубликования настоящего приказа направление ссылки на его официальное опубликование на казахском и русском языках в Национальный орган по профессиональным квалификациям для размещения на цифровой платформе Национальной системы квалификаций;

19) осы бұйрыққа 19-қосымшаға сәйкес "Жылу электр станциясының электр техникалық жабдығын жөндеу" кәсіптік стандарты;
20) осы бұйрыққа 20-қосымшаға сәйкес "Кабельдік электр беру желілерін жөндеу" кәсіптік стандарты;
21) осы бұйрыққа 21-қосымшаға сәйкес "Қазандық турбиналық жабдықты пайдалану және жөндеу" кәсіптік стандарты;
22) осы бұйрыққа 22-қосымшаға сәйкес "Электр желілеріндегі технологиялық процестер арқылы басқарудың автоматтандырылған жүйелерінің жабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу" кәсіптік стандарты;
23) осы бұйрыққа 23-қосымшаға сәйкес "Электр берудің әуе желілерін жөндеу" кәсіптік стандарты;
24) осы бұйрыққа 24-қосымшаға сәйкес "Жылу электр станциясының аккумуляторлық жабдықтарын пайдалану" кәсіптік стандарты;
25) осы бұйрыққа 25-қосымшаға сәйкес "Жылулық автоматика құралдарын және өлшеу құралдарын пайдалану мен жөндеу" кәсіптік стандарты;
26) осы бұйрыққа 26-қосымшаға сәйкес "Кәбілдік және әуелік электр беру желілеріне қызмет көрсету" кәсіптік стандарты;
27) осы бұйрыққа 27-қосымшаға сәйкес "Электр желілерінің жабдықтарына қызмет көрсету" кәсіптік стандарты;
28) осы бұйрыққа 28-қосымшаға сәйкес "Смарт-менеджер" кәсіптік стандарты;
29) осы бұйрыққа 29-қосымшаға сәйкес "Электр энергиясын сату және өткізу" кәсіптік стандарты;
30) осы бұйрыққа 30-қосымшаға сәйкес "Электр жабдықтарына қызмет көрсету, монтаждау және баптау" кәсіптік стандарты;
31) осы бұйрыққа 31-қосымшаға сәйкес "Электр желілері қосалқы станцияларының жабдықтарына қызмет көрсету" кәсіптік стандарты.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Электр энергетикасын дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты алғаш ресми жарияланған күннен кейін үш жұмыс күні ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі ресми жарияланымына сілтемені Ұлттық біліктілік жүйесінің цифрлық платформасында орналастыру үшін Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық органға жіберуді;

4) в течение десяти календарных дней после опубликования настоящего приказа в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
Е. Аккенженов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 29 октября 2025 года № 416-н/қ
Профессиональный стандарт "Диспетчеризация"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта:
Профессиональный стандарт "Диспетчеризация" разработан в соответствии со пунктом 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организации образования решений широкого круга задач в области управления персоналом в энергетических организациях.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) диспетчеризация – централизация оперативного контроля и управления на энергетических, промышленных и других предприятиях, основанная на применении современных средств передачи и обработки информации. Диспетчеризация обеспечивает согласованную работу отдельных звеньев управляемого объекта в целях повышения технико-экономических показателей, ритмичности работы, лучшего использования производственных мощностей;
2) профессиональный стандарт – письменный официальный документ, устанавливающий общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту работы с учетом формального и (или) неформального, и (или) информального образования, уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда в конкретной области профессиональной деятельности;
3) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) АСДУ – автоматизированная система диспетчерского управления;
2) ИДиТУ – инструменты диспетчерского и технологического управления;

4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жариялағаннан кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
Е. Аккенженов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2025 жылғы 29 қазандағы
№ 416-н/қ бұйрығына
1-қосымша
"Диспетчерлеу" кәсіптік стандарты
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы:
"Диспетчерлеу" кәсіптік стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес әзірленген. Білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорында кадрларды даярлауға, кәсіптік біліктілікті тануға қойылатын талаптарды белгілейді, сондай-ақ білім беру ұйымдарының қызметкерлері мен түлектерінің және энергетикалық ұйымдар мен кәсіпорындардағы персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешеді.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) диспетчерленедіру – ақпаратты беру мен өңдеудің заманауи құралдарын қолдануға негізделген энергетикалық, өнеркәсіптік және басқа кәсіпорындардағы жедел бақылау мен басқаруды орталықтандыру. Диспетчерлендіру техникалық-экономикалық көрсеткіштерді, жұмыстың ырғақтылығын арттыру, өндірістік қуаттарды тиімді пайдалану мақсатында басқарылатын объектінің жекелеген тізбектерінің келісілген жұмысын қамтамасыз етеді;
2) кәсіптік стандарт – ресми және (немесе) бейресми және (немесе) бейресми білім беруді, біліктілік пен құзыреттілік деңгейін, мазмұнын, сапасын және еңбек жағдайларын ескере отырып, білімге, дағдыға, тәжірибеге қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін жазбаша ресми құжат. нақты кәсіптік саладағы әрекеттер;
3) мамандық – бұл жеке адам айналысатын және оны орындау үшін белгілі бір біліктілікті қажет ететін кәсіп.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) ДБАЖ – диспетчерлік басқарудың автоматтандырылған жүйесі;
2) ДТБҚ – диспетчерлік және технологиялық басқару құралдары;

3) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
4) НСК – национальная система квалификации;
5) НКЗ – национальный классификатор занятий.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Диспетчеризация
5. Код профессионального стандарта: D35122022
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
D Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом;
35 Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом;
35.1 Производство, передача и распределение электроэнергии;
35.12 Передача электроэнергии;
35.12.2 Техническая диспетчеризация отпуска в сеть и потребления электрической энергии, организация балансирования производства-потребления электрической энергии.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Оперативно-диспетчерское управление в электроэнергетике.
8. Перечень карточек профессий:
1) Диспетчер тепловых сетей - 4 уровень ОРК;
2) Диспетчер сети электропередачи, территориальная диспетчерская - 4 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Диспетчер тепловых сетей":
Код группы:
2151-3
Код наименования занятия:
2151-3-001
Наименование профессии:
Диспетчер тепловых сетей
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Связь с ЕТКС или КС отсутствует
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Теплоэнергетические установки тепловых электрических станций
Квалификация:
-
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Автоматизация и управление технологическими процессами (по профилю)
Квалификация:
-
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) без предъявления требований к стажу работы или среднее общее образование, обучение по специальной программе и стаж работы по оперативному регулированию процесса управления (производства) не менее 3 лет, в том числе в данной организации не менее 1 года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
3121-2-013 – Энергодиспетчер.
2151-2-003 - Диспетчер сети электропередачи, территориальная диспетчерская.
2151-2-002 - Диспетчер диспетчерской национальной электроэнергетической системы.
Основная цель деятельности:
Обеспечение бесперебойной работы оборудования тепловых сетей
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

3) СБШ – салалық біліктілік шеңберлері;
4) ҰБЖ – ұлттық біліктілік жүйесі;
5) ҰКС – ұлттық кәсіптер сыныптауышы.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың төлқұжаты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Диспетчерлеу
5. Кәсіптік стандарттың коды: D35122022.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
D Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен жабдықтау;
35 Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен қамтамасыз ету;
35.1 Электр энергиясын өндіру, беру және бөлу;
35.12 Электр энергиясын беру;
35.12.2 Электр энергиясын торапқа босатуды техникалық диспетчерлендіру және тұтыну, электр энергиясын өндірудің-тұтынудың теңгерілімін ұйымдастыру.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Электр энергетикасындағы жедел-диспетчерлік басқару
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Жылу желілері диспетчері - 4 СБШ-нің деңгейі;
2) Электр берілісі желілерінің диспетчері, аумақтық диспетчерлік - 4 СБШ-нің деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. "Жылу желілері диспетчері" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
2151-3
Қызмет атауының коды:
2151-3-001
Кәсіптің атауы:
Жылу желілері диспетчері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
113. Диспетчер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Жылу электр станцияларының жылу энергетикалық қондырғылары
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Автоматтандыру және технологиялық процестерді басқару (бейін бойынша)
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Техникалық және кәсіптік, жұмыс тәжірибесіне немесе орта жалпы біліміне талаптар қойылмай тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіптік) білім, арнайы бағдарлама бойынша оқу және басқару (өндіріс) қызметін жедел реттеу саласындағы жұмыс тәжірибесі процесс кемінде 3 жыл, оның ішінде осы ұйымда кемінде 1 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3121-2-013 – Электрдиспетчері.
2151-2-003 - Электр берілісі желілерінің диспетчері, аумақтық диспетчерлік.
2151-2-002 - Ұлттық диспетчерлік электроэнергетикалық жүйенің диспетчері.
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жылу желілері жабдықтарының үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Организация и оперативное регулирование производственного процесса тепловых сетей.
2. Организация работы оперативного персонала и контроль выполнения оперативных задач.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Организация и оперативное регулирование производственного процесса тепловых сетей
Навык 1:
Принятия мер по предупреждению и устранению аварийных ситуаций
Умения:
1. Выявить причины нарушений нормальных режимов работы сетей.
2. Определить места и характеры повреждений, возобновление нормальной работы сетей и качественного теплоснабжения потребителей.
3. Выполнить принятие и систематизацию заявок на вывод из работы оборудования и устройств защиты и автоматики, СДТУ, передача их руководству диспетчерской службы или вышестоящему диспетчеру, информирование о результатах принятых решений.
4. Выполнить отражение на мнемосхеме (планшете) изменения оперативной схемы сетей.
Знания:
1. Правила технической эксплуатации тепловых сетей.
2. Правила устройства и безопасной эксплуатации трубопроводов пара и горячей воды.
3. Положения и инструкции по расследованию и учету аварий и других технологических нарушений, несчастных случаев на производстве.
4. Схемы тепловых сетей и насосных станций в нормальных, аварийных, послеаварийных и ремонтных режимах.
5. Структурные схемы построения АСДУ сетей.
6. Правила техники безопасности при эксплуатации тепломеханического оборудования электростанций и тепловых сетей.
7. Типовая инструкция по технической эксплуатации систем транспорта тепловой энергии.
8. Правила пользования тепловой энергией
9. Схемы присоединений ответственных потребителей энергии к тепловым сетям
10. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Внедрение нового оборудования для тепловых сетей
Умения:
1. Внедрить электро- и теплоиспользующие установок и потребителей энергии.
2. Внедрить новые программные и технические средства и реализацию новых задач АСДУ.
3. Анализировать потребности в новом оборудовании для тепловых сетей, учитывая технические характеристики и эксплуатационные требования.
4. Разрабатывать и согласовывать планы по внедрению нового оборудования, включая этапы установки, настройки и тестирования
5. Применять методы тестирования и проверки нового оборудования на соответствие техническим требованиям и стандартам.
6. Организовать обучение персонала работе с новым оборудованием, включая подготовку инструкций и рекомендаций

1. Өндірістік процесті жедел реттеу.
2. Жедел персоналдың жұмысын ұйымдастыру.
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Өндірістік процесті жедел реттеу
Авариялық жағдайлардың алдын алу және жою жөнінде шаралар қабылдау
1. Желілердің қалыпты жұмыс режимдерінің бұзылу себептерін анықтау.
2. Зақымдану орындары мен сипатын анықтау, желілердің қалыпты жұмысын және тұтынушыларды сапалы жылумен жабдықтауды қалпына келтіру.
3. Қорғаныс және автоматика жабдықтары мен құрылғыларын жұмыстан шығаруға өтінімдерді қабылдау және жүйелеу, оларды диспетчерлік қызметтің басшылығына немесе жоғары тұрған диспетчерге беру, қабылданған шешімдердің нәтижелері туралы хабардар ет.у
4. Мнемотехникада (планшетте) желілердің жедел схемасының өзгеруін көрсету.
Білімдер:
1. Жылу желілерін техникалық пайдалану ережелері
2. Бу және ыстық су құбырларын орнату және қауіпсіз пайдалану ережелері
3. Өндірістегі авариялар мен басқа да технологиялық бұзушылықтарды, жазатайым оқиғаларды тергеу және есепке алу жөніндегі ережелер мен нұсқаулықтар
4. Қалыпты, апаттық, апаттан кейінгі және жөндеу режимдеріндегі жылу желілері мен сорғы станцияларының схемалары
5. Асду желілерін құрудың құрылымдық схемалары.
6. Электр станциялары мен жылу желілерінің жылу механикалық жабдықтарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидалары
7. Жылу энергиясын тасымалдау жүйелерін техникалық пайдалану жөніндегі үлгілік нұсқаулық.
8. Жылу энергиясын пайдалану ережелері.
9. Жауапты энергия тұтынушылардың жылу. желілеріне қосылу схемалары
10. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жылу желілеріне жаңа жабдықтарды енгізу
Машықтар:
1. Электр және жылу энергиясын пайдаланатын қондырғылар мен энергия тұтынушыларды енгізу.
2. Жаңа бағдарламалық және аппараттық құралдарды енгізу және АСДУ-дың жаңа міндеттерін енгізу.
3. Техникалық сипаттамалар мен эксплуатациялық талаптарды ескере отырып, жылу желілерінің жаңа жабдықтарына қажеттілікті талдау.
4. Орнату, конфигурациялау және сынақтан өткізу кезеңдерін қоса алғанда, жаңа жабдықты енгізу жоспарларын әзірлеу және үйлестіру.
5. Жаңа жабдықты техникалық талаптар мен стандарттарға сәйкестігін тексеру және тексеру әдістерін қолдану.
6. Нұсқаулар мен ұсыныстарды дайындауды қоса алғанда, жаңа техникамен жұмыс істеуге персоналды оқытуды ұйымдастыру

7. Контролировать качество пусконаладочных работ и обеспечивать бесперебойную работу нового оборудования после внедрения
8. Составлять отчҰты о результатах внедрения нового оборудования, включая анализ эффективности и выявление возможных улучшений.
9. Разрабатывать и внедрять корректирующие меры в случае выявления несоответствий оборудования заявленным характеристикам.
Знания:
1. Нормативные, методические документы по вопросам эксплуатации оборудования тепловых сетей, теплоснабжения потребителей, диспетчерского управления тепловых сетей.
2. Конструктивные особенности, технические характеристики, технико-экономические показатели, особенности режимов эксплуатации основного оборудования тепловых сетей.
3. Технологический процесс передачи и распределения тепловой энергии, назначение, устройство, принцип действия и схемы применяемого оборудования.
4. Схемы тепловых сетей района и насосных станций.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация работы оперативного персонала и контроль выполнения оперативных задач
Навык 1:
Подготовка рабочих мест, согласование работы, проведение занятий оперативного персонала и ведение оперативной и учетной документации
Умения:
1. Обеспечить согласованную работу оперативного персонала сетевых районов по поддержанию надежности и экономичности оперативной схемы сетей, отдельных участков и объектов сетей при различных режимах их работы.
2. Подготовить оперативный персонал сетей по гражданской обороне и отработке действий при чрезвычайных ситуациях, разбору действий персонала после их завершения.
3. Обеспечить своевременную прием и передачу руководству сетей, начальнику оперативно-диспетчерской службы, подчиненному оперативному персоналу, потребителям энергии экстренные сообщения об угрозе или возникновении чрезвычайных ситуаций, неблагоприятном метеорологическом прогнозе и предстоящем отключении или ограничении энергоснабжения.
4. Оформить своевременно оперативную и учетную документацию в соответствии с утвержденным перечнем.
Знания:
1. Основы организации производства, труда и управления в энергетике
2. Правила техники безопасности при эксплуатации тепломеханического оборудования электрических станций и сетей.
3. Правила работы с персоналом в энергетических организациях РК.
4. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Оценка эффективности работы оперативного персонала и анализ производственных показателей.
Умения:

7. Іске қосу жұмыстарының сапасын бақылау және енгізілгеннен кейін жаңа жабдықтың үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету.
8. Тиімділікті талдауды және мүмкін жақсартуларды анықтауды қоса алғанда, жаңа жабдықты енгізу нәтижелері туралы есептерді дайындау.
9. Жабдықтың мәлімделген сипаттамаларға сәйкессіздігі анықталған жағдайда түзету шараларын әзірлеу және енгізу.
Білімдер:
1. Жылу желілерінің жабдықтарын пайдалану, тұтынушыларды жылумен жабдықтау, жылу желілерін диспетчерлік басқару мәселелері бойынша нормативтік, әдістемелік құжаттар
2. Жылу желілерінің негізгі жабдықтарының конструктивтік ерекшеліктері, техникалық сипаттамалары, техникалық-экономикалық көрсеткіштері, пайдалану режимдерінің ерекшеліктері.
3. Жылу энергиясын беру мен таратудың технологиялық процесі, қолданылатын жабдықтың мақсаты, құрылымы, жұмыс принципі және схемалары
4. Ауданның жылу желілері мен сорғы станцияларының схемалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Жедел персоналдың жұмысын ұйымдастыру
Дағды 1:
Жұмыс орындарын дайындау, жұмысты келісу, жедел персоналдың сабақтарын өткізу және жедел және есептік құжаттаманы жүргізу
1. Желілердің, жекелеген учаскелер мен желілер объектілерінің әртүрлі жұмыс режимдері кезінде олардың жедел схемасының сенімділігі мен үнемділігін қолдау бойынша желілік аудандардың жедел персоналының келісілген жұмысын қамтамасыз ету.
2. Азаматтық қорғаныс және төтенше жағдайлар кезіндегі іс-қимылдарды пысықтау, олар аяқталғаннан кейін персоналдың іс-қимылдарын талдау жөніндегі желілердің жедел персоналын даярлау.
3. Желілер басшылығына, жедел-диспетчерлік қызмет бастығына, бағынысты жедел персоналға, энергия тұтынушыларына Төтенше жағдайлар қаупі немесе туындауы, қолайсыз метеорологиялық болжам және алдағы уақытта энергиямен жабдықтауды ажырату немесе шектеу туралы шұғыл хабарламаларды уақтылы қабылдауды және беруді қамтамасыз ету.
4. Бекітілген тізбеге сәйкес жедел және есептік құжаттаманы уақтылы ресімдеу.
Білімдер:
1. Энергетикадағы өндірісті, еңбекті және басқаруды ұйымдастыру негіздері
2. Электр станциялары мен желілерінің жылу-механикалық жабдықтарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидалары.
3. ҚР энергетикалық ұйымдарында персоналмен жұмыс істеу ережесі
4. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жедел персонал жұмысының тиімділігін бағалау және өндірістік көрсеткіштерді талдау
Машықтар:

1. Собирать и анализировать данные о работе оперативного персонала для оценки эффективности выполнения задач
2. Применять методы оценки качества выполнения работ персоналом в соответствии с установленными нормами и регламентами
3. Контролировать соблюдение стандартов и процедур работы оперативного персонала в реальных производственных условиях
4. Разрабатывать рекомендации по улучшению эффективности работы оперативного персонала на основе проведенного анализа
5. Составлять отчеты и представлять информацию руководству о результатах оценки и анализа работы персонала
6. Проводить регулярные проверки и аттестацию персонала для выявления потребности в дополнительном обучении и повышении квалификации.
Знания:
1. Методы и инструменты оценки эффективности работы оперативного персонала.
2. Нормативные требования и стандарты, регулирующие работу оперативного персонала в тепловых сетях.
3. Принципы анализа и улучшения производственных показателей в сфере тепловых сетей.
4. Регламент проведения аттестации и проверок оперативного персонала.
5. Порядок составления отчетности и документации по оценке работы персонала.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Умение работать в команде
Расставлять приоритеты
Организованность
Внимательность
Стойкость в стрессовых ситуациях
Нацеленность на результат
Организаторские способности
Ответственность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
-
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Главный инженер
6
Инженер
6
Начальник цеха (службы, участка)
5
Мастер участка
10. Карточка профессии "Диспетчер сети электропередачи, территориальная диспетчерская":
Код группы:
2151-2
Код наименования занятия:
2151-2-003
Наименование профессии:
Диспетчер сети электропередачи, территориальная диспетчерская
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 27. Диспетчер
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Электроснабжение (по отраслям)
Квалификация:
-
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Электроснабжение (по отраслям)
Квалификация:
-
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:

1. Тапсырмаларды орындау тиімділігін бағалау үшін жедел персоналдың жұмысы туралы деректерді жинау және талдау.
2. Белгіленген нормалар мен регламенттерге сәйкес персоналдың жұмысты орындау сапасын бағалау әдістерін қолдану.
3. Нақты өндірістік жағдайларда жедел персоналдың жұмыс стандарттары мен рәсімдерінің сақталуын бақылау
4. Жүргізілген талдау негізінде жедел персонал жұмысының тиімділігін жақсарту бойынша ұсынымдар әзірлеу.
5. Қызметкерлердің жұмысын бағалау және талдау нәтижелері туралы есептер жасаңыз және басшылыққа ақпарат беріңіз.
6. Қосымша оқыту мен біліктілікті арттыру қажеттілігін анықтау үшін персоналды үнемі тексеріп, аттестаттаудан өткізу.
Білімдер:
1. Учаскенің өндірістік-шаруашылық қызметі жөніндегі заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерді, әдістемелік және басқа да материалдарды қамтиды.
2. Оқыту бағдарламаларын әзірлеуге қойылатын талапта.р
3. Қызметкерлерді аттестаттау тәртібі
4. Магистральдық мұнай құбырларындағы апаттар мен төгілулерді жою кезінде пайдаланылатын техникалық құралда.р
5. Мұнай мен мұнай өнімдерінің авриялық төгілуіне байланысты төтенше жағдайларда жұмыскерлерді іс-қимылға оқыту жоспары мен бағдарламасын жасау әдістемесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Командада жұмыс істей білу
Басымдық бере білу
Ұйымдастыру
Зейінділік
Стресстік жағдайларда төзімділік
Нәтижеге назар аудару
Ұйымдастырушылық қабілеттер
Жауапкершілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
-
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Бас инженер
6
Инженер
6
Цех (қызмет, учаске)бастығы
5
Учаске шебері
10. "Электр берілісі желілерінің диспетчері, аумақтық диспетчерлік" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
2151-2
Қызмет атауының коды:
2151-2-003
Кәсіптің атауы:
Электр берілісі желілерінің диспетчері, аумақтық диспетчерлік
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы", 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы мен бекітілген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 тіркелген).
27-параграф.Диспетчерлік қызмет көрсету операторы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Электрмен қамтамасыз ету (салалар бойынша)
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Электрмен қамтамасыздандыру (салалар бойынша)
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:

Техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) без предъявления требований к стажу работы или среднее общее образование, обучение по специальной программе и стаж работы по оперативному регулированию процесса управления (производства) не менее 3 лет, в том числе в данной организации не менее 1 года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2151-2-004 - Диспетчер электрораспределительной сети.
2151-2-005 - Диспетчер энергетик.
Основная цель деятельности:
Разработка, реализация мероприятий по совершенствованию производственного планирования, диспетчеризации, оперативного учета
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Ведение оперативного управления и контроля режимов электрических сетей.
2. Выявление и предупреждение нарушений хода производственного процесса.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Ведение оперативного управления и контроля режимов электрических сетей
Навык 1:
Анализ эксплуатационного состояния и технологического режима работы линий электропередачи
Умения:
1. Разработать режим работы электрических сетей региона, порядок регулирования частоты, напряжения и перетоков мощности.
2. Обеспечить согласованные действия оперативного персонала электроподстанций, районов сетей по поддержанию надежности и экономичности оперативной схемы сетей, отдельных участков и объектов сетей при различных режимах их работы.
3. Выполнить контроль нагрузки в контрольных точках сетей, обеспечивающий своевременную разгрузку перегруженных линий передачи электрической энергии, электроподстанций, отдельных трансформаторов (автотрансформаторов).
4. Фиксировать на мнемосхеме (планшете) изменения оперативной схемы сетей
5. Выполнить ведение оперативной и учетной документации в соответствии с утвержденным перечнем.
Знания:
1. Правила технической эксплуатации электрических станций и сетей.
2. Правила устройства электроустановок
3. Правила применения и испытаний средств защиты, используемых в электроустановках, технические требования к ним.
4. Состав и порядок ведения оперативной документации на рабочих местах оперативного персонала электрических сетей.
5. Должностные и производственные инструкции оперативного персонала электрических сетей.
6. Главные электрические схемы электростанций, электроподстанций, входящих в состав электрических сетей
7. Схемы присоединений ответственных потребителей энергии к электроподстанциям электрических сетей.

Техникалық және кәсіптік, жұмыс тәжірибесіне немесе орта жалпы біліміне талаптар қойылмай тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіптік) білім, арнайы бағдарлама бойынша оқу және басқару (өндіріс) қызметін жедел реттеу саласындағы жұмыс тәжірибесі процесс кемінде 3 жыл, оның ішінде осы ұйымда кемінде 1 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2151-2-004 - Электр таратушы желі диспетчері.
2151-2-005 - Диспетчер энергетик.
Қызметтің негізгі мақсаты:
Өндірістік жоспарлауды, диспетчерлеуді, жедел есепке алуды жетілдіру жөніндегі іс-шараларды әзірлеу, іске асыру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Электр желілерінің режимдерін жедел басқару мен бақылауды жүргізу.
2. Өндіріс процесінің бұзылуын анықтау және алдын алу.
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Электр желілерінің режимдерін жедел басқару мен бақылауды жүргізу
Дағды 1:
Электр беру желілерін пайдалану жай-күйін және жұмысының технологиялық режимін талдау
Машықтар:
1. Өңірдің электр желілерінің жұмыс режимдерін әзірлеу, жиілікті, кернеуді және қуат ағындарын реттеу тәртібі
2. Электр қосалқы станцияларының, желілер аудандарының жедел персоналының әртүрлі жұмыс режимдері кезінде желілердің, жекелеген учаскелер мен желілер объектілерінің жедел схемасының сенімділігі мен үнемділігін қолдау жөніндегі келісілген жұмысын қамтамасыз ету
3. Желілердің бақылау нүктелеріндегі жүктемені бақылау, электр энергиясын, электр қосалқы станцияларды, жекелеген трансформаторларды (автотрансформаторларды) шамадан тыс жүктелген беру желілерін уақтылы түсіруді қамтамасыз етеді
4. Желілердің жедел схемасы өзгерістерінің жазбасын мнемосхемада (планшет) жүргізу.
5. Бекітілген тізбеге сәйкес жедел және есептік құжаттаманы жүргізу.
Білімдер:
1. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану ережелері
2. Электр қондырғыларын орнату ережелері.
3. Электр қондырғыларында қолданылатын қорғау құралдарын қолдану және сынау қағидалары, оларға қойылатын техникалық талаптар.
4. Электр желілерінің жедел персоналының жұмыс орындарында жедел құжаттаманы жүргізу құрамы мен тәртібі
5. Электр желілерінің жедел персоналының лауазымдық және өндірістік нұсқаулықтары
6. Электр желілерінің құрамына кіретін электр станцияларының, электр қосалқы станцияларының негізгі электр схемалары
7. Жауапты энергия тұтынушылардың электр желілерінің электр қосалқы станцияларына қосылу схемалары

8. Конструктивные особенности, технические характеристики, технико-экономические показатели, особенности режимов эксплуатации основного оборудования электрических сетей.
9. Организационно-распорядительные, нормативные, методические документы по вопросам эксплуатации оборудования электрических сетей, энергоснабжения потребителей, диспетчерского управления электрических сетей
10. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Согласование режимов работы электрических сетей
Умения:
1. Осуществлять координацию работы оперативного персонала при изменении режимов работы электрических сетей
2. Применять автоматизированные системы управления для внесения изменений в режимы работы сетей.
3. Контролировать выполнение корректировок параметров работы сетей в соответствии с установленными графиками.
4. Организовывать оперативное взаимодействие с другими подразделениями для обеспечения устойчивости режима работы сетей.
5. Составлять оперативные отчеты о выполнении изменений в режимах работы электрических сетей.
Знания:
1. Принципы координации оперативных действий при изменении режимов работы сетей.
2. Методы корректировки параметров работы электрических сетей.
3. Технические и нормативные требования к режимам работы электрических сетей.
4. Автоматизированные системы диспетчерского управления и их функциональные возможности.
5. Процедуры взаимодействия с подразделениями при изменении режимов работы сетей.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Выявление и предупреждение нарушений хода производственного процесса
Навык 1:
Контроль и информирование об аварийных ситуациях в электрических сетях
Умения:
1. Выполнить выявление причин нарушений нормальных режимов работы сетей, определению мест и характера повреждений, возобновлению нормальной работы сетей и качественного энергоснабжения потребителей
2. Формировать экстренные сообщения об угрозе или возникновении чрезвычайных ситуаций, неблагоприятных метеорологических прогнозов и предстоящем отключении или ограничении энергоснабжения.
3. Выполнить принятие и систематизацию заявки на вывод из работы оборудования и устройств защиты и автоматики, средств диспетчерского и технологического управления (СДТУ), передает их руководству диспетчерской службы или вышестоящему диспетчеру, информирует о результатах принятых решений.
4. Выполнить чтение схем для нормального режима энергосистемы, схемы электрических соединений объектов электроэнергетики.

8. Электр желілерінің негізгі жабдықтарының конструктивтік ерекшеліктері, техникалық сипаттамалары, техникалық-экономикалық көрсеткіштері, пайдалану режимдерінің ерекшеліктері
9. Электр желілерінің жабдықтарын пайдалану, тұтынушыларды энергиямен жабдықтау, электр желілерін диспетчерлік басқару мәселелері бойынша ұйымдастыру-өкімдік, нормативтік, әдістемелік құжаттар
10. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Электр желілерінің жұмыс режимдерін үйлестіру
Машықтар:
1. Электр желілерінің жұмыс режимдері өзгерген кезде жедел персоналдың жұмысын үйлестіруді жүзеге асыру.
2. Желілердің жұмыс режимдеріне өзгерістер енгізу үшін автоматтандырылған басқару жүйелерін қолданыңыз.
3. Белгіленген кестелерге сәйкес желілердің жұмыс параметрлеріне түзетулердің орындалуын бақылау.
4. Желілердің жұмыс режимінің тұрақтылығын қамтамасыз ету үшін басқа бөлімшелермен жедел өзара іс-қимылды ұйымдастыру.
5. Электр желілерінің жұмыс режимдеріндегі өзгерістердің орындалуы туралы жедел есептер жасау.
Білімдер:
1. Желілердің жұмыс режимдерін өзгерту кезіндегі жедел әрекеттерді үйлестіру принциптері.
2. Электр желілерінің параметрлерін реттеу әдістері.
3. Электр желілерінің жұмыс режимдеріне қойылатын техникалық және нормативтік талаптар.
4. Автоматтандырылған басқару жүйелері және олардың функционалдығы.
5. Желілердің жұмыс режимдерін өзгерту кезінде бөлімшелермен өзара іс-қимыл рәсімдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Өндіріс процесінің бұзылуын анықтау және алдын алу
Дағды 1:
Электр желілеріндегі авариялық жағдайлар туралы бақылау және хабарлау
Машықтар:
1. Желілердің қалыпты жұмыс режимдерінің бұзылу себептерін анықтау, зақымдану орындары мен сипатын анықтау, желілердің қалыпты жұмысын қалпына келтіру және тұтынушыларды сапалы энергиямен жабдықтау.
2. Төтенше жағдайлардың қаупі немесе туындауы, қолайсыз метеорологиялық болжамдар және алдағы уақытта энергиямен жабдықтауды ажырату немесе шектеу туралы шұғыл хабарламаны қалыптастыру
3. Қорғаныс және автоматика жабдықтары мен құрылғыларын, диспетчерлік және технологиялық басқару құралдарын (ДТБҚ) жұмыстан шығаруға өтінімді қабылдау және жүйелеу, оларды диспетчерлік қызметтің басшылығына немесе жоғары тұрған диспетчерге береді, қабылданған шешімдердің нәтижелері туралы хабарлайды
4. Электр жүйесінің қалыпты режиміне арналған схемаларды, электр энергетикасы объектілерінің электр қосылымдарының схемаларын оқу

5. Привлекать к ликвидации нарушений вспомогательных и других служб предприятия.
6. Обработать оперативные заявок и по выводу в ремонт и вводу в работу основного и вспомогательного оборудования энергосистем.
Знания:
1. Структурные схемы построения автоматизации средств диспетчерского и технологического управления сетей
2. Правила технологического функционирования электроэнергетических систем.
3. Правила оперативно-диспетчерского управления в электроэнергетике.
4. Положения и инструкции по расследованию и учету аварий и других технологических нарушений, несчастных случаев на производстве.
5. Схема электрических сетей в нормальных, аварийных, послеаварийных и ремонтных режимах.
6. Регламент взаимодействия структурных подразделений организации.
7. Схемы присоединений ответственных потребителей энергии к электроподстанциям электрических сетей.
8. Конструктивные особенности и технические характеристики линий электропередачи, генерирующего и электросетевого оборудования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Организация и реализация мероприятий по восстановлению нормального режима работы.
Умения:
1. Осуществлять планирование и организацию мероприятий по восстановлению нормального режима работы сетей.
2. Координировать действия оперативного персонала и смежных служб при реализации восстановительных мероприятий.
3. Применять методы анализа последствий аварий для принятия оптимальных решений.
4. Контролировать выполнение восстановительных мероприятий в соответствии с утвержденным планом.
5. Составлять отчеты о результатах выполнения мероприятий по восстановлению нормального режима работы.
Знания:
1. Принципы организации восстановительных мероприятий в электрических сетях.
2. Методы оценки последствий аварий для разработки плана восстановительных работ.
3. Порядок взаимодействия со смежными службами при восстановлении нормального режима работы сетей.
4. Нормативные и технические требования к проведению восстановительных мероприятий
5. Автоматизированные системы управления, применяемые для реализации восстановительных мероприятий.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Нацеленность на результат
Организаторские способности
Ответственность
Умение расставлять приоритеты
Умение работать в команде
Организованность
Внимательность
Стойкость в стрессовых ситуация
Список технических регламентов и национальных стандартов:
-
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Главный диспетчер (в электроснабжении, подачи газа, пара и воздушного кондиционирования)

5. Кәсіпорынның қосалқы және басқа қызметтерін бұзушылықтарды жоюға тарту
6. Энергия жүйелерінің негізгі және қосалқы жабдықтарын жөндеуге шығару және жұмысқа енгізу бойынша жедел өтінімдерді өңдеу.
Білімдер:
1. Диспетчерлік және технологиялық басқару құралдарын (ДТБҚ) автоматтандыруды құрудың құрылымдық схемалары.
2. Электр энергетикалық жүйелердің технологиялық жұмыс істеу ережелері.
3. Электр энергетикасындағы жедел-диспетчерлік басқару ережелері.
4. Өндірістегі авариялар мен басқа да технологиялық бұзушылықтарды, жазатайым оқиғаларды тергеу және есепке алу жөніндегі ережелер мен нұсқаулықтар.
5. Қалыпты, апаттық, апаттан кейінгі және жөндеу режимдеріндегі электр желілерінің схемасы.
6. Ұйымның құрылымдық бөлімшелерінің өзара әрекеттесу регламенті.
7. Жауапты энергия тұтынушылардың электр желілерінің электр қосалқы станцияларына қосылу схемалары.
8. Электр беру желілерінің, генераторлық және электр желілік жабдықтардың конструктивтік ерекшеліктері мен техникалық сипаттамалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Қалыпты жұмыс режимін қалпына келтіру бойынша іс-шараларды ұйымдастыру және іске асыру.
Машықтар:
1. Желілердің қалыпты жұмысын қалпына келтіру бойынша іс-шараларды жоспарлаңыз және ұйымдастырыңыз.
2. Қалпына келтіру шараларын жүзеге асыру кезінде жедел персоналдың және ілеспе қызметтердің іс-әрекетін үйлестіру.
3. Оңтайлы шешім қабылдау үшін жазатайым оқиғалардың салдарын талдау әдістерін қолдану.
4. Бекітілген жоспарға сәйкес қалпына келтіру шараларының орындалуын бақылау
5. Қалыпты жұмысты қалпына келтіру .бойынша қабылданған шаралардың нәтижелері туралы хаттамаларды жасау.
Білімдер:
1. Электр желілерінде қалпына келтіру шараларын ұйымдастыру принциптері
2. Қалпына келтіру жұмыстарының жоспарын әзірлеу үшін апаттардың салдарын бағалау әдістері
3. Желілердің қалыпты жұмыс режимін қалпына келтіру кезінде аралас қызметтермен өзара әрекеттесу тәртібі
4. Қалпына келтіру іс-шараларын жүргізуге қойылатын нормативтік және техникалық талаптар.
5. Қалпына келтіру іс-шараларын іске асыру үшін қолданылатын автоматтандырылған басқару жүйелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Нәтижеге бағытталған
Ұйымдастырушылық дағдылар
Жауапкершілікке
Басымдық беру қабілеті
Басымдықтарды қоя білуге
Топта жұмыс істей білу
Ұйымдастыру
Зейінділік
Стресстік жағдайларда төзімділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
-
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Бас диспетчер (электрмен жабдықтауда, газ, бу беруде және ауаны баптауда)

Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
11. Наименование государственного органа:
Министерство энергетики Республики Казахстан
Исполнитель: Асылканов Султан Бауыржанович.
E-mail: s.assylkanov@energo.gov.kz.
Номер телефона: +7 (717) 278 97 65.
12. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
AO "KEGOC"
Руководитель проекта: Нурбол Тилеукеевич.
E-mail: Appakov@kegoc.kz.
Номер телефона: +7 (717) 269 02 80.
Исполнители: Жетписбаев Саятбек Галымбекович.
E-mail: Zhetpisbayev@kegoc.kz.
Номер телефона: +7 (717) 269 02 82.
13. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям:
Протокол заседания Отраслевого совета по профессиональным квалификациям сфере электроэнергетики и теплоэнергетики от 14 марта 2025 года № 3-2025.
Протокол заседания Отраслевого совета по профессиональным квалификациям сфере электроэнергетики и теплоэнергетики от 27 июня 2025 года № 4-2025.
14. Национальный орган по профессиональным квалификациям: Заключение Национального органа по профессиональным квалификациям по итогам экспертизы проекта профессионального стандарта от 23 января 2025 года.
15. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": Экспертное заключение № 11095/19 от 16.09.2025 года.
16. Номер версии и год выпуска: версия 2, 2025 года.
17. Дата ориентировочного пересмотра: 31.12.2028 года.
Приложение 2 к приказу
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 29 октября 2025 года № 416-н/қ
Профессиональный стандарт "Химическая водоподготовка котлов"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта:
Профессиональный стандарт "Химическая водоподготовка котлов" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в энергетических организациях и на предприятиях.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
2) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
3) тепловая электростанция (ТЭС) – вырабатывает электрическую энергию в результате преобразования тепловой энергии, выделяющейся при сжигании органического топлива;
4) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения;

4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
11. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Энергетика министрлігі
Орындаушы: Асылканов Султан Бауыржанович.
E-mail: s.assylkanov@energo.gov.kz.
Телефон нөмірі: +7 (717) 278 97 65.
12. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
AO "KEGOC"
Жоба жетекшісі: Аппаков Нурбол Тилеукеевич.
E-mail: Appakov@kegoc.kz
Телефон нөмірі: +7 (717) 269 02 80
Орындаушылар: Жетписбаев Саятбек Галымбекович.
E-mail: Zhetpisbayev@kegoc.kz.
Телефон нөмірі: +7 (717) 269 02 82.
13. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2025 жылғы
14. 14 наурыздағы электрэнергетикасы және жылу энергетикасы саласының кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңесі отырысының №3-2025 Хаттамасы. 2025 жылғы 27 маусымдағы электрэнергетикасы және жылу энергетикасы саласының кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңесі отырысының № 4-2025 Хаттамасы.
15. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2025 жылғы 23 қаңтардағы кәсіптік стандарт жобасын сараптау қорытындысы бойынша кәсіптік біліктілік жөніндегі Ұлттық органның қорытындысы.
15. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2025 жылғы 16 қыркүйектегі № 11095/19 сараптамалық қорытындысы.
16. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 2, 2025 жыл.
17. Болжалды қайта қарау күні: 31.12.2028 жыл.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2025 жылғы 29 қазандағы
№ 416-н/қ бұйрығына
2-қосымша
"Қазандықтарды химиялық сумен өңдеу" кәсіптік стандарты 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы:
"Қазандықтарды химиялық сумен өңдеу" кәсіби стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес әзірленген. Білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда кадрларды даярлауға, кәсіптік біліктілікті тануға қойылатын талаптарды белгілейді, сондай-ақ білім беру ұйымдарының қызметкерлері мен түлектерінің және энергетикалық ұйымдар мен кәсіпорындардағы персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешеді.Осы кәсіптік стандартта келесі терминдер мен анықтамалар қолданылады.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
2) дағды – кәсіптік міндетті толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен машықты қолдану қабілеті;
3) жылу электр станциясы (ЖЭС) – органикалық отынды жағу кезінде бөлінетін жылу энергиясын түрлендіру нәтижесінде электр энергиясын өндіреді;
4) кәсіп – жеке адам жүзеге асыратын және орындалуы үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін қызмет түрі;

5) профессиональный стандарт – письменный официальный документ, устанавливающий общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту работы с учетом формального и (или) неформального, и (или) информального образования, уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда в конкретной области профессиональной деятельности;
6) умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;
7) отраслевая рамка квалификаций (далее - ОРК) – документ, разрабатываемый на основе Национального классификатора занятий Республики Казахстан, национальной рамки квалификаций и классифицирующий в отрасли требования к квалификации специалиста по уровням в зависимости от сложности выполняемых работ и характера используемых знаний, умений и компетенций;
8) общий классификатор видов экономической деятельности (ОКЭД) – классификатор определяющий порядок классификации и кодирования всех видов экономической деятельности;
9) химические реагенты – вещества, применяемые в промышленности для проведения химических реакций в процессе очистки воды;
10) химическая водоподготовка – комплекс операций по удалению из природной воды вредных для производства примесей, содержащихся в ней в виде взвесей, коллоидных частиц, растворенных солей и газов.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий;
2) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих;
3) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
4) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
5) АВР – аварийно-восстановительные работы;
6) АСУТП – автоматизированная система управления технологическим процессом.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Химическая водоподготовка котлов.
5. Код профессионального стандарта: D35111023
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
D Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом
35 Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом
35.3 Снабжение паром, горячей водой и кондиционированным воздухом
35.1 Производство, передача и распределение электроэнергии
35.11 Производство электроэнергии
35.11.1 Производство электроэнергии тепловыми электростанциями
7. Краткое описание профессионального стандарта: направлен на обеспечение безопасной, надежной, эффективной, экономичной эксплуатации и технического обслуживания водоподготовительных установок и средств ведения водно-химического режима ТЭС.

5) кәсіптік стандарт (бұдан әрі – кәсіптік стандарт) – формалды және (немесе) формалды емес, және (немесе) информалды білім беру ескеріле отырып, білімге, машыққа, дағдыға, жұмыс тәжірибесіне, біліктілік деңгейі мен құзыреттілікке, кәсіптік қызметтің нақты бір саласындағы еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін жазбаша ресми құжат;
6) машық – кәсіптік міндет шеңберінде жекелеген бірлі-жарым іс-әрекетті физикалық тұрғыдан және (немесе) ақыл-оймен орындау қабілеті;
7) салалық біліктілік шеңбері (бұдан әрі – СБШ) – Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіптер сыныптауышының, Ұлттық біліктілік шеңберінің негізінде әзірленеді және салада орындалатын жұмыстардың күрделілігіне және пайдаланылатын білімнің, машықтың және құзыреттің сипатына қарай деңгейлер бойынша маманның біліктілігіне қойылатын талаптарды сыныптайтын құжат;
8) химиялық реагенттер – суды тазарту процесінде химиялық реакциялар жүргізу үшін өнеркәсіпте қолданылатын заттар;
9) химиялық су өңдеу – табиғи судан құрамында өлшемдер, коллоидты бөлшектер, еріген тұздар мен газдар түріндегі зиянды қоспаларды шығару бойынша операциялар кешені;
10) экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (ЭҚЖЖ) – Экономикалық қызметтің барлық түрлерін жіктеу және кодтау тәртібін айқындайтын жіктеуіш.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) БТБА-жұмыстар мен кәсіптердің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы
2) БА - басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы;
3) СБШ - салалық біліктілік шеңбері;
4) ЭҚЖЖ - экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші;
5) АҚКЖ- авариялық-қалпына келтіру жұмыстары;
6) ТПБАЖ-технологиялық процесті басқарудың автоматтандырылған жүйесі.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың төлқұжаты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Қазандықтарды химиялық сумен өңдеу
5. Кәсіптік стандарттың коды: D35111023
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
D Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен жабдықтау
35 Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен қамтамасыз ету
35.1 Электр энергиясын өндіру, беру және бөлу
35.11 Электр энергиясын өндіру
35.11.1 Жылу электр станцияларының электр энергиясын өндіруі
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: ЖЭС су-химиялық режимін жүргізу құралдарын және су дайындау қондырғылары қауіпсіз, сенімді, тиімді, үнемді пайдалануды және техникалық қызмет көрсетуді қамтамасыз етуге бағытталған.

8. Перечень карточек профессий:
1) Аппаратчик по приготовлению и загрузке химреагентов - 2 уровень ОРК
2) Аппаратчик химводоочистки электростанции - 2 уровень ОРК
3) Мастер участка (в электроснабжении, подачи газа, пара и воздушного кондиционирования) - 5 уровень ОРК
4) Аппаратчик химводоочистки электростанции - 3 уровень ОРК
5) Аппаратчик по приготовлению и загрузке химреагентов - 3 уровень ОРК
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Аппаратчик по приготовлению и загрузке химреагентов":
Код группы:
8186-0
Код наименования занятия:
8186-0-001
Наименование профессии:
Аппаратчик по приготовлению и загрузке химреагентов
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Связь с ЕТКС и КС отсутствует
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Имеющие образование не ниже среднего, имеющие квалификационное удостоверение по профессии, прошедшие медицинское освидетельствован опыт работы не менее 6 месяцев
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
8186-0-004 - Аппаратчик химводоочистки электростанции.
8186-0-002 - Аппаратчик химводоочистки.
Основная цель деятельности:
Обеспечение приготовления и поддержания заданной концентрации химических агрегатов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществление процессов приготовления и контроль работы оборудования склада реагентного хозяйства.
2. Гашение извести в аппаратах, приготовление известкового молока, коагулянта, фосфата, гидразин-гидрата, гидразин-сульфата, трилона и других растворов реагентов для химводоочистки.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Осуществление процессов приготовления и контроль работы оборудования склада реагентного хозяйства
Навык 1:
Приготовление и безопасная транспортировка химических реагентов
Умения:
Разряд 2
1. Обслуживать оборудование склада химических реагентов и реагентного хозяйства (баков, бункеров, цистерн, насосов, мешалок и погрузочно-разгрузочных механизмов) при количестве наименований применяемых реагентов до трех.
2.Гасить извести в аппаратах, приготовление известкового молока, коагулянта, фосфата, гидразин-гидрата, гидразин-сульфата, трилона и других растворов реагентов для химводоочистки.
3.Смазывать подшипники механизмов.
4.Перемещать химические реагенты и материалы в пределах рабочего места.
Знания:
Разряд 2
1.Технологические схемы узлов разгрузки и приготовления реагентов.
2. Основные сведения об устройстве обслуживаемого оборудования.
3.Состав и свойства реагентов и фильтрующих веществ.
4.Основные способы механической и химической очистки воды.

8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Химреагенттерді дайындау және тиеу жөніндегі аппаратшы - 2 СБШ-нің деңгейі
2) Электр станцияның химиялық су тазарту аппаратшысы - 2 СБШ-нің деңгейі
3) Учаске шебері (электрмен жабдықтау, газ, бу беру және ауа баптау)- 5 уровень ОРК
4) Электр станцияның химиялық су тазарту аппаратшысы - 3 СБШ-нің деңгейі
5) Химреагенттерді дайындау және тиеу жөніндегі аппаратшы - 3 СБШ-нің деңгейі
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. "Химреагенттерді дайындау және тиеу жөніндегі аппаратшы" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
8186-0
Қызмет атауының коды:
8186-0-001
Кәсіптің атауы:
Химреагенттерді дайындау және тиеу жөніндегі аппаратшы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БТБА немесе БА-мен байланыс жоқ
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Орта білімнен төмен емес білімі бар, мамандығы бойынша біліктілік куәлігі бар, медициналық куәландырудан өткен жұмыс тәжірибесі кемінде 6 айды құрауы тиіс
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
8186-0-004 - Электр станцияларда химиялық су тазалау аппаратшысы.
8186-0-002 - Химиялық су тазалау аппаратшысы.
Қызметтің негізгі мақсаты:
Химиялық агрегаттардың берілген концентрациясын дайындауды және ұстап тұруды қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Реагенттік шаруашылық қоймасының жабдықтарын дайындау процестерін жүзеге асыру және олардың жұмысын бақылау.
2. Аппараттарда әкті сөндіру, әк сүтін, коагулянтты, фосфатты, гидразин-гидратты, гидразин-сульфатты, трилонды және химиялық су тазартуға арналған реагенттердің басқа да ерітінділерін дайындау.
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Реагенттік шаруашылық қоймасының жабдықтарын дайындау процестерін жүзеге асыру және олардың жұмысын бақылау
Дағды 1:
Химиялық реагенттерді дайындау және қауіпсіз тасымалдау
Машықтар:
2-Разряд
1. Қолданылатын реагенттер атауларының саны үшке дейін болған кезде химиялық реагенттер мен реагенттік шаруашылық қоймасының жабдықтарын (бактар, бункерлер, цистерналар, сорғылар, араластырғыштар және тиеу-түсіру механизмдері) қызмет көрсетсін.
2. Әкті аппараттарда араластырсын, әк сүтін, коагулянтты, фосфатты, гидразин-гидратты, гидразин-сульфатты, трилонды және химиялық су тазартуға реагенттердің басқа да ерітінділерін дайындасын
3. Механизмдердің мойынтіректерін майласын.
4. Химиялық реагенттер мен материалдарды жұмыс орны шегінде жылжыту.
Білімдер:
2-Разряд
1.Реагенттерді түсіру және дайындау тораптарының технологиялық схемаларын;
2. Қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылғысы туралы негізгі мәліметтер;
3. Реагенттер мен сүзгіш заттардың құрамы мен қасиеттері;
4. Суды механикалық және химиялық тазартудың негізгі әдістері;

5. Правила очистки и промывки емкостей и аппаратуры.
7. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требований пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обслуживание оборудования склада химических реагентов
Умения:
Разряд 2
1.Контролировать расход и наличие реагента.
2.Поддерживать в исправном состоянии, наладка и чистка оборудования.
Знания:
1. Технологические схемы узлов разгрузки и приготовления реагентов.
2. Основные сведения об устройстве обслуживаемого оборудования.
3. Состав и свойства реагентов и фильтрующих веществ.
4. Основные способы механической и химической очистки воды.
5. Правила очистки и промывки емкостей и аппаратуры.
6. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требований пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Гашение извести в аппаратах, приготовление известкового молока, коагулянта, фосфата, гидразин-гидрата, гидразин-сульфата, трилона и других растворов реагентов для химводоочистки
Навык 1:
Следить за наличием запаса реагентов в емкостях хранения
Умения:
Разряд 2
1. Перемещать химические реагенты и материалы в пределах рабочего места.
2.Ставить в известность администрацию цеха о снижении запаса ниже аварийного.
Знания:
Разряд 2
1.Технологические схемы узлов разгрузки и приготовления реагентов.
2.Основные сведения об устройстве обслуживаемого оборудования.
3.Состав и свойства реагентов и фильтрующих веществ.
4.Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требований пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Перемещать химические реагенты и материалы в пределах рабочего места
Умения:
Разряд 2
1.Перемещать химические реагенты в места расположения емкостей.
2.Перемещать материалы в места определенные для их размещения.
Знания:
Разряд 2
1.Технологические схемы узлов разгрузки и приготовления реагентов.
2. Основные сведения об устройстве обслуживаемого оборудования.
3. Состав и свойства реагентов и фильтрующих веществ.
4. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требований пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Коммуникабельность
Внимательность
Организованность
Активность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1.Об утверждении Правил технической эксплуатации электрических станций и сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247.

5. Ыдыстар мен аппаратураларды тазалау және жуу қағидалары.
6. Ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптарының тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Химиялық реагенттер қоймасының жабдықтарына қызмет көрсету
Машықтар:
2-Разряд
1. Реагенттің шығыны мен болуын бақылау.
2. Жабдықты жарамды күйде ұстасын, баптау және тазалау.
Білімдер:
2-Разряд
1. Реагенттерді түсіру және дайындау тораптарының технологиялық схемалары.
2. Қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылғысы туралы негізгі мәліметтер.
3. Реагенттер мен сүзгіш заттардың құрамы мен қасиеттері.
4. Суды механикалық және химиялық тазартудың негізгі әдістері.
5. Ыдыстар мен аппаратураларды тазалау және жуу қағидалары.
6. Ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптарының тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Аппараттарда әкті сөндіру, әк сүтін, коагулянтты, фосфатты, гидразин-гидратты, гидразин-сульфатты, трилонды және химиялық су тазартуға арналған реагенттердің басқа да ерітінділерін дайындау
Дағды 1:
сақтау ыдыстарында реагенттер қорының болуын бақылау
Машықтар:
2-разряд
1. Химиялық реагенттер мен материалдарды жұмыс орны шегінде жылжытсын.
2. Цех әкімшілігіне төтенше жағдайдан төмен қорларды азайту туралы хабарласын.
Білімдер:
2-разряд.
1. Реагенттерді түсіру және дайындау тораптарының технологиялық схемалары.
2. Қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымы туралы негізгі мәліметтер. 3.Реагенттер мен сүзгіш заттардың құрамы мен қасиеттері.
4. Ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария , өрт қауіпсіздігі талаптарының тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Химиялық реагенттер мен материалдарды жұмыс орнында жылжытыңыз
Машықтар:
Разряд 2
2-разряд.
1. Химиялық реагенттерді контейнерлердің орналасуына жылжытсын.
2. Материалдарды орналастыру үшін белгіленген орындарға жылжытсын.
Білімдер:
2-разряд
1. Реагенттерді түсіру және дайындау тораптарының технологиялық схемалары.
2. Қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымы туралы негізгі мәліметтер.
3. Реагенттер мен сүзгіш заттардың құрамы мен қасиеттері.
4. Ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптарының тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Байланысқа бейімді
Зерделілік
Ұйымдастырушылық
Белсенділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1.Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы.

2.Об утверждении Правил техники безопасности при эксплуатации тепломеханического оборудования электростанций и тепловых сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 122.
3.Об утверждении Правил пожарной безопасности для энергетических предприятий. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 123.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Начальник смены цеха
4
Техник-технолог
10. Карточка профессии "Аппаратчик химводоочистки электростанции":
Код группы:
8186-0
Код наименования занятия:
8186-0-004
Наименование профессии:
Аппаратчик химводоочистки электростанции
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (выпуск 9). Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149.
Параграф 5,6. Аппаратчик химводоочистки электростанции
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Имеющие образование не ниже среднего, имеющие квалификационное удостоверение по профессии, прошедшие медицинское освидетельствован опыт работы не менее 6 месяцев
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
8186-0-002 - Аппаратчик химводоочистки
Основная цель деятельности:
Обеспечение безопасного, бесперебойного и эффективного функционирования оборудования химической водоочистки электростанции
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществление процессов приготовления и контроль работы оборудования склада реагентного хозяйства.
2. Ведение процессами очистки воды от взвешенных веществ и нефтепродуктов.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Осуществление процессов приготовления и контроль работы оборудования склада реагентного хозяйства
Навык 1:
Приготовление и безопасная транспортировка химических реагентов
Умения:
Разряд 3:
1. Обслуживать схемы реагентных хозяйств с приемом, перекачкой и подачей реагентов.
2. Приготавливать химические реагенты заданной концентрации для различных процессов.
3. Осуществлять контроль за соблюдением технологического регламента.

2.Электр станцияларының және жылу желілерінің жылу-механикалық жабдықтарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 122 бұйрығы.
3.Энергетика кәсіпорындары үшін өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 123 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Цехтың ауысым бастығы
4
Техник-технолог
10. "Электр станцияның химиялық су тазарту аппаратшысы" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
8186-0
Қызмет атауының коды:
8186-0-004
Кәсіптің атауы:
Электр станцияның химиялық су тазарту аппаратшысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (9-шығарылым). Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 бұйрығы.
5,6-параграф. Электр станциясының химиялық су тазарту аппаратшысы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Орта білімнен төмен емес білімі бар, мамандығы бойынша біліктілік куәлігі бар, медициналық куәландырудан өткен жұмыс тәжірибесі кемінде 6 айды құрауы тиіс
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
8186-0-002 - Химиялық су тазалау аппаратшысы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Электр станциясының химиялық су тазарту жабдығының тұрақты тексеру жүргізу , аспаптардың техникалық жай-күйін бақылау , баптау және калибрлеу , сондай-ақ профилактикалық және жөндеу жұмыстарын орындау арқылы қауіпсіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Блокты тұзсыздандыру қондырғыларында конденсатты тұзсыздандыру процесін жүргізу
2. Суды суспензияланған заттар мен мұнай өнімдерінен тазарту процестерін жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Блокты тұзсыздандыру қондырғыларында конденсатты тұзсыздандыру процесін жүргізу
Дағды 1:
химиялық реагенттерді дайындау және қауіпсіз тасымалдау
Машықтар:
3-разряд.
1. Реагенттерді қабылдау, айдау және шығыс бактарына, өлшеуіштерге, араластырғыштарға беру арқылы реагенттік шаруашылықтардың схемаларына қызмет көрсету.
2. Әр түрлі процестер үшін берілген контракцияның химиялық реагенттері дайындау.
3. Технологиялық регламенттің сақталуы бақылау.

4. Поддерживать заданную концентрацию раствора по показаниям приборов и результатам анализа.
5. Контролировать состояние оборудования и проводить его чистку.
6. Подготавливать оборудование к ремонту и принимать его из ремонта.
7. Контролировать расход и наличие реагента.
8. Вести записи в технологическом журнале.
Разряд 4:
1. Проводить процессы предварительной реагентной обработки воды в осветлителях с фильтрацией.
2. Осуществлять химическую очистку замазученного и производственного конденсата и воды для подпитки котлов.
3. Вести процесс обессоливания воды для подпитки котлов и регенерации ионообменных фильтров.
4. Проводить химические анализы и контролировать показания контрольно-измерительных приборов.
5. Осуществлять запуск, остановку и опробование оборудования флотатора и фильтров.
6. Осуществлять ведение оперативной документации.
Знания:
Разряд 3:
1. Технологические схемы приема, подачи и приготовления реагентов.
2. Устройство и принцип работы основного и вспомогательного оборудования и контрольно-измерительных приборов.
3. Технологический режим и правила регулирования процесса.
4. Правила отбора проб.
5. Методика ручного химического анализа и расчета.
6. Правила пользования защитными средствами и оказания первой доврачебной помощи.
7. Правила внутреннего трудового распорядка, техники безопасности, охраны труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Разряд 4:
1. Технологические схемы установок предварительной реагентной обработки воды, умягчения подпиточной воды и обессоливающих установок.
2. Принцип работы аппаратов, оборудования и контрольно-измерительных приборов.
3. Процесс восстановления работоспособности фильтров, методики выполнения химических анализов.
4. Нормативные показатели качества очищенной воды и конденсата.
5. Основы общей химии.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обслуживание оборудования склада химических реагентов
Умения:
Разряд 3:
1. Контролировать расход и наличие реагента, обеспечивая его непрерывное поступление на процессы.
2. Поддерживать оборудование в исправном состоянии через регулярную наладку и чистку, предотвращая возможные неисправности.
Разряд 4:
1. Контролировать расход и наличие реагента, обеспечивая его своевременное пополнение для обеспечения эффективной работы.
2. Поддерживать оборудование в исправном состоянии через наладку и чистку, что способствует его надежной работе.
3. Подготавливать оборудование склада к ремонту и организовывать прием оборудования после завершения ремонта, обеспечивая соблюдение всех технических требований.
4. Вести оперативную документацию, фиксируя все важные показатели и процессы для эффективного контроля и анализа работы.
Знания:
Разряд 3
1.Технологические схемы узлов разгрузки и приготовления реагентов.
2.Основные сведения об устройстве обслуживаемого оборудования.
3.Состав и свойства реагентов и фильтрующих веществ.
4.Основные способы механической и химической очистки воды.
5.Правила очистки и промывки емкостей и аппаратуры.
Разряд 4.
1.Технологические схемы узлов разгрузки и приготовления реагентов.
2.Основные сведения об устройстве обслуживаемого оборудования.
3.Состав и свойства реагентов и фильтрующих веществ.
4.Основные способы механической и химической очистки воды.
5.Правила очистки и промывки емкостей и аппаратуры.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Ведение процессами очистки воды от взвешенных веществ и нефтепродуктов
Навык 1:
Осуществление контроля за процессами очистки воды от взвешенных веществ и нефтепродуктов
Умения:
Разряд 3
1. Выполнять химические анализы воды для определения уровня загрязнений и качества очистки.
2. Контролировать показания контрольно-измерительных приборов в ходе работы оборудования.
3. Проводить первичную наладку и регулярную чистку оборудования.
4. Применять инструкции и регламенты для выполнения операций очистки.
5. Следить за соблюдением норм и требований безопасности при работе с оборудованием.
6. Выполнять мониторинг состояния фильтров и их своевременную замену.
Разряд 4
1. Выполнять детализированные химические анализы с использованием специализированного оборудования.
2. Контролировать и анализировать показатели приборов для оперативного реагирования на отклонения.
3. Поддерживать в исправном состоянии все элементы системы водоочистки, включая профилактическое обслуживание.
4. Применять современные методики диагностики и ремонта оборудования.
5. Проводить обучение сотрудников начального уровня безопасным и эффективным методам работы.
6. Внедрять меры по повышению эффективности работы оборудования и снижению расхода реагентов.

4. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және химиялық талдау нәтижелері бойынша ерітіндінің берілген концентрациясын ұстап тұру.
5 Жабдықтың жай-күйі бақылау және оны тазалау.
6. Жабдықты жөндеуге дайындау және жөндеуден қабылдау.
7. Реагенттің шығыны мен болуын бақылау.
8. Технологиялық журналда жазбалар жүргізу.
4-разряд.
1. Фильтрациясы бар ағартқыштарда суды алдын-ала реагентті өңдеу процестері жүргізу.
2. Майланған және өндірістік конденсатты, қазандықтарды толтыру үшін суды химиялық тазартуды жүзеге асыру.
3. Қазандықтарды толтыру және ион алмасу сүзгілерін қалпына келтіру үшін суды тұзсыздандыру процесі жүргізу.
4. Химиялық талдаулар жүргізу және бақылау - өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бақылау.
5. Флотатор мен сүзгілердің жабдықтарын іске қосуды, тоқтатуды және сынауды жүзеге асыру.
6. Жедел құжаттаманы жүргізуді жүзеге асыру.
Білімдер:
3-Разряд
1. Реагенттерді қабылдаудың, берудің және дайындаудың технологиялық схемасы;
2. Негізгі және қосалқы жабдықтар мен бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы мен жұмыс принципі;
3.Технологиялық режим және процесті реттеу ережелері;
4. Сынама алу ережесі;
5. Қолмен химиялық талдау әдісі және есептеу әдістемесі;
6. Қорғаныш құралдарын пайдалану және дәрігерге дейінгі Алғашқы көмек көрсету қағидалары.
7. Ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптарының тәртібі.
4-Разряд
1. Суды алдын ала реагентті өңдеу, катион алмасу жолымен қоректендіру суын жұмсарту және ішкі регенерациясы бар блокты тұзсыздандыру қондырғысы қондырғыларының технологиялық схемалары.
2. Аппараттардың, жабдықтардың және бақылау-өлшеу аспаптарының жұмыс принципі.
3.Сүзгілердің жұмысқа қабілеттілігін қалпына келтіру процесі; химиялық талдаулар мен есептеулерді орындау әдістемелері.
4.Тазартылған су мен конденсат сапасының нормативтік көрсеткіштері.
5.Жалпы химия негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Химиялық реагенттер қоймасының жабдықтарына қызмет көрсету
Дағды 2:
Химиялық реагенттер қоймасының жабдықтарына қызмет көрсету
Машықтар:
3-Разряд
1.Процестерге үздіксіз түсуін қамтамасыз ете отырып, реагенттің шығыны мен болуын бақылау.
2. Жабдықты үнемі жөндеу және тазалау арқылы дұрыс күйде ұстаңыз, мүмкін ақаулардың алды алу.
4-разряд.
1. Тиімді жұмысты қамтамасыз ету үшін оны уақтылы толықтыруды қамтамасыз ете отырып, реагенттің шығыны мен болуы бақылау.
2. Жабдықты жөндеу және тазалау арқылы жарамды күйде ұстаңыз, бұл оның сенімді жұмысына ықпал ету.
3. Қойманың жабдықтарын жөндеуге дайындаңыз және жөндеу аяқталғаннан кейін жабдықты қабылдау ұйымдастыру.
4. Жұмысты тиімді бақылау және талдау үшін барлық маңызды көрсеткіштер мен процестерді тіркей отырып, жедел құжаттама жүргізу.
Білімдер:
3-Разряд
1. Реагенттерді түсіру және дайындау тораптарының технологиялық схемалары.
2. Қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымы туралы негізгі мәліметтер.
3. Реагенттер мен Сүзгіш заттардың құрамы мен қасиеттері.
4.Суды механикалық және химиялық тазартудың негізгі әдістері.
5.Ыдыстар мен аппаратураларды тазалау және жуу ережесі.
4-разряд.
1. Реагенттерді түсіру және дайындау тораптарының технологиялық схемалары.
2. Қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымы туралы негізгі мәліметтер.
3. Реагенттер мен сүзгіш заттардың құрамы мен қасиеттері.
4. Суды механикалық және химиялық тазартудың негізгі әдістері.
5. Ыдыстар мен аппаратураларды тазалау және жуу ережесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Суды суспензияланған заттар мен мұнай өнімдерінен тазарту процестерін жүргізу
Дағды 1:
Суды тоқтатылған заттар мен мұнай өнімдерінен тазарту процестерін бақылау
Машықтар:
3-Разряд
1.Ластану деңгейін және тазалау сапасын анықтау үшін судың химиялық талдаулары орындалсын.
2.Жабдықтың жұмысы барысында бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бақылансын.
3. Жабдықты бастапқы баптауды және үнемі тазалауды жүргізсін.
4.Тазалау жұмыстарын орындау үшін нұсқаулар мен ережелерді қолдансын.
5.Жабдықпен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік нормалары мен талаптарының сақталуы қадағалансын.
6.Сүзгілердің күйін бақылауды және оларды уақтылы ауыстыру орындалсын.
4-Разряд
1. Мамандандырылған жабдықты қолдана отырып, егжей-тегжейлі химиялық талдаулар жасалсын.
2. Ауытқуларға жедел әрекет ету үшін аспаптардың көрсеткіштері бақылансын және талдансын.
3. Профилактикалық қызмет көрсетуді қоса алғанда, су тазарту жүйесінің барлық элементтері жарамды күйде ұсталсын.
4. Жабдықты диагностикалау мен жөндеудің заманауи әдістері қолданылсын.
5. Бастапқы деңгейдегі қызметкерлерді қауіпсіз және тиімді жұмыс әдістеріне оқыту жүргізілсін.
6. Жабдықтың тиімділігін арттыру және реагенттердің шығынын азайту шаралары енгізілсін.

7. Разрабатывать и корректировать рабочие инструкции на основе текущих данных и анализа производительности.
Знания:
Разряд 3.
1. Химический состав и характеристики реагентов и фильтрующих материалов.
2. Принципы действия оборудования для механической и химической очистки воды.
3. Методы и последовательность очистки и промывки емкостей, фильтров и аппарату
4. Правила работы с контрольно-измерительными приборами для анализа качества очистки воды.
5. Основные этапы подготовки реагентов и фильтрующих материалов к эксплуатации
Разряд 4.
1. Состав, свойства и назначение реагентов и фильтрующих материалов, используемых в процессе очистки воды.
2. Основные методы и технологии механической и химической очистки воды.
3. Последовательность и правила очистки и промывки емкостей и аппаратуры
4. Принципы работы и обслуживания оборудования для химической водоподготовки.
5. Методы контроля качества очистки воды и оценки состояния используемых фильтров.
6. Способы предотвращения аварийных ситуаций и устранения их последствий.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Пуск, останов и опробование оборудования флотатора, механических и угольных фильтров, технологических защит, блокировок АВР и сигнализации
Умения:
Разряд 3
1.Соблюдать последовательность пуска, останова и опробования закрепленного оборудования.
2.Выявлять и ликвидировать аварийные ситуации.
Разряд 4
1. Соблюдать последовательность пуска, останова и опробования закрепленного оборудования.
2. Выявлять и ликвидировать аварийные ситуации.
3. Проверять действие защитных и блокировочных систем.
Знания:
Разряд 3
1.Принцип работы аппаратов, оборудования и контрольно-измерительных приборов
2. Процесс восстановления работоспособности фильтров;
3. Методики выполнения химических анализов и расчетов
4. Основы общей химии
Разряд 4.
1. Нормативные показатели качества очищенной воды и конденсата
2. Принцип работы аппаратов, оборудования и контрольно-измерительных приборов;
3. Процесс восстановления работоспособности фильтров;
4. Методики выполнения химических анализов и расчетов;
5. Основы общей химии.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Коммуникабельность
Дисциплинированность
Внимательность
Организованность
Активность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1.Об утверждении Правил технической эксплуатации электрических станций и сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247.
2.Об утверждении Правил техники безопасности при эксплуатации тепломеханического оборудования электростанций и тепловых сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 122.
3.Об утверждении Правил пожарной безопасности для энергетических предприятий. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 123.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Начальник смены цеха
4
Техник-технолог

7. Ағымдағы деректер мен өнімділікті талдау негізінде жұмыс нұсқаулары әзірленсін және түзетілсін.
Білімдер:
3-разряд.
1.Реагенттер мен сүзгі материалдарының химиялық құрамы мен сипаттамалары.
2.Суды механикалық және химиялық тазартуға арналған жабдықтың жұмыс істеу принциптері.
3.Ыдыстар мен аппаратураны тазалау және жуу әдістері мен реттілігі.
4.Суды тазарту сапасын талдау үшін Бақылау-өлшеу аспаптарымен жұмыс істеу қағидалары.
5.Реагенттер мен сүзгі материалдарын пайдалануға дайындаудың негізгі кезеңдері.
4-разряд
1. Суды тазарту процесінде қолданылатын реагенттер мен сүзгі материалдарының құрамы, қасиеттері және мақсаты.
2. Суды механикалық және химиялық тазартудың негізгі әдістері мен технологиялары.
3. Ыдыстар мен аппаратураларды тазалау және жуу реттілігі мен ережесі.
4. Химиялық су дайындау жабдығының жұмыс және қызмет көрсету принциптері.
5. Суды тазарту сапасын бақылау және қолданылатын сүзгілердің күйін бағалау әдістері.
6. Төтенше жағдайлардың алдын алу және олардың салдарын жою жолдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Флотатор жабдығын, механикалық және көмір сүзгілерін, технологиялық қорғаныстарды, АҚКЖ блоктарын және дабылды іске қосу, тоқтату және сынау
Машықтар:
3-разряд.
1. Бекітілген жабдықты іске қосу, тоқтату, сынау кезектілігін сақтау.
2. Авариялық жағдайларды анықтау және жойу.
4-разряд.
1. Бекітілген жабдықты іске қосу, тоқтату, сынау кезектілігін сақтау.
2. Авариялық жағдайларды анықтау және жойу.
3. Қорғаныс және құлыптау жүйелерінің әрекеті тексеру.
Білімдер:
3-Разряд
1. Аппараттардың, жабдықтардың және бақылау-өлшеу аспаптарының жұмыс принципі.
2. Сүзгілердің жұмысын қалпына келтіру процесі.
3. Химиялық талдаулар мен есептеулерді орындау әдістері.
4. Жалпы химия негіздері.
4-разряд.
1. Тазартылған су мен конденсат сапасының нормативтік көрсеткіштері.
2. Аппараттардың, жабдықтардың және бақылау-өлшеу аспаптарының жұмыс принципі.
3. Сүзгілердің жұмысқа қабілеттілігін қалпына келтіру процесі;
4. Химиялық талдаулар мен есептеулерді орындау әдістері.
5. Жалпы химия негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Қатынасқа бейімділік
Тәртіптілік
Зейін
Ұйымдастырушылық
Белсенділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1.Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы.
2.Электр станцияларының және жылу желілерінің жылу-механикалық жабдықтарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 122 бұйрығы.
3. Энергетика кәсіпорындары үшін өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 123 бұйрығы.
1. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидалары. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы.
2. Электр станцияларының және жылу желілерінің жылу-механикалық жабдықтарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидалары. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 122 бұйрығы.
3. Энергетика кәсіпорындары үшін өрт қауіпсіздігі қағидалары. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 123 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Цехтың ауысым бастығы
4
Техник-технолог

11. Карточка профессии "Мастер участка (в электроснабжении, подачи газа, пара и воздушного кондиционирования)":
Код группы:
1329-3
Код наименования занятия:
1329-3-013
Наименование профессии:
Мастер участка (в электроснабжении, подачи газа, пара и воздушного кондиционирования)
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
1.
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих".

11. "Учаске шебері (электрмен жабдықтау, газ, бу беру және ауа баптау)" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
1329-3
Қызмет атауының коды:
1329-3-013
Кәсіптің атауы:
Учаске шебері (электрмен жабдықтау, газ, бу беру және ауа баптау)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы.

Параграф 90 Мастер участка химической водоподготовки
Мастер участка
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Химическая технология и производство (по видам)
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы на производстве не менее 1 года или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы на производстве не менее 3 лет, при отсутствии образования по соответствующей специальности стаж работы на производстве не менее 5 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
1329-1-017 - Мастер участка (в прочих отраслях)
Основная цель деятельности:
Организация и контроль работ по техническому обслуживанию химической водоподготовки котлов, включая обеспечение бесперебойной работы систем водоснабжения и водоотведения
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация и контроль процессов и процедур химической водоподготовки.
2. Обеспечение выполнение участком в установленные сроки производственных заданий.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1: Организация и контроль процессов и процедур химической водоподготовки
Навык 1:
Осуществление организации и выполнения работ по обслуживанию оборудования
Умения:
1. Учавствовать в проведении опытно-экспериментальных работ.
2. Проводить эксплуатационную химическую очистку и водную промывку оборудования.
3. Разрабатывать рекомендации по нормализации состояния водно-химического режима.
4. Проводить теплотехнические испытания и наладочные работы оборудования химической водоподготовки.
5. Разрабатывать нормы расхода химических реактивов.
6. Исследовать причины отклонений от утвержденных норм водного режима.
Знания:
1. Законодательные, иные нормативные правовые акты Республики Казахстан.
2. Методические и нормативные материалы по технологической подготовке производства.
3. Методы проведения исследовательских работ.
4. Организация лабораторного контроля производства.
5. Основы организации производства.
6. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требований пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Осуществление разработки и внесения изменений в техническую документацию
Умения:

90-Параграф. Химиялық су дайындау учаскесінің шебері
Учаске шебері
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Химиялық технология және өндіріс (түрлері бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және өндірістегі жұмыс өтілі кемінде 1 жыл немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білім және өндірістегі жұмыс өтілі кемінде 3 жыл, тиісті мамандық бойынша білімі болмаған кезде өндірістегі жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1329-1-017 - Учаске мастері (басқа салалар бойынша)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің үздіксіз жұмысын қамтамасыз етуді қоса алғанда, қазандықтарды химиялық су дайындауға техникалық қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру және бақылау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Химиялық су дайындау процестері мен рәсімдеріне басшылық жасау және бақылау
2. Учаскенің өндірістік тапсырмаларды белгіленген мерзімде орындауын қамтамасыз ету.
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Химиялық су дайындау процестері мен рәсімдеріне басшылық жасау және бақылау
Дағды 1:
Жабдыққа қызмет көрсету бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және орындау
Машықтар:
1. Тәжірибелік-эксперименттік жұмыстарды жүргізуге қатысу.
2. Жабдықтарды пайдаланушылық химиялық тазалауды және сумен жууды жүргізу.
3. Су-химиялық режимнің жай-күйін қалыпқа келтіру бойынша ұсыныстар әзірлеу.
4. Химиялық су дайындау жабдықтарына жылутехникалық сынақтар мен баптау жұмыстарын жүргізу.
5. Химиялық реактивтерді тұтыну нормаларын әзірлеу.
6. Су режимінің бекітілген нормаларынан ауытқу себептерін зерттеу.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының заңнамалық, өзге де нормативтік құқықтық актілері.
2. Өндірісті технологиялық дайындау жөніндегі әдістемелік және нормативтік материалдар.
3. Зерттеу жұмыстарын жүргізу әдістері.
4. Өндірісті зертханалық бақылауды ұйымдастыру.
5. Өндірісті ұйымдастыру негіздері.
6. Ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптарының тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Техникалық құжаттамаға өзгерістер әзірлеу және енгізу
Машықтар:

1. Разрабатывать технологические нормативы, регламентов, инструкций и других технологических документаций.
2. Составлять инструкции и указания по обслуживанию аппаратуры и приборов.
3. Выдавать экспертные заключения к разработанной технической документации.
4. Пересматривать техническую документацию в связи с корректировкой технологических процессов и режимов производства.
5. Обеспечить правильность и своевременность оформления документов по проведенному ремонту.
6. Составлять технические отчеты материальных затрат, статистических отчетов по охране окружающей среды.
7. Вести учетную базу.
Знания:
1. Методические и нормативные материалы по технологической подготовке производства.
2. Методические и нормативные материалы по лабораторному контролю и оформлению технической документации.
3. Действующие технические условия, стандарты исследовательских работ.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Обеспечение выполнение участком в установленные сроки производственных заданий
Навык 1:
Контроль и выполнение работ по эксплуатации оборудования химической подготовки
Умения:
1. Выполнять противокоррозийную защиту химического оборудования, своевременную и качественную консервацию оборудования.
2. Предотвращать накипеобразование и коррозийные процессы при работе и простое оборудования.
3. Контролировать своевременное оформление результатов испытаний и анализов.
4. Контролировать выполнение анализов.
5. Контролировать хранение материалов и химической посуды, качество исходной воды, воды сетей, питательной воды, пара и охрану окружающей среды.
6. Контролировать качество наладочных работ.
Знания:
1.Законодательные, иные нормативные правовые акты Республики Казахстан.
2.Методические и нормативные материалы по технологической подготовке производства.
3.Методические и нормативные материалы по лабораторному контролю и оформлению технической документации.
4.Методы проведения исследовательских работ.
5. Организация лабораторного контроля производства.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Организация и обеспечения рабочих мест необходимой аппаратурой и приборами
Умения:
1. Обеспечить работу аппаратуры и приборов, находящихся в ведении лаборатории.
2. Обеспечить эксплуатацию и укомплектование химической лаборатории оборудованием, аппаратурой, измерительными приборами и химреактивами, необходимыми для проведения испытаний.
3. Организовать рациональный водный режим установок.
4. Обеспечить материалами рабочие места и приготовить химические реактивы.
5. Составлять заявки на инструменты, материалы, запасные части, защитные средства, необходимые для проведения работ по техническому обслуживанию оборудования.
Знания:

1. Технологиялық нормативтерді, регламенттерді, нұсқаулықтарды және басқа да технологиялық құжаттамаларды әзірлеу.
2. Аппаратура мен аспаптарға қызмет көрсету бойынша нұсқаулықтар мен нұсқаулар жасау.
3. Әзірленген техникалық құжаттамаға сараптамалық қорытындылар беру.
4. Технологиялық процестер мен өндіріс режимдерін түзетуге байланысты техникалық құжаттаманы қайта қарау.
5. Жүргізілген жөндеу бойынша құжаттардың дұрыс және уақытылы рәсімделуін қамтамасыз ету.
6. Материалдық шығындардың техникалық есептерін, қоршаған ортаны қорғау бойынша статистикалық есептер жасау.
7. Есептік базаны жүргізу.
Білімдер:
1. Өндірісті технологиялық дайындау бойынша әдістемелік және нормативтік материалдар.
2. Зертханалық бақылау және техникалық құжаттаманы рәсімдеу бойынша әдістемелік және нормативтік материалдар.
3. Қолданыстағы техникалық шарттар, зерттеу жұмыстарының стандарттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Учаскенің өндірістік тапсырмаларды белгіленген мерзімде орындауын қамтамасыз ету.
Дағды 1:
Химиялық дайындау жабдықтарын пайдалану бойынша жұмыстарды бақылау және орындау
Машықтар:
1. Химиялық жабдықтарды коррозияға қарсы қорғауды, жабдықты уақытылы және сапалы консервациялауды орындау.
2. Жабдықтың жұмысы және жұмыссыз тұруы кезінде қақтың түзілуі мен коррозия процестерін болдырмау.
3. Сынақтар мен талдаулар нәтижелерінің уақытылы рәсімделуін бақылау.
4. Талдаулардың орындалуын бақылау.
5. Материалдар мен химиялық ыдыстың сақталуын, өңделмеген судың сапасын, желі суларын, қоректік суды, буды және қоршаған ортаны қорғауды бақылау.
6. Баптау жұмыстарының сапасын бақылау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының заңнамалық, өзге де нормативтік құқықтық актілері.
2. Өндірісті технологиялық дайындау жөніндегі әдістемелік және нормативтік материалдар.
3. Зертханалық бақылау және техникалық құжаттаманы рәсімдеу бойынша әдістемелік және нормативтік материалдар.
4. Зерттеу жұмыстарын жүргізу әдістері.
5. Өндірісті зертханалық бақылауды ұйымдастыру.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Қажетті аппаратурамен және аспаптармен жұмыс орындарын ұйымдастыру және қамтамасыз ету
Машықтар:

1. Режим нагрузки агрегатов.
2. Тепловые схемы оборудования.
3. Методические и нормативные материалы по лабораторному контролю и оформлению технической документации.
4. Действующие технические условия, стандарты исследовательских работ.
5. Организация лабораторного контроля производства.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Адаптивность
нацеленность на результат
организаторские способности
инициативность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Об утверждении Правил технической эксплуатации электрических станций и сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247.
2.Об утверждении Правил техники безопасности при эксплуатации тепломеханического оборудования электростанций и тепловых сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 122.
3.Об утверждении Правил пожарной безопасности для энергетических предприятий. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 123.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Инженер
5
Старший мастер производственного участка
12. Карточка профессии "Аппаратчик химводоочистки электростанции":
Код группы:
8186-0
Код наименования занятия:
8186-0-004
Наименование профессии:
Аппаратчик химводоочистки электростанции
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (выпуск 9). Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149.
Параграф 7,8. Аппаратчик химводоочистки электростанции
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Теплоэнергетические установки тепловых электрических станций
Квалификация:
-
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Имеющие образование не ниже среднего, имеющие квалификационное удостоверение по профессии, прошедшие медицинское освидетельствован опыт работы не менее 6 месяцев.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
8186-0-002 - Аппаратчик химводоочистки
Основная цель деятельности:
Обеспечение безопасного функционирования оборудования химводоочистки электростанции
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Ведение процесса обессоливания конденсата на блочных обессоливающих установках.
2. Контроль за работой оборудования и приборов.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Ведение процесса обессоливания конденсата на блочных обессоливающих установках
Навык 1:
Приготовление и безопасная транспортировка химических реагентов
Умения:
Разряд 5:
1. Осуществлять процессы обессоливания воды по одно- и двухступенчатым схемам, а также по схеме "цепочка".
2. Осуществлять процесс обессоливания конденсата на блочных обессоливающих установках с выносной регенерацией и умягчение воды на двухпоточных противоточных фильтрах с обработкой и повторным использованием сточных вод.
3. Регулировать параметры процессов на основе показаний средств измерений и результатов химических анализов.
4. Восстанавливать обменную способность фильтров с помощью растворов кислоты, щҰлочи и соли.
5. Нейтрализовать и частично использовать сточные воды.
6. Производить расчет технологических характеристик схем обессоливания.

1. Зертхананың қарамағындағы аппаратура мен аспаптардың жұмысын қамтамасыз ету.
2. Химиялық зертхананы сынақтар жүргізу үшін қажетті жабдықпен, аппаратурамен, өлшеу аспаптарымен және химреактивтермен пайдалану мен жабдықтауды қамтамасыз ету.
3. Қондырғылардың ұтымды су режимін ұйымдастыру.
4. Жұмыс орындарын материалдармен қамтамасыз ету және химиялық реактивтерді дайындау.
5. Жабдықтарға техникалық қызмет көрсету жұмыстарын жүргізу үшін қажетті құралдарға, материалдарға, қосалқы бөлшектерге, қорғау құралдарына өтінімдер жасау.
Білімдер:
1. Агрегаттардың жүктеме режимі.
2. Жабдықтардың жылулық схемалары.
3. Зертханалық бақылау және техникалық құжаттаманы рәсімдеу бойынша әдістемелік және нормативтік материалдар.
4. Қолданыстағы техникалық шарттар, зерттеу жұмыстарының стандарттары.
5. Өндірісті зертханалық бақылауды ұйымдастыру.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бейімділік
нәтижеге назар аудару
ұйымдастырушылық қабілет
Бастамашылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1.Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы.
2.Электр станцияларының және жылу желілерінің жылу-механикалық жабдықтарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 122 бұйрығы.
3. Энергетика кәсіпорындары үшін өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 123 бұйрығы.
1. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы.
2. Электр станцияларының және жылу желілерінің жылу-механикалық жабдықтарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 122 бұйрығы.
Энергетика кәсіпорындары үшін өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 123 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Инженер
5
Өндірістік учаскенің аға шебері
12. "Электр станцияның химиялық су тазарту аппаратшысы" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
8186-0
Қызмет атауының коды:
8186-0-004
Кәсіптің атауы:
Электр станцияның химиялық су тазарту аппаратшысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (9-шығарылым). Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 бұйрығы.
7,8-параграф .Электр станцияның химиялық су тазарту аппаратшысы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Жылу электр станцияларының жылу энергетикалық қондырғылары
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
орта білімнен төмен емес білімі бар, мамандығы бойынша біліктілік куәлігі бар, медициналық куәландырудан өткен жұмыс тәжірибесі кемінде 6 айды құрауы тиіс.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
8186-0-002 - Химиялық су тазалау аппаратшысы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Электр станциясының химиялық су тазарту жабдығының қауіпсіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Блокты тұзсыздандыру қондырғыларында конденсатты тұзсыздандыру процесін жүргізу.
2. Жабдықтар мен аспаптардың жұмысын бақылау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Блокты тұзсыздандыру қондырғыларында конденсатты тұзсыздандыру процесін жүргізу
Дағды 1:
Химиялық реагенттерді дайындау және қауіпсіз тасымалдау
Машықтар:
5-разряд.
1. Бір және екі сатылы тұзсыздандыру схемалары бойынша және "тізбек" схемасы бойынша суды тұзсыздандыру процестері жүргізілсін.
2. Ағынды суларды өңдеумен және қайта пайдаланумен екі ағынды-қарама-қарсы ағымды сүзгілерде суды жұмсарту және қашықтықтан регенерациясы бар блокты тұзсыздандыру қондырғыларында конденсатты тұзсыздандыру процесі жүргізілсін.
3. Өлшеу құралдарының көрсеткіштері және химиялық талдау нәтижелері бойынша процестердің параметрлері реттелсін.
4. Қышқыл, сілті, тұз ерітінділерінің көмегімен сүзгілердің метаболизм қабілетін қалпына келтірсін.
5. Ағынды суларды бейтараптандыру және ішінара пайдалансын.
6. Тұзсыздандыру схемаларының технологиялық сипаттамалары есептелсін.

7. Осуществлять запуск, остановку и опробование оборудования флотаторов, механических и угольных фильтров.
8. Контролировать работу оборудования и приборов, выявлять неисправности и принимать меры по их устранению.
9. Участвовать в ликвидации аварийных ситуаций.
Разряд 6:
1. Осуществлять процессы предварительной очистки воды с последующим обессоливанием по схемам трехступенчатого обессоливания.
2. Управлять процессом на противоточных и двухпоточно-противоточных фильтрах, а также по противоточной схеме с зажатыми слоями фильтрующих материалов с сокращенным расходом реагентов и повторным использованием сточных вод.
3. Контролировать процесс обессоливания на этапах обработки с помощью контрольно-измерительных приборов и результатов химических анализов.
4. Регулировать параметры технологических процессов с учҰтом показаний средств измерений, данных химических анализов и АСУТП.
5. Производить расчет технологических характеристик обессоливания.
6. Осуществлять запуск, остановку и опробование оборудования, систем технологической защиты, блокировок, АВР и сигнализации.
7. Контролировать работу оборудования и приборов, выявлять неисправности и принимать меры по их устранению.
8. Участвовать в ликвидации аварийных ситуаций.
9. Осуществлять ведение оперативной документации.
Знания:
Разряд 5.
1. Технологическую схему химводоочистки.
2. Устройство и принцип работы обслуживаемого оборудования и контрольно-измерительных приборов.
3. Технологический регламент ведения процесса.
4. Методы выполнения химических анализов и расчетов.
5. Показатели качества очищенной воды и конденсата.
6. Свойства применяемых химреагентов и фильтрующих материалов.
7. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии , требований пожарной безопасности.
Разряд 6.
1. Технологические схемы химводоочистки.
2. Устройство и принцип работы обслуживаемого оборудования и систем автоматического контроля и управления процессом.
3. Методы выполнения химических анализов и расчетов.
4. Свойства применяемых фильтрующих материалов и химреагентов.
5. Правила обращения с химреагентами.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обслуживание оборудования склада химических реагентов
Умения:
Разряд 5
1. Контролировать расход и наличие реагента.
2. Поддержать в исправном состоянии, наладка и чистка оборудования.
Разряд 6
1. Контролировать расход и наличие реагента.
2. Поддержать в исправном состоянии, наладка и чистка оборудования.
Знания:
Разряд 5
1. Технологические схемы узлов разгрузки и приготовления реагентов.
2. Основные сведения об устройстве обслуживаемого оборудования.
3. Состав и свойства реагентов и фильтрующих веществ.

7. Флотаторлардың, механикалық және көмір сүзгілерінің жабдықтарын іске қосуды, тоқтатуды және сынауды жүзеге асырсын.
8. Жабдықтар мен аспаптардың жұмысын бақылау, ақауларды анықтау және оларды жою бойынша шаралар қабылдансын. 9. Авариялық жағдайларды жоюға қатыссын.
6-разряд.
1. Үш сатылы тұзсыздандыру схемалары бойынша кейіннен тұзсыздандырумен суды алдын ала тазарту процестерін жүзеге асырылсын;
2. Процесті қарсы ағынды және екі ағынды-қарсы ағынды сүзгілерде, сондай-ақ реагенттердің шығындарын азайтатын және ағынды суларды қайта пайдаланатын сүзгі материалдарының қысылған қабаттары бар қарсы ток схемасы бойынша басқарылсын.
3. Бақылау - өлшеу аспаптарын және химиялық талдау нәтижелерін пайдалана отырып, өңдеу кезеңдерінде тұзсыздандыру процесі бақылау.
4. Өлшеу құралдарының көрсеткіштерін, химиялық талдау деректерін және ТП БАЖ ескере отырып, технологиялық процестердің параметрлерін реттеу.
5. Тұзсыздандырудың технологиялық сипаттамалары есептеу.
6. Жабдықтарды, технологиялық қорғау жүйелерін, бұғаттауды, АҚКЖ және дабылды іске қосуды, тоқтатуды және сынауды жүзеге асыру. технологиялық параметрлерді реттеу процестер.
7. Жабдықтар мен аспаптардың жұмысын бақылау, ақауларды анықтау және оларды жою бойынша шаралар қабылдау.
8. Авариялық жағдайларды жоюға қатыссын.
9. Жедел құжаттаманы жүргізуді жүзеге асыру
Білімдер:
5-разряд.
1 .Химиялық суды тазартудың технологиялық схемасы.
2. Қызмет көрсетілетін жабдықтар мен бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы мен жұмыс принципі.
3. Процесті жүргізудің технологиялық регламенті.
4. Химиялық талдаулар мен есептеулерді орындау әдістері.
5. Тазартылған су мен конденсаттың сапа көрсеткіштері.
6. Қолданылатын химреагенттер мен сүзгі материалдарының қасиеттері.
7. Ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптарының тәртібі.
6-разряд.
1. Химиялық суды тазартудың технологиялық схемасы.
2. Қызмет көрсетілетін жабдықтар мен процесті автоматты бақылау және басқару жүйелерінің құрылымы мен жұмыс принципі.
3. Химиялық талдаулар мен есептеулерді орындау әдістері.
4. Қолданылатын сүзгі материалдары мен химреагенттердің қасиеттері.
5. Химреагенттермен жұмыс істеу ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Химиялық реагенттер қоймасының жабдықтарына қызмет көрсету
Машықтар:
5-Разряд
1. Ағынды және реагенттің болуын бақылау.
2. Жабдық дұрыс күйде ұсталсын, бапталсын және тазалау.
6-разряд
1. Ағынды және реагенттің болуын бақылау.
2. Жабдықтар дұрыс күйде ұсталсын, бапталсын және тазалау.
Білімдер:
5-Разряд
1. Реагенттерді түсіру және дайындау тораптарының технологиялық схемалары.
2 .Қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымы туралы негізгі мәліметтер.
3. Реагенттер мен сүзгіш заттардың құрамы мен қасиеттері.

4. Основные способы механической и химической очистки воды.
5. Правила очистки и промывки емкостей и аппаратуры.
Разряд 6
1. Технологические схемы узлов разгрузки и приготовления реагентов.
2. Основные сведения об устройстве обслуживаемого оборудования.
3. Состав и свойства реагентов и фильтрующих веществ.
4. Основные способы механической и химической очистки воды.
5. Правила очистки и промывки емкостей и аппаратуры.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Контроль за работой оборудования и приборов
Навык 1:
Выявление неисправностей и принятие мер по их устранению
Умения:
Разряд 5
1. Контролировать процесс обессоливания на этапах обработки с помощью контрольно-измерительных приборов и результатов химических анализов.
2. Регулировать параметры технологических процессов на основе показаний средств измерения и контроля, а также данных химических анализов и АСУТП.
3. Осуществлять запуск, остановку и опробование оборудования, систем технологической защиты, блокировок, АВР и сигнализации.
4. Контролировать работу оборудования и приборов.
5. Выявлять неисправности и принимать меры по их устранению.
Разряд 6
1. Производить расчет технологических характеристик.
2. Участвовать в ликвидации аварийных ситуаций.
3. Осуществлять ведение оперативной документации.
4. Регулировать параметры технологических процессов на основе показаний средств измерения и контроля, а также данных химических анализов и АСУТП.
5. Осуществлять запуск, остановку и опробование оборудования, систем технологической защиты, блокировок, АВР и сигнализации.
6. Контролировать работу оборудования и приборов.
Знания:
Разряд 5
1. Технологические схемы узлов разгрузки и приготовления реагентов.
2. Основные сведения об устройстве обслуживаемого оборудования.
Разряд 6
1. Технологические схемы узлов разгрузки и приготовления реагентов.
2. Основные сведения об устройстве обслуживаемого оборудования.
3. Состав и свойства реагентов и фильтрующих веществ.
4. Основные способы механической и химической очистки воды.
5. Правила очистки и промывки емкостей и аппаратуры.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Следить за режимом работы оборудования
Умения:
Разряд 5.
1. Производить обходы и осмотры оборудования, производственных помещений.
2. Следить за чистотой помещений и своевременной уборкой закрепленных участков в цехе.
3. Следить за сохранностью противопожарных средств.
4. Обращать внимание на работу контрольно-измерительных приборов.
5. Производить соответствующие записи в оперативном журнале.
Разряд 6.
1. Производить обходы и осмотры оборудования, производственных помещений.
2. Следить за чистотой помещений и своевременной уборкой закрепленных участков в цехе.
3. Следить за сохранностью противопожарных средств.

4. Суды механикалық және химиялық тазартудың негізгі әдістері.
5. Ыдыстар мен аппаратураларды тазалау және жуу ережесі.
6-разряд
1. Реагенттерді түсіру және дайындау тораптарының технологиялық схемалары.
2. Қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымы туралы негізгі мәліметтер.
3. Реагенттер мен сүзгіш заттардың құрамы мен қасиеттері.
4. Суды механикалық және химиялық тазартудың негізгі әдістері.
5. Ыдыстар мен аппаратураларды тазалау және жуу ережесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Жабдықтар мен аспаптардың жұмысын бақылау
Дағды 1:
ақаулықтарды анықтау және оларды жою бойынша шаралар қабылдау.
Машықтар:
5-разряд
1. Бақылау - өлшеу аспаптарын және химиялық талдау нәтижелерін пайдалана отырып, өңдеу кезеңдерінде тұзсыздандыру процесі бақылау.
2. Өлшеу және бақылау құралдарының көрсеткіштері,сондай-ақ бойынша технологиялық процестердің параметрлерін, сондай-ақ химиялық талдаулар мен ТП БАЖ деректері негізінде технологиялық процестердің параметрлері реттеу.
3. Жабдықтарды, технологиялық қорғау жүйелерін,бұғаттауды, АҚКЖ және дабылды іске қосуды, тоқтатуды және сынауды жүзеге асыру.
4. Жабдықтар мен аспаптардың жұмысы бақылау.
5. Ақаулықтарды анықтау және оларды жою бойынша шаралар қабылдау.
6-разряд.
1.Технологиялық сипаттамалар есебі жүргізу.
2. Авариялық жағдайларды жоюға қатыссын.
3. Жедел құжаттама жүргізу орындау.
4. Өлшеу және бақылау құралдарының көрсеткіштері бойынша технологиялық процестердің параметрлерін, сондай-ақ химиялық талдаулар мен ТП БАЖ деректері реттеу.
5. Жабдықты іске қосу, тоқтату және сынау, технологиялық қорғау, бұғаттау, АҚКЖ және дабыл беру.
6.Жабдықтар мен аспаптардың жұмысы бақылау
Білімдер:
5-Разряд
1. Реагенттерді түсіру және дайындау тораптарының технологиялық схемалары.
2. Қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымы туралы негізгі мәліметтер.
6-разряд
1. Реагенттерді түсіру және дайындау тораптарының технологиялық схемалары.
2. Қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымы туралы негізгі мәліметтер.
3. Реагенттер мен сүзгіш заттардың құрамы мен қасиеттері.
4. Суды механикалық және химиялық тазартудың негізгі әдістері.
5. Ыдыстар мен аппаратураларды тазалау және жуу ережесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жабдықтың жұмыс режимін қадағалау
Машықтар:
5-разряд.
1. Жабдықтарды, өндірістік үй-жайларды аралау және тексеру жүргізілсін.
2. Үй-жайлардың тазалығын және цехта бекітілген учаскелердің уақтылы тазалануы қадағалансын.
3. Өртке қарсы құралдардың сақталуы қадағалансын.
4. Бақылау-өлшеу құралдарының жұмысына назар аударылсын.
5. Жедел журналда тиісті жазбалар жасалсын.
6-разряд
1. Жабдықтарды, өндірістік үй-жайларды аралау және тексеру жүргізілсін.
2.Үй-жайлардың тазалығын және цехта бекітілген учаскелердің уақтылы тазалануы қадағалансын.
3. Өртке қарсы құралдардың сақталуы қадағалансын.

4. Обращать внимание на работу контрольно-измерительных приборов.
5. Производить соответствующие записи в оперативном журнале
Знания:
Разряд 5
1. Технологические схемы узлов обслуживаемого оборудования.
2. Основные сведения об устройстве обслуживаемого оборудования и его технические характеристики.
Разряд 6
1. Технологические схемы узлов узлов обслуживаемого оборудования.
2. Основные сведения об устройстве обслуживаемого оборудования и его технические характеристики.
4. Основные способы механической и химической очистки воды.
5. Правила очистки и промывки емкостей и аппаратуры.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Коммуникабельность
Дисциплинированность
Внимательность
Организованность
Активность
Список технических регламентов и национальных стандартов:

4. Бақылау-өлшеу құралдарының жұмысына назар аударылсын.
5. Жедел журналда тиісті жазбалар жасалсын.
Білімдер:
5-разряд
1. Қызмет көрсетілетін жабдық тораптарының технологиялық схемалары.
2. Қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымы және оның техникалық сипаттамалары туралы негізгі мәліметтер.
6-разряд
1. Қызмет көрсетілетін жабдықтың тораптары тораптарының технологиялық схемалары.
2. Қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы және оның құрылымы туралы негізгі мәліметтер техникалық сипаттамалары.
3. Суды механикалық және химиялық тазартудың негізгі әдістері.
4. Ыдыстар мен аппаратураларды тазалау және жуу ережесі..
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Байланысқа бейімділік
Тәртіптілік
Зерделілік
Ұйымшылдық
Белсенділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі::

8186-0
Код наименования занятия:
8186-0-001
Наименование профессии:
Аппаратчик по приготовлению и загрузке химреагентов
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Связь с ЕТКС и КС отсутствует
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
-
Специальность:
-
Квалификация:
-
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Электроснабжение (по отраслям)
Квалификация:
-
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Теплоэнергетические установки тепловых электрических станций
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Имеющие образование не ниже среднего, имеющие квалификационное удостоверение по профессии, прошедшие медицинское освидетельствован опыт работы не менее 6 месяцев.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
8186-0-004 - Аппаратчик химводоочистки электростанции
Основная цель деятельности:
Обеспечение приготовления и поддержания заданной концентрации химических агрегатов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществление процессов приготовления и контроль работы оборудования склада реагентного хозяйства.
2. Обслуживание схем реагентных хозяйств с приемом, перекачкой и подачей реагентов в расходные баки, мерники, мешалки.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Осуществление процессов приготовления и контроль работы оборудования склада реагентного хозяйства
Навык 1:
Приготовление и безопасная транспортировка химических реагентов
Умения:
Разряд 3
1.Обслуживание схем реагентных хозяйств с приемом, перекачкой и подачей реагентов в расходные баки, мерники, мешалки.
2. Приготавление химических реагентов (от 3-х до 10) заданной концентрации для процессов известкования с коагуляцией, восстановления обменной способности фильтров, коррекционной обработки питательной и котловой воды, для нейтрализации и проведения химических промывок котлоагрегатов.
3. Контролировать соблюдение технологического регламента.
4. Поддержавать заданные концентрации раствора по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам химического анализа. 5.Контровать состояние оборудования и производить его очистку .
6. Подготавливать оборудование к ремонту и прием из ремонта.
7. Контроливать расход и наличие реагента.
8. Ведение записей в технологическом журнале.
Знания:
Разряд 3
1. Технологические схем приема, подачи и приготовления реагентов;
2. Устройство и принцип работы основного и вспомогательного оборудования и контрольно-измерительных приборов;

8186-0
Қызмет атауының коды:
8186-0-001
Кәсіптің атауы:
Химиялық реагенттерді дайындау және тиеу жөніндегі аппаратшы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БТБА және БА-мен байланыс жоқ
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
-
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Электрмен қамтамасыз ету (салалар бойынша)
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Жылу электр станцияларының жылу энергетикалық қондырғылары
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Орта білімнен төмен емес білімі бар, мамандығы бойынша біліктілік куәлігі бар, медициналық куәландырудан өткен жұмыс тәжірибесі кемінде 6 айды құрауы тиіс
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
8186-0-004 - Электр станцияларда химиялық су тазалау аппаратшысы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Химиялық агрегаттардың берілген концентрациясын дайындауды және ұстап тұруды қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Реагенттік шаруашылық қоймасының жабдықтарын дайындау процестерін жүзеге асыру және олардың жұмысын бақылау
2. Реагенттерді қабылдау, айдау және шығыс бактарына, өлшеуіштерге, араластырғыштарға беру арқылы реагенттік шаруашылықтардың схемаларына қызмет көрсету.
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Реагенттік шаруашылық қоймасының жабдықтарын дайындау процестерін жүзеге асыру және олардың жұмысын бақылау
Дағды 1:
Химиялық реагенттерді дайындау және қауіпсіз тасымалдау
Машықтар:
3-разряд
1.Реагенттерді қабылдау, айдау және шығыс бактарына, өлшеуіштерге, араластырғыштарға беру арқылы реагенттік шаруашылықтардың схемаларына қызмет көрсету.
2. Коагуляциямен әктеу процестері, сүзгілердің айырбастау қабілетін қалпына келтіру, қоректік және қазандық суды түзету арқылы өңдеу, қазандық агрегаттарын бейтараптандыру және химиялық жууды жүргізу үшін берілген концентрациядағы химиялық реагенттерді (3-тен 10-ға дейін) дайындау.
3. Технологиялық регламенттің сақталуын бақылау.
4. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және химиялық талдау нәтижелері бойынша ерітіндінің берілген шоғырлануын ұстап тұру.
5. Жабдықтың жай-күйін бақылау және оны тазалау.
6. Жабдықты жөндеуге дайындау және жөндеуден қабылдау.
7. Реагенттің шығыны мен болуын бақылау.
8. Технологиялық журналда жазбалар жүргізу.
Білімдер:
3-разряд
1. Реагенттерді қабылдаудың, берудің және дайындаудың технологиялық схемасы;
2. Негізгі және қосалқы жабдықтар мен бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы мен жұмыс қағидаты;

3. Технологический режим и правила регулирования процесса;
4. Правила отбора проб;
5. Метод ручного химического анализа и методику расчета;
6. Правила пользования защитными средствами и оказания первой доврачебной помощи.
7. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии , требований пожарной безопасности7
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обслуживание оборудования склада химических реагентов
Умения:
Разряд 3
1.Контролировать расход и наличие реагента.
2.Поддержать в исправном состоянии оборудование, выполнять его наладку и чистку.
Знания:
Разряд 3
1.Технологические схемы узлов разгрузки и приготовления реагентов.
2.Основные сведения об устройстве обслуживаемого оборудования.
3.Состав и свойства реагентов и фильтрующих веществ.
4.Основные способы механической и химической очистки воды.
5.Правила очистки и промывки емкостей и аппаратуры.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Обслуживание схем реагентных хозяйств с приемом, перекачкой и подачей реагентов в расходные баки, мерники, мешалки
Навык 1:
Приготовление химических реагентов (от 3-х до 10)заданной концентрации
Умения:
Разряд 3
1. Применять процесс известкования с коагуляцией, восстановления обменной способности фильтров, коррекционной обработки питательной и котловой воды, для нейтрализации и проведения химических промывок котлоагрегатов.
2. Контролиовать соблюдение технологического регламента.
3. Поддерживать заданную концентрацию раствора по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам химического анализа.
4.Контролировать состояние оборудования и чистить его.
5. Подготовка оборудования к ремонту и прием из ремонта.
6. Контроль за расходом и наличием реагента.
7. Ведение записей в технологическом журнале.
Знания:
Разряд 3
1.Технологические схемы узлов разгрузки и приготовления реагентов.
2.Основные сведения об устройстве обслуживаемого оборудования.
3.Состав и свойства реагентов и фильтрующих веществ.
4.Основные способы механической и химической очистки воды.
5.Правила очистки и промывки емкостей и аппаратуры.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Поддержание заданной концентрации раствора по показаниям контрольно-измерительных приборов
Умения:
Разряд 3
1. Обслуживать схемы реагентных хозяйств с приемом, перекачкой и подачей реагентов в расходные баки, мерники, мешалки.
2. Приготовление химических реагентов (от 3-х до 10) заданной концентрации для процессов известкования с коагуляцией, восстановления обменной способности фильтров, коррекционной обработки питательной и котловой воды, для нейтрализации и проведения химических промывок котлоагрегатов.

3. Технологиялық режим және процесті реттеу ережелері;
4. Сынама алу қағидалары;
5. Қолмен химиялық талдау әдісі және есептеу әдістемесі;
6. Қорғаныс құралдарын пайдалану және дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсету қағидалары.
7. Ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптарының тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Химиялық реагенттер қоймасының жабдықтарына қызмет көрсету
Машықтар:
3-разряд
1. Реагенттің шығыны мен болуын бақылау.
2. Жабдықты жарамды күйде ұсталсын, сонымен қатар, ол бапталсын және тазалансын.
Білімдер:
3-разряд
1. Реагенттерді түсіру және дайындау тораптарының технологиялық схемалары
2. Қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылғысы туралы негізгі мәліметтер
3. Реагенттер мен сүзгіш заттардың құрамы мен қасиеттері
4. Суды механикалық және химиялық тазартудың негізгі әдістері
5. Ыдыстар мен аппаратураларды тазалау және жуу қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Реагенттерді қабылдау, айдау және шығыс бактарына, өлшеуіштерге, араластырғыштарға беру арқылы реагенттік шаруашылықтардың схемаларына қызмет көрсету
Дағды 1:
Берілген концентрациядағы химиялық реагенттерді (3-тен 10-ға дейін) дайындау
Машықтар:
3- разряд.
1. Қазандық агрегаттарын бейтараптандыру және химиялық жууды жүргізу үшін коагуляциямен әктеу процесін, сүзгілердің метаболизм қабілетін қалпына келтіруді, қоректік және қазандық суды түзету өңдеуін қолданыңыз.
2. Технологиялық регламенттің сақталуын бақылау.
3. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері мен химиялық талдау нәтижелері бойынша ерітіндінің берілген концентрациясын сақтау.
4. Жабдықтың күйін бақылаңыз және оны тазалаңыз.
5. Жабдықты жөндеуге дайындау және жөндеуден қабылдау.
6. Реагенттің шығыны мен болуын бақылау.
7.Технологиялық журналда жазбалар жүргізу.
Білімдер:
3-разряд
1. Реагенттерді түсіру және дайындау тораптарының технологиялық схемалары.
2. Қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымы туралы негізгі мәліметтер.
3. Реагенттер мен Сүзгіш заттардың құрамы мен қасиеттері.
4. Суды механикалық және химиялық тазартудың негізгі әдістері.
5. Ыдыстар мен аппаратураларды тазалау және жуу ережесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша ерітіндінің берілген концентрациясын ұстап тұру
Машықтар:
3-разряд.
1. Реагенттерді қабылдау, айдау және шығыс бактарына, өлшеуіштерге, араластырғыштарға беру арқылы реагенттік шаруашылықтардың схемаларына қызмет көрсету.
2. Коагуляциямен әктеу процестері, сүзгілердің айырбастау қабілетін қалпына келтіру, қоректік және қазандық суды түзету арқылы өңдеу, қазандық агрегаттарын бейтараптандыру және химиялық жууды жүргізу үшін берілген концентрациядағы химиялық реагенттерді (3-тен 10-ға дейін) дайындау.

1. Область применения профессионального стандарта:
Профессиональный стандарт "Реализация и сбыт тепловой энергией" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в энергетических организациях и на предприятиях.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
2) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
3) тепловая сеть – совокупность устройств, предназначенных для передачи, распределения тепла;
4) тепловая энергия – энергия, передаваемая теплоносителем, при потреблении которой изменяются термодинамические параметры теплоносителя (температура, давление);
5) теплопотребляющая установка – техническое устройство, предназначенное для приема и использования тепловой энергии;
6) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения;
7) профессиональный стандарт – письменный официальный документ, устанавливающий общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту работы с учетом формального и (или) неформального, и (или) информального образования, уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда в конкретной области профессиональной деятельности;
8) умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;
9) отраслевая рамка квалификаций – документ, разрабатываемый на основе Национального классификатора занятий Республики Казахстан, национальной рамки квалификаций и классифицирующий в отрасли требования к квалификации специалиста по уровням в зависимости от сложности выполняемых работ и характера используемых знаний, умений и компетенций,
10) общий классификатор видов экономической деятельности (ОКЭД) – классификатор определяющий порядок классификации и кодирования всех видов экономической деятельности.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;
2) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих

1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы:
"Жылу энергиясын сату және өткізу" кәсіби стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес әзірленді, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда қызметкерлер құрамын оқытуға, білім беру ұйымдары жұмыскерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және энергетикалық ұйымдар мен кәсіпорындарда қызметкерлер құрамын басқару саласындағы кең ауқымды міндеттердің шешімдеріне қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
2) дағды – кәсіптік міндетті толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен машықты қолдану қабілеті;
3) жылу желісі – жылуды таратуға, таратуға арналған құрылғылар жиынтығы;
4) жылу энергиясы – тұтыну кезінде салқындатқыштың термодинамикалық параметрлері (температура, қысым) өзгеретін салқындатқышпен берілетін энергия;
5) жылу тұтыну қондырғысы – жылу энергиясын қабылдауға және пайдалануға арналған техникалық құрылғы;
6) кәсіп – жеке адам жүзеге асыратын және орындалуы үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін қызмет түрі;
7) кәсіптік стандарт (бұдан әрі – кәсіптік стандарт) – формалды және (немесе) формалды емес, және (немесе) информалды білім беру ескеріле отырып, білімге, машыққа, дағдыға, жұмыс тәжірибесіне, біліктілік деңгейі мен құзыреттілікке, кәсіптік қызметтің нақты бір саласындағы еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін жазбаша ресми құжат;
8) машық – кәсіптік міндет шеңберінде жекелеген бірлі-жарым іс-әрекетті физикалық тұрғыдан және (немесе) ақыл-оймен орындау қабілеті;
9) салалық біліктілік шеңбері (бұдан әрі – СБШ) – Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіптер сыныптауышының, Ұлттық біліктілік шеңберінің негізінде әзірленеді және салада орындалатын жұмыстардың күрделілігіне және пайдаланылатын білімнің, машықтың және құзыреттің сипатына қарай деңгейлер бойынша маманның біліктілігіне қойылатын талаптарды сыныптайтын құжат;
10) экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (ЭҚЖЖ) – Экономикалық қызметтің барлық түрлерін жіктеу және кодтау тәртібін айқындайтын жіктеуіш.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) БТБА – жұмысшылардың жұмыстары мен мамандықтарының бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы
2) БА – – басшылардың, мамандар мен басқа жұмысшылар лауазымдарының біліктілік анықтамалығы;

3) ОРК – отраслевая рамка квалификаций
4) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Реализация и сбыт тепловой энергией
5. Код профессионального стандарта: D35111021
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
D Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом
35 Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом
35.1 Производство, передача и распределение электроэнергии
35.11 Производство электроэнергии
35.11.1 Производство электроэнергии тепловыми электростанциями
7. Краткое описание профессионального стандарта: Техническое обслуживание электрооборудования и передача тепловой энергии. Наряду с требованиями к теоретическим и практическим знаниям, содержащимся в разделе "знания", работник должен знать: правила и нормы по охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности, правила пользования средствами индивидуальной защиты, требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ (услуг), к рациональной организации труда на рабочем месте, производственную сигнализацию.
8. Перечень карточек профессий:
1) Инженер-теплоэнергетик - 6 уровень ОРК
2) Контролер по тепловой энергии - 2 уровень ОРК
3) Техник по тепловой энергии - 4 уровень ОРК
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Инженер-теплоэнергетик":
Код группы:
2151-3
Код наименования занятия:
2151-3-008
Наименование профессии:
Инженер-теплоэнергетик
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Связь с ЕТКС и КС отсутствует
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Производственные и обрабатывающие отрасли
Квалификация:
-
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Электроснабжение (по отраслям)
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы по специальности не менее 5 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:

3) ОРК – отраслевая рамка квалификаций
4) СБШ – салалық біліктілік шеңбері
5) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші
2-тарау. Кәсіптік стандарттың төлқұжаты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Жылу энергиясын сату және өткізу
5. Кәсіптік стандарттың коды: D35111021
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
D Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен жабдықтау
35 Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен қамтамасыз ету
35.1 Электр энергиясын өндіру, беру және бөлу
35.11 Электр энергиясын өндіру
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Электр жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жылу энергиясын беру "Білім" бөлімінде қамтылған теориялық және практикалық білімге қойылатын талаптармен қатар, жұмыскер білуі керек: еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік ережелері мен нормалары, жеке қорғаныс құралдарын пайдалану ережелері, орындалатын жұмыстардың (қызметтердің) сапасына, жұмыс орнындағы еңбекті ұтымды ұйымдастыруға қойылатын талаптар, өндірістік сигнал беру.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Жылу энергиясы жөніндегі инженер - 6 СБШ-нің деңгейі
2) Жылу энергиясы жөніндегі контролері - 2 СБШ-нің деңгейі
3) Жылу энергиясы жөніндегі техник - 4 СБШ-нің деңгейі
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. "Жылу энергиясы жөніндегі инженер" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
2151-3
Қызмет атауының коды:
2151-3-008
Кәсіптің атауы:
Жылу энергиясы жөніндегі инженер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БТБА немесе БА-мен байланысы жоқ
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Өндірістік және өңдеу салалары
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Электрмен қамтамасыздандыру (салалар бойынша)
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білім және мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

2151-3-007 - Инженер-теплотехник
Основная цель деятельности:
Обеспечение эффективного функционирования тепловых сетей
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Контроль расхода и состояния установок тепловой энергии.
2. Организация и координация подготовки режимов работ тепловых сетей.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Контроль расхода и состояния установок тепловой энергии
Навык 1:
Выявление и учет потерь тепловой энергии
Умения:
1. Выявлять недостатки состояния носителей тепловой энергии, режимов работы оборудования и другие факторы, влияющие на технико-экономические показатели
2. Производить учет расхода тепловой энергии для расчетов с энергоснабжающей организацией.
3. Разрабатывать нормы удельного расхода тепловой энергии
4. Сопоставлять действительные потери тепловой энергии с нормированными потерями.
Знания:
1. Правила технической эксплуатации тепловых станций и сетей
2. Структура управления тепловым хозяйством.
3. Основы планирования, стратегическое и оперативное планирование
4. Основы экономики, организации труда и управления.
5. Стандарты делопроизводства (классификацию документов, порядок оформления, регистрации, прохождения, хранения и другое)
6. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии , требований пожарной безопасности
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Контроль технического состояния установок тепловой энергии
Умения:
1. Проверять техническое состояния абонентских сетей, тепловых пунктов и теплоиспользующих установок, сооружений потребителей.
2. Обеспечивать внедрение приборов и системы учета расхода энергоресурсов
3.Производить учет расходования теплоэнергии потребителями в части снижения потерь в сети, выявления сверхнормативных утечек тепловой энергии
4.Проводить учет фактического удельного расхода тепловой энергии
5.Проводить инвентаризацию с целью выявления самовольно подключенных установок потребителем тепловой энергии
Знания:
1.Распорядительные и нормативные материалы по теплоснабжению потребителей, по нормированию расхода тепловой энергии и энергосбережению.
2.Оперативная схема теплового оборудования и их техническое описание
3.Критерии и пределы безопасного состояния и режимов работы тепловых сетей.
Трудовая функция 2:
Организация и координация подготовки режимов работ тепловых сетей
Навык 1:
Проведение анализа режимов работы и подготовка теплового хозяйства к новому отопительному сезону
Умения:
1.Проводить анализ эффективности проводимых организационно-технических мероприятий по энергосбережению
2.Проводить анализ . технико-экономических показателей для оценки состояния тепловых сетей.
3.Внедрять новые проекты и подключение теплопотребляющих установок потребителей
4.Организовывать мероприятия по предотвращению тепловых потерь
5.Координировать работ по техническому обслуживанию и ремонту теплового оборудования.
6.Организовывать работы структурных подразделений по подготовке теплового хозяйства к эксплуатации в зимний период времени.
7.Проводить установленную отчетность о результатах использования тепловой энергии
8.Проверять соблюдение потребителями установленных лимитов теплопотребления, согласно заключенным договорам
9.Обеспечивать доведения до эксплуатационного персонала энергетических характеристик, норм отдельных показателей в форме режимных карт, таблиц, графиков или эксплуатационных инструкций.
Знания:
1.Правила технической эксплуатации тепловых станций и сетей
2.Структуру управления тепловым хозяйством
3.Оперативную схему теплового оборудования и их техническое описание
4.Критерии и пределы безопасного состояния и режимов работы тепловых сетей
5.Классификацию, технические характеристики и особенности работы установок тепловых сетей
6.Методы проведения анализа технико-экономических показателей
7.Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии , требований пожарной безопасности
8.Внутренние нормативные документы, регламентирующие деятельность предприятия.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Осуществление контроля за рациональным использованием тепловой энергии и соблюдением температурного графика в отопительный сезон
Умения:
1. Проводить установленную отчетность о результатах использования тепловой энергии
2. Контролировать техническое состояние абонентских сетей, тепловых пунктов и теплоиспользующих установок, сооружений потребителей.
3. Проводить анализ технико-экономических показателей теплоснабжения.
Знания:
1.Правила технической эксплуатации тепловых станций и сетей
2.Структура управления тепловым хозяйством
3.Оперативная схема теплового оборудования и их техническое описание
4.Критерии и пределы безопасного состояния и режимов работы тепловых сетей
5.Классификация, технические характеристики и особенности работы установок тепловых сетей
6.Методы проведения анализа технико-экономических показателей
7.Внутренние нормативные документы, регламентирующие деятельность предприятия
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Организованность
Стойкость в стрессовых ситуациях
Активная жизненная позиция
Инициативность
Нацеленность на результат
Организаторские способности
Способность сплотить коллектив
Навыки убеждения
Список технических регламентов и национальных стандартов:

2151-3-007 - Инженер-жылу технигі
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жылу желілерінің тиімді жұмыс істеуін қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жылу энергиясы қондырғыларының шығынын және жай-күйін бақылау.
2. Жылу желілерінің жұмыс режимдерін дайындауды ұйымдастыру және үйлестіру.
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Жылу энергиясы қондырғыларының шығынын және жай-күйін бақылау
Дағды 1:
Жылу энергиясының шығынын анықтау және есепке алу
Машықтар:
1. Жылу энергиясын тасымалдаушылардың жай-күйінің, жабдықтардың жұмыс режимдерінің және техникалық-экономикалық көрсеткіштерге әсер ететін басқа да факторлардың кемшіліктерін анықтау
2. Энергиямен жабдықтаушы ұйыммен есептеу үшін жылу энергиясының шығынын есепке алуды жүргізу
3. Жылу энергиясының меншікті шығынының нормаларын әзірлеу
4. Жылу энергиясының нақты шығындарын нормаланған шығындармен салыстыру
Білімдер:
1. Жылу станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидалары
2. Жылу шаруашылығын басқару құрылымы
3. Жоспарлау негіздері, стратегиялық және операциялық жоспарлау
4. Экономика, еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздері
5. Іс жүргізу стандарттары (құжаттардың жіктелуі, ресімдеу, тіркеу, өту, сақтау тәртібі және т.б.)
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жылу энергиясы қондырғыларының техникалық жай-күйін бақылауды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Абоненттік желілердің, жылу пункттерінің және жылу пайдаланатын қондырғылардың, тұтынушылар құрылыстарының техникалық жай-күйін тексеру
2. Энергия ресурстарының шығынын есепке алу аспаптары мен жүйесін енгізуді қамтамасыз ету
3. Желідегі шығындарды азайту, жылу энергиясының нормативтен тыс ағып кетуін анықтау бөлігінде тұтынушылардың жылу энергиясын жұмсауын есепке алуды жүргізу.
4. Жылу энергиясының нақты үлестік шығынын есепке алуды жүргізу
5. Тұтынушының жылу энергиясын өз бетінше қосқан қондырғыларын анықтау мақсатында түгендеу жүргізу
Білімдер:
1. Тұтынушыларды жылумен жабдықтау, жылу энергиясының шығынын нормалау және энергия үнемдеу жөніндегі өкімдік және нормативтік материалдар
2. Жылу жабдықтарының жедел схемасы және олардың техникалық сипаттамасы
3. Жылу желілерінің қауіпсіз жағдайы мен жұмыс режимдерінің критерийлері мен шектері
4. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау техникасы, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі қағидалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Жылу желілерінің жұмыс режимдерін дайындауды ұйымдастыру және үйлестіру
Дағды 1:
Жұмыс режимдеріне талдау жүргізу және жылу шаруашылығын жаңа жылыту маусымына дайындау
Машықтар:
1. Энергия үнемдеу бойынша жүргізілетін ұйымдастыру-техникалық іс-шаралардың тиімділігіне талдау жүргізу
2. Жылу желілерінің жай-күйін бағалау үшін техникалық-экономикалық көрсеткіштерге талдау жүргізу
3. Жаңа жобаларды енгізу және тұтынушылардың жылу тұтыну қондырғыларын қосу
4. Жылу ысыраптарының алдын алу жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру
5. Жылу жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын үйлестіру
6. Қыс мезгілінде жылу шаруашылығын пайдалануға дайындау бойынша құрылымдық бөлімшелердің жұмыстарын ұйымдастыру
7. Жылу энергиясын пайдалану нәтижелері туралы белгіленген есептілікті жүргізу
8. Жасалған шарттарға сәйкес тұтынушылардың жылу тұтынудың белгіленген лимиттерін сақтауын тексеру
9. Пайдалану персоналына режимдік карталар, кестелер, кестелер немесе Пайдалану нұсқаулықтары нысанында энергетикалық сипаттамаларды, жекелеген көрсеткіштердің нормаларын жеткізуді қамтамасыз ету
Білімдер:
1. Жылу станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидалары
2. Жылу шаруашылығын басқару құрылымы.
3. Жылу жабдықтарының жедел схемасы және олардың техникалық сипаттамасы
4. Жылу желілерінің қауіпсіз жай-күйі мен жұмыс режимдерінің критерийлері мен шектері
5. Жылу желілері қондырғыларының жіктелуі, техникалық сипаттамалары және жұмыс ерекшеліктері
6. Техникалық-экономикалық көрсеткіштерге талдау жүргізу әдістері
7. Кәсіпорынның қызметін реттейтін ішкі нормативтік құжаттар
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жылу энергиясын ұтымды пайдалануды және жылыту маусымында температуралық кестенің сақталуын бақылауды жүзеге асыру
Машықтар:
1.Жылу энергиясын пайдалану нәтижелері туралы белгіленген есептілікті жүргізу
2.Абоненттік желілердің, жылу пункттерінің және жылу пайдаланатын қондырғылардың, тұтынушылар құрылыстарының техникалық жай-күйін бақылау
3.Жылумен жабдықтаудың техникалық-экономикалық көрсеткіштеріне талдау жүргізу
Білімдер:
1.Жылу станциялары мен желілерін техникалық пайдалану ережелері
2.Жылу шаруашылығын басқару құрылымы
3.Жылу жабдықтарының жедел схемасы және олардың техникалық сипаттамасы
4.Жылу желілерінің қауіпсіз жағдайы мен жұмыс режимдерінің критерийлері мен шектері
5.Жылу желілері қондырғыларының жіктелуі, техникалық сипаттамалары және жұмыс ерекшеліктері
6.Техникалық-экономикалық көрсеткіштерге талдау жүргізу әдістері
7.Кәсіпорынның қызметін реттейтін ішкі нормативтік құжаттар
8.Ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария , өрт қауіпсіздігі талаптарының тәртібі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Ұйымдастырушылық
Стресстік жағдайларда төзімділік
Белсенді өмірлік ұстаным
Бастамашылық
Нәтижеге назар аудару
Ұйымдастырушылық қабілеттер
Ұжымды біріктіру қабілеті
Сендіру дағдылары
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1.Об утверждении Правил технической эксплуатации электрических станций и сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247.
2.Об утверждении Правил техники безопасности при эксплуатации тепломеханического оборудования электростанций и тепловых сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 122.
3.Об утверждении Правил пожарной безопасности для энергетических предприятий. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 123.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Главный инженер
10. Карточка профессии "Контролер по тепловой энергии":
Код группы:
9629-2
Код наименования занятия:
9629-2-004
Наименование профессии:
Контролер по тепловой энергии
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Связь с ЕТКС или КС отсутствует
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не моложе 18 лет, имеющие образование не ниже среднего, имеющие квалификационное удостоверение по профессии, прошедшие медицинское освидетельствование, без предъявления требований к стажу
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
9629-2-003 - Контролер печного хозяйства
Основная цель деятельности:
Контроль работы счетчиков тепловой энергии всех систем
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществление контроля работы приборов учета тепловой энергии
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Осуществление контроля работы приборов учета тепловой энергии
Навык 1:
Осуществление анализа и сбора данных с приборов учета тепловой энергии
Умения:
1. Осматривать визуально счетчиков тепловой энергии, а также счетчиков горячего водоснабжения по отдельным договорам
2. Снять показаний счетчиков тепловой энергии, а также счетчиков горячего водоснабжения по отдельным договорам
3. Контролировать наличия опломбирования приборов учета
4. Выявлять неисправностей в работе приборов учета.
5. Составлять актов обследований при отклонении параметров предоставления услуг по теплоснабжению.
Знания:
1. Правила пользования тепловой энергией
2. Правила предоставления населению услуг по централизованному водо-теплоснабжения
3. Нормы, методы и приемы безопасного выполнения работ
4. Действующие тарифы и порядок расчетов
5. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требований пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Коммуникабельность
Внимательность
Организованность
Активность
Дисциплинированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Об утверждении Правил технической эксплуатации электрических станций и сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247.
2. Об утверждении Правил техники безопасности при эксплуатации тепломеханического оборудования электростанций и тепловых сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 122.
Об утверждении Правил пожарной безопасности для энергетических предприятий. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 123.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Техник по тепловой энергии

1.Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы.
2.Электр станцияларының және жылу желілерінің жылу-механикалық жабдықтарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 122 бұйрығы.
3.Энергетика кәсіпорындары үшін өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 123 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Бас инженер
10. "Жылу энергиясы жөніндегі контролері" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
9629-2
Қызмет атауының коды:
9629-2-004
Кәсіптің атауы:
Жылу энергиясы жөніндегі контролері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БТБА немесе БА-мен байланысы жоқ
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
талап етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
9629-2-003 - Пеш шаруашылығының бақылаушысы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Барлық жүйелердің жылу энергиясы есептегіштерінің жұмысын бақылау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жылу энергиясын есепке алу аспаптарының жұмысын бақылауды жүзеге асыру
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Жылу энергиясын есепке алу аспаптарының жұмысын бақылауды жүзеге асыру
Дағды 1:
Жылу энергиясын есептеу аспаптарынан деректерді талдау мен жинауды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Жекелеген шарттар бойынша жылу энергиясының есептегіштерін, сондай-ақ ыстық сумен жабдықтау есептегіштерін көзбен шолып тексеру жүргізу
2. Жекелеген шарттар бойынша жылу энергиясын есептегіштердің, сондай-ақ ыстық сумен жабдықтау есептегіштерінің көрсеткіштерін алуды жүргізу
3. Есепке алу аспаптарының пломбалануын бақылауды жүргізу
4. Есептеу аспаптарының жұмысындағы ақауларды анықтау
5. Жылумен жабдықтау бойынша қызмет көрсету параметрлері ауытқыған кезде тексеру актілерін жасау
Білімдер:
1. Жылу энергиясын пайдалану ережелері
2. Халыққа орталықтандырылған сумен, жылумен жабдықтау бойынша қызметтер көрсету қағидалары
3. Жұмыстарды қауіпсіз орындау нормалары, әдістері мен тәсілдері
4. Қолданыстағы тарифтер және есеп айырысу тәртібі
5. Ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптарының тәртібі.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Қарым-қатынас
Зейін
Ұйымшылдық
Белсенділік
Тәртіп
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1.Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы.
2.Электр станцияларының және жылу желілерінің жылу-механикалық жабдықтарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 122 бұйрығы.
3.Энергетика кәсіпорындары үшін өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 123 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Жылу энергиясы жөніндегі техник

11. Карточка профессии "Техник по тепловой энергии":
Код группы:
3121-2
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Техник по тепловой энергии
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Связь с ЕТКС или КС отсутствует
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Теплотехническое оборудование и системы теплоснабжения (по видам)
Квалификация:
-
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Теплотехническое оборудование и системы теплоснабжения (по видам)
Квалификация:
-
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Теплоэнергетические установки тепловых электрических станций
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
3121-2-001 - Техник подстанции
Основная цель деятельности:
Обеспечение бесперебойной работы оборудования тепловых сетей
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Контроль работы основного и вспомогательного оборудования тепловых сетей
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Контроль работы основного и вспомогательного оборудования тепловых сетей
Навык 1:
Выполнение профилактических работ на тепловых установках и оборудовании, включая регулярные осмотры, диагностику, чистку и настройку приборов учета тепловой энергии
Умения:
1. Обследовать источников теплоснабжения, выявление причин отклонений и принятие мер для их устранения
2. Выполнять пробного пуска и комплексного опробования оборудования под нагрузкой
3. Регулировать режимов работы оборудования тепловых сетей
4. Контролировать за комплектностью и полной оснащенностью контрольно-измерительными приборами тепловых сетей
5. Контролировать ведения эксплуатационным персоналом рабочих журналов
6. Вести учетной записи, в случае наличия недостатков или нарушений в работе основного или вспомогательного оборудования.
Знания:
1. Методические и нормативные документы по технической подготовки производства
2. Стандарты, технические характеристики, режимы работы теплотехнического оборудования и правила его эксплуатации
3. Методика пуско-наладочных и режимно-наладочных работ на котельном оборудовании и центрального ТП
4. Порядок выполнения контрольных проверок режима эксплуатации оборудования котельных и центральных ТП
5. Формы отчетности, правила эксплуатации вычислительной техники и оргтехники
6. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требований пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обслуживание и калибровка приборов учета тепловой энергии, а также проверка их точности
Умения:

11. "Жылу энергиясы жөніндегі техник" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
3121-2
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Жылу энергиясы жөніндегі техник
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БТБА немесе БА-мен байланысы жоқ
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Жылу техникалық жабдықтар және жылу мен жабдықтау жүйелері (түрлері бойынша)
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Жылу техникалық жабдықтар және жылу мен жабдықтау жүйелері (түрлері бойынша)
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Жылу электр станцияларының жылу энергетикалық қондырғылары
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
талап етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3121-2-001 - Қосалқы станция технигі
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жылу желілері жабдықтарының үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жылу желілерінің негізгі және қосалқы жабдықтарының жұмысын бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Жылу желілерінің негізгі және қосалқы жабдықтарының жұмысын бақылау
Дағды 1:
Жылу қондырғылары мен жабдықтарында профилактикалық жұмыстарды орындау, соның ішінде жылу энергиясын есепке алу аспаптарын үнемі тексеру, диагностикалау, тазалау және баптау
Машықтар:
1. Жылумен жабдықтау көздерін тексеру, ауытқулардың себептерін анықтау және оларды жою үшін шаралар қабылдау
2. Жүктеме кезінде жабдықты сынақтан өткізу және кешенді сынақтан өткізу
3. Жылу желілері жабдықтарының жұмыс режимдерін реттеу
4. Жылу желілерінің бақылау-өлшеу аспаптарының толықтығына және толық жарақтандырылуына бақылау жүргізу
5. Пайдалану қызметкерлер құрамының жұмыс журналдарын жүргізуіне бақылау жүргізу
6. Негізгі немесе қосалқы жабдықтың жұмысында кемшіліктер немесе бұзушылықтар болған жағдайда есептік жазба жүргізу
Білімдер:
1. Өндірісті техникалық даярлау жөніндегі әдістемелік және нормативтік құжаттар
2. Жылу техникалық жабдықтың стандарттары, техникалық сипаттамалары, жұмыс режимдері және оны пайдалану ережелері
3. Қазандық жабдықтарында және Орталық ОБ-да іске қосу-баптау және режим-реттеу жұмыстарының әдістемесі
4. Қазандық жабдықтарында және Орталық ОБ-да пайдалану режимін бақылау тексерулерін орындау тәртібі
5. Есептілік нысандары, есептеу техникасы мен ұйымдастыру техникасын пайдалану қағидалары
6. Ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптарының тәртібі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жылу энергиясын есепке алу аспаптарына қызмет көрсету және калибрлеу, сондай-ақ олардың дәлдігін тексеру
Машықтар:

1. Идентифицировать информацию, поступающую на щит управления системы учҰта и регулирования потребления тепловой энергии
2. Определять количество и показатели качества потребления тепловой энергии.
3. Определять нештатные ситуации в работе системы учҰта и регулирования потребления тепловой энергии
4. Обрабатывать информацию, поступающую на щит управления, с применением системы электронного учҰта
5. Распознавать все нештатные ситуации, регистрируемые приборами учҰта и регулирования потребления тепловой энергии
6. Пользоваться специализированным программным обеспечением системы учҰта и регулирования потребления тепловой энергии
7. Вести документацию по учҰту выявленных неисправностей оборудования системы учҰта и регулирования потребления тепловой энергии.
Знания:
1. Принципы работы приборов учета тепловой энергии
2. Нормативные документы и стандарты, касающиеся приборов учета
3. Методы калибровки и проверки точности приборов.
4. Основные неисправности приборов учета и способы их диагностики
5. Влияние температуры и давления на работу приборов учета.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Планирование и оптимизация процессов распределения тепловой энергии
Умения:
1. Осуществлять анализ потребностей в тепловой энергии
2. Разрабатывать графики и схемы распределения тепловой энергии
3. Определять оптимальные режимы работы тепловых сетей
4. Применять методы оценки эффективности распределения тепловой энергии
5. Моделировать тепловые процессы для улучшения распределения энергии.
Знания:
1. Основы теплотехники и термодинамики
2. Принципы работы систем распределения тепловой энергии
3. Методы расчета тепловых потерь в сетях
4. Нормативные документации по проектированию и эксплуатации тепловых систем.
5. Современные технологии и оборудование для распределения тепловой энергии.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Нацеленность на результат
Организаторские способности
Умение расставлять приоритеты
Высокая адаптивность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
3. Об утверждении Правил технической эксплуатации электрических станций и сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247.
4. Об утверждении Правил техники безопасности при эксплуатации тепломеханического оборудования электростанций и тепловых сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 122.
Об утверждении Правил пожарной безопасности для энергетических предприятий. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 123.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Начальник цеха (службы, участка)

1. Жылу энергиясын тұтынуды есепке алу және реттеу жүйесінің басқару қалқанына түсетін ақпаратты анықтау
2. Жылу энергиясын тұтыну сапасының саны мен көрсеткіштерін анықтау
3. Жылу энергиясын тұтынуды есепке алу және реттеу жүйесінің жұмысындағы штаттан тыс жағдайларды анықтау
4. Электрондық есепке алу жүйесін қолдана отырып, басқару қалқанына түсетін ақпаратты өңдеу
5. Жылу энергиясын тұтынуды есепке алу және реттеу құралдарымен тіркелген барлық штаттан тыс жағдайларды тану
6. Жылу энергиясын тұтынуды есепке алу және реттеу жүйесінің мамандандырылған бағдарламалық қамтамасыз етуін пайдалану
7. Жылу энергиясын тұтынуды есепке алу және реттеу жүйесі жабдығының анықталған ақауларын есепке алу жөніндегі құжаттаманы жүргізу
Білімдер:
1. Жылу энергиясын есептеу құралдарының жұмыс принциптері
2. Есепке алу құралдарына қатысты нормативтік құжаттар мен стандарттар
3. Аспаптарды калибрлеу және дәлдігін тексеру әдістері
4. Есептеу аспаптарының негізгі ақаулары және оларды диагностикалау тәсілдері
5. Температура мен қысымның есептеу құралдарының жұмысына әсері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Жылу энергиясын бөлу процестерін жоспарлау және оңтайландыру
Машықтар:
1. Жылу энергиясына қажеттіліктерді талдауды жүзеге асыру
2. Жылу энергиясын бөлу кестелері мен схемаларын әзірлеу
3. Жылу желілерінің оңтайлы жұмыс режимдерін анықтаңыз
4. Жылу энергиясының таралу тиімділігін бағалау әдістерін қолданыңыз
5. Энергияның таралуын жақсарту үшін жылу процестерін модельдеу
Білімдер:
1. Жылу техникасы және термодинамика негіздері
2. Жылу энергиясын тарату жүйелерінің жұмыс принциптері
3. Желілердегі жылу шығынын есептеу әдістері
4. Жылу жүйелерін жобалау және пайдалану жөніндегі нормативтік құжаттама
5. Жылу энергиясын таратуға арналған заманауи технологиялар мен жабдықтар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Нәтижеге назар аудару
Ұйымдастырушылық қабілет
Басымдық беру қабілеті
Командада жұмыс істей білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы.
2. Электр станцияларының және жылу желілерінің жылу-механикалық жабдықтарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 122 бұйрығы.
3. Энергетика кәсіпорындары үшін өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 123 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Цех бастығы (қызмет, бөлім)
5
Учаске шебері

Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
12. Наименование государственного органа:
Министерство энергетики Республики Казахстан
Исполнитель: Асылканов Султан Бауржанович.
E-mail: s.assylkanov@energo.gov.kz.
Номер телефона: +7 (717) 278 97 65.
13. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
ТОО "Экибастузская ГРЭС-1 имени Булата Нуржанова"
Руководитель проекта: Серьянов Серик Бейсенович.
E-mail: serik.seryanov@Ekibastuz-gres1.kz.
Номер телефона: +7 (187) 282 27 3.
Исполнители: Серьянов Серик Бейсенович.
E-mail: serik.seryanov@Ekibastuz-gres1.kz.
Номер телефона: +7 (187) 282 27 3.
14. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: Протокол заседания Отраслевого совета по профессиональным квалификациям сфере электроэнергетики и теплоэнергетики от 14 марта 2025 года № 3-2025.
Протокол заседания Отраслевого совета по профессиональным квалификациям сфере электроэнергетики и теплоэнергетики от 27 июня 2025 года № 4-2025.
15. Национальный орган по профессиональным квалификациям: Заключение Национального органа по профессиональным квалификациям по итогам экспертизы проекта профессионального стандарта от 09 января 2025 года.
16. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": Экспертное заключение № 11095/19 от 16.09.2025 года.
17. Номер версии и год выпуска: версия 3, 2025 года.
18. Дата ориентировочного пересмотра: 31.12.2028 года.
Приложение 4 к приказу
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 29 октября 2025 года № 416-н/қ
Профессиональный стандарт: "Прогноз потребления электроэнергии и мощности"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Прогноз потребления электроэнергии и мощности" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в энергетических организациях и на предприятиях.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) Знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
2) Навык – способность применять знания и умения, позволяющие выполнять профессиональную задачу целиком;
3) Умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;

4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
12. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Энергетика министрлігі
Орындаушы: Асылканов Султан Бауржанович.
E-mail: s.assylkanov@energo.gov.kz.
Номер телефона: +7 (717) 278 97 65.
13. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
"Экибастузская ГРЭС-1 имени Булата Нуржанова" ЖШС
Жоба жетекшісі: Серьянов Серик Бейсенович.
E-mail: serik.seryanov@Ekibastuz-gres1.kz
Телефон нөмірі: +7 (187) 282 27 3
Орындаушылар: Серьянов Серик Бейсенович.
E-mail: serik.seryanov@Ekibastuz-gres1.kz.
Телефон нөмірі: +7 (187) 282 27 3.
14. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2025 жылғы 14 наурыздағы электрэнергетикасы және жылу энергетикасы саласының кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңесі отырысының №3-2025 Хаттамасы. 2025 жылғы 27 маусымдағы электрэнергетикасы және жылу энергетикасы саласының кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңесі отырысының №4-2025 Хаттамасы.
15. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2025 жылғы 09 қаңтардағы кәсіптік стандарт жобасын сараптау қорытындысы бойынша кәсіптік біліктілік жөніндегі Ұлттық органның қорытындысы.
16. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2025 жылғы 16 қыркүйектегі № 11095/19 сараптамалық қорытындысы.
17. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: 3 нұсқа, 2025 жыл.
18. Болжалды қайта қарау күні: 31.12.2028 жыл.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2025 жылғы 29 қазандағы
№ 416-н/қ бұйрығына
4-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Электр қуаты мен қуатты тұтыну болжамы" 1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: "Электр энергиясы мен қуатын тұтыну болжамы" кәсіби стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес әзірленді, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда қызметкерлер құрамын оқытуға, білім беру ұйымдары жұмыскерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және энергетикалық ұйымдар мен кәсіпорындарда қызметкерлер құрамын басқару саласындағы кең ауқымды міндеттердің шешімдеріне қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) Білімдер – адамға нақты кәсіби міндеттерді шешуге мүмкіндік беретін пәндік саланың құрылымдық мәліметтері.
2) Дағды – кәсіби тапсырманы толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен дағдыларды қолдану мүмкіндігі.
3) Қабілеттер – адамның іс-әрекетінің (іс-әрекетінің) нақты кәсіби міндеттерді шешу үшін білімге және оны дұрыс пайдалануға негізделген компоненттері.

4) Общий классификатор видов экономической деятельности – классификатор определяющий порядок классификации и кодирования всех видов экономической деятельности;
5) Отраслевая рамка квалификаций (далее - ОРК) – документ, разрабатываемый на основе Национального классификатора занятий Республики Казахстан, национальной рамки квалификаций и классифицирующий в отрасли требования к квалификации специалиста по уровням в зависимости от сложности выполняемых работ и характера используемых знаний, умений и компетенций;
6) Техническое обслуживание – Общее количество энергии, потребляемое человеческой цивилизацией. Как правило, оно включает в себя всю энергию, извлекаемую из всех энергоресурсов и потребляемую человечеством во всех промышленных и потребительских секторах экономики в каждой стране;
7) Потребления электроэнергии – Общее количество энергии, потребляемое человеческой цивилизацией. Как правило, оно включает в себя всю энергию, извлекаемую из всех энергоресурсов и потребляемую человечеством во всех промышленных и потребительских секторах экономики в каждой стране;
8) Электрооборудование – совокупность электротехнических устройств и изделий, предназначенных для производства, распределения, преобразования, передачи или потребления электрической энергии;
9) Профессиональный стандарт – письменный официальный документ, устанавливающий общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту работы с учетом формального и (или) неформального, и (или) информального образования, уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда в конкретной области профессиональной деятельности;
10) Профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;
2) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих;
3) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
4) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Прогноз потребления электроэнергии и мощности
5. Код профессионального стандарта: D35130019
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
D Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом;
35 Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом;
35.1 Производство, передача и распределение электроэнергии;

4) Салалық біліктілік шеңбері – Қазақстан Республикасының Ұлттық сабақ жіктеуіші, Ұлттық біліктілік шеңбері негізінде әзірленеді және орындалатын жұмыстардың күрделілігіне, салада пайдаланылатын білімдердің, іскерліктер мен құзыреттердің сипатына қарай деңгейлер бойынша маманның біліктілігіне қойылатын талаптарды жіктейді. Салалық біліктілік шеңберлерін әзірлеуді және (немесе өзектендіруді) уәкілетті орган айқындаған тәртіппен салалық мемлекеттік органдар жүзеге асырады. Салалық шеңберлер кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңестермен бекітіледі.
5) Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (ЭҚЖЖ) – Экономикалық қызметтің барлық түрлерін жіктеу және кодтау тәртібін айқындайтын жіктеуіш.
6) Электр энергиясын тұтыну – адамзат өркениеті тұтынатын энергияның жалпы мөлшері. Әдетте, ол барлық энергия ресурстарынан алынатын, әр елдегі экономиканың барлық өнеркәсіптік және тұтыну секторларында адамзат тұтынатын барлық энергияны қамтиды.
7) Электр жабдықтары – бұл электр энергиясын тұтынуға немесе беруге, түрлендіруге, таратуға, өндіріске арналған өнімдер мен құрылғылардың электр техникалық жиынтығы.
8) Электр жабдықтары – электр энергиясын өндіруге, таратуға, түрлендіруге, беруге немесе тұтынуға арналған электр құрылғылары мен бұйымдарының жиынтығы.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) БТБА – бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
2) БА – біліктілік анықтамалығы
3) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
4) ЭҚЖЖ – Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші;
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Электр қуаты мен қуатты тұтыну болжамы
5. Кәсіптік стандарттың коды: D35130019
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
D Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен жабдықтау
35 Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен қамтамасыз ету
35.1 Электр энергиясын өндіру, беру және бөлу

35.13 Распределение электроэнергии;
35.13.0 Распределение электроэнергии.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Обеспечение безопасного, надежного и стабильного функционирования электроэнергетического комплекса, рационального и экономного потребления электрической и тепловой энергии. Наряду с требованиями к теоретическим и практическим знаниям, содержащимся в разделе "знания", работник должен знать: правила и нормы по охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности, правила пользования средствами индивидуальной защиты, требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ (услуг), к рациональной организации труда на рабочем месте, производственную сигнализацию.
8. Перечень карточек профессий:
1) Инженер-электрик - 6 уровень ОРК;
2) Инженер по учету и распределению электроэнергии - 6 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Инженер-электрик":
Код группы:
2151-1
Код наименования занятия:
2151-1-004
Наименование профессии:
Инженер-электрик
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих".
Параграф 50 Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих
Инженер-электрик по распределению электроэнергии
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Производственные и обрабатывающие отрасли
Квалификация:
-
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Электроснабжение (по отраслям)
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы по специальности на должностях специалиста не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2133-3-001 - Инженер-энергоменеджер
Основная цель деятельности:
Среднесрочное и долгосрочное планирования потребления электрической энергии и мощности
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Формирование среднесрочного и долгосрочного прогноза потребления электрической энергии и мощности

35.13 Электр энергиясын бөлу
35.13.0 Электр энергиясын бөлу
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Электр энергетикалық кешеннің қауіпсіз, сенімді және тұрақты жұмыс істеуін, электр және жылу энергиясын ұтымды және үнемді тұтынуды қамтамасыз ету. "Білім" бөлімінде қамтылған теориялық және практикалық білімге қойылатын талаптармен қатар, қызметкер білуі керек: еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік ережелері мен нормалары, жеке қорғаныс құралдарын пайдалану ережелері, орындалатын жұмыстардың (қызметтердің) сапасына, жұмыс орнындағы еңбекті ұтымды ұйымдастыруға қойылатын талаптар, Өндірістік сигнал беру.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Инженер-электрик - 6 СБШ-нің деңгейі
2) Электр энергиясын тарату және есептеу жөніндегі инженерлер - 6 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Инженер-электрик ":
Топтың коды:
2151-1
Қызмет атауының коды:
2151-1-004
Кәсіптің атауы:
Инженер-электрик
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы. Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығының 50-параграфы
Электр энергиясын бөлу жөніндегі инженер-электрик
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Өндірістік және өңдеу салалары
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Электрмен қамтамасыздандыру (салалар бойынша)
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша тиісті мамандық (біліктілік) бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім немесе техникалық және кәсіптік, тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білім және маман лауазымдарында мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2133-3-001 - Инженер-энергоменеджер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Электр энергиясы мен қуатын тұтынуды орта және ұзақ мерзімді жоспарлау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Электр энергиясы мен қуатын тұтынудың орта және ұзақ мерзімді болжамын қалыптастыру

2. Осуществление планирования необходимых материалов и ресурсов для обеспечения работоспособности электрооборудования
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Формирование среднесрочного и долгосрочного прогноза потребления электрической энергии и мощности
Навык 1:
Сбор данных за прошлые периоды
Умения:
1.Формировать прогнозной заявки на потребление мощности.
2. Провести анализы отклонения фактического полезного отпуска электроэнергии от планируемого и от фактического потребления прошедших периодов.
3. Рассчитать анализ фактических величин мощности и расхода электроэнергии по предыдущим периодам.
4. Рассчитать анализ сезонных и суточных максимумов нагрузки на месяц, квартал, год, пять лет.
5. Рассчитать анализ динамики потребления электроэнергии по каждой ГТП, сравнение с расходом электроэнергии в предыдущем расчетном месяце.
Знания:
1. Основные принципы и механизмы функционирования рынков электрической энергии и мощности, рынка системных услуг.
2. Нормативные правовые акты и нормативно-технические документы в области электроэнергетики и энергосбережения.
3. Порядок регистрации, ведения учета документооборота, сроки и порядок составления отчетности.
4. Структуру по категориям и отраслям обслуживаемых абонентов, характер их деятельности.
5. Структуру баланса покупной электрической энергии по ГТП.
6. Конъюнктуру оптового и розничного рынков энергии.
7. Состояние и перспективы развития оптового и розничного рынков электроэнергии и мощности.
8. Методы организации аналитической работы.
9. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии , требований пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Проведение анализа потребления электрической энергии и мощности
Умения:
1. Подготовить исходные данные для проведения анализа потребления электрической энергии и мощности.
2. Подготовить сравнительный анализ динамики по потреблению электроэнергии и мощности и внесение коррективов в расчетные величины потребления электроэнергии и мощности.
3. Оценивать источники информации для анализа данных, необходимых для проведения расчетов.
4. Проводить анализ отклонения между фактическим и запланированным потреблением в краткосрочном периоде.
Знания:
1. Основные методы анализа и прогноза рынков электрической энергии.
2. Порядок регистрации, ведения учета документооборота, сроки и порядок составления отчетности.
3. Структуру баланса покупной электрической энергии.
4. Структуру по категориям и отраслям обслуживаемых абонентов, характер их деятельности.
5. Состояние и перспективы развития оптового и розничного рынков электроэнергии и мощности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Расчет показателей для подготовки к формированию среднесрочного и долгосрочного прогноза
Умения:
1. Формировать системы качественных и количественных показателей по потреблению электрической энергии и мощности.
2. Формировать рекомендаций по прогнозным балансовым показателям электропотребления.
3. Формировать годовой объем товарной продукции в натуральном и стоимостном выражении по электрической энергии в разрезе тарификационных групп потребителей на планируемый период с поквартальной и помесячной разбивкой, с разбивкой по уровню напряжения.
4. Составлять отчетные формы в организации согласно требованиям нормативных документов.
Знания:
1. Нормативные правовые акты и нормативно-технические документы в области электроэнергетики и энергосбережения.
2. Основные методы анализа и прогноза рынков электрической энергии.
3. Порядок регистрации, ведения учета документооборота, сроки и порядок составления отчетности.
4. Структуру баланса покупной электрической энергии.
5. Структуру по категориям и отраслям обслуживаемых абонентов, характер их деятельности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Осуществление планирования необходимых материалов и ресурсов для обеспечения работоспособности электрооборудования
Навык 1:
Выявление причин аварийного отключения электрооборудования
Умения:
1. Проводить анализ работы электрооборудования по состоянию, наработки на отказ.
2.Учитывать количество выходов из строя электрооборудования.
3.Выявлять причины аварийного отключения электрооборудования.
4. Разрабатывать мероприятия по предупреждению отказов оборудования.
5.Создавать безопасные условия труда;
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты в области информационных технологий.
2. Методические и иные материалы по вопросам эксплуатации и ремонта электрооборудования;
3.Технико-эксплуатационные характеристики, конструктивные особенности, назначение и режимы работы оборудования;
4.Технологию электрических схем, организацию электрического хозяйства;
5.Режимы работы и порядок технической эксплуатации электрического оборудования.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Осуществление проверки и согласования планов и графиков планово-предупредительных ремонтов и технического обслуживания электрооборудования
Умения:
1. Осуществлять планирование необходимых материалов и ресурсов для обеспечения работоспособности электрооборудования.
2. Применять контроль за выполнением капитальных и иных ремонтов электрооборудования.
3. Осуществлять диагностику состояния электрооборудования и выявлять необходимость ремонта или технического обслуживания.
4. Применять методы анализа и оценки эффективности работы электрооборудования.
Знания:
1.Систему планово-предупредительного ремонта и рациональной эксплуатации электрооборудования.
2.Организацию и технологию ремонтных работ.
3.Методы монтажа, регулировки, наладки и ремонта электрического оборудования.
4.Порядок составления заявок на электрооборудование, материалы, запасные части, инструменты.
5.Порядок сдачи оборудования в ремонт и приема после ремонта.
основы технологии производства продукции организации.
6.Требования организации труда при эксплуатации, ремонте и модернизации электрического оборудования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Самостоятельность и ответственность
Навыки убеждения
Организованность
Стойкость в стрессовых ситуациях
Активная жизненная позиция
Инициативность
Нацеленность на результат
Организаторские способности
Способность сплотить коллектив
Список технических регламентов и национальных стандартов:

2. Электр жабдықтарының жұмысқа қабілеттілігін қамтамасыз ету үшін қажетті материалдар мен ресурстарды жоспарлауды жүзеге асыру;
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Электр энергиясы мен қуатын тұтынудың орта және ұзақ мерзімді болжамын қалыптастыру
Дағды 1:
Өткен кезеңдердегі деректерді жинау
Машықтар:
1. Қуатты тұтынуға болжамды өтінімді қалыптастыру.
2. Электр энергиясының нақты пайдалы демалысының жоспарланған және өткен кезеңдердің нақты тұтынуынан ауытқуына талдау жүргізу.
3. Алдыңғы кезеңдер бойынша электр энергиясының қуаты мен шығынының нақты шамаларын есептеу және талдау.
4. Айына, тоқсанына, жылына, бес жылға жүктеменің маусымдық және тәуліктік максимумдарын есептеу және талдау.
5. Әрбір ЖТП бойынша электр энергиясын тұтыну динамикасын есептеу және талдау, алдыңғы есептік айдағы электр энергиясын тұтынумен салыстыру.
Білімдер:
1. Электр энергиясы мен қуат нарықтарының, жүйелік қызметтер нарығының жұмыс істеуінің негізгі қағидаттары мен механизмдері.
2. Электр энергетикасы және энергия үнемдеу саласындағы нормативтік құқықтық актілер және нормативтік-техникалық құжаттар.
3. Тіркеу, құжат айналымының есебін жүргізу тәртібі, есептілікті жасау мерзімдері мен тәртібі.
4. Қызмет көрсетілетін абоненттердің санаттары мен салалары бойынша құрылымы, олардың қызметінің сипаты.
5. ЖНТ бойынша сатып алынған электр энергиясы теңгерімінің құрылымы.
6. Энергияның көтерме және бөлшек сауда нарықтарының конъюнктурасы.
7. Электр энергиясы мен қуатының көтерме және бөлшек сауда нарықтарының жай-күйі мен даму перспективалары.
8. Аналитикалық жұмысты ұйымдастыру әдістері.
9. Ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптарының тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Электр энергиясы мен қуатын тұтынуға талдау жүргізу
Машықтар:
1. Электр энергиясы мен қуатын тұтынуға талдау жүргізу үшін бастапқы деректер дайындалсын..
2. Электр энергиясы мен қуатын тұтыну динамикасын салыстырмалы талдау жасалсын және электр энергиясы мен қуатын тұтынудың есептік шамаларына түзетулер енгізу.
3. Есептеулер жүргізу үшін қажетті деректерді талдау үшін ақпарат көздерін бағалау дайындалсын.
4. Қысқа мерзімді кезеңдегі нақты және жоспарланған тұтыну арасындағы ауытқуға талдау жүргізілсін.
Білімдер:
1. Электр энергиясы нарықтарын талдау мен болжаудың негізгі әдістері.
2. Тіркеу, құжат айналымының есебін жүргізу тәртібі, есептілікті жасау мерзімдері мен тәртібі.
3. Сатып алынған электр энергиясының тепе-теңдік құрылымы.
4. Қызмет көрсетілетін абоненттердің санаттары мен салалары бойынша құрылымы, олардың қызметінің сипаты.
5. Электр энергиясы мен қуатының көтерме және бөлшек сауда нарықтарының жай-күйі мен даму перспективалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Орта мерзімді және ұзақ мерзімді болжамды қалыптастыруға дайындық көрсеткіштерін есептеу
Машықтар:
1.Электр энергиясы мен қуатын тұтыну бойынша сапалық және сандық көрсеткіштер жүйесін қалыптастыру.
2.Электр тұтынудың болжамды баланстық көрсеткіштері бойынша ұсынымдар қалыптастыру.
3.Тұтынушылардың тарифтеу топтары бөлінісінде электр энергиясы бойынша заттай және құндық мәндегі тауар өнімінің жылдық көлемін кернеу деңгейі бойынша бөле отырып, тоқсан сайын және ай сайын бөле отырып, жоспарланатын кезеңге қалыптастыру.
4.Нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес ұйымда есептік нысандарды жасау.
Білімдер:
1.Электр энергетикасы және энергия үнемдеу саласындағы нормативтік құқықтық актілер және нормативтік-техникалық құжаттар.
2.Электр энергиясы нарықтарын талдау мен болжаудың негізгі әдістері.
3.Тіркеу, құжат айналымының есебін жүргізу тәртібі, есептілікті жасау мерзімдері мен тәртібі.
4.Сатып алынған электр энергиясының тепе-теңдік құрылымы.
5.Қызмет көрсетілетін абоненттердің санаттары мен салалары бойынша құрылымы, олардың қызметінің сипаты.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Электр жабдықтарының жұмысқа қабілеттілігін қамтамасыз ету үшін қажетті материалдар мен ресурстарды жоспарлауды жүзеге асыру;
Дағды 1:
Электр жабдығының авариялық ажыратылу себептерін анықтау
Машықтар:
Жағдай бойынша электр жабдықтарының жұмысына, істен шығуына талдау жүргізілсін. .
2.Электр жабдығының істен шығу санын ескерілсін
3.Электр жабдығының авариялық ажыратылу себептерін анықтасын.
4. Жабдықтың істен шығуының алдын алу бойынша іс-шараларды әзірлеу.
5.Қауіпсіз еңбек жағдайлары жасалсын.
Білімдер:
1.Ақпараттық технологиялар саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер.
2. Электр жабдықтарын пайдалану және жөндеу мәселелері бойынша әдістемелік және өзге де материалдар;
3.Жабдықтың техникалық-пайдалану сипаттамалары, конструктивтік ерекшеліктері, Мақсаты мен жұмыс режимдері;
4.Электр схемаларының технологиясы, Электр шаруашылығын ұйымдастыру;
5.Электр жабдығының жұмыс режимдері және техникалық пайдалану тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Электр жабдықтарын жоспарлы-алдын алу жөндеу және техникалық қызмет көрсету жоспарлары мен кестелерін тексеруді және келісуді жүзеге асыру.
Машықтар:
1. Электр жабдықтарының жұмыс қабілеттілігін қамтамасыз ету үшін қажетті материалдар мен ресурстарды жоспарлауды жүзеге асыру.
2. Электр жабдықтарын күрделі және өзге де жөндеулердің орындалуын бақылауды қолдану.
3. Электр жабдықтарының жай-күйін диагностикалауды жүзеге асыру және жөндеу немесе техникалық қызмет көрсету қажеттілігін анықтау.
4. Электр жабдықтары жұмысының тиімділігін талдау және бағалау әдістерін қолдану.
Білімдер:
1.Электр жабдықтарын жоспарлы-алдын алу жөндеу және ұтымды пайдалану жүйесі;
2.Жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру және технологиясы;
3.Электр жабдықтарын монтаждау, реттеу, баптау және жөндеу әдістері;
4.Электр жабдықтарына, материалдарға, қосалқы бөлшектерге, құралдарға өтінімдер жасау тәртібі;
5.Жабдықты жөндеуге тапсыру және жөндеуден кейін қабылдау тәртібі; ұйым өнімдерін өндіру технологиясының негіздері;
6.Электр жабдықтарын пайдалану, жөндеу және жаңғырту кезінде еңбекті ұйымдастыру талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Дербестік және жауапкершілік
Сендіру дағдылары
Ұйымдастыру
Стресстік жағдайларда төзімділік
Белсенді өмірлік ұстаным
Бастама
Нәтижеге назар аудару
Ұйымдастырушылық қабілеттер
Ұжымды біріктіру қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

Правил технической эксплуатации электрических станций и сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247. Правила техники безопасности при эксплуатации тепломеханического оборудования электростанций и тепловых сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 122. Правила пожарной безопасности для энергетических предприятий. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года №123 Правила устройства электроустановок. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 230 Правила техники безопасности при эксплуатации электроустановок. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Главный инженер
6
Заместитель начальника по эксплуатации
6
Инженер

Электр станциялары мен тораптарын техникалық пайдалану қағидалары. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы №247 бұйрығы. Электр станциялары мен жылу тораптарының жылу механикалық жабдықтарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидалары.Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы №122 бұйрығы. Энергетикалық кәсіпорындар үшін өрт қауіпсіздігі қағидалары. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы №123 бұйрығы Электр қондырғыларын орнату ережелері. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы №230 бұйрығы Электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік қағидалары. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы №253 бұйрығы
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Бас инженер
6
Пайдалану жөніндегі бастықтың орынбасары
6
Инженер

10. Карточка профессии "Инженер по учету и распределению электроэнергии":
Код группы:
2151-2
Код наименования занятия:
2151-2-015
Наименование профессии:
Инженер по учету и распределению электроэнергии
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Параграф 50 Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих
Инженер по учету и распределению электроэнергии
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Производственные и обрабатывающие отрасли
Квалификация:
-
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Электроснабжение (по отраслям)
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное, после среднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы по специальности на должностях специалиста не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не рекомендуется
Другие возможные наименования профессии:
2141-2-003 - Инженер-контролер (общий профиль)
Основная цель деятельности:
Краткосрочный прогноз потребления электрической энергии и мощности
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Расчет показателей и краткосрочное планирование потребления электрической энергии и мощности
2. Контроль за расчетами с потребителями электроэнергии и расходом энергии потребителями
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Расчет показателей и краткосрочное планирование потребления электрической энергии и мощности
Навык 1:
Сбор данных и анализ потребления электрической энергии и мощности
Умения:
1. Проводить статистическую базу данных по электропотреблению потребителей с учетом влияющих факторов.
2. Проводить анализ отклонения между фактическим и запланированным потреблением в краткосрочном периоде.
3. Формировать профильную нагрузку.
4. Проводить контроль и поддержание статистической базы в программном комплексе по каждой ГТП потребления.
Знания:
1. Основные методы анализа и прогноза рынков электрической энергии.
2. Основные принципы и механизмы функционирования рынков электрической энергии и мощности, рынка системных услуг.
3. Регламентирующие документы о присоединении к торговой системе оптового рынка электрической энергии и мощности.

10. Кәсіптің карточкасы "Электр энергиясын тарату және есептеу жөніндегі инженерлер":
Топтың коды:
2151-2
Қызмет атауының коды:
2151-2-015
Кәсіптің атауы:
Электр энергиясын тарату және есептеу жөніндегі инженерлер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының Біліктілік анықтамалығының 50-параграфы
Электр энергиясын есепке алу және бөлу жөніндегі инженер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Өндірістік және өңдеу салалары
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Электрмен қамтамасыздандыру (салалар бойынша)
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша тиісті мамандық (біліктілік) бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім немесе техникалық және кәсіптік, тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білім және маман лауазымдарында мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Ұсынылмайды
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2141-2-003 - Бақылаушы инженер (жалпы бейін)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Электр энергиясы мен қуатын тұтынудың қысқа мерзімді болжамы
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Электр энергиясы мен қуатын тұтыну көрсеткіштерін есептеу және қысқа мерзімді жоспарлау
2. Электр энергиясын тұтынушылармен есеп айырысуды және тұтынушылардың энергия шығынын бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Электр энергиясы мен қуатын тұтыну көрсеткіштерін есептеу және қысқа мерзімді жоспарлау
Дағды 1:
Деректерді жинау және электр энергиясы мен қуатын тұтынуды талдау
Машықтар:
1. Әсер етуші факторларды ескере отырып, тұтынушылардың электр тұтынуы бойынша статистикалық деректер базасын жүргізу.
2. Қысқа мерзімде нақты және жоспарланған тұтыну арасындағы ауытқуға талдау жүргізу.
3. Бейінді жүктемені қалыптастыру.
4. Тұтынудың әрбір ЖНТ бойынша бағдарламалық кешенде статистикалық базаны бақылауды және қолдауды жүргізу.
Білімдер:
1. Электр энергиясы нарықтарын талдау мен болжаудың негізгі әдістері.
2. Электр энергиясы мен қуат нарықтарының, жүйелік қызметтер нарығының жұмыс істеуінің негізгі қағидаттары мен механизмдері.
3. Электр энергиясы мен қуатының көтерме сауда нарығының сауда жүйесіне қосылу туралы регламенттеуші құжаттар.

4. Структуру баланса покупной электрической энергии.
5. Структуру по категориям и отраслям обслуживаемых абонентов, характер их деятельности.
6. Порядок регистрации, ведения учета документооборота, сроки и порядок составления отчетности.
7. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии , требований пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Составление планов потребления электрической энергии и мощности в краткосрочном периоде
Умения:
1. Планировать месячный (интегральный) расход электроэнергии.
2. Планировать суточный расход электроэнергии с почасовой разбивкой.
3. Составлять отчетные формы в организации в соответствии с требованиями нормативных документов.
Знания:
1. Основные методы анализа и прогноза рынков электрической энергии.
2. Структура рынка электроэнергии, его основные принципы и механизмы функционирования.
3. Регламентирующие документы о присоединении к торговой системе оптового рынка электрической энергии и рынка мощности.
4. Структуру баланса электрической энергии.
5. Структуру по категориям и отраслям обслуживаемых абонентов, характер их деятельности.
6. Состояние и перспективы развития оптового и розничного рынков электроэнергии.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Контроль за расчетами с потребителями электроэнергии и расходом энергии потребителями
Навык 1:
Ведение расчетов с потребителями за энергию.
Умения:
1.Контролировать за расчетами с потребителями электроэнергии.
2. Контролировать за расходом энергии потребителями.
3.Выполнять расчеты за электроэнергию по закрепленным потребителям.
4. Контролировать за состоянием приборов учета.
Знания:
1.Основные методы анализа и прогноза рынков электрической энергии.
2.Регламентирующие документы о присоединении к торговой системе оптового рынка электрической энергии и рынка мощности.
3.Структуру баланса электрической энергии.
4.Структуру по категориям и отраслям обслуживаемых абонентов, характер их деятельности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Контроль за состоянием приборов учета
Умения:
1. Выявлять причины аварийного отключения электрооборудования.
2. Разрабатывать мероприятия по их предупреждению отключения оборудования.
3.Подготавливать необходимые материалы для заключения договоров на ремонт оборудования с подрядными организациями.
4. Осуществлять контроль за выполнением капитальных и иных ремонтов электрооборудования (включая ведение данной работы с подрядными организациями).
Знания:
1. Принцип работы, технические характеристики и правила эксплуатации электросчетчиков.
2. Технико-эксплуатационные характеристики, конструктивные особенности, назначение и режимы работы оборудования.
3. Технологию электрических схем, организацию электрического хозяйства.
4. Организацию и технологию ремонтных работ.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Дисциплинированность
Терпеливость
Навыки убеждения
Организованность
Стойкость в стрессовых ситуациях
Активная жизненная позиция
Инициативность
Нацеленность на результат
Организаторские способности
Способность сплотить коллектив
Список технических регламентов и национальных стандартов:

4. Сатып алынған электр энергиясының тепе-теңдік құрылымы.
5. Қызмет көрсетілетін абоненттердің санаттары мен салалары бойынша құрылымы, олардың қызметінің сипаты.
6. Тіркеу, құжат айналымының есебін жүргізу тәртібі, есептілікті жасау мерзімдері мен тәртібі.
7. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, ережелері еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Қысқа мерзімді кезеңде электр энергиясы мен қуатын тұтыну жоспарларын жасау
Машықтар:
1. Электр энергиясының айлық (интегралды) шығынын жоспарлау.
2. Тәуліктік электр энергиясын тұтынуды сағаттық бұзылулармен жоспарлау.
3. Нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес ұйымда есеп беру нысандары жасалсын.
Білімдер:
1. Электр энергиясы нарықтарын талдау мен болжаудың негізгі әдістері.
2. Электр энергиясы нарығының құрылымы, оның негізгі қағидаттары мен жұмыс істеу механизмдері.
3. Электр энергиясының көтерме сауда нарығы мен қуат нарығының сауда жүйесіне қосылуы туралы регламенттеуші құжаттар.
4. Электр энергиясының тепе-теңдік құрылымы.
5. Қызмет көрсетілетін абоненттердің санаттары мен салалары бойынша құрылымы, олардың қызметінің сипаты.
6. Электр энергиясының көтерме және бөлшек сауда нарықтарының жай-күйі мен даму перспективалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Электр энергиясын тұтынушылармен есеп айырысуды және тұтынушылардың энергия шығынын бақылау
Дағды 1:
Энергия үшін тұтынушылармен есеп айырысу
Машықтар:
1.Электр энергиясын тұтынушылармен есеп айырысуды бақылау.
2.Тұтынушылардың энергия шығынын бақылау.
3.Бекітілген тұтынушылар бойынша электр энергиясы үшін есеп айырысуды жүргізу.
4. Есептеу аспаптарының жай-күйін бақылау.
Білімдер:
1. Электр энергиясы нарықтарын талдау мен болжаудың негізгі әдістері.
2. Электр энергиясының көтерме сауда нарығы мен қуат нарығының сауда жүйесіне қосылуы туралы регламенттеуші құжаттар.
3. Электр энергиясының тепе-теңдік құрылымы.
4. Қызмет көрсетілетін абоненттердің санаттары мен салалары бойынша құрылымы, олардың қызметінің сипаты.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Есепке алу аспаптарының жай-күйін бақылау
Машықтар:
1.Электр жабдығының авариялық ажыратылу себептерін анықтау.
2. Жабдықты ажыратудың алдын алу бойынша іс-шаралар әзірлеу.
3.Мердігер ұйымдармен Жабдықтарды жөндеуге шарттар жасасу үшін қажетті материалдарды дайындау;
4.Электр жабдықтарын күрделі және өзге де жөндеулердің орындалуын бақылауды жүзеге асыру (мердігер ұйымдармен осы жұмысты жүргізуді қоса алғанда).
Білімдер:
1.Электр есептегіштердің жұмыс принципі, техникалық сипаттамалары және пайдалану ережелері,
2.Жабдықтың техникалық-пайдалану сипаттамалары, конструктивтік ерекшеліктері, Мақсаты мен жұмыс режимдері;
3.Электр схемаларының технологиясы, электр шаруашылығын ұйымдастыру;
4.Жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру және технологиясы;
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Тәртіптілік
Шыдамдылық
Сендіру дағдылары
Ұйымдастыру
Стресстік жағдайларда төзімділік
Белсенді өмірлік ұстаным
Бастама
Нәтижеге назар аудару
Ұйымдастырушылық қабілеттер
Ұжымды біріктіру қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

Правил технической эксплуатации электрических станций и сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247. Правила техники безопасности при эксплуатации тепломеханического оборудования электростанций и тепловых сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 122. Правила пожарной безопасности для энергетических предприятий. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года №123 Правила устройства электроустановок. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 230 Правила техники безопасности при эксплуатации электроустановок. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Главный инженер
6
Заместитель начальника по эксплуатации
6
Инженер
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
11. Наименование государственного органа:
Министерство энергетики Республики Казахстан
Исполнитель: Асылканов Султан Бауржанович,
+7 (717) 278 97 65, s.assylkanov@energo.gov.kz
12. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
ТОО "Экибастузская ГРЭС-1 имени Булата Нуржанова"
Руководитель проекта: Серьянов Серик Бейсенович
E-mail: serik.seryanov@Ekibastuz-gres1.kz
Номер телефона: +7 (187) 282 27 3
Исполнители: Серьянов Серик Бейсенович,
+7 (187) 282 27 3,
serik.seryanov@Ekibastuz-gres1.kz
13. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: Протокол заседания Отраслевого совета по профессиональным квалификациям сфере электроэнергетики и теплоэнергетики от 14 марта 2025 года № 3-2025. Протокол заседания Отраслевого совета по профессиональным квалификациям сфере электроэнергетики и теплоэнергетики от 27 июня 2025 года № 4-2025.
14. Национальный орган по профессиональным квалификациям: Заключение Национального органа по профессиональным квалификациям по итогам экспертизы проекта профессионального стандарта от 23 декабря 2024 года.
15. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": Экспертное заключение № 11095/19 от 16.09.2025 года.
16. Номер версии и год выпуска: версия 3, 2025 года.
17. Дата ориентировочного пересмотра: 31.12.2028 года.
Приложение 5 к приказу
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 29 октября 2025 года № 416-н/қ
Профессиональный стандарт "Эксплуатация и ремонт вспомогательного оборудования ТЭЦ"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта:
Профессиональный стандарт "Эксплуатация и ремонт вспомогательного оборудования ТЭЦ" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в энергетических организациях и на предприятиях.

Электр станциялары мен тораптарын техникалық пайдалану қағидалары. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы №247 бұйрығы. Электр станциялары мен жылу тораптарының жылу механикалық жабдықтарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидалары.Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы №122 бұйрығы. Энергетикалық кәсіпорындар үшін өрт қауіпсіздігі қағидалары. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы №123 бұйрығы Электр қондырғыларын орнату ережелері. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы №230 бұйрығы Электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік қағидалары. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы №253 бұйрығы
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Бас инженер
6
Пайдалану жөніндегі бастықтың орынбасары
6
Инженер
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
11. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Энергетика министрлігі
Орындаушы:
Асылканов Султан Бауржанович,
Телефон нөмірі: +7 (717) 278 97 65
E-mail: s.assylkanov@energo.gov.kz
12. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
ТОО "Экибастузская ГРЭС-1 имени Булата Нуржанова"
Жоба жетекшісі:
Серьянов Серик Бейсенович
E-mail: serik.seryanov@Ekibastuz-gres1.kz
Телефон нөмірі: +7 (187) 282 27 3
Орындаушылар:
Серьянов Серик Бейсенович, +7 (187) 282 27 3,
serik.seryanov@Ekibastuz-gres1.kz
13. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2025 жылғы
14. 14 наурыздағы электрэнергетикасы және жылу энергетикасы саласының кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңесі отырысының №3-2025 Хаттамасы. 2025 жылғы 27 маусымдағы электрэнергетикасы және жылу энергетикасы саласының кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңесі отырысының
15. №4-2025 Хаттамасы.
16. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2024 жылғы
17. 23 желтоқсандағы кәсіптік стандарт жобасын сараптау қорытындысы бойынша кәсіптік біліктілік жөніндегі Ұлттық органның қорытындысы.
18. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2025 жылғы 16 қыркүйектегі № 11095/19 сараптамалық қорытындысы.
19. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 3, 2025 жыл.
20. Болжамды қайта қарау күні: 31.12.2028 жыл.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2025 жылғы 29 қазандағы
№ 416-н/қ бұйрығына
5-қосымша
"ЖЭО көмекші жабдықтарын пайдалану және жөндеу" кәсіптік стандарты
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы:
"ЖЭО көмекші жабдықтарын пайдалану және жөндеу" кәсіби стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес әзірленген. Білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда кадрларды даярлауға, кәсіптік біліктілікті тануға қойылатын талаптарды белгілейді, сондай-ақ білім беру ұйымдарының қызметкерлері мен түлектерінің және энергетикалық ұйымдар мен кәсіпорындардағы персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешеді.

2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
2) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
3) теплоэлектроцентраль (ТЭЦ) – разновидность тепловой электростанции (ТЭС), которая производит электроэнергию, также является источником тепловой энергии в централизованных системах теплоснабжения;
4) вспомогательное оборудование ТЭЦ – различные механизмы и установки, обеспечивающие нормальную работу ТЭЦ. Водоподготавливающие установки, установки пылеприготовления, системы шлако- и золоудаления, теплообменники, различные насосы и другие устройства;
5) техническое обслуживание и ремонт (техническое обслуживание и ремонтное обеспечение) – комплекс операций по поддержанию работоспособности или исправности производственного оборудования (изделий, деталей) в процессе технической эксплуатации, хранения и транспортировки;
6) производство и передача электрической энергии – процесс получения электроэнергии из источников первичной энергии. Производство электричества происходит, с помощью генераторов на промышленных предприятиях, которые называются электростанциями.технология передачи энергии от мест генерирования к местам потребления. Передача электроэнергии осуществляется посредством электрических сетей, в состав которых входят преобразователи, линии электропередачи и распределительные устройства.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ТЭЦ – теплоэлектроцентраль
2) НКЗ – национальный классификатор занятий
3) НСК – национальная система квалификаций
4) ОРК – отраслевая рамка квалификаций
5) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих
6) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Эксплуатация и ремонт вспомогательного оборудования ТЭЦ.
5. Код профессионального стандарта: D35111020.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
D Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом
35. Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом
35.1. Производство, передача и распределение электроэнергии
35.11. Производство электроэнергии
35.11.1. Производство электроэнергии тепловыми электростанциями
D Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом
35. Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом
35.1. Производство, передача и распределение электроэнергии
35.13. Распределение электроэнергии
35.13.0. Распределение электроэнергии
D Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом
35. Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом
35.1. Производство, передача и распределение электроэнергии
35.12. Передача электроэнергии
35.12.1. Передача электроэнергии

2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) білім – кәсіби міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерттелген және игерілген ақпарат;
2) дағды – кәсіби тапсырманы толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен дағдыларды қолдану мүмкіндігі;
3) жылуэнергетикалық орталық (ЖЭО) – электр энергиясын шығаратын, сондай-ақ орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйелерінде жылу энергиясының көзі болып табылатын жылу электр станциясы (ЖЭС) түрі;
4) ЖЭО көмекші жабдықтары – ЖЭО қалыпты жұмыс істеуін қамтамасыз ететін әртүрлі механизмдер мен қондырғылар. Су дайындау қондырғылары, шаң дайындау қондырғылары, қож мен күл кетіру жүйелері, жылу алмастырғыштар, әртүрлі сорғылар және басқа да құрылғылар;
5) техникалық қызмет көрсету және жөндеу (техникалық қызмет көрсету және жөндеумен қамтамасыз ету) – техникалық пайдалану, сақтау және тасымалдау барысында өндірістік құрал-жабдықтардың (бұйымдардың, бөлшектердің) жұмыс қабілеттілігін немесе ақаусыздығын сақтап тұру бойынша операциялар кешені;
6) электр энергиясын шығару және беру – бастапқы энергия көздерінен электр энергиясын алу үдерісі. Электр энергиясы электр станциялары деп аталатын өнеркәсіптік кәсіпорындарда генераторлардың көмегімен шығарылады. Энергияны шығатын жерінен тұтынатын жерлеріне дейін жеткізу технологиясы. Электр энергиясы түрлендіргіштерден, электр жеткізу желілерінен және тарату құрылғысынан құралатын электр желілері арқылы беріледі.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) ЖЭО – жылуэнергетикалық орталық
2) ҰКС – ұлттық кәсіптер сыныптауышы
3) ҰБЖ – ұлттық біліктілік жүйесі
4) СБШ – салалық біліктілік шеңбері
5) БТБА – бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы
6) ЭҚЖЖ –экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші
2-тарау. Кәсіптік стандарттың төлқұжаты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: ЖЭО көмекші жабдықтарын пайдалану және жөндеу.
5. Кәсіптік стандарттың коды: D35111020.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
D Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен жабдықтау
35 Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен қамтамасыз ету
35.1 Электр энергиясын өндіру, беру және бөлу
35.11 Электр энергиясын өндіру
35.11.1 Жылу электр станцияларының электр энергиясын өндіруі
D Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен жабдықтау
35 Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен қамтамасыз ету
35.1 Электр энергиясын өндіру, беру және бөлу
35.13 Электр энергиясын бөлу
35.13.0 Электр энергиясын бөлу
D Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен жабдықтау
35 Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен қамтамасыз ету
35.1 Электр энергиясын өндіру, беру және бөлу
35.12 Электр энергиясын беру
35.12.1 Электр энергиясын беру

7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Эксплуатация и ремонт вспомогательного оборудования ТЭЦ" устанавливает нормы и требования к организации производственных процессов, ремонта и технического обслуживания оборудования, зданий и сооружений тепловых электростанций, направленные на обеспечение промышленной безопасности тепловых электрических станций, экологической безопасности, повышение надежности эксплуатации и качества ремонта.
8. Перечень карточек профессий:
1) Моторист на топливоподаче - 3 уровень ОРК
2) Моторист автоматизированной топливоподачи - 3 уровень ОРК
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Моторист на топливоподаче
Код группы:
8186-0
Код наименования занятия:
8186-0-044
Наименование профессии:
Моторист на топливоподаче
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Правила технической эксплуатации электроустановок потребителей (Приказ Министра энергетики РК от 19 марта 2015 года № 222 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 10889).
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Теплотехническое оборудование и системы теплоснабжения (по видам)
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Практический опыт и/или профессиональная подготовка по соответствующей профессии
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
8186-0-042 - Моторист автоматизированной топливоподачи.
7239-2-053 - Слесарь по ремонту оборудования топливоподачи.
Основная цель деятельности:
Своевременная и бесперебойная подготовка и подача топлива, управление отдельными элементами системы с местного щита управления
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление оборудованием топливоподачи.
2. Контроль и регулирование процесса подачи топлива, включая управление и настройку оборудования топливоподачи, а также обеспечение бесперебойной работы всех компонентов системы.
3. Обслуживание и техническое сопровождение оборудования топливоподачи, включая диагностику, профилактическое обслуживание и устранение неисправностей.
4. Ремонт и восстановление систем топливоподачи, включая диагностику неисправностей, замену компонентов, настройку и восстановление работоспособности оборудования для обеспечения стабильной работы.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Управление оборудованием топливоподачи
Навык 1:
Управление работой установленного оборудования
Умения:

7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: "ЖЭО көмекші жабдықтарын пайдалану және жөндеу" кәсіби стандарты өндірістік үдерістерді, жылу электр станцияларының жабдықтарын, ғимараттарын және құрылыстарын жөндеуді және техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыруға қойылатын, жылу электр станцияларының өнеркәсіптік қауіпсіздігін, экологиялық қауіпсіздігін, пайдалану сенімділігі мен жөндеу сапасын қамтамасыз етуге бағытталған талаптарды және нормаларды белгілейді.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Отын беру қондырғысының моторисі - 3 СБШ-нің деңгейі
2) Автоматтандырылған отын беру жүйесінің моторисі - 3 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. "Отын беру қондырғысының моторисі" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
8186-0
Қызмет атауының коды:
8186-0-044
Кәсіптің атауы:
Отын беру қондырғысының моторисі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Тұтынушылардың электр қондырғыларын техникалық пайдалану қағидалары" (Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 19 наурыздағы № 222 бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10889 болып тіркелген).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Жылу техникалық жабдықтар және жылу мен жабдықтау жүйелері (түрлері бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Тиісті мамандық бойынша практикалық тәжірибе және/немесе кәсіптік даярлық
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
8186-0-042 - Автоматтандырылған отын беру жүйесінің моторисі.
7239-2-053 - Отын беру жабдықтарын жөндеу жөніндегі слесарь.
Қызметтің негізгі мақсаты:
Отынды уақтылы және үздіксіз дайындау және беру, жергілікті басқару қалқанынан жүйенің жекелеген элементтерін басқару
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Отын беру жабдықтарын басқару.
2. Жанармай беру жабдығын басқару мен конфигурациялауды қоса алғанда, жанармай беру процесін бақылау және реттеу, сондай-ақ жүйенің барлық компоненттерінің үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету.
3. Диагностиканы, профилактикалық қызмет көрсетуді және ақауларды жоюды қоса алғанда, отын беру жабдығына қызмет көрсету және техникалық қызмет көрсету.
4. Жанармай беру жүйелерін жөндеу және қалпына келтіру, соның ішінде Ақаулықтарды диагностикалау, компоненттерді ауыстыру, тұрақты жұмысты қамтамасыз ету үшін жабдықты баптау және қалпына келтіру.
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1: Отын беру жабдықтарын басқару
Дағды 1:
Орнатылған жабдықтың жұмысын басқару
Машықтар:

1. Управлять оборудованием топливоподачи со щита управления производительностью до 100 тонн в час управление оборудованием топливоподачи со щита управления производительностью свыше 100 тонн в час.
2. Обеспечивать бесперебойного и экономичного режима подачи топлива.
3. Диагностировать и устранять неисправности.
4. Определять причины неисправности системы топливоподачи и меры для ее устранения.
5. Настраивать системы для обеспечения оптимальной подачи топлива.
6. Тестировать и контролировать работоспособность системы.
7. Проверять правильность работы системы.
Знания:
1. Знать схему топливоподачи.
2. Принцип работы автоматики, блокировки и сигнализации.
3. Назначение и места установки средств измерений и сигнализации.
4. Основные сведения по электротехнике.
5. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
6. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требований пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Контроль и регулирование процесса подачи топлива, включая управление и настройку оборудования топливоподачи, а также обеспечение бесперебойной работы всех компонентов системы
Навык 1:
Регулирование работы систем топливоподачи, включая настройку и управление оборудованием, контроль параметров и поддержание стабильной работы
Умения:
1. Управлять и регулировать работы обслуживаемого оборудования топливоподачи различной производительности (твердого и жидкого топлива), в том числе со щита управления.
2. Обеспечивать бесперебойную работу оборудования топливоподачи различной производительности (твердого и жидкого топлива).
3. Следить за правильной подачей топлива в горелки или котлы.
4. Выполнять своевременную и бесперебойную подготовку и подачу топлива в котельную или центральное пылеприготовительное отделение.
5. Обеспечивать бесперебойную работу обслуживаемых механизмов конвейеров, транспортеров, питателей топлива, трясунов, элеваторов, дробеструйных установок, шнеков, скреперов, скипов, эксгаустеров, пылевых фильтров, фуникулеров и др..
6. Контролировать давление, расход и качество топлива, чтобы обеспечить эффективную и безопасную работу системы.
7. Обеспечивать пуск, остановку механизмов и контролировать за подачей топлива.
Знания:
1. Устройство, принцип работы, технические характеристики оборудования, контрольно-измерительных приборов и средств управления.
2. Схему топливоподачи и установленную сигнализацию.

1. Өнімділігі 100 тонна/сағ құрайтын басқару қалқанынан отын беру жабдықтарын басқару, өнімділігі 100 тонна/сағ асатын басқару қалқанынан отын беру жабдықтарын басқару.
2. Тоқтаусыз және үнемді отын беру режимін қамтамасыз ету.
3. Ақаулықтарды диагностикалау және жою.
4. Отын беру жүйесінің ақаулық себептерін анықтау және оның жою шаралары.
5. Отынды оңтайлы беруді қамтамасыз ету үшін жүйені баптау.
6. Жүйенің жұмыс қабілеттілігін сынау және бақылау.
7. Жүйе жұмысының дұрыстығын тексеру.
Білімдер:
1. Отын беру сұлбасы.
2. Автоматиканың жұмыс істеуінің, оны бұғаттаудың және дабыл берудің қағидаты.
3. Өлшеу және дабыл беру құралдарының мақсаты және орнату орындары.
4. Электр техникасы бойынша негізгі мәліметтер.
5. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария тәртібі, өрт қауіпсіздігі талаптары.
6. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария тәртібі, өрт қауіпсіздігі талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Жанармай беру жабдығын басқару мен конфигурациялауды қоса алғанда, жанармай беру процесін бақылау және реттеу, сондай-ақ жүйенің барлық компоненттерінің үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету
Дағды 1:
Жабдықты баптау мен басқаруды, параметрлерді бақылауды және тұрақты жұмысты сақтауды қоса алғанда, отын беру жүйелерінің жұмысын реттеу
Машықтар:
1. Өнімділігі әртүрлі (қатты және сұйық отын) қызмет көрсетілетін отын беру жабдықтарының жұмысын, соның ішінде басқару қалқанынан басқару және реттеу.
2. Өнімділігі әртүрлі (қатты және сұйық отын) отын беру жабдықтарының үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету.
3. Отынның жанарғыларға немесе қазандарға дұрыс берілуін қадағалау.
4. Қазандыққа немесе орталық шаң дайындау бөлімшесіне отынды уақтылы және тоқтаусыз дайындауды және беруді қамтамасыз ету.
5. Конвейерлердің, транспортерлардың, отын қуаттандырғыштарының, екшеуіштердің, элеваторлардың, бытыраағынды қондырғылардың, иірмектердің, скреперлердің, скиптердің, эксгаустерлердің, шаң сүзгілерінің, фуникулерлардың және т.б. қызмет көрсетілетін механизмдерінің үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету.
6. Жүйенің тиімді және қауіпсіз жұмыс істеуін қамтамасыз етуге арналған отынның қысымы, шығыны және сапасы.
7.Механизмдерді іске қосу, тоқтату және отын беруді бақылау.
Білімдер:
1. Жабдықтардың, бақылау-өлшеу аспаптарының және басқару құралдарының құрылысы, жұмыс істеу қағидалары, техникалық сипаттамалары.
2. Отын беру және орнатылған дабылдама сұлбасы.

3. Виды и марки топлива.
4. Производительность топливоподачи, т/ч: до 100 - группа квалификации – II;
свыше 100 - группа квалификации – III.
5. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требований пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Обслуживание и техническое сопровождение оборудования топливоподачи, включая диагностику, профилактическое обслуживание и устранение неисправностей
Навык 1:
Техническое обслуживание и диагностика систем топливоподачи, включая регулярную проверку, устранение неисправностей и проведение ремонта оборудования
Умения:
1. Выполнять техническое обслуживание и регулярная проверка всех систем топливоподачи, включая насосы, клапаны, фильтры и другие компоненты.
2. Наблюдать за исправностью и эффективностью оборудования.
3. Выявлять неисправности в работе механизмов.
4. Определять причину и принять меры по устранению неисправностей.
5. Устранять мелких дефектов, проводить диагностику, замену деталей или ремонт оборудования.
6. Выполнять чистку и смазку обслуживаемых механизмов.
7. Выявлять и устранять неисправности в работе оборудования топливоподачи твердого и жидкого топлива различной производительности.
Знания:
1. Технологические схемы и процессы энергопроизводства.
2. Способы устранения неисправностей в работе механизмов.
3. Элементарные сведения по электротехнике и механике.
4. Виды смазочных материалов и их применение.
5. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требований пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 4:
Ремонт и восстановление систем топливоподачи, включая диагностику неисправностей, замену компонентов, настройку и восстановление работоспособности оборудования для обеспечения стабильной работы
Навык 1:
Ремонтные работы систем топливоподачи, включая замену неисправных компонентов, настройку систем и ликвидацию аварийных ситуаций
Умения:
1. Ремонтировать системы топливоподачи.
2. Проверять и заменять компоненты, такие как форсунки, насосы, регуляторы давления и другие элементы системы.
3. Наблюдать за работой обслуживаемого оборудования.
4. Настраивать системы автоматической топливоподачи.
5. Ликвидировать аварийные ситуации.
Знания:
1. Устройство обслуживаемого оборудования.
2. Виды и марки топлива.
3. Основные сведения по электротехнике.
4. Способы устранения неисправностей в работе механизмов.
5. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Умение быстро принимать решения
Концентрация и управление вниманием
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:

3. Отын түрлері және маркалары.
4. Отын беру өнімділігі, т/сағ:
100 дейін – біліктілік тобы – II;
100 жоғары – біліктілік тобы – III.
5. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария тәртібі, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Диагностиканы, профилактикалық қызмет көрсетуді және ақауларды жоюды қоса алғанда, отын беру жабдығына қызмет көрсету және техникалық қызмет көрсету
Дағды 1:
Тұрақты тексеруді, ақауларды жоюды және жабдықты жөндеуді қоса алғанда, отын беру жүйелеріне техникалық қызмет көрсету және диагностикалау
Машықтар:
1. Барлық отын беру жүйелеріне, оған қосы сорғыларға, қақпақшаларға, сүзгілерге және басқа да компоненттерге техникалық қызмет көрсету және жүйелі тексеру.
2. Жабдықтардың ақаусыздығы мен тиімділігін қадағалау.
3. Механизмдердің жұмысындағы ақаулықтарды анықтау.
4. Ақаулықтардың себебін анықтау және оларды жою шараларын қабылдау.
5. Ұсақ ақауларды жою, жабдықтың бөлшектерін ауыстыру немесе жөндеу.
6. Қызмет көрсетілетін механизмдерді тазалау және майлау.
7. Өнімділігі әртүрлі қатты және сұйық отын беретін жабдықтардың жұмысындағы ақаулықтарды анықтау және жою.
Білімдер:
1. Технологиялық сұлбалар және энергия шығару үдерістері.
2. Механизмдердің жұмысындағы ақаулықтарды жою тәсілдері.
3. Электр техникасы және механика жөніндегі қарапайым мәліметтер.
4. Майлау материалдарының түрлері және оларды қолдану.
5. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария тәртібі, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 4:
Жанармай беру жүйелерін жөндеу және қалпына келтіру, соның ішінде ақаулықтарды диагностикалау, компоненттерді ауыстыру, тұрақты жұмысты қамтамасыз ету үшін жабдықты баптау және қалпына келтіру
Дағды 1:
Ақаулы компоненттерді ауыстыруды, жүйелерді баптауды және авариялық жағдайларды жоюды қоса алғанда, отын беру жүйелерін жөндеу жұмыстары
Машықтар:
1. Автоматты түрде отын беру жүйелеріне қызмет көрсету және жөндеу.
2. Бүріккіштер, сорғылар, қысым реттегіштер сияқты компоненттерді және басқа да жүйе элементтерін тексеру және ауыстыру.
3. Қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысын қадағалау.
4. Автоматты түрде отын беру жүйесін баптау.
5. Апатты жағдайларды жою.
Білімдер:
1. Қызмет көрсетілетін жабдықты орнату.
2. Отын түрлері және маркалары.
3. Электр техникасы жөніндегі негізгі мәліметтер.
4. Механизмдердің жұмысындағы ақауларды жою тәсілдері.
5. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария тәртібі, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Тез шешім қабылдай білу
Зейінді шоғырландыру және бақылау
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. ГОСТ 30517-97 Энергосбережение. Методы измерения и расчета теплоты сгорания топлива.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Слесарь по ремонту оборудования топливоподачи
3
Слесарь по обслуживанию оборудования топливоподачи
10. Карточка профессии "Моторист автоматизированной топливоподачи":
Код группы:
8186-0
Код наименования занятия:
8186-0-042
Наименование профессии:
Моторист автоматизированной топливоподачи
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Правила технической эксплуатации электроустановок потребителей (Приказ Министра энергетики РК от 19 марта 2015 года № 222 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 10889).
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Описание карточки профессии "Моторист автоматизированной топливоподачи" находится в профессиональном стандарте "Эксплуатация и ремонт топливоподачи"
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
.
Навык 1:
-
Умения:
.
Знания:
.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
11. Наименование государственного органа:
Министерство энергетики Республики Казахстан.
Исполнитель: Асылканов С.
E-mail: s.assylkanov@energo.gov.kz
Номер телефона: +7 (717) 278 97 65.
12. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
ОЮЛ "Казахстанская Электроэнергетическая Ассоциация.
Руководитель проекта: Тунгушбаева Л.М.
E-mail: l.tungushbayeva@kea.kz.
Номер телефона: +7 (777) 310 61 78.
Исполнители: Тунгушбаева Л.М.
E-mail: l.tungushbayeva@kea.kz.
Номер телефона: +7 (777) 310 61 78.
13. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: Протокол заседания Отраслевого совета по профессиональным квалификациям сфере электроэнергетики и теплоэнергетики от 14 марта 2025 года № 3-2025. Протокол заседания Отраслевого совета по профессиональным квалификациям сфере электроэнергетики и теплоэнергетики от 27 июня 2025 года № 4-2025.
14. Национальный орган по профессиональным квалификациям: Заключение Национального органа по профессиональным квалификациям по итогам экспертизы проекта профессионального стандарта от 23 декабря 2024 года.

1. МЕМСТ 30517-97 энергия үнемдеу. Жанармайдың жану жылуын өлшеу және есептеу әдістері.
СБШ -нің ішіндегі басқа кəсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кəсіптің атауы:
3
Отын беру жабдықтарын жөндеу жөніндегі слесарь
3
Отын беру жабдықтарына қызмет көрсету жөніндегі слесарь
10. "Автоматтандырылған отын беру жүйесінің моторисі" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
8186-0
Қызмет атауының коды:
8186-0-042
Кəсіптің атауы:
Автоматтандырылған отын беру жүйесінің моторисі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Тұтынушылардың электр қондырғыларын техникалық пайдалану қағидалары (Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 19 наурыздағы № 222 бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10889 болып тіркелген).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
"Автоматтандырылған отын беру жүйесінің моторисі" кәсіп карточкасының сипаттамасы "Отын беруді пайдалану және жөндеу" кәсіптік стандартында көрсетілген.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1.
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Дағды 1:
-
Машықтар:
-
Білімдер:
-
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кəсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кəсіптің атауы:
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
11. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Энергетика министрлігі.
Орындаушы: Асылканов С.
E-mail: s.assylkanov@energo.gov.kz.
Телефон нөмірі: +7 (717) 278 97 65.
12. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
"Қазақстан Республикасының Электр энергетикасы қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігі
Жоба жетекшісі: Тунгушбаева Л.М.
E-mail: l.tungushbayeva@kea.kz.
Телефон нөмірі: +7 (777) 310 61 78.
Орындаушылар: Тунгушбаева Л.М.
E-mail: l.tungushbayeva@kea.kz.
Телефон нөмірі: +7 (777) 310 61 78.
13. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2025 жылғы 14 наурыздағы электрэнергетикасы және жылу энергетикасы саласының кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңесі отырысының №3-2025 Хаттамасы. 2025 жылғы 27 маусымдағы электрэнергетикасы және жылу энергетикасы саласының кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңесі отырысының №4-2025 Хаттамасы.
14. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2025 жылғы 23 желтоқсандағы кәсіптік стандарт жобасын сараптау қорытындысы бойынша кәсіптік біліктілік жөніндегі Ұлттық органның қорытындысы.

15. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": Экспертное заключение № 11095/19 от 16.09.2025 года.
16. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2025 года.
17. Дата ориентировочного пересмотра: 31.12.2028 года.
Приложение 6 к приказу
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 29 октября 2025 года № 416-н/қ
Профессиональный стандарт: "Производство и передача электроэнергии"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт " Производство и передача электроэнергии " разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в энергетических организациях и на предприятиях.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) Техническое обслуживание и ремонт (техническое обслуживание и ремонтное обеспечение) – комплекс операций по поддержанию работоспособности или исправности производственного оборудования (изделий, деталей) в процессе технической эксплуатации, хранения и транспортировки;
2) Производство и передача электрической энергии – процесс получения электроэнергии из источников первичной энергии. Производство электричества происходит, с помощью генераторов на промышленных предприятиях, которые называются электростанциями, технология передачи энергии от мест генерирования к местам потребления. Передача электроэнергии осуществляется посредством электрических сетей, в состав которых входят преобразователи, линии электропередачи и распределительные устройства;
3) Электротехническое оборудование (ЭО) – совокупность электрических узлов, приборов и устройств, предназначенных для: производства, реорганизации, передачи, сохранения, распределения и потребления электрической энергии;
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) НКЗ – Национальный классификатор занятий Республики Казахстан;
2) НСК – Национальная система квалификаций;
3) ОРК – Отраслевая рамка квалификаций;
4) ЕТКС – Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;
5) ОКЭД – Общий классификатор видов экономической деятельности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Производство и передача электроэнергии.

15. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2025 жылғы 16 қыркүйектегі № 11095/19 сараптамалық қорытындысы.
16. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: 1 нұсқа, 2025 жыл.
17. Болжалды қайта қарау күні: 31.12.2028 жыл.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2025 жылғы 29 қазандағы
№ 416-н/қ бұйрығына
6-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Электр энергиясын шығару және жеткізу" 1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: "Электр энергиясын шығару және жеткізу" кәсіби стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес әзірленген. Білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда кадрларды даярлауға, кәсіптік біліктілікті тануға қойылатын талаптарды белгілейді, сондай-ақ білім беру ұйымдарының қызметкерлері мен түлектерінің және энергетикалық ұйымдар мен кәсіпорындардағы персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешеді.Осы кәсіптік стандартта келесі терминдер мен анықтамалар қолданылады.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) Техникалық қызмет көрсету және жөндеу (техникалық қызмет көрсету және жөндеумен қамтамасыз ету) – техникалық пайдалану, сақтау және тасымалдау барысында өндірістік құрал-жабдықтардың (бұйымдардың, бөлшектердің) жұмыс қабілеттілігін немесе ақаусыздығын сақтап тұру бойынша операциялар кешені
2) Электр энергиясын шығару және беру – бастапқы энергия көздерінен электр энергиясын алу үдерісі. Электр энергиясы электр станциялары деп аталатын өнеркәсіптік кәсіпорындарда генераторлардың көмегімен шығарылады. Энергияны шығатын жерінен тұтынатын жерлеріне дейін жеткізу технологиясы. Электр энергиясы түрлендіргіштерден, электр жеткізу желілерінен және тарату құрылғысынан құралатын электр желілері арқылы беріледі
3) Электротехникалық жабдық (ЭЖ) – электр энергиясын шығаруға, қайта ұйымдастыруға, жіткізуге, сақтауға, таратуға және тұтынуға арналған электр тораптарының, аспаптарының және құрылғыларының жиынтығы
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) ҰКС – Ұлттық кәсіптер сыныптауышы
2) ҰБЖ – Ұлттық біліктілік жүйесі
3) СБШ – Салалық біліктілік шеңберлері
4) БТБА – Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы
5) ЭҚЖЖ – Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Электр энергиясын шығару және жеткізу

5. Код профессионального стандарта: D35121017.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
D Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом;
35 Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом;
35.1 Производство, передача и распределение электроэнергии;
35.12 Передача электроэнергии;
35.12.1 Передача электроэнергии;
D Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом;
35 Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом:
35.1 Производство, передача и распределение электроэнергии.
35.13 Распределение электроэнергии.
35.13.0 Распределение электроэнергии.
D Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом.
35 Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом
35.1 Производство, передача и распределение электроэнергии
35.11 Производство электроэнергии
35.11.9 Производство электроэнергии прочими электростанциями
7. Краткое описание профессионального стандарта: обеспечение работоспособности (эксплуатация) систем для передачи электроэнергии от места производства к распределительным системам
8. Перечень карточек профессий:
3) Электромонтер по ремонту вторичной коммутации и связи - 2 уровень ОРК
5) Электромонтер по ремонту вторичной коммутации и связи - 3 уровень ОРК
6) Электромонтер по ремонту вторичной коммутации и связи - 4 уровень ОРК
Глава 3. Карточки профессий
11. Карточка профессии "Электромонтер по ремонту вторичной коммутации и связи ":
Код группы:
7413-2
Код наименования занятия:
7413-2-024
Наименование профессии:
Электромонтер по ремонту вторичной коммутации и связи
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 9. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149. " Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 9)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2021 года № 22707.
36-40 электромонтер по ремонту обмоток и изоляции электрооборудования 2-7 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Без предъявления требований к стажу работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:

5. Кәсіптік стандарттың коды: D35121017
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
D Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен жабдықтау
35 Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен қамтамасыз ету
35.1 Электр энергиясын өндіру, беру және бөлу
35.12 Электр энергиясын беру
35.12.1 Электр энергиясын беру
D Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен жабдықтау
35 Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен қамтамасыз ету
35.1 Электр энергиясын өндіру, беру және бөлу
35.13 Электр энергиясын бөлу
35.13.0 Электр энергиясын бөлу
D Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен жабдықтау
35 Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен қамтамасыз ету
35.1 Электр энергиясын өндіру, беру және бөлу
35.11 Электр энергиясын өндіру
35.11.9 Өзге де электр станцияларымен электр энергиясын өндіруі
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Электр энергиясын өндіріс орнынан тарату жүйелеріне беру үшін жүйелердің жұмыс қабілеттілігін қамтамасыз ету (пайдалану)
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
3) Қайталма коммутация және байланысты жөндеуші электромонтер - 2 СБШ-нің деңгейі
5) Қайталма коммутация және байланысты жөндеуші электромонтер - 3 СБШ-нің деңгейі
6) Қайталма коммутация және байланысты жөндеуші электромонтер - 4 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
11. Кәсіптің карточкасы "Қайталма коммутация және байланысты жөндеуші электромонтер ":
Топтың коды:
7413-2
Қызмет атауының коды:
7413-2-024
Кәсіптің атауы:
Қайталма коммутация және байланысты жөндеуші электромонтер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
9-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (9-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 11 мамырда № 22707 болып тіркелді.
36-40 Электр жабдықтарының орамдарын және оқшаулағышын жөндеу жөніндегі электромонтер 2-7 разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

7412-1-001 - Электромонтер (общий профиль)
7412-1-002 - Электромонтер по обслуживанию электрооборудования
Основная цель деятельности:
Обеспечение надежности, безопасности и эффективности работы системы вторчной коммутации в электроустановках
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Эксплуатация и ремонт вторичной коммутации и связи
2. Сборка и разборка вторичной коммутации и связи
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Эксплуатация и ремонт вторичной коммутации и связи
Навык 1:
Выявление причин повреждения вторичной коммутации и связи
Умения:
2-ой разряд
1. Выполнять простые слесарные операции по обработке деталей с опиловкой по размеру;
2. Маркировать и выполнять простую окраску поверхностей красками, проводить антикоррозионную смазку деталей;
3. Упаковывать электроизмерительные приборы и аппаратуру для перевозки;
4. Осуществлять ремонт и техническое обслуживание простого диспетчерского оборудования и автоматики;
5. Устанавливать приборы на щитах и стендах и подключать их для проверки под руководством электромонтера более высокой квалификации;
6. Ремонтировать и заменять неисправные компоненты, проводить регулировку и настройку оборудования.
3-й разряд
1. Выполнять несложные работы по ревизии, техническому обслуживанию, ремонту и монтажу аппаратуры и цепей вторичной коммутации;
2. Ремонтировать и регулировать контакты, пускателей и ключей управления всех типов;
3. Проверять маркировки монтажных и принципиальных схем;
4. Устранять повреждения кабелей, восстанавливать изоляции.
Знания:
2-ой разряд
1. Общие понятия о назначении релейной защиты, автоматики;
2. Правила работы в цепях оперативного тока;
3. Назначение основного слесарного и монтерского инструмента и приемы работы с ним;
4. Наименование и назначение простой поверочной и измерительной аппаратуры и приспособлений, применяемых при ремонте аппаратуры и средств измерений;
5. Обмоточные электрические провода, кабели, уплотняющие и смазывающие материалы;
6. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требований пожарной безопасности.
3-й разряд
1. Правила пользования монтерским инструментом и средствами измерений средней сложности; основы электротехники, радиотехники, высокочастотной связи и телеавтоматики;
2. Общие сведения и основные требования к релейной защите и автоматике;
3. Принцип действия реле всех видов и их назначение;
4. Проверки и испытания сопротивления изоляции;
5. Режимы работы аккумуляторных батарей;
6. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требований пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Оперативное восстановление вторичной коммутации и связи
Умения:
2-ой разряд
1. Читать электрические схемы и чертежи простых устройств связи;
2. Прокладывать кабельные линии и монтировать коммутационные устройств по заданной схеме;

7412-1-001 - Электромонтер (жалпы бейін)
7412-1-002 - Электр жабдығына қызмет көрсету жөнінде электромонтер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Электр қондырғыларында екінші коммутация жүйелер жұмысының беріктігін, қауіпсіздігін және тиімділігін қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Қайталама коммутация мен байланысты пайдалану және жөндеу
2. Қайталама коммутация мен байланысты құрастыру және бөлшектеу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Қайталама коммутация мен байланысты пайдалану және жөндеу
Дағды 1:
қайталама коммутация мен байланыстың зақымдану себептерін анықтау
Машықтар:
2-ші разряд
1. Бөлшектерді өлшемі бойынша үгінділермен өңдеу үшін қарапайым слесарлық операцияларды жүргізу;
2. Беттерді бояулармен қарапайым бояуды белгілеу және орындау, коррозияға қарсыбөлшектерге майлауды жүргізу;
3. Тасымалдауға арналған электр өлшеу аспаптары мен аппаратурасын буып түю;
4. Қарапайым диспетчерлік жабдық пен автоматикаға жөндеу және техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру;
5. Құрылғыларды қалқандар мен стендтерге орнату және олардыжоғары білікті электромонтер басшылықпен тексеру үшін қосу;
6. Ақаулы компоненттерді жөндеу және ауыстыру, жабдықты реттеу.
3-ші разряд
1. Қайталама коммутация аппаратурасы мен тізбектерін тексеру, техникалық қызмет көрсету, жөндеу және монтаждау бойынша қарапайым жұмыстарды орындау;
2. Барлық түрдегі контактілерді, стартерлерді және басқару кілттерін жөндеу және реттеу;
3. Монтаждық және принциптік схемалардың таңбалануын тексеру;
4. Кабельдердің зақымдануын жою, оқшаулауды қалпына келтіру.
Білімдер:
2-ші разряд
1.Релелік қорғаныс және автоматиканың мақсаты туралы жалпы түсініктер;
2. Операциялық ток тізбектеріндегі жұмыс ережелері;
3. Негізгі слесарлық-монтаждау құралдарының мақсаты және олармен жұмыс істеу тәсілдері;
4. Жабдықты және бақылау-өлшеу құралдарын жөндеуде қолданылатын қарапайым сынақ-өлшеу жабдықтары мен құрылғыларының атауы мен мақсаты;
5. Электр сымдарын, кабельдерді, тығыздағыш және майлау материалдарын орау;
6. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария тәртібі, өрт қауіпсіздігі талаптары.
3-ші разряд
1. Монтер құралы мен күрделілігі орташа өлшеу құралдарын пайдалану қағидалары;
2. Электротехника, Радиотехника, жоғары жиілікті байланыс және телеавтоматика негіздері;
3. Релелік қорғаныс пен автоматикаға қойылатын жалпы мәліметтер мен негізгі талаптар;
4. Реленің барлық түрлерінің жұмыс принципі және олардың мақсаты;
5. Оқшаулау кедергісін тексеру және сынау;
6. Қайта зарядталатын батареялардың жұмыс режимдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
қайталама коммутация мен байланысты жедел қалпына келтіру
Машықтар:
2-ші разряд
1. Қарапайым байланыс құрылғыларының электр схемалары мен сызбаларын оқыңыз;
2. Берілген схема бойынша кабельдік желілерді төсеу және коммутациялық құрылғыларды орнату;

3. Проверять исправность релейной и коммутационной аппаратуры;
4. Проводить тестирование цепей и использованием измерительных приборов (тестеров, мультиметров);
5. Проводить восстановление соединений при обрывах или коротких замыканиях;
6. Выполнять разборку и сборку простых узлов коммутации.
3-й разряд
1. Выполнять быструю замену и восстанавливать поврежденные компоненты (контакты, реле, клеммные соединения, проводку);
2. Восстанавливать связи между устройствами (релейная защита, автоматика, телемеханика и т.д.);
3. Проводить оперативную замену переключений и тестировать схемы защиты и управления;
4. Проводить монтаж, демонтаж и замену релейных блоков, коммутационных элементов;
5. Обеспечивать восстановление нормальной работы после аварийных ситуаций или сбоев;
6. Проверять и тестировать оборудование для предотвращения возникновения поломок.
Знания:
2-ой разряд
1. Основы электротехники и принцип работы электрических схем;
2. Устройство и принципы работы релейно-контактной и коммутациионной аппаратуры;
3. Типы проводов и кабелей, их характеристики;
4. Правила эксплуатации и ремонта слаботочных устройств и оборудования;
5. Методы обнаружения нисправностей и способы их устранения.
3-й разряд
1. Основные виды вторичных цепей, их функции и способы подключения;
2. Принципы работы схем релейной защиты, автоматики, сигнализации и блокировки;
3. Правила технической эксплуатации электроутстановок.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Сборка и разборка вторичной коммутации и связи
Навык 1:
Выполнение работ по сборке и разборке вторичной коммутации и связи
Умения:
2-ой разряд
1. Выявлять неисправности в электрическом оборудовании и системах, диагностика и анализ причин возникновения проблем;
2. Разбирать и собирать простую аппаратуру и цепей вторичной коммутации;
3. Промывать и чистить узлы и детали приборов и аппаратуры, чистка контактов и контактных поверхностей.
3-й разряд
1. Собирать схемы для испытания трансформаторов тока и напряжения;
2. Выполнять механическую регулировку реле телемеханики и автоматики;
3. Проводить ревизию блоков питания;
4. Выполнять работы по чертежам, схемам, эскизам и составление эскизов, схем и чертежей на простые детали;
5. Работать с поверочной и измерительной аппаратурой.
Знания:
2-ой разряд
1. Реле и их разновидности, понятие об оперативном токе;
2. Правила выполнения несложных работ по ремонту и обслуживанию простой аппаратуры релейной защиты и автоматики;

3. Релелік және коммутациялық аппаратураның жарамдылығын тексеру;
4. Тізбектерді тестілеуді және өлшеу аспаптарын (тестерлер, мультиметрлер)пайдалану;
5. Үзілістер немесе қысқа тұйықталулар кезінде қосылыстарды қалпына келтіруді жүргізу;
6. Қарапайым коммутация түйіндерін бөлшектеу және құрастыру.
3-ші разряд
1. Зақымдалған компоненттерді (түйреуіштер, релелер, терминалдар) тез ауыстырыңыз және қалпына келтіріңіз
қосылыстар, сымдар);
2. Құрылғылар арасындағы байланысты қалпына келтіру (релелік қорғаныс, автоматика, телемеханика және т. б.);
3. Коммутаторларды жедел ауыстыруды жүзеге асырыңыз және қорғаныс және басқару схемаларын тексеру;
4. Релелік блоктарды, коммутациялық элементтерді монтаждауды, бөлшектеуді және ауыстыруды жүргізу;
5. Төтенше жағдайлардан немесе ақаулардан кейін қалыпты жұмысты қалпына келтіруді қамтамасыз ету;
6. Сынудың алдын алу үшін жабдықты тексеру жұмысын жүргізу.
Білімдер:
2-ші разряд
1. Электротехника негіздері және электр схемаларының жұмыс принципі;
2.Релелік-контактілі және коммутациялық аппаратураның құрылысы мен жұмыс принциптері;
3. Сымдар мен кабельдердің түрлері, олардың сипаттамалары;
4. Төмен токты құрылғылар мен жабдықтарды пайдалану және жөндеу қағидалары;
5. Ақауларды анықтау әдістері және оларды жою жолдары.
3-ші разряд
1. Екінші тізбектердің негізгі түрлері, олардың функциялары және қосылу әдістері;
2. Релелік қорғаныс, автоматика, дабыл және құлыптау схемаларының жұмыс принциптері;
3. Электр қондырғыларын техникалық пайдалану қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Қайталама коммутация мен байланысты құрастыру және бөлшектеу
Дағды 1:
Қайталама коммутация мен байланысты құрастыру және бөлшектеу бойынша жұмыстарды орындау
Машықтар:
2-разряд
1. Электр жабдықтары мен жүйелеріндегі ақауларды анықтау, себептерін диагностикалау және талдау проблемалардың пайда болуын анықтау;
2. Қарапайым жабдықты және қайталама коммутация тізбектерін бөлшектеуді реттеу және жинау;
3. Аспаптар мен аппаратураның тораптары мен бөлшектерін жуу және тазалау, контактілер мен жанасу беттерін тазалау.
3-разряд
1. Ток пен кернеу трансформаторларын сынау үшін тізбектерді жинау;
2. Телемеханика және автоматика релесін механикалық реттеуді орындау;
3. Қуат көздеріне ревизия жүргізу;
4. Сызбалар, сызбалар, эскиздер бойынша жұмыстарды орындау және қарапайым сызбаларға эскиздер, сызбалар мен сызбалар жасау;
5. Тексеру және өлшеу аппаратурасымен жұмыс істеу.
Білімдер:
2-ші разряд
1. Реле және олардың түрлері, жедел тоқ туралы түсінік;
2. Қарапайым релелік қорғаныс және автоматика құралдарында қарапайым жөндеу және техникалық қызмет көрсету жұмыстарын орындау ережесі;

3. Конструкции и типы контрольных кабелей, изоляционных материалов;
4. Общие сведения о материалах, применяемых на ремонте аппаратуры;
5. Приемы работ и последовательность операций при разборке реле, аппаратуры автоматики и средств измерений;
6. Режимы работы аккумуляторных батарей.
3-й разряд
1. Устройство каналов волоконно-оптических линий связи и высокочастотной связи, телемеханики и радиосвязи, блоков - схем обслуживаемого оборудования;
2. Правила выбора предохранителей по номинальному напряжению, предельно отключаемому и номинальному току и условиям селективности;
3. Конструкции и защитные характеристики автоматов; источники и цепи питания постоянного и переменного оперативного тока;
4. Измерительные трансформаторы напряжения, емкостные делители напряжения, трансформаторы тока, аппаратуру для проверки защит, устройства регулирования тока и напряжения;
5. Режимы работы аккумуляторных батарей.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Проведение диагностики и проверки работоспособности элементов вторичной коммутации и связи
Умения:
2-ой разряд
1. Проводить диагностику элементов вторичной коммутации и связи;
2. Проверять работоспособность элементов вторичной коммутации и связи;
3. Выявлять неисправности и определять причины их возникновения;
4. Использовать необходимое оборудование и инструменты для диагностики;
5. Выполнять проверку технической документации при проведении диагностики;
6. Составлять отчеты о состоянии оборудования и выявленных неисправностях.
3-й разряд
1. Проверять исправность релейных защит и автоматики;
2. Выполнять диагностику оборудования вторичной коммутации;
3. Использовать контрольно-измерительные приборы для проверки цепей вторичной коммутации;
4. Настраивать и регулировать параметры релейной защиты;
5. Производить испытания элементов вторичных цепей на соответствие техническим нормам;
6. Выполнять проверку соединений и контактных групп в схемах вторичной коммутации.
7. Анализировать показания приборов и выявлять неисправности;
8. Работать с техническими чертежами и схемами электрических цепей.
Знания:
2-ой разряд
1. Технические требования к монтажу и разборке оборудования;
1. Методы и процедуры проверки исправности оборудования;
2. Правила безопасного обращения с электрическими устройствами и оборудования;
3. Устройство реле, контакторов, выключателей, клеменных соединений и других элементов;
4. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требований пожарной безопасности.
3-й разряд
1. Основы схем вторичной коммутации и их компонентов;
2. Методы диагностики и проверки работоспособности элементов вторичной коммутации;

3. Басқару кабельдерінің, оқшаулағыш материалдардың конструкциялары мен түрлері;
4. Жабдықты жөндеуде қолданылатын материалдар туралы жалпы мәліметтер;
5. Релелерді, автоматика құралдарын және бақылау-өлшеу құралдарын бөлшектеу кезіндегі жұмыс әдістері мен операциялардың реттілігі;
6. Қайта зарядталатын батареялардың жұмыс режимдері.
3-ші разряд
1. Талшықты-оптикалық байланыс желілері мен жоғары жиілікті байланыс, телемеханика және радиобайланыс арналарының, қызмет көрсетілетін жабдықтың блок - схемаларының құрылғысы;
2. Сақтандырғыштарды номиналды кернеу, шекті ажыратылатын және номиналды ток және селективтілік шарттары бойынша таңдау ережесі;
3. Автоматтардың конструкциялары мен қорғаныс сипаттамалары; тұрақты және ауыспалы жедел токтың қуат көздері мен тізбектері;
4. Кернеуді өлшеу трансформаторлары, сыйымдылықты кернеу бөлгіштер, ток трансформаторлары, қорғанысты тексеруге арналған аппаратура, ток пен кернеуді реттеу құрылғылары;
5. Қайта зарядталатын батареялардың жұмыс режимдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Қайталама коммутация және байланыс элементтерінің жұмыс қабілеттілігін диагностикалау және тексеру жүргізу
Машықтар:
2-ші разряд
1. Қайталама коммутация және байланыс элементтерін диагностикалауды жүргізу;
2. Қайталама коммутация және байланыс элементтерінің жұмысын тексеріңіз;
3. Ақаулықтарды анықтаңыз және олардың пайда болу себептерін анықтаңыз;
4. Диагностика үшін қажетті жабдықтар мен құралдарды қолданыңыз;
5. Диагностика жүргізу кезінде техникалық құжаттаманы тексеруді орындау;
6. Жабдықтың жай-күйі және анықталған ақаулар туралы есептер жасау.
3-ші разряд
1. Релелік қорғаныс пен Автоматиканың жарамдылығын тексеріңіз;
2. Екінші реттік коммутация жабдықтарын диагностикалауды орындау;
3. Екінші реттік коммутация тізбектерін тексеру үшін Бақылау-өлшеу құралдарын қолданыңыз;
4. Релелік қорғаныс параметрлерін реттеңіз және реттеңіз;
5. Қайталама тізбектердің элементтерін техникалық нормаларға сәйкестігіне сынау жүргізу;
6. Екінші реттік коммутация схемаларында қосылыстар мен байланыс топтарын тексеріңіз.
7. Аспаптардың көрсеткіштерін талдау және ақауларды анықтау;
8. Электр тізбектерінің техникалық сызбаларымен және схемаларымен жұмыс жасаңыз.
Білімдер:
2-разряд
1. Қайталама коммутация және байланыс элементтерін диагностикалауды жүргізу;
2. Екінші реттік коммутация және байланыс элементтерінің жұмысын тексеру;
3. Ақаулықтарды анықтаңыз және олардың пайда болу себептерін анықтау;
4. Диагностика үшін қажетті жабдықтар мен құралдарды қолдану;
5. Диагностика жүргізу кезінде техникалық құжаттаманы тексеруді орындау;
6. Жабдықтың жай-күйі және анықталған ақаулар туралы есептер жасау.
3-разряд
1. Релелік қорғаныс пен Автоматиканың жарамдылығын тексеру;
2. Екінші реттік коммутация жабдықтарын диагностикалауды орындау;

3. Основные неисправности и способы их устранения в цепях вторичной коммутации;
4. Правила эксплуатации контрольно-измерительных приборов;
5. Порядок проведения испытаний оборудования вторичной коммутации;
6. Нормативные требования и технические регламенты к работе релейной защиты;
7. Основы электробезопасности и требования охраны труда при работе с электрическими цепями;
8. Техническую документацию, инструкции и схемы, применимые к диагностике и ремонту;
9. Правила чтения и интерпретации электрических схем и чертежей.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Самостоятельность и ответственность
Гибкость мышления
Умение быстро принимать решения
Способность к обучению и самообучению
Контроль рабочих процессов
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1) ГОСТ 17703-72 Аппараты электрические коммутационные. Основные понятия. Термины и определения 2) ГОСТ 19880-74 Электротехника. Основные понятия. Термины и определения 3) ГОСТ 19431-84 Энергетика и электрификация. Термины и определения
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования.
13. Карточка профессии "Электромонтер по ремонту вторичной коммутации и связи ":
Код группы:
7413-2
Код наименования занятия:
7413-2-024
Наименование профессии:
Электромонтер по ремонту вторичной коммутации и связи
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 9. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149. " Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 9)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2021 года № 22707.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Электрооборудование (по видам и отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Без предъявления требований к стажу работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
7412-1-001 - Электромонтер (общий профиль)
7412-1-002 - Электромонтер по обслуживанию электрооборудования
Основная цель деятельности:
Обеспечение надежности, безопасности и эффективности работы системы вторичной коммутации в электроустановках
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Эксплуатация и ремонт вторичной коммутации и связи
2. Сборка и разборка вторичной коммутации и связи
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Эксплуатация и ремонт вторичной коммутации и связи
Навык 1:
Выявление причин повреждения вторичной коммутации и связи
Умения:
4-й разряд
1. Выполнять работы средней сложности по ремонту и техническому обслуживанию оборудования волоконно-оптических линий связи и высокочастотной связи;
2. Выполнять работы средней сложности по ремонту и техническому обслуживанию уплотнения и телеавтоматики; релейных коммутаторов;

3. Екінші реттік коммутация тізбектерін тексеру үшін Бақылау-өлшеу құралдарын қолдану;
4. Релелік қорғаныс параметрлерін реттеу;
5. Қайталама тізбектердің элементтерін техникалық нормаларға сәйкестігіне сынау жүргізу;
6. Екінші реттік коммутация схемаларында қосылыстар мен байланыс топтарын тексеру.
7. Аспаптардың көрсеткіштерін талдау және ақауларды анықтау;
8. Техникалық сызбалармен және электр сызбаларымен жұмыс істеу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Дербестік және жауапкершілік
Ойлау икемділігі
Тез шешім қабылдай білу
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Жұмыс процестерін бақылау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1) ГОСТ 17703-72 электрлік коммутациялық аппараттар. Негізгі ұғымдар. Терминдер мен анықтамалар 2) ГОСТ 19880-74 Электротехника. Негізгі ұғымдар. Терминдер мен анықтамалар 3) ГОСТ 19431-84 Энергетика және электрлендіру. Терминдер мен анықтамалар
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Жөндеу жөніндегі электромонтер;
13. Кәсіптің карточкасы "Қайталма коммутация және байланысты жөндеуші электромонтер ":
Топтың коды:
7413-2
Қызмет атауының коды:
7413-2-024
Кәсіптің атауы:
Қайталма коммутация және байланысты жөндеуші электромонтер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
9-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (9-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 11 мамырда № 22707 болып тіркелді.
Электр жабдықтарының орамдарын және оқшаулағышын жөндеу жөніндегі электромонтер 2-7 разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Электр жабдықтары (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7412-1-001 - Электромонтер (жалпы бейін)
7412-1-002 - Электр жабдығына қызмет көрсету жөнінде электромонтер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Электр қондырғыларында екінші коммутация жүйелер жұмысының беріктігін, қауіпсіздігін және тиімділігін қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Қайталама коммутация мен байланысты пайдалану және жөндеу
2. Қайталама коммутация мен байланысты құрастыру және бөлшектеу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Қайталама коммутация мен байланысты пайдалану және жөндеу
Дағды 1:
қайталама коммутация мен байланыстың зақымдану себептерін анықтау
Машықтар:
4-разряд
1. Жабдықтарды жөндеу және техникалық қызмет көрсету бойынша күрделілігі орташа жұмыстарды орындау талшықты-оптикалық байланыс және жоғары жиілікті байланыс желілері;
2. Тығыздағыштарды жөндеу және техникалық қызмет көрсету бойынша орташа күрделі телеавтоматика релелік коммутаторларжұмыстарды орындау;

3. Выполнять работы средней сложности по ремонту и техническому обслуживанию простого штативного оборудования кабельных цепей;
4. Выполнять работы средней сложности по ремонту и техническому обслуживанию каналов телеавтоматики;
5. Ремонтировать и регулирование реле средней сложности.
5-й разряд
1. Ремонтировать и техническое обслуживание оборудования волоконно-оптических линий связи и высокочастотной связи;
2. Ремонтировать и техническое обслуживание телеавтоматики;
3. Ремонтировать и техническое обслуживание самопишущих и электронно-регистрирующих приборов сложного питающего оборудования кабельных цепей;
4. Составлять дефектные ведомости на средства измерений, аппаратуру релейной защиты и автоматики;
5. Работать по монтажу и модернизации сложных релейных защит и модернизации электротехнического оборудования;
6. Проверять и ремонтировать контактно-релейной аппаратуры.
Знания:
4-й разряд
1. Основы полупроводниковой техники в пределах выполняемой работы;
2. Виды повреждений в электротехнических установках; условия селективности действия защитных устройств;
3. Режимы работы аккумуляторных батарей;
4. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требований пожарной безопасности.
5-й разряд
1. Технические характеристики обслуживаемого оборудования;
2. Технические характеристики обслуживаемого оборудования;
3. Принцип действия и характеристики максимально-токовой отсечки, максимально направленной защиты и дифференциальной защиты;
4. Назначение и виды высокочастотных защит;
5. Основы электроники, физики, механики и радиотехники;
6. Режимы работы аккумуляторных батарей.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Оперативное восстановление вторичной коммутации и связи
Умения:
4-й разряд
1. Выявлять причины сбоев и повреждений в системах вторичной коммутации и связи;
2. Выполнять ремонтные работы по устранению неисправностей вторичной коммутации;
3. Обеспечивать замену и восстановление кабельных линий, соединительных коробок, контакторов, реле и других элементов системы;
4. Настраивать и регулировать коммутационные и связные устройства после ремонта.
5-й разряд
1. Определять неисправности в цепях вторичной коммутации и связи;
2. Производить монтаж, демонтаж и замену элементов вторичной коммутации;
3. Применять измерительные приборы для проверки работоспособности оборудования связи;
4. Настраивать и регулировать параметры систем связи и вторичной коммутации;

3. Қарапайым штативті жабдықты кабельдік тізбектерді жөндеу және техникалық қызмет көрсету бойынша орташа күрделі жұмыстарды орындау;
4. Телеавтоматика арналарын жөндеу және техникалық қызмет көрсету бойынша күрделілігі орташа жұмыстарды орындау;
5. Орташа күрделі релені жөндеу және реттеу.
5-разряд
1. Талшықты-оптикалық байланыс желілері жабдықтарын жөндеу және техникалық қызмет көрсету және жоғары жиілікті байланысты жүргізу;
2. Телеавтоматиканы жөндеу және техникалық қызмет көрсету;
3. Өзін-өзі жазатын және электронды тіркейтін аспаптарғакүрделі қоректендіру жабдықтары кабельдік тізбектер техникалық қызмет көрсету және жөндеу;
4. Өлшеу құралдарына, релелік қорғау және автоматика аппаратурасына ақаулы ведомостар жасау;
5. Күрделі релелік қорғаныстарды монтаждау және жаңғырту және электротехникалық жабдықтарды жаңғырту бойынша жұмыс істеу;
6. Байланыс-релелік аппаратураны тексеру және жөндеу.
Білімдер:
4-ші разряд
1. Орындалатын жұмыс шегінде жартылай өткізгіш техниканың негіздері;
2. Электротехникалық қондырғылардағы зақымдану түрлері; қорғаныс құрылғыларының селективтілік шарттары;
3. Қайта зарядталатын батареялардың жұмыс режимдері;
4. Ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптарының тәртібі.
5-ші разряд
1. Қызмет көрсетілетін жабдықтың техникалық сипаттамалары;
2. Қызмет көрсетілетін жабдықтың техникалық сипаттамалары;
3. Максималды токты кесудің, максималды бағытталған қорғаудың және дифференциалды қорғаудың жұмыс принципі мен сипаттамалары;
4. Жоғары жиілікті қорғаудың мақсаты мен түрлері;
5. Электроника, физика, механика және Радиотехника негіздері;
6. Қайта зарядталатын батареялардың жұмыс режимдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
қайталама коммутация мен байланысты жедел қалпына келтіру
Машықтар:
4-ші разряд
1. Қайталама коммутация және байланыс жүйелеріндегі ақаулар мен зақымдардың себептерін анықтаңыз;
2. Қайталама коммутацияның ақауларын жою бойынша жөндеу жұмыстарын жүргізу;
3. Кабель желілерін, байланыстырушы қораптарды, контакторларды, релелерді және жүйенің басқа элементтерін ауыстыруды және қалпына келтіруді қамтамасыз ету;
4. Жөндеуден кейін коммутация және байланыс құрылғыларын реттеу және жүргізу.
5-ші разряд
1. Қайталама коммутация мен байланысты тізбектеріндегі ақауларды анықтаңыз;
2. Қайталама коммутация элементтерін монтаждауды, бөлшектеуді және ауыстыруды жүргізу;
3. Байланыс жабдықтарының жұмысын тексеру үшін өлшеу құралдарын қолданыңыз;
4. Байланыс және қайталама коммутация жүйелерінің параметрлерін реттеңіз және реттеңіз;

5. Восстанавливать работу оборудования связи в аварийных ситуациях;
6. Анализировать схемы коммутации для поиска и устранения дефектов;
7. Осуществлять оперативные переключения и резервирование линий связи;
8. Диагностировать состояние контактных соединений и кабельных линий;
9. Оформлять техническую документацию и отчеты о выполненных работах.
Знания:
4-й разряд
1. Принципы работы электрических цепей, коммутационных устройств, релейной защиты и автоматизации;
2. Типы и особенности оборудования, используемого в системах вторичной коммутации и связи;
3. Символы и обозначения, применяемые в схемах вторичной коммутации;
4.Методика профилактического обслуживания систем коммутации и связи.
5-й разряд
1. Принципы работы и устройства систем вторичной коммутации и связи;
2. Нормативные требования и стандарты в области монтажа и эксплуатации систем связи;
3. Методы диагностики и поиска неисправностей в цепях вторичной коммутации;
4. Типы и характеристики оборудования, применяемого в системах связи (реле, автоматы, коммутаторы и другие);
5. Основы электротехники, электромонтажа и схемотехники.
6. Правила эксплуатации измерительных приборов (мегомметры, мультиметры, осциллографы) ;
7. Основы защиты и безопасности при работе с электрическим и коммутационным оборудованием;
8. Способы профилактики и планового обслуживания систем вторичной коммутации и связи.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Сборка и разборка вторичной коммутации и связи
Навык 1:
выполнение работ по сборке и разборке вторичной коммутации и связи
Умения:
4-й разряд
1. Проводить электрические проверки диспетчерского оборудования и аппаратуры вторичной коммутации;
2. Работать по техническому обслуживанию и ремонту комплектных испытательных устройств для проверки защиты и схем телеавтоматики, устройств электромагнитной и электромеханической блокировки, выполнение работ по проверке и сборке панелей релейной защиты средней сложности по принципиальным монтажным схемам;
3. Проводить электрические проверки диспетчерского оборудования и аппаратуры вторичной коммутации;
4. Работать по техническому обслуживанию и ремонту комплектных испытательных устройств для проверки защиты и схем телеавтоматики, устройств электромагнитной и электромеханической блокировки, выполнение работ по проверке и сборке панелей релейной защиты средней сложности по принципиальным монтажным схемам.
5-й разряд
1. Проводить испытания измерительных трансформаторов, приводов масляных выключателей и испытание изоляции вторичной коммутации;
2. Проверять и снимать характеристики релейных защит генераторов, трансформаторов, кабельных и воздушных линий электропередачи;

5. Төтенше жағдайларда байланыс жабдықтарының жұмысын қалпына келтіру;
6. Ақаулықтарды жою және жою үшін коммутация схемаларын талдаңыз;
7. Байланыс желілерін жедел ауыстырып қосуды және резервтеуді жүзеге асыру;
8. Байланыс қосылымдары мен кабель желілерінің күйін диагностикалау;
9. Техникалық құжаттаманы және орындалған жұмыстар туралы есептерді ресімдеу.
Білімдер:
4-ші разряд
1. Электр тізбектері, коммутация құрылғылары, релелік қорғаныс және автоматтандыру принциптері;
2. Қайталама коммутация және байланыс жүйелерінде қолданылатын жабдықтың түрлері мен ерекшеліктерін білу;
3. Екінші реттік коммутация схемаларында қолданылатын таңбалар мен белгілерді білу;
4. Коммутация және байланыс жүйелеріне профилактикалық қызмет көрсету әдістемесі.
5-ші разряд
1. Қайталама коммутация мен байланыс жүйелерінің жұмыс принциптері мен құрылғылары;
2. Байланыс жүйелерін орнату және пайдалану саласындағы нормативтік талаптар мен стандарттар;
3. Қайталама коммутация тізбектеріндегі ақауларды диагностикалау және іздеу әдістері;
4. Байланыс жүйелерінде қолданылатын жабдықтың түрлері мен сипаттамалары (реле, автоматтар, коммутаторлар және т.б.) ;
5. Электротехника, электрмонтаж және схемотехника негіздері.
6. Өлшеу аспаптарын пайдалану ережесі (мегомметрлер, мультиметрлер, осциллографтар) ;
7. Электр және коммутациялық жабдықпен жұмыс істеу кезінде қорғау және қауіпсіздік негіздері;
8. Қайталама коммутация және байланыс жүйелерінің алдын алу және жоспарлы қызмет көрсету әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Қайталама коммутация мен байланысты құрастыру және бөлшектеу
Дағды 1:
Қайталама коммутация мен байланысты құрастыру және бөлшектеу бойынша жұмыстарды орындау
Машықтар:
4-ші разряд
1. Диспетчерлік жабдықтар мен қайталама коммутация аппаратурасына электрлік тексерулер жүргізу;
2. Телеавтоматиканың қорғанысы мен схемаларын, электромагниттік және электромеханикалық блоктау құрылғыларын тексеруге арналған жиынтық сынақ құрылғыларына техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмыс істеу, қағидатты монтаждау схемалары бойынша күрделілігі орташа релелік қорғау панельдерін тексеру және құрастыру бойынша жұмыстарды орындау;
3. Диспетчерлік жабдықтар мен қайталама коммутация аппаратурасына электрлік тексерулер жүргізу;
4. Телеавтоматиканың қорғанысы мен схемаларын, электромагниттік және электромеханикалық блоктау құрылғыларын тексеруге арналған жиынтық сынақ құрылғыларына техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмыс істеу, принципті монтаждық схемалар бойынша күрделілігі орташа релелік қорғау панельдерін тексеру және құрастыру бойынша жұмыстарды орындау.
5-ші разряд
1. Өлшеу трансформаторларын, май ажыратқыштарының жетектерін сынауды және қайталама коммутацияның оқшаулауын сынауды жүргізу;
2.Генераторлардың, трансформаторлардың, кабельдік және әуе электр беру желілерінің релелік қорғаныстарының сипаттамаларын тексеру және алып тастау;

3. Выполнять сборку сложных испытательных схем для проверки и наладки схем автоматики и телеавтоматики;
4. Налаживать механизмы релейных защит;
5. Участвовать в работе по проверке устройств регулирования частоты и активной мощности, системы регулирования, возбуждения и напряжения под руководством инженера или мастера.
Знания:
4-й разряд
1. Принципиальные схемы управления и сигнализации выключателей с дистанционным приводом;
2. Классификацию трансформаторов напряжения по допустимой погрешности;
3. Принцип передачи и приема информации по линиям электропередачи, по многоканальным системам;
4. Инструкцию аппаратуры для проверки защиты;
5. Принцип действия систем регулирования активной мощности, напряжения, возбуждения;
6. Режимы работы аккумуляторных батарей.
5-й разряд
1. Принципиальные и монтажные схемы многоканальных высокочастотных систем уплотнения телеавтоматики и коммутаторов;
2. Принципиальные схемы защит; способы переключения устройств защиты с одного трансформатора напряжения на другой;
3. Основные способы выполнения защиты на переменном оперативном токе;
4. Расчету в пределах построения геометрических кривых при регулировании аппаратов релейной защиты;
5. Режимы работы аккумуляторных батарей.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Проведение диагностики и проверки работоспособности элементов вторичной коммутации и связи
Умения:
4-й разряд
1. Диагностировать и тестировать элементы вторичной коммутации;
2. Проводить проверку состояния коммутационных устройств, распределительных панелей, реле, контакторов и автоматов;
3. Осуществлять измерение электрических параметров (напряжение, ток, сопротивление) с использованием измерительных приборов (мультиметры, мегомметры и т.д.);
4. Выявлять и устранять неисправности в схемах вторичной коммутации;
5. Тестировать цепи сигнализации, контроля и управления;
6. Ремонтировать и налаживать работу оборудования;
7. Проводить разборку и монтаж элементов коммутационной и сигнальной аппаратуры;
8. Производить замену или ремонт неисправных частей схемы (проводов, соединительных элементов, клеммов и т.д.);
9. Настраивать работу устройств после ремонта, контролировать их корректное функционирование;
10. Оформлять акты проверки, журналов ремонта и диагностики.
5-й разряд
1. Проводить диагностику элементов вторичной коммутации и связи с использованием приборов и оборудования;
2. Осуществлять проверку работоспособности реле, автоматов, защитных устройств, схем сигнализации и блокировки;
3. Определять и устранять неисправности в схемах вторичной коммутации и связи;

3. Автоматика және телеавтоматика схемаларын тексеру және баптау үшін күрделі сынақ схемаларын құрастыруды орындау;
4. Релелік қорғаныс механизмдерін құру;
5. Инженердің немесе шебердің басшылығымен жиілікті және белсенді қуатты реттеу құрылғыларын, реттеу, қоздыру және кернеу жүйелерін тексеру жұмыстарына қатысу.
Білімдер:
4-ші разряд
1.Қашықтан басқарылатын ажыратқыштарды басқару және дабыл схемалары;
2. Кернеу трансформаторларын рұқсат етілген қателік бойынша жіктеу;
3. Электр беру желілері, көп арналы жүйелер бойынша ақпаратты беру және қабылдау принципі;
4. Қорғауды тексеруге арналған аппаратура;
5. Белсенді қуатты, кернеуді, қозуды реттеу жүйелерінің жұмыс принципі;
6. Қайта зарядталатын батареялардың жұмыс режимдері.
5-ші разряд
1. Көп арналы жоғары жиілікті тығыздау жүйелерінің телеавтоматиканың және коммутаторлардың схемалық және монтаждық схемалары;
2. Қорғаудың схемалық схемалары; қорғаныс құрылғыларын бір кернеу трансформаторынан екіншісіне ауыстыру әдістері;
3. Айнымалы токта қорғауды орындаудың негізгі әдістері;
4. Релелік қорғау аппараттарын реттеу кезінде геометриялық қисықтардың құрылысы шегінде есептеу;
5. Қайта зарядталатын батареялардың жұмыс режимдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Қайталама коммутация және байланыс элементтерінің жұмыс қабілеттілігін диагностикалау және тексеру жүргізу
Машықтар:
4-ші разряд
1. Екінші реттік коммутация элементтерін диагностикалау және тексеру;
2. Коммутациялық құрылғылардың, тарату панельдерінің, релелердің, контакторлар мен автоматтардың жай-күйін тексеруді жүргізу;
3. Өлшеу аспаптарын (мультиметрлер, мегомметрлер және т. б.) пайдалана отырып, электр параметрлерін (кернеу, ток, кедергі)өлшеуді жүзеге асыру;
4. Екінші реттік коммутация тізбектеріндегі ақауларды анықтау және жою;
5. Дабыл, бақылау және басқару тізбектерін тексеріңіз;
6. Жабдықтың жұмысын жөндеу және ретке келтіру;
7. Коммутациялық және сигналдық аппаратураның элементтерін бөлшектеу және монтаждау;
8. Схеманың ақаулы бөліктерін (сымдар, қосқыш элементтер, терминалдар және т. б.) ауыстыруды немесе жөндеуді жүргізу;
9. Жөндеуден кейін құрылғылардың жұмысын реттеңіз, олардың дұрыс жұмыс істеуін бақылаңыз;
10. Тексеру актілерін, жөндеу және диагностика журналдарын ресімдеу.
5-ші разряд
1. Аспаптар мен жабдықтарды пайдалана отырып, қайталама коммутация және байланыс элементтерін диагностикалауды жүргізу;
2. Реленің, автоматтардың, қорғаныс құрылғыларының, дабыл және құлыптау схемаларының жұмыс қабілеттілігін тексеруді жүзеге асыру;
3. Қайталама реттік коммутация және байланыс схемаларындағы ақауларды анықтау және жою;

4. Тестировать оборудование на соответствие техническим характеристикам и требованиям нормативных документов;
5. Проводить регулировку и настройку элементов вторичной коммутации и связи для обеспечения их корректной работы.
Знания:
4 -й разряд
1. Основы электротехники;
2. Виды электрических токов и напряжений, их влияние на работу оборудования вторичной коммутации;
3. Элементы схем вторичной коммутации и связи;
4. Конструкции и принципы работы реле, контакторов, переключателей, датчиков и другого оборудования;
5. Знание специфики работы с цепями сигнализации, блокировок и автоматического управления;
6. Методы защиты от поражения электрическим током (заземление, изоляция, установка предохранителей);
7. Методы диагностики и проверки оборудования;
8. Технологии поиска неисправностей с помощью тестеров, диагностических стендов и другой контрольно- измерительной аппаратуры;
9. Способы устранения типовых неполадок в системах вторичной коммутации и связи.
5-й разряд
1. Схемы вторичной коммутации и способы их монтажа, подключения и диагностики;
2. Технические характеристики и принципы работы элементов связи и релейной защиты;
3. Методы проверки и тестирования электрических цепей и устройств на наличие неисправностей;
4. Нормативные документы и правила, регулирующие работу вторичной коммутации и средств связи;
5. Правила охраны труда и техники безопасности при работе с оборудованием вторичной коммутации и связи.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Самостоятельность и ответственность
Умение быстро принимать решения
Способность к обучению и самообучению
Контроль рабочих процессов
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1) ГОСТ 17703-72 Аппараты электрические коммутационные. Основные понятия. Термины и определения 2) ГОСТ 19880-74 Электротехника. Основные понятия. Термины и определения 3) ГОСТ 19431-84 Энергетика и электрификация. Термины и определения
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
электромонтер по ремонту;
14. Карточка профессии "Электромонтер по ремонту вторичной коммутации и связи ":
Код группы:
7413-2
Код наименования занятия:
7413-2-024
Наименование профессии:
Электромонтер по ремонту вторичной коммутации и связи
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 9. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149. " Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 9)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2021 года № 22707.
электромонтер по ремонту вторичной коммутации и связи
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Электрооборудование (по видам и отраслям)
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
практический опыт от 6 месяцев
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:

4. Жабдықтың техникалық сипаттамаларға және нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкестігін тексеру;
5. Олардың дұрыс жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін екінші реттік коммутация және байланыс элементтерін реттеңіз және реттеңіз.
Білімдер:
4-ші разряд
1. Электротехника негіздері;
2. Электр тогы мен кернеудің түрлері, олардың қайталама коммутация жабдықтарының жұмысына әсері;
3. Екінші реттік коммутация және байланыс схемаларының элементтері;
4. Реле, контакторлар, қосқыштар, датчиктер және басқа жабдықтардың конструкциялары мен жұмыс принциптері;
5. Дабыл, құлыптау және автоматты басқару тізбектерімен жұмыс істеу ерекшеліктерін білу;
6. Электр тогының соғуынан қорғау әдістері (жерге қосу, оқшаулау, сақтандырғыштарды орнату);
7. Жабдықты диагностикалау және тексеру әдістері;
8. Тестерлердің, диагностикалық стендтердің және басқа да бақылау-өлшеу аппаратурасының көмегімен ақауларды іздеу технологиялары;
9. Екінші реттік коммутация және байланыс жүйелеріндегі типтік ақауларды жою әдістері.
5-ші разряд
1. Қайталама коммутация схемалары және оларды орнату, қосу және диагностикалау әдістері;
2. Байланыс және релелік қорғау элементтерінің техникалық сипаттамалары мен жұмыс принциптері;
3. Электр тізбектері мен құрылғыларының ақаулықтарын тексеру және сынау әдістері;
4. Қайталама коммутация мен байланыс құралдарының жұмысын реттейтін нормативтік құжаттар мен ережелер;
5. Қайталама коммутация және байланыс жабдықтарымен жұмыс істеу кезінде еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Дербестік және жауапкершілік
Тез шешім қабылдай білу
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Жұмыс процестерін бақылау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
) ГОСТ 17703-72 электрлік коммутациялық аппараттар. Негізгі ұғымдар. Терминдер мен анықтамалар 2) ГОСТ 19880-74 Электротехника. Негізгі ұғымдар. Терминдер мен анықтамалар 3) ГОСТ 19431-84 Энергетика және электрлендіру. Терминдер мен анықтамалар
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
электр жабдықтарын жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электромонтер.
14. Кәсіптің карточкасы "Қайталма коммутация және байланысты жөндеуші электромонтер ":
Топтың коды:
7413-2
Қызмет атауының коды:
7413-2-024
Кәсіптің атауы:
Қайталма коммутация және байланысты жөндеуші электромонтер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
9-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (9-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 11 мамырда № 22707 болып тіркелді.
Қайталма коммутация және байланысты жөндеуші электромонтер 5-6-ші разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Электр жабдықтары (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
6 айдан бастап жұмыс тәжірибе
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

7412-1 - Электромонтеры (общий профиль)
7412-1-002 - Электромонтер по обслуживанию электрооборудования
Основная цель деятельности:
Обеспечение надежности, безопасности и эффективности работы системы вторичной коммутации в электроустановках
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Эксплуатация и ремонт вторичной коммутации и связи
2. Сборка и разборка вторичной коммутации и связи
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Эксплуатация и ремонт вторичной коммутации и связи
Навык 1:
выявление причин повреждения вторичной коммутации и связи
Умения:
6-й разряд
1. Выполнять особо сложные работы по техническому обслуживанию установленного нового и опытного оборудования с электрическим и механическим регулированием аппаратуры и настройкой;
2. Ремонтировать электронной аппаратуры, сложных защитных устройств автоматики и телемеханики, поверочной аппаратуры;
3. Обслуживать и ремонтировать комплектные устройства для проверки релейной защиты и автоматики;
4. Выполнять техническое обслуживание и ремонт средств передвижной ультракоротковолновой радиосвязи;
5. Выявлять дефекты, определять объемы и проводить работы по ремонту обмоток типа "монолит";
6. Выявлять дефекты, определять объемы и проведите работы по ремонту трансформаторов различного напряжения с непосредственным жидкостным и косвенным охлаждением обмоток;
7. Оформлять техническую документацию по результатам диагностики и проверки.
7-й разряд
Обладать умениями разряда 6 при выполнении работ по ремонту вторичной коммутации и связи на оборудовании напряжением свыше 500 киловольт.
Знания:
Для 6-го, 7-го разряда
1. Инструкции по наладке, ремонту, проверке и эксплуатации сложной аппаратуры релейной защиты и автоматики, цепей вторичной коммутации;
2. Принцип действия защит с высокочастотной блокировкой;
3. Режимы работы аккумуляторных батарей;
4. Последовательность операций при ремонте обмоток и изоляции; устройство и порядок сборки уникальных элементов электрических машин;
5. Методы испытания обмоток по электрическим параметрам и на гидроплотность;
6. Режимы работы аккумуляторных батарей;
7. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требований пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Оперативное восстановление вторичной коммутации и связи
Умения:
6-й разряд
1. Выполнять оперативную диагностику неисправностей в схемах вторичной коммутации;

7412-1 - Электр монтерлер (жалпы бейін)
7412-1-002 - Электр жабдығына қызмет көрсету жөнінде электромонтер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Электр қондырғыларында екінші коммутация жүйелер жұмысының беріктігін, қауіпсіздігін және тиімділігін қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Қайталама коммутация мен байланысты пайдалану және жөндеу
2. Қайталама коммутация мен байланысты құрастыру және бөлшектеу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Қайталама коммутация мен байланысты пайдалану және жөндеу
Дағды 1:
қайталама коммутация мен байланыстың зақымдану себептерін анықтау
Машықтар:
6-ші разряд
1. Аппаратураны электрлік және механикалық реттеумен және баптаумен орнатылған жаңа және тәжірибелі жабдыққа техникалық қызмет көрсету бойынша аса күрделі жұмыстарды орындау;
2. Электрондық аппаратураны, автоматика мен телемеханиканың күрделі қорғаныс құрылғыларын, тексеру аппаратурасын жөндеу;
3. Релелік қорғаныс пен автоматиканы тексеруге арналған жиынтық құрылғыларға қызмет көрсету және жөндеу;
4. Жылжымалы ультра қысқа толқынды радиобайланыс құралдарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын жүргізу;
5. Ақауларды анықтау, көлемін анықтау және "монолит" типті орамаларды жөндеу жұмыстарын жүргізу;
6. Ақауларды анықтаңыз, көлемін анықтаңыз және орамаларды тікелей сұйық және жанама салқындату арқылы әртүрлі кернеулі трансформаторларды жөндеу жұмыстарын жүргізіңіз;
7. Диагностика және тексеру нәтижелері бойынша техникалық құжаттаманы ресімдеу.
7- ші разряд
6-ші разряд машықтарына ие болу кернеуі 500 киловольттан жоғары жабдықта қайталама коммутация мен байланысты жөндеу бойынша жұмыстарды орындау кезінде.
Білімдер:
6-ші, 7- ші разряд
1. Релелік қорғаныс пен Автоматиканың күрделі аппаратурасын, қайталама коммутация тізбектерін баптау, жөндеу, тексеру және пайдалану жөніндегі нұсқаулықтар;
2. Жоғары жиілікті құлыптау қорғанысының жұмыс принципі;
3. Қайта зарядталатын батареялардың жұмыс режимдері;
4. Орамалар мен оқшаулауды жөндеу кезіндегі операциялардың реттілігі; электр машиналарының бірегей элементтерін құрастыру және құрастыру тәртібі;
5. Электр параметрлері және гидроплотенттілік бойынша орамаларды сынау әдістері;
6. Қайта зарядталатын батареялардың жұмыс режимдері;
7. Ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптарының тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
қайталама коммутация мен байланысты жедел қалпына келтіру
Машықтар:
6-ші разряд
1. Қайталама коммутация схемаларында ақаулықтарды жедел диагностикалау;

2. Проводить оперативное восстановление повреждҰнных участков вторичной коммутации и связи;
3.Использовать специализированное оборудование и инструменты для диагностики и ремонта вторичных цепей;
4. Осуществлять настройку и калибровку элементов систем связи и автоматизации;
5. Составлять схемы и инструкции для оперативного ремонта вторичных цепей связи;
6. Взаимодействовать с техническим персоналом для координации ремонтных работ и восстановления системы;
7. Выполнять диагностику и выявление неисправностей в системах вторичной коммутации и связи;
8. Производить оперативный ремонт и восстановление вторичных цепей коммутации;
9. Настраивать и корректировать работу релейной защиты и автоматики;
10. Выполнять монтаж, демонтаж и тестирование оборудования вторичной коммутации;
11. Устранять повреждения кабельных линий связи и коммутационных устройств;
12. Работать с измерительными приборами для проверки исправности цепей и устройств;
13. Осуществлять замену и модернизацию отдельных элементов вторичной коммутации;
14. Проводить профилактическое обслуживание оборудования для предотвращения сбоев в работе.
7-й разряд
Обладать умениями разряда 6 при выполнении работ по ремонту вторичной коммутации и связи на оборудовании напряжением свыше 500 киловольт.
Знания:
Для 6-го, 7-го разряда
1. Устройство и принципы работы схем вторичной коммутации и связи;
2. Методы диагностики неисправностей в схемах связи и автоматики;
3. Типы и характеристики используемых материалов, элементов и приборов для ремонта;
4. Правила эксплуатации и технического обслуживания систем вторичной коммутации и связи;
5. Электротехнические нормативы и требования безопасности при проведении ремонтных работ;
6. Устройство и принцип действия релейной защиты и автоматики;
Методы и средства диагностики и поиска неисправностей в системах вторичной коммутации;
7. Технологические схемы коммутации, работы сетей;
8. Особенности работы с измерительными приборами и оборудованием для диагностики;
9. Электротехнические стандарты и нормативы, касающиеся вторичных цепей и связи;
10. Технические требования и регламенты безопасности при выполнении ремонтных работ;
11. Методы быстрого восстановления работоспособности систем связи и вторичной коммутации;
12. Основные виды аварийных ситуаций и алгоритмы их устранения;
13. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требований пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Сборка и разборка вторичной коммутации и связи
Навык 1:
выполнение работ по сборке и разборке вторичной коммутации и связи
Умения:
6-й разряд

2. Зақымдалған қайталама коммутация және байланыс учаскелерін жедел қалпына келтіруді жүргізу;
3.Қайталама тізбектерді диагностикалау және жөндеу үшін арнайы жабдықтар мен құралдарды қолданыңыз;
4. Байланыс және автоматтандыру жүйелерінің элементтерін конфигурациялау және калибрлеу;
5. Қайталама байланыс тізбектерін жедел жөндеуге арналған схемалар мен нұсқаулықтар жасаңыз;
6. Жөндеу жұмыстарын үйлестіру және жүйені қалпына келтіру үшін техникалық қызметкерлермен өзара әрекеттесу;
7. Қайталама коммутация және байланыс жүйелеріндегі ақауларды диагностикалау және анықтау;
8. Коммутацияның қайталама тізбектерін жедел жөндеу және қалпына келтіру;
9. Релелік қорғаныс пен Автоматиканың жұмысын реттеңіз және реттеңіз; 10. Қайталама коммутация жабдығын монтаждауды, бөлшектеуді және тестілеуді орындау;
11. Кабельдік байланыс желілері мен коммутациялық құрылғылардың зақымдануын жою;
12. Тізбектер мен құрылғылардың дұрыстығын тексеру үшін өлшеу аспаптарымен жұмыс істеу;
13. Қайталама коммутацияның жекелеген элементтерін ауыстыруды және жаңғыртуды жүзеге асыру;
14. Ақаулардың алдын алу үшін жабдыққа профилактикалық қызмет көрсету.
7- ші разряд
6-ші разряд машықтарына ие болу кернеуі 500 киловольттан жоғары жабдықта қайталама коммутация мен байланысты жөндеу бойынша жұмыстарды орындау кезінде.
Білімдер:
6-ші, 7- ші разряд
1. Қайталама коммутация және байланыс схемаларының құрылымы мен жұмыс принциптері;
2. Байланыс және автоматика схемаларындағы ақауларды диагностикалау әдістері;
3. Қолданылатын материалдардың, элементтердің және жөндеу құралдарының түрлері мен сипаттамалары;
4. Қайталама коммутация және байланыс жүйелерін пайдалану және оларға техникалық қызмет көрсету қағидалары;
5. Жөндеу жұмыстарын жүргізу кезіндегі электротехникалық нормативтер мен қауіпсіздік талаптары;
6. Релелік қорғаныс және автоматика құрылғысы және жұмыс принципі; Қайталама коммутация жүйелеріндегі ақауларды диагностикалау және іздеу әдістері мен құралдары;
7. Коммутацияның технологиялық схемалары, желілер жұмысы;
8. Диагностикаға арналған өлшеу аспаптарымен және жабдықпен жұмыс істеу ерекшеліктері;
9. Қайталама тізбектер мен байланысқа қатысты Электротехникалық стандарттар мен нормативтер;
10. Жөндеу жұмыстарын орындау кезіндегі техникалық талаптар мен қауіпсіздік регламенттері;
11. Байланыс және қайталама коммутация жүйелерінің жұмысын тез қалпына келтіру әдістері;
12. Төтенше жағдайлардың негізгі түрлері және оларды жою алгоритмдері;
13. Ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптарының тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Қайталама коммутация мен байланысты құрастыру және бөлшектеу
Дағды 1:
Қайталама коммутация мен байланысты құрастыру және бөлшектеу бойынша жұмыстарды орындау
Машықтар:
6-ші разряд

1. Составлять монтажные схемы;
2. Проводить работы по монтажу, настройке системы уплотнения аппаратуры телеавтоматики;
3. Регулировать системы уплотнения аппаратуры телеавтоматики;
4. Проверять особо сложные релейные защиты и устройствы автоматики под руководством инженера или мастера;
5. Изготовливать по чертежам и расчетным запискам обмоток с изоляцией типа "монолит";
6. Проводить обмоточные и изолировочные работы при полной перемотке обмоток электрических машин с изоляцией типа "монолит" любого вида охлаждения, различной мощности и напряжения;
7. Проводить полную обмотку и соединение уникальных элементов электрических машин.
7-й разряд
Обладать умениями разряда 6 при выполнении работ по ремонту вторичной коммутации и связи на оборудовании напряжением свыше 500 киловольт.
Знания:
Для 6-го, 7-го разряда
1. Назначение и схемы блокировочных устройств;
2. Общие сведения о симметричных и несимметричных коротких замыканиях;
3. Сведения о расчете токов короткого замыкания;
4. Общие сведения о снятии и построении характеристик релейных защит и векторных диаграмм;
5. Режимы работы аккумуляторных батарей;
6. Конструкцию обмоток типа "монолит";
7. Свойства изоляционных материалов, применяемых для выполнения изоляции;
8. Признаки повреждений изоляции и обмоток и способы их устранения;
9. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требований пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Проведение диагностики и проверки работоспособности элементов вторичной коммутации и связи
Умения:
6-й разряд
1. Выполнять диагностику схем вторичной коммутации с использованием измерительных приборов;
2. Проверять исправность элементов релейной защиты, автоматики и телемеханики;
3. Проводить тестирование и настройку систем сигнализации и связи;
4. Выявлять и устранять неисправности в цепях вторичной коммутации и связи;
5. Контролировать правильность работы коммутационных аппаратов и устройств защиты;
6. Выполнять техническое обслуживание и регулировку оборудования вторичной коммутации и связи;
7. Оформлять техническую документацию по результатам диагностики и проверки;
8. Проверять целостность и работоспособность схем вторичной коммутации;
9. Проводить диагностику релейной защиты и автоматических устройств;
10. Настраивать и регулировать параметры вторичных цепей (ток, напряжение, сопротивление);
11. Выполнять электрические замеры (мультиметры, мегомметры, осциллографы и т.д.);

1. Орнату схемаларын жасаңыз;
2. Телеавтоматика аппаратурасын тығыздау жүйесін монтаждау, баптау жұмыстарын жүргізу;
3. Телеавтоматика аппаратурасын тығыздау жүйелерін реттеу;
4. Инженердің немесе шебердің басшылығымен ерекше күрделі релелік қорғаныс пен автоматика құрылғыларын тексеріңіз;
5. "Монолит" типті оқшаулағышы бар орамалардың сызбалары мен есептік жазбалары бойынша дайындау;
6. Салқындатудың кез келген түрінің, әртүрлі қуат пен кернеудің "монолит" типті оқшаулағышы бар электр машиналарының орамаларын толық орау кезінде орау және оқшаулау жұмыстарын жүргізу;
7. Электр машиналарының бірегей элементтерін толық орау және қосу.
7- ші разряд
6-ші разряд машықтарына ие болу кернеуі 500 киловольттан жоғары жабдықта қайталама коммутация мен байланысты жөндеу бойынша жұмыстарды орындау кезінде.
Білімдер:
6-ші, 7- ші разряд
1. Блоктау құрылғыларының мақсаты мен схемалары;
2. Симметриялық және асимметриялық қысқа тұйықталулар туралы жалпы мәліметтер;
3. Қысқа тұйықталу токтарын есептеу туралы мәліметтер;
4. Релелік қорғаныстар мен векторлық диаграммалардың сипаттамаларын алу және құру туралы жалпы мәліметтер;
5. Қайта зарядталатын батареялардың жұмыс режимдері;
6. "Монолит" типті орамалардың дизайны;
7. Оқшаулауды орындау үшін қолданылатын оқшаулағыш материалдардың қасиеттері;
8. Оқшаулау мен орамалардың зақымдану белгілері және оларды жою тәсілдері;
9. Ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптарының тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Қайталама коммутация және байланыс элементтерінің жұмыс қабілеттілігін диагностикалау және тексеру жүргізу
Машықтар:
6-ші разряд
1. Өлшеу құралдарын қолдана отырып, қайталама коммутация схемаларын диагностикалауды орындау;
2. Релелік қорғаныс, автоматика және телемеханика элементтерінің жарамдылығын тексеру;
3. Дабыл және байланыс жүйелерін тестілеу және баптау;
4. Қайталама реттік коммутация және байланыс тізбектеріндегі ақауларды анықтау және жою;
5. Коммутациялық аппараттар мен қорғау құрылғыларының дұрыс жұмыс істеуін бақылау;
6. Қайталама реттік коммутация және байланыс жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және реттеу;
7. Диагностика және тексеру нәтижелері бойынша техникалық құжаттаманы ресімдеу;
8. Қайталама реттік коммутация тізбектерінің тұтастығы мен өнімділігін тексеріңіз;
9. Релелік қорғаныс және автоматты құрылғылардың диагностикасын жүргізу;
10. Қайталама тізбектердің параметрлерін (ток, кернеу, қарсылық)реттеңіз және реттеңіз;
11. Электрлік өлшеулерді орындау (мультиметрлер, мегомметрлер, осциллографтар және т. б.);

12. Тестировать функциональность схем связи и управления;
13. Анализировать неисправности и устранять их в релейных и коммутационных устройствах;
14. Проводить ревизию, замену и ремонт отдельных элементов вторичной коммутации (реле, контакторы, выключатели).
7-й разряд
Обладать умениями разряда 6 при выполнении работ по ремонту вторичной коммутации и связи на оборудовании напряжением свыше 500 киловольт
Знания:
Для 6-го, 7-го разряда
1. Принципы работы схем вторичной коммутации и связи в энергетических установках;
2. Конструкцию и особенности работы релейных схем, аппаратов защиты, автоматики и телемеханики;
3. Методы диагностики и измерения параметров электрических цепей вторичной коммутации;
4. Типовые схемы и системы сигнализации, телемеханики, блокировки и дистанционного управления;
5. Правила эксплуатации и технического обслуживания оборудования вторичной коммутации;
6. Нормативные требования и стандарты по безопасности при работе с системами вторичной коммутации и связи;
7. Методы поиска и устранения неисправностей в системах релейной защиты и автоматики.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Самостоятельность и ответственность
Способность к обучению и самообучению
Контроль рабочих процессов
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1) ГОСТ 17703-72 Аппараты электрические коммутационные. Основные понятия. Термины и определения 2) ГОСТ 19880-74 Электротехника. Основные понятия. Термины и определения 3) ГОСТ 19431-84 Энергетика и электрификация. Термины и определения
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования.
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
16. Наименование государственного органа:
Министерство энергетики Республики Казахстан
Исполнитель: Асылканов С.,
+7 (717) 278 97 65, s.assylkanov@energo.gov.kz
17. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
ОЮЛ "Казахстанская Электроэнергетическая Ассоциация
Руководитель проекта: Тунгушбаева Л.М.
E-mail: l.tungushbayeva@kea.kz
Номер телефона: +7 (777) 310 61 78
Исполнители: Тунгушбаева Л.М.
+7 (777) 310 61 78, l.tungushbayeva@kea.kz
18. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: Протокол заседания Отраслевого совета по профессиональным квалификациям сфере электроэнергетики и теплоэнергетики от 14 марта 2025 года № 3-2025. Протокол заседания Отраслевого совета по профессиональным квалификациям сфере электроэнергетики и теплоэнергетики от 27 июня 2025 года № 4-2025.

12. Байланыс және басқару схемаларының функционалдығын тексеріңіз;
13. Ақауларды талдаңыз және оларды релелік және коммутациялық құрылғыларда жойыңыз;
14. Қайталама коммутацияның жекелеген элементтерін (реле, контакторлар, ажыратқыштар)тексеруді, ауыстыруды және жөндеуді жүргізу.
7- ші разряд
6-ші разряд машықтарына ие болу кернеуі 500 киловольттан жоғары жабдықта қайталама коммутация мен байланысты жөндеу бойынша жұмыстарды орындау кезінде.
Білімдер:
Білімдер:
6-ші, 7- ші разряд
1. Энергетикалық қондырғылардағы қайталама коммутация және байланыс схемаларының жұмыс принциптері;
2. Релелік схемалардың, қорғаныс, автоматика және телемеханика аппараттарының құрылысы мен жұмыс ерекшеліктері;
3. Қайталама коммутацияның Электр тізбектерінің параметрлерін диагностикалау және өлшеу әдістері;
4. Дабыл, телемеханика, құлыптау және қашықтан басқарудың типтік схемалары мен жүйелері;
5. Қайталама коммутация жабдықтарын пайдалану және оларға техникалық қызмет көрсету қағидалары;
6. Қайталама коммутация және байланыс жүйелерімен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік жөніндегі нормативтік талаптар мен стандарттар;
7. Релелік қорғаныс және автоматика жүйелеріндегі ақауларды жою әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Дербестік және жауапкершілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Жұмыс процестерін бақылау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1) ГОСТ 17703-72 электрлік коммутациялық аппараттар. Негізгі ұғымдар. Терминдер мен анықтамалар 2) ГОСТ 19880-74 Электротехника. Негізгі ұғымдар. Терминдер мен анықтамалар 3) ГОСТ 19431-84 Энергетика және электрлендіру. Терминдер мен анықтамалар
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
электр жабдықтарын жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электромонтер.
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
16. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Энергетика министрлігі
Орындаушы: Асылканов С.
+7 (717) 278 97 65,
s.assylkanov@energo.gov.kz
17. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
ОЮЛ "Казахстанская Электроэнергетическая Ассоциация
Жоба жетекшісі: Тунгушбаева Л.М.
E-mail: l.tungushbayeva@kea.kz
Телефон нөмірі: +7 (777) 310 61 78
Орындаушылар: Тунгушбаева Л.М.,
+7 (777) 310 61 78,
l.tungushbayeva@kea.kz
18. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2025 жылғы

19. Национальный орган по профессиональным квалификациям: Заключение Национального органа по профессиональным квалификациям по итогам экспертизы проекта профессионального стандарта от 11 декабря 2024 года.
20. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": Экспертное заключение № 11095/19 от 16.09.2025 года.
21. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2025 года.
22. Дата ориентировочного пересмотра: 31.12.2028 года.
Приложение 7 к приказу
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 29 октября 2025 года № 416-н/қ
Профессиональный стандарт: "Диспетчерское и технологическое управление"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Диспетчерское и технологическое управление" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в энергетических организациях и на предприятиях.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) Технологическое управление – координация действий по изменению технологического режима работы или эксплуатационного состояния линий электропередачи, оборудования и устройств и (или) сами действия с использованием средств дистанционного управления или непосредственно на объектах электроэнергетики или энергопринимающих установках потребителей электрической энергии, исключая случаи, когда эти действия выполняются по диспетчерской команде или координируются оперативным персоналом.
2) Техническое обслуживание и ремонт (техническое обслуживание и ремонтное обеспечение) – комплекс операций по поддержанию работоспособности или исправности производственного оборудования (изделий, деталей) в процессе технической эксплуатации, хранения и транспортировки.
3) Производство и передача электрической энергии – процесс получения электроэнергии из источников перви чной энергии. Производство электричества происходит, с помощью генераторов на промышленных предприятиях, которые называются электростанциями. Технология передачи энергии от мест генерирования к местам потребления. Передача электроэнергии осуществляется посредством электрических сетей, в состав которых входят преобразователи, линии электропередачи и распределительные устройства.

19. 14 наурыздағы электрэнергетикасы және жылу энергетикасы саласының кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңесі отырысының №3-2025 Хаттамасы.
20. 2025 жылғы 27 маусымдағы электрэнергетикасы және жылу энергетикасы саласының кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңесі отырысының
21. №4-2025 Хаттамасы.
22. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2024 жылғы
23. 11 желтоқсандағы кәсіптік стандарт жобасын сараптау қорытындысы бойынша кәсіптік біліктілік жөніндегі Ұлттық органның қорытындысы.
24. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2025 жылғы 16 қыркүйектегі № 11095/19 сараптамалық қорытындысы.
25. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: 1 нұсқа, 2025жыл.
26. Болжамды қайта қарау күні: 31.12.2028 жыл.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2025 жылғы 29 қазандағы
№ 416-н/қ бұйрығына
7-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Диспетчерлік және технологиялық басқару" 1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: "Диспетчерлік және технологиялық менеджмент" кәсіби стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес әзірленген. Білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда кадрларды даярлауға, кәсіптік біліктілікті тануға қойылатын талаптарды белгілейді, сондай-ақ білім беру ұйымдарының қызметкерлері мен түлектерінің және энергетикалық ұйымдар мен кәсіпорындардағы персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешеді.Осы кәсіби стандартта келесі терминдер мен анықтамалар қолданылады.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) Технологиялық басқару – технологиялық жұмыс режимін немесе электр беру желілерінің пайдалану жай-күйін өзгерту бойынша іс-қимылдарды үйлестіру және (немесе) қашықтан басқару құралдары қолданылатын немесе тікелей электр энергетикасы объектілеріндегі не электр энергиясын тұтынушылардың энергия қабылдайтын қондырғыларындағы іс-қимылдардың өздері. Бұл арада аталған іс-қимылдардың диспетчердің пәрменімен жасалатын немесе оперативтік персонал үйлестіретін жағдайлары есептелмейді.
2) Техникалық қызмет көрсету және жөндеу (техникалық қызмет көрсету және жөндеумен қамтамасыз ету) – техникалық пайдалану, сақтау және тасымалдау барысында өндірістік құрал-жабдықтардың (бұйымдардың, бөлшектердің) жұмыс қабілеттілігін немесе ақаусыздығын сақтап тұру бойынша операциялар кешені.
3) Электр энергиясын шығару және беру – бастапқы энергия көздерінен электр энергиясын алу үдерісі. Электр энергиясы электр станциялары деп аталатын өнеркәсіптік кәсіпорындарда генераторлардың көмегімен шығарылады. Энергияны шығатын жерінен тұтынатын жерлеріне дейін жеткізу технологиясы. Электр энергиясы түрлендіргіштерден, электр жеткізу желілерінен және тарату құрылғысынан құралатын электр желілері арқылы беріледі.

4) Диспетчерское управление энергосистемой – централизованное оперативное управление работой энергосистемы, осуществляемое диспетчерской службой.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) НКЗ – Национальный классификатор занятий
2) НСК – Национальная система квалификаций
3) ОРК – Отраслевая рамка квалификаций
4) ЕТКС – Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих
5) ОКЭД – Общий классификатор видов экономической деятельности
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Диспетчерское и технологическое управление
5. Код профессионального стандарта: D35121018
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
D Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом
35 Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом
35.1 Производство, передача и распределение электроэнергии
35.12 Передача электроэнергии
35.12.1 Передача электроэнергии
D Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом
35 Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом
35.1 Производство, передача и распределение электроэнергии
35.13 Распределение электроэнергии
35.13.0 Распределение электроэнергии
7. Краткое описание профессионального стандарта: Предназначен для решения задач контроля и управления режимами функционирования оборудования одного или нескольких объектов (систем). Обеспечивает непрерывность работы объекта, предотвращает и помогает ликвидировать аварийные ситуации. Позволяет четко контролировать все процессы, происходящие на объекте, и принимать корректирующие меры практически в режиме реального времени.
8. Перечень карточек профессий:
2) Электромонтер диспетчерского оборудования и телеавтоматики - 1 уровень ОРК
4) Электромонтер диспетчерского оборудования и телеавтоматики - 2 уровень ОРК
5) Электромонтер диспетчерского оборудования и телеавтоматики - 3 уровень ОРК
Глава 3. Карточки профессий
10. Карточка профессии "Электромонтер диспетчерского оборудования и телеавтоматики":
Код группы:
7421-2
Код наименования занятия:
7421-2-004
Наименование профессии:
Электромонтер диспетчерского оборудования и телеавтоматики
Уровень квалификации по ОРК:
1
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 1. Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 364 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 1)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 сентября 2023 года № 33389.

4) Энергетикалық жүйені диспетчерлік басқару – диспетчерлік қызмет жүзеге асыратын энергетикалық жүйені орталықтандырылған жедел басқару.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) ҰКС – Ұлттық кәсіптер сыныптауышы
2) ҰБЖ – Ұлттық біліктілік жүйесі
3) СБШ – Салалық біліктілік шеңберлері
4) БТБА – Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы
5) ЭҚЖЖ – Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Диспетчерлік және технологиялық басқару
5. Кәсіптік стандарттың коды: D35121018
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
D Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен жабдықтау
35 Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен қамтамасыз ету
35.1 Электр энергиясын өндіру, беру және бөлу
35.12 Электр энергиясын беру
35.12.1 Электр энергиясын беру
D Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен жабдықтау
35 Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен қамтамасыз ету
35.1 Электр энергиясын өндіру, беру және бөлу
35.13 Электр энергиясын бөлу
35.13.0 Электр энергиясын бөлу
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Бір немесе бірнеше объектілердің (жүйелердің) жабдықтарының жұмыс істеу режимдерін бақылау және басқару міндеттерін шешуге арналған. Объектінің үздіксіз жұмыс істейін қамтамасыз етеді, апаттық жағдайларды болдырмайды және оларды жоюға көмектеседі. Объектіде орын алып жатқан барлық үдерістерді анық бақылауға және түзету шараларын іс жүзінде шынайы уақыт режимінде қабылдауға мүмкіндік береді.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
2) Диспетчерлік жабдықтар және телеавтоматика жөніндегі электромонтер - 1 СБШ-нің деңгейі
4) Диспетчерлік жабдықтар мен телеавтоматика электромонтері - 2 СБШ-нің деңгейі
5) Диспетчерлік жабдықтар мен телеавтоматика электромонтері - 3 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
10. Кәсіптің карточкасы "Диспетчерлік жабдықтар және телеавтоматика жөніндегі электромонтер":
Топтың коды:
7421-2
Қызмет атауының коды:
7421-2-004
Кәсіптің атауы:
Диспетчерлік жабдықтар және телеавтоматика жөніндегі электромонтер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
1
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
1-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (1-шығарылым) бекіту туралы" 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 364 Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 7 қыркүйекте № 33389 болып тіркелді.

Параграф 95-100, Электромонтер диспетчерского оборудования и телеавтоматики, 1-6 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
начальное образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Без предъявления требований к опыту работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
7412-1-001 - Электромонтер (общий профиль)
Основная цель деятельности:
Осуществление эксплуатации диспетчерского оборудования для обеспечения надежной и бесперебойной работы энергопроизводящих, энергоснабжающих и энергопередающих организации.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Эксплуатационно-техническое обслуживание диспетчерского оборудования и аппаратуры
2. Ремонт диспетчерского оборудования и аппаратуры
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Эксплуатационно-техническое обслуживание диспетчерского оборудования и аппаратуры
Навык 1:
Проведение диагностики и проверки оборудования и аппаратуры
Умения:
1-ый разряд
1. Выполнять простые вспомогательные работы по замене деталей диспетчерского оборудования и аппаратуры;
2. Проверять наличие напряжения при помощи контрольной машины или вольтметра;
3. Снимать джут с кабеля;
4. Заготавливать железные скобы и болты;
5. Выполнять слесарную обработку несложных деталей под размер после отливки;
6. Сортировать и разборать изделия и материалы по внешнему виду;
7. Упаковывать электроизмерительные приборы и аппаратуру для перевозки и их транспортировка;
8. Маркировать и окрашивать поверхности готовыми красками без термической обработки;
9. Проводить антикоррозионное смазывание деталей.
2-ой разряд
1. Выполнять эксплуатационно-техническое обслуживание;
2. Разбирать и собирать диспетчерского оборудования и аппаратуры телеавтоматики;
3. Установливать на щитах приборов с подключением их для проверки;
4. Чистить контакты и контактные поверхности.
Знания:
1-ый разряд
1. Правила выполнения несложных работ по ремонту и обслуживанию линейных и кабельных сооружений;
2. Конструкции и типы обслуживаемых кабелей, изоляционных материалов, обмоточных и монтажных проводов;
3. Правила технической эксплуатации электрических станций и сетей;
4. Правила устройства электроустановок;
5. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требований пожарной безопасности.
Знания:
2-ой разряд
1. Порядок выполнения несложных работ по ремонту и обслуживанию линейных и кабельных сооружений;
2. Конструкции и типы обслуживаемых кабелей, изоляционных материалов, обмоточных и монтажных проводов;
3. Назначение и условия применения наиболее распространенных универсальных и специальных приспособлений и контрольно-измерительных приборов средней сложности;

Параграф 95-100, Диспетчерлік жабдық және телеавтоматика электромонтері 1-6 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
бастауыш білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7412-1-001 - Электромонтер (жалпы бейін)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Энергия шығаратын, энергиямен жабдықтайтын және энергия беретін ұйымдардың сенімді және тоқтаусыз жұмысын қамтамасыз ету үшін диспетчерлік жабдықтарды пайдалануды жүзеге асыру.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Диспетчерлік жабдықтар мен аппаратураларға пайдалану-техникалық қызмет көрсету
2. Диспетчерлік жабдық пен аппаратураны жөндеу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Диспетчерлік жабдықтар мен аппаратураларға пайдалану-техникалық қызмет көрсету
Дағды 1:
Жабдықтар мен аппаратураларға диагностика және тексеру жүргізу
Машықтар:
1-ші разряд
1. Диспетчерлік жабдық пен аппаратураның бөлшектерін ауыстыру бойынша қарапайым қосалқы жұмыстарды орындау;
2. Бақылау машинасының немесе вольтметрдің көмегімен кернеудің болуын тексеріңіз;
3. Кабельден джутты алыңыз;
4. Темір қапсырмалар мен болттарды дайындаңыз;
5. Құюдан кейінгі өлшемге сәйкес қарапайым бөлшектерді слесарлық өңдеуді орындаңыз;
6. Өнімдер мен материалдарды сыртқы түріне қарай сұрыптау және бөлшектеу;
7. Тасымалдауға және тасымалдауға арналған электр өлшеу аспаптары мен аппаратурасын буып түю;
8. Беттерді термиялық өңдеусіз дайын бояулармен белгілеңіз және бояңыз;
9. Бөлшектерді коррозияға қарсы майлау.
2-ші разряд
1. Пайдалану-техникалық қызмет көрсетуді орындау;
2. Диспетчерлік жабдықтар мен телеавтоматика аппаратураларын бөлшектеу және жинау;
3. Аспаптардың қалқандарына оларды тексеру үшін қосу арқылы орнату;
4. Контактілер мен байланыс беттерін тазалаңыз.
Білімдер:
1-ші разряд
1. Желілік және кабельдік құрылыстарды жөндеу және оларға қызмет көрсету бойынша қарапайым жұмыстарды орындау қағидалары;
2. Қызмет көрсетілетін кабельдердің, оқшаулағыш материалдардың, орау және монтаждау сымдарының конструкциялары мен түрлері;
3. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидалары;
4. Электр қондырғыларын орнату ережелері;
5. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
2-ші разряд
1. Желілік және кабельдік құрылыстарды жөндеу және оларға қызмет көрсету бойынша қарапайым жұмыстарды орындау тәртібі;
2. Қызмет көрсетілетін кабельдердің, оқшаулағыш материалдардың, орау және монтаждау сымдарының конструкциялары мен түрлері;
3. Ең көп таралған әмбебап және арнайы құрылғыларды және күрделілігі орташа бақылау-өлшеу аспаптарын қолданудың мақсаты мен шарттары;

4. Приемы обработки черных и цветных металлов и изоляционных материалов;
5. Свойства пропиточных и покровных лаков и уплотняющих и смазочных материалов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Техническое обслуживание и настройка оборудования и аппаратуры
Умения:
1-ый разряд
1. Проводить работы по чистке зажимов на сборках;
2. Заменять сигнальные и осветительные лампы;
3. Пробивать отверствия в перегоролках и стенках;
4. Грунтовать и окрашивать панели и иные детали;
5. Изготавливать прокладки, скобы и шайбы.
2-ой разряд
1. Выполнять лужение и пайку твердыми и мягкими припоями;
2. Выполнять монтаж всех типов предохранителей на панелях;
3. Прокладывать, разделывать и сращивать контрольные кабели;
4. Настраивать панели и иные детали;
5. Настраивать простые электронные и электрические узлы аппаратуры;
6. Вести техническую документацию;
7. Применять справочные материалы.
Знания:
1-ый разряд
1. Элементарные сведения об электротехнике, телеавтоматике, диспетчерском оборудовании и аппаратуре;
2. Назначение и условия применения наиболее распространенных простых приспособлений и контрольно-измерительных приборов;
3. Наименование и назначение простой поверочной и измерительной аппаратуры;
4. Способы предохранения металлов от коррозии;
5. Общие сведения о свойствах стали, меди, латуни, алюминия, изоляционных материалах, обмоточных проводах, смазочных материалах;
6. Порядок обращения с масляными красками и растворителями;
7. Основные марки покровных лаков, красок и кабельных мастик.
2-ой разряд
1. Приемы обработки черных и цветных металлов и изоляционных материалов;
2. Свойства пропиточных и покровных лаков и уплотняющих и смазочных материалов;
3. Общие сведения о свойствах стали, меди, латуни, алюминия, изоляционных материалах, обмоточных проводах, смазочных материалах;
4. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Ремонт диспетчерского оборудования и аппаратуры
Навык 1:
Выявлять неисправности диспетчерского оборудования и аппаратуры
Умения:
1-ый разряд
1. Установливать на щитах приборов с подключением их для проверки под руководством электромонтера более высокой квалификации;
2. Проводить чистку контактов и контактных поверхностей;
3. Устранять неисправности диспетчерского оборудования и аппаратуры.
2-ой разряд

4. Қара және түсті металдар мен оқшаулағыш материалдарды өңдеу тәсілдері;
5. Сіңдіру және жабу лактары мен тығыздау және майлау материалдарының қасиеттері;
6. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жабдықтар мен аппаратураларға техникалық қызмет көрсету және баптау
Машықтар:
1-ші разряд
1. Жинақтарда қысқыштарды тазалау жұмыстарын жүргізу;
2. Ескерту және жарықтандыру шамдарын ауыстырыңыз;
3. Бөлімдер мен қабырғалардағы тесіктерді тесіңіз;
4. Панельдер мен басқа бөлшектерді бояңыз және бояңыз;
5. Тығыздағыштар, қапсырмалар мен шайбалар жасаңыз.
2-ші разряд
1. Қатты және жұмсақ Дәнекерлеумен қалайылау және дәнекерлеу;
2. Панельдерде сақтандырғыштардың барлық түрлерін орнатуды орындаңыз;
3. Басқару кабельдерін төсеу, кесу және біріктіру;
4. Панельдер мен басқа бөлшектерді теңшеңіз;
5. Аппаратураның қарапайым электрондық және электрлік тораптарын баптау;
6. Техникалық құжаттаманы жүргізу;
7. Анықтамалық материалдарды қолданыңыз.
Білімдер:
1-ші разряд
1. Электротехника, телеавтоматика, диспетчерлік жабдық және аппаратура туралы қарапайым мәліметтер;
2. Ең көп таралған қарапайым құрылғылар мен бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты мен қолдану шарттары;
3. Қарапайым тексеру және өлшеу аппаратурасының атауы мен мақсаты;
4. Металдарды коррозиядан қорғау әдістері;
5. Болат, мыс, жез, алюминий, оқшаулағыш материалдар, орау сымдары, майлау материалдарының қасиеттері туралы жалпы мәліметтер;
6. Майлы бояулармен және еріткіштермен жұмыс істеу тәртібі;
7. Жабын лактарының, бояулардың және кабельдік мастикалардың негізгі маркалары;
8. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
2-ші разряд
1. Қара және түсті металдар мен оқшаулағыш материалдарды өңдеу тәсілдері;
2. Сіңдіру және жабу лактары мен тығыздау және майлау материалдарының қасиеттері;
3. Болат, мыс, жез, алюминий, оқшаулағыш материалдар, орау сымдары, майлау материалдарының қасиеттері туралы жалпы мәліметтер;
4. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Диспетчерлік жабдық пен аппаратураны жөндеу
Дағды 1:
Диспетчерлік жабдық пен аппаратураның ақауларын анықтау
Машықтар:
1-ші разряд
1. Біліктілігі анағұрлым жоғары электромонтердің басшылығымен тексеру үшін аспаптардың қалқандарына оларды қосу арқылы орнату;
2. Контактілер мен жанасу беттерін тазалаңыз;
3. Диспетчерлік жабдық пен аппаратураның ақауларын жою.
2-ші разряд

1. Проводить зачистку и зашлифовку под пайку, полуду и оксидировку металлических поверхностей;
2. Заделывать отверствия устанавливать лампы и рубильников на панели;
3. Собирать со сменой зажимов коробки зажимные;
4. Сверлить, зенковать и распиливать некруглые отверстий детали приборов;
5. Выполнять работу по прозвонке кабеля.
Знания:
1-ый разряд
1. Правила выполнения несложных работ по ремонту и обслуживанию линейных и кабельных сооружений;
2. Конструкции и типы обслуживаемых кабелей, изоляционных материалов, обмоточных и монтажных проводов;
3. Назначение и условия применения наиболее распространенных универсальных и специальных приспособлений и контрольноизмерительных приборов средней сложности;
4. Правила технической эксплуатации электрических станций и сетей;
5. Правила устройства электроустановок;
6. Правила безопасности при работе с инструментом и приспособлениями.
2-ой разряд
1. Конструкции и типы обслуживаемых кабелей, изоляционных материалов, обмоточных и монтажных проводов;
2. Назначение и условия применения наиболее распространенных универсальных и специальных приспособлений и контрольноизмерительных приборов средней сложности;
3. Правила технической эксплуатации электрических станций и сетей;
4. Правила устройства электроустановок;
5. Правила безопасности при работе с инструментом и приспособлениями.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Ремонт диспетчерского оборудования и аппаратуры
Умения:
1-ый разряд
1. Ремонтировать неисправности в работе аппаратуры диспетчерского оборудования, простых схем управления и сигнализации;
2. Промывать и чистить детали при ремонте и эксплуатационно-техническом обслуживании обесточенного диспетчерского оборудования и аппаратуры телеавтоматики;
3. Определять причины сбоев и дефектов, использование измерительных приборов для диагностики;
4. Выполнять работу по замене деталей и узлов;
5. Заменять неисправные компоненты и узлы (предохранители, реле, контакты) в системах диспетчеризации и телеавтоматики;
6. Выполнять профилактическое обслуживание оборудования под руководством электромонтера более высокой квалификации.
2-ой разряд
1. Ремонтировать шнуры штепсели, кнопки, микрофонные трубки;
2. Ремонтировать и собирать диспетчерское оборудования и аппаратуру телеавтоматики;
3. Прокладывать по стене в трубах по конструкциям кабели контрольные;

1. Металл беттерін дәнекерлеу, жартылай өңдеу және тотықтыру үшін тазалау және тегістеу;
2. Тесіктерді жабыңыз панельге шамдар мен ажыратқыштарды орнатыңыз;
3. Қысқыштарды ауыстыра отырып жинаңыз қысқыш қораптар;
4. Аспап бөлшектерінің дөңгелек емес тесіктерін бұрғылау, зенковать және аралау;
5. Кабельді шақыру бойынша жұмысты орындаңыз.
Білімдер:
1-ші разряд
1. Желілік және кабельдік құрылыстарды жөндеу және оларға қызмет көрсету бойынша қарапайым жұмыстарды орындау қағидалары;
2. Қызмет көрсетілетін кабельдердің, оқшаулағыш материалдардың, орау және монтаждау сымдарының конструкциялары мен түрлері;
3. Ең көп таралған әмбебап және арнайы құрылғыларды және күрделілігі орташа бақылау өлшеу құралдарын қолданудың мақсаты мен шарттары;
4. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидалары;
5. Электр қондырғыларын орнату ережелері;
6. Құрал-сайманмен және құрылғылармен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері;
7. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
2-ші разряд
1. Қызмет көрсетілетін кабельдердің, оқшаулағыш материалдардың, орау және монтаждау сымдарының конструкциялары мен түрлері;
2. Ең көп таралған әмбебап және арнайы құрылғыларды және күрделілігі орташа бақылау өлшеу құралдарын қолданудың мақсаты мен шарттары;
3. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидалары;
4. Электр қондырғыларын орнату ережелері;
5. Құрал-сайманмен және құрылғылармен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері;
6. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Диспетчерлік жабдық пен аппаратураны жөндеу
Машықтар:
1-ші разряд
1. Диспетчерлік жабдық аппаратурасының, қарапайым басқару схемаларының және дабылдың жұмысындағы ақауларды жөндеу;
2. Қуатсыз диспетчерлік жабдық пен телеавтоматика аппаратурасын жөндеу және пайдалану-техникалық қызмет көрсету кезінде бөлшектерді жуу және тазалау;
3. Ақаулар мен ақаулардың себептерін анықтаңыз, диагностика үшін өлшеу құралдарын қолданыңыз;
4. Бөлшектер мен тораптарды ауыстыру бойынша жұмысты орындау;
5. Диспетчерлеу және телеавтоматика жүйелеріндегі ақаулы компоненттер мен тораптарды (сақтандырғыштар, релелер, контактілер) ауыстыру;
6. Жоғары білікті электромонтердің басшылығымен жабдыққа профилактикалық қызмет көрсетуді орындау.
2-ші разряд
1. Сымдарды штепсельдерді, түймелерді, микрофон түтіктерін жөндеңіз;
2. Диспетчерлік жабдықтар мен телеавтоматика аппаратураларын жөндеу және жинау;
3.Бақылау кабельдерін конструкциялар бойынша құбырларда қабырғаға төсеу;

Параграф 95-100, Электромонтер диспетчерского оборудования и телеавтоматики, 1-6 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
практический опыт и/или профессиональная подготовка, наличие квалификационного удостоверения по соответствующей профессии
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуетсяя
Другие возможные наименования профессии:
7412-1-001 - Электромонтер (общий профиль)
Основная цель деятельности:
Осуществление эксплуатации диспетчерского оборудования для обеспечения надежной и бесперебойной работы энергопроизводящих, энергоснабжающих и энергопередающих организации.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Эксплуатационно-техническое обслуживание диспетчерского оборудования и аппаратуры
2. Ремонт диспетчерского оборудования и аппаратуры
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Эксплуатационно-техническое обслуживание диспетчерского оборудования и аппаратуры
Навык 1:
Поддержание в исправном состоянии, восстановление работоспособности кабельных и линейных сооружений диспетчерского оборудования
Умения:
3-й разряд
1. Проверять эмиссии радиоламп;
2. Проводить ревизию блоков питания;
3. Измерять напряжение накала ламп, сети и уровней сигнала;
4. Проверять маркировки монтажной и принципиальной схем;
5. Регулировать контакторы и ключи управления.
4-й разряд
1. Установливать на щитах приборов с подключением их для проверки;
2. Устранять повреждение кабелей;
3. Выполнять горячую пайку изделий;
4. Восстановливать изоляцию;
5. Составлять схемы эскизов и чертежей на простые детали и выполнение работ по ним;
6. Заполнять и вести техническую документацию.
Знания:
3-й разряд
1. Принципы передачи и приема информации по линиям электропередач, по многоканальным системам;
2. Основные принципиальные и монтажные схемы диспетчерского оборудования, схемы подачи и распределения электропитания и схемы сигнализации;
3. Основные электрические нормы настройки обслуживаемого оборудования, кабельных цепей, методы их проверки и измерения;
4. Основные сведения о кабельных и линейных сооружениях, их устройство и порядок обслуживания;
5. Способы определения дефектов в деталях и аппаратуре и их устранения;
6. Способы проверки сопротивления изоляции и испытания ее повышенным напряжением;
7. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требований пожарной безопасности.
4-й разряд
1. Принцип действия оборудования источников питания;

Параграф 95-100, Диспетчерлік жабдық және телеавтоматика электромонтері 1-6 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Тиісті мамандық бойынша практикалық тәжірибе және/немесе кәсіптік даярлық
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7412-1-001 - Электромонтер (жалпы бейін)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Энергия шығаратын, энергиямен жабдықтайтын және энергия беретін ұйымдардың сенімді және тоқтаусыз жұмысын қамтамасыз ету үшін диспетчерлік жабдықтарды пайдалануды жүзеге асыру.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Диспетчерлік жабдықтар мен аппаратураларға пайдалану-техникалық қызмет көрсету
2. Диспетчерлік жабдық пен аппаратураны жөндеу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Диспетчерлік жабдықтар мен аппаратураларға пайдалану-техникалық қызмет көрсету
Дағды 1:
Диспетчерлік жабдықтың кабельдік және желілік құрылыстарын жарамды күйде ұстау, жұмысқа қабілеттілігін қалпына келтіру
Машықтар:
3-ші разряд
1.Радиолампалардың шығарындыларын тексеріңіз;
2. Қуат көздеріне ревизия жүргізу;
3. Шамдардың, желінің және сигнал деңгейлерінің қызу кернеуін өлшеңіз;
4. Монтаждық және принциптік схемалардың таңбалануын тексеру;
5. Контакторлар мен басқару кілттерін реттеңіз.
4-ші разряд
1. Аспаптардың қалқандарына оларды тексеру үшін қосу арқылы орнату;
2. Кабельдердің зақымдануын жою;
3. Бұйымдарды ыстық дәнекерлеуді орындаңыз;
4. Оқшаулауды қалпына келтіріңіз;
5. Қарапайым бөлшектерге эскиздер мен сызбалардың сызбаларын жасау және олар бойынша жұмыстарды орындау;
6. Техникалық құжаттаманы толтырыңыз және жүргізіңіз.
Білімдер:
3-ші разряд
1. Электр беру желілері, көп арналы жүйелер бойынша ақпаратты беру және қабылдау принциптері;
2. Диспетчерлік жабдықтың негізгі принциптік және монтаждық схемалары, электрмен жабдықтау және тарату схемалары және дабыл схемалары;
3. Қызмет көрсетілетін жабдықты, кабельдік тізбектерді баптаудың негізгі электрлік нормалары, оларды тексеру және өлшеу әдістері;
4. Кабельдік және желілік құрылыстар туралы негізгі мәліметтер, олардың құрылысы және қызмет көрсету тәртібі;
5. Бөлшектер мен аппаратурадағы ақауларды анықтау және оларды жою тәсілдері;
6. Оқшаулау кедергісін тексеру және оны жоғары кернеумен сынау тәсілдері;
7. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
4-ші разряд
1. Жабдықтау көздерінің жұмыс принципі;

2. Устройство, назначение и условия применения сложных контрольноизмерительных приборов;
3. Правила технической эксплуатации электрических станций и сетей;
4. Правила устройства электроустановок;
5. Правила применения и испытания средств защиты, используемых в электроустановках.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Поддержание в исправном состоянии работоспособности полупроводниковой аппаратуры высокочастотных систем уплотнения
Умения:
3-й разряд
1. Выявлять и устранять неисправности обслуживаемого оборудования;
2. Ведение технической документации;
3. Проводить измерения электрических характеристик обслуживаемого диспетчерского оборудования;
4. Регулировать ключи, счетчики;
5. Собирать испытательные схемы для проверки.
4-й разряд
1. Разбирать и собирать, механическое и электрическое регулирование оборудования;
2. Обслуживать и ремонтировать часовой станции;
3. Проверять и ремонтировать контрольных установок;
4. Проводить ремонтные работы и наладку контактно-релейной аппаратуры;
5. Заполнять и вести техническую документацию;
6. Соблюдать требования промышленной, пожарной, экологической безопасности и охраны труда при производстве работ.
Знания:
3-й разряд
1. Основы электроники и полупроводниковой техники в пределах выполняемой работы;
2. Способы и правила наладки и проверки диспетчерского оборудования и аппаратуры телеавтоматики;
3. Номенклатура и свойства материалов, необходимых для проведения ремонтных работ;
4. Схемы коммутации, характеристики и режимы работ аппаратуры телеавтоматики, линий электропередач и другого оборудования;
5. Принципиальные монтажные схемы оборудования;
6. Правила снятия и построения амплитудных и частотных характеристик;
7. Правила технической эксплуатации электрических станций и сетей.
4-й разряд
1. Правила технической эксплуатации электрических станций и сетей;
2. Правила устройства электроустановок;
3. Правила применения и испытания средств защиты, используемых в электроустановках;
4. Правила безопасности при работе с инструментом и приспособлениями;
5. Технические характеристики обслуживаемого оборудования;
6. Основные методы измерений, настройки и регулирования оборудования и систем управления;
7. Конструктивное устройство самопишущих и электронно регистрирующих приборов;
8. Устройство источников питания тока, правила настройки и регулирования сложных контрольно-измерительных приборов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Ремонт диспетчерского оборудования и аппаратуры
Навык 1:
Восстановление работоспособности кабельных и линейных сооружений диспетчерского оборудования
Умения:
3-й разряд
1. Проверять эмиссии радиоламп;

2. Күрделі Бақылау өлшеу аспаптарының құрылысы, мақсаты және қолдану шарттары;
3. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидалары;
4. Электр қондырғыларын орнату ережелері;
5. Электр қондырғыларында қолданылатын қорғау құралдарын қолдану және сынау қағидалары;
6. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жартылай өткізгіш аппаратураның жоғары жиілікті тығыздау жүйелерінің жұмысқа қабілеттілігін жарамды күйде ұстау
Машықтар:
3-ші разряд
1. Қызмет көрсетілетін жабдықтың ақауларын анықтау және жою;
2. Техникалық құжаттаманы жүргізу;
3. Қызмет көрсетілетін диспетчерлік жабдықтың электр сипаттамаларын өлшеуді жүргізу;
4. Кілттерді, есептегіштерді реттеңіз;
5. Тексеру үшін сынақ схемаларын жинаңыз.
4-ші разряд
1. Жабдықтарды бөлшектеу және жинау, механикалық және электрлік реттеу;
2. Сағат станциясына техникалық қызмет көрсету және жөндеу;
3. Бақылау қондырғыларын тексеру және жөндеу;
4. Байланыс-релелік аппаратураны жөндеу және жөндеу жұмыстарын жүргізу;
5. Техникалық құжаттаманы толтыру және жүргізу;
6. Жұмыстарды жүргізу кезінде өнеркәсіптік, өрт, экологиялық қауіпсіздік және еңбекті қорғау талаптарын сақтау.
Білімдер:
3-ші разряд
1. Орындалатын жұмыс шегінде электроника және жартылай өткізгіш техника негіздері;
2. Диспетчерлік жабдық пен телеавтоматика аппаратурасын баптау және тексеру тәсілдері мен қағидалары;
3. Жөндеу жұмыстарын жүргізу үшін қажетті материалдардың номенклатурасы мен қасиеттері;
4. Коммутация схемалары, телеавтоматика аппаратурасының, электр беру желілерінің және басқа жабдықтардың сипаттамалары мен жұмыс режимдері;
5. Жабдықты монтаждау схемалары;
6. Амплитудалық және жиілік сипаттамаларын алу және құру ережелері;
7. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидалары;
8. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
4-ші разряд
1. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидалары;
2. Электр қондырғыларын орнату ережелері;
3. Электр қондырғыларында қолданылатын қорғау құралдарын қолдану және сынау қағидалары;
4. Құрал-сайманмен және құрылғылармен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері;
5. Қызмет көрсетілетін жабдықтың техникалық сипаттамалары;
6. Жабдықтар мен басқару жүйелерін өлшеудің, баптаудың және реттеудің негізгі әдістері;
7. Өзін-өзі жазатын конструктивті құрылғы; және электрондық тіркеу аспаптары;
8. Ток көздерінің құрылғысы, күрделі Бақылау-өлшеу аспаптарын баптау және реттеу ережесі;
9. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Диспетчерлік жабдық пен аппаратураны жөндеу
Дағды 1:
Диспетчерлік жабдықтың кабельдік және желілік құрылыстарының жұмысқа қабілеттілігін қалпына келтіру
Машықтар:
3-ші разряд
1.Радиолампалардың шығарындыларын тексеріңіз;

2. Проводить ревизию блоков питания;
3. Измерять напряжение накала ламп, сети и уровней сигнала;
4. Проверять маркировки монтажной и принципиальной схем;
5. Ремонтировать и регулировать контакторов и ключей управления.
4-й разряд
1. Установливать на щитах приборов с подключением их для проверки;
2. Устранять повреждение кабелей;
3. Проводить горячую пайку изделий;
4. Восстановливать изоляцию;
5. Составлять схемы эскизов и чертежей на простые детали и выполнение работ по ним;
6. Заполнять и вести техническую документацию.
Знания:
3-й разряд
1. Принципы передачи и приема информации по линиям электропередач, по многоканальным системам;
2. Основные принципиальные и монтажные схемы диспетчерского оборудования, схемы подачи и распределения электропитания и схемы сигнализации;
3. Основные электрические нормы настройки обслуживаемого оборудования, кабельных цепей, методы их проверки и измерения;
4. Основные сведения о кабельных и линейных сооружениях, их устройство и порядок обслуживания;
5. Способы определения дефектов в деталях и аппаратуре и их устранения.
4-й разряд
1. Способы проверки сопротивления изоляции и испытания ее повышенным напряжением;
2. Принцип действия оборудования источников питания;
3. Устройство, назначение и условия применения сложных контрольноизмерительных приборов;
4. Правила технической эксплуатации электрических станций и сетей;
5. Правила устройства электроустановок;
6. Правила применения и испытания средств защиты, используемых в электроустановках.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Разборка, ремонт и сборка диспетчерского оборудования и аппаратуры
Умения:
3-й разряд
1. Ремонтировать реостаты секционные с последовательными и параллельными включениями секций;
2. Ремонтировать посты высокочастотные-механической части;
3. Ремонтировать и регулировать ключи управления всех типов;
4. Проводить замену неисправных сопротивлений, конденсаторов и полупроводниковых приборов.
4-й разряд
1. Ремонтировать высокочастотные системы уплотнения и аппаратуры телеавтоматики, релейных коммутаторов и простого и средней сложности штативного оборудования кабельных цепей, каналов телеавтоматики, канализационных сооружений, отыскание и устранение в них повреждений;
2. Проводить монтаж и демонтаж кабель-ростов;

2. Қуат көздеріне ревизия жүргізу;
3. Шамдардың, желінің және сигнал деңгейлерінің қызу кернеуін өлшеңіз;
4. Монтаждық және принциптік схемалардың таңбалануын тексеру;
5. Контакторлар мен басқару кілттерін жөндеу және реттеу.
4-ші разряд
1. Аспаптардың қалқандарына оларды тексеру үшін қосу арқылы орнату;
2. Кабельдердің зақымдануын жою;
3. Бұйымдарды ыстық дәнекерлеуді жүргізу;
4. Оқшаулауды қалпына келтіріңіз;
5. Қарапайым бөлшектерге эскиздер мен сызбалардың сызбаларын жасау және олар бойынша жұмыстарды орындау;
6. Техникалық құжаттаманы толтырыңыз және жүргізіңіз.
Білімдер:
3-ші разряд
1. Электр беру желілері, көп арналы жүйелер бойынша ақпаратты беру және қабылдау принциптері;
2. Диспетчерлік жабдықтың негізгі принциптік және монтаждық схемалары, электрмен жабдықтау және тарату схемалары және дабыл схемалары;
3. Қызмет көрсетілетін жабдықты, кабельдік тізбектерді баптаудың негізгі электрлік нормалары, оларды тексеру және өлшеу әдістері;
4. Кабельдік және желілік құрылыстар туралы негізгі мәліметтер, олардың құрылысы және қызмет көрсету тәртібі; 5. Бөлшектер мен аппаратурадағы ақауларды анықтау және оларды жою тәсілдері;
6. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
4-ші разряд
1. Оқшаулау кедергісін тексеру және оны жоғары кернеумен сынау тәсілдері;
2. Жабдықтау көздерінің жұмыс принципі;
3. Күрделі Бақылау өлшеу аспаптарының құрылысы, мақсаты және қолдану шарттары;
4. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидалары;
5. Электр қондырғыларын орнату ережелері;
6. Электр қондырғыларында қолданылатын қорғау құралдарын қолдану және сынау қағидалары;
7. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Диспетчерлік жабдық пен аппаратураны бөлшектеу, жөндеу және құрастыру
Машықтар:
3-ші разряд
1. Секцияларды дәйекті және параллельді қосумен секциялық реостаттарды жөндеу;
2. Жоғары жиілікті посттарды Жөндеу-механикалық бөлік;
3. Барлық түрдегі басқару кілттерін жөндеу және реттеу;
4. Ақаулы кедергілерді, конденсаторларды және жартылай өткізгіш аспаптарды ауыстыруды жүргізу.
4-ші разряд
1. Телеавтоматиканың жоғары жиілікті тығыздау жүйелері мен аппаратураларын, релелік коммутаторларды және кабельдік тізбектердің, телеавтоматика арналарының, кәріз құрылыстарының штативті жабдықтарының қарапайым және күрделілігі орташа жүйелерін жөндеу, олардағы зақымдарды табу және жою;
2. Кабель-ростовтарды монтаждау және бөлшектеу;

3. Разбирать и собирать ключи и реле схем телеавтоматики;
4. Проводить электрические проверки обслуживаемого диспетчерского оборудования и аппаратуры телеавтоматики;
5. Проводить работу по прозвонке многослойного и скрытого монтажа и устройств телеавтоматики;
6. Обслуживать комплексные испытательные устройства для проверки схем телеавтоматики;
7. Собирать испытательные схемы для проверки и наладки схем телеавтоматики под руководством электромонтера более высокой квалификации;
8. Проводить испытания изоляции цепей схем телеавтоматики.
Знания:
3-й разряд
1. Основные принципиальные и монтажные схемы диспетчерского оборудования и аппаратуры телеавтоматики, схемы подачи и распределения электропитания и схемы сигнализации;
2. Основные электрические нормы настройки обслуживаемого оборудования, кабельных цепей и каналов телеавтоматики, методы проверки и измерения их;
3. Основные сведения о кабельных и линейных сооружениях, их устройство и порядок обслуживания;
4. Определение дефектов в деталях и аппаратуре и способы их устранения
4-й разряд
1. Принципы передачи и приема информации по линиям электропередач, по многоканальным системам;
2. Основные принципиальные и монтажные схемы диспетчерского оборудования и аппаратуры телеавтоматики, схемы подачи и распределения электропитания и схемы сигнализации;
3. Основные электрические нормы настройки обслуживаемого оборудования, кабельных цепей и каналов телеавтоматики, методы проверки и измерения их;
4. Основные сведения о кабельных и линейных сооружениях, их устройство и порядок обслуживания;
5. Определение дефектов в деталях и аппаратуре и способы их устранения;
6. Способы проверки сопротивления изоляции и испытания ее повышенным напряжением;
7. Принцип действия оборудования источников питания;
8. Устройство, назначение и условия применения сложных контрольно-измерительных приборов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Умение быстро принимать решения
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1) ГОСТ 18311 -80 Изделия электротехнические. Термины и определения основных понятий; 2) ГОСТ 243 14-80= СТ СЭВ 503-77б СТ СЭВ 1611-79б IDT Приборы электронные измерительные. Термины и определения. Способы выражения погрешностей и общие условия испытаний.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Электромонтер по ремонту и обслуживанию аппаратуры релейной защиты и автоматики и современных аналогов
3
Электромонтер по ремонту аппаратуры релейной защиты автоматики

3. Телеавтоматика схемаларының кілттері мен релелерін бөлшектеу және жинау;
4. Қызмет көрсетілетін диспетчерлік жабдық пен телеавтоматика аппаратурасына электрлік тексерулер жүргізу;
5. Көп қабатты және жасырын монтаждау және телеавтоматика құрылғыларын шақыру бойынша жұмыс жүргізу;
6. Телевизиялық автоматика схемаларын тексеруге арналған кешенді сынақ құрылғыларына қызмет көрсету;
7. Біліктілігі анағұрлым жоғары электромонтердің басшылығымен телеавтоматика схемаларын тексеру және баптау үшін сынақ схемаларын жинау;
8. Телеавтоматика схемаларының тізбектерін оқшаулау сынақтарын жүргізу.
Білімдер:
3-ші разряд
1. Диспетчерлік жабдық пен телеавтоматика аппаратурасының негізгі қағидаттық және монтаждық схемалары, электрмен жабдықтау және тарату схемалары және дабыл схемалары;
2. Қызмет көрсетілетін жабдықты, кабельдік тізбектерді және телеавтоматика арналарын баптаудың негізгі электрлік нормалары, оларды тексеру және өлшеу әдістері;
3. Кабельдік және желілік құрылыстар туралы негізгі мәліметтер, олардың құрылысы және қызмет көрсету тәртібі;
4. Бөлшектер мен аппаратурадағы ақауларды анықтау және оларды жою тәсілдері;
5. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
4-ші разряд
1. Электр беру желілері, көп арналы жүйелер бойынша ақпаратты беру және қабылдау принциптері;
2. Диспетчерлік жабдық пен телеавтоматика аппаратурасының негізгі қағидаттық және монтаждық схемалары, электрмен жабдықтау және тарату схемалары және дабыл схемалары;
3. Қызмет көрсетілетін жабдықты, кабельдік тізбектерді және телеавтоматика арналарын баптаудың негізгі электрлік нормалары, оларды тексеру және өлшеу әдістері;
4. Кабельдік және желілік құрылыстар туралы негізгі мәліметтер, олардың құрылысы және қызмет көрсету тәртібі;
5. Бөлшектер мен аппаратурадағы ақауларды анықтау және оларды жою тәсілдері;
6. Оқшаулау кедергісін тексеру және оны жоғары кернеумен сынау тәсілдері;
7. Жабдықтау көздерінің жұмыс принципі;
8. Күрделі Бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы, мақсаты және қолдану шарттары;
9. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Тез шешім қабылдай білу
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1) ГОСТ 18311-80 электротехникалық бұйымдар. Негізгі ұғымдардың терминдері мен анықтамалары; 2) ГОСТ 243 14-80= ст СЭВ 503-77б ст СЭВ 1611-79б IDT электрондық өлшеу аспаптары. Терминдер мен анықтамалар. Қателерді білдіру тәсілдері және сынақтардың жалпы шарттары.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Релелік қорғау аппаратурасы мен автоматика аппаратурасын және қазіргі баламаларын жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электромонтер
3
Автоматиканы релелік қорғау аппаратурасын жөндеу жөніндегі электромонтер

Параграф 95-100, Электромонтер диспетчерского оборудования и телеавтоматики, 1-6 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Электрооборудование (по видам и отраслям)
Квалификация:
Требования к опыту работы:
практический опыт от 6 месяцев
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
7412-1-001 - Электромонтер (общий профиль)
Основная цель деятельности:
Осуществление эксплуатации диспетчерского оборудования для обеспечения надежной и бесперебойной работы энергопроизводящих, энергоснабжающих и энергопередающих организации.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Эксплуатационно-техническое обслуживание диспетчерского оборудования и аппаратуры
2. Ремонт диспетчерского оборудования и аппаратуры
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Эксплуатационно-техническое обслуживание диспетчерского оборудования и аппаратуры
Навык 1:
Проведение комплексной диагностики состояния оборудования и аппаратуры
Умения:
5-й разряд
1. Выполнять эксплуатационно-техническое обслуживание полупроводниковой аппаратуры высокочастотных систем уплотнения, телеавтоматики, самопишущих и электронно-регистрирующих приборов и сложного штативного оборудования кабельных цепей;
2. Выявлять и устранять неисправности обслуживаемого оборудования;
3. Выполнять сборку испытательных схем для проверки и наладки схем телеавтоматики;
4. Выполнять работу по монтажу оборудования телеавтоматики;
5. Выявлять дефекты и причины износа деталей путем осмотра аппаратуры телеавтоматики на месте установки.
6-й разряд
1. Выполнять эксплуатационно-техническое обслуживание установленного нового и опытного оборудования с электрическим и механическим регулированием всех видов аппаратуры;
2. Составлять монтажные схемы и проведить работы по монтажу систем уплотнения аппаратуры телеавтоматики;
3. Использовать в работе электронной измерительной аппаратуры -осциллографов, высокочастотных измерителей и генераторов.
Знания:
5-й разряд
1. Технические характеристики обслуживаемого оборудования;
2. Принципиальные и монтажные схемы многоканальных высокочастотных систем уплотнения, телеавтоматики и коммутаторов;
3. Принципиальные схемы и принципы работы группового генераторного и общестанционного оборудования;
4. Принципиальные схемы цепей телеавтоматики и телесигнализации;
5. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требований пожарной безопасности.
6-й разряд

Параграф 95-100, Диспетчерлік жабдық және телеавтоматика электромонтері 1-6 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Электр жабдықтары (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
6 айға дейінгі практикалық тәжірибе
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7412-1-001 - Электромонтер (жалпы бейін)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Энергия шығаратын, энергиямен жабдықтайтын және энергия беретін ұйымдардың сенімді және тоқтаусыз жұмысын қамтамасыз ету үшін диспетчерлік жабдықтарды пайдалануды жүзеге асыру.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Диспетчерлік жабдықтар мен аппаратураларға пайдалану-техникалық қызмет көрсету
2. Диспетчерлік жабдық пен аппаратураны жөндеу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Диспетчерлік жабдықтар мен аппаратураларға пайдалану-техникалық қызмет көрсету
Дағды 1:
Жабдықтар мен аппаратуралардың жай-күйіне кешенді диагностика жүргізу
Машықтар:
5-ші разряд
1. Жоғары жиілікті тығыздау жүйелерінің жартылай өткізгіш аппаратурасына, өздігінен жазатын және электронды тіркейтін аспаптардың телеавтоматикасына және кабель тізбектерінің күрделі штативті жабдықтарына пайдалану-техникалық қызмет көрсету;
2. Қызмет көрсетілетін жабдықтың ақауларын анықтау және жою;
3. Телеавтоматика схемаларын тексеру және баптау үшін сынақ схемаларын құрастыруды орындау;
4. Телеавтоматика жабдықтарын монтаждау бойынша жұмысты орындау;
5. Орнату орнында телеавтоматика аппаратурасын тексеру арқылы бөлшектердің ақаулары мен тозу себептерін анықтау.
6-ші разряд
1. Аппаратураның барлық түрлерін электрлік және механикалық реттей отырып, орнатылған жаңа және тәжірибелік жабдыққа пайдалану-техникалық қызмет көрсетуді орындау;
2. Монтаждау схемаларын жасау және телеавтоматика аппаратурасын тығыздау жүйелерін монтаждау жұмыстарын жүргізу;
3. Жұмыста электронды өлшеу аппаратурасын-осциллографтарды, жоғары жиілікті өлшеуіштер мен генераторларды пайдалану.
Білімдер:
5-ші разряд
1. Қызмет көрсетілетін жабдықтың техникалық сипаттамалары;
2. Көп арналы жоғары жиілікті тығыздау жүйелерінің, телеавтоматиканың және коммутаторлардың схемалық және монтаждық схемалары;
3. Топтық генераторлық және жалпы станциялық жабдықтардың принциптік схемалары мен жұмыс принциптері;
4. Телеавтоматика және телесигнализация тізбектерінің схемалық схемалары;
5. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
6-ші разряд

1. Основы электроники и полупроводниковой техники;
2. Способы и порядок наладки и проверки диспетчерского оборудования и аппаратуры телеавтоматики;
3. Номенклатуру и свойства материалов, потребных для проведения ремонтных работ;
4. Схемы коммутации, характеристики и режимы работ аппаратуры телеавтоматики, линий электропередач и иного оборудования участка.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Настройка и калибровка оборудования и аппаратуры
Умения:
5-й разряд
1. Настраивать специальные установки со сложной электрической схемой, предназначенной для регулирования и испытания аппаратуры телеавтоматики;
2. Проводить измерения электрических характеристик обслуживаемого диспетчерского оборудования и аппаратуры телеавтоматики;
3. Регулировать ключи, счетчики;
4. Настраивать модуляторы и демодуляторы;
5. Настраивать генераторы вызова, задающие, групповые и общестанционные оборудования;
6. Проводить испытания и наладку цепей схем телеавтоматики;
7. Настраивать фильтры и заградители.
6-й разряд
1. Настроивать и регулировать системы уплотнения;
2. Проводить наладку и тренировку нового оборудования;
3. Выполнять сборку схем для проведения специальных нетиповых испытаний аппаратуры телеавтоматики;
4. Снимать амплитудные и частотные характеристики;
5. Настраивать высокочастотные каналы телеавтоматики.
Знания:
5-й разряд
1. Электрические нормы оборудования и каналов телеавтоматики;
2. Основные методы измерений, настройки и регулирования оборудования и систем управления;
3. Конструктивное устройство самопишущих и электронно-регистрирующих приборов;
4. Устройство источников питания тока;
5. Порядок настройки и регулирования сложных контрольно-измерительных приборов.
6-й разряд
1. Принципиальные монтажные схемы оборудования;
2. Схемы коммутации, характеристики и режимы работ аппаратуры телеавтоматики, линий электропередач и иного оборудования участка;
3. Построение амплитудных и частотных характеристик.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Ремонт диспетчерского оборудования и аппаратуры
Навык 1:
Восстановление работоспособности диспетчерского оборудования и аппаратуры
Умения:
5-й разряд
1. Разбирать, собирать и регулировать механическое и электрическое оборудования;

1. Электроника және жартылай өткізгіш техника негіздері;
2. Диспетчерлік жабдық пен телеавтоматика аппаратурасын баптау және тексеру тәсілдері мен тәртібі;
3. Жөндеу жұмыстарын жүргізу үшін қажетті материалдардың номенклатурасы мен қасиеттері;
4. Телеавтоматика аппаратурасының, электр беру желілерінің және учаскенің өзге де жабдықтарының коммутация схемалары, сипаттамалары мен жұмыс режимдері;
5. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жабдықтар мен аппаратураларды баптау және калибрлеу
Машықтар:
5-ші разряд
1. Телеавтоматика аппаратурасын реттеуге және сынауға арналған күрделі электр схемасы бар арнайы қондырғыларды баптау;
2. Қызмет көрсетілетін диспетчерлік жабдық пен телеавтоматика аппаратурасының электр сипаттамаларын өлшеуді жүргізу;
3. Кілттерді, есептегіштерді реттеңіз;
4. Модуляторлар мен демодуляторларды теңшеңіз;
5. Қоңырау генераторларын орнату, орнату, топтық және жалпы Станциялық жабдықтар;
6. Телеавтоматика схемаларының тізбектерін сынау және баптау;
7. Сүзгілер мен тосқауылдарды реттеңіз.
6-ші разряд
1. Тығыздау жүйелерін реттеңіз және реттеңіз;
2. Жаңа жабдықты баптау және жаттықтыру;
3. Телеавтоматика аппаратурасына арнайы типтік емес сынақтар жүргізу үшін схемаларды құрастыруды орындау;
4. Амплитудалық және жиілік сипаттамаларын алыңыз;
5. Жоғары жиілікті телеавтоматика арналарын теңшеңіз.
Білімдер:
5-ші разряд
1. Телеавтоматика жабдықтары мен арналарының электр нормалары;
2. Жабдықтар мен басқару жүйелерін өлшеудің, баптаудың және реттеудің негізгі әдістері;
3. Өздігінен жазатын және электронды тіркейтін аспаптардың конструктивті құрылғысы;
4. Ток көздерінің құрылғысы;
5. Күрделі Бақылау-өлшеу аспаптарын баптау және реттеу тәртібі;
6. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
6-ші разряд
1. Жабдықты монтаждау схемалары;
2. Телеавтоматика аппаратурасының, электр беру желілерінің және учаскенің өзге де жабдықтарының коммутация схемалары, сипаттамалары мен жұмыс режимдері;
3. Амплитудалық және жиілік сипаттамаларын құру;
4. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Диспетчерлік жабдық пен аппаратураны жөндеу
Дағды 1:
Диспетчерлік жабдық пен аппаратураның жұмысқа қабілеттілігін қалпына келтіру
Машықтар:
5-ші разряд
1. Механикалық және электрлік жабдықты бөлшектеу, жинау және реттеу;

2. Выполнять монтаж и модернизацию оборудования;
3. Выполнять ведение технической документации;
4. Выявлять типичные неисправности (замыкание, обрывы цепей, повреждение контактов).
6 разряд
1. Выявлять повреждения методом прозвонки схем приборов и оборудования;
2. Выявлять комплексные неисправности, связанные с программными сбоями или сложными электрическими цепями;
3. Анализировать сложные причины сбоев (нестабильная работа электроники, помехи в системах, нарушение синхронизации систем);
4. Уметь проводить испытания оборудования по техническим регламентам;
5. Проводить диагностику неисправностей.
Знания:
5-й разряд
1. Электрические нормы оборудования и каналов телеавтоматики;
2. Основные методы измерений, настройки и регулирования оборудования и систем управления;
3. Конструктивное устройство самопишущих и электронно-регистрирующих приборов;
4. Устройство источников питания тока;
5. Порядок настройки и регулирования сложных контрольно-измерительных приборов.
6-й разряд
1. Основы электроники и полупроводниковой техники;
2. Способы и порядок наладки и проверки диспетчерского оборудования и аппаратуры телеавтоматики;
3. Номенклатуру и свойства материалов, потребных для проведения ремонтных работ;
4. Схемы коммутации, характеристики и режимы работ аппаратуры телеавтоматики, линий электропередач и иного оборудования участка;
5. Принципиальные монтажные схемы оборудования;
6. Снятие и построение амплитудных и частотных характеристик.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Разборка, ремонт и сборка диспетчерского оборудования и аппаратуры
Умения:
5-й разряд
1. Ремонтировать полупроводниковой аппаратуры высокочастотных систем уплотнения,
2. Ремонтировать телеавтоматики самопишущих и электронно-регистрирующих приборов и сложного штативного оборудования кабельных цепей;
3. Обслуживать и ремонтировать часовую станцию;
4. Проверять и ремонтировать контрольные установки;
5. Ремонтировать и налаживать контактно-релейную аппаратуры;
6. Ремонтировать и проводить наладку схемы телеавтоматики.
6-й разряд
1. Ремонтировать искатели телемеханические шаговые;
2. Ремонтировать пульты сложных испытаний;
3. Устранять поврежденные различные участки оборудования;
4. Ремонтировать и проводить наладку особо сложной поверочной аппаратуры;
5. Проверять особо сложные устройства аппаратуры телеавтоматики.
Знания:
5-й разряд

2. Жабдықты монтаждау және жаңғыртуды орындау;
3. Техникалық құжаттаманы жүргізуді орындау;
4. Типтік ақауларды анықтаңыз (тұйықталу, тізбектердің үзілуі, контактілердің зақымдануы).
6-ші разряд
1. Аспаптар мен жабдықтардың сызбаларын қоңырау шалу арқылы зақымдануды анықтаңыз;
2. Бағдарламалық жасақтаманың бұзылуымен немесе күрделі электр тізбектерімен байланысты күрделі ақауларды анықтаңыз;
3. Ақаулардың күрделі себептерін талдау (электрониканың тұрақсыз жұмысы, жүйелердің кедергісі, жүйенің синхрондауының бұзылуы);
4. Техникалық регламенттер бойынша жабдықтарды сынақтан өткізе білу;
5. Ақаулықтарды диагностикалау.
Білімдер:
5-ші разряд
1. Телеавтоматика жабдықтары мен арналарының электр нормалары;
2. Жабдықтар мен басқару жүйелерін өлшеудің, баптаудың және реттеудің негізгі әдістері;
3. Өздігінен жазатын және электронды тіркейтін аспаптардың конструктивті құрылғысы;
4. Ток көздерінің құрылғысы;
5. Күрделі Бақылау-өлшеу аспаптарын баптау және реттеу тәртібі;
6. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
6-ші разряд
1. Электроника және жартылай өткізгіш техника негіздері;
2. Диспетчерлік жабдық пен телеавтоматика аппаратурасын баптау және тексеру тәсілдері мен тәртібі;
3. Жөндеу жұмыстарын жүргізу үшін қажетті материалдардың номенклатурасы мен қасиеттері;
4. Телеавтоматика аппаратурасының, электр беру желілерінің және учаскенің өзге де жабдықтарының коммутация схемалары, сипаттамалары мен жұмыс режимдері;
5. Жабдықты монтаждау схемалары;
6. Амплитудалық және жиілік сипаттамаларын алу және құру;
7. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Диспетчерлік жабдық пен аппаратураны бөлшектеу, жөндеу және құрастыру
Машықтар:
6-ші разряд
1. Жоғары жиілікті тығыздау жүйелерінің жартылай өткізгіш аппаратурасын жөндеу,
2. Өздігінен жазатын және электронды тіркейтін аспаптардың телеавтоматикасын және кабель тізбектерінің күрделі штативті жабдықтарын жөндеу;
3. Сағат станциясына техникалық қызмет көрсету және жөндеу;
4. Бақылау қондырғыларын тексеріңіз және жөндеңіз;
5. Байланыс-релелік аппаратураны жөндеу және жолға қою;
6. Телеавтоматика схемасын жөндеу және жөндеу.
6-ші разряд
1. Телемеханикалық қадам іздеушілерді жөндеу;
2. Күрделі сынақ пульттерін жөндеу;
3. Жабдықтың зақымдалған жерлерін жою;
4. Аса күрделі тексеру аппаратурасын жөндеу және баптау;
5. Телеавтоматика аппаратурасының аса күрделі құрылғыларын тексеру.
Білімдер:
5-ші разряд

19. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2025 года.
20. Дата ориентировочного пересмотра: 31.12.2028 года.
Приложение 8 к приказу
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 29 октября 2025 года № 416-н/қ
Профессиональный стандарт "Обслуживание и ремонт аппаратуры релейной защиты и автоматики и современных аналогов электрических станций и сетей"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта:
Профессиональный стандарт "Обслуживание и ремонт аппаратуры релейной защиты и автоматики и современных аналогов электрических станций и сетей" разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" и применим в сферах трубопроводного, морского, железнодорожного и автомобильного транспорта нефти и газа, для обеспечения безопасности и эффективности перевозок, реагирования на аварии и оперативного восстановления работоспособности систем при чрезвычайных ситуациях.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) автоматическое повторное включение (АПВ) – одно из средств электроавтоматики, повторно включающее отключившийся выключатель через определҰнное время, бывает однократного, двукратного и трехкратного действия (в некоторых современных схемах возможно до восьми циклов АПВ);
2) автоматическая система регулирования (АСР) – это замкнутая автоматическая система, основанная на принципе обратной связи управлении объектом с использованием информации о результатах управления;
3) интегральные микросхемы (ИМС) – электронная схема произвольной сложности, изготовленная на полупроводниковой подложке и помещҰнная в неразборный корпус или без такового, в случае вхождения в состав микросборки;
4) профессиональный стандарт – письменный официальный документ, устанавливающий общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту работы с учетам формального и (или) неформального, и (или) информального образования, уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда в конкретной области профессиональной деятельности;
5) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения;
6) автоматическое включение резерва (АВР) – включение автоматическим устройством резервного оборудования взамен отключившегося основного;
7) релейная защита и автоматика и современные аналоги (РЗА) – комплекс устройств, предназначенных для быстрого, автоматического (при повреждениях) выявления и отделения от электроэнергетической системы повреждҰнных элементов этой электроэнергетической системы в аварийных ситуациях с целью обеспечения нормальной работы всей системы;

19. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2025 жылғы 16 қыркүйектегі № 11095/19 сараптамалық қорытындысы.
20. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: 1 нұсқа, 2025 жыл.
21. Болжамды қайта қарау күні: 31.12.2028 жыл.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2025 жылғы 29 қазандағы
№ 416-н/қ бұйрығына
8-қосымша
"Релелік қорғаныс және автоматика аппаратурасына және электр станциялары мен желілерінің қазіргі заманғы аналогтарына қызмет көрсету және жөндеу" кәсіптік стандарты 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы:
"Релелік қорғаныс және автоматика аппаратурасына және электр станциялары мен желілерінің қазіргі заманғы аналогтарына қызмет көрсету және жөндеу" кәсіби стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заіының 5-бабына сәйкес әзірленген. Білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорында кадрларды даярлауға, кәсіптік біліктілікті тануға қойылатын талаптарды белгілейді, сондай-ақ білім беру ұйымдарының қызметкерлері мен түлектерінің және энергетикалық ұйымдар мен кәсіпорындардағы персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешеді. Осы кәсіптік стандартта келесі терминдер мен анықтамалар қолданылады.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) автоматты қайта қосу (АҚҚ) – белгілі бір уақыттан кейін өшірілген ажыратқышты қайта қосатын электроавтоматика құралдарының бірі, бір реттік, екі реттік және үш реттік әрекетте болады (кейбір заманауи тізбектерде АҚҚ сегіз циклге дейін мүмкін);
2) автоматты реттеу жүйесі (AРЖ) – басқару нәтижелері туралы ақпаратты пайдалана отырып, объектіні басқарудың кері байланыс қағидатына негізделген тұйық автоматты жүйе;
3) интегралдық микросхемалар (ИМС) – кез келген күрделіліктегі, жартылай өткізгіш төсеніште дайындалған және микроқұрама құрамына кірген жағдайда бөлшектелмейтін корпусқа немесе онсыз орналастырылған электрондық схема;
4) кәсіби стандарт – ресми және (немесе) бейресми және (немесе) бейресми білім беруді, біліктілік пен құзыреттілік деңгейін, мазмұнын, сапасын және еңбек жағдайларын ескере отырып, білімге, дағдыға, тәжірибеге қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін жазбаша ресми құжат. нақты кәсіптік саладағы әрекеттер;
5) кәсіп – бұл жеке адам айналысатын және оны орындау үшін белгілі бір біліктілікті қажет ететін кәсіп;
6) резервті автоматты қосу (РАҚ) – ажыратылған негізгі жабдықтың орнына резервтік жабдықты автоматты құрылғымен қосу;
7) релелік қорғау және автоматика (РҚА) және қазіргі заманғы аналогтар – бүкіл жүйенің қалыпты жұмысын қамтамасыз ету мақсатында авариялық жағдайларда осы электр энергетикалық жүйенің зақымдалған элементтерін электр энергетикалық жүйесінен тез, автоматты (зақымданған кезде) анықтауға және бөлуге арналған құрылғылар кешені;

8) автоматизированная система управления технологическим процессом (АСУТП) – группа решений технических и программных средств, предназначенных для автоматизации управления технологическим оборудованием на промышленных предприятиях;
9) дифференциальная защита шин (ДЗШ) – предназначена для быстрого отключения электрических цепей, включенных на сборные шины, при коротком замыкании на сборных шинах или на любом другом оборудовании, входящем в зону действия защиты.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) УРОВ – Устройство резервирования при отказе выключателя
2) АПВ – Автоматическое повторное включение
3) АСР – Автоматическая система регулирования
4) ЕТКС – Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих
5) ИМС – Интегральные микросхемы
6) АВР – Автоматическое включение резерва
7) РЗА – Релейная защита и автоматика
8) ОРК – Отраслевая рамка квалификаций.
9) АСУТП – Автоматизированная система управления технологическими процессами
10) НСК – Национальная система квалификации.
11) НКЗ – Национальный классификатор занятий
12) ДЗШ – Дифференциальная защита шин
13) ОКЭД – Общая классификация видов экономической деятельности
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Обслуживание и ремонт аппаратуры релейной защиты и автоматики и современных аналогов электрических станций и сетей
5. Код профессионального стандарта: D035
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
D Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом
35 Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом
35.1 Производство, передача и распределение электроэнергии
35.13 Распределение электроэнергии
35.13.0 Распределение электроэнергии
7. Краткое описание профессионального стандарта: Техническое обслуживание и обеспечение надежной/безаварийной аппаратуры релейной защиты и автоматики и современных аналогов электрических станций и сетей. Наряду с требованиями к теоретическим и практическим знаниям, содержащимся в разделе "знания", работник должен знать: правила и нормы по охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности, правила устройства электроустановок, правила пользования средствами индивидуальной защиты, требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ (услуг), к рациональной организации труда на рабочем месте, производственную сигнализацию, оказании первой помощи.
8. Перечень карточек профессий:
1) Электромонтер по испытаниям и измерениям - 3 уровень ОРК

8) Технологиялық процесті басқарудың автоматтандырылған жүйесі (ТПБАЖ) – өнеркәсіптік кәсіпорындарда технологиялық жабдықты басқаруды автоматтандыруға арналған техникалық және бағдарламалық құралдар шешімдерінің тобы;
9) шиналарды дифференциалды қорғау (ШДҚ) – құрама шиналарға қосылған электр тізбектерін құрама шиналарда немесе қорғаныс аймағына кіретін кез келген басқа жабдықта қысқа тұйықталу кезінде тез ажыратуға арналған.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) АІРҚ – Ажыратқыштың істен шығуын резервтейтін құрылғы
2) АҚҚ – Автоматты қайта қосу
3) АРЖ – Автоматты реттеу жүйесі
4) БТБА – Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы
5) ИМС – Интегральные микросхемы
6) РАҚ – Резервті автоматты қосу
7) РҚА – Релелік қорғау және автоматика
8) СБШ – Салалық біліктілік шеңберлері
9) ТПБАЖ – Технологиялық процесті басқарудың автоматтандырылған жүйесі
10) ҰБЖ – Ұлттық біліктілік жүйесі
11) ҰКС – Ұлттық кәсіптер сыныптауышы
12) ШДҚ – Шиналарды дифференциалды қорғау
13) ЭҚТЖК – Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы классификациясы
2-тарау. Кәсіптік стандарттың төлқұжаты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Релелік қорғаныс және автоматика аппаратурасына және электр станциялары мен желілерінің қазіргі заманғы аналогтарына қызмет көрсету және жөндеу
5. Кәсіптік стандарттың коды: D035
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
D Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен жабдықтау
35 Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен қамтамасыз ету
35.1Электр энергиясын өндіру, беру және бөлу
35.13 Электр энергиясын бөлу
35.13.0 Электр энергиясын бөлу
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Релелік қорғаныс пен автоматиканың сенімді/апатсыз аппаратурасына және электр станциялары мен желілерінің заманауи аналогтарына техникалық қызмет көрсету және қамтамасыз ету. "Білім" бөлімінде қамтылған теориялық және практикалық білімге қойылатын талаптармен қатар, қызметкер білуі керек: еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік ережелері мен нормалары, Электр қондырғыларын орнату ережелері, жеке қорғаныс құралдарын пайдалану ережелері, орындалатын жұмыстардың (қызметтердің) сапасына, жұмыс орнында еңбекті ұтымды ұйымдастыруға қойылатын талаптар, дабыл беру, алғашқы көмек көрсету.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Сынау және өлшеу жөніндегі Электромонтер - 3 СБШ-нің деңгейі

2) Электромонтер по испытаниям и измерениям - 4 уровень ОРК
3) Электромонтер по испытаниям и измерениям - 2 уровень ОРК
4) Электромонтер по ремонту аппаратуры релейной защиты и автоматики и современных аналогов - 2 уровень ОРК
5) Электромонтер по ремонту аппаратуры релейной защиты и автоматики и современных аналогов - 3 уровень ОРК
6) Мастер участка (в электроснабжении, подачи газа, пара и воздушного кондиционирования) - 5 уровень ОРК
7) Электромонтер по ремонту аппаратуры релейной защиты и автоматики и современных аналогов - 4 уровень ОРК
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Электромонтер по испытаниям и измерениям":
Код группы:
7412-4
Код наименования занятия:
7412-4-060
Наименование профессии:
Электромонтер по испытаниям и измерениям
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
ЕТКС, выпуск 9
Электромонтер по испытаниям и измерениям
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: ТиПО (рабочие профессии)
Специальность: Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация электромеханического оборудования (по видам и отраслям)
Квалификация:
-
Уровень образования: основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
В профессиональной сфере не менее 1 года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
7412-4-061 - Электромонтер по ремонту обмоток и изоляции электрооборудования
Основная цель деятельности:
Обеспечение бесперебойной работы электрооборудования
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение испытаний и измерений параметров электрооборудования
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Проведение испытаний и измерений параметров электрооборудования
Навык 1:
Выявление и устранение повреждений параметров электрооборудования
Умения:
4-разряд
1. Проводить испытания защитных средств, приспособлений, высоковольтных электродвигателей и машин постоянного тока повышенным приложенным напряжением.
2. Выполнять испытания силовых кабелей повышенным выпрямленным напряжением с определением токов утечки.
3.Измерять сопротивление изоляции, переходное сопротивление контактов выключателей и сопротивление контуров заземления распределительных устройств.
4.Снимать круговые диаграммы переключающих устройств трансформаторов.
5.Измерять Ұмкость, тангенс угла диэлектрических потерь, ток и потери холостого хода.
6.Выполнять измерения коэффициента трансформации, напряжения короткого замыкания, сопротивления постоянному току обмоток силовых трансформаторов и маслонаполненных реакторов.
7.Проводить испытания разрядников, измерительных трансформаторов и коммутационных аппаратов.
8.Определять места повреждений кабельных и воздушных линий.
9.Выявлять дефектные изоляторы с использованием измерительных штанг.
10.Организовывать рабочие места для проведения испытаний и измерений.

2) Сынау және өлшеу жөніндегі Электромонтер - 4 СБШ-нің деңгейі
3) Сынау және өлшеу жөніндегі электромонтер - 2 СБШ-нің деңгейі
4) Релелік қорғаныс пен автоматика аппаратурасын және қазіргі заманғы аналогтарды жөндеу жөніндегі электр монтеррі - 2 СБШ-нің деңгейі
5) Релелік қорғаныс пен автоматика аппаратурасын және қазіргі заманғы аналогтарды жөндеу жөніндегі электр монтері - 3 СБШ-нің деңгейі
6) Релелік қорғаныс және автоматика шебері - 5 СБШ-нің деңгейі
7) Релелік қорғаныс пен автоматика аппаратурасын және қазіргі
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. "Сынау және өлшеу жөніндегі электромонтер" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
7412-4
Қызмет атауының коды:
7412-4-060
Кәсіптің атауы:
Сынау және өлшеу жөніндегі электромонтер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БТБА, 9 шығарылым
Сынау және өлшеу жөніндегі электромонтер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық: Электромеханикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
-
Білім деңгейі: негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Міндетті жұмыс тәжірибесі кемінде 1 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7412-4-061 - Электр жабдықтарының орамалары мен оқшаулағыштарын жөндеу жөніндегі электромонтер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Электр жабдығының үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Электр жабдығының параметрлерін сынау және өлшеу жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Электр жабдығының параметрлерін сынау және өлшеу жүргізу
Дағды 1:
Электр жабдықтары параметрлерінің зақымдануын анықтау және жою
Машықтар:
4-ші разряд
1.Қорғаныс құралдары мен құрылғыларының, жоғары вольтты электр қозғалтқыштары мен тұрақты ток машиналарының қолданылған кернеуінің жоғарылауына сынақ жүргізу.
2.Қуат кабельдерінің ағып кету токтарын анықтай отырып, жоғары түзетілген кернеуді сынау.
3.Оқшаулау кедергісін, ажыратқыш контактілерінің өтпелі кедергісін, тарату құрылғыларының жерге тұйықтау тізбектерінің кедергісін өлшеу.
4.Трансформаторлардың коммутациялық құрылғыларының дөңгелек диаграммаларын алу.
5.Диэлектрлік токтың жоғалуы мен бос жүрістің жоғалу бұрышының сыйымдылығы мен тангенсін өлшеу.
6.Трансформация коэффициентін, қысқа тұйықталу кернеуін, күш трансформаторлары мен май толтырылған реакторлар орамаларының тұрақты ток кедергісін өлшеу.
7.Өлшеу трансформаторларының, коммутациялық аппараттардың разрядтауыштарына сынақ жүргізу.
8.Кабельдік және әуе желілерінің зақымдану орындарын анықтау.
9.Өлшеу штангалары арқылы ақаулы оқшаулағыштарды анықтау.
10.Сынау және өлшеу үшін жұмыс орындарын дайындау.

11.Выполнять техническое обслуживание оборудования, используемого при испытаниях и измерениях, напряжением до 110 кВ под руководством электромонтера более высокой квалификации.
12.Выполнять техническое обслуживание оборудования, используемого при испытаниях и измерениях, напряжением до 220 кВ под руководством электромонтера более высокой квалификации.
5-разряд (в дополнение к 4 разряду):
1. Измерять Ұмкость и тангенс угла диэлектрических потерь конденсаторов и измерительных трансформаторов.
2.Проводить испытания турбогенераторов мощностью более 50 тыс. кВт и синхронных компенсаторов мощностью более 50 Мвар повышенным приложенным напряжением под руководством инженерно- технического работника.
3.Оформлять результаты испытаний и измерений в первичной технической документации.
4.Выполнять техническое обслуживание и ремонт оборудования, используемого при испытаниях и измерениях.
Знания:
4-5 разряд
1. Назначение и устройство электрооборудования и аппаратуры для испытаний и измерений.
2.Правила присоединения испытательной и измерительной аппаратуры при несложных видах испытаний и измерений.
3.Правила подготовки рабочих мест для проведения испытаний и измерений.
4.Основы электротехники.
5.Правила присоединения испытательной и измерительной аппаратуры при проведении сложных и ответственных испытаний и измерений.
6.Правила, методы, порядок и сроки проведения несложных испытаний и измерений оборудования, нормы его отбраковки.
7.Схемы первичных соединений и расположение оборудования в распределительных устройствах подстанций и в цехах электростанций.
8.Основные технические характеристики и устройства эксплуатируемого электрического оборудования.
9.Способы и сроки испытаний защитных средств и приспособлений.
10.Правила оперативного обслуживания электроустановок.
11.Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требований пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Проведение испытаний и измерений параметров электрооборудования с использованием специализированных измерительных приборов и оборудования
Умения:
4 разряд
1.Осуществлять измерения параметров напряжения, тока и сопротивления с использованием базовых измерительных приборов, таких как мультиметры и вольтметры.
2.Проводить поверку измерительных приборов перед использованием для обеспечения их точности.
3.Выполнять испытания электрооборудования на устойчивость к воздействию температур и влажности с помощью базовых тестеров.
4.Измерять параметры защиты электрооборудования, таких как срабатывание защитных устройств, с использованием тестеров.
5.Записывать и обрабатывать результаты измерений для анализа состояния электрооборудования.
5 разряд
1. Осуществлять измерения параметров мощности и устойчивости электрооборудования с использованием специализированных измерительных приборов, таких как вольтметры и амперметры.
2. Проводить поверку и калибровку измерительных приборов для обеспечения их точности и соответствия установленным стандартам.
3.Выполнять испытания электрических аппаратов на устойчивость к экстремальным условиям (температурным и влажностным изменениям).
4.Осуществлять измерения параметров защиты электрооборудования, таких как срабатывание защитных устройств и их режимы, с использованием высокоточных тестеров.
5.Осуществлять запись и анализ результатов измерений, делая выводы о состоянии оборудования на основе полученных данных
Знания:
4-разряд
1.Принципы работы и технические характеристики базовых измерительных приборов, таких как амперметры и вольтметры.
2.Основные нормативные документы и методики, регулирующие испытания электрооборудования, включая требования к точности измерений.
3.Методы проведения испытаний на изоляцию и сопротивление.
4.Основы обработки данных, полученных в процессе испытаний и измерений.
5.Требования к поверке и калибровке измерительных приборов для обеспечения точности измерений.
5-разряд
1. Углубленные принципы работы измерительных приборов для проведения испытаний мощности и устойчивости оборудования.
2.Нормативные требования и методики для поверки и калибровки измерительных приборов.
3.Подробные методы проведения испытаний на изоляцию и проверку сопротивления с учетом различных эксплуатационных условий.
4.Методы обработки и анализа измерений для принятия технических решений о работоспособности оборудования.
5.Особенности сертификации и контроля точности измерительных приборов для использования в испытаниях.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Дисциплинированность
Коммуникабельность
Внимательность
Организованность
Активность
Список технических регламентов и национальных стандартов:

11.Біліктілігі анағұрлым жоғары электромонтердің басшылығымен кернеуі 110 кВ дейінгі сынақтар мен өлшеулер кезінде қолданылатын аппаратураға техникалық қызмет көрсету.
12.Біліктілігі анағұрлым жоғары электромонтердің басшылығымен кернеуі 220 кВ дейінгі сынақтар мен өлшеулер кезінде қолданылатын аппаратураға техникалық қызмет көрсету.
5-ші разряд (4-ші разрядқа қосымша)
1.Конденсаторлар мен өлшеу трансформаторларының диэлектрлік шығын бұрышының сыйымдылығы мен тангенсін өлшеу.
2.Инженерлік-техникалық қызметкердің басшылығымен қуаттылығы 50 мың кВт-тан асатын турбогенераторлардың және қуаттылығы 50 Мвар-дан асатын синхронды компенсаторлардың жоғары кернеуімен сынақтар жүргізу.
3.Бастапқы техникалық құжаттамада сынақтар мен өлшеулер нәтижелерін ресімдеу.
4.Сынау және өлшеу кезінде қолданылатын аппаратураға техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
1.Білімдер:
2.4-5 разряд
3.Сынау мен өлшеуге арналған электр жабдықтары мен аппаратураның мақсаты мен құрылысы.
4.Сынау мен өлшеудің күрделі емес түрлері кезінде сынау және өлшеу аппаратурасын қосу ережесі.
5.Сынақтар мен өлшеулер жүргізу үшін жұмыс орындарын дайындау қағидалары
6.Электротехника негіздері.
7.Күрделі және жауапты сынақтар мен өлшеулерді жүргізу кезінде сынақ және өлшеу аппаратурасын қосу ережесі.
8.Жабдықты күрделі емес сынау мен өлшеуді жүргізу қағидалары, әдістері, тәртібі мен мерзімдері, оны қабылдамау нормалары.
9.Қосалқы станциялардың тарату құрылғыларында және электр станцияларының цехтарында бастапқы қосылу схемалары және жабдықтың орналасуы.
10.Пайдаланылатын электр жабдығының негізгі техникалық сипаттамалары мен құрылымы.
11.Қорғаныс құралдары мен құрылғыларын сынау әдістері мен мерзімдері.
12.Электр қондырғыларына жедел қызмет көрсету ережелері.
13.Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Мамандандырылған бақылау-өлшеу аспаптары мен жабдықтарын пайдалана отырып, электр жабдығының параметрлерін сынау мен өлшеуді жүргізу
4-ші разряд
1.Мультиметрлер мен вольтметрлер сияқты негізгі есептегіштерді пайдаланып кернеуді, токты және кедергіні өлшеуді орындаңыз.
2.Өлшеу құралдарын қолданар алдында олардың дәлдігін тексеріңіз.
3.Негізгі сынауыштардың көмегімен электр жабдығын температура мен ылғалдылыққа төзімділікке сынау.
4.Сынауыштарды пайдалана отырып, қорғаныс құрылғыларының жұмысы сияқты электр жабдықтарының қорғаныс параметрлерін өлшеу.
5.Электр жабдығының жағдайын талдау үшін өлшеу нәтижелерін жазу және өңдеу.
5-ші разряд
1.Вольтметрлер мен амперметрлер сияқты мамандандырылған өлшеу құралдарының көмегімен электр жабдықтарының қуат параметрлері мен тұрақтылығын өлшеу.
2.Өлшеу құралдарының дәлдігін және белгіленген стандарттарға сәйкестігін тексеру және калибрлеу.
3.Электр құрылғыларының экстремалды жағдайларға (температура мен ылғалдылықтың өзгеруі) төзімділігін тексеру.
4.Жоғары дәлдіктегі сынауыштарды пайдалана отырып, қорғаныс құрылғыларының жұмысы және олардың режимдері сияқты электр жабдықтарын қорғау параметрлерін өлшеу.
5.Өлшеу нәтижелерін жазу және талдау, алынған мәліметтер негізінде жабдықтың жағдайы туралы қорытынды жасау.
Білімдер:
4-разряд
1.Амперметр және вольтметр сияқты негізгі өлшеу құралдарының жұмыс істеу принциптері және техникалық сипаттамалары.
2.Өлшеу дәлдігіне қойылатын талаптарды қоса алғанда, электр жабдықтарын сынауды реттейтін негізгі нормативтік құжаттар мен әдістер.
3.Оқшаулау мен кедергіге сынау әдістері.
4.Сынау және өлшеу кезінде алынған мәліметтерді өңдеу негіздері.
5.Өлшеу дәлдігін қамтамасыз ету үшін өлшеу құралдарын тексеру және калибрлеуге қойылатын талаптар.
5-разряд
1.Жабдықтың қуаты мен орнықтылығын сынау үшін аспаптық құралдардың тереңдетілген принциптері.
2.Өлшеу құралдарын тексеру және калибрлеудің нормативтік талаптары мен әдістері.
3.Әртүрлі жұмыс жағдайларында оқшаулау және қарсылық сынақтарын жүргізудің егжей-тегжейлі әдістері.
4.Жабдықтың өнімділігі туралы техникалық шешім қабылдау үшін өлшемдерді өңдеу және талдау әдістері.
5.Сынақта қолдануға арналған өлшем құралдарын сертификаттау және дәлдігін бақылау ерекшеліктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Тәртіптілік
Қарым-қатынас
Зейін
Ұйымдастыру
Белсенділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. "Об электроэнергетике" Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 года № 588.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Мастер участка
4
Техник-электрик
10. Карточка профессии "Электромонтер по испытаниям и измерениям":
Код группы:
7412-4
Код наименования занятия:
7412-4-060
Наименование профессии:
Электромонтер по испытаниям и измерениям
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
ЕТКС, выпуск 9
Электромонтер по испытаниям и измерениям
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность: Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация электромеханического оборудования (по видам и отраслям)
Квалификация:
-
Уровень образования: основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Требуемый стаж работы не менее 1 года и 6 месяцев.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуетя
Другие возможные наименования профессии:
7412-4-061 - Электромонтер по ремонту обмоток и изоляции электрооборудования
Основная цель деятельности:
Обеспечение бесперебойной работы электрооборудования
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение испытаний и измерений параметров электрооборудования.
2. Обслуживание и контроль за состоянием измерительных приборов и устройств, используемых в процессе испытаний и измерений электрооборудования.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Проведение испытаний и измерений параметров электрооборудования
Навык 1:
Выявление и устранение повреждений параметров электрооборудования
Умения:
6-ой разряд
1. Осуществлять техническое обслуживание и ремонт аппаратуры, применяемой при испытаниях и измерениях напряжением до 220 кВ самостоятельно, а при напряжении свыше 220 кВ — под руководством инженерно-технического работника.
2.Настраивать и калибровать измерительные приборы и аппаратуру для испытаний и измерений.
3.Проверять и восстанавливать работоспособность средств измерений при выявлении неисправностей.
4.Применять стандартные методы для диагностики и устранения дефектов в измерительной аппаратуре.
5.Проводить проверки и тестирование технических характеристик измерительных приборов перед использованием.
7-ой разряд (в дополнение к разряду 6)
1.Измерять сопротивление изоляции.
2.Определять тангенс угла диэлектрических потерь тока и потерь холостого хода.
3.Измерять емкость и увлажненность обмоток маслонаполненных трансформаторов, токи утечки разрядников, распределение напряжения на поверхностях и натяжных гирляндах изоляторов, сопротивление контуров заземления.

1. "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 588 Заңы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Учаске шебері
4
Техник-электрик
10. "Сынау және өлшеу жөніндегі Электромонтер" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
7412-4
Қызмет атауының коды:
7412-4-060
Кәсіптің атауы:
Сынау және өлшеу жөніндегі Электромонтер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БТБА, 9 шығарылым
Сынау және өлшеу жөніндегі Электромонтер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық: Электромеханикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
-
Білім деңгейі: негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі кемінде 1 жыл 6 ай
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7412-4-061 - Электр жабдықтарының орамалары мен оқшаулағыштарын жөндеу жөніндегі электромонтер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Электр жабдығының үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1.Электр жабдығының параметрлерін сынау және өлшеу жүргізу.
2. Электр жабдығын сынау және өлшеу процесінде қолданылатын бақылау-өлшеу аспаптары мен құрылғыларының жағдайына техникалық қызмет көрсету және бақылау.
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Электр жабдығының параметрлерін сынау және өлшеу жүргізу
Дағды 1:
Электр жабдықтары параметрлерінің зақымдануын анықтау және жою
Машықтар:
6-шы разряд
1.220 кВ-қа дейінгі кернеуді сынау және өлшеу үшін пайдаланылатын жабдыққа техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді өз бетінше, ал 220 кВ жоғары кернеулерде - инженер-техникалық қызметкердің басшылығымен жүргізу.
2.Сынау және өлшеу үшін өлшеу құралдары мен жабдықтарын орнату және калибрлеу.
3.Ақаулар анықталған кезде өлшеу құралдарының жұмысын тексеру және қалпына келтіру.
4.Өлшеу жабдықтарындағы ақауларды диагностикалау және жою үшін стандартты әдістерді қолдану.
5.Қолданар алдында өлшеу құралдарының техникалық сипаттамаларын тексеру және сынақтан өткізу.
7-ші разряд (6-шы разрядқа қосымша)
1.Оқшаулау кедергісін өлшеу.
2.Диэлектрлік токтың жоғалуы мен бос жүрістің жоғалуы бұрышының тангенсін анықтау.
3.Маймен толтырылған трансформаторлар орамаларының сыйымдылығы мен ылғалдылығын, разрядтағыштардың ағып кету токтарын, оқшаулағыштардың беттеріндегі және кернеу гирляндтарындағы кернеудің таралуын, жерге тұйықтау контурларының кедергісін өлшеу.

4.Осуществлять техническое обслуживание и ремонт аппаратуры, применяемой при испытаниях и измерениях напряжением до 220 кВ, за исключением силовых трансформаторов, выключателей и трансформаторов тока напряжением свыше 220 кВ.
5.Диагностировать и тестировать аппаратуру для определения параметров электрических цепей и изоляции в соответствии с установленными стандартами.
6.Разрабатывать и внедрять методики для проведения регулярного технического обслуживания и испытаний, включая специфические проверки для различных типов электрического оборудования.
7.Анализировать и интерпретировать результаты измерений, составлять соответствующие отчеты и рекомендации по устранению выявленных неисправностей.
8-ой разряд
1.Проводить испытания повышенным приложенным напряжением защитных средств и приспособлений, высоковольтных электродвигателей и машин постоянного тока.
2. Проводить испытания повышенным выпрямленным напряжением с определением токов утечки силовых кабелей.
3.Измерять сопротивление изоляции, переходное сопротивление контактов выключателей, сопротивление контуров заземления распределительных устройств.
4.Снимать круговые диаграммы. переключающих устройств трансформаторов.
5.Измерять емкость и тангенс угла диэлектрических потерь тока и потерь холостого хода.
6.Измерять коэффициент трансформации, напряжение короткого замыкания, сопротивление постоянному току обмоток силовых трансформаторов и маслонаполненных реакторов.
7.Проводить испытания разрядников, измерительных трансформаторов и коммутационных аппаратов.
8.Определять места повреждения кабельных и воздушных линий.
9.Выявлять дефектные изоляторы с помощью измерительных штанг.
10.Подготавливать рабочие места для испытаний и измерений.
11.Осуществлять техническое обслуживание аппаратуры, применяемой при испытаниях и измерениях напряжением до 110 кВ под руководством электромонтера более высокой квалификации.
12.Осуществлять техническое обслуживание аппаратуры, применяемой при испытаниях и измерениях напряжением до 220 кВ под руководством электромонтера более высокой квалификации.
13.Измерять емкость и тангенс угла диэлектрических потерь конденсаторов и измерительных трансформаторов.
14.Проводить под руководством инженерно- технического работника испытания повышенным приложенным напряжением турбогенераторов мощностью свыше 50 тыс. кВт и синхронных компенсаторов мощностью свыше 50 Мвар.
15.Оформлять результаты испытаний и измерений в первичной технической документации.
16.Осуществлять техническое обслуживание и ремонт аппаратуры, применяемой при испытаниях и измерениях.
17.Осуществлять техническое обслуживание и ремонт аппаратуры, применяемой при испытаниях и измерениях напряжением до 220 кВ самостоятельно, а при напряжении свыше 220 кВ — под руководством инженерно-технического работника.
18.Измерять сопротивление изоляции.
19.Определять тангенс угла диэлектрических потерь тока и потерь холостого хода.
20.Измерять емкость и увлажненность обмоток маслонаполненных трансформаторов, токи утечки разрядников, распределение напряжения на поверхностях и натяжных гирляндах изоляторов, сопротивление контуров заземления.
21.Осуществлять техническое обслуживание и ремонт аппаратуры, применяемой при испытаниях и измерениях напряжением до 220 кВ, кроме силовых трансформаторов, выключателей и трансформаторов тока напряжением свыше 220 кВ.
22.Осуществлять техническое обслуживание и ремонт аппаратуры, применяемой при испытаниях и измерениях напряжением свыше 220 кВ, напряжением 750 кВ и выше, силовых трансформаторов, выключателей и трансформаторов тока напряжением свыше 220 кВ.
Знания:
6-ой разряд
1. Назначение и устройство электрооборудования и аппаратуры для испытаний и измерений.
2.Правила присоединения испытательной и измерительной аппаратуры при несложных видах испытаний и измерений.
3.Правила подготовки рабочих мест для проведения испытаний и измерений.
4.Основы электротехники.
5.Правила присоединения испытательной и измерительной аппаратуры при проведении сложных и ответственных испытаний и измерений.
6.Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требований пожарной безопасности.
7-ой разряд (в дополнение к разряду 6):
1. Правила, методы, порядок и сроки проведения несложных испытаний и измерений оборудования, нормы его отбраковки.
2.Схемы первичных соединений и расположение оборудования в распределительных устройствах подстанций и в цехах электростанций.
3.Основные технические характеристики и устройства эксплуатируемого электрического оборудования.
4.Способы и сроки испытаний защитных средств и приспособлений.
5.Правила оперативного обслуживания электроустановок.
8-ой разряд
1.Назначение и устройство электрооборудования и аппаратуры для испытаний и измерений.
2.Правила присоединения испытательной и измерительной аппаратуры при несложных видах испытаний и измерений.
3.Правила подготовки рабочих мест для проведения испытаний и измерений
4.Основы электротехники.
5.Правила присоединения испытательной и измерительной аппаратуры при проведении сложных и ответственных испытаний и измерений.
6.Правила, методы, порядок и сроки проведения несложных испытаний и измерений оборудования, нормы его отбраковки.
7.Схемы первичных соединений и расположение оборудования в распределительных устройствах подстанций и в цехах электростанций.
8.Основные технические характеристики и устройства эксплуатируемого электрического оборудования.
9.Способы и сроки испытаний защитных средств и приспособлений.
10.Правила оперативного обслуживания электроустановок.
11.Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требований пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Проведение диагностики и калибровки оборудования для обеспечения точности измерений параметров электрооборудования
Умения:
6-ой разряд
1.Осуществлять диагностику состояния измерительных приборов.
2.Проводить калибровку средств измерений в соответствии с техническими требованиями
3.Проводить проверку точности измерений оборудования с использованием эталонов.
4.Применять методы диагностики и калибровки для контроля и обеспечения работоспособности приборов.
5.Выполнять настройку измерительных приборов для повышения точности их работы.
7-ой разряд
1.Осуществлять комплексную диагностику и калибровку сложных измерительных систем.
2.Применять методы высокоточной калибровки для сложных и высокотехнологичных приборов.
3.Анализировать результаты диагностики и на основе данных выполнять корректировку работы измерительного оборудования.
4.Организовывать проверку и калибровку оборудования с учетом специфики его эксплуатации.
5.Выполнять настройку и калибровку специализированных измерительных систем для проверки параметров электрооборудования.
8-ой разряд
1.Проводить испытания с использованием высоковольтных источников напряжения для проверки изоляции оборудования и проводки.
2.Осуществлять измерения тока утечки в силовых кабелях и трансформаторах.
3.Проводить тесты на устойчивость к перепадам напряжения и температуры для оборудования.
4.Оценивать эффективность защиты оборудования при превышении допустимых значений тока или напряжения.
5.Применять методы измерения сопротивления и емкости для оценки состояния изоляции.
Знания:
6-ой разряд
1.Принципы работы и характеристики измерительных приборов.
2.Правила и методы калибровки оборудования для измерений.
3.Требования к точности измерений в электрооборудовании.
4.Операционные процедуры по диагностике и настройке приборов.
5.Стандарты и нормативные документы, регулирующие точность измерений.
7-ой разряд
1.Углубленные принципы работы и калибровки высокоточных измерительных систем.
2.Стандарты и нормативные требования для проведения калибровки сложного оборудования.
3.Сложные методы диагностики для обеспечения точности измерений.
4.Специализированные технологии и средства для калибровки электрических приборов.
5.Принципы и методы диагностики сложных измерительных приборов.
8-ой разряд
1. Принципы работы высоковольтных источников напряжения и их применение для испытаний.
2.Способы проведения испытаний на изоляцию и методы оценки качества защитных средств.
3.Правила и методы измерений сопротивления изоляции, тока утечки и других параметров оборудования.
4.Нормативные требования и стандарты, регулирующие испытания с использованием высоковольтных установок.
5.Оборудование, используемое для тестирования устойчивости к температурным перепадам и изменениям влажности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Проведение диагностики и ремонтных работ оборудования, участвующего в испытаниях и измерениях электрооборудования
Умения:
8-ой разряд
1.Выявлять и устранять неисправности в аппаратуре, используемой для испытаний и измерений.
2.Проводить диагностику и наладку оборудования для обеспечения корректности измерений.
3.Осуществлять техническое обслуживание измерительных приборов и испытательных установок.
4.Выполнять ремонт высоковольтных устройств и трансформаторов, используемых в испытаниях.
5.Составлять отчеты и рекомендации по ремонту и техническому обслуживанию приборов.
Знания:
8-ой разряд
1.Принципы работы и устройства высоковольтных трансформаторов и испытательных приборов.
2.Методы диагностики неисправностей в измерительном и испытательном оборудовании.
3.Стандарты и нормы, регулирующие ремонт и техническое обслуживание оборудования для испытаний.
4.Оборудование и инструменты, используемые для диагностики и ремонта.
5.Методы контроля за состоянием приборов и установок в процессе эксплуатации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Обслуживание и контроль за состоянием измерительных приборов и устройств, используемых в процессе испытаний и измерений электрооборудования
Навык 1:
Проверка и регулировка точности измерительных приборов и систем
Умения:
8-ой разряд
1.Выполнять поверку измерительных приборов с использованием эталонных стандартов.
2.Применять методы регулировки измерительных приборов для обеспечения их точности.
3.Осуществлять контроль за состоянием и исправностью измерительных приборов и установок.
4.Проводить калибровку измерительных систем с учетом особенностей используемых приборов.
5.Вести учет и документацию по проверке и регулировке приборов.
Знания:
8-ой разряд
1.Принципы работы измерительных приборов и методы их калибровки.
2.Стандарты и нормативы для поверки и проверки точности измерений.
3.Типы измерительных систем и их особенности, включая приборы для измерений в высоковольтных и низковольтных установках.
4.Оборудование, используемое для поверки и регулировки измерительных приборов.
5.Методы анализа отклонений и ошибок измерений, а также способы их корректировки.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Осуществление контроля за состоянием приборов и оборудования, используемых для испытаний электрооборудования
Умения:
8-ой разряд
1.Проводить регулярные осмотры приборов и оборудования для оценки их технического состояния.
2.Осуществлять контроль за эксплуатацией измерительных устройств в процессе работы.
3.Применять методы диагностики для выявления неисправностей и дефектов в приборном оборудовании.
4.Подготавливать техническую документацию и отчеты по результатам осмотров и проверок.
5.Выполнять ремонт и техническое обслуживание приборов, выявленных с дефектами, в процессе эксплуатации.
Знания:
8-ой разряд
1.Принципы работы приборов, используемых в процессе испытаний и измерений электрооборудования.
2.Методы диагностики неисправностей в измерительных приборах и их исправление.
3.Стандарты и требования к техническому обслуживанию приборов и оборудования для испытаний.
4.Рекомендации и инструкции по эксплуатации измерительных приборов и систем.
5.Способы проверки надежности и точности измерений в процессе эксплуатации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Дисциплинированность
Коммуникабельность
Внимательность
Организованность
Активность
Список технических регламентов и национальных стандартов:

4.220 кВ жоғары кернеулі трансформаторлардан, ажыратқыштардан және Ток трансформаторларынан басқа, кернеуі 220 кВ дейінгі.
5. Белгіленген стандарттарға сәйкес электр тізбектерінің және оқшаулаудың параметрлерін анықтау үшін жабдықты диагностикалау және сынау.
6.Электр жабдықтарының әртүрлі түрлеріне арналған арнайы сынақтарды қоса алғанда, ағымдағы техникалық қызмет көрсету мен сынақтарды орындау процедураларын әзірлеу және енгізу.нақтар мен өлшеулер кезінде қолданылатын аппаратураға техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
7.Өлшеу нәтижелерін талдау және түсіндіру, анықталған ақауларды жою үшін тиісті есептер мен ұсыныстар жасау.
8-ші разряд
1.Қорғаныс құралдары мен құрылғыларын, жоғары вольтты электр қозғалтқыштарын және кернеуі жоғарылаған тұрақты ток машиналарын сынау.
2.Күш кабельдерінің ағу токтарын анықтау үшін.
Білімдер:
6-шы разряд
1.Сынау мен өлшеуге арналған электр жабдықтары мен аппаратураның мақсаты мен құрылысы.
2.Сынау мен өлшеудің күрделі емес түрлері кезінде сынау және өлшеу аппаратурасын қосу ережесі.
3.Сынақтар мен өлшеулер жүргізу үшін жұмыс орындарын дайындау қағидалары.
4.Электротехника негіздері.
5.Күрделі және жауапты сынақтар мен өлшеулерді жүргізу кезінде сынақ және өлшеу аппаратурасын қосу ережесі.
6.Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
7-ші разряд (6-шы разрядқа қосымша)
1.Жабдықты күрделі емес сынау мен өлшеуді жүргізу қағидалары, әдістері, тәртібі мен мерзімдері, оны қабылдамау нормалары
2.Қосалқы станциялардың тарату құрылғыларында және электр станцияларының цехтарында бастапқы қосылу схемалары және жабдықтың орналасуы.
3.Пайдаланылатын электр жабдығының негізгі техникалық сипаттамалары мен құрылымы.
4.Қорғаныс құралдары мен құрылғыларын сынау әдістері мен мерзімдері.
5.Электр қондырғыларына жедел қызмет көрсету ережелері.
8-ші разряд
1.Сынау мен өлшеуге арналған электр жабдықтары мен жабдықтарының мақсаты мен құрылымы.
2.Сынақтар мен өлшемдердің қарапайым түрлеріне арналған сынақ-өлшеу жабдығын қосу ережелері.
3.Жұмыс орындарын сынауға және өлшеуге дайындау ережелері.
4.Электротехника негіздері.
5.Күрделі және сыни сынақтар мен өлшемдерді жүргізу кезінде сынақ-өлшеу жабдығын қосу ережелері.
6.Жабдықтың қарапайым сынақтары мен өлшемдерін жүргізу ережелері, әдістері, тәртібі мен мерзімдері, оны қабылдамау нормативтері.
7.Электр станцияларының қосалқы станциялары мен цехтарының тарату құрылғыларындағы бастапқы қосылыстар мен жабдықтарды орналастыру схемалары
8.Қорғаныс құралдары мен құрылғыларын сынау әдістері мен мерзімдері.
9.Электр қондырғыларына жедел қызмет көрсету ережелері.
10.Ішкі еңбек тәртібін, қауіпсіздік техникасын және еңбекті қорғауды, өндірістік санитарияны, өрт қауіпсіздігі талаптарын орындау тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Электр жабдығының параметрлерін өлшеудің дәлдігін қамтамасыз ету үшін жабдықты диагностикалау және калибрлеуді жүргізу.
Машықтар:
6-шы разряд
1.Өлшеу құралдарының жағдайын диагностикалау.
2.Техникалық талаптарға сәйкес өлшеу құралдарын калибрлеу
3.Стандарттарды пайдалана отырып, жабдықты өлшеудің дәлдігін тексеру
4.Құрылғылардың жұмысын бақылау және қамтамасыз ету үшін диагностикалық және калибрлеу әдістерін қолдану.
5.Өлшеу құралдарын олардың жұмысының дәлдігін жақсарту үшін конфигурациялау.
7-ші разряд
1.Күрделі өлшеу жүйелерін кешенді диагностикалау және калибрлеуді жүргізу.
2.Күрделі және жоғары технологиялық аспаптар үшін жоғары дәлдіктегі калибрлеу әдістерін қолдану.
3.Диагностикалық нәтижелерді талдау және мәліметтер негізінде өлшеуіш аппаратураның жұмысына түзетулер енгізу.
4.Жұмыс істеу ерекшеліктерін ескере отырып, жабдықты сынауды және калибрлеуді ұйымдастыру.
5.Электр жабдығының параметрлерін тексеру үшін арнайы өлшеу жүйелерін конфигурациялау және калибрлеу.
8-ші разряд
1.Жабдықтар мен сымдардың оқшаулануын тексеру үшін жоғары вольтті кернеу көздерін пайдаланып сынақтар жүргізу.
2.Күшті кабельдер мен трансформаторларда ағып кететін токты өлшеу.
3.Жабдықтардың кернеу мен температура ауытқуларына төзімділігін тексеру.
4.Құрылғылардың ток немесе кернеу шекті мәндерін асырған жағдайда қорғау тиімділігін бағалау.
5.Оқшаулану күйін бағалау үшін кедергі мен сыйымдылықты өлшеу әдістерін қолдану.
Білімдер:
6-шы разряд
1.Өлшеу құралдарының жұмыс істеу принциптері мен сипаттамалары.
2.Өлшеу жабдығын калибрлеу ережелері мен әдістері.
3.Электр жабдықтарындағы өлшеу дәлдігіне қойылатын талаптар.
4.Құрылғыларды диагностикалау және баптау бойынша операциялық процедуралар.
5.Өлшеу дәлдігін реттейтін стандарттар мен ережелер.
7-ші разряд
1.Жоғары дәлдіктегі өлшеу жүйелерінің жұмыс істеу және калибрлеудің терең принциптері.
2.Күрделі жабдықты калибрлеуге арналған стандарттар мен нормативтік талаптар.
3.Дәл өлшемдерді қамтамасыз ету үшін күрделі диагностикалық әдістер.
4.Электр құрылғыларын калибрлеудің мамандандырылған технологиялары мен құралдары.
5.Күрделі бақылау-өлшеу құралдарын диагностикалау принциптері мен әдістері.
8-ші разряд
1.Жоғары вольтты кернеу көздерінің жұмыс істеу принциптері және оларды сынау үшін қолдану.
2.Оқшаулау сынақтарын жүргізу әдістері және қорғаныс құралдарының сапасын бағалау әдістері.
3.Оқшаулау кедергісін, ағып кету тогын және жабдықтың басқа параметрлерін өлшеу ережелері мен әдістері.
4.Жоғары вольтты қондырғыларды пайдалана отырып сынауды реттейтін нормативтік талаптар мен стандарттар.
5.Температураның өзгеруіне және ылғалдылықтың өзгеруіне төзімділікті тексеру үшін қолданылатын жабдық.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Электр жабдықтарын сынауға және өлшеуге қатысатын жабдықтарға диагностика және жөндеу жұмыстарын жүргізу
Машықтар:
8-ші разряд
1.Сынақтар мен өлшеулер үшін пайдаланылатын аппараттардағы ақауларды анықтап, жою.
2.Өлшеулердің дұрыстығын қамтамасыз ету үшін жабдықты диагностикадан өткізіп, реттеу.
3.Өлшеу құралдары мен сынақ қондырғыларын техникалық қызмет көрсету.
4.Сынақтарда қолданылатын жоғары вольтты құрылғылар мен трансформаторларды жөндеу.
5.Құралдарды жөндеу және техникалық қызмет көрсету бойынша есептер мен ұсыныстар әзірлеу.
Білімдер:
8-ші разряд
1.Жоғары вольтты трансформаторлар мен сынау аспаптарының жұмыс істеу принциптері және конструкциясы.
2.Өлшеу және сынау жабдықтарындағы ақауларды диагностикалау әдістері.
3.Сынақ жабдықтарын жөндеу және техникалық қызмет көрсетуді реттейтін стандарттар мен ережелер.
4.Диагностика және жөндеу үшін қолданылатын жабдықтар мен құралдар.
5.Жұмыс кезінде аспаптар мен қондырғылардың жағдайын бақылау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Электр жабдығын сынау және өлшеу процесінде қолданылатын бақылау- өлшеу аспаптары мен құрылғыларының жағдайына техникалық қызмет көрсету және бақылау.
Дағды 1:
Өлшеу құралдары мен жүйелерінің дәлдігін тексеру және реттеу.
8-ші разряд
1.Анықтамалық стандарттарды пайдалана отырып, өлшеу құралдарын тексеріңіз.
2.Өлшеу құралдарының дәлдігін қамтамасыз ету үшін реттеу әдістерін қолдану.
3.Бақылау-өлшеу құралдары мен қондырғылардың жай-күйі мен жұмысқа жарамдылығын қадағалау.
4.Қолданылатын аспаптардың сипаттамаларын ескере отырып, өлшеу жүйелерін калибрлеу.
5.Тексеру және реттеу құрылғыларының жазбалары мен құжаттамасын жүргізіңіз.
Білімдер:
8-ші разряд
1.Өлшеу құралдарының жұмыс істеу принциптері және оларды калибрлеу әдістері.
2.Өлшеу дәлдігін тексеру және тексеру бойынша стандарттар мен ережелер.
3.Өлшеу жүйелерінің түрлері және олардың ерекшеліктері, соның ішінде жоғары вольтты және төмен вольтты қондырғылардағы өлшеуге арналған аспаптар.
4.Өлшеу құралдарын тексеру және реттеу үшін қолданылатын құрал-жабдықтар.
5.Ауытқулар мен өлшеу қателіктерін талдау әдістері, сондай-ақ оларды түзету әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Электр жабдықтарын сынау үшін қолданылатын аспаптар мен жабдықтардың жағдайын бақылау.
Машықтар:
8-ші разряд
1.Аспаптар мен жабдықтардың техникалық жағдайын бағалау үшін оларды жүйелі түрде тексеруді жүргізу.
2.Жұмыс кезінде өлшеу құралдарының жұмысын қадағалау.
3.Аспаптардағы ақаулар мен ақауларды анықтау үшін диагностикалық әдістерді қолдану.
4.Тексеру және тексеру нәтижелері бойынша техникалық құжаттама мен есептерді дайындау.
5.Жұмыс кезінде ақаулары анықталған құрылғыларды жөндеу және техникалық қызмет көрсету.
Білімдер:
8-ші разряд
1.Электр жабдықтарын сынау және өлшеу процесінде қолданылатын аспаптардың жұмыс істеу принциптері.
2.Өлшеу құралдарының ақауларын диагностикалау және оларды жою әдістері.
3.Аспаптар мен сынау жабдықтарына қызмет көрсету стандарттары мен талаптары.
4.Өлшеу құралдары мен жүйелеріне арналған ұсынымдар мен пайдалану нұсқаулары.
5.Жұмыс кезінде өлшеулердің сенімділігі мен дәлдігін тексеру әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Тәртіптілік
Қарым-қатынас
Зейін
Ұйымдастыру
Белсенділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

Выпуск 9. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149. "Об утверждении Единого тарифно- квалификационного справочника работ и профессий рабочих" (зарегистрирован в государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 22707).
Электромонтер по испытаниям и измерениям
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
7412-4-061 - Электромонтер по ремонту обмоток и изоляции электрооборудования
Основная цель деятельности:
Обеспечение бесперебойной работы электрооборудования
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение испытаний и измерений параметров электрооборудования.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Проведение испытаний и измерений параметров электрооборудования
Навык 1:
Выявление и устранение повреждений параметров электрооборудования
3-разряд
1. Выполнить проведение испытания повышенным приложенным напряжением защитных средств и приспособлений, высоковольтных электродвигателей и машин постоянного тока.
2.Выполнить проведение испытания повышенным выпрямленным напряжением с определением токов утечки силовых кабелей
3.Измерить сопротивления изоляции, переходного сопротивления контактов выключателей, сопротивления контуров заземления распределительных устройств.
4.Снять круговых диаграмм переключающих устройства трансформаторов.
5.Измерить емкости и тангенса угла диэлектрических потерь тока и потерь холостого хода.
6.Измерить коэффициент трансформации, напряжения короткого замыкания, сопротивления постоянному току обмоток силовых трансформаторов и маслонаполненных реакторов.
7.Применять методики испытаний разрядников, измерительных трансформаторов и коммутационных аппаратов.
8.Осуществлять определение мест повреждения кабельных и воздушных линий.
9.Выявлять дефектные изоляторы с использованием измерительных штанг.
10.Подготавливать рабочие места для проведения испытаний и измерений.
11.Выполнять техническое обслуживание аппаратуры, используемой для испытаний и измерений напряжением до 110 кВ, под руководством электромонтера более высокой квалификации.
Знания:
3-разряд
1. Назначение и устройство электрооборудования и аппаратуры для испытаний и измерений.
2.Правила присоединения испытательной и измерительной аппаратуры при несложных видах испытаний и измерений.
3.Правила подготовки рабочих мест для проведения испытаний и измерений.
4.Основы электротехники.
5.Правила присоединения испытательной и измерительной аппаратуры при проведении сложных и ответственных испытаний и измерений.
6.Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требований пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Проведение диагностики и анализа параметров электрооборудования с использованием специализированных измерительных приборов и оборудования
Умения:
3-разряд
1. Применять контрольно-измерительные приборы для оценки состояния электрооборудования.
2.Выполнять проверку характеристик электрооборудования в соответствии с технической документацией.
3.Анализировать данные измерений для выявления отклонений от нормы.
4.Настраивать измерительную аппаратуру для проведения диагностических работ.
5.Документировать результаты измерений и диагностики с оформлением технических отчетов.
3-разряд
1.Принципы работы и технические характеристики контрольно-измерительных приборов.
2.Нормативные параметры электрооборудования и допустимые отклонения.
3.Методики диагностики и анализа состояния электрооборудования.
4.Правила эксплуатации специализированного измерительного оборудования.
5.Требования к оформлению технической документации и отчетов по результатам диагностики.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Дисциплинированность
Коммуникабельность
Внимательность
Организованность
Активность
Список технических регламентов и национальных стандартов:

9-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22707 болып тіркелді).
Сынау және өлшеу жөніндегі Электромонтері
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесі талап етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7412-4-061 - Электр жабдықтарының орамалары мен оқшаулағыштарын жөндеу жөніндегі электромонтер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Электр жабдығының үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Электр жабдығының параметрлерін сынау және өлшеу жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Электр жабдығының параметрлерін сынау және өлшеу жүргізу
Дағды 1:
Электр жабдықтары параметрлерінің зақымдануын анықтау және жою
Машықтар:
3-ші разряд
1.Қорғаныс құралдары мен құрылғыларының, жоғары вольтты электр қозғалтқыштары мен тұрақты ток машиналарының қолданылған кернеуінің жоғарылауына сынақ жүргізу.
2.Қуат кабельдерінің сыртқа шығу токтарын анықтай отырып, жоғары түзетілген кернеуді сынау
3.Оқшаулау кедергісін, ажыратқыш түйіспелерінің өтпелі кедергісін, тарату құрылғыларының жерге тұйықтау тізбектерінің кедергісін өлшеу.
4.Трансформаторлардың қайта қосу құрылғыларының дөңгелек диаграммаларын шешу.
5.Диэлектрлік токтың ысырабы мен бос жүрістің ысырабы бұрышының сыйымдылығы мен тангенсін өлшеу.
6.Трансформация коэффициентін, қысқа тұйықталу кернеуін, күш трансформаторлары мен май толтырылған реакторлар орамаларының тұрақты ток кедергісін өлшеу.
7.Өлшеу трансформаторларының, коммутациялық аппараттардың разрядтауыштарына сынақ жүргізу.
8.Кабельдік және әуе желілерінің зақымдану орындарын анықтау.
9.Өлшеу штангалары арқылы ақаулы оқшаулағыштарды анықтау.
10.Сынау және өлшеу үшін жұмыс орындарын дайындау.
11.Біліктілігі неғұрлым жоғары электр монтердің басшылық етуімен кернеуі 110 кВ дейінгі сынақтар мен өлшеулер кезінде қолданылатын аппаратураға техникалық қызмет көрсету.
Білімдер:
3-ші разряд
1.Сынау мен өлшеуге арналған электр жабдықтары мен аппаратураның мақсаты мен құрылысы.
2.Сынау мен өлшеудің күрделі емес түрлері кезінде сынау және өлшеу аппаратурасын қосу қағидалары.
3.Сынақтар мен өлшеулер жүргізу үшін жұмыс орындарын дайындау қағидалары.
4.Электр техника негіздері.
5.Күрделі және жауапты сынақтар мен өлшеулерді жүргізу кезінде сынақ және өлшеу аппаратурасын қосу қағидасы.
6.Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Мамандандырылған бақылау-өлшеу аспаптары мен жабдықтарын пайдалана отырып, электр жабдықтарының параметрлерін диагностикалау және талдауды жүргізу
Машықтар:
3-ші разряд
1.Электр жабдығының жағдайын бағалау үшін бақылау-өлшеу аспаптарын қолдану.
2.Техникалық құжаттамаға сәйкес электр жабдықтарының сипаттамаларын тексеру.
3.Нормадан ауытқуларды анықтау үшін өлшеу мәліметтерін талдау.
4.Диагностикалық жұмыс үшін өлшеуіш аппаратураны баптау.
5.Техникалық есептерді дайындаумен өлшеу және диагностика нәтижелерін құжаттау.
Білімдер:
3-ші разряд
1.Приборлардың жұмыс істеу принциптері және техникалық сипаттамалары.
2.Электр жабдығының стандартты параметрлері және рұқсат етілген ауытқулар.
3.Электр жабдығының жағдайын диагностикалау және талдау әдістері.
4.Мамандандырылған өлшеу құралдарын пайдалану ережелері.
5.Техникалық құжаттаманы және диагностика нәтижелері бойынша есептерді дайындауға қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Тәртіптілік
Қарым-қатынас
Зейін
Ұйымдастыру
Белсенділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. "Об электроэнергетике" Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 года № 588.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Электромонтер по испытаниям и измерениям
4
Электромонтер по испытаниям и измерениям
12. Карточка профессии "Электромонтер по ремонту аппаратуры релейной защиты и автоматики и современных аналогов":
Код группы:
7421-2
Код наименования занятия:
7421-2-009
Наименование профессии:
Электромонтер по ремонту аппаратуры релейной защиты и автоматики и современных аналогов
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:

1. "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 588 Заңы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Сынау және өлшеу жөніндегі электромонтер
4
Сынау және өлшеу жөніндегі электромонтер
12. "Релелік қорғаныс пен автоматика аппаратурасын және қазіргі заманғы аналогтарды жөндеу жөніндегі электр монтеррі" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
7421-2
Қызмет атауының коды:
7421-2-009
Кәсіптің атауы:
Релелік қорғаныс пен автоматика аппаратурасын және қазіргі заманғы аналогтарды жөндеу жөніндегі электр монтеррі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:

Выпуск 9. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149. "Об утверждении Единого тарифно- квалификационного справочника работ и профессий рабочих" (зарегистрирован в государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 22707).
Электромонтер по ремонту аппаратуры релейной защиты и автоматики и современных аналогов
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
7421-2-004 - Электромонтер диспетчерского оборудования и телеавтоматики
7421-2-010 - Электромонтер по эксплуатации электросчетчиков
Основная цель деятельности:
Техническое обслуживание и выполнение отдельных видов работ по ремонту устройств РЗА
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Поддержание средств измерений в исправном состоянии для обеспечения деятельности по передаче и распределению электроэнергии.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Поддержание средств измерений в исправном состоянии для обеспечения деятельности по передаче и распределению электроэнергии
Навык 1:
Выполнение работ по выявлению и устранению дефектов устройств РЗА
Умения:
2-ой разряд
1.Установить на стендах средств измерений и подключение их для проверки под руководством электромонтера более высокой квалификации.
2.Устанавливать и подключать средства измерений на стендах под руководством электромонтера более высокой квалификации
3.Проверять состояние внешних элементов устройств РЗА, таких как соединения, изоляция и крепежные элементы.
4.Выполнять очистку и подготовку устройств РЗА к проверке.
5.Подготавливать простые схемы подключения для проверки устройств РЗА под руководством опытного специалиста.
6.Вести первичную документацию и оформлять результаты простых проверок.
3-разряд (в дополнении к разряду 2)
1.Работать с поверочной и измерительной аппаратурой, включая подключение и настройку для проведения измерений.
2.Проверять работоспособность устройств РЗА с использованием поверочной аппаратуры.
3.Анализировать результаты измерений на соответствие нормативным параметрам.
4.Проводить мелкий ремонт устройств РЗА в рамках выявленных неисправностей.
5.Оформлять технические отчеты и журналы результатов проверки устройств РЗА.
Знания:
2-3 разряд
1.Общие понятия о назначении релейной защиты, цепях защиты и автоматике управления.
2.Способы проверки цепей вторичной коммутации
3.Общие сведения о материалах, применяемых при ремонте аппаратуры.
4.Технические характеристики обслуживаемого оборудования.
5.Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требований пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение работ по ремонту, наладке и испытаниям устройств РЗА
2-ой разряд
1.Выполнить разборку и сборку реле простых электрических средств измерений и аппаратуры постоянного и переменного тока, механической части простых реле и средств измерений.
2.Промывать и чистить узлы и детали средств измерений и аппаратуры.
3.Чистить контакты и контактных поверхностей.
4.Выполнить простые слесарные операций по обработке деталей с опиловкой под размер
5.Выполнить маркировку и простую окраску поверхностей красками, антикоррозионная смазка деталей.
6.Упаковать электроизмерительные приборы и аппаратуры для перевозки.
7.Выполнить ремонт простой аппаратуры РЗА.
3-разряд (в дополнении к разряду 2)
1.Обработать изоляционные материалы.
2.Выполнить разборку, ревизию, ремонт аппаратуры несложных и наладка простых защит.

9-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22707 болып тіркелді).
Релелік қорғаныс пен автоматика аппаратурасын және қазіргі заманғы аналогтарды жөндеу жөніндегі электр монтеррі
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
жұмыс тәжірибесі талап етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7421-2-004 - Диспетчерлік жабдықтар және телеавтоматика жөніндегі электромонтер.
7421-2-010 - Электр есептегіштерді пайдалану жөніндегі электромонтер.
Қызметтің негізгі мақсаты:
РҚА құрылғыларын жөндеу бойынша жұмыстардың жекелеген түрлеріне техникалық қызмет көрсету және орындау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Электр энергиясын беру және тарату жөніндегі қызметті қамтамасыз ету үшін өлшеу құралдарын жарамды күйде ұстау.
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Электр энергиясын беру және тарату жөніндегі қызметті қамтамасыз ету үшін өлшеу құралдарын жарамды күйде ұстау
Дағды 1:
РҚА құрылғыларының ақауларын анықтау және жою бойынша жұмыстарды орындау
2-ші разряд
1.Өлшеу аспаптарын стендтерге орнатыңыз және оларды біліктілігі жоғары электриктің басшылығымен сынау үшін қосыңыз.
2.Біліктілігі анағұрлым жоғары электриктің басшылығымен стендтерге өлшеу құралдарын орнатыңыз және қосыңыз
3.РҚА құрылғыларының қосылыстар, оқшаулау және бекіту элементтері сияқты сыртқы элементтерінің жағдайын тексеру
4.РҚА құралдарын тазалау және сынаққа дайындау
5.Тәжірибелі маманның жетекшілігімен РҚА құрылғыларын сынау үшін қарапайым қосылу схемаларын дайындау
6.Бастапқы құжаттаманы жүргізу және қарапайым тексерулердің нәтижелерін құжаттау.
3-ші разряд (2-разрядқа қосымша)
1.Сынау және өлшеу жабдығымен жұмыс, соның ішінде өлшеуге қосу және орнату.
2.РҚА құрылғыларының өнімділігін сынақ жабдығын пайдаланып тексеру.
3.Өлшеу нәтижелерін стандартты параметрлерге сәйкестігіне талдау.
4.Анықталған ақаулар шеңберінде релелік қорғаныс және автоматика құрылғыларына шағын жөндеу жұмыстарын жүргізу.
5.Техникалық есептер мен релелік қорғаныс және автоматика құрылғыларын сынау нәтижелерінің журналдарын дайындау.
Білімдер:
2-3 разряд
1.Релелік қорғаныстың мақсаты, қорғаныс тізбектері және басқару автоматикасы туралы жалпы түсініктер.
2.Екінші реттік коммутация тізбектерін тексеру әдістері.
3.Аппаратураны жөндеу кезінде қолданылатын материалдар туралы жалпы мәліметтер.
4.Қызмет көрсетілетін жабдықтың техникалық сипаттамалары.
5.Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
РҚА құрылғыларын жөндеу, баптау және сынау бойынша жұмыстарды орындау
Машықтар:
2-разряд
1.Қарапайым электр өлшеу құралдары мен тұрақты және айнымалы ток аппаратурасының релесін, қарапайым реле мен өлшеу құралдарының механикалық бөлігін бөлшектеу және құрастыру.
2.Өлшеу құралдары мен аппаратураның тораптары мен бөлшектерін жуу және тазалау.
3.Түйісплер мен түйіспелі беттерді тазалау
4.Бөлшектерді өлшеміне қарай үгінділермен өңдеу бойынша қарапайым слесарлық операцияларды орындау.
5.Беттерді бояулармен таңбалау және қарапайым бояу, бөлшектерді коррозияға қарсы майлау.
6.Электр өлшеу аспаптары мен аппаратураларын тасымалдау үшін буып-түю.
7.РҚА жай аппаратурасын жөндеу.
3-разряд (2-разрядқа қосымша)
1.Оқшаулау материалдарын өңднеу.
2.Күрделі емес бөлшектеу, ревизиялау, жөндеу және жай қорғаныстарды баптау.

3.Выполнить разборку, ревизию и ремонт автоматических выключателей, установленных в цепях РЗА (тип АЕ и АЛ-50), и простых реле.
Знания:
2-3 разряд
1.Правила обращения с масляными красками и растворителями.
2.Назначение слесарного и монтерского инструмента и правила работы с ним.
3.Устройство универсальных и специальных приспособлений, монтерского инструмента и средств измерений.
4.Технические описания релейной аппаратуры.
5.Конструкция и защитные характеристики автоматов, установленных в цепях РЗА.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Дисциплинированность
Коммуникабельность
Внимательность
Организованность
Активность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. "Об электроэнергетике" Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 года № 588.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Электромонтер по ремонту аппаратуры релейной защиты и автоматики и современных аналогов
4
Электромонтер по ремонту аппаратуры релейной защиты и автоматики и современных аналогов
13. Карточка профессии "Электромонтер по ремонту аппаратуры релейной защиты и автоматики и современных аналогов":
Код группы:
7421-2
Код наименования занятия:
7421-2-009
Наименование профессии:
Электромонтер по ремонту аппаратуры релейной защиты и автоматики и современных аналогов
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 9. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149. "Об утверждении Единого тарифно- квалификационного справочника работ и профессий рабочих" (зарегистрирован в государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 22707).
Электромонтер по ремонту аппаратуры релейной защиты и автоматики и современных аналогов
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация электромеханического оборудования (по видам и отраслям)
Квалификация:
-
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
В профессиональной сфере не менее 1 года.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
7421-2-004 - Электромонтер диспетчерского оборудования и телеавтоматики.
7421-2-010 - Электромонтер по эксплуатации электросчетчиков.
Основная цель деятельности:
Техническое обслуживание и выполнение отдельных видов работ по ремонту устройств РЗА
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

3.РҚА (АЕ және АЛ-50 типі) тізбектерінде орнатылған автоматты ажыратқыштарды және қарапайым релелерді бөлшектеу, тексеру және жөндеу.
Білімдер:
2-6 разряд
1.Майлы бояулар мен еріткіштермен жұмыс істеу ережелері.
2.Слесарь және монтер құралының мақсаты және онымен жұмыс істеу ережелері
3.Әмбебап және арнайы құрылғылардың, монтаждау құралдары мен өлшеу құралдарының құрылғысы.
4.Релелік аппаратураның техникалық сипаттамасы.
5.РҚА тізбектерінде орнатылған ажыратқыштардың конструкциясы мен қорғаныс сипаттамалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Тәртіптілік қарым-қатынас
Тәртіптілік
Мұқияттылық
Белсенділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 588 Заңы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Релелік қорғаныс пен автоматика аппаратурасын және қазіргі заманғы аналогтарды жөндеу жөніндегі электр монтеррі
4
Релелік қорғаныс пен автоматика аппаратурасын және қазіргі заманғы аналогтарды жөндеу жөніндегі электр монтеррі
13. "Релелік қорғаныс пен автоматика аппаратурасын және қазіргі заманғы аналогтарды жөндеу жөніндегі электр монтері" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
7421-2
Қызмет атауының коды:
7421-2-009
Кәсіптің атауы:
Релелік қорғаныс пен автоматика аппаратурасын және қазіргі заманғы аналогтарды жөндеу жөніндегі электр монтері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
9-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22707 болып тіркелді).
Релелік қорғаныс пен автоматика аппаратурасын және қазіргі заманғы аналогтарды жөндеу жөніндегі электр монтері
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық: Электромеханикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
-
Білім деңгейі: негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Міндетті жұмыс тәжірибесі кемінде 1 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7421-2-004 - Диспетчерлік жабдықтар және телеавтоматика жөніндегі электромонтер
7421-2-010 - Электр есептегіштерді пайдалану жөніндегі электромонтер
Қызметтің негізгі мақсаты:
РҚА құрылғыларын жөндеу бойынша жұмыстардың жекелеген түрлеріне техникалық қызмет көрсету және орындау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Поддержание средств измерений в исправном состоянии для обеспечения деятельности по передаче и распределению электроэнергии.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Поддержание средств измерений в исправном состоянии для обеспечения деятельности по передаче и распределению электроэнергии
Навык 1:
Выполнение работ по выявлению и устранению дефектов устройств РЗА
Умения:
4-разряд
1.Провести испытания изоляции комплектов аппаратуры и цепей вторичной коммутации панелей сложных защит, имеющих в своем составе поляризованные и кодовые реле, полупроводниковые интегральные элементы.
2.Выполнить проверку и снятие характеристик релейных защит генераторов, трансформаторов, кабельных и воздушных линий электропередачи.
3.Выполнить сборку испытательных схем для проверки и наладки релейных защит средней сложности и устройств автоматики, измерительных трансформаторов, приводов масляных выключателей и испытания изоляции цепей вторичной коммутации.
5-разряд
1.Выполнить разборку, ревизию, сборку, техническое обслуживание и устранение дефектов оборудования, смонтированного на панелях релейной защиты средней сложности.
2.Провести наладку и настройку сложных систем релейной защиты и автоматики с применением специализированных измерительных приборов и оборудования.
3.Осуществить диагностику неисправностей в устройствах релейной защиты и автоматики, а также выполнение необходимых ремонтных работ для обеспечения их исправного функционирования.
Знания:
4-5 разряд
1.Общие понятия о назначении релейной защиты, цепях защиты и автоматике управления.
2.Способы проверки цепей вторичной коммутации
3.Общие сведения о материалах, применяемых при ремонте аппаратуры
4.Технические характеристики обслуживаемого оборудования
5.Способы проверки сопротивления изоляции и испытания ее повышенным напряжением, устройств РЗА и цепей вторичной коммутации
6.Способы определения и поиска неисправностей в устройствах РЗА
7.Наименование и назначение простой поверочной и измерительной аппаратуры и приспособлений
8.Правила снятия и построения характеристик релейных защит и векторных диаграмм и их анализ
9.Правила работы со сложной электронной измерительной аппаратурой
10.Выполнить технические описания и инструкции по наладке и эксплуатации аппаратуры
11.Выполнить инструкции по наладке и техническому обслуживанию сложных реле, панелей защит и автоматики
12.Выполнить назначение и устройство электрооборудования и аппаратуры для испытаний и измерений
13.Правила присоединения испытательной и измерительной аппаратуры при несложных видах испытаний и измерений
14.Провести испытания и измерения согласно Правил подготовки рабочих мест
15.Правила присоединения испытательной и измерительной аппаратуры при проведении сложных и ответственных испытаний и измерений
16.Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требований пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение работ по ремонту, наладке и испытаниям устройств РЗА
Умения:
4-разряд
1.Составить эскизы, схем, чертежей на простые детали.
2.Выполнить несложные работы по чертежам, схемам, эскизам
3.Выполнить ремонт и регулирование реле средней сложности со вскрытием его, с устранением дефектов механизма кинематики, электрической схемы, регулированием, балансировкой, заменой деталей.
4.Выполнить частичный ремонт устройств сложных релейных защит.
5.Выполнить ремонт и техническое обслуживание устройств электромагнитной блокировки.

1. Электр энергиясын беру және тарату жөніндегі қызметті қамтамасыз ету үшін өлшеу құралдарын жарамды күйде ұстау
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Электр энергиясын беру және тарату жөніндегі қызметті қамтамасыз ету үшін өлшеу құралдарын жарамды күйде ұстау
Дағды 1:
РҚА құрылғыларының ақауларын анықтау және жою бойынша жұмыстарды орындау
4-ші разряд
1.Құрамында поляризацияланған және кодтық релелері, жартылай өткізгіш интегралды элементтері бар күрделі қорғаныс панельдерінің аппаратура жиынтықтары мен қайталама коммутация тізбектерін оқшаулауға сынақ жүргізу.
2.Генераторлардың, трансформаторлардың, кабельдік және әуе электр беру желілерінің релелік қорғаныстарының сипаттамаларын тексеру және алу
3.Күрделілігі орташа релелік қорғаныстарды және автоматика құрылғыларын, өлшеу трансформаторларын, май ажыратқыштарының жетектерін тексеру және баптау үшін сынақ схемаларын құрастыру және қайталама коммутация тізбектерін оқшаулауды сынау.
5-ші разряд
1.Күрделілігі орташа релелік қорғау панельдеріне орнатылған жабдықтарды бөлшектеу, ревизиялау, құрастыру, техникалық қызмет көрсету және ақауларды жою
2.Мамандандырылған бақылау-өлшеу аспаптары мен жабдықтарын пайдалана отырып, күрделі релелік қорғаныс және автоматика жүйелерін баптау мен конфигурациялауды жүргізу
3.Релелік қорғаныс және автоматика құрылғыларындағы ақауларды диагностикалау, сондай-ақ олардың дұрыс жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін қажетті жөндеу жұмыстарын жүргізу
Білімдер:
4-5 разряд
1.Релелік қорғаныстың мақсаты, қорғаныс тізбектері және басқару автоматикасы туралы жалпы түсініктер.
2.Екінші реттік коммутация тізбектерін тексеру әдістері
3.Аппаратураны жөндеу кезінде қолданылатын материалдар туралы жалпы мәліметтер
4.Қызмет көрсетілетін жабдықтың техникалық сипаттамалары
5.Оқшаулау кедергісін тексеру және оны жоғары кернеумен, РҚА құрылғыларымен және қайталама коммутация тізбектерімен сынау тәсілдері
6.РҚА құрылғыларындағы ақауларды анықтау және іздеу әдістері
7.Қарапайым тексеру және өлшеу аппаратурасы мен құрылғыларының атауы мен мақсаты
8.Релелік қорғаныстар мен векторлық диаграммалардың сипаттамаларын алу және құру ережелері және оларды талдау
9.Күрделі электрондық өлшеу аппаратурасымен жұмыс істеу ережесі
10.Аппаратураны баптау және пайдалану жөніндегі техникалық сипаттамалар мен нұсқаулықтар
11.Күрделі релелерді, қорғаныс панельдерін және автоматиканы баптау және техникалық қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулық
12.Сынау мен өлшеуге арналған электр жабдықтары мен аппаратураның мақсаты мен құрылысы
13.Сынақтар мен өлшеулердің күрделі емес түрлері кезінде сынақ және өлшеу аппаратурасын қосу қағидасы.
14.Сынау және өлшеуді жүргізу үшін жұмыс орындарын дайындау қағидалары.
15.Күрделі және жауапты сынақтар мен өлшеулерді жүргізу кезінде сынақ және өлшеу аппаратурасын қосу қағидасы.
16.Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
РҚА құрылғыларын жөндеу, баптау және сынау бойынша жұмыстарды орындау
Машықтар:
4-ші разряд
1.Жай детальдарға эскиздер, схемалар және сызбалар құру.
2.Сызбалар, схемалар, эскиздер бойынша жай жұмыстарды орындау
3.Кинематика механизмінің, электр схемасының ақауларын жоя отырып, бөлшектерді реттеу, теңгерімдеу, ауыстыра отырып, оны ашу арқылы күрделілігі орташа релені жөндеу және реттеу.
4.Күрделі релелік қорғаныс құрылғыларын ішінара жөндеу.
5.Электромагниттік блоктау құрылғыларын жөндеу және техникалық қызмет көрсету.

6.Выполнить ремонт, перемонтаж, устранение дефектов оборудования, панелей защит типа ДЗШ-110, УРОВ-110, осциллографов, фиксирующих приборов, АПВ и АВР.
5-разряд (в дополнении к разряду 4)
1.Составить дефектные ведомостие на приборы, аппаратуру РЗА.
2.Выполнить разборку, ремонт, сборку, техническое обслуживание сложных защит электродвигателей, генераторов, трансформаторов, синхронных компенсаторов, кабельных сетей и высоковольтных линий электропередачи.
3.Выполнить сложный ремонт и сборку механической и электрической частей реле, приборов и устройств автоматики, механизмов кинематики с заменой изношенных деталей с использованием точного мерительного инструмента и приспособлений.
4.Проверить, ремонт и наладку контрольных установок.
Знания:
4-5 разряд
1.Правила обращения с масляными красками и растворителями.
2.Назначение слесарного и монтерского инструмента и правила работы с ним
3.Устройство универсальных и специальных приспособлений, монтерского инструмента и средств измерений
4.Технические описания релейной аппаратуры
5.Конструкция и защитные характеристики автоматов, установленных в цепях РЗА
6.Источники и схемы питания постоянного и переменного оперативного тока.
7.Структурные схемы панелей защит и автоматики на интегральных микросхемах.
8.Конструкция реле на электромагнитном и индукционном принципах.
9.Назначение автоматического повторного включения линий электропередачи, трансформаторов и шин подстанций.
10.Правила выполнения несложных работ по ремонту и обслуживанию простой аппаратуры релейной защиты и автоматики.
11.Правила ведения работ по разборке, ремонту, сборке и регулированию механической и электрической части реле средней сложности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Дисциплинированность
Коммуникабельность
Внимательность
Организованность
Активность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. "Об электроэнергетике" Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 года № 588.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Мастер участка
4
Техник-электрик
14. Карточка профессии "Мастер участка (в электроснабжении, подачи газа, пара и воздушного кондиционирования)":
Код группы:
1329-3
Код наименования занятия:
1329-3-013
Наименование профессии:
Мастер участка (в электроснабжении, подачи газа, пара и воздушного кондиционирования)
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 22003).
Мастер участка
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность: Электроснабжение (по отраслям)
Квалификация:
Уровень образования: послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность: Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация электромеханического оборудования (по видам и отраслям)
Квалификация:
Уровень образования: ТиПО (рабочие профессии)
Специальность: Теплоэнергетические установки тепловых электрических станций
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы по специальности на должностях специалиста не менее 5 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:

6.Жабдықтардың, ШДҚ-110, АІРҚ-110 типті қорғаныс панельдерінің, осциллографтардың, бекітетін аспаптардың, АҚҚ және РАҚ ақауларын жөндеу, қайта монтаждау, жою.
5-разряд (4-разрядқа қосымша)
1.РҚА аспаптарына, аппаратурасына ақаулы ведомостарды жасау.
2.Электр қозғалтқыштарын, генераторларды, трансформаторларды, синхронды компенсаторларды, кабельдік желілерді және жоғары вольтты электр беру желілерін күрделі қорғауды бөлшектеу, жөндеу, құрастыру, техникалық қызмет көрсету.
3.Реленің механикалық және электрлік бөліктерін, автоматика аспаптары мен құрылғыларын, кинематика механизмдерін күрделі жөндеу және құрастыру, дәл өлшеу құралдары мен құрылғыларын қолдана отырып, тозған бөлшектерді ауыстыру.
4.Бақылау қондырғыларын тексеру, жөндеу және баптау.
Білімдер:
4-5 разряд
1.Майлы бояулар мен еріткіштермен жұмыс істеу ережелері.
2.Слесарь және монтер құралының мақсаты және онымен жұмыс істеу ережелері
3.Әмбебап және арнайы құрылғылардың, монтаждау құралдары мен өлшеу құралдарының құрылғысы
4.Релелік аппаратураның техникалық сипаттамасы
5.РҚА тізбектерінде орнатылған автоматтардың конструкциясы және қорғаныс сипаттамалары
6.Тұрақты және ауыспалы жедел токтың қуат көздері мен тізбектері
7.Интегралды чиптердегі қорғаныс және автоматика панельдерінің құрылымдық схемалары
8.Электромагниттік және индукциялық принциптердегі реле дизайны.
9.Электр беру желілерін, трансформаторлар мен қосалқы станциялардың шиналарын автоматты түрде қайта қосудың мақсаты.
10.Қарапайым релелік қорғаныс және автоматика аппаратурасын жөндеу және қызмет көрсету бойынша қарапайым жұмыстарды орындау ережесі.
11.Күрделілігі орташа релелердің механикалық және электрлік бөлшектерін бөлшектеу, жөндеу, құрастыру және реттеу ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Тәртіптілік
Қарым-қатынас
тәртіптілік
мұқияттылық
белсенділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 588 Заңы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Учаске шебері
4
Техник-электрик
14. "Релелік қорғаныс және автоматика шебері" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
1329-3
Қызмет атауының коды:
1329-3-013
Кәсіптің атауы:
Релелік қорғаныс және автоматика шебері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелді).
Участке шебері
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық: Электрмен қамтамасыздандыру (салалар бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық: Электромеханикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Жылу электр станцияларының жылу энергетикалық қондырғылары
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, тиісті саладағы кадрларды даярлаудағы жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіптік) білім және маман мамандығы бойынша жұмыс өтілі лауазымдары кемінде 5 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

1329-3-014 - Мастер электроремонтного цеха
Основная цель деятельности:
Инженерно-техническое сопровождение деятельности по техническому обслуживанию и ремонту устройств РЗА
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1.Организация и подготовка работ по техническому обслуживанию устройств РЗА
2.Выполнение диагностики и ремонтных работ устройств РЗА
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Организация и подготовка работ по техническому обслуживанию устройств РЗА
Навык 1:
Проведение профилактических работ устройств РЗА любой сложности
Умения:
1.Обеспечить достаточную по нормативам освещенность рабочего места
2.Подготовить испытательные устройства, измерительные приборы, соединительные провода, запасные части и инструменты
3. Проводить периодические осмотры устройств РЗА
4. Проводить внешний осмотр сложных устройств РЗА
Знания:
1. Порядок выполнения работ по техническому обслуживанию и ремонту устройств РЗА средней и высокой сложности
2. Общие понятия о назначении устройств РЗА, вторичных цепей
3. Назначение и принцип действия измерительных трансформаторов
4. Технические характеристики обслуживаемого оборудования
5. Устройство и принцип действия силовых электрических машин
6. Устройство и принцип действия полупроводниковых приборов.
7. Правила устройства электроустановок в части устройств РЗА
8. Электросетевые правила в части устройств РЗА
9. Правила технической эксплуатации электрических станций и сетей в части устройств РЗА
10. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Ведение технической документации по обслуживанию приборов и устройств
Умения:
1. Формировать заявку на закупку аппаратуры, приборов, устройств РЗА, запасных частей, испытательных средств, инструментов, контрольного кабеля, приспособлений, материалов.
2.Разработать технические задания на разработку и внедрение устройств РЗА новых типов
3.Разработать пусковые схемы вновь включаемых сложных устройств РЗА
4.Подготовить предложения о проведении реконструкции, строительства, модернизации устройств РЗА
5.Выполнить приемку исполнительной документации вновь включаемых устройств РЗА любой степени сложности
6.Составить программу вывода ввода, программу производства работ по техническому обслуживанию устройств РЗА.
7.Составить инструкции по обслуживанию устройств РЗА.
8.Выполнить приемку исполнительной документации вновь включаемых простых устройств РЗА.
9.Подготовить отчеты по техническому обслуживанию и ремонту устройств РЗА.
10. Составить заявки для внесения в план-график технического обслуживания устройств РЗА.
11. Обеспечить использование компьютерными программами параметрирования и просмотр осциллограмм для микропроцессорных устройств.
Знания:
1. Способы определения и устранения неисправностей аппаратуры наблюдения
2. Правила эксплуатации аппаратуры наблюдения за трассой.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Выполнение диагностики и ремонтных работ устройств РЗА
Навык 1:
Осмотр, регулировка, наладка и настройка устроиств РЗА любой сложности
Умения:
1. Проверить и регулировать механические характеристики элементов сложных устройств РЗА (люфтов, зазоров, провалов, растворов, прогибов).
2.Выполнить проверку испытательных схем для проверки, наладки сложных устройств релейной защиты и автоматики, проведения сложных нетиповых испытаний.
3.Выполнить предварительную проверку заданных установок устройств РЗА любой степени сложности на энергообъектах.
4.Проверить взаимодействия элементов устройств РЗА повышенной сложности.
5.Выполнить комплексную проверку устройств РЗА любой степени сложности.
6.Выполнить подключение и отключение проверочного электрооборудования и выполнение измерений любой степени сложности устройств РЗА.
7.Проверить и измерить мегомметром сопротивления изоляции любой степени сложности устройств РЗА.
8.Вести техническую документацию.
Знания:
1. Порядок выполнения работ по техническому обслуживанию и ремонту устройств РЗА любой степени сложности.
2.Правила безопасности при работе с инструментами и приспособлениями
3.Сведения о материалах, применяемых при ремонте устройств РЗА.
4.Конструкционные особенности и защитные характеристики применяемых устройств РЗА.
5.Виды повреждений в электротехнических установках.

1329-3-014 - Электр жөндеу цехының мастері
Қызметтің негізгі мақсаты:
РҚА құрылғыларына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі қызметті инженерлік-техникалық сүйемелдеу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. РҚА құрылғыларына техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және дайындау.
2. РҚА құрылғыларын диагностикалау және жөндеу жұмыстарын орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
РҚА құрылғыларына техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және дайындау
Дағды 1:
Кез келген күрделіліктегі
РҚА құрылғыларының профилактикалық жұмыстарын жүргізу
Машықтар:
1.Нормативтер бойынша жұмыс орнының жеткілікті жарықтандырылуын қамтамасыз ету.
2. Сынақ құрылғыларын, өлшеу аспаптарын, жалғау сымдарын, қосалқы бөлшектер мен құралдарды дайындау.
3. РҚА құрылғыларына мерзімді тексеру жүргізу.
4. Күрделі РҚА құрылғыларын сыртқы тексеру.
5. Күрделі құрылғылар аппаратурасының механикалық бөлігін ішкі тексеру және тексеру.
6. Төк және Ткк алу бойынша жұмыстарды орындау (трансформаторларды және кернеуді өзгерту коэффициенттері), ток трансформаторларының вольтамперлік сипаттамаларын алу
7. Микроэлектрондық құрылғылар үшін тестілік бақылауды орындау.
1. Күрделілігі орташа және жоғары РҚ
құрылғыларына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмыстарды орындау тәртібі.
2. РҚА құрылғыларының, қайталама тізбектердің мақсаты туралы жалпы ұғымдар.
3. Өлшеу трансформаторларының мақсаты мен жұмыс принципі.
4. Қызмет көрсетілетін жабдықтың техникалық сипаттамалары.
5. Электр машиналарының құрылымы және жұмыс принципі.
6. Жартылай өткізгіш құрылғылардың құрылымы және жұмыс принципі.
7. РҚА құрылғылары бөлігінде электр қондырғыларын орнату ережесі.
8. РҚА құрылғылары бөлігіндегі электржелілік ережелер.
9. РҚА құрылғылары бөлігінде электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану ережесі.
10. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Аспаптар мен құрылғыларға қызмет көрсету бойынша техникалық құжаттаманы жүргізу
Машықтар:
1.Аппаратураны, аспаптарды, РҚА құрылғыларын, қосалқы бөлшектерді, сынақ құралдарын, аспаптарды, бақылау кабелін, құрылғыларды, материалдарды сатып алуға өтінімдерді қалыптастыру.
2.РҚА құрылғыларының жаңа түрлерін әзірлеуге және енгізуге арналған техникалық тапсырмаларды әзірлеу
3.Жаңадан қосылатын күрделі РҚА құрылғыларының іске қосу схемаларын әзірлеу
4.РҚА құрылғыларын реконструкциялау, салу, жаңғырту туралы ұсыныстар дайындау
5.Кез келген күрделілік дәрежесіндегі РҚА жаңадан қосылатын құрылғыларының атқарушылық құжаттамасын қабылдау
6.Кіріс шығару бағдарламаларын, РҚА құрылғыларына техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды жүргізу бағдарламаларын жасау.
7.РҚА құрылғыларына қызмет көрсету бойынша нұсқаулықтар жасау.
8.РҚА жаңадан қосылатын қарапайым құрылғыларының атқарушылық құжаттамасын қабылдау.
9.РҚА құрылғыларына техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша есептерді дайындау.
10.РҚА құрылғыларына техникалық қызмет көрсетудің жоспар-кестесіне енгізу үшін өтінімдер жасау.
11.Компьютерлік параметрлеу бағдарламаларын пайдалану және микропроцессорлық құрылғыларға арналған осциллограммаларды қарау.
Білімдер:
1.Кернеуі 35 кВ және одан жоғары электр желілеріндегі РЗА құрылғыларына арналған қосалқы релелер мен қосалқы бөлшектердің шығыс нормалары.
2.РҚА жұмысын есепке алу және бағалау жөніндегі нұсқаулық
3.Күрделілігі орташа РҚА құрылғыларына техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмыстарды орындау тәртібі
4.РҚА құрылғыларының, қайталама тізбектердің мақсаты туралы жалпы ұғымдар
5.РҚА құрылғыларын жөндеу кезінде қолданылатын материалдар туралы мәліметтер.
6.Слесарлық және монтерлік аспаптардың мақсаты.
7.Электр өлшеу құралдары және электрлік өлшеу.
8.Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
РҚА құрылғыларын диагностикалау және жөндеу жұмыстарын орындау
Дағды 1:
Кез келген күрделіліктегі РҚА құрылғыларын тексеру, реттеу, баптау және баптау
Машықтар:
1.РҚА күрделі құрылғылары элементтерінің механикалық сипаттамаларын тексеру және реттеу (ойын, саңылаулар, шұңқырлар, ерітінділер, иілулер).
2.Күрделі релелік қорғау және автоматика құрылғыларын тексеру, баптау, күрделі типтік емес сынақтар жүргізу үшін сынақ сызбаларын тексеру.
3.Энергия объектілеріндегі кез келген күрделіліктегі РҚА құрылғыларының берілген қондырғыларын алдын ала тексеру.
4.Күрделілігі жоғары РҚА құрылғылары элементтерінің өзара іс-қимылын тексеру.
5.Кез келген күрделілік дәрежесіндегі РҚА құрылғыларын кешенді тексеру.
6.Тексеру электр жабдығын қосу және ажырату және РҚА құрылғыларының кез келген күрделілік дәрежесін өлшеу.
7.РҚА құрылғыларының кез келген күрделілік дәрежесіндегі оқшаулау кедергісін мегомметрмен тексеру және өлшеу.
8.Техникалық құжаттаманы жүргізу.
Білімдер:
1.Кез келген күрделілік дәрежесіндегі РҚА құрылғыларына техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмыстарды орындау тәртібі.
2.Құралдармен және құрылғылармен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері
3.РҚА құрылғыларын жөндеу кезінде қолданылатын материалдар туралы мәліметтер.
4.Қолданылатын РҚA құрылғыларының құрылымдық ерекшеліктері мен қорғаныс сипаттамалары.
5.Электр қондырғыларындағы зақымдану түрлері.

6.Типовые технические требования устройств РЗА присоединений 110 кВ и выше.
7.Нормы времени на техническое обслуживание РЗА.
8.Правила технического обслуживания устройств РЗА.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Умение работать в команде
Нацеленность на результат
Организаторские способности
Высокая адаптивность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. "Об электроэнергетике" Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 года № 588.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Инженер
6
Начальник цеха (службы, участка)
15. Карточка профессии "Электромонтер по ремонту аппаратуры релейной защиты и автоматики и современных аналогов":
Код группы:
7421-2
Код наименования занятия:
7421-2-009
Наименование профессии:
Электромонтер по ремонту аппаратуры релейной защиты и автоматики и современных аналогов
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 9. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149. "Об утверждении Единого тарифно- квалификационного справочника работ и профессий рабочих" (зарегистрирован в государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 22707).
Электромонтер по ремонту аппаратуры релейной защиты и автоматики и современных аналогов
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность: Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация электромеханического оборудования (по видам и отраслям)
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Требуемый стаж работы не менее 1 года и 6 месяцев
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
7421-2-004 - Электромонтер диспетчерского оборудования и телеавтоматики
7421-2-010 - Электромонтер по эксплуатации электросчетчиков
Основная цель деятельности:
Техническое обслуживание и выполнение отдельных видов работ по ремонту устройств РЗА
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1.Поддержание средств измерений в исправном состоянии для обеспечения деятельности по передаче и распределению электроэнергии.
2.Обслуживание и контроль состояния аппаратуры релейной защиты и автоматики (РЗА) и современных аналогов, включая диагностику и регулировку работы этих устройств.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Поддержание средств измерений в исправном состоянии для обеспечения деятельности по передаче и распределению электроэнергии
Навык 1:
Выполнение работ по выявлению и устранению дефектов устройств РЗА
Умения:
6-ой разряд
1.Выполнить испытания и наладку отдельных элементов устройств РЗА на ИМС.
2.Выполнить сборку сложных схем для проведения специальных нетиповых испытаний релейной защиты и автоматики
3.Выполнить работу с электронно-измерительной аппаратурой, осциллографами, высокочастотными измерителями и генераторами.
4.Обслуживать комплексные устройства для проверки релейной защиты и автоматики.
5.Проверить особо сложную релейную защиту и устройства автоматики под руководством инженера или мастера.
6.Выполнить сборку сложных испытательных схем для проверки и наладки РЗА под руководством инженера или мастера.
7-ой разряд
1.Выявить и устранить дефекты, причины и степени износа деталей особо сложной аппаратуры РЗА.
2.Провести диагностику и устранить дефекты в сложных системах релейной защиты и автоматики
3.Осуществить настройку и калибровку высокоточных измерительных приборов и специализированной аппаратуры РЗА
4.Вести мониторинг работы сложных устройств и систем релейной защиты и автоматики для повышения надежности их функционирования.
5.Осуществить контроль и корректировку параметров работы системы РЗА в условиях реальных нагрузок и внешних воздействий.
6.Выполнить испытания и наладку высокочастотных устройств релейной защиты с использованием современного тестового оборудования.
7.Реализовать комплексную диагностику и ремонт автоматизированных систем РЗА с применением компьютерных систем и программного обеспечения.
8-ой разряд
1.Установить на стендах средства измерений и выполнить их подключение для проверки под руководством электромонтера более высокой квалификации.
2.Выполнить работы с поверочной и измерительной аппаратурой
3.Провести испытания изоляции комплектов аппаратуры и цепей вторичной коммутации панелей сложных защит, имеющих в своем составе поляризованные и кодовые реле, полупроводниковые интегральные элементы
4.Выполнить проверку и снятие характеристик релейных защит генераторов, трансформаторов, кабельных и воздушных линий электропередачи
5.Выполнить сборку испытательных схем для проверки и наладки релейных защит средней сложности и устройств автоматики, измерительных трансформаторов, приводов масляных выключателей и испытания изоляции цепей вторичной коммутации
6.Выполнить разборку, ревизию, сборку, техническую обслуживание и устранение дефектов оборудований смонтированных на панелях релейной защиты средней сложности
7.Выполнить испытания и наладку отдельных элементов устройств РЗА на ИМС
8.Выполнить сборку сложных схем для проведения специальных нетиповых испытаний релейной защиты и автоматики
9.Выполнить работу с электронно-измерительной аппаратурой, осциллографами, высокочастотными измерителями и генераторами.
10.Обслуживать комплексные устройства для проверки релейной защиты и автоматики.
11.Проверить особо сложную релейную защиту и устройств автоматики под руководством инженера или мастера.
12.Выполнить сборку сложных испытательных схем для проверки и наладки РЗА под руководством инженера или мастера
13.Выявить и устранить дефекты, причины и степени износа деталей особой сложной аппаратуры РЗА.
Знания:
6-ой разряд
1.Общие понятия о назначении релейной защиты, цепях защиты и автоматике управления.
2.Способы проверки цепей вторичной коммутации
3.Общие сведения о материалах, применяемых при ремонте аппаратуры
4.Технические характеристики обслуживаемого оборудования
5.Способы проверки сопротивления изоляции и испытания ее повышенным напряжением, устройств РЗА и цепей вторичной коммутации
6.Способы определения и поиска неисправностей в устройствах РЗА
7.Наименование и назначение простой поверочной и измерительной аппаратуры и приспособлений
8.Правила снятия и построения характеристик релейных защит и векторных диаграмм и их анализ
9.Правила работы со сложной электронной измерительной аппаратурой
10.Выполнение технических описаний и инструкций по наладке и эксплуатации аппаратуры
11.Инструкции по наладке и техническому обслуживанию сложных реле, панелей защит и автоматики
12.Назначение и устройство электрооборудования и аппаратуры для испытаний и измерений.
13.Правила присоединения испытательной и измерительной аппаратуры при несложных видах испытаний и измерений.
14.Правила присоединения испытательной и измерительной аппаратуры при проведении сложных и ответственных испытаний и измерений.
15.Выполнение условий селективности действия защитных устройств.
16.Выполнение классификации и принципа действия реле.
17.Понятия о переходных режимах, устойчивости и качаниях в энергосистемах.
18.Назначение устройств АПВ
19.Назначение и основные требования к АВР.
7-ой разряд
1.Основные параметры и схемы включения полупроводниковых приборов (диоды, транзисторы, тиристоры).
2.Методы и правила обращения с комплектными испытательными устройствами для проверки защит.
3.Назначение и основные требования к максимальной токовой защите, токовой отсечке, дифференциальной, газовой, дистанционной защите
4.Требования к точности трансформаторов тока.
5.Принцип действия защит с высокочастотной блокировкой.
6.Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требованиям пожарной безопасности.
8-ой разряд
1.Общие понятия о назначении релейной защиты, цепях защиты и автоматике управления
2.Способы проверки цепей вторичной коммутации
3.Общие сведения о материалах, применяемых при ремонте аппаратуры
4.Технические характеристики обслуживаемого оборудования
5.Способы проверки сопротивления изоляции и испытания ее повышенным напряжением, устройств РЗА и цепей вторичной коммутации
6.Способы определения и поиска неисправностей в устройствах РЗА
7.Наименование и назначение простой поверочной и измерительной аппаратуры и приспособлений
8.Правила снятия и построения характеристик релейных защит и векторных диаграмм и их анализ
9.Правила работы со сложной электронной измерительной аппаратурой
10.Выполнить технические описания и инструкции по наладке и эксплуатации аппаратуры
11.Выполнить инструкции по наладке и техническому обслуживанию сложных реле, панелей защит и автоматики
12.Выполнить назначение и устройство электрооборудования и аппаратуры для испытаний и измерений
13.Правила присоединения испытательной и измерительной аппаратуры при несложных видах испытаний и измерений
14.Провести испытания и измерения согласно Правил подготовки рабочих мест
15.Правила присоединения испытательной и измерительной аппаратуры при проведении сложных и ответственных испытаний и измерений
16.Выполнить условия селективности действия защитных устройств
17.Выполнить классификацию и принцип действия реле
18.Понятия о переходных режимах, устойчивости и качаниях в энергосистемах.
19.Назначение устройств АПВ.
20.Назначение и основные требования к АВР.
21.Основные параметры и схемы включения полупроводниковых приборов (диоды, транзисторы, тиристоры).
22.Методы и правила обращения с комплектными испытательными устройствами для проверки защит.
23.Назначение и основные требования к максимальной токовой защите, токовой отсечке, дифференциальной, газовой, дистанционной защите.
24.Требования к точности трансформаторов тока.
25.Принцип действия защит с высокочастотной блокировкой.
20.Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение работ по ремонту, наладке и испытаниям устройств РЗА
Умения:
6-ой разряд
1.Выполнить реставрацию сложных деталей
2.Выполнить ремонт электронной аппаратуры.
3.Выявить неисправности и выполнить сложные работы по ремонту механической и электрической части реле, блоков высокочастотных защит, приборов и аппаратов.
4.Выполнить монтаж панелей особо сложных защит.
5.Выполнить наладку и ремонт сложной поверочной аппаратуры.

6.110 кВ және одан жоғары қосылу РҚА құрылғыларының үлгілік техникалық талаптары.
7.РҚА техникалық қызмет көрсету уақытының нормалары.
8.РҚА құрылғыларына техникалық қызмет көрсету ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Командада жұмыс істей білу
Нәтижеге назар аудару
Ұйымдастырушылық қабілет
Командада жұмыс істей білу
Тез бейімделу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 588 Заңы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Инженер
6
Цех (қызмет, учаске) бастығы
15. "Релелік қорғаныс пен автоматика аппаратурасын және қазіргі заманғы аналогтарды жөндеу жөніндегі электр монтері" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
7421-2
Қызмет атауының коды:
7421-2-009
Кәсіптің атауы:
Релелік қорғаныс пен автоматика аппаратурасын және қазіргі заманғы аналогтарды жөндеу жөніндегі электр монтері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
9-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22707 болып тіркелді).
Релелік қорғаныс пен автоматика аппаратурасын және қазіргі заманғы аналогтарды жөндеу жөніндегі электр монтері
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық: Электромеханикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі кемінде 1 жыл 6 ай.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7421-2-004 - Диспетчерлік жабдықтар және телеавтоматика жөніндегі электромонтер
7421-2-010 - Электр есептегіштерді пайдалану жөніндегі электромонтер
Қызметтің негізгі мақсаты:
РҚА құрылғыларын жөндеу бойынша жұмыстардың жекелеген түрлеріне техникалық қызмет көрсету және орындау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Электр энергиясын беру және тарату жөніндегі қызметті қамтамасыз ету үшін өлшеу құралдарын жарамды күйде ұстау.
2. Релелік қорғаныс және автоматика жабдығына (РҚА) және заманауи аналогтарға техникалық қызмет көрсету және жағдайын бақылау, оның ішінде осы құрылғылардың жұмысын диагностикалау және реттеу.
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Электр энергиясын беру және тарату жөніндегі қызметті қамтамасыз ету үшін өлшеу құралдарын жарамды күйде ұстау
Дағды 1:
РҚА құрылғыларының ақауларын анықтау және жою бойынша жұмыстарды орындау
Машықтар:
6-шы разряд
1.ИМС-те РҚА құрылғыларының жекелеген элементтерін сынау және баптау.
2.Релелік қорғаныс пен автоматиканың арнайы типтік емес сынақтарын жүргізу үшін күрделі схемаларды құрастыру
3.Электрондық-өлшеу аппаратурасымен, осциллографтармен, жоғары жиілікті өлшеуіштермен және генераторлармен жұмыстарды орындау.
4.Релелік қорғаныс пен автоматиканы тексеруге арналған кешенді құрылғыларға қызмет көрсету.
5.Инженердің немесе шебердің басшылығымен аса күрделі релелік қорғаныстар мен автоматика құрылғыларын тексеру.
6.РҚА аса күрделі аппаратурасының бөлшектерінің ақауларын, себептері мен тозу дәрежесін анықтау және жою
7-ші разряд
1.Ерекше күрделі релелік қорғаныс және автоматика құралдарының бөлшектерінің ақауларын, себептері мен тозу дәрежесін анықтау және жою.
2.Күрделі релелік қорғаныс және автоматика жүйелерінде диагностика жүргізу және ақауларды жою
3.Жоғары дәлдіктегі өлшеу құралдарын және арнайы релелік қорғаныс құралдарын конфигурациялау және калибрлеу
4.Күрделі құрылғылар мен релелік қорғаныс және автоматика жүйелерінің жұмысын олардың жұмысының сенімділігін арттыру үшін бақылау.
5.Нақты жүктемелер мен сыртқы әсерлер жағдайында релелік қорғаныс жүйесінің жұмыс параметрлерін бақылау және реттеу
6.Заманауи сынақ жабдықтарын пайдалана отырып, жоғары жиілікті релелік қорғаныс құрылғыларын сынауды және реттеуді орындау.
7.Компьютерлік жүйелер мен бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалана отырып, автоматтандырылған релелік қорғаныс және автоматика жүйелерін кешенді диагностикалау мен жөндеуді жүзеге асыру.
8-ші разряд
1.Өлшеу аспаптарын стендтерге орнатыңыз және оларды біліктілігі жоғары электриктің басшылығымен сынау үшін қосыңыз.
2.Сынау-өлшеу құралдарымен жұмысты орындау
3.Поляризацияланған және кодталған релелерді, жартылай өткізгіш интегралды элементтерді қамтитын күрделі қорғаныс қалқандарының екінші реттік коммутациялық сұлбалары мен жабдықтар жиынтықтарының оқшаулануын сынау
4.Генераторлардың, трансформаторлардың, кабельдік және әуе электр желілерінің релелік қорғанысының сипаттамаларын тексеру және жою
5.Күрделілігі орташа және автоматика құрылғыларының, аспап трансформаторларының, май ажыратқыш жетектерінің релелік қорғаныстарын тексеру және реттеу және қайталама коммутациялық тізбектердің оқшаулануын сынау үшін сынақ сұлбаларын құрастыру
6.Күрделілігі орташа релелік қорғаныс қалқандарына орнатылған жабдықты бөлшектеуді, тексеруді, құрастыруды, техникалық қызмет көрсетуді және ақауларды жоюды орындау
7.ИМС релелік қорғаныс және автоматика құрылғыларының жеке элементтерін сынауды және реттеуді орындау
8.Релелік қорғаныс пен автоматиканың стандартты емес арнайы сынақтарын жүргізу үшін күрделі схемаларды құрастыру
9.Электрондық өлшеу құралдарымен, осциллографтармен, жоғары жиілікті өлшегіштермен және генераторлармен жұмысты орындау
10.Релелік қорғаныс пен автоматтандыруды сынауға арналған күрделі құрылғыларға қызмет көрсету
11.Инженердің немесе бригадирдің басшылығымен аса күрделі релелік қорғаныс және автоматика құрылғыларын тексеру
12.Инженердің немесе бригадирдің басшылығымен релелік қорғаныс және автоматика құралдарын тексеру және баптау үшін күрделі сынақ схемаларын құрастыру
13.Ерекше күрделі релелік қорғаныс құралдарының бөлшектерінің ақауларын, себептері мен тозу дәрежесін анықтау және жою.
Білімдер:
6-шы разряд
1.Релелік қорғаныстың мақсаты, қорғаныс тізбектері және басқару автоматикасы туралы жалпы түсініктер.
2.Екінші реттік коммутация тізбектерін тексеру әдістері
3.Аппаратураны жөндеу кезінде қолданылатын материалдар туралы жалпы мәліметтер
4.Қызмет көрсетілетін жабдықтың техникалық сипаттамалары
5.Оқшаулау кедергісін тексеру және оны жоғары кернеумен, РҚА құрылғыларымен және қайталама коммутация тізбектерімен сынау тәсілдері
6.РҚА құрылғыларындағы ақауларды анықтау және іздеу әдістері
7.Қарапайым тексеру және өлшеу аппаратурасы мен құрылғыларының атауы мен мақсаты
8.Релелік қорғаныстардың сипаттамаларын және векторлық диаграммаларды жою және құру ережелері және оларды талдау
9.Күрделі электрондық өлшеу аппаратурасымен жұмыс істеу ережесі.
10.Аппаратураны баптау және пайдалану жөніндегі техникалық сипаттамалар мен нұсқаулықтар
11.Күрделі релелерді, қорғаныс панельдерін және автоматиканы баптау және техникалық қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулық
12.Сынау мен өлшеуге арналған электр жабдықтары мен аппаратураның мақсаты мен құрылысы
13.Сынақтар мен өлшеулердің күрделі емес түрлері кезінде сынақ және өлшеу аппаратурасын қосу қағидасы
14.Күрделі және жауапты сынақтар мен өлшеулерді жүргізу кезінде сынақ және өлшеу аппаратурасын қосу ережесі.
15.Қорғаныс құрылғыларының селективтілік шарттарын орындау.
16.Реле әрекетінің жіктелуі мен принципін орындау.
17.Электр жүйелеріндегі өтпелі режимдер, тұрақтылық және тербелістер туралы түсініктер.
18.АҚҚ құрылғыларының мақсаты.
19.РАҚ-тың мақсаты және оған қойылатын негізгі талаптар.
7-ші разряд
1.Жартылай өткізгішті құрылғылардың (диодтар, транзисторлар, тиристорлар) негізгі параметрлері және коммутациялық сұлбалары.
2.Қорғанысты тексеруге арналған толық сынақ құрылғыларымен жұмыс істеу әдістері мен ережелері.
3.Токтың максималды қорғанысы, токты ажырату, дифференциал, газ, қашықтықты қорғаудың мақсаты мен негізгі талаптары
4.Ток трансформаторларының дәлдігіне қойылатын талаптар.
5.Жоғары жиілікті блоктаумен қорғаныстың жұмыс принципі.
6.Ішкі еңбек тәртібі, қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
8-ші разряд
1.Релелік қорғаныстың мақсаты, қорғаныс тізбектері және басқару автоматикасы туралы жалпы түсініктер.
2.Екінші реттік коммутация тізбектерін тексеру әдістері
3.Аппаратураны жөндеу кезінде қолданылатын материалдар туралы жалпы мәліметтер
4.Қызмет көрсетілетін жабдықтың техникалық сипаттамалары
5.Оқшаулау кедергісін тексеру және оны жоғары кернеумен, РҚА құрылғыларымен және қайталама коммутация тізбектерімен сынау тәсілдері
6.РҚА құрылғыларындағы ақауларды анықтау және іздеу әдістері
7.Қарапайым тексеру және өлшеу аппаратурасы мен құрылғыларының атауы мен мақсаты
8.Релелік қорғаныстардың сипаттамаларын және векторлық диаграммаларды жою және құру ережелері және оларды талдау
9.Күрделі электрондық өлшеу аппаратурасымен жұмыс істеу ережесі
10.Жабдықты орнату және пайдалану бойынша толық техникалық сипаттамалар мен нұсқаулар
11.Күрделі релелерді, қорғаныс панельдерін және автоматика құралдарын орнату және қызмет көрсету бойынша нұсқауларды орындаңыз
12.Сынау мен өлшеуге арналған электр жабдықтары мен жабдықтарының мақсаты мен орналасуын орындау
13.Сынақтар мен өлшемдердің қарапайым түрлеріне арналған сынақ-өлшеу жабдығын қосу ережелері
14.Жұмыс орнын дайындау ережелеріне сәйкес сынақтар мен өлшемдерді орындаңыз
15.Күрделі және жауапты сынақтар мен өлшеулерді жүргізу кезінде сынақ және өлшеу аппаратурасын қосу ережесі
16.Қорғаныс құрылғыларының селективтілік шарттарын орындау
17.Реле әрекетінің жіктелуі мен принципін орындау
18.Электр жүйелеріндегі өтпелі режимдер, тұрақтылық және тербелістер туралы түсініктер
19.АҚҚ құрылғыларының мақсаты
20.РАҚ-тың мақсаты және оған қойылатын негізгі талаптар
21.Жартылай өткізгішті құрылғылардың (диодтар, транзисторлар, тиристорлар) негізгі параметрлері және коммутациялық сұлбалары.
22.Қорғанысты тексеруге арналған толық сынақ құрылғыларымен жұмыс істеу әдістері мен ережелері.
23.Токтың максималды қорғанысы, токты ажырату, дифференциалды, газды, қашықтықты қорғаудың мақсаты мен негізгі талаптары.
24.Ток трансформаторларының дәлдігіне қойылатын талаптар.
25.Жоғары жиілікті блоктаумен қорғаныстың жұмыс принципі.
26.Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
РҚА құрылғыларын жөндеу, баптау және сынау бойынша жұмыстарды орындау
Машықтар:
6-шы разряд
1. Күрделі бөлшектерді қалпына келтіру.
2. Электрондық аппаратураны жөндеу.
3. Реленің механикалық және электрлік бөлігін, жоғары жиілікті қорғаныс блоктарын, аспаптар мен аппараттарды жөндеу бойынша күрделі жұмыстарды орындау және ақауларды анықтау.
4. Әсіресе күрделі қорғаныс панельдерін орнату.
5. Күрделі тексеру аппаратурасын баптау және жөндеу.

7-ой разряд (в дополнении к разряду 6)
1.Выполнить ремонт и наладку сложных устройств РЗА, выполненных на базе интегральных микросхем и микропроцессорных устройств, проверочных комплексных устройств и поверочных автоматических установок.
2.Выполнить комплексный ремонт и наладку аппаратуры релейной защиты и автоматики с использованием современных технологий и программного обеспечения для диагностики и настройки.
3.Провести глубокую диагностику и восстановление работы высокоточных и сложных устройств РЗА с использованием специализированных тестовых и измерительных комплексов.
8-ой разряд
1.Выполнить разборку и сборку реле простых электрических средств измерений и аппаратуры постоянного и переменного тока, механической части простых реле и средств измерений.
2.Промывать и чистить узлы и детали средств измерений и аппаратуры
3.Чистить контакты и контактных поверхностей
4.Выполнить простые слесарные операций по обработке деталей с опиловкой под размер
5.Выполнить маркировку и простую окраску поверхностей красками, антикоррозионная смазка деталей
6.Упаковать электроизмерительные приборы и аппаратуры для перевозки
7.Выполнить ремонт простой аппаратуры РЗА
8.Обработать изоляционные материалы
9.Выполнить разборку, ревизию, ремонт аппаратуры несложных и наладка простых защит
10.Выполнить разборку, ревизию и ремонт автоматических выключателей, установленных в цепях РЗА (тип АЕ и АЛ-50), и простых реле
11.Составить эскизы, схем, чертежей на простые детали
12.Выполнить несложные работы по чертежам, схемам, эскизам
13.Выполнить ремонт и регулирование реле средней сложности со вскрытием его, с устранением дефектов механизма кинематики, электрической схемы, регулированием, балансировкой, заменой деталей
14.Выполнить частичный ремонт устройств сложных релейных защит
15.Выполнить ремонт и техническое обслуживание устройств электромагнитной блокировки
16.Выполнить ремонт, перемонтаж, устранение дефектов оборудования, панелей защит типа ДЗШ-110, УРОВ-110, осциллографов, фиксирующих приборов, АПВ и АВР
17.Составить дефектные ведомости на приборы, аппаратуру РЗА
18.Выполнить разборку, ремонт, сборку, техническое обслуживание сложных защит электродвигателей, генераторов, трансформаторов, синхронных компенсаторов, кабельных сетей и высоковольтных линий электропередачи
19.Выполнить сложный ремонт и сборку механической и электрической частей реле, приборов и устройств автоматики, механизмов кинематики с заменой изношенных деталей с использованием точного мерительного инструмента и приспособлений
20.Проверить, ремонт и наладку контрольных установок
21.Выполнить реставрацию сложных деталей
22.Выполнить ремонт электронной аппаратуры
23.Выявить неисправности и выполнить сложные работы по ремонту механической и электрической части реле, блоков высокочастотных защит, приборов и аппаратов
24.Выполнить монтаж панелей особо сложных защит.
25.Выполнить наладку и ремонт сложной поверочной аппаратуры.
26.Выполнить ремонт и наладку сложных устройств РЗА, выполненных на базе интегральных микросхем и микропроцессорных устройств, проверочных комплексных устройств и поверочных автоматических установок.
Знания:
6-ой разряд
1.Правила обращения с масляными красками и растворителями.
2.Назначение слесарного и монтерского инструмента и правила работы с ним
3.Устройство универсальных и специальных приспособлений, монтерского инструмента и средств измерений
4.Технические описания релейной аппаратуры
5.Конструкция и защитные характеристики автоматов, установленных в цепях РЗА
6.Источники и схемы питания постоянного и переменного оперативного тока
7.Конструкция реле на электромагнитном и индукционном принципах.
8.Правила выполнения несложных работ по ремонту и обслуживанию простой аппаратуры релейной защиты и автоматики
9.Правила ведения работ по разборке, ремонту, сборке и регулированию механической и электрической части реле средней сложности.
10.Схема коммутаций, режим работы и детальные сведения о защитах генераторов, трансформаторов, электродвигателей, кабельных и воздушных линий электропередачи.
7-ой разряд
1.Структурные схемы панелей защит и автоматики на интегральных микросхемах.
2.Назначение автоматического повторного включения линий электропередачи, трансформаторов и шин подстанций
3.Технические описания и инструкции по ремонту, наладке, проверке и эксплуатации особо сложной аппаратуры релейной защиты, автоматики и цепей вторичной коммутации
4.Инструкции по ремонту, наладке, проверке и эксплуатации сложной аппаратуры РЗА
5.Правила чтения принципиальных, совмещенных, развернутых и монтажных схем РЗА
6.Схемы панелей и устройств защит и автоматики на интегральных микросхемах
7.
8.8-ой разряд
9.Правила обращения с масляными красками и растворителями
10.Назначение слесарного и монтерского инструмента и правила работы с ним
11.Устройство универсальных и специальных приспособлений, монтерского инструмента и средств измерений
12.Технические описания релейной аппаратуры
13.Конструкция и защитные характеристики автоматов, установленных в цепях РЗА
14.Источники и схемы питания постоянного и переменного оперативного тока
15.Структурные схемы панелей защит и автоматики на интегральных микросхемах
16.Конструкция реле на электромагнитном и индукционном принципах
17.Назначение автоматического повторного включения линий электропередачи, трансформаторов и шин подстанций
18.Правила выполнения несложных работ по ремонту и обслуживанию простой аппаратуры релейной защиты и автоматики
19.Правила ведения работ по разборке, ремонту, сборке и регулированию механической и электрической части реле средней сложности.
20.Технические описания и инструкции по ремонту, наладке, проверке и эксплуатации особо сложной аппаратуры релейной защиты, автоматики и цепей вторичной коммутации.
21.Инструкции по ремонту, наладке, проверке и эксплуатации сложной аппаратуры РЗА.
22.Схема коммутаций, режим работы и детальные сведения о защитах генераторов, трансформаторов, электродвигателей, кабельных и воздушных линий электропередачи.
23.Правила чтения принципиальных, совмещенных, развернутых и монтажных схем РЗА.
24.Схемы панелей и устройств защит и автоматики на интегральных микросхемах.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Обслуживание и контроль состояния аппаратуры релейной защиты и автоматики (РЗА) и современных аналогов, включая диагностику и регулировку работы этих устройств
Навык 1:
Проведение диагностики и анализа состояния устройств релейной защиты и автоматики
Умения:
8-й разряд
1.Диагностировать состояние релейных защит и автоматики с использованием специальных приборов и оборудования.
2.Анализировать работу релейной защиты и автоматики на основе показателей и характеристик, полученных в процессе испытаний.
3.Проводить тестирование элементов РЗА и автоматики на соответствие нормативным требованиям.
4.Выявлять дефекты и неисправности в работе устройств РЗА и локализовать их.
5.Разрабатывать рекомендации по устранению неисправностей и повышению надежности работы аппаратов защиты.
Знания:
8-ой разряд
1.Принципы работы и устройство релейных защит и автоматики, включая современные аналоги.
2.Методики диагностики и тестирования устройства РЗА
3.Нормативные документы и стандарты, регулирующие работу и обслуживание аппаратов РЗА
4.Способы выявления и локализации неисправностей в устройствах РЗА.
5.Основы электротехники, включая принципы работы электрических цепей и защитных устройств.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Осуществление наладки, ремонта и модификации устройств релейной защиты и автоматики
Умения:
8-й разряд
1.Налаживать и регулировать работу аппаратов релейной защиты и автоматики в соответствии с техническими требованиями.
2.Осуществлять ремонт релейных защит и автоматических систем, включая замену неисправных компонентов.
3.Настраивать и калибровать устройства для обеспечения их оптимальной работы.
4.Проверять качество ремонта и наладки с использованием специализированных тестеров и приборов.
5.Участвовать в модернизации устройств РЗА с целью повышения их функциональности и соответствия современным стандартам.
Знания:
8-ой разряд
1.Принципы наладки и ремонта релейных защит и автоматики.
2.Современные методы диагностики, регулировки и модернизации устройств РЗА.
3.Основные технические характеристики и параметры релейной защиты и автоматики.
4.Ремонтные технологии и способы устранения дефектов в устройствах РЗА.
5.Стандарты качества и безопасности при выполнении работ по ремонту и наладке релейной защиты и автоматики.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Дисциплинированность
Коммуникабельность
Внимательность
Организованность
Активность
Список технических регламентов и национальных стандартов:

7-разряд (6-разрядқа қосымша)
1. Интегралды микросхемалар мен микропроцессорлық құрылғылар, тексеру кешенді құрылғылары және тексеру автоматты қондырғылары негізінде орындалған РҚА күрделі құрылғыларын жөндеу және баптау.
2.З аманауи технологиялар мен диагностика мен конфигурациялау үшін бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалана отырып, релелік қорғаныс және автоматика жабдықтарын кешенді жөндеу және реттеу жұмыстарын орындау.
3. Мамандандырылған сынау және өлшеу жүйелерін пайдалана отырып, жоғары дәлдікті және күрделі релелік қорғаныс құрылғыларының жұмысын тереңдетілген диагностикалау және қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу.
8-ші разряд
1.Қарапайым электр өлшеу құралдарының және тұрақты және айнымалы ток қондырғыларының релелерін, қарапайым релелердің механикалық бөлігін және бақылау-өлшеу аспаптарын бөлшектеу және қайта жинау
2.Өлшеу құралдары мен жабдықтардың бөлшектері мен бөлшектерін шаю және тазалау
3.Контактілер мен жанасу беттерін тазалау
4.Өлшемге қарай тігіспен бөлшектерді өңдеу бойынша қарапайым металл өңдеу операцияларын орындау
5.Бояулармен беттерді таңбалауды және қарапайым бояуды, бөлшектерді коррозияға қарсы майлауды жүргізу
6.Тасымалдауға арналған электр өлшеу аспаптары мен жабдықтарын орау
7.Қарапайым релелік және автоматика құралдарын жөндеу
8.Оқшаулағыш материалдарды өңдеңіз
9.Қарапайым жабдықты бөлшектеуді, тексеруді, жөндеуді және қарапайым қорғаныстарды реттеуді орындау
10.Релелік қорғаныс және автоматика схемаларында (АЕ және АЛ-50 типті) және қарапайым релелерде орнатылған ажыратқыштарды бөлшектеу, тексеру және жөндеу
11.Қарапайым бөлшектердің сызбаларын, схемаларын, сызбаларын жасау
12.Сызбалар, схемалар, сызбалар бойынша қарапайым жұмыстарды орындау
13.Күрделілігі орташа релені жөндеу және реттеу, оны ашу, кинематикалық механизмдегі, электр тізбегіндегі ақауларды жою, реттеу, теңестіру, бөлшектерін ауыстыру
14.Күрделі релелік қорғаныс құрылғыларын ішінара жөндеуді орындау
15.Электромагниттік құлыптау құрылғыларын жөндеу және қызмет көрсету
16.Жабдықтарды, ДЗШ-110, УРОВ-110 сияқты қорғаныс қалқандарын, осциллографтарды, бекіту құрылғыларын, автоматты қайта жабу және автоматты ауыстырып қосқыштарды жөндеу, қайта орнату, ақауларды жою
17.Құрылғылар мен РҚА құралдарының ақауларының тізімін жасау
18.Электр қозғалтқыштарының, генераторлардың, трансформаторлардың, синхронды компенсаторлардың, кабельдік желілердің және жоғары вольтты электр желілерінің күрделі қорғаныс құралдарын бөлшектеуді, жөндеуді, құрастыруды және техникалық қызмет көрсетуді орындау
19.Дәл өлшеу құралдары мен аспаптарын пайдалана отырып, тозған бөлшектерін ауыстыра отырып, релелердің, автоматика аспаптары мен құрылғыларының, кинематикалық механизмдердің механикалық және электрлік бөліктерін күрделі жөндеуді және құрастыруды орындау
20.Басқару блоктарын тексеру, жөндеу және реттеу
21.Күрделі бөлшектерді қалпына келтіруді жүргізу
22.Электрондық жабдықты жөндеу
23.Релелердің, жоғары жиілікті қорғаныс қондырғыларының, аспаптар мен аппараттардың механикалық және электрлік бөліктерінде ақауларды анықтау және күрделі жөндеу жұмыстарын орындау
24.Ерекше күрделі қорғаныс панельдерін орнату, кешенді сынау жабдықтарын реттеу және жөндеуді орындау.
26. Интегралдық схемалар мен микропроцессорлық құрылғылар, кешенді сынау құрылғылары мен автоматты сынау қондырғылары негізінде жасалған күрделі РҚА құрылғыларын жөндеуді және реттеуді.
Білімдер:
6-шы разряд
1.Майлы бояулар мен еріткіштермен жұмыс істеу ережелері
2.Слесарь және монтер құралының мақсаты және онымен жұмыс істеу ережелері
3.Әмбебап және арнайы құрылғылардың, монтаждау құралдары мен өлшеу құралдарының құрылғысы
4.Релелік аппаратураның техникалық сипаттамасы
5.РҚА тізбектерінде орнатылған автоматтардың конструкциясы және қорғаныс сипаттамалары
6.Тұрақты және ауыспалы жедел токтың қуат көздері мен тізбектері
7.Электромагниттік және индуктивті принциптерге негізделген реле конструкциясы
8.Қарапайым релелік қорғаныс және автоматика құралдарында қарапайым жөндеу және техникалық қызмет көрсету жұмыстарын орындау ережелері
9.Күрделілігі орташа релелердің механикалық және электрлік бөліктерін бөлшектеу, жөндеу, жинақтау және реттеу бойынша жұмыстарды жүргізу
Ережесі.
10.Коммутация схемасы, жұмыс режимі және генераторларды, трансформаторларды, электр қозғалтқыштарын, кабельді және әуе электр желілерін қорғау туралы толық ақпарат.
7-ші разряд
1.Интегралдық схемалардағы қорғаныс және автоматика қалқандарының құрылымдық сұлбалары
2.Электр желілерін, трансформаторларды және қосалқы станция автобустарын автоматты түрде қайта қосу мақсаты
3.Ерекше күрделі релелік қорғаныс құралдарын, автоматика және қайталама коммутациялық тізбектерді жөндеу, реттеу, сынау және пайдалану жөніндегі техникалық сипаттамалар мен нұсқаулықтар.
4.Күрделі РҚА құралдарын жөндеу, реттеу, сынау және пайдалану жөніндегі нұсқаулық.
5.РҚА жүйелерінің схемалық, құрама, кеңейтілген және монтаждау схемаларын оқу ережелері.
6.Интегралдық микросхемалардағы панельдер мен қорғаныс және автоматика құрылғыларының сұлбалары.
8-ші разряд
1.Майлы бояулар мен еріткіштермен жұмыс істеу ережелері
2.Сантехникалық және құрастыру құралдарының мақсаты және олармен жұмыс істеу ережелері
3.Әмбебап және арнайы құрылғылардың, монтаждау құралдары мен бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы
4.Релелік жабдықтың техникалық сипаттамасы
5.РҚА схемаларында орнатылған автоматтардың конструкциялық және қорғаныс сипаттамалары
6.Тұрақты және айнымалы жұмыс токының көздері мен қоректену схемалары
7.Интегралдық схемалардағы қорғаныс және автоматика қалқандарының құрылымдық сұлбалары
8.Электромагниттік және индуктивті принциптерге негізделген реле конструкциясы
9.Электр желілерін, трансформаторларды және қосалқы станция автобустарын автоматты түрде қайта қосу мақсаты
10.Қарапайым релелік қорғаныс және автоматика құралдарында қарапайым жөндеу және техникалық қызмет көрсету жұмыстарын орындау ережелері.
11.Күрделілігі орташа релелердің механикалық және электрлік бөліктерін демонтаждау, жөндеу, жинақтау және реттеу ережелері.
12.Ерекше күрделі релелік қорғаныс құралдарын, автоматика және қайталама коммутациялық тізбектерді жөндеу, реттеу, сынау және пайдалану жөніндегі техникалық сипаттамалар мен нұсқаулықтар.
13.Күрделі РҚА құралдарын жөндеу, реттеу, сынау және пайдалану жөніндегі нұсқаулық
14.Коммутация схемасы, жұмыс режимі және генераторларды, трансформаторларды, электр қозғалтқыштарын, кабельді және әуе электр желілерін қорғау туралы толық ақпарат.
15.РҚА жүйелерінің схемалық, құрама, кеңейтілген және монтаждау схемаларын оқу ережелері.
16.Интегралдық схемалардағы панельдер мен қорғаныс және автоматика құрылғыларының сұлбалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Релелік қорғаныс және автоматика жабдығына (РҚА) және заманауи аналогтарға техникалық қызмет көрсету және жағдайын бақылау, оның ішінде осы құрылғылардың жұмысын диагностикалау және реттеу.
Дағды 1:
Релелік қорғаныс және автоматика құрылғыларының күйіне диагностика және талдау жүргізу
Машықтар:
8-ші разряд
1.Арнайы аспаптар мен жабдықтарды пайдалана отырып, релелік қорғаныс пен автоматиканың жай- күйіне диагностика жүргізу.
2.Сынау процесінде алынған көрсеткіштер мен сипаттамалар бойынша релелік қорғаныс пен автоматиканың жұмысына талдау жасау.
3.РҚА элементтерінің нормативтік талаптарға сәйкестігін сынау.
4.РҚА құрылғысының жұмысындағы ақаулар мен ақауларды анықтау және оларды локализациялау.
5.Қорғау құрылғыларының ақауларын жою және сенімділігін арттыру бойынша ұсыныстар әзірлеу.
Білімдер:
8-ші разряд
1.Қазіргі аналогтарды қоса алғанда, релелік қорғаныс пен автоматиканың жұмыс принциптері мен конструкциясы.
2.РҚА құрылғыларын диагностикалау және сынау әдістері
3.РҚА құрылғыларын пайдалану мен техникалық қызмет көрсетуді реттейтін нормативтік құжаттар мен стандарттар.
4.РҚА құрылғыларындағы ақауларды анықтау және локализациялау әдістері.
5.Электр тізбегі мен қорғаныс құрылғыларының жұмыс істеу принциптерін қамтитын электр техникасының негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Релелік қорғаныс және автоматика құрылғыларын реттеу, жөндеу және модификациялауды жүргізу
Машықтар:
8-ші разряд
1.Техникалық талаптарға сәйкес релелік қорғаныс және автоматика құрылғыларының жұмысын баптау және реттеу.
2.Релелік қорғаныс пен автоматты жүйелерді жөндеу, оның ішінде ақаулы бөлшектерді ауыстыру.
3.Оңтайлы өнімділікке қол жеткізу үшін құрылғыларды конфигурациялау және калибрлеу әдістерін қолданыңыз.
4.Мамандандырылған сынауыштарды және аспаптарды пайдалана отырып, жөндеу және реттеу сапасын тексеруді жүргізу.
5.РҚА құрылғыларының функционалдығын және қазіргі заманғы стандарттарға сәйкестігін арттыру мақсатында оларды жаңғыртуға қатысу.
Білімдер:
8-ші разряд
1.Релелік қорғаныс пен автоматиканың баптау және жөндеу принциптері.
2.РҚА құрылғыларын диагностикалаудың, реттеудің және жаңартудың заманауи әдістері.
3.Релелік қорғаныс пен автоматиканың негізгі техникалық сипаттамалары мен параметрлері.
4.РҚА құрылғыларындағы ақауларды жою әдістері мен жөндеу технологиялары.
5.Релелік қорғаныс пен автоматика құралдарын жөндеу және реттеу бойынша жұмыстарды орындау кезіндегі сапа және қауіпсіздік нормалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Тәртіптілік Қарым-қатынас тәртіптілік мұқияттылық белсенділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. "Об электроэнергетике" Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 года № 588.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Мастер участка
4
Техник-электрик
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
16. Наименование государственного органа:
Министерство энергетики Республики Казахстан
Исполнитель: Асылканов Султан Бауыржанович.
E-mail: s.assylkanov@energo.gov.kz.
Номер телефона: +7 (717) 278 97 65.
17. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
AO "KEGOC"
Руководитель проекта: Аппаков Нурбол Тилеукеевич.
E-mail: Appakov@kegoc.kz.
Номер телефона: +7 (717) 269 02 80.
Исполнители: Жетписбаев Саятбек Галымбекович.
E-mail: kZhetpisbayev@kegoc.kz.
Номер телефона: +7 (717) 269 02 82.
18. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: Протокол заседания Отраслевого совета по профессиональным квалификациям сфере электроэнергетики и теплоэнергетики от 14 марта 2025 года № 3-2025. Протокол заседания Отраслевого совета по профессиональным квалификациям сфере электроэнергетики и теплоэнергетики от 27 июня 2025 года № 4-2025.
19. Национальный орган по профессиональным квалификациям: Заключение Национального органа по профессиональным квалификациям по итогам экспертизы проекта профессионального стандарта от 02 июля 2025 года.
20. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": Экспертное заключение № 11095/19 от 16.09.2025 года.
21. Номер версии и год выпуска: версия 2, 2025 года.
22. Дата ориентировочного пересмотра: 31.12.2028 года.
Приложение 9 к приказу
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 29 октября 2025 года № 416-н/қ
Профессиональный стандарт: "Метрологическое обеспечение деятельности передачи и распределения электроэнергии"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Метрологическое обеспечение деятельности передачи и распределения электроэнергии" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организации образования решений широкого круга задач в области управления персоналом в энергетических организациях.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) Автоматическая система регулирования (АСР) – систематизированный (с участием человека в контуре управления) набор средств сбора сведений о подконтрольном объекте и средств воздействия на его поведение, предназначенный для достижения определҰнных целей;

1. "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 588 Заңы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
СБШ-нің деңгейі:
5
5
4
4
4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
16. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Энергетика министрлігі
Орындаушы: Асылканов Султан Бауыржанович.
E-mail: s.assylkanov@energo.gov.kz.
Номер телефона: +7 (717) 278 97 65.
17. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
AO "KEGOC"
Жоба жетекшісі: Аппаков Нурбол Тилеукеевич.
E-mail: Appakov@kegoc.kz
Телефон нөмірі: : +7 (717) 269 02 80
Орындаушылар: Жетписбаев Саятбек Галымбекович.
E-mail: Zhetpisbayev@kegoc.kz.
Телефон нөмірі: +7 (717) 269 02 82.
18. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2025 жылғы 14 наурыздағы электрэнергетикасы және жылу энергетикасы саласының кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңесі отырысының №3-2025 Хаттамасы. 2025 жылғы 27 маусымдағы электрэнергетикасы және жылу энергетикасы саласының кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңесі отырысының №4-2025 Хаттамасы.
19. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2025 жылғы 02 шілдедегі кәсіптік стандарт жобасын сараптау қорытындысы бойынша кәсіптік біліктілік жөніндегі Ұлттық органның қорытындысы.
20. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2025 жылғы 16 қыркүйектегі № 11095/19 сараптамалық қорытындысы.
21. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 2, 2025 жыл.
22. Болжалды қайта қарау күні: 31.12.2028 жыл.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2025 жылғы 29 қазандағы
№ 416-н/қ бұйрығына
9-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Электр энергиясын беру және тарату қызметін метрологиялық қамтамасыз ету" 1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: "Электр энергиясын беру және тарату қызметін метрологиялық қамтамасыз ету" кәсіби стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес әзірленді, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымы қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін энергетикалық ұйымдарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттердің шешімдерін тануға қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) Автоматты реттеу жүйесі (АРЖ) – белгілі бір мақсаттарға қол жеткізуге арналған бақылаудағы объект туралы мәліметтерді жинау құралдарының және оның мінез-құлқына әсер ету құралдарының жүйеленген (басқару контурына адамның қатысуымен) жиынтығы.

2) Контрольно-измерительные приборы и автоматика (КИПиА) – включают в себя большую группу промышленного оборудования для автоматизации технологических процессов. Применяются для измерения различных параметров технологических процессов и являются основой для всех современных автоматических систем управления;
3) Профессиональный стандарт – письменный официальный документ, устанавливающий общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту работы с учетам формального и (или) неформального, и (или) информального образования, уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда в конкретной области профессиональной деятельности;
4) Профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения;
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) АСР – Автоматическая система регулирования;
2) КИПиА – Контрольно-измерительные приборы и автоматика;
3) ОРК – Отраслевая рамка квалификаций;
4) НСК – Национальная система квалификации;
5) НКЗ – Национальный классификатор занятий;
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Метрологическое обеспечение деятельности передачи и распределения электроэнергии.
5. Код профессионального стандарта: D025.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
D Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом
35 Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом
35.1 Производство, передача и распределение электроэнергии
35.13 Распределение электроэнергии
35.13.0 Распределение электроэнергии
7. Краткое описание профессионального стандарта: Организация и выполнение работ по эксплуатации оборудования для метрологического обеспечения деятельности по передаче и распределению электроэнергии. Наряду с требованиями к теоретическим и практическим знаниям, содержащимся в разделе "знания", работник должен знать: правила и нормы по охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности, правила пользования средствами индивидуальной защиты, требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ (услуг), к рациональной организации труда на рабочем месте, производственную сигнализацию.
8. Перечень карточек профессий:
1) Электрослесарь по ремонту и обслуживанию автоматики и средств измерений электростанций - 3 уровень ОРК
3) Слесарь по контрольно-измерительным приборам и автоматике - 2 уровень ОРК 4) Слесарь по контрольно-измерительным приборам и автоматике - 4 уровень ОРК

2) Бақылау-өлшеу аспаптары және автоматика (БӨАжА) – технологиялық процестерді автоматтандыруға арналған өнеркәсіптік жабдықтардың үлкен тобын қамтиды. Технологиялық процестердің әртүрлі параметрлерін өлшеу үшін қолданылады және барлық заманауи автоматты басқару жүйелерінің негізі болып табылады.
3) Кәсіби стандарт – ресми және (немесе) бейресми және (немесе) бейресми білім беруді, біліктілік пен құзыреттілік деңгейін, мазмұнын, сапасын және еңбек жағдайларын ескере отырып, білімге, дағдыға, тәжірибеге қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін жазбаша ресми құжат. нақты кәсіптік саладағы әрекеттер.
4) Мамандық – бұл жеке адам айналысатын және оны орындау үшін белгілі бір біліктілікті қажет ететін кәсіп.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) АРЖ – Автоматты реттеу жүйесі
2) БӨАжА – Бақылау-өлшеу аспаптары және автоматика
3) СБШ – Салалық біліктілік шеңберлері
4) ҰБЖ – Ұлттық біліктілік жүйесі
5) ҰКС – Ұлттық кәсіптер сыныптауышы
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Электр энергиясын беру және тарату қызметін метрологиялық қамтамасыз ету
5. Кәсіптік стандарттың коды: D025
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
D Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен жабдықтау
35 Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен қамтамасыз ету
35.1 Электр энергиясын өндіру, беру және бөлу
35.13 Электр энергиясын бөлу
35.13.0 Электр энергиясын бөлу
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Электр энергиясын беру мен тарату жөніндегі қызметті метрологиялық қамтамасыз ету үшін жабдықтарды пайдалану бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және орындау. "Білім" бөлімінде қамтылған теориялық және практикалық білімге қойылатын талаптармен қатар, қызметкер мыналарды білуге тиіс: еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік ережелері мен нормалары, жеке қорғаныш құралдарын пайдалану ережелері, орындалатын жұмыстардың (қызметтердің) сапасына, жұмыс орнындағы еңбекті ұтымды ұйымдастыруға, өндірістік сигнализацияға беру қойылатын талаптар.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Электр станциясының автоматикасы мен өлшеу құралдарын жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электр слесарі - 3 СБШ-нің деңгейі
3) Бақылау-өлшеу аспаптары және автоматика бойынша слесарі - 2 СБШ-нің деңгейі
4) Бақылау-өлшеу аспаптары және автоматика бойынша слесарі - 4 СБШ-нің деңгейі

6) Слесарь по контрольно-измерительным приборам и автоматике - 3 уровень ОРК
8) Электрослесарь по ремонту и обслуживанию автоматики и средств измерений электростанций - 2 уровень ОРК
9) Электрослесарь по ремонту и обслуживанию автоматики и средств измерений электростанций - 4 уровень ОРК
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Электрослесарь по ремонту и обслуживанию автоматики и средств измерений электростанций ":
Код группы:

6) Бақылау-өлшеу аспаптары және автоматика бойынша слесарі - 3 СБШ-нің деңгейі
8) Электр станциясының автоматикасы мен өлшеу құралдарын жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электр слесарі - 2 СБШ-нің деңгейі
9) Электр станциясының автоматикасы мен өлшеу құралдарын жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электр слесарі - 4 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Электр станциясының автоматикасы мен өлшеу құралдарын жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электр слесарі":
Топтың коды:

7413-2
Код наименования занятия:
7413-2-040
Наименование профессии:
Электрослесарь по ремонту и обслуживанию автоматики и средств измерений электростанций
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 9. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149. " Об утверждении Единого тарифно квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 9)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2021 года № 22707. Электрослесарь по обслуживанию автоматики и средств измерений электростанций
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: ТиПО (рабочие профессии)
Специальность: Электрооборудование (по видам и отраслям)
Квалификация:
-
Уровень образования: ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность: Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация электромеханического оборудования (по видам и отраслям)
Квалификация:
-
Уровень образования: ТиПО (рабочие профессии)
Специальность: Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация электромеханического оборудования (по видам и отраслям)
Квалификация:
-
Уровень образования: основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Требуемый стаж работы не менее 1 года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
7413-2-039 - Электрослесарь по обслуживанию автоматики и средств измерений электростанций
Основная цель деятельности:
Техническое обслуживание оборудования и средств измерений электростанции.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Обеспечение бесперебойной работы оборудования и средств измерений электростанции и диагностика и поддержание в исправном состоянии тепломеханической аппаратуры и оборудования.
2. Диагностика и поддержание в исправном состоянии тепломеханической аппаратуры и оборудования
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Обеспечение бесперебойной работы оборудования и средств измерений электростанции и диагностика и поддержание в исправном состоянии тепломеханической аппаратуры и оборудования
Навык 1:
Выявление и устранение дефектов технологического оборудовани
Умения:
Для 5-6 разрядов
1. Осуществлять эксплуатационное обслуживание и обеспечивать надежную работу элементов систем контроля и управления автоматических устройств, регуляторов, устройств дистанционного управления и систем гидротехнического, гидрологического и сейсмического контроля. 2. Включать и отключать системы контроля и управления на электростанциях с мощностью турбогенератора до 240 тыс. кВт и гидрогенератора до 250 тыс. кВт.
3. Проводить частичную настройку и наладку авторегуляторов, устройств релейных схем защиты и автоматики технологического оборудования.
4. Опробовать технологические защиты, блокировки и сигнализацию, документировать результаты проверки.

7413-2
Қызмет атауының коды:
7413-2-040
Кәсіптің атауы:
Электр станциясының автоматикасы мен өлшеу құралдарын жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электр слесарі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
9-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (9-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 11 мамырда № 22707 болып тіркелді. Электр станцияларының автоматикасы мен өлшеу құралдарына қызмет көрсету бойынша электр слесарі
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық: Электр жабдықтары (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
-
Білім деңгейі: ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық: Электромеханикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
-
Білім деңгейі: ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық: Электромеханикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
-
Білім деңгейі: негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Міндетті жұмыс тәжірибесі кемінде 1 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7413-2-039 - Электр станцияларының автоматикасына және өлшеу құралдарына қызмет көрсету жөніндегі электрслесарі
Қызметтің негізгі мақсаты:
Электр станциясының жабдықтары мен өлшеу құралдарына техникалық қызмет көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функциялардың сипаттамасы
1. Электр станциясының жабдықтары мен бақылауөлшеу құралдарының үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету және жылу механикалық жабдықтар мен жабдықтарды дұрыс жағдайда диагностикалау және ұстау.
2. Жылу механикалық жабдықтар мен жабдықтарды ақаусыз жағдайда диагностикалау және қызмет көрсету
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1: Электр станциясының жабдықтары мен бақылауөлшеу құралдарының үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету және жылу механикалық жабдықтар мен жабдықтарды дұрыс жағдайда диагностикалау және ұстау.
Дағды 1: Технологиялық жабдықтың ақауларын анықтау және жою
Машықтар:
5-6 разряд үшін
1.Автоматты құрылғылардың, реттеуіштердің, қашықтықтан басқару құрылғыларының және гидравликалық, гидрологиялық және сейсмикалық бақылау жүйелерінің бақылау және басқару жүйелерінің элементтерінің жедел қызмет көрсетуін және сенімді жұмысын қамтамасыз ету.
2.Турбогенераторды 240 мың кВт-қа дейін және сутегі генераторды 250 мың кВт-қа дейінгі электр станцияларында бақылау және бақылау жүйелерін қосу және өшіру.
3.Авторегуляторларды, релелік қорғаныс сұлба құрылғыларын және технологиялық жабдықты автоматтандыруды жартылай конфигурациялау және реттеуді жүргізу.
4.Технологиялық қорғаныстарды, бұғаттауларды және дабылдарды сынау, сынақ нәтижелерін құжаттау.

5. Выявлять и устранять дефекты средств измерений, авторегулирования и управления с разборкой и заменой измерительных систем.
6. Выполнять ремонт, монтаж, регулирование, наладку, испытания и тарировку сложной аппаратуры, включая электромагнитные и электродинамические средства измерений с доводкой ответственных деталей.
7. Составлять дефектные ведомости и заполнять паспорта и аттестаты на приборы и автоматические устройства.
8. Вычислять абсолютную и относительную погрешность при проверке и испытаниях приборов.
9. Выполнять разметку и монтаж сложных схем сочленений и соединений деталей приборов.
10. Проводить слесарную обработку деталей по 7-10 квалитетам (2-3 классам точности), собирать зубчатые передачи и червячные зацепления.
11. Снимать разгонные характеристики несложных объектов для автоматизации и расходные характеристики регулирующих органов.
12. Готовить рабочие места для производства ремонтных и наладочных работ с соблюдением требований охраны труда и техники безопасности.
Для 5-6 разрядов
1. Назначение и условия применения переносных, стационарных и закладных контрольно-измерительных средств для наладки, испытаний и эксплуатации систем контроля.
2. Технологический процесс производства тепловой и электрической энергии и основные структурные схемы энергоблоков.
3. Принцип действия, устройство и схемы цифровых периодомеров, сейсмоприемников и сложных авторегуляторов.
4. Правила вычисления абсолютной и относительной погрешностей измерений.
5. Причины возникновения дефектов в работе средств измерений, методов их предупреждения и устранения.
6. Устройство, конструктивные особенности и методы тарировки ленточных и ковшевых автоматических весов.
7. Принцип работы и устройство микроконтроллеров, электронных ламп, фотосопротивлений и полупроводников.
8. Обозначения и принципы построения элементарных электронных схем.
9. Методы проверки, настройки и наладки авторегуляторов тепловых процессов на месте установки.
10. Методы настройки автоматических систем регулирования (АСР) с жесткой обратной связью.
11. Основные понятия о статических и динамических характеристиках объектов автоматизации.
12. Требования к качеству работы применяемых средств автоматизации.
13. Порядок внутреннего трудового распорядка, правила безопасности и охраны труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.
14. При эксплуатационном обслуживании элементов систем контроля и управления на тепловых электростанциях с единичной мощностью турбогенератора свыше 240 и гидрогенератора - свыше 250 тыс. кВт - 6-ой разряд
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Проведение диагностики и восстановления работоспособности тепломеханического оборудования и систем управления.
Умения:
5 разряд
1. Осуществлять диагностику тепломеханического оборудования с использованием специализированных контрольно-измерительных приборов.
2. Выявлять дефекты в работе системы управления тепломеханическим оборудованием.
3. Ремонтировать и восстанавливать работу тепломеханических механизмов с помощью специализированных инструментов и устройств.
4. Выполнять настройку и регулировку системы автоматического контроля и управления тепломеханическим оборудованием.
5. Выполнять профилактические работы по обслуживанию и восстановлению работоспособности тепломеханических систем на электростанции.
6. Анализировать причины неисправностей в тепломеханических системах и разрабатывать предложения по их устранению.
6 разряд
1. Осуществлять комплексную диагностику тепломеханического оборудования с использованием автоматизированных систем диагностики и мониторинга.
2. Анализировать неисправности в высокотехнологичных системах управления и тепломеханическом оборудовании, принимая решения по их устранению.
3. Восстанавливать и модернизировать тепломеханическое оборудование, улучшая его характеристики и эксплуатационные параметры.
4. Проводить комплексную настройку и регулировку систем автоматического контроля, включая элементы телемеханики и автоматики.
5. Разрабатывать и внедрять методы профилактического обслуживания тепломеханического оборудования с целью повышения его долговечности.
6. Контролировать качество выполнения работ по восстановлению и наладке оборудования, проверяя их на соответствие стандартам и требованиям безопасности.
7. Составлять планы технического обслуживания и ремонта тепломеханического оборудования с учҰтом технического состояния и возможных рисков.
8. Внедрять новые технологии и методы диагностики для повышения точности и скорости выявления неисправностей.
Знания:
5 разряд
1. Устройство и принцип работы тепломеханического оборудования и систем управления.
2. Методы диагностики и проверки тепломеханического оборудования.
3. Правила эксплуатации и обслуживания тепломеханических систем на электростанциях.
4. Основы электротехники и автоматики, применяемые в работе с тепломеханическим оборудованием.
5. Методы и средства для устранения неисправностей в тепломеханических и автоматизированных системах.
6. Правила и методы регулировки тепломеханических систем, включая насосы, турбины, котлы и другие элементы.
7. Оборудование и инструменты для диагностики и ремонта тепломеханических систем.
6 разряд
1. Продвинутые методы диагностики и восстановления работоспособности сложных тепломеханических систем и механизмов.
2. Принципы работы высокотехнологичных систем управления, включая телемеханику и автоматику.
3. Методы повышения надежности тепломеханического оборудования, включая модернизацию и улучшение параметров работы.
4. Анализ данных диагностики и результатов измерений для принятия решений по ремонту и оптимизации оборудования.
5. Спецификации и стандарты для работы с высокотехнологичным тепломеханическим оборудованием на электростанциях.
6. Современные технологии диагностики, включая использование автоматизированных систем и датчиков для мониторинга состояния оборудования.
7. Методы разработки и внедрения программного обеспечения для автоматического контроля и регулирования тепломеханических систем.
8. Особенности работы с нестандартным, высокотехнологичным и специализированным оборудованием в области тепломеханики.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Диагностика и поддержание в исправном состоянии тепломеханической аппаратуры и оборудования
Навык 1:
Выполнение работ по выявлению и наладке неисправностей тепломеханической аппаратуры и оборудования
Умения:

5. Өлшеу құралдарының ақауларын анықтау және жою, өлшеу жүйелерін бөлшектеу және ауыстыру арқылы автоматты реттеу және бақылау.
6. Күрделі жабдықты жөндеуді, орнатуды, реттеуді, баптауды, сынауды және калибрлеуді, оның ішінде маңызды бөлшектерін дәл баптайтын электромагниттік және электродинамикалық өлшеу құралдарын орындау.
7. Ақаулар туралы хаттамаларды жасау және аспаптар мен автоматтардың паспорттары мен сертификаттарын толтыру.
8. Аспаптарды тексеру және сынау кезіндегі абсолютті және салыстырмалы қателіктерді есептеңіз.
9.Аспап бөлшектерінің түйіндері мен қосылыстарының күрделі сұлбаларын белгілеу және орнату.
10. 7-10 біліктілік (дәлдіктің 2-3 класы) бойынша бөлшектерді металл өңдеуді жүргізу, тісті доңғалақтарды және червякты дөңгелектерді құрастыру.
11.Автоматтандыру үшін қарапайым объектілердің жеделдету сипаттамаларын және реттеуші органдардың ағындық сипаттамаларын алыңыз.
12. Жұмыс орындарын еңбекті қорғау және қауіпсіздік талаптарын сақтай отырып, жөндеу-баптау жұмыстарына дайындау.
Білімдер:
5-6 разряд үшін
1.Басқару жүйелерін орнату, сынау және пайдалану үшін портативті, стационарлық және енгізілген бақылау-өлшеу жабдығын пайдаланудың мақсаты мен шарттары.
2. Жылу және электр энергиясын өндірудің технологиялық процесі және энергоблоктардың негізгі құрылымдық сұлбалары.
3.Цифрлық периодометрлердің, сейсмикалық қабылдағыштардың және күрделі авторегуляторлардың жұмыс істеу принципі, конструкциясы және сұлбалары.
4.Абсолютті және салыстырмалы өлшеу қателіктерін есептеу ережелері.
5.Өлшеу құралдарының жұмысындағы ақаулардың себептері, олардың алдын алу және жою әдістері.
6. Автоматты таспа мен шөміш таразыларының конструкциясы, конструктивтік ерекшеліктері және калибрлеу әдістері.
7.Микроконтроллерлердің, вакуумдық түтіктердің, фоторезисторлардың және жартылай өткізгіштердің жұмыс принципі мен құрылымы.
8.Элементар электронды схемалардың белгіленуі және құрылу принциптері.
9. Орнату орнындағы жылу процестерінің авторегуляторларын тексеру, баптау және реттеу әдістері.
10.Қатаң кері байланыспен автоматты басқару жүйелерін (АСР) орнату әдістері.
11.Автоматтандыру объектілерінің статикалық және динамикалық сипаттамалары туралы негізгі түсініктер.
12.Қолданылатын автоматика құралдарының жұмыс сапасына қойылатын талаптар.
13. Ішкі еңбек тәртібі, қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау ережелері, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі.
14. Турбогенератордың бірлік қуаты 240-тан жоғары және гидрогенератордың – 250 мың кВт-тан жоғары жылу электр станцияларындағы бақылау және бақылау жүйелерінің элементтеріне жедел қызмет көрсету кезінде – 6-разряд.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2: Жылу механикалық жабдықтар мен басқару жүйелерінің жұмыс қабілеттілігін қалпына келтіру және диагностикалауды жүргізу.
Машықтар:
5-ші разряд
1.Арнайы бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалана отырып, жылу механикалық жабдықтың диагностикасын жүргізу.
2.Жылу механикалық жабдықты басқару жүйесінің жұмысындағы ақауларды анықтау.
3.Арнайы құралдар мен құрылғыларды пайдалана отырып, жылу механикалық механизмдерді жөндеу және жұмысын қалпына келтіру.
4.Жылу механикалық жабдықты автоматты бақылау және басқару жүйесін конфигурациялаңыз және реттеңіз.
5.Профилактикалық жөндеу жұмыстарын жүргізу және электр станциясындағы жылу механикалық жүйелердің жұмысқа қабілеттілігін қалпына келтіру.
6.Термомеханикалық жүйелердегі ақаулардың себептерін талдау және оларды жою бойынша ұсыныстар әзірлеу.
6-шы разряд
1.Автоматтандырылған диагностика және бақылау жүйелерін пайдалана отырып, жылу механикалық жабдықтың кешенді диагностикасын жүргізу.
2.Жоғары технологиялық басқару жүйелеріндегі және жылу механикалық жабдықтардағы ақауларды талдау, оларды жою туралы шешім қабылдау.
3.Жылу механикалық жабдықты қалпына келтіру және жаңарту, оның сипаттамалары мен пайдалану параметрлерін жақсарту.
4.Автоматты басқару жүйелерін, оның ішінде телемеханика мен автоматика элементтерін кешенді баптау мен реттеуді жүргізу.
5. Жылу механикалық жабдықтың беріктігін арттыру мақсатында оларға профилактикалық қызмет көрсету әдістерін әзірлеу және енгізу.
6.Жабдықтарды қалпына келтіру және баптау бойынша жұмыстардың сапасын бақылау, олардың стандарттарға және қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін тексеру.
7.Техникалық жағдайды және ықтимал тәуекелдерді ескере отырып, жылу механикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жоспарларын жасау.
8.Ақауларды анықтаудың дәлдігі мен жылдамдығын арттыру үшін жаңа технологиялар мен диагностикалық әдістерді енгізу.
Білімдер:
5-ші разряд
1.Жылу механикалық жабдықтар мен басқару жүйелерінің құрылымы және жұмыс принципі.
2.Жылу механикалық жабдықтарды диагностикалау және сынау әдістері.
3.Электр станцияларындағы термомеханикалық жүйелерді пайдалану және техникалық қызмет көрсету ережелері.
4. Термомеханикалық құрал-жабдықтармен жұмыс істеуде қолданылатын электротехника және автоматика негіздері.
5.Жылу-механикалық және автоматтандырылған жүйелердегі ақауларды жою әдістері мен құралдары.
6. Сораптарды, турбиналарды, қазандарды және басқа элементтерді қоса алғанда, термомеханикалық жүйелерді реттеу ережелері мен әдістері.
7.Термомеханикалық жүйелерді диагностикалау және жөндеуге арналған жабдықтар мен құралдар.
6-шы разряд
1. Күрделі термомеханикалық жүйелер мен механизмдердің жұмысын диагностикалау және қалпына келтірудің жетілдірілген әдістері.
2. Телемеханика мен автоматтандыруды қоса алғанда, жоғары технологиялық басқару жүйелерінің жұмыс принциптері.
3.Термомеханикалық жабдықтың сенімділігін арттыру әдістері, оның ішінде жұмыс параметрлерін жаңарту және жақсарту.
4. Жабдықты жөндеу және оңтайландыру бойынша шешім қабылдау үшін диагностикалық мәліметтер мен өлшеу нәтижелерін талдау.
5.Электр станцияларында жоғары технологиялық термомеханикалық жабдықтармен жұмыс істеуге арналған техникалық шарттар мен стандарттар.
6. Заманауи диагностикалық технологиялар, соның ішінде автоматтандырылған жүйелер мен жабдықтың жағдайын бақылау үшін сенсорларды қолдану.
7. Термомеханикалық жүйелерді автоматты басқару және реттеу үшін бағдарламалық қамтамасыз етуді әзірлеу және енгізу әдістері.
8.Жылу механикасы саласындағы стандартты емес, жоғары технологиялық және мамандандырылған жабдықтармен жұмыс істеу ерекшеліктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2: Жылу механикалық жабдықтар мен жабдықтарды ақаусыз жағдайда диагностикалау және қызмет көрсету
Дағды 1: Жылу механикалық аппаратура мен жабдықтың ақауларын анықтау және реттеу бойынша жұмыстарды орындау
Білімдер:

Для 5-6 разрядов
1. Выполнить слесарную обработку деталей по 6-7 квалитетам (1-2 классам точности) с подгонкой и доводкой.
2. Выполнить наладку и комплексные опробование после ремонта и монтажа схем теплового контроля, автоматики и защиты котлов, турбин и другого технологического оборудования.
3. Выполнить ремонт кинематики, проверка, переградуировка приборов расхода, давления и уровня, кислородомеров, РН-метров, мостов и потенциометров многоточечных.
4. Снять разгонные характеристики объектов.
5. Выполнить расчет регулирующих органов.
6. Выявить и устранить дефекты по работе средств измерений и автоматики.
7. Выполнить пересчет и переделка приборов на другие пределы измерения
Знания:
Для 5-6 разрядов
1. Конструктивные особенности обслуживаемых средств измерений и устройств автоматики, способы их регулирования и юстировки.
2. Кинематические схемы самопишущих приборов различных типов.
3. Устройство точного измерительного инструмента (микрометров, индикаторов).
4. Методы статического и динамического расчетов одноконтурной АСР.
5. Экспериментальный метод настройки двухконтурной АСР.
6. Схемы защит, сигнализации, электропривода, типы регулирующих органов и исполнительных механизмов, количество и ассортимент средств измерений, необходимых для эксплуатации паросиловых установок, и их назначение.
7. Методы проверки и настройки авторегуляторов тепловых процессов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Дисциплинированность
Коммуникабельность
Внимательность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1) СТ РК 2.4-2019 Проверка средств измерений. 2) СТ РК 2.45-2013 Квалификация персонала в области метрологии. 3) Закон РК Об обеспечении единства измерений.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Мастер участка
4
Техник-электрик
11. Карточка профессии "Слесарь по контрольно-измерительным приборам и автоматике":
Код группы:
7222-0
Код наименования занятия:
7222-0-010
Наименование профессии:
Слесарь по контрольно-измерительным приборам и автоматике
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 2. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 12 февраля 2024 года № 30 "Об утверждении Единого тарифно квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)". Слесарь по контрольно-измерительным приборам и автоматике ( 2-3 разряда
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:

5-6 разряд үшін
1. Бөлшектерді 6-7 квалитет (1-2 дәлдік сыныбы) бойынша фитингпен және жетілдірумен слесарлық өңдеу.
2. Қазандықтарды, турбиналарды және басқа да технологиялық жабдықтарды жылумен бақылау, автоматика және қорғау схемаларын жөндеу және монтаждаудан кейін баптау және кешенді сынау.
3. Кинематиканы жөндеу, шығыс, қысым және деңгей аспаптарын, оттегі өлшегіштерді, РН-метрді, көп нүктелі көпірлер мен потенциометрлерді тексеру, қайта градиурлеу.
4. Объектілердің үдеткіш сипаттамаларын алу.
5. Реттеуші органдарды есептеу.
6. Өлшеу және автоматика құралдарының жұмысындағы ақауларды анықтау және жою.
7. Аспаптарды өлшеудің басқа шектеріне қайта есептеу және қайта өңдеу.
Білімдер:
5-6 разряд үшін
1.Қызмет көрсетілетін өлшеу құралдары мен автоматика құрылғыларының конструктивтік ерекшеліктері, оларды реттеу және туралау тәсілдері.
2.Әр түрлі типтегі өзін-өзі жазатын аспаптардың кинематикалық схемалары.
3.Дәл өлшеу құралының құрылғысы (микрометрлер, индикаторлар).
4. Бір тізбекті АРЖ статикалық және динамикалық есептеу әдістері.
5.Екі тізбекті АРЖ орнатудың эксперименттік әдісі.
6.Қорғау, сигнализация, электр жетегі схемалары, реттеуші органдар мен атқарушы механизмдердің түрлері, бу электр қондырғыларын пайдалану үшін қажетті өлшеу құралдарының саны мен ассортименті және олардың мақсаты.
7. Жылу процестерінің авто реттегіштерін тексеру және баптау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Тәртіптілік
Тіл табыса білушілік, зейінділік ұйымшылдық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1) ҚР СТ 2.4-2019 Өлшем құралдарын тексеру. 2) ҚР СТ 2.45-2013 Метрология саласындағы персоналдың біліктілігі. 3) Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы Қазақстан Республикасының Заңы
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Учаскенің шебері
4
Техник
11. Кәсіптің карточкасы "Бақылау-өлшеу аспаптары және автоматика бойынша слесарі":
Топтың коды:
7222-0
Қызмет атауының коды:
7222-0-010
Кәсіптің атауы:
Бақылау-өлшеу аспаптары және автоматика бойынша слесарі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
2-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" 2024 жылғы 12 ақпандағы № 30 бұйрығы Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Бақылау-өлшеу аспаптары және автоматика бойынша слесарі
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:

Для 2-го разряда опыт работы не требуется. Для 3-го разряда требуется опыт работы не менее 6 месяцев.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
7222-0-011 - Слесарь-инструментальщи
Основная цель деятельности:
Техническое обслуживание и ремонт приборов и оборудования для метрологического обеспечения деятельности по передаче и распределению электроэнергии
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Определение и устранение неполадок в работе средств защиты и приборах автоматики и телемеханики и выполнение профилактических работ и ремонт приборов и оборудования.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Определение и устранение неполадок в работе средств защиты и приборах автоматики и телемеханики и выполнение профилактических работ и ремонт приборов и оборудования.
Навык 1:
Монтаж и ремонт приборов и механизмов разной сложности
Умения:
2-ой разряд
1. Выполнить ремонт, регулировку, испытание и сдачу простых магнитоэлектрических, электромагнитных, оптико-механических и теплоизмерительных приборов и механизмов.
2. Выполнить слесарную обработку деталей по 12-14 квалитетам.
3. Выполнить монтаж простых схем соединений.
4. Выполнить навивку пружин из проволоки в холодном состоянии, защитная смазка деталей.
5. Осуществить ремонт приборов средней сложности под руководством слесаря более высокой квалификации.
3 разряд в дополнении к разряду 2
1. Выполнить ремонт, сборку, проверку, регулировку, испытание, юстировка, монтаж и сдача теплоизмерительных, электромагнитных, электродинамических, счетных, оптико-механических, пирометрических, автоматических, самопишущих и других приборов средней сложности со снятием схем.
2. Проверить электроизмерительные приборы класса точности 0,5 и ниже методом сличения показания с показаниями приборов-эталонов.
3. Выполнить измерение температуры термоэлектрическим пирометром и электрическим термометром сопротивления.
4. Проверить узлы и различных элементов радиоэлектронных устройств по электрическим схемам с применением контрольно-измерительной аппаратуры и приборов.
5. Выполнить электрическую регулировку узлов и элементов радиоустройств средней сложности.
6. Выполнить регулировку основных источников питания радиоаппаратуры.
7. Выполнить слесарную обработку деталей по 11-12 квалитетам с подгонкой и доводкой деталей.
8. Составить и монтаж схем соединений средней сложности.
9. Окрасить приборы.
10. Выполнить пайку различными припоями (медными, серебряными и др.).
11. Выполнить термообработку деталей с последующей доводкой их.
12. Определить твердость металла тарированными напильниками.
13. Выполнить ремонт, регулировку и юстировку особо сложных приборов и аппаратов под руководством слесаря более высокой квалификации.
2-ой разряд
1. Устройство, назначение и правила применения ремонтируемых приборов, механизмов.
2. Схемы простых специальных регулировочных установок.
3. Основные свойства токопроводящих и изоляционных материалов и способы измерения сопротивления в различных звеньях цепи.
4. Назначение и правила применения наиболее распространенных универсальных и специальных приспособлений и контрольно-измерительных инструментов.
5. Устройство и принцип работы установки для электрохимической заточки концов контактных пружин.
6. Состав электролита.
7. Систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости.
8. Сорта и виды антикоррозионных масел и смазок.
9. Наименование и маркировку обрабатываемых материалов.
10. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требований пожарной безопасности.
3 разряд в дополнении к разряду 2
1. Устройство, назначение и принцип работы ремонтируемых и юстируемых приборов и аппаратов.
2. Устройство и взаимодействие узлов и элементов радиоэлектронной аппаратуры.
3 Методы и способы проверки их по электрическим схемам.
4. Стандарты на испытание и сдачу отдельных приборов.
5. Основные свойства металлов, сплавов и других материалов, применяемых при ремонте.
6. Электрические свойства токопроводящих и изоляционных материалов. 7. Способы термообработки деталей с последующей доводкой.
8. Влияние температур на точность измерения.
9. Условные обозначения запорной, регулирующей, предохранительной арматуры в тепловых схемах.
10. Правила установки сужающих устройств.
11. Виды прокладок импульсных трубопроводов.
12. Установка уравнительных и разделительных сосудов.
13. Устройство и способы подналадки установки для заточки концов контактных пружин.

2-ші санат үшін жұмыс тәжірибесі талап етілмейді. 3-ші санат үшін 6 айдан кем емес жұмыс өтілі қажет.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7222-0-011 - Слесарь-құрал-сайманшы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Электр энергиясын жеткізу және тарату жөніндегі қызметті метрологиялық қамтамасыз ету үшін аспаптар мен жабдықтарға техникалық қызмет көрсету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Қорғаныс құралдары мен автоматика және телемеханика құрылғыларының жұмысындағы ақаулықтарды анықтау және жою және құрылғылар мен жабдықтарға профилактикалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1: Қорғаныс құралдары мен автоматика және телемеханика құрылғыларының жұмысындағы ақаулықтарды анықтау және жою және құрылғылар мен жабдықтарға профилактикалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын жүргізу.
Дағды 1: Күрделілігі әртүрлі құрылғылар мен механизмдерді орнату және жөндеу
Машықтар:
2-ші разряд
1. Қарапайым магнитоэлектрлік, электромагниттік, оптикалық-механикалық және жылу өлшеу аспаптары мен механизмдерін жөндеу, реттеу, сынау және тапсыру.
2. Бөлшектерді 12-14 квалитет бойынша слесарлық өңдеу.
3. Қарапайым қосылым схемаларын монтаждау.
4. Сымнан жасалған серіппелерді суық күйде орау, бөлшектерді қорғау майлау.
5. Біліктілігі неғұрлым жоғары слесарьдың басшылығымен күрделілігі орташа аспаптарды жөндеу.
3-ші разряд 2-ші разрядқа қосымша
1. Схемаларды алып тастай отырып, жылу өлшеу, электр магниттік, электр динамикалық, санау, оптикалық-механикалық, пирометриялық, автоматты, өзін-өзі жазатын және басқа да күрделілігі орташа аспаптарды жөндеу, құрастыру, тексеру, реттеу, сынау, туралау, монтаждау және тапсыру.
2. Көрсеткішті эталон-аспаптардың көрсеткіштерімен салыстыру әдісімен 0,5 және одан төмен дәлдік класындағы электр өлшеу аспаптарын тексеру.
3. Температураны термо электрлік пирометрмен және электрлік кедергі термометрімен өлшеу.
4. Бақылау-өлшеу аппаратурасы мен аспаптарын қолдана отырып, электр схемалары бойынша радио электрондық құрылғылардың тораптары мен әртүрлі элементтерін тексеру.
5. Күрделілігі орташа радио құрылғылардың тораптары мен элементтерін электрлік реттеу.
6. Радио аппаратураның негізгі қоректендіру көздерін реттеу.
7. Бөлшектерді 11-12 квалитет бойынша слесарлық өңдеу.
8. Күрделілігі орташа қосылыстардың сызбаларын жасау және монтаждау.
9. Аспаптарды бояу.
10. Әр түрлі дәнекерлермен дәнекерлеу (мыс, күміс және т.б.).
11. Бөлшектерді термиялық өңдеу, содан кейін оларды жетілдіру.
12. Дәлдігі белгіленген егеулермен металдың қаттылығын анықтау.
13. Біліктілігі неғұрлым жоғары слесардың басшылығық етуімен аса күрделі аспаптар мен аппараттарды жөндеу, реттеу және туралау.
Білімдер:
2-ші разряд
1.Жөнделген құрылғылар мен механизмдердің конструкциясы, мақсаты және пайдалану ережесі.
2.Қарапайым арнайы реттеу параметрлерінің схемалары.
3.Өткізгіш және оқшаулағыш материалдардың негізгі қасиеттері және тізбектің әртүрлі буындарындағы кедергіні өлшеу әдістері.
4.Ең кең тараған әмбебап және арнайы құрылғылар мен бақылау-өлшеу аспаптарын пайдаланудың мақсаты мен ережелері.
5.Контактілі серіппелердің ұштарын электрохимиялық қайрауға арналған қондырғының конструкциясы және жұмыс принципі.
6. Электролит құрамы.
7.Төзімділік пен қонымдылық жүйесі, квалитеттер мен кедір-бұдырлық параметрлері.
8.Коррозияға қарсы майлар мен жағармайлардың сорттары мен түрлері.
9.Өңделген материалдардың атауы және таңбалануы.
10.Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
3-ші разряд 2-ші разрядқа қосымша
1.Жөнделетін және реттелетін аспаптар мен аппараттардың құрылымы, мақсаты және жұмыс принципі.
2.Радиоэлектрондық жабдықтың құрамдас бөліктері мен элементтерінің конструкциясы және өзара әрекеттесуі.
3 Электр сызбалары арқылы оларды тексеру әдістері мен әдістері.
4.Жеке құрылғыларды сынау және өту стандарттары.
5.Жөндеуде қолданылатын металдардың, қорытпалардың және басқа материалдардың негізгі қасиеттері.
6.Өткізгіш және оқшаулағыш материалдардың электрлік қасиеттері.
7.Кейіннен өңдеумен бөлшектерді термиялық өңдеу әдістері.
8.Өлшеу дәлдігіне температуралардың әсері. 9.Жылулық диаграммалардағы өшіру, реттеу және сақтандырғыш клапандардың шартты белгілері.
10.Шектеу құрылғыларын орнату ережелері.
11. Импульстік құбырларды төсеу түрлері.
12. Теңестіру және бөлу ыдыстарын орнату.
13.Контактілі серіппелердің ұштарын қайрауға арналған қондырғыны реттеудің құрылғысы мен әдістері.

14. Режимы электрохимической заточки.
15. Система допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Диагностика и настройка средств защиты, автоматики и телемеханики
Умения:
2-ой разряд
1. Проводить диагностику неисправностей в работе средств защиты, автоматики и телемеханики.
2. Осуществлять настройку и регулировку средств защиты и автоматики в соответствии с техническими требованиями.
3. Применять методы и инструменты для выявления и устранения неисправностей в системах защиты и автоматики.
3 разряд в дополнении к разряду 2
1. Контролировать работу средств защиты и приборов автоматики после их настройки и ремонта, проверяя соответствие нормативным показателям.
2. Использовать специализированное диагностическое оборудование для анализа работы средств защиты и приборов автоматики и телемеханики.
3. Проводить профилактическое обслуживание средств защиты и автоматики для предотвращения возможных поломок.
4. Обновлять и корректировать параметры работы системы телемеханики и защиты в процессе настройки
2-ой разряд
1. Принципы работы и конструктивные особенности средств защиты, приборов автоматики и телемеханики.
2. Методы диагностики и наладки средств защиты и приборов автоматики.
3. Технические характеристики и параметры, необходимые для нормальной работы средств защиты и автоматики.
4. Электрические схемы, схемы взаимодействия элементов автоматики и телемеханики.
3 разряд в дополнении к разряду 2
1. Программные и аппаратные средства, используемые для диагностики и настройки автоматических систем и средств защиты.
2. Техническая документация, включая инструкции по настройке, ремонту и профилактическому обслуживанию средств защиты и автоматики.
3. Методы и правила проведения профилактических работ и тестирования работоспособности приборов и систем защиты.
4. Основы работы контрольно-измерительных приборов, используемых для диагностики неисправностей и настройки средств защиты и автоматики.
5. Меры безопасности при диагностике, настройке и эксплуатации приборов автоматики и телемеханики.
6. Специализированные средства и оборудование для настройки и диагностики систем защиты, автоматики и телемеханики.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Дисциплинированность
Коммуникабельность
Внимательность
Организованность
Активность.
Список технических регламентов и национальных стандартов:

14. Электрохимиялық қайрау режимдері.
15.Төзімділік және отырғызу жүйесі, квалитеттер мен кедір-бұдырлық параметрлері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2: Қорғаныс құралдарын, автоматика мен телемеханиканы диагностикалау және реттеу.
Машықтар:
2-ші разряд
1.Қорғаныс құралдарының, автоматика мен телемеханиканың жұмысындағы ақауларды диагностикалау.
2.Техникалық талаптарға сәйкес қорғаныс құралдары мен автоматиканы конфигурациялау және реттеу.
3.Қорғау және автоматтандыру жүйелеріндегі ақауларды анықтау және жою әдістері мен құралдарын қолдану.
3-ші разряд 2-ші разрядқа қосымша
1.Қорғаныс құралдары мен автоматика құрылғыларын баптау және жөндеуден кейін олардың жұмысын бақылау, стандартты көрсеткіштерге сәйкестігін тексеру.
2.Қорғаныс құралдары мен автоматика және телемеханика құрылғыларының жұмысын талдау үшін арнайы диагностикалық жабдықты пайдалану.
3. Мүмкін болатын бұзылуларды болдырмау үшін қорғаныс құралдарына және автоматикаға профилактикалық қызмет көрсетуді жүргізу.
4.Орнату процесі кезінде телемеханика және қорғаныс жүйесінің жұмыс параметрлерін жаңартып, реттеңіз.
Білімдер:
2-ші разряд
1.Қорғаныс құралдарының, автоматика және телемеханика құрылғыларының жұмыс істеу принциптері мен конструкциялық ерекшеліктері.
2.Қорғаныс құралдары мен автоматика құрылғыларын диагностикалау және реттеу әдістері.
3. Қорғаныс құралдары мен автоматиканың қалыпты жұмыс істеуіне қажетті техникалық сипаттамалары мен параметрлері.
4.Электрлік сұлбалар, автоматика және телемеханика элементтерінің өзара әрекеттесу диаграммалары.
3-ші разряд 2-ші разрядқа қосымша
1.Автоматты жүйелер мен қорғаныс құралдарын диагностикалау және конфигурациялау үшін қолданылатын бағдарламалық және аппараттық құралдар.
2.Техникалық құжаттама, оның ішінде қорғаныс құралдары мен автоматика құралдарын баптау, жөндеу және профилактикалық қызмет көрсету бойынша нұсқаулықтар.
3.Профилактикалық қызмет көрсетуді жүргізу әдістері мен ережелері және құрылғылар мен қорғаныс жүйелерінің өнімділігін сынау.
4.Ақауларды диагностикалау және қорғаныс және автоматика құралдарын баптау үшін қолданылатын бақылау-өлшеу аспаптарының жұмыс істеу негіздері.
5.Автоматтандыру және телемеханика құрылғыларын диагностикалау, баптау және пайдалану кезіндегі қауіпсіздік шаралары.
6.Қорғау жүйелерін, автоматика мен телемеханиканы орнату және диагностикалау үшін мамандандырылған құралдар мен жабдықтар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Тәртіптілік Тіл табыса білушілік зейінділік ұйымшылдық белсенділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

2. Проводить поверку электроизмерительных приборов класса точности 0,5 и выше методами сличения и компенсационным методом.
3. Выполнять электрическую регулировку специального и среднесложного компьютерного оборудования, а также регулировку различных источников питания.
4. Проводить полную проверку работоспособности аппаратуры с использованием контрольно измерительных приборов, включая их включение в схему и снятие осциллограмм.
5. Настраивать и регулировать устройства релейной защиты, электроавтоматики и телемеханики.
6. Определять и устранять неисправности ремонтируемых приборов.
7. Выполнять слесарную обработку деталей по 7-10 квалитетам и сборку зубчатых и червячных передач.
8. Составлять и монтировать сложные схемы соединений.
9. Вычислять абсолютную и относительную погрешность при проверке и испытании приборов.
10. Составлять дефектные ведомости и заполнять паспорта и аттестаты на приборы и автоматы.
5 разряд
1. Осуществлять ремонт, регулировку, испытание, юстировку, монтаж, наладку и сдачу сложных теплоизмерительных, оптико-механических, электродинамических, счетных, автоматических и других приборов с установкой автоматического регулирования с суммирующим механизмом и дистанционной передачей показаний.
2. Проводить поверку электроизмерительных приборов всех типов класса точности 0,01 и ниже на особо ответственных участках и на сложном испытательном и технологическом оборудовании.
3. Выполнять электрическую регулировку сложных радиоэлектронных устройств, вычислительной техники и специальной радиоаппаратуры.
4. Составлять сложные схемы соединений и электромеханически настраивать сложную радиоэлектронную аппаратуру.
5. Выявлять и устранять неполадки в работе приборов, а также изготавливать лабораторные приборы.
6. Вычерчивать шкалы, сетки и составлять сложные эскизы.
7. Пересчитывать электрические приборы на другие пределы измерения.
8. Регулировать и проверять работу всех видов тепловых и электрических контрольно-измерительных приборов, автоматических регуляторов и автоматов питания.
4 разряд
1. Устройство, принцип работы и способы настройки ремонтируемых и юстируемых сложных приборов, механизмов, аппаратов.
2. Назначение и способы настройки контрольно измерительных и контрольно-регулировочных приборов.
3. Кинематика, электрическая схема и методы поверки обслуживаемых приборов.
4. Правила эксплуатации оборудования и установок, предназначенных для поверки приборов.
5. Правила испытаний и сдачи отрегулированных радиоэлектронных устройств.
6. Составление графиков и осциллограмм на регулируемую аппаратуру.
7. Электрические схемы и методы проверки обслуживаемых блоков спецаппаратуры.
8. Способы регулировки и градуировки приборов и аппаратов, а также правила снятия характеристик при их испытании.
9. Правила расчета сопротивлений, схемы сложных соединений.
10. Правила вычисления абсолютной и относительной погрешностей при проверке и испытании приборов.
11. Обозначения тепловых и электрических схем и чертежей.
12. Требования стандарта, инструкций и методик на поверяемые измерительные приборы.
13. Систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости.
14. Основные сведения по механике, радиотехнике, теплотехнике, электротехнике и электронике в рамках выполняемой работы.
15. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требований пожарной безопасности.
5 разряд
1. Конструктивные особенности ремонтируемых сложных и точных приборов и способы их регулировки и юстировки.
2. Устройство точных измерительных инструментов.
3. Кинематика, электрические схемы, принцип действия приборов, поверяемых и применяемых при поверке.
4. Методы поверки, блок-схемы поверяемых приборов.
5. Причины возникновения неполадок в работе приборов и автоматов, меры их предупреждения и устранения.
6. Кинематическая схема самопишущих приборов всех типов.
7. Правила ремонта, проверки и юстировки сложных приборов и автоматов, а также правила выбора базовых поверхностей, гарантирующих получение требуемой точности.
8. Режимы работы специальной аппаратуры, блоков и способы их регулировки.
9. Основы теории по электротехнике, теплотехнике, радиотехнике и оптике в рамках выполняемой работы.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Проведение диагностики и устранение неисправностей в системах защиты и автоматических устройствах
4 разряд
1. Проводить диагностику неисправностей в системах защиты и автоматических устройствах с использованием контрольно-измерительных приборов.
2. Осуществлять анализ работы средств защиты и автоматических систем для выявления причин неисправностей.
3. Применять методы поиска и устранения неисправностей в электрических, механических и пневматических частях автоматических устройств.
4. Использовать специализированное оборудование для диагностики и проверки работоспособности систем защиты и автоматических устройств.
5. Проводить восстановление функциональности автоматических устройств и систем защиты после устранения неисправностей.
6. Проводить тестирование и настройку автоматических устройств после выполнения ремонта и устранения неисправностей.
7. Контролировать точность и эффективность работы систем защиты и автоматических устройств после ремонта.
8. Документировать результаты диагностики, устранения неисправностей и проведенных ремонтных работ.
5 разряд
1. Выполнять сложные работы по наладке и настройке системы защиты и автоматических устройств на основе технической документации и требований безопасности.
2. Осуществлять испытания и проверку работоспособности систем защиты и автоматических устройств после ремонта и настройки, проводя контрольные измерения и тесты.
3. Контролировать работу высокоточных и сложных приборов и систем защиты, обеспечивая их долговечность и отсутствие сбоев в процессе эксплуатации.
4. Выполнять настройку и регулировку параметров работы устройств защиты в соответствии с нормативами и стандартами для предотвращения аварийных ситуаций.
5. Осуществлять диагностику и устранение неисправностей в сложных системах защиты и автоматических устройствах с использованием современного диагностического оборудования.
6. Анализировать и устранять причины сбоев в работе систем защиты и автоматических устройств с учетом их взаимодействия в сложных технологических процессах.
7. Настройте и откалибруйте приборы и устройства защиты, обеспечив их точную работу в условиях эксплуатации.
8. Проводить анализ и оптимизацию работы автоматических систем и средств защиты для повышения их надежности и эффективности.
4 разряд
1. Принцип работы систем защиты и автоматических устройств.
2. Методы диагностики и тестирования приборов защиты и автоматики.
3. Электрические схемы и схемы подключения приборов и устройств защиты.
4. Основы наладки и калибровки приборов и устройств защиты.
5. Способы устранения неисправностей в электрических, механических и пневматических частях систем защиты.
6. Оборудование для диагностики и контроля работы приборов.
7. Правила эксплуатации и техническое обслуживание средств защиты и автоматических устройств.
5 разряд
1. Углубленное устройство и принцип работы высокоточных систем защиты и автоматических устройств.
2. Методы анализа и оптимизации работы систем защиты и автоматики.
3. Современные диагностические технологии и средства тестирования.
4. Калибровка и настройка сложных приборов защиты в различных эксплуатационных условиях.
5. Методы анализа сбоев в сложных автоматических системах и телемеханике.
6. Правила обеспечения безопасности при работе с автоматическими системами и средствами защиты.
7. Контроль точности и устойчивости работы систем защиты и автоматических устройств в реальных условиях эксплуатации
8. Методы профилактического обслуживания и предотвращения сбоев в работе оборудования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Выполнение профилактических работ и ремонт приборов и оборудования
Навык 1:
Диагностика и наладка работ измерительных приборов и оборудования
Для 4-5 разряда
1. Выполнить ремонт, регулировку, испытание, юстировку, монтаж, наладку и сдачу сложных теплоизмерительных, оптико-механических, электродинамических, счетных, автоматических и других приборов с установкой автоматического регулирования с суммирующим механизмом и дистанционной передачей показаний.
2. Поверить электроизмерительные приборы всех типов класса точности 0,01 и ниже на особо ответственных участках и на сложном испытательном и технологическом оборудовании.
3. Выполнить электрическую регулировку сложных радиоэлектронных устройств, аппаратуры ЭВМ и специальной радиоаппаратуры.
4. Составить сложные схемы соединения, электромеханическая настройка сложной радиоэлектронной аппаратуры.
5. Выявить и устранить дефекты в работе приборов, изготовить лабораторные приборов.
6. Выполнить вычерчивание шкал, сеток и составление сложных эскизов.
7. Выполнить пересчет электрических приборов на другие пределы измерения.
8. Регулировать работы всех видов тепловых и электрических контрольно-измерительных приборов, авторегуляторов и автоматов питания.
Знания:
Для 4-5 разряда
1. Конструктивные особенности ремонтируемых сложных и точных приборов и способы их регулировки и юстировки.
2. Устройство точных измерительных инструментов, кинематику, электрические схемы.
3. Принцип действия приборов, поверяемых и применяемых при поверке, методы их поверки.
4. Блок-схемы поверяемых приборов.
5. Причины возникновения неполадок в работе приборов и автоматов, меры предупреждения и устранения их.
6. Кинематическая схема самопишущих приборов всех типов.
7. Правила ремонта, проверки и юстировки сложных приборов и автоматов и правила выбора базисных поверхностей, гарантирующих получение требуемой точности.
8. Режимы работы специальной аппаратуры, блоков и способы их регулировки.
9. Основы теории по электротехнике, теплотехнике, радиотехнике и оптике в пределах выполняемой работы.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Дисциплинированность
Коммуникабельность
Внимательность
Организованность
Активность.
Список технических регламентов и национальных стандартов:

2. 0,5 және одан жоғары дәлдік класындағы электр өлшеу аспаптарын салыстыру және өтемақы әдістерімен тексеру.
3.Күрделілігі орташа ЭЕМ арнайы аппаратурасы мен аппаратурасын электрлік реттеу, әртүрлі қуат көздерін реттеу.
4.Бақылау-өлшеу аспаптарын қолдана отырып, оларды схемаға қосып және осциллограммаларды алып тастай отырып, аппаратураның жұмыс қабілеттілігін толық тексеру.
5.Релелік қорғаныс, электр автоматикасы, телемеханика құрылғыларын баптау және теңшеу.
6.Жөнделетін жабдықты анықтау және ақаулықтарды жою.
7.Бөлшектерді 7-10 квалитет бойынша слесарлық өңдеу мен тісті және бұрамдық іліністерді жинау.
8.Қосылыстардың күрделі схемаларын құрастыру және монтаждау.
9. Аспаптарды тексеру және сынау кезінде абсолютті және салыстырмалы қатені есептеу. 10. Ақаулы ведомостарды жасау және аспаптар мен автоматтарға паспорттар мен аттестаттарды толтыру.
5-ші разряд
1. Жиынтық механизмі және көрсеткіштерді дистанциялық беріліспен автоматты басқару қондырғысы бар күрделі жылу-өлшеу, оптикалықмеханикалық, электродинамикалық, санау, автоматты және басқа құрылғыларды жөндеу, реттеу, сынау, реттеу, орнату, баптау және тапсыру.
2.Дәлдік класы 0,01 және одан төмен барлық үлгідегі электр өлшеу құралдарын ерекше маңызды аймақтарда және күрделі сынақ және технологиялық жабдықтарда тексеруді жүргізу.
3.Күрделі радиоэлектрондық құрылғыларды, есептеуіш техниканы және арнайы радиотехниканы электрлік реттеуді орындау.
4.Күрделі қосылу схемаларын құрастырыңыз және күрделі радиоэлектрондық жабдықты электромеханикалық конфигурациялаңыз.
5.Аспаптардың ақаулықтарын анықтау және жою, сондай-ақ зертханалық аспаптарды жасау.
6.Масштабтарды, торларды сызу және күрделі эскиздер жасау.
7.Басқа өлшеу шектеріне электр құрылғыларын қайта есептеңіз.
8.Барлық түрдегі жылу және электр аспаптарының, автоматты реттеуіштердің және автоматты қоректендіру қондырғыларының жұмысын реттеу және тексеру
Білімдер:
4-ші разряд
1.Жөнделген және реттелетін күрделі құрылғылардың, механизмдердің, аппараттардың конструкциясы, жұмыс істеу принципі және баптау әдістері.
2.Аспап-бақылау аспаптарын орнатудың мақсаты мен әдістері.
3.Кинематика, электр тізбегі және қызмет көрсетілетін құрылғыларды тексеру әдістері.
4.Құрылғыларды тексеруге арналған жабдықтар мен қондырғыларды пайдалану ережелері.
5.Реттелетін радиоэлектрондық құрылғыларды сынау және жеткізу ережелері.
6.Реттелетін жабдықтың графиктері мен осциллограммаларын салу.
7.Арнайы жабдықтың қызмет көрсетілетін тораптарын тексеру әдістері және электр тізбектері.
8.Аспаптар мен аппараттарды реттеу және калибрлеу әдістері, сондай-ақ оларды сынау кезінде сипаттамаларды алу ережелері.
9. Қарсылықты есептеу ережелері, күрделі қосылыстардың сұлбалары.
10.Аспаптарды тексеру және сынау кезіндегі абсолютті және салыстырмалы қателіктерді есептеу ережелері.
11.Жылулық және электрлік тізбектердің белгіленуі және сызбалары.
12.Стандарттың талаптары, салыстырып тексерілген өлшем құралдарына арналған нұсқаулықтар мен әдістер.
13.Төзімділік және отырғызу жүйесі, квалитеттер мен кедір-бұдырлық параметрлері.
14.Орындалатын жұмыс шеңберінде механика, радиотехника, жылу техникасы, электротехника және электроника бойынша негізгі мәліметтер.
15.Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
5-ші разряд
1.Жөнделетін күрделі және дәлме-дәл аспаптардың конструктивтік ерекшеліктері және оларды реттеу және туралау тәсілдері.
2. Дәлдік өлшеу құралдарын орналастыру.
3.Тексеру кезінде тексерілген және қолданылатын аспаптардың кинематикасы, электр тізбегі, жұмыс принциптері.
4.Тексеру әдістері, тексерілген құрылғылардың құрылымдық схемалары.
5.Құрылғылар мен машиналар жұмысындағы ақаулардың себептері, олардың алдын алу және жою шаралары.
6. арлық түрдегі жазу құрылғыларының кинематикалық схемасы.
7.Күрделі аспаптар мен станоктарды жөндеу, сынау және баптау ережелері, сондай-ақ қажетті дәлдікке кепілдік беретін негізгі беттерді таңдау ережелері.
8.Арнайы жабдықтың жұмыс режимдері, агрегаттары және оларды реттеу тәсілдері.
9.Орындалатын жұмыс шеңберінде электротехника, жылу техникасы, радиотехника және оптикадағы теория негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2: Қорғаныс жүйелерінде және автоматты құрылғыларда диагностика және ақауларды жою жұмыстарын жүргізу.
Машықтар:
4-ші разряд
1.Бақылау-өлшеу құралдарының көмегімен қорғаныс жүйелері мен автоматты құрылғылардағы ақауларды диагностикалау.
2. Ақаулықтардың себептерін анықтау үшін қорғаныс құралдары мен автоматты жүйелердің жұмысын талдау.
3.Автоматты құрылғылардың электрлік, механикалық және пневматикалық бөліктерінде ақауларды жою әдістерін қолдану.
4.Қорғау жүйелері мен автоматты құрылғылардың функционалдығын диагностикалау және тексеру үшін арнайы жабдықты пайдаланыңыз.
5.Ақаулықтарды жоюдан кейін автоматты құрылғылар мен қорғау жүйелерінің функционалдығын қалпына келтіріңіз.
6. Жөндеу және ақаулықтарды жоюдан кейін автоматты құрылғыларды сынау және конфигурациялау.
7. Жөндеуден кейін қорғаныс жүйелері мен автоматты құрылғылардың дәлдігі мен тиімділігін бақылау.
8. Диагностика, ақауларды жою және орындалған жөндеу жұмыстарының нәтижелерін құжаттау.
5-ші разряд
1. Техникалық құжаттама мен қауіпсіздік талаптары негізінде қорғаныс жүйесі мен автоматты құрылғыларды баптау және конфигурациялау бойынша кешенді жұмыстарды орындау.
2. Жөндеу және реттеу, бақылау өлшемдері мен сынақтарын жүргізгеннен кейін қорғаныс жүйелері мен автоматты құрылғылардың жұмысын сынау және тексеру.
3.Жоғары дәлдікті және күрделі құрылғылар мен қорғаныс жүйелерінің жұмысын бақылау, олардың беріктігін және пайдалану кезінде ақаулардың болмауын қамтамасыз ету.
4.Төтенше жағдайларды болдырмау үшін ережелер мен стандарттарға сәйкес қорғаныс құрылғыларының жұмыс параметрлерін конфигурациялаңыз және реттеңіз.
5.Заманауи диагностикалық жабдықты пайдалана отырып, күрделі қорғаныс жүйелері мен автоматты құрылғыларды диагностикалау және ақауларын жою.
6.Күрделі технологиялық процестердегі өзара әрекеттесуін ескере отырып, қорғаныс жүйелері мен автоматты құрылғылардың жұмысындағы ақаулардың себептерін талдау және жою.
7.Құралдар мен қауіпсіздік құрылғыларының жұмыс жағдайында дәл жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін оларды реттеңіз және калибрлендіріңіз.
8.Автоматты жүйелер мен қорғаныс құралдарының жұмысын олардың сенімділігі мен тиімділігін арттыру үшін талдау және оңтайландыру.
Білімдер:
4-ші разряд
1. Қорғаныс жүйелері мен автоматты құрылғылардың жұмыс істеу принципі.
2Қорғау және автоматика құрылғыларын диагностикалау және сынау әдістері.
3.Құрылғылар мен қорғаныс құрылғыларының электрлік сұлбалары мен қосылу схемалары.
4.Аспаптар мен қорғаныс құрылғыларын реттеу және калибрлеу негіздері.
5.Қорғаныс жүйелерінің электрлік, механикалық және пневматикалық бөліктерінің ақауларын жою әдістері.
6. Құрылғының жұмысын диагностикалауға және бақылауға арналған жабдық.
7.Қорғаныс құралдары мен автоматты құрылғыларды пайдалану және оларға қызмет көрсету ережелері.
5-ші разряд
1. Жоғары дәлдіктегі қорғаныс жүйелері мен автоматты құрылғылардың терең конструкциясы және жұмыс принципі.
2. Қорғау және автоматтандыру жүйелерінің жұмысын талдау және оңтайландыру әдістері.
3.Қазіргі диагностикалық технологиялар және тестілеу құралдары.
4. Әртүрлі жұмыс жағдайларында күрделі қорғаныс құрылғыларын калибрлеу және реттеу.
5.Күрделі автоматты жүйелер мен телемеханикадағы ақауларды талдау әдістері.
6. Автоматты жүйелермен және қорғаныс құралдарымен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері.
7.Нақты жұмыс жағдайында қорғаныс жүйелері мен автоматты құрылғылардың жұмысының дәлдігі мен тұрақтылығын бақылау
8.Жабдықтардың ақауларының алдын алу және алдын алу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі: ұсынылмайды
Дағдыны тану мүмкіндігі: ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2: Профилактикалық жұмыстарды орындау және аспаптар мен жабдықтарды жөндеу
Дағды 1:
Өлшеу аспаптары мен жабдықтарының жұмысын диагностикалау және теңшеу
Машықтар:
4-5 разряд үшін
1.Күрделі жылу өлшеу, оптикалық-механикалық, электр динамикалық, санау, автоматты және басқа да аспаптарды жинақтаушы механизмі бар автоматты реттеуді және көрсеткіштерді қашықтықтан беруді орната отырып, жөндеу, реттеу, сынау, туралау, монтаждау, баптау және тапсыру.
2. Аса жауапты учаскелерде және күрделі сынақ және технологиялық жабдықта 0,01 және одан төмен дәлдік класының барлық типті электр өлшеу аспаптарын тексеру.
3.Күрделі радиоэлектрондық құрылғыларды, ЭЕМ аппаратурасын және арнайы радиоаппаратураны электрлік реттеу.
4.Қосылыстардың күрделі схемаларын жасау, күрделі радиоэлектрондық аппаратураны электр механикалық баптау.
5.Аспаптардың жұмысындағы ақауларды анықтау және жою, зертханалық аспаптарды жасау.
6. Шкалаларды, торларды сызу және күрделі эскиздер жасау.
7.Электр аспаптарды өлшеудің басқа шектеріне қайта есептеу.
8.Жылу және электр бақылау-өлшеу аспаптарының, авто реттегіштердің және қоректендіру автоматтарының барлық түрлерінің жұмысын реттеу
Білімдер:
4-5 разряд үшін
1.Жөнделетін күрделі және дәл құрылғылардың конструктивті ерекшеліктері және оларды реттеу және туралау әдістері.
2. Дәл өлшеу құралдарының құрылғысы, кинематика, электр схемалары.
3.Тексеру кезінде тексерілетін және қолданылатын аспаптардың жұмыс істеу принципі, оларды тексеру әдістері.
4.Тексерілетін аспаптардың блок-схемалары.
5. Аспаптар мен автоматтардың жұмысында ақаулардың пайда болу себептері, олардың алдын алу және жою шаралары.
6.Барлық типтегі өзін-өзі жазатын аспаптардың кинематикалық схемасы.
7.Күрделі аспаптар мен автоматтарды жөндеу, тексеру және туралау қағидалары және қажетті дәлдікті алуға кепілдік беретін базистік беттерді таңдау қағидалары.
8.Арнайы аппаратураның, блоктардың жұмыс режимдері және оларды реттеу тәсілдері.
9.Орындалатын жұмыс шегінде электр техника, жылу техникасы, радио техника және оптика теориясының негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Тәртіптілік
Тіл табыса білушілік зейінділік ұйымшылдық белсенділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

Выпуск 9. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149. " Об утверждении Единого тарифно квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 9)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2021 года № 22707. Электрослесарь по обслуживанию автоматики и средств измерений электростанций
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Для 2-го разряда опыт работы не требуется. Для 3-го разряда требуется опыт работы не менее 6 месяцев.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
7413-2-039 - Электрослесарь по обслуживанию автоматики и средств измерений электростанций
Основная цель деятельности:
Техническое обслуживание оборудования и средств измерений электростанции.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Обеспечение бесперебойной работы оборудования и средств измерений электростанции и диагностика и поддержание в исправном состоянии тепломеханической аппаратуры и оборудования.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Обеспечение бесперебойной работы оборудования и средств измерений электростанции и диагностика и поддержание в исправном состоянии тепломеханической аппаратуры и оборудования.
Навык 1:
Выполнение монтажных работ контрольно измерительных приборов и механизмов
Умения:
3 разряд
1. Выполнять разборку и ремонт механизма кинематики и подвижной системы с использованием готовых запасных частей.
2. Осуществлять сборку, регулировку и испытания несложных контрольно-измерительных приборов и механизмов.
3. Выполнять слесарные операции с обработкой деталей по 12-14 квалитетам (5-7 классам точности).
4. Определять неисправности несложных приборов.
5. Выполнять монтаж несложных схем средств теплотехнического контроля и автоматики на действующем тепломеханическом оборудовании.
6. Прокладывать и монтировать линии кабельных связей, разделывать концы кабелей и эксплуатировать кабельные потоки и кабельные полуэтажи под руководством электрослесаря более высокой квалификации.
7. Выявлять и устранять мелкие дефекты средств измерений и их элементов без привлечения ремонтного персонала.
8. Заменять, промывать и прочищать детали обесточенных средств измерений.
9. Производить замену неисправных средств измерений на щитах с предварительным снятием напряжения.

9-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (9-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 11 мамырда № 22707 болып тіркелді. Электр станцияларының автоматикасы мен өлшеу құралдарына қызмет көрсету бойынша электр слесарі
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
2-ші санат үшін жұмыс тәжірибесі талап етілмейді. 3-ші санат үшін 6 айдан кем емес жұмыс өтілі қажет.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7413-2-039 - Электр станцияларының автоматикасына және өлшеу құралдарына қызмет көрсету жөніндегі электрслесарі
Қызметтің негізгі мақсаты:
Электр станциясының жабдықтары мен өлшеу құралдарына техникалық қызмет көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Электр станциясының жабдықтары мен бақылауөлшеу құралдарының үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету және жылу механикалық жабдықтар мен жабдықтарды дұрыс жағдайда диагностикалау және ұстау.
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1: Электр станциясының жабдықтары мен бақылауөлшеу құралдарының үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету және жылу механикалық жабдықтар мен жабдықтарды дұрыс жағдайда диагностикалау және ұстау.
Дағды 1: Аспаптар мен механизмдерді монтаждау жұмыстарын жүргізу
Машықтар:
3-ші разряд
1. Дайын қосалқы бөлшектерді пайдалана отырып, кинематика механизмін және жылжымалы жүйені бөлшектемей бөлшектеу, жөндеу.
2. Күрделі емес бақылау-өлшеу аспаптары мен механизмдерін құрастыру, реттеу және сынау.
3. 12-14 квалитет (5-7 дәлдік сыныбы) бойынша бөлшектерді өңдеумен қарапайым слесарлық операцияларды орындау.
4. Қарапайым құрылғылардың ақауларын анықтау.
5. Жұмыс істеп тұрған жылу механикалық жабдықтар жағдайында жылу техникалық бақылау және автоматика құралдарының күрделі емес схемаларын монтаждау.
6. Кабельдік байланыс желілерін төсеу, монтаждау, кабельдердің ұштарын кесу, біліктілігі анағұрлым жоғары электр слесарінің басшылығымен кабельдік ағындар мен кабельдік жартылай қабаттарды пайдалану.
7. Жөндеу персоналын тартпай-ақ өлшеу құралдары мен олардың элементтеріндегі ұсақ ақауларды анықтау және жою.
8.Токсыздандырылған өлшеу құралдарының бөліктерін ауыстырыңыз, жуыңыз және тазалаңыз.
9.Алдын ала кернеуді түсіретін панельдердегі ақаулы өлшеу құралдарын ауыстырыңыз.

10. Налаживать и включать средства измерений в работу.
11. Выполнять эксплуатационное обслуживание регистрирующих средств измерений.
12. Включать и отключать средства измерений.
4 разряд (в дополнение к умениям 3 разряда):
1. Выполнять ремонт, сборку, регулирование, испытания и юстировку средств измерений.
2. Монтировать средства измерений и вторичные приборы электромагнитной, электродинамической, ферродинамической и дифференциально трансформаторной схем.
3. Проверять баланс системы, выявлять вибрации и устранять мелкие дефекты механизма кинематики, электрической и измерительной схем.
4. Регулировать кинематику, балансировку, градуировку и выполнять проверку точности работы приборов.
5. Выполнять слесарную обработку деталей по 11-12 квалитетам (4-5 классам точности) с последующей подгонкой и доводкой.
6. Обслуживать элементы систем контроля и управления автоматических устройств, регуляторов, устройств технологической защиты, блокировки, сигнализации и дистанционного управления под руководством электрослесаря более высокой квалификации.
7. Заменять пусковую и отключающую аппаратуру в электрических схемах управления, а также сигнальные лампы.
8. Балансировать измерительные и электронные блоки автоматических регуляторов.
9. Участвовать в ремонтных и наладочных работах, включая опробование блокировок и сигнализации, по распоряжению.
10. Включать, отключать и настраивать системы управления.
11. Регулировать концевые выключатели исполнительных механизмов.
12. Обслуживать элементы системы гидротехнического и гидрологического контроля.
13. Испытывать и тарировать телеметрические датчики, выполнять метрологическую проверку манометров.
14. Монтировать автоматические средства измерений фильтрационных параметров под руководством электрослесаря более высокой квалификации.
15. Участвовать в монтаже и наладке системы автоматизированного контроля.
16. Выявлять и устранять дефекты средств измерений.
3 разряд
1. Принцип работы, назначение и места расположения первичных и вторичных средств измерений теплотехнического, химического, гидротехнического и гидрологического контроля.
2. Тепловые схемы оборудования электростанции.
3. Назначение и условия применения переносных средств измерений для проверки показаний приборов, установленных на щитах тепловых электростанций и в гидросооружениях.
4. Общие сведения об авторегуляторах, технологических защитах, блокировках, сигнализации и устройствах дистанционного управления, включая их элементы.
5. Классы точности средств измерений.
6. Основы теплотехники, электротехники и гидравлики.
7. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требований пожарной безопасности.
4 разряд в дополнении к разряду 3
1. Назначение и принцип действия ремонтируемых средств измерений, авторегуляторов и схем управления.
2. Правила установки сужающих устройств, разделительных и конденсационных сосудов.
3. Виды прокладок импульсных трубопроводов.
4. Назначение, устройство и расположение тепловых щитов управления, пультов и панелей.
5. Способы измерения электрических величин с использованием точных средств измерений.
6. Правила составления эскизов на отдельные детали.
7. Технологические схемы энергоблока и их основные элементы.
8. Схема системы избирательного управления защитной арматурой.
9. Принципиальные и монтажные схемы узкопрофильных средств измерений с преобразователями и блоками сигнализации.
10. Требования к изоляционным материалам и их свойствам.

10. Өлшеу аспаптарын баптау және іске қосу.
11. Есепке алу-өлшеу құралдарына жедел қызмет көрсетуді орындау.
12. Өлшеу құралдарын қосу және өшіру.
4-ші разряд (3-деңгейдегі дағдыларға қосымша):
1. Өлшеу құралдарын жөндеу, құрастыру, реттеу, сынау және реттеу.
2.Өлшеу аспаптарын және электромагниттік, электродинамикалық, ферродинамикалық және дифференциалды трансформатор тізбектерінің қосалқы құрылғыларын орнату.
3.Жүйенің тепе-теңдігін тексеру, тербелістерді анықтау және кинематикалық механизмдегі, электрлік және өлшеуіш тізбектердегі ұсақ ақауларды жою.
4.Аспаптардың кинематикасын, теңгерімдеуді, калибрлеуді реттеу және дәлдігін тексеру.
5. Бөлшектерді 11-12 біліктілік (дәлдіктің 4-5 класы) бойынша металл өңдеуді орындау, содан кейін реттеу және өңдеу. біліктілік.
6.Біліктілігі анағұрлым жоғары электромеханиктің басшылығымен автоматты құрылғыларды, реттеуіштерді, технологиялық процестерді қорғау құрылғыларын, блоктауды, дабылдарды және қашықтан басқаруды бақылау және басқару жүйелерінің элементтеріне қызмет көрсету.
7. Электрлік басқару тізбектеріндегі іске қосу және өшіру жабдығын, сондай-ақ сигнал шамдарын ауыстыру.
8.Автоматты реттегіштердің теңгерім өлшегіштері мен электрондық блоктары.
9. Нұсқауларға сәйкес жөндеу және реттеу жұмыстарына, оның ішінде блокировкалар мен дабылдарды сынауға қатысу.
10. Басқару жүйелерін қосу, өшіру және конфигурациялау.
11. Жетектердің шекті ажыратқыштарын реттеңіз.
12. Гидравликалық және гидрологиялық басқару жүйесінің элементтерін ұстау.
13. Телеметриялық датчиктерді сынау және калибрлеу, манометрлердің метрологиялық тексерулерін орындау.
14.Біліктілігі анағұрлым жоғары электриктің басшылығымен сүзу параметрлерін өлшеуге арналған автоматты аспаптарды орнату.
15.Басқарудың автоматтандырылған жүйесін орнатуға және іске қосуға қатысу. 16.Өлшеу құралдарының ақауларын анықтау және жою.
3-ші разряд
1.Жылулық, химиялық, гидравликалық және гидрологиялық бақылауға арналған бастапқы және қосалқы өлшеу құралдарының жұмыс істеу принципі, тағайындалуы және орналасуы.
2. Электр станциясы жабдықтарының жылу сұлбалары.
3.Жылу электр станцияларының қалқандарында және гидротехникалық құрылыстарда орнатылған аспаптардың көрсеткіштерін тексеру үшін тасымалданатын өлшеу құралдарын қолданудың мақсаты мен шарттары.
4.Авторегуляторлар, технологиялық қорғаныстар, бұғаттаулар, дабылдар және олардың элементтерін қоса алғанда, қашықтан басқару құрылғылары туралы жалпы мәліметтер.
5. Өлшеу құралдарының дәлдік кластары.
6. Жылу техникасы, электротехника және гидравлика негіздері.
7.Ішкі еңбек тәртібін, қауіпсіздік техникасын және еңбекті қорғауды, өндірістік санитарияны, өрт қауіпсіздігі талаптарын орындау тәртібі.
4-ші разряд 3-ші разрядқа қосымша
1.Жөнделген бақылау-өлшеу құралдарының, авторегуляторлардың және басқару схемаларының мақсаты мен жұмыс принципі.
2. Шектеу құрылғыларын, бөлу және конденсациялау ыдыстарын орнату ережелері.
3. Импульстік құбырларды төсеу түрлері.
4. Жылу басқару пульттерінің, пульттердің және қалқандардың мақсаты, конструкциясы және орналасуы.
5. Дәл өлшеу құралдарының көмегімен электр шамаларын өлшеу әдістері.
6. Жеке бөлшектердің эскиздерін салу ережелері.
7. Қуат блогының технологиялық схемалары және олардың негізгі элементтері.
8. Қорғаныс арматурасын таңдаулы басқару жүйесінің схемасы.
9.Түрлендіргіштер мен дабыл қондырғылары бар тар профильді өлшеу құралдарының схемалық және электрлік схемалары.
10.Оқшаулағыш материалдарға және олардың қасиеттеріне қойылатын талаптар.

11. Принцип работы электронных машин и полупроводниковых средств измерений.
12. Показатели процесса регулирования и органы настройки авторегуляторов.
13. Принцип работы автоматических устройств, их структурные, принципиальные и монтажно -коммутационные схемы.
14. Схемы электропитания щитов, средств измерений и автоматики, а также способы устранения неисправностей в коммутационных схемах.
15. Назначение и условия применения переносных средств измерений для проверки приборов, установленных в гидросооружениях.
16. Принцип работы системы автоматизированного контроля.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение диагностики и устранение неисправностей в автоматике и средствах измерений.
Умения:
3 разряд
1. Определять причины сбоев в работе автоматических устройств и средств измерений.
2. Проводить проверку функциональности компонентов автоматических систем.
3. Выполнять тестирование и калибровку оборудования для восстановления его работоспособности.
4. Использовать специализированное диагностическое оборудование для анализа неисправностей
4 разряд в дополнении к разряду 3
1. Устранять дефекты в электрических, механических и пневматических частях автоматических систем.
2. Проверять исправность цепей питания и сигнальных линий автоматических устройств.
3. Выполнять настройку параметров работы средств измерений в соответствии с технической документацией.
4. Контролировать точность работы приборов после устранения неисправностей.
5. Анализировать данные диагностики для предотвращения повторных сбоев в работе оборудования.
6. Составлять отчет о проведенных ремонтных работах и внесенных изменениях в автоматике и средствах измерений.
Знания:
3 разряд
1. Определять причины сбоев в работе автоматических устройств и средств измерений
2. Проводить проверку функциональности компонентов автоматических систем
3. Выполнять тестирование и калибровку оборудования для восстановления его работоспособности
4. Использовать специализированное диагностическое оборудование для анализа неисправностей
5. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требований пожарной безопасности.
4 разряд
1. Устранять дефекты в электрических, механических и пневматических частях автоматических систем
2. Проверять исправность цепей питания и сигнальных линий автоматических устройств
3. Выполнять настройку параметров работы средств измерений в соответствии с технической документацией
4. Контролировать точность работы приборов после устранения неисправностей
5. Анализировать данные диагностики для предотвращения повторных сбоев в работе оборудования
6. Составлять отчет о проведенных ремонтных работах и внесенных изменениях в автоматику и средства измерения
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Дисциплинированность
Коммуникабельность
Внимательность
Организованность
Активность.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1 1) СТ РК 2.4-2019 Проверка средств измерений. 2) СТ РК 2.45-2013 Квалификация персонала в области метрологии. 3) Закон РК Об обеспечении единства измерений.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Электрослесарь по ремонту и обслуживанию автоматики и средств измерений электростанций
4
Электрослесарь по ремонту и обслуживанию автоматики и средств измерений электростанций

11. Электрондық машиналар мен жартылай өткізгішті өлшеу құралдарының жұмыс істеу принципі.
12. Реттеу процесінің көрсеткіштері және авторегулятордың баптаулары.
13. Автоматты құрылғылардың жұмыс істеу принципі, олардың құрылымдық, схемалық және электрлік сызбалары.
14. Тарату қалқандарының, бақылау-өлшеу аспаптарының және автоматиканың қоректендіру схемалары, сондай-ақ коммутациялық тізбектердегі ақауларды жою әдістері.
15.Гидротехникалық құрылыстарда орнатылған аспаптарды тексеру үшін тасымалданатын өлшеу құралдарын пайдаланудың мақсаты мен шарттары.
16.Басқарудың автоматтандырылған жүйесінің жұмыс принципі.
Дағдыны тану мүмкіндігі: ұсынылмайды
Дағдыны тану мүмкіндігі: ұсынылмайды
Дағды 2: Автоматтандыру және бақылау-өлшеу аспаптарында диагностика және ақауларды жою жұмыстарын жүргізу.
Машықтар:
3-ші разряд
1.Автоматты құрылғылар мен бақылау-өлшеу аспаптарының жұмысындағы ақаулардың себептерін анықтау.
2.Автоматты жүйелердің құрамдас бөліктерінің функционалдығын тексеру.
3.Жұмыс қабілеттілігін қалпына келтіру үшін жабдықты сынау және калибрлеу.
4.Ақауларды талдау үшін арнайы диагностикалық жабдықты пайдаланыңыз
4-ші разряд 3-ші разрядқа қосымша
1.Автоматты жүйелердің электрлік, механикалық және пневматикалық бөліктеріндегі ақауларды жою.
2.Автоматты құрылғылардың қуат тізбектері мен сигналдық желілерінің жұмысқа жарамдылығын тексеру.
3.Техникалық құжаттамаға сәйкес өлшеу құралдарының жұмыс параметрлерін конфигурациялау.
4.Ақаулықтарды жоюдан кейін құрылғылардың дәлдігін бақылаңыз.
5.Жабдықтың қайталанбауын болдырмау үшін диагностикалық деректерді талдау.
6.Өткізілген жөндеу жұмыстары мен автоматика және бақылау-өлшеу құралдарына енгізілген өзгерістер туралы акт жасаңыз.
Білімдер:
3-ші разряд
1.Автоматты құрылғылар мен бақылау-өлшеу құралдарының жұмысындағы ақаулардың себептерін анықтау.
2.Автоматты жүйелердің құрамдас бөліктерінің функционалдығын тексеру.
3.Жұмыс қабілеттілігін қалпына келтіру үшін жабдықты сынау және калибрлеу.
4.Ақауларды талдау үшін арнайы диагностикалық жабдықты пайдаланыңыз.
5.Ішкі еңбек тәртібін, қауіпсіздік техникасын және еңбекті қорғауды, өндірістік санитарияны, өрт қауіпсіздігі талаптарын орындау тәртібі.
4-ші разряд
1.Автоматты жүйелердің электрлік, механикалық және пневматикалық бөліктеріндегі ақауларды жою.
2.Автоматты құрылғылардың қуат тізбектері мен сигналдық желілерінің жұмысқа жарамдылығын тексеру.
3.Техникалық құжаттамаға сәйкес өлшеу құралдарының жұмыс параметрлерін конфигурациялау.
4.Ақаулықтарды жоюдан кейін құрылғылардың дәлдігін бақылаңыз.
5.Жабдықтың қайталанбауын болдырмау үшін диагностикалық деректерді талдау.
6. Өткізілген жөндеу жұмыстары және автоматика және бақылау-өлшеу құралдарына енгізілген өзгерістер туралы акт жасаңыз.
Дағдыны тану мүмкіндігі: ұсынылмайды
Дағдыны тану мүмкіндігі: ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Тәртіптілік
Тіл табыса білушілік зейінділік ұйымшылдық белсенділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1) ҚР СТ 2.4-2019 Өлшем құралдарын тексеру. 2) ҚР СТ 2.45-2013 Метрология саласындағы персоналдың біліктілігі. 3) Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы Қазақстан Республикасының Заңы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Учаскенің шебері
4
Техник

Выпуск 9. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149. " Об утверждении Единого тарифно квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 9)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2021 года № 22707. Электрослесарь по обслуживанию автоматики и средств измерений электростанций (7 разряд)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность: Электрооборудование (по видам и отраслям)
Квалификация:
-
Уровень образования: ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность: Электроснабжение (по отраслям)
Квалификация:
-
Уровень образования: ТиПО (рабочие профессии)
Специальность: Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация электромеханического оборудования (по видам и отраслям)
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Требуемый стаж работы по специальности не менее 1 года и 6 месяцев
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
7413-2-039 - Электрослесарь по обслуживанию автоматики и средств измерений электростанций
Основная цель деятельности:
Техническое обслуживание оборудования и средств измерений электростанции
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Обеспечение бесперебойной работы оборудования и средств измерений электростанции и диагностика и поддержание в исправном состоянии тепломеханической аппаратуры и оборудования.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Обеспечение бесперебойной работы оборудования и средств измерений электростанции и диагностика и поддержание в исправном состоянии тепломеханической аппаратуры и оборудования
Навык 1:
Выполнение работ по выявлению и наладке неисправностей тепломеханической аппаратуры и оборудования
Умения:
7 разряд
1. Выполнять ремонт, монтаж, регулировку, наладку и сдачу в эксплуатацию аппаратуры теплотехнического контроля и автоматики тепловых процессов, основанной на микропроцессорах, мини- и микро-ЭВМ, контроллерах и терминальных устройствах систем телеобработки.
2. Диагностировать состояние электронных узлов, модулей и блоков с использованием специализированного оборудования.
3. Проводить ремонт и регулировку автоматических средств анализа газов, работающих на основе электронных схем и интегральных микросхем.
4. Подготавливать, вводить и отлаживать программы в электронных устройствах управления системами контроля и автоматики.

9-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (9-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 11 мамырда № 22707 болып тіркелді. Электр станциясының автоматикасы мен өлшеу құралдарын жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электр слесарі (7-ші разряд)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық: Электр жабдықтары (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
-
Білім деңгейі: ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық: Электрмен қамтамасыз ету (салалар бойынша)
Біліктілік:
-
Білім деңгейі: ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық: Электромеханикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Мамандық бойынша талап етілетін жұмыс өтілі 1 жыл және 6 айдан кем емес
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7413-2-039 - Электр станцияларының автоматикасына және өлшеу құралдарына қызмет көрсету жөніндегі электрслесарі
Қызметтің негізгі мақсаты:
Электр станциясының жабдықтары мен өлшеу құралдарына техникалық қызмет көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
1. Электр станциясының жабдықтары мен бақылауөлшеу құралдарының үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету және жылу механикалық жабдықтар мен жабдықтарды дұрыс жағдайда диагностикалау және ұстау.
Қосымша еңбек функциялары
-
Еңбек функциясы 1: Электр станциясының жабдықтары мен бақылауөлшеу құралдарының үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету және жылу механикалық жабдықтар мен жабдықтарды дұрыс жағдайда диагностикалау және ұстау
Дағды 1:
Жылу механикалық жабдықтар мен жабдықтардың жұмысындағы ақауларды анықтау және реттеу бойынша жұмыстарды жүргізу
Машықтар:
7-ші разряд
1. Микропроцессорлар, шағын және микро-ЭЕМ, контроллерлер, телеөңдеу жүйелерінің терминалдық құрылғылары базасында жылу техникалық бақылау және жылу процестерінің автоматикасы аппаратурасын жөндеу, монтаждау, реттеу, баптау және пайдалануға беру.
2. Арнайы жабдықты пайдалана отырып, электронды компоненттердің, модульдердің және блоктардың жағдайын диагностикалау.
3. Электрондық схемалар мен интегралдық схемалар негізінде жұмыс істейтін автоматты газ талдау құралдарын жөндеу және реттеу.
4. Басқару және автоматтандыру жүйелерін электронды басқару құрылғыларында бағдарламаларды дайындау, енгізу және жөндеу.

5. Обслуживать, ремонтировать и настраивать технологические защиты блочного исполнения в соответствии с эксплуатационными требованиями.
6. Выполнять наладку и настройку авторегуляторов с учетом характеристик контролируемых процессов.
7. Обеспечивать эксплуатационное обслуживание информационных и управляющих вычислительных комплексов, включая персональные вычислительные машины и системы учета тепла, пара, топлива и энергоносителей.
Знания:
7 разряд
1. Возможности контрольно-измерительной и диагностической аппаратуры, используемой для анализа состояния оборудования. Приложение: Степени сложности обслуживаемого оборудования подстанций и распределительных сетей:
1) Подстанции напряжением 35 кВ;
1.1) I степень сложности - включает подстанции, имеющие две и более системы шин и выключатели на стороне напряжения 35 кВ, не менее 10 линий напряжением 35 кВ и не менее 5 силовых трансформаторов;
1.2) II степень сложности - включает подстанции, имеющие две и более системы шин и выключатели на стороне высшего напряжения, подстанции, имеющие синхронные компенсаторы;
1.3) III степень сложности - включает все остальные подстанции, кроме перечисленных в п.п. 1.1 и 1.2.
2) Подстанции напряжением 110, 154, 220 кВ: 2.1) I степень сложности - включает подстанции, имеющие две и более системы шин и выключатели на стороне высшего напряжения, подстанции со схемами многоугольников и подстанции, имеющие синхронные компенсаторы;
2.2) II степень сложности - включает все остальные подстанции, кроме перечисленных в п. 2.1.
3) Подстанции напряжением 400, 500 и 750 кВ не разделяются по степени сложности их обслуживания.
4) Распределительные сети I степени сложности:
4.1) сети сложной конфигурации, имеющие двухлучевое или кольцевое питание распределительных пунктов и трансформаторных подстанций и РП с несколькими секциями или системами шин с количеством присоединений не менее 15;
4.2) сети сложной конфигурации, имеющие двухлучевое или кольцевое питание РП и ТП, и подстанции напряжением 35, 110 кВ, обслуживаемые совместно с распределительными сетями.
5) Распределительные сети II степени сложности включают все остальные распределительные сети, кроме перечисленных в п. 4.2.
2. Электрические и тепловые схемы средств теплотехнического контроля и авторегулирования.
3. Классификация электронных усилителей. 4. Принцип действия электронных генераторов, мультивибраторов, ограничителей, тиристоров.
5. Свойства металлов, проводников, полупроводников, применяемых в приборостроении и промышленной электронике.
6. Номенклатура материалов и запасных частей, необходимых для монтажа и ремонта средств измерений и авторегуляторов.
7. Конструктивные и другие особенности электронных устройств на базе микропроцессоров.
8. Правила применения контрольно-измерительной и диагностической аппаратуры на базе электронных схем.

5. Пайдалану талаптарына сәйкес блок конструкциясының технологиялық қорғаныстарын күтіп ұстау, жөндеу және конфигурациялау.
6.Бақыланатын процестердің сипаттамаларын ескере отырып, авторегуляторларды реттеу мен реттеуді орындау.
7. Дербес компьютерлер мен жылуды, буды, отын мен энергияны есепке алу жүйелерін қоса алғанда, ақпараттық-басқару компьютерлік жүйелеріне жедел қызмет көрсетуді қамтамасыз ету.
Білімдер:
7-ші разряд
1.Жабдықтың жағдайын талдау үшін қолданылатын бақылау-өлшеу және диагностикалық жабдықтардың мүмкіндіктері. Қолдану: Қосалқы станциялар мен тарату желілерінің қызмет көрсетілетін жабдықтарының күрделілік дәрежесі:
1) Кернеуі 35 кВ қосалқы станциялар;
1.1) I дәрежелі күрделілік – 35 кВ кернеу жағында екі немесе одан да көп шина жүйесі мен ажыратқыштары, кернеуі 35 кВ кемінде 10 желі және кемінде 5 күштік трансформаторы бар қосалқы станцияларды қамтиды;
1.2) II күрделілік дәрежесі – екі немесе одан да көп шина жүйесі және жоғары кернеу жағындағы ажыратқыштары бар қосалқы станцияларды, синхронды компенсаторлары бар қосалқы станцияларды қамтиды;
1.3) III күрделілік дәрежесі – тармақтарда көрсетілгендерден басқа барлық басқа қосалқы станцияларды қамтиды. 1.1 және 1.2.
2) Кернеуі 110, 154, 220 кВ қосалқы станциялар:
2.1) I дәрежелі күрделілік – жоғары кернеу жағында екі немесе одан да көп шина жүйесі және ажыратқыштары бар қосалқы станциялар, көпбұрышты тізбектері бар қосалқы станциялар және синхронды компенсаторлары бар қосалқы станциялар кіреді;
2.2) II күрделілік дәрежесі – 2.1-тармақта көрсетілгендерден басқа барлық басқа қосалқы станцияларды қамтиды.
3) Кернеуі 400, 500 және 750 кВ қосалқы станциялар оларға қызмет көрсетудің күрделілік дәрежесі бойынша бөлінбейді.
4)Күрделіліктің бірінші дәрежесіндегі тарату желілері:
4.1) бірнеше секциялары бар тарату пункттеріне және трансформаторлық қосалқы станцияларға және тарату орталықтарына қос сәулелі немесе сақиналы қоректендіретін күрделі конфигурациялы желілер немесе қосылымдар саны кемінде 15 болатын шиналық жүйелер;
4.2) ЖҚ және ТП-дан қос сәулелі немесе сақиналы қоректендіру көзі бар күрделі конфигурациялы желілер және тарату желілерімен бірге қызмет көрсетілетін кернеуі 35, 110 кВ қосалқы станциялар.
5)Күрделіліктің екінші дәрежесіндегі тарату желілері 4.2-тармақта аталғандарды қоспағанда, барлық басқа тарату желілерін қамтиды.
2.Жылу бақылау және автореттеу құралдарының электрлік және жылулық сұлбалары.
3.Электрондық күшейткіштердің классификациясы.
4.Электрондық генераторлардың, мультивибраторлардың, шектегіштердің, тиристорлардың жұмыс істеу принципі.
5.Аспап жасауда және өнеркәсіптік электроникада қолданылатын металдардың, өткізгіштердің, жартылай өткізгіштердің қасиеттері.
6.Өлшеу аспаптары мен авторегуляторларды орнату және жөндеу үшін қажетті материалдар мен қосалқы бөлшектердің ассортименті.
7.Микропроцессорлар негізіндегі электрондық құрылғылардың конструкциясы және басқа да ерекшеліктері.
8.Электрондық схемалар негізіндегі бақылау-өлшеу және диагностикалық аппаратураны пайдалану ережелері.

9. Технические требования, предъявляемые к ремонту электронных устройств.
10. Основы микропроцессорной техники.
11. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требований пожарной безопасности
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение работ по ремонту и техническому обслуживанию систем автоматизации и контрольно-измерительных приборов тепломеханического оборудования
Умения:
7 разряд
1. Осуществлять диагностику состояния систем автоматизации и контрольно-измерительных приборов
2. Проводить техническое обслуживание систем автоматизации и контрольно-измерительных приборов
3. Ремонтировать системы автоматизации и контрольно-измерительные приборы
4. Применять методы наладки и настройки приборов и автоматических систем
5. Использовать специализированные инструменты и оборудование для ремонта
6. Осуществлять монтаж и демонтаж систем автоматизации и контрольно-измерительных приборов
Знания:
7 разряд
1. Принципы работы систем автоматизации и контрольно-измерительных приборов
2. Методы диагностики неисправностей в системах автоматизации и контрольно-измерительных приборов
3. Технология ремонта и восстановления систем автоматизации и контрольно-измерительных приборов
4. Основы наладки и настройки автоматических систем и приборов
5. Электрические и схемы контрольно-измерительных приборов
6. Технические характеристики и устройства тепломеханической аппаратуры
7. Нормативные документы и стандарты по ремонту и обслуживанию
8. Основы безопасности при ремонте и обслуживании
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Дисциплинированность
Коммуникабельность
Внимательность
Активность
Организованность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1) СТ РК 2.4-2019 Проверка средств измерений. 2) СТ РК 2.45-2013 Квалификация персонала в области метрологии. 3) Закон РК Об обеспечении единства измерений.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Техник-электрик
5
Мастер участка
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
18. Наименование государственного органа:
Министерство энергетики Республики Казахстан
Исполнитель: Асылканов Султан Бауыржанович,
+7 (717) 278 97 65, s.assylkanov@energo.gov.kz
19. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
AO "KEGOC"
Руководитель проекта: Аппаков Нурбол Тилеукеевич
E-mail: Appakov@kegoc.kz
Номер телефона: +7 (717) 269 02 80
Исполнители: Жетписбаев Саятбек Галымбекович,

9. Электрондық құрылғыларды жөндеуге қойылатын техникалық талаптар.
10.Микропроцессорлық технология негіздері.
11. Ішкі еңбек тәртібін, қауіпсіздік техникасын және еңбекті қорғауды, өндірістік санитарияны, өрт қауіпсіздігі талаптарын орындау тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі: ұсынылмайды
Дағдыны тану мүмкіндігі: ұсынылмайды
Дағды 2: Автоматтандыру жүйелері мен жылу механикалық құрал-жабдықтарды бақылау-өлшеу аспаптарына жөндеу және техникалық қызмет көрсету жұмыстарын жүргізу.
Машықтар:
7-ші разряд
1.Автоматтандыру жүйелері мен бақылау-өлшеу аспаптарының күйіне диагностика жүргізу
2.Автоматтандыру жүйелері мен бақылау-өлшеу аспаптарына техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру
3Автоматтандыру жүйелері мен бақылау-өлшеу аспаптарын жөндеу
4.Құрылғылар мен автоматты жүйелерді орнату және конфигурациялау әдістерін қолдану
5.Жөндеу үшін арнайы құралдар мен жабдықтарды пайдаланыңыз
6.Автоматтандыру жүйелері мен бақылау-өлшеу аспаптарын орнату және бөлшектеу
Білімдер:
7-ші разряд
1.Автоматтандыру жүйелері мен бақылау-өлшеу аспаптарының жұмыс принциптері
2.Автоматтандыру жүйелеріндегі және бақылау-өлшеу аспаптарындағы ақауларды диагностикалау әдістері
3.Автоматтандыру жүйелері мен бақылау-өлшеу аспаптарын жөндеу және қалпына келтіру технологиясы
4.Автоматты жүйелер мен құрылғыларды баптау және конфигурациялау негіздері
5. Электр және аспаптық сұлбалар
6.Термомеханикалық жабдықтардың техникалық сипаттамалары мен құрылғылары
7. Жөндеу және техникалық қызмет көрсету бойынша нормативтік құжаттар мен стандарттар
8. Жөндеу және техникалық қызмет көрсету кезіндегі негізгі қауіпсіздік
Дағдыны тану мүмкіндігі: ұсынылмайды
Дағдыны тану мүмкіндігі: ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Тәртіптілік
Тіл табыса білушілік зейінділік ұйымшылдық белсенділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1) ҚР СТ 2.4-2019 Өлшем құралдарын тексеру. 2) ҚР СТ 2.45-2013 Метрология саласындағы персоналдың біліктілігі. 3) Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы Қазақстан Республикасының Заңы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Техник
5
Учаскенің шебері
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
18. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Энергетика министрлігі
Орындаушы: Асылканов Султан Бауыржанович, +7 (717) 278 97 65, s.assylkanov@energo.gov.kz
19. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
"KEGOC" АҚ
Жоба жетекшісі: Аппаков Нурбол Тилеукеевич
E-mail: Appakov@kegoc.kz
Телефон нөмірі: +7 (717) 269 02 80
Орындаушылар: Жетписбаев Саятбек Галымбекович,

+7 (717) 269 02 82, Zhetpisbayev@kegoc.kz
20. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: Протокол заседания Отраслевого совета по профессиональным квалификациям сфере электроэнергетики и теплоэнергетики от 14 марта 2025 года № 3-2025. Протокол заседания Отраслевого совета по профессиональным квалификациям сфере электроэнергетики и теплоэнергетики от 27 июня 2025 года № 4-2025.
21.Национальный орган по профессиональным квалификациям: Заключение Национального органа по профессиональным квалификациям по итогам экспертизы проекта профессионального стандарта от 25 апреля 2025 года.
22. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": Экспертное заключение № 11095/19 от 16.09.2025 года.
23. Номер версии и год выпуска: версия 2, 2025 года.
24. Дата ориентировочного пересмотра: 31.12.2028 года.
Приложение 10 к приказу
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 29 октября 2025 года № 416-н/қ
Профессиональный стандарт: "Организация и эксплуатация электротехнического оборудования тепловой электростанции"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Организация и эксплуатация электротехнического оборудования тепловой электростанции" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в энергетических организациях и на предприятиях.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) Знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
2) Навык – способность применять знания и умения, позволяющие выполнять профессиональную задачу целиком;
3) Тепловая электростанция – производит электроэнергию в результате преобразования тепловой энергии, выделяемой при сжигании ископаемого топлива;
4) Электротехническое оборудование – совокупность электрических узлов, приборов и устройств, предназначенных для производства, преобразования, передачи, хранения, распределения и потребления электрической энергии.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ТЭС – Тепловая электростанция;
2) ЭО – Электротехническое оборудование,
3) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;

+7 (717) 269 02 82, Zhetpisbayev@kegoc.kz
20. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2025 жылғы 14 наурыздағы электрэнергетикасы және жылу энергетикасы саласының кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңесі отырысының №3-2025 Хаттамасы. 2025 жылғы 27 маусымдағы электрэнергетикасы және жылу энергетикасы саласының кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңесі отырысының №4-2025 Хаттамасы.
21. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2025 жылғы 25 сәуірдегі кәсіптік стандарт жобасын сараптау қорытындысы бойынша кәсіптік біліктілік жөніндегі Ұлттық органның қорытындысы.
22. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2025 жылғы 16 қыркүйектегі № 11095/19 сараптамалық қорытындысы.
23. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: 2 нұсқа, 2025 жыл.
24. Болжамды қайта қарау күні: 31.12.2028 жыл.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2025 жылғы 29 қазандағы
№ 416-н/қ бұйрығына
10-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Жылу электр станциясының электр техникалық жабдықтарын ұйымдастыру және пайдалану" 1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: "Жылу электр станциясының электр техникалық жабдықтарын ұйымдастыру және пайдалану" кәсіптік стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес әзірленді, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда қызметкерлер құрамын оқытуға, білім беру ұйымдары жұмыскерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және энергетикалық ұйымдар мен кәсіпорындарда қызметкерлер құрамын басқару саласындағы кең ауқымды міндеттердің шешімдеріне қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) Білімдер – адамға нақты кәсіби міндеттерді шешуге мүмкіндік беретін пәндік саланың құрылымдық мәліметтері;
2) Дағды – кәсіби тапсырманы толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен дағдыларды қолдану мүмкіндігі;
3) Жылу электр станциясы – органикалық отынды жағу кезінде бөлінетін жылу энергиясын түрлендіру нәтижесінде электр энергиясын өндіреді;
4) Электртехникалық жабдық – электр энергиясын өндіруге, түрлендіруге, беруге, сақтауға, таратуға және тұтынуға арналған электр тораптарының, аспаптар мен құрылғылардың жиынтығы.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) ЖЭС – Жылу электр станциясы;
2) ЭЖ – Электртехникалық жабдық;
3) БТБА – бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;

4) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих;
5) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
6) АСУ ТП – автоматизированная система управления технологическим процессом.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Организация и эксплуатация электротехнического оборудования тепловой электростанции.
5. Код профессионального стандарта: D024.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
D. Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом;
35 Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом;
35.1 Производство, передача и распределение электроэнергии;
35.11 Производство электроэнергии;
35.11.1 Производство электроэнергии тепловыми электростанциями;
7. Краткое описание профессионального стандарта: Выполнение технического обслуживания, разработка документации и эксплуатация электротехнического оборудования тепловой электростанции с учетом правил охраны труда, санитарии, противопожарной безопасности, использования средств защиты, производственной сигнализации и требований к качеству работ.
8. Перечень карточек профессий:
1) Инженер по организации эксплуатации и ремонту электротехнического оборудования - 6 уровень ОРК;
2) Инженер-электрик электротехнического оборудования - 6 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Инженер по организации эксплуатации и ремонту электротехнического оборудования":
Код группы:
2151-2
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Инженер по организации эксплуатации и ремонту электротехнического оборудования
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Связь с ЕТКС и КС отсутствует
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Электроснабжение (по отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация электромеханического оборудования (по видам и отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Электроснабжение (по отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация электромеханического оборудования (по видам и отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Электрооборудование (по видам и отраслям)
Квалификация:
Требования к опыту работы:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы по специальности на должностях специалиста не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:

4) БА – біліктілік анықтамалығы;
5) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші;
6) ТП БАЖ – технологиялық процесті басқарудың автоматтандырылған жүйесі.
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Жылу электр станциясының электр техникалық жабдықтарын ұйымдастыру және пайдалану
5. Кәсіптік стандарттың коды: D024
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
D Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен жабдықтау
35 Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен қамтамасыз ету
35.1 Электр энергиясын өндіру, беру және бөлу
35.11 Электр энергиясын өндіру
35.11.1 Жылу электр станцияларының электр энергиясын өндіруі
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Еңбекті қорғау, санитария, өртке қарсы қауіпсіздік қағидаларын, қорғау құралдарын пайдалануды, өндірістік сигнализацияны және жұмыс сапасына қойылатын талаптарды ескере отырып, жылу электр станциясының электр техникалық жабдықтарына техникалық қызмет көрсетуді орындау, құжаттаманы әзірлеу және пайдалану.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Электртехникалық жабдықтарды пайдалану мен жөндеуді ұйымдастыру жөніндегі инженер - 6 СБШ-нің деңгейі
2) Электртехникалық жабдықтың инженер-электригі - 6 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Электртехникалық жабдықтарды пайдалану мен жөндеуді ұйымдастыру жөніндегі инженер":
Топтың коды:
2151-2
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Электртехникалық жабдықтарды пайдалану мен жөндеуді ұйымдастыру жөніндегі инженер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Электрмен қамтамасыздандыру (салалар бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Электромеханикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Электрмен қамтамасыз ету (салалар бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Электромеханикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Электр жабдықтары (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
жұмыс өтіліне талап қойылмай, кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі немесе тиісті мамандық бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (орта арнайы, орта кәсіптік) білімі және маман лауазымында мамандық бойынша еңбек өтілі 5 жылдан кем болмауы тиіс.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
ұсынылмайды
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

2151-2-011 - Инженер по технической эксплуатации электростанции
Основная цель деятельности:
Модернизация, эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт электротехнического оборудования
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1.Улучшение показателей работоспособности оборудования
2.Выполнение работ по модернизации технологического оборудования
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Улучшение показателей работоспособности оборудования
Навык 1:
Организация работ по оптимизации и ремонту оборудования
Умения:
1 Организовывать техническое обеспечение полного цикла или отдельных стадий эксплуатации оборудования энергетических установок.
2.Разрабатывать предложения по оптимизации режимов работы, модернизации конструкции, выполнению организационных и технических мероприятий, направленных на повышение уровня технической эксплуатации, экономичности работы и безопасности обслуживания оборудования.
3.Разрабатывать планы, графики и программы проведения осмотров оборудования.
4.Проводить ремонт, техническое обслуживание, наладку и испытания оборудования, а также составлять графики вывода его из эксплуатации и ввода в эксплуатацию (пуска).
Знания:
1.Правила технической эксплуатации электрических станций и сетей.
2.Основные схемы электрических соединений и других технологических схем обслуживаемых энергообъектов.
3.Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требований пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Выявление и устранение неисправности работы оборудования, энергетических установок
Умения:
1.Проводить обход оборудования и рабочих мест персонала, обслуживающего энергетические установки, с целью выявления нарушений
2.Контролировать режимы работы и техническое состояние оборудования для обеспечения его безопасной и стабильной эксплуатации
3. Выполнять осмотр оборудования, зданий и сооружений, которые выводятся из эксплуатации для ремонта, чтобы оценить их состояние и подготовить к выполнению работ.
4. Выявлять неисправности, фиксировать их в журналах учҰта и регистрировать отклонения от требований правил и инструкций для последующего устранения.
5.Подготавливать дефектные ведомости, проекты проведения работ и другую учҰтную, технологическую и конструкторско-ремонтную документацию, необходимую для организации ремонта.
6.Оформлять наряды и распоряжения на выполнение работ, обеспечивая их соответствие установленным требованиям и нормативам.
Знания:
1.Положения и инструкции по расследованию и учету аварий и других технологических нарушений, несчастных случаев на производстве.
2.Схемы, конструкции, характеристики, технико-экономические показатели и особенности эксплуатации при нормальных, аварийных, послеаварийных и ремонтных режимах работы обслуживаемого оборудования и устройств.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Выполнение работ по модернизации технологического оборудования
Навык 1:
Подготовка и внесение изменений в электрические, тепловые и другие технологические схемы
Умения:
1.Выполнять расчҰты для определения потребности в оборудовании, материалах и технических ресурсах.
2. Оформлять и направлять на рассмотрение руководству электроэнергетической организации заявки на вывод оборудования из эксплуатации для проведения диагностических, наладочных, ремонтных и других видов работ.
3. Оформлять заказы на подготовку проектно-конструкторской документации, чертежей, схем, приобретение нормативных и методических документов, а также изготовление нестандартных изделий.
4.Внедрять новую технику, передовые технологии эксплуатации, новые решения задач и технические средства автоматизированных систем управления
технологическими процессами (АСУ ТП).
5. Принимать оборудование после ремонта и монтажа, а также проверять знания персонала, ответственного за его обслуживание.
6.Расследовать причины аварий, технологических нарушений и несчастных случаев, а также разрабатывать меры по их предотвращению.
7.Вести учҰт и анализ технико-экономических показателей работы оборудования, дефектов составных узлов, деталей и конструкций, а также наличия аварийных и пожароопасных очагов на оборудовании.
Знания:
1.Принципиальные схемы построения АСУ ТП организации.
2.Правила эксплуатации программно-технических средств АСУ ТП.
3.Передовой производственный опыт по эксплуатации энергетического оборудования
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Подготовка и выполнение ремонтных работ оборудования
Умения:
1. Подготавливать технические условия и контролировать их соблюдение при проектировании, строительстве, расширении, реконструкции, техническом перевооружении энергетических объектов и модернизации оборудования.
2. Контролировать качество выполнения монтажных работ на строящихся и реконструируемых объектах, обеспечивая их соответствие проектной документации.

2151-2-011 - Электр станцияларын техникалық пайдалану жөніндегі инженерлер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Электротехникалық жабдықтарды жаңғырту, пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жабдықтың жұмыс қабілеттілігі көрсеткіштерін жақсарту
2.Технологиялық жабдықты жаңғырту бойынша жұмыстарды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Жабдықтың жұмыс қабілеттілігі көрсеткіштерін жақсарту
Дағды 1:
Жабдықтарды оңтайландыру және жөндеу бойынша жұмыстарды ұйымдастыру
Машықтар:
1.Энергетикалық қондырғылар жабдықтарын пайдаланудың толық циклін немесе жекелеген сатыларын техникалық қамтамасыз етуді ұйымдастыру.
2.Жұмыс режимдерін оңтайландыру, конструкцияны жаңғырту, техникалық пайдалану деңгейін, жұмыстың үнемділігін және жабдыққа қызмет көрсету қауіпсіздігін арттыруға бағытталған ұйымдастырушылық және техникалық іс-шараларды орындау жөнінде ұсыныстар дайындау.
3.Тексеру жүргізу жоспарын, кестесін, бағдарламасын дайындау.
4. Жабдықты жөндеу, техникалық қызмет көрсету, баптау және сынау, сондай-ақ оны жұмыстан шығару және жұмысқа қосу (іске қосу) кестелерін жүргізу.
Білімдер:
1.Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидалары.
2. Қызмет көрсетілетін энергия объектілерінің электр қосылыстары мен басқа да технологиялық схемаларының негізгі схемалары.
3. Ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптарының тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Жабдықтың, энергетикалық қондырғылар жұмысының ақаулығын анықтау және жою
Машықтар:
1. Жабдықтар мен энергетикалық қондырғыларға қызмет көрсететін персоналдың жұмыс орындарын аралап шығу.
2. Жабдықтың жұмыс режимін және техникалық жай-күйін бақылау.
3.Жөндеуге шығарылатын жабдықтарға, ғимараттар мен құрылыстарға тексеру жүргізу.
4.Анықталған ақаулықтарды, қағидалар мен нұсқаулықтар талаптарынан ауытқуларды анықтау және есепке алу журналында тіркеу
5. Ақаулы ведомостарды, жұмыс жүргізу жобаларын және басқа да есепке алу, технологиялық және конструкторлық-жөндеу құжаттамаларын дайындау.
6. Жұмыстарды орындауға нарядтар мен өкімдерді ресімдеу.
Білімдер:
1. Өндірістегі аварияларды және басқа да технологиялық бұзушылықтарды, жазатайым оқиғаларды тексеру және есепке алу жөніндегі ережелер мен нұсқаулықтар.
2. Қызмет көрсетілетін жабдықтар мен құрылғылардың схемалары, конструкциялары, сипаттамалары, техникалық-экономикалық көрсеткіштері және қалыпты, авариялық, авариядан кейінгі және жөндеу режимдерінде пайдалану ерекшеліктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 1:
Электр, жылу және басқа да технологиялық схемаларға өзгерістер дайындау және енгізу
Машықтар:
1.Қажеттілікті анықтау үшін есептеулер жүргізу.
2.Электр энергетикасы ұйымы басшылығының қарауына диагностикалық, баптау, жөндеу және басқа да жұмыстарды жүргізу үшін жабдықты жұмыстан шығаруға өтінім ресімдеу және жолдау.
3.Жобалау-конструкторлық құжаттаманы, сызбаларды, сызбаларды дайындауға тапсырыстарды ресімдеу, нормативтік және әдістемелік құжаттарды сатып алу, стандартты емес бұйымдарды дайындау.
4. Пайдаланудың жаңа техникасы мен озық технологиясын, ТП АБЖ міндеттері мен техникалық құралдарының жаңа шешімдерін енгізу.
5.Жөндеу және монтаждаудан жабдықтарды қабылдау, персоналдың білімін тексеру.
6.Авариялар мен басқа да технологиялық бұзушылықтардың, жазатайым оқиғалардың себептерін тергеу.
7.Жұмыстың техникалық-экономикалық көрсеткіштерін, құрамдас тораптардың, бөлшектердің, жабдық конструкцияларының ақауын, жабдықта авариялық және өрт қауіпті ошақтардың болуын есепке алу және талдау жүргізу.
Білімдер:
1. Ұйымның ТП АБЖ құрудың принципті схемалары.
2.ТП АБЖ бағдарламалық-техникалық құралдарын пайдалану ережелері.
3.Энергетикалық жабдықты пайдалану бойынша озық өндірістік тәжірибе.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Жабдықтарды жөндеу жұмыстарын дайындау және орындау
Машықтар:
1.Энергетикалық объектілердің құрылысын жобалауға, кеңейтуге, реконструкциялауға, техникалық қайта жарақтандыруға және жабдықтарды жаңғыртуға техникалық шарттарды дайындау және бақылау.
2.Салынып жатқан және реконструкцияланатын объектілерде монтаждау жұмыстарының орындалу сапасын, олардың жобалық құжаттамаға сәйкестігін бақылау.

3. Осуществлять контроль входного качества оборудования, передаваемого в монтаж, в соответствии с установленными требованиями.
Знания:
1.Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области энергетики.
2.Методические основы оценки эффективности инвестиций в проекты расширения, реконструкции и модернизации оборудования электростанций, электрических и тепловых сетей.
3.Основы технологии производства продукции предприятия
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Организованность
стойкость в стрессовых ситуациях
активная жизненная позиция
инициативность
нацеленность на результат
организаторские способности
способность сплотить коллектив
навыки убеждения
Список технических регламентов и национальных стандартов:
-
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Главный инженер
6
Начальник службы (цеха, участка)
5
Мастер производственного цеха (участка)
10. Карточка профессии "Инженер-электрик электротехнического оборудования":
Код группы:
2151-1
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Инженер-электрик электротехнического оборудования
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
Параграф 50. Инженер-электрик
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация электромеханического оборудования (по видам и отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Электроснабжение (по отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Электроснабжение (по отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Электрооборудование (по видам и отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация электромеханического оборудования (по видам и отраслям)
Квалификация:
Требования к опыту работы:

3. Монтажға берілетін жабдықтың кіріс бақылауы.
Білімдер:
1.Қазақстан Республикасының энергетика саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері.
2. Электр станцияларының, электр және жылу желілерінің жабдықтарын кеңейту, реконструкциялау және жаңғырту жобаларына инвестициялардың тиімділігін бағалаудың әдістемелік негіздері.
3.Кәсіпорын өнімдерін өндіру технологиясының негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Ұйымдастырушылық
стрестік жағдайларға төзімділік
белсенді өмірлік ұстаным
бастамашылық
нәтижеге назар аудару
ұйымдастырушылық қабілеттер
ұжымды біріктіру қабілеті
сендіру дағдылары
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Бас инженер
6
Қызмет (цех, учаске) бастығы
5
Өндірістік цехтың (учаскенің) шебері
10. Кәсіптің карточкасы "Электртехникалық жабдықтың инженер-электригі":
Топтың коды:
2151-1
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Электртехникалық жабдықтың инженер-электригі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
Параграф 50. Инженер-электрик
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Электромеханикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Электрмен қамтамасыздандыру (салалар бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Электрмен қамтамасыз ету (салалар бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Электр жабдықтары (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Электромеханикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:

инженер-электрик I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера-электрика II категории не менее 2 лет; инженер-электрик II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера-электрика без категории не менее 3 лет; инженер-электрик без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы по специальности на должностях специалиста не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2151-1-004 - Инженер-электрик
2151-1-002 - Инженер по электрическим системам
Основная цель деятельности:
Проектирование, эксплуатация и управление процессами, связанными с распределением электроэнергии
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Обеспечение эффективной эксплуатации и бесперебойной работы электрооборудования
2. Обеспечение эффективности энергопотребления
3. Надзор за работой по эксплуатации контрольно-измерительных, электротехнических и теплотехнических приборов
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Обеспечение эффективной эксплуатации и бесперебойной работы электрооборудования
Навык 1:
Техническое обслуживание и своевременный ремонт электросетей, электрооборудования, электродвигателей и внутренних электропроводок предприяти
Умения:
1.Проводить технический осмотр электрооборудования и электрических сетей, выявляя неисправности и оценивая их состояние для обеспечения безопасной эксплуатации.
2.Разрабатывать и представлять на утверждение руководству графики проведения профилактических осмотров, технических мероприятий и ремонта электроустановок и электрооборудования с целью улучшения их эксплуатационных характеристик.
3. Выполнять ремонт электроустановок и электрооборудования, устраняя неисправности и восстанавливая работоспособность в соответствии с установленными нормами и стандартами.
Знания:
1.Технические характеристики электрооборудования.
2. Конструктивные особенности, режимы работ электрооборудования.
3.Правила эксплуатации электрооборудования.
4. Порядок и методы планирования работы электрооборудования и ремонтных работ.
5.Системы планово-предупредительного ремонта и рациональной эксплуатации электрооборудования и электросетей.
6.Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требований пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Создание условий для бесперебойной работы энергооборудования
Умения:
1.Обеспечить правильную эксплуатацию, ремонт и модернизацию энергетического оборудования, электрических и тепловых сетей, воздухопроводов и газопроводов.
2.Составлять заявки на приобретение оборудования, материалов и запасных частей для ремонта и модернизации энергохозяйства.
3.Выполнять расчеты с необходимыми обоснованиями мероприятий по экономии энергоресурсов и потребности подразделений предприятия в электрической, тепловой и других видах энергии.
4.Разработать нормы расхода и режимы работы подразделений предприятия, исходя из их потребностей в энергии.
5.Составлять графики снижения энергетических нагрузок в часы максимальных нагрузок энергосистемы и обеспечить их выполнение в пределах установленной для подразделений предприятия величины.
6.Осуществлять паспортизацию энергетических, электрических и природоохранных установок, установленных на предприятии.
7. Определять потребности производства в топливно-энергетических ресурсах.
Знания:
1.Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области энергетики.
2. Основы электротехники.
3.Правила эксплуатации, ремонта и модернизации электротехнического оборудования.
4. Назначение, виды, принцип действия и технические характеристики электротехнического оборудования, конструктивные особенности и режимы работы
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Выявление причин сбоев и аварий при эксплуатации оборудования и контроль ремонтных работ по восстановлению
Умения:
1. Составлять заявки на приобретение новых электродвигателей, электрооборудования, запасных частей, инструментов, электроизмерительных приборов и защитных средств в случае сбоев и аварий при эксплуатации.
2. Выполнять профилактические работы по предотвращению сбоев в электроустановках, электрооборудовании и электросетях производственными подразделениями и предприятием в целом.
3.Выявлять неисправности в работе оборудования и принимать меры по их предупреждению и устранению.
4. Составлять акты на списание техники и представлять их на утверждение в установленном порядке.
Знания:

I санатты инженер-электрик: кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi) бiлiмі және II санатты инженер-электрик лауазымында жұмыс өтілі кемiнде 2 жыл болуы тиіс; II санатты инженер-электрик: кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi) бiлiмі және санаты жоқ инженер-электрик лауазымында жұмыс өтілі кемiнде 3 жыл болуы тиіс; санаты жоқ инженер-электрик: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі, жұмыс өтіліне талап қойылмайды немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (орта арнайы, орта кәсіптік) білімі және маман лауазымында мамандық бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілі болуы тиіс.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2151-1-004 - Инженер-электрик
2151-1-002 - Электр жүйелері жөніндегі инженер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Электр энергиясын таратуға байланысты процестерді жобалау, пайдалану және басқару
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Электр жабдықтарын тиімді пайдалануды және үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету
2. Энергия тұтынудың тиімділігін қамтамасыз ету
3. Бақылау-өлшеу, электртехникалық және жылу техникалық аспаптарын пайдалану жөніндегі жұмысты қадағалау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Электр жабдықтарын тиімді пайдалануды және үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету
Дағды 1:
Кәсіпорынның электр желілеріне, электр жабдықтарына, электр қозғалтқыштарына және ішкі электр сымдарына техникалық қызмет көрсету және оларды уақтылы жөндеу
Машықтар:
1. Электр жабдықтары мен электр желілеріне техникалық байқау жүргізу.
2.Басшылыққа бекітуге профилактикалық тексерулерді, техникалық іс-шараларды, электр қондырғыларын, электр жабдықтарын жөндеу жүргізу кестесін әзірлеу және ұсыну.
3. Электр қондырғыларын, электр жабдықтарын жөндеу.
Білімдер:
1.Электр жабдықтарының техникалық сипаттамалары.
2.Электр жабдықтарының конструктивтік ерекшеліктері, жұмыс режимдері.
3. Электр жабдықтарын пайдалану ережелері.
4. Электр жабдықтары мен жөндеу жұмыстарының жұмысын жоспарлау тәртібі мен әдістері.
5. Электр жабдықтары мен электр желілерін жоспарлы-алдын ала жөндеу және ұтымды пайдалану жүйелері.
6. Ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптарының тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Энергия жабдықтарының үздіксіз жұмыс істеуі үшін жағдай жасау
Машықтар:
1.Энергетикалық жабдықтарды, электр және жылу желілерін, ауа құбырлары мен газ құбырларын дұрыс пайдалануды, жөндеуді және жаңғыртуды қамтамасыз ету.
2. Энергия шаруашылығын жөндеу және жаңғырту үшін қажетті жабдықтарды, материалдарды, қосалқы бөлшектерді сатып алуға өтінімдер жасау.
3. Энергия ресурстарын, кәсіпорын бөлімшелерінің электр, жылу және энергияның басқа түрлеріне қажеттілігін үнемдеу жөніндегі іс-шаралардың қажетті негіздемелерімен есептеу.
4.Кәсіпорын бөлімшелерінің энергия қажеттіліктеріне қарай тұтыну нормаларын, жұмыс режимін әзірлеу.
5. Энергия жүйесінің ең жоғары жүктемелері сағаттарында энергия жүктемелерін төмендету кестелерін жасау және оларды кәсіпорын бөлімшелері үшін белгіленген шама шегінде орындауды қамтамасыз ету.
6.Кәсіпорында орнатылған энергетикалық, электрлік және табиғатты қорғау қондырғыларын паспорттау.
7.Өндірістің отын-энергетикалық ресурстарға қажеттілігін анықтау.
Білімдер:
1.Қазақстан Республикасының энергетика саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері.
2. Электртехника негіздері.
3.Электртехникалық жабдықты пайдалану, жөндеу және жаңғырту қағидалары.
4.Электртехникалық жабдықтың мақсаты, түрлері, жұмыс істеу принципі және техникалық сипаттамалары, құрылымдық ерекшеліктері мен жұмыс режимдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 3:
Жабдықты пайдалану кезіндегі іркілістер мен авариялардың себептерін анықтау және қалпына келтіру бойынша жөндеу жұмыстарын бақылау
Машықтар:

1. Основы экономики.
2. Основы организации производства, труда и управления.
3.Организация обеспечения электроэнергией.
4.Системы планово-предупредительного ремонта и рациональной эксплуатации электрооборудования и электросетей.
5.Порядок составления смет затрат на проведение ремонтных работ.
6.Правила ремонтных работ по восстановлению.
7. Правила хранения электроустановок и электрооборудования.
8. Правила технической эксплуатации электроустановок и электрооборудования.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Обеспечение эффективности энергопотребления
Навык 1:
Внедрение перспективных планов по обслуживанию электрооборудования
Умения:
1. Разрабатывать перспективные и текущие планы электрификации и эффективного использования электроэнергии.
2.Составлять графики технического обслуживания и ремонта электрооборудования.
3. Применять методы анализа норм расхода электроэнергии для оптимизации энергопотребления.
4. Контролировать выполнение мероприятий по снижению потерь электроэнергии.
5. Организовывать работу персонала для обеспечения соблюдения планов и норм энергопотребления.
6. Использовать современные программные инструменты для мониторинга и управления планами обслуживания электрооборудования.
7. Координировать действия подразделений при реализации планов по обслуживанию и ремонту электрооборудования.
8. Осуществлять анализ состояния электрооборудования для определения приоритетов в обслуживании и ремонте.
Знания:
1. Методы разработки и актуализации норм расхода электроэнергии.
2.Правила и технологии ремонта и технического обслуживания электроустановок.
3.Принципы энергосбережения и эффективного использования электроэнергии.
4. Нормативно-правовые акты и стандарты в области энергопотребления и эксплуатации электрооборудования.
5. Современные технологии и инструменты мониторинга состояния электрооборудования.
6.Основы планирования графиков технического обслуживания и ремонта оборудования.
7.Порядок взаимодействия подразделений при реализации планов обслуживания и ремонта.
8.Технические характеристики и особенности эксплуатации электрооборудования тепловых электростанций.
9. Методы оценки эффективности внедрения перспективных планов энергопотребления и обслуживания оборудования.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Подготовка к выполнению ремонтных работ электрооборудования
Умения:
1.Контролировать безопасное выполнение работ при обслуживании и ремонте электрооборудования.
2.Проводить инструктаж работников, эксплуатирующих электроустановки и электрооборудование, с учетом специфики ремонтных работ.
3. Обеспечивать соблюдение правил и норм по охране труда, промышленной и пожарной безопасности.
4. Организовывать подготовку рабочих мест для безопасного выполнения ремонтных работ, включая проверку наличия необходимого инструмента и средств защиты.
5.Проверять исправность и готовность электрооборудования к проведению ремонтных работ.
Знания:
1. Трудовой кодекс РК.
2. Правила по охране окружающей среды.
3.Правила пожарной безопасности на объектах тепловых электростанций.
4. Требования к средствам индивидуальной защиты при выполнении ремонтных работ.
5. Технические регламенты и инструкции по эксплуатации и ремонту электрооборудования.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Надзор за работой по эксплуатации контрольно-измерительных, электротехнических и теплотехнических приборов
Навык 1:
Контроль технического обслуживания и ремонта энергооборудования и инженерных сетей
Умения:
1.Испытать и принимать энергетические установки и сети в промышленную эксплуатацию.
2.Выявлять причины аварий энергетического оборудования.
3.Разрабатывать мероприятия по предупреждению аварий электротехнического оборудования.
4. Организовывать проверки и испытания средств релейной защиты и автоматики.
5. Контролировать техническое состояние контрольно-измерительных, электротехнических и теплотехнических приборов, применяемых на предприятии.
6. Обеспечивать подготовку котлов, сосудов, работающих под давлением, трубопроводов пара и горячей воды, электроустановок и других объектов энергохозяйства для приемки в эксплуатацию, проверки и освидетельствования органами государственного надзора.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области энергетики.
2. Методические и нормативные материалы по эксплуатации энергетического оборудования и коммуникаций.
3.Правила эксплуатации электротехнического оборудования.
4.Единая система планово-предупредительного ремонта и рациональной эксплуатации оборудования.
5. Организация и технология ремонтных работ.
6. Инструкции по эксплуатации контрольно-измерительных, электротехнических и теплотехнических приборов.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Контроль ремонтно-восстановительных работ
Умения:
1. Подготовить необходимые материалы для заключения договоров на ремонт оборудования с подрядными организациями.
2. Выполнять капитальные и другие ремонты энергооборудования.
3. Подготовить отчетность по утвержденным формам и показателям.
4. Разрабатывать и внедрять стандарты и технические условия на энергетическое оборудование.
Знания:
1.Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области энергетики.
2.Порядок составления заявок на энергоресурсы, оборудование, материалы, запасные части, инструменты.
3. Правила сдачи оборудования в ремонт и приема после ремонта.
4.Основы технологии производства продукции предприятия.
5.Требования организации труда при эксплуатации, ремонте и модернизации энерготехнического оборудования.
6. Передовой отечественный и зарубежный опыт по эксплуатации и ремонту энергооборудования.
7.Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требований пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Организованность
стойкость в стрессовых ситуациях
активная жизненная позиция
инициативность, нацеленность на результат
организаторские способности
способность сплотить коллектив
навыки убеждения
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Главный инженер
6
Начальник службы (цеха, участка)
5
Мастер производственного цеха (участка)
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта

1. Пайдалану кезінде ақаулар мен авариялар болған жағдайда жаңа электр қозғалтқыштарын, электр жабдықтарын, қосалқы бөлшектерді, құралдарды, электр өлшеу аспаптарын, қорғау құралдарын сатып алуға өтінімдер жасау.
2. Өндірістік бөлімшелердің және жалпы өндірістің электр қондырғыларының, электр жабдықтары мен электр желілерінің істен шығуын болдырмау бойынша профилактикалық жұмыстарды орындау.
3. Жабдықтың дұрыс жұмыс істемеуін анықтау және олардың алдын алу және жою бойынша шаралар қабылдау.
4. Техниканы есептен шығаруға актілер жасау және белгіленген тәртіппен бекітуге ұсыну.
Білімдер:
1. Экономика негіздері.
2. Өндірісті, еңбекті және басқаруды ұйымдастыру негіздері.
3. Электр энергиясымен қамтамасыз етуді ұйымдастыру.
4. Электр жабдықтары мен электр желілерін жоспарлы-алдын алу жөндеу және ұтымды пайдалану жүйелері.
5. Жөндеу жұмыстарын жүргізуге арналған шығындар сметасын жасау тәртібі.
6. Қалпына келтіру бойынша жөндеу жұмыстарының ережелері.
7. Электр қондырғылары мен электр жабдықтарын сақтау ережесі.
8. Электр қондырғылары мен электр жабдықтарын техникалық пайдалану қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Энергия тұтынудың тиімділігін қамтамасыз ету
Дағды 1:
Электр жабдықтарына қызмет көрсету бойынша перспективалық жоспарларды енгізу
Машықтар:
1. Электр энергиясын электрлендірудің және тиімді пайдаланудың перспективалық және ағымдағы жоспарларын әзірлеу.
2. Электр жабдығына техникалық қызмет көрсету және жөндеу кестесін жасау.
3. Энергия тұтынуды оңтайландыру үшін электр энергиясы шығысының нормаларын талдау әдістерін қолдану.
4. Электр энергиясын жоғалтуды төмендету бойынша іс-шаралардың орындалуын бақылау.
5. Энергия тұтыну жоспарлары мен нормаларының сақталуын қамтамасыз ету үшін персоналдың жұмысын ұйымдастыру.
6. Электр жабдықтарына қызмет көрсету жоспарларын мониторингілеу және басқару үшін қазіргі заманғы бағдарламалық құралдарды пайдалану.
7. Электр жабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу бойынша жоспарларды іске асыру кезінде бөлімшелердің іс-қимылдарын үйлестіру.
8. Қызмет көрсету мен жөндеудегі басымдықтарды анықтау үшін электр жабдықтарының жай-күйіне талдау жасауды жүзеге асыру.
Білімдер:
1.Электр энергиясының шығын нормаларын әзірлеу және өзектендіру әдістері.
2.Электр қондырғыларын жөндеу және техникалық қызмет көрсету қағидалары мен технологиялары.
3.Энергия үнемдеу және электр энергиясын тиімді пайдалану қағидаттары.
4.Энергия тұтыну және электр жабдықтарын пайдалану саласындағы нормативтік-құқықтық актілер мен стандарттар.
5.Электр жабдығының жай-күйін мониторингтеудің қазіргі заманғы технологиялары мен құралдары.
6.Жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу кестелерін жоспарлау негіздері.
7.Қызмет көрсету мен жөндеу жоспарларын іске асыру кезінде бөлімшелердің өзара іс-қимыл жасау тәртібі.
8.Жылу электр станцияларының электр жабдықтарын пайдаланудың техникалық сипаттамалары мен ерекшеліктері.
9. Энергия тұтынудың перспективалық жоспарларын енгізу және жабдықтарға қызмет көрсету тиімділігін бағалау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Электр жабдықтарын жөндеу жұмыстарын орындауға дайындық
Машықтар:
1.Электр жабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу кезінде жұмыстардың қауіпсіз орындалуын бақылау.
2.Жөндеу жұмыстарының ерекшеліктерін ескере отырып, электр қондырғылары мен электр жабдықтарын пайдаланатын қызметкерлерге нұсқаулық жүргізу.
3.Еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі жөніндегі ережелер мен нормалардың сақталуын қамтамасыз етеді.
4.Қажетті құралдар мен қорғаныс құралдарының болуын тексеруді қоса алғанда, жөндеу жұмыстарын қауіпсіз орындау үшін жұмыс орындарын дайындауды ұйымдастыру.
5. Жөндеу жұмыстарын жүргізуге электр жабдықтарының жарамдылығы мен дайындығын тексеру.
Білімдер:
1.ҚР Еңбек кодексі.
2.Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі қағидалар.
3.Жылу электр станциялары объектілеріндегі өрт қауіпсіздігі қағидалары.
4.Жөндеу жұмыстарын орындау кезінде жеке қорғану құралдарына қойылатын талаптар.
5. Электр жабдығын жөндеу және пайдалану жөніндегі техникалық регламенттер мен нұсқаулықтар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Бақылау-өлшеу, электртехникалық және жылу техникалық аспаптарын пайдалану жөніндегі жұмысты қадағалау
Дағды 1:
Энергия жабдықтары мен инженерлік желілерге техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді бақылау
Машықтар:
1. Энергетикалық қондырғылар мен желілерді өнеркәсіптік пайдалануға сынау және қабылдау.
2.Энергетикалық жабдық апаттарының себептерін анықтау.
3.Электртехникалық жабдықтың аварияларының алдын алу жөніндегі іс-шараларды әзірлеу.
4. Релелік қорғау және автоматика құралдарын тексеру мен сынауды ұйымдастыру.
5.Кәсіпорында қолданылатын бақылау-өлшеу, электртехникалық және жылу техникалық аспаптарды техникалық қадағалау.
6.Мемлекеттік қадағалау органдарының пайдалануға қабылдау, тексеру және куәландыру үшін қазандықтарды, қысыммен жұмыс істейтін ыдыстарды, бу және ыстық су құбырларын, электр қондырғыларын және басқа да энергия шаруашылығы объектілерін дайындауды қамтамасыз ету.
Білімдер:
1.Қазақстан Республикасының энергетика саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері.
2.Энергетикалық жабдықтар мен коммуникацияларды пайдалану жөніндегі әдістемелік және нормативтік материалдар.
3. Электр жабдықтарын пайдалану ережелері.
4. Жабдықты жоспарлы-алдын ала жөндеу мен ұтымды пайдаланудың бірыңғай жүйесі.
5.Жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру және оның технологиясы.
6.Бақылау-өлшеу, электртехникалық және жылу техникалық аспаптарды пайдалану жөніндегі нұсқаулықтар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарын бақылау
Машықтар:
1.Мердiгерлiк ұйымдармен жабдықтарды жөндеуге келiсiм-шарт жасау үшiн қажеттi материалдар дайындау.
2. Энергия жабдықтарын күрделі және басқа да жөндеуді орындау.
3.Бекітілген нысандар және көрсеткіштер бойынша есептер дайындау.
4.Энергетикалық жабдықтарға стандарттар мен техникалық шарттарды әзірлеу және енгізу.
Білімдер:
1.Қазақстан Республикасының энергетика саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері.
2.Энергия ресурстарына, жабдықтарға, материалдарға, қосалқы бөлшектерге, құралдарға өтінімдер жасау тәртібі.
3. Жабдықты жөндеуге тапсыру және жөндеуден кейін қабылдау ережесі.
4.Кәсіпорын өнімдерін өндіру технологиясының негіздері.
5.Энерготехникалық жабдықты пайдалану, жөндеу және жаңарту кезінде еңбекті ұйымдастыру талаптары.
6. Энергия жабдықтарын пайдалану және жөндеу бойынша отандық және шетелдік озық тәжірибе.
7. Ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптарының тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Ұйымдастырушылық
стрестік жағдайларға төзімділік
белсенді өмірлік ұстаным
нәтижеге назар аудару
организаторские способности
способность сплотить коллектив
бастамашылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
-
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Бас инженер
6
Қызмет (цех, учаске) бастығы
5
Өндірістік цехтың (учаскенің) шебері
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері

11. Наименование государственного органа:
Министерство энергетики Республики Казахстан
Исполнитель: Асылканов Султан Бауржанович,
+7 (717) 278 97 65,
E-mail: s.assylkanov@energo.gov.kz
12. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
"Караганда Энергоцентр" ЖШС
13. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: Протокол заседания Отраслевого совета по профессиональным квалификациям сфере электроэнергетики и теплоэнергетики от 14 марта 2025 года № 3-2025. Протокол заседания Отраслевого совета по профессиональным квалификациям сфере электроэнергетики и теплоэнергетики от 27 июня 2025 года № 4-2025.
14. Национальный орган по профессиональным квалификациям: Заключение Национального органа по профессиональным квалификациям по итогам экспертизы проекта профессионального стандарта от 25 апреля 2025 года.
15. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": Экспертное заключение № 11095/19 от 16.09.2025 года.
16. Номер версии и год выпуска: версия 3, 2025 года.
17. Дата ориентировочного пересмотра: 31.12.2028 года.
Приложение 11 к приказу
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 29 октября 2025 года № 416-н/қ
Профессиональный стандарт: "Оперативное управление тепловыми сетями"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Оперативное управление тепловыми сетями" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в энергетических организациях и на предприятиях.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) Знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи
2) Навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком
3) Тепловая сеть – система трубопроводов и устройств (включая центральные тепловые пункты, насосные станции), предназначенная для транспортировки и регулирования потока теплоносителя с целью передачи тепловой энергии от источников тепловой энергии до теплопотребляющих установок
4) Теплоноситель – жидкое или газообразное вещество (пар, воздух, вода и другие вещества), используемое для транспортировки тепловой энергии
5) Профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения

11. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Энергетика министрлігі
Орындаушы:
Асылканов Султан Бауржанович,
+7 (717) 278 97 65, s.assylkanov@energo.gov.kz
12. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
"КарагандаЭнергоцентр" ЖШС
13. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2025 жылғы 14 наурыздағы электрэнергетикасы және жылу энергетикасы саласының кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңесі отырысының №3-2025 Хаттамасы. 2025 жылғы 27 маусымдағы электрэнергетикасы және жылу энергетикасы саласының кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңесі отырысының №4-2025 Хаттамасы.
14. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2025 жылғы 25 сәуірдегі кәсіптік стандарт жобасын сараптау қорытындысы бойынша кәсіптік біліктілік жөніндегі Ұлттық органның қорытындысы.
15. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2025 жылғы 16 қыркүйектегі № 11095/19 сараптамалық қорытындысы.
16. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: 3 нұсқа, 2025 жыл.
17. Болжамды қайта қарау күні: 31.12.2028 жыл.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2025 жылғы 29 қазандағы
№ 416-н/қ бұйрығына
11-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Жылу желілерін оперативтік басқару" 1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: "Жылу желілерін жедел басқару" кәсіби стандарты Қазақстан Республикасының "Кәсіби біліктіліктер туралы" Заңының 5-бабына сәйкес әзірленген, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, соның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқытуға, жұмыскерлердің және білім беру ұйымдары түлектерінің кәсіби біліктілігін мойындауға және энергетикалық ұйымдар мен кәсіпорындарда персоналды басқару саласындағы міндеттердің ауқымды шеңберін шешуге қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) Білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
2) Дағды – кәсіптік міндетті толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен машықты қолдану қабілеті;
3) Жылу желісі – жылу энергиясын жылу энергиясы көздерінен жылу тұтынатын қондырғыларға дейін беру мақсатында жылу жеткізгішті тасымалдауға және оның ағынын реттеуге арналған құбыржолдар мен құрылғылар (орталық жылу пункттерін, сорғы станцияларын қоса алғанда) жүйесі,
4) Жылу жеткізгіш – жылу энергиясын тасымалдау үшін пайдаланылатын сұйық немесе газ тәрізді зат (бу, ауа, су және басқа да заттар);
5) Мамандық – жеке тұлға жүзеге асыратын және оны орындау үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін қызмет түрі;

6) Умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи
7) Национальный классификатор занятий Республики Казахстан – документ по стандартизации, отражающий наименования занятий, применяемых на территории Республики Казахстан, и классифицирующий их по уровню и специализации навыков в соответствии с видом выполняемых работ.
8) Профессиональный стандарт – письменный официальный документ, устанавливающий общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту работы с учетом формального и (или) неформального, и (или) информального образования, уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда в конкретной области профессиональной деятельности.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) Гкал/ч – гигакалория в час
2) ГДж/ч – гигаджоуль в час
3) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих
4) КС – квалификационный справочник
5) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности
6) ОРК – отраслевая рамка квалификации
7) ТиПО – техническое и профессиональное образование
8) ТС – тепловые сети
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Оперативное управление тепловыми сетями
5. Код профессионального стандарта: D030
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
D Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом
35 Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом
35.3 Снабжение паром, горячей водой и кондиционированным воздухом
35.30 Снабжение паром, горячей водой и кондиционированным воздухом
35.30.3 Передача тепловой энергии
7. Краткое описание профессионального стандарта: Настоящий профессиональный стандарт устанавливает требования к квалификации, знаниям и навыкам специалистов, осуществляющих оперативное управление тепловыми сетями. Стандарт описывает ключевые трудовые функции, включая: Обеспечение эффективной эксплуатации тепловых сетей и установок. Контроль параметров работы оборудования, направленный на предотвращение сбоев и аварий. Анализ и оптимизацию режимов работы тепловых систем. Профессиональный стандарт способствует унификации требований к работникам отрасли, повышению их квалификации, а также улучшению качества и безопасности эксплуатации тепловых сетей.
8. Перечень карточек профессий:
1) Оператор теплового пункта - 3 уровень ОРК;
3) Машинист насосных установок - 2 уровень ОРК;

6) Машық – кәсіптік міндет шеңберінде жекелеген бірлі-жарым іс-әрекетті физикалық тұрғыдан және (немесе) ақыл-оймен орындау қабілеті;
7) Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіптер сыныптауышы – Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын кәсіптердің атауларын көрсететін және оларды орындалатын жұмыстардың түріне сәйкес дағды деңгейі мен оған мамандану бойынша сыныптайтын стандарттау жөніндегі құжат;
8) Кәсіптік стандарт – формалды және (немесе) формалды емес, және (немесе) информалды білім беру ескеріле отырып, білімге, машыққа, дағдыға, жұмыс тәжірибесіне, біліктілік деңгейі мен құзыреттілікке, кәсіптік қызметтің нақты бір саласындағы еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін жазбаша ресми құжат;
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) Гкал/сағ – гигакалория сағатына;
2) ГДж/ч – гигаджоуль сағатына;
3) БТБА – Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
4) БА – біліктілік анықтамалығы;
5)ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы мемлекеттік жіктеуіші;
6) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
7) ТжКБ – техникалық және кәсіптік білім;
8) ЖЖ – жылу желілері;
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Электр энергиясын беру және тарату қызметін метрологиялық қамтамасыз ету.
5. Кәсіптік стандарттың коды: D025.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
D Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен жабдықтау;
35 Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен қамтамасыз ету;
35.3 Бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен қамтамасыз ету;
35.30 Бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен қамтамасыз ету;
35.30.3 Жылу энергиясын беру;
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Осы кәсіби стандарт жылу желілерін жедел басқаруды жүзеге асыратын мамандардың біліктілігіне, біліміне және дағдыларына қойылатын талаптарды белгілейді. Бұл Стандарт негізгі функцияларды сипаттайды, оған қоса: Жылу желілері мен қондырғыларын тиімді пайдалануды қамтамасыз ету. Жабдықтардың жұмыс параметрлерін іркілістер мен апаттарды болдырмауға бағытталған бақылау. Жылу жүйелерінің жұмыс режимдерін талдау және оңтайландыру. Кәсіби стандарт сала жұмыскерлеріне қойылатын талаптарды біріздендіруге, олардың біліктілігін арттыруға, сондай-ақ жылу желілерін пайдалану сапасы мен қауіпсіздігін жақсартуға жағдай жасайды.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Жылу пунктінің операторы - 3 СБШ-нің деңгейі;
3) Сорғы қондырғыларының машинисі - 2 СБШ-нің деңгейі;

5) Машинист насосных установок - 3 уровень ОРК;
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Оператор теплового пункта":
Код группы:
8186-0
Код наименования занятия:
8186-0-053
Наименование профессии:
Оператор теплового пункта
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 1. Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 364 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 1)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 сентября 2023 года № 33389. Оператор теплового пункта
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: ТиПО (рабочие профессии)
Специальность: Теплотехническое оборудование и системы теплоснабжения (по видам)
Квалификация:
-
Уровень образования: основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Требуется стаж работы по специальности не менее 3 месяцев для 3 разряда.
Требуется стаж работы по специальности не менее 6 месяцев для 4 разряда.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Краткосрочные курсы на базе организации образования или обучение на предприятии
Другие возможные наименования профессии:
8186-0-054 - Оператор тепловых сетей
Основная цель деятельности:
Обеспечение бесперебойной и экономичной работы теплового пункта
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Обеспечение бесперебойной и экономичной работы теплосетевых установок
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Обеспечение бесперебойной и экономичной работы теплосетевых установок
Навык 1:
Осуществление контроля работы теплосетевых установок
Умения:
Разряд 2
1. Выполнять эксплуатационное обслуживание теплосетевых установок производительностью до 42 ГДж/ч (до 10 Гкал/ч).
2. Контролировать работу оборудования путем обхода.
3. Осуществлять контроль и поддержание заданных значений температуры, давления сетевой воды и пара.
4. Проводить очистку и деаэрацию исходной воды.
5. Выявлять и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования, не требующих привлечения ремонтного персонала.
6. Выполнять режимные оперативные переключения.
7. Поддерживать оперативную связь с диспетчерской службой.
8. Участвовать в плановых противоарийных и противопожарных тренировках.
9. Оказывать первую медицинскую помощь. 10. Вести оперативную документацию.
Разряд 3 в дополнении к разряду 2

5) Сорғы қондырғыларының машинисі - 3 СБШ-нің деңгейі.
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Жылу пунктінің операторы":
Топтың коды:
8186-0
Қызмет атауының коды:
8186-0-053
Кәсіптің атауы:
Жылу пунктінің операторы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
1-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (1-шығарылым) бекіту туралы" 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 364 Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 7 қыркүйекте № 33389 болып тіркелді. Жылу пунктінің операторы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық: Жылу техникалық жабдықтар және жылу мен жабдықтау жүйелері (түрлері бойынша)
Біліктілік:
-
Білім деңгейі: негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Мамандық бойынша 3 разряд үшін кемінде 3 айлық жұмыс өтілі талап етіледі. 4 разряд үшін мамандық бойынша кемінде 6 айлық жұмыс өтілі талап етіледі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіпорын жанындағы Оқу орталығында біліктілігін және разрядтылығын арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
8186-0-054 - Жылу желілері операторы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жылу пунктінің үздіксіз және үнемді жұмысын қамтамасыз ету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функциялардың сипаттамасы
1. Жылу желілерінің қондырғыларының үздіксіз және үнемді жұмысын қамтамасыз ету.
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1: Жылу желілерінің қондырғыларының үздіксіз және үнемді жұмысын қамтамасыз ету
Дағды 1:
Жылу желілік қондырғылардың жұмысына бақылауды жүзеге асыру
Машықтар:
2- Разряд
1. Өнімділігі 42 ГДж/сағ дейін (10 Гкал/сағ дейін) баратын жылу желілерінің қондырғыларына пайдалану жөнінен қызмет көрсетуді орындау.
2. Температураның, желідегі судың және будың қысымының белгіленген мәндеріне бақылау жасау және оларды сақтау.
3. Бастапқы суды тазартуды және ауасыздандыруды жүзеге асыру.
4. Жөндеу персоналын іске тартуды талап етпейтін қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы ақауларды анықтау және жою.
5. Режимдік оперативтік ауыстырып қосуларды орындау.
6. Диспетчерлік қызметпен оперативтік байланыс жасап тұру.
7. Апатқа қарсы және өртке қарсы жоспарлы жаттығуларға қатысу.
8. Алғашқы медициналық жәрдем беру.
9. Оперативтік құжаттаманы жүргізу.
2-разрядқа қосымша 3-разряд

1. Выполнять эксплуатационное обслуживание теплосетевых установок производительностью свыше 42 до 84 ГДж/ч (свыше 10 до 20 Гкал/ч).
Разряд 4 в дополнении к разряду 3
1. Выполнять эксплуатационное обслуживание теплосетевых установок производительностью свыше 84 ГДж/ч (свыше 20 Гкал/ч).
Знания:
Для 2-4 разрядов
1. Правила технической эксплуатации по трудовой функции.
2. Правила техники безопасности по трудовой функции.
3. Устройство и принцип работы установленного оборудования.
4. Тепловая схема теплового пункта.
5. Графики, режимы работы тепловых сетей, потребителей.
6. Назначение установленного оборудования, средств измерений, сигнализации и автоматических регуляторов.
7. Элементарные основы теплотехники.
8. Ведомственные и межотраслевые нормативно-методические документы, регламентирующие деятельность по трудовой функции
9. Распоряжения, приказы, методические и нормативные документы организации, регламентирующие деятельность по трудовой функции.
10. Технологические регламенты и производственные инструкции, регламентирующие деятельность по трудовой функции.
11. Требования внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Ликвидация нештатных ситуаций в работе оборудования
Умения:
Для 2-4 разрядов
1. Принять правильный порядок, очередность действий.
2. Определить дефекты, сбой в работе обслуживаемого оборудования.
3. Выполнить регламент действий, предусмотренные инструкциями, для устранения нештатной ситуации.
Знания:
Для 2-4 разрядов
1. Конструктивные особенности, технические характеристики, особенности режимов эксплуатации оборудования.
2. Принцип действия технических средств безопасности, средств противоаварийной защиты и автоматики.
3. Требования инструкции по ликвидации аварийных ситуаций.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Деятельность под руководством с определенной долей самостоятельности, дисциплинированность, внимательность, организованность, обучаемость.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
ГОСТ 26691-85
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Машинист насосных станций
11. Карточка профессии ""Машинист насосных установок":
Код группы:
8185-3
Код наименования занятия:
8185-3-002
Наименование профессии:
Машинист насосных установок
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:

1. Өнімділігі 42 ГДж/сағ жоғары (10 Гкал/сағ жоғары 20 гкал-сағ дейін) жылу желілерінің қондырғыларына пайдалану жөнінен қызмет көрсетуді орындау.
3-разрядқа қосымша 4-разряд
1. Өнімділігі 84 ГДж/сағ жоғары (20 Гкал-сағ жоғары) жылу желілерінің қондырғыларына пайдалану жөнінен қызмет көрсетуді орындау. Аралап тексеріп шығу арқылы жабдықтың жұмысына бақылау жасау.
Білімдер:
2-4 разрядтар үшін
1. Еңбек функциясы бойынша техникалық пайдалану қағидалары.
2. Еңбек функциясы бойынша қауіпсіздік техникасы қағидалары.
3. Орнатылған жабдықтың құрылысы және жұмыс істеу принципі.
4. Жылу пунктінің жылу схемасы.
5. Жылу желілерінің, тұтынушылардың кестелері, жұмыс режимдері.
6. Орнатылған жабдықтың, бақылау-өлшеу аспаптарының, дабылдаманың және автоматты реттегіштердің мақсаты.
7. Жылу техникасының элементарлық негіздері.
8. Еңбек функциясы бойынша іс–әрекетті реттейтін ведомстволық және салааралық нормативтікәдістемелік құжаттар.
9. Еңбек функциясы бойынша іс–әрекетті реттейтін ұйымның өкімдері, бұйрықтары, әдістемелік және нормативтік құжаттары.
10. Еңбек функциясы бойынша іс–әрекетті реттейтін технологиялық регламенттер мен өндірістік нұсқаулықтар.
11. Ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптарының тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Жабдықтардың жұмысындағы штаттан тыс жағдайларды жоюды жүзеге асыру
Машықтар:
2-3 разрядтар үшін
1. Әрекеттердің дұрыс ретін, кезектілігін қабылдау.
2. Қызмет көрсетілетін жабдықтың ақаулары мен бұзылғандығын анықтау.
3. Штаттан тыс жағдайларды жою үшін нұсқаулықтарда қарастырылған іс-әрекеттерді орындау.
Білімдер:
2-3 разрядтар үшін
1. Жабдықты пайдалану режимдерінің конструкциялық ерекшеліктері, техникалық сипаттамалары, айрықшалықтары.
2. Қауіпсіздіктің техникалық құралдарының, апатқа қарсы қорғау және автоматика құралдарының әрекет принципі.
3. Апатты жағдайларды жою жөніндегі нұсқаулықтардың талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Белгілі бір дербестік, тәртіптілік, зейінділік, ұйымшылдық, оқып-үйренуге талаптылық үлесімен біреудің басқаруында қызмет жасау.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
ГОСТ 26691-85
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Сорғы қондырғыларының машинисі
11. Кәсіптің карточкасы "Сорғы қондырғыларының машинисі":
Топтың коды:
8185-3
Қызмет атауының коды:
8185-3-002
Кәсіптің атауы:
Сорғы қондырғыларының машинисі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:

Выпуск 1. Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 364 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 1)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 сентября 2023 года № 33389. Машинист насосных установок
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Краткосрочные курсы на базе организации образования или обучение на предприятии
Другие возможные наименования профессии:
8185-3-003 - Машинист пневматических насосов
Основная цель деятельности:
Обеспечение надлежащей эксплуатации насосной станции
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществление контроля за режимами работы оборудования насосной станции
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Осуществление контроля за режимами работы оборудования насосной станции
Навык 1:
Обеспечение контроля за работой оборудования насосной станции
Умения:
Разряд 2
1. Выполнять эксплуатационное обслуживание насосной станции суммарной производительностью до 1000 м3/ч.
2. Контролировать работу оборудования путем обхода.
3. Осуществлять контроль и поддержание заданных значений температуры, давления сетевой воды.
4. Выявлять и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования, не требующих привлечения ремонтного персонала.
5. Выполнять режимные оперативные переключения.
6. Поддерживать оперативную связь с диспетчерской службой.
7. Участвовать в плановых противоаварийных и противопожарных тренировках.
8. Оказывать первую медицинскую помощь. 9. Вести оперативную документацию.
Разряд 3 в дополнении к разряду 2
1. Выполнять эксплуатационное обслуживание насосной станции суммарной производительностью свыше 1 000 до 3 000 м3/ч.
Знания:
Для 2-3 разрядов
1. Правила технической эксплуатации по трудовой функции.
2. Правила техники безопасности по трудовой функции.
3. Устройство и принцип работы установленного оборудования.
4. Схема насосной станции.
5. Графики, режимы работы тепловых сетей. 6. Назначение установленного оборудования, средств измерений, сигнализации и автоматических регуляторов.
7. Элементарные основы теплотехники.
8. Ведомственные и межотраслевые нормативно-методические документы, регламентирующие деятельность по трудовой функции
9. Распоряжения, приказы, методические и нормативные документы организации, регламентирующие деятельность по трудовой функции.

1-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (1-шығарылым) бекіту туралы" 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 364 Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 7 қыркүйекте № 33389 болып тіркелді. Сорғы қондырғыларының машинисі
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесі талап етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіпорын жанындағы Оқу орталығында біліктілігін және разрядтылығын арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
8185-3-003 - Пневматикалық сорғылар машинисi
Қызметтің негізгі мақсаты:
Сорғы станциясының қалыпты жұмысын қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Сорғы станциясының жабдықтарының жұмысына бақылауды жүзеге асыру
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1: Сорғы станциясының жабдықтарының жұмысына бақылауды жүзеге асыру
Дағды 1:
Сорғы станциясы жабдықтарының жұмысын бақылау
Машықтар:
2 Разряд
1. Жиынтық өнімділігі 1000 м3/сағ дейін баратын сорғы станциясына пайдалану жөнінен қызмет көрсетуді орындау.
2. Аралап тексеріп шығу арқылы жабдықтың жұмысына бақылау жасау.
3. Температура, желідегі су қысымының белгіленген мәндерін бақылау және сақтау.
4. Жөндеу персоналын іске тартуды талап етпейтін қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы ақауларды анықтау және жою.
5. Режимдік оперативтік ауыстырып қосуларды орындау.
6. Диспетчерлік қызметпен оперативтік байланыс жасап тұру.
7. Апатқа қарсы және өртке қарсы жоспарлы жаттығуларға қатысу.
8. Алғашқы медициналық жәрдем беру.
9. Оперативтік құжаттаманы жүргізу.
2-разрядқа қосымша 3-разряд
1. Жиынтық өнімділігі 1 000 м3/сағ бастап 3 000 м3/сағ дейін баратын сорғы станциясына пайдалану жөнінен қызмет көрсетуді орындау.
Білімдер:
2-3 разрядтар үшін
1. Еңбек функциясы бойынша техникалық пайдалану ережелері.
2. Еңбек функциясы бойынша қауіпсіздік техникасы қағидалары.
3. Орнатылған жабдықтың құрылысы және жұмыс істеу принципі.
4. Сорғы станциясының схемасы.
5. Жылу желілерінің кестелері, жұмыс режимдері.
6. Орнатылған жабдықтың, бақылау-өлшеу аспаптарының, дабылдаманың және автоматты реттегіштердің мақсаты.
7. Жылу техникасының элементарлық негіздері.
8. Еңбек функциясы бойынша іс–әрекетті реттейтін ведомстволық және салааралық нормативтікәдістемелік құжаттар.
9. Еңбек функциясы бойынша іс–әрекетті реттейтін ұйымның өкімдері, бұйрықтары, әдістемелік және нормативтік құжаттары.

ГОСТ 26691-85
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Оператор теплового пункта
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
15. Наименование государственного органа:
Министерство энергетики Республики Казахстан Исполнитель:
Асылканов Султан Бауржанович, +7 (717) 278 97 65,
s.assylkanov@energo.gov.kz
16. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
ТОО "Алматинские тепловые сети"
Руководитель проекта:
Прянишников Р.Е.
E-mail: r.pryanishnikov@alts.kz
Номер телефона: +7 (707) 899 96 50
Исполнители:
Прянишников Р.Е., +7 (707) 899 96 50, r.pryanishnikov@alts.kz
Туйтебаев Е.К., +7 (701) 712 70 35, e.tuitebaev@alts.kz
17. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: Протокол заседания Отраслевого совета по профессиональным квалификациям сфере электроэнергетики и теплоэнергетики от 14 марта 2025 года № 3-2025. Протокол заседания Отраслевого совета по профессиональным квалификациям сфере электроэнергетики и теплоэнергетики от 27 июня 2025 года № 4-2025.
18. Национальный орган по профессиональным квалификациям: Заключение Национального органа по профессиональным квалификациям по итогам экспертизы проекта профессионального стандарта от 08 мая 2025 года.
19. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": Экспертное заключение № 11095/19 от 16.09.2025 года.
20. Номер версии и год выпуска: версия 3, 2025 года.
21. Дата ориентировочного пересмотра: 28.12.2028 года.
Приложение 12 к приказу
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 29 октября 2025 года № 416-н/қ
Профессиональный стандарт "Планирование режимов тепловых сетей"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Планирование режимов тепловых сетей" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в энергетических организациях и на предприятиях.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
2) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
3) тепловая сеть – система трубопроводов и устройств (включая центральные тепловые пункты, насосные станции), предназначенная для транспортировки и регулирования потока теплоносителя с целью передачи тепловой энергии от источников тепловой энергии до теплопотребляющих установок;

ГОСТ 26691-85
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Жылу пунктінің операторы
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
15. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Энергетика министрлігі
Орындаушы: Асылканов Султан Бауыржанович,
+7 (717) 278 97 65, s.assylkanov@energo.gov.kz
16. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
"Алматы жылу жүйесі" ЖШС
Жоба жетекшісі: Прянишников Р.Е.
E-mail: r.pryanishnikov@alts.kz
Телефон нөмірі: +7 (707) 899 96 50
Орындаушылар: Прянишников Р.Е.,
+7 (707) 899 96 50, r.pryanishnikov@alts.kz
Туйтебаев Е.К.,
+7 (701) 712 70 35, e.tuitebaev@alts.kz
17. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2025 жылғы 14 наурыздағы электрэнергетикасы және жылу энергетикасы саласының кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңесі отырысының №3-2025 Хаттамасы. 2025 жылғы 27 маусымдағы электрэнергетикасы және жылу энергетикасы саласының кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңесі отырысының №4-2025 Хаттамасы.
18. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2025 жылғы 08 мамырдағы кәсіптік стандарт жобасын сараптау қорытындысы бойынша кәсіптік біліктілік жөніндегі Ұлттық органның қорытындысы.
19. Қазақстан Республикасының "Атамекен" Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2025 жылғы 16 қыркүйектегі № 11095/19 сараптамалық қорытындысы.
20. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: 3 нұсқа, 2025 жыл.
21. Болжамды қайта қарау күні: 28.12.2028 жыл.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2025 жылғы 29 қазандағы
№ 416-н/қ бұйрығына
12-қосымша
"Жылу желілерінің режимдерін жоспарлау" кәсіптік стандарты 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы:
"Жылу желілерінің режимдерін жоспарлау" кәсіби стандарты Қазақстан Республикасының "Кәсіби біліктіліктер туралы" Заңының 5-бабына сәйкес әзірленген, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, соның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқытуға, жұмыскерлердің және білім беру ұйымдары түлектерінің кәсіби біліктілігін мойындауға және энергетикалық ұйымдар мен кәсіпорындарда персоналды басқару саласындағы міндеттердің ауқымды шеңберін шешуге қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) білім – адамға нақты кәсіби міндеттерді шешуге мүмкіндік беретін пәндік саланың құрылымдық мәліметтері;
2) дағды – адамның іс-әрекетінің (іс-әрекетінің) нақты кәсіби міндеттерді шешу үшін білімге және оны дұрыс пайдалануға негізделген компоненттері;
3) жылу желісі – жылу энергиясын жылу энергиясы көздерінен жылу тұтынатын қондырғыларға дейін беру мақсатында жылу жеткізгішті тасымалдауға және оның ағынын реттеуге арналған құбыржолдар мен құрылғылар (орталық жылу пункттерін, сорғы станцияларын қоса алғанда) жүйесі;

4) теплоноситель – жидкое или газообразное вещество (пар, воздух, вода и другие вещества), используемое для транспортировки тепловой энергии;
5) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения;
6) умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;
7) национальный классификатор занятий Республики Казахстан – документ по стандартизации, отражающий наименования занятий, применяемых на территории Республики Казахстан, и классифицирующий их по уровню и специализации навыков в соответствии с видом выполняемых работ;
8) профессиональный стандарт – письменный официальный документ, устанавливающий общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту работы с учетом формального и (или) неформального, и (или) информального образования, уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда в конкретной области профессиональной деятельности.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;
2) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих;
3) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
4) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
5) ТС – тепловые сети.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Планирование режимов тепловых сетей.
5. Код профессионального стандарта: D033.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
D Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом;
35 Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом;
35.3 Снабжение паром, горячей водой и кондиционированным воздухом;
35.30 Снабжение паром, горячей водой и кондиционированным воздухом;
35.30.3 Передача тепловой энергии.
7. Профессиональный стандарт "Планирование режимов тепловых сетей" определяет требования к квалификации и умениям работников, осуществляющих планирование, разработка и контроль режимов тепловых сетей. Стандарт направлен на повышение квалификации специалистов, улучшение качества планирования режимов тепловых сетей, а также на обеспечение безопасности и эффективного функционирования тепловых систем.
8. Перечень карточек профессий:
1) Инженер по расчетам и режимам - 6 уровень ОРК;
2) Инженер-теплоэнергетик - 6 уровень ОРК;
Глава 3. Карточки профессий

4) жылу жеткізгіш – жылу энергиясын тасымалдау үшін пайдаланылатын сұйық немесе газ тәрізді зат (бу, ауа, су және басқа да заттар);
5) мамандық – жеке тұлға жүзеге асыратын және оны орындау үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін қызмет түрі;
6) машық – кәсіптік міндет шеңберінде жекелеген бірлі-жарым іс-әрекетті физикалық тұрғыдан және (немесе) ақыл-оймен орындау қабілеті;
7) Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіптер сыныптауышы – Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын кәсіптердің атауларын көрсететін және оларды орындалатын жұмыстардың түріне сәйкес дағды деңгейі мен оған мамандану бойынша сыныптайтын стандарттау жөніндегі құжат;
8) кәсіптік стандарт – формалды және (немесе) формалды емес, және (немесе) информалды білім беру ескеріле отырып, білімге, машыққа, дағдыға, жұмыс тәжірибесіне, біліктілік деңгейі мен құзыреттілікке, кәсіптік қызметтің нақты бір саласындағы еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін жазбаша ресми құжат.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) БА – басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы
2) БТБА – жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы
3) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы мемлекеттік жіктеуіші
4) СБШ – салалық біліктілік шеңбері
6) ЖЖ – жылу желілері
2-тарау. Кәсіптік стандарттың төлқұжаты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Жылу желілерінің режимдерін жоспарлау
5. Кәсіптік стандарттың коды: D033
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
D Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен жабдықтау
35 Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен қамтамасыз ету
35.3 Бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен қамтамасыз ету
35.30 Бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен қамтамасыз ету
35.30.3 Жылу энергиясын беру
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: "Жылу желілерінің режимдерін жоспарлау" кәсіби стандарты жылу желілерінің режимдерін жоспарлауды, әзірлеуді және бақылауды жүзеге асыратын қызметкерлердің біліктілігі мен дағдыларына қойылатын талаптарды анықтайды. Стандарт мамандардың біліктілігін арттыруға, жылу желілерінің режимдерін жоспарлау сапасын арттыруға, жылу жүйелерінің қауіпсіздігі мен тиімді жұмысын қамтамасыз етуге бағытталған.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Есептер мен режимдер инженері - 6 СБШ-нің деңгейі
2) Инженер-жылу энергетигі - 6 СБШ-нің деңгейі
3-тарау. Кәсіптер карточкалары

9. Карточка профессии "Инженер по расчетам и режимам":
Код группы:
2151-9
Код наименования занятия:
2151-9-005
Наименование профессии:
Инженер по расчетам и режимам
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Связь с ЕТКС и КС отсутствует
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2151-3-007 - Инженер-теплотехник
2151-3-008 - Инженер-теплоэнергетик
Основная цель деятельности:
Организация выполнения режимов теплоснабжения
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Планирование режимов отпуска тепловой энергии
2. Контроль и анализ выполнения тепловых режимов и нагрузок
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Планирование режимов отпуска тепловой энергии
Навык 1:
Разработка и ведение режимов отпуска тепловой энергии
Умения:
1. Выполнять расчҰт графиков поставки горячего водоснабжения потребителю
2. Составлять режимные карты и графики распределения тепловых нагрузок
3. Разрабатывать нормальные и аварийные оперативные схемы тепловых сетей
4. Вести учҰт и подготавливать отчҰтность по оперативным режимам теплоснабжения
5. Определять расчҰтные значения оптимальных и допустимых нагрузок, нормативных параметров теплоносителя
6. Выполнять расчҰт оптимального режима отпуска тепловой энергии от теплоисточников
7. Разрабатывать температурные графики для различных режимов теплоснабжения
8. Составлять оперативные графики прогнозируемой тепловой нагрузки
Знания:
1. Порядок учета тепловой энергии при производстве, передаче, распределении и потреблении
2. Методика проведения испытаний тепловых сетей и наладки технологического оборудования
3. Тепловой и гидравлический режимы работы тепловых сетей
4. Передовой опыт в области планирования и прогнозирования энергопотребления
5. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требований пожарной безопасности
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Составление и корректировка расчетных схем тепловых сетей
Умения:
1. Подготавливать схемы подключения потребителей к тепловым сетям и графики их работы
2. Разрабатывать предложения по территориальному размещению оборудования тепловых сетей и узлов присоединения потребителей

9. "Есептер мен режимдер инженері" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
2151-9
Қызмет атауының коды:
2151-9-005
Кәсіптің атауы:
Есептер мен режимдер инженері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БТБА-мен және БА-мен байланыс жоқ
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кадрларды дайындаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және өндірістегі 1 жылдан кем емес жұмыс өтілі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
-
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жылумен жабдықтау режимдерін енгізуді ұйымдастыру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жылу энергиясымен қамтамасыз ету режимдерін жоспарлау
2. Жылулық режимдер мен жүктемелердің орындалуын бақылау және талдау
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Жылу энергиясымен қамтамасыз ету режимдерін жоспарлау
Дағды 1:
Жылу энергиясымен жабдықтау режимдерін әзірлеу және бақылау
Машықтар:
1. Тұтынушыға ыстық су беру кестелерін есептеу
2. Режимдік карталарды және жүктемені бөлу кестелерін құру
3. Жылу желілерінің қалыпты және апаттық пайдалану схемаларын дайындау
4. Жұмыс режимдері бойынша есеп жүргізу және есептерді дайындау
5. Оңтайлы және рұқсат етілген жүктемелердің есептік мәндерін, жылу жеткізгіштің нормативтік параметрлерін анықтау
6. Жылу көздерімен жылу энергиясын берудің оңтайлы режимін есептеу
7. Температуралық кестелерді құрастыру
8. Болжамды жүктеменің оперативтік кестелерін құру
Білімдер:
Білімдер:
1. Өндіру, беру, бөлу және тұтыну кезіндегі жылу энергиясын есепке алу тәртібі
2. Жылу желілерін сынау және технологиялық жабдықты баптау әдістемесі
3. Жылу желілерінің жылу және гидравликалық жұмыс режимдері
4. Энергия тұтынуды жоспарлау мен болжаудағы озық тәжірибелер
5. Ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптарының тәртібі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жылу желілерінің жобалық схемаларын құру және түзету
Машықтар:
1. Тұтынушыларды жылу желілеріне қосу схемаларын және олардың жұмыс кестесін дайындау
2. Жылу желілерінің жабдықтарын және тұтынушыларды қосу пункттерін аумақтық орналастыру бойынша ұсыныстар әзірлеу

3. Разрабатывать проекты индивидуальных и центральных тепловых пунктов в соответствии с техническими условиями на подключение к тепловым сетям
4. Разрабатывать проекты тепловых сетей на основе технических условий подключения
5. Подготавливать расчҰтные схемы теплофикационного оборудования
6. Выполнять расчҰты данных для выдачи технических условий на присоединение к тепловым сетям
7. Разрабатывать конструкции тепловых сетей и тепловых узлов в рамках своей профессиональной компетенции
Знания:
1. Методика проведения испытаний тепловых сетей и наладки технологического оборудования
2. Методы расчетов и разработки оперативных энергетических режимов, построения схем, графиков и расчетных моделей тепловой сети
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Контроль и анализ выполнения тепловых режимов и нагрузок
Навык 1:
Организация работ по поддержанию и улучшению эксплуатационных показателей оборудования
Умения:
1. Выявлять возможности улучшения гидравлических режимов, тепловых нагрузок и эксплуатационных характеристик тепломеханического оборудования
2. Подготавливать рекомендации при нарушениях гидравлического режима работы тепловых сетей и абонентских присоединений
3. Осуществлять ведение заданных оперативных режимов работы и вносить изменения в оперативные схемы
4. Поддерживать оптимальные тепловые и гидравлические режимы в системах теплоснабжения
5. Контролировать параметры теплоносителя на теплоисточниках, в индивидуальных и центральных тепловых пунктах, на тепловых насосных станциях
6. Выполнять ремонт, реконструкцию и модернизацию теплотехнического оборудования
7. Разрабатывать предложения по программам испытаний тепловых сетей на расчҰтную температуру теплоносителя, тепловые и гидравлические потери, прочность и плотность
8. Выполнять расчҰты планов готовности оборудования к эксплуатации
Знания:
1. Тепловой и гидравлический режимы работы тепловых сетей
2. Конструкция тепловых сетей и тепловых узлов
3. Правила ведения производственных процессов
4. Методы оценки показателей работы тепловых сетей
5. Процедуры расчетов
6. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требований пожарной безопасности
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Организованность
Стойкость в стрессовых ситуациях
Активная жизненная позиция
Инициативность
Нацеленность на результат
Организаторские способности
Способность сплотить коллектив,
Навыки убеждения
Список технических регламентов и национальных стандартов:

3. Жылу желілеріне қосылудың техникалық шарттарына сәйкес әзірленген жеке жылу пункттерінің, орталық жылу пункттерінің жобаларын әзірлеу
4. Жылу желілеріне қосылу үшін техникалық шарттарға сәйкес әзірленген жылу желілерінің жобаларын әзірлеу
5. Жылыту жабдығының есептік схемаларын дайындау
6. Жылу желілеріне қосылуға техникалық шарттарды беру деректерін есептеу
7. Өз құзыреті шегінде жылу желілері мен жылу қондырғыларының жобаларын әзірлеу
Білімдер:
1. Жылу желілерін сынау және технологиялық жабдықты баптау әдістемесі
2. Энергияның жұмыс режимдерін есептеу және әзірлеу, жылу желісінің схемаларын, графиктерін және есептеу модельдерін құру әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Жылулық режимдер мен жүктемелердің орындалуын бақылау және талдау
Дағды 1:
Жабдықтар жұмысының көрсеткіштерін қолдау және жақсарту бойынша жұмыстарды ұйымдастыру
Машықтар:
1. Гидравликалық режимдерді және жылу жүктемелерін, термомеханикалық жабдықтардың пайдалану сипаттамаларын жақсарту мүмкіндіктерін анықтау
2. Жылу желілері мен абоненттік қосылыстардың гидравликалық жұмыс режимы бұзылғанда ұсынымдар дайындау
3. Белгіленген жұмыс режимдерін сақтау, операциялық схемаларды өзгерту
4. Оңтайлы режимды сақтау
5. Жылу көздерінде, жеке және орталық жылыту пункттерінде, жылу сорғы станцияларында жылу жеткізгіштің параметрлерін бақылау
6. Жылу жабдықтарын жөндеу, реконструкциялау және жаңғырту
7. Жылу жеткізгіштің есептік температурасына, жылу және гидравликалық шығындарына, беріктік пен тығыздыққа жылу желілерін сынау бағдарламалары бойынша ұсыныстар әзірлеу
8. Жабдықтың жұмысқа әзірлік жоспарларын есептеу
Білімдер:
1. Жылу желілерінің жылу және гидравликалық жұмыс режимдері
2. Жылу желілері мен жылу қондырғыларының құрылысы
3. Өндірістік процестерді жүргізу ережелері
4. Жылу желілерінің өнімділігін бағалау әдістері
5. Есептеу тәртібі
6. Ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптарының тәртібі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Ұйымшылдық
Стресстік жағдайларда төзімділік
Белсенді өмірлік ұстаным
Бастамашылық
Нәтижеге бағдарлану
Ұйымдастырушылық қабілеттер
Ұжымды біріктіре білу
Сендіру дағдылары
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

ГОСТ 26691-85
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Инженер-теплоэнергетик
10. Карточка профессии "Инженер-теплоэнергетик":
Код группы:
2151-3
Код наименования занятия:
2151-3-008
Наименование профессии:
Инженер-теплоэнергетик
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Связь с ЕТКС и КС отсутствует
Уровень образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Производственные и обрабатывающие отрасли
-
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Инженерия и инженерное дело
-
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Производственные и обрабатывающие отрасли
-
Требования к опыту работы:
Высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы на производстве не менее 1 года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2151-3-007 - Инженер-теплотехник
2151-9-005 - Инженер по расчетам и режимам
Основная цель деятельности:
Организация и выполнение работ по контролю оперативных режимов работы тепловых сетей
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Разработка тепловых режимов работы энергосистем
2. Регулирование режимов работы тепловых сетей и теплопотребляющих установок
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Разработка тепловых режимов работы энергосистем
Навык 1:
Управление и оптимизация оперативных режимов теплосетей и теплотехнического оборудования с применением средств автоматики и диспетчеризации
Умения:
1. Подготавливать режимные требования по выбору схем и типа защиты, противоаварийной и регулировочной автоматики, их размещению и настройке, изменению установок релейной защиты и автоматики
2. Передавать сменные задания на диспетчерский пункт по ведению оперативных режимов
3. Подготавливать нормальные и аварийные оперативные схемы тепловых сетей на предстоящий период
4. Разрабатывать предложения по корректировке оперативных режимов работы энергетических объектов
5. Разрабатывать режимы работы теплоисточников, тепловых насосных станций, центральных тепловых пунктов
6. Разрабатывать технические условия на подключение потребителей к тепловым сетям
7. Внедрять новые задачи автоматизированной системы диспетчерского управления

ГОСТ 26691-85
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Жылу энергиясының инженері
10. "Инженер-жылу энергетигі" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
2151-3
Қызмет атауының коды:
2151-3-008
Кәсіптің атауы:
Инженер-жылу энергетигі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БТБА-мен және БА-мен байланыс жоқ
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Өндірістік және өңдеу салалары
-
Білім деңгейі:
(магистратура, резидентура)
Инженерия және инженерлік іс
-
Білім деңгейі:
(магистратура, резидентура)
Өндірістік және өңдеу салалары
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кадрларды дайындаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және өндірістегі 1 жылдан кем емес жұмыс өтілі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2151-3-007 - Инженер-жылу технигі
2151-9-005 - Есептеулер және режим жөніндегі инженерлер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жылу желілерінің жұмыс режимдерін бақылау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және жүзеге асыру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Энергия жүйелерінің жылу режимдерін әзірлеу
2. Жылу желілері мен жылуды тұтынатын қондырғылардың жұмыс режимдерін реттеу
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Энергия жүйелерінің жылу режимдерін әзірлеу
Дағды 1:
Жылу желілерінің жұмыс режимдерін дайындау, енгізу және талдау
Машықтар:
1. Қорғаныстың сұлбалары мен түрін таңдауға, апаттық және басқару автоматикасына, оларды орналастыру мен конфигурациялауға, релелік қорғаныс пен автоматиканың параметрлерін өзгертуге режимдік талаптарды дайындау
2. Оперативтік режимдерді жүргізуге арналған ауысымдық тапсырмаларды басқару орталығына беру
3. Алдағы кезеңге жылу желілерінің қалыпты және апаттық пайдалану схемаларын дайындау
4. Энергетикалық объектілердің жұмыс режимдерін реттеу бойынша ұсыныстар дайындау
5. Жылу көздерінің, жылу сорғы станцияларының, орталық жылу пункттерінің жұмыс режимдерін әзірлеу
6. Тұтынушыларды жылу желілеріне қосудың техникалық шарттарын әзірлеу
7. Автоматтандырылған диспетчерлік басқару жүйесінің жаңа міндеттерін енгізу

8. Анализировать фактическое выполнение заданных диспетчерских графиков нагрузки
9. Определять текущий уровень статической и динамической устойчивости, оптимизировать режимы работы тепловых сетей и отдельных видов оборудования
Знания:
1. Нормативные, методические документы по вопросам разработки оперативных энергетических режимов, организации диспетчерского управления
2. Основные электрические и тепловые схемы, электрических (тепловых) сетей, электростанций, электроподстанций, котельных
3. Методы расчетов и разработки оперативных энергетических режимов, схемы их расчетных моделей
4. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Контроль за режимом работы тепловых сетей
Умения:
1. Понимать принципы работы тепловых сетей и систем централизованного теплоснабжения
2. Анализировать гидравлические и тепловые режимы работы сети
3. Работать с приборами учҰта тепловой энергии (теплосчҰтчики, манометры, расходомеры)
4. Использовать системы автоматизированного управления для мониторинга и регулировки
5. Владеть программами для гидравлических расчҰтов тепловых сетей
Знания:
1. Тепловой и гидравлический режимы работы тепловых сетей
2. Конструкция тепловых сетей и тепловых узлов
3. Правила ведения производственных процессов
4. Методы оценки показателей работы тепловых сетей
5. Знание методов диагностики тепловых сетей (тепловизионный контроль, акустическая диагностика и др.)
6. Знание нормативной базы (СНиП, СП, ГОСТ, ПБ) в области теплоснабжения
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Регулирование режимов работы тепловых сетей и теплопотребляющих установок
Навык 1:
Разработка и ведение плановых балансов производства
Умения:
1. Составлять расчҰтные значения оптимальных и допустимых нагрузок, нормативных параметров теплоносителя в контрольных точках по участкам тепловых сетей
2. Составлять и анализировать фактические балансы энергии и мощности
3. Разрабатывать плановые балансы производства и отпуска тепловой энергии
4. Организовывать вывод в ремонт (отключение), проведение испытаний и включение в работу основного оборудования тепловых сетей
5. Подготавливать информацию по оперативным энергетическим режимам
6. Вносить изменения в расчҰтную схему и гидравлический режим тепловых сетей
Знания:
1. Нормативные, методические документы по вопросам разработки оперативных энергетических режимов, организации диспетчерского управления
2. Основные электрические и тепловые схемы ЭС, электрических (тепловых) сетей, электростанций, электроподстанций, котельных

8. Белгіленген диспетчерлік жүктеме кестелерінің нақты орындалуын талдау
9. Статикалық және динамикалық тұрақтылықтың ағымдағы деңгейін анықтау, жылу желілерінің және жабдықтың жеке түрлерінің жұмыс режимдерін оңтайландыру
Білімдер:
1. Жедел энергетикалық режимдерді әзірлеу және диспетчерлік бақылауды ұйымдастыру бойынша нормативтік-әдістемелік құжаттар
2. Электр (жылу) желілерінің, электр станцияларының, электр қосалқы станцияларының, қазандықтардың негізгі электрлік және жылулық схемалары
3. Энергияның жұмыс режимдерін есептеу және өңдеу әдістері, олардың есептеу үлгілерінің схемалары
4. Ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптарының тәртібі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жылу желілерінің жұмыс режимін бақылау
Машықтар:
1. Жылу желілерінің, орталықтандырылған жылу жүйелерінің жұмыс істеу принциптерін түсіну
2. Желінің жұмысының гидравликалық және жылулық режимдерін талдау қабілеті
3. Жылу энергиясын есептегіштермен жұмыс істей білу (жылу есептегіштері, манометрлер, шығын өлшегіштер)
4. Басқарудың автоматтандырылған жүйелерімен жұмыс істеу дағдысы
5. Гидравликалық есептеу бағдарламаларын білу
Білімдер:
1. Жылу желілерінің жылу және гидравликалық жұмыс режимдері
2. Жылу желілері мен жылу қондырғыларының құрылысы
3. Өндірістік процестерді жүргізу ережелері
4. Жылу желілерінің өнімділігін бағалау әдістері
5. Жылу желілерін диагностикалау әдістерін білу (жылулық бақылау, акустикалық диагностика және т.б.)
6. Жылумен жабдықтау саласындағы нормативтік құқықтық базаны (ҚНжЕ, ЕЖ, ГОСТ, ӨҚ) білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Жылу желілері мен жылуды тұтынатын қондырғылардың жұмыс режимдерін реттеу
Дағды 1:
Жоспарлы өндіріс баланстарын әзірлеу және жүргізу
Машықтар:
1. Жылу желілерінің учаскелеріндегі бақылау нүктелерінде жылу жеткізгіштің оңтайлы және рұқсат етілген жүктемелердің есептік мәндерін, стандартты параметрлерін дайындау
2. Энергия және қуаттылықтың деректі баланстарын құрастыру және талдау
3. Жылу энергиясын өндіру мен қамтамасыз етудің жоспарлы баланстарын әзірлеу
4. Жылу желілерінің негізгі жабдықтарын жөндеуге шығару (ажырату), сынақтан өткізу, іске қосу
5. Оперативті энергетикалық режимдер туралы ақпаратты дайындау
6. Жылу желілерінің есептік схемасы мен гидравликалық режиміне өзгерістер енгізу
Білімдер:
1. Жедел энергетикалық режимдерді әзірлеу және диспетчерлік бақылауды ұйымдастыру бойынша нормативтік-әдістемелік құжаттар
2. Электр (жылу) желілерінің, электр станцияларының, электр қосалқы станцияларының, қазандықтардың негізгі электрлік және жылулық схемалары

2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) Знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
2) Навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
3) Тепловая сеть – система трубопроводов и устройств (включая центральные тепловые пункты, насосные станции), предназначенная для транспортировки и регулирования потока теплоносителя с целью передачи тепловой энергии от источников тепловой энергии до теплопотребляющих установок;
4) Теплоноситель – жидкое или газообразное вещество (пар, воздух, вода и другие вещества), используемое для транспортировки тепловой энергии;
5) Профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения;
6) Умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;
7) Национальный классификатор занятий Республики Казахстан – документ по стандартизации, отражающий наименования занятий, применяемых на территории Республики Казахстан, и классифицирующий их по уровню и специализации навыков в соответствии с видом выполняемых работ;
8) Профессиональный стандарт – письменный официальный документ, устанавливающий общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту работы с учетом формального и (или) неформального, и (или) информального образования, уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда в конкретной области профессиональной деятельности.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;
2) КС – квалификационный справочник;
3) ОКЭД – общий государственный классификатор видов экономической деятельности;
4) ОРК – отраслевая рамка квалификации;
5) ТиПО – техническое и профессиональное образование;
6) ТС – тепловые сети.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Эксплуатация и ремонт оборудования и трубопроводов тепловых сетей.
5. Код профессионального стандарта: D031.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
D Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом;
35 Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом;
35.3 Снабжение паром, горячей водой и кондиционированным воздухом;
35.30 Снабжение паром, горячей водой и кондиционированным воздухом;

2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) Білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат
2) Дағды – кәсіптік міндетті толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен машықты қолдану қабілеті
3) Жылу желісі – жылу энергиясын жылу энергиясы көздерінен жылу тұтынатын қондырғыларға дейін беру мақсатында жылу жеткізгішті тасымалдауға және оның ағынын реттеуге арналған құбыржолдар мен құрылғылар (орталық жылу пункттерін, сорғы станцияларын қоса алғанда) жүйесі
4) Жылу жеткізгіш – жылу энергиясын тасымалдау үшін пайдаланылатын сұйық немесе газ тәрізді зат (бу, ауа, су және басқа да заттар)
5) Мамандық – жеке тұлға жүзеге асыратын және оны орындау үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін қызмет түрі
6) Машық – кәсіптік міндет шеңберінде жекелеген бірлі-жарым іс-әрекетті физикалық тұрғыдан және (немесе) ақыл-оймен орындау қабілеті
7) Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіптер сыныптауышы – Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын кәсіптердің атауларын көрсететін және оларды орындалатын жұмыстардың түріне сәйкес дағды деңгейі мен оған мамандану бойынша сыныптайтын стандарттау жөніндегі құжат.
8) Кәсіптік стандарт – формалды және (немесе) формалды емес, және (немесе) информалды білім беру ескеріле отырып, білімге, машыққа, дағдыға, жұмыс тәжірибесіне, біліктілік деңгейі мен құзыреттілікке, кәсіптік қызметтің нақты бір саласындағы еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін жазбаша ресми құжат.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) БТБА – Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы
2) БА – біліктілік анықтамалығы
3) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы мемлекеттік жіктеуіші
4) СБШ – салалық біліктілік шеңбері
5) ТжКБ – техникалық және кәсіптік білім
6) ЖЖ – жылу желілеріМАС – мұнай айдау станциясы
2-тарау. Кәсіптік стандарттың төлқұжаты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Жылу желілерінің жабдықтары мен құбыржолдарын пайдалану және жөндеу.
5. Кәсіптік стандарттың коды: D031.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
D Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен жабдықтау
35 Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен қамтамасыз ету
35.3 Бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен қамтамасыз ету
35.30 Бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен қамтамасыз ету

35.30.3 Передача тепловой энергии;
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Эксплуатация и ремонт тепловых сетей" определяет требования к квалификации и умениям работников, осуществляющих эксплуатацию, обслуживание и ремонт тепловых сетей, а также оборудования, обеспечивающего передачу тепловой энергии. Стандарт направлен на повышение квалификации специалистов, улучшение качества эксплуатации и ремонта теплотехнического оборудования, а также на обеспечение безопасности и эффективного функционирования тепловых систем.
8. Перечень карточек профессий:
1) Мастер по ремонту оборудования тепловых сетей - 5 уровень ОРК;
2) Слесарь по ремонту оборудования тепловых сетей - 2 уровень ОРК;
3) Слесарь по обслуживанию тепловых сетей - 3 уровень ОРК;
4) Слесарь по ремонту оборудования тепловых сетей - 3 уровень ОРК;
Глава 3. Карточки профессий
12. Карточка профессии "Мастер по ремонту оборудования тепловых сетей":
Код группы:
3121-3
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Мастер по ремонту оборудования тепловых сетей
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Связь с ЕТКС и КС отсутствует
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
-
Специальность:
-
Квалификация:
-
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Теплотехническое оборудование и системы теплоснабжения (по видам)
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы на производстве не менее 1 года. Техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы на производстве не менее 3 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
1329-1-017 - Мастер участка (в прочих отраслях)
Основная цель деятельности:
Организация работ и мероприятий по повышению эффективности эксплуатации и ремонта тепловых сетей
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация эффективной эксплуатации оборудования, сооружений, трубопроводов на вверенном участке ТС
2. Организация ремонтных работ оборудования, сооружений, трубопроводов на вверенном участке ТС
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация эффективной эксплуатации оборудования, сооружений, трубопроводов на вверенном участке ТС
Навык 1:
Эксплуатация оборудования, сооружений, трубопроводов тепловых сетей
Умения:

35.30.3 Жылу энергиясын беру
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: "Жылу желілерін пайдалану және жөндеу" кәсіптік стандарты жылу желілерін, сондай-ақ жылу энергиясын беруді қамтамасыз ететін жабдықтарды пайдалануды, қызмет көрсетуді және жөндеуді жүзеге асыратын жұмыскерлердің біліктілігі мен ептіліктеріне қойылатын талаптарды анықтайды. Бұл Стандарт мамандардың біліктілігін арттыруға, жылумеханикалық жабдықтарды пайдалану және жөндеу сапасын жақсартуға, сондай-ақ жылу жүйелернің қауіпсіздігі мен тиімді жұмыс істеуін қамтамасыз етуге бағытталған.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Жылу желілерінің жабдықтарын жөндеу мастері - 5 СБШ-нің деңгейі
2) Жылу желілерінің жабдықтарын жөндеу жөніндегі слесарь - 2 СБШ-нің деңгейі
3) Жылу желілеріне қызмет көрсетуші слесарь - 3 СБШ-нің деңгейі
4) Жылу желілерінің жабдықтарын жөндеу жөніндегі слесарь - 3 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
12. Кәсіптің карточкасы "Жылу желілерінің жабдықтарын жөндеу мастері ":
Топтың коды:
3121-3
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Жылу желілерінің жабдықтарын жөндеу мастері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БТБА-мен және БА-мен байланыс жоқ
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
-
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Жылу техникалық жабдықтар және жылу мен жабдықтау жүйелері (түрлері бойынша)
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кадрларды дайындаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және өндірістегі 1 жылдан кем емес жұмыс өтілі. Тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (орта кәсіптік, арнайы орта) білім және өндірістегі 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1329-1-017 - Учаске мастері (басқа салалар бойынша)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жылу желілерін пайдалану және жөндеу тиімділігін арттыру бойынша жұмыстар мен іс-шараларды ұйымдастыру.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. ЖЖ-ң сеніп тапсырылған учаскесіндегі жабдықтарды, құрылыстарды, құбырларды тиімді пайдалану жұмыстарын ұйымдастыру.
2. ЖЖ сеніп тапсырылған учаскесінде жабдықтарды, құрылыстарды, құбыржолдарды жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
ЖЖ-ң сеніп тапсырылған учаскесіндегі жабдықтарды, құрылыстарды, құбырларды тиімді пайдалану жұмыстарын ұйымдастыру.
Дағды 1:
Жылу желілерінің жабдықтарын, құрылыстарын, құбырларын пайдалану
Машықтар:

1. Осуществлять проверку технического состояния оборудования, сооружений, трубопроводов ТС, качества ремонтных работ, включая организацию обходов вверенного персонала.
2. Осуществлять контроль за состоянием охранных зон тепловых сетей.
3. Осуществлять технический контроль за производством ремонтных работ.
4. Выявлять причины повышенного износа, аварий и простоев оборудования.
5. Определять характер неисправностей в работе оборудования тепловых сетей.
6. Принимать меры по сокращению потерь тепловой энергии при ее транспортировке.
7. Внедрять мероприятия по улучшению уровня эксплуатации и обслуживания оборудования ТС.
8. Осуществлять приемку вновь поступающего оборудования ТС.
9. Принимать необходимые решения на основе анализа оперативной рабочей ситуации.
10. Подготавливать и проводить эксплуатационные испытания тепловых сетей.
11. Составлять акты, ведомости дефектов, заявки на замену, ремонт.
12. Подготавливать заявки и технические требования на запасные части, материалы, инструменты.
13. Выполнять расчеты необходимого количества материалов/ресурсов для выполнения работ.
14. Осуществлять контроль правильности расходования запасных частей, материалов, инструментов.
15. Участвовать в составе комиссии в приемке в эксплуатацию тепловых сетей.
16. Читать рабочие чертежи и схемы трубопроводов, оборудования.
17. Работать с текстовыми редакторами, электронными таблицами, электронной почтой, специализированными программами.
18. Соблюдать требования охраны труда.
19. Готовить предложения для производственных инструкций по эксплуатации оборудования.
Знания:
1. Правила технической эксплуатации ТС по трудовой функции.
2. Правила техники безопасности при эксплуатации ТС по трудовой функции.
3. Правила установления охранных зон ТС.
4. Оперативные схемы тепловых сетей участков, технологические схемы насосных станций, узлов рассечек, павильонов, тепловых пунктов.
5. Основные технические показатели нормальной работы оборудования тепловых сетей.
6. Классификация, технические характеристики и особенности работы трубопроводов, арматуры, компенсаторов, насосов и прочего эксплуатируемого оборудования.
7. Устройство и правила пользования грузоподъемными механизмами.
8. Ведомственные и межотраслевые нормативно-методические документы, регламентирующие деятельность по трудовой функции.
9. Распоряжения, приказы, методические и нормативные документы организации, регламентирующие деятельность по трудовой функции.
10. Технологические регламенты и производственные инструкции, регламентирующие деятельность по трудовой функции.

1. ЖЖ-ң жабдықтарының, құрылыстарының, құбырларының техникалық жай-күйіне, жөндеу жұмыстарының сапасына, соның ішінде сеніп тапсырылған персоналды айналып өтуді ұйымдастыру арқылы тексеру жүргізу.
2. Жылу желілерінің күзет аймақтарының жай-күйін бақылау.
3. Жөндеу жұмыстарының жасалуына техникалық бақылау жүргізу.
4. Жабдықтардың жоғары дәрежеде тозуының, апаттарының және тоқтап қалуының себептерін айқындау.
5. Жылу желілерінің жұмысындағы ақаулықтардың сипатын анықтау.
6. Жылу энергиясын тасымалдау кезінде оның шығындарын азайту бойынша шара қабылдау.
7. ЖЖ-ін пайдалану және қызмет көрсету деңгейін жақсарту бойынша шараларды енгізу.
8. ЖЖ-ң қайта келіп жатқан жабдықтарын қабылдауды жүзеге асыру.
9. Жедел жұмыс ахуалын талдаудың негізінде қажетті шешімдерді қабылдау.
10. Жылу желілерін пайдаланушылық сынауды дайындау және өткізу.
11. Ауыстыру, жөндеу жүргізуге актілерді, ақаулар ведомостарын, өтінімдерді толтыру.
12. Қосалқы бөлшектерге, материалдарға, саймандарға өтінімдер мен техникалық талаптарды дайындау.
13. Жұмыстарды орындау үшін қажетті материалдар/ресурстар көлемін есептеу.
14. Қосалқы бөлшектерді, материалдарды, саймандарды жұмсаудың дұрыстығына бақылау жүргізу.
15. Жылу желілерін пайдалануға қабылдау кезінде комиссияның құрамында қатысу.
16. Құбыржолдардың, жабдықтардың жұмыс сызбалары мен схемаларын оқу.
17. Мәтіндік редакторлармен, электрондық кестелермен, электрондық поштамен, мамандандырылған бағдарламалармен жұмыс істеу.
18. Еңбекті қорғау талаптарын сақтау.
19. Жабдықтарды пайдалану жөніндегі өндірістік нұсқауларға арналған ұсыныстарды дайындау.
Білімдер:
1. Еңбек функциясы жөніндегі ЖЖ техникалық пайдалану қағидалары.
2. Еңбек функциясы жөніндегі ЖЖ пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидалары.
3. ЖЖ күзету аймақтарын орнату қағидалары.
4. Учаскелердің жылу желілерінің оперативтік схемалары, сорғы станцияларының, тілім тораптарының, павильондардың, жылу пункттерінің технологиялық схемалары.
5. Жылу желілерінің жабдықтарының қалыпты жұмысының негізгі техникалық көрсеткіштері.
6. Құбыржолдардың, арматураның, компенсаторлардың, сорғылардың және басқа да пайдаланылатын жабдықтардың жіктелуі, техникалық сипаттамалары және жұмыс істеу ерекшеліктері.
7. Жүк көтергіш механизмдердің құрылысы және оларды пайдалану ережелері.
8. Ұйымның еңбек функциясы бойынша қызметті регламенттейтін ведомстволық және салааралық нормативтік және әдістемелік құжаттары.
9. Технологиялық регламенттер және ұйымның еңбек функциялары бойынша қызметті регламенттейтін өндірістік нұсқаулар.
10. Еңбек функцияларына байланысты қызметті реттейтін технологиялық регламенттер мен өндірістік нұсқаулықтар.

11. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требований пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Организация эффективной работы подчинҰнного персонала
Умения:
1. Осуществлять контроль за соблюдением подчиненным персоналом производственной и трудовой дисциплины.
2. Обеспечивать эффективную расстановку вверенного персонала.
3. Определять состав бригад и последовательность необходимых действий при выполнении работ.
4. Осуществлять доведение производственных заданий до подчиненных работников.
5. Организовывать рабочие места, их техническое оснащение и полноту мер безопасности.
6. Проводить инструктажи персонала по безопасному выполнению работ, противоаварийные и противопожарные тренировки.
7. Подбирать инструменты, оборудование и материалы, необходимые для работы бригады.
8. Оценивать безопасность условий для выполнения работ.
9. Оценивать результаты деятельности подчиненных работников.
10. Оказывать первую помощь пострадавшим на производстве.
Знания:
1. Правила работы с персоналом в энергетических организациях РК.
2. Приемы оказания первой помощи при несчастных случаях на производстве.
3. Нормативные документы по организации противопожарных и противоаварийных тренировок.
4. Положения и инструкции по расследованию и учету аварий и технологических нарушений, несчастных случаев на производстве.
5. Правила безопасности при работе с инструментом и приспособлениями.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация ремонтных работ оборудования, сооружений, трубопроводов на вверенном участке ТС
Навык 1:
Выполнение работ по ремонту оборудования, сооружений, трубопроводов
Умения:
1. Организовать процесс ремонта оборудования, сооружений, трубопроводов ТС.
2. Осуществлять технический надзор за производством ремонтных работ.
3. Принимать участие в расследовании причин повышенного износа, аварий и простоев оборудования.
4. Совершенствовать технологии ремонтов.
5. Осуществлять организацию и производство работ по изготовлению сменно-запасных частей, деталей оборудования, трубопроводов и арматуры тепловых сетей.
6. Подготавливать проекты производственных работ по ремонту оборудования, трубопроводов и арматуры тепловых сетей.
7. Проводить разборку, ремонт, сборку, регулировку, центровку оборудования.
8. Принимать необходимые решения на основе анализа оперативной рабочей ситуации.
9. Подготавливать и проводить приемо-сдаточные испытания после проведения ремонта.

11. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша ішкі еңбек тәртібі, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Бағынышты персоналдың тиімді жұмысын ұйымдастыру
Машықтар:
1. Бағынышты персоналдың өндірістік және еңбек тәртібін сақтауына бақылауды жүзеге асыру.
2. Сеніп тапсырылған персоналды тиімді орналастыруды қамтамасыз ету.
3. Бригадалардың құрамын және жұмыстарды орындау кезінде қажетті іс-қимылдардың реттілігін анықтау.
4. Тапсырмаларды бағынышты қызметкерлерге жеткізу.
5. Жұмыс орындарын, олардың техникалық қамсыздандырылуын және қауіпсіздік шараларының толықтығын ұйымдастыру.
6. Персоналға жұмыстарды қауіпсіз орындау, апатқа қарсы және өртке қарсы жаттығулар бойынша нұсқау берулерді жүргізу.
7. Бригаданың жұмыс істеуі үшін қажетті саймандарды, жабдықтарды және материалдарды іріктеп алу.
8. Жұмыстарды орындау үшін жағдайлардың қауіпсіздігін бағалау.
9. Бағынышты жұмыскерлердің қызметінің нәтижелерін бағалау.
10. Зардап шеккендерге өндірісте алғашқы көмек көрсету.
Білімдер:
1. ҚР энергетикалық ұйымдарындағы персоналмен жұмыс істеу қағидалары.
2. Өндірістегі жазатайым жағдайлар кезінде алғашқы көмек көрсету тәсілдері.
3. Өртке қарсы және апатқа қарсы жаттығуларды ұйымдастыру бойынша нормативтік құжаттар.
4. Өндірістегі апаттар мен технологиялық бұзушылықтарды, жазатайым жағдайларды тергеу және есепке алу бойынша ережелер мен нұсқаулар.
5. Саймандармен және керек-жарақтармен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
ЖЖ сеніп тапсырылған учаскесінде жабдықтарды, құрылыстарды, құбыржолдарды жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру.
Дағды 1:
Жабдықтарды, құрылыстарды, құбыржолдарды жөндеу бойынша жұмыстарды орындау.
Машықтар:
1. ЖЖ жабдықтарын, құрылыстарын, құбыржолдарын жөндеу үдерісін ұйымдастыру.
2. Жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне техникалық қадағалауды жүзеге асыру.
3. Жабдықтардың жоғары деңгейде тозу, апатқа ұшырау және тоқтап қалу себептерін тергеуге қатысу.
4. Жөндеулер технологияларын жетілдіру.
5. Жылу желілерінің жабдықтарының, құбыржолдарының және арматурасының ауыспалы-қосалқы бөлшіктерін, бөліктерін дайындау бойынша жұмыстарды ұйымдастыруды және жүргізуді жүзеге асыру.
6. Жылу желілерінің жабдықтарун, құбыржолдары және арматурасын жөндеу бойынша өндірістік жұмыстардың жобаларын дайындау.
7. Жабдықтарды бөлшектеуді, жөндеуді, құрастыруды, баптауды, орталықтандыруды жүргізу.
8. Жедел жұмыс ахуалын талдаудың негізінде қажетті шешімдерді қабылдау.
9. Жөндеу жүргізгеннен кейін қабылдау-тапсыру сынақтарын дайындау және жүргізу.

10. Оформлять исполнительную документацию на выполненный ремонт.
11. Составлять заявки и спецификации на запасные части, материалы, инструменты.
12. Выполнять расчеты необходимого количества материалов/ресурсов для выполнения работы.
13. Осуществлять контроль правильности расходования запасных частей, материалов, инструментов.
14. Поддерживать исправное состояние рабочих инструментов.
15. Соблюдать требования охраны труда при производстве работ.
16. Читать рабочие чертежи и схемы оборудования, трубопроводов ТС.
17. Работать с текстовыми редакторами, электронными таблицами, электронной почтой, специализированными программами.
Знания:
1. Правила технической эксплуатации ТС по трудовой функции.
2. Правила техники безопасности при ремонте оборудования, трубопроводов ТС по трудовой функции.
3. Оперативные схемы тепловых сетей, технологические схемы насосных станций, узлов рассечек и иных сооружений ТС.
4. Основные и вспомогательные материалы, применяемые при ремонте оборудования тепловых сетей.
5. Устройство и принцип действия оборудования, контрольно-измерительных приборов.
6. Классификация, технические характеристики и особенности ремонта, монтажа трубопроводов, арматуры, компенсаторов, насосов и прочего оборудования.
7. Технические требования на разборку, ремонт, сборку, испытание, регулировку оборудования тепловых сетей.
8. Требования по допускам и посадкам, квалитеты и параметры шероховатости по трудовой функции
9. Виды и правила производства земляных, такелажных, ремонтных и монтажных работ
10. Виды, способы выявления и устранения дефектов теплотехнического оборудования и систем теплоснабжения.
11. Ведомственные и межотраслевые нормативно-методические документы, регламентирующие деятельность по трудовой функции.
12. Распоряжения, приказы, методические и нормативные документы организации, регламентирующие деятельность по трудовой функции.
13. Технологические регламенты и производственные инструкции, регламентирующие деятельность по трудовой функции.
14. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требований пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Организация работы подчиненных работников по ремонту оборудования тепловых сетей
Умения:
1. Осуществлять контроль за соблюдением подчиненным персоналом производственной и трудовой дисциплины.
2. Обеспечивать эффективную расстановку вверенного персонала.

10. Орындалған жұмысқа атқарушылық құжаттама ресімдеу.
11. Қосалқы бөлшектерге, материалдарға, саймандарға өтінімдер мен сипаттамалар жазу.
12. Жұмысты орындау үшін қажетті материалдардың/ресурстардың көлемін есептеу.
13. Жұмысты орындау үшін қажетті қосалқы бөлшектерді, материалдарды, саймандарды жұмсаудың дұрыстығына бақылауды жүзеге асыру.
14. Жұмыс саймандарының қалыпты жай-күйін сақтап тұру.
15. Жұмыстарды жүргізу кезінде еңбекті қорғау талаптарын сақтау.
16. ЖЖ жабдықтарының, құбыржолдарының жұмыс сызбалары мен схемаларын оқу.
17. Мәтіндік редакторлармен, электрондық кестелермен, электрондық поштамен, мамандандырылған бағдарламалармен жұмыс істеу.
Білімдер:
1. Еңбек функциясы бойынша ЖЖ техникалық пайдалану қағидалары.
2. Еңбек функциясы бойынша ЖЖ жабдықтарын, құбыржолдарын жөндеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидалары.
3. Жылу желілерінің оперативтік схемалары, сорғы станцияларының, тілім тораптарының және басқа да құрылыстарының технологиялық схемалары.
4. Жылу желілерінің жабдықтарын жөндеу кезінде қолданылатын негізгі және қосалқы материалдар.
5. Жабдықтардың, бақылау-өлшеу құралдарының құрылысы және жұмыс істеу қағидасы.
6. Құбыржолдардың, арматураны, компенсаторлардың, сорғылардың және басқа да пайдаланылатын жабдықтардың жіктелуі, техникалық сипаттамалары және жөндеу, орнату ерекшеліктері.
7. Жылу желілерінің жабдықтарын бөлшектеуге, жөндеуге, құрастыруға, сынауға, реттеуге қойылатын техникалық талаптар.
8. Рұқсаттар және қондырулар бойынша талаптар, еңбек функциясы бойынша квалитеттер және бұдырлық параметрлері.
9. Жер, такелаж, жөндеу және монтаждау жұмыстарының түрлері және оларды орындау ережелері.
10. Жылутехникалық жабдықтардың және жылумен жабдықтау жүйелерінің ақауларын айқындау және жою түрлері, әдістері.
11. Еңбек функциясы бойынша қызметті регламенттейтін ведомстволық және салааралық нормативтік-әдістемелік құжаттар.
12. Еңбек функциясы бойынша қызметті регламенттейтін ұйымның өкімдері, бұйрықтары, әдістемелік және нормативтік құжаттары.
13. Еңбек функциясы бойынша қызметті регламенттейтін технологиялық регламенттер және өндірістік нұсқаулықтар.
14. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша ішкі еңбек тәртібі, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Жылу желілерінің жабдықтарын жөндеу бойынша бағынышты жұмыскерлердің жұмысын ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Бағынышты персоналдың өндірістік және еңбек тәртібін сақтауына бақылауды жүзеге асыру.
2. Сеніп тапсырылған қызметкерлердің тиімді орналастырылуын қамтамасыз ету.

3. Определять состав бригад и последовательность необходимых действий при выполнении работ.
4. Доводить задания подчиненным работникам.
5. Организовывать рабочие места, их техническое оснащение и полноту мер безопасности.
6. Проводить инструктажи персонала по безопасному выполнению работ, противоаварийные и противопожарные тренировки.
7. Подбирать инструменты, оборудование и материалы, необходимые для работы бригады.
8. Оценивать безопасность условий для выполнения работ.
9. Оценивать результаты деятельности подчиненных работников.
10. Оказывать первую помощь пострадавшим на производстве.
Знания:
1. Правила работы с персоналом.
2. Правила безопасности при эксплуатации грузоподъҰмных механизмов.
3. Меры пожарной безопасности при проведении огневых работ.
4. Приемы оказания первой помощи при несчастных случаях на производстве.
5. Нормативные документы по организации противопожарных и противоаварийных тренировок.
6. Положения и инструкции по расследованию и учету аварий и технологических нарушений, несчастных случаев на производстве.
7. Правила безопасности при работе с инструментом и приспособлениями.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельное управление и контроль процессами трудовой и учебной деятельности в рамках стратегии, политики и целей организации, обсуждение проблемы, аргументирование выводов и грамотное оперирование информацией
Список технических регламентов и национальных стандартов:
ГОСТ 26691-85
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Начальник района (службы)
6
Заместитель начальника района (службы)
6
Начальник цеха (службы, участка)
13. Карточка профессии "Слесарь по ремонту оборудования тепловых сетей":
Код группы:
7239-2
Код наименования занятия:
7239-2-051
Наименование профессии:
Слесарь по ремонту оборудования тепловых сетей
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 9. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149. " Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 9)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2021 года № 22707.
Слесарь по ремонту оборудования тепловых сетей
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Основное среднее образование и практический опыт и/или профессиональная подготовка (краткосрочные курсы на базе организации образования или обучение на предприятии, установленный уровень)
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:

3. Бригадалардың құрамын және жұмыстарды орындау кезіндегі әрекеттерінің реттілігін анықтау.
4. Тапсырмаларды бағынышты жұмыскерлерге жеткізу.
5. Жұмыс орындарын, олардың техникалық қамсыздандырылуын және қауіпсіздік шараларының толықтығын ұйымдастыру.
6. Жұмыстарды қауіпсіз орындау бойынша қызметкерлерге нұсқау беруді, апатқа қарсы және өртке қарсы оқуларды өткізу.
7. Бригаданың жұмыс істеуі үшін қажетті саймандарды, жабдықтарды және материалдарды іріктеп алу.
8. Жұмыстарды орындау үшін жағдайлардың қауіпсіздігін бағалау.
9. Бағынышты жұмыскерлердің қызмет нәтижелерін бағалау.
10. Өндірісте зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету.
Білімдер:
1. Персоналмен жұмыс жасау ережелері.
2. Жүк көтергіш механизмдерді пайдалану кезіндегі қауіпсіздік ережелері.
3. Отпен жасалатын жұмыстарды жүргізу кезіндегі өрт қауіпсіздігі шаралары.
4. Өндірістегі жазатайым жағдайлар кезінде алғашқы көмек көрсету тәсілдері.
5. Өртке қарсы және апатқа қарсы жаттығуларды ұйымдастыру бойынша нормативтік құжаттар.
6. Өндірістегі апаттар мен технологиялық бұзушылықтарды, жазатайым жағдайларды тергеу және есепке алу бойынша ережелер және нұсқаулықтар.
7. Саймандармен және керек-жарақтармен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Ұйым стратегиясының, саясатының және мақсаттарының шеңберінде еңбек және оқу қызметі үдерістерін өз бетінше басқару және бақылау, проблеманы талқылау, қорытындыларды дәлелдеу және ақпаратты сауатты өңдеу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
ГОСТ 26691-85
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Аудан (қызмет) бастығы
6
Аудан (қызмет) бастығының орынбасары
6
Цех (қызмет, учаске) бастығы
13. Кәсіптің карточкасы "Жылу желілерінің жабдықтарын жөндеу жөніндегі слесарь":
Топтың коды:
7239-2
Қызмет атауының коды:
7239-2-051
Кәсіптің атауы:
Жылу желілерінің жабдықтарын жөндеу жөніндегі слесарь
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
9-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (9-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 11 мамырда № 22707 болып тіркелді.
Жылу желілеріне қызмет көрсету жөніндегі слесарь
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Негізгі орта білім және практикалық тәжірибе және/немесе кәсіби дайындық (білім беру ұйымының негізіндегі қысқа мерзімді курстар немесе кәсіпорында оқу, белгіленген деңгейі).
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

7239-2-052 - Слесарь по ремонту оборудования теплоподачи
7239-2-053 - Слесарь по ремонту оборудования топливоподачи
Основная цель деятельности:
Осуществление технического обслуживания, диагностики, ремонта и восстановления оборудования тепловых сетей для обеспечения их надежной и бесперебойной работы. Слесарь по ремонту оборудования тепловых сетей выполняет работы, направленные на поддержание исправного состояния трубопроводной арматуры, насосного и теплообменного оборудования, а также других элементов теплосетевой инфраструктуры.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Устранение дефектов ТС
2. Устранение дефектов насосных станций, тепловых пунктов и иных сооружений ТС
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Устранение дефектов ТС
Навык 1:
Выполнение разборки, ремонта и сборки оборудования ТС
Умения:
Разряд 2
1. Осуществлять устройство песчаной или щебеночной набивки под асфальт при ремонте теплотрассы.
2. Выполнять чистку грязевиков и отстойников.
3. Обустраивать ограждения котлованов, временные мосты.
4. Осуществлять планировку и устройство оснований под укатку.
5. Проводить совместные работы с электрогазосварщиком на площадках, в колодцах, коллекторах.
6. Выполнять несложные такелажные работы при перемещении узлов и деталей оборудования под руководством слесаря более высокой квалификации.
7. Осуществлять шурфование подземных коммуникаций на пересечении с тепловыми сетями
8. Осваивать новые устройства (по мере их внедрения) под руководством работника более высокой категории.
9. Соблюдать правила охраны труда и техники безопасности.
10. Оказывать первую помощь пострадавшим на производстве.
Разряд 3 в дополнении к разряду 2
1. Выполнять разборку, ремонт, сборку и установку трубопроводов, арматуры, компенсаторов диаметром до 400 мм, подъемно-транспортного оборудования и металлоконструкций с применением специального инструмента и приспособлений.
2. Составлять чертежи и эскизы несложных деталей с натуры.
3. Выполнять разметку и изготовление прокладок сложной конфигурации.
4. Выполнять разборку и ремонт сборных железобетонных камер, коллекторов, колодцев, каналов и арматуры.
5. Выполнять такелажные работ по перемещению оборудования и его узлов в рабочей зоне при помощи простых средств механизации.
Знания:
Разряд 2
1. Принцип действия, расположение и назначение ремонтируемого оборудования и его узлов.
2. Назначение и порядок применения несложного слесарного и мерительного инструмента и приспособлений.

7239-2-052 - Жылу берілісі жабдықтарын жөндеу жөніндегі сырлаушы
7239-2-053 - Жылу беру жабдығын жөндеу жөніндегі слесарь
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жылу желілері жабдықтарының сенімді және тоқтаусыз жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін оларға техникалық қызмет көрсетуді, жөндеуді және қалпына келтіруді жүзеге асыру. Жылу желілерінің жабдықтарын жөндеу жөніндегі слесарь құбыржол арматурасының, сорғы және жылу алмасу жабдықтарының, сондай-ақ жылужелілік инфрақұрылымның басқа да элементтерінің ақаусыз күйін сақтап тұруға бағытталған жұмыстарды орындайды.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. ЖЖ ақауларын жою
2. Сорғы станцияларының, жылу пункттерінің және ЖЖ басқа да құрылыстарының ақауларын жою
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
ЖЖ ақауларын жою
Дағды 1:
ЖС жабдықтарын бөлшектеу, жөндеу және құрастыру жұмыстарын орындау
Машықтар:
2-разряд
1. Жылу трассасын жөндеу кезінде асфальт астын құммен немесе ұсақтаспен толтыруды жүзеге асыру.
2. Лайұстарлар мен тұндырғыштарды тазалау.
3. Қазаншұңқырларға, уақытша көпірлерге қоршауларды орналастыру.
4. Тапталатын негіздерді жоспарлауды және орналастыруды жүзеге асыру.
5. Алаңдарда, құдықтарда, коллекторларда электр-газ дәнекерлеушімен бірлесіп жұмыстарды жүргізу.
6. Жабдықтардың тораптары мен бөлшектерінің орындарын ауыстыру кезіндегі күрделі емес такелаж жұмыстарын біліктілігі жоғарырақ слесарьдің жетекшілігімен орындау.
7. Жылу желілерімен қиылысқан жерлерде жерасты коммуникацияларын тік қазуды жүзеге асыру.
8. Жаңа құрылғыларды (енгізілген сайын) біліктілігі жоғарырақ қызметкердің жетекшілігімен меңгеру.
9. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау.
10. Өндірісте зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету.
2-разрядқа қосымша 3-разряд
1. Диаметрі 400 мм дейінгі құбыржолдарды, арматураны, компенсаторларды, көтеру-тасымалдау жабдықтарын және металл конструкцияларын арнайы құралдар мен саймандарды пайдаланып бөлшектеу, жөндеу, құрастыру және орнату.
2. Күрделі емес бөлшектердің сызбалары мен эскиздерін олардың өздеріне қарап сызу.
3. Конфигурациясы күрделі төсемдерді таңбалау және жасау.
4. Құрастырма темірбетон камераларын, коллекторларды, арналарды және арматураны бөлшектеу және жөндеу.
5. Жұмыс аймағында жабдықтардың және оның тораптарының орындарын ауыстыру бойынша такелаж жұмыстарын қарапайым механикаландыру құралдарының көмегімен орындау.
Білімдер:
2-разряд
1. Жөнделетін жабдықтардың және оның тораптарының әрекет ету қағидасы, орналасуы және тағайындалуы.
2. Күрделі емес слесарлық және өлшеу сайманын және керек-жарақтарды қолдану тәртібі және олардың тағайындалуы.

3. Порядок работы в условиях пересечения трасс тепловых сетей с коммуникациями (фекальными, газовыми, водопроводными, кабельными).
4. Защитные и предохранительные средства при работе с ручным, пневматическим и электрифицированным инструментом.
5. Способы прокладки и крепления трубопроводов в каналах, траншеях и тоннелях и порядок соблюдения уклонов.
6. Устройство и порядок пользования простыми такелажными средствами.
7. Порядок строповки грузов малой массы.
8. Общие сведения по материаловедению;
9. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
10. Распоряжения, приказы, методические и нормативные документы организации, регламентирующие деятельность по трудовой функции.
11. Технологические регламенты и производственные инструкции, регламентирующие деятельность по трудовой функции.
12. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Разряд 3 в дополнении к разряду 2
1. Устройство и принцип работы трубопроводов, схемы их расположения.
2. Технологическую последовательность разборки, ремонта и сборки трубопроводов.
3. Основные сведения о газовой резке и сварке труб, присадочных материалах.
4. Основные требования при сварке труб и термообработке сварных соединений.
5. Порядок и способы демонтажа и монтажа запорной и предохранительной арматуры, компенсаторов, подвижных и неподвижных опор и подвесок, устройство гидро- и теплоизоляции трубопроводов, гидроизоляции каналов, камер, колодцев.
6. Порядок чтения рабочих чертежей и схем трубопроводов.
7. Устройство и назначение специального инструмента, приспособлений и средств измерений средней сложности.
8. Порядок эксплуатации грузоподъемных машин, механизмов и приспособлений.
9. Виды основных и вспомогательных материалов, применяемых при ремонте оборудования тепловых сетей.
10. Основы механики, материаловедения, теплотехники.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Устранение дефектов насосных станций, тепловых пунктов и иных сооружений ТС
Навык 1:
выполнение разборки, ремонта и сборки оборудования насосных станций, тепловых пунктов и других
Умения:
Разряд 2
1. Выполнять чистку грязевиков и отстойников.
2. Проводить совместные работы с электрогазосварщиком на площадках, в колодцах, коллекторах.
3. Выполнять разборку, ремонт и сборку оборудования тепловых сетей с диаметром труб до 300 мм под руководством работника более высокой квалификации.

3. Жылу желілері трассаларының коммуникациялармен (нәжісті, газды, су жүретін, кабельдік) қиылысқан жағдайдағы жұмыс тәртібі.
4. Қолмен басқарылатын, пневматикалық және электрленген саймандармен жұмыс істеген кездегі қорғаныш және сақтандырғыш құралдар.
5. Құбыржолдарды траншеяларда, арналарда және тоннельдерде төсеу және бекіту тәсілдері, және еңістерді сақтау тәртібі.
6. Қарапайым такелаж құралдарының құрылысы және пайдалану тәртібі.
7. Салмағы ауыр емес жүктерді тиеу тәртібі.
8. Материалтану бойынша жалпы мәліметтер.
9. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері, өрт қауіпсіздігі талаптары.
10. Еңбек функциясы бойынша қызметті регламенттейтін технологиялық регламенттер және өндірістік нұсқаулықтар.
11. Технологиялық регламенттер және еңбек функциясы бойынша қызметті регламенттейтін өндірістік нұсқаулықтар.
12. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария тәртібі, өрт қауіпсіздігі талаптары.
2-разрядқа қосымша 3-разряд
1. Құбыржолдардың құрылысы және жұмыс қағидасы, олардың орналасу схемалары.
2. Құбыржолдарды бөлшектеудің, жөндеудің және құрастырудың технологиялық реттілігі.
3. Құбырларды газбен кесу және дәнекерлеу, қосымды материалдар туралы негізгі мәліметтер.
4. Құбырларды дәнекерлеу және дәнекерленген қосылыстарды термоөңдеу кезіндегі негізгі талаптар.
5. Бекіткіш және сақтандырғыш арматураны, компенсаторларды, жылжымалы және жылжымайтын тіреуіштер мен аспаларды демонтаждау және монтаждау тәртібі мен тәсілдері, құбыржолдардың гидро- және жылу оқшаулағыштарын орналастыру, арналарды, камераларды, құдықтарды гидрооқшаулау.
6. Құбыржолдардың жұмыс сызбалары мен схемаларын оқу тәртібі.
7. Арнайы сайманның, керек-жарақтардың және күрделілігі орташа өлшеу құралдарының құрылысы және тағайындалуы.
8. Жүк көтергіш машиналарды, механизмдерді және құрылғыларды пайдалану тәртібі.
9. Жылу желілерінің жабдықтары жұмыс істеген кезде қолданылатын негізгі және қосалқы материалдар түрлері.
10. Механика, материалтану, жылу техникасы негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Сорғы станцияларының, жылу пункттерінің және ЖЖ басқа да құрылыстарының ақауларын жою
Дағды 1:
Сорғы станцияларының, жылу пункттерінің және ЖЖ басқа құрылыстарының жабдықтарын бөлшектеу, жөндеу және құрастыру жұмыстарын орындау
Машықтар:
2-разряд
1. Лайұстарлар мен тұндырғыштарды тазалау.
2. Алаңдарда, құдықтарда, коллекторларда электр-газ дәнекерлеушімен бірлесіп жұмыс жасау.
3. Құбырларының диаметрі 300 мм дейінгі жылу желілерінің жабдықтарын біліктілігі жоғарырақ қызметкердің жетекшілігімен бөлшектеу, жөндеу және құрастыру.

4. Проводить ревизию и ремонт арматуры с применением несложного слесарного и мерительного инструмента и приспособлений.
5. Выполнять несложные такелажные работы при перемещении узлов и деталей оборудования под руководством работника более высокой квалификации.
6. Осваивать новые устройства (по мере их внедрения) под руководством работника более высокой квалификации.
7. Соблюдать правила охраны труда и техники безопасности.
8. Оказывать первую помощь пострадавшим на производства
Разряд 3 в дополнении к разряду 2
1. Составлять чертежи и эскизы несложных деталей с натуры.
2. Размечать и изготавливать прокладки сложной конфигурации.
3. Осуществлять разборку, ремонт, сборку и установку арматуры, компенсаторов диаметром до 400 мм, подъемно-транспортного оборудования и металлоконструкций с применением специального инструмента и приспособлений.
4. Проводить пневматические испытания запорной арматуры.
5. Выполнять такелажные работы по перемещению оборудования и его узлов в рабочей зоне при помощи простых средств механизации.
Знания:
Разряд 2
1. Принцип действия, расположение и назначение ремонтируемого оборудования и его узлов.
2. Порядок и способы слесарной обработки.
3. Назначение и правила применения несложного слесарного и мерительного инструмента и приспособлений.
4. Защитные и предохранительные средства при работе с ручным, пневматическим и электрифицированным инструментом.
5. Правила разборки и сборки запорной арматуры.
6. Устройство и правила пользования простыми такелажными средствами.
7. Правила строповки грузов малой массы.
8. Общие сведения по материаловедению.
9. Правила внутреннего трудового распорядка,
10. Требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии, пожарной безопасности.
11. Ведомственные и межотраслевые нормативно-методические документы, регламентирующие деятельность по трудовой функции.
12. Распоряжения, приказы, методические и нормативные документы организации, регламентирующие деятельность по трудовой функции.
13. Технологические регламенты и производственные инструкции, регламентирующие деятельность по трудовой функции.
14. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Разряд 3 в дополнении к разряду 2
1. Устройство и принцип работы оборудования, схемы их расположения.
2. Основные сведения о газовой резке и сварке, присадочных материалах.
3. Порядок и способы демонтажа и монтажа запорной и предохранительной арматуры, компенсаторов, насосного и иного оборудования.

4. Арматураны күрделі емес слесарьлық және өлшеу саймандары мен керек-жарақтарының көмегімен тексеру және жөндеу.
5. Жабдықтардың тораптары мен бөлшектерінің орындарын ауыстыру кезінде күрделі емес такелаж жұмыстарын біліктілігі жоғарырақ қызметкердің жетекшілігімен жүргізу.
6. Жаңа құрылғыларды (енгізілген сайын) біліктілігі жоғарырақ қызметкердің жетекшілігімен меңгеру.
7. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау.
8. Өндірісте зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету.
2-разрядқа қосымша 3-разряд
1. Күрделі емес бөлшектердің сызбалары мен эскиздерін заттың өзінен жасау.
2. Конфигурациясы күрделі төсемдерді белгілеу және жасау.
3. Диаметрі 400 мм дейінгі арматураны, компенсаторларды, көтеру-тасымалдау жабдықтарын және металл конструкцияларын арнайы саймандар мен керек-жарақтарды пайдаланып бөлшектеу, жөндеу, құрастыру және орнату.
4. Бекіткіш арматураны пневматикалық сынауды жүргізу.
5. Жабдықтар мен оның тораптарын жұмыс аймағында қарапайым механикаландыру құралдарының көмегімен орындарын ауыстыру жұмыстарын жүргізу.
Білімдер:
2-разряд
1. Жөнделетін жабдықтардың және оның тораптарының әрекет ету қағидасы, орналасуы және тағайындалуы.
2. Слесарьлық өңдеу тәртібі мен тәсілдері.
3. Күрделі емес слесарьлық және өлшеу құралы мен құрылғыларының тағайындалуы және қолдану ережелері.
4. Қолмен басқарылатын, пневматикалық және электрленген саймандармен жұмыс істеген кездегі қорғаныш және сақтандырғыш құралдар.
5. Бекіткіш арматураны бөлшектеу және құрастыру ережелері.
6. Қарапайы такелаж құралдарының құрылысы және оларды пайдалану ережелері.
7. Салмағы жеңіл жүктерді тиеу ережелері.
8. Материалдану бойынша жалпы мәліметтер.
9. Ішкі еңбек тәртібі ережелері.
10. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері, өрт қауіпсіздігі талаптары
11. Еңбек функциясы бойынша қызметті регламенттейтін ведомстволық және салааралық нормативтік-әдістемелік құжаттар
12. Еңбек функциясы бойынша қызметті регламенттейтін ұйымның өкімдері, бұйрықтары, әдістемелік және нормативтік құжаттары
13. Технологиялық регламенттер және еңбек функциясы бойынша қызметті регламенттейтін өндірістік нұсқаулықтар.
14. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария тәртібі, өрт қауіпсіздігі талаптары.
2-разрядқа қосымша 3-разряд
1. Жабдықтардың құрылысы және жұмыс істеу қағидасы, олардың орналасу схемалары.
2. Газбен кесу және дәнекерлеу, қосымды материалдар туралы негізгі мәліметтер.
3. Бекіткіш және сақтандырғыш арматураны, компенсаторларды, сорғы және басқа жабдықтарды демонтаждау және монтаждау тәртібі және тәсілдері.

4. Порядок чтения рабочих чертежей и схем трубопроводов.
5. Устройство и назначение специального инструмента, приспособлений и средств измерений средней сложности.
6. Система допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости.
7. Виды и конструкции такелажного оборудования, грузоподъемных машин и механизмов, грузозахватных приспособлений.
8. Порядок эксплуатации грузоподъемных машин, механизмов и приспособлений.
9. Виды основных и вспомогательных материалов, применяемых при ремонте оборудования.
10. Основы механики, материаловедения, теплотехники.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Деятельность с определенной долей самостоятельности исходя из поставленной задачи
Список технических регламентов и национальных стандартов:
ГОСТ 26691-85
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Начальник цеха (службы, участка)
5
Мастер участка
14. Карточка профессии "Слесарь по обслуживанию тепловых сетей":
Код группы:
7239-2
Код наименования занятия:
7239-2-043
Наименование профессии:
Слесарь по обслуживанию тепловых сетей
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 9. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149. " Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 9)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2021 года № 22707.
Слесарь по обслуживанию тепловых сетей
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Теплотехническое оборудование и системы теплоснабжения (по видам)
Квалификация:
-
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (краткосрочные курсы на базе организации образования или обучение на предприятии, установленный уровень)
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации и разрядности в Учебном центре при предприятии
Другие возможные наименования профессии:
7239-2-042 - Слесарь по обслуживанию тепловых пунктов
7239-2-040 - Слесарь по обслуживанию оборудования теплоподачи
Основная цель деятельности:
Обеспечение бесперебойной, безопасной и эффективной работы тепловых сетей путем их технического обслуживания, диагностики, ремонта и устранения неисправностей. Слесарь по обслуживанию тепловых сетей выполняет работы, направленные на поддержание надежности трубопроводов, арматуры, изоляции и других элементов теплосетевой инфраструктуры, что способствует стабильному теплоснабжению потребителей.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

4. Құбыржолдардың жұмыс сызбалары мен схемаларын оқу тәртібі.
5. Күрделілігі орташа арнайы саймандардың, құрылғылардың және өлшеу құралдарының құрылысы және тағайындалуы.
6. Рұқсаттар және қондырмалар жүйесі, квалитеттер және бұдырлық параметрлері.
7. Такелаж жабдықтарының, жүк көтергіш машиналардың және механизмдердің, жүк қармайтын құрылғылардың түрлері және конструкциялары.
8. Жүк көтергіш машиналарды, механизмдерді және құрылғыларды пайдалану тәртібі.
9. Жабдықтарды жөндеу кезінде қолданылатын негізгі және көмекші материалдардың түрлері.
10. Механика, материалтану, жылу техникасы негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Қойылған міндетке сүйеніп, белгілі бір дербестік үлесімен қызмет жасау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
ГОСТ 26691-85
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Цех (қызмет, учаске) бастығы
5
Учаске шебері
14. Кәсіптің карточкасы "Жылу желілеріне қызмет көрсетуші слесарь":
Топтың коды:
7239-2
Қызмет атауының коды:
7239-2-043
Кәсіптің атауы:
Жылу желілеріне қызмет көрсетуші слесарь
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
9-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (9-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 11 мамырда № 22707 болып тіркелді.
Жылу желілерінің жабдықтарын жөндеу жөніндегі слесарь
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Жылу техникалық жабдықтар және жылу мен жабдықтау жүйелері (түрлері бойынша)
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Практикалық тәжірибе және/немесе кәсіби дайындық (білім беру ұйымының негізіндегі қысқа мерзімді курстар немесе кәсіпорында оқу, белгіленген деңгейі).
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіпорын жанындағы Оқу орталығында біліктілігін және разрядтылығын арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7239-2-042 - Жылу пунктеріне қызмет көрсетуші слесарь
7239-2-040 - Жылу берілісі жабдықтарына қызмет көрсету жөніндегі слесарь
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жылу желілеріне техникалық қызмет көрсету, диагностикалау, жөндеу және ақаулықтарын жою арқылы олардың тоқтаусыз, қауіпсіз және тиімді жұмыс істеуін қамтамасыз ету. Жылу желілеріне қызмет көрсететін слесарь құбыржолдардың, арматураның, оқшаулағыштың және жылужелілік инфрақұрылымның басқа да элементтерінің сенімділігін сақтап тұруға бағытталған жұмыстарды орындайды және бұл тұтынушыларды тұрақты жылумен жабдықтауға жағдай жасайды.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Выполнение работ по обслуживанию оборудования тепловых сетей
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение работ по обслуживанию оборудования тепловых сетей
Навык 1:
Проверка состояния оборудования тепловых сетей
Умения:
Разряд 4
1. Выполнять проверку состояния оборудования тепловых сетей с трубопроводами диаметром до 500 мм.
2. Проводить обходы трасс подземных и надземных тепловых сетей с целью выявления дефектов, предохранения трубопроводов от затопления поверхностными или грунтовыми водами, предотвращения провалов грунта.
3. Проводить осмотр тепловых сетей, тепловых камер и строительных конструкций.
4. Проводить осмотр оборудования в камерах или надземных павильонах.
5. Заполнять документацию по результатам обхода (при необходимости).
6. Осуществлять проверку состояния дренажных устройств систем теплоснабжения.
7. Производить откачку воды из камер и колодцев.
8. Участвовать в температурных и гидравлических испытаниях в рамках своей компетенции.
9. Оказывать первую помощь пострадавшим.
10. Соблюдать требования охраны труда.
Разряд 5 в дополнении к разряду 4
1. Выполнять проверку состояния оборудования тепловых сетей с трубопроводами диаметром свыше 500 до 1100 мм.
Разряд 6 в дополнении к разряду 5
1. Выполнять проверку состояния оборудования тепловых сетей с трубопроводами диаметром свыше 1100 мм.
Знания:
Разряд 4-6
1. Правила технической эксплуатации ТС.
2. Правила техники безопасности при эксплуатации ТС.
3. Правила установления охранных зон ТС.
4. Оперативные схемы тепловых сетей, технологические схемы узлов рассечек, центральных тепловых пунктов.
5. Устройство и принцип действия оборудования тепловых сетей.
6. Виды, способы выявления и устранения дефектов теплотехнического оборудования и систем теплоснабжения.
7. Конструктивные особенности, нормальные и аварийные режимы работы оборудования и сооружений.
8. Ведомственные и межотраслевые нормативно-методические документы, регламентирующие деятельность по трудовой функции.
9. Распоряжения, приказы, методические и нормативные документы организации, регламентирующие деятельность по трудовой функции.
10. Технологические регламенты и производственные инструкции, регламентирующие деятельность по трудовой функции.
11. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Обслуживание оборудования тепловых сетей.
Умения:
Разряд 4

1. Жылу желілерінің жабдықтарына қызмет көрсету бойынша жұмыстарды орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Жылу желілерінің жабдықтарына қызмет көрсету бойынша жұмыстарды орындау.
Дағды 1:
Жылу желілерінің жабдықтарының жай-күйін тексеру
Машықтар:
4-разряд
1. Құбыржолдарының диаметрі 500 мм дейінгі жылу желілерінің жабдықтарына тексеру жүргізу.
2. Ақауларды айқындау, құбыржолдарды жерүсті немесе жерасты сулардың басуынан сақтандыру, топырақтың құлауын болдырмау мақсатында жерасты және жерүсті жылу желілеріне айналып өтулерді жүргізу.
3. Жылу желілерін, жылу камераларын және құрылыс конструкцияларын байқауларды жүргізу.
4. Камераларда немесе жерүсті павильондарға жабдықтарды байқауды жүргізу.
5. Айналып өту нәтижелері бойынша құжаттаманы толтыру (қажет болғанда).
6. Жылу желілерінің дренаж құрылғыларының жай-күйіне тексеруді жүзеге асыру.
7. Камералар мен құдықтардан суды сорып алуды жүргізу.
8. Температуралық және гидравликалық сынақтарға өз құзыреті шегінде қатысу.
9. Зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету.
10. Еңбекті қорғау талаптарын сақтау.
4-разрядқа қосымша 5-разряд
1. Құбыржолдарының диаметрі 500 мм асатын және 1100 мм дейінгі жылу желілері жабдықтарының жай-күйіне тексеру жүргізу.
5-разрядқа қосымша 6-разряд
1. Құбыржолдарының диаметрі 1100 мм асатын жылу желілері жабдықтарының жай-күйіне тексеру жүргізу.
Білімдер:
4-6 разряд
1. ЖЖ техникалық пайдалану ережелері.
2. Еңбек функциясы жөніндегі ЖЖ пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидалары.
3. ЖЖ күзету аймақтарын орнату қағидалары.
4. Учаскелердің жылу желілерінің оперативтік схемалары, сорғы станцияларының, тілім тораптарының, павильондардың, жылу пункттерінің технологиялық схемалары.
5. Жылу желілерінің жабдықтарының құрылысы және әрекет ету қағидалары.
6. Жылутехникалық жабдықтардың және жылумен жабдықтау жүйелерінің ақауларының түрлері, олардың айқындау және жою түрлері, әдістері.
7. Жабдықтар мен құрылыстардың конструктивтік ерекшеліктері, олардың жұмысының қалыпты және апаттық жұмыс режимдері.
8. Еңбек функциясы бойынша қызметті регламенттейтін ведомстволық және салааралық нормативтік-әдістемелік құжаттар.
9. Еңбек функциясы бойынша қызметті регламенттейтін ұйымның өкімдері, бұйрықтары, әдістемелік және нормативтік құжаттары.
10. Еңбек функциясы бойынша қызметті регламенттейтін технологиялық регламенттер және өндірістік нұсқаулықтар
11. Ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптарының тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Жылу желілерінің жабдықтарына қызмет көрсету
Машықтар:
4-разряд

1. Обслуживать оборудования тепловых сетей с трубопроводами диаметром до 500 мм.
2. Осуществлять пуск и наладку оборудования тепловых сетей.
3. Выполнять переключения тепловых сетей по заданию мастера на тепловых сетях района (участка).
4. Устранять дефекты металлоконструкций для продления их срока службы.
5. Осуществлять маркировку трубопроводов, арматуры, неподвижных и подвижных опор и компенсаторов.
6. Производить механизированную откачку воды из траншей, тепловых камер, колодцев с подачей и демонтажем шлангов.
7. Выполнять обслуживание и текущий ремонт запорной и регулирующей арматуры тепловых сетей.
8. Производить прокрутку запорной арматуры.
9. Пользоваться инструментами и контрольно-измерительными приборами при обслуживании оборудования.
10. Проводить технические осмотры закрепленного оборудования.
11. Осваивать новые устройства (по мере их внедрения) под руководством работника более высокой квалификации.
12. Осуществлять проверку тепловых камер на загазованность.
Разряд 5 в дополнении к разряду 4
1. Обслуживать оборудования тепловых сетей с трубопроводами диаметром свыше 500 до 1100 мм.
Разряд 6 в дополнении к разряду 5
1. Обслуживать оборудования тепловых сетей с трубопроводами диаметром свыше 1100 мм.
Знания:
Разряд 4-6
1. Устройство и принцип работы оборудования ТС.
2. Правила работы на оборудовании, находящемся под давлением.
3. Назначение и места установки арматуры, компенсаторов, средств измерений.
4. Виды и правила производства земляных, такелажных, ремонтных и монтажных работ.
5. Слесарное дело.
6. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Деятельность с определенной долей самостоятельности исходя из поставленной задачи
Список технических регламентов и национальных стандартов:
ГОСТ 26691-85
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Начальник цеха (службы, участка)
5
Мастер участка
15. Карточка профессии "Слесарь по ремонту оборудования тепловых сетей":
Код группы:
7239-2
Код наименования занятия:
7239-2-051
Наименование профессии:
Слесарь по ремонту оборудования тепловых сетей
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 9. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149. " Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 9)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2021 года № 22707.
Слесарь по ремонту оборудования тепловых сетей
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Теплотехническое оборудование и системы теплоснабжения (по видам)
Квалификация:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее 6 месяцев
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:

1. Құбыржолдарының диаметрі 500 мм дейінгі жылу желілерінің жабдықтарына тексеру жүргізу.
2. Жылу желілерінің жабдықтарын іске қосуды және баптауды жүзеге асыру.
3. Ауданның (учаскенің) жылу желілерінде шебердің тапсырмасы бойынша жылу желілерін ауыстырып қосуды орындау.
4. Металл конструкцияларының қызмет мерзімін ұзарту үшін олардың ақауларын жою.
5. Құбыржоларды, арматураны, жылжымайтын және жылжымалы тіреуіштер мен компенсаторларды таңбалауды жүзеге асыру.
6. Орлардан, жылу камераларынан, құдықтардан суды құбыршек беру және демонтаждау арқылы механикаландырылған сорып алуды жүргізу.
7. Жылу желілерінің бекіткіш және реттеуші арматурасына қызмет көрсетуді және ағымдағы жөндеуді жүргізу.
8. Бекіткіш арматураны айналдырып шығуды орындау.
9. Жабдықтарға қызмет көрсету кезінде саймандарды және бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану,
10. Бекітілген жабдықтарға техникалық байқауларды жүргізу.
11. Жаңа құрылғыларды (енгізілген сайын) біліктілігі жоғарырақ қызметкердің жетекшілігімен меңгеру.
12. Жылу камераларының газдануын тексеру.
4-разрядқа қосымша 5-разряд
1. Құбыржолдарының диаметрі 500 мм асатын және 1100 мм дейінгі жылу желілері жабдықтарының жай-күйіне тексеру жүргізу.
5-разрядқа қосымша 6-разряд
1. Құбыржолдарының диаметрі 1100 мм асатын жылу желілері жабдықтарының жай-күйіне тексеру жүргізу.
Білімдер:
4-6-разряд
1. ЖЖ жабдықтарының құрылысы және жұмыс қағидасы.
2. Қысымы бар жабдықта жұмыс істеу ережелері.
3. Арматураның, компенсаторлардың, өлшеу құралдарының мақсаты және орнатылатын орындары.
4. Жер, такелаж, жөндеу және монтаждау жұмыстарының түрлері және оларды орындау ережелері.
5. Слесарь ісі.
6. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария тәртібі, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Қойылған міндетке сүйеніп, белгілі бір дербестік үлесімен қызмет жасау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
ГОСТ 26691-85
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Цех (қызмет, учаске) бастығы
5
Учаске шебері
15. Кәсіптің карточкасы "Жылу желілерінің жабдықтарын жөндеу жөніндегі слесарь":
Топтың коды:
7239-2
Қызмет атауының коды:
7239-2-051
Кәсіптің атауы:
Жылу желілерінің жабдықтарын жөндеу жөніндегі слесарь
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
9-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (9-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 11 мамырда № 22707 болып тіркелді.
Жылу желілерінің жабдықтарын жөндеу жөніндегі слесарь
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Жылу техникалық жабдықтар және жылу мен жабдықтау жүйелері (түрлері бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесі кем дегенде 6 ай болуы тиіс
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

7239-2-053 - Слесарь по ремонту оборудования топливоподачи
7239-2-052 - Слесарь по ремонту оборудования теплоподачи
Основная цель деятельности:
Осуществление технического обслуживания, диагностики, ремонта и восстановления оборудования тепловых сетей для обеспечения их надежной и бесперебойной работы. Слесарь по ремонту оборудования тепловых сетей выполняет работы, направленные на поддержание исправного состояния трубопроводной арматуры, насосного и теплообменного оборудования, а также других элементов теплосетевой инфраструктуры.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Устранение дефектов ТС
2. Устранение дефектов насосных станций, тепловых пунктов и иных сооружений ТС
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1: Выполнение отдельных простых и средней сложности работ по
ремонту и обслуживанию электрооборудования
Навык 1:
Разборка, ремонт и сборка ТС
Умения:
Разряд 4 в дополнении к разряду 3
1. Выполнять разборку, ремонт, сборку и установку трубопроводов, арматуры, дренажных насосов, компенсаторов диаметром свыше 400 до 600 мм с применением специального инструмента и приспособлений, оборудования и средств измерений.
2. Изготавливать шаблоны для изгибания труб, развертки для изготовления переходов.
3. Выполнять сборку и установку сборных бетонных и железобетонных колодцев для тепловых сетей.
4. Подвешивать подземные коммуникаций в местах пересечений с трубопроводами при их ремонте.
5. Выполнять сборочные, реконструктивные и монтажные работы средней сложности на трубопроводах.
6. Выявлять дефекты оборудования и принимать меры по их устранению.
7. Определять причины и степени износа отдельных деталей и узлов оборудования.
8. Выполнять такелажные работы по вертикальному и горизонтальному перемещению узлов и элементов при помощи грузоподъемных механизмов и специальных приспособлений.
9. Проводить испытания такелажного оборудования и оснастки.
Разряд 5 в дополнении к разряду 4
1. Выполнять разборку, ремонт, реконструкцию, сборку и установку сетевых и центробежных насосов, арматуры на трубопроводах диаметром свыше 600 до 1000 мм.
2. Выполнять монтажные работы и испытания с использованием спецприспособлений, средств измерений и подъемно-транспортных механизмов.
3. Выполнять слесарную обработку деталей и узлов по 6-7 квалитетам (1-2 классам точности) с подгонкой и доводкой, изготовление деталей.
4. Наносить разметки на установки и оборудование по чертежам и эскизам.
Разряд 6 в дополнении к разряду 5
1. Выполнять ремонт, реконструкцию, сборку трубопроводов тепловых сетей диаметром свыше 1000 до 1400мм.

7239-2-053 - Жылу беру жабдығын жөндеу жөніндегі слесарь
7239-2-052 - Жылу берілісі жабдықтарын жөндеу жөніндегі сырлаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жылу желілері жабдықтарының сенімді және тоқтаусыз жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін оларға техникалық қызмет көрсетуді, жөндеуді және қалпына келтіруді жүзеге асыру. Жылу желілерінің жабдықтарын жөндеу жөніндегі слесарь құбыржол арматурасының, сорғы және жылу алмасу жабдықтарының, сондай-ақ жылужелілік инфрақұрылымның басқа да элементтерінің ақаусыз күйін сақтап тұруға бағытталған жұмыстарды орындайды.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. ЖЖ ақауларын жою
2. Сорғы станцияларының, жылу пункттерінің және ЖЖ басқа да құрылыстарының ақауларын жою
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
ЖЖ ақауларын жою
Дағды 1:
ЖС жабдықтарын бөлшектеу, жөндеу және құрастыру жұмыстарын орындау
Машықтар:
3-разрядқа қосымша 4-разряд
1. Диаметрі 400 мм бастап 600 мм дейінгі құбыржолдарды, арматураны, компенсаторларды, көтеру-тасымалдау жабдықтарын және металл конструкцияларын арнайы құралдар мен саймандарды пайдаланып бөлшектеу, жөндеу, құрастыру және орнату.
2. Құбырларды бүгуге арналған қалыптарды, өтпелерді жасауға арналған ұңғыларды жасау.
3. Жылу желілеріне арналған құрастырма бетон және темірбетон құдықтарын құрастыру және орнату.
4. Жерасты коммуникацияларын құбырлармен қиылысқан жерлерде оларды жөндеу кезінде асып қою.
5. Құбыржолдарда күрделілігі орташа құрастыру, жаңғырту және монтаждау жұмыстарын орындау.
6. Жабдықтардың ақауларын айқындау және оларды жою бойынша шараларды қабылдау.
7. Жабдықтардың жекелеген бөлшектері мен тораптарының тозу себептері мен дәрежесін анықтау.
8. Тораптар мен элементтердің орындарын жүк көтергіш механизмдердің және арнайы құрылғылардың көмегімен тігінен және көлденеңінен ауыстыру бойынша такелаж жұмыстарын орындау.
9. Такелаж жабдықтары мен жарақтарын сынау.
4-разрядқа қосымша 5-разряд
1. Диаметрі 600 мм бастап 1000 мм дейінгі құбыржолдарда желілік және ортадан тебуші сорғыларды, арматураны бөлшектеуді, жөндеуді, жаңғыртуды, құрастыруды және орнатуды жүргізу.
2. Монтаждау жұмыстары мен сынақтарды арнайы құрылғыларды, өлшеу құралдарын және көтеру-тасымалдау механизмдерін пайдаланып жүргізу.
3. 6-7 квалитет (1-2 дәлдік кластары) бойынша бөлшектер мен тораптарды қиыстыра және жеткізе отырып слесарлық өңдеу, бөлшектерді жасау.
4. Сызбалар мен эскиздер бойынша қондырғылар мен жабдықтарға белгілер салу.
5-разрядқа қосымша 6-разряд
1. Диаметрі 1000 мм бастап 1400 мм дейінгі жылу желілерінің құбыржолдарын жөндеуді, жаңғыртуды, құрастыруды жүргізу.

2. Выполнять монтажные работы с использованием особо сложных средств механизации, комплекса грузоподъемных машин и механизмов, сложного инструмента и средств измерений.
3. Проверять качество и соответствие размеров изготовленных узлов чертежам и техническим условиям.
4. Выполнять монтаж сборного и монолитного железобетона.
5. Проводить замеры и заполнение формуляров.
6. Выполнять такелажные работы по перемещению, сборке и установке особо сложных и ответственных узлов, деталей и элементов оборудования.
Знания:
Разряд 4 в дополнении к разряду 3
1. Классификация, технические характеристики и особенности работы трубопроводов, арматуры, компенсаторов, насосов.
2. Технические условия на ремонт трубопроводов.
3. Последовательность выполнения операций при разборке и сборке трубопроводов бесканальной прокладки.
4. Конструктивные особенности применяемого специального инструмента, приспособлений и оборудования.
5. Правила вывода оборудования в ремонт и оформления наряда-допуска.
6. Правила испытания трубопроводов.
7. Основные положения планово-предупредительного ремонта оборудования.
Разряд 5 в дополнении к разряду 4
1. Технические условия на разборку, ремонт, сборку, испытания, регулировку и изготовление сложных узлов.
2. Причины, вызывающие повреждения трубопроводов и арматуры, способы их предупреждения и устранения.
3. Порядок ведения работ по разборке, ремонту и сборке трубопроводов больших диаметров.
4. Требования, предъявляемые к трубопроводам и арматуре, работающим под давлением;
5. Инструкции по ремонту, замене и реконструкции оборудования.
Разряд 6 в дополнении к разряду 5
1. Методы ремонта, демонтажа и монтажа, проверки на точность и испытания отремонтированного оборудования.
2. Методы определения качества материалов, пригодности арматуры в зависимости от параметров среды.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Устранение дефектов насосных станций, тепловых пунктов и иных сооружений ТС
Навык 1:
Разборка, ремонт и сборка оборудования насосных станций, тепловых пунктов и иных сооружений ТС
Умения:
Разряд 4 в дополнении к разряду 3
1. Осуществлять разборку, ремонт, сборку и установку арматуры, дренажных насосов, компенсаторов диаметром свыше 400 до 600 мм с применением специального инструмента и приспособлений, оборудования и средств измерений.
2. Проводить гидравлические испытания оборудования.
3. Выполнять слесарную обработку деталей по 7-10 квалитетам (2-3 классам точности) с подгонкой и доводкой их.

2. Монтаждау жұмыстарын ерекше күрделі механикаландыру құралдарын, жүк көтергіш машиналары мен механизмдерінің кешенін, күрделі сайманды және өлшеулер құралдарын пайдаланып жүргізу.
3. Жасалған тораптар өлшемдерінің сызбалар мен техникалық шарттарға сәйкестігі мен сапасын тексеру.
4. Құрастырма және монолит темірбетонын монтаждау.
5. Өлшеулер жүргізу және формулярларды толтыру.
6. Ерекше күрделі және жауапты тораптарды, бөлшектерді және жабдықтар элементтерін орындарын ауыстыру, құрастыру және орнату бойынша такелаж жұмыстарын орындау.
Білімдер:
3-разрядқа қосымша 4-разряд
1. Құбыржолдардың, арматураның, компенсаторлардың, сорғылардың жіктелуі, сипаттамалары және жұмыс істеу ерекшеліктері.
2. Құбыржоларды жөндеуге техникалық шарттар.
3. Арнасыз төселген құбыржолдарды бөлшектеу және құрастыру кезіндегі операцияларды орындау реттілігі.
4. Қолданылатын арнайы сайманның, құрылғылардың және жабдықтардың конструктивтік ерекшеліктері.
5. Жабдықтарды жөндеуге шығару және наряд-рұқсатты ресімдеу ережелері.
6. Құбыржолдарды сынау ережелері.
7. Жабдықтарды жоспарлы-ескерту жөндеуінің негізгі ережелері.
4-разрядқа қосымша 5-разряд
1. Күрделі тораптарды бөлшектеуге, жөндеуге, құрастыруға, сынауға, реттеуге және жасауға техникалық шарттар.
2. Құбыржолдар мен арматураның зақымдануын туғызатын себептер, олардың алдын алу және жою тәсілдері.
3. Ірі диаметрлі құбыржоларды бөлшектеу, жөндеу және құрастыру бойынша жұмыстарды жүргізу тәртібі.
4. Қысыммен жұмыс істейтін құбыржолдар мен арматураға қойылатын талаптар.
5. Жабдықтарды жөндеу, ауыстыру және жаңғырту бойынша нұсқаулықтар.
5-разрядқа қосымша 6-разряд
1. Жабдықтарды жөндеу, демонтаждау және монтаждау, жөнделген жабдықтардың дәлдігін тексеру және сынақтардан өткізу әдістері.
2. Орта параметрлеріне қарай материалдардың сапасын, арматураның жарамдылығын анықтау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Сорғы станцияларының, жылу пункттерінің және ЖЖ басқа да құрылыстарының ақауларын жою
Дағды 1:
Сорғы станцияларының, жылу пункттерінің және ЖЖ басқа құрылыстарының жабдықтарын бөлшектеу, жөндеу және құрастыру жұмыстарын орындау
Машықтар:
3-разрядқа қосымша 4-разряд
1. Диаметрі 400 мм бастап 600 мм дейінгі арматураны, дренаж сорғыларын, компенсаторларды арнайы саймандарды, керек-жарақтарды, жабдықтарды және өлшеу құралдарын пайдаланып бөлшектеу, жөндеу, құрастыру және орнату.
2. Жабдықтарды гидравликалық сынауларды өткізу.
3. 7-10 квалитет (2-3 дәлдік кластары) бойынша бөлшектер мен тораптарды қиыстыра және жеткізе отырып слесарлық өңдеу.

4. Определять причину и степень износа отдельных деталей и узлов оборудования.
5. Выполнять такелажные работы по вертикальному и горизонтальному перемещению узлов и элементов при помощи грузоподъемных механизмов и специальных приспособлений.
6. Выполнять испытания такелажного оборудования и оснастки.
Разряд 5 в дополнении к разряду 4
1. Осуществлять разборку, ремонт, сборку и установку центробежных насосов, арматуры на трубопроводах диаметром свыше 600 до 1000 мм.
2. Выполнять слесарную обработку деталей и узлов по 6-7 квалитетам (1-2 классам точности) с подгонкой и доводкой, изготовление деталей.
3. Выполнять полный ремонт, реконструкцию, наладку центровку центробежных насосов, насосных станций.
Разряд 6 в дополнении к разряду 5
1. Осуществлять разборку, ремонт, сборку и установку центробежных насосов, арматуры на трубопроводах диаметром свыше 1000 мм.
2. Выполнять работы с использованием особо сложных средств механизации, комплекса грузоподъемных машин и механизмов, сложного инструмента и средств измерений.
3. Проводить замеры и заполнение формуляров.
Знания:
Разряд 4 в дополнении к разряду 3
1. Устройство ремонтируемого оборудования.
2. Правила разборки, ремонта, сборки и установки насосов, арматуры на трубопроводах диаметром до 600 мм.
3. Классификация, технические характеристики и особенности ремонта арматуры, компенсаторов, насосов.
4. Методы испытаний оборудования и арматуры.
5. Конструктивные особенности применяемого специального инструмента, приспособлений и оборудования.
6. Правила вывода оборудования в ремонт и оформления наряда-допуска.
7. Основные положения планово-предупредительного ремонта оборудования.
Разряд 5 в дополнении к разряду 4
1. Правила выполнения монтажных работ и испытаний с использованием спецприспособлений, средств измерений и подъемно-транспортных механизмов.
2. Правила разборки, ремонта, сборки и установки центробежных и иных видов насосов, арматуры на трубопроводах диаметром свыше 600 мм.
3. Методы испытаний и наладки оборудования, арматуры.
Разряд 6 в дополнении к разряду 5
1. Конструктивные особенности ремонтируемого оборудования.
2. Методы ремонта, демонтажа и монтажа, проверки на точность, центровки и испытания отремонтированного оборудования.
3. Методы определения качества материалов, пригодности арматуры.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Деятельность с определенной долей самостоятельности исходя из поставленной задачи
Список технических регламентов и национальных стандартов:
ГОСТ 26691-85
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Начальник цеха (службы, участка)
5
Мастер участка

4. Жабдықтардың жекелеген бөлшектері мен тораптарының тозу себептері мен дәрежесін анықтау.
5. Тораптар мен элементтерді жүк көтергіш механизмдер мен арнайы құрылғылардың көмегімен тігінен және көлденеңінен тасу бойынша такелаж жұмыстарын орындау.
6. Такелаж жабдықтары мен керек-жарақтарына сынақтарды өткізу.
4-разрядқа қосымша 5-разряд
1. Диаметрі 600 мм бастап 1000 мм дейінгі құбыржолдарда ортадан тебуші сорғыларды, арматураны бөлшектеу, жөндеу, құрастыру, орнату.
2. 6-7 квалитет (1-2 дәлдік кластары) бойынша бөлшектер мен тораптарды қиыстыра және жеткізе отырып слесарлық өңдеу, бөлшектерді жасау.
3. Ортадан тебуші сорғыларды, сорғы станцияларын толық жөндеуді, жаңғыртуды, баптауды, орталықтандыруды жүзеге асыру.
5-разрядқа қосымша 6-разряд
1. Диаметрі 1000 мм асатын құбыржолдарда ортадан тебуші сорғыларды, арматураны бөлшектеу, жөндеу, құрастыру және орнату.
2. Ерекше күрделі механикаландыру құралдарын, жүк көтергіш машиналар мен механизмдер кешенін, күрделі саймандарды және өлшеу құралдарын пайдаланып жұмыстарды орындау.
3. Өлшеулер жүргізу және формулярларды толтыру.
Білімдер:
3-разрядқа қосымша 4-разряд
1. Жөнделетін жабдықтардың құрылысы.
2. Диаметрі 600 мм дейінгі құбыржолдарда сорғыларды, арматураны бөлшектеу, жөндеу, құрастыру және орнату ережелері.
3. Арматураның, компенсаторлардың, сорғылардың жіктелуі, техникалық сипаттамалары және жөндеу ерекшеліктері.
4. Жабдықтар мен арматураны сынау әдістері.
5. Қолданылатын арнайы сайманның, құрылғылардың және жабдықтардың конструктивтік ерекшеліктері.
6. Жабдықтарды жөндеуге шығару және наряд-рұқсатты ресімдеу ережелері.
7. Жабдықтарды жоспарлы-ескерту жөндеуінің негізгі ережелері.
4-разрядқа қосымша 5-разряд
1. Монтаждау жұмыстары мен сынақтарды арнайы құрылғыларды, өлшеу құралдарын және көтеру-тасымалдау механизмдерін пайдаланып жүргізу
2. Диаметрі 600 мм асатын құбыржолдарда ортадан тебуші және басқа да сорғыларды, арматураны бөлшектеу, жөндеу, құрастыру және орнату ережелері.
3. Жабдықтарды, арматураны сынау және баптау әдістері.
5-разрядқа қосымша 6-разряд
1. Жөнделетін жабдықтардың конструктивтік ерекшеліктері.
2. Жөнделген жабдықтарды жөндеу, демонтаждау және монтаждау, дәлдігін тексеру, орталықтандыру және сынау әдістері.
3. Материалдардың сапасын, арматураның жарамдылығын анықтау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Қойылған міндетке сүйеніп, белгілі бір дербестік үлесімен қызмет жасау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
ГОСТ 26691-85
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Цех (қызмет, учаске) бастығы
5
Учаске шебері

Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
16. Наименование государственного органа:
Министерство энергетики Республики Казахстан
Исполнитель: Асылканов Султан Бауржанович, +7 (717) 278 97 65, s.assylkanov@energo.gov.kz
17. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
ТОО "Алматинские тепловые сети"
Руководитель проекта:
Прянишников Р.Е.
E-mail: r.pryanishnikov@alts.kz
Номер телефона: +7 (707) 899 96 50
Исполнители:
Туйтебаев Е.К., +7 (701) 712 70 35, e.tuitebaev@alts.kz
Прянишников Р.Е., +7 (707) 899 96 50, r.pryanishnikov@alts.kz
18. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: Протокол заседания Отраслевого совета по профессиональным квалификациям сфере электроэнергетики и теплоэнергетики от 14 марта 2025 года № 3-2025. Протокол заседания Отраслевого совета по профессиональным квалификациям сфере электроэнергетики и теплоэнергетики от 27 июня 2025 года № 4-2025.
19. Национальный орган по профессиональным квалификациям: Заключение Национального органа по профессиональным квалификациям по итогам экспертизы проекта профессионального стандарта от 08 мая 2025 года.
20. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": Экспертное заключение № 11095/19 от 16.09.2025 года.
21. Номер версии и год выпуска: версия 3, 2025 года.
22. Дата ориентировочного пересмотра: 31.12.2028 года.
Приложение 14 к приказу
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 29 октября 2025 года № 416-н/қ
Профессиональный стандарт "Эксплуатация и ремонт топливоподачи"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта:
Профессиональный стандарт "Эксплуатация и ремонт топливоподачи" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в энергетических организациях и на предприятиях.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
2) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
3) профессиональный стандарт – письменный официальный документ, устанавливающий общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту работы с учетом формального и (или) неформального, и (или) информального образования, уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда в конкретной области профессиональной деятельности;

Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
16. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Энергетика министрлігі
Орындаушы:
Асылканов Султан Бауржанович, +7 (717) 278 97 65, s.assylkanov@energo.gov.kz
17. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
"Алматы жылу жүйесі" ЖШС
Жоба жетекшісі:
Прянишников Р.Е.
E-mail: r.pryanishnikov@alts.kz
Телефон нөмірі: +7 (707) 899 96 50
Орындаушылар:
Туйтебаев Е.К., +7 (701) 712 70 35, e.tuitebaev@alts.kz
Прянишников Р.Е., +7 (707) 899 96 50, r.pryanishnikov@alts.kz
18. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2025 жылғы 14 наурыздағы электрэнергетикасы және жылу энергетикасы саласының кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңесі отырысының №3-2025 Хаттамасы. 2025 жылғы 27 маусымдағы электрэнергетикасы және жылу энергетикасы саласының кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңесі отырысының №4-2025 Хаттамасы. 2025 жылғы 27 маусымдағы электрэнергетикасы және жылу энергетикасы саласының кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңесі отырысының №4-2025 Хаттамасы.
19. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2025 жылғы 08 мамырдағы кәсіптік стандарт жобасын сараптау қорытындысы бойынша кәсіптік біліктілік жөніндегі Ұлттық органның қорытындысы.
20. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2025 жылғы 16 қыркүйектегі № 11095/19 сараптамалық қорытындысы.
21. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: 3 нұсқа, 2025 жыл.
22. Болжалды қайта қарау күні: 31.12.2028 жыл.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2025 жылғы 29 қазандағы
№ 416-н/қ бұйрығына
14-қосымша
"Отын беруді пайдалану және жөндеу" кәсіптік стандарты 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы:
Бұл КС "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес әзірлендібілім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және энергетикалық ұйымдар мен кәсіпорындарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттердің шешімдеріне қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) білім – кәсіби тапсырма шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерттелген және игерілген ақпарат;
2) дағды – кәсіби тапсырманы толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен дағдыларды қолдану мүмкіндігі;
3) кәсіптік стандарт – ресми және (немесе) бейресми және (немесе) ақпараттық білім беруді, біліктілік пен құзыреттілік деңгейін, кәсіптік қызметтің нақты саласындағы еңбек мазмұнын, сапасы мен жағдайларын ескере отырып, білімге, іскерлікке, дағдыларға, жұмыс тәжірибесіне қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін жазбаша ресми құжат;

4) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения;
5) умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;
6) техническое обслуживание и ремонт – комплекс операций по поддержанию работоспособности или исправности производственного оборудования (изделий, деталей) в процессе технической эксплуатации, хранения и транспортировки.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих
2) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих
3) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности
4) ОРК – отраслевая рамка квалификаций
5) ТиПО – техническое и профессиональное образование
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Эксплуатация и ремонт топливоподачи
5. Код профессионального стандарта: D037
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
D Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом
35 Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом
35.1 Производство, передача и распределение электроэнергии
35.11 Производство электроэнергии
35.11.1 Производство электроэнергии тепловыми электростанциями
7. Краткое описание профессионального стандарта: Обслуживание основного и вспомогательного оборудования топливоподачи для повышения эксплуатационной надежности и безопасной эксплуатации тепловой электростанции.
8. Перечень карточек профессий:
1) Слесарь по обслуживанию оборудования электростанций - 1 уровень ОРК
2) Слесарь по ремонту оборудования топливоподачи - 1 уровень ОРК
3) Машинист вагоноопрокидывателя - 1 уровень ОРК
4) Слесарь по ремонту оборудования топливоподачи - 3 уровень ОРК
5) Моторист автоматизированной топливоподачи - 3 уровень ОРК
6) Мастер службы (в электроснабжении, подачи газа, пара и воздушного кондиционирования)- 5 уровень ОРК
7) Начальник участка (в электроснабжении, подачи газа, пара и воздушного кондиционирования) - 6 уровень ОРК
8) Начальник цеха (в прочих отраслях) - 6 уровень ОРК
9) Машинист вагоноопрокидывателя - 3 уровень ОРК
10) Машинист топливоразгрузчика - 3 уровень ОРК
11) Техник (общий профиль) - 4 уровень ОРК
12) Инженер по ремонту и обслуживанию технологического оборудования - 6 уровень ОРК
13) Начальник эксплуатационного отдела - 6 уровень ОРК

4) мамандық – жеке тұлға жүзеге асыратын және оны орындау үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін кәсіп түрі;
5) машық – кәсіптік міндет шеңберінде жекелеген бірлі-жарым іс-әрекетті физикалық тұрғыдан және (немесе) ақыл-оймен орындау қабілеті;
6) техникалық қызмет көрсету және жөндеу – техникалық пайдалану, сақтау және тасымалдау процесінде өндірістік жабдықтың (бұйымдардың, бөлшектердің) жұмысқа қабілеттілігін немесе жарамдылығын қолдау жөніндегі операциялар кешені.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) БА – басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығыЖұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы
2) БТБА – жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы
3) СБШ – салалық біліктілік шеңбері
4) ТжКБ – техникалық және кәсіптік білім беру
5) ЭҚЖЖ – Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші
2-тарау. Кәсіптік стандарттың төлқұжаты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Отын беруді пайдалану және жөндеу
5. Кәсіптік стандарттың коды: D037
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
D Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен жабдықтау
35 Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен қамтамасыз ету
35.1 Электр энергиясын өндіру, беру және бөлу
35.11 Электр энергиясын өндіру
35.11.1 Жылу электр станцияларының электр энергиясын өндіруі
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: жылу электр станциясының пайдалану сенімділігі мен қауіпсіз пайдаланылуын арттыру үшін отын берудің негізгі және қосалқы жабдықтарына қызмет көрсету.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Отын беру жабдығына қызмет көрсету жөніндегі слесарь - 1 СБШ-нің деңгейі
2) Отын беру жабдықтарын жөндеу жөніндегі слесарь - 1 СБШ-нің деңгейі
3) Вагон аударғыш машинисі - 1 СБШ-нің деңгейі
4) Отын беру жабдықтарын жөндеу жөніндегі слесарь - 3 СБШ-нің деңгейі
5) Автоматтандырылған отын беру машинисі - 3 СБШ-нің деңгейі
6) Қызмет шебері (электрмен жабдықтауда газ, бу беруде және ауа баптауда) - 5 СБШ-нің деңгейі
7) Учаске бастығы (электрмен жабдықтауда газ, бу беруде және ауа баптауда)- 6 СБШ-нің деңгейі
8) Цех бастығы (басқа да салаларда) - 6 СБШ-нің деңгейі
9) Вагон аударғыш машинисі - 3 СБШ-нің деңгейі
10) Отын тиегіш машинисі - 3 СБШ-нің деңгейі
11) Техник (жалпы профиль)- 4 СБШ-нің деңгейі
12) Технологиялық жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі инженер - 6 СБШ-нің деңгейі
13) Пайдалану бөлімінің бастығы - 6 СБШ-нің деңгейі

14) Начальник смены (в прочих отраслях) - 6 уровень ОРК
15) Инженер-теплоэнергетик - 6 уровень ОРК
16) Слесарь по ремонту оборудования топливоподачи - 2 уровень ОРК
17) Слесарь по обслуживанию оборудования электростанций - 2 уровень ОРК
18) Машинист вагоноопрокидывателя - 2 уровень ОРК
19) Машинист топливоподачи - 3 уровень ОРК
20) Машинист топливоподачи - 2 уровень ОРК
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Слесарь по обслуживанию оборудования электростанций":
Код группы:
7239-2
Код наименования занятия:
7239-2-041
Наименование профессии:
Слесарь по обслуживанию оборудования электростанций
Уровень квалификации по ОРК:
1
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 9. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149 "Об утверждении Единого тарифно- квалификационного справочника работ и профессий рабочих" (зарегистрирован в государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 22707).
Слесарь по обслуживанию оборудования электростанций
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
начальное образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
-
Основная цель деятельности:
Обеспечение безаварийной и эффективной работы и предупреждение преждевременного выхода основного и вспомогательного оборудования топливоподачи на теплоэлектростанциях и котельных
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение эксплуатационно-ремонтного и технического обслуживания оборудования
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Выполнение эксплуатационно- ремонтного и технического обслуживания оборудования
Навык 1:
Ведение контроля общего технического состояния оборудования
Умения:
2 разряд
1. Проводить эксплуатационно-ремонтное обслуживание основного и вспомогательного оборудования и рыбоподъемника, обеспечивая безаварийную работу механического оборудования гидроагрегата и вспомогательного оборудования низовых и шлюзовых шахт с системами наполнения и опорожнения на гидроэлектростанциях мощностью свыше 200 тысяч киловатт.
2. Проводить визуальный и инструментальный осмотр технического состояния узлов и агрегатов оборудования.
3. Составлять отчетность о выявленных дефектах и неисправностях в соответствии с установленной формой.
4. Выполнять тестирование оборудования с целью определения отклонений в его работе.
Знания:
2 разряд
1. Устройство и принцип работы основного и вспомогательного оборудования рыбоподъемника.
2. Назначение и места установки средств измерений.
3. Основы технологии диагностики оборудования с использованием контрольно-измерительных приборов.
4. Порядок внутреннего трудового распорядка, правила безопасности и охраны труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Выявление отклонения от нормального режима работы оборудования и принятие мер к их устранению
Умения:
2 разряд
1.Обеспечивать смазку, чистку обслуживаемого оборудования и устранять мелкие неисправности в его работе
2.Производить замену расходных материалов и уплотнений в соответствии с регламентом
3.Осуществлять оперативное переключение и вывод оборудования в ремонт в случае возникновения неисправностей
4.Выполнять разборку, очистку и монтаж отдельных узлов оборудования в пределах своей квалификации
Знания:
2 разряд
1. Основные сведения по гидравлике, механике, электротехнике.
2. Методы поиска и устранения неисправностей в работе оборудования.
3. Требования к технике смазки и применяемым смазочным материалам.
4. Порядок внутреннего трудового распорядка, правила безопасности и охраны труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Организовывать собственную деятельность исходя из цели и способов ее достижения определенных руководителем Анализировать рабочую ситуацию
Осуществлять текущий и итоговый контроль
Список технических регламентов и национальных стандартов:

14) Ауысым бастығы (өзге салаларда) - 6 СБШ-нің деңгейі
15) Инженер-жылу энергетигі - 6 СБШ-нің деңгейі
16) Отын беру жабдықтарын жөндеу жөніндегі слесарь - 2 СБШ-нің деңгейі
17) Электр станцияларының жабдықтарына қызмет көрсету жөніндегі Слесарь- 2 СБШ-нің деңгейі
18) Вагон аударғыш машинисі - 2 СБШ-нің деңгейі
19) Отын беру машинисі - 3 СБШ-нің деңгейі
20) Отын беру машинисі - 2 СБШ-нің деңгейі
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. "Отын беру жабдығына қызмет көрсету жөніндегі слесарь" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
7239-2
Қызмет атауының коды:
7239-2-041
Кәсіптің атауы:
Отын беру жабдығына қызмет көрсету жөніндегі слесарь
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
1
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
9-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22707 болып тіркелді).
Отын беру жабдығына қызмет көрсету жөніндегі слесарь
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Білім деңгейі:
бастауыш білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Талап етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7239-2-041 - Электр станциялары жабдықтарына қызмет көрсетуші слесарь
Қызметтің негізгі мақсаты:
Апатсыз және тиімді жұмысты қамтамасыз ету және жылу электр станциялары мен қазандықтарда отын берудің негізгі және қосалқы жабдықтарының мерзімінен бұрын шығуының алдын алу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жабдықты пайдалану-жөндеу және техникалық қызмет көрсетуді орындау
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Жабдықты пайдалану-жөндеу және техникалық қызмет көрсетуді орындау
Дағды 1:
Жабдықтың жалпы техникалық жай-күйіне бақылау жүргізу
Машықтар:
2 разряд
1. Қуаттылығы 200 мың киловаттан асатын гидроэлектростанцияларда толтыру және босату жүйелері бар гидроагрегаттың механикалық жабдығы мен төменгі және шлюз шахталарының қосалқы жабдықтарының апатсыз жұмысын қамтамасыз ете отырып, негізгі және қосалқы жабдықтар мен балық көтергіштерге пайдалану-жөндеу қызметін жүргізу.
2. Жабдықтың тораптары мен агрегаттарының техникалық жай-күйіне көзбен шолып және аспаптық тексеру жүргізу.
3. Белгіленген нысанға сәйкес анықталған ақаулар мен ақаулар туралы есеп беру.
4. Жабдықтың жұмысындағы ауытқуларды анықтау мақсатында оны сынақтан өткізу.
Білімдер:
2 разряд
1. Балық көтергіштің негізгі және қосалқы жабдықтарының құрылымы мен жұмыс принципі.
2. Өлшеу құралдарының мақсаты және орнату орындары.
3. Бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалана отырып, жабдықты диагностикалау технологиясының негіздері.
4. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария қағидалары, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жабдықтың қалыпты жұмыс режимінен ауытқуын анықтау және оларды жоюға шаралар қабылдау
Машықтар:
2 разряд
1. Қызмет көрсетілетін жабдықты майлауды, тазалауды қамтамасыз ету және оның жұмысындағы ұсақ ақауларды жою.
2. Регламентке сәйкес шығыс материалдары мен тығыздағыштарды ауыстыруды жүргізу.
3. Ақаулар туындаған жағдайда жабдықты жедел ауыстырып қосуды және жөндеуге шығаруды жүзеге асыру.
4. Өз біліктілігі шегінде Жабдықтың жекелеген тораптарын бөлшектеуді, тазалауды және монтаждауды орындау.
Білімдер:
2 разряд
1. Гидравлика, механика, электротехника бойынша негізгі мәліметтерді білу.
2. Жабдықтың жұмысындағы ақауларды жою және іздеу әдістері.
3. Майлау техникасына және қолданылатын майлау материалдарына қойылатын талаптар.
4. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария қағидалары, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Көшбасшылық
Анықтаған мақсатқа және оған қол жеткізу тәсілдеріне сүйене отырып, өз қызметін ұйымдастыру
Жұмыс жағдайын талдау
Ағымдағы және қорытынды бақылауды жүзеге асыру
Өз қызметін бағалау және түзету
Өз жұмысының нәтижелері үшін жауап беру
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. Правила технической эксплуатации электрических станций и сетей электрических станций и сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247.
2. Правила техники безопасности при эксплуатации электроустановок при эксплуатации тепломеханического оборудования электростанций и тепловых сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 122.
3. Правила пожарной безопасности для энергетических предприятий. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года №123.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Техник
5
Мастер участка
10. Карточка профессии "Слесарь по ремонту оборудования топливоподачи":
Код группы:
7239-2
Код наименования занятия:
7239-2-053
Наименование профессии:
Слесарь по ремонту оборудования топливоподачи
Уровень квалификации по ОРК:
1
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 9. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149. "Об утверждении Единого тарифно- квалификационного справочника работ и профессий рабочих" (зарегистрирован в государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 22707).
Параграф 17. Слесарь по ремонту оборудования топливоподачи, 2 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
начальное образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
7239-2-052 - Слесарь по ремонту оборудования теплоподачи
Основная цель деятельности:
Обеспечение безаварийного и эффективного ремонта основного и вспомогательного оборудования топливоподачи на теплоэлектростанциях и котельных
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение ремонтных работ
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Проведение ремонтных работ
Навык 1:
Ведение подготовки к выполнению работ
Умения:
2 разряд
1. Осуществлять слесарную обработку деталей по 12- 14 квалитетам (5-7 классам точности).
2. Осуществлять очистку, промывку и протирку демонтированных деталей.
3. Изготавливать несложные металлические и изоляционные конструкции.
4. Доставлять на рабочее место и уборка слесарного инструмента, инвентаря, приспособлений и материалов.
5. Проводить совместную работу с электрогазосварщиком в помещении цеха, на открытой площадке, в закрытых сосудах.
Знания:
2 разряд

1. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану ережесі. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы.
2. Электр станциялары мен жылу желілерінің жылу механикалық жабдықтарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидалары. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 122 бұйрығы.
3. Энергетикалық кәсіпорындарға арналған өрт қауіпсіздігі ережелері. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы №123 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Отын беру жабдықтарын жөндеу жөніндегі слесарь
5
Учаске шебері
10. "Отын беру жабдықтарын жөндеу жөніндегі слесарь" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
7239-2
Қызмет атауының коды:
7239-2-053
Кәсіптің атауы:
Отын беру жабдықтарын жөндеу жөніндегі слесарь
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
1
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
9-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22707 болып тіркелді.
17 Параграф. Отын беру жабдықтарын жөндеу жөніндегі слесарь, 2 разряд
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Білім деңгейі:
бастауыш білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Талап етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7239-2-052 - Жылу берілісі жабдықтарын жөндеу жөніндегі сырлаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жылу электр станциялары мен қазандықтарда отын берудің негізгі және қосалқы жабдықтарын апатсыз және тиімді жөндеуді қамтамасыз ету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жөндеу жұмыстарын жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Жөндеу жұмыстарын жүргізу
Дағды 1:
Жұмыс орындауға дайындықты жүргізу
Машықтар:
2 разряд
1. 12-14 квалитет (5-7 дәлдік сыныбы) бойынша бөлшектерді слесарлық өңдеуді жүзеге асыру.
2. Бөлшектелген бөлшектерді тазалау, жуу және сүрту.
3. Қарапайым металл және оқшаулағыш құрылымдарды дайындау.
4. Жұмыс орнына слесарьлық құрал-саймандарды, керек-жарақтарды, аспаптар мен
материалдарды жеткізу және жинау.
5. Цех ғимаратында, ашық алаңда және жабық ыдыстарда электргаздәнекерлеушімен бірлесіп
жұмыс жүргізу.
Білімдер:
2 разряд

1. Принцип действия, расположение и назначение ремонтируемого оборудования и его узлов.
2. Порядок выполнения работ по разборке, ремонту и сборке простых узлов и деталей оборудования.
3. Назначение и порядок применения несложного слесарного измерительного инструмента и приспособлений, защитных и предохранительных средств при работе с ручным пневматическим и электрифицированным инструментом.
4. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требований пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение слесарных работ
Умения:
2 разряд
1. Проводить слесарную обработку деталей по 7 – 10 квалитетам (2 - 3 классам точности) и 11-12 квалитетам (4-5 классам точности) с подгонкой и доводкой.
2. Использовать инструменты и приспособления.
3. Проводить разметку и изготовление прокладок сложной конфигурации.
4. Соблюдать требования безопасности перед началом, во время и по окончании работы.
Знания:
2 разряд
1. Конструкции применяемого универсального и специального инструмента и приспособлений.
2. Правила пользования специальным и универсальным инструментом и приспособлениями, требования к центровке валов, допускам и посадкам, квалитетам и параметрам шероховатости, правила установки компенсаторов всех типов, а также требования к фланцам, трубам, арматуре, прокладкам и крепежным материалам в зависимости от параметров рабочей среды.
3. Правила ТБ и ОТ при слесарных работах.
4. Допуски и посадки, квалитеты и параметры шероховатости.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Организовывать рабочую деятельность
Анализировать рабочую ситуацию
Нести ответственность за результаты своей работы
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Правила технической эксплуатации электрических станций и сетей электрических станций и сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247.
2. Правила техники безопасности при эксплуатации электроустановок при эксплуатации тепломеханического оборудования электростанций и тепловых сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 122.
3. Правила пожарной безопасности для энергетических предприятий. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года №123.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Техник
5
Мастер участка
11. Карточка профессии "Машинист вагоноопрокидывателя":
Код группы:
8343-9
Код наименования занятия:

1. Жөнделетін жабдықтың және оның тораптарының жұмыс принципі, орналасуы және мақсаты.
2. Жабдықтың қарапайым тораптары мен бөлшектерін бөлшектеу, жөндеу және құрастыру жөніндегі жұмыстарды орындау тәртібі.
3. Қол пневматикалық және электрлендірілген аспаптармен жұмыс істеу кезінде күрделі емес слесарлық өлшеу құралы мен айлабұйымдарын, қорғаныс және сақтандыру құралдарын қолданудың мақсаты мен тәртібі.
4. Ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптарының тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Слесарлық жұмыстарды орындау
Машықтар:
2 разряд
1. Бөлшектерді 7 - 10 квалитет (2 - 3 дәлдік сыныбы) және 11-12 квалитет (4-5 дәлдік сыныбы) бойынша фитингпен және нақтылаумен слесарлық өңдеуді жүргізу.
2. Құрал-саймандар мен керек-жарақтарды пайдалану.
3. Күрделі конфигурациядағы тығыздағыштарды белгілеу және дайындау.
4. Жұмысты бастамас бұрын, жұмыс кезінде және одан кейін қауіпсіздік талаптарын сақтау.
Білімдер:
2 разряд
1. Қолданылатын әмбебап және арнайы құралдар мен құрылғылардың конструкциялары.
2. Арнайы және әмбебап құрал-саймандар мен керек-жарақтарды пайдалану ережелері, біліктерді центрлеуге, өтімділік пен отырғызуға, квалитеттер мен беттердің кедір-бұдырлық параметрлеріне қойылатын талаптар, барлық түрдегі компенсаторларды орнату қағидалары, сондай-ақ жұмыс ортасының параметрлеріне байланысты фланецтерге, құбырларға, арматураға, тығыздағыштар мен бекіту материалдарына қойылатын талаптар.
3. Слесарлық жұмыстар кезіндегі ТБ және ОТ ережелері.
4. Төзімділік пен қону, біліктілік және кедір-бұдыр параметрлері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Жұмыс қызметін ұйымдастыру
Жұмыс жағдайын талдау
Жеке және командада жұмыс істей білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану ережесі. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы.
2. Электр станциялары мен жылу желілерінің жылу механикалық жабдықтарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидалары. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 122 бұйрығы.
3. Энергетикалық кәсіпорындарға арналған өрт қауіпсіздігі ережелері. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы №123 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Техник
5
Мастер участка
11. "Вагон аударғыш машинисі" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
8343-9
Қызмет атауының коды:

8343-9-008
Наименование профессии:
Машинист вагоноопрокидывателя
Уровень квалификации по ОРК:
1
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 1. Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 364 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 1)". (зарегистрирован в государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 33389).
Машинист вагоноопрокидывателя
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
начальное образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Лица не моложе 18 лет, прошедшие краткосрочное обучение (инструктаж) на рабочем месте и/или краткосрочные курсы в учебных заведениях с получением подтверждающего документа
Другие возможные наименования профессии:
-
Основная цель деятельности:
Осуществление бесперебойного, экономически эффективного обеспечения процессов подготовки и подачи топлива
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Ведение подготовки к управлению вагоноопрокидывателем
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Ведение подготовки к управлению вагоноопрокидывателем
Навык 1:
Осуществление подготовки к управлению вагоноопрокидывателем
Умения:
2 разряд
1. Управлять вагонотолкателями и электролебедками при подаче и установке вагонов в вагоноопрокидыватель, а также при их уборке после разгрузки.
2. Выполнять заклинивание автосцепок с соблюдением правил безопасности.
3. Наблюдать за правильной посадкой зажимных крюков перед началом опрокидывания.
4. Передавать сигналы машинисту о готовности вагона к опрокидыванию в соответствии с установленными процедурами.
5. Осуществлять очистку вагонов от остатков груза вручную или с применением оборудования.
6. Контролировать техническое состояние устройств подачи вагонов перед началом работы.
7. Оценивать готовность агрегатов вагоноопрокидывателя к эксплуатации согласно регламенту.
8. Проверять исправность сигнализации и средств связи перед началом смены.
Знания:
2 разряд
1. Устройство и принцип действия вагоноопрокидывателя, вагонотолкателей и электролебедок.
2. Последовательность технологических операций при подготовке к управлению вагоноопрокидывателем.
3. Местная сигнализация, применяемая при подаче и установке вагонов.

8343-9-008
Кәсіптің атауы:
Вагон аударғыш машинисі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
1
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
1-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 364 Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33389 болып тіркелді).
Вагон аударғыш машинисі
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Білім деңгейі:
бастауыш білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Талап етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Растайтын құжатты ала отырып, жұмыс орнында қысқа мерзімді оқудан (нұсқамадан) және/немесе оқу орындарында қысқа мерзімді курстардан өткен 18 жастан кем емес адамдар
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
-
Қызметтің негізгі мақсаты:
Отынды дайындау және беру процестерін үздіксіз, үнемді қамтамасыз етуді жүзеге асыру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Көмірді түсіру кезінде вагон аударғыштарды басқару жөніндегі жұмыстарды жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек
функциясы 1:
Көмірді түсіру кезінде вагон аударғыштарды басқару жөніндегі жұмыстарды жүргізу
Дағды 1:
Вагон аударғышты басқаруға дайындықты жүргізу
Машықтар:
2 разряд
1. Вагонопрокидывательге вагондарды беру және орнату, сондай-ақ түсіргеннен кейін оларды әкету кезінде вагонитермегіштер мен электрлебедкаларды басқару.
2. Электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасының қағидаларын сақтай отырып, автотіркемелерді шектеу жұмыстарын орындау.
3. Аудару алдында бекіткіш ілгектердің дұрыс орнатылуын бақылау.
4. Вагонды аударуға дайындығы туралы белгіленген рәсімдерге сәйкес машинистке сигнал беру.
5. Вагондарды жүктің қалдықтарынан қолмен немесе жабдықты пайдалана отырып тазарту.
6. Жұмыс басталар алдында вагондарды беру құрылғыларының техникалық жай-күйін бақылау.
7. Регламентке сәйкес вагонопрокидыватель агрегаттарының пайдалануға дайындығын бағалау.
8. Жұмыс ауысымы басталғанға дейін байланыс құралдары мен сигнал беру жүйелерінің жарамдылығын тексеру.
Білімдер:
2 разряд
1. Вагон аударғыш, вагон итергіш және электрлебедкалардың құрылысы мен жұмыс істеу принципі.
2. Вагон аударғышты басқаруға дайындау кезінде технологиялық операциялардың реттілігі.
3. Вагондарды беру және орнату кезінде қолданылатын жергілікті сигнал беру жүйесі.

4. Порядок выполнения заклинивания автосцепок.
5. Требования охраны труда и техники безопасности при выполнении операций с вагоноопрокидывателем.
6. Правила внутреннего трудового распорядка и производственной санитарии.
7. Нормативные документы по пожарной безопасности и предупреждению аварийных ситуаций.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обеспечение обслуживания агрегатом
Умения:
2 разряд
1. Выполнять закрывание дверей и люков за светофорами при въезде в вагоноопрокидыватель.
2. Проводить чистку и смазывание механизмов
3. Участвовать в смене канатов и проведении ремонтных работ.
Знания:
2 разряд
1. Порядок установки вагонов.
2. Виды смазочных материалов.
3. Инструкцию по сигнализации на железных дорогах.
4. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требований пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Организовывать собственную деятельность
Анализировать рабочую ситуацию
Осуществлять оценку собственной деятельности
Нести ответственность за результаты своей работы
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Технический регламент "Общие требования к пожарной безопасности". Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года
№ 405. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2021 года № 24045.
2. Правила технической эксплуатации электрических станций и сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11066.
3. Правила пожарной безопасности. Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 февраля 2022 года № 26867.
4. Правила техники безопасности при эксплуатации электроустановок. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2015 года № 10907.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Начальник смены цеха
12. Карточка профессии "Слесарь по ремонту оборудования топливоподачи":
Код группы:
7239-2
Код наименования занятия:
7239-2-053
Наименование профессии:
Слесарь по ремонту оборудования топливоподачи
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:

4. Автотіркемелерді шектеу жұмыстарын орындау тәртібі.
5. Вагон аударғышпен жұмыс істеу кезінде еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғауға қойылатын талаптар.
6. Еңбек ішкі тәртіп ережелері мен өндірістік санитария қағидалары.
7. Өрт қауіпсіздігі мен апатты жағдайлардың алдын алу бойынша нормативтік құжаттар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Агрегатпен қызмет көрсетуді қамтамасыз ету
Машықтар:
2 разряд
1. Вагон аударғышқа кіру кезінде жарық сигналынан кейін есіктер мен люктерді жабу жұмыстарын орындау.
2. Механизмдерді тазалау және майлау жұмыстарын жүргізу.
3. Арқанды ауыстыру және жөндеу жұмыстарына қатысу.
Білімдер:
2 разряд
1. Вагондарды орнату тәртібі.
2. Майлау материалдарының түрлері.
3. Теміржол көлігіндегі сигнал беру жөніндегі нұсқаулық.
4. Еңбек тәртібі, еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Еңбек қызметін ұйымдастыру
Жұмыс жағдайын талдау
Өз қызметін бағалауды және түзетуді жүзеге асыру.
Жұмыстарды жүргізу процесіне және өз жұмысының нәтижелеріне жауапты болу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламенті. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 17 тамыздағы № 405 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 19 тамызда № 24045 болып тіркелді.
2. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидалары. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 15 мамырда № 11066 болып тіркелді.
3. Өрт қауіпсіздігі ережелері. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 21 ақпанда № 26867 болып тіркелді.
4. Электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасының қағидалары. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 30 сәуірде № 10907 болып тіркелді.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Отын беру моторшысы
12. "Отын беру жабдықтарын жөндеу жөніндегі слесарь" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
7239-2
Қызмет атауының коды:
7239-2-053
Кәсіптің атауы:
Отын беру жабдықтарын жөндеу жөніндегі слесарь
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:

Выпуск 9. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149. "Об утверждении Единого тарифно- квалификационного справочника работ и профессий рабочих" (зарегистрирован в государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 22707).
Слесарь по ремонту оборудования топливоподачи, 5 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: ТиПО (рабочие профессии)
Специальность: Теплоэнергетические установки тепловых электрических станций
Квалификация:
-
Уровень образования: ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность: Теплоэнергетические установки тепловых электрических станций
Квалификация:
-
Уровень образования: основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее 1 года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
7239-2-052 - Слесарь по ремонту оборудования теплоподачи
Основная цель деятельности:
Обеспечение безаварийного и эффективного ремонта основного и вспомогательного оборудования топливоподачи на теплоэлектростанциях и котельных
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение ремонтных работ
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Проведение ремонтных работ
Навык 1:
Ведение подготовки к выполнению работ
Умения:
5 разряд
1. Осуществлять разборку, реконструкция, ремонт, пригонка, сборка, регулирование и испытания сложных узлов оборудования топливоподачи.
2. Осуществлять слесарную обработку деталей по 6-7 квалитетам (1-2 классам точности) с подгонкой и доводкой.
3. Производить приемку изготовленных запасных частей, выполненных сварных и клепаных соединений.
4. Производить разметку особо сложных деталей.
5. Проверять соответствие корпусов подшипников, геометрических размеров металлоконструкций, подкрановых путей.
Знания:
5 разряд
1. Технические характеристики оборудования топливоподачи.
2. Технические условия на приемку механизмов и узлов из ремонта.
3. Способы и порядок браковки изношенных деталей грузоподъемных машин, механизмов, грузозахватных приспособлений.
4. Порядок и инструкции по эксплуатации и ремонту оборудования топливоподачи.
5. Порядок отключения ремонтируемого оборудования от действующих машин и механизмов.
6. Порядок статической и динамической балансировки роторов, сборки и разборки муфт сцепления различной конструкции, испытания такелажной оснастки, грузоподъемных машин, сооружений.
7. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требований пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение слесарных работ
Умения:
5 разряд

9-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22707 болып тіркелді).
Отын беру жабдығын жөндеу жөніндегі Слесарь, 5 разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Жылу электр станцияларының жылу энергетикалық қондырғылары
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Жылу электр станцияларының жылу энергетикалық қондырғылары
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс өтілі кемінде 1 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7239-2-052 - Жылу берілісі жабдықтарын жөндеу жөніндегі сырлаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жылу электр станциялары мен қазандықтарда отын берудің негізгі және қосалқы жабдықтарын апатсыз және тиімді жөндеуді қамтамасыз ету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жөндеу жұмыстарын жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Жөндеу жұмыстарын жүргізу
Дағды 1:
Жұмыс орындауға дайындықты жүргізу
Машықтар:
5 разряд
1. Отын беру жабдығының күрделі тораптарын бөлшектеуді, реконструкциялауды, жөндеуді, айдауды, жинауды, реттеуді және сынауды жүзеге асыру.
2. Бөлшектерді 6-7 квалитет (1-2 дәлдік сыныбы) бойынша сәйкестендіру және нақтылау арқылы слесарлық өңдеуді жүзеге асыру.
3. Дайындалған қосалқы бөлшектерді, орындалған дәнекерленген және тойтарылған қосылыстарды қабылдауды жүргізу
4. Ерекше күрделі бөлшектерді белгілеу.
5. Подшипник корпустарының, металл құрылымдарының геометриялық өлшемдерінің және кран астындағы жолдардың сәйкестігін тексеру.
Білімдер:
5 разряд
1. Отын беру жабдығының техникалық сипаттамалары.
2. Жөндеуден механизмдер мен тораптарды қабылдаудың техникалық шарттары.
3. Жүк көтергіш машиналардың, механизмдердің, жүк қармайтын құрылғылардың тозған бөлшектерін ақау тәсілдері мен тәртібі.
4. Отын беру жабдығын пайдалану және жөндеу тәртібі мен нұсқаулықтары.
5. Жөнделетін жабдықты қолданыстағы машиналар мен механизмдерден ажырату тәртібі.
6. Роторларды статикалық және динамикалық теңгерімдеу, Әртүрлі конструкциялы ілінісу муфталарын құрастыру және бөлшектеу, такелаждық жарақтарды, жүк көтергіш машиналарды, құрылыстарды сынау тәртібі.
7. Ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптарының тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Слесарлық жұмыстарды орындау
Машықтар:
5 разряд

1. Организовывать работу по ремонту и наладке оборудования и ремонтных приспособлений, грузоподъемных машин и механизмов.
2. Определять пригодности деталей к дальнейшей работе, возможности их восстановления.
3. Проверять в работе основного и вспомогательного оборудования после ремонта и сдача его в эксплуатацию.
4. Выполнять такелажных работ по перемещению, сборке, разборке и установке особо сложных и ответственных узлов, деталей и элементов оборудования.
Знания:
5 разряд
1. Причины возникновения вибрации в машине
2. Способы правки валов механизмов.
3. Технологию перезаливки подшипников скольжения.
4. Порядок вывода в ремонт и оформления наряда- допуска.
5. Порядок испытания и хранения такелажных приспособлений и оснастки, грузоподъемных машин и механизмов.
6. Порядок и организацию работ по ремонту оборудования.
7. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Организовывать рабочую деятельность
Анализировать рабочую ситуацию
Осуществлять текущий и итоговый контроль
Нести ответственность за результаты своей работы
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Правил технической эксплуатации электрических станций и сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247.
2. Правила техники безопасности при эксплуатации электроустановок при эксплуатации тепломеханического оборудования электростанций и тепловых сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 122.
3. Правила пожарной безопасности для энергетических предприятий. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года №123.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Техник
5
Мастер участка
13. Карточка профессии "Моторист автоматизированной топливоподачи":
Код группы:
8186-0
Код наименования занятия:
8186-0-042
Наименование профессии:
Моторист автоматизированной топливоподачи
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 9. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149. "Об утверждении Единого тарифно- квалификационного справочника работ и профессий рабочих" (зарегистрирован в государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 22707).
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: ТиПО (рабочие профессии)
Специальность: Теплоэнергетические установки тепловых электрических станций
Квалификация:
-
Уровень образования: ТиПО (рабочие профессии)
Специальность: Электрооборудование (по видам и отраслям)
Квалификация:
-
Уровень образования: основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:

1. Жабдықтар мен жөндеу құрылғыларын, жүк көтергіш машиналар мен механизмдерді жөндеу және жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру.
2. Бөлшектердің одан әрі жұмыс істеуге жарамдылығын, оларды қалпына келтіру мүмкіндіктерін анықтау.
3. Жөндеуден кейін және оны пайдалануға бергеннен кейін негізгі және қосалқы жабдықтардың жұмысын тексеру.
4. Аса күрделі және жауапты тораптарды, жабдықтың бөлшектері мен элементтерін жылжыту, құрастыру, бөлшектеу және орнату бойынша такелаждық жұмыстарды орындау.
Білімдер:
5 разряд
1. Машинада дірілдің пайда болу себептері.
2. Механизмдердің біліктерін түзету әдістері.
3. Сырғанау мойынтіректерін қайта құю технологиясы.
4. Наряд-рұқсатты жөндеуге шығару және ресімдеу тәртібі.
5. Такелаждық құрылғылар мен жарақтарды, жүк көтергіш машиналар мен механизмдерді сынау және сақтау тәртібі.
6. Жабдықтарды жөндеу бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және тәртібі.
7. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Жұмыс қызметін ұйымдастыру
Жұмыс жағдайын талдау
Ағымдағы және қорытынды бақылауды, өз қызметін бағалау мен түзетуді жүзеге асыру.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану ережесі. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы.
2. Электр станциялары мен жылу желілерінің жылу механикалық жабдықтарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидалары.
3. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 122 бұйрығы.
4. Энергетикалық кәсіпорындарға арналған өрт қауіпсіздігі ережелері. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы №123 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Техник
5
Учаске шебері
13. "Автоматтандырылған отын беру машинисі" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
8186-0
Қызмет атауының коды:
8186-0-042
Кәсіптің атауы:
Автоматтандырылған отын беру машинисі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
9-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22707 болып тіркелді).
Автоматтандырылған отын беру қондырғысының моторисі
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Жылу электр станцияларының жылу энергетикалық қондырғылары
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Электр жабдықтары (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:

Опыт работы: для 3 разряда без опыта работы, для 4 разряда не менее 6 месяцев, для 5 разряда не менее 9 месяцев, для 6 разряда не менее 1 года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
8186-0-044 - Моторист на топливоподаче
Основная цель деятельности:
Осуществление бесперебойного, экономически эффективного обеспечения процессов подготовки и подачи топлива с целью выработки электроэнергии, а также безопасности жизни и здоровья людей, снижения вредного влияния электроэнергетики на окружающую среду
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Ведение управления оборудованием со щита управления топливоподачи.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Ведение управления оборудованием со щита управления топливоподачи
Навык 1:
Обеспечение управления оборудованием
Умения:
3 разряд
1. Вести проверку и подготовку к работе оборудования.
2. Выполнять последовательные включения агрегатов.
3. Проводить пуск, останов механизмов и вести контроль подачи топлива.
4. Управлять оборудованием топливоподачи со щита управления производительностью до 100 тонн в час.
5. Наблюдать за работой обслуживаемого оборудования.
При управлении оборудованием топливоподачи со щита управления производительностью:
свыше 100 до 400 тонн в час - 4 разряд;
свыше 400 да 1000 тонн в час - 5 разряд; свыше 1000 тонн в час - 6 разряд.
Знания:
Для 3-4-5-6 разряда
1. Устройство, принцип работы, технические характеристики оборудования обслуживаемого оборудования
2. Схемы топливоподачи, еҰ блокировки и установленную сигнализацию
3. Элементарные сведения по электротехнике и механике
4. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требований пожарной безопасности
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение обслуживания оборудования
Умения:
Для 3-4-5-6 разряда
1. Пользоваться приборами и оборудованием, универсальным и специальным инструментом и приспособлениями.
2. Выявлять причины неисправности в работе механизмов оборудования.
3. Проводить профилактическое обслуживание приборов и оборудования, устранение мелких дефектов.
4. Проводить чистку и смазку обслуживаемых механизмов.
Знания:
Для 3-4-5-6 разряда
1. Причины неисправностей оборудования.
2. Средства и виды технического обслуживания агрегатов топливоподачи.
3. Схема смазки механизмов топливоподачи, виды смазочных материалов и их применение, виды и марки топлива, свойства прокладочных и уплотняющих материалов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Организовывать трудовую деятельность
Осуществлять оценку и коррекцию собственной деятельности.
Нести ответственность за процесс проведения работ и результаты своей работы
Список технических регламентов и национальных стандартов:

Жұмыс өтілі: – 3-разряд үшін – жұмыс өтілі талап етілмейді – 4-разряд үшін – жұмыс өтілі кемінде 6 ай – 5-разряд үшін – жұмыс өтілі кемінде 9 ай – 6-разряд үшін – жұмыс өтілі кемінде 1 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
8186-0-044 - Отын тектес кәсіптердіңші моторшы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Электр энергиясын өндіру, сондай-ақ адамдардың өмірі мен денсаулығының қауіпсіздігі, электр энергетикасының қоршаған ортаға зиянды әсерін азайту мақсатында отынды дайындау және беру процестерін үздіксіз, үнемді қамтамасыз етуді жүзеге асыру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Отын беруді басқару қалқанынан жабдықты басқаруды жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Отын беруді басқару қалқанынан жабдықты басқаруды жүргізу
Дағды 1:
Жабдықты басқаруды қамтамасыз ету
Машықтар:
3 разряд
1. Жабдықтың жұмысына тексеру және дайындық жүргізу.
2. Агрегаттарды дәйекті қосуды орындаңыз.
3. Механизмдерді іске қосу, тоқтату және отын беруді бақылауды жүргізу.
4. Өнімділігі сағатына 100 тоннаға дейінгі басқару қалқанынан отын беру жабдығын басқару.
5. Қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысын бақылау.
Өнімділікті басқару қалқанынан отын беру жабдығын басқару кезінде:
сағатына 100-ден 400 тоннаға дейін-4 разряд;
сағатына 400-ден 1000 тоннаға дейін-5 разряд;
сағатына 1000 тоннадан астам-6 разряд.
Білімдер:
3-4-5-6 разряд үшін
1. Қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылғысы, жұмыс принципі, жабдықтың техникалық сипаттамалары.
2. Отын беру схемалары, оны бұғаттау және орнатылған дабылды білу.
3. Электротехника және механика бойынша қарапайым мәліметтер.
4. Ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптарының тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жабдыққа қызмет көрсетуді орындау
Машықтар:
3-4-5-6 разряд үшін
1. Құрылғылар мен жабдықтарды, әмбебап және арнайы құралдар мен құрылғыларды қолданыңыз.
2. Жабдық механизмдерінің жұмысындағы ақаулардың себептерін анықтау.
3. Аспаптар мен жабдықтарға профилактикалық қызмет көрсету, ұсақ ақауларды жою.
4. Қызмет көрсетілетін механизмдерді тазалау және майлау.
Білімдер:
3-4-5-6 разряд үшін
1. Жабдықтың ақауларының себептері.
2. Отын беру агрегаттарына техникалық қызмет көрсету құралдары мен түрлері.
3. Отын беру механизмдерін майлау схемасы, майлау материалдарының түрлері және олардың қолданылуы, отынның түрлері мен маркалары, төсеу және тығыздау материалдарының қасиеттері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Еңбек қызметін ұйымдастыру
Жұмыс жағдайын талдау
Өз қызметін бағалауды және түзетуді жүзеге асыру
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. Технический регламент "Общие требования к пожарной безопасности". Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года № 405.
2. Правила технической эксплуатации электрических станций и сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247.
3. Правила пожарной безопасности. Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55.
4. Правила техники безопасности при эксплуатации электроустановок. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Начальник смены цеха
14. Карточка профессии "Мастер службы (в электроснабжении, подачи газа, пара и воздушного кондиционирования)":
Код группы:
1329-3
Код наименования занятия:
1329-3-012
Наименование профессии:
Мастер службы (в электроснабжении, подачи газа, пара и воздушного кондиционирования)
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 22003).
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность: Производственные и обрабатывающие отрасли
Квалификация:
-
Уровень образования: послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность: Производственные и обрабатывающие отрасли
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы на производстве не менее 1 года или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы на производстве не менее 3 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
1329-3-013 - Мастер участка (в электроснабжении, подачи газа, пара и воздушного кондиционирования)
Основная цель деятельности:
Поддержание и восстановление исправности и/или работоспособности и характеристик оборудования топливоподачи ТЭС и восстановление ресурса оборудования или его составных частей
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламенті. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 17 тамыздағы № 405 бұйрығы.
2. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидалары. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы.
3. Өрт қауіпсіздігі ережелері. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы.
4. Электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасының қағидалары. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Цех ауысымының бастығы
14. "Қызмет шебері (электрмен жабдықтауда газ, бу беруде және ауа баптауда)" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
1329-3
Қызмет атауының коды:
1329-3-012
Кәсіптің атауы:
Қызмет шебері (электрмен жабдықтауда газ, бу беруде және ауа баптауда)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелді).
Параграф 11. Бақылау шебері (учаске, цех)
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Өндірістік және өңдеу салалары
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Өндірістік және өңдеу салалары
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және өндірістегі жұмыс өтілі кемінде 1 жыл немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білім және өндірістегі жұмыс өтілі кемінде 3 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1329-3-013 - Учаске мастері (электрмен жабдықтау, газ, бу беру және ауаны кондинционерлеу)
Қызметтің негізгі мақсаты:
ЖЭС отын беру жабдығының жарамдылығын және/немесе жұмыс қабілеттілігін және сипаттамаларын сақтау және қалпына келтіру және жабдықтың ресурсын немесе оның құрамдас бөліктерін қалпына келтіру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Ведение руководства возглавляемым участком, направленное на выполнение плановых заданий и технико-экономических показателей цеха топливоподачи.
2. Осуществление руководства работ по обслуживанию и ремонту оборудования цеха топливоподачи.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Ведение руководства возглавляемым участком, направленное на выполнение плановых заданий и технико- экономических показателей цеха топливоподачи
Навык 1:
Обеспечение нормативной
базой для производства работы участка цеха топливоподачи
Умения:
1. Организовывать на закрепленном участке работу по контролю и повышению качества продукции и услуг, комплектности выпускаемых изделий и учету брака.
2. Контролировать правильность установления сортности продукции (изделий, полуфабрикатов), ее соответствие утвержденным образцам (эталонам),
стандартам, техническим условиям и иной нормативно- технической документации, соблюдение технологических режимов на всех стадиях производственного процесса, инструкций и методик по техническому контролю на рабочих местах, качество тары и упаковки, техническое состояние оборудования и средств транспорта, хранение сырья, материалов, полуфабрикатов, комплектующих изделий, готовой продукции.
3. Руководить работой по оформлению технической документации, удостоверяющей качество и комплектность выпускаемых или поставляемых изделий (паспортов, сертификатов), аттестации продукции по категориям качества.
Знания:
1. Законодательные, иные нормативные правовые акты, методические и нормативно-технические материалы по управлению качеством продукции.
2. Технологические процессы и режимы производства, основные технологические и конструктивные данные выпускаемой продукции.
3. Технические и экономические требования к сырью, материалам, полуфабрикатам, комплектующим изделиям и готовой продукции.
4. Действующие в виде экономической деятельности и в организации стандарты, технические условия.
5. Нормативы качественных показателей.
6. Технологические инструкции, системы, средства и методы технического контроля производства.
7. Порядок приемки и хранения готовой продукции, сырья, материалов, полуфабрикатов, комплектующих изделий.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обеспечение надежной
работы, осуществление технического обслуживания и ремонта оборудования цеха топливоподачи
Умения:
1. Следить за соблюдением графиков проверки на точность производственного оборудования и оснастки, состоянием контрольно-измерительных средств, их наличием на рабочих местах, своевременным представлением для государственной поверки.

1. Отын беру цехының жоспарлы тапсырмалары мен техникалық-экономикалық көрсеткіштерін орындауға бағытталған басқарылатын учаскеге басшылық жүргізу.
2. Жабдыққа техникалық қызмет көрсету және отын беру цехының жөндеу бригадаларының жұмысын ұйымдастыру.
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Отын беру цехының жоспарлы тапсырмалары мен техникалық-экономикалық көрсеткіштерін орындауға бағытталған басқарылатын учаскеге басшылық жүргізу
Дағды 1:
Отын беру цехы учаскесінің жұмысын жүргізу үшін нормативтік базамен қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Бекітілген учаскеде өнімдер мен қызметтердің сапасын, шығарылатын өнімдердің жиынтығын бақылау және арттыру және ақауларды есепке алу жөніндегі жұмысты ұйымдастыру.
2. Өнімнің (бұйымдардың, жартылай фабрикаттардың) сұрыптылығын белгілеудің дұрыстығын, оның бекітілген үлгілерге (эталондарға), стандарттарға, техникалық шарттарға және өзге де нормативтік-техникалық құжаттамаға сәйкестігін, өндірістік процестің барлық кезеңдеріндегі технологиялық режимдердің, жұмыс орындарындағы техникалық бақылау жөніндегі нұсқаулықтар мен әдістемелердің сақталуын, ыдыс пен қаптаманың сапасын, жабдық пен көлік құралдарының техникалық жай-күйін бақылау, шикізатты, материалдарды, жартылай фабрикаттарды, жиынтықтаушы бұйымдарды, дайын өнімді сақтау.
3. Шығарылатын немесе жеткізілетін бұйымдардың (паспорттардың, сертификаттардың) сапасы мен толықтығын куәландыратын техникалық құжаттаманы ресімдеу, сапа санаттары бойынша өнімді аттестаттау жөніндегі жұмысқа басшылық жасау.
Білімдер:
1. Өнімнің сапасын басқару бойынша заңнамалық, өзге де нормативтік құқықтық актілер, әдістемелік және нормативтік-техникалық материалдар.
2. Өндірістің технологиялық процестері мен режимдері, шығарылатын өнімнің негізгі технологиялық және конструктивті деректері.
3. Шикізатқа, материалдарға, жартылай фабрикаттарға, жиынтықтаушы бұйымдарға және дайын өнімге қойылатын техникалық және экономикалық талаптар.
4. Экономикалық қызмет түрінде және ұйымда қолданылатын стандарттар, техникалық шарттар.
5. Сапа көрсеткіштерінің нормативтері.
6. Өндірісті техникалық бақылаудың технологиялық нұсқаулықтары, жүйелері, құралдары мен әдістері.
7. Дайын өнімді, шикізатты, материалдарды, жартылай фабрикаттарды, жиынтықтаушы бұйымдарды қабылдау және сақтау тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Сенімді жұмысты қамтамасыз ету, техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру және отын беру цехының жабдықтарын жөндеу
Машықтар:
1. Өндірістік жабдықтар мен жарақтардың дұрыстығын, бақылау-өлшеу құралдарының жай-күйін, олардың жұмыс орындарында болуын, мемлекеттік тексеру үшін уақтылы ұсынылуын тексеру кестелерінің сақталуын қадағалау.

2. Принимать меры по предотвращению производства продукции, не соответствующей установленным требованиям, выявлению причин и виновников брака, поступления рекламаций на готовую продукцию, а также разработке и внедрению мероприятий,
направленных на повышение качества и
конкурентоспособности продукции и услуг.
3. Участвовать в разработке и внедрении наиболее совершенных систем управления качеством продукции, методов контроля (включая входной контроль поступающих комплектующих изделий, материалов и
полуфабрикатов), новых и пересмотренных
действующих стандартов, технических условий и прочих нормативов и инструкций.
Знания:
1. Методы отбора проб.
2. Порядок маркировки и упаковки продукции.
3. Положение о товарных знаках и кодах.
4. Порядок аттестации качества промышленной продукции, виды производственного брака, методы его
предупреждения и устранения.
5. Порядок проведения испытаний и приемки
продукции.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Осуществление
руководства работ по обслуживанию и ремонту оборудования цеха топливоподачи
Навык 1:
Осуществление руководства работ по обслуживанию и ремонту оборудования цеха топливоподачи
Умения:
1. Планировать график проведения работ по обслуживанию и ремонту оборудования.
2. Контролировать соблюдение технологических процессов и нормативов безопасности.
3. Распределять задачи между специалистами и контролировать их выполнение.
4. Оценивать техническое состояние оборудования и определять необходимость ремонта.
5. Организовывать закупку необходимых запасных частей и материалов для ремонта.
6. Документировать результаты проведенных работ и составлять отчҰтность.
Знания:
1. Устройство оборудования цеха топливоподачи.
2. Правила эксплуатации и обслуживания
теплотехнического оборудования.
3. Правила проведения технического обслуживания оборудования цеха топливоподачи.
3. Правила и методы проведения ремонтных работ цеха топливоподачи.
4. Применяемые материалы и средства.
5. Методические, нормативные и другие руководящие материалы по ремонту и обслуживанию оборудования цеха топливоподачи.
Возможность признания
навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Самостоятельность в принятии технических и технологических решений производства тепловой и электрической энергии
Ответственность за работу коллектива
Аналитический склад ума
Рационализаторские способности
Умение организовывать команду для выполнения производственных и технических вопросов
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Технический регламент "Общие требования к пожарной безопасности". Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года № 405.

2. Белгіленген талаптарға сәйкес келмейтін өнім өндірісінің алдын алу, некенің себептері мен кінәлілерін анықтау, дайын өнімге жарнамалардың түсуі, сондай-ақ өнімдер мен қызметтердің сапасы мен бәсекеге қабілеттілігін арттыруға бағытталған іс-шараларды әзірлеу және енгізу жөнінде шаралар қабылдау.
3. Өнімнің сапасын басқарудың неғұрлым жетілдірілген жүйелерін, бақылау әдістерін (келіп түсетін жиынтықтаушы бұйымдарды, материалдар мен жартылай фабрикаттарды кіріс бақылауды қоса алғанда), жаңа және қайта қаралған қолданыстағы стандарттарды, техникалық шарттар мен өзге де нормативтер мен нұсқаулықтарды әзірлеуге және енгізуге қатысу.
Білімдер:
1. Сынама алу әдістері.
2. Өнімді таңбалау және буып-түю тәртібі.
3. Сауда белгілері мен кодтары туралы ереже.
4. Өнеркәсіптік өнімнің сапасын аттестаттау тәртібі, өндірістік ақаудың түрлері, оның алдын алу және жою әдістері.
5. Өнімді сынау және қабылдау тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Жабдыққа техникалық қызмет көрсету және отын беру цехының жөндеу бригадаларының жұмысын ұйымдастыру
Дағды 1:
Отын беру цехының жабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмыстарға басшылықты жүзеге асыру
Машықтар:
1. Жабдықты күтіп-ұстау және жөндеу жұмыстарының жүргізілу кестесін жоспарлау.
2. Технологиялық үдерістер мен қауіпсіздік нормаларының сақталуын бақылау.
3. Мамандар арасында тапсырмаларды бөлу және олардың орындалуын қадағалау.
4. Жабдықтың техникалық жай-күйін бағалау және жөндеудің қажеттілігін анықтау.
5. Жөндеу жұмыстарына қажетті қосалқы бөлшектер мен материалдарды сатып алуды ұйымдастыру.
6. Атқарылған жұмыстардың нәтижелерін құжаттау және есептілікті жасау.
Білімдер:
1. Отын беру цехының жабдықтарын орнату.
2. Жылу техникалық жабдықты пайдалану және қызмет көрсету ережелері.
3. Отын беру цехының жабдықтарына техникалық қызмет көрсетуді жүргізу қағидалары.
3. Отын беру цехының жөндеу жұмыстарын жүргізу ережелері мен әдістері.
4. Қолданылатын материалдар мен құралдар.
5. Отын беру цехының жабдықтарын жөндеу және қызмет көрсету бойынша Әдістемелік, нормативтік және басқа да басшылық материалдар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Жылу және электр энергиясын өндірудің техникалық және технологиялық шешімдерін қабылдаудағы дербестік
Ұжымның жұмысы үшін жауапкершілік
Аналитикалық ойлау
Рационализаторлық қабілеттер
Өндірістік және техникалық мәселелерді орындау үшін команданы ұйымдастыра білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламенті. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 17 тамыздағы № 405 бұйрығы.

2. Правила технической эксплуатации электрических станций и сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247.
3. Правила пожарной безопасности. Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55.
4. Правила техники безопасности при эксплуатации электроустановок. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Инженер
15. Карточка профессии "Начальник участка (в электроснабжении, подачи газа, пара и воздушного кондиционирования)":
Код группы:
1329-3
Код наименования занятия:
1329-3-020
Наименование профессии:
Начальник участка (в электроснабжении, подачи газа, пара и воздушного кондиционирования)
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Связь с ЕТКС и КС отсутсвует
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность: Производственные и обрабатывающие отрасли
Квалификация:
-
Уровень образования: высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность: Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы по специальности на должностях специалиста не менее 3 лет или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы по специальности на должностях специалиста не менее 5 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
1329-3-021 – Начальник цеха (в электроснабжении, подачи газа, пара и воздушного кондиционирования)
Основная цель деятельности:
Безопасная, надежная и экономичная эксплуатация тепломеханического оборудования, выполнение диспетчерского графика нагрузки, бесперебойное теплоснабжение потребителей, поддержание нормативного качества отпускаемой тепловой энергии
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществление руководства соответствующих структурных подразделений котлотурбинного цеха
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Осуществление руководства соответствующих структурных подразделений котлотурбинного цеха
Навык 1:
Технико-технологическое
обеспечение работы цеха
Умения:

2. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидалары. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы.
3. Өрт қауіпсіздігі ережелері. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы.
4. Электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасының қағидалары. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Инженер
15. "Учаске бастығы (электрмен жабдықтауда газ, бу беруде және ауа баптауда)" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
1329-3
Қызмет атауының коды:
1329-3-020
Кәсіптің атауы:
Учаске бастығы (электрмен жабдықтауда газ, бу беруде және ауа баптауда)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БТБА немесе БА-мен байланысы жоқ
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Өндірістік және өңдеу салалары
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және маман лауазымдарында мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 3 жыл немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білім және маман лауазымдарында мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1329-1-057 - Шеберхана бастығының орынбасары
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жылу механикалық жабдықтың қауіпсіз, сенімді және үнемді жұмыс істеуі, диспетчерлік жүктеме кестесін орындау, тұтынушыларды үздіксіз жылумен қамтамасыз ету, жеткізілетін жылу энергиясының стандартты сапасын сақтау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Қазандық-турбиналық цехтың тиісті құрылымдық бөлімшелеріне басшылықты жүзеге асыру
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Қазандық-турбиналық цехтың тиісті құрылымдық бөлімшелеріне басшылықты жүзеге асыру
Дағды 1:
Цехты техникалық және технологиялық қамтамасыз ету
Машықтар:

1. Организовывать работу, связанную с разработкой и внедрением стандартов, технических условий и иных нормативных материалов по эксплуатации, ремонту и профилактическому обслуживанию оборудования.
2. Обеспечивать технически правильную эксплуатацию оборудования и иных основных средств и выполнение графиков их ремонта, безопасные и здоровые условия труда, а также своевременное предоставление работающим льгот по условиям труда.
3. Участвовать в работе по планированию технического развития производства и модернизации оборудования, в расследовании причин повышенного износа, аварий оборудования и производственного травматизма и обеспечивает разработку мер по их предупреждению.
4. Координировать работу мастеров и цеховых служб.
5. Осуществлять подбор квалифицированных кадров, их расстановку и целесообразное использование.
6. Контролировать соблюдение работниками порядка и норм по безопасности и охране труда, производственной и трудовой дисциплины, внутреннего трудового распорядка.
7. Организовывать работу по повышению
квалификации работников.
Знания:
1. Формы и методы производственно-хозяйственной деятельности.
2. Действующие положения по оплате труда, формы материального стимулирования.
3. Передовой отечественный и зарубежный опыт по техническому обслуживанию и ремонту оборудования.
4. Основы экономики, организации производства, труда и управления.
5. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Ведение технологических процессов и операций в соответствии с техническими документами
Умения:
1. Осуществлять руководство производственно- хозяйственной деятельностью цеха по ремонту и техническому обслуживанию оборудования, зданий и сооружений организации.
2. Участвовать в разработке перспективных и текущих планов ремонта основных производственных средств организации.
3. Возглавлять работу по внедрению систем комплексного регламентированного обслуживания, обеспечивающих своевременную наладку и ремонт оборудования, по реализации мер, направленных на улучшение его эксплуатации.
4. Обеспечивать ритмичную работу цеха и выполнение ремонтных заданий в установленные сроки, снижение стоимости ремонта при высоком качестве ремонтных работ, эффективное использование основных и оборотных средств.
5. Организовывать разработку и доведение до исполнителей (начальников участков, мастеров, бригадиров) плановых заданий и графиков ремонта, контроль над проведением ремонтных работ и испытаний оборудования, за соблюдением порядка эксплуатации, технического обслуживания и надзора за ним.

1. Жабдықты пайдалану, жөндеу және профилактикалық қызмет көрсету бойынша стандарттарды, техникалық шарттарды және өзге де нормативтік материалдарды әзірлеуге және енгізуге байланысты жұмысты ұйымдастыру.
2. Жабдықтар мен өзге де негізгі құралдардың техникалық дұрыс пайдаланылуын және оларды жөндеу кестелерінің орындалуын, қауіпсіз және салауатты еңбек жағдайларын, сондай-ақ жұмысшыларға еңбек жағдайлары бойынша уақтылы жеңілдіктер беруді қамтамасыз ету.
3. Өндірісті техникалық дамытуды және жабдықты жаңғыртуды жоспарлау, тозудың жоғарылау себептерін, жабдықтың авариялары мен өндірістік жарақаттануды тергеуге қатысу және олардың алдын алу шараларын әзірлеуді қамтамасыз етеді.
4. Шеберлер мен цех қызметтерінің жұмысын үйлестіру.
5. Білікті кадрларды іріктеуді, оларды орналастыруды және орынды пайдалануды жүзеге асыру.
6. Қызметкерлердің еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі тәртіп пен нормаларды, өндірістік және еңбек тәртібін, ішкі еңбек тәртібін сақтауын бақылау.
7. Қызметкерлердің біліктілігін арттыру бойынша жұмысты ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Өндірістік-шаруашылық қызметтің нысандары мен әдістері.
2. Еңбекақы төлеу жөніндегі қолданыстағы ережелер, материалдық ынталандыру нысандары.
3. Жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша отандық және шетелдік озық тәжірибе.
4. Экономика, өндірісті ұйымдастыру, Еңбек және басқару негіздері.
5. Еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Техникалық құжаттарға сәйкес технологиялық процестер мен операцияларды жүргізу
Машықтар:
1. Ұйымның жабдықтарын, ғимараттары мен құрылыстарын жөндеу және техникалық қызмет көрсету бойынша цехтың өндірістік-шаруашылық қызметіне басшылықты жүзеге асыру.
2. Ұйымның негізгі өндірістік құралдарын жөндеудің перспективалық және ағымдағы жоспарларын әзірлеуге қатысу.
3. Жабдықты уақтылы баптауды және жөндеуді қамтамасыз ететін кешенді регламенттелген қызмет көрсету жүйелерін енгізу, оны пайдалануды жақсартуға бағытталған шараларды іске асыру жөніндегі жұмысты басқаруға.
4. Цехтың ритақты жұмысын және жөндеу жұмыстарының орындалуын қамтамасыз ету.
5. Белгіленген мерзімдер, жөндеу жұмыстарының жоғары сапасымен жөндеу құнын төмендету, негізгі және айналым қаражатын тиімді пайдалану.

6. Проводить работу по совершенствованию организации труда и ремонтного производства, его технологии, механизации и автоматизации производственных процессов, предупреждению брака и повышению качества продукции, использованию резервов повышения производительности труда и снижению издержек производства.
7. Организовывать ведение учета и составление отчетности о ремонтно-производственной деятельности, работу по аттестации и рационализации рабочих мест, улучшению нормирования труда, правильному применению форм и систем оплаты труда и материального стимулирования.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты, методические и нормативно-технические материалы по техническому обслуживанию и ремонту оборудования.
2. Перспективы технического развития организации и цеха.
3. Систему планово-предупредительного ремонта и рациональной эксплуатации технологического оборудования.
4. Организацию ремонтных работ и технического обслуживания оборудования.
5. Технические характеристики, конструктивные особенности и эксплуатационные данные оборудования организации и цеха.
6. Порядок и методы планирования проведения ремонтных работ.
7. Основные технологические процессы производства продукции организации, системы ремонтов и технологию ремонтных работ.
8. Стандарты, технические условия и инструкции по техническому обслуживанию, ремонту, монтажу и испытанию оборудования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Управленческая деятельность
планирование и разработка процессов деятельности ответственность за повышение профессионализма работников
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Технический регламент "Общие требования к пожарной безопасности". Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года № 405.
2. Правила технической эксплуатации электрических станций и сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247.
3. Правила пожарной безопасности. Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55.
4. Правила техники безопасности при эксплуатации электроустановок. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253.
5. Правила обеспечения промышленной безопасности. ГОСТ 12.0.004-90 Система стандартов безопасности труда. Организация обучения безопасности труда. Общие положения.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Начальник производственного цеха (участка)
7
Главный инженер производственного подразделения (по видам деятельности)

6. Жоспарлы тапсырмалар мен жөндеу кестелерін әзірлеуді және орындаушыларға (учаске бастықтарына, шеберлерге, бригадирлерге) жеткізуді, жабдықтарды жөндеу жұмыстары мен сынақтарын жүргізуді, пайдалану, техникалық қызмет көрсету және қадағалау тәртібінің сақталуын бақылауды ұйымдастыру.
7. Еңбекті ұйымдастыруды және жөндеу өндірісін, оның технологиясын, өндірістік процестерді механикаландыруды және автоматтандыруды жетілдіру, ақаудың алдын алу және өнім сапасын арттыру, еңбек өнімділігін арттыру резервтерін пайдалану және өндіріс шығындарын азайту жөніндегі жұмыстарды жүргізу.
8. Жөндеу-өндірістік қызмет туралы есеп жүргізуді және есептілік жасауды, жұмыс орындарын аттестаттау және ұтымды ету, Еңбекті нормалауды жақсарту, еңбекке ақы төлеу және материалдық ынталандыру нысандары мен жүйелерін дұрыс қолдану жөніндегі жұмысты ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер, әдістемелік және нормативтік-техникалық материалдар.
2. Ұйым мен цехтың техникалық даму перспективалары.
3. Технологиялық жабдықты жоспарлы-алдын алу жөндеу және ұтымды пайдалану жүйесі.
4. Жабдықтарды жөндеу және техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру.
5. Ұйым мен цех жабдықтарының техникалық сипаттамалары, құрылымдық ерекшеліктері және пайдалану деректері.
6. Жөндеу жұмыстарын жоспарлаудың тәртібі мен әдістері.
7. Ұйым өнімдерін өндірудің негізгі технологиялық процестері, жөндеу жүйелері және жөндеу жұмыстарының технологиясы.
8. Жабдыққа техникалық қызмет көрсету, жөндеу, монтаждау және сынау бойынша стандарттар, техникалық шарттар мен нұсқаулықтар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Басқару қызметі
Қызмет процестерін жоспарлау және дамыту
Қызметкерлердің кәсіби деңгейін арттыруға жауапкершілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламенті. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 17 тамыздағы № 405 бұйрығы.
2. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидалары. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы.
3. Өрт қауіпсіздігі ережелері. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы.
4. Электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасының қағидалары. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығы.
5. Өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету ережелері. ГОСТ 12.0.004-90 еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. Еңбек қауіпсіздігін оқытуды ұйымдастыру. Жалпы ережелер.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Өндірістік цехтың (учаскенің)бастығы
7
Өндірістік бөлімшенің бас инженері (қызмет түрлері бойынша)

Параграф 94. Начальник цеха (участка)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность: Производственные и обрабатывающие отрасли
Квалификация:
-
Уровень образования: высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность: Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы по специальности на должностях специалиста не менее 3 лет или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы по специальности на должностях специалиста не менее 5 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
1329-1-041 - Начальник смены (в прочих отраслях)
Основная цель деятельности:
Безопасная, надежная и экономичная эксплуатация оборудования цеха топливоподачи, выполнение диспетчерского графика нагрузки, бесперебойное энергоснабжение потребителей, поддержание нормативного качества отпускаемой энергии
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществление оперативным и административным руководством работой цеха топливоподачи.
2. Обеспечение безопасной эксплуатации и ремонта цеха топливоподачи.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Осуществление оперативным и административным руководством работой цеха топливоподачи
Навык 1:
Ведение организации работы цеха
Умения:
1. Осуществлять руководство производственно- хозяйственной деятельностью цеха топливоподачи.
2. Обеспечивать выполнение производственных заданий цеха топливоподачи.
3. Обеспечивать эффективное использование основных и оборотных средств цеха топливоподачи.
4. Поддерживать заданные параметры и бесперебойную подачу топлива.
Знания:
1. Законодательные, иные нормативные правовые акты Республики Казахстан.
2. Методические и нормативно-технические материалы, касающиеся производственно-хозяйственной деятельности цеха топливоподачи.
3. Перспективы технического развития цеха топливоподачи.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Ведение технического руководства работой цеха
Умения:
1. Проводить работу по совершенствованию организации производства электрической и тепловой энергии, его технологии, механизации и автоматизации производственных процессов, экономии всех видов ресурсов, внедрению прогрессивных форм организации труда, аттестации и рационализации рабочих мест.

Параграф 94. Цех бастығы (учаске)
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Өндірістік және өңдеу салалары
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және маман лауазымдарында мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 3 жыл немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білім және маман лауазымдарында мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1329-1-041 - Ауысым бастығы (басқа да салаларда)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Отын беру жабдығын қауіпсіз, сенімді және үнемді пайдалану, жүктеменің диспетчерлік кестесін орындау, тұтынушыларды үздіксіз энергиямен жабдықтау, отынды үздіксіз беру есебінен шығарылатын энергияның нормативтік сапасын қолдау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Отын беру цехының негізгі және қосалқы жабдықтарын жөндеу жұмыстарын жүргізуді жоспарлауды және ұйымдастыруды жүзеге асыру.
2. Отын беру цехының қауіпсіз пайдаланылуын және жөнделуін қамтамасыз ету.
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Отын беру цехының негізгі және қосалқы жабдықтарын жөндеу жұмыстарын жүргізуді жоспарлауды және ұйымдастыруды жүзеге асыру
Дағды 1:
Отын беру цехының жабдықтарын жөндеуді дайындау жөніндегі іс-шараларды әзірлеуді жүзеге асыру
Машықтар:
1. Отын беру цехының өндірістік-шаруашылық қызметіне басшылықты жүзеге асыру.
2. Отын беру цехының өндірістік тапсырмаларының орындалуын қамтамасыз ету.
3. Отын беру цехының негізгі және айналым қаражатын тиімді пайдалануды қамтамасыз ету.
4. Берілген параметрлерді және жанармайдың үздіксіз жеткізілуін қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері.
2. Отын беру цехының өндірістік-шаруашылық қызметіне қатысты әдістемелік және нормативтік-техникалық материалдар.
3. Отын беру цехының техникалық дамуының перспективалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Цех жұмысына техникалық басшылықты жүзеге асыру
Машықтар:
1. Электр және жылу энергиясын өндіруді ұйымдастыруды, оның технологиясын, өндірістік процестерді механикаландыруды және автоматтандыруды жетілдіру, ресурстардың барлық түрлерін үнемдеу, еңбекті ұйымдастырудың прогрессивті нысандарын енгізу, жұмыс орындарын аттестаттау және ұтымды ету бойынша жұмыстар жүргізу.

2. Организовать текущее производственное планирование, учет, составление и своевременное представление отчетности о производственной деятельности цеха топливоподачи.
3. Контролировать правильное применение форм и систем оплаты труда и материального стимулирования.
Знания:
1. Технические требования, предъявляемые к технологии производства подачи топлива.
2. Технологическое оборудование цеха и правила его технической эксплуатации.
3. Порядок и методы технико-экономического и текущего производственного планирования, формы и методы производственно-хозяйственной деятельности цеха топливоподачи.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Обеспечение безопасной эксплуатации и ремонта цеха топливоподачи
Навык 1:
Осуществление организации безопасности производства
Умения:
1. Проводить инструктажи и оперативные совещания.
2. Контролировать организацию противоаварийных и противопожарных тренировок.
3. Обеспечивать технически правильную эксплуатацию оборудования цеха топливоподачи и других основных средств.
4. Контролировать выполнение графиков ремонта, безопасные и здоровые условия труда.
5. Координировать работу мастеров и цеховых служб.
6. Контролировать соблюдение работниками правил безопасности и охраны труда, пожарной безопасности, производственной и трудовой дисциплины, правил внутреннего трудового распорядка.
Знания:
1. Состав и порядок ведения документации на рабочих местах оперативного персонала электростанции.
2. Технологические схемы цеха топливоподачи.
3. Основы экономики и организации производства, труда и управления в энергетике.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Управленческая деятельность
Планирование и разработка процессов деятельности Ответственность за повышение профессионализма работников
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Технический регламент "Общие требования к пожарной безопасности". Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года № 405.
2. Правила технической эксплуатации электрических станций и сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247.
3. Правила пожарной безопасности. Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55.
4. Правила техники безопасности при эксплуатации электроустановок. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Главный инженер производственного подразделения (по видам деятельности)
8
Заместитель генерального директора

2. Отын беру цехының өндірістік қызметі туралы ағымдағы өндірістік жоспарлауды, есепке алуды, есептілікті жасауды және уақтылы ұсынуды ұйымдастыру.
3. Еңбекақы төлеу және материалдық ынталандыру нысандары мен жүйелерінің дұрыс қолданылуын бақылау.
Білімдер:
1. Отын беру технологиясына қойылатын техникалық талаптар.
2. Цехтың технологиялық жабдықтары және оны Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидалары.
3. Техникалық-экономикалық және ағымдағы өндірістік жоспарлаудың тәртібі мен әдістері, отын беру цехының өндірістік-шаруашылық қызметінің нысандары мен әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Трудовая Еңбек функциясы 2:
Отын беру цехының қауіпсіз пайдаланылуын және жөнделуін қамтамасыз ету
Дағды 1:
Өндірістің қауіпсіздігін ұйымдастыруды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Нұсқаулықтар мен жедел кеңестер өткізу.
2. Аварияға қарсы және өртке қарсы жаттығуларды ұйымдастыруды бақылау.
3. Отын беру цехының жабдықтары мен басқа да негізгі құралдардың техникалық дұрыс пайдаланылуын қамтамасыз ету.
4. Жөндеу кестелерінің орындалуын, қауіпсіз және салауатты еңбек жағдайларын бақылау.
5. Шеберлер мен цех қызметтерінің жұмысын үйлестіру.
6. Қызметкерлердің еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, өндірістік және еңбек тәртібі ережелерін, ішкі еңбек тәртібі ережелерін сақтауын бақылау.
Білімдер:
1. Электр станциясының жедел персоналының жұмыс орындарындағы құжаттаманың құрамы мен тәртібі.
2. Отын беру цехының технологиялық схемалары
3. Экономика және өндірісті ұйымдастыру
Еңбек және энергетиканы басқару негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Басқару қызметі
Қызмет процестерін жоспарлау және дамыту
Қызметкерлердің кәсіби деңгейін арттыруға жауапкершілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламенті. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 17 тамыздағы № 405 бұйрығы.
2. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидалары. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы.
3. Өрт қауіпсіздігі ережелері. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы.
4. Электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасының қағидалары. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Өндірістік бөлімшенің бас инженері (қызмет түрлері бойынша)
8
Бас директордың орынбасары

17. Карточка профессии "Машинист вагоноопрокидывателя":
Код группы:
8343-9
Код наименования занятия:
8343-9-008
Наименование профессии:
Машинист вагоноопрокидывателя
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Связь с ЕТКС или КС отсутствует
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Электроснабжение (по отраслям)
Квалификация:
-
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность: Электроснабжение, эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт электротехнических систем железных дорог
Квалификация:
-
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее 1 года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Осуществление бесперебойного, экономически эффективного обеспечения процессов подготовки и подачи топлива
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Ведение подготовки к управлению вагоноопрокидывателем.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Ведение подготовки к управлению вагоноопрокидывателем
Навык 1:
Ведение подготовки к управлению вагоноопрокидывателем
Умения:
5 разряд
1. Выполнять одновременное управление с пульта разгрузкой вагонов вагоноопрокидывателем, вагонотолкателем и установкой вагонов или вагоноопрокидывателем и вагонотолкателем или вагоноопрокидывателем и установкой вагонов.
2. Проводить проверку состояния вагонов, тормозов и крепления тросов.
3. Выполнять ведение заданного режима работы механизмов по показаниям сигнальных устройств.
4. Обслуживать и смазывать механизмы.
Знания:
5 разряд
1. Кинематические схемы обслуживаемого оборудования, механизмов и пусковой аппаратуры.
2. Основы электротехники.
3. Порядок пользования контрольно-измерительными приборами и сигнализацией пульта управления.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обеспечение обслуживания агрегатом
Умения:
5 разряд
1. Участвовать в среднем и капитальном ремонтах оборудования.
2. Выполнять руководство работами по расцепке, сцепке, торможению и креплению вагонов.
3. Вести учет продолжительности работы и количества выгруженных вагонов.
Знания:
5 разряд
1. Виды смазочных материалов.
2. Порядок учета работы агрегатов и расходы смазочных материалов.
3. Порядок участия в среднем и капитальном ремонтах оборудования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Организовывать собственную деятельность
Анализировать рабочую ситуацию
Осуществлять оценку собственной деятельности
Нести ответственность за результаты своей работы
Список технических регламентов и национальных стандартов:

17. "Вагон аударғыш машинисі" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
8343-9
Қызмет атауының коды:
8343-9-008
Кәсіптің атауы:
Вагон аударғыш машинисі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БТБА және КС-мен байланыс жоқ
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Электрмен қамтамасыз ету (салалар бойынша)
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Темір жолдың электротехникалық жүйелерін электрмен жабдықтау, пайдалану, жөндеу және техникалық қызмет көрсету
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс өтілі кемінде 1 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Отынды дайындау және беру процестерін үздіксіз, үнемді қамтамасыз етуді жүзеге асыру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Көмірді түсіру кезінде вагон аударғыштарды басқару жөніндегі жұмыстарды жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Көмірді түсіру кезінде вагон аударғыштарды басқару жөніндегі жұмыстарды жүргізу
Дағды 1:
Вагон аударғышты басқаруға дайындықты жүргізу
Машықтар:
5 разряд
1. Вагондарды вагон аударғышпен, вагон итергішпен түсіруді және вагондарды немесе вагон аударғышты және вагон итергішті немесе вагон аударғышты орнатуды және вагондарды орнатуды пультпен бір мезгілде басқаруды орындау.
2. Вагондардың, тежегіштердің және кабельдердің бекітілуінің жай-күйін тексеруді жүргізу.
3. Сигналдық құрылғылардың көрсеткіштері бойынша механизмдердің берілген жұмыс режимін жүргізуді орындау.
4. Механизмдерге қызмет көрсету және майлау.
Білімдер:
5 разряд
1. Қызмет көрсетілетін жабдықтың, механизмдердің және іске қосу аппаратурасының кинематикалық схемалары
2. Электротехника негіздері.
3. Бақылау-өлшеу аспаптарын және басқару пультінің сигнализациясын пайдалану тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Агрегатпен қызмет көрсетуді қамтамасыз ету
Машықтар:
5 разряд
1. Жабдықтарды орташа және күрделі жөндеуге қатысу.
2. Вагондарды ажырату, ілінісу, тежеу және бекіту бойынша жұмыстарға басшылықты орындау.
3. Жұмыстың ұзақтығы мен түсірілген вагондар санының есебін жүргізу.
Білімдер:
5 разряд
1. Майлау материалдарының түрлері.
2. Агрегаттардың жұмысын есепке алу тәртібі және майлау материалдарының шығыстары.
3. Жабдықтарды орташа және күрделі жөндеуге қатысу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Еңбек қызметін ұйымдастыру
Жұмыс жағдайын талдау
Өз қызметін бағалауды және түзетуді жүзеге асыру.
Жұмыстарды жүргізу процесіне және өз жұмысының нәтижелеріне жауапты болу.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. Выполнять эксплуатационное обслуживание котлов с центрального теплового щита управления котлами и обеспечение их экономичной и безаварийной работы.
2. Проводить ведение режима работы котлов.
3. Выполнять операции по пуску, останову, опробованию, опрессовке и переключениям в тепловых схемах.
4. Наблюдать за показаниями контрольно- измерительных приборов и работой автоматических регуляторов и сигнализации.
5. Распознавать ликвидацию аварийных положений.
Знания:
1. Электрические схемы обслуживаемого оборудования и механизмов.
2. Механические характеристики обслуживаемых механизмов.
3. Устройство, принцип работы и эксплуатационные характеристики обслуживаемого оборудования.
4. Типы вагонов и их устройство.
5. Способы устранения неисправностей в работе топливоразгрузчика.
6. Характеристики топлива.
7. Сорта смазочных материалов и их применение.
8. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требований пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение смазочных и обслуживающих работ
Умения:
1. Выявлять неисправности в работе оборудования и принятие мер по их устранению.
2. Выполнять операций по выводу оборудования в ремонт.
3. Руководствоваться работой подчиненного персонала..
4. Проводить ведение оперативной документации
Знания:
1. Правила применения технологического инструмента и приспособлений.
2. Виды и свойства применяемых смазочных материалов.
3. Методы ремонта.
4. Устройство, принцип работы и технические характеристики котла и вспомогательного оборудования, тепловые схемы котельной установки и технологический процесс производства тепловой и электрической энергии, нормы качества воды и пара, принцип работы контрольно-измерительных приборов и принципиальные схемы теплового контроля и автоматики, допустимые отклонения параметров котлоагрегатов, свойства применяемого топлива и продуктов его сгорания, технико-экономические показатели работы котлоагрегата, основы теплотехники, механики и электротехники Паропроизводительность котла, т/ч:
твердое топливо:
давление пара до 60 кгс/см 2:
до 30 – группа квалификации – III; свыше 30 - группа квалификации – IV; давление пара свыше 60 кгс/см 2 : свыше 100 – группа квалификации – V; свыше 300 – группа квалификации – VI. жидкое и газообразное топливо: давление пара до 60 кгс/см 2 :
до 50 – группа квалификации – III; свыше 50 - группа квалификации – IV; свыше 170 - группа квалификации – V; давление пара свыше 60 кгс/см 2; до 100 – группа квалификации – IV; свыше 100 - группа квалификации – V; свыше 300- группа квалификации – VI.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2: Проведение текущего ремонта и участие в капитальном ремонте топливоразгрузчика
Навык 1:
Выполнение текущего ремонта топливоразгрузчика
Умения:

1. Қазандықтарды басқарудың орталық жылу қалқанынан қазандықтарға пайдалану қызметін орындау және олардың үнемді және апатсыз жұмысын қамтамасыз ету.
2. Қазандықтардың жұмыс режимін жүргізу.
3. Жылу схемаларында іске қосу, тоқтату, сынау, қысу және ауыстыру операцияларын орындау.
4. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін және автоматты реттегіштер мен дабылдардың жұмысын бақылау.
5. Төтенше жағдайларды жоюды тану.
Білімдер:
1. Қызмет көрсетілетін жабдықтар мен механизмдердің электр схемалары.
2. Қызмет көрсетілетін механизмдердің механикалық сипаттамалары.
3. Қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымы, жұмыс принципі және пайдалану сипаттамалары.
4.Вагондардың түрлері және олардың құрылымы.
5. Жанармай разрядының жұмысындағы ақауларды жою әдістері.
6. Жанармай сипаттамалары
7. Майлау материалдарының сорттары және оларды қолдану
8. Ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптарының тәртібі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Майлау және қызмет көрсету жұмыстарын орындау
Машықтар:
1. Жабдықтың жұмысындағы ақауларды анықтау және оларды жою бойынша шаралар қабылдау.
2. Жабдықты жөндеуге шығару бойынша операцияларды орындау.
3. Бағынышты қызметкерлердің жұмысын басшылыққа алыңыз.
4. Жедел құжаттаманы жүргізу.
Білімдер:
1. Технологиялық құралдар мен құрылғыларды қолдану ережелері.
2. Қолданылатын майлау материалдарының түрлері мен қасиеттері.
3. Жөндеу әдістері.
4. Қазандық пен қосалқы жабдықтың құрылымы, жұмыс принципі және техникалық сипаттамалары, қазандық қондырғысының жылу схемалары және жылу және электр энергиясын өндірудің технологиялық процесі, су мен бу сапасының нормалары, бақылау-өлшеу аспаптарының жұмыс принципі және термиялық бақылау мен автоматиканың принципті схемалары, қазандық агрегаттары параметрлерінің рұқсат етілген ауытқулары, қолданылатын отынның және оның жану өнімдерінің қасиеттері, техникалық-қазандық агрегаты жұмысының экономикалық көрсеткіштері, жылу техникасы, механика және электротехника негіздері.
Қазандықтың бу өнімділігі, т / сағ:
қатты отын:
Бу қысымы 60 кгс/см дейін 2 :
30-ға дейін-біліктілік тобы-III;
30 - дан жоғары-біліктілік тобы-IV;
Бу қысымы 60 кгс / см жоғары 2 :
100-ден жоғары-біліктілік тобы-V;
300 – ден жоғары-біліктілік тобы-VI.
сұйық және газ тәрізді отын:
Бу қысымы 60 кгс/см дейін 2 :
50-ге дейін-біліктілік тобы-III;
50-ден жоғары-біліктілік тобы-IV;
170-тен жоғары-біліктілік тобы-V;
Бу қысымы 60 кгс / см жоғары 2 :
100-ге дейін-біліктілік тобы-IV;
100-ден жоғары-біліктілік тобы-V;
300 – ден жоғары-біліктілік тобы-VI
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Ағымдағы жөндеу жүргізу және отын тиегішті күрделі жөндеуге қатысу
Дағды 1:
Отын тиегішті ағымдағы жөндеуді орындау
Машықтар:

1. Выявлять неисправности в работе механизмов выгрузки и подачи топлива.
2. Проводить текущий ремонт механизмов выгрузки и подачи топлива.
3. Проводить смазку при разгрузке в смену менее 40 вагонов.
Знания:
1. Устройство и принцип работы механизмов выгрузки и подачи твердого и жидкого топлива: конвейеров, транспортеров, бункеров, цистерн, перекачивающих насосов.
2. Типы топлива и их свойства, смазочные материалы.
3. Ремонтное дело.
4. Применение специального инструмента и приспособлений.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Организовывать трудовую деятельность
Анализировать рабочую ситуацию
Осуществлять текущий и итоговый контроль.
Нести ответственность за результаты своей работы
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Технический регламент "Общие требования к пожарной безопасности". Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года № 405.
2. Правила технической эксплуатации электрических станций и сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247.
3. Правила пожарной безопасности. Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55.
4. Правила техники безопасности при эксплуатации электроустановок. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Начальник смены цеха
19. Карточка профессии "Техник (общий профиль)":
Код группы:
3112-1
Код наименования занятия:
3112-1-002
Наименование профессии:
Техник (общий профиль)
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 22003).
Параграф 105. Техник
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Теплоэнергетические установки тепловых электрических станций
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Техник I категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника II категории не менее 2 лет; техник II категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника без категории не менее 2 лет; техник без категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) без предъявления требований к стажу работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:

1. Отынды түсіру және беру механизмдерінің жұмысындағы ақауларды анықтау.
2. Отынды түсіру және беру механизмдеріне ағымдағы жөндеу жүргізу.
3. Ауысымда 40-тан аз вагонды түсіру кезінде майлауды жүргізу.
Білімдер:
1. Қатты және сұйық отынды түсіру және беру механизмдерінің құрылымы мен жұмыс принципі: конвейерлер, транспортерлер, бункерлер, цистерналар, айдау сорғылары.
2. Отын түрлері және олардың қасиеттері, майлау материалдары.
3. Жөндеу ісі.
4. Арнайы құрал мен құрылғыларды қолдану.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Еңбек қызметін ұйымдастыру
Жұмыс жағдайын талдау.
Ағымдағы және қорытынды бақылауды жүзеге асыру
Өз жұмысының нәтижелері үшін жауап беру
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламенті. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 17 тамыздағы № 405 бұйрығы.
2. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидалары. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы.
3. Өрт қауіпсіздігі ережелері. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы.
4. Электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасының қағидалары. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Цех ауысымының бастығы
19. "Техник (жалпы профиль)" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
3112-1
Қызмет атауының коды:
3112-1-002
Кәсіптің атауы:
Техник (жалпы профиль)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелді).
Параграф 105. Техник
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Жылу электр станцияларының жылу энергетикалық қондырғылары
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
I санатты техник: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білімі және II санатты техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл; II санатты техник: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білімі және санаты жоқ техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл; санаты жоқ техник: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білімі, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

3112-1-003 - Техник по подготовке производства
Основная цель деятельности:
Организация эксплуатации, обслуживания и ремонта оборудования топливоподачи
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1: Выполнение расчетной и проектной работы цеха топливоподачи.
2. Участие в ремонтных работах цеха топливоподачи.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Выполнение расчетной и проектной работы цеха топливоподачи
Навык 1:
Проведение необходимых технических расчетов
Умения:
1. Под руководством более квалифицированного специалиста выполнять работу по проведению необходимых технических расчетов, разработке несложных проектов и простых схем, обеспечивает их соответствие техническим заданиям, действующим стандартам и нормативным документам.
2. Осуществлять наладку, настройку, регулировку и опытную проверку оборудования и систем в лабораторных условиях и на объектах, следит за его исправным состоянием.
3. Участвовать в проведении экспериментов и испытаний, подключает приборы, регистрирует необходимые характеристики и параметры и проводит обработку полученных результатов.
4. Принимать участие в разработке программ, инструкций и иной технической документации, в изготовлении макетов, а также в испытаниях и экспериментальных работах.
5. Выполнять работу по сбору, обработке и накоплению исходных материалов, данных статистической отчетности, научно-технической информации.
Знания:
1. Законодательные, иные нормативные правовые акты и справочные материалы по тематике работы.
2. Основные методы выполнения наладочных работ.
3. Терминологию, применяемую в специальной и справочной литературе, рабочих программах и инструкциях.
4. Действующие стандарты и технические условия на разрабатываемую техническую документацию.
5. Порядок ее составления и порядок оформления.
6. Последовательность и технику проведения измерений, наблюдений и экспериментов.
7. Контрольно-измерительную аппаратуру и порядок пользования ею.
8. Основы технологии производства.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Разработка несложных проектов и простых схем
Умения:
1. Составлять описания проводимых работ, необходимые спецификации, диаграммы, таблицы, графики и иную техническую документацию.
2. Изучать с целью использования в работе справочную и специальную литературу.
3. Участвовать в обосновании экономической эффективности внедрения новой техники и прогрессивной технологии, рационализаторских предложений и изобретений.
4. Выполнять работу по оформлению плановой и отчетной документации, вносит необходимые изменения и исправления в техническую документацию в соответствии с решениями, принятыми при рассмотрении и обсуждении выполняемой работы.

3112-1-003 - Өндірісті дайындау жөніндегі техник
Қызметтің негізгі мақсаты:
Отын беру жабдықтарын пайдалануды, қызмет көрсету мен жөндеуді ұйымдастыру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Отын беру цехының есеп және жобалық жұмыстарын орындау.
2. Отын беру цехының жөндеу жұмыстарына қатысу.
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Отын беру цехының есеп және жобалық жұмыстарын орындау
Дағды 1:
ПҚажетті техникалық есептерді жүргізу
Машықтар:
1. Білікті маманның басшылығымен қажетті техникалық есептеулерді жүргізу, қарапайым жобалар мен қарапайым схемаларды әзірлеу бойынша жұмыстарды орындау, олардың техникалық тапсырмаларға, қолданыстағы стандарттар мен нормативтік құжаттарға сәйкестігін қамтамасыз етеді.
2. Зертханалық жағдайларда және объектілерде жабдықтар мен жүйелерді баптауды, баптауды, реттеуді және тәжірибелік тексеруді жүзеге асыру, оның жарамды жай-күйін бақылайды.
3. Эксперименттер мен сынақтарға қатысыңыз, құрылғыларды қосыңыз, қажетті сипаттамалар мен параметрлерді тіркеңіз және нәтижелерді өңдейді.
4. Бағдарламаларды, нұсқаулықтарды және өзге де техникалық құжаттамаларды әзірлеуге, макеттерді дайындауға, сондай-ақ сынақтар мен эксперименттік жұмыстарға қатысу.
5. Бастапқы материалдарды, статистикалық есептілік деректерін, ғылыми-техникалық ақпаратты жинау, өңдеу және жинақтау бойынша жұмысты орындау.
Білімдер:
1. Жұмыс тақырыбы бойынша заңнамалық, өзге де нормативтік құқықтық актілер мен анықтамалық материалдар.
2. Жөндеу жұмыстарын жүргізудің негізгі әдістері.
3. Арнайы және анықтамалық әдебиеттерде, жұмыс бағдарламалары мен нұсқаулықтарда қолданылатын терминологияны білу.
4. Әзірленетін техникалық құжаттамаға қолданыстағы стандарттар мен техникалық шарттар.
5. Оны жасау тәртібі және рәсімдеу тәртібі.
6. Өлшеулер, бақылаулар мен эксперименттер жүргізудің дәйектілігі мен техникасы.
7. Бақылау-өлшеу аппаратурасы және оны пайдалану тәртібі.
8. Өндіріс технологиясының негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Күрделі емес жобалар мен қарапайым схемаларды әзірлеу
Машықтар:
1. Жүргізілетін жұмыстардың сипаттамаларын, қажетті ерекшеліктерді, диаграммаларды, кестелерді, графиктерді және өзге де техникалық құжаттамаларды жасау.
2. Жұмыста анықтамалық және арнайы әдебиеттерді пайдалану мақсатында зерттеу.
3. Жаңа техника мен прогрессивті технологияны, рационализаторлық ұсыныстар мен өнертабыстарды енгізудің экономикалық тиімділігін негіздеуге қатысу.
4. Жоспарлы және есепті құжаттаманы ресімдеу бойынша жұмысты орындау, орындалатын жұмысты қарау және талқылау кезінде қабылданған шешімдерге сәйкес техникалық құжаттамаға қажетті өзгерістер мен түзетулер енгізеді.

5. Принимать и регистрирует поступающую документацию и корреспонденцию по выполняемой работе, обеспечивает ее сохранность, ведет учет прохождения документов и контроль за сроками их исполнения, а также осуществляет техническое оформление документов, законченных делопроизводством.
6. Систематизировать, обрабатывает и подготавливает данные для составления отчетов о работе.
7. Принимать необходимые меры по использованию в работе современных технических средств.
Знания:
1. Технические характеристики, конструктивные особенности, назначение, принципы работы и порядок эксплуатации используемого оборудования.
2. Методы осмотра оборудования и обнаружения дефектов.
3. Методы и средства измерения параметров, характеристик и данных режима работы оборудования, выполнения технических расчетов, графических и вычислительных работ.
4. Технические средства получения, обработки и передачи информации.
5. Порядок эксплуатации вычислительной техники.
6. Применяемые формы учета и отчетности и порядок ведения учета и составления отчетности.
7. Методы расчета экономической эффективности внедрения новой техники и прогрессивной технологии, рационализаторских предложений и изобретений.
8. Основы ведения делопроизводства.
9. Основы организации производства, труда и управления.
10. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Участие в ремонтных работах цеха топливоподачи
Навык 1:
Составление технической документации по ремонту
Умения:
1. Участвовать в обосновании экономической эффективности внедрения новой техники и прогрессивной технологии, рационализаторских предложений и изобретений цеха топливоподачи.
2. Выполнять работу по оформлению плановой и отчетной документации, вносить необходимые изменения и исправления в техническую документацию в соответствии с решениями, принятыми при рассмотрении и обсуждении выполняемой работы цеха топливоподачи.
3. Принимать и регистрировать поступающую документацию и корреспонденцию по выполняемой работе, обеспечивать ее сохранность.
4. Вести учет прохождения документов и контроль за сроками их исполнения, а также осуществлять техническое оформление документов, законченных делопроизводством.
Знания:
1. Основы технологии производства тепловой энергии, технические характеристики.
2. Конструктивные особенности, назначение, принципы работы и правила эксплуатации используемого тепломеханического оборудования.

5. Келіп түскен құжаттаманы және орындалатын жұмыс бойынша хат-хабарларды қабылдайды және тіркейді, оның сақталуын қамтамасыз етеді, құжаттардың өтуін есепке алуды және олардың орындалу мерзімдерін бақылауды жүргізеді, сондай-ақ іс жүргізумен аяқталған құжаттарды техникалық ресімдеуді жүзеге асырады.
6. Жұмыс туралы есеп беру үшін деректерді жүйелеу, өңдеу және дайындау.
7. Жұмыста заманауи техникалық құралдарды пайдалану бойынша қажетті шараларды қабылдау.
Білімдер:
1. Пайдаланылатын жабдықтың техникалық сипаттамалары, құрылымдық ерекшеліктері, мақсаты, жұмыс принциптері және пайдалану тәртібі.
2. Жабдықты тексеру және ақауларды анықтау әдістері.
3. Жабдықтың параметрлерін, сипаттамаларын және жұмыс режимінің деректерін өлшеу, техникалық есептеулерді, графикалық және есептеу жұмыстарын орындау әдістері мен құралдары.
4. Ақпаратты алудың, өңдеудің және берудің техникалық құралдары.
5. Есептеу техникасын пайдалану тәртібі.
6. Есепке алу мен есептіліктің қолданылатын нысандары және есепке алу мен есептілікті жасау тәртібі.
7. Жаңа техника мен прогрессивті технологияны, рационализаторлық ұсыныстар мен өнертабыстарды енгізудің экономикалық тиімділігін есептеу әдістері.
8. Іс қағаздарын жүргізу негіздері.
9. Өндірісті, еңбекті және басқаруды ұйымдастыру негіздері.
10. Еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Отын беру цехының жөндеу жұмыстарына қатысу
Дағды 1:
Жөндеу бойынша техникалық құжаттаманы құрастыру
Машықтар:
1. Жаңа техника мен прогрессивті технологияны енгізудің экономикалық тиімділігін, отын беру цехының рационализаторлық ұсыныстары мен өнертабыстарын негіздеуге қатысу.
2. Жоспарлы және есепті құжаттаманы ресімдеу бойынша жұмысты орындау, отын беру цехының орындалатын жұмысын қарау және талқылау кезінде қабылданған шешімдерге сәйкес техникалық құжаттамаға қажетті өзгерістер мен түзетулер енгізу.
3. Орындалатын жұмыс бойынша келіп түскен құжаттаманы және хат-хабарларды қабылдау және тіркеу, оның сақталуын қамтамасыз ету.
4. Құжаттардың өтуін есепке алуды және олардың орындалу мерзімдерін бақылауды жүргізу, сондай-ақ іс жүргізумен аяқталған құжаттарды техникалық ресімдеуді жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Жылу энергиясын өндіру технологиясының негіздері, Техникалық сипаттамалары.
2. Пайдаланылатын жылу механикалық жабдықтың конструктивтік ерекшеліктері, мақсаты, жұмыс принциптері және пайдалану қағидалары.

3. Методы осмотра оборудования и обнаружения дефектов, методы и средства измерения параметров, характеристик и данных режима работы оборудования цеха топливоподачи.
4. Технические средства получения, обработки и передачи информации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Деятельность под руководством
Стрессоустойчивость
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Технический регламент "Общие требования к пожарной безопасности". Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года № 405.
2. Правила технической эксплуатации электрических станций и сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247.
3. Правила пожарной безопасности. Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55.
4. Правила техники безопасности при эксплуатации электроустановок. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Мастер производственного цеха (участка)
20. Карточка профессии "Инженер по ремонту и обслуживанию технологического оборудования":
Код группы:
2141-9
Код наименования занятия:
2141-9-003
Наименование профессии:
Инженер по ремонту и обслуживанию технологического оборудования
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан под
№ 22003).
Параграф 38. Инженер по ремонту
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность: Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Уровень образования: высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность: Производственные и обрабатывающие отрасли
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
инженер по ремонту I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера по ремонту II категории не менее 2 лет; инженер по ремонту II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера по ремонту без категории не менее 3 лет; инженер по ремонту без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:

3. Жабдықты тексеру және ақауларды анықтау әдістері, жанармай беру цехы жабдығының параметрлерін, сипаттамаларын және жұмыс режимінің деректерін өлшеу әдістері мен құралдары.
4. Ақпаратты алудың, өңдеудің және берудің техникалық құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Бағынысты қызметкерлердің міндеттерін өз бетінше айқындау
Қарым-қатынас
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану ережесі. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы.
2. Электр станциялары мен жылу желілерінің жылу механикалық жабдықтарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидалары.
3. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 122 бұйрығы.
4. Энергетикалық кәсіпорындарға арналған өрт қауіпсіздігі ережелері. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы №123 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Өндірістік цехтың (учаскенің) шебері
20. "Технологиялық жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі инженер" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
2141-9
Қызмет атауының коды:
2141-9-003
Кәсіптің атауы:
Технологиялық жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі инженер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелді.
38-параграф. Жөндеу инженері
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Өндірістік және өңдеу салалары
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
I санатты жөндеу жөніндегі инженер: кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі және II санатты жөндеу жөніндегі инженер лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл; II санатты жөндеу жөніндегі инженер: кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі және санатсыз жөндеу жөніндегі инженер лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл; санаты жоқ жөндеу жөніндегі инженер: жұмыс өтіліне немесе техникалық және кәсіптік, тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білімге және I санаттағы техник лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтіліне талаптар қоймай, кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

2141-9-002 - Инженер по организации эксплуатации и ремонту
Основная цель деятельности:
Разработка перспективных и текущих планов (графиков) различных видов ремонта оборудования цеха топливоподачи (зданий, систем водоснабжения, канализации, воздухопроводов и т.д.), а также мер по улучшению их эксплуатации и обслуживания, контролирует выполнение утвержденных планов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Ведение координации работы подразделений цеха.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Ведение координации работы подразделений цеха
Навык 1:
Обеспечение составления технической документации
Умения:
1. Осуществлять разработку перспективных и текущих планов (графиков) различных видов ремонта оборудования и иных основных фондов организации (зданий, систем водоснабжения, канализации, воздухопроводов), а также мер по улучшению их эксплуатации и обслуживания, контролирует выполнение утвержденных планов (графиков).
2. Способствовать внедрению систем комплексного регламентированного обслуживания, обеспечивающих своевременную наладку и ремонт оборудования, эффективную работу организации, прогрессивной технологии ремонта, высокоэффективных ремонтных приспособлений, механизации трудоемких процессов.
3. Принимать участие в проверке технического состояния оборудования, качества ремонтных работ, а также в приемке вновь поступающего в организацию оборудования, в необходимых случаях оформляет документацию на его списание или передачу иным организациям.
4. Организовывать подготовку ремонтных работ, определяет потребность в запасных частях для ремонта оборудования, по обеспечению ими организации на условиях кооперации.
5. Осуществлять контроль над деятельностью подразделений организации, участвующих в проведении ремонтных работ и испытаний оборудования, за соблюдением порядка эксплуатации, технического обслуживания и надзора за ним.
6. Разрабатывать мероприятия, направленные на совершенствование организации обслуживания и ремонта оборудования, на снижение трудоемкости и стоимости ремонтных работ, улучшение их качества, повышение эффективности использования основных фондов (повышение износоустойчивости и уменьшение простоев оборудования).
Знания:
1. Законодательные, иные нормативные правовые акты, методические и нормативно-технические материалы по техническому обслуживанию и ремонту оборудования.
2. Перспективы технического развития организации.
3. Организацию ремонтных работ и технического обслуживания оборудования.

2141-9-002 - Пайдалану мен жөндеуді ұйымдастыру жөніндегі инженер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Отын беру цехының жабдықтарын (ғимараттарды, сумен жабдықтау жүйелерін, кәріздерді, ауа құбырларын және т. б.) жөндеудің әртүрлі түрлерінің перспективалық және ағымдағы жоспарларын (кестелерін), сондай-ақ оларды пайдалану мен қызмет көрсетуді жақсарту жөніндегі шараларды әзірлеу,
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Өндірісті техникалық дамытуды, отын беру цехының жабдықтарын күрделі жөндеуді жоспарлау.
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Өндірісті техникалық дамытуды, отын беру цехының жабдықтарын күрделі жөндеуді жоспарлау
Дағды 1:
Техникалық құжаттаманы жасауды қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Жабдықтар мен ұйымның өзге де негізгі құралдарын (ғимараттар, сумен жабдықтау жүйелері, кәріздер, ауа құбырлары) жөндеудің ағымдағы және перспективалық жоспарларын (кестелерін), сондай-ақ оларды пайдалану мен техникалық қызмет көрсетуді жетілдіру жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және іске асыру, бекітілген жоспарлардың (кестелердің) орындалуын бақылау.
2. Жабдықтарды уақтылы баптау мен жөндеуді, ұйымның тиімді жұмыс істеуін қамтамасыз ететін прогрессивті жөндеу технологияларын, жоғары тиімді жөндеу құрылғыларын, еңбек сыйымдылығы жоғары үдерістерді механикаландыру жүйелерін енгізуге жәрдемдесу.
3. Жабдықтың техникалық жай-күйін және жөндеу жұмыстарының сапасын тексеруге, сондай-ақ жаңадан келіп түскен жабдықты қабылдауға қатысу; қажет болған жағдайда жабдықты есептен шығару немесе басқа ұйымға беру үшін құжаттаманы ресімдеу.
4. Жөндеу жұмыстарына дайындықты ұйымдастыру, жабдықтарды жөндеуге қажетті қосалқы бөлшектерге қажеттілікті анықтау және оларды кооперация арқылы жеткізуді қамтамасыз ету.
5. Жөндеу және сынақ жұмыстарына қатысатын құрылымдық бөлімшелердің қызметіне, жабдықты пайдалану, техникалық қызмет көрсету және техникалық қадағалау тәртібінің сақталуына бақылау жүргізу.
6. Жабдыққа техникалық қызмет көрсету мен жөндеу жүйесін жетілдіруге, жөндеу жұмыстарының еңбек сыйымдылығын және өзіндік құнын төмендетуге, олардың сапасын арттыруға, негізгі құралдарды пайдалану тиімділігін жоғарылатуға (тозуға төзімділікті арттыру, жабдықтың жоспардан тыс тоқтап қалуын азайту) бағытталған іс-шараларды әзірлеу және енгізу.
Білімдер:
1. Жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі заңнамалық, өзге де нормативтік құқықтық актілер, әдістемелік және нормативтік-техникалық материалдар.
2. Ұйымның техникалық даму перспективалары.
3. Жабдықтарды жөндеу және техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру.

4. Систему планово-предупредительного ремонта и рациональной эксплуатации технологического оборудования.
5. Технические характеристики, конструктивные особенности, назначение и режимы работы оборудования организации, порядок его технической эксплуатации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Организация ремонта
Умения:
1. Готовить материалы для заключения договоров с организациями-изготовителями на поставку запасных частей и оборудования, а также со специализированными подрядными организациями на капитальный ремонт основных (промышленно- производственных и непромышленных) фондов, осуществляет контроль над расходованием средств на эти цели.
2. Принимать участие в работе, связанной с разработкой и внедрением стандартов и технических условий по эксплуатации, содержанию и ремонту оборудования.
3. Давать заключения по рационализаторским предложениям и изобретениям, по вопросам совершенствования конструкции оборудования, организации ремонтных работ и технического обслуживания оборудования, оказывает рационализаторам и изобретателям практическую помощь и организует внедрение принятых предложений.
4. Обобщать и распространять передовой опыт организации ремонта и эксплуатации оборудования.
5. Вести учет и паспортизацию оборудования, зданий, сооружений и иных основных фондов организации, вносит в паспорта изменения после их ремонта, модернизации и реконструкции, составляет необходимую техническую документацию и ведет установленную отчетность.
Знания:
1. Правила технической эксплуатации электрических станций и сетей, систему планово-предупредительного ремонта оборудования.
2. Порядок разработки и оформления технической документации.
3. Методы монтажа, регулировки, наладки и ремонта энергетического оборудования.
4. Порядок составления заявок на энергоресурсы, оборудование, материалы, запасные части, инструменты.
5. Правила сдачи оборудования в ремонт и приема после ремонта.
6. Перспективы технического развития организации.
7. Основы экономики, организации производства, труда и управления.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность за работу коллектива
Аналитический склад ума
Рационализаторские способности
Умение организовывать команду для выполнения производственных и технических
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Технический регламент "Общие требования к пожарной безопасности". Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года № 405.
2. Правила технической эксплуатации электрических станций и сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247.

4. Технологиялық жабдықты жоспарлы-алдын алу жөндеу және ұтымды пайдалану жүйесі.
5. Ұйым жабдығының техникалық сипаттамалары, конструктивтік ерекшеліктері, мақсаты мен жұмыс режимдері, оны техникалық пайдалану тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жөндеуді ұйымдастыру
Машықтар:
1. Қосалқы бөлшектер мен жабдықтарды жеткізуге дайындаушы ұйымдармен, сондай-ақ негізгі (өнеркәсіптік-өндірістік және өнеркәсіптік емес) қорларды күрделі жөндеуге мамандандырылған мердігерлік ұйымдармен шарттар жасасу үшін материалдар дайындау, осы мақсаттарға арналған қаражаттың жұмсалуын бақылауды жүзеге асырады.
2. Жабдықты пайдалану, ұстау және жөндеу бойынша стандарттар мен техникалық шарттарды әзірлеуге және енгізуге байланысты жұмысқа қатысу.
3. Рационализаторлық ұсыныстар мен Өнертабыстар бойынша, жабдықтардың конструкциясын жетілдіру, жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру және жабдыққа техникалық қызмет көрсету мәселелері бойынша қорытынды беру, рационализаторлар мен өнертапқыштарға практикалық көмек көрсетеді және қабылданған ұсыныстарды енгізуді ұйымдастырады.
4. Жабдықты жөндеу мен пайдалануды ұйымдастырудың озық тәжірибесін жинақтау және тарату.
5. Ұйымның жабдықтарын, ғимараттарын, құрылыстарын және өзге де негізгі қорларын есепке алуды және паспорттауды жүргізу, оларды жөндеуден, жаңғыртудан және реконструкциялаудан кейін паспорттарға өзгерістер енгізеді, қажетті техникалық құжаттаманы жасайды және белгіленген есептілікті жүргізеді.
Білімдер:
1. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидалары, жабдықты жоспарлы-алдын алу жөндеу жүйесі.
2. Техникалық құжаттаманы әзірлеу және ресімдеу тәртібі.
3. Энергетикалық жабдықты монтаждау, реттеу, баптау және жөндеу әдістері.
4. Энергия ресурстарына, жабдықтарға, материалдарға, қосалқы бөлшектерге, құралдарға өтінімдер жасау тәртібі.
5. Жабдықты жөндеуге тапсыру және жөндеуден кейін қабылдау ережелері.
6. Ұйымның техникалық даму перспективалары.
7. Экономика, өндірісті ұйымдастыру, Еңбек және басқару негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Ұжымның жұмысы үшін жауапкершілік
Аналитикалық ойлау
Рационализаторлық қабілеттер
Өндірістік және техникалық орындау үшін команданы ұйымдастыра білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламенті. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 17 тамыздағы № 405 бұйрығы.
2. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидалары. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы.

3. Правила пожарной безопасности. Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55.
4. Правила техники безопасности при эксплуатации электроустановок. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Начальник службы
21. Карточка профессии "Начальник эксплуатационного отдела":
Код группы:
1329-1
Код наименования занятия:
1329-1-047
Наименование профессии:
Начальник эксплуатационного отдела
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан под
№ 22003).
Начальник службы эксплуатации оборудования
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность: Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Уровень образования: послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность: Электроснабжение (по отраслям)
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Имеющие высшее образование по соответствующей специальности на должностях специалист не менее 3 лет или среднее техническое и профессиональное образование (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации и стаж работы по специальности на должностях специалиста не менее 5 лет)
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
1329-3-020 – Начальник участка (в электроснабжении, подачи газа, пара и воздушного кондиционирования)
Основная цель деятельности:
Безопасная, надежная и экономичная эксплуатация тепломеханического оборудования, выполнение диспетчерского графика нагрузки, бесперебойное теплоснабжение потребителей, поддержание нормативного качества отпускаемой тепловой энергии
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществление руководства соответствующих структурных подразделений котлотурбинного цеха
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Осуществление руководства соответствующих структурных подразделений котлотурбинного цеха
Навык 1:
Технико-технологическое обеспечение работы цеха
Умения:
1.Осуществлять руководство деятельностью соответствующих структурных подразделений (служб) по направлению и координации работы подразделения, решает административные вопросы в пределах своей компетенции, исполняет свои обязанности под общим руководством первого руководителя организации и во взаимодействии с руководителями иных подразделений и служб.

3. Өрт қауіпсіздігі ережелері. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы.
4. Электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасының қағидалары. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Қызмет басшысы
21. "Пайдалану бөлімінің бастығы" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
1329-1
Қызмет атауының коды:
1329-1-047
Кәсіптің атауы:
Пайдалану бөлімінің бастығы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелді.
Жабдықты пайдалану қызметінің бастығы
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Электрмен қамтамасыздандыру (салалар бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Маман лауазымдарында тиісті мамандық бойынша кемінде 3 жыл жоғары білімі бар немесе тиісті мамандық бойынша орта техникалық және кәсіптік білімі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білімі бар (маман лауазымдарында мамандығы бойынша кемінде 5 жыл біліктілігі және жұмыс өтілі бар)
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1329-3-020 - Учаске бастығы (электрмен жабдықтауда, газ, бу беруде және ауа баптауда)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жылу механикалық жабдықтың қауіпсіз, сенімді және үнемді жұмыс істеуі, диспетчерлік жүктеме кестесін орындау, тұтынушыларды үздіксіз жылумен қамтамасыз ету, жеткізілетін жылу энергиясының стандартты сапасын сақтау
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Қазандық-турбиналық цехтың тиісті құрылымдық бөлімшелеріне басшылықты жүзеге асыру
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Қазандық-турбиналық цехтың тиісті құрылымдық бөлімшелеріне басшылықты жүзеге асыру
Дағды 1:
Цехты техникалық және технологиялық қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Бөлімшенің жұмысын үйлестіру және бағыты бойынша тиісті құрылымдық бөлімшелердің (қызметтердің) қызметіне басшылықты жүзеге асыру, өз құзыреті шегінде әкімшілік мәселелерді шешеді, өз міндеттерін ұйымның бірінші басшысының жалпы басшылығымен және өзге де бөлімшелер мен қызметтердің басшыларымен өзара іс-қимыл жасай отырып орындайды.

2. Обеспечивать бесперебойную и технически правильную эксплуатацию и надежную работу оборудования, повышение ее сменности, содержание в работоспособном состоянии на требуемом уровне точности.
3. Организовывать разработку планов (графиков) осмотров, испытаний и профилактических ремонтов оборудования в соответствии с положениями системы планово- предупредительного ремонта, утверждает эти планы и контролирует их выполнение, обеспечивает техническую подготовку производства.
4. Согласовывать планы (графики) с подрядными организациями, привлекаемыми для проведения ремонтов, своевременно обеспечивает их необходимой технической документацией, участвует в составлении титульных списков на капитальный ремонт.
5. Организовывать работу по учету наличия и движения оборудования, составлению и оформлению технической и отчетной документации.
6. Руководить разработкой нормативных материалов по ремонту оборудования, расходу материалов на ремонтно-эксплуатационные нужды, анализом показателей его использования, составлением смет на проведение ремонтов, оформлением заявок на приобретение материалов и запасных частей, необходимых при эксплуатации оборудования.
Знания:
1. Законодательные, иные нормативные правовые акты, методические и нормативно-технические материалы по организации ремонта оборудования, зданий, сооружений.
2. Профиль, специализацию и особенности организационно-технологической структуры организации, перспективы ее развития.
3. Основы технологии производства продукции организации.
4. Организацию ремонтной службы в организации.
5. Порядок и методы планирования работы оборудования и производства ремонтных работ.
6. Систему планово-предупредительного ремонта и рациональной эксплуатации технологического оборудования.
7. Производственные мощности, технические характеристики, конструктивные особенности, назначение и режимы работы оборудования организации, порядок его эксплуатации.
8. Методы монтажа и ремонта оборудования, организацию и технологию ремонтных работ.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Ведение технологических процессов и операций в соответствии с техническими документами
Умения:
1. Организовывать межремонтное обслуживание, своевременный и качественный ремонт и модернизацию оборудования, работу по повышению его надежности и долговечности, технический надзор за состоянием, содержанием, ремонтом зданий и сооружений, обеспечивает рациональное использование материалов на выполнение ремонтных работ.
2. Принимать участие в подготовке предложений по аттестации, рационализации, учету и планированию рабочих мест, по модернизации оборудования, реконструкции, техническому перевооружению организации, внедрению средств комплексной механизации и автоматизации технологических процессов, охраны окружающей среды, в разработке планов повышения эффективности производства.

2. Жабдықтың үздіксіз және техникалық дұрыс жұмыс істеуін және сенімді жұмысын, оның ауысымдылығын арттыруды, қажетті дәлдік деңгейінде жұмыс күйінде ұстауды қамтамасыз ету.
3. Жоспарлы - алдын ала жөндеу жүйесінің ережелеріне сәйкес жабдықты тексеру, сынау және профилактикалық жөндеу жоспарларын (кестелерін) әзірлеуді ұйымдастыру, осы жоспарларды бекітеді және олардың орындалуын бақылайды, өндірістің техникалық дайындығын қамтамасыз етеді.
4. Жоспарларды (кестелерді) жөндеу жүргізу үшін тартылатын мердігер ұйымдармен келісу, оларды қажетті техникалық құжаттамамен уақтылы қамтамасыз ету, күрделі жөндеуге титулдық тізімдер жасауға қатысу.
5. Жабдықтың болуы мен қозғалысын есепке алу, техникалық және есептік құжаттаманы жасау және ресімдеу жөніндегі жұмысты ұйымдастыру.
6. Жабдықты жөндеу бойынша нормативтік материалдарды әзірлеуге, материалдарды жөндеу-пайдалану қажеттіліктеріне жұмсауға, оны пайдалану көрсеткіштерін талдауға, жөндеу жүргізуге сметалар жасауға, жабдықты пайдалану кезінде қажетті материалдар мен қосалқы бөлшектерді сатып алуға өтінімдерді ресімдеуге басшылық жасау.
Білімдер:
1. Жабдықтарды, ғимараттарды, құрылыстарды жөндеуді ұйымдастыру бойынша заңнамалық, өзге де нормативтік құқықтық актілер, әдістемелік және нормативтік-техникалық материалдар.
2. Ұйымның бейіні, мамандануы және ұйымдық-технологиялық құрылымының ерекшеліктері, оның даму перспективалары.
3. Ұйым өнімдерін өндіру технологиясының негіздері.
4. Ұйымдағы жөндеу қызметін ұйымдастыру
5. Жабдықтардың жұмысын жоспарлау жән.е жөндеу жұмыстарын жүргізу тәртібі мен әдістері.
6. Технологиялық жабдықты жоспарлы-алдын алу жөндеу және ұтымды пайдалану жүйесі.
7. Өндірістік қуаттар, техникалық сипаттамалар, конструктивтік ерекшеліктер, ұйым жабдығының мақсаты мен жұмыс режимдері, оны пайдалану тәртібі.
8. Жабдықтарды монтаждау және жөндеу әдістері, жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру және технологиясы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Не рекомендуется
Дағды 2:
Техникалық құжаттарға сәйкес технологиялық процестер мен операцияларды жүргізу
Машықтар:
1. Аралық жөндеу кезеңіндегі қызмет көрсету жұмыстарын, жабдықты уақтылы және сапалы жөндеуді және жаңғыртуды, оның сенімділігі мен ұзақ қызмет етуін арттыру бойынша жұмысты, сондай-ақ ғимараттар мен құрылыстардың жай-күйіне, күтіміне және жөндеуіне техникалық қадағалауды ұйымдастыру; жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде материалдарды ұтымды пайдалануды қамтамасыз ету.
2. Жұмыс орындарын аттестаттау, оңтайландыру, есепке алу және жоспарлау, жабдықты жаңғырту, қайта құру, ұйымды техникалық қайта жарақтандыру, технологиялық үдерістерді кешенді механикаландыру және автоматтандыру құралдарын енгізу, қоршаған ортаны қорғау, өндіріс тиімділігін арттыру жоспарларын әзірлеу жөніндегі ұсыныстарды дайындауға қатысу.

3. Организовывать проведение инвентаризации производственных основных средств, определяет устаревшее оборудование, объекты, требующие капитального ремонта, и устанавливает очередность производства ремонтных работ.
4. Участвовать в экспериментальных, наладочных и иных работах по внедрению и освоению новой техники, в испытаниях оборудования, в приемке нового и вышедшего из ремонта оборудования, реконструируемых зданий и сооружений.
5. Изучать условия работы оборудования, отдельных узлов и деталей, разрабатывает и осуществляет мероприятия по предупреждению внеплановых остановок оборудования, продлению сроков службы узлов и деталей, межремонтных периодов, улучшению сохранности оборудования, повышению надежности его в эксплуатации, организует специализированный ремонт, централизованное изготовление запасных частей, узлов и сменного оборудования.
6. Принимать участие в изучении причин повышенного износа оборудования, его простоев, расследовании аварий, разработке и внедрении мероприятий по их ликвидации и предупреждению.
Знания:
1. Порядок составления ведомостей дефектов, паспортов, альбомов чертежей запасных частей, инструкций по эксплуатации оборудования и иной технической документации.
2. Порядок приема и сдачи оборудования после ремонта.
3. Требования рациональной организации труда при эксплуатации, ремонте и модернизации оборудования и ремонтной оснастки.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Управленческая деятельность
Ответственность за повышение профессионализма работников Коммуникабельность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Технический регламент "Общие требования к пожарной безопасности". Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года № 405.
2. Правила технической эксплуатации электрических станций и сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247.
3. Правила пожарной безопасности. Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55.
4. Правила техники безопасности при эксплуатации электроустановок. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Начальник производственного цеха (участка)
22. Карточка профессии "Начальник смены (в прочих отраслях)":
Код группы:
1329-1
Код наименования занятия:
1329-1-041
Наименование профессии:
Начальник смены (в прочих отраслях)
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан под
№ 22003).

3. Негізгі өндірістік құралдарды түгендеуді ұйымдастыру, ескірген жабдықтар мен күрделі жөндеуді қажет ететін объектілерді анықтау және жөндеу жұмыстарын жүргізу кезектілігін белгілеу.
4. Жаңа техниканы енгізу мен игеру, жабдықтарды сынақтан өткізу, жаңа немесе жөндеуден шыққан жабдықтарды, қайта жаңғыртылған ғимараттар мен құрылыстарды қабылдау жөніндегі эксперименттік, іске қосу-баптау және өзге де жұмыстарға қатысу.
5. Жабдықтың, жекелеген тораптар мен бөлшектердің жұмыс жағдайларын зерделеу, жабдықтың жоспардан тыс тоқтап қалуын болдырмау, тораптар мен бөлшектердің қызмет ету мерзімін ұзарту, аралық жөндеу мерзімдерін арттыру, жабдықтың сақталуын жақсарту, оны пайдаланудағы сенімділігін арттыру жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және іске асыру; арнайы жөндеуді, қосалқы бөлшектерді, тораптарды және ауыстырмалы жабдықты орталықтандырылған дайындауды ұйымдастыру.
6. Жабдықтың тозуының арту себептерін, тоқтап қалу жағдайларын, апаттарды зерттеу, оларды жою және алдын алу жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және енгізуге қатысу.
Білімдер:
1. Ақау ведомостарын, паспорттарды, қосалқы бөлшектер сызбалары альбомдарын, жабдықты пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды және өзге де техникалық құжаттаманы жасау тәртібі.
2. Жөндеуден кейін жабдықты қабылдау және тапсыру тәртібі.
3. Жабдықты және жөндеу құрал-саймандарын пайдалану, жөндеу және жаңғырту кезінде еңбекті ұтымды ұйымдастыру талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Басқару қызметі
қызметкерлердің кәсіби деңгейін арттыруға жауапкершілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламенті. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 17 тамыздағы № 405 бұйрығы.
2. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидалары. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы.
3. Өрт қауіпсіздігі ережелері. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы.
4. Электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасының қағидалары. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Өндірістік цехтың (учаскенің) бастығы
22. "Ауысым бастығы (өзге салаларда)" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
1329-1
Қызмет атауының коды:
1329-1-041
Кәсіптің атауы:
Ауысым бастығы (өзге салаларда)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелді.

Параграф 8. Начальник смены
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность: Производственные и обрабатывающие отрасли
Квалификация:
-
Уровень образования: послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность: Производственные и обрабатывающие отрасли
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы по специальности не менее 2 лет или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы по оперативному управлению производством не менее 3 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
1329-1-042 - Начальник станции (в прочих отраслях)
Основная цель деятельности:
Безопасная, надежная и экономичная эксплуатация оборудования топливоподачи, бесперебойная подача топлива
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществление руководства.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Осуществление руководства
Навык 1:
Обеспечение правильного использования оборудования
Умения:
1. Обеспечивать выполнение сменных производственных заданий подразделениями организации (участками и бригадами), соблюдение установленной технологии производства изделий, выполнения работ (услуг), ритмичный выпуск продукции высокого качества.
2. Организовывать своевременную подготовку производства, рациональную загрузку и работу оборудования.
3. Осуществлять оперативный контроль над обеспечением материальными и энергетическими ресурсами, технически правильной эксплуатацией оборудования и иных основных средств, экономным расходованием сырья, топлива, материалов, выявляет, предотвращает и устраняет причины нарушений хода производства.
4. Проводить работу по изысканию и организации использования дополнительных производственных резервов повышения производительности труда и качества продукции, снижению издержек производства (трудовых, материальных).
Знания:
1. Законодательные, иные нормативные правовые акты, методические и нормативно-технические материалы по оперативному управлению производством.
2. Технические требования, предъявляемые к выпускаемой продукции, технологию ее производства.
3. Производственное оборудование цеха и порядок его технической эксплуатации.
4. Системы и методы учета хода производства
5. Технико-экономическое и оперативно- производственное планирование.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Проведение сложных работ по регулированию и испытанию оборудования
Умения:

Параграф 8. Ауысым бастығы
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Өндірістік және өңдеу салалары
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Өндірістік және өңдеу салалары
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 2 жыл немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білім және өндірісті жедел басқару бойынша жұмыс өтілі кемінде 3 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1329-1-042 - Станция бастығы (басқа да салаларда)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жанармай беру жабдығын қауіпсіз, сенімді және үнемді пайдалану, үздіксіз отын беру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Басшылықты жүзеге асыру
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Басшылықты жүзеге асыру
Дағды 1:
Жабдықты дұрыс пайдалануды қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Ұйым құрылымдарының (учаскелер мен бригадалардың) ауысымдық өндірістік тапсырмаларын орындауды, белгіленген технологияны, жұмыс (қызмет) орындау тәртібін, жоғары сапалы өнімнің ырғақты шығарылуын қамтамасыз ету.
2. Өндірісті уақтылы дайындауды, жабдықты тиімді жүктеуді және оның жұмысын ұйымдастыру.
3. Материалдық және энергетикалық ресурстармен қамтамасыз етуге, жабдық пен басқа да негізгі құралдарды техникалық тұрғыдан дұрыс пайдалануға, шикізаттың, отын мен материалдардың үнемді жұмсалуына жедел бақылау жүргізу; өндірістік үдерістің бұзылу себептерін анықтау, алдын алу және жою.
4. Еңбек өнімділігін және өнім сапасын арттыру, өндірістік шығындарды (еңбек, материалдық) азайту мақсатында қосымша өндірістік резервтерді іздеу және пайдалануды ұйымдастыру жұмыстарын жүргізу.
Білімдер:
1. Өндірісті жедел басқару бойынша заңнамалық, өзге де нормативтік құқықтық актілер, әдістемелік және нормативтік-техникалық материалдарды білу.
2. Шығарылатын өнімге қойылатын техникалық талаптар, оны өндіру технологиясы.
3. Цехтың өндірістік жабдықтары және оны техникалық пайдалану тәртібі.
4. Өндіріс барысын есепке алу жүйелері мен әдістері.
5. Техникалық-экономикалық және жедел-өндірістік жоспарлау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жабдықты реттеу және сынау бойынша күрделі жұмыстарды жүргізу
Машықтар:

Инженер-теплотехник I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера-теплотехника (теплотехника) II категории не менее 3 лет; инженер-теплотехник II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера-теплотехника (теплотехника) без категории не менее 2 лет; инженер-теплотехник без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности без предъявления требований к стажу работы или среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника-теплотехника I категории не менее 3 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2151-3-004 - Инженер по технической эксплуатации теплотехнического оборудования.
2151-3-007 - Инженер-теплотехник.
Основная цель деятельности:
Осуществление бесперебойного, экономически эффективного обеспечения процессов подготовки и подачи топлива. Оперативное руководство персоналом, обеспечивающим безопасную, надежную и экономичную эксплуатацию электротехнического оборудования цеха топливоподачи
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Обеспечение бесперебойной работы, правильной эксплуатации, ремонта и модернизации энергетического оборудования цеха топливоподачи.
2. Контролирование выполнения графика ремонтных работ, технического обслуживания, наладки и испытаний оборудования.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1: Обеспечение бесперебойной работы, правильной эксплуатации, ремонта и модернизации энергетического оборудования цеха топливоподачи
Навык 1:
Ведение координации работы подразделений цеха
Умения:
1. Контролировать техническое состояние и работу оборудования согласно правил технической эксплуатации и инструкций.
2. Проводить технологические переключения в схемах оборудования, поддержания заданного режима работы систем и оборудования.
3. Обеспечивать техническое состояние систем безопасности в соответствии с регламентами.
Знания:
1. Принцип работы основного и вспомогательного электрооборудования.
2. Техническая документация технических и технологических процессов.
3. Условия эксплуатации оборудования, организацию энергетического хозяйства
4. Технология производства электрической и тепловой энергии.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Ведение контроля выполнения графика ремонтных работ, технического обслуживания
Умения:

I санатты инженер: кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі және II санатты инженер лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл; II санатты инженер: кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі және санаты жоқ инженер лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл; санаты жоқ инженер: жұмыс өтіліне немесе техникалық және кәсіптік, тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білімге және I санатты техник лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтіліне талаптар қоймай, кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2151-3-004 - Жылу техникасы жабдықтарын техникалық пайдалану жөніндегі инженерлер.
2151-3-007 - Инженер-жылу технигі.
Қызметтің негізгі мақсаты:
Отынды дайындау және беру процестерін үздіксіз, үнемді қамтамасыз етуді жүзеге асыру. Отын беру цехының электротехникалық жабдықтарын қауіпсіз, сенімді және үнемді пайдалануды қамтамасыз ететін персоналға жедел басшылық жасау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Отын беру цехының энергетикалық жабдығының үздіксіз жұмысын, дұрыс пайдаланылуын, жөнделуін және жаңғыртылуын қамтамасыз ету.
2. Жабдықтарды жөндеу, техникалық қызмет көрсету, баптау және сынау кестесінің орындалуын бақылау.
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Отын беру цехының энергетикалық жабдығының үздіксіз жұмысын, дұрыс пайдаланылуын, жөнделуін және жаңғыртылуын қамтамасыз ету
Дағды 1:
Цех бөлімшелерінің жұмысын үйлестіруді жүргізу
Машықтар:
1. Техникалық пайдалану қағидалары мен нұсқаулықтарға сәйкес жабдықтың техникалық жай-күйі мен жұмысын бақылау.
2. Жабдықтар схемаларында технологиялық ауысуларды жүргізу, жүйелер мен жабдықтардың берілген жұмыс режимін қолдау.
3. Регламенттерге сәйкес қауіпсіздік жүйелерінің техникалық жай-күйін қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Негізгі және қосалқы электр жабдықтарының жұмыс принципі.
2. Техникалық және технологиялық процестердің техникалық құжаттамасы.
3. Жабдықтарды пайдалану шарттары, энергетикалық шаруашылықты ұйымдастыру
4. Электр және жылу энергиясын өндіру технологиясы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жөндеу жұмыстарының, техникалық қызмет көрсету кестесінің орындалуына бақылау жүргізу
Машықтар:

1. Определять дефекты в работе оборудования для последующего их устранения ремонтным персоналом цеха.
2. Принимать технические решения на ремонт оборудования и приборов.
3. Вести работы по нарядам и допускам, осуществлять допуск персонала к проведению ремонтно-наладочных работ.
4. Участвовать в испытаниях и приемке энергетических установок и сетей в эксплуатацию.
5. Разрабатывать мероприятия по предупреждению и созданию безопасных условий труда.
6. Организовать проверку и испытания средств релейной защиты и автоматики.
7. Осуществлять технический надзор за контрольно- измерительными, электротехническими и теплотехническими приборами, применяемыми в цехе, а также обеспечивать подготовку объектов энергохозяйства для приемки в эксплуатацию.
Знания:
1. Правила эксплуатации и ремонта приборов и оборудования, организацию и технологию ремонтных работ.
2. Технические характеристики, конструктивные особенности, назначение и режимы работы, принцип действия оборудования.
3. Правила оформления дефектных ведомостей.
4. Программы обеспечения.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2: Контролирование выполнения графика ремонтных работ, технического обслуживания, наладки и испытаний оборудования
Навык 1: Обеспечение графика ремонтных работ
Умения:
1. Осуществлять организационно-техническое руководство и контроль выполнения работ по испытанию и регулированию оборудования.
2. Подготавливать и выводить в ремонт оборудования и проводить приемку из ремонта и монтажа.
3. Обеспечивать рабочие места персонала технической и эксплуатационной документацией.
4. Составлять заявки на приобретение оборудования, материалов, запасных частей, необходимых для эксплуатации энергохозяйства.
5. Составлять графики снижения энергетических нагрузок в часы максимальных нагрузок энергосистемы и обеспечивает их выполнение.
6. Подготавливать необходимые материалы для заключения договоров на ремонт оборудования с подрядными организациями.
Знания:
1. Правила технической эксплуатации электрических станций и сетей, систему планово-предупредительного ремонта оборудования.
2. Порядок разработки и оформления технической документации.
3. Методы монтажа, регулировки, наладки и ремонта энергетического оборудования.
4. Порядок составления заявок на энергоресурсы, оборудование, материалы, запасные части, инструменты.
5. Правила сдачи оборудования в ремонт и приема после ремонта.
6. Перспективы технического развития организации.
7. Основы экономики, организации производства, труда и управления.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Создание сопутствующих мероприятий эффективности производства
Умения:

1. Цехтың жөндеу персоналының оларды кейіннен жоюы үшін жабдықтың жұмысындағы ақауларды анықтау.
2. Жабдықтар мен аспаптарды жөндеуге техникалық шешімдер қабылдау.
3. Нарядтар мен рұқсаттамалар бойынша жұмыстарды жүргізу, персоналды жөндеу-баптау жұмыстарын жүргізуге жіберуді жүзеге асыру.
4.Сынақтарға және қабылдауға қатысу,
энергетикалық қондырғылар мен желілерді пайдалануға беру.
5.Қауіпсіз еңбек жағдайларының алдын алу және жасау жөніндегі іс-шараларды әзірлеу.
6. Релелік қорғаныс және автоматика құралдарын тексеруді және сынауды ұйымдастыру.
7.Қолданылатын бақылау-өлшеу, электротехникалық және жылу техникалық аспаптарына техникалық қадағалауды жүзеге асыру сондай-ақ пайдалануға қабылдау үшін энергия шаруашылығы объектілерін даярлауды қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Аспаптар мен жабдықтарды пайдалану және жөндеу ережелері, жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру және технологиясы.
2.Техникалық сипаттамалары, құрылымдық ерекшеліктері, жұмыс мақсаты мен режимдері, жабдықтың жұмыс принципі.
3. Ақаулы ведомостарды ресімдеу ережесі.
4. Қамтамасыз ету бағдарламалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Жабдықтарды жөндеу, техникалық қызмет көрсету, баптау және сынау кестесінің орындалуын бақылау
Дағды 1:
Жөндеу жұмыстарының кестесін қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Жабдықты сынау және реттеу бойынша жұмыстардың орындалуына ұйымдастырушылық-техникалық басшылықты және бақылауды жүзеге асыру.
2. Жабдықты дайындаңыз және жөндеңіз және жөндеуден және монтаждан қабылдаңыз.
3. Персоналдың жұмыс орындарын техникалық және пайдалану құжаттамасымен қамтамасыз ету.
4.Энергия шаруашылығын пайдалану үшін қажетті жабдықтарды, материалдарды, қосалқы бөлшектерді сатып алуға өтінімдер жасау.
5.Энергия жүйесінің максималды жүктемелері сағаттарында энергия жүктемелерін азайту кестесін жасаңыз және олардың орындалуын қамтамасыз етіңіз.
6.Мердігер ұйымдармен жабдықтарды жөндеуге шарттар жасасу үшін қажетті материалдарды дайындау.
Білімдер:
1. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидалары, жабдықты жоспарлы-алдын алу жөндеу жүйесі.
2. Техникалық құжаттаманы әзірлеу және ресімдеу тәртібі.
3. Орнату, реттеу әдістері энергетикалық жабдықтарды жөндеу және жөндеу.
4.Өтінімдерді энергия ресурстарына, жабдықтарға, материалдарға, қосалқы бөлшектерге, құралдарға жасау тәртібі.
5. Жабдықты жөндеуге тапсыру және жөндеуден кейін қабылдау ережелері.
6.Ұйымның техникалық даму перспективалары.
7.Экономика, өндірісті ұйымдастыру, еңбек және басқару негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Өндіріс тиімділігінің ілеспе іс-шараларын құру
Машықтар:

1. Применять системы нарядов и допусков для проведения профилактических работ по ремонту, наладке, измерений.
2. Применять действующие нормативные документы, касающиеся его деятельности и правил и нормы по безопасности производства
3. Выполнять требования нормативных актов об охране труда и окружающей среды.
4. Использовать передовой отечественный и зарубежный опыт по эксплуатации и ремонту оборудования.
5. Осуществлять контроль соблюдением инструкций по эксплуатации, техническому обслуживанию и надзору за оборудованием и электрическими сетями.
6. Подготавливать отчетность по утвержденным формам и показателям.
Знания:
1. Требования нормативных актов об охране труда и окружающей среды, соблюдает нормы, методы и приемы безопасного выполнения работ.
2. Основы трудового законодательства.
3. Правила пожарной и промышленной безопасности.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Ответственность за работу коллектива
Аналитический склад ума
Рационализаторские способности
Умение организовывать команду для выполнения производственных и технических
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Технический регламент "Общие требования к пожарной безопасности". Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года № 405.
2. Правила технической эксплуатации электрических станций и сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247.
3. Правила пожарной безопасности. Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55.
4. Правила техники безопасности при эксплуатации электроустановок. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Заместитель начальника цеха по эксплуатации
24. Карточка профессии "Слесарь по ремонту оборудования топливоподачи":
Код группы:
7239-2
Код наименования занятия:
7239-2-053
Наименование профессии:
Слесарь по ремонту оборудования топливоподачи
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 9. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149 "Об утверждении Единого тарифно- квалификационного справочника работ и профессий рабочих" (зарегистрирован в государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 22707).

1. Жөндеу, баптау, өлшеу бойынша профилактикалық жұмыстарды жүргізу үшін нарядтар мен рұқсаттар жүйесін қолдану.
2. Оның қызметіне қатысты қолданыстағы нормативтік құжаттарды қолдану және
өндіріс қауіпсіздігі бойынша ережелер мен нормалар.
3. Еңбекті және қоршаған ортаны қорғау туралы нормативтік актілердің талаптарын орындау.
4. Пайдалану бойынша отандық және шетелдік озық тәжірибені пайдалану және жабдықтарды жөндеу.
5. Жабдықтар мен электр желілерін пайдалану, техникалық қызмет көрсету және қадағалау жөніндегі нұсқаулықтардың сақталуын бақылауды жүзеге асыру.
6. Бекітілген нысандар мен көрсеткіштер бойынша есептілікті дайындау.
Білімдер:
1. Еңбекті және қоршаған ортаны қорғау туралы нормативтік актілердің талаптары, жұмыстарды қауіпсіз орындау нормаларын, әдістері мен тәсілдерін сақтайды.
2. Еңбек заңнамасының негіздері
3. Өрт және өнеркәсіптік Электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасының қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ұжымның жұмысы үшін жауапкершілік
Аналитикалық ойлау
Рационализаторлық қабілеттер
Өндірістік және техникалық орындау үшін команданы ұйымдастыра білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламенті. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 17 тамыздағы № 405 бұйрығы.
2. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидалары. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы.
3. Өрт қауіпсіздігі ережелері. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы.
4. Электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасының қағидалары. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Пайдалану жөніндегі цех бастығының орынбасары
24. "Отын беру жабдықтарын жөндеу жөніндегі слесарь" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
7239-2
Қызмет атауының коды:
7239-2-053
Кәсіптің атауы:
Отын беру жабдықтарын жөндеу жөніндегі слесарь
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
9-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22707 болып тіркелді).

Параграф 17. Слесарь по ремонту оборудования топливоподачи 2 разряд;
Параграф 18-19. Слесарь по ремонту оборудования топливоподачи, 3-4 разряд.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: основное среднее образование
Специальность:
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Для 3-го разряда — не менее 3 месяцев; для 4-го разряда — не менее 6 месяцев
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
7239-2-053 - Слесарь по ремонту оборудования топливоподачи
Основная цель деятельности:
Обеспечение безаварийного и эффективного ремонта основного и вспомогательного оборудования топливоподачи на теплоэлектростанциях и котельных
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение ремонтных работ.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1: Проведение ремонтных работ
Навык 1:
Ведение подготовки к выполнению работ
Умения:
3 разряд
1. Разбирать, ремонтировать и собирать несложные узлы и механизмов подъемно-транспортного оборудования и металлоконструкций топливоподачи с применением специального инструмента и приспособлений.
2. Осуществлять слесарную обработку деталей по 11- 12 квалитетам (4-5 классам точности).
3. Осуществлять газовую резку и сваркулистового и профильного металла несложной конфигурации.
4. Осуществлять ремонт паромазутопроводов.
5. Изготавливать и сбирать несложные узлы металлоконструкций по чертежам под сварку.
4 разряд
1. Разбирать, ремонтировать, сборка, регулировка и испытания узлов и механизмов основного и вспомогательного оборудования топливоподачи, грузоподъемных машин и механизмов средней сложности с применением сложного пневматического и электрифицированного инструмента, специальных приспособлений, оборудования и средств измерений.
2. Изготовлять различных установочных и разметочных шаблонов.
3. Проводить гидравлические испытания трубопроводов и сосудов.
4. Слесарная обработка деталей по 7-10 квалитетам (2-3 классам точности) с подгонкой и доводкой.
5. Горячая посадка на вал и запрессовка в корпус деталей.
Знания:
3 разряд
1. Устройство ремонтируемого оборудования, применяемых грузоподъемных машин и механизмов.
2. Назначение и принцип взаимодействия узлов и механизмов.
3. Технологию вальцовки труб.
4. Способы изгибания труб на станке и с нагревом.
5. Порядок чтения чертежей и схем.
6. Схему паромазутопроводов, способы их промывки и дренирования.
7. Основные сведения о газовой и электрической сварке труб и присадочных материалах.

Параграф 17. Отын беру жабдығын жөндеу жөніндегі Слесарь, 2 разряд;
Параграф 18-19. Отын беру жабдығын жөндеу жөніндегі слесарі, 3-4 разряд.
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Білім деңгейі: негізгі орта білім
Мамандық:
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
3 разряд үшін — 3 айдан кем емес; 4 разряд үшін — 6 айдан кем емес тәжірибесі болуы тиіс
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7239-2-053 - Жылу беру жабдығын жөндеу жөніндегі слесарь
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жылу электр станциялары мен қазандықтарда отын берудің негізгі және қосалқы жабдықтарын апатсыз және тиімді жөндеуді қамтамасыз ету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жөндеу жұмыстарын жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Жөндеу жұмыстарын жүргізу
Дағды 1:
Жұмыс орындауға дайындықты жүргізу
Машықтар:
3 разряд
1. Арнайы құрал-саймандар мен құрылғыларды қолдана отырып, көтергіш-көліктік жабдықтар мен отын берудің металл конструкцияларының күрделі емес тораптары мен механизмдерін бөлшектеу, жөндеу және жинау.
2. Бөлшектерді 11-12 квалитет (4-5 дәлдік сыныбы) бойынша слесарлық өңдеуді жүзеге асыру.
3. Қарапайым конфигурациядағы дәнекерлеу және профильді металды газбен кесу.
4. Паромазут құбырларын жөндеуді жүзеге асыру.
5. Дәнекерлеуге арналған сызбалар бойынша қарапайым металл құрылымдарының тораптарын дайындау және жинау.
4 разряд
1. Күрделі пневматикалық және электрлендірілген құралдарды, арнайы құрылғыларды , жабдықтар мен өлшеу құралдарын қолдана отырып, отын берудің негізгі және қосалқы жабдығының, жүк көтергіш машиналардың және күрделілігі орташа механизмдердің тораптары мен механизмдерін бөлшектеу, жөндеу, құрастыру, реттеу және сынау.
2. Әртүрлі орнату және белгілеу шаблондарына дайындау жұмыстарын орындау.
3. Құбырөткізгіштер мен ыдыстарға гидравликалық сынақтар жүргізу.
4. Бөлшектерге 7–10 квалитет (2–3 дәлдік класы) бойынша слесарьлық өңдеу жүргізу, қию және өңдеп-баптау.
5. Бөлшектерді білікке ыстық отырғызу және корпуска басып орнату (прессовка) жұмыстарын орындау.
Білімдер:
3 разряд
1. Жөнделетін жабдықтың, қолданылатын жүк көтергіш машиналар мен механизмдердің құрылысы.
2. Түйіндер мен механизмдердің өзара әрекеттесуінің мақсаты мен принципі.
3. Құбырларды жылжыту технологиясы.
4. Құбырларды машинада және жылумен иілу әдістері.
5. Сызбалар мен сызбаларды оқу тәртібі.
6. Паромазут құбырларының схемасы, оларды жуу және дренаждау тәсілдері.
7. Газ және электр құбырларын дәнекерлеу және толтырғыш материалдар туралы негізгі мәліметтер.

8. Порядок установки компенсаторов различных типов.
9. Требования, предъявляемые к фланцам, трубам, арматуре, прокладкам, крепежному материалу в зависимости от параметров среды.
4 разряд
1. Устройство основного и вспомогательного оборудования, грузоподъемных машин и механизмов.
2. Порядок выполнения работ по регулировке и центровке отремонтированного оборудования.
3. Основные дефекты оборудования и методы их устранения.
4. Порядок вальцовки труб.
5. Технические условия на ремонт, сборку и изготовление узлов и элементов оборудования.
6. Устройство подшипников скольжения и качения.
7. Способы разметки сложных узлов и деталей металлоконструкций.
8. Порядок центровки, статической и динамической балансировки колес.
9. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требований пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение слесарных работ
Умения:
3 разряд
1. Ремонтировать и налаживать ручной и пневматический инструмент.
2. Составлять эскизы несложных деталей с натуры.
3. Осуществлять разметку и .изготовление прокладок сложной конфигураци
4. Осуществлять пайку оловом и медью.
5. Ремонтировать фланцевые соединения.
6. Выполнять такелажные работы по перемещению, сборке, разборке, установке деталей и узлов при помощи простых средств механизации.
4 разряд
1. Прокладка по схемам и чертежам трубопроводных линий по помещениям топливоподачи и вне их.
2. Определять степени износа и дефектов деталей, пригодности их к дальнейшей работе.
3. Наладка сложных ремонтных приспособлений.
4. Выполнять такелажных работ по вертикальному и горизонтальному перемещению узлов и деталей при помощи грузоподъемных механизмов и специальных приспособлений.
5. Испытывать такелажное оборудования и оснастки.
Знания:
3 разряд
1. Устройство и назначение специального инструмента и приспособлений, средств измерений средней сложности.
2. Порядок закалки, заправки и отпуска слесарного инструмента и его применения
3. Порядок центровки валов.
4. Систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости.
5. Порядок эксплуатации грузоподъемных машин, механизмов и приспособлений.
6. Общие сведения по механике, теплотехнике, электротехнике.
7. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
4 разряд
1. Способы браковки деталей и исправления брака.
2. Конструктивные особенности специального инструмента, приспособлений и оборудования

8. Әр түрлі типтегі Компенсаторларды орнату тәртібі.
9. Ортаның параметрлеріне байланысты фланецтерге, құбырларға, арматураға, тығыздағыштарға, бекіту материалына қойылатын талаптар.
4 разряд
1. Негізгі және қосалқы жабдықтардың, жүк көтергіш машиналар мен механизмдердің құрылысы.
2. Жөнделген жабдықты реттеу және орталықтандыру бойынша жұмыстарды орындау тәртібі.
3. Жабдықтың негізгі ақаулары және оларды жою әдістері.
4. Құбырларды орау тәртібі.
5. Жабдықтың тораптары мен элементтерін жөндеуге, құрастыруға және дайындауға арналған техникалық шарттар.
6. Сырғанау және домалау мойынтіректерінің құрылғысы.
7. Металл конструкцияларының күрделі тораптары мен бөлшектерін белгілеу тәсілдері
8. Дөңгелектерді туралау, статикалық және динамикалық теңдестіру тәртібі.
9. Ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптарының тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Слесарлық жұмыстарды орындау
Машықтар:
3 разряд
1. Қолмен және пневматикалық құралдарды жөндеу және баптау жұмыстарын жүргізу.
2. Қарапайым бөлшектердің нобайларын натурадан сызу.
3. Күрделі пішіндегі тығыздағыштарды белгілеу және дайындау жұмыстарын орындау
4. Қалайы және мыспен дәнекерлеу жұмыстарын жүргізу.
5. Фланецті қосылыстарды жөндеу.
6. Қарапайым механикаландырылған құралдарды пайдалана отырып, бөлшектер мен тораптарды жылжыту, жинау, бөлшектеу және орнату бойынша такелаж жұмыстарын орындау.
4 разряд:
1. Сызбалар мен схемалар бойынша жанармай беру бөлмелерінде және олардан тыс құбыр желілерін төсеу.
2. Бөлшектердің тозу және ақау дәрежесін, әрі қарай пайдалануға жарамдылығын анықтау
3. Күрделі жөндеу құрылғыларын баптау.
4. Жүк көтергіш механизмдер мен арнайы құрылғылар арқылы бөлшектер мен тораптарды тік және көлденең бағытта жылжыту бойынша такелаж жұмыстарын орындау.
5. Такелаж жабдығы мен саймандарын сынақтан өткізу.
Білімдер:
3 разряд
1. Арнайы құрал-саймандар мен құрылғылардың, күрделілігі орташа өлшеу құралдарының құрылысы мен мақсаты.
2. Слесарлық құралды қатайту, құю және босату және оны қолдану тәртібі.
3. Біліктерді орталықтандыру тәртібі.
4. Төзімділік және қону жүйесі, квалитеттер және кедір-бұдыр параметрлері.
5. Жүк көтергіш машиналарды, механизмдер мен құрылғыларды пайдалану тәртібі.
6. Механика, жылу техникасы, электротехника бойынша жалпы мәліметтер.
7. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
4 разряд
1. Бөлшектерді ақау және некені түзету тәсілдері.
2. Арнайы құралдың, құрылғылардың және жабдықтың құрылымдық ерекшеліктері

1. Выполнение эксплуатационно-ремонтного и технического обслуживания оборудования.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1: Выполнение эксплуатационно- ремонтного и технического обслуживания оборудования
Навык 1:
Ведение контроля общего технического состояния оборудования
Умения:
3 разряд
1. Проводить эксплуатационно-ремонтное обслуживание основного и вспомогательного оборудования рыбоподъемника, а также оборудования тепловых электростанций мощностью до 100 тысяч киловатт.
2. Выполнять техническое обслуживание систем автоматизации и контроля состояния оборудования.
3. Проводить монтаж и демонтаж отдельных узлов оборудования для выполнения ремонтных работ.
4. Составлять акты и технические отчеты о проделанной работе.
4 разряд
1. Выполнять сложные работы по диагностике и регулировке оборудования тепловых электростанций мощностью свыше 100 тысяч киловатт.
2. Производить замену вышедших из строя компонентов с использованием специализированного оборудования.
3. Контролировать точность регулировки оборудования по показаниям контрольно-измерительных приборов.
4. Руководить бригадой при выполнении ремонтных работ и контролировать качество выполнения операций.
При обслуживании котлотурбинного оборудования на тепловых электростанциях мощностью свыше 100 тысяч киловатт - 5 разряд.
Знания:
3 разряд
1. Устройство и принцип работы основного и вспомогательного оборудования.
2. Основы гидравлики и термодинамики применительно к обслуживаемому оборудованию.
3. Свойства, классификация и применение технических жидкостей и смазочных материалов.
4. Правила подготовки оборудования к техническому обслуживанию и ремонту.
Для 4-5 разрядов
1. Кинематические и электрические схемы сложного оборудования.
2. Принципы организации ремонтных работ и системы планово-предупредительного ремонта.
3. Методы и средства диагностики состояния оборудования с использованием специализированных приборов.
4. Методы анализа износа деталей и прогнозирования их остаточного ресурса.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Выявление отклонения от нормального режима работы оборудования и принятие мер к их устранению
Умения:
3 разряд
1. Контролировать работу обслуживаемого оборудования, выявлять отклонения от нормального режима работы и устранять неисправности в его функционировании.
2. Выполнять профилактические ремонтные работы с использованием ручного и механизированного инструмента.
3. Участвовать в запуске и остановке оборудования, контролировать приҰмку и разгрузку химических реагентов, принимать меры по ликвидации аварийных ситуаций.

1. Жабдықты пайдалану-жөндеу және техникалық қызмет көрсетуді орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Жабдықты пайдалану-жөндеу және техникалық қызмет көрсетуді орындау
Дағды 1:
Жабдықтың жалпы техникалық жай-күйіне бақылау жүргізу
Машықтар:
3 разряд
1. Балық көтергіштің негізгі және қосалқы жабдықтарына, сондай-ақ қуаты 100 мың киловаттқа дейінгі жылу электр станцияларының жабдықтарына пайдалану-жөндеу қызметін жүргізу.
2. Автоматтандыру жүйелеріне техникалық қызмет көрсету және жабдықтың күйін бақылау.
3. Жөндеу жұмыстарын орындау үшін Жабдықтың жекелеген тораптарын монтаждау және бөлшектеу.
4. Атқарылған жұмыстар туралы актілер мен техникалық есептер жасау.
4 разряд
1. Қуаты 100 мың киловаттан асатын жылу электр станцияларының жабдықтарын диагностикалау және реттеу бойынша күрделі жұмыстарды орындау.
2. Арнайы жабдықты пайдалана отырып, істен шыққан компоненттерді ауыстыру жұмыстарын орындау.
3. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша жабдықты реттеу дәлдігін бақылау.
4. Жөндеу жұмыстарын орындау кезінде бригаданы басқарыңыз және операциялардың орындалу сапасын бақылау.
Қуаты 100 мың киловаттан асатын жылу электр станцияларында қазандық турбиналық жабдыққа қызмет көрсету кезінде - 5 разряд
Білімдер:
3 разряд
1. Негізгі және қосалқы жабдықтың құрылымы мен жұмыс принципі.
2. Қызмет көрсетілетін жабдыққа қолданылатын гидравлика және термодинамика негіздері.
3. Техникалық сұйықтықтар мен майлау материалдарының қасиеттері, жіктелуі және қолданылуы.
4. Жабдықты техникалық қызмет көрсетуге және жөндеуге дайындау ережелері.
4-5 разряд үшін
1. Күрделі жабдықтың кинематикалық және электрлік схемалары.
2. Жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру принциптері және жоспарлы-алдын алу жөндеу жүйелері.
3. Мамандандырылған аспаптарды пайдалана отырып, жабдықтың жай-күйін диагностикалау әдістері мен құралдары.
4. Бөлшектердің тозуын талдау және олардың қалдық ресурстарын болжау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жабдықтың қалыпты жұмыс режимінен ауытқуын анықтау және оларды жоюға шаралар қабылдау
Машықтар:
3 разряд
1. Қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысын бақылау, қалыпты жұмыс режимінен ауытқуларды анықтау және оның жұмысындағы ақауларды жою.
2. Қолмен және механикаландырылған құралдарды қолдана отырып, профилактикалық жөндеу жұмыстарын жүргізу.
3. Жабдықты іске қосуға және тоқтатуға қатысу, химиялық реагенттерді қабылдау мен түсіруді бақылау, авариялық жағдайларды жою жөнінде шаралар қабылдау.

4. Проводить визуальный осмотр оборудования для выявления дефектов, повреждений или признаков износа, угрожающих нормальной работе.
5. Выполнять операции по демонтажу, замене и регулировке простых узлов и деталей оборудования в соответствии с техническими требованиями.
6. Проверять работоспособность оборудования после выполнения профилактических и ремонтных работ, фиксировать результаты проверки.
4 разряд
1. Поддерживать в исправном состоянии набор инструментов и приспособлений, обеспечивать их своевременную проверку и обслуживание.
2. Проводить диагностику технического состояния оборудования с использованием контрольно- измерительных приборов, выявлять скрытые дефекты.
3. Выполнять ремонт сложных узлов и механизмов оборудования, обеспечивая восстановление их работоспособности .
4. Участвовать в испытаниях оборудования после ремонта, проверять его работоспособность и соответствие техническим требованиям.
5. Регулировать и настраивать оборудование для достижения оптимального режима его работы, устранять отклонения от нормативных параметров.
Знания:
3 разряд
1. Основные сведения по теплотехнике, механике, водоподготовке.
2. Правила внутреннего трудового распорядка, Правила техники безопасности при эксплуатации электроустановок и охраны труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
3. Основы материаловедения: свойства металлов, сплавов и их применение.
4. Принципы работы ручного и механизированного инструмента.
5. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Для 4-5 разрядов
1. Систему допусков и посадок.
2. Правила внутреннего трудового распорядка, Правила техники безопасности при эксплуатации электроустановок и охраны труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
3. Принципы работы контрольно-измерительных приборов и оборудования.
4. Нормативные документы, регламентирующие техническое обслуживание оборудования.
5. Методы определения степени износа и диагностики дефектов оборудования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Организовывать собственную деятельность
Анализировать рабочую ситуацию
Осуществлять текущий и итоговый контроль
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Технический регламент "Общие требования к пожарной безопасности". Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года № 405.
2. Правила технической эксплуатации электрических станций и сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247.

4. Қалыпты жұмысқа қауіп төндіретін ақауларды, зақымдануларды немесе тозу белгілерін анықтау үшін жабдықты көзбен шолып тексеру.
5. Техникалық талаптарға сәйкес жабдықтың қарапайым тораптары мен бөлшектерін бөлшектеу, ауыстыру және реттеу бойынша операцияларды орындау.
6. Алдын алу және жөндеу жұмыстарын жүргізгеннен кейін жабдықтың жұмысын тексеру және тексеру нәтижелерін енгізу.
4 разряд
1. Құралдар мен айлабұйымдар жиынтығын жарамды күйде ұстау, оларды уақтылы тексеруді және қызмет көрсетуді қамтамасыз ету.
2. Бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалана отырып, Жабдықтың техникалық жай-күйіне диагностика жүргізу, жасырын ақауларды анықтау.
3. Жабдықтың күрделі тораптары мен механизмдерін жөндеуді орындау, олардың жұмыс қабілеттілігін қалпына келтіруді қамтамасыз ету.
4. Жөндеуден кейін жабдықты сынауға қатысу, оның жұмыс қабілеттілігін және техникалық талаптарға сәйкестігін тексеру.
5. Жабдықты оның оңтайлы жұмыс режиміне жету үшін реттеңіз және реттеңіз, нормативтік параметрлерден ауытқуларды жою.
Білімдер:
3 разряд
1. Жылу техникасы, механика, су дайындау бойынша негізгі мәліметтер.
2. Ішкі еңбек тәртібі қағидалары, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария қағидалары, өрт қауіпсіздігі талаптары.
3. Материалтану негіздері: металдардың, қорытпалардың қасиеттері және оларды қолдану.
4. Қолмен және механикаландырылған Құралдың жұмыс принциптері.
5. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
4-5 разряд үшін
1. Төзімділік және қону жүйесі.
2. Ішкі еңбек тәртібі қағидалары, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария қағидалары, өрт қауіпсіздігі талаптары.
3. Бақылау-өлшеу аспаптары мен жабдықтарының жұмыс принциптері.
4. Жабдыққа техникалық қызмет көрсетуді реттейтін нормативтік құжаттар.
5. Жабдықтың тозу дәрежесін анықтау және ақауларын диагностикалау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Көшбасшы анықтаған мақсатқа және оған қол жеткізу тәсілдеріне сүйене отырып, өз қызметін ұйымдастыру
Өз қызметін бағалау және түзету
Өз жұмысының нәтижелері үшін жауап беру
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламенті. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 17 тамыздағы № 405 бұйрығы.
2. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидалары. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы.

3. Правила пожарной безопасности. Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55.
4. Правила техники безопасности при эксплуатации электроустановок. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Техник
5
Мастер участка
26. Карточка профессии "Машинист вагоноопрокидывателя":
Код группы:
8343-9
Код наименования занятия:
8343-9-008
Наименование профессии:
Машинист вагоноопрокидывателя
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 1. Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 364 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих".
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Для 3-го разряда — не менее 3 месяцев; для 4-го разряда — не менее 6 месяцев
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Осуществление бесперебойного, экономически эффективного обеспечения процессов подготовки и подачи топлива
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Ведение подготовки к управлению вагоноопрокидывателем
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1: Ведение подготовки к управлению вагоноопрокидывателем
Навык 1:
Ведение подготовки к управлению вагоноопрокидывателем
Умения:
3 разряд
1. Управлять вагоноопрокидывателями при разгрузке или перегрузке вагонеток.
2. Выполнять пуск в работу и остановка вагоноопрокидывателя.
3. Наблюдать за состоянием вагонеток, тормозов и креплением тросов.
4. Выполнять прием и подача сигналов, связанных с работой вагоноопрокидывателя.
4 разряд
1. Управлять вагоноопрокидывателями всех систем при разгрузке вагонов.
2. Проводить проверку состояния вагонов, крепления тросов и тормозов.
3. Выполнять прием и подача сигналов, связанных с работой вагоноопрокидывателя.
Знания:
3 разряд
1. Устройство вагоноопрокидывателя.
2. Порядок подготовки вагоноопрокидывателя к работе.
3. Местную сигнализацию.
4 разряд
1. Электрические схемы обслуживаемого оборудования и механизмов.
2. Инструкцию по сигнализации на железных дорогах.
3. Виды и свойства применяемых смазочных материалов.

3. Өрт қауіпсіздігі ережелері. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы.
4. Электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасының қағидалары. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Техник
5
Учаске шебері
26. "Вагон аударғыш машинисі" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
8343-9
Қызмет атауының коды:
8343-9-008
Кәсіптің атауы:
Вагон аударғыш машинисі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
1-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 364 Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы.
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Білім деңгейі: негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
3 разряд үшін — кем дегенде 3 ай; 4 разряд үшін — 6 айдан кем емес жұмыс тәжірибесі қажет
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Отынды дайындау және беру процестерін үздіксіз, үнемді қамтамасыз етуді жүзеге асыру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Көмірді түсіру кезінде вагон аударғыштарды басқару жөніндегі жұмыстарды жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Көмірді түсіру кезінде вагон аударғыштарды басқару жөніндегі жұмыстарды жүргізу
Дағды 1:
Вагон аударғышты басқаруға дайындықты жүргізу
Машықтар:
3 разряд
1. Вагоншаларды түсіру немесе қайта тиеу кезінде вагон аударғыштарды басқару.
2. Вагон аударғышты іске қосу және тоқтату.
3. вагонеткалардың, тежегіштердің және кабельдердің бекітілуінің жай-күйін бақылау.
4. Вагон аударғыштың жұмысына байланысты сигналдарды қабылдау және беру.
4 разряд
1. Вагондарды түсіру кезінде барлық жүйелердің вагон аударғыштарын басқару.
2. Вагондардың жай-күйін, кабельдер мен тежегіштердің бекітілуін тексеру.
3. Вагон аударғыштың жұмысына байланысты сигналдарды қабылдау және беру.
Білімдер:
3 разряд
1. Вагон аударғыш құрылғысы.
2. Вагон аударғышты жұмысқа дайындау тәртібі.
3. Жергілікті дабыл тәртібі.
4 разряд
1. Қызмет көрсетілетін жабдықтар мен механизмдердің электр схемалары.
2. Теміржолдағы дабыл нұсқаулығы.
3. Қолданылатын майлау материалдарының түрлері мен қасиеттері.

Для 5 разряда- не менее 6 месяцев; для 6 разряда- не менее 1 года опыта работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
8186-0-028 - Машинист топливоразгрузчика
Основная цель деятельности:
Осуществление бесперебойного, экономически эффективного обеспечения процессов подготовки и подачи топлива с целью выработки электроэнергии, а также безопасности жизни и здоровья людей, снижения вредного влияния электроэнергетики на окружающую среду
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Ведение управления оборудованием со щита управления топливоподачи.
2. Ведение обслуживания и контроля работой, путем обхода, обеспечение бесперебойной работы всего оборудования топливоподачи твердого или жидкого топлива.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1: Ведение управления оборудованием со щита управления топливоподачи
Навык 1:
Ведение эксплуатации оборудования
Умения:
5 разряд
1. Обеспечивать обслуживание, контроль за работой путем обхода, обеспечение бесперебойной работы всего оборудования топливоподачи твердого и жидкого топлива производительностью до 100 тонн в час
2. Обеспечивать пуск, остановка механизмов оборудования топливоподачи и переключения в тепловых схемах подачи жидкого топлива по месту и со щита управления
3. Обеспечивать поддержание заданного давления и температуры перекачивания жидкого топлива
6 разряд
1. При обслуживании оборудования топливоподачи твердого топлива производительностью: свыше 400 до 1000 тонн в час - 5 разряд
2. При обслуживании оборудования топливоподачи жидкого топлива производительностью: свыше 1000 тонн в час - 6 разряд
Знания:
Для 5-6 разряда
1. Устройство и принцип работы, технические характеристики оборудования топливоподачи.
2. Схемы топливоподачи, ее блокировка и сигнализации.
3. Виды и марки топлива.
4. Свойства и условия применение смазочных, прокладочных и уплотняющих материалов.
5. Слесарное дело.
6. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требований пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение обслуживания оборудования топливоподачи
Умения:
Для 5-6 разряда
1. Выявлять неисправностей и участие в техническом обслуживании и ремонте механизмов топливоподачи.
2. Проводить чистку и смазку обслуживаемых механизмов.
3. Поддерживать в исправном состоянии комплекта инструмента и приспособлений.
4. Участвовать в ликвидации аварийных ситуаций.
Знания:
Для 5-6 разряда

5 разряд үшін- кем дегенде 6 ай; 6 разряд үшін- кем дегенде 1 жыл жұмыс тәжірибесі қажет
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
8186-0-028 - Отын түсіруші машинист
Қызметтің негізгі мақсаты:
Электр энергиясын өндіру, сондай-ақ адамдардың өмірі мен денсаулығының қауіпсіздігі, электр энергетикасының қоршаған ортаға зиянды әсерін азайту мақсатында отынды дайындау және беру процестерін үздіксіз, үнемді қамтамасыз етуді жүзеге асыру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Отын беруді басқару қалқанынан жабдықты басқаруды жүргізу.
2. Қатты немесе сұйық отынды отынмен қамтамасыз етудің барлық жабдықтарының үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету, айналып өту жолымен жұмысқа қызмет көрсету және бақылау жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Отын беруді басқару қалқанынан жабдықты басқаруды жүргізу
Дағды 1:
Жабдықтарды пайдалануды жүргізу
Машықтар:
5 разряд
1. Өнімділігі сағатына 100 тоннаға дейін қатты және сұйық отынның барлық отын беру жабдығына қызмет көрсетуді, жұмысты айналып өту жолымен бақылауды, үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету.
2. Отын беру жабдығының механизмдерін іске қосуды, тоқтатуды және басқару қалқанынан сұйық отын берудің жылу схемаларында ауыстыруды қамтамасыз ету.
3. Сұйық отынды айдаудың белгіленген қысымы мен температурасын ұстап тұруды қамтамасыз ету.
6 разряд
1. Өнімділігі қатты отынды отынмен жабдықтау жабдығына қызмет көрсету кезінде: сағатына 400-ден 1000 тоннаға дейін-5 разряд.
2. Өнімділігі сұйық отынды отынмен жабдықтау жабдығына қызмет көрсету кезінде: сағатына 1000 тоннадан астам-6 разряд.
Білімдер:
5-6 разряд үшін
1. Отын беру жабдығының құрылымы мен жұмыс принципі, техникалық сипаттамалары.
2. Отын беру схемалары, оны бұғаттау және дабыл беру.
3. Отынның түрлері мен маркаларын білу.
4. Майлау, төсеу және тығыздау материалдарының қасиеттері мен қолдану шарттары.
5. Слесарь қызметін білу.
6. Ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптарының тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Отын беру жабдықтарына қызмет көрсетуді орындау
Машықтар:
5-6 разряд үшін
1. Отын беру механизмдеріне техникалық қызмет көрсету мен жөндеуге қатысу және ақауларды анықтау.
2. Қызмет көрсетілетін механизмдерді тазалау және майлау.
3. Құрал-саймандар мен айлабұйымдар жиынтығын жарамды күйде ұстау.
4. Авариялық жағдайларды жоюға қатысу.
Білімдер:
5-6 разряд үшін

1. Порядок пользования универсальным и специальным инструментом и приспособлениями.
2. Слесарное дело.
3. Основы электротехники и механики.
4. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2: Ведение обслуживания и контроля работой, путем обхода, обеспечение бесперебойной работы всего оборудования топливоподачи твердого или жидкого топлива
Навык 1: Поддержание работоспособного
состояния оборудования топливоподачи твердого или жидкого топлива
Умения:
1. Вести пуск, останов механизмов оборудования топливоподачи и переключения в тепловых схемах топливоподачи жидкого топлива по месту и со щита управления.
2. Соблюдать режимы работы агрегатов.
3.Поддерживать заданное давление и температуры перекачивания жидкого топлива.
4. Выявлять неисправности в работе механизмов.
5. Выполнять техническое обслуживание и ремонта механизмов топливоподачи.
Знания:
1. Устройство, принцип работы, технические характеристики оборудования топливоподачи.
2. Принцип работы автоматики, блокировки и сигнализации.
3. Назначение и места установки средств измерений и сигнализации.
4. Правила пользования универсальным и специальным инструментом и приспособлениями.
5. Основы электротехники и механики.
6. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Организовывать собственную деятельность
Анализировать рабочую ситуацию
Осуществлять контроль
Оценивать собственную деятельность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Технический регламент "Общие требования к пожарной безопасности". Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года № 405.
2. Правила технической эксплуатации электрических станций и сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247.
3. Правила пожарной безопасности. Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55.
4. Правила техники безопасности при эксплуатации электроустановок. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253.
1. Правила технической эксплуатации электрических станций и сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247.
2. Правила техники безопасности при эксплуатации электроустановок при эксплуатации тепломеханического оборудования электростанций и тепловых сетей.
3. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 122.
4. Правила пожарной безопасности для энергетических предприятий. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года №123.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Начальник смены цеха

1. Әмбебап және арнайы құралдар мен құрылғыларды пайдалану тәртібі.
2. Слесарь қызметін білу.
3. Электротехника және механика негіздері.
4. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Қатты немесе сұйық отынды отынмен қамтамасыз етудің барлық жабдықтарының үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету, айналып өту жолымен жұмысқа қызмет көрсету және бақылау жүргізу
Дағды 1:
Қатты немесе сұйық отынды отынмен жабдықтау жабдығының жұмыс жағдайын сақтау
Машықтар:
1. Сұйық отынды отынмен қамтамасыз етудің жылу схемаларында отын беру жабдығының механизмдерін іске қосуды, тоқтатуды және ауыстыруды басқару қалқанының орны мен орнынан жүргізу.
2. Агрегаттардың жұмыс режимдерін сақтау.
3.Сұйық отынды айдаудың белгіленген қысымы мен температурасын бақылау.
4. Механизмдердің жұмысындағы ақауларды анықтау.
5. Отын беру тетіктеріне техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді орындау.
Білімдер:
1. Отын беру жабдығының құрылымы, жұмыс принципі, техникалық сипаттамалары.
2. Автоматика, құлыптау және дабыл қағидасы
3. Өлшеу және дабыл құралдарын орнату мақсаты мен орны.
4. Әмбебап және арнайы құралдар мен құрылғыларды пайдалану ережелері.
5. Электротехника және механика негіздері.
6. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Өз қызметін ұйымдастыру
Жұмыс жағдайын талдау
Бақылауды жүзеге асыру
Өз қызметін бағалау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламенті. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 17 тамыздағы № 405 бұйрығы.
2. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидалары. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы.
3. Өрт қауіпсіздігі ережелері. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы.
4. Электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасының қағидалары. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Цех ауысымының бастығы

25. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": Экспертное заключение № 11095/19 от 16.09.2025 года.
26. Номер версии и год выпуска: версия 2, 2025 года.
27. Дата ориентировочного пересмотра: 31.12.2028 года.
Приложение 15 к приказу
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 29 октября 2025 года № 416-н/қ
Профессиональный стандарт: "Эксплуатация и ремонт электрооборудования"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Эксплуатация и ремонт электрооборудования" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в энергетических организациях и на предприятиях.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
2) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
3) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения;
4) профессиональный стандарт – письменный официальный документ, устанавливающий общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту работы с учетом формального и (или) неформального, и (или) информального образования, уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда в конкретной области профессиональной деятельности;
5) умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;
6) техническое обслуживание и ремонт – комплекс операций по поддержанию работоспособности или исправности производственного оборудования (изделий, деталей) в процессе технической эксплуатации, хранения и транспортировки.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;
2) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих;
3) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
4) ТиПО – техническое и профессиональное образование;
5) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта

25. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2025 жылғы 16 қыркүйектегі № 11095/19 сараптамалық қорытындысы.
26. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: 2 нұсқа, 2025 жыл.
27. Болжамды қайта қарау күні: 31.12.2028 жыл.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2025 жылғы 29 қазандағы
№ 416-н/қ бұйрығына
15-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Электр жабдықтарын пайдалану және жөндеу" 1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: Электр жабдықтарын пайдалану және жөндеу кәсіптік стандарты "Кәсіптік біліктілік" туралы Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес әзірленді, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және энергетикалық ұйымдар мен кәсіпорындарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттердің шешімдеріне қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
2) дағды – кәсіптік міндетті толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен машықты қолдану қабілеті;
3) кәсіп – жеке адам жүзеге асыратын және орындалуы үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін қызмет түрі;
4) кәсіптік стандарт – ресми және (немесе) бейресми және (немесе) ақпараттық білім беруді, біліктілік пен құзыреттілік деңгейін, кәсіптік қызметтің нақты саласындағы еңбек мазмұнын, сапасы мен жағдайларын ескере отырып, білімге, іскерлікке, дағдыларға, жұмыс тәжірибесіне қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін жазбаша ресми құжат;
5) машық – кәсіптік міндет шеңберінде жекелеген бірлі-жарым іс-әрекетті физикалық тұрғыдан және (немесе) ақыл-оймен орындау қабілеті;
6) техникалық қызмет көрсету және жөндеу – техникалық пайдалану, сақтау және тасымалдау процесінде өндірістік жабдықтың (бұйымдардың, бөлшектердің) жұмысқа қабілеттілігін немесе жарамдылығын қолдау жөніндегі операциялар кешені.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) БТБА – Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
2) БА – Біліктілік анықтамалығы;
3) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
4) ТжКБ – техникалық және кәсіптік білім беру;
5) ЭҚЖЖ – Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші.
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың төлқұжаты

4. Название профессионального стандарта: Эксплуатация и ремонт электрооборудования.
5. Код профессионального стандарта: D045.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
D Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом;
35 Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом;
35.1 Производство, передача и распределение электроэнергии;
35.11 Производство электроэнергии;
35.11.1 Производство электроэнергии тепловыми электростанциями.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Эксплуатация и ремонт электрооборудования" устанавливает квалификационные требования к специалистам, осуществляющим деятельность в области обеспечения безопасного, надежного и устойчивого функционирования электроэнергетического комплекса. Стандарт охватывает трудовые функции, направленные на рациональное и экономичное использование электрической и тепловой энергии, техническое обслуживание, диагностику и ремонт электрооборудования различного уровня сложности. Особое внимание уделено соблюдению требований охраны труда и промышленной безопасности, обеспечению защиты жизни и здоровья персонала при выполнении работ в электроустановках.
8. Перечень карточек профессий:
1) Инженер по электротехническим измерениям - 6 уровень ОРК;
2) Электрослесарь по ремонту электрических машин - 3 уровень ОРК;
3) Электромеханик - 3 уровень ОРК;
4) Электромеханик - 4 уровень ОРК;
5) Электромонтер по обслуживанию электрооборудования электростанций - 3 уровень ОРК;
6) Электрослесарь по ремонту электрических машин - 2 уровень ОРК;
7) Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования - 2 уровень ОРК;
8) Инженер-электрик - 6 уровень ОРК;
9) Электромонтер по ремонту обмоток и изоляции электрооборудования - 1 уровень ОРК;
10) Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования - 4 уровень ОРК;
11) Начальник цеха - 6 уровень ОРК;
12) Начальник эксплуатационного отдела - 6 уровень ОРК;
13) Электромонтер главного щита управления - 3 уровень ОРК;
14) Электрослесарь по ремонту электрооборудования электростанций - 2 уровень ОРК;
15) Электрослесарь по ремонту электрооборудования электростанций - 3 уровень ОРК;
16) Регенераторщик отработанного масла - 1 уровень ОРК;
17) Инженер по ремонту - 6 уровень ОРК;
18) Мастер участка (в электроснабжении, подачи газа, пара и воздушного кондиционирования) - 5 уровень ОРК;
19) Техник (общий профиль) - 4 уровень ОРК;

4. Кәсіптік стандарттың атауы: Электр жабдықтарын пайдалану және жөндеу.
5. Кәсіптік стандарттың коды: D045.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
D Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен жабдықтау;
35 Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен қамтамасыз ету;
35.1 Электр энергиясын өндіру, беру және бөлу;
35.11 Электр энергиясын өндіру;
35.11.1 Жылу электр станцияларының электр энергиясын өндіруі.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: "Электр жабдықтарын пайдалану және жөндеу" кәсіптік стандарты электр энергетикалық кешеннің қауіпсіз, сенімді және тұрақты жұмыс істеуін қамтамасыз ету қызметін жүзеге асыратын мамандарға қойылатын біліктілік талаптарын белгілейді. Стандарт электр және жылу энергиясын ұтымды және үнемді пайдалану, әртүрлі деңгейдегі электр жабдықтарын техникалық қызмет көрсету, диагностикадан өткізу және жөндеу бойынша еңбек функцияларын қамтиды. Сондай-ақ, электр қондырғыларында жұмыс жүргізу кезінде еңбек қауіпсіздігі және өндірістік қауіпсіздік талаптарын сақтау, адамдардың өмірі мен денсаулығын қорғау мәселелеріне ерекше көңіл бөлінеді.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Электртехникалық өлшемдер жөніндегі инженерлер - 6 СБШ-нің деңгейі;
2) Электр машиналарын жөндеу жөніндегі электр слесарі - 3 СБШ-нің деңгейі;
3) Электромеханик - 3 СБШ-нің деңгейі;
4) Электромеханик - 4 СБШ-нің деңгейі;
5) Электр станциясының электр жабдықтарына қызмет көрсетуші электромонтер - 3 СБШ-нің деңгейі;
6) Электр машиналарын жөндеу жөніндегі электр слесарі - 2 СБШ-нің деңгейі;
7) Электр жабдықтарымен қызмет көрсету және жөндеудегі электромонтер - 2 СБШ-нің деңгейі;
8) Инженер-электрик - 6 СБШ-нің деңгейі,
9) Электр жабдықтарының орамалары мен оқшаулағыштарын жөндеу жөніндегі электромонтер - 1 СБШ-нің деңгейі;
10) Электр жабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі электромонтер - 4 СБШ-нің деңгейі;
11) Цех бастығы - 6 СБШ-нің деңгейі;
12) Пайдалану бөлінің бастығы - 6 СБШ-нің деңгейі;
13) Электр станция басқармасы бас қалқанының электромонтері - 3 СБШ-нің деңгейі;
14) Электр станцияларының электр жабдықтарын жөндеу жөніндегі электр слесарі - 2 СБШ-нің деңгейі;
15) Электр станцияларының электр жабдықтарын жөндеу жөніндегі электр слесарі - 3 СБШ-нің деңгейі;
16) Пайдаланған май регенераторшысы - 1 СБШ-нің деңгейі;
17) Жөндеу инженері - 6 СБШ-нің деңгейі;
18) Учаске мастері (электрмен жабдықтау, газ, бу беру және ауаны кондинционерлеу) - 5 СБШ-нің деңгейі;
19) Техник (жалпы профиль) - 4 СБШ-нің деңгейі;

20) Начальник смены (в электроснабжении, подачи газа, пара и воздушного кондиционирования) - 6 уровень ОРК;
21) Инженер-энергетик - 6 уровень ОРК;
22) Начальник производственной лаборатории - 6 уровень ОРК;
23) Электромонтер по ремонту обмоток и изоляции электрооборудования - 3 уровень ОРК;
24) Регенераторщик отработанного масла - 2 уровень ОРК;
25) Электрослесарь по ремонту электрических машин - 1 уровень ОРК;
26) Электромеханик - 2 уровень ОРК;
27) Электрослесарь по ремонту электрооборудования электростанций - 1 уровень ОРК;
28) Электромонтер по ремонту обмоток и изоляции электрооборудования - 2 уровень ОРК;
29) Электромонтер по ремонту обмоток и изоляции электрооборудования - 4 уровень ОРК;
30) Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования - 1 уровень ОРК;
31) Инженер по направлению - 6 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Инженер по электротехническим измерениям":
Код группы:
2151-9
Код наименования занятия:
2151-9-012
Наименование профессии:
Инженер по электротехническим измерениям
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:
Связь с ЕТКС и КС отсутствует
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Производственные и обрабатывающие отрасли
Квалификация:
-
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Инженер I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера II категории не менее 2 лет. Инженер II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера без категории не менее 3 лет. Инженер без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2151-9-013 - Инженер по обслуживанию линий электропередачи
Основная цель деятельности:
Поддержание и восстановление исправности и/или работоспособности и характеристик электротехнического оборудования тепловой электрической станции и восстановление ресурса оборудования или его составных частей
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

20) Ауысым бастығы (электрмен жабдықтау, газ, бу беру және ауаны кондинционерлеу) - 6 СБШ-нің деңгейі;
21) Инженер-энергетик - 6 СБШ-нің деңгейі;
22) Зертхана бастығы (басқа да салаларда) - 6 СБШ-нің деңгейі;
23) Электр жабдықтарының орамалары мен оқшаулағыштарын жөндеу жөніндегі электромонтер - 3 СБШ-нің деңгейі;
24) Пайдаланған май регенераторшысы - 2 СБШ-нің деңгейі;
25) Электр машиналарын жөндеу жөніндегі электр слесарі - 1 СБШ-нің деңгейі;
26) Электромеханик - 2 СБШ-нің деңгейі;
27) Электр станцияларының электр жабдықтарын жөндеу жөніндегі электр слесарі - 1 СБШ-нің деңгейі;
28) Электр жабдықтарының орамалары мен оқшаулағыштарын жөндеу жөніндегі электромонтер - 2 СБШ-нің деңгейі;
29) Электр жабдықтарының орамалары мен оқшаулағыштарын жөндеу жөніндегі электромонтер - 4 СБШ-нің деңгейі;
30) Электр жабдықтарымен қызмет көрсету және жөндеудегі электромонтер - 1 СБШ-нің деңгейі;
31) Бағыт бойынша инженер - 6 СБШ-нің деңгейі.
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. "Электртехникалық өлшемдер жөніндегі инженерлер" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
2151-9
Қызмет атауының коды:
2151-9-012
Кәсіптің атауы:
Электртехникалық өлшемдер жөніндегі инженерлер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БТБА және КС-мен байланыс жоқ
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Өндірістік және өңдеу салалары
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
I санатты инженер: кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі және II санатты инженер лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл. II санатты инженер: кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі және санаты жоқ инженер лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл. санаты жоқ инженер: жұмыс өтіліне немесе техникалық және кәсіптік, тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білімге және I санатты техник лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтіліне талаптар қоймай, кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2151-9-013 - Электр берілісі тізбектеріне қызмет көрсету жөніндегі инженерлер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жылу электр станцияларының электр жабдықтарының жұмысқа қабілеттілігін және/немесе жұмысқа қабілеттілігін және сипаттамаларын сақтау және қалпына келтіру және жабдықтың немесе оның құрамдас бөліктерінің қызмет ету мерзімін қалпына келтіру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Проведение электротехнических измерений.
2. Осуществление руководства работ по обслуживанию и ремонту оборудования цеха топливоподачи.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проведение электротехнических измерений
Навык 1:
Ведение подготовки к электротехническим измерениям
Умения:
1. Выполнять с использованием средств вычислительной техники, коммуникаций и связи работы в области научно-технической деятельности по проектированию, строительству, информационному обслуживанию, организации производства, труда и управления, метрологическому обеспечению, техническому контролю.
2. Участвовать в работах по исследованию, разработке проектов и программ организации (подразделений организации), в проведении мероприятий, связанных с испытаниями оборудования и внедрением его в эксплуатацию, а также выполнении работ по стандартизации технических средств, систем, процессов, оборудования и материалов, в рассмотрении технической документации и подготовке необходимых обзоров, отзывов, заключений по вопросам выполняемой работы.
3. Изучать и анализировать информацию, технические данные, показатели и результаты работы, обобщает и систематизирует их, проводить необходимые расчеты, используя современную электронно-вычислительную технику.
4. Следить за соблюдением установленных требований, действующих норм, порядка и стандартов.
Знания:
1. Законодательные, иные нормативные правовые акты, методические и нормативно-технические материалы по направлению деятельности организации.
2. Перспективы технического развития и особенности деятельности организации (подразделений организации), принципы работы.
3. Технические характеристики, конструктивные особенности разрабатываемых и используемых технических средств, материалов и их свойства;
4. Методы исследования, порядок и условия выполнения работ.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение настройки и регулировки сложной и точной аппаратуры, осуществление контроля ее состоянием и правильным использованием
Умения:
1. Осуществлять экспертизу технической документации, надзор и контроль над состоянием и эксплуатацией оборудования.
2. Разрабатывать методические и иные документы, техническую документацию, а также предложения и мероприятия по осуществлению разработанных проектов и программ.
3. Оказывать методическую и практическую помощь при реализации проектов и программ, планов и договоров.
Знания:
1. Основные требования, предъявляемые к технической документации, материалам, изделиям;
2. Действующие стандарты, технические условия, положения и инструкции по составлению и оформлению технической документации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Осуществление руководства работ по обслуживанию и ремонту оборудования цеха топливоподачи
Навык 1:
Формирование графика технического обслуживания установок
Умения:

1. Электрлік өлшемдерді жүргізу.
2. Отын беру цехының жабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмыстарға басшылықты жүзеге асыру.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Электрлік өлшемдерді жүргізу
Дағды 1:
Электрлік өлшемдерге дайындық
Машықтар:
1. Есептеу техникасы, коммуникациялар және байланыс құралдарын пайдалана отырып жобалау, құрылыс, ақпараттық қызмет көрсету, өндірісті, еңбек пен басқаруды ұйымдастыру, метрологиялық қамтамасыз ету, техникалық бақылау жөніндегі ғылыми-техникалық қызмет саласындағы жұмыстарды орындау.
2. Ұйымның (ұйымның бөлімшелерінің) жобалары мен бағдарламаларын зерттеу, әзірлеу, жабдықты сынауға және оны пайдалануға енгізуге байланысты іс-шараларды өткізуге, сондай-ақ техникалық құралдарды, жүйелерді, процестерді, жабдықтар мен материалдарды стандарттау жөніндегі жұмыстарды орындауға, техникалық құжаттаманы қарауға және қажетті шолулар жасау.
3. Ақпаратты, техникалық деректерді, жұмыс көрсеткіштері мен нәтижелерін зерделеу және талдау, оларды жалпылау және жүйелеу, заманауи электронды есептеу техникасын қолдана отырып қажетті есептеулер жүргізу.
4. Белгіленген талаптардың, қолданыстағы нормалардың, тәртіп пен стандарттардың сақталуын қадағалау.
Білімдер:
1. Ұйым қызметінің бағыты бойынша заңнамалық, өзге де нормативтік құқықтық актілер, әдістемелік және нормативтік-техникалық материалдар.
2. Техникалық даму перспективалары және ұйым (Ұйым бөлімшелері) қызметінің ерекшеліктері, жұмыс принциптері.
3. Әзірленетін және пайдаланылатын техникалық құралдардың, материалдардың техникалық сипаттамалары, конструктивтік ерекшеліктері және олардың қасиеттері.
4. Зерттеу әдістері, жұмыстарды орындау тәртібі мен шарттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Күрделі және дәл жабдықты конфигурациялау және реттеу, оның жағдайын және дұрыс пайдалануын бақылау
Машықтар:
1. Техникалық құжаттамаға сараптама жүргізу, жабдықтың жай-күйі мен пайдаланылуын қадағалау және бақылау.
2. Әдістемелік және өзге де құжаттарды, техникалық құжаттаманы, сондай-ақ әзірленген жобалар мен бағдарламаларды жүзеге асыру бойынша ұсыныстар мен іс-шараларды әзірлеу.
3. Жобалар мен бағдарламаларды, жоспарлар мен шарттарды іске асыру кезінде әдістемелік және практикалық көмек көрсету.
Білімдер:
1. Техникалық құжаттамаға, материалдарға, бұйымдарға қойылатын негізгі талаптар;
2. Техникалық құжаттаманы жасау және ресімдеу бойынша қолданыстағы стандарттар, техникалық шарттар, ережелер мен нұсқаулықтар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Отын беру цехының жабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмыстарға басшылықты жүзеге асыру
Дағды 1:
Қондырғыларға техникалық қызмет көрсету кестесін қалыптастыру
Машықтар:

1. Составлять графики работ, заказы, заявки, инструкции, пояснительные записки, карты, схемы, иную техническую документацию, а также установленную отчетность по утвержденным формам и в определенные сроки.
2. Проводить технико-экономический анализ, комплексно обосновывает принимаемые и реализуемые решения, изыскивает возможности сокращения цикла выполнения работ (услуг), содействует подготовке процесса их выполнения, обеспечению подразделений организации необходимыми техническими данными, документами, материалами, оборудованием.
Знания:
1. Достижения науки и техники, передовой отечественный и зарубежный опыт в соответствующей области деятельности.
2. Методы проведения технических расчетов и определения экономической эффективности исследований и разработок.
3. Современные средства вычислительной техники, коммуникаций и связи.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Оформление технической документации
Умения:
1. Организовывать работу по повышению научно-технических знаний работников.
2. Способствовать развитию творческой инициативы, рационализации, изобретательства, внедрению достижений отечественной и зарубежной науки, техники, использованию передового опыта, обеспечивающих эффективную работу организации.
Знания:
1. Основы экономики, организации производства, труда и управления.
2. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Профессиональный подход к работе
коммуникабельность
Умение работать в команде
Аналитическое мышление
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Об утверждении Правил технической эксплуатации электрических станций и сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247.
2. Об утверждении Правил техники безопасности при эксплуатации тепломеханического оборудования электростанций и тепловых сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 122.
3. Об утверждении Правил пожарной безопасности для энергетических предприятий. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 123.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Начальник производственной лаборатории (электротехнической)
6
Начальник производственного цеха (участка)
10. Карточка профессии "Электрослесарь по ремонту электрических машин":
Код группы:

1. Жұмыс кестесін, тапсырыстарды, өтінімдерді, нұсқаулықтарды, түсіндірме жазбаларды, карталарды, схемаларды, өзге де техникалық құжаттаманы, сондай-ақ бекітілген нысандар бойынша және белгілі мерзімдерде белгіленген есептілікті жасау.
2. Техникалық-экономикалық талдау жүргізу, қабылданатын және іске асырылатын шешімдерді кешенді негіздейді, жұмыстарды (қызметтерді) орындау циклін қысқарту мүмкіндіктерін іздейді, оларды орындау процесін дайындауға, ұйым бөлімшелерін қажетті техникалық деректермен, құжаттармен, материалдармен, жабдықтармен қамтамасыз етуге жәрдемдесу.
Білімдер:
1. Ғылым мен техниканың жетістіктері, тиісті қызмет саласындағы озық отандық және шетелдік тәжірибе алмасу.
2. Техникалық есептеулер жүргізу және зерттеулер мен әзірлемелердің экономикалық тиімділігін анықтау әдістері.
3. Есептеу техникасының, коммуникацияның және байланыстың заманауи құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Техникалық құжаттаманы ресімдеу
Машықтар:
1. Қызметкерлердің ғылыми-техникалық білімін арттыру бойынша жұмысты ұйымдастыру.
2. Шығармашылық бастаманы, рационализацияны, өнертабысты дамытуға, отандық және шетелдік ғылымның, техниканың жетістіктерін енгізуге, ұйымның тиімді жұмысын қамтамасыз ететін озық тәжірибені пайдалануға ықпал ету.
Білімдер:
1. Экономика, өндірісті ұйымдастыру, Еңбек және басқару негіздері.
2. Еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Жұмысқа кәсіби көзқарас
қарым-қатынас дағдылары
Топта жұмыс істей білу
Аналитикалық ойлау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы.
2. Электр станцияларының және жылу желілерінің жылу-механикалық жабдықтарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 122 бұйрығы.
3. Энергетика кәсіпорындары үшін өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 123 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Өндірістік (электротехникалық) зертхананың бастығы
6
Өндірістік цехтың (учаскенің) бастығы
10. "Электр машиналарын жөндеу жөніндегі электр слесарі" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:

8212-2
Код наименования занятия:
8212-2-005
Наименование профессии:
Электрослесарь по ремонту электрических машин
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (выпуск 9). Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149.

8212-2
Қызмет атауының коды:
8212-2-005
Кәсіптің атауы:
Электр машиналарын жөндеу жөніндегі электр слесарі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (9-шығарылым). Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 бұйрығы.

Параграф 69. Электрослесарь по ремонту электрических машин, 6 разряд.
Параграф 68. Электрослесарь по ремонту электрических машин, 5 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация электромеханического оборудования (по видам и отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Электрооборудование (по видам и отраслям)
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Требуемый стаж работы по специальности: не менее 1 года
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Обеспечение безопасного, надежного и стабильного функционирования электроэнергетического комплекса, рационального и экономного потребления электрической и тепловой энергии, а также безопасности жизни и здоровья людей при работе с электрооборудованием.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение такелажных работ по перемещению электромашин электростанций и их частей
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение такелажных работ по перемещению электромашин электростанций и их частей
Навык 1:
Применение грузозахватных устройств
Умения:
5 разряд
1. Осуществлять разборку, ремонт и сборку, реконструкция электрических машин постоянного и переменного тока.
2. Выполнять текущий и капитальный ремонт по типовой номенклатуре электрических машин различной конструкции с воздушным, водородным и водяным охлаждением, в том числе реконструкция системы охлаждения обмоток статоров и роторов, перешихтовка активной стали и иное.
3. Выполнять слесарную обработку деталей по 6-7 квалитетам (1-2 классам точности) с подгонкой и доводкой.
4. Проводить ремонт и реконструкция токопроводов.
5. Проводить ремонт и замена контактных колец и коллекторов.
6 разряд
1. Проводить особо сложные и ответственные работы по ремонту и реконструкции электрических машин постоянного и переменного тока различной конструкции, мощности и напряжения с применением специальных ремонтно-монтажных приспособлений, механизмов, такелажной оснастки, средств измерений и испытательных установок.
2. Производить реконструкцию систем охлаждения генераторов по специальной технологии на генераторах любой мощности.
3. Изготавливать различных пресс-форм.
4. Проводить ремонт и испытания оборудования присоединения генераторов.
Знания:
5 разряд
1. Особенности конструкции турбогенераторов, синхронных компенсаторов преобразователей и иных вспомогательных устройств.

Параграф 69. Электр машиналарын жөндеу жөніндегі электр слесарі, 6 разряд.
Параграф 68. Электр машиналарын жөндеу жөніндегі электр слесарі, 5 разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Электромеханикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Электр жабдықтары (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Мамандығы бойынша талап етілетін жұмыс өтілі: кемінде 1 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Электр энергетикасы кешенінің қауіпсіз, сенімді және тұрақты жұмысын, электр және жылу энергиясын ұтымды және үнемді тұтынуды, сондай-ақ электр жабдықтарымен жұмыс істеу кезінде адамдардың өмірі мен денсаулығының қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Электр станцияларының электр машиналарын және олардың бөлшектерін жылжыту бойынша такелаждық жұмыстарды жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Электр станцияларының электр машиналарын және олардың бөлшектерін жылжыту бойынша такелаждық жұмыстарды жүргізу
Дағды 1:
Көтергіш құрылғыларды қолдану
Машықтар:
5 разряд
1. Тұрақты және айнымалы ток электр машиналарын бөлшектеу, жөндеу және құрастыру, қайта құру.
2. Ауамен, сутегімен және сумен салқындатылатын Әртүрлі конструкциялы электр машиналарының үлгілік номенклатурасы бойынша ағымдағы және күрделі жөндеуді, оның ішінде статорлар мен роторлардың орамаларын салқындату жүйесін реконструкциялауды, белсенді болатты перешихтауды және басқаларын орындау.
3. Бөлшектерді 6-7 квалитет (1-2 дәлдік сыныбы) бойынша дайындамамен және нақтылаумен слесарлық өңдеуді орындау.
4. Ток өткізгіштерді жөндеу және реконструкциялау.
5. Контактілі сақиналар мен коллекторларды жөндеу және ауыстыру.
6 разряд
1. Арнайы жөндеу-монтаждау құрылғыларын, механизмдерді, такелаждық жабдықтарды, өлшеу құралдары мен сынақ қондырғыларын қолдана отырып, Әртүрлі конструкциялы, қуаты мен кернеуі бар тұрақты және айнымалы токтың электр машиналарын жөндеу және реконструкциялау бойынша аса күрделі және жауапты жұмыстарды жүргізу.
2. Кез келген қуаттылықтағы генераторларда арнайы технология бойынша генераторларды салқындату жүйелерін реконструкциялауды жүргізу.
3. Әр түрлі қалыптарды жасаңыз;
4. Генераторларды қосу жабдықтарын жөндеу және сынау.
Білімдер:
5 разряд
1. Турбогенераторлардың, түрлендіргіштердің синхронды компенсаторларының және басқа қосалқы құрылғылардың дизайн ерекшеліктері.

2. Порядок ведения работ по ремонту электрических машин больших мощностей.
3. Устройства средств теплового контроля и автоматики, аппаратуры газомасляной системы турбогенераторов с водородным охлаждением.
4. Нормы испытаний электрической прочности изоляции.
5. Порядок ведения работ по выемке и вводу тяжелых роторов генераторов, по частичной и полной перемотке статорных и роторных обмоток.
6 разряд
1. Объемы приемо-сдаточных и профилактических испытаний электрических машин и способы их проведения.
2. Схемы внутренних соединений обмоток электрических машин различных типов.
3. Основные технические характеристики оборудования, приспособлений, инструмента, применяемых при ремонте.
4. Порядок расположения, назначение и конструкцию терморезистора для контроля температуры обмоток генераторов и электродвигателей.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Ведение перемещений, разборки и установки элементов электромашин
Умения:
5 разряд
1. Проводить проверку вала на прогиб и износ шеек, центровка валов агрегатов.
2. Осуществлять сборку и наладку испытательных установок.
3. Выполнять посадку деталей в горячем состоянии.
4. Выполнять сложный ремонт такелажа и приспособлений.
5. Руководить такелажными работами, связанными с разборкой узлов электрических машин.
6. Выполнять сложные такелажные работы по перемещению, сборке, разборке и установке ответственны узлов, деталей и элементов оборудования.
6 разряд
1. Проводить испытания и наладочные работы после ремонт, электрических машин, подготовка их к пуску в эксплуатацию.
2. Организовывать работу по ремонту оборудования и его наладке, наладке ремонтных приспособлений, грузоподъемных машин и механизмов.
3. Выполнять особо сложных такелажных работ.
Знания:
5 разряд
1. Способы центровки и балансировки электрических машин.
2. Порядок ведения такелажных работ повышенной сложности.
3. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
6 разряд
1. Технологию проточки и шлифовки контактных колец роторов генераторов.
2. Назначение, состав и свойства эпоксидно-резольного лака.
3. Общие сведения по сопротивлению материалов.
4. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Деятельность под руководством
предусматривающая самостоятельное определение задач
Стрессоустойчивость
коммуникабельность
Список технических регламентов и национальных стандартов:

2. Үлкен қуаттылықтағы Электр машиналарын жөндеу жұмыстарын жүргізу тәртібі.
3. Сутегімен салқындатылатын турбогенераторлардың жылу бақылау және автоматика құралдарының, газ-май жүйесінің аппаратураларының құрылғылары.
4. Оқшаулаудың электрлік беріктігін сынау нормалары.
5. Генераторлардың ауыр роторларын алу және су, статор және ротор орамаларын ішінара және толық орау бойынша жұмыстарды жүргізу тәртібі.
6 разряд
1. Электр машиналарын қабылдау-тапсыру және профилактикалық сынау көлемі және оларды жүргізу тәсілдері.
2. Әр түрлі типтегі электр машиналарының орамаларының ішкі қосылыстарының схемалары.
3. Жөндеу кезінде қолданылатын жабдықтың, құрылғылардың, құралдың негізгі техникалық сипаттамалары.
4. Генераторлар мен электр қозғалтқыштары орамаларының температурасын бақылау үшін терморезистордың орналасу тәртібі, мақсаты және конструкциясы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Қозғалыстарды жүргізу, электр машинасының элементтерін бөлшектеу және орнату
Машықтар:
5 разряд
1. Біліктің иілуіне және мойынның тозуына тексеру жүргізу, агрегаттардың біліктерін орталықтандыру.
2. Сынақ қондырғыларын құрастыруды және баптауды жүзеге асыру.
3. Бөлшектерді ыстық күйде отырғызыңыз.
4. Такелаж бен айлабұйымдарды күрделі жөндеуден өткізу.
5. Электр машиналарының тораптарын бөлшектеуге байланысты такелаждық жұмыстарға басшылық жасау.
6. Жабдықтың жауапты тораптарын, бөлшектері мен элементтерін жылжыту, құрастыру, бөлшектеу және орнату бойынша күрделі такелаждық жұмыстарды орындау.
6 разряд
1. Электр машиналарын жөндеуден кейін сынау және жөндеу жұмыстарын жүргізу, оларды пайдалануға беруге дайындау.
2. Жабдықты жөндеу және оны баптау, жөндеу құрылғыларын, жүк көтергіш машиналар мен механизмдерді баптау бойынша жұмысты ұйымдастыру.
3. Аса күрделі такелаждық жұмыстарды орындау.
Білімдер:
5 разряд
1. Электр машиналарын Туралау және теңгерімдеу әдістері.
2. Күрделілігі жоғары такелаж жұмыстарын жүргізу тәртібі.
3. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
6 разряд
1. Генератор роторларының контактілі сақиналарын ағызу және тегістеу технологиясы.
2. Эпоксидті лактың мақсаты, құрамы және қасиеттері.
3. Материалдардың кедергісі бойынша жалпы мәліметтер.
4. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бақылаудағы іс-шаралар
міндеттерді дербес анықтауды қамтамасыз ету
Стресске төзімділік
қарым-қатынас дағдылары
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. Об утверждении Правил технической эксплуатации электрических станций и сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247.
2. Об утверждении Правил техники безопасности при эксплуатации тепломеханического оборудования электростанций и тепловых сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 122.
3. Об утверждении Правил пожарной безопасности для энергетических предприятий. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 123.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Мастер производственного цеха (участка)
11. Карточка профессии "Электромеханик":
Код группы:
3115-1
Код наименования занятия:
3115-1-017
Наименование профессии:
Электромеханик
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (выпуск 22). Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 8 сентября 2020 года № 358.
Параграф 236. Электромеханик по испытанию и ремонту электрооборудования, 5 разряд.
Параграф 237. Электромеханик по испытанию и ремонту электрооборудования, 6 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация электромеханического оборудования (по видам и отраслям)
Квалификация:
-
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Требуемый стаж работы по специальности: не менее 1 года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Обеспечение выполнения работ производственной деятельности по техническому обслуживанию и ремонту устройств. Руководство рабочими с принятием ответственности за результат их действий на конкретном участке технологического процесса. Эксплуатация и ремонт электрических и электромеханических оборудований.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнения работ производственной деятельности по техническому обслуживанию и ремонту устройств.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнения работ производственной деятельности по техническому обслуживанию и ремонту устройств
Навык 1:
Выполнение ремонта, технологическое обслуживание оборудования
Умения:
5 разряд
1. Проводить ремонт, сборка, регулирование, испытание и дефектация электро-агрегатов средней сложности, проверка их под напряжением на летательном аппарате.

1. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы.
2. Электр станцияларының және жылу желілерінің жылу-механикалық жабдықтарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 122 бұйрығы.
3. Энергетика кәсіпорындары үшін өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 123 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Өндірістік цехтың (учаскенің) мастері
11. "Электромеханик" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
3115-1
Қызмет атауының коды:
3115-1-017
Кәсіптің атауы:
Электромеханик
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (22-шығарылым). Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 8 қыркүйектегі № 358 бұйрығы.
236-параграф. Электр жабдықтарын сынау және жөндеу жөніндегі Электромеханик, 5-разряд.
237-параграф. Электр жабдықтарын сынау және жөндеу жөніндегі Электромеханик, 6 разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Электромеханикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Мамандығы бойынша талап етілетін жұмыс өтілі: кемінде 1 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Құрылғыларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша өндірістік қызметті жүзеге асыруды қамтамасыз ету. Технологиялық процестің белгілі бір бөлігінде олардың іс-әрекетінің нәтижесі үшін жауапкершілікті қабылдай отырып, жұмысшыларды басқару. Электр және электромеханикалық жабдықтарды пайдалану және жөндеу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Құрылғыларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша өндірістік қызмет жұмыстарын орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Құрылғыларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша өндірістік қызмет жұмыстарын орындау
Дағды 1:
Жабдықтарды жөндеу және техникалық қызмет көрсету
Машықтар:
5 разряд
1. Күрделілігі орташа электр агрегаттарын жөндеуді, құрастыруды, реттеуді, сынауды және дефектациялауды жүргізу, оларды ұшу аппаратында кернеумен тексеру.

2. Выполнять работ по балансировке якорей генераторов и электродвигателей.
3. Выполнять разборку сложных электро-агрегатов.
4. Определять техническое состояние ремонтируемого электрооборудования.
5. Выполнять сборку и монтаж приспособлений и небольших установок для регулирования и испытания электро–агрегатов.
6 разряд
1. Проводить ремонт, сборка, регулирование, испытание и дефектация сложных электро-агрегатов и автоматических устройств летательных аппаратов.
2. Определять степени годности сложного электрооборудования.
3. Принимать решения и выбор метода устранения неисправностей электрооборудования.
4. Выполнять с помощью справочника расчетов параметров отдельных участков электрических схем.
Знания:
5 разряд
1. Конструкцию, назначение, принцип действия ремонтируемого электрооборудования.
2. Технологию разборки, ремонта, сборки, регулирования и испытания ремонтируемых электро-агрегатов.
3. Технические условия на ремонтируемые электро-агрегаты и электроприборы.
4. Способы определения и устранения основных неисправностей в ремонтируемом электрооборудовании.
6 разряд
1. Назначение, конструкцию, принцип действия и правила эксплуатации аппаратуры регулирования электромеханизмов и двигателей.
2. Технологию ремонта, сборки, регулирования и доводки сложного электрооборудования.
3. Виды, причины, способы выявления и устранения неисправностей.
4. Виды антикоррозийных и лакокрасочных покрытий.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Дополнительные трудовые функции
Умения:
5 разряд
1. Проводить градуировку и тарировку приспособлений электрооборудования.
2. Обнаруживать неисправности эксплуатируемых приспособлений и установок;.
3. Проводить расчет параметров нагревательных приборов.
4. Выполнять необходимые слесарные и паяльных работ.
6 разряд
1. Выполнять слесарно-доводочных работ по 6-7 квалитетам с пайкой электро-элементов при ремонте сложных электромеханизмов.
2. Выявлять и устранение неисправностей электрооборудования.
3. Оформлять формуляров и аттестатов.
Знания:
5 разряд
1. Методику регулирования и проверки ремонтируемого оборудования.
2. Принцип действия генераторов, электродвигателей, коммутационной аппаратуры.
3. Основы электротехники, механики, фототехники.
6 разряд
1. Основные сведения о правилах и процедурах сертификации электроизделий.
2. Правила пользования измерительной техники.
3. Основы электромеханики, автоматического регулирования, фототехники.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Пунктуальность
Аккуратность
Выносливость
Список технических регламентов и национальных стандартов:

2. Генераторлар мен электр қозғалтқыштарының зәкірлерін теңестіру жұмыстарын орындау.
3. Күрделі электр агрегаттарын бөлшектеу.
4. Жөнделетін электр жабдығының техникалық жағдайын анықтау.
5. Электр қондырғыларын реттеу және сынау үшін құрылғылар мен шағын қондырғыларды құрастыру және монтаждау.
6 разряд
1. Күрделі электр агрегаттарын және ұшу аппараттарының Автоматты құрылғыларын жөндеуді, құрастыруды, реттеуді, сынауды және дефектациялауды жүргізу.
2. Күрделі электр жабдықтарының жарамдылық дәрежесін анықтау.
3. Электр жабдықтарының ақауларын жою әдісін таңдау және шешім қабылдау.
4. Электр тізбектерінің жеке учаскелерінің параметрлерін есептеу анықтамалығының көмегімен орындау.
Білімдер:
5 разряд
1. Жөнделетін электр жабдығының құрылымы, мақсаты, жұмыс принципі.
2. Жөнделетін электр агрегаттарын бөлшектеу, жөндеу, құрастыру, реттеу және сынау технологиясы.
3. Жөнделетін электр агрегаттары мен электр аспаптарының техникалық шарттары.
4. Жөнделетін электр жабдықтарындағы негізгі ақауларды анықтау және жою әдістері.
6 разряд
1. Электромеханизмдер мен қозғалтқыштарды реттеу аппаратурасының мақсаты, құрылымы, жұмыс принципі және пайдалану ережесі.
2. Күрделі электр жабдықтарын жөндеу, құрастыру, реттеу және жетілдіру технологиясы.
3. Ақаулықтарды анықтау және жою түрлері, себептері, әдістері.
4. Коррозияға қарсы және бояу жабындарының түрлері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
қосымша жұмыс функциялары
Машықтар:
5 разряд
1. Электр жабдығының құрылғыларын бітіру және бақылау.
2. Пайдаланылатын құрылғылар мен қондырғылардың ақаулықтарын анықтау.
3. Жылыту құрылғыларының параметрлерін есептеу.
4. Қажетті слесарлық және дәнекерлеу жұмыстарын орындау.
6 разряд
1. Күрделі электромеханизмдерді жөндеу кезінде электр элементтерін дәнекерлей отырып, 6-7 квалитеттер бойынша слесарлық-жетілдіру жұмыстарын орындау.
2. Электр жабдықтарының ақауларын анықтау және жою.
3. Формулярлар мен аттестаттарды рәсімдеу.
Білімдер:
5 разряд
1. Жөнделетін жабдықты реттеу және тексеру әдістемесі.
2. Генераторлардың, Электр қозғалтқыштарының, коммутациялық аппаратураның жұмыс принципі.
3. Электротехника, механика, фототехника негіздері.
6 разряд
1. Электр бұйымдарын сертификаттау ережелері мен рәсімдері туралы негізгі мәліметтер.
2. Өлшеу техникасын пайдалану ережелері.
3. Электромеханика, автоматты реттеу, фототехника негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Дәлдік
Төзімділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. ГОСТ 12.1.019-2017. Межгосударственный стандарт. Система стандартов безопасности труда. Электробезопасность. Общие требования и номенклатура видов защиты.
2. ГОСТ 12.2.007.3-75. Система стандартов безопасности труда. Электротехнические устройства на напряжение свыше 1000 В. Требования безопасности.
3. ГОСТ 15543.1-89. Межгосударственный стандарт. Изделия электротехнические и другие технические изделия. Общие требования в части стойкости к климатическим внешним воздействующим факторам.
4. ГОСТ IEC 60950-1-2014. Межгосударственный стандарт. Оборудование информационных технологий Требования безопасности. Часть 1. Общие требования.
5. ГОСТ 7746-2015. Межгосударственный стандарт. Трансформаторы тока. Общие технические условия.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Мастер производственного цеха (участка)
12. Карточка профессии "Электромеханик":
Код группы:
3115-1
Код наименования занятия:
3115-1-017
Наименование профессии:
Электромеханик
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:
-
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация электромеханического оборудования (по видам и отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация электромеханического оборудования (по видам и отраслям)
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Для присвоения 7-го разряда требуется стаж работы по специальности до 1 года и 6 месяцев.
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Оперативное руководство персоналом, обеспечивающим безопасную, надежную и экономичную эксплуатацию электротехнического и электромеханического оборудования.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнения работ производственной деятельности по техническому обслуживанию и ремонту устройств.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнения работ производственной деятельности по техническому обслуживанию и ремонту устройств
Навык 1:
Выполнение ремонта, технологическое обслуживание оборудования
Умения:
7 разряд

1. ГОСТ 12.1.019-2017. Мемлекетаралық стандарт. Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. Электр қауіпсіздігі. Қорғау түрлерінің жалпы талаптары мен номенклатурасы.
2. ГОСТ 12.2.007.3-75*. Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. 1000 В жоғары кернеуге арналған Электротехникалық құрылғылар, қауіпсіздік талаптары.
3. ГОСТ 15543.1-89. Мемлекетаралық стандарт. Электротехникалық бұйымдар және басқа да техникалық бұйымдар. Климаттық сыртқы әсер етуші факторларға төзімділік бөлігіндегі жалпы талаптар.
4. ГОСТ IEC 60950-1-2014. Мемлекетаралық стандарт. Ақпараттық технологиялар жабдықтары қауіпсіздік талаптары. 1 бөлім. Жалпы талаптар.
5. ГОСТ 7746-2015. Мемлекетаралық стандарт. Ток трансформаторлары. Жалпы техникалық шарттар.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Өндірістік цехтың (учаскенің)шебері
12. "Электромеханик" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
3115-1
Қызмет атауының коды:
3115-1-017
Кәсіптің атауы:
Электромеханик
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (22-шығарылым). Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 8 қыркүйектегі № 358 бұйрығы.
239-параграф. Электр жабдықтарын сынау және жөндеу жөніндегі Электромеханик, 8 разряд.
238-параграф. Электр жабдықтарын сынау және жөндеу жөніндегі Электромеханик, 7 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Электромеханикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Электромеханикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
7-разрядты беру үшін мамандық бойынша 1 жыл 6 айға дейінгі жұмыс өтілі талап етіледі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Электротехникалық және электромеханикалық жабдықтарды қауіпсіз, сенімді және үнемді пайдалануды қамтамасыз ететін персоналды жедел басқару.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Құрылғыларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша өндірістік қызмет жұмыстарын орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Құрылғыларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша өндірістік қызмет жұмыстарын орындау
Дағды 1:
Жөндеуді орындау, жабдыққа технологиялық қызмет көрсету
Машықтар:
7 разряд

1. Выполнять ремонт, настройка и доводка сложных систем и агрегатов электрооборудования летательных аппаратов с обеспечением вывода их на заданные параметры работы.
2. Проводить сборку по чертежам сложных испытательных установок и приспособлений для производственных нужд.
3. Проводить градуировку и тарировку сложных типов электрических приспособлений и установок.
4. Определять неисправности эксплуатируемых приспособлений и установок.
8 разряд
1. Проводить комплексную наладку, регулирование и сдача в эксплуатацию сложных и экспериментальных систем электрооборудования летательных аппаратов с выполнением восстановительных ремонтных работ.
2. Проводить диагностирование, испытание и анализ отказов в работе электронных систем, автоматических устройств, панелей, пультов, сложных электроагрегатов, программных механизмов.
3. Проводить систематизацию отказов в работе электрооборудования и разработка рекомендаций для их устранения и предупреждения.
Знания:
7 разряд
1. Основные методы дефектации сложного электрооборудования и систем автоматического регулирования.
2. Конструкцию, принцип действия, правила регулирования и эксплуатации испытательных установок, источников электрического питания, электрических приспособлений и электроизмерительных приборов.
3. Основные требования, предъявляемые к сертифицированным изделиям.
8 разряд
1. Конструкцию ремонтируемых систем электрооборудования.
2. Технологию ремонта, сборки, регулирования и испытания сложных электрических систем.
3. Способы обнаружения и устранения наиболее сложных неисправностей, встречающихся в электрооборудовании.
4. Порядок организации комплекса работ по наладке, регулированию и поиску неисправностей в системах электрооборудования летательных аппаратов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Дополнительные трудовые функции
Умения:
7 разряд
1. Выполнять настройку и доводку систем электроснабжения совместно с пускорегулирующей аппаратурой.
2. Определять степени годности сложного электрооборудования.
8 разряд
1. Проводить испытаний при помощи точных измерительных средств, сервисных установок, их наладка и регулирование.
2. Выполнять дефектацию и отбраковку электро-агрегатов в соответствии с техническими условиями.
3. Выполнять составление принципиальных схем и эскизов с выполнением необходимых расчетов на изготовление установок для регулирования и испытания отдельных систем электрооборудования.
Знания:
7 разряд
1. Основы электроники, теории автоматического регулирования, вычислительной техники и программирования.
2. Правила чтения электронных схем любой сложности.
8 разряд

1. Белгіленген жұмыс параметрлеріне шығаруды қамтамасыз ете отырып, ұшу аппараттарының электр жабдықтарының күрделі жүйелері мен агрегаттарын жөндеу, баптау және жетілдіру.
2. Күрделі сынақ қондырғылары мен өндірістік қажеттіліктерге арналған құрылғылардың сызбалары бойынша құрастыруды жүргізу.
3. Электр құрылғылары мен қондырғыларының күрделі түрлерін бітіру және таразылау.
4. Пайдаланылатын құрылғылар мен қондырғылардың ақаулықтарын анықтаңыз.
8 разряд
1. Қалпына келтіру жөндеу жұмыстарын орындай отырып, ұшу аппараттарының электр жабдықтарының күрделі және эксперименттік жүйелерін кешенді баптауды, реттеуді және пайдалануға беруді жүргізу.
2. Электрондық жүйелердің, автоматты құрылғылардың, панельдердің, пульттердің, күрделі электр агрегаттарының, бағдарламалық механизмдердің жұмысындағы ақауларды диагностикалауды, сынауды және талдауды жүргізу.
3. Электр жабдықтарының жұмысындағы ақаулықтарды жүйелеу және оларды жою және алдын алу үшін ұсыныстар әзірлеу.
Білімдер:
7 разряд
1. Күрделі электр жабдықтары мен автоматты реттеу жүйелерін дефектациялаудың негізгі әдістері.
2. Сынақ қондырғыларының, электр қоректендіру көздерінің, электр құрылғыларының және электр өлшеу аспаптарының конструкциясын, жұмыс принципін, реттеу және пайдалану ережесін.
3. Сертификатталған өнімдерге қойылатын негізгі талаптар.
8 разряд
1. Электр жабдықтарының жөнделетін жүйелерінің конструкциясы.
2. Күрделі электр жүйелерін жөндеу, құрастыру, реттеу және сынау технологиясы.
3. Электр жабдықтарында кездесетін ең күрделі ақауларды анықтау және жою әдістері.
4. Ұшу аппараттарының электр жабдықтары жүйелеріндегі ақауларды реттеу және іздеу бойынша жұмыстар кешенін ұйымдастыру тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
қосымша жұмыс функциялары
Машықтар:
7 разряд
1. Электрмен жабдықтау жүйелерін іске қосу-реттеу аппаратурасымен бірлесіп баптауды және жетілдіруді орындау.
2. Күрделі электр жабдықтарының жарамдылық дәрежесін анықтау.
8 разряд
1. Дәл өлшеу құралдарының, сервистік қондырғылардың көмегімен сынақтар жүргізу, оларды баптау және реттеу.
2. Техникалық шарттарға сәйкес электр агрегаттарын ақау мен ақауды орындау.
3. Электр жабдықтарының жекелеген жүйелерін реттеу және сынау үшін қондырғыларды дайындауға қажетті есептеулерді орындай отырып, принципті схемалар мен эскиздер жасауды орындау.
Білімдер:
7 разряд
1. Электроника негіздері, Автоматты реттеу теориясы, есептеу және бағдарламалау.
2. Кез келген күрделіліктегі электрондық схемаларды оқу ережелері.
8 разряд

1. Требования, предъявляемые к сертифицированным изделиям.
2. Конструкцию применяемых средств измерения параметров электрооборудования и способы их проверки.
3. Основы теории автоматического регулирования, вычислительной техники.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Пунктуальность
Аккуратность
Выносливость
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Об утверждении Правил технической эксплуатации электрических станций и сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247.
2. Об утверждении Правил техники безопасности при эксплуатации тепломеханического оборудования электростанций и тепловых сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 122.
3. Об утверждении Правил пожарной безопасности для энергетических предприятий. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 123.
4. ГОСТ 12.0.004-90 Система стандартов безопасности труда. Организация обучения безопасности труда. Общие положения.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Мастер производственного цеха (участка)
13. Карточка профессии "Электромонтер по обслуживанию электрооборудования электростанций":
Код группы:
7413-2
Код наименования занятия:
7413-2-020
Наименование профессии:
Электромонтер по обслуживанию электрооборудования электростанций
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 22003).
Параграф 73. Электромонтер по обслуживанию электрооборудования электростанции
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Электрооборудование (по видам и отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Стаж работы по 3 разряду не требуется, по 4 разряду — не менее 6 месяцев, по 5 разряду — не менее 1 года, по 6 разряду — не менее 1 года 6 месяцев, по 7 разряду — не менее 2 лет. Для присвоения 7 разряда требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Обеспечение безопасной, надежной и экономичной работы электротехнического оборудования цеха
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Сертификатталған өнімдерге қойылатын талаптар.
2. Қолданылатын электр жабдығының параметрлерін өлшеу құралдарының конструкциясы және оларды тексеру тәсілдері.
3. Автоматты реттеу теориясының негіздері, есептеу техникасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Дәлдік
Төзімділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы.
2. Электр станцияларының және жылу желілерінің жылу-механикалық жабдықтарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 122 бұйрығы.
3. Энергетика кәсіпорындары үшін өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 123 бұйрығы.
4. ГОСТ 12.0.004-90 еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. Еңбек қауіпсіздігін оқытуды ұйымдастыру. Жалпы ережелер.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Өндірістік цехтың бастығы (участке)
13. Кәсіптің карточкасы "Электр станциясының электр жабдықтарына қызмет көрсетуші электромонтер":
Топтың коды:
7413-2
Қызмет атауының коды:
7413-2-020
Кәсіптің атауы:
Электр станциясының электр жабдықтарына қызмет көрсетуші электромонтер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы", 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы мен бекітілген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 тіркелген).
73 параграф. Электр станциясының электр жабдықтарына қызмет көрсету жөніндегі электр монтері
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Электр жабдықтары (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
3-разряд бойынша – талап етілмейді, 4-разряд бойынша – кемінде 6 ай, 5-разряд бойынша – кемінде 1 жыл, 6-разряд бойынша – кемінде 1 жыл 6 ай, 7-разряд бойынша – кемінде 2 жыл. 7-разрядты беру үшін техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім талап етіледі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Цехтағы электр жабдықтарының қауіпсіз, сенімді және үнемді жұмысын қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Ведение обслуживания электрооборудования электростанции и обеспечение его надежной работы.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Ведение обслуживания электрооборудования электростанции и обеспечение его надежной работы
Навык 1:
Осуществление эксплуатационного обслуживания электрооборудования энергоблока
Умения:
1. Обслуживать электрооборудования электростанции и обеспечение его надежной работы.
2. Контролировать за состоянием релейной защиты, дистанционного управления, сигнализации и электроавтоматики, режимом работы турбогенераторов.
3. Производить оперативные переключения в распределительных устройствах.
4. Переводить генераторов с водородного охлаждения на воздушное и наоборот.
5. Проверять мегаомметром состояние изоляции электрооборудования.
6. Проводить измерения электрических параметров электроизмерительными клещами.
7. Выявлять и устранение неисправностей в работе обслуживаемого оборудования.
Знания:
1. Электрические схемы распределительных устройств.
2. Устройство и назначение средств измерений электрических параметров, выпрямителей переменного тока.
3. Назначение, принцип действия и схемы релейной защиты, электроавтоматики, сигнализации.
4. Расположение и технические характеристики основного и вспомогательного оборудования электростанции.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обеспечение надежной работы электрооборудования энергоблока
Умения:
1. Выводить электрооборудования в ремонт.
2. Производить подготовку рабочих мест и допуск рабочих для выполнения ремонтных работ.
3. Вводить оборудования в работу.
4. Проводить ликвидацию аварийных ситуаций.
При обслуживании электрооборудования на тепловых электростанциях с турбогенераторами единичной мощностью:
до 60 тысяч киловатт - 4 разряд;
свыше 60 до 240 тысяч киловатт - 5 разряд;
свыше 240 до 500 тысяч киловатт - 6 разряд;
свыше 500 тысяч киловатт - 7 разряд.
Примечание:
старший электромонтер по обслуживанию электрооборудования электростанции тарифицируется на разряд выше при соответствующей единичной мощности турбогенератора.
Знания:
1. Технологический процесс производства тепловой и электрической энергии.
2. Способы нахождения мест повреждения электрооборудования.
3. Основы электротехники и теплотехники.
4. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Деятельность под руководством
предусматривающая самостоятельное определение задач
Стрессоустойчивость
коммуникабельность.
Список технических регламентов и национальных стандартов:

1. Электр станциясының электр жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және оның сенімді жұмысын қамтамасыз ету.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Электр станциясының электр жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және оның сенімді жұмысын қамтамасыз ету
Дағды 1:
Энергетикалық блоктың электр жабдықтарына жедел қызмет көрсетуді жүзеге асыру
Машықтар:
1. Электр станциясының электр жабдықтарына қызмет көрсету және оның сенімді жұмысын қамтамасыз ету.
2. Релелік қорғаныс, қашықтан басқару, дабыл және электроавтоматика жағдайын, турбогенераторлардың жұмыс режимін бақылау.
3. Тарату құрылғыларында жедел ауысулар жүргізу.
4. Генераторларды сутекті салқындатудан ауаға және керісінше ауыстыру.
5. Электр жабдығының оқшаулау күйін мегаомметрмен тексеру.
6. Электр параметрлерін электр өлшеу кенелерімен өлшеу.
7. Қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы ақауларды анықтау және жою.
Білімдер:
1. Тарату құрылғыларының электр схемалары.
2. Электр параметрлерін өлшеу құралдарының, айнымалы ток түзеткіштерінің құрылысы мен мақсаты.
3. Мақсаты, жұмыс принципі және релелік қорғаныс, электр автоматикасы, дабыл схемалары.
4. Электр станциясының негізгі және қосалқы жабдықтарының орналасуы мен техникалық сипаттамалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Энергия блогының электр жабдығының сенімді жұмысын қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Электр жабдықтарын жөндеуге шығару.
2. Жөндеу жұмыстарын орындау үшін жұмыс орындарын дайындауды және жұмысшыларды жіберуді жүргізу.
3. Жабдықты жұмысқа енгізу.
4. Авариялық жағдайларды жоюды жүргізу.
Бірлі-жарым қуатты турбогенераторлары бар жылу электр станцияларында электр жабдықтарына қызмет көрсету кезінде:
60 мың киловатқа дейін - 4-разряд;
60-тан 240 мың киловатқа дейін - 5-разряд;
240-тан 500 мың киловатқа дейін - 6-разряд;
500 мың киловаттан жоғары - 7-разряд.
Ескертпе:
электр станцияның электр жабдықтарына қызмет көрсету жөніндегі аға электромонтер турбогенератордың тиісті бірлі-жарым қуаты кезінде бір разрядка жоғары тарифтелінеді.
Білімдер:
1. Жылу және электр энергиясын өндірудің технологиялық процесі.
2. Электр жабдығының зақымдану орындарын табу тәсілдері.
3. Электротехника және жылу техникасы негіздері.
4. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бақылаудағы іс-шаралар
міндеттерді дербес анықтауды қамтамасыз ету
Стресске төзімділік
қарым-қатынас дағдылары.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

3. Осуществлять слесарную обработку деталей по 11 - 12 квалитетам (4-5 классам точности), маркировка их.
4. Составлять чертежи и эскизы несложных деталей, электрических схем.
5. Составлять вычерчивание разверток несложных деталей и разметка их для заготовки материалов.
4 разряд
1. Проводить текущий и капитальный ремонт по типовой номенклатуре турбогенераторов и их возбудителей, синхронных компенсаторов, преобразователей, умформеров и иное.
2. Выполнять ремонт уплотняющих подшипников, газоохладителей и электрической части электрофильтров.
3. Выполнять точных и сложных ремонтно-сборочных работ.
4. Осуществлять слесарную обработку деталей по 7-10 квалитетам (2-3 классам точности) с подгонкой и доводкой.
Знания:
3 разряд
1. Конструкцию электрических машин, способы защиты их от воздействия внешней среды.
2. Различия между синхронными и асинхронными, явно- и неявнополюсными машинами.
3. Способы охлаждения турбогенераторов.
4. Общие сведения об изоляции электрических машин и нормы испытания изоляции.
5. Условия применения универсальных и специальных приспособлений и инструмента.
6. Систему допусков и посадок.
4 разряд
1. Порядок ведения работ по разборке, ремонту и сборке электрических машин мощностью до 100 тысяч киловатт.
2. Схемы электрических машин постоянного тока в зависимости от способа их возбуждения.
3. Схемы обмоток электрических генераторов.
4. Виды подшипников и уплотнений генераторов.
5. Марки щеток и область их применения.
6. Конструкцию роторов генераторов.
7. Назначение роторных бандажей.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Ведение перемещений, разборки и установки элементов электромашин
Умения:
3 разряд
1. Выполнять пайку оловом, медью и серебряным припоями.
2. Проводить измерения сопротивления мегаомметром.
3. Осуществлять наладку и заправка слесарного и специального инструмента.
4. Проводить проверку и подготовка к работе ремонтных приспособлений и механизмов.
5. Выполнять такелажные работы по перемещению узлов и деталей при помощи простых средств механизации.
4 разряд
1. Проводить ремонт оборудования присоединения генераторов, синхронных компенсаторов и иное.
2. Определять сортамент и качества материалов, применяемых при ремонте.
3. Составлять чертежи и эскизы.
4. Проводить подбор необходимой такелажной оснастки для подъема и перемещения узлов и деталей оборудования.
5. Поводить работы с помощью грузоподъемных машин и механизмов, специальных приспособлений.
6. Определять неисправности и дефекты оборудования и аппаратуры, способы их устранения.
Знания:
3 разряд

3. Бөлшектерді 11-12 квалитет (4-5 дәлдік сыныбы) бойынша слесарлық өңдеуді жүзеге асыру, оларды таңбалау.
4. Қарапайым бөлшектердің, электр схемаларының сызбалары мен эскиздерін жасау.
5. Қарапайым бөлшектердің сызбаларын жасаңыз және оларды материалдарды дайындау үшін белгілеу.
4 разряд
1. Турбогенераторлар мен олардың қоздырғыштарының, синхронды компенсаторлардың, түрлендіргіштердің, умформерлердің және басқалардың үлгілік номенклатурасы бойынша ағымдағы және күрделі жөндеу жүргізу.
2. Тығыздағыш мойынтіректерді, газ салқындатқыштарды және электр сүзгілерінің электр бөлігін жөндеу.
3. Дәл және күрделі жөндеу-құрастыру жұмыстарын орындау.
4. Бөлшектерді 7-10 квалитет (2-3 дәлдік сыныбы) бойынша сәйкестендірумен және жетілдірумен слесарлық өңдеуді жүзеге асыру.
Білімдер:
3 разряд
1. Электр машиналарының конструкциясы, оларды сыртқы ортаның әсерінен қорғау тәсілдері.
2. Синхронды және асинхронды, айқын және жанама полюсті машиналар арасындағы айырмашылықтар.
3. Турбогенераторларды салқындату әдістері.
4. Электр машиналарын оқшаулау туралы жалпы мәліметтер және оқшаулауды сынау нормалары.
5. Әмбебап және арнайы құрылғылар мен құралдарды қолдану шарттары.
6. Төзімділік және қону жүйесі.
4 разряд
1. Қуаты 100 мың киловаттқа дейінгі электр машиналарын бөлшектеу, жөндеу және құрастыру жөніндегі жұмыстарды жүргізу тәртібі.
2. Тұрақты ток электр машиналарының тізбектері олардың қозу әдісіне байланысты.
3. Электр генераторларының орамасының схемалары.
4. Генераторлардың мойынтіректері мен тығыздағыштарының түрлері.
5. Қылқалам маркалары және оларды қолдану саласы.
6. Генератор роторларының дизайны.
7. Айналмалы жолақтардың мақсаты.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Қозғалыстарды жүргізу, электр машинасының элементтерін бөлшектеу және орнату
Машықтар:
3 разряд
1. Қалайы, мыс және күміс дәнекерлеуді орындау.
2. Қарсылықты мегаомметрмен өлшеу.
3. Слесарлық және арнайы құралдарды баптау және толтыру.
4. Жөндеу құрылғылары мен механизмдерін тексеру және жұмысқа дайындау.
5. Қарапайым механикаландыру құралдарының көмегімен тораптар мен бөлшектерді жылжыту бойынша такелаждық жұмыстарды орындау.
4 разряд
1. Генераторларды, синхронды Компенсаторларды және басқаларын қосу жабдығына жөндеу жүргізу.
2. Жөндеу кезінде қолданылатын материалдардың сапасы мен сапасын анықтау.
3. Сызбалар мен эскиздер жасау.
4. Жабдықтың тораптары мен бөлшектерін көтеру және жылжыту үшін қажетті такелаждық жабдықты іріктеуді жүргізу.
5. Жүк көтергіш машиналар мен механизмдердің, арнайы құрылғылардың көмегімен жұмыс жүргізу.
6. Жабдықтар мен аппаратураның ақаулары мен ақауларын, оларды жою тәсілдерін анықтау.
Білімдер:
3 разряд

1. Требования к грузоподъемным машинам к механизмам.
2. Порядок чтения несложных рабочих чертежей и электрических схем.
3. Общие сведения по электротехнике и механике.
4. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
4 разряд
1. Посадки цилиндрических соединений и их обозначения.
2. Общие сведения о сушке и пропитке обмоток.
3. Порядок ведения сложных такелажных работ.
4. Порядок чтения сложных чертежей и эскизов, оформления нарядов допусков.
5. Общие сведения по изоляции электрических машин постоянного и переменного тока.
6. Повреждения в электрических машинах, способы их выявления и устранения.
7. Основы электротехники и механики.
8. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Деятельность под руководством
предусматривающая самостоятельное определение задач
Стрессоустойчивость
коммуникабельность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Об утверждении Правил технической эксплуатации электрических станций и сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247.
2. Об утверждении Правил техники безопасности при эксплуатации тепломеханического оборудования электростанций и тепловых сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 122.
3. Об утверждении Правил пожарной безопасности для энергетических предприятий. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 123.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Старший мастер производственного цеха (участка)
5
Мастер производственного цеха (участка)
15. Карточка профессии "Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования":
Код группы:
7413-2
Код наименования занятия:
7413-2-028
Наименование профессии:
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (выпуск 1). Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 364.
Параграф 441 Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:

1. Жүк көтергіш машиналарға механизмдерге қойылатын талаптар.
2. Қарапайым жұмыс сызбалары мен электр схемаларын оқу тәртібі.
3. Электротехника және механика бойынша жалпы мәліметтер.
4. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
4 разряд
1. Цилиндрлік қосылыстардың қонуы және олардың белгіленуі.
2. Орамаларды кептіру және сіңдіру туралы жалпы мәліметтер.
3. Күрделі такелаж жұмыстарын жүргізу тәртібі.
4. Күрделі сызбалар мен эскиздерді оқу, рұқсат беру нарядтарын ресімдеу тәртібі.
5. Тұрақты және айнымалы ток электр машиналарын оқшаулау бойынша жалпы мәліметтер.
6. Электр машиналарының зақымдануы, оларды анықтау және жою тәсілдері.
7. Электротехника және механика негіздері.
8. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бақылаудағы іс-шаралар
міндеттерді дербес анықтауды қамтамасыз ету
Стресске төзімділік
қарым-қатынас дағдылары
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы.
2. Электр станцияларының және жылу желілерінің жылу-механикалық жабдықтарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 122 бұйрығы.
3. Энергетика кәсіпорындары үшін өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 123 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Өндірістік цех шебері (участке)
5
Өндірістік цехтың аға шебері (участке)
15. "Электр жабдықтарымен қызмет көрсету және жөндеудегі электромонтер" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
7413-2
Қызмет атауының коды:
7413-2-028
Кәсіптің атауы:
Электр жабдықтарымен қызмет көрсету және жөндеудегі электромонтер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (1-шығарылым). Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 364 бұйрығы.
441- параграф. Электр жабдықтарын жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электромонтер.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:

Для присвоения 3-го разряда требуется стаж работы по специальности не менее 3 месяцев. Для присвоения 4-го разряда требуется стаж работы по специальности не менее 6 месяцев.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
7413-2-027 - Электромонтер по ремонту и обслуживанию технологического оборудования
7413-2-020 - Электромонтер по обслуживанию электрооборудования электростанций
Основная цель деятельности:
Обеспечение бесперебойной, безопасной и эффективной работы электрооборудования за счет своевременного технического обслуживания, диагностики, ремонта, а также выполнения мероприятий по предупреждению аварийных ситуаций и повышению надежности функционирования электрических систем.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение отдельных простых и средней сложности работ по ремонту и обслуживанию электрооборудования.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение отдельных простых и средней сложности работ по ремонту и обслуживанию электрооборудования
Навык 1:
Монтаж и ремонт электроустановок и электрооборудования
Умения:
Разряд 3
1.Обслуживать и ремонтировать солнечных и ветровых энергоустановок мощностью свыше 50 кВт.
2.Проверить маркировки простых монтажных и принципиальных схем.
3.Выявить и устранить отказов, неисправностей и повреждений электрооборудования с простыми схемами включения.
4.Ремонтировать трансформаторы, переключатели, реостаты, посты управления, магнитных пускателей, контакторов и другой несложной аппаратуры.
5.Ремонтировать, осмотр и техническое обслуживание электрооборудования с выполнением работ по разборке, сборке, наладке и обслуживанию электрических приборов, электромагнитных, магнитоэлектрических и электродинамических систем.
6.Прокладывать кабельных трасс и проводки.
7.Делать реконструкцию электрооборудования.
8.Зарядить аккумуляторных батарей.
9.Окрасить наружных частей приборов и оборудования.
10.Обработать по чертежу изоляционных материалов: текстолита, гетинакса, фибры и т.п.
11.Выполнить такелажных операций с применением кранов и других грузоподъемных машин.
4 разряд
1.Выполнять монтаж, демонтаж и ремонт сложных электрически цепей
2.Проверять параметры электрических цепей с использованием высокоточного контрольно-измерительного оборудования.
3.Настраивать и регулировать работу сложных электрических устройств, включая частотные преобразователи и электромеханические приводы.
4.Диагностировать и устранять неисправности в сложных электрических схемах и автоматических системах управления.
5.Осуществлять монтаж и ремонт электрических
распределительных устройств и высоковольтного оборудования.
6.Подготавливать электрооборудование к испытаниям, в том числе проводить прогрузку автоматических выключателей.
7.Составлять схемы подключения электрооборудования на основе проектной документации.
8.Выполнять монтаж и наладку систем защиты, автоматики и сигнализации.

3-разрядты беру үшін мамандық бойынша кемінде 3 ай жұмыс өтілі талап етіледі. 4-разрядты беру үшін мамандығы бойынша кемінде 6 ай жұмыс өтілі талап етіледі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7413-2-027 - Технологиялықжабдықтарды жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электромонтер
7413-2-020 - Электр станциясының электр жабдықтарына қызмет көрсетуші электромонтер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Электр жабдығының үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Электр жабдықтарын жөндеу және қызмет көрсету бойынша жекелеген қарапайым және күрделілігі орташа жұмыстарды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Электр жабдықтарын жөндеу және қызмет көрсету бойынша жекелеген қарапайым және күрделілігі орташа жұмыстарды орындау
Дағды 1:
Электр қондырғылары мен электр жабдықтарын монтаждау және жөндеу
Машықтар:
3 разряд
1.Қуаты 50 кВт жоғары күн және жел электр қондырғыларына қызмет көрсету және жөндеу.
2.Қарапайым монтаждау және схемалық схемалардың таңбаларын тексеру.
3.Электр жабдығының істен шығуын, ақауларын және зақымдануын қарапайым қосу схемаларымен анықтау және жою.
4.Трансформаторларды, қосқыштарды, реостаттарды, басқару посттарын, магниттік стартерлерді, контакторларды және басқа да Қарапайым жабдықтарды жөндеу.
5.Электр аспаптарын, электромагниттік, магнитоэлектрлік және электродинамикалық жүйелерді бөлшектеу, құрастыру, баптау және қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарды орындай отырып, электр жабдықтарын жөндеу, тексеру және техникалық қызмет көрсету.
6.Кабельдік трассалар мен сымдарды төсеу.
7.Электр жабдықтарын қайта құру.
8.Қайта зарядталатын батареяларды зарядтау.
9.Аспаптар мен жабдықтардың сыртқы бөліктерін бояу.
10.Оқшаулағыш материалдардың сызбасы бойынша өңдеу: текстолит, гетинакс, талшық және т. б.
11.Крандар мен басқа жүк көтергіш машиналарды қолдана отырып, такелаждық операцияларды орындау.
4 разряд
1.Күрделі электр тізбектерін монтаждауды, бөлшектеуді және жөндеуді орындау
2.Жоғары дәлдіктегі бақылау-өлшеу жабдығын қолдана отырып, Электр тізбектерінің параметрлерін тексеру.
3.Жиілік түрлендіргіштері мен электромеханикалық жетектерді қоса алғанда, күрделі электр құрылғыларының жұмысын реттеңіз және реттеу.
4.Күрделі электр тізбектері мен автоматты басқару жүйелеріндегі ақауларды диагностикалау және жою.
5.Электр қондырғыларын монтаждау және жөндеу тарату құрылғылары мен жоғары вольтты жабдықтар.
6.Электр жабдықтарын сынауға дайындау, оның ішінде автоматты ажыратқыштарды тиеуді жүргізу.
7.Жобалық құжаттама негізінде электр жабдықтарын қосу схемаларын жасау
8.Қорғаныс, автоматика және дабыл жүйелерін монтаждау және баптау.

9.Осуществлять замену и настройку электрооборудования в системах возобновляемой энергии мощностью более 100 кВт.
10.Организовывать работы по прокладке высоковольтных кабелей с соблюдением требований нормативных документов.
11.Контролировать соблюдение технологических процессов при ремонте и обслуживании электрооборудования.
Знания:
Разряд 3
1.Основы электротехники.
2.Сведения о постоянном и переменном токе в объеме выполняемой работы.
3.Основные виды электротехнических материалов, их свойства и назначение.
4.Наименование, назначение и правила пользования применяемым рабочим и контрольно-измерительным инструментом и основные сведения о производстве и организации рабочего места.
5.Устройство и назначение простого и средней сложности контрольно-измерительного инструмента и приспособлений.
6.Приемы нахождения и устранения неисправностей в электросетях.
7.Приемы и способы замены, сращивания и пайки проводов высокого напряжения.
8.Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требований пожарной безопасности.
4 разряд
1.Принципы работы сложных электрических схем и систем управления.
2.Устройство, назначение и правила эксплуатации высоковольтного оборудования и распределительных устройств.
3.Методы диагностики сложных неисправностей электрооборудования.
4.Основы настройки и регулировки параметров автоматизированных систем управления.
5.Особенности эксплуатации преобразователей частоты, электромеханических приводов и автоматических выключателей.
6.Нормативные требования к монтажу, ремонту и эксплуатации высоковольтного оборудования.
7.Приемы и правила работы с системами защиты, автоматики и сигнализации.
8.Способы наладки оборудования для систем возобновляемой энергетики.
9.Правила составления электрических схем и работы с проектной документацией.
10. Требования охраны труда, техники безопасности и пожарной безопасности при работе с высоковольтными и сложными электрическими установками.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение ремонтных работ оборудования средней сложности
Умения:
Разряд 3
1.Разбирать и ремонтировать простое электрооборудование под руководством электромонтҰра более высокой квалификации.
2.Регулировать и проверять работу аппаратуры и приборов с простыми схемами включения.
3.Ремонтировать простую осветительную и коммутационную аппаратуру.
4.Обслуживать силовые и осветительные электроустановки с простыми схемами включения.
5.Выполнять работы по замене предохранителей, автоматических выключателей и кабелей.

9.Қуаты 100 кВт-тан асатын жаңартылатын энергия жүйелерінде электр жабдықтарын ауыстыруды және баптауды жүзеге асыру.
10.Нормативтік құжаттардың талаптарын сақтай отырып, жоғары вольтты кабельдерді төсеу бойынша жұмыстарды ұйымдастыру.
11.Электр жабдықтарын жөндеу және қызмет көрсету кезінде технологиялық процестердің сақталуын бақылау.
Білімдер:
3 разряд
1.Электротехника негіздері.
2.Орындалатын жұмыс көлеміндегі тұрақты және айнымалы ток туралы мәліметтер.
3.Электротехникалық материалдардың негізгі түрлері, олардың қасиеттері мен мақсаты.
4.Қолданылатын жұмысшының және бақылау-өлшеу құралының атауы, мақсаты және пайдалану ережесі
жұмыс орнын өндіру және ұйымдастыру туралы негізгі мәліметтер.
5.Бақылау-өлшеу құралдары мен құрылғыларының қарапайым және орташа күрделілігінің құрылысы мен мақсаты.
6.Электр желілерінде ақаулықтарды жою және табу әдістері.
7.Жоғары вольтты сымдарды ауыстыру, қосу және дәнекерлеу әдістері мен әдістері.
8.Ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптарының тәртібі.
4 разряд
1.Күрделі электр тізбектері мен басқару жүйелерінің жұмыс принциптері.
2.Құрылғысы, мақсаты және пайдалану ережелері
жоғары вольтты жабдықтар мен тарату құрылғылары.
3.Электр жабдықтарының күрделі ақауларын диагностикалау әдістері.
4.Автоматтандырылған басқару жүйелерінің параметрлерін реттеу және реттеу негіздері.
5.Жиілік түрлендіргіштерінің, электромеханикалық жетектердің және автоматты ажыратқыштардың жұмыс ерекшеліктері.
6.Жоғары вольтты жабдықты монтаждауға, жөндеуге және пайдалануға қойылатын нормативтік талаптар.
7.Қорғаныс, автоматика және дабыл жүйелерімен жұмыс істеу тәсілдері мен ережелері.
8.Жаңартылатын энергетика жүйелеріне арналған жабдықты баптау тәсілдері.
9.Электр схемаларын жасау және жобалық құжаттамамен жұмыс істеу ережелері.
10. Жоғары вольтты және күрделі электр қондырғыларымен жұмыс істеу кезінде еңбекті қорғау, техника қауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Күрделілігі орташа жабдықтарды жөндеу жұмыстарын орындау
Машықтар:
3 разряд
1.Жоғары білікті электромонтердің басшылығымен қарапайым электр жабдықтарын бөлшектеу және жөндеу.
2.Қарапайым қосу схемалары бар аппаратура мен аспаптардың жұмысын реттеу және тексеру.
3.Қарапайым жарықтандыру және коммутациялық жабдықты жөндеу.
4.Қарапайым электр тізбектері бар электр және жарықтандыру қондырғыларына қызмет көрсету.
5.Сақтандырғыштарды, ажыратқыштар мен кабельдерді ауыстыру бойынша жұмыстарды орындау.

6.Выполнять монтаж и демонтаж соединительных муфт и вводных устройств для кабелей напряжением до 1 кВ.
7.Определять простейшие неисправности электрооборудования и устранять их.
8.Прокладывать кабели и проводки в условиях минимальной сложности.
9.Подготавливать оборудование к техническому обслуживанию и ремонту.
10.Проверять исправность ручного электроинструмента и переносного освещения.
11.Проводить осмотры электрооборудования с фиксацией выявленных отклонений.
Разряд 4 в дополнении к разряду 3
1.Разбирать , капитально ремонтировать электрооборудования любого назначения, всех типов и габаритов под руководством электромонтера более высокой квалификации.
2.Регулировать и проверить аппаратуру и приборы электроприводов после ремонта.
3.Ремонтировать усилители, приборы световой и звуковой сигнализации, контроллеров, постов управления, магнитных станций.
4.Обслуживать силовые и осветительные электроустановки со сложными схемами включения.
5.Выполнить работ на ведомственных электростанциях, трансформаторных электроподстанциях с полным их отключением от напряжения.
6.Выполнить оперативные переключения в электросетях с ревизией трансформаторов, выключателей, разъединителей и приводов к ним с разборкой конструктивных элементов.
7.Проверить, монтаж и ремонт схем люминесцентного освещения.
8.Размотать, разделка, дозировка, прокладка кабеля, монтаж вводных устройств и соединительных муфт, концевые заделки в кабельных линиях напряжением до 35 кВ.
9.Определить место повреждения кабелей, измерение сопротивления заземления, потенциалов на оболочке кабеля.
10.Выявлять и устранение отказов и неисправностей электрооборудования со схемами включения средней сложности.
11.Паять мягкими и твердыми припоями.
12.Выполнить работ по чертежам и схемам.
13.Подбирать пусковых сопротивлений для электродвигателей.
Знания:
Разряд 3
1.Основы устройства простого электрооборудования и его назначение.
2.Принципы работы электроустановок с простыми схемами включения.
3.Методы замены и подключения проводников и кабелей напряжением до 1 кВ.
4.Состав и свойства основных электротехнических материалов.
5.Правила эксплуатации и ремонта предохранителей, автоматических выключателей и осветительных приборов.
6.Устройство и назначение простого ручного инструмента и приборов для проверки электрооборудования.
7.Основы техники безопасности при выполнении ремонтных работ и эксплуатации электроустановок.
8.Требования нормативной документации к выполнению ремонтных работ.
9.Общие правила монтажа электрооборудования и прокладки кабелей.
10.Порядок подготовки рабочего места для ремонта электрооборудования.

6.Кернеуі 1 кВ дейінгі кабельдер үшін қосқыш муфталар мен кіріс құрылғыларын монтаждау және бөлшектеу.
7.Электр жабдықтарының қарапайым ақауларын анықтаңыз және оларды жойыңыз.
8.Кабельдер мен сымдарды ең аз қиындық жағдайында жүргізу.
9.Жабдықты техникалық қызмет көрсетуге және жөндеуге дайындау.
10.Қол электр құралының және тасымалды жарықтандырудың жарамдылығын тексеру.
11.Анықталған ауытқуларды тіркей отырып, электр жабдықтарын тексеруді жүргізу.
4 Разряд 3 разрядқа қосымша
1.Біліктілігі анағұрлым жоғары электромонтердің басшылығымен кез келген мақсаттағы, барлық типтегі және көлемдегі электр жабдықтарын бөлшектеу, күрделі жөндеу.
2.Жөндеуден кейін электр жетектерінің аппаратурасы мен аспаптарын реттеу және тексеру.
3.Күшейткіштерді, жарық және дыбыстық дабыл құрылғыларын, контроллерлерді, басқару бекеттерін, магниттік станцияларды жөндеу.
4.Күрделі электр тізбектері бар электр және жарықтандыру қондырғыларына қызмет көрсету.
5.Ведомстволық электр станцияларында, трансформаторлық электр қосалқы станцияларында олардың кернеуден толық ажыратылуымен жұмыстарды орындау.
6.Трансформаторларды, ажыратқыштарды, ажыратқыштарды және оларға жетектерді құрылымдық элементтерді бөлшектей отырып тексере отырып, электр желілерінде жедел ауыстырып қосуды орындау.
7.Тексеру, люминесцентті жарықтандыру схемаларын орнату және жөндеу.
8.Босату, кесу, мөлшерлеу, кабель төсеу, орнату кіріс құрылғылары мен қосқыш муфталар, кернеуі 35 кВ дейінгі кабельдік желілердегі соңғы бітеулер.
9.Кабельдердің зақымдану орнын анықтаңыз, өлшеу жерге қосу кедергісі, кабель қабығындағы потенциалдар.
10.Күрделілігі орташа қосу схемалары бар электр жабдығының істен шығуы мен ақауларын анықтау және жою.
11.Жұмсақ және қатты дәнекерлермен дәнекерлеу.
12.Сызбалар мен сызбалар бойынша жұмыстарды орындау.
13.Электр қозғалтқыштары үшін іске қосу кедергілерін таңдау.
Білімдер:
3 разряд
1.Қарапайым электр жабдықтарын орнату негіздері және оның мақсаты.
2.Қарапайым қосу схемалары бар Электр қондырғыларының жұмыс принциптері.
3.Кернеуі 1 кВ дейінгі өткізгіштер мен кабельдерді ауыстыру және қосу әдістері.
4.Негізгі электротехникалық материалдардың құрамы мен қасиеттері.
5.Сақтандырғыштарды пайдалану және жөндеу ережелері,
ажыратқыштар мен жарықтандыру құрылғылары.
6.Электр жабдықтарын тексеруге арналған қарапайым қол құралдары мен аспаптарының құрылысы мен мақсаты.
7.Электр қондырғыларын жөндеу және пайдалану кезіндегі қауіпсіздік негіздері.
8.Жөндеу жұмыстарын орындауға нормативтік құжаттаманың талаптары.
9.Электр жабдықтарын орнатудың және кабельдерді төсеудің жалпы ережелері.
10.Электр жабдықтарын жөндеу үшін жұмыс орнын дайындау тәртібі.

Разряд 4 в дополнении к разряду 3
1.Основные электрические нормы настройки обслуживаемого оборудования, методы проверки и измерения их, принцип действия оборудования, источников питания.
2.Устройство различных типов электродвигателей постоянного и переменного тока, защитных и измерительных приборов, коммутационной аппаратуры.
3.Общие сведения о назначении и основных требованиях к максимальной токовой защите.
4.Устройство и принцип работы полупроводниковых и других выпрямителей.
5.Методы проведения испытания электрооборудования и кабельных сетей.
6.Правила испытания защитных средств, применяемых в электрических установках.
7.Технические требования к исполнению электрических проводок всех типов.
8.Номенклатура, свойства и взаимозаменяемость применяемых при ремонте электроизоляционных и проводимых материалов.
9.Назначение и виды высокочастотных защит.
10.Методы проведения регулировочно-сдаточных работ и сдачи электрооборудования с пускорегулирующей аппаратурой после ремонта.
11.Устройство, назначение и условия применения сложного контрольно-измерительного инструмента.
12.Конструкция универсальных и специальных приспособлений.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Дисциплинированность
Внимательность
Организованность
Активность
Коммуникабельность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Об утверждении Правил технической эксплуатации электрических станций и сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247.
2. Об утверждении Правил техники безопасности при эксплуатации тепломеханического оборудования электростанций и тепловых сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 122.
3. Об утверждении Правил пожарной безопасности для энергетических предприятий. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 123.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Начальник цеха (службы, участка)
5
Мастер участка
4
Техник
16. Карточка профессии "Инженер-электрик":
Код группы:
2151-1
Код наименования занятия:
2151-1-004
Наименование профессии:
Инженер-электрик
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (выпуск 1). Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 364.
Параграф 50. Инженер-электрик
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Производственные и обрабатывающие отрасли
Квалификация:
-
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Производственные и обрабатывающие отрасли
Квалификация:
-
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:

4 Разряд 3 разрядқа қосымша
1.Қызмет көрсетілетін жабдықты баптаудың негізгі электрлік нормалары, оларды тексеру және өлшеу әдістері, жабдықтың, қуат көздерінің жұмыс істеу принципі.
2.Тұрақты және айнымалы ток электр қозғалтқыштарының, қорғаныс және өлшеу құралдарының, коммутациялық аппаратураның әртүрлі типтерінің құрылғысы.
3.Максималды ток қорғанысының мақсаты мен негізгі талаптары туралы жалпы мәліметтер.
4.Жартылай өткізгіш және басқа түзеткіштердің құрылғысы және жұмыс принципі.
5.Электр жабдықтары мен кабельдік желілерге сынақ жүргізу әдістері.
6.Электр қондырғыларында қолданылатын қорғаныс құралдарын сынау ережесі.
7.Барлық типтегі электр сымдарын орындауға қойылатын техникалық талаптар.
8.Жөндеу кезінде қолданылатын электр оқшаулағыш және өткізілетін материалдардың номенклатурасы, қасиеттері және өзара алмастырылуы.
9.Жоғары жиілікті қорғаудың мақсаты мен түрлері.
10.Жөндеу-тапсыру жұмыстарын жүргізу және жөндеуден кейін іске қосу-реттеу аппаратурасымен электр жабдықтарын тапсыру әдістері.
11.Күрделі Бақылау-өлшеу құралының құрылысы, мақсаты және қолдану шарттары.
12.Әмбебап және арнайы құрылғылардың дизайны.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Тәртіп
Зейін
Ұйымдастыру
Белсенділік
Коммуникабелдік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы.
2. Электр станцияларының және жылу желілерінің жылу-механикалық жабдықтарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 122 бұйрығы.
3. Энергетика кәсіпорындары үшін өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 123 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Цех (қызмет, учаске)бастығы
5
Учаске шебері
4
Техник
16. "Инженер-электрик" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
2151-1
Қызмет атауының коды:
2151-1-004
Кәсіптің атауы:
Инженер-электрик
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (1-шығарылым). Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 364 бұйрығы.
50-параграф. Инженер-электрик
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Өндірістік және өңдеу салалары
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Өндірістік және өңдеу салалары
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:

Инженер-электрик I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера-электрика II категории не менее 2 лет. Инженер-электрик II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера-электрика без категории не менее 3 лет. Инженер-электрик без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы по специальности на должностях специалиста не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2151-1-002 - Инженер по электрическим системам
Основная цель деятельности:
Обеспечение бесперебойной работы обслуживаемых электроустановок.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществление разработки планов (графиков) осмотров, испытаний и профилактических ремонтов оборудования.
2. Выполнение мероприятий направленных на улучшение условий труда и производства.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Осуществление разработки планов (графиков) осмотров, испытаний и профилактических ремонтов оборудования
Навык 1:
Обеспечение технической подготовки производства
Умения:
1. Осуществлять планирование необходимых материалов и ресурсов для обеспечения работоспособности электрооборудования.
2. Составлять технические условия к конкурсной документации по закупу работ (услуг).
3. Производить работы по согласованию выбора поставщика электрооборудования.
4. Подготавливать необходимые материалы для заключения договоров на ремонт оборудования с подрядными организациями.
Знания:
1. Порядок составления заявок на электрооборудование, материалы, запасные части, инструменты.
2. Требования организации труда при эксплуатации, ремонте и модернизации электрического оборудования.
3. Основы экономики, организации производства, труда и управления.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Осуществление разработки планов (графиков) осмотров, испытаний и профилактических ремонтов оборудования
Умения:
1. Разрабатывать, проверять и согласовывать планы, графики планово-предупредительных ремонтов и технического обслуживания электрооборудования (включая ведение данной работы с подрядными организациями).

I санатты инженер-электрик: кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі және II санатты инженер-электрик лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл. II санатты инженер-электрик: кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі және санаты жоқ инженер-электрик лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл. Санаты жоқ инженер-электрик: жұмыс өтіліне немесе техникалық және кәсіптік, тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білімге және маман лауазымдарында мамандығы бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтіліне талаптар қоймай, кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2151-1-002 - Электр жүйелері жөніндегі инженер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қолданылатын электр қондырғыларының үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жабдықтарды тексеру, сынақтар және профилактикалық жөндеу жоспарларын (кестелерін) әзірлеу.
2. Еңбек және өндіріс жағдайларын жақсартуға бағытталған іс-шараларды орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Жабдықтарды тексеру, сынақтар және профилактикалық жөндеу жоспарларын (кестелерін) әзірлеу
Дағды 1:
Өндіріске техникалық дайындықты қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Электр жабдықтарының жұмыс қабілеттілігін қамтамасыз ету үшін қажетті материалдар мен ресурстарды жоспарлауды жүзеге асыру.
2. Жұмыстарды (қызметтерді) сатып алу бойынша конкурстық құжаттамаға техникалық шарттар жасау.
3. Электр жабдықтарын жеткізушіні таңдауды келісу бойынша жұмыстар жүргізу.
4. Мердігер ұйымдармен Жабдықты жөндеуге шарттар жасасу үшін қажетті материалдарды дайындау.
Білімдер:
1. Электр жабдықтарына, материалдарға, қосалқы бөлшектерге, аспаптарға өтінімдерді жасау тәртібі.
2. Электр жабдықтарын пайдалану, жөндеу және жаңғырту кезінде еңбекті ұйымдастыру талаптары.
3. Экономиканың, өндірісті, еңбекті және басқаруды ұйымдастырудың негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жабдықтарды тексеру, сынақтар және профилактикалық жөндеу жоспарларын (кестелерін) әзірлеу
Машықтар:
1. Электр жабдықтарын жоспарлы-алдын алу жөндеу және техникалық қызмет көрсету жоспарларын, кестелерін әзірлеу, тексеру және келісу (осы жұмысты мердігерлік ұйымдармен жүргізуді қоса алғанда).

2. Осуществлять контроль за выполнением капитальных и иных ремонтов электрооборудования (включая ведение данной работы с подрядными организациями).
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты в области информационных технологий, методические и иные материалы по вопросам эксплуатации и ремонта электрооборудования;
2. Режимы работы и порядок технической эксплуатации электрического оборудования;
3. Порядок сдачи оборудования в ремонт и приема после ремонта;
4. Систему планово-предупредительного ремонта и рациональной эксплуатации электрооборудования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Выполнение мероприятий направленных на улучшение условий труда и производства
Навык 1:
Учет и анализ технического состояния оборудования
Умения:
1. Проводить анализ работы электрооборудования по состоянию, наработки на отказ, количество выходов из строя электрооборудования.
Знания:
1. Технологию электрических схем, организацию электрического хозяйства.
2. Технико-эксплуатационные характеристики, конструктивные особенности, назначение и режимы работы оборудования.
3. Передовой отечественный и зарубежный опыт по эксплуатации и ремонту энергооборудования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Оценка состояния рабочего места и оборудования
Умения:
1. Участвовать в рабочих группах по проведению анализа и устранения несоответствия электрических схем по оборудованию.
2. Участвовать в рабочих группах по выявлению причин аварийного отключения электрооборудования и разрабатывает мероприятия по их предупреждению, созданию безопасных условий труда.
Знания:
1. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности;
2. Методы монтажа, регулировки, наладки и ремонта электрического оборудования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
профессиональный подход к работе
аналитический склад мышления
Умение быстро принимать решения
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Об утверждении Правил технической эксплуатации электрических станций и сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247.
2. Об утверждении Правил техники безопасности при эксплуатации тепломеханического оборудования электростанций и тепловых сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 122.
3. Об утверждении Правил пожарной безопасности для энергетических предприятий. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 123.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Заместитель начальника цеха по эксплуатации
6
Начальник производственного цеха (участка)

2. Электр жабдықтарын күрделі және өзге де жөндеулердің орындалуын бақылауды жүзеге асыру (мердігер ұйымдармен осы жұмысты жүргізуді қоса алғанда).
Білімдер:
1. Ақпараттық технологиялар саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер, электр жабдықтарын пайдалану және жөндеу мәселелері бойынша әдістемелік және өзге де материалдар;
2. Электр жабдығының жұмыс режимдері және техникалық пайдалану тәртібі;
3. Жабдықты жөндеуге тапсыру және жөндеуден кейін қабылдау тәртібі;
4. Электр жабдықтарын жоспарлы-алдын алу жөндеу және ұтымды пайдалану жүйесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Еңбек және өндіріс жағдайларын жақсартуға бағытталған іс-шараларды орындау
Дағды 1:
Жабдықтың техникалық жай-күйін есепке алу және талдау
Машықтар:
1. Электр жабдықтарының жұмысын техникалық жай-күйі, істен шығуға дейінгі наработкасы және істен шығу саны бойынша талдау жүргізу
Білімдер:
1. Электр схемаларының технологиясы, Электр шаруашылығын ұйымдастыру;
2. Жабдықтың техникалық-пайдалану сипаттамалары, конструктивтік ерекшеліктері, Мақсаты мен жұмыс режимдері;
3. Энергия жабдықтарын пайдалану және жөндеу бойынша отандық және шетелдік озық тәжірибе.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жұмыс орны мен жабдықтың жай-күйін бағалау
Машықтар:
1. Жабдықтар бойынша электр схемаларының сәйкессіздігін талдау және жою бойынша жұмыс топтарына қатысу.
2. Электр жабдықтарын авариялық ажырату себептерін анықтау бойынша жұмыс топтарына қатысу және олардың алдын алу, Қауіпсіз еңбек жағдайларын жасау жөніндегі іс-шараларды әзірлеу.
Білімдер:
1. Еңбек заңнамасын, ішкі еңбек тәртібін белгілеу тәртібін, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өндірістік санитария талаптарын, өрт қауіпсіздігі талаптарын;
2. Электр жабдықтарын монтаждау, реттеу, іске қосу және жөндеу әдістерін.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
жұмысқа кәсіби көзқарас
аналитикалық ойлау тәсілі
Жылдам шешім қабылдау қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы.
2. Электр станцияларының және жылу желілерінің жылу-механикалық жабдықтарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 122 бұйрығы.
3. Энергетика кәсіпорындары үшін өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 123 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Пайдалану жөніндегі цех бастығының орынбасары
6
Өндірістік цех бастығы (участке)

17. Карточка профессии "Электромонтер по ремонту обмоток и изоляции электрооборудования":
Код группы:
7412-4
Код наименования занятия:
7412-4-061
Наименование профессии:
Электромонтер по ремонту обмоток и изоляции электрооборудования
Уровень квалификации по ОРК:
1
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (выпуск 9). Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149.
Параграф 59. Электромонтер по ремонту обмоток и изоляции электрооборудования, 2 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
начальное образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Обеспечение безопасного, надежного и стабильного функционирования электроэнергетического комплекса, рационального и экономного потребления электрической и тепловой энергии, а также безопасности жизни и здоровья людей при работе с электрооборудованием.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение вспомогательных работ по ремонту электрооборудования
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение вспомогательных работ по ремонту электрооборудования
Навык 1:
Выполнение работ по ремонту и изготовлению обмоток
Умения:
2 разряд
1. Проводить вспомогательные работы по ремонту и изготовлению цилиндрических обмоток высшего и низшего напряжения силовых сухих и масляных трансформаторов мощностью до 400 киловольт-ампер, измерительных трансформаторов тока и напряжения с классом напряжения 3 киловольт и 3 классом точности, а также сварочных и сухих трансформаторов специального назначения мощностью до 100 киловольт-ампер напряжением до 1 киловольт.
2. Выполнять ремонт обмоток и изоляции, частичная и полная перемотка обмоток электрических машин постоянного и переменного тока мощностью до 40 киловатт.
3. Проводить ремонт и изготовление обмоток для дросселей, катушек индуктивности и катушек различной электрической аппаратуры.
4. Выполнять заготовки изоляционных деталей для изготовления обмоток.
5. Выполнять пропитку, сушку и запекание обмоток и изоляции.
Знания:
2 разряд
1. Конструкцию и типы обмоток и изоляции сухих и масляных силовых трансформаторов, измерительных трансформаторов тока и напряжения, сварочных сухих низковольтных трансформаторов различного назначения.

17. "Электр жабдықтарының орамалары мен оқшаулағыштарын жөндеу жөніндегі электромонтер" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
7412-4
Қызмет атауының коды:
7412-4-061
Кәсіптің атауы:
Электр жабдықтарының орамалары мен оқшаулағыштарын жөндеу жөніндегі электромонтер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
1
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (9-шығарылым). Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 бұйрығы.
59-параграф. Электр жабдығының орамаларын және оқшаулауын жөндеу жөніндегі Электромонтер, 2 разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
бастауыш білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Талап етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Электр энергетикасы кешенінің қауіпсіз, сенімді және тұрақты жұмысын, электр және жылу энергиясын ұтымды және үнемді тұтынуды, сондай-ақ электр жабдықтарымен жұмыс істеу кезінде адамдардың өмірі мен денсаулығының қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Электр жабдықтарын жөндеу бойынша көмекші жұмыстарды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Электр жабдықтарын жөндеу бойынша көмекші жұмыстарды орындау
Дағды 1:
Орамдарды жөндеу және дайындау бойынша жұмыстарды жүргізу
Машықтар:
2-разряд
1. Қуаты 400 киловольт-амперге дейінгі құрғақ және май күштік трансформаторлардың жоғары және төмен кернеулі цилиндрлік орамаларын, кернеу класы 3 киловольт және дәлдік класы 3 болатын ток және кернеу өлшеу трансформаторларын, сондай-ақ қуаты 1 киловольт-амперден 100 киловольт-амперге дейінгі арнайы мақсаттағы дәнекерлеу және құрғақ трансформаторларды жөндеуге және дайындауға арналған қосалқы жұмыстарды орындау.
2. Қуаты 40 киловаттқа дейінгі тұрақты және айнымалы ток электр машиналарының орамаларын ішінара және толық қайта орау.
3. Дроссельдерге, индукторларға және түрлі электр жабдықтарының катушкаларына арналған орамаларды жөндеу және дайындау.
4. Орамалар жасау үшін қажетті оқшаулағыш бөлшектердің дайындамаларын жасау.
5. Орамалар мен оқшаулағыштарды сіңдіру, кептіру және күйдіру жұмыстарын орындау.
Білімдер:
2 разряд
1. Құрғақ және майлы күштік трансформаторлардың, ток пен кернеуді өлшеу трансформаторларының, әртүрлі мақсаттағы құрғақ төмен вольтты дәнекерлеу трансформаторларының орамалары мен оқшаулау конструкциясы мен түрлері.

2. Конструкцию инструмента, приспособлений, оснастки и средств измерений.
3. Марки, сечения обмоточных проводов, применяемых при ремонте и изготовлении обмоток и изоляции.
4. Аппаратуру для пайки медных проводов.
5. Наименование и свойства изоляционных материалов.
6. Способы пайки.
7. Виды припоев и флюсов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Определение неисправностей
Умения:
2 разряд
1. Выполнять изолировку выводов и ответвлений обмоток класса напряжения до 10 киловольт;
2. Выполнять простые такелажные операции по транспортировке обмоточных проводов, перекатке барабанов с проводами, закладке и выгрузке обмоточных проводов в печь отжига и обжига.
3. Выполнять несложные работы по ремонту и изготовлению главной изоляции силовых трансформаторов мощностью до 1000 киловольт-ампер и трансформаторов измерительных, испытательных, сварочных и специальных с классом напряжения до 35 киловольт, корпусной изоляции электрических машин мощностью до 500 киловатт под руководством электромонтера более высокой квалификации.
Знания:
2 разряд
1. Порядок ведения работ по снятию и укладке обмоток роторов и статоров низковольтных асинхронных электродвигателей.
2. Общие сведения о назначении и устройстве трансформаторов I - II габаритов и низковольтных электрических машин.
3. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Работа под руководством при наличии некоторой самостоятельности в знакомых ситуациях
Решение типовых задач
Стрессоустойчивость
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Об утверждении Правил технической эксплуатации электрических станций и сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247.
2. Об утверждении Правил техники безопасности при эксплуатации тепломеханического оборудования электростанций и тепловых сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 122.
3. Об утверждении Правил пожарной безопасности для энергетических предприятий. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 123.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Мастер производственного цеха (участка)
5
Старший мастер производственного цеха (участка)
18. Карточка профессии "Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования":
Код группы:

2. Құралдың, құрылғылардың, жабдықтардың және өлшеу құралдарының құрылысы.
3. Орамалар мен оқшаулауды жөндеу және дайындау кезінде қолданылатын орамалы сымдардың маркалары, қималары.
4. Мыс сымдарды дәнекерлеуге арналған аппаратура.
5. Оқшаулағыш материалдардың атауы мен қасиеттері.
6. Дәнекерлеу әдістері.
7. Дәнекерлеу және ағындардың түрлері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Ақаулықтарды жою
Машықтар:
2 разряд
1. 10 киловольтке дейінгі кернеу класындағы орамалардың терминалдары мен тармақтарын оқшаулауды орындау.
2. Орау сымдарын тасымалдау, барабандарды сымдармен орау, орау сымдарын күйдіру және күйдіру пешіне салу және түсіру бойынша қарапайым такелаждық операцияларды орындау.
3. Қуаты 1000 киловольт-амперге дейінгі күштік трансформаторлардың және кернеу класы 35 киловольтке дейінгі өлшеу, сынау, дәнекерлеу және арнайы трансформаторлардың негізгі оқшаулауын, біліктілігі анағұрлым жоғары электромонтердің басшылығымен қуаты 500 киловаттқа дейінгі электр машиналарының корпустық оқшаулауын жөндеу және дайындау бойынша қарапайым жұмыстарды орындау.
Білімдер:
2 разряд
1. Төмен вольтты асинхронды электр қозғалтқыштарының роторлары мен статорларының орамаларын алу және төсеу жөніндегі жұмыстарды жүргізу тәртібі.
2. I - II габаритті трансформаторлар мен төмен вольтты электр машиналарының мақсаты мен құрылысы туралы жалпы мәліметтер.
3. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Таныс жағдайларда біршама тәуелсіздікпен бақылауда жұмыс жасаңыз
Типтік есептерді шешу
Стресске төзімділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы.
2. Электр станцияларының және жылу желілерінің жылу-механикалық жабдықтарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 122 бұйрығы.
3. Энергетика кәсіпорындары үшін өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 123 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Өндірістік цехтың (учаскенің)шебері
5
Өндірістік цехтың (учаскенің)аға шебері
18. "Электр жабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі электромонтер" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:

7413-2
Код наименования занятия:
7413-2-028
Наименование профессии:
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (выпуск 1). Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 364.
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Электрооборудование (по видам и отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Электрооборудование (по видам и отраслям)
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Для присвоения 7-го разряда требуется стаж работы по специальности до 1 года и 6 месяцев. Для присвоения 8-го разряда требуется стаж работы по специальности до 2-х лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
7413-2-027 - Электромонтер по ремонту и обслуживанию технологического оборудования
7413-2-020 - Электромонтер по обслуживанию электрооборудования электростанций
Основная цель деятельности:
Обеспечение бесперебойной, безопасной и эффективной работы электрооборудования за счет своевременного технического обслуживания, диагностики, ремонта, а также выполнения мероприятий по предупреждению аварийных ситуаций и повышению надежности функционирования электрических систем.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение отдельных простых и средней сложности работ по ремонту и обслуживанию электрооборудования.
2. Наладка, регулировка и техническое обслуживание сложных схем защиты и автоматизации.
3. Ремонт, обслуживание и проверка сложного технологического оборудования с применением средств вычислительной техники.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение отдельных простых и средней сложности работ по ремонту и обслуживанию электрооборудования
Навык 1:
Проведение комплексных испытаний высоковольтных электрических машин и аппаратов, устранение неисправностей и проверка их работоспособности.
Умения:
Для 7 разряда:
1. Проводить испытания повышенным напряжением высоковольтных электрических машин (до 35 кВ) с использованием стандартной аппаратуры для определения их работоспособности и соответствия техническим характеристикам.
2. Разбирать, капитально ремонтировать, собирать, устанавливать и центрировать высоковольтные электрические машины и аппараты (системы напряжением до 35 кВ) с соблюдением требований безопасности и технологии, обеспечивая их работоспособность после ремонта.

7413-2
Қызмет атауының коды:
7413-2-028
Кәсіптің атауы:
Электр жабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі электромонтер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (1-шығарылым). Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 364 бұйрығы.
Электр жабдықтарын жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электромонтер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Электр жабдықтары (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Электр жабдықтары (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
7-разрядты беру үшін мамандық бойынша 1 жыл 6 айға дейінгі жұмыс өтілі талап етіледі. 8-разрядты беру үшін мамандық бойынша 2 жылға дейінгі жұмыс өтілі қажет.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7413-2-027 - Технологиялықжабдықтарды жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электромонтер
7413-2-020 - Электр станциясының электр жабдықтарына қызмет көрсетуші электромонтер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Уақтылы техникалық қызмет көрсету, диагностика, жөндеу, сондай-ақ авариялық жағдайлардың алдын алу және электр жүйелерінің жұмыс істеу сенімділігін арттыру жөніндегі іс-шараларды орындау есебінен электр жабдығының үздіксіз, қауіпсіз және тиімді жұмысын қамтамасыз ету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Электр жабдықтарын жөндеу және қызмет көрсету бойынша жекелеген қарапайым және күрделілігі орташа жұмыстарды орындау.
2. Аса күрделі басқару схемалары бар жабдыққа техникалық қызмет көрсету және күрделі жөндеу.
3. Есептеу техникасын пайдалана отырып, күрделі технологиялық жабдықты жөндеу, қызмет көрсету және тексеру.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Электр жабдықтарын жөндеу және қызмет көрсету бойынша жекелеген қарапайым және күрделілігі орташа жұмыстарды орындау
Дағды 1:
Күрделілігі орташа жабдықтарды жөндеу жұмыстарын орындау
Машықтар:
7 разряд үшін:
1. Жұмыс қабілеттілігін және техникалық сипаттамаларға сәйкестігін анықтау үшін стандартты аппаратураны пайдалана отырып, жоғары вольтты электр машиналарының (35 кВ дейін) жоғары кернеуімен сынақтар жүргізу.
2. Жөндеуден кейін олардың жұмысқа қабілеттілігін қамтамасыз ете отырып, қауіпсіздік және технология талаптарын сақтай отырып, жоғары вольтты электр машиналары мен аппараттарын (кернеуі 35 кВ дейінгі жүйелер) бөлшектеу, күрделі жөндеу, жинау, орнату және орталықтандыру.

3. Осуществлять техническое обслуживание и настройку сложных схем для силовых и осветительных установок, включая высоковольтные конденсаторные сварочные установки, обеспечивая их бесперебойную работу.
4. Выполнять настройку и регулировку защит, автоматических устройств и систем управления с использованием микропроцессорной техники, гарантируя их корректную работу и защиту оборудования.
5. Проводить диагностику и устранять неисправности в системах управления технологическим оборудованием, обеспечивая стабильность и безопасность работы.
6. Проводить комплексные испытания электрического оборудования (в том числе трансформаторов, реакторов, коммутационных аппаратов) с использованием диэлектрических тестов и измерений сопротивления, подтверждая его исправность и безопасность.
Для 8 разряда:
1. Проводить комплексные испытания уникального электрооборудования (системы напряжением свыше 35 кВ).
2. Ремонтировать, настраивать и проверять сложные системы телемеханики, включая устройства для автоматического управления.
3. Выполнять наладку и устранение неисправностей в сложных системах защиты и автоматики, включая дистанционные системы на базе полупроводниковых логических элементов, с целью повышения надежности и безопасности эксплуатации.
4. Проводить диагностику и устранять неисправности в экспериментальных схемах технологического оборудования, в том числе на микропроцессорной основе, с целью повышения эффективности и стабильности работы оборудования.
5. Настройте и отрегулируйте преобразовательное оборудование, включая тиристорные блоки и устройства на основе логических интегральных схем, для оптимальной работы системы.
6. Разрабатывать схемы для проверки и настройки сложных устройств, используя интегральные элементы, а также настраивать оборудование на основе этих схем для повышения точности и стабильности работы.
Знания:
Для 7 разряда:
1. Принципы работы высоковольтных электрических машин и аппаратов, в том числе трансформаторов и электродвигателей, на напряжение до 35 кВ, включая особенности их эксплуатации и обслуживания.
2. Методики испытаний высоковольтных электрических машин, включая измерение емкости, потерь тока и сопротивлений, а также технологии диагностики и профилактики.
3. Принципы работы и характеристики электрических машин и аппаратов, включая особенности их эксплуатации и диагностики, а также методы определения технического состояния и выявления неисправностей.
4. Оборудование для проверки точности и функциональности высоковольтных аппаратов, таких как трансформаторы, коммутационные аппараты, а также методы тестирования с параметрическими измерениями и анализом результатов для определения их работоспособности и надежности.

3. Электр және жарықтандыру қондырғыларына, соның ішінде жоғары вольтты конденсаторлық дәнекерлеу қондырғыларына техникалық қызмет көрсету және олардың үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету.
4. Микропроцессорлық техниканы қолдана отырып, олардың дұрыс жұмыс істеуіне және жабдықты қорғауға кепілдік бере отырып, қорғанысты, автоматты құрылғыларды және басқару жүйелерін теңшеу және реттеу.
5. Жұмыстың тұрақтылығы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ете отырып, технологиялық жабдықты басқару жүйелеріндегі ақауларды диагностикалау және жою.
6. Электр жабдығының (оның ішінде трансформаторлардың, реакторлардың, коммутациялық аппараттардың) кешенді сынақтарын диэлектрлік сынақтар мен кедергіні өлшеуді пайдалана отырып, оның жарамдылығы мен қауіпсіздігін растай отырып жүргізу.
8 разряд үшін:
1. Бірегей Электр жабдықтарына (кернеуі 35 кВ жоғары жүйелер) кешенді сынақтар жүргізу.
2. Күрделі телемеханика жүйелерін, соның ішінде автоматты басқару құрылғыларын жөндеу, конфигурациялау және тексеру.
3. Пайдаланудың сенімділігі мен қауіпсіздігін арттыру мақсатында жартылай өткізгіш логикалық элементтерге негізделген қашықтықтан басқару жүйелерін қоса алғанда, күрделі қорғаныс және автоматика жүйелеріндегі ақауларды түзетуді және жоюды орындау.
4. Жабдықтың тиімділігі мен тұрақтылығын арттыру мақсатында технологиялық жабдықтың эксперименттік схемаларында, оның ішінде микропроцессорлық негізде диагностика жүргізу және ақауларды жою.
5. Жүйенің оңтайлы жұмыс істеуі үшін түрлендіргіш жабдықты, соның ішінде тиристорлық блоктар мен логикалық интегралды микросхемаларға негізделген құрылғыларды реттеу.
6. Интегралды элементтерді қолдана отырып, күрделі құрылғыларды тексеруге және конфигурациялауға арналған схемаларды әзірлеу, сондай-ақ дәлдік пен жұмыс тұрақтылығын арттыру үшін осы схемаларға негізделген жабдықты реттеу.
Білімдер:
7 разряд үшін:
1. 35 кВ дейінгі кернеуге жоғары вольтты электр машиналары мен аппараттарының, оның ішінде трансформаторлар мен электр қозғалтқыштарының жұмыс принциптері, оларды пайдалану және қызмет көрсету ерекшеліктерін қоса алғанда.
2. Сыйымдылықты, ток шығынын және кедергіні өлшеуді қоса алғанда, жоғары вольтты электр машиналарын сынау әдістері, сондай-ақ диагностика және алдын алу технологиялары.
3. Электр машиналары мен аппараттарының жұмыс принциптері мен сипаттамалары, оның ішінде оларды пайдалану және диагностикалау ерекшеліктері, сондай-ақ техникалық жағдайды анықтау және ақауларды анықтау әдістері.
4. Трансформаторлар, коммутациялық аппараттар сияқты жоғары вольтты аппараттардың дәлдігі мен функционалдығын тексеруге арналған жабдық, сондай-ақ олардың өнімділігі мен сенімділігін анықтау үшін параметрлік өлшеулермен және нәтижелерді талдаумен тестілеу әдістері.

5. Основы промышленной электроники и телемеханики, а также методы настройки и регулировки сложных схем для высоковольтных установок, обеспечивающие их стабильную работу, включая диагностику и коррекцию параметров в реальном времени.
6. Принципы функционирования и настройка автоматических систем, в том числе тех, которые управляют технологическими процессами в энергетических и производственных установках, обеспечивая их надҰжную работу и соответствие параметрам безопасности.
Для 8 разряда:
1. Способы и методы комплексной проверки устройств и систем телемеханики с использованием сложных измерительных приборов, позволяющие эффективно выявлять неисправности и обеспечивать высокое качество работы.
2. Основы работы с электронными и полупроводниковыми схемами, в том числе с интегральными и логическими элементами, а также особенности их применения в электротехнических системах.
3. Особенности настройки сложных схем защиты и автоматики, включая схемы с логическими элементами, а также системы защиты для оборудования с программируемыми контроллерами, обеспечивающими надҰжную защиту оборудования.
4. Методики настройки и тестирования высокочастотных систем и оборудования для опытных и малосерийных образцов аппаратуры, позволяющие проводить комплексную диагностику и тестирование.
5. Принципы работы с высокочастотными измерительными приборами (осциллографами, генераторами) и методы их настройки для испытаний сложных систем с целью повышения точности измерений.
6. Конструкция и порядок настройки оборудования для проверки тиристорных преобразователей, а также техники для контроля параметров сложных электрических машин с целью обеспечения их безопасной и эффективной работы.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Осуществление разборки, капитального ремонта, сборки, установки и центровки высоковольтного электрооборудования, включая тиристорные преобразователи, инверторные сварочные установки и системы автоматизации.
Умения:
Для 7 разряда:
1. Выполнять разборку, капитальный ремонт, сборку, установку и центровку высоковольтных электрических машин и аппаратов различных типов, включая тиристорные преобразователи и инверторные сварочные установки с напряжением от 25 до 35 киловольт.
2. Проводить наладку, ремонт и обслуживание сложных высоковольтных конденсаторных сварочных установок, высокочастотных контактных и шовных сварочных установок.

5. Өнеркәсіптік электроника және телемеханика негіздері, сондай-ақ нақты уақыттағы параметрлерді диагностикалау мен түзетуді қоса алғанда, олардың тұрақты жұмысын қамтамасыз ететін жоғары вольтты қондырғыларға арналған күрделі тізбектерді реттеу және реттеу әдістері.
6. Автоматты жүйелердің жұмыс істеу принциптері және конфигурациясы, соның ішінде энергетикалық және өндірістік қондырғылардағы технологиялық процестерді басқаратын, олардың сенімді жұмысын және қауіпсіздік параметрлеріне сәйкестігін қамтамасыз ететін жүйелер.
8 разряд үшін:
1. Ақаулықтарды тиімді анықтауға және жұмыстың жоғары сапасын қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін күрделі өлшеу құралдарын қолдана отырып, телемеханика құрылғылары мен жүйелерін кешенді тексеру әдістері мен әдістері.
2. Электрондық және жартылай өткізгіш схемалармен, оның ішінде интегралды және логикалық элементтермен жұмыс істеу негіздері, сондай-ақ оларды электротехникалық жүйелерде қолдану ерекшеліктері.
3. Күрделі қорғаныс және автоматика схемаларын, соның ішінде логикалық элементтері бар схемаларды, сондай-ақ жабдықты сенімді қорғауды қамтамасыз ететін бағдарламаланатын контроллері бар жабдықты қорғау жүйелерін теңшеу ерекшеліктері.
4. Кешенді диагностика мен тестілеуді жүргізуге мүмкіндік беретін аппаратураның тәжірибелік және шағын сериялы үлгілері үшін жоғары жиілікті жүйелер мен жабдықтарды баптау және тестілеу әдістемелері.
5. Жоғары жиілікті өлшеу аспаптарымен (осциллографтармен, генераторлармен) жұмыс істеу принциптері және өлшеу дәлдігін арттыру мақсатында күрделі жүйелерді сынау үшін оларды баптау әдістері.
6. Тиристорлық түрлендіргіштерді тексеруге арналған жабдықты, сондай-ақ олардың қауіпсіз және тиімді жұмысын қамтамасыз ету мақсатында күрделі электр машиналарының параметрлерін бақылауға арналған техниканы жобалау және баптау тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жоғары кернеулі электр жабдығын, соның ішінде тиристорлық түрлендіргіштерді, инверторлық дәнекерлеу қондырғыларын және автоматтандыру жүйелерін бөлшектеу, негізгі жөндеу, жинау, орнату және орталыққа келтіру жұмыстарын орындау.
Машықтар:
7 разряд үшін:
1. Тиристорлық түрлендіргіштер мен кернеуі 25-тен 35 киловольтқа дейінгі инверторлық дәнекерлеу қондырғыларын қоса алғанда, жоғары вольтты электр машиналары мен аппараттарын бөлшектеу, күрделі жөндеу, құрастыру, орнату және орталықтандыру.
2. Күрделі жоғары вольтты конденсаторлық дәнекерлеу қондырғыларын, жоғары жиілікті түйіспелі және тігісті дәнекерлеу қондырғыларын баптауды, жөндеуді және қызмет көрсетуді жүргізу.

3. Выполнять испытания высоковольтных электродвигателей и машин постоянного тока повышенным напряжением, включая измерение утечек тока, сопротивления и других характеристик, таких как коэффициент трансформации.
4. Обслуживать и настраивать системы автоматизации и телемеханики, включая устройства телеуправления и
телеизмерения, а также сложные экспериментальные схемы технологического оборудования.
5. Выполнять наладку и регулировку сложных защит, включая устройства автоматического включения резерва и устройства релейной защиты и автоматики.
6. Выполнять ремонт и наладку устройств, обеспечивающих управление механизмами и узлами технологического оборудования на базе микропроцессорной техники.
7. Осуществлять диагностику управляемых систем оборудования с использованием вычислительной техники для процессов переработки радиоактивных материалов.
Для 8 разряда:
1. Проводить капитальный ремонт, разборку, сборку, установку и центровку высоковольтных электрических машин и аппаратов различных типов с напряжением свыше 35 киловольт, включая особо сложные устройства.
2. Проводить наладку и ремонт сложных схем защиты и автоматики, включая системы телеуправления, телеизмерения и телесигнализации.
3. Проводить комплексные испытания уникального электрооборудования различной мощности, включая
высокочастотные установки, системы преобразования частоты и тиристорные устройства.
4. Выполнять наладку и настройку оборудования на базе микропроцессорной техники, включая системы управления и контроля технологического оборудования.
5. Проводить испытания высокочастотных каналов автоматики, реверсивных преобразователей и инверторных сварочных установок с использованием специализированных измерительных приборов.
6. Выполнять диагностику и настройку сложных экспериментальных схем, включая системы автоматического регулирования и защиты с использованием программируемых электронных устройств.
7. Работать с системами контроля и управления, а также с устройствами релейной защиты и автоматики.
Знания:
Для 7 разряда:
1. Конструкция высоковольтных электрических машин и аппаратов, способы их разборки, капитального ремонта, сборки, установки и центровки.
2. Особенности эксплуатации и обслуживания высоковольтных конденсаторных и высокочастотных сварочных установок, а также теоретические и практические принципы работы тиристоров.
3. Схемы и методы настройки и диагностики высоковольтных электродвигателей, машин постоянного тока, а также способы измерения и анализа характеристик электрических цепей.

3. Жоғары вольтты электр қозғалтқыштары мен тұрақты ток машиналарын жоғары кернеумен сынау, соның ішінде токтың ағып кетуін, кедергісін және трансформация коэффициенті сияқты басқа сипаттамаларды өлшеу.
4. Автоматтандыру және телемеханика жүйелеріне, соның ішінде телебасқару құрылғыларына және теледидар өлшемдері, сондай-ақ технологиялық жабдықтың күрделі эксперименттік схемалары.
5. Резервті автоматты қосу құрылғыларын және релелік қорғау және автоматика құрылғыларын қоса алғанда, күрделі қорғаныстарды баптау және реттеу.
6. Микропроцессорлық техника базасында технологиялық жабдықтың механизмдері мен тораптарын басқаруды қамтамасыз ететін құрылғыларды жөндеу және баптауды орындау.
7. Радиоактивті материалдарды өңдеу процестері үшін есептеу техникасын қолдана отырып, басқарылатын жабдық жүйелерін диагностикалауды жүзеге асыру.
8 разряд үшін:
1. Аса күрделі құрылғыларды қоса алғанда, кернеуі 35 киловольттан асатын жоғары вольтты электр машиналары мен аппараттарын күрделі жөндеуді, бөлшектеуді, құрастыруды, орнатуды және орталықтандыруды жүргізу.
2. Телебасқару, телеөлшеу және телесигнализация жүйелерін қоса алғанда, қорғаныс пен Автоматиканың күрделі схемаларын баптау мен жөндеуді жүргізу.
3. Әр түрлі қуаттылықтағы бірегей Электр жабдықтарына кешенді сынақтар жүргізу, соның ішінде
жоғары жиілікті қондырғылар, жиілікті түрлендіру жүйелері және тиристорлық құрылғылар.
4. Технологиялық жабдықты басқару және бақылау жүйелерін қоса алғанда, Микропроцессорлық техника негізінде Жабдықты баптауды және баптауды орындау.
5. Мамандандырылған өлшеу құралдарын қолдана отырып, жоғары жиілікті автоматика арналарын, реверсивті түрлендіргіштерді және инверторлы дәнекерлеу қондырғыларын сынау.
6. Бағдарламаланатын электронды құрылғыларды қолдана отырып, автоматты реттеу және қорғау жүйелерін қоса алғанда, күрделі эксперименттік схемаларды диагностикалау және конфигурациялау.
7. Басқару және басқару жүйелерімен, сондай-ақ релелік қорғаныс және автоматика құрылғыларымен жұмыс істеу.
Білімдер:
7 разряд үшін:
1. Жоғары вольтты электр машиналары мен аппараттарының конструкциясы, оларды бөлшектеу, күрделі жөндеу, құрастыру, орнату және туралау тәсілдері.
2. Жоғары вольтты конденсаторлық және жоғары жиілікті дәнекерлеу қондырғыларын пайдалану және қызмет көрсету ерекшеліктері, сондай-ақ тиристорлардың теориялық және практикалық жұмыс принциптері.
3. Жоғары вольтты электр қозғалтқыштарын, тұрақты ток машиналарын баптау және диагностикалау схемалары мен әдістері, сондай-ақ Электр тізбектерінің сипаттамаларын өлшеу және талдау әдістері.

4. Принципы работы и методы настройки систем автоматизации, телемеханики, а также устройств телеуправления и телеизмерения
5. Требования к настройке и регулировке сложных систем управления.
6. Принципы работы, устройство и порядок настройки и ремонта аппаратуры релейной защиты и автоматики.
7. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требований пожарной безопасности.
Для 8 разряда:
1. Методы капитального ремонта и наладки высоковольтных электрических машин и аппаратов различных типов.
2. Принципы работы и методы наладки и настройки особо сложных схем защиты, телемеханики и автоматики, включая использование логических и интегральных элементов.
3. Способы испытания и настройки уникального электрооборудования, включая реверсивные и рекуперативные устройства.
4. Методы настройки и диагностики оборудования на базе микропроцессорной техники, включая системы управления технологическими процессами.
5. Методы работы с высокочастотными установками и сложными измерительными приборами, такими как осциллографы, волномеры и другие.
6. Принципы работы сложных систем управления и защиты, включая методы настройки и ремонта приборов, выполненных на базе микропроцессорных схем.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Наладка, регулировка и техническое обслуживание сложных схем защиты и автоматизации
Навык 1:
Наладка схем и устранение дефектов в сложных устройствах средств защиты и приборах автоматики и телемеханики
Умения:
Для 7 разряда:
1. Проводить испытания повышенным напряжением высоковольтных электрических машин (до 35 кВ) с
использованием стандартной аппаратуры для определения их работоспособности и соответствия техническим характеристикам.
2. Разбирать, капитально ремонтировать, собирать, устанавливать и центрировать высоковольтные электрические машины и аппараты (системы напряжением до 35 кВ) с соблюдением требований безопасности и технологии, обеспечивая их работоспособность после ремонта.
3. Осуществлять техническое обслуживание и настройку сложных схем для силовых и осветительных установок, включая высоковольтные конденсаторные сварочные установки, обеспечивая их бесперебойную работу.
4. Выполнять настройку и регулировку защит, автоматических устройств и систем управления с использованием микропроцессорной техники, гарантируя их корректную работу и защиту оборудования.
5. Проводить диагностику и устранять неисправности в системах управления технологическим оборудованием, обеспечивая стабильность и безопасность работы.

4. Автоматтандыру жүйелерінің, телемеханиканың, сондай-ақ телебасқару және телеөлшеу құрылғыларының жұмыс принциптері мен баптау әдістері
5. Күрделі басқару жүйелерін конфигурациялау және реттеу талаптары.
6. Релелік қорғаныс және автоматика аппаратурасының жұмыс принциптері, құрылғысы және жөндеу тәртібі.
7. Ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптарының тәртібі.
8 разряд үшін:
1. Әр түрлі типтегі жоғары вольтты электр машиналары мен аппараттарын күрделі жөндеу және баптау әдістері.
2. Логикалық және интегралдық элементтерді пайдалануды қоса алғанда, аса күрделі қорғаныс схемаларын, Телемеханика мен автоматиканы баптау және баптау принциптері мен әдістері.
3. Қайтымды және регенеративті құрылғыларды қоса алғанда, бірегей электр жабдықтарын сынау және баптау тәсілдері.
4. Технологиялық процестерді басқару жүйелерін қоса алғанда, микропроцессорлық техникаға негізделген Жабдықты баптау және диагностикалау әдістері.
5. Осциллографтар, толқын өлшегіштер және басқалар сияқты жоғары жиілікті қондырғылармен және күрделі өлшеу құралдарымен жұмыс істеу әдістері.
6. Микропроцессорлық схемалар негізінде жасалған аспаптарды баптау және жөндеу әдістерін қоса алғанда, күрделі басқару және қорғау жүйелерінің жұмыс принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Аса күрделі басқару схемалары бар жабдыққа техникалық қызмет көрсету және күрделі жөндеу
Дағды 1:
Автоматика мен телемеханиканың күрделі құрылғыларында қорғаныс құралдары мен аспаптарында схемаларды баптау және ақауларды жою
Машықтар:
7 разряд үшін:
1. Жоғары вольтты электр машиналарының жоғары кернеуімен (35 кВ дейін) сынақтар жүргізу
олардың жұмыс қабілеттілігін және техникалық сипаттамаларға сәйкестігін анықтау үшін стандартты жабдықты пайдалану.
2. Жөндеуден кейін олардың жұмысқа қабілеттілігін қамтамасыз ете отырып, қауіпсіздік және технология талаптарын сақтай отырып, жоғары вольтты электр машиналары мен аппараттарын (кернеуі 35 кВ дейінгі жүйелер) бөлшектеу, күрделі жөндеу, жинау, орнату және орталықтандыру.
3. Электр және жарықтандыру қондырғыларына, соның ішінде жоғары вольтты конденсаторлық дәнекерлеу қондырғыларына техникалық қызмет көрсету және олардың үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету.
4. Микропроцессорлық техниканы қолдана отырып, олардың дұрыс жұмыс істеуіне және жабдықты қорғауға кепілдік бере отырып, қорғанысты, автоматты құрылғыларды және басқару жүйелерін теңшеу және реттеу.
5. Жұмыстың тұрақтылығы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ете отырып, технологиялық жабдықты басқару жүйелеріндегі ақауларды диагностикалау және жою.

6. Проводить комплексные испытания электрического оборудования (в том числе трансформаторов, реакторов, коммутационных аппаратов) с использованием диэлектрических тестов и измерений сопротивления, подтверждая его исправность и безопасность.
Для 8 разряда:
1. Проводить комплексные испытания уникального электрооборудования (системы напряжением свыше 35 кВ). 2. Ремонтировать, настраивать и проверять сложные системы телемеханики, включая устройства для автоматического управления.
3. Выполнять наладку и устранение неисправностей в сложных системах защиты и автоматики, включая дистанционные системы на базе полупроводниковых логических элементов, с целью повышения надежности и безопасности эксплуатации.
4. Проводить диагностику и устранять неисправности в экспериментальных схемах технологического оборудования, в том числе на микропроцессорной основе, с целью повышения эффективности и стабильности работы оборудования.
5. Настроить и отрегулировать преобразовательное оборудование, включая тиристорные блоки и устройства на основе логических интегральных схем, для оптимальной работы системы.
6. Разрабатывать схемы для проверки и настройки сложных устройств, используя интегральные элементы, а также настраивать оборудование на основе этих схем для повышения точности и стабильности работы.
Знания:
Для 7 разряда:
1. Принципы работы схем релейной защиты, телемеханики и автоматизации.
2. Конструкцию и электрические схемы сложных приборов автоматизации, включая программируемые контроллеры.
3. Методы диагностики и наладки устройств телеуправления и телесигнализации.
4. Основы промышленной электроники, методы первичной и вторичной коммутации сложных распределительных устройств.
5. Порядок выполнения работ в условиях повышенной опасности (взрыво- и пожароопасные зоны).
Для 8 разряда:
1. Принципы работы сложных систем телемеханики, методы комплексной проверки их устройств.
2. Особенности настройки и регулировки устройств защиты и автоматики с интегральными и логическими элементами.
3. Методики работы с высокочастотными измерительными приборами для проверки телемеханических систем.
4. Способы настройки и ремонта систем контроля и управления на базе микропроцессорных схем.
5. Правила безопасности при работе с уникальными экспериментальными установками.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Наладка, ремонт и регулирование электродвигателей, электроаппаратов и трансформаторов различных мощностей
Умения:
Для 7 разряда:

6. Электр жабдығының (оның ішінде трансформаторлардың, реакторлардың, коммутациялық аппараттардың) кешенді сынақтарын диэлектрлік сынақтар мен кедергіні өлшеуді пайдалана отырып, оның жарамдылығы мен қауіпсіздігін растай отырып жүргізу.
8 разряд үшін:
1. Бірегей Электр жабдықтарына (кернеуі 35 кВ жоғары жүйелер) кешенді сынақтар жүргізу. 2. Күрделі телемеханика жүйелерін, соның ішінде автоматты басқару құрылғыларын жөндеу, конфигурациялау және тексеру.
3. Пайдаланудың сенімділігі мен қауіпсіздігін арттыру мақсатында жартылай өткізгіш логикалық элементтерге негізделген қашықтықтан басқару жүйелерін қоса алғанда, күрделі қорғаныс және автоматика жүйелеріндегі ақауларды түзетуді және жоюды орындау.
4. Жабдықтың тиімділігі мен тұрақтылығын арттыру мақсатында технологиялық жабдықтың эксперименттік схемаларында, оның ішінде микропроцессорлық негізде диагностика жүргізу және ақауларды жою.
5. Жүйенің оңтайлы жұмыс істеуі үшін түрлендіргіш жабдықты, соның ішінде тиристорлық блоктар мен логикалық интегралды микросхемаларға негізделген құрылғыларды реттеу.
6. Интегралды элементтерді қолдана отырып, күрделі құрылғыларды тексеруге және конфигурациялауға арналған схемаларды әзірлеу, сондай-ақ дәлдік пен жұмыс тұрақтылығын арттыру үшін осы схемаларға негізделген жабдықты реттеу.
Білімдер:
7 разряд үшін:
1. Релелік қорғаныс, телемеханика және автоматтандыру схемаларының жұмыс принциптері.
2. Бағдарламаланатын контроллерлерді қоса алғанда, күрделі Автоматтандыру құралдарының дизайны мен электр схемалары.
3. Телебасқару және телебағдарламалау құрылғыларын диагностикалау және баптау әдістері.
4. Өнеркәсіптік электроника негіздері, күрделі тарату құрылғыларының бастапқы және қайталама коммутация әдістері.
5. Жоғары қауіптілік жағдайында жұмыстарды орындау тәртібі (жарылыс және өрт қауіпті аймақтар).
8 разряд үшін:
1. Телемеханиканың күрделі жүйелерінің жұмыс принциптері, олардың құрылғыларын кешенді тексеру әдістері.
2. Интегралды және логикалық элементтері бар Қорғаныс және автоматика құрылғыларын баптау және реттеу ерекшеліктері.
3. Телемеханикалық жүйелерді тексеруге арналған жоғары жиілікті өлшеу құралдарымен жұмыс істеу әдістері.
4. Микропроцессорлық схемалар негізінде басқару және басқару жүйелерін конфигурациялау және жөндеу әдістері.
5. Бірегей эксперименттік қондырғылармен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Түрлі қуаттылықтағы электр қозғалтқыштарын, электр аппараттары мен трансформаторларды баптау, жөндеу және реттеу
Машықтар:
7 разряд үшін:

1. Выполнять разборку, капитальный ремонт и наладку трансформаторов и электродвигателей напряжением до 35 кВ.
2. Регулировать системы управления электродвигателями и трансформаторами, обеспечивая их синхронную работу.
3. Устранять неисправности в электрических аппаратах и приборах, используемых в технологических процессах.
4. Настраивать параметры работы электроаппаратов в соответствии с технической документацией.
5. Выполнять профилактические работы на оборудовании, включая замену изношенных элементов.
Для 8 разряда:
1. Проводить разборку, наладку и испытания трансформаторов и электродвигателей напряжением свыше 35 кВ.
2. Настраивать системы управления и регулирования, использующие микропроцессорные устройства и программируемые контроллеры.
3. сложный ремонт электроаппаратов и приборов с интегральными схемами управления.
4. Проводить тестирование и настройку высоковольтных электродвигателей с частотным управлением.
5. Выполнять настройку реверсивных и рекуперативных преобразователей для электродвигателей, обеспечивая их стабильную работу.
Знания:
Для 7 разряда:
1. Устройство и принцип работы электродвигателей и трансформаторов средней мощности.
2. Методы наладки систем автоматического управления и защиты электродвигателей.
3. Технологии капитального ремонта высоковольтных трансформаторов и аппаратов.
4. Методы регулирования работы электрических машин с использованием обратных связей по току, напряжению и скорости.
5. Правила выполнения работ в электроустановках под высоким напряжением.
Для 8 разряда:
1. Особенности конструкции электродвигателей и трансформаторов большой мощности.
2. Методы испытаний высоковольтного оборудования, включая измерения токов утечки и сопротивлений.
3. Принципы работы преобразовательного оборудования, включая тиристорные блоки и рекуперативные устройства.
4. Основы работы с экспериментальными схемами управления на базе микропроцессорной техники.
5. Правила эксплуатации и ремонта оборудования, используемого в условиях высокой точности и ответственности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Ремонт, обслуживание и проверка сложного технологического оборудования с применением средств вычислительной техники
Навык 1:
Внедрение планов по обслуживанию электрооборудования
Умения:
Для 7 разряда:
1. Разрабатывать и внедрять графики технического обслуживания электрооборудования с учҰтом его специфики и эксплуатационных характеристик.
2. Организовывать и проводить профилактические осмотры и обслуживание электрооборудования для предотвращения аварийных ситуаций.

1. Кернеуі 35 кВ дейінгі трансформаторлар мен электр қозғалтқыштарын бөлшектеуді, күрделі жөндеуді және баптауды орындау.
2. Электр қозғалтқыштары мен трансформаторларды басқару жүйелерін олардың синхронды жұмысын қамтамасыз ету арқылы реттеу.
3. Технологиялық процестерде қолданылатын электр аппараттары мен аспаптарындағы ақауларды жою.
4. Техникалық құжаттамаға сәйкес Электр аппараттарының жұмыс параметрлерін реттеу.
5. Тозған элементтерді ауыстыруды қоса алғанда, жабдықта профилактикалық жұмыстарды орындау.
8 разряд үшін:
1. Кернеуі 35 кВ жоғары трансформаторлар мен электр қозғалтқыштарын бөлшектеуді, баптауды және сынауды жүргізу.
2. Микропроцессорлық құрылғылар мен бағдарламаланатын контроллерлерді қолданатын басқару және реттеу жүйелерін реттеу.
3. интегралды басқару схемалары бар электр аппараттары мен аспаптарын күрделі жөндеу.
4. Жиілікпен басқарылатын жоғары вольтты электр қозғалтқыштарын сынау және баптау.
5. Электр қозғалтқыштары үшін кері және регенеративті түрлендіргіштерді реттеп, олардың тұрақты жұмысын қамтамасыз ету.
Білімдер:
7 разряд үшін:
1. Орташа қуатты электр қозғалтқыштары мен Трансформаторлардың құрылымы мен жұмыс принципі.
2. Электр қозғалтқыштарын автоматты басқару және қорғау жүйелерін баптау әдістері.
3. Жоғары вольтты трансформаторлар мен аппараттарды күрделі жөндеу технологиялары.
4. Ток, кернеу және жылдамдық бойынша кері байланыстарды пайдалана отырып, электр машиналарының жұмысын реттеу әдістері.
5. Жоғары кернеулі электр қондырғыларында жұмыстарды орындау ережелері.
8 разряд үшін:
1. Жоғары қуатты электр қозғалтқыштары мен трансформаторлардың дизайн ерекшеліктері.
2. Жоғары вольтты жабдықты сынау әдістері, соның ішінде ағып кету токтары мен кедергілерді өлшеу.
3. Тиристорлық блоктар мен регенеративті құрылғыларды қоса алғанда, түрлендіргіш жабдықтың жұмыс принциптері.
4. Микропроцессорлық технологияға негізделген эксперименттік басқару схемаларымен жұмыс істеу негіздері.
5. Жоғары дәлдік пен жауапкершілік жағдайында қолданылатын жабдықты пайдалану және жөндеу ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Есептеу техникасын пайдалана отырып, күрделі технологиялық жабдықты жөндеу, қызмет көрсету және тексеру.
Дағды 1:
Электр жабдықтарына қызмет көрсету бойынша жоспарларды енгізу
Машықтар:
7 разряд үшін:
1. Электр жабдығына техникалық қызмет көрсету кестесін оның ерекшелігі мен пайдалану сипаттамаларын ескере отырып әзірлеу және енгізу.
2. Авариялық жағдайлардың алдын алу үшін электр жабдықтарына профилактикалық тексерулер мен қызмет көрсетуді ұйымдастыру және жүргізу.

3. Анализировать данные о состоянии оборудования и вносить коррективы в планы обслуживания.
4. Контролировать соблюдение сроков выполнения профилактических работ и ремонта.
5. Применять диагностическое оборудование для оценки состояния электрооборудования.
Для 8 разряда:
1. Разрабатывать и внедрять комплексные планы технического обслуживания и ремонта уникального оборудования с использованием вычислительной техники.
2. Контролировать выполнение планов ТО и проводить анализ их эффективности.
3. Проводить диагностику и ремонт сложного оборудования на основе анализа данных, полученных с систем мониторинга.
4. Вносить изменения в планы-графики обслуживания с учетом особенностей работы оборудования и его эксплуатационной нагрузки.
5. Составлять отчеты и рекомендации по улучшению процессов технического обслуживания.
Знания:
Для 7 разряда:
1. Основы планирования и организации технического обслуживания электрооборудования.
2. Методы диагностики и профилактики неисправностей в электрических установках.
3. Требования технической документации, касающиеся сроков и объемов обслуживания.
4. Основы работы со специализированными программными средствами для учета и планирования ТО.
5. Нормативные требования по охране труда и безопасности при выполнении обслуживания электроустановок.
Для 8 разряда:
1. Принципы разработки комплексных планов ТО для сложных систем управления и электрооборудования.
2. Методы анализа данных мониторинга для оценки состояния оборудования.
3. Особенности работы с системами учета и управления техническим обслуживанием на базе вычислительной техники.
4. Современные методы диагностики и профилактики неисправностей в оборудовании с программируемыми элементами.
5. Правила эксплуатации сложного оборудования, работающего в условиях повышенной ответственности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Дисциплинированность
Коммуникабельность
внимательность
организованность
активность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Об утверждении Правил технической эксплуатации электрических станций и сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247.
2. Об утверждении Правил техники безопасности при эксплуатации тепломеханического оборудования электростанций и тепловых сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 122.
3. Об утверждении Правил пожарной безопасности для энергетических предприятий. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 123.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Начальник цеха (службы, участка)
5
Мастер участка
4
Техник

3. Жабдықтың жай-күйі туралы деректерді талдаңыз және қызмет көрсету жоспарларына түзетулер енгізу.
4. Профилактикалық жұмыстарды орындау және жөндеу мерзімдерінің сақталуын бақылау.
5. Электр жабдықтарының жағдайын бағалау үшін диагностикалық жабдықты қолдану.
8 разряд үшін:
1. Есептеу техникасын пайдалана отырып, бірегей жабдыққа техникалық қызмет көрсету мен жөндеудің кешенді жоспарларын әзірлеу және енгізу.
2. ТҚК жоспарларының орындалуын бақылау және олардың тиімділігіне талдау жүргізу.
3. Мониторинг жүйелерінен алынған деректерді талдау негізінде күрделі жабдықты диагностикалау және жөндеу.
4. Жабдықтың жұмыс ерекшеліктері мен оның пайдалану жүктемесін ескере отырып, қызмет көрсету жоспарлары мен кестелеріне өзгерістер енгізу.
5. Техникалық қызмет көрсету процестерін жақсарту бойынша есептер мен ұсыныстар беру.
Білімдер:
7 разряд үшін:
1. Электр жабдықтарына техникалық қызмет көрсетуді жоспарлау және ұйымдастыру негіздері.
2. Электр қондырғыларындағы Ақаулықтарды диагностикалау және алдын алу әдістері.
3. Қызмет көрсету мерзімдері мен көлемдеріне қатысты техникалық құжаттамаға қойылатын талаптар.
4. ТҚК есепке алу және жоспарлау үшін мамандандырылған бағдарламалық құралдармен жұмыс істеу негіздері.
5. Электр қондырғыларына қызмет көрсету кезінде еңбекті қорғау және қауіпсіздік жөніндегі нормативтік талаптар.
8 разряд үшін:
1. Күрделі басқару жүйелері мен электр жабдықтарына арналған ТҚК кешенді жоспарларын әзірлеу принциптері.
2. Жабдықтың күйін бағалау үшін мониторинг деректерін талдау әдістері.
3. Есептеу техникасы негізінде техникалық қызмет көрсетуді есепке алу және басқару жүйелерімен жұмыс істеу ерекшеліктері.
4. Бағдарламаланатын элементтері бар жабдықтағы ақаулықтарды диагностикалау мен алдын алудың заманауи әдістері.
5. Жоғары жауапкершілік жағдайында жұмыс істейтін күрделі жабдықты пайдалану ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Тәртіптілік
Қарым-қатынас
зейін
ұйымдастыру
белсенділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы.
2. Электр станцияларының және жылу желілерінің жылу-механикалық жабдықтарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 122 бұйрығы.
3. Энергетика кәсіпорындары үшін өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 123 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Цех (қызмет, учаске)бастығы
5
Учаске шебері
4
Техник

19. Карточка профессии "Начальник цеха":
Код группы:
1329-3
Код наименования занятия:
1329-3-021
Наименование профессии:
Начальник цеха
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 22003).
Параграф 94 Начальник цеха (участка)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Производственные и обрабатывающие отрасли
Квалификация:
-
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы по специальности на должностях специалиста не менее 3 лет или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы по специальности на должностях специалиста не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
1329-3-030 - Начальник отдела (в электроснабжении, подачи газа, пара и воздушного кондиционирования)
Основная цель деятельности:
Безопасная, надежная и экономичная эксплуатация электротехнического оборудования, выполнение диспетчерского графика нагрузки, бесперебойное энергоснабжение потребителей, поддержание нормативного качества отпускаемой электрической энергии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществление оперативного руководства работой цеха электрооборудования.
2. Выполнение мероприятий направленных на улучшение условий труда и производства.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Осуществление оперативного руководства работой цеха электрооборудования
Навык 1:
Ведение организации работы цеха
Умения:
1. Осуществлять руководство производственно - хозяйственной деятельностью цеха (участка).
2. Проводить работу по совершенствованию организации производства, его технологии, механизации и автоматизации производственных процессов, предупреждению брака и повышению качества изделий, экономии всех видов ресурсов, внедрению прогрессивных форм организации труда, аттестации и рационализации рабочих мест, использованию резервов повышения производительности труда и снижения издержек производства.

19. "Цех бастығы" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
1329-3
Қызмет атауының коды:
1329-3-021
Кәсіптің атауы:
Цех бастығы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы", 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы мен бекітілген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 тіркелген).
Параграф 73. Электромонтер по обслуживанию электрооборудования электростанции.
94-параграф цех (учаске)бастығы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Өндірістік және өңдеу салалары
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және маман лауазымдарында мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 3 жыл немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білім және маман лауазымдарында мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1329-3-030 - Бөлім бастығы (электрмен жабдықтау, газ, бу беру және ауаны кондиционерлеу)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Электр жабдықтарының қауіпсіз, сенімді және үнемді жұмыс істеуі, диспетчерлік жүктеме кестесін сақтау, тұтынушыларды үздіксіз электрмен жабдықтау, жеткізілетін электр энергиясының стандартты сапасын сақтау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Электр жабдықтары цехын жедел басқаруды жүзеге асыру
2. Еңбек және өндіріс. жағдайларын жақсартуға бағытталған іс шараларды орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Электр жабдықтары цехын жедел басқаруды жүзеге асыру
Дағды 1:
Шеберхана жұмысын ұйымдастыру
Машықтар:
1. Цехтың (учаскенің) өндірістік - шаруашылық қызметіне басшылықты жүзеге асыру.
2. Өндірісті ұйымдастыруды, оның технологиясын жетілдіру, өндірістік процестерді механикаландыру және автоматтандыру, ақаудың алдын алу және бұйымдардың сапасын арттыру, ресурстардың барлық түрлерін үнемдеу, еңбекті ұйымдастырудың прогрессивті нысандарын енгізу, жұмыс орындарын аттестаттау және ұтымды ету, еңбек өнімділігін арттыру резервтерін пайдалану және өндіріс шығындарын азайту бойынша жұмыстар жүргізу.

3. Координировать работу мастеров и цеховых служб.
Знания:
1. Законодательные, иные нормативные правовые акты, методические и нормативно-технические материалы, касающиеся производственно-хозяйственной деятельности цеха.
2. Перспективы технического развития организации и цеха.
3. Формы и методы производственно-хозяйственной деятельности цеха (участка).
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Ведение технического руководства работой цеха
Умения:
1. Обеспечивать выполнение производственных заданий, ритмичный выпуск продукции высокого качества, эффективное использование основных и оборотных средств.
2. Организовать текущее производственное планирование, учет, составление и своевременное представление отчетности о производственной деятельности цеха (участка), улучшению нормирования труда, правильному применению форм и систем оплаты труда и материального стимулирования, обобщению и распространению передовых приемов и методов труда, изучению и внедрению передового отечественного и зарубежного опыта конструирования и технологии производства аналогичной продукции, развитию рационализации и изобретательства.
Знания:
1. Технические требования, предъявляемые к продукции цеха (участка), технологию ее производства.
2. Порядок и методы технико-экономического и текущего производственного планирования.
3. Оборудование цеха и порядок его технической эксплуатации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Выполнение мероприятий направленных на улучшение условий труда и производства
Навык 1:
Формирование графика ТО установок
Умения:
1. Обеспечивать технически правильную эксплуатацию оборудования и иных основных средств и выполнение графиков их ремонта, безопасные и здоровые условия труда, а также своевременное предоставление работающим льгот по условиям труда.
Знания:
1. Передовой отечественный и зарубежный опыт в области производства аналогичной продукции.
2. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Осмотр, контроль и поддержание технического состояния объектов
Умения:
1. Контролировать соблюдение работниками порядка по безопасности и охране труда, пожарной безопасности, производственной и трудовой дисциплины, внутреннего трудового распорядка.
2. Осуществлять подбор кадров, их расстановку и целесообразное использование.
3. организовать работу по повышению квалификации работников цеха.
Знания:
1. Действующие положения по оплате труда и формы материального стимулирования.

3. Шеберлер мен цех қызметтерінің жұмысын үйлестіру.
Білімдер:
1. Цехтың өндірістік-шаруашылық қызметіне қатысты заңнамалық, өзге де нормативтік құқықтық актілер, әдістемелік және нормативтік-техникалық материалдар.
2. Ұйым мен цехтың техникалық даму перспективалары.
3. Цехтың (учаскенің) өндірістік-шаруашылық қызметінің нысандары мен әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Цехты техникалық басқару
Машықтар:
1. Өндірістік тапсырмаларды орындауды, жоғары сапалы өнімдіичныйақты шығаруды, негізгі және айналым қаражатын тиімді пайдалануды қамтамасыз ету.
2. Цехтың (учаскенің) өндірістік қызметі туралы ағымдағы өндірістік жоспарлауды, есепке алуды, есептілікті жасауды және уақтылы ұсынуды, Еңбекті нормалауды жақсартуды, еңбекке ақы төлеу және материалдық ынталандыру нысандары мен жүйелерін дұрыс қолдануды, еңбектің озық тәсілдері мен әдістерін жалпылауды және таратуды, ұқсас өнімді құрастыру мен өндіру технологиясының озық отандық және шетелдік тәжірибесін зерделеуді және енгізу.
Білімдер:
1. Цехтың (учаскенің) өніміне қойылатын техникалық талаптар, оны өндіру технологиясы.
2. Техникалық-экономикалық және ағымдағы өндірістік жоспарлаудың тәртібі мен әдістері.
3. Цехтың жабдықтары және оны техникалық пайдалану тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Еңбек және өндіріс жағдайларын жақсартуға бағытталған іс шараларды орындау
Дағды 1:
Қондырғылардың ТҚ кестесін қалыптастыру
Машықтар:
1. Жабдықтар мен өзге де негізгі құралдардың техникалық дұрыс пайдаланылуын және оларды жөндеу кестелерінің орындалуын, қауіпсіз және салауатты еңбек жағдайларын, сондай-ақ жұмысшыларға еңбек жағдайлары бойынша уақтылы жеңілдіктер беруді қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Ұқсас өнімді өндіру саласындағы отандық және шетелдік озық тәжірибе.
2. Еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Нысандардың техникалық жай-күйін тексеру, бақылау және қолдау
Машықтар:
1. Қызметкерлердің еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, өндірістік және еңбек тәртібін, ішкі еңбек тәртібін сақтауын бақылау.
2. Кадрларды іріктеуді, оларды орналастыруды және орынды пайдалануды жүзеге асыру.
3. Цех қызметкерлерінің біліктілігін арттыру бойынша жұмысты ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Еңбекақы төлеу жөніндегі қолданыстағы ережелер және материалдық ынталандыру нысандары.

2. Основы экономики, организации производства, труда и управления.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Управленческая деятельность
ответственность за повышение профессионализма работников
коммуникабельность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Об утверждении Правил технической эксплуатации электрических станций и сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247.
2. Об утверждении Правил техники безопасности при эксплуатации тепломеханического оборудования электростанций и тепловых сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 122.
3. Об утверждении Правил пожарной безопасности для энергетических предприятий. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 123.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Начальник смены станции
7
Главный инженер производственного подразделения (по видам деятельности)
20. Карточка профессии "Начальник эксплуатационного отдела":
Код группы:
1329-1
Код наименования занятия:
1329-1-047
Наименование профессии:
Начальник эксплуатационного отдела
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:
Связь с ЕТКС и КС отсутствует
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Производственные и обрабатывающие отрасли
Квалификация:
-
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы по специальности в соответствующем профилю организации виде экономической деятельности не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
1329-1-002 - Главный инженер (в прочих отраслях)
Основная цель деятельности:
Безопасная, надежная и экономичная эксплуатация электротехнического оборудования, выполнение диспетчерского графика нагрузки, бесперебойное энергоснабжение потребителей, поддержание нормативного качества отпускаемой энергии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществление руководства деятельностью соответствующих структурных подразделений цеха электрооборудования.
2. Осуществление руководства работ по обслуживанию и ремонту оборудования цеха топливоподачи.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Осуществление руководства деятельностью соответствующих структурных подразделений цеха электрооборудования
Навык 1:
Ведение технико-технологического обеспечения работы цеха
Умения:

2. Экономика, өндірісті ұйымдастыру, Еңбек және басқару негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Басқару қызметі
Қызметкерлердің кәсіби деңгейін арттыруға жауапкершілік
Коммуникабельдік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы.
2. Электр станцияларының және жылу желілерінің жылу-механикалық жабдықтарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 122 бұйрығы.
3. Энергетика кәсіпорындары үшін өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 123 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Станцияның ауысым бастығы
7
Өндірістік бөлімшенің (қызмет түрлері бойынша) бас инженері
20. "Пайдалану бөлінің бастығы" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
1329-1
Қызмет атауының коды:
1329-1-047
Кәсіптің атауы:
Пайдалану бөлінің бастығы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БТБА және КС-мен байланыс жоқ
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Өндірістік және өңдеу салалары
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және ұйымның тиісті бейінінде Экономикалық қызмет түріндегі мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1329-1-002 - Бас инженер (басқа да салаларда)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Электр жабдықтарының қауіпсіз, сенімді және үнемді жұмыс істеуі, диспетчерлік жүктеме кестесін сақтау, тұтынушыларды үздіксіз электрмен жабдықтау, жеткізілетін энергияның стандартты сапасын сақтау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Электр жабдықтары цехының тиісті құрылымдық. бөлімшелерінің қызметін басқару
2. Отын беру цехының жабдығын техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын басқаруды жүзеге асыру.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Электр жабдықтары цехының тиісті құрылымдық бөлімшелерінің қызметін басқару
Дағды 1:
Цехты техникалық және технологиялық қамтамасыз етуді жүргізу
Машықтар:

1. Осуществлять руководство деятельностью соответствующих структурных подразделений (служб) по направлению и координации работы подразделения, решает административные вопросы в пределах своей компетенции, исполняет свои обязанности под общим руководством первого руководителя организации и во взаимодействии с руководителями иных подразделений и служб.
2. Обеспечивать бесперебойную и технически правильную эксплуатацию и надежную работу оборудования, повышение ее сменности, содержание в работоспособном состоянии на требуемом уровне точности.
3. Организовывать разработку планов (графиков) осмотров, испытаний и профилактических ремонтов оборудования в соответствии с положениями системы планово- предупредительного ремонта, утверждает эти планы и контролирует их выполнение, обеспечивает техническую подготовку производства.
4. Согласовывать планы (графики) с подрядными организациями, привлекаемыми для проведения ремонтов, своевременно обеспечивает их необходимой технической документацией, участвует в составлении титульных списков на капитальный ремонт.
5. Организовывать работу по учету наличия и движения оборудования, составлению и оформлению технической и отчетной документации.
Знания:
1. Законодательные, иные нормативные правовые акты, методические и нормативно-технические материалы по организации ремонта оборудования, зданий, сооружений.
2. Профиль, специализацию и особенности организационно-технологической структуры организации, перспективы ее развития.
3. Основы технологии производства продукции организации.
4. Организацию ремонтной службы в организации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Ведение технологических процессов и операций в соответствии с техническими документами
Умения:
1. Участвовать в экспериментальных, наладочных и иных работах по внедрению и освоению новой техники, в испытаниях оборудования, в приемке нового и вышедшего из ремонта оборудования, реконструируемых зданий и сооружений.
2. Изучать условия работы оборудования, отдельных узлов и деталей, разрабатывает и осуществляет мероприятия по предупреждению внеплановых остановок оборудования, продлению сроков службы узлов и деталей, межремонтных периодов, улучшению сохранности оборудования, повышению надежности его в эксплуатации, организует специализированный ремонт, централизованное изготовление запасных частей, узлов и сменного оборудования.
3. Принимать участие в изучении причин повышенного износа оборудования, его простоев, расследовании аварий, разработке и внедрении мероприятий по их ликвидации и предупреждению.

1. Бөлімшенің жұмысын үйлестіру және бағыты бойынша тиісті құрылымдық бөлімшелердің (қызметтердің) қызметіне басшылықты жүзеге асыру, өз құзыреті шегінде әкімшілік мәселелерді шешеді, өз міндеттерін ұйымның бірінші басшысының жалпы басшылығымен және өзге де бөлімшелер мен қызметтердің басшыларымен өзара іс-қимыл жасай отырып орындау.
2. Жабдықтың үздіксіз және техникалық дұрыс жұмыс істеуін және сенімді жұмысын, оның ауысымдылығын арттыруды, қажетті дәлдік деңгейінде жұмыс күйінде ұстауды қамтамасыз ету.
3. Жоспарлы - алдын алу жөндеу жүйесінің ережелеріне сәйкес жабдықты тексеру, сынау және профилактикалық жөндеу жоспарларын (кестелерін) әзірлеуді ұйымдастыру, осы жоспарларды бекітеді және олардың орындалуын бақылайды, өндірістің техникалық дайындығын қамтамасыз ету.
4. Жоспарларды (кестелерді) жөндеу жүргізу үшін тартылатын мердігер ұйымдармен келісу, оларды қажетті техникалық құжаттамамен уақтылы қамтамасыз ету, күрделі жөндеуге титулдық тізімдер жасауға қатысу.
5. Жабдықтың болуы мен қозғалысын есепке алу, техникалық және есептік құжаттаманы жасау және ресімдеу жөніндегі жұмысты ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Жабдықтарды, ғимараттарды, құрылыстарды жөндеуді ұйымдастыру бойынша заңнамалық, өзге де нормативтік құқықтық актілер, әдістемелік және нормативтік-техникалық материалдар.
2. Ұйымның бейіні, мамандануы және ұйымдық-технологиялық құрылымының ерекшеліктері, оның даму перспективалары.
3. Ұйым өнімдерін өндіру технологиясының негіздері.
4. Ұйымдағы жөндеу қызметін ұйымдастыру.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Техникалық құжаттарға сәйкес технологиялық процестер мен операцияларды жүргізу
Машықтар:
1. Жаңа техниканы енгізу және игеру бойынша эксперименттік, баптау және өзге де жұмыстарға, жабдықтарды сынауға, жөндеуден шыққан жаңа жабдықтарды, реконструкцияланатын ғимараттар мен құрылыстарды қабылдауға қатысу.
2. Жабдықтың, жекелеген тораптардың және бөлшектердің жұмыс жағдайларын зерделеу, жабдықтың жоспардан тыс тоқтауының алдын алу, тораптар мен бөлшектердің қызмет ету мерзімін ұзарту, жөндеу аралық кезеңдер, жабдықтың сақталуын жақсарту, оның пайдаланудағы сенімділігін арттыру жөніндегі іс-шараларды әзірлейді және жүзеге асырады, мамандандырылған жөндеуді, қосалқы бөлшектерді, тораптар мен ауыстырылатын жабдықтарды орталықтандырылған дайындауды ұйымдастыру.
3. Жабдықтың тозуының жоғарылау себептерін, оның тоқтап қалуын зерделеуге, аварияларды тергеуге, оларды жою және алдын алу жөніндегі іс-шараларды әзірлеуге және енгізуге қатысу.

4. Руководить разработкой и внедрением мероприятий по замене малоэффективного оборудования высокопроизводительным, по сокращению внеплановых ремонтов и простоев оборудования, снижению затрат на ремонт и его содержание на основе применения новых прогрессивных методов ремонта и восстановления деталей, узлов и механизмов.
5. Обеспечивать контроль над качеством работ по монтажу оборудования, рациональным расходованием средств на капитальный ремонт, правильностью хранения оборудования на складах, своевременностью проверки и предъявления органам, осуществляющим государственный технический надзор, подъемных механизмов и иных объектов, внесения изменений в паспорта на оборудование.
6. Принимать меры по выявлению неиспользуемого оборудования и его реализации, улучшению эксплуатации действующего оборудования, организации ремонтных работ на основе механизации труда и внедрения прогрессивной технологии, совершенствованию организации труда работников ремонтной службы.
7. Обеспечивать соблюдение порядка по безопасности и охране труда при проведении ремонтных работ.
8. Участвовать в разработке и внедрении мероприятий по созданию безопасных и благоприятных условий труда при эксплуатации и ремонте оборудования.
Знания:
1. Методы монтажа и ремонта оборудования, организацию и технологию ремонтных работ.
2. Порядок составления ведомостей дефектов, паспортов, альбомов чертежей запасных частей, инструкций по эксплуатации оборудования и иной технической документации.
3. Порядок приема и сдачи оборудования после ремонта.
4. Требования рациональной организации труда при эксплуатации, ремонте и модернизации оборудования и ремонтной оснастки.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Осуществление руководства работ по обслуживанию и ремонту оборудования цеха топливоподачи
Навык 1:
Оформление технической документации
Умения:
1. Руководить разработкой нормативных материалов по ремонту оборудования, расходу материалов на ремонтно-эксплуатационные нужды, анализом показателей его использования, составлением смет на проведение ремонтов, оформлением заявок на приобретение материалов и запасных частей, необходимых при эксплуатации оборудования.
2. Организовывать межремонтное обслуживание, своевременный и качественный ремонт и модернизацию оборудования, работу по повышению его надежности и долговечности, технический надзор за состоянием, содержанием, ремонтом зданий и сооружений, обеспечивает рациональное использование материалов на выполнение ремонтных работ.

4. Тиімсіз жабдықты жоғары өнімділікке ауыстыру, жоспардан тыс жөндеу мен жабдықтың тоқтап қалуын қысқарту, бөлшектерді, тораптар мен механизмдерді жөндеу мен қалпына келтірудің жаңа прогрессивті әдістерін қолдану негізінде жөндеу және оны күтіп ұстау шығындарын азайту жөніндегі іс-шараларды әзірлеуге және енгізуге басшылық жасау.
5. Жабдықтарды монтаждау бойынша жұмыстардың сапасын, күрделі жөндеуге қаражаттың ұтымды жұмсалуын, жабдықтардың қоймаларда дұрыс сақталуын, мемлекеттік техникалық қадағалауды жүзеге асыратын органдарға, көтергіш механизмдер мен өзге де объектілерді уақтылы тексеру мен көрсетуді, жабдыққа паспорттарға өзгерістер енгізуді бақылауды қамтамасыз ету.
6. Пайдаланылмайтын жабдықты анықтау және оны іске асыру, қолданыстағы жабдықты пайдалануды жақсарту, еңбекті механикаландыру және прогрессивті технологияны енгізу негізінде жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру, жөндеу қызметі қызметкерлерінің еңбегін ұйымдастыруды жетілдіру жөнінде шаралар қабылдау.
7. Жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі тәртіптің сақталуын қамтамасыз ету.
8. Жабдықтарды пайдалану және жөндеу кезінде қауіпсіз және қолайлы еңбек жағдайларын жасау жөніндегі іс-шараларды әзірлеуге және енгізуге қатысу.
Білімдер:
1. Жабдықтарды монтаждау және жөндеу әдістері, жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру және технологиясы.
2. Ақаулар тізімдемесін, паспорттарды, қосалқы бөлшектер сызбаларының альбомдарын, жабдықты пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды және өзге де техникалық құжаттаманы жасау тәртібі.
3. Жөндеуден кейін жабдықты қабылдау және тапсыру тәртібі.
4. Жабдықтар мен жөндеу жабдықтарын пайдалану, жөндеу және жаңарту кезінде еңбекті ұтымды ұйымдастыру талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Отын беру цехының жабдығын техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын басқаруды жүзеге асыру
Дағды 1:
Техникалық құжаттаманы ресімдеу
Машықтар:
1. Жабдықты жөндеу бойынша нормативтік материалдарды әзірлеуге, материалдарды жөндеу-пайдалану қажеттіліктеріне жұмсауға, оны пайдалану көрсеткіштерін талдауға, жөндеу жүргізуге сметалар жасауға, жабдықты пайдалану кезінде қажетті материалдар мен қосалқы бөлшектерді сатып алуға өтінімдерді ресімдеуге басшылық жасау.
2. Жөндеу аралық қызмет көрсетуді, жабдықты уақтылы және сапалы жөндеуді және жаңғыртуды, оның сенімділігі мен беріктігін арттыру жөніндегі жұмысты, ғимараттар мен құрылыстардың жай-күйін, күтіп-ұсталуын, жөнделуін техникалық қадағалауды ұйымдастыру, жөндеу жұмыстарын орындауға арналған материалдарды ұтымды пайдалануды қамтамасыз ету.

3. Принимать участие в подготовке предложений по аттестации, рационализации, учету и планированию рабочих мест, по модернизации оборудования, реконструкции, техническому перевооружению организации, внедрению средств комплексной механизации и автоматизации технологических процессов, охраны окружающей среды, в разработке планов повышения эффективности производства.
4. Организовывать проведение инвентаризации производственных основных средств, определяет устаревшее оборудование, объекты, требующие капитального ремонта, и устанавливает очередность производства ремонтных работ.
Знания:
1. Порядок и методы планирования работы оборудования и производства ремонтных работ.
2. Систему планово-предупредительного ремонта и рациональной эксплуатации технологического оборудования.
3. Производственные мощности, технические характеристики, конструктивные особенности, назначение и режимы работы оборудования организации, порядок его эксплуатации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Вспомогательные работы
Умения:
1. Осуществлять рассмотрение рационализаторских предложений, касающихся улучшения работы оборудования, дает отзывы и заключения на наиболее сложные из них, а также на проекты нормативов и государственных стандартов, содействует внедрению принятых рационализаторских предложений.
2. Принимать участие в составлении заявок на приобретение оборудования.
3. Руководить работниками отдела и подразделениями, осуществляющими ремонтное обслуживание оборудования, зданий и сооружений, организует работу по повышению квалификации работников.
Знания:
1. Передовой отечественный и зарубежный опыт ремонтного обслуживания организации.
2. Основы экономики, организации производства, труда и управления.
3. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
ответственность за повышение профессионализма работников
стрессоустойчивость
Нацеленность на результат
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Об утверждении Правил технической эксплуатации электрических станций и сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247.
2. Об утверждении Правил техники безопасности при эксплуатации тепломеханического оборудования электростанций и тепловых сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 122.
3. Об утверждении Правил пожарной безопасности для энергетических предприятий. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 123.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Начальник производственного цеха (участка)
7
Главный инженер производственного подразделения (по видам деятельности)

3. Аттестаттау, рационализациялау, жұмыс орындарын есепке алу және жоспарлау, жабдықтарды жаңғырту, қайта жаңарту, ұйымды техникалық қайта жарақтандыру, технологиялық процестерді кешенді механикаландыру және автоматтандыру құралдарын енгізу, қоршаған ортаны қорғау, өндіріс тиімділігін арттыру жоспарларын әзірлеуге ұсыныстар дайындауға қатысу.
4. Өндірістік Негізгі құралдарға түгендеу жүргізуді ұйымдастыру, ескірген жабдықтарды, күрделі жөндеуді қажет ететін объектілерді айқындау және жөндеу жұмыстарын жүргізу кезектілігін белгілеу.
Білімдер:
1. Жабдықтардың жұмысын жоспарлау және жөндеу жұмыстарын жүргізу тәртібі мен әдістері.
2. Технологиялық жабдықты жоспарлы-алдын алу жөндеу және ұтымды пайдалану жүйесі.
3. Өндірістік қуаттар, техникалық сипаттамалар, конструктивтік ерекшеліктер, ұйым жабдығының мақсаты мен жұмыс режимдері, оны пайдалану тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Қосалқы жұмыстар
Машықтар:
1. Жабдықтардың жұмысын жақсартуға қатысты рационализаторлық ұсыныстарды қарауды жүзеге асыру, олардың ең күрделілеріне, сондай-ақ нормативтер мен Мемлекеттік стандарттардың жобаларына пікірлер мен қорытындылар береді, қабылданған рационализаторлық ұсыныстарды енгізуге жәрдемдеседі.
2. Жабдықтарды сатып алуға өтінімдер жасауға қатысу.
3. Жабдықтарды, ғимараттар мен құрылыстарды жөндеу қызметін жүзеге асыратын Бөлім қызметкерлері мен бөлімшелеріне басшылық жасау, қызметкерлердің біліктілігін арттыру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Ұйымға жөндеу қызмет көрсетудің озық отандық және шетелдік тәжірибесі.
2. Экономика, өндірісті ұйымдастыру, Еңбек және басқару негіздері.
3. Еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
қызметкерлердің кәсіби деңгейін арттыруға жауапкершілік
Төзімділік
Нәтижеге назар аудару
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы.
2. Электр станцияларының және жылу желілерінің жылу-механикалық жабдықтарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 122 бұйрығы.
3. Энергетика кәсіпорындары үшін өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 123 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Өндірістік цехтың (учаскенің) бастығы
7
Өндірістік бөлімшенің (қызмет түрлері бойынша) бас инженерi

21. Карточка профессии "Электромонтер главного щита управления":
Код группы:
7413-2
Код наименования занятия:
7413-2-006
Наименование профессии:
Электромонтер главного щита управления
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (выпуск 9). Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149.
Параграф 72. Электромонтер главного щита управления электростанции
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Электрооборудование (по видам и отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Требуемый стаж работы по специальности: не менее 1 года
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Безопасная, надежная и экономичная работа электротехнического и электромеханического оборудования электростанций
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Обеспечение оперативного контроля режимом работы электрооборудования электростанции.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Обеспечение оперативного контроля режимом работы электрооборудования электростанции
Навык 1:
Обеспечение эксплуатационного обслуживания
Умения:
1. Обслуживать оборудования электростанции.
2. Контролировать по показаниям средств измерений за режимами работы турбо- и гидрогенераторов, трансформаторов связи с системой, трансформаторов собственных нужд, отходящих кабельных и воздушных линий, аккумуляторных батарей, системы постоянного тока и обеспечение их безаварийной и экономичной работы.
3. Контролировать работу устройств релейной защиты, электроавтоматики, средств измерений, сигнализации контроля элементов электрической схемы, в том числе блинкеров.
Знания:
1. Устройство и принцип работы электрических машин, релейной защиты и электроавтоматики, электрооборудования, средств измерений сигнализации и дистанционного управления.
2. Электрическую схему электростанции.
3. Технические характеристики основного электро- и тепломеханического оборудования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Соблюдение режима работы генераторов
Умения:
1. Регулировать режимы работы генераторов электростанции согласно заданному диспетчерскому графику.

21. "Электр станция басқармасы бас қалқанының электромонтері" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
7413-2
Қызмет атауының коды:
7413-2-006
Кәсіптің атауы:
Электр станция басқармасы бас қалқанының электромонтері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (9-шығарылым). Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 бұйрығы.
72-параграф. электр станциясын басқарудың бас қалқанының электромонтері .
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Электр жабдықтары (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Мамандығы бойынша талап етілетін жұмыс өтілі: кемінде 1 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Ұсынылмайды
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Электр станцияларының электр және электромеханикалық жабдықтарын қауіпсіз, сенімді және үнемді пайдалану.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Электр станциясының электр жабдығының жұмыс режиміне жедел бақылауды қамтамасыз ету
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Электр станциясының электр жабдығының жұмыс режиміне жедел бақылауды қамтамасыз ету
Дағды 1:
Пайдалану қызмет көрсетуді қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Электр станциясының жабдықтарын қызмет көрсету.
2. Өлшеу құралдарының көрсеткіштері бойынша турбо- және гидрогенераторлардың, жүйемен байланыс трансформаторларының, өз қажеттіліктеріне арналған трансформаторлардың, шығатын кабельдік және әуе желілерінің, аккумулятор батареяларының, тұрақты ток жүйесінің жұмыс режимдерін бақылау және олардың апатсыз әрі үнемді жұмысын қамтамасыз ету.
3. Релейлік қорғау құрылғыларының, электроавтоматикасының, өлшеу құралдарының, сигнализацияның, электр сызбасы элементтерін бақылау құралдарының, соның ішінде блинкерлердің жұмысын бақылау.
Білімдер:
1. Электр машиналарының, релейлік қорғау мен электроавтоматиканың, электр жабдықтарының, сигнализация және қашықтан басқару өлшеу құралдарының құрылымы мен жұмыс принципі.
2. Электр станциясының электр сызбасы.
3. Негізгі электр және жылумеханикалық жабдықтардың техникалық сипаттамалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Генераторлардың жұмыс режимін сақтау
Машықтар:
1. Диспетчерлік кестеге сәйкес электр станциясы генераторларының жұмыс режимдерін реттеу.

2. Производить включение и отключение генераторов, трансформаторов собственных нужд и переключение в электрических схемах электростанции.
3. Участвовать в ликвидации аварийных ситуаций.
Знания:
1. Технологический процесс производства электрической и тепловой энергии.
2. Допустимые отклонения параметров.
3. Основы электротехники.
4. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Деятельность под руководством, предусматривающая самостоятельное определение задач
Организацию и контроль работы подчиненными работниками
Стрессоустойчивость
Коммуникабельность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Об утверждении Правил технической эксплуатации электрических станций и сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247.
2. Об утверждении Правил техники безопасности при эксплуатации тепломеханического оборудования электростанций и тепловых сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 122.
3. Об утверждении Правил пожарной безопасности для энергетических предприятий. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 123.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Электромонтер по обслуживанию электрооборудования электростанций
6
Начальник смены цеха
22. Карточка профессии "Электрослесарь по ремонту электрооборудования электростанций":
Код группы:
7413-2
Код наименования занятия:
7413-2-043
Наименование профессии:
Электрослесарь по ремонту электрооборудования электростанций
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (выпуск 9). Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149.
Параграфы 71-72. Электрослесарь по ремонту электрооборудования электростанции, 3-4 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Для присвоения 3-го разряда требуется стаж работы по специальности не менее 3 месяцев. Для присвоения 4-го разряда требуется стаж работы по специальности не менее 6 месяцев
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Обеспечение безопасного, надежного и стабильного функционирования электроэнергетического комплекса, рационального и экономного потребления электрической и тепловой энергии, а также безопасности жизни и здоровья людей при работе с электрооборудованием.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

2. Генераторларды, өз қажеттіліктеріне арналған трансформаторларды қосу және ажырату, сондай-ақ электр станциясының электр сызбаларында ауыстырып қосу.
3. Авариялық жағдайларды жоюға қатысу.
Білімдер:
1. Электр және жылу энергиясын өндірудің технологиялық процесі.
2. Параметрлердің жол берілетін ауытқулары.
3. Электротехниканың негіздері.
4. Ішкі еңбек тәртібінің ережелері, еңбекті қорғау және қауіпсіздік, өндірістік санитария талаптары, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Тапсырманы дербес анықтауды қамтитын жетекші әрекеттер
Бағынысты қызметкерлердің жұмысын ұйымдастыру және бақылау
Стресске төзімділік
Қарым-қатынас дағдылары
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы.
2. Электр станцияларының және жылу желілерінің жылу-механикалық жабдықтарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 122 бұйрығы.
3. Энергетика кәсіпорындары үшін өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 123 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Электр станцияларының электр жабдықтарын қызмет көрсетуші электрмонтер
6
Цех ауысымының бастығы
22. Кәсіптің карточкасы "Электр станцияларының электр жабдықтарын жөндеу жөніндегі электр слесарі":
Топтың коды:
7413-2
Қызмет атауының коды:
7413-2-043
Кәсіптің атауы:
Электр станцияларының электр жабдықтарын жөндеу жөніндегі электр слесарі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (9-шығарылым). Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 бұйрығы.
71-72 параграфтар. Электр станцияларының электр жабдықтарын жөндеу жөніндегі электр слесарі, 3-4-разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
3-разрядты беру үшін мамандық бойынша кемінде 3 ай жұмыс өтілі талап етіледі. 4-разрядты беру үшін мамандығы бойынша кемінде 6 ай жұмыс өтілі талап етіледі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Электр энергетикасы кешенінің қауіпсіз, сенімді және тұрақты жұмысын, электр және жылу энергиясын ұтымды және үнемді тұтынуды, сондай-ақ электр жабдықтарымен жұмыс істеу кезінде адамдардың өмірі мен денсаулығының қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Подготовка к выполнению ремонта электротехнического оборудования тепловой электростанции
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Подготовка к выполнению ремонта электротехнического оборудования тепловой электростанции
Навык 1:
Осуществление подготовительных работ
Умения:
3 разряд
1. Осуществлять разборку, ремонт и сборку электрических машин и пускорегулирующей аппаратуры закрытых распределительных устройств напряжением до 10 киловольт.
2. Осуществлять капитальный ремонт и технический осмотр двухобмоточных трансформаторов мощностью до 10 тысяч киловольт-ампер напряжением до 35 киловольт.
3. Осуществлять ремонт обмоток и катушек электрических машин постоянного и переменного тока мощностью до 500 киловатт, измерение сопротивления изоляции обмоток и выводов мегаомметром.
4. Проводить проверку изоляции кабеля на влажность.
5. Осуществлять вырезку и разборку муфт и воронок кабеля напряжением до 10 киловольт.
6. Выполнять эксплуатационно-ремонтное обслуживание маслоочистительной аппаратуры.
7. Проводить внешний осмотр оборудования распределительных сетей;.
8. Проводить проверку крепления ошиновки и сборных полос, смена поврежденных изоляторов, ревизия приводов разъединителей.
4 разряд
1. Проводить демонтаж, ремонт с частичной заменой оборудования, монтаж, профилактика, регулировка и наладка электрооборудования и аппаратуры открытых и закрытых распределительных устройств напряжением до 35 киловольт.
2. Проводить демонтаж, ремонт и монтаж кабельных линий, вводных устройств кабельной аппаратуры напряжением до 35 киловольт.
3. Осуществлять технический осмотр и ремонт силовых двухобмоточных трансформаторов мощностью до 40 тысяч киловольт-ампер напряжением до 110 киловольт, измерительных трансформаторов напряжением до 35 киловольт, печных и сварочных сухих и масляных трансформаторов мощностью до 6,3 тысяч киловольт-ампер напряжением до 35 киловольт.
4. Проводить текущий и капитальный ремонты по типовой номенклатуре гидрогенераторов и их возбудителей, преобразователей.
Знания:
3 разряд
1. Конструкцию обслуживаемого электротехнического оборудования и способы защиты его от воздействия внешней среды.
2. Порядок выполнения работ по ремонту электрооборудования.
3. Различия между синхронными и асинхронными, явно- и неявнополюсными машинами.
4. Способы охлаждения генераторов.
5. Общие сведения об изоляции электрооборудования и нормах его испытаний, о маслонаполненных кабелях, арматуре и аппаратах к ним.
6. Назначение, конструкцию и ремонтное обслуживание вводов напряжением до 35 киловольт.
4 разряд

1. Жылу электр станциясының электр жабдықтарын жөндеуге дайындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Жылу электр станциясының электр жабдықтарын жөндеуге дайындау
Дағды 1:
Дайындық жұмыстарын жүргізу
Машықтар:
3 разряд
1. Кернеуі 10 киловольтқа дейінгі жабық тарату құрылғыларының электр машиналары мен іске қосу-реттеу аппаратурасын бөлшектеуді, жөндеуді және құрастыруды жүзеге асыру.
2. Қуаты 10 мың киловольт-амперге дейінгі кернеуі 35 киловольтке дейінгі екі орамалы трансформаторларды күрделі жөндеуді және техникалық тексеруді жүзеге асыру.
3. Қуаты 500 киловаттқа дейінгі тұрақты және айнымалы ток электр машиналарының орамдары мен катушкаларын жөндеуді, орамалар мен сымдардың оқшаулау кедергісін мегаомметрмен өлшеуді жүзеге асыру.
4. Кабельдің оқшаулауын ылғалдылыққа тексеру.
5. Кернеуі 10 киловольтқа дейінгі кабельдің муфталары мен шұңқырларын кесу және бөлшектеу.
6. Май тазалау аппаратурасына пайдалану-жөндеу қызметін орындау.
7. Тарату желілерінің жабдықтарына сыртқы тексеру жүргізу.
8. Шиналар мен құрама жолақтардың бекітілуін тексеру, зақымдалған оқшаулағыштарды ауыстыру, ажыратқыштардың жетектерін тексеру.
4 разряд
1. Кернеуі 35 киловольтқа дейінгі ашық және жабық тарату құрылғыларының электр жабдықтары мен аппаратураларын бөлшектеу, жөндеу, монтаждау, алдын алу, реттеу және баптау.
2. Кернеуі 35 киловольтқа дейінгі кабельдік аппаратураның кабельдік желілерін, кіріс құрылғыларын бөлшектеуді, жөндеуді және монтаждауды жүргізу.
3. Қуаты 40 мың киловольт-амперге дейінгі кернеуі 110 киловольтке дейінгі күштік екі орамалы трансформаторларды, кернеуі 35 киловольтке дейінгі өлшеу трансформаторларын, қуаты 6,3 мың киловольт-амперге дейінгі қуаты 35 киловольтке дейінгі пештік және дәнекерлеу құрғақ және майлы трансформаторларды техникалық қарап-тексеруді және жөндеуді жүзеге асыру.
4. Гидрогенераторлар мен олардың қоздырғыштарының, түрлендіргіштерінің үлгілік номенклатурасы бойынша ағымдағы және күрделі жөндеу жүргізу.
Білімдер:
3 разряд
1. Қызмет көрсетілетін электротехникалық жабдықтың конструкциясы және оны сыртқы ортаның әсерінен қорғау тәсілдері.
2. Электр жабдықтарын жөндеу бойынша жұмыстарды орындау тәртібі.
3. Синхронды және асинхронды, айқын және жанама полюсті машиналар арасындағы айырмашылықтар.
4. Генераторларды салқындату әдістері.
5. Электр жабдығын оқшаулау және оны сынау нормалары, май толтырылған кабельдер, арматура және оларға арналған аппараттар туралы жалпы мәліметтер.
6. Кернеуі 35 киловольтқа дейінгі кірістерді тағайындау, жобалау және жөндеу.
4 разряд

1. Элементы конструкции электротехнического оборудования.
2. Порядок выполнения работ при ремонте электротехнического оборудования распределительных устройств напряжением до 110 киловольт, при изготовлении обмоток и изоляции для трансформаторов с классом изоляции до 110 киловольт, при ремонте, монтаже и демонтаже силовых кабелей, концевых и соединительных муфт, аппаратуры и оборудования фидерных и трансформаторных подстанций, кабельных сетей напряжением до 35 киловольт.
3. Наиболее характерные повреждения, способы их выявления и устранения.
4. Схемы электромашин в зависимости от способа их возбуждения.
5. Назначение роторных бандажей.
6. Марки щеток и область их применения.
7. Посадки цилиндрических соединений и их обозначения.
8. Основные сведения по методам проведения профилактических испытаний электрооборудования и испытательной аппаратуре.
9. Назначение и устройство термосифонных и воздушных фильтров и простых устройств азотной защиты масляных трансформаторов и масляных реакторов.
10. Назначение и конструкцию кабельной аппаратуры и вводных устройств силовых кабелей напряжением до 110 киловольт, соединительных, стопорных и концевых муфт различной конструкции для наружных и внутренних установок.
11. Способы соединения и оконцевания токоведущих жил кабелей.
12. Общие сведения о газонаполненных кабелях.
13. Схему кабельной сети участка и вводных устройств.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Осуществление подготовки инструмента и приспособлений
Умения:
3 разряд
1. Проводить проверку работы вакантных камер комплектных распределительных устройств.
2. Осуществлять работу с растворителями и эмалью.
3. Производить замену штырей и фарфоровых вводов с высверловкой, пайкой, армировкой.
4. Производить лужение оловянистым припоем токоведущих деталей ввода.
5. Проводить работу на изолировочных станках по наложению изоляции на фасонные и круглые провода.
6. Осуществлять вычерчивание разверток несложных деталей и разметка их для заготовки материалов.
7. Производить слесарную обработку деталей по 11-12 квалитетам (4-5 классам точности).
8. Выполнять такелажных работ при помощи простых средств механизации.
4 разряд
1. Производить разборку, замену неисправных деталей, армировка, вакуум-сушка, заливка трансформаторным маслом негерметичных маслонаполненных вводов напряжением до 110 киловольт.
2. Проводить ревизию реакторов, дугогасящих катушек, силовых трансформаторов без выемки керна.
3. Проводить измерения изоляции натяжных гирлянд открытых распределительных устройств.

1. Электротехникалық жабдықтың құрылымдық элементтері.
2. Кернеуі 110 киловольтке дейінгі тарату құрылғыларының электротехникалық жабдығын жөндеу кезінде, оқшаулау класы 110 киловольтке дейінгі трансформаторлар үшін орамалар мен оқшаулау дайындау кезінде, күштік кабельдерді, шеткі және жалғағыш муфталарды, фидерлік және трансформаторлық қосалқы станциялардың аппаратуралары мен жабдықтарын, кернеуі 35 киловольтке дейінгі кабельдік желілерді жөндеу, монтаждау және бөлшектеу кезінде жұмыстарды орындау тәртібі.
3. Ең тән зақымданулар, оларды анықтау және жою әдістері.
4. Электр машиналарының тізбектері олардың қозу әдісіне байланысты.
5. Айналмалы жолақтардың мақсаты.
6. Қылқалам маркалары және оларды қолдану саласы.
7. Цилиндрлік қосылыстардың қонуы және олардың белгіленуі.
8. Электр жабдықтары мен сынақ аппаратурасына профилактикалық сынақтар жүргізу әдістері бойынша негізгі мәліметтер.
9. Термосифонды және ауа сүзгілерінің және май трансформаторлары мен май реакторларының қарапайым азотты қорғау құрылғыларының мақсаты мен құрылғысы.
10. Кернеуі 110 киловольтке дейінгі күштік кабельдердің кабельдік аппаратурасы мен кіріс құрылғыларының, сыртқы және ішкі қондырғыларға арналған Әртүрлі конструкциялы қосқыш, бекіткіш және соңғы муфталардың мақсаты мен конструкциясы.
11. Кабельдердің ток өткізгіш өткізгіштерін қосу және аяқтау әдістері.
12. Газ толтырылған кабельдер туралы жалпы мәліметтер.
13. Учаскенің кабельдік желісінің схемасы және кіріспе құрылғылар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Құралдар мен құрылғыларды дайындау
Машықтар:
3 разряд
1. Жиынтық тарату құрылғыларының бос камераларының жұмысын тексеру.
2. Еріткіштермен және эмальмен жұмыс жасау.
3. Бұрғылау, дәнекерлеу, арматурамен түйреуіштер мен фарфор кірістерді ауыстырыңыз.
4. Ток өткізгіш кіріс бөлшектерінің қалайы дәнекерлеуімен қалайылау жүргізу.
5. Фасонды және дөңгелек сымдарға оқшаулау төсеу бойынша оқшаулау станоктарында жұмыс жүргізу.
6. Қарапайым бөлшектердің сыпыруларын сызып, оларды материалдарды дайындау үшін белгілеңіз.
7. Бөлшектерді 11-12 квалитет (4-5 дәлдік сыныбы) бойынша слесарлық өңдеуді жүргізу.
8. Қарапайым механикаландыру құралдарының көмегімен такелаждық жұмыстарды орындау.
4 разряд
1. Ақаулы бөлшектерді бөлшектеу, ауыстыру, арматуралау, вакуум-кептіру, кернеуі 110 киловольтке дейін ағып жатқан май толтырылған кірістерді трансформатор майымен құю.
2. Реакторларға, доғаны сөндіретін катушкаларға, күштік трансформаторларға ядроны қазбай тексеру жүргізу.
3. Ашық тарату құрылғыларының кернеу гирляндаларын оқшаулауды өлшеу.

4. Осуществлять соединение медных и алюминиевых проводов методом прессования и обжатия.
5. Выполнять составление эскизов, чертежей и схем на простые узлы электрических машин.
6. Выполнять сложные слесарные операции с обработкой по 7-10 квалитетам (2-3 классам точности) с подгонкой и доводкой.
7. Проводить ремонт компрессорных установок.
8. Проводить подбор необходимой такелажной оснастки.
9. Проводить работы с помощью грузоподъемных машин, механизмов и специальных приспособлений.
Знания:
3 разряд
1. Понятие о релейной защите.
2. Требования к грузоподъемным машинам и механизмам.
3. Порядок испытания такелажных приспособлений.
4. Общие сведения по электротехнике и механике.
5. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
4 разряд
1. Допустимые токовые нагрузки для кабельных линий в условиях эксплуатации.
2. Технологический процесс прокладки кабелей на трассе действующих кабелей.
3. Разновидности переходов в лобовых частях обмоток при многопараллельных проводниках в витке.
4. Схемы обмоток статоров, роторов и якорей.
5. Сигнализацию при выполнении такелажных работ.
6. Методы расчета допустимых нагрузок на такелажную оснастку.
7. Способы и сроки испытания такелажных средств, защитных устройств и изолирующих приспособлений.
8. Порядок ведения верхолазных работ и работ под напряжением.
9. Основы электротехники и механики.
10. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Деятельность под руководством
предусматривающая самостоятельное определение задач
Стрессоустойчивость
коммуникабельность
Ответственность за результаты выполнения работы.
Работа в коллективе.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Об утверждении Правил технической эксплуатации электрических станций и сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247.
2. Об утверждении Правил техники безопасности при эксплуатации тепломеханического оборудования электростанций и тепловых сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 122.
3. Об утверждении Правил пожарной безопасности для энергетических предприятий. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 123.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Старший электромонтер по обслуживанию электрооборудования электростанций

4. Мыс және алюминий сымдарын престеу және қысу арқылы жалғау.
5. Электр машиналарының қарапайым тораптарына эскиздер, сызбалар мен сызбалар жасау.
6. 7-10 квалитет (2-3 дәлдік сыныбы) бойынша өңдеумен күрделі слесарлық операцияларды сәйкестендірумен және жетілдірумен орындау.
7. Компрессорлық қондырғыларды жөндеу.
8. Қажетті такелаждық жабдықты таңдау.
9. Жүк көтергіш машиналардың, механизмдердің және арнайы құрылғылардың көмегімен жұмыс жүргізу.
Білімдер:
3 разряд
1. Релелік қорғаныс туралы түсінік.
2. Жүк көтергіш машиналар мен механизмдерге қойылатын талаптар.
3. Такелаждық құрылғыларды сынау тәртібі.
4. Электротехника және механика бойынша жалпы мәліметтер.
5. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
4 разряд
1. Пайдалану жағдайында кабельдік желілер үшін рұқсат етілген ток жүктемелері.
2. Қолданыстағы кабельдер трассасында кабельдерді төсеудің технологиялық процесі.
3. Орамалардың фронтальды бөліктеріндегі бұрылыстағы көп параллельді өткізгіштердегі ауысулардың түрлері.
4. Статор, ротор және якорь орамаларының схемалары.
5. Такелаждық жұмыстарды орындау кезінде дабыл беру.
6. Такелаждық жабдыққа рұқсат етілген жүктемелерді есептеу әдістері.
7. Такелаж құралдарын, қорғаныш құрылғыларын және оқшаулағыш құрылғыларды сынау тәсілдері мен мерзімдері.
8. Жоғары өрмелеу және кернеулі жұмыстарды жүргізу тәртібі.
9. Электротехника және механика негіздері.
10. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бақылаудағы іс-шаралар
міндеттерді дербес анықтауды қамтамасыз ету
Стресске төзімділік
қарым-қатынас дағдылары
Жұмыстың нәтижесі үшін жауапкершілік .
Топтық жұмыс.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы.
2. Электр станцияларының және жылу желілерінің жылу-механикалық жабдықтарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 122 бұйрығы.
3. Энергетика кәсіпорындары үшін өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 123 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Электр станцияларының электр жабдықтарына қызмет көрсету жөніндегі аға электромонтер

23. Карточка профессии "Электрослесарь по ремонту электрооборудования электростанций":
Код группы:
7413-2
Код наименования занятия:
7413-2-043
Наименование профессии:
Электрослесарь по ремонту электрооборудования электростанций
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (выпуск 9). Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149.
Параграф 73. Электрослесарь по ремонту электрооборудования электростанции, 5 разряд. Параграф 74. Электрослесарь по ремонту электрооборудования электростанции, 6 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация электромеханического оборудования (по видам и отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Электрооборудование (по видам и отраслям)
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Лица не моложе 18 лет, прошедшие обучение по профессии в учебном заведении с получением подтверждающего документа на право работы соответствующего разряда
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Обеспечение безопасного, надежного и стабильного функционирования электроэнергетического комплекса, рационального и экономного потребления электрической и тепловой энергии, а также безопасности жизни и здоровья людей при работе с электрооборудованием.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Подготовка к выполнению ремонта электротехнического оборудования тепловой электростанции
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Подготовка к выполнению ремонта электротехнического оборудования тепловой электростанции
Навык 1:
Осуществление подготовительных работ
Умения:
5 разряд
1. Проводить демонтаж, ремонт, монтаж, реконструкция, регулировка и наладка сложного электротехнического оборудования электростанций: распределительных устройств напряжением 110-330 киловольт, силовых трансформаторов напряжением 110-220 киловольт всех типов и мощностей, двух- и трехобмоточных с принудительной циркуляцией и устройством регулирования напряжения под нагрузкой, измерительных трансформаторов напряжением 110-220 киловольт и трансформаторов специального назначения, электрооборудования и аппаратуры первичной коммутации напряжением до 500 киловольт, электрических машин постоянного и переменного тока, синхронных и асинхронных двигателей и генераторов.

23. "Электр станцияларының электр жабдықтарын жөндеу жөніндегі электр слесарі" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
7413-2
Қызмет атауының коды:
7413-2-043
Кәсіптің атауы:
Электр станцияларының электр жабдықтарын жөндеу жөніндегі электр слесарі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (9-шығарылым). Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 бұйрығы.
73-параграф. Электрослесарь по ремонту электрооборудования электростанции, 5 разряд.
74 -параграф. Электрослесарь по ремонту электрооборудования электростанции, 6 разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Электромеханикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Электр жабдықтары (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Тиісті разрядтың жұмыс істеу құқығына растайтын құжатты ала отырып, оқу орнында кәсіп бойынша оқудан өткен 18 жастан кем емес адамдар
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Электр энергетикасы кешенінің қауіпсіз, сенімді және тұрақты жұмысын, электр және жылу энергиясын ұтымды және үнемді тұтынуды, сондай-ақ электр жабдықтарымен жұмыс істеу кезінде адамдардың өмірі мен денсаулығының қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жылу электр станциясының электр жабдықтарын жөндеуге дайындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Жылу электр станциясының электр жабдықтарын жөндеуге дайындау
Дағды 1:
Дайындық жұмыстарын жүргізу
Машықтар:
5 разряд
1. Электр станцияларының күрделі электротехникалық жабдықтарын: кернеуі 110-330 киловольт таратушы құрылғыларды, кернеуі 110-220 киловольт күштік трансформаторларды, екі типті және қуатты бөлшектеуді, жөндеуді, монтаждауды, реконструкциялауды, реттеу мен баптауды жүргізу- 110-220 киловольт кернеулі өлшеу трансформаторлары және арнайы мақсаттағы трансформаторлар, 500 киловольт дейінгі кернеулі электр жабдықтары мен бастапқы коммутация аппаратурасы, тұрақты және айнымалы ток электр машиналары, синхронды және асинхронды қозғалтқыштар мен генераторларды дайындау.

2. Осуществлять ремонт с частичной и полной заменой изоляции и уплотнений вводов напряжением 110-330 киловольт.
3. Изготавливать гильзы роторного паза, реконструкция и ремонт узлов роторных бандажей.
4. Выполнять особо сложные слесарные операции с обработкой деталей по 6-7 квалитетам (1-2 классам точности) с подгонкой и доводкой.
5. Проводить ремонт и реконструкция токопроводов.
6. Проводить ремонт и замена контактных колец и коллекторов.
7. Выполнять проверку вала на прогиб и износ шеек.
6 разряд
1. Проводить особо сложные и ответственные работы по ремонту и реконструкции электротехнического оборудования различной конструкции, мощности, напряжения и классов напряжения, любых компоновок, распределительных устройств гидроэлектростанций и подстанций напряжением 330 киловольт и выше с применением различных специальных ремонтных приспособлений, механизмов, такелажной оснастки, средств измерений и испытательных установок.
2. Осуществлять изготовление различных пресс-форм.
3. Проводить испытаний и наладочных работ при ремонте оборудования и подготовка его к пуску в эксплуатацию.
Знания:
5 разряд
1. Особенности конструкции и принцип работы генераторов, преобразователей и иного сложного электротехнического оборудования.
2. Основные параметры и технические характеристики силовых масляных трансформаторов, трансформаторов специального назначения, аппаратуры распределительных устройств.
3. Принцип работы асинхронных электродвигателей с фазовым короткозамкнутым ротором, синхронных электродвигателей и генераторов.
4. Признаки и причины повреждений обмоток и изоляции трансформаторов.
5. Особенности выполнения изоляции кабелей высокого напряжения и муфт.
6 разряд
1. Порядок проведения ремонтных работ в условиях действующих цехов электростанций;
2. Особенности монтажа кабелей во взрыво- и пожароопасных помещениях.
3. Технические условия, назначение и принципиальные схемы присоединений автоматических подпитывающих насосных установок для поддержания давления в кабельных линиях и в специальных трубах с маслом под давлением.
4. Порядок приемки в эксплуатацию вновь вводимого оборудования и аппаратуры.
5. Основные параметры и технические характеристики, конструкцию и классификацию высоковольтных вводов и их деталей на напряжение свыше 500 киловольт для электрических аппаратов и устройств постоянного и переменного тока, признаки и причины их повреждений.
6. Основные параметры, технические характеристики, классификацию высоковольтных выключающих аппаратов (масляные, газовые, воздушные выключатели), приводных механизмов приводов выключателей, разъединителей, токоограничивающих и защитных аппаратов (реакторы, предохранители, защитные разрядники).
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Осуществление подготовки инструмента и приспособлений
Умения:
5 разряд

2. Кернеуі 110-330 киловольт болатын оқшаулау мен кіріс тығыздағыштарын ішінара және толық ауыстыра отырып жөндеу жұмыстарын жүргізу.
3. Роторлы ойық жеңдерін жасау, роторлы бандаж тораптарын қайта құру және жөндеу;
4. Бөлшектерді 6-7 квалитет (1-2 дәлдік сыныбы) бойынша өңдеумен және жетілдірумен аса күрделі слесарлық операцияларды орындау.
5. Ток өткізгіштерді жөндеу және реконструкциялау.
6. Контактілі сақиналар мен коллекторларды жөндеу және ауыстыру.
7. Біліктің иілуін және мойынның тозуын тексеру.
6 разряд
1. Түрлі арнайы жөндеу құрылғыларын, механизмдерді, такелаждық жарақтарды, өлшеу құралдары мен сынақ қондырғыларын қолдана отырып, әр түрлі конструкциядағы, қуаттылықтағы, кернеудегі және кернеу кластарындағы электр жабдықтарын, кез келген құрылымдарды, су электр станциялары мен кернеуі 330 киловольт және одан жоғары қосалқы станцияларды тарату құрылғыларын жөндеу және реконструкциялау бойынша аса күрделі және жауапты жұмыстарды жүргізу.
2. Әр түрлі қалыптарды дайындауды жүзеге асыру.
3. Жабдықты жөндеу кезінде сынақтар мен жөндеу жұмыстарын жүргізу және оны пайдалануға беруге дайындау.
Білімдер:
5 разряд
1. Генераторлардың, түрлендіргіштердің және басқа да күрделі электротехникалық жабдықтардың дизайн ерекшеліктері мен жұмыс принципі.
2. Күштік май трансформаторларының, арнайы мақсаттағы трансформаторлардың, тарату құрылғылары аппаратурасының негізгі параметрлері мен техникалық сипаттамалары.
3. Фазалық қысқа тұйықталған роторы бар асинхронды электр қозғалтқыштарының, синхронды электр қозғалтқыштары мен генераторларының жұмыс принципі.
4. Трансформаторлардың орамалары мен оқшаулауының зақымдану белгілері мен себептері.
5. Жоғары кернеулі кабельдер мен муфталарды оқшаулау ерекшеліктері.
6 разряд
1. Жұмыс істеп тұрған цехтар электр станциялары жағдайында жөндеу жұмыстарын жүргізу тәртібі.
2. Жарылыс және өрт қауіпті үй - жайларда кабельдерді монтаждау ерекшеліктері.
3. Кабельдік желілерде және қысымды маймен арнайы құбырларда қысымды ұстап тұру үшін автоматты қоректендіретін сорғы қондырғыларын қосудың техникалық шарттары, мақсаты және принциптік схемалары.
4. Жаңадан енгізілетін жабдықтар мен аппаратураларды пайдалануға қабылдау тәртібі.
5. Электр аппараттары мен тұрақты және айнымалы ток құрылғылары үшін жоғары вольтты кірістер мен олардың бөлшектерінің негізгі параметрлері мен техникалық сипаттамалары, конструкциясы және 500 киловольттан жоғары кернеуге жіктелуі, олардың зақымдану белгілері мен себептері.
6. Жоғары вольтты ажыратқыш аппараттардың (май, газ, ауа ажыратқыштары), ажыратқыш жетектерінің жетек механизмдерінің, ажыратқыштардың, ток шектейтін және қорғау аппараттарының (реакторлар, сақтандырғыштар, қорғаныш разрядтағыштар) негізгі параметрлері, техникалық сипаттамалары, жіктелуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Құралдар мен құрылғыларды дайындау
Машықтар:
5 разряд

1. Осуществлять центровку валов агрегатов.
2. Принимать участие в испытаниях электрических машин;.
3. Проводить посадку деталей в горячем состоянии, ремонт и монтаж масло- и газонаполненных кабельных линий напряжением свыше 35 киловольт, арматуры и аппаратуры к ним.
4. Выполнять заводку концов подводных кабелей в береговые колодцы.
5. Выполнять сушку, вакуумирование и заливка маслом муфт маслонаполненных кабелей.
6. Выполнять пайку с применением фосфористо-медного и серебряного припоев в труднодоступных местах.
7. Устранять неисправности электрической части и выполнение ремонта сложного инструмента, приспособлений, грузоподъемных механизмов, проведение их испытаний.
8. Выполнять такелажных работ по перемещению, разборке и установке особо сложных и ответственных узлов деталей и элементов оборудования.
6 разряд
1. Осуществлять организацию работ по ремонту и наладке оборудования, наладке ремонтных приспособлений, грузоподъемных машин и механизмов.
2. Проводить дегазацию и азотирование трансформаторного масла для заливки трансформаторов.
3. Выполнять обслуживание и ремонт технологических установок по дегазации и азотированию масла, осушке воздуха и вымораживанию паров масла.
Знания:
5 разряд
1. Назначение и конструкцию маслонаполненных кабелей, арматуры и аппаратов к ним.
2. Особенности хранения маслонаполненных кабелей.
3. Нормы и объемы испытаний ремонтируемого электротехнического оборудования.
4. Схему масляного хозяйства.
5. Порядок чтения сложных чертежей, схем, эскизов.
6. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
6 разряд
1. Методы расчетов коэффициента трансформации, сечений проводов обмоток трансформаторов, нагрузок на подъемные приспособления.
2. Методы построения и снятия круговой диаграммы.
3. Условия работы изоляции высоковольтных аппаратов и требования к ним.
4. Коэффициенты запаса прочности и нормы отбраковки на металлоконструкции, провода и тросы, изоляторы, контактные зажимы, арматуру и разрядники, фундаменты и заземляющие устройства.
5. Способы сушки, регенерации, очистки, дегазации и азотирования трансформаторного масла.
6. Общие сведения по сопротивлению материалов.
7. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Деятельность под руководством
Стрессоустойчивость
Коммуникабельность
Ответственность за результаты выполнения работы
Список технических регламентов и национальных стандартов:

1. Агрегаттардың біліктерін орталықтандыруды жүзеге асыру.
2. Электр машиналарын сынауға қатысу.
3. Бөлшектерді ыстық күйінде отырғызуды, кернеуі 35 киловольттан асатын май және газ толтырылған кабель желілерін, оларға арматура мен аппаратураны жөндеуді және монтаждауды жүргізу.
4. Су асты кабельдерінің ұштарын жағалау ұңғымаларына бұруды орындау.
5. Май толтырылған кабельдердің муфталарын кептіру, вакуумдау және май құю.
6. Жету қиын жерлерде Фосфорлы-мыс және күміс дәнекерлеуді қолдана отырып дәнекерлеуді орындау.
7. Электр бөлігінің ақауларын жою және күрделі құрал-саймандарды, құрылғыларды, жүк көтергіш механизмдерді жөндеу, оларды сынау.
8. Жабдықтың бөлшектері мен элементтерінің аса күрделі және жауапты тораптарын жылжыту, бөлшектеу және орнату бойынша такелаждық жұмыстарды орындау.
6 разряд
1. Жабдықтарды жөндеу және баптау, жөндеу құрылғыларын, жүк көтергіш машиналар мен механизмдерді баптау бойынша жұмыстарды ұйымдастыруды жүзеге асыру.
2. Трансформаторларды құю үшін трансформатор майын газсыздандыру және азоттауды жүргізу.
3. Майды газсыздандыру және азоттау, ауаны құрғату және май буын мұздату бойынша технологиялық қондырғыларға қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын жүргізу.
Білімдер:
5 разряд
1. Май толтырылған кабельдердің, арматураның және оларға арналған аппараттардың мақсаты мен конструкциясы.
2. Май толтырылған кабельдерді сақтау ерекшеліктері.
3. Жөнделетін электротехникалық жабдықты сынау нормалары мен көлемі.
4. Мұнай шаруашылығының схемасы.
5. Күрделі сызбаларды, сызбаларды, эскиздерді оқу тәртібі.
6. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
6 разряд
1. Трансформация коэффициентін, трансформатор орамаларының сымдарының қималарын, көтергіш құрылғыларға жүктемелерді есептеу әдістері.
2. Дөңгелек диаграмманы құру және алу әдістері.
3. Жоғары вольтты аппараттарды оқшаулаудың жұмыс шарттары және оларға қойылатын талаптар.
4. Металл конструкцияларға, сымдар мен кабельдерге, изоляторларға, түйіспелі қысқыштарға, арматура мен разрядтағыштарға, іргетастар мен жерге тұйықтау құрылғыларына беріктік қорының коэффициенттері мен жарамсыздық нормалары.
5. Трансформатор майын кептіру, қалпына келтіру, тазарту, газсыздандыру және азоттау әдістері.
6. Материалдардың кедергісі бойынша жалпы мәліметтер.
7. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Бақылаудағы іс-шаралар
Стресске төзімділік
Қарым-қатынас дағдылары
Жұмыстың нәтижесі үшін жауапкершілік .
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. Об утверждении Правил технической эксплуатации электрических станций и сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247.
2. Об утверждении Правил техники безопасности при эксплуатации тепломеханического оборудования электростанций и тепловых сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 122.
3. Об утверждении Правил пожарной безопасности для энергетических предприятий. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 123.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Старший электромонтер по обслуживанию электрооборудования электростанций
24. Карточка профессии "Регенераторщик отработанного масла":
Код группы:
8131-4
Код наименования занятия:
8131-4-015
Наименование профессии:
Регенераторщик отработанного масла
Уровень квалификации по ОРК:
1
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:
Единый тарифно-квалификационный справочника работ и профессий рабочих (выпуск 1). Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 364.
Параграфы 300-301. Регенераторщик отработанного масла, 1-2 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
начальное образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Обеспечение безопасного, надежного и стабильного функционирования оборудования регенерации отработанного масла.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение операций регенерации отработанного трансформаторного масла.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение операций регенерации отработанного трансформаторного масла
Навык 1:
Выполнение процесса регенерации масла
Умения:
1 разряд
1. Обслуживать маслоочистительные машины.
2. Проводить центрифугирование и фильтрование масла на фильтропрессе.
3. Выполнять перекачку масла из одной емкости в другую маслонасосом и при помощи вакуумной установки.
4. Выполнять смену фильтровальной бумаги на фильтропрессе.
2 разряд
1. Контролировать регенерацию отработанного масла отбеливающей землей, аммиаком, силикогелем и активированной окисью алюминия.
2. Контролировать регенерацию подбивочного буксового материала.
3. Выполнять очистку и сушку остатков продукта маслоочистительными машинами и паром под вакуумом.

1. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы.
2. Электр станцияларының және жылу желілерінің жылу-механикалық жабдықтарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 122 бұйрығы.
3. Энергетика кәсіпорындары үшін өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 123 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Электр станцияларының электр жабдықтарына қызмет көрсету жөніндегі аға электромонтер
24. "Пайдаланған май регенераторшысы" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
8131-4
Қызмет атауының коды:
8131-4-015
Кәсіптің атауы:
Пайдаланған май регенераторшысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
1
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (1-шығарылым). Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 364 бұйрығы. 300-301 параграфтар. Пайдаланылған майды регенераторшы, 1-2 разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
бастауыш білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Талап етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Мұнай қалдықтарын регенерациялау жабдықтарының қауіпсіз, сенімді және тұрақты жұмысын қамтамасыз ету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Трансформатор майының қалдықтарын регенерациялау бойынша операцияларды орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Трансформатор майының қалдықтарын регенерациялау бойынша операцияларды орындау
Дағды 1:
Мұнайды қалпына келтіру процесін орындау
Машықтар:
1 разряд
1. Май тазалағыштарға қызмет көрсету.
2. Сүзгі прессінде майды Центрифугалау және сүзу.
3. Майды бір ыдыстан екіншісіне май сорғымен және вакуумдық қондырғының көмегімен айдау.
4. Сүзгі прессінде сүзгі қағазын Өзгертуді орындау.
2 разряд
1. Қалдық майдың ағартатын жермен, аммиакпен, силикагельмен және белсендірілген алюминий тотығымен қалпына келуін бақылау.
2. Сүйреу материалының регенерациясын бақылау.
3. Өнімнің қалдықтарын май тазалағыштармен және бумен вакууммен тазалау және құрғату.

4. Наблюдать за производственным процессом очистки и регенерации масла.
Знания:
1 разряд
1. Основные сведения об устройстве центрифуги фильтропресса, маслонасоса.
2. Схему маслопроводов.
3. Расположение и назначение аппаратов и оборудования маслохозяйства.
4. Порядок управления оборудованием.
5. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требований пожарной безопасности.
2 разряд
1. Принцип работы маслоочистительного оборудования.
2. Основные методы очистки и регенерации масел и подбивочного буксового материала.
3. Свойства применяемых сорбентов и активаторов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Осуществление анализа отработанного масла
Умения:
1 разряд
1. Выполнять сушку отбеливающей земли и закладка сорбентов для очистки и регенерации масла;
2. Выполнять очистку масел отстоем;
3. Выполнять чистку и промывку тары под масло;
4. Выполнять чистку бака и адсорберов после регенерации;
5. Контролировать регенерацию отработанного масла, разборка, чистка и сборка маслоочистительных машин под руководством регенераторщика более высокой квалификации;
6. Выполнять продергивание шпагата в польстерные щетки.
2 разряд
1. Выполнять отбор пробы масла для анализа;
2. Определять состояния масла по цвету и запаху;
3. Выполнять разборку, чистку, сборка и текущий ремонт маслоочистительных машин, центрифуг, фильтропрессов, аппаратов и иного обслуживаемого оборудования.
Знания:
1 разряд
1. Виды смазочных масел;
2. Назначение очистки, сушки и регенерации масла;
3. Назначение и условия применения наиболее распространенных простых приспособлений и контрольно-измерительных инструментов.
2 разряд
1. Свойства применяемых сорбентов и активаторов.
2. Свойства масел.
3. Назначение и условия применения универсальных и специальных приспособлений и средней сложности контрольно-измерительного инструмента.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
предусматривающая самостоятельное определение задач
Стрессоустойчивость
коммуникабельность
Ответственность за результаты выполнения работы. Работа в коллективе.
Деятельность под руководством
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Об утверждении Правил технической эксплуатации электрических станций и сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247.
2. Об утверждении Правил техники безопасности при эксплуатации тепломеханического оборудования электростанций и тепловых сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 122.

4. Майды тазарту және қалпына келтірудің өндірістік процесін қадағалау.
Білімдер:
1 разряд
1. Сүзгі прессінің, май сорғысының центрифугасының құрылғысы туралы негізгі мәліметтер.
2. Мұнай құбырларының схемасы.
3. Май шаруашылығы аппараттары мен жабдықтарының орналасуы мен мақсаты.
4. Жабдықты басқару тәртібі.
5. Ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптарының тәртібі.
2 разряд
1. Май тазалау жабдығының жұмыс принципі.
2. Майларды тазарту мен қалпына келтірудің негізгі әдістері.
3. Қолданылатын сорбенттер мен активаторлардың қасиеттері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Пайдаланылған мұнайға талдау жүргізу
Машықтар:
1 разряд
1. Майды тазарту және қалпына келтіру үшін ағартатын жерді кептіру және сорбенттерді төсеу.
2. Майларды тұндыру арқылы тазалау.
3. Ыдыстарды май астында тазалау және жуу.
4. Регенерациядан кейін резервуар мен адсорберлерді тазалау.
5. Пайдаланылған майдың регенерациясын бақылау, жоғары білікті регенератордың басшылығымен май тазартқыштарды бөлшектеу, тазалау және құрастыру.
6. Жіптерді полстер щеткаларына тарту.
2 разряд
1. Талдау үшін май сынамасын алу.
2. Майдың күйін түсі мен иісі бойынша анықтау.
3. Май тазалау машиналарын, центрифугаларды, сүзгі престерін, аппараттарды және өзге де қызмет көрсетілетін жабдықтарды бөлшектеуді, тазалауды, жинауды және ағымдағы жөндеуді орындау.
Білімдер:
1 разряд
1. Майлау майларының түрлері;
2. Майды тазарту, кептіру және қалпына келтірудің мақсаты;
3. Ең көп таралған қарапайым құрылғылар мен бақылау-өлшеу құралдарының мақсаты мен қолдану шарттары.
2 разряд
1. Қолданылатын сорбенттер мен активаторлардың қасиеттері.
2. Майлардың қасиеттері.
3. Әмбебап және арнайы құрылғыларды және бақылау-өлшеу құралының орташа күрделілігін қолданудың мақсаты мен шарттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
міндеттерді дербес анықтауды қамтамасыз ету
Стресске төзімділік
қарым-қатынас дағдылары
Жұмыстың нәтижесі үшін жауапкершілік. Топтық жұмыс.
Бақылаудағы іс-шаралар
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы.
2. Электр станцияларының және жылу желілерінің жылу-механикалық жабдықтарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 122 бұйрығы.

3. Об утверждении Правил пожарной безопасности для энергетических предприятий. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 123.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Электромеханик
5
Мастер производственного цеха (участка)
25. Карточка профессии "Инженер по ремонту":
Код группы:
2141-9
Код наименования занятия:
2141-9-002
Наименование профессии:
Инженер по ремонту
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 22003).
Параграф 38. Инженер по ремонту
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Производственные и обрабатывающие отрасли
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Инженер по ремонту I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера по ремонту II категории не менее 2 лет; инженер по ремонту II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера по ремонту без категории не менее 3 лет; инженер по ремонту без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2141-9-003 - Инженер по ремонту и обслуживанию технологического оборудования
Основная цель деятельности:
Разработка перспективных и текущих планов (графиков) различных видов ремонта электротехнического оборудования и других основных фондов ТЭС (зданий, систем водоснабжения, канализации, воздухопроводов и т.д.), а также мер по улучшению их эксплуатации и обслуживания, контролирует выполнение утвержденных планов (графиков).
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

3. Энергетика кәсіпорындары үшін өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 123 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Электромеханик
5
Өндірістік цехтың (учаскенің)шебері
25. "Жөндеу инженері" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
2141-9
Қызмет атауының коды:
2141-9-002
Кәсіптің атауы:
Жөндеу инженері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы", 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы мен бекітілген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 тіркелген). Параграф 38. Жөндеу инженері
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Өндірістік және өңдеу салалары
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
I санатты жөндеу жөніндегі инженер: кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі және II санатты жөндеу жөніндегі инженер лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл; II санатты жөндеу жөніндегі инженер: кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі және санатсыз жөндеу жөніндегі инженер лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл; санаты жоқ жөндеу жөніндегі инженер: жұмыс өтіліне немесе техникалық және кәсіптік, тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білімге және I санаттағы техник лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтіліне талаптар қоймай, кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2141-9-003 - Технологиялық жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі инженер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жылу электр станцияларының электр жабдықтарын және басқа да негізгі құралдарын (ғимараттар, су құбырлары, кәріз жүйелері, ауа құбырлары және т.б.) жөндеудің әр түрлі түрлерінің перспективалық және ағымдағы жоспарларын (кестелерін), сондай-ақ жақсарту шараларын әзірлеу оларды пайдалану және жөндеу, бекітілген жоспарлардың (кестелердің) орындалуын бақылау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Осуществление планирования технического развития производства, капитального ремонта оборудования.
2. Выполнение мероприятий направленных на улучшение условий труда и производства.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Осуществление планирования технического развития производства, капитального ремонта оборудования
Навык 1:
Обеспечение составления технической документации
Умения:
1. Осуществлять разработку перспективных и текущих планов (графиков) различных видов ремонта оборудования и иных основных фондов организации (зданий, систем водоснабжения, канализации, воздухопроводов), а также мер по улучшению их эксплуатации и обслуживания, контролирует выполнение утвержденных планов (графиков).
2. Разрабатывать мероприятия, направленные на совершенствование организации обслуживания и ремонта оборудования, на снижение трудоемкости и стоимости ремонтных работ, улучшение их качества, повышение эффективности использования основных фондов (повышение износоустойчивости и уменьшение простоев оборудования).
3. Разрабатывать нормативные материалы по профилактическому обслуживанию и ремонту оборудования (нормативы ремонтно-эксплуатационных затрат, сроков службы запасных частей, номенклатуры сменных и быстроизнашивающихся деталей, нормы и лимиты расхода смазочных материалов).
4. Составлять заявки и спецификации на запасные части, материалы, инструмент, контролирует правильность их расходования;
5. Готовить материалы для заключения договоров с организациями-изготовителями на поставку запасных частей и оборудования, а также со специализированными подрядными организациями на капитальный ремонт основных (промышленно-производственных и непромышленных) фондов, осуществляет контроль над расходованием средств на эти цели.
Знания:
1. Законодательные, иные нормативные правовые акты, методические и нормативно-технические материалы по техническому обслуживанию и ремонту оборудования.
2. Порядок составления смет на проведение ремонтов, заявок на оборудование, материалы, запасные части, инструмент.
3. Основы экономики, организации производства, труда и управления.
4. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Осуществление организации ремонта
Умения:
1. Организовывать подготовку ремонтных работ, определяет потребность в запасных частях для ремонта оборудования, по обеспечению ими организации на условиях кооперации.

1. Өндірістің техникалық дамуын, жабдықтарды күрделі жөндеуді жоспарлауды жүзеге асыру.
2. Еңбек және өндіріс жағдайларын жақсартуға бағытталған іс шараларды орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Өндірістің техникалық дамуын, жабдықтарды күрделі жөндеуді жоспарлауды жүзеге асыру
Дағды 1:
Техникалық құжаттаманы дайындауды қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Жабдықтарды және ұйымның өзге де негізгі қорларын (ғимараттарды, сумен жабдықтау жүйелерін, кәріздерді, ауа құбырларын) жөндеудің әртүрлі түрлерінің перспективалық және ағымдағы жоспарларын (кестелерін), сондай-ақ оларды пайдалану мен қызмет көрсетуді жақсарту жөніндегі шараларды әзірлеуді жүзеге асыру, бекітілген жоспарлардың (кестелердің) орындалуын бақылау.
2. Жабдыққа қызмет көрсету мен жөндеуді ұйымдастыруды жетілдіруге, жөндеу жұмыстарының еңбек сыйымдылығы мен құнын төмендетуге, олардың сапасын жақсартуға, негізгі құралдарды пайдалану тиімділігін арттыруға (тозуға төзімділікті арттыру және жабдықтың тоқтап қалуын азайту) бағытталған іс-шараларды әзірлеу.
3. Жабдыққа профилактикалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша нормативтік материалдарды әзірлеу (жөндеу-пайдалану шығындарының нормативтері, қосалқы бөлшектердің қызмет ету мерзімдері, ауыстырылатын және тез тозатын бөлшектердің номенклатуралары, майлау материалдары шығысының нормалары мен лимиттері).
4. Қосалқы бөлшектерге, материалдарға, құрал-саймандарға өтінімдер мен спецификациялар жасау, олардың дұрыс жұмсалуын бақылау.
5. Қосалқы бөлшектер мен жабдықтарды жеткізуге дайындаушы ұйымдармен, сондай-ақ негізгі (өнеркәсіптік-өндірістік және өнеркәсіптік емес) қорларды күрделі жөндеуге мамандандырылған мердігерлік ұйымдармен шарттар жасасу үшін материалдар дайындау, осы мақсаттарға арналған қаражаттың жұмсалуын бақылауды жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі заңнамалық, өзге де нормативтік құқықтық актілер, әдістемелік және нормативтік-техникалық материалдар.
2. Жөндеу жүргізуге сметалар, жабдыққа, материалдарға, қосалқы бөлшектерге, құрал-саймандарға өтінімдер жасау тәртібі.
3. Экономика, өндірісті ұйымдастыру, Еңбек және басқару негіздері.
4. Еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру
Машықтар:
1. Жөндеу жұмыстарын дайындауды ұйымдастыру, Жабдықты жөндеуге арналған қосалқы бөлшектердің қажеттілігін анықтайды, оларды кооперация жағдайында ұйымдастыруды қамтамасыз ету.

2. Анализировать причины повышенного износа, аварий и простоев оборудования и участвует в расследовании их причин, а также причин производственного травматизма, принимает меры по его предупреждению.
3. Вести учет и паспортизацию оборудования, зданий, сооружений и иных основных фондов организации, вносит в паспорта изменения после их ремонта, модернизации и реконструкции, составляет необходимую техническую документацию и ведет установленную отчетность.
4. Контролировать над соблюдением установленных сроков составления ведомостей дефектов, заявок на проведение ремонта.
Знания:
1. Систему планово-предупредительного ремонта и рациональной эксплуатации технологического оборудования..
2. Технические характеристики, конструктивные особенности, назначение и режимы работы оборудования организации, порядок его технической эксплуатации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Выполнение мероприятий направленных на улучшение условий труда и производства
Навык 1:
Оформление технической документации
Умения:
1. Принимать участие в работе, связанной с разработкой и внедрением стандартов и технических условий по эксплуатации, содержанию и ремонту оборудования.
2. Способствовать внедрению систем комплексного регламентированного обслуживания, обеспечивающих своевременную наладку и ремонт оборудования, эффективную работу организации, прогрессивной технологии ремонта, высокоэффективных ремонтных приспособлений, механизации трудоемких процессов.
3. Участвовать в работе по планированию технического развития производства, капитального ремонта и модернизации основных фондов, составлении баланса производственных мощностей и их использования.
4. Выдавать заключения по рационализаторским предложениям и изобретениям, по вопросам совершенствования конструкции оборудования, организации ремонтных работ и технического обслуживания оборудования, оказывает рационализаторам и изобретателям практическую помощь и организует внедрение принятых предложений.
5. Обобщать и распространять передовой опыт организации ремонта и эксплуатации оборудования.
Знания:
1. Основные технологические процессы производства продукции организации.
2. Перспективы технического развития организации.
3. Передовые системы ремонтов и технологию ремонтных работ.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Оформление технической документации
Умения:
1. Осуществлять контроль над деятельностью подразделений организации, участвующих в проведении ремонтных работ и испытаний оборудования, за соблюдением порядка эксплуатации, технического обслуживания и надзора за ним.

2. Жабдықтың тозуының, апаттарының және тоқтап қалуының себептерін талдау және олардың себептерін, сондай-ақ өндірістік жарақаттанудың себептерін тергеуге қатысады, оның алдын алу шараларын қабылдау.
3. Ұйымның жабдықтарын, ғимараттарын, құрылыстарын және өзге де негізгі қорларын есепке алуды және паспорттауды жүргізу, оларды жөндеуден, жаңғыртудан және реконструкциялаудан кейін паспорттарға өзгерістер енгізеді, қажетті техникалық құжаттаманы жасайды және белгіленген есептілікті жүргізу.
4. Ақаулар тізімдемесін, жөндеу жүргізуге өтінімдерді жасаудың белгіленген мерзімдерін сақтауды бақылау.
Білімдер:
1. Технологиялық жабдықты жоспарлы-алдын алу жөндеу және ұтымды пайдалану жүйесі.
2. Ұйым жабдығының техникалық сипаттамалары, конструктивтік ерекшеліктері, мақсаты мен жұмыс режимдері, оны техникалық пайдалану тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Еңбек және өндіріс жағдайларын жақсартуға бағытталған іс шараларды орындау
Дағды 1:
Техникалық құжаттаманы ресімдеу
Машықтар:
1. Жабдықты пайдалану, ұстау және жөндеу бойынша стандарттар мен техникалық шарттарды әзірлеуге және енгізуге байланысты жұмысқа қатысу.
2. Жабдықтарды уақтылы баптауды және жөндеуді, ұйымның тиімді жұмысын, прогрессивті жөндеу технологиясын, жоғары тиімді жөндеу құрылғыларын, уақытты қажет ететін процестерді механикаландыруды қамтамасыз ететін кешенді регламенттелген қызмет көрсету жүйелерін енгізуге ықпал ету.
3. Өндірісті техникалық дамытуды жоспарлау, негізгі құралдарды күрделі жөндеу және жаңғырту, өндірістік қуаттардың теңгерімін жасау және оларды пайдалану жөніндегі жұмыстарға қатысу.
4. Рационализаторлық ұсыныстар мен Өнертабыстар бойынша, жабдықтардың конструкциясын жетілдіру, жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру және жабдыққа техникалық қызмет көрсету мәселелері бойынша қорытындылар беру, рационализаторлар мен өнертапқыштарға практикалық көмек көрсетеді және қабылданған ұсыныстарды енгізуді ұйымдастыру.
5. Жабдықты жөндеу мен пайдалануды ұйымдастырудың озық тәжірибесін жинақтау және тарату.
Білімдер:
1. Ұйым өнімдерін өндірудің негізгі технологиялық процестері.
2. Ұйымның техникалық даму перспективалары.
3. Жетілдірілген жөндеу жүйелері және жөндеу технологиясы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Техникалық құжаттаманы ресімдеу
Машықтар:
1. Жабдықтарды жөндеу және сынау жұмыстарына қатысатын ұйым бөлімшелерінің қызметіне, пайдалану, техникалық қызмет көрсету және қадағалау тәртібінің сақталуына бақылауды жүзеге асыру.

высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы на производстве не менее 1 года или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы на производстве не менее 3 лет, при отсутствии образования по соответствующей специальности стаж работы на производстве не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Начальник производственного цеха (участка)
Другие возможные наименования профессии:
1329-3-014 - Мастер электроремонтного цеха
Основная цель деятельности:
Обеспечение выполнения участком плановых заданий по объему производства, неуклонному повышению производительности труда, изготовлению продукции высокого качества, снижению затрат на единицу продукции (работы).
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Обеспечение надежной работы по ремонту оборудования цеха
2. Выполнение мероприятий направленных на улучшение условий труда и производства
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Обеспечение надежной работы по ремонту оборудования цеха
Навык 1:
Обеспечение нормативной базы для производства работы участка
Умения:
1. Осуществлять в соответствии с действующими законодательными и иными нормативными правовыми актами, регулирующими производственно-хозяйственную деятельность организации, руководство производственным участком.
2. Обеспечивать выполнение участком в установленные сроки производственных заданий по объему производства продукции (работ, услуг), качеству, заданной номенклатуре (ассортименту), повышение производительности труда, снижение трудоемкости продукции на основе рациональной загрузки оборудования и использования его технических возможностей, повышение коэффициента сменности работы оборудования, экономное расходование сырья, материалов, топлива, энергии и снижение издержек.
3. Своевременно подготавливать производство, обеспечивает расстановку рабочих и бригад, контролирует соблюдение технологических процессов, оперативно выявляет и устраняет причины их нарушения.
4. Участвовать в разработке новых и совершенствовании действующих технологических процессов и режимов производства, а также производственных графиков.
5. Проверять качество выпускаемой продукции или выполняемых работ, осуществляет мероприятия по предупреждению брака и повышению качества продукции (работ, услуг).
Знания:
1. Законодательные, иные нормативные правовые акты, методические и нормативно-технические материалы, касающиеся производственно-хозяйственной деятельности участка.

Кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және өндірістегі жұмыс өтілі кемінде 1 жыл немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білім және тиісті мамандық бойынша білімі болмаған кезде өндірістегі жұмыс өтілі кемінде 3 жыл кем дегенде 5 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1329-3-014 - Электр жөндеу цехының мастері
Қызметтің негізгі мақсаты:
Учаскенің өндіріс көлемі бойынша жоспарлы көрсеткіштерді орындауын қамтамасыз ету, еңбек өнімділігін тұрақты түрде арттыру, жоғары сапалы өнім шығару, өнімнің (жұмыс) бірлігіне шығындарды азайту.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Цех жабдықтарын сенімді жөндеуді қамтамасыз ету.
2. Еңбек және өндіріс жағдайларын жақсартуға бағытталған іс шараларды орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Цех жабдықтарын сенімді жөндеуді қамтамасыз ету
Дағды 1:
Учаскелік жұмыстарды өндіру үшін нормативтік базаны қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Ұйымның өндірістік-шаруашылық қызметін, өндірістік учаскеге басшылықты реттейтін қолданыстағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерге сәйкес жүзеге асыру.
2. Өнімнің (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) өндіріс көлемі, сапасы, берілген номенклатура (ассортимент) бойынша белгіленген мерзімде учаскенің өндірістік тапсырмаларды орындауын, еңбек өнімділігін арттыруды, жабдықты ұтымды жүктеу және оның техникалық мүмкіндіктерін пайдалану негізінде өнімнің еңбек сыйымдылығын төмендетуді, жабдықтың ауысымдық жұмыс коэффициентін арттыруды, шикізатты, материалдарды, отынды, энергияны және т. б. үнемді жұмсауды қамтамасыз ету шығындарды азайту.
3. Өндірісті уақтылы дайындау, жұмысшылар мен бригадалардың орналасуын қамтамасыз ету, технологиялық процестердің сақталуын бақылау, олардың бұзылу себептерін жедел анықтау және жою.
4. Жаңа технологиялық процестер мен өндіріс режимдерін, сондай-ақ өндірістік кестелерді әзірлеуге және жетілдіруге қатысу.
5. Шығарылатын өнімнің немесе орындалатын жұмыстың сапасын тексеру, ақаудың алдын алу және өнімнің (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) сапасын арттыру жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Учаскенің өндірістік-шаруашылық қызметіне қатысты заңнамалық, өзге де нормативтік құқықтық актілер, әдістемелік және нормативтік-техникалық материалдар.

2. Технические характеристики и требования, предъявляемые к продукции, выпускаемой участком, технологию ее производства.
3. Оборудование участка и порядок его технической эксплуатации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обеспечение надежной работы, осуществление технического обслуживания и ремонта электрооборудования, находящегося в его ведении
Умения:
1. Осуществлять производственный инструктаж рабочих, проводит мероприятия по выполнению порядка по безопасности и охране труда и производственной санитарии, технической эксплуатации оборудования и инструмента, а также контроль над их соблюдением.
2. Содействовать внедрению прогрессивных форм организации труда, вносит предложения о пересмотре норм выработки и расценок, а также о присвоении в соответствии с единым тарифно-квалификационным справочником работ и профессий рабочих разрядов рабочим, принимает участие в тарификации работ и присвоении квалификационных разрядов рабочим участка.
3. Анализировать результаты производственной деятельности, обеспечивает правильность и своевременность оформления первичных документов по учету рабочего времени, выработки, простоев.
4. Содействовать распространению передового опыта, развитию инициативы, внедрению рационализаторских предложений и изобретений.
5. Обеспечивать своевременный пересмотр в установленном порядке норм трудовых затрат, внедрение технически обоснованных норм и нормированных заданий, правильное и эффективное применение систем заработной платы и премирования.
Знания:
1. Действующие положения об оплате труда и формах материального стимулирования.
2. Передовой отечественный и зарубежный опыт по управлению производством.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Выполнение мероприятий направленных на улучшение условий труда и производства
Навык 1:
Наладка системы и оборудования
Умения:
1. Принимать участие в приемке законченных работ по реконструкции участка, ремонту технологического оборудования, механизации и автоматизации производственных процессов и ручных работ.
2. Организовывать внедрение передовых методов и приемов труда, а также форм его организации, аттестации и рационализации рабочих мест.
3. Обеспечивает выполнение рабочими норм выработки, правильное использование производственных площадей, оборудования, организационно-технической оснастки и инструмента, равномерную (ритмичную) работу участка.
4. Осуществлять формирование бригад (их количественного, профессионально-квалификационного состава), разрабатывает и внедряет мероприятия по рациональному обслуживанию бригад, координирует их деятельность.

2. Учаске шығаратын өнімге қойылатын техникалық сипаттамалар мен талаптар, оны өндіру технологиясы.
3. Учаскені жабдықтау және оны техникалық пайдалану тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Өзінің қарауындағы электр жабдықтарына сенімді жұмыс істеуді қамтамасыз ету, техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын жүргізу
Машықтар:
1. Жұмысшыларға өндірістік нұсқама беруді жүзеге асыру, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау және өндірістік санитария, жабдықтар мен құралдарды техникалық пайдалану, сондай-ақ олардың сақталуын бақылау бойынша іс-шараларды жүргізу.
2. Еңбекті ұйымдастырудың прогрессивті нысандарын енгізуге жәрдемдесу, әзірлеу нормалары мен бағаларын қайта қарау туралы, сондай-ақ Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығына сәйкес жұмысшыларға жұмысшы разрядтарын беру туралы ұсыныстар енгізеді, жұмыстарды тарифтеуге және учаске жұмысшыларына біліктілік разрядтарын беруге қатысу.
3. Өндірістік қызметтің нәтижелерін талдау, жұмыс уақытын, дамуын, тоқтап қалуын есепке алу бойынша бастапқы құжаттардың дұрыс және уақтылы ресімделуін қамтамасыз ету.
4. Озық тәжірибені таратуға, бастаманы дамытуға, рационализаторлық ұсыныстар мен өнертабыстарды енгізуге жәрдемдесу.
5. Белгіленген тәртіппен еңбек шығындарының нормаларын уақтылы қайта қарауды, техникалық негізделген нормалар мен нормаланған тапсырмаларды енгізуді, жалақы мен сыйлықақы беру жүйелерін дұрыс және тиімді қолдануды қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Еңбекақы төлеу және материалдық ынталандыру нысандары туралы қолданыстағы ережелер.
2. Өндірісті басқарудағы озық отандық және шетелдік тәжірибе.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Еңбек және өндіріс жағдайларын жақсартуға бағытталған іс шараларды орындау
Дағды 1:
Жүйе мен жабдықтарды баптау
Машықтар:
1. Учаскені реконструкциялау, технологиялық жабдықтарды жөндеу, өндірістік процестер мен қол жұмыстарын механикаландыру және автоматтандыру бойынша аяқталған жұмыстарды қабылдауға қатысу.
2. Еңбектің озық әдістері мен тәсілдерін, сондай-ақ оны ұйымдастыру, жұмыс орындарын аттестаттау және ұтымды ету нысандарын енгізуді ұйымдастыру.
3. Жұмысшылардың өндіріс нормаларын орындауын, өндірістік алаңдарды, жабдықтарды, ұйымдастырушылық-техникалық жабдықтар мен құралдарды дұрыс пайдалануды, учаскенің біркелкі (ритақты) жұмысын қамтамасыз ету.
4. Бригадаларды (олардың сандық, кәсіптік-біліктілік құрамын) қалыптастыруды жүзеге асыру, бригадаларға ұтымды қызмет көрсету жөніндегі іс-шараларды әзірлейді және енгізеді, олардың қызметін үйлестіру.

5. Устанавливать и своевременно доводит производственные задания бригадам и отдельным рабочим (не входящим в состав бригад) в соответствии с утвержденными производственными планами и графиками, нормативные показатели по использованию оборудования, сырья, материалов, инструмента, топлива, энергии.
Знания:
1. Методы производственно-хозяйственной деятельности участка.
2. Порядок тарификации работ и рабочих.
3. Нормы и расценки на работы, порядок их пересмотра.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Осмотр, контроль и поддержание технического состояния объектов
Умения:
1. Принимать участие в осуществлении работ по выявлению резервов производства по количеству, качеству и ассортименту выпускаемой продукции, в разработке мероприятий по созданию благоприятных условий труда, повышению организационно-технической культуры производства, рациональному использованию рабочего времени и производственного оборудования.
2. Контролировать соблюдение рабочими порядка по безопасности и охране труда, производственной и трудовой дисциплины, внутреннего трудового распорядка.
3. Организовывать работу по повышению квалификации и профессионального мастерства рабочих и бригадиров.
Знания:
1. Основы экономики, организации производства, труда и управления.
2. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Профессиональный подход к работе
стрессоустойчивость
коммуникабельность
Организационные способности
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Об утверждении Правил технической эксплуатации электрических станций и сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247.
2. Об утверждении Правил техники безопасности при эксплуатации тепломеханического оборудования электростанций и тепловых сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 122.
3. Об утверждении Правил пожарной безопасности для энергетических предприятий. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 123.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Старший мастер производственного цеха (участка)
6
Инженер по ремонту
27. Карточка профессии "Техник (общий профиль)":
Код группы:
3112-1
Код наименования занятия:
3112-1-002
Наименование профессии:
Техник (общий профиль)
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:

5. Бекітілген өндірістік жоспарлар мен кестелерге сәйкес бригадалар мен жекелеген жұмысшыларға (бригадалардың құрамына кірмейтін) өндірістік тапсырмаларды, жабдықты, шикізатты, материалдарды, құралды, отынды, энергияны пайдалану жөніндегі нормативтік көрсеткіштерді белгілейді және уақтылы жеткізу.
Білімдер:
1. Учаскенің өндірістік-шаруашылық қызметінің әдістері.
2. Жұмыстарды және жұмысшыларды тарифтеу тәртібі.
3. Жұмыстардың нормалары мен бағалары, оларды қайта қарау тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Нысандардың техникалық жай-күйін тексеру, бақылау және қолдау
Машықтар:
1. Шығарылатын өнімнің саны, сапасы және ассортименті бойынша өндіріс резервтерін анықтау жөніндегі жұмыстарды жүзеге асыруға, қолайлы еңбек жағдайларын жасау, өндірістің ұйымдастырушылық-техникалық мәдениетін арттыру, жұмыс уақыты мен өндірістік жабдықты ұтымды пайдалану жөніндегі іс-шараларды әзірлеуге қатысу.
2. Жұмысшылардың еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібін, өндірістік және еңбек тәртібін, ішкі еңбек тәртібін сақтауын бақылау.
3. Жұмысшылар мен бригадирлердің біліктілігі мен кәсіби шеберлігін арттыру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Экономика, өндірісті ұйымдастыру, Еңбек және басқару негіздері.
2. Еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Жұмысқа кәсіби көзқарас
Стресске төзімділік
Қарым-қатынас дағдылары
Ұйымдастырушылық қабілеттер
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы.
2. Электр станцияларының және жылу желілерінің жылу-механикалық жабдықтарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 122 бұйрығы.
3. Энергетика кәсіпорындары үшін өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 123 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Өндірістік цехтың (учаскенің) аға мастері
6
Жөндеу жөніндегі инженер
27. "Техник (жалпы профиль)" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
3112-1
Қызмет атауының коды:
3112-1-002
Кәсіптің атауы:
Техник
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:

Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 22003).
Параграф 105. Техник
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Электрооборудование (по видам и отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация электромеханического оборудования (по видам и отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Электроснабжение (по отраслям)
Квалификация:
Требования к опыту работы:
техник I категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника II категории не менее 2 лет; техник II категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника без категории не менее 2 лет; техник без категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) без предъявления требований к стажу работы.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
3112-1-003 - Техник по подготовке производства
Основная цель деятельности:
Организация обслуживания и ремонта электротехнического и электромеханическогоо оборудования.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение расчетной и проектной работы цеха электрооборудования
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение расчетной и проектной работы цеха электрооборудования
Навык 1:
Проведение необходимых технических расчетов
Умения:
1. Под руководством более квалифицированного специалиста выполнять работу по проведению необходимых технических расчетов, разработке несложных проектов и простых схем, обеспечивает их соответствие техническим заданиям, действующим стандартам и нормативным документам.
2. Осуществлять наладку, настройку, регулировку и опытную проверку оборудования и систем в лабораторных условиях и на объектах, следит за его исправным состоянием.

"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы", 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы мен бекітілген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 тіркелген).
105-параграф. Техник
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Электр жабдықтары (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Электромеханикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Электрмен қамтамасыз ету (салалар бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
I санатты техник: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білімі және II санатты техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл; II санатты техник: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білімі және санаты жоқ техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл; санаты жоқ техник: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білімі, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3112-1-003 - Өндірісті дайындау жөніндегі техник
Қызметтің негізгі мақсаты:
Электр және электромеханикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді ұйымдастыру.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Электр жабдықтары шеберханасының есептеу және жобалау жұмыстарын жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Электр жабдықтары шеберханасының есептеу және жобалау жұмыстарын жүргізу
Дағды 1:
Қажетті техникалық есептеулерді жүргізу
Машықтар:
1. Неғұрлым білікті маманның басшылығымен қажетті техникалық есептеулерді жүргізу, қарапайым жобалар мен қарапайым схемаларды әзірлеу бойынша жұмыстарды орындау, олардың техникалық тапсырмаларға, қолданыстағы стандарттар мен нормативтік құжаттарға сәйкестігін қамтамасыз ету.
2. Зертханалық жағдайларда және объектілерде жабдықтар мен жүйелерді баптауды, баптауды, реттеуді және тәжірибелік тексеруді жүзеге асыру, оның жарамды жай-күйін бақылау.

Высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы по специальности не менее 2 лет или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы по оперативному управлению производством не менее 3 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
1329-3-017 - Начальник службы (в электроснабжении, подачи газа, пара и воздушного кондиционирования)
Основная цель деятельности:
Безопасная, надежная и экономичная эксплуатация электромеханического, энергетического и вспомогательного оборудования, выполнение диспетчерского графика нагрузки, бесперебойное энергоснабжение потребителей, поддержание нормативного качества отпускаемой энергии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществление оперативного руководства сменой электрического цеха тепловой электростанции.
2. Выполнение мероприятий направленных на улучшение условий труда и производства.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Осуществление оперативного руководства сменой электрического цеха тепловой электростанции
Навык 1:
Обеспечение надежной, безопасной и экономичной работы оборудования
Умения:
1. Организовать своевременную подготовку производства, рациональную загрузку и работу оборудования.
2. Осуществлять оперативный контроль над обеспечением материальными и энергетическими ресурсами, технически правильной эксплуатацией оборудования и иных основных средств, экономным расходованием сырья, топлива, материалов, выявляет, предотвращает и устраняет причины нарушений хода производства.
Знания:
1. Законодательные, иные нормативные правовые акты, методические и нормативно-технические материалы по оперативному управлению производством.
2. Технические требования, предъявляемые к выпускаемой продукции, технологию ее производства.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Соблюдение правил технической эксплуатации электрических станций и электрических сетей
Умения:
1. Обеспечивать выполнение сменных производственных заданий подразделениями организации (участками и бригадами), соблюдение установленной технологии производства изделий, выполнения работ (услуг), ритмичный выпуск продукции высокого качества.
2. Анализировать результаты производственной деятельности подразделения организации за смену, причины, вызывающие простои оборудования и снижение качества изделий (работ, услуг), участвует в разработке и внедрении мероприятий по устранению выявленных недостатков.
Знания:

Кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 2 жыл немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білім және өндірісті жедел басқару бойынша жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1329-3-017 - Қызмет бастығы (электрмен жабдықтау, газ, бу беру және ауаны кондинционерлеу)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Электр механикалық, энергетикалық және қосалқы жабдықтарды қауіпсіз, сенімді және үнемді пайдалану, диспетчерлік жүктеме кестесін орындау, тұтынушыларды үздіксіз электрмен жабдықтау, жеткізілетін энергияның стандартты сапасын сақтау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жылу электр станциясының электр цехының ауысымын жедел басқаруды жүзеге асыру.
2. Еңбек және өндіріс жағдайларын жақсартуға бағытталған іс шараларды орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Жылу электр станциясының электр цехының ауысымын жедел басқаруды жүзеге асыру
Дағды 1:
Жабдықтың сенімді, қауіпсіз және үнемді жұмысын қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Өндірісті уақтылы дайындауды, жабдықтың ұтымды жүктелуін және жұмысын ұйымдастыру.
2. Материалдық және энергия ресурстарымен қамтамасыз етілуіне, жабдық пен өзге де негізгі құралдардың техникалық дұрыс пайдаланылуына, шикізаттың, отынның, материалдардың үнемді жұмсалуына жедел бақылауды жүзеге асыру, өндіріс барысының бұзылу себептерін анықтау, алдын алу және жою.
Білімдер:
1. Өндірісті жедел басқару бойынша заңнамалық, өзге де нормативтік құқықтық актілер, әдістемелік және нормативтік-техникалық материалдар.
2. Шығарылатын өнімге қойылатын техникалық талаптар, оны өндіру технологиясы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Электр станциялары мен электр желілерін техникалық пайдалану ережелерін сақтау
Машықтар:
1. Ұйым бөлімшелерінің (учаскелер мен бригадалардың) ауысымдық өндірістік тапсырмаларды орындауын, Бұйымдарды өндірудің, жұмыстарды (қызметтерді) орындаудың белгіленген технологиясын сақтауды, жоғары сапалы өнімді ритақты шығаруды қамтамасыз ету.
2. Ұйым бөлімшесінің ауысымдағы өндірістік қызметінің нәтижелерін, жабдықтың тоқтап қалуына және бұйымдардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) сапасының төмендеуіне себеп болатын себептерді талдау, анықталған кемшіліктерді жою жөніндегі іс-шараларды әзірлеуге және енгізуге қатысады.
Білімдер:

29. Карточка профессии "Инженер-энергетик":
Код группы:
2151-2
Код наименования занятия:
2151-2-028
Наименование профессии:
Инженер-энергетик
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 22003). Параграф 52. Инженер-энергетик (Энергетик)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Производственные и обрабатывающие отрасли
Квалификация:
-
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Производственные и обрабатывающие отрасли
Квалификация:
-
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Инженер-энергетик (энергетик) I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера-энергетика (энергетика) II категории не менее 2 лет; инженер-энергетик (энергетик) II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера-энергетика (энергетика) без категории не менее 3 лет; инженер-энергетик (энергетик) без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы по специальности на должностях специалиста не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2151-2-027 - Инженер-электроэнергетик
Основная цель деятельности:
Разработка норм потребляемой энергии, принятие решения о необходимости модернизации и внедрения новейших технологий на производстве.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Ведение организации работы оперативного персонала по электрическому оборудованию.
2. Выполнение мероприятий направленных на улучшение условий труда и производства.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Ведение организации работы оперативного персонала по электрическому оборудованию
Навык 1:
Ведение координации деятельности обслуживающих смен
Умения:

29. "Инженер-энергетик" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
2151-2
Қызмет атауының коды:
2151-2-028
Кәсіптің атауы:
Инженер-энергетик
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы", 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы мен бекітілген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 тіркелген).
Параграф 52. Инженер-энергетик (Энергетик)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Өндірістік және өңдеу салалары
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Өндірістік және өңдеу салалары
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
І санатты инженер-энергетик (энергетик): кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі және II санатты инженер-энергетик (Энергетик) лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл; II санатты инженер-энергетик (энергетик): кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі және санаты жоқ инженер-энергетик (Энергетик) лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл; санаты жоқ инженер-энергетик (энергетик): кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша тиісті мамандық (біліктілік) бойынша жұмыс өтіліне немесе техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) біліміне талаптар қойылмай жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі және маман лауазымдарында мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2151-2-027 - Инженер-электрэнергетик
Қызметтің негізгі мақсаты:
Энергияны тұтыну стандарттарын әзірлеу, жаңғырту және соңғы технологияларды өндіріске енгізу қажеттілігі туралы шешім қабылдау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Электр жабдықтары бойынша жедел персоналдың жұмысын ұйымдастыру
2. Еңбек және өндіріс жағдайларын жақсартуға бағытталған іс шараларды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Электр жабдықтары бойынша жедел персоналдың жұмысын ұйымдастыру
Дағды 1:
Қызметтік ауысымдардың қызметін үйлестіру
Машықтар:

1. Определять потребность производства в топливно-энергетических ресурсах, готовит необходимые обоснования технического перевооружения, развития энергохозяйства, реконструкции и модернизации систем энергоснабжения.
2. Составлять заявки на приобретение оборудования, материалов, запасных частей, необходимых для эксплуатации энергохозяйства, выполняет расчеты с необходимыми обоснованиями мероприятий по экономии энергоресурсов, потребности подразделений организации в электрической, тепловой и иных видах энергии, участвует в разработке норм их расхода, режима работы подразделений организации, исходя из их потребностей в энергии.
3. Подготавливать необходимые материалы для заключения договоров на ремонт оборудования с подрядными организациями.
4. Обеспечивать бесперебойную работу, правильную эксплуатацию, ремонт и модернизацию энергетического оборудования, электрических и тепловых сетей, воздухопроводов и газопроводов.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты в области энергетики, методические и иные материалы по эксплуатации энергетического оборудования и коммуникаций.
2. Порядок составления заявок на энергоресурсы, оборудование, материалы, запасные части, инструменты.
3. Основы технологии производства продукции организации.
4. Требования организации труда при эксплуатации, ремонте и модернизации энергетического оборудования.
5. Основы экономики, организации производства, труда и управления.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Ведение контроля работой оборудования
Умения:
1. Контролировать соблюдение норм расхода топлива и всех видов энергии.
2. Составлять графики снижения энергетических нагрузок в часы максимальных нагрузок энергосистемы и обеспечивает их выполнение в пределах определенной для подразделения организации величины, проводит паспортизацию установленных в организации энергетических, электрических и природоохранных установок.
3. Участвовать в разработке и внедрении стандартов и технических условий на энергетическое оборудование.
4. Изучать и обобщать передовой отечественный и зарубежный опыт по рациональному использованию и экономии топливно-энергетических ресурсов.
5. Осуществлять технический надзор за контрольно-измерительными, электротехническими и теплотехническими приборами, применяемыми в организации, а также обеспечивает подготовку котлов, сосудов, работающих под давлением, трубопроводов пара и горячей воды, электроустановок и иных объектов энергохозяйства для приемки в эксплуатацию, проверки и освидетельствования органами государственного надзора.
Знания:

1. Өндірістің отын-энергетикалық ресурстарға қажеттілігін айқындау, техникалық қайта жарақтандыру, энергия шаруашылығын дамыту, энергиямен жабдықтау жүйелерін реконструкциялау және жаңғырту үшін қажетті негіздемелер дайындау.
2. Энергия шаруашылығын пайдалану үшін қажетті жабдықтарды, материалдарды, қосалқы бөлшектерді сатып алуға өтінімдер жасау, энергия ресурстарын, ұйым бөлімшелерінің электр, жылу және энергияның өзге де түрлеріне қажеттілігін үнемдеу жөніндегі іс-шаралардың қажетті негіздемелерімен есептеулерді орындайды, олардың энергия қажеттіліктерін негізге ала отырып, оларды тұтыну нормаларын, ұйым бөлімшелерінің жұмыс режимін әзірлеуге қатысу.
3. Мердігер ұйымдармен Жабдықты жөндеуге шарттар жасасу үшін қажетті материалдарды дайындау.
4. Энергетикалық жабдықтардың, электр және жылу желілерінің, ауа құбырлары мен газ құбырларының үздіксіз жұмысын, дұрыс пайдаланылуын, жөнделуін және жаңғыртылуын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Энергетика саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер, энергетикалық жабдықтар мен коммуникацияларды пайдалану жөніндегі әдістемелік және өзге де материалдар.
2. Энергия ресурстарына, жабдықтарға, материалдарға, қосалқы бөлшектерге, құралдарға өтінімдер жасау тәртібі.
3. Ұйым өнімдерін өндіру технологиясының негіздері.
4. Энергетикалық жабдықты пайдалану, жөндеу және жаңғырту кезінде еңбекті ұйымдастыру талаптары.
5. Экономика, өндірісті ұйымдастыру, Еңбек және басқару негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жабдықтардың жұмысын бақылау
Машықтар:
1. Отын шығыны нормаларының және энергияның барлық түрлерінің сақталуын бақылау.
2. Энергия жүйесінің ең жоғары жүктемелері сағаттарында энергия жүктемелерін төмендету кестесін жасау және олардың ұйымның бөлімшесі үшін белгіленген шама шегінде орындалуын қамтамасыз ету, ұйымда белгіленген энергетикалық, электрлік және табиғатты қорғау қондырғыларына паспорттау жүргізу.
3. Энергетикалық жабдыққа арналған стандарттар мен техникалық шарттарды әзірлеуге және енгізуге қатысу.
4. Отын-энергетикалық ресурстарды ұтымды пайдалану және үнемдеу бойынша отандық және шетелдік озық тәжірибені зерделеу және қорыту.
5. Ұйымда қолданылатын бақылау-өлшеу, электротехникалық және жылу техникалық аспаптарға техникалық қадағалауды жүзеге асыру, сондай-ақ мемлекеттік қадағалау органдарының пайдалануға қабылдауы, тексеруі және куәландыруы үшін қазандықтарды, қысыммен жұмыс істейтін ыдыстарды, бу және ыстық су құбырларын, электр қондырғыларын және өзге де энергия шаруашылығы объектілерін дайындауды қамтамасыз ету.
Білімдер:

1. Технические характеристики, конструктивные особенности, режимы работы и порядок технической эксплуатации энергетического оборудования.
2. Организацию энергетического хозяйства.
3. Перспективы технического развития организации.
4. Передовой отечественный и зарубежный опыт по эксплуатации и ремонту энергооборудования.
5. Организацию и технологию ремонтных работ.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Выполнение мероприятий направленных на улучшение условий труда и производства
Навык 1:
Наладка системы и оборудования
Умения:
1. Контролировать за выполнением капитальных и иных ремонтов энергооборудования.
2. Обеспечивать соблюдение порядка и норм по безопасности и охране труда при эксплуатации и ремонте энергоустановок и сетей.
3. Участвовать в испытаниях и приемке энергетических установок и сетей в промышленную эксплуатацию, в рассмотрении причин аварий энергетического оборудования и разрабатывает мероприятия по их предупреждению, созданию безопасных условий труда.
Знания:
1. Методы монтажа, регулировки, наладки и ремонта энергетического оборудования.
2. Систему планово-предупредительного ремонта и рациональной эксплуатации оборудования.
3. Порядок сдачи оборудования в ремонт и приема после ремонта.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Внедрение планов по обслуживанию электрооборудования
Умения:
1. Осуществлять контроль над соблюдением инструкций по эксплуатации, техническому обслуживанию и надзору за энергооборудованием и электрическими сетями.
2. Подготавливать отчетность по утвержденным формам и показателям.
3. Организовывать проверку и испытания средств релейной защиты и автоматики.
Знания:
1. Технические характеристики, конструктивные особенности, режимы работы и порядок технической эксплуатации энергетического оборудования.
2. Организацию энергетического хозяйства.
3. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Профессиональный подход к работе
стрессоустойчивость
Умение работать в команде
Умение быстро принимать решения
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Об утверждении Правил технической эксплуатации электрических станций и сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247.
2. Об утверждении Правил техники безопасности при эксплуатации тепломеханического оборудования электростанций и тепловых сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 122. 3. Об утверждении Правил пожарной безопасности для энергетических предприятий. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 123.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Заместитель начальника цеха по эксплуатации
6
Начальник производственного цеха (участка)

1. Энергетикалық жабдықтың техникалық сипаттамалары, құрылымдық ерекшеліктері, жұмыс режимдері және техникалық пайдалану тәртібі.
2. Энергетикалық шаруашылықты ұйымдастыру.
3. Ұйымның техникалық даму перспективалары.
4. Энергия жабдықтарын пайдалану және жөндеу бойынша отандық және шетелдік озық тәжірибе.
5. Жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру және технологиясы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Еңбек және өндіріс жағдайларын жақсартуға бағытталған іс шараларды орындау
Дағды 1:
Жүйе мен жабдықтарды баптау
Машықтар:
1. Энергия жабдықтарын күрделі және өзге де жөндеулердің орындалуын бақылау.
2. Энергия қондырғылары мен желілерін пайдалану және жөндеу кезінде еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі тәртіп пен нормалардың сақталуын қамтамасыз ету.
3. Энергетикалық қондырғылар мен желілерді өнеркәсіптік пайдалануға сынауға және қабылдауға, энергетикалық жабдықтың аварияларының себептерін қарауға қатысу және олардың алдын алу, Қауіпсіз еңбек жағдайларын жасау жөніндегі іс-шараларды әзірлейді.
Білімдер:
1. Энергетикалық жабдықты монтаждау, реттеу, баптау және жөндеу әдістері.
2. Жабдықты жоспарлы-алдын алу жөндеу және ұтымды пайдалану жүйесі.
3. Жабдықты жөндеуге тапсыру және жөндеуден кейін қабылдау тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Электр жабдықтарына қызмет көрсету бойынша жоспарларды енгізу
Машықтар:
1. Энергия жабдықтары мен электр желілерін пайдалану, техникалық қызмет көрсету және қадағалау жөніндегі нұсқаулықтардың сақталуын бақылауды жүзеге асыру.
2. Бекітілген нысандар мен көрсеткіштер бойынша есептілікті дайындау.
3. Релелік қорғаныс және автоматика құралдарын тексеруді және сынауды ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Энергетикалық жабдықтың техникалық сипаттамалары, құрылымдық ерекшеліктері, жұмыс режимдері және техникалық пайдалану тәртібі.
2. Энергетикалық шаруашылықты ұйымдастыру.
3. Еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Жұмысқа кәсіби көзқарас
Стресске төзімділік
Топта жұмыс істей білу
Жылдам шешім қабылдау қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы.
2. Электр станцияларының және жылу желілерінің жылу-механикалық жабдықтарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 122 бұйрығы.
3. Энергетика кәсіпорындары үшін өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 123 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Пайдалану жөніндегі цех бастығының орынбасары
6
Өндірістік цехтың (учаскенің)бастығы

30. Карточка профессии "Начальник производственной лаборатории":
Код группы:
1329-1
Код наименования занятия:
1329-1-026
Наименование профессии:
Начальник производственной лаборатории
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 22003). Параграф 75. Начальник производственной лаборатории (по контролю производства)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Производственные и обрабатывающие отрасли
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы по специальности на должностях специалиста не менее 3 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
1329-1-058 - Начальник лаборатории (в промышленности)
Основная цель деятельности:
Обеспечение эксплуатации и ремонта средств автоматизации и релейной защиты, контрольно-измерительных приборов соответствующего оборудования энергохозяйства.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществление организации подготовительных работ лаборатории.
2. Осуществление организации эксплуатации оборудования лаборатории.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Осуществление организации подготовительных работ лаборатории
Навык 1:
Осуществление технико-технологического обеспечения работы лаборатории
Умения:
1. Возглавлять работу по разработке и внедрению в производство новых методов лабораторного контроля, а также совершенствованию существующих методов.
2. Принимать участие в испытаниях новых и модифицированных образцов продукции, а также согласованиях технической документации на эту продукцию с целью обеспечения условий для эффективного контроля ее качества.
3. Подготавливать предложения по улучшению организации работ по контролю производства с цепью сокращения затрат труда на их проведение, а также совершенствованию нормативно-технической документации, устанавливающей требования к качеству продукции.
4. Разрабатывать методики и инструкции по текущему контролю производства, в том числе по экспресс-анализам на рабочих местах, осуществляет контроль за правильным и точным их выполнением работниками лаборатории.

30. "Зертхана бастығы (басқа да салаларда)" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
1329-1
Қызмет атауының коды:
1329-1-026
Кәсіптің атауы:
Зертхана бастығы (басқа да салаларда)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы", 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы мен бекітілген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 тіркелген).
75- параграф. Өндірістік зертхана бастығы (Өндірісті бақылау бойынша)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Өндірістік және өңдеу салалары
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және маман лауазымдарында мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1329-1-058 - Зертхана бастығы (өнеркәсіпте)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Автоматтандыру және релелік қорғау құралдарын, энергия шаруашылығының тиісті жабдықтарының бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалануды және жөндеуді қамтамасыз ету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Зертханалық дайындық жұмыстарын ұйымдастыру.
2. Зертханалық жабдықтардың жұмысын ұйымдастыру.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Зертханалық дайындық жұмыстарын ұйымдастыру
Дағды 1:
Зертханалық жұмыстарды техникалық және технологиялық қамтамасыз етуді жүзеге асыру
Машықтар:
1. Зертханалық бақылаудың жаңа әдістерін әзірлеу және өндіріске енгізу, сондай-ақ қолданыстағы әдістерді жетілдіру жөніндегі жұмысты басқару.
2. Өнімнің жаңа және модификацияланған үлгілерін сынауға, сондай-ақ оның сапасын тиімді бақылау үшін жағдайларды қамтамасыз ету мақсатында осы өнімге арналған техникалық құжаттаманы келісуге қатысу.
3. Оларды жүргізуге еңбек шығындарын қысқарту тізбегімен Өндірісті бақылау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыруды жақсарту, сондай-ақ өнім сапасына қойылатын талаптарды белгілейтін нормативтік-техникалық құжаттаманы жетілдіру жөнінде ұсыныстар дайындау.
4. Өндірісті ағымдағы бақылау, оның ішінде жұмыс орындарындағы экспресс-талдаулар бойынша әдістемелер мен нұсқаулықтарды әзірлеу, зертхана қызметкерлерінің олардың дұрыс және дәл орындалуын бақылауды жүзеге асыру.

5. Участвовать в работах по подготовке продукции к аттестации и сертификации.
6. Осуществлять контроль за состоянием лабораторного оборудования и рабочих мест работников лаборатории, их соответствием требованиям по безопасности и охране труда, пожарной безопасности, принимает меры по устранению имеющихся недостатков.
Знания:
1. Законодательные, иные нормативные правовые акты, методические и нормативно-технические материалы по технической подготовке производства.
2. Перспективы технического развития организации.
3. Методы и организацию проведения исследовательских работ.
4. Передовой отечественный и зарубежный опыт в области технологии производства аналогичной продукции.
5. Средства вычислительной техники, коммуникаций и связи.
6. Стандарты, технические условия, методики и инструкции по лабораторному контролю производства.
7. Технологические процессы и режимы производства.
8. Оборудование лаборатории, принципы его работы и порядок эксплуатации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Осуществление организации эксплуатации оборудования лаборатории
Навык 1:
Ведение анализа условий эксплуатации и причины отказов оборудования
Умения:
1. Организовывать наблюдение за состоянием и работой контрольно-измерительной аппаратуры, обеспечивает своевременное представление ее на периодическую государственную поверку.
2. Организовывать четкое ведение лабораторных журналов и своевременное оформление результатов анализов и испытаний.
3. Организовывать проведение химических анализов, физико-химических, механических испытаний и иных исследований с целью обеспечения лабораторного контроля соответствия качества сырья, материалов, полуфабрикатов и готовой продукции действующим стандартам, техническим условиям и требованиям экологической безопасности.
4. Руководить работниками лаборатории.
Знания:
1. Действующую систему государственной аттестации и сертификации продукции.
2. Технологические процессы и режимы производства.
3. Оборудование лаборатории, принципы его работы и порядок эксплуатации.
4. Основы экономики, организации производства, труда и управления.
5. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Управленческая деятельность
ответственность за повышение профессионализма работников
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Об утверждении Правил технической эксплуатации электрических станций и сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247.

5. Өнімді аттестаттауға және сертификаттауға дайындау жөніндегі жұмыстарға қатысу.
6. Зертхана жабдықтарының және зертхана қызметкерлерінің жұмыс орындарының жай-күйіне, олардың еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі жөніндегі талаптарға сәйкестігіне бақылауды жүзеге асыру, бар кемшіліктерді жою жөнінде шаралар қабылдау.
Білімдер:
Білуі тиіс:
1. Өндірісті техникалық дайындау бойынша заңнамалық, өзге де нормативтік құқықтық актілер, әдістемелік және нормативтік-техникалық материалдар.
2. Ұйымның техникалық даму перспективалары.
3. Зерттеу жұмыстарын жүргізу әдістері мен ұйымдастыру.
4. Ұқсас өнімді өндіру технологиясы саласындағы озық отандық және шетелдік тәжірибені қолдану.
5. Есептеу техникасы, коммуникациялар және байланыс құралдары.
6. Өндірісті зертханалық бақылау бойынша стандарттар, техникалық шарттар, әдістемелер мен нұсқаулықтар.
7. Технологиялық процестер және өндіріс режимдері.
8. Зертхананың жабдықтары, оның жұмыс принциптері және пайдалану тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Зертханалық жабдықтардың жұмысын ұйымдастыру
Дағды 1:
Жабдықтардың жұмыс істеу жағдайлары мен ақауларының себептеріне талдау жүргізу
Машықтар:
1. Бақылау-өлшеу аппаратурасының жай-күйі мен жұмысын бақылауды ұйымдастыру, оны мерзімдік мемлекеттік тексеруге уақтылы ұсынуды қамтамасыз ету.
2. Зертханалық журналдарды нақты жүргізуді және талдаулар мен сынақтардың нәтижелерін уақтылы ресімдеуді ұйымдастыру.
3. Шикізат, материалдар, жартылай фабрикаттар және дайын өнім сапасының қолданыстағы стандарттарға, техникалық шарттар мен экологиялық қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін зертханалық бақылауды қамтамасыз ету мақсатында химиялық талдаулар, физика-химиялық, механикалық сынақтар және өзге де зерттеулер жүргізуді ұйымдастыру.
4. Зертхана қызметкерлерін басқару.
Білімдер:
1. Өнімді мемлекеттік аттестаттау мен сертификаттаудың қолданыстағы жүйесі.
2. Технологиялық процестер және өндіріс режимдері.
3. Зертхананың жабдықтары, оның жұмыс принциптері және пайдалану тәртібі.
4. Экономика, өндірісті ұйымдастыру, Еңбек және басқару негіздері.
5. Еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Басқару қызметі
Қызметкерлердің кәсіби деңгейін арттыруға жауапкершілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы.

2. Определять состояние изоляции с применением мегаомметра и прибора контроля влажности.
3. Выполнять пропитку обмоток, прессовка изоляции, их запекание и сушка.
6 разряд
1. выявление дефектов, определение объема и проведение работ по ремонту обмоток и изоляции силовых трансформаторов напряжением 500 киловольт и выше, пусковых и токоограничивающих реакторов с воздушным и масляным охлаждением.
2. изготовление по чертежам и расчетным запискам обмоток и изоляции сложной конструкции и обмоток с многопараллельными ветвями проводников, с регулировкой напряжения под нагрузкой.
Знания:
5 разряд
1. конструкцию обмоток и изоляции.
2. схемы обмоток трансформаторов различных типов и габаритов и электрических машин мощностью до 300 тысяч киловатт.
3. конструктивные особенности обмоток трансформаторов в зависимости от класса напряжения, системы охлаждения, мощности, условий и режима работы.
4. порядок выполнения обмоток трансформаторов с равномерно распределенной транспозицией проводов.
6 разряд
1. конструкцию обмоток и изоляции силовых, измерительных, испытательных и иных трансформаторов специального назначения и электрических машин постоянного и переменного тока любой мощности.
2. Причины старения изоляции.
3. порядок чтения чертежей, схем и расчетных записок на обмотки, применяемые в трансформаторах и электрических машинах.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Определение неисправностей
Умения:
5 разряд
1. Проводить ремонт и изготовление изоляции при частичной и полной перемотке электрических машин переменного тока, синхронных и асинхронных электродвигателей, синхронных генераторов и компенсаторов, машин специального назначения мощностью до 100 тысяч киловатт.
2. Выполнять лужение и пайка медных проводов круглого и прямоугольного сечения мягким и твердым припоями с применением электроинструмента и открытого пламени.
3. Выполнять наложение межлистовой изоляции на пластины электротехнической стали, а также изоляции на прямоугольные и круглые медные провода машинным и ручным способами.
6 разряд
1. Проводить обмоточные и изолировочные работы при частичной перемотке обмоток электрических машин различной мощности и напряжения по всем классам обмоток.
2. Проводить ремонт обмоток и изоляции турбогенераторов со всеми видами искусственного охлаждения обмоток и активной стали.
3. Выполнять волновой и петлевой обмоток.
Знания:
5 разряд
1. Признаки и причины повреждения обмоток и изоляции.
2. Порядок ведения работ при ремонте и изготовлении обмоток и изоляции трансформаторов и электрических машин постоянного и переменного тока.

2. Мегаомметр мен ылғалдылықты бақылау құралын қолдана отырып, оқшаулау күйін анықтаңыз.
3. Орамдарды сіңдіру, оқшаулауды басу, оларды пісіру және кептіру.
6 разряд
1. кернеуі 500 киловольт және одан жоғары күштік трансформаторлардың, ауамен және маймен салқындатылатын іске қосу және Ток шектейтін реакторлардың орамаларын және оқшаулауын жөндеу бойынша ақауларды анықтау, көлемін анықтау және жұмыстар жүргізу.
2. сызбалар мен есептік жазбалар бойынша күрделі конструкциялы орамалар мен оқшаулауды және жүктеме кезінде кернеуді реттей отырып, өткізгіштердің көп параллельді тармақтары бар орамаларды дайындау.
Білімдер:
5 разряд
1. орамалар мен оқшаулау дизайны.
2. қуаты 300 мың киловаттқа дейінгі әртүрлі типтегі және көлемдегі трансформаторлар мен электр машиналарының орамаларының схемалары.
3. кернеу класына, салқындату жүйесіне, қуатқа, жағдайларға және жұмыс режиміне байланысты трансформатор орамаларының құрылымдық ерекшеліктері.
4. сымдардың біркелкі бөлінген транспозициясы бар трансформатор орамаларын орындау тәртібі.
6 разряд
1. арнайы мақсаттағы күштік, өлшеу, сынау және өзге де трансформаторлардың және кез келген қуаттағы тұрақты және айнымалы ток электр машиналарының орамалары мен оқшауламаларының конструкциясы.
2. Оқшаулаудың қартаю себептері.
3. Трансформаторлар мен электр машиналарында қолданылатын орамаларға сызбаларды, схемаларды және есептік жазбаларды оқу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Ақаулықтарды жою
Машықтар:
5 разряд
1. Айнымалы токтың электр машиналарын, синхронды және асинхронды электр қозғалтқыштарын, синхронды генераторлар мен Компенсаторларды, қуаты 100 мың киловаттқа дейінгі арнайы мақсаттағы машиналарды ішінара және толық орау кезінде оқшаулауды жөндеу және дайындау.
2. Электр құралы мен ашық жалынды қолдана отырып, жұмсақ және қатты Дәнекерлеумен дөңгелек және тікбұрышты қимадағы мыс сымдарды қалайылау және дәнекерлеу.
3. Электротехникалық Болат пластиналарға Парақ аралық оқшаулауды, сондай-ақ машиналық және қолмен тікбұрышты және дөңгелек мыс сымдарға оқшаулауды орындау.
6 разряд
1. Орамалардың барлық кластары бойынша қуаты мен кернеуі Әртүрлі электр машиналарының орамаларын ішінара орау кезінде орау және оқшаулау жұмыстарын жүргізу.
2. Турбогенераторлардың орамаларын және оқшаулауын орамалар мен белсенді болатты жасанды салқындатудың барлық түрлерімен жөндеу.
3. Толқынды және ілмекті орамаларды орындау.
Білімдер:
5 разряд
1. Орамалар мен оқшаулаудың зақымдану белгілері мен себептері.
2. Тұрақты және айнымалы ток трансформаторлары мен электр машиналарының орамаларын жөндеу және оқшаулау кезінде жұмыстарды жүргізу тәртібі.

1. Выполнение операций регенерации отработанного трансформаторного масла.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение операций регенерации отработанного трансформаторного масла
Навык 1:
Выполнение процесса регенерации масла
Умения:
3 разряд
1. Проводить регенерацию и тонкую очистку отработанных масел.
2. Проводить регенерацию полимерных щеток и смазочных материалов для букс подвижного состава.
3. Проводить регенерацию ацетона методом выпаривания.
4. Выполнять выбор схемы оборудования, необходимых материалов и установление режима очистки и регенерации масел в зависимости от степени загрязнения и старения масла.
5. Устанавливать режима сушки силикогеля, отбеливающей земли, активной окиси алюминия перед загрузкой их в аппаратуру.
6. Определять качества масла без анализа масла.
7. Проводить сокращенного физико-химического анализа масла.
8. Определять степени восстановления масла.
Знания:
3 разряд
1. Определять устройство маслоочистительного оборудования и аппаратов регенерационной установки.
2. Выполнять основные физико-химические свойства масел и область их применения.
3. Определять процессы и различные методы регенерации и очистки масел.
4. Определять способы стабилизации и смешения масел.
5. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии , требований пожарной безопасности, правила пользования средствами индивидуальной защиты, требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ (услуг), к рациональной организации труда на рабочем месте, производственную сигнализацию.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Осуществление анализа отработанного масла
Умения:
3 разряд
1. Улучшение эксплуатационных свойств масел путем введения присадок и смешения.
2. Очистка масел в аппаратах, находящихся под электрическим напряжением.
3. Центрифугирование масел вакуум-центрифугой.
4. Промывка масла водой.
5. Паровой нагрев масла и сушка его под вакуумом с распылением.
6. Испытание трансформаторного масла на пробой.
7. Пуск и наладка маслоочистительных машин, аппаратов и участие в их ремонте.
Знания:
3 разряд
1. Устройство специальных и универсальных приспособлений и средней сложности контрольно-измерительных приборов.
2. Схему маслопроводов и взаимодействия важнейших частей оборудования.
3. Основные признаки старения масел.
4. Способы регенерации и назначение польстерных щеток и смазочных материалов для букс подвижного состава.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Деятельность под руководством
предусматривающая самостоятельное определение задач
Стрессоустойчивость
коммуникабельность
Ответственность за результаты выполнения работы. Работа в коллективе.
Список технических регламентов и национальных стандартов:

1. Трансформатор майының қалдықтарын регенерациялау бойынша операцияларды орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Трансформатор майының қалдықтарын регенерациялау бойынша операцияларды орындау
Дағды 1:
Мұнайды қалпына келтіру процесін орындау
Машықтар:
3 разряд
1. Қалдық майларды регенерациялау және жұқа тазарту.
2. Жылжымалы құрамға арналған полимерлі щеткалар мен майлау материалдарын регенерациялауды жүргізу.
3. Булану әдісімен ацетонды регенерациялауды жүргізу.
4. Жабдықтың схемасын, қажетті материалдарды таңдап, майдың ластануы мен қартаю дәрежесіне байланысты майларды тазарту және қалпына келтіру режимін орнату.
5. Аппаратураға салмас бұрын силикагельді, ағартатын жерді, белсенді алюминий тотығын кептіру режимін орнату.
6. Майды талдаусыз майдың сапасын анықтау.
7. Майдың қысқартылған физика-химиялық талдауын жүргізу.
8. Майдың қалпына келу дәрежесін анықтау.
Білімдер:
3 разряд
1. Май тазалау жабдықтары мен регенерациялық қондырғы аппараттарының құрылымын анықтау.
2. Майлардың негізгі физика-химиялық қасиеттерін және оларды қолдану аясын орындаңыз.
3. Майларды қалпына келтіру және тазарту процестері мен әртүрлі әдістерін анықтаңыз.
4. Майларды тұрақтандыру және араластыру жолдарын анықтаңыз.
5. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария , өрт қауіпсіздігі талаптары, жеке қорғаныс құралдарын пайдалану қағидалары, Орындалатын жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) сапасына, жұмыс орнындағы еңбекті ұтымды ұйымдастыруға қойылатын талаптар, Өндірістік сигнализация.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Пайдаланылған мұнайға талдау жүргізу
Машықтар:
3 разряд
1. Қоспаларды енгізу және араластыру арқылы майлардың пайдалану қасиеттерін жақсарту.
2. Электр кернеуіндегі аппараттардағы майларды тазарту.
3. Вакуумдық центрифугамен майларды Центрифугалау.
4. Майды сумен жуу.
5. Майды бумен қыздыру және оны бүріккіш вакуум астында кептіру.
6. Трансформатор майын сынауға сынау.
7. Май тазалайтын машиналарды, аппараттарды іске қосу және баптау және оларды жөндеуге қатысу.
Білімдер:
3 разряд
1. Арнайы және әмбебап құрылғылардың және бақылау-өлшеу аспаптарының күрделілігі орташа құрылғысы.
2. Мұнай құбырларының схемасы және жабдықтың маңызды бөліктерінің өзара әрекеттесуі.
3. Майлардың қартаюының негізгі белгілері.
4. Жылжымалы құрамға арналған полстерлік щеткалар мен майлау материалдарының регенерация әдістері және мақсаты.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бақылаудағы іс-шаралар
міндеттерді дербес анықтауды қамтамасыз ету
Стресске төзімділік
Қарым-қатынас дағдылары
Жұмыстың нәтижесі үшін жауапкершілік топтық жұмыс.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

4. Упаковывать электроизмерительные приборы, мерительного инструмента и аппаратуры для перевозки.
Знания:
2 разряд
1. Расположение и назначение электрических машин обслуживаемого участка, общие сведения об их устройстве и принципах работы.
2. Порядок выполнения работ по разборке, ремонту и сборке электрических машин.
3. Назначение и порядок применения простого слесарного и мерительного инструмента, ремонтных приспособлений и такелажных средств.
4. Общие сведения о материалах, применяемых при ремонте электрических машин.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Ведение перемещений, разборки и установки элементов электромашин
Умения:
2 разряд
1. Выполнять разборку, ремонт и сборку простых деталей и узлов электрических машин, приборов и вспомогательной аппаратуры с применением простого слесарного инструмента и приспособлений.
2. Проверять и ремонтировать простые пускорегулирующие аппаратуры.
3. Выполнять несложные такелажные работы, связанные с перемещением отдельных деталей и узлов оборудования под руководством электрослесаря более высокой квалификации.
Знания:
2 разряд
1. Общие требования к грузоподъемным механизмам.
2. Сигнализацию при работе с кранами.
3. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Деятельность под руководством
предусматривающая самостоятельное определение задач
Стрессоустойчивость
коммуникабельность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Об утверждении Правил технической эксплуатации электрических станций и сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247.
2. Об утверждении Правил техники безопасности при эксплуатации тепломеханического оборудования электростанций и тепловых сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 122.
3. Об утверждении Правил пожарной безопасности для энергетических предприятий. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 123.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Мастер производственного цеха (участка)
34. Карточка профессии "Электромеханик":
Код группы:
3115-1
Код наименования занятия:
3115-1-017
Наименование профессии:
Электромеханик
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:
-
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:

4. Тасымалдауға арналған электр өлшеу аспаптарын, өлшеу аспаптары мен аппаратураларын буып-түю.
Білімдер:
2 разряд
1. Қызмет көрсетілетін учаскенің электр машиналарының орналасуы мен мақсаты, олардың құрылымы мен жұмыс принциптері туралы жалпы мәліметтер.
2. Электр машиналарын бөлшектеу, жөндеу және құрастыру бойынша жұмыстарды орындау тәртібі.
3. Қарапайым слесарлық және өлшеу құралдарын, жөндеу құрылғылары мен такелаж құралдарын қолданудың мақсаты мен тәртібі.
4. Электр машиналарын жөндеу кезінде қолданылатын материалдар туралы жалпы мәліметтер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Қозғалыстарды жүргізу, электр машинасының элементтерін бөлшектеу және орнату
Машықтар:
2 разряд
1. Қарапайым слесарлық құрал-саймандар мен құрылғыларды қолдана отырып, электр машиналарының, аспаптардың және қосалқы аппаратураның қарапайым бөлшектері мен тораптарын бөлшектеуді, жөндеуді және құрастыруды орындау.
2. Қарапайым іске қосу-реттеу аппаратураларын тексеру және жөндеу.
3. Біліктілігі анағұрлым жоғары электр слесарінің басшылығымен Жабдықтың жекелеген бөлшектері мен тораптарын жылжытумен байланысты Күрделі емес такелаждық жұмыстарды орындау.
Білімдер:
2 разряд
1. Жүк көтергіш механизмдерге қойылатын жалпы талаптар.
2. Крандармен жұмыс кезінде дабыл беру.
3. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бақылаудағы іс-шаралар
міндеттерді дербес анықтауды қамтамасыз ету
Стресске төзімділік
қарым-қатынас дағдылары
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы.
2. Электр станцияларының және жылу желілерінің жылу-механикалық жабдықтарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 122 бұйрығы.
3. Энергетика кәсіпорындары үшін өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 123 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Өндірістік цехтың (учаскенің)шебері
34. Кәсіптің карточкасы "Электромеханик":
Топтың коды:
3115-1
Қызмет атауының коды:
3115-1-017
Кәсіптің атауы:
Электромеханик
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
-
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:

Для присвоения 3-го разряда требуется стаж работы по специальности не менее 3 месяцев. Для присвоения 4-го разряда требуется стаж работы по специальности не менее 6 месяцев
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Оперативное руководство персоналом, обеспечивающим безопасную, надежную и экономичную эксплуатацию электротехнического и электромеханического оборудования.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение эксплуатации электрооборудования участка
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение эксплуатации электрооборудования участка
Навык 1:
Обеспечение подготовительных работ
Умения:
3 разряда
1. Выполнять ремонт, сборка и испытание несложных электро-агрегатов и авиационных деталей.
2. Выполнять пайку и распайку авиационных деталей и узлов в несложных агрегатах.
3. выполнять необходимые слесарные операции.
4. Определять основные неисправности деталей ремонтируемого электрооборудования и их устранение.
4 разряд
1. Выполнять разбор, ремонт, сборка и регулирование средней сложности электро–агрегатов.
2. Определять техническое состояние элементов, входящих в электромеханизм.
3. Устранять неисправности в электромеханизмах, требующих слесарных работ.
4. Проводить ремонт электрических жгутов средней сложности с заделкой наконечников и пайкой штепсельных разъемов.
Знания:
3 разряд
1. Назначение, принцип действия и конструкцию несложных электро-агрегатов.
2. Технологию разборки, очистки и сборки электро-агрегатов.
3. Технические условия на ремонт электро-агрегатов.
4. Основные сведения о материалах, применяемых при ремонте обслуживаемого оборудования.
4 разряд
1. Конструкцию ремонтируемых летательных аппаратов.
2. Конструкцию, назначение, принцип работы, места установки и крепления применяемых приборов, электро - механизмов и аппаратуры.
3. Технологию ремонта и регулирования электрооборудования.
4. Правила проверки сопротивления изоляции электропроводов.
5. Основные сведения о марках, назначении и свойствах материалов, применяемых в электрооборудовании, а также при его ремонте.
6. Основные сведения о системе допусков и посадок, параметрах обработки поверхностей.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обеспечение эксплуатации оборудования
Умения:
3 разряд
1. Определять комплектность электрооборудования, снятого с летательного аппарата.
2. подготавливать и подборать детали к сборке электро–агрегатов.
3. проведить измерения в цепях постоянного тока при помощи электроизмерительных приборов (амперметра, вольтметра, омметра, тестера) и несложных установок, полумонтажных и монтажных схем и технической документации.
4 разряд

3-разрядты беру үшін мамандық бойынша кемінде 3 ай жұмыс өтілі талап етіледі. 4-разрядты беру үшін мамандығы бойынша кемінде 6 ай жұмыс өтілі талап етіледі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Электротехникалық және электромеханикалық жабдықтарды қауіпсіз, сенімді және үнемді пайдалануды қамтамасыз ететін персоналды жедел басқару.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Учаскенің электр жабдықтарын пайдалануды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Учаскенің электр жабдықтарын пайдалануды орындау
Дағды 1:
Дайындық жұмыстарын қамтамасыз ету
Машықтар:
3 разряд
1. Қарапайым электр агрегаттары мен авиациялық бөлшектерді жөндеу, құрастыру және сынау.
2. Қарапайым агрегаттарда авиациялық бөлшектер мен тораптарды дәнекерлеуді және дәнекерлеуді орындау.
3. қажетті слесарлық операцияларды орындаңыз.
4. Жөнделетін электр жабдықтары бөлшектерінің негізгі ақауларын және оларды жоюды анықтау.
4 разряд
1. Электр қондырғыларының орташа күрделілігін талдау, жөндеу, құрастыру және реттеу.
2. Электромеханизмге кіретін элементтердің техникалық күйін анықтау.
3. Слесарлық жұмыстарды қажет ететін электромеханизмдердегі ақауларды жою.
4. Ұштарын тығыздау және штепсельдік коннекторларды дәнекерлеу арқылы күрделілігі орташа электр турникеттерін жөндеу.
Білімдер:
3 разряд
1. Қарапайым электр қондырғыларының мақсаты, жұмыс принципі және дизайны.
2. Электр агрегаттарын бөлшектеу, тазалау және құрастыру технологиясы.
3. Электр агрегаттарын жөндеуге арналған техникалық шарттар.
4. Қызмет көрсетілетін жабдықты жөндеу кезінде қолданылатын материалдар туралы негізгі мәліметтер.
4 разряд
1. Жөнделетін ұшу аппараттарының конструкциясы.
2. Қолданылатын аспаптардың, электромеханизмдер мен аппаратуралардың конструкциясы, мақсаты, жұмыс принципі, орнату және бекіту орындары.
3. Электр жабдықтарын жөндеу және реттеу технологиясы.
4. Электр сымдарының оқшаулау кедергісін тексеру ережелері.
5. Электр жабдығында, сондай-ақ оны жөндеу кезінде қолданылатын материалдардың маркалары, мақсаты мен қасиеттері туралы негізгі мәліметтер.
6. Төзімділік және қону жүйесі, беттерді өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жабдықты пайдалануды қамтамасыз ету
Машықтар:
3 разряд
1. Ұшу аппаратынан алынған электр жабдықтарының толықтығын анықтау.
2. Электр қондырғыларын жинауға арналған бөлшектерді дайындаңыз және таңдау
3. электр өлшеу құралдарының (амперметр, вольтметр, омметр, тестер) және қарапайым қондырғылардың, жартылай монтаждау және монтаждау схемаларының және техникалық құжаттаманың көмегімен тұрақты ток тізбектерінде өлшеулер жүргізу.
4 разряд

1. определять состояние электропроводов при помощи электроизмерительных приборов.
2. Проводить испытание несложного электрооборудования с использованием специальных стендов и установок.
3. оформлять карты ремонта.
Знания:
3 разряд
1. Технологию паяльных работ.
2. Назначение и правила применения испытательных установок, приспособлений, контрольно-измерительных приборов и источников электропитания, находящихся на обслуживаемом производственном участке.
3. Основы электротехники, электромеханики и слесарного дела.
4. Правила чтения чертежей и схем.
4 разряд
1. Электрические и кинематические схемы ремонтируемых электро – агрегатов.
2. Методику испытаний электро-агрегатов и их деталей на испытательных стендах.
3. Устройство применяемых электроизмерительных приборов и правила пользования ими.
4. Основные законы электротехники, электроники.
5. Техническую и рабочую документацию.
6. Слесарное дело в объеме выполняемой работы.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Самостоятельное определение задач
Решение типовых задач, требующих самостоятельного анализа рабочих ситуаций при реализации основных функций.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Об утверждении Правил технической эксплуатации электрических станций и сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247.
2. Об утверждении Правил техники безопасности при эксплуатации тепломеханического оборудования электростанций и тепловых сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 122.
3. Об утверждении Правил пожарной безопасности для энергетических предприятий. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 123.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Мастер производственного цеха (участка)
35. Карточка профессии "Электрослесарь по ремонту электрооборудования электростанций ":
Код группы:
7413-2
Код наименования занятия:
7413-2-043
Наименование профессии:
Электрослесарь по ремонту электрооборудования электростанций
Уровень квалификации по ОРК:
1
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (выпуск 9). Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149.
Параграф 70. Электрослесарь по ремонту электрооборудования электростанции, 2 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
начальное образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Обеспечение безопасного, надежного и стабильного функционирования электроэнергетического комплекса, рационального и экономного потребления электрической и тепловой энергии, а также безопасности жизни и здоровья людей при работе с электрооборудованием.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. электр өлшеу құралдарының көмегімен электр сымдарының күйін анықтаңыз.
2. Арнайы стендтер мен қондырғыларды пайдалана отырып, күрделі емес электр жабдықтарына сынақ жүргізу.
3. жөндеу карталарын жасау.
Білімдер:
3 разряд
1. Дәнекерлеу технологиясы.
2. Қызмет көрсетілетін өндірістік учаскедегі сынақ қондырғыларының, құрылғылардың, бақылау-өлшеу аспаптарының және электрмен қоректендіру көздерінің мақсаты мен қолдану қағидалары.
3. Электротехника, Электромеханика және слесарь негіздері.
4. Сызбалар мен сызбаларды оқу ережелері.
4 разряд
1. Жөнделетін электр агрегаттарының электрлік және кинематикалық схемалары.
2. Электр агрегаттары мен олардың бөлшектерін сынақ стендтерінде сынау әдістемесі.
3. Қолданылатын электр өлшеу аспаптарының құрылғысы және оларды пайдалану ережесі.
4. Электротехниканың, электрониканың негізгі заңдары.
5. Техникалық және жұмыс құжаттамасы.
6. Орындалатын жұмыс көлеміндегі слесарлық іс.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Тапсырмаларды өз бетінше анықтау
Негізгі функцияларды іске асыру кезінде жұмыс жағдайларын өз бетінше талдауды талап ететін типтік міндеттерді шешу.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы.
2. Электр станцияларының және жылу желілерінің жылу-механикалық жабдықтарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 122 бұйрығы.
3. Энергетика кәсіпорындары үшін өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 123 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Өндірістік цех бастығы (участке)
35. "Электр станцияларының электр жабдықтарын жөндеу жөніндегі электр слесарі" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
7413-2
Қызмет атауының коды:
7413-2-043
Кәсіптің атауы:
Электр станцияларының электр жабдықтарын жөндеу жөніндегі электр слесарі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
1
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (9-шығарылым). Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 бұйрығы.
70-параграф. Электр станциясының электр жабдықтарын жөндеу жөніндегі электр слесарі, 2-разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
бастауыш білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Талап етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Электр энергетикасы кешенінің қауіпсіз, сенімді және тұрақты жұмысын, электр және жылу энергиясын ұтымды және үнемді тұтынуды, сондай-ақ электр жабдықтарымен жұмыс істеу кезінде адамдардың өмірі мен денсаулығының қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Подготовка к выполнению ремонта электротехнического оборудования тепловой электростанции.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Подготовка к выполнению ремонта электротехнического оборудования тепловой электростанции
Навык 1:
Осуществление подготовительных работ
Умения:
2 разряд
1. Проводить слесарные обработки деталей по 12-14 квалитетам (5-7 классам точности).
2. Выполнять очистку, промывку и протирку демонтированных деталей и сборочных единиц электротехнического оборудования.
3. Изготавливать простые металлических и изоляционных конструкций.
4. Осуществлять упаковку электроизмерительных приборов, мерительного инструмента и аппаратуры для перевозки.
5. Проводить несложные малярные, плотницкие и такелажные работы, связанные с перемещением отдельных деталей и узлов.
Знания:
2 разряд
1. Расположение и назначение оборудования и аппаратуры распределительных устройств, трансформаторов силовых, сварочных и измерительных, низковольтных и высоковольтных вводов, низковольтных электрических машин электростанций, принцип их работы.
2. Назначение и устройство слесарного, монтерского и мерительного инструмента, приспособлений, оснастки, средств измерений, защитных средств.
3. Способ определения по паспортному щитку основных параметров электротехнического оборудования.
4. Сведения о материалах, применяемых при ремонте электротехнического оборудования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Осуществление подготовки инструмента и приспособлений
Умения:
2 разряд
1. Выполнять разборку, ремонт и сборку простых деталей и узлов электрических машин, силовых кабелей напряжением до 3 киловольт, силовых сухих и масляных трансформаторов I и II габаритов мощностью до 1 тысяч киловольт-ампер напряжением до 10 киловольт, оборудования и аппаратуры распределительных устройств напряжением до 10 киловольт, вводов напряжением до 35 киловольт;
2. Осуществлять несложные работы по ремонту и изготовлению главной изоляции трансформаторов I-II габаритов, корпусной изоляции электрических машин;
3. Проводить проверку и ремонт простой пускорегулирующей аппаратуры под руководством электрослесаря более высокой квалификации.
Знания:
2 разряд
1. Способы перемещения барабанов с кабелями и порядок хранения кабелей, способы их раскатки.
2. Общие сведения о прокладке кабелей и их маркировку.
3. Общие требования к грузоподъемным механизмам.
4. Сигнализацию при работе с мостовым электрическим краном.

1. Жылу электр станциясының электр жабдықтарын жөндеуге дайындау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Жылу электр станциясының электр жабдықтарын жөндеуге дайындау
Дағды 1:
Дайындық жұмыстарын жүргізу
Машықтар:
2 разряд
1. Бөлшектерге 12–14 квалитет (5–7 дәлдік сыныбы) бойынша слесарлық өңдеуді жүргізу.
2. Бөлшектелген бөлшектерді және электротехникалық жабдықтың құрастыру бірліктерін тазалау, жуу және сүрту жұмыстарын орындау.
3. Қарапайым металл және оқшаулағыш құрылымдарды дайындау.
4. Электрөлшеу аспаптарын, өлшеу құралдары мен аппаратураларын тасымалдауға орау жұмыстарын жүргізу.
5. Жеке бөлшектер мен құрастыру бірліктерін жылжытуға байланысты қарапайым сырлау, ағаш өңдеу және такелаж жұмыстарын орындау.
Білімдер:
2 разряд білуі тиіс:
1. Тарату құрылғыларының жабдықтары мен аппаратурасының, күштік, дәнекерлеу және өлшеу трансформаторларының, төмен және жоғары кернеулі енгізбелердің, электр станцияларының төмен кернеулі электр машиналарының орналасуы мен мақсаты, олардың жұмыс істеу принципі.
2. Слесарлық, монтаждаушы және өлшеу құрал-саймандарының, аспаптардың, жабдықтардың, өлшеу құралдарының, қорғаныс құралдарының мақсаты мен құрылысы.
3. Электртехникалық жабдықтың негізгі параметрлерін төлқұжаттық тақтайша (паспорттық қалқанша) бойынша анықтау тәсілі.
4. Электртехникалық жабдықтарды жөндеу кезінде қолданылатын материалдар туралы мәліметтер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Құрал-саймандар мен құрылғыларды дайындау жұмыстарын орындау
Машықтар:
2 разряд
1. Электр машиналарының, кернеуі 3 киловольтқа дейінгі қуатты кабельдердің, габариті I және II, қуаты 1000 киловольт-амперге дейін және кернеуі 10 киловольтқа дейінгі құрғақ және майлы қуат трансформаторларының, 10 киловольтқа дейінгі тарату құрылғылары жабдықтары мен аппараттарының, 35 киловольтқа дейінгі енгізулердің қарапайым бөлшектері мен тораптарын бөлшектеу, жөндеу және жинау жұмыстарын орындау;
2. I-II габариттегі трансформаторлардың негізгі оқшауламасын, электр машиналарының корпус оқшауламасын жөндеу және дайындау бойынша қарапайым жұмыстарды жүзеге асыру;
3. Жоғары біліктіліктегі электрслесарьдың басшылығымен қарапайым іске қосу және реттеу аппаратурасын тексеру және жөндеу жұмыстарын жүргізу.
Білімдер:
2 разряд
1. Кабельдермен барабандарды жылжыту тәсілдері және кабельдерді сақтау тәртібі, оларды жайып салу тәсілдері.
2. Кабельдерді төсеу және оларды таңбалау туралы жалпы мәліметтері.
3. Жүк көтергіш механизмдерге қойылатын жалпы талаптар.
4. Көпірлі электрлік кранмен жұмыс істеу кезінде берілетін сигналдардың тәртібі.

1. Выполнение вспомогательных работ по ремонту электрооборудования.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение вспомогательных работ по ремонту электрооборудования
Навык 1:
Выполнение работ по ремонту и изготовлению обмоток
Умения:
3 разряд
1. Выполнять ремонт и изготовление обмоток и изоляции силовых трансформаторов мощностью до 10 тысяч киловольт-ампер напряжением до 35 киловольт, измерительных трансформаторов напряжением до 35 киловольт с классом напряжения до 35 киловольт и с классом точности 1, трансформаторов специального назначения мощностью до 630 киловольт-ампер напряжением до 10 киловольт, обмоток и катушек электрических машин постоянного и переменного тока мощностью до 500 киловатт.
2. Проводить работу на изолировочных станках по наложению изоляции на прямоугольные и круглые провода.
3. Проводить подбор и установка шаблонов.
4 разряд
1. Выполнять ремонт и изготовление непрерывных обмоток трансформаторов общего и специального назначения различной мощности напряжением до 110 киловольт.
2. Выполнять ремонт обмоток и изоляции, замена части или полная перемотка обмоток электрических машин переменного и постоянного тока мощностью до 50 тысяч киловатт
3. Определять состояние изоляции с применением мегаомметра и прибора контроля влажности.
4. Выполнять пропитку обмоток, прессовка изоляции, их запекание и сушка.
Знания:
3 разряд
1. Конструкцию обмоток и изоляции силовых и измерительных трансформаторов, низковольтных электрических машин постоянного и переменного тока, высоковольтных электродвигателей, их принцип работы и назначение.
2. Схемы соединения обмоток и обозначение регулировочных ответвлений, допустимую плотность тока в них.
3. Порядок чтения чертежей, схем и расчетных записок на обмотки и изоляцию.
4. Устройство обмоточно-изоляционного и сушильно-пропиточного оборудования.
5. Марки и ассортимент обмоточных проводов с эмалевой и стеклянной изоляцией.
6. Свойства и область применения материалов: медь, алюминий, бук, дуб, электротехническая сталь, эпоксидные смолы и отвердители, миканит, микафолий и иное, требования, предъявляемые к ним.
4 разряд
1. Конструкцию обмоток и изоляции силовых и измерительных трансформаторов, трансформаторов для питания ртутных выпрямителей, регулировочных трансформаторов, масляных реакторов.
2. Конструкцию обмоток и изоляции и принцип работы электрических машин переменного тока, синхронных электродвигателей мощностью до 25 тысяч киловатт и синхронных компенсаторов мощностью до 25 тысяч киловольт-ампер, а также шунтовых синхронных сериесных и компаундных электродвигателей и генераторов постоянного тока.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Определение неисправностей
Умения:
3 разряд

1. Электр жабдықтарын жөндеу бойынша көмекші жұмыстарды орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Электр жабдықтарын жөндеу бойынша көмекші жұмыстарды орындау
Дағды 1:
Орамдарды жөндеу және дайындау бойынша жұмыстарды жүргізу
Машықтар:
3 разряд
1. Қуаты 35 киловольтке дейінгі 10 мың киловольт-амперге дейінгі күштік трансформаторлардың, кернеу класы 35 киловольтке дейінгі және дәлдік класы 1 болатын кернеуі 35 киловольтке дейінгі өлшеуіш трансформаторлардың, қуаты 10 киловольтке дейінгі қуаты 630 киловольт-амперге дейінгі арнайы мақсаттағы трансформаторлардың, тұрақты және тұрақты электр машиналарының орамалары мен катушкаларының орамдары мен оқшаулауын жөндеу және дайындау 500 киловаттқа дейінгі айнымалы ток жұмыстарын жүргізу.
2. Тікбұрышты және дөңгелек сымдарға оқшаулау төсеу бойынша оқшаулау станоктарында жұмыс жүргізу.
3. Үлгілерді таңдау және орнату.
4 разряд
1. Кернеуі 110 киловольтке дейінгі әртүрлі қуаттылықтағы жалпы және арнайы мақсаттағы трансформаторлардың үздіксіз орамаларын жөндеу және дайындау.
2. Қуаты 50 мың киловаттқа дейінгі айнымалы және тұрақты ток электр машиналарының орамаларын жөндеу, бөлігін ауыстыру немесе орамаларын толық орау.
3. Мегаомметр мен ылғалдылықты бақылау құралын қолдана отырып, оқшаулау күйін анықтау.
4. Орамдарды сіңдіру, оқшаулауды басу, оларды пісіру және кептіру.
Білімдер:
3 разряд
1. Күштік және өлшеу трансформаторларының, тұрақты және айнымалы токтың төмен вольтты электр машиналарының, жоғары вольтты электр қозғалтқыштарының орамалары мен оқшаулау конструкциясы, олардың жұмыс принципі мен мақсаты.
2. Орамалардың қосылу схемалары және реттеу тармақтарының белгіленуі, олардағы токтың рұқсат етілген тығыздығы.
3. Орамалар мен оқшаулауға арналған сызбаларды, схемаларды және есептік жазбаларды оқу тәртібі.
4. Орау-оқшаулау және кептіру-сіңдіру жабдығының құрылғысы.
5. Эмаль және шыны оқшаулағышы бар орамалы сымдардың маркалары мен ассортименті.
6. Материалдардың қасиеттері мен қолданылу саласы: мыс, алюминий, бук, емен, электротехникалық Болат, эпоксидті шайырлар мен қатайтқыштар, миканит, микафолий және басқалары, оларға қойылатын талаптар.
4 разряд
1. Күштік және өлшеу трансформаторларының, сынап түзеткіштерін қоректендіруге арналған трансформаторлардың, реттеу трансформаторларының, май реакторларының орамалары мен оқшауламаларының конструкциясы.
2. Айнымалы ток электр машиналарының, қуаты 25 мың киловаттқа дейінгі синхронды электр қозғалтқыштарының және қуаты 25 мың киловольт-амперге дейінгі синхронды компенсаторлардың, сондай-ақ шунттық синхронды сериялық және компаундтық электр қозғалтқыштары мен тұрақты ток генераторларының орамалары мен оқшаулау конструкциясы мен жұмыс принципі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Ақаулықтарды жою
Машықтар:
3 разряд

1. Подготавливать обмоточные провода и заготовка изоляционных деталей для изготовления обмоток.
2. Выполнять лужение и пайка медных проводов круглого и прямоугольного сечения мягким и твердым припоями с применением электроинструмента и открытого пламени.
3. Выполнять наложение межлистовой изоляции на пластины электротехнической стали, а также изоляции на прямоугольные и круглые медные провода машинным и ручным способами.
4 разряд
1. Выполнять укладку стержней в пазы, подъем и опускание шаговых секций, изгибание стержней и выполнение переходов.
2. Проводить пересоединение обмоток со звезды на треугольник.
3. Изготавливать на станках и по шаблонам полюсных катушек из фасонной меди на ребро и плашмя.
4. Выполнять волновой и петлевой обмоток.
Знания:
3 разряд
1. Принцип действия оборудования, специальных приспособлений, оснастки, мерительного инструмента, электрических средств измерений и аппаратуры, применяемых при ремонте и изготовлении обмоток и изоляции трансформаторов и электрических машин.
2. Основы электротехники.
3. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
4 разряд
1. Разновидности переходов в лобовых частях обмоток при многопараллельных проводниках в витке.
2. Схемы обмоток статоров, роторов и якорей.
3. Свойства изоляции из асбестостекловолокнистых материалов на кремнийорганической основе и эпоксидных смолах.
4. Транспозицию витков обмотки.
5. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Работа под руководством при наличии некоторой самостоятельности в знакомых ситуациях
Решение типовых задач
Стрессоустойчивость
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Об утверждении Правил технической эксплуатации электрических станций и сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247.
2. Об утверждении Правил техники безопасности при эксплуатации тепломеханического оборудования электростанций и тепловых сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 122.
3. Об утверждении Правил пожарной безопасности для энергетических предприятий. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 123.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Мастер производственного цеха (участка)
5
Старший мастер производственного цеха (участка)

1. Орау сымдарын дайындаңыз және орамалар жасау үшін оқшаулағыш бөлшектерді дайындау.
2. Электр құралы мен ашық жалынды қолдана отырып, жұмсақ және қатты Дәнекерлеумен дөңгелек және тікбұрышты қимадағы мыс сымдарды қалайылау және дәнекерлеу.
3. Электротехникалық Болат пластиналарға Парақ аралық оқшаулауды, сондай-ақ машиналық және қолмен тікбұрышты және дөңгелек мыс сымдарға оқшаулауды орындау.
4 разряд
1. Өзектерді ойықтарға төсеу, қадамдық бөлімдерді көтеру және түсіру, өзектерді бүгу және өтулерді орындау.
2. Орамдарды жұлдыздан үшбұрышқа қайта қосу.
3. Станоктарда және полюсті катушкалардың шаблондары бойынша фасонды мыстан қабырғаға және тегіс етіп жасау.
4. Толқынды және ілмекті орамаларды орындау.
Білімдер:
3 разряд
1. Трансформаторлар мен электр машиналарының орамалары мен оқшаулауын жөндеу және дайындау кезінде қолданылатын жабдықтардың, арнайы құрылғылардың, жабдықтардың, өлшеу құралдарының, электр өлшеу құралдары мен аппаратуралардың жұмыс істеу принципі.
2. Электротехника негіздері.
3. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
4 разряд
1. Орамалардың фронтальды бөліктеріндегі ауысулардың түрлері бұрылыста көптеген параллель өткізгіштермен.
2. Статор, ротор және якорь орамаларының схемалары.
3. Органикалық кремний негізіндегі асбест-шыны талшықты материалдардан және эпоксидті шайырлардан оқшаулау қасиеттері.
4. Ораманың бұрылыстарының транспозициясы.
5. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Таныс жағдайларда біршама тәуелсіздікпен бақылауда жұмыс жасаңыз
Типтік есептерді шешу
Стресске төзімділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы.
2. Электр станцияларының және жылу желілерінің жылу-механикалық жабдықтарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 122 бұйрығы.
3. Энергетика кәсіпорындары үшін өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 123 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Өндірістік цехтың (учаскенің)шебері
5
Өндірістік цехтың (учаскенің)аға шебері

4. изготовивать по чертежам и расчетным запискам обмоток и изоляции сложной конструкции и обмоток с многопараллельными ветвями проводников, с регулировкой напряжения под нагрузкой.
Знания:
7 разряд
1. Конструкцию обмоток типа "монолит".
2. Свойства изоляционных материалов, применяемых для выполнения изоляции.
3. Признаки повреждений изоляции и обмоток и способы их устранения.
4. Последовательность операций при ремонте обмоток и изоляции.
5. Устройство и порядок сборки уникальных элементов электрических машин.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Определение неисправностей
Умения:
7 разряд
1. Выполнять обмоточные и изолировочные работы при полной перемотке обмоток электрических машин с изоляцией типа "монолит" любого вида охлаждения, различной мощности и напряжения.
2. Выполнять полную обмотку и соединение уникальных элементов электрических машин.
3. Проводить ремонт обмоток и изоляции турбогенераторов со всеми видами искусственного охлаждения обмоток и активной стали.
4. Выполнять волновой и петлевой обмоток.
Знания:
7 разряд
1. Конструкцию и назначение технологической оснастки.
2. Методы испытания обмоток по электрическим параметрам и на гидроплотность.
3. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Работа под руководством при наличии некоторой самостоятельности в знакомых ситуациях
Решение типовых задач
Стрессоустойчивость
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Об утверждении Правил технической эксплуатации электрических станций и сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247.
2. Об утверждении Правил техники безопасности при эксплуатации тепломеханического оборудования электростанций и тепловых сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 122.
3. Об утверждении Правил пожарной безопасности для энергетических предприятий. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 123.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Мастер производственного цеха (участка)
5
Старший мастер производственного цеха (участка)
38. Карточка профессии "Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования":
Код группы:
7413-2
Код наименования занятия:
7413-2-028
Наименование профессии:
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования
Уровень квалификации по ОРК:
1
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:

4. күрделі конструкциялы орамалар мен оқшаулаудың сызбалары мен есептік жазбалары бойынша өткізгіштердің көп параллельді тармақтары бар, жүктеме кезінде кернеуді реттейтін орамалар жасау.
Білімдер:
7 разряд
1. "Монолит" типті орамалардың дизайны.
2. Оқшаулауды орындау үшін қолданылатын оқшаулағыш материалдардың қасиеттері.
3. Оқшаулау мен орамалардың зақымдану белгілері және оларды жою әдістері.
4. Орамалар мен оқшаулауды жөндеу кезіндегі операциялар тізбегі.
5. Электр машиналарының бірегей элементтерінің құрылысы және құрастыру тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Ақаулықтарды жою
Машықтар:
7 разряд
1. Салқындатудың кез келген түрінің, әртүрлі қуат пен кернеудің "монолит" типті оқшаулағышы бар электр машиналарының орамаларын толық орау кезінде орау және оқшаулау жұмыстарын орындау.
2. Электр машиналарының бірегей элементтерін толық орау және қосу.
3. Турбогенераторлардың орамаларын және оқшаулауын орамалар мен белсенді болатты жасанды салқындатудың барлық түрлерімен жөндеу.
4. Толқынды және ілмекті орамаларды орындау.
Білімдер:
7 разряд
1. Технологиялық жабдықтың дизайны мен мақсаты.
2. Электр параметрлері және гидроплотенттілік бойынша орамаларды сынау әдістері.
3. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Таныс жағдайларда біршама тәуелсіздікпен бақылауда жұмыс жасаңыз
Типтік есептерді шешу
Стресске төзімділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы.
2. Электр станцияларының және жылу желілерінің жылу-механикалық жабдықтарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 122 бұйрығы.
3. Энергетика кәсіпорындары үшін өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 123 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Өндірістік цехтың (учаскенің)шебері
5
Өндірістік цехтың (учаскенің)аға шебері
38. "Электр жабдықтарымен қызмет көрсету және жөндеудегі электромонтер" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
7413-2
Қызмет атауының коды:
7413-2-028
Кәсіптің атауы:
Электр жабдықтарымен қызмет көрсету және жөндеудегі электромонтер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
1
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:

Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 1). Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 364.
Параграф 441. Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования, 2 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
начальное образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Обеспечение безопасной, надежной и экономичной работы электротехнического оборудования тепловой электрической станции.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Обеспечение технического обслуживания устройств и электрооборудования
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Обеспечение технического обслуживания устройств и электрооборудования
Навык 1:
Проведение такелажных работ
Умения:
2 разряд
1. Выполнять отдельные несложные работ по ремонту и обслуживанию электрооборудования под руководством электромонтера более высокой квалификации.
2. Проводить монтаж и ремонт распределительных коробок, клеммников, предохранительных щитков и осветительной арматуры.
3. Выполнять очистку и продувку сжатым воздухом электрооборудования с частичной разборкой, промывкой и протиркой деталей.
4. Выполнять чистку контактов и контактных поверхностей.
5. Выполнять разделку, сращивание, изоляция и пайка проводов напряжением до 1000 вольт.
6. Выполнять прокладку установочных проводов и кабелей.
Знания:
2 разряд
1. Устройство и принцип работы электродвигателей, генераторов, трансформаторов, коммутационной и пускорегулирующей аппаратуры, аккумуляторов и электроприборов.
2. Основные виды электротехнических материалов, их свойства и назначение.
3. Порядок и способы монтажа и ремонта электрооборудования.
4. Наименование, назначение и порядок пользования применяемым рабочим и контрольно-измерительным инструментом.
5. Основные сведения о производстве и организации рабочего места.
6. Приемы и способы замены, сращивания и пайки проводов низкого напряжения.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Ведение слесарных работ
Умения:
2 разряд
1. Проводить обслуживание и ремонт солнечных и ветровых энергоустановок мощностью до 50 киловатт.
2. Выполнять простые слесарные, монтажные и плотничные работы при ремонте электрооборудования.
3. Выполнять подключение и отключение электрооборудования и выполнение простейших измерений.

Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (1-шығарылым). Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 364 бұйрығы.
441-параграф. Электр жабдықтарын жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электромонтер, 2-разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
бастауыш білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Талап етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жылу электр станцияларының электр жабдықтарының қауіпсіз, сенімді және үнемді жұмысын қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Құрылғылар мен электр жабдықтарына техникалық қызмет көрсетуді қамтамасыз ету.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Құрылғылар мен электр жабдықтарына техникалық қызмет көрсетуді қамтамасыз ету
Дағды 1:
Такелаждық жұмыстарды жүргізу
Машықтар:
2 разряд
1. Біліктілігі анағұрлым жоғары электромонтердің басшылығымен электр жабдықтарын жөндеу және қызмет көрсету бойынша жекелеген қарапайым жұмыстарды орындау.
2. Тарату қораптарын, терминалдарды, қауіпсіздік қалқандарын және жарықтандыру арматураларын монтаждау және жөндеу.
3. Бөлшектерді ішінара бөлшектеу, жуу және сүрту арқылы электр жабдықтарын сығылған ауамен тазалау және үрлеу.
4. Контактілерді және жанасу беттерін тазалау.
5. 1000 вольтке дейінгі сымдарды кесу, қосу, оқшаулау және дәнекерлеу.
6. Орнату сымдары мен кабельдерін төсеуді орындау.
Білімдер:
2 разряд
1. Электр қозғалтқыштарының, генераторлардың, трансформаторлардың, коммутациялық және іске қосуды реттеу аппаратурасының, аккумуляторлар мен электр аспаптарының құрылысы мен жұмыс принципі.
2. Электротехникалық материалдардың негізгі түрлері, олардың қасиеттері мен мақсаты.
3. Электр жабдықтарын монтаждау және жөндеу тәртібі мен тәсілдері.
4. Қолданылатын жұмыс және бақылау-өлшеу құралының атауы, мақсаты және пайдалану тәртібі.
5. Жұмыс орнын өндіру және ұйымдастыру туралы негізгі мәліметтер.
6. Төмен вольтты сымдарды ауыстыру, қосу және дәнекерлеу әдістері мен әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Сантехника жұмыстарын жүргізу
Машықтар:
2 разряд
1. Қуаты 50 киловаттқа дейінгі күн және жел электр қондырғыларына қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын жүргізу.
2. Электр жабдықтарын жөндеу кезінде қарапайым слесарлық, монтаждық және ағаш ұсталық жұмыстарды орындау.
3. Электр жабдықтарын қосу және ажырату және қарапайым өлшемдерді орындау.

Инженер I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера II категории не менее 2 лет; инженер II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера без категории не менее 3 лет; инженер без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Поддержание и восстановление исправности и/или работоспособности и характеристик электротехнического оборудования ТЭС и восстановление ресурса оборудования или его составных частей.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Обеспечение исправного состояния, безаварийной и надежной работы оборудования релейной защиты и автоматики
2. Выполнение мероприятий направленных на улучшение условий труда и производства
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Обеспечение исправного состояния, безаварийной и надежной работы оборудования релейной защиты и автоматики
Навык 1:
Организация эксплуатации и обслуживания электрооборудования
Умения:
1. Выполнять с использованием средств вычислительной техники, коммуникаций и связи работы в области научно-технической деятельности по проектированию, строительству, информационному обслуживанию, организации производства, труда и управления, метрологическому обеспечению, техническому контролю.
2. Участвовать в работах по исследованию, разработке проектов и программ организации (подразделений организации), в проведении мероприятий, связанных с испытаниями оборудования и внедрением его в эксплуатацию, а также выполнении работ по стандартизации технических средств, систем, процессов, оборудования и материалов, в рассмотрении технической документации и подготовке необходимых обзоров, отзывов, заключений по вопросам выполняемой работы.
3. Изучать и анализировать информацию, технические данные, показатели и результаты работы, обобщает и систематизирует их, проводить необходимые расчеты, используя современную электронно-вычислительную технику.
4. Следить за соблюдением установленных требований, действующих норм, порядка и стандартов
Знания:

I санатты инженер: кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі және II санатты инженер лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл; II санатты инженер: кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі және санаты жоқ инженер лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл; санаты жоқ инженер: жұмыс өтіліне немесе техникалық және кәсіптік, тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білімге және I санатты техник лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтіліне талаптар қоймай, кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жылу электр станцияларының электр жабдықтарының жұмысқа жарамдылығын және/немесе жұмысқа қабілеттілігін және сипаттамаларын сақтау және қалпына келтіру және жабдықтың немесе оның құрамдас бөліктерінің қызмет ету мерзімін қалпына келтіру.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Релелік қорғаныс және автоматика құралдарының жақсы жағдайын, ақаусыз және сенімді жұмысын қамтамасыз ету.
2. Выполнение мероприятий направленных на улучшение условий труда и производства.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Релелік қорғаныс және автоматика құралдарының жақсы жағдайын, ақаусыз және сенімді жұмысын қамтамасыз ету
Дағды 1:
Электр жабдықтарын пайдалануды және техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру
Машықтар:
1. Есептеу техникасы, коммуникациялар және байланыс құралдарын пайдалана отырып жобалау, құрылыс, ақпараттық қызмет көрсету, өндірісті, еңбек пен басқаруды ұйымдастыру, метрологиялық қамтамасыз ету, техникалық бақылау жөніндегі ғылыми-техникалық қызмет саласындағы жұмыстарды орындау.
2. Ұйымның (ұйымның бөлімшелерінің) жобалары мен бағдарламаларын зерттеу, әзірлеу, жабдықты сынауға және оны пайдалануға енгізуге байланысты іс-шараларды өткізуге, сондай-ақ техникалық құралдарды, жүйелерді, процестерді, жабдықтар мен материалдарды стандарттау жөніндегі жұмыстарды орындауға, техникалық құжаттаманы қарауға және қажетті шолулар, Пікірлер, қорытындылар дайындауға қатысу орындалатын жұмыс мәселелері.
3. Ақпаратты, техникалық деректерді, жұмыс көрсеткіштері мен нәтижелерін зерделеу және талдау, оларды жалпылау және жүйелеу, заманауи электронды есептеу техникасын қолдана отырып қажетті есептеулер жүргізу.
4. Белгіленген талаптардың, қолданыстағы нормалардың, тәртіп пен стандарттардың сақталуын қадағалау.
Білімдер:

1. Законодательные, иные нормативные правовые акты, методические и нормативно-технические материалы по направлению деятельности организации;
2. Перспективы технического развития и особенности деятельности организации (подразделений организации), принципы работ.
3. технические характеристики, конструктивные особенности разрабатываемых и используемых технических средств, материалов и их свойства.
4. Методы исследования, порядок и условия выполнения работ.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обеспечение технической документацией и необходимыми материалами
Умения:
1. Устранять неисправности в работе устройств, их ремонте, монтаже и регулировке, электротехнических измерений и испытаний.
2. Обслуживать средства автоматизации.
3. Обеспечивать рабочие места материалами, сырьем, запасными частями, измерительными приборами, защитными средствами, инструментом и приспособлениями, технической документацией.
Знания:
1. Теоретические основы электротехники, теория автоматического регулирования, промышленная электроника и вычислительная техника, теоретическая и прикладная механика.
2. Виды повреждений и способы их устранения.
3. Организация и технология производства электромонтажных работ.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Выполнение мероприятий направленных на улучшение условий труда и производства
Навык 1:
Оформление технической документации
Умения:
1. Осуществлять экспертизу технической документации, надзор и контроль над состоянием и эксплуатацией оборудования.
2. Разрабатывать методические и иные документы, техническую документацию, а также предложения и мероприятия по осуществлению разработанных проектов и программ.
3. Оказывать методическую и практическую помощь при реализации проектов и программ, планов и договоров.
Знания:
1. Достижения науки и техники, передовой отечественный и зарубежный опыт в соответствующей области деятельности.
2. Основные требования, предъявляемые к технической документации, материалам, изделиям.
3. Действующие стандарты, технические условия, положения и инструкции по составлению и оформлению технической документации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Формирование графика ТО установок
Умения:
1. Составлять графики работ, заказы, заявки, инструкции, пояснительные записки, карты, схемы, иную техническую документацию, а также установленную отчетность по утвержденным формам и в определенные сроки.
2. Проводить технико-экономический анализ, комплексно обосновывает принимаемые и реализуемые решения, изыскивает возможности сокращения цикла выполнения работ (услуг), содействует подготовке процесса их выполнения, обеспечению подразделений организации необходимыми техническими данными, документами, материалами, оборудованием.
Знания:

1. Ұйым қызметінің бағыты бойынша заңнамалық, өзге де нормативтік құқықтық актілер, әдістемелік және нормативтік-техникалық материалдар;
2. Техникалық даму перспективалары және ұйым (Ұйым бөлімшелері) қызметінің ерекшеліктері, жұмыс принциптері.
3. әзірленетін және пайдаланылатын техникалық құралдардың, материалдардың техникалық сипаттамалары, конструктивтік ерекшеліктері және олардың қасиеттері.
4. Зерттеу әдістері, жұмыстарды орындау тәртібі мен шарттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Техникалық құжаттамамен және қажетті материалдармен қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Құрылғылардың жұмысындағы, оларды жөндеудегі, монтаждаудағы және реттеудегі, электротехникалық өлшеулер мен сынақтардағы ақауларды жою.
2. Автоматтандыру құралдарына қызмет көрсету.
3. Жұмыс орындарын материалдармен, шикізатпен, қосалқы бөлшектермен, өлшеу аспаптарымен, қорғау құралдарымен, құрал-саймандармен және құрылғылармен, техникалық құжаттамамен қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Электротехниканың теориялық негіздері, Автоматты реттеу теориясы, өнеркәсіптік электроника және есептеу техникасы, теориялық және қолданбалы механиканы.
2. Зақымдану түрлері және оларды жою әдістері.
3. Электр Монтаждау жұмыстарын ұйымдастыру және өндіру технологиясы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Выполнение мероприятий направленных на улучшение условий труда и производства
Дағды 1:
Техникалық құжаттаманы ресімдеу
Машықтар:
1. Техникалық құжаттамаға сараптама жүргізу, жабдықтың жай-күйі мен пайдаланылуын қадағалау және бақылау.
2. Әдістемелік және өзге де құжаттарды, техникалық құжаттаманы, сондай-ақ әзірленген жобалар мен бағдарламаларды жүзеге асыру бойынша ұсыныстар мен іс-шараларды әзірлеу.
3. Жобалар мен бағдарламаларды, жоспарлар мен шарттарды іске асыру кезінде әдістемелік және практикалық көмек көрсету.
Білімдер:
1. Ғылым мен техниканың жетістіктері, тиісті қызмет саласындағы озық отандық және шетелдік тәжірибесі.
2. Техникалық құжаттамаға, материалдарға, бұйымдарға қойылатын негізгі талаптар.
3. Техникалық құжаттаманы жасау және ресімдеу бойынша қолданыстағы стандарттар, техникалық шарттар, ережелер мен нұсқаулықтар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Қондырғылардың ТҚ кестесін қалыптастыру
Машықтар:
1. Жұмыс кестесін, тапсырыстарды, өтінімдерді, нұсқаулықтарды, түсіндірме жазбаларды, карталарды, схемаларды, өзге де техникалық құжаттаманы, сондай-ақ бекітілген нысандар бойынша және белгілі мерзімдерде белгіленген есептілікті жасау.
2. Техникалық-экономикалық талдау жүргізу, қабылданатын және іске асырылатын шешімдерді кешенді негіздейді, жұмыстарды (қызметтерді) орындау циклін қысқарту мүмкіндіктерін іздейді, оларды орындау процесін дайындауға, ұйым бөлімшелерін қажетті техникалық деректермен, құжаттармен, материалдармен, жабдықтармен қамтамасыз етуге жәрдесу.
Білімдер:

1. Порядок составления принципиальных схем по новым образцам устройств и оборудования.
2. Методы проведения технических расчетов и определения экономической эффективности исследований и разработок;
3. Современные средства вычислительной техники, коммуникаций и связи.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Профессиональный подход к работе
стрессоустойчивость
коммуникабельность
Умение работать в команде
Организационные способности
Ответственность
Исполнительность
Инициативность
Решение практических задач на основе выбора способов решения в различных изменяющихся условиях рабочих ситуаций.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Об утверждении Правил технической эксплуатации электрических станций и сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247.
2. Об утверждении Правил техники безопасности при эксплуатации тепломеханического оборудования электростанций и тепловых сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 122.
3. Об утверждении Правил пожарной безопасности для энергетических предприятий. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 123.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Заместитель начальника цеха по эксплуатации
6
Начальник производственного цеха (участка)
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
40. Наименование государственного органа:
Министерство энергетики Республики Казахстан
Исполнитель: Асылканов Султан Бауржанович
E-mail: s.assylkanov@energo.gov.kz
Номер телефона: +7 (717) 278 97 65
41. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
АО "Станция Экибастузская ГРЭС-2"
Исполнители: Байтемирова Толганай Муратовна
E-mail: TBaytemirova@gres2.kz
Номер телефона: +7 (718) 722 75 10
42. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: Протокол заседания Отраслевого совета по профессиональным квалификациям сфере электроэнергетики и теплоэнергетики от 14 марта 2025 года № 3-2025. Протокол заседания Отраслевого совета по профессиональным квалификациям сфере электроэнергетики и теплоэнергетики от 27 июня 2025 года № 4-2025.
43. Национальный орган по профессиональным квалификациям: Заключение Национального органа по профессиональным квалификациям по итогам экспертизы проекта профессионального стандарта от 19 сентября 2025 года.
44. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": Экспертное заключение № 11095/19 от 16.09.2025 года.

1. Құрылғылар мен жабдықтардың жаңа үлгілері бойынша қағидаттық схемаларды жасау тәртібі.
2. Техникалық есептеулер жүргізу және зерттеулер мен әзірлемелердің экономикалық тиімділігін айқындау әдістері.
3. Есептеу техникасының, коммуникацияның және байланыстың заманауи құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жұмысқа кәсіби көзқарас
Стресске төзімділік
Қарым-қатынас дағдылары
Топта жұмыс істей білу
Ұйымдастырушылық қабілеттер
Жауапкершілік
Өнімділік
Бастама
Әртүрлі өзгермелі еңбек жағдайларында шешу әдістерін таңдау негізінде практикалық есептерді шешу.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы.
2. Электр станцияларының және жылу желілерінің жылу-механикалық жабдықтарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 122 бұйрығы.
3. Энергетика кәсіпорындары үшін өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 123 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Пайдалану жөніндегі цех бастығының орынбасары
6
Өндірістік цехтың (учаскенің) бастығы
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
40. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Энергетика министрлігі
Орындаушы: Асылканов Султан Бауржанович
E-mail: s.assylkanov@energo.gov.kz
Телефон нөмірі: +7 (717) 278 97 65
41. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
АО Станция Экибастузская ГРЭС-2
Орындаушылар: Байтемирова Толганай Муратовна
E-mail: TBaytemirova@gres2.kz
Телефон нөмірі: +7 (718) 722 75 10
42. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2025 жылғы 14 наурыздағы электрэнергетикасы және жылу энергетикасы саласының кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңесі отырысының №3-2025 Хаттамасы. 2025 жылғы
27 маусымдағы электрэнергетикасы және жылу энергетикасы саласының кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңесі отырысының №4-2025 Хаттамасы.
43. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2025 жылғы 19 қыркүйектегі кәсіптік стандарт жобасын сараптау қорытындысы бойынша кәсіптік біліктілік жөніндегі Ұлттық органның қорытындысы.
"Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2025 жылғы 16 қыркүйектегі № 11095/19 сараптамалық қорытындысы.
44. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: 2 нұсқа, 2025жыл.

45. Номер версии и год выпуска: версия 2, 2025 года.
46. Дата ориентировочного пересмотра: 31.12.2028 года.
Приложение 16 к приказу
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 29 октября 2025 года № 416-н/қ
Профессиональный стандарт: "Эксплуатация компрессорных установок тепловой электростанции"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Эксплуатация аккумуляторного оборудования тепловой электростанции" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в энергетических организациях и на предприятиях.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) Компрессорные оборудования – Это достаточно широкий спектр устройств для повышения давления (сжатия) и перемещения газов.
2) Знания – структурированные сведения предметной области, позволяющие человеку решать конкретные профессиональные задачи
3) Общий классификатор видов экономической деятельности (ОКЭД) – классификатор определяющий порядок классификации и кодирования всех видов экономической деятельности
4) Сосуд – герметически закрытая емкость (стационарно установленная или передвижная), предназначенная для ведения химических, тепловых и других технологических процессов, а также для хранения и транспортировки газообразных, жидких и других веществ
5) Тепловая электростанция (ТЭС) – вырабатывает электрическую энергию в результате преобразования тепловой энергии, выделяющейся при сжигании органического топлива
6) Тепломеханическое оборудование – теплосиловое, механическое и водоподготовительное оборудование, а также устройства тепловой автоматики и тепломеханических измерений, установленные на этом оборудовании
7) Умения – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи
8) Навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком
9) Профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения
10) Профессиональный стандарт – письменный официальный документ, устанавливающий общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту работы с учетом формального и (или) неформального, и (или) информального образования, уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда в конкретной области профессиональной деятельности

45. Болжамды қайта қарау күні: 31.12.2028 жыл.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2025 жылғы 29 қазандағы
№ 416-н/қ бұйрығына
16-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Жылу электр станциясының компрессорлық қондырғыларын пайдалану" 1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: "Жылу электр станциясының компрессорлық қондырғыларын пайдалану" кәсіптік стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес әзірленді, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және энергетикалық ұйымдарда және кәсіпорындарда.персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттердің шешімдеріне қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) Компрессорлық қондырғы – сығылған ауаны немесе басқа газды алу үшін қажет құрылғылар жиынтығы.
2) Білім – адамға нақты кәсіби міндеттерді шешуге мүмкіндік беретін пәндік саланың құрылымдық мәліметтері.
3) Дағдылар-адамның іс – әрекетінің (іс-әрекетінің) нақты кәсіби міндеттерді шешу үшін білімге және оны дұрыс пайдалануға негізделген компоненттері.
4) Жылу-механикалық жабдық – жылу-күш, механикалық және Су дайындау жабдығы, сондай-ақ осы жабдықта орнатылған жылу автоматикасы және жылу-механикалық өлшеу құрылғылары.
5) Жылу электр станциясы – органикалық отынды жағу кезінде бөлінетін жылу энергиясын түрлендіру нәтижесінде электр энергиясын өндіреді.
6) Жұмыс қысымы – жұмыс процесінің қалыпты ағымында пайда болатын максималды артық қысым.
7) Рұқсат етілген қысым – сәйкестікті бағалау және (немесе) беріктікті бақылау есебі негізінде белгіленген жабдық (элемент) үшін рұқсат етілген ең жоғары артық қысым.
8) Сақтандырғыш құрылғылар – су жылыту және бу қазандықтарының ыдыстарын, бу және ыстық су құбырларын құрылғының рұқсат етілген шамасынан жоғары қысымнан немесе температурадан қорғауға арналған құрылғылар.
9) Ыдыс – химиялық, жылу және басқа да технологиялық процестерді жүргізуге, сондай-ақ газ тәріздес, сұйық және басқа заттарды сақтауға және тасымалдауға арналған герметикалық жабық сыйымдылық (стационарлық орнатылған немесе жылжымалы).
10) Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші – Экономикалық қызметтің барлық түрлерін жіктеу және кодтау тәртібін айқындайтын жіктеуіш.

3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих
2) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих
3) ОРК – отраслевая рамка квалификаций
4) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности
5) кВ – кило-Вольт
6) ТЭС – тепловая электростанция
7) ПОС – припои оловянно-свинцовые.
8) НСК – Национальная система квалификации
9) НКЗ – Национальный классификатор занятий
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Эксплуатация компрессорных установок тепловой электростанции
5. Код профессионального стандарта: D027
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
D Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом
35 Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом
35.1 Производство, передача и распределение электроэнергии
35.11 Производство электроэнергии
35.11.1 Производство электроэнергии тепловыми электростанциями
7. Краткое описание профессионального стандарта: Обслуживание и экономичная работа компрессорного оборудования тепловых электростанций. Наряду с требованиями к теоретическим и практическим знаниям, содержащимся в разделе "знания", работник должен знать: правила и нормы по охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности, правила пользования средствами индивидуальной защиты, требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ (услуг), к рациональной организации труда на рабочем месте, производственную сигнализацию.
8. Перечень карточек профессий:
1) Мастер участка (в прочих отраслях) - 5 уровень ОРК
2) Машинист компрессорных установок (помощник) - 2 уровень ОРК
3) Машинист компрессорных установок (помощник) - 1 уровень ОРК
4) Машинист компрессорных установок (помощник) - 3 уровень ОРК
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Мастер участка (в прочих отраслях)":
Код группы:
1329-1
Код наименования занятия:
1329-1-017
Наименование профессии:
Мастер участка (в прочих отраслях)
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.

3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) БТБА – Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы
2) БА – басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы
3) СБШ – салалық біліктілік шеңбері
4) ЭҚЖЖ – Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші
5) кВ – кило-Вольт
6) ЖЭС – жылу электр станциясы
7) ҚҚД – қалайы-қорғасын дәнекерлері
8) ҰСК – ұлттық біліктілік жүйес
9) НКЗ – сабақтардың ұлттық жіктеуіші
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Жылу электр станциясының компрессорлық қондырғыларын пайдалану
5. Кәсіптік стандарттың коды: D027
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
D Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен жабдықтау
35 Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен қамтамасыз ету
35.1 Электр энергиясын өндіру, беру және бөлу
35.11 Электр энергиясын өндіру
35.11.1 Жылу электр станцияларының электр энергиясын өндіруі
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Жылу электр станцияларының компрессорлық жабдықтарына қызмет көрсету және үнемді жұмыс. "Білім" бөлімінде қамтылған теориялық және практикалық білімге қойылатын талаптармен қатар, қызметкер білуі керек: еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік ережелері мен нормалары, жеке қорғаныс құралдарын пайдалану ережелері, орындалатын жұмыстардың (қызметтердің) сапасына, жұмыс орнындағы еңбекті ұтымды ұйымдастыруға қойылатын талаптар, Өндірістік сигнал беру.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Компрессорлық қондырғыларды пайдалану жөніндегі учаске шебері - 5 СБШ-нің деңгейі
2) Компрессорлық қондырғылар операторы - 2 СБШ-нің деңгейі
3) Компрессорлық қондырғылар операторы - 1 СБШ-нің деңгейі
4) Компрессорлық қондырғылар операторы - 3 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Компрессорлық қондырғыларды пайдалану жөніндегі учаске шебері":
Топтың коды:
1329-1
Қызмет атауының коды:
1329-1-017
Кәсіптің атауы:
Компрессорлық қондырғыларды пайдалану жөніндегі учаске шебері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.

Параграф 90. Мастер участка
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Теплоэнергетические установки тепловых электрических станций
Квалификация:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Теплоэнергетические установки тепловых электрических станций
Квалификация:
-
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Теплоэнергетические установки тепловых электрических станций
Квалификация:
Требования к опыту работы:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы на производстве не менее 1 года или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы на производстве не менее 3 лет, при отсутствии образования по соответствующей специальности стаж работы на производстве не менее 5 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
1329-1-016 - Мастер контрольный (участка, цеха) (в прочих отраслях)
Основная цель деятельности:
Обслуживание компрессорного оборудования тепловой электростанции
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация и выполнение работ по техническому обслуживанию компрессорных установок ТЭС
2. Выполнение профилактических работ по предотвращению неисправности оборудования и компрессорных установок
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация и выполнение работ по техническому обслуживанию компрессорных установок ТЭС
Навык 1:
Поддержание заданного режима работы компрессорных установок ТЭС
Умения:
1. Осуществлять контроль исправности состояния компрессорных установок.
2. Поддерживать техническое состояние компрессорного оборудования по показаниям контрольно-изм
3. Разрабатывать мероприятия по снижению межремонтных периодов компрессорных установок.
4. Разрабатывать и вносить изменения в действующие стандарты, технические условия, нормативы и инструкции по обслуживанию компрессорных установок.
5. Вести техническую документацию.
6. Формировать бригады (их количественный и профессионально-квалификационный состав), разрабатывать и внедрять мероприятия по рациональному обслуживанию
7. Устанавливать и своевременно доводить до сведения бригад и отдельных рабочих производственные задания в соответствии с утвержденными производственными планами и графиками;

Параграф 90. Мастер участка
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Жылу электр станцияларының жылу энергетикалық қондырғылары
Біліктілік:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Жылу электр станцияларының жылу энергетикалық қондырғылары
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Жылу электр станцияларының жылу энергетикалық қондырғылары
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және өндірісте кемінде 1 жыл жұмыс өтілі немесе тиiстi мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және өндірісте кемінде 3 жыл жұмыс өтілі, тиісті мамандық бойынша білімі болмаған кезде өндірісте кемінде 5 жыл жұмыс өтілі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1329-1-016 - Бақылау мастері (учаске, цех) (басқа салалар бойынша)
Қызметтің негізгі мақсаты:
ЖЭС жабдықтары мен компрессорлық қондырғылардың үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. ЖЭС компрессорлық қондырғыларына техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және орындау
2. Жабдықтар мен компрессорлық қондырғылардың ақаулығын болдырмау бойынша профилактикалық жұмыстарды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
ЖЭС компрессорлық қондырғыларына техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және орындау
Дағды 1:
ЖЭС компрессорлық қондырғыларының берілген жұмыс режимін қолдау
Машықтар:
1. Компрессорлық қондырғылардың жарамды жай-күйін бақылау;
2. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша компрессорлық жабдықтың техникалық жай-күйін қолдау.
3. Компрессорлық қондырғылардың жөндеу аралық кезеңдерін азайту жөніндегі іс-шараларды әзірлеу;
4. Компрессорлық қондырғыларға қызмет көрсету жөніндегі қолданыстағы стандарттарды, техникалық шарттарды және өзге де нормативтер мен нұсқаулықтарды әзірлеу және оларға өзгерістер енгізу;
5. Техникалық құжаттаманы жүргізуін жүзеге асыру;
6. Бригадаларды (олардың сандық, кәсіптік-біліктілік құрамын) қалыптастыруды жүзеге асырады, бригадаларға ұтымды қызмет көрсету жөніндегі іс-шараларды әзірлейді және енгізу, олардың қызметін үйлестіреді;
7. Бекітілген өндірістік жоспарлар мен кестелерге сәйкес бригадалар мен жекелеген жұмысшыларға (бригадалардың құрамына кірмейтін) өндірістік тапсырмаларды, жабдықты, шикізатты, материалдарды, құралды, отынды, энергияны пайдалану жөніндегі нормативтік көрсеткіштерді белгілейді және уақтылы жеткізеді;

8. Устанавливать нормативные показатели по использованию оборудования, сырья, материалов, инструментов, топлива, энергии.
9. Анализировать информацию и устанавливать причины отклонения режимов работы оборудования от заданных параметров.
10. Координировать работу бригад, формировать их состав и разрабатывать мероприятия по рациональной организации их деятельности.
11. Контролировать соблюдение рабочими требований безопасности и охраны труда, производственной и трудовой дисциплины, а также внутреннего трудового распорядка.
12. Организовывать работу по повышению квалификации и профессионального мастерства рабочих и бригадиров.
Знания:
1. Стандарты, технические условия, нормативы качественных показателей, технологические инструкции, системы, средства и методы технического контроля производства в организации.
2. Правила технической эксплуатации и техники безопасности при эксплуатации компрессорных установок.
3. Правила устройства электроустановок.
Оборудование участка и порядок его технической эксплуатации;
4. Методы производственно-хозяйственной деятельности участка;
5. Порядок тарификации работ и рабочих;
6. Нормы и расценки на работы, порядок их пересмотра;
7. Действующие положения об оплате труда и формах материального стимулирования;
8. Передовой отечественный и зарубежный опыт по управлению производством;
9. Основы экономики, организации производства, труда и управления;
10. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Выполнение профилактических работ по предотвращению неисправности оборудования и компрессорных установок
Навык 1:
Выявление и устранение причин сбоев работы оборудования и установок
Умения:
1. Проводить осмотр и оценивать состояния контрольно-измерительных средств, их наличие на рабочих местах.
2. Выявлять неисправности в работе компрессорных установок.
3. Восстанавливать правильный режим работы оборудования.
4. Предотвращать аварийные состояния оборудования.
5. Проводить осмотр и выявить нарушений режима работы, повреждений и дефектов оборудования.
6. Обеспечивать выполнение участком в установленные сроки производственных заданий по объему производства продукции (работ, услуг), качеству, заданной номенклатуре (ассортименту), повышение производительности труда, снижение трудоемкости продукции на основе рациональной загрузки оборудования и использования его технических возможностей, повышение коэффициента сменности работы оборудования, экономное расходование сырья, материалов, топлива, энергии и снижение издержек;

8. Ақпаратты талдайды және жабдықтың жұмыс режимдерінің берілген параметрлерден ауытқу себебін анықтайды;
9. Бригадаларды (олардың сандық, кәсіптік-біліктілік құрамын) қалыптастыруды жүзеге асырады, бригадаларға ұтымды қызмет көрсету жөніндегі іс-шараларды әзірлейді және енгізу, олардың қызметін үйлестіреді;
10. Бекітілген өндірістік жоспарлар мен кестелерге сәйкес бригадалар мен жекелеген жұмысшыларға (бригадалардың құрамына кірмейтін) өндірістік тапсырмаларды, жабдықты, шикізатты, материалдарды, құралды, отынды, энергияны пайдалану жөніндегі нормативтік көрсеткіштерді белгілейді және уақтылы жеткізеді.
11. Жұмысшылардың еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібін, өндірістік және еңбек тәртібін, ішкі еңбек тәртібін сақтауын бақылайды;
12. Жұмысшылар мен бригадирлердің біліктілігі мен кәсіби шеберлігін арттыру жөніндегі жұмысты ұйымдастырады.
Білімдер:
1. Стандарттар, техникалық шарттар, сапа
көрсеткіштерінің нормативтері, технологиялық нұсқаулықтар, ұйымдағы өндірісті техникалық бақылаудың жүйелері, құралдары мен әдістері;
2. Компрессорлық қондырғыларды пайдалану кезіндегі техникалық пайдалану және қауіпсіздік ережелері;
3. Электр қондырғыларын орнату ережелері.
Телімді жабдықтау және оны техникалық пайдалану тәртібі;
4. Телімнің өндірістік-шаруашылық қызметінің әдістері;
5. Жұмыстар мен жұмысшыларды тарифтеу тәртібі;
6. Жұмыстарға арналған нормалар мен бағалар, оларды қайта қарау тәртібі;
7. Еңбекақы төлеу және материалдық ынталандыру нысандары туралы қолданыстағы ережелер;
8. Өндірісті басқару бойынша отандық және шетелдік озық тәжірибе;
9. Экономика, өндірісті ұйымдастыру, еңбек және басқару негіздері;
10. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қорғау және қауіпсіздігі, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Жабдықтар мен компрессорлық қондырғылардың ақаулығын болдырмау бойынша профилактикалық жұмыстарды орындау
Дағды 1:
Жабдықтар мен қондырғылардың істен шығу себептерін анықтау және жою
Машықтар:
1. Бақылау-өлшеу құралдарының жай-күйін тексереді және бағалайды, олардың жұмыс орындарында болуы.
2. Компрессорлық қондырғылардың жұмысындағы ақауларды анықтайды.
3. Жабдықтың дұрыс жұмыс режимін қалпына келтіреді.
4. Жабдықтың апаттық жағдайын алды алады.
5. Жұмыс режимінің бұзылуын, жабдықтың зақымдануы мен ақауларын тексереді және анықтайды.
6. Өнімнің (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) өндіріс көлемі, сапасы, берілген номенклатура (ассортимент) бойынша белгіленген мерзімде учаскенің өндірістік тапсырмаларды орындауын, еңбек өнімділігін арттыруды, жабдықты ұтымды жүктеу және оның техникалық мүмкіндіктерін пайдалану негізінде өнімнің еңбек сыйымдылығын төмендетуді, жабдықтың ауысымдық жұмыс коэффициентін арттыруды, шикізатты, материалдарды, отынды, энергияны және т. б. үнемді жұмсауды, шығындарды азайту қамтамасыз етеді;

7. Своевременно подготавливать производство, обеспечивать расстановку рабочих и бригад, контролировать соблюдение технологических процессов, оперативно выявлять и устранять причины их нарушения;
8. Участвовать в разработке новых и совершенствовании действующих технологических процессов и режимов производства, а также производственных графиков;
9. Проверять качество выпускаемой продукции или выполняемых работ, осуществлять мероприятия по предупреждению брака и повышению качества продукции (работ, услуг);
10. Принимать участие в приемке законченных работ по реконструкции участка, ремонту технологического оборудования, механизации и автоматизации производственных процессов и ручных работ;
11. Организовывать внедрение передовых методов и приемов труда, а также форм его организации, аттестации и рационализации рабочих мест;
12. Обеспечивать выполнение рабочими норм выработки, правильное использование производственных площадей, оборудования, организационно-технической оснастки и инструмента, равномерную (ритмичную) работу участка.
Знания:
1. Методические и нормативно-технические материалы.
2. Технологические процессы и режимы производства.
3. Стандарты, технические условия, нормативы качественных показателей, технологические инструкции.
4. Основы организации труда, производства и управления.
5. Порядок ведения оперативных переговоров и записей.
6. Положения и инструкции по расследованию и учету аварий и других технологических нарушений, несчастных случаев на производстве.
7. Порядок осмотра оборудования, методы обнаружения его дефектов.
8. Порядок оформления наряда-допуска.
9. Правила и порядок оформления технической документации.
10. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
нацеленность на результат
организаторские способности
умение работать в команде
высокая адаптивность
Самостоятельное управление и контроль процессами трудовой и учебной деятельности в рамках стратегии, политики и целей организации, обсуждение проблемы, аргументирование выводов и грамотное оперирование информацией
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Главный инженер
6
Инженер
10. Карточка профессии "Машинист компрессорных установок (помощник)":
Код группы:
8185-2
Код наименования занятия:
8185-2-005
Наименование профессии:
Машинист компрессорных установок (помощник)
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 1. Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 364 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 1)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 сентября 2023 года № 33389.
Параграф 170. Машинист компрессорных установок, 3 разряд
Выпуск 1. Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 364 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 1)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 сентября 2023 года № 33389.
Параграф 171. Машинист компрессорных установок, 4 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не требуется. Курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:

7. Өндірісті уақтылы дайындау, жұмысшылар мен бригадаларды орналастыруды қамтамасыз етеді, технологиялық процестердің сақталуын бақылайды, олардың бұзылу себептерін жедел анықтайды және жояды;
8. Жаңа технологиялық процестер мен өндіріс режимдерін, сондай-ақ өндірістік кестелерді әзірлейді және жетілдіруге қатысады;
9. Шығарылатын өнімнің немесе орындалатын жұмыстың сапасын тексереді, ақаудың алдын алу және өнімнің (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) сапасын арттыру жөніндегі іс-шараларды жүзеге асырады;
10. Учаскені реконструкциялау, технологиялық жабдықтарды жөндеу, өндірістік процестер мен қол жұмыстарын механикаландыру және автоматтандыру бойынша аяқталған жұмыстарды қабылдауға қатысады;
11. Еңбектің озық әдістері мен тәсілдерін, сондай-ақ оны ұйымдастырады, жұмыс орындарын аттестаттау және ұтымды ету нысандарын енгізуді ұйымдастырады;
12. Жұмысшылардың өндіріс нормаларын орындауын, өндірістік алаңдарды, жабдықтарды, ұйымдастырушылық-техникалық жабдықтар мен құралдарды дұрыс пайдалануды, учаскенің біркелкі (ырғақты) жұмысын қамтамасыз етеді.
Білімдер:
1. Әдістемелік және нормативтік-техникалық
материалдар.
2. Технологиялық процестер және өндіріс режимдері.
3. Стандарттар, техникалық шарттар, сапа
көрсеткіштерінің нормативтері, технологиялық нұсқаулықтар.
4. Еңбекті ұйымдастыру, өндіріс және басқару негіздері.
5. Жедел келіссөздер мен жазбаларды жүргізу тәртібі.
6. Өндірістегі авариялар мен басқа да технологиялық бұзушылықтарды, жазатайым оқиғаларды тергеу және есепке алу жөніндегі ережелер мен нұсқаулықтар.
7. Жабдықты тексеру тәртібі, оның ақауларын анықтау әдістері.
8. Жүктелім-рұқсат ресімдеу тәртібі.
9. Техникалық құжаттаманы ресімдеу ережелері мен тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
нәтижеге назар аудару
ұйымдастырушылық қабілеттер
командада жұмыс істей білу
жоғары бейімделу
Ұйымның стратегиясы, саясаты мен мақсаттары шеңберіндегі еңбек және оқу іс-әрекетінің процестерін дербес басқару және бақылау, мәселелені талқылау, қорытындыларды дәлелдеу және ақпаратпен сауатты жұмыс істеу.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Бас инженер
6
Инженер
10. Кәсіптің карточкасы "Компрессорлық қондырғылар операторы":
Топтың коды:
8185-2
Қызмет атауының коды:
8185-2-005
Кәсіптің атауы:
Компрессорлық қондырғылар операторы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
1-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (1-шығарылым) бекіту туралы" 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 364 Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 7 қыркүйекте № 33389 болып тіркелді.
170 параграф. 3 разрядты компрессорлық қондырғылардың машинисі
1-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (1-шығарылым) бекіту туралы" 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 364 Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 7 қыркүйекте № 33389 болып тіркелді.
171 параграф. 4 разрядты компрессорлық қондырғылардың машинисі
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

8182-2-005 - Смотритель парового котла
8182-2-003 - Оператор котельной
Основная цель деятельности:
Обеспечение безопасного функционирования оборудования работающего под избыточным давлением
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Подготовка и введение в работу паровых машин и бойлерных установок
2. Обеспечение и контроль бесперебойной работы стационарных установок
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Подготовка и введение в работу паровых машин и бойлерных установок
Навык 1:
Проведение технического осмотра паровой машины, бойлерной установки и ведение документации
Умения:
Разряд 3-й:
1. Оценивать режимы работы и технического состояния вспомогательного котельного оборудования по показаниям контрольно-измерительных приборов, визуальным, аудиальным и кинестетическим признакам.
2. Включать, переключать и отключать вспомогательное котельное оборудование в тепловой и других технологических схемах зоны обслуживания.
3. Проводить визуальный осмотр котла, арматуры, гарнитуры.
4. Проверять наличие и уровень воды в паровых, электрических котлах и отопительных системах с помощью необходимых приборов и устройств.
5. Проверять между фланцами на линии входа и выхода воды из котла.
6. Проверять наличие и работу манометров на котле и в системе, а также наличия масла в гильзах термометров.
7. Проверять плотность и легкость открывания - закрывания вентилей, спускных кранов, исправности питательных насосов.
8. Проверять исправность и состояние системы автоматики и регулирования.
9. Проверять наличие, исправность и состояние противопожарного инвентаря.
10. Проводить осмотр состояния и положения кранов и задвижек на газопроводе.
11. Проверять отсутствие утечек газа и жидкого топлива.
12. Проверять исправность, состояние и работу вентиляторов, взрывных предохранительных клапанов.
13. Проверять герметичность арматуру и трубопроводы, подводящих газ.
14. Проверять вентиляцию топки и газоходов работающих на газе котлов в соответствии с требованиями руководства (инструкции) по эксплуатации котла, регулирующих заслонок на воздуховодах.
15. Открывать все газовые задвижки и краны по ходу газа, кроме задвижек и кранов перед котлами и горелками.
16. Продувать газопровод через продувочную линию в соответствии с требованиями руководства (инструкции) по эксплуатации котла.
17. Проверять давление газа на его вводе и воздуха перед горелками в соответствии с требованиями руководства.
18. Подогревать перед растопкой котла, работающего на мазуте, топливо до установленной температуры.

8182-2-005 - Бу қазандығын қараушы
8182-2-003 - Қазандық оператор
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жылу электр станциясының компрессорлық жабдықтарына қызмет көрсету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Бу машиналары мен бойлер қондырғыларын дайындау және жүргізу
2. Стационарлық қондырғылардың үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету және бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Бу машиналары мен бойлер қондырғыларын дайындау және жүргізу
Дағды 1:
Бу машинасына, бойлер қондырғысына техникалық байқау жүргізу және құжаттаманы жүргізу
Машықтар:
3-ші разряд:
1. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері, көрнекі, аудиалды және кинестетикалық белгілері бойынша қосалқы қазандық жабдығының жұмыс режимдерін және техникалық жай-күйін бағалау.
2. Қызмет көрсету аймағының жылу және басқа технологиялық схемаларында қосалқы қазандық жабдықтарын қосу, ауыстыру және ажырату.
3. Қазандықты, арматураны, гарнитураны көзбен шолып тексеруін жүргізу.
4. Қажетті аспаптар мен құрылғылардың көмегімен бу, электр қазандықтары мен жылыту жүйелеріндегі судың болуын және деңгейін тексереді.
5. Қазандықтан шығатын суды кіру және шығу сызығындағы фланецтер арасында тексереді.
6. Қазандықта және жүйеде манометрлердің болуын және жұмысын, сондай-ақ термометрлердің гильза майдың болуын тексереді.
7. Шұралардың, ағызу крандарының, қоректік сорғылардың тығыздығы мен ашудың қарапайымдылығын тексереді.
8. Автоматика және реттеу жүйесінің жарамдылығы мен жай-күйін тексереді.
9. Өртке қарсы мүкәммалдың бар-жоғын, жарамдылығын және жай-күйін тексереді.
10. Газ құбырындағы крандар мен ысырмалардың жай-күйі мен жағдайына тексеруін жүргізеді.
11. Газдың және сұйық отынның ағып кетпеуін тексереді.
12. Желдеткіштердің, жарылғыш сақтандыру қақпақтарының жарамдылығын, жай-күйін және жұмысын тексереді.
13. Газ жеткізетін арматура мен құбырлардың тығыздығын тексереді.
14. Газбен жұмыс істейтін қазандықтардың оттығы мен газ құбырларының желдетілуін қазандықты пайдалану жөніндегі басшылықтың (Нұсқаулықтың) талаптарына сәйкес, ауа өткізгіштердегі қақпақ реттеулерін тексереді.
15. Қазандықтар мен оттықтардың алдындағы ысырмалар мен крандардан басқа, барлық газ ысырмалары мен крандарды газ жүрісі бойынша ашу.
16. Қазандықты пайдалану жөніндегі басшылықтың (Нұсқаулықтың) талаптарына сәйкес газ құбырын үрлеу желісі арқылы үрлеу.
17. Басшылық талаптарына сәйкес оттықтар алдында оның кірісі мен ауадағы газ қысымын тексеру.
18. Мазутпен жұмыс істейтін қазандықты жағу алдында отынды белгіленген температураға дейін қыздыру.

19. Использовать первичные средства пожаротушения.
20. Обслуживать стационарные компрессоры и турбокомпрессоры давлением до 1 мегапаскаль (до 10 килограмм-сила на сантиметр квадратный), с подачей до 5 метров кубических в минуту или давлением свыше 1 мегапаскаль (свыше 10 килограмм-сила на сантиметр квадратный), с подачей свыше 5 до 100 метров кубических в минуту каждый при работе на неопасных газах с приводом от различных двигателей;
21. Обслуживать стационарные компрессоры и турбокомпрессоры, работающие на опасных газах давлением до 1 мегапаскаль (до 10 килограмм-сила на сантиметр квадратный), с подачей до 5 метров кубических в минуту каждый;
22. Производить пуск и регулиропание режимов работы компрессоров, турбокомпрессоров и двигателей;
23. Поддерживать требуемые параметры работы компрессоров и переключение отдельных агрегатов;
24. Выявлять и предупреждать ненормальности в работе компрессорной станции;
25. Вести отчетно-техническую документацию о работе обслуживаемых компрессоров, машин и механизмов;
26. Участвовать в ремонте агрегатов компрессорной станции.
Разряд 4-ый:
1. Оценивать режимы работы и технического состояния вспомогательного котельного оборудования по показаниям контрольно-измерительных приборов, визуальным, аудиальным и кинестетическим признакам.
2. Включать, переключать и отключать вспомогательное котельное оборудование в тепловой и других технологических схемах зоны обслуживания.
3. Проводить визуальный осмотр котла, арматуры, гарнитуры.
4. Проверять наличие и уровень воды в паровых, электрических котлах и отопительных системах с помощью необходимых приборов и устройств.
5. Проверять между фланцами на линии входа и выхода воды из котла.
6. Проверять наличие и работу манометров на котле и в системе, а также наличия масла в гильзах термометров.
7. Проверять плотность и легкость открывания - закрывания вентилей, спускных кранов, исправности питательных насосов.
8. Проверять исправность и состояние системы автоматики и регулирования.
9. Проверять наличие, исправность и состояние противопожарного инвентаря.
10. Проводить осмотр состояния и положения кранов и задвижек на газопроводе.
11. Проверять отсутствие утечек газа и жидкого топлива.
12. Проверять исправность, состояние и работу вентиляторов, взрывных предохранительных клапанов.
13. Проверять герметичность арматуру и трубопроводы, подводящих газ.
14. Проверять вентиляцию топки и газоходов работающих на газе котлов в соответствии с требованиями руководства (инструкции) по эксплуатации котла, регулирующих заслонок на воздуховодах.

19. Алғашқы өрт сөндіру құралдарын қолдану.
20. Әртүрлі қозғалтқыштардың жетегі бар қауіпті емес газдарда жұмыс істеген кезде әрқайсысы минутына 5 текше метрге дейін бере отырып, қысымы 1 мегапаскальға дейін (шаршы сантиметрге 10 килограмм күшке дейін), немесе минутына 5-тен 100 текше метрге дейін бере отырып, қысымы 1 мегапаскальдан жоғары (шаршы сантиметрге 10 килограмм күшінен астам) стационарлық компрессорлар мен турбокомпрессорларға қызмет көрсету;
21. Әрбір минутына 5 текше метрге дейін бере отырып, қысымы 1 мегапаскаль (шаршы сантиметрге 10 килограмм күшке дейін) дейінгі қауіпті газдарда жұмыс істейтін стационарлық компрессорлар мен турбокомпрессорларға қызмет көрсету;
22. Компрессорлардың, турбокомпрессорлардың және қозғалтқыштардың жұмыс режимдерін іске қосу және реттеу;
23. Компрессорлар жұмысының талап етілетін параметрлерін ұстану және жекелеген агрегаттарды ауыстырып қосу;
24. Компрессорлық станция жұмысындағы қателіктерді анықтау және алдын алу;
25. Қызмет көрсетілетін компрессорлардың, машиналар мен механизмдердің жұмысы туралы есептік-техникалық құжаттаманы жүргізу;
26. Компрессорлық станция агрегаттарын жөндеуге қатысу.
4-ші разряд:
1. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері, көрнекі, аудиалды және кинестетикалық белгілері бойынша қосалқы қазандық жабдығының жұмыс режимдерін және техникалық жай-күйін бағалау.
2. Қызмет көрсету аймағының жылу және басқа технологиялық схемаларында қосалқы қазандық жабдықтарын қосу, ауыстыру және ажырату.
3. Қазандықты, арматураны, гарнитураны көзбен шолып тексеруін жүргізу.
4. Қажетті аспаптар мен құрылғылардың көмегімен бу, электр қазандықтары мен жылыту жүйелеріндегі судың болуын және деңгейін тексереді.
5. Қазандықтан шығатын суды кіру және шығу сызығындағы фланецтер арасында тексереді.
6. Қазандықта және жүйеде манометрлердің болуын және жұмысын, сондай-ақ термометрлердің гильза майдың болуын тексереді.
7. Шұралардың, ағызу крандарының, қоректік сорғылардың тығыздығы мен ашудың қарапайымдылығын тексереді.
8. Автоматика және реттеу жүйесінің жарамдылығы мен жай-күйін тексереді.
9. Өртке қарсы мүкәммалдың бар-жоғын, жарамдылығын және жай-күйін тексереді.
10. Газ құбырындағы крандар мен ысырмалардың жай-күйі мен жағдайына тексеруін жүргізеді.
11. Газдың және сұйық отынның ағып кетпеуін тексереді.
12. Желдеткіштердің, жарылғыш сақтандыру қақпақтарының жарамдылығын, жай-күйін және жұмысын тексереді.
13. Газ жеткізетін арматура мен құбырлардың тығыздығын тексереді.
14. Газбен жұмыс істейтін қазандықтардың оттығы мен газ құбырларының желдетілуін қазандықты пайдалану жөніндегі басшылықтың (Нұсқаулықтың) талаптарына сәйкес, ауа өткізгіштердегі қақпақ реттеулерін тексереді.

15. Открывать все газовые задвижки и краны по ходу газа, кроме задвижек и кранов перед котлами и горелками.
16. Продувать газопровод через продувочную линию в соответствии с требованиями руководства (инструкции) по эксплуатации котла.
17. Проверять давление газа на его вводе и воздуха перед горелками в соответствии с требованиями руководства (.
18. Подогревать перед растопкой котла, работающего на мазуте, топливо до установленной температуры.
19. Использовать первичные средства пожаротушения.
20. Обслуживать стационарные компрессоры и турбокомпрессоры давлением до 1 мегапаскаль (до 10 килограмм-сила на сантиметр квадратный), с подачей свыше 5 до 100 метров кубических в минуту или давлением свыше 1 мегапаскаль (свыше 10 килограмм-сила на сантиметр квадратный), с подачей свыше 100 до 500 метров кубических в минуту каждый при работе на неопасных газах с приводом от различных двигателей;
21. Обслуживать стационарные компрессоры и турбокомпрессоры, работающие на опасных газах давлением до 1 мегапаскаль (до 10 килограмм-сила на сантиметр квадратный), с подачей до 5 метров кубических в минуту или давлением свыше 1 мегапаскаль (свыше 10 килограмм-сила на сантиметр квадратный), с подачей свыше 5 до 100 метров кубических в минуту каждый;
22. Установливать и поддерживать наивыгоднейший режим работы компрессоров;
23. Наблюдать за исправностью двигателей, компрессоров, приборов, вспомогательных механизмов и иного оборудования;
24. Участвовать в осмотре и ремонте оборудования компрессорных установок.
Знания:
Разряд 3-ий:
1. Основы теплотехники, электротехники, механики и водоподготовки.
2. Назначение, характеристика, устройство, принцип работы, эксплуатационные характеристики и правила эксплуатации оборудования.
3. Электрическая схема питания вспомогательного котельного оборудования.
4. Назначение и принцип работы установленных на вспомогательном котельном оборудовании контрольно-измерительных приборов, устройств сигнализации, блокировок, автоматики, защитных устройств.
5. Технологические схемы котельного оборудования.
6. Нормы качества пара, питательной воды, котловой воды, свойства химреагентов и их дозировка, нормы по используемому топливу.
7. Территориальное расположение основного и вспомогательного котельного оборудования, трубопроводов и арматуры.
8. Правила эксплуатации сосудов, работающих под давлением, трубопроводов пара и горячей воды.
9. Правила безопасной эксплуатации систем газораспределения и газопотребления.
10. Режимные карты работы обслуживаемого оборудования.
11. Устройство, конструктивные особенности и назначение обслуживаемого оборудования, средств автоматики и сигнализации.

15. Қазандықтар мен оттықтардың алдындағы ысырмалар мен крандардан басқа, барлық газ ысырмалары мен крандарды газ жүрісі бойынша ашу.
16. Қазандықты пайдалану жөніндегі басшылықтың (Нұсқаулықтың) талаптарына сәйкес газ құбырын үрлеу желісі арқылы үрлеу.
17. Басшылық талаптарына сәйкес оттықтар алдында оның кірісі мен ауадағы газ қысымын тексеру.
18. Мазутпен жұмыс істейтін қазандықты жағу алдында отынды белгіленген температураға дейін қыздыру.
19. Алғашқы өрт сөндіру құралдарын қолдану.
20. Әртүрлі қозғалтқыштардың жетегі бар қауіпті емес газдарда жұмыс істеген кезде әрқайсысы минутына 5-тен 100 текше метрге дейін бере отырып, қысымы 1 мегапаскальға дейін (шаршы сантиметрге 10 килограмм күшке дейін), немесе минутына 100-ден 500 текше метрге дейін бере отырып, қысымы 1 мегапаскальдан жоғары (шаршы сантиметрге 10 килограмм күшінен астам) стационарлық компрессорлар мен турбокомпрессорларға қызмет көрсету;
21. Әрбір минутына 5 текше метрге дейін бере отырып, қысымы 1 мегапаскаль (шаршы сантиметрге 10 килограмм күшке дейін) дейінгі немесе минутына 5-тен 100 текше метрге дейін бере отырып, қысымы 1 мегапаскальдан жоғары (шаршы сантиметрге 10 килограмм күшінен астам) қауіпті газдарда жұмыс істейтін стационарлық компрессорлар мен турбокомпрессорларға қызмет көрсету;
22. Компрессорлардың ең тиімді жұмыс режимін белгілеу және ұстау;
23. Қозғалтқыштардың, компрессорлардың, аспаптардың, қосалқы механизмдер мен өзге де жабдықтардың жарамдылығын қадағалау;
24. Компрессорлық қондырғылардың жабдықтарын тексеруге және жөндеуге қатысу.
Білімдер:
3-ші разряд:
1. Жылу техникасы, электротехника, механика және су дайындау негіздері.
2. Жабдықтың мақсаты, сипаттамасы, құрылымы, жұмыс принципі, пайдалану сипаттамалары және пайдалану ережелері.
3. Қосымша қазандық жабдықтарын электрмен жабдықтау схемасы.
4. Қосымша қазандық жабдығында орнатылған бақылау-өлшеу аспаптарының, дабыл құрылғыларының, бұғаттаулардың, автоматиканың, қорғау құрылғыларының мақсаты мен жұмыс принципі.
5. Қазандық жабдықтарының технологиялық схемалары.
6. Бу, қоректік су, қазандық суы сапасының нормалары, химреагенттердің қасиеттері және олардың дозасы, пайдаланылатын отын бойынша нормалар.
7. Негізгі және қосалқы қазандық жабдығының, құбырлар мен арматураның аумақтық орналасуы.
8. Қысыммен жұмыс істейтін ыдыстарды, бу және ыстық су құбырларын пайдалану ережелері.
9. Газ тарату және газ тұтыну жүйелерін қауіпсіз пайдалану ережелері.
10. Қызмет көрсетілетін жабдықтың режимдік карталары.
11. Қызмет көрсетілетін жабдықтың, автоматика және дабыл құралдарының құрылысы, конструктивтік ерекшеліктері мен мақсаты.

12. Требования правил устройства и безопасной эксплуатации паровых и водогрейных котлов, газового оборудования.
13. Технические характеристики обслуживаемого оборудования котельной.
14. Электрические и технологические схемы котельной.
15. Схемы теплопроводов и водопроводов.
16. Правила ведения технической документации.
17. Место расположения средств пожаротушения и свои обязанности на случай возникновения загорании (пожара).
18. Инструкции по техническому обслуживанию котлов и обслуживаемого оборудования, средств автоматики и сигнализации.
19. Устройство поршневых компрессоров, турбокомпрессоров, двигателей внутреннего сгорания, паровых машин и электродвигателей, их технические характеристики и порядок обслуживания;
20. Сxeмy трубопроводов;
21. Устройство простых и средней сложности контрольно-измерительных приборов, автоматических аппаратов и арматуры;
22. Отчетно-техническую документацию компрессорной станции;
23. Основы термодинамики и электротехники;
24. Свойства газов, проявляемые при работе компрессоров.
25. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Разряд 4-ый:
1. Основы теплотехники, электротехники, механики и водоподготовки.
2. Назначение, характеристика, устройство, принцип работы, эксплуатационные характеристики и правила эксплуатации оборудования.
3. Электрическая схема питания вспомогательного котельного оборудования.
4. Назначение и принцип работы установленных на вспомогательном котельном оборудовании контрольно-измерительных приборов, устройств сигнализации, блокировок, автоматики, защитных устройств.
5. Технологические схемы котельного оборудования.
6. Нормы качества пара, питательной воды, котловой воды, свойства химреагентов и их дозировка, нормы по используемому топливу.
7. Территориальное расположение основного и вспомогательного котельного оборудования, трубопроводов и арматуры.
8. Правила эксплуатации сосудов, работающих под давлением, трубопроводов пара и горячей воды.
9. Правила безопасной эксплуатации систем газораспределения и газопотребления.
10. Режимные карты работы обслуживаемого оборудования.
11. Устройство, конструктивные особенности и назначение обслуживаемого оборудования, средств автоматики и сигнализации.
12. Требования правил устройства и безопасной эксплуатации паровых и водогрейных котлов, газового оборудования.
13. Технические характеристики обслуживаемого оборудования котельной.
14. Электрические и технологические схемы котельной.
15. Схемы теплопроводов и водопроводов.

12. Бу және су жылыту қазандықтарын, газ жабдықтарын орнату және қауіпсіз пайдалану қағидаларының талаптары.
13. Қызмет көрсетілетін қазандық жабдықтарының техникалық сипаттамалары.
14. Қазандықтың электрлік және технологиялық схемалары.
15. Жылу құбырлары мен су құбырларының схемалары.
16. Техникалық құжаттаманы жүргізу қағидалары.
17. Өрт сөндіру құралдарының орналасқан жері және жану (өрт) туындаған жағдайда өз міндеттері.
18. Қазандықтарға және қызмет көрсетілетін жабдыққа, автоматика және дабыл құралдарына техникалық қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулықтар.
19. Поршеньді компрессорлардың, турбокомпрессорлардың, іштен жану қозғалтқыштарының, бу машиналары мен электр қозғалтқыштарының құрылысы, олардың техникалық сипаттамалары және қызмет көрсету тәртібі;
20. Құбыржолдары схемасы;
21. Қарапайым және күрделілігі орташа бақылау-өлшеу аспаптарының, автоматты аппараттар мен арматуралардың құрылысы;
22. Компрессорлы станцияның есепті-техникалық құжаттамасы;
23. Термодинамика және электротехника негіздері;
24. Компрессорлардың жұмысы кезінде байқалатын газдардың қасиеттері.
4-ші разряд:
1. Жылу техникасы, электротехника, механика және су дайындау негіздері.
2. Жабдықтың мақсаты, сипаттамасы, құрылымы, жұмыс принципі, пайдалану сипаттамалары және пайдалану ережелері.
3. Қосымша қазандық жабдықтарын электрмен жабдықтау схемасы.
4. Қосымша қазандық жабдығында орнатылған бақылау-өлшеу аспаптарының, дабыл құрылғыларының, бұғаттаулардың, автоматиканың, қорғау құрылғыларының мақсаты мен жұмыс принципі.
5. Қазандық жабдықтарының технологиялық схемалары.
6. Бу, қоректік су, қазандық суы сапасының нормалары, химреагенттердің қасиеттері және олардың дозасы, пайдаланылатын отын бойынша нормалар.
7. Негізгі және қосалқы қазандық жабдығының, құбырлар мен арматураның аумақтық орналасуы.
8. Қысыммен жұмыс істейтін ыдыстарды, бу және ыстық су құбырларын пайдалану ережелері.
9. Газ тарату және газ тұтыну жүйелерін қауіпсіз пайдалану ережелері.
10. Қызмет көрсетілетін жабдықтың режимдік карталары.
11. Қызмет көрсетілетін жабдықтың, автоматика және дабыл құралдарының құрылысы, конструктивтік ерекшеліктері мен мақсаты.
12. Бу және су жылыту қазандықтарын, газ жабдықтарын орнату және қауіпсіз пайдалану қағидаларының талаптары.
13. Қызмет көрсетілетін қазандық жабдықтарының техникалық сипаттамалары.
14. Қазандықтың электрлік және технологиялық схемалары.
15. Жылу құбырлары мен су құбырларының схемалары.

16. Правила ведения технической документации.
17. Место расположения средств пожаротушения и свои обязанности на случай возникновения загорании (пожара).
18. Инструкции по техническому обслуживанию котлов и обслуживаемого оборудования, средств автоматики и сигнализации.
19. Конструктивные особенности, устройство различных типов компрессоров, турбокомпрессоров, двигателей внутреннего сгорания, паровых машин, паровых турбин и электродвигателей, вспомогательных механизмов, сложных контрольно-измерительных приборов, аппаратов и арматуры;
20. Схемы расположения паропроводов, циркуляционных конденсационных трубопроводов, арматуры и резервуаров компрессорной станции;
21. Схемы расположения автоматических устройств для регулирования работы и блокировки оборудования;
22. Основные технические характеристики обслуживаемых компрессоров;
23. Нормы расхода электроэнергии и эксплуатационных материалов на выработку сжатого воздуха или газов.
24. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Изменение режима работы, производство пусков и остановок вспомогательного котельного оборудования
Умения:
Разряд 3-ий:
1. Регулировать режимы работы вспомогательного котельного оборудования.
2. Применять методы безопасного производства работ при осмотре и пуске котла в работу.
3. Заполнять котлы водой, путем питательных и циркуляционных насосов.
4. Проверять отсутствие технологических заглушек на питательных линиях, продувочных линиях.
5. Проверять отсутствие в топке людей и посторонних предметов.
6. Запускать котлы на газовом топливе без автоматики в соответствии с требованиями и порядком установленным в инструкции (руководстве) по эксплуатации котлоагрегата.
7. Запускать тепловые установки с автоматическим управлением при помощи пульта автоматического управления, установленном инструкцией по эксплуатации котлоагрегата.
8. Запускать котлы на жидком топливе без автоматики в соответствии с требованиями и порядком, установленным в инструкции (руководстве) по эксплуатации котлоагрегата.
9. Управлять режимами работы котла, режимом подачи топлива и воздуха.
10. Устанавливать режимы работы котлоагрегата, предусмотренного требованиями инструкции (руководства) по эксплуатации.
Знания:
Разряд 3-ий:
1. Функционирование котла и обслуживаемого оборудования, средств автоматики и сигнализации, предусмотренный технической документацией изготовителя.
2. Инструкции по техническому обслуживанию оборудования, средств автоматики и сигнализации.

16. Техникалық құжаттаманы жүргізу қағидалары.
17. Өрт сөндіру құралдарының орналасқан жері және жану (өрт) туындаған жағдайда өз міндеттері.
18. Қазандықтарға және қызмет көрсетілетін жабдыққа, автоматика және дабыл құралдарына техникалық қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулықтар.
19. Конструктивтік ерекшеліктері, компрессорлардың, турбокомпрессорлардың, іштен жану қозғалтқыштарының, бу машиналарының, бу турбиналары мен электр қозғалтқыштарының, қосалқы механизмдердің, күрделі бақылау-өлшеу аспаптарының, аппараттар мен арматуралардың әртүрлі типтерінің құрылғысы;
20. Бу құбырларының, циркуляциялық конденсациялық құбырлардың, арматураның және компрессорлық станция резервуарларының орналасу схемалары;
21. Жабдықтың жұмысын реттеуге және бұғаттауға арналған автоматты құрылғылардың орналасу схемалары;
22. Қызмет көрсетілетін компрессорлардың негізгі техникалық сипаттамалары;
23. Сығылған ауаны немесе газдарды өндіруге арналған электр энергиясы мен пайдалану материалдарының шығыс нормалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Қосалқы қазандық жабдығының жұмыс режимін, іске қосу өңдіру және тоқтатуын өзгерту
Машықтар:
1. Қосымша қазандық жабдығының жұмыс режимдерін реттеу.
2. Қазандықты тексеру және іске қосу кезінде жұмыстарды қауіпсіз жүргізу әдістерін қолдану.
3. Қазандықтарды сумен, қоректік және айналым сорғылары арқылы толтыру.
4. Қоректік желілерде, үрлеу желілерінде технологиялық тығындардың жоқтығын тексеру.
5. Пеште адамдар мен бөгде заттардың жоқтығын тексеру.
6. Қазандық агрегатын пайдалану жөніндегі басшылықта (Нұсқаулықта) белгіленген талаптар мен тәртіпке сәйкес газ отынымен қазандықтарды автоматикасыз іске қосу.
7. Қазандық агрегатын пайдалану жөніндегі нұсқаулықта белгіленген автоматты басқару пультінің көмегімен автоматты басқарылатын жылу қондырғыларын іске қосу.
8. Қазандық агрегатын пайдалану жөніндегі нұсқаулықта (басшылықта) белгіленген талаптар мен тәртіпке сәйкес автоматикасыз сұйық отынмен қазандықтарды іске қосу.
9. Қазандықтың жұмыс режимдерін, отын мен ауаны беру режимін басқарады.
10. Пайдалану жөніндегі нұсқаулықтың (басшылықтың) талаптарында көзделген қазандық агрегатының жұмыс режимдерін белгілейді.
Білімдер:
1. Дайындаушының техникалық құжаттамасында көзделген, қазандық пен қызмет көрсетілетін жабдықтың, автоматика және дабыл құралдарының жұмыс істеуі.
2. Жабдыққа, автоматика және дабыл құралдарына техникалық қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулық.

3. Принципиальные схемы и принципы работы релейных защит, автоматических и регулирующих устройств, контрольно-измерительных приборов, средств сигнализации и связи.
4. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Обеспечение и контроль бесперебойной работы стационарных установок
Навык 1:
Поддержание заданного режима работы вспомогательного котельного оборудования
Умения:
Разряд 3-ий:
1. Управлять работой котла, автоматики и другого оборудования.
2. Осуществлять мониторинг и контроль котла и всего оборудования котельной, с соблюдением установленного режима работы котла.
3. Проверять исправность и осмотр устройств и приборов автоматического управления и безопасности котла в порядке, установленном руководством по эксплуатации.
4. Обеспечивать равномерную подачу топлива в котел на твердом топливе.
Знания:
Разряд 3-ий:
1. Требования к технологическому процессу выработки теплоэнергии и теплоснабжения потребителей.
2. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Организация и выполнение планово-предупредительных ремонтных работ котла
Умения:
Разряд 3-ий:
1. Оценивать режимы работы и технического состояния котельного оборудования по показаниям контрольно-измерительных приборов.
2. Оформлять наряды-допуска на ремонт и техническое обслуживание элементов котла, предохранительных клапанов и взрывных мембран.
3. Определять места вывешивания предупредительных знаков и табличек "Не включать! Работают люди" на вентилях, задвижках и заслонках при отключении участков трубопроводов и газоходов, а также на пусковых устройствах дымососов, дутьевых вентиляторов, питателях топлива и воды.
4. Выполнять профилактические работы по предотвращению технологических нарушений в работе оборудования.
5. Регулировать режимы работы вспомогательного котельного оборудования.
Знания:
Разряд 3-ий:
1. Устройство, конструктивные особенности и назначение обслуживаемого оборудования, средств автоматики и сигнализации.
2. Требования правил устройства и безопасной эксплуатации паровых и водогрейных котлов, инструкции по эксплуатации паровых котлов.
3. Слесарное дело.
4. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Дисциплинированность
Коммуникабельность
Внимательность
Организованность
Деятельность с определенной долей самостоятельности исходя из поставленной задачи.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Мастер участка
4
Техник
3
Слесарь по ремонту и обслуживанию оборудования тепловых сетей

3. Релелік қорғаныстардың, автоматты және реттеуші құрылғылардың, бақылау-өлшеу аспаптарының, дабыл және байланыс құралдарының принциптік схемалары мен жұмыс принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Стационарлық қондырғылардың үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету және бақылау
Дағды 1:
Қосымша қазандық жабдығының берілген жұмыс режимін ұстау
Машықтар:
1. Қазандықтың, автоматиканың және басқа жабдықтардың жұмысын басқарады.
2. Қазандықтың белгіленген жұмыс режимін сақтай отырып, қазандықтың және қазандықтың барлық жабдықтарының мониторингі мен бақылауын жүзеге асырады.
3. Пайдалану жөніндегі нұсқаулықта белгіленген, тәртіппен қазандықтың автоматты басқару және қауіпсіздік құрылғылары мен аспаптарының жарамдылығын және қарауын тексереді.
4. Қазандыққа қатты отынмен біркелкі отын беруді қамтамасыз етеді.
Білімдер:
1. Тұтынушыларды жылу энергиясын өндіру және жылумен жабдықтаудың технологиялық процесіне қойылатын талаптар.
2. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Қазандықтың жоспарлы-алдын алу жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру және орындау
Машықтар:
1. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша қазандық жабдығының жұмыс режимдерін және техникалық жай-күйін бағалау.
2. Қазандық элементтерін, сақтандыру қақпақтары мен жарылғыш мембраналарды жөндеуге және техникалық қызмет көрсетуге жүктелім-рұқсатын ресімдейді.
3. Құбырлар мен газ құбырларының қақпақтарда, ысырмалар мен жапқыштарда, сондай-ақ түтін сорғыштарды, үрлеу желдеткіштерін, отын мен су бергіштерді іске қосу құрылғылары учаскелерін ажырату кезінде "Қоспа! Адамдар жұмыс жасауда" ескерту белгілері мен тақтайшаларды ілу орындарын анықтайды.
4. Жабдықтың жұмысындағы технологиялық бұзылулардың алдын алу бойынша профилактикалық жұмыстарды орындайды.
5. Қосымша қазандық жабдығының жұмыс режимдерін реттеу.
Білімдер:
1. Қызмет көрсетілетін жабдықтың, автоматика және дабыл құралдарының құрылысы, конструктивтік ерекшеліктері мен мақсаты.
2. Бу және су жылыту қазандықтарын құрылғысы және қауіпсіз пайдалану қағидаларының талаптары, бу қазандықтарын пайдалану жөніндегі нұсқаулықтар.
3. Слесарлық іс.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Тәртіптілік
Коммуникабельділік
мұқияттылық
жинақылық
Қойылған міндетке сүйене отырып белгілі бір дербестік үлесі бар қызмет.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Учаске шебері
4
Техник
3
Жылу желілерінің жабдықтарын жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі слесарь

19. Использовать первичные средства пожаротушения.
20. Обслуживать стационарные компрессоры и турбокомпрессоры давлением до 1 мегапаскаль (до 10 килограмм-сила на сантиметр квадратный), с подачей свыше 100 до 250 метров кубических в минуту или давлением свыше 1 мегапаскаль (свыше 10 килограмм-сила на сантиметр квадратный), с подачей свыше 500 до 1000 метров кубических в минуту каждый при работе на неопасных газах с приводом от различных двигателей;
21. Обслуживать стационарные компрессоры и турбокомпрессоры, работающие на опасных газах давлением до 1 мегапаскаль (до 10 килограмм-сила на сантиметр квадратный), с подачей свыше 5 до 100 метров кубических в минуту или давлением свыше 1 мегапаскаль (свыше 10 килограмм-сила на сантиметр квадратный), с подачей свыше 100 до 250 метров кубических в минуту каждый;
22. Обслуживать автоматизированные компрессорные станций производительностью до 100 метров кубических в минуту;
23. Переключать и выводить в резерв и на ремонт оборудования компрессорной станции;
24. Регулировать технологического процесса выработки продукции станции;
25. Составлять дефектных ведомостей на ремонт оборудования компрессорной станции;
26. Выполнять ремонта оборудования компрессорной станции;
27. Вести ремонт компрессоров и двигателей внутреннего сгорания в полевых условиях.
Разряд 6-ой:
1. Оценивать режимы работы и технического состояния вспомогательного котельного оборудования по показаниям контрольно-измерительных приборов, визуальным, аудиальным и кинестетическим признакам.
2. Включать, переключать и отключать вспомогательное котельное оборудование в тепловой и других технологических схемах зоны обслуживания.
3. Проводить визуальный осмотр котла, арматуры, гарнитуры.
4. Проверять наличие и уровень воды в паровых, электрических котлах и отопительных системах с помощью необходимых приборов и устройств.
5. Проверять между фланцами на линии входа и выхода воды из котла.
6. Проверять наличие и работу манометров на котле и в системе, а также наличия масла в гильзах термометров.
7. Проверять плотность и легкость открывания - закрывания вентилей, спускных кранов, исправности питательных насосов.
8. Проверять исправность и состояние системы автоматики и регулирования.
9. Проверять наличие, исправность и состояние противопожарного инвентаря.
10. Проводить осмотр состояния и положения кранов и задвижек на газопроводе.
11. Проверять отсутствие утечек газа и жидкого топлива.
12. Проверять исправность, состояние и работу вентиляторов, взрывных предохранительных клапанов.
13. Проверять герметичность арматуру и трубопроводы, подводящих газ.

19. Алғашқы өрт сөндіру құралдарын қолдану.
20. Әртүрлі қозғалтқыштардың жетегі бар қауіпті емес газдарда жұмыс істеген кезде әрқайсысы минутына 100-ден 250 текше метрге дейін бере отырып, қысымы 1 мегапаскальға дейін (шаршы сантиметрге 10 килограмм күшке дейін), немесе минутына 500-ден 1000 текше метрге дейін бере отырып, қысымы 1 мегапаскальдан жоғары (шаршы сантиметрге 10 килограмм күшінен астам) стационарлық компрессорлар мен турбокомпрессорларға қызмет көрсету;
21. Әрбір минутына 5-тен 100 текше метрге дейін бере отырып, қысымы 1 мегапаскаль (шаршы сантиметрге 10 килограмм күшке дейін) дейінгі немесе минутына 100-ден 250 текше метрге дейін бере отырып, қысымы 1 мегапаскальдан жоғары (шаршы сантиметрге 10 килограмм күшінен астам) қауіпті газдарда жұмыс істейтін стационарлық компрессорлар мен турбокомпрессорларға қызмет көрсету;
22. Өнімділігі минутына 100 текше метрге дейін автоматтандырылған компрессорлық станцияларға қызмет көрсету;
23. Компрессорлық станция жабдығын ауыстыру және жөндеу мен резервке шығару;
24. Станция өнімін өндіру технологиялық процесін реттеу;
25. Компрессорлық станция жабдығын жөндеуге ақаулы ведомостарды дайындау;
26. Компрессорлық станция жабдықтарын жөндеуді орындау;
27. Далалық жағдайларда компрессорлар мен іштен жану қозғалтқыштарын жөндеу.
6-шы разряд:
1. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері, көрнекі, аудиалды және кинестетикалық белгілері бойынша қосалқы қазандық жабдығының жұмыс режимдерін және техникалық жай-күйін бағалау.
2. Қызмет көрсету аймағының жылу және басқа технологиялық схемаларында қосалқы қазандық жабдықтарын қосу, ауыстыру және ажырату.
3. Қазандықты, арматураны, гарнитураны көзбен шолып тексеруін жүргізу.
4. Қажетті аспаптар мен құрылғылардың көмегімен бу, электр қазандықтары мен жылыту жүйелеріндегі судың болуын және деңгейін тексереді.
5. Қазандықтан шығатын суды кіру және шығу сызығындағы фланецтер арасында тексереді.
6. Қазандықта және жүйеде манометрлердің болуын және жұмысын, сондай-ақ термометрлердің гильза майдың болуын тексереді.
7. Шұралардың, ағызу крандарының, қоректік сорғылардың тығыздығы мен ашудың қарапайымдылығын тексереді.
8. Автоматика және реттеу жүйесінің жарамдылығы мен жай-күйін тексереді.
9. Өртке қарсы мүкәммалдың бар-жоғын, жарамдылығын және жай-күйін тексереді.
10. Газ құбырындағы крандар мен ысырмалардың жай-күйі мен жағдайына тексеруін жүргізеді.
11. Газдың және сұйық отынның ағып кетпеуін тексереді.
12. Желдеткіштердің, жарылғыш сақтандыру қақпақтарының жарамдылығын, жай-күйін және жұмысын тексереді.
13. Газ жеткізетін арматура мен құбырлардың тығыздығын тексереді.

3. Слесарное дело.
4. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Дисциплинированность
Коммуникабельность
Внимательность
Организованность
Деятельность с определенной долей самостоятельности исходя из поставленной задачи.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Мастер участка
4
Техник
3
Слесарь по ремонту и обслуживанию оборудования тепловых сетей
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
13.Наименование государственного органа:
Министерство энергетики Республики Казахстан
Исполнитель: Асылканов Султан Бауржанович,
+7 (717) 278 97 65, s.assylkanov@energo.gov.kz
14. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
ТОО "КарагандаЭнергоцентр"
15. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: Протокол заседания Отраслевого совета по профессиональным квалификациям сфере электроэнергетики и теплоэнергетики от 14 марта 2025 года № 3-2025. Протокол заседания Отраслевого совета по профессиональным квалификациям сфере электроэнергетики и теплоэнергетики от 27 июня 2025 года № 4-2025.
16. Национальный орган по профессиональным квалификациям: Заключение Национального органа по профессиональным квалификациям по итогам экспертизы проекта профессионального стандарта от 25 апреля 2025 года.
17. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": Экспертное заключение № 11095/19 от 16.09.2025 года.
18. Номер версии и год выпуска: версия 3, 2025 года.
19. Дата ориентировочного пересмотра: 31.12.2028 года.
Приложение 17 к приказу
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 29 октября 2025 года № 416-н/қ
Профессиональный стандарт: "Эксплуатация тепломеханического оборудования тепловой электростанции"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Эксплуатация тепломеханического оборудования тепловой электростанции" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в энергетических организациях и на предприятиях.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:

3. Слесарлық іс.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Тәртіптілік
Коммуникабельділік
мұқияттылық
жинақылық
Қойылған міндетке сүйене отырып белгілі бір дербестік үлесі бар қызмет.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Учаске шебері
4
Техник
3
Жылу желілерінің жабдықтарын жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі слесарь
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
13. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Энергетика министрлігі
Орындаушы:
Асылканов Султан Бауржанович,
+7 (717) 278 97 65, s.assylkanov@energo.gov.kz
14. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
ТОО "КарагандаЭнергоцентр"
15. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2025 жылғы
16. 14 наурыздағы электрэнергетикасы және жылу энергетикасы саласының кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңесі отырысының №3-2025 Хаттамасы.
17. 2025 жылғы 27 маусымдағы электрэнергетикасы және жылу энергетикасы саласының кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңесі отырысының №4-2025 Хаттамасы.
18. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2025 жылғы 25 сәуірдегі кәсіптік стандарт жобасын сараптау қорытындысы бойынша кәсіптік біліктілік жөніндегі Ұлттық органның қорытындысы.
19. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2025 жылғы 16 қыркүйектегі № 11095/19 сараптамалық қорытындысы.
20. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 3, 2025 жыл.
21. Болжамды қайта қарау күні: 31.12.2028 жыл.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2025 жылғы 29 қазандағы
№ 416-н/қ бұйрығына
17-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Жылу электр станциясының жылу механикалық жабдықтарын пайдалану" 1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: Жылу электр станцияларының жылу механикалық жабдықтарын пайдалану және олардың жұмысын бақылау. "Білім" бөлімінде қамтылған теориялық және практикалық білімге қойылатын талаптармен қатар, қызметкер білуі керек: еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік ережелері мен нормалары, жеке қорғаныс құралдарын пайдалану ережелері, орындалатын жұмыстардың (қызметтердің) сапасына, жұмыс орнындағы еңбекті ұтымды ұйымдастыруға қойылатын талаптар, өндірістік сигнал беру
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:

1) знания – cтруктурированные сведения предметной области, позволяющие человеку решать конкретные профессиональные задачи;
2) газотурбинные установки – универсальное модульное устройство, которое объединяет в себе: электрогенератор, редуктор, газовую турбину и блок управления;
3) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
4) тепломеханическое оборудования – теплосиловое, механическое и водоподготовительное оборудование, а также устройства тепловой автоматики и тепломеханических измерений, установленные на этом оборудовании;
5) тепловая электростанция – вырабатывает электрическую энергию в результате преобразования тепловой энергии, выделяющейся при сжигании органического топлива;
6) давление рабочее – максимальное избыточное давление, возникающее при нормальном протекании рабочего процесса.
7) мегапаскаль – метрическая единица измерения давления кратная Паскалю;
8) давление разрешенное – максимально допустимое избыточное давление для оборудования (элемента), установленное на основании оценки соответствия и (или) контрольного расчета на прочность;
9) предохранительные устройства – устройства, предназначенные для защиты сосудов водогрейных и паровых котлов, трубопроводов пара и горячей воды от превышения давления или температуры свыше допустимых величин устройства;
10) общий классификатор видов экономической деятельности – классификатор определяющий порядок классификации и кодирования всех видов экономической деятельности;
11) сосуд – герметически закрытая емкость (стационарно установленная или передвижная), предназначенная для ведения химических, тепловых и других технологических процессов, а также для хранения и транспортировки газообразных, жидких и других веществ.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;
2) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих;
3) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
4) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
5) кВ – кило-Вольт;
6) ТЭС – тепловая электростанция;
7) МПа – Мега Паскаль;
8) Обозначения типов паровых турбин: – "К" -конденсационная, "П" - теплофикационная с производственным отбором пара, "Т"-теплофикационная с отопительным отбором пара, "ПТ"-теплофикационная с производственным и отопительным отборами пара, "Р" - с противодавлением без регулируемого отбора пара, "ПР" - с противодавлением и производственным отбором пара, "ТР" - с противодавлением и теплофикационным отбором пара;

1) білім – адамға нақты кәсіби міндеттерді шешуге мүмкіндік беретін пәндік саланың құрылымдық мәліметтері;
2) газ турбиналық қондырғылар – біріктіретін әмбебап модульдік құрылғы: электр генераторы, беріліс қорабы, газ турбинасы және басқару блогы;
3) дағдылар-адамның іс – жұмыс процесінің қалыпты ағымында пайда болатын максималды артық қысым;
4) жылу-механикалық жабдық – жылу-күш, механикалық және Су дайындау жабдығы, сондай-ақ осы жабдықта орнатылған жылу автоматикасы және жылу-механикалық өлшеу құрылғылары;
5) жылу электр станциясы – органикалық отынды жағу кезінде бөлінетін жылу энергиясын түрлендіру нәтижесінде электр энергиясын өндіреді;
6) жұмыс қысымы – жұмыс процесінің қалыпты ағымында пайда болатын максималды артық қысым;
7) мегапаскаль – бұл Паскальға еселік қысымның метрикалық бірлігі.
8) рұқсат етілген қысым – сәйкестікті бағалау және (немесе) беріктікті бақылау есебі негізінде белгіленген жабдық (элемент) үшін рұқсат етілген ең жоғары артық қысым;
9) сақтандырғыш құрылғылар – су жылыту және бу қазандықтарының ыдыстарын, бу және ыстық су құбырларын құрылғының рұқсат етілген шамасынан жоғары қысымнан немесе температурадан қорғауға арналған құрылғылар;
10) экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші – Экономикалық қызметтің барлық түрлерін жіктеу және кодтау тәртібін айқындайтын жіктеуіш;
11) ыдыс – химиялық, жылу және басқа да технологиялық процестерді жүргізуге, сондай-ақ газ тәріздес, сұйық және басқа заттарды сақтауға және тасымалдауға арналған герметикалық жабық сыйымдылық (стационарлық орнатылған немесе жылжымалы).
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) БТБА – Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
2) БА – басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы;
3) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
4) ЭҚЖЖ – Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші;
5) кВ – кило-Вольт;
6) ЖЭС – жылу электр станциясы;
7) МПа – Мега Паскаль;
8) Бу турбиналарының типтік белгілері: – "К"- конденсациялық, "П"- буды өндірістік іріктеумен жылыту, "Т" -буды жылыту іріктеуімен жылыту, "ПТ" -буды өндірістік және жылыту іріктеуімен жылыту, "Р" - реттелетін буды іріктеусіз кері қысыммен, "ПР" - буды кері қысыммен және өндірістік іріктеумен, "ТР" - кері қысыммен және буды жылулық іріктеумен;

9) НСК – Национальная система квалификации;
10) НКЗ – Национальный классификатор занятий.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Эксплуатация тепломеханического оборудования тепловой электростанции.
5. Код профессионального стандарта: D036.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
D Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом;
35 Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом;
35.1 Производство, передача и распределение электроэнергии;
35.11 Производство электроэнергии;
35.11.1 Производство электроэнергии тепловыми электростанциями.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Эксплуатация и контроль работы тепломеханического оборудования тепловых электростанций
8. Перечень карточек профессий:
1) Мастер участка (в прочих отраслях) - 5 уровень ОРК;
2) Машинист газотурбинных установок - 3 уровень ОРК;
3) Машинист блочной системы управления агрегатами (котел-турбина) - 3 уровень ОРК;
4) Машинист блочной системы управления агрегатами (котел-турбина) - 4 уровень ОРК;
5) Машинист газотурбинных установок - 4 уровень ОРК;
6) Машинист котлов - 3 уровень ОРК;
7) Машинист котлов - 2 уровень ОРК;
8) Машинист котлов - 4 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Мастер участка (в прочих отраслях)":
Код группы:
1329-1
Код наименования занятия:
1329-1-017
Наименование профессии:
Мастер участка (в прочих отраслях)
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 90. Мастер участка.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
-
Квалификация:
-
ТиПО (специалист среднего уровня)
Теплоэнергетические установки тепловых электрических станций
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы на производстве не менее 1 года или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности(квалификации) и стаж работы на производстве не менее 3 лет, при отсутствии образования соответствующей специальности стаж работы на производстве не менее 5 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Описание карточки профессии "Мастер участка (в прочих отраслях)" находится в профессиональном стандарте "Эксплуатация компрессорных установок тепловой электростанции"
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

9) ҰСК – ұлттық біліктілік жүйесі;
10) НКЗ – сабақтардың ұлттық жіктеуіші.
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Жылу электр станциясының жылу механикалық жабдықтарын пайдалану .
5. Кәсіптік стандарттың коды: D036.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
D Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен жабдықтау;
35 Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен қамтамасыз ету;
35.1 Электр энергиясын өндіру, беру және бөлу;
35.11 Электр энергиясын өндіру;
35.11.1 Жылу электр станцияларының электр энергиясын өндіруі.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Жылу электр станциясының жылу механикалық жабдықтарын пайдалану
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Жылу механикалық жабдыққа қызмет көрсету шебері - 5 СБШ-нің деңгейі;
2) Газ турбиналық қондырғылардың машинисі - 3 СБШ-нің деңгейі
3) Агрегатарды (қазандық-турбина) басқару блоктық жүйесінің машинисi - 3 СБШ-нің деңгейі;
4) Агрегатарды (қазандық-турбина) басқару блоктық жүйесінің машинисi - 4 СБШ-нің деңгейі;
5) Газ турбиналық қондырғылардың машинисі - 4 СБШ-нің деңгейі;
6) Стационарлық қондырғылар операторы (бу, бойлерлік) - 3 СБШ-нің деңгейі;
7) Стационарлық қондырғылар операторы (бу, бойлерлік) - 2 СБШ-нің деңгейі;
8) Стационарлық қондырғылар операторы (бу, бойлерлік) - 4 СБШ-нің деңгейі.
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Учаске шебері (өзге салаларда)":
Топтың коды:
1329-1
Қызмет атауының коды:
1329-1-017
Кәсіптің атауы:
Учаске шебері (өзге салаларда)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы", 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы мен бекітілген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 тіркелген).
90 параграф. Учаске мастері.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі(қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Жылу электр станцияларының жылу энергетикалық қондырғылары
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және өндірістегі жұмыс өтілі кемінде 1 жыл немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білім және тиісті мамандық бойынша білімі болмаған кезде өндірістегі жұмыс өтілі кемінде 3 жыл кем дегенде 5 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
"Мамандық картасының сипаттамасы "Учаске шебері (басқа салаларда)" кәсіби стандарты "Жылу электр станциясының компрессорлық қондырғыларын пайдалану" құжатында көрсетілген"
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Организация ведения установленного режима работы тепломеханического оборудования.
2. Организация и проведение профилактических работ по предупреждению технологических нарушений в работе тепломеханического оборудования.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация ведения установленного режима работы тепломеханического оборудования.
.
Навык 1:
Проведение технического осмотра тепломеханического оборудования.
Умения:
1. Распределять электрическую и тепловую энергию между установками с учҰтом требований эффективности и надҰжности тепломеханического оборудования.
2. Определять соответствие режимов работы тепломеханического оборудования заданному графику нагрузки по показаниям контрольно-измерительных приборов, информации от подчинҰнного персонала, а также по визуальным, звуковым и кинестетическим признакам.
3. Анализировать информацию и выявлять причины отклонений режимов работы оборудования от установленных параметров.
4. Организовывать сбор, хранение, транспортировку, учҰт, складирование и передачу на повторное использование опасных производственных отходов.
5. Проводить анализ причин увеличения износа оборудования, аварий и простоев, участвовать в расследовании причин и принимать меры по их предупреждению.
6. Организовывать работу по поддержанию в исправном состоянии первичных средств пожаротушения и оборудования пожаротушащих систем.
7. Обеспечивать соблюдение установленных лимитов и нормативов размещения отходов.
8. Применять мобильные и стационарные средства мониторинга технического состояния тепломеханического оборудования.
9. Организовывать устранение отдельных неисправностей, выявленных по результатам контроля технического состояния оборудования.
10. Осуществлять руководство производственно-хозяйственной деятельностью организации и участка в соответствии с действующим законодательством и иными нормативными правовыми актами.
11. Обеспечивать выполнение производственных заданий участка по объҰму, качеству, номенклатуре (ассортименту) продукции (работ, услуг) в установленные сроки; повышение производительности труда, рациональную загрузку оборудования, снижение трудоҰмкости продукции, повышение коэффициента сменности работы оборудования, экономное использование сырья, материалов, топлива, энергии и сокращение издержек.
12. Обеспечивать своевременную подготовку производства, размещение работников и бригад, контролировать соблюдение технологических процессов, оперативно выявлять и устранять причины их нарушений.
13. Участвовать в разработке и совершенствовании новых технологических процессов, режимов производства и производственных графиков.

1. Жылу механикалық жабдықтың берілген жұмыс режимін жүргізуді ұйымдастыру,
2. Жылу-механикалық жабдықтар жұмысында технологиялық бұзушылықтардың алдын алу бойынша профилактикалық жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Жылу механикалық жабдықтың берілген жұмыс режимін жүргізуді ұйымдастыру
Машықтар:
1. Жылу механикалық жабдықтың тиімділігі мен сенімділігі талаптарын ескере отырып, қондырғылар арасында электр және жылу бөліңіз.
2. Жылу-механикалық жабдықтың жұмыс режимінің бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша берілген жүктеме кестесіне, бағынысты қызметкерлерден алынатын ақпарат бойынша визуалды, аудиалдық және кинестетикалық белгілерге сәйкестігін айқындау.
3. Ақпаратты талдаңыз және жабдықтың жұмыс режимдерінің берілген параметрлерден ауытқу себебін анықтаңыз.
4. Қауіпті өндіріс қалдықтарын жинауды, сақтауды, тасымалдауды, қоймалауды, есепке алуды және қайта пайдалануға тапсыруды ұйымдастыру.
5. Жабдықтардың тозуының, авариялардың және тоқтап қалуының жоғарылау себептеріне талдау жүргізу, олардың алдын алу шараларын қабылдай отырып, олардың себептерін тергеуге қатысу.
6. Бастапқы өрт сөндіру құралдары мен өрт сөндіру жүйелерінің жабдықтарын жарамды күйде ұстау жөніндегі жұмысты ұйымдастыру.
7. Қалдықтарды орналастыруға арналған лимиттер нормаларының сақталуын қамтамасыз ету.
8. Жылумеханикалық Жабдықтың техникалық жай-күйін мониторингілеудің мобильді аппаратурасы мен стационарлық құралдарын қолдану.
9. Жабдықтың техникалық жай-күйін бақылау нәтижесінде анықталған жекелеген ақауларды жоюды ұйымдастыру.
10. Ұйымның өндірістік-шаруашылық қызметін, өндірістік учаскеге басшылықты реттейтін қолданыстағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерге сәйкес жүзеге асыру;
11. Өнімнің (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) өндіріс көлемі, сапасы, берілген номенклатура (ассортимент) бойынша белгіленген мерзімде учаскенің өндірістік тапсырмаларды орындауын, еңбек өнімділігін арттыруды, жабдықты ұтымды жүктеу және оның техникалық мүмкіндіктерін пайдалану негізінде өнімнің еңбек сыйымдылығын төмендетуді, жабдықтың ауысымдық жұмыс коэффициентін арттыруды, шикізатты, материалдарды, отынды, энергияны және т. б. үнемді жұмсауды қамтамасыз ету шығындарды азайту;
12. Өндірісті уақтылы дайындау, жұмысшылар мен бригадаларды орналастыруды қамтамасыз ету, технологиялық процестердің сақталуын бақылау, олардың бұзылу себептерін жедел анықтау және жою;
13. Жаңа технологиялық процестер мен өндіріс режимдерін, сондай-ақ өндірістік кестелерді әзірлеуге және жетілдіруге қатысу;

14. Проверять качество выпускаемой продукции (выполняемых работ, оказываемых услуг), осуществлять мероприятия по предупреждению брака и повышению качества продукции (работ, услуг).
15. Участвовать в приҰмке завершҰнных работ по реконструкции участка, ремонту технологического оборудования, механизации и автоматизации производственных процессов и ручного труда.
16. Организовывать внедрение передовых методов и приҰмов труда, а также форм организации труда, аттестации и рационализации рабочих мест.
17. Обеспечивать выполнение работниками норм выработки, правильное использование производственных площадей, оборудования, организационно-технических средств и инструментов, а также ритмичную (равномерную) работу участка.
18. Формировать бригады (по количественному и профессионально-квалификационному составу), разрабатывать и внедрять мероприятия по их рациональному обслуживанию, координировать их деятельность.
19. Устанавливать и своевременно доводить до бригад и отдельных работников (не входящих в состав бригад) производственные задания, нормативные показатели по использованию оборудования, сырья, материалов, инструментов, топлива, энергии в соответствии с утверждҰнными производственными планами и графиками.
Знания:
1. Чертежи, схемы, эскизы и расчҰтные записи по обслуживанию тепломеханического оборудования.
2. Методы и сроки испытаний такелажных средств, предохранительных и изолирующих устройств.
3. Правила расчҰта допустимых нагрузок на такелажное оборудование.
4. Правила сдачи оборудования в ремонт и приҰмки после ремонта.
5. Устройство, назначение, принцип работы, технические характеристики, конструктивные особенности и размещение тепломеханического оборудования.
6. Подробное устройство основного и вспомогательного ремонтируемого оборудования, подъҰмных сооружений и механизмов.
7. Конструкцию обслуживаемого тепломеханического и вспомогательного оборудования.
8. Отечественный и зарубежный передовой производственный опыт по ремонту и обслуживанию тепломеханического оборудования.
9. Законодательные и иные нормативные правовые акты, методические и нормативно-технические материалы, относящиеся к производственно-хозяйственной деятельности участка.
10. Технические характеристики и требования к продукции, выпускаемой участком, и технологию еҰ производства.
11. Порядок обеспечения участка оборудованием и его технической эксплуатации.
12. Методы организации производственно-хозяйственной деятельности участка.
13. Порядок тарификации работ и работников.
14. Нормы и расценки на работы, порядок их пересмотра.

14. Шығарылатын өнімнің немесе орындалатын жұмыстың сапасын тексеру, ақаудың алдын алу және өнімнің (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің)сапасын арттыру жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру;
15. Учаскені реконструкциялау, технологиялық жабдықтарды жөндеу, өндірістік процестер мен қол жұмыстарын механикаландыру және автоматтандыру бойынша аяқталған жұмыстарды қабылдауға қатысу;
16. Еңбектің озық әдістері мен тәсілдерін, сондай-ақ оны ұйымдастыру, жұмыс орындарын аттестаттау және ұтымды ету нысандарын енгізуді ұйымдастыру;
17. Жұмысшылардың өндіріс нормаларын орындауын, өндірістік алаңдарды, жабдықтарды, ұйымдастырушылық-техникалық жабдықтар мен құралдарды дұрыс пайдалануды, учаскенің біркелкі (ритақты) жұмысын қамтамасыз ету;
18. Бригадаларды (олардың сандық, кәсіптік-біліктілік құрамын) қалыптастыруды жүзеге асыру, бригадаларға ұтымды қызмет көрсету жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және енгізу, олардың қызметін үйлестіру;
19. Бекітілген өндірістік жоспарлар мен кестелерге сәйкес бригадалар мен жекелеген жұмысшыларға (бригадалардың құрамына кірмейтін) өндірістік тапсырмаларды, жабдықты, шикізатты, материалдарды, құралды, отынды, энергияны пайдалану жөніндегі нормативтік көрсеткіштерді белгілеу және уақтылы жеткізу.
Білімдер:
1. Жылу механикалық жабдыққа қызмет көрсету бойынша сызбалар, сызбалар, эскиздер және есептік жазбалар.
2. Такелаж құралдарын, қорғаныш құрылғыларын және оқшаулағыш құрылғыларды сынау тәсілдері мен мерзімдері.
3. Такелаждық жабдыққа рұқсат етілген жүктемелерді есептеу ережесі.
4. Жабдықты жөндеуге тапсыру және жөндеуден кейін қабылдау ережелері.
5. Жылу механикалық жабдықтың құрылымы, мақсаты, жұмыс принципі, техникалық сипаттамалары, құрылымдық ерекшеліктері, аумақтық орналасуы.
6. Негізгі және қосалқы жөнделетін жабдықтардың, көтергіш құрылыстар мен механизмдердің егжей-тегжейлі құрылғысы.
7. Қызмет көрсетілетін жылу-механикалық және олардың қосалқы жабдықтарының конструкциясы.
8. Жылу механикалық жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсету бойынша отандық және шетелдік озық өндірістік тәжірибе.
9. Учаскенің өндірістік-шаруашылық қызметіне қатысты заңнамалық, өзге де нормативтік құқықтық актілер, әдістемелік және нормативтік-техникалық материалдар;
10. Учаске шығаратын өнімге қойылатын техникалық сипаттамалар мен талаптар, оны өндіру технологиясы;
11. Учаскені жабдықтау және оны техникалық пайдалану тәртібі;
12. Учаскенің өндірістік-шаруашылық қызметінің әдістері;
13. Жұмыстар мен жұмысшыларды тарифтеу тәртібі;
14. Жұмыстарға арналған нормалар мен бағалар, оларды қайта қарау тәртібі;

15. Действующие положения об оплате труда и формах материального стимулирования.
16. Отечественный и зарубежный передовой опыт управления производством.
17. Основы экономики, организации производства, труда и управления.
18. Правила внутреннего трудового распорядка, требования охраны труда, промышленной санитарии и пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Ведение технической документации по обслуживанию тепломеханического оборудования.
Умения:
1. Оформлять заявки на необходимые материалы, инструменты, запасные части, инвентарь, приборы и средства индивидуальной защиты.
2. Вести техническую документацию по обслуживанию тепломеханического оборудования.
3. Вести установленную техническую документацию по учету материалов, инструментов, запасных частей, инвентаря, приборов и средств защиты.
4. Проводить инструктаж работников, организовывать и обеспечивать выполнение мероприятий по соблюдению требований охраны труда, производственной санитарии и правил технической эксплуатации оборудования и инструментов, а также осуществлять контроль за их соблюдением.
5. Участвовать во внедрении прогрессивных форм организации труда, пересмотре норм и расценок, тарификации работ и присвоении квалификационных разрядов рабочим в соответствии с Единой тарифно-квалификационной характеристикой работ и профессий рабочих.
6. Анализировать результаты производственной деятельности, обеспечивать правильное и своевременное оформление первичных документов по учету рабочего времени и простоев.
7. Содействовать распространению передового производственного опыта, развитию инициативы, внедрению рационализаторских предложений и изобретений.
8. Обеспечивать своевременный пересмотр норм трудовых затрат, внедрение технически обоснованных норм и нормированных заданий, правильное и эффективное применение систем оплаты труда и премирования.
9. Участвовать в выявлении резервов производства по количеству, качеству и ассортименту выпускаемой продукции, разработке мероприятий по созданию благоприятных условий труда, повышению организационно-технического уровня производства, рациональному использованию рабочего времени и производственного оборудования.
10. Осуществлять контроль за соблюдением работниками требований охраны труда, промышленной и трудовой дисциплины, правил внутреннего трудового распорядка.
11. Организовывать работу по повышению квалификации и профессионального мастерства работников и бригадиров.
Знания:

15. Еңбекақы төлеу және материалдық ынталандыру нысандары туралы қолданыстағы ережелер;
16. Өндірісті басқару бойынша отандық және шетелдік озық тәжірибе;
17. Экономика, өндірісті ұйымдастыру, Еңбек және басқару негіздері;
18. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жылу механикалық жабдыққа қызмет көрсету бойынша техникалық құжаттаманы жүргізу
Машықтар:
1. Қажетті материалдарға, құралдарға, қосалқы бөлшектерге, мүкәммал мен аспаптарға, қорғау құралдарына өтінім беру.
2. Жылу механикалық жабдыққа қызмет көрсету бойынша техникалық құжаттаманы жүргізу.
3. Материалдарды, құралдарды, қосалқы бөлшектерді, мүкәммал мен аспаптарды, қорғау құралдарын есепке алу бойынша белгіленген техникалық құжаттаманы жүргізу;
4. Жұмысшыларға өндірістік нұсқама беруді жүзеге асыру, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау және өндірістік санитария, жабдықтар мен құралдарды техникалық пайдалану жөніндегі тәртіпті орындау жөніндегі іс-шараларды жүргізу, сондай-ақ олардың сақталуын бақылау;
5. Еңбекті ұйымдастырудың прогрессивті нысандарын енгізуге жәрдемдесу, әзірлеу нормалары мен бағаларын қайта қарау туралы, сондай-ақ жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығына сәйкес жұмысшыларға разрядтар беру туралы ұсыныстар енгізу, жұмыстарды тарифтеуге және учаске жұмысшыларына біліктілік разрядтарын беруге қатысу;
6. Өндірістік қызметтің нәтижелерін талдау, жұмыс уақытын, жұмыс уақытын, тоқтап қалуды есепке алу бойынша бастапқы құжаттардың дұрыс және уақтылы ресімделуін қамтамасыз ету;
7. Озық тәжірибені таратуға, бастаманы дамытуға, рационализаторлық ұсыныстар мен өнертабыстарды енгізуге жәрдемдесу;
8. Белгіленген тәртіппен еңбек шығындарының нормаларын уақтылы қайта қарауды, техникалық негізделген нормалар мен нормаланған тапсырмаларды енгізуді, жалақы мен сыйақы беру жүйелерін дұрыс және тиімді қолдануды қамтамасыз ету;
9. Шығарылатын өнімнің саны, сапасы және ассортименті бойынша өндіріс резервтерін анықтау жөніндегі жұмыстарды жүзеге асыруға, қолайлы еңбек жағдайларын жасау, өндірістің ұйымдастырушылық-техникалық мәдениетін арттыру, жұмыс уақыты мен өндірістік жабдықты ұтымды пайдалану жөніндегі іс - шараларды әзірлеуге қатысу;
10. Жұмысшылардың еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібін, өндірістік және еңбек тәртібін, ішкі еңбек тәртібін сақтауын бақылау;
11. Жұмысшылар мен бригадирлердің біліктілігі мен кәсіби шеберлігін арттыру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру.
Білімдер:

1. Нормы качества воды, пара, турбинного масла и конденсата, свойства применяемого топлива и продуктов его сгорания (в соответствии с должностными требованиями при организации обслуживания котлов, турбин и энергоблоков).
2. Территориальное расположение основного и вспомогательного тепломеханического оборудования, трубопроводов и арматуры.
3. Режимные карты обслуживаемого оборудования.
4. Порядок регулирования режимов и выполнения переключений в схемах, правила эксплуатации тепломеханического оборудования.
5. Порядок ведения оперативных переговоров и записей.
6. Правила и инструкции по расследованию и учету аварий, иных технологических нарушений и несчастных случаев на производстве.
7. Порядок проверки оборудования, методы выявления его неисправностей.
8. Порядок оформления наряда-допуска.
9. Правила и порядок оформления технической документации.
10. Правила составления актов, дефектных ведомостей и иной документации по ремонту и техническому обслуживанию тепломеханического оборудования.
11. Технологические карты по обслуживанию тепломеханического оборудования.
12. Ведомственные и межотраслевые нормативные правовые акты, регулирующие вопросы обслуживания и ремонта тепломеханического оборудования.
13. Правила внутреннего трудового распорядка, требования охраны труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Контроль технического состояния основного и вспомогательного тепломеханического оборудования.
.
Умения:
1. Организация подготовки рабочих мест, инструментов, приспособлений и площадок для размещения устройств, предназначенных для безопасного выполнения работ.
2. Разработка программ подготовки персонала по обслуживанию оборудования.
3. Распределение работников по видам выполняемых работ.
4. Оформление нарядов-допусков и распоряжений на проведение работ на оборудовании, информирование оперативного персонала.
5. Оценка технического состояния тепломеханического оборудования по показаниям контрольно-измерительных приборов, результатам химического анализа, а также по визуальным, аудиальным и кинестетическим признакам.
6. Выполнение действий по очистке котлов от накипи и отложений (при обслуживании котельных и энергоблоков).
7. Регулирование режима работы тепломеханического оборудования.
8. Определение полноты обеспечения и дренирования оборудования, выводимого в ремонт.
9. Распознавание различных неисправностей в работе тепломеханического оборудования.
10. Устранение типовых неисправностей в работе тепломеханического оборудования.
Знания:

1. Су мен бу, турбиналық май және конденсат сапасының нормалары, қолданылатын отынның және оның жану өнімдерінің қасиеттері (қазандықтарға, турбиналарға, энергия блоктарына қызмет көрсетуді ұйымдастыру кезіндегі лауазымдық талаптарға сәйкес).
2. Негізгі және қосалқы жылу механикалық жабдықтардың, құбырлар мен арматуралардың аумақтық орналасуы.
3. Қызмет көрсетілетін жабдықтың режимдік карталары.
4. Режимдерді реттеу және схемаларда ауыстырып қосуды орындау тәртібі, жылу-механикалық жабдықты пайдалану ережесі.
5. Жедел келіссөздер мен жазбаларды жүргізу тәртібі.
6. Өндірістегі авариялар мен басқа да технологиялық бұзушылықтарды, жазатайым оқиғаларды тергеу және есепке алу жөніндегі ережелер мен нұсқаулықтар.
7. Жабдықты тексеру тәртібі, оның ақауларын анықтау әдістері.
8. Рұқсат-нарядты ресімдеу тәртібі.
9. Техникалық құжаттаманы ресімдеу ережелері мен тәртібі.
10. Жылу механикалық жабдықты жөндеу және техникалық қызмет көрсету актілерін, ақаулы ведомостарды және басқа да құжаттамаларды жасау қағидалары.
11. Жылу механикалық жабдыққа қызмет көрсету бойынша технологиялық карталар.
12. Жылу механикалық жабдыққа қызмет көрсету және жөндеу мәселелерін реттейтін ведомстволық және салааралық нормативтік-құқықтық актілер.
13. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Негізгі және қосалқы жылу механикалық жабдықтардың техникалық жай-күйін бақылау
Машықтар:
1. Жұмыстарды қауіпсіз жүргізу үшін жұмыс орындарын, құрал-саймандарды, жарақтарды, жұмыстарды жүргізуге арналған құрылғыларды орналастыруға арналған алаңдарды дайындауды ұйымдастыру.
2. Жабдыққа қызмет көрсету бойынша қызметкерлерді даярлау бағдарламаларын жасау.
3. Қызметкерлерді жұмыс түрлері бойынша орналастыру.
4. Жабдықта жұмыс жүргізу бойынша наряд-Рұқсаттар мен өкімдерді ресімдеу және жедел персоналды хабардар ету.
5. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері, химиялық талдау нәтижелері, визуалды, аудиалды және кинестетикалық белгілері бойынша жылу-механикалық Жабдықтың техникалық жай-күйін бағалау.
6. Қазанды қақ пен қоспалардың жиналуынан (қазандықтар мен энергия блоктарына қызмет көрсету кезінде) тазарту бойынша әрекеттерді орындау.
7. Жылу механикалық жабдықтың жұмыс режимін реттеңіз.
8. Жөндеуге шығарылатын жабдықты қамтамасыз ету мен дренаждаудың толықтығын анықтау.
9. Жылу механикалық жабдықтың жұмысындағы әртүрлі ақауларды тану.
10. Жылу механикалық жабдықтың жұмысындағы типтік ақауларды жою.
Білімдер:

1. Правила и инструкции по расследованию и учҰту аварий, иных технологических нарушений и несчастных случаев на производстве.
2. Порядок выполнения и методы организации работ по ремонту оборудования.
3. Правила безопасности при эксплуатации тепломеханического оборудования.
4. Правила технической эксплуатации тепломеханического оборудования.
5. Локальные нормативные акты организации, регулирующие вопросы обслуживания тепломеханического оборудования.
6. Виды, типы и назначение средств индивидуальной защиты.
7. Основы теплотехники, электротехники, механики, водоподготовки и газодинамики (для старших машинистов газотурбинных и парогазовых установок).
8. Тепловые схемы и технологический процесс производства тепловой и электрической энергии.
9. Назначение, характеристики, конструкция, принцип работы, эксплуатационные параметры и правила эксплуатации основного и вспомогательного тепломеханического оборудования.
10. Принципиальная электрическая схема агрегатов и схема питания собственных нужд, тепловые схемы, схемы газо-, масло- и водоснабжения агрегатов, и иные технологические схемы тепломеханического оборудования.
11. Технологические нормы обслуживаемого тепломеханического оборудования и допустимые отклонения рабочих параметров.
12. Метод и частота продувки котлов, режимы промывки оборудования энергоблоков водой и кислотой.
13. Признаки различных неисправностей обслуживаемого тепломеханического оборудования.
14. Порядок выполнения операций по техническому обслуживанию и график профилактических работ тепломеханического оборудования.
15. Методы устранения типовых неисправностей обслуживаемого тепломеханического оборудования.
16. Пространственное расположение основного и вспомогательного тепломеханического оборудования, трубопроводов и арматуры.
17. Порядок выполнения операций по пуску, останову, регулированию режимов и переключениям на технологических схемах.
18. Правила внутреннего трудового распорядка, требования охраны труда, промышленной санитарии и пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 4:
Контроль и обеспечение выполнения работ по обслуживанию тепломеханического оборудования.
Умения:
1. Оформлять заявки на получение материальных ценностей.
2. Осуществлять контроль за своевременным использованием, надлежащим хранением, эксплуатацией и списанием материальных ресурсов.
3. Контролировать, накапливать и хранить поступающие материалы для обслуживания тепломеханического оборудования, проверять их соответствие требованиям качества и номенклатуры.
4. Обеспечивать контроль за снабжением работников необходимым оборудованием, транспортными средствами, средствами механизации, материалами и средствами индивидуальной защиты.

1. Өндірістегі авариялар мен басқа да технологиялық бұзушылықтарды, жазатайым оқиғаларды тергеу және есепке алу жөніндегі ережелер мен нұсқаулықтар.
2. Жабдықтарды жөндеу бойынша жұмыстарды орындау тәртібі мен ұйымдастыру әдістері.
3. Жылу механикалық жабдықты пайдалану кезіндегі қауіпсіздік ережелері.
4. Жылу механикалық жабдықты техникалық пайдалану ережелері.
5. Жылу механикалық жабдыққа қызмет көрсету мәселелерін реттейтін ұйымның жергілікті нормативтік актілері.
6. Жеке қорғаныс құралдарының түрлері, түрлері және мақсаты.
7. Жылу техникасы, Электротехника, механика және Су дайындау негіздері, газдинамика негіздері (газ турбиналы және бу-газ қондырғыларының аға машинистері үшін).
8. Жылу схемалары және жылу және электр энергиясын өндірудің технологиялық процесі.
9. Негізгі және қосалқы жылу механикалық жабдықтың мақсаты, сипаттамасы, конструкциясы, жұмыс принципі, пайдалану сипаттамалары және пайдалану ережелері.
10. Агрегаттардың Принципті электр схемасы және өз қажеттіліктерін қоректендіру схемасы, жылу схемалары, агрегаттарды газбен, маймен және сумен жабдықтау схемалары және жылу механикалық жабдықтың басқа да технологиялық схемалары.
11. Қызмет көрсетілетін жылу-механикалық Жабдықтың технологиялық нормалары және жұмыс параметрлерінің рұқсат етілген ауытқулары.
12. Қолданылатын әдіс және қазандықты үрлеу жиілігі, энергия блоктарының жабдықтарын су және қышқылмен жуу режимі.
13. Қызмет көрсетілетін жылу механикалық жабдықтың әртүрлі ақауларының белгілері.
14. Техникалық қызмет көрсету бойынша операцияларды орындау тәртібі және жылу-механикалық жабдықтың алдын алу кестесі.
15. Қызмет көрсетілетін жылу механикалық жабдықтың типтік ақауларын жою әдістері.
16. Негізгі және қосалқы жылу механикалық жабдықтардың, құбырлар мен арматуралардың аумақтық орналасуы.
17. Технологиялық схемаларда іске қосу, тоқтату, режимдерді реттеу және ауысуларды орындау тәртібі.
18. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 4:
Жылу-механикалық жабдыққа қызмет көрсету бойынша жұмыстардың жүргізілуін бақылау және қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Материалдық құндылықтарды алуға өтінімдер жасау.
2. Материалдық ресурстарды уақтылы іске асыруды, дұрыс сақтауды, пайдалануды және есептен шығаруды бақылау.
3. Жылу механикалық жабдыққа қызмет көрсету үшін кіріс материалдарын бақылау, жинақтау, сақтау, Сапа, номенклатура талаптарына сәйкестігін тексеру.
4. Қызметкерлерді қажетті жабдықтармен, көлік құралдарымен, механикаландыру құралдарымен, материалдармен, жеке қорғаныс құралдарымен қамтамасыз етуді бақылау.

5. Проводить вводный, повторный, внеочередной и целевой инструктажи.
Знания:
1. Порядок оформления и закрытия нарядов-допусков.
2. Порядок работы с персональным компьютером, текстовыми и табличными редакторами, специализированным программным обеспечением.
3. Ведомственные и межотраслевые нормативные правовые акты, регулирующие вопросы ремонта тепломеханического оборудования.
4. Признаки различных неисправностей обслуживаемого тепломеханического оборудования.
5. Порядок выполнения операций по техническому обслуживанию и график профилактических работ тепломеханического оборудования.
6. Методы устранения типовых неисправностей обслуживаемого тепломеханического оборудования.
7. Пространственное расположение основного и вспомогательного тепломеханического оборудования, трубопроводов и арматуры.
8. Порядок выполнения пусков, остановов, регулирования режимов и переключений по технологическим схемам.
9. Правила внутреннего трудового распорядка, требования охраны труда, промышленной санитарии и пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация и проведение профилактических работ по предупреждению технологических нарушений в работе тепломеханического оборудования.
.
Навык 1:
Осуществление испытания систем автоматики и контроля выполнения графиков защиты тепломеханического оборудования.
Умения:
1. Контролировать техническое состояние и режим работы, состояние релейной защиты, сигнализации и автоматики тепломеханического оборудования.
2. Применять средства индивидуальной и коллективной защиты.
3. Организовывать подготовку рабочих мест, инструментов, приспособлений и площадок для безопасного проведения работ.
4. Разрабатывать программы подготовки персонала по обслуживанию оборудования.
5. Оформлять наряды-допуски и распоряжения на проведение работ и информирование оперативного персонала.
6. Формировать заявки на получение материальных ценностей.
7. Контролировать своевременное использование, правильное хранение, применение и списание материальных ресурсов.
8. Контролировать поступление, комплектование, хранение и соответствие требованиям качества и номенклатуры входящих материалов для обслуживания тепломеханического оборудования.
9. Контролировать обеспечение работников необходимым оборудованием, транспортными средствами, средствами механизации, материалами и средствами индивидуальной защиты.
10. Проводить вводный, повторный, внеочередной и целевой инструктажи.
Знания:
1. Правила и инструкции по расследованию и учҰту аварий, иных технологических нарушений и несчастных случаев на производстве.

5. Бастапқы, қайталама, кезектен тыс, нысаналы нұсқамалар жүргізу.
Білімдер:
1. Рұқсат-нарядты ресімдеу және жабу тәртібі.
2. Дербес компьютермен, мәтіндік және кестелік редакторлармен, мамандандырылған бағдарламалық қамтамасыз етумен жұмыс істеу тәртібі.
3. Жылу механикалық жабдықтарды жөндеу мәселелерін реттейтін ведомстволық және салааралық нормативтік-құқықтық актілер.
4. Қызмет көрсетілетін жылу механикалық жабдықтың әртүрлі ақауларының белгілері.
5. Техникалық қызмет көрсету бойынша операцияларды орындау тәртібі және жылу-механикалық жабдықтың алдын алу кестесі.
6. Қызмет көрсетілетін жылу механикалық жабдықтың типтік ақауларын жою әдістері.
7. Негізгі және қосалқы жылу механикалық жабдықтардың, құбырлар мен арматуралардың аумақтық орналасуы.
8. Технологиялық схемаларда іске қосу, тоқтату, режимдерді реттеу және ауысуларды орындау тәртібі.
9. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Жылу-механикалық жабдықтар жұмысында технологиялық бұзушылықтардың алдын алу бойынша профилактикалық жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу
Дағды 1:
Автоматика жүйелерін сынау және жылу механикалық жабдықты қорғау кестелерінің орындалуын бақылау
Машықтар:
1. Техникалық жай-күйі мен жұмыс режимін, Релелік қорғаныстың жай-күйін, жылу механикалық жабдықтың дабылы мен автоматикасын бақылау.
2. Жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын қолданыңыз.
3. Жұмыстарды қауіпсіз жүргізу үшін жұмыс орындарын, құрал-саймандарды, жарақтарды, жұмыстарды жүргізуге арналған құрылғыларды орналастыруға арналған алаңдарды дайындауды ұйымдастыру.
4. Жабдыққа қызмет көрсету бойынша қызметкерлерді даярлау бағдарламаларын жасау.
5. Жабдықта жұмыс жүргізуге және жедел персоналды хабардар етуге рұқсат-нарядтарды және өкімдерді ресімдеу.
6. Материалдық құндылықтарды алуға өтінімдер жасау.
7. Материалдық ресурстарды уақтылы іске асыруды, дұрыс сақтауды, пайдалануды және есептен шығаруды бақылау.
8. Жылу механикалық жабдыққа қызмет көрсету үшін кіріс материалдарын, жинақтау, сақтау, Сапа, номенклатура талаптарына сәйкестігін бақылау.
9. Қызметкерлерді қажетті жабдықтармен, көлік құралдарымен, механикаландыру құралдарымен, материалдармен, жеке қорғаныс құралдарымен қамтамасыз етуді бақылау.
10. Бастапқы, қайталама, кезектен тыс, нысаналы нұсқамалар жүргізу.
Білімдер:
1. Өндірістегі авариялар мен басқа да технологиялық бұзушылықтарды, жазатайым оқиғаларды тергеу және есепке алу жөніндегі ережелер мен нұсқаулықтар.

2. Порядок выполнения и методы организации работ по ремонту оборудования.
3. Правила безопасности при эксплуатации тепломеханического оборудования.
4. Правила технической эксплуатации тепломеханического оборудования.
5. Локальные нормативные акты организации, регулирующие вопросы обслуживания тепломеханического оборудования.
6. Порядок оформления и закрытия наряда-допуска.
7. Порядок работы с персональным компьютером, текстовыми и табличными редакторами, специализированным программным обеспечением.
8. Ведомственные и межотраслевые нормативные правовые акты, регулирующие вопросы ремонта тепломеханического оборудования.
9. Признаки различных неисправностей обслуживаемого тепломеханического оборудования.
10. Порядок выполнения операций по техническому обслуживанию и график проведения профилактических работ тепломеханического оборудования.
11. Методы устранения типовых неисправностей обслуживаемого тепломеханического оборудования.
12. Пространственное расположение основного и вспомогательного тепломеханического оборудования, трубопроводов и арматуры.
13. Порядок выполнения операций по пуску, останову, регулированию режимов и переключениям на технологических схемах.
14. Правила внутреннего трудового распорядка, требования охраны труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Контроль выполнения мероприятий по выявлению, анализу и устранению причин технологических нарушений в работе тепломеханического оборудования.
Умения:
1. Организовывать диагностику и контроль работы тепломеханического оборудования с целью выявления возможных неисправностей.
2. Анализировать рабочие данные, включая параметры режимов работы оборудования, для своевременного выявления отклонений.
3. Разрабатывать и внедрять меры по устранению причин технологических нарушений.
4. Составлять акты и отчҰты по результатам анализа технологических нарушений.
5. Участвовать в работе комиссий по расследованию причин аварий и технологических нарушений.
6. Взаимодействовать с подрядными организациями и поставщиками оборудования для решения технических вопросов.
7. Контролировать выполнение корректирующих мероприятий и проверять их эффективность.
8. Разрабатывать предложения по совершенствованию режимов работы оборудования и предупреждению нарушений.
9. Организовывать проведение плановых и внеплановых технических осмотров оборудования.
10. Обучать персонал вопросам выявления и устранения технологических нарушений.
Знания:
1. Методы анализа и диагностики тепломеханического оборудования.

2. Жабдықтарды жөндеу бойынша жұмыстарды орындау тәртібі мен ұйымдастыру әдістері.
3. Жылу механикалық жабдықты пайдалану кезіндегі қауіпсіздік ережелері.
4. Жылу механикалық жабдықты техникалық пайдалану ережелері.
5. Жылу механикалық жабдыққа қызмет көрсету мәселелерін реттейтін ұйымның жергілікті нормативтік актілері.
6. Рұқсат-нарядты ресімдеу және жабу тәртібі.
7. Дербес компьютермен, мәтіндік және кестелік редакторлармен, мамандандырылған бағдарламалық қамтамасыз етумен жұмыс істеу тәртібі.
8. Жылу механикалық жабдықтарды жөндеу мәселелерін реттейтін ведомстволық және салааралық нормативтік-құқықтық актілер.
9. Қызмет көрсетілетін жылу механикалық жабдықтың әртүрлі ақауларының белгілері.
10. Техникалық қызмет көрсету бойынша операцияларды орындау тәртібі және жылу-механикалық жабдықтың алдын алу кестесі.
11. Қызмет көрсетілетін жылу механикалық жабдықтың типтік ақауларын жою әдістері.
12. Негізгі және қосалқы жылу механикалық жабдықтардың, құбырлар мен арматуралардың аумақтық орналасуы.
13. Технологиялық схемаларда іске қосу, тоқтату, режимдерді реттеу және ауысуларды орындау тәртібі.
14. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Қажет емес
Дағды 2:
Жылумеханикалық жабдықтың жұмысындағы технологиялық бұзушылықтардың себептерін анықтау, талдау және жою бойынша іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу.
Машықтар:
1. Жылумеханикалық жабдықтың ықтимал ақауларын анықтау мақсатында оның жұмысын диагностикалауды және бақылауды ұйымдастыру.
2. Құрал-жабдықтың жұмыс режимі параметрлерін қоса алғанда, жұмыс деректерін талдау арқылы ауытқуларды уақтылы анықтау.
3. Технологиялық бұзушылықтардың себептерін жою бойынша шараларды әзірлеу және енгізу.
4. Технологиялық бұзушылықтарды талдау бойынша актілер мен есептерді жасау.
5. Апаттар мен технологиялық бұзушылықтардың себептерін зерттеу жөніндегі комиссиялардың жұмысына қатысу.
6. Техникалық мәселелерді шешу мақсатында мердігер ұйымдармен және жабдық жеткізушілерімен өзара іс-қимыл жасау.
7. Түзету шараларының орындалуын бақылау және олардың тиімділігін тексеру.
8. Жабдықтың жұмыс режимдерін жетілдіру және бұзушылықтардың алдын алу бойынша ұсыныстар әзірлеу.
9. Жабдықты техникалық тексерудің жоспарлы және жоспардан тыс іс-шараларын ұйымдастыру.
10. Технологиялық бұзушылықтарды анықтау және жою мәселелері бойынша персоналды оқыту.
Білімдер:
1. Жылумеханикалық жабдықты талдау және диагностикалау әдістері.

2. Причины и последствия технологических нарушений в работе оборудования.
3. Основные принципы и характеристики функционирования тепломеханического оборудования.
4. Нормативные правовые акты, регулирующие эксплуатацию оборудования и расследование технологических нарушений.
5. Алгоритмы и программы проведения диагностических мероприятий.
6. Методы предупреждения аварий и снижения их последствий.
7. Правила взаимодействия с поставщиками оборудования и подрядными организациями.
8. Программы анализа данных работы оборудования.
9. Технологические процессы работы тепловых электростанций.
10. Методы документирования и учҰта выявленных нарушений.
11. Порядок выполнения корректирующих мероприятий.
12. Основы организации обучения персонала в области предупреждения и устранения технологических нарушений.
13. Основы менеджмента качества и безопасности.
14. Правила использования диагностических приборов и оборудования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Стрессоустойчивость
Лидерские (организаторские и управленческие) качества
Аналитическое и системное мышление
Умение принимать решения в ситуации частичной и полной неопределенности
Ответственность за принимаемые решения
Список технических регламентов и национальных стандартов:
ГОСТ 25720-83 = СТ СЭВ 3244-81 "Водогрейные котлы".
РГП "Казахстанский институт стандартизации и сертификации". Термины и определения.
Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
Каталог межгосударственных стандартов – 2022.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Главный инженер
10. Карточка профессии "Машинист газотурбинных установок":
Код группы:
8186-0
Код наименования занятия:
8186-0-013
Наименование профессии:
Машинист газотурбинных установок
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149
"Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и рабочих профессий (выпуск 9)".
Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2021 года № 22707.
Параграф 11. Машинист газотурбинных установок
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Теплоэнергетические установки тепловых электрических станций
Квалификация:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
опыт работы не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:

2. Жабдық жұмысының технологиялық бұзушылықтарының себептері мен салдары.
3. Жылумеханикалық жабдықтың жұмыс істеуінің негізгі принциптері мен сипаттамалары.
4. Жабдықты пайдалану және технологиялық бұзушылықтарды тергеуді реттейтін нормативтік-құқықтық актілер.
5. Диагностикалық іс-шараларды жүргізу алгоритмдері мен бағдарламалары.
6. Апаттардың алдын алу және олардың салдарын азайту әдістері.
7. Жабдық жеткізушілерімен және мердігерлермен өзара іс-қимыл жасау ережелері.
8. Жабдық жұмысының деректерін талдау бағдарламалары.
9. Жылу электр станцияларының технологиялық жұмыс процестері.
10. Анықталған бұзушылықтарды құжаттау және есепке алу әдістері.
11. Түзету шараларын орындау тәртібі.
12. Технологиялық бұзушылықтардың алдын алу және оларды жою саласында персоналды оқытуды ұйымдастыру негіздері.
13. Сапа және қауіпсіздік менеджментінің негіздері.
14. Диагностикалық құралдар мен жабдықтарды пайдалану ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Қажет емес
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Күйзеліске тұрақтылық
Көшбасшылық (ұйымдастырушылық жəне басқарушылық) қасиеттер
Аналитикалық жəне жүйелі ойлау
Ішінара жəне толық белгісіздік жағдайында шешім қабылдау мүмкіндігі
Қабылданған шешімдер үшін жауапкершілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
МЕМСТ 25720-83=СТ СЭВ 3244-81 Су жылыту қазандықтары, "Қазақстандық стандарттау және сертификаттау институты" РМК терминдері мен анықтамалары, ҚР МТиТМ: мемлекетаралық стандарттар каталогы-2022.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Бас инженер
10. Кәсіптің карточкасы "Газ турбиналық қондырғылардың машинисі":
Топтың коды:
8186-0
Қызмет атауының коды:
8186-0-013
Кәсіптің атауы:
Газ турбиналық қондырғылардың машинисі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
9-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (9-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 11 мамырда № 22707 болып тіркелді.
Газ турбиналық қондырғылардың машинисі
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Жылу электр станцияларының жылу энергетикалық қондырғылары
Біліктілік:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
жұмыс тәжірибесі талап етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

8186-0-017 - Машинист котельного оборудования
Основная цель деятельности:
Обеспечение бесперебойной и экономической работы газотурбинных установок
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Обслуживание газотурбинных установок
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Обслуживание газотурбинных установок
Навык 1:
Обеспечение заданного режима работы газотурбинных установок
Умения:
Для 4 - 5 разрядов:
1. Вести режим работы оборудования газотурбинной установки единичной мощностью до 10 тысяч киловатт.
2. Вести эксплуатационное обслуживание газотурбинных установок и обеспечение их бесперебойной и экономической работы.
3. Вести пуск, остановку, опробование оборудования установки и переключения в тепловых схемах.
4. Контролировать показания средств измерений, работу автоматических регуляторов и сигнализации.
5. Ликвидировать аварийные ситуации.
Знания:
Для 4 - 5 разрядов:
1. Устройство и технические характеристики обслуживаемых компрессоров, газовых турбин, турбогенераторов и вспомогательного оборудования;
2. Тепловые схемы;
3. Принцип работы средств измерений;
4. Принципиальные электрические схемы контроля и автоматики газотурбинных установок;
5. Принципиальные электрические схемы генератора и газотурбинных установок собственных нужд;
6. Технико-экономические показатели работы оборудования;
7. Основы газодинамики, теплотехники и электротехники;
8. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
9. При ведении режима работы газотурбинных установок единичной мощностью:
Свыше 10 до 50 тысяч киловатт - 5 разряд.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обеспечение безопасной эксплуатации газотурбинных установок
Умения:
Для 4 - 5 разрядов:
1. Проводить анализ состояния оборудования для предупреждения неисправностей;
2. Выполнять диагностику и техническое обслуживание систем газотурбинных установок;
3. Контролировать соответствие эксплуатации установок нормативным требованиям и стандартам;
4. Организовывать и проводить работы по устранению дефектов и восстановлению работоспособности оборудования;
5. Вести отчетность о выполненных работах и выявленных проблемах.
Знания:
Для 4 - 5 разрядов:
1. Основы диагностики газотурбинного оборудования и методов предотвращения аварийных ситуаций;
2. Технические характеристики и эксплуатационные ограничения систем газотурбинных установок;
3. Методы контроля качества топлива и смазочных материалов;
4. Нормативные документы, регламентирующие эксплуатацию газотурбинных установок;
5. Основы охраны окружающей среды и минимизации воздействия вредных факторов;

8186-0-017 - Қазандық жабдықтарының машинисi
Қызметтің негізгі мақсаты:
Газ турбиналық қондырғылардың үздіксіз және экономикалық жұмысын қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Газ турбиналық қондырғыларға қызмет көрсету
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Газ турбиналық қондырғыларға қызмет көрсету
Дағды 1:
Газ турбиналық қондырғылардың берілген жұмыс режимін қамтамасыз ету
Машықтар:
4-5-ші разрядтар:
1. Қуаттылығы 10 мың киловаттқа дейінгі газтурбиналық қондырғы жабдығының жұмыс режимін жүргізу.
2. Газ турбиналық қондырғыларға пайдалану қызметі және олардың үздіксіз және экономикалық жұмысын қамтамасыз ету;
3. Жылу схемаларында орнату және ауыстыру жабдықтарын іске қосу, тоқтату, сынау;
4. Өлшеу құралдарының көрсеткіштерін, автоматты реттегіштер мен дабылдардың жұмысын бақылау;
5. Авариялық жағдайларды жою.
Білімдер:
4-5-ші разрядтар:
1. Қызмет көрсетілетін компрессорлардың, газ турбиналарының, турбогенераторлардың және қосалқы жабдықтардың құрылысы мен техникалық сипаттамалары;
2. Жылу схемалары;
3. Өлшеу құралдарының жұмыс принципі;
4. Газ турбиналық қондырғыларды бақылау мен автоматиканың Принципті электр схемалары;
5. Меншікті қажеттіліктер генераторы мен газ турбиналық қондырғыларының Принципті электр схемалары;
6. Жабдық жұмысының техникалық-экономикалық көрсеткіштері;
7. Газ динамикасы, жылу және Электротехника негіздері;
8. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
9. Газ турбиналық қондырғылардың жұмыс режимін жүргізу кезінде қуаты бірлік:
10 - нан 50 мың киловаттқа дейін-5 разряд;
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Обеспечение безопасной эксплуатации газотурбинных установок
Машықтар:
4-ші разряд, 5-ші разряд:
Ақаулардың алдын алу мақсатында жабдықтың жағдайын талдау жүргізу;
Газ турбиналық қондырғылар жүйелерін диагностикалау және техникалық қызмет көрсету жұмыстарын орындау;
Қондырғылардың жұмысын нормативтік талаптар мен стандарттарға сәйкестігін бақылау;
Жабдықтағы ақауларды жою және оның жұмыс қабілеттілігін қалпына келтіру бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және өткізу;
Атқарылған жұмыстар мен анықталған мәселелер туралы есеп жүргізу.
Білімдер:
4-ші разряд, 5-ші разряд:
1. Газ турбиналық жабдықты диагностикалау негіздері және төтенше жағдайлардың алдын алу әдістері.
2. Газ турбиналық қондырғылар жүйелерінің техникалық сипаттамалары мен пайдалану шектеулері.
3. Отын мен майлау материалдарының сапасын бақылау әдістері.
4. Газ турбиналық қондырғыларды пайдалану жөніндегі нормативтік құжаттар 5. Қоршаған ортаны қорғау негіздері және зиянды факторлардың әсерін азайту шаралары.

6. Требования промышленной и экологической безопасности;
7. Алгоритмы действий при нештатных и аварийных ситуациях;
8. Методы проведения инструктажей и обучения персонала безопасным методам работы.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
внимательность
организованность
активность
дисциплинированность
Деятельность с определенной долей самостоятельности исходя из поставленной задачи
Коммуникабельность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
-
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Мастер участка
4
Техник-электрик
11. Карточка профессии "Машинист блочной системы управления агрегатами (котел-турбина)":
Код группы:
8186-0
Код наименования занятия:
8186-0-012
Наименование профессии:
Машинист блочной системы управления агрегатами (котел-турбина)
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 9. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149. " Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 9)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2021 года № 22707.
Параграф 3. Машинист блочной системы управления агрегатами (котел-турбина)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Теплоэнергетические установки тепловых электрических станций
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Теплоэнергетические установки тепловых электрических станций
Квалификация:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
опыт работы не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
8186-0-040 - Машинист-обходчик по котельному оборудованию
8186-0-041 - Машинист-обходчик по турбинному оборудованию
Основная цель деятельности:
Обеспечение бесперебойной и экономической работы агрегатов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление агрегатами в системе котел-турбина
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Управление агрегатами в системе котел-турбина
Навык 1:
Обеспечение и контроль технологического режима работы котлов, турбин, генераторов
Умения:
Для 5-6 разрядов:
1. Вести режим работы котлов, турбин, генераторов в соответствии с заданным графиком нагрузки с группового щита управления;

6. Өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптары;
7. Төтенше және апаттық жағдайларда әрекет ету алгоритмдері.
8. Қызметкерлерді қауіпсіз жұмыс әдістері бойынша нұсқаулықтар өткізу және оқыту әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
зейін
ұйымшылдық
белсенділік
тәртіптілік
Қойылған міндетке сүйене отырып белгілі бір дербестік үлесі бар қызмет
Қарым-қатынас
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
-
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Учаске шебері
4
Техник-электрик
11. Кәсіптің карточкасы "Агрегатарды (қазандық-турбина) басқару блоктық жүйесінің машинисi":
Топтың коды:
8186-0
Қызмет атауының коды:
8186-0-012
Кәсіптің атауы:
Агрегатарды (қазандық-турбина) басқару блоктық жүйесінің машинисi
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (9-шығарылым). 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы.
3-ші параграф. Агрегаттарды басқарудың блоктық жүйесінің машинисі (қазандық-турбина)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Жылу электр станцияларының жылу энергетикалық қондырғылары
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Жылу электр станцияларының жылу энергетикалық қондырғылары
Біліктілік:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесі талап етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
8186-0-040 - Қазандық жабдықтары жөніндегі қараушы-машинист
8186-0-041 - Турбина жабдықтары жөніндегі қараушы-машинист
Қызметтің негізгі мақсаты:
Агрегаттардың үздіксіз және экономикалық жұмысын қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Қазандық-турбина жүйесіндегі агрегаттарды басқару
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Қазандық-турбина жүйесіндегі агрегаттарды басқару
Дағды 1:
Қазандықтардың, турбиналардың, генераторлардың технологиялық жұмыс режимін қамтамасыз ету және бақылау
Машықтар:
5-6 разрядтар:
1. Топтық басқару қалқанынан берілген жүктеме кестесіне сәйкес қазандықтардың, турбиналардың, генераторлардың жұмыс режимін жүргізу;

2. Вести эксплуатационное обслуживание агрегатов и обеспечение их бесперебойной и экономической работы;
3. Вести пуск, остановку, опробование обслуживаемого оборудования;
4. Вести переключения в тепловых схемах со щита управления;
5. Ликвидировать аварийные ситуации.
Знания:
Разряд 5:
1. Устройство и технические характеристики обслуживаемых котлов, турбин, генераторов и вспомогательного оборудования;
2. Тепловые схемы установки и технологический процесс производства тепловой и электрический энергии;
3. Режимы работы котлов и турбин при различных нагрузках;
4. Принципиальные электрические схемы генераторов и механизмов для собственных нужд котлотурбинного цеха;
5. Принцип работы средств измерений и принципиальные схемы теплового контроля и автоматики;
6. Допустимые отклонения параметров;
7. Технико-экономические показатели работы оборудования;
8. Основы теплотехники, механики, электротехники и водоподготовки;
9. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
10. При работе котлов:
тип и мощность паровой турбины (тысяч киловатт):
до 20 ("П", "ПР", "Т", "ПТ"), 25 ("Р"), 40 ("К") - на жидком и газообразном топливе – 5 разряд.
Разряд 6:
1. Устройство и технические характеристики обслуживаемых котлов, турбин, генераторов и вспомогательного оборудования;
2. Тепловые схемы установки и технологический процесс производства тепловой и электрический энергии;
3. Режимы работы котлов и турбин при различных нагрузках;
4. Принципиальные электрические схемы генераторов и механизмов для собственных нужд котлотурбинного цеха;
5. Принцип работы средств измерений и принципиальные схемы теплового контроля и автоматики;
6. Допустимые отклонения параметров;
7. Технико-экономические показатели работы оборудования;
8. Основы теплотехники, механики, электротехники и водоподготовки;
9. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
10. При работе котлов:
тип и мощность паровой турбины (тысяч киловатт):
до 20 ("П", "ПР", "Т", "ПТ"), 25 ("Р"), 40 ("К") - на твердом топливе – 6 разряд, свыше 20 ("ПР", "Т", "ПТ"), 25 ("Р"), 40 ("К"), до 45 ("Т", "ПР", "ПТ"), 50 ("Р"), 60 ("К") - на жидком и газообразном топливе – 6 разряд.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обеспечение безопасности и надежности работы оборудования в системе котел-турбина
Умения:
Для 5 разряда:
1. Выполнять диагностику состояния оборудования с использованием стандартных методов и приборов.
2. Выявлять и устранять неисправности, обеспечивая минимизацию простоя оборудования.
3. Выполнять регулировку параметров работы котлов, турбин, генераторов в установленных пределах.
4. Контролировать исправность автоматизированных систем управления и сигнализации.
5. Оформлять и вести эксплуатационную документацию.
Для 6 разряда:
1. Проводить анализ состояния оборудования с использованием сложных приборов и методов.
2. Осуществлять оптимизацию рабочих параметров для повышения эффективности и безопасности.
3. Руководить работами по устранению сложных неисправностей и аварийных ситуаций.
4. Контролировать работу автоматизированных систем управления с учетом специфики используемого топлива.
5. Составлять технические отчеты и проводить инструктажи персонала.
Знания:
Для 5 разряда:
1. Методы диагностики и регулировки оборудования.
2. Принципы работы систем автоматизации, сигнализации и защиты оборудования.
3. Нормативные требования по безопасности оборудования и персонала.
4. Методы анализа отказов и восстановления оборудования.
5. Порядок ведения эксплуатационной и отчетной документации.
Для 6 разряда:
1. Методы диагностики и анализа состояния оборудования.
2. Принципы оптимизации работы котлов, турбин и генераторов для повышения энергоэффективности.
3. Специфику работы оборудования с учетом разных типов топлива и условий эксплуатации.
4. Методы устранения сложных неисправностей и предотвращения аварий.
5. Современные требования к автоматизированным системам управления, сигнализации и защиты.
6. Правила разработки и оформления технической документации, инструкций и отчетов.
7. Основы управления персоналом и организации безопасных работ.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Дисциплинированность
Коммуникабельность
внимательность
организованность
активность
Деятельность с определенной долей самостоятельности исходя из поставленной задачи
Список технических регламентов и национальных стандартов:
ГОСТ 25720-83 Котлы водогрейные.Термины и определения
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Мастер участка
4
Техник-электрик

2. Агрегаттарға пайдалану қызметі және олардың үздіксіз және экономикалық жұмысын қамтамасыз ету
3. Қызмет көрсетілетін жабдықты іске қосу, тоқтату, сынау;
4. Басқару қалқанынан жылу схемаларында ауысулар;
5. Авариялық жағдайларды жою.
Білімдер:
5-ші разряд:
1. Қызмет көрсетілетін қазандықтардың, турбиналардың, генераторлардың және қосалқы жабдықтардың құрылысы мен техникалық сипаттамалары;
2. Қондырғының жылу схемалары және жылу және электр энергиясын өндірудің технологиялық процесі;
3. Әр түрлі жүктемелердегі қазандықтар мен турбиналардың жұмыс режимдері;
4. Қазандық турбиналық цехтың өз қажеттіліктері үшін генераторлар мен механизмдердің Принципті электр схемалары;
5. Өлшеу құралдарының жұмыс принципі және термиялық бақылау мен автоматиканың принциптік схемалары;
6. Параметрлердің рұқсат етілген ауытқулары;
7. Жабдық жұмысының техникалық-экономикалық көрсеткіштері;
8. Жылу техникасы, механика, Электротехника және Су дайындау негіздері;
9. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
10. Қазандықтардың жұмысы кезінде:
бу турбинасының түрі мен қуаты (мың киловатт):
20 - ға дейін ("П", "ПР", "Т", "ПТ"), 25 ("Р"), 40 ("К") – сұйық және газ тәрізді отынмен-5 разряд.
6-шы разряд:
1. Қызмет көрсетілетін қазандықтардың, турбиналардың, генераторлардың және қосалқы жабдықтардың құрылысы мен техникалық сипаттамалары;
2. Қондырғының жылу схемалары және жылу және электр энергиясын өндірудің технологиялық процесі;
3. Әр түрлі жүктемелердегі қазандықтар мен турбиналардың жұмыс режимдері;
4. Қазандық турбиналық цехтың өз қажеттіліктері үшін генераторлар мен механизмдердің Принципті электр схемалары;
5. Өлшеу құралдарының жұмыс принципі және термиялық бақылау мен автоматиканың принциптік схемалары;
6. Параметрлердің рұқсат етілген ауытқулары;
7. Жабдық жұмысының техникалық-экономикалық көрсеткіштері;
8. Жылу техникасы, механика, Электротехника және Су дайындау негіздері;
9. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
10. Қазандықтардың жұмысы кезінде:
бу турбинасының түрі мен қуаты (мың киловатт):
20 - ға дейін ("П", "ПР", "Т", "ПТ"), 25 ("П"), 40 ("К") – қатты отынмен-6 разряд, 20-дан жоғары ("ПР", "Т", "ПТ"), 25 ("Р"), 40 ("К"), 45 - ке дейін ("Т", "ПР", "ПТ"), 50 ("Р"), 60 ("К") – сұйық және газ тәрізді отынмен-6 разряд.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Қажет емес
Дағды 2:
Қазан–турбина жүйесіндегі жабдықтардың қауіпсіздігі мен сенімді жұмысын қамтамасыз ету
Машықтар:
5 разряд үшін:
Құрал-жабдықтардың күйін стандартты әдістер мен аспаптарды пайдалана отырып диагностикалау.
Ақауларды анықтап, жою арқылы жабдықтың тоқтап қалуын азайту.
Қазан, турбина, генераторлардың жұмыс параметрлерін белгіленген шеңберде реттеу.
Автоматтандырылған басқару және сигнал беру жүйелерінің жұмыс істеуін бақылау.
Пайдалану құжаттамасын рәсімдеу және жүргізу.
6 разряд үшін:
Құрал-жабдықтардың күйін күрделі аспаптар мен әдістерді қолдана отырып талдау.
Жұмыс параметрлерін тиімділік пен қауіпсіздікті арттыру мақсатында оңтайландыру.
Күрделі ақаулар мен авариялық жағдайларды жою жұмыстарын басқару.
Қолданылатын отынның ерекшеліктерін ескере отырып, автоматтандырылған басқару жүйелерінің жұмысын бақылау.
Техникалық есептерді дайындау және персоналға нұсқаулықтар жүргізу.
Білімдер:
5 разряд үшін:
Құрал-жабдықтарды диагностикалау және реттеу әдістері.
Автоматтандыру, сигнализация және жабдықтарды қорғау жүйелерінің жұмыс істеу қағидалары.
Жабдық пен персонал қауіпсіздігіне қойылатын нормативтік талаптар.
Ақауларды талдау және жабдықтарды қалпына келтіру әдістері.
Пайдалану және есеп беру құжаттамасын жүргізу тәртібі.
6 разряд үшін:
Құрал-жабдықтардың күйін диагностикалау және талдау бойынша жетілдірілген әдістер.
Қазан, турбина және генераторлардың энергия тиімділігін арттыру мақсатында жұмысын оңтайландыру қағидалары.
Әр түрлі отын түрлері мен пайдалану жағдайларын ескергендегі жабдықтардың жұмыс ерекшеліктері.
Күрделі ақауларды жою және авариялардың алдын алу әдістері.
Автоматтандырылған басқару, сигнализация және қорғау жүйелеріне қойылатын заманауи талаптар.
Техникалық құжаттама, нұсқаулықтар мен есептерді әзірлеу және рәсімдеу ережелері.
Персоналды басқару және қауіпсіз жұмыстарды ұйымдастыру негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Қажет емес
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Тәртіптілік
Қарым-қатынас
зейін
ұйымшылдық
белсенділік
Қойылған міндетке сүйене отырып белгілі бір дербестік үлесі бар қызмет
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
-
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Учаске шебері
4
Техник

4. Принципиальные электрические схемы генераторов и механизмов для собственных нужд котлотурбинного цеха;
5. Принцип работы средств измерений и принципиальные схемы теплового контроля и автоматики;
6. Допустимые отклонения параметров;
7. Технико-экономические показатели работы оборудования;
8. Основы теплотехники, механики, электротехники и водоподготовки;
9. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
10. При работе котлов:
тип и мощность паровой турбины (тысяч киловатт):
свыше 20 ("ПР", "Т", "ПТ"), 25 ("Р"), 40 ("К"), до 45 ("Т", "ПР", "ПТ"), 50 ("Р"), 60 ("К") - на твердом топливе – 7 разряд, свыше 45 ("Т", "ПТ"), 50 ("Р"), 60 ("К") до 120 ("К", "Т", "ПТ", "Р") - на жидком и газообразном топливе – 7 разряд.
Разряд 8:
1. Устройство и технические характеристики обслуживаемых котлов, турбин, генераторов и вспомогательного оборудования;
2. Тепловые схемы установки и технологический процесс производства тепловой и электрический энергии;
3. Режимы работы котлов и турбин при различных нагрузках;
4. Принципиальные электрические схемы генераторов и механизмов для собственных нужд котлотурбинного цеха;
5. Принцип работы средств измерений и принципиальные схемы теплового контроля и автоматики;
6. Допустимые отклонения параметров;
7. Технико-экономические показатели работы оборудования;
8. Основы теплотехники, механики, электротехники и водоподготовки.
9. Порядок внутреннего трудового распорядка, требования охраны труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.
10. При работе котлов:
тип и мощность паровой турбины (тысяч киловатт):
свыше 45 ("Т", "ПТ"), 50 ("Р"), 60 ("К") до 120 ("К", "Т", "ПТ", "Р") - на твердом топливе – 8 разряд, свыше 120 ("Т", "ПТ") – на жидком, газообразном и твердом топливе – 8 разряд.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Диагностика состояния и обеспечение безопасной эксплуатации котлов, турбин, генераторов и вспомогательного оборудования
Умения:
Для 7 разряда:
1. Определять неисправности в работе котлов, турбин, генераторов и вспомогательного оборудования.
2. Осуществлять визуальный осмотр и диагностические проверки оборудования.
3. Применять средства измерений и контрольно-диагностическую аппаратуру.
4. Контролировать и регулировать параметры оборудования в соответствии с технологическими требованиями.
5. Выполнять аварийные остановки оборудования при возникновении внештатных ситуаций.
Для 8 разряда:

4. Қазандық турбиналық цехтың өз қажеттіліктері үшін генераторлар мен механизмдердің Принципті электр схемалары;
5. Өлшеу құралдарының жұмыс принципі және термиялық бақылау мен автоматиканың принциптік схемалары;
6. Параметрлердің рұқсат етілген ауытқулары;
7. Жабдық жұмысының техникалық-экономикалық көрсеткіштері;
8. Жылу техникасы, механика, Электротехника және Су дайындау негіздері;
9. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
10. Қазандықтардың жұмысы кезінде:
бу турбинасының түрі мен қуаты (мың киловатт):
20-дан жоғары ("ПР"," Т"," ПТ"), 25 ("П"), 40 ("К"), 45 ("Т"," ПР"," ПТ"), 50 ("П"), 60 ("К") - қатты отынмен - 7 разряд, 45-тен жоғары ("Т", "ЖМ"), 50 ("Р"), 60 ("К") - 120-ға дейін ("К", "Т", "ЖМ", "Р") - сұйық және газ тәріздес отынмен-7 разряд.
8-ші разряд:
1. Қызмет көрсетілетін қазандықтардың, турбиналардың, генераторлардың және қосалқы жабдықтардың құрылысы мен техникалық сипаттамалары;
2. Қондырғының жылу схемалары және жылу және электр энергиясын өндірудің технологиялық процесі;
3. Әр түрлі жүктемелердегі қазандықтар мен турбиналардың жұмыс режимдері;
4. Қазандық турбиналық цехтың өз қажеттіліктері үшін генераторлар мен механизмдердің Принципті электр схемалары;
5. Өлшеу құралдарының жұмыс принципі және термиялық бақылау мен автоматиканың принциптік схемалары;
6. Параметрлердің рұқсат етілген ауытқулары;
7. Жабдық жұмысының техникалық-экономикалық көрсеткіштері;
8. Жылу техникасы, механика, Электротехника және Су дайындау негіздері;
9. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
10. Қазандықтардың жұмысы кезінде:
бу турбинасының түрі мен қуаты (мың киловатт):
45 - тен жоғары ("Т", "ЖМ"), 50 ("Р"), 60 ("К") - 120-ға дейін ("К", "Т", "ЖМ", "Р") - қатты отынмен-8 разряд, 120-дан жоғары ("Т","ЖМ") - сұйық, газ тәрізді және қатты отынмен-8 разряд.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Қазандықтардың, турбиналардың, генераторлардың және қосалқы жабдықтың жай-күйін диагностикалау және олардың қауіпсіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету.
Машықтар:
7-разряд үшін:
1. Қазандықтардың, турбиналардың, генераторлардың және қосалқы жабдықтың жұмысындағы ақауларды анықтау.
2. Жабдықты көзбен шолу және диагностикалық тексерулер жүргізу.
3. Өлшеу құралдарын және бақылау-диагностикалық аппаратураны қолдану.
4. Жабдық параметрлерін технологиялық талаптарға сәйкес бақылау және реттеу.
5. Төтенше жағдайлар туындаған кезде жабдықты апаттық тоқтатуды орындау.
8-разряд үшін:

1. Осуществлять сложные виды диагностики и анализа состояния оборудования.
2. Использовать специализированные программные средства для анализа работы агрегатов.
3. Разрабатывать рекомендации по улучшению работы оборудования на основании диагностических данных.
4. Выполнять ввод оборудования в эксплуатацию после диагностического обслуживания.
5. Обеспечивать контроль за исправностью защит и блокировок оборудования.
Знания:
Для 7 разряда:
1. Конструктивные особенности и принципы работы диагностируемого оборудования.
2. Параметры, свидетельствующие о неисправностях (температура, давление, вибрации и т. д.).
3. Технологии и методики диагностики состояния оборудования.
4. Состав и назначение контрольно-диагностической аппаратуры.
5. Инструкции по ликвидации неисправностей и предотвращению аварийных ситуаций.
6. Методы безопасного проведения диагностических работ.
Для 8 разряда:
1. Углубленные знания конструкций, принципов работы и технических характеристик диагностируемого оборудования.
2. Принципы работы современных автоматизированных систем диагностики.
3. Методы анализа и прогнозирования состояния оборудования.
4. Порядок и регламенты выполнения сложных диагностических процедур.
5. Нормативные документы по безопасной эксплуатации оборудования.
6. Методы оптимизации эксплуатации агрегатов на основании данных диагностики.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Дисциплинированность
Коммуникабельность
внимательность
организованность
активность
Деятельность с определенной долей самостоятельности исходя из поставленной задачи
Список технических регламентов и национальных стандартов:
-
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Мастер участка
4
Техник-электрик
13. Карточка профессии "Машинист газотурбинных установок":
Код группы:
8186-0
Код наименования занятия:
8186-0-013
Наименование профессии:
Машинист газотурбинных установок
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149. Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 9).
Параграф 11. Машинист газотурбинных установок
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Теплоэнергетические установки тепловых электрических станций
Квалификация:
-
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Теплоэнергетические установки тепловых электрических станций
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы по специальности не менее 1 (одного) года. Курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:

1. Жабдықтың жай-күйін диагностикалаудың және талдаудың күрделі түрлерін орындау.
2. Агрегаттардың жұмысын талдау үшін мамандандырылған бағдарламалық құралдарды пайдалану.
3. Диагностикалық деректер негізінде жабдықтың жұмысын жақсарту бойынша ұсынымдар әзірлеу.
4. Диагностикалық қызмет көрсетуден кейін жабдықты пайдалануға енгізуді орындау.
5. Жабдықтың қорғаныс және бұғаттау жүйелерінің жарамдылығын бақылауды қамтамасыз ету.
Білімдер:
7-разряд үшін:
1. Диагностикаланатын жабдықтың конструкциялық ерекшеліктері мен жұмыс істеу принциптері.
2. Ақауларды көрсететін параметрлер (температура, қысым, діріл және т.б.).
3. Жабдықтың жай-күйін диагностикалау технологиялары мен әдістері.
4. Бақылау-диагностикалық аппаратураның құрамы мен мақсаты.
5. Ақауларды жою және апаттық жағдайлардың алдын алу бойынша нұсқаулықтар.
6. Диагностикалық жұмыстарды қауіпсіз жүргізу әдістері.
8-разряд үшін:
1. Диагностикаланатын жабдықтың құрылысы, жұмыс істеу принциптері мен техникалық сипаттамалары бойынша тереңдетілген білімдер.
2. Заманауи автоматтандырылған диагностикалау жүйелерінің жұмыс істеу принциптері.
3. Жабдықтың жай-күйін талдау және болжау әдістері.
4. Күрделі диагностикалық рәсімдерді орындау тәртібі мен регламенттері.
5. Жабдықты қауіпсіз пайдалануға қатысты нормативтік құжаттар.
6. Диагностика деректері негізінде агрегаттарды пайдалануды оңтайландыру әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Тәртіптілік
Қарым-қатынас
зейін
ұйымдастыру
белсенділік
Қойылған міндетке сүйене отырып белгілі бір дербестік үлесі бар қызмет
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
-
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Учаске шебері
4
Техник-электрик
13. Кәсіптің карточкасы "Газ турбиналық қондырғылардың машинисі":
Топтың коды:
8186-0
Қызмет атауының коды:
8186-0-013
Кәсіптің атауы:
Газ турбиналық қондырғылардың машинисі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (9-шығарылым). 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы.
11-ші параграф. Газ турбиналық қондырғылардың машинисі
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Жылу электр станцияларының жылу энергетикалық қондырғылары
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Жылу электр станцияларының жылу энергетикалық қондырғылары
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 1 (бір) жыл. Білім беру ұйымы базасында бір жылға дейінгі кәсіби даярлау бағдарламалары бойынша курстар.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

8186-0-017 - Машинист котельного оборудования
Основная цель деятельности:
Обеспечение бесперебойной и экономической работы газотурбинных установок
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Обслуживание газотурбинных установок
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Обслуживание газотурбинных установок
Навык 1:
Обеспечение заданного режима работы газотурбинных установок
Умения:
Для 6 - 7 разрядов:
1. Вести режим работы оборудования газотурбинной установки единичной мощностью до 10 тысяч киловатт;
2. Вести эксплуатационное обслуживание газотурбинных установок и обеспечение их бесперебойной и экономической работы;
3. Производить пуск, остановку, опробование оборудования установки и переключения в тепловых схемах;
4. Контролировать показания средств измерений, работу автоматических регуляторов и сигнализации;
5. Ликвидировать аварийные ситуации.
Знания:
Для 6 - 7 разрядов:
1. Устройство и технические характеристики обслуживаемых компрессоров, газовых турбин, турбогенераторов и вспомогательного оборудования;
2. Тепловые схемы;
3. Принцип работы средств измерений;
4. Принципиальные электрические схемы контроля и автоматики газотурбинных установок;
5. Принципиальные электрические схемы генератора и газотурбинных установок собственных нужд;
6. Технико-экономические показатели работы оборудования;
7. Основы газодинамики, теплотехники и электротехники;
8. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
9. При ведении режима работы газотурбинных установок единичной мощностью:
свыше 50 до 100 тысяч киловатт - 6 разряд.
свыше 100 тысяч киловатт - 7 разряд.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Организация и контроль работы газотурбинных установок
Умения:
Для 6 - 7 разрядов:
1. Организовывать и контролировать режим работы оборудования газотурбинных установок единичной мощностью до 10 тысяч киловатт.
2. Обеспечивать выполнение технических и эксплуатационных параметров работы газотурбинных установок.
3. Проводить контроль и анализ технико-экономических показателей работы газотурбинных установок.
4. Координировать работу вспомогательного оборудования и персонала для обеспечения эффективной эксплуатации газотурбинных установок.
5. Взаимодействовать с подразделениями, обеспечивающими эксплуатацию газотурбинных установок, включая диспетчерские и ремонтные службы.
Знания:
Для 6 - 7 разрядов:
1. Принципы организации и управления работой газотурбинных установок.

8186-0-017 - Қазандық жабдықтарының машинисi
Қызметтің негізгі мақсаты:
Газ турбиналық қондырғылардың үздіксіз және экономикалық жұмысын қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Газ турбиналық қондырғыларға қызмет көрсету
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Газ турбиналық қондырғыларға қызмет көрсету
Дағды 1:
Газ турбиналық қондырғылардың берілген жұмыс режимін қамтамасыз ету
Машықтар:
6-шы разряд, 7-ші разряд:
1. Қуаттылығы 10 мың киловаттқа дейінгі газтурбиналық қондырғы жабдығының жұмыс режимін жүргізу;
2. Газ турбиналық қондырғыларға пайдалану қызметі және олардың үздіксіз және экономикалық жұмысын қамтамасыз ету;
3. Жылу схемаларында орнату және ауыстыру жабдықтарын іске қосу, тоқтату, сынау;
4. Өлшеу құралдарының көрсеткіштерін, автоматты реттегіштер мен дабылдардың жұмысын бақылау;
5. Авариялық жағдайларды жою.
Білімдер:
6-шы разряд, 7-ші разряд:
1. Қызмет көрсетілетін компрессорлардың, газ турбиналарының, турбогенераторлардың және қосалқы жабдықтардың құрылысы мен техникалық сипаттамалары;
2. Жылу схемалары;
3. Өлшеу құралдарының жұмыс принципі;
4. Газ турбиналық қондырғыларды бақылау мен автоматиканың Принципті электр схемалары;
5. Меншікті қажеттіліктер генераторы мен газ турбиналық қондырғыларының Принципті электр схемалары;
6. Жабдық жұмысының техникалық-экономикалық көрсеткіштері;
7. Газ динамикасы, жылу және Электротехника негіздері;
8. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
9. Газ турбиналық қондырғылардың жұмыс режимін жүргізу кезінде бірлік қуаты:
50 - ден 100 мың киловаттқа дейін-6 разряд.
100 мың киловаттан астам 7-ші разряд.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Газ турбиналы қондырғылардың жұмысын ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
6-шы разряд, 7-ші разряд:
1. Бірлік қуаты 10 мың киловаттқа дейінгі газ турбиналы қондырғылар жабдығының жұмыс режимін ұйымдастыру және бақылау.
2. Газ турбиналы қондырғылардың техникалық және пайдалану параметрлерінің орындалуын қамтамасыз ету.
3. Газ турбиналы қондырғылардың жұмысындағы техникалық-экономикалық көрсеткіштерді бақылау және талдау жүргізу.
4. Газ турбиналы қондырғылардың тиімді жұмысын қамтамасыз ету мақсатында қосалқы жабдықтар мен персоналдың жұмысын үйлестіру.
5. Газ турбиналы қондырғылардың жұмысын қамтамасыз ететін бөлімшелермен, соның ішінде диспетчерлік және жөндеу қызметтерімен өзара іс-қимыл жасау.
Білімдер:
6-шы разряд, 7-ші разряд:
1. Газ турбиналы қондырғылардың жұмысын ұйымдастыру және басқару қағидаттары.

2. Методы анализа и оптимизации режимов работы газотурбинных установок.
3. Основы эксплуатации и ремонта вспомогательного оборудования газотурбинных установок.
4. Современные системы автоматического управления и диагностики газотурбинных установок.
5. Требования технической документации, норм и правил эксплуатации газотурбинных установок.
6. Технологические процессы и особенности работы газотурбинных установок в различных режимах нагрузки.
7. Программное обеспечение для мониторинга и управления работой газотурбинных установок.
8. Правила охраны труда, техники безопасности и промышленной санитарии в процессе эксплуатации газотурбинных установок.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Коммуникабельность
Внимательность
Организованность
Активность
Дисциплинированность
Деятельность с определенной долей самостоятельности исходя из поставленной задачи
Список технических регламентов и национальных стандартов:
-
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Мастер участка
4
Техник-электрик
14. Карточка профессии "Машинист котлов":
Код группы:
8186-0
Код наименования занятия:
8186-0-018
Наименование профессии:
Машинист котлов
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149. Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 9).
Параграф 29. Машинист котлов
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Теплоэнергетические установки тепловых электрических станций
Квалификация:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Наличие опыта работы по специальности не менее 1 (одного) года. Курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
8186-0-019 - Машинист котлотурбинного цеха
Основная цель деятельности:
Обеспечение безопасного функционирования оборудования, работающего под избыточным давлением
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Подготовка и введение в работу паровых машин и бойлерных установок
2. Обеспечение и контроль бесперебойной работы стационарных установок
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Подготовка и введение в работу паровых машин и бойлерных установок
Навык 1:
Проведение технического осмотра паровой машины, бойлерной установки и ведение документации
Умения:
Разряд 4:

2. Газ турбиналы қондырғылардың жұмыс режимдерін талдау және оңтайландыру әдістері.
3. Газ турбиналы қондырғылардың қосалқы жабдықтарын пайдалану және жөндеу негіздері.
4. Газ турбиналы қондырғылардың заманауи автоматты басқару және диагностика жүйелері.
5. Газ турбиналы қондырғыларды пайдалану бойынша техникалық құжаттама, нормалар мен ережелер талаптары.
6. Жүктеменің әртүрлі режимдерінде газ турбиналы қондырғылардың технологиялық процестері мен жұмыс ерекшеліктері.
7. Газ турбиналы қондырғылардың жұмысын бақылау және басқаруға арналған бағдарламалық қамтамасыз ету.
8. Газ турбиналы қондырғыларды пайдалану барысында еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы және өнеркәсіптік санитария ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Қарым-қатынас
Зейін
Ұйымдастыру
Белсенділік
Тәртіп
Қойылған міндетке сүйене отырып белгілі бір дербестік Үлесі бар қызмет
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
-
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Учаске шебері
4
Техник
14. Кәсіптің карточкасы "Стационарлық қондырғылар операторы (бу, бойлерлік)":
Топтың коды:
8186-0
Қызмет атауының коды:
8186-0-018
Кәсіптің атауы:
Стационарлық қондырғылар операторы (бу, бойлерлік)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (9-шығарылым). 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы.
Параграф 29. Қазандық машинисі
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Жылу электр станцияларының жылу энергетикалық қондырғылары
Біліктілік:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Мамандығы бойынша кемінде 1 (бір) жыл жұмыс тәжірибесінің болуы. Бір жылға дейінгі кәсіптік даярлық бағдарламалары бойынша білім беру ұйымының базасындағы курстар.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
8186-0-019 - Қазандық турбиналық цехтің машинисi
Қызметтің негізгі мақсаты:
Артық қысыммен жұмыс істейтін Жабдықтың қауіпсіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Бу машиналары мен қазандық қондырғыларын дайындау және іске қосу
2. Стационарлық қондырғылардың үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету және бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Бу машиналары мен қазандық қондырғыларын дайындау және іске қосу
Дағды 1:
Бу машинасына, қазандық қондырғысына техникалық байқау жүргізу және құжаттаманы жүргізу
Машықтар:
4-разряд:

1. Оценивать режимы работы и технического состояния вспомогательного котельного оборудования по показаниям контрольно-измерительных приборов, визуальным, аудиальным и кинестетическим признакам.
2. Включать, переключать и отключать вспомогательное котельное оборудование в тепловой и других технологических схемах зоны обслуживания.
3. Проводить визуальный осмотр котла, арматуры, гарнитуры.
4. Проверять наличие и уровень воды в паровых, электрических котлах и отопительных системах с помощью необходимых приборов и устройств.
5. Проверять между фланцами на линии входа и выхода воды из котла.
6. Проверять наличие и работу манометров на котле и в системе, а также наличия масла в гильзах термометров.
7. Проверять плотность и легкость открывания - закрывания вентилей, спускных кранов, исправности питательных насосов.
8. Проверять исправность и состояние системы автоматики и регулирования.
Разряд 5 в дополнение к 4 разряду:
1. Проверять наличие, исправность и состояние противопожарного инвентаря.
2. Проводить осмотр состояния и положения кранов и задвижек на газопроводе.
3. Проверять отсутствие утечек газа и жидкого топлива.
4. Проверять исправность, состояние и работу вентиляторов, взрывных предохранительных клапанов.
5. Проверять герметичность арматуру и трубопроводы, подводящих газ.
6. Проверять вентиляцию топки и газоходов работающих на газе котлов в соответствии с требованиями руководства (инструкции) по эксплуатации котла, регулирующих заслонок на воздуховодах.
7. Открывать все газовые задвижки и краны по ходу газа, кроме задвижек и кранов перед котлами и горелками.
8. Продувать газопровод через продувочную линию в соответствии с требованиями руководства (инструкции) по эксплуатации котла.
9. Проверять давление газа на его вводе и воздуха перед горелками в соответствии с требованиями руководства.
10. Подогревать перед растопкой котла, работающего на мазуте, топливо до установленной температуры.
11. Использовать первичные средства пожаротушения.
12. Вести режим работы паровых и теплофикационных водогрейных котлов в соответствии с заданным графиком нагрузки;
13. Вести эксплуатационное обслуживание агрегатов и обеспечение их надежной и экономичной работы;
14. Производить пуск, остановку, опробование, опрессовку обслуживаемого оборудования и принятие мер по их устранению;
15. Выводить оборудование в ремонт;
16. Ликвидировать аварийные ситуации.
Знания:
Разряд 4:
1. Основы теплотехники, электротехники, механики и водоподготовки.
2. Назначение, характеристика, устройство, принцип работы, эксплуатационные характеристики и правила эксплуатации оборудования.

1. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері, визуалды, аудиалды және кинестетикалық белгілер бойынша көмекші қазандық жабдығының жұмыс режимдерін және техникалық жай-күйін бағалау.
2. Қызмет көрсету аймағындағы жылулық және өзге де технологиялық схемаларда көмекші қазандық жабдығын қосу, ауыстырып қосу және ажырату.
3. Қазандықты, арматураны, гарнитураны визуалды тексеру.
4. Қажетті аспаптар мен құрылғыларды пайдалана отырып, бу және электр қазандықтарындағы, сондай-ақ жылыту жүйелеріндегі судың болуын және деңгейін тексеру.
5. Қазандыққа су кіретін және шығатын желілердің фланецтер аралығын тексеру.
6. Қазандықта және жүйеде манометрлердің бар-жоғын, жұмыс істеуін, сондай-ақ термометр гильзаларындағы майдың болуын тексеру.
7. Вентильдердің, су ағызу крандарының ашылып-жабылу жеңілдігін, тығыздығын, қоректендіргіш сорғылардың жарамдылығын тексеру.
8. Автоматика және реттеу жүйесінің жарамдылығын және жай-күйін тексеру.
5-разряд (4-разрядқа қосымша):
1. Өртке қарсы құрал-саймандардың бар-жоғын, жарамдылығын және жай-күйін тексеру.
2. Газ құбыры бойындағы крандар мен ысырмалардың жай-күйін және орналасуын тексеру.
3. Газдың және сұйық отынның ағуларын болдырмауды тексеру.
4. Желдеткіштердің, жарылысқа қарсы сақтандырғыш клапандардың жарамдылығын, жай-күйін және жұмысын тексеру.
5. Газ жеткізетін арматура мен құбырлардың герметикалығын тексеру.
6. Қазандықты пайдалану жөніндегі нұсқаулық талаптарына сәйкес газбен жұмыс істейтін қазандықтардың от жағу камерасы мен түтін жүретін арналарының желдетілуін, ауа өткізгіштердегі жапқыштардың реттелуін тексеру.
7. Қазандықтар мен жанарғылар алдындағы ысырмалар мен крандардан басқа барлық газ ысырмалары мен крандарын газ бағыты бойынша ашу.
8. Қазандықты пайдалану жөніндегі нұсқаулық талаптарына сәйкес үрлеу желісі арқылы газ құбырын үрлеу.
9. Нұсқаулық талаптарына сәйкес газ кірісіндегі және жанарғылар алдындағы ауа қысымын тексеру.
10. Мазутпен жұмыс істейтін қазандықты жағуға дейін отынды белгіленген температураға дейін жылыту.
11. Алғашқы өрт сөндіру құралдарын пайдалану.
12. Бу және жылу беру қазандықтарының жұмыс режимін жүктеме кестесіне сәйкес жүргізу.
13. Агрегаттардың пайдалану қызметін жүзеге асыру және олардың сенімді әрі үнемді жұмысын қамтамасыз ету.
14. Қызмет көрсетілетін жабдықты іске қосу, тоқтату, сынау, қысыммен тексеру және анықталған ақауларды жою шараларын орындау.
15. Жабдықты жөндеуге шығару.
16. Авариялық жағдайларды жою.
Білімдер:
4-разряд:
1. Жылутехника, электротехника, механика және су дайындау негіздері.
2. Жабдықтың арналуы, сипаттамасы, құрылысы, жұмыс істеу қағидаты, пайдалану сипаттамалары және оны пайдалану қағидалары.

3. Электрическая схема питания вспомогательного котельного оборудования.
4. Назначение и принцип работы установленных на вспомогательном котельном оборудовании контрольно-измерительных приборов, устройств сигнализации, блокировок, автоматики, защитных устройств.
5. Технологические схемы котельного оборудования.
6. Нормы качества пара, питательной воды, котловой воды, свойства химреагентов и их дозировка, нормы по используемому топливу.
7. Территориальное расположение основного и вспомогательного котельного оборудования, трубопроводов и арматуры.
Разряд 5 в дополнение к 4 разряду:
1. Правила эксплуатации сосудов, работающих под давлением, трубопроводов пара и горячей воды.
2. Правила безопасной эксплуатации систем газораспределения и газопотребления.
3. Режимные карты работы обслуживаемого оборудования.
4. Устройство, конструктивные особенности и назначение обслуживаемого оборудования, средств автоматики и сигнализации.
5. Требования правил устройства и безопасной эксплуатации паровых и водогрейных котлов, газового оборудования.
6. Технические характеристики обслуживаемого оборудования котельной.
7. Электрические и технологические схемы котельной.
8. Схемы теплопроводов и водопроводов.
9. Правила ведения технической документации.
10. Место расположения средств пожаротушения и свои обязанности на случай возникновения загорании (пожара).
11. Инструкции по техническому обслуживанию котлов и обслуживаемого оборудования, средств автоматики и сигнализации.
12. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
При работе котлов:
1) при обслуживании паровых котлов:
производительность котла (тонн в час):
на твердом топливе – 4 разряд;
свыше 30 до 100 - жидком и газообразном топливе – 4 разряд, на твердом топливе – 5 разряд;
свыше 100 до 300 - жидком и газообразном топливе – 5 разряд;
2) при обслуживании теплофикационных водогрейных котлов:
теплопроизводительность котла (гигакалорий в час):
на твердом топливе – 4 разряд;
свыше 50 до 100 - жидком и газообразном топливе – 4 разряд, на твердом топливе – 5 разряд;
свыше 100 - жидком и газообразном топливе – 5 разряд.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Изменение режима работы, производство пусков и остановок вспомогательного котельного оборудования
Умения:
Разряд 4:
1. Регулировать режимы работы вспомогательного котельного оборудования.
2. Применять методы безопасного производства работ при осмотре и пуске котла в работу.
3. Заполнять котлы водой, путем питательных и циркуляционных насосов.

3. Көмекші қазандық жабдықтарын қоректендірудің электрлік сұлбасы.
4. Көмекші қазандық жабдықтарына орнатылған бақылау-өлшеу аспаптарының, сигнал беру, блоктау, автоматика және қорғаныс құрылғыларының арналуы және жұмыс істеу қағидаты.
5. Қазандық жабдықтарының технологиялық сұлбалары.
6. Бу, қоректік және қазандық суының сапа нормалары, химиялық реагенттердің қасиеттері мен олардың мөлшерлеуі, пайдаланылатын отынға қойылатын нормалар.
7. Негізгі және көмекші қазандық жабдықтарының, құбыр желілерінің және арматураның аумақтық орналасуы.
5-разряд (4-разрядқа қосымша):
1. Қысыммен жұмыс істейтін ыдыстарды, бу және ыстық су құбырларын пайдалану қағидалары.
2. Газ тарату және газ тұтыну жүйелерін қауіпсіз пайдалану қағидалары.
3. Қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмыс режімдік карталары.
4. Қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы, конструкциялық ерекшеліктері және арналуы, автоматика мен сигнал беру құралдары.
5. Бу және су жылыту қазандықтарын, газ жабдығын орнату мен қауіпсіз пайдалану қағидаларының талаптары.
6. Қызмет көрсетілетін қазандық жабдығының техникалық сипаттамалары.
7. Қазандықтың электрлік және технологиялық сұлбалары.
8. Жылу және су құбырларының сұлбалары.
9. Техникалық құжаттаманы жүргізу қағидалары.
10. Өрт сөндіру құралдарының орналасқан жері және өрт шыққан жағдайда атқаратын міндеттері.
11. Қазандықтарды, қызмет көрсетілетін жабдықтарды, автоматика және сигнал беру құралдарын техникалық қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулықтар.
12. Еңбек тәртібі, еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі талаптары.
Қазандықтарда жұмыс істеу кезінде:
1. Бу қазандықтарына қызмет көрсету кезінде:
Қазандықтың өнімділігі (тонна/сағ):
қатты отында – 4-разряд;
сұйық және газ тәрізді отында – 30-дан 100-ге дейін – 4-разряд, қатты отында – 5-разряд;
сұйық және газ тәрізді отында – 100-ден 300-ге дейін – 5-разряд.
2. Жылу беру су жылыту қазандықтарына қызмет көрсету кезінде:
Қазандықтың жылу өндіру қуаты (гигакалория/сағ):
қатты отында – 4-разряд;
сұйық және газ тәрізді отында – 50-ден 100-ге дейін – 4-разряд, қатты отында – 5-разряд;
сұйық және газ тәрізді отында – 100-ден жоғары – 5-разряд.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Қосалқы қазандық жабдығының жұмыс режимін өзгерту, іске қосу және тоқтату өндірісі
Машықтар:
4-разряд:
1. Көмекші қазандық жабдығының жұмыс режімдерін реттеу.
2. Қазанды қарап шығу және іске қосу кезінде жұмыстарды қауіпсіз жүргізу әдістерін қолдану.
3. Қоректендіргіш және айналмалы сорғылар арқылы қазандықтарды сумен толтыру.

4. Проверять отсутствие технологических заглушек на питательных линиях, продувочных линиях.
5. Проверять отсутствие в топке людей и посторонних предметов.
6. Запускать котлы на газовом топливе без автоматики в соответствии с требованиями и порядком, установленным в инструкции (руководстве) по эксплуатации котлоагрегата.
Разряд 5 в дополнение к 4 разряду:
1. Запускать тепловые установки с автоматическим управлением при помощи пульта автоматического управления, установленном инструкцией по эксплуатации котлоагрегата.
2. Запускать котлы на жидком топливе без автоматики в соответствии с требованиями и порядком, установленным в инструкции (руководстве) по эксплуатации котлоагрегата.
3. Управлять режимами работы котла, режимом подачи топлива и воздуха.
4. Устанавливать режимы работы котлоагрегата, предусмотренного требованиями инструкции (руководства) по эксплуатации.
Знания:
Разряд 4:
1. Функционирование котла и обслуживаемого оборудования, средств автоматики и сигнализации, предусмотренный технической документацией изготовителя.
2. Инструкции по техническому обслуживанию оборудования, средств автоматики и сигнализации.
3. Принципиальные схемы и принципы работы релейных защит, автоматических и регулирующих устройств, контрольно-измерительных приборов, средств сигнализации и связи.
4. Нормативные показатели качества пара, воды, турбинного масла и конденсата
Разряд 5 в дополнение к 4 разряду:
1. Допустимые отклонения параметров;
2. Технико-экономические показатели работы котлоагрегата.
3. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Обеспечение и контроль бесперебойной работы стационарных установок
Навык 1:
Поддержание заданного режима работы вспомогательного котельного оборудования
Умения:
Для 4-5 разрядов:
1. Управлять работой котла, автоматики и другого оборудования.
2. Осуществлять мониторинг и контроль котла и всего оборудования котельной, с соблюдением установленного режима работы котла.
3. Проверять исправность и осмотр устройств и приборов автоматического управления и безопасности котла в порядке, установленном руководством по эксплуатации.
4. Обеспечивать равномерную подачу топлива в котел на твердом топливе.
Знания:
Для 4-5 разрядов:
1. Требования к технологическому процессу выработки теплоэнергии и теплоснабжения потребителей.
2. Устройство, принцип работы и технические характеристики котлов и вспомогательного оборудования;

4. Қоректендіру және үрлеу желілерінде технологиялық тығындардың жоқтығын тексеру.
5. Топкада адамдар мен бөгде заттардың болмауын тексеру.
6. Автоматикасыз газ отынында жұмыс істейтін қазандықтарды пайдалану жөніндегі нұсқаулықтың (басшылықтың) талаптарына және белгіленген тәртібіне сәйкес іске қосу.
5-разряд (4-разрядқа қосымша):
1. Қазан агрегатын пайдалану жөніндегі нұсқаулықта көзделген автоматты басқару пульті арқылы автоматты басқару жүйесі бар жылу қондырғыларын іске қосу.
2. Автоматикасыз сұйық отынмен жұмыс істейтін қазандықтарды пайдалану жөніндегі нұсқаулықтың (басшылықтың) талаптарына және белгіленген тәртібіне сәйкес іске қосу.
3. Қазанның жұмыс режімдерін, отын мен ауаны беру режімін басқару.
4. Қазан агрегатының пайдалану жөніндегі нұсқаулықта (басшылықта) көзделген жұмыс режімдерін орнату.
Білімдер:
4-разряд:
1. Өндіруші әзірлеген техникалық құжаттамаға сәйкес қазандық пен оған қызмет көрсетілетін жабдықтардың, автоматика және сигнал беру құралдарының жұмыс істеу ерекшеліктері.
2. Жабдықтарды, автоматика және сигнал беру құралдарын техникалық қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулықтар.
3. Релелік қорғау, автоматтандыру және реттеу құрылғыларының, бақылау-өлшеу аспаптарының, сигнал беру және байланыс құралдарының сызбалары мен жұмыс істеу қағидаттары.
4. Бу, су, турбиналық май және конденсат сапасының нормативтік көрсеткіштері.
5-разряд (4-разрядқа қосымша):
1. Параметрлердің жол берілетін ауытқулары.
2. Қазан агрегатының жұмыс істеуінің техникалық-экономикалық көрсеткіштері.
3. Ішкі еңбек тәртібінің қағидалары, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Стационарлық қондырғылардың үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету және бақылау
Дағды 1:
Көмекші қазандық жабдығының берілген жұмыс режимін қолдау
Машықтар:
4-5 разряд:
1. Қазандықтың, Автоматиканың және басқа жабдықтардың жұмысын басқару.
2. Қазандықтың белгіленген жұмыс режимін сақтай отырып, қазандықтың және қазандықтың барлық жабдықтарының мониторингі мен бақылауын жүзеге асыру.
3. Пайдалану жөніндегі нұсқаулықта белгіленген тәртіппен қазандықтың автоматты басқару және қауіпсіздік құрылғылары мен аспаптарының жарамдылығын және тексерілуін тексеру.
4. Қазандыққа қатты отынмен біркелкі отын беруді қамтамасыз ету.
Білімдер:
4-5 разряд:
1. Тұтынушыларды жылу энергиясын өндіру және жылумен жабдықтаудың технологиялық процесіне қойылатын талаптар.
2. Қазандықтар мен қосалқы жабдықтардың құрылымы, жұмыс принципі және техникалық сипаттамалары;

19. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
При работе котлов:
1) при обслуживании паровых котлов:
производительность котла (тонн в час):
до 30 - жидком и газообразном топливе – 3 разряд;
2) при обслуживании теплофикационных водогрейных котлов:
теплопроизводительность котла (гигакалорий в час):
до 50 - жидком и газообразном топливе – 3 разряд.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Изменение режима работы, производство пусков и остановок вспомогательного котельного оборудования
Умения:
Разряд 3:
1. Регулировать режимы работы вспомогательного котельного оборудования.
2. Применять методы безопасного производства работ при осмотре и пуске котла в работу.
3. Заполнять котлы водой, путем питательных и циркуляционных насосов.
4. Проверять отсутствие технологических заглушек на питательных линиях, продувочных линиях.
5. Проверять отсутствие в топке людей и посторонних предметов.
6. Запускать котлы на газовом топливе без автоматики в соответствии с требованиями и порядком, установленным в инструкции (руководстве) по эксплуатации котлоагрегата.
7. Запускать тепловые установки с автоматическим управлением при помощи пульта автоматического управления, установленном инструкцией по эксплуатации котлоагрегата.
8. Запускать котлы на жидком топливе без автоматики в соответствии с требованиями и порядком, установленным в инструкции (руководстве) по эксплуатации котлоагрегата.
9. Управлять режимами работы котла, режимом подачи топлива и воздуха.
10. Устанавливать режимы работы котлоагрегата, предусмотренного требованиями инструкции (руководства) по эксплуатации.
Знания:
Разряд 3:
1. Функционирование котла и обслуживаемого оборудования, средств автоматики и сигнализации, предусмотренный технической документацией изготовителя.
2. Инструкции по техническому обслуживанию оборудования, средств автоматики и сигнализации.
3. Принципиальные схемы и принципы работы релейных защит, автоматических и регулирующих устройств, контрольно-измерительных приборов, средств сигнализации и связи.
4. Нормативные показатели качества пара, воды, турбинного масла и конденсата;
5. Допустимые отклонения параметров;
6. Технико-экономические показатели работы котлоагрегата.
7. Порядок внутреннего трудового распорядка, требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Обеспечение и контроль бесперебойной работы стационарных установок
Навык 1:
Поддержание заданного режима работы вспомогательного котельного оборудования
Умения:
Разряд 3:

19. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Қазандықтардың жұмысы кезінде:
1) бу қазандықтарына қызмет көрсету кезінде:
қазандықтың өнімділігі (сағатына тонна):
30-ға дейін-сұйық және газ тәрізді отын-3 разряд;
2) жылыту су жылыту қазандықтарына қызмет көрсету кезінде:
қазандықтың жылу өнімділігі (сағатына гигакалория):
50-ге дейін-сұйық және газ тәрізді отын-3 разряд.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Қосалқы қазандық жабдығының жұмыс режимін өзгерту, іске қосу және тоқтату өндірісі
Машықтар:
3-разряд:
1. Көмекші қазандық жабдығының жұмыс режимдерін реттеу.
2. Қазандықты тексеру және іске қосу кезінде жұмыстарды қауіпсіз жүргізу әдістерін қолдану.
3. Қазандықтарды сумен, қоректік және айналым сорғылары арқылы толтырыңыз.
4. Қоректік желілерде, үрлеу желілерінде технологиялық тығындардың жоқтығын тексеріңіз.
5. Пеште адамдар мен бөгде заттардың жоқтығын тексеріңіз.
6. Қазандық агрегатын пайдалану жөніндегі нұсқаулықта (Нұсқаулықта) белгіленген талаптар мен тәртіпке сәйкес автоматикасыз газ отынымен қазандықтарды іске қосу.
7. Қазандық агрегатын пайдалану жөніндегі нұсқаулықта белгіленген автоматты басқару пультінің көмегімен автоматты басқарылатын жылу қондырғыларын іске қосыңыз.
8. Қазандық агрегатын пайдалану жөніндегі нұсқаулықта (Нұсқаулықта) белгіленген талаптар мен тәртіпке сәйкес автоматикасыз сұйық отынмен қазандықтарды іске қосу.
9. Қазандықтың жұмыс режимдерін, отын мен ауаны беру режимін басқарыңыз.
10. Пайдалану жөніндегі нұсқаулықтың (Нұсқаулықтың) талаптарында көзделген қазандық агрегатының жұмыс режимдерін белгілеу.
Білімдер:
3-разряд:
1. Дайындаушының техникалық құжаттамасында көзделген қазандық пен қызмет көрсетілетін жабдықтың, автоматика және дабыл құралдарының жұмыс істеуі.
2. Жабдыққа, автоматика және дабыл құралдарына техникалық қызмет көрсету жөніндегі Нұсқаулық.
3. Релелік қорғаныстардың, Автоматты және реттеуші құрылғылардың, бақылау-өлшеу аспаптарының, дабыл және байланыс құралдарының принциптік схемалары мен жұмыс принциптері.
4. Бу, су, турбиналық май және конденсат сапасының нормативтік көрсеткіштері;
5. Параметрлердің рұқсат етілген ауытқулары;
6. Қазандық агрегаты жұмысының техникалық-экономикалық көрсеткіштері.
7. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Стационарлық қондырғылардың үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету және бақылау
Дағды 1:
Көмекші қазандық жабдығының берілген жұмыс режимін қолдау
Машықтар:
3-разряд:

5. Проверять между фланцами на линии входа и выхода воды из котла.
6. Проверять наличие и работу манометров на котле и в системе, а также наличия масла в гильзах термометров.
7. Проверять плотность и легкость открывания - закрывания вентилей, спускных кранов, исправности питательных насосов.
Разряд 7 в дополнение к 6 разряду:
1. Проверять исправность и состояние системы автоматики и регулирования.
2. Проверять наличие, исправность и состояние противопожарного инвентаря.
3. Проводить осмотр состояния и положения кранов и задвижек на газопроводе.
4. Проверять отсутствие утечек газа и жидкого топлива.
5. Проверять исправность, состояние и работу вентиляторов, взрывных предохранительных клапанов.
6. Проверять герметичность арматуру и трубопроводы, подводящих газ.
7. Проверять вентиляцию топки и газоходов работающих на газе котлов в соответствии с требованиями руководства (инструкции) по эксплуатации котла, регулирующих заслонок на воздуховодах.
8. Открывать все газовые задвижки и краны по ходу газа, кроме задвижек и кранов перед котлами и горелками.
9. Продувать газопровод через продувочную линию в соответствии с требованиями руководства (инструкции) по эксплуатации котла.
10. Проверять давление газа на его вводе и воздуха перед горелками в соответствии с требованиями руководства.
11. Подогревать перед растопкой котла, работающего на мазуте, топливо до установленной температуры.
12. Использовать первичные средства пожаротушения.
13. Вести режим работы паровых и теплофикационных водогрейных котлов в соответствии с заданным графиком нагрузки;
14. Вести эксплуатационное обслуживание агрегатов и обеспечение их надежной и экономичной работы;
15. Производить пуск, остановку, опробование, опрессовку обслуживаемого оборудования и принятие мер по их устранению;
16. Выводить оборудование в ремонт;
17. Ликвидировать аварийные ситуации.
Знания:
Разряд 6:
1. Основы теплотехники, электротехники, механики и водоподготовки.
2. Назначение, характеристика, устройство, принцип работы, эксплуатационные характеристики и правила эксплуатации оборудования.
3. Электрическая схема питания вспомогательного котельного оборудования.
4. Назначение и принцип работы установленных на вспомогательном котельном оборудовании контрольно-измерительных приборов, устройств сигнализации, блокировок, автоматики, защитных устройств.
5. Технологические схемы котельного оборудования.
6. Нормы качества пара, питательной воды, котловой воды, свойства химреагентов и их дозировка, нормы по используемому топливу.

5. Қазандыққа су кіретін және шығатын желілердің фланецтері арасындағы жағдайды тексеру.
6. Қазандықтағы және жүйедегі манометрлердің бар-жоғын және жұмыс істеуін, сондай-ақ термометр гильзаларындағы майдың болуын тексеру.
7. Вентильдердің, ағызу крандарының ашылып-жабылу жеңілдігін, тығыздығын және қоректендіру сорғыларының жарамдылығын тексеру.
7-разряд (6-разрядқа қосымша):
1. Автоматика және реттеу жүйесінің жарамдылығын және жағдайын тексеру.
2. Өртке қарсы құрал-жабдықтардың бар-жоғын, жарамдылығын және жағдайын тексеру.
3. Газ құбырындағы крандар мен ысырмалардың жағдайы мен орналасуын тексеру.
4. Газдың және сұйық отынның ағуының жоқтығын тексеру.
5. Желдеткіштердің, жарылыстан қорғайтын клапандардың жарамдылығын, жағдайын және жұмысын тексеру.
6. Газ жеткізуші арматура мен құбырлардың герметикалығын тексеру.
7. Қазандарда газбен жұмыс істеген кезде оттықтың және түтін жүретін жолдардың желдетілуін, ауа өткізгіштердегі реттегіш жапқыштардың жұмысын қазандықты пайдалану жөніндегі басшылықтың (нұсқаулықтың) талаптарына сәйкес тексеру.
8. Қазандар мен оттықтар алдындағы ысырмалар мен крандардан басқа, газ қозғалысы бойындағы барлық газ ысырмалары мен крандарын ашу.
9. Қазандықты пайдалану жөніндегі басшылықтың (нұсқаулықтың) талаптарына сәйкес үрлеу желісі арқылы газ құбырын үрлеу.
10. Қазан алдындағы газ қысымын және оттық алдындағы ауа қысымын қазандықты пайдалану жөніндегі басшылықтың талаптарына сәйкес тексеру.
11. Мазутта жұмыс істейтін қазанды жағуға дейін отынды белгіленген температураға дейін жылыту.
12. Алғашқы өрт сөндіру құралдарын пайдалану.
13. Бу және жылумен қамтуға арналған суқыздырғыш қазандықтардың жұмыс режимін белгіленген жүктеме кестесіне сәйкес жүргізу.
14. Агрегаттарға пайдалану қызметін көрсету және олардың сенімді әрі үнемді жұмыс істеуін қамтамасыз ету.
15. Қызмет көрсетілетін жабдықты іске қосу, тоқтату, сынау, гидросынау жұмыстарын орындау және ақауларды жою жөнінде шаралар қабылдау.
16. Жабдықты жөндеуге шығару.
17. Авариялық жағдайларды жою.
Білімдер:
6-разряд:
1. Жылутехника, электротехника, механика және су дайындау негіздері.
2. Жабдықтың арналуы, сипаттамалары, құрылысы, жұмыс істеу принципі, пайдалану сипаттамалары мен пайдалану қағидалары.
3. Көмекші қазандық жабдығының қоректендіру электр сұлбасы.
4. Көмекші қазандық жабдығына орнатылған бақылау-өлшеу аспаптарының, сигнал беру, бұғаттау, автоматика және қорғаныс құрылғыларының арналуы мен жұмыс істеу принципі.
5. Қазандық жабдығының технологиялық сұлбалары.
6. Бу, қоректік және қазан суының сапа нормалары, химиялық реагенттердің қасиеттері мен олардың мөлшерлеуі, пайдаланылатын отын бойынша нормалар.

7. Территориальное расположение основного и вспомогательного котельного оборудования, трубопроводов и арматуры.
Разряд 7 в дополнение к 6 разряду:
1. Правила эксплуатации сосудов, работающих под давлением, трубопроводов пара и горячей воды.
2. Правила безопасной эксплуатации систем газораспределения и газопотребления.
3. Режимные карты работы обслуживаемого оборудования.
4. Устройство, конструктивные особенности и назначение обслуживаемого оборудования, средств автоматики и сигнализации.
5. Требования правил устройства и безопасной эксплуатации паровых и водогрейных котлов, газового оборудования.
6. Технические характеристики обслуживаемого оборудования котельной.
7. Электрические и технологические схемы котельной.
8. Схемы теплопроводов и водопроводов.
9. Методы ведения технической документации.
10. Место расположения средств пожаротушения и свои обязанности на случай возникновения загорании (пожара).
11. Инструкции по техническому обслуживанию котлов и обслуживаемого оборудования, средств автоматики и сигнализации.
12. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
При работе котлов:
1) при обслуживании паровых котлов:
производительность котла (тонн в час):
свыше 100 до 300 - на твердом топливе – 6 разряд;
свыше 300 - жидком и газообразном топливе – 6 разряд, на твердом топливе – 7 разряд;
2) при обслуживании теплофикационных водогрейных котлов:
теплопроизводительность котла (гигакалорий в час):
свыше 100 - на твердом топливе – 6 разряд.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Изменение режима работы, производство пусков и остановок вспомогательного котельного оборудования
Умения:
Для 6-7 разрядов:
1. Регулировать режимы работы вспомогательного котельного оборудования.
2. Применять методы безопасного производства работ при осмотре и пуске котла в работу.
3. Заполнять котлы водой, путем питательных и циркуляционных насосов.
4. Проверять отсутствие технологических заглушек на питательных линиях, продувочных линиях.
5. Проверять отсутствие в топке людей и посторонних предметов.
6. Запускать котлы на газовом топливе без автоматики в соответствии с требованиями и порядком, установленным в инструкции (руководстве) по эксплуатации котлоагрегата.
7. Запускать тепловые установки с автоматическим управлением при помощи пульта автоматического управления, установленном инструкцией по эксплуатации котлоагрегата.
8. Запускать котлы на жидком топливе без автоматики в соответствии с требованиями и порядком, установленным в инструкции (руководстве) по эксплуатации котлоагрегата.

7. Негізгі және көмекші қазандық жабдықтарының, құбыржолдар мен арматуралардың орналасу сызбасы.
7-разряд (6-разрядқа қосымша):
1. Қысыммен жұмыс істейтін ыдыстарды, бу және ыстық су құбыржолдарын пайдалану қағидалары.
2. Газ тарату және газ тұтыну жүйелерін қауіпсіз пайдалану қағидалары.
3. Қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмыс режимі карталары.
4. Қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы, құрылымдық ерекшеліктері және арналуы, автоматика және сигнал беру құралдары.
5. Бу және су жылыту қазандықтарын, газ жабдықтарын орнату және қауіпсіз пайдалану қағидаларының талаптары.
6. Қазандықтағы қызмет көрсетілетін жабдықтың техникалық сипаттамалары.
7. Қазандықтың электрлік және технологиялық сұлбалары.
8. Жылу және су құбырларының сызбалары.
9. Техникалық құжаттаманы жүргізу әдістері.
10. Өрт сөндіру құралдарының орналасқан жері және өрт (тұтану) болған жағдайда өз міндеттері.
11. Қазандықтарды және қызмет көрсетілетін жабдықты, автоматика және сигнал беру құралдарын техникалық қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулықтар.
12. Ішкі еңбек тәртібі қағидалары, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі талаптары.
Қазандықтармен жұмыс кезінде:
1. бу қазандықтарына қызмет көрсету кезінде:
қазандықтың өнімділігі (тонна/сағ):
– 100-ден 300-ге дейін – қатты отында – 6-разряд;
– 300-ден жоғары – сұйық және газ тәрізді отында – 6-разряд, қатты отында – 7-разряд;
2. жылу беру су жылыту қазандықтарына қызмет көрсету кезінде:
қазандықтың жылу өндіру қабілеті (гигакал/сағ):
– 100-ден жоғары – қатты отында – 6-разряд.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Қосалқы қазандық жабдығының жұмыс режимін өзгерту, іске қосу және тоқтату өндірісі
Машықтар:
**6–7 разрядтар үшін машықтар:**
1. Көмекші қазандық жабдығының жұмыс режимдерін реттеу.
2. Қазандықты тексеру және іске қосу кезінде қауіпсіз еңбек әдістерін қолдану.
3. Қазандықтарды қоректік және циркуляциялық насос арқылы сумен толтыру.
4. Қоректік және продувка желілерінде технологиялық тығындардың жоқтығын тексеру.
5. Қазандық пешінде адамдар мен бөгде заттардың болмауын тексеру.
6. Газ отынында жұмыс істейтін қазандықтарды автоматиксыз іске қосу, қазандықты пайдалану нұсқаулығында көрсетілген талаптар мен тәртіпке сәйкес.
7. Автоматты басқару пульті арқылы автоматты басқару жүйесі бар жылу қондырғыларын іске қосу, қазандықты пайдалану нұсқаулығында көрсетілген тәртіпке сәйкес.
8. Сұйық отынды қолданатын қазандықтарды автоматиксыз іске қосу, қазандықты пайдалану нұсқаулығында көрсетілген талаптар мен тәртіпке сәйкес.

9. Управлять режимами работы котла, режимом подачи топлива и воздуха.
10. Устанавливать режимы работы котлоагрегата, предусмотренного требованиями инструкции (руководства) по эксплуатации.
Знания:
Для 6-7 разрядов:
1. Функционирование котла и обслуживаемого оборудования, средств автоматики и сигнализации, предусмотренный технической документацией изготовителя.
2. Инструкции по техническому обслуживанию оборудования, средств автоматики и сигнализации.
3. Принципиальные схемы и принципы работы релейных защит, автоматических и регулирующих устройств, контрольно-измерительных приборов, средств сигнализации и связи.
4. Нормативные показатели качества пара, воды, турбинного масла и конденсата;
5. Допустимые отклонения параметров;
6. Технико-экономические показатели работы котлоагрегата.
7. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Обеспечение и контроль бесперебойной работы стационарных установок
Навык 1:
Поддержание заданного режима работы вспомогательного котельного оборудования
Умения:
**Умения для 6–7 разрядов (официальный перевод для НПА, в едином стиле, с глаголов):**
1. Регулировать режимы работы вспомогательного котельного оборудования.
2. Применять методы безопасного производства работ при осмотре и пуске котла.
3. Заполнять котлы водой с помощью питательных и циркуляционных насосов.
4. Проверять отсутствие технологических заглушек на питательных и продувочных линиях.
5. Проверять отсутствие людей и посторонних предметов в топке.
6. Запускать котлы на газовом топливе без автоматики в соответствии с требованиями и порядком, установленным инструкцией (руководством) по эксплуатации котлоагрегата.
7. Запускать автоматизированные тепловые установки с использованием пульта автоматического управления в соответствии с инструкцией по эксплуатации котлоагрегата.
8. Запускать котлы на жидком топливе без автоматики в соответствии с требованиями и порядком, установленным инструкцией (руководством) по эксплуатации котлоагрегата.
9. Управлять режимами работы котла, подачей топлива и воздуха.
10. Устанавливать режимы работы котлоагрегата в соответствии с требованиями инструкции (руководства) по эксплуатации.
Знания:
Для 6-7 разрядов:
1. Требования к технологическому процессу выработки теплоэнергии и теплоснабжения потребителей.
2. Устройство, принцип работы и технические характеристики котлов и вспомогательного оборудования;
3. Тепловые защиты и тепловые схемы котельной установки;

9. Қазандықтың жұмыс режимдерін, отын мен ауа беру режимдерін басқару.
10. Қазандық агрегатының жұмыс режимдерін орнату, қазандықты пайдалану нұсқаулығында көрсетілген талаптарға сәйкес жүргізу.
Білімдер:
. 6-7 разрядтар үшін:
1. Қазандық пен қызмет көрсетілетін жабдықтардың, автоматтандыру және сигнал беру құралдарының жұмысы, өндірушінің техникалық құжаттамасында көрсетілген талаптарға сәйкес.
2. Жабдықтарды, автоматтандыру және сигнал беру құралдарын техникалық қызмет көрсету бойынша нұсқаулықтар.
3. Релейлік қорғаныс, автоматты және реттегіш құрылғылар, бақылау-өлшеу құралдары, сигнал беру және байланыс құралдарының принциптік схемалары мен жұмыс принциптері.
4. Бу, су, турбиналық май және конденсат сапасының нормативтік көрсеткіштері.
5. Параметрлердің рұқсат етілген ауытқулары.
6. Қазандық агрегатының техникалық-экономикалық көрсеткіштері.
7. Ішкі еңбек тәртібі, еңбекті қорғау және қауіпсіздік, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Стационарлық қондырғылардың үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету және бақылау
Дағды 1:
Көмекші қазандық жабдығының берілген жұмыс режимін қолдау
Машықтар:
6-7-разрядтар:
1. Көмекші қазандық жабдығының жұмыс режимдерін реттеу.
2. Қазандықты қарау және оны іске қосу кезінде жұмыстарды қауіпсіз орындау әдістерін қолдану.
3. Қоректік және айналымдық сорғылар арқылы қазандықтарды сумен толтыру.
4. Қоректік және үрлеу желілерінде технологиялық тығындардың жоқтығын тексеру.
5. Оттықта адамдар мен бөгде заттардың жоқтығын тексеру.
6. Қазан агрегатын пайдалану жөніндегі нұсқаулықта (басшылықта) белгіленген талаптар мен тәртіпке сәйкес автоматикасыз газ отынында жұмыс істейтін қазандықтарды іске қосу.
7. Қазан агрегатын пайдалану жөніндегі нұсқаулықта белгіленген тәртіпке сәйкес автоматты басқару пульті арқылы автоматтандырылған жылу қондырғыларын іске қосу.
8. Қазан агрегатын пайдалану жөніндегі нұсқаулықта (басшылықта) белгіленген талаптар мен тәртіпке сәйкес автоматикасыз сұйық отында жұмыс істейтін қазандықтарды іске қосу.
9. Қазанның, отын мен ауаны беру режимдерін басқару.
10. Қазан агрегатының жұмыс режимдерін пайдалану жөніндегі нұсқаулықта (басшылықта) көзделген талаптарға сәйкес орнату.
Білімдер:
6-7 разрядтар:
1. Тұтынушыларды жылу энергиясын өндіру және жылумен жабдықтаудың технологиялық процесіне қойылатын талаптар.
2. Қазандықтар мен қосалқы жабдықтардың құрылымы, жұмыс принципі және техникалық сипаттамалары;
3. Қазандық қондырғысының жылу қорғанысы және жылу схемалары;

Номер телефона: +7 (721) 533 25 57
Исполнители: Алферьева Ирина Игоревна,
Номер телефона: +7 (721) 533 11 39, Irina.Alfereva@kazakhmys.kz
19. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: Протокол заседания Отраслевого совета по профессиональным квалификациям сфере электроэнергетики и теплоэнергетики от 14 марта 2025 года № 3-2025. Протокол заседания Отраслевого совета по профессиональным квалификациям сфере электроэнергетики и теплоэнергетики от 27 июня 2025 года № 4-2025.
20. Национальный орган по профессиональным квалификациям: Заключение Национального органа по профессиональным квалификациям по итогам экспертизы проекта профессионального стандарта от 02 июля 2025 года.
21. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": Экспертное заключение № 11095/19 от 16.09.2025 года.
22. Номер версии и год выпуска: версия 2, 2025 года.
23. Дата ориентировочного пересмотра: 31.12.2028 года.
Приложение 18 к приказу
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 29 октября 2025 года № 416-н/қ
Профессиональный стандарт "Строительство распределительных объектов для обеспечения электроэнергией"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта:
Профессиональный стандарт "Эксплуатация аккумуляторного оборудования тепловой электростанции" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в энергетических организациях и на предприятиях.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
2) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
3) профессиональный стандарт – письменный официальный документ, устанавливающий общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту работы с учетом формального и (или) неформального, и (или) информального образования, уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда в конкретной области профессиональной деятельности;
4) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения;
5) техническое обслуживание и ремонт – комплекс операций по поддержанию работоспособности или исправности производственного оборудования (изделий, деталей) в процессе технической эксплуатации, хранения и транспортировки;

Телефон нөмірі: +7 (721) 533 25 57
Орындаушылар: Алферьева Ирина Игоревна,
Телефон нөмірі: +7 (721) 533 11 39, Irina.Alfereva@kazakhmys.kz
19. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2025 жылғы 14 наурыздағы электрэнергетикасы және жылу энергетикасы саласының кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңесі отырысының №3-2025 Хаттамасы. 2025 жылғы 27 маусымдағы электрэнергетикасы және жылу энергетикасы саласының кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңесі отырысының №4-2025 Хаттамасы.
20. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2025 жылғы 02 шілдедегі кәсіптік стандарт жобасын сараптау қорытындысы бойынша кәсіптік біліктілік жөніндегі Ұлттық органның қорытындысы.
21. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2025 жылғы 16 қыркүйектегі № 11095/19 сараптамалық қорытындысы.
22. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: 2 нұсқа, 2025 жыл.
23. Болжамды қайта қарау күні: 31.12.2028 жыл.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2025 жылғы 29 қазандағы
№ 416-н/қ бұйрығына
18-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Электрмен қамтамасыз ету үшін тарату қондырғыларына құрылыс жүргізу" 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы:
Бұл КС "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және энергетикалық ұйымдар мен кәсіпорындарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттердің шешімдеріне қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) білім – кәсіби тапсырма шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерттелген және игерілген ақпарат
2) білік – кәсіби міндет шеңберінде жеке бірлік іс-әрекеттерді физикалық және (немесе) ақыл-оймен орындау қабілеті
3) дағды – кәсіби тапсырманы толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен дағдыларды қолдану мүмкіндігі
4) кәсіби стандарт – ресми және (немесе) бейресми және (немесе) ақпараттық білім беруді, біліктілік пен құзыреттілік деңгейін, кәсіптік қызметтің нақты саласындағы еңбек мазмұнын, сапасы мен жағдайларын ескере отырып, білімге, іскерлікке, дағдыларға, жұмыс тәжірибесіне қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін жазбаша ресми құжат
5) мамандық – жеке тұлға жүзеге асыратын және оны орындау үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін кәсіп түрі

6) умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;
2) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих;
3) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
4) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
5) ТЭС – тепловая электростанция.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Строительство распределительных объектов для обеспечения электроэнергией
5. Код профессионального стандарта: F054
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
F Строительство
41 Строительство зданий
41.2 Строительство жилых и нежилых зданий
41.20 Строительство жилых и нежилых зданий
41.20.1 Строительство жилых зданий
7. Краткое описание профессионального стандарта: Определяет требования к уровню квалификации, профессионального образования и содержанию специалистов, занимающихся строительством распределительных объектов для обеспечения электроэнергией.
8. Перечень карточек профессий:
1) Контролер электромонтажных работ - 1 уровень ОРК;
2) Контролер электромонтажных работ - 2 уровень ОРК;
3) Электромонтажник по распределительным устройствам - 3 уровень ОРК;
4) Монтажник по монтажу стальных и железобетонных конструкций - 2 уровень ОРК;
5) Сборщик электрических машин и аппаратов - 1 уровень ОРК;
6) Электромонтажник-схемщик - 1 уровень ОРК;
7) Изолировщик проводов - 2 уровень ОРК;
8) Мастер участка (в прочих отраслях) - 5 уровень ОРК;
9) Электромонтажник по распределительным устройствам - 2 уровень ОРК;
10) Электромонтер – линейщик по монтажу воздушных линий высокого напряжения и контактной сети - 3 уровень ОРК;
11) Электромонтажник по распределительным устройствам - 1 уровень ОРК;
12) Электромонтажник по распределительным устройствам - 4 уровень ОРК;
13) Электромонтер – линейщик по монтажу воздушных линий высокого напряжения и контактной сети - 4 уровень ОРК;
14) Монтажник по монтажу стальных и железобетонных конструкций - 4 уровень ОРК;
15) Электромонтажник-схемщик - 3 уровень ОРК;
16) Электромонтер – линейщик по монтажу воздушных линий высокого напряжения и контактной сети - 2 уровень ОРК;
17) Электромонтер – линейщик по монтажу воздушных линий высокого напряжения и контактной сети - 1 уровень ОРК;

6) техникалық қызмет көрсету және жөндеу – техникалық пайдалану, сақтау және тасымалдау процесінде өндірістік жабдықтың (бұйымдардың, бөлшектердің) жұмысқа қабілеттілігін немесе жарамдылығын қолдау жөніндегі операциялар кешені.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) ЕТКС – Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы
2) КС – басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы
3) СБШ – салалық біліктілік шеңбері
4) ТжКБ – техникалық және кәсіптік білім беру
5) ЭҚЖЖ – Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші
2-тарау. Кәсіптік стандарттың төлқұжаты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Электрмен қамтамасыз ету үшін тарату қондырғыларына құрылыс жүргізу
5. Кәсіптік стандарттың коды: F054
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
F Құрылыс
41 Ғимараттар құрылысы
41.2 Тұрғын үй және тұрғын емес ғимараттардың құрылысы
41.20 Тұрғын үй және тұрғын емес ғимараттардың құрылысы
41.20.1 Тұрғын үй ғимараттарының құрылысы
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Электр энергиясымен қамтамасыз ету бойынша тарату құрылғыларының құрылысына қатысатын мамандардың біліктілік деңгейіне, кәсіптік біліміне және техникалық қызмет көрсетуіне қойылатын талаптарды айқындайды.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Электр монтаждау жұмыстарын бақылаушы - 1 СБШ-нің деңгейі
2) Электр Монтаждау жұмыстарын бақылаушы - 2 СБШ-нің деңгейі
3) Таратқыш құрылғылар жөніндегі электромонтажшы - 3 СБШ-нің деңгейі
4) Құрылыс конструкцияларын монтаждаушы - 2 СБШ-нің деңгейі
5) Электр машиналар мен аппараттар жинаушы - 1 СБШ-нің деңгейі
6) Электромонтажшы-чертежник - 1 СБШ-нің деңгейі
7) Өткізгіш сымды оқшаулаушы - 2 СБШ-нің деңгейі
8) Учаске мастері (құрылыс-жөндеу жұмыстары) - 5 СБШ-нің деңгейі
9) Таратқыш құрылғылар жөніндегі электромонтажшы - 2 СБШ-нің деңгейі
10) Жоғары кернеулі әуе желісі мен түйісу желілерін монтаждау жөніндегі желі электромонтері - 3 СБШ-нің деңгейі
11) Таратқыш құрылғылар жөніндегі электромонтажшы - 1 СБШ-нің деңгейі
12) Таратқыш құрылғылар жөніндегі электромонтажшы - 4 СБШ-нің деңгейі
13) Жоғары кернеулі әуе желісі мен түйісу желілерін монтаждау жөніндегі желі электромонтері - 4 СБШ-нің деңгейі
14) Құрылыс конструкцияларын монтаждаушы - 4 СБШ-нің деңгейі
15) Электромонтажшы-чертежник - 3 СБШ-нің деңгейі
16) Жоғары кернеулі әуе желісі мен түйісу желілерін монтаждау жөніндегі желі электромонтері - 2 СБШ-нің деңгейі
17) Жоғары кернеулі әуе желісі мен түйісу желілерін монтаждау жөніндегі желі электромонтері - 1 СБШ-нің деңгейі

18) Сборщик электрических машин и аппаратов - 3 уровень ОРК;
19) Монтажник по монтажу стальных и железобетонных конструкций - 3 уровень ОРК;
20) Монтажник по монтажу стальных и железобетонных конструкций - 1 уровень ОРК;
21) Сборщик электрических машин и аппаратов - 2 уровень ОРК;
22) Электромонтажник-схемщик - 2 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Контролер электромонтажных работ":
Код группы:
8100-0
Код наименования занятия:
8100-0-047
Наименование профессии:
Контролер электромонтажных работ
Уровень квалификации по ОРК:
1
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 2. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 12 февраля 2024 года № 30 "Об утверждении Единого тарифно- квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)".
Параграф 182. Контролер электромонтажных работ, 2 pазpяд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
начальное образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
8100-0-046 - Контролер электродного производства
Основная цель деятельности:
Контроль сборки электромонтажных работ
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Контроль сборки электромонтажных работ
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Контроль сборки электромонтажных работ
Навык 1:
Выполнение операций по контролю и приҰмке простых узлов и агрегатов
Умения:
2 разряд:
1. Обслуживать бытовые потребители электроэнергии
2. Выполнять снятие показаний с приборов учета электроэнергии
3. Контролировать применение тарифов при расчетах с бытовыми абонентами
4. Контролировать соответствие простых узлов и агрегатов чертежам, схемам и техническим требованиям после сборки или установки
5. Оформлять документацию на принятую или забракованную продукцию
Знания:
2 разряд:
1. Порядок пользования тепловой энергией
2. Порядок пользования электрической энергией
3. Порядок предоставления коммунальных услуг
4. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение операций по проверке и контролю сборки узлов и механизмов средней сложности
Умения:
2 разряд
1. Контролировать состояние и работу приборов учета электроэнергии

18) Электр машиналар мен аппараттар жинаушы - 3 СБШ-нің деңгейі
19) Құрылыс конструкцияларын монтаждаушы - 3 СБШ-нің деңгейі
20) Болат және темір бетон конструкцияларды монтаждау жөніндегі монтажшы - 1 СБШ-нің деңгейі
21) Электр машиналар мен аппараттар жинаушы - 2 СБШ-нің деңгейі
22) Электромонтажшы-чертежник - 2 СБШ-нің деңгейі
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. "Электр монтаждау жұмыстарын бақылаушы" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
8100-0
Қызмет атауының коды:
8100-0-047
Кәсіптің атауы:
Электр монтаждау жұмыстарын бақылаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
1
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
2-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" 2024 жылғы 12 ақпандағы № 30 бұйрығы Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы.
Параграф 182. Электр Монтаждау жұмыстарын бақылаушы, 2 разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: бастауыш білім
Мамандық:-
Біліктілік:-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Талап етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
8100-0-046 - Электрод өндірісін бақылаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Электр монтаждау жұмыстарын қадағалау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Электр монтаждау жұмыстарын қадағалау
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1: Электр монтаждау жұмыстарын қадағалау
Дағды 1:
Қарапайым компоненттер мен жинақтарды басқару және қабылдау операцияларын орындау
Машықтар:
2 разряд:
1. Электр энергиясын тұрмыстық тұтынушыларға қызмет көрсету
2. Электр есептегіш құрылғыларынан көрсеткіштерді алу
3. Тұрмыстық абоненттермен есеп айырысу кезінде тарифтерді қолдануды бақылау
4. Жай тораптар мен агрегаттардың жинақталғаннан немесе орнатылғаннан кейін сызбаларға, схемаларға және техникалық талаптарға сәйкестігін бақылау
5. Қабылданған немесе жарамсыз деп танылған өнім бойынша құжаттарды рәсімдеу
Білімдер:
2 разряд:
1. Жылу энергиясын пайдалану тәртібі
2. Электр энергиясын пайдалану тәртібі
3. Коммуналдық қызметтерді ұсыну тәртібі
4. Еңбек тәртібінің ішкі ережелері, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария талаптары, өрт қауіпсіздігі талаптары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Күрделілігі орташа тораптар мен механизмдердің құрастырылуын тексеру және бақылау бойынша операцияларды орындау
Машықтар:
2 разряд
1. Электр энергиясын есепке алу құрылғыларының күйі мен жұмысын бақылау

2. Контролировать наличие ранее установленных пломб
3. Выполнять снятие показаний с приборов учета электроэнергии
Знания:
1. Устройство, принцип работы и схемы включения электросчетчиков
2. Порядок оформления актов и иной документации для корректных расчетов за использованную потребителем электроэнергию
3. Схемы включения электросчетчиков
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Проявление инициативности в нестандартных ситуациях Способность выполнять трудовые функции без руководства
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Технический регламент "Общие требования к пожарной безопасности". Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года
№ 405. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2021 года № 24045. 2. Правила технической эксплуатации. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11066. 3. Правила пожарной безопасности. Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 февраля 2022 года № 26867. 4. Правила техники безопасности. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2015 года № 10907
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
2
Контролер электромонтажных работ
3
Контролер электромонтажных работ
5
Мастер участка
10. Карточка профессии "Контролер электромонтажных работ":
Код группы:
8100-0
Код наименования занятия:
8100-0-047
Наименование профессии:
Контролер электромонтажных работ
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 2. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 12 февраля 2024 года № 30 "Об утверждении Единого тарифно- квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)".
Параграф 183. Контролер электромонтажных работ, 3 pазpяд. Параграф 184. Контролер электромонтажных работ, 4 pазpяд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: основное среднее образование
Специальность: -
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Для присвоения 3-го разряда требуется стаж работы по специальности не менее 3 месяцев. Для присвоения 4-го разряда требуется стаж работы по специальности не менее 6 месяцев
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:

2. Орнатылған пломбалардың бар-жоғын бақылау
3. Электр энергиясын есепке алу құрылғыларынан көрсеткіштерді алу
Білімдер:
1. Құрылғы, жұмыс принципі және электр есептегіштерін қосу схемалары
2. Тұтынушы пайдаланған электр энергиясы үшін дұрыс есеп айырысу үшін актілерді және өзге де құжаттамаларды ресімдеу тәртібі
3. Электр есептегіштерін қосу схемалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Тәуелсіздік және жауапкершілік
Әдеттен тыс жағдайларда бастамашылық таныту Бағытсыз еңбек функцияларын орындау мүмкіндігі
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламенті. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 17 тамыздағы № 405 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 19 тамызда № 24045 болып тіркелді. 2. Техникалық пайдалану ережелері. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 15 мамырда № 11066 болып тіркелді. 3. Өрт қауіпсіздігі ережелері. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 21 ақпанда № 26867 болып тіркелді. 4. Қауіпсіздік ережелері. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 30 сәуірде № 10907 болып тіркелді
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
2
Электр монтаждау жұмыстарын бақылаушы
3
Электр монтаждау жұмыстарын бақылаушы
5
Учаске шебері
10. "Электр монтаждау жұмыстарын бақылаушы" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
8100-0
Қызмет атауының коды:
8100-0-047
Кәсіптің атауы:
Электр монтаждау жұмыстарын бақылаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
2-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" 2024 жылғы 12 ақпандағы № 30 бұйрығы Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы.
Параграф 183. Электр Монтаждау жұмыстарын бақылаушы, 3 разряд. Параграф 184. Электр Монтаждау жұмыстарын бақылаушы, 4 разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: негізгі орта білім
Мамандық: -
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
3-разрядты беру үшін мамандық бойынша кемінде 3 ай жұмыс өтілі талап етіледі. 4- разрядты беру үшін мамандығы бойынша кемінде 6 ай жұмыс өтілі талап етіледі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

8100-0-046 - Контролер электродного производства
Основная цель деятельности:
Контроль сборки электромонтажных работ
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Контроль сборки электромонтажных работ
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Контроль сборки электромонтажных работ
Навык 1:
Выполнение операций по контролю и приҰмке простых узлов и агрегатов
Умения:
3 разряд:
1. Осуществлять контроль и пpиемку узлов, констpукций и pабочих механизмов сpедней сложности после электpомонтажных опеpаций
2. Осуществлять окончательную пpиемку узлов, констpукций и pабочих механизмов сpедней сложности после электpомонтажных опеpаций
3. Осуществлять окончательную пpиемку монтажа пpостого электpообоpудования на машинах
4 разряд
1. Осуществлять контpоль и пpиемка сложных узлов констpукций и pабочих механизмов после электpомонтажных опеpаций
2. Осуществлять окончательную пpиемку электpообоpудования сpедней сложности
3. Опpеделять пpичины дефектов пpи электpомонтаже и своевpеменное пpинятие меp к их устpанению
Знания:
3 разряд:
1. Технические требования на пpиемку и пpоизводство испытаний узлов сpедней сложности
2. Основы электpотехники
3. Основные эксплуатационные качества электpомашин и pадиоустановок
4. Устpойство аккумулятоpных батаpей
4 разряд
1. Технические требования на сбоpку, испытание и монтаж электpообоpудования сpедней сложности
2. Основы электpотехники и pадиотехники
3. Устpойство электpомашин малой мощности
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение операций по проверке и контролю сборки узлов и механизмов средней сложности
Умения:
3 разряд:
1. Проводить пpовеpку и испытания отдельных агpегатов электpообоpудования на стендах пpи помощи необходимых контpольно-измеpительных пpибоpов
2. Устpанять пpичины возникновения бpака и своевpеменная его ликвидация
3. Ввести жуpнал испытаний
4 разряд
1. Вести офоpмление установленной документации
2. Проводить контpоль и пpиемка сложной специальной аппаpатуpы, состоящей из пpиемных, пеpедающих и специальных pадиоустpойств высокой точности
Знания:
3 разряд:
1. Технологические пpоцессы сбоpки и монтажа пpостых электpомашин, электpоаппаpатов и pадиообоpудования
2. Устpойство, назначение и порядок пpименения контpольно-измеpительных пpибоpо
3. Основные виды бpака монтажа электpообоpудования и меpопpиятия по его пpедупpеждению
4 разряд
1. Устpойство электpомашин малой мощности

8100-0-046 - Электрод өндірісін бақылаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Электр монтаждау жұмыстарын қадағалау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Электр монтаждау жұмыстарын қадағалау
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1: Электр монтаждау жұмыстарын қадағалау
Дағды 1:
Қарапайым компоненттер мен жинақтарды басқару және қабылдау операцияларын орындау
Машықтар:
3 разряд:
1. Электр Монтаждау операцияларынан кейін күрделілігі орташа тораптарды, конструкцияларды және жұмыс механизмдерін бақылауды және қабылдауды жүзеге асыру
2. Электр Монтаждау операцияларынан кейін күрделілігі орташа тораптарды, конструкцияларды және жұмыс механизмдерін түпкілікті қабылдауды жүзеге асыру
3. Машиналарда қарапайым электр жабдықтарын монтаждауды түпкілікті қабылдауды жүзеге асыру
4 разряд
1. Электр Монтаждау операцияларынан кейін конструкциялар мен жұмыс механизмдерінің күрделі тораптарын бақылауды және қабылдауды жүзеге асыру
2. Күрделілігі орташа электр жабдықтарын түпкілікті қабылдауды жүзеге асыру
3. Электр монтажындағы ақаулардың себептерін анықтаңыз және оларды жою үшін уақтылы шаралар қабылдаңыз
Білімдер:
3 разряд:
1. Күрделілігі орташа тораптарды сынауды қабылдауға және өндіруге қойылатын техникалық талаптар
2. Электротехника негіздері
3. Электр машиналары мен радио қондырғыларының негізгі пайдалану қасиеттері
4. Қайта зарядталатын батареялар құрылғысы
4 разряд
1. Күрделілігі орташа электр жабдықтарын құрастыруға, сынауға және монтаждауға қойылатын техникалық талаптар
2. Электротехника және Радиотехника негіздері
3. Төмен қуатты электр машиналарының құрылғысы
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2: Күрделілігі орташа тораптар мен механизмдердің құрастырылуын тексеру және бақылау бойынша операцияларды орындау
Машықтар:
3 разряд:
1. Қажетті Бақылау-өлшеу аспаптарының көмегімен стендтерде электр жабдығының жекелеген агрегаттарын тексеру және сынау жүргізу
2. Некенің себептерін жою және оны уақтылы жою
3. Сынақ журналына енгізіңізу
4 разряд
1. Белгіленген құжаттаманы ресімдеуді жүргізу
2. Жоғары дәлдіктегі қабылдау, беру және арнайы радио құрылғыларынан тұратын күрделі арнайы аппаратураны бақылау және қабылдау
Білімдер:
3 разряд:
1. Қарапайым электр машиналарын, электр аппараттары мен радио жабдықтарын құрастыру және монтаждаудың технологиялық процестері
2. Бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы, мақсаты және қолдану тәртібі
3. Электр жабдықтарын монтаждау ақауларының негізгі түрлері және оның алдын алу шаралары
4 разряд
1. Төмен қуатты электр машиналарының құрылғысы

7411-0-017 - Электромонтажник по силовым сетям и электрооборудованию
Основная цель деятельности:
Производство электромонтажных работ в распределительных устройствах
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Комплектование материалов и оборудования для выполнения электромонтажных работ в жилых зданиях
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Комплектование материалов и оборудования для выполнения электромонтажных работв жилых зданиях
Навык 1:
Выполнение простых операций по креплению оборудования
Умения:
5 разряд
1. Выполнять соединение, оконцевание и присоединение проводов всех марок сечением свыше 240 миллиметров квадратных различными способами, кроме сварки
2. Производить монтаж разъединителей, отделителей, короткозамыкателей, заземлителей, разрядников и ограничителей перенапряжений напряжением до 220 киловольт
3. Устанавливать выключатели нагрузки, ящиков с сигнальными аппаратами и реле, замков блокировки
4. Производить монтаж трансформаторов напряжения и тока до 220 киловольт
5. Производить монтаж силовых трансформаторов, автотрансформаторов и реакторов мощностью до 63 тысяч киловольт - ампер напряжением до 220 киловольт и мощностью до 125 тысяч киловольт - ампер напряжением до 110 киловольт
6. Производить испытания изоляторов во взрывной камере
7. Производить монтаж элегазовых ячеек напряжением до 220 киловольт
8. Производить монтаж блочных транспортабельных устройств
9. Производить монтаж бетонных реакторов массой до 3 тонн
10. Осуществлять заготовки и монтаж магистральных сборных и ответвительных шин, гибких отводов и компенсаторов сечением до 1000 миллиметров квадратных
11. Производить монтаж готовых пакетов и блоков шин массой до 250 килограмм
12. Производить фазировку устройств
13. Выполнять замеры и составлять эскизы при монтаже оборудования
14. Выполнять испытания и монтаж радиаторов
15. Устанавливать маслонасос, шинопровод из сдвоенных алюминиевых швеллеров
6 разряд
1. Выполнять разметку осей мест установки оборудования
2. Производить замеры и составление эскизов установки отдельных узлов оборудования
3. Устанавливать и регулировать комплектных распределительных устройств и отдельных блоков и узлов
4. Производить монтаж воздушных выключателей, трансформаторов тока и напряжения, разъединителей, разрядников, ограничителей перенапряжения и заземлителей напряжением до 750 киловольт
5. Производить монтаж силовых форматоров, автотрансформаторов и реакторов мощностью до 250 тысяч киловольт - ампер напряжением до 750 киловольт
6. Производить монтаж элегазовых ячеек напряжением свыше 220 киловольт

7411-0-017 - Электрлік жабдықтар және күштік желілер электромонтажшысы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тарату құрылғыларында электр монтаждау жұмыстары
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Комплектование материалов и оборудования для выполнения электромонтажных работ в жилых зданиях
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1: Тұрғын үйлердегі электр монтаждау жұмыстарына материалдар мен жабдықтарды сатып алу
Дағды 1:
Жабдықты бекіту бойынша қарапайым операцияларды орындаңыз
Машықтар:
5 разряд
1. Дәнекерлеуден басқа әр түрлі тәсілдермен қимасы 240 миллиметрден асатын барлық маркалы сымдарды жалғау, ұштау және жалғау
2. Ажыратқыштарды, бөлгіштерді, қысқа тұйықтағыштарды, жерге тұйықтағыштарды, разрядтағыштарды және кернеуі 220 киловольтқа дейінгі асқын кернеулерді шектегіштерді монтаждауды жүргізу
3. Жүктеме ажыратқыштарын, сигналдық аппараттары мен релесі бар қораптарды, құлыптау құлыптарын орнатыңыз
4. 220 киловольтқа дейінгі кернеу мен ток трансформаторларын монтаждау
5. Қуаты 63 мың киловольт - амперге дейінгі, кернеуі 220 киловольтке дейінгі және қуаты 125 мың киловольт - амперге дейінгі, кернеуі 110 киловольтке дейінгі күштік трансформаторларды, автотрансформаторлар мен реакторларды монтаждауды жүргізу
6. Жарылғыш камерада оқшаулағыштарды сынау
7. Кернеуі 220 киловольтқа дейінгі элегаздық ұяшықтарды монтаждау
8. Блокты тасымалданатын құрылғыларды монтаждау
9. Салмағы 3 тоннаға дейінгі бетон реакторларын монтаждауды жүргізу
10. Қимасы 1000 миллиметрге дейінгі магистральдық Құрама және тармақталған шиналарды, икемді бұрмаларды және Компенсаторларды дайындауды және монтаждауды жүзеге асыру
11. Салмағы 250 килограмға дейінгі шиналардың дайын пакеттері мен блоктарын монтаждау
12. Құрылғыларды фазалау
13. Жабдықты монтаждау кезінде өлшеу және эскиз жасау
14. Радиаторларды сынау және монтаждау
15. Орнату май сорғысы, Қос алюминий арналы шиналар
6 разряд
1. Жабдықты орнату орындарының осьтерін белгілеуді орындау
2. Жабдықтың жекелеген тораптарын өлшеу және орнату эскиздерін жасау
3. Жиынтық тарату құрылғыларын және жеке блоктар мен тораптарды орнату және реттеу
4. Ауа ажыратқыштарын, ток және кернеу трансформаторларын, ажыратқыштарды, разрядтағыштарды, кернеуі 750 киловольтқа дейінгі шектегіштер мен жерге тұйықтағыштарды монтаждауды жүргізу
5. Қуаттылығы 250 мың киловольт - амперге дейінгі, кернеуі 750 киловольтке дейінгі күш форматорларын, автотрансформаторлар мен реакторларды монтаждауды жүргізу
6. Кернеуі 220 киловольттан асатын элегаздық ұяшықтарды монтаждау

7. Производить монтаж бетонных реакторов массой свыше 3 тонн
8. Производить монтаж и ревизия особо сложного электрооборудования
9. Устанавливать электрооборудования массой свыше 3 тонн
10. Осуществлять заготовки и монтаж магистральных сборных и ответвительных шин, гибких отводов и компенсаторов сечением свыше 1000 миллиметров
Знания:
5 разряд
1. Способы предмонтажного осмотра, монтажа, сушки и регулирования электрооборудования напряжением до 220 киловольт
2. Правила разметки мест установки опорных конструкций, оборудования и трасс прокладки проводов и шин
3. Правила выполнения замеров и составления эскизов отдельных узлов проводок
4. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности
6 разряд
1. Правила выполнения работ во взрывоопасных зонах
2. Общие сведения о релейной защите
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение операций по комплектованию материалов и оборудования
Умения:
5 разряд
1. Устанавливать опорные силуминовые кольца на конструкци
2. Выполнять сборку глухих углов шинопроводов при предварительной заготовке блоков
3. Выполнять прокладку шинопроводов с выверкой по осям и креплением на замках
4. Производить монтаж оборудования высокочастотной связи, защиты и телемеханики (кроме фильтров присоединения и резонансных заградителей)
5. Производить монтаж установок типа "Суховей" и "Иней"
6. Производить монтаж экранированных токопроводов
7. Производить монтаж масляных выключателей
8. Производить монтаж воздушных выключателей напряжением до 110 киловольт
9. Производить монтаж жесткой ошиновки распределительных устройств
10. Выполнять разметку и прокладку проводов всех марок и сечений (кроме взрывоопасных зон)
6 разряд
1. Производить монтаж готовых пакетов и блоков шин массой свыше 250 килограмм
2. Производить монтаж резонансных заградителей и фильтров присоединения
3. Производить монтаж опорных конструкций под открытые и экранированные шинопроводы
4. Проводить стыковки при монтаже секции шинопроводов (прямых и под углом)
5. Проводить испытания гидравлических и воздушных приводов
6. Производить монтаж батарей статических конденсаторов
7. Проводить сборку и проверку болтовых контактных соединении
8. Проводить контрольный прогрев и сушка трансформаторов
9. Производить монтаж систем охлаждения трансформаторов
Знания:
5 разряд
1. Способы монтажа, ревизии и сушки электрооборудования напряжением до 750 киловольт и методы его регулирования
2. Способы монтажа проводов и тросов всех марок
3. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности
6 разряд

7. Салмағы 3 тоннадан асатын бетон реакторларын монтаждауды жүргізу
8. Аса күрделі электр жабдықтарын монтаждау және тексеру жүргізу
9. Салмағы 3 тоннадан асатын электр жабдықтарын орнату
10. Қимасы 1000 миллиметрден асатын магистральдық Құрама және тармақталған шиналарды, икемді бұрмалар мен Компенсаторларды дайындауды және монтаждауды жүзеге асыру
Білімдер:
5 разряд
1. Кернеуі 220 киловольтқа дейінгі электр жабдығын монтаждау алдындағы тексеру, монтаждау, кептіру және реттеу тәсілдері
2. Тірек конструкцияларын, жабдықтарды және сымдар мен шиналарды төсеу трассаларын орнату орындарын белгілеу ережесі
3. Сымдардың жекелеген тораптарының өлшемдерін орындау және эскиздерін жасау ережесі
4. Еңбек тәртібінің ішкі ережелері, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария талаптары, өрт қауіпсіздігі талаптары
6 разряд
1. Жарылыс қаупі бар аймақтарда жұмыстарды орындау ережесі
2. Релелік қорғаныс туралы жалпы мәліметтер
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Материалдар мен жабдықтарды алу бойынша операцияларды орындау
Машықтар:
5 разряд
1. Құрылымға тірек силумин сақиналарын орнату
2. Блоктарды алдын-ала дайындаған кезде шиналардың соқыр бұрыштарын жинау
3. Шиналар өткізгіштерін осьтер бойымен салыстыра отырып және құлыптарға бекіте отырып жүргізу
4. Жоғары жиілікті байланыс, қорғаныс және телемеханика жабдықтарын монтаждау (қосу сүзгілері мен резонанстық бөгегіштерден басқа)
5. "Суховей" және "Иней" типті қондырғыларды монтаждау
6. Экрандалған ток өткізгіштерді монтаждау
7. Май қосқыштарын орнату
8. Кернеуі 110 киловольтқа дейінгі ауа ажыратқыштарын монтаждау
9. Тарату құрылғыларының қатты шиналарын орнатуды жүзеге асыр
10. Барлық маркалы және қималы сымдарды белгілеу және төсеу (жарылыс қауіпті аймақтардан басқа)
6 разряд
1. Салмағы 250 килограмнан асатын шиналардың дайын пакеттері мен блоктарын монтаждау
2. Резонанстық тосқауылдар мен қосылу сүзгілерін монтаждау
3. Ашық және экрандалған шиналар өткізгіштеріне тірек конструкцияларын монтаждау
4. Шина сымдарының секциясын орнату кезінде (тік және бұрышта) қондыру
5. Гидравликалық және ауа жетектерін сынау
6. Статикалық конденсаторлардың батареяларын монтаждау
7. Болтты байланыс қосылымдарын құрастыру және тексеру
8. Трансформаторларды бақылау жылыту және кептіру
9. Трансформаторлардың салқындату жүйелерін монтаждау
Білімдер:
5 разряд
1. Кернеуі 750 киловольтқа дейінгі электр жабдығын монтаждау, тексеру және кептіру тәсілдері және оны реттеу әдістері
2. Барлық маркалы сымдар мен кабельдерді орнату әдістері
3. Еңбек тәртібінің ішкі ережелері, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария талаптары, өрт қауіпсіздігі талаптары
6 разряд

7114-2-002 - Строитель сборных конструкций
Основная цель деятельности:
Выполнение комплекса работ по монтажу металлических конструкций при строительстве, расширении, реконструкции, капитальном ремонте, реставрации и восстановлении зданий и сооружений
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение комплекса подготовительных и вспомогательных работ при монтаже металлических, сборных железобетонных конструкций
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Выполнение комплекса подготовительных и вспомогательных работ при монтаже металлических, сборных железобетонных конструкций
Навык 1:
Выполнение комплекса подготовительных и вспомогательных работ при монтаже конструкций
Умения:
3 разряд
1. Проводить зачистку стыков монтируемых конструкций
2. Выполнять крепление монтажных болтовых соединений
3. Осуществлять установку самонарезающих болтов
4. Выполнять промазку керосином и мелом сварных швов при проверке их плотности
5. Проводить проверку фасонной стали на ручных винтовых прессах
6. Выполнять укладку плит дорожных покрытий
7. Проводить временное крепление конструкций
8. Проводить утепление бетонных и железобетонныхконструкций.
9. Проводить замоноличивание бетоном стыков и некратных мест
10. Выполнять заделку кирпичом или бетоном концов балок, борозд, гнезд, выбоин и отверстий
11. Выполнять монтаж сборных перегородок и внутренних стен
12. Выполнять монтаж и демонтаж мобильных зданий и сооружений из инвентарных блок-контейнеров
13. Осуществлять установку прокладок и нащельников
14. Выполнять затяжку болтовых соединений узлов уплотнений
4 разряд
1. Выполнять монтаж сборных железобетонных и бетонных фундаментных блоков массой до 8 тонн, оголовков и блоков свайного ростверка
2. Выполнять монтаж сборных железобетонных балок пролетам до 12 метров (кроме подкрановых)
3. Выполнять монтаж сборных подвесных потолков из гипсовых панелей на металлическом каркасе
4. Выполнять монтаж сборных железобетонных панелей и плит перекрытий и покрытий
5. Выполнять монтаж лестничных маршей и площадок, рядовых крупных блоков стен и балконных блоков
6. Проводить установку шпилек для навески панцирной сетки
7. Проводить установку сборных железобетонных плит платформ, мостов и эстакад
8. Выполнять монтаж стальных каркасов промышленных печей массой до 5 тонн и тепло- ограждающих конструкций печей из блоков массой до 1 тонны
9. Выполнять монтаж металлоконструкций опор и станций канатных дорог и кабельных кранов, а также стальных канатов при высоте сооружений до 30 метров

7114-2-002 - Құрастырмалы конструкцияларды салушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу, кеңейту, реконструкциялау, күрделі жөндеу, қалпына келтіру және қалпына келтіру кезінде металл конструкцияларды монтаждау жөніндегі жұмыстар кешенін орындау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Металл, құрама темірбетон конструкцияларын монтаждау кезінде дайындық және қосалқы жұмыстар кешенін орындау
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1: Металл, құрама темірбетон конструкцияларын монтаждау кезінде дайындық және қосалқы жұмыстар кешенін орындау
Дағды 1: Конструкцияларды монтаждау кезінде дайындық және қосалқы жұмыстар кешенін орындау
Машықтар:
3 разряд
1. Орнатылатын құрылымдардың буындарын тазалау
2. Монтаждық болт қосылымдарын бекітуді орында
3. Өздігінен кесетін болттарды орнатуды жүзеге асыру
4. Дәнекерленген жіктердің тығыздығын тексеру кезінде керосинмен және бормен майлауды орында
5. Қолмен бұрандалы престерде пішінді болатты тексеру
6. Жол жабындарының плиталарын төсеуді орындау
7. Құрылымдарды уақытша бекітуді жүзеге асыру
8. Бетон және темірбетон конструкцияларын оқшаулау
9. Буындар мен бірнеше орындарды бетонмен монолитті жүргіз
10. Бөренелердің, ойықтардың, ұялардың, шұңқырлар мен тесіктердің ұштарын кірпішпен немесе бетонмен жабу
11. Құрама бөлімдер мен ішкі қабырғаларды орнатуды орындау
12. Жылжымалы ғимараттар мен құрылыстарды инвентарлық блок-контейнерлерден монтаждау және бөлшектеу
13. Тығыздағыштар мен саңылауларды орнатуды жүзеге асыру
14. Тығыздау түйіндерінің болтты қосылыстарын қатайту
4 разряд
1. Салмағы 8 тоннаға дейінгі құрама темірбетон және бетон іргетас блоктарын, қадаларды және қадаларды грильдеу блоктарын монтаждауды орындау
2. Құрама темірбетон арқалықтарын 12 метрге дейінгі аралықта (кран астындағы Арқалықтардан басқа) монтаждауды орындау
3. Металл жақтауда гипс панельдерінен аспалы аспалы төбелерді орнатуды орындаңыз
4. Құрама темірбетон панельдері мен еден және жабын плиталарын орнатуды орындаңыз
5. Баспалдақтар мен алаңдарды, қабырғалардың қатардағы ірі блоктарын және балкон блоктарын монтаждауды орындау
6. Карапас торын ілу үшін шпилькаларды орнатуды жүзеге асыру
7. Платформалардың, көпірлер мен эстакадалардың құрама темірбетон плиталарын орнатуды жүргізу
8. Салмағы 5 тоннаға дейінгі өнеркәсіптік пештердің Болат қаңқаларын және салмағы 1 тоннаға дейінгі блоктардан жасалған пештердің жылу-қоршау конструкцияларын монтаждауды орындау
9. Аспалы жолдар мен кабельдік крандардың тіректері мен станцияларының металл конструкцияларын, сондай-ақ құрылыстардың биіктігі 30 метрге дейінгі Болат арқандарды монтаждауды орындау

10. Проводить установку на опоры стальных стропильных и подстропильных ферм пролетом до 12 метров
11. Выполнять монтаж труб высотой до 30 метров из блоков жаростойкого бетона облицовка плитами каналов и откосов плотин
12. Выполнять заделку стыков балок, прогонов и ригелей с колоннами
13. Контролировать устройство заполнений проемов перегородок из стекло-профилита
14. Проводить предварительную и укрупнительную сборка согласно рабочим чертежам легких строительных конструкций из алюминиевого и поливинилхлоридного - профиля, оконных конструкций, дверных и витражных заполнений различного типа
15. Выполнять монтаж, выверка и установка их в проектное положение
16. Выполнять конопатку, заливку и расшивку швов и стыков и сборных железобетонных конструкциях
17. Выполнять монтаж простых стальных конструкций: лестниц, площадок, ограждений, опорных стоек, кронштейнов, лесов, подмостей и иных конструкций, а также конструкций сложности массой до 5 тонн балок, прогнозов, элементов фахверка, связей и иных конструкций
18. Выполнять укладк стального настила по площадкам, тормозным фермам и иного настила
19. Выполнять обшивку конструкций листовой сталью
20. Выполнять монтаж стального настила кровли
21. Крепление постоянных болтовых соединений
22. Проводить установку высокопрочных болтов
23. Выполнять антикоррозионную окраска закладных деталей
24. Проводить укрупненную сборка блоков закладных частей
25. Обетонирование пазовых блоков закладных частей
26. Проверять предварительную установка закладных частей
27. Контролировать устройство теплоизоляции наружных стыков полносборных зданий минеральными и синтетическими материалами
28. Контролировать герметизацию стыков специальными герметиками при помощи пневматического и электрифицированного инструмента, а также уплотняющими прокладками (гернит, пороизол и иные прокладки)
29. Выполнять крепление деталей на поверхностях строительных конструкций с помощью монтажного пистолета
30. Выполнять нанесение эпоксидного клея на строительные конструкции
31. Проверять строповку и расстроповку строительных конструкций и оборудования массой свыше 10 до 25 тонн на рабочих местах
32. Проводить установку и снятие блоков, талей и полиспастов грузоподъемностью свыше 10 до 25 тонн
33. Выполнять закрепление и снятие временных расчалок и оттяжек при монтаже строительных конструкций и оборудования.
34. Выполнять заготовку якорей грузоподъемностью до 25 тонн
35. Выполнять запасовку полиспастов тросом

10. 12 метрге дейінгі аралықта болат арқалық және тіреуіш фермалардың тіректеріне орнатуды жүргізу
11. Ыстыққа төзімді бетон блоктарынан биіктігі 30 метрге дейінгі құбырларды орнатуды орындау
12. Арналар мен бөгеттердің беткейлерін плиталармен қаптау
13. Арқалықтардың, пурлиндердің және ригельдердің буындарын бағандармен бекітуді орындау
14. Шыны профильден жасалған бөлімдер саңылауларын толтыру құрылғысын бақылау
15. Алюминий және поливинилхлоридті - профильден жасалған жеңіл құрылыс конструкцияларының, терезе конструкцияларының, әртүрлі типтегі есік және витраж толтыруларының жұмыс сызбаларына сәйкес алдын ала және үлкейту құрастыруды жүргізу
16. Оларды монтаждауды, салыстыруды және жобалық жағдайға орнатуды орындау
17. Тігістер мен буындарды және құрама темірбетон конструкцияларын тығыздау, құю және тігу
18. Қарапайым болат конструкцияларды: баспалдақтарды, алаңдарды, қоршауларды, тірек тіректерді, кронштейндерді, ормандарды, тіректерді және өзге де конструкцияларды, сондай-ақ салмағы 5 тоннаға дейінгі арқалықтар, болжамдар, жартылай ағаш элементтері, байланыстар және өзге де конструкциялар конструкцияларын монтаждауды орындау
19. Алаңдар, тежегіш фермалар және басқа палубалар бойынша болат палубаны төсеуді орындау
20. Құрылымдарды қаңылтыр болатпен қаптауды орындау
21. Шатырдың Болат палубасын орнатуды орындау
22. Тұрақты болт қосылымдарын бекіту
23. Жоғары беріктігі бар болттарды орнатуды жүзеге асыру
24. Салынатын бөлшектердің коррозияға қарсы бояуын орындау
25. Салынатын бөліктердің блоктарын ірілендіріп құрастыру
26. Салынатын бөліктердің ойық блоктарын бетондау
27. Салынатын бөлшектерді алдын ала тексеру
28. Толық жиналатын ғимараттардың сыртқы буындарын минералды және синтетикалық материалдармен жылу оқшаулау құрылғысын бақылау
29. Пневматикалық және электрлендірілген құралдың көмегімен буындарды арнайы герметикамен, сондай-ақ тығыздағыш төсемдермен (гернит, пороизол және басқа төсемдер) герметизациялауды бақылау
30. Бөлшектерді монтаждау тапаншасының көмегімен құрылыс конструкцияларының беттеріне бекітуді орындау
31. Құрылыс құрылымдарына эпоксидті желім жағу
32. Жұмыс орындарында салмағы 10 тоннадан 25 тоннаға дейінгі Құрылыс конструкциялары мен жабдықтарын арқандап байлауды және бұзуды тексеру
33. Жүк көтергіштігі 10 тоннадан 25 тоннаға дейінгі блоктарды, көтергіштер мен полиспасттарды орнату және алу
34. Құрылыс конструкциялары мен жабдықтарын монтаждау кезінде уақытша тартқыштар мен тартқыштарды бекіту және алу
35. Жүк көтергіштігі 25 тоннаға дейінгі зәкірлерді дайындауды орындау

36. Выполнять устройство временных клетей из шпал при монтаже
37. Выполнять подъем, перемещение и опускание строительных конструкций при помощи ручных и механизированных средств
Знания:
3 разряд
1. Основные виды деталей строительных конструкций
2. Правила транспортирования и складирования конструкций и изделий
3. Назначение приспособлений и способы временного крепления конструкций
4. Простые способы проверки плотности сварных швов
5. Основные свойства и марки бетонных смесей
6. Правила подготовки поверхностей для изоляции
7. Устройство электрифицированного пневматического инструмента и правила работы с ним
8. Способы защиты металла от коррозии
9. Устройство простого такелажного оборудования и приспособлений и правила пользования ими
10. Способы строповки и расстроповки строительных конструкций
11. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности
4 разряд
1. Основные свойства и марки строительных сталей и бетонов
2. Виды строительных конструкций
3. Способы сборки и монтажа строительных конструкций из отдельных элементов и укрупненными блоками
4. Способы монтажа труб и блоков жаростойкого бетона
5. Способы сборки и установки такелажного и подъемного оборудования, приспособлений при монтаже конструкций и оборудования
6. Способы строповки монтируемых конструкций и оборудования
7. Способы соединений и креплений элементов конструкций
8. Способы подмащивания при монтаже конструкций
9. Основные требования, предъявляемые к качеству монтируемых конструкций
10. Устройство монтажных поршневых пистолетов и правила их эксплуатации
11. Устройство пневматического инструмента и правила работы с ним
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Монтаж оборудования на инженерных сетях
Умения:
3 разряд
1. Проводить герметизацию стыков специальными герметиками с нанесением их кистью и шпателем
2. Проводить ручное приготовление тиоколовых, акриловых и иных герметиков
3. Проводить регулирование и наматывание канатов
4. Выполнять вязка такелажных узлов
5. Осуществлять крепление стальных канатов болтовыми зажимами
6. Осуществлять подъем и опускание строительных конструкций и оборудования вручную и механизмами на место монтажа
7. Осуществлять установку и снятие блоков, талей, полиспастов, лебедок и домкратов грузоподьемностью до 10 тонн
4 разряд
1. Выполнять монтаж сборных железобетонных и бетонных фундаментных блоков массой до 8 тонн оголовков и блоков свайного ростверка

36. Полиспасттарды кабельмен қамтамасыз ету
37. Орнату кезінде шпалдардан уақытша торлар құрылғысын орындау
38. Қол және механикаландырылған құралдардың көмегімен Құрылыс конструкцияларын көтеру, жылжыту және түсіру
Білімдер:
3 разряд
1. Құрылыс конструкцияларының негізгі түрлері
2. Конструкциялар мен бұйымдарды тасымалдау және сақтау ережелері
3. Құрылғылардың мақсаты және құрылымдарды уақытша бекіту әдістері
4. Дәнекерлеу тығыздығын тексерудің қарапайым әдістері
5. Бетон қоспаларының негізгі қасиеттері мен маркалары
6. Оқшаулау үшін беттерді дайындау ережелері
7. Электрлендірілген пневматикалық құралдың құрылғысы және онымен жұмыс істеу ережелері
8. Металды коррозиядан қорғау әдістері
9. Қарапайым такелаждық жабдықтар мен құрылғылардың құрылысы және оларды пайдалану ережелері
10. Құрылыс конструкцияларын тігу және бөлшектеу әдістері
11. Еңбек тәртібінің ішкі ережелері, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария талаптары, өрт қауіпсіздігі талаптары
4 разряд
1. Құрылыс болаттары мен бетондарының негізгі қасиеттері мен маркалары
2. Құрылыс құрылымдарының түрлері
3. Жеке элементтерден және үлкейтілген блоктардан Құрылыс конструкцияларын құрастыру және монтаждау әдістері
4. Ыстыққа төзімді бетон құбырлары мен блоктарын орнату әдістері
5. Такелаждық және көтергіш жабдықтарды, конструкциялар мен жабдықтарды монтаждау кезіндегі құрылғыларды құрастыру және орнату тәсілдері
6. Орнатылатын құрылымдар мен жабдықтарды ілмектеу әдістері
7. Құрылымдық элементтерді қосу және бекіту әдістері
8. Құрылымдарды орнату кезінде тарту әдістері
9. Орнатылатын құрылымдардың сапасына қойылатын негізгі талаптар
10. Монтаждау поршенді тапаншалардың құрылғысы және оларды пайдалану ережелері
11. Пневматикалық құралдың құрылғысы және онымен жұмыс істеу ережелері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Инженерлік желілердегі жабдықтарды монтаждау
Машықтар:
3 разряд
1. Буындарды щеткамен және шпательмен жағып, арнайы тығыздағыштармен тығыздау
2. Тиоколды, акрилді және өзге де герметиктерді қолмен дайындауды жүргізу
3. Арқандарды реттеу және орау
4. Такелаждық түйіндерді тоқу
5. Болат арқандарды болтты қысқыштармен бекіту
6. Құрылыс конструкциялары мен жабдықтарын монтаждау орнына қолмен және механизмдермен көтеруді және түсіруді жүзеге асыру
7. Жүк көтергіштігі 10 тоннаға дейінгі блоктарды, көтергіштерді, полиспасттарды, шығырлар мен домкраттарды орнатуды және алуды жүзеге асыру
4 разряд
1. Салмағы 8 тоннаға дейінгі құрама темірбетон және бетон іргетас блоктарын, қадаларды және қадаларды грильдеу блоктарын монтаждауды орындау

5. Требования, предъявляемые к проведению такелажных работ
4 разряд
1. Способы нанесения эпоксидного клея на строительные конструкций
2. Виды уплотняющих прокладок для герметизации стыков и способы их наклейки
3. Устройство такелажного оборудования грузоподъемностью до 25 тонн
4. Виды такелажных узлов, стропов и захватов, применяемых для подъема и спуска строительных конструкций и оборудования, устройство винтовых, реечных гидравлических домкратов
5. Назначение лучевых траверс и способы строповки ими
6. Допуски при изготовлении и монтаже армо- конструкций
7. Правила применения такелажными приспособлений и механизмов для монтажа армо-конструкций
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Терпеливость
Дисциплинированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Правила технической эксплуатации электрических станций и сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247. 2. Правила техники безопасности при эксплуатации тепломеханического оборудования электростанций и тепловых сетей 3. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 122. 4. Правила пожарной безопасности для энергетических предприятий. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года №123
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
2
Слесарь по сборке металлоконструкций
13. Карточка профессии "Сборщик электрических машин и аппаратов":
Код группы:
8212-1
Код наименования занятия:
8212-1-020
Наименование профессии:
Сборщик электрических машин и аппаратов
Уровень квалификации по ОРК:
1
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 19. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 4 июля 2017 года № 191 "Об утверждении Единого тарифно- квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуски 5, 11, 13, 15, 17, 19)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 октября 2017 года № 15924.
Параграф 53. Сборщик электрических машин и аппаратов, 1-разряд. Параграф 54. Сборщик электрических машин и аппаратов, 2-разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
начальное образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:

5. Такелаж жұмыстарын жүргізуге қойылатын талаптар
4 разряд
1. Құрылыс құрылымдарына эпоксидті желімді қолдану әдістері
2. Буындарды тығыздауға арналған тығыздағыш тығыздағыштардың түрлері және оларды жапсыру әдістері
3. Жүк көтергіштігі 25 тоннаға дейінгі такелаж жабдығының құрылғысы
4. Құрылыс конструкциялары мен жабдықтарын көтеру және түсіру үшін қолданылатын такелаждық тораптардың, арқандар мен ұстағыштардың түрлері, бұрандалы, тірек гидравликалық ұялардың құрылғысы
5. Сәулелік траверстердің мақсаты және оларды ілу тәсілдері
6. Армо-конструкцияларды дайындау және монтаждау кезіндегі төзімділік
7. Армо-конструкцияларды монтаждау үшін такелаждық айлабұйымдар мен механизмдерді қолдану ережесі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Шыдамдылық
Тәртіптілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану ережесі. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы 2. Электр станциялары мен жылу желілерінің жылу механикалық жабдықтарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидалары 3. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 122 бұйрығы 4. Энергетикалық кәсіпорындарға арналған өрт қауіпсіздігі ережелері. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы №123 бұйрығы
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
2
Металл конструкцияларын құрастыру жөніндегі слесарь
13. "Электр машиналар мен аппараттар жинаушы" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
8212-1
Қызмет атауының коды:
8212-1-020
Кәсіптің атауы:
Электр машиналар мен аппараттар жинаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
1
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
19-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (5, 11, 13, 15, 17, 19-шығарылымдары) бекіту туралы" 2017 жылғы 4 шілдедегі № 191 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылы 20 қазанда № 15924 болып тіркелді.
Параграф 53. Сборщик электрических машин и аппаратов, 1-разряд. Параграф 54. Сборщик электрических машин и аппаратов, 2-разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: бастауыш білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Талап етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

8212-1-021 - Сборщик электрического оборудования
Основная цель деятельности:
Сборка, регулировка и балансировка электрических машин и аппаратов в технологии строительства объектов для обеспечения электроэнергией
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Сборка и регулировка простых узлов электрического оборудования
2. Наблюдение за состоянием применяемого инвентаря и оборудования
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Сборка и регулировка простых узлов электрического оборудования
Навык 1:
Выполнение операций по сборке простых узлов электрических машин
Умения:
1 разряд
1. Выполнять подготовительные сборочные работы
2. Проводить предварительный подбор листов
3. Выполнять разметку деталей по шаблону
4. Выполнять крепление табличек с основными механическими данными
2 разряд
1. Выполнять сборку простых узлов машин, низковольтных и высоковольтных аппаратов и электротехнических изделий при полной взаимозаменяемости деталей с применением специальных приспособлений и инструмента
2. Осуществлять нарезание резьбы плашками или метчиками вручную или на станке
3. Выполнять определение и устранение дефектов в собранных узлах
4. Предоставлять документацию
Знания:
1 разряд
1. Основные свойства и назначение применяемых металлов
2. Основные сведения о системе допусков и посадок
3. Основные определения и понятия по электрическим величинам
4. Технология строительства объектов для обеспечения электроэнергией
5. Правила внутреннего трудового распорядка, охраны труда, производственной санитарии и пожарной безопасности
2 разряд
1. Устройство, назначение и принцип работы собираемых узлов и изделий
2. Последовательность технологических операций при сборке
3. Назначение и правила применения простых приспособлений, инструментов и установок
4. Основные свойства и назначение применяемых металлов
5. Основные сведения о системе допусков и посадок
6. Основные определения и понятия, относящиеся к измерению электрических величин
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2: Наблюдение за состоянием применяемого инвентаря и оборудования
Навык 1:
Выполнение операций по наблюдению за состоянием применяемого инвентаря и оборудования
Умения:
1 разряд
1. Наблюдать за состоянием слесарно-сборочных инструментов
2. Наблюдать за состоянием контрольно- измерительных приборов
3. Организовать рабочее место
2 разряд
1. Определять пригодность применяемых материалов
2. Устранять мелкие неисправности в работе обслуживаемого оборудования
3. Контролировать логистику готовой продукции
Знания:
1 разряд

8212-1-021 - Электр жабдықтаржы құрастырушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Электрмен қамтамасыз ету объектілерін салу технологиясында электр машиналары мен құрылғыларын құрастыру, реттеу және теңгеру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Қарапайым электр жабдықтарының тетіктерін құрастыру және реттеу
2. Пайдаланылған инвентарлар мен жабдықтардың жағдайын бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1: Қарапайым электр жабдықтарының тетіктерін құрастыру және реттеу
Дағды 1:
Электр машиналарының қарапайым бөлшектерін құрастыру операцияларын орындау
Машықтар:
1 разряд
1. Дайындық құрастыру жұмыстарын орындау
2. Парақтарды алдын-ала таңдау
3. Бөлшектерді шаблон бойынша белгілеңіз
4. Негізгі механикалық деректері бар тақтайшаларды бекітуді орындаңыз
2 разряд
1. Машиналардың, төмен вольтты және жоғары вольтты аппараттардың және электротехникалық бұйымдардың қарапайым тораптарын арнайы құрылғылар мен құралдарды қолдана отырып, бөлшектердің толық өзара алмасуы кезінде құрастыруды орындау
2. Қолмен немесе станокта жіппен немесе шүмекпен кесуді жүзеге асырыңыз
3. Жиналған түйіндердегі ақауларды анықтау және жою
4. Құжаттаманы ұсыну
Білімдер:
1 разряд
1. Қолданылатын металдардың негізгі қасиеттері мен мақсатын білу
2. Төзімділік және қону жүйесі туралы негізгі мәліметтерді білу
3. Электр шамалары бойынша негізгі анықтамалар мен ұғымдарды білу
4. Электр энергиясымен қамтамасыз ету үшін объектілерді салу технологиясын білу
5. Еңбек тәртібінің ішкі ережелері, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария талаптары, өрт қауіпсіздігі талаптары
2 разряд
1. Жиналатын тораптар мен бұйымдардың құрылымы, мақсаты және жұмыс принципі
2. Құрастыру кезіндегі технологиялық операциялардың тәртібі
3. Қарапайым құрылғылардың, құралдар мен қондырғылардың мақсаты мен қолдану ережелері
4. Қолданылатын металдардың негізгі қасиеттері мен мақсаты
5. Төзімділік және қону жүйесі туралы негізгі мәліметтер
6. Электр шамаларының өлшемдеріне қатысты негізгі анықтамалар мен ұғымдар
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2: Пайдаланылған инвентарлар мен жабдықтардың жағдайын бақылау
Дағды 1:
Қолданылатын жабдықтың жағдайын бақылау бойынша операцияларды жүргізу
Машықтар:
1 разряд
1. Слесарлық-құрастыру құралдарының жай-күйін бақылау
2. Бақылау - өлшеу аспаптарының жай-күйін бақылау
3. Жұмыс орнын ұйымдастыру
2 разряд
1. Қолданылатын материалдардың жарамдылығын анықтаңыз
2. Қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы ұсақ ақауларды жою
3.Дайын өнімнің логистикасын бақылау
Білімдер:
1 разряд

1. Технические характеристики применяемого оборудования и инвентаря
2. Правила использования и хранения применяемого оборудования и инвентаря
2 разряд
1. Трудовое законодательство Республики Казахстан
2. Устав организации
Возможность признания навыка:
Не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность
Ответственность
Дисциплинированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Технический регламент "Общие требования к пожарной безопасности". Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года
№ 405. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2021 года № 24045. 2. Правила технической эксплуатации. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11066. 3. Правила пожарной безопасности. Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 февраля 2022 года № 26867. 4. Правила техники безопасности. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2015 года № 10907
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
2
Сборщик электрических машин и аппаратов
3
Сборщик электрических машин и аппаратов
14. Карточка профессии "Электромонтажник-схемщик":
Код группы:
7411-0
Код наименования занятия:
7411-0-021
Наименование профессии:
Электромонтажник-схемщик
Уровень квалификации по ОРК:
1
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 19. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 4 июля 2017 года № 191 "Об утверждении Единого тарифно- квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуски 5, 11, 13, 15, 17, 19)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 октября 2017 года № 15924
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
начальное образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
7411-0-012- Электромонтажник по вторичным цепям
Основная цель деятельности:
Монтаж и вязка электрических схем
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Монтаж и вязка электросхем простой и средней сложности

1. Қолданылатын жабдықтар мен инвентарлардың техникалық сипаттамаларын білу
2. Қолданылатын жабдықтар мен мүкәммалды пайдалану және сақтау қағидаларын білу
2 разряд
1. Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасын білу
2. Ұйымның жарғысын білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Тәуелсіздік
Жауапкершілік
Тәртіп
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламенті. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 17 тамыздағы № 405 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 19 тамызда № 24045 болып тіркелді. 2. Техникалық пайдалану ережелері. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 15 мамырда № 11066 болып тіркелді. 3. Өрт қауіпсіздігі ережелері. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 21 ақпанда № 26867 болып тіркелді. 4. Қауіпсіздік ережелері. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 30 сәуірде № 10907 болып тіркелді
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
2
Электр машиналар мен аппараттар жинаушы
3
Электр машиналар мен аппараттар жинаушы
14. "Электромонтажшы-чертежник" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
7411-0
Қызмет атауының коды:
7411-0-021
Кәсіптің атауы:
Электромонтажшы-чертежник
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
1
подСБШ бойынша біліктілік деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
19-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (5, 11, 13, 15, 17, 19-шығарылымдары) бекіту туралы" 2017 жылғы 4 шілдедегі № 191 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылы 20 қазанда № 15924 болып тіркелді
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: бастауыш білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Талап етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7411-0-023 - Электрмонтаждаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Электр тізбектерін монтаждау және өткізу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Күрделілігі орташа және қарапайым электр тізбектерін монтаждау және өткізу

2. Внесение предложений по повышению качества работ по монтажу и вязке электрических схем
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Монтаж и вязка электросхем простой и средней сложности
Навык 1:
Выполнение операций по монтажу и вязке простых электросхем
Умения:
2 разряд
1. Производить монтаж и вязку простых электросхем по чертежам и образцам
2. Производить связывание и изоляцию групп проводнико
3. Пропитывать изоляцию лаком
4. Изготавливать несложные шины силовой цепи по чертежу или шаблону
Знания:
2 разряд
1. Технология строительства объектов для распределения электроэнерги
2. Правила монтажа простых электрических схем
3. Способы изготовления мягкого монтажа простых схем
4. Назначение и правила применения инструмента и приспособлений, используемых при монтаже
5. Правила внутреннего трудового распорядка, охраны труда, производственной санитарии и пожарной безопасности
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение операций по монтажу и вязке электросхем средней сложности
Умения:
2 разряд
1. Устанавливать шины на изделие
2. Укладывать монтаж по схеме
3. Прокладывать провода и групповые соединения по эскизам
Знания:
1. Наименования и назначение пускорегулирующей аппаратуры
2. Назначение и правила применения контрольно- измерительных приборов и установок
3. Назначение монтажного инструмента
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2: Внесение предложений по повышению качества работ по монтажу и вязке электрических схем
Навык 1:
Выполнение операций по повышению качества работ монтажа и вязки электросхем
Умения:
2 разряд
1. Ознакомляться с проектами решений организации по правилам монтажа и вязки электрических схем
2. Формулировать предложения по совершенствованию своей работы и методов еҰ организации
3. Выявлять недостатки в работе и предлагать меры по их устранению
4. Вносить предложения по улучшению условий труда
5. Повышать квалификацию
Знания:
2 разряд
1. Трудовое законодательство Республики Казахстан
2. Устав организации
3. Приказы и распоряжения руководства
4. Передовые технологии монтажа и вязки электрических схем
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Дисциплинированность
Стрессоустойчивость
Исполнительность
Список технических регламентов и национальных стандартов:

2. Электр тізбегін монтаждау және өткізу сапасын жақсарту бойынша ұсыныстар енгізу
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1: Күрделілігі орташа және қарапайым электр тізбектерін монтаждау және өткізу
Дағды 1:
Қарапайым электр тізбегінің монтаждық және сымдық жұмыстарын орындау
Машықтар:
2 разряд
1. Сызбалар мен үлгілер бойынша қарапайым электр схемаларын монтаждау және тоқу
2. Өткізгіш топтарын байланыстыру және оқшаулау
3. Оқшаулауды лакпен сіңдіріңіз
4. Сызба немесе шаблон бойынша қарапайым электр тізбегінің шиналарын жасаңыз
Білімдер:
2 разряд
1. Электр энергиясын таратуға арналған объектілерді салу технологиясын білу
2. Қарапайым схемаларды орнату ережелерін білу
3. Қарапайым схемаларды жұмсақ монтаждау әдістерін білу
4. Монтаждау кезінде қолданылатын құрал-саймандар мен құралдарды қолданудың мақсаттары мен ережелерін білу
5. Еңбек тәртібінің ішкі ережелері, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария талаптары, өрт қауіпсіздігі талаптары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Күрделілігі орташа электр тізбектерін монтаждау және өткізу бойынша операцияларды орындау
Машықтар:
2 разряд
1. Шиналарды өнімге орнатыңыз
2. Схема бойынша орнатуды орнатыңыз
3. Эскиздер бойынша сымдар мен топтық қосылыстар жасаңыз
Білімдер:
2 разряд
1. Іске қосу реттеу аппаратурасының атауы мен мақсатын білу
2. Бақылау-өлшеу аспаптары мен қондырғыларының мақсаты мен қолдану ережелерін білу
3. Монтаждау құралының мақсатын білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2: Электр тізбегін монтаждау және өткізу сапасын жақсарту бойынша ұсыныстар енгізу
Дағды 1:
Электр тізбегін монтаждау және өткізу сапасын арттыру бойынша операцияларды орындау
Машықтар:
2 разряд
1. Электр схемаларын монтаждау және тоқу ережелері бойынша ұйымның шешім жобаларымен танысу
2. Өз жұмысын жетілдіру және оны ұйымдастыру әдістері бойынша ұсыныстар беру
3. Жұмыстағы кемшіліктерді анықтаңыз және оларды жою бойынша ұсыныстар енгізіңіз
4. Еңбек жағдайларын жақсарту бойынша ұсыныстар енгізу
5. Біліктілікті арттыру
Білімдер:
2 разряд
1. Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасын білу
2. Ұйымның Жарғысын білу
3. Басшылықтың бұйрықтары мен өкімдерін білу
4. Электр тізбектерін монтаждау мен тоқудың озық технологияларын білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Тәртіп
Стресске төзімділік
Еңбекқорлық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

Для присвоения 3-го разряда требуется стаж работы по специальности не менее 3 месяцев
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
7124-4-002 - Изолировщик жил кабеля
Основная цель деятельности:
Изоляция проводов и проволочных изделий
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Изоляция проволочных изделий
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Изоляция проволочных изделий
Навык 1:
Выполнение операций по изоляции проволоки и изделий
Умения:
3 разряда
1. Изолировать круглую и фасонную проволоку изоляцией
2. Подклеивать, пропитывать и лакировать изоляцию лакам
3. Просушивать провода в электропечах
4. Соблюдения правил технической эксплуатации электроустановок
5. Соблюдать правила действующих пожарной безопасности
6. Соблюдать правила действующих нормативных документов и методических инструкций
Знания:
3 разряда
1. Назначение и правила пользования вспомогательными приспособлениями.
2. Правила техники безопасности.
3. Правила внутреннего трудового распорядка, охраны труда, производственной санитарии и пожарной безопасности
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение операций по регулировке и в технологии изоляции проволоки и изделий
Умения:
3 разряда
1. Производить наладку и подготовку изоляционной машины к работе
2. Подбирать и устанавливать в узлы машины кругов бумажных лент
3. Подбирать и устанавливать в узлы машины изолирующих пленок и пряжи
4. Регулировать перекрытия бумажных лент, волокна
5. Регулировать температуру в печах машин по приборам
6. Производить смену изоляционных материалов
7. Производить смену отдающих и приемных барабанов или катушек
Знания:
3 разряда
1. Устройства и способы наладки изолировочных машин
2. Правила наложения и основные свойства изоляционных материалов
3. Правила регулировки температуры в печах машин по приборам
4. Действующие правила технической эксплуатации электроустановок
5. Действующие правила пожарной безопасности
6. Методы смены изоляционных материалов
7. Нормы и требования, предъявляемые к установке изоляционных материалов в узлах машин
8. Правила содержания рабочего места
9. Трудовое законодательство Республики Казахстан
10. Устав предприятия
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Пунктуальность
Самостоятельность и ответственность стрессоустойчивость
Проявление инициативности в нестандартных ситуациях
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Технический регламент "Общие требования к пожарной безопасности". Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года
№ 405. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2021 года № 24045. 2. Правила технической эксплуатации. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11066. 3. Правила пожарной безопасности. Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 февраля 2022 года № 26867. 4. Правила техники безопасности. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2015 года № 10907
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Изолировщик проводов
5
Мастер участка

3-разрядты беру үшін мамандық бойынша кемінде 3 ай жұмыс өтілі талап етіледі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7124-4-002 - Шоғырсым сымдарын оқшаулаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Сымдар мен сым бұйымдарын оқшаулау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Сым бұйымдарын оқшаулау
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Сым бұйымдарын оқшаулау
Дағды 1:
Оқшаулағыш сым мен бұйымдарға операцияларды орындау
Машықтар:
3 разряд
1. Дөңгелек және пішінді сымды оқшаулаумен оқшаулаңыз
2. Оқшаулауды лактармен жабыстырыңыз, сіңдіріңіз және лактаңыз
3. Электр пештерінде сымдарды кептіру
4. Электр қондырғыларын техникалық пайдалану ережелерін сақтау
5. Қолданыстағы өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау
6. Қолданыстағы нормативтік құжаттар мен әдістемелік нұсқаулықтардың ережелерін сақтау
Білімдер:
3 разряд
1. Көмекші құралдарды пайдаланудың мақсаттары мен ережелерін білу
2. Қауіпсіздік ережелерін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Сым мен бұйымды оқшаулау технологиясында реттеу операцияларын орындау
Машықтар:
3 разряд
1. Оқшаулағыш машинаны жұмысқа баптау және дайындау
2. Машинаның түйіндеріне қағаз таспаларының шеңберлерін таңдап, орнату
3. Оқшаулағыш пленкалар мен иірілген жіптерді машинаның түйіндеріне таңдаңыз және орнату
4. Қағаз таспалардың, талшықтардың қабаттасуын реттеу
5. Аспаптар бойынша машиналардың пештеріндегі температураны реттеу
6. Оқшаулағыш материалдарды ауыстырыңыз
7. Беру және қабылдау барабандарын немесе катушкаларын ауыстыру
Білімдер:
3 разряд
1. Оқшаулау машиналарының құрылғылары мен баптау тәсілдерін білу
2. Оқшаулағыш материалдардың қабаттасу ережелерін және негізгі қасиеттерін білу
3. Аспаптар бойынша машиналардың пештеріндегі температураны реттеу ережелерін білу
4. Электр қондырғыларын техникалық пайдаланудың қолданыстағы ережелерін білу
5. Қолданыстағы өрт қауіпсіздігі ережелерін білу
6. Оқшаулағыш материалдарды ауыстыру әдістерін білу
7. Машиналардың тораптарында оқшаулағыш материалдарды орнатуға қойылатын нормалар мен талаптарды білу
8. Жұмыс орнын ұстау ережелерін білу
9. ҚР еңбек заңнамасын білу
10. Кәсіпорын Жарғысын білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Дербестік және жауапкершілік стресске төзімділік
Әдеттен тыс жағдайларда бастамашылық таныту
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламенті. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 17 тамыздағы № 405 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 19 тамызда № 24045 болып тіркелді. 2. Техникалық пайдалану ережелері. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 15 мамырда № 11066 болып тіркелді. 3. Өрт қауіпсіздігі ережелері. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 21 ақпанда № 26867 болып тіркелді. 4. Қауіпсіздік ережелері. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 30 сәуірде № 10907 болып тіркелді
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Сымды оқшаулағыш
5
Учаске шебері

16. Карточка профессии "Мастер участка (в прочих отраслях)":
Код группы:
1329-1
Код наименования занятия:
1329-1-017
Наименование профессии:
Мастер участка (в прочих отраслях)
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
КС Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
Параграф 90. Мастер участка
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность: Сметное дело в строительстве
Квалификация:
-
Уровень образования: ТиПО (рабочие профессии)
Специальность: Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Квалификация:
-
Уровень образования: высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность: Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
Квалификация:
-
Уровень образования: высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность: Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы на производстве не менее 1 года или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы на производстве не менее 3 лет, при отсутствии образования по соответствующей специальности стаж работы на производстве не менее 5 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
1329-1-016 - Мастер контрольный (участка, цеха) (в прочих отраслях)
Основная цель деятельности:
Обеспечение выполнения плана строительных и электромонтажных работ в соответствии с проектом производства работ по строительству распределительных объектов для обеспечения электроэнергией.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Обеспечение выполнения плана строительных и электромонтажных работ на участке
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1: Обеспечение выполнения плана строительных и электромонтажных работ на участке
Навык 1:
Организация выполнения электромонтажных и строительных работ в соответствии с планом
Умения:
1. Осуществлять в соответствии с действующими законодательными и иными нормативными правовыми актами, регулирующими производственно- хозяйственную деятельность организации, руководство производственным участком

16. "Учаске мастері (құрылыс-жөндеу жұмыстары)" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
1329-1
Қызмет атауының коды:
1329-1-017
Кәсіптің атауы:
Учаске мастері (құрылыс-жөндеу жұмыстары)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
КС Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда №
Параграф 90. Учаске шебері
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық: Құрылыстағы сметалық жұмыс
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық: Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық: Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және өндірістегі жұмыс өтілі кемінде 1 жыл немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білім және тиісті мамандық бойынша білімі болмаған кезде өндірістегі жұмыс өтілі кемінде 3 жыл кем дегенде 5 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1329-1-016 - Бақылау мастері (учаске, цех) (басқа салалар бойынша)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Электр энергиясымен қамтамасыз ету бойынша тарату объектілерін салу жобасына сәйкес құрылыс және электр монтаждау жұмыстарының жоспарының орындалуын қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Учаскедегі құрылыс және электр монтаждау жұмыстарының жоспарының орындалуын қамтамасыз ету
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1: Учаскедегі құрылыс және электр монтаждау жұмыстарының жоспарының орындалуын қамтамасыз ету
Дағды 1:
Жоспарға сәйкес
электрмонтаждау және құрылыс жұмыстарының орындалуын ұйымдастыру
Машықтар:
1. Ұйымның өндірістік-шаруашылық қызметін, өндірістік учаскеге басшылықты реттейтін қолданыстағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерге сәйкес жүзеге асыру

2. Обеспечивать выполнение участком в установленные сроки производственных заданий по объему производства продукции (работ, услуг), качеству, заданной номенклатуре (ассортименту), повышение производительности труда, снижение трудоемкости продукции на основе рациональной загрузки оборудования и использования его технических возможностей, повышение коэффициента сменности работы оборудования, экономное расходование сырья, материалов, топлива, энергии и снижение издержек
3. Своевременно подготавливать производство, обеспечивает расстановку рабочих и бригад, контролирует соблюдение технологических процессов, оперативно выявляет и устраняет причины их нарушения
4. Участвовать в разработке новых и совершенствовании действующих технологических процессов и режимов производства, а также производственных графиков
5. Проверять качество выпускаемой продукции или выполняемых работ, осуществляет мероприятия по предупреждению брака и повышению качества продукции (работ, услуг)
6. Принимать участие в приемке законченных работ по реконструкции участка, ремонту технологического оборудования, механизации и автоматизации производственных процессов и ручных работ
7. Организовывать внедрение передовых методов и приемов труда, а также форм его организации, аттестации и рационализации рабочих мест
8. Обеспечивать выполнение рабочими норм выработки, правильное использование производственных площадей, оборудования, организационно-технической оснастки и инструмента, равномерную (ритмичную) работу участка
9. Осуществлять формирование бригад (их количественного, профессионально- квалификационного состава), разрабатывает и внедряет мероприятия по рациональному обслуживанию бригад, координирует их деятельность
10. Устанавливать и своевременно доводить производственные задания бригадам и отдельным рабочим (не входящим в состав бригад) в соответствии с утвержденными производственными планами и графиками, нормативные показатели по использованию оборудования, сырья, материалов, инструмента, топлива, энергии
Знания:
1. Законодательные, иные нормативные правовые акты, методические и нормативно-технические материалы, касающиеся производственно- хозяйственной деятельности участка
2. Технические характеристики и требования, предъявляемые к продукции, выпускаемой участком, технологию ее производства
3. Оборудование участка и порядок его технической эксплуатации
4. Методы производственно-хозяйственной деятельности участка
5. Порядок тарификации работ и рабочих
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение операций по обеспечению условия выполнения установленных норм
Умения:

2. Өнімнің (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) өндіріс көлемі, сапасы, берілген номенклатура (ассортимент) бойынша белгіленген мерзімде учаскенің
өндірістік тапсырмаларды орындауын, еңбек өнімділігін арттыруды, жабдықты ұтымды жүктеу және оның техникалық мүмкіндіктерін пайдалану негізінде өнімнің
еңбек сыйымдылығын төмендетуді, жабдықтың ауысымдық жұмыс коэффициентін арттыруды, шикізатты, материалдарды, отынды, энергияны және т.
б. үнемді жұмсауды қамтамасыз ету шығындарды азайту
3. Өндірісті уақтылы дайындау, жұмысшылар мен бригадалардың орналасуын қамтамасыз ету, технологиялық процестердің сақталуын бақылау, олардың бұзылу себептерін жедел анықтау және жою
4. Жаңа технологиялық процестер мен өндіріс режимдерін, сондай-ақ өндірістік кестелерді әзірлеуге және жетілдіруге қатысу
5. Шығарылатын өнімнің немесе орындалатын жұмыстың сапасын тексеру, ақаудың алдын алу және өнімнің (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің)
сапасын арттыру жөніндегі іс-шараларды жүзеге асырады
6. Учаскені реконструкциялау, технологиялық жабдықтарды жөндеу, өндірістік процестер мен қол
жұмыстарын механикаландыру және автоматтандыру бойынша аяқталған жұмыстарды қабылдауға қатысу
7. Еңбектің озық әдістері мен тәсілдерін, сондай-ақ оны ұйымдастыру, жұмыс орындарын аттестаттау және ұтымды ету нысандарын енгізуді ұйымдастыру
8. Жұмысшылардың өндіріс нормаларын орындауын, өндірістік алаңдарды, жабдықтарды, ұйымдастырушылық-техникалық жабдықтар мен
құралдарды дұрыс пайдалануды, учаскенің біркелкі (ритақты) жұмысын қамтамасыз ету
9. Бригадаларды (олардың сандық, кәсіптік-біліктілік құрамын) қалыптастыруды жүзеге асыру, бригадаларға ұтымды қызмет көрсету жөніндегі іс-шараларды әзірлейді және енгізеді, олардың қызметін үйлестіреді
10. Бекітілген өндірістік жоспарлар мен кестелерге сәйкес бригадалар мен жекелеген жұмысшыларға (бригадалардың құрамына кірмейтін) өндірістік тапсырмаларды, жабдықты, шикізатты, материалдарды, құралды, отынды, энергияны пайдалану жөніндегі нормативтік көрсеткіштерді
белгілеу және уақтылы жеткізу
Білімдер:
1. Учаскенің өндірістік-шаруашылық қызметіне қатысты заңнамалық, өзге де нормативтік құқықтық актілер, әдістемелік және нормативтік-техникалық материалдар
2. Учаске шығаратын өнімге қойылатын техникалық сипаттамалар мен талаптар, оны өндіру технологиясы
3. Учаскені жабдықтау және оны техникалық
пайдалану тәртібі
4. Учаскенің өндірістік-шаруашылық қызметінің әдістері
5. Жұмыстарды және жұмысшыларды тарифтеу тәртібі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Белгіленген стандарттарды
сақтауды қамтамасыз ету бойынша операцияларды жүргізу
Машықтар:

1. Осуществлять производственный инструктаж рабочих, проводит мероприятия по выполнению порядка по безопасности и охране труда и производственной санитарии, технической эксплуатации оборудования и инструмента, а также контроль над их соблюдением
2. Содействовать внедрению прогрессивных форм организации труда, вносит предложения о пересмотре норм выработки и расценок, а также о присвоении в соответствии с единым тарифно-квалификационным справочником работ и профессий рабочих разрядов рабочим, принимает участие в тарификации работ и присвоении квалификационных разрядов рабочим участка
3. Анализировать результаты производственной деятельности, обеспечивает правильность и своевременность оформления первичных документов по учету рабочего времени, выработки, простоев
4. Содействует распространению передового опыта, развитию инициативы, внедрению рационализаторских предложений и изобретени
5. Обеспечивать своевременный пересмотр в установленном порядке норм трудовых затрат, внедрение технически обоснованных норм и нормированных заданий, правильное и эффективное применение систем заработной платы и премирования
6. Принимать участие в осуществлении работ по выявлению резервов производства по количеству, качеству и ассортименту выпускаемой продукции, в разработке мероприятий по созданию благоприятных условий труда, повышению организационно- технической культуры производства, рациональному использованию рабочего времени и производственного оборудования
7. Контролировать соблюдение рабочими порядка по безопасности и охране труда, производственной и трудовой дисциплины, внутреннего трудового распорядка
8. Организовывать работу по повышению квалификации и профессионального мастерства рабочих и бригадиров
Знания:
1. Нормы и расценки на работы, порядок их пересмотра
2. Действующие положения об оплате труда и формах материального стимулирования
3. Передовой отечественный и зарубежный опыт по управлению производством
4. Основы экономики, организации производства, труда и управления трудовое законодательство
5. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Организаторские способности исполнительность
умение работать с документацией коммуникабельность стрессоустойчивость
Требования к личностным компетенциям:
1. Технический регламент "Общие требования к пожарной безопасности". Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года
№ 405. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2021 года № 24045. 2. Правила технической эксплуатации. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11066. 3. Правила пожарной безопасности. Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 февраля 2022 года № 26867. 4. Правила техники безопасности. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2015 года № 10907
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Технический регламент "Общие требования к пожарной безопасности". Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года
№ 405. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2021 года № 24045. 2. Правила технической эксплуатации. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11066. 3. Правила пожарной безопасности. Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 февраля 2022 года № 26867. 4. Правила техники безопасности. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2015 года № 10907
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Супервайзеры (бригадиры) над рабочими по электрике, электронике и телекоммуникациям

1. Жұмысшыларға өндірістік нұсқама беруді жүзеге асыру, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау және өндірістік санитария, жабдықтар мен құралдарды техникалық пайдалану, сондай-ақ олардың сақталуын бақылау бойынша іс-шараларды жүргізеді
2. Еңбекті ұйымдастырудың прогрессивті нысандарын енгізуге жәрдемдесу, әзірлеу нормалары мен бағаларын қайта қарау туралы, сондай-ақ бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығына сәйкес
жұмысшыларға жұмысшы разрядтарын беру туралы ұсыныстар енгізеді, жұмыстарды тарифтеуге және учаске жұмысшыларына біліктілік разрядтарын беруге қатысады
3. Өндірістік қызметтің нәтижелерін талдау, жұмыс уақытын, дамуын, тоқтап қалуын есепке алу бойынша бастапқы құжаттардың дұрыс және уақтылы ресімделуін қамтамасыз етеді
4. Озық тәжірибені таратуға, бастаманы дамытуға, рационализаторлық ұсыныстар мен өнертабыстарды енгізуге жәрдемдеседі;
5. Белгіленген тәртіппен еңбек шығындарының нормаларын уақтылы қайта қарауды, техникалық негізделген нормалар мен нормаланған тапсырмаларды енгізуді, жалақы мен сыйлықақы беру жүйелерін дұрыс және тиімді қолдануды қамтамасыз
ету
6. Шығарылатын өнімнің саны, сапасы және
ассортименті бойынша өндіріс резервтерін анықтау жөніндегі жұмыстарды жүзеге асыруға, қолайлы еңбек жағдайларын жасау, өндірістің ұйымдастырушылық-
техникалық мәдениетін арттыру, жұмыс уақыты мен өндірістік жабдықты ұтымды пайдалану жөніндегі іс- шараларды әзірлеуге қатысу
7. Жұмысшылардың еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібін, өндірістік және еңбек тәртібін, ішкі еңбек тәртібін сақтауын бақылау
8. Жұмысшылар мен бригадирлердің біліктілігі мен кәсіби шеберлігін арттыру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру
Білімдер:
1. Жұмыстардың нормалары мен бағалары, оларды қайта қарау тәртібі
2. Еңбекақы төлеу және материалдық ынталандыру нысандары туралы қолданыстағы ережелер
3. Өндірісті басқарудағы озық отандық және шетелдік тәжірибе
4. Экономика негіздері, өндірісті ұйымдастыру, еңбек және басқару еңбек заңнамасы
5. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, отын берудің өрт қауіпсіздігі талаптары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Не рекомендуется
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ұйымдастырушылық қабілеті
Еңбекқорлық
Құжаттамамен жұмыс істей білу
Қарым-қатынас дағдылары
Стресске төзімділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламенті. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 17 тамыздағы № 405 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 19 тамызда № 24045 болып тіркелді. 2. Техникалық пайдалану ережелері. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 15 мамырда № 11066 болып тіркелді. 3. Өрт қауіпсіздігі ережелері. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 21 ақпанда № 26867 болып тіркелді. 4. Қауіпсіздік ережелері. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 30 сәуірде № 10907 болып тіркелді
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Электр, электроника және байланыс қызметкерлерінің жетекшілері (бригадирлері)

17. Карточка профессии "Электромонтажник по распределительным устройствам":
Код группы:
7411-0
Код наименования занятия:
7411-0-015
Наименование профессии:
Электромонтажник по распределительным устройствам
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
ЕТКС, выпуск 3, утверждҰнный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 13 декабря 2011 года № № 343-п
Параграф 316. Электромонтажник по распределительным устройствам и вторичным цепям, 3 разряд Параграф 317. Электромонтажник по распределительным устройствам и вторичным цепям, 4 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Для присвоения 3-го разряда требуется стаж работы по специальности не менее 3 месяцев. Для присвоения 4-го разряда требуется стаж работы по специальности не менее 6 месяцев
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
7411-0-017 - Электромонтажник по силовым сетям и электрооборудованию
Основная цель деятельности:
Производство электромонтажных работ в распределительных устройствах
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Комплектование материалов и оборудования для выполнения электромонтажных работ в жилых зданиях
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1: Комплектование материалов и оборудования для выполнения электромонтажных работ в жилых зданиях
Навык 1:
Выполнение простых операций по креплению оборудования
Умения:
3 разряд
1. Производить установку дюбелей
2. Осуществлять заделку проходов для всех видов проводок и шин заземления через стены и перекрытия
3. Выполнять раскатывание проводов с установкой барабанов
4. Выполнить монтаж сетей заземления и зануляющих устройств
5. Осуществлять окраску оборудования
6. Производить снятие распределительных пунктов (шкафов) закрытого и открытого типа
4 разряд
1. Выполнять армирование и установка опорных изоляторов, предохранителей, добавочных сопротивлений на напряжение более 1 киловольт
2. Производить установку плит из изоляционных материалов и защитных каркасов
3. Производить установку и подготовка к сварке деталей открытых и экранированных шинопроводов (компенсаторов, кожухов, экранов, контактных пластин, фланцев и иных деталей)
4. Выполнять изготовление маслопроводов
5. Производить намотку на бак трансформатора намагничивающей обмотки
6. Проводить испытания изоляторов (кроме испытаний во взрывной камере)

17. "Таратқыш құрылғылар жөніндегі электромонтажшы" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
7411-0
Қызмет атауының коды:
7411-0-015
Кәсіптің атауы:
Таратқыш құрылғылар жөніндегі электромонтажшы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БТБА, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2011 жылғы 13 желтоқсандағы № 343-п бұйрығымен бекітілген 3-шығарылым Параграф 316. Тарату құрылғылары және қайталама тізбектер бойынша электр монтаждаушы, 3 разряд 317-Параграф. Тарату құрылғылары және қайталама тізбектер бойынша электр монтаждаушы, 4 разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
3-разрядты беру үшін мамандық бойынша кемінде 3 ай жұмыс өтілі талап етіледі. 4- разрядты беру үшін мамандығы бойынша кемінде 6 ай жұмыс өтілі талап етіледі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7411-0-017 - Электрлік жабдықтар және күштік желілер электромонтажшысы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тарату құрылғыларында электр монтаждау жұмыстары
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тұрғын үйлердегі электр монтаждау жұмыстарына материалдар мен жабдықтарды сатып алу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1: Тұрғын үйлердегі электр монтаждау жұмыстарына материалдар мен жабдықтарды сатып алу
Дағды 1:
Жабдықты бекіту бойынша қарапайым операцияларды орындаңыз
Машықтар:
3 разряд
1. Дюбельдерді орнатыңыз
2. Қабырғалар мен едендер арқылы жерге қосу Сымдары мен шиналарының барлық түрлеріне арналған өтпелерді тығыздау
3. Барабандарды орната отырып, сымдарды орауды орындаңыз
4. Жерге қосу желілері мен нөлдік құрылғыларды орнатуды орындаңыз
5. Жабдықты бояуды жүзеге асыру
6. Жабық және ашық үлгідегі тарату пункттерін (шкафтарды) алып тастауды жүргізу
4 разряд
1. 1 киловольттан асатын кернеуге тірек оқшаулағыштарды, сақтандырғыштарды, қосымша кедергілерді арматуралау және орнату
2. Оқшаулағыш материалдардан және қорғаныш жақтаулардан жасалған плиталарды орнатуды жүргізу
3. Ашық және экрандалған шина сымдарының бөлшектерін (компенсаторлар, қаптамалар, экрандар, түйіспелі пластиналар, фланецтер және өзге де бөлшектер) орнату және дәнекерлеуге дайындау
4. Мұнай құбырларын өндіруді орындаңыз
5. Магниттеу орамасының трансформаторының резервуарына орау
6. Оқшаулағыштарды сынау (жарылғыш камерадағы сынақтардан басқа)

7. Выполнять заготовки и гибка шин, спусков, петель и перемычек
8. Проводить установку задвижек, кранов, штуцеров, манометров и термометров
9. Выполнять взятие проб масла
10. Проводить сборку арматуры и изоляторов в изолирующие подвески для подстанций распределительных устройств
11. Выполнять заливку оборудования маслом и слив его
12. Выполнять ревизию и установку задвижек на трубопроводах при монтаже трансформаторов
13. Выполнять прозвонку проводов
14. Выполнять комплектование материалов и оборудования для выполнения электромонтажных работ в промышленных зданиях и на инженерных сооружениях
Знания:
3 разряд
1. Основные виды крепежных деталей и арматуры
2. Устройство простых приборов, электроаппаратов и применяемого электрифицированного и пневматического инструмента
3. Правила чтения простых электрических схем
4. Правила внутреннего трудового распорядка, охраны труда, производственной санитарии и пожарной безопасности
4 разряд
1. Устройство взрывных камер для опрессовки наконечников
2. Назначение релейной защиты
3. Способы монтажа распределительных устройств
4. Устройство аппаратуры для сушки и заливки масла
5. Основные узлы и детали трансформаторов
6. Устройство и способы пользования механизированным такелажным оборудованием
7. Устройство монтажного поршневого пистолета и правила его пользования
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение операций по комплектованию материалов и оборудования
Умения:
3 разряд
1. Выполнять демонтаж простых аппаратов и приборов (опорных изоляторов, рубильников и переключателей с рычажным приводом, предохранителей, реостатов, трансформаторов тока и напряжения и иных аппаратов и приборов
2. Выполнять пробивку отверстий и зачистка мест сварки механизированным инструментом
3. Осуществлять изготовление настилов и подмостей
4. Выполнять монтаж шинодержателей на опорных колонках изоляторов
5. Выполнять комплектование материалов и оборудования для выполнения электромонтажных работ в жилых помещениях
4 разряд
1. Выполнять соединение, оконцевание и присоединение проводов всех марок сечением до 240 миллиметров квадратных различными способами, кроме сварки
2. Осуществлять установку защитных устройств, кожухов и ограждений
3. Выполнять маркировку проложенных труб и отводов
4. Осуществлять крепление конструкций и аппаратов с помощью монтажного поршневого пистолета
5. Осуществлять опрессовку наконечников во взрывной камере
6. Выполнять припайку наконечников к жилам проводов

7. Шиналарды, триггерлерді, ілмектер мен секіргіштерді дайындамаларды және иілуді орындау
8. Ысырмаларды, крандарды, штуцерлерді, манометрлер мен термометрлерді орнатуды жүргізу
9. Май сынамаларын алу
10. Тарату құрылғыларының қосалқы станциялары үшін арматура мен оқшаулағыштарды оқшаулағыш аспаларға құрастыруды жүргізу
11. Жабдықты маймен толтырып, төгіп тастау
12. Трансформаторларды монтаждау кезінде құбырлардағы ысырмаларды тексеру және орнату
13. Сым қоңырауын орындау
14. Өнеркәсіптік ғимараттарда және инженерлік құрылыстарда электр Монтаждау жұмыстарын орындау үшін материалдар мен жабдықтарды жинақтауды орындау
Білімдер:
3 разряд
1. Бекіткіштер мен арматураның негізгі түрлері
2. Қарапайым аспаптардың, Электр аппараттарының және қолданылатын электрлендірілген және пневматикалық аспаптардың құрылысы
3. Қарапайым электр тізбектерін оқу ережелері
4. Еңбек тәртібінің ішкі ережелерін, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптарын, өндірістік санитария мен өрт қауіпсіздігі талаптарын білу
4 разряд
1. Ұштарды қысуға арналған жарылғыш камералар құрылғысы
2. Релелік қорғаныстың мақсаты
3. Тарату құрылғыларын орнату әдістері
4. Кептіру және май құюға арналған аппаратураның құрылғысы
5. Трансформаторлардың негізгі түйіндері мен бөлшектері
6. Механикаландырылған такелаждық жабдықтың құрылысы және пайдалану тәсілдері
7. Поршеньді мылтықты орнату және оны пайдалану ережелері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Материалдар мен жабдықтарды алу бойынша операцияларды орындау
Машықтар:
3 разряд
1. Қарапайым аппараттар мен аспаптарды (тірек изоляторларын, рычаг жетегі бар ажыратқыштар мен ажыратқыштарды, сақтандырғыштарды, реостаттарды, ток пен кернеу трансформаторларын және өзге де аппараттар мен аспаптарды) бөлшектеуді орындау
2. Тесіктерді тесіп, дәнекерлеу орындарын механикаландырылған құралмен тазалаңыз
3. Палубалар мен тіректерді дайындауды жүзеге асыру
4. Оқшаулағыштардың тірек бағандарында шина ұстағыштарын орнатуды орындау
5. Тұрғын үйлерде, мәдени жерлерде электр Монтаждау жұмыстарын орындау үшін материалдар мен жабдықтарды жинақтауды орындау
4 разряд
1. Дәнекерлеуден басқа әр түрлі тәсілдермен 240 миллиметр квадратқа дейінгі қимасы бар барлық маркалы сымдарды жалғау, ұштау және жалғау
2. Қорғаныс құрылғыларын, қаптамалар мен қоршауларды орнатуды жүзеге асыру
3. Төселген құбырлар мен бұрмаларды таңбалауды орындау
4. Конструкциялар мен аппараттарды монтаждау поршенді тапаншаның көмегімен бекітуді жүзеге асыру
5. Жарылғыш камерада ұштарын сығымдауды жүзеге асыру
6. Ұштарды сымдардың өзектеріне дәнекерлеуді орындаңыз

7. Осуществлять проверку и регулировку электромагнитных реле тока и напряжения
8. Осуществлять установку скоб и металлических опорных конструкций
9. Выполнять крепление конструкций приклеиванием
10. Выполнять измерение сопротивления изоляции
11. Выполнять прокладку стальных и пластмассовых труб в бороздах, по полу стенам, фермам и колоннам
12. Выполнять прокладку перфорированных монтажных профилей
Знания:
3 разряд
1. Устройство и способы пользования простыми такелажными средствами
2. Правила комплектации материалов и оборудования для выполнения электромонтажных работ
4 разряд
1. Виды распределительных устройств
2. Способы измерения сопротивления изоляции
3. Правила чтения электрических схем средней сложности
4. Способы соединения, оконцевания и присоединения проводов всех марок
5. Способы маркировки стальных и пластмассовых труб и отводов
6. Правила строповки и перемещения оборудования
Возможность признания навыка:
Не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Самостоятельность
Дисциплинированность
Стрессоустойчивость
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Технический регламент "Общие требования к пожарной безопасности". Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года
№ 405. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2021 года № 24045. 2. Правила технической эксплуатации. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11066. 3. Правила пожарной безопасности. Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 февраля 2022 года № 26867. 4. Правила техники безопасности. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2015 года № 10907
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Электромонтажник по распределительным устройствам
5
Мастер участка
18. Карточка профессии "Электромонтер – линейщик по монтажу воздушных линий высокого напряжения и контактной сети":
Код группы:
7413-2
Код наименования занятия:
7413-2-005
Наименование профессии:
Электромонтер – линейщик по монтажу воздушных линий высокого напряжения и контактной сети
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих: Выпуск 3

7. Ток пен кернеудің электромагниттік релелерін тексеру және реттеу
8. Қапсырмалар мен металл тірек конструкцияларын орнатуды жүзеге асыру
9. Құрылымдарды желімдеу арқылы бекітіңіз
10. Оқшаулау кедергісін өлшеуді орындаңыз
11. Болат және пластмасса құбырларды бороздарда, еденде қабырғаларда, фермаларда және бағандарда төсеу
12. Перфорацияланған монтаж профильдерін төсеуді орындаңыз
Білімдер:
3 разряд
1. Қарапайым такелаж құралдарын пайдалану тәсілдері мен құрылғысы
2. Электр монтаждау жұмыстарын орындау үшін материалдар мен жабдықтарды жинақтау ережесі
4 разряд
1. Тарату құрылғыларының түрлері
2. Оқшаулау кедергісін өлшеу әдістері
3. Күрделілігі орташа электр тізбектерін оқу ережелері
4. Барлық маркалы сымдарды қосу, ұштау және жалғау тәсілдері
5. Болат және пластмасса құбырлар мен бұрмаларды таңбалау тәсілдері
6. Жабдықты ілмектеу және жылжыту ережелері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Тәуелсіздік тәртіп
Стресске төзімділік
Әдеттен тыс жағдайларда бастамашылық таныту
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламенті. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 17 тамыздағы № 405 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 19 тамызда № 24045 болып тіркелді. 2. Техникалық пайдалану ережелері. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 15 мамырда № 11066 болып тіркелді. 3. Өрт қауіпсіздігі ережелері. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 21 ақпанда № 26867 болып тіркелді. 4. Қауіпсіздік ережелері. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 30 сәуірде № 10907 болып тіркелді
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Тарату құрылғылары бойынша электр монтаждаушы
5
Учаске шебері
18. "Жоғары кернеулі әуе желісі мен түйісу желілерін монтаждау жөніндегі желі электромонтері" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
7413-2
Қызмет атауының коды:
7413-2-005
Кәсіптің атауы:
Жоғары кернеулі әуе желісі мен түйісу желілерін монтаждау жөніндегі желі электромонтері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы: 3-шығарылым

Параграф 120. Электромонтер-линейщик по монтажу воздушных линий высокого напряжения и контактной сети 3 разряд Параграф 121. Электромонтер-линейщик по монтажу воздушных линий высокого напряжения и контактной сети 4 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: ТиПО (рабочие профессии)
Специальность: Электроснабжение (по отраслям)
Квалификация:
-
Уровень образования: основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Уровень образования: ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность: Электрооборудование (по видам и отраслям)
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Требуемый стаж работы по специальности: не менее 1 года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
7413-2-008 - Электромонтер контактной сети
Основная цель деятельности:
Производство электромонтажных работ по распределительным устройствам
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Монтаж линий низкого напряжения
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1: Монтаж линий низкого напряжения
Навык 1:
Выполнение операций по монтажу линий низкого напряжения
Умения:
5 разряд
1. Осуществлять сборку опор высоковольтных линий и конструкций открытых подстанций массой свыше 5 до 10 тонн
2. Осуществлять установку и демонтаж опор и конструкций открытых подстанций массой свыше 1,5 до 5 тонн, кроме опор на оттяжках, шарнирно устанавливаемых на фундаменты
3. Осуществлять соединение проводов и тросов сечением свыше 70 до 800 миллиметров квадратных
4. Осуществлять раскатку многопроволочных проводов из цветных металлов
5. Осуществлять раскатку и подъем проводов на опоры высоковольтных линий напряжением свыше 150 до 750 киловольт и тросов - свыше 750 киловольт
6. Осуществлять закрепление проводов на штыревых изоляторах высоковольтных линий напряжением свыше 1 киловольт
7. Осуществлять сборку изоляторов и арматуры в изолирующие подвески для высоковольтных линий напряжением свыше 220 киловольт
8. Осуществлять установку гасителей вибрации и дистанционных распорок на проводах и тросах
9. Осуществлять натягивание, регулировка и перекладка проводов и тросов на опорах высоковольтных линий напряжением до 150 киловольт
10. Проводить монтаж шлейфов
6 разряд
1. Выполнять монтаж фиксирующих оттяжек цепной подвески, сопряжении анкерных участков, воздушных стрелок, контактной сети в искусственных сооружениях, секционных изоляторов
2. Выполнять установку опор на магистральных железных дорогах, находящихся в эксплуатации

Параграф 120. Жоғары кернеулі әуе желілерін және түйіспелі желіні монтаждау жөніндегі электромонтер-сызғыш 3 разряд 121-Параграф. Жоғары кернеулі әуе желілерін және контактілі желіні монтаждау жөніндегі электромонтер-сызғыш 4 разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық: Электрмен қамтамасыз ету (салалар бойынша)
Біліктілік:
-
Білім деңгейі: негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық: Электр жабдықтары (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Мамандығы бойынша талап етілетін жұмыс өтілі: кемінде 1 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7413-2-008 - Байланыс желісінің электромонтері
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тарату құрылғылары бойынша электр монтаждау жұмыстарын жүргізу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Төмен вольтты желілерді орнату
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1: Төмен вольтты желілерді орнату
Дағды 1:
Төмен вольтты желіні орнату жұмыстарын орындау
Машықтар:
5 разряд
1. Салмағы 5-тен 10 тоннаға дейінгі жоғары вольтты желілердің тіректері мен ашық қосалқы станциялардың конструкцияларын құрастыруды жүзеге асыру
2. Іргетастарға топсалы Орнатылатын тартқыштардағы тіректерден басқа, салмағы 1,5 тоннадан 5 тоннаға дейінгі ашық қосалқы станциялардың тіректері мен конструкцияларын орнатуды және бөлшектеуді жүзеге асыру
3. 70-тен 800 миллиметрге дейінгі шаршы қимасы бар сымдар мен кабельдерді жалғауды жүзеге асыру
4. Түсті металдардан көп сымды сымдарды шығаруды жүзеге асыру
5. Кернеуі 150 - ден 750 киловольтқа дейінгі жоғары вольтты желілердің және 750 киловольттан жоғары кабельдердің тіректеріне сымдарды жайып, көтеруді жүзеге асыру
6. Кернеуі 1 киловольттан жоғары жоғары вольтты желілердің түйреуіш изоляторларында сымдарды бекітуді жүзеге асыру
7. Кернеуі 220 киловольттан жоғары жоғары вольтты желілер үшін оқшаулағыштар мен арматураларды оқшаулағыш аспаларға құрастыруды жүзеге асыру
8. Сымдар мен кабельдерге дірілді сөндіргіштер мен қашықтықтан бекітпелерді орнатуды жүзеге асыру
9. Кернеуі 150 киловольтқа дейінгі жоғары вольтты желілердің тіректерінде сымдар мен кабельдерді тарту, реттеу және қайта төсеу
10. Шлейфтерді монтаждау
6 разряд
1. Жасанды құрылыстарда, секциялық изоляторларда шынжырлы аспаның бекітетін тартқыштарын, якорь учаскелерінің түйісуін, әуе көрсеткілерін, байланыс желісін монтаждауды орындау
2. Пайдаланудағы магистральдық темір жолдарда тіректерді орнатуды орындау

3. Выполнять натягивание, регулировка и перекладка проводов и тросов на высоковольтных линий напряжением свыше 150 до 750 киловольт
4. Выполнять монтаж транспозиций проводов на высоковольтных линий напряжением до 750 киловольт
5. Выполнять правку опор высоковольтных линий напряжением свыше 20 киловольт
6. Выполнять разбивку трассы высоковольтных линий напряжением до 20 киловольт
Знания:
5 разряд
1. Способы разбивки котлованов и мест погружения свай на пикетах высоковольтных линий и контактных сетей
2. Порядок фазировки проводов контактных сетей и методы проверки выполненных работ по схемам
3. Способы раскатки многопроволочных проводов из цветных металлов
4. Способы установки дистанционных распорок, гасителей вибрации на проводах и тросах высоковольтных линий и ограничителей контактного провода
5. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности
6 разряд
1. Способы установки и выверки опор на магистральных и станционных линиях железных дорог
2. Виды переносных радиостанций и правила обращения с ними
3. Типы теодолитов и нивелиров и правила пользования ими
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение операций по монтажу и демонтажу проводов и соединений
Умения:
5 разряд
1. Осуществлять установку ограничителя контактного провода
2. Осуществлять установку одно - и двухпутных консолей
3. Проводить монтаж гибких поперечин
4. Проводить монтаж средних анкеровок
5. Осуществлять установку электрических соединителей и отводов всех типов
6. Осуществлять подъем цепной подвески под пяту консоли и перевод в седло
7. Осуществлять демонтаж проводов и тросов высоковольтных линий напряжением свыше 150 киловольт
8. Осуществлять правку сложных опор высоковольтных линий напряжением до 20 киловольт
6 разряд
1. Выполнять сборку опор высоковольтных линий и конструкций открытых подстанций массой свыше 10 до 25 тонн
2. Выполнять установку и выверка железобетонных фундаментов
3. Выполнять установку и демонтаж опор и конструкций открытых подстанций массой свыше 5 до 20 тонн и опор на оттяжках, шарнирно устанавливаемых на фундаменты, массой до 15 тонн
4. Выполнять соединение проводов сечением свыше 800 миллиметров квадратных
5. Выполнять раскатку и подъем проводов на опоры высоковольтных линий напряжением свыше 750 киловольт

3. Кернеуі 150-ден 750 киловольтқа дейінгі жоғары вольтты желілерде сымдар мен кабельдерді тарту, реттеу және қайта төсеу
4. Кернеуі 750 киловольтқа дейінгі жоғары вольтты желілерде сымдардың транспозицияларын монтаждауды орындау
5. Кернеуі 20 киловольттан асатын жоғары вольтты желілердің тіректерін түзетуді орындау
6. Кернеуі 20 киловольтқа дейінгі жоғары вольтты желілердің трассасын бөлуді орындаңыз
Білімдер:
5 разряд
1. Жоғары вольтты желілер мен байланыс желілерінің пикеттерінде қазаншұңқырларды және қадаларды батыру орындарын бөлу тәсілдері
2. Байланыс желілерінің сымдарын фазалау тәртібі және схемалар бойынша орындалған жұмыстарды тексеру әдістері
3. Түсті металдардан жасалған көп сымды сымдарды илемдеу әдістері
4. Жоғары вольтты желілердің сымдары мен кабельдеріне және байланыс сымының шектегіштеріне қашықтан бекітпелерді, дірілді сөндіргіштерді орнату тәсілдері
5. Еңбек тәртібінің ішкі ережелері, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария талаптары, өрт қауіпсіздігі талаптары
6 разряд
1. Темір жолдардың магистральдық және станциялық желілерінде тіректерді орнату және салыстыру тәсілдері
2. Тасымалды радиостанциялардың түрлері және олармен жұмыс істеу ережелері
3. Теодолиттер мен нивелирлердің түрлері және оларды пайдалану ережелері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Сымдар мен қосылымдарды монтаждау және демонтаждау жұмыстарын орындау
Машықтар:
5 разряд
1. Байланыс сымын шектегішті орнатуды жүзеге асырыңыз
2. Бір және екі жолды консольдерді орнатуды жүзеге асырыңыз
3. Икемді кресттерді орнатыңыз
4. Орташа якорьді орнатуды жүзеге асырыңыз
5. Барлық типтегі электр қосқыштары мен бұрмаларын орнатуды жүзеге асыру
6. Тізбекті суспензияны консольдің өкшесінің астына көтеріп, седлаға ауыстырыңыз
7. Кернеуі 150 киловольттан асатын жоғары вольтты желілердің сымдары мен кабельдерін бөлшектеуді жүзеге асыру
8. Кернеуі 20 киловольтқа дейінгі жоғары вольтты желілердің күрделі тіректерін түзетуді жүзеге асыру
6 разряд
1.Салмағы 10 тоннадан 25 тоннаға дейінгі жоғары вольтты желілердің тіректері мен ашық қосалқы станциялардың конструкцияларын құрастыруды орындау
2. Темірбетон іргетастарын орнату және салыстыру
3. Салмағы 5 тоннадан 20 тоннаға дейінгі ашық қосалқы станциялардың тіректері мен конструкцияларын және іргетастарға топсалы Орнатылатын, салмағы 15 тоннаға дейінгі тіректерді орнатуды және бөлшектеуді орындау
4. Қимасы 800 миллиметрден асатын сымдарды жалғауды орындау
5. Кернеуі 750 киловольттан асатын жоғары вольтты желілердің тіректеріне сымдарды жайып, көтеруді орындау

6. Выполнять монтаж узла грузовой компенсации натяжения контактных проводов
7. Выполнять компенсирование анкеровку контактного провода и несущего троса
Знания:
5 разряд
1. Способы монтажа шлейфов, гибких поперечин, сопряжении анкерных участков
2. Способы перекладки проводов и тросов, правила регулировки проводов и тросов на высоковольтных линиях напряжением до 150 киловольт и цепей контактной подвески на перегонах и станциях
3. Способы жесткой анкеровки проводов на опорах контактной сети
4. Способы монтажа и демонтажа стрелок и пересечений контактной сети
6 разряд
1. Правила монтажа транспозиций проводов на высоковольтных линий напряжением до 750 киловольт
2. Правила монтажа проводов и тросов на переходах
3. Способы компенсированной анкеровки контактного провода и несущего троса
4. Способы монтажа оттяжек цепной подвески, сопряжении анкерных участков, воздушных стрелок, контактной сети в искусственных сооружениях, секционных изоляторов
Возможность признания навыка:
Не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Самостоятельность
Коммуникабельность
Внимательность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Технический регламент "Общие требования к пожарной безопасности". Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года
№ 405. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2021 года № 24045. 2. Правила технической эксплуатации. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11066. 3. Правила пожарной безопасности. Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 февраля 2022 года № 26867. 4. Правила техники безопасности. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2015 года № 10907
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Электромонтер – линейщик по монтажу воздушных линий высокого напряжения и контактной сети
4
Электромонтер – линейщик по монтажу воздушных линий высокого напряжения и контактной сети
5
Мастер участка
19. Карточка профессии "Электромонтажник по распределительным устройствам":
Код группы:

6. Контактілі сымдардың кернеуінің жүк өтемақысы жинағын орнатуды орындау
7. Контактілі сым мен тасымалдаушы кабельді бекіту үшін өтемақы төлеу
Білімдер:
5 разряд
1. Шлейфтерді, икемді кресттерді, якорь учаскелерінің түйісулерін орнату әдістері
2. Сымдар мен кабельдерді ауыстыру тәсілдері, кернеуі 150 киловольтқа дейінгі жоғары вольтты желілердегі сымдар мен кабельдерді және аралықтар мен станциялардағы түйіспелі суспензия тізбектерін реттеу ережесі
3. Байланыс желісінің тіректеріндегі сымдарды қатты бекіту әдістері
4. Көрсеткілерді және байланыс желісінің қиылыстарын монтаждау және бөлшектеу тәсілдері
6 разряд
1. Кернеуі 750 киловольтқа дейінгі жоғары вольтты желілерде сымдардың транспозицияларын монтаждау ережесі
2. Өтпелерде сымдар мен кабельдерді орнату ережелері
3. Контактілі сым мен тасымалдаушы кабельді компенсацияланған бекіту әдістері
4. Жасанды құрылыстарда, секциялық изоляторларда шынжырлы аспа тартқыштарын, якорь учаскелерінің түйісулерін, әуе бағыттамаларын, байланыс желілерін монтаждау тәсілдері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Тәуелсіздік
Қарым-қатынас дағдылары
Зейінділік
Әдеттен тыс жағдайларда бастамашылық таныту
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламенті. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 17 тамыздағы № 405 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 19 тамызда № 24045 болып тіркелді. 2. Техникалық пайдалану ережелері. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 15 мамырда № 11066 болып тіркелді. 3. Өрт қауіпсіздігі ережелері. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 21 ақпанда № 26867 болып тіркелді. 4. Қауіпсіздік ережелері. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 30 сәуірде № 10907 болып тіркелді
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Электр монтер – жоғары вольтты әуе желілерін және түйіспелі тораптарды монтаждау бойынша монтаждау жөніндегі монтер
4
Электр монтер – жоғары вольтты әуе желілерін және түйіспелі тораптарды монтаждау бойынша монтаждау жөніндегі монтер
5
Учаске шебері
19. "Таратқыш құрылғылар жөніндегі электромонтажшы" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:

7411-0
Код наименования занятия:
7411-0-015
Наименование профессии:
Электромонтажник по распределительным устройствам
Уровень квалификации по ОРК:
1
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 3. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно- квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)".
Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 августа 2019 года № 19169.
Параграф 315. Электромонтажник по распределительным устройствам и вторичным цепям, 2 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: начальное образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
7411-0-017 - Электромонтажник по силовым сетям и электрооборудованию
Основная цель деятельности:
Производство электромонтажных работ по распределительным устройствам
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Комплектование материалов и оборудования для выполнения электромонтажных работ в жилых зданиях
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1: Комплектование материалов и оборудования для выполнения электромонтажных работ в жилых зданиях
Навык 1:
Выполнение простых операций по креплению оборудования
Умения:
2 разряд
1. Осуществлять установку и заделка деталей крепления
2. Осуществлять изготовление мелких деталей крепления и прокладок, не требующих точных размеров
3. Выполнять забивку вручную электродов заземления
4. Проводить окрашивание проводов и шин
Знания:
2 разряд
1. Сортамент цветных и черных металлов
2. Виды материалов, применяемых при изготовлении и монтаже электроконструкций
3. Виды крепежных деталей и мелких конструкций
4. Основные виды инструмента, применяемого при электромонтажных работах
5. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение операций по комплектованию материалов и оборудования
Умения:
2 разряд
1. Выполнять пробивку гнезд, отверстий и борозд по готовой разметке вручную
2. Осуществлять распаковку оборудования и уборка упаковочного материала
3. Проводить очистку и протирку оборудования
4. Осуществлять установку и снятие простейших подмостей
Знания:
2 разряд
1. Схемы включения электросчетчиков
2. Расчетные коэффициенты

7411-0
Қызмет атауының коды:
7411-0-015
Кәсіптің атауы:
Таратқыш құрылғылар жөніндегі электромонтажшы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
1
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
3-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 1 тамызда № 19169 болып тіркелді.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: бастауыш білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Талап етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7411-0-017 - Электрлік жабдықтар және күштік желілер электромонтажшысы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тарату құрылғыларында электр монтаждау жұмыстары
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тұрғын үйлердегі электр монтаждау жұмыстарына материалдар мен жабдықтарды сатып алу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1: Тұрғын үйлердегі электр монтаждау жұмыстарына материалдар мен жабдықтарды сатып алу
Дағды 1:
Жабдықты бекіту бойынша қарапайым операцияларды орындаңыз
Машықтар:
2 разряд
1. Бекіту бөлшектерін орнату және тығыздау
2. Нақты өлшемдерді қажет етпейтін бекітпелер мен тығыздағыштардың ұсақ бөлшектерін дайындауды жүзеге асырыңыз
3. Жерге қосу электродтарын қолмен соғу
4. Сымдар мен шиналарды бояуды жүргізіңіз
Білімдер:
2 разряд
1. Түрлі түсті және Қара металдар
2. Электр конструкцияларын дайындау және монтаждау кезінде қолданылатын материалдардың түрлері
3. Бекіту бөлшектері мен шағын құрылымдардың түрлері
4. Электр Монтаждау жұмыстары кезінде қолданылатын құралдың негізгі түрлері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Материалдар мен жабдықтарды алу бойынша операцияларды орындау
Машықтар:
2 разряд
1. Дайын таңбалау бойынша Ұяларды, тесіктер мен бороздарды қолмен тесуді орындаңыз
2. Жабдықты орауды және орау материалын жинауды жүзеге асыру
3. Жабдықты тазалау және сүрту
4. Қарапайым тіректерді орнату және алып тастау
Білімдер:
2 разряд
1. Электр есептегіштерін қосу схемалары
2. Есептеу коэффициенттері

21. Карточка профессии "Электромонтер – линейщик по монтажу воздушных линий высокого напряжения и контактной сети":
Код группы:
7413-2
Код наименования занятия:
7413-2-005
Наименование профессии:
Электромонтер – линейщик по монтажу воздушных линий высокого напряжения и контактной сети
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих: Выпуск 3
Параграф 122. Электромонтер-линейщик по монтажу воздушных линий высокого напряжения и контактной сети, 7 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность: Электроснабжение (по отраслям)
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Для присвоения 7-го разряда требуется стаж работы по специальности до 1 года и 6 месяцев
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
7413-2-008 - Электромонтер контактной сети
Основная цель деятельности:
Производство электромонтажных работ по распределительным устройствам
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Монтаж линий низкого напряжения
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1: Монтаж линий низкого напряжения
Навык 1:
Выполнение операций по монтажу линий низкого напряжения
Умения:
7 разряд
1. Осуществлять сборку опор высоковольтных линий и конструкций открытых подстанций массой свыше 25 тонн
2. Проводить установку и демонтаж опор высоковольтных линий и конструкций открытых подстанций массой свыше 20 тонн и опор на оттяжках, шарнирно устанавливаемых на фундаменты, массой свыше 15 тонн
3. Проверять устройство монолитных фундаментов
4. Осуществлять монтаж транспозиций проводов высоковольтных линий напряжением свыше 750 киловольт
5. Осуществлять монтаж проводов и тросов на переходах через большие водные преграды
Знания:
7 разряд
1. Правила устройства и выверки монолитных железо- бетонных фундаментов
2. Способы монтажа проводов и тросов на переходах через большие водные преграды
3. Способы выполнения монтажных работ при сооружении высоковольтных линий с применением вертолетной техники
4. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение операций по монтажу и демонтажу проводов и соединений
Умения:
7 разряд

21. "Жоғары кернеулі әуе желісі мен түйісу желілерін монтаждау жөніндегі желі электромонтері" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
7413-2
Қызмет атауының коды:
7413-2-005
Кәсіптің атауы:
Жоғары кернеулі әуе желісі мен түйісу желілерін монтаждау жөніндегі желі электромонтері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы: 3-шығарылым
Параграф 122. Жоғары кернеулі әуе желілерін және байланыс желісін монтаждау жөніндегі электр монтер-сызғыш, 7 разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық: Электрмен қамтамасыз ету (салалар бойынша)
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
7-разрядты беру үшін мамандық бойынша 1 жыл 6 айға дейінгі жұмыс өтілі талап етіледі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7413-2-008 - Байланыс желісінің электромонтері
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тарату құрылғылары бойынша электр монтаждау жұмыстарын жүргізу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Төмен вольтты желілерді орнату
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1: Төмен вольтты желілерді орнату
Дағды 1:
Төмен вольтты желіні орнату жұмыстарын орындау
Машықтар:
7 разряд
1. Салмағы 25 тоннадан асатын жоғары вольтты желілердің тіректері мен ашық қосалқы станциялардың конструкцияларын құрастыруды жүзеге асыру
2. Салмағы 20 тоннадан асатын жоғары вольтты желілердің тіректері мен ашық қосалқы станциялардың конструкцияларын және салмағы 15 тоннадан асатын іргетастарға топсалы Орнатылатын тартқыштардағы тіректерді орнату және бөлшектеу
3. Монолитті Іргетастардың құрылғысын тексеріңіз
4. Кернеуі 750 киловольттан асатын жоғары вольтты желілердің сымдарының транспозицияларын монтаждауды жүзеге асыру
5. Үлкен су тосқауылдары арқылы өтетін жолдарда сымдар мен кабельдерді орнатуды жүзеге асыру
Білімдер:
7 разряд
1. Монолитті темірбетон іргетастарын орнату және салыстыру ережелері
2. Үлкен су тосқауылдары арқылы өтетін жолдарда сымдар мен кабельдерді орнату әдістері
3. Тікұшақ техникасын қолдана отырып, жоғары вольтты желілерді салу кезінде монтаждау жұмыстарын орындау тәсілдері
4. Еңбек тәртібінің ішкі ережелері, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария талаптары, өрт қауіпсіздігі талаптары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Сымдар мен қосылымдарды монтаждау және демонтаждау жұмыстарын орындау
Машықтар:
7 разряд

Для присвоения 7-го разряда требуется стаж работы по специальности до 1 года и 6 месяцев.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
7114-2-002 - Строитель сборных конструкций
Основная цель деятельности:
Выполнение комплекса работ по монтажу металлических конструкций при строительстве, расширении, реконструкции, капитальном ремонте, реставрации и восстановлении зданий и сооружений
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение комплекса работ по монтажу металлических, сборных железобетонных конструкций при строительстве уникальных объектов
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1: Выполнение комплекса работ по монтажу металлических, сборных железобетонных конструкций при строительстве уникальных объектов
Навык 1:
Монтаж строительных конструкций при строительстве уникальных объектов
Умения:
7 разряд
1. Выполнять укрупнительную сборку конструкций зданий и сооружений атомных электростанций, теплоэлектростанций, гидроэлектростанций и иных зданий на сборочном стенде и плаз-кондуктора в пространственные блоки массой свыше 50 тонн
2. Выполнять монтаж пространственных блоков конструкций массой свыше 50 тонн
3. Выполнять монтаж фасонных частей и компенсаторов негабаритных трубопроводов гидротехнических сооружений
4. Выполнять монтаж напряженно-армированных балок и ферм перекрытий независимо от их пролета
5. Проводить установку и окончательну выверка стальных колонн, подкрановых балок и иных стальных конструкций каркасов зданий и промышленных сооружений при массе элемента или блока свыше 25 тонн, а также ферм пролетом свыше 36 метров
6. Проводить сборку и монтаж особо сложных узлов пролетных строений мостов с числом элементов свыше 8
7. Выполнять монтаж металлических и железобетонных цилиндрических резервуаров вместимостью свыше 3000 метров квадратных, а также заглубленных траншейных, сферических резервуаров и газгольдеров независимо от вместимости
8. Выполнять монтаж металлоконструкций дымовых труб с помощью вертолетов
9. Выполнять монтаж металлических газоотводящих стволов дымовых труб высотой свыше 150 метров
Знания:
7 разряд
1. Способы сборки и монтажа особо крупно-габаритных и тяжеловесных конструкций зданий и промышленных сооружений

7-разрядты беру үшін мамандық бойынша 1 жыл 6 айға дейінгі жұмыс өтілі талап етіледі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7114-2-002 - Құрастырмалы конструкцияларды салушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу, кеңейту, реконструкциялау, күрделі жөндеу, қалпына келтіру және қалпына келтіру кезінде металл конструкцияларды монтаждау жөніндегі жұмыстар кешенін орындау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ғимараттар мен құрылыстарды салу, кеңейту, реконструкциялау, күрделі жөндеу, қалпына келтіру және қалпына келтіру кезінде металл конструкцияларды монтаждау жөніндегі жұмыстар кешенін орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1: Ғимараттар мен құрылыстарды салу, кеңейту, реконструкциялау, күрделі жөндеу, қалпына келтіру және қалпына келтіру кезінде металл конструкцияларды монтаждау жөніндегі жұмыстар кешенін орындау
Дағды 1:
Бірегей объектілерді салу кезінде құрылыс конструкцияларын монтаждау
Машықтар:
7 разряд
1. Атом электр станцияларының, жылу электр станцияларының, гидроэлектростанциялардың және өзге де ғимараттардың ғимараттары мен құрылыстарының конструкцияларын құрастыру стендінде және плаз-кондуктордың массасы 50 тоннадан асатын кеңістіктік блоктарға ірілендіріп құрастыруды орындау
2. Салмағы 50 тоннадан асатын конструкциялардың кеңістіктік блоктарын монтаждауды орындау
3. Гидротехникалық құрылыстардың габаритті емес құбырларының фасонды бөліктері мен компенсаторларын монтаждауды орындау
4. Кернеулі арматураланған арқалықтар мен еден фермаларын олардың ұшуына қарамастан монтаждауды орындау.
5. Элементтің немесе блоктың салмағы 25 тоннадан асатын ғимараттар мен өнеркәсіптік құрылыстардың қаңқаларының Болат бағаналарын, кран арқалықтарын және өзге де болат конструкцияларын, сондай-ақ аралығы 36 метрден асатын фермаларды орнатуды және түпкілікті салыстырып тексеруді жүргізу
6. Элементтер саны 8-ден асатын көпірлердің аралық құрылыстарының аса күрделі тораптарын құрастыруды және монтаждауды жүргізу
7. Сыйымдылығы 3000 шаршы метрден асатын металл және темірбетонды цилиндрлік резервуарларды, сондай-ақ сыйымдылығына қарамастан көмілген траншеялық, сфералық резервуарлар мен газгольдерлерді монтаждауды орындау
8. Тікұшақтардың көмегімен түтін құбырларының металл конструкцияларын монтаждауды орындау
9. Биіктігі 150 метрден асатын түтін құбырларының металл газ шығаратын оқпандарын монтаждауды орындау
Білімдер:
7 разряд
1. Ғимараттар мен өнеркәсіптік құрылыстардың аса ірі габаритті және ауыр салмақты конструкцияларын құрастыру және монтаждау тәсілдері

2. Способы сборки и установки сверхсложных видов такелажного и подъемного оборудования и приспособлений
3. Способы особо сложной нетиповой строповки конструкций и пространственных блоков конструкций
4. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Монтаж оборудования на инженерных сетях
Умения:
7 разряд
1. Выполнять монтаж теле и радиобашен при высоте сооружений свыше 100 метров
2. Выполнять монтаж вантовых конструкций
3. Выполнять монтаж полносборных железобетонных вытяжных градирен
4. Выполнять монтаж купола реактора атомной электростанции
5. Выполнять монтаж многоствольных дымовых и вентиляционных труб из укрупненных блоков
6. Выполнять оснастку, установку и передвижку монтажных мачт грузоподъемностью свыше 100 тонн
Знания:
7 разряд
1. Особенности монтажа конструкций зданий и сооружений при помощи вертолетов и иных воздушных средств
2. Правила подъема конструкций вертолетом на высоту и выверки при заходе вертолета в зону монтажа
3. Способы монтажа высотных многоствольных дымовых и вентиляционных труб
4. Типы переносных радиостанций и правила обращения с ними
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность Терпеливость
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Правил технической эксплуатации электрических станций и сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247. 2. Правила техники безопасности при эксплуатации тепломеханического оборудования электростанций и тепловых сетей. 3. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 122. 4. Правила пожарной безопасности для энергетических предприятий. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года №123
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Слесарь по сборке металлоконструкций
23. Карточка профессии "Электромонтажник-схемщик":
Код группы:
7411-0
Код наименования занятия:
7411-0-021
Наименование профессии:
Электромонтажник-схемщик
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 19. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 4 июля 2017 года № 191 "Об утверждении Единого тарифно- квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуски 5, 11, 13, 15, 17, 19)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 октября 2017 года № 15924.

2. Такелаждық және көтергіш жабдықтар мен құрылғылардың аса күрделі түрлерін құрастыру және орнату тәсілдері
3. Конструкциялар мен конструкциялардың кеңістіктік блоктарын ерекше күрделі типтік емес тігу әдістері
4. Еңбек тәртібінің ішкі ережелері, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария талаптары, өрт қауіпсіздігі талаптары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Инженерлік желілердегі жабдықтарды монтаждау
Машықтар:
7 разряд
1. Құрылыстардың биіктігі 100 метрден асатын теле және радио мұнараларды монтаждауды орындау
2. Аспалы құрылымдарды орнатуды орындаңыз
3. Толық жиналатын темірбетонды сору градиреналарын монтаждауды орындау
4. Атом электр станциясы реакторының күмбезін монтаждауды орындау
5. Үлкейтілген блоктардан көп ұңғылы түтін және желдету құбырларын орнатуды орындаңыз
6. Жүк көтергіштігі 100 тоннадан асатын монтаждау діңгектерін жарақтандыруды, орнатуды және жылжытуды орындау
Білімдер:
7 разряд
1. Тікұшақтар мен өзге де әуе құралдарының көмегімен ғимараттар мен құрылыстардың конструкцияларын монтаждау ерекшеліктері
2. Тікұшақ монтаждау аймағына кірген кезде конструкцияларды тікұшақпен биіктікке көтеру және салыстырып тексеру ережесі
3. Көп қабатты түтін және желдету құбырларын орнату әдістері
4. Портативті радиостанциялардың түрлері және олармен жұмыс істеу ережелері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Шыдамдылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану ережесі. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы. 2. Электр станциялары мен жылу желілерінің жылу механикалық жабдықтарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидалары. 3. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 122 бұйрығы. 4. Энергетикалық кәсіпорындарға арналған өрт қауіпсіздігі ережелері. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы №123 бұйрығы
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Металл конструкцияларын құрастыру жөніндегі слесарь
23. "Электромонтажшы-чертежник" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
7411-0
Қызмет атауының коды:
7411-0-021
Кәсіптің атауы:
Электромонтажшы-чертежник
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
19-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (5, 11, 13, 15, 17, 19-шығарылымдары) бекіту туралы" 2017 жылғы 4 шілдедегі № 191 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылы 20 қазанда № 15924 болып тіркелді.

Параграф 73. Электромонтажник-схемщик, 5-разряд. Параграф 73. Электромонтажник-схемщик, 5-разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: ТиПО (рабочие профессии)
Специальность: Электроснабжение (по отраслям)
Квалификация:
-
Уровень образования: основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Требуемый стаж работы по специальности: не менее 1 года
Связь с неформальным и информальным образованием:
не имеется
Другие возможные наименования профессии:
7411-0-012 - Электромонтажник по вторичным цепям
Основная цель деятельности:
Монтаж и наладка электросхем электрических машин, аппаратов и приборов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Подготовка к монтажу электросхем и электрооборудования
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1: Подготовка к монтажу электросхем иэлектрооборудования
Навык 1:
Осуществление подготовительных работ по монтажу сложных электросхем электрических машин, аппаратов и приборов
Умения:
5 разряд
1. Выполнять монтаж особо сложных элехтросхем с большим количеством проводников различного сечения, аппаратуры и приборов
2. Выполнять укладку монтажа и его крепление в условиях большой насыщенности аппаратурой
3. Осуществлять полный монтаж станций и пультов управления
4. Проводить установку шин со сложным расположением их на панелях
5. Проводить соединения схем панелей и секций щитков в общую схему
6 разряд
1. Выполнять монтаж опытных и экспериментальных электросхем с большим количеством проводников различного сечения, аппаратуры и приборов
2. Проводить подбор монтажного провода в зависимости от аппаратуры, силы тока, напряжения и вида исполнения аппаратов и приборов
3. Проводить проверка работы установок с последующим устранением дефектов монтажа и сборки, заменой участков схемы на более рациональное расположение
Знания:
5 разряд
1. Устройство, назначение и принцип работы аппаратов, приборов, пультов управления и станций
2. Принцип и последовательность работы аппаратов и приборов, соединенных в схему
3. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности
6 разряд
1. Конструктивные особенности и принцип работы собираемых электрических машин, аппаратов и приборов
2. Правила и технические условия по монтажу оборудования, разного рода сложных электрических сетей любой мощности и напряжения
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Дополнительные трудовые функции
Умения:
5 разряд

Параграф 73. Электромонтажник-схемщик, 5-разряд. Параграф 73. Электромонтажник-схемщик, 5-разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық: Электрмен қамтамасыз ету (салалар бойынша)
Біліктілік:
-
Білім деңгейі: негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Тиісті разрядтың жұмыс істеу құқығына растайтын құжатты ала отырып, оқу орнында кәсіп бойынша оқудан өткен 18 жастан кем емес адамдар
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7411-0-023 - Электрмонтаждаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Электр машиналарының, құрылғыларының және құрылғыларының электр тізбектерін монтаждау және реттеу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Электр машиналарының, құрылғыларының және құрылғыларының электр тізбектерін орнатуға байланысты көмекші жұмыстарды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1: Электр машиналарының, құрылғыларының және құрылғыларының электр тізбектерін орнатуға байланысты көмекші жұмыстарды орындау
Дағды 1:
Электр машиналарының, құрылғыларының және аспаптарының электр тізбектерін монтаждауға байланысты жұмыстарға дайындау
Машықтар:
5 разряд
1. Әр түрлі секциялы өткізгіштердің, аппаратуралар мен аспаптардың көптігі бар аса күрделі электр схемаларын монтаждауды орындау
2. Жабдықпен қаныққан жағдайда монтаждауды және оны бекітуді орындаңыз
3. Станциялар мен басқару пульттерін толық монтаждауды жүзеге асыру
4. Панельдерде күрделі орналасуы бар шиналарды орнатыңыз
5. Панельдер мен қалқан секцияларының схемаларын жалпы схемаға қосыңыз
6 разряд
1. Әр түрлі секциялардағы, аппаратуралар мен аспаптардағы көптеген өткізгіштері бар тәжірибелік және эксперименттік электр схемаларын монтаждауды орындау
2. Аппаратураға, ток күшіне, кернеуге және аппараттар мен аспаптардың орындалу түріне байланысты монтаждық сымды іріктеуді жүргізу
3. Монтаждау және құрастыру ақауларын жою, схема учаскелерін неғұрлым ұтымды орналасуға ауыстыру арқылы қондырғылардың жұмысын тексеру
Білімдер:
5 разряд
1. Аппараттардың, аспаптардың, басқару пульттері мен станциялардың құрылысы, мақсаты және жұмыс принципі
2. Схемаға қосылған аппараттар мен аспаптардың жұмыс принципі мен реттілігі
3. Еңбек тәртібінің ішкі ережелері, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария талаптары, өрт қауіпсіздігі талаптары
6 разряд
1. Жиналатын электр машиналарының, аппараттар мен аспаптардың конструктивтік ерекшеліктері мен жұмыс принципі
2. Жабдықты, кез-келген қуат пен кернеудің әртүрлі күрделі электр желілерін орнату ережелері мен техникалық шарттары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2: Қосымша еңбек функциялары
Машықтар:
5 разряд

1. Выполнять монтаж силовой цепи медными щитками сложной конфигурации на щитках управления с селекторными изобразительными переключателями
2. Изготавливать шаблоны для шин сложной конфигурации
3. Выполнять разметку схемы на панелях под укладку жгутов, установка дополнительных сопротивлений в цепи, проверка схемы, правильности включений, взаимодействия всех аппаратов и системы блокировки
6 разряд
1. Осуществлять наладку наиболее сложной защитной и коммутационной аппаратуры и электромеханизмов уникального и прецизионного оборудования
2. Составлять принципиальные схемы монтажа и маркировки
Знания:
5 разряд
1. Способы наиболее сложного электромонтажа и способы измерения различных параметров электроцепей
2. Методы контроля смонтированных схем с помощью специальных приборов
6 разряд
1. Допустимые нагрузки и перегревы в схемах
2. Монтажный инструмент, приспособления и различное оборудование для пайки, отжига, сверления и других работ
3. Основы электротехники и электромеханики в пределах выполняемой работы
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Пунктуальность
Аккуратность
Выносливость
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. ГОСТ 12.1.019-2017. Межгосударственный стандарт. Система стандартов безопасности труда. Электробезопасность. Общие требования и номенклатура видов защиты 2. ГОСТ 12.2.007.3-75. Межгосударственный стандарт. Система стандартов безопасности труда. Электротехнические устройства на напряжение свыше 1000 В. Требования безопасности 3. ГОСТ 15543.1-89. Межгосударственный стандарт. Изделия электротехнические и другие технические изделия. Общие требования в части стойкости к климатическим внешним воздействующим факторам 4. ГОСТ IEC 60950-1-2014. Межгосударственный стандарт. Оборудование информационных технологий Требования безопасности. Часть 1. Общие требования; 5. ГОСТ 7746- 2015. Межгосударственный стандарт. Трансформаторы тока. Общие технические условия
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Электромонтажник-схемщик
4
Супервайзер (бригадир)
4
Техники-электрики (общий профиль)
24. Карточка профессии "Электромонтер – линейщик по монтажу воздушных линий высокого напряжения и контактной сети":
Код группы:
7413-2
Код наименования занятия:
7413-2-005
Наименование профессии:
Электромонтер – линейщик по монтажу воздушных линий высокого напряжения и контактной сети
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих: Выпуск 3 Параграф 118. Электромонтер-линейщик по монтажу воздушных линий высокого напряжения и контактной сети 3 разряд Параграф 119. Электромонтер-линейщик по монтажу воздушных линий высокого напряжения и контактной сети 4 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Уровень образования: ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность: Электрооборудование (по видам и отраслям)
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:

1. Селекторлық кескін қосқыштары бар басқару қалқандарында күрделі конфигурациялы мыс қалқандарымен қуат тізбегін орнатуды орындаңыз
2. Күрделі конфигурациядағы шиналар үшін шаблондар жасаңыз
3. Сымдарды төсеу үшін панельдердегі схеманы белгілеуді, тізбекке қосымша кедергілерді орнатуды, тізбекті тексеруді, қосудың дұрыстығын, барлық құрылғылар мен құлыптау жүйесінің өзара әрекеттесуін орындаңыз
6 разряд
1. Бірегей және дәл жабдықтың ең күрделі қорғаныс және коммутациялық аппаратурасы мен электромеханизмдерін баптауды жүзеге асыру
2. Монтаждау мен таңбалаудың схемалық схемаларын жасаңыз
Білімдер:
5 разряд
1. Ең күрделі электр монтаждау әдістері және электр тізбектерінің әртүрлі параметрлерін өлшеу әдістері
2. Арнайы құрылғылардың көмегімен орнатылған схемаларды бақылау әдістері
6 разряд
1. Схемалардағы рұқсат етілген жүктемелер мен қызып кетулер
2. Дәнекерлеуге, күйдіруге, бұрғылауға және басқа жұмыстарға арналған монтаждау құралы, арматура және әртүрлі жабдықтар
3. Орындалатын жұмыс шегінде электротехника және электромеханика негіздері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Дәлдік
Төзімділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. ГОСТ 12.1.019-2017. Мемлекетаралық стандарт. Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. Электр қауіпсіздігі. Қорғау түрлерінің жалпы талаптары мен номенклатурасы
2. ГОСТ 12.2.007.3-75. Мемлекетаралық стандарт. Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. 1000 В жоғары кернеуге арналған Электротехникалық құрылғылар, қауіпсіздік талаптары 3. ГОСТ 15543.1-89. Мемлекетаралық стандарт. Электротехникалық бұйымдар және басқа да техникалық бұйымдар. Климаттық сыртқы әсер етуші факторларға төзімділік бөлігіндегі Жалпы талаптар 4. ГОСТ IEC 60950-1-2014. Мемлекетаралық стандарт. Ақпараттық технологиялар жабдықтары қауіпсіздік талаптары. 1 бөлім. Жалпы талаптар 5. ГОСТ 7746-2015. Мемлекетаралық стандарт. Ток трансформаторлары. Жалпы техникалық шарттар
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Электромонтажник-схемщик
4
Супервайзер (бригадир)
4
Техники-электрики (жалпы профиль)
24. "Жоғары кернеулі әуе желісі мен түйісу желілерін монтаждау жөніндегі желі электромонтері" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
7413-2
Қызмет атауының коды:
7413-2-005
Кәсіптің атауы:
Жоғары кернеулі әуе желісі мен түйісу желілерін монтаждау жөніндегі желі электромонтері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы: 3-шығарылым
Параграф 118. Жоғары кернеулі әуе желілерін және түйіспелі желіні монтаждау жөніндегі электромонтер-сызғыш 3 разряд 119-Параграф. Жоғары кернеулі әуе желілерін және контактілі желіні монтаждау жөніндегі электромонтер-сызғыш 4 разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Электр жабдықтары (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:

Для присвоения 3-го разряда требуется стаж работы по специальности не менее 3 месяцев. Для присвоения 4-го разряда требуется стаж работы по специальности не менее 6 месяцев
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
7413-2-008 - Электромонтер контактной сети 7412-1-001 - Электромонтер (общий профиль)
Основная цель деятельности:
Производство электромонтажных работ по распределительным устройствам
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Монтаж линий низкого напряжения
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1: Монтаж линий низкого напряжения
Навык 1: Выполнение профилактических и ремонтных работ воздушных линий электропередач
Умения:
3 разряд
1. Выполнять установку и снятие крюков, штырей и изоляторов со стоек неустановленных опор
2. Производить раскатку стальных канатов, тросов и одножильных проводов с установкой барабанов
3. Выполнять подъем проводов на опоры высоковольтных линий напряжением до 20 киловольт с применением штанг и шестов
4. Осуществлять резку и рубка проводов и тросов
5. Выполнять прокладку заземляющих спусков, монтаж контура заземления
4 разряд
1. Осуществлять сборку опор высоковольтных линий и конструкций открытых подстанций массой до 5 тонн
2. Выполнять заготовки деталей деревянных опор
3. Осуществлять установку и демонтаж опор и конструкций открытых подстанций массой до 1 тонны
4. Проводить раскатку и подъем проводов на опоры высоковольтных линий напряжением до 150 киловольт и тросов - до 750 киловольт
5. Подготавливать изготовление спусков, перемычек, петель и полупетель из проводов и тросов
6. Проводить установку разрядников
8. Выполнять сборку изоляторов и арматуры в изолирующие подвески для высоковольтных линий напряжением до 220 киловольт
9. Осуществлять соединение проводов и тросов сечением до 70 миллиметров квадратных
10. Осуществлять закрепление проводов на штыревых изоляторах высоковольтных линий напряжением до 1 киловольт
11. Выполнять разметку и установка звеньевых и эластичных струн на несущем тросе с земли
12. Выполнять установку арматуры на консолях и гибких поперечинах
13. Выполнять установку ограничителей грузов компенсированной анкеровки, фиксаторных и фидерных кронштейнов на опорах
14. Выполнять монтаж средней анкеровки на земле
15. Осуществлять подвеску несущего троса с земли на опор
16. Выполнять врезку изоляторов в провода и тросы на земле
Знания:
3 разряд
1. Виды крепежных детален, арматуры, изоляторов, проводов и тросов

3-разрядты беру үшін мамандық бойынша кемінде 3 ай жұмыс өтілі талап етіледі. 4- разрядты беру үшін мамандығы бойынша кемінде 6 ай жұмыс өтілі талап етіледі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7413-2-008 - Байланыс желісінің электромонтері
7412-1-001 - Электромонтер (жалпы бейін)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тарату құрылғылары бойынша электр Монтаждау жұмыстарын жүргізу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Төмен вольтты желілерді орнату
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1: Төмен вольтты желілерді орнату
Дағды 1:
Төмен вольтты желіні орнату жұмыстарын орындау
Машықтар:
3 разряд
1. Орнатылмаған тіректердің тіректерінен ілгектерді, түйреуіштер мен оқшаулағыштарды орнату және алу
2. Барабандарды орната отырып, Болат арқандарды, кабельдерді және бір ядролы сымдарды жайып салу
3. Штангалар мен тіректерді қолдана отырып, кернеуі 20 киловольтқа дейінгі жоғары вольтты желілердің тіректеріне сымдарды көтеруді орындау
4. Сымдар мен кабельдерді кесу және кесу
5. Жерге тұйықтағыштарды төсеуді, жерге тұйықтау контурын монтаждауды орындау
4 разряд
1. Салмағы 5 тоннаға дейінгі жоғары вольтты желілердің тіректерін және ашық қосалқы станциялардың конструкцияларын құрастыруды жүзеге асыру
2. Ағаш тіректердің бөлшектерін дайындауды орындау
3. Салмағы 1 тоннаға дейінгі ашық қосалқы станциялардың тіректері мен конструкцияларын орнатуды және бөлшектеуді жүзеге асыру.
4. Сымдарды кернеуі 150 киловольтке дейінгі жоғары вольтты желілердің және кабельдердің тіректеріне - 750 киловольтке дейін жайып, көтеруді жүргізу
5. Сымдар мен кабельдерден түсулерді, секіргіштерді, ілмектер мен жартылай ілмектерді дайындау
6. Разрядтауыштарды орнатуды жүргізу.
8. Кернеуі 220 киловольтқа дейінгі жоғары вольтты желілер үшін оқшаулағыштар мен арматураларды оқшаулағыш аспаларға құрастыруды орындау
9. Сымдар мен кабельдерді 70 миллиметр квадратқа дейін жалғау
10. Кернеуі 1 киловольтқа дейінгі жоғары вольтты желілердің түйреуіш изоляторларында сымдарды бекітуді жүзеге асыру
11. Жерден көтергіш кабельге сілтеме мен серпімді жіптерді белгілеу және орнату.
12. Арматураны консольдерге және икемді кресттерге орнату
13. Өтелген якорь жүктерін шектегіштерді, тіректерге бекіткіш және фидерлік кронштейндерді орнатуды орындау.
14. Жерге орташа якорь орнатуды орындау
15. Көтергіш кабельді жерден тіректерге іліп қойу
16. Оқшаулағыштарды жердегі сымдар мен кабельдерге салу
Білімдер:
3 разряд
1. Бекіту бөлшектерінің, арматураның, оқшаулағыштардың, сымдар мен кабельдердің түрлері

2. Устройство простого электрифицированного и пневматического ручного инструмента
3. Основные типы строительных конструкций высоковольтных линий и открытых подстанций
4. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности
4 разряд
1. Способы установки разрядников, ограничителей грузов и фидерных кронштейнов на опорах
2. Виды и способы установки защит для переходов
3. Правила пользования механизированным такелажным оборудованием и инструментом
4. Типы и способы установки светильников
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение операций по монтажу и демонтажу проводов и соединений
Умения:
3 разряд
1. Выполнять заглубление заземлителей механизированным инструментом
2. Осуществлять гидроизоляцию железобетонных конструкций
3. Выполнять окраску неустановленных стальных опор высоковольтных линий и конструкций открытых подстанций
4. Проводить нумерацию опор и крепление таблиц и плакатов
5. Выполнять наматывание на барабаны проводов и тросов с зашивкой барабанов
6. Осуществлять развозку конструкций и материалов
7. Выполнять перемещение конструкций вручную
4 разряд
1. Выполнять монтаж междурельсовых соединений
2. Осуществлять изготовление и присоединение тросовых оттяжек к опорам
3. Выполнять комплектование жестких поперечин
4. Проводить окраску установленных опор высоковольтных линий и конструкций открытых подстанций
5. Выполнять демонтаж проводов и тросов высоковольтных линий и контактных сетей напряжением до 150 киловольт
6. Выполнять правку одностоечных опор линий напряжением до 20 киловольт
7. Выполнять монтаж вводов воздушных линий в здания
8. Выполнять монтаж светильников на опорах
Знания:
3 разряд
1. Устройство и правила пользования простыми такелажными средствами
2. Правила заземления и зануления
4 разряд
1. Способы сборки и установки опор высоковольтных линий и конструкций открытых подстанций
2. Порядок компоновки и сборки изоляторов и арматуры в изолирующие подвески
3. Способы соединений проводов и тросов
4. Способы подъема и крепления проводов и тросов на опорах
5. Назначение, способы изготовления и установки шин, спусков, перемычек и петель из проводов и тросов
Возможность признания навыка:
Не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Самостоятельность
Коммуникабельность
Внимательность
Список технических регламентов и национальных стандартов:

2. Қарапайым электрлендірілген және пневматикалық қол құралының құрылғысы
3. Жоғары вольтты желілер мен ашық қосалқы станциялардың құрылыс конструкцияларының негізгі түрлері
4. Еңбек тәртібінің ішкі ережелері, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария талаптары, өрт қауіпсіздігі талаптары
4 разряд
1. Разрядтағыштарды, жүктерді шектегіштерді және фидерлік кронштейндерді тіректерге орнату тәсілдері
2. Өтпелі қорғаныстарды орнату түрлері мен әдістері
3. Механикаландырылған такелаждық жабдықтар мен құралдарды пайдалану ережесі
4. Шамдарды орнату түрлері мен әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Сымдар мен қосылымдарды монтаждау және демонтаждау жұмыстарын орындау
Машықтар:
3 разряд
1. Жерге тұйықтағыштарды механикаландырылған құралмен тереңдету
2. Темірбетон конструкцияларын гидрооқшаулауды жүзеге асыру
3. Жоғары вольтты желілердің орнатылмаған Болат тіректерін және ашық қосалқы станциялардың конструкцияларын бояуды орындау
4. Тіректерді нөмірлеу және кестелер мен плакаттарды бекіту
5. Барабандарды тігумен сымдар мен кабельдердің барабандарына орауды орында
6. Конструкциялар мен материалдарды тасымалдауды жүзеге асыру
7. Конструкцияларды қолмен жылжыт
4 разряд
1. Рельс аралық қосылыстарды орнатуды орындау
2. Арқан тартқыштарды дайындауды және тіректерге қосуды жүзеге асыру
3. Қатты кресттерді аяқтау
4. Жоғары вольтты желілердің орнатылған тіректерін және ашық қосалқы станциялардың конструкцияларын бояуды жүргізу
5. Кернеуі 150 киловольтқа дейінгі жоғары вольтты желілер мен байланыс желілерінің сымдары мен кабельдерін бөлшектеуді орындау
6. Кернеуі 20 киловольтқа дейінгі желілердің бір бағаналы тіректерін түзетуді орындау
7. Ғимараттарға әуе желілерінің кіреберістерін орнатуды орындаңыз
8. Тіректерге шамдарды орнатуды орындаңыз
Білімдер:
3 разряд
1. Қарапайым такелаж құралдарын пайдалану ережесі мен құрылғысы
2. Жерге қосу және нөлдеу ережелері
4 разряд
1. Ашық қосалқы станциялардың жоғары вольтты желілері мен конструкцияларының тіректерін құрастыру және орнату тәсілдері
2. Оқшаулағыштар мен арматураны оқшаулағыш аспаларға құрастыру және құрастыру тәртібі
3. Сымдар мен кабельдерді қосу әдістері
4. Тіректердегі сымдар мен кабельдерді көтеру және бекіту әдістері
5. Сымдар мен кабельдерден шиналарды, түсулерді, секіргіштер мен ілмектерді дайындау және орнату әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Тәуелсіздік
Қарым-қатынас дағдылары
Зейінділік
Әдеттен тыс жағдайларда бастамашылық таныту
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

25. Карточка профессии "Электромонтер – линейщик по монтажу воздушных линий высокого напряжения и контактной сети":
Код группы:
7413-2
Код наименования занятия:
7413-2-005
Наименование профессии:
Электромонтер – линейщик по монтажу воздушных линий высокого напряжения и контактной сети
Уровень квалификации по ОРК:
1
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих: Выпуск 3
Параграф 117. Электромонтер-линейщик по монтажу воздушных линий высокого напряжения и контактной сети 2 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: начальное образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
7413-2-008 - Электромонтер контактной сети
Основная цель деятельности:
Производство электромонтажных работ по распределительным устройствам
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Монтаж линий низкого напряжения
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1: Монтаж линий низкого напряжения
Навык 1:
Выполнение операций по монтажу линий низкого напряжения
Умения:
2 разряд
1. Изготавливать мелких деталей крепления, не требующих точных размеров
2. Выполнять заглубление заземлителей вручную
3. Проводить очистку неустановленных стальных опор высоковольтных линий и конструкций открытых подстанций
4. Выполнять окраску деталей крепления приставок и шин заземления
Знания:
2 разряд
1. Основные марки линейной арматуры, изоляторов, проводов и тросов
2. Сортамент стали и метизов, правила обращения с анти-септирующими составами и способы анти- септирования лесоматериалов
3. Правила сигнализации на железнодорожном транспорте
4. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение операций по монтажу и демонтажу проводов и соединений
Умения:
2 разряд
1. Выполнять обмазку кистью деталей деревянных опор анти-септирующими составами
2. Проводить снятие обшивки с барабанов и их разборка
3.Выполнять раскатку проводов и тросов вручную
Знания:
2 разряд
1. Способы окраски проводов и шин заземления
2. Способы заглубления заземлителей вручную
3. Наименование и назначение ручного инструмента и приспособлений
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Самостоятельность
Коммуникабельность
Внимательность
Список технических регламентов и национальных стандартов:

25. "Жоғары кернеулі әуе желісі мен түйісу желілерін монтаждау жөніндегі желі электромонтері" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
7413-2
Қызмет атауының коды:
7413-2-005
Кәсіптің атауы:
Жоғары кернеулі әуе желісі мен түйісу желілерін монтаждау жөніндегі желі электромонтері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
1
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы: 3-шығарылым
Параграф 117. Жоғары кернеулі әуе желілерін және түйіспелі желіні монтаждау жөніндегі электромонтер-сызғыш 2 разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: бастауыш білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Талап етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7413-2-008 - Байланыс желісінің электромонтері
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тарату құрылғылары бойынша электр Монтаждау жұмыстарын жүргізу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Төмен вольтты желілерді орнату
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1: Төмен вольтты желілерді орнату
Дағды 1:
Төмен вольтты желіні орнату жұмыстарын орындау
Машықтар:
2 разряд
1. Нақты өлшемдерді қажет етпейтін шағын бекіту бөлшектерін жасаңыз
2. Жерге тұйықтағыштарды қолмен тереңдету
3. Жоғары вольтты желілердің орнатылмаған Болат тіректерін және ашық қосалқы станциялардың конструкцияларын тазалауды жүргізу
4. Приставкаларды және жерге тұйықтау шиналарын бекіту бөлшектерін бояуды орындау
Білімдер:
2 разряд
1. Желілік арматураның, оқшаулағыштардың, сымдар мен кабельдердің негізгі маркалары
2. Болат пен жабдықтардың сұрыптамасы, антисептикалық құрамдармен жұмыс істеу ережелері және ағаш материалдарын антисептикалау әдістері
3. Теміржол көлігіндегі сигнал беру ережелері
4. Еңбек тәртібінің ішкі ережелері, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария талаптары, өрт қауіпсіздігі талаптары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Сымдар мен қосылымдарды монтаждау және демонтаждау жұмыстарын орындау
Машықтар:
2 разряд
1. Ағаш тіректердің бөлшектерін антисептикалық қосылыстармен щеткамен жабыңыз
2. Барабандардан қаптаманы алып тастау және оларды бөлшектеу
3. Сымдар мен кабельдерді қолмен айналдырыңыз
Білімдер:
2 разряд
1. Жерге қосу Сымдары мен шиналарын бояу әдістері
2. Жерге тұйықтағыштарды қолмен көму тәсілдері
3. Қол құралдары мен құрылғыларының атауы мен мақсаты
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Тәуелсіздік
Қарым-қатынас дағдылары
Зейінділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. Сборка и регулировка простых узлов электрического оборудования
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1: Сборка и регулировка простых узлов электрического оборудования
Навык 1:
Выполнение операций по сборке простых узлов электрических машин
Умения:
5 разряд
1. Осуществлять окончательную сборку с подгонкой сложных электрических машин и аппаратов
2. Выполнять механическую и электрическую регулировка электрических машин, мощных турбо- и гидрогенераторов, высоковольтной аппаратуры и установок
3. Выполнять балансирование электрических машин
4. Выполнять разгонку клиньев по диаметрам и хордам статоров крупных электрических машин, турбо- и гидрогенераторов мощностью до 150 киловат под сборку активной стали
6 разряд
1. Выполнять окончательную сборку, регулировку особо сложных, ответственных и уникальных электрических машин и аппаратов
2. Выполнять сборку и регулировку турбогенераторов с водородным и смешанным охлаждением
3. Выполнять подбор сборочных приспособлений, контрольно-измерительных приборов и установок
Знания:
5 разряд
1. Устройство и конструктивные особенности сложных электрических машин, ответственной высоковольтной аппаратуры и пультов управления
2. Технические и эксплуатационные требования к собираемым и испытываемым изделиям
3. Устройство, принцип работы и правила настройки и эксплуатации сложных испытательных стендов
4. Основные расчеты, связанные с подгонкой и регулировкой
5. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности
6 разряд
1. Снятия эксплуатационных характеристик и диаграмм
2. Теоретические основы электротехники
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение операций по регулировке электрических машин и аппаратов
Умения:
5 разряд
1. Обрабатывать детали, имеющих шесть и более обрабатываемых поверхностей и требующих применения точного измерительного инструмента
2. Производить сборку, регулировку и отладку пультов управления
3. Производить разметку и установку на панелях щитов и пультов управления всевозможных аппаратов и приборов
6 разряд
1. Определять рациональной технической последовательности сборки
2. Выполнять расчеты и эскизов, необходимых при сборке изделий
Знания:
5 разряд
5. Особенности изготовления и сборки турбо- и гидрогенераторов
6. Правила оформления технической документации по результатам сборки
6 разряд
1. Конструктивные особенности, устройство и принцип работы собираемых электротехнических изделий
2. Способы проверки режимов работы и нагрузок
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Самостоятельность
Обучаемость
Дисциплинированность
Стрессоустойчивость
Проявление инициативности в нестандартных ситуациях
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Технический регламент "Общие требования к пожарной безопасности". Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года
№ 405. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2021 года № 24045. 2. Правила технической эксплуатации. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11066. 3. Правила пожарной безопасности. Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 февраля 2022 года № 26867. 4. Правила техники безопасности. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2015 года № 10907
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Техник-электрик
5
Мастер участка

1. Қарапайым электр жабдықтарының тетіктерін құрастыру және реттеу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1: Қарапайым электр жабдықтарының тетіктерін құрастыру және реттеу
Дағды 1:
Электр машиналарының қарапайым бөлшектерін құрастыру операцияларын орындау
Машықтар:
5 разряд
1. Күрделі электр машиналары мен аппараттарын сәйкестендіре отырып, түпкілікті құрастыруды жүзеге асыру
2. Электр машиналарын, қуатты турбо және гидрогенераторларды, жоғары вольтты аппаратура мен қондырғыларды механикалық және электрлік реттеуді орындау
3. Электр машиналарын теңестіруді орындаңыз
4. Белсенді болатты құрастыру үшін қуаты 150 киловатқа дейінгі ірі электр машиналарының, турбо - және гидрогенераторлардың статорларының диаметрлері мен аккордтары бойынша сыналарды үдетуді орындау
6 разряд
1. Аса күрделі, жауапты және бірегей электр машиналары мен аппараттарын түпкілікті құрастыруды, реттеуді орындау
2. Сутегі және аралас салқындатылған турбогенераторларды құрастыру және реттеу
3. Құрастыру құрылғыларын, бақылау-өлшеу аспаптары мен қондырғыларын таңдау
Білімдер:
5 разряд
1.иКүрделі электр машиналарының, жауапты жоғары вольтты аппаратураның және басқару пульттерінің құрылысы мен конструктивтік ерекшеліктері
2. Жиналатын және сыналатын бұйымдарға қойылатын техникалық және пайдалану талаптары
3. Күрделі сынақ стендтерінің құрылғысы, жұмыс принципі және баптау және пайдалану ережелері
4. Сәйкестік пен реттеуге байланысты негізгі есептеулер
5. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары
6 разряд
1. Пайдалану сипаттамалары мен диаграммаларын алып тастау
2. Электротехниканың теориялық негіздері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Электр машиналары мен құрылғыларын реттеу бойынша операцияларды орындау
Машықтар:
5 разряд
1. Алты немесе одан да көп өңделетін беттері бар және дәл өлшеу құралын қолдануды қажет ететін бөлшектерді өңдеңіз
2. Басқару пульттерін құрастыру, реттеу және күйін келтіру
3. Қалқандар мен басқару пульттерінің панельдеріне барлық түрдегі аппараттар мен аспаптарды белгілеу және орнату
6 разряд
1. Құрастырудың ұтымды техникалық реттілігін анықтаңыз
2. Бұйымдарды құрастыру кезінде қажетті есептеулер мен эскиздерді орындаңыз
Білімдер:
5 разряд
1. Турбо және гидрогенераторларды дайындау және құрастыру ерекшеліктері
2. Құрастыру нәтижелері бойынша техникалық құжаттаманы ресімдеу ережесі
6 разряд
1. Жиналатын электротехникалық бұйымдардың конструктивтік ерекшеліктері, құрылымы және жұмыс принципі
2. Жұмыс режимдері мен жүктемелерді тексеру әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Тәуелсіздік тәртіп қабілеті тәртіп
Стресске төзімділік
Әдеттен тыс жағдайларда бастамашылық таныту
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламенті. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 17 тамыздағы № 405 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 19 тамызда № 24045 болып тіркелді. 2. Техникалық пайдалану ережелері. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 15 мамырда № 11066 болып тіркелді. 3. Өрт қауіпсіздігі ережелері. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 21 ақпанда № 26867 болып тіркелді. 4. Қауіпсіздік ережелері. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 30 сәуірде № 10907 болып тіркелді
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Техник-элекригі
5
Учаске шебері

27. Карточка профессии "Монтажник по монтажу стальных и железобетонных конструкций":
Код группы:
7114-1
Код наименования занятия:
7114-1-002
Наименование профессии:
Монтажник по монтажу стальных и железобетонных конструкций
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 3. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно- квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)".
Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 августа 2019 года № 19169.
Монтажник строительных конструкций
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: ТиПО (рабочие профессии)
Специальность: Производство строительных изделий и конструкций
Квалификация:
-
Уровень образования: основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Требуемый стаж работы по специальности: не менее 1 года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
7114-2-002 - Строитель сборных конструкций
Основная цель деятельности:
Выполнение комплекса работ по монтажу металлических конструкций при строительстве, расширении, реконструкции, капитальном ремонте, реставрации и восстановлении зданий и сооружений
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение комплекса работ при монтаже металлических, сборных железобетонных конструкций зданий и сооружений
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1: Выполнение комплекса работ при монтаже металлических, сборных железобетонных конструкций зданий и сооружений
Навык 1:
Монтаж металлических конструкций
Умения:
5 разряд
1. Выполнять монтаж сборных железобетонных и бетонных фундаментных блоков массой свыше 8 тонн и колонн до 20 тонн
2. Выполнять монтаж капителей колонн
3. Выполнять монтаж сборных железобетонных балок пролетом свыше 12 метров и подкрановых балок
4. Выполнять монтаж крупноразмерных панелей наружных и внутренних стен, панелей и перегородок из тяжелых и легких бетонов
5. Выполнять монтаж многослойных стеновых панелей для зданий из легких металлоконструкций и трехслойных панелей покрытия типа "Сэндвич"
6. Проверять устройство покрытий из профнастила
7. Осуществлять установку санитарно-технических кабин, блоков лифтовых шахт и иных объемных элементов зданий

27. "Құрылыс конструкцияларын монтаждаушы" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
7114-1
Қызмет атауының коды:
7114-1-002
Кәсіптің атауы:
Құрылыс конструкцияларын монтаждаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
3-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 1 тамызда № 19169 болып тіркелді.
Құрылыс конструкцияларын монтаждаушы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық: Құрылыс бұйымдары мен конструкцияларын өндіру
Біліктілік:
-
Білім деңгейі: негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Мамандығы бойынша талап етілетін жұмыс өтілі: кемінде 1 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7114-2-002 - Құрастырмалы конструкцияларды салушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу, кеңейту, реконструкциялау, күрделі жөндеу, қалпына келтіру және қалпына келтіру кезінде металл конструкцияларды монтаждау жөніндегі жұмыстар кешенін орындау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ғимараттар мен құрылыстардың металл, құрама темірбетон конструкцияларын монтаждау кезінде жұмыстар кешенін орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Ғимараттар мен құрылыстардың металл, құрама темірбетон конструкцияларын монтаждау кезінде жұмыстар кешенін орындау
Дағды 1:
Металл конструкцияларын
монтаждау
Машықтар:
5 разряд
1. Салмағы 8 тоннадан асатын құрама темірбетонды және бетонды іргетас блоктарын және 20 тоннаға дейінгі бағандарды монтаждауды орындау
2. Баған астаналарын орнатуды орындаңыз
3. Құрама темірбетон арқалықтарын 12 метрден астам аралықпен және кран арқалықтарын монтаждауды орындау
4. Сыртқы және ішкі қабырғалардың үлкен өлшемді панельдерін, ауыр және жеңіл бетондардан жасалған панельдер мен бөлімдерді орнатуды орындаңыз
5. Жеңіл металл конструкциялардан және үш қабатты "Сэндвич" типті жабын панельдерінен жасалған ғимараттарға арналған көп қабатты қабырға
панельдерін орнатуды орындаңыз
6. Гофрленген тақтадан жасалған жабындардың құрылғысын тексеріңіз.
7. Санитарлық-техникалық кабиналарды, лифт шахталарының блоктарын және ғимараттардың өзге де көлемді элементтерін орнатуды жүзеге асыру

8. Выполнять монтаж простеночных и угловых крупных блоков и карнизов
9. Выполнять сборку и выверку закладных частей пазового блока в кондукторе перед обетонированием
10. Выполнять омоноличивание направляющего ростверка со связями и секцией подферменной плиты
11. Выполнять укрупнительную сборку и монтаж панелей кровли и блоков покрытия
12. Выполнять монтаж мембранного покрытия
13. Проводить наводку стыков при монтаже конструкций
14. Проводить наводку и установка на опоры стальных стропильных подстропильных ферм пролетом от 12 до 24 метров
15. Выполнять монтаж стальных колони массой до 15 тонн, подкрановых и иных балок массой от 5 до 15 тонн
16. Выполнять монтаж несущих конструкций эстакад, градирен, галерей и этажерок
17. Выполнять установку продольных и поперечных связей стальных пролетных строений мостов
18. Выполнять монтаж железобетонных резервуаров емкостью до 1000 метров квадратных
19. Выполнять монтаж легких строительных конструкций сложных форм из алюминия поливинилхлоридного - профиля и мягких сплавов
20. Выполнять обшивку наружных стен отделочным профилем на поливинилхлоридного типа "Сайдинг"
21. Выполнять монтаж ламинированных и пластмассовых панелей
22. Выполнять укрупнительную сборку и монтаж конструкций резервуаров вместимостью до 1000 метров квадратных из рулонных заготовок, отдельных царг или листов
6 разряд
1. Проводить укрупнительную сборку железобетонных рам, балок и ферм с последующим напряжением арматуры
2. Проводить укрупнительную сборку предварительно напряженных железобетонных ферм, состоящих из нескольких деталей, и монтаж этих ферм
3. Выполнять монтаж железобетонных конструкций зданий и сооружений из сборных рам
4. Проводить окончательную выверку закладных частей
5. Выполнять монтаж и окончательная выверка обетонированных пазовых блоков закладных частей
6. Выполнять монтаж опор напорных трубопроводов
7. Выполнять монтаж стальных конструкций опор и станций канатных дорог и кабельных кранов, а также стальных канатов при высоте сооружений свыше 70 метров монтаж сборных железобетонных колонн массой свыше 20 тонн
8. Выполнять монтаж забральных балок и колодцев для шпонок, плит-оболочек, балок мостовых переходов через гидроэлектростанции, плотины и шлюзы, плит и перекрытий галерей шлюзов и отсасывающих труб
9. Выполнять установку пространственных рам и ростверков для забивки свай

8. Қабырғалық және бұрыштық үлкен блоктар мен карниздерді орнатуды орындаңыз
9. Бетондау алдында кондуктордағы ойық блоктың ендірілген бөліктерін құрастыру және салыстырып тексеру
10. Ферма астындағы плитаның байланысы мен бөлімі бар бағыттаушы грильдің омонолизациясын орындаңыз
11. Шатыр панельдері мен жабын блоктарын үлкейту және монтаждау
12. Мембраналық жабынды орнатуды орындаңыз
13. Құрылымдарды орнату кезінде буындарға кеңес беріңіз
14. 12-ден 24 метрге дейінгі аралықта Болат
рафтерлерді тіреулерге орнату және орнату
15. Салмағы 15 тоннаға дейінгі Болат колонналарды, салмағы 5 тоннадан 15 тоннаға дейінгі кран астындағы және өзге де арқалықтарды монтаждауды орындау
16. Эстакадалардың, салқындатқыш мұнаралардың, галереялар мен сөрелердің тірек конструкцияларын монтаждауды орындау
17. Көпірлердің болат аралық құрылыстарының бойлық және көлденең байланыстарын орнату
18. Сыйымдылығы 1000 шаршы метрге дейінгі темірбетон резервуарларын монтаждауды орындау
19. Поливинилхлоридті - Профильді алюминийден және жұмсақ қорытпалардан жасалған күрделі пішіндердің жеңіл құрылыс конструкцияларын монтаждауды орындау
20. "Сайдинг" поливинилхлорид түріндегі әрлеу профилімен сыртқы қабырғаларды қаптауды орындау
21. Ламинатталған және пластикалық панельдерді орнатуды орындаңыз
22. Сыйымдылығы 1000 шаршы метрге дейінгі резервуарлардың конструкцияларын орама дайындамалардан, жеке царгтардан немесепарақтардан ірілендіріп құрастыруды және монтаждауды орындау
6 разряд
1. Темірбетон рамаларын, арқалықтар мен фермаларды кейіннен арматураның кернеуімен ірілендіріп құрастыруды жүргізу
2. Бірнеше бөлшектерден тұратын алдын ала кернелген темірбетон фермаларын ірілендіріп құрастыруды және осы фермаларды монтаждауды жүргізу
3. Құрама жақтаулардан ғимараттар мен құрылыстардың темірбетон конструкцияларын монтаждауды орындау.
4. Ипотекалық бөлшектерді түпкілікті салыстырып тексеру
5. Ипотекалық бөліктердің бетондалған ойық блоктарын монтаждауды және түпкілікті салыстыруды орындау
6. Қысымды құбырлардың тіректерін орнатуды орындаңыз
7. Аспалы жолдар мен кабельдік крандардың тіректері мен станцияларының болат конструкцияларын, сондай- ақ құрылыстардың биіктігі 70 метрден асатын Болат арқандарды монтаждауды, салмағы 20 тоннадан асатын құрама темірбетон колонналарын монтаждауды орындау
8. Су электр станциялары, бөгеттер мен шлюздер арқылы өтетін көпір өткелдерінің арқалықтары, шлюздер мен сору құбырлары галереяларының плиталары мен жабындары үшін қоршау арқалықтары мен құдықтарды монтаждауды орындау
9. Қадаларды бітеу үшін кеңістіктік жақтаулар мен грильдерді орнатуды орындаңыз

10. Выполнять установку пространственных элементов силосных сооружений
11. Выполнять установку и окончательная выверка стальных колонн, подкрановых балок и иных стальных конструкций каркасов зданий и промышленных сооружений при массе элемента или блока свыше 15 до 25 тонн, а также ферм с пролетом свыше 24 до 36 метров укрупнительная сборка газоотводов доменной печи, наклонных мостов доменных печей, тепло- электроцентрали, агло-фабрик
12. Выполнять укрупнительную сборку конструкций зданий и сооружений атомной электростанции, теплоэлектростанции, гидроэлектростанции на сборочном стенде и плаз - кондукторе в пространственные блоки массой до 50 тонн
13. Выполнять укрупнительную сборку конструкций печей из панелей и блоков
14. Выполнять монтаж промышленных печей и труб укрупненными узлами при высоте сооружения до 150 метров
Знания:
5 разряд
1. Способы монтажа такелажных сборных железобетонных колонн, фундаментных блоков и балок
2. Способы установки и крепления панелей, крупных блоков стен и карнизных блоков
3. Способы монтажа стальных конструкций зданий и сооружений отдельными тяжелыми элементами или блоками
4. Способы и приемы монтажа тяжелых стальных колони и балок, способы установки и крепления панелей, футерованных жаростойким бетоном, и крупных блоков
5. Способы укрупнительной сборки стальных конструкций промышленных печей
6. Способы сопряжения стальных конструкций с блоками из жаростойкого бетона
7. Способы установки защитных кожухов из нержавеющей стали
8. Способы укрупнительной сборки стальных конструкций мостов и сборки пролетных строений мостов на подмостях
9. Способы сопряжения элементов пролетных строений мостов при навесной, полунавесной и уравновешенной сборке
10. Особенности и порядок демонтажа сложных стальных и железобетонных конструкций
11. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности
6 разряд
1. Способы укрупненной сборки особо сложных конструкций зданий и промышленных сооружений
2. Способы сборки, передвижка и установки пролетных строений мостов
3. Способы сборки и установки особо сложных видов такелажного и подъемного оборудования и приспособлений
4. Способы полистового и индустриального монтажа резервуаров и газгольдеров
5. Способы укрупнительной сборки стальных конструкций с элементами промышленных печей из жаростойкого бетона и железобетона

10. Сүрлем құрылымдарының кеңістіктік элементтерін орнатуды орындаңыз
11. Элементтің немесе блоктың массасы 15 тоннадан 25 тоннаға дейін болатын ғимараттар мен өнеркәсіптік құрылыстардың қаңқаларының Болат бағаналарын, кран арқалықтарын және өзге де болат конструкцияларын, сондай-ақ аралығы 24 метрден 36 метрге дейінгі фермаларды орнатуды және түпкілікті салыстырып тексеруді орындау
12. Атом электр станциясының, жылу электр станциясының, су электр станциясының ғимараттары мен құрылыстарының конструкцияларын құрастыру стендінде және плаз - кондукторда массасы 50 тоннаға дейінгі кеңістіктік блоктарға ірілендіріп құрастыруды орындау
13. Пеш құрылымдарын панельдер мен блоктардан үлкейту арқылы құрастыруды орындаңыз
14. Құрылыстың биіктігі 150 метрге дейін болған кезде өнеркәсіптік пештер мен құбырларды ірілендірілген тораптармен монтаждауды орындау
Білімдер:
5 разряд
1. Құрама темірбетон бағандарын, іргетас блоктары мен арқалықтарды орнату әдістері
2. Панельдерді, үлкен қабырға блоктарын және карниз блоктарын орнату және бекіту әдістері
3. Ғимараттар мен құрылыстардың болат конструкцияларын жекелеген ауыр элементтермен немесе блоктармен монтаждау тәсілдері
4. Ауыр болат бағаналар мен арқалықтарды орнату әдістері мен әдістері, ыстыққа төзімді бетонмен қапталған панельдерді және үлкен блоктарды орнату және бекіту әдістері
5. Өнеркәсіптік пештердің болат конструкцияларын ірілендіру тәсілдері
6. Болат конструкцияларын ыстыққа төзімді бетон блоктарымен біріктіру әдістері
7. Тот баспайтын болаттан жасалған қорғаныс қаптамаларын орнату әдістері
8. Көпірлердің болат конструкцияларын үлкейту және көпірлердегі көпірлердің аралық құрылыстарын құрастыру тәсілдері
9. Аспалы, жартылай аспалы және теңгерімді құрастыру кезінде көпірлердің аралық құрылыстарының элементтерін біріктіру тәсілдері
10. Күрделі болат және темірбетон конструкцияларын бөлшектеу ерекшеліктері мен тәртібі
11. Еңбек тәртібінің ішкі ережелері, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария талаптары, өрт қауіпсіздігі талаптары
6 разряд
1. Ғимараттар мен өнеркәсіптік құрылыстардың аса күрделі конструкцияларын ірілендірілген құрастыру тәсілдері
2. Көпірлердің аралық құрылыстарын құрастыру, жылжыту және орнату тәсілдері
3. Такелаждық және көтергіш жабдықтар мен құрылғылардың аса күрделі түрлерін құрастыру және орнату тәсілдері
4. Резервуарлар мен газгольдерлерді парақтық және өнеркәсіптік монтаждау тәсілдері
5. Ыстыққа төзімді бетоннан және темірбетоннан жасалған өнеркәсіптік пештердің элементтері бар болат конструкцияларды үлкейту тәсілдері

6. Способы укрупнительной сборки и монтажа труб из блоков (царг)
7. Способы монтажа промышленных печей из сборного жаростойкого бетона и железобетона методом передвижки и труб методом поворота
8. Способы монтажа футеровки вращающихся печей из блоков жаростойкого бетона
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение операций по комплектованию материалов и оборудования
Умения:
5 разряд
1. Осуществлять установку и снятие блоков, талей, полиспастов, поворотных стрел и кран-балок грузоподъемностью свыше 25 до 40 тон
2. Устанавливать крепление полиспастов на мачтах и конструкциях
3. Устанавливать крепление отводных блоков
4. Выполнять антикоррозийную окраску металлических конструкций и закладных деталей при работах на высоте с использованием предохранительного пояса
5. Выполнять строповку и расстроповку тяжелых строительных конструкций
6. Изготавливать универсальные стропы
7. Опробовать такелажное оборудование
8. Изготавливать и устанавливать якорей грузоподъемности свыше 25 до 60 тонн
9. Проводить сборку, установку и разборку монтажных мачт грузоподъемностью до 60 тонн
10. Контролировать устройство эстакад
11. Выполнять подъем, перемещение и опускание при помощи мачт, кранов, шевров, неподвижных и падающих стрел конструкций массой свыше 25 до 60 тонн
12. Выполнять монтаж и демонтаж щитовой, металлической деревометаллической опалубки из щитов площадью свыше 3 метров квадратных
13. Выполнять монтаж и демонтаж объемной опалубки (блочной, объемно-переставной, типа "Модостр" и иной опалубки)
6 разряд
1. Выполнять монтаж промышленных печей на стенде с последующей надвижкой в проектное положение
2. Выполнять монтаж сборных труб методом поворота вокруг шарнира, закрепленного на фундаменте
3. Выполнять монтаж футеровки вращающихся печей из блоков жаростойкого бетона
4. Проводить комплектование деталей для подачи под монтаж зданий и промышленных сооружений по монтажным схемам
5. Проводить сборку и монтаж особо сложных узлов пролетных строений мостов с числом элементов свыше 5 до 8 установок опорных частей пролетных строений мостов
6. Выполнять установку верхних накаточных путей и креплений их к узлам ферм
7. Выполнять монтаж теле-и радиобашен при высоте сооружений до 100 метров
8. Выполнять монтаж металлических и железобетонных цилиндрических резервуаров вместимостью свыше 1000 до 3000 метров квадратных монтаж конструкций методом надвижки и методом поворота

6. Блоктардан (царг) құбырларды ірілендіру құрастыру және монтаждау тәсілдері
7. Алдын ала дайындалған ыстыққа төзімді бетоннан және темірбетоннан жасалған өнеркәсіптік пештерді жылжыту әдісімен және құбырларды бұру әдісімен монтаждау әдістері
8. Пешке төзімді бетон блоктарынан айналмалы пештердің төсемін орнату әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Материалдар мен жабдықтарды жинақтау жөніндегі операцияларды орындау
Машықтар:
5 разряд
1. Жүк көтергіштігі 25-тен 40 тоннаға дейінгі блоктарды, көтергіштерді, полиспасттарды, бұрылмалы жебелерді және кран-арқалықтарды орнатуды және алуды жүзеге асыру
2. Полиспасттарды діңгектер мен конструкцияларға бекітуді орнату
3. Бұру блоктарын бекітуді орнатыңыз
4. Металл конструкциялар мен ендірмелерге биіктікте жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік белдігін пайдалана отырып, тоттануға қарсы бояу жұмыстарын орындау
5. Ауыр құрылыс конструкцияларын строптау және строптан босату жұмыстарын орындау
6. Әмбебап итарқа жасаңыз
7. Такелаждық жабдықты қолданып көріңіз
8. Жүк көтергіштігі 25 тоннадан 60 тоннаға дейінгі зәкірлерді дайындау және орнату
9. Жүк көтергіштігі 60 тоннаға дейінгі монтаждау діңгектерін құрастыруды, орнатуды және бөлшектеуді жүргізу
10. Эстакадалардың құрылғысын бақылау
11. Салмағы 25 тоннадан 60 тоннаға дейінгі конструкциялардың діңгектерінің, крандарының, шеврлерінің, қозғалмайтын және құлайтын жебелерінің көмегімен көтеруді, орнын ауыстыруды және түсіруді орындау
12. Ауданы 3 метрден асатын қалқандардан қалқан, металл ағаш металл қалыптарын монтаждау және бөлшектеу
13. Көлемді қалыптарды (блокты, көлемді- ауыстырылатын, "Модостр" және өзге де қалыптарды) монтаждау және бөлшектеу
6 разряд
1. Өнеркәсіптік пештерді стендте монтаждауды, содан кейін жобалық жағдайға сырғытуды орындау
2. Құрама құбырларды іргетасқа бекітілген топсаның айналасында бұру арқылы орнатыңыз
3. Пешке төзімді бетон блоктарынан айналмалы пештердің төсемін орнатуды орындаңыз
4. Монтаждау схемалары бойынша ғимараттар мен өнеркәсіптік құрылыстарды монтаждауға беру үшін бөлшектерді жинақтауды жүргізу
5. Көпірлердің аралық құрылыстарының аса күрделі тораптарын құрастыру және монтаждау, көпірлердің аралық құрылыстарының тірек бөліктерінің элементтерінің саны 5-тен 8-ге дейін
6. Жоғарғы айналмалы жолдарды және оларды фермалардың тораптарына бекітуді жүзеге асырыңыз
7. Құрылыстардың биіктігі 100 метрге дейін теле-және радио мұнараларды монтаждауды орындау
8. Сыйымдылығы 1000-нан 3000 шаршы метрге дейінгі металл және темірбетонды цилиндрлік резервуарларды монтаждау және бұру әдісімен конструкцияларды монтаждау

9. Проводить сборку составных железобетонных балок пролетных строений мостов
10. Выполнять монтаж металлических газоотводных стволов дымовых труб высотой до 150 метров
11. Проводить оснастку, установка и передвижка монтажных мачт грузоподъемностью свыше 60 до 100 тонн
12. Проводить строповку, подъем и опускание строительных конструкций массой свыше 60 до 100 тонн
13. Выполнять подъем и опускание конструкций спаренными кранами, переоборудованными кранами с расчаленной стрелой, с временной опорной стойкой под стрелу, с помощью падающей стрелы
Знания:
5 разряд
1. Способы сборки и установки такелажного и подъемного оборудования и приспособлений при укрупнительной сборке и монтаже сложных конструкций зданий и промышленных сооружений, а также при сборке на подмостях конструкций пролетных строений мостов
2. Способы сложной строповки конструкций и блоков
3. Устройство, правила пользования и способы испытаний грузоподъемных средств
4. Правила подбора стальных канатов и испытаний их
5. Сроки износа и смазки
6. Требования, предъявляемые к такелажному оборудованию, оснастке и приспособлениям
6 разряд
1. Особенности и порядок демонтажа особо сложных и железобетонных конструкций
2. Способы особо сложной нетиповой строповки
3. Правила выполнения особо сложных такелажных работ при монтаже
4. Способы подъема и опускания конструкций при помощи решетчатых мачт, спаренными кранами с исполнением стрелы или ригеля
5. Правила применения балансирных траверс при работе спаренными кранами
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Дисциплинированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Правил технической эксплуатации электрических станций и сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247. 2. Правила техники безопасности при эксплуатации тепломеханического оборудования электростанций и тепловых сетей. 3. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 122. 4. Правила пожарной безопасности для энергетических предприятий. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года №123
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Слесарь по сборке металлоконструкций
28. Карточка профессии "Монтажник по монтажу стальных и железобетонных конструкций":
Код группы:

9. Көпірлердің аралық құрылыстарының құрама темірбетон арқалықтарын құрастыруды жүргізу
10. Биіктігі 150 метрге дейінгі түтін құбырларының металл газ бұру оқпандарын монтаждауды орындау
11. Жүк көтергіштігі 60 тоннадан 100 тоннаға дейінгі монтаждау діңгектерін жарақтандыруды, орнатуды және жылжытуды жүргізу
12. Салмағы 60 тоннадан 100 тоннаға дейінгі Құрылыс конструкцияларын арқандап байлауды, көтеруді және түсіруді жүргізу
13. Конструкцияларды құлаған жебенің көмегімен жебенің астына уақытша тірек тірегі бар, тартылған жебесі бар крандармен түрлендірілген жұптастырылған крандармен көтеруді және түсіруді орындау
Білімдер:
5 разряд
1. Ғимараттар мен өнеркәсіптік құрылыстардың күрделі конструкцияларын ірілендіре құрастыру және монтаждау кезінде, сондай-ақ көпірлердің аралық құрылыстарының конструкцияларын төсемдерде құрастыру кезінде такелаждық және көтергіш жабдықтар мен құрылғыларды құрастыру және орнату тәсілдері
2. Құрылымдар мен блоктарды күрделі тігу әдістері
3. Жүк көтергіш құралдардың құрылысы, пайдалану ережелері және сынау тәсілдері
4. Болат арқандарды таңдау және оларды сынау ережелері
5. Тозу және майлау уақыты
6. Такелаждық жабдыққа, жабдықтарға және құрылғыларға қойылатын талаптар
6 разряд
1. Аса күрделі және темірбетон конструкцияларын бөлшектеудің ерекшеліктері мен тәртібі
2. Ерекше күрделі типтік емес тігу әдістері
3. Монтаждау кезінде аса күрделі такелаждық жұмыстарды орындау ережесі
4. Конструкцияларды торлы діңгектердің, жебенің немесе ригельдің орындалуы бар жұптастырылған крандардың көмегімен көтеру және түсіру тәсілдері
5. Жұптасқан крандармен жұмыс істеу кезінде баланстық траверстерді қолдану ережелері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Тәртіптілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1.Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану ережесі. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы. 2. Электр станциялары мен жылу желілерінің жылу механикалық жабдықтарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидалары. 3. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 122 бұйрығы. 4. Энергетикалық кәсіпорындарға арналған өрт қауіпсіздігі ережелері. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы №123 бұйрығы
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Металл конструкцияларын құрастыру жөніндегі слесарь
28. "Болат және темір бетон конструкцияларды монтаждау жөніндегі монтажшы" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:

7114-1
Код наименования занятия:
7114-1-002
Наименование профессии:
Монтажник по монтажу стальных и железобетонных конструкций
Уровень квалификации по ОРК:
1
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
ЕТКС, выпуск 3, утверждҰнный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 13 декабря 2011 года № № 343-п Параграф 174. Монтажник строительных конструкций, 2 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: начальное образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
7119 - Строители-монтажники и рабочие родственных занятий, н.в.д.г.
Основная цель деятельности:
Монтаж стальных и железобетонных конструкций в технологии строительства объектов для обеспечения электроэнергией
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Монтаж стальных и железобетонных конструкций
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1: Монтаж стальных и железобетонных конструкций
Навык 1: Выполнение работ по монтажу конструкций
Умения:
2 разряд
1. Выполнять строповку строительных конструкций инвентарными стропами за монтажные петли, скобы, крюки
2. Выполнять прогонку резьбы болтов и гаек
3. Проводить работы на ручной лебедке
4. Проводить очистку поверхностей для изоляции
5. Выполнять расконсервацию метизов
6. Выполнять пробивку отверстий и борозд вручную в бетонных и железобетонных конструкциях
Знания:
2 разряд
1. Основные виды такелажной оснастки, стропов и виды инструмента и приспособлений, применяемых при монтаже строительных конструкций
2. Виды сварных соединений и типы швов
3. Способы подготовки кромок изделий для сварки
4. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение работ по устройству конструкций
Умения:
2 разряд
1. Осуществлять установку и снятие болтов
2. Осуществлять расстроповку конструкций на месте монтажа и установки
3. Выполнять сортировку строительных конструкций по маркам
4. Проводить укладку простых блоков при устройстве фундаментов
Знания:
2 разряд
1. Типы разделок и обозначения сварных швов на чертежах
2. Правила чтения простых чертежей
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Коммуникабельность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:

7114-1
Қызмет атауының коды:
7114-1-002
Кәсіптің атауы:
Болат және темір бетон конструкцияларды монтаждау жөніндегі монтажшы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
1
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БТБА, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2011 жылғы 13 желтоқсандағы № 343-п бұйрығымен бекітілген 3-шығарылым Параграф 174. Құрылыс конструкцияларын монтаждаушы, 2 разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: бастауыш білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Талап етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7119 - Б.т.к. құрылысшы-монтаждаушылар және тектес қызметтер саласындағы жұмысшылары
Қызметтің негізгі мақсаты:
Электрмен қамтамасыз ету объектілерінің құрылыс технологиясында болат және темірбетон конструкцияларын монтаждау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Темір және темірбетон конструкцияларын монтаждау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1: Темір және темірбетон конструкцияларын монтаждау
Дағды 1:
Құрылымдарды монтаждау бойынша жұмыстарды орындау
Машықтар:
2 разряд
1. Құрылыс конструкцияларын монтаждық ілмектер, қапсырмалар, ілгектер үшін инвентарлық ілмектермен тігу
2. Болттар мен гайкалардың жіптерін іске қосыңыз
3. Қол лебедкасында жұмыс жасаңыз
4. Оқшаулау үшін беттерді тазалаңыз
5. Жабдықтарды консервациялауды орындаңыз
6. Бетон және темірбетон конструкцияларында тесіктер мен ойықтарды қолмен тесу
Білімдер:
2 разряд
1. Такелаждық жабдықтың, итарқалардың негізгі түрлері және құрылыс конструкцияларын монтаждау кезінде қолданылатын құрал-саймандар мен құрылғылардың түрлері
2. Дәнекерленген қосылыстардың түрлері және тігістердің түрлері
3. Дәнекерлеуге арналған бұйымдардың жиектерін дайындау әдістері
4. Еңбек тәртібінің ішкі ережелері, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария талаптары, өрт қауіпсіздігі талаптары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Құрылыс жұмыстарын жүргізу
Машықтар:
2 разряд
1. Болттарды орнату және алу
2. Монтаждау және орнату орнында құрылымдарды бұзуды жүзеге асыру
3. Құрылыс конструкцияларын маркалар бойынша сұрыптау
4. Іргетастарды орнату кезінде қарапайым блоктарды төсеу
Білімдер:
2 разряд
1. Сызбалардағы кесу түрлері және дәнекерлеу белгілері
2. Қарапайым сызбаларды оқу ережелері
3. Еңбек тәртібінің ішкі ережелері, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария талаптары, өрт қауіпсіздігі талаптары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Қарым-қатынас дағдылары
Стресске төзімділік
Тәртіп
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. Сборка и регулировка простых узлов электрического оборудования
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1: Сборка и регулировка простых узлов электрического оборудования
Навык 1:
Выполнение операций по сборке простых узлов электрических машин
Умения:
3 разряд
1. Осуществлять сборку и регулировку простых электрических машин и аппаратов
2. Осуществлять механическую и электрическую регулировку собранных электрических машин, низковольтной и высоковольтной аппаратуры
3. Осуществлять сборка узлов и изделий средней сложности с применением специальных приспособлений
4 разряд
1. Осуществлять сборку и регулировку электрических машин и аппаратов средней сложности
2. Выполнять притирку и пришабривание сопрягаемых поверхностей деталей и узлов
3. Выполнять опрессование активной стали статоров гидрогенераторов переносными гидропрессами
Знания:
3 разряд
1. Назначение и принцип действия собираемых электрических машин и аппаратов
2. Технические требования, предъявляемые к сборке и регулировке
3. Методы крепления сегментов при сборке сердечников турбо- и гидрогенераторов и крупных электрических машин
4. Устройство и принцип работы специальных приспособлений, приборов, установок и другого оборудования, применяемого при сборке
5. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности
4 разряд
1. Устройство и конструктивные особенности электрических машин и приборов
2. Принцип работы и способы настройки установок и контрольно-измерительных приборов
3. Особенности сборки и регулировки высоковольтной аппаратуры
4. Общие технические требования к изоляции высоковольтных аппаратов
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение операций по регулировке электрических машин и аппаратов
Умения:
3 разряд
1. Выполнять пайку мягкими припоями
2. Осуществлять напрессование роторов на валы асинхронных электрических машин
3. Осуществлять шихтовку сердечников из сегментов статоров турбо- и гидрогенераторов, крупных высокочастотных электрических машин высотой до 600 миллиметров
4. Устранять дефекты, обнаруженных при сборке и испытании электрических машин и аппаратов
4 разряд
1. Осуществлять шихтовку сердечников из сегментов статоров турбо- и гидрогенераторов
2. Проводить сборку крупных высокочастотных электрических машин высотой свыше 600 мм
Знания:
3 разряд
1. Состав различных мягких припоев и флюсов
2. Систему допусков и посадок
3. Способы измерения напряжения, силы тока в цепи постоянного и переменного тока

1. Қарапайым электр жабдықтарының тетіктерін құрастыру және реттеу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1: Қарапайым электр жабдықтарының тетіктерін құрастыру және реттеу
Дағды 1:
Электр машиналарының қарапайым бөлшектерін құрастыру операцияларын орындау
Машықтар:
3 разряд
1. Қарапайым электр машиналары мен аппараттарын құрастыруды және реттеуді жүзеге асыру
2. Жиналған Электр машиналарын, төмен вольтты және жоғары вольтты аппаратураларды механикалық және электрлік реттеуді жүзеге асыру
3. Арнайы құрылғыларды қолдана отырып, күрделілігі орташа тораптар мен бұйымдарды құрастыруды жүзеге асыру
4 разряд
1. Күрделілігі орташа электр машиналары мен аппараттарын құрастыруды және реттеуді жүзеге асыру
2. Бөлшектер мен түйіндердің түйісетін беттерін сүрту және қыстыруды орындаңыз
3. Гидрогенератор статорларының белсенді болаттарын портативті гидропресстермен престеуді орындау
Білімдер:
3 разряд
1. Жиналатын электр машиналары мен аппараттарының мақсаты мен жұмыс принципі
2. Құрастыруға және реттеуге қойылатын техникалық талаптар
3. Турбо және гидрогенератор өзектерін және ірі электр машиналарын құрастыру кезінде сегменттерді бекіту әдістері
4. Құрастыру кезінде қолданылатын арнайы құрылғылардың, аспаптардың, қондырғылардың және басқа жабдықтардың құрылымы мен жұмыс принципі
5. Еңбек тәртібінің ішкі ережелері, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария талаптары, өрт қауіпсіздігі талаптары
4 разряд
1. Электр машиналары мен аспаптарының құрылысы және конструктивтік ерекшеліктері
2. Қондырғылар мен бақылау-өлшеу аспаптарының жұмыс принципі және баптау тәсілдері
3. Жоғары вольтты Жабдықты құрастыру және реттеу ерекшеліктері
4. Жоғары вольтты құрылғыларды оқшаулауға қойылатын жалпы техникалық талаптар
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Электр машиналары мен құрылғыларын реттеу бойынша операцияларды орындау
Машықтар:
3 разряд
1. Жұмсақ дәнекерлеуді орындаңыз
2. Роторларды асинхронды электр машиналарының біліктеріне престеуге жүзеге асыру
3. Турбо - және гидрогенераторлар статорларының сегменттерінен, биіктігі 600 миллиметрге дейінгі ірі жоғары жиілікті электр машиналарынан өзектерді шихтауды жүзеге асыру
4. Электр машиналары мен аппараттарын құрастыру және сынау кезінде анықталған ақауларды жою
4 разряд
1. Турбо - және гидрогенератор статорларының сегменттерінен өзектерді шихтау
2. Биіктігі 600 мм-ден асатын ірі жоғары жиілікті электр машиналарын құрастыруды жүргізу
Білімдер:
3 разряд
1. Әр түрлі жұмсақ дәнекерлер мен ағындардың құрамы
2. Төзімділік және қону жүйесі
3. Тұрақты және айнымалы ток тізбегіндегі кернеуді, ток күшін өлшеу әдістері

1. Выполнение вспомогательных работ, связанных с монтажом электросхем электрических машин, аппаратов и приборов
2. Выполнение монтажа простых электросхем электрических машин, аппаратов и приборов
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1: Выполнение вспомогательных работ, связанных с монтажом электросхем электрических машин, аппаратов и приборов
Навык 1:
Подготовка к работе, связанной с монтажом с монтажом электросхем электрических машин, аппаратов и приборов
Умения:
3 разряд
1. Производить монтаж и вязку электросхем средней сложности
2. Крепить смонтированные схемы скобами
3. Собирать соединительные шины для пайки
4. Изготавливать шарнирные переходы групп проводников на двери и крышки шкафов
4 разряд
1. Выполнять монтаж и вязка сложных электросхем по чертежам, эскизам, образцам или по месту
2. Выполнять резку шин и гибка на ребро в нескольких плоскостях с отжигом мест гибки на нагревательных установках и приспособлениях
3. Выполнять изготовление эталонных шаблонов сложной схемы
4. Выполнять монтаж электрического и пневматического оборудования, пневматических цепей в электровозах постоянного и переменного тока
Знания:
3 разряд
1. Наименование и назначение пускорегулирующей аппаратуры
2. Назначение и правила применения контрольно- измерительных приборов и установок, применяемых для монтажа
3. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности
4 разряд
1. Устройство и принцип действия пускорегулирующей аппаратуры, контрольно-измерительных приборов и установок, применяемых для монтажа
2. Допустимые радиусы изгиба медных шин на ребро в зависимости от сечения
3. Назначение и принципиальные монтажные схемы изготовляемых изделий
4. Технологическую последовательность монтажа
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2: Выполнение монтажа простых электросхем электрических машин, аппаратов и приборов
Навык 1:
Осуществление работы по монтажу простых электросхем электрических машин, аппаратов и приборов
Умения:
3 разряд
1. Производить монтаж силовой цепи в распределительных секциях со свободным допуском к месту установки
2. Производить коммутацию магнитных станций
3. Производить коммутацию щитков управления, аппаратов и приборов
4 разряд
1. Проводить проверку сопротивления изоляции мегометром или другими приборами
2. Проводить подбор гибких монтажных проводов по электрической схеме
3. Выполнять нахождение и устранение дефектов монтажа
Знания:
3 разряд
1. Монтажный инструмент, приспособления и различное оборудование для пайки, отжига, сверления и других работ
2. Основы электротехники и электромеханики в пределах выполняемой работы
4 разряд

1. Электр машиналарының, құрылғыларының және құрылғыларының электр тізбектерін орнатуға байланысты көмекші жұмыстарды орындау
2. Электр машиналарының, құрылғылар мен аспаптардың қарапайым электр тізбектерін монтаждау
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1: Электр машиналарының, құрылғыларының және құрылғыларының электр тізбектерін орнатуға байланысты көмекші жұмыстарды орындау
Дағды 1:
электр машиналарының, аппараттары мен аспаптарының электр тізбектерін монтаждау және құрастыру бойынша жұмыстарға дайындау
Машықтар:
3 разряд
1. Орташа күрделі электр тізбектерін монтаждау және тоқу
2. Орнатылған схемаларды қапсырмалармен бекітіңіз
3. Дәнекерлеу үшін байланыстырушы шиналарды жинаңыз
4. Шкафтардың есіктері мен қақпақтарына өткізгіштер тобының топсалы өтулерін жасаңыз
4 разряд
1. Сызбалар, эскиздер, үлгілер немесе орын бойынша күрделі электр схемаларын монтаждау және тоқу
2. Шиналарды кесу және қыздыру қондырғылары мен құрылғыларында иілу орындарын күйдіріп, бірнеше жазықтықта жиекке иілу
3. Күрделі схеманың анықтамалық шаблондарын жасау
4. Тұрақты және айнымалы ток электровоздарында электр және пневматикалық жабдықтарды, пневматикалық тізбектерді монтаждауды орындау
Білімдер:
3 разряд
1. Іске қосу реттеу аппаратурасының атауы және мақсаты
2. Монтаждау үшін қолданылатын бақылау-өлшеу аспаптары мен қондырғыларының мақсаты мен қолдану ережесі
3. Еңбек тәртібінің ішкі ережелері, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария талаптары, өрт қауіпсіздігі талаптары
4 разряд
1. Монтаждау үшін қолданылатын іске қосу реттеу аппаратурасының, бақылау-өлшеу аспаптары мен қондырғыларының құрылысы мен жұмыс істеу принципі
2. Қимаға байланысты мыс шиналарының жиекке рұқсат етілген иілу радиустары
3. Өндірілетін бұйымдардың мақсаты мен принципті монтаждау схемалары
4. Орнатудың технологиялық реттілігі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2: Электр машиналарының, құрылғылар мен аспаптардың қарапайым электр тізбектерін монтаждау
Дағды 1:
Электр машиналарының, құрылғыларының және аспаптарының қарапайым электр тізбектерін монтаждау бойынша жұмыстарды жүргізу
Машықтар:
3 разряд
1. Орнату орнына еркін рұқсаты бар тарату секцияларында күш тізбегін монтаждауды жүргізу
2. Магниттік станцияларды ауыстырыңыз
3. Басқару қалқандарын, аппараттар мен аспаптарды коммутациялауды жүргізу
4 разряд
1. Оқшаулау кедергісін мегаомметрмен немесе басқа құрылғылармен тексеріңіз
2. Электр схемасы бойынша икемді монтаждау сымдарын таңдау
3. Орнату ақауларын табу және жою
Білімдер:
3 разряд
1. Дәнекерлеуге, күйдіруге, бұрғылауға және басқа жұмыстарға арналған монтаждау құралы, арматура және әртүрлі жабдықтар
2. Орындалатын жұмыс шегінде электротехника және электромеханика негіздері
4 разряд

1. Классификацию гибких монтажных проводов
2. Назначение изоляционных материалов, их виды и свойства
3. Дефекты, возникающие при сборке и монтаже электрических машин, аппаратов и п риборов, и способы их устранения
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным
компетенциям:
Ответственность
Пунктуальность
Аккуратность
Выносливость
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. ГОСТ 12.1.019-2017. Межгосударственный стандарт. Система стандартов безопасности труда. Электробезопасность. Общие требования и номенклатура видов защиты 2. ГОСТ 12.2.007.3-75. Межгосударственный стандарт. Система стандартов безопасности труда. Электротехнические устройства на напряжение свыше 1000 В. Требования безопасности 3. ГОСТ 15543.1-89. Межгосударственный стандарт. Изделия электротехнические и другие технические изделия. Общие требования в части стойкости к климатическим внешним воздействующим факторам 4. ГОСТ IEC 60950-1-2014. Межгосударственный стандарт. Оборудование информационных технологий Требования безопасности. Часть 1. Общие требования 5. ГОСТ 7746- 2015. Межгосударственный стандарт. Трансформаторы тока. Общие технические условия
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Электромонтажник-схемщик
4
Электромонтажник-схемщик
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
31. Наименование государственного органа:
Министерство энергетики Республики Казахстан
Исполнитель: Асылканов Султан Бауржанович.
E-mail: mailto:s.assylkanov@energo.gov.kz
Номер телефона: +7 (717) 278 97 65.
32. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
АО "Станция Экибастузская ГРЭС-2"
Исполнители: Байтемирова Толганай Муратовна.
E-mail: TBaytemitova@gres2.kz
Номер телефона: +7 (718) 722 75 10.
23. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: Протокол заседания Отраслевого совета по профессиональным квалификациям сфере электроэнергетики и теплоэнергетики от 14 марта 2025 года № 3-2025. Протокол заседания Отраслевого совета по профессиональным квалификациям сфере электроэнергетики и теплоэнергетики от 27 июня 2025 года № 4-2025.
24. Национальный орган по профессиональным квалификациям: Заключение Национального органа по профессиональным квалификациям по итогам экспертизы проекта профессионального стандарта от 28 июля 2025 года.
25. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": Экспертное заключение № 11095/19 от 16.09.2025 года.
26. Номер версии и год выпуска: версия 2, 2025 года.
27. Дата ориентировочного пересмотра: 31.12.2028 года.
Приложение 19 к приказу
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 29 октября 2025 года № 416-н/қ
Профессиональный стандарт "Ремонт электротехнического оборудования тепловой электростанции"
Глава 1. Общие положения

1. Икемді монтаждау сымдарының жіктелуі
2. Оқшаулағыш материалдардың мақсаты, олардың түрлері мен қасиеттері
3. Электр машиналарын, аппараттар мен аспаптарды құрастыру және монтаждау кезінде туындайтын ақаулар және оларды жою тәсілдері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Дәлдік Т
өзімділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. ГОСТ 12.1.019-2017. Мемлекетаралық стандарт. Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. Электр қауіпсіздігі. Қорғау түрлерінің жалпы талаптары мен номенклатурасы;
2. ГОСТ 12.2.007.3-75. Мемлекетаралық стандарт. Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. 1000 В жоғары кернеулерге арналған электр құрылғылары. Қауіпсіздік талаптары 3. ГОСТ 15543.1-89. Мемлекетаралық стандарт. Электр және басқа да техникалық бұйымдар. Сыртқы климаттық әсерлерге төзімділікке қойылатын жалпы талаптар; 4. ГОСТ IEC 60950-1-2014. Мемлекетаралық стандарт. Ақпараттық технология жабдықтары Қауіпсіздік талаптары. 1-бөлім. Жалпы талаптар 5. ГОСТ 7746-2015. Мемлекетаралық стандарт. Ток трансформаторлары. Жалпы техникалық шарттар
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Электромонтажшы-чертежник
4
Электромонтажшы-чертежник
4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
31. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Энергетика министрлігі
Орындаушы: Асылканов Султан Бауржанович.
E-mail: mailto:s.assylkanov@energo.gov.kz
Телефон нөмірі: +7 (717) 278 97 65.
32. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
АО "Станция Экибастузская ГРЭС-2"
Орындаушы: Байтемирова Толганай Муратовна.
E-mail: TBaytemitova@gres2.kz
Телефон нөмірі: +7 (718) 722 75 10.
33. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2025 жылғы 14 наурыздағы электрэнергетикасы және жылу энергетикасы саласының кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңесі отырысының №3-2025 Хаттамасы. 2025 жылғы 27 маусымдағы электрэнергетикасы және жылу энергетикасы саласының кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңесі отырысының №4-2025 Хаттамасы.
34. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2025 жылғы 28 шілдедегі кәсіптік стандарт жобасын сараптау қорытындысы бойынша кәсіптік біліктілік жөніндегі Ұлттық органның қорытындысы.
35. Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2025 жылғы 16 қыркүйектегі № 11095/19 сараптамалық қорытындысы.
36. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: 2 нұсқа, 2025 жыл.
37. Болжамды қайта қарау күні: 31.12.2028 жыл.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2025 жылғы 29 қазандағы
№ 416-н/қ бұйрығына
19-қосымша
"Жылу электр станциясының электр техникалық жабдығын жөндеу" кәсіптік стандарты 1-тарау. Жалпы ережелер

1. Область применения профессионального стандарта:
Профессиональный стандарт "Ремонт электротехнического оборудования тепловой электростанции" применяется в различных отраслях промышленности для обеспечения безопасной и эффективной работы оборудования. Экономическая деятельность включает инвестиции в оборудование, его эксплуатацию, регулярное обслуживание и проведение ремонтных работ.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) Знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи
2) Навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком
3) Тепловая электростанция (ТЭС) – вырабатывает электрическую энергию в результате преобразования тепловой энергии, выделяющейся при сжигании органического топлива.
4) Профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения;
5) Профессиональный стандарт – письменный официальный документ, устанавливающий общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту работы с учетом формального и (или) неформального, и (или) информального образования, уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда в конкретной области профессиональной деятельности
6) Клеммник (или клемма, клеммный блок, клееммная колодка, клеммный зажим, клеммный соединитель) – несколько пар металлических контактных винтовых креплений, размещенных в диэлектрическом корпусе.
7) Национальный классификатор занятий Республики Казахстан – документ по стандартизации, отражающий наименования занятий, применяемых на территории Республики Казахстан, и классифицирующий их по уровню и специализации навыков в соответствии с видом выполняемых работ
8) Умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи
9) Техническое обслуживание и ремонт – комплекс операций по поддержанию работоспособности или исправности производственного оборудования (изделий, деталей) в процессе технической эксплуатации, хранения и транспортировки
10) Автоматизированная система управления технологическим процессом – группа решений технических и программных средств, предназначенных для автоматизации управления технологическим оборудованием на промышленных предприятиях
11) Электротехническое оборудование – совокупность электрических узлов, приборов и устройств, предназначенных для производства, преобразования, передачи, хранения, распределения и потребления электрической энергии.

1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы:
"Жылу электр станциясының электр техникалық жабдығын жөндеу" кәсіптік стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес әзірленген, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқытуға, қызметкерлер мен білім беру ұйымдары түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және энергетикалық ұйымдар мен кәсіпорындарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешуге қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) білім – кәсіби міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерттелген және игерілген ақпарат;
2) дағды – кәсіби тапсырманы толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен дағдыларды қолдану мүмкіндігі;
3) Жылу электр станциясы (ЖЭС) – органикалық отынды жағу кезінде бөлінетін жылу энергиясын түрлендіру нәтижесінде электр энергиясын шығарады;
4) Кәсіп – жеке адам жүзеге асыратын және орындалуы үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін қызмет түрі;
5) Кәсіптік стандарт – формалды және (немесе) формалды емес, және (немесе) информалды білім беру ескеріле отырып, білімге, машыққа, дағдыға, жұмыс тәжірибесіне, біліктілік деңгейі мен құзыреттілікке, кәсіптік қызметтің нақты бір саласындағы еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін жазбаша ресми құжат;
6) Клеммник (немесе клемма, клеммалық блок, клеммалық қалып, клеммалық қысқыш, клеммалық қосқыш) – диэлектрлік корпуста орналасқан металл контактілі бұрандалы бекітпелердің бірнеше жұбы;
7) Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіптер сыныптауышы – Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын кәсіптердің атауларын көрсететін және оларды орындалатын жұмыстардың түріне сәйкес дағды деңгейі мен оған мамандану бойынша сыныптайтын стандарттау жөніндегі құжат;
8) Машық – кәсіптік міндет шеңберінде жекелеген бірлі-жарым іс-әрекетті физикалық тұрғыдан және (немесе) ақыл-оймен орындау қабілеті;
9) Техникалық қызмет көрсету және жөндеу – техникалық пайдалану, сақтау және тасымалдау процесінде өндірістік жабдықтың (бұйымдардың, бөлшектердің) жұмысқа қабілеттілігін немесе жарамдылығын ұстап тұру жөніндегі операциялар кешені;
10) Технологиялық процесті басқарудың автоматтандырылған жүйесі – өнеркәсіптік кәсіпорындарда технологиялық жабдықты басқаруды автоматтандыруға арналған техникалық және бағдарламалық құралдар шешімдерінің тобы;
11) Электр техникалық жабдық – электр энергиясын өндіру, түрлендіру, беру, сақтау, тарату және тұтыну үшін арналған электр тораптарының, аспаптары мен құрылғыларының жиынтығы.

3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих
2) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих
3) ОРК – отраслевая рамка квалификаций
4) ТиПО – техническое и профессиональное образование
5) ЭО – Электротехническое оборудование
6) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Ремонт электротехнического оборудования тепловой электростанции
5. Код профессионального стандарта: D029
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
D Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом
35 Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом
35.1 Производство, передача и распределение электроэнергии
35.11 Производство электроэнергии
35.11.1 Производство электроэнергии тепловыми электростанциями
7. Краткое описание профессионального стандарта: Данный профессиональный стандарт охватывает эксплуатацию, техническое обслуживание и ремонт электротехнического оборудования на тепловых электростанциях. Работники, занимающиеся ремонтом электротехнического оборудования, должны обладать необходимыми теоретическими и практическими знаниями в области эксплуатации тепломеханического оборудования. Помимо этого, важными аспектами являются знания правил охраны труда, производственной санитарии, противопожарной безопасности, а также правильного использования средств индивидуальной защиты. Также работники должны быть знакомы с требованиями к качеству выполняемых работ, организации труда на рабочем месте и производственной сигнализации.
8. Перечень карточек профессий:
1) Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования - 1 уровень ОРК
2) Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования - 2 уровень ОРК
3) Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования - 3 уровень ОРК
5) Электрослесарь по обслуживанию и ремонту электротехнического оборудования - 2 уровень ОРК
6) Мастер по ремонту электротехнического оборудования - 5 уровень ОРК
7) Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования - 4 уровень ОРК
8) Электрослесарь по обслуживанию и ремонту электротехнического оборудования. - 4 уровень ОРК
9) Электрослесарь по обслуживанию и ремонту электротехнического оборудования - 3 уровень ОРК
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования":
Код группы:

3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) БА – басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы;
2) БТБА – жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
3) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
4) ТжКБ – техникалық және кәсіптік білім;
5) ЭЖ – электр техникалық жабдық;
6) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың төлқұжаты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Жылу электр станциясының электр техникалық жабдығын жөндеу
5. Кәсіптік стандарттың коды: D029.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
D Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен жабдықтау
35 Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен қамтамасыз ету
35.1 Электр энергиясын өндіру, беру және бөлу
35.11 Электр энергиясын өндіру
35.11.1 Жылу электр станцияларының электр энергиясын өндіруі
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Осы кәсіптік стандарт жылу электр станцияларындағы электр техникалық жабдықтарды пайдалануды, техникалық қызмет көрсету және жөндеуді қамтиды. Электр техникалық жабдықты жөндеумен айналысатын жұмыскерлерде жылумеханикалық жабдықты пайдалану саласында қажетті теориялық және практикалық білімі болуы тиіс. Бұдан басқа, еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өртке қарсы қауіпсіздік ережелерін білу, сондай-ақ жеке қорғану құралдарын дұрыс пайдалану маңызды аспектілер болып табылады. Сондай-ақ жұмыскерлер орындалатын жұмыстардың сапасына, жұмыс орнындағы еңбекті ұйымдастыруға және өндірістік сигнал беруге қойылатын талаптармен таныс болуы тиіс.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Электр жабдықтарымен қызмет көрсету және жөндеудегі электромонтер - 1 СБШ-нің деңгейі
2) Электр жабдықтарымен қызмет көрсету және жөндеудегі электромонтер - 2 СБШ-нің деңгейі
3) Электр жабдықтарымен қызмет көрсету және жөндеудегі электромонтер - 3 СБШ-нің деңгейі
5) Электр техникалық буйымдарды жөндеу және кызмет корсету жөніндегі электрослесары - 2 СБШ-нің деңгейі
6) Электр жабдықтарын жөндеу жөніндегі шебері - 5 СБШ-нің деңгейі
7) Электр жабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі электромонтер - 4 СБШ-нің деңгейі
8) Электр техникалық бұйымдарды жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электрослесары - 4 СБШ-нің деңгейі
9) Электр техникалық бұйымдарды жөндеу және қызмет корсету жөніндегі электрослесары - 3 СБШ-нің деңгейі
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кəсіптің карточкасы "Электр жабдықтарымен қызмет көрсету және жөндеудегі электромонтер *":
Топтың коды:

7413-2
Код наименования занятия:
7413-2-028
Наименование профессии:
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования
Уровень квалификации по ОРК:
1
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:
-
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
7413-2-027 - Электромонтер по ремонту и обслуживанию технологического оборудования
7413-2-020 - Электромонтер по обслуживанию электрооборудования электростанций
Основная цель деятельности:
Обеспечение бесперебойной, безопасной и эффективной работы электрооборудования за счет своевременного технического обслуживания, диагностики, ремонта, а также выполнения мероприятий по предупреждению аварийных ситуаций и повышению надежности функционирования электрических систем.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение отдельных простых и средней сложности работ по ремонту и обслуживанию электрооборудования
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Выполнение отдельных простых и средней сложности работ по ремонту и обслуживанию электрооборудования
Навык 1:
Монтаж и ремонт электроустановок и электрооборудования
Умения:
Разряд 2
1. Проверять и измерять мегаомметром сопротивление изоляции распределительных сетей, статоров и роторов электродвигателей, обмоток трансформаторов, вводов и выводов кабелей.
2. Выполнять слесарные, монтажные и плотницкие работы при ремонте электрооборудования.
3. Выполнять такелажные работы с использованием простых грузоподъемных средств и кранов, управляемых с пола.
4. Работать с пневмо- и электроинструментом.
5. Подключать и отключать электрооборудование, выполнять простейшие измерения.
6. Устанавливать и ремонтировать распределительные коробки, клеммники, защитные щитки и осветительную арматуру.
7. Обрезать, соединять, изолировать и паять провода напряжением до 1000 В.

7413-2
Қызмет атауының коды:
7413-2-028
Кәсіптің атауы:
Электр жабдықтарымен қызмет көрсету және жөндеудегі электромонтер *
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
1
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
1-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (1-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 364 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 7 қыркүйекте № 33389 болып тіркелген).
Электр жабдықты жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электромонтер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: бастауыш білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесі талап етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7413-2-027 - Технологиялықжабдықтарды жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электромонтер
7413-2-020 - Электр станциясының электр жабдықтарына қызмет көрсетуші электромонтер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Уақтылы техникалық қызмет көрсету арқылы электр жабдықтарының үздіксіз, қауіпсіз және тиімді жұмыс істеуін қамтамасыз ету, диагностикалау, жөндеу, сондай-ақ авариялық жағдайлардың алдын алу және электр жүйелерінің жұмыс істеу сенімділігін арттыру жөніндегі іс-шараларды орындау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Электр жабдықтарын жөндеу және қызмет көрсету бойынша жекелеген қарапайым және күрделілігі орташа жұмыстарды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1: Электр жабдықтарын жөндеу және қызмет көрсету бойынша жекелеген қарапайым және күрделілігі орташа жұмыстарды орындау
Дағды 1:
Электр қондырғылары мен электр жабдықты монтаждау және жөндеу
Машықтар:
2-разряд үшін:
1. Электр қозғалтқыштардың статорлары мен роторларының тарату желілерінің, трансформаторлар орамаларының, кабельдердің кірмелері мен шығуларының оқшаулау кедергісін мегомметрмен тексеру және өлшеу.
2. Электр жабдықтарын жөндеу кезінде қарапайым слесарлық, монтаждау және ағаш ұсталық жұмыстарды орындау.
3. Еденнен басқарылатын қарапайым жүк көтергіш құралдар мен крандарды қолдана отырып такелаждық жұмыстарды орындау.
4. Пневмо-электр құралмен жұмыс істеу.
5. Электр жабдықтарын қосу және ажырату және қарапайым өлшеулерді орындау.
6. Тарату қораптарын, клеммниктерді, сақтандыру қалқандары мен жарықтандыру арматурасын монтаждау және жөндеу.
7. Кернеуі 1000В дейінгі сымдарды бөлу, біріктіру, оқшаулау және дәнекерлеу.

8. Очищать и продувать сжатым воздухом электрооборудование с частичной разборкой, промывкой и протиркой деталей.
9. Чистить контакты и контактные поверхности.
10. Прокладывать установочные провода и кабели.
11. Обслуживать и ремонтировать солнечные и ветряные электростанции мощностью до 50 кВт.
Знания:
Разряд 2
1.Основы электротехники.
2.Сведения о постоянном и переменном токе в объеме выполняемой работы.
3.Основные виды электротехнических материалов, их свойства и назначение.
4.Наименование, назначение и правила пользования применяемым рабочим и контрольно-измерительным
инструментом и основные сведения о производстве и организации рабочего места.
5.Устройство и назначение простого и средней сложности контрольно-измерительного инструмента и приспособлений.
6.Приемы нахождения и устранения неисправностей в электросетях.
7.Приемы и способы замены, сращивания и пайки проводов высокого напряжения.
8.Устройство и принцип работы электродвигателей, генераторов, трансформаторов, коммутационной и пускорегулирующей
аппаратуры, аккумуляторов и электроприборов;
9.Правила и способы монтажа и ремонта электрооборудования в объеме выполняемой работы.
10. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требований пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Диагностика и контроль состояния электрооборудования
Умения:
Разряд 2
1. Анализировать исправность электрических цепей и соединений с помощью контрольно-измерительных приборов.
2. Осуществлять визуальный осмотр электрооборудования для выявления внешних повреждений и признаков неисправностей.
3. Использовать тестеры, мегомметры и мультиметры для диагностики электрических параметров оборудования.
4. Определять места повреждений проводов и кабелей с использованием диагностического оборудования.
5. Контролировать работу коммутационной аппаратуры, включая пускорегулирующую аппаратуру, автоматические выключатели и предохранители.
6. Анализировать показания приборов и выявлять отклонения от нормативных параметров.
7. Подготавливать оборудование к диагностическим испытаниям, подключая измерительную аппаратуру.
8. Осуществлять профилактическую проверку состояния заземления электроустановок.
9. Проверять соответствие электрических соединений схемам и проектной документации.
10. Составлять отчеты и фиксировать результаты диагностики в технической документации.
Знания:
Разряд 2
1.Основные методы диагностики электрооборудования.
2.Виды повреждений и дефектов электрических цепей и аппаратов.
3.Устройство и принципы работы контрольно-измерительных приборов.
4.Нормативные значения параметров электрических цепей и оборудования.
5.Правила подключения и эксплуатации диагностического оборудования.
6.Основы работы с электрическими схемами и проектной документацией.
7.Требования к точности и методам измерения электрических параметров.
8.Правила проверки состояния заземляющих устройств.
9.Порядок составления отчетной документации по результатам диагностики.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Дисциплинированность
Коммуникабельность
Внимательность
Организованность
Активность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
-
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Начальник цеха (службы, участка)
5
Мастер участка
4
Техник-электрик

8. Бөлшектерді жартылай бөлшектей, жуа және сүрте отырып, электр жабдықтарын тазалау және сығылған ауамен үрлеу.
9. Түйіспелер мен түйіспелі беттерді тазалау.
10. Орнату сымдары мен кабельдерін төсеу.
11. Қуаты 50 кВт дейінгі күн және жел энергия қондырғыларына қызмет көрсету және жөндеу.
Білімдер:
2-разряд үшін:
1. Электротехника негіздері.
2. Орындалатын жұмыс көлемінде тұрақты және ауыспалы тоқ туралы мәліметтер.
3. Электр техникалық материалдардың негізгі түрлері, олардың қасиеттері мен мақсаты.
4. Жұмысшы қолданылатын және бақылау-өлшеу аспаптарының атауы, мақсаты және пайдалану ережесі және өндіріс пен жұмыс орнын ұйымдастыру туралы негізгі мәліметтер.
5. Қарапайым және күрделілігі орташа бақылау-өлшеу аспаптары мен айлабұйымдардың құрылысы және мақсаты.
6. Электр желілерінде ақаулықты табу және жою тәсілдері.
7. Жоғары кернеулі сымдарды ауыстыру, біріктіру және дәнекерлеу тәсілдері мен әдістері.
8. Электр қозғалтқыштардың, генераторлардың, трансформаторлардың, коммутациялық және іске қосуды реттейтін аппаратуралар, аккумуляторлар мен электр аспаптарының құрылымы мен жұмыс істеу қағидаты;
9. Орындалатын жұмыс көлемінде электр жабдығын монтаждау және жөндеу ережесі мен тәсілдері.
10. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары жөніндегі ішкі еңбек тәртіптемесінің тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Электр жабдығының жай-күйін диагностикалау және бақылау
Машықтар:
2-разряд үшін:
1. Бақылау-өлшеу аспаптарының көмегімен электр тізбектері мен қосылыстарының жарамдылығын тексеру.
2. Сыртқы зақымданулар мен ақаулық белгілерін анықтау үшін электр жабдығын көзбен шолып қарауды жүзеге асыру.
3. Жабдықтың электр параметрлерін диагностикалау үшін тестерлерді, мегомметрлерді және мультиметрлерді пайдалану.
4. Диагностикалық жабдықты пайдалана отырып сымдар мен кабельдердің зақымданған жерлерін анықтау.
5. Іске қосуды реттейтін аппаратураны, автоматты ажыратқыштар мен сақтандырғыштарды қоса алғанда, коммутациялық аппаратураның жұмысын бақылау.
6. Аспаптардың көрсеткіштерін талдау және нормативтік параметрлерден ауытқуларды анықтау.
7. Өлшеу аппаратурасын қосуды қоса алғанда, жабдықты диагностикалық сынақтарға дайындау.
8. Электр қондырғыларын жерге тұйықтаудың жай-күйін профилактикалық тексеруді орындау.
9. Электр қосылыстарының схемалар мен жобалық құжаттамаға сәйкестігін тексеру.
10. Есептер жасау және диагностика нәтижелерін техникалық құжаттамада белгілеу.
Білімдер:
2-разряд үшін:
1. Электр жабдықтарын диагностикалаудың негізгі әдістері.
2. Электр тізбектері мен аппараттарының зақымдануы мен ақауларының түрлері.
3. Бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы және жұмыс істеу қағидаттары.
4. Электр тізбектері мен жабдықтар параметрлерінің нормативтік мәндері.
5. Диагностикалық жабдықты қосу және пайдалану қағидалары.
6. Электр схемаларымен және жобалық құжаттамамен жұмыс істеу негіздері.
7. Электр параметрлерінің дәлдігі мен өлшеу әдістеріне қойылатын талаптар.
8. Жерге тұйықтау құрылғыларының жай-күйін тексеру ережесі.
9. Диагностика нәтижелері бойынша есептік құжаттаманы жасау тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Тәртіптілік
Қарым-қатынас
Зейінділік
ұйымдастыру
белсенділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
-
СБШ -нің ішіндегі басқа кəсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кəсіптің атауы:
6
Цех (қызмет, учаске) бастығы
5
Учаске шебері
4
Техник

10. Карточка профессии "Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования":
Код группы:
7413-2
Код наименования занятия:
7413-2-028
Наименование профессии:
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 1. Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 364 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 1)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 сентября 2023 года № 33389.
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Для присвоения 3-го разряда требуется стаж работы по специальности не менее 3 месяцев. Для присвоения 4-го разряда требуется стаж работы по специальности не менее 6 месяцев
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
7413-2-027 - Электромонтер по ремонту и обслуживанию технологического оборудования
7413-2-020 - Электромонтер по обслуживанию электрооборудования электростанций
Основная цель деятельности:
Обеспечение бесперебойной, безопасной и эффективной работы электрооборудования за счет своевременного технического обслуживания, диагностики, ремонта, а также выполнения мероприятий по предупреждению аварийных ситуаций и повышению надежности функционирования электрических систем.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение отдельных простых и средней сложности работ по ремонту и обслуживанию электрооборудования
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение отдельных простых и средней сложности работ по ремонту и обслуживанию электрооборудования
Навык 1:
Монтаж и ремонт электроустановок и электрооборудования
Умения:
Разряд 3 в дополнении к разряду 2
1. Обслуживать и ремонтировать солнечные и ветряные электростанции мощностью более 50 кВт, обеспечивая их бесперебойную работу и своевременное техническое обслуживание.
2. Проверять маркировку простых монтажных и принципиальных схем для корректного подключения и эксплуатации электрических систем.
3. Выявлять и устранять отказы, неисправности и повреждения электрооборудования с простыми схемами включения, используя диагностические приборы и инструменты.

10. Кəсіптің карточкасы "Электр жабдықтарымен қызмет көрсету және жөндеудегі электромонтер":
Топтың коды:
7413-2
Қызмет атауының коды:
7413-2-028
Кəсіптің атауы:
Электр жабдықтарымен қызмет көрсету жəне жөндеудегі электромонтер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
1-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кəсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (1-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер- Министрінің орынбасары - Еңбек жəне халықты əлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 364 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Əділет министрлігінде 2023 жылғы 7 қыркүйекте № 33389 болып тіркелген).
Электр жабдықты жөндеу жəне қызмет көрсету жөніндегі электромонтер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
3-разрядты беру үшін мамандығы бойынша кемінде 3 ай жұмыс өтілі талап етіледі. 4-разрядты беру үшін мамандығы бойынша кемінде 6 ай жұмыс өтілі талап етіледі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7413-2-027 – Технологиялық жабдықтарды жөндеу жəне қызмет көрсету жөніндегі электромонтер
7413-2-020 - Электр станциясының электр жабдықтарына қызмет көрсетуші электромонтер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Уақтылы техникалық қызмет көрсету, диагностикалау, жөндеу, сондай-ақ авариялық жағдайлардың алдын алу және электр жүйелерінің жұмыс істеу сенімділігін арттыру жөніндегі іс-шараларды орындау арқылы электр жабдықтарының үздіксіз, қауіпсіз және тиімді жұмыс істеуін қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Электр жабдықтарын жөндеу және қызмет көрсету бойынша жекелеген қарапайым және күрделілігі орташа жұмыстарды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Электр жабдықтарын жөндеу және қызмет көрсету бойынша жекелеген қарапайым және күрделілігі орташа жұмыстарды орындау
Дағды 1:
Электр қондырғылары мен электр жабдықты монтаждау жəне
жөндеу
Машықтар:
3-разряд 2-разрядқа толықтыру
1. Қуаты 50 кВт жоғары күн және жел энергия қондырғыларына қызмет көрсету және жөндеу.
2. Қарапайым монтаждау және принциптік схемаларды таңбалауды тексеру
3. Қосудың қарапайым схемалары бар электр жабдықтарының істен шығуын, ақауларын және зақымдануларын анықтау және жою.

4. Ремонтировать трансформаторы, переключатели, реостаты, посты управления, магнитные пускатели, контакторы и другую несложную аппаратуру, обеспечивая их исправное функционирование.
5. Осуществлять ремонт, осмотр и техническое обслуживание электрооборудования с выполнением работ по разборке, сборке, наладке и обслуживанию электрических приборов, электромагнитных, магнитоэлектрических и электродинамических систем.
6. Прокладывать кабельные трассы и электропроводку в соответствии с требованиями безопасности и проектной документацией.
7. Выполнять реконструкцию электрооборудования с целью модернизации и повышения его эффективности.
8. Заряжать аккумуляторные батареи, контролируя уровень электролита и параметры зарядного тока.
9. Окрашивать наружные части приборов и оборудования для защиты от коррозии и продления срока службы.
10. Обрабатывать изоляционные материалы, такие как текстолит, гетинакс, фибра и другие, в соответствии с чертежами и техническими требованиями.
11. Выполнять такелажные работы с использованием кранов и других грузоподъемных машин, соблюдая правила безопасности при подъеме и перемещении грузов.
4 разряд в дополнении к разряду 3
1. Выполнять монтаж, демонтаж и ремонт сложных электрических цепей.
2. Проверять параметры электрических цепей с использованием высокоточного контрольно-измерительного оборудования.
3. Настраивать и регулировать работу сложных электрических устройств, включая частотные преобразователи и электромеханические приводы.
4. Диагностировать и устранять неисправности в сложных электрических схемах и автоматических системах управления.
5. Осуществлять монтаж и ремонт электрических распределительных устройств и высоковольтного оборудования.
6. Подготавливать электрооборудование к испытаниям, включая проведение прогрузки автоматических выключателей.
7. Составлять схемы подключения электрооборудования на основе проектной документации.
8. Выполнять монтаж и наладку систем защиты, автоматики и сигнализации.
9. Осуществлять замену и настройку электрооборудования в системах возобновляемой энергии мощностью более 100 кВт.
10. Организовывать работы по прокладке высоковольтных кабелей с соблюдением требований нормативных документов.
11. Контролировать соблюдение технологических процессов при ремонте и обслуживании электрооборудования.
Знания:
Разряд 3 в дополнении к разряду 2
1.Основы электротехники.
2.Сведения о постоянном и переменном токе в объеме выполняемой работы.
3.Основные виды электротехнических материалов, их свойства и назначение.
4.Наименование, назначение и правила пользования применяемым рабочим и контрольно-измерительным
инструментом и основные сведения о производстве и организации рабочего места.
5.Устройство и назначение простого и средней сложности контрольно-измерительного инструмента и приспособлений.
6.Приемы нахождения и устранения неисправностей в электросетях.
7.Приемы и способы замены, сращивания и пайки проводов высокого напряжения.
8.Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требований пожарной безопасности.

4. Трансформаторларды, ауыстырып қосқыштарды, реостаттарды, басқару бекеттерін, магниттік іске қосқыштарды, түйіспелерді және басқа да күрделі емес аппаратураларды жөндеу.
5. Электр аспаптарын, электромагниттік, магнитэлектрлік және электр динамикалық жүйелерді бөлшектеу, құрастыру, баптау және қызмет көрсету бойынша жұмыстарды орындау арқылы электр жабдықтарын жөндеу, тексеру және техникалық қызмет көрсету.
6. Кабель трассалары мен сымдарды төсеу.
7. Электр жабдықтарын реконструкциялау.
8. Аккумуляторлық батареяларды зарядтау.
9. Аспаптар мен жабдықтардың сыртқы бөліктерін бояу.
10. Сызба бойынша оқшаулау материалдарын өңдеу: текстолит, гетинакс, фибра және т.б.
11. Крандар мен басқа да жүк көтергіш машиналарды қолдана отырып, такелаждық операцияларды орындау.
4-разряд 3-разрядқа толықтыру
1. Күрделі электр тізбектерін монтаждау, бөлшектеу және жөндеу
2. Жоғары дәлдіктегі бақылау-өлшеу жабдығын пайдалана отырып, электр тізбектерінің параметрлерін тексеру.
3. Жиілікті түрлендіргіштер мен электр механикалық жетектерді қоса алғанда, күрделі электр құрылғыларының жұмысын баптау және реттеу.
4. Күрделі электр схемалары мен автоматты басқару жүйелеріндегі ақаулықтарды диагностикалау және жою.
5. Электр тарату құрылғылары мен жоғары вольтты жабдықтарын монтаждауды және жөндеуді жүзеге асыру.
6. Электр жабдығын сынауға дайындау, оның ішінде автоматты ажыратқыштарды түсіру.
7. Жобалық құжаттама негізінде электр жабдықтарын қосу схемасын жасау.
8. Қорғау, автоматика және сигнализация жүйелерін монтаждау және баптау.
9. Қуаты 100 кВт-тан асатын жаңартылатын энергия жүйелерінде электр жабдықтарын ауыстыруды және баптауды жүзеге асыру.
10. Нормативтік құжаттардың талаптарын сақтай отырып, жоғары вольтты кабельдерді төсеу бойынша жұмыстарды ұйымдастыру.
11. Электр жабдықтарын жөндеу және қызмет көрсету кезінде технологиялық процестердің сақталуын бақылау.
Білімдер:
3-разряд 2-разрядқа толықтыру
1. Электротехника негіздері.
2. Орындалатын жұмыс көлемінде тұрақты және ауыспалы тоқ туралы мәліметтер.
3. Электр техникалық материалдардың негізгі түрлері, олардың қасиеттері мен мақсаты.
4. Жұмысшы қолданылатын және бақылау-өлшеу құралдарының атауы, мақсаты мен пайдалану ережесі және өндіріс пен жұмыс орнын ұйымдастыру туралы негізгі мәліметтер.
5. Қарапайым және күрделілігі орташа бақылау-өлшеу аспаптары мен айлабұйымдардың құрылысы және мақсаты.
6. Электр желілерінде ақаулықты табу және жою тәсілдері.
7. Жоғары кернеулі сымдарды ауыстыру, біріктіру және дәнекерлеу тәсілдері мен әдістері.
8. Ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптарының тәртібі.

4 разряд в дополнении к разряду 3
1.Принципы работы сложных электрических схем и систем управления.
2.Устройство, назначение и правила эксплуатации
высоковольтного оборудования и распределительных устройств.
3.Методы диагностики сложных неисправностей электрооборудования.
4.Основы настройки и регулировки параметров автоматизированных систем управления.
5.Особенности эксплуатации преобразователей частоты, электромеханических приводов и автоматических выключателей.
6.Нормативные требования к монтажу, ремонту и эксплуатации высоковольтного оборудования.
7.Приемы и правила работы с системами защиты, автоматики и сигнализации.
8.Способы наладки оборудования для систем возобновляемой энергетики.
9.Правила составления электрических схем и работы с проектной документацией.
10. Требования охраны труда, техники безопасности и пожарной безопасности при работе с высоковольтными и сложными электрическими установками.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение ремонтных работ оборудования средней сложности
Умения:
Разряд 3 в дополнении к разряду 2
1. Разбирать и ремонтировать простое электрооборудование под руководством электромонтҰра более высокой квалификации.
2. Регулировать и проверять работу аппаратуры и приборов с простыми схемами включения.
3. Ремонтировать простую осветительную и коммутационную аппаратуру.
4. Обслуживать силовые и осветительные электроустановки с простыми схемами включения.
5. Выполнять замену предохранителей, автоматических выключателей и кабелей.
6. Осуществлять монтаж и демонтаж соединительных муфт и вводных устройств для кабелей напряжением до 1 кВ.
7. Определять и устранять простейшие неисправности электрооборудования.
8. Прокладывать кабели и проводки в условиях минимальной сложности.
9. Подготавливать оборудование к техническому обслуживанию и ремонту.
10. Проверять исправность ручного электроинструмента и переносного освещения.
11. Проводить осмотры электрооборудования с фиксацией выявленных отклонений.
Разряд 4 в дополнении к разряду 3
1.Разбирать , капитально ремонтировать электрооборудования любого назначения, всех типов и габаритов под руководством электромонтера более высокой квалификации.
2.Регулировать и проверить аппаратуру и приборы электроприводов после ремонта.
3.Ремонтировать усилители, приборы световой и звуковой сигнализации, контроллеров, постов управления, магнитных станций.
4.Обслуживать силовые и осветительные электроустановки со сложными схемами включения.
5.Выполнить работ на ведомственных электростанциях, трансформаторных электроподстанциях с полным их отключением от напряжения.
6.Выполнить оперативные переключения в электросетях с ревизией трансформаторов, выключателей, разъединителей и приводов к ним с разборкой конструктивных элементов.
7.Проверить, монтаж и ремонт схем люминесцентного освещения.
8.Размотать, разделка, дозировка, прокладка кабеля, монтаж
вводных устройств и соединительных муфт, концевые заделки в кабельных линиях напряжением до 35 кВ.
9.Определить место повреждения кабелей, измерение
сопротивления заземления, потенциалов на оболочке кабеля.
10.Выявлять и устранение отказов и неисправностей электрооборудования со схемами включения средней сложности.
11.Паять мягкими и твердыми припоями.
12.Выполнить работ по чертежам и схемам.
13.Подбирать пусковых сопротивлений для электродвигателей.
Знания:

4-разряд 3-разрядқа толықтыру
1. Күрделі электр схемалары мен басқару жүйелерінің жұмыс істеу қағидаттары.
2. Жоғары вольтты жабдықтар мен тарату құрылғыларының құрылымы, мақсаты және пайдалану ережесі
3. Электр жабдықтарының күрделі ақаулықтарын диагностикалау әдістері.
4. Автоматтандырылған басқару жүйелерінің параметрлерін баптау және реттеу негіздері.
5. Жиілік түрлендіргіштерді, электр механикалық жетектерді және автоматты ажыратқыштарды пайдалану ерекшеліктері.
6. Жоғары вольтты жабдықты монтаждауға, жөндеуге және пайдалануға қойылатын нормативтік талаптар.
7. Қорғау, автоматика және сигнализация жүйелерімен жұмыс істеу тәсілдері мен ережелері.
8. Жаңартылатын энергетика жүйелеріне арналған жабдықтарды баптау тәсілдері.
9. Электр схемаларын жасау және жобалық құжаттамамен жұмыс істеу қағидалары.
10. Жоғары вольтты және күрделі электр қондырғыларымен жұмыс істеу кезінде еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы және өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Күрделілігі орташа жабдықтарды жөндеу жұмыстарын орындау
Машықтар:
3-разряд 2-разрядқа толықтыру
1. Біліктілігі анағұрлым жоғары электромонтердің басшылығымен қарапайым электр жабдықтарын бөлшектеу және жөндеу.
2. Қарапайым қосу схемалары бар аппаратура мен аспаптардың жұмысын реттеу және тексеру.
3. Қарапайым жарықтандыру және коммутациялық аппаратураны жөндеу.
4. Қосудың қарапайым схемалары бар күш беретін және жарықтандыратын электр қондырғыларына қызмет көрсету.
5. Сақтандырғыштарды, автоматты ажыратқыштар мен кабельдерді ауыстыру бойынша жұмыстарды орындау.
6. Кернеуі 1 кВ дейінгі кабельдер үшін қосқыш муфталар мен кірме құрылғыларды монтаждау және бөлшектеу.
7. Электр жабдықтарының қарапайым ақауларын анықтау және оларды жою.
8. Кабельдер мен сымдарды күрделі емес жағдайларда төсеу.
9. Жабдықты техникалық қызмет көрсетуге және жөндеуге дайындау.
10. Қол электр сайманының және тасымалданатын жарықтың жарамдылығын тексеру.
11. Анықталған ауытқуларды белгілей отырып, электр жабдықтарын тексеруді жүргізу
4-разряд 3-разрядқа толықтыру
1. Біліктілігі анағұрлым жоғары электромонтердің басшылығымен кез келген мақсаттағы, барлық типтегі және көлемдегі электр жабдықтарын бөлшектеу, күрделі жөндеу.
2. Жөндеуден кейін электр жетектерінің аппаратурасы мен аспаптарын реттеу және тексеру.
3. Күшейткіштерді, сигнализацияның жарық және дыбыс аспаптарын, реттегішті, басқару бекеттерін, магниттік станцияларды жөндеу.
4. Қосу кезінде схемалары күрделі күштік және жарықтандыру электр қондырғыларына қызмет көрсету.
5. Ведомстволық электр станцияларында, трансформаторлық электр қосалқы станцияларында оларды кернеуден толық ажыратып, жұмыстарды орындау.
6. Трансформаторларды, сөндергіштерді, ажыратқыштарды және олардың жетектерін тексеріп, құрылымдық элементтерді бөлшектеп, электр желілерінде жедел қайта қосуды орындау.
7. Люминесцентті жарықтандыру схемаларын тексеру, монтаждау және жөндеу.
8. Кабелді тарқату, бөлшектеу, мөлшерлеу, төсеу, кіріспе құрылғылар мен жалғағыш муфталарды монтаждау, кернеуі 35 кВ дейінгі кабель желілеріндегі соңғы бітеулер.
9. Кабельдердің зақымданған орнын, жерге тұйықтау кедергісін, кабель қабықшасындағы әлеуеттерді өлшеуді анықтау.
10. Күрделілігі орташа қосу схемалары бар электр жабдықтарының істен шығуы мен ақаулықтарын анықтау және жою.
11. Жұмсақ және қатты дәнекермен дәнекерлеу.
12. Сызбалар мен схемалар бойынша жұмыстарды орындау.
13. Электр қозғалтқыштары үшін іске қосу кедергілерін таңдау.
Білімдер:

Разряд 3 в дополнении к разряду 2
1.Основы устройства простого электрооборудования и его назначение.
2.Принципы работы электроустановок с простыми схемами включения.
3.Методы замены и подключения проводников и кабелей напряжением до 1 кВ.
4.Состав и свойства основных электротехнических материалов.
5.Правила эксплуатации и ремонта предохранителей,
автоматических выключателей и осветительных приборов.
6.Устройство и назначение простого ручного инструмента и приборов для проверки электрооборудования.
7.Основы техники безопасности при выполнении ремонтных работ и эксплуатации электроустановок.
8.Требования нормативной документации к выполнению ремонтных работ.
9.Общие правила монтажа электрооборудования и прокладки кабелей.
10.Порядок подготовки рабочего места для ремонта электрооборудования.
Разряд 4 в дополнении к разряду 3
1.Основные электрические нормы настройки обслуживаемого оборудования, методы проверки и измерения их, принцип действия оборудования, источников питания.
2.Устройство различных типов электродвигателей постоянного и переменного тока, защитных и измерительных приборов, коммутационной аппаратуры.
3.Общие сведения о назначении и основных требованиях к максимальной токовой защите.
4.Устройство и принцип работы полупроводниковых и других выпрямителей.
5.Методы проведения испытания электрооборудования и кабельных сетей.
6.Правила испытания защитных средств, применяемых в электрических установках.
7.Технические требования к исполнению электрических проводок всех типов.
8.Номенклатура, свойства и взаимозаменяемость применяемых при ремонте электроизоляционных и проводимых материалов.
9.Назначение и виды высокочастотных защит.
10.Методы проведения регулировочно-сдаточных работ и сдачи электрооборудования с пускорегулирующей аппаратурой после ремонта.
11.Устройство, назначение и условия применения сложного контрольно-измерительного инструмента.
12.Конструкция универсальных и специальных приспособлений.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Дисциплинированность
Внимательность
Организованность
Активность
Коммуникабельность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
-
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Начальник цеха (службы, участка)
5
Мастер участка
4
Техник-электрик
11. Карточка профессии "Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования":
Код группы:
7413-2
Код наименования занятия:
7413-2-028
Наименование профессии:
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:

3-разряд 2-разрядқа толықтыру
1. Қарапайым электр жабдығы құрылғысының негіздері және оның мақсаты.
2. Қосу схемасы қарапайым электр қондырғыларының жұмыс істеу қағидаттары.
3. Кернеуі 1 кВ дейінгі өткізгіштер мен кабельдерді ауыстыру және қосу әдістері.
4. Негізгі электротехникалық материалдардың құрамы мен қасиеттері.
5. Сақтандырғыштарды, автоматты ажыратқыштар мен жарықтандыру аспаптарын пайдалану және жөндеу ережелері.
6. Электр жабдығын тексеруге арналған қарапайым қол сайманы мен аспаптарының құрылысы және мақсаты.
7. Жөндеу жұмыстарын орындау және электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы негіздері.
8. Жөндеу жұмыстарын орындауға нормативтік құжаттаманың талаптары.
9. Электр жабдығын монтаждаудың және кабельдер төсеудің жалпы ережелері.
10. Электр жабдығын жөндеу үшін жұмыс орнын дайындау тәртібі.
4-разряд 3-разрядқа толықтыру
1. Қызмет көрсетілетін жабдықты күйге келтірудің негізгі электрлік нормалары, оларды тексеру және өлшеу әдістері, жабдықтың, қуаттандыру көздері әрекетінің қағидаты.
2. Тұрақты және айнымалы тоқтың электр қозғалтқыштарының, қорғау және өлшеу аспаптарының, коммутациялық аппаратураның әртүрлі типтерінің құрылғысы.
3. Максималды тоқ қорғанысының мақсаты мен негізгі талаптары туралы жалпы мәліметтер.
4. Жартылай өткізгіш және басқа да түзеткіштердің құрылысы және жұмыс істеу қағидаты.
5. Электр жабдықтары мен кабель желілерін сынау әдістері.
6. Электр қондырғыларында қолданылатын қорғаныс құралдарын сынау қағидалары.
7. Барлық типтегі электр сымдарын орындауға қойылатын техникалық талаптар.
8. Электр оқшаулағыш және өткізетін материалдарды жөндеу кезінде қолданылатын номенклатура, ерекшеліктері және бірін-бірі алмастыру.
9. Жоғары жиілікті қорғаудың мақсаты мен түрлері.
10. Реттеу-тапсыру жұмыстарын жүргізу және жөндеуден кейін іске қосуды реттейтін аппаратурасы бар электр жабдығын тапсыру әдістері.
11. Күрделі бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы, мақсаты және қолдану шарттары.
12. Әмбебап және арнайы құрылғылардың конструкциясы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Тәртіп
Зейінділік
Ұйымдастыру
Белсенділік
Байланысқа бейімділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
-
СБШ -нің ішіндегі басқа кəсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кəсіптің атауы:
6
Цех (қызмет, учаске) бастығы
5
Учаске шебері
4
Техник
11. Кəсіптің карточкасы "Электр жабдықтарымен қызмет көрсету және жөндеудегі электромонтер *":
Топтың коды:
7413-2
Қызмет атауының коды:
7413-2-028
Кəсіптің атауы:
Электр жабдықтарымен қызмет көрсету және жөндеудегі электромонтер*
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:

7412-4
Код наименования занятия:
7412-4-065
Наименование профессии:
Электрослесарь по обслуживанию и ремонту электротехнического оборудования
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 4. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 мая 2019 года № 291 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 4) ". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 мая 2019 года № 18755.
Электрослесарь по обслуживанию и ремонту оборудования
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Для присвоения 4-го разряда требуется стаж работы по специальности не менее 6 месяцев
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
7412-4-066 - Электрослесарь по ремонту оборудования распределительных устройств
Основная цель деятельности:
Поддержание исправного состояния электротехнического оборудования
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осмотр и ремонт приборов и электротехнического оборудования
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Осмотр и ремонт приборов и электротехнического оборудования
Навык 1:
Монтаж, демонтаж, ремонт, опробование и техническое обслуживание приборов и электротехнического оборудования
Умения:
Разряд 3
1. Заземлять электрические части простых машин, узлов и механизмов, средств сигнализации и освещения.
2. Ремонтировать и монтировать воздушные линии электропередачи, устанавливать грозозащиту.
3. Заменять и подключать контрольно-измерительные приборы: амперметры, вольтметры, манометры.
4. Передвигать опоры линий электропередачи.
5. Замерять силу тока и напряжение в цепях переменного и постоянного тока низкого напряжения.
6. Вулканизовать гибкие кабели, наносить надписи.
7. Заряжать аккумуляторные батареи, доливать и заменять электролит.
8. Навешивать сигнальные устройства, менять электролампы и электрические патроны.
9. Ремонтировать электротехническое оборудование неавтоматизированных ламповых систем.
10. Ремонтировать электродвигатели переменного тока низкого напряжения.
11. Выполнять стропальные работы.
Знания:
Разряд 3
1. Назначение, технические характеристики обслуживаемых машин, электроаппаратуры, нормы и объемы их технического обслуживания.

7412-4
Қызмет атауының коды:
7412-4-065
Кəсіптің атауы:
Электр техникалық буйымдарды жөндеу және кызмет корсету жөніндегі электрослесарі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
4-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (4-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 мамырдағы № 291 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 31 мамырда № 18755 болып тіркелген).
Жабдықты жөндеу және оған қызмет көрсету жөніндегі электр слесарі
Кəсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тəжірибесіне қойылатын талаптар:
3-разрядты беру үшін мамандығы бойынша кемінде 3 ай жұмыс өтілі талап етіледі. 4-разрядты беру үшін мамандығы бойынша кемінде 6 ай жұмыс өтілі талап етіледі
Формалды емес жəне информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кəсіптің басқа ықтимал атаулары:
7412-4-066 - Тарату құрылғылары жабдықтарын жөндеу жөніндегі электр слесарі
Қызметтің негізгі мақсаты:
Электр техникалық жабдықтың жарамды күйін қолдау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Аспаптар мен электр техникалық жабдықтарды тексеру және жөндеу
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Аспаптар мен электр техникалық жабдықтарды тексеру және жөндеу
Дағды 1:
Аспаптар мен электр техникалық жабдықтарды монтаждау, бөлшектеу, жөндеу, сынамалау және оларға техникалық қызмет көрсету
Машықтар:
3-разряд
1. Қарапайым машиналардың, тораптар мен механизмдердің, сигнал беру және жарықтандыру құралдарының электр бөліктерін жерге тұйықтау.
2. Электр берудің әуе желілерін жөндеу және монтаждау, найзағай қорғанысын орнату.
3. Бақылау-өлшеу аспаптарын: амперметрлерді, вольтметрлерді, манометрлерді ауыстыру және қосу.
4. Электр беру желілерінің тіректерін жылжыту.
5. Төмен кернеулі ауыспалы және тұрақты тоқ тізбектеріндегі тоқ күшін, кернеуді өлшеу.
6. Иілгіш кабельдерді вулканизациялау, жазбаны жазу.
7. Аккумуляторлық батареяларды зарядтау, электролитті құю және ауыстыру.
8. Дабыл құрылғыларын ілу, электр шамдарын, электр патрондарын ауыстыру.
9. Автоматтандырылмаған шамдардың электр техникалық жабдықтарын жөндеу.
10. Төмен кернеулі ауыспалы тоқтың электр қозғалтқыштарын жөндеу.
11. Тиеу жұмыстарын орындау.
Білімдер:
3-разряд
1. Қызмет көрсетілетін машиналардың, электр аппаратуралардың мақсаты, техникалық сипаттамалары, оларға техникалық қызмет көрсету нормалары мен көлемдері.

2. Основы электротехники, монтажного дела.
3. Устройство и правила технической эксплуатации низковольтных электроустановок.
4. Схемы первичной коммутации распределительных устройств и подстанций, силовой распределительной сети.
5. Технические требования, предъявляемые к эксплуатации обслуживаемых машин, электроаппаратов.
6. Порядок монтажа силовых электроаппаратов, несложных металлоконструкций и механизмов.
7. Инструкция по монтажу сухих разделок бронированных кабелей.
8. Назначение и правила пользования контрольно-измерительными приборами и инструментом.
9. Правила допуска к работам на электротехнических установках.
10. Правила оказания первой помощи пострадавшим от электрического тока.
11. Наименование и расположение оборудования обслуживаемого производственного подразделения.
12. Системы и правила действия световой, звуковой и другой сигнализации в шахте.
13. Правила приема и подачи звуковых и видимых сигналов.
14. Правила бирочной системы.
15. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требований пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Предпусковые операции, опробование обслуживание оборудования приборов и электротехнического оборудования
Умения:
Разряд 4 в дополнении к разряду 3
1. Осуществлять ремонт электрических частей машин, узлов, механизмов средней сложности и оборудования высоковольтных подстанций.
2. Проводить заземление и зануление электросиловых установок.
3. Проверять изоляцию электротехнического оборудования и сушить высоковольтные двигатели и трансформаторы.
4. Ремонтировать, разделывать и вулканизировать высоковольтные гибкие кабели.
5. Обслуживать и ремонтировать осветительные системы с групповыми прожекторами.
6. Заменять соединительные муфты.
7. Контролировать работу распределительных устройств, электродвигателей, трансформаторов, генераторов, тормозных электромагнитов, автоматизированных ламп, преобразовательных установок, подстанций, а также средств сигнализации и централизации.
8. Испытывать средства электрической защиты при напряжении до 1000 В.
9. Проводить испытания отремонтированных электрических машин, аппаратов и приборов.
Знания:
Разряд 4 в дополнении к разряду 3
1. Электротехника в объеме технического минимума.
2. Способы и правила монтажа, демонтажа, ремонта, испытания и наладки обслуживаемого электротехнического оборудования.
3. Устройство и назначение электрических машин.
4. Конструкция и монтажные схемы пускорегулирующей аппаратуры.
5. Правила снятия и включения тока высокого напряжения.

2. Электр техника, монтаждау ісі негіздері.
3. Төмен вольтті электр қондырғыларының құрылысы және техникалық пайдалану ережесі.
4. Тарату құрылғылары мен қосалқы станцияларды, күштік тарату желісін бастапқы коммутациялау схемалары.
5. Қызмет көрсетілетін машиналарды, электр аппараттарын пайдалануға қойылатын техникалық талаптар.
6. Күштік электр аппараттарын, күрделі емес металл конструкциялар мен механизмдерді монтаждау тәртібі.
7. Брондалған кабельдердің құрғақ бөліктерін монтаждау жөніндегі нұсқаулық.
8. Бақылау-өлшеу аспаптары мен құрал-саймандарының мақсаты және пайдалану ережесі.
9. Электр техникалық қондырғыларда жұмыс істеуге рұқсат беру ережесі.
10. Электр тоғынан зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету қағидалары.
11. Қызмет көрсетілетін өндірістік бөлімше жабдығының атауы және орналасуы.
12. Шахтадағы жарық, дыбыс және басқа да сигнал беру жүйелері мен ережелері.
13. Дыбыстық және көрінетін сигналдарды қабылдау және беру ережесі.
14. Бирка жүйесінің ережелері.
15. Ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптарының тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Іске қосу алдындағы операциялар, электр техникалық жабдықтар мен аспаптардың жабдықтарына қызмет көрсету
Машықтар:
4-разряд 3-разрядқа толықтыру
1. Күрделілігі орташа машиналардың, тораптар мен механизмдердің электр бөліктерін, жоғары вольтты қосалқы станциялар жабдықтарын жөндеу.
2. Электр қуатты қондырғыларды жерге тұйықтау және нөлдеу.
3. Жоғары вольтты қозғалтқыштар мен трансформаторлардың электр техникалық жабдықтарын оқшаулауды және кептіруді тексеру.
4. Жоғары вольтты икемді кәбілдерді жөндеу, бөлу және вулканизациялау.
5. Топтық прожекторлармен жарықтандыруды жөндеу.
6. Жалғастырғыш муфталарды ауыстыру.
7. Таратушы құрылғылардың, электр қозғалтқыштардың, трансформаторлардың, генераторлардың, тежегіш электр магниттердің, автоматтандырылған шамдардың, түрлендіргіш қондырғылардың, қосалқы станциялардың, сигнал беру, орталықтандыру құралдарының жұмысын бақылау.
8. 1000 В-қа дейінгі кернеуде электрлік қорғау құралдарын сынау.
9. Жөнделген электр машиналарын, аппараттары мен аспаптарын сынау.
Білімдер:
4-разряд 3-разрядқа толықтыру
1. Техникалық минимум көлемінде электр техникасы.
2. Қызмет көрсетілетін электр техникалық жабдықты монтаждау, бөлшектеу, жөндеу, сынау және баптау тәсілдері мен ережесі.
3. Электр машиналарының құрылысы мен мақсаты.
4. Іске қосуды реттейтін аппаратураның конструкциясы мен монтаждау схемалары.
5. Жоғары кернеулі тоқты босату және қосу ережесі.

6. Схемы коммутации цеховых распределительных устройств и подстанций.
7. Схемы соединений статорных и роторных обмоток электродвигателей.
8. Расчет и выбор сечения проводов и кабелей.
9. Технические условия на испытание отремонтированных электрических машин, аппаратов и приборов.
10. Правила работы на электротехнических установках.
11. Инструкции по наладке и пробному пуску электротехнического оборудования.
12. Технология обработки металлов и производства электрогазосварочных работ.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Дисциплинированность
Навыки межличностной коммуникации
Внимательность
Организованность
Активность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
-
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Мастер участка (цеха)
4
Техник-электрик
14. Карточка профессии "Мастер по ремонту электротехнического оборудования":
Код группы:
7200-0
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Мастер по ремонту электротехнического оборудования
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
Мастер участка
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация электромеханического оборудования (по видам и отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация электромеханического оборудования (по видам и отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Производственные и обрабатывающие отрасли
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы на производстве не менее 1 года или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы на производстве не менее 3 лет, при отсутствии образования по соответствующей специальности стаж работы на производстве не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:

6. Цехтық тарату құрылғылары мен қосалқы станцияларды коммутациялау схемалары.
7. Электр қозғалтқыштардың статорлық және роторлық орамаларының қосылу схемалары.
8. Сымдар мен кабельдердің қимасын есептеу және таңдау.
9. Жөнделген электр машиналарын, аппараттары мен аспаптарын сынаудың техникалық шарттары.
10. Электр техникалық қондырғыларда жұмыс істеу ережесі.
11. Электр техникалық жабдықты баптау және сынамалы іске қосу жөніндегі нұсқаулық.
12. Металдарды өңдеу және электргазбен дәнекерлеу жұмыстары өндірісінің технологиясы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Тәртіптілік
Тұлғааралық қарым-қатынас дағдылары
Зейінділік
Ұйымдастыру
Белсенділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
-
СБШ -нің ішіндегі басқа кəсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кəсіптің атауы:
5
Учаске (цех)шебері
4
Техник
14. Кәсіптің карточкасы "Электр жабдықтарын жөндеу жөніндегі шебері*":
Топтың коды:
7200-0
Қызмет атауының коды:
-
Кəсіптің атауы:
Электр жабдықтарын жөндеу жөніндегі шебері*
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелген).
Учаске шебері
Кəсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Электромеханикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Электромеханикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Өндірістік және өңдеу салалары
Біліктілік:
-
Жұмыс тəжірибесіне қойылатын талаптар:
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі және өндірісте кемінде 1 жыл жұмыс өтілі немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (орта арнайы, орта кәсіптік) білімі және өндірісте кемінде 3 жыл жұмыс өтілі, тиісті мамандық бойынша білімі болмаған жағдайда өндірістегі жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
Формалды емес жəне информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кəсіптің басқа ықтимал атаулары:

7200-0-027 - Мастер по ремонту оборудования
Основная цель деятельности:
Подготовка и организация работ по техническому обслуживанию и ремонту электротехнического оборудования
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Обеспечение бесперебойной работы электротехнического оборудования
2. Организация и контроль выполнения ремонтных работ электротехнического оборудования
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Обеспечение бесперебойной работы электротехнического оборудования
Навык 1:
Осмотр и техническое обслуживание электротехнического оборудования
Умения:
1. Организовать сбор, хранение, транспортировку, складирование, учет и сдачу на повторное использование опасных отходов производства.
2. Провести анализ причин повышенного износа, аварий и простоев оборудования, участвовать в расследовании их причин с принятием мер по их предупреждению.
3. Организовать работы по поддержанию в исправном состоянии первичных средств пожаротушения и оборудования систем пожаротушения.
4. Применить мобильную аппаратуру и стационарные средства мониторинга технического состояния ЭО.
Знания:
1. Чертежи, схемы, эскизы и расчетные записки, связанные с ремонтом ЭО.
2. Способы и сроки испытания такелажных средств, защитных устройств и изолирующих приспособлений.
3. Правила расчета допустимых нагрузок на такелажную оснастку.
4. Правила сдачи ЭО в ремонт и приемки после ремонта.
5. Устройство, назначение, принцип работы, технические. характеристики, конструктивные особенности ЭО.
6. Детальное устройство основного и вспомогательного оборудования, подъемных сооружений и механизмов.
7. Конструкция обслуживаемого основного и вспомогательного ЭО.
8. Передовой производственный отечественный и зарубежный опыт по ремонту и обслуживанию ЭО.
9. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требований пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Определение и устранение дефектов электротехнического оборудования и ведение технической документации
Умения:
1. Оценить техническое состояние ЭО.
2. Определить причины неисправностей и отказов ЭО.
3. Определить характер неисправностей в работе оборудования.
4. Организовать устранение отдельных дефектов, выявленных в результате контроля технического состояния ЭО.
5. Подавать заявки на необходимые материалы, инструменты, запасные части, инвентарь, приборы и защитные средства.
6. Вести установленную техническую документацию по учету материалов, инструментов, запасных частей, инвентаря, приборов и защитных средств.
Знания:

7200-0-027 - Жабдықтарды жөндеу жөніндегі мастер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Электр техникалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмыстарды дайындау және ұйымдастыру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Электр техникалық жабдықтың үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету
2. Электр техникалық жабдықты жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру және орындалуын бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Электр техникалық жабдықтың үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету
Дағды 1:
Электр техникалық жабдықтарды қарау және техникалық қызмет көрсету
Машықтар:
1. Өндірістің қауіпті қалдықтарын жинауды, сақтауды, тасымалдауды, қаттауды, есепке алуды және қайта пайдалануға тапсыруды ұйымдастыру.
2. Жабдықтардың жоғары тозу, авариялар мен тұрып қалу себептеріне талдау жүргізу, алдын алу бойынша шаралар қабылдай отырып, олардың себептерін тексеруге қатысу.
3. Алғашқы өрт сөндіру құралдары мен өрт сөндіру жүйелерінің жабдықтарын жарамды күйде ұстау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру.
4. ЭЖ техникалық жай-күйі мониторингінің ұялы аппаратурасы мен стационарлық құралдарын қолдану.
Білімдер:
1. ЭЖ жөндеумен байланысты сызбалар, схемалар, нобайлар және есеп айырысу жазбалары.
2. Такелаждық құралдарды, қорғаныс құрылғыларын және оқшаулағыш құрылғыларды сынау тәсілдері мен мерзімдері.
3. Такелаждық жабдыққа рұқсат етілетін жүктемелерді есептеу ережесі.
4. ЭЖ жөндеуге тапсыру және жөндеуден кейін қабылдау ережесі.
5. ЭЖ құрылымы, мақсаты, жұмыс принципі, техникалық сипаттамалары, құрылымдық ерекшеліктері.
6. Негізгі және қосалқы жабдықтардың, көтергіш құрылыстар мен механизмдердің егжей-тегжейлі құрылысы.
7. Қызмет көрсетілетін негізгі және қосалқы ЭЖ конструкциясы.
8. ЭЖ жөндеу және қызмет көрсету бойынша отандық және шетелдік озық өндірістік тәжірибе.
9. Ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптарының тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Электр техникалық жабдықтың ақауларын анықтау және жою және техникалық құжаттаманы жүргізу
Машықтар:
1. ЭЖ техникалық жай-күйін бағалау.
2. ЭЖ ақаулықтары мен істен шығуларының себептерін анықтау.
3. Жабдық жұмысындағы ақаулықтардың сипатын анықтау.
4. ЭЖ техникалық жай-күйін бақылау нәтижесінде анықталған жекелеген ақауларды жоюды ұйымдастыру.
5. Қажетті материалдарға, құрал-саймандарға, қосалқы бөлшектерге, құрал-жабдықтар мен аспаптарға, қорғау құралдарына өтінім беру.
6. Материалдарды, құрал-саймандарды, қосалқы бөлшектерді, құрал-жабдықтар мен аспаптарды, қорғау құралдарын есепке алу бойынша белгіленген техникалық құжаттаманы жүргізу.
Білімдер:

1. Чертежи, схемы, эскизы и расчетные записки, связанные с ремонтом ЭО.
2. Способы и сроки испытания такелажных средств, защитных устройств и изолирующих приспособлений.
3. Положения и инструкции по расследованию и учету аварий и других технологических нарушений, несчастных случаев на производстве.
4. Порядок осмотра ЭО, методы обнаружения его дефектов.
5. Порядок оформления наряда-допуска.
6. Правила и порядок оформления ремонтной и технической документации.
7. Правила расчета допустимых нагрузок на такелажную оснастку.
8. Правила сдачи ЭО в ремонт и приемки после ремонта.
9. Правила составления актов, дефектных ведомостей и другой документации на ремонт и техническое обслуживание ЭО.
10. Устройство, назначение, принцип работы, технические характеристики, конструктивные особенности ЭО.
11. Технологические карты на ремонт ЭО.
12. Детальное устройство основного и вспомогательного ремонтируемого ЭО.
13. Конструкция обслуживаемого основного и вспомогательного ЭО.
14. Ведомственные и межотраслевые нормативно-правовые акты, регламентирующие вопросы ремонта ЭО.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация и контроль выполнения ремонтных работ электротехнического оборудования
Навык 1:
Подготовка к выполнению ремонтных работ электротехнического оборудования
Умения:
1. Организовать подготовку рабочих мест для безопасного производства работ, а также площадок для размещения инструмента, оснастки и приспособлений.
2. Составлять программы подготовки ремонтного персонала.
3. Распределять работников по видам работ.
4. Оформлять наряды-допуски и распоряжения на проведение работ на оборудовании, а также информировать оперативный персонал.
Знания:
1. Положения и инструкции по расследованию и учету аварий и других технологических нарушений, несчастных случаев на производстве.
2. Порядок выполнения и методы организации работ по ремонту ЭО.
3. Порядок организации производства ремонтных работ.
4. Локальные нормативные акты организации, регламентирующие вопросы ремонта ЭО.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Контроль обеспечения работников необходимым оборудованием, транспортными средствами, средствами механизации, материалами, средствами индивидуальной защиты
Умения:
1. Составлять заявки на получение материальных ценностей.
2. Контролировать своевременность реализации, правильность хранения, использование и списание материальных ресурсов.
3. Проводить входной контроль материалов, используемых для ремонта ЭО, на соответствие требованиям комплектации, хранения, качества и номенклатуры.

1. ЭЖ жөндеумен байланысты сызбалар, схемалар, нобайлар және есеп айырысу жазбалары.
2. Такелаждық құралдарды, қорғаныс құрылғыларын және оқшаулағыш құрылғыларды сынау тәсілдері мен мерзімдері.
3. Өндірістегі авариялар мен басқа да технологиялық бұзушылықтарды, жазатайым оқиғаларды тексеру және есепке алу жөніндегі ережелер мен нұсқаулықтар.
4. ЭЖ қарау тәртібі, оның ақауларын анықтау әдістері.
5. Наряд-рұқсат қағазын ресімдеу тәртібі.
6. Жөндеу және техникалық құжаттаманы ресімдеу қағидалары мен тәртібі.
7. Такелаждық жабдыққа рұқсат етілетін жүктемелерді есептеу ережесі.
8. ЭЖ жөндеуге тапсыру және жөндеуден кейін қабылдау ережесі.
9. ЭЖ жөндеу және техникалық қызмет көрсетуге арналған актілерді, ақаулық ведомостарын және басқа да құжаттамаларды жасау қағидалары.
10. ЭЖ құрылысы, мақсаты, жұмыс принципі, техникалық сипаттамалары, конструктивтік ерекшеліктері.
11. ЭЖ жөндеуге арналған технологиялық карталар.
12. Негізгі және қосалқы жөнделетін ЭЖ егжей-тегжейлі құрылғысы.
13. Қызмет көрсетілетін негізгі және қосалқы ЭЖ конструкциясы.
14. ЭЖ жөндеу мәселелерін регламенттейтін ведомстволық және салааралық нормативтік-құқықтық актілер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Электр техникалық жабдықты жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру және орындалуын бақылау
Дағды 1:
Электр техникалық жабдықты жөндеу жұмыстарын орындауға дайындау
Машықтар:
1. Қауіпсіз жұмыс өндірісі үшін жұмыс орындарын, құрал-сайманды, жарақты, жұмыс өндірісіне арналған құрылғыларды орналастыру үшін алаңдарды дайындауды ұйымдастыру.
2. Жөндеу персоналын даярлау бағдарламаларын жасау.
3. Жұмысшыларды жұмыс түрлері бойынша орналастыру.
4. Жабдықтарда жұмыс жүргізуге наряд-рұқсат қағазы мен өкімдерді ресімдеу және жедел персоналды хабардар ету.
Білімдер:
1. Өндірістегі авариялар мен басқа да технологиялық бұзушылықтарды, жазатайым оқиғаларды тексеру және есепке алу жөніндегі ережелер мен нұсқаулықтар.
2. ЭЖ жөндеу бойынша жұмыстарды орындау тәртібі және ұйымдастыру әдістері.
3. Жөндеу жұмыстарын жүргізуді ұйымдастыру тәртібі.
4. ЭЖ жөндеу мәселелерін регламенттейтін ұйымның жергілікті нормативтік актілері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жұмыскерлерді қажетті жабдықтармен, көлік құралдарымен, механикаландыру құралдарымен, материалдармен, жеке қорғану құралдарымен қамтамасыз етуді бақылау
Машықтар:
1. Материалдық құндылықтарды алуға өтінімдер жасау.
2. Материалдық ресурстарды уақытылы іске асыруды, дұрыс сақтауды, пайдалануды және есептен шығаруды бақылау.
3. ЭЖ жөндеу үшін пайдаланылатын материалдардың жиынтықтау, сақтау, сапа, номенклатура талаптарына сәйкестігіне кіріс бақылауын жүргізу.

1. Выполнение отдельных простых и средней сложности работ по ремонту и обслуживанию электрооборудования
2. Наладка, регулировка и техническое обслуживание сложных схем защиты и автоматизации
3. Ремонт, обслуживание и проверка сложного технологического оборудования с применением средств вычислительной техники
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение отдельных простых и средней сложности работ по ремонту и обслуживанию электрооборудования
Навык 1:
Осуществление разборки, капитального ремонта, сборки, установки и центровки высоковольтного электрооборудования, включая тиристорные преобразователи, инверторные сварочные установки и системы автоматизации.
Умения:
Для 7 разряда:
1. Выполнять разборку, капитальный ремонт, сборку, установку и центровку высоковольтных электрических машин и аппаратов различных типов, включая тиристорные преобразователи и инверторные сварочные установки с напряжением от 25 до 35 киловольт.
2. Проводить наладку, ремонт и обслуживание сложных высоковольтных конденсаторных сварочных установок, высокочастотных контактных и шовных сварочных установок.
3. Выполнять испытания высоковольтных электродвигателей и машин постоянного тока повышенным напряжением, включая измерение утечек тока, сопротивления и других характеристик, таких как коэффициент трансформации.
4. Обслуживать и настраивать системы автоматизации и телемеханики, включая устройства телеуправления и
телеизмерения, а также сложные экспериментальные схемы технологического оборудования.
5. Выполнять наладку и регулировку сложных защит, включая устройства автоматического включения резерва и устройства релейной защиты и автоматики.
6. Выполнять ремонт и наладку устройств, обеспечивающих управление механизмами и узлами технологического оборудования на базе микропроцессорной техники.
7. Осуществлять диагностику управляемых систем оборудования с использованием вычислительной техники для процессов переработки радиоактивных материалов.
Для 8 разряда:
1. Проводить капитальный ремонт, разборку, сборку, установку и центровку высоковольтных электрических машин и аппаратов различных типов с напряжением свыше 35 киловольт, включая особо сложные устройства.
2. Проводить наладку и ремонт сложных схем защиты и автоматики, включая системы телеуправления, телеизмерения и телесигнализации.
3. Проводить комплексные испытания уникального электрооборудования различной мощности, включая
высокочастотные установки, системы преобразования частоты и тиристорные устройства.

1. Электр жабдықтарын жөндеу және қызмет көрсету бойынша жекелеген қарапайым және күрделілігі орташа жұмыстарды орындау
2. Қорғау мен автоматтандырудың күрделі схемаларын баптау, реттеу және техникалық қызмет көрсету
3. Есептеу техникасы құралдарын қолдана отырып, күрделі технологиялық жабдықты жөндеу, қызмет көрсету және тексеру
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Электр жабдықтарын жөндеу және қызмет көрсету бойынша жекелеген қарапайым және күрделілігі орташа жұмыстарды орындау
Дағды 1:
Тиристорлық түрлендіргіштерді, инверторлық дәнекерлеу қондырғыларды және автоматтандыру жүйелерін қоса алғанда, жоғары вольтты электр жабдықтарын бөлшектеуді, күрделі жөндеуді, құрастыруды, орнатуды және орталықтандыруды жүзеге асыру.
Машықтар:
7-разряд үшін:
1. Тиристорлық түрлендіргіштерді және кернеуі 25-тен 35 киловольтқа дейінгі инверторлы дәнекерлеу қондырғыларын қоса алғанда, жоғары вольтты электр машиналары мен әртүрлі типтегі аппараттарды бөлшектеуді, күрделі жөндеуді, құрастыруды, орнатуды және орталықтандыруды орындау
2. Күрделі жоғары вольтты конденсаторлық дәнекерлеу қондырғыларын, жоғары жиілікті түйіспелі және тігісті дәнекерлеу қондырғыларын баптау, жөндеу және қызмет көрсетуді жүргізу.
3. Тоқтың кемуін, кедергіні және трансформация коэффициенті сияқты басқа да сипаттамаларды өлшеуді қоса алғанда, жоғары вольтты электр қозғалтқыштары мен тұрақты тоқ машиналарын жоғары кернеумен сынауды орындау.
4. Телебасқару және телеөлшеу құрылғыларын, сондай-ақ технологиялық жабдықтың күрделі эксперименттік схемаларын қоса алғанда, автоматтандыру және телемеханика жүйелеріне қызмет көрсету және баптау.
5. Резервті автоматты қосу құрылғыларын және релелік қорғау мен автоматика құрылғыларын қоса алғанда, күрделі қорғаныстарды баптау мен реттеуді орындау.
6. Микропроцессорлық техника базасында технологиялық жабдықтың механизмдері мен тораптарын басқаруды қамтамасыз ететін құрылғыларды жөндеу және баптау.
7. Радиоактивті материалдарды қайта өңдеу процестері үшін есептеу техникасын пайдалана отырып, жабдықтың басқарылатын жүйелерін диагностикалауды жүзеге асыру.
8-разряд үшін:
1. Аса күрделі құрылғыларды қоса алғанда, кернеуі 35 киловольттан жоғары әртүрлі типтегі жоғары вольтты электр машиналары мен аппараттарын күрделі жөндеуді, бөлшектеуді, құрастыруды, орнатуды және орталықтандыруды жүргізу.
2. Телебасқару, телеөлшеу және телесигнализация жүйелерін қоса алғанда, қорғау мен автоматиканың күрделі схемаларын баптау мен жөндеуді жүргізу.
3. Жоғары жиiлiктi қондырғыларды, жиiлiктi түрлендiру жүйелерi мен тиристорлық құрылғыларды қоса алғанда, әртүрлi қуаттағы бiрегей электр жабдықтарына кешендi сынақтар жүргiзу.

4. Выполнять наладку и настройку оборудования на базе микропроцессорной техники, включая системы управления и контроля технологического оборудования.
5. Проводить испытания высокочастотных каналов автоматики, реверсивных преобразователей и инверторных сварочных установок с использованием специализированных измерительных приборов.
6. Выполнять диагностику и настройку сложных экспериментальных схем, включая системы автоматического регулирования и защиты с использованием программируемых электронных устройств.
7. Работать с системами контроля и управления, а также с устройствами релейной защиты и автоматики.
Знания:
Для 7 разряда:
1. Конструкция высоковольтных электрических машин и аппаратов, способы их разборки, капитального ремонта, сборки, установки и центровки.
2. Особенности эксплуатации и обслуживания высоковольтных конденсаторных и высокочастотных сварочных установок, а также теоретические и практические принципы работы тиристоров.
3. Схемы и методы настройки и диагностики высоковольтных электродвигателей, машин постоянного тока, а также способы измерения и анализа характеристик электрических цепей.
4. Принципы работы и методы настройки систем автоматизации, телемеханики, а также устройств телеуправления и телеизмерения
5. Требования к настройке и регулировке сложных систем управления.
6. Принципы работы, устройство и порядок настройки и ремонта аппаратуры релейной защиты и автоматики.
7. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требований пожарной безопасности.
Для 8 разряда:
1. Методы капитального ремонта и наладки высоковольтных электрических машин и аппаратов различных типов.
2. Принципы работы и методы наладки и настройки особо сложных схем защиты, телемеханики и автоматики, включая использование логических и интегральных элементов.
3. Способы испытания и настройки уникального электрооборудования, включая реверсивные и рекуперативные устройства.
4. Методы настройки и диагностики оборудования на базе микропроцессорной техники, включая системы управления технологическими процессами.
5. Методы работы с высокочастотными установками и сложными измерительными приборами, такими как осциллографы, волномеры и другие.
6. Принципы работы сложных систем управления и защиты, включая методы настройки и ремонта приборов, выполненных на базе микропроцессорных схем.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Проведение комплексных испытаний высоковольтных электрических машин и аппаратов, устранение неисправностей и проверка их работоспособности.
Умения:
Для 7 разряда:

4. Технологиялық жабдықты басқару және бақылау жүйелерін қоса алғанда, микропроцессорлық техника базасында жабдықты баптау және реттеуді жүргізу.
5. Автоматиканың жоғары жиілікті арналарын, реверсивті түрлендіргіштерді және инверторлы дәнекерлеу қондырғыларын арнайы өлшеу аспаптарын пайдалана отырып сынақ жүргізу.
6. Бағдарламаланатын электрондық құрылғыларды пайдалана отырып, автоматты реттеу және қорғау жүйелерін қоса алғанда, күрделі эксперименттік схемаларды диагностикалау және баптауды орындау.
7. Бақылау және басқару жүйелерімен, сондай-ақ релелік қорғау және автоматика құрылғыларымен жұмыс істеу.
Білімдер:
7-разряд үшін:
1. Жоғары вольтты электр машиналары мен аппараттарының құрылымы, оларды бөлшектеу, күрделі жөндеу, құрастыру, орнату және орталықтандыру тәсілдері.
2. Жоғары вольтты конденсаторлық және жоғары жиілікті дәнекерлеу қондырғыларын пайдалану және қызмет көрсету ерекшеліктері, сондай-ақ тиристорлар жұмысының теориялық және практикалық қағидаттары.
3. Жоғары вольтты электр қозғалтқыштарды, тұрақты тоқ машиналарын баптау және диагностикалау схемалары мен әдістері, сондай-ақ электр тізбектерінің сипаттамаларын өлшеу және талдау тәсілдері.
4. Автоматтандыру, телемеханика жүйелерінің, сондай-ақ телебасқару және телеөлшеу құрылғыларының жұмыс істеу қағидаттары мен баптау әдістері
5. Басқарудың күрделі жүйелерін баптауға және реттеуге қойылатын талаптар.
6. Релелік қорғау және автоматика аппаратурасының жұмыс істеу қағидаттары, құрылымы және баптау мен жөндеу тәртібі.
7. Ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптарының тәртібі.
8-разряд үшін:
1. Жоғары вольтты электр машиналары мен әртүрлі типтегі аппараттарын күрделі жөндеу және баптау әдістері.
2. Логикалық және интегралдық элементтерді пайдалануды қоса алғанда, қорғаныстың, телемеханика мен автоматиканың ерекше күрделі схемаларын баптау және реттеу әдістері мен жұмыс істеу қағидаттары.
3. Реверсивті және рекуперативті құрылғыларды қоса алғанда, бірегей электр жабдығын сынау және баптау тәсілдері.
4. Технологиялық процестерді басқару жүйелерін қоса алғанда, микропроцессорлық техника базасындағы жабдықты баптау және диагностикалау әдістері.
5. Осциллографтар, толқынөлшегіштер және басқалары сияқты жоғары жиілікті қондырғылармен және күрделі өлшеу аспаптарымен жұмыс істеу әдістері.
6. Микропроцессорлық схемалар базасында орындалған аспаптарды баптау және жөндеу әдістерін қоса алғанда, басқару мен қорғаудың күрделі жүйелерінің жұмыс істеу қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жоғары вольтты электр машиналарына және аппараттарға кешенді сынақтар жүргізу, ақауларын жою және олардың жұмысқа қабілеттілігін тексеру.
Машықтар:
7-разряд үшін:

1. Проводить испытания повышенным напряжением высоковольтных электрических машин (до 35 кВ) с использованием стандартной аппаратуры для определения их работоспособности и соответствия техническим характеристикам.
2. Разбирать, капитально ремонтировать, собирать, устанавливать и центрировать высоковольтные электрические машины и аппараты (системы напряжением до 35 кВ) с соблюдением требований безопасности и технологии, обеспечивая их работоспособность после ремонта.
3. Осуществлять техническое обслуживание и настройку сложных схем для силовых и осветительных установок, включая высоковольтные конденсаторные сварочные установки, обеспечивая их бесперебойную работу.
4. Выполнять настройку и регулировку защит, автоматических устройств и систем управления с использованием микропроцессорной техники, гарантируя их корректную работу и защиту оборудования.
5. Проводить диагностику и устранять неисправности в системах управления технологическим оборудованием, обеспечивая стабильность и безопасность работы.
6. Проводить комплексные испытания электрического оборудования (в том числе трансформаторов, реакторов, коммутационных аппаратов) с использованием диэлектрических тестов и измерений сопротивления, подтверждая его исправность и безопасность.
Для 8 разряда:
1. Проводить комплексные испытания уникального электрооборудования (системы напряжением свыше 35 кВ).
2. Ремонтировать, настраивать и проверять сложные системы телемеханики, включая устройства для автоматического управления.
3. Выполнять наладку и устранение неисправностей в сложных системах защиты и автоматики, включая дистанционные системы на базе полупроводниковых логических элементов, с целью повышения надежности и безопасности эксплуатации.
4. Проводить диагностику и устранять неисправности в экспериментальных схемах технологического оборудования, в том числе на микропроцессорной основе, с целью повышения эффективности и стабильности работы оборудования.
5. Настройте и отрегулируйте преобразовательное оборудование, включая тиристорные блоки и устройства на основе логических интегральных схем, для оптимальной работы системы.
6. Разрабатывать схемы для проверки и настройки сложных устройств, используя интегральные элементы, а также настраивать оборудование на основе этих схем для повышения точности и стабильности работы.
Знания:
Для 7 разряда:
1. Принципы работы высоковольтных электрических машин и аппаратов, в том числе трансформаторов и электродвигателей, на напряжение до 35 кВ, включая особенности их эксплуатации и обслуживания.
2. Методики испытаний высоковольтных электрических машин, включая измерение емкости, потерь тока и сопротивлений, а также технологии диагностики и профилактики.

1. Жоғары вольтты электр машиналарына (35 кВ дейін) жұмыс қабілеттілігін және техникалық сипаттамаларға сәйкестігін анықтау үшін стандартты аппаратураны пайдалану арқылы жоғары кернеумен сынақ жүргізу.
2. Жоғары вольтты электр машиналары мен аппараттарды (кернеуі 35 кВ дейінгі жүйелер) қауіпсіздік және технология талаптарын сақтай отырып, жөндеуден кейін олардың жұмысқа қабілеттілігін қамтамасыз етіп бөлшектеу, күрделі жөндеу, жинау, орнату және орталықтандыру.
3. Жоғары вольтты конденсаторлық дәнекерлеу қондырғыларын қоса алғанда, күштік және жарықтандыру қондырғыларына арналған күрделі схемаларға техникалық қызмет көрсетуді және баптауды жүзеге асыру, олардың үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету.
4. Микропроцессорлық техниканы пайдалана отырып, олардың дұрыс жұмыс істеуіне және жабдықтардың қорғалуына кепілдік бере отырып, қорғаныстарды, автоматты құрылғылар мен басқару жүйелерін баптау мен реттеуді орындау.
5. Жұмыстың тұрақтылығы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ете отырып, технологиялық жабдықты басқару жүйелеріндегі ақаулықтарды жою және диагностика жасау.
6. Электр жабдықтарын (оның ішінде трансформаторларды, реакторларды, коммутациялық аппараттарды) оның жарамдылығы мен қауіпсіздігін растай отырып, диэлектрлік тестілер мен кедергіні өлшеуді пайдалана отырып кешенді сынақтар өткізу.
8-разряд үшін:
1. Бірегей электр жабдықтарын (кернеуі 35 кВ жоғары жүйелерді) кешенді сынақтан өткізу.
2. Автоматты басқаруға арналған құрылғыларды қоса алғанда, телемеханиканың күрделі жүйелерін жөндеу, баптау және тексеру.
3. Пайдалану кезіндегі беріктік пен қауіпсіздігін арттыру мақсатында, жартылай өткізгіш логикалық элементтер базасында қашықтықтан басқару жүйелерін қоса алғанда, қорғаныс пен автоматиканың күрделі жүйелеріндегі ақаулықтарды жою және баптау.
4. Жабдық жұмысының тиімділігі мен тұрақтылығын арттыру мақсатында, технологиялық жабдықтың эксперименттік схемаларында, оның ішінде микропроцессорлық негізде диагностика жүргізу және ақаулықтарды жою.
5. Жүйе оңтайлы жұмыс істеу үшін тиристорлық блоктар мен логикалық интегралды схемалар негізіндегі құрылғыларды қоса алғанда, түрлендіргіш жабдықты баптау және реттеу.
6. Интегралдық элементтерді пайдалана отырып, күрделі құрылғыларды тексеру және баптау үшін схемалар әзірлеу, сондай-ақ
жұмыстың дәлдігі мен тұрақтылығын арттыру үшін осы схемалар негізінде жабдықты баптау.
Білімдер:
7-разряд үшін:
1. Жоғары вольтты электр машиналары мен аппараттардың, оның ішінде трансформаторлар мен электр қозғалтқыштардың, оларды пайдалану және қызмет көрсету ерекшеліктерін қоса алғанда, 35 кВ дейінгі кернеуге арналған жұмыс істеу қағидаттары.
2. Сыйымдылықты, тоқ ысыраптарын және кедергiлердi өлшеудi қоса алғанда, жоғары вольтты электр машиналарын сынау әдiстемелерi, сондай-ақ диагностика мен алдын алу технологиялары.

3. Принципы работы и характеристики электрических машин и аппаратов, включая особенности их эксплуатации и диагностики, а также методы определения технического состояния и выявления неисправностей.
4. Оборудование для проверки точности и функциональности высоковольтных аппаратов, таких как трансформаторы, коммутационные аппараты, а также методы тестирования с параметрическими измерениями и анализом результатов для определения их работоспособности и надежности.
5. Основы промышленной электроники и телемеханики, а также методы настройки и регулировки сложных схем для высоковольтных установок, обеспечивающие их стабильную работу, включая диагностику и коррекцию параметров в реальном времени.
6. Принципы функционирования и настройка автоматических систем, в том числе тех, которые управляют технологическими процессами в энергетических и производственных установках, обеспечивая их надҰжную работу и соответствие параметрам безопасности.
Для 8 разряда:
1. Способы и методы комплексной проверки устройств и систем телемеханики с использованием сложных измерительных приборов, позволяющие эффективно выявлять неисправности и обеспечивать высокое качество работы.
2. Основы работы с электронными и полупроводниковыми схемами, в том числе с интегральными и логическими элементами, а также особенности их применения в электротехнических системах.
3. Особенности настройки сложных схем защиты и автоматики, включая схемы с логическими элементами, а также системы защиты для оборудования с программируемыми контроллерами, обеспечивающими надҰжную защиту оборудования.
4. Методики настройки и тестирования высокочастотных систем и оборудования для опытных и малосерийных образцов аппаратуры, позволяющие проводить комплексную диагностику и тестирование.
5. Принципы работы с высокочастотными измерительными приборами (осциллографами, генераторами) и методы их настройки для испытаний сложных систем с целью повышения точности измерений.
6. Конструкция и порядок настройки оборудования для проверки тиристорных преобразователей, а также техники для контроля параметров сложных электрических машин с целью обеспечения их безопасной и эффективной работы.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Наладка, регулировка и техническое обслуживание сложных схем защиты и автоматизации
Навык 1:
Наладка схем и устранение дефектов в сложных устройствах средств защиты и приборах автоматики и телемеханики
Умения:
Для 7 разряда:

3. Электр машиналары мен аппараттарын пайдалану және диагностикалау ерекшеліктерін қоса алғанда, олардың жұмыс істеу қағидаттары мен сипаттамалары, сондай-ақ техникалық жай-күйді анықтау және ақауларды анықтау әдістері.
4. Трансформаторлар, коммутациялық аппараттар сияқты жоғары вольтты аппараттардың дәлдігін және жұмыс істеуін тексеруге арналған жабдық, сондай-ақ олардың жұмыс қабілеттілігі мен беріктігін анықтау үшін параметрлік өлшеулермен және нәтижелерді талдаумен тестілеу әдістері.
5. Өнеркәсіптік электроника және телемеханика негіздері, сондай-ақ нақты уақыттағы параметрлерді диагностикалау мен түзетуді қоса алғанда, олардың тұрақты жұмысын қамтамасыз ететін жоғары вольтты қондырғылар үшін күрделі схемаларды баптау және реттеу әдістері.
6. Автоматты жүйелердің, оның ішінде энергетикалық және өндірістік қондырғылардағы технологиялық процестерді басқаратын, олардың сенімді жұмысын және қауіпсіздік параметрлеріне сәйкестігін қамтамасыз ете отырып, жүйелердің жұмыс істеу қағидаттары және баптау.
8-разряд үшін:
1. Ақауларды тиімді анықтауға және жұмыстың жоғары сапасын қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін, күрделі өлшеу аспаптарын пайдалана отырып құрылғылар мен телемеханика жүйелерін кешенді тексеру тәсілдері мен әдістері.
2. Электронды және жартылай өткізгіш схемалармен, оның ішінде интегралды және логикалық элементтермен жұмыс істеу негіздері, сондай-ақ оларды электротехникалық жүйелерде қолдану ерекшеліктері.
3. Логикалық элементтері бар схемаларды қоса алғанда, қорғаныс пен автоматиканың күрделі схемаларын, сондай-ақ жабдықтың сенімді қорғалуын қамтамасыз ететін бағдарламаланатын контроллерлері бар жабдықтарға арналған қорғау жүйелерін баптау ерекшеліктері.
4. Кешенді диагностика мен тестілеуді жүргізуге мүмкіндік беретін аппаратураның тәжірибелік және аз сериялы үлгілеріне арналған жоғары жиілікті жүйелер мен жабдықтарды баптау және тестілеу әдістемелері.
5. Жоғары жиілікті өлшеу аспаптарымен (осциллографтармен, генераторлармен) жұмыс істеу қағидаттары және өлшеу дәлдігін арттыру мақсатында күрделі жүйелерді сынау үшін оларды баптау әдістері.
6. Тиристорлы түрлендіргіштерді тексеруге арналған жабдықтың, сондай-ақ олардың қауіпсіз және тиімді жұмысын қамтамасыз ету мақсатында күрделі электр машиналарының параметрлерін бақылауға арналған техниканың конструкциясы мен баптау тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Қорғау мен автоматтандырудың күрделі схемаларын баптау, реттеу және техникалық қызмет көрсету
Дағды 1:
Қорғаныс құралдарының күрделі құрылғыларындағы және автоматика мен телемеханика аспаптарындағы схемаларды баптау және ақауларды жою
Машықтар:
7-разряд үшін:

1. Проводить испытания повышенным напряжением высоковольтных электрических машин (до 35 кВ) с
использованием стандартной аппаратуры для определения их работоспособности и соответствия техническим характеристикам.
2. Разбирать, капитально ремонтировать, собирать, устанавливать и центрировать высоковольтные электрические машины и аппараты (системы напряжением до 35 кВ) с соблюдением требований безопасности и технологии, обеспечивая их работоспособность после ремонта.
3. Осуществлять техническое обслуживание и настройку сложных схем для силовых и осветительных установок, включая высоковольтные конденсаторные сварочные установки, обеспечивая их бесперебойную работу.
4. Выполнять настройку и регулировку защит, автоматических устройств и систем управления с использованием микропроцессорной техники, гарантируя их корректную работу и защиту оборудования.
5. Проводить диагностику и устранять неисправности в системах управления технологическим оборудованием, обеспечивая стабильность и безопасность работы.
6. Проводить комплексные испытания электрического оборудования (в том числе трансформаторов, реакторов, коммутационных аппаратов) с использованием диэлектрических тестов и измерений сопротивления, подтверждая его исправность и безопасность.
Для 8 разряда:
1. Проводить комплексные испытания уникального электрооборудования (системы напряжением свыше 35 кВ). 2. Ремонтировать, настраивать и проверять сложные системы телемеханики, включая устройства для автоматического управления.
3. Выполнять наладку и устранение неисправностей в сложных системах защиты и автоматики, включая дистанционные системы на базе полупроводниковых логических элементов, с целью повышения надежности и безопасности эксплуатации.
4. Проводить диагностику и устранять неисправности в экспериментальных схемах технологического оборудования, в том числе на микропроцессорной основе, с целью повышения эффективности и стабильности работы оборудования.
5. Настроить и отрегулировать преобразовательное оборудование, включая тиристорные блоки и устройства на основе логических интегральных схем, для оптимальной работы системы.
6. Разрабатывать схемы для проверки и настройки сложных устройств, используя интегральные элементы, а также настраивать оборудование на основе этих схем для повышения точности и стабильности работы.
Знания:
Для 7 разряда:
1. Принципы работы схем релейной защиты, телемеханики и автоматизации.
2. Конструкцию и электрические схемы сложных приборов автоматизации, включая программируемые контроллеры.

1. Жоғары вольтты электр машиналарына (35 кВ дейін) олардың жұмысқа деген қабілеттілігін және техникалық сипаттамаларға сәйкестігін анықтау үшін стандартты аппаратураны пайдалану арқылы жоғары кернеумен сынақ жүргізу
2. Кауіпсіздік және технология талаптарын сақтай отырып, жөндеуден кейін олардың жұмысқа қабілеттілігін қамтамасыз ететін жоғары вольтты электр машиналары мен аппараттарын (кернеуі 35 кВ дейінгі жүйелер) бөлшектеу, күрделі жөндеу, жинау, орнату және орталықтандыру.
3. Жоғары вольтты конденсаторлық дәнекерлеу қондырғыларын қоса алғанда, күштік және жарықтандыру қондырғыларына арналған күрделі схемаларға, олардың үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ете отырып, техникалық қызмет көрсетуді және баптауды жүзеге асыру.
4. Микропроцессорлық техниканы пайдалана отырып, олардың дұрыс жұмыс істеуіне және жабдықтардың қорғалуына кепілдік бере отырып, қорғаныстарды, автоматты құрылғылар мен басқару жүйелерін баптау мен реттеуді орындау.
5. Жұмыстың тұрақтылығы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ете отырып, технологиялық жабдықты басқару жүйелеріндегі ақаулықтарды жою және диагностикалау.
6. Электр жабдықтарына (оның ішінде трансформаторларға, реакторларға, коммутациялық аппараттарға) диэлектрлік тесттер мен кедергі өлшемдерін пайдалана отырып, оның жарамдылығы мен қауіпсіздігін растай отырып, кешенді сынаулар өткізу.
8-разряд үшін:
1. Бірегей электр жабдықтарын (кернеуі 35 кВ жоғары жүйелерді) кешенді сынақтан өткізу.
2. Автоматты басқаруға арналған құрылғыларды қоса алғанда, телемеханиканың күрделі жүйелерін жөндеу, баптау және тексеру.
3. Пайдаланудың сенімділігі мен қауіпсіздігін арттыру мақсатында жартылай өткізгіш логикалық элементтер базасындағы қашықтықтан басқару жүйелерін қоса алғанда, қорғау мен автоматиканың күрделі жүйелеріндегі ақаулықтарды жою және баптауды орындау.
4. Жабдық жұмысының тиімділігі мен тұрақтылығын арттыру мақсатында технологиялық жабдықтың эксперименттік схемаларында, оның ішінде микропроцессорлық негізде диагностика жүргізу және ақаулықтарды жою.
5. Жүйенің оңтайлы жұмыс істеуі үшін логикалық интегралды схемалар негізінде тиристорлық блоктар мен құрылғыларды қоса алғанда, түрлендіргіш жабдықты баптау және реттеу.
6. Интегралды элементтерді пайдалана отырып, күрделі құрылғыларды тексеру және баптау үшін схемаларын әзірлеу, сондай-ақ жұмыстың дәлдігі мен тұрақтылығын арттыру үшін осы схемалар негізінде жабдықты баптау.
Білімдер:
7-разряд үшін:
1. Релелік қорғау, телемеханика және автоматтандыру схемаларының жұмыс істеу қағидаттары.
2. Бағдарламаланатын котроллерлерді қоса алғанда, күрделі автоматтандыру аспаптарының құрылымы мен электр схемалары.

3. Методы диагностики и наладки устройств телеуправления и телесигнализации.
4. Основы промышленной электроники, методы первичной и вторичной коммутации сложных распределительных устройств.
5. Порядок выполнения работ в условиях повышенной опасности (взрыво- и пожароопасные зоны).
Для 8 разряда:
1. Принципы работы сложных систем телемеханики, методы комплексной проверки их устройств.
2. Особенности настройки и регулировки устройств защиты и автоматики с интегральными и логическими элементами.
3. Методики работы с высокочастотными измерительными приборами для проверки телемеханических систем.
4. Способы настройки и ремонта систем контроля и управления на базе микропроцессорных схем.
5. Правила безопасности при работе с уникальными экспериментальными установками.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Наладка, ремонт и регулирование электродвигателей, электроаппаратов и трансформаторов различных мощностей
Умения:
Для 7 разряда:
1. Выполнять разборку, капитальный ремонт и наладку трансформаторов и электродвигателей напряжением до 35 кВ.
2. Регулировать системы управления электродвигателями и трансформаторами, обеспечивая их синхронную работу.
3. Устранять неисправности в электрических аппаратах и приборах, используемых в технологических процессах.
4. Настраивать параметры работы электроаппаратов в соответствии с технической документацией.
5. Выполнять профилактические работы на оборудовании, включая замену изношенных элементов.
Для 8 разряда:
1. Проводить разборку, наладку и испытания трансформаторов и электродвигателей напряжением свыше 35 кВ.
2. Настраивать системы управления и регулирования, использующие микропроцессорные устройства и программируемые контроллеры.
3. сложный ремонт электроаппаратов и приборов с интегральными схемами управления.
4. Проводить тестирование и настройку высоковольтных электродвигателей с частотным управлением.
5. Выполнять настройку реверсивных и рекуперативных преобразователей для электродвигателей, обеспечивая их стабильную работу.
Знания:
Для 7 разряда:
1. Устройство и принцип работы электродвигателей и трансформаторов средней мощности.
2. Методы наладки систем автоматического управления и защиты электродвигателей.
3. Технологии капитального ремонта высоковольтных трансформаторов и аппаратов.
4. Методы регулирования работы электрических машин с использованием обратных связей по току, напряжению и скорости.
5. Правила выполнения работ в электроустановках под высоким напряжением.
Для 8 разряда:

3. Телебасқару және телесигнализация құрылғыларын диагностикалау және баптау әдістері.
4. Өнеркәсіптік электроника негіздері, күрделі таратушы құрылғыларды бастапқы және қайталама коммутациялау әдістері.
5. Аса қауіпті жағдайларда (жарылыс және өрт қауіпті аймақтар) жұмысты орындау тәртібі.
8-разряд үшін:
1. Телемеханиканың күрделі жүйелерінің жұмыс істеу принциптері, олардың құрылғыларын кешенді тексеру әдістері.
2. Интегралды және логикалық элементтері бар қорғау және автоматика құрылғыларын баптау және реттеу ерекшеліктері.
3. Телемеханикалық жүйелерді тексеру үшін жоғары жиілікті өлшеу аспаптарымен жұмыс істеу әдістемесі.
4. Микропроцессорлық схемалар базасында бақылау және басқару жүйелерін баптау және жөндеу тәсілдері.
5. Бірегей эксперименттік қондырғылармен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Электр қозғалтқыштарды, электр аппараттар мен әр түрлі қуаттағы трансформаторларды баптау, жөндеу және реттеу
Машықтар:
7-разряд үшін:
1. Кернеуі 35 кВ дейінгі трансформаторлар мен электр қозғалтқыштарын бөлшектеу, күрделі жөндеу және баптау.
2. Электр қозғалтқыштары мен трансформаторларды басқару жүйесін олардың синхронды жұмысын қамтамасыз ете отырып реттеу.
3. Технологиялық процестерде пайдаланылатын электр аппараттары мен аспаптарындағы ақаулықтарды жою.
4. Электр аппараттарының жұмыс параметрлерін техникалық құжаттамаға сәйкес баптау.
5. Тозған элементтерді ауыстыруды қоса алғанда, жабдықта профилактикалық жұмыстарды орындау.
8-разряд үшін:
1. Кернеуі 35 кВ жоғары трансформаторлар мен электр қозғалтқыштарына бөлшектеу, баптау және сынауды жүргізу.
2. Микропроцессорлық құрылғылар мен бағдарламаланатын контроллерлерді пайдаланатын басқару және реттеу жүйелерін баптау.
3. Басқарудың интегралды схемасы бар электр аппараттары мен аспаптарын күрделі жөндеу.
4. Жиілікпен басқарылатын жоғары вольтты электр қозғалтқыштарына тестілеу және баптау жүргізу.
5. Электр қозғалтқыштары үшін олардың тұрақты жұмысын қамтамасыз ете отырып, реверсивті және рекуперативті түрлендіргіштерді баптауды орындау.
Білімдер:
7-разряд үшін:
1. Орташа қуатты электр қозғалтқыштар мен трансформаторлардың құрылысы және жұмыс істеу қағидаты.
2. Электр қозғалтқыштарын автоматты басқару және қорғау жүйелерін баптау әдістері.
3. Жоғары вольтты трансформаторлар мен аппараттарды күрделі жөндеу технологиялары.
4. Тоқ, кернеу және жылдамдық бойынша кері байланыстарды пайдалана отырып, электр машиналарының жұмысын реттеу әдістері.
5. Жоғары кернеулі электр қондырғыларында жұмыстарды орындау ережесі.
8-разряд үшін:

1. Особенности конструкции электродвигателей и трансформаторов большой мощности.
2. Методы испытаний высоковольтного оборудования, включая измерения токов утечки и сопротивлений.
3. Принципы работы преобразовательного оборудования, включая тиристорные блоки и рекуперативные устройства.
4. Основы работы с экспериментальными схемами управления на базе микропроцессорной техники.
5. Правила эксплуатации и ремонта оборудования, используемого в условиях высокой точности и ответственности.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Ремонт, обслуживание и проверка сложного технологического оборудования с применением средств вычислительной техники
Навык 1:
Внедрение планов по обслуживанию электрооборудования
Умения:
Для 7 разряда:
1. Разрабатывать и внедрять графики технического обслуживания электрооборудования с учҰтом его специфики и эксплуатационных характеристик.
2. Организовывать и проводить профилактические осмотры и обслуживание электрооборудования для предотвращения аварийных ситуаций.
3. Анализировать данные о состоянии оборудования и вносить коррективы в планы обслуживания.
4. Контролировать соблюдение сроков выполнения профилактических работ и ремонта.
5. Применять диагностическое оборудование для оценки состояния электрооборудования.
Для 8 разряда:
1. Разрабатывать и внедрять комплексные планы технического обслуживания и ремонта уникального оборудования с использованием вычислительной техники.
2. Контролировать выполнение планов ТО и проводить анализ их эффективности.
3. Проводить диагностику и ремонт сложного оборудования на основе анализа данных, полученных с систем мониторинга.
4. Вносить изменения в планы-графики обслуживания с учетом особенностей работы оборудования и его эксплуатационной нагрузки.
5. Составлять отчеты и рекомендации по улучшению процессов технического обслуживания.
Знания:
Для 7 разряда:
1. Основы планирования и организации технического обслуживания электрооборудования.
2. Методы диагностики и профилактики неисправностей в электрических установках.
3. Требования технической документации, касающиеся сроков и объемов обслуживания.
4. Основы работы со специализированными программными средствами для учета и планирования ТО.
5. Нормативные требования по охране труда и безопасности при выполнении обслуживания электроустановок.
Для 8 разряда:
1. Принципы разработки комплексных планов ТО для сложных систем управления и электрооборудования.
2. Методы анализа данных мониторинга для оценки состояния оборудования.

1. Электр қозғалтқыштары мен үлкен қуатты трансформаторлар конструкциясының ерекшеліктері.
2. Ағу тоғын және кедергілерді өлшеуді қоса алғанда, жоғары вольтты жабдықты сынау әдістері.
3. Тиристорлық блоктар мен рекуперативтік құрылғыларды қоса алғанда, түрлендіргіш жабдықтың жұмыс істеу қағидаттары.
4. Микропроцессорлық техника базасында басқарудың эксперименттік схемаларымен жұмыс істеу негіздері.
5. Жоғары дәлдік пен жауапкершілік жағдайында пайдаланылатын жабдықтарды пайдалану және жөндеу қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Есептеу техникасы құралдарын қолдана отырып, күрделі технологиялық жабдықты жөндеу, қызмет көрсету және тексеру
Дағды 1:
Электр жабдықтарына қызмет көрсету бойынша жоспарларды енгізу
Машықтар:
7-разряд үшін:
1. Электр жабдықтарының ерекшеліктері мен пайдалану сипаттамаларын ескере отырып, оларға техникалық қызмет көрсету кестелерін әзірлеу және енгізу.
2. Авариялық жағдайларды болдырмау мақсатында электр жабдықтарына профилактикалық тексерулер мен қызмет көрсетуді ұйымдастыру және жүргізу.
3. Жабдықтың жай-күйі туралы деректерді талдау және қызмет көрсету жоспарларына түзетулер енгізу.
4. Профилактикалық жұмыстарды орындау және жөндеу мерзімдерінің сақталуын бақылау.
5. Электр жабдығының жай-күйін бағалау үшін диагностикалық жабдықты қолдану.
8-разряд үшін:
1. Есептеу техникасын пайдалана отырып, бірегей жабдықтарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеудің кешенді жоспарларын әзірлеу және енгізу.
2. ТҚК жоспарларының орындалуын бақылау және олардың тиімділігіне талдау жүргізу.
3. Мониторинг жүйелерінен алынған деректерді талдау негізінде күрделі жабдықтарға диагностика және жөндеу жүргізу.
4. Жабдықтың жұмыс ерекшеліктерін және оның пайдалану жүктемесін ескере отырып, қызмет көрсету жоспар-кестесіне өзгерістер енгізу.
5. Техникалық қызмет көрсету процесін жақсарту бойынша есептер мен ұсынымдар жасау.
Білімдер:
7-разряд үшін:
1. Электр жабдығына техникалық қызмет көрсетуді жоспарлау және ұйымдастыру негіздері.
2. Электр қондырғыларындағы ақаулықтарды диагностикалау және алдын алу әдістері.
3. Қызмет көрсету мерзімдері мен көлемдеріне қатысты техникалық құжаттаманың талаптары.
4. ТҚК есепке алу және жоспарлау үшін мамандандырылған бағдарламалық құралдармен жұмыс істеу негіздері.
5. Электр қондырғыларына қызмет көрсету кезінде еңбекті қорғау және қауіпсіздік жөніндегі нормативтік талаптар.
8-разряд үшін:
1. Күрделі басқару жүйелері мен электр жабдықтары үшін ТҚК кешенді жоспарларын әзірлеу қағидаттары.
2. Жабдықтың жай-күйін бағалау үшін мониторинг деректерін талдау әдістері.

3. Особенности работы с системами учета и управления техническим обслуживанием на базе вычислительной техники.
4. Современные методы диагностики и профилактики неисправностей в оборудовании с программируемыми элементами.
5. Правила эксплуатации сложного оборудования, работающего в условиях повышенной ответственности.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Мониторинг и диагностика электрооборудования с использованием вычислительных систем.
Умения:
Для 7 разряда:
1. Проводить мониторинг состояния электрооборудования с использованием автоматизированных систем диагностики.
2. Выявлять отклонения в работе оборудования и фиксировать данные для анализа.
3. Выполнять диагностику оборудования на основе сигналов, полученных с датчиков и контроллеров.
4. Настраивать и проверять работу вычислительных систем, используемых для мониторинга и диагностики.
5. Составлять технические отчеты о состоянии электрооборудования по результатам диагностики.
Для 8 разряда:
1. Выполнять диагностику и тестирование сложного оборудования на основе данных, поступающих из систем мониторинга и управления.
2. Разрабатывать алгоритмы мониторинга
3. Настраивать, тестировать и обслуживать
4. Проводить анализ данных мониторинга для прогнозирования отказов и повышения надежности оборудования.
5. Составлять рекомендации по улучшению мониторинга и диагностики оборудования с учетом эксплуатационных условий.
Знания:
Для 7 разряда:
1. Основы работы с системами мониторинга и диагностики электрооборудования.
2. Типы неисправностей в электрооборудовании и их признаки, выявляемые с помощью диагностических систем
3. Принципы настройки и эксплуатации программного обеспечения для мониторинга.
4. Требования к документации и отчетности по результатам диагностики оборудования.
Для 8 разряда:
1. Принципы работы сложных систем мониторинга и диагностики электрооборудования.
2. Методы анализа и прогнозирования отказов на основе данных, полученных с вычислительных систем.
3. Особенности настройки и эксплуатации программных продуктов для анализа состояния оборудования.
4. Современные подходы к диагностике оборудования, включая использование искусственного интеллекта и систем машинного обучения.
5. Нормативные требования по безопасности при проведении мониторинга и диагностики электрооборудования.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Дисциплинированность
Коммуникабельность
внимательность
организованность
активность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
-
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Начальник цеха (службы, участка)
5
Мастер участка
4
Техник-электрик

3. Есептеу техникасы базасында техникалық қызмет көрсетуді есепке алу және басқару жүйелерімен жұмыс істеу ерекшеліктері.
4. Бағдарламаланатын элементтері бар жабдықтардағы ақаулықтарды диагностикалау мен алдын алудың қазіргі заманғы әдістері.
5. Жоғары жауапкершілік жағдайында жұмыс істейтін күрделі жабдықты пайдалану ережесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Есептеу жүйелерін пайдалана отырып, электр жабдықтарын мониторингілеу және диагностикалау.
Машықтар:
7-разряд үшін:
1. Диагностиканың автоматтандырылған жүйелерін пайдалана отырып, электр жабдығының жай-күйіне мониторинг жүргізу.
2. Жабдық жұмысындағы ауытқуларды анықтау және талдау үшін деректерді тіркеу.
3. Датчиктер мен контроллерлерден алынған сигналдар негізінде жабдықтың диагностикасын орындау.
4. Мониторинг және диагностика үшін пайдаланылатын есептеу жүйелерінің жұмысын баптау және тексеру.
5. Диагностика нәтижелері бойынша электр жабдықтарының жай-күйі туралы техникалық есептер жасау.
8-разряд үшін:
1. Мониторинг және басқару жүйелерінен келіп түсетін деректер негізінде күрделі жабдықтарды диагностикалау мен тестілеуді орындау.
2. Мониторинг алгоритмдерін әзірлеу
3. Баптау, тестілеу және қызмет көрсету
4. Жабдықтың істен шығуын болжау және сенімділігін арттыру үшін мониторинг деректеріне талдау жүргізу.
5. Пайдалану жағдайларын ескере отырып, жабдықтың мониторингі мен диагностикасын жақсарту бойынша ұсынымдар жасау.
Білімдер:
7-разряд үшін:
1. Электр жабдықтарын мониторингілеу және диагностикалау жүйелерімен жұмыс істеу негіздері.
2. Электр жабдығындағы ақаулардың түрлері және олардың диагностикалық жүйелердің көмегімен анықталатын белгілері
3. Мониторинг үшін бағдарламалық қамтамасыз етуді баптау және пайдалану қағидаттары.
4. Жабдықты диагностикалау нәтижелері бойынша құжаттамаға және есептілікке қойылатын талаптар.
8-разряд үшін:
1. Электр жабдықтарын мониторингілеу және диагностикалаудың күрделі жүйелерінің жұмыс істеу қағидаттары.
2. Есептеу жүйелерінен алынған деректер негізінде бұзылуды талдау және болжау әдістері.
3. Жабдықтың жай-күйін талдау үшін бағдарламалық өнімдерді баптау және пайдалану ерекшеліктері.
4. Жасанды интеллект пен машиналық оқыту жүйелерін пайдалануды қоса алғанда, жабдықтарды диагностикалаудың қазіргі заманғы тәсілдері.
5. Электр жабдығына мониторинг және диагностика жүргізу кезінде қауіпсіздік жөніндегі нормативтік талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Тәртіптілік
Қарым-қатынас
Зейінділік
Ұйымдастыру
Белсенділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
-
СБШ -нің ішіндегі басқа кəсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кəсіптің атауы:
6
Цех (қызмет, учаске) бастығы
5
Учаске шебері
4
Техник

16. Карточка профессии "Электрослесарь по обслуживанию и ремонту электротехнического оборудования.":
Код группы:
7412-4
Код наименования занятия:
7412-4-065
Наименование профессии:
Электрослесарь по обслуживанию и ремонту электротехнического оборудования.
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 4. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 мая 2019 года № 291 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 4) ". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 мая 2019 года № 18755.
Электрослесарь по обслуживанию и ремонту оборудования
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация электромеханического оборудования (по видам и отраслям)
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Для присвоения 7-го разряда требуется стаж работы от 1 года.
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
8212-2-005 - Электрослесарь по ремонту электрических машин
Основная цель деятельности:
Разборка, ремонт, реконструкция и сборка деталей и узлов электрических машин, приборов и вспомогательной аппаратуры
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Устранение неисправностей
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Устранение неисправностей
Навык 1:
Устранение неисправностей и сборка машин
Умения:
Разряд 7 в дополнении к разряду 6
1 Выполнять слесарные работы, необходимые для ремонта электрических машин, а также читать монтажные схемы деталей и узлов.
2. Осуществлять монтаж, демонтаж, наладку, опробование и техническое обслуживание сложных систем управления электроприводами, электрическими машинами, аппаратами, установками автоматического действия, а также средствами телемеханики.
3. Проводить наладку и испытания автоматических электронных блоков тиристорного возбуждения, систем электронной аппаратуры, телемеханической аппаратуры, датчиков, а также асинхронно-синхронизированного регулируемого электропривода.
4. Обслуживать и ремонтировать схемы цепей и аппараты, выполненные с использованием микропроцессорной техники.
5. Проверять работу и взаимодействие всех элементов контроля, автоматизации и защиты, а также выполнять их ремонт и настройку.

16. Кәсіптің карточкасы "Электр техникалық бұйымдарды жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электрослесарі":
Топтың коды:
7412-4
Қызмет атауының коды:
7412-4-065
Кəсіптің атауы:
Электр техникалық бұйымдарды жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электрослесарі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
4-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (4-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 мамырдағы № 291 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 31 мамырда № 18755 болып тіркелген).
Жабдықты жөндеу және оған қызмет көрсету жөніндегі электр слесарі
Кəсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Электромеханикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану (түрлері және салаларі бойынша)
Біліктілік:
-
Жұмыс тəжірибесіне қойылатын талаптар:
7-разрядты беру үшін мамандығы бойынша кемінде 1 жыл және 6 ай жұмыс өтілі талап етіледі
Формалды емес жəне информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кəсіптің басқа ықтимал атаулары:
8212-2-005 - Электр машиналарын жөндеу жөніндегі электр слесарі
Қызметтің негізгі мақсаты:
Электр машиналарының, аспаптардың және қосалқы аппаратураның бөлшектері мен тораптарын бөлшектеу, жөндеу, реконструкциялау және құрастыру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ақаулықтарды жою
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Ақаулықтарды жою
Дағды 1:
Ақауларды жою және машиналарды құрастыру
Машықтар:
7-разряд 6-разрядқа толықтыру
1 Электр машиналарын жөндеу үшін қажетті слесарлық жұмыстарды орындау, сондай-ақ бөлшектер мен тораптардың монтаждау схемаларын оқу.
2. Электр жетектерін, электр машиналарын, аппараттарын, автоматты жұмыс істейтін қондырғыларды, сондай-ақ телемеханика құралдарын басқарудың күрделі жүйелерін монтаждауды, бөлшектеуді, баптауды, сынамалау мен техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру.
3. Тиристорлық қоздырудың автоматты электрондық блоктарын, электрондық аппаратура, телемеханикалық аппаратура, датчиктер жүйелерін, сондай-ақ асинхронды-синхронды реттелетін электр жетегін баптау және сынау.
4. Микропроцессорлық техниканы пайдалана отырып орындалған тізбектер мен аппараттардың схемаларына қызмет көрсету және жөндеу.
5. Бақылаудың, автоматтандырудың және қорғаудың барлық элементтерінің жұмысы мен өзара іс-қимылын тексеру, сондай-ақ оларды жөндеу және баптау.

6. Проводить осциллографирование и анализ переходных процессов в электрических схемах приводов для выявления неисправностей и оптимизации работы оборудования.
7. Выполнять сборку и проверку электрических схем, выполненных на полупроводниковых элементах и микросхемах.
8. Осуществлять монтаж и наладку аппаратуры, выполненной с использованием микросхем и логических элементов.
9. Проводить наладку и испытания контрольно-измерительных приборов, используемых в системах автоматизированных приводов.
10. Выполнять снятие характеристик оборудования, вести техническую документацию, а также заполнять бланки в соответствии с установленными стандартами.
Знания:
7 разряд
1. Обслуживание устройств, выполненных на полупроводниковой технике, электронной и телемеханической аппаратуры
2. Конструктивные особенности сложных систем, агрегатов и узлов самоходных горных машин.
3. Принципы работы, типы микросхем и электронных сборочных устройств.
4. Принципы установления режимов работы сложных систем управления.
5. Основы электротехники, телемеханики, а также правила снятия осциллограмм, необходимые для выполнения рабочих задач.
6. Устройство обслуживаемых электронно-измерительных приборов высокой точности.
7. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требований пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Составление схем и чертежей узлов и деталей обслуживаемого оборудования.
Умения:
Для 7 разряда
1. Разрабатывать схемы электрических цепей, узлов и деталей электротехнического оборудования.
2. Составлять монтажные чертежи для выполнения электротехнических работ.
3. Выполнять графическое отображение схем и узлов с учетом стандартов технической документации.
4. Осуществлять проверку корректности составленных схем и чертежей.
5. Использовать специализированные программные средства для проектирования схем и чертежей.
6. Интерпретировать и адаптировать технические чертежи для выполнения задач по ремонту и модернизации оборудования.
7. Вносить изменения в ранее составленные схемы и чертежи с учетом модернизации оборудования или изменения требований
Знания:
Для 7 разряда
1. Основы составления электрических схем и чертежей в соответствии с действующими стандартами (ГОСТ).
2. Методы проектирования электрических цепей и узлов оборудования.
3. Конструктивные особенности оборудования, используемого на предприятии.
4. Программные средства автоматизированного проектирования (например, AutoCAD, Компас-3D или их аналоги).

6. Жабдықтың ақауларын анықтау және жұмысын оңтайландыру үшін жетектердің электр схемаларындағы өтпелі процестерді осциллографиялауды және талдауды жүргізу.
7. Жартылай өткізгіш элементтер мен микросхемаларда орындалған электр схемаларын құрастыру және тексеру.
8. Микросхемалар мен логикалық элементтерді пайдалана отырып орындалған аппаратураны монтаждау және баптау.
9. Автоматтандырылған жетек жүйелерінде пайдаланылатын бақылау-өлшеу аспаптарын баптау және сынау.
10. Жабдықтың сипаттамасын алып тастауды орындау, техникалық құжаттаманы жүргізу, сондай-ақ белгіленген стандарттарға сәйкес бланкілерді толтыру.
Білімдер:
7-разряд
1. Жартылай өткізгіш техникада орындалған құрылғыларға, электрондық және телемеханикалық аппаратураға қызмет көрсету
2. Өздігінен жүретін тау-кен машиналарының күрделі жүйелерінің, агрегаттары мен тораптарының конструктивтік ерекшеліктері.
3. Жұмыс қағидаттары, микросхемалар мен электронды құрастыру құрылғыларының түрлері.
4. Басқарудың күрделі жүйелерінің жұмыс режимдерін белгілеу қағидаттары.
5. Электротехника, телемеханика негіздері, сондай-ақ жұмыс міндеттерін орындау үшін қажетті осциллограммаларды алу ережесі.
6. Қызмет көрсетілетін жоғары дәлдіктегі электронды-өлшеу аспаптарының құрылысы.
7. Ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптарының тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Қызмет көрсетілетін жабдықтың тораптары мен бөлшектерінің сызбалары мен сызбаларын құрастыру.
Машықтар:
7-разряд үшін
1. Электр техникалық жабдықтың электр тізбектерінің, тораптар мен бөлшектерінің схемаларын әзірлеу.
2. Электр техникалық жұмыстарды орындау үшін монтаждау сызбаларын жасау.
3. Техникалық құжаттама стандарттарын ескере отырып, сызбалар мен тораптарды графикалық бейнелеуді орындау.
4. Жасалған схемалар мен сызбалардың дұрыстығын тексеруді жүзеге асыру.
5. Схемалар мен сызбаларды жобалау үшін мамандандырылған бағдарламалық құралдарды пайдалану.
6. Жабдықты жөндеу және жаңғырту бойынша міндеттерді орындау үшін техникалық сызбаларды түсіндіру және бейімдеу.
7. Жабдықты жаңғыртуды немесе талаптарды өзгертуді ескере отырып, бұрын жасалған схемалар мен сызбаларға өзгерістер енгізу
Білімдер:
7-разряд үшін
1. Қолданыстағы стандарттарға (МЕМСТ) сәйкес электр схемалары мен сызбаларын жасау негіздері.
2. Электр тізбектерін және жабдық тораптарын жобалау әдістері.
3. Кәсіпорында пайдаланылатын жабдықтың құрылымдық ерекшеліктері.
4. Автоматтандырылған жобалаудың бағдарламалық құралдары (мысалы, AutoCAD, Компас-3D немесе олардың аналогтары).

5. Принципы чтения и интерпретации электрических и монтажных схем.
6. Требования к оформлению технической документации для электротехнического оборудования.
7. Способы оптимизации схем и чертежей для повышения надежности и удобства ремонта оборудования.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Проведение диагностики и тестирования электротехнического оборудования.
Умения:
Для 7 разряда
1. Выполнять диагностику электрических цепей, узлов и агрегатов оборудования с использованием контрольно-измерительных приборов.
2. Проводить тестирование работы электрических машин и аппаратов на различных режимах эксплуатации.
3. Определять причины неисправностей с использованием специализированного оборудования и методов диагностики.
4. Использовать диагностическое оборудование для анализа рабочих параметров (осциллографы, тестеры, анализаторы цепей).
5. Интерпретировать диагностические данные для подготовки рекомендаций по ремонту или модернизации оборудования.
6. Проверять работу систем автоматизации и защиты на наличие ошибок и неисправностей.
Знания:
Для 7 разряда
1. Методы диагностики электротехнического оборудования.
2. Принципы работы контрольно-измерительных приборов, используемых для диагностики.
3. Возможные причины неисправностей электрических цепей и аппаратов.
4. Способы оценки состояния оборудования по результатам тестирования.
5. Нормы и параметры работы электротехнических устройств, используемых на предприятии.
6. Основы анализа электрических сигналов и параметров.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Выносливость
Самостоятельность
Хорошая координация рук
Умение работать самостоятельно и в коллективе
Владение навыками работы с технической документацией, справочной литературой
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Решение Комиссии таможенного союза от 9 декабря 2011 года № 876 "О принятии технического регламента Таможенного союза "О безопасности продукции легкой промышленности"
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Электрослесарь по ремонту технологического оборудования
6
Инженер-энергетик
17. Карточка профессии "Электрослесарь по обслуживанию и ремонту электротехнического оборудования ":
Код группы:
7412-4
Код наименования занятия:
7412-4-065
Наименование профессии:
Электрослесарь по обслуживанию и ремонту электротехнического оборудования
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:

5. Электр және монтаждау схемаларын оқу және түсіндіру қағидаттары.
6. Электротехникалық жабдыққа арналған техникалық құжаттаманы ресімдеуге қойылатын талаптар.
7. Жабдықты жөндеудің сенімділігі мен ыңғайлылығын арттыру үшін схемалар мен сызбаларды оңтайландыру тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Электр жабдықтарын диагностикалау және сынау жұмыстарын жүргізу.
Машықтар:
7-разряд үшін
1. Бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалана отырып, жабдықтың электр тізбектерін, тораптары мен агрегаттарын диагностикалауды орындау.
2. Түрлі пайдалану режимдерінде электр машиналары мен аппараттарының жұмысын тестілеуді жүргізу.
3. Мамандандырылған жабдықтар мен диагностика әдістерін пайдалана отырып, ақаулықтардың себептерін анықтау.
4. Жұмыс параметрлерін талдау үшін диагностикалық жабдықты пайдалану (осциллографтар, тестерлер, тізбектерді талдағыштар).
5. Жабдықты жөндеу немесе жаңғырту бойынша ұсынымдар дайындау үшін диагностикалық деректерді түсіндіру.
6. Автоматтандыру және қорғау жүйелерінің жұмысында қателер мен ақаулықтардың болуына тексеру.
Білімдер:
7-разряд үшін
1. Электротехникалық жабдықты диагностикалау әдістері.
2. Диагностикалау үшін пайдаланылатын бақылау-өлшеу аспаптарының жұмыс істеу қағидаттары.
3. Электр тізбектері мен аппараттары ақаулықтарының ықтимал себептері.
4. Тестілеу нәтижелері бойынша жабдықтың жай-күйін бағалау тәсілдері.
5. Кәсіпорында пайдаланылатын электр техникалық құрылғылардың нормалары мен жұмыс параметрлері.
6. Электр сигналдары мен параметрлерін талдау негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Төзімділік
Тәуелсіздік
Қолды жақсы үйлестіру
Өз бетінше және ұжымда жұмыс істей білу
Техникалық құжаттамамен, анықтамалық әдебиеттермен жұмыс істеу дағдыларын меңгеру
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Жеңіл өнеркәсіп өнімдерінің қауіпсіздігі туралы" Кеден одағының техникалық регламентін қабылдау туралы" Кеден одағы комиссиясының 2011 жылғы 9 желтоқсандағы № 876 шешімі
СБШ -нің ішіндегі басқа кəсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кəсіптің атауы:
4
Электр техникалық бұйымдарды жөндеу қызмет көрсету жөніндегі электрослесарі
6
Инженер-энергетик
17. Кəсіптің карточкасы "Электр техникалық бұйымдарды жөндеу және қызмет корсету жөніндегі электрослесарі":
Топтың коды:
7412-4
Қызмет атауының коды:
7412-4-065
Кəсіптің атауы:
Электр техникалық бұйымдарды жөндеу және қызмет корсету жөніндегі электрослесарі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:

Выпуск 4. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 мая 2019 года № 291 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 4) ". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 мая 2019 года № 18755.
Электрослесарь по обслуживанию и ремонту оборудования
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация электромеханического оборудования (по видам и отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Для присвоения 5-го разряда требуется стаж работы по специальности не менее 9 месяцев. Для присвоения 6-го разряда требуется стаж работы по специальности не менее 1 года и обязательное наличие образования по специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
8212-2-005 - Электрослесарь по ремонту электрических машин
Основная цель деятельности:
Разборка, ремонт, реконструкция и сборка деталей и узлов электрических машин, приборов и вспомогательной аппаратуры
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществление слесарной обработки деталей, включая очистку, промывку и протирку демонтированных элементов.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Осуществление слесарной обработки деталей, включая очистку, промывку и протирку демонтированных элементов.
Навык 1:
Монтаж, наладка, ремонт сложного электротехнического оборудования, автоматических установок
Умения:
Разряд 5 в дополнении к разряду 4
1. Выявлять и устранять дефекты в электрической части сложных машин, узлов, механизмов, аппаратуры, контрольно-измерительных приборов, установок автоматического действия, а также в средствах телемеханики и управления.
2. Испытывать средства электрической защиты при напряжении свыше 1000 В.
3. Анализировать и устранять дефекты в схемах автоматического управления и регулирования как передвижных, так и стационарных установок.
4. Проверять время срабатывания аппаратов защиты от утечки и значения настройки максимально-токовой защиты фидерных автоматов и пускателей.
Знания:
Разряд 5 в дополнении к разряду 4
1.Основы радиотехники, телемеханики, автоматики, радиоэлектроники.
2.Устройство средств автоматики и телемеханики.
3.Электротехнические правила и нормы.
4.Правила составления электромонтажных схем.
5.Схема обслуживаемого оборудования и систему питания его энергией.
6.Причины и признаки неисправностей в работе электрической части машин, аппаратов, приборов.
7.Классификация кабелей и электротехнических материалов.
8.Правила измерения и испытания изоляции, емкости и
омического сопротивления кабелей, составления документации на отремонтированное оборудование.
9.Методы производства работ на линиях электропередачи.
10.Правила испытания электрозащитных средств.
11.Порядок организации безопасного ведения работ в электроустановках и надзора за работающими электроустановками.
12.Технические условия на регулирование и испытание сложных электрических машин, аппаратов и приборов.

4-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (4-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 мамырдағы № 291 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 31 мамырда № 18755 болып тіркелген).
Жабдықты жөндеу және оған қызмет көрсету жөніндегі электр слесарі
Кəсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Электромеханикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тəжірибесіне қойылатын талаптар:
5-разрядты беру үшін мамандығы бойынша кемінде 9 ай жұмыс өтілі талап етіледі. 6-разрядты беру үшін мамандығы бойынша кемінде 1 жыл жұмыс өтілі талап етіледі
Формалды емес жəне информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кəсіптің басқа ықтимал атаулары:
8212-2-005 - Электр машиналарын жөндеу жөніндегі электр слесарі
Қызметтің негізгі мақсаты:
Электр машиналарының, аспаптардың және қосалқы аппаратураның бөлшектері мен тораптарын бөлшектеу, жөндеу, реконструкциялау және құрастыру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Бөлшектерді слесарлық өңдеу. Бөлшектелген бөлшектерді тазалау, жуу және сүрту
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1: Бөлшектерді слесарлық өңдеу. Бөлшектелген бөлшектерді тазалау, жуу және сүрту
Дағды 1:
Күрделі электр техникалық жабдықтарды, автоматты қондырғыларды монтаждау, баптау, жөндеу
Машықтар:
5-разряд 4-разрядқа толықтыру
1. Күрделі машиналардың, тораптар мен механизмдердің, аппаратураның, бақылау-өлшеу аспаптарының, автоматты әрекет ететін қондырғылардың, телемеханика құралдары мен басқару құралдарының электр бөлігінің ақауларын анықтау және жою.
2. 1000 В жоғары кернеу кезінде электрлік қорғау құралдарын сынау.
3. Жылжымалы және стационарлық қондырғылардың автоматты басқару және реттеу схемаларындағы ақауларды анықтау және жою.
4. Ағудан қорғау аппараттарының іске қосылу уақытын және фидерлік автоматтар мен іске қосқыштардың максималды тоқ қорғанысы қондырғысының шамасын тексеру.
Білімдер:
5-разряд 4-разрядқа толықтыру
1. Радиотехника, телемеханика, автоматика, радиоэлектроника негіздері.
2. Автоматика және телемеханика құралдарының құрылысы.
3. Электр техникалық ережелер мен нормалар.
4. Электр монтаждау схемаларын жасау ережесі.
5. Қызмет көрсетілетін жабдықтың схемасы және оның энергиямен қуаттандыру жүйесі.
6. Машиналардың, аппараттардың, аспаптардың электр бөлігінің жұмысындағы ақаулықтардың себептері мен белгілері.
7. Кабельдер мен электр техникалық материалдарды жіктеу.
8. Кабельдің оқшаулағышын, сыйымдылығын және омиялық кедергісін өлшеу және сынау, жөнделген жабдыққа құжаттама жасау қағидалары.
9. Электр беру желілерінде жұмыс жүргізу әдістері.
10. Электрден қорғау құралдарын сынау ережесі.
11. Электр қондырғыларында қауіпсіз жұмыс жүргізуді ұйымдастыру және жұмыс істеп тұрған электр қондырғыларын қадағалау тәртібі.
12. Күрделі электр машиналарын, аппараттар мен аспаптарды реттеуге және сынауға арналған техникалық шарттар.

13. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требований пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Очистка, промывка и протирка демонтированных деталей
Умения:
Разряд 6 в дополнении к разряду 5
1. Выполнять монтаж, демонтаж, ремонт, наладку, опробование и техническое обслуживание сложных электрических машин, аппаратов и контрольно-измерительных приборов, а также установок автоматического действия и средств телемеханики.
2. Осуществлять наладку и испытание автоматических систем электронной, телемеханической и радиорелейной аппаратуры, включая изотопные реле и датчики, а также системы регулируемого электропривода.
3. Проводить опробование работы и взаимодействия всех элементов контроля, автоматизации и защиты.
4. Использовать осциллографирование для анализа переходных процессов в электрических схемах, определять нагрузку и скорости по осциллограммам.
5. Заниматься сборкой и проверкой схем на полупроводниковых и микроэлектронных элементах.
6. Оценивать фактическую надежность функциональных блоков и схем.
7. Производить монтаж, наладку и проверку схем, собранных на бесконтактных элементах, а также аппаратов на напряжение свыше 1000 вольт.
8. Наладка и испытание элементов автоматики и контрольно-измерительных приборов в системах энергоснабжения, автоматизации и дистанционного управления технологическим оборудованием.
9. Наладка и испытание элементов электроники в системах защиты аппаратов и станции управления.
10. Обслуживание, ремонт и испытание электрических драг.
11. Выполнять динамическую балансировку якорей электрических машин всех типов с установкой балансировочного груза.
Знания:
6 разряд
1.Устройство обслуживаемого оборудования, аппаратов на полупроводниковой и микроэлектронной технике, электронной и телемеханической аппаратуры;
2. Конструктивные особенности, принцип работы сложного оборудования и установок;
3. Способы и правила регулирования работы сложных электрических машин, аппаратов, приборов;
4. Электротехнику, телемеханику, радиоэлектронику в объеме, необходимом для работы;
5. Устройство электронно-измерительных приборов высокой точности;
6.Приемы и способы динамической балансировки якорей электрических машин всех типов;
7.Правила эксплуатации электроустановок.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Аккуратность
Обучаемость
Внимательность
Хорошее зрение
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Решение Комиссии таможенного союза от 9 декабря 2011 года № 876 "О принятии технического регламента Таможенного союза "О безопасности продукции легкой промышленности"
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Электрослесарь по ремонту технологического оборудования
4
Электрослесарь по ремонту технологического оборудования

13. Ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптарының тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Бөлшектелген бөлшектерді тазалау, жуу және сүрту
Машықтар:
6-разряд 5-разрядқа толықтыру
1. Күрделі электр машиналары мен аппараттарын, бақылау-өлшеу аспаптарын, автоматты әрекет ететін қондырғыларды, телемеханика құралдарын монтаждау, бөлшектеу, жөндеу, баптау, сынамалау, техникалық қызмет көрсету;
2. Электрондық, телемеханикалық, радиорелелік аппаратураның автоматты жүйелерін, изотоптық релелерді, датчиктерді, реттелетін электр жетек жүйелерін баптау және сынау;
3. Бақылау, автоматтандыру және қорғаудың барлық элементтерінің жұмысын және өзара әрекеттесуін сынау;
4. Электр схемаларындағы өтпелі процестерді осциллографтау және талдау, осциллограммалар бойынша жүктемені, жылдамдықтарды анықтау;
5. Жартылай өткізгіш және микроэлектрондық элементтерде схемаларды құрастыру және тексеру;
6. Функционалдық блоктар мен схемалардың нақты сенімділігін айқындау;
7. Байланыссыз элементтерге жиналған схемаларды және 1000 вольттан жоғары кернеуге арналған аппараттарды монтаждау, баптау және тексеру;
8. Энергиямен жабдықтау, автоматтандыру және технологиялық жабдықтар мен механизмдерді қашықтықтан басқару жүйелерінде автоматика элементтерін және бақылау-өлшеу аспаптарын баптау және сынау;
9. Басқару аппараттары мен станцияларын қорғау жүйелерінде электроника элементтерін баптау және сынау;
10. Электр драгаларына қызмет көрсету, жөндеу және сынау;
11. Теңгеру жүгін орната отырып, барлық типтегі электр машиналарының зәкірлерін динамикалық теңгеру.
Білімдер:
6-разряд
1. Қызмет көрсетілетін жабдықтың, жартылай өткізгіш және микроэлектрондық техникадағы аппараттардың, электрондық және телемеханикалық аппаратураның құрылысы;
2. Күрделі жабдықтар мен қондырғылардың конструктивтік ерекшеліктері, жұмыс принципі;
3. Күрделі электр машиналарының, аппараттардың, аспаптардың жұмысын реттеу тәсілдері мен ережесі;
4. Жұмыс үшін қажетті көлемде электротехника, телемеханика, радиоэлектроника;
5. Жоғары дәлдіктегі электронды-өлшеу аспаптарының құрылысы;
6. Барлық типтегі электр машиналарының зәкірлерін динамикалық теңгерімдеу тәсілдері мен әдістері;
7. Электр қондырғыларын пайдалану ережесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Дәлдік
Оқу мүмкіндігі
Зейінділік
Жақсы көру
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Жеңіл өнеркәсіп өнімінің қауіпсіздігі туралы" Кеден одағының техникалық регламентін қабылдау туралы" Кеден одағы Комиссиясының 2011 жылғы 9 желтоқсандағы № 876 шешімі
СБШ -нің ішіндегі басқа кəсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кəсіптің атауы:
3
Электр техникалық бұйымдарды жөндеу және қызмет жөніндегі электрослесарі
4
Электр техникалық бұйымдарды жөндеу және қызмет жөніндегі электрослесарі

Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
18. Наименование государственного органа:
Министерство энергетики Республики Казахстан
Исполнитель: Асылканов Султан Бауржанович, +7 (717) 278 97 65, s.assylkanov@energo.gov.kz
19. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
ТОО "КарагандаЭнергоцентр"
Исполнители: Гайнутдинов Гадиль, +7 (747) 347 42 18,
20. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: Протокол заседания Отраслевого совета по профессиональным квалификациям сфере электроэнергетики и теплоэнергетики от 14 марта 2025 года № 3-2025. Протокол заседания Отраслевого совета по профессиональным квалификациям сфере электроэнергетики и теплоэнергетики от 27 июня 2025 года № 4-2025.
21. Национальный орган по профессиональным квалификациям: Заключение Национального органа по профессиональным квалификациям по итогам экспертизы проекта профессионального стандарта от 08 мая 2025 года.
22. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": Экспертное заключение № 11095/19 от 16.09.2025 года.
23. Номер версии и год выпуска: версия 2, 2025 года.
24. Дата ориентировочного пересмотра: 31.12.2028 года.
Приложение 20 к приказу
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 29 октября 2025 года № 416-н/қ
Профессиональный стандарт: "Ремонт кабельных линий электропередачи"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Ремонт кабельных линий электропередачи" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в энергетических организациях и на предприятиях.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) Квалификация – степень профессиональной подготовки, характеризующая владение компетенциями, требуемыми для выполнения трудовых функций по профессии.
2) Знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи.
3) Кабельная линия – линия для передачи электроэнергии или отдельных импульсов еҰ, состоящая из одного или нескольких параллельных кабелей с соединительными, стопорными и концевыми муфтами (заделками) и крепҰжными деталями, а для маслонаполненных кабельных линий, кроме того, с подпитывающими аппаратами и системой сигнализации давления масла.

4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
18. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Энергетика министрлігі.
Орындаушы: Асылканов Султан Бауржанович,
+7 (717) 278 97 65, s.assylkanov@energo.gov.kz
19. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
"КарагандаЭнергоцентр" ЖШС
Орындаушылар: Гайнутдинов Гадиль, +7 (747) 347 42 18,
20. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2025 жылғы 14 наурыздағы электрэнергетикасы және жылу энергетикасы саласының кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңесі отырысының №3-2025 Хаттамасы. 2025 жылғы 27 маусымдағы электрэнергетикасы және жылу энергетикасы саласының кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңесі отырысының №4-2025 Хаттамасы.
21. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2025 жылғы 08 мамырдағы кәсіптік стандарт жобасын сараптау қорытындысы бойынша кәсіптік біліктілік жөніндегі Ұлттық органның қорытындысы.
22. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2025 жылғы 16 қыркүйектегі № 11095/19 сараптамалық қорытындысы.
23. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: 2 нұсқа, 2025 жыл.
24. Болжамды қайта қарау күні: 31.12.2028 жыл.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2025 жылғы 29 қазандағы
№ 416-н/қ бұйрығына
20-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Кабельдік электр беру желілерін жөндеу" 1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: "Кәсіби біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес "Электр әуе желілерін жөндеу" кәсіптік стандарты әзірленді, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда кадрлар даярлауға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіби біліктіліктерін тануға және энергетикалық ұйымдар мен кәсіпорындарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешуге қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) Біліктілік – кәсіп бойынша еңбек функцияларын орындау үшін талап етілетін құзыреттерді меңгеруді сипаттайтын кәсіптік даярлық дәрежесі.
2) Білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат.
3) Кабельдік желі – электр энергиясын немесе оның жекелеген импульстарын беруге арналған, жалғағыш, бекіткіш және терминалдық муфталары (тығыздағыштары) және бекітпелері бар бір немесе бірнеше параллель кабельдерден тұратын, ал май толтырылған кабель желілері үшін, бұдан басқа, қоректендіргіш аппараттары және май қысымы дабылы жүйесі бар желі.

4) Компетенция – способность применять навыки, позволяющие выполнять одну или несколько профессиональных задач, составляющих трудовую функцию.
5) Умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи.
6) Отраслевая рамка квалификаций – документ, разработанный на основе Национального классификатора занятий Республики Казахстан, национальной рамки квалификаций и классифицирует требования к квалификации специалиста по уровням в зависимости от сложности выполняемых работ и характера используемых знаний, умений и компетенций в отрасли.
7) Общий классификатор видов экономической деятельности – классификатор, определяющий порядок классификации и кодирования всех видов экономической деятельности.
8) Линия электропередачи – один из компонентов электрической сети,
система энергетического оборудования, предназначенная для передачи электроэнергии посредством электрического тока.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих
2) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих
3) кВ – кило-Вольт
4) КЛ – кабельная линия
5) ОРК – отраслевая рамка квалификаций
6) ЛЭП – линия электропередачи
7) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Ремонт кабельных линий электропередачи
5. Код профессионального стандарта: D028
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
D Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом
35 Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом
35.1 Производство, передача и распределение электроэнергии
35.13 Распределение электроэнергии
35.13.0 Распределение электроэнергии
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт определяет требования к квалификациям, навыкам, знаниям работников, занимающихся ремонтом и техническим обслуживанием кабельных линий электропередачи, а также охватывает ключевые компетенции, необходимые для выполнения работ по диагностике, ремонту и обслуживанию кабелей.
8. Перечень карточек профессий:
1) Электромонтажник по кабельным сетям - 4 уровень ОРК
2) Электромонтажник по кабельным сетям - 2 уровень ОРК
3) Электромонтажник по кабельным сетям - 3 уровень ОРК
4) Электромонтер по ремонту и монтажу кабельных линий - 2 уровень ОРК

4) Құзырет – еңбек функциясын құрайтын бір немесе бірнеше кәсіптік міндетті орындауға мүмкіндік беретін дағдыны қолдану қабілеті.
5) Машық – кәсіптік міндет шеңберінде жекелеген бірлі-жарым іс-әрекетті физикалық тұрғыдан және (немесе) ақыл-оймен орындау қабілеті.
6) Салалық біліктілік шеңбері – Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіптер сыныптауышының, Ұлттық біліктілік шеңберінің негізінде әзірленеді және салада орындалатын жұмыстардың күрделілігіне және пайдаланылатын білімнің, машықтың және құзыреттің сипатына қарай деңгейлер бойынша маманның біліктілігіне қойылатын талаптарды сыныптайтын құжат.
7) Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуші. – экономикалық қызметтің барлық түрлерін жіктеу және кодтау тәртібін анықтайтын жіктеуіш.
8) Электр беру желісі – электр желісі компоненттерінің бірі, электр тогы арқылы электр энергиясын беруге арналған энергетикалық жабдық жүйесі.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) БА – басшылар, мамандар және басқа да қызметкерлер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы
2) БТБА – Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы
3) кВ – кило-Вольт
4) КЖ – Кабельдік желі
5) СБШ – салалық біліктілік шеңбері
6) ЭЖ – Электр беру желісі
7) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуші
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Кабельдік электр беру желілерін жөндеу
5. Кәсіптік стандарттың коды: D028
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
D Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен жабдықтау
35 Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен қамтамасыз ету
35.1 Электр энергиясын өндіру, беру және бөлу
35.13 Электр энергиясын бөлу
35.13.0 Электр энергиясын бөлу
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кәсіби стандарт кабельдік электр желілерін жөндеумен және техникалық қызмет көрсетумен айналысатын жұмысшылардың біліктілігіне, дағдыларына, білімдеріне қойылатын талаптарды анықтайды, сондай-ақ кабельдерді диагностикалау, жөндеу және техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды орындау үшін қажетті негізгі құзыреттерді қамтиды.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Кабельдік желілер бойынша электр монтаждаушы - 4 СБШ-нің деңгейі;
2) Кабельдік желілер бойынша электр монтаждаушы - 2 СБШ-нің деңгейі;
3) Кабельдік желілер бойынша электр монтаждаушы - 3 СБШ-нің деңгейі;
4) Кабель желілерін жөндеу және монтаждау жөніндегі электромонтер - 2 СБШ-нің деңгейі;

5) Электромонтер по ремонту и монтажу кабельных линий - 4 уровень ОРК
6) Мастер по ремонту кабельных линий электропередачи - 5 уровень ОРК
7) Электромонтер по ремонту и монтажу кабельных линий - 3 уровень ОРК
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Электромонтажник по кабельным сетям":
Код группы:
7411-0
Код наименования занятия:
7411-0-013
Наименование профессии:
Электромонтажник по кабельным сетям
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 3. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 августа 2019 года № 19169.
Электромонтажник по кабельным сетям
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Электрооборудование (по видам и отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Электрооборудование (по видам и отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Электроснабжение (по отраслям)
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Техническое и профессиональное образование повышенного уровня (дополнительная профессиональная подготовка), практический опыт. Требуемый опыт работы: Не менее 2 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
7411-0-017 - Электромонтажник по силовым сетям и электрооборудованию
7411-0-023 - Электромонтажник
Основная цель деятельности:
Обеспечение надежной, безопасной и эффективной передачи электроэнергии посредством прокладки, монтажа, подключения и обслуживания кабельных сетей. Организация и выполнение технического обслуживания кабелей различного типа
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые
функции:
1.Монтаж и укладка кабелей различных типов
Дополнительные трудовые
функции:
Трудовая
функция 1:
Монтаж и укладка кабелей различных типов
Навык 1:
Монтаж концевых заделок и соединительных муфт различных видов на кабелях напряжением до 110 кВ.
Умения:
Разряд 6 в дополнение к разряду 4-5
1.Осуществлять резку кабелей напряжением свыше 10кВ маслонаполненных.
2.Производить монтаж концевых заделок и соединительных муфт всех видов на кабелях напряжением до 10 кВ.

5) Кабель желілерін жөндеу және монтаждау жөніндегі электромонтер - 4 СБШ-нің деңгейі;
6) Электр берудің кабельдік желілерін жөндеу шебері - 5 СБШ-нің деңгейі;
7) Кабель желілерін жөндеу және монтаждау жөніндегі электромонтер - 3 СБШ-нің деңгейі;
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Кабельдік желілер бойынша электр монтаждаушы":
Топтың коды:
7411-0
Қызмет атауының коды:
7411-0-013
Кәсіптің атауы:
Кабельдік желілер бойынша электр монтаждаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
3-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 1 тамызда № 19169 болып тіркелді.
Кабельдік желілер бойынша электр монтаждаушы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Электр жабдықтары (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Электр жабдықтары (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Электрмен қамтамасыз ету (салалар бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жетілдірілген техникалық және кәсіптік білім (қосымша кәсіптік оқыту), практикалық тәжірибе. Қажетті жұмыс тәжірибесі: кемінде 2 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7411-0-017 - Электрлік жабдықтар және күштік желілер электромонтажшысы
7411-0-023 - Электрмонтаждаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Кабельдік желілерді төсеу, монтаждау, қосу және техникалық қызмет көрсету арқылы электр энергиясын сенімді, қауіпсіз және тиімді беруді қамтамасыз ету. Әртүрлі үлгідегі кабельдерге техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру және жүзеге асыру.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Әртүрлі типтегі кабельдерді монтаждау және төсеу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Әртүрлі типтегі кабельдерді монтаждау және төсеу
Дағды 1:
Кернеуі 110 кВ дейінгі кабельдерде әр түрлі типтегі түпкі тығыздағыштар мен біріктіру қосылыстарын орнату
Машықтар:
6 разряд 4-5 разрядқа қосымша:
1.Кернеуі 10 кВ жоғары май толтырылған кабельдерді кесуді жүзеге асыру.
2.Кернеуі 10 кВ-қа дейінгі кабельдерде барлық үлгідегі түпкі тығыздағыштар мен біріктіру қосылыстарын орнатуды орындау.

3.Совершать оконцевание кабелей сечением более 240 мм2 всеми способами.
4.Осуществлять монтаж концевых заделок и соединительных муфт всех видов на кабелях напряжением до 110 кВ.
5.Осуществлять монтаж маслонаполненных кабелей напряжением до 110 кВ.
6.Совершать укладку силовых и контрольных кабелей всех типов (кроме маслонаполненных) с помощью кабелеукладчика.
7. Производить монтаж приставных кабельных линейных вводов трансформаторов, вакуумирование и заполнение их маслом.
8.Осуществлять монтаж масло подпитывающих агрегатов для маслонаполненных кабельных линий.
Знания:
1.Правила ведения работ во взрывоопасных зонах и при отрицательных температурах.
2.Устройство и правила работы с аппаратурой для отыскания повреждений.
3.Правила разметки мест установки опорных конструкций и трасс прокладки кабелей.
4.Способы разделки и монтажа силовых и контрольных кабелей.
5.Порядок фазировки проводки и методы проверки выполненных схем.
6.Правила проведения замеров и составления эскизов кабельных проводок.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Укладка силовых и контрольных кабелей всех типов в водоемах
Умения:
Разряд 7 в дополнение к разряду 6
1.Осуществлять монтаж концевых заделок и соединительных муфт всех видов на кабелях напряжением свыше 110 кВ.
2.Осуществлять монтаж маслонаполненных кабелей напряжением свыше 110 кВ.
3.Прокладывать кабели во взрывоопасных зонах и при отрицательной температуре.
4.Совершать укладку силовых и контрольных кабелей всех типов в водоемах.
5.Прокладывать кабели в полиэтиленовой оболочке.
6.Производить наладку и обслуживание линий механизированной прокладки кабелей.
7.Определять необходимость прогрева кабелей при отрицательной температуре и устанавливать режимы токов и температур прогрева.
8. Отыскивать повреждения кабелей с помощью аппаратуры.
Знания:
1.Способы монтажа концевых заделок и соединительных муфт на кабелях напряжением свыше 110 кВ;
2.Способы монтажа силовых и контрольных кабелей в водоемах;
3.Правила проведения механизированной прокладки кабелей.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Дисциплинированность
Коммуникабельность
Внимательность
Организованность
Активность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. ГОСТ 18311 -80 Изделия электротехнические. Термины и определения основных понятий. 2. ГОСТ 18685-73 Трансформаторы тока и напряжения. Термины и определения. 3. ГОСТ 19431-84 Энергетика и электрификация. Термины и определения. 4. ГОСТ 21962-76 Соединители электрические. Термины и определения. 5. ГОСТ 23414-84 Преобразователи электроэнергии и полупроводниковые. Термины и определения. 6. ГОСТ 24291-90 Электрическая часть электростанции и электрические сети. Термины и определения. 7. ГОСТ Р 12.1.009-2009 ССБТ. Электробезопасность. Термины и определения.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Начальник цеха (службы, участка)
5
Мастер участка
4
Техник-электрик

3.Көлденең қимасы 240 мм2-ден асатын кабельдерді барлық жолмен аяқтау.
4.Кернеуі 110 кВ дейінгі кабельдерге барлық үлгідегі түпкі тығыздағыштар мен біріктіру қосылыстарын орнатуды жүргізу.
5.Кернеуі 110 кВ дейінгі май толтырылған кабельдерді монтаждау жұмыстарын жүргізу.
6.Барлық түрдегі (май толтырылғаннан басқа) қуат және басқару кабельдерін кабель қабатын пайдаланып төсу.
7.Трансформаторлардың бекітілген кабель желісінің кірістерін орнату, оларды шаңсорғышпен тазалаңыз және маймен толтыру.
8.Май толтырылған кабельдік желілерге май беру қондырғыларын орнатуды жүргізу.
Білімдер:
1.Жарылыс қауіпті аймақтарда және нөлден төмен температурада жұмыстарды жүргізу ережелері.
2.Зақымдануды табу үшін құрал-жабдықтармен жұмыс істеудің құрылғысы және ережесі.
3.Тірек құрылымдары мен кабельдік трассаларды орнату орындарын белгілеу ережелері.
4.Қуат және басқару кабельдерін кесу және орнату әдістері.
5.Сымдарды фазалау тәртібі және аяқталған тізбектерді тексеру әдістері.
6.Кабельдік сымдардың өлшемдерін алу және эскиздерін жасау ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Су айдындарында барлық түрдегі қуат және басқару кабельдерін төсеу
Машықтар:
7-разряд 6-разрядқа қосымша
1.Кернеуі 110 кВ-тан жоғары кабельдерде барлық үлгідегі түпкі тығыздағыштар мен біріктіру қосылыстарын орнатуды жүзеге асыру.
2.Кернеуі 110 кВ жоғары май толтырылған кабельдерді орнатуды жүзеге асыру.
3.Кабельдерді жарылыс қаупі бар жерлерде және нөлден төмен температурада төсу.
4.Су айдындарында барлық түрдегі қуат және басқару кабельдерін тарту.
5.Кабельдерді полиэтилен қабықшаға салу.
6.Механикаландырылған кабель төсеу желілерін реттеу және жөндеу жұмыстарын орындау.
7.Кабельдерді нөлден төмен температурада жылыту қажеттілігін анықтау және қыздыру үшін ток және температура режимдерін орнату.
8.Жабдықтың көмегімен кабельдің зақымдалуын табу.
Білімдер:
1.Кернеуі 110 кВ жоғары кәбілдерге түпкі тығыздағыштар мен біріктіру тораптарын орнату тәсілдері.
2.Су объектілерінде қуат және басқару кабельдерін орнату тәсілдері.
3.Механикаландырылған кабель төсеу жұмыстарын жүргізу ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Тәртіптілік
Қарым-қатынас
Зейін
Ұйымдастыру
Белсенділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1.18311-80 Мемлекеттік стандарты. Электрлік бұйымдар. Негізгі ұғымдардың терминдері мен анықтамалары. 2.18685-73Мемлекеттік стандарты. Ток және кернеу трансформаторлары. Терминдер мен анықтамалар. 3.19431-84 Мемлекеттікстандарты. Энергетика және электрлендіру. Терминдер мен анықтамалар. 4.21962-76 Мемлекеттік стандарты. Электрлікжалғастырғыштар. Терминдер мен анықтамалар. 5.23414-84 Мемлекеттік стандарты. Электрлік түрлендіргіштер мен жартылайөткізгіштер. Терминдер мен анықтамалар. 6. 24291-90 Мемлекеттік стандарты. Электр стансалар мен электр желілерініңэлектрлік бөлігі. Терминдер мен анықтамалар. Қателерді өрнектеу әдістері және жалпы сынақ шарттары.
7.12.1.009-2009SSBT Мемлекеттік стандарты. Электр қауіпсіздігі. Терминдер мен анықтамалар.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Цех (қызмет, учаске)бастығы
5
Учаске шебері
4
Техник-электрик

10. Карточка профессии "Электромонтажник по кабельным сетям":
Код группы:
7411-0
Код наименования занятия:
7411-0-013
Наименование профессии:
Электромонтажник по кабельным сетям
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 3. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 августа 2019 года № 19169.
Электромонтажник по кабельным сетям
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Без предъявления требований к стажу работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
7411-0-017 - Электромонтажник по силовым сетям и электрооборудованию
7411-0-023 - Электромонтажник
Основная цель деятельности:
Организация и выполнение технического обслуживания кабелей различного типа
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Подготовка необходимых условий и выполнение вспомогательных работ при прокладке кабелей
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Подготовка необходимых условий и выполнение вспомогательных работ при прокладке кабелей
Навык 1:
Выполнение операций по подготовке к электромонтажу кабельных сетей
Умения:
Разряд 2
1.Устанавливать и совершать заделку деталей крепления.
2.Изготавливать мелкие детали крепления и прокладок.
3. Окрашивать кабели.
4.Осуществлять укрытие кабеля в траншеях и каналах.
5.Пробивать гнезда отверстий и борозд по готовой разметке вручную.
6. Соблюдать нормы охраны труда и промышленной безопасности.
Знания:
Разряд 2
1.Марки кабелей и кабельной арматуры, сортамент цветных и черных металлов.
2. Виды крепежных деталей и мелких конструкций.
3. Устройство и правила пользования инструментом для электромонтажных работ.
4.Правила чтения простейших электрических схем.
5.Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Вспомогательные работы по установке соединительных муфт, силовых и контрольных кабелей
Умения:
Разряд 3 в дополнение к разряду 2
1.Выполнять резку кабелей напряжением до 10 кВ с временной заделкой конусов.
2.Осуществлять снятие верхнего джутового покрова кабеля вручную.
3.Выполнять вспомогательные работы при прокладке кабеля.
4.Вырезать муфты и концевые заделки кабеля.
5.Пробивать гнезда отверстий и борозд механизированным инструментом.
6.Устанавливать ответственные коробки для кабелей.
7.Проверять и подготавливать к работе инструмент, приспособление, механизмы и материалы.
Знания:

10. Кәсіптің карточкасы "Кабельдік желілер бойынша электр монтаждаушы":
Топтың коды:
7411-0
Қызмет атауының коды:
7411-0-013
Кәсіптің атауы:
Кабельдік желілер бойынша электр монтаждаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
3-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 1 тамызда № 19169 болып тіркелді.
Кабельдік желілер бойынша электр монтаждаушы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар жоқ
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7411-0-017 - Электрлік жабдықтар және күштік желілер электромонтажшысы
7411-0-023 - Электрмонтаждаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Әртүрлі үлгідегі кабельдерге техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру және жүзеге асыру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Кабельді төсеу кезінде қажетті жағдайларды дайындау және қосалқы жұмыстарды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Кабельді төсеу кезінде қажетті жағдайларды дайындау және қосалқы жұмыстарды орындау
Дағды 1:
Кабельдік желілерді электр монтаждауға дайындау бойынша операцияларды жүргізу
Машықтар:
Разряд 2
1.Бекіту бөліктерін орнату және дайындау.
2.Ұсақ бекіткіш бөлшектер мен тығыздағыштарды дайындау.
3.Кабельдерді бояу.
4.Траншеялар мен арналардағы кабельдер үшін қақпақпен қамтамасыз ету.
5.Дайын белгілерге сәйкес саңылаулар мен ойықтарды қолмен тесу.
6.Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздік стандарттарын сақтау.
Білімдер:
Разряд 2
1.Кабельдер мен кабель арматурасының маркалары, түсті және қара металдардың ассортименті.
2.Бекіткіштердің түрлері және шағын құрылымдар.
3.Электр монтаждау жұмыстарына арналған құрал-саймандарды пайдаланудың құрылымы және ережелері.
4.Қарапайым электр тізбектерін оқу ережелері.
5.Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жалғастырушы тораптарды, қуат және басқару кабельдерін орнату бойынша көмекші жұмыстар
Машықтар:
3-разряд 2 разрядқа қосымша:
1.Конустарды уақытша тығыздау арқылы кернеуі 10 кВ дейінгі кабельдерді кесуді орындау.
2.Кабельдің жоғарғы джут қақпағын қолмен алу.
3.Кабельді төсеу кезінде қосалқы жұмыстарды орындау.
4.Кабельдік муфталар мен соңғы арматураларды кесу.
5.Механикаландырылған құралдың көмегімен саңылаулар мен ойықтарды тесу.
6.Кабельдерге жауапты қораптарды орнату.
7.Құралдарды, құрылғыларды, механизмдерді және материалдарды жұмысқа тексеру және дайындау.
Білімдер:

Разряд 3 в дополнение к разряду 2
1.Правила пользования такелажными и специальными приспособлениями для монтажных работ.
2. Правила комплектации материалов и оборудования.
3.Знание способов соединения, оконцевания и присоединения жил кабелей всех марок.
4.Знание марок и области применения маслонаполненных кабелей.
5.Знание конструкций соединительных стопорных и концевых муфт.
6.Знание способов маркировки стальных и пластмассовых труб, кабелей.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Дисциплинированность
Внимательность
Организованность
Аккуратность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. ГОСТ 18311 -80 Изделия электротехнические. Термины и определения основных понятий. 2. ГОСТ 18685-73 Трансформаторы тока и напряжения. Термины и определения. 3. ГОСТ 19431-84 Энергетика и электрификация. Термины и определения. 4. ГОСТ 21962-76 Соединители электрические. Термины и определения. 5. ГОСТ 23414-84 Преобразователи электроэнергии и полупроводниковые. Термины и определения. 6. ГОСТ 24291-90 Электрическая часть электростанции и электрические сети. Термины и определения. 7. ГОСТ Р 12.1.009-2009 ССБТ. Электробезопасность. Термины и определения.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Электромонтажник по кабельным сетям.
4
Техник-электрик
5
Мастер участка
6
Начальник цеха (службы, участка)
11. Карточка профессии "Электромонтажник по кабельным сетям":
Код группы:
7411-0
Код наименования занятия:
7411-0-013
Наименование профессии:
Электромонтажник по кабельным сетям
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 3. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 августа 2019 года № 19169.
Электромонтажник по кабельным сетям
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Электрооборудование (по видам и отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Электроснабжение (по отраслям)
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Уровень профессионального образования и обучения: Курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение в организации при наличии общего среднего образования. Требуемый опыт работы: Не менее 1 года.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:

3-разряд 2 разрядқа қосымша:
1.Монтаждау жұмыстарына такелажды және арнайы құрылғыларды пайдалану ережелері.
2.Материалдар мен жабдықтарды құрастыру ережелері.
3.Барлық маркалы кабель өзектерін қосу, аяқтау және бекіту әдістерін білу.
4.Май толтырылған кабельдердің маркалары мен қолдану аймақтарын білу.
5.Жалғаушы тоқтау және соңғы муфталардың конструкциясын білу.
6.Болат және пластик құбырлар мен кабельдерді таңбалау әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Тәртіптілік
Зейінділік
Ұйымшылдық
Дәлдік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. 18311-80 Мемлекеттік стандарты. Электрлік бұйымдар. Негізгі ұғымдардың терминдері мен анықтамалары. 2. 18685-73 Мемлекеттік стандарты. Ток және кернеу трансформаторлары. Терминдер мен анықтамалар. 3. 19431-84 Мемлекеттікстандарты. Энергетика және электрлендіру. Терминдер мен анықтамалар. 4. 21962-76 Мемлекеттік стандарты. Электрлікжалғастырғыштар. Терминдер мен анықтамалар. 5. 23414-84 Мемлекеттік стандарты. Электрлік түрлендіргіштер мен жартылайөткізгіштер. Терминдер мен анықтамалар. 6. 24291-90 Мемлекеттік стандарты. Электр стансалар мен электр желілерініңэлектрлік бөлігі. Терминдер мен анықтамалар. Қателерді өрнектеу әдістері және жалпы сынақ шарттары. 7. Р 12.1.009-2009SSBT Мемлекеттік стандарты. Электр қауіпсіздігі. Терминдер мен анықтамалар.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Кабельдік желілер бойынша электр монтаждаушы
4
Техник-электрик
5
Учаске шебері
6
Цех бастығы (қызмет, бөлім)
11. Кәсіптің карточкасы "Кабельдік желілер бойынша электр монтаждаушы":
Топтың коды:
7411-0
Қызмет атауының коды:
7411-0-013
Кәсіптің атауы:
Кабельдік желілер бойынша электр монтаждаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
3-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 1 тамызда № 19169 болып тіркелді.
Кабельдік желілер бойынша электр монтаждаушы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Электр жабдықтары (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Электрмен қамтамасыз ету (салалар бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кәсiптiк бiлiм беру және оқыту деңгейi: бiр жылға дейiнгi кәсiптiк оқу бағдарламалары бойынша немесе жалпы орта бiлiм беретiн ұйымда оқыту бойынша бiлiм беру ұйымының базасындағы курстар. Қажетті жұмыс тәжірибесі: 1 жылдан кем емес.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

7411-0-017 - Электромонтажник по силовым сетям и электрооборудованию
7411-0-023 - Электромонтажник
Основная цель деятельности:
Качественное выполнение соединения кабелей и монтажа с соблюдением технологий и использованием соответствующих материалов для обеспечения надежного контакта и защиты от внешних воздействий
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Наладка и обслуживание кабелей, оборудования и аппаратуры
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Наладка и обслуживание кабелей, оборудования и аппаратуры
Навык 1:
Монтаж концевых и соединительных муфт и укладка силовых и контрольных кабелей
Умения:
Разряд 4-5 в дополнение к разряду 2-3
1.Производить соединение, оконцевание и присоединение кабелей различных марок сечением до 240 мм всеми способами, кроме сварки.
2.Осуществлять монтаж концевых заделок и соединительных муфт на кабелях напряжением до 1 кв.
3. Производить крепление кабельных муфт и воронок.
Знания:
Разряд 4-5 в дополнение к разряду 2-3
1.Устройство вводов (кроме взрывоопасных зон).
2. Способы соединения, оконцевания и присоединения жил кабелей всех марок.
3.Марки и область применения маслонаполненных кабелей.
4.Конструкция соединительных стопорных и концевых муфт.
5. Способы маркировки стальных и пластмассовых труб, кабелей.
6. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение основных и вспомогательных работ при прокладке кабелей
Умения:
Разряд 4-5 в дополнение к разряду 2-3
1. Совершать заделку концов кабелей свинцовыми наконечниками.
2.Наматывать экран.
3. Маркировать проложенные трубы и кабели.
4.Закреплять брони маслонаполненных кабелей в колодцах.
Знания:
Разряд 4-5 в дополнение к разряду 2-3
1. Устройство монтажных поршневых пистолетов, гидравлического и ударно- вращательного действия инструмента и правила пользования ими.
2. Устройство аппаратуры для сушки и заливки масла.
3.Правила монтажа маслонаполненных кабелей.
4. Устройство кабелей различного типа и напряжения, оборудования и аппаратуры.
5. Технические условия на прокладку кабелей в различных условиях и сдачу их в эксплуатацию.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Дисциплинированность
Коммуникабельность
Внимательность
Организованность
Активность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. ГОСТ 18311 -80 Изделия электротехнические. Термины и определения основных понятий. 2. ГОСТ 18685-73 Трансформаторы тока и напряжения. Термины и определения. 3. ГОСТ 19431-84 Энергетика и электрификация. Термины и определения. 4. ГОСТ 21962-76 Соединители электрические. Термины и определения. 5. ГОСТ 23414-84 Преобразователи электроэнергии и полупроводниковые. Термины и определения. 6. ГОСТ 24291-90 Электрическая часть электростанции и электрические сети. Термины и определения. 7. ГОСТ Р 12.1.009-2009 ССБТ. Электробезопасность. Термины и определения.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Электромонтажник по кабельным сетям
4
Техник-электрик
5
Мастер участка
6
Начальник цеха

7411-0-017 - Электрлік жабдықтар және күштік желілер электромонтажшысы
7411-0-023 - Электрмонтаждаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Сенімді байланыс пен сыртқы әсерлерден қорғауды қамтамасыз ету үшін технологияларға сәйкес және тиісті материалдарды пайдалана отырып кабельдік қосылымдарды және орнатуды жоғары сапалы орындау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Кабельдерді, жабдықтар мен аппаратураны реттеу және қызмет көрсету
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Кабельдерді, жабдықтар мен аппаратураны реттеу және қызмет көрсету
Дағды 1:
Соңғы және жалғастырғыш тораптарды орнату және қуат және басқару кабельдерін төсеу
Машықтар:
4-5 разряд 2-3 разрядқа қосымша:
1.Көлденең қимасы 240 мм-ге дейінгі әртүрлі маркалы кабельдерді дәнекерлеуден басқа барлық әдістермен қосуды, аяқтауды және біріктіруді орындау.
2.Кернеуі 1 кВ дейінгі кабельдерге соңғы тығыздағыштарды және жалғастырғыш гильзаларды орнатуды жүргізу.
3.Кабельдік қосылыстар мен шұңқырларды бекіту.
Білімдер:
4-5 разряд 2-3 разрядқа қосымша:
1.Кірістердің құрылғысы (жарылыс қаупі бар аймақтардан басқа).
2.Барлық маркалы кабель өзектерін қосу, аяқтау және бекіту әдістері.
3.Май толтырылған кабельдердің маркалары мен қолдану аймақтары.
4.Жалғастырушы тоқтау және соңғы муфталардың конструкциясы.
5.Болат және пластик құбырларды, кабельдерді таңбалау әдістері.
6.Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Кабельді төсеу кезінде негізгі және қосалқы жұмыстарды жүргізу
Машықтар:
4-5 разряд 2-3 разрядқа қосымша:
1.Кабельдердің ұштарын қорғасын құлақшаларымен жабу.
2.Экранды айналдыру.
3.Салынған құбырлар мен кабельдерді белгілеу.
4.Ұңғымалардағы май толтырылған кабельдердің сауыттарын бекіту.
Білімдер:
4-5 разряд 2-3 разрядқа қосымша:
1.Поршеньді құрастыру винтовкасының конструкциясы, құралдың гидравликалық және соққылы айналмалы әрекеті және оларды пайдалану ережелері.
2.Майды кептіруге және құюға арналған құрылғы.
3.Май толтырылған кабельдерді орнату ережелері.
4.Түрлі типтегі және кернеудегі кабельдерді, жабдықтар мен аппараттарды жинақтау.
5.Әртүрлі жағдайларда кабельдерді төсеу және оларды пайдалануға берудің техникалық шарттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Тәртіптілік
Байланысқа бейімділік
Зейінділік
Ұйымшылдық
Дәлдік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. 18311-80 Мемлекеттік стандарты. Электрлік бұйымдар. Негізгі ұғымдардың терминдері мен анықтамалары. 2. 18685-73Мемлекеттік стандарты. Ток және кернеу трансформаторлары. Терминдер мен анықтамалар. 3. 19431-84 Мемлекеттікстандарты. Энергетика және электрлендіру. Терминдер мен анықтамалар. 4. 21962-76 Мемлекеттік стандарты. Электрлікжалғастырғыштар. Терминдер мен анықтамалар. 5. 23414-84 Мемлекеттік стандарты. Электрлік түрлендіргіштер мен жартылайөткізгіштер. Терминдер мен анықтамалар. 6. 24291-90 Мемлекеттік стандарты. Электр стансалар мен электр желілерініңэлектрлік бөлігі. Терминдер мен анықтамалар. Қателерді өрнектеу әдістері және жалпы сынақ шарттары. 7. Р 12.1.009-2009SSBT Мемлекеттік стандарты. Электр қауіпсіздігі. Терминдер мен анықтамалар.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Кабельдік желілер бойынша электр монтаждаушы
4
Техник-электрик
5
Учаске шебері
6
Цех бастығы

12. Карточка профессии "Электромонтер по ремонту и монтажу кабельных линий":
Код группы:
7412-1
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Электромонтер по ремонту и монтажу кабельных линий
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 9. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149. " Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 9)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2021 года № 22707.
Электромонтер по ремонту и монтажу кабельных линий
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Без предъявления требований к стажу работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
7412-1-001 - Электромонтер (общий профиль)
Основная цель деятельности:
Техническое обслуживание и эксплуатация кабельных линий, выявление и устранение дефектов.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выявление и устранение дефектов КЛ электропередач
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выявление и устранение дефектов КЛ электропередач
Навык 1:
Подготовительные работы и демонтаж КЛ и их участков, арматуры, концевых и соединительных муфт
Умения:
Разряд 2
1.Подготавливать трассу, каналы, тоннели, коллектор для прокладки кабеля.
2.Производить демонтаж вспомогательных ремонтов и монтаж муфт КЛ.
3. Осуществлять подготовку, подачу и уборку кабеля, инструмента, материалов, приспособлений.
4. Выполнять земляные работы.
5.Выполнять покраску металлоконструкций и уложенного в них кабеля.
6. Расставлять приспособления на трассе.
7.Проверять изоляцию кабеля на влажность перед монтажом.
8.Проверять и подготавливать к работе инструмент, приспособления, механизмы и материалы.
9. Соблюдать нормы охраны труда и промышленной безопасности.
Знания:
Разряд 2
1. Устройство проводок для прогрева кабеля и освещения рабочего места.
2. Общие сведения о марках кабелей и кабельной арматуры, область их применения.
3.Правила хранения и способы раскатки кабелей с барабанов.
4. Виды слесарного, мерительного и специального инструмента для кабельных работ.
5.Назначение монтажных приспособлений и конструкций.
6. Общие сведения о кабельных и пропарочных массах, припоях, флюсах и материалах, применяемых при ремонте кабельных линий.
7. Правила погрузки и перевозки кабеля и кабельных барабанов.
8. Правила производства земляных работ.
9. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Проверка, ремонт и монтаж КЛ электропередач
Умения:
Разряд 3 в дополнение к разряду 2
1.Разбирать, ремонтировать и собирать простую арматуру и оборудование кабельных линий.
2. Осуществлять демонтаж концевых и соединительных муфт, тугоплавких припоев на установках, работающих от сжиженного газа.
3. Осуществлять демонтаж силовых кабелей и кабельной арматуры в траншеях, коллекторах, трубах и блоках с применением слесарного инструмента и приспособлений.
Знания:
Разряд 3 в дополнение к разряду 2
1.Марки кабелей и кабельной аппаратуры, конструкцию силовых кабелей, кабельной арматуры и область их применения.
2.Правила пользования такелажными и специальными приспособлениями, применяемыми при монтаже и ремонте кабельных линий.
3. Общая технология соединения и оконцевания медных и алюминиевых проводов.
4.Общие сведения о маслонаполненных кабелях, их арматуре и аппаратах к ним.
5.Фазировка кабелей, технологию прогрева кабеля в зимнее время.
6.Правила охраны подземных коммуникаций.
7.Наиболее распространенные дефекты прокладки и монтажа КЛ и арматуры.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Дисциплинированность
Коммуникабельность
Внимательность
Организованность
Активность
Список технических регламентов и национальных стандартов:

12. Кәсіптің карточкасы "Кабель желілерін жөндеу және монтаждау жөніндегі электромонтер":
Топтың коды:
7412-1
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Кабель желілерін жөндеу және монтаждау жөніндегі электромонтер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
9-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (9-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 11 мамырда № 22707 болып тіркелді.
Кабель желілерін жөндеу және монтаждау жөніндегі электромонтер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар жоқ
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7412-1-001 - Электромонтер (жалпы бейін)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Кабельдік желілерге техникалық қызмет көрсету және пайдалану, ақауларды анықтау және жою.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. КЖ электр беру ақауларын анықтау және жою
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
КЖ электр беру ақауларын анықтау және жою
Дағды 1:
КЖ және олардың учаскелерін, арматураны, шеткі және жалғағыш муфталарды дайындау жұмыстары және бөлшектеу
Машықтар:
2-разряд:
1.Кабельді төсеу үшін трассаны, арналарды, тоннельдерді, коллекторды дайындау.
2.Көмекші жөндеу жұмыстарын бөлшектеу және КЖ муфталарын орнату.
3.Кабельдерді, құралдарды, материалдар мен жабдықтарды дайындау, жеткізу және шығару.
4.Қазба жұмыстарын жүргізу.
5.Металл конструкцияларды және оларға төселген кабельдерді бояуды орындау.
6.Жабдықты жолға қою.
7.Орнатпас бұрын кабель оқшаулауында ылғалдың бар-жоғын тексеру.
8.Құралдарды, құрылғыларды, механизмдерді және материалдарды жұмысқа тексеру және дайындау.
9.Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздік стандарттарын сақтау.
Білімдер:
2-разряд:
1.Кабельді жылытуға және жұмыс орнын жарықтандыруға арналған сымдарды орналастыру құрылғылар.
2.Кабельдер мен кабельдік керек-жарақтардың маркалары, олардың қолдану аймағы туралы жалпы мәліметтер.
3.Сақтау ережелері және барабандардан кабельдерді шығару тәсілдері.
4.Металл өңдеу түрлері, өлшеуіш және кабель жұмыстарына арналған арнайы құралдар.
5.Орнату құрылғылары мен құрылымдарының мақсаты.
6.Кабельдік желілерді жөндеуде қолданылатын кабельдік және күйдіргіш массалар, дәнекерлеулер, флюстер және материалдар туралы жалпы мәліметтер.
7.Кабельдік және кабельдік барабандарды тиеу және тасымалдау ережелері.
8.Қазба жұмыстарын жүргізу ережелері.
9.Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Электр беру КЖ тексеру, жөндеу және монтаждау
Машықтар:
3-разряд 2-разрядқа қосымша:
1.Кабельдік желілерге арналған қарапайым арматура мен жабдықтарды бөлшектеу, жөндеу және жинау.
2.Сұйытылған газда жұмыс істейтін қондырғылардағы түпкі және жалғастырғыш муфталарды, отқа төзімді дәнекерлеуді бөлшектеуді жүргізу.
3.Сантехникалық құралдар мен құрылғыларды пайдалана отырып, траншеялардағы, коллекторлардағы, құбырлардағы және блоктардағы электр кабельдері мен кабель арматурасын бөлшектеу.
Білімдер:
3-разряд 2-разрядқа қосымша:
1.Кабельдер мен кабельдік жабдықтардың маркалары, қуат кабельдерінің, кабельдік арматураның конструкциясы және олардың қолдану аймағы.
2.Кабельдік желілерді монтаждау және жөндеу кезінде қолданылатын такелаждарды және арнайы құрылғыларды пайдалану ережелері.
3.Мыс және алюминий сымдарын қосу және тоқтатудың жалпы технологиясы.
4.Май толтырылған кабельдер, олардың арматурасы және оларға арналған құрылғылар туралы жалпы мәліметтер.
5.Кабельдерді фазалау, қыста кабельдерді жылыту технологиясы.
6.Жер асты коммуникацияларын қорғау ережелері.
7.Кабельдік желілер мен арматураларды монтаждау және орнату кезінде жиі кездесетін ақаулар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Тәртіптілік
Қарым-қатынас
Зейін
Ұйымдастыру
Белсенділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. ГОСТ 18311 -80 Изделия электротехнические. Термины и определения основных понятий. 2. ГОСТ 18685-73 Трансформаторы тока и напряжения. Термины и определения. 3. ГОСТ 19431-84 Энергетика и электрификация. Термины и определения. 4. ГОСТ 21962-76 Соединители электрические. Термины и определения. 5. ГОСТ 23414-84 Преобразователи электроэнергии и полупроводниковые. Термины и определения. 6. ГОСТ 24291-90 Электрическая часть электростанции и электрические сети. Термины и определения 7. ГОСТ Р 12.1.009-2009 ССБТ. Электробезопасность. Термины и определения.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Начальник цеха (службы, участка)
5
Мастер участка
4
Техник-электрик

1. 18311-80 Мемлекеттік стандарты. Электрлік бұйымдар. Негізгі ұғымдардың терминдері мен анықтамалары. 2. 18685-73Мемлекеттік стандарты. Ток және кернеу трансформаторлары. Терминдер мен анықтамалар. 3. 19431-84 Мемлекеттікстандарты. Энергетика және электрлендіру. Терминдер мен анықтамалар. 4. 21962-76 Мемлекеттік стандарты. Электрлікжалғастырғыштар. Терминдер мен анықтамалар. 5. 23414-84 Мемлекеттік стандарты. Электрлік түрлендіргіштер мен жартылайөткізгіштер. Терминдер мен анықтамалар. 6. 24291-90 Мемлекеттік стандарты. Электр стансалар мен электр желілерініңэлектрлік бөлігі. Терминдер мен анықтамалар. Қателерді өрнектеу әдістері және жалпы сынақ шарттары. 7. Р 12.1.009-2009SSBT Мемлекеттік стандарты. Электр қауіпсіздігі. Терминдер мен анықтамалар.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Цех (қызмет, учаске)бастығы
5
Учаске шебері
4
Техник-электрик

13. Карточка профессии "Электромонтер по ремонту и монтажу кабельных линий":
Код группы:
7412-1
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Электромонтер по ремонту и монтажу кабельных линий
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 9. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149. "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 9)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2021 года № 22707.
Электромонтер по ремонту и монтажу кабельных линий
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Электроснабжение (по отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Электроснабжение (по отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Электрооборудование (по видам и отраслям)
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Уровень профессионального образования и обучения: Техническое и профессиональное образование повышенного уровня (дополнительная профессиональная подготовка), практический опыт. Требуемый опыт работы: Не менее 2 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
7412-1-001 - Электромонтер (общий профиль)
Основная цель деятельности:
Ремонт, монтаж и демонтаж маслонаполненных и газонаполненных кабельных линий в стальных трубопроводах под давлением. Работа на кабелях специальной конструкции (в том числе из сшитого полиэтилена и так далее).
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1.Ремонт особо ответственных кабельных линий и уникальной кабельной аппаратуры.
2.Диагностика и техническое обслуживание кабельных линий электропередачи.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Ремонт особо ответственных кабельных линий и уникальной кабельной аппаратуры.
Навык 1:
Ревизия, ремонт, монтаж силовых кабельных линий на наиболее ответственных участках.
Умения:
Разряд 6 в дополнение к разряду 5:
1.Осуществлять ремонт и монтаж маслонаполненных и газонаполненных КЛ в стальных трубопроводах под давлением.
2. Работать на кабелях специальной конструкции (в том числе из сшитого полиэтилена и так далее).
3.Производить ремонт особо ответственных КЛ и уникальной кабельной аппаратуры.
4. Осуществлять ревизию, ремонт, монтаж силовых КЛ на наиболее ответственных участках.
5.Заниматься сушкой и вакуумированием муфт.
6.Испытывать маслоподпитывающие системы, определять места утечки масла.
7. Осуществлять ремонт и монтаж кабелей с вязкой пропиткой, подводных силовых кабелей и кабельных подводных переходов, маслонаполненных и газонаполненных КЛ и устройств.
8. Производить организацию работ на ремонте и монтаже КЛ любой конструкции, назначения и в любых условиях прокладки.
Разряд 7 в дополнение к разряду 6
1. Осуществлять ревизию, ремонт и монтаж КЛ напряжением 500 кВ и выше.
Знания:
Разряд 6-7 в дополнение к разряду 5
1.Устройство силовых кабелей постоянного и переменного тока различного типа и напряжения, оборудования и аппаратуры.
2. Особенности монтажа кабелей во взрывоопасных помещениях.
3. Технические условия и способы прокладки кабелей в различных условиях.
4. Назначение и принципиальные схемы присоединений автоматических подпитывающих насосных установок для поддержания давления в КЛ в стальных трубах с маслом под давлением.
5. Особенности сооружения КЛ в стальном трубопроводе.
6. Допустимые радиусы изгиба и методы изгибания труб.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Контроль качества и техническое сопровождение работ по ремонту и монтажу кабельных линий.
Умения:
Разряд 6 в дополнение к разряду 5:
1. Осуществлять контроль качества ремонта и монтажа КЛ на всех этапах работ.
2.Проводить испытания отремонтированных и вновь смонтированных кабельных линий перед вводом в эксплуатацию.
3.Оценивать соответствие выполненных работ нормативным требованиям и технической документации.
4.Проверять герметичность и прочность соединений, муфт и концевых заделок КЛ.
5. Проводить анализ и корректировку технологии ремонта в зависимости от условий эксплуатации.
Разряд 7 в дополнение к разряду 6:
1. Руководить процессом контроля качества ремонта КЛ напряжением 500 кВ и выше.
2.Организовывать работу по устранению дефектов, выявленных в ходе испытаний.
Знания:
Разряд 6-7 в дополнение к разряду 5:
1.Методики контроля качества ремонта и монтажа КЛ.
2.Технические требования к испытаниям КЛ после ремонта и монтажа.
3.Виды дефектов КЛ, методы их обнаружения и устранения.
4.Нормативные требования к оформлению исполнительной документации по ремонту и монтажу КЛ.
5.Современные технологии и материалы, используемые при ремонте и монтаже КЛ.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Диагностика и техническое обслуживание кабельных линий электропередачи.
Навык 1:
Проведение диагностики и технического обслуживания кабельных линий.
Умения:
Разряд 6 в дополнение к разряду 5:
1. Осуществлять визуальный осмотр и инструментальный контроль состояния КЛ.
2. Проводить диагностику кабелей с помощью специализированных приборов (рефлектометров, мегомметров и т. д.).
3.Выявлять места повреждений, ухудшения изоляции и дефекты соединений.
4.Проводить профилактическое обслуживание муфт, оконцевателей и соединений.
5.Анализировать результаты диагностических измерений и определять необходимость ремонта или замены отдельных элементов.
Разряд 7 в дополнение к разряду 6:
1. Разрабатывать мероприятия по продлению срока службы кабельных линий на основе результатов диагностики.

13. Кәсіптің карточкасы "Кабель желілерін жөндеу және монтаждау жөніндегі электромонтер":
Топтың коды:
7412-1
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Кабель желілерін жөндеу және монтаждау жөніндегі электромонтер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
9-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (9-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 11 мамырда № 22707 болып тіркелді.
Кабель желілерін жөндеу және монтаждау жөніндегі электромонтер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Электрмен қамтамасыз ету (салалар бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Электрмен қамтамасыз ету (салалар бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Электр жабдықтары (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кәсіптік білім мен оқыту деңгейі: жетілдірілген техникалық және кәсіптік білім (қосымша кәсіптік оқыту), практикалық тәжірибе. Қажетті жұмыс тәжірибесі: кемінде 2 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7412-1-001 - Электромонтер (жалпы бейін)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қысымдағы болат құбырлардағы май толтырылған және газ толтырылған кабельдік желілерді жөндеу, монтаждау және демонтаждау. Арнайы конструкциядағы кабельдерде жұмыс (соның ішінде айқаспалы полиэтилен және т.б.).
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1.Ерекше маңызды кабель желілерін және бірегей кабельдік жабдықты жөндеу.
2.Электр беру кабельдік желілерін диагностикалау және техникалық қызмет көрсету.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Ерекше маңызды кабель желілерін және бірегей кабельдік жабдықты жөндеу.
Дағды 1:
Ең маңызды учаскелерде электр кабель желілерін тексеру, жөндеу, орнату.
Машықтар:
6-разряд 5-разрядқа қосымша:
1.Қысыммен болат құбырлардағы май толтырылған және газ толтырылған кабельдік желілерді жөндеу және монтаждау жұмыстарын жүргізу.
2.Арнайы конструкциядағы кабельдерде жұмыс (соның ішінде көлденең полиэтилен және т.б.).
3.Ерекше маңызды кабель желілерін және бірегей кабельдік жабдықты жөндеуді жүргізу.
4.Ең маңызды аймақтардағы электр кабель желілерін тексеру, жөндеу және орнату жұмыстарын жүргізу.
5.Муфталарды құрғатыңыз және шаңсорғышпен сүрту.
6.Мұнай беру жүйелерін сынау, майдың ағу орындарын анықтау.
7.Тұтқыр сіңдірілген кабельдерді, су астындағы электр кабельдерін және су асты кабельдік өткелдерді, май толтырылған және газ толтырылған кабельдік желілер мен құрылғыларды жөндеу және монтаждау жұмыстарын жүргізу.
8.Кез келген конструкциядағы, мақсаттағы және кез келген орнату жағдайында кабельдік желілерді жөндеу және монтаждау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру.
7-разряд 6-разрядқа қосымша:
1.Кернеуі 500 кВ және одан жоғары кабельдік желілерді тексеру, жөндеу және монтаждау жұмыстарын жүргізу.
Білімдер:
6-7 разряд 5-разрядқа қосымша:
1.Түрлі түрдегі және кернеудегі айнымалы және тұрақты ток кабельдерін, жабдықтар мен аппараттарды монтаждау.
2.Жарылыс қаупі бар жерлерде кабельді орнату ерекшеліктері.
3.Әртүрлі жағдайларда кабельдерді төсеудің техникалық шарттары мен әдістері.
4.Қысым астында майы бар болат құбырлардағы кабель желілеріндегі қысымды ұстап тұру үшін автоматты қоректендіру сорғы қондырғыларының тағайындалуы және негізгі қосу схемалары.
5.Болат құбырдағы кабельдік желілерді салу ерекшеліктері.
6.Рұқсат етілген иілу радиустары және құбырларды майыстыру әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Кабельдік желілерді жөндеу және монтаждау сапасын бақылау және техникалық қолдау көрсету.
Машықтар:
6-разряд 5-разрядқа қосымша:
1.Жұмыстың барлық кезеңдерінде кабельдік желілерді жөндеу және монтаждау сапасын бақылауды жүзеге асыру.
2.Жөнделген және жаңадан орнатылған кабельдік желілерді іске қосу алдында сынақтан өткізу.
3.Орындалған жұмыстың нормативтік талаптарға және техникалық құжаттамаға сәйкестігін бағалау.
4.Кабель желісінің қосылымдарының, муфталардың және соңғы тығыздағыштардың тығыздығы мен беріктігін тексеру.
5.Жұмыс жағдайына байланысты жөндеу технологиясын талдау және реттеуді жүргізу.
7-разряд 6-разрядқа қосымша:
1.Кернеуі 500 кВ және одан жоғары кабельдік желілерді жөндеу сапасын бақылау процесін басқару.
2.Тестілеу кезінде анықталған ақауларды жою жұмыстарын ұйымдастыру.
Білімдер:
6-7-разряд 5-разрядқа қосымша:
1.Кабельдік желілерді жөндеу және монтаждау сапасын бақылау әдістері.
2.Кабельдік желілерді жөндеуден және орнатудан кейін сынауға қойылатын техникалық талаптар.
3.Кабель ақауларының түрлері, оларды анықтау және жою әдістері.
4.Кабельдік желілерді жөндеу және монтаждау бойынша атқарушылық құжаттаманы дайындауға қойылатын нормативтік талаптар.
5.Кабельдік желілерді жөндеу және орнату кезінде қолданылатын заманауи технологиялар мен материалдар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Электр беру кабельдік желілерін диагностикалау және техникалық қызмет көрсету.
Дағды 1:
Кабельдік желілерді диагностикалау және жөндеу жұмыстарын жүргізу.
Машықтар:
6-разряд 5-разрядқа қосымша:
1.Кабельдің жай-күйін көзбен шолу және аспаптық бақылау жүргізу.
2.Арнайы құрылғылардың (рефлектометрлер, мегаомметрлер және т.б.) көмегімен кабельді диагностикалауды жүргізу.
3.Зақымдану аймақтарын, оқшаулаудың нашарлауын және байланыс ақауларын анықтау.
4.Муфталардың, түпкі арматураның және қосылыстардың профилактикалық жөндеу жұмыстарын жүргізу.
5.Диагностикалық өлшемдердің нәтижелерін талдау және жеке элементтерді жөндеу немесе ауыстыру қажеттілігін анықтау.
7-разряд 6-разрядқа қосымша:
1.Диагностикалық нәтижелер бойынша кабельдік желілердің қызмет ету мерзімін ұзарту бойынша шараларды әзірлеу.

2.Осуществлять контроль за соблюдением норм эксплуатации и технического обслуживания высоковольтных кабельных линий 500 кВ и выше.
Знания:
Разряд 6-7 в дополнение к разряду 5:
1.Методы диагностики кабельных линий и оборудования.
2.Принцип работы приборов для контроля состояния кабельных линий.
3.Нормативные требования к проведению технического обслуживания КЛ.
4.Основные причины износа и повреждений кабельных линий.
5.Методики оценки остаточного ресурса КЛ и меры по его продлению.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Проведение испытаний кабельных линий после технического обслуживания.
Умения:
Разряд 6 в дополнение к разряду 5:
1. Подготавливать кабельные линии к испытаниям (отключение, заземление, проверка целостности изоляции).
2. Проводить испытания кабелей на электрическую прочность и сопротивление изоляции.
3.Выявлять потенциальные неисправности с помощью высоковольтных испытаний.
4.Анализировать результаты испытаний и составлять технические заключения.
5.Вести документацию по результатам испытаний и техническому состоянию кабельных линий.
Разряд 7 в дополнение к разряду 6:
1.Организовывать комплексные испытания кабельных линий напряжением 500 кВ и выше.
2.Разрабатывать программы испытаний для различных типов кабельных линий.
Знания:
Разряд 6-7 в дополнение к разряду 5:
1.Методы и порядок проведения испытаний кабельных линий.
2.Технические характеристики оборудования для испытаний.
3.Нормативные требования к проведению испытаний КЛ.
4.Влияние климатических и эксплуатационных факторов на результаты испытаний.
5.Требования к оформлению технической документации по результатам испытаний.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Дисциплинированность
Коммуникабельность
Внимательность
Организованность
Активность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. ГОСТ 18311 -80 Изделия электротехнические. Термины и определения основных понятий. 2. ГОСТ 18685-73 Трансформаторы тока и напряжения. Термины и определения. 3. ГОСТ 19431-84 Энергетика и электрификация. Термины и определения. 4. ГОСТ 21962-76 Соединители электрические. Термины и определения. 5. ГОСТ 23414-84 Преобразователи электроэнергии и полупроводниковые. Термины и определения. 6. ГОСТ 24291-90 Электрическая часть электростанции и электрические сети. Термины и определения 7. ГОСТ Р 12.1.009-2009 ССБТ. Электробезопасность. Термины и определения.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Начальник цеха (службы, участка)
5
Мастер участка
4
Техник-электрик

2.500 кВ және одан жоғары жоғары вольтты кабельдік желілерді пайдалану және техникалық қызмет көрсету нормаларының сақталуын бақылау.
Білімдер:
6-7-разряд 5-разрядқа қосымша:
1.Кабельдік желілер мен жабдықтарды диагностикалау әдістері.
2.Кабельдік желілердің жағдайын бақылау құрылғыларының жұмыс принципі.
3.Кабельдік желілерге техникалық қызмет көрсетуге қойылатын нормативтік талаптар.
4.Кабельдік желілердің тозуының және зақымдалуының негізгі себептері.
5.Кабельдердің қалған қызмет ету мерзімін бағалау әдістері және оны ұзарту шаралары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Кабельдік желілерді техникалық қызмет көрсетуден кейін сынауды жүргізу.
Машықтар:
6-разряд 5-разрядқа қосымша:
1.Кабельдік желілерді сынауға дайындау (ажырату, жерге қосу, оқшаулаудың тұтастығын тексеру).
2.Кабельдердің электрлік беріктігі мен оқшаулау кедергісіне сынақтарын жүргізу.
3.Жоғары кернеуді сынау арқылы ытимал ақауларды анықтау.
4. Сынақ нәтижелерін талдау және техникалық есептерді жасау.
5.Сынақ нәтижелері және кабельдік желілердің техникалық жағдайы бойынша құжаттаманы жүргізу.
7-разряд 6-разрядқа қосымша:
1.Кернеуі 500 кВ және одан жоғары кабельдік желілерді кешенді сынауды ұйымдастыру.
2. Кабельдік желілердің әртүрлі типтері үшін сынақ бағдарламаларын жасау.
Білімдер:
6-7 разряд 5-разрядқа қосымша:
1.Кабельдік желілерді сынау әдістері мен тәртібі.
2.Сынау жабдығының техникалық сипаттамасы.
3.Кабельдік желілерді сынауға қойылатын нормативтік талаптар.
4.Сынақ нәтижелеріне климаттық және пайдалану факторларының әсері.
5.Сынақ нәтижелері бойынша техникалық құжаттаманы дайындауға қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Тәртіптілік
Қарым-қатынас
Зейін
Ұйымдастыру
Белсенділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. 18311-80 Мемлекеттік стандарты. Электрлік бұйымдар. Негізгі ұғымдардың терминдері мен анықтамалары. 2. 18685-73 Мемлекеттік стандарты. Ток және кернеу трансформаторлары. Терминдер мен анықтамалар. 3. 19431-84 Мемлекеттікстандарты. Энергетика және электрлендіру. Терминдер мен анықтамалар. 4. 21962-76 Мемлекеттік стандарты. Электрлікжалғастырғыштар. Терминдер мен анықтамалар. 5. 23414-84 Мемлекеттік стандарты. Электрлік түрлендіргіштер мен жартылайөткізгіштер. Терминдер мен анықтамалар. 6. 24291-90 Мемлекеттік стандарты. Электр стансалар мен электр желілерініңэлектрлік бөлігі. Терминдер мен анықтамалар. Қателерді өрнектеу әдістері және жалпы сынақ шарттары. 7. Р 12.1.009-2009SSBT Мемлекеттік стандарты. Электр қауіпсіздігі. Терминдер мен анықтамалар.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Цех (қызмет, учаске)бастығы
5
Учаске шебері
4
Техник-электрик

14. Карточка профессии "Мастер по ремонту кабельных линий электропередачи":
Код группы:
3121-2
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Мастер по ремонту кабельных линий электропередачи
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Отсутствует
Мастер по ремонту кабельных линий электропередачи
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Электроснабжение (по отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Электроснабжение (по отраслям)
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы на производстве не менее 1 года или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы на производстве не менее 3 лет, при отсутствии образования по соответствующей специальности стаж работы на производстве не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
1329-3-012 - Мастер службы (в электроснабжении, подачи газа, пара и воздушного кондиционирования)
Основная цель деятельности:
Организация технического обслуживания, обеспечение надежной и бесперебойной работы кабельных линий электропередачи, регулярный контроль состояния кабельных линий, выявление и устранение дефектов на ранних сроках.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выявление и устранение дефектов КЛ электропередачи
2. Ремонт, монтаж, демонтаж линий электропередачи
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выявление и устранение дефектов КЛ электропередачи
Навык 1:
Разборка, сборка механизмов и монтаж, демонтаж КЛ электропередачи
Умения:
1.Проверять по наряду или распоряжению наличие, комплектность необходимых средств защиты, приспособлений, ограждающих устройств, инструмента, приборов контроля и безопасности перед началом работы.
2. Проверять состояние заземляющих устройств, опор и их элементов, состояния фундаментов опор.
3. Проводить верховые осмотры КЛ электропередачи, в том числе под напряжением.
4.Измерять сопротивление заземления опор и тросов, проверять электрическую прочность подвесных изоляторов.
5.Осуществлять контроль за эксплуатацией и содержанием в исправном состоянии инструмента, оборудования и транспортных средств.
6. Соблюдать нормы охраны труда и промышленной безопасности.
Знания:
1.Номенклатура работ пофазного ремонта, ремонтных работ на линии без снятия напряжения с подъемом до верха опоры и разборкой конструктивных элементов.
2. Конструктивные особенности всех элементов ЛЭП, технические условия на их приемку и отбраковку.
3. Расчеты, связанные с разбивкой на трассе местности площадей под фундамент и основания опор ЛЭП с расположением технологического, силового и такелажного оборудования по заданной схеме.
4. Расчеты нагрузок на такелажную оснастку грузоподъемных машин и механизмов, связанные с применением временных подъемных сооружений.
5.Конструкция изолирующих приспособлений, устройств и защитных средств для работы под напряжением, способы и сроки их испытания.
6. Допустимые расстояния и разрывы от элементов высокого напряжения до поверхности земли и различных сооружений.
7.Ремонтно-монтажное оборудование, ремонтные машины, механизмы и специальные приспособления.
8. Составы антисептических паст и гидроизоляционных покрытий.
9.Электрические схемы и технические характеристики ЛЭП.
10. Технология опрессовки, сварки и пайки медных, алюминиевых и сталеалюминиевых проводов.
11. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Осуществление контроля выполнения ремонтных работ КЛ электропередачи
Умения:
1. Проводить целевые инструктажи по охране труда членам бригады.
2. Приостанавливать работы в случаях невозможности выполнения работ.
3.Накладывать переносные заземления.
4. Контролировать перед началом работы по наряду или распоряжению наличие, комплектность необходимых средств защиты, приспособлений, ограждающих устройств, инструмента, приборов контроля и безопасности.
5. Контролировать выполнение работ членами бригады.
Знания:
1.Порядок выполнения работ по техническому облуживанию и ремонту КЛ электропередачи.
2.Инструкции по организации и проведению противопожарных тренировок.
3.Правила устройства электроустановок.
4. Правила технической эксплуатации и техники безопасности при эксплуатации электроустановок.
5.Порядок допуска подчиненных работников на электросетевые объекты.
6.Организация рабочих мест, их техническое оснащение.
7.Контроль деятельности подчиненных работников.
8. Устранение нарушений требований охраны труда членами бригады.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Ремонт, монтаж, демонтаж линий электропередачи
Навык 1:
Соблюдение технологической последовательности работ при монтаже и демонтаже кабельных конструкций, силовых кабелей
Умения:
1.Заниматься расчетом и расширением трасс КЛ электропередачи.
2. Разбирать, собирать, регулировать и испытывать ремонтируемые конструкции и подъемно-транспортные механизмы.
3. Производить монтаж, демонтаж КЛ электропередачи и их элементов под напряжением.
4.Соблюдать технологическую последовательность работ при монтаже и демонтаже кабельных конструкций, силовых кабелей.
5.Осуществлять монтаж муфт и концевых заделок различных типов.
6.Соблюдать нормы охраны труда и промышленной безопасности.
Знания:
1.Правила эксплуатации сложных грузоподъемных механизмов, такелажной оснастки, сроки и методы их испытаний.
2.Технология ремонта всех типов опор, проводов, тросов, арматуры.
3.Правила организации технического обслуживания и ремонта оборудования, зданий, сооружений электрических станций и сетей.
4.Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Знание конструкции и принципа работы кабельных линий
Умения:
1.Проверять соответствия подготовленного рабочего места указаниям наряда или распоряжения.
2. Контролировать соблюдения мер безопасности, необходимых по условиям выполнения работ.
3. Проверять отсутствие напряжения при допуске бригады к ремонту.
4. Вести техническую документацию по выполняемым работам.
5.Контролировать работу по восстановлению изоляции кабелей, а также ремонту кабельных колодцев и каналов.
6.Координировать работу по устранению повреждения, вызванные механическими воздействиями, коррозией и т.д.
Знания:
1.Организация рабочих мест, их техническое оснащение.
2.Контроль деятельности подчиненных работников.
3. Устранение нарушений требований охраны труда членами бригады.
4. Порядок присвоения диспетчерских обозначений подстанциям, КЛ электропередач.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Умение работать в команде
Нацеленность на результат
Организаторские способности
Высокая адаптивность.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1.ГОСТ 17703-72 Аппараты электрические коммутационные. Основные понятия. Термины и определения. 2. ГОСТ 21027-75 Системы энергетические. Термины и определения. 3. ГОСТ 18311 -80 Изделия электротехнические. Термины и определения основных понятий. 4. ГОСТ 18685-73 Трансформаторы тока и напряжения. Термины и определения. 5. ГОСТ 19431-84 Энергетика и электрификация. Термины и определения. 6. ГОСТ 24314-80 Приборы электронные измерительные. Термины и определения. Способы выражения погрешностей и общие условия испытаний. 7. ГОСТ Р 12.1.009-2009 ССБТ. Электробезопасность. Термины и определения.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Главный инженер
6
Инженер по ремонту
6
Начальник цеха (службы, участка)

14. Кәсіптің карточкасы "Электр берудің кабельдік желілерін жөндеу шебері":
Топтың коды:
3121-2
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Электр берудің кабельдік желілерін жөндеу шебері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Жоқ
Электр берудің кабельдік желілерін жөндеу шебері
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Электрмен қамтамасыздандыру (салалар бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Электрмен қамтамасыз ету (салалар бойынша)
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кадрларды даярлаудың тиісті саласында жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және өндірісте кемінде 1 жыл жұмыс өтілі немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіптік) білім және өндірісте кемінде 3 жыл жұмыс өтілі; тиісті мамандық бойынша білімі болмаған жағдайда өндірісте 5 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1329-3-012 - Қызмет мастері (электрмен жабдықтау, газ, бу беру және ауаны кондинционерлеу)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру, кабельдік электр желілерінің сенімді және үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету, кабельдік желілердің жай-күйін тұрақты бақылау, ақауларды бастапқы кезеңде анықтау және жою.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1.Электр беру КЖ ақауларын анықтау және жою
2.Электр желілерін жөндеу, монтаждау, демонтаждау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Электр беру КЖ ақауларын анықтау және жою
Дағды 1:
Механизмдерді демонтаждау, құрастыру және электр беру КЖ монтаждау, демонтаждау
Машықтар:
1.Жұмысты бастамас бұрын жұмыс тәртібіне немесе нұсқаулыққа сәйкес қажетті қорғаныс құралдарының, құрылғылардың, қоршау құрылғыларының, құралдардың, бақылау және қауіпсіздік құралдарының болуын және толықтығын тексеру.
2.Жерге қосу құрылғыларының, тіректердің және олардың элементтерінің күйін, тірек іргетасының жағдайын тексеру.
3.Электр беру кабельдік желілерін, оның ішінде кернеу астында тұрғандарды ауамен тексеруді жүргізу.
4.Тіректер мен кабельдердің жерге тұйықталу кедергісін өлшеу, аспалы оқшаулағыштардың электрлік беріктігін тексеру.
5.Құрал-саймандардың, жабдықтардың және көліктердің жұмысы мен қызмет көрсетуін қадағалау.
6. Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздік стандарттарын сақтау.
Білімдер:
1.Тіректің жоғарғы жағына көтеру және құрылымдық элементтерді бөлшектеу арқылы кернеуді алып тастамай желідегі кезеңді жөндеу, жөндеу жұмыстарының номенклатурасы.
2.ЭЖ-нің барлық элементтерінің конструктивтік ерекшеліктері, оларды қабылдау және қабылдамау техникалық шарттары.
3.Берілген сызба бойынша технологиялық, күштік және такелаждық жабдықтардың орналасуымен трасса бойындағы ЭЖ-нің тіректерінің іргетасы мен негіздері үшін жер бедерін орналастыруға байланысты есептеулер.
4.Уақытша көтергіш конструкцияларды қолданумен байланысты жүк көтергіш машиналар мен механизмдердің такелаждық жабдықтарына түсетін жүктемелердің есептеулері.
5.Кернеу астында жұмыс істеуге арналған оқшаулағыш құрылғылардың, жабдықтар мен қорғаныс құралдарының құрылымы, оларды сынау әдістері мен мерзімдері.
6.Жоғары вольтты элементтерден жер бетіне және әртүрлі құрылымдарға дейінгі рұқсат етілген қашықтықтар мен саңылаулар.
7.Жөндеу-монтаждау жабдықтары, жөндеу машиналары, механизмдер және арнайы құрылғылар.
8.Антисептикалық пасталар мен гидрооқшаулағыш жабындардың құрамдары.
9.ЭЖ-нің электрлік сұлбалары және техникалық сипаттамалары.
10.Мыс, алюминий және болат-алюминий сымдарын қысу, дәнекерлеу және дәнекерлеу технологиясы.
11.Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Электр беру КЖ-дегі жөндеу жұмыстарының орындалуын бақылауды жүзеге асыру
Машықтар:
1.Топ мүшелеріне қауіпсіздік техникасы бойынша мақсатты нұсқаулықтар өткізу.
2.Жұмысты орындау мүмкін болмаған жағдайларда жұмысты тоқтата тұру.
3.Портативті жерге қосуды қолдану.
4.Жұмысқа бұйрық немесе нұсқаулық бойынша жұмысқа кіріспес бұрын қажетті қорғаныс құралдарының, құрылғылардың, қоршау құрылғыларының, құралдардың, бақылау және қауіпсіздік құралдарының болуын және толықтығын тексеру.
5.Топ мүшелерінің жұмысты орындауын бақылау.
Білімдер:
1.Электр беру кабельдік желілеріне техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмыстарды орындау тәртібі.
2.Өрт қауіпсіздігі бойынша оқытуды ұйымдастыру және өткізу жөніндегі нұсқаулық.
3.Электр қондырғыларын орнату ережелері.
4.Техникалық пайдалану ережелері және электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік шаралары.
5.Электр желілері объектілеріне бағынышты қызметкерлерді қабылдау тәртібі.
6.Жұмыс орындарын ұйымдастыру, оларды техникалық жабдықтау.
7.Бағынышты қызметкерлердің қызметін бақылау.
8.Топ мүшелерінің еңбекті қорғау талаптарын бұзуын жою.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Электр желілерін жөндеу, монтаждау, демонтаждау
Дағды 1:
Кабельдік құрылымдар мен электр кабельдерін монтаждау және демонтаждау кезінде жұмыстың технологиялық реттілігін сақтау
Машықтар:
1.Электр беру кабельдерінің трассаларын кеңейту және есептеу жұмыстарын жүргізу.
2.Жөнделетін конструкцияларды және көтеру-тасымалдау механизмдерін бөлшектеу, құрастыру, реттеу және сынау.
3.Кернеу астында электр беру желілерін және олардың элементтерін монтаждау және демонтаждау жұмыстарын орындау.
4.Кабельдік конструкциялар мен электр кабельдерін монтаждау және демонтаждау кезінде жұмыстардың технологиялық реттілігін сақтау.
5.Әртүрлі үлгідегі муфталар мен соңғы арматураларды орнатуды орындау.
6.Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздік стандарттарын сақтау.
Білімдер:
1.Күрделі жүк көтеру механизмдерін, такелаждық жабдықты пайдалану ережелері, оларды сынау мерзімдері мен әдістері.
2.Тіректердің, сымдардың, кабельдердің және арматураның барлық түрлерін жөндеу технологиясы.
3.Электр станциялары мен желілерінің жабдықтарына, ғимараттарына, құрылыстарына техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді ұйымдастыру ережелері.
4.Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Кабельдік желілердің конструкциясы мен жұмыс істеу принципін білу
Машықтар:
1.Дайындалған жұмыс орнын жұмысқа тапсырыстың немесе бұйрықтың нұсқауларына сәйкестігін тексеру.
2.Жұмыс жағдайларында талап етілетін қауіпсіздік шараларының сақталуын қадағалау.
3.Топқа жөндеу жұмыстарын бастауға рұқсат бергенде кернеудің жоқтығын тексеру.
4.Орындалған жұмыстар бойынша техникалық құжаттаманы жүргізу.
5.Кабельдік оқшаулауды қалпына келтіру, сондай-ақ кабельдік құдықтар мен арналарды жөндеу жұмыстарын бақылау.
6.Механикалық әсерлерден, коррозиядан және т.б. әсер ететін зақымдарды жою бойынша жұмыстарды үйлестіру.
Білімдер:
1.Жұмыс орындарын ұйымдастыру, оларды техникалық жабдықтау.
2.Бағынышты қызметкерлердің қызметін бақылау.
3.Топ мүшелерінің еңбекті қорғау талаптарын бұзуын жою.
4.Қосалқы станциялар мен кабельдік электр беру желілеріне диспетчерлік белгілерді беру тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Командада жұмыс істей білу
Нәтижеге назар аудару
Ұйымдастырушылық қабілеттер
Жоғары бейімделу.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. 17703-72 Мемлекеттік стандарты. Электрлік коммутациялық құрылғылар. Негізгі ұғымдар. Терминдер мен анықтамалар. 2. 21027-75 Мемлекеттік стандарты. Энергетикалық жүйелер. Терминдер мен анықтамалар. 3. 18311-80 Мемлекеттік стандарты. Электрлік бұйымдар. Негізгі ұғымдардың терминдері мен анықтамалары. 4. 18685-73 Мемлекеттік стандарты. Ток және кернеу трансформаторлары. Терминдер мен анықтамалар. 5. 19431-84 Мемлекеттік стандарты. Энергетика және электрлендіру. Терминдер мен анықтамалар. 6. 24314-80 Мемлекеттік стандарты. Электрондық өлшеу құралдары. Терминдер мен анықтамалар. Қателерді өрнектеу әдістері және жалпы сынақ шарттары. 7. Р 12.1.009-2009 SSBT Мемлекеттік стандарты. Электр қауіпсіздігі. Терминдер мен анықтамалар.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Бас инженер
6
Жөндеу инженері
6
Цех (қызмет, учаске)бастығы

15. Карточка профессии "Электромонтер по ремонту и монтажу кабельных линий":
Код группы:
7412-1
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Электромонтер по ремонту и монтажу кабельных линий
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 9. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149. " Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 9)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2021 года № 22707.
Электромонтер по ремонту и монтажу кабельных линий
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Электрооборудование (по видам и отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Уровень профессионального образования и обучения: Курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение в организации при наличии общего среднего образования. Требуемый опыт работы: Не менее 1 года.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
7412-1-001 - Электромонтер (общий профиль)
Основная цель деятельности:
Поддержание кабельных линий в исправном состоянии путем проведения регулярных осмотров трасс кабельных линий, выполнения профилактических работ по монтажу и ремонту кабелей, а также оперативное реагирование на аварийные ситуации.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1.Выполнение работ по поддержанию исправного состояния КЛ
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение работ по поддержанию исправного состояния КЛ
Навык 1:
Проверка, ремонт и монтаж КЛ электропередач
Умения:
Разряд 4 в дополнение к разряду 3
1. Осуществлять ремонт и монтаж КЛ напряжением до 35 кВ в закрытых помещениях, земле, колодцах и тоннелях.
2. Производить разметку и разделку кабеля с применением пневматического и электрифицированного инструмента.
3.Производить оконцевание и соединение силовых кабелей с медными и алюминиевыми жилами газовой и электрической сваркой.
Разряд 5 в дополнение к разряду 4
1.Совершать ремонт броневого покрова, свинцовой оболочки, изоляции и токоведущих жил кабеля.
2.Производить оконцевание и соединение силовых кабелей с медными алюминиевыми жилами, опрессовку и пайку.
3.Осуществлять прокладку в траншее КЛ напряжением до 10 кВ, монтаж кабельных конструкций.

15. Кәсіптің карточкасы "Кабель желілерін жөндеу және монтаждау жөніндегі электромонтер":
Топтың коды:
7412-1
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Кабель желілерін жөндеу және монтаждау жөніндегі электромонтер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
9-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (9-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 11 мамырда № 22707 болып тіркелді.
Кабель желілерін жөндеу және монтаждау жөніндегі электромонтер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Электр жабдықтары (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кәсіптік білім беру және оқыту деңгейі: бір жылға дейінгі кәсіптік оқу бағдарламалары бойынша білім беру ұйымындағы курстар немесе жалпы орта білімі бар ұйымда оқыту. Қажетті жұмыс тәжірибесі: 1 жылдан кем емес.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7412-1-001 - Электромонтер (жалпы бейін)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Кабельдік желілердің трассаларын жүйелі түрде тексеру, кабельді орнату және жөндеу бойынша профилактикалық қызмет көрсету және төтенше жағдайларға жедел әрекет ету арқылы кабельдік желілерді қалыпты жағдайда ұстау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. КЖ-ді қалыпты жағдайда ұстау бойынша жұмыстарды жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
КЖ-ді қалыпты жағдайда ұстау бойынша жұмыстарды жүргізу
Дағды 1:
Электр беру КЖ тексеру, жөндеу және монтаждау
Машықтар:
4-разряд 3-разрядқа қосымша:
1.Жабық үй-жайларда, жер асты, құдықтар мен тоннельдерде кернеуі 35 кВ-қа дейінгі кабельдік желілерді жөндеу және монтаждау жұмыстарын жүргізу.
2.Кабельдерді пневматикалық және электрлік құралдармен белгілеу және кесу.
3.Газ және электр дәнекерлеуді қолдана отырып, мыс және алюминий өзектері бар қуат кабельдерін аяқтау және қосуды орындау.
5-разряд 4-разрядқа қосымша:
1.Бронды жабынға, қорғасын қабығына, оқшаулағышқа және кабельдің ток өткізгіш өзектеріне жөндеу жұмыстарын жүргізу.
2.Мыс және алюминий өзектері бар қуат кабельдерін аяқтау және қосу, қысу және дәнекерлеуді орындау.
3.Кернеуі 10 кВ дейінгі кабель желілерін траншеяларға төсеуді, кабельдік құрылымдарды орнатуды жүргізу.

4.Выполнять демонтаж, ремонт и монтаж маслонаполненных и газонаполненных КЛ напряжением свыше 35 кВ.
5.Разбивать трассы для рытья траншей.
6.Прокладывать КЛ под водой.
7.Осуществлять монтаж и ремонт соединительных и концевых муфт особо ответственных КЛ напряжением до 35 кВ.
Знания:
Разряд 4 в дополнение к разряду 3
1.Марки и область применение маслонаполненных кабелей.
2.Схемы участков кабельной сети.
3.Назначение и конструкция соединительных стопорных и концевых муфт.
4.Способы соединения и оконцевания токопроводящих медных и алюминиевых жил кабеля.
5.Технологический процесс прокладки силовых кабелей по трассе действующих КЛ.
Разряд 5 в дополнение к разряду 4
1.Правила ведения работ при ремонте, монтаже и демонтаже кабельных линий в различных условиях прокладки.
2 Назначение и конструкция кабелей, арматуры и аппаратуры к ним.
3. Технологический процесс монтажа и вскрытия муфт различного назначения.
4.Правила хранения маслонаполненных кабелей.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Повреждения КЛ и арматуры, способы их определения и устранения.
Умения:
Разряд 4 в дополнение к разряду 3
1.Управлять сложными универсальными и специальными приспособлениями и механизмами с электрическим и пневматическим приводом.
2. Осуществлять ремонт и монтаж концевых и соединительных муфт напряжением до 35 кВ для потребителей III—II категории надежности электроснабжения.
Разряд 5 в дополнение к разряду 4
1.Производить заделку концов контрольных кабелей.
2.Осуществлять монтаж и ремонт соединительных, стопорных и концевых муфт маслонаполненных кабелей; соединительных, полустопорных муфт и концевых устройств газонаполненных кабелей.
3.Выполнять обслуживание газонаполненных и маслонаполненных КЛ (замер давления, доливка масла и т.д.).
4. Прогревать кабеля в зимнее время, производить вырезку поврежденного участка и монтаж вставки.
5.Выполнять работы по прокладке кабелей с бумажной и полиэтиленовой изоляцией напряжением до 110 кВ в траншеях, каналах и по конструкциям, в трубах, блоках и коллекторах.
6.Определять места повреждения кабеля.
Знания:
Разряд 4 в дополнение к разряду 3
1.Правила ведения работ по ремонту, демонтажу и монтажу маслонаполненных кабелей
2.2.Назначение арматуры и оборудования конечных кабельных помещений.
3.Характерные повреждения КЛ и арматуры, способы их определения и устранения.

4.Кернеуі 35 кВ жоғары май толтырылған және газ толтырылған кабельдік желілерді демонтаждау, жөндеу және монтаждау жұмыстарын орындау.
5.Траншеяларды қазу жолдарын бөлшектеу.
6.Кабельдік желілерді су астына тарту.
7.Кернеуі 35 кВ дейінгі аса маңызды кабельдік желілердің қосу және соңғы муфталарын монтаждау және жөндеу жұмыстарын жүргізу.
Білімдер:
4-разряд 3-разрядқа қосымша:
1.Май толтырылған кабельдердің маркалары мен қолдану аймақтары.
2.Кабельдік желі учаскелерінің схемалары.
3.Жалғастырушы тоқтау және соңғы муфталардың мақсаты мен конструкциясы.
4.Өткізгіш мыс және алюминий кабель өзектерін қосу және тоқтату әдістері.
5.Қолданыстағы кәбіл желілерінің трассасы бойынша қуат кабельдерін төсеудің технологиялық процесі.
5-разряд 4-разрядқа қосымша
1.Әртүрлі монтаждық жағдайларда кабельдік желілерді жөндеу, жинақтау және бөлшектеу кезінде жұмыстарды жүргізу ережелері.
2.Кабельдердің, арматураның және оларға арналған жабдықтардың мақсаты мен конструкциясы.
3.Әртүрлі мақсаттағы муфталарды орнату және ашудың технологиялық процесі.
4.Май толтырылған кабельдерді сақтау ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Кабельдік желілер мен арматуралардың зақымдануы, оларды анықтау және жою әдістері.
Машықтар:
4-разряд 3-разрядқа қосымша:
1.Электрлік және пневматикалық жетектері бар күрделі әмбебап және арнайы құрылғылар мен механизмдерді басқару.
2.Электрмен жабдықтау сенімділігінің ІІІ-ІІ санатты тұтынушылар үшін кернеуі 35 кВ-қа дейінгі түпкі және жалғау түйіндерін жөндеу және жинақтау жұмыстарын жүргізу.
4-разрядқа қосымша 5-разряд:
1.Басқару кабельдерінің ұштарын тығыздау.
2.Май толтырылған кабельдердің қосу, тоқтату және соңғы муфталарын, сондай-ақ газ толтырылған кабельдердің қосу, жартылай тоқтау муфталарын және соңғы құрылғыларын монтаждау және жөндеу жұмыстарын жүргізу.
3.Газ толтырылған және май толтырылған кабельдік жүйелерге қызмет көрсетуді орындау (қысымды өлшеу, май қосу және т.б.).
4.Қыста кабельдерді жылыту, зақымдалған бөлікті кесу және кірістіруді орнату.
5.Траншеяларда, каналдарда және конструкцияларда, құбырларда, блоктарда және коллекторларда кернеуі 110 кВ-қа дейінгі қағаз және полиэтилен оқшаулағыш кабельдерді төсеу жұмыстарын орындау.
6. Кабельдің зақымдалу орнын анықтау.
Білімдер:
4-разряд 3-разрядқа қосымша:
1.Май толтырылған кабельдерді жөндеу, демонтаждау және монтаждау бойынша жұмыстарды жүргізу ережелері.
2.Соңғы кабельдік үй-жайлардың арматурасы мен жабдықтарының мақсаты.
3.Кабельдік желілер мен арматуралардың типтік зақымдалуы, оларды анықтау және жою әдістері.

Разряд 5 в дополнение к разряду 4
1. Способы изоляции силовых кабелей высокого напряжения различной конструкции и муфт.
2.Методы испытания высоковольтных кабелей после ремонта, прокладки и монтажа.
3.Общие сведении о кабелях в стальных трубах с маслом или газом под давлением.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Дисциплинированность
Коммуникабельность
Внимательность
Организованность
Активность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. ГОСТ 18311 -80 Изделия электротехнические. Термины и определения основных понятий. 2. ГОСТ 18685-73 Трансформаторы тока и напряжения. Термины и определения. 3. ГОСТ 19431-84 Энергетика и электрификация. Термины и определения. 4. ГОСТ 21962-76 Соединители электрические. Термины и определения. 5. ГОСТ 23414-84 Преобразователи электроэнергии и полупроводниковые. Термины и определения. 6. ГОСТ 24291-90 Электрическая часть электростанции и электрические сети. Термины и определения 7. ГОСТ Р 12.1.009-2009 ССБТ. Электробезопасность. Термины и определения.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Начальник цеха (службы, участка)
5
Мастер участка
4
Техник-электрик
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
16. Наименование государственного органа:
Министерство энергетики Республики Казахстан
Исполнитель: Асылканов Султан Бауржанович,
+7 (717) 278 97 65, s.assylkanov@energo.gov.kz
17. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
АО "СЕВКАЗЭНЕРГО"
Руководитель проекта:
Богданов Петр Борисович
E-mail: info@sevkazenergo.kz
Номер телефона: +7 (715) 241 16 78
Исполнители: Асылканов Султан Бауржанович,
+7 (717) 278 97 65, s.assylkanov@energo.gov.kz
18. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: Протокол заседания Отраслевого совета по профессиональным квалификациям сфере электроэнергетики и теплоэнергетики от 14 марта 2025 года № 3-2025. Протокол заседания Отраслевого совета по профессиональным квалификациям сфере электроэнергетики и теплоэнергетики от 27 июня 2025 года № 4-2025.
19. Национальный орган по профессиональным квалификациям: Заключение Национального органа по профессиональным квалификациям по итогам экспертизы проекта профессионального стандарта от 08 мая 2025 года.
20. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": Экспертное заключение № 11095/19 от 16.09.2025 года.

5-разряд 4-разрядқа қосымша:
1.Әртүрлі конструкциялар мен муфталардың жоғары вольтты электр кабельдерін оқшаулау әдістері.
2.Жөндеу, орнату және орнатудан кейін жоғары вольтты кабельдерді сынау әдістері.
3.Қысым астында мұнай немесе газ бар болат құбырлардағы кабельдер туралы жалпы мәліметтер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Тәртіптілік
Қарым-қатынас
Зейін
Ұйымдастыру
Белсенділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. 18311-80 Мемлекеттік стандарты. Электрлік бұйымдар. Негізгі ұғымдардың терминдері мен анықтамалары. 2. 18685-73 Мемлекеттік стандарты. Ток және кернеу трансформаторлары. Терминдер мен анықтамалар. 3. 19431-84 Мемлекеттікстандарты. Энергетика және электрлендіру. Терминдер мен анықтамалар. 4. 21962-76 Мемлекеттік стандарты. Электрлікжалғастырғыштар. Терминдер мен анықтамалар. 5. 23414-84 Мемлекеттік стандарты. Электрлік түрлендіргіштер мен жартылайөткізгіштер. Терминдер мен анықтамалар. 6. 24291-90 Мемлекеттік стандарты. Электр стансалар мен электр желілерініңэлектрлік бөлігі. Терминдер мен анықтамалар. Қателерді өрнектеу әдістері және жалпы сынақ шарттары. 7. Р 12.1.009-2009SSBT Мемлекеттік стандарты. Электр қауіпсіздігі. Терминдер мен анықтамалар.Терминдер мен анықтамалар.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Цех (қызмет, учаске)бастығы
5
Учаске шебері
4
Техник-электрик
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
16. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Энергетика министрлігі
Орындаушы:
Асылканов Султан Бауржанович, +7 (717) 278 97 65, s.assylkanov@energo.gov.kz
17. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
АО "СЕВКАЗЭНЕРГО"
Жоба жетекшісі: Богданов Петр Борисович
E-mail: info@sevkazenergo.kz
Телефон нөмірі: +7 (715) 241 16 78
Орындаушылар: Асылканов Султан Бауржанович, +7 (717) 278 97 65, s.assylkanov@energo.gov.kz
18. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2025 жылғы 14 наурыздағы электрэнергетикасы және жылу энергетикасы саласының кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңесі отырысының №3-2025 Хаттамасы. 2025 жылғы 27 маусымдағы электрэнергетикасы және жылу энергетикасы саласының кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңесі отырысының №4-2025 Хаттамасы.
19. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2025 жылғы 08 мамырдағы кәсіптік стандарт жобасын сараптау қорытындысы бойынша кәсіптік біліктілік жөніндегі Ұлттық органның қорытындысы.
20. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2025 жылғы 16 қыркүйектегі № 11095/19 сараптамалық қорытындысы.

21. Номер версии и год выпуска: версия 3, 2025 года.
22. Дата ориентировочного пересмотра: 31.12.2028 года.
Приложение 21 к приказу
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 29 октября 2025 года № 416-н/қ
Профессиональный стандарт: "Эксплуатация и ремонт котлотурбинного оборудования"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Эксплуатация и ремонт котлотурбинного оборудования" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в энергетических организациях и на предприятиях.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) Обслуживание оборудования – эксплуатация, ремонт, наладка и испытание технологического оборудования, а также пуско-наладочные работы на нем.
2) Тепловая электростанция – вырабатывает электрическую энергию в результате преобразования тепловой энергии, выделяющейся при сжигании органического топлива.
3) КотҰл – это устройство на основе закрытого сосуда, в котором теплоноситель (чаще всего вода или пар (паровой котҰл) нагревается до заданной температуры и служит для обеспечения потребителей теплом и (или) горячей водой.
4) Машинист – это рабочий, управляющий машиной, механизмами.
5) Слесарь – это рабочий - специалист по обработке, сборке и ремонту металлических изделий, деталей.
6) Эксплуатация в технике – часть жизненного цикла системы, на протяжении которого она используется по назначению.
7) Техническое обслуживание и ремонт – комплекс операций по поддержанию работоспособности или исправности производственного оборудования (изделий, деталей) в процессе технической эксплуатации, хранения и транспортировки.
8) Турбина – машина, в которой происходит преобразование кинетической энергии и/или внутренней энергии рабочего тела (пара, газа, воды) в механическую работу на валу.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) КИПиА – контрольно-измерительные приборы и автоматика.
2) ОТ – охрана труда.
3) ПБ – пожарная безопасность.
4) ПТЭ – правила технической эксплуатации.
5) ОРК – отраслевая рамка квалификаций.
6) ТБ – техника безопасности.
7) ТБ и ОТ – комплекс операций по поддержанию работоспособности или исправности производственного оборудования (изделий, деталей) в процессе технической эксплуатации, хранения и транспортировки.

21. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: 3 нұсқа, 2025 жыл.
22. Болжамды қайта қарау күні: 31.12.2028 жыл.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2025 жылғы 29 қазандағы
№ 416-н/қ бұйрығына
21-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Қазандық турбиналық жабдықты пайдалану және жөндеу" 1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: "Қазан-турбиналық жабдықты пайдалану және жөндеу" кәсіптік стандарты Қазақстан Республикасының "Кәсіптік біліктіліктер туралы" Заңының 5-бабына сәйкес әзірленген, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға қойылатын талаптарды, соның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқытуды, қызметкерлер мен білім беру ұйымдары түлектерінің кәсіби біліктілігін мойындауды, сондай-ақ энергетика ұйымдары мен кәсіпорындарында персоналды басқару саласында кең ауқымды міндеттерді шешуді айқындайды.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) Жабдыққа қызмет көрсету – технологиялық жабдықты пайдалану, жөндеу, баптау және сынау, сондай-ақ ондағы іске қосу-баптау жұмыстары.
2) Жылу электр станциясы – органикалық отынды жағу кезінде бөлінетін жылу энергиясының түрленуі нәтижесінде электр энергиясын өндіреді.
3) Қазандық – бұл салқындатқыш (көбінесе су немесе бу (бу қазандығы) белгіленген температураға дейін қыздырылатын және тұтынушыларды жылумен және (немесе) ыстық сумен қамтамасыз ететін жабық ыдысқа негізделген құрылғы.
4) Машинист – бұл машинаны, механизмдерді басқаратын жұмысшы.
5) Слесарь – бұл металл бұйымдарын, бөлшектерін өңдеу, құрастыру және жөндеу бойынша жұмысшы-маман.
6) Техникада пайдалану – жүйенің өмірлік циклінің мақсаты бойынша қолданылатын бөлігі.
7) Техникалық қызмет көрсету және жөндеу – техникалық пайдалану, сақтау және тасымалдау процесінде өндірістік жабдықтың (бұйымдардың, бөлшектердің) жұмысқа қабілеттілігін немесе жарамдылығын қолдау жөніндегі операциялар кешені.
8) Турбина – жұмыс денесінің кинетикалық энергиясы жəне/немесе ішкі энергиясы (бу, газ, су) біліктегі механикалық жұмысқа айналатын машина.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) КИПиА – бақылау-өлшеу аспаптары және автоматика.
2) ЕҚ – еңбекті қорғау.
3) ПБ – өрт қауіпсіздігі.
4) ТПЕ – техникалық пайдалану ережелері.
5) СБШ – салалық біліктілік шеңбері
6) ҚТ – қауіпсіздік техникасы
7) ЕҚ және ҚТ – жұмысшылардың және айналасындағылардың жұмыс қауіпсіздігі мен еңбекті қорғауды орындау жөніндегі іс-шаралар кешені.

8) SCADA – Система диспетчерского контроля и сбора данных
9) ТО – техническое обслуживание
10) АСУ ТП – автоматизированная система управления технологическими процессами
11) ППР – планово-предупредительный ремонт
12) КИП – контрольно-измерительные приборы
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Эксплуатация и ремонт котлотурбинного оборудования
5. Код профессионального стандарта: D046
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
D Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом
35 Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом
35.1 Производство, передача и распределение электроэнергии
35.11 Производство электроэнергии
35.11.1 Производство электроэнергии тепловыми электростанциями
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт: "Эксплуатация и ремонт котлотурбинного оборудования" включает: организацию и контроль работ при производстве тепловой энергии, осуществление эксплуатацию тепломеханического оборудования в заданных режимах.
8. Перечень карточек профессий:
1) Машинист центрального теплового щита управления паровыми турбинами - 3 уровень ОРК
2) Регулировщик хвостового хозяйства - 3 уровень ОРК
3) Машинист пылевых насосов - 3 уровень ОРК
4) Слесарь по обслуживанию оборудования электростанций - 3 уровень ОРК
5) Машинист береговых насосных станций - 3 уровень ОРК
6) Машинист энергоблока центрального теплового щита управления - 3 уровень ОРК
7) Машинист-обходчик по турбинному оборудованию - 3 уровень ОРК
8) Регулировщик хвостового хозяйства - 2 уровень ОРК
9) Машинист паровых турбин - 3 уровень ОРК
10) Машинист энергоблока - 4 уровень ОРК
11) Обходчик трассы гидрозолоудаления и золоотвалов - 2 уровень ОРК
12) Машинист турбинного отделения - 4 уровень ОРК
13) Обходчик трассы гидрозолоудаления и золоотвалов - 3 уровень ОРК
14) Котлочист - 2 уровень ОРК
15) Начальник цеха - 6 уровень ОРК
16) Слесарь по ремонту парогазотурбинного оборудования - 2 уровень ОРК
17) Машинист (кочегар) котельной - 2 уровень ОРК
18) Машинист котельного оборудования - 4 уровень ОРК
19) Машинист паровых турбин - 2 уровень ОРК
20) Моторист багерной (шламовой) насосной - 3 уровень ОРК
21) Оператор на подогреве мазута - 2 уровень ОРК
22) Слесарь по ремонту парогазотурбинного оборудования - 3 уровень ОРК
23) Инженер-технолог (общий профиль) - 6 уровень ОРК
24) Машинист (кочегар) котельной - 3 уровень ОРК
25) Мастер-теплотехник - 5 уровень ОРК

8) SCADA – диспетчерлік бақылау және деректерді жинау жүйесі.
9) ТҚК – техникалық қызмет көрсету.
10) АСУ ТП – автоматтандырылған басқару жүйесі (технологиялық процестер).
11) ЖАЖ – жоспарлы-алдын ала жөндеу
12) БӨА – бақылау-өлшеу аспаптары
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Қазандық турбиналық жабдықты пайдалану және жөндеу
5. Кәсіптік стандарттың коды: D046
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
D Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен жабдықтау
35 Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен қамтамасыз ету
35.1 Электр энергиясын өндіру, беру және бөлу
35.11 Электр энергиясын өндіру
35.11.1 Жылу электр станцияларының электр энергиясын өндіруі
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кәсіптік стандарт: "Қазан-турбиналық жабдықты пайдалану және жөндеу" мыналарды қамтиды: жылу энергиясын өндіру кезінде жұмыстарды ұйымдастыру және бақылау, жылумеханикалық жабдықты белгіленген режимдерде пайдалануды жүзеге асыру.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Бу турбиналарын басқару орталық жылу қалқанының машинисi - 3 СБШ-нің деңгейі
2) Қалдық шаруашылығын реттеуші - 3 СБШ-нің деңгейі
3) Тозаң сорғыларының машинисі - 3 СБШ-нің деңгейі
4) Электр станциялары жабдықтарына қызмет көрсетуші слесарь - 3 СБШ-нің деңгейі
5) Жағадағы сорғы станцияларының машинисi - 3 СБШ-нің деңгейі
6) Орталық жылу қалқанын басқару энергоблогының машинисті - 3 СБШ-нің деңгейі
7) Турбина жабдықтары жөніндегі қараушы-машинист - 3 СБШ-нің деңгейі
8) Қалдық шаруашылығын реттеуші - 2 СБШ-нің деңгейі
9) Бу турбиналары машинисi - 3 СБШ-нің деңгейі
10) Энергия блогының машинисi - 4 СБШ-нің деңгейі
11) Сумен күл тазалау және күл үйінділері трассасын қараушы - 2 СБШ-нің деңгейі
12) Турбина бөлімшесінің машинисі - 4 СБШ-нің деңгейі
13) Сумен күл тазалау және күл үйінділері трассасын қараушы - 3 СБШ-нің деңгейі
14) Қазандар тазалаушы - 2 СБШ-нің деңгейі
15) Цех бастығы - 6 СБШ-нің деңгейі
16) Бу-газ-турбиналық жабдықты жөндеу жөніндегі слесарь - 2 СБШ-нің деңгейі
17) Қазандық машинисi (от жағушы) - 2 СБШ-нің деңгейі
18) Қазандық жабдығының машинисі - 4 СБШ-нің деңгейі
19) Бу турбиналары машинисi - 2 СБШ-нің деңгейі
20) Багер (шлам) сорғысының моторшысы - 3 СБШ-нің деңгейі
21) Мазутты жылыту операторы - 2 СБШ-нің деңгейі
22) Бу-газ-турбиналық жабдықты жөндеу жөніндегі слесарь - 3 СБШ-нің деңгейі
23) Инженер-технолог (жалпы бейін) - 6 СБШ-нің деңгейі
24) Қазандық машинисi (от жағушы) - 3 СБШ-нің деңгейі
25) Мастер-жылу технигі - 5 СБШ-нің деңгейі

26) Машинист энергоблока по турбинному оборудованию - 3 уровень ОРК
27) Машинист-обходчик по котельному оборудованию - 3 уровень ОРК
28) Машинист мельниц по размолу топлива - 3 уровень ОРК
29) Слесарь по ремонту оборудования котельных и пылеприготовительных цехов - 3 уровень ОРК
30) Машинист центрального теплового щита управления котлами - 3 уровень ОРК
31) Машинист паровых турбин - 4 уровень ОРК
32) Руководитель по испытаниям и режимной наладке оборудования - 6 уровень ОРК
33) Техник по наладке и испытаниям - 4 уровень ОРК
34) Машинист (кочегар) котельной - 4 уровень ОРК
35) Техник-теплотехник - 4 уровень ОРК
36) Машинист энергоблока по котельному оборудованию - 4 уровень ОРК;
37) Машинист котлов - 4 уровень ОРК;
38) Инженер по ремонту и обслуживанию технологического оборудования - 6 уровень ОРК;
39) Машинист котлов - 2 уровень ОРК;
40) Котлочист - 3 уровень ОРК;
41) Машинист котлов - 3 уровень ОРК;
42) Слесарь по ремонту парогазотурбинного оборудования - 1 уровень ОРК;
43) Котлочист - 1 уровень ОРК;
44) Инженер-энергетик - 6 уровень ОРК;
45) Инженер-теплотехник - 6 уровень ОРК;
46) Начальник смены (в электроснабжении, подачи газа, пара и воздушного кондиционирования) - 6 уровень ОРК;
47) Моторист водосброса - 3 уровень ОРК;
48) Машинист-обходчик по золоудалению - 3 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Машинист центрального теплового щита управления паровыми турбинами":
Код группы:
8186-0
Код наименования занятия:
8186-0-032
Наименование профессии:
Машинист центрального теплового щита управления паровыми турбинами
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 9. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149. " Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 9)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2021 года № 22707.
Машинист центрального теплового щита управления паровыми турбинами
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Теплоэнергетические установки тепловых электрических станций
Квалификация:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Стаж работы для 3 разряда - не менее 6 месяцев, для 4 разряда -не менее до 1 года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Безопасная, надежная и экономичная работа паровых турбин.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

26) Турбиналық жабдықтар бойынша энергоблок машинисi - 3 СБШ-нің деңгейі
27) Қазандық жабдықтары жөніндегі қараушы-машинист - 3 СБШ-нің деңгейі
28) Отынды тартатын диірмендердің машинисі - 3 СБШ-нің деңгейі
29) Қазандық және тозаң дайындау жабдықтарын жөндеу жөніндегі слесарь - 3 СБШ-нің деңгейі
30) Қазандық басқару орталық жылу қалқанының машинисi - 3 СБШ-нің деңгейі
31) Бу турбиналары машинисi - 4 СБШ-нің деңгейі
32) Сынақ және жабдықтарды режимдік баптау жөніндегі басшы - 6 СБШ-нің деңгейі
33) Баптау және сынау жөніндегі техник - 4 СБШ-нің деңгейі
34) Қазандық машинисi (от жағушы) - 4 СБШ-нің деңгейі
35) Техник-жылу технигі - 4 СБШ-нің деңгейі
36) Қазандық жабдықтары бойынша энергоблок машинисi - 4 СБШ-нің деңгейі
37) Қазандықтар машинисі - 4 СБШ-нің деңгейі
38) Технологиялық жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі инженер - 6 СБШ-нің деңгейі
39) Қазандықтар машинисі - 2 СБШ-нің деңгейі
40) Қазандар тазалаушы - 3 СБШ-нің деңгейі
41) Қазандықтар машинисі - 3 СБШ-нің деңгейі
42) Бу-газ-турбиналық жабдықты жөндеу жөніндегі слесарь - 1 СБШ-нің деңгейі
43) Қазандар тазалаушы - 1 СБШ-нің деңгейі
44) Инженер-энергетик - 6 СБШ-нің деңгейі
45) Инженер-жылу технигі - 6 СБШ-нің деңгейі
46) Ауысым бастығы (электрмен жабдықтау, газ, бу беру және ауаны кондиционерлеу) - 6 СБШ-нің деңгейі
47) Суағытқыш моторшысы - 3 СБШ-нің деңгейі
48) Күлді шығару бойынша қараушы-машинисі - 3 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Бу турбиналарын басқару орталық жылу қалқанының машинисi":
Топтың коды:
8186-0
Қызмет атауының коды:
8186-0-032
Кәсіптің атауы:
Бу турбиналарын басқару орталық жылу қалқанының машинисi
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
9-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (9-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 11 мамырда № 22707 болып тіркелді.
Бу турбиналарын басқару орталық жылу қалқанының машинисi
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Жылу электр станцияларының жылу энергетикалық қондырғылары
Біліктілік:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
3-разряд үшін еңбек өтілі – кемінде 6 ай, 4-разряд үшін – кемінде 1 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Бу турбиналарының қауіпсіз, сенімді және үнемді жұмысы.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Обеспечение эксплуатации паровых турбин
2. Ведение оперативного контроля работы приборов и средств измерений со щита управления и выявление неисправностей
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Обеспечение эксплуатации паровых турбин
Навык 1:
Ведение режима работы паровых турбин
Умения:
Разряд 3:
1. Вести режим работы паровых турбин в соответствии с заданным графиком нагрузки.
2. Обслуживать паровые турбины с центрального теплового щита управления и обеспечивать их безаварийную и экономичную работу.
Разряд 4 (в дополнение ко 3 разряду):
1. Планировать и организовывать ведение режима работы паровых турбин с учетом технологических требований и особенностей оборудования.
2. Осуществлять оперативный контроль и анализ параметров работы турбины (давление, температура, частота вращения, вибрация) в различных режимах.
3. Регулировать и корректировать работу турбинных систем и автоматических регуляторов для поддержания оптимального режима работы.
4. Принимать своевременные меры по выявлению и устранению отклонений от нормального режима с целью предотвращения аварийных ситуаций
Знания:
Разряд 3:
1. Устройство, технические характеристики паровой турбины и вспомогательного оборудования.
2. Технологический процесс производства тепловой и электрической энергии.
Разряд 4 (в дополнение ко 3 разряду):
1. Технологические режимы работы паровых турбин, их параметры и допустимые отклонения.
2. Принципы работы автоматических систем регулирования и защиты турбин, методы их настройки и диагностики.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обеспечение работы паровых турбин в различных режимах
Умения:
Разряд 3:
1. Проводить пуск, останов, опробование оборудования паровой турбины.
2. Проводить переключения в тепловых схемах турбин.
Разряд 4 (в дополнение к 3 разряду):
1. Поддерживать заданные параметры работы турбины в различных режимах под контролем приборов.
2. Контролировать работу автоматических систем регулирования и при необходимости выполнять простейшую корректировку.
Знания:
Разряд 3:
1. Режимы работы паровых турбин.
2. Схемы регулирования нагрузок турбин.
3. Тепловые схемы паротурбинного оборудования.
Разряд 4 (в дополнение к 3 разряду):
1. Основное устройство паровой турбины и принцип еҰ работы.
2. Типовые режимы работы паровых турбин и требования к параметрам (давление, температура, частота вращения).
3. Порядок пуска, останова и переключения турбины между режимами согласно инструкциям.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Ведение оперативного контроля работы приборов и средств измерений со щита управления и выявление неисправностей
Навык 1:
Проведение контроля за показаниями средств измерений, работой автоматических регуляторов и сигнализации
Умения:
Разряд 3:

1. Бу турбиналарының жұмысын қамтамасыз ету
2. Басқару пультінен аспаптар мен бақылау-өлшеу құралдарының жұмысына оперативті бақылау жүргізу және ақауларды анықтау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Бу турбиналарының жұмысын қамтамасыз ету
Дағды 1:
Бу турбиналарының жұмыс режимін сақтау
Машықтар:
3 разряд:
1. Жүктеме кестесіне сәйкес бу турбиналарының жұмыс режимін жүргізу.
2. Бу турбиналарын орталық жылу басқару қалқанынан қызмет көрсету және олардың апатсыз әрі үнемді жұмысын қамтамасыз ету.
4 разряд (3-разрядқа қосымша):
1. Технологиялық талаптарды және жабдық ерекшеліктерін ескере отырып, бу турбиналарының жұмыс режимін жүргізуді жоспарлау және ұйымдастыру.
2. Турбинаның әртүрлі режимдеріндегі жұмыс параметрлерін (қысым, температура, айналу жиілігі, діріл) жедел бақылау және талдау.
3. Турбиналық жүйелердің және автоматты реттегіштердің жұмысын реттеу және түзету арқылы оңтайлы режимді қолдау.
4. Апаттық жағдайлардың алдын алу мақсатында қалыпты режимнен ауытқуларды уақтылы анықтау және оларды жою шараларын қабылдау.
Білімдер:
3 разряд:
1. Бу турбинасының және қосалқы жабдықтың құрылысы мен техникалық сипаттамалары.
2. Жылу және электр энергиясын өндірудің технологиялық процесі.
4 разряд (3-разрядқа қосымша):
1. Бу турбиналарының технологиялық жұмыс режимдері, олардың параметрлері және жол берілетін ауытқулары.
2. Турбиналардың автоматты реттеу және қорғау жүйелерінің жұмыс істеу принциптері, оларды баптау және диагностикалау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Әртүрлі режимдегі бу турбиналарының жұмысын қамтамасыз ету
Машықтар:
3 разряд:
1. Бу турбинасының жабдығын іске қосу, тоқтату және сынақтан өткізу.
2. Турбиналардың жылу сұлбаларында ауыстыруларды жүргізу.
4 разряд (3-разрядқа қосымша):
1. Аспаптардың бақылауымен әртүрлі режимдерде турбинаның берілген жұмыс параметрлерін қолдау.
2. Автоматты реттеу жүйелерінің жұмысын бақылау және қажет болған жағдайда қарапайым түзетулерді орындау.
Білімдер:
3 разряд:
1. Бу турбиналарының жұмыс режимдері.
2. Турбиналардың жүктемелерін реттеу сұлбалары.
3. Бу турбиналық жабдықтың жылу сұлбалары.
4 разряд (3-разрядқа қосымша):
1. Бу турбинасының негізгі құрылысы және оның жұмыс істеу принципі.
2. Бу турбиналарының үлгілік жұмыс режимдері және параметрлерге (қысым, температура, айналу жиілігі) қойылатын талаптар.
3. Нұсқаулықтарға сәйкес турбинаны іске қосу, тоқтату және режимдер арасында ауыстыру тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Басқару пультінен аспаптар мен бақылау-өлшеу құралдарының жұмысына оперативті бақылау жүргізу және ақауларды анықтау
Дағды 1:
Өлшеу құралдарының көрсеткіштерін, автоматты реттегіштердің және дабылдардың жұмысын бақылауды жүргізу
Машықтар:
3 разряд:

1. Осуществлять контроль показаний средств измерений.
2. Проводить оценку работы автоматических регуляторов, сигнализации и приборов тепловой защиты.
3. Выполнять контроль качества пара, воды, турбинного масла и конденсата, определять допустимые отклонения параметров работы турбины.
Разряд 4 (в дополнение к 3разряду):
1. Проводить систематический контроль показаний средств измерений и работу автоматических регуляторов в процессе эксплуатации.
2. Определять причины отклонений и предпринимать базовые корректирующие действия по устранению неисправностей.
Знания:
Разряд 3:
1. Порядок измерений.
2. Устройства и принцип работы автоматических регуляторов и приборов сигнализации.
3. Основы теплотехники, механики и электротехники.
4. Принципиальные схемы теплового контроля и автоматики.
Разряд 4 (в дополнение к 3разряду):
1. Принцип действия автоматических регуляторов, тепловых защит и систем сигнализации.
2. Допустимые отклонения параметров и порядок реагирования на аварийные сигналы.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Выявление неисправностей оборудование паровых турбин
Умения:
Разряд 3:
1. Выявлять неисправности в работе оборудования и принятие мер по их устранению.
2. Выводить оборудование в ремонт.
3. Использовать специальный инструмент и приспособления.
4. Ликвидировать аварийные ситуации.
Разряд 4 (в дополнение к 3 разряду):
1. Анализировать показания контрольно-измерительных приборов и сигналов автоматики с целью обнаружения признаков неисправностей.
2. Применения базовых методов устранения простых неисправностей в пределах своих полномочий и инструкций.
Знания:
Разряд 3:
1. Причины и признаки неисправностей оборудования паровых турбин.
2. Определение износа составляющих узлов турбин.
3. Устроийство и правила эксплуатации специальных инструментов и приспособлений.
Разряд 4 (в дополнение к 3 разряду):
1. Конструктивные особенности узлов и деталей паровых турбин.
2. Технологию разборки, очистки, дефектации и сборки основных узлов турбин.
3. Правила пользования контрольно-измерительными приборами и слесарно-измерительным инструментом.
4. Схемы смазки, уплотнений и вспомогательных механизмов турбин.
5. Основы технических условий и норм допуска износа деталей.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельная работа в типовых и сложных ситуациях деятельности.
Ответственность за свою безопасность и безопасность других.
Выполнение производственных требований.
Аналитические умения
Стрессоустойчивость
Список технических регламентов и национальных стандартов:

1. Өлшеу құралдарының көрсеткіштерін бақылауды жүзеге асыру.
2. Автоматты реттегіштердің, дабылдардың және жылулық қорғау аспаптарының жұмысын бағалау.
3. Бу, су, турбиналық май және конденсат сапасын бақылауды орындау, турбинаның жұмыс параметрлерінің жол берілетін ауытқуларын анықтау.
4 разряд (3-разрядқа қосымша):
1. Пайдалану процесінде өлшеу құралдарының көрсеткіштеріне және автоматты реттегіштердің жұмысына жүйелі бақылауды жүргізу.
2. Ауытқулардың себептерін анықтау және ақауларды жою бойынша негізгі түзету іс-қимылдарын қабылдау.
Білімдер:
3 разряд:
1. Өлшеулер жүргізу тәртібі.
2. Автоматты реттегіштердің және дабыл аспаптарының құрылысы мен жұмыс істеу принципі.
3. Жылутехника, механика және электротехника негіздері.
4. Жылулық бақылау мен автоматиканың сызбалық сұлбалары.
4 разряд (3-разрядқа қосымша):
1. Автоматты реттегіштердің, жылулық қорғаныстардың және дабыл беру жүйелерінің жұмыс істеу принципі.
2. Параметрлердің жол берілетін ауытқулары және апаттық дабылдарға ден қою тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Бу турбиналары жабдығындағы ақауларды анықтау
Машықтар:
3 разряд:
1. Жабдықтың жұмысындағы ақауларды анықтау және оларды жою жөнінде шаралар қабылдау.
2. Жабдықты жөндеуге шығару.
3. Арнайы құралдар мен саймандарды пайдалану.
4. Апаттық жағдайларды жою.
4 разряд (3-разрядқа қосымша):
1. Ақаулардың белгілерін анықтау мақсатында бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін және автоматика дабылдарын талдау.
2. Өз өкілеттіктері мен нұсқаулықтарына сәйкес қарапайым ақауларды жоюдың негізгі әдістерін қолдану.
Білімдер:
3 разряд:
1. Бу турбиналары жабдығының ақауларының себептері мен белгілері.
2. Турбина тораптарының тозуын анықтау.
3. Арнайы құралдар мен саймандардың құрылысы және пайдалану қағидалары.
4 разряд (3-разрядқа қосымша):
1. Бу турбиналары тораптары мен бөлшектерінің конструкциялық ерекшеліктері.
2. Турбиналардың негізгі тораптарын бөлшектеу, тазалау, ақауын анықтау және жинау технологиясы.
3. Бақылау-өлшеу аспаптарын және слесарлық-өлшеу құралдарын пайдалану қағидалары.
4. Турбиналардың майлау, тығыздау және қосалқы механизмдерінің сұлбалары.
5. Бөлшектердің тозуына жол берілетін нормалар мен техникалық шарттардың негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Стандартты және күрделі операциялық жағдайларда өзіндік жұмыс.
Өзіңіздің және басқалардың қауіпсіздігі үшін жауапкершілік.
Өндіріс талаптарын қанағаттандыру.
Аналитикалық дағдылар.
Стресске төзімділік.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. Технический регламент "Общие требования к пожарной безопасности". Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года № 405. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2021 года № 24045. 2. Правила технической эксплуатации. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11066. 3. Правила пожарной безопасности. Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 февраля 2022 года № 26867. 4. Правила техники безопасности. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2015 года № 10907.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Машинист паровых турбин
3
Машинист паровых турбин
10. Карточка профессии "Регулировщик хвостового хозяйства":
Код группы:
8113-1
Код наименования занятия:
8113-1-025
Наименование профессии:
Регулировщик хвостового хозяйства
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 4. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 мая 2019 года № 291 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 4) ". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 мая 2019 года № 18755.
Регулировщик хвостового хозяйства
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Электрооборудование (по видам и отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Электроснабжение (по отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Стаж работы для 3 разряда — не менее 1 года, для 4 разряда — не менее 1 года 6 месяцев
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Безопасная, надежная и экономичная работа оборудования хвостового хозяйства котельного агрегата. Обслуживание хвостового хозяйства.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Обслуживание хвостохранилища с объемом складирования до 1,5 млн м³ в год
2. Обслуживание и участие в ремонте оборудования хвостового хозяйства
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:

1. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламенті. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 17 тамыздағы № 405 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 19 тамызда № 24045 болып тіркелді. 2. Техникалық пайдалану ережелері. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 15 мамырда № 11066 болып тіркелді. 3. Өрт қауіпсіздігі ережелері. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 21 ақпанда № 26867 болып тіркелді. 4. Қауіпсіздік ережелері. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 30 сәуірде № 10907 болып тіркелді.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Бу турбиналарының машинисі
3
Бу турбиналарының машинисі
10. Кәсіптің карточкасы "Қалдық шаруашылығын реттеуші":
Топтың коды:
8113-1
Қызмет атауының коды:
8113-1-025
Кәсіптің атауы:
Қалдық шаруашылығын реттеуші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
4-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (4-шығарылым) бекіту туралы" 2019 жылғы 30 мамырдағы № 291 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 31 мамырда № 18755 болып тіркелді.
Қалдық шаруашылығын реттеуші
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Электр жабдықтары (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Электрмен қамтамасыз ету (салалар бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
3-ші разрядқа жұмыс өтілі — кемінде 1 жыл, 4-ші разрядқа — кемінде 1 жыл 6 ай.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қазандық қондырғысының қалдық жабдығын қауіпсіз, сенімді және үнемді пайдалану. Қалдық қоймасына техникалық қызмет көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жылына 1,5 млн м³ дейін жинақтау көлемі бар құйынды қойманы қызмет көрсету
2. Қалдық шаруашылығы жабдықтарына қызмет көрсету және жөндеуге қатысу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:

Обслуживание хвостохранилища с объемом складирования до 1,5 млн м³ в год
Навык 1:
Проведения визуального осмотра и оценки технического состояния дамб и гидротехнических сооружений
Умения:
Разряд 3:
1. Выполнять визуальный осмотр дамб и гидротехнических сооружений по установленным маршрутам и графикам.
2. Определять наличие видимых повреждений, деформаций, трещин, подтоплений и эрозий.
3. Сообщать о выявленных дефектах и неисправностях старшему специалисту или руководителю участка.
Разряд 4 (в дополнение к 3 разряду):
1. Анализировать выявленные дефекты, определять степень их влияния на безопасность и эксплуатационные характеристики.
2. Разрабатывать рекомендации по устранению выявленных повреждений и контролировать выполнение ремонтных работ.
Знания:
Разряд 3:
1. Конструкции и назначение дамб и гидротехнических сооружений хвостохранилища.
2. Виды и признаки типичных повреждений и дефектов (трещины, эрозии, подтопления).
3. Правила техники безопасности при проведении осмотров на территории хвостохранилища.
4. Основные методы и инструменты визуального контроля.
5. Порядок оформления актов и отчетов о проведенных осмотрах.
Разряд 4 (в дополнение к 3 разряду):
1. Технические характеристики и конструктивные особенности дамб и гидротехнических сооружений.
2. Методы диагностики состояния сооружений, включая визуальный и инструментальный контроль.
3. Влияние выявленных дефектов на эксплуатационную надежность и безопасность объектов.
4. Нормативные документы и стандарты по техническому обслуживанию и ремонту гидротехнических сооружений.
5. Методики составления технических отчетов и рекомендаций по ремонту и укреплению конструкций.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Регулирование потока хвостов с использованием доступных средств и оборудования.
Умения:
Разряд 3:
1. Выполнять регулирование потока хвостов в соответствии с установленными инструкциями и указаниями.
2. Управлять простым оборудованием и средствами регулирования (задвижки, клапаны, шлюзы).
3. Контролировать параметры потока (уровень, давление) визуально и с помощью базовых приборов.
Разряд 4 (в дополнение к 3 разряду):
1. Регулировать поток хвостов с учетом технологических требований и условий эксплуатации.
2. Использовать комплексное оборудование для регулирования (автоматические и полуавтоматические системы).
3. Оценивать эффективность регулирования и вносить корректировки для оптимизации процесса.
4. Вести техническую документацию и отчеты по выполненным работам.
Знания:
Разряд 3:

Жылына 1,5 млн м³ дейін жинақтау көлемі бар құйынды қойманы қызмет көрсету
Дағды 1:
Дамбалар мен гидротехникалық құрылымдардың техникалық жағдайын көзбен қарап тексеру және бағалау жұмыстарын жүргізу
Машықтар:
3 ші разряд:
1. Орнатылған маршруттар мен кестелер бойынша дамбалар мен гидротехникалық құрылымдарды көзбен қарап тексеру жұмыстарын орындау.
2. Көрінетін зақымдануларды, деформацияларды, жарықтарды, су басуларды және эрозияларды анықтау.
3. Анықталған ақаулар мен бұзушылықтар туралы бас маманға немесе учаске жетекшісіне хабарлау.
4 ші разряд (3-ші разрядқа қосымша):
1. Анықталған ақауларды талдау, олардың қауіпсіздік пен пайдалану сипаттарына әсерін анықтау.
2. Анықталған зақымдарды жою бойынша ұсыныстар әзірлеу және жөндеу жұмыстарын орындауды бақылау.
Білімдер:
3 ші разряд:
1. Қалдық қоймасының дамбалары мен гидротехникалық құрылымдарының құрылысы және тағайындалуы.
2. Типтік зақымдар мен ақаулардың түрлері мен белгілері (жарықтар, эрозия, су басулар).
3. Қалдық қоймасы аумағында тексерулер жүргізу кезінде техника қауіпсіздігі ережелері.
4. Көзбен бақылау әдістері мен құралдарының негізгі түрлері.
5. Өткізілген тексерулер бойынша актілер мен есептерді рәсімдеу тәртібі.
4 ші разряд (3-ші разрядқа қосымша):
1. Дамбалар мен гидротехникалық құрылымдардың техникалық сипаттамалары мен конструктивтік ерекшеліктері.
2. Құрылымдардың жағдайын диагностикалау әдістері, соның ішінде визуалды және құралдық бақылау.
3. Анықталған ақаулардың нысандардың пайдалану сенімділігі мен қауіпсіздігіне әсері.
4. Гидротехникалық құрылымдарды техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша нормативтік құжаттар мен стандарттар.
5. Құрылымдарды жөндеу және нығайту бойынша техникалық есептер мен ұсыныстарды әзірлеу әдістемесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Қол жетімді техникалық құралдар мен жабдықтарды пайдалана отырып, қалдық ағынын реттеу.
Машықтар:
3 ші разряд:
1. Орнатылған нұсқаулар мен көрсеткіштерге сәйкес қалдықтар ағынын реттеу жұмыстарын орындау.
2. Қарапайым жабдықтар мен реттеу құралдарын басқару (бергіштер, клапандар, шлюздер).
3. Ағын параметрлерін (деңгей, қысым) көзбен және негізгі құралдар арқылы бақылау.
4 ші разряд (3-ші разрядқа қосымша):
1. Қалдықтар ағынын технологиялық талаптар мен пайдалану шарттарын ескере отырып реттеу.
2. Реттеу үшін кешенді жабдықтарды пайдалану (автоматты және жартылай автоматты жүйелер).
3. Реттеудің тиімділігін бағалау және процесті оңтайландыру үшін түзетулер енгізу.
4. Орындаған жұмыстар бойынша техникалық құжаттама мен есеп жүргізу.
Білімдер:
3 ші разряд:

1. Основы работы хвостохранилища и принцип движения хвостов.
2. Конструкция и назначение основных регулирующих устройств (задвижки, клапаны, шлюзы).
3. Правила техники безопасности при работе с оборудованием.
4. Основные признаки отклонений в работе системы регулирования.
Разряд 4 (в дополнение к 3 разряду):
1. Технологические процессы и параметры регулирования потока хвостов.
2. Устройство и принцип работы автоматизированных систем регулирования.
3. Методы диагностики и устранения неисправностей оборудования.
4. Нормативные требования и стандарты по эксплуатации хвостохранилищ и регулирующего оборудования.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Обслуживание и участие в ремонте оборудования хвостового хозяйства
Навык 1:
Проведение контроля исправности насосного и трубопроводного оборудования.
Умения:
Разряд 3:
1. Выполнять визуальный осмотр насосов и трубопроводов на предмет внешних повреждений и утечек.
2. Проводить базовые измерения параметров работы оборудования (давление, температуру, вибрацию) с использованием простых приборов.
3. Определять наличие неисправностей по характерным признакам (шум, вибрация, утечки).
4. Сообщать о выявленных дефектах и неисправностях ответственным лицам.
Разряд 4 (в дополнение к 3 разряду):
1. Использовать специализированные приборы и методы диагностики (вибродиагностика, ультразвуковая дефектоскопия и др.).
2. Анализировать полученные данные для оценки исправности и прогноза возможных отказов.
3. Составлять технические заключения и рекомендации по ремонту или замене оборудования.
4. Организовывать и контролировать проведение мероприятий по устранению выявленных дефектов.
Знания:
Разряд 3:
1. Устройство и принцип работы насосного и трубопроводного оборудования.
2. Основные типы неисправностей и их признаки.
3. Методики визуального и инструментального контроля.
4. Правила техники безопасности при работе с насосным и трубопроводным оборудованием.
5. Основы ведения отчетной документации по результатам контроля.
Разряд 4 (в дополнение к 3 разряду):
1. Конструктивные особенности и технические характеристики насосного и трубопроводного оборудования.
2. Современные методы и средства диагностики технического состояния.
3. Нормативные документы и стандарты по контролю и диагностике оборудования.
4. Основы технической документации и отчетности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение технического обслуживания и ремонта оборудования хвостового хозяйства: насосов, сифонов, перепускных колодцев и пульпопроводов
Умения:
Разряд 3:

1. Қалдық қоймасының жұмыс істеу негіздері және қалдықтардың қозғалу принципі.
2. Негізгі реттеу құрылғыларының құрылысы мен тағайындалуы (бергіштер, клапандар, шлюздер).
3. Жабдықпен жұмыс кезінде техника қауіпсіздігі ережелері.
4. Реттеу жүйесінің жұмысындағы ауытқулардың негізгі белгілері.
4 ші разряд (3-ші разрядқа қосымша):
1. Қалдықтар ағынын реттеу технологиялық процестері мен параметрлері.
2. Автоматтандырылған реттеу жүйелерінің құрылымы және жұмыс принципі.
3. Жабдықтағы ақауларды диагностикалау және жою әдістері.
4. Қалдық қоймасын және реттеу жабдығын пайдалану бойынша нормативтік талаптар мен стандарттар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Қалдық шаруашылығы жабдықтарына қызмет көрсету және жөндеуге қатысу
Дағды 1:
Насос және құбыр жүйесі жабдығының ақаусыз жұмысын бақылау жұмыстарын жүргізу
Машықтар:
3 ші разряд:
1. Насостар мен құбырларды сыртқы зақымдар мен ағып кетулерге көзбен қарап тексеру жұмыстарын орындау.
2. Қарапайым аспаптарды пайдалана отырып, жабдықтың жұмыс параметрлерін (қысым, температура, діріл) негізгі деңгейде өлшеу.
3. Ақаулардың бар-жоғын сипаттамалық белгілері бойынша анықтау (шулы дыбыс, діріл, ағып кетулер).
4. Анықталған ақаулар мен бұзушылықтар туралы жауапты тұлғаларға хабарлау.
4 ші разряд (3-ші разрядқа қосымша):
1. Арнайы аспаптар мен диагностикалық әдістерді пайдалану (вибродиагностика, ультрадыбыстық дефектоскопия және т.б.).
2. Анықталған деректерді талдау арқылы жабдықтың ақаусыздығын бағалау және мүмкін болатын істен шығулардың алдын алу.
3. Жабдықты жөндеу немесе ауыстыру бойынша техникалық қорытындылар мен ұсыныстар жасау.
4. Анықталған ақауларды жою іс-шараларын ұйымдастыру және бақылау.
Білімдер:
3 ші разряд:
1. Насос және құбыр жүйесі жабдығының құрылысы және жұмыс принципі.
2. Негізгі ақаулар түрлері және олардың белгілері.
3. Көзбен және құралдар арқылы бақылау әдістемелері.
4. Насос және құбыр жүйесі жабдығымен жұмыс кезінде техника қауіпсіздігі ережелері.
5. Бақылау нәтижелері бойынша есеп құжаттарын жүргізудің негіздері.
4 ші разряд (3-ші разрядқа қосымша):
1. Насос және құбыр жүйесі жабдығының конструктивтік ерекшеліктері және техникалық сипаттамалары.
2. Жабдықтың техникалық жағдайын диагностикалау үшін заманауи әдістер мен құралдар.
3. Жабдықты бақылау және диагностикалау бойынша нормативтік құжаттар мен стандарттар.
4. Техникалық құжаттама және есеп жүргізудің негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Қалдық қоймасының жабдығын техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын орындау: насостар, сифондар, ауысу колодецтері және пульпопроводтар.
Машықтар:
3 ші разряд:

1. Проводить плановое техническое обслуживание насосов, сифонов, перепускных колодцев и пульпопроводов согласно установленным инструкциям.
2. Выполнять простые ремонтные работы (замена уплотнений, прокладок, очистка фильтров и сит).
3. Осуществлять визуальный осмотр и выявлять очевидные неисправности и повреждения оборудования.
4. Соблюдать правила техники безопасности при проведении работ.
Разряд 4 (в дополнение к 3 разряду):
1. Выполнять комплексное техническое обслуживание и текущий ремонт оборудования хвостового хозяйства с использованием специализированного инструмента и оборудования.
2. Диагностировать техническое состояние насосов, сифонов, перепускных колодцев и пульпопроводов, выявлять скрытые дефекты.
3. Планировать и организовывать ремонтные работы, контролировать их качество.
4. Вести техническую документацию, составлять отчеты и рекомендации по эксплуатации и ремонту оборудования.
Знания:
Разряд 3:
1. Устройство и принцип работы насосов, сифонов, перепускных колодцев и пульпопроводов.
2. Основные виды неисправностей и методы их устранения.
3. Технология проведения технического обслуживания и ремонта оборудования.
4. Правила техники безопасности и охраны труда при работе с оборудованием хвостового хозяйства.
Разряд 4 (в дополнение к 3 разряду):
1. Методы диагностики и ремонта оборудования.
2. Нормативные документы и стандарты по техническому обслуживанию и ремонту.
3. Технологические процессы и требования к качеству ремонта.
4. Правила техники безопасности и охраны труда при выполнении сложных ремонтных работ.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Работа под руководством при наличии некоторой самостоятельности в знакомых ситуациях
Обучение под руководством
Ответственное выполнение простых заданий. Личная безопасность и безопасность других
Решение типовых задач.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Технический регламент "Общие требования к пожарной безопасности". Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года № 405. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2021 года № 24045. 2. Правила технической эксплуатации. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11066. 3. Правила пожарной безопасности. Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 февраля 2022 года № 26867. 4. Правила техники безопасности. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2015 года № 10907.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Машинист энергоблока центрального теплового щита управления
4
Машинист центрального теплового щита управления котлами
3
Машинист котлов
3
Машинист-обходчик по золоудалению
3
Обходчик трассы гидрозолоудаления и золоотвалов

1. Орнатылған нұсқауларға сәйкес насостарды, сифондарды, ауысу колодецтерін және пульпопроводтарды жоспарлы техникалық қызмет көрсету жұмыстарын жүргізу.
2. Қарапайым жөндеу жұмыстарын орындау (құрылыс тығыздағыштарын, прокладкаларды ауыстыру, сүзгілер мен ситаларды тазалау).
3. Жабдықты көзбен қарап тексеру және көрінетін ақаулар мен зақымдарды анықтау.
4. Жұмыс жүргізу кезінде техника қауіпсіздігі ережелерін сақтау.
4 ші разряд (3-ші разрядқа қосымша):
1. Арнайы құралдар мен жабдықтарды пайдалана отырып, қалдық қоймасы жабдығын кешенді техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу жұмыстарын орындау.
2. Насостардың, сифондардың, ауысу колодецтерінің және пульпопроводтардың техникалық жағдайын диагностикалау, жасырын ақауларды анықтау.
3. Жөндеу жұмыстарын жоспарлау және ұйымдастыру, олардың сапасын бақылау.
4. Техникалық құжаттама жүргізу, есептер мен жабдықты пайдалану және жөндеу бойынша ұсыныстар жасау.
Білімдер:
3 ші разряд:
1. Насостардың, сифондардың, ауысу колодецтерінің және пульпопроводтардың құрылысы және жұмыс принципі.
2. Негізгі ақау түрлері және оларды жою әдістері.
3. Жабдықты техникалық қызмет көрсету және жөндеу технологиясы.
4. Қалдық қоймасы жабдығымен жұмыс істеу кезінде техника қауіпсіздігі және еңбекті қорғау ережелері.
4 ші разряд (3-ші разрядқа қосымша):
1. Жабдықты диагностикалау және жөндеу әдістері.
2. Техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша нормативтік құжаттар мен стандарттар.
3. Жөндеу процесінің технологиялық процестері және сапа талаптары.
4. Күрделі жөндеу жұмыстарын орындау кезінде техника қауіпсіздігі және еңбекті қорғау ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Таныс жағдайларда белгілі бір дәрежеде өзіндік әрекет ету мүмкіндігімен басшылықпен жұмыс істеу
Басшылықпен бірге оқыту
Қарапайым тапсырмаларды жауапкершілікпен орындау. Жеке қауіпсіздік және басқалардың қауіпсіздігі
Типтік есептерді шешу.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламенті. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 17 тамыздағы № 405 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 19 тамызда № 24045 болып тіркелді. 2. Техникалық пайдалану ережелері. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 15 мамырда № 11066 болып тіркелді. 3. Өрт қауіпсіздігі ережелері. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 21 ақпанда № 26867 болып тіркелді. 4. Қауіпсіздік ережелері. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 30 сәуірде № 10907 болып тіркелді.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Қазандық жабдығының энергоблогының машинисі
4
Қазанды басқаруға арналған орталық жылыту панелінің машинисі
3
Қазандық машинисі
3
Күл шығару жөніндегі машинист-қараушы
3
Гидравликалық күл шығару жолының және күл үйінділерінің бақылаушысы

17. Карточка профессии "Машинист пылевых насосов":
Код группы:
8186-0
Код наименования занятия:
8186-0-024
Наименование профессии:
Машинист пылевых насосов
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 9. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149. " Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 9)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2021 года № 22707.
Машинист пылевых насосов
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Теплоэнергетические установки тепловых электрических станций
Квалификация:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Стаж работы не менее 1 года.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Эксплуатационное обслуживание пылевых насосов для транспортировки топлива.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение эксплуатационного обслуживания и наблюдения за работой механизмов пылевых насосов
2. Выполнение технических мероприятий по обслуживанию
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проведение эксплуатационного обслуживания и наблюдения за работой механизмов пылевых насосов
Навык 1:
Проведение эксплуатационного обслуживания пылевых насосов
Умения:
Разряд 4:
1. Осуществлять обслуживание и контроль работы пылевых насосов.
2. Проводить обслуживание и контроль работы сушилок.
3. Выполнять обслуживание и контроль работы компрессоров.
Знания:
Разряд 4:
1. Основы пневматики, механики.
2. Устройство и правила эксплуатации оборудования насосных станций и технологических установок, оснащенных двигателями и насосами различных систем.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Проведение наблюдения за работой механизмов пылевых насосов
Умения:
Разряд 4:
1. Обеспечивать надежную и экономичную работу обслуживаемого оборудования и измерительных приборов.
2. Осуществлять пуск, останов и регулирование работы оборудования.
Знания:
Разряд 4:
1. Методы и способы определения и устранения неисправностей в работе насосной станции
2. Правила и формы ведения учета работы насосной станций.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Выполнение технических мероприятий по обслуживанию
Навык 1:
Выявление неисправностей
Умения:
Разряд 4:

17. Кәсіптің карточкасы "Тозаң сорғыларының машинисі":
Топтың коды:
8186-0
Қызмет атауының коды:
8186-0-024
Кәсіптің атауы:
Тозаң сорғыларының машинисі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
9-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (9-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 11 мамырда № 22707 болып тіркелді.
Тозаң сорғыларының машинисі
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Жылу электр станцияларының жылу энергетикалық қондырғылары
Біліктілік:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс өтілі 1 жылдан кем емес.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жанармай тасымалдауға арналған шаңсорғыштарға операциялық қызмет көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Шаң сорғыш механизмдерінің жұмысын қадағалау және жедел техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру
2. Қызмет көрсету бойынша техникалық шараларды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Шаң сорғыш механизмдерінің жұмысын қадағалау және жедел техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру
Дағды 1:
Шаң сорғыштарға жедел қызмет көрсетуді жүргізу
Машықтар:
4 разряд:
1. Шаң сорғыштарды күтіп ұстау және жұмысын қадағалау.
2. Кептіргіштерді күтіп ұстау және жұмысын қадағалау.
3. Компрессорлардың жұмысын күтіп ұстау және бақылау.
Білімдер:
4 разряд:
1. Пневматика және механика негіздері.
2. Қозғалтқыштармен және әртүрлі жүйелердегі сорғылармен жабдықталған сорғы станциялары мен технологиялық қондырғылардың жабдықтарын жобалау және пайдалану ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Шаң сорғыш механизмдерінің жұмысын бақылау
Машықтар:
1. Қызмет көрсетілетін жабдықтар мен бақылау-өлшеу құралдарының сенімді және үнемді жұмысын қамтамасыз ету.
2. Жабдықты іске қосу, тоқтату және жұмысын реттеу.
Білімдер:
1. Сорғы станциясының жұмысындағы ақауларды анықтау және жою әдістері мен әдістері
2. Сорғы станцияларының жұмысының есебін жүргізу ережелері мен нысандары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Қызмет көрсету бойынша техникалық шараларды орындау
Дағды 1:
Ақаулықтарды жою
Машықтар:
4 разряд:

1. Использовать различные материалы и инструменты.
2. Выявлять и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования.
3. Проводить очистку оборудования от загрязнений и отложений.
4. Вести учет выполненных технических мероприятий и оформлять необходимую документацию.
5. Обеспечивать соблюдение требований безопасности при проведении технических работ.
Знания:
Разряд 4:
1. Сортамент и маркировка применяемых материалов, нормы расхода горюче-смазочных материалов.
2. Правила определения неисправностей оборудования насосов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обеспечение безопасной работы
Умения:
Разряд 4:
1. Применять инструкции по эксплуатации.
2. Использовать средства индивидуальной защиты.
3. Осуществлять настройку и регулировку рабочих параметров оборудования.
4. Выполнять мелкий ремонт и замену изношенных деталей и узлов.
Знания:
Разряд 4:
1. Правила по охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
2. Правила пользования средствами индивидуальной защиты.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Работа под руководством при наличии некоторой самостоятельности в знакомых ситуациях
Обучение под руководством
Ответственное выполнение простых заданий. Личная безопасность и безопасность других.
Решение типовых задач
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Технический регламент "Общие требования к пожарной безопасности". Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года № 405. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2021 года № 24045. 2. Правила технической эксплуатации. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11066. 3. Правила пожарной безопасности. Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 февраля 2022 года № 26867. 4. Правила техники безопасности. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2015 года № 10907.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Машинист энергоблока
3
Машинист центрального теплового щита управления котлами
3
Машинист береговой насосной станции
3
Моторист багерной (шламовой) насосной
3
Машинист мельниц по размолу топлива
18. Карточка профессии "Слесарь по обслуживанию оборудования электростанций":
Код группы:

1. Әртүрлі материалдар мен құралдарды қолдану.
2. Қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы ақауларды анықтау және жою.
3. Жабдықты кір мен шөгінділерден тазалау.
4. Атқарылған техникалық жұмыстарды есепке алу және қажетті құжаттаманы рәсімдеу.
5. Техникалық жұмыстарды орындау кезінде қауіпсіздік талаптарын сақтау.
Білімдер:
4 разряд:
1. Қолданылатын материалдардың ассортименті және таңбалануы, жанар-жағармайдың шығын нормалары.
2. Сорғы жабдықтарындағы ақауларды анықтау ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Қауіпсіз жұмыс істеуді қамтамасыз ету
Машықтар:
4 разряд:
1. Пайдалану нұсқаулықтарын қолдану.
2. Жеке қорғану құралдарын пайдалану.
3. Жабдықтың жұмыс параметрлерін баптау және реттеу.
4. Кішігірім жөндеу жұмыстарын жүргізу және тозған бөлшектер мен түйіндерді ауыстыру.
Білімдер:
4 разряд:
1. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі ережелері.
2. Жеке қорғаныс құралдарын пайдалану ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Таныс жағдайларда біршама тәуелсіздікпен басшылықпен жұмыс жасаңыз
Бағытталған тренинг
Қарапайым тапсырмаларды жауапкершілікпен орындау. Жеке қауіпсіздік және басқалардың қауіпсіздігі.
Типтік есептерді шешу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламенті. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 17 тамыздағы № 405 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 19 тамызда № 24045 болып тіркелді. 2. Техникалық пайдалану ережелері. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 15 мамырда № 11066 болып тіркелді. 3. Өрт қауіпсіздігі ережелері. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 21 ақпанда № 26867 болып тіркелді. 4. Қауіпсіздік ережелері. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 30 сәуірде № 10907 болып тіркелді.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Қазандық жабдықтарының машинисі
3
Қазандықты басқаруға арналған орталық жылыту панелінің машинисі
3
Жағалау сорғы станциясының машинисі
3
Шламды сорғы станциясының мотористі
3
Жанармай ұнтақтау диірменінің машинисі
18. Кәсіптің карточкасы "Электр станциялары жабдықтарына қызмет көрсетуші слесарь":
Топтың коды:

7239-2
Код наименования занятия:
7239-2-041
Наименование профессии:
Слесарь по обслуживанию оборудования электростанций
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 9. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149. " Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 9)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2021 года № 22707.
Слесарь по обслуживанию оборудования электростанций
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Теплотехническое оборудование и системы теплоснабжения (по видам)
Квалификация:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Стаж не менее 1 года.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Осуществление обслуживания основного и вспомогательного оборудования для повышения эксплуатационной надежности и безопасной эксплуатации теплоэлектростанции.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Ведение обслуживания основного оборудования на тепловых электростанциях
2. Ведение обслуживания вспомогательного оборудования на тепловых электростанциях
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Ведение обслуживания основного оборудования на тепловых электростанциях
Навык 1:
Соблюдение правил технической эксплуатации
Умения:
1. Обслуживать основное турбинное и котельное оборудования.
2. Вести контроль над работой измерительных приборов обслуживаемого оборудования.
Знания:
1. Устройство, тепловые схемы обслуживаемого оборудования;
2. Правила эксплуатации котельного, турбинного, котлотурбинного оборудования теплоэлектростанций.
3. Основные сведения по теплотехнике, механике.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Определение неисправностей
Умения:
1. Определять износ и классифицировать причины аварий и аварийных ситуаций.
2. Применять системы допусков и посадок.
3. Выполнять профилактические ремонтные работы.
4. Участвовать в ликвидации аварийных ситуаций.
Знания:
1. Причины аварий и преждевременного износа деталей.
2. Система допусков и посадок.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Ведение обслуживания вспомогательного оборудования на тепловых электростанциях
Навык 1:
Обеспечение обслуживания установок предочистки и очистки воды, топливоподачи
Умения:

7239-2
Қызмет атауының коды:
7239-2-041
Кәсіптің атауы:
Электр станциялары жабдықтарына қызмет көрсетуші слесарь
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
9-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (9-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 11 мамырда № 22707 болып тіркелді.
Электр станциялары жабдықтарына қызмет көрсетуші слесарь
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Жылу техникалық жабдықтар және жылу мен жабдықтау жүйелері (түрлері бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс өтілі 1 жылдан кем емес.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жылу электр станциясының пайдалану сенімділігін және қауіпсіз жұмысын жақсарту үшін негізгі және қосалқы жабдықтарға техникалық қызмет көрсетуді жүргізу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жылу электр станцияларындағы негізгі жабдықтарға техникалық қызмет көрсету
2. Жылу электр станцияларындағы қосалқы жабдықтарға қызмет көрсету
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Жылу электр станцияларындағы негізгі жабдықтарға техникалық қызмет көрсету
Дағды 1:
Техникалық пайдалану ережелерін сақтау
Машықтар:
1. Негізгі турбиналық және қазандық жабдықтарын қызмет көрсету.
2. Қызмет көрсетілетін жабдықтардың өлшеу аспаптарының жұмысын бақылауды жүргізу.
Білімдер:
1. Қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылысы, жылулық сызбалары;
2. Жылу электр станцияларының қазандық, турбиналық, қазандық-турбиналық жабдықтарын пайдаланудың қағидалары;
3. Жылутехника, механика бойынша негізгі мәліметтер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Ақаулықтарды анықтау
Машықтар:
1. Тозуды анықтау және апаттар мен төтенше жағдайлардың себептерін жіктеу.
2. Төзімділік және отырғызу жүйелерін қолдану.
3. Профилактикалық жөндеу жұмыстарын жүргізу.
4. Төтенше жағдайды жоюға қатысу.
Білімдер:
1. Авариялардың себептері және бөлшектердің мерзімінен бұрын тозуы.
2. Шектік ауытқулар мен қондыру жүйесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Жылу электр станцияларындағы қосалқы жабдықтарға қызмет көрсету
Дағды 1:
Суды алдын ала тазарту және тазарту қондырғыларына техникалық қызмет көрсету, отынмен қамтамасыз ету
Машықтар:

1. Обслуживать установки предочистки, очистки воды для подпитки тепловых сетей, котлов и парогенераторов очистки конденсата.
2. Участвовать в пусках, остановах оборудования.
3. Вести приемку и разгрузку химических реагентов.
4. Обслуживать установки разгрузочных устройств, конвейеров, ленточных питателей, дробильных установок, редукторов, фильтров, подогревателей мазута и другого котельного оборудования.
Знания:
1. Строение, принцип работы основного и вспомогательного оборудования химических цехов и топливоподачи.
2. Основные сведения по теплотехнике, механике, водоподготовке.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Ведение подготовки слесарных и смазочных работ
Умения:
1. Выполнять смазочные и регулировочные работы.
2. Выполнять слесарные работы.
Знания:
1. Свойства и условия применения смазочных и уплотняющих материалов, химических реагентов.
2. Конструкции применяемого универсального и специального инструмента и приспособлений.
3. Слесарное дело.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Работа под руководством при наличии некоторой самостоятельности в знакомых ситуациях.
Обучение под руководством
Ответственное выполнение простых заданий
Личная безопасность и безопасность других
Решение типовых задач
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Технический регламент "Общие требования к пожарной безопасности". Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года № 405. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2021 года № 24045. 2. Правила технической эксплуатации. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11066. 3. Правила пожарной безопасности. Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 февраля 2022 года № 26867. 4. Правила техники безопасности. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2015 года № 10907.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Машинист центрального теплового щита управления котлами
3
Машинист котлов
19. Карточка профессии "Машинист береговых насосных станций":
Код группы:

1. Алдын ала тазарту қондырғыларын, жылу желілерін, қазандарды және конденсатты тазарту бу генераторларын қоректендіруге арналған суды тазарту қондырғыларына техникалық қызмет көрсету.
2. Жабдықты іске қосу және тоқтатуға қатысу.
3. Химиялық реагенттерді қабылдау және түсіру.
4. Түсіру құрылғыларының, конвейерлердің, таспалы фидерлердің, ұсақтау қондырғыларының, редукторлардың, сүзгілердің, мазут қыздырғыштарының және басқа қазандық жабдықтардың қондырғыларына қызмет көрсету.
Білімдер:
1. Химиялық цехтар мен отын беру қондырғыларының негізгі және қосалқы жабдықтарының құрылысы, жұмыс істеу принципі.
2. Жылутехника, механика, су дайындау бойынша негізгі мәліметтер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Слесарлық және майлау жұмыстарын дайындауды жүргізу
Машықтар:
1. Майлау және реттеу жұмыстарын орындау.
2. Слесарлық жұмыстарды орындау.
Білімдер:
1. Майлайтын және тығыздайтын материалдардың, химиялық реагенттердің қасиеттері мен қолдану шарттары.
2. Қолданылатын әмбебап және арнайы құралдар мен жабдықтардың құрылысы.
3. Слесарлық іс.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Таныс жағдайларда белгілі бір дербестік болған кезде жетекшілікпен жұмыс істеу.
Жетекшілікпен оқыту.
Қарапайым тапсырмаларды жауапкершілікпен орындау.
Жеке қауіпсіздік пен өзге адамдардың қауіпсіздігі.
Типтік міндеттерді шешу.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламенті. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 17 тамыздағы № 405 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 19 тамызда № 24045 болып тіркелді. 2. Техникалық пайдалану ережелері. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 15 мамырда № 11066 болып тіркелді. 3. Өрт қауіпсіздігі ережелері. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 21 ақпанда № 26867 болып тіркелді. 4. Қауіпсіздік ережелері. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 30 сәуірде № 10907 болып тіркелді.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Қазандықтарды басқарудың орталық жылу қалқанының машинисі
3
Қазандықтар машинисі
19. Кәсіптің карточкасы "Жағадағы сорғы станцияларының машинисi":
Топтың коды:

8189-0
Код наименования занятия:
8189-0-009
Наименование профессии:
Машинист береговых насосных станций
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 9. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149. " Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 9)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2021 года № 22707.
Машинист береговых насосных станций
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Теплоэнергетические установки тепловых электрических станций
Квалификация:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Стаж работы не менее 1 года.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
8186-0-010 - Машинист береговой насосной, водоприемника
Основная цель деятельности:
Безопасная, надежная и экономичная работа оборудования береговых насосных станций ТЭС.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Ведение эксплуатации оборудования береговой насосной станции
2. Выполнение требований охраны труда и техники безопасности
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Ведение эксплуатации оборудования береговой насосной станции
Навык 1:
Проведение обходов оборудования и профилактического ремонта
Умения:
1. Выявлять и устранять неполадки в работе насосного оборудования.
2. Выполнять текущий ремонт и участвовать в более сложных видах ремонта насосного оборудования.
Знания:
1. Расположение запорной арматуры и предохранительных устройств.
2. Способы устранения неполадок в работе оборудования насосных установок.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Следование технологии эксплуатационного обслуживания
Умения:
1. Проводить обслуживание насосных установок, оборудованных поршневыми и центробежными насосами.
2. Проводить обслуживание силовых и осветительных электроустановок с простыми схемами включения.
Знания:
1. Физические и химические свойства воды.
2. Принцип работы центробежных, поршневых насосов и другого оборудования насосных установок.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Выполнение требований охраны труда и техники безопасности
Навык 1:
Соблюдение ТБ и ОТ
Умения:
1. Вести записи в журнале о работе насосных установок.
2. Выполнять требования ТБ и ОТ.
Знания:

8189-0
Қызмет атауының коды:
8189-0-009
Кәсіптің атауы:
Жағадағы сорғы станцияларының машинисi
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
9-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (9-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 11 мамырда № 22707 болып тіркелді.
Жағадағы сорғы станцияларының машинисi
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Жылу электр станцияларының жылу энергетикалық қондырғылары
Біліктілік:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс өтілі 1 жылдан кем емес.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
8186-0-010 - Жағалаудағы сорғының су қабылдағыш машинисі
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жылу электр станцияларының жағалаудағы сорғы станцияларының жабдықтарын қауіпсіз, сенімді және үнемді пайдалану.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жағалау сорғы станциясының жабдығын пайдалануды жүргізу
2. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік талаптарын сақтау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Жағалау сорғы станциясының жабдығын пайдалануды жүргізу
Дағды 1:
Жабдықты аралап шығуды және профилактикалық жөндеуді жүргізу
Машықтар:
1. Сорғы жабдықтарының жұмысындағы ақауларды анықтау және жою.
2. Ағымдағы жөндеу жұмыстарын орындау және сорғы жабдықтарын жөндеудің күрделірек түрлеріне қатысу.
Білімдер:
1. Өшіру клапандары мен сақтандырғыш құрылғылардың орналасуы.
2. Сорғы қондырғыларындағы жабдықтардың ақауларын жою әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Пайдаланушылық қызмет көрсету технологиясын сақтау.
Машықтар:
1. Поршеньді және орталықтан тепкіш сорғылармен жабдықталған сорғы қондырғыларына қызмет көрсету.
2. Қарапайым қосылу сұлбалары бар күштік және жарықтандыру электрқондырғыларына қызмет көрсету.
Білімдер:
1. Судың физикалық және химиялық қасиеттері.
2. Орталықтан тепкіш, поршеньді сорғылардың және сорғы қондырғыларының басқа да жабдықтарының жұмыс істеу принципі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік талаптарын сақтау
Дағды 1:
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелерін сақтау
Машықтар:
1. Сорғы қондырғыларының жұмысы туралы журналға жазбалар жүргізу.
2. Еңбек қауіпсіздігі және техника қауіпсіздігі талаптарын орындау.
Білімдер:

1. Правила обслуживания и переключения трубопроводов.
2. Правила и нормы охраны труда, техники безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Ведение контрольных задач по обслуживанию
Умения:
1. Вести регулирование подачи воды.
2. Наблюдать за состоянием фильтров и проводить их очистку.
Знания:
1. Допустимые нагрузки в процессе работы оборудования.
2. Расположение запорной арматуры и предохранительных устройств.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельная работа в типовых ситуациях и под руководством в сложных ситуациях профессиональной деятельности.
Ответственность за результаты выполнения работ.
Ответственность за свою безопасность и безопасность других
Умение анализировать и делать выводы анализа.
Умение работать в команде
Стрессоустойчивость
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Технический регламент "Общие требования к пожарной безопасности". Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года № 405. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2021 года № 24045. 2. Правила технической эксплуатации. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11066. 3. Правила пожарной безопасности. Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 февраля 2022 года № 26867. 4. Правила техники безопасности. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2015 года № 10907.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Машинист энергоблока
4
Машинист центрального теплового щита управления котлами
4
Моторист багерной (шламовой) насосной
4
Оператор на подогреве мазута
20. Карточка профессии "Машинист энергоблока центрального теплового щита управления":
Код группы:
8186-0
Код наименования занятия:
8186-0-037
Наименование профессии:
Машинист энергоблока центрального теплового щита управления
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Связь с ЕТКС и КС отсутствует
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Теплоэнергетические установки тепловых электрических станций
Квалификация:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Стаж работы не менее 1 года.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:

1. Құбыржолдарды қызмет көрсету және ауыстырып қосу қағидалары
2. Еңбекті қорғау, техника қауіпсіздігі қағидалары мен нормалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Қызмет көрсету бойынша бақылау тапсырмаларын жүргізу
Машықтар:
1. Судың берілуін реттеуді жүргізу.
2. Сүзгілердің күйін бақылау және оларды тазалау жұмыстарын жүргізу.
Білімдер:
1. Жабдық жұмыс істеп тұрған кезде рұқсат етілген жүктемелер.
2. Қақпа арматуралары мен қауіпсіздік құрылғыларының орналасуы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Кәсіби қызметтің типтік жағдайларында дербес жұмыс істеу және күрделі жағдайларда жетекшілікпен жұмыс істеу
Орындаған жұмыстардың нәтижелері үшін жауапкершілік
Өзінің және өзге адамдардың қауіпсіздігі үшін жауапкершілік
Талдау жүргізу және талдау нәтижелері бойынша қорытынды жасау білігі
Командада жұмыс істей білу дағдысы
Стресске төзімділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламенті. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 17 тамыздағы № 405 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 19 тамызда № 24045 болып тіркелді. 2. Техникалық пайдалану ережелері. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 15 мамырда № 11066 болып тіркелді. 3. Өрт қауіпсіздігі ережелері. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 21 ақпанда № 26867 болып тіркелді. 4. Қауіпсіздік ережелері. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 30 сәуірде № 10907 болып тіркелді.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Энергоблок машинисі
4
Қазандықтарды орталық жылу басқару қалқанындағы машинист
4
Айдау (шлам) сорғысының моторисі
4
Мазутты қыздыру операторы
20. Кәсіптің карточкасы "Орталық жылу қалқанын басқару энергоблогының машинисті":
Топтың коды:
8186-0
Қызмет атауының коды:
8186-0-037
Кәсіптің атауы:
Орталық жылу қалқанын басқару энергоблогының машинисті
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БТБА және КС-мен байланыс жоқ
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Жылу электр станцияларының жылу энергетикалық қондырғылары
Біліктілік:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс өтілі 1 жылдан кем емес.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

8186-0-038 - Машинист энергоблоков
Основная цель деятельности:
Безопасная, надежная и экономичная работа тепломеханического оборудования ТЭС.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Ведение эксплуатационного обслуживания и управления турбоагрегатами и котлоагрегатами с центрального теплового щита управления
2. Ведение контроля режима работы турбоагрегатов и котлоагрегатов
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Ведение эксплуатационного обслуживания и управления турбоагрегатами и котлоагрегатами с центрального теплового щита управления
Навык 1:
Соблюдение режима работы турбин и котлов согласно технологических карт и графиков нагрузок
Умения:
1. Проводить эксплуатационное обслуживание турбин и котлов.
2. Вести график нагрузки котлотурбинных агрегатов с центрального теплового щита управления.
Знания:
1. Устройство, принцип работы турбоагрегатов и котлоагрегатов.
2. Технические характеристики турбины, котла и вспомогательного оборудования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Соблюдение технологического процесса турбоагрегатов и котлоагрегатов
Умения:
1. Вести пуск, останов, опробование, опрессовку обслуживаемого оборудования.
2. Проводить переключения в тепловых схемах турбоагрегатов и котлов.
Знания:
1. Тепловые схемы турбинной и котельной установок.
2. Технологический процесс турбины и котла.
3. Технологический процесс производства тепловой и электрической энергии.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Ведение контроля режима работы турбоагрегатов и котлоагрегатов
Навык 1:
Ведение контроля над показаниями средств измерений, работой автоматических регуляторов и сигнализации
Умения:
1. Вести контроль показаний средств измерений.
2. Вести контроль работы автоматических регуляторов и сигнализации.
Знания:
1. Принцип действия средств измерений и принципиальные схемы теплового контроля и автоматики.
2. Допустимые отклонения параметров котлоагрегатов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Определение и устранение неисправностей в работе основного и вспомогательного оборудования
Умения:
1. Выявлять неисправности в работе оборудования и принимать меры по их устранению.
2. Выводить оборудование в ремонт.
3. Вести оперативную документацию.
Знания:
1. Характеристика неисправностей узлов турбоагрегата и котлоагрегата.
2. Свойства применяемого топлива и продуктов его сгорания.
3. Технико-экономические показатели работы турбоагрегата и котлоагрегата.

8186-0-038 - Энергия блоктардың аға машинисi
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жылу электр станцияларының жылу механикалық жабдықтарын қауіпсіз, сенімді және үнемді пайдалану.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Орталық жылу басқару пультінен турбиналық қондырғылар мен қазандық агрегаттарға жедел қызмет көрсету және басқаруды жүргізу
2. Турбиналық қондырғылар мен қазандық агрегаттардың жұмыс режимін бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Орталық жылу басқару пультінен турбиналық қондырғылар мен қазандық агрегаттарға жедел қызмет көрсету және басқаруды жүргізу
Дағды 1:
Технологиялық карталар мен жүктеме кестелері бойынша турбиналар мен қазандықтардың жұмыс режимдерін сақтау
Машықтар:
1. Турбиналар мен қазандықтарға жедел қызмет көрсетуді жүргізу.
2. Орталық жылу басқару пультінен қазандық-турбиналық қондырғылардың жүктеме графигін жүргізу.
Білімдер:
1. Турбоагрегаттардың және қазандық агрегаттардың конструкциясы, жұмыс істеу принципі.
2. Турбинаның, қазандықтың және қосалқы жабдықтардың техникалық сипаттамасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Турбиналық қондырғылар мен қазандық агрегаттардың технологиялық процесін сақтау
Машықтар:
1. Қызмет көрсетілетін жабдықты іске қосу, тоқтату, сынақтан өткізу, қысымды сынау.
2. Турбиналық қондырғылар мен қазандықтардың жылу тізбектерінде коммутацияны жүргізу.
Білімдер:
1. Турбиналық және қазандық қондырғыларының жылу сұлбалары.
2. Турбинаның және қазандықтың технологиялық процесі.
3. Жылу және электр энергиясын өндірудің технологиялық процесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Турбиналық қондырғылар мен қазандық агрегаттардың жұмыс режимін бақылау
Дағды 1:
Бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіштерін, автоматты реттегіштер мен дабылдардың жұмысын бақылау
Машықтар:
1. Өлшеу құралдарының көрсеткіштерін бақылау.
2. Автоматты реттегіштер мен дабылдардың жұмысын қадағалау.
Білімдер:
1. Өлшеу аспаптарының жұмыс істеу принципі және жылу бақылау және автоматика схемалары.
2. Қазандық қондырғысының параметрлерінің рұқсат етілген ауытқулары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Негізгі және қосалқы жабдықтардың ақауларын анықтау және жою
Машықтар:
1. Жабдықтардың жұмысындағы ақауларды анықтау және оларды жою шараларын қабылдау.
2. Жабдықты жөндеуге шығару.
3. Пайдалану құжаттамасын жүргізу.
Білімдер:
1. Турбоагрегат пен қазандық агрегаттардың жұмысындағы ақаулардың сипаттамасы.
2. Қолданылатын отынның және оның жану өнімдерінің қасиеттері.
3. Турбоагрегат пен қазандық қондырғының жұмысының техникалық-экономикалық көрсеткіштері.

8186-0-008 - Машинист - обходчик по вспомогательному турбинному оборудованию
Основная цель деятельности:
Безопасная, надежная и экономичная работа турбинного оборудования ТЭС.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Обслуживание, контроль работы основного и вспомогательного турбинного оборудования
2. Соблюдение режима работы турбоустановки
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Обслуживание, контроль работы основного и вспомогательного турбинного оборудования
Навык 1:
Обеспечение работы основного и вспомогательного турбинного оборудования
Умения:
1. Обеспечивать стабильную работу системы парораспределения и регулирования турбины.
2. Поддерживать работоспособность масляной системы турбоагрегата и масловодородного уплотнения генератора.
3. Контролировать функционирование системы регенерации турбины и конденсационной установки.
Знания:
1. Устройство и принцип действия системы парораспределения и регулирования турбины.
2. Конструкция и функционирование масляной системы турбоагрегата и масловодородного уплотнения генератора.
3. Назначение и особенности работы автоматических регуляторов, тепловых защит, блокировок, сигнализации и средств измерений.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обеспечение надежного функционирования оборудования
Умения:
1. Обеспечивать работу конденсационной и регенеративной установок.
2. Поддерживать работоспособность вспомогательного оборудования агрегата.
Знания:
1. Устройство и правила эксплуатации конденсационной, регенеративной, теплофикационной установок.
2. Работа фильтров, баков, установок по вводу химических реагентов в пароводяной тракт агрегата.
3. Нормативные показатели качества пара, конденсата, турбинного масла, огнестойкой жидкости, свойства химических реагентов, вводимых в пароводяной тракт агрегата, и их дозировку.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Соблюдение режима работы турбоустановки
Навык 1:
Обеспечение этапов режима работы турбинной установки
Умения:
1. Вести режимы работы турбоустановки.
2. Проводить пуск, останов, опрессовку, опробование оборудования, переключения в тепловых схемах турбоустановки.
Знания:
1. Режимы работы турбоустановки.
2. Устройства и эксплуатации оборудования.
3. Основы теплотехники, электротехники, механики и водоподготовки.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обеспечение устранения неисправностей
Умения:
1. Выявлять и устранять неисправности в работе оборудования.
2. Применять инструменты и приспособления.
3. Действовать в аварийных ситуациях.
Знания:

8186-0-008 - Қосымша турбина жабдықтарын қараушы-машинисі
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жылу электр станцияларының турбиналық жабдықтарын қауіпсіз, сенімді және үнемді пайдалану.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Негізгі және қосалқы турбиналық жабдыққа техникалық қызмет көрсету, жұмысын бақылау
2. Турбоагрегаттың жұмыс режимін сақтау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Негізгі және қосалқы турбиналық жабдыққа техникалық қызмет көрсету, жұмысын бақылау
Дағды 1:
Негізгі және қосалқы турбиналық жабдықтың жұмысын қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Турбинаның бу тарату және реттеу жүйесінің тұрақты жұмысын қамтамасыз ету.
2. Турбоагрегаттың майлау жүйесі мен генератордың май-сутегі тығыздауының жұмыс қабілеттілігін қолдау.
3. Турбинаның регенерациялық жүйесі мен конденсациялық қондырғының жұмысын бақылау.
Білімдер:
1. Турбинаның бу тарату және реттеу жүйесінің құрылысы мен жұмыс істеу принципі.
2. Турбоагрегаттың майлау жүйесі мен генератордың май-сутегі тығыздауының құрылысы және жұмыс істеуі.
3. Автоматты реттегіштердің, жылулық қорғаныстардың, блокировкалардың, дабылдардың және өлшеу құралдарының мақсаты мен жұмыс ерекшеліктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жабдықтың сенімді жұмыс істеуін қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Конденсациялық және регенеративтік қондырғылардың жұмысын қамтамасыз ету.
2. Агрегаттың қосалқы жабдығының жұмыс қабілеттілігін қолдау.
Білімдер:
1. Конденсациялық, регенеративтік, жылу беру қондырғыларының құрылысы және пайдалану қағидалары.
2. Агрегаттың бу-су трактына химиялық реагенттерді енгізу қондырғылары, сүзгілер мен бактардың жұмыс істеуі.
3. Бу, конденсат, турбиналық май, отқа төзімді сұйықтық сапасының нормативтік көрсеткіштері, бу-су трактына енгізілетін химиялық реагенттердің қасиеттері және олардың мөлшерлеуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Турбоагрегаттың жұмыс режимін сақтау
Дағды 1:
Турбинаны орнатудың жұмыс режимінің кезеңдерін қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Турбиналық қондырғының жұмыс режимдерін сақтау.
2. Турбоагрегаттың жылу тізбектерінде іске қосу, тоқтату, қысымды сынау, жабдықты сынау, коммутациялауды жүргізу.
Білімдер:
1. Турбиналық қондырғының жұмыс режимдері.
2. Құрылғылар және жабдықтардың жұмысы.
3. Жылу техникасы, электротехника, механика және суды тазарту негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Ақаулықтарды жоюды қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Жабдық жұмысындағы ақауларды анықтау және жою.
2. Құралдар мен құрылғыларды пайдалану.
3. Төтенше жағдайларда әрекет ету.
Білімдер:

1. Обслуживание хвостового хозяйства котельного агрегата
2. Ведение обходов хвостового хозяйства
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Обслуживание хвостового хозяйства котельного агрегата
Навык 1:
Определение состояния хвостохранилища
Умения:
Разряд 1:
1. Проводить визуальный осмотр хвостохранилища на предмет выявления видимых повреждений и изменений.
2. Наблюдать за чистотой слива и наполнением шламоотстойников, состоянием колодцев.
Разряд 2:
1. Следить за разливом хвостов по участку при самотечном намыве дамбы.
2. Обслуживать хвостохранилище при объеме складирования хвостов до 1,5 млн. куб. м в год.
3. Наблюдать за чистотой слива и наполнением шламоотстойников, состоянием колодцев.
Знания:
Разряд 1:
1. Основные понятия о хвостохранилищах и их назначении.
2. Правила охраны труда при выполнении работ на хвостохранилищах.
3. Простейшие методы визуального контроля и измерения параметров хвостохранилища.
4. Основы экологии и требования к охране окружающей среды.
Разряд 2:
1. Правила и порядок разлива хвостов и переключения их потока по участку, поведение хвостов при разливе.
2. Физические свойства хвостов и основы процесса отстоя их; схему расположения хвостового хранилища, его допустимую емкость.
3. Правила по наблюдению за состоянием дамбы хвостового хранилища и гранулометрическим составом хвостов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Проведение обслуживания хвостового хозяйства
Умения:
Разряд 1:
1. Осуществлять замер уровня хвостовых отходов с использованием простых измерительных приборов
2. Выполнять простейшие операции по контролю состояния дамб и защитных сооружений под руководством более опытных специалистов.
Разряд 2:
1. Проводить возведение и наращивание дамб из различных материалов, закреплять и выравнивать их.
2. Обслуживать насосы, сифоны, перепускные колодцы, пульпопроводы и других сооружения хвостового хозяйства, участвовать в их ремонте.
Знания:
Разряд 1:
1. Способы замеров наполнения шламоотстойников, хвостохранилищах.
2. Конструкцию дамб и защитных сооружений
Разряд 2:
1. Принцип работы насосов для перекачки хвостов.
2. Способы возведения стенок дамбы, укладки, выравнивания и трамбовки материалов.
3. Схемы трассы обслуживаемого участка.
4. Способы устранения неисправностей дамб и трубопроводов.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Ведение обходов хвостового хозяйства
Навык 1:
Обеспечение обхода хвостового хозяйства
Умения:
Разряд 1:

1. Қазандық агрегатының қалдық шаруашылығына қызмет көрсету
2. Қалдық қоймасына тексеру жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Қазандық агрегатының қалдық шаруашылығына қызмет көрсету
Дағды 1:
Қалдық қоймасының жағдайын анықтау
Машықтар:
1-разряд:
1. Құйынды сақтау орнын көзбен қарап, көзге көрінетін зақымдар мен өзгерістерді анықтау.
2. Ағын судың тазалығын, шламоотстойниктердің толу деңгейін және құдықтардың жағдайын бақылау.
2-разряд:
1. Бөгет арқылы өздігінен ағатын су кезінде құйындылардың учаске бойынша таралуын қадағалау.
2. Жылына 1,5 млн. м³ дейінгі құйындыларды сақтау көлеміндегі құйынды сақтау орнын күту.
3. Ағын судың тазалығын, шламоотстойниктердің толу деңгейін және құдықтардың жағдайын бақылау.
Білімдер:
1-разряд:
1. Құйынды сақтау орындары туралы негізгі түсініктер және олардың мақсаты.
2. Құйынды сақтау орындарында жұмыс істегенде еңбек қорғау ережелері.
3. Құйынды сақтау орнын көзбен қарау және параметрлерін өлшеудің қарапайым әдістері.
4. Экология негіздері және қоршаған ортаны қорғау талаптары.
2-разряд:
1. Құйындыларды учаске бойынша тарату ережелері мен тәртібі, олардың таралу кезіндегі мінез-құлқы.
2. Құйындылардың физикалық қасиеттері және тұндыру процесінің негіздері; құйынды сақтау орнының орналасу сұлбасы және рұқсат етілген сыйымдылығы.
3. Құйынды сақтау орнының бөгетінің жағдайын және құйындылардың гранулометриялық құрамын бақылау ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Қалдық қоймасына қызмет көрсету
Машықтар:
1 разряд:
1. Қарапайым өлшеу құралдарын пайдалана отырып, құйындылардың деңгейін өлшеу.
2. Тәжірибелі мамандардың басшылығымен бөгеттер мен қорғаныс құрылыстарының жағдайын қарапайым бақылау операцияларын орындау.
2-разряд:
1. Әртүрлі материалдардан бөгеттерді салу және биіктету, оларды бекіту және тегістеу жұмыстарын жүргізу.
2. Құйындылар шаруашылығының насостарын, сифондары, ауысымдық құдықтарды, пульпопроводтарды және басқа құрылғыларды күтіп ұстау, жөндеу жұмыстарына қатысу.
Білімдер:
1 разряд:
1. Шламоотстойниктер мен құйынды сақтау орындарындағы толу деңгейін өлшеу әдістері.
2. Бөгеттер мен қорғаныс құрылыстарының құрылысы.
2-разряд:
1. Құйындыларды айдау үшін насостардың жұмыс істеу принципі.
2. Бөгет қабырғаларын салу, материалдарды төсеу, тегістеу және тығыздау әдістері.
3. Қызмет көрсетілетін учаскенің трассалық сұлбалары.
4. Бөгеттер мен құбырлардағы ақауларды жою әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Қалдық қоймасына тексеру жүргізу
Дағды 1:
Қалдық қоймасын айналып өтуді қамтамасыз ету
Машықтар:
1 разряд:

1. Использовать средства индивидуальной защиты (СИЗ).
2. Применять основные понятия и принципы обхода хвостового хозяйства в работе.
3. Определять назначение и функции хвостового хозяйства в организации.
4. Применять основные этапы и методы обхода хвостового хозяйства.
5. Соблюдать правила безопасности и требования техники выполнения обхода.
6. Использовать оборудование и инструменты, применяемые при обходе.
7. Проводить обход трасс хвостового хозяйства.
Разряд 2:
1. Проводить обход и осмотр хвостового хозяйства с применением средств диагностики.
2. Выявлять и анализировать неисправности, оценивать их влияние на работу предприятия.
3. Оформлять техническую документацию с указанием выявленных дефектов и предложениями по их устранению.
Знания:
Разряд 1:
1. Правила безопасности при выполнении обходов и работе с отходами.
2. Маршруты обхода хвостового хозяйства и основных объектов контроля.
Разряд 2:
1. Схему трасс хвостового хозяйства.
2. Нормы скорости потока хвостов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение работ по обслуживанию
Умения:
Разряд 1:
1. Применять простые инструменты и оборудование в работе.
2. Использовать основные методы утилизации и переработки отходов.
Разряд 2:
1. Возводить и наращивать дамбы из различных материалов, выполнять их закрепление и выравнивание.
2. Обслуживать насосы, сифоны, перепускные колодцы, пульпопроводы и другие сооружения хвостового хозяйства, участвовать в их ремонте.
Знания:
Разряд 1:
1. Базовое оборудование, используемое для мониторинга хвостового хозяйства (например, простые измерительные приборы).
2. Принципы минимизации отходов.
3. Основные правила и последовательность выполнения работ по обслуживанию оборудования.
4. Назначение и устройство обслуживаемого оборудования.
5. Требования охраны труда и техники безопасности.
6. Виды и назначение инструментов и материалов для обслуживания.
Разряд 2:
1. Методы возведения и наращивания дамб.
2. Устройство насосов, сифонов, перепускных колодцев, пульпопроводов и других сооружений хвостового хозяйства.
3. Методы диагностики и контроля состояния оборудования.
4. Технологические процессы обслуживания.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Работа под руководством при наличии некоторой самостоятельности в знакомых ситуациях
Обучение под руководством
Ответственное выполнение простых заданий. Личная безопасность и безопасность других
Решение типовых задач.
Список технических регламентов и национальных стандартов:

1. Жеке қорғану құралдарын (ЖҚҚ) пайдалану.
2. Құйынды шаруашылығын аралау бойынша негізгі түсініктер мен міндеттер.
3. Құйынды шаруашылығының ұйымдағы мақсаты мен функциялары.
4. Құйынды шаруашылығын аралаудың негізгі кезеңдері мен әдістері.
5. Аралаудың қауіпсіздік және техника ережелері.
6. Аралауда қолданылатын жабдықтар мен құралдардың түрлері.
7. Құйынды шаруашылығының трассаларын аралау.
2-разряд:
1. Құйынды шаруашылығын диагностика құралдарын пайдалана отырып аралау және тексеру.
2. Ақауларды анықтау және талдау, олардың кәсіпорын жұмысына әсерін бағалау.
3. Анықталған ақаулар мен оларды жоюға арналған ұсыныстарды көрсететін техникалық құжаттаманы рәсімдеу.
Білімдер:
1 разряд:
1. Аралауды орындау және қалдықтармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелері.
2. Құйынды шаруашылығын және негізгі бақылау объектілерін аралау маршруттары.
2-разряд:
1. Құйынды шаруашылығы трассасының сұлбасы.
2. Құйындылар ағысының жылдамдығына қойылатын нормалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Қызмет көрсету жұмыстарын орындау
Машықтар:
1 разряд:
1. Қарапайым құралдар мен жабдықтармен жұмыс істеу.
2. Қалдықтарды жою және қайта өңдеудің негізгі әдістерін қолдану.
2-разряд:
1. Әртүрлі материалдардан бөгеттерді салу және биіктету, оларды бекіту және тегістеу.
2. Құйындылар шаруашылығының насостарын, сифондары, ауысымдық құдықтарды, пульпопроводтарды және басқа құрылыстарды күтіп ұстау, жөндеу жұмыстарына қатысу.
Білімдер:
1 разряд:
1. Құйынды шаруашылығын бақылауда қолданылатын негізгі құрал-жабдықтар (мысалы, қарапайым өлшеу аспаптары).
2. Қалдықтарды азайту принциптері.
3. Жабдықты күту жұмыстарының негізгі ережелері мен орындалу тәртібі.
4. Қызмет көрсетілетін жабдықтың мақсаты мен құрылысы.
5. Еңбек қорғау және техника қауіпсіздігі талаптары.
6. Қызмет көрсетуге арналған құралдар мен материалдардың түрлері және мақсаты.
2 разряд:
1. Бөгеттерді салу және биіктету әдістері.
2. Құйындылар шаруашылығына арналған насостар, сифондары, ауысымдық құдықтар, пульпопроводтар және басқа құрылыстардың құрылысы.
3. Жабдықтың жағдайын диагностикалау және бақылау әдістері.
4. Қызмет көрсету технологиялық процестері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Таныс жағдайларда біршама тәуелсіздікпен бақылауда жұмыс жасау
Бағытталған тренинг
Қарапайым тапсырмаларды жауапкершілікпен орындау. Жеке қауіпсіздік және басқалардың қауіпсіздігін сақтау
Типтік есептерді шешу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

23. Карточка профессии "Машинист паровых турбин":
Код группы:
8186-0
Код наименования занятия:
8186-0-022
Наименование профессии:
Машинист паровых турбин
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 9. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149. " Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 9)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2021 года № 22707.
Машинист паровых турбин
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Теплоэнергетические установки тепловых электрических станций
Квалификация:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Для 3 разряда - не менее 6 месяцев, для 4 разряда - не менее 1 года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Безопасная, надежная и экономичная работа паровых турбин.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение эксплуатационного обслуживания паровых турбин и обеспечение их безаварийной и экономичной работы
2. Обеспечение режима работы турбин в соответствии с заданным графиком нагрузки
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проведение эксплуатационного обслуживания паровых турбин и обеспечение их безаварийной и экономичной работы
Навык 1:
Обеспечение эксплуатации паровых турбин
Умения:
Разряд 3:
1. Обслуживать основное турбинное оборудование блочной системы управления агрегатами котел–турбина.
2. Контролировать параметры работы турбин мощностью до указанных значений.
3. Применять инструкции и схемы для поддержания безопасного и эффективного режима работы оборудования.
При обслуживании основного турбинного оборудования блочной системы управления агрегатами котел-турбина:
Тип и мощность паровой турбины, парогазовой установки, тыс. кВт:
до 20 (П, ПР, Т, ПТ), 25 (Р), 40 (К).
Разряд 4:
1. Осуществлять техническое обслуживание и контроль работы турбин повышенной мощности.
2. Проводить диагностику и регулировку оборудования в процессе эксплуатации.
3. Анализировать показатели работы турбин и принимать меры по предотвращению отклонений. При обслуживании питательных турбонасосов на энергоблоках: Мощность энергоблока, тыс. кВт: до 240.
4. Эксплуатировать питательные турбонасосы на энергоблоках соответствующей мощности.
5. Обеспечивать стабильную подачу питательной воды при различных режимах работы энергоблока.
6. Контролировать техническое состояние насосного оборудования и своевременно устранять неисправности.
При обслуживании основного турбинного оборудования блочной системы управления агрегатами котел-турбина:
Тип и мощность паровой турбины, парогазовой установки, тыс. кВт:

23. Кәсіптің карточкасы "Бу турбиналары машинисi":
Топтың коды:
8186-0
Қызмет атауының коды:
8186-0-022
Кәсіптің атауы:
Бу турбиналары машинисi
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
9-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (9-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 11 мамырда № 22707 болып тіркелді.
Бу турбиналары машинисi
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Жылу электр станцияларының жылу энергетикалық қондырғылары
Біліктілік:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
3-разряд үшін – кемінде 6 ай, 4-разряд үшін – кемінде 1 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Бу турбиналарының қауіпсіз, сенімді және үнемді жұмысы.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Бу турбиналарына жедел техникалық қызмет көрсету және олардың ақаусыз және үнемді жұмысын қамтамасыз ету
2. Белгіленген жүктеме кестесіне сәйкес турбинаның жұмысын қамтамасыз ету
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Бу турбиналарына жедел техникалық қызмет көрсету және олардың ақаусыз және үнемді жұмысын қамтамасыз ету
Дағды 1:
Бу турбиналарының жұмысын қамтамасыз ету
Машықтар:
3 разряд
Қазан–турбина агрегаттарының блочтық басқару жүйесінің негізгі турбиналық жабдығын қызмет көрсету кезінде:
Буын турбинасының, бу-газ қондырғысының түрі мен қуаты, мың кВт:
20-ға дейін (П, ПР, Т, ПТ), 25 (Р), 40 (К).
1. Қазан–турбина агрегаттарының блочтық басқару жүйесінің негізгі турбиналық жабдығын қызмет көрсету.
2. Көрсетілген қуатқа дейінгі турбиналардың жұмыс параметрлерін бақылау.
3. Жабдықтың қауіпсіз және тиімді жұмыс режімін сақтау үшін нұсқаулықтар мен сұлбаларды қолдану.
4-разряд
Қазан–турбина агрегаттарының блочтық басқару жүйесінің негізгі турбиналық жабдығын қызмет көрсету кезінде:
Буын турбинасының, бу-газ қондырғысының түрі мен қуаты, мың кВт:

свыше 20 (ПР, Т, ПТ), 25 (Р), 40 (К) до 45 (ПР, Т, ПТ), 50 (Р), 60 (К).
Знания:
Разряд 3:
1.Устройство, технические характеристики турбины и вспомогательного оборудования.
2.Тепловые схемы турбинной установки и технологический процесс производства тепловой и электрической энергии.
3.Тип и мощность паровой турбины конденсационной до 10 т. кВт.
Разряд 4 (в дополнение к 3 разряду):
1. Устройство и принцип работы паровых турбин различных типов (одно- и многокаскадных, конденсационных и противодавления).
2. Основные технические характеристики и параметры работы паровых турбин (давление и температура пара, частота вращения, нагрузка).
3. Технологию запуска, регулировки и остановки паровых турбин.
4. Основные причины и признаки неисправностей паровых турбин, методы их выявления.
5. Правила эксплуатации и технического обслуживания паровых турбин.
6. Системы смазки, охлаждения и уплотнения турбинного оборудования.
7. Методы контроля и диагностики технического состояния турбин.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обеспечение контроля режима работы паровых турбин
Умения:
Разряд 3:
1. Опробовать оборудование и проводить переключения в тепловых схемах паровых турбин.
2. Вести контроль над показаниями средств измерений, работой автоматических регуляторов и сигнализации.
Разряд 4 (в дополнение к 3 разряду):
1. Осуществлять контроль основных параметров работы паровых турбин (давление и температура пара, частоту вращения, вибрацию, нагрузку).
2. Использовать контрольно-измерительные приборы и автоматизированные системы для мониторинга состояния турбины.
3. Анализировать данные контроля для выявления отклонений от нормального режима работы.
4. Принимать меры по корректировке режима работы турбины в соответствии с технологическими требованиями.
Знания:
Разряд 3:
1. Принципиальные схемы теплового контроля и автоматики
2. Принцип действия авторегуляторов, средств измерений, тепловых защит и сигнализации.
Разряд 4 (в дополнение к 3 разряду):
1. Устройство и принцип действия систем контроля и автоматизации паровых турбин.

20-дан жоғары (ПР, Т, ПТ), 25 (Р), 40 (К)-дан 45-ке дейін (ПР, Т, ПТ), 50 (Р), 60 (К).
1. Жоғары қуатты турбиналарды техникалық қызмет көрсету және жұмысын бақылауды жүзеге асыру.
2. Пайдалану барысында жабдықты диагностикалау және реттеу.
3. Турбиналардың жұмыс көрсеткіштерін талдау және ауытқулардың алдын алу шараларын қабылдау.
Энергоблоктардағы қоректік турбинасорғыларын қызмет көрсету кезінде:
Энергоблок қуаты, мың кВт: 240-қа дейін.
4. Сәйкес қуаттағы энергоблоктарда қоректік турбинасорғыларды пайдалану.
5. Энергоблоктың әртүрлі жұмыс режімдерінде қоректік судың тұрақты берілуін қамтамасыз ету.
6. Сорғы жабдығының техникалық жай-күйін бақылау және ақауларды уақтылы жою.
Білімдер:
3 разряд
1. Турбинаның және қосалқы жабдықтың құрылысы мен техникалық сипаттамалары.
2. Турбиналық қондырғының жылулық сұлбалары және жылу мен электр энергиясын өндірудің технологиялық процесі.
3. Конденсациялық бу турбинасының түрі мен қуаты 10 мың кВт-қа дейін.
4-разряд (3-разрядқа қосымша):
1. Бу турбиналарының әртүрлі түрлерінің (бір және көп сатылы, конденсациялық және қарсы қысымды) құрылысы мен жұмыс істеу қағидаты.
2. Бу турбиналарының негізгі техникалық сипаттамалары мен жұмыс параметрлері (будың қысымы мен температурасы, айналу жиілігі, жүктеме).
3. Бу турбиналарын іске қосу, реттеу және тоқтату технологиясы.
4. Бу турбиналарының ақауларының негізгі себептері мен белгілері, оларды анықтау әдістері.
5. Бу турбиналарын пайдалану және техникалық қызмет көрсету қағидалары.
6. Турбиналық жабдықтың майлау, салқындату және тығыздау жүйелері.
7. Турбиналардың техникалық жай-күйін бақылау және диагностикалау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Бу турбиналарының жұмыс режимін бақылауды қамтамасыз ету
Машықтар:
3 разряд
1. Бу турбиналарының жылулық сұлбаларында жабдықты сынақтан өткізу және ауыстырып қосу.
2. Өлшеу құралдарының көрсеткіштерін, автоматты реттегіштердің және дабыл беру жүйесінің жұмысын бақылауды жүзеге асыру.
4-разряд (3-разрядқа қосымша):
1. Бу турбиналарының жұмысының негізгі параметрлерін (будың қысымы мен температурасы, айналу жиілігі, діріл, жүктеме) бақылауды жүзеге асыру.
2. Турбинаның жай-күйін бақылау үшін бақылау-өлшеу аспаптарын және автоматтандырылған жүйелерді пайдалану.
3. Жұмыс режимінің қалыпты жағдайынан ауытқуларды айқындау үшін бақылау деректерін талдау.
4. Технологиялық талаптарға сәйкес турбинаның жұмыс режимін түзету жөнінде шаралар қабылдау.
Білімдер:
3 разряд
1. Жылулық бақылау және автоматика бойынша принциптік сұлбалар.
2. Автоматты реттегіштердің, өлшеу құралдарының, жылулық қорғаулар мен дабыл беру жүйесінің жұмыс қағидаты.
4-разряд (3-разрядқа қосымша):
1. Бу турбиналарының бақылау және автоматтандыру жүйелерінің құрылысы мен жұмыс қағидаты.

2. Методы измерения и контроля давления, температуры, частоты вращения, вибрации и других параметров.
3. Основные причины отклонений режимов работы и их влияние на надежность турбины.
4. Правила эксплуатации, технического обслуживания и безопасности при работе с паровыми турбинами.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Обеспечение режима работы турбин в соответствии с заданным графиком нагрузки
Навык 1:
Проведение обслуживания
Умения:
Разряд 3:
1. Проводить регулирование режима работы паровых турбин.
2. Проводить профилактические и обслуживающие мероприятия.
3. Выполнять плановые осмотры и простое техническое обслуживание паровых турбин (смазка, очистка, подтяжка креплений).
4. Проводить замену фильтров, уплотнений и других расходных материалов под руководством более опытных специалистов.
5. Контролировать параметры работы турбины с использованием базовых измерительных приборов.
6. Выполнять простые ремонтные работы по устранению мелких неисправностей.
Разряд 4 (в дополнение к 3 разряду):
1. Выполнять диагностику технического состояния и выявлять дефекты узлов и деталей.
2. Организовывать и контролировать выполнение ремонтных работ, включая сложные операции.
3. Использовать специализированные инструменты и оборудование для обслуживания и ремонта.
4. Анализировать причины неисправностей и разрабатывать предложения по их предотвращению.
Знания:
Разряд 3:
1. Нормы качества пара, воды, турбинного масла и конденсата.
2. Допустимые отклонения параметров, технико-экономические показатели работы турбины.
3. Технологию проведения планового обслуживания и текущего ремонта.
4. Правила техники безопасности при работе с паровыми турбинами.
5. Основы работы с инструментами и оборудованием для обслуживания.
6. Типичные неисправности турбин и методы их устранения.
Разряд 4 (в дополнение к 3 разряду):
1. Современные методы технического обслуживания и диагностики турбин.
2. Технологические процессы ремонта и восстановления оборудования.
3. Нормативные документы, регламенты и инструкции по обслуживанию турбин.
4. Причины и признаки различных видов неисправностей.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Выведение оборудования в ремонт
Умения:
Разряд 3:
1. Выявлять неисправности в работе основного и вспомогательного оборудования и принять меры по их устранению.
2. Выводить оборудование в ремонт.
3. Координировать действия персонала при подготовке оборудования к ремонту, включая отключение, блокировку и обесточивание.
Разряд 4 (в дополнение к 3 разряду):

2. Қысымды, температураны, айналу жиілігін, дірілді және басқа да параметрлерді өлшеу және бақылау әдістері.
3. Жұмыс режимдерінің ауытқуының негізгі себептері және олардың турбинаның сенімділігіне әсері.
4. Бу турбиналарымен жұмыс істеу кезінде пайдалану, техникалық қызмет көрсету және қауіпсіздік қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Белгіленген жүктеме кестесіне сәйкес турбинаның жұмысын қамтамасыз ету
Дағды 1:
Қызмет көрсетуді жүзеге асыру
Машықтар:
3 разряд
1. Бу турбиналарының жұмыс режимін реттеу.
2. Алдын алу және қызмет көрсету іс-шараларын жүргізу.
3. Бу турбиналарына жоспарлы қарап шығуды және қарапайым техникалық қызмет көрсетуді орындау (майлау, тазалау, бекіткіштерді тарту).
4. Тәжірибелі мамандардың басшылығымен сүзгілерді, тығыздағыштарды және басқа да шығыс материалдарын ауыстыру.
5. Негізгі өлшеу аспаптарын пайдалана отырып турбинаның жұмыс параметрлерін бақылау.
6. Ұсақ ақауларды жою бойынша қарапайым жөндеу жұмыстарын орындау.
4-разряд (3-разрядқа қосымша)
1. Техникалық жағдайды диагностикалау және тораптар мен бөлшектердің ақауларын анықтау.
2. Жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру және күрделі операцияларды қоса алғанда, олардың орындалуын бақылау.
3. Қызмет көрсету және жөндеу үшін мамандандырылған құралдар мен жабдықтарды пайдалану.
4. Ақаулардың себептерін талдау және олардың алдын алу бойынша ұсыныстар әзірлеу.
Білімдер:
3 разряд
1. Бу, су, турбиналық май және конденсат сапасының нормалары.
2. Параметрлердің рұқсат етілетін ауытқулары, турбинаның техникалық-экономикалық көрсеткіштері.
3. Жоспарлы қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу жүргізу технологиясы.
4. Бу турбиналарымен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасының қағидалары.
5. Қызмет көрсетуге арналған құралдар мен жабдықтармен жұмыс істеу негіздері.
6. Турбиналардың типтік ақаулары және оларды жою әдістері.
4-разряд (3-разрядқа қосымша)
1. Турбиналарды техникалық қызмет көрсетудің және диагностикалаудың заманауи әдістері.
2. Жабдықтарды жөндеу және қалпына келтірудің технологиялық процестері.
3. Турбиналарға қызмет көрсету жөніндегі нормативтік құжаттар, регламенттер және нұсқаулықтар.
4. Әртүрлі ақаулардың себептері мен белгілері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жабдықты жөндеуге шығару
Машықтар:
3 разряд
1. Негізгі және қосалқы жабдықтың жұмысындағы ақауларды анықтау және оларды жою бойынша шаралар қабылдау.
2. Жабдықты жөндеуге шығару.
3. Жабдықты жөндеуге дайындау кезінде персоналдың іс-әрекеттерін үйлестіру, соның ішінде ажырату, блоктау және кернеуден босату.
4 разряд (3-разрядқа қосымша)

1. Организовывать и проводить мероприятия по выводу оборудования из эксплуатации для проведения ремонта.
2. Оценивать техническое состояние оборудования и определять необходимость его ремонта.
3. Оформлять необходимую техническую и административную документацию для вывода оборудования в ремонт (наряды, акты, распоряжения).
4. Координировать действия персонала при подготовке оборудования к ремонту, включая отключение, блокировку и обесточивание
Знания:
Разряд 3:
1. Признаки и причины неисправностей в работе паровых машин.
2. Основы теплотехники, механики и электротехники.
Разряд 4 (в дополнение к 3 разряду):
1. Технические характеристики и особенности оборудования, подлежащего ремонту.
2. Правила и процедуры вывода оборудования из эксплуатации и подготовки к ремонту.
3. Нормативные документы и инструкции по организации ремонтных работ и выводу оборудования в ремонт.
4. Порядок оформления технической и административной документации при выводе оборудования в ремонт.
5. Методы оценки технического состояния оборудования и выявления неисправностей.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Стрессоустойчивость, коммуникабельность. Умение работать в команде.
Выполнение самостоятельной работы в типовых ситуациях и под руководством в сложных ситуациях профессиональной деятельности.
Ответственность за безопасность работ
Умение анализировать и принимать решение.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Технический регламент "Общие требования к пожарной безопасности". Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года № 405. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2021 года № 24045. 2. Правила технической эксплуатации. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11066. 3. Правила пожарной безопасности. Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 февраля 2022 года № 26867. 4. Правила техники безопасности. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2015 года № 10907.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Машинист центрального теплового щита управления паровыми турбинами
4
Машинист паровых турбин
24. Карточка профессии "Машинист энергоблока":
Код группы:

1. Жабдықты жөндеуді жүргізу үшін пайдаланудан шығару жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу.
2. Жабдықтың техникалық жай-күйін бағалау және оны жөндеу қажеттілігін айқындау.
3. Жабдықты жөндеуге шығару үшін қажетті техникалық және әкімшілік құжаттаманы ресімдеу (нарядтар, актілер, өкімдер).
4. Жабдықты жөндеуге дайындау кезінде персоналдың іс-әрекеттерін үйлестіру, соның ішінде ажырату, блоктау және кернеуден босату.
Білімдер:
3 разряд
1. Бу машиналарының жұмысындағы ақаулардың белгілері мен себептері.
2. Жылу техникасы, механика және электротехника негіздері.
4-разряд (3-разрядқа қосымша)
1. Жөндеуге жататын жабдықтың техникалық сипаттамалары мен ерекшеліктері.
2. Жабдықты пайдаланудан шығару және жөндеуге дайындау ережелері мен рәсімдері.
3. Жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру және жабдықты жөндеуге шығару жөніндегі нормативтік құжаттар мен нұсқаулықтар.
4. Жабдықты жөндеуге шығару кезінде техникалық және әкімшілік құжаттаманы рәсімдеу тәртібі.
5. Жабдықтың техникалық жай-күйін бағалау және ақауларды анықтау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Стресске төзімділік, қарым-қатынас дағдылары. Топта жұмыс істей білу.
Үлгілік жағдайларда және кәсіби қызметтің қиын жағдайларында басшылық етумен өзіндік жұмысты орындау.
Жұмыс қауіпсіздігі үшін жауапкершілік
Талдау және шешім қабылдау қабілеті.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламенті. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 17 тамыздағы № 405 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 19 тамызда № 24045 болып тіркелді. 2. Техникалық пайдалану ережелері. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 15 мамырда № 11066 болып тіркелді. 3. Өрт қауіпсіздігі ережелері. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 21 ақпанда № 26867 болып тіркелді. 4. Қауіпсіздік ережелері. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 30 сәуірде № 10907 болып тіркелді.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Бу турбиналарын басқарудың орталық жылу қалқанының машинисі
4
Бу турбиналарының машинисі
24. Кәсіптің карточкасы "Энергия блогының машинисi":
Топтың коды:

8186-0
Код наименования занятия:
8186-0-034
Наименование профессии:
Машинист энергоблока
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 9. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149. " Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 9)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2021 года № 22707.
Машинист энергоблока
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Теплоэнергетические установки тепловых электрических станций
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Стаж работы не менее 1 года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
8186-0-034 - Машинист энергоблока
Основная цель деятельности:
Безопасная, надежная и экономичная работа тепломеханического оборудования котлотурбинного цеха
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Ведение режима работы энергоблока (с промышленным перегревом пара)
2. Ведение контроля параметров работы энергоблока
3. Выполнение работ по соблюдению техники безопасности и предотвращений аварий
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Ведение режима работы энергоблока (с промышленным перегревом пара)
Навык 1:
Обеспечение надежной работы энергоблока
Умения:
1. Вести переключения оборудования энергоблока с основного на резервное и наоборот.
2. Выявлять неисправности в работе оборудования и принимать меры по их устранению.
3. Проводить регулировочные работы по поддержанию устойчивой работы энергоблока.
Знания:
1. Технико-экономические показатели работы оборудования.
2. Принципиальная технологическая схема энергоблока.
3. Режимы работы энергоблока.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Эксплуатационное обслуживание энергоблока
Умения:
1. Вести пуски, остановы и апробирование оборудования.
2. Проводить опрессовку оборудования и выполнять переключения в тепловых схемах энергоблока со щита управления.
3. Осуществлять контроль эксплуатационной работы оборудования.
Знания:
1. Устройство, принцип работы и технические характеристики котла, турбины и вспомогательного оборудования.
2. Технологический процесс производства тепловой и электрической энергии и режимы работы агрегатов, энергоблока.
3. Основы теплотехники, электротехники, механики и водоподготовки.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Ведение контроля параметров работы энергоблока
Навык 1:
Обеспечение эксплуатации основного и вспомогательного котельного оборудования
Умения:

8186-0
Қызмет атауының коды:
8186-0-034
Кәсіптің атауы:
Энергия блогының машинисi
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
9-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (9-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 11 мамырда № 22707 болып тіркелді.
Энергоблок машинисі
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Жылу электр станцияларының жылу энергетикалық қондырғылары
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс өтілі 1 жылдан кем емес.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
8186-0-034 - Энергия блогының машинисi
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қазандық және турбиналық цехтың термомеханикалық жабдықтарын қауіпсіз, сенімді және үнемді пайдалану
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Қуат блогының жұмыс режимін сақтау (өнеркәсіптік буды қатты қыздырумен)
2. Қуат блогының жұмыс параметрлерін бақылау
3. Қауіпсіздік ережелерін сақтау және жазатайым оқиғалардың алдын алу бойынша жұмыстарды жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Қуат блогының жұмыс режимін сақтау (өнеркәсіптік буды қатты қыздырумен)
Дағды 1:
Қуат блогының сенімді жұмысын қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Қуат блогының жабдығын негізгіден резервтік көшірмеге және керісінше ауыстыру.
2. Жабдық жұмысындағы ақауларды анықтау және оларды жою шараларын қолдану.
3. Энергия блогының жұмысын қолдау бойынша реттеу жұмыстарын жүргізу.
Білімдер:
1. Жабдық жұмысының техникалық-экономикалық көрсеткіштері.
2. Қуат блогының схемалық схемасы.
3. Энергия блогының жұмыс режимдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Энергоблокты пайдалану қызметін орындау
Машықтар:
1. Жабдықтарды іске қосу, тоқтату, сынақтан өткізу.
2. Басқару пультінен қуат блогының жылу тізбектеріндегі жабдықтың қысымын сынауды және коммутацияны жүргізу.
3. Жабдықтың эксплуатациялық жұмысын қадағалау
Білімдер:
1. Қазандықтың, турбинаның және қосалқы жабдықтардың конструкциясы, жұмыс принципі және техникалық сипаттамалары.
2. Жылу және электр энергиясын өндірудің технологиялық процесі және агрегаттардың, энергоблоктың жұмыс режимдері.
3. Жылу техникасы, электротехника, механика және суды тазарту негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Қуат блогының жұмыс параметрлерін бақылау
Дағды 1:
Негізгі және қосалқы қазандық жабдықтарының жұмысын қамтамасыз ету
Машықтар:

1. Соблюдать режимы работ энергоблока.
2. Контролировать и изменять режимы работы основного, вспомогательного котельного и турбинного оборудования.
3. Обслуживать вспомогательное котельное оборудование.
4. Вести заданный режим работы тепломеханического оборудования.
5. Вести оперативные переключения, пусков и остановов тепломеханического (котельного) оборудования.
6. Выполнять операции по эксплуатационному обслуживанию основного и вспомогательного котельного оборудования.
Знания:
1. Назначение, характеристика, устройство, принцип работы, эксплуатационные характеристики и правила эксплуатации основного и вспомогательного котельного оборудования
2. Технологические нормы и допустимые отклонения параметров работы вспомогательного котельного оборудования.
3. Назначение и принцип работы установленных на вспомогательном котельном оборудовании контрольно-измерительных приборов, устройств сигнализации, блокировок, автоматики, защитных устройств
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обеспечение эксплуатации основного и вспомогательного турбинного оборудования
Умения:
1. Соблюдать режим работы энергоблока.
2. Обслуживать тепломеханическое оборудование котлотурбинного цеха.
3. Контролировать и регулировать режимы работы тепломеханического (турбинного) оборудования ТЭС со щита энергоблока.
4. Осуществлять оперативные переключения, пусков и остановов тепломеханического (турбинного) оборудования.
5. Выявлять неисправности в работе вспомогательного турбинного оборудования.
6. Вести продувку водоуказательных приборов, проверку предохранительных клапанов, манометров.
Знания:
1. Устройство, принцип работы и технические характеристики основного и вспомогательного турбинного оборудования.
2. Правила распорядка персонала и режима работы энергоблока.
3. Основы теплотехники, электротехники, механики и водоподготовки.
4. Технологические нормы и допустимые отклонения параметров работы вспомогательного турбинного оборудования
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Выполнение работ по соблюдению техники безопасности и предотвращений аварий
Навык 1:
Соблюдение техники безопасности на рабочем месте
Умения:
1. Соблюдать правила безопасной эксплуатации энергоблока.
2. Соблюдать правила распорядка и режима работы энергоблока.
3. Применять средства индивидуальной защиты при работе с опасными веществами, материалами и оборудованием.
4. Излагать техническую информацию в устной и письменной форме.
5. Выполнять требования охраны труда, промышленной безопасности и производственных инструкций в процессе эксплуатации основного и вспомогательного котельного и турбинного оборудования.

1. Қуат блогының жұмыс режимдерін сақтау.
2. Негізгі, қосалқы қазандық және турбиналық жабдықтың жұмыс режимдерін бақылау және өзгерту.
3. Қосалқы қазандық жабдықтарына техникалық қызмет көрсету.
4. Жылу механикалық жабдықтың белгіленген жұмыс режимін сақтау.
5. Жылу-механикалық (қазандық) жабдықты жедел ауыстыруды, іске қосуды және тоқтатуды жүргізу.
6. Негізгі және қосалқы қазандық жабдықтарына жедел қызмет көрсетуді орындау.
Білімдер:
1. Негізгі және қосалқы қазандық жабдықтардың мақсаты, сипаттамалары, конструкциясы, жұмыс істеу принципі, пайдалану сипаттамалары және пайдалану ережелері
2. Қосалқы қазандық жабдықтарының жұмыс параметрлерінің технологиялық нормалары және рұқсат етілген ауытқулары.
3. Қосалқы қазандық жабдықта орнатылған бақылау-өлшеу аспаптарының, дабыл құрылғыларының, блокировкалардың, автоматиканың, қорғаныс құрылғыларының мақсаты мен жұмыс істеу принципі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Негізгі және қосалқы турбиналық жабдықтың жұмысын қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Қуат блогының жұмыс режимін қадағалау.
2. Қазандық және турбиналық цехтың жылу механикалық жабдықтарына қызмет көрсету.
3. Жылу электр станцияларының жылу механикалық (турбиналық) жабдықтарының жұмыс режимдерін энергоблок панелінен бақылау және реттеу.
4. Термомеханикалық (турбиналық) жабдықты жедел ауыстырып қосуды, іске қосуды және тоқтатуды орындау.
5. Қосалқы турбиналық жабдықтың жұмысындағы ақауларды анықтау.
6. Суды тазарту көрсеткіштерін, қауіпсіздік клапандарын және манометрлерді тексеру.
Білімдер:
1. Негізгі және қосалқы турбиналық жабдықтың құрылымы, жұмыс принципі және техникалық сипаттамалары.
2. Персоналдың жұмыс тәртібі мен энергоблоктың жұмыс режимінің ережелері.
3. Жылу техникасы, электротехника, механика және суды тазарту негіздері.
4. Технологиялық нормативтер және қосалқы турбиналық жабдықтың жұмыс параметрлерінің рұқсат етілген ауытқулары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Қауіпсіздік ережелерін сақтау және жазатайым оқиғалардың алдын алу бойынша жұмыстарды жүргізу
Дағды 1:
Жұмыс орнында қауіпсіздік ережелерін сақтау
Машықтар:
1. Қуат блогын қауіпсіз пайдалану ережелерін сақтау.
2. Қуат блогының жұмыс режимі мен режимінің ережелерін сақтау.
3. Қауіпті заттармен, материалдармен және жабдықтармен жұмыс істегенде жеке қорғаныс құралдарын қолдану.
4. Техникалық ақпаратты ауызша және жазбаша түрде көрсету жұмыстарын жүргізу.
5. Негізгі және қосалқы қазандық пен турбиналық жабдықты пайдалану кезінде еңбекті қорғау талаптарын, өнеркәсіптік қауіпсіздік және өндірістік нұсқаулықтарды орындау.

6. Применять безопасные методы и приемы выполнения работ, прохождение инструктажа по охране труда, стажировки на рабочем месте и проверки знаний по охране труда.
Знания:
1. Технические мероприятия, обеспечивающие безопасность работ по эксплуатации основного и вспомогательного котлотурбинного оборудования.
2. Должностные и производственные инструкции, инструкции по охране труда машиниста энергоблока котлотурбинного оборудования.
3. Правила оказания первой помощи при несчастных случаях на производстве
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Ведение профилактической работы по предотвращению аварий, пожаров, технологических нарушений в работе основного и вспомогательного оборудования
Умения:
1. Участвовать в противоаварийных и противопожарных тренировках.
2. Не превышать допустимые отклонения режимов работы основного и вспомогательного котлотурбинного оборудования.
3. Контролировать наличие и исправность противопожарного инвентаря и инструмента, систем автоматического обнаружения и установок тушения пожаров, выполнения противопожарного режима на оборудовании и в производственных помещениях зоны обслуживания.
4. Проверять исправность и использовать первичные средства пожаротушения.
Знания:
1. Требования промышленной безопасности, пожарной безопасности и взрывобезопасности, охраны труда.
2. Положения и инструкции о мерах пожарной безопасности.
3. Режимные карты работы обслуживаемого оборудования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность в принятии технических и технологических решений производства тепловой и электрической энергии.
Ответственность за работу коллектива.
Аналитический склад ума.
Стрессоустойчивость.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Технический регламент "Общие требования к пожарной безопасности". Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года № 405. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2021 года № 24045. 2. Правила технической эксплуатации. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11066. 3. Правила пожарной безопасности. Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 февраля 2022 года № 26867. 4. Правила техники безопасности. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2015 года № 10907.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Инженер-теплотехник
3
Машинист энергоблока центрального теплового щита управления
3
Машинист энергоблока по котельному оборудованию
3
Машинист центрального теплового щита управления котлами

6. Жұмыстарды орындауда, еңбекті қорғау бойынша оқудан өтуде, өндірісте оқытуда және еңбекті қорғау бойынша білімдерін тексеруде қауіпсіз әдістер мен әдістерді қолдану.
Білімдер:
1. Негізгі және қосалқы қазандық-турбиналық жабдықты пайдалану қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша техникалық шаралар.
2. Қазандық-турбиналық жабдықтың энергетикалық блогының операторына еңбек және өндірістік нұсқаулық, еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулық.
3. Өндірісте жазатайым оқиғалар кезінде алғашқы медициналық көмек көрсету ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Апаттардың, өрттердің, негізгі және қосалқы жабдықтардың жұмысындағы технологиялық бұзылулардың алдын алу бойынша профилактикалық жұмыстарды жүргізу
Машықтар:
1. Төтенше жағдай және өртке қарсы жаттығуларға қатысу.
2. Негізгі және қосалқы қазандық-турбиналық жабдықтың жұмыс режимдеріндегі рұқсат етілген ауытқуларды асырмау.
3. Өрт сөндіру құралдары мен құралдарының, автоматты анықтау жүйелерінің және өрт сөндіру қондырғыларының болуын және жұмысқа жарамдылығын, қызмет көрсететін аумақтың жабдықтарында және өндірістік үй-жайларында өрт қауіпсіздігі режимінің орындалуын бақылау.
4. Жұмыс қабілеттілігін тексеру және бастапқы өрт сөндіру құралдарын қолдану.
Білімдер:
1. Өнеркәсіптік қауіпсіздік, өрт және жарылыс қауіпсіздігі, еңбекті қорғау талаптары.
2. Өрт қауіпсіздігі шаралары туралы ережелер мен нұсқаулықтар.
3. Қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмыс кестелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жылу және электр энергиясын өндірудің техникалық және технологиялық шешімдерін қабылдаудағы дербестік.
Ұжымның жұмысы үшін жауапкершілік.
Аналитикалық ойлау.
Стресске төзімділік.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламенті. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 17 тамыздағы № 405 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 19 тамызда № 24045 болып тіркелді. 2. Техникалық пайдалану ережелері. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 15 мамырда № 11066 болып тіркелді. 3. Өрт қауіпсіздігі ережелері. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 21 ақпанда № 26867 болып тіркелді. 4. Қауіпсіздік ережелері. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 30 сәуірде № 10907 болып тіркелді.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Жылу техникасы инженері
3
Орталық жылу басқару пультінің қуат блогының машинисі
3
Қазандық жабдығының энергоблогының машинисі
3
Қазандықты басқаруға арналған орталық жылыту панелінің машинисі

25. Карточка профессии "Обходчик трассы гидрозолоудаления и золоотвалов":
Код группы:
9312-2
Код наименования занятия:
9312-2-006
Наименование профессии:
Обходчик трассы гидрозолоудаления и золоотвалов
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 9. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149. " Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 9)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2021 года № 22707.
Обходчик трассы гидрозолоудаления и золоотвалов
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Стаж работы для 2 разряда опыт не требуется. Для 3 разряда - не менее 6 месяцев
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
8186-0-039 - Машинист-обходчик по золоудалению
Основная цель деятельности:
Безопасная, надежная и экономичная работа тепломеханического оборудования трассы гидрозолоудаления и золоотвалов.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение проверки состояния золопроводов и золоотвалов, опор пульпопроводов, арматуры, ограждающих дам,бассейна и трубопроводов осветленной воды
2. Выполнение подготовительных и слесарных работ, выполнение небольших ремонтных работ
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проведение проверки состояния золопроводов и золоотвалов, опор пульпопроводов, арматуры, ограждающих дам,бассейна и трубопроводов осветленной воды
Навык 1:
Обеспечение сборок и разборок золоотводов
Умения:
Разряд 2:
1. Осуществлять проверку состояния золопроводов и золоотвалов путҰм их обхода.
2. Проводить переключения трасс гидрозолоудаления на дамбе.
3. Обеспечивать надҰжную и бесперебойную подачу золошлаковой пульпы на золоотвалы.
4. Выполнять пуск и остановку дренажных насосов в соответствии с инструкциями.
Разряд 3:
1. Выполнять снятие и установку шандор на водосборных колодцах.
2. Контролировать качество и соблюдение параметров при наращивании дамб.
3. Организовывать и контролировать работу дренажных насосных станций, включая пуск и остановку насосов.
4. Участвовать в ликвидации аварийных ситуаций, принимать меры по предотвращению последствий.
Знания:
Разряд 2:
1. Устройство и схемы золоотвалов, золопроводов, водопроводов и канализации.

25. Кәсіптің карточкасы "Сумен күл тазалау және күл үйінділері трассасын қараушы":
Топтың коды:
9312-2
Қызмет атауының коды:
9312-2-006
Кәсіптің атауы:
Сумен күл тазалау және күл үйінділері трассасын қараушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
9-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (9-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 11 мамырда № 22707 болып тіркелді.
Сумен күл тазалау және күл үйінділері трассасын қараушы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
2-разрядқа жұмыс өтілі талап етілмейді. 3-разрядқа – кемінде 6 ай жұмыс тәжірибесі болуы тиіс.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
8186-0-039 - Күлді шығару бойынша қараушы-машинисі
Қызметтің негізгі мақсаты:
Гидравликалық күл шығару трассасының және күл үйінділерінің жылу механикалық жабдықтарын қауіпсіз, сенімді және үнемді пайдалану.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Күл құбырларының және күл үйінділерінің, шлам құбырларының тіректерінің, арматуралардың, қоршау бөгеттерінің, бассейндердің және тазартылған су құбырларының жай-күйін тексеру
2. Дайындық және слесарлық жұмыстарды орындау, шағын жөндеу жұмыстарын жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Күл құбырларының және күл үйінділерінің, шлам құбырларының тіректерінің, арматуралардың, қоршау бөгеттерінің, бассейндердің және тазартылған су құбырларының жай-күйін тексеру
Дағды 1:
Күл шығару жүйелерін құрастыру және бөлшектеуді қамтамасыз ету
Машықтар:
2-разряд:
1. Күлқұбырлар мен күл үйінділерінің жай-күйін аралап тексеру арқылы бақылау.
2. Гидрокүл шығару жүйесінің трассаларын бөгет үстінде ауыстыру жұмыстарын жүргізу.
3. Күл мен шлактан тұратын суспензияны күл үйінділеріне сенімді әрі үздіксіз жеткізуді қамтамасыз ету.
4. Дренаждық сорғыларды іске қосу және тоқтату жұмыстарын нұсқаулықтарға сәйкес орындау.
3-разряд:
1. Су жинау құдықтарында шандорларды алып тастау және орнату жұмыстарын жүргізу.
2. Бөгеттерді биіктету кезінде сапа мен параметрлердің сақталуын бақылау.
3. Дренаждық сорғы станцияларының жұмысын ұйымдастыру және бақылау, соның ішінде сорғыларды іске қосу және тоқтату.
4. Авариялық жағдайларды жоюға қатысу және салдарын болдырмау шараларын қабылдау.
Білімдер:
2-разряд:
Күл үйінділері, күлқұбырлар, су құбырлары және кәріз жүйелерінің құрылысы мен сұлбалары.

2. Способы разборки и сборки схем золопроводов.
3. Способы обнаружения видимых дефектов и повреждений оборудования.
Разряд 3:
1. Технологические особенности золопроводов, золоотвалов и систем гидрозолоудаления.
2. Правила эксплуатации и технического обслуживания насосных станций.
3. Технологию переключения трасс гидрозолоудаления и работы с шандорами.
4. Методы выявления и устранения дефектов и неисправностей.
5. Нормы охраны труда, техники безопасности и экологические требования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Проведение работ на дамбах и колодцах
Умения:
Разряд 2:
1. Участвовать в снятии и установке шандор на водосбросных колодцах.
2. Осуществлять контроль за наращиванием дамб.
3. Проводить спуск воды через плотины и предупреждать прорывы ограждаемых дамб.
4. Участвовать в ликвидации аварийных ситуаций.
5. Проводить замеры уровня воды в отстойном пруду.
Разряд 3:
1. Проводить работы по контролю и обслуживанию дамб и водосборных колодцев.
2. Выполнять снятие и установку шандор с соблюдением технологических и безопасных требований.
3. Контролировать качество наращивания дамб и соблюдение проектных параметров.
4. Организовывать безопасное рабочее место и обеспечивать соблюдение требований охраны труда.
5. Участвовать в ликвидации аварийных ситуаций и принимать меры по предотвращению их последствий.
Знания:
Разряд 2:
1. Способы разборки и сборки схем золопроводов.
2. Правила наращивания дамб.
3. Водоотводящие сооружения осветленной воды (водосбросы, водосливы, водоприемники).
Разряд 3:
1. Устройство и технологические особенности дамб и водосборных колодцев.
2. Технология монтажа и демонтажа шандор и другого оборудования колодцев.
3. Методы контроля качества и безопасности при наращивании дамб.
4. Правила организации работ и техники безопасности при проведении работ на дамбах и в колодцах.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Выполнение подготовительных и слесарных работ, выполнение небольших ремонтных работ
Навык 1:
Обеспечение выполнения работ
Умения:
Разряд 2:
1. Применять слесарный инструмент.
2. Организовывать рабочее место для выполнения поставленных задач.
3. Обеспечивать наличие и исправность необходимого инструмента и материалов.
4. Выполнять работы в соответствии с технологическими инструкциями и нормами.
5. Выполнять требования безопасности работ.
Разряд 3:
1. Планировать и координировать выполнение работ на участке.
2. Контролировать качество работ и своевременно выявлять отклонения.

2. Күлқұбыр сұлбаларын бөлшектеу және жинау тәсілдері.
3. Жабдықтағы көзге көрінетін ақаулар мен зақымдарды анықтау әдістері.
3-разряд:
1. Күлқұбырлар, күл үйінділері және гидрокүл шығару жүйелерінің технологиялық ерекшеліктері.
2. Сорғы станцияларын пайдалану және техникалық қызмет көрсету ережелері.
3. Гидрокүл шығару трассаларын ауыстыру технологиясы және шандорлармен жұмыс істеу тәртібі.
4. Ақаулар мен істен шығу себептерін анықтау және жою әдістері.
5. Еңбек қорғау нормалары, қауіпсіздік техникасы және экологиялық талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Бөгеттер мен ұңғымаларда жұмыстарды жүргізу
Машықтар:
2-разряд:
1. Су төгетін құдықтардағы шандорларды алу және орнатуға қатысу.
2. Бөгеттерді биіктету жұмыстарын бақылау.
3. Су бөгеттері арқылы суды төмен түсіру жұмыстарын жүргізу және бөгеттердің жарылуын болдырмау.
4. Авариялық жағдайларды жоюға қатысу.
5. Шөгінді көлдегі су деңгейін өлшеу жұмыстарын жүргізу.
3-разряд:
1. Бөгеттер мен су жинау құдықтарын бақылау және қызмет көрсету жұмыстарын жүргізу.
2. Технологиялық және қауіпсіздік талаптарын сақтай отырып, шандорларды алу және орнату жұмыстарын орындау.
3. Бөгеттерді биіктету сапасын және жобалық параметрлердің сақталуын бақылау.
4. Қауіпсіз жұмыс орнын ұйымдастыру және еңбек қорғау талаптарының орындалуын қамтамасыз ету.
5. Авариялық жағдайларды жоюға қатысу және олардың салдарын алдын алу шараларын қабылдау.
Білімдер:
2-разряд:
1. Күлқұбыр сұлбаларын бөлшектеу және жинау тәсілдері.
2. Бөгеттерді биіктету ережелері.
3. Таза су ағызатын құрылыстар (су төгетін арналар, су ағызғыштар, су қабылдағыштар).
3-разряд:
1. Бөгеттер мен су жинау құдықтарының құрылысы және технологиялық ерекшеліктері.
2. Шандорлар мен құдықтардың басқа жабдықтарын орнату және демонтаждау технологиясы.
3. Бөгеттерді биіктету кезінде сапа мен қауіпсіздікті бақылау әдістері.
4. Бөгеттер мен құдықтарда жүргізілетін жұмыстарды ұйымдастыру және еңбек қауіпсіздігі ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Дайындық және слесарлық жұмыстарды орындау, шағын жөндеу жұмыстарын жүргізу
Дағды 1:
Жұмыстардың орындалуын қамтамасыз ету
Машықтар:
2 разряд:
1. Слесарлық құралдарды қолдану.
2. Белгіленген тапсырмаларды орындау үшін жұмыс орнын ұйымдастыру.
3. Қажетті құралдар мен материалдардың болуын және жарамдылығын қамтамасыз ету.
4. Жұмыстарды технологиялық нұсқаулықтар мен нормаларға сәйкес орындау.
5. Еңбек қауіпсіздігі талаптарын сақтау.
3 разряд:
1. Жұмыстарды учаскеде жоспарлау және үйлестіру.
2. Жұмыстың сапасын бақылау және ауытқуларды уақтылы анықтау.

3. Осуществлять инструктаж и контроль соблюдения техники безопасности.
Знания:
Разряд 2:
1. Правила эксплуатации слесарного инструмента.
2. Правила и приемы безопасности при слесарных работах.
3. Требования к качеству и срокам выполнения работ.
4. Организацию рабочего места и подготовка инструментов.
Разряд 3:
1. Технологические процессы и особенности выполнения работ на объекте.
2. Методы контроля качества и безопасности выполнения работ.
3. Правила организации труда и распределения заданий.
4. Способы выявления и устранения отклонений в процессе работы.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Ведение подготовки оборудования золоудаления к работе
Умения:
Разряд 2
1. Применять лебҰдки при выполнении производственных операций.
2. Выявлять неисправности на трассе пульпопроводов, дамб и золоотвалов.
3. Выполнять мелкий ремонт пульпопроводов, включая подтяжку сальников и расчистку мест их установки.
Разряд 3
1. Проводить диагностику и устранять мелкие неисправности оборудования перед пуском.
2. Обеспечивать безопасный и эффективный запуск оборудования.
3. Контролировать соблюдение технологических и безопасных норм при эксплуатации оборудования.
4. Использовать техническую документацию при подготовке и обслуживании оборудования.
Знания:
Разряд 2:
1. Устройство лебедки, принцип действия.
2. Правила обслуживания и эксплуатации лебедки.
3. Устройство пульпопроводов, дамб, золоотвалов.
Разряд 3:
1. Основные элементы и устройство оборудования для гидрозолоудаления.
2. Порядок подготовки оборудования к эксплуатации.
3. Правила техники безопасности при подготовке и запуске оборудования.
4. Основы проверки исправности и готовности оборудования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Работа под руководством при наличии некоторой самостоятельности в знакомых ситуациях
Обучение под руководством
Ответственное выполнение простых заданий
Личная безопасность и безопасность других
Решение типовых задач.
Список технических регламентов и национальных стандартов:

3. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулық жүргізу және сақталуын бақылау.
Білімдер:
2 разряд:
1. Слесарлық құралдарды пайдалану ережелері.
2. Слесарлық жұмыстар кезінде қауіпсіздік ережелері мен тәсілдері.
3. Жұмыстың сапасы мен орындалу мерзімдеріне қойылатын талаптар.
4. Жұмыс орнын ұйымдастыру және құралдарды дайындау.
3 разряд:
1. Объектідегі жұмыстарды орындау технологиялық процестері мен ерекшеліктері.
2. Жұмыстың сапасы мен қауіпсіздігін бақылау әдістері.
3. Еңбек ұйымдастыру ережелері және тапсырмаларды бөлу.
4. Жұмыс барысында ауытқуларды анықтау және жою тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Қоқыс шығару жабдығын жұмысқа дайындауды жүргізу
Машықтар:
2 разряд:
1. Жұмыста лебедкаларды қолдану.
2. Пульпопроводтар, дамбалар, күлқалдықтар бойынша ақауларды анықтау.
3. Пульпопроводтардың шағын жөндеу жұмыстарын жүргізу (сальниктерді тарту, орнату орындарын тазалау).
3 разряд:
1. Жабдықты іске қоспас бұрын шағын ақауларды диагностикалау және жою.
2. Жабдықтың қауіпсіз және тиімді іске қосылуын ұйымдастыру.
3. Технологиялық және қауіпсіздік нормаларын бақылау.
4. Жабдықты дайындауға арналған техникалық құжаттаманы меңгеру.
Білімдер:
2 разряд:
1. Лебедканың құрылымы, жұмыс істеу принципі.
2. Лебедканы пайдалану және қызмет көрсету ережелері.
3. Пульпопроводтардың, дамбалардың, күлқалдықтардың құрылымы.
3 разряд:
1. Гидрожабдықтармен күлді шығару құралдарының негізгі элементтері мен құрылымы.
2. Жабдықты эксплуатацияға дайындау тәртібі.
3. Жабдықты дайындау және іске қосу кезінде қауіпсіздік техникасының ережелері.
4. Жабдықтың жарамдылығы мен дайындық деңгейін тексерудің негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Таныс жағдайларда біршама тәуелсіздікпен бақылауда жұмыс жасаңыз
Бағытталған тренинг
Қарапайым тапсырмаларды жауапкершілікпен орындау
Жеке қауіпсіздік және басқалардың қауіпсіздігі
Типтік есептерді шешу.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

26. Карточка профессии "Машинист турбинного отделения":
Код группы:
8186-0
Код наименования занятия:
8186-0-030
Наименование профессии:
Машинист турбинного отделения
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 9. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149. " Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 9)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2021 года № 22707.
Машинист турбинного отделения
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Теплоэнергетические установки тепловых электрических станций
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Стаж работы не менее 1 года.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
8186-0-019 - Машинист котлотурбинного цеха
8186-0-029 - Машинист турбинного оборудования
Основная цель деятельности:
Безопасная, надежная и экономичная работа турбинного оборудования ТЭС. Управление, регулирование, обслуживание оборудования турбинного отделения
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Обеспечение надежной и экономичной работы турбинного оборудования
2. Выполнение обслуживания и вывода в ремонт турбинного оборудования
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Обеспечение надежной и экономичной работы турбинного оборудования
Навык 1:
Обеспечение эксплуатации и обслуживания
Умения:
1. Вести пуск, останов, опробование и опрессовку оборудования турбинного отделения.
2. Обслуживать турбинное оборудование.
3. Осуществлять эксплуатацию и контроль текущих параметров работы турбины.
Знания:
1. Устройство и тепловые схемы турбинного оборудования.
2. Правила эксплуатации и обслуживания турбин.
3. Нормативные показатели турбинного оборудования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Соблюдение режима работы турбин
Умения:
1. Распределять электрическую и тепловую нагрузки между агрегатами при изменении диспетчерского графика.
2. Проводить переключения в тепловых схемах турбинного оборудования.
3. Вести контроль основных показателей турбины.
Знания:
1. Режим нагрузки агрегатов.
2. Тепловые схемы турбинного оборудования.
3. Правила переключений и эксплуатации турбинного оборудования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Выполнение обслуживания и вывода в ремонт турбинного оборудования
Навык 1:
Соблюдение графиков работы турбинного оборудования
Умения:

26. Кәсіптің карточкасы "Турбина бөлімшесінің машинисі":
Топтың коды:
8186-0
Қызмет атауының коды:
8186-0-030
Кәсіптің атауы:
Турбина бөлімшесінің машинисі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
9-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (9-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 11 мамырда № 22707 болып тіркелді.
Турбина бөлімшесінің машинисі
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Жылу электр станцияларының жылу энергетикалық қондырғылары
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс өтілі 1 жылдан кем емес.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
8186-0-019 - Қазандық турбиналық цехтің машинисi
8186-0-029 - Құбыр жабдықтары машинситі
Қызметтің негізгі мақсаты:
ЖЭС турбиналық жабдығының қауіпсіз, сенімді және үнемді жұмысы. Турбина бөлімшесінің жабдықтарын басқару, реттеу, Қызмет көрсету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Турбиналық жабдықтың сенімді және үнемді жұмысын қамтамасыз ету
2. Турбиналық жабдыққа қызмет көрсетуді және жөндеуге шығаруды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Турбиналық жабдықтың сенімді және үнемді жұмысын қамтамасыз ету
Дағды 1:
Пайдалану мен қызмет көрсетуді қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Турбиналық бөлімшенің жабдықтарын іске қосу, тоқтату, сынау, престеу жүргізу.
2. Турбиналық жабдыққа қызмет көрсету.
3. Турбинаның ағымдағы параметрлерін пайдалану және бақылау.
Білімдер:
1. Турбиналық жабдықтың құрылғысы және жылу схемалары.
2. Турбиналарды пайдалану және қызмет көрсету ережелері.
3. Турбиналық жабдықтың нормативтік көрсеткіштері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Турбиналардың жұмыс режимін сақтау
Машықтар:
1. Диспетчерлік кесте өзгерген кезде электр және жылу жүктемелерін агрегаттар арасында бөлу.
2. Турбиналық жабдықтың жылу схемаларында ауысулар жүргізу.
3. Турбинаның негізгі көрсеткіштерін бақылау.
Білімдер:
1. Агрегаттардың жүктеме режимі.
2.Турбиналық жабдықтың жылу схемалары.
3. Турбиналық жабдықты ауыстыру және пайдалану ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Турбиналық жабдыққа қызмет көрсетуді және жөндеуге шығаруды орындау
Дағды 1:
Турбиналық жабдықтың жұмыс кестесін сақтау
Машықтар:

Выпуск 9. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149. " Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 9)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2021 года № 22707.
Обходчик трассы гидрозолоудаления и золоотвалов
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Теплоэнергетические установки тепловых электрический станций
-
Требования к опыту работы:
Стаж работы для 4 разряда не менее до 1 года. Для 5 разряда - не менее не менее 1 г. 6 месяцев
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
8186-0-039 - Машинист-обходчик по золоудалению
Основная цель деятельности:
Безопасная, надежная и экономичная работа тепломеханического оборудования трассы гидрозолоудаления и золоотвалов.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение обхода трасс гидрозолоудаления и золоотвалов
2. Подготовка, контроль и снятие оборудования
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проведение обхода трасс гидрозолоудаления и золоотвалов
Навык 1:
Проведение комплексных обходов протяженных трасс с применением средств контроля.
Умения:
Разряд 4:
1. Выполнять комплексные обходы протяженных трасс согласно установленному графику и маршрутам.
2. Использовать базовые средства контроля (например, визуальный осмотр, простые измерительные приборы) для оценки состояния трасс.
3. Обнаруживать и фиксировать дефекты, повреждения и отклонения от нормы в элементах трасс.
Разряд 5 (в дополнение к 4 разряду):
1. Оценивать техническое состояние элементов трасс на основании полученных данных и выявлять скрытые дефекты.
2. Составлять подробные отчеты о состоянии трасс с рекомендациями по устранению выявленных недостатков.
3. Координировать работу по ремонту и профилактическому обслуживанию трасс.
Знания:
Разряд 4:
1. Конструкция и основные элементы протяженных трасс гидрозолоудаления и золоотвалов.
2. Принципы работы и особенности применения базовых средств контроля.
3. Типичные дефекты и повреждения элементов трасс.
Разряд 5 (в дополнение к 4 разряду):
1. Методы и средства контроля технического состояния оборудования и коммуникаций.
2. Критерии оценки технического состояния и методы выявления дефектов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Проведение обходов и контролирование состояния элементов трасс методами диагностики
Умения:
Разряд 4:

9-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (9-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 11 мамырда № 22707 болып тіркелді.
Сумен күл тазалау және күл үйінділері трассасын қараушы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Жылу электр станцияларының жылуэнергетикалық қондырғылар
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
4-разряд үшін – кемінде 1 жыл. 5-разряд үшін – кемінде 1 жыл 6 ай.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
8186-0-039 - Күлді шығару бойынша қараушы-машинисі
Қызметтің негізгі мақсаты:
Гидравликалық күл шығару трассасының және күл үйінділерінің жылу механикалық жабдықтарын қауіпсіз, сенімді және үнемді пайдалану.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Суға және күл төгетін жолдар мен күл алаңдарын шолу жүргізу
2. Жабдықты дайындау, бақылау және ажырату
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Суға және күл төгетін жолдар мен күл алаңдарын шолу жүргізу
Дағды 1:
Бақылау құралдарын пайдалана отырып, ұзын трассаларды кешенді шолу жүргізу
Машықтар:
4 разряд
1. Белгіленген график пен маршруттарға сәйкес ұзын трассаларды кешенді шолу жүргізу.
2. Трассалардың жай-күйін бағалау үшін қарапайым бақылау құралдарын (мысалы, визуалды тексеру, қарапайым өлшеу аспаптары) пайдалану.
3. Трассалардың элементтеріндегі ақауларды, зақымдануларды және нормадан ауытқуларды анықтау және тіркеу.
5-разряд (4-разрядқа қосымша)
1. Алынған деректер негізінде трассалардың элементтерінің техникалық жай-күйін бағалау және жасырын ақауларды анықтау.
2. Трассалардың жай-күйі туралы толық есептер әзірлеу, анықталған кемшіліктерді жою бойынша ұсынымдар беру.
3. Трассаларды жөндеу және алдын алу қызметін үйлестіру.
Білімдер:
4-разряд
1. Су мен күлді шығару жолдары мен күл алаңдарының құрылысы және негізгі элементтері.
2. Қарапайым бақылау құралдарының жұмыс принциптері мен қолдану ерекшеліктері.
3. Трассалардың элементтеріндегі типтік ақаулар мен зақымданулар.
5-разряд (4-разрядқа қосымша)
1. Жабдық пен коммуникациялардың техникалық жай-күйін бақылау әдістері мен құралдары.
2. Техникалық жай-күйін бағалау критерийлері және ақауларды анықтау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Диагностикалық әдістер арқылы трассаның элементтерін шолу жүргізу және олардың жай-күйін бақылау
Машықтар:
4 разряд

1. Выполнять регулярные обходы трасс гидрозолоудаления и золоотвалов согласно графику.
2. Проводить визуальный осмотр и простой инструментальный контроль состояния элементов трасс (трубопроводов, опор, запорной арматуры и др.).
3. Обнаруживать и своевременно докладывать о выявленных повреждениях, протечках, засорах и других неисправностях.
Разряд 5 (в дополнение к 4 разряду):
1. Организовывать и проводить обходы трасс с применением специализированных диагностических методов и средств (например, измерение давления, температуры, вибрации).
2. Оценивать техническое состояние элементов трасс на основании данных диагностики и выявлять скрытые дефекты.
3. Составлять отчеты и рекомендации по устранению выявленных неисправностей.
4. Контролировать выполнение ремонтных и профилактических работ на трассах.
Знания:
Разряд 4:
1. Конструкцию и назначение основных элементов трасс гидрозолоудаления и золоотвалов.
2. Методы визуального и простого инструментального контроля состояния оборудования.
3. Основные признаки неисправностей и повреждений элементов трасс.
4. Правила охраны труда и техники безопасности при проведении обходов и диагностике.
Разряд 5 (в дополнение к 4 разряду):
1. Критерии оценки технического состояния и методы выявления дефектов.
2. Нормативные документы по охране труда, промышленной безопасности и экологическим требованиям.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Подготовка, контроль и снятие оборудования
Навык 1:
Выполнение переключения гидрозолоудаления.
Умения:
Разряд 4:
1. Выполнять переключение гидрозолоудаления согласно установленным технологическим схемам и инструкциям.
2. Контролировать правильность выполнения переключений и состояние оборудования в процессе работы.
3. Обеспечивать соблюдение техники безопасности при выполнении переключений.
Разряд 5 (в дополнение к 4 разряду):
1. Диагностировать и устранять типовые нарушения и неисправности, возникающие при переключениях.
2. Организовывать работы по переключению с учетом безопасности и минимизации простоев оборудования.
3. Вести учет и документацию по выполненным переключениям.
Знания:
Разряд 4:
1. Принципы работы систем гидрозолоудаления и их технологические схемы.
2. Порядок и правила выполнения переключений в системах гидрозолоудаления.
3. Основы техники безопасности и охраны труда при работе с гидротехническим оборудованием.
Разряд 5 (в дополнение к 4 разряду):

1. Белгіленген график бойынша су мен күлді шығару жолдары мен күл алаңдарының трассаларын тұрақты шолу жүргізу.
2. Трассаның элементтерін (құбырлар, тіректер, құлыптау арматурасы және т.б.) визуалды тексеру және қарапайым аспаптық бақылау арқылы бағалау.
3. Анықталған зақымдар, ағып кетулер, бөгде заттар және басқа ақаулар туралы уақтылы хабарлау.
5 разряд (4-разрядқа қосымша)
1. Мамандыққа арналған диагностикалық әдістер мен құралдарды пайдалана отырып, трассаларды шолу жүргізуді ұйымдастыру және өткізу (мысалы, қысым, температура, дірілді өлшеу).
2. Диагностика деректеріне сүйене отырып, трассаның элементтерінің техникалық жай-күйін бағалау және жасырын ақауларды анықтау.
3. Анықталған ақауларды жою бойынша есептер мен ұсынымдар әзірлеу.
4. Трассалардағы жөндеу және алдын алу жұмыстарын бақылау.
Білімдер:
4 разряд
1. Су мен күлді шығару жолдары мен күл алаңдарының трассаларының негізгі элементтерінің құрылысы мен тағайындалуы.
2. Жабдықтың жай-күйін визуалды және қарапайым аспаптық бақылау әдістері.
3. Трассаның элементтеріндегі ақаулар мен зақымдардың негізгі белгілері.
4. Шолу жүргізу және диагностика кезінде еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасының қағидалары.
5-разряд (4-разрядқа қосымша)
1. Техникалық жай-күйін бағалау критерийлері және ақауларды анықтау әдістері.
2. Еңбекті қорғау, өндірістік қауіпсіздік және экологиялық талаптар бойынша нормативтік құжаттар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Жабдықты дайындау, бақылау және ажырату
Дағды 1:
Суға және күлді шығару жүйесін қосу және өшіру жұмыстарын орындау
Машықтар:
4 разряд
1. Белгіленген технологиялық схемалар мен нұсқаулықтарға сәйкес су мен күлді шығару жүйесін қосу және өшіру жұмыстарын орындау.
2. Өткізілген қосу және өшіру операцияларының дұрыстығын және жабдықтың жай-күйін бақылау.
3. Қосу және өшіру жұмыстарын орындау кезінде қауіпсіздік техникасын қамтамасыз ету.
5-разряд (4-разрядқа қосымша)
1. Қосу және өшіру кезінде пайда болатын типтік бұзылулар мен ақауларды диагностикалау және жою.
2. Жабдықтың тоқтап қалуын азайта отырып, қауіпсіздік талаптарын сақтай отырып қосу және өшіру жұмыстарын ұйымдастыру.
3. Өткізілген қосу және өшіру жұмыстары бойынша есеп жүргізу және құжаттаманы рәсімдеу.
Білімдер:
4 разряд
1. Су мен күлді шығару жүйелерінің жұмыс принциптері және олардың технологиялық схемалары.
2. Су мен күлді шығару жүйелерінде қосу және өшіру жұмыстарын орындау тәртібі мен ережелері.
3. Гидротехникалық жабдықпен жұмыс кезінде еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасының негіздері.
5-разряд (4-разрядқа қосымша)

1. Методы диагностики и устранения неисправностей при переключениях.
2. Нормативные требования по охране труда, промышленной безопасности и экологическим стандартам.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Проведение работ дренажных насосных станций, включая запуск и останов оборудования, и наращивание дамб
Умения:
Разряд 4:
1. Выполнять запуск и останов дренажных насосных станций в соответствии с технологическими инструкциями.
2. Контролировать исправность и работоспособность насосного оборудования во время эксплуатации.
3. Осуществлять наблюдение за состоянием дамб и выполнять простейшие работы по их наращиванию и ремонту под руководством старших специалистов.
4. Соблюдать правила техники безопасности при работе с насосным оборудованием и на дамбах.
Разряд 5 (в дополнение к 4 разряду):
1. Диагностировать и устранять типовые неисправности насосного оборудования.
2. Организовывать и выполнять работы по наращиванию и ремонту дамб с применением необходимых технических средств.
3. Контролировать качество и безопасность выполняемых работ на насосных станциях и дамбах.
4. Вести техническую документацию по эксплуатации насосных станций и состоянию дамб.
Знания:
Разряд 4:
1. Конструкцию и принцип работы дренажных насосных станций.
2. Технология запуска и остановки насосного оборудования.
3. Основные причины неисправностей насосов и способы их выявления.
4. Основы гидротехнических сооружений, устройство дамб и методы их укрепления.
Разряд 5 (дополнение к 4 разряду):
1. Технологические процессы запуска, регулировки, остановки и технического обслуживания насосного оборудования.
2. Методы диагностики и устранения неисправностей насосов и сопутствующего оборудования.
3. Технологии и материалы, применяемые при наращивании и ремонте дамб.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Личная безопасность и безопасность других
Решение типовых задач.
Работа под руководством при наличии некоторой самостоятельности в знакомых ситуациях
Обучение под руководством
Ответственное выполнение простых заданий
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Технический регламент "Общие требования к пожарной безопасности". Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года № 405. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2021 года № 24045. 2. Правила технической эксплуатации. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11066. 3. Правила пожарной безопасности. Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 февраля 2022 года № 26867. 4. Правила техники безопасности. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2015 года № 10907.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Машинист котельного оборудования
4
Машинист энергоблока по котельному оборудованию
4
Машинист центрального теплового щита управления котлами

1. Қосу және өшіру кезінде ақауларды диагностикалау және жою әдістері.
2. Еңбекті қорғау, өндірістік қауіпсіздік және экологиялық стандарттар бойынша нормативтік талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Дренажды насос станцияларында жұмыстар жүргізу, соның ішінде жабдықты іске қосу және тоқтату, сонымен қатар бөгеттерді көтеру
Машықтар:
4 разряд
1. Технологиялық нұсқаулықтарға сәйкес дренажды насос станцияларын іске қосу және тоқтату жұмыстарын орындау.
2. Жұмыс кезінде насос жабдығының ақаусыз және қызметтік күйін бақылау.
3. Бөгеттердің жай-күйін қадағалау және аға мамандардың жетекшілігімен олардың қарапайым көтеру және жөндеу жұмыстарын орындау.
4. Насос жабдығы мен бөгеттермен жұмыс кезінде қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтау.
5-разряд (4-разрядқа қосымша)
1. Насос жабдығындағы типтік ақауларды диагностикалау және жою.
2. Қажетті техникалық құралдарды пайдалана отырып, бөгеттерді көтеру және жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру және орындау.
3. Насос станцияларында және бөгеттерде орындалған жұмыстардың сапасы мен қауіпсіздігін бақылау.
4. Насос станцияларының жұмысы мен бөгеттердің жай-күйі бойынша техникалық құжаттама жүргізу.
Білімдер:
4 разряд
1. Дренажды насос станцияларының құрылысы мен жұмыс принциптері.
2. Насос жабдығын іске қосу және тоқтату технологиясы.
3. Насостардағы ақаулардың негізгі себептері және оларды анықтау әдістері.
4. Гидротехникалық құрылыстардың негіздері, бөгеттердің құрылымы және оларды нығайту әдістері.
5 разряд (4-разрядқа қосымша)
1. Насос жабдығын іске қосу, реттеу, тоқтату және техникалық қызмет көрсету технологиялық процестері.
2. Насостар мен қосымша жабдықтағы ақауларды диагностикалау және жою әдістері.
3. Бөгеттерді көтеру және жөндеу жұмыстарында қолданылатын технологиялар мен материалдар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жеке қауіпсіздік және басқалардың қауіпсіздігі
Типтік есептерді шешу.
Таныс жағдайларда біршама тәуелсіздікпен бақылауда жұмыс жасаңыз
Басшылықпен оқыту
Қарапайым тапсырмаларды жауапкершілікпен орындау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламенті. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 17 тамыздағы № 405 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 19 тамызда № 24045 болып тіркелді. 2. Техникалық пайдалану ережелері. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 15 мамырда № 11066 болып тіркелді. 3. Өрт қауіпсіздігі ережелері. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 21 ақпанда № 26867 болып тіркелді. 4. Қауіпсіздік ережелері. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 30 сәуірде № 10907 болып тіркелді.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Орталық жылу басқару пультінің қуат блогының машинисі
4
Қазандық жабдығының энергоблогының машинисі
4
Қазандықты басқаруға арналған орталық жылыту панелінің машинисі

28. Карточка профессии "Котлочист":
Код группы:
8186-0
Код наименования занятия:
8186-0-006
Наименование профессии:
Котлочист
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 1. Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 364 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 1)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 сентября 2023 года № 33389.
Котлочист
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Стаж работы для 3 разряда - не менее 6 месяцев, для 4 разряда - не менее до 1 года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Безопасная, надежная и экономичная работа котельного оборудования ТЭС.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Ведение средних очистительных работ по котлу
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Ведение средних очистительных работ по котлу
Навык 1:
Обеспечение производства простой очистки котельного оборудования
Умения:
Разряд 3:
1. Очищать внутренние поверхности нагрева жаротрубных и горизонтально-водотрубных котлов от накипи, нагара, шлака и золы с использованием котлоочистительного инструмента.
2. Очищать трубчатые воздухоподогреватели, циклоны, скрубберы, коллекторы, каналы гидрозолоудаления, вращающиеся механизмы, золопроводы и наружные поверхности нагрева котлов всех типов, кроме водогрейных.
3. Проводить расшлаковку экранов горелок и топок котлов всех типов с измерением температуры в топке.
Разряд 4:
1. Очищать внутренние поверхности нагрева вертикальных водотрубных и газотрубных котлов от накипи, нагара, шлака и золы с применением котлоочистительного инструмента.
2. Очищать регенеративные воздухоподогреватели, экономайзеры, трубные пучки конденсаторов, водо- и пароподогреватели, охладители котлов всех типов.
3. Осуществлять очистку турбин под руководством котлочиста более высокой квалификации.
Знания:
Разряд 3:
1. Характер загрязнения поверхностей нагрева и влияние их на работу котлоагрегатов.
2. Правила подбора инструмента в зависимости от степени загрязненности и конструктивных особенностей поверхностей нагрева.
Разряд 4:
1. Устройство котлоагрегатов и теплообменного оборудования; технологическую последовательность основных видов котлоочистительных работ.

28. Кәсіптің карточкасы "Қазандар тазалаушы":
Топтың коды:
8186-0
Қызмет атауының коды:
8186-0-006
Кәсіптің атауы:
Қазандар тазалаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
1-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (1-шығарылым) бекіту туралы" 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 364 Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 7 қыркүйекте № 33389 болып тіркелді.
Қазандар тазалаушы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
3-разряд үшін жұмыс өтілі – кемінде 6 ай, 4-разряд үшін – кемінде 1 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жылу электр станцияларында қазандық жабдықтарының қауіпсіз, сенімді және үнемді жұмысы.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Қазандық бойынша орташа тазалау жұмыстарын жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Қазандық бойынша орташа тазалау жұмыстарын жүргізу
Дағды 1:
Қазандық жабдықтарын қарапайым тазалау өндірісі
Машықтар:
3 разряд:
1. Жылу құбырлары мен көлденең-су құбырлары қазандықтарының ішкі қыздыру беттерін қақтан, көміртектен, қождан, күлден қазандық тазалау құралын қолдана отырып тазалау.
2. Құбырлы ауа жылытқыштарды, циклондарды, скрубберлерді, коллекторларды, гидрозолдану арналарын, айналмалы механизмдерді, күл құбырларын және су жылытқыштардан басқа барлық типтегі қазандықтардың сыртқы қыздыру беттерін тазалау.
3. Оттықтағы температураны өлшейтін барлық типтегі оттықтардың, қазандықтардың оттықтарының экрандарын қопсыту.
4 разряд:
1. Тік су құбыры және газ құбыры қазандықтарының ішкі қыздыру беттерін қақтан, көміртектен, қождан, күлден қазандық тазалау құралын қолдана отырып тазалау.
2. Регенеративті ауа жылытқыштарын, экономайзерлерді, конденсаторлардың құбыр байламдарын, су жылытқыштарын және барлық типтегі қазандықтардың салқындатқыштарын тазалау.
3. Жоғары білікті қазандықтың басшылығымен турбиналарды тазарту.
Білімдер:
3 разряд:
1. Жылу беттерінің ластану сипаты және олардың қазандық агрегаттарының жұмысына әсері.
2. Ластану дәрежесіне және қыздыру беттерінің конструктивтік ерекшеліктеріне байланысты құралды таңдау ережесі.
4 разряд:
1. Қазандық агрегаттар мен жылу алмастырғыш жабдықтардың құрылысы; қазандық тазалау жұмыстарының негізгі түрлерінің технологиялық реттілігі.

2. Методы контроля качества котлоочистительных работ.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение подготовительных мероприятий по очистке котла.
Умения:
Разряд 3:
1. Готовить присадки и загружать их в бункеры или соответствующие Ұмкости.
2. Производить замену и реставрацию дроби, приготавливать щелочные растворы требуемой концентрации.
3. Устраивать леса и подмости для проведения котлоочистительных работ.
Разряд 4:
1. Осуществлять контроль качества всех видов котлоочистительных работ, подготавливать и сдавать очищенное оборудование.
2. Выполнять подналадку котлоочистительного инструмента.
3. Вести техническую документацию по обслуживаемому оборудованию.
Знания:
Разряд 3:
1. Правила смены и реставрации дроби; назначение химических присадок.
2. Способы приготовления щелочных растворов.
3. Правила устройства лесов и подмостей для производства работ.
Разряд 4:
1. Способы подналадки котлоочистительного инструмента.
2. Правила ведения технической документации о работе обслуживаемого оборудования
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ограниченная самостоятельность
Обучение под руководством
Ответственность за результаты выполнения простых заданий за свою безопасность и безопасность других
Решение типовых задач
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Технический регламент "Общие требования к пожарной безопасности". Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года № 405. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2021 года № 24045. 2. Правила технической эксплуатации. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11066. 3. Правила пожарной безопасности. Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 февраля 2022 года № 26867. 4. Правила техники безопасности. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2015 года № 10907.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Машинист энергоблока центрального теплового щита управления
4
Машинист центрального теплового щита управления котлами
3
Котлочист
29. Карточка профессии "Начальник цеха ":
Код группы:
1329-3
Код наименования занятия:
1329-3-021
Наименование профессии:
Начальник цеха
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:

2. Қазандық тазалау жұмыстарының сапасын бақылау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Қазандықты тазалауға дайындық шараларын жүргізу
Машықтар:
3 разряд:
1. Қоспаларды дайындау және оларды бункерлерге немесе арнайы ыдыстарға салу.
2. Дробьті ауыстыру және қалпына келтіру, қажетті концентрациядағы сілтілі ерітінділерді дайындау.
3. Қазандықты тазалау жұмыстары үшін саты және уақытша тіреуіштерді орнату.
4-разряд:
1. Қазандықты тазалаудың барлық түрлерінің сапасын бақылау, тазартылған жабдықты дайындау және қабылдауға тапсыру.
2. Қазандықты тазалауға арналған құрал-саймандарды реттеу.
3. Қызмет көрсетілетін жабдық бойынша техникалық құжаттаманы жүргізу.
Білімдер:
3 разряд:
1. Бөлшекті ауыстыру және қалпына келтіру ережелері; химиялық қоспалардың мақсаты.
2. Сілтілік ерітінділерді дайындау әдістері.
3. Жұмыс жүргізу үшін ормандар мен тіректерді орнату ережелері.
4 разряд:
1. Қазандықты тазарту құралын баптау әдістері.
2. Қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысы туралы техникалық құжаттаманы жүргізу қағидалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Шектеулі тәуелсіздік
Нұсқаушының басшылығымен оқу
Өзіңіздің және басқалардың қауіпсіздігі үшін қарапайым тапсырмаларды орындау нәтижелері үшін жауапкершілік
Типтік есептерді шешу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламенті. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 17 тамыздағы № 405 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 19 тамызда № 24045 болып тіркелді. 2. Техникалық пайдалану ережелері. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 15 мамырда № 11066 болып тіркелді. 3. Өрт қауіпсіздігі ережелері. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 21 ақпанда № 26867 болып тіркелді. 4. Қауіпсіздік ережелері. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 30 сәуірде № 10907 болып тіркелді.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Қазандық жабдығының энергоблогының машинисі
4
Қазандықты басқаруға арналған орталық жылыту панелінің машинисі
3
Котлочист
29. Кәсіптің карточкасы "Цех бастығы":
Топтың коды:
1329-3
Қызмет атауының коды:
1329-3-021
Кәсіптің атауы:
Цех бастығы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:

Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
Параграф 40. Начальник ремонтного цеха
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Производственные и обрабатывающие отрасли
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы по специальности на должностях специалиста не менее 3 лет или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы по специальности на должностях специалиста не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
1329-3-017 - Начальник службы (в электроснабжении, подачи газа, пара и воздушного кондиционирования)
Основная цель деятельности:
Безопасная, надежная и экономичная эксплуатация котлотурбинного оборудования, выполнение диспетчерского графика нагрузки, бесперебойное теплоснабжение потребителей, поддержание нормативного качества отпускаемой тепловой энергии
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществление оперативного руководства работой котлотурбинного цеха
2. Обеспечение безопасной эксплуатации и ремонта котлотурбинного цеха
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Осуществление оперативного руководства работой котлотурбинного цеха
Навык 1:
Организация работы цеха
Умения:
1. Осуществлять руководство производственно-хозяйственной деятельностью котлотурбинного цеха.
2. Обеспечивать выполнение производственных заданий котлотурбинного цеха.
3. Контролировать эффективное использование основных и оборотных средств котлотурбинного цеха.
4. Поддерживать заданные параметры и нормированные показатели качества отпускаемой тепловой энергии.
5. Применять основы планирования, управления производственными процессами и методики расчета производственных показателей.
6. Организовывать системы оперативного и диспетчерского управления, обеспечивать порядок взаимодействия между цехами и службами.
Знания:

Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
40-параграф. Жөндеу цехының бастығы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Өндірістік және өңдеу салалары
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша маман лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және мамандығы бойынша маман лауазымында кемінде 5 жыл жұмыс өтілі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1329-3-017 - Қызмет бастығы (электрмен жабдықтау, газ, бу беру және ауаны кондинционерлеу)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қазан-турбина цехының жабдығын қауіпсіз, сенімді және экономикалық тиімді пайдалану, диспетчерлік жүктемелік графиктің орындалуын қамтамасыз ету, тұтынушыларға үздіксіз жылумен жабдықтау, берілетін жылу энергиясының нормативтік сапасын сақтау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Қазан-турбина цехының жұмысын оперативтік басқаруды жүзеге асыру.
2. Қазан-турбина цехын қауіпсіз пайдалану және жөндеуін қамтамасыз ету
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Қазан-турбина цехының жұмысын оперативтік басқаруды жүзеге асыру.
Дағды 1:
Цех жұмысының ұйымдастырылуын қамтамасыз ету.
Машықтар:
1. Қазан-турбина цехының өндірістік-шаруашылық қызметін басқаруды жүзеге асыру.
2. Қазан-турбина цехының өндірістік тапсырмаларының орындалуын қамтамасыз ету.
3. Қазан-турбина цехының негізгі және айналымдық қаражаттарын тиімді пайдалануын бақылау.
4. Белгіленген параметрлерді және жіберілетін жылулық энергияның нормативтік сапалық көрсеткіштерін сақтау.
5. Өндірістік процестерді жоспарлау, басқару негіздерін және өндірістік көрсеткіштерді есептеу әдістемесін қолдану.
6. Оперативтік және диспетчерлік басқару жүйелерін ұйымдастыру, цехтар мен қызметтердің өзара әрекеттесу тәртібін қамтамасыз ету.
Білімдер:

1. Законодательные и нормативные правовые акты Республики Казахстан.
2. Методические и нормативно-технические материалы, регулирующие производственно-хозяйственную деятельность цеха.
3. Перспективы технического развития организации и цеха.
4. Планирование и координация деятельности смен, участков и работников с учетом графиков и производственной нагрузки.
5. Анализ производственных показателей, выявление отклонений и принятие управленческих решений для их устранения.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Техническое руководство работой цеха
Умения:
1. Проводить работу по совершенствованию организации производства электрической и тепловой энергии, его технологии, механизации и автоматизации производственных процессов, экономии всех видов ресурсов, внедрению прогрессивных форм организации труда, аттестации и рационализации рабочих мест.
2. Организовывать текущее производственное планирование, учет, составление и своевременное представление отчетности о производственной деятельности котлотурбинного цеха.
3. Вести контроль правильным применением форм и систем оплаты труда и материального стимулирования.
Знания:
1. Технические требования, предъявляемые к технологии производства электрической и тепловой энергии.
2. Теплотехническое оборудование цеха и правила его технической эксплуатации.
3. Порядок и методы технико-экономического и текущего производственного планирования, формы и методы производственно-хозяйственной деятельности котлотурбинного цеха.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Обеспечение безопасной эксплуатации и ремонта котлотурбинного цеха
Навык 1:
Организация безопасности производства
Умения:
1. Проводить инструктажи и оперативные совещания.
2. Вести контроль организации противоаварийных и противопожарных тренировок.
3. Обеспечивать технически правильную эксплуатацию котлотурбинного оборудования и других основных средств.
4. Контролировать выполнение графиков ремонта, безопасные и здоровые условия труда.
5. Координировать работу мастеров и цеховых служб.
6. Контролировать соблюдение работниками правил безопасности и охраны труда, пожарной безопасности, производственной и трудовой дисциплины, правил внутреннего трудового распорядка.
Знания:
1. Состав и порядок ведения документации на рабочих местах оперативного персонала электростанции.
2. Теплотехнические и другие технологические схемы электростанции.
3. Основы экономики и организации производства, труда и управления в энергетике.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Организация культуры управления
Умения:

1. Қазақстан Республикасының заңнамалық және нормативтік құқықтық актілері.
2. Цехтың өндірістік-шаруашылық қызметін реттейтін әдістемелік және нормативтік-техникалық материалдар.
3. Ұйым мен цехтың техникалық дамуының перспективалары.
4. Ауысымдар, учаскелер мен қызметкерлердің қызметін кестелер мен өндірістік жүктемелерді ескере отырып жоспарлау және үйлестіру.
5. Өндірістік көрсеткіштерді талдау, ауытқуларды анықтау және оларды жоюға басқарушылық шешімдер қабылдау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Цех жұмысына техникалық жетекшілік ету
Машықтар:
1. Электр және жылу энергиясын өндіруді ұйымдастыру, оның технологиясы, өндірістік процестерді механизациялау және автоматтандыру, барлық түрдегі ресурстарды үнемдеу, еңбекті ұйымдастырудың прогрессивті түрлерін енгізу, жұмыс орындарын аттестациялау және рационализациялау бойынша жұмыстар жүргізу.
2. Қазан-турбина цехының ағымдағы өндірістік жоспарлауын, есеп жүргізуін, өндірістік қызметке қатысты есепті құруын және оны уақытында ұсынуды ұйымдастыру.
3. Еңбекті ақы төлеу және материалдық ынталандырудың нысандары мен жүйелерінің дұрыс қолданылуын бақылау.
Білімдер:
1. Электр және жылу энергиясын өндіру технологиясына қойылатын техникалық талаптар.
2. Цехтың жылу-техникалық жабдықтары және оны техникалық пайдалану ережелері.
3. Технико-экономикалық және ағымдағы өндірістік жоспарлаудың тәртібі мен әдістері, қазан-турбина цехының өндірістік-шаруашылық қызметінің нысандары мен әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Қазан-турбина цехын қауіпсіз пайдалану және жөндеуін қамтамасыз ету
Дағды 1:
Өндірістік қауіпсіздікті қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Нұсқаулықтарды және оперативтік кеңестерді жүргізу.
2. Апаттық және өртке қарсы жаттығулардың ұйымдастырылуын бақылау.
3. Қазан-турбина жабдықтары мен басқа да негізгі құралдардың техникалық дұрыс пайдаланылуын қамтамасыз ету.
4. Жөндеу кестелерінің орындалуын, қауіпсіз және салауатты еңбек жағдайларын бақылау.
5. Шеберлер мен цех қызметтерінің жұмысын үйлестіру.
6. Жұмысшылардың еңбек қауіпсіздігі, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, өндірістік және еңбек тәртібі, ішкі еңбек тәртібі ережелерін сақтауын бақылау.
Білімдер:
1. Электр станциясының оперативтік персоналының жұмыс орындарында құжаттаманың құрамы мен жүргізу тәртібі.
2. Электр станциясының жылу-техникалық және басқа да технологиялық схемалары.
3. Энергетика саласында өндірісті, еңбекті және басқаруды ұйымдастырудың, экономика негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Басқару мәдениетін ұйымдастыру
Машықтар:

1. Развивать культуру самоуправления, организации коммуникации.
2. Осуществлять подбор кадров, их расстановку и целесообразное использование.
3. Организовывать работу по повышению квалификации работников котлотурбинного цеха
4. Формировать благоприятный психологический климат в коллективе, предупреждать и урегулировать производственные конфликты.
5. Мотивировать персонал к достижению высоких результатов, используя нематериальные и материальные формы поощрения.
Знания:
1. Действующие положения по оплате труда и формы материального стимулирования, передовой отечественный и зарубежный опыт в производстве электрической энергии.
2. Основы экономики, организации труда, производства и управления.
3. Трудовое законодательство, правила внутреннего трудового распорядка, производственной санитарии и требования пожарной безопасности.
4. Методы и подходы к управлению персоналом, включая адаптацию, наставничество, обучение и мотивацию.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Управленческая деятельность
Планирование и разработка процессов деятельности
Ответственность за повышение профессионализма работников за подготовку средств труда направленная на решение задач предполагающих выбор и многообразие способов решения
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Технический регламент "Общие требования к пожарной безопасности". Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года № 405. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2021 года № 24045. 2. Правила технической эксплуатации. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11066. 3. Правила пожарной безопасности. Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 февраля 2022 года № 26867. 4. Правила техники безопасности. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2015 года № 10907.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Главный инженер
6
Заместитель начальника цеха по эксплуатации
6
Начальник смены цеха
30. Карточка профессии "Слесарь по ремонту парогазотурбинного оборудования":
Код группы:
7239-2
Код наименования занятия:
7239-2-054
Наименование профессии:
Слесарь по ремонту парогазотурбинного оборудования
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:

1. Өзін-өзі басқару мәдениетін, коммуникацияларды ұйымдастыруды дамыту.
2. Кадрларды іріктеу, орналастыру және олардың тиімді пайдалануын қамтамасыз ету.
3. Қазан-турбина цехының қызметкерлерінің біліктілігін арттыру бойынша жұмысты ұйымдастыру.
4. Коллективте қолайлы психологиялық климат қалыптастыру, өндірістік дауларды болдырмау және реттеу.
5. Жеке құрамды жоғары нәтижелерге жетуге ынталандыру, материалдық және материалдық емес марапаттау әдістерін қолдану.
Білімдер:
1. Еңбекті ақы төлеудің қолданыстағы ережелері және материалдық ынталандыру түрлері, электр энергиясын өндіру саласындағы отандық және шетелдік озық тәжірибе.
2. Экономика негіздері, еңбек, өндіріс және басқаруды ұйымдастыру.
3. Еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібі ережелері, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі талаптары.
4. Жеке құрамды басқарудың әдістері мен тәсілдері, соның ішінде бейімдеу, тәлімгерлік, оқыту және ынталандыру.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Басқарушылық қызмет
Іс-әрекет процестерін жоспарлау және әзірлеу
Жұмысшылардың кәсіби шеберлігін арттыруға, сондай-ақ әртүрлі шешу тәсілдерін қолдануды қажет ететін міндеттерді шешуге бағытталған еңбек құралдарын дайындауға жауапкершілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар туралы техникалық регламент. Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 17 тамыздағы № 405 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 19 тамызда № 24045 тіркелген. 2. Техникалық пайдалану ережелері. Қазақстан Республикасының Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 15 мамырда № 11066 тіркелген. 3. Өрт қауіпсіздігі ережелері. Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 21 ақпанда № 26867 тіркелген. 4. Еңбек және техника қауіпсіздігі ережелері. Қазақстан Республикасының Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 30 сәуірде № 10907 тіркелген.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Бас инженер
6
Цех бастығының өндірісті пайдалану жөніндегі орынбасары
6
Цех ауысымының бастығы
30. Кәсіптің карточкасы "Бу-газ-турбиналық жабдықты жөндеу жөніндегі слесарь":
Топтың коды:
7239-2
Қызмет атауының коды:
7239-2-054
Кәсіптің атауы:
Бу-газ-турбиналық жабдықты жөндеу жөніндегі слесарь
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:

Выпуск 9. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149. " Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 9)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2021 года № 22707.
Слесарь по ремонту парогазотурбинного оборудования
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Стаж работы для 3 разряда - не менее 6 месяцев, для 4 разряда -не менее до 1 года.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Безопасный, надежный ремонт парогазотурбинного оборудования.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение ремонтных работ парогазотурбинного оборудования
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение ремонтных работ парогазотурбинного оборудования
Навык 1:
Сопровождение ремонтных операций
Умения:
Разряд 3:
1. Размечать и изготавливать прокладки сложной конфигурации.
2. Подготавливать и устанавливать трубки из стали и латуни под вальцовку в конденсаторах и подогревателях.
3. Выполнять пайку оловом, производить газовую резку и сварку листового и профильного металла несложной конфигурации.
4. Ремонтировать и налаживать ручной, пневматический и электрифицированный инструмент.
5. Осуществлять такелажные работы по перемещению, сборке, разборке и установке деталей и узлов с применением простых средств механизации.
Разряд 4:
1. Прокладывать трубопроводы всех категорий по чертежам и схемам.
2. Выявлять и устранять возникающие дефекты трубопроводной системы и оборудования.
3. Выполнять сборочные, реконструктивные и монтажные работы на станционных трубопроводах и арматуре в действующих цехах электростанций.
4. Проводить такелажные работы по вертикальному и горизонтальному перемещению узлов и деталей с использованием грузоподъҰмных машин, механизмов и приспособлений.
5. Проводить испытания такелажного оборудования и оснастки.
Знания:
Разряд 3:
1. Порядок подготовки деталей и труб под сварку.
2. Требования, предъявляемые к фланцам, трубам, арматуре, прокладкам, крепежным материалам в зависимости от параметров среды.
3. Устройство и назначение специального инструмента, приспособлений и средств измерений средней сложности.
4. Правила закалки, заправки и отпуска слесарного инструмента.
5. Правила центровки валов, систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости.

9-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (9-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 11 мамырда № 22707 болып тіркелді.
Бу-газ-турбиналық жабдықты жөндеу жөніндегі слесарь
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
3-разряд үшін еңбек өтілі – кемінде 6 ай, 4-разряд үшін – кемінде 1 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Бу және газ турбиналық жабдықтарды қауіпсіз, сенімді жөндеу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Бу және газ турбиналық жабдықтарға жөндеу жұмыстарын жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Бу және газ турбиналық жабдықтарға жөндеу жұмыстарын жүргізу
Дағды 1:
Жөндеу операцияларын сүйемелдеу
Машықтар:
3-разряд:
1. Күрделі конфигурациядағы тығыздағыштарды белгілеу және жасау.
2. Конденсаторлар мен жылытқыштарда болат және жез түтіктерді илеуге дайындау және орнату.
3. Қарапайым конфигурациядағы қаңылтыр мен Профильді металды қалайымен дәнекерлеу, газбен кесу және дәнекерлеу.
4. Қол, пневматикалық және электрлендірілген аспаптарды жөндеу және баптау.
5. Қарапайым механикаландыру құралдарының көмегімен бөлшектер мен тораптарды жылжыту, құрастыру, бөлшектеу, орнату бойынша такелаждық жұмыстарды орындау.
4-разряд:
1. Барлық санаттағы құбырлардың сызбалары мен сызбалары бойынша төсеу.
2. Пайда болған ақауларды анықтау және оларды жою.
3. Жұмыс істеп тұрған электр станцияларының цехтарында станциялық құбырларда және арматурада құрастыру, реконструктивтік және монтаждау жұмыстары.
4. Жүк көтергіш машиналардың, механизмдер мен құрылғылардың көмегімен тораптар мен бөлшектерді тік және көлденең жылжыту бойынша такелаждық жұмыстарды орындау.
5. Такелаждық жабдықтар мен жабдықтарды сынау.
Білімдер:
3-разряд:
1. Бөлшектер мен құбырларды дәнекерлеуге дайындау тәртібі.
2. Ортаның параметрлеріне байланысты фланецтерге, құбырларға, арматураға, тығыздағыштарға, бекіту материалдарына қойылатын талаптар.
3. Күрделілігі орташа арнайы құралдың, айлабұйымдар мен өлшеу құралдарының құрылысы мен мақсаты.
4. Слесарь құралын қатайту, толтыру және босату Ережелері.
5. Біліктерді туралау ережелері, төзімділік және қону жүйесі, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлері.

6. Общие сведения по механике, материаловедению, теплотехнике, электротехнике.
Разряд 4:
1. Конструктивные особенности специального инструмента, приспособлений и оборудования, применяемых при ремонте турбинного оборудования
2. Правила испытаний сосудов и трубопроводов, вывода оборудования в ремонт и оформления наряда-допуска.
3. Основные положения планово - предупредительного ремонта.
4. Основы теплотехники, механики, материаловедения, гидравлики.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Соблюдение этапов ремонта
Умения:
Разряд 3:
1. Разбирать, ремонтировать и собирать несложные узлы и механизмы основного и вспомогательного оборудования, грузоподъҰмных машин и механизмов.
2. Выполнять слесарную обработку деталей по 11–12 квалитетам (4–5 классам точности).
3. Изготавливать и собирать несложные узлы металлоконструкций под сварку.
4. Составлять эскизы деталей с натуры.
5. Проводить подготовительные работы для дефектоскопии сварных соединений.
Разряд 4:
1. Разбирать, ремонтировать, собирать, регулировать и испытывать узлы и механизмы основного и вспомогательного оборудования, грузоподъҰмных машин и механизмов средней сложности с использованием сложного пневматического и электрифицированного инструмента, специальных приспособлений, оборудования и средств измерения.
2. Изготавливать установочные и разметочные шаблоны различных типов.
3. Проводить гидравлические испытания отремонтированного оборудования.
4. Осуществлять слесарную обработку деталей по 7–10 квалитетам (2–3 классам точности) с подгонкой и доводкой.
5. Выполнять необходимые замеры при ремонте насосов, вращающихся механизмов, компенсаторов различной мощности, теплообменников, фильтров, регуляторов различных систем, трубопроводов, предохранительной и регулирующей арматуры, включая автоматически действующую.
Знания:
Разряд 3:
1. Устройство ремонтируемого парогазотурбинного оборудования, применяемых грузоподъемных машин и механизмов.
2. Назначение и взаимодействий узлов и механизмов, технологическую последовательность разборки, ремонта и сборки оборудования.
3. Технологию вальцовки стальных и латунных трубок, способы изгибания труб на станке и с нагревом.
4. Правила чтения чертежей и схем, технические условия на гидравлические испытания.
5. Правила включения и отключения трубопроводов различного назначения.
6. Принцип работы задвижки с гидроприводом.
7. Основные сведения о газовой и электрической сварке труб и присадочных материалах.
8. Принципиальную схему парораспределения, регулирования и смазки машины.
Разряд 4:
1. Устройство основного и вспомогательного оборудования, грузоподъемных машин и механизмов.

6. Механика, материалтану, жылу техникасы, Электротехника бойынша жалпы мәліметтер.
4-разряд:
1. Турбиналық жабдықты жөндеу кезінде қолданылатын арнайы құралдың, айлабұйымдар мен жабдықтардың конструктивтік ерекшеліктері
2. Ыдыстар мен құбырларды сынау, Жабдықты жөндеуге шығару және рұқсат-нарядты ресімдеу қағидалары.
3. Жоспарлы-алдын алу жөндеудің негізгі ережелері.
4. Жылу техникасы, механика, материалтану, гидравлика негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жөндеу кезеңдерін сақтау
Машықтар:
3-Разряд:
1. Негізгі және қосалқы жабдықтардың, жүк көтергіш машиналар мен механизмдердің күрделі емес тораптары мен механизмдерін бөлшектеу, жөндеу және құрастыру.
2. Бөлшектерді 11-12 квалитет бойынша слесарлық өңдеу (4-5 дәлдік сыныбы).
3. Дәнекерлеуге арналған металл конструкцияларының күрделі емес тораптарын дайындау және құрастыру.
4. Табиғаттан бөлшектердің эскиздерін жасау.
5. Дәнекерленген қосылыстардың дефектоскопиясына дайындық жұмыстары.
4-Разряд:
1. Күрделі пневматикалық және электрлендірілген құралдарды, арнайы құрылғыларды, жабдықтар мен өлшеу құралдарын қолдана отырып, негізгі және қосалқы жабдықтардың, жүк көтергіш машиналардың және күрделілігі орташа механизмдердің тораптары мен механизмдерін бөлшектеу, жөндеу, құрастыру, реттеу, сынау.
2. Әр түрлі орнату және белгілеу шаблондарын жасау.
3. Жөнделген жабдықты гидравликалық сынау.
4. Бөлшектерді 7-10 квалитет (дәлдіктің 2-3 сыныбы) бойынша сәйкестендірумен және жетілдірумен слесарлық өңдеу.
5. Сорғыларды, айналмалы механизмдерді, әртүрлі қуаттылықтағы Компенсаторларды, жылу алмастырғыштарды, сүзгілерді, әртүрлі жүйелердің реттегіштерін, құбырларды, сақтандырғыш және реттегіш арматураларды, оның ішінде автоматты түрде әрекет ететінін жөндеу кезінде қажетті өлшеулер жүргізу.
Білімдер:
3-Разряд:
1. Жөнделетін бу-газ турбиналық жабдықтың, қолданылатын жүк көтергіш машиналар мен механизмдердің құрылысы.
2. Тораптар мен механизмдердің мақсаты мен өзара әрекеттесуі, жабдықты бөлшектеудің, жөндеудің және құрастырудың технологиялық реттілігі.
3. Болат және жез түтіктерді илеу технологиясы, құбырларды станокта және жылумен иілу әдістері.
4. Сызбалар мен схемаларды оқу ережелері, гидравликалық сынақтардың техникалық шарттары.
5. Әр түрлі мақсаттағы құбырларды қосу және ажырату ережелері.
6. Гидравликалық клапанның жұмыс принципі.
7. Газ және электр құбырларын дәнекерлеу және толтырғыш материалдар туралы негізгі мәліметтер.
8. Машинаны бу таратудың, реттеудің және майлаудың схемалық схемасы.
4-Разряд:
1. Негізгі және қосалқы жабдықтардың, жүк көтергіш машиналар мен механизмдердің құрылысы.

2. Схемы трубопроводов турбинной установки.
3. Технические условия на ремонт, сборку и изготовление средней сложности узлов и элементов турбинного оборудования
4. Правила выполнения работ по регулировке и центровке отремонтированного оборудования.
5. Основные дефекты оборудования и методы их устранения.
6. Правила вальцовки труб, устройство подшипников скольжения и качения.
7. Область применения труб, изготовленных различными способами (шовные, бесшовные, катаные, цельнотянутые).
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность в работе в любых ситуациях профессиональной деятельности.
Способность к самообучению
Ответственное выполнение работ
Логика критического мышления.
Принятие решений исходя из анализа ситуаций
Список технических регламентов и национальных стандартов:

2. Турбиналық қондырғы құбырларының схемалары.
3. Турбиналық Жабдықтың тораптары мен элементтерін жөндеуге, құрастыруға және күрделілігі орташа дайындауға арналған техникалық шарттар
4. Жөнделген жабдықты реттеу және орталықтандыру жөніндегі жұмыстарды орындау қағидалары.
5. Жабдықтың негізгі ақаулары және оларды жою әдістері.
6. Құбырларды жылжыту ережелері, сырғанау және домалау мойынтіректерінің құрылғысы.
7. Әртүрлі тәсілдермен (тігісті, жіксіз, илектелген, тұтас тартылған) жасалған құбырлардың қолданылу саласы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Кез келген кәсіби жағдайда жұмыста тәуелсіздік
Өздігінен білім алу қабілеті
Жұмысты жауапкершілікпен орындау
Сыни тұрғыдан ойлау логикасы
Жағдайды талдау негізінде шешім қабылдау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

31. Карточка профессии "Машинист (кочегар) котельной":
Код группы:
8186-0
Код наименования занятия:
8186-0-009
Наименование профессии:
Машинист (кочегар) котельной
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 1. Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 364 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 1)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 сентября 2023 года № 33389.
Машинист (кочегар) котельной
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
-
Специальность:
-
Квалификация:
-
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Без предъявлений требований к опыту работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
8186-0-017 - Машинист котельного оборудования
8186-0-018 - Машинист котлов
Основная цель деятельности:
Безопасная, надежная и экономичная работа котельного оборудования.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Ведение подготовки, осмотра и проверки котла к работе, выполнение пусковых операций котла
2. Ведение технического обслуживания котлов
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Ведение подготовки, осмотра и проверки котла к работе, выполнение пусковых операций котла
Навык 1:
Обеспечение эксплуатации котла
Умения:
1. Проводить обслуживание, осмотр и подготовку котлов к работе.
2. Осуществлять пуск в работу паровых и водогрейных котлов.
3. Осуществлять пуск в работу электрических котлов.
4. Обеспечивать установленный режим работы котлов.
Знания:
1. Устройство, конструктивные особенности и назначение обслуживаемого оборудования.
2. Требования правил устройства и безопасной эксплуатации паровых и водогрейных котлов, инструкции по эксплуатации паровых котлов.
3. Технические характеристики, паспорта котельного оборудования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обеспечение контроля над работой котла и управления оборудованием
Умения:
1. Наблюдать за показаниями контрольно-измерительных приборов и работой автоматических регуляторов и сигнализации.
2. Вести контроль и управление работой парового, водогрейного котла.
3. Вести контроль и управление работой электрического котла.
Знания:
1. Устройство, конструктивные особенности и назначение средств автоматики и сигнализации.

31. Кәсіптің карточкасы "Қазандық машинисi (от жағушы)":
Топтың коды:
8186-0
Қызмет атауының коды:
8186-0-009
Кәсіптің атауы:
Қазандық машинисi (от жағушы)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
1-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (1-шығарылым) бекіту туралы" 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 364 Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 7 қыркүйекте № 33389 болып тіркелді.
Қазандық машинисi
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
-
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
8186-0-017 - Қазандық жабдықтарының машинисi
8186-0-018 - Қазандықтар машинисi
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қазандық жабдықтың қауіпсіз, сенімді және үнемді жұмысы.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Қазанды жұмысқа дайындау, тексеру және сынау, қазандықты іске қосу операцияларын орындау
2. Қазандыққа техникалық қызмет көрсету
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Қазанды жұмысқа дайындау, тексеру және сынау, қазандықты іске қосу операцияларын орындау
Дағды 1:
Қазандықтың жұмысын қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Қазандыққа техникалық қызмет көрсету, тексеру және жұмысқа дайындау.
2. Бу немесе ыстық су қазандығын іске қосу.
3. Электр қазандығын іске қосу.
4. Қазандықтардың жұмыс режимін қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы, конструктивтік ерекшеліктері және арналымы.
2. Бу және су қыздырғыш қазандықтарды орнату және қауіпсіз пайдаланудың талаптары, бу қазандықтарын пайдалану жөніндегі нұсқаулықтар.
3. Қазандық жабдығының техникалық сипаттамалары, паспорттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Қазандықтың жұмысын бақылауды және жабдықты басқаруды қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Аспаптардың көрсеткіштерін және автоматты реттегіштер мен дабылдардың жұмысын қадағалау.
2. Бу және ыстық су қазандығының жұмысын бақылау және басқару.
3. Электр қазандығының жұмысын бақылау және басқару.
Білімдер:
1. Автоматтандыру және сигнализация құралдарының конструкциясы, конструктивтік ерекшеліктері және мақсаты.

2. Принципиальные схемы и принципы работы измерительных приборов.
3. Основы теплотехники, механики и электротехники.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Ведение технического обслуживания котлов
Навык 1:
Выявление неисправностей в работе оборудования и принятие мер по их устранению
Умения:
1. Выявлять неисправности в работе оборудования.
2. Проводить профилактические работы по устранению неисправностей.
3. Организовать безопасную работу котлов.
Знания:
1. Методы безопасного производства работ при осмотре и проверках.
2. Назначение и устройство применяемых при ремонте инструментов.
3. Методики проведения ремонтных работ котлов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обеспечение технического обслуживания котлов
Умения:
1. Применять инструкции по техническому обслуживанию котлов и обслуживаемого оборудования.
2. Проводить техническое обслуживание котлов.
3. Проводить текущие ремонты котлов.
Знания:
1. Требования правил технической эксплуатации котлов.
2. Виды технического обслуживания котлов.
3. Допустимые отклонения параметров рабочей среды котлоагрегатов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельная работа в типовых ситуациях и под руководством в сложных ситуациях профессиональной деятельности.
Ответственность за результаты выполнения работ
Ответственность за свою безопасность и безопасность других.
Умение анализировать и делать выводы анализа.
Умение работать в команде
Стрессоустойчивость
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Технический регламент "Общие требования к пожарной безопасности". Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года № 405. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2021 года № 24045. 2. Правила технической эксплуатации. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11066. 3. Правила пожарной безопасности. Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 февраля 2022 года № 26867. 4. Правила техники безопасности. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2015 года № 10907.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Машинист энергоблока
3
Машинист энергоблока по котельному оборудованию
3
Машинист центрального теплового щита управления котлами
3
Машинист (кочегар) котельной

2. Өлшеу құралдарының принципі мен принципі схемасы.
3. Жылу техникасы, механика және электротехника негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Қазандыққа техникалық қызмет көрсету
Дағды 1:
Жабдықтың жұмысындағы ақауларды анықтау және оларды жою бойынша шаралар қабылдау
Машықтар:
1. Жабдық жұмысындағы ақауларды анықтау.
2. Ақауларды жою үшін профилактикалық жөндеу жұмыстарын жүргізу.
3. Қазандықтарды қауіпсіз пайдалануды ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Тексеру және тексеру кезінде жұмыстарды қауіпсіз орындау әдістері.
2. Жөндеуде қолданылатын құралдардың мақсаты мен конструкциясы.
3. Қазандықтарды жөндеу жұмыстарын жүргізу әдістемелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Қазандыққа техникалық қызмет көрсетуді қамтамасыз ету
Машықтар:
1.Қызмет көрсетілетін қазандықтар мен жабдықтарға техникалық қызмет көрсету бойынша нұсқауларды қолдану.
2. Қазандыққа техникалық қызмет көрсету.
3. Қазандықтарға ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізу.
Білімдер:
1. Қазандықтарды техникалық пайдалану ережелерінің талаптары.
2. Қазандыққа техникалық қызмет көрсету түрлері.
3. Қазандық қондырғылардың жұмыс ортасының параметрлеріндегі рұқсат етілген ауытқулар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Стандартты жағдайларда және күрделі кәсіби жағдайларда жетекшілік ететін өзіндік жұмыс.
Жұмысты орындау нәтижелері үшін жауапкершілік
Өзіңіздің және басқалардың қауіпсіздігі үшін жауапкершілік.
Талдау және талдаудан қорытынды жасай білу.
Топта жұмыс істей білу
Стресске төзімділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламенті. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 17 тамыздағы № 405 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 19 тамызда № 24045 болып тіркелді. 2. Техникалық пайдалану ережелері. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 15 мамырда № 11066 болып тіркелді. 3. Өрт қауіпсіздігі ережелері. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 21 ақпанда № 26867 болып тіркелді. 4. Қауіпсіздік ережелері. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 30 сәуірде № 10907 болып тіркелді.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Қазандық жабдықтарының машинисті
3
Қазандық жабдығының энергоблогының машинисті
3
Қазандықты басқаруға арналған орталық жылыту панелінің машинисті
3
Қазандық машинисi (от жағушы)

33. Карточка профессии "Машинист котельного оборудования":
Код группы:
8186-0
Код наименования занятия:
8186-0-017
Наименование профессии:
Машинист котельного оборудования
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 9. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149. " Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 9)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2021 года № 22707.
Машинист котельного оборудования
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Теплоэнергетические установки тепловых электрических станций
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Стаж работы не менее 1 года.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
8186-0-018 - Машинист котлов
Основная цель деятельности:
Безопасная, надежная и экономичная работа котельного оборудования ТЭС
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Обеспечение безаварийной и экономичной работы оборудования котельного отделения
2. Выполнение обслуживания и ремонта котельного оборудования
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Обеспечение безаварийной и экономичной работы оборудования котельного отделения
Навык 1:
Обеспечение эксплуатационного обслуживания котельных агрегатов
Умения:
1. Выполнять операции пуска, останова, опробования, опрессовки оборудования.
2. Вести эксплуатационное обслуживание котельного оборудования.
3. Управлять системами топливоподачи и пылеприготовления.
4. Вести контроль режимами работы котельного агрегата.
Знания:
1. Устройство, принцип работы котельного оборудования.
2. Правила эксплуатации и технологического обслуживания котлов.
3. Системы топливоподачи и пылеприготовления.
4. Устройство топливо- и газопроводов
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Соблюдение режима работы котельных агрегатов
Умения:
1. Распределять тепловой нагрузкой между котельными агрегатами при изменении графика.
2. Делать переключения в тепловых схемах котельного отделения.
3. Принимать решения при изменении технических параметров оборудования котельной.
4. Определять свойства применяемого топлива.
Знания:
1. Режимы нагрузки котельных агрегатов.
2. Тепловые схемы котельного оборудования.
3. Технико-экономические показатели работы оборудования котельной.

33. Кәсіптің карточкасы "Қазандық жабдығының машинисі":
Топтың коды:
8186-0
Қызмет атауының коды:
8186-0-017
Кәсіптің атауы:
Қазандық жабдығының машинисі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
9-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (9-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 11 мамырда № 22707 болып тіркелді.
Қазандық жабдықтарының машинисi
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Жылу электр станцияларының жылу энергетикалық қондырғылары
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс өтілі кемінде 1 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
8186-0-018 - Қазандықтар машинисi
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жылу электр станцияларында қазандық жабдықтарының қауіпсіз, сенімді және үнемді жұмысы
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Қазандық бөлімшесі жабдықтарының апатсыз және үнемді жұмысын қамтамасыз ету
2. Қазандық жабдығына қызмет көрсетуді және жөндеуді орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Қазандық бөлімшесі жабдықтарының апатсыз және үнемді жұмысын қамтамасыз ету
Дағды 1:
Қазандық агрегаттарына пайдалану қызметін қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Жабдықты іске қосу, тоқтату, сынау, сығымдау операцияларын орындау.
2. Қазандық жабдықтарына пайдалану қызметін жүргізу.
3. Отын беру және шаң дайындау жүйелерін басқару.
4. Қазандық агрегатының жұмыс режимдерін бақылауды жүргізу.
Білімдер:
1. Қазандық жабдығының құрылымы, жұмыс принципі.
2. Қазандықтарды пайдалану және технологиялық қызмет көрсету ережелері.
3. Отын беру және шаң дайындау жүйелері.
4. Отын және газ құбырларының құрылысы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Қазандық агрегаттарының жұмыс режимін сақтау
Машықтар:
1. Кесте өзгерген кезде жылу жүктемесін қазандық қондырғылары арасында бөлу.
2. Қазандық бөлімінің жылу схемаларында ауысулар жасау.
3. Қазандық жабдығының техникалық параметрлері өзгерген кезде шешім қабылдау.
4. Қолданылатын отынның қасиеттерін анықтау.
Білімдер:
1. Қазандық агрегаттарының жүктеме режимдері.
2. Қазандық жабдықтарының жылу схемалары.
3. Қазандық жабдықтарының техникалық-экономикалық көрсеткіштері.

36. Карточка профессии "Моторист багерной (шламовой) насосной":
Код группы:
8189-0
Код наименования занятия:
8189-0-017
Наименование профессии:
Моторист багерной (шламовой) насосной
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 9. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149. " Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 9)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2021 года № 22707.
Машинист багерной (шламовой) насосной
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Теплоэнергетические установки тепловых электрических станций
Квалификация:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Стаж работы не менее 1 года.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Безопасная, надежная и экономичная работа багерной (шламовой) насосной установки ТЭС.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Эксплуатационное обслуживание багерной (шламовой) насосной станции
2. Выполнение требований по ТБ и ОТ
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Эксплуатационное обслуживание багерной (шламовой) насосной станции
Навык 1:
Выполнение мероприятий по эксплуатации
Умения:
1. Вести эксплуатацию центробежных насосов и гидроструйных аппаратов.
2. Проводить пуск, останов и переключения в схемах насосной станции.
Знания:
1. Устройство центробежных насосов и гидроструйных аппаратов.
2. Схемы всасывающих и нагнетательных трубопроводов.
3. Назначение, принцип работы и устройство насосного оборудования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Ведение контроля работы приборов измерений
Умения:
1. Регулировать уровень воды в приемной камере станции.
2. Выявлять неисправности в работе оборудования насосной и участвовать в их устранении.
Знания:
1. Основные свойства шлака и золы.
2. Расположение и назначение арматуры и средств измерений.
3. Назначение, принцип работы и устройство насосного оборудования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Выполнение требований по ТБ и ОТ
Навык 1:
Выполнение правил действий в аварийных ситуациях
Умения:
1. Ликвидировать аварийные ситуации.
2. Проводить перекачку золоводяной пульпы на золоотвал.
Знания:

36. Кәсіптің карточкасы "Багер (шлам) сорғысының моторшысы":
Топтың коды:
8189-0
Қызмет атауының коды:
8189-0-017
Кәсіптің атауы:
Багер (шлам) сорғысының моторшысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
9-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (9-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 11 мамырда № 22707 болып тіркелді.
Багер (шлам) сорғысының моторшысы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Жылу электр станцияларының жылу энергетикалық қондырғылары
Біліктілік:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс өтілі 1 жылдан кем емес.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жылу электр станцияларының суспензия сорғыш қондырғысының қауіпсіз, сенімді және үнемді жұмысы.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Багерлік (қоқыс) насос станциясының пайдалану қызметін жүргізу
2. Еңбек қауіпсіздігі және техникалық қауіпсіздік талаптарын орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Багерлік (қоқыс) насос станциясының пайдалану қызметін жүргізу
Дағды 1:
Эксплуатация бойынша іс-шараларды орындау
Машықтар:
1. Центробежді насостар мен гидроструйлық аппараттарды пайдалану қызметін жүргізу.
2. Насос станциясының схемаларында іске қосу, тоқтату және қосу/өшіру жұмыстарын орындау.
Білімдер:
1. Центробежді насостар мен гидроструйлық аппараттардың құрылысы.
2. Сору және қысым құбырларының схемалары.
3. Насос жабдығының тағайындалуы, жұмыс принципі және құрылысы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Өлшеу аспаптарының жұмысын бақылауды жүргізу
Машықтар:
1. Станцияның қабылдау камерасындағы су деңгейін реттеу.
2. Насос жабдығының жұмысындағы ақауларды анықтау және оларды жоюға қатысу.
Білімдер:
1. Шлактар мен күлдің негізгі қасиеттері.
2. Арматура мен өлшеу құралдарының орналасуы және тағайындалуы.
3. Насос жабдығының тағайындалуы, жұмыс принципі және құрылысы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Еңбек қауіпсіздігі және техникалық қауіпсіздік талаптарын орындау
Дағды 1:
Апаттық жағдайларда іс-қимыл ережелерін орындау
Машықтар:
1. Апаттық жағдайларды жою.
2. Күлді-сулы пульпаны күлқоқыс алаңына айдау жұмыстарын жүргізу.
Білімдер:

1. Правила действий при авариях.
2. Режим работы станции.
3. Назначение, принцип работы и устройство насосного оборудования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Соблюдение безопасной работы машиниста
Умения:
1. Выполнять технические мероприятия по подготовке к пуску в соответствии с производственными инструкциями.
2. Обеспечивать безопасность при выполнении работ.
Знания:
1. Назначение, принцип работы и устройство насосного оборудования.
2. Правила использования средств индивидуальной защиты.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельная работа в типовых ситуациях и под руководством в сложных ситуациях профессиональной деятельности.
Ответственность за результаты выполнения работ.
Ответственность за свою безопасность и безопасность других
Умение анализировать и делать выводы анализа
Умение работать в команде
Стрессоустойчивость
Список технических регламентов и национальных стандартов:

1. Апаттық жағдайларда іс-қимыл ережелері.
2. Станцияның жұмыс режимі.
3. Насос жабдығының тағайындалуы, жұмыс принципі және құрылысы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Машинисттің қауіпсіз жұмыс істеу ережелерін сақтау
Машықтар:
1. Өндірістік нұсқаулықтарға сәйкес іске қосуға дайындық бойынша техникалық іс-шараларды орындау.
2. Жұмысты орындау кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Насос жабдығының тағайындалуы, жұмыс принципі және құрылысы.
2. Жеке қорғану құралдарын пайдалану ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Стандартты жағдайларда және күрделі кәсіби жағдайларда жетекшілік ететін өзіндік жұмыс.
Жұмыс нәтижелері үшін жауапкершілік.
Өзіңіздің және басқалардың қауіпсіздігі үшін жауапкершілік
Талдау және талдаудан қорытынды жасай білу
Топта жұмыс істей білу
Стресске төзімділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

37. Карточка профессии "Оператор на подогреве мазута":
Код группы:
9329-1
Код наименования занятия:
9329-1-013
Наименование профессии:
Оператор на подогреве мазута
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 7. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 10 декабря 2020 года № 494 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 7)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 декабря 2020 года № 21775.
Оператор на подогреве мазута.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
-
Специальность:
-
Квалификация:
-
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Без предъявлений требований к опыту работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Безопасная, надежная и экономичная работа мазутонасосной станции ТЭС.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Обеспечение подачи мазута к котельным агрегатам электростанции
2. Выполнение требований по ТБ и ОТ
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Обеспечение подачи мазута к котельным агрегатам электростанции
Навык 1:
Обслуживание насосов, арматуры и другого оборудования
Умения:
1. Разогревать мазут до температуры 50-90 градусов.
2. Включать, останавливать насосы по перекачке мазута.
Знания:
1. Технологию разогрева мазута паром, горячей водой.
2. Режим работы мазутонасосной станции.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обслуживание автоматических систем защиты и блокировки
Умения:
1. Содержать в исправности оборудование, проверять герметичность арматуры и трубопроводов, включать автоматические системы защит и блокировок.
2. Проводить обслуживание и профилактический ремонт оборудования мазутонасосной станции.
3. Восстанавливать теплоизоляцию.
Знания:
1. Устройства, принципы работы перекачивающих насосов.
2. Виды дефектов, трещин или разрушений теплоизоляции на трубопроводах и арматуре.
3. Способы восстановления изоляции.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Выполнение требований по ТБ и ОТ
Навык 1:
Соблюдение безопасной работы машиниста
Умения:
1. Выполнять технические мероприятия по подготовке к пуску, определенные соответствующими производственными инструкциями.

37. Кәсіптің карточкасы "Мазутты жылыту операторы":
Топтың коды:
9329-1
Қызмет атауының коды:
9329-1-013
Кәсіптің атауы:
Мазутты жылыту операторы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
7-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (7 -шығарылым) бекіту туралы" 2020 жылғы 10 желтоқсандағы № 494 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 14 желтоқсанда № 21775 болып тіркелді.
Мазутты жылыту операторы.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
-
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар жоқ
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жылу электр станцияларының мазут сорғы станциясының қауіпсіз, сенімді және үнемді жұмысы.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Электр станциясының қазандық агрегаттарын мазутпен жабдықтауды қамтамасыз ету
2. Еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау талаптарын орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Электр станциясының қазандық агрегаттарын мазутпен жабдықтауды қамтамасыз ету
Дағды 1:
Сорғыларға, арматураларға және басқа жабдықтарға қызмет көрсету
Машықтар:
1. Мазутты 50-90 градус температураға дейін қыздыру жұмыстарын жүргізу.
2. Мазут сорғыларын қосу және тоқтату жұмыстарын жүргізу.
Білімдер:
1. Мазутты бумен және ыстық сумен қыздыру технологиясы.
2. Мазут айдау станциясының жұмыс режимі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Автоматты қорғау және блоктау жүйелеріне қызмет көрсету
Машықтар:
1. Жабдықты жарамды күйде ұстау, арматура мен құбырлардың герметикалығын тексеру, автоматты қорғаныс және блоктау жүйелерін қосу.
2. Мазут сорғы станциясының жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және профилактикалық жөндеу жұмыстарын жүргізу.
3. Жылу оқшаулауды қалпына келтіру.
Білімдер:
1. Тасымалдаушы сорғылардың құрылғылары, жұмыс істеу принциптері.
2. Құбырлар мен арматуралардағы жылу оқшаулаудың ақаулары, жарықтары немесе бұзылуы түрлері.
3. Оқшаулауды қалпына келтіру әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау талаптарын орындау
Дағды 1:
Машинисттің қауіпсіз жұмысын қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Тиісті өндірістік нұсқаулықтармен айқындалатын ұшыруға дайындық бойынша техникалық іс-шараларды жүргізу.

2. Соблюдать технику и технологии по подготовке к пуску, регламентируемые техническими условиями и паспортами оборудования.
Знания:
1. Правила учета вредных условий труда.
2. Правила использования средств индивидуальной защиты.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение требований пожарной безопасности
Умения:
1. Выполнять правила пожарной безопасности.
2. Применять средства пожаротушения при необходимости.
Знания:
1. Порядок действий при пожаре на мазутном хозяйстве.
2. Правила использования средств и приборов пожаротушения.
3. Правила ПБ.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельная работа в типовых ситуациях и под руководством в сложных ситуациях профессиональной деятельности.
Ответственность за результаты выполнения работ.
Ответственность за свою безопасность и безопасность других
Умение анализировать и делать выводы анализа.
Умение работать в команде
Стрессоустойчивость
Список технических регламентов и национальных стандартов:

2. Техникалық шарттармен және жабдықтың паспорттарымен реттелетін іске қосуға дайындық бойынша техника мен технологияларды сақтау.
Білімдер:
1. Қауіпті еңбек жағдайларын есепке алу ережелері.
2. Жеке қорғаныс құралдарын пайдалану ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтау
Машықтар:
1. Өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау.
2. Қажет болса, өрт сөндіргіштерді пайдалану.
Білімдер:
1. Мазут объектісінде өрт болған кездегі тәртібі.
2. Өрт сөндіргіш құралдар мен құрылғыларды пайдалану ережелері.
3. ҚБ ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Стандартты жағдайларда және күрделі кәсіби жағдайларда жетекшілік ететін өзіндік жұмыс.
Жұмыс нәтижелері үшін жауапкершілік
Өзіңіздің және басқалардың қауіпсіздігі үшін жауапкершілік
Талдау және талдаудан қорытынды жасай білу
Топта жұмыс істей білу
Стресске төзімділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

38. Карточка профессии "Слесарь по ремонту парогазотурбинного оборудования":
Код группы:
7239-2
Код наименования занятия:
7239-2-054
Наименование профессии:
Слесарь по ремонту парогазотурбинного оборудования
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 9. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149. " Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 9)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2021 года № 22707.
Слесарь по ремонту парогазотурбинного оборудования
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Теплоэнергетические установки тепловых электрических станций
Квалификация:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Стаж работы не менее 1 года.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Безопасный, надежный ремонт парогазотурбинного оборудования.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение ремонтных работ парогазотурбинного оборудования
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение ремонтных работ парогазотурбинного оборудования
Навык 1:
Соблюдение этапов ремонта
Умения:
Разряд 5:
1. Разбирать, ремонтировать, реконструировать, собирать, регулировать, испытывать и налаживать сложные узлы, детали и механизмы основного и вспомогательного оборудования паровых и газовых турбин, паровых машин, компрессоров, насосов, подогревателей, маслоохладителей, трубопроводов, теплообменных аппаратов.
2. Выполнять восстановительный ремонт арматуры различных параметров; ремонтировать, восстанавливать, собирать сложные узлы грузоподъемных машин и механизмов, регулировать, испытывать после ремонта, налаживать и сдавать их в эксплуатацию.
3. Проводить слесарную обработку деталей по 6-7 квалитетам (1-2 классам точности) с подгонкой и доводкой.
4. Выявлять дефекты, определять причины и степень износа отдельных узлов и деталей оборудования и арматуры.
Разряд 6:
1. Выполнять ремонт, реконструкцию, сборку, регулировку, испытания и наладку особо сложных узлов и механизмов паровых и газовых турбоагрегатов с использованием особо сложных средств механизации, инструмента с пневмоэлектрическим приводом, сложных средств измерений, такелажных и транспортных средств.

38. Кәсіптің карточкасы "Бу-газ-турбиналық жабдықты жөндеу жөніндегі слесарь":
Топтың коды:
7239-2
Қызмет атауының коды:
7239-2-054
Кәсіптің атауы:
Бу-газ-турбиналық жабдықты жөндеу жөніндегі слесарь
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
9-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (9-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 11 мамырда № 22707 болып тіркелді.
Бу-газ-турбиналық жабдықты жөндеу жөніндегі слесарь
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Жылу электр станцияларының жылу энергетикалық қондырғылары
Біліктілік:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс өтілі 1 жылдан кем емес.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Бу және газ турбиналық жабдықтарды қауіпсіз, сенімді жөндеу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Бу және газ турбиналық жабдықтарға жөндеу жұмыстарын жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Бу және газ турбиналық жабдықтарға жөндеу жұмыстарын жүргізу
Дағды 1:
Жөндеу кезеңдерін сақтау
Машықтар:
5-Разряд:
1. Бу және газ турбиналарының, бу машиналарының, компрессорлардың, сорғылардың, жылытқыштардың, май салқындатқыштардың, құбырлардың, жылу алмасу аппараттарының негізгі және қосалқы жабдықтарының күрделі тораптарын, бөлшектері мен механизмдерін бөлшектеу, жөндеу, реконструкциялау, құрастыру, реттеу, сынау және баптау.
2. Әр түрлі параметрлердегі арматураны қалпына келтіру. Жүк көтергіш машиналар мен механизмдердің күрделі тораптарын жөндеу, қалпына келтіру, құрастыру, реттеу, жөндеуден кейін сынау, баптау және пайдалануға беру.
3. Бөлшектерді 6-7 квалитет (1-2 дәлдік сыныбы) бойынша сәйкестендірумен және жетілдірумен слесарлық өңдеу.
4. Ақауларды анықтау, Жабдық пен арматураның жекелеген тораптары мен бөлшектерінің тозу себептері мен дәрежесін анықтау.
6-Разряд:
1. Аса күрделі механикаландыру құралдарын, пневмоэлектрлік жетегі бар аспапты, күрделі өлшеу құралдарын, такелаждық және көлік құралдарын пайдалана отырып, аса күрделі бу және газ турбоагрегаттарының тораптары мен механизмдерін жөндеу, реконструкциялау, құрастыру, реттеу, сынау және баптау.

2. Проверять качество и соответствие размеров изготовленных деталей чертежам.
3. Ремонтировать и налаживать системы регулирования, защиты и парораспределения турбоагрегата.
4. Проводить замеры и заполнять формуляры.
Знания:
Разряд 5:
1. Технические условия на разборку, ремонт, сборку, испытания, регулировку и изготовление сложных деталей и узлов парогазотурбинного оборудования.
2. Правила проведения статической и динамической балансировки роторов.
3. Основные требования к сосудам и трубопроводам, работающим под давлением.
4.Нормативы по износу отдельных элементов и деталей турбоагрегата.
Разряд 6:
1. Технические характеристики, кинематические и гидравлические схемы ремонтируемого основного и вспомогательного оборудования; методы ремонта, сборки, демонтажа, монтажа, проверки точности и испытаний отремонтированного оборудования.
2. Допустимые нагрузки на узлы, детали и механизмы.
3. Профилактические меры по предупреждению повреждений, коррозионного износа и аварий.
4. Основные технические показатели нормальной работы турбоагрегата и виды основных его повреждений.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Сопровождение ремонтных операций
Умения:
Разряд 5
1. Определять пригодность деталей к дальнейшей эксплуатации и возможности их восстановления.
2. Размечать особо сложные детали, проверять работу основного и вспомогательного оборудования после ремонта, сдавать оборудование в эксплуатацию.
3. Выполнять такелажные работы по горизонтальному и вертикальному перемещению, сборке, разборке и установке сложных и ответственных узлов и механизмов оборудования.
Разряд 6
1. Проверять и подготавливать отремонтированные узлы турбоагрегата к опробованию и испытанию.
2. Налаживать и сдавать оборудование в эксплуатацию под нагрузкой, организовывать ремонтные и наладочные работы, выполнять работы с грузоподъҰмными машинами и механизмами.
3. Проводить особо сложные такелажные работы по перемещению крупногабаритных узлов оборудования в условиях действующего цеха.
4. Выполнять кантовку верхних половин цилиндров турбин.
Знания:
Разряд 5:
1. Требования к фланцевым соединениям, уплотнительным поверхностям в арматуре, трубопроводам под давлением, сложным грузоподъемным машинам, механизмам и грузозахватным приспособлениям.
2. Особенности сборки и центровки зубчатых передач.
3. Меры предупреждения преждевременного износа элементов и деталей турбоагрегата.
4. Правила выполнения такелажных работ.
Разряд 6:
1. Схемы главных паропроводов, маслосистемы, систем регулирования, защиты и парораспределения турбинной установки.

2. Дайындалған бөлшектердің сапасы мен өлшемдерінің сызбаларға сәйкестігін тексеру.
3. Турбоагрегатты реттеу, қорғау және бу тарату жүйелерін жөндеу және баптау.
4. Өлшеу жүргізу және формулярларды толтыру.
Білімдер:
5-Разряд:
1. Бу-газ турбиналық жабдықтың күрделі бөлшектері мен тораптарын бөлшектеуге, жөндеуге, құрастыруға, сынауға, реттеуге, дайындауға арналған техникалық шарттар.
2. Роторларды статикалық және динамикалық теңдестіру ережелері.
3. Қысыммен жұмыс істейтін ыдыстар мен құбырларға қойылатын негізгі талаптар.
4. Турбоагрегаттың жекелеген элементтері мен бөлшектерінің тозуына арналған нормативтері.
6-Разряд:
1. Жөнделетін негізгі және қосалқы жабдықтың техникалық сипаттамалары, кинематикалық және гидравликалық схемалары, жөндеу, құрастыру, бөлшектеу және монтаждау әдістері, жөнделген жабдықтың дәлдігін тексеру және сынау
2. Түйіндерге, бөлшектерге және механизмдерге рұқсат етілген жүктемелер.
3. Зақымданудың, коррозиялық тозудың және авариялардың алдын алу жөніндегі алдын алу шаралары.
4. Турбоагрегаттың қалыпты жұмысының негізгі техникалық көрсеткіштері, оның негізгі зақымдану түрлері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жөндеу операцияларын сүйемелдеу
Машықтар:
5-Разряд:
1. Бөлшектердің әрі қарайғы жұмысқа жарамдылығын, оларды қалпына келтіру мүмкіндігін анықтау.
2. Ерекше күрделі бөлшектерді белгілеу. Жөндеуден кейін негізгі және қосалқы жабдықтың жұмысын тексеру және оны пайдалануға беру.
3. Жабдықтың күрделі және жауапты тораптары мен механизмдерін көлденең және тік жылжыту, құрастыру, бөлшектеу және орнату бойынша такелаждық жұмыстарды орындау.
6-Разряд:
1. Жөнделген турбоагрегат тораптарын тексеру және сынауға дайындау.
2. Оларды жүктеме кезінде баптау және пайдалануға беру. Жабдықтар мен жөндеу құрылғыларын, жүк көтергіш машиналар мен механизмдерді жөндеу және жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру.
3. Жұмыс істеп тұрған цех жағдайында жабдықтың ірі габаритті тораптарын ауыстыру бойынша аса күрделі такелаждық жұмыстарды жүргізу.
4. Турбина цилиндрлерінің жоғарғы жартысын жиектеу.
Білімдер:
5-Разряд:
1. Фланецті қосылыстарға, арматурадағы тығыздағыш беттерге, қысыммен жұмыс істейтін құбырларға, күрделі жүк көтергіш машиналарға, механизмдерге және жүк түсіретін құрылғыларға қойылатын талаптар.
2. Редукторларды құрастыру және туралау ерекшеліктері.
3. Турбоагрегат элементтері мен бөлшектерінің мерзімінен бұрын тозуының алдын алу шаралары.
4. Такелаж жұмыстарын жүргізу ережесі
6-Разряд:
1. Турбиналық қондырғының негізгі бу құбырларының, май жүйесінің, реттеу, қорғау және бу тарату жүйелерінің схемалары.

инженер-технолог I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера - технолога II категории не менее 2 лет; инженер-технолог II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера - технолога без категории не менее 3 лет; инженер-технолог без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2151-3-007 - Инженер-теплотехник
Основная цель деятельности:
Обеспечение надҰжной, безопасной и эффективной эксплуатации котлотурбинного оборудования путем внедрения оптимальных режимов, технических решений и средств автоматизации для устойчивой выработки тепловой и электрической энергии с минимальными затратами ресурсов.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Эксплуатация и обслуживание котлотурбинного оборудования
2. Технологическая поддержка, оптимизация и документационное сопровождение эксплуатации
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Эксплуатация и обслуживание котлотурбинного оборудования
Навык 1:
Оперативное управление режимами работы
Умения:
1. Переводить котлы и турбины в пусковые, номинальные, резервные и аварийные режимы.
2. Регулировать подачу топлива, воздуха и воды для обеспечения устойчивого горения и отпуска пара.
3. Синхронизировать параметры работы котла и турбины при изменении нагрузки.
4. Контролировать вакуум, температуру пара и уровень деаэрации.
5. Обеспечивать безопасность при переходе оборудования между режимами работы.
Знания:
1. Основы теплотехнических процессов в котлоагрегатах и турбинах.
2. Условия пуска, останова, вывода в резерв и восстановления в работу оборудования.
3. Порядок работы с основным и вспомогательным оборудованием (деаэраторы, питательные насосы и другие.).
4. Нормативные значения параметров пара, воды, топлива, воздуха.
5. Влияние технологических режимов на экономичность и ресурс оборудования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Контроль за состоянием оборудования и параметрами
Умения:
1. Снимать показания с контрольно-измерительных приборов и цифровых интерфейсов (АСУ ТП, SCADA).

I санатты инженер-технолог: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) бiлiм және II санатты инженер-технолог лауазымында кемiнде 2 жыл жұмыс өтілі; II санатты инженер-технолог: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) бiлiм және санатсыз инженер-технолог лауазымында кемiнде 3 жыл жұмыс өтілі; санатсыз инженер-технолог: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) бiлiм, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және I санатты техник лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2151-3-007 - Инженер-жылу технигі
Қызметтің негізгі мақсаты:
Котлотурбиналық жабдықты сенімді, қауіпсіз және тиімді пайдалануды қамтамасыз ету мақсатында тұрақты жылу және электр энергиясын минималды ресурстық шығынмен өндіру үшін оңтайлы режимдерді, техникалық шешімдер мен автоматтандыру құралдарын енгізу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Котлотурбиналық жабдықты пайдалану және қызмет көрсету.
2. Пайдалануды технологиялық қолдау, оңтайландыру және құжаттамалық сүйемелдеу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Котлотурбиналық жабдықты пайдалану және қызмет көрсету.
Дағды 1:
Жұмыс режимдерін оперативтік басқару.
Машықтар:
1. Қазандықтар мен турбиналарды іске қосу, номиналды, резервтік және авариялық режимдерге көшіру.
2. Тұрақты жану мен бу беру үшін отын, ауа және судың берілуін реттеу.
3. Жүктеме өзгерістерінде қазандық пен турбинаның параметрлерін синхрондау.
4. Вакуум, бу температурасы, деаэрация деңгейін бақылау.
5. Режимдер арасында ауысу кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Қазан агрегаттары мен турбиналардағы жылу-техникалық процестердің негіздері.
2. Жабдықтарды іске қосу, тоқтату, резервке шығару және жұмысына қайта келтіру шарттары.
3. Негізгі және қосалқы жабдықтармен жұмыс тәртібі (деаэраторлар, қоректендіру сорғылары және т.б.).
4. Бу, су, отын және ауа параметрлерінің нормативтік мәндері.
5. Технологиялық режимдердің жабдықтың экономикалық тиімділігі мен ресурсына әсері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жабдықтың техникалық жағдайы мен параметрлерін бақылау.
Машықтар:
1. Бақылау-өлшеу аспаптары мен цифрлық интерфейстерден (АСУ ТП, SCADA) көрсеткіштерді алу.

2. Сравнивать фактические значения параметров с установленными технологическими допусками.
3. Анализировать поведение оборудования по трендам и архивным данным.
4. Устранять мелкие отклонения в работе оборудования и регистрировать выявленные нарушения.
Знания:
1. Устройство и назначение контрольно-измерительных приборов.
2. Структура и принципы работы АСУ ТП и SCADA-систем.
3. Пределы технологических параметров и способы их регулирования.
4. Порядок обходов, точек контроля и видов измерений.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Реагирование на нештатные и аварийные ситуации
Умения:
1. Диагностировать причины отказов, сбоев и отклонений по внешним признакам и симптомам.
2. Применять регламентированные действия по локализации неисправностей и останову оборудования.
3. Информировать ответственных лиц, организовывать сбор бригады и при необходимости выполнять аварийный останов оборудования.
4. Участвовать в работе технических комиссий по разбору происшествий и инцидентов.
5. Подготавливать пояснительную и оперативную документацию по результатам анализа.
Знания:
1. Причины и признаки типичных отказов котлов и турбин.
2. Аварийные сигналы и их приоритетность.
3. Порядок действий при аварии в соответствии с ПТЭ, требованиями промышленной безопасности и инструкциями.
4. Организация взаимодействия при ЧС (диспетчер, смена, инженер, службы).
5. Способы предотвращения распространения аварий и ограничения ущерба.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 4:
Ведение технической и сменной документации
Умения:
1. Заполнять журналы смен, обходов, параметров и инцидентов.
2. Вести режимные и паспортные карты, карточки дефектов оборудования.
3. Учитывать наработку, остаточный ресурс и соблюдать графики ремонтов.
4. Оформлять заявки на техническое обслуживание и внеплановые осмотры оборудования.
Знания:
1. Правила ведения сменного журнала, журналов параметров и инструктажей.
2. Структура паспортов оборудования, карт режимов, ведомостей дефектов.
3. Требования по учҰту наработки и межремонтных ресурсов.
4. Регламент оформления заявок на ремонт и отклонения.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Технологическая поддержка, оптимизация и документационное сопровождение эксплуатации
Навык 1:
Разработка и сопровождение эксплуатационной документации
Умения:
1. Составлять и актуализировать инструкции, схемы, маршрутные и режимные карты.
2. Обновлять техническую документацию при изменениях в составе оборудования.
3. Согласовывать технические документы с отделами главного технолога, промышленной безопасности и ремонтными службами.

2. Нақты мәндерді технологиялық рұқсаттармен салыстыру.
3. Жабдық жұмысының трендтері мен архивтері бойынша талдау жүргізу.
4. Ұсақ ауытқуларды жою және бұзушылықтарды тіркеу.
Білімдер:
1. Бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы мен мақсаты.
2. Технологиялық процестерді автоматтандыру жүйесі (АСУ ТП) мен SCADA жүйелерінің құрылымы және жұмыс істеу қағидаттары.
3. Технологиялық параметрлердің шектері және оларды реттеу тәсілдері.
4. Айналымдар жүргізу тәртібі, бақылау нүктелері мен өлшеу түрлері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Төтенше және апаттық жағдайларға ден қою
Машықтар:
1. Белгілер бойынша ақаулардың, істен шығулардың және ауытқулардың себептерін диагностикалау.
2. Локализациялау және тоқтату жөніндегі регламенттелген іс-қимылдарды қолдану.
3. Жауапты тұлғаларды хабардар ету, бригаданы жинау, қажет болған жағдайда – апаттық тоқтату.
4. Оқиғаларды талдау жөніндегі техникалық комиссиялардың жұмысына қатысу.
5. Түсіндірме және жедел құжаттаманы әзірлеу.
Білімдер:
1. Қазандықтар мен турбиналардың типтік істен шығуларының себептері мен белгілері.
2. Авариялық сигналдар және олардың басымдықтары.
3. Авария кезінде ПТЭ, өндірістік қауіпсіздік және нұсқаулықтарға сәйкес іс-қимылдардың тәртібі.
4. ТЖ кезінде өзара іс-қимылды ұйымдастыру (диспетчер, ауысым, инженер, қызметтер).
5. Аварияның таралуын болдырмау және залалды шектеу тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 4:
Техникалық және ауысымдық құжаттаманы жүргізу
Машықтар:
1. Ауысымдар, айналымдар, параметрлер, оқиғалар журналдарын толтыру.
2. Режимдік және паспорттық карталарды, ақаулар карталарын жүргізу.
3. Жұмыс сағатын, қалдық ресурсты және жөндеу кестелерін есепке алу.
4. Қызмет көрсетуге және жоспардан тыс тексерістерге өтінімдерді ресімдеу.
Білімдер:
1. Ауысым журналының, параметрлер және нұсқаулықтар журналдарының жүргізілу қағидалары.
2. Жабдық паспорттарының, режим карталарының, ақаулар тізімдерінің құрылымы.
3. Жұмыс сағатын және аралық жөндеу ресурстарын есепке алу талаптары.
4. Жөндеуге өтінімдер мен ауытқуларды ресімдеу регламенті.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Пайдалануды технологиялық қолдау, оңтайландыру және құжаттамалық сүйемелдеу
Дағды 1:
Пайдалану құжаттамасын әзірлеу және сүйемелдеу
Машықтар:
1. Нұсқаулықтарды, сұлбаларды, маршруттық және режимдік карталарды әзірлеу және өзектендіру.
2. Жабдық құрамында өзгерістер болған жағдайда техникалық құжаттаманы жаңарту.
3. Құжаттарды бас технология бөлімімен, өнеркәсіптік қауіпсіздік қызметімен және жөндеу қызметтерімен келісу.

4. Вести паспорта оборудования, формуляры и ведомости комплектации.
Знания:
1. Состав, структура и требования к эксплуатационной документации.
2. ГОСТы, ПТЭ и правила технической эксплуатации тепломеханического оборудования.
3. Порядок внесения изменений в инструкции и схемы.
4. Методика разработки маршрутных карт, режимных карт и графиков ППР.
5. Требования к межведомственному согласованию документации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Анализ и оптимизация режимов потребления ресурсов
Умения:
1. Рассчитывать и пересматривать нормы расхода топлива, пара, воды, масла и электроэнергии.
2. Составлять энергетические балансы и выявлять узкие места в технологических процессах.
3. Оптимизировать режимы продувки, химводоочистки и горения.
4. Разрабатывать предложения по снижению удельных затрат и повышению коэффициента полезного действия оборудования.
Знания:
1. Методы расчҰта норм расхода топлива, воды, пара, электроэнергии.
2. Понятие удельного расхода и его связь с КПД и нагрузкой.
3. Основы энергетического баланса тепловой установки.
4. Влияние качества топлива и воды на расходные показатели.
5. Методы анализа отклонений и определения причин перерасхода.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Диагностика и контроль технического состояния
Умения:
1. Проводить осмотры и измерения, регистрировать техническое состояние агрегатов.
2. Использовать средства виброконтроля, тепловизоры, манометры и ультразвуковые приборы.
3. Вести карты состояния, дефектные ведомости и карты деградации оборудования.
4. Подготавливать технические заключения о пригодности оборудования к эксплуатации.
5. Участвовать в испытаниях и пусконаладочных работах оборудования.
Знания:
1. Методы визуального и инструментального контроля технического состояния.
2. Основы вибродиагностики, тепловизионного и ультразвукового контроля.
3. Признаки износа и дефектов основных узлов оборудования.
4. Критерии допустимого состояния и методики расчҰта остаточного ресурса.
5. Формы и порядок ведения дефектных ведомостей и актов осмотра.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 4:
Участие в модернизации, автоматизации и внедрении цифровых решений
Умения:
1. Подготавливать технические задания на замену оборудования, контрольно-измерительных приборов и средств автоматики.
2. Внедрять и сопровождать автоматизированные системы управления технологическими процессами, участвовать в логической настройке.
3. Адаптировать интерфейсы для оперативного персонала и разрабатывать эксплуатационные инструкции.
4. Поддерживать базу данных по изменениям и параметрам работы оборудования.
Знания:
1. Основы работы и структуры АСУ ТП, SCADA, локальных систем управления.

4. Жабдық паспорттарын, формулярларын және жинақтама ведомостарын жүргізу.
Білімдер:
1. Пайдалану құжаттамасының құрамы, құрылымы және талаптары.
2. МемСТ-тер, ПТЭ және жылу-механикалық жабдықты техникалық пайдалану қағидалары.
3. Нұсқаулықтар мен сұлбаларға өзгерістер енгізу тәртібі.
4. Маршруттық карталарды, режимдік карталарды және жоспарлы-алдын ала жөндеу кестелерін әзірлеу әдістемесі.
5. Құжаттаманы ведомствоаралық келісу талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Ресурстарды тұтыну режимдерін талдау және оңтайландыру
Машықтар:
1. Отынның, будың, судың, майдың, электр энергиясының шығын нормаларын есептеу және қайта қарау.
2. Энергетикалық баланстарды жасау, осал тұстарды айқындау.
3. Үрлеу, химиялық су тазарту, жану режимдерін оңтайландыру.
4. Үлес шығындарын төмендету және ПӘК арттыру жөнінде ұсыныстар әзірлеу.
Білімдер:
1. Отын, су, бу, электр энергиясы шығындары нормаларын есептеу әдістері.
2. Үлес шығыны ұғымы, оның ПӘК және жүктемемен байланысы.
3. Жылу қондырғысының энергетикалық балансының негіздері.
4. Отын мен судың сапасының шығын көрсеткіштеріне әсері.
5. Ауытқуларды талдау және артық шығындардың себептерін айқындау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Техникалық жағдайды диагностикалау және бақылау
Машықтар:
1. Агрегаттардың жағдайын қарау, өлшеу және тіркеу.
2. Діріл бақылау құралдарын, жылу визорларын, манометрлерді, ультрадыбысты пайдалану.
3. Жағдай карталарын, ақау ведомостарын, тозу карталарын жүргізу.
4. Пайдалануға жарамдылығы бойынша техникалық қорытындыларды дайындау.
5. Жабдықты сынақтан өткізуге және іске қосу-реттеу жұмыстарына қатысу.
Білімдер:
1. Техникалық жағдайды көзбен шолып және аспаппен бақылау әдістері.
2. Діріл диагностикасының, жылу визорлық және ультрадыбыстық бақылаудың негіздері.
3. Жабдықтың негізгі тораптарының тозу және ақау белгілері.
4. Жарамды жағдайдың критерийлері және қалдық ресурсты есептеу әдістері.
5. Ақау ведомостарын және қарау актілерін жүргізу нысандары мен тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 4:
Жаңғыртуға, автоматтандыруға және цифрлық шешімдерді енгізуге қатысу
Машықтар:
1. Жабдықты, бақылау-өлшеу аспаптарын, автоматика құралдарын ауыстыруға техникалық тапсырмаларды дайындау.
2. Технологиялық процестерді автоматтандыру жүйелерін енгізу және сүйемелдеу, логикалық баптауға қатысу.
3. Оперативтік персонал үшін интерфейстерді бейімдеу, нұсқаулықтарды әзірлеу.
4. Өзгерістер мен жұмыс параметрлері бойынша деректер базасын жүргізу.
Білімдер:
1. Технологиялық процестерді автоматтандыру жүйесінің, SCADA және жергілікті басқару жүйелерінің жұмыс негіздері мен құрылымы.

2. Принципы написания технических заданий на модернизацию.
3. Типы применяемых датчиков, исполнительных механизмов, ПЛК.
4. Способы интеграции новых устройств в существующую систему.
5. Документационное сопровождение при внедрении цифровых решений (инструкции, схемы, карты подключения).
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность в принятии технических и технологических решений производства тепловой и электрической энергии
Ответственность за работу коллектива
Аналитический склад ума
Рационализаторские способности
Умение организовывать команду для выполнения производственных и технических вопросов
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Список технических регламентов и национальных стандартов: 1. Технический регламент "Общие требования к пожарной безопасности". Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года № 405. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2021 года № 24045. 2. Правила технической эксплуатации. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11066. 3. Правила пожарной безопасности. Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 февраля 2022 года № 26867. 4. Правила техники безопасности. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2015 года № 10907.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Инженер-теплотехник
6
Инженер-энергетик
4
Техник-теплотехник
41. Карточка профессии "Машинист (кочегар) котельной":
Код группы:
8186-0
Код наименования занятия:
8186-0-009
Наименование профессии:
Машинист (кочегар) котельной
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 1. Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 364 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 1)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 сентября 2023 года № 33389.
Машинист (кочегар) котельной
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Теплоэнергетические установки тепловых электрических станций
Квалификация:
-
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:

2. Модернизацияға техникалық тапсырмалар әзірлеу қағидаттары.
3. Қолданылатын датчиктердің, атқарушы механизмдердің, бағдарламаланатын логикалық контроллерлердің түрлері.
4. Жаңа құрылғыларды қолданыстағы жүйеге біріктіру тәсілдері.
5. Цифрлық шешімдерді енгізу кезіндегі құжаттамалық сүйемелдеу (нұсқаулықтар, сызбалар, қосылу карталары).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жылу және электр энергиясын өндірудің техникалық және технологиялық шешімдерін қабылдауда дербестік
Ответственность за работу коллектива
Аналитикалық қабілет
Рацонализаторлық қабілеттер
Өндірістік және техникалық мәселелерді орындау үшін команданы ұйымдастыру қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламенті. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 17 тамыздағы № 405 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 19 тамызда № 24045 болып тіркелген. 2. Техникалық пайдалану қағидалары. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 15 мамырда № 11066 болып тіркелген. 3. Өрт қауіпсіздігі қағидалары. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 21 ақпанда № 26867 болып тіркелген. 4. Қауіпсіздік техникасы қағидалары. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 30 сәуірде № 10907 болып тіркелген.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Инженер-жылу технигі
6
Инженер-энергетик
4
Техник-жылу технигі
41. Кәсіптің карточкасы "Қазандық машинисi (от жағушы)":
Топтың коды:
8186-0
Қызмет атауының коды:
8186-0-009
Кәсіптің атауы:
Қазандық машинисi (от жағушы)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
1-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (1-шығарылым) бекіту туралы" 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 364 Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 7 қыркүйекте № 33389 болып тіркелді.
Қазандық машинисi (от жағушы)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Жылу электр станцияларының жылу энергетикалық қондырғылары
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:

Стаж работы для 3 разряда - не менее 6 месяцев, для 4 разряда - не менее 1 года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
8186-0-017 - Машинист котельного оборудования
8186-0-018 - Машинист котлов
Основная цель деятельности:
Безопасная, надежная и экономичная работа котельного оборудования.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение работ по обслуживанию водогрейных и паровых котлов
2. Контроль работы котлов по показаниям контрольно-измерительных приборов
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение работ по обслуживанию водогрейных и паровых котлов
Навык 1:
Проведение операций по обслуживанию водогрейных и паровых котлов в котельной
Умения:
Разряд 3:
1. Осуществлять визуальный и инструментальный контроль состояния котельного оборудования и вспомогательных систем.
2. Обслуживать водогрейные и паровые котлы с суммарной теплопроизводительностью свыше 12,6 ГДж/ч до 42 ГДж/ч (свыше 3 до 10 Гкал/ч) или обслуживание в котельной отдельных водогрейных и паровых котлов с теплопроизводительностью котла свыше 21 до 84 ГДж/ч (свыше 5 до 20 Гкал/ч), работающих на твердом топливе.
3. Предупреждать возникновение неисправностей путем своевременного выявления отклонений в работе оборудования.
4. Выполнять простейшие операции по устранению выявленных неисправностей, не требующие специального ремонта.
Разряд 4 (в дополнение к 3 разряду):
1. Обслуживать водогрейных и паровых котлов с суммарной теплопроизводительностью свыше 42 до 84 ГДж/ч (свыше 10 до 20 Гкал) или обслуживание в котельной отдельных водогрейных и паровых котлов с теплопроизводительностью котла свыше 84 до 273 ГДж/ч (свыше 20 до 65 Гкал/ч), работающих на твердом топливе.
2. Проводить диагностику технического состояния оборудования с использованием базовых измерительных приборов.
3. Предупреждать и устранять типовые неисправности в работе котлов и вспомогательных систем в пределах своей компетенции.
4. Выполнять регламентные работы по наладке и корректировке работы оборудования для предотвращения сбоев.
Знания:
Разряд 3:
1. Основные причины и признаки типичных неисправностей котельного оборудования и вспомогательных систем.
2. Правила эксплуатации оборудования и требования безопасности.
3. Порядок действий при обнаружении неисправностей.
Разряд 4 (в дополнение к 3 разряду):
1. Конструкцию и принцип работы основных узлов котельного оборудования.
2. Методы выявления и устранения типовых неисправностей.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Осуществление пуска, остановки, регулирования и наблюдение за работой тяговых и золошлакоудаляющих устройств
Умения:
Разряд 3:

3-разряд үшін жұмыс өтілі – кемінде 6 ай, 4-разряд үшін – кемінде 1 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
8186-0-017 - Қазандық жабдықтарының машинисi
8186-0-018 - Қазандықтар машинисi
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қазандық жабдықтың қауіпсіз, сенімді және үнемді жұмысы.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ыстық су және бу қазандықтарына қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарды орындау
2. Қазанды жұмысын бақылау бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Ыстық су және бу қазандықтарына қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарды орындау
Дағды 1:
Қазандықта ыстық су және бу қазандықтарына қызмет көрсету операцияларын жүргізу
Машықтар:
3 разряд:
1. Қазандық жабдықтарының және қосалқы жүйелердің жай-күйін көзбен және аспаптық бақылау.
2. Жалпы жылу өндіру қуаты 12,6 ГДж/сағ-тан 42 ГДж/сағ-қа дейін (3-тен 10 Гкал/сағ-қа дейін) ыстық су және бу қазандықтарына немесе қазандықта жылу өндіру қуаты 21 ГДж/сағ-тан 84 ГДж/сағ-қа дейін (5-тен 20 Гкал/сағ-қа дейін) жеке ыстық су және бу қазандықтарына қызмет көрсету (қатты отында жұмыс істейтін).
3. Жабдық жұмысының ауытқуларын уақтылы анықтау арқылы ақаулардың пайда болуын алдын алу.
4. Арнайы жөндеуді қажет етпейтін анықталған ақауларды жою бойынша қарапайым операцияларды орындау.
4 разряд (3-разрядқа қосымша):
1. Жалпы жылу өндіру қуаты 42 ГДж/сағ-тан 84 ГДж/сағ-қа дейін (10-нан 20 Гкал/сағ-қа дейін) ыстық су және бу қазандықтарына немесе қазандықта жылу өндіру қуаты 84 ГДж/сағ-тан 273 ГДж/сағ-қа дейін (20-дан 65 Гкал/сағ-қа дейін) жеке ыстық су және бу қазандықтарына қызмет көрсету (қатты отында жұмыс істейтін).
2. Негізгі өлшеу аспаптарын пайдалана отырып жабдықтың техникалық жай-күйіне диагностика жүргізу.
3. Өз құзыреті шегінде қазандықтар мен қосалқы жүйелер жұмысының типтік ақауларын алдын алу және жою.
4. Жабдықтың істен шығуын болдырмау үшін оның жұмысын реттеу және түзету бойынша регламенттік жұмыстарды орындау.
Білімдер:
3 разряд:
1. Қазандық жабдықтарының және қосалқы жүйелердің типтік ақауларының негізгі себептері мен белгілері.
2. Жабдықты пайдалану қағидалары және қауіпсіздік талаптары.
3. Ақаулар анықталған жағдайда іс-қимыл тәртібі.
4 разряд (3-разрядқа қосымша):
1. Қазандық жабдықтарының негізгі тораптарының құрылысы мен жұмыс принципі.
2. Типтік ақауларды анықтау және жою әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Тарту және күл-қожды жою құрылғыларын іске қосу, тоқтату, реттеу және олардың жұмысын бақылауды жүзеге асыру
Машықтар:
3 разряд:

1. Выполнять пуск, остановка, регулирование и наблюдение за работой тяговых и золошлакоудаляющих устройств, стокера, экономайзеров, воздухоподогревателей, пароперегревателей и питательных насосов.
2. Вести учет теплоты, отпускаемой потребителям.
3. Выполнять удаление механизированным способом шлака и золы из топок и бункеров паровых и водогрейных котлов производственных и коммунальных котельных и поддувал газогенераторов.
4. Осуществлять погрузку золы и шлака при помощи механизмов в вагонетки или вагоны с транспортировкой их в установленное место.
Разряд 4 (в дополнение к 3 разряду):
1. Выполнять пуск и остановку тяговых устройств (вентиляторов, дымососов) и золошлакоудаляющих систем согласно установленным технологическим инструкциям.
2. Регулировать режимы работы оборудования для обеспечения оптимального удаления золы и шлаков.
3. Осуществлять постоянное наблюдение за работой устройств, контролировать параметры (давление, расход, вибрацию).
4. Обнаруживать отклонения в работе оборудования и принимать меры по их устранению в пределах своей компетенции.
Знания:
Разряд 3:
1. Конструктивные особенности и принцип действия тяговых и золошлакоудаляющих устройств.
2. Технологические режимы их работы и нормативные требования.
3. Способы рационального сжигания топлива в котлах;
4. Схемы тепло-, паро- и водопроводов и наружных теплосетей.
Разряд 4 (в дополнение к 3 разряду):
1. Причины возникновения неисправностей в работе котельной установки и меры их предупреждения и устранения; устройство,
2. Методы контроля и регулирования параметров работы устройств
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Контроль работы котлов по показаниям контрольно-измерительных приборов
Навык 1:
Наблюдение по контрольно-измерительным приборам за работой котлов и своевременное реагирование на отклонения.
Умения:
Разряд 3:
1. Осуществлять регулярный контроль параметров работы котлов по контрольно-измерительным приборам (давление, температура, уровень воды, тяга).
2. Выявлять своевременно отклонения от нормальных режимов работы котлов.
3. Принимать меры по корректировке режимов работы котлов в пределах своей квалификации для предотвращения аварийных ситуаций.
Разряд 4 (в дополнение к 3 разряду):
1. Регулировать работу (нагрузку) котлов в соответствии с графиком потребления пара. Наблюдение за подачей топлива.
2. Обслуживать теплосетевых бойлерных установок или станций мятого пара, расположенных в зоне обслуживания основных агрегатов с суммарной тепловой нагрузкой свыше 84 ГДж/ч (свыше 20 Гкал/ч).

1. Тарту және күл-шлак айдайтын құрылғыларды, стокерлерді, экономайзерлерді, ауа қыздырғыштарды, бу қайта қыздырғыштарды және қоректік насостарды іске қосу, тоқтату, реттеу және олардың жұмысын бақылау.
2. Тұтынушыларға берілетін жылу мөлшерін есепке алу.
3. Өндірістік және коммуналдық қазандықтардағы бу және су жылытатын қазандықтар ошақтары мен бункерлерінен күл мен шлакты механикаландырылған тәсілмен шығару, газ генераторларының ауа беру камераларынан шығару.
4. Механизмдер көмегімен күл мен шлакты вагонеткаларға немесе вагондарға тиеу және оларды белгіленген орынға тасымалдау.
4-разряд (3-разрядқа қосымша):
1. Тарту құрылғыларын (желдеткіштер, түтін сорғыштар) және күл-шлак айдайтын жүйелерді өндірістік технологиялық нұсқаулықтарға сәйкес іске қосу және тоқтату.
2. Құрылғының жұмыс режимдерін реттеу арқылы күл мен шлактың оңтайлы шығуын қамтамасыз ету.
3. Құрылғылардың жұмысын үздіксіз бақылау, параметрлерін қадағалау (қысым, ағын, діріл және т.б.).
4. Жабдық жұмысының ауытқуларын анықтау және өз құзыреті шегінде оларды жою бойынша шаралар қабылдау.
Білімдер:
3 разряд:
1. Тарту және күл-шлак айдайтын құрылғылардың конструктивтік ерекшеліктері және жұмыс істеу принципі.
2. Олардың жұмыс режимдері және нормативтік талаптар.
3. Қазандықтарда отынды рационалды жағу әдістері.
4. Жылу, бу және су құбырларының, сондай-ақ сыртқы жылу желілерінің схемалары.
4-разряд (3-разрядқа қосымша):
1. Қазандық қондырғысының жұмысында ақаулардың пайда болу себептері және оларды алдын алу және жою шаралары; құрылғының құрылысы.
2. Құрылғылардың жұмыс параметрлерін бақылау және реттеу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Қазанды жұмысын бақылау бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша
Дағды 1:
Қазандардың жұмысын бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері арқылы қадағалау және ауытқуларға уақытылы әрекет ету
Машықтар:
3 разряд:
1. Қазандардың жұмыс параметрлерін бақылау-өлшеу аспаптары (қысым, температура, су деңгейі, ауа ағыны және т.б.) бойынша тұрақты бақылауды жүзеге асыру.
2. Қазандардың қалыпты жұмыс режимінен ауытқуларын уақытылы анықтау.
3. Апаттық жағдайлардың алдын алу үшін өз біліктілігі аясында қазандардың жұмыс режимін түзету бойынша шаралар қабылдау.
4-разряд (3-разрядқа қосымша):
1. Бу тұтыну графигіне сәйкес қазандардың жұмысын (жүктемесін) реттеу. Отын берілуін бақылау.
2. Негізгі агрегаттарды қызмет көрсететін аймақта орналасқан жылу желілерінің бойлерлік қондырғыларын немесе майдаланған бу станцияларын қызмет көрсету, суммарлы жылу жүктемесі 84 ГДж/сағ (20 Гкал/сағ) астам.

3. Предупреждать и устранять неисправности в работе оборудования.
Знания:
Разряд 3:
1. Основные контрольно-измерительные приборы и их назначение.
2. Нормативные параметры работы котлов и допустимые отклонения.
3. Влияние параметров на работу котла и безопасность.
Разряд 4 (в дополнение к 3 разряду):
1. Назначение и принцип действия основных контрольно-измерительных приборов, используемых в котельной.
2. Нормативные показатели параметров работы котлов и допустимые отклонения.
3. Основы технологического процесса работы котлов и влияние параметров на безопасность и эффективность.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Предупреждение и устранение неисправностей в работе оборудования.
Умения:
Разряд 3:
1. Проводить визуальный осмотр и контроль технического состояния основного котельного оборудования и вспомогательных устройств.
2. Выявлять простейшие неисправности и отклонения в работе оборудования (протечки, шумы, вибрации, нестабильность параметров).
3. Осуществлять устранение несложных неисправностей в пределах своей квалификации (например, подтяжка креплений, замена прокладок, очистка фильтров).
4. Соблюдать правила безопасности при выполнении ремонтных и профилактических работ.
Разряд 4 (в дополнение к 3 разряду):
1. Проводить комплексную диагностику технического состояния оборудования с использованием контрольно-измерительных приборов.
2. Анализировать причины возникновения неисправностей и оценивать их влияние на работу котельной.
3. Осуществлять устранение неисправностей средней сложности (регулировка, замена узлов и деталей, настройка автоматических систем).
4. Координировать работу с ремонтными службами и контролировать качество устранения неисправностей.
Знания:
Разряд 3:
1. Принцип работы основного и вспомогательного котельного оборудования.
2. Типовые неисправности и причины их возникновения.
3. Основы технического обслуживания и ремонта оборудования.
Разряд 4 (в дополнение к 3 разряду):
1. Конструктивные особенности, принцип работы и технологические параметры основного и вспомогательного оборудования котельной.
2. Методы диагностики и выявления неисправностей.
3. Технические требования и нормативы по ремонту и обслуживанию оборудования.
4. Основы автоматизации и систем регулирования котлов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельная работа в типовых ситуациях и под руководством в сложных ситуациях профессиональной деятельности.
Ответственность за результаты выполнения работ
Ответственность за свою безопасность и безопасность других.
Умение анализировать и делать выводы анализа.
Умение работать в команде
Стрессоустойчивость
Список технических регламентов и национальных стандартов:

3. Жабдық жұмысындағы ақауларды болдырмау және жою.
Білімдер:
3 разряд:
1. Негізгі бақылау-өлшеу аспаптары және олардың тағайындалуы.
2. Қазандардың жұмысындағы нормативтік параметрлер және рұқсат етілген ауытқулар.
3. Параметрлердің қазан жұмысына және қауіпсіздікке әсері.
4-разряд (3-разрядқа қосымша):
1. Қазандықта қолданылатын негізгі бақылау-өлшеу аспаптарының тағайындалуы және жұмыс принципі.
2. Қазандардың жұмыс параметрлерінің нормативтік көрсеткіштері және рұқсат етілген ауытқулар.
3. Қазандардың технологиялық жұмыс процесінің негіздері және параметрлердің қауіпсіздік пен тиімділікке әсері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жабдық жұмысындағы ақауларды болдырмау және жою.
Машықтар:
3 разряд:
1. Негізгі қазандық жабдығы мен қосалқы құрылғылардың техникалық жағдайын визуалды тексеру және бақылау жүргізу.
2. Жабдық жұмысындағы қарапайым ақаулар мен ауытқуларды анықтау (сұйықтық ағуы, шу, діріл, параметрлердің тұрақсыздығы).
3. Өз біліктілігі аясында қарапайым ақауларды жою (мысалы, бекіткіштерді тарту, прокладкаларды ауыстыру, фильтрлерді тазалау).
4. Жөндеу және профилактикалық жұмыстарды орындау кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау.
4-разряд (3-разрядқа қосымша):
1. Бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалана отырып, жабдықтың техникалық жағдайын кешенді диагностика жасау.
2. Ақаулардың пайда болу себептерін талдау және олардың қазандық жұмысына әсерін бағалау.
3. Орташа күрделіліктегі ақауларды жою (реттеу, бөлшектер мен агрегаттарды ауыстыру, автоматты жүйелерді баптау).
4. Жөндеу қызметтерімен жұмысын үйлестіру және ақауларды жою сапасын бақылау.
Білімдер:
3 разряд:
1. Негізгі және қосалқы қазандық жабдығының жұмыс принципі.
2. Типтік ақаулар және олардың пайда болу себептері.
3. Жабдықты техникалық қызмет көрсету және жөндеудің негіздері.
4-разряд (3-разрядқа қосымша):
1. Қазандықтың негізгі және қосалқы жабдығының конструктивтік ерекшеліктері, жұмыс принципі және технологиялық параметрлері.
2. Ақауларды диагностикалау және анықтау әдістері.
3. Жабдықты жөндеу және қызмет көрсету бойынша техникалық талаптар мен нормативтер.
4. Қазандарды автоматтандыру және реттеу жүйелерінің негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Стандартты жағдайларда және күрделі кәсіби жағдайларда жетекшілік ететін өзіндік жұмыс.
Жұмысты орындау нәтижелері үшін жауапкершілік.
Өзіңіздің және басқалардың қауіпсіздігі үшін жауапкершілік.
Талдау және талдаудан қорытынды жасай білу.
Топта жұмыс істей білу.
Стресске төзімділік.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

44. Карточка профессии "Мастер-теплотехник":
Код группы:
3121-3
Код наименования занятия:
3121-3-001
Наименование профессии:
Мастер-теплотехник
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Связь с КС и ЕТКС отсутствует
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
-
Специальность:
-
Квалификация:
-
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Теплоэнергетические установки тепловых электрических станций
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Теплотехническое оборудование и системы теплоснабжения (по видам)
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Теплоэнергетические установки тепловых электрических станций
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Теплотехническое оборудование и системы теплоснабжения (по видам)
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Стаж работы не менее 3 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
3121-3-002 - Техник-теплотехник
Основная цель деятельности:
Организация эксплуатации, обслуживания и ремонта турбинного оборудования.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Обеспечение технологического процесса и режима производства тепловой энергии
2. Выполнение технического обслуживания и ремонта оборудования
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Обеспечение технологического процесса и режима производства тепловой энергии
Навык 1:
Соблюдение технологического процесса
Умения:
1. Составлять карты технологического процесса.
2. Составлять ведомости и другие технологические документы.
3. Контроль и актуализация технической документации.
Знания:
1. Основное технологическое оборудование предприятия и принципы его работы.
2. Типовые технологические процессы и режимы производства.
3. Нормы и правила эксплуатации теплотехнического оборудования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Ведение корректировки режима технологического процесса
Умения:
1. Применять оснастки и специальные инструменты, предусмотренные технологией.
2. Оформлять изменения в технической документации в связи с корректировкой технологических процессов и режимов.
3. Оформление бланков и заявок на корректировки режимных карт.
Знания:
1. Технология производства тепловой энергии.
2. Стандарты, техническая документация производства тепловой энергии.
3. Правила и нормы в части теплотехнического оборудования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Выполнение технического обслуживания и ремонта оборудования
Навык 1:
Осуществление руководства работ по обслуживанию и ремонту теплотехнического оборудования
Умения:

44. Кәсіптің карточкасы "Мастер-жылу технигі":
Топтың коды:
3121-3
Қызмет атауының коды:
3121-3-001
Кәсіптің атауы:
Мастер-жылу технигі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БТБА немесе БА-мен байланыс жоқ
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
-
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Жылу электр станцияларының жылу энергетикалық қондырғылары
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Жылу техникалық жабдықтар және жылу мен жабдықтау жүйелері (түрлері бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Жылу электр станцияларының жылу энергетикалық қондырғылары
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Жылу техникалық жабдықтар және жылу мен жабдықтау жүйелері (түрлері бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3121-3-002 - Техник-жылу технигі
Қызметтің негізгі мақсаты:
Турбиналық жабдықты пайдалануды, техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді ұйымдастыру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жылу энергиясын өндірудің технологиялық процесі мен режимін қамтамасыз ету.
2. Жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Жылу энергиясын өндірудің технологиялық процесі мен режимін қамтамасыз ету.
Дағды 1:
Технологиялық процесті сақтау.
Машықтар:
1. Технологиялық процесс карталарын әзірлеу.
2. Ведомостерді және өзге де технологиялық құжаттаманы әзірлеу.
3. Техникалық құжаттаманы бақылау және өзектендіру.
Білімдер:
1. Кәсіпорынның негізгі технологиялық жабдығы және оның жұмыс істеу қағидаттары.
2. Үлгілік технологиялық процестер мен өндіріс режимдері.
3. Жылутехникалық жабдықты пайдаланудың нормалары мен қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Технологиялық процесс режимін түзетуді жүргізу.
Машықтар:
1. Технологияда қарастырылған арнаулы құралдар мен арнайы аспаптарды қолдану.
2. Технологиялық процестер мен режимдерді түзетуге байланысты техникалық құжаттамадағы өзгерістерді рәсімдеу.
3. Режимдік карталарды түзетуге арналған бланкілер мен өтініштерді рәсімдеу.
Білімдер:
1. Жылу энергиясын өндіру технологиясы.
2. Жылу энергиясын өндіру стандарттары мен техникалық құжаттамасы.
3. Жылутехникалық жабдыққа қатысты ережелер мен нормалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын орындау.
Дағды 1:
Жылутехникалық жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын басқаруды жүзеге асыру.
Машықтар:

1. Выполнять работы по техническому обслуживанию теплотехнического оборудования.
2. Подготавливать и руководить ремонтной бригадой.
3. Выполнять контроль, сдачи-приемки выполненных ремонтных работ котлотурбинного цеха.
4. Осуществлять контроль над рациональным использованием материалов, запасных частей.
5. Проверять качество о выполняемых работ по техническому обслуживанию и ремонту теплотехнического оборудования.
6. Осуществлять мероприятия по сокращению времени простоев тепломеханического оборудования, снижению трудоемкости и стоимости ремонтных работ, повышению качества работ.
Знания:
1. Устройство теплотехнического оборудования.
2. Правила эксплуатации и обслуживания теплотехнического оборудования.
3. Правила проведения технического обслуживания котлотурбинного оборудования.
3. Правила и методы проведения ремонтных работ.
4. Методические, нормативные и другие руководящие материалы по ремонту и обслуживанию тепломеханического оборудования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Ведение контроля над соблюдением трудовой и производственной дисциплины, правил внутреннего трудового распорядка
Умения:
1. Проводить инструктаж подчиненных рабочих по безопасности труда в соответствие с установленным порядком и сроками.
2. Своевременно производить испытания средств индивидуальной защиты.
3. Обеспечивать правильность и своевременность оформления документов по учету рабочего времени.
4. Вести необходимую эксплуатационно-техническую документацию и своевременно вносить в нее изменения.
Знания:
1. Правила и нормы производственной санитарии и противопожарной защиты.
2. Стандарты, технологические инструкции и другие нормативно-технические документы, регламентирующие безопасную эксплуатацию электрооборудования.
3. Основы экономики, организации производства, труда и управления.
4. Правила и нормы охраны труда и пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Деятельность под руководством предусматривающая самостоятельное определение задач организацию и контроль работы подчиненными работниками
Стрессоустойчивость
Коммуникабельность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Технический регламент "Общие требования к пожарной безопасности". Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года № 405. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2021 года № 24045. 2. Правила технической эксплуатации. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11066. 3. Правила пожарной безопасности. Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 февраля 2022 года № 26867. 4. Правила техники безопасности. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2015 года № 10907.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Инженер по ремонту
5
Мастер службы (в электроснабжении, подачи газа, пара и воздушного кондиционирования
5
Мастер участка
4
Техник

1. Жылутехникалық жабдыққа техникалық қызмет көрсету жұмыстарын орындау.
2. Жөндеу бригадаларын дайындау және басқару.
3. Котлотурбиндік цехта орындалған жөндеу жұмыстарын бақылау және қабылдау-сертификаттау жұмыстарын жүргізу.
4. Материалдар мен бөлшектерді рационалды пайдалану бойынша бақылау жүргізу.
5. Жылутехникалық жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын орындау сапасын тексеру.
6. Жылутехникалық жабдықтың тоқтау уақытын қысқарту, жөндеу жұмыстарын еңбек және шығын тұрғысынан тиімді жүргізу, жұмыстар сапасын арттыру бойынша шаралар жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Жылутехникалық жабдықтың құрылымы.
2. Жылутехникалық жабдықты пайдалану және қызмет көрсету ережелері.
3. Котлотурбиндік жабдыққа техникалық қызмет көрсету ережелері.
4. Жөндеу жұмыстарын жүргізу ережелері мен әдістері.
5. Жылутехникалық жабдықты жөндеу және қызмет көрсету бойынша әдістемелік, нормативтік және басқа да басшылық материалдар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Еңбек және өндірістік тәртіптің, ішкі еңбек тәртібі ережелерінің сақталуын бақылауды жүргізу.
Машықтар:
1. Белгіленген тәртіп пен мерзімге сәйкес бағынышты жұмысшыларға еңбек қауіпсіздігі бойынша нұсқаулық өткізу.
2. Жеке қорғау құралдарын уақытылы тексеру.
3. Жұмыс уақытын есепке алу құжаттарының дұрыстығы мен уақытылы рәсімделуін қамтамасыз ету.
4. Қажетті пайдалану-техникалық құжаттаманы жүргізу және оған уақытылы өзгерістер енгізу.
Білімдер:
1. Өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі ережелері мен нормалары.
2. Электрожабдықтарды қауіпсіз пайдалуды реттейтін стандарттар, технологиялық нұсқаулықтар және басқа да нормативтік-техникалық құжаттар.
3. Экономика, өндірісті, еңбекті және басқаруды ұйымдастыру негіздері.
4. Еңбек қорғау және өрт қауіпсіздігі ережелері мен нормалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Басшылықпен жүзеге асырылатын, өздігінен тапсырмаларды анықтау, жұмысты ұйымдастыру және бағынышты қызметкерлердің жұмысын бақылауды қамтитын қызмет түрі.
Стрестік жағдайларға төзімділік.
Қарым-қатынас қабілеттілігі.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. Техникалық регламент "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар". Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 17 тамыздағы № 405 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2021 жылғы 19 тамызда № 24045 тіркелген. 2. Техникалық эксплуатация ережелері. Қазақстан Республикасының Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2015 жылғы 15 мамырда № 11066 тіркелген. 3. Өрт қауіпсіздігі ережелері. Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2022 жылғы 21 ақпанда № 26867 тіркелген. 4. Еңбек қауіпсіздігі техникасы ережелері. Қазақстан Республикасының Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2015 жылғы 30 сәуірде № 10907 тіркелген.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Жөндеу инженері.
5
Қызмет шебері (электрмен жабдықтау, газ, бу және ауа баптау жүйесі бойынша).
5
Учаске шебері.
4
Техник

49. Карточка профессии "Машинист энергоблока по турбинному оборудованию":
Код группы:
8186-0
Код наименования занятия:
8186-0-036
Наименование профессии:
Машинист энергоблока по турбинному оборудованию
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Связь с ЕТКС и КС отсутствует
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Теплоэнергетические установки тепловых электрических станций
Квалификация:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Стаж работы не менее 1 года.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
8186-0-034 - Машинист энергоблока
8186-0-038 - Машинист энергоблоков
8186-0-029 - Машинист турбинного оборудования
Основная цель деятельности:
Безопасная, надежная и экономичная работа турбинного оборудования ТЭС.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Ведение надежного и экономичного режима работы турбинного оборудования в соответствии с ПТЭ электрических станций и тепловых сетей
2. Ведение технологических процессов и выполнение производственных операций
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Ведение надежного и экономичного режима работы турбинного оборудования в соответствии с ПТЭ электрических станций и тепловых сетей
Навык 1:
Проведение мероприятий по ведению режима работы энергоблока
Умения:
1. Осуществлять приҰм и сдачу смены.
2. Проводить обход оборудования и рабочих мест, проверку работы основного и вспомогательного оборудования турбоагрегата, а также оценку качества уборки.
3. Читать тепловые схемы, вести технологический процесс и контролировать режим работы агрегатов.
Знания:
1. Правила приема и сдачи смены.
2. ПТЭ электрических станций и сетей.
3. Тепловые схемы, технологический процесс и режим работы агрегатов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обеспечение безаварийной эксплуатации оборудования
Умения:
1. Обеспечивать бесперебойную и технически правильную эксплуатацию и надежную работу оборудования.
2. Содержать в работоспособном состоянии на требуемом уровне точности турбинного оборудования.
3. Производить пуск, останов, опробование, опрессовку турбинного оборудования.
Знания:
1. Правила эксплуатации турбинного оборудования.
2. Правила устройства и принципы работы оборудования участка, безопасной эксплуатации сосудов, работающих под давлением.

49. Кәсіптің карточкасы "Турбиналық жабдықтар бойынша энергоблок машинисi":
Топтың коды:
8186-0
Қызмет атауының коды:
8186-0-036
Кәсіптің атауы:
Турбиналық жабдықтар бойынша энергоблок машинисi
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БТБА және КС-мен байланыс жоқ
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Жылу электр станцияларының жылу энергетикалық қондырғылары
Біліктілік:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс өтілі 1 жылдан кем емес.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
8186-0-034 - Энергия блогының машинисi
8186-0-038 - Энергия блоктардың аға машинисi
8186-0-029 - Құбыр жабдықтары машинситі
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жылу электр станцияларының турбиналық жабдықтарын қауіпсіз, сенімді және үнемді пайдалану.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Турбиналық жабдықтың сенімді және үнемді жұмыс режимін Қазақстан Республикасының электр станциялары мен жылу желілерін техникалық пайдалану қағидаларына (ТПЕ) сәйкес жүргізу.
2. Технологиялық процестерді жүргізу және өндірістік операцияларды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Турбиналық жабдықтың сенімді және үнемді жұмыс режимін Қазақстан Республикасының электр станциялары мен жылу желілерін техникалық пайдалану қағидаларына (ТПЕ) сәйкес жүргізу.
Дағды 1:
Энергия блогының жұмыс режимін сақтау бойынша шараларды жүргізу
Машықтар:
1. Ауысымдарды қабылдау және тапсыру.
2. Жабдықтар мен жұмыс орындарын аралау, турбоагрегаттың негізгі және қосалқы жабдықтарының жұмысын, тазалау сапасын тексеру.
3. Жылулық диаграммаларды оқу, технологиялық процесті және агрегаттардың жұмыс режимін жүргізу.
Білімдер:
1. Ауысымдарды қабылдау және тапсыру ережелері.
2. Электр станциялары мен желілерінің ТПЕ.
3. Жылулық сұлбалар, технологиялық процесс және агрегаттардың жұмыс режимі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жабдықтың ақаусыз жұмысын қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Жабдықтың үздіксіз және техникалық дұрыс жұмысын және сенімді жұмысын қамтамасыз ету.
2. Турбиналық жабдықты қажетті дәлдік деңгейінде жұмыс жағдайында ұстау.
3. Турбиналық жабдықты іске қосу, тоқтату, сынақтан өткізу, қысымды сынау.
Білімдер:
1. Турбиналық жабдықты пайдалану ережелері.
2. Учаскелік жабдықтың конструкциясы мен жұмыс істеу принциптері, қысыммен жұмыс істейтін ыдыстарды қауіпсіз пайдалану ережелері.

3. Правила устройства и безопасной эксплуатации трубопроводов пара и горячей воды.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Ведение технологических процессов и выполнение производственных операций
Навык 1:
Обеспечение эксплуатации оборудования
Умения:
1. Контролировать запуск и отключение энергетического оборудования турбинного отделения.
2. Осуществлять переключения в тепловых схемах энергоблока по турбинному оборудованию со щита управления.
3. Проводить контроль показаний средств измерений, работы автоматических регуляторов и сигнализации.
Знания:
1. Назначение и принцип работы автоматических регуляторов, тепловых защит, блокировок, сигнализации и средств измерений
2. Правила ведения журнала оперативного управления энергоблоком, правила составление и оформление технической документации.
3. Допустимые нормы отклонения параметров.
4. Технико-экономические показатели работы котельного оборудования.
5. Основы теплотехники, электротехники, механики и водоподготовки.
6. Принцип действия, инструкцию, работу, технические и эксплуатационные характеристики основного и вспомогательного оборудования турбинного отделения.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обеспечение контроля и устранения неисправностей в управлении работы энергоблока по турбинному оборудованию
Умения:
1. Отслеживать показания приборов, счетчиков и датчиков на установленные интервалы,выявлять неисправности.
2. Вести контроль условий работы оборудования, отдельных узлов и деталей.
3. Выявлять неисправности в работе оборудования и принимать меры по их устранению.
4. Обеспечивать своевременный и качественный ремонт оборудования.
Знания:
1. Конструктивные особенности, назначение и режимы работы турбинного оборудования.
2. Виды износа и методы ремонта.
3. Правила составления заявки на приобретение материалов и запасных частей.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Деятельность под руководством
Стрессоустойчивость
коммуникабельность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Технический регламент "Общие требования к пожарной безопасности". Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года № 405. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2021 года № 24045. 2. Правила технической эксплуатации. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11066. 3. Правила пожарной безопасности. Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 февраля 2022 года № 26867. 4. Правила техники безопасности. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2015 года № 10907.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Машинист турбинного отделения
3
Машинист энергоблока центрального теплового щита управления
3
Машинист-обходчик по турбинному оборудованию

3. Бу және ыстық су құбырларын жобалау және қауіпсіз пайдалану ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Технологиялық процестерді жүргізу және өндірістік операцияларды орындау
Дағды 1:
Жабдықтың жұмысын қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Турбиналық бөлімшедегі энергетикалық жабдықтың іске қосылуын және тоқтатылуын қадағалау.
2. Басқару пультінен турбиналық жабдық арқылы энергоблоктың жылу тізбектерінде коммутацияны жүргізу.
3. Өлшеу құралдарының көрсеткіштерін, автоматты реттегіштер мен дабылдардың жұмысын қадағалау.
Білімдер:
1. Автоматты реттегіштердің, термиялық қорғаныстардың, блокировкалардың, дабылдардың және бақылау-өлшеу құралдарының мақсаты мен жұмыс принципі.
2. Энергия блогын жедел басқару журналын жүргізу ережесі, техникалық құжаттаманы құрастыру және өңдеу ережесі.
3. Параметрлік ауытқулардың рұқсат етілген нормалары.
4.Қазандық жабдықтардың техникалық-экономикалық көрсеткіштері.
5. Жылу техникасы, электротехника, механика және суды тазарту негіздері.
6. Турбиналық бөлімнің негізгі және қосалқы жабдықтарының жұмыс принципі, нұсқаулары, жұмысы, техникалық және пайдалану сипаттамалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Турбиналық жабдықтың энергоблок жұмысын бақылауда бақылауды және ақауларды жоюды қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Белгіленген аралықтарда аспаптардың, есептегіштердің және датчиктердің көрсеткіштерін бақылау, ақауларды анықтау.
2. Жабдықтардың, жекелеген тораптар мен бөлшектердің жұмыс жағдайын қадағалау.
3. Жабдықтардың жұмысындағы ақауларды анықтау және оларды жою шараларын қабылдау.
4. Жабдықтарды уақтылы және сапалы жөндеуді қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Турбиналық жабдықтың конструкциялық ерекшеліктері, тағайындалуы және жұмыс режимдері.
2. Тозу түрлері және жөндеу әдістері.
3. Материалдар мен қосалқы бөлшектерді сатып алуға өтінімді ресімдеу ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Басшылықпен жүзеге асырылатын қызмет, міндеттерді дербес айқындауды, бағынысты қызметкерлердің жұмысын ұйымдастыру мен бақылау.
Стресске төзімділік.
Қарым-қатынас дағдылары.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламенті. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 17 тамыздағы № 405 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 19 тамызда № 24045 болып тіркелді. 2. Техникалық пайдалану ережелері. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 15 мамырда № 11066 болып тіркелді. 3. Өрт қауіпсіздігі ережелері. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 21 ақпанда № 26867 болып тіркелді. 4. Қауіпсіздік ережелері. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 30 сәуірде № 10907 болып тіркелді.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Турбина бөлімшесінің машинисі
3
Орталық жылу басқару пультінің қуат блогының машинисі
3
Турбиналық жабдықтың машинисі

50. Карточка профессии "Машинист-обходчик по котельному оборудованию":
Код группы:
8186-0
Код наименования занятия:
8186-0-040
Наименование профессии:
Машинист-обходчик по котельному оборудованию
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 9. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149. " Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 9)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2021 года № 22707.
Машинист-обходчик по котельному оборудованию
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Теплоэнергетические установки тепловых электрических станций
Квалификация:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Стаж работы не менее 1 года.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
8186-0-041 - Машинист-обходчик по турбинному оборудованию
Основная цель деятельности:
Безопасная, надежная и экономичная работа котельного основного и вспомогательного оборудования.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Обслуживание, контроль над работой основного и вспомогательного котельного оборудования
2. Соблюдение режима работы котлоагрегатов
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Обслуживание, контроль над работой основного и вспомогательного котельного оборудования
Навык 1:
Обеспечение надежной работы основного и вспомогательного котельного оборудования
Умения:
1. Обслуживать и контролировать работу пылеприготовительной установки, газовоздушной, газомазутной и дренажной систем, горелочных устройств.
2. Обеспечивать и контролироватьработу пароводяного тракта.
3. Вести контроль и обслуживание систем продувок и устройств по обдуву поверхностей нагрева котла, редукционно-охладительной установки.
4. Контролировать системы технической, сетевой и питательной воды и сжатого воздуха, золоулавливания и золоудаления.
Знания:
1. Устройство и технические характеристики котлов и вспомогательного оборудования.
2. Тепловые схемы и технологический процесс работы агрегатов.
3. Основы теплотехники, электротехники, механики и водоподготовки.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обеспечение правильного функционирования оборудования котлоагрегата
Умения:
1. Обеспечивать безаварийную эксплуатацию теплофикационной, питательной, деаэрационной, испарительной и редукционно-охладительной установок.

50. Кәсіптің карточкасы "Қазандық жабдықтары жөніндегі қараушы-машинист":
Топтың коды:
8186-0
Қызмет атауының коды:
8186-0-040
Кәсіптің атауы:
Қазандық жабдықтары жөніндегі қараушы-машинист
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
9-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (9-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 11 мамырда № 22707 болып тіркелді.
Қазандық жабдықтары жөніндегі қараушы-машинист
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Жылу электр станцияларының жылу энергетикалық қондырғылары
Біліктілік:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс өтілі 1 жылдан кем емес.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
8186-0-041 - Турбина жабдықтары жөніндегі қараушы-машинист
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қазандықтың негізгі және қосалқы жабдықтарының қауіпсіз, сенімді және үнемді жұмысы.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Негізгі және қосалқы қазандық жабдықтарына техникалық қызмет көрсету, жұмысын бақылау
2. Қазандық қондырғылардың жұмыс режимін сақтау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Негізгі және қосалқы қазандық жабдықтарына техникалық қызмет көрсету, жұмысын бақылау
Дағды 1:
Негізгі және қосалқы қазандық жабдықтарының сенімді жұмысын қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Шаң дайындау цехының, газ-ауа, газ-майлы және дренаждық жүйелердің, оттық құрылғыларының жұмысын күтіп ұстау және бақылау.
2. Бу-су жолының жұмысын қамтамасыз ету және бақылау.
3. Қазандықтың және редукциялық-салқындату қондырғысының қыздыру беттерін үрлеуге арналған үрлеу жүйелері мен құрылғыларын қадағалау және қызмет көрсету.
4. Техникалық, желілік және қоректік су және сығылған ауа, күл жинау және күл шығару жүйелерін қадағалау.
Білімдер:
1. Қазандықтардың және қосалқы жабдықтардың конструкциясы мен техникалық сипаттамасы.
2. Агрегаттардың жұмысының жылулық сұлбалары және технологиялық процесі.
3. Жылу техникасы, электротехника, механика және суды тазарту негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Қазандық жабдықтардың дұрыс жұмыс істеуін қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Жылыту, азықтандыру, деаэрация, булану және редукциялық салқындату қондырғыларының ақаусыз жұмысын қамтамасыз ету.

2. Обеспечивать безаварийную эксплуатацию фильтров, баков котлоагрегата.
Знания:
1. Принцип работы и тепловые схемы теплофикационной, питательной, деаэрационной, испарительной и редукционно-охладительной установок.
2. Принцип работы фильтров, баков агрегата.
3. Нормативные показатели качества пара, питательной воды, характеристики сжигаемого топлива.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Соблюдение режима работы котлоагрегатов
Навык 1:
Обеспечение этапов режима работы котельной установки
Умения:
1. Вести режим работы котла.
2. Проводить пуск, останов, опрессовку, опробование оборудования, переключения в тепловых схемах котельной установки.
3. Вести контроль по измерительным приборам.
Знания:
1. Режимы работы котельной установки.
2. Принцип работы устройств и эксплуатация оборудования.
3. Назначение и принцип работы автоматических регуляторов, тепловых защит, блокировок, средств сигнализации и измерений.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обеспечение устранений неисправностей
Умения:
1. Выявлять и устранять неисправности в работе оборудования.
2. Применять инструменты и приспособления.
3. Участвовать в ликвидации аварийных ситуаций.
Знания:
1. Признаки и причины неисправностей.
2. Методы ремонта.
3. Устройство и назначение инструмента.
4. Правила пожарной, промышленной безопасности.
5. Правила действия в аварийных ситуациях.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельная работа в типовых ситуациях и под руководством в сложных ситуациях профессиональной деятельности
Ответственность за результаты выполнения работ.
Ответственность за свою безопасность и безопасность других
Умение анализировать и делать выводы анализа.
Умение работать в команде
Стрессоустойчивость
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Технический регламент "Общие требования к пожарной безопасности". Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года № 405. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2021 года № 24045. 2. Правила технической эксплуатации. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11066. 3. Правила пожарной безопасности. Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 февраля 2022 года № 26867. 4. Правила техники безопасности. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2015 года № 10907.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Машинист котельного оборудования
3
Машинист энергоблока по котельному оборудованию
3
Машинист центрального теплового щита управления котлами
3
Слесарь по ремонту оборудования котельных и пылеприготовительных цехов

2. Сүзгілер мен қазандық цистерналарының ақаусыз жұмысын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Қыздыру, азықтандыру, деаэрациялау, булану және қалпына келтіру-салқындату қондырғыларының жұмыс істеу принципі және жылу сұлбалары.
2. Сүзгілер мен агрегат резервуарларының жұмыс істеу принципі.
3. Будың, қоректік судың сапасының стандартты көрсеткіштері, жанған отынның сипаттамасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Қазандық қондырғылардың жұмыс режимін сақтау
Дағды 1:
Қазандық қондырғысының жұмыс режимінің кезеңдерін қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Қазандықтың жұмыс режимін сақтау.
2. Қазандық қондырғының жылу сұлбаларында іске қосу, тоқтату, қысымды сынау, жабдықты сынау, ауыстырып қосу жұмыстарын жүргізу.
3. Өлшеу аспаптарын пайдаланып бақылау жүргізу.
Білімдер:
1. Қазандық қондырғының жұмыс режимдері.
2. Құрылғылардың жұмыс істеу принципі және жабдықтардың жұмысы.
3. Автоматты реттегіштердің, термиялық қорғаныстардың, блокировкалардың, дабылдардың және өлшемдердің мақсаты мен жұмыс істеу принципі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Ақаулықтарды жоюды қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Жабдық жұмысындағы ақауларды анықтау және жою.
2. Құралдар мен құрылғыларды пайдалану.
3. Төтенше жағдайды жоюға қатысу.
Білімдер:
1. Ақаулықтардың белгілері мен себептері.
2. Жөндеу әдістері.
3. Құралдың дизайны және мақсаты.
4. Өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік ережелері.
5. Төтенше жағдайларда әрекет ету ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Стандартты жағдайларда және күрделі кәсіби жағдайларда жетекшілік ететін өзіндік жұмыс.
Жұмыс нәтижелері үшін жауапкершілік.
Өзіңіздің және басқалардың қауіпсіздігі үшін жауапкершілік.
Талдау және талдаудан қорытынды жасай білу.
Топта жұмыс істей білу.
Стресске төзімділік.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламенті. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 17 тамыздағы № 405 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 19 тамызда № 24045 болып тіркелді. 2. Техникалық пайдалану ережелері. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 15 мамырда № 11066 болып тіркелді. 3. Өрт қауіпсіздігі ережелері. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 21 ақпанда № 26867 болып тіркелді. 4. Қауіпсіздік ережелері. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 30 сәуірде № 10907 болып тіркелді.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Орталық жылу басқару пультінің қуат блогының машинисі
3
Қазандық жабдығының энергоблогының машинисі
3
Қазандықты басқаруға арналған орталық жылыту панелінің машинисі
3
Қазандықтар мен шаң дайындау цехтарының жабдықтарын жөндеу жөніндегі слесарь

51. Карточка профессии "Машинист мельниц по размолу топлива":
Код группы:
8186-0
Код наименования занятия:
8186-0-020
Наименование профессии:
Машинист мельниц по размолу топлива
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 9. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149. " Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 9)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2021 года № 22707.
Машинист мельниц по размолу топлива
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Теплоэнергетические установки тепловых электрических станций
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Стаж работы не менее 1 года.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Безопасная, надежная и экономичная работа мельниц по размолу топлива.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение режима работы оборудования пылесистемы
2. Обеспечение контроля параметров, процессов, показателей и состояния оборудования
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение режима работы оборудования пылесистемы
Навык 1:
Обеспечение соблюдения режима работы пылеприготовительной системы
Умения:
1. Вести режим работы пылеприготовительных систем.
2. Выполнять операции по пуску, останову пылеприготовительной системы.
Знания:
1. Процесс бесперебойной подачи к горелкам котла угольной пыли требуемой тонкости и влажности.
2. Устройство, режим работы оборудования пылесистемы и технические характеристики обслуживаемого оборудования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обеспечение прогрева пылесистемы
Умения:
1. Обеспечивать прогрев пылесистемы.
2. Обеспечивать работу измерительных приборов, регуляторов, устройств сигнализации, защиты и блокировки.
Знания:
1. Устройства приборов измерений и контроля.
2. Процесс прогрева пылесистемы.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Обеспечение контроля параметров, процессов, показателей и состояния оборудования
Навык 1:
Обеспечение контроля параметров
Умения:
1. Осуществлять контроль работой мельниц, вентиляторов, сепараторов, приводов, редукторов.
2. Вести контроль непрерывной подачи топлива в мельницы без останова питателя сырого угля.

51. Кәсіптің карточкасы "Отынды тартатын диірмендердің машинисі":
Топтың коды:
8186-0
Қызмет атауының коды:
8186-0-020
Кәсіптің атауы:
Отынды тартатын диірмендердің машинисі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
9-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (9-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 11 мамырда № 22707 болып тіркелді.
Отынды тартатын диірмендердің машинисі
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Жылу электр станцияларының жылу энергетикалық қондырғылары
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс өтілі 1 жылдан кем емес.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жанармай ұнтақтайтын диірмендердің қауіпсіз, сенімді және үнемді жұмысы.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Шаң жүйесі жабдықтарының жұмыс режимін орындау
2. Параметрлерді, процестерді, көрсеткіштерді және жабдықтың жағдайын бақылауды қамтамасыз ету
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Шаң жүйесі жабдықтарының жұмыс режимін орындау
Дағды 1:
Шаңды дайындау жүйесінің жұмыс режимінің сақталуын қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Шаң дайындау жүйелерінің жұмыс режимін сақтау.
2. Шаң дайындау жүйесін іске қосу және тоқтату әрекеттерін орындау.
Білімдер:
1. Қазандық оттықтарына қажетті ұсақ және ылғалдылықтағы көмір шаңын үздіксіз беру процесі.
2. Шаң жүйесі жабдығының құрылымы, жұмыс режимі және қызмет көрсетілетін жабдықтың техникалық сипаттамасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Шаң жүйесінің жылынуын қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Шаң жүйесі қызғанына көз жеткізу.
2. Өлшеу құралдарының, реттеуіштердің, дабыл, қорғау және блоктау құрылғыларының жұмысын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1.Өлшеу және бақылау құрылғылары.
2. Шаң жүйесін жылыту процесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Параметрлерді, процестерді, көрсеткіштерді және жабдықтың жағдайын бақылауды қамтамасыз ету
Дағды 1:
Параметрлерді бақылауды қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Диірмендердің, желдеткіштердің, сепараторлардың, жетектердің, редукторлардың жұмысын қадағалау.
2. Шикі көмірді қоректендіргішті тоқтатпай, диірмендерге отынның үздіксіз берілуін қадағалау.

3. Вести поддержание температуры сушильного агента и пылегазовоздушной смеси на выходе.
Знания:
1. Устройство и работа питателя.
2. Принцип работы подсушивающих и размольных установок.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Ведение контроля анализа проб пыли
Умения:
1. Контролировать тонкость помола пыли при эксплуатации пылеприготовительных установок.
2. Обнаруживать и устранять присосы воздуха в пылесистемах.
Знания:
1. Методы анализа проб пыли.
2. Влияние присосов на работу пылесистемы.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Осуществление самостоятельной работы в типовых ситуациях и под руководством в сложных ситуациях профессиональной деятельности
Самостоятельная организация обучения, самообразования.
Ответственность за результаты
Список технических регламентов и национальных стандартов:

3. Шығу орнында кептіру агентінің және шаң-газ-ауа қоспасының температурасын ұстау.
Білімдер:
1. Фидердің конструкциясы және жұмысы.
2. Кептіру және ұнтақтау қондырғыларының жұмыс істеу принципі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Шаң сынамаларын талдауды бақылау
Машықтар:
1. Шаң дайындайтын қондырғыларды пайдалану кезінде шаңды ұнтақтаудың ұсақтығын бақылауды қамтамасыз ету.
2. Шаң жүйелеріндегі ауа соруын бақылау және жою.
Білімдер:
1. Шаң үлгілерін талдау әдістері.
2. Сорғыштардың шаң жүйесінің жұмысына әсері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Стандартты жағдайларда және күрделі кәсіптік жағдайларда жетекшілік ететін өзіндік жұмыстарды орындау
Оқытуды, өзін-өзі тәрбиелеуді өз бетінше ұйымдастыру.
Орындаған жұмыстың нәтижелері, өзінің және өзге тұлғалардың қауіпсіздігі, өндірістік және техникалық міндеттердің талаптарын орындау үшін жауапкершілік.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

52. Карточка профессии "Слесарь по ремонту оборудования котельных и пылеприготовительных цехов":
Код группы:
7239-2
Код наименования занятия:
7239-2-050
Наименование профессии:
Слесарь по ремонту оборудования котельных и пылеприготовительных цехов
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 9. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149. " Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 9)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2021 года № 22707.
Слесарь по ремонту оборудования котельных и пылеприготовительных цехов.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Теплотехническое оборудование и системы теплоснабжения (по видам)
Квалификация:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Стаж не менее 1 года.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Безопасный, надежный ремонт оборудования котельных и пылеприготовительных цехов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение ремонта оборудования котельных и пылеприготовительных цехов
2. Выполнение такелажных работ по перемещению, сборке, разборке, установке деталей и узлов при помощи грузоподъемных механизмов и специальных приспособлений
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение ремонта оборудования котельных и пылеприготовительных цехов
Навык 1:
Устранение дефектов оборудования
Умения:
1. Проводить ремонт, реконструкцию, сборку, наладку узлов и механизмов котельных агрегатов.
2. Проверять качества и соответствия размеров изготовленных деталей чертежам.
3. Вести слесарную обработку деталей по 11-12 квалитетам (4-5 классам точности).
4. Вести изготовление и сборку несложных узлов металлоконструкций по чертежам под сварку.
5. Составлять эскизы несложных деталей с натуры.
6. Проводить газовую резку и сварку листового и профилированного металла несложной конфигурации.
7. Применять специальный инструмент, приспособления и оборудования.
Знания:
1. Технические характеристики, кинематические и гидравлические схемы ремонтируемого основного и вспомогательного оборудования.
2. Методы ремонта, сборки, демонтажа и монтажа, проверки на точность и испытания отремонтированного оборудования.

52. Кәсіптің карточкасы "Қазандық және тозаң дайындау жабдықтарын жөндеу жөніндегі слесарь":
Топтың коды:
7239-2
Қызмет атауының коды:
7239-2-050
Кәсіптің атауы:
Қазандық және тозаң дайындау жабдықтарын жөндеу жөніндегі слесарь
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
9-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (9-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 11 мамырда № 22707 болып тіркелді.
Қазандық және тозаң дайындау жабдықтарын жөндеу жөніндегі слесарь
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Жылу техникалық жабдықтар және жылу мен жабдықтау жүйелері (түрлері бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс өтілі 1 жылдан кем емес.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қазандықтар мен шаң дайындау цехтарындағы жабдықты қауіпсіз, сенімді жөндеу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Қазандық пен шаң дайындау цехтарының жабдықтарын жөндеуді орындау
2. Жүк көтеру механизмдері мен арнайы құрылғыларды пайдалана отырып, бөлшектер мен тораптарды жылжыту, құрастыру, бөлшектеу, орнату бойынша такелаждық жұмыстарды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Қазандық пен шаң дайындау цехтарының жабдықтарын жөндеуді орындау
Дағды 1:
Жабдықтардың ақауларын жою
Машықтар:
1. Қазандық қондырғылардың тораптары мен механизмдерін жөндеу, қайта құру, құрастыру, реттеу жұмыстарын жүргізу.
2. Дайындалған бөлшектердің өлшемдерінің сапасы мен сызбаларға сәйкестігін тексеру.
3. 11-12 біліктілік (4-5 дәлдік класы) бойынша бөлшектерді металл өңдеуді жүргізу.
4. Дәнекерлеуге арналған сызбалар бойынша қарапайым металл конструкцияларының түйіндерін дайындау және құрастыруды жүргізу.
5. Өмірден қарапайым бөлшектердің эскиздерін салу.
6. Қарапайым конфигурациядағы қаңылтыр мен профильді металды газбен кесуді және дәнекерлеуді орындау.
7. Арнайы құралдарды, құрылғылар мен жабдықтарды қолдану.
Білімдер:
1. Негізгі және қосалқы жабдықтың техникалық сипаттамалары, кинематикалық және гидравликалық сызбалары.
2. Жөндеу, құрастыру, бөлшектеу және монтаждау әдістері, жөнделген жабдықты дәлдікке тексеру және сынақтан өткізу.

3. Слесарное дело.
4. Технологию вальцовки труб, способы изгибания труб на станке и с нагревом.
5. Правила чтения чертежей и схем.
6. Основные сведения о газовой и электрической сварке труб и присадочных материалах, правила стыковки труб под сварку.
7. Конструктивные особенности специального инструмента, приспособлений и оборудования, применяемого при ремонте.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Соблюдение проверки на плотность и регулирование
Умения:
1. Проводить проверку прилегания шаровой поверхности к опорной подушке.
2. Регулировать зазоры регенеративных вращающихся воздухонагревателей.
3. Проводить необходимые замеры при ремонте поверхностей нагрева, вращающихся механизмов, пылеприготовительных и топочных устройств.
4. Изготовлять различные установочные и разметочные шаблоны.
5. Обслуживать устройство подшипников качения и скольжения.
6. Вести ремонт, наладку, регулирование опор и подвесок паропроводов.
Знания:
1. Допустимые нагрузки на узлы, детали и механизмы оборудования.
2. Профилактические меры по предупреждению повреждений, коррозионного износа и аварий.
3. Правила выполнения работ по регулировке и центровке отремонтированного оборудования.
4. Правила безопасности в газовом хозяйстве.
5. Порядок вывода оборудования в ремонт и оформления наряда-допуска.
6. Основы механики, теплотехники, материаловедения.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Выполнение такелажных работ по перемещению, сборке, разборке, установке деталей и узлов при помощи грузоподъемных механизмов и специальных приспособлений
Навык 1:
Выполнение такелажных работ по вертикальному и горизонтальному перемещению узлов и деталей
Умения:
1. Выполнять такелажные работы по перемещению грузов.
2. Осуществлять пуск и останов грузоподъҰмных машин и механизмов.
3. Проводить строповку грузов.
Знания:
1. Устройство грузоподъемных машин и механизмов.
2. Правила проведения такелажных работ.
3. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требований пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Проведение испытания такелажного оборудования и оснастки
Умения:
1. Обслуживать такелажное оборудование.
2. Выявлять дефекты грузозахватных приспособлений и проводить его испытание.
Знания:
1. Правила эксплуатации грузоподъемных машин, механизмов и приспособлений.
2. Правила использования грузозахватных приспособлений.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Работа под руководством при наличии некоторой самостоятельности в знакомых ситуациях
Обучение под руководством
Ответственное выполнение простых заданий
Личная безопасность и безопасность других.
Решение типовых задач
Список технических регламентов и национальных стандартов:

3. Слесарлық іс.
4. Құбырларды вальцовкалау технологиясы, станокта және қыздырып ию тәсілдері.
5. Сызбаларды және схемаларды оқу ережелері.
6. Құбырларды газбен және электрмен дәнекерлеу туралы негізгі мәліметтер, қоспа материалдары, құбырларды дәнекерлеуге дайындау ережелері.
7. Жөндеу кезінде қолданылатын арнайы құрал-саймандардың, құрылғылар мен жабдықтардың конструктивтік ерекшеліктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Тығыздықты тексеруді және реттеуді сақтау
Машықтар:
1. Шардың бетінің тіреуіш төсемге сәйкестігін тексеру.
2. Регенеративті айналмалы ауа жылытқыштарының саңылауларын реттеу.
3. Жылыту беттерін, айналмалы механизмдерді, шаң дайындау және жану құрылғыларын жөндеу кезінде қажетті өлшемдерді жүргізу.
4. Әр түрлі орнату және таңбалау үлгілерін жасау.
5. Домалау және сырғанау подшипниктерінің құрылымын сақтау.
6. Бу құбырларының тіректері мен ілгіштерін жөндеу, реттеу, баптау жұмыстарын жүргізу.
Білімдер:
1. Жабдықтың тетіктеріне, бөлшектеріне және механизмдеріне рұқсат етілген жүктемелер.
2. Зақымданудың, коррозиялық тозудың және жазатайым оқиғалардың алдын алу бойынша алдын алу шаралары.
3. Жөнделген жабдықты баптау және туралау бойынша жұмыстарды орындау ережесі.
4. Газ шаруашылығындағы қауіпсіздік ережелері.
5. Жабдықты жөндеуге шығару және жұмысқа рұқсат беру тәртібі.
6. Механика, жылу техникасы, материалтану негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Жүк көтеру механизмдері мен арнайы құрылғыларды пайдалана отырып, бөлшектер мен тораптарды жылжыту, құрастыру, бөлшектеу, орнату бойынша такелаждық жұмыстарды орындау
Дағды 1:
Агрегаттар мен бөлшектердің тік және көлденең қозғалысы бойынша такелаждық жұмыстарды орындау
Машықтар:
1. Такелаждық және жылжыту жұмыстарын орындау.
2. Көтеру машиналары мен механизмдерін іске қосу және тоқтату.
3. Жүктерді итермелеуді орындау.
Білімдер:
1. Жүк көтергіш машиналар мен механизмдердің құрылысы.
2. Такелаж жұмыстарының жүргізілу қағидалары.
3. Ішкі еңбек тәртібінің, еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасының, өндірістік санитария талаптарының, өрт қауіпсіздігінің тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Такелаждық жабдықтар мен керек-жарақтарды сынау
Машықтар:
1. Такелаждық жабдықты күтіп ұстау.
2. Көтергіш құрылғылардың ақауларын анықтау және оларды сынау.
Білімдер:
1. Көтергіш машиналарды, механизмдерді және құрылғыларды пайдалану ережелері.
2. Жүк түсіретін құрылғыларды пайдалану ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жетекшілікпен жұмыс, таныс жағдайларда белгілі бір дербестіктің болуы.
Жетекшілікпен оқыту.
Қарапайым тапсырмаларды жауапкершілікпен орындау.
Жеке қауіпсіздікті және өзге де адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
Типтік міндеттерді шешу.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

54. Карточка профессии "Машинист паровых турбин":
Код группы:
8186-0
Код наименования занятия:
8186-0-022
Наименование профессии:
Машинист паровых турбин
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 9. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149. " Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 9)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2021 года № 22707.
Машинист паровых турбин
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Теплоэнергетические установки тепловых электрических станций
Квалификация:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Стаж работы для 5 разряда - не менее 1 г. 6 месяцев, для 6 разряда - не менее 2-х лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Безопасная, надежная и экономичная работа паровых турбин.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение эксплуатационного обслуживания паровых турбин и обеспечение их безаварийной и экономичной работы
2. Контролирование режима работы турбин в соответствии с заданным графиком нагрузки
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проведение эксплуатационного обслуживания паровых турбин и обеспечение их безаварийной и экономичной работы
Навык 1:
Обеспечение эксплуатации паровых турбин
Умения:
Разряд 5:
1. Осуществлять при обслуживании основного турбинного оборудования блочной системы управления агрегатами котел- турбина:
Тип и мощность паровой турбины, парогазовой установки, тыс. кВт:
свыше 45 (ПР, Т, ПТ), 50 (Р), 60 (К) до 120 (Т, ПТ, Р, ТР), 240 (К).
2. Осуществлять при обслуживании питательных турбонасосов на энергоблоках:
Мощность энергоблока, тыс. кВт:
свыше 240.
Разряд 6 (в дополнение к 5 разряду):
1. Обслуживать основное турбинное оборудование блочной системы управления агрегатами котҰл – турбина.:
Тип и мощность паровой турбины, парогазовой установки, тыс. кВт:
свыше 120 (Т, ПТ, Р, ТР), 240 (К) до 250 (Т, ПТ, ПГУ), 500 (К).
Знания:
Разряд 5:
1. Устройство, технические характеристики турбины и вспомогательного оборудования.
2. Тепловые схемы турбинной установки и технологический процесс производства тепловой и электрической энергии.
3. Правила и законы в части эксплуатации тепломеханического оборудования.
Разряд 6 (в дополнение к 5 разряду):

54. Кәсіптің карточкасы "Бу турбиналары машинисi":
Топтың коды:
8186-0
Қызмет атауының коды:
8186-0-022
Кәсіптің атауы:
Бу турбиналары машинисi
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
9-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (9-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 11 мамырда № 22707 болып тіркелді.
Бу турбиналары машинисi
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Жылу электр станцияларының жылу энергетикалық қондырғылары
Біліктілік:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс өтілі: 5-разряд үшін кемінде 1 жыл 6 ай, 6-разряд үшін кемінде 2 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Бу турбиналарының қауіпсіз, сенімді және үнемді жұмысы.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Бу турбиналарын пайдалану қызметін жүргізу және олардың апатсыз әрі үнемді жұмысын қамтамасыз ету
2. Белгіленген жүктеме кестесіне сәйкес турбинаның жұмысын қамтамасыз ету
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Бу турбиналарын пайдалану қызметін жүргізу және олардың апатсыз әрі үнемді жұмысын қамтамасыз ету
Дағды 1:
Бу турбиналарын пайдалануды қамтамасыз ету
Машықтар:
5 разряд:
1. Қазан–турбина агрегаттарын блочтық басқару жүйесінің негізгі турбиналық жабдықтарын пайдалану кезінде:
бу турбинасының, парогаз қондырғысының түрі мен қуаты, мың кВт: 45-тен (ПР, Т, ПТ), 50 (Р), 60 (К) асатын, 120-ға дейін (Т, ПТ, Р, ТР), 240 (К).
2. Энергоблоктардағы қоректік турбонасостарды пайдалану кезінде:
энергоблоктың қуаты, мың кВт: 240-тан жоғары.
6 разряд (5-разрядқа қосымша):
1. Қазан–турбина агрегаттарын блочтық басқару жүйесінің негізгі турбиналық жабдықтарын пайдалану кезінде:
бу турбинасының, парогаз қондырғысының түрі мен қуаты, мың кВт: 120-дан (Т, ПТ, Р, ТР), 240 (К) асатын, 250-ге дейін (Т, ПТ, ПГУ), 500 (К).
Білімдер:
5 разряд:
1. Турбинаның және қосалқы жабдықтардың құрылысы, техникалық сипаттамалары.
2. Турбиналық қондырғының жылулық сызбалары және жылу мен электр энергиясын өндірудің технологиялық процесі.
3. Жылумеханикалық жабдықты пайдалануға қатысты қағидалар мен заңдар.
6 разряд (5-разрядқа қосымша):

1. Современные методы диагностики и наладки турбин и вспомогательного оборудования.
2. Причины возникновения аварийных и нештатных режимов, способы их предотвращения и устранения.
3. Методы повышения экономичности и надежности работы турбинных установок.
4. Правила организации и руководство ремонтными и наладочными работами.
5. Требования нормативных документов по безопасности и эксплуатации тепломеханического оборудования в части, относящейся к турбинным установкам.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обеспечение контроля режима работы паровых турбин
Умения:
Разряд 5:
1. Опробовать оборудование и проводить переключения в тепловых схемах паровых турбин.
2. Вести контроль над показаниями средств измерений, работой автоматических регуляторов и сигнализации.
3. Использовать приборы и системы автоматического и ручного контроля режимов работы турбин.
4. Анализировать отклонения параметров от установленных норм и оперативно принимать меры для их устранения.
5. Выполнять корректировку режимов работы турбин в соответствии с технологическими требованиями и инструкциями.
Разряд 6 (в дополнение к 5 разряду):
1. Разрабатывать и внедрять мероприятия по оптимизации режимов работы для повышения эффективности и надежности оборудования.
2. Руководить работой персонала, осуществляющего контроль и регулировку режимов.
3. Обеспечивать взаимодействие с другими службами для комплексного управления технологическими процессами.
Знания:
Разряд 5:
1. Принципиальные схемы теплового контроля и автоматики
2. Принцип действия авторегуляторов, средств измерений, тепловых защит и сигнализации.
3. Принципы действия и устройство систем контроля и автоматизации турбин.
4. Методы измерения и контроля технологических параметров.
5. Нормативные документы и инструкции по эксплуатации и контролю режимов.
6. Основы анализа технологических процессов и выявления отклонений.
Разряд 6 (в дополнение к 5 разряду):
1. Методы анализа и обработки данных для оценки состояния и режимов работы оборудования.
2. Нормативные и методические документы по контролю и оптимизации режимов работы.
3. Принципы организации и управления производственными процессами.
4. Законодательство в области безопасности и охраны труда.
5. Технологии повышения эффективности и надежности оборудования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Контролирование режима работы турбин в соответствии с заданным графиком нагрузки
Навык 1:
Проведение обслуживания и регулирования работы паровых турбин
Умения:
Разряд 5:

1. Турбиналар мен қосалқы жабдықтарды диагностикалаудың және реттеудің заманауи әдістері.
2. Апаттық және штаттан тыс режимдердің пайда болу себептері, оларды болдырмау және жою тәсілдері.
3. Турбиналық қондырғылардың үнемділігін және сенімділігін арттыру әдістері.
4. Жөндеу және реттеу жұмыстарын ұйымдастыру және оларға басшылық жасау қағидалары.
5. Турбиналық қондырғыларға қатысты жылумеханикалық жабдықты пайдалану және қауіпсіздігі бойынша нормативтік құжаттардың талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Бу турбиналарының жұмыс режимін бақылауды қамтамасыз ету
Машықтар:
5 разряд:
1. Бу турбиналарының жылулық сызбаларында жабдықты сынау және ауыстырып қосу жұмыстарын жүргізу.
2. Өлшеу құралдарының көрсеткіштерін, автоматты реттегіштердің және дабыл беру жүйесінің жұмысын бақылау.
3. Турбиналардың жұмыс режимдерін бақылаудың автоматты және қолмен басқарылатын аспаптары мен жүйелерін пайдалану.
4. Параметрлердің белгіленген нормалардан ауытқуларын талдау және оларды жою бойынша жедел шаралар қабылдау.
5. Турбиналардың жұмыс режимдерін технологиялық талаптарға және нұсқаулықтарға сәйкес түзету.
6 разряд (5-разрядқа қосымша):
1. Жабдықтың тиімділігі мен сенімділігін арттыру мақсатында жұмыс режимдерін оңтайландыру бойынша іс-шараларды әзірлеу және енгізу.
2. Режимдерді бақылау және реттеу жұмыстарын жүзеге асыратын персоналдың жұмысына басшылық жасау.
3. Технологиялық процестерді кешенді басқаруды қамтамасыз ету үшін басқа қызметтермен өзара іс-қимылды ұйымдастыру.
Білімдер:
5 разряд:
1. Жылулық бақылау және автоматика бойынша принциптік сызбалар.
2. Автоматты реттегіштердің, өлшеу құралдарының, жылулық қорғаныстардың және дабыл беру жүйелерінің әрекет ету принципі.
3. Турбиналарды бақылау және автоматтандыру жүйелерінің құрылысы мен әрекет ету принциптері.
4. Технологиялық параметрлерді өлшеу және бақылау әдістері.
5. Режимдерді пайдалану және бақылау жөніндегі нормативтік құжаттар мен нұсқаулықтар.
6. Технологиялық процестерді талдау негіздері және ауытқуларды анықтау.
6 разряд (5-разрядқа қосымша):
1. Жабдықтың жай-күйі мен жұмыс режимдерін бағалау үшін деректерді талдау және өңдеу әдістері.
2. Жұмыс режимдерін бақылау және оңтайландыру жөніндегі нормативтік және әдістемелік құжаттар.
3. Өндірістік процестерді ұйымдастыру және басқару принциптері.
4. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік саласындағы заңнама.
5. Жабдықтың тиімділігі мен сенімділігін арттыру технологиялары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Белгіленген жүктеме кестесіне сәйкес турбинаның жұмысын қамтамасыз ету
Дағды 1:
Булы турбиналарды техникалық қызмет көрсетуді және жұмысын реттеуді жүзеге асыру
Машықтар:
5 разряд:

1. Проводить регулирование режима работы паровых турбин.
2. Проводить профилактические и обслуживающие мероприятия.
3. Проводить осмотр, диагностику и выявление неисправностей в работе турбин.
4. Регулировать параметры работы турбин (давление, температура, частоту вращения и др.) в соответствии с техническими требованиями.
5. Использовать специализированные инструменты и приборы для обслуживания и регулировки.
Разряд 6 (в дополнение к 5 разряду):
1. Координировать работы по техническому обслуживанию и регулированию, распределять задачи среди персонала.
2. Внедрять современные методы и технологии обслуживания и регулирования для повышения надежности и эффективности работы турбин.
3. Обеспечивать подготовку и ведение технической документации, отчетности и рекомендаций по обслуживанию.
Знания:
Разряд 5:
1. Нормы качества пара, воды, турбинного масла и конденсата.
2. Допустимые отклонения параметров, технико-экономические показатели работы турбины.
3. Технологические процессы обслуживания и регулирования оборудования.
4. Методы диагностики и выявления неисправностей.
5. Инструменты и приборы, применяемые при обслуживании и регулировке.
6. Нормативные документы и инструкции по эксплуатации и техническому обслуживанию.
Разряд 6 (в дополнение к 5 разряду):
1. Организацию и управление производственными процессами технического обслуживания.
2. Нормативные и методические документы по техническому обслуживанию и безопасности.
3. Законодательство в области промышленной безопасности и охраны труда.
4. Технологии повышения надежности и эффективности оборудования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Осуществление вывода оборудования из эксплуатации для проведения ремонта
Умения:
Разряд 5:
1. Выявлять неисправности в работе основного и вспомогательного оборудования и принять меры по их устранению.
2. Выполнять подготовительные работы по выводу оборудования из эксплуатации в соответствии с установленными инструкциями и регламентами.
3. Осуществлять отключение оборудования от технологических систем с соблюдением требований безопасности.
4. Проводить проверку и контроль состояния оборудования перед передачей в ремонт.
Разряд 6 (в дополнение к 5 разряду):
1. Разрабатывать планы и инструкции по выводу оборудования из эксплуатации с учетом технологических особенностей и требований безопасности.
2. Координировать действия персонала при выполнении работ по остановке и подготовке оборудования к ремонту.
3. Осуществлять контроль соблюдения нормативных требований и стандартов при выводе оборудования из эксплуатации.

1. Булы турбиналардың жұмыс режимін реттеуді жүзеге асыру.
2. Профилактикалық және қызмет көрсету іс-шараларын жүргізу.
3. Турбиналардың жұмысындағы ақауларды анықтау мақсатында қарау, диагностика жүргізу.
4. Техникалық талаптарға сәйкес турбиналардың жұмыс параметрлерін (қысым, температура, айналу жиілігі және т.б.) реттеу.
5. Қызмет көрсету және реттеу үшін арнайы құралдар мен аспаптарды пайдалану.
6 разряд (5-разрядқа қосымша):
1. Техникалық қызмет көрсету және реттеу жұмыстарын үйлестіру, персонал арасында тапсырмаларды бөлу.
2. Турбиналардың жұмыс сенімділігін және тиімділігін арттыру үшін заманауи қызмет көрсету және реттеу әдістері мен технологияларын енгізу.
3. Техникалық құжаттаманы, есептілікті және қызмет көрсету бойынша ұсынымдарды әзірлеуді және жүргізуді қамтамасыз ету.
Білімдер:
5 разряд:
1. Бу, су, турбина майы мен конденсат сапасының нормалары.
2. Параметрлердің рұқсат етілетін ауытқулары, турбинаның техникалық-экономикалық көрсеткіштері.
3. Жабдықты қызмет көрсету және реттеу технологиялық процестері.
4. Диагностика әдістері және ақауларды анықтау.
5. Қызмет көрсету және реттеу кезінде қолданылатын құралдар мен аспаптар.
6. Пайдалану және техникалық қызмет көрсету жөніндегі нормативтік құжаттар мен нұсқаулықтар.
6 разряд (5-разрядқа қосымша):
1. Техникалық қызмет көрсету өндірістік процестерін ұйымдастыру және басқару.
2. Техникалық қызмет көрсету және қауіпсіздік бойынша нормативтік және әдістемелік құжаттар.
3. Өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау саласындағы заңнама.
4. Жабдықтың сенімділігін және тиімділігін арттыру технологиялары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жабдықты жөндеу жүргізу үшін пайдаланудан шығару
Машықтар:
5 разряд:
1. Негізгі және қосалқы жабдық жұмысының ақауларын анықтау және оларды жою бойынша шаралар қабылдау.
2. Белгіленген нұсқаулықтар мен регламенттерге сәйкес жабдықты пайдаланудан шығару бойынша дайындық жұмыстарын орындау.
3. Қауіпсіздік талаптарын сақтай отырып жабдықты технологиялық жүйелерден ажырату.
4. Жабдықты жөндеуге берер алдында оның жай-күйін тексеру және бақылау.
6 разряд (5-разрядқа қосымша):
1. Технологиялық ерекшеліктерді және қауіпсіздік талаптарын ескере отырып жабдықты пайдаланудан шығару жоспарларын мен нұсқаулықтарын әзірлеу.
2. Жабдықты тоқтату және жөндеуге дайындау жұмыстарын орындау кезінде персоналдың іс-әрекеттерін үйлестіру.
3. Жабдықты пайдаланудан шығару кезінде нормативтік талаптар мен стандарттардың сақталуын бақылау.

4. Анализировать причины необходимости ремонта и обеспечивать своевременную подготовку оборудования.
Знания:
Разряд 5:
1. Признаки и причины неисправностей в работе паровых машин.
2. Технические характеристики и особенности оборудования, подлежащего выводу из эксплуатации.
3. Правила и процедуры вывода оборудования из эксплуатации для ремонта.
Разряд 6 (в дополнение к 5 разряду):
1. Методы и технологии вывода оборудования из эксплуатации и подготовки к ремонту.
2. Организация производственного процесса и управление работами по техническому обслуживанию и ремонту.
3. Нормативные документы, стандарты и требования промышленной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Стрессоустойчивость, коммуникабельность. Умение работать в команде.
Выполнение самостоятельной работы в типовых ситуациях и под руководством в сложных ситуациях профессиональной деятельности.
Ответственность за безопасность работ
Умение анализировать и принимать решение.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Технический регламент "Общие требования к пожарной безопасности". Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года № 405. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2021 года № 24045. 2. Правила технической эксплуатации. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11066. 3. Правила пожарной безопасности. Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 февраля 2022 года № 26867. 4. Правила техники безопасности. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2015 года № 10907.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Инженер по организации эксплуатации и ремонту (инженер по направлению)
6
Начальник смены цеха
4
Машинист центрального теплового щита управления паровыми турбинами
55. Карточка профессии "Руководитель по испытаниям и режимной наладке оборудования":
Код группы:
1329-3
Код наименования занятия:
1329-3-024
Наименование профессии:
Руководитель по испытаниям и режимной наладке оборудования
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:

4. Жөндеудің қажеттілік себептерін талдау және жабдықты уақтылы дайындауды қамтамасыз ету.
Білімдер:
5 разряд:
1. Бу машиналары жұмысының ақаулық белгілері мен себептері.
2. Пайдаланудан шығарылатын жабдықтың техникалық сипаттамалары мен ерекшеліктері.
3. Жабдықты жөндеуге пайдаланудан шығару қағидалары мен рәсімдері.
6 разряд (5-разрядқа қосымша):
1. Жабдықты пайдаланудан шығару және жөндеуге дайындау әдістері мен технологиялары.
2. Техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру және өндірістік үдерісті басқару.
3. Нормативтік құжаттар, стандарттар және өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Стресске төзімділік, қарым-қатынас дағдылары. Топта жұмыс істей білу.
Үлгілік жағдайларда және кәсіби қызметтің қиын жағдайларында басшылық етумен өзіндік жұмысты орындау.
Жұмыс қауіпсіздігі үшін жауапкершілік
Талдау және шешім қабылдау қабілеті.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламенті. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 17 тамыздағы № 405 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 19 тамызда № 24045 болып тіркелді. 2. Техникалық пайдалану ережелері. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 15 мамырда № 11066 болып тіркелді. 3. Өрт қауіпсіздігі ережелері. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 21 ақпанда № 26867 болып тіркелді. 4. Қауіпсіздік ережелері. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 30 сәуірде № 10907 болып тіркелді.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Пайдалануды ұйымдастыру және жөндеу жөніндегі ннженер (бағыт бойынша инженер)
6
Цех ауысым басшысы
4
Бу турбиналарының орталық жылу басқару пультінің машинисі
55. Кәсіптің карточкасы "Сынақ және жабдықтарды режимдік баптау жөніндегі басшы":
Топтың коды:
1329-3
Қызмет атауының коды:
1329-3-024
Кәсіптің атауы:
Сынақ және жабдықтарды режимдік баптау жөніндегі басшы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:

Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
Параграф 91. Инженер по наладке и испытаниям
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
инженер по наладке и испытаниям I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера по наладке и испытаниям II категории не менее 2 лет; инженер по наладке и испытаниям II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера по наладке и испытаниям без категории не менее 3 лет; инженер по наладке и испытаниям без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2144-9-006 - Инженер по наладке и испытаниям
Основная цель деятельности:
Безопасное, надежное проведение наладки и испытаний тепломеханического оборудования. Анализ состояния оборудования, эффективности работы элементов технологической схемы котлотурбинного оборудования.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Ведение режимно-наладочных работ
2. Ведение регулировки и анализа наладочных работ
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Ведение режимно-наладочных работ
Навык 1:
Обеспечение наладочных работ
Умения:
1. Разрабатывать программы проведения наладочных работ и испытаний на тепломеханическом оборудовании.
2. Организовывать и проводить режимно-наладочные испытания и исследования работы тепломеханического оборудования.
3. Вести контроль за отчетной документацией.
4. Анализировать результаты испытаний, выявлять отклонения от заданных режимов и предлагать корректирующие меры.

Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
91-параграф. Ретке келтіру және сынақтар жөніндегі инженер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
I санатты ретке келтіру және сынақтар жөніндегі инженер: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) бiлiм және II санатты ретке келтіру және сынақтар жөніндегі инженер лауазымында кемiнде 2 жыл жұмыс өтілі; II санатты ретке келтіру және сынақтар жөніндегі инженер: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) бiлiм және санатсыз ретке келтіру және сынақтар жөніндегі инженер лауазымында кемiнде 3 жыл жұмыс өтілі; санатсыз ретке келтіру және сынақтар жөніндегі инженер: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) бiлiм, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және І санатты техник лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2144-9-006 - Баптау және сынақтан өткізу жөніндегі инженер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жылумеханикалық жабдықты сынақтан өткізу мен іске қосу жұмыстарының қауіпсіз әрі сенімді жүргізілуі. Қазан-турбиналық жабдықтың технологиялық сұлбасы элементтерінің жұмысының тиімділігін және жабдықтың жай-күйін талдау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Режимдік-реттеу жұмыстарын жүргізу
2. Реттеу және сынақ-реттеу жұмыстарының талдауын жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Режимдік-реттеу жұмыстарын жүргізу
Дағды 1:
Реттеу жұмыстарын қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Жылумеханикалық жабдықта реттеу жұмыстарын және сынақтарды жүргізу бағдарламаларын әзірлеу.
2. Жылумеханикалық жабдықтың жұмысын режимдік-реттеу сынақтарын және зерттеулерін ұйымдастыру және жүргізу.
3. Есептік құжаттаманы бақылауды жүзеге асыру.
4. Сынақ нәтижелерін талдау, белгіленген режимдерден ауытқуларды анықтау және түзету шараларын ұсыну.

5. Обеспечивать соблюдение требований охраны труда и техники безопасности при проведении наладочных мероприятий.
Знания:
1. Программы проведения наладочных работ.
2. Программы режимно-наладочных испытаний.
3. Технологические схемы тепломеханического оборудования.
4. Методы анализа теплотехнических характеристик, расчета КПД и оптимизации режимов работы оборудования.
5. Нормативные требования к наладке, испытаниям и вводу в эксплуатацию тепломеханического оборудования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Проведение режимной нагрузки оборудований
Умения:
1. Участвовать в пусконаладочных и научно-исследовательских работах.
2. Составлять режимные карты, нормативные характеристики оборудования и графики распределения нагрузок.
3. Вести контроль режима работы оборудования.
4. Анализировать эффективность распределения тепловой и электрической нагрузки между единицами оборудования.
5. Вносить предложения по корректировке режимов работы в зависимости от показателей надежности, экономичности и безопасности.
Знания:
1. Методика пуско-наладочных работ.
2. Режимные карты нагрузки оборудования.
3. Технологические схемы тепломеханического оборудования
4. Нормативы допустимых режимов и графики нагрузки для различного типа оборудования.
5. Требования охраны труда, безопасности и надежности при проведении режимных нагрузок и испытаний.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Ведение регулировки и анализа наладочных работ
Навык 1:
Монтаж и регулирование наладки оборудования
Умения:
1. Обеспечивать поддержание оптимальных режимов работы оборудования и контролировать состояние поверхностей нагрева.
2. Принимать участие в приемке оборудования после ремонта и монтажа.
3. Выполнять регулировочные работы на оборудовании.
4. Проводить проверку параметров работы после регулировки с помощью контрольно-измерительных приборов.
5. Оформлять документацию по результатам регулировочных и монтажных работ, включая акты ввода оборудования в эксплуатацию.
Знания:
1. Свойства различных материалов и смазок.
2. Порядок монтажа оборудований.
3. Технические характеристики, схемы, паспорта оборудования.
4. Методы регулировки и настройки оборудования в условиях реальной эксплуатации.
5. Нормативные документы и требования безопасности при выполнении монтажных и наладочных работ.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Анализ и обобщение пуско- наладки оборудования
Умения:
1. Анализировать и обобщать опыт работы тепломеханического оборудования электростанции.

5. Реттеу іс-шараларын жүргізу кезінде еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау талаптарының сақталуын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Реттеу жұмыстарын жүргізу бағдарламалары.
2. Режимдік-реттеу сынақтарының бағдарламалары.
3. Жылумеханикалық жабдықтың технологиялық сұлбалары.
4. Жылутехникалық сипаттамаларды талдау әдістері, ПӘК-ті есептеу және жабдықтың жұмыс режимдерін оңтайландыру.
5. Жылумеханикалық жабдықты реттеу, сынақтан өткізу және пайдалануға енгізу бойынша нормативтік талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жабдықтардың режимдік жүктемесін жүргізу
Машықтар:
1. Іске қосу-реттеу және ғылыми-зерттеу жұмыстарына қатысу.
2. Жабдықтың режимдік карталарын, нормативтік сипаттамаларын және жүктемені бөлу кестелерін жасау.
3. Жабдықтың жұмыс режимін бақылауды жүзеге асыру.
4. Жабдық бірліктері арасында жылу және электр жүктемесін бөлу тиімділігін талдау.
5. Сенімділік, үнемділік және қауіпсіздік көрсеткіштеріне байланысты жұмыс режимдерін түзету жөнінде ұсыныстар енгізу.
Білімдер:
1. Іске қосу-реттеу жұмыстарының әдістемесі.
2. Жабдықтардың жүктеме режимдік карталары.
3. Жылумеханикалық жабдықтардың технологиялық сұлбалары.
4. Әртүрлі жабдық түрлеріне арналған рұқсат етілетін режимдердің нормативтері және жүктеме графиктері.
5. Режимдік жүктемелер мен сынақтарды жүргізу кезінде еңбекті қорғау, қауіпсіздік және сенімділік талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Реттеу және сынақ-реттеу жұмыстарының талдауын жүргізу
Дағды 1:
Жабдықты монтаждау және реттеу жөніндегі жұмыстарды жүргізу
Машықтар:
1. Жабдықтың оңтайлы жұмыс режимдерін қолдауды қамтамасыз ету және қыздыру беттерінің жағдайын бақылау.
2. Жөндеуден және монтаждан кейін жабдықты қабылдауға қатысу.
3. Жабдықта реттеу жұмыстарын орындау.
4. Реттеу жұмыстарынан кейінгі жұмыс параметрлерін бақылау-өлшеу аспаптарының көмегімен тексеру.
5. Реттеу және монтаждау жұмыстарының нәтижелері бойынша құжаттаманы ресімдеу, оның ішінде жабдықты пайдалануға енгізу актілерін жүргізу.
Білімдер:
1. Әртүрлі материалдар мен майлағыштардың қасиеттері.
2. Жабдықтарды монтаждау тәртібі.
3. Жабдықтың техникалық сипаттамалары, сызбалары, паспорттары.
4. Жабдықты нақты пайдалану жағдайында реттеу және баптау әдістері.
5. Монтаждау және сынақ-реттеу жұмыстарын орындау кезіндегі нормативтік құжаттар мен қауіпсіздік талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жабдықтың іске қосу-реттеу жұмыстарының талдауын және қорытындысын жүргізу
Машықтар:
1. Электр станциясының жылумеханикалық жабдығының жұмыс тәжірибесін талдау және қорыту.

2. Совершенствовать методику проведения испытаний, исследований, контроля.
3. Вести отчетную документацию по пуско-наладочным работам.
4. Выявлять причины отклонений и аварийных ситуаций по результатам наладочных мероприятий и разрабатывать корректирующие меры.
5. Разрабатывать рекомендации по повышению надежности и эффективности работы оборудования на основе анализа наладочных данных.
Знания:
1. Методика проведения испытаний, исследований и контроля наладки.
2. Технологические схемы тепломеханического оборудования.
3. Нормы и правила в части, касающейся пуско-наладочных работ.
4. Способы обработки, интерпретации и визуализации результатов пуско-наладочных испытаний.
5. Программное обеспечение и цифровые инструменты, используемые для анализа, моделирования и отчетности при наладке оборудования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность в принятии технических и технологических решений производства тепловой и электрической энергии
Ответственность за работу коллектива
Аналитический склад ума
Рационализаторские способности
Умение организовывать команду для выполнения производственных и технических вопросов
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Технический регламент "Общие требования к пожарной безопасности". Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года № 405. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2021 года № 24045. 2. Правила технической эксплуатации. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11066. 3. Правила пожарной безопасности. Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 февраля 2022 года № 26867. 4. Правила техники безопасности. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2015 года № 10907.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Начальник цеха (в электроснабжении, подачи газа, пара и воздушного кондиционирования)
6
Заместитель начальника цеха по эксплуатации
4
Техник по наладке и испытаниям
56. Карточка профессии "Техник по наладке и испытаниям":
Код группы:
3112-2
Код наименования занятия:
3112-2-001
Наименование профессии:
Техник по наладке и испытаниям
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:

2. Сынақтарды, зерттеулерді, бақылауды жүргізу әдістемесін жетілдіру.
3. Іске қосу-реттеу жұмыстары бойынша есептік құжаттаманы жүргізу.
4. Реттеу іс-шараларының нәтижелері бойынша ауытқулар мен апаттық жағдайлардың себептерін анықтау және түзету шараларын әзірлеу.
5. Реттеу деректерін талдау негізінде жабдықтың сенімділігі мен тиімділігін арттыру жөнінде ұсынымдар әзірлеу.
Білімдер:
1. Сынақтарды, зерттеулерді және реттеу бақылауын жүргізу әдістемесі.
2. Жылумеханикалық жабдықтың технологиялық сызбалары.
3. Іске қосу-реттеу жұмыстарына қатысты нормалар мен қағидалар.
4. Іске қосу-реттеу сынақтарының нәтижелерін өңдеу, интерпретациялау және бейнелеу тәсілдері.
5. Жабдықты реттеу кезінде талдау, модельдеу және есептілік үшін қолданылатын бағдарламалық қамтамасыз ету және цифрлық құралдар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жылу және электр энергиясын өндіру бойынша техникалық және технологиялық шешімдерді қабылдауда дербестік
Ұжым жұмысына жауапкершілік
Аналитикалық ойлау қабілеті
Рационализаторлық қабілеттер
Өндірістік және техникалық мәселелерді орындау үшін команданы ұйымдастыра білу қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламенті. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 17 тамыздағы № 405 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2021 жылғы 19 тамызда № 24045 болып тіркелді. 2. "Техникалық пайдалану қағидалары". Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2015 жылғы 15 мамырда № 11066 болып тіркелді. 3. "Өрт қауіпсіздігі қағидалары". Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2022 жылғы 21 ақпанда № 26867 болып тіркелді. 4. "Еңбекті қорғау қағидалары". Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2015 жылғы 30 сәуірде № 10907 болып тіркелді.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Цех бастығы (электрмен жабдықтау, газ беру, бу беру және ауа баптау саласында)
6
Цех бастығының өндірістік пайдалану жөніндегі орынбасары
4
Сынақ және реттеу жөніндегі техник
56. Кәсіптің карточкасы "Баптау және сынау жөніндегі техник":
Топтың коды:
3112-2
Қызмет атауының коды:
3112-2-001
Кәсіптің атауы:
Баптау және сынау жөніндегі техник
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:

Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
Параграф 15. Техник по наладке и испытаниям
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Теплоэнергетические установки тепловых электрических станций
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Теплотехническое оборудование и системы теплоснабжения (по видам)
Квалификация:
Требования к опыту работы:
техник по наладке и испытаниям I категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника II категории не менее 2 лет; техник по наладке и испытаниям II категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника без категории не менее 2 лет; техник по наладке и испытаниям без категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) без предъявления требований к стажу работы.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
3112-2-001 - Техник по наладке и испытаниям
Основная цель деятельности:
Обеспечение надҰжности работы турбинного оборудования теплоэлектростанций. Вибрационное обслуживание оборудования котло,-турбоагрегатов тепловых электростанций.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение измерений вибрации турбоагрегата
2. Проведение испытаний и наладки турбинного оборудования
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение измерений вибрации турбоагрегата
Навык 1:
Обеспечение выбора метода измерений
Умения:
1. Провести выбор соответствующего метода измерений вибрации машин.
2. Установить требуемые разрешения по амплитуде, времени и частоте измерительной аппаратуры.
3. Провести сбор данных со стационарно установленных средств измерений.
Знания:
1. Основы и закономерности вибраций машин.
2. Способы и технологии вибродиагностики машин.

Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
15-параграф. Баптау және сынақтар жөніндегі техник
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Жылу электр станцияларының жылу энергетикалық қондырғылары
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Жылу техникалық жабдықтар және жылу мен жабдықтау жүйелері (түрлері бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
І санаттағы баптау және сынақтар жөніндегі техник: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және ІІ санаттағы техник лауазымындағы кемінде 2 жыл жұмыс өтілі; ІІ санаттағы баптау және сынақтар жөніндегі техник: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және санатсыз техник лауазымындағы кемінде 2 жыл жұмыс өтілі; санатсыз баптау және сынақтар жөніндегі техник: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) білім, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3112-2-001 - Баптау және сынау жөніндегі техник
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жылу электр станцияларының турбиналық жабдықтарының сенімділігін қамтамасыз ету. Жылу электр станцияларының турбоагрегаттарына арналған қазандық жабдықтарын дірілдеу қызметі.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Турбиналық қондырғының діріл өлшеулерін орындау
2. Турбиналық жабдықты сынау және реттеу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Турбиналық қондырғының діріл өлшеулерін орындау
Дағды 1:
Өлшеу әдісін таңдауды қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Машина дірілін өлшеудің сәйкес әдісін таңдап жұмыс істеу.
2. Өлшеу жабдығының қажетті амплитудасын, уақытты және жиілікті ажыратымдылығын орнату.
3. Тұрақты орнатылған өлшеу құралдарынан мәліметтер жинау.
Білімдер:
1. Машина тербелістерінің негіздері мен заңдылықтары.
2. Машиналардың діріл диагностикасының әдістері мен технологиялары.

3. Правила, порядок и сроки производства испытаний и измерений оборудования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Проведение анализа полученных результатов измерений
Умения:
1. Выполнять измерения вибраций турбомашин.
2. Выполнять базовый анализ вибрации машин и ее составных частей.
3. Вести базу данных результатов измерений с отслеживанием их изменений.
Знания:
1. Параметры измерений вибраций машин.
2. Правила ввода результатов в базу данных.
3. Правила, порядок и сроки производства испытаний и измерений оборудования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение испытаний и наладки турбинного оборудования
Навык 1:
Проведение анализа и сравнения результатов испытаний
Умения:
1. Проводить испытания в установившемся режиме работы машины.
2. Распознавать отсутствие сигнала в цепи измерения.
3. Сравнивать общий уровень вибрации или один из ее параметров с предварительно установленными значениями (для предупреждения аварийной ситуации
Знания:
1. Стандарты и нормы измерения эксплуатационных показателей турбинного оборудования.
2. Базовые процедуры анализа результатов одноканальных измерений.
3. Правила использования одноканальной измерительной системы.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Проведение корректировки наладочных операций
Умения:
1. Корректировать действия на соответствие требованиям технических условий и стандартов.
2. Выполнять простые испытания на удар для определения собственных частот.
3. Проведение мелких текущих ремонтных работ.
Знания:
1. Установленные пределы измерений.
2. Правила и методы наладки машин
3. Правила выполнения пуско-наладочных работ турбин.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность в принятии технических и технологических решений производства тепловой и электрической энергии
Ответственность за работу коллектива
Аналитический склад ума.
Стрессоустойчивость,
коммуникабельность.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Технический регламент "Общие требования к пожарной безопасности". Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года № 405. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2021 года № 24045. 2. Правила технической эксплуатации. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11066. 3. Правила пожарной безопасности. Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 февраля 2022 года № 26867. 4. Правила техники безопасности. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2015 года № 10907.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Заместитель начальника цеха по эксплуатации
6
Руководитель по испытаниям и режимной наладке оборудования

3. Сынау және өлшеу жабдықтарын жүргізу ережелері, тәртібі және мерзімдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Алынған өлшеу нәтижелеріне талдау жүргізу
Машықтар:
1. Турбомашиналардың діріл өлшеулерін орындау.
2. Машиналар мен олардың құрамдас бөліктерінің негізгі діріл талдауын орындау.
3. Өлшеу нәтижелерінің деректер базасын олардың өзгерістерін бақылай отырып жүргізу.
Білімдер:
1. Машина тербелістерін өлшеу параметрлері.
2.Мәліметтер қорына нәтижелерді енгізу ережелері.
3. Сынау және өлшеу жабдықтарын жүргізу ережелері, тәртібі және мерзімдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Турбиналық жабдықты сынау және реттеу
Дағды 1:
Тест нәтижелерін талдау және салыстыру
Машықтар:
1. Станоктың тұрақты жұмыс режимінде сынақтар жүргізу.
2. Өлшеу тізбегінде сигналдың жоқтығын тану.
3. Жалпы діріл деңгейін немесе оның параметрлерінің бірін алдын ала орнатылған мәндермен салыстыра отырып жүргізу (төтенше жағдайды болдырмау үшін).
Білімдер:
1. Бір арналы өлшеу жүйесін қолдану ережелері.
2. Бір арналы өлшеулердің нәтижелерін талдаудың негізгі процедуралары.
3. Бір арналы өлшеу жүйесін пайдалану ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Реттеу операцияларына түзетулер жүргізу
Машықтар:
1. Техникалық шарттар мен стандарттар талаптарына сәйкестікті қамтамасыз ету бойынша әрекеттерді реттеу.
2.Табиғи жиіліктерді анықтау үшін қарапайым соққы сынақтарын орындау.
3. Шағын ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізу.
Білімдер:
1. Белгіленген өлшеу шектері.
2. Станоктарды баптау ережелері мен әдістері
3. Турбиналарды іске қосу-баптау жұмыстарын орындау ережесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жылу және электр энергиясын өндіру бойынша техникалық және технологиялық шешімдерді қабылдаудағы дербестік
Ұжымның жұмысына жауапкершілік
Аналитикалық ақыл.
Стресске төзімділік,
қарым-қатынас дағдылары.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламенті. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 17 тамыздағы № 405 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 19 тамызда № 24045 болып тіркелді. 2. Техникалық пайдалану ережелері. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 15 мамырда № 11066 болып тіркелді. 3. Өрт қауіпсіздігі ережелері. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 21 ақпанда № 26867 болып тіркелді. 4. Қауіпсіздік ережелері. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 30 сәуірде № 10907 болып тіркелді.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Цех бастығының пайдалану жөніндегі орынбасары
6
Жабдықты сынау және жедел реттеу бөлімінің бастығы

57. Карточка профессии "Машинист (кочегар) котельной":
Код группы:
8186-0
Код наименования занятия:
8186-0-009
Наименование профессии:
Машинист (кочегар) котельной
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 1. Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 364 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 1)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 сентября 2023 года № 33389.
Машинист (кочегар) котельной
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Теплоэнергетические установки тепловых электрических станций
Квалификация:
-
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Стаж работы для 5 разряда - не менее 1 г. 6 месяцев, для 6 разряда - не менее 2-х лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
8186-0-017 - Машинист котельного оборудования
8186-0-018 - Машинист котлов
Основная цель деятельности:
Безопасная, надежная и экономичная работа котельного оборудования.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Обслуживание водогрейных и паровых котлов с суммарной теплопроизводительностью свыше 84 до 273 ГДж/ч
2. Контроль технологических параметров работы котельного оборудования
Дополнительные трудовые функции:
1. Рассмотрение работы автоматической аппаратуры котельного оборудования
Трудовая функция 1:
Обслуживание водогрейных и паровых котлов с суммарной теплопроизводительностью свыше 84 до 273 ГДж/ч
Навык 1:
Выполнение комплексного технического обслуживания, ремонта и настройки котлов высокой мощности
Умения:
Разряд 5
1. Проводить плановое техническое обслуживание котлов средней и высокой мощности с суммарной теплопроизводительностью свыше 84 до 273 ГДж/ч (свыше 20 до 65 Гкал/ч).
2. Выполнять текущий ремонт и замену отдельных узлов и деталей котлов под руководством старших специалистов.
3. Контролировать и настраивать параметры работы котлов, включая давление, температуру, уровень воды, расход топлива и воздуха.
4. Использовать техническую документацию, приборы и инструменты при обслуживании и ремонте котлов.
Разряд 6 (в дополнение к 5 разряду)
1. Проводить самостоятельно диагностику и устранять сложные неисправности котлов средней и высокой мощности.

57. Кәсіптің карточкасы "Қазандық машинисi (от жағушы)":
Топтың коды:
8186-0
Қызмет атауының коды:
8186-0-009
Кәсіптің атауы:
Қазандық машинисi (от жағушы)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
1-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (1-шығарылым) бекіту туралы" 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 364 Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 7 қыркүйекте № 33389 болып тіркелді.
Қазандық машинисi
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Жылу электр станцияларының жылу энергетикалық қондырғылары
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
5-разряд үшін өндірістік жұмыс өтілі кемінде 1 жыл 6 ай, 6-разряд үшін кемінде 2 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
8186-0-017 - Қазандық жабдықтарының машинисi
8186-0-018 - Қазандықтар машинисi
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қазандық жабдықтың қауіпсіз, сенімді және үнемді жұмысы.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жалпы жылу өндіру қуаттылығы 84 ГДж/сағ-тан жоғары 273 ГДж/сағ-қа дейінгі су жылытқыш және бу қазандықтарына қызмет көрсету
2. Қазандық жабдықтарының жұмысын технологиялық параметрлер бойынша бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
1. Қазандық жабдығының автоматтық аппаратурасының жұмысын қарастыру
Еңбек функциясы 1:
Жалпы жылу өндіру қуаттылығы 84 ГДж/сағ-тан жоғары 273 ГДж/сағ-қа дейінгі су жылытқыш және бу қазандықтарына қызмет көрсету
Дағды 1:
Жоғары қуатты қазандықтарға кешенді техникалық қызмет көрсету, жөндеу және баптау жұмыстарын орындау
Машықтар:
5 разряд:
1. Жиынтық жылулық қуаттылығы 84-тен 273 ГДж/сағ-қа дейін (20-дан 65 Гкал/сағ-қа дейін) орта және жоғары қуатты қазандықтарға жоспарлы техникалық қызмет көрсетуді жүргізу.
2. Аға мамандардың басшылығымен қазандықтардың жекелеген тораптары мен бөлшектерін ағымдағы жөндеу және ауыстыру жұмыстарын орындау.
3. Қазандықтардың жұмыс параметрлерін: қысымын, температурасын, су деңгейін, отын мен ауаның шығынын бақылау және реттеу.
4. Қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын орындау үшін техникалық құжаттаманы және құрал-саймандарды пайдалану.
6 разряд (5-разрядқа қосымша):
1. Орта және жоғары қуатты қазандықтардың күрделі ақауларын дербес диагностикалау және жою.

2. Выполнять регулировку и наладку автоматических систем управления и защиты котлов.
3. Руководить выполнением текущего ремонта и технического обслуживания, контролировать действия специалистов более низкой квалификации.
4. Анализировать работу оборудования, выявлять причины аварийных и нештатных режимов, разрабатывать предложения по их устранению.
Знания:
Разряд 5:
1. Правила настройки и регулирования контрольно-измерительных приборов.
2. Правила ведения режима работы котельной в зависимости от показаний приборов.
3. Конструкции, принципов работы и технологических режимов водогрейных и паровых котлов указанной теплопроизводительности.
Разряд 6 (в дополнение к 5 разряду):
1. Методы диагностики, ремонта и настройки котельного оборудования.
2. Технологические процессы и требования к режимам работы котлов.
3. Конструктивные особенности сложных контрольно-измерительных приборов и аппаратов автоматического регулирования;
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Контроль технологических параметров работы котельного оборудования
Навык 1:
Проведение контроля, анализа технологических параметров котельного оборудования
Умения:
Разряд 5:
1. Осуществлять регулярный контроль основных технологических параметров котлов средней мощности: давления, температуры, уровня воды, расхода топлива и воздуха.
2. Проводить анализ полученных данных с целью выявления отклонений от нормальных режимов работы.
3. Принимать меры по устранению незначительных отклонений в работе оборудования в рамках своей компетенции.
Разряд 6 (в дополнение к 5 разряду):
1. Проводить комплексный контроль и анализ технологических параметров котлов высокой мощности с использованием автоматизированных систем.
2. Диагностировать причины отклонений и неисправностей на основе анализа параметров и данных приборов.
3. Разрабатывать и вносить предложения по оптимизации режимов работы котельного оборудования.
Знания:
Разряд 5:
1. Основные технологические параметры и нормы работы котлов средней мощности.
2. Принципы работы и устройство контрольно-измерительных приборов.
3. Методы контроля и анализа технологических параметров.
Разряд 6 (в дополнение к 5 разряду):
1. Технологические параметры, режимы и нормативы работы котлов высокой мощности.
2. Современные методы и средства автоматизированного контроля и анализа технологических параметров.
3. Принципы диагностики и устранения неисправностей на основе анализа данных.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Рассмотрение работы автоматической аппаратуры котельного оборудования
Навык 1:
Включение и выключение автоматической аппаратуры питания котлов
Умения:
Разряд 5:

2. Қазандықтардың автоматтандырылған басқару және қорғау жүйелерін реттеу және іске қосу-баптау жұмыстарын орындау.
3. Ағымдағы жөндеу және техникалық қызмет көрсету жұмыстарын ұйымдастыру, төменірек біліктіліктегі мамандардың әрекеттерін бақылау.
4. Жабдықтардың жұмысын талдау, апаттық және штаттан тыс режимдердің себептерін айқындау, оларды жою жөнінде ұсыныстар әзірлеу.
Білімдер:
5 разряд:
1. Бақылау-өлшеу аспаптарын баптау және реттеу қағидалары.
2. Қазандықтың жұмыс режимін аспаптардың көрсеткіштеріне сәйкес жүргізу қағидалары.
3. Көрсетілген жылулық қуаттылықтағы суқыздырғыш және бу қазандықтарының құрылыстары, жұмыс істеу қағидаттары және технологиялық режимдері.
6 разряд (5-разрядқа қосымша):
1. Қазандық жабдықтарын диагностикалау, жөндеу және баптау әдістері.
2. Қазандықтардың технологиялық процестері және жұмыс режиміне қойылатын талаптар.
3. Күрделі бақылау-өлшеу аспаптарының және автоматты реттеу аппаратурасының конструктивтік ерекшеліктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Қазандық жабдықтарының жұмысын технологиялық параметрлер бойынша бақылау
Дағды 1:
Қазандық жабдықтарының технологиялық параметрлерін бақылауды және талдауды жүзеге асыру
Машықтар:
Разряд 5:
1. Орта қуатты қазандықтардың негізгі технологиялық параметрлерін: қысымын, температурасын, су деңгейін, отын мен ауаның шығынын жүйелі түрде бақылауды жүзеге асыру.
2. Алынған деректерді талдау арқылы қондырғының қалыпты жұмыс режимінен ауытқуларды айқындау.
3. Өз құзыреті шегінде жабдық жұмысының шамалы ауытқуларын жою бойынша шаралар қабылдау.
Разряд 6 (5-разрядқа қосымша):
1. Автоматтандырылған жүйелерді пайдалана отырып, жоғары қуатты қазандықтардың технологиялық параметрлерін кешенді бақылауды және талдауды жүзеге асыру.
2. Параметрлер мен аспап деректерін талдау негізінде ауытқулар мен ақаулардың себептерін диагностикалау.
3. Қазандық жабдығының жұмыс режимдерін оңтайландыру бойынша ұсыныстар әзірлеу және енгізу.
Білімдер:
Разряд 5:
1. Орта қуатты қазандықтардың негізгі технологиялық параметрлері мен жұмыс нормалары.
2. Бақылау-өлшеу аспаптарының жұмыс қағидаттары мен құрылысы.
3. Технологиялық параметрлерді бақылау және талдау әдістері.
Разряд 6 (5-разрядқа қосымша):
1. Жоғары қуатты қазандықтардың технологиялық параметрлері, режимдері және жұмыс нормативтері.
2. Технологиялық параметрлерді автоматтандырылған бақылау мен талдаудың заманауи әдістері мен құралдары.
3. Мәліметтерді талдау негізінде ақауларды диагностикалау және жою қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Қосымша еңбек функциясы 1:
Қазандық жабдығының автоматтық аппаратурасының жұмысын қарастыру
Дағды 1:
Қазандарды қоректендірудің автоматтық аппаратурасын қосу және ажырату
Машықтар:
5-разряд

1. Проводить пуск и останов автоматических систем питания котлов высокой мощности с соблюдением технологических регламентов и требований безопасности.
2. Диагностировать и устранять сложные нарушения в работе автоматической аппаратуры питания котлов.
3. Настраивать и корректировать параметры автоматических систем для обеспечения оптимальной работы котлов.
Разряд 6 (в дополнение к 5 разряду):
1. Включать и выключать автоматическую аппаратуру подачи топлива, воды и воздуха в котлы средней мощности согласно установленным технологическим режимам.
2. Контролировать работу автоматических систем питания котлов, выявлять и устранять незначительные отклонения в их работе.
3. Соблюдать технологическую последовательность при пуске и остановке котлов с использованием автоматической аппаратуры.
Знания:
Разряд 5:
1. Конструкция и принцип действия автоматической аппаратуры питания котлов средней мощности.
2. Технологические режимы работы котлов и требования к подаче топлива, воды и воздуха.
3. Основы автоматизации котельного оборудования и правила эксплуатации контрольно-измерительных приборов.
Разряд 6 (в дополнение к 5 разряду):
1. Устройство, принцип работы и особенности настройки автоматической аппаратуры питания котлов высокой мощности.
2. Современные системы автоматизации и управления котельным оборудованием.
3. Технологические процессы подачи топлива, воды и воздуха, влияющие на эффективность и безопасность работы котлов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельная работа в типовых ситуациях и под руководством в сложных ситуациях профессиональной деятельности.
Ответственность за результаты выполнения работ
Ответственность за свою безопасность и безопасность других.
Умение анализировать и делать выводы анализа.
Умение работать в команде
Стрессоустойчивость
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Технический регламент "Общие требования к пожарной безопасности". Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года № 405. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2021 года № 24045. 2. Правила технической эксплуатации. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11066. 3. Правила пожарной безопасности. Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 февраля 2022 года № 26867. 4. Правила техники безопасности. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2015 года № 10907.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Машинист энергоблока
4
Машинист энергоблока по котельному оборудованию

1. Жоғары қуатты қазандарды қоректендірудің автоматтық жүйелерін технологиялық регламенттер мен қауіпсіздік талаптарын сақтай отырып іске қосу және тоқтату.
2. Қазандарды қоректендірудің автоматтық аппаратурасының жұмысындағы күрделі ақауларды диагностикалау және жою.
3. Қазандардың оңтайлы жұмысын қамтамасыз ету үшін автоматтық жүйелердің параметрлерін баптау және түзету.
6-разряд (5-разрядқа қосымша):
1. Орта қуатты қазандарға отын, су және ауаны берудің автоматтық аппаратурасын белгіленген технологиялық режимдерге сәйкес қосу және ажырату.
2. Қазандарды қоректендірудің автоматтық жүйелерінің жұмысын бақылау, олардың жұмысындағы шамалы ауытқуларды анықтау және жою.
3. Автоматтық аппаратураны пайдалана отырып қазандарды іске қосу және тоқтату кезінде технологиялық дәйектілікті сақтау.
Білімдер:
5-разряд
1. Орта қуатты қазандарды қоректендірудің автоматтық аппаратурасының құрылысы және жұмыс принципі.
2. Қазандардың технологиялық жұмыс режимдері және отын, су мен ауаны беру талаптары.
3. Қазандық жабдықтарды автоматтандыру негіздері және бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану қағидалары.
6-разряд (5-разрядқа қосымша):
1. Жоғары қуатты қазандарды қоректендірудің автоматтық аппаратурасының құрылысы, жұмыс принципі және баптау ерекшеліктері.
2. Қазандық жабдықтарды автоматтандыру мен басқарудың заманауи жүйелері.
3. Қазандардың тиімділігі мен қауіпсіздігіне әсер ететін отын, су және ауаны беру технологиялық үдерістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Стандартты жағдайларда және күрделі кәсіби жағдайларда жетекшілік ететін өзіндік жұмыс.
Жұмысты орындау нәтижелері үшін жауапкершілік
Өзіңіздің және басқалардың қауіпсіздігі үшін жауапкершілік.
Талдау және талдаудан қорытынды жасай білу.
Топта жұмыс істей білу
Стресске төзімділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламенті. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 17 тамыздағы № 405 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 19 тамызда № 24045 болып тіркелді. 2. Техникалық пайдалану ережелері. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 15 мамырда № 11066 болып тіркелді. 3. Өрт қауіпсіздігі ережелері. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 21 ақпанда № 26867 болып тіркелді. 4. Қауіпсіздік ережелері. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 30 сәуірде № 10907 болып тіркелді.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Қазандық жабдықтарының машинисi
4
Қазандық жабдығының энергоблогының машинисi

2. Справочные материалы по тепломеханическому оборудованию.
3. Основные методы выполнения наладочных работ, терминологию, применяемую в специальной и справочной литературе, рабочих программах и инструкциях.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Ведение разработки несложных проектов и простых схем
Умения:
1. Принимать участие в разработке программ, инструкций и другой технической документации, в изготовлении макетов, а также в испытаниях и экспериментальных работах котлотурбинного цеха.
2. Выполнять работу по сбору, обработке и накоплению исходных материалов, данных статистической отчетности, научно-технической информации.
3. Составлять описание проводимых работ, необходимые спецификации, диаграммы, таблицы, графики и другую техническую документациюкотлотурбинного цеха.
Знания:
1. Действующие стандарты и технические условия на разрабатываемую техническую документацию котлотурбинного цеха.
2. Порядок составления и правила оформления технической документации.
3. Последовательность и технику проведения измерений, наблюдений и экспериментов.
4. Правила использования контрольно-измерительной аппаратуры.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Выполнение ремонтных работ котлотурбинного цеха
Навык 1:
Составление технической документации
Умения:
1. Участвовать в обосновании экономической эффективности внедрения новой техники и прогрессивной технологии, рационализаторских предложений и изобретений котлотурбинного цеха.
2. Выполнять работу по оформлению плановой и отчетной документации, вносить необходимые изменения и исправления в техническую документацию в соответствии с решениями, принятыми при рассмотрении и обсуждении выполняемой работы котлотурбинного цеха.
3. Принимать и регистрировать поступающую документацию и корреспонденцию по выполняемой работе, обеспечивать ее сохранность.
4. Вести учет прохождения документов и контроль сроками их исполнения, а также осуществлять техническое оформление документов, законченных делопроизводством.
Знания:
1. Основы технологии производства тепловой энергии, технические характеристики.
2. Конструктивные особенности, назначение, принципы работы и правила эксплуатации используемого тепломеханического оборудования.
3. Методы осмотра оборудования и обнаружения дефектов, методы и средства измерения параметров, характеристик и данных режима работы оборудованиякотлотурбинного цеха.
4. Технические средства получения, обработки и передачи информации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обеспечение контроля и ремонта
Умения:

2. Жылу механикалық жабдықтар бойынша анықтамалық материалдар.
3. Реттеу жұмыстарын орындаудың негізгі әдістері, арнайы және анықтамалық әдебиеттерде қолданылатын терминология, жұмыс бағдарламалары мен нұсқаулары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Қарапайым жобалар мен қарапайым схемаларды әзірлеуді жүргізу
Машықтар:
1. Бағдарламаларды, нұсқаулықтарды және басқа да техникалық құжаттамаларды әзірлеуге, макеттерді жасауға, сонымен қатар қазандық-турбиналық цехта сынақ және тәжірибелік жұмыстарға қатысу.
2. Бастапқы материалдарды, статистикалық есеп деректерін, ғылыми-техникалық ақпаратты жинау, өңдеу және жинақтау бойынша жұмыстарды орындау.
3. Орындалып жатқан жұмыстың сипаттамасын, қажетті техникалық шарттарды, сызбаларды, кестелерді, графиктерді және қазандық-турбиналық цехтың басқа да техникалық құжаттарын құрастыру.
Білімдер:
1. Қазандық-турбиналық цех үшін әзірленетін техникалық құжаттаманың қолданыстағы стандарттары мен техникалық шарттары.
2. Техникалық құжаттаманы құрастыру тәртібі және дайындау ережесі.
3. Өлшеу, бақылау және тәжірибе жүргізудің реттілігі мен техникасы.
4. Бақылау-өлшеу құралдарын пайдалану ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Қазандық турбиналық цехтың жөндеу жұмыстарын орындау
Дағды 1:
Техникалық құжаттаманы дайындау
Машықтар:
1. Қазандық-турбиналық цехтың жаңа техникасы мен прогрессивті технологиясын, рационализаторлық ұсыныстарын және өнертабыстарын енгізудің экономикалық тиімділігін негіздеуге қатысу.
2. Қазандық-турбиналық цехта орындалған жұмыстарды қарау және талқылау кезінде қабылданған шешімдерге сәйкес жоспарлық-есептік құжаттаманы дайындау бойынша жұмыстарды жүргізу, техникалық құжаттамаға қажетті өзгерістер мен түзетулер енгізу.
3. Орындалған жұмыстарға қатысты кіріс құжаттамалары мен хат-хабарларды қабылдау және тіркеу, оның сақталуын қамтамасыз ету.
4. Құжаттардың өтуiнiң есебiн жүргiзедi және олардың орындалу мерзiмдерiн бақылайды, сондай-ақ iс жүргiзумен толтырылған құжаттарды техникалық тiркеудi жүзеге асырады.
Білімдер:
1. Жылу энергиясын өндіру технологиясының негіздері, техникалық сипаттамалары.
2. Қолданылатын жылу механикалық жабдықтың конструктивтік ерекшеліктері, мақсаты, жұмыс принциптері және жұмыс істеу ережелері.
3. Жабдықты тексеру және ақауларды анықтау әдістері, қазандық-турбиналық цех жабдықтарының параметрлерін, сипаттамаларын және жұмыс режимінің деректерін өлшеу әдістері мен құралдары.
4. Ақпаратты қабылдаудың, өңдеудің және берудің техникалық құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Бақылауды және жөндеуді қамтамасыз ету
Машықтар:

1. Ведение режима работы энергоблока по котельному оборудованию в соответствии с заданным графиком нагрузки
2. Ведение эксплуатационного обслуживания энергоблока
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Ведение режима работы энергоблока по котельному оборудованию в соответствии с заданным графиком нагрузки
Навык 1:
Проведение мероприятий по ведению режима работы энергоблока
Умения:
1. Проводить управление, мониторинг и проверку различного оборудования электростанций по производству тепловой энергии.
2. Проводить управление и контроль над энергетическими системами и оборудованием, включая котельные агрегаты.
Знания:
1. Нормативные, методические и другие материалы по организации эксплуатации, технического обслуживания и ремонта оборудования.
2. Устройство и технические характеристики котла, парогазовой установки, вспомогательного котельного оборудования.
3. Тепловые схемы, технологический процесс и режим работы котельных агрегатов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обеспечение эксплуатации оборудования
Умения:
1. Обеспечивать бесперебойную и технически правильную эксплуатацию и надежную работу котельного оборудования.
2. Содержать в работоспособном состоянии на требуемом уровне точности котельного оборудования.
3. Проводить пуски, остановы, опробования, опрессовку котельного оборудования.
Знания:
1. Правила эксплуатации котельного оборудования.
2. Устройство и принципы работы оборудования участка.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Ведение эксплуатационного обслуживания энергоблока
Навык 1:
Обеспечение эксплуатации оборудования
Умения:
1. Осуществлять контроль запуска и отключения энергетического оборудования котельного отделения.
2. Проводить переключения в тепловых схемах энергоблока по котельному оборудованию со щита управления.
3. Вести контроль над показаниями средств измерений, работой автоматических регуляторов и сигнализации.
4. Вести журнал оперативного управления энергоблоком.
Знания:
1. Назначение и принцип работы автоматических регуляторов, тепловых защит, блокировок, сигнализации и средств измерений.
2. Правила составления и оформления технической документации.
3. Допустимые отклонения параметров.
4. Технико-экономические показатели работы котельного оборудования.
5. Основы теплотехники, электротехники, механики и водоподготовки.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обеспечение контроля и устранения неисправностей в управлении работы энергоблока по котельному оборудованию
Умения:
1. Вести отслеживание показаний приборов, счетчиков и датчиков на установленные интервалы, выявлять неисправности.

1. Белгіленген жүктеме графигіне сәйкес қазандық жабдығының көмегімен энергоблоктың жұмыс режимін сақтау
2. Энергия блогына жедел қызмет көрсетуді жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Белгіленген жүктеме графигіне сәйкес қазандық жабдығының көмегімен энергоблоктың жұмыс режимін сақтау
Дағды 1:
Энергия блогының жұмыс режимін сақтау бойынша іс-шараларды жүргізу
Машықтар:
1. Жылу энергиясын өндіруге арналған электр станцияларының әртүрлі жабдықтарын басқару, бақылау және тексеруді жүргізу.
2. Энергия жүйелері мен жабдықтарын, соның ішінде қазандық қондырғыларын басқару және басқару.
Білімдер:
1. Жабдықты пайдалануды, техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді ұйымдастыру бойынша нормативтік, әдістемелік және басқа материалдар.
2. Қазандықтың, аралас циклді қондырғының, қазандықтың қосалқы жабдықтарының конструкциялық және техникалық сипаттамасы.
3. Қазандық агрегаттардың жылу сұлбалары, технологиялық процесі және жұмыс режимі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жабдықтың жұмысын қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Қазандық жабдықтың үздіксіз және техникалық дұрыс жұмысын және сенімді жұмысын қамтамасыз ету.
2. Қазандық жабдықты қажетті дәлдік деңгейінде жұмыс жағдайында ұстау.
3. Қазандық жабдықтарды іске қосу, тоқтату, сынақтан өткізу, қысымды сынау.
Білімдер:
1. Қазандық жабдықты пайдалану ережелері.
2. Учаскелік жабдықтың конструкциясы және жұмыс істеу принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Энергия блогына жедел қызмет көрсетуді жүргізу
Дағды 1:
Жабдықтың жұмысын қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Қазандықтағы энергетикалық жабдықтың іске қосылуын және тоқтатылуын қадағалау.
2. Басқару пультінен қазандық жабдыққа сәйкес қуат блогының жылу тізбектерінде коммутацияны жүргізу.
3. Өлшеу құралдарының көрсеткіштерін, автоматты реттегіштер мен дабылдардың жұмысын қадағалау.
4. Энергия блогының жұмысын басқару журналын жүргізу.
Білімдер:
1. Автоматты реттегіштердің, термиялық қорғаныстардың, блокировкалардың, дабылдардың және бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты мен жұмыс істеу принципі.
2. Техникалық құжаттаманы дайындау және ресімдеу ережелері.
3. Параметрлердің рұқсат етілген ауытқулары.
4. Қазандық жабдықтардың техникалық-экономикалық көрсеткіштері.
5. Жылу техникасы, электротехника, механика және суды тазарту негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Қазандық жабдықтың энергоблок жұмысын басқаруда бақылауды және ақауларды жоюды қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Белгіленген аралықтарда аспаптардың, есептегіштердің және датчиктердің көрсеткіштерін бақылап, ақауларды анықтау.

61. Карточка профессии "Инженер по ремонту и обслуживанию технологического оборудования":
Код группы:
2141-9
Код наименования занятия:
2141-9-003
Наименование профессии:
Инженер по ремонту и обслуживанию технологического оборудования
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
Параграф 38. Инженер по ремонту
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
инженер по ремонту I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера по ремонту II категории не менее 2 лет; инженер по ремонту II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера по ремонту без категории не менее 3 лет; инженер по ремонту без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2141-9-004 - Инженер по технической диагностике
2141-9-002 - Инженер по организации эксплуатации и ремонту
Основная цель деятельности:
Руководство персоналом, обеспечивающим безопасный, надежный ремонт теплотехнического оборудования котло турбинного цеха.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Ведение планирования технического развития производства, капитального ремонта тепломеханического оборудования цеха
2. Ведение разработки мероприятий, направленные на совершенствование организации обслуживания и ремонта котлотурбинного цеха
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Ведение планирования технического развития производства, капитального ремонта тепломеханического оборудования цеха
Навык 1:
Обеспечение составления технической документации
Умения:

61. Кәсіптің карточкасы "Технологиялық жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі инженер":
Топтың коды:
2141-9
Қызмет атауының коды:
2141-9-003
Кәсіптің атауы:
Технологиялық жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі инженер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
38-параграф. Жөндеу жөніндегі инженері
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
I санаттағы жөндеу жөніндегі инженер: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) бiлiм және II санаттағы жөндеу инженері лауазымында кемiнде 2 жыл жұмыс өтілі; II санаттағы жөндеу жөніндегі инженер: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) бiлiм және санатсыз жөндеу инженері лауазымында кемiнде 3 жыл жұмыс өтілі; санатсыз жөндеу жөніндегі инженер: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) бiлiм, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және I санатты техник лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2141-9-004 - Техникалық диагностика жөніндегі инженерлер
2141-9-002 - Пайдалану мен жөндеуді ұйымдастыру жөніндегі инженер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қазан-турбина цехының жылутехникалық жабдығын қауіпсіз және сенімді жөндеуді қамтамасыз ететін персоналды басқару
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Цехтың жылумеханикалық жабдығын күрделі жөндеуді және өндірістің техникалық дамуын жоспарлауды жүргізу
2. Котлотурбин цехін күтіп-ұстау мен жөндеуді ұйымдастыруды жетілдіруге бағытталған іс-шараларды әзірлеуді жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Цехтың жылумеханикалық жабдығын күрделі жөндеуді және өндірістің техникалық дамуын жоспарлауды жүргізу
Дағды 1:
Техникалық құжаттаманы ресімдеуді қамтамасыз ету
Машықтар:

1. Разрабатывать нормы расхода материалов для ремонта тепломеханического оборудования.
2. Составлять и оформлять техническую документацию.
3. Обеспечивать актуализацию технической документации.
4. Изучать стандарты оформления проектной, эксплуатационной, ремонтной и отчетной документации в энергетике.
5. Организовывать процесс согласования, утверждения и архивирования технической документации на всех этапах жизненного цикла оборудования.
Знания:
1. Единая система планово-предупредительного ремонта и рациональной эксплуатации технологического оборудования котлотурбинного цеха.
2. Технические характеристики, конструктивные особенности, назначение и режимы работы тепломеханического оборудования предприятия, правила его технической эксплуатации.
3. Правила учета и ведения внутренней документации в области ИСМ.
4. Вести учет технической документации по оборудованию, оформлять журналы ремонта, акты приҰмки-передачи и паспорта агрегатов в соответствии с требованиями ИСМ.
5. Подготавливать и представлять отчетную документацию в установленные сроки, обеспечивая соответствие требованиям стандартов и нормативных положений.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обеспечение ремонта
Умения:
1. Организовывать ремонт оборудования и основных фондов котлотурбинного цеха.
2. Обеспечивать технологический процесс производства тепловой энергии.
3. Соблюдать нормы и правила ведения ремонта котельного оборудования.
4. Применять требования охраны труда, промышленной и пожарной безопасности при выполнении ремонтных работ.
5. Использовать современные методы диагностики, технического освидетельствования и оценки остаточного ресурса тепломеханического оборудования.
Знания:
1. Методы планирования ремонтных работ.
2. Основные технологические процессы производства тепловой энергии.
3. Техническую документацию котельного оборудования.
4. Осуществлять контроль качества выполнения ремонтных работ, приҰмку оборудования после ремонта и оформление соответствующих актов.
5. Взаимодействовать с подрядными организациями, производственными службами и техническими инспекциями при проведении капитального и текущего ремонта.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Ведение разработки мероприятий, направленные на совершенствование организации обслуживания и ремонта котлотурбинного цеха
Навык 1:
Обеспечение проверки технического состояния оборудования
Умения:
1. Обеспечивать соблюдение правил эксплуатации, технического обслуживания и надзор за оборудованием.
2. Обобщать и распространять передовой опыт организации ремонта и эксплуатации тепломеханического оборудования.

1. Жылумеханикалық жабдықты жөндеуге арналған материалдардың шығын нормаларын әзірлеу.
2. Техникалық құжаттаманы жасау және ресімдеу.
3. Техникалық құжаттаманы өзектендіруді қамтамасыз ету.
4. Энергетика саласындағы жобалық, пайдалану, жөндеу және есептік құжаттаманы ресімдеу стандарттарын зерделеу.
5. Жабдықтың өмірлік циклының барлық кезеңінде техникалық құжаттаманы келісу, бекіту және мұрағаттау процесін ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Қазан-турбина цехының технологиялық жабдығын жоспарлы-алдын алу жөндеуінің бірыңғай жүйесі және ұтымды пайдаланылуы.
2. Кәсіпорынның жылумеханикалық жабдығының техникалық сипаттамалары, конструкциялық ерекшеліктері, мақсаты мен жұмыс режимдері, оны техникалық пайдалану қағидалары.
3. Ішкі құжаттаманы жүргізу және есепке алу қағидалары (ИСМ саласында).
4. Жабдық бойынша техникалық құжаттаманы есепке алу, жөндеу журналдарын, қабылдау-тапсыру актілерін және агрегат паспорттарын ИСМ талаптарына сәйкес ресімдеу.
5. Есептік құжаттаманы белгіленген мерзімде дайындау және ұсыну, стандарттар мен нормативтік ережелер талаптарына сәйкестікті қамтамасыз ету.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жөндеуді қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Қазан-турбина цехының жабдықтары мен негізгі қорларын жөндеуді ұйымдастыру.
2. Жылу энергиясын өндірудің технологиялық процесін қамтамасыз ету.
3. Қазан жабдықтарын жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде нормалар мен ережелерді сақтау.
4. Жөндеу жұмыстарын орындау кезінде еңбек қауіпсіздігі, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі талаптарын қолдану.
5. Жылу-механикалық жабдықтардың қалдық ресурсын бағалау, техникалық куәландыру және диагностика жүргізудің заманауи әдістерін пайдалану.
Білімдер:
1. Жөндеу жұмыстарын жоспарлау әдістері.
2. Жылу энергиясын өндірудің негізгі технологиялық процестері.
3. Қазан жабдықтарының техникалық құжаттамасы.
4. Жөндеу жұмыстарының орындалу сапасына бақылау жүргізу, жөндеуден кейінгі жабдықты қабылдау және тиісті актілерді ресімдеу.
5. Күрделі және ағымдағы жөндеу кезінде мердігерлік ұйымдармен, өндірістік қызметтермен және техникалық инспекциялармен өзара іс-қимыл жасау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Котлотурбин цехін күтіп-ұстау мен жөндеуді ұйымдастыруды жетілдіруге бағытталған іс-шараларды әзірлеуді жүргізу
Дағды 1:
Жабдықтың техникалық жай-күйін тексеруді қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Жабдықты пайдалану, техникалық қызмет көрсету қағидаларын сақтау мен қадағалауды қамтамасыз ету.
2. Жылу-механикалық жабдықты жөндеу және пайдалануды ұйымдастырудың озық тәжірибесін жинақтау және тарату.

3. Вести учет и контроль технического состояния оборудования.
4. Организовывать проведение технических освидетельствований, диагностик и проверок оборудования на соответствие установленным требованиям.
5. Выявлять причины неисправностей и отклонений, разрабатывать корректирующие и предупреждающие мероприятия.
Знания:
1. Методические и нормативные материалы по ремонту тепломеханического оборудования.
2. Передовые системы ремонтов и технологию ремонтных работ тепломеханического оборудования.
3. Основные показатели, техническую документацию тепломеханического оборудования.
4. Методы технической диагностики, дефектации и продления ресурса элементов котлотурбинного оборудования.
5. Требования охраны труда и промышленной безопасности при проведении проверок и оценке технического состояния оборудования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обобщение и распространение передового опыта организации ремонта оборудования
Умения:
1. Представлять установленную отчетность.
2. Осуществлять взаимодействие с представителями сторонних организаций по соответствующим вопросам.
3. Определять и обобщать передовой опыт организации ремонта.
4. Подготавливать аналитические материалы, справки и презентации по результатам внедрения эффективных методов ремонта.
5. Организовывать семинары, инструктажи и внутреннее обучение персонала по тиражированию передового опыта.
Знания:
1. Порядок составления смет на проведение ремонтов, заявок на оборудование, материалы, запасные части, инструмент.
2. Основы экономики, организации производства, труда и управления, законодательства о труде.
3. Нормативные документы касательно организации ремонта.
4. Методы анализа эффективности ремонтных мероприятий и оценки экономического эффекта от внедрения передовых практик.
5. Системы управления знаниями на производстве и подходы к внедрению бережливого производства (Lean, TPM и др.)
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность в принятии технических и технологических решений производства тепловой и электрической энергии
Ответственность за работу коллектива
Аналитический склад ума
Умение организовывать команду
Умение организовывать команду для выполнения производственных и технических вопросов.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Технический регламент "Общие требования к пожарной безопасности". Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года № 405. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2021 года № 24045. 2. Правила технической эксплуатации. Приказ Министра Рационализаторские способности энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11066. 3. Правила пожарной безопасности. Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 февраля 2022 года № 26867. 4. Правила техники безопасности. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2015 года № 10907.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Заместитель начальника цеха по эксплуатации
6
Инженер-технолог
6
Инженер-теплотехник
6
Инженер-энергетик

3. Жабдықтың техникалық жай-күйін есепке алу және бақылауды жүргізу.
4. Белгіленген талаптарға сәйкестігін тексеру үшін жабдықты техникалық куәландыруды, диагностикалауды және тексеруді ұйымдастыру.
5. Ақаулар мен ауытқулардың себептерін айқындау, түзету және алдын алу шараларын әзірлеу.
Білімдер:
1. Жылу-механикалық жабдықты жөндеу бойынша әдістемелік және нормативтік материалдар.
2. Жөндеудің озық жүйелері және жылу-механикалық жабдықты жөндеу технологиясы.
3. Негізгі көрсеткіштер, жылу-механикалық жабдықтың техникалық құжаттамасы.
4. Қазан-турбиналық жабдық элементтерін техникалық диагностикалау, ақауларды анықтау және ресурсын ұзарту әдістері.
5. Жабдықтың техникалық жай-күйін тексеру және бағалау кезінде еңбек қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жабдықты жөндеуді ұйымдастырудың озық тәжірибесін қорыту және тарату
Машықтар:
1. Белгіленген есептілікті ұсыну.
2. Сәйкес мәселелер бойынша өзге ұйымдардың өкілдерімен өзара іс-қимылды жүзеге асыру.
3. Жөндеуді ұйымдастырудың озық тәжірибесін айқындау және қорыту.
4. Тиімді жөндеу әдістерін енгізу нәтижелері бойынша талдамалық материалдарды, анықтамаларды және презентацияларды дайындау.
5. Озық тәжірибені тарату мақсатында персоналға арналған семинарларды, нұсқаулықтарды және ішкі оқытуды ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Жөндеу жұмыстарын жүргізуге арналған сметаларды, жабдыққа, материалдарға, қосалқы бөлшектерге, құралдарға арналған өтінімдерді жасау тәртібі.
2. Экономиканың, өндірісті, еңбекті және басқаруды ұйымдастырудың негіздері, еңбек туралы заңнама.
3. Жөндеуді ұйымдастыруға қатысты нормативтік құжаттар.
4. Жөндеу іс-шараларының тиімділігін талдау әдістері және озық тәжірибені енгізудің экономикалық әсерін бағалау.
5. Өндірістегі білімді басқару жүйелері және берекелі өндірісті (Lean, TPM және т.б.) енгізу тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жылу және электр энергиясын өндіру бойынша техникалық және технологиялық шешімдерді қабылдауда дербестік
Ұжым жұмысына жауапкершілік
Аналитикалық ойлау қабілеті
Команданы ұйымдастыра білу
Өндірістік және техникалық мәселелерді орындау үшін команданы ұйымдастыра білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламенті. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 17 тамыздағы № 405 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 19 тамызда № 24045 болып тіркелген. 2. Техникалық пайдалану қағидалары. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 15 мамырда № 11066 болып тіркелген. 3. Өрт қауіпсіздігі қағидалары. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 21 ақпанда № 26867 болып тіркелген. 4. Қауіпсіздік техникасы қағидалары. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 30 сәуірде № 10907 болып тіркелген.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Пайдалану бойынша цех бастығының орынбасары
6
Инженер-технолог
6
Инженер-жылу технигі
6
Инженер-энергетик

2. Очищать мембранные ширмовые конвективные пароперегреватели, вертикальные и горизонтальные трубные панели экранов.
3. Определять наиболее эффективный способ технологической последовательности и оптимальный режим очистки поверхностей нагрева котлоагрегатов.
Знания:
Разряд 5:
1. Конструкция и характеристики котельных и турбинных установок всех типов.
2. Технология котлоочистительных работ.
3. Методы определения объема работ по состоянию загрязненности поверхностей нагрева.
Разряд 6:
1. Основы теплотехники и тепломеханики.
2. Способы определения оптимального режима очистки поверхностей нагрева.
3. Особенности химической очистки поверхностей нагрева теплоэнергетического оборудования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Технические мероприятия по ремонту котла
Умения:
Разряд 5:
1. Осуществлять контроль за эффективным действием и своевременным пуском технических средств комплексной очистки в зависимости от изменения температуры уходящих газов, сопротивления участков газового тракта и температуры холодного воздуха.
2. Выполнять наладку котлоочистительного инструмента, применяемых приспособлений и механизмов.
3.Оформлять и заполнять акт на выполнение работы.
Разряд 6:
1. Выполнять химическую очистку поверхностей нагрева котлоагрегатов всех типов и различного теплообменного оборудования.
2. Проводить наладку и регулирование технических средств комплексной очистки поверхностей нагрева.
3. Руководить бригадой и контролировать качество всех котлоочистительных работ.
Знания:
Разряд 5:
1. Назначение технических средств комплексной очистки.
2. Правила наладки котлоочистительного инструмента, применяемых приспособлений и механизмов.
3. Правила заполнения актов на выполненные работы.
Разряд 6:
1. Правила наладки и регулирования технических средств комплексной очистки поверхностей нагрева.
2. Техническая документация, схемы и инструкции по работе котлоочистительных средств.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ограниченная самостоятельность
Обучение под руководством
Ответственность за результаты выполнения простых заданий за свою безопасность и безопасность других
Решение типовых задач
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Технический регламент "Общие требования к пожарной безопасности". Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года № 405. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2021 года № 24045. 2. Правила технической эксплуатации. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11066. 3. Правила пожарной безопасности. Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 февраля 2022 года № 26867. 4. Правила техники безопасности. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2015 года № 10907.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Машинист энергоблока центрального теплового щита управления
3
Машинист энергоблока по котельному оборудованию
3
Машинист центрального теплового щита управления котлами

2. Мембраналық экранды конвективті бу жылытқыштарын, тік және көлденең құбырлы экранды панельдерді тазалау.
3. Технологиялық реттіліктің ең тиімді әдісін және қазандық агрегаттарының қыздыру беттерін тазалаудың оңтайлы режимін анықтау.
Білімдер:
5-Разряд:
1. Барлық типтегі қазандықтар мен турбиналық қондырғылардың дизайны мен сипаттамалары.
2. Қазандықты тазарту технологиясы.
3. Қыздыру беттерінің ластану жағдайы бойынша жұмыс көлемін анықтау әдістері.
6-Разряд:
1. Жылу техникасы және жылу механикасы негіздері.
2. Жылыту беттерін тазалаудың оңтайлы режимін анықтау әдістері.
3. Жылу энергетикалық жабдықтың қыздыру беттерін химиялық тазарту ерекшеліктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Қазандықты жөндеу бойынша техникалық іс-шаралар
Машықтар:
5-Разряд:
1. Шығатын газдардың температурасының өзгеруіне, газ трактісі учаскелерінің кедергісіне, суық ауа температурасына байланысты кешенді тазартудың техникалық құралдарының тиімді әрекетін және уақтылы іске қосылуын бақылау.
2. Қазанды тазалау құралын, қолданылатын құрылғылар мен механизмдерді баптау.
3. Жұмысты орындауға актіні толтыру.
6-Разряд:
1. Барлық типтегі қазандық агрегаттарының және әртүрлі жылу алмасу жабдықтарының қыздыру беттерін химиялық тазарту.
2. Қыздыру беттерін кешенді тазалаудың техникалық құралдарын баптау және реттеу.
3. Бригаданы басқару және барлық қазандық тазалау жұмыстарының сапасын бақылау.
Білімдер:
5-Разряд:
1. Кешенді тазалаудың техникалық құралдарының мақсаты.
2. Қазандық тазалау құралын, қолданылатын құрылғылар мен механизмдерді баптау ережесі.
3. Орындалған жұмыстарға актілерді толтыру ережесі.
6-Разряд:
1. Қыздыру беттерін кешенді тазалаудың техникалық құралдарын баптау және реттеу ережесі.
2. Қазандық тазалау құралдарының жұмысы туралы техникалық құжаттама, сызбалар мен нұсқаулықтар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Шектеулі тәуелсіздік
Бағытталған тренинг
Өзіңіздің және басқалардың қауіпсіздігі үшін қарапайым тапсырмаларды орындау нәтижелері үшін жауапкершілік
Типтік есептерді шешу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламенті. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 17 тамыздағы № 405 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 19 тамызда № 24045 болып тіркелді. 2. Техникалық пайдалану ережелері. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 15 мамырда № 11066 болып тіркелді. 3. Өрт қауіпсіздігі ережелері. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 21 ақпанда № 26867 болып тіркелді. 4. Қауіпсіздік ережелері. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 30 сәуірде № 10907 болып тіркелді.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Басқарудың орталық жылу қалқанының энергия блогының машинисі
3
Қазандық жабдығының энергоблогының операторы
3
Қазандықты басқаруға арналған орталық жылыту панелінің операторы

8. Обследовать систему автоматики и регулирования на предмет исправности и работоспособности.
Разряд 5 (в дополнение к 4 разряду):
1. Контролировать наличие, исправность и состояние противопожарного инвентаря.
2. Оценивать состояние и положение кранов и задвижек на газопроводе.
3. Обнаруживать утечки газа и жидкого топлива.
4. Следить за исправностью, состоянием и работой вентиляторов и взрывных предохранительных клапанов.
5. Проверять герметичность арматуры и трубопроводов, подводящих газ.
6. Регулировать вентиляцию топки и газоходов, а также заслонки на воздуховодах согласно инструкциям по эксплуатации.
7. Открывать газовые задвижки и краны по ходу газа, исключая задвижки и краны перед котлами и горелками.
8. Очищать газопровод продувкой через продувочную линию по требованиям руководства.
9. Измерять давление газа на вводе и воздуха перед горелками в соответствии с нормативами.
10. Подогревать топливо до необходимой температуры перед растопкой котла, работающего на мазуте.
11. Применять первичные средства пожаротушения.
12. Организовывать режим работы паровых и теплофикационных водогрейных котлов согласно графику нагрузки.
13. Обеспечивать эксплуатационное обслуживание агрегатов для надежной и экономичной работы.
14. Выполнять пуск, остановку, опробование, опрессовку оборудования и устранять выявленные неисправности.
15. Организовывать вывод оборудования в ремонт.
16. Устранять аварийные ситуации.
Знания:
Разряд 4:
1. Основы теплотехники, электротехники, механики и водоподготовки.
2. Назначение, характеристика, устройство, принцип работы, эксплуатационные характеристики и правила эксплуатации оборудования.
3. Электрическая схема питания вспомогательного котельного оборудования.
4. Назначение и принцип работы установленных на вспомогательном котельном оборудовании контрольно-измерительных приборов, устройств сигнализации, блокировок, автоматики, защитных устройств.
5. Технологические схемы котельного оборудования.
6. Нормы качества пара, питательной воды, котловой воды, свойства химреагентов и их дозировка, нормы по используемому топливу.
7. Территориальное расположение основного и вспомогательного котельного оборудования, трубопроводов и арматуры.
Разряд 5 в дополнение к 4 разряду:
1. Правила эксплуатации сосудов, работающих под давлением, трубопроводов пара и горячей воды.
2. Правила безопасной эксплуатации систем газораспределения и газопотребления.
3. Режимные карты работы обслуживаемого оборудования.

8. Автоматика және реттеу жүйесінің жарамдылығы мен жай-күйін тексеру.
4 разрядқа қосымша 5 Разряд:
1. Өртке қарсы жабдықтардың бар-жоғын, жарамдылығын және техникалық күйін бақылау.
2. Газ құбырындағы крандар мен ысырмалардың жай-күйі мен жағдайын тексеру.
3. Газдың және сұйық отынның ағып кетпеуін тексеру.
4. Желдеткіштердің, жарылғыш сақтандыру клапандарының жарамдылығын, жай-күйін және жұмысын тексеру.
5. Газ жеткізетін арматура мен құбырлардың герметикалығын тексеру.
6. Газбен жұмыс істейтін қазандықтардың оттығы мен газ құбырларының желдетілуін қазандықты пайдалану жөніндегі нұсқаулықтың (Нұсқаулықтың) талаптарына сәйкес, ауа өткізгіштердегі клапандарды реттейтін тексеру.
7. Қазандықтар мен оттықтардың алдындағы ысырмалар мен крандардан басқа, барлық газ ысырмалары мен крандарды газ жүрісі бойынша ашу.
8. Қазандықты пайдалану жөніндегі нұсқаулықтың (Нұсқаулықтың) талаптарына сәйкес газ құбырын үрлеу желісі арқылы үрлеу.
9. Басшылық талаптарына сәйкес оттықтар алдында оның кірісі мен ауадағы газ қысымын тексеру.
10. Мазутпен жұмыс істейтін қазандықты жағу алдында отынды белгіленген температураға дейін қыздыру жұмыстарын жүргізу.
11. Алғашқы өрт сөндіру құралдарын қолдану.
12. Берілген жүктеме кестесіне сәйкес бу және жылыту су жылыту қазандықтарының жұмыс режимін жүргізу.
13. Агрегаттарға пайдалану қызметін жүргізу және олардың сенімді және үнемді жұмысын қамтамасыз ету.
14. Қызмет көрсетілетін жабдықты іске қосуды, тоқтатуды, сынамалауды, престеуді жүргізу және оларды жою жөнінде шаралар қабылдау.
15. Жабдықты жөндеуге шығару.
16. Төтенше жағдайларды жою.
Білімдер:
4 разряд
1. Жылутехника, электротехника, механика және су дайындау негіздері.
2. Жабдықтың арналуы, сипаттамасы, құрылысы, жұмыс істеу принципі, пайдалану сипаттамалары және пайдалану қағидалары.
3. Қосалқы қазан жабдығының қоректендіру электр схемасы.
4. Қосалқы қазан жабдығында орнатылған бақылау-өлшеу аспаптарының, дабыл беру құралдарының, блокировкалардың, автоматика мен қорғау құралдарының арналуы және жұмыс істеу принципі.
5. Қазан жабдығының технологиялық сызбалары.
6. Бу, қоректік су, қазан суының сапа нормалары, химиялық реагенттердің қасиеттері және олардың дозалануы, пайдаланылатын отынға қойылатын нормалар.
7. Негізгі және қосалқы қазан жабдығының, құбыржолдардың және арматураның орналасуы.
5 разряд (4-разрядқа қосымша):
1. Қысыммен жұмыс істейтін ыдыстарды, бу және ыстық су құбыржолдарын пайдалану қағидалары.
2. Газ тарату және газ тұтыну жүйелерін қауіпсіз пайдалану қағидалары.
3. Қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмыс режимінің карталары.

Параграф 7. Слесарь по ремонту парогазотурбинного оборудования
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
начальное образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Без предъявлений требований к опыту работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Безопасный, надежный ремонт парогазотурбинного оборудования.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение ремонтных работ парогазотурбинного оборудования
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение ремонтных работ парогазотурбинного оборудования
Навык 1:
Выполнение этапов ремонта
Умения:
Разряд 2:
1. Выполнять слесарную обработку деталей по 12–14 квалитетам (5–7 классам точности).
2. Осуществлять очистку, промывку и протирку демонтированных деталей.
3. Изготавливать несложные металлические и изоляционные конструкции.
4. Осуществлять доставку, подготовку к работе и уборку слесарного инструмента, инвентаря, приспособлений и материалов на рабочем месте.
5. Выполнять работы совместно с электрогазосварщиком в помещении цеха, на открытой площадке, в закрытых сосудах; зачищать поверхности для лужения и пайки.
Знания:
Разряд 2:
1. Принцип действия, расположение и назначение ремонтируемого оборудования и его узлов.
2. Правила выполнения разборки, ремонта и сборки простых узлов и деталей оборудования.
3. Назначение и правила применения несложного слесарного и измерительного инструмента, а также защитных и предохранительных средств при работе с ручным, пневматическим и электрифицированным инструментом.
4. Правила установки инвентарных лесов.
5. Устройство и правила пользования простыми такелажными средствами.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Сопровождение ремонтных операций
Умения:
Разряд 2:
1. Выполнять разборку, ремонт и сборку простых элементов и узлов основного и вспомогательного оборудования, грузоподъҰмных машин и механизмов с применением несложного слесарного и измерительного инструмента и приспособлений.
2. Осуществлять ремонт и прокладку трубопроводов с установкой фасонных деталей и арматуры.
3. Выполнять несложные такелажные работы при перемещении узлов и деталей под руководством слесаря более высокой квалификации
Знания:
Разряд 2:
1. Правила строповки грузов малой массы.
2. Отличительную расцветку трубопроводов в зависимости от среды теплоносителя.
3. Устройство и схемы расположения трубопроводов различного назначения.
4. Способы прокладки и крепления трубопроводов в каналах, тоннелях, по стенам и колоннам.

7-параграф. Бу-газ-турбиналық жабдықты жөндеу жөніндегі слесарь
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
бастауыш білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар жоқ
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Бу және газ турбиналық жабдықтарды қауіпсіз, сенімді жөндеу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Бу және газ турбиналық жабдықтарға жөндеу жұмыстарын жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Бу және газ турбиналық жабдықтарға жөндеу жұмыстарын жүргізу
Дағды 1:
Жөндеу кезеңдерін сақтау
Машықтар:
2 разряд:
1. Бөлшектерді 12–14 квалитет (5–7 дәлдік класы) бойынша слесарлық өңдеуден өткізу.
2. Бөлшектерді бөлшектегеннен кейін оларды тазалау, жуу және сүрту жұмыстарын жүргізу.
3. Қарапайым металл және жылу оқшаулағыш конструкцияларды жасау.
4. Слесарлық құрал-саймандарды, керек-жарақтарды, қондырғылар мен материалдарды жұмыс орнына жеткізу, жұмысқа дайындау және жұмыстан кейін жинау.
5. Электргазбен дәнекерлеушімен бірге цех ішінде, ашық алаңда немесе жабық ыдыстарда жұмыс жүргізу; қаптауға және дәнекерлеуге арналған беттерді тазалау.
Білімдер:
2 разряд:
1. Жөнделетін жабдықтың және оның тораптарының жұмыс принципі, орналасуы және мақсаты.
2. Жабдықтың қарапайым тораптары мен бөлшектерін бөлшектеу, жөндеу және құрастыру жөніндегі жұмыстарды орындау қағидалары.
3. Қол, пневматикалық және электрлендірілген аспаптармен жұмыс істеу кезінде күрделі емес слесарлық және материалдық аспаптардың, қорғаныш және Сақтандырғыш құралдардың мақсаты мен қолдану ережесі.
4. Инвентарлық ормандарды орнату ережелері.
5. Қарапайым такелаж құралдарын пайдалану ережесі мен құрылғысы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жөндеу операцияларын қолдау
Машықтар:
2 разряд:
1. Негізгі және қосалқы жабдықтардың, жүк көтергіш машиналар мен механизмдердің қарапайым элементтері мен тораптарын қарапайым слесарлық және өлшеуіш құралдар мен құрылғыларды қолдана отырып бөлшектеу, жөндеу және құрастыру.
2. Фасонды бөлшектер мен арматураны орната отырып, құбырларды жөндеу және төсеу.
3. Біліктілігі анағұрлым жоғары слесарьдың басшылығымен тораптар мен бөлшектерді жылжыту кезінде күрделі емес такелаждық жұмыстарды орындау.
Білімдер:
2 разряд:
1. Салмағы аз жүктерді ілмектеу ережелері.
2. Жылу тасымалдағыштың ортасына байланысты құбырлардың ерекше түсі.
3. Әр түрлі мақсаттағы құбырлардың құрылымы мен орналасу схемалары.
4. Арналарда, туннельдерде, қабырғалар мен бағандарда төсеу және бекіту әдістері.

1. Ведение очистительных работ по котлу
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Ведение очистительных работ по котлу
Навык 1:
Выполнение производства простой очистки котельного оборудования
Умения:
Разряд 1:
1. Осуществлять очистку наружных и внутренних поверхностей нагрева котлов всех типов от накипи, нагара, шлака, золы.
2. Применять ручной котлоочистительный инструмент под руководством котлочиста более высокой квалификации.
Разряд 2:
1. Выполнять очистку наружных и внутренних поверхностей нагрева водогрейных котлов от накипи, нагара, шлака, золы с применением котлоочистительного инструмента.
2. Выполнять очистку топок, газоходов, боровов, электрофильтров и бункеров котлов всех типов.
Знания:
Разряд 1:
1. Название и расположение поверхностей нагрева котлов.
2. Назначение инструмента и приспособлений, применяемых при очистке поверхностей нагрева котлов.
3. Правила очистки поверхностей нагрева котлов.
4. Порядок внутреннего трудового распорядка, требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.
Разряд 2:
1. Характеристику обслуживаемых котлоагрегатов.
2. Устройство применяемого котлоочистительного инструмента.
3. Способы внутренней и наружной очистки поверхностей нагрева котлов и вспомогательного оборудования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение мероприятий после проведения очистки котлов
Умения:
Разряд 1:
1. Осуществлять продувку и промывку поверхностей нагрева котлов и труб после очистки.
2. Выполнять разборку, очистку и сборку простого котлоочистительного инструмента.
Разряд 2:
1. Обслуживать дробеструйные установки.
2. Выполнять текущий ремонт котлоочистительного инструмента.
Знания:
Разряд 1:
1. Способы разборки, очистки и сборки ручного котлоочистительного инструмента.
2.Порядок пользования индивидуальными средствами защиты и противопожарным инвентарҰм.
Разряд 2:
1. Правила текущего ремонта котлоочистительного инструмента.
2. Порядок подготовки спецодежды и индивидуальных средств защиты.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ограниченная самостоятельность
Обучение под руководством
Ответственность за результаты выполнения простых заданий за свою безопасность и безопасность других
Решение типовых задач
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Технический регламент "Общие требования к пожарной безопасности". Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года № 405. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2021 года № 24045. 2. Правила технической эксплуатации. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11066. 3. Правила пожарной безопасности. Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 февраля 2022 года № 26867. 4. Правила техники безопасности. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2015 года № 10907.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Машинист энергоблока центрального теплового щита управления
4
Машинист энергоблока по котельному оборудованию
4
Машинист центрального теплового щита управления котлами
2
Котлочист
3
Котлочист

1. Қазандықта тазалау жұмыстарын жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Қазандықта тазалау жұмыстарын жүргізу
Дағды 1:
Қазандық жабдықтарын қарапайым тазалау өндірісі
Машықтар:
1-Разряд:
1. Барлық типтегі қазандықтардың сыртқы және ішкі қыздыру беттерін қақтан, көміртектен, қождан, күлден тазарту.
2. Жоғары білікті қазандық тазалағыштың басшылығымен қолмен қазандық тазалау құралын қолдану.
2-Разряд:
1. Су жылыту қазандықтарының сыртқы және ішкі қыздыру беттерін қақтан, көміртектен, қождан, күлден қазандық тазалау құралын қолдана отырып тазалау.
2. Барлық типтегі оттықтарды, газ жолдарын, шошқаларды, электр сүзгілерін және қазандықтардың бункерлерін тазалау.
Білімдер:
1-Разряд:
1. Қазандықтардың қыздыру беттерінің атауы және орналасуы.
2. Қазандықтардың қыздыру беттерін тазалау кезінде қолданылатын құралдар мен құрылғылардың мақсаты.
3. Қазандықтардың қыздыру беттерін тазалау ережелері.
4. Ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптарының тәртібі.
2-Разряд:
1. Қызмет көрсетілетін қазандық агрегаттарының қысқаша сипаттамасы.
2. Қолданылатын қазандық тазалау құралының құрылғысы.
3. Қазандықтар мен қосалқы жабдықтардың қыздыру беттерін ішкі және сыртқы тазалау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Қазандықтарды тазалаудан кейінгі іс-шаралар
Машықтар:
1-Разряд:
1. Қазандықтар мен құбырлардың қыздыру беттерін тазалаудан кейін үрлеу және жуу.
2. Қарапайым қазандық тазалау құралын бөлшектеу, тазалау және құрастыру.
2-Разряд:
1. Ату қондырғыларына қызмет көрсету.
2. Қазандықты тазалау құралын ағымдағы жөндеу.
Білімдер:
1-Разряд:
1. Қолмен жұмыс істейтін қазан тазалау құралын бөлшектеу, тазалау және жинау тәсілдері.
2. Жеке қорғаныс құралдары мен өртке қарсы жабдықтарды қолдану тәртібі.
2-Разряд:
1. Қазандық тазалау құралын ағымдағы жөндеу ережесі.
2. Арнайы киім мен жеке қорғаныс құралдарын дайындау тәртібі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Шектеулі тәуелсіздік
Бағытталған тренинг
Өзіңіздің және басқалардың қауіпсіздігі үшін қарапайым тапсырмаларды орындау нәтижелері үшін жауапкершілік
Типтік есептерді шешу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламенті. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 17 тамыздағы № 405 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 19 тамызда № 24045 болып тіркелді. 2. Техникалық пайдалану ережелері. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 15 мамырда № 11066 болып тіркелді. 3. Өрт қауіпсіздігі ережелері. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 21 ақпанда № 26867 болып тіркелді. 4. Қауіпсіздік ережелері. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 30 сәуірде № 10907 болып тіркелді.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Басқарудың орталық жылу қалқанының энергия блогының машинисі
4
Қазандық жабдығының энергоблогының машинисі
4
Қазандықты басқаруға арналған орталық жылыту панелінің машинисі
2
Қазандар тазалаушы
3
Қазандар тазалаушы

72. Карточка профессии "Инженер-энергетик":
Код группы:
2151-2
Код наименования занятия:
2151-2-028
Наименование профессии:
Инженер-энергетик
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
Параграф 52. Инженер-энергетик (Энергетик)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
инженер-энергетик (энергетик) I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера-энергетика (энергетика) II категории не менее 2 лет; инженер-энергетик (энергетик) II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера-энергетика (энергетика) без категории не менее 3 лет; инженер-энергетик (энергетик) без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы по специальности на должностях специалиста не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2151-2-027 - Инженер-электроэнергетик
Основная цель деятельности:
Совокупность технических средств, способов и методов человеческой деятельности по применению теплоты, управлению ее потоками и преобразованию иных видов энергии в теплоту.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Обеспечение работы оперативного персонала по электрическому оборудованию котлотурбинного цеха
2. Обеспечение выполнения технологического процесса производства тепловой энергии в соответствии с техническими условиями
3. Обеспечение контроля безопасности производства тепловой энергии в соответствии с правилами безопасности.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Обеспечение работы оперативного персонала по электрическому оборудованию котлотурбинного цеха
Навык 1:
Координирование деятельности обслуживающих смен
Умения:

72. Кәсіптің карточкасы "Инженер-энергетик":
Топтың коды:
2151-2
Қызмет атауының коды:
2151-2-028
Кәсіптің атауы:
Инженер-энергетик
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
52-параграф. Инженер-энергетик (Энергетик)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
I санатты инженер-энергетик (энергетик): кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) бiлiм және II санатты инженер-энергетик (энергетик) лауазымында кемiнде 2 жыл жұмыс өтілі; II санатты инженер-энергетик (энергетик): кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) бiлiм және санатсыз инженер-энергетик (энергетик) лауазымында кемiнде 3 жыл жұмыс өтілі; санатсыз инженер-энергетик (энергетик): кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) бiлiм, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және мамандығы бойынша лауазымдарда кемінде 5 жыл жұмыс өтілі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2151-2-027 - Инженер-электрэнергетик
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жылу энергиясын қолдану, оның ағыстарын басқару және басқа энергия түрлерін жылуға айналдыру бойынша адамның қызметіндегі техникалық құралдар, тәсілдер мен әдістер жиынтығы.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Қазан-турбина цехының электр жабдығы бойынша оперативтік персоналдың жұмысын қамтамасыз ету
2. Техникалық шарттарға сәйкес жылу энергиясын өндірудің технологиялық процесін қамтамасыз ету
3. Қауіпсіздік ережелеріне сәйкес жылу энергиясын өндірудің қауіпсіздігін бақылауды қамтамасыз ету
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Қазан-турбина цехының электр жабдығы бойынша оперативтік персоналдың жұмысын қамтамасыз ету
Дағды 1:
Қызмет көрсететін сменалардың қызметін үйлестіру
Машықтар:

1. Осуществлять формирование смен.
2. Обеспечивать выполнение сменных производственных заданий.
3. Организовывать и контролировать соблюдение технологического режима работы котлотурбинного цеха.
4. Обеспечивать расстановку рабочих по сменам.
5. Устанавливать и доводить производственные задания сменам в соответствии с утвержденными графиками режимов работ котлотурбинного цеха.
6. Осуществлять производственный инструктаж рабочих смены цеха.
Знания:
1. Нормативные правовые акты, другие руководящие, методические и нормативные материалы вышестоящих органов, касающиеся производства электрической энергии.
2. Действующие стандарты, технические условия, положения и инструкции по составлению и оформлению технической документации.
3. Нормативные документы и правила касательно работы с персоналом, эксплуатации тепломеханического оборудования.
4. Правила технической эксплуатации электроустановок потребителей, оперативного обслуживания и переключений.
5. Основы организации диспетчерского управления и взаимодействия между сменами при аварийных и нештатных ситуациях.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Ведение контроля работой оборудования котлотурбинного цеха
Умения:
1. Следить за работой оборудования.
2. Проводить сложные опыты и измерения.
3. Вести записи по проводимым экспериментам.
4. Выполнять необходимые расчеты, анализировать и обобщать результаты.
5. Составлять технические отчеты и оперативные сведения.
6. Подготавливать исходные данные для составления планов, смет, заявок на материалы, оборудование.
Знания:
1. Методы исследований, проектирования и проведения экспериментальных работ.
2. Специальная научно-техническая и патентная литература по электрооборудованию.
3. Назначение, состав, конструкции, принцип работы, условия монтажа и технической эксплуатации оборудование котлотурбинного цеха.
4. Стандарты, технические условия и другие руководящие материалы по разработке и оформлению технической документации, методы и средства выполнения технических расчетов и вычислительных работ.
5. Отечественные и зарубежные достижения науки и техники в области электрооборудования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Обеспечение выполнения технологического процесса производства тепловой энергии в соответствии с техническими условиями
Навык 1:
Ведение контроля соблюдения технологических процессов
Умения:
1. Выявлять и оперативно устранять причины аварий.
2. Осуществлять мероприятия по повышению качества работ.

1. Сменаларды қалыптастыруды жүзеге асыру.
2. Сменалық өндірістік тапсырмалардың орындалуын қамтамасыз ету.
3. Қазан-турбина цехының технологиялық жұмыс режимін ұйымдастыру және оның сақталуын бақылау.
4. Жұмысшыларды сменаларға орналастыруды қамтамасыз ету.
5. Қазан-турбина цехының бекітілген жұмыс режимі кестелеріне сәйкес өндірістік тапсырмаларды сменаларға белгілеу және хабарлау.
6. Цех сменасының жұмысшыларын өндірістік нұсқаулықпен таныстыру.
Білімдер:
1. Электр энергиясын өндіруге қатысты жоғары тұрған органдардың нормативтік құқықтық актілері, басқа басшылық, әдістемелік және нормативтік материалдары.
2. Техникалық құжаттаманы әзірлеу және рәсімдеу бойынша қолданылатын қолданыстағы стандарттар, техникалық шарттар, қағидалар мен нұсқаулықтар.
3. Персоналмен жұмыс істеуге, жылу-механикалық жабдықты пайдалану мен қызмет көрсетуге қатысты нормативтік құжаттар мен ережелер.
4. Тұтынушылардың электр қондырғыларын техникалық пайдалану, оперативтік қызмет көрсету және қосқыштармен жұмыс істеу ережелері.
5. Апаттық және штаттан тыс жағдайларда сменалар арасындағы диспетчерлік басқару және өзара әрекеттесу ұйымдастыру негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Қазан-турбина цехының жабдығының жұмысын бақылауды жүргізу
Машықтар:
1. Жабдықтың жұмысын қадағалау.
2. Күрделі тәжірибелер мен өлшеулерді жүргізу.
3. Жүргізілген эксперименттер бойынша жазбаларды жүргізу.
4. Қажетті есептеулерді орындау, нәтижелерді талдау және қорыту.
5. Техникалық есептер мен оперативтік мәліметтерді құрастыру.
6. Жоспарлар, сметалар, материалдар мен жабдыққа арналған өтінімдерді құрастыру үшін бастапқы деректерді дайындау.
Білімдер:
1. Зерттеу, жобалау және эксперименттік жұмыстарды жүргізу әдістері.
2. Электр жабдығына арналған арнайы ғылыми-техникалық және патенттік әдебиет.
3. Қазан-турбина цехының жабдығының тағайындалуы, құрамы, конструкциялары, жұмыс істеу принципі, монтаждау және техникалық пайдалану шарттары.
4. Техникалық құжаттаманы әзірлеу және рәсімдеу бойынша стандарттар, техникалық шарттар және басқа басшылық материалдар, техникалық есептеулер мен есептеу жұмыстарын орындау әдістері мен құралдары.
5. Электр жабдығы саласындағы отандық және шетелдік ғылыми-техникалық жетістіктер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Техникалық шарттарға сәйкес жылу энергиясын өндірудің технологиялық процесін қамтамасыз ету
Дағды 1:
Технологиялық процестердің сақталуын бақылауды жүргізу
Машықтар:
1. Апат себептерін анықтау және оларды жедел жою.
2. Жұмыстың сапасын арттыруға арналған іс-шараларды жүзеге асыру.

3. Участвовать в приемке выполненных работ.
4. Анализировать загрузку и эффективность использования оборудования, а также рациональное расходование материалов для снижения себестоимости энергии.
5. Вести установленную документацию по работе электрического оборудования и приборов.
6. Составлять заявки на материалы, инструменты, приборы и оборудование для котлотурбинного цеха.
7. Принимать участие в выявлении резервов производства и разработке мероприятий по улучшению условий труда, повышению культуры производства и рациональному использованию рабочего времени.
8. Осуществлять учет материальных ценностей, контролировать их сохранность и правильное списание, а также принимать меры по обеспечению котлотурбинного цеха необходимыми ресурсами.
Знания:
1. Методы технического нормирования, применяемые при производстве тепловой энергии, материалы и правила их хранения.
2. Причины возникновения технических осложнений, способы их предупреждения и ликвидации.
3. Правила оформления технической документации.
4. Причины нарушения работы электрооборудования в котлотурбинном цехе
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обеспечение работ по внедрению новейших технологии и оптимальных режимов процессов выработки энергии
Умения:
1. Обеспечивать внедрение передовых технологий и оптимальных режимов.
2. Содействовать распространению передового опыта.
3. Находить и применять передовые методы в эксплуатации.
4. Владеть основами инновационного управления, методами внедрения новых технических решений и повышения эффективности производственных процессов.
5. Использовать современные цифровые и автоматизированные технологии управления режимами тепловой и электрической энергии, включая SCADA-системы.
Знания:
1. Правила эксплуатации и обслуживания электрического оборудования в котлотурбинном цехе, приборов и технических средств контроля.
2. План действий персонала станции и сервисных подрядчиков при пожарах, ЧС, техногенных авариях.
3. Устройство электрического и тепломеханического оборудования и технология производства тепловой энергии.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Обеспечение контроля безопасности производства тепловой энергии в соответствии с правилами безопасности.
Навык 1:
Ведение руководства безопасной эксплуатацией электрооборудования
Умения:
1. Анализировать результаты производственной деятельности.
2. Обеспечивать безаварийную эксплуатацию электрооборудования котлотурбинного цеха, приборов и средств измерений.
3. Контролировать правильность эксплуатации технологического инструмента.

3. Аяқталған жұмыстарды қабылдауға қатысу.
4. Жабдықтың жүктемесін және тиімді пайдалануын, сонымен қатар энергияның өзіндік құнын төмендету үшін материалдардың рационалды жұмсалуын талдау.
5. Электр жабдығы мен аспаптардың жұмысы бойынша белгіленген құжаттаманы жүргізу.
6. Қазан-турбина цехына арналған материалдар, құралдар, аспаптар және жабдықтарға өтінімдер жасау.
7. Өндірістік резервтерді анықтауға және еңбек жағдайларын жақсарту, өндіріс мәдениетін көтеру және жұмыс уақытын рационалды пайдалану бойынша іс-шараларды әзірлеуге қатысу.
8. Материалдық құндылықтарды есепке алу, олардың сақталуын және дұрыс есептен шығарылуын бақылау, сондай-ақ цехты қажетті ресурстармен қамтамасыз ету шараларын жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Жылу энергиясын өндіруде қолданылатын техникалық нормалау әдістері, материалдар және олардың сақталу ережелері.
2. Техникалық қиындықтардың туындау себептері, оларды болдырмау және жою тәсілдері.
3. Техникалық құжаттаманы рәсімдеу ережелері.
4. Қазан-турбина цехындағы электр жабдығының жұмысында бұзылулардың себептері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Энергия өндіру процестерінде заманауи технологиялар мен оңтайлы режимдерді енгізу бойынша жұмыстарды қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Алдыңғы қатарлы технологиялар мен оңтайлы режимдерді енгізуді қамтамасыз ету.
2. Алдыңғы тәжірибені таратуға ықпал ету.
3. Пайдаланудағы тиімді әдістерді анықтау және қолдану.
4. Инновациялық басқарудың негіздерін, жаңа техникалық шешімдерді енгізу әдістерін және өндірістік процестердің тиімділігін арттыру тәсілдерін меңгеру.
5. Жылу және электр энергиясының режимдерін басқаруда заманауи сандық және автоматтандырылған технологияларды, соның ішінде SCADA жүйелерін қолдану.
Білімдер:
1. Қазан-турбина цехындағы электр жабдығы, аспаптар және техникалық бақылау құралдарын пайдалану және қызмет көрсету ережелері.
2. Өрт, төтенше жағдайлар, техногендік авариялар кезінде станция персоналы мен сервис мердігерлерінің іс-қимыл жоспары.
3. Электр және жылу-механикалық жабдықтың құрылысы және жылу энергиясын өндіру технологиясы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Қауіпсіздік ережелеріне сәйкес жылу энергиясын өндірудің қауіпсіздігін бақылауды қамтамасыз ету
Дағды 1:
Электр жабдығын қауіпсіз пайдалану бойынша басқаруды жүргізу
Машықтар:
1. Өндірістік қызмет нәтижелерін талдау.
2. Қазан-турбина цехындағы электр жабдығы, аспаптар және өлшеу құралдарының авариясыз жұмысын қамтамасыз ету.
3. Технологиялық құралдардың дұрыс пайдаланылуын бақылау.

4. Контролировать проведение инструктажей (периодических и внеочередных) по промышленной безопасности с персоналом котлотурбинного цеха.
5. Осуществлять подготовку электрического оборудования к ремонту и передаче сервисной организации, его приемку после ремонта
Знания:
1. Технология производства тепловой энергии.
2.Техническая характеристика электрооборудования котлотурбинного цеха, приборов и инструмента, правила их эксплуатации и ремонта.
3. Безопасность жизнедеятельности в части, касающейся текущей эксплуатации оборудования.
4. Правила технической эксплуатации электроустановок, требования к электробезопасности, допуски и категории по электробезопасности.
5. Порядок расследования и оформления несчастных случаев, а также мероприятий по профилактике производственного травматизма.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Соблюдение производственной и трудовой дисциплины, правил внутреннего трудового распорядка
Умения:
1. Проводить мероприятия по выполнению правил охраны труда, пожарной безопасности, охране окружающей среды, технической внутреннего трудового распорядка эксплуатации оборудования и инструмента, а также вести контроль за их соблюдением.
2. Обеспечивать соблюдение требований по охране окружающей среды.
3. Принимать участие в аттестации рабочих по условиям труда.
4. Вносить предложения о пересмотре норматива численности и расценок, а также о присвоении рабочим разрядов в соответствии с Единым тарифно-квалификационным справочником работ и профессий рабочих.
5. Содействовать развитию совмещения профессий, расширению зон обслуживания и применению других прогрессивных форм организации труда.
6. Принимать участие в тарификации работ.
7. Обеспечивать правильность и своевременность оформления первичных документов по учету.
Знания:
1. Правила оформления документации.
2. Основы экономики, организация производства, труда и управления.
3. Правила и нормы охраны труда и пожарной безопасности.
4. Коллективный договор, правила внутреннего трудового распорядка и локальные нормативные акты предприятия.
5. Порядок проведения инструктажей по трудовой дисциплине и регламенты по оценке поведения и соблюдения норм трудовой этики персоналом.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность в принятии технических и технологических решений производства тепловой энергии
Ответственность за работу коллектива
Аналитический склад ума
Рационализаторские способности.
Умение организовывать команду для выполнения производственных и технических вопросов
Список технических регламентов и национальных стандартов:

4. Қазан-турбина цехының персоналымен өнеркәсіптік қауіпсіздік бойынша нұсқаулықтарды (уақытылы және қосымша) өткізуін бақылау.
5. Электр жабдығын жөндеуге дайындау, сервис ұйымына тапсыру және жөндеуден кейін қабылдау жұмыстарын жүргізу.
Білімдер:
1. Жылу энергиясын өндіру технологиясы.
2. Қазан-турбина цехының электр жабдығы, аспаптар мен құралдардың техникалық сипаттамасы, оларды пайдалану және жөндеу ережелері.
3. Жабдықтың ағымдағы пайдалануына қатысты өмірлік қауіпсіздік.
4. Электр қондырғыларын техникалық пайдалану ережелері, электр қауіпсіздігі талаптары, электр қауіпсіздігі бойынша рұқсаттар мен санаттар.
5. Апаттарды тергеу және рәсімдеу тәртібі, сондай-ақ өндірістік жарақаттарды алдын алу бойынша іс-шаралар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Өндірістік және еңбек тәртібін, ішкі еңбек тәртібі ережелерін сақтау
Машықтар:
1. Еңбек қорғау, өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау, жабдық пен құралдарды пайдалану және ішкі еңбек тәртібі ережелерін орындау бойынша іс-шараларды жүргізу, олардың сақталуын бақылауды қамтамасыз ету.
2. Қоршаған ортаны қорғау талаптарының орындалуын қамтамасыз ету.
3. Жұмысшылардың еңбек жағдайлары бойынша аттестациясына қатысу.
4. Жұмысшыларға разрядтар тағайындау, штаттық нормативтер мен тарифтік мөлшерлемелерді қайта қарау жөнінде ұсыныстар енгізу, Біріккен тарифтік-санатты анықтамалыққа сәйкес.
5. Кәсіптерді үйлестіруді дамытуға, қызмет көрсету аймақтарын кеңейтуге және басқа да прогрессивті еңбек ұйымдастыру формаларын қолдануға ықпал ету.
6. Жұмыстарды тарификациялауға қатысу.
7. Есепке алу бойынша бастапқы құжаттарды дұрыс және уақытында рәсімдеуді қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Құжаттаманы рәсімдеу ережелері.
2. Экономиканың негіздері, өндірісті, еңбек пен басқаруды ұйымдастыру.
3. Еңбек қорғау және өрт қауіпсіздігі ережелері мен нормалары.
4. Коллективтік келісімшарт, ішкі еңбек тәртібі ережелері және кәсіпорынның локалды нормативтік актілері.
5. Еңбек тәртібі бойынша нұсқаулықтарды жүргізу тәртібі және персоналдың еңбек этикасын сақтауын бағалау регламенттері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жылу энергиясын өндіруде техникалық және технологиялық шешімдерді қабылдауда тәуелсіздік
Ұжым жұмысына жауаптылық
Аналитикалық қабілет
Ұтымды ұсыныстар енгізу қабілеті
Өндірістік және техникалық мәселелерді орындау үшін команданы ұйымдастыру қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. Технический регламент "Общие требования к пожарной безопасности". Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года № 405. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2021 года № 24045. 2. Правила технической эксплуатации. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11066. 3. Правила пожарной безопасности. Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 февраля 2022 года № 26867. 4. Правила техники безопасности. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2015 года № 10907.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Начальник цеха (в электроснабжении, подачи газа, пара и воздушного кондиционирования)
6
Заместитель начальника цеха по эксплуатации
6
Инженер-технолог
6
Инженер-теплотехник
6
Инженер по организации эксплуатации и ремонту (инженер по направлению)

1. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламенті. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 17 тамыздағы № 405 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2021 жылғы 19 тамызда № 24045 болып тіркелген. 2. "Техникалық пайдалану қағидалары". Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2015 жылғы 15 мамырда № 11066 болып тіркелген. 3. "Өрт қауіпсіздігі қағидалары". Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2022 жылғы 21 ақпанда № 26867 болып тіркелген. 4. "Қауіпсіздік техникасы қағидалары". Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2015 жылғы 30 сәуірде № 10907 болып тіркелген.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Цех бастығы (электрмен жабдықтау, газ, бу беру және ауа баптау саласында)
6
Пайдалану жөніндегі цех бастығының орынбасары
6
Инженер-технолог
6
Инженер-жылутехник
6
Пайдалану мен жөндеуді ұйымдастыру инженері (бағыты бойынша инженер)

73. Карточка профессии "Инженер-теплотехник":
Код группы:
2151-3
Код наименования занятия:
2151-3-007
Наименование профессии:
Инженер-теплотехник
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Типовые квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций нефтегазодобывающей отрасли, Приказ Министра энергетики Республики Казахстан 24 мая 2016 года № 217
Параграф 19. Инженер-теплотехник (теплотехник)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
инженер-теплотехник I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера-теплотехника (теплотехника) II категории не менее 3 лет; инженер-теплотехник II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера-теплотехника (теплотехника) без категории не менее 2 лет; инженер-теплотехник без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности без предъявления требований к стажу работы или среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника-теплотехника I категории не менее 3 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Разработка организационной, эксплуатационной и технической документации, обеспечивающей безопасную, надежную и экономичную работу тепломеханического оборудования ТЭС.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществление оперативного руководства работой цеха (смены) электростанции
2. Обеспечение безопасного производства работ на теплоэлектростанции
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Осуществление оперативного руководства работой цеха (смены) электростанции
Навык 1:
Обеспечение работы цеха
Умения:
1. Проводить приемку и сдачу смены в соответствии с требованиями нормативных документов.
2. Обеспечивать выполнения заданного графика тепловой нагрузки.
3. Поддерживать заданные параметры и показателей качества отпускаемой тепловой энергии.
4. Координировать действия персонала при возникновении нештатных ситуаций и оперативно принимать решения.

73. Кәсіптің карточкасы "Инженер-жылу технигі":
Топтың коды:
2151-3
Қызмет атауының коды:
2151-3-007
Кәсіптің атауы:
Инженер-жылу технигі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Мұнай-газ өндіру саласындағы ұйымдары басшыларының, мамандарының және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2016 жылғы 24 мамырдағы № 217 бұйрығы.
19-параграф. Инженер-жылу технигі (жылу технигі)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
І санаттағы инженер-жылу технигі: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және ІІ санатындағы инженер-жылу технигі лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл; ІІ санаттағы инженер-жылу технигі: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және санаты жоқ инженер-жылу технигі лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл; санаты жоқ инженер-жылу технигі: жұмыс өтіліне талап қоймай, тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіби (орта арнайы, орта кәсіби) білім және І санаттағы жылу технигі лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
ЖЭО-ның жылу-механикалық жабдығының қауіпсіз, сенімді және үнемді жұмысын қамтамасыз ететін ұйымдастырушылық, пайдалану және техникалық құжаттаманы әзірлеу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Электр станциясының цехы (сменасы) жұмысына жедел басшылықты жүзеге асыру.
2. Жылу электр станциясында жұмыстарды қауіпсіз жүргізуді қамтамасыз ету
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Электр станциясының цехы (сменасы) жұмысына жедел басшылықты жүзеге асыру.
Дағды 1:
Цехтың жұмысын қамтамасыз ету.
Машықтар:
1. Нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес сменаны қабылдауды және тапсыруды жүргізу.
2. Белгіленген жылу жүктемесі кестесінің орындалуын қамтамасыз ету.
3. Жылу энергиясын беру кезінде белгіленген параметрлер мен сапа көрсеткіштерін қолдау.
4. Шұғыл емес жағдайлар туындаған кезде персоналдың іс-қимылдарын үйлестіру және жедел шешімдер қабылдау.

5. Осуществлять оперативный контроль за соблюдением производственной и технологической дисциплины персоналом смены.
Знания:
1. Правила работы предприятия.
2. Права и обязанности работников предприятия.
3. Режим работы специалистов и работников предприятия.
4. Технологические регламенты и инструкции по эксплуатации тепломеханического и электротехнического оборудования.
5. Основы оперативно-диспетчерского управления производственным процессом на электростанции.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Ведение технического руководства работой цеха
Умения:
1. Проводить пуски и остановы основного и вспомогательного оборудования котлотурбинного цеха и изменять режимы его работы.
2. Осуществлять допуск работников цеха к проведению ремонтных, наладочных и других работ на оборудовании и сооружениях цеха.
3. Контролировать ведение заданных режимов работы, технического состояния оборудования
4. Анализировать показания контрольно-измерительных приборов и принимать решения по их отклонениям от нормативов.
5. Руководить действиями персонала при аварийных и предаварийных ситуациях в соответствии с инструкциями и планами ликвидации.
Знания:
1. Состав и порядок ведения документации на рабочих местах оперативного персонала электростанции.
2. Теплотехнические и другие технологические схемы электростанции.
3. Основы экономики и организации производства, труда и управления в энергетике
4. Нормативные документы и инструкции по эксплуатации, наладке и ремонту основного и вспомогательного оборудования.
5. Требования охраны труда, промышленной и пожарной безопасности при эксплуатации энергетического оборудования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Обеспечение безопасного производства работ на теплоэлектростанции
Навык 1:
Соблюдение безопасности производства
Умения:
1. Проводить целевые инструктажи и оперативные совещания с начальниками смен цехов и машинистами энергоблоков, котлов и турбин.
2. Организовывать контрольные противоаварийные и противопожарные тренировки.
3. Использовать современные программные продукты и технические средства.
Знания:
1. Правила безаварийной и безопасной работы всех технологических линий и оборудования.
2. Технологические схемы тепломеханического оборудования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обеспечение культуры управления
Умения:
1. Развивать культуру самоуправления, организации коммуникации.
2. Внедрять прогрессивные методы организации труда и управления
3. Формировать эффективные команды и распределять функциональные обязанности с учҰтом компетенций персонала.

5. Смена персоналы тарапынан өндірістік және технологиялық тәртіптің сақталуына жедел бақылауды жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Кәсіпорынның жұмыс істеу қағидалары.
2. Кәсіпорын қызметкерлерінің құқықтары мен міндеттері.
3. Кәсіпорын мамандары мен қызметкерлерінің жұмыс режимі.
4. Жылу-механикалық және электротехникалық жабдықтарды пайдалануға арналған технологиялық регламенттер мен нұсқаулықтар.
5. Электр станциясындағы өндірістік процесті жедел-диспетчерлік басқарудың негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Цех жұмысына техникалық басшылықты жүзеге асыру
Машықтар:
1. Қазан-турбина цехының негізгі және қосалқы жабдықтарын іске қосу мен тоқтатуды жүргізу және олардың жұмыс режимдерін өзгерту.
2. Цех жұмыскерлерін жабдықтар мен құрылыстарда жөндеу, реттеу және басқа да жұмыстарды жүргізуге жіберуді жүзеге асыру.
3. Жабдықтардың техникалық жай-күйін және берілген жұмыс режимдерінің сақталуын бақылау.
4. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін талдау және олардың нормативтерден ауытқуына байланысты шешімдер қабылдау.
5. Апаттық және апат алдындағы жағдайларда нұсқаулықтар мен жою жоспарларына сәйкес персоналдың іс-қимылдарын басқару.
Білімдер:
1. Оперативтік персоналдың жұмыс орындарында құжаттаманы жүргізу тәртібі мен құрамы.
2. Электр станциясының жылутехникалық және өзге де технологиялық сызбалары.
3. Энергетика саласындағы өндірісті, еңбекті және басқаруды ұйымдастырудың негіздері.
4. Негізгі және қосалқы жабдықты пайдалануға, баптауға және жөндеуге арналған нормативтік құжаттар мен нұсқаулықтар.
5. Энергетикалық жабдықты пайдалану кезінде еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Жылу электр станциясында жұмыстарды қауіпсіз жүргізуді қамтамасыз ету
Дағды 1:
Өндірістік қауіпсіздікті сақтау
Машықтар:
1. Цехтардың ауысым бастықтарымен, энергоблоктар, қазандықтар мен турбиналар машинистерімен мақсатты нұсқаулықтар мен жедел кеңестер өткізу.
2. Бақылау қарсыапаттық және өртке қарсы жаттығулар ұйымдастыру.
3. Заманауи бағдарламалық өнімдер мен техникалық құралдарды пайдалану.
Білімдер:
1. Барлық технологиялық желілер мен жабдықтардың апатсыз және қауіпсіз жұмыс істеу қағидалары.
2. Жылумеханикалық жабдықтың технологиялық сұлбалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Басқару мәдениетін қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Өзін-өзі басқару мәдениетін, коммуникацияны ұйымдастыруды дамыту.
2. Еңбекті және басқаруды ұйымдастырудың озық әдістерін енгізу.
3. Персоналдың құзыреттерін ескере отырып, тиімді командаларды қалыптастыру және функционалдық міндеттерді бөлу.

4. Выстраивать взаимодействие между сменами, участками и смежными подразделениями для обеспечения непрерывности производственного процесса.
5. Мотивировать работников к соблюдению норм технологической и производственной дисциплины, а также к инициативному участию в совершенствовании производства.
Знания:
1. Способы коммуникации и согласования точек зрения, принятия управленческих решений.
2. Прогрессивные методы организации труда и управления.
3. Отечественный и зарубежный опыт в области обеспечения безопасности тепловой станции и обслуживания турбинных установок.
4. Основы производственной психологии и методы формирования устойчивых трудовых коллективов.
5. Механизмы нематериального стимулирования, корпоративной культуры и оценки лояльности персонала.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность в принятии технических и технологических решений производства тепловой и электрической энергии.
Ответственность за работу коллектива
Аналитический склад ума
Рационализаторские способности
Умение организовывать команду для выполнения производственных и технических вопросов
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Технический регламент "Общие требования к пожарной безопасности". Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года № 405. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2021 года № 24045. 2. Правила технической эксплуатации. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11066. 3. Правила пожарной безопасности. Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 февраля 2022 года № 26867. 4. Правила техники безопасности. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2015 года № 10907.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Начальник цеха (в электроснабжении, подачи газа, пара и воздушного кондиционирования)
6
Заместитель начальника цеха по эксплуатации
6
Начальник смены цеха
82. Карточка профессии "Начальник смены (в электроснабжении, подачи газа, пара и воздушного кондиционирования)":
Код группы:
1329-3
Код наименования занятия:
1329-3-018
Наименование профессии:
Начальник смены (в электроснабжении, подачи газа, пара и воздушного кондиционирования)
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:

4. Өндірістік процестің үздіксіздігін қамтамасыз ету үшін ауысымдар, учаскелер және іргелес бөлімшелер арасында өзара іс-қимылды жолға қою.
5. Қызметкерлерді технологиялық және өндірістік тәртіп нормаларын сақтауға, сондай-ақ өндірісті жетілдіруге бастамашылықпен қатысуға ынталандыру.
Білімдер:
1. Коммуникация тәсілдері, көзқарастарды келісу және басқарушылық шешімдер қабылдау.
2. Еңбекті және басқаруды ұйымдастырудың озық әдістері.
3. Жылу электр станциясының қауіпсіздігін қамтамасыз ету және турбиналық қондырғыларды қызмет көрсету саласындағы отандық және шетелдік тәжірибе.
4. Өндірістік психология негіздері және тұрақты еңбек ұжымдарын қалыптастыру әдістері.
5. Материалдық емес ынталандыру тетіктері, корпоративтік мәдениет және персоналдың адалдығын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жылу және электр энергиясын өндірудің техникалық және технологиялық шешімдерін қабылдауда дербестік.
Ұжым жұмысына жауапкершілік.
Аналитикалық ойлау қабілеті.
Үнемшілдікке бейімділік қабілеті.
Өндірістік және техникалық мәселелерді орындау үшін команданы ұйымдастыра білу қабілеті.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламенті. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 17 тамыздағы № 405 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2021 жылғы 19 тамызда № 24045 болып тіркелген. Техникалық пайдалану қағидалары. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2015 жылғы 15 мамырда № 11066 болып тіркелген. Өрт қауіпсіздігі қағидалары. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2022 жылғы 21 ақпанда № 26867 болып тіркелген. Қауіпсіздік техникасы қағидалары. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2015 жылғы 30 сәуірде № 10907 болып тіркелген.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Цех бастығы (электрмен жабдықтау, газ, бу беру және ауа баптау бойынша)
6
Пайдалану жөніндегі цех бастығының орынбасары
6
Цех ауысымының бастығы
82. Кәсіптің карточкасы "Ауысым бастығы (электрмен жабдықтау, газ, бу беру және ауаны кондиционерлеу)":
Топтың коды:
1329-3
Қызмет атауының коды:
1329-3-018
Кәсіптің атауы:
Ауысым бастығы (электрмен жабдықтау, газ, бу беру және ауаны кондиционерлеу)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:

Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
Параграф 8. Начальник смены
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Производственные и обрабатывающие отрасли
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы по специальности не менее 2 лет или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы по оперативному управлению производством не менее 3 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
1329-3-017 - Начальник службы (в электроснабжении, подачи газа, пара и воздушного кондиционирования)
Основная цель деятельности:
Безопасная, надежная и экономичная эксплуатация тепломеханического оборудования, выполнение диспетчерского графика нагрузки, бесперебойное теплоснабжение потребителей, поддержание нормативного качества отпускаемой тепловой энергии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Ведение оперативного руководства сменой котлотурбинного цеха тепловой электростанции
2. Обеспечение безопасной работы котлотурбинного цеха
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Ведение оперативного руководства сменой котлотурбинного цеха тепловой электростанции
Навык 1:
Обеспечение надежной, безопасной и экономичной работы тепломеханического оборудования
Умения:
1. Проводить приемку и сдачу смены в соответствии с требованиями нормативных документов.
2. Наблюдать за работой тепломеханического оборудования.
3. Обеспечивать выполнения заданного графика электрической и тепловой нагрузки станции.
4. Выявлять дефекты оборудования для последующего устранения их ремонтным персоналом и по возможности устранять их силами персонала смены котлотурбинного цеха.
5. Поддерживать заданные параметры показателей качества отпускаемой тепловой энергии.
6. Руководить или участвовать в производстве переключений в технологических схемах, а также пусках и остановах оборудования котлотурбинного цеха.
Знания:

Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
8-параграф. Ауысым бастығы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Өндірістік және өңдеу салалары
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша кемінде 2 жыл жұмыс өтілі немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және өндірісті жедел басқару бойынша кемінде 3 жыл жұмыс өтілі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1329-3-017 - Қызмет бастығы (электрмен жабдықтау, газ, бу беру және ауаны кондинционерлеу)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жылумеханикалық жабдықты қауіпсіз, сенімді және үнемді пайдалану, диспетчерлік жүктеме кестесін орындау, тұтынушыларға үздіксіз жылумен қамтамасыз ету, берілетін жылулық энергияның нормативтік сапасын сақтау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Қазан-турбина цехының сменасын жылу электр станциясында оперативтік басқаруды жүзеге асыру.
2. Қазан-турбина цехының қауіпсіз жұмысын қамтамасыз ету.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Қазан-турбина цехының сменасын жылу электр станциясында оперативтік басқаруды жүзеге асыру.
Дағды 1:
Жылумеханикалық жабдықтардың сенімді, қауіпсіз және үнемді жұмысын қамтамасыз ету.
Машықтар:
1. Ауысымды нормативтік құжат талаптарына сәйкес қабылдау және тапсыру жұмыстарын жүргізу.
2. Жылумеханикалық жабдықтардың жұмысын бақылау.
3. Станцияның электрлік және жылулық жүктеме графигін орындауды қамтамасыз ету.
4. Жабдықтардың ақауларын анықтап, оларды жөндеу персоналы арқылы жоюға немесе мүмкіндігінше цех сменасының күштерімен түзету.
5. Берілетін жылулық энергияның сапа көрсеткіштерін белгіленген параметрлерде ұстау.
6. Технологиялық схемаларда ауыстырулар жүргізуге немесе қатысуға, сондай-ақ котлотурбиналық цех жабдықтарын іске қосу және тоқтату жұмыстарын басқаруға немесе қатысуға.
Білімдер:

1. Правила работы предприятия.
2. Права и обязанности работников предприятия.
3. Режимы работы специалистов и работников предприятия.
4. Правила безопасности при эксплуатации электроустановок.
5. Технологические схемы тепломеханического оборудования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Соблюдение правил технической эксплуатации электрических станций и электрических сетей
Умения:
1. Выполнять обходы и осмотры оборудования и рабочих мест согласно графику, контролировать соблюдение режимов работы и техническое состояние оборудования котлотурбинного цеха.
2. Осуществлять пуск и останов основного и вспомогательного оборудования, регулировать режимы его работы.
3. Допускать работников цеха к выполнению ремонтных, наладочных и других работ на оборудовании и сооружениях.
4. Проводить профилактические опробования тепломеханического оборудования, систем регулирования, контроля, сигнализации и блокировок.
5. Контролировать выполнение графика перехода на резервное оборудование.
6. Организовывать подготовку рабочих мест к ремонтным и наладочным работам, принимать оборудование после проведения работ и обеспечивать его готовность к включению или постановке в резерв.
Знания:
1. Состав и порядок ведения документации на рабочих местах оперативного персонала котлотурбинного цеха.
2. Теплотехнические и другие технологические схемы электростанции.
3. Основы экономики и организации производства, труда и управления в энергетике.
4. Правила эксплуатации теплотехнического оборудования цеха.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Обеспечение безопасной работы котлотурбинного цеха
Навык 1:
Создание условий по обеспечению безопасности производства
Умения:
1. Проводить целевые инструктажи и оперативные совещания с персоналом.
2. Обеспечивать ведение непрерывного контроля и оперативного управления технологическими процессами производства, надежной, безопасной и экономичной работы оборудования и механизмов цеха.
3. Соблюдать подчиненным персоналом правила и нормы технической эксплуатации оборудования, правила по охране труда, пожарной безопасности, трудовой и производственной дисциплины.
4. Использовать современные программные продукты и технические средства.
5. Работать в комиссии по проверке знаний.
6.Вести оперативную документацию.
Знания:
1. Правила безаварийной и безопасной работы всех технологических линий и оборудования.
2. Территориальное расположение основного и вспомогательного оборудования цеха и коммутационной аппаратуры по котлотурбинному цеху.
3. Нормативные и правовые акты, руководящие, методические указания в части эксплуатации оборудования.

1. Кәсіпорынның жұмыс ережелері.
2. Кәсіпорын қызметкерлерінің құқықтары мен міндеттері.
3. Кәсіпорын мамандары мен қызметкерлерінің жұмыс режимдері.
4. Электроқондырғыларды пайдалану кезінде қауіпсіздік ережелері.
5. Жылумеханикалық жабдықтардың технологиялық схемалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Электр станциялары мен электр желілерін техникалық пайдалану ережелерін сақтау.
Машықтар:
1. Қазан-турбина цехындағы жабдықтар мен жұмыс орындарын кестеге сәйкес аралап, жұмыс режимдері мен жабдықтың техникалық жағдайының сақталуын бақылау.
2. Негізгі және қосалқы жабдықтарды іске қосу және тоқтату, оның жұмыс режимдерін реттеу.
3. Цех қызметкерлерін жабдықтар мен қондырғыларда жөндеу, реттеу және басқа жұмыстарды орындауға жіберу.
4. Жылутехникалық жабдықтарды, реттеу, бақылау, сигнализация және блоктау жүйелерін профилактикалық тексеруден өткізу.
5. Резервтік жабдыққа көшу кестесінің орындалуын бақылау.
6. Жөндеу және реттеу жұмыстарын орындау үшін жұмыс орындарын дайындауды ұйымдастыру, жұмыстар аяқталған соң жабдықты қабылдау және оны іске қосуға немесе резервке қоюға дайындығын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Қазан-турбина цехының оперативтік персоналының жұмыс орындарында құжаттаманы жүргізу тәртібі мен құрамын қамтамасыз ету.
2. Электр станциясының жылутехникалық және басқа да технологиялық схемалары.
3. Энергетика саласындағы өндіріс, еңбек және басқаруды ұйымдастырудың негіздері.
4. Цехтың жылутехникалық жабдығын пайдалану ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Қазан-турбина цехының қауіпсіз жұмысын қамтамасыз ету.
Дағды 1:
Өндірісте қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жағдай жасау.
Машықтар:
1. Персоналмен мақсатты нұсқаулықтар мен оперативтік жиналыстар жүргізу.
2. Өндірістік процестерді үздіксіз бақылау және оперативтік басқаруды қамтамасыз ету, цех жабдықтары мен механизмдерінің сенімді, қауіпсіз және экономикалық тиімді жұмысын қамтамасыз ету.
3. Қызметшілердің жабдықты техникалық пайдалану ережелері, еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, еңбек және өндірістік тәртіп нормаларын сақтауын қамтамасыз ету.
4. Заманауи бағдарламалық өнімдер мен техникалық құралдарды пайдалану.
5. Білімді тексеру комиссиясында жұмыс істеу.
6. Оперативтік құжаттаманы жүргізу.
Білімдер:
1. Барлық технологиялық желілер мен жабдықтардың апатсыз және қауіпсіз жұмыс істеу қағидалары.
2. Қазан-турбина цехы бойынша цехтың негізгі және қосалқы жабдықтарының, коммутациялық аппаратураның орналасу сұлбасы.
3. Жабдықты пайдалануға қатысты нормативтік құқықтық актілер, басшылық және әдістемелік нұсқаулар.

4. Порядок проведения инструктажей, обучения и проверки знаний по охране труда и технике безопасности среди персонала.
5. Требования промышленной, экологической и пожарной безопасности, включая правила поведения при авариях и нештатных ситуациях.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обеспечение культуры управления
Умения:
1. Принимать меры по недопущению загрязнения окружающей среды.
2. Контролировать график перехода на резервное оборудование котлотурбинного цеха.
3. Вести контроль и учет работников сменного персонала.
Знания:
1. Способы коммуникации и согласования точек зрения.
2. Прогрессивные методы организации труда и управления.
3. Основы экономики, организации производства, труда и управления.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность в принятии технических и технологических решений производства тепловой и электрической энергии.
Ответственность за работу коллектива
Аналитический склад ума
Рационализаторские способности
Умение организовывать команду для выполнения производственных и технических вопросов.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Технический регламент "Общие требования к пожарной безопасности". Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года № 405. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2021 года № 24045. 2. Правила технической эксплуатации. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11066. 3. Правила пожарной безопасности. Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 февраля 2022 года № 26867. 4. Правила техники безопасности. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2015 года № 10907.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Начальник цеха (в электроснабжении, подачи газа, пара и воздушного кондиционирования)
6
Заместитель начальника цеха по эксплуатации
6
Инженер-теплотехник
83. Карточка профессии "Моторист водосброса":
Код группы:
8189-0
Код наименования занятия:
8189-0-018
Наименование профессии:
Моторист водосброса
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:

4. Персонал арасында еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша нұсқаулық өткізу, оқыту және білімін тексеру тәртібі.
5. Өнеркәсіптік, экологиялық және өрт қауіпсіздігі талаптары, оның ішінде апаттар мен штаттан тыс жағдайлар кезіндегі іс-қимыл қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Басқару мәдениетін қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Қоршаған ортаны ластауға жол бермеу бойынша шаралар қабылдау.
2. Қазан-турбина цехының резервтік жабдыққа өту кестесін бақылау.
3. Сменалық персоналдың жұмысын бақылау және есепке алу.
Білімдер:
1. Көзқарастарды үйлестіру және коммуникация тәсілдері.
2. Еңбекті ұйымдастыру және басқарудың прогрессивті әдістері.
3. Экономика, өндірісті, еңбек пен басқаруды ұйымдастыру негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жылу және электр энергиясын өндіру барысында техникалық және технологиялық шешімдерді өз бетінше қабылдау қабілеті.
Коллективтің жұмысын ұйымдастыруға және нәтижесіне жауапкершілік.
Аналитикалық ойлау қабілеті.
Рационалдандыру қабілеті.
Өндірістік және техникалық мәселелерді орындау үшін команданы ұйымдастыра алу қабілеті.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар туралы техникалық регламент. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 17 тамыздағы № 405 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2021 жылғы 19 тамызда № 24045 тіркелген. 2. **Техникалық пайдалану ережелері.** Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2015 жылғы 15 мамырда № 11066 тіркелген. 3. Өрт қауіпсіздігі ережелері. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2022 жылғы 21 ақпанда № 26867 тіркелген. 4. Еңбек қорғау және техника қауіпсіздігі ережелері. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2015 жылғы 30 сәуірде № 10907 тіркелген.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Электрмен жабдықтау, газ, бу және ауа баптау жүйелерін қамтамасыз ететін цех бастығы
6
Цех бастығының эксплуатация жөніндегі орынбасары
6
Инженер-жылу технигі
83. Кәсіптің карточкасы "Суағытқыш моторшысы":
Топтың коды:
8189-0
Қызмет атауының коды:
8189-0-018
Кәсіптің атауы:
Суағытқыш моторшысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:

Выпуск 9. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149. " Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 9)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2021 года № 22707.
Моторист водосброса
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Теплоэнергетические установки тепловых электрических станций
Квалификация:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Стаж работы не менее 1 года.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
8189-0-022 - Оператор водонапорных сооружений
Основная цель деятельности:
Безопасная, надежная и экономичная работа оборудования водосброса ТЭС.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение эксплуатационного и технического обслуживания
2. Ведение эксплуатации и обслуживания затворов и мусорозадерживающих решеток
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение эксплуатационного и технического обслуживания
Навык 1:
Обеспечение эксплуатации и обслуживания
Умения:
1. Выполнять эксплуатационное обслуживание гидромеханического оборудования.
2. Выполнять техническое обслуживание гидромеханического оборудования.
Знания:
1. Правила эксплуатации гидромеханического оборудования.
2. Виды и методы технического обслуживания гидромеханического оборудования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение требований сопровождающих нормативных документов
Умения:
1.Применять действующие нормативные документы по насосному оборудованию.
2.Выполнять требования нормативных актов об охране труда и окружающей среды.
3. Соблюдать нормы, методы и приемы безопасного выполнения работ.
Знания:
1. Требования нормативных актов об охране труда и окружающей среды, нормы.
2. Методы и приемы безопасного выполнения работ.
3. Требования нормативных актов об охране труда и окружающей среды.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Ведение эксплуатации и обслуживания затворов и мусорозадерживающих решеток
Навык 1:
Обслуживание агрегатов водосброса, мусорозадерживающих решеток
Умения:
1. Осуществлять подъемы, опускания и маневрирование затворами.
2. Обслуживать мусорозадерживающие решетки с помощью мусороочистительной машины.
Знания:
1. Устройство и работа затворов.
2. Виды обслуживания мусорозадерживающих решеток.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Применение специального инструмента при устранении неисправностей
Умения:
1. Выявлять и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования.
2. Применять специальный инструмент.
Знания:
1. Признаки и причины неисправностей узлов оборудования водосброса.
2. Назначение и устройство специальных инструментов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельные решения в работе в типовых ситуациях и не сложных ситуациях профессиональной деятельности
Ответственность за личную безопасность и безопасность других
Аналитическое мышление.
Умение работы индивидуально и в группе.
Стрессоустойчивость.
Список технических регламентов и национальных стандартов:

9-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (9-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 11 мамырда № 22707 болып тіркелді.
Суағытқыш моторшысы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Жылу электр станцияларының жылу энергетикалық қондырғылары
Біліктілік:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс өтілі 1 жылдан кем емес.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
8189-0-022 - Суды қысыммен ағызатын құрылыстар операторы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жылу электр станциясының су төгетін жабдығын қауіпсіз, сенімді және үнемді пайдалану.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Пайдалану және техникалық қызмет көрсетуді орындау
2. Ысырмалар мен қоқыс ұстайтын торларды пайдалану және оларға қызмет көрсету
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Пайдалану және техникалық қызмет көрсетуді орындау
Дағды 1:
Пайдалану және техникалық қызмет көрсетуді қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Гидромеханикалық жабдыққа жедел қызмет көрсетуді орындау.
2. Гидромеханикалық жабдықтарға қызмет көрсетуді орындау.
Білімдер:
1. Гидромеханикалық жабдықты пайдалану ережелері.
2. Гидромеханикалық жабдықтарға қызмет көрсету түрлері мен әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Ілеспе нормативтік құжаттардың талаптарын сақтау
Машықтар:
1. Сорап жабдықтарына қолданыстағы нормативтік құжаттарды қолдану.
2. Еңбекті қорғау және қоршаған ортаны қорғау жөніндегі нормативтік құқықтық актілердің талаптарын орындау.
3. Жұмысты қауіпсіз орындау үшін стандарттарды, әдістер мен әдістерді сақтау.
Білімдер:
1. Еңбекті қорғау және қоршаған ортаны қорғау жөніндегі нормативтік құқықтық актілердің талаптары, стандарттар.
2. Жұмысты қауіпсіз орындаудың әдістері мен тәсілдері.
3. Еңбекті қорғау және қоршаған ортаны қорғау жөніндегі нормативтік құқықтық актілердің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Ысырмалар мен қоқыс ұстайтын торларды пайдалану және оларға қызмет көрсету
Дағды 1:
Су төгетін қондырғылар мен қалдықтарды ұстайтын торларға қызмет көрсету
Машықтар:
1. Қақпаларды көтеру, түсіру және маневр жасау.
2. Қалдықтарды тазалау машинасын пайдаланып қоқыс торларын күту.
Білімдер:
1. Жапқыштардың конструкциясы және жұмысы.
2. Қалдық торларға қызмет көрсету түрлері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Ақауларды жою кезінде арнайы құралдарды пайдалану
Машықтар:
1. Қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы ақауларды анықтау және жою.
2. Арнайы құралды пайдалану.
Білімдер:
1. Су төгетін құрылғының тетіктерінің ақауларының белгілері мен себептері.
2. Арнайы құралдардың тағайындалуы және орналасуы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Кәсіби қызметтің қиын емес, типтік жағдайларда жұмыста тәуелсіз шешімдер қабылдау
Жеке және басқа адамдардың қауіпсіздігі үшін жауапкершілік
Аналитикалық ойлау
Жеке және топпен жұмыс істей білу.
Стресске төзімділік.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. Технический регламент "Общие требования к пожарной безопасности". Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года № 405. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2021 года № 24045. 2. Правила технической эксплуатации. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11066. 3. Правила пожарной безопасности. Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 февраля 2022 года № 26867. 4. Правила техники безопасности. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2015 года № 10907.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Машинист энергоблока
84. Карточка профессии "Машинист-обходчик по золоудалению":
Код группы:
8186-0
Код наименования занятия:
8186-0-039
Наименование профессии:
Машинист-обходчик по золоудалению
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 9. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149. " Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 9)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2021 года № 22707.
Машинист-обходчик по золоудалению
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Теплоэнергетические установки тепловых электрических станций
Квалификация:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Для 3 разряда - не менее 6 месяцев, для 4 разряда -не менее до 1 года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
8186-0-040 - Машинист-обходчик по котельному оборудованию
Основная цель деятельности:
Безопасная, надежная и экономичная работа тепломеханического оборудования ТЭС.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение проверки состояния золоулавливающих установок путем обхода
2. Обслуживание системы золоудаления и золоулавливания
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проведение проверки состояния золоулавливающих установок путем обхода
Навык 1:
Определение состояния золоулавливающих установок
Умения:
Разряд 3:

1. Техникалық регламент "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар". Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 17 тамыздағы № 405 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2021 жылғы 19 тамызда № 24045 тіркелген. 2. Техникалық пайдалану ережелері. Қазақстан Республикасының Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2015 жылғы 15 мамырда № 11066 тіркелген. 3. Өрт қауіпсіздігі ережелері. Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2022 жылғы 21 ақпанда № 26867 тіркелген. 4. Еңбек қорғау техникасы ережелері. Қазақстан Республикасының Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2015 жылғы 30 сәуірде № 10907 тіркелген.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Энергоблок машинисі
84. Кәсіптің карточкасы "Күлді шығару бойынша қараушы-машинисі":
Топтың коды:
8186-0
Қызмет атауының коды:
8186-0-039
Кәсіптің атауы:
Күлді шығару бойынша қараушы-машинисі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
9-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (9-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 11 мамырда № 22707 болып тіркелді.
Күлді шығару бойынша қараушы-машинисі
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Жылу электр станцияларының жылу энергетикалық қондырғылары
Біліктілік:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
3-разряд үшін – кемінде 6 ай, 4-разряд үшін – кемінде 1 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
8186-0-040 - Қазандық жабдықтары жөніндегі қараушы-машинист
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жылу электр станцияларының жылу механикалық жабдықтарын қауіпсіз, сенімді және үнемді пайдалану.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Күл жинау қондырғыларының жағдайын аралау арқылы тексеру
2. Зол шығару және зол ұстау жүйесін қызмет көрсету
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Күл жинау қондырғыларының жағдайын аралау арқылы тексеру
Дағды 1:
Зол ұстағыш қондырғылардың жай-күйін анықтау
Машықтар:
3 разряд

1. Проводить орошение мокрых золоулавливающих установок, а также подачу воды в золосмывные аппараты электрофильтров и батарейных циклонов.
2. Проводить подачу воздуха в аппараты систем пневмозолоудаления и включать системы контроля работы электрофильтров на наличие золы в бункерах.
Разряд 4 (дополнение к 3 разряду):
1. Контролировать корректную работу мокрых золоулавливающих установок и систем пневмозолоудаления, своевременно выявлять и устранять неисправности.
2. Производить регулировку подачи воды и воздуха в аппараты золоулавливания и пневмозолоудаления в зависимости от нагрузки и технологических параметров.
3. Вести оперативный учет состояния бункеров и аппаратов, контролировать наличие золы и предотвращать еҰ попадание в оборудование или окружающую среду.
4. Выполнять подготовку и проверку оборудования перед пуском, обеспечивать его безопасную эксплуатацию.
Знания:
Разряд 3:
1. Устройство и принцип работы системы золоулавливания.
2. Правила эксплуатации золоулавливающих установок.
Разряд 4 (дополнение к 3 разряду):
1. Устройство, принцип работы и технические характеристики мокрых и сухих золоулавливающих установок.
2. Основные причины и признаки неисправностей в работе золоулавливающих систем.
3. Методы регулировки подачи воды и воздуха в зависимости от технологических параметров.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Ведение проверки функционирования оборудования золоулавливающей установки
Умения:
Разряд 3:
1. Обеспечивать безаварийную работу золоулавливающей установки при переводе котла на сжигание твердого топлива.
2. Вести режим эксплуатации золоулавливающих установок.
Разряд 4 (дополнение к 3 разряду):
1. Контролировать работу золоулавливающих установок при изменении режима работы котла, обеспечивать стабильную и безопасную работу оборудования.
2. Регулировать подачу воды и воздуха в аппараты золоулавливания и пневмозолоудаления в зависимости от нагрузки и технологических параметров.
3. Выявлять оперативно и устранять неисправности, предотвращая аварийные ситуации и снижая потери оборудования.
Знания:
Разряд 3:
1. Правила эксплуатации и работа котлов на твердом топливе.
2. Параметры режима эксплуатации золоулавливающих установок.
Разряд 4 (дополнение к 3 разряду):
1. Технические характеристики и устройство котлов на твердом топливе и их взаимодействие с золоулавливающими установками.
2. Причины и признаки отклонений режимов работы золоулавливающих установок и методы их корректировки.
3. Методы регулировки параметров подачи воды и воздуха в зависимости от нагрузки котла и состава топлива.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Обслуживание системы золоудаления и золоулавливания
Навык 1:
Проведение проверки своевременного, бесперебойного и экономичного удаления и складирования золы и шлака в золоотвалы
Умения:
Разряд 3:

1. Ылғалды зол ұстағыш қондырғыларды суару, сондай-ақ электрофильтрлер мен батареялық циклондардың зол шайғыш аппараттарына су беру.
2. Пневмозол шығару жүйелерінің аппараттарына ауа беру және электрофильтрлердің жұмысын бақылау жүйелерін қосу, бункерлерде золаның болуын бақылау.
4 разряд (3-разрядқа қосымша)
1. Ылғалды зол ұстағыш қондырғылар мен пневмозол шығару жүйелерінің дұрыс жұмысын бақылау, ақауларды уақтылы анықтау және жою.
2. Жүктеме мен технологиялық параметрлерге сәйкес зол ұстау және пневмозол шығару аппараттарына су мен ауаның берілуін реттеу.
3. Бункерлер мен аппараттардың жай-күйіне жедел есеп жүргізу, золаның болуын бақылау және оның жабдыққа не қоршаған ортаға түсуін болдырмау.
4. Жабдықты іске қосар алдындағы дайындау мен тексеруді орындау, оның қауіпсіз пайдаланылуын қамтамасыз ету.
Білімдер:
3 разряд:
1. Зол ұстау жүйесінің құрылысы және жұмыс істеу принципі.
2. Зол ұстағыш қондырғыларды пайдалану қағидалары.
4 разряд (3-разрядқа қосымша):
1. Ылғалды және құрғақ зол ұстағыш қондырғылардың құрылысы, жұмыс істеу принципі және техникалық сипаттамалары.
2. Зол ұстау жүйелерінің жұмысындағы ақаулардың негізгі себептері мен белгілері.
3. Технологиялық параметрлерге сәйкес су мен ауаның берілуін реттеу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Зол ұстағыш қондырғы жабдығының жұмыс істеуін тексеруді жүргізу
Машықтар:
3 разряд:
1. Қазандықты қатты отынды жағу режиміне ауыстырған кезде зол ұстағыш қондырғының апатсыз жұмысын қамтамасыз ету.
2. Зол ұстағыш қондырғылардың пайдалану режимін жүргізу.
4 разряд (3-разрядқа қосымша):
1. Қазандықтың жұмыс режимі өзгерген кезде зол ұстағыш қондырғылардың жұмысын бақылау, жабдықтың тұрақты әрі қауіпсіз жұмысын қамтамасыз ету.
2. Жүктеме мен технологиялық параметрлерге сәйкес зол ұстау және пневмозол шығару аппараттарына су мен ауаның берілуін реттеу.
3. Ақауларды жедел анықтау және жою, апаттық жағдайлардың алдын алу және жабдықтың шығынын азайту.
Білімдер:
3 разряд:
1. Қатты отынмен жұмыс істейтін қазандықтарды пайдалану қағидалары және олардың жұмысы.
2. Зол ұстағыш қондырғылардың пайдалану режимінің параметрлері.
4 разряд (3-разрядқа қосымша):
1. Қатты отынмен жұмыс істейтін қазандықтардың техникалық сипаттамалары мен құрылысы және олардың зол ұстағыш қондырғылармен өзара әрекеттесуі.
2. Зол ұстағыш қондырғылардың жұмыс режимдеріндегі ауытқулардың себептері мен белгілері және оларды түзету әдістері.
3. Қазандық жүктемесіне және отын құрамына сәйкес су мен ауаның берілу параметрлерін реттеу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Зол шығару және зол ұстау жүйесін қызмет көрсету
Дағды 1:
Зола мен қожды зол төгілетін қоймаларға уақтылы, үздіксіз және үнемді шығаруды және жинақтауды тексеруді жүргізу
Машықтар:
3 разряд:

1. Проводить переключение трасс гидрозолоудаления на дамбе.
2. Проверять исправность облицовки и перекрытий каналов, золошлакопроводов, устройств для оперативного переключения оборудования.
3. Вести контроль над наращиванием дамб.
4. Принимать участие в снятии и установке шандор на водосборных колодцах.
5. Производить очистку сжатого воздуха от масла, влаги и пыли.
Разряд 4 (дополнение к 3 разряду):
1. Контролировать корректное переключение трасс гидрозолоудаления, обеспечивая бесперебойную работу системы.
2. Проводить осмотр и оценку состояния облицовки, перекрытий каналов, золошлакопроводов и оперативных переключающих устройств, своевременно выявлять дефекты.
3. Руководить наращиванием дамб, контролировать соблюдение технологических и безопасных требований.
Знания:
Разряд 3:
1. Устройство трактов гидрозолоудаления.
2. Устройство золошлакопроводов.
3. Устройство дамб.
4. Правила снятия и установки шандор на водосборных колодцах.
Разряд 4 (дополнение к 3 разряду):
1. Технические характеристики и принципы работы систем гидрозолоудаления и золошлакопроводов.
2. Методы контроля состояния дамб, оценка их надежности и безопасности эксплуатации.
3. Принципы диагностики и предотвращения аварий при эксплуатации шандор и водосборных колодцев.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Ведение эксплуатации оборотных (замкнутых) гидравлических систем золошлакоудаления
Умения:
Разряд 3:
1. Проводить эксплуатация оборотных гидравлических систем золошлакоудаления.
2. Определять с помощью контрольно-измерительных приборов, устройств технологических защит, блокировок и сигнализации системную работу гидро- и пневмозолоудаления.
3. Участвовать в ликвидации аварийных ситуаций.
Разряд 4 (дополнение к 3 разряду):
1. Контролировать и регулировать работу оборотных гидравлических систем золошлакоудаления в зависимости от нагрузки и технологических параметров.
2. Осуществлять системный анализ показаний контрольно-измерительных приборов, блокировок и сигнализации, выявлять отклонения и принимать меры для их устранения.
3. Руководить ликвидацией аварийных ситуаций, организовывать действия персонала и предотвращать повторное возникновение аварий.
Знания:
Разряд 3:
1. Правила эксплуатации систем золошлакоудаления в бессточном режиме.
2. Устройство и назначение контрольно-измерительных приборов, устройств технологических защит, блокировок и сигнализации систем гидро- и пневмозолоудаления.
3. Нормы и правила промышленной безопасности.
Разряд 4 (дополнение к 3 разряду):
1. Принципы работы и технические характеристики систем гидро- и пневмозолоудаления в бессточном режиме.

1. Гидрозол шығару трассаларын бөгетте ауыстыруды жүргізу.
2. Арналардың қаптамасының және жабындарының, золошлак құбырларының, жабдықты жедел ауыстыру құрылғыларының жарамдылығын тексеру.
3. Бөгеттердің биіктетілуін бақылауды жүргізу.
4. Су жинайтын құдықтарда шандорларды алу және орнатуға қатысу.
5. Қысылған ауаны майдан, ылғалдан және шаңнан тазарту жұмыстарын жүргізу.
4 разряд (3-разрядқа қосымша):
1. Гидрозол шығару трассаларының дұрыс ауыстырылуын бақылау, жүйенің үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету.
2. Арналардың қаптамасының, жабындарының, золошлак құбырларының және жедел ауыстыру құрылғыларының жай-күйін қарау және бағалау, ақауларды уақтылы анықтау.
3. Бөгеттердің биіктетілуін басқару, технологиялық және қауіпсіздік талаптарының сақталуын бақылау.
Білімдер:
3 разряд:
1. Гидрозол шығару трактілерінің құрылысы.
2. Золошлак құбырларының құрылысы.
3. Бөгеттердің құрылысы.
4. Су жинайтын құдықтарда шандорларды алу және орнату қағидалары.
4 разряд (3-разрядқа қосымша):
1. Гидрозол шығару жүйелерінің және золошлак құбырларының техникалық сипаттамалары мен жұмыс істеу принциптері.
2. Бөгеттердің жай-күйін бақылау әдістері, олардың сенімділігін және қауіпсіз пайдаланылуын бағалау.
3. Шандорлар мен су жинайтын құдықтарды пайдалану кезінде апаттардың диагностикасы мен алдын алу принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Айналмалы (жабық) гидравликалық золошлак шығару жүйелерін пайдалануды жүргізу
Машықтар:
3 разряд:
1. Айналмалы гидравликалық золошлак шығару жүйелерін пайдалану.
2. Бақылау-өлшеу аспаптарының, технологиялық қорғаныс құрылғыларының, блокировкалар мен дабылдардың көмегімен гидро- және пневмозол шығару жүйесінің жұмысын анықтау.
3. Апаттық жағдайларды жоюға қатысу.
4 разряд (3-разрядқа қосымша):
1. Жүктеме мен технологиялық параметрлерге сәйкес айналмалы гидравликалық золошлак шығару жүйелерінің жұмысын бақылау және реттеу.
2. Бақылау-өлшеу аспаптарының, блокировкалар мен дабылдардың көрсеткіштерін жүйелі талдау, ауытқуларды анықтау және оларды жою шараларын қабылдау.
3. Апаттық жағдайларды жоюға басшылық жасау, персоналдың іс-әрекеттерін ұйымдастыру және апаттардың қайталануын болдырмау.
Білімдер:
3 разряд:
1. Золошлак шығару жүйелерін ағызусыз режимде пайдалану қағидалары.
2. Гидро- және пневмозол шығару жүйелерінің бақылау-өлшеу аспаптарының, технологиялық қорғаныс құрылғыларының, блокировкалары мен дабылдарының құрылысы және мақсаты.
3. Өнеркәсіптік қауіпсіздік нормалары мен қағидалары.
4 разряд (3-разрядқа қосымша):
1. Гидро- және пневмозол шығару жүйелерінің ағызусыз режимдегі жұмыс істеу принциптері мен техникалық сипаттамалары.

60. Национальный орган по профессиональным квалификациям: Заключение Национального органа по профессиональным квалификациям по итогам экспертизы проекта профессионального стандарта от 15 октября 2025 года.
61. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": Экспертное заключение № 11095/19 от 16.09.2025 года.
62. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2025 года.
63. Дата ориентировочного пересмотра: 20.01.2028 года.
Приложение 22 к приказу
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 29 октября 2025 года № 416-н/қ
Профессиональный стандарт "Обслуживание и ремонт оборудования автоматизированных систем управления технологическими процессами в электрических сетях"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Обслуживание и ремонт оборудования автоматизированных систем управления технологическими процессами в электрических сетях" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в энергетических организациях и на предприятиях.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) автоматизированные системы управления – комплекс аппаратных и программных средств, а также персонала, предназначенный для управления различными процессами в рамках технологического процесса, производства, предприятия;
2) автоматизированное рабочее место – комплекс, состоящий из вычислительной техники и программного обеспечения, располагающийся, непосредственно на рабочем месте сотрудника и предназначенный для автоматизации его работы в рамках специальности;
3) квалификация – степень профессиональной подготовки, характеризующая владение компетенциями, требуемыми для выполнения трудовых функций по профессии;
4) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
5) локальная вычислительная сеть – компьютерная сеть, покрывающая обычно относительно небольшую территорию или небольшую группу зданий;
6) компетенция – способность применять навыки, позволяющие выполнять одну или несколько профессиональных задач, составляющих трудовую функцию;
7) умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;

60. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2025 жылғы 15 қазандағы кәсіптік стандарт жобасын сараптау қорытындысы бойынша кәсіптік біліктілік жөніндегі Ұлттық органның қорытындысы.
61. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2025 жылғы 16 қыркүйектегі № 11095/19 сараптамалық қорытындысы.
62. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: 1 нұсқа, 2025 жыл.
63. Болжамды қайта қарау күні: 20.01.2028 жыл.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2025 жылғы 29 қазандағы
№ 416-н/қ Бұйрығына
22-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Электр желілеріндегі технологиялық процестер арқылы басқарудың автоматтандырылған жүйелерінің жабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу" 1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: "Кәсіби біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес "Электр желілеріндегі технологиялық процестер арқылы басқарудың автоматтандырылған жүйелерінің жабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу" кәсіптік стандарты әзірленді, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда кадрлар даярлауға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіби біліктіліктерін тануға және энергетикалық ұйымдар мен кәсіпорындарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешуге қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) автоматтандырылған басқару жүйелері – технологиялық процесс, өндіріс немесе кәсіпорын шеңберінде әртүрлі процестерді басқаруға арналған аппараттық және бағдарламалық құралдардың жиынтығы;
2) автоматтандырылған жұмыс орны – қызметкердің жұмыс орнында тікелей орналасқан және оның мамандығы бойынша жұмысын автоматтандыруға арналған компьютерлік техника мен бағдарламалық құралдан тұратын кешен;
3) біліктілік – кәсіп бойынша еңбек функцияларын орындау үшін талап етілетін құзыреттерді меңгеруді сипаттайтын кәсіптік даярлық дәрежесі;
4) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
5) жергілікті есептеу желісі – әдетте салыстырмалы түрде шағын аумақты немесе шағын ғимараттар тобын қамтитын компьютерлік желі;
6) құзырет – еңбек функциясын құрайтын бір немесе бірнеше кәсіптік міндетті орындауға мүмкіндік беретін дағдыны қолдану қабілеті;
7) машық – кәсіптік міндет шеңберінде жекелеген бірлі-жарым іс-әрекетті физикалық тұрғыдан және (немесе) ақыл-оймен орындау қабілеті;

8) отраслевая рамка квалификаций – документ, разрабатываемый на основе Национального классификатора занятий Республики Казахстан, национальной рамки квалификаций и классифицирующий в отрасли требования к квалификации специалиста по уровням в зависимости от сложности выполняемых работ и характера используемых знаний, умений и компетенций;
9) источники бесперебойного питания – устройство, спроектированное для обеспечения непрерывного электропитания в случае временных или кратковременных сбоев в основной сети электропитания;
10) общий классификатор видов экономической деятельности – классификатор, определяющий порядок классификации и кодирования всех видов экономической деятельности.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) АСУ – автоматизированные системы управления;
2) АРМ – автоматизированное рабочее место;
3) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих;
4) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;
5) ЛВС – локальная вычислительная сеть;
6) кВ – кило-Вольт;
7) кВт – киловатт;
8) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
9) ИБП – источники бесперебойного питания;
10) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Обслуживание и ремонт оборудования автоматизированных систем управления технологическими процессами в электрических сетях
5. Код профессионального стандарта: D034
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
D Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом
35 Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом
35.1 Производство, передача и распределение электроэнергии
35.13 Распределение электроэнергии
35.13.0 Распределение электроэнергии
D Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом
35 Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом
35.1 Производство, передача и распределение электроэнергии
35.12 Передача электроэнергии
35.12.1 Передача электроэнергии
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт определяет квалификационные требования и компетенции, необходимые специалистам, занимающимся обслуживанием и ремонтом оборудования автоматизированных систем управления технологическими процессами в электрических сетях. Включает проверку технического состояния оборудования автоматизированных систем управления во время профилактических осмотров, а также корректную эксплуатацию и бесперебойную работу электронного оборудования автоматизированных систем управления.

8) салалық біліктілік шеңбері – Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіптер сыныптауышының, Ұлттық біліктілік шеңберінің негізінде әзірленеді және салада орындалатын жұмыстардың күрделілігіне және пайдаланылатын білімнің, машықтың және құзыреттің сипатына қарай деңгейлер бойынша маманның біліктілігіне қойылатын талаптарды сыныптайтын құжат;
9) үздіксіз қуат көздері – негізгі қуат көзінің уақытша немесе қысқа мерзімді істен шығуы кезінде үздіксіз электрмен жабдықтауды қамтамасыз етуге арналған құрылғы;
10) экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуші – экономикалық қызметтің барлық түрлерін жіктеу және кодтау тәртібін анықтайтын жіктеуіш.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) АБЖ – автоматтандырылған басқару жүйелері;
2) АЖО – автоматтандырылған жұмыс орны;
3) БА – басшылар, мамандар және басқа да қызметкерлер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы;
4) БТБА – жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
5) ЖЕЖ – жергілікті есептеу желісі;
6) кВ – кило-Вольт;
7) кВт – киловатт;
8) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
9) ҮҚК – үздіксіз қуат көздері;
10) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуші.
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Электр желілеріндегі технологиялық процестер арқылы басқарудың автоматтандырылған жүйелерінің жабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу.
5. Кәсіптік стандарттың коды: D034.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
D Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен жабдықтау
35 Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен қамтамасыз ету
35.1 Электр энергиясын өндіру, беру және бөлу
35.13 Электр энергиясын бөлу
35.13.0 Электр энергиясын бөлу
D Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен жабдықтау
35 Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен қамтамасыз ету
35.1 Электр энергиясын өндіру, беру және бөлу
35.12 Электр энергиясын беру
35.12.1 Электр энергиясын беру
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кәсіби стандарт электр желілеріндегі технологиялық процестерді басқарудың автоматтандырылған жүйелеріне арналған жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеумен айналысатын мамандарға қажетті біліктілік талаптары мен құзыреттерін анықтайды. Профилактикалық тексерулер кезінде автоматтандырылған басқару жүйелерінің жабдықтарының техникалық жай-күйін, сондай-ақ автоматтандырылған басқару жүйелерінің электрондық жабдықтарының дұрыс жұмыс істеуін және үздіксіз жұмысын тексеруді қамтиды.

8. Перечень карточек профессий:
1) Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования - 4 уровень ОРК;
2) Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования - 2 уровень ОРК;
3) Электромонтер по ремонту и обслуживанию электроустановок - 2 уровень ОРК;
4) Электромонтер по ремонту и обслуживанию электроустановок - 4 уровень ОРК;
5) Инженер по автоматизированным системам управления производством - 6 уровень ОРК;

8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Электр жабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі электромонтер - 4 СБШ-нің деңгейі
2) Электр жабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі электромонтер - 2 СБШ-нің деңгейі
3) Электр қондырғыларын жөндеу және оған қызмет көрсету жөніндегі электромонтер - 2 СБШ-нің деңгейі
4) Электр қондырғыларын жөндеу және оған қызмет көрсету жөніндегі электромонтер - 4 СБШ-нің деңгейі
5) Өндірісті басқарудың автоматтандырылған жүйелері жөніндегі инженер - 6 СБШ-нің деңгейі

11. Карточка профессии "Электромонтер по ремонту и обслуживанию электроустановок":
Код группы:
7413-2
Код наименования занятия:
7413-2-029
Наименование профессии:
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электроустановок
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Без предъявления требований к стажу работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
7412-1-001 - Электромонтер (общий профиль)
Основная цель деятельности:
Обеспечение бесперебойной и безопасной работы электрооборудования и электроустановок, техническое обслуживание, ремонт и наладка электрооборудования, своевременное выявление и устранение неисправностей.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Обеспечение безаварийной и надежной работы электроустановок
Дополнительные трудовые функции:
-
Умения:
Разряд 3:
1. Принимать участие в текущем обслуживании электроустановок, двигателей разных типов, генераторов, выпрямителей, коммутационных устройств, инверторов, зарядно-разрядных и силовых щитов, систем вентиляции и кондицирования воздуха.
2. Наблюдать за показаниями приборов, определение по отдельным признакам и показаниям приборов неполадок в работе оборудования.
3. Принимать участие в устранении несложных повреждений в силовом оборудовании, коммутационных устройствах, осветительных электросетях.
4. Выполнять частичная разборку и чистку отдельных узлов оборудования, проверять мегаомметром сопротивления изоляции отдельных частей аппаратуры, оборудования распределительных сетей и обмоток статоров и роторов электродвигателей.
5. Принимать участие в разделке, сращивании, изоляции и пайке проводов в распределительных коробках, установка и регулирование электрических приборов сигнализации.
6. Осуществлять осмотр аккумуляторных батарей, доливка дистиллированной воды, измерение плотности электролита, напряжения и температуры отдельных элементов, чистка сосудов, стеллажей, промывка их содовым раствором, чистка соединительных полос, отводов и уток аккумуляторных батарей, чистка шин, окраска и смазка их техническим вазелином.
7. Соблюдать нормы охраны труда и промышленной безопасности.
Знания:
Разряд 3:

11. "Электр қондырғыларын жөндеу және оған қызмет көрсету жөніндегі электромонтер" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
7413-2
Қызмет атауының коды:
7413-2-029
Кәсіптің атауы:
Электр қондырғыларын жөндеу және оған қызмет көрсету жөніндегі электромонтер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар жоқ
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7412-1-001 - Электромонтер (жалпы бейін)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Электр жабдықтары мен электр қондырғыларының үздіксіз және қауіпсіз жұмысын қамтамасыз ету, электр жабдықтарына техникалық қызмет көрсету, жөндеу және реттеу, ақауларды дер кезінде анықтау және жою.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Электр қондырғыларының апатсыз және сенімді жұмысын қамтамасыз ету
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Электр қондырғыларының апатсыз және сенімді жұмысын қамтамасыз ету
Дағды 1:
Электр қондырғыларын диагностикалау, алдын алу және жөндеу
Машықтар:
3-разряд:
1. Электр қондырғыларына, әртүрлі үлгідегі қозғалтқыштарға, генераторларға, түзеткіштерге, коммутациялық құрылғыларға, инверторларға, зарядтау-разрядтау және қуат қалқандарына, желдету және ауа баптау жүйелеріне ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізуге қатысу.
2. Аспаптардың көрсеткіштерін бақылау, жеке белгілер мен аспаптардың көрсеткіштері бойынша жабдықтың ақауларын анықтау.
3. Энергетикалық жабдықтардың, коммутациялық құрылғылардың, жарықтандыру электр желілерінің болмашы зақымдануын жоюға қатысу.
4. Жабдықтың жекелеген тораптарын ішінара бөлшектеуді және тазалауды орындау, жабдықтың жеке бөліктерінің оқшаулау кедергісін, тарату желісі жабдығының және электр қозғалтқыштарының статор және ротор орамаларын мегаомметрмен тексеру.
5. Бөлу қораптарындағы сымдарды кесуге, біріктіруге, оқшаулау және дәнекерлеуге, электр сигналдық құрылғыларын орнатуға және реттеуге қатысу.
6. Батареяларды тексеру, дистилденген суды қосу, электролиттің тығыздығын, жеке элементтердің кернеуі мен температурасын өлшеу, ыдыстарды, сөрелерді тазалау, сода ерітіндісімен жуу, батареялардың жалғастырғыш жолақтарын, сымдар мен үйректерді тазалау, дөңгелектерді тазалау, техникалық вазелинмен бояу және майлау.
7. Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздік стандарттарын сақтау.
Білімдер:
3-разряд:

1. Элементарные сведения по электротехнике и теплотехнике.
2. Принципы работы двигателей, генераторов, аккумуляторов, выпрямителей, коммутационных устройств, инверторов, конверторов, кондиционеров, силовых и зарядно-разрядных щитов.
3. Устройство и назначение измерительных приборов, принцип работы мегаомметров, ампервольтомметров.
4. Основные сведения об устройстве и режиме работы аккумуляторных батарей.
5. Порядок хранения кислот, щелочей и обращения с ними, способы определения их по внешнему виду и иным признакам.
6. Способы сращивания и пайки проводов.
7. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение работ по ремонту, монтажу и демонтажу электроустановок
Умения:
Разряд 3:
1. Принимать участие в планово-предупредительном ремонте обслуживаемого оборудования.
2. Выполнять работы по монтажу электроосвещения: зарядка и установка несложной осветительной арматуры, выключателей, штепсельных розеток, стенных патронов и промышленных прожекторов, замена дросселей пускорегулирующей аппаратуры в люминесцентных светильниках.
3. Выполнять несложные работ на ведомственных электростанциях, трансформаторных электроподстанциях с полным их отключением от напряжения оперативных переключений в электросетях, ревизией трансформаторов, выключателей, разъединителей и приводов к ним без разборки конструктивных элементов.
4. Заниматься ведением технической документации по выполняемой работе.
5. Осуществлять регулирование нагрузки электрооборудования, установленного на обслуживаемом участке.
Знания:
Разряд 3:
1. Виды планово-предупредительных ремонтов, сроки их проведения.
2. Порядок технической эксплуатации обслуживаемых электроустановок.
3. Руководящие и директивные указания по энергопотреблению.
4. Нормы расхода электроэнергии.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Дисциплинированность
Внимательность
Организованность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
ГОСТ 17703-72. Аппараты электрические коммутационные. Основные понятия. Термины и определения.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Начальник цеха (службы, участка)
5
Мастер участка
4
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электроустановок
3
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электроустановок
12. Карточка профессии "Электромонтер по ремонту и обслуживанию электроустановок":
Код группы:
7413-2
Код наименования занятия:

1. Электротехника және жылу техникасы бойынша негізгі мәліметтер.
2. Қозғалтқыштардың, генераторлардың, аккумуляторлардың, түзеткіштердің, коммутациялық құрылғылардың, инверторлардың, түрлендіргіштердің, кондиционерлердің, қуат және зарядтау-разрядтық панельдердің жұмыс принциптері.
3. Өлшеу аспаптарының құрылымы мен мақсаты, мегаомметрлер мен ампер-вольтметрлердің жұмыс принципі.
4. Батареялардың құрылымы мен жұмыс режимі туралы негізгі мәліметтер.
5. Қышқылдар мен сілтілерді сақтау және олармен жұмыс істеу тәртібі, сыртқы түрі және басқа белгілері бойынша анықтау әдістері.
6. Сымдарды біріктіру және дәнекерлеу әдістері.
7. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Электр қондырғыларын жөндеу, монтаждау және демонтаждау жұмыстарын жүргізу
Машықтар:
3-разряд:
1. Қызмет көрсетілетін жабдыққа жоспарлы профилактикалық қызмет көрсетуге қатысу.
2. Электр жарығын орнату бойынша жұмыстарды орындау: қарапайым жарықтандыру құрылғыларын, ажыратқыштарды, розеткаларды, қабырғадағы розеткаларды және өндірістік прожекторларды зарядтау және орнату, флуоресцентті лампалардағы басқару тетіктерінің балласттарын ауыстыру.
3. Ведомстволық электр станцияларында, трансформаторлық қосалқы станцияларда оларды электр тораптарындағы операциялық коммутациялық кернеуден толық ажыратумен, трансформаторларды, ажыратқыштарды, айырғыштарды және конструктивтік элементтерді бөлшектемей оларға жетектерді тексеру арқылы қарапайым жұмыстарды орындау.
4. Орындалатын жұмыстарға техникалық құжаттаманы жүргізу.
5. Қызмет көрсетілетін аумақта орнатылған электр жабдықтарының жүктемесін реттеу.
Білімдер:
3-разряд:
1. Жоспарлы профилактикалық жөндеу түрлері, оларды өткізу мерзімдері.
2. Қызмет көрсетілетін электр қондырғыларын техникалық пайдалану тәртібі.
3. Энергияны тұтыну бойынша нұсқаулар мен директивалар.
4. Электр энергиясын тұтыну нормалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Тәртіп
Зейін
Ұйымшылдық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Цех (қызмет, учаске) бастығы
5
Учаске шебері
4
Электр қондырғыларын жөндеу және оған қызмет көрсету жөніндегі электромонтер
3
Электр қондырғыларын жөндеу және оған қызмет көрсету жөніндегі электромонтер
12. "Электр қондырғыларын жөндеу және оған қызмет көрсету жөніндегі электромонтер" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
7413-2
Қызмет атауының коды:

7413-2-029
Наименование профессии:
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электроустановок
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:
Отсутствует
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность: Электрооборудование (по видам и отраслям)
Квалификация:
-
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Электрооборудование (по видам и отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Электроснабжение (по отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Электроснабжение (по отраслям)
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Техническое и профессиональное образование и опыт работы не менее 2 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
7412-1-001 - Электромонтер (общий профиль)
Основная цель деятельности:
Обеспечение высокой надежности, безопасности и эффективности работы сложных и особо ответственных электроустановок, автоматизированных систем управления, силовых трансформаторов и высоковольтного оборудования.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Диагностика и анализ состояния электроустановок и оборудования
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1: Диагностика и анализ состояния электроустановок и оборудования
Навык 1:
Наладка и регулировка высоковольтного оборудования
Умения:
Разряд 6 в дополнение к разряду 5:
1. Выполнять обслуживание и ремонт электроустановок с автоматизированными источниками гарантированного питания со сложными схемами на логических элементах, агрегатами бесперебойного питания, тиристорными ключами.
2. Осуществлять ремонт секционных автоматов трансформаторных подстанций с электромеханической защитой, устранять сложные повреждения в системах коммутации, управления, блокировки и сигнализации с проведением электрических измерений качественных показателей работы оборудования и средств защиты.
3. Осуществлять ремонт выпрямительных устройств всех типов вентиляционных устройств и холодильных компрессорных установок в части электрооборудования.
4. Проводить замену контрольно-измерительных приборов и измерительных электроустановок и трансформаторов.
5. Обслуживать производственные участки с особо сложными схемами первичной и вторичной коммутации и дистанционного управления, составление схемы.
6. Производить отключения отдельных элементов при ремонте аккумуляторных батарей, находящихся под напряжением.

7413-2-029
Кәсіптің атауы:
Электр қондырғыларын жөндеу және оған қызмет көрсету жөніндегі электромонтер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БТБА және БА-мен байланыс жоқ
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Электр жабдықтары (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Электр жабдықтары (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Электрмен қамтамасыз ету (салалар бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Электрмен қамтамасыз ету (салалар бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Техникалық және кәсіптік білім және жұмыс өтілі 2 жылдан кем емес.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7412-1-001 - Электромонтер (жалпы бейін)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Күрделі және маңызды электр қондырғыларының, автоматтандырылған басқару жүйелерінің, күштік трансформаторлардың және жоғары вольтты жабдықтардың жоғары сенімділігін, қауіпсіздігін және тиімділігін қамтамасыз ету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Электр қондырғылары мен жабдықтарының жағдайын диагностикалау және талдау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Электр қондырғылары мен жабдықтарының жағдайын диагностикалау және талдау
Дағды 1:
Жоғары вольтты жабдықты баптау және реттеу
Машықтар:
6-разряд 5-разрядқа қосымша:
1. Логикалық элементтердегі күрделі схемалары, үздіксіз қоректендіру блоктары және тиристорлық кілттері бар автоматтандырылған кепілдендірілген қуат көздері бар электр қондырғыларына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын орындау.
2. Электр механикалық қорғанысы бар трансформаторлық қосалқы станциялардың секциялық ажыратқыштарын жөндеуді жүргізу, жабдықтар мен қорғаныс құралдарының жұмысының сапа көрсеткіштерінің электрлік өлшемдерімен коммутациялық, басқару, блоктау және сигнализация жүйелеріндегі күрделі бұзылуларды жою.
3. Желдету құрылғыларының және тоңазытқыш компрессорлық қондырғылардың барлық түрлерінің түзеткіштерін электр жабдықтары бойынша жөндеуді жүргізу.
4. Бақылау-өлшеу аспаптарын, өлшеу электр қондырғыларын және трансформаторларды ауыстыру.
5. Ерекше күрделі бастапқы және қайталама коммутациялық және қашықтан басқару схемалары бар өндірістік аймақтарға қызмет көрсету және электр схемасын құру.
6. Кернеу төмен батареяларды жөндеу кезінде жеке элементтерді ажырату.

7. Осуществлять настройку и тренировку электрооборудования, систем автоматического регулирования работы вентиляции.
8. Выполнять работы по входному контролю поступающего на склад оборудования.
9. Принимать участие в подготовке рекламаций при обнаружении заводских дефектов оборудования или вызванных транспортировкой.
10. Осуществлять руководство электромонтерами, выполняющими работы по обслуживанию и ремонту электропитающих установок.
Знания:
Разряд 6 в дополнение к разряду 5:
1. Порядок технической эксплуатации электрооборудования и электроустановок.
2. Устройство и принцип работы всего оборудования, входящего в состав электроустановок со сложными схемами, в том числе источников гарантированного питания.
3. Основы электротехники, схемы телеуправления, схемы стабилизаторов напряжения, схемы полупроводниковых выпрямителей.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Ремонт и техническое обслуживание сложного электрооборудования
Умения:
Разряд 7 в дополнение к разряду 6:
1. Обслуживать и ремонтировать автоматизированные электроустановки с особо сложными схемами на логических элементах (выпрямителей, преобразователей, дизельгенераторов и иное) с применением электронных измерительных приборов, электронных устройств телемеханики и телеуправления, секционных автоматов трансформаторных подстанций с электронной защитой, регулирование электромеханических приборов и высоковольтных разъединителей.
2. Выполнять обслуживание опытных электроустановок, наладку автоматизированных электроустановок, устройств автоматизированного включения резерва.
3. Ремонтировать электронные устройства регулирования температуры и частоты, составлять блок-схемы электронных устройств автоматики с достаточно квалифицированным расчетом передаточных функций.
4. Проводить сложные измерения качественных показателей сети переменного и постоянного токов, влияющих на работу вычислительной техники, с применением осциллографа, анализатора гармоник, частотомера, определение технических мероприятий доведения показателей до нормы.
5. Осуществлять обслуживание, ремонт и настройку автоматизированных дизельэлектрических станций.
6. Выполнять работу с проектной документацией на вновь монтируемое электрооборудование.
7. Составлять блок-схемы с установленными требованиями электропитающих установок.
Знания:
Разряд 7 в дополнение к разряду 6:
1. Способы автоматического регулирования, цифровые, аналоговые и интегральные схемы.
2. Меры защиты микросхем от влияния статического электричества, технические требования питаемого электрооборудования и параметры электропитающих установок и сети.

7. Электр жабдықтарын, желдетуді автоматты басқару жүйелерін баптауды және оқытуды жүзеге асыру.
8. Қоймаға келіп түсетін жабдықты кіріс тексеру жұмыстарын орындау.
9. Жабдықтағы немесе тасымалдаудан туындаған өндірістік ақауларды анықтау кезінде шағымдарды дайындауға қатысу.
10. Электрмен жабдықтау қондырғыларында техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын орындайтын электриктерге жетекшілік ету.
Білімдер:
6-разряд 5-разрядқа қосымша:
1. Электр жабдықтары мен электр қондырғыларын техникалық пайдалану тәртібі.
2. Күрделі схемалары бар электр қондырғыларына кіретін барлық жабдықтардың құрылымы мен жұмыс принципі, оның ішінде кепілдендірілген қоректендіру көздері.
3. Электротехника негіздері, қашықтан басқару схемалары, кернеу тұрақтандырғыш схемалары, жартылай өткізгішті түзеткіш схемалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Күрделі электр жабдықтарын жөндеу және техникалық қызмет көрсету
Машықтар:
7-разряд 6-разрядқа қосымша:
1. Логикалық элементтердегі (түзеткіштер, түрлендіргіштер, дизельдік генераторлар және т.б.) ерекше күрделі схемалары бар автоматтандырылған электр қондырғыларына электрондық өлшеу құралдарын, электрондық телеметрия және қашықтан басқару құрылғыларын, электрондық қорғанысы бар трансформаторлық қосалқы станциялардың секциялық ажыратқыштарын, электромеханикалық құрылғыларды және жоғары вольтты ажыратқыштарды реттеуді пайдалана отырып, техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
2. Тәжірибелік электр қондырғыларына техникалық қызмет көрсетуді, автоматтандырылған электр қондырғыларын және автоматтандырылған резервтік коммутациялық құрылғыларды реттеуді орындау.
3. Температураны және жиілікті бақылаудың электрондық құрылғыларын жөндеу, беру функцияларын жеткілікті білікті есептеумен электрондық автоматика құрылғыларының құрылымдық схемаларын құрастыру.
4. Есептеу техникасының жұмысына әсер ететін айнымалы және тұрақты ток желілерінің сапа көрсеткіштеріне осциллографты, гармоникалық анализаторды, жиілікті өлшегішті пайдаланып кешенді өлшеулер жүргізу және көрсеткіштерді стандартты деңгейге жеткізу бойынша техникалық шараларды анықтау.
5. Автоматтандырылған дизель-электр станцияларына техникалық қызмет көрсету, жөндеу және реттеу жұмыстарын жүргізу.
6. Жаңадан орнатылған электр жабдықтарының жобалық құжаттамасымен жұмысты орындау.
7. Электрмен жабдықтау қондырғыларына қойылатын талаптар белгіленген құрылымдық схемаларды құрастыру.
Білімдер:
7-разряд 6-разрядқа қосымша:
1. Автоматты реттеу әдістері, цифрлық, аналогтық және интегралдық схемалар.
2. Микросұлбаларды статикалық электр тоғының әсерінен қорғау шаралары, қоректендірілетін электр жабдықтарына қойылатын техникалық талаптар және қоректендіру қондырғылары мен желілерінің параметрлері.

3. Все схемы первичной и вторичной сети электропитающих установок, схемы всех устройств электрооборудования (схемы стабилизаторов напряжения, полупроводниковых выпрямителей), схемы телеуправления и способы их наладки.
4. Приборы измерительной техники, работу с ними.
5. Основы теории электроники, автоматики и электроснабжения.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Дисциплинированность
Внимательность
Организованность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
ГОСТ 17703-72. Аппараты электрические коммутационные. Основные понятия. Термины и определения.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Начальник цеха (службы, участка)
5
Мастер участка
4
Техник-электрик
13. Карточка профессии "Инженер по автоматизированным системам управления производством":
Код группы:
2141-3
Код наименования занятия:
2141-3-002
Наименование профессии:
Инженер по автоматизированным системам управления производством
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:
Связь с ЕТКС и КС отсутствует
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы не менее 2 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2152-1-002 - Инженер-электроник
2151-2-027 - Инженер-электроэнергетик
2141-1-005 - Инженер-технолог (общий профиль)
Основная цель деятельности:
Обеспечение эффективного функционирования автоматизированных систем управления на предприятии с целью повышения производительности, надежности технологических процессов и оптимизации управления производством.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Мониторинг работоспособности оборудования АСУ электрических сетей.
2. Сопровождение проектов по созданию, реконструкции, модернизации комплексов АСУ.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Мониторинг работоспособности оборудования АСУ электрических сетей
Навык 1:
Осуществление проверок, контроль работы оборудования АСУ
Умения:

3. Электрмен жабдықтау қондырғыларының бастапқы және қайталама желілерінің барлық схемалары, барлық электр жабдықтарының құрылғыларының схемалары (кернеу тұрақтандырғыштарының, жартылай өткізгіштердің түзеткіштерінің диаграммалары), қашықтан басқару схемалары және оларды реттеу әдістері.
4. Өлшеу құралдары және олармен жұмыс.
5. Электроника, автоматика және электрмен жабдықтау теориясының негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Тәртіп
Зейін
Ұйымшылдық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
ГОСТ 17703-72. Электр коммутациялық аппараттар. Негізгі ұғымдар. Терминдер мен анықтамалар.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Цех (қызмет, учаске) бастығы
5
Учаске шебері
4
Техник-электрик
13. "Өндірісті басқарудың автоматтандырылған жүйелері жөніндегі инженер" Кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
2141-3
Қызмет атауының коды:
2141-3-002
Кәсіптің атауы:
Өндірісті басқарудың автоматтандырылған жүйелері жөніндегі инженер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
-
Өндірісті басқарудың автоматтандырылған жүйелері жөніндегі инженер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс өтіліне қойылатын талаптар қойылмай, кадрларды даярлаудың тиісті саласында жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік (орта арнаулы, орта кәсіптік), орта білімнен кейінгі білім және жұмыс өтілі 2 жылдан кем емес.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2152-1-002 - Инженер-электроншы
2151-2-027 - Инженер-электрэнергетик
2141-1-005 - Инженер-технолог (жалпы бейін)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Еңбек өнімділігін, технологиялық процестердің сенімділігін арттыру және өндірісті басқаруды оңтайландыру мақсатында кәсіпорында автоматтандырылған басқару жүйелерінің тиімді жұмыс істеуін қамтамасыз ету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Электр желілерінің АБЖ жабдықтарының жұмыс істеу қабілеттілігін бақылау
2. Электр желілерінің АБЖ жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі қызметті инженерлік-техникалық сүйемелдеу.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Электр желілерінің АБЖ жабдықтарының жұмыс істеу қабілеттілігін бақылау
Дағды 1:
АБЖ жабдығының жұмысын тексеру, бақылау
Машықтар:

1. Проверять техническое состояние оборудование АСУ при проведении профилактических осмотров.
2. Обеспечивать корректную техническую эксплуатацию, бесперебойную работу электронного оборудования АСУ.
3. Выполнять резервное копирование баз данных технического состояния оборудования.
4. Контролировать режимы работы и условий эксплуатации оборудования АСУ.
5. Осуществлять мониторинг работоспособности ЛВС закрепленной за специалистом подстанции.
6. Производить администрирование серверов, маршрутизаторов, коммутаторов, источников бесперебойного питания ИБП и АРМ на закрепленных за специалистом подстанциях.
7. Контролировать работу устройств и узлов, контроль параметров и надежности электронных элементов оборудования АСУ.
8. Соблюдать нормы охраны труда и промышленной безопасности.
Знания:
1. Руководящие и нормативные документы в области информационных технологий.
2. Схемы сети передачи данных, находящейся в обслуживании.
3. Основные языки программирования, применяемые для создания, модификации и управления данными.
4. Правила устройства электроустановок.
5. Основы энергетики и электротехники.
6. Основы электроники и полупроводниковой техники.
7. Теория информационных процессов и систем.
8. Инструментальные средства информационных технологий.
9. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Ведение учета и анализа технического состояния оборудования
Умения:
1. Проводить анализ отказов и неисправностей оборудования АСУ.
2. Формировать предложения по разработке графиков технического обслуживания оборудования АСУ в рамках своей зоны ответственности.
3. Вести учет технического обеспечения и эксплуатации оборудования АСУ.
4. Вести учет и выполнять анализ показателей использования оборудования АСУ.
5. Проводить тестовые проверки с целью своевременного обнаружения неисправностей оборудования АСУ.
6. Вести оперативный журнал неисправностей аппаратуры.
7. Вести техническую документацию АСУ.
8. Осуществлять актуализацию справочных материалов и инструкций в области технического обслуживания и ремонта оборудования АСУ.
9. Соблюдать нормы охраны труда и промышленной безопасности.
Знания:
1. Руководящие и нормативные документы в области информационных технологий.
2. Основные типы программируемых терминалов ведущих производителей.
3. Правила устройства электроустановок.
4. Основы энергетики и электротехники.
5. Основы информационных технологий.
6. Правила доступа и порядок использования ресурсов локальной вычислительной сети.

1. Профилактикалық тексерулер жүргізу кезінде АБЖ жабдығының техникалық жай-күйін тексеру.
2. АБЖ электрондық жабдығының дұрыс техникалық пайдаланылуын, үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету.
3. Жабдықтың техникалық жай-күйінің дерекқорларының сақтық көшірмесін жасау.
4. АБЖ жабдығының жұмыс режимдерін және пайдалану жағдайларын бақылау.
5. Қосалқы станция маманына бекітілген жергілікті есептеу желісінің (ЖЕЖ) жұмысына мониторинг жүргізу.
6. Маманға бекітілген қосалқы станцияларда серверлерді, маршрутизаторларды, коммутаторларды, үздіксіз қуат көздерін (ҮҚК) және автоматтандырылған жұмыс орындарын (АЖО) басқару.
7. Құрылғылар мен тораптардың жұмысын бақылау, АБЖ жабдығының электрондық элементтерінің параметрлері мен сенімділігін бақылау.
8. Еңбек және өнеркәсіптік қауіпсіздік нормаларын сақтау.
Білімдер:
1. Ақпараттық технологиялар саласындағы әдістемелік нұсқаулар мен нормативтік құжаттар.
2. Қызметтегі мәліметтерді беру желісінің схемалары.
3. Деректерді құру, өзгерту және басқару үшін қолданылатын негізгі бағдарламалау тілдері.
4. Электр қондырғыларын жобалау ережелері.
5. Энергетика және электротехника негіздері.
6. Электроника және жартылай өткізгіштер технологиясының негіздері.
7. Ақпараттық процестер мен жүйелер теориясы.
8. Ақпараттық технологияның аспаптық құралдары.
9. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары бойынша ішкі еңбек тәртібінің тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жабдықтың техникалық жай-күйін есепке алу және талдау жүргізу
Машықтар:
1. АБЖ жабдығының істен шығуы мен ақауларына талдау жүргізу.
2. Өзінің жауапкершілік аймағы шеңберінде АБЖ жабдықтарына техникалық қызмет көрсету кестесін әзірлеу бойынша ұсыныстар қалыптастыру.
3. АБЖ жабдықтарын техникалық қамтамасыз ету және пайдалану есебін жүргізу.
4. АБЖ жабдықтарын пайдалану көрсеткіштерін есепке алу және талдау.
5. АБЖ жабдығының ақауларын уақтылы анықтау мақсатында тестілік тексерулер жүргізу.
6. Аппаратура ақауларының жедел журналын жүргізу.
7. АБЖ техникалық құжаттамасын жүргізу.
8. АБЖ жабдығына техникалық қызмет көрсету және жөндеу саласындағы анықтамалық материалдар мен нұсқаулықтарды өзектендіру.
9. Еңбек және өнеркәсіптік қауіпсіздік нормаларын сақтау.
Білімдер:
1. Ақпараттық технологиялар саласындағы басшылық және нормативтік құжаттарды.
2. Жетекші өндірушілердің бағдарламаланатын терминалдарының негізгі түрлерін.
3. Электр қондырғыларының құрылу ережесін.
4. Энергетика және электротехника негіздерін.
5. Ақпараттық технологиялар негіздерін.
6. ЖЕЖ-нің ресурстарына қол жеткізу ережелері және пайдалану тәртібін.

7. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Сопровождение проектов по созданию, реконструкции, модернизации комплексов АСУ
Навык 1:
Разработка проектов модернизации и реконструкции средств АСУ
Умения:
1. Разрабатывать программы проведения приемосдаточных испытаний комплекса АСУ.
2. Принимать комплекс АСУ после проведения испытаний в эксплуатацию.
3. Заниматься разработкой проектной документации по проектам модернизации и реконструкции средств АСУ.
4. Осуществлять выдачу экспертных замечаний в ходе строительства электросетевых объектов.
5. Разрабатывать технические требования, технические задания на проектирование по проектам модернизации и реконструкции средств АСУ.
6. Соблюдать нормы охраны труда и промышленной безопасности.
Знания:
1. Организация проведения приемосдаточных испытаний, приемки выполняемых ремонтных работ.
2. Порядок организации обеспечения производства ремонтов материально-техническими ресурсами.
3. Порядок разработки проектов АСУ, технических заданий, технических и рабочих проектов.
4. Правила приемки и сдачи оборудования АСУ после ремонта.
5. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Подготовка и контроль устранения замечаний по результатам проведения испытаний
Умения:
1. Выдавать заключения по результатам проведения испытаний для включения в акт приемочной комиссии.
2. Устранять замечания в период опытной эксплуатации.
3. Проводить своевременные и качественные строительно-монтажные и пусконаладочные работы АСУ.
4. Соблюдать нормы охраны труда и промышленной безопасности.
Знания:
1. Действующие стандарты, системы счислений, шифров и кодов.
2. Правила по переключениям в электроустановках.
3. Правила доступа и порядок использования ресурсов локальной вычислительной сети.
4. Типы, виды и особенности применения оптических тестеров, оптических рефлектометров и аппаратуру для сварки оптического волокна.
5. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Нацеленность на результат
Организаторские способности
Умение работать в команде
Высокая адаптивность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Главный инженер
6
Инженер
6
Начальник цеха (службы, участка)

7. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Электр желілерінің АБЖ жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі қызметті инженерлік-техникалық сүйемелдеу.
Дағды 1:
АБЖ құралдарын жаңғырту және қайта құру жобаларын әзірлеу
Машықтар:
1. АБЖ кешенінің қабылдау-тапсыру сынақтарын өткізу бағдарламаларын әзірлеу.
2. Сынақтар жүргізілгеннен кейін АБЖ кешенін пайдалануға қабылдау.
3. АБЖ құралдарын жаңғырту және қайта құру жобалары бойынша жобалық құжаттаманы әзірлеу.
4. Электр желілік объектілерді салу барысында сараптамалық ескертулер беру.
5. АБЖ құралдарын жаңғырту және қайта құру жобалары бойынша жобалауға техникалық талаптарды, техникалық тапсырмаларды әзірлеу.
6. Еңбек және өнеркәсіптік қауіпсіздік нормаларын сақтау.
Білімдер:
1. Қабылдау сынақтарын ұйымдастыру, орындалған жөндеу жұмыстарын қабылдау.
2. Жөндеу өндірісін материалдық-техникалық ресурстармен қамтамасыз етуді ұйымдастыру тәртібі.
3. АБЖ жобаларын, техникалық шарттарды, техникалық және жұмыс жобаларын әзірлеу тәртібі.
4. АБЖ-нің жабдықтарын жөндеуден кейін қабылдау және тапсыру ережелері.
5. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Сынақтарды өткізу нәтижелері бойынша ескертулерді жоюға бақылау мен дайындық
Машықтар:
1. Қабылдау комиссиясының есебіне енгізу үшін сынақтардың нәтижелері бойынша қорытындылар беру.
2. Сынақ жұмысы кезеңінде кез келген мәселелерді жою.
3. Автоматтандырылған басқару жүйесін салу, монтаждау және іске қосу жұмыстарын уақтылы және сапалы жүргізу.
4. Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздік стандарттарын сақтау.
Білімдер:
1. Қазіргі стандарттар, санау жүйелері, шифрлар мен кодтар.
2. Электр қондырғыларындағы коммутация ережелері.
3. Қол жеткізу ережелері және жергілікті желі ресурстарын пайдалану тәртібі.
4. Оптикалық сынауыштарды, оптикалық рефлекторларды және оптикалық талшықты дәнекерлеуге арналған жабдықтарды пайдалану түрлері, түрлері және ерекшеліктері.
5. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары бойынша ішкі еңбек тәртібінің тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Нәтижеге бағдарлану
Ұйымдастырушылық қабілеттер
Командада жұмыс істей білу
Жоғары бейімделік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
ГОСТ 17703-72. Электр коммутациялы? аппараттар. Негізгі ??ымдар. Терминдер мен аны?тамалар.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Бас инженер
6
Инженер
6
Цех (қызмет, учаске) бастығы

1. Обслуживание силовых и осветительных электроустановок со сложными схемами включения.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Обслуживание силовых и осветительных электроустановок со сложными схемами включения.
Навык 1:
Выполнение работ на электростанциях, трансформаторных электроподстанциях с полным их отключением от напряжения.
Умения:
Разряд 4 в дополнение к разряду 3:
1. Выполнять эксплуатационно-техническое обслуживание электроустановок, двигателей разных типов, генераторов, выпрямителей, инверторов, зарядно-разрядных и силовых щитов, систем вентиляции и кондиционирования воздуха.
2. Осуществлять подготовку и запуск в работу электроустановок, поддержание оптимальных режимов работы, вывод их из работы.
3. Обслуживать пускорегулирующую аппаратуру электродвигателей и оборудования распределительных устройств, выполнять регулирование нагрузки электрооборудования, установленного на обслуживаемом участке.
4. Выполнять обслуживание силовых и осветительных электроустановок со схемами включения средней сложности, зарядка и обслуживание сложной осветительной арматуры (взрывонепроницаемой) с лампами накаливания и установка люминесцентных светильников.
5. Устранять повреждения в силовых и осветительных электросетях, осуществлять прокладку силовых и сигнальных кабелей, их разделка, разделка, сращивание, изоляция, пайка проводов, проверка сопротивления изоляции силовой и осветительной сетей.
6. Измерять сопротивление заземлений, выявлять повреждения элементов аккумуляторных батарей и их устранение.
7. Составлять схемы отключения отдельных элементов при ремонте батарей, находящихся под напряжением, приготовление электролита по установленной рецептуре, удаление шлама из элементов работающих батарей, проведение формовочных и контрольных зарядов и разрядов батарей, смена электролита в аккумуляторных батареях, устройство желобов, кабельростов и иное.
8. Осуществлять монтаж металлоконструкций для установки и крепления оборудования, участие во внешнем осмотре, приемке оборудования в монтаж, сборке оборудования, его обкатке, индивидуальных испытаниях, комплексном опробовании.
9. Принимать участие в капитальном ремонте электропитающих устройств.
Знания:
Разряд 4 в дополнение к разряду 3:
1. Основы электротехники и теплотехники.
2. Устройство электроустановок, схемы работы конвертеров, инверторов, режим работы оборудования.
3. Приемы нахождения и способы устранения неисправностей в обслуживаемом оборудовании.
4. Конструктивное устройство и принцип работы аккумуляторных батарей.

1. Күрделі қосылу сұлбалары бар қуат және жарықтандыру электр қондырғыларына техникалық қызмет көрсету.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Күрделі қосылу сұлбалары бар қуат және жарықтандыру электр қондырғыларына техникалық қызмет көрсету.
Дағды 1:
Электр станцияларында, трансформаторлық қосалқы станцияларда оларды кернеуден толық ажыратумен жұмыстарды жүргізу.
Машықтар:
4-разряд 3-разрядқа қосымша:
1. Электр қондырғыларына, әртүрлі типтегі қозғалтқыштарға, генераторларға, түзеткіштерге, инверторларға, зарядтау-разрядтық және қуат қалқандарына, желдету және ауаны баптау жүйелеріне эксплуатациялық және техникалық қызмет көрсетуді орындау.
2. Электр қондырғыларын дайындау және іске қосу, оңтайлы жұмыс режимдерін ұстау, оларды пайдаланудан шығару.
3. Электр қозғалтқыштарының іске қосуды басқару аппаратурасына және тарату құрылғыларының жабдықтарына қызмет көрсету, қызмет көрсетілетін аумақта орнатылған электр жабдықтарының жүктемесін реттеу.
4. Күрделілігі орташа қосылу схемаларымен қуат және жарықтандыру электр қондырғыларына техникалық қызмет көрсетуді орындау, күрделі жарықтандыру құрылғыларын (жарылыстан қорғалған) қыздыру шамдарымен зарядтау және күту және флуоресцентті лампаларды орнату.
5. Қуат және жарықтандыру электр желілерінің зақымдануын жою, электр және сигналдық кабельдерді тарту, оларды аршу, кесу, сымдарды қосу, оқшаулау, дәнекерлеу, электр және жарық желілерінің оқшаулау кедергісін тексеру.
6. Жерге қарсылықты өлшеңіз, батарея элементтерінің зақымдалуын анықтаңыз және оны жою.
7. Кернеу астында тұрған аккумуляторларды жөндеу кезінде жекелеген элементтерді ажырату, белгіленген рецепт бойынша электролит дайындау, жұмыс істейтін аккумуляторлар элементтерінің шламын жою, аккумуляторлардың қалыптау және бақылау зарядтары мен разрядтарын жүргізу, аккумуляторлық аккумуляторларда электролитті ауыстыру, суағарларды, кабельдік науаларды орнату және т.б. схемаларын құрастыру.
8. Жабдықты монтаждау және бекіту үшін металл конструкцияларын орнатуды, сыртқы тексеруге қатысуды, жабдықты монтаждауға қабылдауды, жабдықты құрастыруды, оны іске қосуды, жеке сынауды, кешенді сынауды жүзеге асыру.
9. Электрмен жабдықтау құрылғыларын күрделі жөндеуге қатысу.
Білімдер:
4-разряд 3-разрядқа қосымша:
1. Электротехника және жылу техникасының негіздері.
2. Электр қондырғыларының конструкциясы, түрлендіргіштердің, инверторлардың жұмыс схемалары, жабдықтың жұмыс режимі.
3. Қызмет көрсетілетін жабдықтағы ақауларды табу және жою әдістері.
4. Аккумулятор батареяларының конструкциясы және жұмыс принципі.

5. Порядок приготовления электролита для различных типов аккумуляторных батарей с учетом величин токоразряда и температуры электролита.
6. Схемы управления системами коммутации дополнительных элементов аккумуляторных батарей.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Выявление и устранение неполадок работ электроустановок
Умения:
Разряд 5 в дополнение к разряду 4:
1. Обслуживать и выполнять текущий ремонт электропитающего оборудования различных типов, устранять повреждения в выпрямителях, автоматическом и дистанционно-управляемом оборудовании, оперативные переключения при изменениях режимов работы электропитающих установок и контрольный запуск резервных установок, электрические проверки и измерения основных параметров электроустановок.
2. Осуществлять проверку работоспособности пультов централизованного наблюдения, обслуживание силовых и осветительных электроустановок со сложными схемами включения токораспределительных щитов, оборудования трансформаторных подстанций.
3. Выполнять работы в распределительных устройствах без снятия напряжения, испытание защитных средств, заниматься разборкой и сборкой схем вторичной коммутации и релейной защиты (максимально-токовой, дифференциальной и иное).
4. Выполнять сложные работы по техническому обслуживанию и ремонту аккумуляторных батарей, аккумуляторов, проверять и обслуживать установки статических конденсаторов с автоматическим регулированием, сборка аккумуляторных батарей, формовка и ввод их в эксплуатацию, проведение контрольных зарядов, разрядов, подформовка отстающих элементов, ремонт дистилляторов.
5. Регулировать исполнительные механизмы электрозадвижек и клапан-регуляторов, устранять короткое замыкание в сосудах аккумуляторов, заменять пластины с активной массой банок, корректировка химического состава электролита.
Знания:
Разряд 5 в дополнение к разряду 4:
1. Устройство и принцип работы автоматизированного оборудования.
2. Электрические схемы оборудования, основные электрические нормы, параметры и методы их проверки.
3. Принцип действия и устройство пускорегулирующей аппаратуры люминесцентных ламп.
4. Конструктивное устройство и принцип работы отечественных и импортных аккумуляторных батарей различных типов и емкостей.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Дисциплинированность
Внимательность
Организованность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
ГОСТ 17703-72. Аппараты электрические коммутационные. Основные понятия. Термины и определения.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Начальник цеха (службы, участка)
5
Мастер участка
4
Техник-электрик
4
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электроустановок
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
16. Наименование государственного органа:
Министерство энергетики Республики Казахстан.
Исполнитель: Асылканов Султан Бауржанович.
E-mail: s.assylkanov@energo.gov.kz
Номер телефона: +7 (717) 278 97 65.

5. Разряд тогы мен электролит температурасының мәндерін ескере отырып, әртүрлі типтегі аккумуляторлар үшін электролит дайындау тәртібі.
6. Қосымша аккумулятор элементтерінің коммутациялық жүйелерін басқару схемалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Электр қондырғыларының ақауларын анықтау және жою
Машықтар:
5-разряд 4-разрядқа қосымша:
1. Электрмен жабдықтау қондырғыларының әртүрлі түрлеріне қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізу, түзеткіштердің, автоматты және қашықтан басқарылатын жабдықтың зақымдалуын жою, электрмен жабдықтау қондырғыларының жұмыс режимдерін өзгерту және резервтік қондырғыларды сынақтық іске қосу кезінде жедел коммутация, электр қондырғыларының негізгі параметрлерін электрлік сынау және өлшеу.
2. Орталықтандырылған бақылау пульттерінің өнімділігін сынауды, ток тарату қалқандарын қосудың күрделі сұлбалары бар қуат және жарықтандыру электр қондырғыларына және трансформаторлық қосалқы станциялардың жабдықтарына техникалық қызмет көрсету.
3. Тарату құрылғыларында кернеуді алып тастамай жұмыстарды орындау, қорғаныс құралдарын сынау, қайталама коммутациялық тізбектерді және релелік қорғанысты (максималды ток, дифференциалды және т.б.) бөлшектеу және жинау.
4. Аккумулятор батареяларына, аккумуляторларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу, автоматты реттелетін статикалық конденсаторларды тексеру және қызмет көрсету қондырғылары, аккумуляторлық батареяларды құрастыру, оларды қалыптау және іске қосу, бақылау зарядтарын, разрядтарды жүргізу, қалып қою элементтерін қайта қалыптастыру, дистилляторларды жөндеу бойынша кешенді жұмыстарды орындау.
5. Электр клапандары мен реттеу клапандарының жетектерін реттеу, аккумуляторлық ыдыстардағы қысқа тұйықталуларды жою, банкалардың белсенді массасы бар пластиналарды ауыстыру, электролиттің химиялық құрамын реттеу.
Білімдер:
5-разряд 4-разрядқа қосымша:
1. Автоматтандырылған жабдықтың құрылымы мен жұмыс принципі.
2. Жабдықтардың электр тізбектері, негізгі электрлік стандарттар, параметрлері және оларды тексеру әдістері.
3. Флуоресцентті лампалардың басқару тетігінің жұмыс принципі және конструкциясы.
4. Әртүрлі типтегі және сыйымдылықтағы отандық және импорттық аккумуляторлардың конструкциясы мен жұмыс принципі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Тәртіп
Зейін
Ұйымшылдық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
ГОСТ 17703-72. Электр коммутациялық аппараттар. Негізгі үғымдар. Терминдер мен анықтамалар.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Цех (қызмет, учаске)бастығы
5
Учаске шебері
4
Техник-электрик
4
Электр қондырғыларын жөндеу және оған қызмет көрсету жөніндегі электромонтер
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері

17. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
АО "СЕВКАЗЭНЕРГО".
Исполнители: Богданов Петр Борисович.
E-mail: info@sevkazenergo.kz.
Номер телефона: +7 (715) 241 16 78.
18. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: Протокол заседания Отраслевого совета по профессиональным квалификациям сфере электроэнергетики и теплоэнергетики от 14 марта 2025 года № 3-2025. Протокол заседания Отраслевого совета по профессиональным квалификациям сфере электроэнергетики и теплоэнергетики от 27 июня 2025 года № 4-2025.
19. Национальный орган по профессиональным квалификациям: Заключение Национального органа по профессиональным квалификациям по итогам экспертизы проекта профессионального стандарта от 02 июля 2025 года.
20. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": Экспертное заключение № 11095/19 от 16.09.2025 года.
21. Номер версии и год выпуска: версия 3, 2025 года.
22. Дата ориентировочного пересмотра: 31.12.2028 года.
Приложение 23 к приказу
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 29 октября 2025 года № 416-н/қ
Профессиональный стандарт "Ремонт воздушных линий электропередачи"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта:
Профессиональный стандарт "Ремонт воздушных линий электропередачи" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в энергетических организациях и на предприятиях.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) воздушная линия электропередачи – устройство, предназначенное для передачи или распределения электрической энергии по проводам, находящимся на открытом воздухе и прикреплҰнным с помощью траверс (кронштейнов), изоляторов и арматуры к опорам или другим сооружениям (мостам, путепроводам);
2) квалификация – степень профессиональной подготовки, характеризующая владение компетенциями, требуемыми для выполнения трудовых функций по профессии;
3) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
4) компетенция – способность применять навыки, позволяющие выполнять одну или несколько профессиональных задач, составляющих трудовую функцию;
5) умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;

17. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Энергетика министрлігі
Орындаушы: Асылканов Султан Бауржанович
Телефон номері: +7 (717) 278 97 65
E-mail: s.assylkanov@energo.gov.kz
18. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
"СЕВКАЗЭНЕРГО" АҚ
Орындаушылар: Богданов Петр Борисович
Телефон номері: +7 (715) 241 16 78
E-mail: info@sevkazenergo.kz
19. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2025 жылғы 14 наурыздағы электрэнергетикасы және жылу энергетикасы саласының кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңесі отырысының №3-2025 Хаттамасы. 2025 жылғы 27 маусымдағы электрэнергетикасы және жылу энергетикасы саласының кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңесі отырысының №4-2025 Хаттамасы.
20. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2025 жылғы 02 шілдедегі кәсіптік стандарт жобасын сараптау қорытындысы бойынша кәсіптік біліктілік жөніндегі Ұлттық органның қорытындысы.
21. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2025 жылғы 16 қыркүйектегі № 11095/19 сараптамалық қорытындысы.
22. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: 3 нұсқа, 2025 жыл.
23. Болжамды қайта қарау күні: 31.12.2028 жыл.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2025 жылғы 29 қазандағы
№ 416-н/қ Бұйрығына
23-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Электр берудің әуе желілерін жөндеу" 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы:
"Кәсіби біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес "Электр әуе желілерін жөндеу" кәсіптік стандарты әзірленді, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда кадрлар даярлауға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіби біліктіліктерін тануға және энергетикалық ұйымдар мен кәсіпорындарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешуге қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) әуе желісі – ашық ауада орналасқан сымдар арқылы электр энергиясын беруге немесе таратуға арналған және траверстер (кронштейндер), оқшаулағыштар және арматуралар арқылы тіректерге немесе басқа құрылымдарға (көпірлерге, эстакадаларға) бекітілген құрылғы;
2) біліктілік – кәсіп бойынша еңбек функцияларын орындау үшін талап етілетін құзыреттерді меңгеруді сипаттайтын кәсіптік даярлық дәрежесі;
3) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
4) құзырет – еңбек функциясын құрайтын бір немесе бірнеше кәсіптік міндетті орындауға мүмкіндік беретін дағдыны қолдану қабілеті;
5) машық – кәсіптік міндет шеңберінде жекелеген бірлі-жарым іс-әрекетті физикалық тұрғыдан және (немесе) ақыл-оймен орындау қабілеті;

6) отраслевая рамка квалификаций – документ, разработанный на основе Национального классификатора занятий Республики Казахстан, национальной рамки квалификаций и классифицирует требования к квалификации специалиста по уровням в зависимости от сложности выполняемых работ и характера используемых знаний, умений и компетенций в отрасли;
7) общий классификатор видов экономической деятельности – классификатор, определяющий порядок классификации и кодирования всех видов экономической деятельности;
8) линия электропередачи – один из компонентов электрической сети, система энергетического оборудования, предназначенная для передачи электроэнергии посредством электрического тока.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ВЛ – воздушная линия;
2) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих;
3) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;
4) кВ – кило-Вольт;
5) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
6) ЛЭП – линия электропередачи;
7) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Ремонт воздушных линий электропередачи.
5. Код профессионального стандарта: D032.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
D Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом
35 Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом
35.1 Производство, передача и распределение электроэнергии
35.13 Распределение электроэнергии
35.13.0 Распределение электроэнергии
7. Краткое описание профессионального стандарта: в профессиональном стандарте приведено описание квалификационных требований, компетенций и трудовых функций, необходимых работникам, занимающимся ремонтом и обслуживанием воздушных линий электропередачи для обеспечения надежности и бесперебойности электроснабжения за счет профессионального и безопасного выполнения ремонтных работ на ВЛ.
8. Перечень карточек профессий:
1) Электромонтер – линейщик по монтажу воздушных линий высокого напряжения и контактной сети - 2 уровень ОРК
2) Электромонтер – линейщик по монтажу воздушных линий высокого напряжения и контактной сети - 3 уровень ОРК
3) Электромонтер – линейщик по монтажу воздушных линий высокого напряжения и контактной сети - 4 уровень ОРК
4) Электромонтер по ремонту воздушных линий электропередачи - 3 уровень ОРК
5) Мастер по ремонту воздушных линий электропередачи - 5 уровень ОРК

6) салалық біліктілік шеңбері – Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіптер сыныптауышының, Ұлттық біліктілік шеңберінің негізінде әзірленеді және салада орындалатын жұмыстардың күрделілігіне және пайдаланылатын білімнің, машықтың және құзыреттің сипатына қарай деңгейлер бойынша маманның біліктілігіне қойылатын талаптарды сыныптайтын құжат;
7) экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуші – экономикалық қызметтің барлық түрлерін жіктеу және кодтау тәртібін анықтайтын жіктеуіш;
8) электр беру желісі – электр желісі компоненттерінің бірі, электр тогы арқылы электр энергиясын беруге арналған энергетикалық жабдық жүйесі.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) ӘЖ – әуе желісі;
2) БА – басшылар, мамандар және басқа да қызметкерлер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы;
3) БТБА – жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
4) кВ – кило-Вольт;
5) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
6) ЭБЖ – электр беру желісі;
7) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуші.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың төлқұжаты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Электр берудің әуе желілерін жөндеу.
5. Кәсіптік стандарттың коды: D032.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
D Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен жабдықтау
35 Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен қамтамасыз ету
35.1 Электр энергиясын өндіру, беру және бөлу
35.13 Электр энергиясын бөлу
35.13.0Электр энергиясын бөлу
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кәсіби стандарт әуе желілеріндегі жөндеу жұмыстарын кәсіби және қауіпсіз орындау арқылы электр энергиясының сенімділігі мен үзіліссіз берілуін қамтамасыз ету үшін әуе электр желілерін жөндеу және техникалық қызмет көрсетумен айналысатын жұмыскерлерге қойылатын біліктілік талаптарының, құзыреттердің және еңбек функцияларының сипаттамасын береді.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Жоғары кернеулі әуе желісі мен түйісу желілерін монтаждау жөніндегі желі электромонтері - 2 СБШ-нің деңгейі
2) Жоғары кернеулі әуе желісі мен түйісу желілерін монтаждау жөніндегі желі электромонтері - 3 СБШ-нің деңгейі
3) Жоғары кернеулі әуе желісі мен түйісу желілерін монтаждау жөніндегі желі электромонтері - 4 СБШ-нің деңгейі
4) Әуедегі электр тектес кәсіптердің желілерін жөндеуші электромонтер - 3 СБШ-нің деңгейі
5) Электр берудің әуе желілерін жөндеу шебері - 5 СБШ-нің деңгейі

7413-2-023
Наименование профессии:
Электромонтер по ремонту воздушных линий электропередачи
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 9. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149. "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 9)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2021 года № 22707.
Электромонтер по ремонту воздушных линий электропередачи
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Электроснабжение (по отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Электрооборудование (по видам и отраслям)
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Уровень профессионального образования и обучения: Курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение в организации при наличии общего среднего образования. Требуемый опыт работы: Не менее 1 года.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
7412-1-001 - Электромонтер (общий профиль)
7413-2-017 - Электромонтер по обслуживанию линий электропередач
Основная цель деятельности:
Выполнение ремонтных и монтажных работ на воздушных линиях электропередачи, обеспечение безопасной и бесперебойной работы линий, повышение надежности сети.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выявление и устранение дефектов ВЛ электропередач
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выявление и устранение дефектов ВЛ электропередач
Навык 1:
Проведение обследования и подготовка к техническому обслуживанию ВЛ
Умения:
Разряд 4 в дополнение к разряду 3:
1. Проверять состояние металлических и железобетонных опор, механизмов и защитных средств при выполнении работ на высоте под напряжением и отключенной линии
2. Оформлять и составлять техническую документацию по результатам обследования
3. Измерять сопротивление контуров заземления опор
4. Подготавливать рабочие места и допуск рабочих к работе на ЛЭП напряжением 35-110 кВ
5. Обходить ЛЭП в труднодоступных местах.
6. Выявлять дефектные изоляторы с помощью измерительных штанг
Разряд 5 в дополнение к разряду 4:
7. Осуществлять специальные особо сложные ремонтно-монтажные механизмы, грузоподъемных машин и механизмов, приспособлений такелажной оснастки, средств измерений и защитных средств любой сложности

7413-2-023
Кәсіптің атауы:
Әуедегі электр тектес кәсіптердің желілерін жөндеуші электромонтер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
9-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (9-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 11 мамырда № 22707 болып тіркелді.
Әуедегі электр тектес кәсіптердің желілерін жөндеуші электромонтер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Электрмен қамтамасыз ету (салалар бойынша)
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Электр жабдықтары (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кәсіптік білім беру және оқыту деңгейі: Бір жылға дейінгі кәсіптік оқу бағдарламалары бойынша білім беру ұйымындағы курстар немесе жалпы орта білімі бар ұйымда оқыту. Қажетті жұмыс тәжірибесі: 1 жылдан кем емес.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7412-1-001 - Электромонтер (жалпы бейін)
7413-2-017 - Электр беріілісі тізбектеріне қызмет көрсету жөніндегі электромонтер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Әуе электр желілерінде жөндеу-монтаждау жұмыстарын жүргізу, желілердің қауіпсіз және үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету, желінің сенімділігін арттыру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Әуе электр желілеріндегі ақауларды анықтау және жою
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Әуе электр желілеріндегі ақауларды анықтау және жою
Дағды 1:
ӘЖ-ге тексеру жүргізу және техникалық қызмет көрсетуге дайындау
Машықтар:
4-разряд 3-разрядқа қосымша:
1. Кернеу астында биіктікте және желі ажыратылған кезде жұмыстарды орындау кезінде металл және темірбетон тіректердің, механизмдердің және қорғаныс құралдарының күйін тексеру
2. Зерттеу нәтижелері бойынша техникалық құжаттаманы дайындау және құрастыру.
3. Тіректердің жерге қосу контурларының кедергісін өлшеу
4. Жұмыс орындарын дайындаңыз және жұмысшыларды 35-110 кВ электр беру желілерінде жұмыс істеуге рұқсат ету.
5. Жету қиын жерлерде электр желілерін айналып өту
6. Өлшеу штангалары арқылы ақаулы оқшаулағыштарды анықтау
5-разряд 4-разрядқа қосымша:
7. Кез келген күрделіліктегі арнайы, ерекше күрделі жөндеу-монтаждау механизмдерін, көтергіш машиналар мен механизмдерді, такелаждық жабдықты, бақылау-өлшеу аспаптарын және қорғаныс құралдарын орындау

8. Соединять провода термитной сваркой
9. Производить технический ремонт, монтаж и демонтаж ЛЭП напряжением 220 кВ и выше с применением сложных
10. Выполнять ремонтные работы токоведущих частей оборудования, находящихся под напряжением
11. Выполнять работы по расчистке просек механизированными звеньями на линиях напряжением 220 кВ и выше
12. Выполнять работы на ЛЭП напряжением 220 кВ и выше и особо сложными погрузо-разгрузочными работами
Знания:
Разряд 4 в дополнение к разряду 3:
1. Типы и конструкции опор ЛЭП
2. Правила пользования слесарным и монтерским инструментом и приспособлениями
3. Правила осмотров, профилактических измерений
4. Правила проведения осмотра и определения дефектов элементов ВЛ
5. Конструкция натяжных зажимов, сцепной арматуры и прочих деталей крепления проводов, тросов и изоляторов к опорам и предъявляемые к ним требованиями
6. Характеристики механизмов и устройств, применяемых при ремонтах ЛЭП
7. Определение и назначение ВЛ электропередачи, конструкцию и разновидности опор, проводов, изоляторов и линейной арматуры
8. Виды применяемых защитных средств.
9. Технические характеристики на провода и тросы, изоляции и линейной арматуры
Разряд 5 в дополнение к разряду 4:
10. Составы антисептических паст и гидроизоляционных покрытий
11. Допустимые расстояния от токоведущих элементов линий до поверхности земли и различных зданий и сооружений
12. Электрические схемы и технические характеристики линий электропередачи обслуживаемого район
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение работ по поддержанию исправного состояния ВЛ
Умения:
Разряд 4 в дополнение к разряду 3:
1. Окрашивать опоры без подъема на высоту
2. Очищать и окрашивать металлические опоры под напряжением в сложных условиях вручную и при помощи механизмов
3. Выполнять такелажные работы с грузами при помощи грузоподъемных механизмов и специальных приспособлений
4. Ремонтировать, производить монтаж, демонтаж ЛЭП напряжением 35-110 кВ, средств изоляции и грозозащиты с применением средств механизации
5. Осуществлять верховые проверки высоковольтных ЛЭП с выемкой проводов и тросов из зажимов с детальной проверкой подвесной и натяжной арматуры, верховая ревизия элементов ВЛ
Разряд 5 в дополнение к разряду 4:

8. Термиттік дәнекерлеу арқылы сымдарды қосу
9. Күрделі жабдықты пайдалана отырып, кернеуі 220 кВ және одан жоғары электр беру желілерін техникалық жөндеу, монтаждау және демонтаждау жұмыстарын жүргізу.
10. Жабдықтың ток өткізетін бөліктерін жөндеу жұмыстарын орындау
11. Кернеуі 220 кВ және одан жоғары желілерде механикаландырылған қондырғыларды пайдалана отырып, тазарту жұмыстарын жүргізу
12. Кернеуі 220 кВ және одан жоғары электр беру желілеріндегі жұмыстарды және аса күрделі тиеу-түсіру жұмыстарын орындау
Білімдер:
4-разряд 3-разрядқа қосымша:
1. Электр жеткізу желілерінің тіректерінің түрлері мен конструкциялары
2. Сантехникалық және құрастыру құралдары мен құрылғыларын пайдалану ережелері
3. Тексеру және профилактикалық өлшемдерді жүргізу ережелері
4. Электр желісінің әуе желілерінің элементтерінің ақауларын тексеру және анықтау ережелері
5. Сымдарды, кабельдерді және оқшаулағыштарды тіректерге бекітуге арналған керме қысқыштардың, муфталардың және басқа бөлшектердің конструкциясы және оларға қойылатын талаптар
6. Электр беру желілерін жөндеуде қолданылатын механизмдер мен құрылғылардың сипаттамасы
7. Электр берудің әуе желілерінің анықтамасы мен мақсаты, тіректердің, сымдардың, оқшаулағыштардың және желілік арматураның конструкциясы мен түрлері
8. Қолданылатын қорғаныс құралдарының түрлері
9. Сымдар мен кабельдердің, оқшаулау және сызықтық арматуралардың техникалық сипаттамалары
5-разряд 4-разрядқа қосымша:
10. Антисептикалық пасталар мен гидрооқшаулағыш жабындардың құрамдары
11. Желілердің ток өткізетін элементтерінен жер бетіне және әртүрлі ғимараттар мен құрылыстарға дейінгі рұқсат етілген қашықтық
12. Қызмет көрсету аймағындағы электр беру желілерінің электрлік сұлбалары және техникалық сипаттамалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
ӘЖ-нің жарамды жай-күйін сақтау жөніндегі жұмыстарды орындау
Машықтар:
4-разряд 3-разрядқа қосымша:
1. Тіректерді биіктікке көтермей бояу
2. Қиын жағдайларда керілген металл тіректерді қолмен және техниканы пайдалана отырып тазалау және бояу
3. Жүктерді көтеру механизмдері мен арнайы құрылғыларды пайдалана отырып, такелаждық жұмыстарды орындау
4. Механизацияны пайдалана отырып, 35-110 кВ электр беру желілерін, оқшаулағыш және найзағайдан қорғау құралдарын жөндеу, орнату және демонтаждау
5. Аспалы және керме арматураны егжей-тегжейлі тексере отырып, сымдар мен кабельдерді қысқыштардан алып тастай отырып, жоғары вольтты электр беру желілерін ауамен тексеруді және электр берудің әуе желілерінің элементтерін үстемелік тексеруді жүргізу
5-разряд 4-разрядқа қосымша:

6. Выполнять ремонт опоры, свая и фундамента
7. Ремонтировать, производить монтаж и демонтаж ЛЭП напряжением 220 кВ с применением специальных машин и механизмов
8. Работать на отключенной цепи двухцепной линии и пофазный ремонт ЛЭП 110-220 кВ.
9. Работать на линиях без снятия напряжения с подъемом до верха опоры или с разборкой ее конструктивных элементов
10. Выполнять работы по расчистке трасс, работами на ЛЭП напряжением 220 кВ и работами на отключенных ЛЭП всех классов напряжения
11. Составлять паспорта ЛЭП
12. Выполнять по чертежам и эскизам сложные работы по сборке и разборке, регулировке и испытанию ремонтируемых конструкций и подъемно-транспортных механизмов
Знания:
Разряд 4 в дополнение к разряду 3:
1. Основные характеристики и классификация воздушных линий электропередачи
2. Категории электроприемников в части обеспечения надежности их электроснабжения
3. Физико-механические характеристики элементов линий и требования к ним
4. Требования, предъявляемые к фундаментам опор
5. Технические условия на производство и приемку строительных и монтажных работ при сооружении фундаментов
6. Инструменты, применяемые при замерах параметров опор, марки сталей, применяющихся при изготовлении металлических опор
7. Технические требования к деревянным опорам и допуски при их сборке
8. Технология антисептирования древесины
9. Устройство защитной арматуры
10. Правила пользования сложными монтажными приспособлениями, защитными и такелажными средствами, грузоподъемными машинами и механизмами, применяемых при ремонтных работах на линиях электропередач
11. Типы соединителей и технология их монтажа
12. Дефекты, возникающие в арматуре, средствах грозозащиты на линиях электропередачи и способы их устранения.
13. Требования по безопасному проведению верхолазных работ и работ под напряжением
Разряд 5 в дополнение к разряду 4:
14. Конструктивные особенности всех элементов линии электропередачи
15. Технические условия на их приемку и отбраковку
16. Порядок выбора и расчет нагрузок на такелажную оснастку грузоподъемных машин и механизмов, связанных с применением временных подъемных сооружений
17. Правила применения и конструкция изолирующих приспособлений, устройств и защитных средств для работы под напряжением, способы и сроки их испытания
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Дисциплинированность
Коммуникабельность
Внимательность
Организованность
Активность
Список технических регламентов и национальных стандартов:

6. Тірекке, қадаға және іргетасқа жөндеу жұмыстарын жүргізу
7. Арнайы машиналар мен механизмдердің көмегімен 220 кВ электр беру желілерін жөндеу, монтаждау және бөлшектеу
8. Қос тізбекті желінің ажыратылған тізбегі бойынша жұмыс және 110-220 кВ электр беру желілерін кезең-кезеңімен жөндеу
9. Тіректің жоғарғы жағына көтеру немесе оның құрылымдық элементтерін бөлшектеу арқылы кернеуді босатпай, желілерде жұмыс істеу
10. Маршруттарды тазарту жұмыстарын жүргізу, 220 кВ электр беру желілерінде жұмыстарды және кернеудің барлық класындағы ажыратылған электр беру желілерінде жұмыстарды орындау
11. Электр беру желісінің паспорттарын дайындау
12. Сызбалар мен сызбалар бойынша жөнделген конструкциялар мен көтеру-тасымалдау механизмдерін құрастыру және бөлшектеу, реттеу және сынау бойынша кешенді жұмыстарды орындау
Білімдер:
4-разряд 3-разрядқа қосымша:
1. Әуе электр желілерінің негізгі сипаттамалары және классификациясы
2. Электрмен жабдықтаудың сенімділігін қамтамасыз ету тұрғысынан электр қабылдағыштардың категориялары
3. Сызық элементтерінің физикалық-механикалық сипаттамалары және оларға қойылатын талаптар
4. Тірек негіздеріне қойылатын талаптар
5. Іргетастарды салу кезінде құрылыс-монтаждау жұмыстарын өндіру және қабылдаудың техникалық шарттары.
6. Тірек параметрлерін өлшеуге арналған аспаптар, металл тіректерді жасау кезінде қолданылатын болат маркалары
7. Ағаш тіректерге қойылатын техникалық талаптар және оларды құрастыру рұқсаттары
8. Ағашты антисептикалық өңдеу технологиясы
9. Қорғаныс арматурасын орнату
10. Электр беру желілерінде жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде қолданылатын күрделі монтаждау құрылғыларын, қорғаныс және такелаждық жабдықтарды, көтергіш машиналар мен механизмдерді пайдалану ережелері
11. Қосқыштардың түрлері және оларды орнату технологиясы
12. Электр беру желілеріндегі арматурада, найзағайдан қорғау құралдарында пайда болатын ақаулар және оларды жою әдістері
13. Биік тау жұмыстарын және кернеу астында жұмыстарды қауіпсіз орындауға қойылатын талаптар
5-разряд 4-разрядқа қосымша:
14. Электр беру желісінің барлық элементтерінің конструкциялық ерекшеліктері
15. Оларды қабылдау және бас тартудың техникалық шарттары
16. Уақытша көтеру конструкцияларын қолданумен байланысты жүк көтергіш машиналар мен механизмдердің такелаждық жабдықтарына жүктемелерді таңдау және есептеу тәртібі
17. Кернеу астында жұмыс істеуге арналған оқшаулағыш құрылғыларды, жабдықтар мен қорғаныс құралдарын пайдалану және конструкциялау ережелері, оларды сынау әдістері мен мерзімдері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Тәртіптілік
Қарым-қатынас
Зейін
Ұйымдастыру
Белсенділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. ГОСТ 18311 -80 Изделия электротехнические. Термины и определения основных понятий. 2. ГОСТ 18685-73 Трансформаторы тока и напряжения. Термины и определения. 3. ГОСТ 19431-84 Энергетика и электрификация. Термины и определения 4. ГОСТ 21962-76 Соединители электрические. Термины и определения 5. ГОСТ 23414-84 Преобразователи электроэнергии и полупроводниковые. Термины и определения 6. ГОСТ 24291-90 Электрическая часть электростанции и электрические сети. Термины и определения 7. ГОСТ Р 12.1.009-2009 ССБТ. Электробезопасность. Термины и определения
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Начальник цеха (службы, участка)
5
Мастер участка
4
Техник-электрик
4
Электромонтер по ремонту воздушных линий электропередачи

1. 18311-80 мемлекеттік стандарты. Электротехникалық бұйымдар. Негізгі ұғымдардың терминдері мен анықтамалары. 2. 18685-73 мемлекеттік стандарты. Ток және кернеу трансформаторлары. Терминдер мен анықтамалар. 3. 19431-84 мемлекеттік стандарты. Энергетика және электрлендіру. Терминдер мен анықтамалар. 4. 21962-76 мемлекеттік стандарты. Электр қосқыштары. Терминдер мен анықтамалар. 5. 23414-84 мемлекеттік стандарты. Электр және жартылай өткізгішті түрлендіргіштер. Терминдер мен анықтамалар. 6. 24291-90 мемлекеттік стандарты. Электр станциясының электр бөлігі және электр желілері. Терминдер мен анықтамалар. 7. Р 12.1.009-2009 SSBT мемлекеттік стандарты. Электр қауіпсіздігі. Терминдер мен анықтамалар
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Цех (қызмет, учаске) бастығы
5
Учаске шебері
4
Техник-электрик
4
Әуедегі электр тектес кәсіптердің желілерін жөндеуші электромонтер

13. Карточка профессии "Мастер по ремонту воздушных линий электропередачи":
Код группы:
3121-2
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Мастер по ремонту воздушных линий электропередачи
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Отсутствует
Мастер по ремонту воздушных линий электропередачи
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Электроснабжение (по отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Электрооборудование (по видам и отраслям)
Квалификация:
-
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Электрооборудование (по видам и отраслям)
Квалификация:
-
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Электроснабжение (по отраслям)
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы на производстве не менее 1 года или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы на производстве не менее 3 лет, при отсутствии образования по соответствующей специальности стаж работы на производстве не менее 5 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
1329-3-013 - Мастер участка (в электроснабжении, подачи газа, пара и воздушного кондиционирования)
1329-3-012 - Мастер службы (в электроснабжении, подачи газа, пара и воздушного кондиционирования)
Основная цель деятельности:
Организация и выполнение работ по техническому облуживанию и ремонту ВЛ электропередачи
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проверка и подготовка к выполнению ремонтных работ ВЛ электропередачи
2. Выявление и выполнение работ по устранению дефектов ВЛ электропередачи
Дополнительные трудовые функции:
1. Проверка и подготовка к выполнению ремонтных работ ВЛ электропередачи
2. Выявление и выполнение работ по устранению дефектов ВЛ электропередачи
Навык 1:
Подготовка и контроль выполнения ремонтных работ ВЛ электропередачи
Умения:
1. Проверять комплектности необходимых средств защиты, приспособлений, ограждающих устройств, инструмента, приборов контроля и безопасности перед началом работы
2. Проверять состояние заземляющих устройств, опор и их элементов, состояние фундаментов опор

13. "Электр берудің әуе желілерін жөндеу шебері" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
3121-2
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Мастер по ремонту воздушных линий электропередачи
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Жоқ
Электр берудің әуе желілерін жөндеу шебері
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Электрмен қамтамасыздандыру (салалар бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Электр жабдықтары (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Электр жабдықтары (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Электрмен қамтамасыз ету (салалар бойынша)
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Тиісті оқыту саласында жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және өндірісте 1 жылдан кем емес жұмыс өтілі, тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіптік) білім және өндірісте кемінде 3 жыл жұмыс өтілі, тиісті мамандық бойынша білімі болмаған жағдайда өндірістегі жұмыс өтілі 5 жылдан кем емес
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1329-3-013 - Учаске мастері (электрмен жабдықтау, газ, бу беру және ауаны кондинционерлеу)
1329-3-012 - Қызмет мастері (электрмен жабдықтау, газ, бу беру және ауаны кондинционерлеу)
Қызметтің негізгі мақсаты:
ӘЖ электр берілісіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру және орындау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. ӘЖ электр беру жөндеу жұмыстарын орындауға дайындау және тексеру
2. ӘЖ электр беру ақауларын жою бойынша жұмыстарды анықтау және орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
ӘЖ электр беру жөндеу жұмыстарын орындауға дайындау және тексеру
Дағды 1:
ӘЖ электр беру жөндеу жұмыстарының орындалуын дайындау және бақылау
Машықтар:
1. Жұмысты бастамас бұрын қажетті қорғаныс құралдарының, құрылғылардың, қоршау құрылғыларының, құралдардың, бақылау және қауіпсіздік құралдарының толықтығын тексеру
2. Жерге қосу құрылғыларының, тіректердің және олардың элементтерінің жағдайын, тірек іргетастарының жағдайын тексеру

3. Проводить верховые осмотры ВЛ электропередачи, в том числе под напряжением
4. Измерять сопротивление заземления опор и тросов, проверять электрическую прочность подвесных изоляторов
5. Расчищать и расширять трассы ВЛ электропередачи
6. Разбирать, собирать, регулировать и испытывать ремонтируемые конструкции и подъемно-транспортные механизмы.
7. Соблюдать нормы охраны труда и промышленной безопасности
Знания:
1. Номенклатура работ пофазного ремонта, ремонтных работ на линии без снятия напряжения с подъемом до верха опоры и разборкой конструктивных элементов
2. Конструктивные особенности всех элементов ЛЭП, технические условия на их приемку и отбраковку
3. Расчеты, связанные с разбивкой на трассе местности площадей под фундамент и основания опор ЛЭП с расположением технологического, силового и такелажного оборудования по заданной схеме
4. Расчеты нагрузок на такелажную оснастку грузоподъемных машин и механизмов, связанные с применением временных подъемных сооружений
5. Конструкция изолирующих приспособлений, устройств и защитных средств для работы под напряжением, способы и сроки их испытания
6. Допустимые расстояния и разрывы от элементов высокого напряжения до поверхности земли и различных сооружений
7. Ремонтно-монтажное оборудование, ремонтные машины, механизмы и специальные приспособления
8. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Осуществление контроля выполнения ремонтных работ ВЛ электропередачи
Умения:
1. Проводить целевые инструктажи по охране труда членам бригады
2. Приостанавливать работы в случаях невозможности выполнения работ
3. Накладывать переносные заземления.
4. Контролировать перед началом работы по наряду или распоряжению наличие, комплектность необходимых средств защиты, приспособлений, ограждающих устройств, инструмента, приборов контроля и безопасности

3. Электр берудің әуе желілеріне, оның ішінде кернеудің жоғарғы тексеру жүргізу
4. Тіректер мен кабельдердің жерге тұйықталу кедергісін өлшеңіз, аспалы оқшаулағыштардың электрлік беріктігін тексеру
5. Электр беру желілерін тазалау және кеңейту
6. Жөнделетін конструкцияларды және көтеру-тасымалдау механизмдерін бөлшектеу, құрастыру, реттеу және сынау
7. Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздік стандарттарын сақтау
Білімдер:
1. Тіректің жоғарғы жағына көтеру және құрылымдық элементтерді бөлшектеу арқылы кернеуді алып тастамай желідегі кезеңді жөндеу, жөндеу жұмыстарының номенклатурасы
2. Электр беру желісінің барлық элементтерінің конструктивтік ерекшеліктері, оларды қабылдау және қабылдамау техникалық шарттары
3. Берілген сызба бойынша технологиялық, энергетикалық және такелаждық жабдықты орналастырумен электр жеткізу желілерінің тіректерінің іргетасы мен негіздеріне арналған трассадағы учаскелерді орналастыруға байланысты есептеулер
4. Уақытша көтергіш конструкцияларды қолданумен байланысты жүк көтергіш машиналар мен механизмдердің такелаждық жабдықтарына түсетін жүктемелердің есептеулері
5. Кернеу астында жұмыс істеуге арналған оқшаулағыш құрылғылардың, жабдықтар мен қорғаныс құралдарының құрылымы, оларды сынау әдістері мен мерзімдері
6. Жоғары вольтты элементтерден жер бетіне және әртүрлі құрылымдарға дейінгі рұқсат етілген қашықтықтар мен саңылаулар
7. Жөндеу-монтаждау жабдықтары, жөндеу машиналары, механизмдер және арнайы құрылғылар
8. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары
12. Тіректердің, сымдардың, кабельдердің, арматуралардың барлық түрлерін жөндеу технологиясы
13. Қосалқы станцияларға, ӘЖ электр берілістеріне диспетчерлік белгілер беру тәртібі
14. Электр станциялары мен желілерінің жабдықтарына, ғимараттарына, құрылыстарына техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді ұйымдастыру қағидалары
15. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
ӘЖ-дегі жөндеу жұмыстарының орындалуын бақылауды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Топ мүшелеріне қауіпсіздік техникасы бойынша мақсатты нұсқаулықтар өткізу
2. Жұмысты орындау мүмкін болмаған жағдайларда жұмысты тоқтата тұру
3. Портативті жерге қосуды қолдану
4. Жұмысқа бұйрық немесе нұсқаулық бойынша жұмысқа кіріспес бұрын қажетті қорғаныс құралдарының, құрылғылардың, қоршау құрылғыларының, құралдардың, бақылау және қауіпсіздік құралдарының болуын және толықтығын тексеру

5. Контролировать выполнение работ членами бригады
Знания:
1. Составы антисептических паст и гидроизоляционных покрытий
2. Электрические схемы и технические характеристики ЛЭП
3. Технология опрессовки, сварки и пайки медных, алюминиевых и сталеалюминиевых проводов
4. Правила эксплуатации сложных грузоподъемных механизмов, такелажной оснастки, сроки и методы их испытаний.
5. Технология ремонта всех типов опор, проводов, тросов, арматуры
6. Порядок присвоения диспетчерских обозначений подстанциям, ВЛ электропередач
7. Правила организации технического обслуживания и ремонта оборудования, зданий, сооружений электрических станций и сетей
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Выявление и выполнение работ по устранению дефектов ВЛ электропередачи
Навык 1:
Проверка, осмотр и выполнение работ по монтажу, демонтажу ВЛ электропередачи
Умения:
1. Проводить целевые инструктажи по охране труда членам бригады
2. Приостанавливать работы в случаях невозможности выполнения работ
3. Вести техническую документацию по выполняемым работам
4. Накладывать переносные заземления.
5. Соблюдать нормы охраны труда и промышленной безопасности
Знания:
1. Порядок выполнения работ по техническому облуживанию и ремонту ВЛ электропередачи
2. Инструкции по организации и проведению противопожарных тренировок
3. Правила устройства электроустановок.
4. Правила технической эксплуатации и техники безопасности при эксплуатации электроустановок
5. Правила работы с персоналом в энергетических организациях РК
6. Владение методами монтажа, демонтажа и ремонта ЛЭП
7. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обнаружение и локализация обрывов и пробоев изоляции, проведение профилактических осмотров и ревизий ЛЭП
Умения:
1. Контролировать комплектность необходимых средств защиты, приспособлений, ограждающих устройств, инструмента, приборов контроля и безопасности
2. Проверять соответствия подготовленного рабочего места указаниям наряда или распоряжения
3. Контролировать соблюдение мер безопасности, необходимых по условиям выполнения работ
4. Проверять отсутствие напряжения при допуске бригады к ремонту
5. Четко координировать действия бригады для безопасного и эффективного выполнения задач
Знания:

5. Топ мүшелерінің жұмысты орындауын қадағалау
Білімдер:
1. Антисептикалық пасталар мен гидрооқшаулағыш жабындардың құрамдары
2. Электр беру желілерінің электрлік сұлбалары және техникалық сипаттамалары
3. Мыс, алюминий және болат-алюминий сымдарын қысу, дәнекерлеу және дәнекерлеу технологиясы
4. Күрделі жүк көтеру механизмдерін, такелаждық жабдықты пайдалану ережелері, оларды сынау мерзімдері мен әдістері
5. Тіректердің, сымдардың, кабельдердің және арматураның барлық түрлерін жөндеу технологиясы
6. Қосалқы станцияларға және электр берудің әуе желілеріне диспетчерлік белгілерді беру тәртібі
7. Электр станциялары мен желілерінің жабдықтарына, ғимараттарына, құрылыстарына техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді ұйымдастыру ережелері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
ӘЖ электр беру ақауларын жою бойынша жұмыстарды анықтау және орындау
Дағды 1:
Электр беру ӘЖ монтаждау, бөлшектеу бойынша жұмыстарды тексеру, тексеру және орындау
Машықтар:
1. Топ мүшелеріне қауіпсіздік техникасы бойынша мақсатты нұсқаулықтар өткізу
2. Жұмысты орындау мүмкін болмаған жағдайларда жұмысты тоқтата тұру
3. Орындалған жұмыстар бойынша техникалық құжаттаманы жүргізу
4. Портативті жерге қосуды қолдану
5. Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздік стандарттарын сақтау
Білімдер:
1. Электр берудің ӘЖ техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмыстарды орындау тәртібі
2. Өрт қауіпсіздігі бойынша оқытуды ұйымдастыру және өткізу жөніндегі нұсқаулық
3. Электр қондырғыларын орнату ережелері.
4. Техникалық пайдалану ережелері және электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік шаралары
5. Қазақстан Республикасының энергетикалық ұйымдарында персоналмен жұмыс істеу ережесі
6. Электр беру желілерін монтаждау, демонтаждау және жөндеу әдістерін білу
7. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Оқшаулаудың бұзылуын анықтау, электр беру желілерінің профилактикалық тексерулері мен ревизияларын жүргізу
Машықтар:
1. Қажетті қорғаныс құралдарының, құрылғылардың, қоршау құрылғыларының, құралдардың, бақылау және қауіпсіздік құралдарының толықтығын қадағалау
2. Дайындалған жұмыс орнын жұмысқа тапсырыстың немесе бұйрықтың нұсқауларына сәйкестігін тексеру
3. Жұмыс жағдайларында талап етілетін қауіпсіздік шараларының сақталуын қадағалау
4. Топқа жөндеу жұмыстарын бастауға рұқсат бергенде кернеудің жоқтығын тексеру
5. Тапсырмалардың қауіпсіз және тиімді орындалуын қамтамасыз ету үшін топтың әрекеттерін нақты үйлестіру
Білімдер:

1. Порядок допуска подчиненных работников на электросетевые объекты
2. Организация рабочих мест, их техническое оснащение
3. Оценка результатов деятельности подчиненных работников
4. Контроль деятельности подчиненных работников
5. Устранение нарушений требований охраны труда членами бригады
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Нацеленность на результат
Организаторские способности
Умение работать в команде
Организованность
Внимательность
Стойкость в стрессовых ситуациях
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. ГОСТ 17703-72 Аппараты электрические коммутационные. Основные понятия. Термины и определения 2. ГОСТ 21027-75 Системы энергетические. Термины и определения 3. ГОСТ 18311 -80 Изделия электротехнические. Термины и определения основных понятий 4. ГОСТ 18685-73 Трансформаторы тока и напряжения. Термины и определения. 5. ГОСТ 19431-84 Энергетика и электрификация. Термины и определения. 6. ГОСТ 24314-80 Приборы электронные измерительные. Термины и определения. Способы выражения погрешностей и общие условия испытаний. 7. ГОСТ Р 12.1.009-2009 ССБТ. Электробезопасность. Термины и определения
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Главный инженер
6
Инженер по ремонту
6
Начальник цеха (службы, участка)
14. Карточка профессии "Электромонтер по ремонту воздушных линий электропередачи":
Код группы:
7413-2
Код наименования занятия:
7413-2-023
Наименование профессии:
Электромонтер по ремонту воздушных линий электропередачи
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 9. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149. "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 9)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2021 года № 22707.
Электромонтер по ремонту воздушных линий электропередачи
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Без предъявления требований к стажу работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
7412-1-001 - Электромонтер (общий профиль)
7413-2-017 - Электромонтер по обслуживанию линий электропередач
Основная цель деятельности:
Выполнение простых монтажных и ремонтных работ, приобретение практических навыков и освоение базовых процедур ремонта и обслуживания ЛЭП
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Электр желілері объектілеріне бағынысты қызметкерлерді қабылдау тәртібі
2. Жұмыс орындарын ұйымдастыру, оларды техникалық жабдықтау
3. Бағынысты қызметкерлердің қызмет нәтижелерін бағалау
4. Бағынысты қызметкерлердің қызметін бақылау
5. Топ мүшелерінің еңбекті қорғау талаптарының бұзылуын жою
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Нәтижеге назар аудару
Ұйымдастырушылық қабілеттер
Командада жұмыс істей білу
Ұйымдастыру
Зейін
Стресстік жағдайларда төзімділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. 17703-72 мемлекеттік стандарты. Электрлік коммутациялық құрылғылар. Негізгі ұғымдар. Терминдер мен анықтамалар. 2. 21027-75 мемлекеттік стандарты. Энергетикалық жүйелер. Терминдер мен анықтамалар. 3. 18311 -80 мемлекеттік стандарты. Электротехникалық бұйымдар. Негізгі ұғымдардың терминдері мен анықтамалары. 4. 18685-73 мемлекеттік стандарты. Ток және кернеу трансформаторлары. Терминдер мен анықтамалар. 5. 19431-84 мемлекеттік стандарты. Энергетика және электрлендіру. Терминдер мен анықтамалар. 6. 24314-80 мемлекеттік стандарты. Электрондық өлшеу құралдары. Терминдер мен анықтамалар. Қателерді өрнектеу әдістері және жалпы сынақ шарттары. 7. Р 12.1.009-2009 SSBT мемлекеттік стандарты. Электр қауіпсіздігі. Терминдер мен анықтамалар.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Бас инженер
6
Жөндеу инженері
6
Цех (қызмет, учаске)бастығы
14. "Әуедегі электр тектес кәсіптердің желілерін жөндеуші электромонтер" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
7413-2
Қызмет атауының коды:
7413-2-023
Кәсіптің атауы:
Әуедегі электр тектес кәсіптердің желілерін жөндеуші электромонтер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
9-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (9-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 11 мамырда № 22707 болып тіркелді.
Әуедегі электр тектес кәсіптердің желілерін жөндеуші электромонтер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар жоқ
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7412-1-001 - Электромонтер (жалпы бейін)
7413-2-017 - Электр беріілісі тізбектеріне қызмет көрсету жөніндегі электромонтер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қарапайым монтаждау және жөндеу жұмыстарын жүргізу, практикалық дағдыларды меңгеру және электр беру желілерін жөндеу және техникалық қызмет көрсетудің негізгі тәртібін меңгеру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Выполнение простых слесарных операций по изготовлению несложных конструкций и деталей
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение простых слесарных операций по изготовлению несложных конструкций и деталей
Навык 1:
Выполнение операций по подготовке ремонта воздушных линий электропередачи
Умения:
Разряд 2:
1. Выполнять простые слесарные операции по изготовлению несложных конструкций и деталей кронштейнов, крючков, скоб, шплинтов и так далее
2. Осуществлять земляные работы без механизмов
3. Заниматься сборкой опор под руководством электромонтера более высокой квалификации.
4. Окрашивать опоры без подъема на высоту.
5. Производить простые низовые вспомогательные работы по техническому обслуживанию на отключенной линии электропередачи
6. Выполнять низовые работы на отключенной линии по замеру габаритов, замене изоляции, проверке состояния опор
7. Осуществлять такелажные работы при креплении и раскреплении грузов
8. Заниматься расстановкой ремонтных, монтажных и такелажных приспособлений и инструмента
9. Соблюдать нормы охраны труда и промышленной безопасности
Знания:
Разряд 2:
1. Определение и назначение воздушных линий электропередачи
2. Конструкция и разновидности опор, проводов, изоляторов и линейной арматуры.
3. Правила проведения осмотра и определения дефектов элементов воздушных линий
4. Правила пользования слесарным и монтерским инструментом и приспособлениями
5. Виды применяемых защитных средств
6. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение верховых и низовых работ по техническому обслуживанию на отключенной линии электропередачи
Умения:
Разряд 3 в дополнение к разряду 2:
1. Выполнять верховые и низовые ремонтные работы на отключенных линиях электропередачи всех классов напряжений
2. Осуществлять верховой осмотр линий электропередачи до 110 кВ под напряжением
3. Производить ремонт деревянных опор с выправкой и заменой деталей
4. Проверять на загнивание элементов опор под напряжением.
5. Осуществлять ремонт фундаментов
6. Заниматься механической очисткой проводов и тросов
7. Выполнять сращивание проводов и тросов.
8. Заниматься сборкой изоляторов в гирлянды
9. Производить установку и замену трубчатых разрядников на линиях электропередачи до 110 кВ
10. Выполнять такелажные работы по перемещению грузов при помощи простых средств механизации
Знания:
Разряд 3 в дополнение к разряду 2:

1. Қарапайым конструкциялар мен бөлшектерді жасау үшін қарапайым металл өңдеу операцияларын орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Қарапайым конструкциялар мен бөлшектерді жасау үшін қарапайым металл өңдеу операцияларын орындау
Дағды 1:
Әуе электр желілерін жөндеуге дайындық жұмыстарын жүргізу
Умения:
2 разряд:
1. Кронштейндердің, ілгектердің, қапсырмалардың, түйреуіштердің және т. б. күрделі емес конструкциялар мен бөлшектерді жасау бойынша қарапайым слесарлық операцияларды орындау
2. Механизмдерсіз жер жұмыстарын жүргізу
3. Жоғары білікті электромонтердің басшылығымен тіректерді құрастырумен айналысу.
4. Биіктікке көтерілмей тіректерді бояңыз.
5. Ажыратылған электр беру желісінде техникалық қызмет көрсету бойынша қарапайым қарапайым қосалқы жұмыстарды жүргізу
6. Габариттерді өлшеу, оқшаулауды ауыстыру, тіректердің жай-күйін тексеру бойынша ажыратылған желіде төменгі жұмыстарды орындау
7. Жүктерді бекіту және бекіту кезінде такелаждық жұмыстарды жүзеге асыру
8. Жөндеу, монтаждау және такелаждық құрылғылар мен құралдарды орналастырумен айналысу
9. Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздік нормаларын сақтау
Білімдер:
2 разряд:
1. Әуе электр беру желілерін анықтау және тағайындау
2. Тіректердің, сымдардың, оқшаулағыштардың және желілік арматураның дизайны мен түрлері
3. Әуе желілері элементтерін тексеру және ақауларды анықтау ережесі
4. Слесарлық және монтерлік құралдар мен құрылғыларды пайдалану ережесі
5. Қолданылатын қорғаныс құралдарының түрлері
6. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Ажыратылған электр беру желісінде техникалық қызмет көрсету бойынша жоғарғы және төменгі жұмыстарды орындау
Машықтар:
3-разряд 2-разрядқа қосымша:
1. Барлық кернеу кластарының ажыратылған электр беру желілерінде жоғарғы және төменгі жөндеу жұмыстарын орындау
2. Кернеумен 110 кВ дейінгі электр беру желілерін жоғары қарауды жүзеге асыру
3. Бөлшектерді түзету және ауыстыру арқылы ағаш тіректерге жөндеу жүргізу
4. Кернеудегі тіректер элементтерінің ыдырауын тексеру
5. Іргетастарды жөндеуді жүзеге асыру
6. Сымдар мен кабельдерді механикалық тазалаумен айналысу
7. Сымдар мен кабельдерді жалғауды орындаңыз.
8. Оқшаулағыштарды гирляндтарға жинаумен айналысу
9. 110 кВ дейінгі электр беру желілерінде құбырлы разрядтағыштарды орнатуды және ауыстыруды жүргізу
10. Қарапайым механикаландыру құралдарының көмегімен жүктерді жылжыту бойынша такелаждық жұмыстарды орындау
Білімдер:
3-Разряд 2-разрядқа қосымша:

1. Типы и конструкции опор линий электропередачи, конструкцию натяжных зажимов, сцепной арматуры и прочих деталей крепления проводов, тросов и изоляторов к опорам и предъявляемые к ним требования
2. Характеристики механизмов и устройств, применяемых при ремонтах линий электропередачи
3. Технические характеристики на провода и тросы, изоляции и линейной арматуры
4. Требования к защитным устройствам при работах под напряжением.
5. Приемы проверки древесины на загнивание и способы антисептирования древесины опор.
6. Схема сети и основные параметры и трассы линий электропередачи обслуживаемого участка
7. Способы крепления и сращивания проводов и тросов
8. Изоляционные расстояния между токоведущими и заземленными частями линий.
9. Устройство такелажной оснастки и правила пользования ею
10. Правила охраны электрических сетей напряжением свыше 1000 В
11. Основы электротехники
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Дисциплинированность
Внимательность
Организованность
Аккуратность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. ГОСТ 18311 -80 Изделия электротехнические. Термины и определения основных понятий 2. ГОСТ 18685-73 Трансформаторы тока и напряжения. Термины и определения 3. ГОСТ 19431-84 Энергетика и электрификация. Термины и определения 4. ГОСТ 21962-76 Соединители электрические. Термины и определения 5. ГОСТ 23414-84 Преобразователи электроэнергии и полупроводниковые. Термины и определения 6. ГОСТ 24291-90 Электрическая часть электростанции и электрические сети. Термины и определения 7. ГОСТ Р 12.1.009-2009 ССБТ. Электробезопасность. Термины и определения.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Электромонтер по ремонту воздушных линий электропередачи
4
Электромонтер по ремонту воздушных линий электропередачи
5
Мастер участка
6
Начальник цеха (службы, участка)
15. Карточка профессии "Электромонтер по ремонту воздушных линий электропередачи":
Код группы:
7413-2
Код наименования занятия:
7413-2-023
Наименование профессии:
Электромонтер по ремонту воздушных линий электропередачи
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:

1. Электр беру желілері тіректерінің түрлері мен конструкциялары, керме қысқыштардың, тіркеме арматураның және сымдарды, кабельдер мен изоляторларды тіректерге бекітудің өзге де бөлшектерінің конструкциясы және оларға қойылатын талаптар
2. Электр беру желілерін жөндеу кезінде қолданылатын механизмдер мен құрылғылардың сипаттамалары
3. Сымдар мен кабельдерге, оқшаулауға және желілік арматураға техникалық сипаттамалар
4. Кернеулі жұмыс кезінде қорғаныс құрылғыларына қойылатын талаптар.
5. Ағаштың ыдырауын тексеру әдістері және тіректердің ағашын антисептикалау әдістері.
6. Қызмет көрсетілетін учаскенің электр беру желілерінің желілік схемасы және негізгі параметрлері мен трассалары
7. Сымдар мен кабельдерді бекіту және біріктіру әдістері
8. Желілердің ток өткізгіштері мен Жерге тұйықталған бөліктері арасындағы оқшаулау арақашықтықтары.
9. Такелаж жабдығының құрылғысы және оны пайдалану ережесі
10. Кернеуі 1000 В жоғары электр желілерін қорғау қағидалары
11. Электротехника негіздері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Тәртіптілік
Зейінділік
Ұйымшылдық
Дәлдік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. 18311-80 Мемлекеттік стандарты. Электрлік бұйымдар. Негізгі ұғымдардың терминдері мен анықтамалары. 2. 18685-73 Мемлекеттік стандарты. Ток және кернеу трансформаторлары. Терминдер мен анықтамалар. 3. 19431-84 Мемлекеттік стандарты. Энергетика және электрлендіру. Терминдер мен анықтамалар. 4. 21962-76 Мемлекеттік стандарты. Электрлікжалғастырғыштар. Терминдер мен анықтамалар. 5. 23414-84 Мемлекеттік стандарты. Электрлік түрлендіргіштер мен жартылайөткізгіштер. Терминдер мен анықтамалар. 6. 24291-90 Мемлекеттік стандарты. Электр стансалар мен электр желілерініңэлектрлік бөлігі. Терминдер мен анықтамалар. Қателерді өрнектеу әдістері және жалпы сынақ шарттары. 7. Р 12.1.009-2009SSBT Мемлекеттік стандарты. Электр қауіпсіздігі. Терминдер мен анықтамалар.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Әуедегі электр тектес кәсіптердің желілерін жөндеуші электромонтер
4
Әуедегі электр тектес кәсіптердің желілерін жөндеуші электромонтер
5
Учаске шебері
6
Цех (қызмет, учаске) бастығы
15. "Әуедегі электр тектес кәсіптердің желілерін жөндеуші электромонтер" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
7413-2
Қызмет атауының коды:
7413-2-023
Кәсіптің атауы:
Әуедегі электр тектес кәсіптердің желілерін жөндеуші электромонтер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:

Выпуск 9. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149. "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 9)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2021 года № 22707.
Электромонтер по ремонту воздушных линий электропередачи
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Электрооборудование (по видам и отраслям)
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Электроснабжение (по отраслям)
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Электрооборудование (по видам и отраслям)
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
7412-1-001 - Электромонтер (общий профиль)
7413-2-017 - Электромонтер по обслуживанию линий электропередач
Основная цель деятельности:
Выполнение комплексных ремонтных и восстановительных работ, установка сложных опорных конструкций, обеспечение надежной и бесперебойной работы воздушных линий электропередачи, в том числе высоковольтных (35 кВ и выше).
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Техническое обслуживание, ремонт, монтаж и демонтаж линий электропередачи напряжением 220 кВ и выше с применением сложных механизмов
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Техническое обслуживание, ремонт, монтаж и демонтаж линий электропередачи напряжением 220 кВ и выше с применением сложных механизмов
Навык 1:
Выполнение ремонтных работ токоведущих частей оборудования, находящихся под напряжением
Умения:
Разряд 6 в дополнение к разряду 5:
1. Осуществлять техническое обслуживание, ремонт, монтаж и демонтаж линий электропередачи напряжением 220 кВ и выше с применением сложных, специальных особо сложных ремонтно-монтажных механизмов, грузоподъемных машин и механизмов, приспособлений такелажной оснастки, средств измерений и защитных средств любой сложности
2. Выполнять соединение проводов термитной сваркой
3. Производить осмотр, отбраковку и испытание такелажного оборудования применяемого при выполнении работ
4. Выполнять ремонтные работы токоведущих частей оборудования, находящихся под напряжением
5. Осуществлять руководство работами по расчистке просек механизированными звеньями на линиях напряжением 220 кВ и выше
6. Выполнять по чертежам и эскизам сложные работы по сборке и разборке, регулировке и испытанию ремонтируемых конструкций и подъемно-транспортных механизмов

9-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (9-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 11 мамырда № 22707 болып тіркелді.
Әуедегі электр тектес кәсіптердің желілерін жөндеуші электромонтер
Уровень профессионального образования:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Электр жабдықтары (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Электрмен қамтамасыз ету (салалар бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Электр жабдықтары (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар жоқ
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7412-1-001 - Электромонтер (жалпы бейін)
7413-2-017 - Электр беріілісі тізбектеріне қызмет көрсету жөніндегі электромонтер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қарапайым монтаждау және жөндеу жұмыстарын жүргізу, практикалық дағдыларды меңгеру және электр беру желілерін жөндеу және техникалық қызмет көрсетудің негізгі тәртібін меңгеру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Қарапайым конструкциялар мен бөлшектерді жасау үшін қарапайым металл өңдеу операцияларын орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Күрделі механизмдерді қолдана отырып, кернеуі 220 кВ және одан жоғары электр беру желілеріне техникалық қызмет көрсету, жөндеу, монтаждау және бөлшектеу
Дағды 1:
Кернеудегі жабдықтың ток өткізгіш бөліктерін жөндеу жұмыстарын орындау
Машықтар:
5 разрядқа қосымша 6 Разряд:
1. Кернеуі 220 кВ және одан жоғары электр беру желілеріне күрделі, арнайы аса күрделі жөндеу-монтаждау тетіктерін, жүк көтергіш машиналар мен механизмдерді, такелаж жабдығының құрылғыларын, кез келген күрделіліктегі өлшеу құралдары мен қорғау құралдарын қолдана отырып техникалық қызмет көрсетуді, жөндеуді, монтаждауды және бөлшектеуді жүзеге асыру
2. Сымдарды термиттік дәнекерлеу арқылы қосыңыз
3. Жұмыстарды орындау кезінде қолданылатын такелаж жабдығын тексеру, қабылдамау және сынау
4. Кернеудегі жабдықтың ток өткізгіш бөліктерін жөндеу жұмыстарын орындау
5. Кернеуі 220 кВ және одан жоғары желілерде механикаландырылған буындармен саңылауларды тазарту бойынша жұмыстарға басшылықты жүзеге асыру
6. Сызбалар мен эскиздер бойынша жөнделетін конструкциялар мен Көтеру-тасымалдау механизмдерін құрастыру және бөлшектеу, реттеу және сынау бойынша күрделі жұмыстарды орындау

7. Осуществлять руководство работами на линиях электропередачи напряжением 220 кВ и выше и особо сложными погрузо-разгрузочными работами
8. Обеспечивать мероприятия по безопасности производства работ
Знания:
Разряд 6 в дополнение к разряду 5:
1. Порядок и правила технического обслуживания и ремонтных работ на действующих линиях электропередачи любых напряжений
2. Порядок приемки в эксплуатацию вновь сооружаемых линий электропередачи
3. Правила эксплуатации сложных грузоподъемных механизмов, такелажной оснастки, сроки и методы их испытаний
4. Технология опрессовки, сварки и пайки проводов и грозозащитных тросов
5. Методы контроля качества сварки металлоконструкций
6. Действующие правила осмотров, профилактических измерений и охраны электрических сетей
7. Эксплуатационные допуски и нормы отбраковки на все виды элементов линий
8. Технология ремонта всех видов опор, проводов, тросов, арматуры
9. Основные технические характеристики ремонтно-монтажных средств и приспособлений, машин и механизмов, применяемых при ремонте линий электропередачи
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Осуществление руководства всеми видами работ на линиях электропередачи напряжением 220 кВ и выше
Умения:
Разряд 7 в дополнение к разряду 6:
1. Выполнять работы под напряжением на токоведущих частях линий электропередачи напряжением 220 кВ и выше с применением специальных устройств, изолирующих приспособлений и специальных средств защиты
2. Осуществлять пофазный ремонт линий электропередачи напряжением 220 кВ и выше с применением средств защиты, особо сложных грузоподъемных и вспомогательных механизмов
3. Производить работы на линии под наведенным напряжением
4. Осуществлять руководство работами при расчистке трасс химическим способом и при соединении проводов способом взрыва
5. Осуществлять руководство всеми видами работ на линиях электропередачи напряжением 220 кВ и выше в труднодоступных местах и в особо сложных климатических условиях
Знания:
Разряд 7 в дополнение к разряду 6:
1. Методы и условия производства работ под напряжением
2. Организационно-технические мероприятия по обеспечению безопасности при производстве работ
3. Правила применения и испытания средств защиты, в том числе экранирующих комплектов для индивидуальной защиты от воздействия электрического поля
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Дисциплинированность
Внимательность
Организованность
Аккуратность
Высокая адаптивность
Список технических регламентов и национальных стандартов:

7. Кернеуі 220 кВ және одан жоғары электр беру желілеріндегі жұмыстарға және аса күрделі тиеу-түсіру жұмыстарына басшылықты жүзеге асыру
8. Жұмыстарды жүргізу қауіпсіздігі жөніндегі іс-шараларды қамтамасыз ету
Білімдер:
5 разрядқа қосымша 6 Разряд:
1. Кез келген кернеудің қолданыстағы электр беру желілерінде техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарының тәртібі мен қағидалары
2. Жаңадан салынатын электр беру желілерін пайдалануға қабылдау тәртібі
3. Күрделі жүк көтергіш механизмдерді, такелаждық жарақтарды пайдалану қағидалары, оларды сынау мерзімдері мен әдістері
4. Сымдар мен найзағайдан қорғайтын кабельдерді сығымдау, дәнекерлеу және дәнекерлеу технологиясы
5. Металл конструкцияларын дәнекерлеу сапасын бақылау әдістері
6. Электр желілерін тексеру, профилактикалық өлшеу және күзетудің қолданыстағы ережелері
7. Желілер элементтерінің барлық түрлеріне пайдалану рұқсаттары мен жарамсыздық нормалары
8. Тіректердің, сымдардың, арқандардың, арматуралардың барлық түрлерін жөндеу технологиясы
9. Электр беру желілерін жөндеу кезінде қолданылатын жөндеу-монтаждау құралдары мен құрылғыларының, машиналар мен механизмдердің негізгі техникалық сипаттамалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Кернеуі 220 кВ және одан жоғары электр беру желілерінде жұмыстың барлық түрлеріне басшылықты жүзеге асыру
Машықтар:
7 Разряд 6 разрядқа қосымша:
1. Арнайы құрылғыларды, оқшаулағыш құрылғыларды және арнайы қорғаныс құралдарын қолдана отырып, кернеуі 220 кВ және одан жоғары электр беру желілерінің ток өткізгіш бөліктерінде кернеулі жұмыстарды орындау
2. Қорғаныс құралдарын, аса күрделі жүк көтергіш және қосалқы механизмдерді қолдана отырып, кернеуі 220 кВ және одан жоғары электр беру желілерін фазалық жөндеуді жүзеге асыру
3. Бағытталған кернеумен желіде жұмыс жасаңыз
4. Трассаларды химиялық әдіспен тазалау кезінде және сымдарды жарылыс тәсілімен жалғау кезінде жұмыстарға басшылықты жүзеге асыру
5. Жету қиын жерлерде кернеуі 220 кВ және одан жоғары электр беру желілерінде жұмыстың барлық түрлеріне басшылықты жүзеге асыру и в особо сложных климатических условиях
Білімдер:
7 Разряд 6 разрядқа қосымша:
1. Кернеулі жұмыстарды жүргізу әдістері мен шарттары
2. Жұмыстарды жүргізу кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі ұйымдастыру-техникалық іс-шаралар
3. Қорғау құралдарын, оның ішінде электр өрісінің әсерінен жеке қорғануға арналған скринингтік жиынтықтарды қолдану және сынау қағидалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Тәртіптілік
Зейінділік
Ұйымшылдық
Дәлдік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) общий классификатор видов экономической деятельности – классификатор определяющий порядок классификации и кодирования всех видов экономической деятельности;
2) сосуд – герметически закрытая емкость (стационарно установленная или передвижная), предназначенная для ведения химических, тепловых и других технологических процессов, а также для хранения и транспортировки газообразных, жидких и других веществ;
3) отраслевая рамка квалификаций – документ, разрабатываемый на основе Национального классификатора занятий Республики Казахстан, национальной рамки квалификаций и классифицирующий в отрасли требования к квалификации специалиста по уровням в зависимости от сложности выполняемых работ и характера используемых знаний, умений и компетенций;
4) умения – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;
5) профессиональный стандарт – письменный официальный документ, устанавливающий общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту работы с учетом формального и (или) неформального, и (или) информального образования, уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда в конкретной области профессиональной деятельности;
6) давление разрешенное – максимально допустимое избыточное давление для оборудования (элемента), установленное на основании оценки соответствия и (или) контрольного расчета на прочность;
7) предохранительные устройства – устройства, предназначенные для защиты сосудов водогрейных и паровых котлов, трубопроводов пара и горячей воды от превышения давления или температуры свыше допустимых величин устройства;
8) сосуд – герметически закрытая емкость (стационарно установленная или передвижная), предназначенная для ведения химических, тепловых и других технологических процессов, а также для хранения и транспортировки газообразных, жидких и других веществ;
9) общий классификатор видов экономической деятельности – классификатор определяющий порядок классификации и кодирования всех видов экономической деятельности;
10) знания – структурированные сведения предметной области, позволяющие человеку решать конкретные профессиональные задачи.
11) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;
2) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих;

2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) Білім – адамға нақты кәсіби міндеттерді шешуге мүмкіндік беретін пәндік саланың құрылымдық мәліметтері;
2) Дағдылар – адамның іс-әрекетінің (іс-әрекетінің) нақты кәсіби міндеттерді шешу үшін білімге және оны дұрыс пайдалануға негізделген компоненттері;
3) Жылу-механикалық жабдық – жылу-күш, механикалық және Су дайындау жабдығы, сондай-ақ осы жабдықта орнатылған жылу автоматикасы және жылу-механикалық өлшеу құрылғылары;
4) Жылу электр станциясы – органикалық отынды жағу кезінде бөлінетін жылу энергиясын түрлендіру нәтижесінде электр энергиясын өндіреді;
5) Жұмыс қысымы – жұмыс процесінің қалыпты ағымында пайда болатын максималды артық қысым;
6) Рұқсат етілген қысым – сәйкестікті бағалау және (немесе) беріктікті бақылау есебі негізінде белгіленген жабдық (элемент) үшін рұқсат етілген ең жоғары артық қысым;
7) Сақтандырғыш құрылғылар – су жылыту және бу қазандықтарының ыдыстарын, бу және ыстық су құбырларын құрылғының рұқсат етілген шамасынан жоғары қысымнан немесе температурадан қорғауға арналған құрылғылар;
8) Ыдыс – химиялық, жылу және басқа да технологиялық процестерді жүргізуге, сондай-ақ газ тәріздес, сұйық және басқа заттарды сақтауға және тасымалдауға арналған герметикалық жабық сыйымдылық (стационарлық орнатылған немесе жылжымалы);
9) Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші – Экономикалық қызметтің барлық түрлерін жіктеу және кодтау тәртібін айқындайтын жіктеуіш;
10) Аккумуляторлық жабдық – аккумуляторлық батареялар кешенінен, қосылыстарға арналған мыс кабельдерден, ток тарату қалқандарынан, бақылау-өлшеу аспаптарынан, кернеу реттегішінен тұратын жабдық;
11) Дағдылар-адамның іс – әрекетінің (іс-әрекетінің) нақты кәсіби міндеттерді шешу үшін білімге және оны дұрыс пайдалануға негізделген компоненттері.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) БА – басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы;
2) БТБА – жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;

3) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
4) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
5) кВ – кило-Вольт;
6) ТЭС – тепловая электростанция;
7) ПОС – припои оловянно-свинцовые.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Эксплуатация аккумуляторного оборудования тепловой электростанции
5. Код профессионального стандарта: D026
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
D Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом
35 Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом
35.1 Производство, передача и распределение электроэнергии
35.11 Производство электроэнергии
35.11.1 Производство электроэнергии тепловыми электростанциями
7. Краткое описание профессионального стандарта: Обслуживание и экономичная работа аккумуляторного оборудования тепловых электростанций. Наряду с требованиями к теоретическим и практическим знаниям, содержащимся в разделе "Знания", работник должен знать: правила и нормы по охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности, правила пользования средствами индивидуальной защиты, требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ (услуг), к рациональной организации труда на рабочем месте, производственную сигнализацию.
8. Перечень карточек профессий:
1) Электромонтажник по аккумуляторным батареям - 2 уровень ОРК
2) Аккумуляторщик - 3 уровень ОРК
3) Аккумуляторщик - 2 уровень ОРК
4) Электромонтажник по аккумуляторным батареям - 4 уровень ОРК
5) Аккумуляторщик - 4 уровень ОРК
6) Электромонтажник по аккумуляторным батареям - 3 уровень ОРК
7) Мастер участка (в прочих отраслях) - 5 уровень ОРК
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Электромонтажник по аккумуляторным батареям":
Код группы:
7411-0
Код наименования занятия:
7411-0-011
Наименование профессии:
Электромонтажник по аккумуляторным батареям
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 3. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно- квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)""
Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 августа 2019 года № 19169.
Параграф 7. Электромонтажник по аккумуляторным батареям, 2 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Для присвоения 3-го разряда требуется стаж работы по специальности не менее 3 месяцев. Курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
-
Основная цель деятельности:
Монтаж и демонтаж аккумуляторного оборудования тепловой электростанции
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

3) ЖЭС – жылу электр станциясы;
4) НКЗ – сабақтардың ұлттық жіктеуіші;
5) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
6) ҰСК – ұлттық біліктілік жүйесі;
7) ЭҚЖЖ – Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың төлқұжаты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Жылу электр станциясының аккумуляторлық жабдықтарын пайдалану
5. Кәсіптік стандарттың коды: D026
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
D Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен жабдықтау
35 Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен қамтамасыз ету
35.1 Электр энергиясын өндіру, беру және бөлу
35.11 Электр энергиясын өндіру
35.11.1 Жылу электр станцияларының электр энергиясын өндіруі
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Жылу электр станцияларының аккумуляторлық жабдықтарына қызмет көрсету және үнемді жұмыс. "Білім" бөлімінде қамтылған теориялық және практикалық білімге қойылатын талаптармен қатар, қызметкер білуі керек: еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік ережелері мен нормалары, жеке қорғаныс құралдарын пайдалану ережелері, орындалатын жұмыстардың (қызметтердің) сапасына, жұмыс орнындағы еңбекті ұтымды ұйымдастыруға қойылатын талаптар, өндірістік сигнал беру.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Аккумуляторлы батарея жөніндегі электромонтажшы - 2 СБШ-нің деңгейі
2) Аккумуляторшы - 3 СБШ-нің деңгейі
3) Аккумуляторшы - 2 СБШ-нің деңгейі
4) Аккумуляторлы батарея жөніндегі электромонтажшы - 4 СБШ-нің деңгейі
5) Аккумуляторшы - 4 СБШ-нің деңгейі
6) Аккумуляторлы батарея жөніндегі электромонтажшы - 3 СБШ-нің деңгейі
7) Аккумуляторлық жабдықты пайдалану бойынша учаске шебері - 5 СБШ-нің деңгейі
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. "Аккумуляторлы батарея жөніндегі электромонтажшы" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
7411-0
Қызмет атауының коды:
7411-0-011
Кәсіптің атауы:
Аккумуляторлы батарея жөніндегі электромонтажшы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
3-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 1 тамызда № 19169 болып тіркелді.
Параграф 7. Аккумуляторлық батареялар бойынша электр монтаждаушы, 2 разряд
3-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 1 тамызда № 19169 болып тіркелді.
Параграф 8. Аккумуляторлық батареялар бойынша электр монтаждаушы, 3 разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Бір жылға дейінгі кәсіптік даярлық бағдарламалары бойынша білім беру ұйымының базасындағы курстар
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
-
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жылу электр станциясының аккумуляторлық жабдықтарын монтаждау және бөлшектеу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Выполнение монтажных работ аккумуляторного оборудования тепловой электростанции
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Выполнение монтажных работ аккумуляторного оборудования тепловой электростанции
Навык 1:
Вспомогательные работы по монтажу аккумуляторного оборудования
Умения:
2 разряд:
1. Устанавливать детали крепления
2. Изготавливать мелкие детали крепления и прокладок, не требующих точных размеров
3. Производить сборку и установку сепараторов в аккумуляторы
4. Проводить подноску сосудов и электродов
5. Распаковывать ящики с сосудами для аккумуляторов
6. Убирать упаковочные материалы
3 разряд:
1. Окрашивать оборудование
2. Подготавливать электроды разной полярности к монтажу
3. Зачищать и рихтовки их
4. Устанавливать свинцовые электроды в сосуды
5. Выверять электроды
6. Подготавливать к пайке (облуживание) проводов, кабелей, зачистка свинцовых пластин
Знания:
2 разряд:
1. Сортамент цветных и черных металлов
2. Основные материалы, применяемые при изготовлении и монтаже аккумуляторных батарей
3.Виды крепежных деталей и мелких конструкций
4. Назначение и виды инструмента, применяемого при монтаже аккумуляторных батарей
5. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности
3 разряд:
1. Основные виды арматуры
2. Устройство простых приборов, электроаппаратов и применяемого электрифицированного и пневматического инструмента
3. Правила чтения простых электрических схем
4. Основные виды такелажных средств и правила пользования ими
5. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Коммуникабельность
Дисциплинированность
Внимательность
Организованность
Активность
Деятельность с определенной долей самостоятельности исходя из поставленной задачи
Список технических регламентов и национальных стандартов:
-
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Мастер участка
4
Техник-электрик
10. Карточка профессии "Аккумуляторщик":
Код группы:
7412-4
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Аккумуляторщик
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 1. Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 364 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 1)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 сентября 2023 года № 33389.

1. Жылу электр станциясының аккумуляторлық жабдықтарын монтаждау жұмыстарын орындау
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Жылу электр станциясының аккумуляторлық жабдықтарын монтаждау жұмыстарын орындау
Дағды 1:
Аккумуляторлық жабдықты монтаждау бойынша қосалқы жұмыстар
Машықтар:
2-ші разряд:
1. Бекіту бөлшектерін орнату
2. Дәл өлшемдерді қажет етпейтін бекітпелер мен төсемдердің ұсақ бөлшектерін жасау
3. Сепараторларды аккумуляторларға құрастыру және орнату
4. Ыдыстар мен электродтардың тұғыры
5. Аккумуляторларға арналған ыдыстары бар жәшіктерді ашу
6. Қаптама материалын жинау
3-ші разряд:
1. Жабдықты бояу
2. Орнатуға әртүрлі полярлықтағы электродтарды дайындау
3. Оларды тазарту және тегістеу
4. Қорғасын электродтарын ыдыстарға орнату
5. Электродтарды салыстыру
6. Сымдарды, кабельдерді дәнекерлеуге дайындау (Қызмет көрсету), қорғасын пластиналарын тазалау
Білімдер:
2-ші разряд:
1. Түрлі түсті және Қара металдар
2. Аккумуляторлық батареяларды дайындау және монтаждау кезінде қолданылатын негізгі материалдар
3. Бекіту бөлшектері мен шағын құрылымдардың түрлері
4. Аккумуляторлық батареяларды орнату кезінде қолданылатын құралдың мақсаты мен түрлері;\
5. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.\
3-ші разряд:
1. Арматураның негізгі түрлері
2. Қарапайым аспаптардың, электр аппараттарының және қолданылатын электрлендірілген және пневматикалық аспаптардың құрылғысы
3. Қарапайым электр тізбектерін оқу ережелері
4. Такелаж құралдарының негізгі түрлері және оларды пайдалану ережелері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Қарым-қатынас
Зейін
Ұйымшылдық
Белсенділік
тәртіптілік
Қойылған міндетке сүйене отырып белгілі бір дербестік үлесі бар қызмет
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Учаске шебері
4
Техник
10. "Аккумуляторшы" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
7412-4
Қызмет атауының коды:
Кәсіптің атауы:
Аккумуляторшы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
1-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (1-шығарылым) бекіту туралы" 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 364 Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 7 қыркүйекте № 33389 болып тіркелді.

Параграф 9. Аккумуляторщик, 3 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: ТиПО (рабочие профессии)
Специальность: Теплоэнергетические установки тепловых электрических станций
Квалификация:
-
Уровень образования: основное среднее образование
Специальность:
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Для присвоения 3-го разряда требуется стаж работы по специальности не менее 3 месяцев. Курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
-
Основная цель деятельности:
Техническое обслуживание и ремонт аккумуляторного оборудования тепловой электростанции
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение ремонтных работ аккумуляторного оборудования
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Выполнение ремонтных работ аккумуляторного оборудования.
Навык 1:
Подготовка к ремонту аккумуляторного оборудования
Умения:
3 разряд:
1. Выполнять простые и средней сложности работы по ремонту аккумуляторов и аккумуляторных батарей различных типов и емкостей
2. Выявлять повреждения элементов батарей и их устранение
3. Проводить текущий ремонт зарядных агрегатов
4. Производить смену электролита и сепарации в аккумуляторных батареях
5. Заготавливать колодки и прокладки
6. Отливать свинцовые соединительные полосы и наконечники
Знания:
3 разряд:
1. Приемы работ и технологическую последовательность операций при разборке, сборке и ремонте элементов аккумуляторных батарей
2. Основные физические и химические свойства материалов, применяемых при ремонте аккумуляторов
3. Порядок приготовления электролита для различных типов аккумуляторов и батарей
4. Устройство контрольно-измерительных приборов
5. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение простых и средней сложности работ по ремонту аккумуляторного оборудования
Умения:
3 разряд:
1. Устанавливать в сосуды подпорные стекла и свинцовые прокладки
2. Устанавливать крышки блок-сосудов с припайкой перемычек
3. Приготавливать электролиты по установленной рецептуре
4. Проводить монтаж и демонтаж элементов аккумуляторных батарей с выправкой соединительных деталей
5. Удалять шлам из элементов работающих батарей
6. Выполнять все работы, предусмотренные инструкцией по вводу аккумуляторов в эксплуатацию
Знания:
3 разряд:
1. Основы электротехники

Параграф 9. Аккумулятор жинағышы, 3 разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Жылу электр станцияларының жылу энергетикалық қондырғылары
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Мамандығы бойынша жұмыс тәжірибесі 1 (бір) жылдан кем емес. Бір жылға дейінгі кәсіптік даярлық бағдарламалары бойынша білім беру ұйымының базасындағы курстар
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жылу электр станциясының аккумуляторлық жабдығына техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Аккумуляторлық жабдықты жөндеу жұмыстарын орындау
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Аккумуляторлық жабдықты жөндеу жұмыстарын орындау.
Дағды 1:
Аккумуляторлық жабдықты жөндеуге дайындық
Машықтар:
3-ші разряд:
1. Әр түрлі типтегі және сыйымдылықтағы аккумуляторлар мен аккумуляторлық батареяларды жөндеу бойынша қарапайым және орташа күрделі жұмыстарды орындау
2. Батарея элементтерінің зақымдануын және оларды жоюды анықтаңыз
3. Зарядтау агрегаттарына ағымдағы жөндеу жүргізу
4. Аккумуляторлық батареяларда электролит пен сепарацияны ауыстыру
5. Жастықшалар мен жастықшаларды дайындаңыз
6. Қорғасын байланыстыратын жолақтар мен ұштарды құйыңыз
Білімдер:
3-ші разряд:
1. Аккумулятор батареяларының элементтерін бөлшектеу, құрастыру және жөндеу кезіндегі жұмыс тәсілдері және операциялардың технологиялық реттілігі
2. Батареяларды жөндеу кезінде қолданылатын материалдардың негізгі физикалық және химиялық қасиеттері
3. Аккумуляторлар мен батареялардың әртүрлі түрлеріне арналған электролитті дайындау тәртібі
4. Бақылау-өлшеу аспаптарының құрылғысы
5. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Аккумуляторлық жабдықты жөндеу бойынша қарапайым және күрделілігі орташа жұмыстарды орындау
Машықтар:
3-ші разряд :
1. Ыдыстарға тірек шынылар мен қорғасын төсемдерін орнату
2. Көпірлер дәнекерленген блок-ыдыстардың қақпақтарын орнату
3. Белгіленген рецепт бойынша электролит дайындау
4. Аккумулятор батареяларының элементтерін монтаждау және бөлшектеу
5. Жұмыс істеп тұрған батареялардың элементтерінен шламды алып тастау
6. Аккумуляторларды пайдалануға беру жөніндегі Нұсқаулықта көзделген барлық жұмыстарды орындау
Білімдер:
3-ші разряд :
1. Электротехника негіздері

1. Производить разборку и сборку аккумуляторов
2. Производить обезжиривание аккумуляторных сосудов, фильтрацию, подготовку дистиллированной воды
3. Обслуживать оборудование зарядных станций под руководством аккумуляторщика более высокой квалификации
4. Подготавливать аккумуляторы к ремонту и заряду
2 разряд:
1. Производить разборку и сборку аккумуляторов всех типов
2. Обслуживать оборудование зарядных станций (агрегатов)
3. Производить заряд аккумуляторов и аккумуляторных батарей всех типов
4. Заменять резиновые клапаны на пробках, заготовка прокладок
5. Измерять напряжение отдельных элементов аккумуляторных батарей
6. Паять соединение аккумуляторных батарей
7. Определять плотности и уровня электролита в элементах аккумуляторов
8. Приготавливать раствор щелочи из кристаллического каустика или концентрированного раствора по установленной рецептуре
Знания:
1 разряд:
1. Основные сведения об устройстве аккумуляторных батарей
2. Наименование основных материалов и реактивов аккумуляторного производства
3. Порядок хранения кислот, щелочей и обращения с ними, способы определения их по внешнему виду и иным признакам
4. Наименование и назначение наиболее распространенных простых инструментов, приспособлений
5. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности
2 разряд:
1. Элементарные сведения из электротехники
2. Устройство и назначение аккумуляторных батарей
3. Порядок и режимы заряда и разряда аккумуляторных батарей
4. Свойства применяемых кислот, щелочей и порядок обращения с ними
5. Назначение и условия применения контрольно- измерительных приборов для измерения напряжения элементов аккумуляторных батарей
6. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение простых и средней сложности работ по ремонту аккумуляторного оборудования
Умения:
1 разряд:
1. Очищать, промывать и протирать аккумуляторные сосуды
2. Зачищать заусенцы и наплывы после пайки у пластин соединительных полос и наконечников
3. Перемещать бутыли с кислотой, электролитом, дистиллированной водой, банок с едким калием в пределах рабочего места
2 разряд :
1. Закрывать шнуром щели между крышками и сосудами и заливать их разогретой мастикой
2. Заливать и доливать банок дистиллированной водой и электролитом
3. Заменять отдельные банки и обмазывать их мастикой
4. Вести записи по эксплуатации зарядных станций (агрегата)
Знания:
1 разряд:

1. Аккумуляторларды бөлшектеу және құрастыру
2. Аккумуляторлық ыдыстарды майсыздандыру, сүзу, тазартылған суды дайындау
3. Жоғары білікті аккумулятордың басшылығымен зарядтау станцияларының жабдықтарына қызмет көрсету
4. Аккумуляторларды жөндеуге және зарядтауға дайындау
2-ші разряд:
1. Барлық типтегі аккумуляторларды бөлшектеу және құрастыру
2. Зарядтау станцияларының (агрегаттардың)жабдықтарына қызмет көрсете білу
3. Аккумуляторлар мен батареялардың барлық түрлерін зарядтай білу
4. Тығындардағы резеңке клапандарды ауыстыру, тығыздағыштарды дайындау
5. Аккумуляторлардың жеке элементтерінің кернеуін өлшеу
6. Аккумуляторлар қосылымдарын дәнекерлеу
7. Аккумуляторлар элементтеріндегі электролиттің тығыздығы мен деңгейін анықтай білу
8. Белгіленген рецепт бойынша кристалды каустиктен немесе концентрацияланған ерітіндіден сілтілік ерітінді дайындау
Білімдер:
1-ші разряд:
1. Қайта зарядталатын аккумуляторлардың құрылғысы туралы негізгі мәліметтер
2. Аккумулятор өндірісінің негізгі материалдары мен реактивтерінің атауы
3. Қышқылдарды, сілтілерді сақтау және олармен жұмыс істеу тәртібі, оларды сыртқы түрі және өзге де белгілері бойынша айқындау тәсілдері
4. Ең көп таралған қарапайым құралдардың, құрылғылардың атауы мен мақсаты
2-ші разряд:
1. Электротехникадан қарапайым мәліметтер
2. Қайта зарядталатын аккумуляторлардың құрылғысы және мақсаты
3. Аккумуляторлар зарядтау және разрядтау тәртібі мен режимдері
4. Қолданылатын қышқылдардың, сілтілердің қасиеттері және оларды өңдеу тәртібі
5. Аккумуляторлар батареялары элементтерінің кернеуін өлшеуге арналған бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты мен қолдану шарттары
6. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Аккумуляторлық жабдықты жөндеу бойынша қарапайым және күрделілігі орташа жұмыстарды орындау
Машықтар:
1-ші разряд:
1. Аккумуляторлар ыдыстарын тазалау, жуу және сүрту
2. Пластиналарда байланыстырушы жолақтарда және ұштарда дәнекерлеуден кейін бөртпелер мен ағындарды тазарту
3. Жұмыс орнында қышқыл, электролит, тазартылған су, каустикалық калий банкалары бар бөтелкелерді жылжыту
2-ші разряд:
1. Қақпақтар мен ыдыстар арасындағы саңылауларды сыммен жабу және оларды қыздырылған мастикамен толтыру
2. Банкаларды дистилденген сумен және электролитпен құю және толтыру
3. Жеке банкаларды ауыстыру және оларды мастикамен жабу
4. Зарядтау станцияларын (агрегатын) пайдалану бойынша жазбаларды жүргізу
Білімдер:
1-ші разряд:

1. Выполнение монтажных работ аккумуляторного оборудования тепловой электростанции
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Выполнение монтажных работ аккумуляторного оборудования тепловой электростанции
Навык 1:
Монтаж и демонтаж аккумуляторных батарей
Умения:
6 разряд:
1. Формировать аккумуляторные батареи всех типов
2. Производить монтаж аккумуляторных батарей стационарного типа на стеллажах
3. Проверять и испытания их
4. Подготавливать аккумуляторные батареи всех типов к сдаче под наладку
5. Выполнять замерочные работы на месте монтажа
6. Оформлять графические части заказа, разрабатывать эскизы и схемы
Знания:
6 разряд:
1. Устройство электротехнических установок
2. Технические требования на сдачу объектов в эксплуатацию
3. Схемы и способы формирования аккумуляторных батарей
4. Правила выполнения работ во взрывоопасных зонах
5. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение замерочных работ на месте монтажа
Умения:
6 разряд:
1. Проверять и испытания их
2. Подготавливать аккумуляторные батареи всех типов к сдаче под наладку
3. Выполнять замерочные работы на месте монтажа
4. Оформлять графические части заказа, разрабатывать эскизы и схемы
Знания:
6 разряд:
1. Устройство электротехнических установок
2. Технические требования на сдачу объектов в эксплуатацию;
3. Схемы и способы формирования аккумуляторных батарей
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Коммуникабельность
Дисциплинированность
Внимательность
Организованность
Активность
Деятельность с определенной долей самостоятельности исходя из поставленной задачи
Список технических регламентов и национальных стандартов:
ГОСТ 21931-76 припои оловянно-свинцовые в изделиях технические условия. ГОСТ 21930-76 Межгосударственный стандарт. Припои оловянно-свинцовые в чушках. Технические условия
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Мастер участка
4
Техник
13. Карточка профессии "Аккумуляторщик":
Код группы:
7412-4
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Аккумуляторщик
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 1. Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 364 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 1)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 сентября 2023 года № 33389.
Параграф 10. Аккумуляторщик, 4 разряд
Выпуск 1. Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 364 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 1)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 сентября 2023 года № 33389.
Параграф 10. Аккумуляторщик, 5 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Теплоэнергетические установки тепловых электрических станций
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы по специальности не менее 1 (одного) года. Курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
-
Основная цель деятельности:
Техническое обслуживание и ремонт аккумуляторного оборудования тепловой электростанции
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение ремонтных работ аккумуляторного оборудования
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Выполнение ремонтных работ аккумуляторного оборудования
Навык 1:
Подготовка к ремонту аккумуляторного оборудования
Умения:
4-5 разряды:
1. Выполнять простые и средней сложности работы по ремонту аккумуляторов и аккумуляторных батарей различных типов и емкостей

1. Жылу электр станциясының аккумуляторлық жабдықтарын монтаждау жұмыстарын орындау
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Жылу электр станциясының аккумуляторлық жабдықтарын монтаждау жұмыстарын орындау
Дағды 1:
Қайта зарядталатын аккумуляторларды монтаждау және бөлшектеу
Машықтар:
6-шы разряд:
1. Барлық типтегі аккумуляторлық батареяларды қалыптастыру
2. Стационарлық үлгідегі аккумуляторлық батареяларды сөрелерде монтаждау
3. Оларды тексеру және сынау
4. Барлық типтегі аккумуляторлық батареяларды реттеуге тапсыруға дайындау
5. Монтаждау орнында өлшеу жұмыстарын орындау
6. Тапсырыстың графикалық бөлігін рәсімдеу, эскиздер мен схемаларды әзірлеу
Білімдер:
6-шы разряд:
1. Электр қондырғыларының құрылғысы
2. Объектілерді пайдалануға беруге қойылатын техникалық талаптар
3. Қайта зарядталатын аккумуляторларды қалыптастыру схемалары мен әдістері
4. Жарылыс қаупі бар аймақтарда жұмыстарды орындау қағидалары
5. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Монтаждау орнында өлшеу жұмыстарын орындау
Машықтар:
6-шы разряд:
1. Оларды тексеру және сынау
2. Барлық типтегі аккумуляторлық батареяларды реттеуге тапсыруға дайындау
3. Монтаждау орнында өлшеу жұмыстарын орындау
4. Тапсырыстың графикалық бөліктерін жасаңыз, эскиздер мен диаграммаларды жасаңыз
Білімдер:
6-шы разряд:
1. Электр қондырғыларының құрылғысы
2. Объектілерді пайдалануға беруге қойылатын техникалық талаптар
3. Қайта зарядталатын батареяларды қалыптастыру схемалары мен әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Қарым-қатынас
Зейін
Ұйымдастыру
Белсенділік
Тәртіптілік
Қойылған міндетке сүйене отырып белгілі бір дербестік үлесі бар қызмет
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
МЕМСТ 21931-76 бұйымдардағы қалайы-қорғасын дәнекерлері техникалық шарттар. МЕМСТ 21930-76 Мемлекетаралық стандарт. Чушкалардағы қалайы-қорғасын дәнекерлері. Техникалық шарттар.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Учаске шебері
4
Техник-электрик
13. "Аккумуляторшы" кәсіптің карточкасы:
13. Кәсіптің карточкасы "Аккумуляторшы":
Топтың коды:
7412-4
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Аккумуляторшы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
1-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (1-шығарылым) бекіту туралы" 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 364 Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 7 қыркүйекте № 33389 болып тіркелді.
Параграф 8. Аккумулятор жинағышы , 4 разряд
1-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (1-шығарылым) бекіту туралы" 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 364 Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 7 қыркүйекте № 33389 болып тіркелді.
Параграф 8. Аккумулятор жинағышы , 5 разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Жылу электр станцияларының жылу энергетикалық қондырғылары
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Мамандығы бойынша жұмыс тәжірибесі 1 (бір) жылдан кем емес. Бір жылға дейінгі кәсіптік даярлық бағдарламалары бойынша білім беру ұйымының базасындағы курстар
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
-
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жылу электр станциясының аккумуляторлық жабдығына техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1.Аккумуляторлық жабдықты жөндеу жұмыстарын орындау
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Аккумуляторлық жабдықты жөндеу жұмыстарын орындау
Дағды 1:
Аккумуляторлық Жабдықты жөндеуге дайындық
Машықтар:
4-5 разряды:
1. Аккумуляторлар мен аккумуляторлық батареяларды жөндеу бойынша қарапайым және орташа күрделі жұмыстарды орындай білу

2. Выявлять повреждения элементов батарей и их устранение
3. Проводить текущий ремонт зарядных агрегатов
4. Проводить смену электролита и сепарации в аккумуляторных батареях
5. Проводить заготовку колодок и прокладок
6. Проводить отливку свинцовых соединительных полос и наконечников
Знания:
4-5 разряды:
1. Приемы работ и технологическую последовательность операций при разборке, сборке и ремонте элементов аккумуляторных батарей
2. Основные физические и химические свойства материалов, применяемых при ремонте аккумуляторов
3. Порядок приготовления электролита для различных типов аккумуляторов и батарей
4. Устройство контрольно-измерительных приборов
5. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение сложных и особо сложных работ по ремонту аккумуляторного оборудования
Умения:
4 разряд:
1. Регулировать напряжение и силы тока при заряде
2. Производить средний ремонт зарядных агрегатов
3. Обслуживать машинные приводы, ртутного выпрямителя, токораспределительного щита
4. Проводить испытание аккумуляторных батарей
5. Определять и устранять повреждения аккумуляторных батарей
6. Проводить пригонку междуэлементных соединений
7. Определять пригодность аккумуляторов и батарей к дальнейшей эксплуатации
8. Определять качество электролита
9. Подготавливать и оформлять техническую документацию, до и после проведения ремонта аккумуляторов
5 разряд:
1. Обслуживать аккумуляторы в период заводских, ходовых и государственных испытаний на всех типах судов и сдача их заказчику
2. Корректировать химический состав электролита
3. Определять дефекты судовых аккумуляторов всех типов перед ремонтом
4. Поверять и испытывать все типы судовых стационарных и переносных аккумуляторов
5. Составлять расчеты схем соединения аккумуляторов и регулировочного сопротивления в цепи заряда в зависимости от емкости и напряжения аккумуляторов и мощности зарядного агрегата
6. Определять объемы ремонта дистилляторов
7. Производить паяльные работы на водородных аппаратах
8. Проводить капитальные ремонты зарядных агрегатов
9. Выбирать режимы формовки и заряда аккумуляторов
10. Делать подформовку отстающих элементов
11. Составлять схемы отключения отдельных элементов, находящихся под напряжением
12. Вести учет технической документации по обслуживанию и ремонту оборудования и аппаратуры зарядных станций
Знания:
4 разряд:
1. Правила ремонта аккумуляторов, дистилляторов и зарядных агрегатов

2. Батарея элементтерінің зақымдануын және оларды жоюды анықтаңыз
3. Зарядтау қондырғыларын ағымдағы жөндеу
4. Аккумуляторлық батареялардағы электролит пен сепарацияның өзгеруі
5. Төсемдер мен төсемдерді дайындау
6. Қорғасын байланыстырушы жолақтар мен ұштарды құю
Білімдер:
4-5 разряды:
1. Аккумулятор батареяларының элементтерін бөлшектеу, құрастыру және жөндеу кезіндегі жұмыс тәсілдері және операциялардың технологиялық реттілігі
2. Батареяларды жөндеу кезінде қолданылатын материалдардың негізгі физикалық және химиялық қасиеттері
3. Аккумуляторлар мен батареялардың әртүрлі түрлеріне арналған электролитті дайындау тәртібі
4. Бақылау-өлшеу аспаптарының құрылғысы
5. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Аккумуляторлық жабдықты жөндеу бойынша қарапайым және күрделілігі орташа жұмыстарды орындау
Машықтар:
4-ші разряд:
1. Зарядтау кезінде кернеу мен ток күшін реттеу
2. Зарядтау қондырғыларын орташа жөндеу
3. Машина жетегіне, сынап түзеткішке, ток тарату қалқанына қызмет көрсету
4. Батарея сынағы
5. Аккумуляторлардың зақымдануын анықтау және жөндеу
6. Элементаралық қосылыстардың жарамдылығы
7. Аккумуляторлар мен батареялардың одан әрі пайдалануға жарамдылығын анықтау
8. Электролит сапасын анықтау
9. Аккумуляторларды жөндеу жүргізілгенге дейін және кейін техникалық құжаттаманы дайындау және ресімдеу
5-ші разряд:
1. Кемелердің барлық түрлерінде зауыттық, жүріс және мемлекеттік сынақтар кезеңінде аккумуляторларға қызмет көрсету және оларды тапсырыс берушіге тапсыру
2. Электролиттің химиялық құрамын түзету
3. Жөндеу алдында барлық типтегі кеме аккумуляторларының ақауын анықтау
4. Кеменің стационарлық және тасымалданатын аккумуляторларының барлық түрлерін тексеру және сынау
5. Батареялардың сыйымдылығы мен кернеуіне және зарядтау қондырғысының қуатына байланысты зарядтау тізбегіндегі аккумуляторларды қосу және реттеу кедергісі схемаларының есептеулерін жасау
6. Дистилляторларды жөндеу көлемін анықтау
7. Сутегі аппараттарында дәнекерлеу жұмыстарын жүргізу
8. Зарядтау агрегаттарына күрделі жөндеу жүргізу
9. Батареяларды қалыптау және зарядтау режимін таңдау
10. Артта қалған элементтерді пішіндеу.
11. Кернеудегі жекелеген элементтерді ажырату схемасын жасау
12. Зарядтау станцияларының жабдықтары мен аппаратураларына қызмет көрсету және жөндеу бойынша есепке алу және техникалық құжаттаманы жүргізу
Білімдер:
4-ші разряд:
1. Аккумуляторларды, дистилляторларды және зарядтау агрегаттарын жөндеу ережелері

2. Конструктивное устройство и принцип работы, аккумуляторных батарей различных типов и емкостей
3. Порядок вывода отдельных элементов из работающей цепи
4. Методы нахождения и устранения короткого замыкания в элементах батарей
5. Физические и химические свойства кислот, щелочей, свинца, красок, применяемых в аккумуляторном производстве
6. Электрические измерительные приборы и приборы для замера плотности кислот, щелочей и газов
7. Устройство оборудования зарядных агрегатов
8. Схемы монтажа и установки аккумуляторных батарей
9. Нормы напряжения во время заряда и разряда аккумуляторов
10. Приемы правки и раскроя свинца по размерам и чертежам для изготовления рубашки
11. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности
5 разряд:
1. Правила расчета схем соединений аккумуляторов и регулировочного сопротивления в цепи заряда в зависимости от емкости и напряжения аккумуляторов и мощности зарядного агрегата, устройство электрических измерительных приборов и приборов для замера плотности кислот, щелочей и газов
2. Конструкция аккумуляторных батарей всех типов и емкостей
3. Правила ремонта судовых аккумуляторов, дистилляторов и зарядных агрегатов
4. Оборудование зарядных станций
5. Порядок и правила ведения учета работы зарядных агрегатов и аккумуляторных батарей и составления необходимой технической документации
6. Методы определения и устранения сложных неисправностей в работе аккумуляторных батарей, аппаратуре и оборудовании зарядных станций
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Коммуникабельность
Дисциплинированность
Внимательность
Организованность
Активность
Деятельность с определенной долей самостоятельности исходя из поставленной задачи
Список технических регламентов и национальных стандартов:
-
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Мастер участка
4
Техник-электрик
14. Карточка профессии "Электромонтажник по аккумуляторным батареям":
Код группы:
7411-0
Код наименования занятия:
7411-0-011
Наименование профессии:
Электромонтажник по аккумуляторным батареям
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 3. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно- квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)".
Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 августа 2019 года № 19169.

2. Конструктивті құрылғы және жұмыс принципі, әр түрлі типтегі және сыйымдылықтағы батареялар
3. Жеке элементтерді жұмыс тізбегінен шығару тәртібі
4. Аккумулятор ұяшықтарындағы қысқа тұйықталуды табу және жою әдістері
5. Аккумулятор өндірісінде қолданылатын қышқылдардың, сілтілердің, қорғасынның, бояулардың физикалық және химиялық қасиеттері
6. Қышқылдардың, сілтілердің және газдардың тығыздығын өлшеуге арналған электрлік өлшеу аспаптары мен аспаптары.
7. Зарядтау агрегаттарының жабдықтарын орнату
8. Аккумулятор батареяларды орнату және орнату схемалары
9. Аккумуляторларды зарядтау және разрядтау кезіндегі кернеу нормалары
10. Көйлек жасау үшін қорғасынды өлшемдері мен сызбалары бойынша түзету және пішу әдістері
11. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары
5-ші разряд:
1. Аккумуляторлардың сыйымдылығы мен кернеуіне және зарядтау агрегатының қуатына байланысты аккумуляторлардың қосылу схемаларын және заряд тізбегіндегі реттеу кедергісін есептеу қағидалары, қышқылдардың, сілтілер мен газдардың тығыздығын өлшеуге арналған электр өлшеу аспаптары мен аспаптарының құрылғысы
2. Барлық типтегі және сыйымдылықтағы қайта зарядталатын батареялардың дизайны
3. Кеме аккумуляторларын, дистилляторларды және зарядтау агрегаттарын жөндеу ережесі
4. Зарядтау станцияларының жабдықтары
5. Зарядтау агрегаттары мен аккумуляторлық батареялардың жұмысын есепке алуды жүргізу және қажетті техникалық құжаттаманы жасау тәртібі мен қағидалары
6. Аккумуляторлық батареялардың, зарядтау станцияларының аппаратурасы мен жабдықтарының жұмысындағы күрделі ақауларды анықтау және жою әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Қарым-қатынас
Зейін
Ұйымдастыру
Белсенділік
Тәртіптілік
Қойылған міндетке сүйене отырып белгілі бір дербестік үлесі бар қызмет
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
-
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Учаске шебері
4
Техник-электрик
14. "Аккумуляторлы батарея жөніндегі электромонтажшы" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
7411-0
Қызмет атауының коды:
7411-0-011
Кәсіптің атауы:
Аккумуляторлы батарея жөніндегі электромонтажшы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
3-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 1 тамызда № 19169 болып тіркелді.

Параграф 9. Электромонтажник по аккумуляторным батареям, 4 разряд
Выпуск 3. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно- квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)".
Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 августа 2019 года № 19169.
Параграф 10. Электромонтажник по аккумуляторным батареям, 5 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Электроснабжение (по отраслям)
Квалификация:
-
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Для присвоения 4-го разряда требуется стаж работы по специальности не менее 6 месяцев. Для присвоения5-го разряда требуется стаж работы по специальности не менее 9 месяцев. Курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
-
Основная цель деятельности:
Монтаж и демонтаж аккумуляторного оборудования тепловой электростанции
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение монтажных работ аккумуляторного оборудования тепловой электростанции
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Выполнение монтажных работ аккумуляторного оборудования тепловой электростанции
Навык 1:
Монтаж аккумуляторных батарей
Умения:
4 разряд:
1. Устанавливать защитные устройства, кожухов и ограждений
2. Крепить конструкции и аппараты с помощью порохового инструмента
3. Припаивать или опрессовывать наконечники к жилам кабелей и проводов
4. Устанавливать скобы и металлических опорных конструкций
5. Крепить конструкции приклеиванием
6. Производить монтаж стеллажей всех видов
7. Производить монтаж и выверку аккумуляторного шкафа
8. Приготавливать и заливать электролиты
9. Проверять аккумуляторы на герметичность
10. Устанавливать свинцовые перемычки
11. Производить монтаж аккумуляторов в шкафах
12. Производить пайку пластин
5 разряд:
1. Выполнять разметку стеллажей под аккумуляторные батареи
2. Устанавливать аккумуляторные батареи переносного типа
3. Проводить ошиновку аккумуляторных батарей
4. Выполнять разметку мест для установки тумбочек
5. Проверять изоляцию между пластинами и полюсными контактами
6. Впаивать медные, алюминиевые и стальные шины в кабельные наконечники
Знания:
4 разряд:
1. Основы устройства аккумуляторных батарей
2. Порядок компоновки арматуры
3. Способы измерения сопротивления изоляции

Параграф 9. Аккумуляторлық батареялар бойынша электр монтаждаушы, 4 разряд
3-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 1 тамызда № 19169 болып тіркелді.
Параграф 10. Аккумуляторлық батареялар бойынша электр монтаждаушы, 5 разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Электрмен қамтамасыз ету (салалар бойынша)
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Мамандығы бойынша 1 (бір) жылдан кем емес жұмыс өтілі болуы
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жылу электр станциясының аккумуляторлық жабдықтарын монтаждау және бөлшектеу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жылу электр станциясының аккумуляторлық жабдықтарын монтаждау жұмыстарын орындау
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Жылу электр станциясының аккумуляторлық жабдықтарын монтаждау жұмыстарын орындау
Дағды 1:
Қайта зарядталатын батареяларды монтаждау және бөлшектеу
Машықтар:
4-ші разряд:
1. Қорғаныс құрылғыларын, қаптамалар мен қоршауларды орнату
2. Құрылымдар мен аппараттарды ұнтақ құралының көмегімен бекіту
3. Ұштарды кабельдер мен сымдардың өзектеріне дәнекерлеу немесе қысу
4. Қапсырмалар мен металл тірек конструкцияларын орнату
5. Құрылымдарды желімдеу арқылы бекіту
6. Барлық түрдегі сөрелерді орнату
7. Аккумулятор шкафын орнату және салыстыру
8. Электролитті дайындау және құю
9. Аккумуляторлардың ағып кетуін тексеру
10. Қорғасын секіргіштерін орнату
11. Шкафтарда батареяларды орнату
12. Пластиналарды дәнекерлеу
5-ші разряд:
1. Аккумулятор батареяларға арналған сөрелерді белгілеу
2. Сөрелерде портативті типтегі аккумуляторлық батареяларды орнату
3. Аккумулятор батареяларды шиналау
4. Тумбочкаларды орнату орындарын белгілеу
5. Пластиналар мен полюсті контактілер арасындағы оқшаулауды тексеру
6. Мыс, алюминий және болат шиналарды кабельдік ұштарға дәнекерлеу
Білімдер:
4-ші разряд:
1. Аккумулятор батарея құрылғысының негіздері
2. Арматураны құрастыру тәртібі
3. Оқшаулау кедергісін өлшеу әдістері

4. Правила чтения электрических схем средней сложности
5. Правила строповки и перемещения оборудования
6. Устройство и способы пользования механизированным такелажным оборудованием
7. Устройство монтажного поршневого пистолета и правила пользования им
8. Технологию приготовления и заливки электролита
9. Способы зарядки и разрядки аккумуляторных батарей
10. Способы пайки металлов
11. Характеристики оловянисто - свинцовых припоев типа "ПОС" и правила пользования ими
12. Меры безопасности при монтаже аккумуляторных батарей
13. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности
5 разряд:
1. Правила чтения электрических схем монтируемых аккумуляторных батарей
2. Правила проведения замеров и выполнения эскизов отдельных узлов проводок для изготовления их на стендах и в мастерских
3. Способы соединения аккумуляторов в батареи
4. Методы проверки выполненных схем, технические характеристики аккумуляторных батарей
5. Способы маркировки их
6. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Демонтаж аккумуляторных батарей
Умения:
4 разряд:
1. Устанавливать защитные устройства, кожухов и ограждений
2. Крепить конструкции и аппараты с помощью порохового инструмента
3. Припаивать или опрессовывать наконечники к жилам кабелей и проводов
4. Устанавливать скобы и металлических опорных конструкций
5. Крепить конструкции приклеиванием
6. Производить монтаж стеллажей всех видов
7. Производить монтаж и выверку аккумуляторного шкафа
8. Приготавливать и заливать электролиты
9. Проверять аккумуляторы на герметичность
10. Устанавливать свинцовые перемычки
11. Производить монтаж аккумуляторов в шкафах
12. Производить пайку пластин
5 разряд:
1. Производить разметку стеллажей под аккумуляторные батареи
2. Производить монтаж аккумуляторных батарей переносного типа на стеллажах
3. Производить ошиновку аккумуляторных батарей
4. Производить разметку мест установки тумбочек
5. Производить проверку изоляции между пластинами и полюсными контактами
6. Производить впайку медных, алюминиевых и стальных шин в кабельное наконечники
Знания:
4 разряд:
1. Основы устройства аккумуляторных батарей
2. Порядок компоновки арматуры
3. Способы измерения сопротивления изоляции
4. Правила чтения электрических схем средней сложности
5. Правила строповки и перемещения оборудования
6. Устройство и способы пользования механизированным такелажным оборудованием

4. Күрделілігі орташа электр тізбектерін оқу ережелері
5. Жабдықты ілмектеу және жылжыту ережесі
6. Механикаландырылған такелаж жабдығының құрылысы және пайдалану тәсілдері
7. Поршеньді монтаждау тапаншасының құрылғысы және оны пайдалану ережесі
8. Электролитті дайындау және құю технологиясы
9. Аккумуляторларды зарядтау және қайта зарядтау әдістері
10. Металдарды дәнекерлеу әдістері
11. "ПОС" типті қалайы-қорғасын дәнекерлерінің сипаттамалары және оларды пайдалану ережелері
12. Аккумуляторларды орнату кезіндегі қауіпсіздік шаралары
5-ші разряд:
1. Орнатылатын аккумуляторлық батареялардың электр схемаларын оқу ережелері
2. Стендтерде және шеберханаларда оларды дайындау үшін сымдардың жекелеген тораптарының өлшемдерін жүргізу және эскиздерін орындау қағидалары
3. Аккумуоляторларды батареяларға қосу жолдары
4. Орындалған схемаларды тексеру әдістері, аккумуляторлық батареялардың техникалық сипаттамалары
5. Оларды таңбалау әдістері
6. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
аккумуляторлық батареяларды бөлшектеу
Машықтар:
4 разряд:
1. Қорғаныс құрылғыларын, қаптамалар мен қоршауларды орнат
2. Құрылымдар мен құрылғыларды ұнтақ құралының көмегімен бекіту
3. Ұштарды кабельдер мен сымдардың өзектеріне дәнекерлеу немесе қосу
4. Қапсырмалар мен металл тірек құрылымдарын орнату
5. Құрылымдарды желіммен бекіту
6. Барлық түрдегі сөрелерді орнату
7. Аккумуляторлық шкафты орнату және тексеру
8. Электролиттерді дайындаңыз және құйу
9. Батареялардың ағып кетуін тексеру
10. Қорғасын секіргіштерін орнату
11. Шкафтарда батареяларды орнату
12. Пластиналарды дәнекерлеу
5-Разряд:
1. Аккумуляторлық батареяларға арналған сөрелерді белгілеу
2. Сөрелерде портативті типтегі аккумуляторлық батареяларды монтажда
3. Қайта зарядталатын батареяларды шиналау
4. Тумбочкаларды орнату орындарын белгілеу
5. Пластиналар мен полюсті контактілер арасындағы оқшаулауды тексеру
6. Мыс, алюминий және болат шиналарды кабельдік ұштарға дәнекерлеуді жүргізу
Білімдер:
4 разряд:
1. Аккумуляторлық батареяның құрылғысының негіздері
2. Арматураны құрастыру тәртібі
3. Оқшаулау кедергісін өлшеу әдістері
4. Күрделілігі орташа электр тізбектерін оқу ережелері
5. Жабдықты ілмектеу және жылжыту ережесі
6. Механикаландырылған такелаж жабдығының құрылысы және пайдалану тәсілдері

Высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы на производстве не менее 1 года или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы на производстве не менее 3 лет, при отсутствии образования по соответствующей специальности стаж работы на производстве не менее 5 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
-
Основная цель деятельности:
Описание карточки профессии "Мастер участка (в прочих отраслях)" находится в профессиональном стандарте "Эксплуатация компрессорных установок тепловой электростанции"
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация и выполнение работ по техническому обслуживанию аккумуляторного оборудования
2. Контроль работ по предотвращению неисправности аккумуляторного оборудования
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Организация и выполнение работ по техническому обслуживанию аккумуляторного оборудования
Навык 1:
Подготовка и выполнение работ по эксплуатации аккумуляторного оборудования
Умения:
1. Обеспечивать выполнение участком в установленные сроки производственных заданий по обслуживанию
2. Обеспечивать расстановку рабочих и бригад
3. Разрабатывать новые и совершенствовать действующие технологические процессы
4. Осуществлять мероприятия по повышению качества работ
Знания:
1. Законодательные, иные нормативные правовые акты Республики Казахстан
2. Методические и нормативно-технические материалы, относящиеся к деятельности участка
3. Технические характеристики и требования, технология оборудования участка и правила его технической эксплуатации
4. Методы производственно-хозяйственной деятельности участка
5. Нормы и расценки на работы, порядок их пересмотра
6. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обеспечение правильного использования оборудования
Умения:
1. Выполнять работы по выявлению резервов производства, повышению производства, использованию рабочего времени и производственного оборудования
2. Оперативно выявлять и устранять причины нарушения
3. Анализировать результаты производственной деятельности
4. Проверять качество выполняемых работ
5. Контролировать технологические процессы и правильное использование производственных площадей, оборудования, работу участка
6. Анализировать информацию и устанавливать причину отклонения режимов работы оборудования от заданных параметров

Кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және өндірістегі жұмыс өтілі кемінде 1 жыл немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білім және тиісті мамандық бойынша білімі болмаған кезде өндірістегі жұмыс өтілі кемінде 3 жыл кем дегенде 5 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
-
Қызметтің негізгі мақсаты:
"Мамандық картасының сипаттамасы "Учаске шебері (басқа салаларда)" кәсіби стандарты "Жылу электр станциясының компрессорлық қондырғыларын пайдалану" құжатында көрсетілген."
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Аккумуляторлық жабдыққа техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және орындау
2. Аккумуляторлық жабдықтың ақаулығын болдырмау жөніндегі жұмыстарды бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Аккумуляторлық жабдыққа техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және орындау
Дағды 1:
Аккумуляторлық жабдықты пайдалану бойынша жұмыстарды дайындау және орындау
Машықтар:
1. Учаскенің қызмет көрсету бойынша өндірістік тапсырмаларды белгіленген мерзімде орындауын қамтамасыз ету
2. Жұмысшылар мен бригадаларды орналастыруды қамтамасыз ету
3. Жаңа технологиялық процестерді әзірлеу және қолданыстағы технологиялық процестерді жетілдіру
4. Жұмыс сапасын арттыру бойынша іс-шараларды жүзеге асыру
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының заңнамалық, өзге де нормативтік құқықтық актілері
2. Учаскенің қызметіне қатысты әдістемелік және нормативтік-техникалық материалдар
3. Учаскенің техникалық сипаттамалары мен талаптары, жабдықтар технологиясы және оны техникалық пайдалану ережелері
4. Учаскенің өндірістік-шаруашылық қызметінің әдістері
5. Жұмыстардың нормалары мен бағалары, оларды қайта қарау тәртібі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жабдықты дұрыс пайдалануды қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Өндіріс резервтерін анықтау, өндірісті арттыру, жұмыс уақыты мен өндірістік жабдықты пайдалану бойынша жұмыстарды орындау
2. Бұзушылықтың себептерін жедел анықтау және жою
3. Өндірістік қызмет нәтижелерін талдау
4. Орындалатын жұмыстардың сапасын тексеру
5. Технологиялық процестерді және өндірістік алаңдарды, жабдықтарды, учаскенің жұмысын дұрыс пайдалануды бақылау
6. Ақпаратты талдаңыз және жабдықтың жұмыс режимдерінің берілген параметрлерден ауытқу себебін анықтаңыз

7. Осуществлять формирование бригад (их количественного, профессионально- квалификационного состава), разрабатывать и внедрять мероприятия по рациональному обслуживанию бригад, координировать их деятельность
8. Устанавливать и своевременно доводить производственные задания бригадам и отдельным рабочим (не входящим в состав бригад) в соответствии с утвержденными производственными планами и графиками, нормативные показатели по использованию оборудования, сырья, материалов, инструмента, топлива, энергии
9. Контролировать соблюдение рабочими порядка по безопасности и охране труда, производственной и трудовой дисциплины, внутреннего трудового распорядка
10. Организовывать работу по повышению квалификации и профессионального мастерства рабочих и бригадиров
Знания:
1. Законодательные, иные нормативные правовые акты Республики Казахстан
2. Методические и нормативно-технические материалы, относящиеся к деятельности участка
3. Технические характеристики и требования, технология оборудования участка и правила его технической эксплуатации
4. Методы производственно-хозяйственной деятельности участка
5. Нормы и расценки на работы, порядок их пересмотра
6. Основы экономики, организации производства, труда и управления
7. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Контроль работ по предотвращению неисправности аккумуляторного оборудования
Навык 1:
Организация, формирование
производственных заданий и работ бригад
Умения:
1. Использовать передовые методы и приемы труда, формы его организации, аттестации и рационализации рабочих мест
2. Определять количественный, профессионально- квалификационный состав бригад
3. Проводить производственный инструктаж рабочих
4. Участвовать в разработке новых и совершенствовании действующих технологических процессов и режимов производства, а также производственных графиков
5. Проверять качество выпускаемой продукции или выполняемых работ, осуществлять мероприятия по предупреждению брака и повышению качества продукции (работ, услуг)
6. Принимать участие в приемке законченных работ по реконструкции участка, ремонту технологического оборудования, механизации и автоматизации производственных процессов и ручных работ
7. Организовывать внедрение передовых методов и приемов труда, а также форм его организации, аттестации и рационализации рабочих мест
8. Обеспечивать выполнение рабочими норм выработки, правильное использование производственных площадей, оборудования, организационно-технической оснастки и инструмента, равномерную (ритмичную) работу участка
Знания:

7. Бригадаларды (олардың сандық, кәсіптік-біліктілік құрамын) қалыптастыруды жүзеге асыру, бригадаларға ұтымды қызмет көрсету жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және енгізу, олардың қызметін үйлестіру
8. Бекітілген өндірістік жоспарлар мен кестелерге сәйкес бригадалар мен жекелеген жұмысшыларға (бригадалардың құрамына кірмейтін) өндірістік тапсырмаларды, жабдықты, шикізатты, материалдарды, құралды, отынды, энергияны пайдалану жөніндегі нормативтік көрсеткіштерді белгілеу және уақтылы жеткізу
9. Жұмысшылардың еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібін, өндірістік және еңбек тәртібін, ішкі еңбек тәртібін сақтауын бақылау
10. Жұмысшылар мен бригадирлердің біліктілігі мен кәсіби шеберлігін арттыру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының заңнамалық, өзге де нормативтік құқықтық актілері
2. Учаскенің қызметіне қатысты әдістемелік және нормативтік-техникалық материалдар
3. Учаскенің техникалық сипаттамалары мен талаптары, жабдықтар технологиясы және оны техникалық пайдалану ережелері
4. Учаскенің өндірістік-шаруашылық қызметінің әдістері
5. Жұмыстардың нормалары мен бағалары, оларды қайта қарау тәртібі
6. Экономика, өндірісті ұйымдастыру, Еңбек және басқару негіздері
7. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Аккумуляторлық жабдықтың ақаулығын болдырмау жөніндегі жұмыстарды бақылау
Дағды 1:
Бригадалардың өндірістік тапсырмалары мен жұмыстарын ұйымдастыру, қалыптастыру
Машықтар:
1. Еңбектің озық әдістері мен әдістерін, оны ұйымдастыру, аттестаттау және жұмыс орындарын ұтымды ету нысандарын пайдалану
2. Бригадалардың сандық, кәсіптік-біліктілік құрамын анықтай білу
3. Жұмысшыларға өндірістік нұсқаулық жүргізу
4. Жаңа технологиялық процестер мен өндіріс режимдерін, сондай-ақ өндірістік кестелерді әзірлеуге және жетілдіруге қатысу
5. Шығарылатын өнімнің немесе орындалатын жұмыстың сапасын тексеру, ақаудың алдын алу және өнімнің (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің)сапасын арттыру жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру
6. Учаскені реконструкциялау, технологиялық жабдықтарды жөндеу, өндірістік процестер мен қол жұмыстарын механикаландыру және автоматтандыру бойынша аяқталған жұмыстарды қабылдауға қатысу
7. Еңбектің озық әдістері мен тәсілдерін, сондай-ақ оны ұйымдастыру, жұмыс орындарын аттестаттау және ұтымды ету нысандарын енгізуді ұйымдастыру
8. Жұмысшылардың өндіріс нормаларын орындауын, өндірістік алаңдарды, жабдықтарды, ұйымдастырушылық-техникалық жабдықтар мен құралдарды дұрыс пайдалануды, учаскенің біркелкі (ритақты) жұмысын қамтамасыз ету
Білімдер:

1. Методические и нормативно-технические материалы
2. Технологические процессы и режимы производства
3. Стандарты, технические условия, нормативы качественных показателей, технологические инструкции
4. Основы организации труда, производства и управления
5. Порядок ведения оперативных переговоров и записей
6. Положения и инструкции по расследованию и учету аварий и других технологических нарушений, несчастных случаев на производстве
7. Порядок осмотра оборудования, методы обнаружения его дефектов
8. Порядок оформления наряда-допуска
9. Правила и порядок оформления технической документации
10. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Нацеленность на результат
Организаторские способности
Умение работать в команде
Высокая адаптивность
Самостоятельное управление и контроль процессами трудовой и учебной деятельности в рамках стратегии, политики и целей организации, обсуждение проблемы, аргументирование выводов и грамотное оперирование информацией
Список технических регламентов и национальных стандартов:
ГОСТ 21931-76 припои оловянно-свинцовые в изделиях технические условия. ГОСТ 21930-76 межгосударственный стандарт. Припои оловянно-свинцовые в чушках. Технические условия
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Главный инженер
6
Инженер участка
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
16. Наименование государственного органа:
Министерство энергетики Республики Казахстан
Исполнитель: Асылканов Султан Бауржанович.
E-mail: mailto:s.assylkanov@energo.gov.kz
Номер телефона: +7 (717) 278 97 65.
17. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
ТОО "Главная распределительная энергостанция Топар"
Руководитель проекта: Багнюк Анна Александровна.
E-mail: Anna.Bagnyuk@kazakhmys.kz
Номер телефона: +7 (721) 533 25 57.
Исполнители: Алферьева Ирина Игоревна.
E-mail: Irina.Alfereva@kazakhmys.kz
Номер телефона: +7 (721) 533 11 39.
23. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: Протокол заседания Отраслевого совета по профессиональным квалификациям сфере электроэнергетики и теплоэнергетики от 14 марта 2025 года № 3-2025. Протокол заседания Отраслевого совета по профессиональным квалификациям сфере электроэнергетики и теплоэнергетики от 27 июня 2025 года № 4-2025.
24. Национальный орган по профессиональным квалификациям: Заключение Национального органа по профессиональным квалификациям по итогам экспертизы проекта профессионального стандарта от 25 апреля 2025 года.
25. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": Экспертное заключение № 11095/19 от 16.09.2025 года.
26. Номер версии и год выпуска: версия 2, 2025 года.
27. Дата ориентировочного пересмотра: 31.12.2028 года.
Приложение 25 к приказу
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 29 октября 2025 года № 416-н/қ
Профессиональный стандарт: "Эксплуатация и ремонт средств тепловой автоматики и средств измерений"
Глава 1. Общие положения

1. Әдістемелік және нормативтік-техникалық материалдар
2. Технологиялық процестер және өндіріс режимдері
3. Стандарттар, техникалық шарттар, сапа көрсеткіштерінің нормативтері, технологиялық нұсқаулықтар
4. Еңбекті ұйымдастыру, өндіріс және басқару негіздері
5. Жедел келіссөздер мен жазбаларды жүргізу тәртібі
6. Өндірістегі авариялар мен басқа да технологиялық бұзушылықтарды, жазатайым оқиғаларды тергеу және есепке алу жөніндегі ережелер мен нұсқаулықтар
7. Жабдықты тексеру тәртібі, оның ақауларын анықтау әдістері
8. Рұқсат-нарядты ресімдеу тәртібі
9. Техникалық құжаттаманы ресімдеу ережелері мен тәртібі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Нәтижеге назар аудару
Ұйымдастырушылық қабілеттер
Командада жұмыс істей білу
Жоғары бейімделу
Ұйымның стратегиясы, саясаты мен мақсаттары шеңберіндегі Еңбек және оқу іс-әрекетінің процестерін дербес басқару және бақылау, проблеманы талқылау, қорытындыларды дәлелдеу және ақпаратпен сауатты жұмыс істеу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
МЕМСТ 21931-76 бұйымдардағы қалайы-қорғасын дәнекерлері техникалық шарттар. МЕМСТ 21930-76 Мемлекетаралық стандарт. Чушкалардағы қалайы-қорғасын дәнекерлері. Техникалық шарттар.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Бас инженер
6
Учаске инженері
4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
16. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Энергетика министрлігі
Орындаушы: Асылканов Султан Бауржанович.
E-mail: mailto:s.assylkanov@energo.gov.kz
Телефон нөмірі: +7 (717) 278 97 65.
17. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
ТОО "BPDExperts"
Жоба жетекшісі: Багнюк Анна Александровна.
E-mail: Anna.Bagnyuk@kazakhmys.kz
Телефон нөмірі: +7 (721) 533 25 57
Орындаушылар: Алферьева Ирина Игоревна.
E-mail: Irina.Alfereva@kazakhmys.kz
Телефон нөмірі: +7 (721) 533 11 39.
18. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2025 жылғы 14 наурыздағы электрэнергетикасы және жылу энергетикасы саласының кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңесі отырысының №3-2025 Хаттамасы. 2025 жылғы 27 маусымдағы электрэнергетикасы және жылу энергетикасы саласының кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңесі отырысының №4-2025 Хаттамасы.
19. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2025 жылғы 25 сәуірдегі кәсіптік стандарт жобасын сараптау қорытындысы бойынша кәсіптік біліктілік жөніндегі Ұлттық органның қорытындысы.
20. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2025 жылғы 16 қыркүйектегі № 11095/19 сараптамалық қорытындысы.
21. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: 2 нұсқа, 2025 жыл.
22. Болжалды қайта қарау күні: 31.12.2028 жыл.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2025 жылғы 29 қазандағы
№ 416-н/қ бұйрығына
25-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Жылулық автоматика құралдарын және өлшеу құралдарын пайдалану мен жөндеу" 1-ші тарау. Жалпы ережелер

1. Область применения профессионального стандарта: Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Эксплуатация и ремонт средств тепловой автоматики и средств измерений" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в энергетических организациях и на предприятиях.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) Квалификационный справочник – справочник признаваемых на территории Республики Казахстан должностей руководителей, специалистов и других служащих.
2) Единый тарифно-квалификационный справочник – справочник признаваемых на территории Республики Казахстан должностей руководителей, специалистов и других служащих.
3) Тепловая электростанция – электростанция, вырабатывающая электрическую энергию в результате преобразования тепловой энергии, выделяющейся при сжигании органического топлива.
4) КИПиА – контрольно-измерительные приборы и автоматика.
5) Релейная защита и автоматика – комплекс устройств, предназначенных для быстрого, автоматического (при повреждениях) выявления и отделения от электроэнергетической системы повреждҰнных элементов этой электроэнергетической системы в аварийных ситуациях с целью обеспечения нормальной работы всей системы.
6) Отраслевая рамка квалификаций – структурированное описание уровней квалификаций, признаваемых в отрасли.
7) Такелажные работы – это комплекс мер, направленных на поднятие разнообразных грузов с целью их погрузки или выгрузки.
8) Техническое обслуживание и ремонт – комплекс операций по поддержанию работоспособности или исправности производственного оборудования (изделий, деталей) в процессе технической эксплуатации, хранения и транспортировки.
9) Автоматизированная система управления технологическим процессом – группа решений технических и программных средств, предназначенных для автоматизации управления технологическим оборудованием на промышленных предприятиях.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) АСУ ТП – Автоматизированная система управления технологическим процессом
2) КС – Квалификационный справочник
3) ЕТКС – Единый тарифно-квалификационный справочник
4) ТЭС – Тепловая электростанция
5) РЗиА – Релейная защита и автоматика

1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: Кәсіптік стандарттың қолданылу саласы: "Жылулық автоматика құралдарын және өлшеу құралдарын пайдалану мен жөндеу" кәсіптік стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес әзірленді, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және кең ауқымды шешімдерге қойылатын талаптарды белгілейді энергетикалық ұйымдар мен кәсіпорындардағы персоналды басқару саласындағы міндеттер.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) Біліктілік анықтамалығы – Қазақстан Республикасының аумағында танылған басшылар, мамандар және басқа да қызметкерлердің лауазымдарына арналған анықтамалық.
2) Бірегей тарифтік-біліктілік анықтамалығы – Қазақстан Республикасының аумағында танылған басшылар, мамандар және басқа да қызметкерлердің лауазымдарына арналған анықтамалық.
3) Жылу электр станциясы – органикалық отынды жағу барысында бөлінетін жылу энергиясын электр энергиясына айналдыру арқылы электр энергиясын өндіретін электр станциясы.
4) КИПиА – бақылау-өлшеу аспаптары және автоматика.
5) Релелік қорғаныс және автоматика – бүкіл жүйенің қалыпты жұмысын қамтамасыз ету мақсатында авариялық жағдайларда осы электр энергетикалық жүйенің зақымдалған элементтерін электр энергетикалық жүйесінен тез, автоматты түрде (зақымданған кезде) анықтауға және бөлуге арналған құрылғылар кешені.
6) Салалық біліктілік шеңбері – саласында танылған біліктілік деңгейлерінің құрылымдық сипаттамасы.
7) Такелаждық жұмыстар – бұл жүк көтеру немесе түсіру мақсатында әртүрлі жүк түрлерін көтеруге бағытталған шаралар кешені.
8) Техникалық қызмет көрсету және жөндеу – өндірістік жабдықтың (өнімдердің, бөлшектердің) техникалық пайдалану, сақтау және тасымалдау процесінде жұмыс қабілеттілігі немесе дұрыстығын сақтау үшін орындалатын операциялар кешені.
9) Технологиялық процесті басқарудың автоматтандырылған жүйесі – өнеркәсіптік кәсіпорындарда технологиялық жабдықты басқаруды автоматтандыруға арналған техникалық және бағдарламалық құралдардың шешімдер тобы.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) АСУ ТП – Технологиялық процесті басқарудың автоматтандырылған жүйесі
2) БА – Біліктілік анықтамалығы
3) БТБА – Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы
4) ЖЭС – жылу электр станциясы
5) РЗА – реле қорғауы және автоматика

6) ОРК – Отраслевая рамка квалификаций
7) ОКЭД – Общий классификатор видов экономической деятельности
8) СИЗ – Средства индивидуальной защиты
9) ПО – Программное обеспечение
10) ЭВМ – Электронные вычислительные машины
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Эксплуатация и ремонт средств тепловой автоматики и средств измерений
5. Код профессионального стандарта: D040
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
D Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом
35 Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом
35.1 Производство, передача и распределение электроэнергии
35.11 Производство электроэнергии
35.11.1 Производство электроэнергии тепловыми электростанциями
7. Краткое описание профессионального стандарта: Проведение работ по эксплуатации и ремонту средств тепловой автоматики и средств измерений.
8. Перечень карточек профессий:
1) Электрослесарь по ремонту и обслуживанию автоматики и средств измерений электростанций - 2 уровень ОРК
2) Техник по тепловой автоматике и средств измерений - 4 уровень ОРК
4) Электрослесарь по ремонту и обслуживанию автоматики и средств измерений электростанций - 3 уровень ОРК
5) Электрослесарь по ремонту и обслуживанию автоматики и средств измерений электростанций - 4 уровень ОРК
6) Электромонтер по эксплуатации и ремонту тепловой автоматики и измерительных приборов - 2 уровень ОРК
7) Электромонтер по эксплуатации и ремонту тепловой автоматики и измерительных приборов - 3 уровень ОРК
8) Инженер по тепловой автоматике и средств измерений - 6 уровень ОРК
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Электрослесарь по ремонту и обслуживанию автоматики и средств измерений электростанций":
Код группы:
7413-2
Код наименования занятия:
7413-2-040
Наименование профессии:
Электрослесарь по ремонту и обслуживанию автоматики и средств измерений электростанций
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 9. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149. " Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 9)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2021 года № 22707.
Параграф 75– 76. Электрослесарь по ремонту и обслуживанию автоматики средств измерений электростанций (2-3 разряд)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:

6) СБШ – Салалық біліктілік шеңбері
7) ЭҚЖЖ – Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші
8) ЖҚҚ – Жеке қорғаныс құралдары
9) БҚЕ – Бағдарламалық қамтамасыз ету
10) ЭЕМ – Электрондық есептеу машинасы
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Жылулық автоматика құралдарын және өлшеу құралдарын пайдалану мен жөндеу
5. Кәсіптік стандарттың коды: D040
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
D Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен жабдықтау
35 Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен қамтамасыз ету
35.1 Электр энергиясын өндіру, беру және бөлу
35.11 Электр энергиясын өндіру
35.11.1 Жылу электр станцияларының электр энергиясын өндіруі
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Жылулық автоматика және өлшеу құралдарын пайдалану мен жөндеу жұмыстарын орындау.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Электр станциясының автоматикасы мен өлшеу құралдарын жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электр слесарі - 2 СБШ-нің деңгейі
2) Жылу автоматикасы және өлшеу құралдары бойынша техник - 4 СБШ-нің деңгейі
4) Электр станциясының автоматикасы мен өлшеу құралдарын жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электр слесарі - 3 СБШ-нің деңгейі
5) Электр станциясының автоматикасы мен өлшеу құралдарын жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электр слесарі - 4 СБШ-нің деңгейі
6) Жылу автоматикасы мен өлшеу аспаптарын пайдалану және жөндеу жөніндегі электромонтер - 2 СБШ-нің деңгейі
7) Жылу автоматикасы мен өлшеу аспаптарын пайдалану және жөндеу жөніндегі электромонтер - 3 СБШ-нің деңгейі
8) Жылу автоматикасы және өлшеу құралдары жөніндегі инженер. - 6 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Электр станциясының автоматикасы мен өлшеу құралдарын жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электр слесарі":
Топтың коды:
7413-2
Қызмет атауының коды:
7413-2-040
Кәсіптің атауы:
Электр станциясының автоматикасы мен өлшеу құралдарын жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электр слесарі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
9-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (9-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 11 мамырда № 22707 болып тіркелді.
75–76-параграфтар. Электр станцияларындағы өлшеу құралдарының автоматикасын жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электрслесарь (2–3 разряд)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:

Опыт работы для 2-го разряда — не требуется; для 3-го разряда — не менее 6 месяцев.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
7413-2-039 - Электрослесарь по обслуживанию автоматики и средств измерений электростанций
7413-2-040 - Электрослесарь по ремонту и обслуживанию автоматики и средств измерений электростанций
Основная цель деятельности:
Выполнение простых и средней сложности эксплуатационных и ремонтных работ электротехнических устройств и оборудования тепловой автоматики в электрической сети электростанции под полным наблюдением.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Эксплуатация и техническое обслуживание автоматизированных систем и средств измерений
2. Демонтаж, монтаж и наладка электрооборудования и систем автоматики
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Эксплуатация и техническое обслуживание автоматизированных систем и средств измерений
Навык 1:
Подготовка к ремонту оборудования согласно технике безопасности
Умения:
Для 2-го разряда:
1. Подготавливать рабочее место, обеспечивая его чистоту и порядок.
2. Использовать средства индивидуальной защиты (СИЗ) при подготовке к ремонту.
3. Организовывать необходимые инструменты и материалы для ремонта.
4. Соблюдать установленные правила и процедуры по технике безопасности при подготовке к ремонту.
5. Сообщать ответственным лицам о готовности оборудования к ремонту
Для 3-го разряда (дополнение ко 2-му разряду):
1. Подготавливать инструменты и средства измерений перед началом ремонта.
2. Проводить монтаж, демонтаж средств измерений и вторичных приборов, включая правильное отключение и заземление оборудования.
3. Включать и отключать измерительные приборы.
4. Выбирать и использовать стандартные материалы для простых ремонтных работ.
5. Использовать испытательные устройства и инструменты.
6. Контролировать технические параметры работы обслуживаемого оборудования.
7. Определять температуру, давление и расход сетевой воды и пара по приборам автоматики.
8. Выполнять базовую шлифовку деталей и узлов электрооборудования.
Знания:
Для 2-го разряда:
1. Устройство, назначение и принцип работы средств измерений и механизмов отдельных элементов технологических схем обслуживаемого оборудования.
2. Назначение и устройство слесарного и электромонтажного инструмента.
3. Основные свойства токопроводящих материалов.
Для 3-го разряда (дополнение ко 2-му разряду):
1. Процессы подготовки и контроля электрооборудования перед ремонтными работами.

2-разряд үшін еңбек өтілі – талап етілмейді; 3-разряд үшін – кемінде 6 ай.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7413-2-039 - Электр станцияларының автоматикасына және өлшеу құралдарына қызмет көрсету жөніндегі электрслесарі
7413-2-040 - Электр станциясының автоматикасы мен өлшеу құралдарын жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электр слесарі
Қызметтің негізгі мақсаты:
Электр станциясының электр желісінде электр техникалық құрылғылары мен жылу автоматикасы жабдықтарын пайдалану және жөндеу жұмыстарының қарапайым және орташа күрделілігін толық бақылаумен орындау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Автоматтандырылған жүйелер мен өлшеу құралдарын пайдалану және техникалық қызмет көрсету.
2. Электр жабдығын және автоматика жүйелерін бөлшектеу, монтаждау және баптау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Автоматтандырылған жүйелер мен өлшеу құралдарын пайдалану және техникалық қызмет көрсету.
Дағды 1:
Қауіпсіздік техникасы талаптарына сәйкес жабдықты жөндеуге дайындау
Машықтар:
2-разряд:
1. Жұмыс орнын дайындап, тазалық пен тәртіпті қамтамасыз ету.
2. Жөндеуге дайындау кезінде жеке қорғаныс құралдарын (ЖҚҚ) пайдалану.
3. Жөндеу жұмыстарына қажетті құралдар мен материалдарды ұйымдастыру.
4. Жөндеуге дайындау барысында қауіпсіздік техникасы бойынша белгіленген ережелер мен рәсімдерді сақтау.
5. Жабдықтың жөндеуге дайындығы туралы жауапты тұлғаларға хабарлау.
3-разряд үшін (2-разрядқа қосымша):
1. Жөндеу жұмыстары басталғанға дейін құралдар мен өлшеу құралдарын дайындау.
2. Өлшеу құралдарын және екінші реттік аспаптарды монтаждау және бөлшектеу, соның ішінде жабдықты дұрыс ажырату және жерге қосу.
3. Өлшеу аспаптарын қосу және ажырату.
4. Қарапайым жөндеу жұмыстары үшін стандартты материалдарды таңдап, пайдалану.
5. Сынақ құрылғылары мен құралдарын пайдалану.
6. Қызмет көрсетілетін жабдықтың техникалық параметрлерін бақылау.
7. Автоматика аспаптары бойынша су мен будың температурасы, қысымы және шығынын анықтау.
8. Электр жабдығы бөлшектері мен тораптарының бастапқы жылтырату жұмыстарын орындау.
Білімдер:
2-разряд:
1. Қызмет көрсетілетін жабдықтың технологиялық сызбаларының жекелеген элементтеріндегі өлшеу құралдары мен механизмдерінің құрылымы, мақсаты және жұмыс істеу принципі.
2. Слесарлық және электрмонтаждау құралдарының мақсаты мен құрылымы.
3. Электрөткізгіш материалдардың негізгі қасиеттері.
3-разряд үшін (2-разрядқа қосымша):
1. Электр жабдығын жөндеу жұмыстарына дейін дайындау және бақылау үдерістері.

2. Структуру и назначение устройств для испытаний и подготовки к ремонту.
3. Нормы и требования техники безопасности при подготовке к ремонту электрооборудования.
4. Материалы, используемые при подготовке к выполнению простых ремонтных работ.
5. Принципы выполнения электрических измерений.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обследование оборудования и выявление дефектов
Умения:
Для 2-го разряда:
1. Проводить визуальный осмотр оборудования и его элементов для выявления видимых повреждений и неисправностей.
2. Использовать простые измерительные приборы для контроля параметров работы оборудования (напряжение, сопротивление, ток и др.).
3. Сравнивать фактические показатели с нормативными значениями, указанными в технической документации.
4. Определять наличие дефектов и неисправностей, требующих ремонта или замены.
5. Определять неисправности несложных приборов и выполнение несложных монтажных работ в схемах средств теплотехнического контроля и автоматики в условиях действующего тепломеханического оборудования
Для 3-го разряда (дополнение к 2-му разряду):
1. Выполнять обход электрооборудования для проведения несложных ремонтных работ и устранять мелкие дефекты под наблюдением.
2. Оценивать режим работы и техническое состояние вспомогательного оборудования по показаниям контрольно-измерительных приборов, визуальным, аудиальным и кинестетическим признакам.
3. Использовать инструменты, оборудование и устройства для выполнения обхода.
4. Выявлять и документировать неисправности, информировать ответственных лиц для принятия решений по ремонту и обслуживанию.
Знания:
Для 2-го разряда:
1. Основные виды дефектов и типичные причины их возникновения.
2. Правила использования измерительных приборов и методы контроля параметров.
3. Допуски, посадки, квалитеты (классы точности) и параметры шероховатости (классы чистоты).
4. Требования техники безопасности при проведении обследования.
5. Порядок оформления результатов обследования и передачи информации.
Для 3-го разряда (дополнение к 2-му разряду):
1. Логику и порядок выполнения обхода для ремонта и устранения дефектов.
2. Инструменты, материалы и инструкции, необходимые для выполнения обхода.
3. Правила оформления технической документации и протоколов по результатам обхода и устранения неисправностей.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Демонтаж, монтаж и наладка электрооборудования и систем автоматики
Навык 1:
Производство необходимых переключений для подготовки рабочего места
Умения:
Для 2-го разряда
1. Использовать простые средства контроля, а также оформлять необходимую документацию.

2. Жөндеуге дайындауға және сынауға арналған құрылғылардың құрылымы мен мақсаты.
3. Электр жабдығын жөндеуге дайындау кезіндегі қауіпсіздік техникасы талаптары мен нормалары.
4. Қарапайым жөндеу жұмыстарына дайындау кезінде қолданылатын материалдар.
5. Электрлік өлшеулерді орындау принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жабдықты тексеру және ақауларды анықтау
Машықтар:
2-разряд:
1. Жабдықты және оның элементтерін көрнекі түрде қарап, көзге көрінетін зақымдар мен ақауларды анықтау.
2. Қарапайым өлшеу аспаптарын пайдаланып, жабдық жұмысының параметрлерін (кернеу, кедергі, ток және т.б.) бақылау.
3. Нақты көрсеткіштерді техникалық құжаттамада көрсетілген нормативтік мәндермен салыстыру.
4. Жөндеуді немесе ауыстыруды қажет ететін ақаулар мен ақаулықтарды анықтау.
5. Жұмыс істеп тұрған жылу-механикалық жабдық жағдайында жылутехникалық бақылау және автоматика сұлбаларындағы қарапайым аспаптардың ақауларын анықтау және қарапайым монтаждау жұмыстарын орындау.
3-разряд үшін (2-разрядқа қосымша):
1. Қарапайым жөндеу жұмыстарын жүргізу үшін электр жабдығына кезекпен шолу жасап, ұсақ ақауларды бақылаумен жою.
2. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері, визуалды, дыбыстық және кинестетикалық белгілер бойынша көмекші жабдықтың жұмыс режимі мен техникалық жай-күйін бағалау.
3. Шолу жасау үшін құрал-саймандарды, жабдықты және құрылғыларды пайдалану.
4. Ақауларды анықтау және құжатқа тіркеу, жөндеу мен қызмет көрсету бойынша шешімдер қабылдау үшін жауапты тұлғаларға хабарлау.
Білімдер:
2-разряд:
1. Ақаулардың негізгі түрлері және олардың пайда болу себептерінің типтік сипаттамалары.
2. Өлшеу аспаптарын қолдану қағидалары және параметрлерді бақылау әдістері.
3. Дәлдік кластары (квалитеттер), отырғызу түрлері, рұқсаттар және бет кедір-бұдырлығының параметрлері (тазалық кластары).
4. Қарап-тексеру жұмыстарын жүргізу кезінде еңбек қауіпсіздігі талаптары.
5. Қарап-тексеру нәтижелерін ресімдеу және ақпаратты беру тәртібі.
3-разряд үшін (2-разрядқа қосымша):
1. Жөндеу және ақауларды жою мақсатында шолып өту жұмыстарын жүргізудің логикасы мен тәртібі.
2. Шолып өту жұмыстарын орындауға қажетті құрал-саймандар, материалдар және нұсқаулықтар.
3. Анықталған ақаулар мен орындалған жұмыстар бойынша техникалық құжаттаманы және хаттамаларды ресімдеу қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Электр жабдығын және автоматика жүйелерін бөлшектеу, монтаждау және баптау.
Дағды 1:
Жұмыс орнын дайындау үшін қажетті ауыстырып-қосуларды жүзеге асыру.
Машықтар:
2-разряд:
1. Қарапайым бақылау құралдарын пайдалану, сондай-ақ қажетті құжаттаманы ресімдеу.

2. Выполнять подготовительные работы по монтажу, демонтажу переключающих устройств.
3. Читать и интерпретировать схемы переключения.
4. Выполнять переключения на электрооборудовании в соответствии с технической документацией под контролем.
Для 3-го разряда (дополнение к 2-му разряду):
1. Выполнять переключения в системах автоматики, для ремонта тепловой автоматики и средств измерений под наблюдением (например: включение, отключение оборудования, регулирование режимов, выполнение оперативных переключений в технологических схемах).
2. Подготавливать рабочее место к проведению ремонта и наладки электрооборудования под наблюдением.
3. Настраивать и проверять исправность контрольно- измерительных приборов и систем автоматики в процессе ремонта под руководством специалиста.
Знания:
Для 2-го разряда
1. Характеристику электрических компонентов (резисторы, конденсаторы, трансформаторы и т.д.).
2. Принципы работы автоматических систем управления.
3. Типы переключений (включение/выключение, переключение режимов работы и т.д.).
4. Нормы и правила охраны труда и электробезопасности при работе с электрооборудованием.
Для 3-го разряда (дополнение к 2-му разряду):
1. Технические и технологические процессы переключения в тепловых сетях и цепях коммутации.
2. Правила ведения документации тепловых и электрических сетей.
3. Порядок подготовки рабочего места к ремонту и наладке электрооборудования под наблюдением.
4. Назначение и применение материалов, инструментов и инструкций, используемых при переключении и коммутации цепей.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Проведение демонтажа/ монтажа
Умения:
Для 2-го разряда
1. Выполнять демонтаж и монтаж электрических и механических компонентов автоматики и средств измерений с соблюдением технологической документации.
2. Использовать ручной и слесарный инструмент, а также измерительные приборы для контроля правильности монтажа.
3. Обеспечивать надежное крепление и правильное соединение узлов и деталей.
4. Проводить проверку исправности и правильности установки оборудования после монтажа.
5. Соблюдать правила техники безопасности и охраны труда при выполнении демонтажных и монтажных работ.
Для 3-го разряда (дополнение к 2-му разряду):
1. Выполнять демонтаж и монтаж электрооборудования до и после несложных ремонтных работ и устранения мелких дефектов под наблюдением, включая монтаж средств измерений и вторичных приборов электромагнитной схемы.
2. Проверять и подготавливать рабочие элементы, необходимые для монтажа и демонтажа.

2. Ауыстырып-қосатын құрылғыларды монтаждау мен бөлшектеуге дайындық жұмыстарын орындау.
3. Ауыстырып-қосу сұлбаларын оқу және түсіндіру.
4. Электр жабдығындағы ауыстырып-қосуларды техникалық құжаттамаға сәйкес бақылаумен орындау.
3-разряд үшін (2-разрядқа қосымша):
1. Жылу автоматикасы мен өлшеу құралдарын жөндеу үшін автоматика жүйелерінде бақылаумен ауыстырып-қосуларды орындау (мысалы: жабдықты қосу, ажырату, жұмыс режимдерін реттеу, технологиялық сұлбаларда жедел ауыстырып-қосулар жүргізу).
2. Электр жабдығын жөндеуге және баптауға арналған жұмыс орнын бақылаумен дайындау.
3. Жөндеу барысында бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика жүйелерінің жарамдылығын реттеу және тексеру (мамандардың басшылығымен).
Білімдер:
2-разряд:
1. Электр компоненттерінің сипаттамалары (резисторлар, конденсаторлар, трансформаторлар және т.б.).
2. Автоматтандырылған басқару жүйелерінің жұмыс істеу принциптері.
3. Ауыстырып-қосулардың түрлері (қосу/ажырату, жұмыс режимдерін ауыстыру және т.б.).
4. Электр жабдықтарымен жұмыс істеу кезінде еңбек қорғау мен электрқауіпсіздік нормалары мен қағидалары.
3-разряд үшін (2-разрядқа қосымша):
1. Жылу желілерінде және коммутациялық тізбектерде ауыстырып-қосулардың техникалық және технологиялық үдерістері.
2. Жылу және электр желілері бойынша құжаттаманы жүргізу қағидалары.
3. Электр жабдығын жөндеуге және баптауға арналған жұмыс орнын бақылаумен дайындау тәртібі.
4. Тізбектерді ауыстырып-қосу және коммутациялау кезінде қолданылатын материалдардың, құралдардың және нұсқаулықтардың мақсаты мен қолдану тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Монтаждау және бөлшектеу жұмыстарын жүргізу
Машықтар:
2-разряд:
1. Автоматика мен өлшеу құралдарының электрлік және механикалық құрамдас бөліктерін технологиялық құжаттамаға сәйкес бөлшектеу және монтаждау жұмыстарын орындау.
2. Монтаждың дұрыстығын бақылау үшін қол құралдарын, слесарлық құралдарды және өлшеу аспаптарын пайдалану.
3. Құрылымдық тораптар мен бөлшектердің сенімді бекітілуін және дұрыс жалғануын қамтамасыз ету.
4. Монтаждау жұмыстары аяқталғаннан кейін жабдықтың дұрыстығын және жұмысқа жарамдылығын тексеру.
5. Бөлшектеу және монтаждау жұмыстарын орындау барысында еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидаларын сақтау.
3-разряд үшін (2-разрядқа қосымша):
1. Қарапайым жөндеу жұмыстары мен ұсақ ақауларды жоюға дейін және кейін бақылаумен электр жабдығын, оның ішінде өлшеу құралдары мен электромагниттік сұлбадағы екінші реттік аспаптарды монтаждау және бөлшектеу жұмыстарын орындау.
2. Монтаждау және бөлшектеу үшін қажетті жұмыс элементтерін тексеру және дайындау.

3. Разбирать, ремонтировать и собирать электрические машины и пускорегулирующую аппаратуру закрытых распределительных устройств напряжением до 0,4 кВ.
4. Ремонтировать и проводить технический осмотр двухобмоточных трансформаторов мощностью до 10 тыс. кВА и напряжением до 0,4 кВ.
5. Ремонтировать обмотки и катушки электрических машин постоянного и переменного тока мощностью до 500 кВт, измерять сопротивление изоляции обмоток и выводов мегаомметром.
6. Проверять изоляцию кабеля на влажность, вырезать и разбирать муфты и воронки кабеля напряжением до 1000 В
Знания:
Для 2-го разряда
1. Конструктивные особенности и принцип работы автоматических устройств и средств измерений, применяемых на электростанциях.
2. Технологические процессы демонтажа и монтажа оборудования.
3. Правила и нормы техники безопасности при работе с электрооборудованием.
4. Основы электротехники и электроники, необходимые для правильного выполнения монтажных операций.
5. Требования к качеству и надежности монтажа оборудования
Для 3-го разряда (дополнение к 2-му разряду):
1. Принципы подготовки рабочего места к монтажу, демонтажу и ремонту электрооборудования напряжением до 1000 В.
2. Технические и технологические процессы монтажа и демонтажа электрооборудования при работе с напряжением до 1000 В.
3. Материалы, инструменты и инструкции, применяемые при выполнении монтажных и демонтажных работ на электрооборудовании напряжением до 1000 В.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Завершение работы по ремонту монтажа и демонтажа электрооборудования
Умения:
Для 2-го разряда
1. Проверять качество и полноту выполненных работ по ремонту, демонтажу и монтажу оборудования.
2. Осуществлять очистку рабочего места и инструментов после завершения работ.
3. Составлять простые отчҰты или записи о выполненных работах в установленной форме.
4. Соблюдать правила техники безопасности и охраны труда при завершении работ.
Для 3-го разряда (дополнение к 2-му разряду):
1. Выбирать материалы, необходимые для завершения монтажа и демонтажа электрооборудования.
2. Проводить диагностику и проверку исправности оборудования после ремонта с использованием специализированных средств измерений и контроля.
3. Оформлять техническую документацию, включая составление подробных отчетов, актов выполненных работ и инструкций по эксплуатации.
Знания:
Для 2-го разряда
1. Требования к качеству и полноте выполнения ремонтных и монтажных работ.

3. Электр машиналарын және кернеуі 0,4 кВ-қа дейінгі жабық тарату құрылғыларының іске қосу және реттеу аппаратурасын бөлшектеу, жөндеу және жинау.
4. Қуаттылығы 10 000 кВА-ға дейін және кернеуі 0,4 кВ-қа дейінгі екіорамалы трансформаторларды жөндеу және техникалық байқаудан өткізу.
5. Қуаттылығы 500 кВт-қа дейінгі тұрақты және айнымалы ток электр машиналарының орамаларын және катушкаларын жөндеу, орамалар мен шығару ұштарының оқшаулау кедергісін мегаомметрмен өлшеу.
6. Кернеуі 1000 В-қа дейінгі кабельдердің оқшаулауын ылғалдылыққа тексеру, кабель муфталарын және воронкаларын кесіп алу және бөлшектеу.
Білімдер:
2-разряд:
1. Электр станцияларында қолданылатын автоматтандырылған құрылғылар мен өлшеу құралдарының конструкциялық ерекшеліктері және жұмыс істеу принципі.
2. Жабдықты монтаждау және бөлшектеу бойынша технологиялық үдерістер.
3. Электр жабдықтарымен жұмыс істеу кезіндегі еңбек қауіпсіздігі ережелері мен нормалары.
4. Монтаждау операцияларын дұрыс орындау үшін қажетті электротехника және электроника негіздері.
5. Жабдықты монтаждау сапасына және сенімділігіне қойылатын талаптар.
3-разряд үшін (2-разрядқа қосымша):
1. Кернеуі 1000 В-қа дейінгі электр жабдығын монтаждауға, бөлшектеуге және жөндеуге арналған жұмыс орнын дайындау принциптері.
2. Кернеуі 1000 В-қа дейінгі электр жабдығымен жұмыс істеу кезінде монтаждау және бөлшектеу бойынша техникалық және технологиялық үдерістер.
3. Кернеуі 1000 В-қа дейінгі электр жабдығында монтаждау және бөлшектеу жұмыстарын орындау кезінде қолданылатын материалдар, құрал-саймандар және нұсқаулықтар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Электр жабдығын жөндеу, монтаждау және бөлшектеу жұмыстарын аяқтау
Машықтар:
2-разряд:
1. Жабдықты жөндеу, монтаждау және бөлшектеу жұмыстарының сапасы мен толықтығын тексеру.
2. Жұмыс аяқталғаннан кейін жұмыс орнын және құрал-саймандарды тазалау.
3. Орнатылған үлгіге сәйкес орындалған жұмыстар туралы қарапайым есептер немесе жазбалар жасау.
4. Жұмыстарды аяқтау барысында еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидаларын сақтау.
3-разряд үшін (2-разрядқа қосымша):
1. Электр жабдығын монтаждау және бөлшектеу жұмыстарын аяқтауға қажетті материалдарды таңдау.
2. Жөндеуден кейін жабдықтың жарамдылығын арнайы өлшеу және бақылау құралдарын қолдана отырып диагностикалау және тексеру.
3. Техникалық құжаттаманы ресімдеу, оның ішінде орындалған жұмыстардың егжей-тегжейлі есептерін, актілерін және пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды дайындау.
Білімдер:
2-разряд:
1. Жөндеу және монтаждау жұмыстарының сапасы мен толықтығына қойылатын талаптар.

2. Правила оформления технической документации и отчетности.
3. Основы техники безопасности при завершении работ и эксплуатации оборудования.
4. Организация рабочего места и порядок уборки после проведения работ.
Для 3-го разряда (дополнение к 2-му разряду):
1. Требования к качеству выполнения и приҰмки сложных ремонтных, монтажных и наладочных работ на оборудовании автоматики и средств измерений.
2. Методы контроля и диагностики исправности оборудования после ремонта и монтажа.
3. Процессы завершения технических и технологических этапов монтажа и демонтажа электрооборудования.
4. Материалы, инструменты и инструкции, необходимые для завершения монтажа и демонтажа электрооборудования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Чувство ответственности за свою работу
Способность самостоятельно развивать профессиональные квалификации и умения
Умение решения проблем (типичных проблем)
умение выбрать оптимальный подход из привычного набора вариантов
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Технический регламент "Общие требования к пожарной безопасности". Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года № 405. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2021 года № 24045. 2. Правила технической эксплуатации. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11066. 3. Правила пожарной безопасности. Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 февраля 2022 года № 26867. 4. Правила техники безопасности. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2015 года № 10907.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Техник по тепловой автоматике и средств измерений
10. Карточка профессии "Техник по тепловой автоматике и средств измерений ":
Код группы:
3115-1
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Техник по тепловой автоматике и средств измерений
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Связь с ЕТКС и КС отсутствует
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Электрооборудование (по видам и отраслям)
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Стаж работы не менее 1 года.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:

2. Техникалық құжаттаманы және есептілікті ресімдеу қағидалары.
3. Жұмыстарды аяқтау және жабдықты пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасының негіздері.
4. Жұмыс орнын ұйымдастыру және жұмыстардан кейінгі тазалау тәртібі.
3-разряд үшін (2-разрядқа қосымша):
1. Автоматика және өлшеу құралдары жабдығындағы күрделі жөндеу, монтаждау және баптау жұмыстарының сапасына және оларды қабылдауға қойылатын талаптар.
2. Жөндеу және монтаждан кейін жабдықтың жарамдылығын бақылау мен диагностикалаудың әдістері.
3. Электр жабдығын монтаждау және бөлшектеу бойынша техникалық және технологиялық кезеңдерді аяқтау үдерістері.
4. Электр жабдығын монтаждау және бөлшектеу жұмыстарын аяқтауға қажетті материалдар, құрал-саймандар және нұсқаулықтар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Өз жұмысы үшін жауапкершілік сезімі
Кәсіби біліктілік пен дағдыларды өз бетінше дамыту қабілеті
Проблемаларды (типтік проблемаларды)шеше білу
әдеттегі нұсқалар жиынтығынан оңтайлы тәсілді таңдау мүмкіндігі
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламенті. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 17 тамыздағы № 405 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 19 тамызда № 24045 болып тіркелді. 2. Техникалық пайдалану ережелері. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 15 мамырда № 11066 болып тіркелді. 3. Өрт қауіпсіздігі ережелері. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 21 ақпанда № 26867 болып тіркелді. 4. Қауіпсіздік ережелері. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 30 сәуірде № 10907 болып тіркелді.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Жылу автоматика және өлшеу құралдарының техникі
10. Кәсіптің карточкасы "Жылу автоматикасы және өлшеу құралдары бойынша техник":
Топтың коды:
3115-1
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Жылу автоматикасы және өлшеу құралдары бойынша техник
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БТБА және БА-мен байланыс жоқ
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Электр жабдықтары (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс өтілі 1 жылдан кем емес.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

3112-1-005 - Техник-технолог (общий профиль)
Основная цель деятельности:
Организация, контроль и управление процессом оперативной работы станции или ее части и персонала под управлением, а также осуществление рабочих задач более высокой сложности и с высоким риском, в том числе низкого и высокого напряжения и постоянного и переменного тока.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Эксплуатация и Ремонт
2. Обеспечение контроля и управления процессами коммутации электрических цепей
3. Проведение испытаний (тестовые испытания)
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Эксплуатация и Ремонт
Навык 1:
Проведение испытаний электрооборудования
Умения:
1. Проводить испытания электрооборудования в соответствии с инструкциями и оценивать полученные результаты.
2. Использовать измерительную и испытательную аппаратуру для проверки оборудования.
3. Работать с комплектными испытательными устройствами для проверки защитных систем.
Знания:
1. Основные принципы контроля качества, необходимые для проведения испытаний электрооборудования.
2. Порядок применения и методы испытания средств защиты, используемых в электроустановках.
3. Объем и нормативные требования к испытаниям электрооборудования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Планирование и подготовка к ремонту согласно технике безопасности и выявление причины повреждения
Умения:
1. Выявлять неисправности в электрооборудовании, включая высоковольтное передающее оборудование и распределительные трансформаторы.
2. Организовывать процесс подготовки к ремонту с соблюдением требований техники безопасности.
3. Проводить диагностику технического состояния электрооборудования с применением измерительных и испытательных приборов для последующего анализа и принятия решений по ремонту.
Знания:
1. Процесс подготовки к ремонту электрооборудования, включая методы выявления неисправностей.
2. Схемы электрооборудования и их структурные особенности.
3. Принципы выбора и подготовки оборудования, инструментов и материалов для выполнения ремонтных работ.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Обеспечение контроля и управления процессами коммутации электрических цепей
Навык 1:
Контроль и управление процессом коммутации
Умения:
1. Проводить контроль и управление процессом системы коммутации.
2. Использовать устройства технологической защиты и сигнализации теплоэнергетического оборудования.
3. Проводить контроль и управление переключением системы и цепи для монтажа и демонтажа.
4. Проводить контроль соблюдения технологической последовательности, правил производства работ, оперативного выявления и устранение причин их нарушения.

3112-1-005 - Техник-технолог (жалпы бейін)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Станцияның немесе оның бөлімшесінің және оның басқаруындағы персоналдың жедел жұмыс процесін ұйымдастыру, бақылау және басқару, сондай-ақ күрделілігі жоғары және тәуекелі жоғары, оның ішінде төмен және жоғары кернеу мен тұрақты және айнымалы токтың жұмыс міндеттерін жүзеге асыру.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Электр жабдығын пайдалану және жөндеу
2. Электр тізбектерін коммутациялау процестерін басқару және бақылауды қамтамасыз ету
3. Сынақтар жүргізу (тестілік сынақтар)
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Электр жабдығын пайдалану және жөндеу
Дағды 1:
Электр жабдығын сынақтан өткізу
Машықтар:
1. Нұсқаулыққа сәйкес электр жабдықтарына сынақтар жүргізу және нәтижелерді бағалау.
2. Өлшеу және сынау аппаратурасымен жұмыс.
3. Қорғанысты тексеру үшін толық сынақ құрылғыларымен жұмыс.
Білімдер:
1. Электр жабдықтарын сынау үшін қажетті сапаны бақылау принциптері.
2. Электр қондырғыларында қолданылатын қорғау құралдарын қолдану және сынау тәртібі.
3. Электр жабдықтарын сынау көлемі мен нормалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Қауіпсіздікке сәйкес жөндеу жұмыстарын жоспарлау және дайындау және зақымдану себебін анықтау
Машықтар:
1. Жоғары вольтты тарату жабдықтары мен тарату трансформаторларын қоса алғанда, электр жабдықтарындағы ақауларды анықтау.
2. Қауіпсіздік талаптарына сәйкес жөндеуге дайындық процесін ұйымдастыру.
3. Кейіннен талдау және жөндеу бойынша шешімдер қабылдау үшін өлшеу және сынау аспаптарын пайдалана отырып, электр жабдығының техникалық жай-күйіне диагностика жүргізу.
Білімдер:
1. Электр жабдықтарын жөндеуге дайындық процесін терең түсіну (ақауларды анықтауды қоса).
2. Электр жабдықтарының схемаларын түсіну.
3. Қажетті жабдықтарды, құралдар мен материалдарды таңдау принциптері және электр жабдықтарын жөндеу жұмыстарын орындау үшін оларды дайындауды ұйымдастыру.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Электр тізбектерін коммутациялау процестерін басқару және бақылауды қамтамасыз ету
Дағды 1:
Коммутация процесін бақылау және басқару
Машықтар:
1. Коммутация жүйесінің процесін бақылау және басқару.
2. Жылу энергетикалық жабдықтың технологиялық қорғау және дабыл құрылғыларын пайдалану мүмкіндігі.
3. Орнату және бөлшектеу үшін жүйе мен тізбектің ауысуын бақылау және басқару.
4. Технологиялық реттіліктің, жұмыс жүргізу ережелерінің сақталуын бақылау, оларды бұзу себептерін жедел анықтау және жою.

5. Осуществлять контроль действий членов бригады во время процесса коммутации / переключения.
Знания:
1. Принципы контроля и управления процессом коммутационной системы.
2. Управление системой и процессом коммутации цепей при монтаже и демонтаже.
3. Нормы и требования нормативных правовых актов в области производства тепловой и электрической энергии, соответствующие процессу коммутации.
4. Инструкции по переключениям в электроустановках.
5. Принципы работы с низким и высоким напряжением, постоянным и переменным током, а также оборудование и инструменты, необходимые для работы с ними.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Проведение работ по установке, монтажу и демонтажу электрооборудования
Умения:
1. Выполнять самостоятельно монтаж и демонтаж электрооборудования, а также установку основных электрических и механических компонентов.
2. Применять общие принципы построения электрических сетей напряжением до 1000 В при выполнении монтажных работ.
3. Ориентироваться в типовых технических требованиях к устройствам автоматики тепловых сетей и применять их на практике.
Знания:
1. Детали и условные обозначения электротехнической и монтажной документации, применяемой при выполнении монтажных и демонтажных работ.
2. Принципы, применяемые при анализе и оценке проектных решений в электрических сетях.
3. Технические требования и нормативы, регламентирующие выполнение монтажно-разборочных работ электрооборудования
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Проведение испытаний (тестовые испытания)
Навык 1:
Составление программы испытаний электрооборудования
Умения:
1. Разрабатывать программу проведения испытаний электрооборудования с учетом технических требований и условий эксплуатации.
2. Определять перечень измерительных средств, условий и последовательность проведения испытаний в соответствии с нормативной документацией.
3. Оформлять техническую документацию по результатам испытаний с проведением анализа полученных данных и формулировкой заключения о пригодности оборудования к эксплуатации.
Знания:
1. Принципы разработки программы испытаний для проведения испытаний электрооборудования.
2. Принципы контроля качества, необходимые для проведения испытаний электрооборудования.
3. Нормы и требования нормативных правовых актов в области производства тепловой и электрической энергии, необходимые для разработки программы испытаний электрооборудования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Проведение испытаний и измерений электрооборудования
Умения:
1. Проводить испытания и выполнять основные измерения электрооборудования в соответствии с инструкциями и нормативной документацией.

5. Коммутация / ауысу процесі кезінде бригада мүшелерінің әрекеттерін бақылау.
Білімдер:
1. Коммутациялық жүйенің процесін бақылау және басқару принциптері.
2. Монтаждау және бөлшектеу кезінде тізбекті коммутациялау жүйесі мен процесін бақылау және басқару принциптері.
3. Коммутация процесіне сәйкес келетін жылу және электр энергиясын өндіру саласындағы нормативтік құқықтық актілердің нормалары мен талаптары.
4. Электр қондырғыларындағы коммутация бойынша нұсқаулық.
5. Төмен және жоғары вольтты, тұрақты және айнымалы ток принциптері және олармен жұмыс істеу үшін қажетті жабдықтар мен құралдар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жұмыстарды жүргізу
Машықтар:
1. Негізгі электрлік және механикалық объектілерді монтаждау / бөлшектеу жұмыстарын және монтаждауды өз бетінше орындау.
2. 1000 В дейінгі желіні құрудың жалпы принциптерін қолдана білу.
3.Жылу желісі автоматикасы құрылғыларының үлгілік техникалық талаптарын қолдана білу.
Білімдер:
1. Монтаждау/ бөлшектеу жұмыстарын орындауға қатысты сызбалардың егжей-тегжейін терең түсіну.
2. Электр желілерін жобалау тиімділігін бағалауға арналған электрлік принциптер.
3. Монтаждау және бөлшектеу жұмыстарын орындауға қойылатын техникалық талаптарды терең түсіну.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Сынақтар жүргізу (тестілік сынақтар)
Дағды 1:
Сынақ бағдарламасын құру
Машықтар:
1. Электр жабдықтарын сынау бағдарламаларын әзірлеу.
2. Нормативтік құжаттамаға сәйкес қажетті өлшеу құралдарының тізбесін, сынақтар жүргізудің шарттары мен реттілігін айқындау.
3. Алынған деректерді талдай отырып және жабдықтың пайдалануға жарамдылығы туралы қорытындыларды тұжырымдай отырып, сынақ нәтижелері бойынша техникалық құжаттаманы ресімдеу.
Білімдер:
1. Электр жабдықтарын сынау үшін сынақ бағдарламасын әзірлеу принциптері.
2. Электр жабдықтарын сынау үшін қажетті сапаны бақылау принциптері.
3. Электр жабдықтарын сынау бағдарламасын әзірлеу үшін қажетті жылу және электр энергиясын өндіру саласындағы нормативтік құқықтық актілердің нормалары мен талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Сынақтар жүргізу
Машықтар:
1. Нұсқаулыққа сәйкес электр жабдықтарын сынау және негізгі өлшеу мүмкіндігі.

2. Применять контрольно-измерительные приборы для оценки параметров работы оборудования и выявления отклонений от нормативных значений.
3. Оформлять и передавать результаты испытаний для последующего анализа технического состояния оборудования и принятия решений по его обслуживанию или ремонту.
Знания:
1. Виды испытаний и основные измерения параметров электрооборудования.
2. Нормативные документы и инструкции, регламентирующие проведение испытаний электрооборудования.
3. Устройство и принципы работы контрольно-измерительных приборов, используемых при проведении испытаний.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Анализ и корректировка по результатам испытаний
Умения:
1. Проводить обзор и анализ результатов испытаний в соответствии с установленными требованиями.
2. Систематизировать и проводить анализ информации по техническому обслуживанию устройств релейной защиты и автоматики (РЗиА).
3. Выполнять оценку состояния и условий эксплуатации средств релейной защиты и автоматики, включая определение остаточного ресурса устройств РЗиА.
Знания:
1. Принципы анализа и рассмотрения результатов испытания.
2. Основные электрические параметры и контрольные индикаторы.
3. Нормы и требования нормативно-правовых актов в области производства тепловой и электрической энергии, необходимые для анализа и рассмотрения результатов испытаний.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Чувство ответственности за свою работу и работу команды
Способность самостоятельно развивать профессиональную квалификацию и навыки
Умения анализа и оценки информации
Умения анализа и оценки информации
Понимание взаимозависимости
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Технический регламент "Общие требования к пожарной безопасности". Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года № 405. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2021 года № 24045. 2. Правила технической эксплуатации. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11066. 3. Правила пожарной безопасности. Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 февраля 2022 года № 26867. 4. Правила техники безопасности. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2015 года № 10907.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Электрослесарь по эксплуатации и ремонту тепловой автоматики и измерительных приборов
6
Инженер по тепловой автоматике и средств измерений
5
Мастер по ремонту электротехническог оборудования

2. Жабдықтың жұмыс параметрлерін бағалау және нормадан ауытқуларды анықтау үшін Бақылау-өлшеу құралдарын қолдану.
3. Сынақ нәтижелерін тіркеу және жабдықтың техникалық жай-күйі бойынша талдау және шешім қабылдау үшін ақпарат беру.
Білімдер:
1. Электр жабдықтарының процестерін сынау және негізгі өлшеу.
2. Электр жабдықтарын сынауды жүргізуді регламенттейтін нормативтік құжаттар мен нұсқаулықтардың талаптары.
3. Сынақ кезінде қолданылатын бақылау-өлшеу аспаптарының жұмыс принциптері мен құрылысы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Сынақ нәтижелері бойынша талдау және түзету
Машықтар:
1. Сынақ нәтижелеріне сәйкес сынақ нәтижелерін қарау және талдау үшін қажетті дағдылар.
2. РҚА құрылғыларына техникалық қызмет көрсету бойынша ақпаратты жүйелеу және талдау.
3. Релелік қорғау және автоматика құралдарының жай-күйі мен пайдалану жағдайларын бағалау, РҚА құрылғыларының қалдық ресурсы.
Білімдер:
1. Сынақ нәтижелерін талдау және қарау принциптері.
2. Негізгі электр параметрлері және бақылау индикаторлары.
3. Сынақ нәтижелерін талдау және қарау үшін қажетті жылу және электр энергиясын өндіру саласындағы нормативтік-құқықтық актілердің нормалары мен талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Өз жұмысы мен команданың жұмысы үшін жауапкершілік сезімі
Кәсіби біліктілік пен дағдыларды өз бетінше дамыту қабілеті
Ақпаратты талдау және бағалау дағдылары
Ақпаратты талдау және бағалау дағдылары
Өзара тәуелділікті түсіну
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламенті. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 17 тамыздағы № 405 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 19 тамызда № 24045 болып тіркелді. 2. Техникалық пайдалану ережелері. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 15 мамырда № 11066 болып тіркелді. 3. Өрт қауіпсіздігі ережелері. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 21 ақпанда № 26867 болып тіркелді. 4. Қауіпсіздік ережелері. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 30 сәуірде № 10907 болып тіркелді.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Жылу автоматикасы мен өлшеу аспаптарын пайдалану және жөндеу жөніндегі электр слесарі
6
Жылу автоматикасы мен өлшеу аспаптарын пайдалану және жөндеу жөніндегі электромонтер
5
Электротехникалық жабдықты жөндеу жөніндегі шебер

12. Карточка профессии "Электрослесарь по ремонту и обслуживанию автоматики и средств измерений электростанций":
Код группы:
7413-2
Код наименования занятия:
7413-2-040
Наименование профессии:
Электрослесарь по ремонту и обслуживанию автоматики и средств измерений электростанций
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 9. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149. " Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 9)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2021 года № 22707.
Параграф 77– 78. Электрослесарь по ремонту и обслуживанию автоматики средств измерений электростанций (4-5 разряд)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Электрооборудование (по видам и отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Электроснабжение (по отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация электромеханического оборудования (по видам и отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
для 4-го разряда - до 1 года, для 5-го разряда не менее -1 года 6 месяцев опыта работы.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
7413-2-039 - Электрослесарь по обслуживанию автоматики и средств измерений электростанций
Основная цель деятельности:
Выполнение простых и средней сложности эксплуатационных и ремонтных работ электротехнических устройств и оборудования тепловой автоматики в электрической сети электростанции под полным наблюдением.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Эксплуатация и техническое обслуживание автоматики и измерительных приборов
2. Переключения и коммутация при монтаже и демонтаже тепловой автоматики и средств измерений
Дополнительные трудовые функции:
1. Регулировка параметров и устройств автоматики
2. Наладка и испытания оборудования и систем автоматического контроля
Трудовая функция 1:
Эксплуатация и техническое обслуживание автоматики и измерительных приборов
Навык 1:
Подготовка к ремонту согласно технике безопасности
Умения:
Для 4-го разряда:
1.Выполнять ремонт, монтаж, регулирование, испытание и юстировку электромагнитных, электродинамических средств измерений теплотехнического контроля и автоматики средней сложности.
2.Проводить диагностику состояния оборудования перед ремонтом, выявлять возможные неисправности и риски.

12. Кәсіптің карточкасы "Электр станциясының автоматикасы мен өлшеу құралдарын жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электр слесарі":
Топтың коды:
7413-2
Қызмет атауының коды:
7413-2-040
Кәсіптің атауы:
Электр станциясының автоматикасы мен өлшеу құралдарын жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электр слесарі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
9-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (9-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 11 мамырда № 22707 болып тіркелді.
Параграф 77–78 Электр станцияларындағы автоматика және өлшеу құралдарын жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электрслесарь
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Электр жабдықтары (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Электрмен қамтамасыз ету (салалар бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Электромеханикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
4-разряд үшін – 1 жылға дейінгі жұмыс өтілі талап етіледі, 5-разряд үшін – кемінде 1 жыл 6 ай жұмыс өтілі талап етіледі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7413-2-039 - Электр станцияларының автоматикасына және өлшеу құралдарына қызмет көрсету жөніндегі электрслесарі
Қызметтің негізгі мақсаты:
Электр станциясының электр желісінде электр техникалық құрылғылары мен жылу автоматикасы жабдықтарын пайдалану және жөндеу жұмыстарының қарапайым және орташа күрделілігін толық бақылаумен орындау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Автоматика және өлшеу аспаптарын пайдалану және техникалық қызмет көрсету
2. Жылу автоматикасы мен өлшеу құралдарын монтаждау және бөлшектеу кезінде коммутация және ауыстырып қосу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Автоматика құрылғылары мен параметрлерін реттеу
2. Автоматты бақылау жүйелері мен жабдықтарын баптау және сынақтан өткізу
Еңбек функциясы 1:
Автоматика және өлшеу аспаптарын пайдалану және техникалық қызмет көрсету
Дағды 1:
Еңбек қауіпсіздігі талаптарына сәйкес жөндеуге дайындық
Машықтар:
4-разряд:
1. Орташа күрделігі бар жылу техникалық бақылау және автоматика электромагниттік, электродинамикалық өлшеу құралдарын жөндеу, құрастыру, реттеу, сынақтан өткізу және жүргізу.
2. Жөндеуге дейін жабдықтың жай-күйін диагностикалау, ықтимал ақаулар мен тәуекелдерді анықтау.

3. Выполнять разметку сложных схем соединений деталей приборов, осуществлять монтаж соединений.
4. Осуществлять контроль за соблюдением правил электробезопасности при подготовке к ремонту.
5.Выполнять более сложные ремонтные операции под руководством мастера или инженера.
6.Вести документацию по подготовке и проведению ремонтных работ, анализировать результаты.
Для 5 -го разряда (дополнение к 4-му разряду):
1. Выполнять отбор, подготовку и техническое обслуживание инструментов, материалов и оборудования, необходимых для выполнения ремонтных работ.
2. Определять неисправности и дефекты в узлах и элементах электрооборудования с применением инструкций и технической документации.
3. Осваивать конструктивные особенности и принципы действия новых устройств под руководством более квалифицированного специалиста.
4. Обнаруживать и документировать дефекты в приборах автоматики тепловых сетей.
5. Выполнять соединение медных и алюминиевых проводов с использованием методов прессования и обжатия.
6. Выполнять разметку и монтаж сложных схем соединений элементов приборов; рассчитывать абсолютную и относительную погрешность при проведении поверки и испытаний.
Знания:
Для 4 разряда:
1. Технические условия на ремонт, сборку, монтаж и наладку средств измерений, авторегуляторов и их конструктивные особенности.
2. Конструктивные особенности кинематических и подвижных систем автоматических устройств.
3. Методы доводки ответственных деталей и узлов автоматических систем.
Правила разметки, монтажа сложных схем соединений деталей приборов.
Для 5 -го разряда (дополнение к 4-му разряду):
1. Последовательность выполнения подготовительных операций при ремонте электрооборудования.
2. Взаимосвязь схем подключения устройств контроля (давления, температуры и т.п.) с первичными датчиками.
3. Устройство и основные элементы схем электропитания и автоматики.
4. Назначение, характеристики и правила применения инструментов, материалов и запасных частей, используемых при подготовке и выполнении ремонтных работ.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Выявление причины повреждения
Умения:
Для 4-го разряда:
1. Проводить визуальный осмотр и техническую диагностику оборудования с использованием измерительных приборов.
2. Анализировать симптомы и признаки неисправностей для определения возможных причин повреждений.
3. Использовать техническую документацию и схемы для поиска и уточнения причин неисправностей.
4. Выполнять измерения электрических и механических параметров для подтверждения диагноза.
5. Оформлять результаты выявления причин повреждений в установленной форме.
Для 5 -го разряда (дополнение к 4-му разряду):
1. Определять место и характер повреждения в оборудовании, вторичных электрических цепях и системах тепловой автоматики.
2. Анализировать отклонения параметров от нормы и определять возможные причины неисправностей в работе оборудования тепловой автоматики.

3. Құралдардың бөлшектерін қосу күрделі сызбаларын белгілеу, қосылымдарды монтаждау.
4. Жөндеуге дайындық барысында электрқауіпсіздік ережелерінің сақталуын бақылау.
5. Шебердің немесе инженердің басшылығымен неғұрлым күрделі жөндеу операцияларын орындау.
6. Жөндеу жұмыстарына дайындық және оларды өткізу бойынша құжаттаманы жүргізу, нәтижелерді талдау.
5-разряд (4-разрядқа қосымша):
1. Жөндеу жұмыстарын жүргізуге қажетті аспаптар, материалдар мен жабдықтарды таңдау, дайындау және техникалық қызмет көрсету.
2. Нұсқаулықтар мен техникалық құжаттама негізінде электр жабдықтарының тораптары мен элементтеріндегі ақаулар мен ақаулықтарды анықтау.
3. Жоғары білікті маманның басшылығымен жаңа құрылғылардың конструктивтік ерекшеліктері мен жұмыс принциптерін меңгеру.
4. Жылу желілерінің автоматика құралдарындағы ақауларды анықтау және құжаттау.
5. Престеу және қысып жалғау әдістерін қолдана отырып, мыс және алюминий сымдарын қосу.
6. Құралдар элементтерін қосудың күрделі сызбаларын белгілеу және монтаждау; тексеру және сынау кезінде абсолюттік және салыстырмалы қателіктерді есептеу.
Білімдер:
4-разряд үшін:
1. Өлшеу құралдарын, автореттегіштерді жөндеу, жинау, монтаждау және баптау жөніндегі техникалық талаптар мен олардың конструкциялық ерекшеліктері.
2. Автоматтандырылған құрылғылардың кинематикалық және қозғалмалы жүйелерінің құрылымдық ерекшеліктері.
3. Автоматтық жүйелердің жауапты бөлшектері мен тораптарын өңдеу әдістері.
4. Құрал бөлшектерін күрделі жалғау сұлбалары бойынша белгілеп құрастыру ережелері.
5-разряд үшін (4-разрядқа қосымша):
1. Электр жабдығын жөндеуге даярлау операцияларының орындалу реттілігі.
2. Бақылау құрылғыларының (қысым, температура және т.б.) сұлбаларын алғашқы датчиктермен байланыстыру тәртібі.
3. Электрмен жабдықтау және автоматика сұлбаларының құрылымы мен негізгі элементтері.
4. Жөндеу жұмыстарына даярлау және оларды орындау кезінде қолданылатын құрал-саймандардың, материалдардың және қосалқы бөлшектердің мақсаты, сипаттамалары және қолдану ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Зақымдану себебін анықтау
Машықтар:
4-разряд:
1. Өлшеу құралдарын қолдана отырып, жабдықтың визуалды тексерісін және техникалық диагностикасын жүргізу.
2. Ақаулық белгілері мен симптомдарын талдап, зақымдану себептерін анықтау.
3. Ақаулық себептерін анықтау және нақтылау үшін техникалық құжаттамалар мен сызбаларды пайдалану.
4. Диагнозды растау мақсатында электрлік және механикалық параметрлерді өлшеу.
5. Зақымдану себептерін анықтау нәтижелерін белгіленген тәртіппен рәсімдеу.
5-разряд (4-разрядқа қосымша):
1. Жабдықтағы, екінші дәрежелі электр тізбектеріндегі және жылу автоматикалары жүйелеріндегі зақымдану орнын және сипатын анықтау.
2. Параметрлердің нормативтік көрсеткіштерден ауытқуларын талдап, жылу автоматикалары жабдығының жұмысындағы мүмкін ақаулық себептерін анықтау.

3. Оценивать техническое состояние оборудования и определять необходимые меры по устранению выявленных дефектов.
Знания:
Для 4-го разряда:
1. Конструктивные особенности и принцип работы оборудования и систем, подлежащих ремонту и обслуживанию.
2. Основные виды повреждений и типичные неисправности, характерные для данного оборудования.
3. Методы диагностики и технического контроля состояния оборудования.
4. Техническую документацию, схемы и инструкции по ремонту и обслуживанию.
5. Причины возникновения повреждений — механические, электрические, тепловые, эксплуатационные и др.
6. Правила техники безопасности при диагностике и выявлении повреждений.
Для 5 -го разряда (дополнение к 4-му разряду):
1.Этапы и методы диагностики повреждений в системах тепловой автоматики.
1. Порядок ведения технической документации при регистрации дефектов, в том числе правила заполнения книги регистрации повреждений.
2. Инструменты, материалы и нормативные документы, применяемые при диагностике и установлении причин неисправностей.
3. Основные причины возникновения дефектов электроизмерительных приборах (амперметрах, вольтметрах, магазинах сопротивлений) и методы их устранения.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Выполнение обхода электрооборудования
Умения:
Для 4-го разряда:
1. Планировать и организовывать обход оборудования в соответствии с установленным графиком и требованиями.
2. Проводить визуальный осмотр и контроль состояния оборудования и средств автоматики.
3. Выявлять отклонения от нормальной работы, повреждения и неисправности.
4. Использовать измерительные приборы для проверки параметров при необходимости.
5. Оформлять результаты обхода, фиксировать выявленные дефекты и передавать информацию для устранения.
6. Соблюдать требования безопасности и использовать средства индивидуальной защиты.
Для 5 -го разряда (дополнение к 4-му разряду):
1. Выполнять обход оборудования с целью диагностики, выявления и устранения дефектов средней и повышенной сложности.
2. Применять сварочные технологии для выполнения ремонтных операций и технического обслуживания ручного электроинструмента и оборудования.
3. Обнаруживать признаки неисправности по визуальным, звуковым и тепловым сигналам в процессе обхода.
4. Составлять техническую отчетность по результатам обхода с фиксацией выявленных дефектов и предложениями по их устранению.
Знания:
Для 4-го разряда:
1. Назначение, устройство и расположение оборудования и систем, подлежащих обходу.
2. Технологию проведения обхода и последовательность действий.
3. Основные признаки нормальной и ненормальной работы оборудования.
4. Правила техники безопасности при проведении обхода.
5. Порядок оформления результатов обхода и выявленных замечаний.
6. Виды и причины возможных неисправностей, которые можно выявить при обходе.
Для 5 -го разряда (дополнение к 4-му разряду):
1. Состав и назначение инструментов, материалов и запасных частей, используемых при обходе и ремонте оборудования.
2. Последовательность и методы выполнения технического осмотра оборудования при обходе.

3. Жабдықтың техникалық жағдайын бағалау және анықталған ақауларды жою үшін қажетті шараларды белгілеу.
Білімдер:
4-разряд:
1. Жөндеу және қызмет көрсетуге жататын жабдықтар мен жүйелердің конструкциялық ерекшеліктері мен жұмыс істеу принциптері.
2. Аталған жабдыққа тән негізгі зақымдану түрлері мен типтік ақаулықтары.
3. Жабдықтың күйін диагностикалау және техникалық бақылау әдістері.
4. Жөндеу және қызмет көрсету бойынша техникалық құжаттамалар, сызбалар және нұсқаулықтар.
5. Зақымданудың пайда болу себептері — механикалық, электрлік, жылулық, эксплуатациялық және т.б.
6. Ақауларды диагностикалау және анықтау кезінде техника қауіпсіздігі ережелері.
5-разряд (4-разрядқа қосымша):
1. Жылу автоматикасы жүйелеріндегі зақымдануларды диагностикалаудың кезеңдері мен әдістері.
2. Ақауларды тіркеу барысында техникалық құжаттаманы жүргізу тәртібі, соның ішінде зақымдануларды тіркеу кітабын толтыру ережелері.
3. Диагностика және ақау себептерін анықтауда қолданылатын құралдар, материалдар және нормативтік құжаттар.
4. Электрөлшеу аспаптарындағы (амперметр, вольтметр, кедергілер магазины) негізгі ақау себептері және оларды жою әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Электр жабдықтарын айналып өтіп тексеру (обход) жұмыстарын жүргізу
Машықтар:
4-разряд үшін:
1. Белгіленген кесте мен талаптарға сәйкес жабдықты аралап тексеруді жоспарлау және ұйымдастыру.
2. Жабдық пен автоматика құралдарының жай-күйін көзбен шолып қарау және бақылау жұмыстарын жүргізу.
3. Жабдықтың қалыпты жұмысынан ауытқуларды, ақаулар мен ақаулықтарды анықтау.
4. Қажет болған жағдайда параметрлерді тексеру үшін өлшеу құралдарын қолдану.
5. Аралап тексеру нәтижелерін рәсімдеу, анықталған ақауларды тіркеу және оларды жою жөніндегі ақпаратты тапсыру.
6. Қауіпсіздік талаптарын сақтау және жеке қорғану құралдарын пайдалану.
5-разряд үшін (4-разрядқа қосымша):
1. Орташа және жоғары күрделілік деңгейіндегі ақауларды анықтау және жою мақсатында жабдықты аралап тексеруді жүзеге асыру.
2. Қол электр құралдары мен жабдықтарын техникалық қызмет көрсету және жөндеу кезінде дәнекерлеу технологияларын қолдану.
3. Аралап тексеру барысында көру, дыбыс немесе жылу белгілері арқылы ақаулықтарды анықтау.
4. Анықталған ақауларды тіркеу және оларды жою бойынша ұсыныстармен техникалық есептілікті жасау.
Білімдер:
4-разряд үшін:
1. Аралап тексеруге жататын жабдықтар мен жүйелердің мақсаты, құрылысы және орналасуы.
2. Аралап тексеру жүргізу технологиясы мен әрекеттердің реті.
3. Жабдықтың қалыпты және ақаулы жұмысының негізгі белгілері.
4. Аралап тексеру кезінде қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтау.
5. Аралап тексеру нәтижелері мен анықталған ескертулерді ресімдеу тәртібі.
6. Аралап тексеру кезінде анықталуы мүмкін ақаулардың түрлері мен себептері.
5-разряд үшін (4-разрядқа қосымша):
1. Жабдықты аралап тексеру және жөндеу кезінде қолданылатын құралдардың, материалдардың және қосалқы бөлшектердің құрамы мен мақсаты.
2. Аралап тексеру кезінде жабдықты техникалық қарап-тексеруді орындау реттілігі мен әдістері.

3. Нормативные требования к выполнению плановых и внеплановых обходов электрооборудования.
4. Основы визуальной, акустической и тепловой диагностики технического состояния оборудования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Переключения и коммутация при монтаже и демонтаже тепловой автоматики и средств измерений
Навык 1:
Производство необходимых переключений для подготовки рабочего места
Умения:
Для 4 разряда:
1. Выполнять сложные переключения в автоматизированных системах, электросетях и оборудовании тепловой автоматики и средств измерений с учетом особенностей конкретных схем.
2. Организовывать рабочее место: расставлять инструменты, средства защиты, проверять исправность оборудования.
Для 5 -го разряда (дополнение к 4-му разряду):
1. Готовить рабочее место к проведению ремонта и наладке электрооборудования в соответствии с инструкциями и под наблюдением.
2. Выполнять переключения в системах автоматики, а также коммутацию при монтаже и демонтаже оборудования тепловой автоматики и средств измерений под частичным наблюдением или самостоятельно (включение, отключение, регулировка режимов работы оборудования, оперативные переключения в технологических схемах).
Знания:
Для 4-го разряда:
1. Стандарты и инструкции по подготовке рабочих зон, размещению и подключению оборудования.
2. Технологии выполнения переключений для обеспечения безопасной и эффективной работы оборудования.
3. Требования безопасности при выполнении переключений, включая меры по предотвращению аварийных ситуаций.
4. Порядок оформления разрешительной документации на переключения.
Для 5 -го разряда (дополнение к 4-му разряду):
1. Этапы переключений на электроустановках высокого напряжения и сложных автоматизированных системах.
2. Схемы электроснабжения, автоматических систем защиты и управления.
3. Методы анализа и оценки рисков при выполнении переключений.
4. Организацию и контроль безопасного проведения переключений в масштабных и ответственных объектах.
5. Правила разработки и согласования планов переключений, включая аварийные и восстановительные режимы.
6. Нормативные документы и стандарты, регулирующие переключения на электростанциях и в сетях.
7. Координацию работы с различными службами и ответственными лицами при подготовке и выполнении переключений.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Проведение демонтажа/ монтажа электрооборудования до 1000В.
Умения:
Для 4 разряда:

3. Электр жабдығын жоспарлы және жоспардан тыс аралап тексеру кезінде қойылатын нормативтік талаптар.
4. Жабдықтың техникалық жай-күйін көзбен шолып, акустикалық және жылулық диагностика әдістері арқылы бағалаудың негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Жылу автоматикасы мен өлшеу құралдарын монтаждау және бөлшектеу кезінде коммутация және ауыстырып қосу
Дағды 1:
Жұмыс орнын дайындау үшін қажетті ауыстырып қосу операцияларын орындау
Машықтар:
4-разряд:
1. Белгілі бір сұлбалардың ерекшеліктерін ескере отырып, автоматтандырылған жүйелерде, электр желілерінде және жылу автоматикасы мен өлшеу құрал-жабдықтарында күрделі ауыстырып-қосу операцияларын орындау.
2. Жұмыс орнын ұйымдастыру: құрал-саймандарды, қорғаныс құралдарын орналастыру, жабдықтың жарамдылығын тексеру.
5-разряд үшін (4-разрядқа қосымша)
1. Нұсқаулықтарға және жетекшілік ету жағдайына сәйкес электр жабдықтарына жөндеу және баптау жұмыстарын жүргізу үшін жұмыс орнын дайындау.
2. Автоматика жүйелерінде ауыстырып-қосу операцияларын, сондай-ақ жылу автоматикасы және өлшеу құралдарын монтаждау және демонтаждау кезінде коммутациялық операцияларды жетекшілікпен немесе өз бетінше орындау (жабдықты қосу, ажырату, жұмыс режимдерін реттеу, технологиялық сұлбаларда жедел ауыстырып-қосу жұмыстарын жүргізу).
Білімдер:
4-разряд:
1. Жұмыс аймақтарын дайындау, жабдықты орналастыру және қосу бойынша стандарттар мен нұсқаулықтар.
2. Жабдықтың қауіпсіз әрі тиімді жұмыс істеуін қамтамасыз ету мақсатында ауыстырып-қосуларды орындау технологиялары.
3. Ауыстырып-қосу жұмыстарын орындау кезінде қауіпсіздік талаптары, соның ішінде апаттық жағдайлардың алдын алу шаралары.
4. Ауыстырып-қосуларға рұқсат құжаттамасын ресімдеу тәртібі.
5-разряд үшін (4-разрядқа қосымша)
1. Жоғары кернеулі электр қондырғыларында және күрделі автоматтандырылған жүйелерде ауыстырып-қосу кезеңдері.
2. Электрмен жабдықтау сұлбалары, автоматты қорғау және басқару жүйелері.
3. Ауыстырып-қосу жұмыстарын орындау кезінде тәуекелдерді талдау және бағалау әдістері.
4. Ауқымды және жауапты объектілерде ауыстырып-қосулардың қауіпсіз жүргізілуін ұйымдастыру және бақылау.
5. Апаттық және қалпына келтіру режимдерін қоса алғанда, ауыстырып-қосу жоспарларын әзірлеу мен келісу қағидалары.
6. Электр станцияларында және желілерде ауыстырып-қосуларды реттейтін нормативтік құжаттар мен стандарттар.
7. Ауыстырып-қосуға дайындық және оны жүргізу кезінде түрлі қызметтермен және жауапты тұлғалармен өзара іс-қимылды үйлестіру.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Электр жабдықтарын (1000 В дейінгі) бөлшектеу және монтаждау жұмыстарын жүргізу
Машықтар:
4-разряд:

1. Демонтировать, ремонтировать с частичной заменой оборудования, монтировать, проводить профилактику, регулировку и наладку электрооборудования и аппаратуры открытых и закрытых распределительных устройств напряжением до 1000 В.
2.Демонтировать, ремонтировать и монтировать кабельные линии и вводные устройства кабельной аппаратуры напряжением до 1000 В.
Для 5 -го разряда (дополнение к 4-му разряду):
1. Выполнять демонтаж и монтаж электрооборудования до и после ремонта с устранением мелких дефектов в соответствии с технической документацией.
2. Применять подъемно-транспортные механизмы для демонтажных и монтажных операций.
3. Использовать электро-, пневмо- и гидроинструмент, а также средства измерений при проведении монтажных и демонтажных работ.
4. Осуществлять ремонт, монтаж, наладку и регулировку сложного электротехнического оборудования автоматики и средств измерений, включая трансформаторы, электродвигатели и устройства с регулировкой напряжения.
5. Выполнять частичную и полную замену изоляции в средствах автоматики при проведении ремонта.
Знания:
Для 4 разряда:
1. Алгоритм подготовки рабочего места к монтажу, демонтажу и ремонту электрооборудования с напряжением до 1000 В.
2. Этапы ремонта и наладки оборудования с частичной заменой.
3. Устройство, назначение вводных устройств, кабельной аппаратуры, аппаратуры открытых и закрытых распределительных устройств напряжением до 1000 В.
Для 5 -го разряда (дополнение к 4-му разряду):
1.Назначение и правила применения инструментов, материалов и запасных частей, используемых при выполнении демонтажно-монтажных работ.
4. Требования охраны труда, электробезопасности и пожарной безопасности при выполнении монтажных и демонтажных операций.
5. Последовательность операций и технологические процессы при демонтаже и монтаже различных типов электрооборудования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Координация сдачи оборудования в эксплуатацию
Умения:
Для 4-го разряда:
1. Контролировать качество и полноту выполненных работ согласно техническим требованиям.
2. Оформлять необходимую документацию, включая акты выполненных работ и отчҰты.
3. Обеспечивать соблюдение требований безопасности при завершении работ.
4. Организовывать уборку и подготовку рабочего места к следующему этапу эксплуатации.
5. Координировать сдачу оборудования в эксплуатацию и взаимодействовать с эксплуатационным персоналом.
6. Планировать и организовывать завершение ремонтных и обслуживающих работ с учҰтом технологических и нормативных требований.
Для 5 -го разряда (дополнение к 4-му разряду):
1. Завершать монтаж и демонтаж электрооборудования в соответствии с технической документацией и установленными инструкциями.

1. Ашық және жабық тарату құрылғыларының 1000 В-қа дейінгі кернеулі электр жабдықтары мен аппараттарын бөлшектеп, жабдықтың жекелеген элементтерін ауыстыра отырып жөндеу, монтаждау, профилактикалық қызмет көрсету, реттеу және іске қосу-жөндеу жұмыстарын орындау.
2. 1000 В-қа дейінгі кернеулі кабельдік желілер мен кабельдік аппараттардың енгізу құрылғыларын бөлшектеу, жөндеу және монтаждау.
5-разряд (4-разрядқа қосымша):
1. Электр жабдықтарын жөндеуге дейін және кейін, техникалық құжаттамаға сәйкес ұсақ ақауларды жою арқылы бөлшектеу және монтаждау жұмыстарын орындау.
2. Демонтаждау және монтаждау операцияларын орындау кезінде көтергіш-көлік механизмдерін қолдану.
3. Монтаждау және демонтаждау жұмыстары барысында электрлік, пневматикалық, гидравликалық құралдарды және өлшеу құралдарын пайдалану.
4. Автоматика және өлшеу құралдарының күрделі электр техникалық жабдықтарын, соның ішінде трансформаторларды, электрқозғалтқыштарды және кернеуді реттеу құрылғыларын жөндеу, монтаждау, іске қосу және реттеу жұмыстарын орындау.
5. Жөндеу барысында автоматика құралдарында оқшаулауды ішінара немесе толық ауыстыру.
Білімдер:
4-разряд:
1. 1000 В-қа дейінгі кернеулі электр жабдықтарын монтаждау, демонтаждау және жөндеуге жұмыс орнын дайындау алгоритмі.
2. Жабдықты ішінара ауыстырумен жөндеу және іске қосу-жөндеу жұмыстарының кезеңдері.
3. 1000 В-қа дейінгі кернеулі ашық және жабық тарату құрылғыларының аппараттары, кабельдік аппаратура және енгізу құрылғыларының құрылысы мен арналуы.
5-разряд (4-разрядқа қосымша):
1. Демонтаждау-монтаждау жұмыстары кезінде қолданылатын құралдар, материалдар мен қосалқы бөлшектердің арналуы және қолдану қағидалары.
2. Монтаждау және демонтаждау операцияларын орындау кезінде еңбекті қорғау, электрқауіпсіздік және өрт қауіпсіздігі талаптары.
3. Әртүрлі типтегі электр жабдықтарын демонтаждау және монтаждау кезінде орындалатын операциялардың реттілігі мен технологиялық процестері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Жабдықты пайдалануға тапсыруды үйлестіру
Машықтар:
4-разряд:
1. Орындаған жұмыстардың сапасын және олардың техникалық талаптарға сәйкестігін бақылау.

2. Проверять соответствие смонтированного оборудования проектным схемам и техническим требованиям.
3. Устранять выявленные отклонения и дефекты при приемке электрооборудования после завершения монтажных работ.
4. Оформлять техническую документацию по завершҰнным работам, включая акты, схемы и отчҰты.
Знания:
Для 4-го разряда:
1. Требования к качеству выполнения и приҰмки ремонтных, монтажных и наладочных работ.
2. Правила оформления технической документации по завершҰнным работам (акты, отчҰты, журналы).
3. Нормативные требования по технике безопасности и охране труда при завершении работ.
4. Порядок уборки и организации рабочего места после выполнения работ.
5. Процедуры сдачи оборудования в эксплуатацию и взаимодействия с эксплуатационным персоналом.
Для 5 -го разряда (дополнение к 4-му разряду):
1. Последовательность технологических операций при завершении монтажа и демонтажа электрооборудования.
2. Инструменты, материалы и комплектующие, применяемые при завершении электромонтажных работ, и порядок их эксплуатации.
3. Документы, применяемые при оформлении завершения работ, включая схемы, акты, светокопии и технические отчҰты.
4. Критерии оценки технической реализации проектных решений при завершении монтажа электрических сетей.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Регулировка параметров и устройств автоматики
Навык 1:
Проверка баланса системы, вибрации, электрических параметров
Умения:
Для 4-го разряда:
1. Подготавливать и настраивать измерительные приборы для контроля баланса, вибрации и электрических параметров.
2. Проводить измерения в соответствии с инструкциями и нормативами.
3. Анализировать полученные данные и выявлять отклонения от нормы.
4. Документировать результаты измерений и оформлять отчҰты.
5. Принимать меры по устранению выявленных нарушений или передавать информацию для ремонта.
6. Соблюдать требования безопасности при работе с электрооборудованием и измерительными приборами.
Для 5 -го разряда (дополнение к 4-му разряду):
1. Выполнять проверку процесса калибровки системы, включая измерение электрических параметров в соответствии с установленными схемами поверки и инструкциями.
2. Определять размеры и причины возникновения вибрации в оборудовании.
3. Устранять вибрацию с применением стандартных технических решений и инструментов.
Знания:
Для 4-го разряда:
1. Основы теории баланса механических и электрических систем.

2. Орындаған жұмыстар актілері мен есептерді қоса алғанда, қажетті техникалық құжаттаманы рәсімдеу.
3. Жұмыстарды аяқтау барысында қауіпсіздік талаптарының сақталуын қамтамасыз ету.
4. Жұмыс орнын келесі пайдалану кезеңіне дайындау және тазалау жұмыстарын ұйымдастыру.
5. Жабдықты пайдалануға тапсыру процесін үйлестіру және пайдалану персоналымен өзара іс-қимыл жасау.
6. Жөндеу және техникалық қызмет көрсету жұмыстарын технологиялық және нормативтік талаптарды ескере отырып, жоспарлау және ұйымдастыру.
5-разряд үшін (4-разрядқа қосымша):
1. Электр жабдығын техникалық құжаттама мен бекітілген нұсқаулықтарға сәйкес монтаждау және демонтаждау жұмыстарын аяқтау.
2. Орнатылған жабдықтың жобалық сұлбалар мен техникалық талаптарға сәйкестігін тексеру.
3. Монтаж жұмыстары аяқталғаннан кейін, электр жабдығын қабылдау кезінде анықталған ауытқулар мен ақауларды жою.
4. Аяқталған жұмыстар бойынша техникалық құжаттаманы (актілерді, сұлбаларды және есептерді қоса алғанда) ресімдеу.
Білімдер:
4-разряд үшін:
1. Жөндеу, монтаж және баптау жұмыстарының орындалу сапасына және қабылдауына қойылатын талаптар.
2. Орындалған жұмыстар бойынша техникалық құжаттаманы (актілер, есептер, журналдар) ресімдеу ережелері.
3. Жұмыстарды аяқтау кезінде еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша нормативтік талаптар.
4. Жұмыс орнын жинау және оны келесі кезеңге дайындау тәртібі.
5. Жабдықты пайдалануға беру рәсімдері және пайдалану персоналымен өзара іс-қимыл.
5-разряд үшін (4-разрядқа қосымша):
1. Электр жабдығын монтаждау және бөлшектеу жұмыстарын аяқтау кезіндегі технологиялық операциялардың реті.
2. Электромонтаж жұмыстарының аяқталуында қолданылатын аспаптар, материалдар мен жинақтауыштар және оларды пайдалану тәртібі.
3. Жұмыстарды аяқтауды ресімдеу кезінде қолданылатын құжаттар, соның ішінде сызбалар, актілер, көшірмелер және техникалық есептер.
4. Электр желілерін монтаждау кезіндегі жобалық шешімдерді техникалық іске асыруды бағалау критерийлері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Қосымша еңбек функциясы 1:
Автоматика құрылғылары мен параметрлерін реттеу
Дағды 1:
Жүйенің теңгерімін, діріл деңгейін және электрлік параметрлерін тексеру
Машықтар:
4-разряд үшін:
1. Жүйенің теңгерімі, діріл деңгейі және электрлік параметрлерін бақылауға арналған өлшеу аспаптарын дайындау және баптау.
2. Өлшеу жұмыстарын нұсқаулықтар мен нормативтік талаптарға сәйкес орындау.
3. Алынған деректерді талдау және нормадан ауытқуларды анықтау.
4. Өлшеу нәтижелерін құжаттау және тиісті есептерді ресімдеу.
5. Анықталған ауытқуларды жою шараларын қабылдау немесе жөндеу үшін ақпарат беру.
6. Электр жабдықтарымен және өлшеу аспаптарымен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік талаптарын сақтау.
5-разряд үшін (4-разрядқа қосымша):
1. Калибрлеу процесін тексеруді, соның ішінде орнатылған тексеру сұлбалары мен нұсқаулықтарға сәйкес электрлік параметрлерді өлшеуді орындау.

2. Причины и последствия дисбаланса в оборудовании.
3. Методы измерения вибрации и электрических параметров.
4. Типы и принцип работы измерительных приборов.
5. Нормативные значения вибрации и электрических параметров.
6. Правила техники безопасности при проведении измерений.
7. Основы анализа результатов измерений для диагностики состояния оборудования.
Для 5 -го разряда (дополнение к 4-му разряду):
1. Принципы проведения калибровки систем и поверки электрических параметров.
2. Причины возникновения вибрации в машинах и механизмах.
3. Назначение, характеристики и правила применения инструментов, материалов и запасных частей, используемых при демонтаже и авторегулировании в процессе поверки.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Авторегулирование с разборкой прибора
Умения:
Для 4-го разряда:
1. Выполнять разборку прибора с соблюдением технологической последовательности и аккуратности.
2. Проводить авторегулирование приборов в соответствии с нормативными документами и техническими требованиями.
3. Использовать необходимые измерительные приборы и инструменты для контроля параметров и корректировки.
4. Осуществлять сборку прибора с соблюдением всех технических и эксплуатационных требований.
5. Проверять работоспособность прибора после авторегулирования.
Для 5 -го разряда (дополнение к 4-му разряду):
1. Демонтировать электрооборудование для проведения регулировки в соответствии с установленными инструкциями.
2. Выполнять задачи авторегулирования оборудования строго по инструкциям.
3. Разбирать, ремонтировать, реконструировать, собирать, регулировать, испытывать и настраивать сложные детали и механизмы основного и вспомогательного оборудования.
Знания:
Для 4-го разряда:
1. Конструкцию и принцип работы приборов автоматики и средств измерений, подлежащих авторегулированию.
2. Назначение и функции регулируемых элементов прибора.
3. Технологию разборки и сборки приборов с соблюдением требований точности и безопасности.
4. Методы и средства авторегулирования приборов.
5. Правила технической документации, включая инструкции по разборке, регулировке и сборке.
6. Основы электро- и радиотехники, необходимые для понимания работы приборов.
7. Требования техники безопасности при работе с приборами и электрооборудованием
Для 5 -го разряда (дополнение к 4-му разряду):
1. Принципы демонтажа и проведения авторегулирования электрооборудования.

2. Жабдықтағы дірілдің көлемін және пайда болу себептерін анықтау.
3. Дірілді стандартты техникалық шешімдер мен құралдарды қолдана отырып жою.
Білімдер:
4-разряд үшін:
1. Механикалық және электрлік жүйелердің теңгерім теориясының негіздері.
2. Жабдықтағы теңгерімсіздіктің себептері мен салдары.
3. Діріл мен электрлік параметрлерді өлшеу әдістері.
4. Өлшеу аспаптарының түрлері және жұмыс істеу принциптері.
5. Діріл мен электрлік параметрлердің нормативтік мәндері.
6. Өлшеу жүргізу кезіндегі еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы ережелері.
7. Жабдықтың жай-күйін диагностикалау үшін өлшеу нәтижелерін талдау негіздері.
5-разряд үшін (4-разрядқа қосымша):
1. Жүйелерді калибрлеу және электрлік параметрлерді тексеру (поверка) жүргізу қағидаттары.
2. Машиналар мен механизмдердегі дірілдің пайда болу себептері.
3. Тексеру кезінде бөлшектеу және автоматты реттеу (автореттеу) жұмыстары барысында қолданылатын аспаптардың, материалдардың және қосалқы бөлшектердің мақсаты, сипаттамалары және қолдану қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Аспапты бөлшектеу арқылы автоматты реттеу жұмыстарын орындау
Машықтар:
4-разряд:
1. Аспапты бөлшектеу жұмыстарын технологиялық реттілік пен дәлдікті сақтай отырып орындау.
2. Аспаптарды автоматты реттеу жұмыстарын нормативтік құжаттар мен техникалық талаптарға сәйкес жүргізу.
3. Параметрлерді бақылау және түзету үшін қажетті өлшеу аспаптары мен құрал-саймандарын қолдану.
4. Аспапты техникалық және пайдалану талаптарына сәйкес жинақтау.
5. Автоматты реттеуден кейін аспаптың жұмысқа жарамдылығын тексеру.
5-разрядқа арналған (4-разрядқа қосымша):
1. лектр жабдықтарын орнатылған нұсқаулықтарға сәйкес реттеу жұмыстарын жүргізу үшін бөлшектеу.
2. Жабдықты автоматты түрде реттеу жұмыстарын нұсқаулықтарға сәйкес нақты орындау.
3. Негізгі және қосалқы жабдықтардың күрделі бөлшектері мен тетіктерін бөлшектеу, жөндеу, қайта құрастыру, жинау, реттеу, сынақтан өткізу және баптау жұмыстарын жүргізу.
Білімдер:
4-разряд:
1. Автоматика құралдары мен өлшеу аспаптарының құрылымын және жұмыс істеу принциптерін.
2.Аспаптағы реттелетін элементтердің мақсаты мен функцияларын.
3. Аспаптарды дәлдік пен қауіпсіздік талаптарын сақтай отырып бөлшектеу және жинақтау технологиясын.
4. Аспаптарды автоматты реттеу әдістері мен құралдарын.
5. Бөлшектеу, реттеу және жинақтау бойынша нұсқаулықтарды қоса алғанда техникалық құжаттаманы рәсімдеу ережелерін.
6. Аспаптардың жұмыс істеуін түсіну үшін қажетті электротехника және радиотехника негіздерін.
7. Аспаптармен және электр жабдықтарымен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасы талаптарын.
5-разряд (4-разрядқа қосымша):
1. Электр жабдықтарын бөлшектеу және автоматты реттеу жүргізу принциптерін.

2. Инструменты, материалы, запасные части и правила их эксплуатации, необходимые для демонтажа и авторегулирования.
3. Методы и технологии разборки, диагностики, ремонта и авторегулирования приборов с учҰтом повышенных требований к точности и надҰжности.
4. Анализ возможных причин неисправностей и разработка оптимальных способов их устранения на основе технической документации и практического опыта.
5. Специализированные измерительные и диагностические приборы, включая автоматизированные системы контроля.
6. Техническую документацию высокого уровня сложности, стандарты, нормативы и методики, регулирующие ремонт и авторегулирование приборов.
7. Основы метрологии, стандартизации и контроля качества при выполнении работ.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Наладка и испытания оборудования и систем автоматического контроля
Навык 1:
Подготовка и настройка электрических схем
Умения:
Для 4-го разряда:
1. Проводить анализ электрических схем различной сложности.
2. Подготавливать электрические схемы к монтажу и наладке оборудования.
3. Выполнять монтаж и подключения элементов схем в соответствии с проектной документацией.
4. Выполнять настройку и регулировку электрических схем для обеспечения корректной работы систем автоматики и средств измерений.
5. Использовать измерительные приборы для проверки правильности подключения и функционирования схем.
6. Выявлять и устранять типичные неисправности в электрических схемах.
Для 5 разряда (дополнение к 4-му разряду):
1. Подготавливать необходимые ресурсы, оборудование, инструменты и основные схемы для монтажа электрооборудования в соответствии с инструкциями.
2. Проверять и настраивать схемы на логических элементах.
3. Настраивать следящую систему, включая проведение совместной проверки и настройки устройств блокировки по току.
Знания:
Для 4-го разряда:
1. Основы электротехники и электроники, необходимые для понимания электрических схем.
2. Типы и назначение электрических схем, используемых в системах автоматики и средств измерений.
3. Устройство и принцип работы основных электрических компонентов (реле, контакторов, предохранителей, трансформаторов и др.).
4. Правила чтения, анализа и интерпретации электрических схем и принципиальных диаграмм, а также техническую документацию на электрические схемы, стандарты и нормативы.
5. Основы монтажа и подключения электрооборудования согласно схемам с соблюдением Правил техники безопасности при работе с электроустановками.
Для 5 разряда (дополнение к 4 разряду):
1. Принципы подготовки ресурсов, оборудования и основных схем монтажа.

2. Бөлшектеу және автоматты реттеу кезінде қолданылатын құрал-саймандарды, материалдарды, қосалқы бөлшектерді және оларды пайдалану қағидаларын.
3. Жоғары дәлдік пен сенімділік талаптарын ескере отырып, аспаптарды бөлшектеу, диагностика, жөндеу және автоматты реттеу әдістері мен технологияларын.
4. Ақаулардың ықтимал себептерін талдау және техникалық құжаттама мен практикалық тәжірибе негізінде оларды жоюдың оңтайлы тәсілдерін әзірлеу.
5. Арнайы өлшеу және диагностикалық құралдарды, соның ішінде бақылаудың автоматтандырылған жүйелерін.
6. Аспаптарды жөндеу және автоматты реттеуді реттейтін жоғары күрделілік деңгейіндегі техникалық құжаттаманы, стандарттарды, нормативтерді және әдістемелерді.
7. Жұмысты орындау кезінде метрология, стандарттау және сапаны бақылау негіздерін.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Қосымша еңбек функциясы 2:
Автоматты бақылау жүйелері мен жабдықтарын баптау және сынақтан өткізу
Дағды 1:
Электрлік сұлбаларды дайындау және баптау
Машықтар:
4-разряд:
1. Түрлі күрделілік деңгейіндегі электрлік сұлбаларды талдау жұмыстарын орындау.
2. Электр жабдықтарын монтаждау және ретке келтіру үшін электрлік сұлбаларды дайындау.
3. Жобалық құжаттамаға сәйкес сұлба элементтерін монтаждау және қосу жұмыстарын жүзеге асыру.
4. Автоматика жүйелері мен өлшеу құралдарының дұрыс жұмыс істеуін қамтамасыз ету мақсатында электрлік сұлбаларды баптау және реттеу жұмыстарын жүргізу.
5. Сұлбалардың дұрыс қосылғанын және жұмыс істеуін тексеру үшін өлшеу құралдарын пайдалану.
6. Электрлік сұлбалардағы типтік ақауларды анықтау және оларды жою.
5-разряд (4-разрядқа қосымша):
1. Нұсқаулықтарға сәйкес электр жабдықтарын монтаждауға қажетті ресурстарды, құрал-саймандарды, жабдықтар мен негізгі сұлбаларды дайындау.
2. Логикалық элементтер негізінде сұлбаларды тексеру және баптау.
3. Тоқ бойынша блоктау құрылғыларын бірге тексеру және баптау жұмыстарын қоса алғанда, қалағалау жүйесін баптау.
Білімдер:
4-разряд үшін:
1. Электрлік сұлбаларды түсіну үшін қажетті электротехника және электроника негіздері.
2. Автоматика жүйелері мен өлшеу құралдарында қолданылатын электрлік сұлбалардың түрлері мен мақсаты.
3. Негізгі электрлік компоненттердің (реле, контакторлар, сақтандырғыштар, трансформаторлар және т.б.) құрылымы мен жұмыс істеу принциптері.
4. Электрлік сұлбаларды және принципиалдық диаграммаларды оқу, талдау және түсіндіру қағидалары, сондай-ақ электрлік сұлбаларға қатысты техникалық құжаттамалар, стандарттар мен нормативтер.
5. Электрқондырғылармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтай отырып, сұлбалар бойынша электр жабдықтарын монтаждау және қосу негіздері.
5-разряд үшін (4-разрядқа қосымша):
1. Монтаждау сұлбаларын, жабдықты және ресурстарды дайындау қағидаттары.

2. Инструменты, материалы, запасные части и правила их эксплуатации, необходимые для подготовки ресурсов, оборудования и основных схем к монтажу.
3. Требования к размещению и хранению подготовленных материалов и оборудования на рабочем месте.
4. Нормативную документацию и инструкции по подготовке к монтажным работам (ППР, ТК, техкарты и прочее).
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Регулирование кинематических систем
Умения:
Для 4-го разряда:
1. Проводить анализ состояния кинематических систем и выявление причин отклонений в работе под наблюдением..
2. Выполнять регулировочные операции (настройка зазоров, натяжение ремней, установка положения элементов и др.).
3. Использовать измерительные приборы и инструменты для контроля параметров кинематических систем.
4. Проводить техническое обслуживание, профилактические работы кинематических узлов.
Для 5 -го разряда (дополнение к 4-му разряду):
1. Проводить операции по регулированию электрооборудования кинематических систем.
2. Проверять баланс системы и вибрации, устранять мелкие дефекты механизма кинематики, электрической и измерительной схем.
3. Выполнять диагностику исполнительных механизмов и приводов с применением измерительных приборов.
4. Настраивать параметры работы кинематических узлов на основании анализа технических характеристик.
Знания:
Для 4-го разряда:
1. Основы кинематики и механики, применимые к кинематическим системам.
2. Устройство и принцип работы кинематических систем, используемых в автоматике электростанций (редукторы, приводы, муфты, валы и др.).
3. Виды и методы регулирования кинематических систем для обеспечения заданных параметров работы.
4. Технические характеристики и параметры регулируемых кинематических узлов.
5. Инструменты и измерительные приборы для контроля и регулировки кинематических систем.
6. Нормативные требования и правила безопасности при работе с кинематическими системами.
Для 5 -го разряда (дополнение к 4-му разряду):
1. Технологические процессы регулирования кинематических систем.
2. Инструменты, материалы, запасные части и правила их эксплуатации, необходимые для регулирования кинематических систем.
3. Технические требования к регулировке сложных деталей и узлов гидротурбинного оборудования, методы испытаний оборудования и отдельных узлов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Проведение балансировочных работ электрооборудования
Умения:
Для 4-го разряда:
1. Готовить электрооборудование к балансировке, включая демонтаж и очистку.

2. Ресурстарды, жабдықты және негізгі монтаж сұлбаларын дайындауға қажетті аспаптар, материалдар, қосалқы бөлшектер және оларды пайдалану қағидалары.
3. Жұмыс орнында дайындалған материалдар мен жабдықтарды орналастыру және сақтау талаптары.
4. Монтаж жұмыстарына дайындыққа арналған нормативтік құжаттама мен нұсқаулықтар (жұмыс өндірісінің жобасы, технологиялық карталар және т.б.).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Кинематикалық жүйелерді реттеу
Машықтар:
4-разряд үшін:
1. Кинематикалық жүйелердің жай-күйін талдау және жұмыстағы ауытқулардың себептерін анықтау (бақылаумен).
2. Кинематикалық жүйелерді реттеу операцияларын орындау (саңылауларды баптау, белдіктердің тартылуын реттеу, элементтердің орнын орнату және т.б.).
3. Кинематикалық жүйелердің параметрлерін бақылау үшін өлшеу аспаптары мен құралдарын қолдану.
4. Кинематикалық тораптарға техникалық қызмет көрсету және профилактикалық жұмыстарды жүргізу.
5-разряд үшін (4-разрядқа қосымша):
1. Кинематикалық жүйелердің электроқұрал-жабдықтарын реттеу жөніндегі операцияларды орындау.
2. Жүйенің теңгерімін және дірілін тексеру, кинематика механизмінің, электрлік және өлшеу схемасының ұсақ ақауларын жою.
3. Өлшеу аспаптарын қолдану арқылы атқарушы механизмдер мен жетектердің диагностикасын жүргізу.
4. Техникалық сипаттамаларды талдау негізінде кинематикалық тораптардың жұмыс параметрлерін баптау.
Білімдер:
4-разряд үшін:
1. Кинематикалық жүйелерге қолданылатын кинематика және механика негіздері.
2. Электр станцияларындағы автоматикада қолданылатын кинематикалық жүйелердің құрылымы және жұмыс істеу принципі (редукторлар, жетектер, муфталар, біліктер және т.б.).
3. Жұмыстың белгіленген параметрлерін қамтамасыз етуге арналған кинематикалық жүйелерді реттеу түрлері мен әдістері.
4. Реттелетін кинематикалық тораптардың техникалық сипаттамалары мен параметрлері.
5. Кинематикалық жүйелерді бақылау және реттеу үшін қолданылатын құрал-саймандар мен өлшеу аспаптары.
6. Кинематикалық жүйелермен жұмыс істеу кезінде сақталуға тиіс нормативтік талаптар мен қауіпсіздік ережелері.
5-разряд үшін (4-разрядқа қосымша):
1. Кинематикалық жүйелерді реттеу жөніндегі технологиялық үдерістер.
2. Кинематикалық жүйелерді реттеуге қажетті құрал-саймандар, материалдар, қосалқы бөлшектер және оларды пайдалану қағидалары.
3. Гидротурбиналық жабдықтың күрделі бөлшектері мен тораптарын реттеуге қойылатын техникалық талаптар, жабдықты және жекелеген тораптарды сынау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Электр жабдықтарына теңгеру жұмыстарын жүргізу
Машықтар:
4-разряд үшін:
1. Баланстау жұмыстарына дейін электр жабдығын дайындау, оның ішінде бөлшектеу және тазалау жұмыстарын жүргізу.

2. Измерять вибрацию и определять наличие дисбаланса.
3. Выполнять статическую и динамическую балансировку вращающихся частей.
4. Работать с балансировочным оборудованием и специализированными приборами.
5. Анализировать результаты балансировки и вносить необходимые корректировки.
6. Оформлять техническую документацию по проведенным работам.
7. Соблюдать правила техники безопасности во время выполнения балансировочных работ.
Для 5 -го разряда (дополнение к 4-му разряду):
1. Выполнять балансировку основного электрооборудования под наблюдением.
2. Балансировать измерительные и электронные блоки автоматических регуляторов.
3. Проверять симметрию вращающихся частей с использованием измерительных приборов.
4. Устранять выявленные отклонения при балансировке и оформлять результаты проведенных работ.
Знания:
Для 4-го разряда:
1. Основы динамики и вибрации вращающихся частей электрооборудования.
2. Причины возникновения дисбаланса и его влияние на работу оборудования.
3. Различия между статической и динамической балансировкой.
4. Устройство и принцип работы балансировочного оборудования и приборов (балансировочные станки, виброметры, датчики и др.).
5. Методики и нормативные требования к проведению балансировочных работ.
6. Правила техники безопасности при выполнении балансировочных работ.
Для 5 -го разряда (дополнение к 4-му разряду):
1. Основные принципы балансировки электрооборудования.
2. Инструменты, материалы, запасные части и правила их эксплуатации, необходимые для базовой балансировки электрооборудования.
3. Методы статической и динамической балансировки.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 4:
Регулировка и корректировка показаний измерительных приборов
Умения:
Для 4-го разряда:
1. Проводить внешний осмотр и подготовку измерительных приборов к регулировке.
2. Выполнять регулировку и корректировку показаний приборов согласно методикам.
3. Использовать необходимые инструменты и эталоны для настройки приборов.
4. Проверять точность показаний после регулировки и при необходимости повторять процедуры.
5. Вести техническую документацию по результатам регулировки и корректировки.
6. Соблюдать требования безопасности при работе с измерительными приборами.
Для 5 разряда (дополнение к 4 разряду):
1. Выполнять базовую калибровку электрооборудования в соответствии с установленными инструкциями. Проводить переградуировку приборов расхода, давления, уровня, кислородомеров, РН-метров, мостов и многоточечных потенциометров.
2. Настраивать шкалы и корректировать показания приборов по эталонным значениям для обеспечения точности измерений.
3. Оформлять результаты калибровки согласно установленной технической документации.
Знания:
Для 4-го разряда:
1. Принципы работы и устройство основных измерительных приборов, применяемых на электростанциях.

2. Дірілді өлшеу және теңгерімсіздіктің бар-жоғын анықтау.
3. Айналмалы бөлшектерді статикалық және динамикалық теңгеру жұмыстарын орындау.
4. Теңгеру жабдықтары мен арнайы өлшеу аспаптарымен жұмыс жүргізу.
5. Теңгеру нәтижелерін талдау және қажетті түзетулер енгізу.
6. Орындаған жұмыстар бойынша техникалық құжаттаманы рәсімдеу.
7. Теңгеру жұмыстары барысында еңбек қауіпсіздігі ережелерін сақтау.
5-разряд үшін (4-разрядқа қосымша):
1. Негізгі электр жабдығын баланстау жұмыстарын бақылаумен орындау.
2. Автоматты реттегіштердің өлшеу және электрондық блоктарын теңгеру.
3. Айналмалы бөлшектердің симметриясын өлшеу аспаптарының көмегімен тексеру.
4. Теңгеру барысында анықталған ауытқуларды жою және орындалған жұмыстардың нәтижелерін ресімдеу.
Білімдер:
4-разряд үшін:
1. Электр жабдығының айналмалы бөлшектерінің динамикасы мен дірілі негіздері.
2. Теңгерімсіздіктің пайда болу себептері және оның жабдық жұмысына әсері.
3. Статикалық және динамикалық баланстау арасындағы айырмашылықтар.
4. Баланстау жабдығы мен аспаптарының құрылымы және жұмыс істеу принциптері (баланстау станоктары, виброметрлер, датчиктер және т.б.).
5. Баланстау жұмыстарын жүргізу әдістемелері және оларға қойылатын нормативтік талаптар.
6. Баланстау жұмыстары кезінде еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы ережелері.
5-разряд үшін (4-разрядқа қосымша):
1. Электр жабдығын баланстаудың негізгі принциптері.
2. Электр жабдығын бастапқы баланстауға қажетті аспаптар, материалдар, қосалқы бөлшектер және оларды пайдалану ережелері.
3. Статикалық және динамикалық баланстау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 4:
Өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін реттеу және түзету
Машықтар:
4-разряд үшін:
1. Өлшеу аспаптарын реттеуге дайындау және сыртқы қарап-тексеруді жүзеге асыру.
2. Әдістемелерге сәйкес аспаптардың көрсеткіштерін реттеу және түзету жұмыстарын орындау.
3. Аспаптарды баптау үшін қажетті құралдар мен эталондарды қолдану.
4. Реттеуден кейін көрсеткіштердің дәлдігін тексеру және қажет болған жағдайда рәсімдерді қайталап орындау.
5. Реттеу және түзету нәтижелері бойынша техникалық құжаттаманы жүргізу.
6. Өлшеу аспаптарымен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік талаптарын сақтау.
5-разряд үшін (4-разрядқа қосымша):
1. Белгіленген нұсқаулықтарға сәйкес электр жабдығын базалық калибрлеуді жүзеге асыру. Расход, қысым, деңгей, оттегі өлшегіштер, рН-метрлер, көпнүктелі потенциометрлер және көпірлер аспаптарын қайта калибрлеуді жүргізу.
2. Өлшеу дәлдігін қамтамасыз ету мақсатында эталондық мәндер бойынша аспап шкалаларын баптау және көрсеткіштерін түзету.
3. Калибрлеу нәтижелерін белгіленген техникалық құжаттамаға сәйкес рәсімдеу.
Білімдер:
4-разряд үшін:
1. Электр станцияларында қолданылатын негізгі өлшеу аспаптарының жұмыс принциптері мен құрылымы.

2. Виды погрешностей измерительных приборов и причины их возникновения.
3. Методы и нормативы регулировки и корректировки показаний приборов.
4. Техническую документацию и инструкции по эксплуатации и поверке приборов.
5. Правила техники безопасности при работе с измерительными приборами.
Для 5 разряда (дополнение к 4 разряду):
1. Основные принципы и методы калибровки электроизмерительного оборудования.
2. Необходимые инструменты, материалы, запасные части и правила их использования при выполнении калибровочных работ.
3. Нормативные требования и допуски, регламентирующие процесс градуировки электрооборудования.
4. Методики проверки точности и стабильности показаний приборов после проведения калибровки.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 5:
Проверка электрооборудования
Умения:
Для 4-го разряда:
1. Выполнять визуальный осмотр электрооборудования и контроль его внешнего состояния.
2. Проводить простейшие измерения электрических параметров (напряжение, ток, сопротивление) с помощью базовых измерительных приборов (мультиметр, тестер).
3. Определять наличие повреждений, загрязнений, коррозии и других дефектов на электрооборудовании.
4. Соблюдать правила техники безопасности при работе с электрооборудованием.
5. Осуществлять подготовку оборудования к проверке и эксплуатации.
Для 5 разряда (дополнение к 4 разряду):
1. Проводить испытания электрических систем в соответствии с установленными инструкциями.
2. Проверять приборы расхода, давления, уровня, кислородомеры, РН-метры, мосты и многоточечные потенциометры.
3. Осуществлять контроль работы вращающихся механизмов, определять размеры вибрации и выявлять причины еҰ возникновения.
4. Проверять работу основного и вспомогательного оборудования после ремонта и сдавать его в эксплуатацию
Знания:
Для 4-го разряда:
1. Основные электрические параметры и их нормы для электрооборудования теплотехнического контроля.
2. Принципы работы и устройство базовых измерительных приборов.
3. Основные виды повреждений и неисправностей электрооборудования.
4. Правила техники безопасности при работе с электрооборудованием.
5. Основы электрических схем теплотехнических систем.
Для 5 разряда (дополнение к 4 разряду):
1. Принципы и методики проведения испытаний электрических систем.
2. Основы контроля качества при проведении испытаний электрооборудования.
3. Необходимые инструменты, материалы, запасные части и правила их эксплуатации для проведения испытаний электрических систем.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 6:
Проведение испытаний
Умения:
Для 4-го разряда:
1. Подготавливать оборудование и средства измерений к проведению испытаний.

2. Өлшеу аспаптарының қателік түрлері және олардың пайда болу себептері.
3. Аспаптардың көрсеткіштерін реттеу және түзету әдістері мен нормативтері.
4. Аспаптарды пайдалану және тексеру бойынша техникалық құжаттама мен нұсқаулықтар.
5. Өлшеу аспаптарымен жұмыс істеу кезінде еңбек қауіпсіздігі ережелері.
5-разряд үшін (4-разрядқа қосымша):
1. Электр өлшеу жабдықтарын калибрлеудің негізгі принциптері мен әдістері.
2. Калибрлеу жұмыстарын орындау кезінде қолданылатын қажетті құралдар, материалдар, қосалқы бөлшектер және оларды пайдалану қағидалары.
3. Электр жабдықтарын градуировкадан өткізу үдерісін реттейтін нормативтік талаптар мен жіберілетін ауытқулар.
4. Калибрлеуден кейін аспаптардың көрсеткіш дәлдігі мен тұрақтылығын тексеру әдістемелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 5:
Электр жабдықтарын тексеру
Машықтар:
4-разряд:
1. Электр жабдықтарын визуалды тексеру және оның сыртқы күйін бақылау.
2. Негізгі өлшеу құралдарын (мультиметр, тестер) пайдалана отырып, электр параметрлерін (кернеу, ток, кедергі) қарапайым өлшеулерді жүргізу.
3. Электр жабдықтарындағы ақауларды, ластануды, коррозияны және өзге де ақаулықтарды анықтау.
4. Электр жабдықтарымен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасы талаптарын сақтау.
5. Жабдықты тексеруге және пайдалануға дайындау жұмыстарын орындау.
5-разряд (4-разрядқа қосымша):
1. Электр жүйелерін белгіленген нұсқаулықтарға сәйкес сынақтан өткізу.
2. Расход, қысым, деңгей көрсеткіштері, оттегі өлшегіштер, рН-метрлер, көп нүктелі потенциометрлер және көпірлік аспаптарды тексеру.
3. Айналмалы механизмдердің жұмысын бақылау, вибрация көлемін анықтау және оның туындау себептерін анықтау.
4. Негізгі және қосалқы жабдықты жөндеуден кейін тексеру және оны пайдалануға тапсыру.
Білімдер:
4-разряд:
1. Жылутехникалық бақылау жүйесіне арналған электр жабдықтарының негізгі электрлік параметрлері және олардың нормалары.
2. Негізгі өлшеу аспаптарының жұмыс істеу қағидаттары мен құрылымы.
3. Электр жабдықтарындағы негізгі ақаулар мен істен шығу түрлері.
4. Электр жабдықтарымен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережелері.
5. Жылутехникалық жүйелердің электрлік сұлбаларының негіздері.
5-разряд (4-разрядқа қосымша):
1. Электр жүйелерін сынақтан өткізудің қағидаттары мен әдістемелері.
2. Электр жабдықтарын сынау барысында сапаны бақылаудың негіздері.
3. Электр жүйелерін сынау үшін қажетті құралдар, материалдар, қосалқы бөлшектер және оларды пайдалану қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 6:
Сынақ жұмыстарын жүргізу
Машықтар:
4-разряд:
1. Сынақ жұмыстарын жүргізуге арналған жабдықтар мен өлшеу құралдарын дайындау.

2. Выполнять различные виды испытаний (например, контроль сопротивления изоляции, проверка работоспособности защитных устройств, функциональные испытания автоматики).
3. Использовать измерительные приборы для получения точных и достоверных результатов.
4. Проводить анализ результатов испытаний с целью выявления отклонений и неисправностей.
5. Оформлять протоколы и отчеты по результатам испытаний.
6. Соблюдать правила техники безопасности и охраны труда при проведении испытаний.
Для 5 разряда (дополнение к 4 разряду):
1. Проводить испытания электрических систем и выполнять основные измерения под наблюдением.
2. Проверять функционирование устройств релейной защиты, автоматики и телемеханики на действующем оборудовании.
3. Оформлять результаты испытаний с фиксацией параметров, выявленных отклонений и технических заключений.
Знания:
Для 4-го разряда:
1. Основные методы и технологии проведения испытаний электрического оборудования и средств измерений.
2. Устройство и принцип работы измерительных приборов и средств контроля, используемых при испытаниях.
3. Требования нормативных документов и стандартов по проведению испытаний.
4. Правила техники безопасности при выполнении испытаний электроустановок.
5. Порядок оформления результатов испытаний и ведения технической документации.
Для 5 разряда (дополнение к 4 разряду):
1. Принципы проведения испытаний и измерений электрических систем.
2. Базовые принципы контроля качества, применяемые при проведении испытаний и измерений электрических систем.
3. Необходимые инструменты, материалы, запасные части и принципы их эксплуатации для проведения испытаний и измерений электрических систем.
4. Назначение и условия применения переносных контрольных средств измерений и установок для наладки и испытаний.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Умение решения проблем (типичных проблем)
умение выбрать оптимальный подход из привычного набора вариантов
Чувство ответственности за свою работу
Способность самостоятельно развивать профессиональные квалификации и умения
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Технический регламент "Общие требования к пожарной безопасности". Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года № 405. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2021 года № 24045. 2. Правила технической эксплуатации. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11066. 3. Правила пожарной безопасности. Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 февраля 2022 года № 26867. 4. Правила техники безопасности. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2015 года № 10907.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Техник по тепловой автоматике и средств измерений
5
Мастер производственного цеха (участка)

2. Түрлі сынақ түрлерін орындау (мысалы, оқшаулағыштың кедергісін тексеру, қорғаныс құрылғыларының жұмысқа қабілеттілігін бағалау, автоматика жүйесінің функционалдық сынақтары).
3. Дәл және сенімді нәтижелер алу үшін өлшеу құралдарын пайдалану.
4. Сынақ нәтижелерін талдау арқылы ауытқулар мен ақауларды анықтау.
5. Сынақ нәтижелері бойынша хаттамалар мен есептерді рәсімдеу.
6. Сынақ жүргізу кезінде еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы талаптарын сақтау.
5-разряд (4-разрядқа қосымша):
1. Электр жүйелеріне сынақ жүргізу және негізгі өлшеулерді бақылаумен орындау.
2. Іске қосылған жабдықта релейлік қорғаныс, автоматика және телемеханика құрылғыларының жұмысын тексеру.
3. Сынақ нәтижелерін параметрлерді, анықталған ауытқуларды және техникалық қорытындыларды көрсете отырып рәсімдеу.
Білімдер:
4-разряд:
1. Электр жабдықтары мен өлшеу құралдарына сынақ жүргізудің негізгі әдістері мен технологиялары.
2. Сынақ жүргізу кезінде қолданылатын өлшеу аспаптары мен бақылау құралдарының құрылысы мен жұмыс істеу принципі.
3. Сынақ жүргізуге қойылатын нормативтік құжаттар мен стандарттардың талаптары.
4. Электр қондырғыларына сынақ жүргізу кезінде қауіпсіздік техникасы қағидалары.
5. Сынақ нәтижелерін ресімдеу тәртібі және техникалық құжаттаманы жүргізу тәртібі.
5-разряд (4-разрядқа қосымша):
1. Электр жүйелеріне сынақтар мен өлшеулер жүргізу қағидаттары.
2. Электр жүйелеріне сынақтар мен өлшеулер жүргізу кезінде қолданылатын сапаны бақылаудың негізгі қағидаттары.
3. Электр жүйелеріне сынақтар мен өлшеулер жүргізу үшін қажетті аспаптар, материалдар, қосалқы бөлшектер және оларды пайдалану қағидаттары.
4. Жылжымалы бақылау өлшеу құралдарының және реттеу мен сынаққа арналған қондырғылардың арналуы мен қолдану шарттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Проблемаларды (типтік проблемаларды)шеше білу
әдеттегі нұсқалар жиынтығынан оңтайлы тәсілді таңдау мүмкіндігі
Өз жұмысы үшін жауапкершілік сезімі
Кәсіби біліктілік пен дағдыларды өз бетінше дамыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламенті. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 17 тамыздағы № 405 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 19 тамызда № 24045 болып тіркелді. 2. Техникалық пайдалану ережелері. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 15 мамырда № 11066 болып тіркелді. 3. Өрт қауіпсіздігі ережелері. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 21 ақпанда № 26867 болып тіркелді. 4. Қауіпсіздік ережелері. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 30 сәуірде № 10907 болып тіркелді.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Жылутехникалық автоматика және өлшеу құралдары жөніндегі техник
5
Өндірістік цехтың (учаскенің) шебері

1. Проводить наладку схем теплового контроля и автоматики согласно технической документации.
2. Выполнять опробование и проверку работоспособности оборудования.
3. Измерять и контролировать основные параметры работы теплового оборудования.
4. Выявлять и устранять простые неисправности в схемах автоматики.
5. Оформлять результаты наладочных работ в технической документации.
6. Соблюдать правила техники безопасности при выполнении наладки и опробования.
Для 7-го разряда (дополнение к 6-му разряду):
1. Выполнять наладку и опробование сложных схем теплового контроля и автоматики с использованием специализированных средств.
2. Проводить комплексную проверку и регулировку параметров работы теплового оборудования.
3. Диагностировать и устранять сложные неисправности в автоматизированных системах.
4. Использовать современные методы и приборы для точной настройки оборудования.
5. Оформлять подробную техническую документацию и отчҰты по выполненным работам.
Знания:
Для 6-го разряда:
1. Основные принципы работы схем теплового контроля и автоматики теплового оборудования.
2. Конструктивные особенности и функциональные возможности типовых устройств теплового контроля.
3. Технические характеристики и схемы электрических и электронных компонентов.
4. Методы наладки и опробования простых схем автоматики.
5. Основы измерения и контроля параметров теплового оборудования.
Для 7-го разряда (дополнение к 6-му разряду):
1. Конструктивные и функциональные особенности сложных систем и устройств теплового оборудования.
2. Современные методы опробования и диагностики автоматизированных систем.
3. Технические характеристики и принципы работы сложных электронных и электрических компонентов.
4. Специализированные приборы и программное обеспечения для наладки.
5. Нормативные требования по безопасности и качеству наладочных работ.
6. Ведение и оформление технической документации по сложным наладочным операциям
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение монтаж, ремонта, микропроцессорных систем, мини- и микро-ЭВМ, контроллеров и терминальных устройств.
Умения:
Для 6-го разряда:
1. Выполнять монтаж и демонтаж микропроцессорных систем, мини- и микро-ЭВМ, контроллеров и терминальных устройств согласно технической документации.
2. Проводить базовый ремонт электронных компонентов и узлов.
3. Диагностировать и устранять типовые неисправности микропроцессорных систем.
4. Проводить проверку правильности подключения и работоспособности устройств.

1. Жылулық бақылау және автоматика схемаларын техникалық құжаттамаға сәйкес баптау жұмыстарын жүргізу.
2. Жабдықтың жарамдылығын сынақтан өткізу және тексеру жұмыстарын орындау.
3. Жылу жабдығының негізгі жұмыс параметрлерін өлшеу және бақылау.
4. Автоматика схемаларындағы қарапайым ақауларды анықтау және жою.
5. Баптау жұмыстарының нәтижелерін техникалық құжаттамаға ресімдеу.
6. Баптау және сынақ жұмыстарын орындау кезінде еңбек қауіпсіздігі қағидаларын сақтау.
7-разряд (6-разрядқа қосымша):
1. Арнайы құралдарды қолдана отырып, күрделі жылулық бақылау және автоматика схемаларын баптау және сынақтан өткізу жұмыстарын орындау.
2. Жылу жабдығының жұмыс параметрлеріне кешенді тексеру және реттеу жұмыстарын жүргізу.
3. Автоматтандырылған жүйелердегі күрделі ақауларды диагностикалау және жою.
4. Жабдықты дәл баптау үшін заманауи әдістер мен аспаптарды пайдалану.
5. Орындалған жұмыстар бойынша егжей-тегжейлі техникалық құжаттама мен есептерді ресімдеу.
Білімдер:
6-разряд:
1. Жылу жабдығының жылулық бақылау және автоматика схемаларының жұмыс істеуінің негізгі қағидаттары.
2. Жылулық бақылаудың үлгілік құрылғыларының құрылымдық ерекшеліктері мен функционалдық мүмкіндіктері.
3. Электрлік және электрондық компоненттердің техникалық сипаттамалары мен схемалары.
4. Автоматика схемаларын баптау және сынау әдістері.
5. Жылу жабдығы параметрлерін өлшеу және бақылау негіздері.
7-разряд (6-разрядқа қосымша):
1. Жылу жабдығы жүйелері мен құрылғыларының күрделі құрылымдық және функционалдық ерекшеліктері.
2. Автоматтандырылған жүйелерді сынау және диагностикалаудың заманауи әдістері.
3. Күрделі электрондық және электрлік компоненттердің техникалық сипаттамалары мен жұмыс істеу қағидаттары.
4. Баптау жұмыстарына арналған арнайы аспаптар мен бағдарламалық қамтамасыз ету.
5. Баптау жұмыстарының қауіпсіздігі мен сапасына қойылатын нормативтік талаптар.
6. Күрделі баптау операциялары бойынша техникалық құжаттаманы жүргізу және ресімдеу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Микропроцессорлық жүйелерді, мини- және микро-ЭЕМ-дерді, контроллерлер мен терминалдық құрылғыларды монтаждау, жөндеу жұмыстарын орындау
Машықтар:
6-разряд:
1. Техникалық құжаттамаға сәйкес микропроцессорлық жүйелерді, мини- және микро-ЭЕМ-дерді, контроллерлер мен терминалдық құрылғыларды монтаждау және бөлшектеу жұмыстарын орындау.
2. Электрондық құрамдастар мен тораптарға ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізу.
3. Микропроцессорлық жүйелердегі типтік ақауларды диагностикалау және жою.
4. Құрылғылардың дұрыс қосылуын және жұмысқа жарамдылығын тексеру.

5. Соблюдать правила техники безопасности при монтаже и ремонте
Для 7-го разряда (дополнение к 6-му разряду):
1. Выполнять монтаж, демонтаж и комплексный ремонт сложных микропроцессорных систем, мини- и микро-ЭВМ, контроллеров и терминальных устройств.
2. Проводить точную диагностику и устранять сложные дефекты аппаратуры.
3. Настраивать, программировать и конфигурировать микропроцессорные устройства.
4. Применять современные технологии пайки и монтажа электронных компонентов.
5. Осуществлять контроль качества выполненных работ и пусконаладочные операции
Знания:
Для 6-го разряда:
1. Основы строения и принципов работы микропроцессорных систем, мини- и микро-ЭВМ.
2. Конструктивные особенности и функциональные возможности контроллеров и терминальных устройств средней сложности.
3. Основные методы монтажа и демонтажа электронных компонентов и узлов.
4. Технические характеристики и стандарты монтажа электрических и электронных цепей.
5. Основы диагностики неисправностей микропроцессорных систем.
6. Правила техники безопасности при работе с электронным оборудованием.
7. Основы работы с технической документацией и схемами.
Для 7-го разряда (дополнение к 6-му разряду):
1. Особенности монтажа, ремонта и наладки контроллеров и терминальных устройств высокой сложности.
2. Современные методы и технологии монтажа и пайки электронных компонентов.
3. Принципы программирования и конфигурирования микропроцессорных устройств.
4. Методы комплексной диагностики и устранения сложных неисправностей.
5. Нормативные требования и стандарты по качеству и безопасности при работе с электронным оборудованием.
6. Работу с технической документацией, схемами и программным обеспечением.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Выявление и устранение дефектов в работе особо сложной аппаратуры теплотехнического контроля и автоматики тепловых процессов
Умения:
Для 6-го разряда:
1. Проводить диагностику аппаратуры с применением стандартных измерительных приборов.
2. Выявлять и устранять типовые дефекты в работе автоматических систем теплового контроля и проводить юстировку и тарировку особо сложной аппаратуры, средств измерений, авторегулирования и систем централизованного контроля.
3. Выполнять ремонт и замену электронных компонентов аппаратуры.
4. Настраивать и тестировать микроконтроллеры по заданным параметрам.
5. Осуществлять опробование оборудования после ремонта.

5. Монтаждау және жөндеу кезінде еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы талаптарын сақтау.
7-разряд (6-разрядқа қосымша):
1. Күрделі микропроцессорлық жүйелерді, мини- және микро-ЭЕМ-дерді, контроллерлер мен терминалдық құрылғыларды монтаждау, бөлшектеу және кешенді жөндеу жұмыстарын орындау.
2. Аппаратураның күрделі ақауларын дәл диагностикалау және жою.
3. Микропроцессорлық құрылғыларды баптау, бағдарламалау және конфигурациялау.
4. Электрондық құрамдастарды орнату және дәнекерлеудің заманауи технологияларын қолдану.
5. Орындаған жұмыстардың сапасын бақылау және іске қосу-жөнге келтіру операцияларын жүргізу.
Білімдер:
6-разряд:
1. Микропроцессорлық жүйелердің, мини- және микро-ЭЕМ-дердің құрылысы мен жұмыс істеуінің негіздері.
2. Орташа күрделілік деңгейіндегі контроллерлер мен терминалдық құрылғылардың құрылымдық ерекшеліктері мен функционалдық мүмкіндіктері.
3. Электрондық компоненттер мен тораптарды монтаждау және бөлшектеудің негізгі әдістері.
4. Электрлік және электрондық тізбектерді монтаждау бойынша техникалық сипаттамалар мен стандарттар.
5. Микропроцессорлық жүйелердегі ақауларды диагностикалау негіздері.
6. Электрондық жабдықпен жұмыс істеу кезіндегі еңбек қауіпсіздігі қағидалары.
7. Техникалық құжаттама және сызбалармен жұмыс істеу негіздері.
7-разряд (6-разрядқа қосымша):
1. Жоғары күрделілік деңгейіндегі контроллерлер мен терминалдық құрылғыларды монтаждау, жөндеу және баптау ерекшеліктері.
2. Электрондық компоненттерді монтаждау мен дәнекерлеудің заманауи әдістері мен технологиялары.
3. Микропроцессорлық құрылғыларды бағдарламалау және конфигурациялау қағидаттары.
4. Күрделі ақауларды кешенді диагностикалау және жою әдістері.
5. Электрондық жабдықпен жұмыс істеу кезінде сапа мен қауіпсіздікке қойылатын нормативтік талаптар мен стандарттар.
6. Техникалық құжаттамамен жұмыс істеу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 3:
Жылу техникалық бақылау және жылулық процестер автоматикасының аса күрделі аппаратурасындағы ақауларды анықтау және жою.
Машықтар:
6-разряд:
1. Стандартты өлшеу аспаптарын қолдана отырып аппаратураны диагностикалау жұмыстарын жүргізу.
2. Жылулық бақылаудың автоматтық жүйелеріндегі типтік ақауларды анықтау және жою, аса күрделі аппаратураны, өлшеу құралдарын, автоматты реттеу құрылғыларын және орталықтандырылған бақылау жүйелерін юстировка және тарировкадан өткізу.
3. Аппаратураның электрондық компоненттерін жөндеу және ауыстыру жұмыстарын орындау.
4. Белгіленген параметрлерге сәйкес микроконтроллерлерді баптау және сынау.
5. Жөндеуден кейін жабдықты сынақтан өткізу.

6. Оформлять техническую документацию согласно установленным требованиям.
7. Соблюдать правила техники безопасности и охраны труда.
Для 7 -го разряда (дополнение к 6-му разряду):
1. Выполнять ремонт, модернизацию и замену электронных и программных компонентов сложной аппаратуры.
2. Настраивать, программировать и тестировать микропроцессорные контроллеры и системы управления с учҰтом сложных алгоритмов.
3. Осуществлять комплексное опробование, наладку и пусконаладочные работы после ремонта и монтажа
Знания:
Для 6-го разряда:
1. Основы теплотехники и тепловых процессов на электростанциях.
2. Конструктивные особенности и принципы работы аппаратуры теплотехнического контроля средней сложности.
3. Технические характеристики и схемы стандартных средств измерений и систем дистанционного контроля.
4. Базовые методы диагностики и технического обслуживания автоматизированных систем.
5. Основы программирования микроконтроллеров и управляющего программного обеспечения.
6. Нормативные требования по эксплуатации и безопасности при работе с теплотехническим оборудованием.
Для 7-го разряда (дополнение к 6-му разряду):
1. Технические характеристики и функциональные схемы сложных средств измерений и систем телеобработки.
2. Методы комплексной диагностики и технического обслуживания высокотехнологичных автоматизированных систем.
3. Программирование, отладка и модификация микропроцессорных контроллеров и управляющего ПО.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Обеспечение технической эксплуатации и безопасности электронных устройств
Навык 1:
Соблюдение нормативных требований и правил безопасности при эксплуатации электронного оборудования.
Умения:
Для 6-го разряда:
1. Применять правила техники безопасности и охраны труда при эксплуатации микропроцессорной аппаратуры, контроллеров и вычислительной техники в теплотехническом контроле.
2. Выполнять процедуры безопасного подключения, отключения и обслуживания электронного оборудования.
3. Соблюдать требования нормативных документов и инструкций по эксплуатации аппаратуры.
4. Осуществлять контроль за состоянием средств индивидуальной защиты и технических средств безопасности.
Для 7-го разряда (дополнение к 6-му разряду):
1. Организовывать выполнение и контроль соблюдения нормативных требований и правил безопасности персоналом при эксплуатации электронного оборудования теплотехнического контроля и автоматики.
2. Разрабатывать и внедрять мероприятия по повышению уровня безопасности и снижению рисков при работе с электронной аппаратурой.

6. Орнатылған талаптарға сәйкес техникалық құжаттаманы ресімдеу.
7. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидаларын сақтау.
7-разряд (6-разрядқа қосымша):
1. Күрделі аппаратураның электрондық және бағдарламалық компоненттерін жөндеу, жаңғырту және ауыстыру жұмыстарын орындау.
2. Күрделі алгоритмдерді ескере отырып, микропроцессорлық контроллерлер мен басқару жүйелерін баптау, бағдарламалау және сынау.
3. Жөндеуден және монтаждан кейін кешенді сынақ, баптау және іске қосу-баптау жұмыстарын жүргізу.
Білімдер:
6-разряд:
1. Электр станцияларындағы жылу техникасы және жылулық процестер негіздері.
2. Орташа күрделілік деңгейіндегі жылу техникалық бақылау аппаратурасының құрылымдық ерекшеліктері мен жұмыс істеу қағидаттары.
3. Стандартты өлшеу құралдары мен қашықтықтан бақылау жүйелерінің техникалық сипаттамалары мен схемалары.
4. Автоматтандырылған жүйелерді диагностикалау және техникалық қызмет көрсетудің базалық әдістері.
5. Микроконтроллерлер мен басқару бағдарламалық қамтамасыз етуін бағдарламалау негіздері.
6. Жылу техникалық жабдықты пайдалану және қауіпсіздік бойынша нормативтік талаптар.
7-разряд (6-разрядқа қосымша):
1. Күрделі өлшеу құралдары мен телеөңдеу жүйелерінің техникалық сипаттамалары және функционалдық схемалары.
2. Жоғары технологиялы автоматтандырылған жүйелерге кешенді диагностикалау және техникалық қызмет көрсету әдістері.
3. Микропроцессорлық контроллерлер мен басқару бағдарламалық қамтамасыз етуін бағдарламалау, жөндеу және түрлендіру.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Электрондық құрылғылардың техникалық пайдаланылуын және қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
Дағды 1:
Электрондық жабдықты пайдалану кезінде нормативтік талаптар мен қауіпсіздік қағидаларын сақтау.
Машықтар:
6-разряд:
1. Теплотехникалық бақылауда микропроцессорлық аппаратураны, контроллерлерді және есептеу техникасын пайдалану кезінде еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидаларын қолдану.
2. Электрондық жабдықты қауіпсіз түрде қосу, ажырату және техникалық қызмет көрсету рәсімдерін орындау.
3. Аппаратты пайдалану бойынша нормативтік құжаттар мен нұсқаулықтардың талаптарын сақтау.
4. Жеке қорғаныс құралдарының және қауіпсіздік техникасының жай-күйіне бақылау жүргізу.
7-разряд (6-разрядқа қосымша):
1. Теплотехникалық бақылау мен автоматика саласындағы электрондық жабдықты пайдалану кезінде персоналдың нормативтік талаптарды және қауіпсіздік қағидаларын сақтауын ұйымдастыру және бақылауды жүзеге асыру.
2. Электрондық аппаратурамен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік деңгейін арттыру және тәуекелдерді азайту бойынша іс-шараларды әзірлеу және енгізу.

3. Проводить инструктажи и обучение работников по вопросам техники безопасности и охраны труда.
4. Осуществлять аудит соблюдения нормативных требований и проводить расследование инцидентов, связанных с безопасностью.
Знания:
Для 6-го разряда:
1. Нормативные документы и стандарты по технике безопасности при работе с электронной аппаратурой и автоматизированной аппаратуры
2. Правила эксплуатации и технической безопасности микропроцессорных систем и вычислительной техники.
3. Основы электробезопасности и защиты от статического электричества.
4. Требования по охране труда и пожарной безопасности в условиях эксплуатации теплотехнической аппаратуры.
Для 7-го разряда (дополнение к 6-му разряду):
1. Методики оценки рисков и разработки мероприятий по их снижению.
2. Организацию системы управления охраной труда и промышленной безопасностью.
3. Правила проведения инструктажей, обучения и контроля знаний по безопасности.
4. Процедуры расследования и документирования происшествий и нарушений безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Проведение профилактики и внедрение мер по повышению надҰжности и безопасности оборудования.
Умения:
Для 6-го разряда:
1. Выполнять профилактическое техническое обслуживание микропроцессорной аппаратуры, контроллеров, мини- и микро-ЭВМ, терминальных устройств систем телеобработки в теплотехническом контроле и автоматике.
2. Проводить диагностику и выявлять типовые неисправности оборудования.
3. Использовать базовые средства измерения и контроля параметров электронных систем.
4. Соблюдать требования техники безопасности и нормативных документов при работе с оборудованием.
Для 7-го разряда (дополнение к 6-му разряду):
1. Организовывать и проводить комплексное профилактическое обслуживание и техническую диагностику микропроцессорных систем, мини- и микро-ЭВМ, контроллеров и терминальных устройств систем телеобработки.
2. Анализировать причины отказов в аппаратуре теплотехнического контроля и автоматики тепловых процессов.
3. Разрабатывать и внедрять мероприятия по повышению надҰжности и безопасности оборудования с использованием современных средств диагностики и программно-технических комплексов.
4. Обучать персонал правилам эксплуатации и безопасности при работе с вычислительной и контролирующей техникой.
5. Обеспечивать соблюдение нормативных требований и стандартов безопасности.
Знания:
Для 6-го разряда:
1. Принципы работы микропроцессорной аппаратуры, контроллеров и вычислительной техники, применяемой в теплотехническом контроле и автоматике.

3. Қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау мәселелері бойынша қызметкерлерге нұсқама өткізу және оқыту.
4. Нормативтік талаптардың сақталуына аудит жүргізу және қауіпсіздікке қатысты оқыс оқиғаларды тергеп-тексеру.
Білімдер:
6-разряд:
1. Электрондық және автоматтандырылған аппаратурамен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасы бойынша нормативтік құжаттар мен стандарттар.
2. Микропроцессорлық жүйелер мен есептеу техникасын пайдалану және техникалық қауіпсіздік қағидалары.
3. Электр қауіпсіздігінің және статикалық электрден қорғанудың негіздері.
4. Теплотехникалық аппаратураны пайдалану жағдайларында еңбек қауіпсіздігі мен өрт қауіпсіздігі талаптары.
7-разряд (6-разрядқа қосымша):
1. Тәуекелдерді бағалау және оларды азайту бойынша іс-шараларды әзірлеу әдістемелері.
2. Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы басқару жүйесін ұйымдастыру.
3. Қауіпсіздік бойынша нұсқамалар, оқыту және білімін тексеру рәсімдерін өткізу қағидалары.
4. Қауіпсіздік бұзушылықтары мен оқыс оқиғаларды тергеп-тексеру және құжаттандыру рәсімдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жабдықтың сенімділігі мен қауіпсіздігін арттыру бойынша алдын алу және енгізу шараларын жүргізу.
Машықтар:
6-разряд:
1. Жылу техникалық бақылау және автоматика саласындағы микропроцессорлық аппаратураға, контроллерлерге, мини- және микро-ЭЕМ-дерге, телеөңдеу жүйелерінің терминалдық құрылғыларына профилактикалық техникалық қызмет көрсетуді орындау.
2. Жабдықты диагностикалау және типтік ақауларды анықтау.
3. Электрондық жүйелер параметрлерін өлшеу және бақылау үшін базалық құралдарды қолдану.
4. Жабдықпен жұмыс істеу кезінде еңбек қауіпсіздігі талаптары мен нормативтік құжаттарды сақтау.
7-разряд (6-разрядқа қосымша):
1. Микропроцессорлық жүйелерге, мини- және микро-ЭЕМ-дерге, контроллерлер мен телеөңдеу жүйелерінің терминалдық құрылғыларына кешенді профилактикалық қызмет көрсету және техникалық диагностика жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу.
2. Жылу процестері автоматикасы мен жылу техникалық бақылау аппаратурасындағы ақаулардың себептерін талдау.
3. Заманауи диагностикалық құралдар мен бағдарламалық-техникалық кешендерді қолдана отырып, жабдықтың сенімділігі мен қауіпсіздігін арттыру бойынша іс-шараларды әзірлеу және енгізу.
4. Есептеуіш және басқару техникасымен жұмыс істеу кезінде пайдалану және қауіпсіздік қағидаларын персоналға үйрету.
5. Қауіпсіздікке қойылатын нормативтік талаптар мен стандарттардың сақталуын қамтамасыз ету.
Білімдер:
6-разряд:
1. Жылу техникалық бақылау және автоматикада қолданылатын микропроцессорлық аппаратураның, контроллерлер мен есептеу техникасының жұмыс істеу қағидаттары.

2. Типичные неисправности и методы их устранения в аппаратуре теплотехнического контроля и автоматики.
3. Правила техники безопасности и охраны труда при работе с электронной вычислительной техникой.
4. Основные методы и средства измерения и контроля технического состояния оборудования.
Для 7-го разряда (дополнение к 6-му разряду):
1. Принципы работы и архитектуры микропроцессорных систем и вычислительной техники в теплотехнической автоматике.
2. Современные методы диагностики, программно-технические средства и инструменты мониторинга технического состояния оборудования.
3. Нормативные документы, стандарты и требования по безопасности и надҰжности вычислительной и автоматизированной аппаратуры.
4. Методики анализа отказов и планирования профилактических мероприятий.
5. Организацию технического обслуживания и ремонта сложных электронных систем.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Организация и выполнение комплексного технического обслуживания и ремонта электронных устройств
Умения:
Для 6-го разряда:
1. Выполнять техническое обслуживание электронных устройств по установленным инструкциям и регламентам.
2. Проводить текущий ремонт и замену стандартных компонентов.
3. Использовать базовые измерительные приборы для контроля состояния оборудования.
4. Вести техническую документацию по обслуживанию и ремонту.
5. Соблюдать требования техники безопасности и охраны труда.
Для 7-го разряда (дополнение к 6-му разряду):
1. Организовывать и контролировать комплексное техническое обслуживание и капитальный ремонт электронных устройств.
2. Проводить диагностику сложных неисправностей с использованием специализированных средств контроля.
3. Разрабатывать и внедрять мероприятия по повышению надҰжности и безопасности оборудования.
4. Оформлять техническую документацию, включая отчҰты о техническом состоянии и безопасности.
5. Обучать персонал правилам эксплуатации и технике безопасности
Знания:
Для 6-го разряда:
1. Основные принципы работы электронных устройств и их компонентов.
2. Техническую документацию и регламенты обслуживания.
3. Правила техники безопасности, охраны труда и пожарной безопасности.
4. Основы диагностики типовых неисправностей.
Для 7-го разряда (дополнение к 6-му разряду):
1. Принципы работы сложных электронных систем и устройств.
2. Современные методы диагностики и ремонта.
3. Нормативные требования и стандарты безопасности.

2. Жылу техникалық бақылау және автоматика аппаратурасындағы типтік ақаулар және оларды жою әдістері.
3. Электрондық есептеу техникасымен жұмыс істеу кезіндегі еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидалары.
4. Жабдықтың техникалық жай-күйін өлшеу және бақылау әдістері мен құралдарының негіздері.
7-разряд (6-разрядқа қосымша):
1. Жылу техникалық автоматикадағы микропроцессорлық жүйелер мен есептеу техникасының жұмыс істеу қағидаттары мен архитектурасы.
2. Жабдықтың техникалық жай-күйін диагностикалау бойынша заманауи әдістер, бағдарламалық-техникалық құралдар және мониторинг аспаптары.
3. Есептеу және автоматтандырылған аппаратураның қауіпсіздігі мен сенімділігіне қойылатын нормативтік құжаттар, стандарттар және талаптар.
4. Ақауларды талдау әдістемелері және профилактикалық іс-шараларды жоспарлау.
5. Күрделі электрондық жүйелерге техникалық қызмет көрсету мен жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 3:
Профилактикалық жұмыстарды жүргізу және жабдықтың сенімділігі мен қауіпсіздігін арттыру жөніндегі шараларды енгізу
Машықтар:
6-разряд:
1. Электрондық құрылғыларға техникалық қызмет көрсетуді бекітілген нұсқаулықтар мен регламенттерге сәйкес орындау.
2. Стандартты құрамдас бөліктерді ауыстыру және ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізу.
3. Құрылғылардың күйін бақылау үшін негізгі өлшеу аспаптарын пайдалану.
4. Қызмет көрсету және жөндеу бойынша техникалық құжаттаманы жүргізу.
5. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптарын сақтау.
7-разряд (6-разрядқа қосымша):
1. Электрондық құрылғыларға кешенді техникалық қызмет көрсету мен күрделі жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру және бақылау.
2. Арнайы бақылау құралдарын пайдалана отырып, күрделі ақауларды диагностикалау.
3. Жабдықтардың сенімділігі мен қауіпсіздігін арттыруға бағытталған іс-шараларды әзірлеу және енгізу.
4. Құрылғылардың техникалық жай-күйі мен қауіпсіздігі туралы есептерді қоса алғанда, техникалық құжаттаманы ресімдеу.
5. Қызметкерлерді пайдалану ережелері мен қауіпсіздік техникасы бойынша оқыту.
Білімдер:
6-разряд:
1. Электрондық құрылғылар мен олардың құрамдас бөліктерінің жұмыс істеуінің негізгі принциптері.
2. Қызмет көрсету бойынша техникалық құжаттама мен регламенттер.
3. Еңбек қауіпсіздігі, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі ережелері.
4. Типтік ақауларды диагностикалаудың негіздері.
7-разряд (6-разрядқа қосымша):
1. Күрделі электрондық жүйелер мен құрылғылардың жұмыс істеу принциптері.
2. Диагностика және жөндеудің заманауи әдістері.
3. Қауіпсіздікке қойылатын нормативтік талаптар мен стандарттар.

4. Технологии повышения надҰжности и безопасности оборудования.
5. Методики организации технического обслуживания и ремонта.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Дисциплинированность
Коммуникабельность
внимательность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1) СТ РК 2.4-2019 Проверка средств измерений. 2) СТ РК 2.45-2013 Квалификация персонала в области метрологии. 3) Закон РК Об обеспечении единства измерений.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Мастер участка
4
Техник-электрик
14. Карточка профессии "Электромонтер по эксплуатации и ремонту тепловой автоматики и измерительных приборов":
Код группы:
7421-2
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Электромонтер по эксплуатации и ремонту тепловой автоматики и измерительных приборов
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 9. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149. " Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 9)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2021 года № 22707.
49-50. Электромонтер по ремонту аппаратуры релейной защиты и автоматики (3-4 разряд)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы для 3-го разряда — не требуется, для 4-го разряда — не менее 6 месяцев.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Осуществление монтажа, демонтажа электрооборудования, выполнение капитальных ремонтных работ, а также калибровку, градуировку, проведение испытаний тепловых автоматических и измерительных приборов, в зависимости от уровня тока и напряжения (от постоянного тока до переменного и от низкого до высокого напряжения) сложность задач возрастает, что позволяет специалисту перейти на следующий разряд в рамках профессии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация рабочего места и подготовка инструментов и средств индивидуальной защиты
2. Причины неисправностей и повреждений тепловой автоматики и измерительных приборов
3. Регулирование основных параметров измерительных приборов
4. Ремонт, наладка и испытания работоспособности оборудования
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация рабочего места и подготовка инструментов и средств индивидуальной защиты
Навык 1:
Планирование и подготовка к ремонту согласно технике безопасности и выявление причины повреждения
Умения:
Для 3 разряда:

4. Жабдықтың сенімділігі мен қауіпсіздігін арттыру технологиялары.
5. Техникалық қызмет көрсету мен жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Тәртіптілік
Тіл табыса білушілік ,
зейінділік
ұйымшылдық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1) ҚР СТ 2.4-2019 Өлшем құралдарын тексеру. 2) ҚР СТ 2.45-2013 Метрология саласындағы персоналдың біліктілігі. 3) Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы Қазақстан Республикасының Заңы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Учаскенің шебері
4
Техник-электрик
14. Кәсіптің карточкасы "Жылу автоматикасы мен өлшеу аспаптарын пайдалану және жөндеу жөніндегі электромонтер":
Топтың коды:
7421-2
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Жылу автоматикасы мен өлшеу аспаптарын пайдалану және жөндеу жөніндегі электромонтер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
9-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (9-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 11 мамырда № 22707 болып тіркелді.
49–50-параграфтар. Релейлік қорғау және автоматика аппаратурасын жөндеу жөніндегі электрмонтер (3–4 разряд)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
3-разряд үшін еңбек өтілі – талап етілмейді, 4-разряд үшін – кемінде 6 ай.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Электр жабдығын монтаждау және бөлшектеу, күрделі жөндеу жұмыстарын орындау, сондай-ақ жылулық автоматиканың және өлшеу аспаптарының калибрлеуін, градуировкасын және сынақтарын жүргізу. Ағымдағы ток пен кернеу деңгейіне (тұрақты токтан айнымалы токқа дейін және төмен кернеуден жоғары кернеуге дейін) байланысты тапсырмалардың күрделілігі артады, бұл маманға кәсіп аясында келесі разрядқа өтуге мүмкіндік береді.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жұмыс орнын ұйымдастыру және құрал-саймандар мен жеке қорғаныс құралдарын дайындау
2. Теплік автоматика және өлшеу аспаптарындағы ақаулар мен зақымданулардың себептері
3. Өлшеу аспаптарының негізгі параметрлерін реттеу
4. Жабдықты жөндеу, баптау және жұмысқа қабілеттілігін сынау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Жұмыс орнын ұйымдастыру және құрал-саймандар мен жеке қорғаныс құралдарын дайындау
Дағды 1:
Қауіпсіздік техникасы талаптарына сәйкес жөндеуді жоспарлау және дайындау, сондай-ақ зақымдану себептерін анықта
Машықтар:
3-разряд:

1. Выявлять основные неисправности электрооборудования, включая высоковольтное передающее оборудование и распределительные трансформаторы напряжением до 1000 В.
2. Организовывать подготовку к процессу ремонта в соответствии с требованиями безопасности под наблюдением.
3. Выполнять диагностику и техническое обслуживание электрооборудования с использованием измерительных приборов и средств индивидуальной защиты.
Для 4-го разряда (дополнение ко 3-му разряду):
1. Планировать подготовительные работы к ремонту, включая оценку рисков и обеспечение безопасности.
2. Организовывать рабочее место с учетом специфики ремонта и требований безопасности.
3. Проводить детальный осмотр и диагностику оборудования для выявления причин повреждений.
4. Анализировать техническую документацию и результаты осмотра для определения характера неисправности.
Знания:
Для 3 разряда:
1. Основы организации ремонтных работ и порядок подготовки к ним.
2. Правила и требования техники безопасности при работе с тепловой автоматикой и измерительными приборами.
3. Типичные причины повреждений и неисправностей оборудования.
4. Основные средства индивидуальной защиты и их применение.
Для 4-го разряда (дополнение ко 3-му разряду):
1. Процесс подготовки к ремонту электрооборудования, включая выявление неисправностей.
2. Схемы и чертежи электрооборудования.
3. Принципы выбора оборудования, инструментов и материалов, а также организация их подготовки для выполнения ремонтных работ.
4. Основные методы диагностики неисправностей электрооборудования.
5. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Организовывать рабочее место и готовить инструменты СИЗ
Умения:
Для 3-го разряда:
1. Организовывать рабочее место с соблюдением правил безопасности и удобства работы.
2. Подготавливать и проверять инструменты и СИЗ к выполнению работ.
3. Обеспечивать правильное хранение и использование инструментов и СИЗ.
Для 4-го разряда (дополнение ко 3-му разряду):
1. Планировать и организовывать рабочее место с учетом сложности работ и требований безопасности.
2. Проводить комплексную проверку и подготовку инструментов и СИЗ.
3. Контролировать соблюдение правил эксплуатации и хранения инструментов и СИЗ.
Внедрять меры по улучшению организации рабочего места и повышению безопасности труда
Знания:
Для 3-го разряда:
1. Основы организации рабочего места с учетом требований охраны труда и техники безопасности.
2. Назначение и виды инструментов и средств индивидуальной защиты (СИЗ).
1. Правила проверки исправности и комплектности инструментов и СИЗ.
2. Основы хранения и ухода за инструментами и СИЗ.
Для 4-го разряда (дополнение ко 3-му разряду):
1. Требования охраны труда при организации рабочего места.
2. Современные методы подготовки и технического обслуживания инструментов и СИЗ.
3. Нормативные документы по охране труда и технике безопасности.
4. Принципы оценки рисков и предотвращения несчастных случаев.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Причины неисправностей и повреждений тепловой автоматики и измерительных приборов
Навык 1:
Выполнение визуального осмотра и первичной диагностики тепловой автоматики и измеритеьных приборов
Умения:
Для 3-го разряда:
1. Проводить визуальный осмотр приборов и автоматических устройств на предмет видимых дефектов.
2. Определять наличие неисправностей по внешним признакам.
3. Использовать базовые измерительные инструменты для первичной диагностики.
Для 4-го разряда (дополнение ко 3-му разряду):
1. Проводить детальный визуальный осмотр с учетом технических особенностей оборудования.
2. Использовать специализированные приборы и методы для первичной диагностики неисправностей.
3. Анализировать результаты осмотра и диагностики для выявления скрытых дефектов.
4. Обеспечивать соблюдение всех требований охраны труда и техники безопасности.
5. Вести техническую документацию по результатам диагностики.
Знания:
Для 3-го разряда:
1. Основные типы тепловой автоматики и измерительных приборов, используемых в работе.
2. Внешние признаки неисправностей и повреждений (трещины, коррозия, загрязнения, механические повреждения).
3. Основы работы приборов и автоматических устройств.
4. Правила техники безопасности при осмотре и диагностике.
Для 4-го разряда (дополнение ко 3-му разряду):
1. Технические характеристики и конструктивные особенности тепловой автоматики и измерительных приборов.
2. Современные методы и средства визуального и инструментального контроля.
3. Влияние условий эксплуатации на состояние оборудования.
4. Нормативные требования и стандарты по диагностике и безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Использование измерительных приборов и инструментов для выявления неисправностей
Умения:
Для 3-го разряда:
1. Проводить визуальный осмотр приборов и автоматических устройств на предмет видимых дефектов.
2. Определять наличие неисправностей по внешним признакам.
3. Использовать базовые измерительные инструменты для первичной диагностики.
4. Соблюдать правила безопасности при работе с оборудованием.
5. Оформлять результаты осмотра и диагностики в установленной форме.
Для 4-го разряда (дополнение ко 3-му разряду):
1. Использовать специализированные приборы и методы для первичной диагностики неисправностей.
2. Анализировать результаты осмотра и диагностики для выявления скрытых дефектов.
Знания:
Для 3-го разряда:
1. Основные типы тепловой автоматики и измерительных приборов, используемых в работе.
2. Внешние признаки неисправностей и повреждений (трещины, коррозия, загрязнения, механические повреждения).
3. Основы работы приборов и автоматических устройств.
4. Правила техники безопасности при осмотре и диагностике.
Для 4-го разряда (дополнение ко 3-му разряду):
1. Методы и средства визуального и инструментального контроля.
2. Условия эксплуатации на состояние оборудования.
3. Нормативные требования и стандарты по диагностике и безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Анализ технических данных и эксплуатационных условий для определения причин повреждений
Умения:
Для 3-го разряда:
1. Собирать и анализировать базовые технические данные и сведения об условиях эксплуатации.
2. Сопоставлять полученные данные с типовыми признаками повреждений.
3. Определять вероятные причины неисправностей на основе анализа технической информации.
4. Регистрировать и оформлять результаты анализа.
Для 4-го разряда (дополнение ко 3-му разряду):
1. Использовать специализированное программное обеспечение и методики для диагностики причин повреждений.
2. Формулировать обоснованные выводы о причинах неисправностей и повреждений.
3. Разрабатывать рекомендации по устранению и предупреждению повреждений.
4. Вести и оформлять техническую документацию в соответствии с нормативными требованиями.
Знания:
Для 3-го разряда
1. Основные параметры и технические характеристики оборудования тепловой автоматики.
2. Влияние эксплуатационных условий (температура, влажность, вибрация и др.) на работу оборудования.
3. Типичные причины повреждений и неисправностей.
4. Основы чтения технической документации и эксплуатационных журналов.
Для 4-го разряда (дополнение ко 3-му разряду):
1. Детальные технические характеристики и параметры тепловой автоматики и измерительных приборов.
2. Комплексное влияние различных эксплуатационных факторов на состояние и надежность оборудования.
3. Методы анализа и диагностики причин повреждений по техническим данным и условиям эксплуатации.
4. Нормативные документы и стандарты по техническому анализу и диагностике.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Регулирование основных параметров измерительных приборов
Навык 1:
Подготовка и проверка измерительных приборов к регулировке
Умения:
Для 3-го разряда:
1. Выполнять задачи авторегулирования и разборку приборов самостоятельно.
2. Разбирать, ремонтировать, реконструировать, собирать, регулировать, испытывать и настраивать сложные детали и механизмы основного и вспомогательного оборудования.
3. Читать и интерпретировать диаграммы подключения приборов (давления, температуры, уровня) и первичных датчиков.
Для 4-го разряда (дополнение ко 3-му разряду):
1. Проводить подготовку измерительных приборов к регулировке, включая проверку точности и калибровку.
2. Использовать специализированные средства для диагностики и настройки приборов.
3. Анализировать схемы и чертежи в привязке к блокам защиты оборудования.
4. Анализировать результаты проверки и принимать решения о пригодности приборов к работе.
Знания:
Для 3-го разряда:
1. Назначение и устройство основных измерительных приборов, используемых в тепловой автоматике.
2. Основные технические характеристики приборов.
3. Правила подготовки приборов к работе и их проверки.
4. Основы техники безопасности при работе с измерительными приборами.
Для 4-го разряда (дополнение ко 3-му разряду):
1. Технические характеристики и принципы работы измерительных приборов.
2. Современные методы и средства проверки и калибровки приборов.
3. Нормативные и методические документы по подготовке и проверке приборов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Настройка параметров с использованием стандартных средств и инструментов
Умения:
Для 3-го разряда:
1. Подготавливать и использовать стандартные инструменты и средства для настройки приборов.
2. Выполнять настройку параметров приборов в соответствии с установленными требованиями.
3. Контролировать правильность выполнения настроечных операций.
4. Выполнять простую диагностику при возникновении неполадок в процессе настройки.
5. Соблюдать правила техники безопасности и охраны труда.
Для 4-го разряда (дополнение ко 3-му разряду):
1. Планировать и выполнять настройку параметров с использованием широкого спектра стандартных средств и инструментов.
2. Проводить комплексную диагностику и корректировку параметров с учҰтом условий эксплуатации.
3. Анализировать результаты настройки и вносить необходимые изменения для оптимизации работы приборов.
Знания:
Для 3-го разряда:
1. Основные виды и назначение стандартных средств и инструментов для настройки приборов тепловой автоматики.
2. Базовые параметры настройки и их влияние на работу приборов.
3. Порядок выполнения настроечных операций согласно технической документации.
4. Правила безопасности при работе с инструментами и приборами.
Для 4-го разряда (дополнение ко 3-му разряду):
1. Технические характеристики и особенности применения различных стандартных средств и инструментов для настройки.
2. Влияние параметров настройки на работу комплексных систем тепловой автоматики.
3. Современные методы и технологии настройки приборов.
4. Нормативные документы, регламентирующие настройку и безопасность работОсновные виды и назначение стандартных средств и инструментов для настройки приборов тепловой автоматики.
5. Базовые параметры настройки и их влияние на работу приборов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Контроль и оценка результатов регулировки и внесение корректировки
Умения:
Для 3-го разряда:
1. Проводить проверочные измерения с использованием базовых средств контроля.
2. Сравнивать результаты измерений с установленными нормами.
3. Выявлять простые отклонения и корректировать параметры приборов по стандартным методикам.
4. Вести простую техническую документацию о проведҰнных работах.
5. Соблюдать требования безопасности при выполнении контрольных и регулировочных операций.
Для 4-го разряда (дополнение ко 3-му разряду):
1. Проводить комплексную проверку и анализ результатов регулировки с использованием специализированных средств измерений.
2. Диагностировать причины отклонений параметров и разрабатывать меры по их устранению.
3. Вносить точные корректировки с учҰтом технических особенностей приборов и условий эксплуатации.
4. Оформлять подробную техническую документацию и отчҰты о выполненных работах.
5. Обеспечивать соблюдение требований безопасности и качества при выполнении регулировочных операций.
Знания:
Для 3-го разряда:
1. Основные принципы работы измерительных приборов тепловой автоматики.
2. Нормативные требования и техническая документация по параметрам приборов.
3. Методы и средства контроля основных параметров измерительных приборов.
4. Правила техники безопасности при работе с измерительным оборудованием.
Для 4-го разряда (дополнение ко 3-му разряду):
1. Современные методы диагностики и контроля параметров приборов.
2. Нормативные документы и стандарты качества регулировочных работ.
3. Технические регламенты и требования охраны труда при работе с тепловой автоматикой
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 4:
Ремонт, наладка и испытания работоспособности оборудования
Навык 1:
Демонтаж и замена неисправных компонентов и узлов
Умения:
Для 3-го разряда:
1. Определять неисправные компоненты и узлы по результатам диагностики и визуального осмотра.
2. Подготавливать инструменты, материалы и рабочее место для проведения демонтажа и замены.
3. Выполнять демонтаж неисправных компонентов и узлов с соблюдением технологического процесса.
4. Производить замену компонентов и узлов с учетом требований технической документации.
5. Проводить проверку работоспособности оборудования после замены.
Для 4-го разряда (дополнение ко 3-му разряду):
1. Проводить комплексную диагностику и оценку состояния компонентов и узлов перед заменой.
2. Организовывать и выполнять демонтаж и замену сложных компонентов с использованием специализированного инструмента и оборудования.
3. Анализировать возможные причины отказов и предотвращать повторные неисправности.
4. Контролировать качество выполненных работ и проводить испытания после замены.
5. Обеспечивать соблюдение всех норм безопасности и охраны труда.

1. 1000 В-қа дейінгі кернеулі жоғары вольтты беріліс жабдықтары мен тарату трансформаторларын қоса алғанда, электр жабдығының негізгі ақауларын анықтау.
2. Қауіпсіздік талаптарына сәйкес жөндеу процесіне дайындықты бақылау арқылы ұйымдастыру.
3. Өлшеу аспаптарын және жеке қорғаныс құралдарын пайдалана отырып, электр жабдығына диагностика және техникалық қызмет көрсету жұмыстарын орындау.
4-разряд (3-разрядқа қосымша):
1. Тәуекелдерді бағалау мен қауіпсіздікті қамтамасыз етуді қоса алғанда, жөндеу жұмыстарына дайындықты жоспарлау.
2. Жөндеудің ерекшелігі мен қауіпсіздік талаптарын ескере отырып, жұмыс орнын ұйымдастыру.
3. Зақымдану себептерін анықтау үшін жабдыққа жан-жақты қарап-тексеру және диагностика жүргізу.
4. Ақаудың сипатын анықтау үшін техникалық құжаттамалар мен қарап-тексеру нәтижелеріне талдау жүргізу.
Білімдер:
3-разряд:
1. Жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру негіздері және оған дайындық тәртібі.
2. Жылу автоматикасы мен өлшеу аспаптарымен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы бойынша ережелер мен талаптар.
3. Жабдықтың ақаулары мен зақымдануларының типтік себептері.
4. Жеке қорғаныс құралдарының негізгі түрлері және оларды қолдану тәртібі.
4-разряд (3-разрядқа қосымша):
1. Электр жабдығын жөндеуге дайындық процесі, соның ішінде ақауларды анықтау.
2. Электр жабдығының сұлбалары мен сызбалары.
3. Жөндеу жұмыстарын орындау үшін жабдықты, құралдарды және материалдарды таңдаудың принциптері мен оларды дайындауды ұйымдастыру тәртібі.
4. Электр жабдығы ақауларын диагностикалаудың негізгі әдістері.
5. Ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі талаптарының тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жұмыс орнын ұйымдастыру және құралдар мен жеке қорғаныс құралдарын (ЖҚҚ) дайындау
Машықтар:
3-разряд үшін:
1. Еңбекті қорғау талаптарын және жұмыс ыңғайлылығын сақтай отырып, жұмыс орнын ұйымдастыру.
2. Құралдар мен жеке қорғаныс құралдарын жұмысқа дайындау және олардың жарамдылығын тексеру.
3. Құралдар мен жеке қорғаныс құралдарын дұрыс сақтау және пайдалануын қамтамасыз ету.
4-разряд үшін (3-разрядқа қосымша):
1. Жұмыстың күрделілігі мен қауіпсіздік талаптарын ескере отырып, жұмыс орнын жоспарлау және ұйымдастыру.
2. Құралдар мен жеке қорғаныс құралдарын кешенді тексеру және дайындау.
3. Құралдар мен жеке қорғаныс құралдарын пайдалану және сақтау қағидаларының сақталуын бақылау.
4. Жұмыс орнын ұйымдастыруды жақсарту және еңбек қауіпсіздігін арттыру шараларын енгізу.
Білімдер:
3-разряд үшін:
1. Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау талаптарын ескере отырып, жұмыс орнын ұйымдастыру негіздерін білу.
2. Құралдар мен жеке қорғаныс құралдарының (ЖҚҚ) түрлері мен арналуын білу.
3. Құралдар мен ЖҚҚ жарамдылығын және толықтығын тексеру ережелерін меңгеру.
4. Құралдар мен ЖҚҚ сақтау және күтіп ұстау негіздерін білу.
4-разряд үшін (3-разрядқа қосымша):
1. Жұмыс орнын ұйымдастыру кезінде еңбекті қорғау талаптарын сақтау.
2. Құралдар мен ЖҚҚ дайындау және техникалық қызмет көрсету бойынша заманауи әдістерді қолдану.
3. Еңбекті қорғау мен қауіпсіздік техникасы бойынша нормативтік құжаттарды білу.
4. Қауіптерді бағалау және жазатайым оқиғалардың алдын алу мақсатында қысқарту шараларын қолдану.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Теплік автоматика және өлшеу аспаптарындағы ақаулар мен зақымданулардың себептері
Дағды 1:
Жылу автоматикасы мен өлшеу аспаптарына визуалды қарап-тексеру және бастапқы диагностика жүргізу
Машықтар:
3-разряд үшін:
1. Аспаптар мен автоматтық құрылғыларды көзбен шолып, көзге көрінетін ақауларды анықтау.
2. Сыртқы белгілер негізінде ақаулардың бар-жоғын анықтау.
3. Бастапқы диагностикалау үшін негізгі өлшеу құралдарын пайдалану.
4-разряд үшін (3-разрядқа қосымша):
1. Жабдықтың техникалық ерекшеліктерін ескере отырып, егжей-тегжейлі визуалды қарап-тексеру жүргізу.
2. Ақауларды бастапқы анықтауға арналған арнайы құралдар мен әдістерді қолдану.
3. Жасырын ақауларды анықтау мақсатында қарап-тексеру және диагностикалау нәтижелерін талдау.
4. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы талаптарының орындалуын қамтамасыз ету.
5. Диагностика нәтижелері бойынша техникалық құжаттаманы жүргізу.
Білімдер:
3-разряд үшін:
1. Жұмыс барысында қолданылатын жылулық автоматика мен өлшеу аспаптарының негізгі түрлері.
2. Ақаулар мен зақымданулардың сыртқы белгілері (жарықшақтар, коррозия, ластану, механикалық зақымдар).
3. Аспаптар мен автоматтық құрылғылардың жұмыс істеу негіздері.
4. Қарап-тексеру және диагностикалау кезінде қауіпсіздік техникасы ережелері.
4-разряд үшін (3-разрядқа қосымша):
1. Жылулық автоматика мен өлшеу аспаптарының техникалық сипаттамалары және құрылымдық ерекшеліктері.
2. Визуалды және аспаптық бақылаудың заманауи әдістері мен құралдары.
3. Пайдалану жағдайларының жабдықтың күйіне әсері.
4. Диагностикалау және қауіпсіздік бойынша нормативтік талаптар мен стандарттар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Ақауларды анықтауға арналған өлшеу аспаптары мен құралдарын қолдану
Машықтар:
3-разряд үшін:
1. Құрылғылар мен автоматтық құрылғыларды көзбен шолып тексеру және көрінетін ақаулардың бар-жоғын анықтау.
2. Сыртқы белгілеріне қарап ақаулардың бар екенін анықтау.
3. Алғашқы диагностика жүргізу үшін негізгі өлшеу құралдарын пайдалану.
4. Құрал-жабдықпен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтау.
5. Тексеру және диагностика нәтижелерін белгіленген нысанда рәсімдеу.
4-разряд үшін (3-разрядқа қосымша):
1. Ақауларды алғашқы анықтау үшін арнайы аспаптар мен әдістерді пайдалану.
2. Жасырын ақауларды анықтау мақсатында тексеру және диагностика нәтижелерін талдау.
Білімдер:
3-разряд үшін:
1. Жұмыста қолданылатын жылу автоматикасы мен өлшеу құралдарының негізгі түрлері.
2. Ақаулар мен зақымдардың сыртқы белгілері (жарықтар, тот басу, ластану, механикалық зақымданулар).
3. Құрылғылар мен автоматтық құрылғылардың жұмыс істеу негіздері.
4. Қарау және диагностика жүргізу кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидалары.
4-разряд үшін (3-разрядқа қосымша):
1. Көзбен шолу және аспаптық бақылау әдістері мен құралдары.
2. Пайдалану жағдайларының жабдықтың жай-күйіне әсері.
3. Диагностика және қауіпсіздік бойынша нормативтік талаптар мен стандарттар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Зақымдану себептерін анықтау үшін техникалық деректер мен пайдалану жағдайларын талдау
Машықтар:
3-разряд үшін:
1. Пайдалану жағдайлары мен техникалық жай-күйіне қатысты базалық техникалық деректерді жинау және талдау.
2. Алынған деректерді ақаулар мен зақымданулардың типтік белгілерімен салыстыру.
3. Техникалық ақпаратты талдау негізінде ықтимал ақау себептерін анықтау.
4. Талдау нәтижелерін тіркеу және ресімдеу.
4-разряд үшін (3-разрядқа қосымша):
1. Зақымдану себептерін анықтау мақсатында арнайы бағдарламалық қамтамасыз ету мен әдістемелерді қолдану.
2. Ақаулар мен зақымданулардың себептері бойынша негізделген қорытындылар жасау.
3. Зақымдануларды жою және олардың алдын алу бойынша ұсынымдар әзірлеу.
4. Техникалық құжаттаманы нормативтік талаптарға сәйкес жүргізу және ресімдеу.
Білімдер:
3-разряд үшін:
1. Жылу автоматикасы жабдықтарының негізгі параметрлері мен техникалық сипаттамалары.
2. Пайдалану жағдайларының (температура, ылғалдылық, діріл және т.б.) жабдық жұмысына әсері.
3. Зақымданулар мен ақаулардың типтік себептері.
4. Техникалық құжаттаманы және пайдалану журналдарын оқудың негіздері.
4-разряд үшін (3-разрядқа қосымша):
1. Жылу автоматикасы мен өлшеу аспаптарының егжей-тегжейлі техникалық сипаттамалары мен параметрлері.
2. Әртүрлі пайдалану факторларының жабдықтың жай-күйі мен сенімділігіне кешенді әсері.
3. Техникалық деректер мен пайдалану жағдайлары бойынша зақымдану себептерін талдау және диагностика әдістері.
4. Техникалық талдау мен диагностикалау бойынша нормативтік құжаттар мен стандарттар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Өлшеу аспаптарының негізгі параметрлерін реттеу
Дағды 1:
Өлшеу аспаптарын реттеуге дайындау және тексеру
Машықтар:
3-разряд үшін:
1. Автоматтық реттеу тапсырмаларын және аспаптарды бөлшектеу жұмыстарын өз бетінше орындау.
2. Негізгі және қосалқы жабдықтың күрделі бөлшектері мен механизмдерін бөлшектеу, жөндеу, қайта құрастыру, құрастыру, реттеу, сынақтан өткізу және баптау.
3. Қысым, температура, деңгей өлшеуіш аспаптары мен бастапқы датчиктерінің қосылу диаграммаларын оқу және түсіндіру.
4-разряд үшін (3-разрядқа қосымша):
1. Өлшеу аспаптарын реттеуге дайындау жұмыстарын жүргізу, оның ішінде дәлдігін тексеру және калибрлеу.
2. Аспаптарды диагностикалау және баптау үшін арнайы құралдарды пайдалану.
3. Қорғау блоктарымен байланыстағы сызбалар мен сұлбаларды талдау.
4. Тексеру нәтижелерін талдау және аспаптардың жұмысқа жарамдылығы туралы шешім қабылдау.
Білімдер:
3-разряд үшін:
1. Жылу автоматикасында қолданылатын негізгі өлшеу аспаптарының мақсаты мен құрылғысын білу.
2. Аспаптардың негізгі техникалық сипаттамаларын білу.
3. Аспаптарды жұмысқа дайындау және оларды тексеру ережелерін сақтау.
4. Өлшеу аспаптарымен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасының негіздерін сақтау.
4-разряд үшін (3-разрядқа қосымша):
1. Өлшеу аспаптарының техникалық сипаттамалары мен жұмыс істеу принциптерін білу.
2. Аспаптарды тексеру және калибрлеудің заманауи әдістері мен құралдарын қолдану.
3. Аспаптарды дайындау және тексеруге қатысты нормативтік және әдістемелік құжаттарды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Стандартты құралдар мен аспаптарды пайдалана отырып параметрлерді баптау
Машықтар:
3-разряд:
1. Приборларды баптау үшін стандартты құралдар мен аспаптарды дайындау және пайдалану.
2. Құрылғылар параметрлерін белгіленген талаптарға сәйкес баптау.
3. Баптау операцияларының дұрыстығын бақылау.
4. Баптау процесінде туындайтын ақаулар кезінде қарапайым диагностиканы орындау.
5. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидаларын сақтау.
4-разряд (3-разрядқа қосымша):
1. Стандартты құралдар мен аспаптардың кең ауқымын пайдалана отырып, параметрлерді баптауды жоспарлау және жүзеге асыру.
2. Пайдалану жағдайларын ескере отырып, кешенді диагностика мен параметрлерді түзетуді жүргізу.
3. Баптау нәтижелерін талдау және құрылғылардың жұмысын оңтайландыру мақсатында қажетті өзгерістер енгізу.
Білімдер:
3-разряд:
1 .Жылу автоматикасы аспаптарын баптауға арналған стандартты құралдар мен аспаптардың негізгі түрлері мен мақсаты.
2. Баптаудың негізгі параметрлері және олардың аспаптар жұмысына әсері.
3. Техникалық құжаттамаға сәйкес баптау операцияларын орындау тәртібі.
4. Аспаптар мен құралдармен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері.
4-разряд (3-разрядқа қосымша):
1. Түрлі стандартты құралдар мен аспаптардың техникалық сипаттамалары және оларды баптау кезінде қолдану ерекшеліктері.
2. Баптау параметрлерінің жылу автоматикасының кешенді жүйелерінің жұмысына әсері.
3. Құрылғыларды баптаудың заманауи әдістері мен технологиялары.
4. Баптау мен қауіпсіздік жұмыстарын реттейтін нормативтік құжаттар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Параметрлерді реттеу нәтижелерін бақылау, бағалау және түзетулер енгізу
Машықтар:
3-разряд:
1. Базалық бақылау құралдарын пайдалана отырып тексеру өлшемдерін жүргізу.
2. Өлшеу нәтижелерін белгіленген нормалармен салыстыру.
3. Қарапайым ауытқуларды анықтау және стандартты әдістемелерге сәйкес аспап параметрлерін түзету.
4. Жүргізілген жұмыстар бойынша қарапайым техникалық құжаттаманы жүргізу.
5. Бақылау және реттеу операцияларын орындау кезінде қауіпсіздік талаптарын сақтау.
4-разряд (3-разрядқа қосымша):
1. Арнайы өлшеу құралдарын пайдалана отырып реттеу нәтижелерін кешенді тексеру және талдау жүргізу.
2. Параметрлердің ауытқуының себептерін диагностикалау және оларды жою бойынша шаралар әзірлеу.
3. Аспаптардың техникалық ерекшеліктері мен пайдалану жағдайларын ескере отырып, нақты түзетулер енгізу.
4. Орындаған жұмыстар бойынша егжей-тегжейлі техникалық құжаттаманы және есептерді ресімдеу.
5. Реттеу операцияларын орындау кезінде қауіпсіздік пен сапа талаптарының сақталуын қамтамасыз ету.
Білімдер:
3-разряд:
1. Жылу автоматикасының өлшеу аспаптарының жұмыс істеуінің негізгі қағидаттары.
2. Аспап параметрлеріне қойылатын нормативтік талаптар және техникалық құжаттама.
3. Өлшеу аспаптарының негізгі параметрлерін бақылау әдістері мен құралдары.
4. Өлшеу жабдықтарымен жұмыс істеу кезінде еңбек қауіпсіздігі техникасының қағидалары.
4-разряд (3-разрядқа қосымша):
1. Аспап параметрлерін диагностикалау мен бақылаудың заманауи әдістері.
2. Реттеу жұмыстарының сапасына қойылатын нормативтік құжаттар мен стандарттар.
3. Жылу автоматикасы саласында жұмыс істеу кезіндегі техникалық регламенттер мен еңбек қорғау талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 4:
Жабдықты жөндеу, баптау және жұмысқа қабілеттілігін сынау
Дағды 1:
Істен шыққан құрамдас бөліктер мен тораптарды бөлшектеу және ауыстыру
Машықтар:
3-разряд:
1. Диагностика және көзбен шолып тексеру нәтижелері бойынша ақаулы құрамдас бөліктер мен тораптарды анықтау.
2. Бөлшектеу және ауыстыру жұмыстарын жүргізуге арналған құралдарды, материалдарды және жұмыс орнын дайындау.
3. Технологиялық процеске сәйкес ақаулы құрамдас бөліктер мен тораптарды бөлшектеу.
4. Техникалық құжаттама талаптарын ескере отырып, құрамдас бөліктер мен тораптарды ауыстыру.
5. Ауыстырғаннан кейін жабдықтың жарамдылығын тексеру.
4-разряд (3-разрядқа қосымша):
1. Ауыстырмас бұрын құрамдас бөліктер мен тораптардың жай-күйіне кешенді диагностика және баға беру.
2. Арнайы құралдар мен жабдықтарды қолдана отырып, күрделі құрамдас бөліктерді бөлшектеу және ауыстыруды ұйымдастыру және орындау.
3. Ақаулардың ықтимал себептерін талдау және қайталанатын ақаулардың алдын алу.
4. Жұмыстың орындалу сапасын бақылау және ауыстырудан кейін сынақ жүргізу.
5. Қауіпсіздік пен еңбекті қорғау нормаларын толық сақтау.

6. Вести техническую документацию и отчетность по выполненным работам.
Знания:
Для 3-го разряда:
1. Конструктивные особенности и назначение основных компонентов и узлов тепловой автоматики и измерительных приборов.
2. Основные причины неисправностей и признаки выхода из строя компонентов.
3. Порядок демонтажа и замены компонентов согласно технической документации.
4. Требования безопасности при работе с электрическим и тепловым оборудованием.
5. Правила хранения и учета заменяемых деталей.
Для 4-го разряда (дополнение ко 3-му разряду):
1. Технические характеристики сложных компонентов и узлов тепловой автоматики и измерительных приборов.
2. Современные методы диагностики и оценки состояния компонентов.
3. Возможные причины и последствия ошибок при демонтаже и замене.
4. Нормативные документы и стандарты, регулирующие работы по замене компонентов.
5. Организация безопасной работы и контроль качества при проведении демонтажных и монтажных операций.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Настройка и регулировка оборудования согласно техническим требованиям
Умения:
Для 3-го разряда:
1. Подготавливать оборудование и инструменты для настройки и регулировки.
2. Выполнять базовые настройки и регулировки оборудования в соответствии с техническими требованиями.
3. Использовать измерительные приборы для контроля параметров работы оборудования.
4. Оценивать качество выполненных регулировок и вносить необходимые корректировки.
5. Соблюдать требования охраны труда и техники безопасности.
Для 4-го разряда (дополнение ко 3-му разряду):
1. Проводить комплексную настройку и точную регулировку оборудования с использованием специализированных приборов и средств автоматизации.
2. Анализировать технические параметры и корректировать режимы работы оборудования для обеспечения оптимальной производительности.
3. Выявлять и устранять причины отклонений в работе оборудования, связанные с настройками.
4. Организовывать и контролировать работу по регулировке оборудования, обеспечивая соблюдение техники безопасности.
5. Оформлять техническую документацию по результатам выполненных регулировочных работ.
Знания:
Для 3-го разряда:
1. Основные технические характеристики и параметры регулируемого оборудования.
2. Порядок выполнения настроек и регулировок согласно технической документации.
3. Принципы работы тепловой автоматики и измерительных приборов.
4. Правила техники безопасности при выполнении регулировочных работ.
Для 4-го разряда (дополнение ко 3-му разряду):
1. Технические характеристики и режимы работы сложного оборудования.
2. Современные методы и средства настройки и регулировки тепловой автоматики и измерительных приборов.
3. Нормативные документы и стандарты по регулировочным работам.
4. Причины и последствия неправильных настроек и регулировок.
5. Правила организации безопасной работы при проведении регулировочных операций.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Проведение контрольных испытаний после ремонта.
Умения:
Для 3-го разряда:
1. Подготавливать оборудование и рабочее место к проведению испытаний.
2. Выполнять контрольные измерения параметров работы оборудования в соответствии с технической документацией.
3. Оценивать результаты испытаний и выявлять отклонения от нормативных значений.
4. Соблюдать требования охраны труда и использовать средства индивидуальной защиты.
5. Документировать результаты испытаний согласно установленным формам.

6. Орындаған жұмыстар бойынша техникалық құжаттама мен есептілік жүргізу.
Білімдер:
3-разряд:
1. Жылу автоматикасы мен өлшеу аспаптарының негізгі құрамдас бөліктері мен тораптарының құрылымдық ерекшеліктері және мақсаты.
2. Құрамдас бөліктердің істен шығуының негізгі себептері мен белгілері.
3. Техникалық құжаттамаға сәйкес құрамдас бөліктерді бөлшектеу және ауыстыру тәртібі.
4. Электрлік және жылулық жабдықтармен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік талаптары.
5. Ауыстырылатын бөлшектерді сақтау және есепке алу ережелері.
4-разряд (3-разрядқа қосымша):
1. Жылу автоматикасы мен өлшеу аспаптарының күрделі құрамдас бөліктері мен тораптарының техникалық сипаттамалары.
2. Құрамдас бөліктердің жай-күйін бағалау және диагностика жасаудың заманауи әдістері.
3. Бөлшектеу және ауыстыру кезіндегі қателіктердің ықтимал себептері мен салдары.
4. Құрамдас бөліктерді ауыстыру жұмыстарын реттейтін нормативтік құжаттар мен стандарттар.
5. Бөлшектеу және монтаждау операцияларын орындау кезінде қауіпсіз жұмыс жүргізуді ұйымдастыру және сапаны бақылау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Техникалық талаптарға сәйкес жабдықты баптау және реттеу
Машықтар:
3-разряд үшін:
1. Жабдықты баптау және реттеу үшін құрал-саймандар мен жабдықты дайындау.
2. Жабдықты техникалық талаптарға сәйкес бастапқы баптау және реттеу жұмыстарын орындау.
3. Жабдық жұмысының параметрлерін бақылау үшін өлшеу құралдарын пайдалану.
4. Реттеу жұмыстарының сапасын бағалау және қажет болған жағдайда түзетулер енгізу.
5. Еңбек қорғау және техникалық қауіпсіздік талаптарын сақтау.
4-разряд (3-разрядқа қосымша):
1. Арнайы аспаптар мен автоматтандыру құралдарын пайдалана отырып, жабдықты кешенді баптау және дәл реттеу жұмыстарын жүргізу.
2. Жабдықтың техникалық параметрлерін талдау және оның жұмыс режімдерін оңтайлы өнімділікке сәйкестендіру үшін түзету.
3. Жабдық жұмысындағы баптауға байланысты ауытқулардың себептерін анықтап, оларды жою.
4. Жабдықты реттеу жұмыстарының ұйымдастырылуын қамтамасыз ету және техника қауіпсіздігін сақтау бойынша бақылау жүргізу.
5. Реттеу жұмыстарының нәтижелері бойынша техникалық құжаттаманы ресімдеу.
Білімдер:
3-разряд үшін:
1. Реттелетін жабдықтың негізгі техникалық сипаттамалары мен параметрлері.
2. Техникалық құжаттамаға сәйкес баптау және реттеу жұмыстарын орындау тәртібі.
3. Жылу автоматикасы мен өлшеу аспаптарының жұмыс істеу қағидаттары.
4. Реттеу жұмыстары кезінде еңбек қауіпсіздігі ережелерін сақтау.
4-разряд (3-разрядқа қосымша):
1. Күрделі жабдықтың техникалық сипаттамалары және оның жұмыс режимдері.
2. Жылу автоматикасы мен өлшеу аспаптарын баптау және реттеудің заманауи әдістері мен құралдары.
3. Реттеу жұмыстарына қатысты нормативтік құжаттар мен стандарттар.
4. Дұрыс емес баптау мен реттеудің себептері мен салдары.
5. Реттеу жұмыстарын жүргізу кезіндегі қауіпсіз жұмыс ұйымдастыру ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Жөндеу жұмыстарынан кейінгі бақылау сынақтарын жүргізу
Машықтар:
3-разряд:
1. Жөндеу жұмыстарынан кейінгі сынақтарға арналған жабдықты және жұмыс орнын дайындау.
2. Техникалық құжаттамаға сәйкес жабдық жұмысының параметрлерін бақылау өлшеулерін жүргізу.
3. Сынақ нәтижелерін бағалау және нормативтік мәндерден ауытқуларды анықтау.
4. Еңбек қауіпсіздігі талаптарын сақтау және жеке қорғану құралдарын пайдалану.
5. Сынақ нәтижелерін белгіленген нысандар бойынша құжаттау.

6. Проводить испытания и измерения электрооборудования под наблюдением.
Для 4-го разряда (дополнение ко 3-му разряду):
1. Организовывать и проводить комплексные контрольные испытания оборудования после ремонта.
2. Использовать специализированные измерительные приборы и диагностическое оборудование для оценки качества ремонта.
3. Анализировать полученные данные и принимать решения о соответствии оборудования техническим требованиям.
4. Обеспечивать соблюдение всех норм техники безопасности и охраны труда при проведении испытаний.
5. Оформлять техническую документацию с результатами испытаний и рекомендациями.
Знания:
Для 3-го разряда:
1. Методы и порядок проведения контрольных испытаний тепловой автоматики и измерительных приборов.
2. Технические характеристики и нормативные параметры оборудования.
3. Правила техники безопасности при проведении испытаний.
4. Основы использования измерительных приборов и средств контроля.
Для 4-го разряда (дополнение ко 3-му разряду):
1. Методы диагностики и испытаний тепловой автоматики и измерительных приборов.
2. Нормативные документы и стандарты, регулирующие проведение контрольных испытаний.
3. Возможные причины отклонений в работе оборудования и методы их устранения.
4. Современные средства измерений и контроля, их устройство и принцип работы.
5. Правила организации и безопасности при проведении испытаний.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Чувство ответственности за свою работу
Способность самостоятельно развивать профессиональную квалификацию и навыки
Умения решения проблем (типичных проблем)
умение выбирать оптимальный подход из привычного набора вариантов
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Технический регламент "Общие требования к пожарной безопасности". Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года № 405. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2021 года № 24045. 2. Правила технической эксплуатации. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11066. 3. Правила пожарной безопасности. Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 февраля 2022 года № 26867. 4. Правила техники безопасности. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2015 года № 10907.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Техник по тепловой автоматике и средств измерений
3
Электромонтер по эксплуатации и ремонту тепловой автоматики и измерительных приборов

6. Электр жабдығын бақылаумен сынақтан өткізу және өлшеу жұмыстарын жүргізу.
4-разряд (3-разрядқа қосымша):
1. Жөндеуден кейінгі жабдыққа кешенді бақылау сынақтарын ұйымдастыру және жүргізу.
2. Жөндеу сапасын бағалау үшін арнайы өлшеу құралдарын және диагностикалық жабдықты пайдалану.
3. Алынған деректерді талдау және жабдықтың техникалық талаптарға сәйкестігі туралы шешім қабылдау.
4. Сынақ жүргізу кезінде еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша барлық нормаларды сақтау.
5. Сынақ нәтижелері мен ұсыныстарды көрсете отырып, техникалық құжаттама рәсімдеу.
Білімдер:
3-разряд:
1. Жылу автоматикасы мен өлшеу құралдарын бақылау сынақтарынан өткізу әдістері мен тәртібі.
2. Жабдықтың техникалық сипаттамалары мен нормативтік параметрлері.
3. Сынақ жүргізу кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелері.
4. Өлшеу құралдары мен бақылау құралдарын қолданудың негіздері.
4-разряд (3-разрядқа қосымша):
1. Жылу автоматикасы мен өлшеу құралдарын диагностикалау және сынақтан өткізу әдістері.
2. Бақылау сынақтарын жүргізуді реттейтін нормативтік құжаттар мен стандарттар.
3. Жабдық жұмысының ауытқуының ықтимал себептері және оларды жою әдістері.
4. Заманауи өлшеу және бақылау құралдары, олардың құрылысы мен жұмыс істеу принциптері.
5. Сынақ жүргізу кезінде қауіпсіздікті ұйымдастыру мен қамтамасыз ету ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Өз жұмысы үшін жауапкершілік сезімі
Кәсіби біліктілік пен дағдыларды өз бетінше дамыту қабілеті
Проблемаларды шешу дағдылары (типтік проблемалар)
әдеттегі нұсқалар жиынтығынан оңтайлы тәсілді таңдау мүмкіндігі
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. Технический регламент "Общие требования к пожарной безопасности". Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года № 405. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2021 года № 24045. 2. Правила технической эксплуатации. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11066. 3. Правила пожарной безопасности. Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 февраля 2022 года № 26867. 4. Правила техники безопасности. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2015 года № 10907.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Жылу автоматикасы және өлшеу құралдары жөніндегі техник
3
Жылу автоматикасы және өлшеу құралдарын пайдалану және жөндеу жөніндегі электрмонтер

15. Карточка профессии "Электромонтер по эксплуатации и ремонту тепловой автоматики и измерительных приборов ":
Код группы:
7421-2
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Электромонтер по эксплуатации и ремонту тепловой автоматики и измерительных приборов
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 9. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149. " Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 9)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2021 года № 22707.
51-53. Электромонтер по ремонту аппаратуры релейной защиты и автоматики (5-6 разряды)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Электрооборудование (по видам и отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Электроснабжение (по отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация электромеханического оборудования (по видам и отраслям)
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Опыт работы для 5-го разряда - не менее 1 года, для 6-го разряда не менее -1 года 6 месяцев.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
7421-2-009 - Электромонтер по ремонту аппаратуры релейной защиты и автоматики и современных аналогов
7421-2-004 - Электромонтер диспетчерского оборудования и телеавтоматики
Основная цель деятельности:
Обеспечение надежной и безопасной работы систем тепловой автоматики и измерительной техники путем своевременной эксплуатации, технического обслуживания, диагностики и ремонта оборудования, а также соблюдения требований техники безопасности и нормативных документов.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Техническое обслуживание и ремонт тепловой автоматики и приборов измерения
2. Диагностика и устранение неисправностей тепловой автоматики и измерительных приборов
3. Организация, планирование и контроль выполнения ремонтных и наладочных работ,
4. Наладка кинематических систем
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Техническое обслуживание и ремонт тепловой автоматики и приборов измерения
Навык 1:
Планирование и подготовка к ремонту согласно технике безопасности и выявление причины повреждения
Умения:
Для 5 разряда:

15. Кәсіптің карточкасы "Жылу автоматикасы мен өлшеу аспаптарын пайдалану және жөндеу жөніндегі электромонтер":
Топтың коды:
7421-2
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Жылу автоматикасы мен өлшеу аспаптарын пайдалану және жөндеу жөніндегі электромонтер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
9-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (9-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 11 мамырда № 22707 болып тіркелді.
51–53. Релейлік қорғау және автоматика құрылғыларын жөндеу жөніндегі электрмонтер (5–6 разрядтар)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Электр жабдықтары (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Электрмен қамтамасыз ету (салалар бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Электромеханикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
5-разряд үшін жұмыс өтілі – кемінде 1 жыл, 6-разряд үшін – кемінде 1 жыл 6 ай.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7421-2-009 - Релелік қорғау және автоматика аппаратурасын жөндеу жөніндегі электромонтері
7421-2-004 - Диспетчерлік жабдықтар және телеавтоматика жөніндегі электромонтер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жабдықты уақтылы пайдалануды, техникалық қызмет көрсетуді, диагностикалауды және жөндеуді, сондай-ақ еңбекті қорғау және нормативтік құжаттардың талаптарын сақтауды қамтамасыз ету арқылы жылу автоматикасы және өлшеу техникасы жүйелерінің сенімді және қауіпсіз жұмысын қамтамасыз ету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жылу автоматикасы мен өлшеу аспаптарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын жүргізу.
2. Жылу автоматикасы мен өлшеу құралдарындағы ақауларды диагностикалау және жою
3. Жөндеу және баптау жұмыстарын ұйымдастыру, жоспарлау және бақылау.
4. Кинематикалық жүйелерді баптау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Жылу автоматикасы мен өлшеу аспаптарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын жүргізу.
Дағды 1:
Еңбекті қорғау талаптарын сақтай отырып жөндеу жұмыстарын жоспарлау және дайындау, ақау себептерін анықтау.
Машықтар:
5-разряд:

1. Планировать и организовывать подготовку к ремонту при выполнении типовых задач.
2. Выявлять причины повреждений в стандартных ситуациях.
3. Соблюдать требования техники безопасности самостоятельно при подготовке к ремонту.
4. Настраивать и проверять работоспособность контрольно-измерительных приборов и автоматических устройств после ремонта или монтажа под руководством или по установленным инструкциям.
Для 6-го разряда (дополнение к 5-му разряду):
1. Выявлять сложные неисправности в электрических сетях и оборудовании в сложных и нестандартных ситуациях.
2. Организовывать подготовку к ремонтным работам под наблюдением инженерно-технического персонала 5-й группы при выполнении сложных задач.
3. Контролировать качество настройки и работоспособности контрольно-измерительных приборов и автоматических устройств после ремонта или монтажа.
Знания:
Для 5-го разряда:
1. Программное обеспечение, применяемое в производстве электроэнергии и при техническом обслуживании распределительных сетей.
2. Принципы функционирования, настройки и диагностики программно-аппаратных комплексов АСУ ТП и систем удалҰнного мониторинга.
3. Стандарты промышленной безопасности, требования охраны труда и экологии при эксплуатации электрооборудования и автоматизированных систем.
Для 6-го разряда (дополнение к 5-му разряду):
1. Требования техники безопасности при сложных и нестандартных ремонтных работах.
2. Методы анализа и диагностики сложных причин повреждений.
3. Организация подготовки к ремонту в сложных условиях с участием инженерно-технического персонала.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Проведение диагностики и выявление неисправностей тепловой автоматики и приборов измерения
Умения:
Для 5-го разряда:
1. Проводить визуальный осмотр и выявлять явные повреждения и дефекты.
2. Использовать диагностические приборы для измерения электрических параметров.
3. Определять наличие неисправностей на основе измерений и технической документации.
4. Документировать результаты диагностики.
5. Соблюдать правила техники безопасности при работе с оборудованием.
Для 6-го разряда (дополнение к 5-му разряду):
1. Проводить комплексную диагностику с использованием специализированных приборов и методов.
2. Анализировать техническую документацию и результаты измерений для точного выявления неисправностей.
3. Разрабатывать рекомендации по устранению выявленных дефектов.
4. Оформлять технические отчеты и акты по результатам диагностики.
5. Обеспечивать соблюдение правил охраны труда и техники безопасности.
Знания:
Для 5-го разряда:

1. Типтік тапсырмаларды орындау кезінде жөндеуге дайындықты жоспарлау және ұйымдастыру.
2. Стандартты жағдайларда зақымдану себептерін анықтау.
3. Жөндеуге дайындық кезінде еңбек қауіпсіздігі талаптарын өз бетінше сақтау.
4. Жөндеуден немесе монтаждан кейін бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматты құрылғылардың жұмысқа жарамдылығын баптау және тексеру (нұсқаулықтар немесе басшылық бойынша).
6-разряд (5-разрядты толықтыру):
1. Күрделі және стандартты емес жағдайларда электр желілері мен жабдықтарындағы күрделі ақауларды анықтау.
2. Күрделі тапсырмаларды орындау кезінде инженерлік-техникалық персоналдың (5-топ) бақылауымен жөндеу жұмыстарына дайындықты ұйымдастыру.
3. Жөндеуден немесе монтаждан кейін бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматты құрылғылардың бапталуы мен жұмысқа жарамдылығының сапасын бақылау.
Білімдер:
5-разряд:
1. Электр энергиясын өндіру мен тарату желілерінің техникалық қызмет көрсетуінде қолданылатын бағдарламалық қамтамасыз ету.
2. АСУ ТП бағдарламалық-аппараттық кешендері мен қашықтан мониторинг жүйелерінің жұмыс істеу принциптері, баптау және диагностикасы.
3. Электр жабдықтары мен автоматтандырылған жүйелерді пайдалану кезіндегі өнеркәсіптік қауіпсіздік стандарттары, еңбекті қорғау және экология талаптары.
6 разряд (5-разрядты толықтыру):
1. Күрделі және стандартты емес жөндеу жұмыстары кезінде еңбек қауіпсіздігі талаптары.
2. Зақымданудың күрделі себептерін талдау және диагностикалау әдістері.
3. Инженерлік-техникалық персоналдың қатысуымен күрделі жағдайларда жөндеуге дайындықты ұйымдастыру.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жылу автоматикасы мен өлшеу аспаптарындағы ақауларды анықтау және диагностика жүргізу
Машықтар:
5 разряд үшін:
1. Көрнекі қарап-тексеру жүргізу және айқын зақымдар мен ақауларды анықтау.
2. Электрлік параметрлерді өлшеу үшін диагностикалық аспаптарды қолдану.
3. Өлшеу нәтижелері мен техникалық құжаттама негізінде ақаулардың бар-жоғын анықтау.
4. Диагностика нәтижелерін құжаттау.
5. Жабдықпен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтау.
6-разряд үшін (5-разрядқа қосымша):
1. Арнайы аспаптар мен әдістерді қолданып кешенді диагностика жүргізу.
2. Ақауларды дәл анықтау үшін техникалық құжаттамалар мен өлшеу нәтижелеріне талдау жасау.
3. Анықталған ақауларды жою бойынша ұсыныстар әзірлеу.
4. Диагностика нәтижелері бойынша техникалық есептер мен актілерді ресімдеу.
5. Еңбек қауіпсіздігі және техника қауіпсіздігі қағидаларының сақталуын қамтамасыз ету.
Білімдер:
5-разряд үшін:

1. Виды неисправностей тепловой автоматики и измерительных приборов.
2. Принципы работы тепловой автоматики и типовых измерительных приборов.
3. Методы визуального осмотра и простейших измерений для выявления неисправностей.
4. Использование базовых диагностических приборов (мультиметр, тестер).
5. Требования безопасности при проведении диагностических работ.
Для 6-го разряда (дополнение к 5-му разряду):
1. Принципы работы и конструктивных особенностях тепловой автоматики и измерительных приборов.
2. Современные методы и средства диагностики, включая специализированное оборудование.
3. Анализ причин неисправностей и их влияние на работу систем.
4. Нормативные и методические документы по диагностике и техническому обслуживанию.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Выполнение ремонта, испытания и замена неисправных компонентов тепловой автоматики и приборов измерения
Умения:
Для 5-го разряда:
1. Выполнять демонтаж и монтаж неисправных компонентов согласно технической документации.
2. Проводить простейшие ремонтные работы (замена предохранителей, контактов, элементов цепей).
3. Осуществлять испытания оборудования после ремонта с использованием стандартных приборов.
4. Оформлять результаты ремонта и испытаний в установленной форме
Для 6-го разряда (дополнение к 5-му разряду):
1. Выполнять сложные ремонтные работы, включая диагностику, восстановление и замену компонентов.
2. Проводить комплексные испытания и контроль качества восстановленного оборудования.
3. Анализировать результаты испытаний и принимать решения о пригодности оборудования к эксплуатации.
4. Вести техническую документацию по ремонту и испытаниям, включая акты и отчеты.
5. Обеспечивать соблюдение требований охраны труда и техники безопасности.
Знания:
Для 5-го разряда:
1. Виды неисправностей и типичные дефекты компонентов тепловой автоматики и измерительных приборов.
2. Принципы ремонта и замены стандартных компонентов.
3. Методы проведения базовых испытаний работоспособности оборудования после ремонта.
4. Требования безопасности при выполнении ремонтных и испытательных работ.
5. Программное обеспечение, используемое при проведении испытаний и технического контроля.
6. Инструменты, оборудование, материалы и запасные части, необходимые для выполнения испытаний и контроля.
Для 6-го разряда (дополнение к 5-му разряду):
1. Конструктивные особенности и технические характеристики компонентов тепловой автоматики и измерительных приборов.
2. Современные методы ремонта, восстановления и регулировки сложных узлов и приборов.

1. Жылулық автоматика мен өлшеу аспаптарының ақау түрлері.
2. Жылулық автоматика мен үлгілік өлшеу аспаптарының жұмыс істеу принциптері.
3. Ақауларды анықтауға арналған көрнекі қарап-тексеру және қарапайым өлшеу әдістері.
4. Негізгі диагностикалық аспаптарды (мультиметр, тестер) пайдалану.
5. Диагностикалық жұмыстарды жүргізу кезіндегі қауіпсіздік талаптары.
6-разряд үшін (5-разрядқа қосымша):
1. Жылулық автоматика мен өлшеу аспаптарының жұмыс істеу принциптері мен құрылымдық ерекшеліктері.
2. Арнайы жабдықтарды қоса алғанда, диагностика жүргізудің заманауи әдістері мен құралдары.
3. Ақаулардың себептерін талдау және олардың жүйелер жұмысына ықпалын анықтау.
4. Диагностика мен техникалық қызмет көрсету бойынша нормативтік және әдістемелік құжаттар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Жылулық автоматика мен өлшеу аспаптарының ақаулы компоненттерін жөндеу, сынақтан өткізу және ауыстыру жұмыстарын орындау.
Машықтар:
5-разряд үшін:
1. Техникалық құжаттамаға сәйкес ақаулы құрамдастарды бөлшектеу және орнату жұмыстарын орындау.
2. Қарапайым жөндеу жұмыстарын жүргізу (сақтандырғыштарды, контактілерді, тізбек элементтерін ауыстыру).
3. Жөндеуден кейін стандартты аспаптарды пайдалана отырып жабдықты сынақтан өткізу.
4. Жөндеу және сынақ нәтижелерін белгіленген тәртіппен ресімдеу.
6-разряд үшін (5-разрядқа қосымша):
1. Диагностика, қалпына келтіру және құрамдастарды ауыстыруды қоса алғанда, күрделі жөндеу жұмыстарын орындау.
2. Қалпына келтірілген жабдыққа кешенді сынақтар жүргізу және сапасын бақылау.
3. Сынақ нәтижелерін талдау және жабдықты пайдалану мүмкіндігі туралы шешім қабылдау.
4. Жөндеу және сынақ бойынша техникалық құжаттаманы, соның ішінде актілер мен есептерді жүргізу.
5. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптарының сақталуын қамтамасыз ету.
Білімдер:
5-разряд үшін:
1. Жылу автоматикасы мен өлшеу құралдарының құрамдас бөліктеріндегі ақаулар мен типтік кемшіліктердің түрлері.
2. Стандартты құрамдастарды жөндеу және ауыстыру принциптері.
3. Жөндеуден кейін жабдықтың жұмысқа жарамдылығын тексерудің базалық сынақ әдістері.
4. Жөндеу және сынақ жұмыстарын орындау кезіндегі қауіпсіздік талаптары.
5. Сынақтар мен техникалық бақылау жүргізу кезінде қолданылатын бағдарламалық қамтамасыз ету.
6. Сынақ және бақылау жұмыстарын жүргізуге қажетті аспаптар, жабдықтар, материалдар мен қосалқы бөлшектер.
6-разряд үшін (5-разрядқа қосымша):
1. Жылу автоматикасы мен өлшеу құралдарының құрамдас бөліктерінің құрылымдық ерекшеліктері және техникалық сипаттамалары.
2. Күрделі тораптар мен аспаптарды жөндеу, қалпына келтіру және реттеудің заманауи әдістері.

3. Методики проведения комплексных испытаний и контроля качества ремонта.
4. Нормативные документы и стандарты, регламентирующие ремонт и испытания.
5. Организация работ с учетом безопасности и качества.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Диагностика и устранение неисправностей тепловой автоматики и измерительных приборов
Навык 1:
Проведение визуального и инструментального осмотра тепловой автоматики и измерительных приборов
Умения:
Для 5-го разряда:
1. Проводить визуальный осмотр тепловой автоматики и измерительных приборов на предмет механических повреждений, загрязнений, коррозии и других видимых дефектов.
2. Выполнять инструментальный осмотр с использованием базовых измерительных приборов (например, мультиметр, термометр).
3. Определять соответствие показаний приборов нормативным значениям.
4. Документировать результаты осмотра и выявленные неисправности.
5. Соблюдать требования охраны труда и техники безопасности при проведении осмотров.
Для 6-го разряда (дополнение к 5-му разряду):
1. Проводить комплексный визуальный и инструментальный осмотр тепловой автоматики и измерительных приборов с использованием специализированного измерительного оборудования.
2. Оценивать техническое состояние приборов, выявлять неисправности и отклонения от норм.
3. Выполнять калибровку и поверку измерительных приборов в соответствии с нормативами.
4. Оформлять акты и отчеты по результатам осмотров и проверок.
5. Обеспечивать соблюдение требований охраны труда и техники безопасности при проведении работ.
6. Рекомендовать мероприятия по ремонту или замене неисправных приборов.
Знания:
Для 5-го разряда:
1. Назначение и основные виды тепловой автоматики и измерительных приборов.
2. Основные признаки исправного состояния тепловой автоматики и приборов.
3. Виды и методы визуального осмотра оборудования.
4. Основы работы с инструментами и приборами для инструментального осмотра (мультиметр, термометр и др.).
5. Правила техники безопасности при осмотре тепловой автоматики и измерительных приборов.
Для 6-го разряда (дополнение к 5-му разряду):
1. Устройство, принцип работы и технические характеристики различных видов тепловой автоматики и измерительных приборов.
2. Современные методы и средства визуального и инструментального контроля тепловой автоматики.
3. Нормативные документы и инструкции по проведению осмотров и диагностике приборов.
4. Методы калибровки и поверки измерительных приборов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Диагностика приборов и методов для определения причин сбоев и повреждений в работе оборудования
Умения:
Для 5-го разряда:

3. Жөндеуден кейінгі кешенді сынақтар мен сапаны бақылау әдістемелері.
4. Жөндеу және сынақ жұмыстарын реттейтін нормативтік құжаттар мен стандарттар.
5. Қауіпсіздік пен сапа талаптарын ескере отырып жұмыстарды ұйымдастыру.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Жылу автоматикасы мен өлшеу құралдарындағы ақауларды диагностикалау және жою
Дағды 1:
Жылу автоматикасы мен өлшеу құралдарын көзбен шолып және аспаптық әдістермен тексеру жүргізу
Машықтар:
5-разряд үшін:
1. Жылу автоматикасы мен өлшеу құралдарын көзбен шолып тексеру және механикалық зақымдануларды, ластануларды, коррозияны және өзге де көзге көрінетін ақауларды анықтау.
2. Негізгі өлшеу аспаптарын (мультиметр, термометр және т.б.) қолдана отырып, аспаптық тексеру жүргізу.
3. Аспаптардың көрсеткіштерінің нормативтік мәндерге сәйкестігін айқындау.
4. Тексеру нәтижелерін және анықталған ақауларды құжаттық рәсімдеу.
5. Тексеру жұмыстары кезінде еңбекті қорғау және техникалық қауіпсіздік талаптарын сақтау.
6-разряд үшін (5-разрядқа қосымша):
1. Арнайы өлшеу жабдықтарын пайдалана отырып, жылу автоматикасы мен өлшеу құралдарына кешенді көзбен шолып және аспаптық тексеру жүргізу.
2. Аспаптардың техникалық жай-күйін бағалау, ақаулар мен нормативтен ауытқуларды анықтау.
3. Өлшеу құралдарын нормативтік талаптарға сәйкес калибрлеу және тексеру жұмыстарын орындау.
4. Тексеру және сынақ нәтижелері бойынша актілер мен есептерді ресімдеу.
5. Жұмыстарды орындау кезінде еңбекті қорғау және техникалық қауіпсіздік талаптарының сақталуын қамтамасыз ету.
6. Ақаулы аспаптарды жөндеу немесе ауыстыру бойынша іс-шараларды ұсыну.
Білімдер:
5-разряд үшін:
1. Жылу автоматикасы мен өлшеу құралдарының арналуы және олардың негізгі түрлері.
2. Жылу автоматикасы мен өлшеу құралдарының жарамды күйінің негізгі белгілері.
3. Жабдықты көзбен шолып тексерудің түрлері мен әдістері.
4. Аспаптық тексеру жүргізуге арналған құралдармен және аспаптармен (мультиметр, термометр және т.б.) жұмыс істеу негіздері.
5. Жылу автоматикасы мен өлшеу құралдарын тексеру кезінде техникалық қауіпсіздік қағидалары.
6-разряд үшін (5-разрядқа қосымша):
1. Жылу автоматикасы мен өлшеу құралдарының құрылымы, жұмыс істеу принципі және техникалық сипаттамалары.
2. Жылу автоматикасына визуалды және аспаптық бақылау жүргізудің заманауи әдістері мен құралдары.
3. Құралдарды тексеру және диагностикалау бойынша көзбен шолып тексерулерді жүргізу жөніндегі нормативтік құжаттар мен нұсқаулықтар.
4. Өлшеу құралдарын калибрлеу және тексеру әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жабдықтың жұмысындағы ақаулар мен зақымдану себептерін анықтау үшін аспаптар мен диагностикалау әдістерін қолдану
Машықтар:
5-разряд үшін:

1. Проводить визуальный осмотр оборудования для выявления видимых повреждений и дефектов.
2. Использовать базовые измерительные приборы для диагностики технического состояния приборов.
3. Определять возможные причины сбоев и повреждений на основе измерений и визуального осмотра.
4. Документировать результаты диагностики и выявленные неисправности.
5. Соблюдать требования охраны труда и техники безопасности при проведении диагностики.
Для 6-го разряда (дополнение к 5-му разряду):
1. Проводить комплексную диагностику тепловой автоматики и измерительных приборов с применением специализированных методов и приборов.
2. Анализировать результаты измерений и визуального осмотра для определения причин сбоев и повреждений.
3. Разрабатывать рекомендации по устранению выявленных неисправностей и предупреждению повторных сбоев.
4. Оформлять техническую документацию по результатам диагностики (акты, отчеты).
Знания:
Для 5-го разряда:
1. Основные виды сбоев и повреждений, характерные для тепловой автоматики и измерительных приборов.
2. Принципы работы и назначение диагностических приборов (мультиметр, тестер, термометр и др.).
3. Методы визуальной и инструментальной диагностики оборудования.
4. Признаки неисправностей, выявляемые при осмотре и измерениях.
5. Правила техники безопасности при проведении диагностических работ.
Для 6-го разряда (дополнение к 5-му разряду):
1. Типы сбоев и повреждений в тепловой автоматики и измерительных приборах, их причинах и последствиях.
2. Методы и средства диагностики, включая специализированное измерительное и диагностическое оборудование.
3. Технологии анализа технического состояния оборудования и выявления скрытых дефектов.
4. Нормативные документы и инструкции по проведению диагностики и оценке состояния приборов.
5. Методы оценки и интерпретации результатов диагностики.
6. Требования безопасности при проведении сложных диагностических работ.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Разработка и реализация мероприятий по устранению выявленных неисправностей
Умения:
Для 5-го разряда:
1. Анализировать результаты диагностики для определения необходимых мероприятий по устранению неисправностей.
2. Выполнять простейшие ремонтные работы и регулировки оборудования согласно установленным инструкциям.
3. Использовать необходимые инструменты и материалы для ремонта и обслуживания приборов.
Для 6-го разряда (дополнение к 5-му разряду):
1. Разрабатывать комплексные мероприятия по устранению выявленных неисправностей с учетом технических требований и условий эксплуатации.

1. Көрінетін зақымдар мен ақауларды анықтау мақсатында жабдыққа визуалды тексеру жүргізу.
2. Құрылғылардың техникалық жай-күйін диагностикалау үшін базалық өлшеу құралдарын қолдану.
3. Өлшеу нәтижелері мен визуалды тексеру негізінде ақаулар мен зақымдану себептерін анықтау.
4. Диагностикалау нәтижелерін және анықталған ақауларды белгіленген тәртіппен құжаттау.
5. Диагностикалық жұмыстарды жүргізу кезінде еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптарын сақтау.
6-разряд үшін (5-разрядқа қосымша ретінде):
1. Арнайы әдістер мен құралдарды қолдана отырып, жылу автоматикасы мен өлшеу құралдарына кешенді диагностикалау жүргізу.
2. Ақаулар мен зақымдану себептерін анықтау үшін өлшеу және визуалды тексеру нәтижелерін талдау.
3. Анықталған ақауларды жою және олардың қайталануын болдырмау бойынша ұсынымдар әзірлеу.
4. Диагностикалау нәтижелері бойынша техникалық құжаттаманы (актілер, есептер) ресімдеу.
Білімдер:
5-разряд үшін:
1. Жылу автоматикасы мен өлшеу құралдарына тән ақаулар мен зақымданулардың негізгі түрлері.
2. Диагностикалық құралдардың (мультиметр, тестер, термометр және т.б.) жұмыс істеу принциптері мен мақсаты.
3. Жабдықты визуалды және аспаптық диагностикалау әдістері.
4. Қарау және өлшеу нәтижесінде анықталатын ақаулардың белгілері.
5. Диагностикалық жұмыстарды жүргізу кезіндегі еңбек қауіпсіздігі талаптары.
6-разряд үшін (5-разрядқа қосымша ретінде):
1. Жылу автоматикасы мен өлшеу құралдарындағы ақаулар мен зақымдану түрлері, олардың себептері мен салдарлары.
2. Диагностикалау әдістері мен құралдары, оның ішінде арнайы өлшеу және диагностикалық жабдық.
3. Жабдықтың техникалық жай-күйін талдау және жасырын ақауларды анықтау технологиялары.
4. Диагностикалау және құрылғылардың жай-күйін бағалау бойынша нормативтік құжаттар мен нұсқаулықтар.
5. Диагностика нәтижелерін бағалау және интерпретациялау әдістері.
6. Күрделі диагностикалық жұмыстарды жүргізу кезінде қауіпсіздік талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Анықталған ақауларды жою бойынша іс-шараларды әзірлеу және іске асыру
Машықтар:
5-разряд үшін:
1. Ақауларды жою бойынша қажетті іс-шараларды айқындау мақсатында диагностика нәтижелерін талдау.
2. Белгіленген нұсқаулықтарға сәйкес қарапайым жөндеу және реттеу жұмыстарын орындау.
3. Аспаптар мен жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсету үшін қажетті құралдар мен материалдарды пайдалану.
6-разряд үшін (5-разрядқа қосымша):
1. Техникалық талаптар мен пайдалану шарттарын ескере отырып, анықталған ақауларды жою бойынша кешенді іс-шараларды әзірлеу.

2. Осуществлять организацию и контроль выполнения ремонтных и наладочных работ.
3. Применять современные методы и средства для восстановления работоспособности оборудования.
4. Вести техническую документацию, включая планы ремонта и отчеты о выполненных работах.
5. Обеспечивать соблюдение всех требований охраны труда и техники безопасности при реализации ремонтных мероприятий.
6. Координировать взаимодействие с другими специалистами и службами для эффективного устранения неисправностей.
Знания:
Для 5-го разряда:
1. Виды неисправностей и типичные причины их возникновения в тепловой автоматике и измерительных приборах.
2. Стандартные методы и приемы устранения распространенных неисправностей.
3. Основы планирования работ по ремонту и обслуживанию оборудования.
Для 6-го разряда (дополнение к 5-му разряду):
1. Причины возникновения неисправностей и методы их комплексного устранения в тепловой автоматике и измерительных приборах.
2. Современные технологии и средства ремонта, восстановления и модернизации оборудования.
3. Принципы разработки программ профилактического обслуживания и ремонта.
4. Нормативные документы, регламентирующие порядок устранения неисправностей.
5. Организация и планирование ремонтных работ с учетом безопасности и эффективности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Организация, планирование и контроль выполнения ремонтных и наладочных работ,
Навык 1:
Организация и планирование ремонтных и наладочных работ
Умения:
Для 5-го разряда:
1. Выполнять ремонтные и наладочные работы в соответствии с планом и техническими требованиями.
2. Соблюдать последовательность операций и технологические инструкции.
3. Использовать необходимые инструменты и оборудование безопасно и эффективно.
4. Оформлять результаты работ в соответствующей документации.
5. Соблюдать правила охраны труда и техники безопасности.
Для 6-го разряда (дополнение к 5-му разряду):
1. Разрабатывать планы и графики ремонтных и наладочных работ с учетом технических и организационных требований.
2. Организовывать и контролировать выполнение ремонтных работ, распределять задачи среди исполнителей.
3. Оценивать техническое состояние оборудования и принимать решения о необходимости и объеме ремонта.
4. Вести техническую и отчетную документацию, обеспечивать ее полноту и достоверность.
5. Обеспечивать соблюдение требований охраны труда и техники безопасности на всех этапах работ.
6. Внедрять меры по повышению эффективности и качества ремонтных процессов.
Знания:
Для 5-го разряда:
1. Основные этапы и последовательность проведения ремонтных и наладочных работ.

2. Жөндеу және іске қосу-баптау жұмыстарының орындалуын ұйымдастыру және бақылауды жүзеге асыру.
3. Жабдықтың жұмысқа қабілеттілігін қалпына келтіру үшін заманауи әдістер мен құралдарды қолдану.
4. Жөндеу жоспарлары мен орындалған жұмыстар туралы есептерді қоса алғанда, техникалық құжаттаманы жүргізу.
5. Жөндеу іс-шараларын іске асыру кезінде еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы талаптарының сақталуын қамтамасыз ету.
6. Ақауларды тиімді жою мақсатында басқа мамандармен және қызметтермен өзара іс-қимылды үйлестіру.
Білімдер:
5-разряд үшін:
1. Жылу автоматикасы мен өлшеуіш құралдардағы ақаулар түрлері және олардың пайда болу себептерінің типтік сипаттамалары.
2. Кең таралған ақауларды жоюдың стандартты әдістері мен тәсілдері.
3. Жабдықты жөндеу және қызмет көрсету жұмыстарын жоспарлаудың негіздері.
6-разряд үшін (5-разрядқа қосымша):
1. Жылу автоматикасы мен өлшеуіш құралдардағы ақаулардың пайда болу себептері және оларды кешенді жою әдістері.
2. Жабдықты жөндеу, қалпына келтіру және жаңғыртуға арналған қазіргі заманғы технологиялар мен құралдар.
3. Алдын алу қызметі мен жөндеу бағдарламаларын әзірлеу принциптері.
4. Ақауларды жою тәртібін реттейтін нормативтік-құқықтық құжаттар.
5. Қауіпсіздік пен тиімділікті ескере отырып, жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру және жоспарлау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Жөндеу және баптау жұмыстарын ұйымдастыру, жоспарлау және бақылау.
Дағды 1:
Жөндеу және баптау жұмыстарын ұйымдастыру және жоспарлау
Машықтар:
5-ші разряд:
1. Жөндеу және баптау жұмыстарын жоспарға және техникалық талаптарға сай орындау.
2. Операциялар тізбегі мен технологиялық нұсқаулықтарды сақтау.
3. Қажетті құрал-жабдықтар мен техникаларды қауіпсіз әрі тиімді пайдалану.
4. Жұмыстардың нәтижесін тиісті құжаттарда рәсімдеу.
5. Еңбек қорғау және техника қауіпсіздігі ережелерін сақтау.
6-шы разряд (5-ші разрядқа қосымша):
1. Техникалық және ұйымдастырушылық талаптарды ескере отырып, жөндеу және баптау жұмыстарының жоспары мен кестесін әзірлеу.
2. Жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру және бақылау, орындаушылар арасында міндеттерді бөлу.
3. Жабдықтың техникалық күйін бағалап, жөндеу қажеттілігі мен көлемі туралы шешім қабылдау.
4. Техникалық және есеп беру құжаттарын жүргізіп, олардың толықтығы мен сенімділігін қамтамасыз ету.
5. Барлық жұмыс кезеңдерінде еңбек қорғау және техника қауіпсіздігі талаптарының сақталуын қамтамасыз ету.
6. Жөндеу процестерінің тиімділігі мен сапасын арттыруға бағытталған шараларды енгізу.
Білімдер:
5-ші разряд:
1. Жөндеу және баптау жұмыстарын жүргізудің негізгі кезеңдері мен реттілігі.

2. Виды ремонтных работ (текущий, профилактический, капитальный) и их назначение.
3. Основы планирования работ с учетом технической документации и графиков.
4. Правила техники безопасности и охраны труда при выполнении ремонтных и наладочных работ.
5. Использование инструментов и оборудования для ремонта и наладки.
6. Основы ведения отчетной и технической документации.
Для 6-го разряда (дополнение к 5-му разряду):
1. Методы организации и планирования ремонтных и наладочных работ с учетом производственных задач.
2. Нормативные документы и стандарты, регулирующие планирование и проведение ремонтов.
3. Принципы распределения ресурсов (материальных, трудовых, временных) при организации работ.
4. Методы оценки технического состояния оборудования и принятия решений о видах ремонта.
5. Основы управления персоналом и координации работ на объекте.
6. Требования охраны труда, техники безопасности и экологической безопасности.
7. Системы контроля качества и отчетности по ремонтным работам.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Контроль выполнения ремонтных и наладочных работ
Умения:
Для 5-го разряда:
1. Проводить визуальный и инструментальный контроль качества выполненных ремонтных и наладочных работ.
2. Сравнивать выполненные работы с требованиями технической документации и стандартов.
3. Выявлять и документировать несоответствия и дефекты.
4. Принимать меры по устранению выявленных недостатков.
5. Вести отчетность по результатам контроля.
Для 6-го разряда (дополнение к 5-му разряду):
1. Организовывать и проводить комплексный контроль выполнения ремонтных и наладочных работ.
2. Анализировать результаты контроля и принимать решения о приемке или доработке работ.
3. Оформлять акты, отчеты и другую техническую документацию по результатам контроля.
4. Контролировать соблюдение технологической дисциплины и требований безопасности.
Знания:
Для 5-го разряда:
1. Основные задачи и цели контроля ремонтных и наладочных работ.
2. Методы и средства контроля качества выполняемых работ.
3. Требования технической документации и технологических инструкций.
4. Правила безопасности и охраны труда при проведении контроля.
Для 6-го разряда (дополнение к 5-му разряду):
1. Методы и средства контроля качества ремонтных и наладочных работ.
2. Нормативные документы и стандарты, регламентирующие контроль и приемку работ.
3. Принципы организации контроля на различных этапах ремонтных процессов.
4. Методы оценки эффективности и качества выполненных работ.
5. Требования охраны труда, техники безопасности и экологической безопасности при контроле.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 4:
Наладка кинематических систем
Навык 1:
Идентификация и анализ потенциальных рисков и опасностей в процессе выполнения работ
Умения:
Для 5-го разряда:

2. Жөндеу жұмыстарының түрлері (ағымдағы, профилактикалық, күрделі) және олардың мақсаты.
3. Техникалық құжаттама мен кестелерді ескере отырып, жұмыстарды жоспарлаудың негіздері.
4. Жөндеу және баптау жұмыстарын орындау кезінде еңбек қорғау және техника қауіпсіздігі ережелері.
5. Жөндеу және баптау үшін құрал-жабдықтар мен техникаларды пайдалану.
6. Есеп беру және техникалық құжаттаманы жүргізудің негіздері.
6-шы разряд (5-ші разрядқа қосымша):
1. Өндірістік тапсырмаларды ескере отырып, жөндеу және баптау жұмыстарын ұйымдастыру және жоспарлау әдістері.
2. Жөндеуді жоспарлау және жүргізуді реттейтін нормативтік құжаттар мен стандарттар.
3. Жұмысты ұйымдастыру кезінде ресурстарды (материалдық, еңбек және уақыттық) бөлу принциптері.
4. Жабдықтың техникалық күйін бағалау және жөндеу түрлері туралы шешім қабылдау әдістері.
5. Қызметкерлерді басқару және объектідегі жұмыстарды үйлестіру негіздері.
6. Еңбек қорғау, техника қауіпсіздігі және экологиялық қауіпсіздік талаптары.
7. Жөндеу жұмыстарындағы сапа бақылау және есеп беру жүйелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Ремонттық және баптау жұмыстарын орындауды бақылау
Машықтар:
5-ші разряд үшін:
1. Жөндеу және баптау жұмыстарын көзбен және құрал-жабдық арқылы сапасын бақылау.
2. Орындаған жұмыстарды техникалық құжаттама және стандарт талаптарымен салыстыру.
3. Анықталған сәйкессіздіктер мен кемшіліктерді анықтау және құжаттау.
4. Анықталған кемшіліктерді жоюға шара қолдану.
5. Бақылау нәтижелері бойынша есеп жүргізу.
6-шы разряд үшін (5-ші разрядқа қосымша):
1. Жөндеу және баптау жұмыстарының орындалуын кешенді бақылауды ұйымдастыру және жүргізу.
2. Бақылау нәтижелерін талдау және жұмысты қабылдау немесе қайта өңдеу туралы шешім қабылдау.
3. Бақылау нәтижелері бойынша актілерді, есептерді және басқа да техникалық құжаттаманы рәсімдеу.
4. Технологиялық тәртіп пен қауіпсіздік талаптарының сақталуын бақылау.
Білімдер:
5-ші разряд үшін:
1. Жөндеу және баптау жұмыстарын бақылаудың негізгі міндеттері мен мақсаттары.
2. Орындаған жұмыстардың сапасын бақылау әдістері мен құралдары.
3. Техникалық құжаттама және технологиялық нұсқаулар талаптары.
4. Бақылау кезінде қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері.
6-шы разряд үшін (5-ші разрядқа қосымша):
1. Жөндеу және баптау жұмыстарын сапасын бақылау әдістері мен құралдары.
2. Бақылау мен қабылдауды реттейтін нормативтік құжаттар мен стандарттар.
3. Жөндеу процестерінің әр кезеңінде бақылауды ұйымдастыру принциптері.
4. Орындаған жұмыстардың тиімділігі мен сапасын бағалау әдістері.
5. Бақылау кезінде еңбекті қорғау, техника қауіпсіздігі және экологиялық қауіпсіздік талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 4:
Кинематикалық жүйелерді баптау
Дағды 1:
Жұмыстарды орындау барысында мүмкін болатын тәуекелдер мен қауіпті факторларды анықтау және талдау
Машықтар:
5-ші разряд үшін:

1. Проводить визуальный осмотр рабочего места и оборудования для выявления очевидных опасностей (повреждения изоляции, протечки, неправильное крепление и т.п.).
2. Использовать средства индивидуальной защиты при выполнении работ, соблюдая требования техники безопасности.
3. Сообщать руководству о выявленных условиях, представляющих риск для безопасности.
4. Выполнять работы в соответствии с установленными инструкциями и правилами безопасности, предотвращая возникновение аварийных ситуаций.
Для 6-го разряда (дополнение к 5-му разряду):
1. Проводить детальный анализ технологического процесса и оборудования для выявления скрытых опасностей и потенциальных рисков.
2. Оценивать вероятность и последствия выявленных рисков с применением методик анализа.
3. Разрабатывать и внедрять мероприятия по снижению и контролю рисков на рабочем месте.
4. Организовывать и проводить инструктажи и обучение персонала по вопросам идентификации рисков и обеспечению безопасности.
5. Вести и систематизировать документацию по оценке рисков и контролю выполнения мер безопасности.
Знания:
Для 5-го разряда:
1. Основные виды производственных рисков и опасностей, характерных для работ с тепловой автоматикой и измерительными приборами.
2. Умение проводить визуальный осмотр рабочего места и оборудования для выявления очевидных потенциальных опасностей.
3. Навыки соблюдения установленных правил техники безопасности и использования средств индивидуальной защиты.
Для 6-го разряда (дополнение к 5-му разряду):
1. Методику оценки и анализа производственных рисков, включая вероятностные и системные методы.
2. Анализ технологического процесса и рабочего места для выявления скрытых и потенциальных опасностей.
3. Навыки разработки и внедрения мер по снижению рисков и предотвращению аварийных ситуаций.
4. Способность организовывать инструктажи и обучать персонал методам идентификации и анализа рисков.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение ремонта и технического обслуживания тепловой автоматики и измерительных приборов
Умения:
Для 5-го разряда:
1. Проводить диагностику неисправностей тепловой автоматики и измерительных приборов.
2. Выполнять техническое обслуживание согласно регламентам и инструкциям.
3. Заменять неисправные детали и узлы приборов.
4. Проводить регулировку и настройку приборов после ремонта.
5. Соблюдать требования техники безопасности и использовать средства индивидуальной защиты.
6. Оформлять отчетную документацию по выполненным работам.
Для 6-го разряда (дополнение к 5-му разряду):
1. Проводить комплексную диагностику и анализ причин отказов приборов.

1. Жұмыс орнын және жабдықты көзбен тексеріп, анық байқалатын қауіпті жағдайларды (изоляцияның зақымдануы, ағып кету, дұрыс бекітілмеу және т.б.) анықтау.
2. Жұмысты орындау кезінде жеке қорғану құралдарын пайдаланып, қауіпсіздік техникасының талаптарын сақтау.
3. Қауіпсіздікке қауіп төндіретін анықталған жағдайларды басшылыққа хабарлау.
4. Орнатылған нұсқаулар мен қауіпсіздік ережелеріне сәйкес жұмыстарды орындап, апаттық жағдайлардың алдын алу.
6-шы разряд үшін (5-ші разрядқа қосымша):
1. Технологиялық процесті және жабдықты егжей-тегжейлі талдап, жасырын қауіпті және ықтимал тәуекелдерді анықтау.
2. Талдау әдістемелерін қолданып, анықталған тәуекелдердің ықтималдығын және салдарын бағалау.
3. Жұмыс орнында тәуекелдерді азайту және бақылау бойынша шаралар әзірлеп, енгізу.
4. Қауіптерді анықтау және қауіпсіздікті қамтамасыз ету мәселелері бойынша персоналды нұсқау мен оқыту ұйымдастыру және жүргізу.
5. Тәуекелдерді бағалау және қауіпсіздік шараларының орындалуын бақылау бойынша құжаттаманы жүргізу және жүйелеу.
Білімдер:
5-ші разряд үшін:
1. Тепловая автоматика және өлшеу құралдарымен жұмыс кезінде тән өндірістік тәуекелдер мен қауіптердің негізгі түрлері.
2. Жұмыс орнын және жабдықты көзбен қарап, айқын ықтимал қауіпті жағдайларды анықтау дағдылары.
3. Қауіпсіздік техникасының орнатылған ережелерін сақтау және жеке қорғану құралдарын қолдану машығы.
6-шы разряд үшін (5-ші разрядқа қосымша):
1. Өндірістік тәуекелдерді бағалау және талдау әдістемелері, соның ішінде ықтималдық және жүйелік әдістер.
2. Технологиялық процесс пен жұмыс орнын талдап, жасырын және ықтимал қауіпті жағдайларды анықтау.
3. Тәуекелдерді азайту және авариялық жағдайлардың алдын алу шараларын әзірлеу және енгізу дағдылары.
4. Қауіптерді анықтау және талдау әдістері бойынша нұсқау ұйымдастыру және персоналды оқыту қабілеті.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жылу автоматика және өлшеу құралдарын жөндеу және техникалық қызмет көрсету жұмыстарын орындау
Машықтар:
5-разряд үшін:
1. Жылу автоматика мен өлшеу құралдарындағы ақауларды диагностикалау.
2. Регламенттер мен нұсқаулықтарға сәйкес техникалық қызмет көрсету жұмыстарын жүргізу.
3. Ақаулы бөлшектер мен тораптарды ауыстыру.
4. Жөндеуден кейін құрылғыларды реттеу және баптау.
5. Қауіпсіздік техникасы талаптарын сақтау және жеке қорғану құралдарын пайдалану.
6. Орындаған жұмыстар бойынша есептік құжаттаманы рәсімдеу.
6-разряд үшін (5-разрядқа қосымша):
1. Құралдардың істен шығу себептеріне кешенді диагностика мен талдау жүргізу.

2. Планировать и организовывать техническое обслуживание и ремонт оборудования.
3. Выполнять сложные ремонтные работы, включая восстановление и модернизацию приборов.
4. Настраивать и калибровать приборы с использованием специализированного оборудования.
5. Обучать и консультировать персонал по вопросам технического обслуживания и ремонта.
6. Вести техническую документацию, отчеты и акты выполненных работ.
7. Обеспечивать соблюдение требований охраны труда и техники безопасности на рабочем месте.
Знания:
Для 5-го разряда:
1. 1. Основные принципы работы тепловой автоматики и измерительных приборов.
2. Конструктивные особенности, технические характеристики и схемы подключения приборов.
3. Правила и методы проведения технического обслуживания и ремонта приборов.
4. Требования охраны труда и техники безопасности при проведении ремонтных работ.
5. Инструменты и оборудование, применяемые для ремонта и обслуживания.
Для 6-го разряда (дополнение к 5-му разряду):
1. Технические характеристики, принципы работы и современные технологии в области тепловой автоматики и измерительных приборов.
2. Методы комплексной диагностики и оценки состояния оборудования.
3. Современные методики ремонта, восстановления и модернизации приборов.
4. Нормативные документы и стандарты качества на выполнение ремонтных работ.
5. Организация технического обслуживания и планирования ремонтных мероприятий.
6. Требования к безопасности труда и охране окружающей среды при ремонте.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Регулирование кинематики
Умения:
Для 5-го разряда:
1. Выполнять регулировку кинематических систем по установленным параметрам.
2. Проверять баланс системы и устранять незначительные вибрации.
3. Обнаруживать и устранять мелкие дефекты в механизмах кинематики.
4. Проводить простую диагностику исполнительных механизмов на основании показаний приборов.
5. Соблюдать правила техники безопасности и эксплуатации при регулировке.
Для 6-го разряда (дополнение к 5-му разряду):
1. Проводить точную настройку кинематических систем с учетом взаимосвязи с другими узлами.
2. Выполнять балансировку и устранение вибраций с использованием специализированного оборудования.
3. Диагностировать и устранять сложные неисправности в исполнительных механизмах и приводах.
4. Анализировать работу кинематики с учетом электрических и измерительных схем.
5. Руководить выполнением регулировочных работ, консультировать персонал.

2. Жабдықтарды техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмыстарды жоспарлау және ұйымдастыру.
3. Құралдарды қалпына келтіру және жаңғыртуды қоса алғанда, күрделі жөндеу жұмыстарын орындау.
4. Арнайы жабдықты қолдана отырып, құрылғыларды дәл реттеу және калибрлеу.
5. Техникалық қызмет көрсету және жөндеу мәселелері бойынша персоналды оқыту және кеңес беру.
6. Техникалық құжаттаманы, есептер мен орындалған жұмыстар актілерін жүргізу.
7. Жұмыс орнында еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау талаптарының сақталуын қамтамасыз ету.
Білімдер:
5-разряд үшін:
1. Тепловая автоматика және өлшеу құралдарының жұмыс істеуінің негізгі принциптері.
2. Құралдардың құрылымдық ерекшеліктері, техникалық сипаттамалары және қосу сұлбалары.
3. Құралдарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын жүргізу ережелері мен әдістері.
4. Жөндеу жұмыстарын жүргізу кезіндегі еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптары.
5. Жөндеу және қызмет көрсету кезінде қолданылатын құрал-саймандар мен жабдықтар.
6-разряд үшін (5-разрядқа қосымша):
1. Жылу автоматика мен өлшеу құралдарының техникалық сипаттамалары, жұмыс істеу принциптері және осы саладағы заманауи технологиялар.
2. Жабдықтардың жай-күйін кешенді диагностикалау және бағалау әдістері.
3. Құралдарды жөндеу, қалпына келтіру және жаңғыртудың заманауи әдістемелері.
4. Жөндеу жұмыстарының сапасына қойылатын нормативтік құжаттар мен стандарттар.
5. Техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру және жөндеу іс-шараларын жоспарлау.
6. Жөндеу барысында еңбек қауіпсіздігі мен қоршаған ортаны қорғауға қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Кинематика жүйелерін реттеу
Машықтар:
5-разряд үшін:
1. Белгіленген параметрлерге сәйкес кинематика жүйелерін реттеуді жүзеге асырады.
2. Жүйенің теңгерімін тексереді және шамалы дірілді жояды.
3. Кинематика механизмдеріндегі ұсақ ақауларды анықтайды және жояды.
4. Құралдар көрсеткіштеріне сүйене отырып, орындаушы механизмдерді қарапайым диагностикалауды жүргізеді.
5. Реттеу жұмыстарын орындау барысында еңбек қауіпсіздігі және пайдалану қағидаларын сақтайды.
6-разряд үшін (5-разрядқа қосымша):
1. Кинематика жүйелерін басқа тораптармен өзара байланысын ескере отырып дәл реттеуді орындайды.
2. Арнайы жабдықты пайдалана отырып, теңгеру және дірілді жою жұмыстарын жүргізеді.
3. Орындаушы механизмдер мен жетектердегі күрделі ақауларды диагностикалайды және жояды.
4. Электрлік және өлшеу схемаларын ескере отырып, кинематика жұмысына талдау жүргізеді.
5. Реттеу жұмыстарының орындалуына жетекшілік етеді, персоналға кеңес береді.

6. Обеспечивать соблюдение требований охраны труда и промышленной безопасности на всех этапах регулировки.
Знания:
Для 5-го разряда:
1. Процесса наладки кинематических систем, используемого оборудования, инструментов, материалов и соответствующей технической документации.
2. Технологии настройки кинематических систем.
3. Технических требований к регулировке типовых деталей и узлов.
Для 6-го разряда (дополнение к 5-му разряду):
1. Технических условий на регулировку сложных деталей и узлов гидротурбинного оборудования.
2. Методов испытания оборудования и его компонентов.
3. Методов анализа и настройки сложных кинематических систем.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 4:
Проведение профилактического ремонта и технической диагностики тепловой автоматики и измерительных приборов
Умения:
Для 5-го разряда:
1. Проводить визуальный и инструментальный осмотр тепловой автоматики и измерительных приборов.
2. Выполнять профилактический ремонт согласно установленным регламентам.
3. Определять и устранять типовые неисправности и дефекты.
4. Использовать диагностическое оборудование для контроля состояния приборов.
5. Оформлять результаты диагностики и ремонта в технической документации.
6. Соблюдать требования безопасности и использовать средства индивидуальной защиты.
Для 6-го разряда (дополнение к 5-му разряду):
1. Проводить комплексную техническую диагностику с использованием специализированного оборудования.
2. Анализировать полученные данные для оценки состояния оборудования и выявления скрытых дефектов.
3. Планировать и организовывать профилактический ремонт и техническое обслуживание.
4. Выполнять восстановительные работы и модернизацию приборов при необходимости.
5. Вести техническую документацию, отчеты и акты выполненных работ.
6. Обучать персонал методам диагностики и профилактического ремонта.
Знания:
Для 5-го разряда:
1. Основные принципы работы тепловой автоматики и измерительных приборов.
2. Виды и цели профилактического ремонта.
3. Основные методы технической диагностики и контроля состояния оборудования.
4. Правила и порядок проведения профилактических работ.
5. Требования по охране труда и технике безопасности при выполнении ремонта и диагностики.
6. Инструменты и оборудование, используемые для диагностики и ремонта.
Для 6-го разряда (дополнение к 5-му разряду):
1. Методы и средства технической диагностики тепловой автоматики и измерительных приборов.
2. Технологии профилактического ремонта и восстановления оборудования.

6. Реттеу жұмыстарының барлық кезеңдерінде еңбекті қорғау және өндірістік қауіпсіздік талаптарының сақталуын қамтамасыз етеді.
Білімдер:
5-разряд үшін:
1. Кинематика жүйелерін реттеу процесін, қолданылатын жабдықты, аспаптарды, материалдарды және тиісті техникалық құжаттаманы білуі тиіс.
2. Кинематика жүйелерін реттеу технологиясын меңгеруі тиіс.
3. Қарапайым тораптар мен бөлшектерге қатысты техникалық талаптар мен реттеу тәсілдерін білуі тиіс.
6-разряд үшін (5-разрядқа қосымша):
1. Гидротурбиналық жабдықтардың күрделі бөлшектері мен тораптарын реттеуге қойылатын техникалық шарттарды білуі тиіс.
2. Жабдықтар мен олардың құрамдас бөліктерін сынау әдістерін меңгеруі тиіс.
3. Кинематика жүйелерінің күрделі құрылымдарына талдау жасау және оларды реттеу әдістерін білуі тиіс.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 4:
Жылу автоматикасы мен өлшеу аспаптарына профилактикалық жөндеу жүргізу және техникалық диагностика жасау
Машықтар:
5-разряд үшін:
1. Жылу автоматикасы мен өлшеу аспаптарына визуалды және аспаптық тексеру жүргізу.
2. Белгіленген регламенттерге сәйкес профилактикалық жөндеу жұмыстарын орындау.
3. Типтік ақаулар мен кемшіліктерді анықтау және жою.
4. Аспаптардың жай-күйін бақылау үшін диагностикалық жабдықты пайдалану.
5. Диагностика және жөндеу нәтижелерін техникалық құжаттамаға ресімдеу.
6. Қауіпсіздік талаптарын сақтау және жеке қорғаныс құралдарын қолдану.
6-разряд үшін (5-разрядқа қосымша):
1. Арнайы жабдықты пайдалана отырып, кешенді техникалық диагностика жүргізу.
2. Жабдықтың жай-күйін бағалау және жасырын ақауларды анықтау үшін алынған деректерді талдау.
3. Профилактикалық жөндеу және техникалық қызмет көрсетуді жоспарлау және ұйымдастыру.
4. Қажет болған жағдайда аспаптарды қалпына келтіру және жаңғырту жұмыстарын орындау.
5. Техникалық құжаттаманы, есептер мен орындалған жұмыстар актілерін жүргізу.
6. Диагностика және профилактикалық жөндеу әдістері бойынша персоналды оқыту.
Білімдер:
5-разряд үшін:
1. Жылу автоматикасы мен өлшеу аспаптарының жұмыс істеу қағидаттары.
2. Профилактикалық жөндеу түрлері мен мақсаттары.
3. Жабдықтың жай-күйін техникалық диагностикалау мен бақылаудың негізгі әдістері.
4. Профилактикалық жұмыстарды жүргізу қағидалары мен тәртібі.
5. Жөндеу және диагностика жүргізу кезінде еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптары.
6. Диагностика және жөндеу үшін қолданылатын құралдар мен жабдықтар.
6-разряд үшін (5-разрядқа қосымша):
1. Жылу автоматикасы мен өлшеу аспаптарын техникалық диагностикалау әдістері мен құралдары.
2. Жабдықты профилактикалық жөндеу және қалпына келтіру технологиялары.

высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности (автоматизация технологических процессов и производств, информационные системы, автоматизация и управление,  электроэнергетика, теплоэнергетика, информатика, вычислительная техника и управление, радиотехника, электроника и телекоммуникации), стаж работы в должности техника 1 категории не менее 3 лет в соответствии с профилем деятельности
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2151-2-009 - Инженер по релейной защите и автоматике
Основная цель деятельности:
Организация, контроль и координация оперативной и командной деятельности электростанции, в случае появления сложной задачи, ее выполнение или предоставление советов по ее выполнению
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Анализ и выявление потенциальных случаев автоматизации системы управления
2. Обеспечение надежной работы систем тепловой автоматики и средств измерений, проведение профилактического обслуживания
3. Организация и выполнение работ по демонтажу, монтажу и замене элементов автоматических систем и средств измерений в соответствии с технической документацией и нормативами
4. Проведение оперативного и планового регулирования с применением современных методов и средств контроля.
5. Выполнение пусконаладочных работ с целью обеспечения корректной работы систем автоматики и средств измерений.
6. Организация и проведение комплексных испытаний автоматических систем и средств измерений в условиях эксплуатации и при пуско-наладочных работах
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Анализ и выявление потенциальных случаев автоматизации системы управления
Навык 1:
Определение возможностей и необходимостей для автоматизации
Умения:
1. Анализировать различные возможности автоматизации компонентов существующей системы управления с целью повышения эффективности работы.
2. Использовать справочные материалы и научно-техническую информацию для анализа и совершенствования эксплуатации оборудования тепловых сетей.
3. Внедрять и адаптировать современные технологии автоматизации в процессы эксплуатации и технического обслуживания систем управления тепловыми сетями.
Знания:
1. Автоматизацию компонентов системы управления и их взаимодействие.
2. Методы анализа элементов системы управления для выявления возможностей повышения эффективности через автоматизацию.
3. Технологию и инструменты, применяемые для автоматизации и оптимизации систем управления.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Подготовка к автоматизации систем управления
Умения:

Тиісті мамандық (технологиялық процестер мен өндірістерді автоматтандыру, ақпараттық жүйелер, автоматтандыру және басқару, электрэнергетика, жылуэнергетика, информатика, есептеу техникасы және басқару, радиотехника, электроника және телекоммуникациялар) бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі, қызмет саласының бейініне сәйкес 1-санаттағы техник лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі болуы тиіс.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2151-2-009 - Релелік қорғаныс және автоматика жөніндегі инженерлер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Күрделі міндет туындаған жағдайда электр станциясының жедел және командалық қызметін ұйымдастыру, бақылау және үйлестіру, оны орындау немесе оны орындау бойынша кеңестер беру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Басқару жүйесін автоматтандырудың ықтимал жағдайларын талдау және анықтау
2. Жылу автоматикасы жүйелерінің және өлшеу құралдарының сенімді жұмысын қамтамасыз ету, профилактикалық қызмет көрсетуді жүргізу.
3. Техникалық құжаттама мен нормативтерге сәйкес автоматтандырылған жүйелер мен өлшеу құралдарының элементтерін бөлшектеу, монтаждау және ауыстыру жұмыстарын ұйымдастыру және орындау.
4. Заманауи бақылау әдістері мен құралдарын қолдана отырып, жедел және жоспарлы реттеу жұмыстарын жүргізу.
5. Автоматика жүйелері мен өлшеу құралдарының дұрыс жұмысын қамтамасыз ету мақсатында іске қосу-баптау жұмыстарын орындау.
6. Автоматтандырылған жүйелер мен өлшеу құралдарын пайдалану жағдайларында және іске қосу-баптау жұмыстары барысында кешенді сынақтарды ұйымдастыру және жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Басқару жүйесін автоматтандырудың ықтимал жағдайларын талдау және анықтау
Дағды 1:
Автоматтандырудың мүмкіндіктері мен қажеттіліктерін анықтау
Машықтар:
1. Тиімділікті арттыру үшін автоматтандыруға болатын қолданыстағы басқару жүйесінің элементтерін өңдеудің әртүрлі мүмкіндіктерін талдау.
2. Анықтамалық материалдарды қолдану, жылу желілерінің жабдықтарын пайдалану саласындағы ғылыми-техникалық ақпаратты талдау.
3. Жылу желілерін басқару жүйелерін пайдалану және қызмет көрсету процестеріне заманауи автоматтандыру технологияларын енгізу және бейімдеу.
Білімдер:
1. Басқару жүйесінің әртүрлі компоненттерін автоматтандыру процесі және олардың өзара әрекеттесуі.
2. Автоматтандыру арқылы тиімділікті арттыру мүмкіндіктерін анықтау үшін басқару жүйесінің элементтерін талдаудың принциптері мен әдістері.
3. Басқару жүйелерін автоматтандыру және оңтайландыру үшін қолданылатын заманауи технологиялар мен құралдар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Басқару жүйелерін автоматтандыруға дайындық
Машықтар:

1. Разрабатывать и проектировать техническую документацию по автоматизации.
2.Подготавливать необходимые данные и участвовать в разработке технических условий для проектирования автоматизированных систем управления.
3.Выполнять корректировки и обновления технической документации в ходе согласований и испытаний автоматизированных систем управления
Знания:
1. Процессы автоматизированных систем управления.
2. Необходимые данные для начала процесса автоматизации.
3. Требования к технической документации и нормативные акты, регламентирующие проектирование автоматизированных систем управления.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Определение работ по автоматизации
Умения:
1. Овладевать основами программирования.
2. Развивать организацию автоматизированных систем управления производством.
3. Создавать задачи для автоматизации.
4. Выполнять алгоритмизацию процессов.
5. Готовить предложения по использованию стандартных блоков при проектировании автоматизированных систем управления и участвовать в их создании.
Знания:
1. Алгоритмы, необходимые для запуска и функционирования автоматизированных систем управления.
2. Структуру и функциональные возможности автоматизированной системы управления производством.
3. Принципы программирования и настройки компонентов автоматизированных систем управления для обеспечения их эффективной работы.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 4:
Подготовка документации
Умения:
1. Разрабатывать стандарты унифицированной системы организационно-распорядительной документации.
2. Разрабатывать и проектировать техническую документацию.
3. Развивать организацию автоматизированных систем управления производством.
4. Формировать требования к содержанию и структуре технической, организационной и административной документации, используемой в автоматизированной системе управления производством.
Знания:
1. Требования к содержанию и структуре технической, организационной и административной документации.
2. Нормативные документы и стандарты, регламентирующие оформление технической и организационной документации.
3. Порядок ведения и хранения документации с обеспечением еҰ доступности и актуальности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Обеспечение надежной работы систем тепловой автоматики и средств измерений, проведение профилактического обслуживания
Навык 1:
Планирование и подготовка к ремонту согласно технике безопасности и выявление причины повреждения
Умения:
1. Разрабатывать стратегию управления ремонтно-профилактическими работами.
2. Разрабатывать графики ремонта и технологическую документацию.
3.Руководить и контролировать выявление неисправностей и процесс ремонта.

1. Автоматтандыру бойынша техникалық құжаттаманы әзірлеу және жобалау.
2. Автоматтандырылған басқару жүйелерін жобалау үшін қажетті деректерді дайындау және техникалық шарттарды әзірлеуге қатысу.
3. Автоматтандырылған басқару жүйелерін келісу және сынау барысында техникалық құжаттамаға түзетулер мен жаңартуларды орындау.
Білімдер:
1. Автоматтандырылған басқару жүйесінің процестері.
2. Автоматтандыру процесін бастау үшін қажетті деректер.
3. Автоматтандырылған басқару жүйелерін жобалауды реттейтін техникалық құжаттамаға және нормативтік актілерге қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Автоматтандыру бойынша жұмыстарды айқындау.
Машықтар:
1. Бағдарламалау негіздері.
2. Өндірісті басқарудың автоматтандырылған жүйелерін ұйымдастыруды дамыту.
3. Тапсырмаларды құру.
4. Алгоритмдеуді орындау.
5. Стандартты блоктарды басқарудың автоматтандырылған жүйелерін жобалау кезінде пайдалану және оларды құруға одан әрі қатысу бойынша ұсыныстар дайындау
Білімдер:
1. Басқару жүйелерін автоматтандыруды іске қосу үшін қажетті Алгоритмдер.
2. Өндірісті басқарудың автоматтандырылған жүйесі және оның функционалдығы.
3. Бағдарламалау принциптері және олардың тиімді жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін автоматтандырылған басқару жүйелерінің компоненттерін теңшеу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 4:
Құжаттаманы дайындау
Машықтар:
1. Ұйымдастырушылық-өкімдік құжаттаманың бірыңғай жүйесінің стандарттарын әзірлеу.
2. Техникалық құжаттаманы әзірлеу және жобалау.
3. Өндірісті басқарудың автоматтандырылған жүйелерін ұйымдастыруды дамыту.
4. Өндірісті басқарудың автоматтандырылған жүйесінде қолданылатын техникалық, ұйымдастырушылық және әкімшілік құжаттаманың мазмұны мен құрылымына қойылатын талаптарды қалыптастыру.
Білімдер:
1. Техникалық, ұйымдастырушылық және әкімшілік құжаттаманың мазмұны мен құрылымына қойылатын талаптар.
2. Техникалық және ұйымдастырушылық құжаттаманы ресімдеуді реттейтін нормативтік құжаттар мен стандарттар.
3. Құжаттаманың қолжетімділігі мен өзектілігін қамтамасыз ету мақсатында оны жүргізу және сақтау тәртібін түсіну.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Жылу автоматикасы жүйелерінің және өлшеу құралдарының сенімді жұмысын қамтамасыз ету, профилактикалық қызмет көрсетуді жүргізу.
Дағды 1:
Қауіпсіздікке сәйкес жөндеу жұмыстарын жоспарлау және дайындау және зақымдану себебін анықтау
Машықтар:
1. Жөндеу-профилактикалық жұмыстарды басқару стратегиясын әзірлеу.
2. Жөндеу кестесін және технологиялық құжаттаманы әзірлеу.
3. Ақаулықтарды анықтау және жөндеу процесін басқару және бақылау.

4. Изучать причины неисправностей и нарушений, а также разрабатывать предложения по их устранению и предотвращению.
Знания:
1. Этапы модернизации, реконструкции и оптимизации электрической сети — от анализа состояния до внедрения технических решений и оценки результатов.
2. Инструменты использования инженерного программного обеспечения для выявления зон улучшения электрической сети.
3. Методы оценки эффективности изменений и оптимизации электрических сетей на основе анализа данных и моделирования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Проведение испытаний
Умения:
1. Разрабатывать и подготавливать тестовые программы.
2. Планировать и контролировать испытания электрических систем и оборудования.
3. Проводить испытания и анализировать результаты.
Знания:
1. Создание программ испытаний и обработку результатов.
2. Методики проведения измерений и испытаний электрооборудования согласно нормативным требованиям.
3. Правила оформления и анализа технической документации по итогам испытаний.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Организация и выполнение работ по демонтажу, монтажу и замене элементов автоматических систем и средств измерений в соответствии с технической документацией и нормативами
Навык 1:
Производство необходимых переключений
Умения:
1. Разрабатывать инструкции по процессу переключений.
2. Разрабатывать инструкции по проведению необходимых переключений систем и цепей для монтажа и/или демонтажа.
3. Проводить исследования и внедрять новейшие современные практики и процессы переключения.
Знания:
1. Процесс разработки инструкций, включая структуру, последовательность действий, технические требования и соблюдение нормативных стандартов.
2. Процесс переключения, монтажа и демонтажа, включая порядок подготовки, использования оборудования и контроль правильности выполнения операций.
3. Требования безопасности и нормативные акты, регулирующие выполнение переключений, монтажа и демонтажа электрооборудования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Производство работ
Умения:
1. Организовывать и координировать процесс монтажа и демонтажа крупномасштабных электрических сетей.
2. Вести и контролировать текущие и планируемые проекты по установке оборудования.
3. Обеспечивать соблюдение норм безопасности и качества на всех этапах монтажа и демонтажа электрических сетей.
Знания:
1. Процессы монтажа и демонтажа.
2. Инструкции по организации и производству работ в системах КИПиА электростанций и подстанций.
3. Порядок выполнения работ по техническому обслуживанию и ремонту устройств КИПиА повышенной сложности.

4. Ақаулар мен бұзушылықтардың себептерін зерттеу және оларды жою және алдын алу бойынша ұсыныстар әзірлеу.
Білімдер:
1. Электр желісін жаңғырту, реконструкциялау немесе оңтайландыру процесінің кезеңдері — бастапқы жағдайды талдаудан бастап техникалық шешімдерді енгізуге және қорытынды бағалауға дейін.
2. Электр желісінде жақсартуды қажет ететін аймақтарды анықтау үшін инженерлік бағдарламалық жасақтаманы пайдалану.
3. Деректерді талдау және модельдеу нәтижелеріне негізделген электр желілерін өзгерту және оңтайландыру тиімділігін бағалау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Сынақтар жүргізу
Машықтар:
1. Тест бағдарламаларын әзірлеу және дайындау.
2. Электр жүйелері мен жабдықтарын сынауды жоспарлау және бақылау.
3. Сынақтар мен нәтижелерге талдау жүргізу.
Білімдер:
1. Сынақ бағдарламаларын әзірлеу және нәтижелерді өңдеу.
2. Нормативтік талаптарға сәйкес электр жабдықтарын өлшеу және сынау әдістемелері.
3. Сынақ қорытындылары бойынша техникалық құжаттаманы ресімдеу және талдау қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Техникалық құжаттама мен нормативтерге сәйкес автоматтандырылған жүйелер мен өлшеу құралдарының элементтерін бөлшектеу, монтаждау және ауыстыру жұмыстарын ұйымдастыру және орындау.
Дағды 1:
Қажетті ауыстырып-қосқыштарды өндіру
Машықтар:
1. Коммутация процесі бойынша нұсқауларды әзірлеу.
2. Монтаждау және / немесе бөлшектеу үшін жүйелер мен тізбектердің қажетті ауысуларын жүргізу жөніндегі нұсқаулықтарды әзірлеу.
3. Зерттеулер жүргізу және ауыстырып қосудың жаңа заманауи тәжірибелері мен процестерін енгізу.
Білімдер:
1. Құрылымды, әрекеттер тізбегін, техникалық талаптарды және нормативтік стандарттарды сақтауды қоса алғанда, нұсқаулықтарды әзірлеу процесі.
2. Жабдықты дайындау, пайдалану тәртібін қоса алғанда, ауыстыру, жалпы монтаждау және бөлшектеу процесі, сондай-ақ операциялардың дұрыстығын бақылау.
3. Электр жабдықтарын ауыстырып қосуды, монтаждауды және бөлшектеуді орындауды реттейтін қауіпсіздік талаптары мен нормативтік актілер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жұмыс өндірісі
Машықтар:
1. Ауқымды электр желісін орнату / бөлшектеу процесін ұйымдастыру және үйлестіру.
2. Барлық ағымдағы және болашақ орнату жобаларын жүргізу және бақылау.
3. Электр желілерін монтаждау мен бөлшектеудің барлық кезеңдерінде қауіпсіздік және сапа нормаларының сақталуын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Орнату және бөлшектеу процестері.
2. Электр станциялары мен қосалқы станциялардың БӨАжА жүйелерінде жұмыстарды ұйымдастыру және өндіру жөніндегі нұсқаулықтар.
3. Күрделілігі жоғары КИПиА құрылғыларына техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмыстарды орындау тәртібі.

4. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Подготовка рабочего места
Умения:
1. Организовывать, контролировать и наблюдать за процессами подготовки рабочего места к монтажу и демонтажу.
2. Координировать действия бригады для обеспечения своевременного и безопасного выполнения монтажных и демонтажных работ.
3. Проводить инструктажи и контролировать соблюдение требований охраны труда и техники безопасности на рабочем месте.
Знания:
1. Требования к готовности рабочего места, включая обеспечение безопасности, наличие необходимого оборудования, инструментов и материалов перед началом работы.
2. Современные методы подготовки рабочих мест, направленные на повышение эффективности, безопасности и качества выполняемых работ.
3. Процессы установки и демонтажа оборудования с соблюдением технических требований и правил охраны труда.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 4:
Проведение оперативного и планового регулирования с применением современных методов и средств контроля.
Навык 1:
Проверка баланса системы, вибрации, электрических параметров
Умения:
1. Разрабатывать локализованные схемы.
2. Управлять персоналом в процессе проведения испытаний.
3. Разрабатывать локальные схемы поверки видов измерений, устанавливать периодичность калибровки средств измерений и разрабатывать графики.
4. Использовать технические средства для измерения параметров электрооборудования.
Знания:
1. Процессы тестирования и измерения, включая подготовку, проведение и документирование результатов.
2. Методы и средства проведения функциональных и параметрических испытаний оборудования с учетом специфики и требований точности.
3. Нормативную документацию, регламентирующая процедуры тестирования и измерений, а также стандарты качества и безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Авторегулирование с разборкой прибора
Умения:
1. Управлять и контролировать авторегулирование с разборкой прибора.
2. Использовать специализированные программы для обслуживания и диагностики.
3. Анализировать и диагностировать работу автоматизированных систем управления с применением технических средств и программного обеспечения.
Знания:
1. Процесс автоматического регулирования.
2. Принципы работы и настройки приборов автоматического регулирования.
3. Методы диагностики и устранения неисправностей в системах автоматического регулирования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 5:
Выполнение пусконаладочных работ с целью обеспечения корректной работы систем автоматики и средств измерений.
Навык 1:
Настройка схем устройств защиты и автоматики
Умения:

4. Ішкі еңбек тәртібінің ережелері, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария қағидалары, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Жұмыс орнын дайындау
Машықтар:
1. Жұмыс орнын монтаждауға / бөлшектеуге дайындау процестерін ұйымдастыру, бақылау және бақылау.
2. Монтаждау және бөлшектеу жұмыстарының уақтылы және қауіпсіз орындалуын қамтамасыз ету үшін бригаданың іс-қимылын үйлестіру.
3. Жұмыс орнында еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі талаптарының сақталуын бақылау және нұсқамалар жүргізу.
Білімдер:
1. Қауіпсіздікті қамтамасыз етуді қоса алғанда, жұмыс орнының дайындығы, жұмыс басталар алдында қажетті жабдықтардың, құралдар мен материалдардың болуы.
2. Орындалатын жұмыстардың тиімділігін, қауіпсіздігін және сапасын арттыруға бағытталған жұмыс орындарын дайындаудың жаңа әдістері.
3. Техникалық талаптар мен еңбекті қорғау ережелерін сақтай отырып, жабдықты орнату және бөлшектеу процестері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 4:
Заманауи бақылау әдістері мен құралдарын қолдана отырып, жедел және жоспарлы реттеу жұмыстарын жүргізу.
Дағды 1:
Жүйе балансын, дірілді, электр параметрлерін тексеру
Машықтар:
1. Локализацияланған схемаларды әзірлеу,
2. Сынақ процесі үшін персоналды басқару.
3. Өлшеу түрлерін тексерудің жергілікті схемаларын әзірлеу, өлшеу құралдарын калибрлеу кезеңділігін белгілеу және графиктерді әзірлеу;
4. Электр жабдықтарының параметрлерін өлшеу үшін техникалық құралдарды пайдалану.
Білімдер:
1. Нәтижелерді дайындауды, орындауды және құжаттауды қоса алғанда, тестілеу және өлшеу процестері.
2. Дәлдікке қойылатын ерекшеліктер мен талаптарды ескере отырып, жабдықтың функционалдық және параметрлік сынақтарын жүргізу әдістері мен құралдары.
3. Тестілеу және өлшеу рәсімдерін, сондай-ақ сапа және қауіпсіздік стандарттарын реттейтін нормативтік құжаттаманың талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Құралды бөлшектеу арқылы авторегуляция
Машықтар:
1. Құралды бөлшектеу арқылы авторегуляцияны басқару және бақылау.
2. Мамандандырылған бағдарламалармен жұмыс.
3. Техникалық құралдар мен бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалана отырып, автоматтандырылған басқару жүйелерінің жұмысын талдау және диагностикалау.
Білімдер:
1. Компоненттерді таңдауды, қосылыстардың логикалық тізбегін құруды және функционалдық талаптарға сәйкестікті қамтамасыз етуді қоса алғанда, схеманы әзірлеу процесі.
2. Электрлік, монтаждық және функционалдық схемалардың түрлері, шартты белгілері және оқу принциптері.
3. Техникалық стандарттар мен нормативтерге сәйкес схемаларды ресімдеуге қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 5:
Автоматика жүйелері мен өлшеу құралдарының дұрыс жұмысын қамтамасыз ету мақсатында іске қосу-баптау жұмыстарын орындау.
Дағды 1:
Қорғау және автоматика құрылғыларының схемаларын баптау.
Машықтар:

1. Разрабатывать технологические схемы.
2. Создавать блок-схемы обработки информации и регламентирующие документы.
3. Выполнять расчҰт схем и элементов устройств защиты и автоматики электроэнергетических объектов.
Знания:
1. Процесс разработки схем, включая выбор компонентов, построение логической последовательности соединений и обеспечение соответствия функциональным требованиям.
2. Виды, условные обозначения и принципы чтения электрических, монтажных и функциональных схем.
3. Требования к оформлению схем в соответствии с техническими стандартами и нормативами.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Регулирование кинематических систем
Умения:
1. Разрабатывать требования к регулированию кинематических систем.
2. Выполнять сложные задачи регулирования кинематических систем.
3. Совершенствовать и адаптировать требования к регулированию кинематических систем.
Знания:
1. Устройство и принципы работы кинематических систем, основные элементы и их взаимодействие в составе оборудования.
2. Процессы регулирования кинематических систем, методы настройки, контроля и обеспечения стабильности работы механизмов.
3.Технические условия на регулировку исполнительных механизмов и приводов.
4. Методы устранения вибраций и дисбаланса в кинематических узлах.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Выполнение сложных операций по балансировке оборудования
Умения:
1. Разрабатывать требования, инструкции и схемы для процесса балансировки оборудования.
2. Выполнять сложные задачи в процессе балансировки оборудования.
Знания:
1. Процессы балансировки оборудования, включая этапы подготовки, измерений и корректировки.
2. Стандарты, инструкции и схемы, регламентирующие выполнение балансировочных работ.
3. Методы статической и динамической балансировки и их область применения.
4. Причины возникновения дисбаланса в электрооборудовании и способы его устранения.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 4:
Разработка и выполнение градуировки оборудования
Умения:
1. Разрабатывать инструкции и схемы процесса градуировки.
2. Выполнять градуировку оборудования в сложных ситуациях.
3. Создавать техническую документацию для систем градуировки и осуществлять процесс градуировки при сложных условиях.
Знания:
1. Этапы процесса градуировки, включая подготовку оборудования, выбор методик и порядок выполнения работ.
2. Принципы настройки и поверки контрольно-измерительных приборов по эталонным значениям.
3. Допустимые отклонения, требования к точности и стабильности показаний приборов.

1. Технологиялық схемаларды әзірлеу.
2. Ақпаратты және реттеуші құжаттарды өңдеудің блок-схемаларын әзірлеу.
3. Электр энергетикалық объектілерді қорғау және автоматика құрылғыларының схемалары мен элементтерін есептеу.
Білімдер:
1. Компоненттерді таңдауды, қосылыстардың логикалық тізбегін құруды және функционалдық талаптарға сәйкестікті қамтамасыз етуді қоса алғанда, схеманы әзірлеу процесі.
2. Электрлік, монтаждық және функционалдық схемалардың түрлері, шартты белгілері және оқу принциптері.
3. Техникалық стандарттар мен нормативтерге сәйкес схемаларды ресімдеуге қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Кинематикалық жүйелерді реттеу.
Машықтар:
1. Кинематикалық жүйелерді реттеуге қойылатын талаптарды әзірлеу.
2. Реттеудің күрделі міндеттерін орындау.
3. Кинематикалық жүйелерді реттеуге қойылатын талаптарды дамыту, реттеу бойынша күрделі міндеттерді орындау.
Білімдер:
1. Кинематикалық жүйелердің құрылымы мен жұмыс принциптері, олардың негізгі элементтері және жабдық құрамындағы өзара әрекеттесу.
2. Механизмдердің жұмысын реттеу, бақылау және тұрақтылықты қамтамасыз ету әдістерін қоса алғанда, кинематикалық жүйелерді реттеу процесі.
3. Атқарушы механизмдер мен жетектерді реттеуге арналған техникалық шарттар.
4. Кинематикалық түйіндердегі тербелістер мен теңгерімсіздіктерді жою әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Жабдықты теңгеру бойынша күрделі операцияларды орындау.
Машықтар:
1. Жабдықты теңгеру процесіне арналған талаптарды, нұсқаулықтарды және схемаларды әзірлеу.
2. Жабдықты теңгеру процесінде күрделі тапсырмаларды орындау.
Білімдер:
1. Оңтайлы жұмысқа қол жеткізу үшін жабдықты дайындауды, өлшеулер мен түзету әрекеттерін орындауды қамтитын теңдестіру процесі.
2. Теңгерімдеу жұмыстарын жүргізуді және нәтиженің сапасын қамтамасыз етуді регламенттейтін стандартты талаптардың, нұсқаулықтар мен схемалардың мазмұны.
3. Статикалық және динамикалық тепе-теңдік арасындағы айырмашылықтар және оларды жүргізу әдістері.
4. Теңгерімсіздіктің себептері және оны электр жабдықтарында жою жолдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 4:
Жабдықты градуирлеуді әзірлеу және орындау.
Машықтар:
1. Бітіру процесінің нұсқаулары мен схемаларын әзірлеу.
2. Қиын жағдайда бітіру процесін орындаудың тамаша дағдылары.
3. Бітіру жүйесінің жабдықтары үшін нұсқаулар / схемалар әзірлеу, егер мәселе күрделі болса, бітіру процесін орындайды.
Білімдер:
1. Жабдықтарды дайындауды, әдістемелерді таңдауды және жұмыстарды жүргізу тәртібін қоса алғанда, станция үшін оны іске асыру жөніндегі нұсқаулықтар мен схемаларды әзірлеу үшін бітіру процесінің кезеңдері.
2. Эталондық мәндер бойынша Бақылау-өлшеу аспаптарын баптау және тексеру қағидаттары.
3. Рұқсат етілген ауытқулар, көрсеткіштердің дәлдігі мен тұрақтылығына қойылатын талаптар.

4. Правила оформления технической документации по результатам градуировки (журнал, акт, протокол).
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 5:
Проведение комплексных проверок и технического контроля оборудования
Умения:
1. Разрабатывать требования, инструкции и схемы для проведения испытаний.
2. Проводить испытания электрооборудования в соответствии с установленными требованиями.
3. Разрабатывать требования, инструкции и схемы для проверки оборудования и проведения комплексных проверок.
Знания:
1. Процесс проведения испытаний, включая подготовку, выполнение и анализ результатов.
2. Разработку инструктивных документов, регламентирующих проведение испытаний.
3. Методы проверки релейной защиты, телемеханики и автоматики при вводе в эксплуатацию.
4. Требования к оформлению технических отчетов и актов испытаний.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 6:
Организация и проведение комплексных испытаний автоматических систем и средств измерений в условиях эксплуатации и при пуско-наладочных работах
Навык 1:
Разработка программы испытаний
Умения:
1. Составлять графики испытаний в соответствии с инструкциями.
2. Формировать тестовые программы для проведения измерений и анализа.
3. Разрабатывать программы и инструкции по проведению испытаний и их анализу.
4. Планировать программы испытаний с учетом требований по измерениям и анализу.
Знания:
1. Процесс испытаний, включающий подготовку оборудования, проведение и анализ результатов.
2. Инструктивные документы, обеспечивающие корректное и безопасное проведение испытаний.
3. Программы испытаний, инструкции по их проведению и методы анализа полученных данных.
4. Контроль качества и требования нормативных документов, регулирующих проведение испытаний.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Анализ и корректировка по результатам испытаний
Умения:
1. Анализировать результаты испытаний и вносить необходимые исправления.
2. Выявлять возможные отклонения в результатах испытаний.
3. Работать со специализированными программами.
4. Проводить визуальные и инструментальные обследования и испытания.
5. Анализировать и проверять результаты процесса проведения испытаний.
6. Устанавливать стандарты и проводить исследования для соответствующей станции.
Знания:
1. Процесс проведения испытаний и анализа, методы исправления отклонений от норм в особых случаях.
2. Инструктивную документацию, обеспечивающая руководство по проведению испытаний.
3. Допустимые пределы отклонений и методы их интерпретации согласно нормативным требованиям.

4. Градуирлеу нәтижелері бойынша техникалық құжаттаманы ресімдеу қағидалары (журнал, акт, хаттама).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 5:
Жабдыққа кешенді тексерулер мен техникалық бақылау жүргізу.
Машықтар:
1. Сынақ процесіне қойылатын талаптар мен нұсқаулықтарды / схемаларды әзірлеу.
2. Сынақтарды жүргізу дағдылары.
3. Жабдықты тексеру, кешенді тексерулер жүргізу талаптары мен нұсқаулықтарын / схемаларын әзірлеу.
Білімдер:
1. Нәтижелерді дайындауды, орындауды және талдауды қоса алғанда, сынақтарды өткізу процесі.
2. Сынақтар жүргізуді регламенттейтін нұсқаулық құжаттарды әзірлеу.
3. Пайдалануға беру кезінде Релелік қорғауды, телемеханиканы және автоматиканы тексеру әдістері.
4. Техникалық есептер мен сынақ актілерін ресімдеуге қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 6:
Автоматтандырылған жүйелер мен өлшеу құралдарын пайдалану жағдайларында және іске қосу-баптау жұмыстары барысында кешенді сынақтарды ұйымдастыру және жүргізу.
Дағды 1:
Сынақ бағдарламасын әзірлеу
Машықтар:
1. Нұсқауларға сәйкес сынақ кестесін әзірлеу.
2. Өлшеу және талдау нұсқауларына сәйкес тестілік бағдарламаны әзірлеу.
3. Сынақ бағдарламалары мен сынақ және талдау нұсқауларын әзірлеу.
4. Өлшеу және талдау нұсқауларына сәйкес сынақ бағдарламасын әзірлеу.
Білімдер:
1. Жабдықты дайындауды, сынақтарды жүргізуді және нәтижелерді талдауды қоса алғанда, сынақ процесі.
2. Сынақтардың дұрыс және қауіпсіз жүргізілуін қамтамасыз ететін нұсқаулық құжаттарды әзірлеу.
3. Сынақ бағдарламалары және оларды жүргізу жөніндегі нұсқаулықтар, сондай-ақ алынған деректерді талдау әдістері.
4. Сапаны бақылау және сынақтардың нормативтік талаптар мен стандарттарға сәйкестігін қамтамасыз ету.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Сынақ нәтижелері бойынша талдау және түзету
Машықтар:
1. Сынақ нәтижелерін талдау және қажетті түзетулер енгізу.
2. Сынақ нәтижелерінің ықтимал ауытқуларын анықтау.
3. Мамандандырылған бағдарламалармен жұмыс.
4. Көрнекі және аспаптық тексерулер мен сынақтар жүргізу.
5. Сынақ процесінің нәтижелерін талдау және тексеру.
6. Тиісті станция үшін стандарттар белгілеу және зерттеулер жүргізу.
Білімдер:
1. Сынақтар мен талдаулар жүргізу процесі, сондай-ақ ерекше жағдайларда нормалардан ауытқуларды түзету әдістері.
2. Сынақ жүргізу үшін нақты басшылықты қамтамасыз ететін нұсқаулық құжаттаманы әзірлеу.
3. Ауытқулардың рұқсат етілген шектері және оларды нормативтік талаптарға сәйкес түсіндіру әдістері.

4. Методики документирования результатов испытаний и корректирующих мероприятий для обеспечения прозрачности и контроля качества.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Разработка, контроль испытаний и измерений с консультированием
Умения:
1. Разрабатывать программу испытаний и измерений в соответствии с инструкциями.
2. Выполнять сложные испытания и измерения или контролировать процесс на основе консультаций.
3. Контролировать и мониторить процессы измерения и испытаний.
4. Консультировать по разработке и выполнению наиболее сложных этапов процесса испытаний.
Знания:
1. Процессы испытаний и измерений, включая подготовку, проведение и документирование результатов.
2 .Принципы выбора методов испытаний в зависимости от типа оборудования и условий эксплуатации.
3. Классификацию и назначение контрольно-измерительных приборов, используемых при испытаниях.
4. Обеспечение безопасности и соответствия испытаний нормативным требованиям и стандартам.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Аналитическое мышление
Критическое мышление
Планирование
организация и руководство работой группы
Чувство ответственности за свою работу и работу команды
Способность непрерывно развивать свои профессиональные компетенции и компетенции команды
Способность самостоятельно получать и анализировать данные
Критическое и аналитическое мышление
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Технический регламент "Общие требования к пожарной безопасности". Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года № 405. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2021 года № 24045. 2. Правила технической эксплуатации. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11066. 3. Правила пожарной безопасности. Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 февраля 2022 года № 26867. 4. Правила техники безопасности. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2015 года № 10907.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Техник по тепловой автоматике и средств измерений
7
Главный инженер по тепловой автоматике и средств измерений (Главный инженер)
7
Ведущий инженер
6
Начальник цеха (службы, участка)
7
Директор станции
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта

4. Ашықтық пен сапаны бақылауды қамтамасыз ету үшін сынақ нәтижелерін құжаттау әдістемесі және түзету шаралары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Сынақтар мен өлшеулерді әзірлеу, бақылау және кеңес бере отырып жүргізу.
Машықтар:
1. Нұсқауларға сәйкес сынақ және өлшеу бағдарламасын әзірлеу.
2. Қажет болса, күрделі сынақтар мен өлшемдерді орындау немесе консультативтік процесс негізінде процесті бақылау.
3. Өлшеу және сынау процестерін бақылау және бақылау.
4. Сынақ процесінің ең күрделі қадамдарын әзірлеу және/немесе орындау бойынша кеңес беру.
Білімдер:
1. Нәтижелерді дайындауды, жүргізуді және құжаттауды қоса алғанда, сынау және өлшеу процестері.
2. Жабдықтың түріне және пайдалану жағдайларына байланысты сынақ әдістерін таңдау принциптері.
3. Сынақтар кезінде пайдаланылатын бақылау-өлшеу аспаптарының жіктелуі және мақсаты.
4. Сынақтардың қауіпсіздігі мен нормативтік талаптар мен стандарттарға сәйкестігін қамтамасыз ету.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Аналитикалық ойлау
Сыни ойлау
Жоспарлау
топтың жұмысын ұйымдастыру және басқару
Өз жұмысы мен команданың жұмысы үшін жауапкершілік сезімі
Өзінің кәсіби және командалық құзыреттерін үздіксіз дамыту мүмкіндігі
Деректерді өз бетінше алу және талдау мүмкіндігі
Сыни және аналитикалық ойлау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламенті. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 17 тамыздағы № 405 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 19 тамызда № 24045 болып тіркелді. 2. Техникалық пайдалану ережелері. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 15 мамырда № 11066 болып тіркелді. 3. Өрт қауіпсіздігі ережелері. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 21 ақпанда № 26867 болып тіркелді. 4. Қауіпсіздік ережелері. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 30 сәуірде № 10907 болып тіркелді.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Жылу автоматикасы және өлшеу құралдары бойынша техник
7
Жылу автоматикасы және өлшеу құралдары жөніндегі бас инженер (Бас инженер)
7
Жетекші инженер
6
Цех (қызмет, учаске) бастығы
7
Станция директоры
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері

17. Наименование государственного органа:
Министерство энергетики Республики Казахстан
Исполнитель:
Асылканов Султан Бауржанович,
+7 (717) 278 97 65, s.assylkanov@energo.gov.kz
18. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
АО "Алматинские электрические станции"
Руководитель проекта:
Решетников Михаил Владимирович
E-mail: mreshetnikov@ales.kz
Номер телефона: +7 (777) 264 34 16
Исполнители:
Курмангалиев Бексултан Махсатұлы,
+7 (777) 681 51 40, 77_08_02_P06@ales.kz
19. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: Протокол заседания Отраслевого совета по профессиональным квалификациям сфере электроэнергетики и теплоэнергетики от 14 марта 2025 года № 3-2025. Протокол заседания Отраслевого совета по профессиональным квалификациям сфере электроэнергетики и теплоэнергетики от 27 июня 2025 года № 4-2025.
20. Национальный орган по профессиональным квалификациям: Заключение Национального органа по профессиональным квалификациям по итогам экспертизы проекта профессионального стандарта от 19 августа 2025 года.
21. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": Экспертное заключение № 11095/19 от 16.09.2025 года.
22. Номер версии и год выпуска: версия 2, 2025 года.
23. Дата ориентировочного пересмотра: 31.12.2028 года.
Приложение 26 к приказу
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 29 октября 2025 года № 416-н/қ
Профессиональный стандарт: "Обслуживание кабельных и воздушных линий электропередачи"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Обслуживание кабельных и воздушных линий электропередачи" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в энергетических организациях и на предприятиях.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) Знания – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи
2) Умения – компоненты действия (действий) человека, основанные на знании и правильном его использовании для решения конкретных профессиональных задач
3) Навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком
4) Профессиональный стандарт – стандарт, определяющий в конкретной профессиональной группе (области профессиональной деятельности) или подгруппе (виде трудовой деятельности) требования к уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда

17. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Энергетика министрлігі
Орындаушы:
Асылканов Султан Бауржанович,
+7 (717) 278 97 65, s.assylkanov@energo.gov.kz
18. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
"Алматы электр станциялары" АҚ
Жоба жетекшісі:
Решетников Михаил Владимирович
E-mail: mreshetnikov@ales.kz
Телефон нөмірі: +7 (777) 264 34 16
Орындаушылар:
Курмангалиев Бексултан Махсатұлы,
+7 (777) 681 51 40, 77_08_02_P06@ales.kz
19. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2025 жылғы 14 наурыздағы электрэнергетикасы және жылу энергетикасы саласының кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңесі отырысының №3-2025 Хаттамасы. 2025 жылғы 27 маусымдағы электрэнергетикасы және жылу энергетикасы саласының кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңесі отырысының №4-2025 Хаттамасы.
20. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2025 жылғы 19 тамыздағы кәсіптік стандарт жобасын сараптау қорытындысы бойынша кәсіптік біліктілік жөніндегі Ұлттық органның қорытындысы.
21. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2025 жылғы 16 қыркүйектегі № 11095/19 сараптамалық қорытындысы.
Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: 2 нұсқа, 2025 жыл.
Болжамды қайта қарау күні: 31.12.2028 жыл.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2025 жылғы 29 қазандағы
№ 416-н/қ бұйрығына
26-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Кәбілдік және әуелік электр беру желілеріне қызмет көрсету" 1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: "Кәбілдік және әуелік электр беру желілеріне қызмет көрсету" кәсіби стандарты "Кәсіптік біліктіліктер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес әзірленген, білім беру бағдарламаларын құру талаптарын, оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқытудың, жұмыскерлердің және білім беру ұйымдарын бітірушілердің кәсіби біліктілігін тану және энергетикалық ұйымдар мен кәсіпорындарда персоналды басқару саласындағы міндеттердің кең ауқымды шешімдерін белгілейді.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) Білім – кәсіби міндет аясында әрекеттерді орындау үшін қажетті меңгерілген және игерілген ақпарат.
2) Біліктілік – алынған білімнің, дағдылардың және құзыреттердің еңбек нарығында және білім беру жүйесінде маңыздылығын растайтын, еңбек қызметін жүзеге асыру құқығын беретін тану процесі.
3) Дағды – кәсіби міндетті толық орындауға мүмкіндік беретін білім мен іскерлікті қолдану қабілеті.
4) Іскерлік – адамның кәсіби міндеттерді шешу үшін білімге сүйене отырып, оны дұрыс пайдалану қабілетін көрсететін әрекеттер жиынтығы.

5) Квалификация – признание ценности освоенных знаний, умений и компетенций для рынка труда, и дальнейшего образования и обучения, дающее право на осуществление трудовой деятельности
6) Профессия – основной вид занятий трудовой деятельности человека, требующий владения комплексом специальных теоретических знаний, умений и практических навыков, приобретаемых в результате специальной подготовки, подтверждаемых соответствующими документами об образовании и/или опыта работы
7) Отраслевая рамка квалификаций (ОРК) – составная часть (подсистема) национальной системы квалификаций, представляющая собой рамочную структуру дифференцированных уровней квалификации, признаваемых в отрасли.
8) Общий классификатор видов экономической деятельности (ОКЭД) – классификатор определяющий порядок классификации и кодирования всех видов экономической деятельности
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих
2) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих
3) ВЛ – воздушная линия
4) КЛ – кабельная линия
5) РП – распределительные пункты
6) ТП – трансформаторная подстанция
7) РЭС – район электрических сетей
8) ПС – подстанция
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Обслуживание кабельных и воздушных линий электропередачи
5. Код профессионального стандарта: D038
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
D Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом
35 Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом
35.1 Производство, передача и распределение электроэнергии
35.12 Передача электроэнергии
35.12.1 Передача электроэнергии
7. Краткое описание профессионального стандарта: Техническое обслуживание и ремонт кабельных и воздушных линий электроснабжения. Наряду с требованиями к теоретическим и практическим знаниям, содержащимся в разделе "знания", работник должен знать: правила и нормы по охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности, правила пользования средствами индивидуальной защиты, требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ (услуг), к рациональной организации труда на рабочем месте, производственную сигнализацию.
8. Перечень карточек профессий:
2) Электромонтер по надзору за трассами кабельных сетей - 3 уровень ОРК;
3) Электромонтер по эскизированию трасс кабельных линий - 3 уровень ОРК;

5) Кәсіп – адамның еңбек қызметінің негізгі түрі, ол арнайы теориялық білімдер, дағдылар мен тәжірибелік іскерлікті игеруді талап етеді, бұл білімдер тиісті білім беру құжаттарымен және/немесе еңбек өтілімен расталады.
6) Кәсіби стандарт – белгілі бір кәсіби топта (кәсіби қызмет саласында) немесе ішкі топта (еңбек қызметінің түрінде) біліктілік пен құзыреттілік деңгейіне, мазмұнына, сапасына және еңбек жағдайларына қойылатын талаптарды анықтайтын стандарт.
7) Салалық біліктілік шеңбері (СБШ) – ұлттық біліктілік жүйесінің құрамдас бөлігі (ішкі жүйесі), салада мойындалған әртүрлі біліктілік деңгейлерін көрсететін шеңберлік құрылым.
8) Мамандық – тиісті білім беру құжаттарымен және/немесе еңбек өтілімен расталатын, арнайы дайындық нәтижесінде ие болатын арнайы теориялық білімдер мен икемділікті және тәжірибелік дағдыларды талап ететін адамның еңбек қызметінің негізгі түрі.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады;
1) БА – басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы;
2) БТБА – жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
3) ӘЖ – әуе желісі;
4) КЖ – кәбіл желісі;
5) ТП – тарату пункті;
6) ТҚС – трансформаторлық қосалқы станция;
7) ЭТА – электр тораптары ауданы;
8) ҚС – қосалқы станция.
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Кәбілдік және әуелік электр беру желілеріне қызмет көрсету.
5. Кәсіптік стандарттың коды: D038.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
D Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен жабдықтау
35 Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен қамтамасыз ету
35.1 Электр энергиясын өндіру, беру және бөлу
35.12 Электр энергиясын беру
35.12.1 Электр энергиясын беру;
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кәбілдік және әуе электр беру желілеріне техникалық қызмет көрсету және жөндеу. "Білім" тарауындағы теориялық және практикалық білімге қойылатын талаптармен қатар, қызметкер мыналарды білуі тиіс: еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі бойынша ережелер мен нормалар, жеке қорғаныс құралдарын пайдалану қағидалары, орындалған жұмысқа (қызметке) қойылатын сапа талаптары, жұмыс орнында еңбекті ұтымды ұйымдастыру қағидалары, өндірістік дабыл ережелері.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
2) Шоғырсым желілері жолдарын қадағалау жөніндегі электромонтер - 3 СБШ-нің деңгейі
3) Сым тізбектерінің жолдарын сұлбалау электромонтері - 3 СБШ-нің деңгейі

5) Мастер по обслуживанию линий электропередач - 5 уровень ОРК;
6) Электромонтер по эскизированию трасс линий электропередачи - 3 уровень ОРК;
Глава 3. Карточки профессий
10. Карточка профессии "Электромонтер по надзору за трассами кабельных сетей":
Код группы:
7411-0
Код наименования занятия:
7411-0-022
Наименование профессии:
Электромонтер по надзору за трассами кабельных сетей
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 9. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года №149 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 9)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2021 года № 22707. Параграф 24. Электромонтер по надзору за трассами кабельных сетей, 3 разряд.
Электромонтер по надзору за трассами кабельных сетей
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Электрооборудование (по видам и отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Электроснабжение (по отраслям)
Квалификация:
-
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не рекомендуется
Другие возможные наименования профессии:
7411-0-021 - Электромонтажник-схемщик
Основная цель деятельности:
Надзор за состоянием кабельных трасс в зоне обслуживания
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение обходов и осмотров трасс КЛ электропередачи, проложенных в кабельных сооружениях и на открытых, закрытых территориях
2. Ведение документации по осмотру КЛ электропередачи
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проведение обходов и осмотров трасс КЛ электропередачи, проложенных в кабельных сооружениях и на открытых, закрытых территориях
Навык 1:
Осмотр и проверка исправности линий электропередачи на открытых и закрытых территориях
Умения:
Разряд 3
1. Контролировать защиту кабелей от механических повреждений.
2. Оценивать исправность концевых муфт и отсутствие видимых дефектов.
3. Проверять наличие и состояние знаков и плакатов безопасности, а также указателей кабельных трасс (информационных и опознавательных знаков, включая береговые).
4. Выявлять отсутствие провалов в местах пересечения кабелей с инженерными коммуникациями (трубопроводами).

5) Электр беру желілеріне қызмет көрсету шебері - 5 СБШ-нің деңгейі
6) Электр тектес кәсіптердің желілері трассаларын нобайлау жөніндегі электромонтер - 3 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
10. Кәсіптің карточкасы "Шоғырсым желілері жолдарын қадағалау жөніндегі электромонтер":
Топтың коды:
7411-0
Қызмет атауының коды:
7411-0-022
Кәсіптің атауы:
Шоғырсым желілері жолдарын қадағалау жөніндегі электромонтер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
9-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (9-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 30 сәуірдегі №149 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 11 мамырда №22707 болып тіркелді. 24-параграф. Шоғырсым желілері жолдарн қадағалау жөніндегі электромонтер, 3-разряд
Шоғырсым желілері жолдарн қадағалау жөніндегі электромонтер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Электр жабдықтары (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Электрмен қамтамасыз ету (салалар бойынша)
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Талап етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7411-0-021 - Электромонтажшы-чертежник
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қызмет көрсету аймағындағы кабельдік трассалардың жағдайын қадағалау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Кәбілдік құрылыстарда, ашық және жабық аумақтарда төселген КЖ трассаларын аралау және тексеру жұмыстарын жүргізу
2. Электр беру КЖ тексеру бойынша құжаттаманы жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Кәбілдік құрылыстарда, ашық және жабық аумақтарда төселген КЖ трассаларын аралау және тексеру жұмыстарын жүргізу
Дағды 1:
Ашық және жабық аумақтардағы электр беру желілерінің жарамдылығын қарап аралау және тексеру
Машықтар:
3-Разряд
1. Кәбілдердің механикалық зақымданудан қорғалуын тексеру.
2. Ұштық муфталардың жарамдылығын, көрінетін ақаулардың болмауын тексеру.
3. Қауіпсіздік белгілері мен плакаттарының, кәбілдік трассаларды көрсететін тану белгілерінің (ақпараттық және танымдық, соның ішінде жағалық белгілердің) бар-жоғын және олардың жағдайын тексеру.
4. Кәбілдердің инженерлік коммуникациялармен (құбыр желілерімен) қиылысу орындарының шөгуін тексеру.

5. Проводить осмотры пересечений кабелей электропередачи с автодорогами и путями электрифицированного рельсового транспорта.
6. Осуществлять осмотры пересечений кабелей электропередачи с канавами, кюветами, водными преградами (ручьями, реками, озерами), а также участков трасс на склонах.
7. Осматривать кабели, проложенные по инженерным сооружениям.
8. Контролировать качество герметичных уплотнений зазоров между кабелями и стенками труб в местах прохода через стены (выход кабелей на стены зданий или опоры воздушных линий электропередачи).
Знания:
Разряд 3
1. Правила и периодичность проведения обходов трасс кабельных линий электропередачи.
2. Правила технической эксплуатации силовых кабельных линий электропередачи электрических станций и сетей.
3. Правила установления охранных зон объектов электросетевого хозяйства и особых условий использования земельных участков, расположенных в границах таких зон.
4. Правила производства земляных работ в зоне прохождения кабельных линий электропередачи.
5. Назначение кабелей и правила их прокладки.
6. Общие сведения о работах, выполняемых под напряжением.
7. Способы защиты кабельных линий электропередачи от механических повреждений.
8. Однолинейные схемы и перечень эксплуатируемых линий электропередачи с основными и конструктивными эксплуатационными характеристиками.
9. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Проведение обходов и осмотров трасс КЛ электропередачи, проложенных в кабельных сооружениях
Умения:
Разряд 3
1. Осматривать состояние антикоррозионных покровов металлических оболочек кабелей.
2. Осматривать внешнее состояние соединительных муфт и концевых заделок.
3. Проверять кабеля на смещение, провес, соблюдение расстояния между кабелями.
4. Проверять наличие и правильности маркировки кабелей.
5. Проводить осмотр кабельных сооружений (этажей, полуэтажей, подвалов, каналов, коллекторов, туннелей, шахт, галерей, эстакад и колодцев).
Знания:
Разряд 3
1. Основы электротехники.
2. Правила производства земляных работ в зоне прохождения КЛ электропередачи.
3. Правила и периодичность проведения обходов трасс КЛ электропередачи.
4. Назначение кабелей и правила их прокладки.
5. Общие сведения о работах, выполняемых под напряжением.
6. Способы защиты КЛ электропередачи от механических повреждений.

5. КЖ-нің автомобиль жолдары мен электрлендірілген рельстік көлік жолдарымен қиылысу орындарын қарап аралау.
6. Кәбілдік желілердің орлар, жыралар, су бөгеттері (бұлақтар, өзендер, көлдер) арқылы қиылысатын жерлерін, сондай-ақ еңіс аймақтардағы трассаларын қарап аралау.
7. Инженерлік құрылыстар арқылы төселген кәбілдерді қарап аралау.
8. Қабырғалардан өтетін жерлерде (ғимарат қабырғалары немесе әуе электр беру желілерінің тіректері) кабельдер мен құбыр қабырғалары арасындағы саңылаулардың герметикалық тығыздалуының болуы мен сапасын тексеру.
Білімдер:
3-Разряд
1. Кәбілдік электр беру желілері трассаларын аралау тәртібі мен кезеңділігі.
2. Электр станциялары мен желілерінің күштік кәбілдік электр беру желілерін техникалық пайдалану қағидалары.
3. Электр желілік шаруашылық нысандарының қорғау аймақтарын белгілеу және осы аймақтар шегіндегі жер учаскелерін пайдалану ерекшеліктеріне қойылатын талаптар.
4. Кәбілдік электр беру желілері орналасқан аймақтарда жер қазу жұмыстарын жүргізу ережелері.
5. Кәбілдердің мақсаты және оларды төсеу тәртібі.
6. Кернеумен орындалатын жұмыстар туралы жалпы мәліметтер.
7. Кәбілдік электр беру желілерін механикалық зақымданудан қорғау әдістері.
8. Электр беру желілерінің бір сызықты схемалары және пайдаланылатын желілердің негізгі техникалық және конструктивтік пайдалану сипаттамалары көрсетілген тізімі.
9. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау бойынша ішкі еңбек тәртібі, өндірістік санитария қағидалары, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Кәбілдік құрылыстарда жүргізілген кәбілдік электр беру желілері трассаларын аралау және қарап тексеру жұмыстарын жүргізу
Машықтар:
3-Разряд
1. Кәбілдердің металл қабықтарының коррозияға қарсы жабындарының жағдайын тексеру.
2. Қосқыш муфталар мен ұштық бекітілімдердің сыртқы жағдайын тексеру.
3. Кәбілдердің орнынан жылжуын, салбырауын, сондай-ақ кәбілдер арасындағы қашықтықтың сақталуын тексеру.
4. Кәбілдердің таңбалануының бар болуын және оның дұрыстығын тексеру.
5. Кәбілдік құрылыстарды (қабаттар, жартылай қабаттар, жертөлелер, арналар, коллекторлар, туннельдер, шахталар, галереялар, эстакадалар және құдықтар) қарап аралау жұмыстарын жүргізу.
Білімдер:
3-Разряд
1. Электротехниканың негіздері.
2. Кәбілдік электр беру желілері өтетін аймақтарда жер қазу жұмыстарын жүргізу ережелері.
3. Кәбілдік электр беру желілерінің трассаларын қарап аралау тәртібі мен кезеңділігі.
4. Кәбілдердің мақсаты және оларды төсеу тәртібі.
5. Кернеумен орындалатын жұмыстар туралы жалпы мәліметтер.
6. Кәбілдік электр беру желілерін механикалық зақымданудан қорғау әдістері.

7. Правила безопасности при работе с инструментами и приспособлениями.
8. Однолинейные схемы и перечень эксплуатируемых линий электропередачи с основными и конструктивными эксплуатационными характеристиками.
9. Правила технической эксплуатации силовых КЛ электропередачи электрических станций и сетей.
10. Правила установления охранных зон объектов электросетевого хозяйства и особых условий использования земельных участков, расположенных в границах таких зон.
11. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Ведение документации по осмотру КЛ электропередачи
Навык 1:
Оформление результатов обходов и осмотров КЛ электропередачи
Умения:
Разряд 3
1. Регистрировать результаты обходов и осмотров КЛ электропередачи в журнале обходов и осмотров, фиксация обнаруженных дефектов в журнале дефектов.
2. Подготавливать предписания об устранении выявленных в ходе обходов и осмотров дефектов.
3. Составлять протоколы о нарушениях, не устраненных в установленный срок.
4. Оформлять аварийные телефонограммы и ордеров на земляные работы.
5. Выдавать ответственным за сохранность КЛ электропередачи предписаний по устранению дефектов, выявленных в ходе обходов и осмотров КЛ электропередачи, проложенных на закрытых территориях.
Знания:
Разряд 3
1. Номенклатура документации в части сопровождения деятельности по техническому обслуживанию и ремонту КЛ электропередачи в соответствии с правилами технической эксплуатации электрических станций и сетей и правила ее оформления.
2. Ведение технической документации.
3. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Информирование о дефектах
Умения:
Разряд 3
1. Выявлять дефекты, требующих немедленного устранения.
2. Выявлять инциденты о земляных работах вблизи трасс КЛ электропередачи, производимых без разрешения.
3. Информирование мастера о выявленных дефектах.
Знания:
Разряд 3
1. Номенклатура документации в части сопровождения деятельности по техническому обслуживанию и ремонту КЛ электропередачи в соответствии с правилами технической эксплуатации электрических станций и сетей и правила ее оформления.
2. Ведение технической документации.
3. Правила трудового распорядка.
4. Правила производства земляных работ в зоне прохождения КЛ электропередачи.

7. Құралдар мен құрылғыларды пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелері.
8. Электр беру желілерінің бір сызықты схемалары және пайдаланылатын желілердің негізгі техникалық және конструктивтік пайдалану сипаттамалары көрсетілген тізімі.
9. Электр станциялары мен желілерінің күштік кабельдік электр беру желілерін техникалық пайдалану қағидалары.
10. Электр желілік шаруашылық нысандарының қорғау аймақтарын белгілеу және осы аймақтардың шекараларында орналасқан жер учаскелерін пайдалану ерекшеліктеріне қойылатын талаптар.
11. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау бойынша ішкі еңбек тәртібі, өндірістік санитария қағидалары, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Электр беру КЖ тексеру бойынша құжаттаманы жүргізу
Дағды 1:
Кәбілдік электр беру желілерін аралау және тексеру нәтижелерін рәсімдеу
Машықтар:
3-Разряд
1. Кәбілдік электр беру желілерін аралау және тексеру нәтижелерін тіркеу, анықталған ақауларды ақаулар журналына жазу.
2. Аралау және тексеру барысында анықталған ақауларды жою бойынша нұсқамаларды дайындау.
3. Белгіленген мерзімде жойылмаған бұзушылықтар туралы хаттамаларды құру.
4. Апаттық телефонограммалар мен жер қазу жұмыстарына ордерлерді ресімдеу.
5. Кәбілдік электр беру желілерінің сақталуына жауапты тұлғаларға жабық аумақтарда жүргізілген кәбілдік электр беру желілерін аралау және тексеру барысында анықталған ақауларды жою бойынша нұсқамалар беру.
Білімдер:
3-Разряд
1. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану ережелеріне сәйкес кабельдік электр беру желілеріне техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын сүйемелдеуге арналған құжаттаманың номенклатурасы және оны ресімдеу тәртібі.
2. Техникалық құжаттаманы жүргізу.
3. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау бойынша ішкі еңбек тәртібі, өндірістік санитария қағидалары, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Ақаулар туралы хабарлау
Машықтар:
3-Разряд
1. Шұғыл жоюды талап ететін ақауларды анықтау.
2. Кәбілдік электр беру желілері трассаларының жанында рұқсатсыз жүргізіліп жатқан жер қазу жұмыстары бойынша инцидентті анықтау.
3. Анықталған ақаулар туралы шеберді хабардар ету.
Білімдер:
3-разряд
1. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану ережелеріне сәйкес кабельдік электр беру желілеріне техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын сүйемелдеуге арналған құжаттаманың номенклатурасы және оны ресімдеу тәртібі.
2. Техникалық құжаттаманы жүргізу.
3. Еңбек тәртібі ережелері.
4. Кәбілдік электр беру желілері өтетін аймақта жер қазу жұмыстарын жүргізу ережелері.

5. Правила и периодичность проведения обходов трасс КЛ электропередачи.
6. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Дисциплинированность
Коммуникабельность, внимательность, организованность, активность.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Правила технической эксплуатации электрических станций и сетей Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года №247, Правила техники безопасности при эксплуатации тепломеханического оборудования электростанций и тепловых сетей Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года №122, Правила пожарной безопасности для энергетических предприятий. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года №123, Правила устройства электроустановок Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 марта 2015 года №230, Правила техники безопасности при эксплуатации электроустановок Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года №253, Правила работы с персоналом в энергетических организациях Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 26 марта 2015 года №234.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Мастер участка
4
Техник-электрик
11. Карточка профессии "Электромонтер по эскизированию трасс кабельных линий":
Код группы:
7413-2
Код наименования занятия:
7413-2-032
Наименование профессии:
Электромонтер по эскизированию трасс кабельных линий
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 9. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года №149 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 9)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2021 года №22707. Параграф 23. Электромонтер по эскизированию трасс кабельных линий, 2 разряд
Электромонтер по эскизированию трасс кабельных линий
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Электрооборудование (по видам и отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Электроснабжение (по отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:

5. Кәбілдік электр беру желілері трассаларын аралау тәртібі мен кезеңділігі.
6. Ішкі еңбек тәртібі, қауіпсіздік және еңбекті қорғау. өндірістік санитария қағидалары, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Тәртіптілік
Байланысқа бейімділік, зейінділік, ұйымдастырушылық, белсенділік.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидалары, Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы №247 бұйрығы; Электр станцияларының және жылу желілерінің жылу-механикалық жабдықтарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидалары, Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы №122 бұйрығы; Энергетика кәсіпорындары үшін өрт қауіпсіздігі қағидалары, Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы №123 бұйрығы; Электр қондырғыларын орнату қағидалары, Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы №230 бұйрығы; Электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидалары, Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы №253 бұйрығы; Энергетикалық ұйымдарында персоналмен жұмыс істеу қағидалары, Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 26 наурыздағы №234 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Учаске шебері
4
Техник-электрик
11. Кәсіптің карточкасы "Сым тізбектерінің жолдарын сұлбалау электромонтері":
Топтың коды:
7413-2
Қызмет атауының коды:
7413-2-032
Кәсіптің атауы:
Сым тізбектерінің жолдарын сұлбалау электромонтері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
9-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (9-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 30 сәуірдегі №149 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 11 мамырда №22707 болып тіркелді. 23-параграф. Сым тізбектерінің жолдарын сұлбалау электромонтері, 2-разряд
Сым тізбектерінің жолдарын сұлбалау электромонтері
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Электр жабдықтары (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Электрмен қамтамасыз ету (салалар бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Талап етілмейді.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

7413-2-033 - Электромонтер по эскизированию трасс линий электропередачи
Основная цель деятельности:
Ведение технической документации по техническому обслуживанию трасс кабельных линий
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Ведение технической документации и составление эскизов на новые КЛ
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Ведение технической документации и составление эскизов на новые КЛ
Навык 1:
Составление эскизов, паспортных карт, планов на новые КЛ и муфты действующих КЛ и внесение в них изменений
Умения:
Разряд 2
1. Составлять эскизы на новые КЛ, на новые муфты действующих КЛ с выверкой их по реперам или с привязкой к отдельным строениям.
2. Вести техническую документацию по адресам и нумерации распределительных пунктов и трансформаторных подстанций.
3. Отражать на планах и кальках все изменения в расположении КЛ и муфт.
4. Составлять паспортные карты на вновь проложенные КЛ.
Знания:
Разряд 2
1. Правила составления эскизов и изготовления планов калек.
2. Топографические знаки и обозначения.
3. Назначение кабелей.
4. Правила техники безопасности.
5. Правила чтения чертежей и проектов кабельных земляных работ.
6. Элементарные сведения по электротехнике.
7. Правила техники безопасности, технической эксплуатации, устройства электроустановок.
8. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Изготовление новых планов и калек взамен изношенных
Умения:
Разряд 2
1. Изготовливать новые планы и калек взамен изношенных.
2. Изготовливать планы и калек на новые КЛ по эскизам.
3. Отражать на планах и кальках все изменения в расположении КЛ и муфт.
4. Составлять паспортные карты на вновь проложенные КЛ.
Знания:
Разряд 2
1. Правила составления эскизов и изготовления планов калек.
2. Топографические знаки и обозначения.
3. Назначение кабелей.
4. Правила техники безопасности.
5. Правила чтения чертежей и проектов кабельных земляных работ.
6. Элементарные сведения по электротехнике.
7. Правила техники безопасности, технической эксплуатации, устройства электроустановок.
8. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Дисциплинированность
Коммуникабельность, внимательность, организованность, активность.
Список технических регламентов и национальных стандартов:

7413-2-033 - Электр тектес кәсіптердің желілері трассаларын нобайлау жөніндегі электромонтер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Кабель желілерінің трассаларына техникалық қызмет көрсету бойынша техникалық құжаттаманы жүргізу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Техникалық құжаттаманы жүргізу және жаңа КЖ арналған эскиздерді жасау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Техникалық құжаттаманы жүргізу және жаңа КЖ арналған эскиздерді жасау
Дағды 1:
Жаңа КЖ мен жұмыс істеп тұрған КЖ муфталарына арналған эскиздер, паспорттық карталар, жоспарлар жасау және оларға өзгерістер енгізу
Машықтар:
2-Разряд
1. Жаңа кабельдік желілерге КЖ және жұмыс істеп тұрған КЖ жаңа муфталарына арналған эскиздерді жасау, оларды реперлер бойынша тексеру немесе жекелеген құрылыстарға байлау.
2. Тарату пункттері мен трансформаторлық қосалқы станциялардың мекенжайлары мен нөмірленуі бойынша техникалық құжаттаманы жүргізу.
3. КЖ мен муфталардың орналасуындағы барлық өзгерістерді жоспарлар мен калькаларға енгізу.
4. Қайта жүргізілген кабельдік желілерге арналған паспорттық карталарды жасау.
Білімдер:
2-Разряд
1. Эскиздерді жасау және мен калькалардың жоспарларын дайындау ережелері.
2. Топографиялық белгілер мен шартты таңбалар.
3. Кабельдердің неге арналғаны.
4. Қауіпсіздік техникасы ережелері.
5. Кәбілдік жер асты жұмыстарына арналған сызбалар мен жобаларды оқу қағидалары.
6. Электртехника негіздері бойынша бастапқы мәліметтер.
7. Қауіпсіздік техникасы, техникалық пайдалану және электр қондырғыларын орнату ережелері.
8. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау бойынша ішкі еңбек тәртібі, Өндірістік санитария қағидалары, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Тозған жоспарлардың және калькалардың орнына жаңаларын дайындау
Машықтар:
2-разряд
1. Тозған жоспарлардың және калькалардың орнына жаңаларын дайындау.
2. Жаңа КЖ-ге эскиздер бойынша жоспарлар және калькалар дайындау.
3. Жоспарларда және калькаларда КЖ мен муфталардың орналасуының барлық өзгерістерін көрсету.
4. Жаңадан төселген КЖ-ге паспорттық карталар жасау.
Білімдер:
2-разряд
1. Эскиздерді жасау және мен калькалардың жоспарларын дайындау ережелері.
2. Топографиялық белгілер мен шартты таңбалар.
3. Кабельдердің неге арналғаны.
4. Қауіпсіздік техникасы ережелері.
5. Кәбілдік жер асты жұмыстарына арналған сызбалар мен жобаларды оқу қағидалары.
6. Электротехника негіздері бойынша бастапқы мәліметтер.
7. Қауіпсіздік техникасы, электр қондырғыларын техникалық пайдалану және орнату ережелері.
8. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау, ішкі еңбек тәртібі, Өндірістік санитария қағидалары, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Тәртіптілік
Байланысқа бейімділік, зейінділік, ұйымдастырушылық, белсенділік.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1329-3-013 - Мастер участка (в электроснабжении, подачи газа, пара и воздушного кондиционирования)
Основная цель деятельности:
Техническое обслуживание кабельных и воздушных линий электропередач
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение работ по техническому обслуживанию и составление данных о техническом состоянии ВЛ и КЛ
2. Выявление и устранение дефектов ВЛ и КЛ передачи
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение работ по техническому обслуживанию и составление данных о техническом состоянии ВЛ и КЛ
Навык 1:
Организация подготовки работ по обслуживанию линий электропередачи
Умения:
1. Устанавливать и своевременно доводить производственные задания бригадам и отдельным рабочим (не входящим в состав бригад) в соответствии с утвержденными производственными планами и графиками.
2. Проводить занятия по повышению квалификации и инструктажи персонала, обслуживающего высоковольтные линии электропередачи.
3. Проводить тренировки, занятия по отработке действий персонала при чрезвычайных ситуациях, обучать безопасным приемам и методам труда, оказанию первой помощи пострадавшим.
4. Подготавливать графики отключения ВЛ и КЛ для проведения на них плановых работ.
5. Принимать законченные работы по реконструкции участка, ремонту ВЛ и КЛ.
6. Подготавливать исходные данные и технические условия для проектирования строительства и реконструкции высоковольтных линий электропередачи.
7. Проводить работу штабов по ликвидации последствий аварий и стихийных бедствий, восстанавливать поврежденные линии электропередачи.
8. Подготавливать проекты планов графиков осмотров, ремонта и технического обслуживания ВЛ и КЛ и контролировать их выполнение.
9. Составлять дефектную ведомость, проекты проведения работ, карты организации труда и другую технологическую ремонтную документацию.
Знания:
1. Технические характеристики, конструктивные особенности основного оборудования и сооружений ВЛ и КЛ.
2. Организационно-распорядительные, нормативные, методические документы по вопросам эксплуатации высоковольтных линий электропередачи.
3. Правила пользования инструментом и приспособлениями, применяемыми при ремонте и монтаже энергетического оборудования.
4. Инструкции, положения по расследованию и учету аварий и других технологических нарушений, несчастных случаев на производстве.
5. Нормальные, аварийные, послеаварийные и ремонтные режимы работы отдельных ВЛ и КЛ, допустимые перегрузки по току и температурам ВЛ и КЛ.

1329-3-013 - Учаске мастері (электрмен жабдықтау, газ, бу беру және ауаны кондинционерлеу)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Әуе және кәбілдік электр беру желілеріне техникалық қызмет көрсету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. ӘЖ және КЖ техникалық қызмет көрсету және техникалық жағдайы туралы деректерді құру жұмыстарын орындау
2. ӘЖ және КЖ берілісі ақауларын анықтау және оларды жою
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
ӘЖ және КЖ техникалық қызмет көрсету және техникалық жағдайы туралы деректерді құру жұмыстарын орындау
Дағды 1:
Электр беру желілеріне қызмет көрсету бойынша жұмыстарды дайындауды ұйымдастыру
Машықтар:
1. Бригадаларға және жекелеген жұмысшыларға (бригада құрамына кірмейтін) бекітілген өндірістік жоспарларға және кестелерге сәйкес өндірістік тапсырмалар белгілеу және уақытылы жеткізу.
2. Жоғары кернеулі электр беру желілеріне қызмет көрсететін персоналдың біліктілігін арттыру бойынша сабақтар өткізу және нұсқама жүргізу.
3. Төтенше жағдайларда персоналдың әрекеттерін пысықтау бойынша жаттығулар, сабақтар өткізу, қауіпсіз еңбек әдістері мен тәсілдерін үйрету, зардап шеккендерге алғашқы медициналық көмек көрсету дағдыларын оқыту.
4. ӘЖ және КЖ жоспарлы жұмыстарды жүргізу үшін өшіру кестелерін дайындау.
5. Телімді қайта құрылымдау, ӘЖ және КЖ жөндеу бойынша аяқталған жұмыстарды қабылдау.
6. Жоғары кернеулі электр беру желілерінің құрылысын жобалау және қайта құрылымдау үшін бастапқы деректер мен техникалық шарттарды әзірлеу.
7. Апаттар мен табиғи апаттардың салдарын жою бойынша штаб жұмыстарын жүргізу, зақымдалған электр беру желілерін қалпына келтіру.
8. ӘЖ және КЖ тексеру, жөндеу және техникалық қызмет көрсету жоспарлары мен кестелерінің жобаларын дайындау және олардың орындалуын бақылау.
9. Ақаулық тізімдерін, жұмыс жүргізу жобаларын, еңбек ұйымдастыру карталарын және басқа да технологиялық жөндеу құжаттамасын құру.
Білімдер:
1. ӘЖ және КЖ негізгі жабдықтары мен құрылыстарының техникалық сипаттамалары, конструктивтік ерекшеліктері.
2. Жоғары кернеулі электр беру желілерін пайдалану мәселелері бойынша ұйымдастырушылық-басқарушылық, нормативтік және әдістемелік құжаттар.
3. Энергетикалық жабдықтарды жөндеу және монтаждау кезінде қолданылатын құралдар мен құрылғыларды пайдалану ережелері.
4. Өндірістегі апаттар мен басқа да технологиялық бұзушылықтарды, жазатайым оқиғаларды тергеу және есепке алу бойынша нұсқаулықтар мен ережелер.
5. Жекелеген ӘЖ және КЖ қалыпты, апаттық, апаттан кейінгі және жөндеу режимдері, ӘЖ және КЖ бойынша тоқ және температура бойынша рұқсат етілетін артық жүктемелер.

6. Правила технической эксплуатации электрических станций и сетей, техники безопасности при эксплуатации электроустановок.
7. Правила применения и испытаний средств защиты, используемых в электроустановках, технические требования к ним.
8. Порядок допуска к работам, сдачи в ремонт и приемки из ремонта ВЛ и КЛ.
9. Организацию и технологию выполнения работ по ремонту и техническому обслуживанию высоковольтных линий электропередачи.
10. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Организация выполнения работ по обслуживанию линий электропередачи
Умения:
1. Обеспечивать бесперебойную и технически правильную эксплуатацию
и надежную работу электрооборудования ВЛ и КЛ, содержание в работоспособном состоянии.
2. Организовывать межремонтное обслуживание, своевременный и
качественный ремонт и модернизацию оборудования.
3. Выполнять ремонтные и эксплуатационные работы высоковольтных ВЛ и КЛ передачи электрической энергии (электропередачи).
4. Обеспечивать контроль над качеством работ по монтажу оборудования, рациональным расходованием средств на капитальный ремонт, правильностью хранения оборудования на складах.
5. Проводить расчеты нормативных потребностей аварийного и страхового запаса оборудования, материалов, запасных частей, конструкций, деталей.
6. Проводить испытания ВЛ и КЛ, замеров их технических параметров, выявленных неисправностей, контролировать их устранения.
7. Оформлять заявки на оборудование, материалы, запасные части, арматуру, инструменты, приспособления, техническую оснастку, средства защиты и другие материальные ресурсы.
8. Оформлять проектно-конструкторскую и нормативную документация.
Знания:
1. Технические характеристики, конструктивные особенности основного оборудования и сооружений ВЛ и КЛ.
2. Организационно-распорядительные, нормативные, методические документы по вопросам эксплуатации высоковольтных линий электропередачи.
3. Правила пользования инструментом и приспособлениями, применяемыми при ремонте и монтаже энергетического оборудования.
4. Инструкции, положения по расследованию и учету аварий и других технологических нарушений, несчастных случаев на производстве.
5. Нормальные, аварийные, послеаварийные и ремонтные режимы работы отдельных ВЛ и КЛ, допустимые перегрузки по току и температурам ВЛ и КЛ.

6. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану ережелері, электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы.
7. Электр қондырғыларында қолданылатын қорғаныс құралдарын пайдалану және сынау ережелері, оларға қойылатын техникалық талаптар.
8. ӘЖ және КЖ жұмысқа рұқсат беру, жөндеуге тапсыру және жөндеуден қабылдау тәртібі.
9. Жоғары кернеулі электр беру желілеріне жөндеу және техникалық қызмет көрсету жұмыстарын ұйымдастыру және орындау технологиясы.
10. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау бойынша ішкі еңбек тәртібі, Өндірістік санитария қағидалары, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Электр беру желілеріне қызмет көрсету бойынша жұмыстарды орындауды ұйымдастыру
Машықтар:
1. ӘЖ және КЖ электр жабдықтарының үздіксіз және техникалық дұрыс пайдаланылуын және сенімді жұмысын қамтамасыз ету, жұмысқа қабілетті жағдайда ұстау.
2. Жабдықтарға жөндеу аралық қызмет көрсетуді, уақытылы және сапалы жөндеуді және жаңғыртуды ұйымдастыру.
3. Электр энергиясы берілісінің жоғары кернеулі ӘЖ және КЖ жөндеу және пайдалану жұмыстарын орындау.
4. Жабдықтарды монтаждау, күрделі жөндеуге жұмсалатын қаражатты тиімді жұмсау, жабдықтарды қоймаларда сақтаудың дұрыстығы бойынша жұмыстардың сапасын бақылаумен қамтамасыз ету.
5. Жабдықтардың, материалдардың, қосалқы бөлшектердің, құрылымдардың, бөлшектердің нормативтік апаттық және сақтандыру қажеттіліктеріне есеп жүргізу.
6. ӘЖ және КЖ сынақтарын жүргізу, олардың техникалық параметрлерін өлшемдеріне, анықталған жарамсыздықтарына сынақтар жүргізу, олардың жойылуын бақылау.
7. Жабдықтарға, материалдарға, қосалқы бөлшектерге, арматураға, құрал-саймандарға, көмекші саймандарға, техникалық жарақтандыруға, қорғаныс құралдарына және басқа материалдық ресурстарға өтінімдер рәсімдеу.
8. Жобалау-конструкторлық және нормативтік құжаттаманы рәсімдеу.
Білімдер:
1. ӘЖ және КЖ негізгі жабдықтары мен құрылыстарының техникалық сипаттамалары, конструктивтік ерекшеліктері.
2. Жоғары кернеулі электр беру желілерін пайдалану мәселелері бойынша ұйымдастырушылық-өкімдік, нормативтік және әдістемелік құжаттар.
3. Энергетикалық жабдықты жөндеу және монтаждау кезінде қолданылатын құрал-саймандарды, көмекші саймандарды пайдалану ережелері.
4. Өндірістегі апаттар мен басқа да технологиялық бұзушылықтарды, жазатайым оқиғаларды тергеу және есепке алу бойынша нұсқаулықтар мен ережелер.
5. Жекелеген ӘЖ және КЖ қалыпты, апаттық, апаттан кейінгі және жөндеу режимдерінің жұмысы, ӘЖ және КЖ-де тоқ және температура бойынша рұқсат етілетін артық жүктемелер.

6. Правила технической эксплуатации электрических станций и сетей, техники безопасности при эксплуатации электроустановок.
7. Эксплуатационные инструкции оборудования и приспособлений, входящих в сферу деятельности мастера по обслуживанию линий электропередач.
8. Правила применения и испытаний средств защиты, используемых в электроустановках, технические требования к ним.
9. Порядок допуска к работам, сдачи в ремонт и приемки из ремонта ВЛ и КЛ.
10. Организацию и технологию выполнения работ по ремонту и техническому обслуживанию высоковольтных линий электропередачи.
11. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Выявление и устранение дефектов ВЛ и КЛ передачи
Навык 1:
Выполнение технического контроля качества выполнения работ по монтажу линий электропередач
Умения:
1. Проводить технический контроль качества выполнения строительных и монтажных работ на строящихся и реконструируемых ВЛ и КЛ.
2. Организовывать передачу в монтаж конструктивных элементов опор, провода, тросов, кабеля, гарнитуры, изоляторов и других изделий в соответствии с требованиями стандартов, технических условий, проектной документаций.
3. Заполнять паспорта ВЛ и КЛ, ремонтные формуляры линейных сооружений и другой учетной документации.
4. Подготавливать и формировать статистическую и другую отчетность в соответствии с утвержденным перечнем.
5. Составлять и вносить изменения в однолинейные схемы ВЛ и КЛ.
6. Подготавливать и предоставлять пользователям информации, данные о техническом состоянии ВЛ и КЛ, отдельных линейных сооружениях, местах установки и информацию о техническом состоянии фиксирующих индикаторов, приборов определения мест повреждений и других устройств.
Знания:
1. Технические характеристики, конструктивные особенности основного оборудования и сооружений ВЛ и КЛ.
2. Правила технической эксплуатации электрических станций и сетей.
3. Организационно-распорядительные, нормативные, методические документы по вопросам эксплуатации высоковольтных линий электропередачи.
4. Правила устройства электроустановок.
5. Правила работы с персоналом в организациях электроэнергетики.
6. Правила пользования инструментом и приспособлениями, применяемыми при ремонте и монтаже энергетического оборудования.
7. Инструкции, положения по расследованию и учету аварий и других технологических нарушений, несчастных случаев на производстве.

6. Электр станциялары мен желілерінің техникалық пайдалану қағидалары, электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелері.
7. Электр берілісі желілеріне қызмет көрсету жөніндегі шебердің қызмет сферасына кіретін жабдықтарды және саймандарды пайдалану нұсқаулықтары.
8. Электр қондырғыларында қолданылатын қорғаныс құралдарын пайдалану және сынау ережелері, оларға қойылатын техникалық талаптар.
9. ӘЖ және КЖ жұмыстарына рұқсат беру, жөндеуге тапсыру және жөндеуден қабылдау тәртібі.
10. Жоғары кернеулі электр беру желілеріне жөндеу және техникалық қызмет көрсету жұмыстарын ұйымдастыру және орындау технологиясы.
11. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау бойынша ішкі еңбек тәртібі, Өндірістік санитария қағидалары, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
ӘЖ және КЖ берілісі ақауларын анықтау және оларды жою
Дағды 1:
Электр беру желілерін монтаждау бойынша жұмыстардың орындалу сапасына техникалық бақылаудың орындалуы
Машықтар:
1. Салыну барысындағы және қайта жаңғыртылатын ӘЖ және КЖ бойынша құрылыс-монтаж жұмыстарының орындалу сапасына техникалық бақылау жүргізу.
2. Монтажға берілетін тірек конструкцияларының элементтері, сымдар, тростар, кабельдер, гарнитуралар, арматура, изоляторлар және басқа да бұйымдардың стандарттардың, техникалық шарттардың және жобалық құжаттаманың талаптарына сәйкестігін тексеру.
3. ӘЖ және КЖ паспорттарын, желілік құрылыстардың жөндеу формулярларын және басқа да есептік құжаттамаларды толтыру.
4. Бекітілген тізімге сәйкес статистикалық және басқа да есептілікті дайындау және құру.
5. ӘЖ және КЖ бір желілік схемаларын жасау және оларға өзгерістер енгізу.
6. Пайдаланушыларға ӘЖ және КЖ техникалық жағдайы, жекелеген желілік құрылыстар, орнатылған бекіту индикаторларының, зақымдану орындарын анықтау құралдарының және басқа да құрылғылардың орналасуы мен техникалық жағдайы туралы ақпаратты дайындау және ұсыну.
Білімдер:
1. ӘЖ және КЖ негізгі жабдықтары мен құрылыстарының техникалық сипаттамалары, конструктивтік ерекшеліктері.
2. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану ережелері.
3. Жоғары кернеулі электр беру желілерін пайдалану мәселелері бойынша ұйымдастырушылық-басқарушылық, нормативтік және әдістемелік құжаттар.
4. Электр қондырғыларын орнату ережелері.
5. Электр энергетика ұйымдарындағы персоналмен жұмыс істеу ережелері.
6. Энергетикалық жабдықтарды жөндеу және монтаждау кезінде қолданылатын құралдар мен құрылғыларды пайдалану ережелері.
7. Өндірістегі апаттар мен басқа да технологиялық бұзушылықтарды, жазатайым оқиғаларды тергеу және есепке алу бойынша нұсқаулықтар мен ережелер.

8. Нормальные, аварийные, послеаварийные и ремонтные режимы работы отдельных ВЛ и КЛ, допустимые перегрузки по току и температурам ВЛ и КЛ.
9. Правила применения и испытаний средств защиты, используемых в электроустановках, технические требования к ним.
10. Порядок допуска к работам, сдачи в ремонт и приемки из ремонта ВЛ и КЛ.
11. Организацию и технологию выполнения работ по ремонту и техническому обслуживанию высоковольтных линий электропередачи.
12. Правила охраны электрических сетей при производстве работ вблизи высоковольтных линий электропередачи.
13. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Анализ эксплуатации ВЛ, КЛ и линий электропередач
Умения:
1. Определять условия работы оборудования КЛ и ВЛ.
2. Осуществлять мероприятия по предупреждению внеплановых работ.
3. Осуществлять мероприятия по продлению сроков службы КЛ и ВЛ.
4. Вести документацию межремонтных периодов, улучшению сохранности оборудования, повышению надежности его в эксплуатации.
5. Анализировать показатели межремонтных периодов.
6. Осуществлять мероприятия по улучшению сохранности оборудования, повышению надежности его в эксплуатации.
7. Анализировать причины повышенного износа
оборудования, его простоев, расследовании аварий.
8. Разрабатывать и внедрять мероприятия по ликвидации и предупреждению повышенного износа оборудования, ВЛ и КЛ.
Знания:
1. Технические характеристики, конструктивные особенности основного оборудования и сооружений ВЛ и КЛ.
2. Правила технической эксплуатации электрических станций и сетей.
3. Организационно-распорядительные, нормативные, методические документы по вопросам эксплуатации высоковольтных линий электропередачи.
4. Правила устройства электроустановок.
5. Правила работы с персоналом в организациях электроэнергетики.
6. Правила пользования инструментом и приспособлениями, применяемыми при ремонте и монтаже энергетического оборудования.
7. Инструкции, положения по расследованию и учету аварий и других технологических нарушений, несчастных случаев на производстве.
8. Нормальные, аварийные, послеаварийные и ремонтные режимы работы отдельных ВЛ и КЛ, допустимые перегрузки по току и температурам ВЛ и КЛ.
9. Правила применения и испытаний средств защиты, используемых в электроустановках, технические требования к ним.

8. Жекелеген ӘЖ және КЖ қалыпты, апаттық, апаттан кейінгі және жөндеу режимдері, ӘЖ және КЖ бойынша тоқ және температура бойынша рұқсат етілетін артық жүктемелер.
9. Электр қондырғыларында қолданылатын қорғаныс құралдарын пайдалану және сынау ережелері, оларға қойылатын техникалық талаптар.
10. ӘЖ және КЖ жұмысқа рұқсат беру, жөндеуге тапсыру және жөндеуден қабылдау тәртібі.
11. Жоғары кернеулі электр беру желілеріне жөндеу және техникалық қызмет көрсету жұмыстарын ұйымдастыру және орындау технологиясы.
12. Жоғары кернеулі электр беру желілерінің жанында жұмыстар жүргізу кезінде электр желілерін қорғау ережелері.
13. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау бойынша ішкі еңбек тәртібі, өндірістік санитария қағидалары, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
ӘЖ, КЖ және электр бер желілерін пайдалануға талдау
Машықтар:
1. ӘЖ және КЖ жабдықтарының жұмыс істеу жағдайларын анықтау.
2. Жоспардан тыс жұмыстардың алдын алу жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру.
3. ӘЖ және КЖ қызметінің мерзімдерін ұзарту жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру.
4. Жөндеу аралық мерзім, жабдықтардың сақталуын жақсарту, оларды пайдалануда сенімділіктің артуы жөніндегі құжаттарды жүргізу.
5. Жөндеу аралық мерзімдердің көрсеткіштерін талдау.
6. Жабдықтардың сақталуын жақсарту, оны пайдалану сенімділігін арттыру жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру.
7. Жабдықтардың артық тозуының, оның іркілістерінің себептерін талдау, апаттарды тергеу.
8. Жабдықтардың, ӘЖ және КЖ артық тозуының алдын алу және жою жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және енгізу.
Білімдер:
1. ӘЖ және КЖ негізгі жабдықтары мен құрылыстарының техникалық сипаттамалары, конструктивтік ерекшеліктері.
2. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану ережелері.
3. Жоғары кернеулі электр беру желілерін пайдалану мәселелері бойынша ұйымдастырушылық-басқарушылық, нормативтік және әдістемелік құжаттар.
4. Электр қондырғыларын орнату ережелері.
5. Электр энергетика ұйымдарындағы персоналмен жұмыс істеу ережелері.
6. Энергетикалық жабдықтарды жөндеу және монтаждау кезінде қолданылатын құралдар мен құрылғыларды пайдалану ережелері.
7. Өндірістегі апаттар мен басқа да технологиялық бұзушылықтарды, жазатайым оқиғаларды тергеу және есепке алу бойынша нұсқаулықтар мен ережелер.
8. Жекелеген ӘЖ және КЖ қалыпты, апаттық, апаттан кейінгі және жөндеу режимдері, ӘЖ және КЖ бойынша тоқ және температура бойынша рұқсат етілетін артық жүктемелер.
9. Электр қондырғыларында қолданылатын қорғаныс құралдарын пайдалану және сынау ережелері, оларға қойылатын техникалық талаптар.

10. Порядок допуска к работам, сдачи в ремонт и приемки из ремонта ВЛ и КЛ.
11. Организацию и технологию выполнения работ по ремонту и техническому обслуживанию. высоковольтных линий электропередачи.
12. Правила охраны электрических сетей при производстве работ вблизи высоковольтных линий электропередачи.
13. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Адаптивность
Ответственность
Умение работать в команде
Нацеленность на результат, организаторские способности. Самостоятельное управление и контроль процессами трудовой и учебной деятельности в рамках стратегии, политики и целей организации, обсуждение проблемы, аргументирование выводов и грамотное оперирование информацией.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Правила технической эксплуатации электрических станций и сетей, Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года №247; Правила техники безопасности при эксплуатации тепломеханического оборудования электростанций и тепловых сетей, Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года №122; Правила пожарной безопасности для энергетических предприятий, Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года №123; Правила устройства электроустановок Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 марта 2015 года №230; Правила техники безопасности при эксплуатации электроустановок, Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года №253; Правила работы с персоналом в энергетических организациях Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 26 марта 2015 года №234.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Главный инженер
6
Инженер
14. Карточка профессии "Электромонтер по эскизированию трасс линий электропередачи":
Код группы:
7413-2
Код наименования занятия:
7413-2-033
Наименование профессии:
Электромонтер по эскизированию трасс линий электропередачи
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 9. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года №149 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 9)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2021 года №22707. Параграф 56. Электромонтер по эскизированию трасс линий электропередачи, 3 разряд
Электромонтер по эскизированию трасс линий электропередачи
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Электроснабжение (по отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Электрооборудование (по видам и отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не требуется.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:

10. ӘЖ және КЖ жұмысқа рұқсат беру, жөндеуге тапсыру және жөндеуден қабылдау тәртібі.
11. Жоғары кернеулі электр беру желілеріне жөндеу және техникалық қызмет көрсету жұмыстарын ұйымдастыру және орындау технологиясы.
12. Жоғары кернеулі электр беру желілерінің жанында жұмыстар жүргізу кезінде электр желілерін қорғау ережелері.
13. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау бойынша ішкі еңбек тәртібі, Өндірістік санитария қағидалары, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бейімділік
Жауапкершілік
Командада жұмыс істей білу
Нәтижеге ұмтылу, ұйымдастырушылық қабілет, командада жұмыс істей білу, жоғары бейімделгіштік. Ұйым стратегиясы, саясаты мен мақсаттары аясында еңбек және оқу қызметі процестерін дербес басқару және бақылау, мәселелерді талқылау, тұжырымдарды дәлелді түрде негіздеу және ақпаратпен сауатты жұмыс істеу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидалары, Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы №247 бұйрығы; Электр станцияларының және жылу желілерінің жылу-механикалық жабдықтарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидалары, Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы №122 бұйрығы; Энергетика кәсіпорындары үшін өрт қауіпсіздігі қағидалары, Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы №123 бұйрығы; Электр қондырғыларын орнату қағидалары, Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы №230 бұйрығы; Электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидалары, Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы №253 бұйрығы; Энергетикалық ұйымдарында персоналмен жұмыс істеу қағидалары, Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 26 наурыздағы №234 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Бас инженер
6
Инженер
14. Кәсіптің карточкасы "Электр тектес кәсіптердің желілері трассаларын нобайлау жөніндегі электромонтер":
Топтың коды:
7413-2
Қызмет атауының коды:
7413-2-033
Кәсіптің атауы:
Электр тектес кәсіптердің желілері трассаларын нобайлау жөніндегі электромонтер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
9-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (9-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 11 мамырда № 22707 болып тіркелді. 56-параграф. Электр тектес кәсіптердің желілері трассаларын нобайлау жөніндегі электромонтер, 3-разряд
Электр тектес кәсіптердің желілері трассаларын нобайлау жөніндегі электромонтер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Электрмен қамтамасыз ету (салалар бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Электр жабдықтары (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Талап етілмейді.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

7413-2-032 - Электромонтер по эскизированию трасс кабельных линий
Основная цель деятельности:
Ведение технической документации по техническому обслуживанию трасс линий электропередачи
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Предотвращение и устранение любых нарушений или несоответствий при техническом обслуживании трасс линий электропередач
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Предотвращение и устранение любых нарушений или несоответствий при техническом обслуживании трасс линий электропередач
Навык 1:
Составление эскизов, паспортных карт, планов на новые КЛ и муфты действующих КЛ и внесение в них изменений
Умения:
Разряд 3
1. Составлять эскизные планы трасс ВЛ с привязкой их к местности и к отдельным строениям с указанием типов опор, установленного и присоединенного оборудования.
2. Составлять паспортные данные на первые построения ВЛ.
3. Составлять паспортные данные на вновь построенные ВЛ.
4. Корректировать существующие планы.
5. Нанести нумерацию опор на схемах ВЛ, а также РП и ТП.
6. Вести техническую документации по адресам.
Знания:
Разряд 3
1. Правила составления эскизов и изготовления планов (схем) на кальке, топографические знаки и обозначения.
2. Назначение ВЛ, РП, ТП и КЛ.
3. Правила чтения чертежей и проектов строительства воздушных и кабельных линий.
4. Основы электротехники.
5. Правил техники безопасности, технической эксплуатации, устройства электроустановок.
6. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Изготовление новых планов и калек взамен изношенных
Умения:
Разряд 3
1. Изготавливать планы (схем) на новые ВЛ на кальке по эскизам.
2. Составлять эскизы на новые КЛ, новые муфты действующих КЛ с выверкой их по реперам или с привязкой к отдельным строениям.
3. Изготавливать планы и калек на новые КЛ по эскизам.
4. Составлять новые планы и калек взамен изношенных.
5. Внести на планы и кальки всех изменений в расположение КЛ и муфт.
Знания:
Разряд 3
1. Правила составления эскизов и изготовления планов (схем) на кальке, топографические знаки и обозначения.
2. Назначение ВЛ, РП, ТП и КЛ.
3. Правила чтения чертежей и проектов строительства воздушных и кабельных линий.

7413-2-032 - Сым тізбектерінің жолдарын сұлбалау электромонтері
Қызметтің негізгі мақсаты:
Электр тектес кәсіптердің желілері трассаларына техникалық қызмет көрсету жөніндегі техникалық құжаттаманы жүргізу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Электр берілісі желілерінің трассаларына техникалық қызмет көрсету кезінде кез келген бұзылыстар мен сәйкессіздіктерді болдырмау және жою
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Электр берілісі желілерінің трассаларына техникалық қызмет көрсету кезінде кез келген бұзылыстар мен сәйкессіздіктерді болдырмау және жою
Дағды 1:
Жаңа КЖ мен ӘЖ трассаларына эскиздеу жоспарларын, паспорттық карталар жасау және олардың өзгерістерін енгізу
Машықтар:
3-разряд:
1. ӘЖ трассаларын жергілікті және жекелеген құрылыстарға байлаумен эскиздеу жоспарларын жасау, орнатылған және қосылған жабдық тіреулерінің типтерін көрсетумен.
2. ӘЖ бастапқы құрылысына паспорттық деректер құру.
3. Жаңалан салынған ӘЖ-ге паспорттық деректер құру.
Қолданыстағы жоспарларды түзету.
4. ӘЖ, сондай-ақ, БП және ТҚС схемаларына тіреу нөмірлерін жазу.
5. Мекенжайлар бойынша техникалық құжаттама жүргізу.
Білімдер:
3-Разряд
1. Эскиздерді жасау және мен калькалардың (схемалардың) жоспарларын дайындау ережелері, Топографиялық белгілер мен шартты таңбалар.
2. ӘЖ, БП, ТҚС және КЖ неге арналғаны.
3. Кәбілдік және әуелік желілер құрылыстарының сызбалары мен жобаларын оқу қағидалары.
4. Электротехника негіздері.
5.Қауіпсіздік техникасы, электр қондырғыларын техникалық пайдалану және орнату ережелері.
6. Ішкі еңбек тәртібі, қауіпсіздік және еңбекті қорғау. Өндірістік санитария қағидалары, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жаңа КЖ-ге зскиздер бойынша жоспарлар мен калькалар дайындау
Машықтар:
3-разряд
1. Жаңа КЖ-ге зскиздер бойынша жоспарлар мен калькалар дайындау.
2. Жаңа кабельдік желілерге КЖ және жұмыс істеп тұрған КЖ жаңа муфталарына арналған эскиздерді жасау, оларды реперлер бойынша тексеру немесе жекелеген құрылыстарға байлау.
3. Жаңа КЖ-ге зскиздер бойынша жоспарлар мен калькалар дайындау
4. Тозғандарының орнына жаңа жоспарлар мен калькалар дайындау.
5. Жоспарлар мен калькаларға КЖ және муфталарының орналасуындағы барлық өзгерістерді енгізу.
Білімдер:
3-Разряд
1. Эскиздерді жасау және мен калькалардың (схемалардың) жоспарларын дайындау ережелері, Топографиялық белгілер мен шартты таңбалар.
2. ӘЖ, БП, ТҚС және КЖ неге арналғаны.
3. Кәбілдік және әуелік желілер құрылыстарының сызбалары мен жобаларын оқу қағидалары.

20. Номер версии и год выпуска: версия 2, 2025 года.
21. Дата ориентировочного пересмотра: 31.12.2028 года.
Приложение 27 к приказу
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 29 октября 2025 года № 416-н/қ
Профессиональный стандарт: "Обслуживание оборудования электрических сетей"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Обслуживание оборудования подстанций электрических сетей" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в энергетических организациях и на предприятиях.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) знания – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
2) умения – компоненты действия (действий) человека, основанные на знании и правильном его использовании для решения конкретных профессиональных задач;
3) квалификация – признание ценности освоенных знаний, умений и компетенций для рынка труда, и дальнейшего образования и обучения, дающее право на осуществление трудовой деятельности;
4) профессиональный стандарт – стандарт, определяющий в конкретной профессиональной группе (области профессиональной деятельности) или подгруппе (виде трудовой деятельности) требования к уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда;
5) профессия – основной вид занятий трудовой деятельности человека, требующий владения комплексом специальных теоретических знаний, умений и практических навыков, приобретаемых в результате специальной подготовки, подтверждаемых соответствующими документами об образовании и/или опыта работы
6) отраслевая рамка квалификаций (ОРК) – составная часть (подсистема) национальной системы квалификаций, представляющая собой рамочную структуру дифференцированных уровней квалификации, признаваемых в отрасли;
7) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
8) Цеолитовая установка – предназначена для очистки от механических примесей, влаги и снижения кислотности минеральных (трансформаторного, кабельного, турбинного, индустриального и других) и синтетических масел, а также других электроизоляционных жидкостей

20. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2025 жылғы 16 қыркүйектегі № 11095/19 сараптамалық қорытындысы.
21. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: 2 нұсқа, 2025 жыл.
22. Болжамды қайта қарау күні: 31.12.2028 жыл.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2025 жылғы 29 қазандағы
№ 416-н/қ бұйрығына
27-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Электр желілерінің жабдықтарына қызмет көрсету" 1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: "Электр желілерінің жабдықтарына қызмет көрсету" кәсіби стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес әзірленді, энергетикалық ұйымдар мен кәсіпорындарда білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдарының қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттердің шешімдеріне қойылатын талаптарды белгілейді
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
2) біліктілік – еңбек нарығы үшін игерілген білімнің, іскерліктің және құзыреттіліктің және еңбек қызметін жүзеге асыруға құқық беретін одан әрі білім беру мен оқытудың құндылығын тану;
3) дағды – кәсіби тапсырманы толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен дағдыларды қолдану қабілеті;
4) кәсіптік стандарт – нақты кәсіптік топта (кәсіптік қызмет саласында) немесе кіші топта (еңбек қызметінің түрінде) біліктілік пен құзыреттілік деңгейіне, еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын талаптарды айқындайтын стандарт;
5) кәсіп – білім және/немесе жұмыс тәжірибесі туралы тиісті құжаттармен расталатын, арнайы даярлық нәтижесінде алынған арнайы теориялық білімдер, іскерліктер мен практикалық дағдылар кешенін меңгеруді талап ететін адамның еңбек қызметі сабақтарының негізгі түрі;
6) салалық біліктілік шеңбері (СБШ) – ұлттық біліктілік жүйесінің құрамдас бөлігі (ішкі жүйесі), салада мойындалған әртүрлі біліктілік деңгейлерін көрсететін шеңберлік құрылым;
7) іскерлік – адамның кәсіби міндеттерді шешу үшін білімге сүйене отырып, оны дұрыс пайдалану қабілетін көрсететін әрекеттер жиынтығы;
8) цеолит қондырғысы-механикалық қоспалардан, ылғалдан тазартуға және минералды (трансформаторлық, кабельдік, турбиналық, индустриялық және басқа) және синтетикалық майлардың, сондай-ақ басқа да электр оқшаулағыш сұйықтықтардың қышқылдығын төмендетуге арналған.

3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих;
2) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;
3) ВЛ – воздушная линия;
4) КЛ – регулирование напряжения под нагрузкой;
5) РП – распределительные пункты;
6) ТП – трансформаторная подстанция;
7) РЭС – район электрических сетей;
8) ПС – подстанция.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Обслуживание оборудования электрических сетей
5. Код профессионального стандарта: D042
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
D Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом
35 Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом
35.1 Производство, передача и распределение электроэнергии
35.12 Передача электроэнергии
35.12.1 Передача электроэнергии
7. Краткое описание профессионального стандарта: Организация и выполнение работ по техническому облуживанию и ремонту оборудования подстанций электрических сетей. Наряду с требованиями к теоретическим и практическим знаниям, содержащимся в разделе "знания", работник должен знать: правила и нормы по охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности, правила пользования средствами индивидуальной защиты, требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ (услуг), к рациональной организации труда на рабочем месте, производственную сигнализацию.
8. Перечень карточек профессий:
1) Электромонтер по испытаниям и измерениям - 3 уровень ОРК;
2) Электромонтер по эксплуатации распределительных сетей - 3 уровень ОРК;
3) Электромонтер по эксплуатации распределительных сетей - 4 уровень ОРК;
5) Электромонтер по испытаниям и измерениям - 2 уровень ОРК;
6) Электромонтер по эксплуатации распределительных сетей - 2 уровень ОРК.
7) Мастер участка по обслуживанию оборудования электрических сетей - 5 уровень ОРК;
8) Электромонтер по испытаниям и измерениям - 4 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Электромонтер по испытаниям и измерениям":
Код группы:
7412-4
Код наименования занятия:
7412-4-060
Наименование профессии:
Электромонтер по испытаниям и измерениям
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (выпуск 9). Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149.

3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) БА – басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы;
2) БТБА – жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
3) ӘЖ – әуе желісі;
4) КЖ – кабельдік желісі;
5) ТП – тарату пункті;
6) ТҚС – трансформаторлық қосалқы станция;
7) ЭТА – электр тораптары ауданы;
8) ҚС – қосалқы станция.
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Электр желілерінің жабдықтарына қызмет көрсету
5. Кәсіптік стандарттың коды: D042
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
D Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен жабдықтау
35 Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен қамтамасыз ету
35.1 Электр энергиясын өндіру, беру және бөлу
35.12 Электр энергиясын беру
35.12.1 Электр энергиясын беру
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Электр желілерінің жабдықтарына қызмет көрсету бойынша жұмысты ұйымдастыру және бақылау. Теориялық және практикалық білімге қойылатын талаптармен қатар, "Білім" бөлімінде көрсетілгендей, қызметкер мыналарды білуі тиіс: еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі бойынша ережелер мен нормалар, жеке қорғаныс құралдарын пайдалану қағидалары, орындаған жұмысқа (қызметке) қойылатын сапа талаптары, жұмыс орнында еңбекті ұтымды ұйымдастыру қағидалары, өндірістік дабыл ережелері
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Сынау және өлшеу электромонтері - 3 СБШ-нің деңгейі
2) Тарату желілерін пайдалану жөніндегі электромонтер - 3 СБШ-нің деңгейі
3) Тарату желілерін пайдалану жөніндегі электромонтер - 4 СБШ-нің деңгейі
5) Сынау және өлшеу электромонтері - 2 СБШ-нің деңгейі
6) Тарату желілерін пайдалану жөніндегі электромонтер - 2 СБШ-нің деңгейі
7) Электр желілерінің жабдықтарына қызмет көрсету жөніндегі учаске шебері - 5 СБШ-нің деңгейі
8) Сынау және өлшеу электромонтері - 4 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. "Сынау және өлшеу электромонтері" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
7412-4
Қызмет атауының коды:
7412-4-060
Кәсіптің атауы:
Сынау және өлшеу электромонтері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (9-шығарылым). Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 бұйрығы.

Параграф 39. Электромонтер по испытаниям и измерениям, 4 разряд
Параграф 40. Электромонтер по испытаниям и измерениям, 5 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Электрооборудование (по видам и отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Электроснабжение (по отраслям)
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Для 4 разряда наличие опыта работы по специальности не менее 6 (шести) месяцев. Для 5 разряда наличие опыта работы не менее 1 (одного) года.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
7412-4-061 - Электромонтер по ремонту обмоток и изоляции электрооборудования
Основная цель деятельности:
Техническое обслуживание электрооборудования и выполнение испытаний и измерений
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение подготовительных, испытательных и измерительных работ.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Выполнение подготовительных, испытательных и измерительных работ.
Навык 1:
Выполнение подготовительных работ
Умения:
Разряд 4
1. Проводить подготовку рабочих мест для испытаний и измерений.
2. Подготавливать инструменты и приспособления.
2. Настраивать аппаратуру для испытаний и измерений.
4. Проводить техническое обслуживание аппаратуры, применяемой при испытаниях и измерениях.
Разряд 5
1. Проводить техническое обслуживание аппаратуры, применяемой при испытаниях и измерениях.
2. Настраивать аппаратуру для испытаний и измерений.
3. Подготавливать инструменты и приспособления.
Знания:
Разряд 4
1. Назначение и принципиальное устройство электрооборудования.
2. Правила присоединения испытательной и измерительной аппаратуры при различных видах испытаний и измерений.
3. Принципиальное устройство аппаратуры для испытаний и измерений.
4. Правила подготовки рабочих мест в распределительных сетях.
5. Методы безопасного их производства.
6. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Разряд 5
1. Назначение и принципиальное устройство электрооборудования.
2. Правила присоединения испытательной и измерительной аппаратуры при различных видах испытаний и измерений.
3. Принципиальное устройство аппаратуры для испытаний и измерений.
4. Правила подготовки рабочих мест в распределительных сетях.
5. Методы безопасного их производства.
6. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение испытательных и измерительных работ
Умения:
Разряд 4

39-параграф. Сынау және өлшеу электромонтері, 4- разряд
40- параграф. Сынау және өлшеу электромонтері, 5- разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Электр жабдықтары (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Электрмен қамтамасыз ету (салалар бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
4 разряд үшін мамандығы бойынша кемінде 6 (алты) ай жұмыс тәжірибесінің болуы тиіс. 5 разряд үшін мамандығы бойынша кемінде 1 (бір) жыл жұмыс тәжірибесінің болуы тиіс.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7412-4-061 - Электр жабдықтарының орамалары мен оқшаулағыштарын жөндеу жөніндегі электромонтер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Электр жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және сынақтар мен өлшемдерді орындау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Дайындық, сынау және өлшеу жұмыстарын орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Дайындық, сынау және өлшеу жұмыстарын орындау
Дағды 1:
Дайындық жұмыстарын орындау
Машықтар:
4 разряд
1. Сынақтар мен өлшеулер үшін жұмыс орындарын дайындауды жүргізу.
2. Құралдар мен құрылғыларды дайындау.
3. Сынақтар мен өлшеулер кезінде қолданылатын аппаратураға техникалық қызмет көрсетуді жүргізу.
4. Аппаратураны сынау және өлшеу үшін теңшеңдеу.
5 разряд
1. Сынақтар мен өлшеулер кезінде қолданылатын аппаратураға техникалық қызмет көрсетуді жүргізу.
2. Аппаратураны сынау және өлшеу үшін теңшеңдеу.
3. Құралдар мен құрылғыларды дайындау.
Білімдер:
4 разряд
1. Электр жабдықтарының мақсаты мен принципті құрылымы.
2. Әр түрлі сынақтар мен өлшеулер кезінде сынақ және өлшеу аппаратурасын қосу ережесі.
3. Сынау мен өлшеуге арналған аппаратураның қағидатты құрылғысы.
4. Тарату желілерінде жұмыс орындарын дайындау ережелері.
5. Оларды қауіпсіз жүргізу әдістері.
6. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері, өрт қауіпсіздігі талаптары.
5 разряд
1. Электр жабдықтарының мақсаты мен принципті құрылымы.
2. Әр түрлі сынақтар мен өлшеулер кезінде сынақ және өлшеу аппаратурасын қосу ережесі.
3. Сынау мен өлшеуге арналған аппаратураның қағидатты құрылғысы.
4. Тарату желілерінде жұмыс орындарын дайындау ережелері.
5. Оларды қауіпсіз жүргізу әдістері.
6. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Сынақтар мен өлшемдерді орындау
Машықтар:
4-разряд

1. Проводить на электростанциях и в электрических сетях испытаний и измерений параметров электрооборудования напряжением до 220 киловольт под руководством электромонтера более высокой квалификации.
2. Проводить испытания повышенным приложенным напряжением высоковольтных электродвигателей и машин постоянного тока.
испытания повышенным выпрямленным напряжением с определением токов утечки силовых кабелей.
3. Проводить снятие круговых диаграмм переключающих устройств трансформаторов.
4. Проводить измерение емкости и тангенса угла диэлектрических потерь тока и потерь холостого хода.
5. Проводить измерение коэффициента трансформации, напряжения короткого замыкания, сопротивления постоянному току обмоток силовых трансформаторов и маслонаполненных реакторов.
6. Проводить испытания разрядников измерительных трансформаторов, коммутационных аппаратов.
Разряд 5
1. Проводить на электростанциях и в электрических сетях несложных испытаний и измерений параметров электрооборудования напряжением до 220 киловольт самостоятельно, а напряжением свыше 220 киловольт под руководством инженерно-технического работника.
2. Проводить испытания повышенным напряжением защитных средств и приспособлений.
3. Проводить измерение сопротивления изоляции, переходного сопротивления контактов выключателей, сопротивления контуров заземления распределительных устройств.
4. Проводить определение мест повреждения кабельных и воздушных линий.
5. Проводить выявление дефектных изоляторов с помощью измерительных штанг.
7. Проводить испытания разрядников измерительных трансформаторов, коммутационных аппаратов.
8. Проводить под руководством инженерно-технического работника испытаний повышенным приложенным напряжением турбогенераторов мощностью до 50 тысяч киловатт и синхронных компенсаторов мощностью до 50 мегавар.
9. Оформлять результаты испытаний и измерений в первичной технической документации.
10. Измерять сопротивление изоляции мегомметром.
12. Измерять сопротивление контуров заземления распределительных устройств.
13. Измерять подвесные и штыревые изоляторы измерительными штангами.
14. Измерять напряжение и нагрузку переносными приборами.
15. Измерять сопротивление изоляции, Ұмкость и тангенс угла диэлектрических потерь, коэффициент трансформации тока, потери холостого хода, напряжение короткого замыкания и сопротивление постоянному току трансформаторов и маслонаполненных реакторов.
Знания:
Разряд 4
1. Назначение и принципиальное устройство электрооборудования.
2. Правила присоединения испытательной и измерительной аппаратуры при различных видах испытаний и измерений.

1. Электр станцияларында және электр желілерінде біліктілігі анағұрлым жоғары электромонтердің басшылығымен кернеуі 220 киловольтқа дейінгі электр жабдығының параметрлерін сынау мен өлшеуді жүргізу.
2. Жоғары вольтты электр қозғалтқыштары мен тұрақты ток машиналарының қолданылған кернеуінің жоғарылауымен сынақтар жүргізу.
қуат кабельдерінің ағып кету токтарын анықтай отырып, жоғары түзетілген кернеуді сынау.
3. Трансформаторлардың коммутациялық құрылғыларының дөңгелек диаграммаларын алып тастау.
4. Диэлектрлік токтың жоғалуы мен бос жүрістің жоғалуы бұрышының сыйымдылығы мен тангенсін өлшеу.
5. Трансформация коэффициентін, қысқа тұйықталу кернеуін, күш трансформаторлары мен май толтырылған реакторлар орамаларының тұрақты ток кедергісін өлшеуді жүргізу.
6. Өлшеу трансформаторларының, коммутациялық аппараттардың разрядтауыштарына сынақтар жүргізу.
5-разряд
1. Электр станцияларында және электр желілерінде кернеуі 220 киловольтқа дейінгі электр жабдығының параметрлерін өз бетінше, ал кернеуі 220 киловольттан жоғары инженерлік-техникалық қызметкердің басшылығымен күрделі емес сынау мен өлшеуді жүргізу.
2. Қорғаныс құралдары мен құрылғыларының кернеуінің жоғарылауына сынақтар жүргізу.
3. Оқшаулау кедергісін, ажыратқыш контактілерінің өтпелі кедергісін, тарату құрылғыларының жерге тұйықтау контурларының кедергісін өлшеуді жүргізу.
4. Кабельдік және әуе желілерінің зақымдану орындарын анықтауды жүргізу.
5. Өлшеу штангаларының көмегімен ақаулы оқшаулағыштарды анықтау.
7. Өлшеу трансформаторларының, коммутациялық аппараттардың разрядтауыштарына сынақтар жүргізу.
8. Инженерлік-техникалық қызметкердің басшылығымен қуаттылығы 50 мың киловатқа дейінгі турбогенераторлардың және қуаттылығы 50 мегаварға дейінгі синхронды компенсаторлардың жоғары кернеуімен сынақтар жүргізу.
9. Бастапқы техникалық құжаттамада сынақтар мен өлшеулердің нәтижелерін ресімдеу.
10. Оқшаулау кедергісін мегомметрмен өлшеу.
12. Тарату құрылғыларының жерге қосу тізбектерінің кедергісін өлшеу.
13. Аспалы және түйреуіш оқшаулағыштарды өлшеу штангаларымен өлшеу.
14. Портативті құрылғылармен кернеу мен жүктемені өлшеу.
15. Оқшаулау кедергісін, диэлектрлік жоғалту бұрышының сыйымдылығы мен тангенсін, ток трансформациясының коэффициентін, бос жүрістің жоғалуын, қысқа тұйықталу кернеуін және трансформаторлар мен май толтырылған реакторлардың тұрақты ток кедергісін өлшеу.
Білімдер:
4-разряд
1. Электр жабдықтарының мақсаты мен принципті құрылымы.
2. Әр түрлі сынақтар мен өлшеулер кезінде сынақ және өлшеу аппаратурасын қосу ережесі.

3. Принципиальное устройство аппаратуры для испытаний и измерений.
4. Правила подготовки рабочих мест в распределительных сетях.
5. Порядок производства испытаний и измерений.
6. Методы безопасного их производства.
7. Устройство и тактико-технические характеристики аппаратуры для испытаний и измерений.
8. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии.
Разряд 5
1. Правила, методы, порядок и сроки производства несложных испытаний и измерений оборудования напряжением до 220 кВ и нормы его отбраковки.
2. Схемы первичных соединений и расположение оборудования в распределительных устройствах подстанций.
3. Основные технические характеристики и устройство эксплуатируемого оборудования.
4. Способы и сроки испытаний защитных средств и приспособлений.
5. Оперативные инструкции для получения права оперативной работы на закрепленных электроустановках распределительных сетей.
6. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Дисциплинированность
Коммуникабельность, внимательность, организованность, активность.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Об утверждении Правил технической эксплуатации электрических станций и сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247.
2. Об утверждении Правил техники безопасности при эксплуатации тепломеханического оборудования электростанций и тепловых сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 122.
3. Об утверждении Правил пожарной безопасности для энергетических предприятий. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 123.
4. Об утверждении Правил устройства электроустановок
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 230.
5. Об утверждении Правил техники безопасности при эксплуатации электроустановок. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253.
6. Об утверждении Правил работы с персоналом в энергетических организациях Республики Казахстан. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 234.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Мастер участка
4
Техник-электрик
10. Карточка профессии "Электромонтер по эксплуатации распределительных сетей":
Код группы:
7413-2
Код наименования занятия:

3. Сынау мен өлшеуге арналған аппаратураның қағидатты құрылғысы.
4. Тарату желілерінде жұмыс орындарын дайындау ережелері.
5. Сынақтар мен өлшеулер жүргізу тәртібі.
6. Оларды қауіпсіз өндіру әдістері.
7. Сынау мен өлшеуге арналған аппаратураның құрылымы мен тактикалық-техникалық сипаттамалары.
8. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері.
5-разряд
1. Кернеуі 220 кВ дейінгі жабдықты күрделі емес сынау мен өлшеуді жүргізу қағидалары, әдістері, тәртібі мен мерзімдері және оны қабылдамау нормалары.
2. Бастапқы қосылыстардың схемалары және қосалқы станциялардың тарату құрылғыларындағы жабдықтың орналасуы.
3. Пайдаланылатын жабдықтың негізгі техникалық сипаттамалары мен құрылымы.
4. Қорғаныс құралдары мен құрылғыларын сынау әдістері мен мерзімдері.
5. Тарату желілерінің бекітілген электр қондырғыларында жедел жұмыс істеу құқығын алуға арналған жедел нұсқаулықтар.
6. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Тәртіптілік
Байланысқа бейімділік, зейінділік, ұйымдастырушылық, белсенділік.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы.
2. Электр станцияларының және жылу желілерінің жылу-механикалық жабдықтарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларын бекіту туралы.
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 122 бұйрығы.
3. Энергетика кәсіпорындары үшін өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 123 бұйрығы.
4. Электр қондырғыларын орнату қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 230 бұйрығы.
5. Электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығы.
6. Қазақстан Республикасының энергетикалық ұйымдарында персоналмен жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 26 наурыздағы № 234 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Учаске шебері
4
Техник-электрик
10. "Тарату желілерін пайдалану жөніндегі электромонтер" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
7413-2
Қызмет атауының коды:

7413-2-031
Наименование профессии:
Электромонтер по эксплуатации распределительных сетей
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:
Единый тарифно-квалификационный справочникк работ и профессий рабочих (выпуск 9). Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149.
Параграф 44. Электромонтер по эксплуатации распределительных сетей, 4 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Электрооборудование (по видам и отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Электроснабжение (по отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Для 4 разряда наличие опыта работы по специальности не менее 1 (одного) года. Для 5 разряда наличие опыта работы по специальности не менее 1,5 (полтора) года.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
7413-2-021 - Электромонтер по оперативному обслуживанию распределительных сетей
Основная цель деятельности:
Техническое обслуживание и ремонт оборудования и линий электропередачи распределительных сетей
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение диагностики и работ по устранению неисправностей оборудования и линий электропередачи распределительных сетей.
2. Осмотр и выполнение профилактических работ оборудования и линий электропередачи распределительных сетей.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение диагностики и работ по устранению неисправностей оборудования и линий электропередачи распределительных сетей
Навык 1:
Выявление и ликвидация дефектов оборудования и линий электропередачи распределительных сетей
Умения:
Разряд 4
1. Устранять неисправности, зачищать оборудование РП и ТП, измерять нагрузку и напряжение в различных точках сети.
2. Подготавливать рабочие места в РП, ТП и на линиях электропередачи распределительных сетей II степени сложности с проведением переключений, не связанных с изменением режима сети.
3. Наблюдать за строительными рабочими при ремонтах подстанций.
Подготавливать к включению новые РП, ТП, воздушные и кабельные линии электропередачи.
Разряд 5
1. Устранять неисправности, зачищать оборудование РП и ТП, измерять нагрузку и напряжение в различных точках сети.
2. Подготавливать рабочие места в РП, ТП и на линиях электропередачи распределительных сетей II степени сложности с проведением переключений, не связанных с изменением режима сети.

7413-2-031
Кәсіптің атауы:
Тарату желілерін пайдалану жөніндегі электромонтер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (9-шығарылым). Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 бұйрығы.
44-параграф. Тарату желілерін пайдалану жөніндегі электромонтер, 4 разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Электр жабдықтары (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Электрмен қамтамасыз ету (салалар бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
4 разряд үшін мамандығы бойынша кемінде 1 (бір) жыл жұмыс тәжірибесінің болуы тиіс. 5 разряд үшін мамандығы бойынша кемінде 1,5 (бір жарым) жыл жұмыс тәжірибесінің болуы тиіс.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7413-2-021 - Тарату желілеріне жедел қызмет көрсету жөніндегі электромонтері
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тарату желілерінің жабдықтары мен электр беру желілеріне техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тарату желілерінің жабдықтары мен электр беру желілерінің ақаулықтарын жою бойынша диагностика және жұмыстарды орындау.
2. Тарату желілерінің жабдықтары мен электр беру желілерін тексеру және профилактикалық жұмыстарды орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Тарату желілерінің жабдықтары мен электр беру желілерінің ақаулықтарын жою бойынша диагностика және жұмыстарды орындау
Дағды 1:
Тарату желілерінің жабдықтары мен электр беру желілерінің ақауларын анықтау және жою
Машықтар:
4 – разряд
1. Ақаулықтарды жою, БП және TҚС жабдықтарын тазарту, желінің әртүрлі нүктелеріндегі жүктеме мен кернеуді өлшеу.
2. Желі режимінің өзгеруіне байланысты емес ауысуларды жүргізе отырып, БП, ТҚС және II дәрежелі тарату желілерінің электр беру желілерінде жұмыс орындарын дайындау.
3. Қосалқы станцияларды жөндеу кезінде құрылыс жұмысшыларын бақылау. Жаңа БП, ТҚС, әуе және кабельдік электр беру желілерін қосуға дайындау.
5 – разряд
1. Ақаулықтарды жою, БП және TҚС жабдықтарын тазарту, желінің әртүрлі нүктелеріндегі жүктеме мен кернеуді өлшеу.
2. Желі режимінің өзгеруіне байланысты емес ауысуларды жүргізе отырып, БП, ТҚС және II дәрежелі тарату желілерінің электр беру желілерінде жұмыс орындарын дайындау.

3. Наблюдать за строительными рабочими при ремонтах подстанций.
4. Подготавливать к включению новые РП, ТП, воздушные и кабельные линии электропередачи.
5. Подготавливать рабочие места в РП, ТП и на линиях электропередачи распределительных сетей I степени сложности с проведением переключений, не связанных с изменением режима сети.
Знания:
Разряд 4
1. Схема участка распределительных сетей с расположением распределительных пунктов и трансформаторных подстанций.
2. Правила подготовки рабочих мест в распределительных сетях.
3. Наиболее часто возникающие неисправности и методы их устранения.
4. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии.
Разряд 5
1. Схема участка распределительных сетей с расположением распределительных пунктов и трансформаторных подстанций.
2. Правила подготовки рабочих мест в распределительных сетях.
3. Наиболее часто возникающие неисправности и методы их устранения.
4. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обслуживание оборудования и линий электропередачи распределительных сетей
Умения:
Разряд 4
1. Обслуживать оборудование РП, ТП, воздушных и кабельных линий электропередачи распределительных сетей II степени сложности.
Разряд 5
1. Обслуживать оборудование РП, ТП, воздушных и кабельных линий электропередачи распределительных сетей II степени сложности.
2. Обслуживать оборудование РП, ТП, воздушных и кабельных линий электропередачи распределительных сетей I степени сложности.
Знания:
Разряд 4
1. Устройство, принцип действия и правила текущего ремонта обслуживаемого оборудования.
2. Схема участка распределительных сетей с местоположением распределительных пунктов и трансформаторных подстанций.
3. Трассы воздушных и кабельных линий электропередачи с расположением коллекторов, тоннелей и колодцев.
4. Схемы первичных соединений, оперативного тока и блокировки распределительных пунктов и подстанций.
5. Наиболее часто возникающие неисправности и методы их устранения.
6. Оперативные инструкции для получения права оперативной работы на закрепленных электроустановках.
7. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии.
Разряд 5
1. Устройство, принцип действия и правила текущего ремонта обслуживаемого оборудования.
2. Схема участка распределительных сетей с местоположением распределительных пунктов и трансформаторных подстанций.
3. Трассы воздушных и кабельных линий электропередачи с расположением коллекторов, тоннелей и колодцев.

3. Қосалқы станцияларды жөндеу кезінде құрылыс жұмысшыларын бақылау.
4. Жаңа БП, ТҚС, әуе және кабельдік электр беру желілерін қосуға дайындау.
5. БП, ТҚС-да және желі режимінің өзгеруіне байланысты емес ауысуларды жүргізе отырып, күрделілігі I дәрежелі тарату желілерінің электр беру желілерінде жұмыс орындарын дайындау.
Білімдер:
4 разряд
1. Тарату пункттері мен трансформаторлық қосалқы станциялар орналасқан тарату желілері учаскесінің сызбасы.
2. Тарату желілерінде жұмыс орындарын дайындау ережелері.
3. Ең жиі кездесетін ақаулар және оларды жою әдістері.
4. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері.
5 разряд
1. Тарату пункттері мен трансформаторлық қосалқы станциялар орналасқан тарату желілері учаскесінің сызбасы.
2. Тарату желілерінде жұмыс орындарын дайындау ережелері.
3. Ең жиі кездесетін ақаулар және оларды жою әдістері.
4. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Тарату желілерінің жабдықтары мен электр беру желілеріне қызмет көрсету
Машықтар:
4 разряд
1. БП, ТҚС жабдықтарына, күрделілігі II дәрежелі тарату желілерінің әуелік және кабельдік электр беру желілеріне қызмет көрсету
5 разряд
1. БП, ТҚС жабдықтарына, күрделілігі IІ дәрежелі тарату желілерінің әуелік және кабельдік электр беру желілеріне қызмет көрсету.
2. БП, ТҚС жабдықтарына, күрделілігі I дәрежелі тарату желілерінің ,әуелік және кабельдік электр беру желілеріне қызмет көрсету.
Білімдер:
4 разряд
1. Қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы, жұмыс принципі және ағымдағы жөндеу ережелері.
2. Тарату пункттері мен трансформаторлық қосалқы станциялар орналасқан тарату желілері учаскесінің сызбасы.
3. Коллекторлар, туннельдер мен құдықтар орналасқан әуе және кабельдік электр беру желілерінің трассалары.
4. Бастапқы қосылыстардың, жедел токтың және тарату пункттері мен қосалқы станцияларды бұғаттаудың схемалары.
5. Ең жиі кездесетін ақаулар және оларды жою әдістері.
6. Бекітілген электр қондырғыларында жедел жұмыс істеу құқығын алуға арналған жедел нұсқаулықтар.
7. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері.
5 разряд
1. Қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы, жұмыс принципі және ағымдағы жөндеу ережелері.
2. Тарату пункттері мен трансформаторлық қосалқы станциялар орналасқан тарату желілері учаскесінің сызбасы.
3. Коллекторлар, туннельдер мен құдықтар орналасқан әуе және кабельдік электр беру желілерінің трассалары.

4. Схемы первичных соединений, оперативного тока и блокировки распределительных пунктов и подстанций.
5. Наиболее часто возникающие неисправности и методы их устранения.
6. Оперативные инструкции для получения права оперативной работы на закрепленных электроустановках.
7. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Осмотр и выполнение профилактических работ оборудования и линий электропередачи распределительных сетей
Навык 1:
Осмотр оборудования и линий электропередачи распределительных сетей
Умения:
Разряд 4
1. Осматривать оборудование РП, ТП, воздушных и кабельных линий электропередачи распределительных сетей II степени сложности.
Разряд 5
1. Осматривать оборудование РП, ТП, воздушных и кабельных линий электропередачи распределительных сетей II степени сложности.
2. Осматривать оборудование РП, ТП, воздушных и кабельных линий электропередачи распределительных сетей I степени сложности.
Знания:
Разряд 4
1. Схема участка распределительных сетей с расположением распределительных пунктов и трансформаторных подстанций.
2. Трассы воздушных и кабельных линий электропередачи с расположением колодцев, коллекторов и тоннелей.
3. Принципиальные схемы первичных соединений распределительных пунктов и подстанций.
4. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии.
Разряд 5
1. Схема участка распределительных сетей с расположением распределительных пунктов и трансформаторных подстанций.
2. Трассы воздушных и кабельных линий электропередачи с расположением колодцев, коллекторов и тоннелей.
3. Принципиальные схемы первичных соединений распределительных пунктов и подстанций.
4. Технические характеристики обслуживаемых распределительных пунктов и подстанций.
5. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение ремонта оборудования и линий электропередачи распределительных сетей
Умения:
Разряд 4
1. Ремонтировать оборудование РП, ТП и линии электропередачи.
2. Выполнять ремонт оборудования и линий электропередачи распределительных сетей II степени сложности.
Разряд 5
1. Ремонтировать оборудование РП, ТП и линии электропередачи.
2. Выполнять ремонт оборудования и линий электропередачи распределительных сетей II степени сложности.
3. Выполнять ремонт оборудования и линий электропередачи распределительных сетей I степени сложности.
Знания:
Разряд 4

4. Бастапқы қосылыстардың, жедел токтың және тарату пункттері мен қосалқы станцияларды бұғаттаудың схемалары.
5. Ең жиі кездесетін ақаулар және оларды жою әдістері.
6. Бекітілген электр қондырғыларында жедел жұмыс істеу құқығын алуға арналған жедел нұсқаулықтар.
7. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Тарату желілерінің жабдықтары мен электр беру желілерін тексеру және профилактикалық жұмыстарды орындау
Дағды 1:
Тарату желілерінің жабдықтары мен электр беру желілерін тексеру
Машықтар:
4 разряд
1. БП, ТҚС жабдықтарын және күрделілігі II дәрежелі тарату желілерінің әуелік және кабельдік электр беру желілерін қарау.
5 разряд
1. БП, ТҚС жабдықтарын және күрделілігі II дәрежелі тарату желілерінің әуелік және кабельдік электр беру желілерін қарау.
2. БП, ТҚС жабдықтарын және күрделілігі I дәрежелі тарату желілерінің әуелік және кабельдік электр беру желілерін қарау.
Білімдер:
4 разряд
1. Қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы, жұмыс принципі және ағымдағы жөндеу ережелері.
2. Коллекторлар, туннельдер мен құдықтар орналасқан әуе және кабельдік электр беру желілерінің трассалары.
3. Бастапқы қосылыстардың, жедел токтың және тарату пункттері мен қосалқы станцияларды бұғаттаудың схемалары.
4. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері.
5 разряд
1. Қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы, жұмыс принципі және ағымдағы жөндеу ережелері.
2. Коллекторлар, туннельдер мен құдықтар орналасқан әуе және кабельдік электр беру желілерінің трассалары.
3. Бастапқы қосылыстардың, жедел токтың және тарату пункттері мен қосалқы станцияларды бұғаттаудың схемалары.
4. Қызмет көрсетілетін тарату пункттері мен қосалқы станциялардың техникалық сипаттамалары.
5. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Тарату желілерінің жабдықтары мен электр беру желілерін жөндеуді орындау
Машықтар:
4 разряд
1. БП, ТҚС жабдықтарын және электр беру желілерін жөндеу.
2. Күрделілігі II дәрежелі тарату желілерінің жабдықтары мен электр беру желілерін жөндеуді орындау.
5 разряд
1. БП, ТҚС жабдықтарын және электр беру желілерін жөндеу.
2. Күрделілігі II дәрежелі тарату желілерінің жабдықтары мен электр беру желілерін жөндеуді орындау.
3. Күрделілігі I дәрежелі тарату желілерінің жабдықтары мен электр беру желілерін жөндеуді орындау.
Білімдер:
4 разряд

Единый тарифно-квалификационный справочникк работ и профессий рабочих (выпуск 9). Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149.
Параграф 43. Электромонтер по эксплуатации распределительных сетей, 2 - 3 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Для 2 разряда не требуется. Для 3 разряда наличие опыта работы не менее 6 (шести) месяцев.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
7413-2-021 - Электромонтер по оперативному обслуживанию распределительных сетей
Основная цель деятельности:
Техническое обслуживание и ремонт оборудования и линий электропередачи распределительных сетей
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение диагностики и работ по устранению неисправностей оборудования и линий электропередачи распределительных сетей.
2. Осмотр и выполнение профилактических работ оборудования и линий электропередачи распределительных сетей.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение диагностики и работ по устранению неисправностей оборудования и линий электропередачи распределительных сетей
Навык 1:
Выявление и ликвидация дефектов оборудования и линий электропередачи распределительных сетей
Умения:
Разряд 2.
1. Устранять обнаруженные неисправности, зачистка оборудования распределительных пунктов и трансформаторных подстанций.
2. Измерять нагрузку и напряжения под руководством электромонтера более высокой квалификации.
3. Выполнять подготовку рабочих мест в распределительных пунктах, трансформаторных подстанциях и на линиях электропередачи.
4. Выполнять наблюдение за соблюдением порядка устройства электроустановок при строительстве новых распределительных пунктов, трансформаторных подстанций, воздушных и кабельных линий электропередачи.
5. Выполнять наблюдение за строительными рабочими при ремонтах распределительных пунктов и трансформаторных подстанций.
Разряд 3
1. Подготавливать рабочие места в РП, ТП и на линиях электропередачи.
2. Устранять обнаруженные неисправности, зачищать оборудование РП и ТП, измерять нагрузку и напряжение.
3. Выполнять наблюдение за соблюдением порядка устройства электроустановок при строительстве новых распределительных пунктов, трансформаторных подстанций, воздушных и кабельных линий электропередачи.
4. Выполнять наблюдение за строительными рабочими при ремонтах распределительных пунктов и трансформаторных подстанций.
Знания:
Разряд 2

Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (9-шығарылым). Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 бұйрығы.
43-параграф. Тарату желілерін пайдалану жөніндегі электромонтер, 2-3 разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
2 разряд үшін талап етілмейді. 3 разряд үшін кемінде 6 (алты) ай жұмыс тәжірибесі болуы тиіс.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7413-2-021 - Тарату желілеріне жедел қызмет көрсету жөніндегі электромонтері
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тарату желілерінің жабдықтары мен электр беру желілеріне техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тарату желілерінің жабдықтары мен электр беру желілерінің ақаулықтарын жою бойынша диагностика мен жұмыстарды орындау.
2. Тарату желілерінің жабдықтары мен электр беру желілерін тексеру және профилактикалық жұмыстарды орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Тарату желілерінің жабдықтары мен электр беру желілерінің ақаулықтарын жою бойынша диагностика мен жұмыстарды орындау
Дағды 1:
Тарату желілерінің жабдықтары мен электр беру желілерінің ақауларын анықтау және жою
Машықтар:
2 разряд
1. Анықталған ақауларды жою, тарату пункттері мен трансформаторлық қосалқы станциялардың жабдықтарын тазалау, жүктеме мен кернеуді өлшеу.
2. Жоғары білікті электромонтердің басшылығымен жүктеме мен кернеуді өлшеу.
3. Тарату пункттерінде, трансформаторлық қосалқы станцияларда және электр беру желілерінде жұмыс орындарын дайындауды орындау.
4. Жаңа тарату пункттерін, трансформаторлық қосалқы станцияларды, әуе және кабельдік электр беру желілерін салу кезінде электр қондырғыларын орнату тәртібінің сақталуын бақылауды орындау.
5. Тарату пункттері мен трансформаторлық қосалқы станцияларды жөндеу кезінде құрылыс жұмысшыларына бақылау жүргізу.
3 разряд
1. БП, ТҚС және электр беру желілерінде жұмыс орындарын дайындау.
2. Анықталған ақауларды жою, БП және TҚС жабдықтарын тазарту, жүктеме мен кернеуді өлшеу.
3. Жаңа тарату пункттерін, трансформаторлық қосалқы станцияларды, әуе және кабельдік электр беру желілерін салу кезінде электр қондырғыларын орнату тәртібінің сақталуын бақылауды орындау.
4. Тарату пункттері мен трансформаторлық қосалқы станцияларды жөндеу кезінде құрылыс жұмысшыларына бақылау жүргізу
Білімдер:
2 разряд

1. Схема участка распределительных сетей с расположением распределительных пунктов и трансформаторных подстанций.
2. Правила подготовки рабочих мест в распределительных сетях.
3. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии.
Разряд 3
1. Схема участка распределительных сетей с расположением распределительных пунктов и трансформаторных подстанций.
2. Правила подготовки рабочих мест в распределительных сетях.
3. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обслуживание оборудования и линий электропередачи распределительных сетей
Умения:
Разряд 2
1. Выполнять подготовку к включению новых распределительных пунктов и трансформаторных подстанций, линий электропередачи под руководством электромонтера более высокой квалификации.
2. Выполнять доливку масла в оборудование.
3. Выполнять подтяжку и зачистку контактов.
4. Выполнять смену неисправных предохранителей.
5. Выполнять ремонт маслоуказательных стекол и иные аналогичные работы.
Разряд 3
1. Подготавливать к включению новые РП, ТП и линии электропередачи.
2. Наблюдать за соблюдением правил устройства электроустановок при строительстве новых РП, ТП, воздушных и кабельных линий электропередачи.
3. Доливать масло в оборудование, подтягивать и зачищать контакты, сменять неисправные предохранители, ремонтировать маслоуказательные стекла и выполнять другие аналогичные работы.
Знания:
Разряд 2
1. Схема участка распределительных сетей с расположением распределительных пунктов и трансформаторных подстанций.
2. Трассы воздушных и кабельных линий электропередачи с расположением колодцев, коллекторов и тоннелей.
3. Принципиальные схемы первичных соединений распределительных пунктов и подстанций.
4. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии.
Разряд 3
1. Схема участка распределительных сетей с расположением распределительных пунктов и трансформаторных подстанций.
2. Трассы воздушных и кабельных линий электропередачи с расположением колодцев, коллекторов и тоннелей.
3. Принципиальные схемы первичных соединений распределительных пунктов и подстанций.
4. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Осмотр и выполнение профилактических работ оборудования и линий электропередачи распределительных сетей
Навык 1:
Осмотр оборудования и линий электропередачи распределительных сетей
Умения:
Разряд 2

1. Тарату пункттері мен трансформаторлық қосалқы станциялар орналасқан тарату желілері учаскесінің сызбасы.
2. Тарату желілерінде жұмыс орындарын дайындау ережелері.
3. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері.
3 разряд
1. Тарату пункттері мен трансформаторлық қосалқы станциялар орналасқан тарату желілері учаскесінің сызбасы.
2. Тарату желілерінде жұмыс орындарын дайындау ережелері.
3. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Тарату желілерінің жабдықтары мен электр беру желілеріне қызмет көрсету
Машықтар:
2 разряд
1. Біліктілігі анағұрлым жоғары электр монтердің басшылығымен жаңа тарату пункттері мен трансформаторлық қосалқы станцияларды, электр беру желілерін қосуға дайындықты орындау.
2. Жабдыққа май толтыруды орындау.
3. Контактілерді қатайту және тазарту.
4. Ақаулы сақтандырғыштарды ауыстыру.
5. Май көрсететін шыныларды жөндеуді және басқа да ұқсас жұмыстарды орындау.
3 разряд
1. Жаңа БП, ТҚС және электр беру желілерін қосуға дайындау.
2. Жаңа БП, ТҚС, әуе және кабельдік электр беру желілерін салу кезінде электр қондырғыларын орнату ережелерінің сақталуын қадағалау.
3. Жабдыққа май толтырып құю, контактілерді тарту және тазалау, ақаулы сақтандырғыштарды ауыстыру, майды көрсететін әйнектерді жөндеу және басқа да ұқсас жұмыстарды орындау.
Білімдер:
2 разряд
1. Тарату пункттері мен трансформаторлық қосалқы станциялар орналасқан тарату желілері учаскесінің сызбасы.
2. Ұңғымалар, коллекторлар мен туннельдер орналасқан әуе және кабельдік электр беру желілерінің трассалары.
3. Тарату пункттері мен қосалқы станциялардың бастапқы қосылыстарының принциптік схемалары.
4. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері.
3 разряд
1. Тарату пункттері мен трансформаторлық қосалқы станциялар орналасқан тарату желілері учаскесінің сызбасы.
2. Ұңғымалар, коллекторлар мен туннельдер орналасқан әуе және кабельдік электр беру желілерінің трассалары.
3. Тарату пункттері мен қосалқы станциялардың бастапқы қосылыстарының принциптік схемалары.
4. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Тарату желілерінің жабдықтары мен электр беру желілерін тексеру және профилактикалық жұмыстарды орындау
Дағды 1:
Тарату желілерінің жабдықтары мен электр беру желілерін тексеру
Машықтар:
2 разряд

1. Осматривать оборудование РП, ТП II степени сложности под руководством электромонтера более высокой квалификации.
2. Осматривать оборудование воздушных и кабельных линий электропередачи распределительных сетей II степени сложности под руководством электромонтера более высокой квалификации.
Разряд 3
1. Осматривать оборудование РП, ТП, воздушных и кабельных линий электропередачи распределительных сетей II степени сложности под руководством электромонтера более высокой квалификации.
2. Осматривать оборудование РП, ТП, воздушных и кабельных линий электропередачи распределительных сетей I степени сложности под руководством электромонтера более высокой квалификации.
Знания:
Разряд 2
1. Схема участка распределительных сетей с расположением распределительных пунктов и трансформаторных подстанций.
2. Трассы воздушных и кабельных линий электропередачи с расположением колодцев, коллекторов и тоннелей.
3. Принципиальные схемы первичных соединений распределительных пунктов и подстанций.
4. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии.
Разряд 3
1. Схема участка распределительных сетей с расположением распределительных пунктов и трансформаторных подстанций.
2. Трассы воздушных и кабельных линий электропередачи с расположением колодцев, коллекторов и тоннелей.
3. Принципиальные схемы первичных соединений распределительных пунктов и подстанций.
4. Технические характеристики обслуживаемых распределительных пунктов и подстанций.
5. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение ремонта оборудования и линий электропередачи распределительных сетей
Умения:
Разряд 2
1. Выполнять ремонт оборудования распределительных сетей II степени сложности под руководством электромонтера более высокой квалификации.
2. Выполнять ремонт линий электропередачи распределительных сетей II степени сложности под руководством электромонтера более высокой квалификации.
Разряд 3
1. Выполнять ремонт оборудования и линий электропередачи распределительных сетей II степени сложности под руководством электромонтера более высокой квалификации.
2. Выполнять ремонт оборудования и линий электропередачи распределительных сетей I степени сложности под руководством электромонтера более высокой квалификации.
Знания:
Разряд 2
1. Схема участка распределительных сетей с расположением распределительных пунктов и трансформаторных подстанций.
2. Трассы воздушных и кабельных линий электропередачи с расположением колодцев, коллекторов и тоннелей.

1. Біліктілігі анағұрлым жоғары электр монтердің басшылығымен күрделілігі II дәрежелі БП, ТҚС жабдықтарын қарау.
2. Біліктілігі анағұрлым жоғары электр монтердің басшылығымен күрделілігі II дәрежелі тарату желілерінің әуелік және кабельдік электр беру желілерінің жабдықтарын қарау.
3 разряд
1. Біліктілігі анағұрлым жоғары электр монтердің басшылығымен БП, ТҚС жабдықтарын және күрделілігі II дәрежелі тарату желілерінің әуелік және кабельдік электр беру желілерін қарау.
2. Біліктілігі анағұрлым жоғары электр монтердің басшылығымен БП, ТҚС жабдықтарын және күрделілігі I дәрежелі тарату желілерінің әуелік және кабельдік электр беру желілерін қарау.
Білімдер:
2 разряд
1. Тарату пункттері мен трансформаторлық қосалқы станциялар орналасқан тарату желілері учаскесінің сызбасы.
2. Ұңғымалар, коллекторлар мен туннельдер орналасқан әуе және кабельдік электр беру желілерінің трассалары.
3. Тарату пункттері мен қосалқы станциялардың бастапқы қосылыстарының принциптік схемалары.
4. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері.
3 разряд
1. Тарату пункттері мен трансформаторлық қосалқы станциялар орналасқан тарату желілері учаскесінің сызбасы.
2. Ұңғымалар, коллекторлар мен туннельдер орналасқан әуе және кабельдік электр беру желілерінің трассалары.
3. Тарату пункттері мен қосалқы станциялардың бастапқы қосылыстарының принциптік схемалары.
4. Қызмет көрсетілетін тарату пункттері мен қосалқы станциялардың техникалық сипаттамалары.
5. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Тарату желілерінің жабдықтары мен электр беру желілерін жөндеуді орындау
Машықтар:
2-разряд
1. Біліктілігі анағұрлым жоғары электромонтердің басшылығымен күрделілігі II дәрежелі тарату желілерінің жабдықтарын жөндеуді орындау.
2. Біліктілігі анағұрлым жоғары электромонтердің басшылығымен күрделілігі II дәрежелі электр беру желілерін жөндеуді орындау.
3-разряд
1. Біліктілігі анағұрлым жоғары электромонтердің басшылығымен күрделілігі II дәрежелі тарату желілерінің жабдықтары мен электр беру желілерін жөндеуді орындау.
2. Біліктілігі анағұрлым жоғары электромонтердің басшылығымен күрделілігі I дәрежелі тарату желілерінің жабдықтары мен электр беру желілерін жөндеуді орындау.
Білімдер:
2 разряд
1. Тарату пункттері мен трансформаторлық қосалқы станциялар орналасқан тарату желілері учаскесінің сызбасы.
2. Ұңғымалар, коллекторлар мен туннельдер орналасқан әуе және кабельдік электр беру желілерінің трассалары.

Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553.
Параграф 90. Мастер участка
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Электроснабжение (по отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Электрооборудование (по видам и отраслям)
Квалификация:
-
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Электроснабжение (по отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы на производстве не менее 1 года или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы на производстве не менее 3 лет. При отсутствии образования по соответствующей специальности стаж работы на производстве не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
1329-3-013 - Мастер участка (в электроснабжении, подачи газа, пара и воздушного кондиционирования)
Основная цель деятельности:
Техническое обслуживание оборудования электрических сетей
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация и выполнение работ по обслуживанию оборудования электрических сетей
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация и выполнение работ по обслуживанию оборудования электрических сетей
Навык 1:
Разработка и обеспечение бесперебойной работы оборудования электрических сетей
Умения:
1. Обеспечивать исправное состояние оборудования.
2. Разрабатывать и внедрять мероприятия, направленные на повышение надҰжности электроснабжения потребителей и снижение межремонтных периодов оборудования электрических сетей.
3. Разрабатывать и внедрять наиболее совершенные системы управления качеством продукции и методы контроля (включая входной контроль поступающих комплектующих изделий и материалов).
4. Разрабатывать и внедрять новые и пересмотренные действующие стандарты, технические условия, инструкции и прочие нормативы в соответствии с паспортами заводов-изготовителей оборудования электрических сетей

Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы.
90- параграф. Учаске шебері
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Электрмен қамтамасыздандыру (салалар бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Электр жабдықтары (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Электрмен қамтамасыз ету (салалар бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе ЖОО кейінгі) білім және өндірістегі жұмыс өтілі 1 жылдан кем емес немесе сәйкес мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі ( орта арнаулы, орта кәсіби) және өндірістегі жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес. Сәйкес мамандық бойынша білімі болмаса, өндірістегі жұмыс өтілі 5 жылдан кем емес.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1329-3-013 - Учаске мастері (электрмен жабдықтау, газ, бу беру және ауаны кондинционерлеу)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Электр желілерінің жабдықтарына техникалық қызмет көрсету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Электр желілері жабдықтарына қызмет көрсету бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Электр желілері жабдықтарына қызмет көрсету бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және орындау
Дағды 1:
Электр желілері жабдықтарының үздіксіз жұмысын әзірлеу және қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Жабдықтың жарамды күйін қамтамасыз ету.
2. Тұтынушыларды электрмен жабдықтау сенімділігін арттыруға, электр желілері жабдықтарының жөндеу аралық кезеңдерін төмендетуге бағытталған іс-шараларды әзірлеу және енгізу.
3. Өнім сапасын басқарудың неғұрлым жетілдірілген жүйелерін, бақылау әдістерін (келіп түсетін жиынтықтаушы бұйымдардың, материалдардың кіріс бақылауын қоса алғанда) әзірлеу және енгізу.
4. Электр желілері жабдықтарын дайындаушы зауыттардың паспорттарына сәйкес жаңа және қайта қаралған қолданыстағы стандарттарды, техникалық шарттарды және өзге де нормативтер мен нұсқаулықтарды әзірлеу және енгізу.

5. Контролировать состояние контрольно-измерительных средств, их наличие на рабочих местах и своевременное представление для государственной поверки.
6. Осуществлять контроль технического состояния оборудования, материалов и комплектующих изделий.
Знания:
1. Стандарты, технические условия, нормативы качественных показателей, технологические инструкции, системы, средства и методы технического контроля производства в организации.
2. Правила технической эксплуатации и техники безопасности при эксплуатации электроустановок, правила устройства электроустановок.
3. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Контроль соблюдения подчиненными при обслуживании оборудования, требований нормативно-технической документации
Умения:
1. Соблюдение графиков проверки оборудования.
2. Содействие внедрения передового опыта.
3. Выполнение инструкций и методик по техническому контролю на рабочих местах.
4. Организация мероприятий по соблюдению подчиненными правил безопасности и охраны труда, техники безопасности, производственной и трудовой дисциплины.
5. Организация мероприятий по повышению квалификации и профессионального мастерства рабочих, их обучению.
Знания:
1. Методические и нормативно-технические материалы по управлению качеством работ.
2. Технологические процессы и режимы производства.
3. Стандарты, технические условия, нормативы качественных показателей, технологические инструкции, системы, средства.
4. Основы организации труда, производства и управления.
6. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Нацеленность на результат
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Об утверждении Правил технической эксплуатации электрических станций и сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247.
2. Об утверждении Правил техники безопасности при эксплуатации тепломеханического оборудования электростанций и тепловых сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 122.

5. Бақылау-өлшеу құралдарының жай-күйін, олардың жұмыс орындарында болуын бақылау, мемлекеттік тексеру үшін уақтылы ұсыну.
6. Жабдықтар мен материалдардың, жинақтаушы бұйымдардың техникалық жай-күйін бақылау.
Білімдер:
1. Стандарттар, техникалық шарттар, сапа көрсеткіштерінің нормативтері, Технологиялық нұсқаулықтар, ұйымдағы өндірісті техникалық бақылаудың жүйелері, құралдары мен әдістері.
2. Электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі техникалық пайдалану және қауіпсіздік техникасы қағидалары, Электр қондырғыларын орнату қағидалары.
3. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жабдыққа қызмет көрсету кезінде бағыныстылардың нормативтік-техникалық құжаттама талаптарын сақтауын бақылау
Машықтар:
1. Жабдықты тексеру кестесін сақтау.
2. Озық тәжірибені енгізуге жәрдемдесу.
3. Жұмыс орындарында техникалық бақылау бойынша нұсқаулықтар мен әдістемелерді орындау.
4. Қарамағындағылардың еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, техника қауіпсіздігі, өндірістік және еңбек тәртібі қағидаларын сақтауы жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру.
5. Жұмысшылардың біліктілігі мен кәсіби шеберлігін арттыру, оларды оқыту жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Жұмыс сапасын басқару бойынша әдістемелік және нормативтік-техникалық материалдар.
2. Технологиялық процестер және өндіріс режимдері.
3. Стандарттар, техникалық шарттар, сапа көрсеткіштерінің нормативтері, Технологиялық нұсқаулықтар, жүйелер, құралдар.
4. Еңбекті ұйымдастыру, Өндіріс және басқару негіздері.
6. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
нәтижеге назар аудару, ұйымдастырушылық қабілет, командада жұмыс істей білу, жоғары бейімделу. Ұйымның стратегиясы, саясаты мен мақсаттары шеңберіндегі еңбек және оқу іс-әрекетінің процестерін дербес басқару және бақылау, проблеманы талқылау, тұжырымдарды дәлелдеу және ақпаратпен сауатты жұмыс жасау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы.
2. Электр станцияларының және жылу желілерінің жылу-механикалық жабдықтарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларын бекіту туралы.
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 122 бұйрығы.

1. Выполнение подготовительных, испытательных и измерительных работ.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение подготовительных, испытательных и измерительных работ.
Навык 1:
Настройка аппаратуры для испытаний и измерений
Умения:
Разряд 6
1. Проводить техническое обслуживание аппаратуры, применяемой при испытаниях и измерениях.
2. Настраивать аппаратуру для испытаний и измерений.
3. Устранять неисправности и выполнять профилактический ремонт испытательной и измерительной аппаратуры.
Разряд 7
1. Проводить техническое обслуживание аппаратуры, применяемой при испытаниях и измерениях.
2. Настраивать аппаратуру для испытаний и измерений.
3. Устранять неисправности и выполнять профилактический ремонт испытательной и измерительной аппаратуры.
4. Проводить ремонт аппаратуры, применяемой при испытаниях и измерениях.
Знания:
Разряд 6
1. Назначение и принципиальное устройство электрооборудования.
2. Правила присоединения испытательной и измерительной аппаратуры при различных видах испытаний и измерений.
3. Принципиальное устройство аппаратуры для испытаний и измерений.
4. Правила подготовки рабочих мест в распределительных сетях.
5. Порядок производства испытаний и измерений.
6. Методы безопасного их производства.
7. Устройство аппаратуры для испытаний и измерений.
8. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии.
Разряд 7
1. Назначение и принципиальное устройство электрооборудования.
2. Правила присоединения испытательной и измерительной аппаратуры при различных видах испытаний и измерений.
3. Принципиальное устройство аппаратуры для испытаний и измерений.
4. Правила подготовки рабочих мест в распределительных сетях.
5. Порядок производства испытаний и измерений.
6. Методы безопасного их производства.
7. Устройство аппаратуры для испытаний и измерений.
8. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение испытаний и измерений
Умения:
Разряд 6
1. Проводить на электростанциях и в электрических сетях сложных испытаний и измерений параметров электрооборудования напряжением до 220 киловольт самостоятельно, а напряжением свыше 220 киловольт под руководством инженерно-технического работника.
2. Проводить испытания повышенным приложенным напряжением высоковольтных электродвигателей и машин постоянного тока.
3. Проводить испытания повышенным выпрямленным напряжением с определением токов утечки и емкостных токов силовых кабелей.

1. Дайындық, сынау және өлшеу жұмыстарын орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Дайындық, сынау және өлшеу жұмыстарын орындау
Дағды 1:
Сынау және өлшеу үшін аппаратураны баптау
Машықтар:
6 разряд
1. Сынақтар мен өлшеулер кезінде қолданылатын аппаратураға техникалық қызмет көрсетуді жүргізу.
2. Аппаратураны сынау және өлшеу үшін теңшеңдеу.
3. Ақауларды жою және сынақ және өлшеу аппаратурасына профилактикалық жөндеу жүргізу.
7 разряд
1. Сынақтар мен өлшеулер кезінде қолданылатын аппаратураға техникалық қызмет көрсетуді жүргізу.
2. Аппаратураны сынау және өлшеу үшін теңшеңдеу.
3. Ақауларды жою және сынақ және өлшеу аппаратурасына профилактикалық жөндеу жүргізу.
4. Сынау және өлшеу кезінде қолданылатын аппаратураға жөндеу жүргізу.
Білімдер:
6 разряд
1. Электр жабдықтарының мақсаты мен принципті құрылымы.
2. Әр түрлі сынақтар мен өлшеулер кезінде сынақ және өлшеу аппаратурасын қосу ережесі.
3. Сынау мен өлшеуге арналған аппаратураның қағидатты құрылғысы.
4. Тарату желілерінде жұмыс орындарын дайындау ережелері.
5. Сынақтар мен өлшеулер жүргізу тәртібі.
6. Оларды қауіпсіз жүргізу әдістері.
7. Сынауға және өлшеуге арналған аппаратураның құрылғысы.
8. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері, өрт қауіпсіздігі талаптары.
7 разряд
1. Электр жабдықтарының мақсаты мен принципті құрылымы.
2. Әр түрлі сынақтар мен өлшеулер кезінде сынақ және өлшеу аппаратурасын қосу ережесі.
3. Сынау мен өлшеуге арналған аппаратураның қағидатты құрылғысы.
4. Тарату желілерінде жұмыс орындарын дайындау ережелері.
5. Сынақтар мен өлшеулер жүргізу тәртібі.
6. Оларды қауіпсіз жүргізу әдістері.
7. Сынауға және өлшеуге арналған аппаратураның құрылғысы.
8. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Сынақтар мен өлшемдерді орындау
Машықтар:
6-разряд
1. Электр станцияларында және электр желілерінде кернеуі 220 киловольтқа дейінгі электр жабдығының параметрлерін күрделі сынау мен өлшеуді өз бетінше, ал кернеуі 220 киловольттан жоғары инженерлік-техникалық қызметкердің басшылығымен жүргізу.
2. Жоғары вольтты электр қозғалтқыштары мен тұрақты ток машиналарының қолданылған кернеуінің жоғарылауымен сынақтар жүргізу.
3. Электр кабельдерінің ағып кету токтары мен сыйымдылық токтарын анықтай отырып, жоғары түзетілген кернеуді сынау.

4. Проводить снятие круговых диаграмм переключающих устройств трансформаторов.
5. Проводить измерение емкости и тангенса угла диэлектрических потерь тока и потерь холостого хода, увлажненности обмоток, группы соединения.
6. Проводить измерение коэффициента трансформации, напряжения короткого замыкания, сопротивления постоянному току обмоток силовых трансформаторов и маслонаполненных реакторов.
7. Проводить испытания разрядников, измерительных трансформаторов, коммутационных аппаратов.
8. Проводить измерение емкости и тангенса угла диэлектрических потерь конденсаторов и измерительных трансформаторов.
9. Проводить под руководством инженерно-технического работника испытаний повышенным приложенным напряжением турбогенераторов мощностью свыше 50 тысяч киловатт и синхронных компенсаторов мощностью свыше 50 мегавар;
10. Оформлять результаты испытаний и измерений в документации.
Разряд 7
1. Проводить испытания и измерения параметров электрооборудования напряжением до 220 киловольт, кроме силовых трансформаторов, выключателей и трансформаторов тока напряжением свыше 220 киловольт.
2. Проводить испытания повышенным приложенным напряжением.
3. Проводить измерение сопротивления изоляции.
4. Проводить определение тангенса угла диэлектрических потерь тока и потерь холостого хода.
5. Проводить измерение емкости и увлажненности обмоток маслонаполненных трансформаторов, токов утечки разрядников, распределения напряжения на поверхностях и натяжных гирляндах изоляторов, сопротивления контуров заземления.
6. Проводить испытания повышенным напряжением до 220 кВ, измерять сопротивление изоляции, измерять сопротивление контуров заземления закрытых и открытых распределительных устройств.
7. Измерять переходное сопротивление контактов, определять места повреждений кабельных и воздушных линий напряжением до 220 кВ.
8. Выявлять дефектные изоляторы с помощью измерительных штанг.
9. Измерять напряжение и нагрузку переносными приборами.
10. Проводить электрические испытания защитных средств и приспособлений.
11. Определять тангенс угла диэлектрических потерь, увлажнҰнность обмоток, группы соединения, коэффициент трансформации тока и потери холостого хода.
12. Определять напряжение короткого замыкания и сопротивление постоянному току обмоток силовых трансформаторов.
13. Измерять Ұмкость и тангенс угла диэлектрических потерь вводов, конденсаторов и измерительных трансформаторов.
14. Проводить испытания с измерением токов утечки разрядников.
15. Проводить испытания повышенным выпрямленным напряжением с измерением Ұмкостного тока силовых кабелей.

4. Трансформаторлардың коммутациялық құрылғыларының дөңгелек диаграммаларын алып тастау.
5. Диэлектрлік токтың жоғалуы мен бос жүрістің жоғалуы бұрышының сыйымдылығы мен тангенсін, орамалардың ылғалдылығын, қосылу тобын өлшеу.
6. Трансформация коэффициентін, қысқа тұйықталу кернеуін, күш трансформаторлары мен май толтырылған реакторлар орамаларының тұрақты ток кедергісін өлшеуді жүргізу.
7. Разрядтағыштарды, өлшеу трансформаторларын, коммутациялық аппараттарды сынауды жүргізу.
8. Конденсаторлар мен өлшеу трансформаторларының диэлектрлік шығын бұрышының сыйымдылығы мен тангенсін өлшеуді жүргізу.
9. Инженерлік-техникалық қызметкердің басшылығымен қуаттылығы 50 мың киловаттан асатын турбогенераторлардың және қуаттылығы 50 мегавардан асатын синхронды компенсаторлардың жоғары кернеуімен сынақтар жүргізу;
10. Құжаттамада сынақтар мен өлшеулердің нәтижелерін ресімдеу.
7-разряд
1. Күштік трансформаторлардан, ажыратқыштардан және кернеуі 220 киловольттан жоғары ток трансформаторларынан басқа, кернеуі 220 киловольтқа дейінгі электр жабдығының параметрлерін сынау және өлшеу жүргізу.
2. Қолданылған кернеудің жоғарылауымен сынақтар жүргізу.
3. Оқшаулау кедергісін өлшеңіз.
4. Диэлектрлік токтың жоғалуы мен бос жүрістің жоғалуы бұрышының тангенсін анықтау.
5. Маймен толтырылған трансформаторлар орамаларының сыйымдылығы мен ылғалдылығын, разрядтағыштардың ағып кету токтарын, оқшаулағыштардың беттеріндегі және кернеу гирляндтарындағы кернеудің таралуын, жерге тұйықтау контурларының кедергісін өлшеуді жүргізу.
6. 220 кВ дейін жоғары кернеумен сынау, оқшаулау кедергісін өлшеу, жабық және ашық тарату құрылғыларының жерге тұйықтау тізбектерінің кедергісін өлшеу.
7. Контактілердің өтпелі кедергісін өлшеу, кернеуі 220 кВ дейінгі кабельдік және әуе желілерінің зақымдану орындарын анықтау.
8. Өлшеу штангалары арқылы ақаулы оқшаулағыштарды анықтау.
9. Портативті құрылғылармен кернеу мен жүктемені өлшеу.
10. Қорғаныс құралдары мен құрылғыларына электрлік сынақтар жүргізу.
11. Диэлектрлік жоғалту бұрышының тангенсін, орамалардың ылғалдылығын, қосылу топтарын, токтың өзгеру коэффициентін және бос жүрісті жоғалтуды анықтау.
12. Қысқа тұйықталу кернеуін және қуат трансформаторларының орамаларының тұрақты ток кедергісін анықтау.
13. Кірістердің, конденсаторлардың және өлшеу трансформаторларының диэлектрлік жоғалту бұрышының сыйымдылығы мен тангенсін өлшеу.
14. Разрядтауыштардың ағып кету токтарын өлшеу арқылы сынақтар жүргізу.
15. Қуат кабельдерінің сыйымдылық тогын өлшей отырып, жоғары түзетілген кернеуді сынау.

2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) Умная сеть электроснабжения (SmartGrid) – Это модернизированные сети электроснабжения, использующие коммуникационные и информационные сети для сбора, хранения и обработки информации, на основе которой автоматически формируется режим системы, обеспечивающий надҰжность, экономичность и эффективность электроснабжения;
2) Программирование, робототехника, искусственный интеллект – В эту сферу включены разнообразные навыки, связанные с разработкой и настройкой систем искусственного интеллекта, наладкой и настройкой роботов, разработкой программ для управления производственными процессами и отдельными машинами;
3) Системное мышление – Умение специалиста объединять (обобщать) частные факты в общую картину, строить иерархические уровни для понимания различных ситуаций (экономических, политических, деловых) и приятия долгосрочных решений. Важным качеством является понимание того, как изменение одного элемента, в последствии, отразится на других элементах;
4) Компьютерная поддержка проектирования (CAD) – Используется для создания двумерных (2-D) чертежей или трехмерных (3-D) моделей. Основная цель - оптимизировать и упорядочить рабочий процесс дизайнера, повысить производительность, улучшить качество и уровень детализации дизайна, улучшить обмен документацией и часто вносить свой вклад в базу данных производственного проектирования. Выходные данные программного обеспечения CAD поступают в виде электронных файлов, которые затем соответствующим образом используются в производственных процессах;
5) Микро сеть (MicroGrid) – Локальная энергосистема, которая предполагает создание на определенной территории собственных энергосетевых структур способных работать в том числе автономно;
6) Межотраслевая коммуникация – Межотраслевая коммуникация состоит в понимании технологий, процессов и рыночной ситуации в разных смежных и несмежных отраслях кросс функциональное и кросс дисциплинарное взаимодействие;
7) Большие данные (Big Data) – Это структурированные или неструктурированные массивы данных большого объема. Их обрабатывают при помощи специальных автоматизированных инструментов, чтобы использовать для статистики, анализа, прогнозов и принятия решений;
8) Homer – Программное обеспечение для моделирования микросетей;
9) SKM/ETAP – Программное обеспечение для анализа мощности энергосистем.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) –
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта

2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) Ақылды электрмен жабдықтау желісі (SmartGrid) – Ақпаратты жинау, сақтау және өңдеу үшін коммуникациялық және ақпараттық желілерді пайдаланатын жаңартылған электрмен жабдықтау желілері, оның негізінде электрмен жабдықтаудың сенімділігін, үнемділігін және тиімділігін қамтамасыз ететін жүйе режимі автоматты түрде қалыптасады.
2) Бағдарламалау, робототехника, жасанды интеллект – Бұл сала жасанды интеллект жүйелерін әзірлеуге және конфигурациялауға, роботтарды орнатуға және конфигурациялауға, өндірістік процестерді және жеке машиналарды басқаруға арналған бағдарламаларды әзірлеуге қатысты әртүрлі дағдыларды қамтиды.
3) Жүйелік ойлау – Маманның белгілі бір фактілерді жалпы суретке біріктіру (қорытындылау), әртүрлі жағдайларды (экономикалық, саяси, іскерлік) түсіну және ұзақ мерзімді шешімдер қабылдау үшін иерархиялық деңгейлерді құру қабілеті. Маңызды сапа - бір элементтегі өзгеріс кейіннен басқа элементтерге қалай әсер ететінін түсіну.
4) Компьютерлік дизайн (CAD) – Екі өлшемді (2-D) сызбалар немесе үш өлшемді (3-D) модельдер жасау үшін қолданылады. Негізгі мақсат-дизайнердің жұмыс процесін оңтайландыру және ретке келтіру, өнімділікті арттыру, дизайнның сапасы мен егжей-тегжейлі деңгейін жақсарту, құжаттамамен алмасуды жақсарту және көбінесе өндірістік дизайн дерекқорына үлес қосу. CAD бағдарламалық жасақтамасының шығысы электрондық файлдар түрінде келеді, содан кейін олар өндірістік процестерде сәйкесінше қолданылады.
5) Микро желі (MicroGrid) – Белгілі бір аумақта автономды түрде жұмыс істей алатын өзінің энергетикалық желілік құрылымдарын құруды көздейтін жергілікті энергия жүйесі.
6) Салааралық коммуникация – Салааралық байланыс әртүрлі байланысты және байланысты емес салалардағы технологияларды, процестерді және нарықтық жағдайларды түсінуден, сонымен қатар функционалдық және пәнаралық өзара әрекеттесуден тұрады.
7) Үлкен деректер (Big Data) – Үлкен көлемдегі құрылымдалған немесе құрылымданбаған деректер массивтері. Олар статистика, талдау, болжау және шешім қабылдау үшін пайдалану үшін арнайы автоматтандырылған құралдардың көмегімен өңделеді.
8) Homer – Микрожелілерді модельдеуге арналған бағдарламалық жасақтама.
9) SKM/ETAP – Бұл электр желілерінің қуатын талдауға арналған бағдарламалық жасақтама.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) –
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты

4. Название профессионального стандарта: Смарт-менеджер
5. Код профессионального стандарта: D35130014
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
D Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом
35 Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом
35.1 Производство, передача и распределение электроэнергии
35.13 Распределение электроэнергии
35.13.0 Распределение электроэнергии
7. Краткое описание профессионального стандарта: Смарт менеджер работает с командой инженеров и техников и отвечают за оптимизацию технологических процессов, разработку стратегий и проектов для повышения эффективности, производительности и качества. Специалисты этой области отслеживают модели использования энергии, оценивают эффективность технологии и определяют области для улучшения.
8. Перечень карточек профессий:
1) Смарт-менеджер - 6 уровень ОРК
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Смарт-менеджер":
Код группы:
2141-9
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Смарт-менеджер
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
Энергоменеджер (Энергоаудитор)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Наличие опыта работы на производстве не менее 5 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не применимо
Другие возможные наименования профессии:
2133-3-006 - Энергоменеджер
2133-3-001 - Инженер-энергоменеджер
Основная цель деятельности:
Улучшение структуры управления и мониторинга сетей, внедрение умных технологий. Повышение энергоэффективности.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Решение вопросов безопасного снабжения энергией
2. Анализ энергетических тарифов, поиск путей их оптимизации
3. Внедрение, управление и анализ эффективности электрическими сетями
4. Разработка и внедрение планов модернизации сетей электроснабжения
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Решение вопросов безопасного снабжения энергией
Навык 1:
Координация снабжения энергии и внедрение политики повышения устойчивости и минимизации затрат и воздействия на окружающую среду
Умения:

4. Кәсіптік стандарттың атауы: Смарт-менеджер
5. Кәсіптік стандарттың коды: D35130014
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
D Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен жабдықтау
35 Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен қамтамасыз ету
35.1 Электр энергиясын өндіру, беру және бөлу
35.13 Электр энергиясын бөлу
35.13.0 Электр энергиясын бөлу
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Смарт менеджер инженерлер мен техниктер тобымен жұмыс істейді және тиімділікті, өнімділікті және сапаны жақсарту үшін технологиялық процестерді оңтайландыруға, стратегиялар мен жобаларды әзірлеуге жауап береді. Бұл саланың мамандары энергияны пайдалану үлгілерін бақылайды, технологияның тиімділігін бағалайды және жақсарту бағыттарын анықтайды.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Смарт-менеджер - 6 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Смарт-менеджер":
Топтың коды:
2141-9
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Смарт-менеджер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
Энергия менеджері (энергетикалық аудитор)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Өндірісте кемінде 5 жыл жұмыс тәжірибесінің болуы
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қолданылмайды
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2133-3-006 - Энергоменеджер
2133-3-001 - Инженер-энергоменеджер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Желілерді басқару және мониторинг құрылымын жақсарту, ақылды технологияларды енгізу. Энергия тиімділігін арттыру.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Энергиямен қауіпсіз жабдықтау мәселелерін шешу
2. Энергетикалық тарифтерді талдау, оларды оңтайландыру жолдарын іздеу
3. Электр желілерін енгізу, басқару және тиімділігін талдау
4. Электрмен жабдықтау желілерін жаңғырту жоспарларын әзірлеу және енгізу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Энергиямен қауіпсіз жабдықтау мәселелерін шешу
Дағды 1:
Энергиямен қамтамасыз етуді үйлестіру және тұрақтылықты арттыру және шығындар мен қоршаған ортаға әсерді азайту саясатын енгізу
Машықтар:

1. Внедрять и контролировать экологическую политику и процедуры в энергоснабжении.
2. Пользоваться справочными информационными базами данных, содержащими документы и материалы по вопросам энергетического менеджмента.
3. Применять национальные, межгосударственные и международные стандарты, регламентирующие систему энергетического менеджмента.
4. Руководствоваться процедурами разработки, согласования, утверждения и хранения локальной документации.
5. Работать с различными техническими экспертами области энергоснабжения.
Знания:
1. Инженерные принципы и процессы в энергетике.
2. Инженерный технический английский.
3. Техническая терминология в области энергетики.
4. Нормативные правовые акты в области энергосбережения и повышения энергетической эффективности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Повышение уровня энергоэффективности при снабжении объектов
Умения:
1. Оценивать энергетические нагрузки и использование энергии для повышения энергоэффективности отдельных объектов.
2. Инициировать и вести проекты повышения энергетической эффективности.
3. Определять техническую возможность и соответствие реализации мероприятий, направленных на энергосбережение и повышение энергоэффективности.
4. Использовать методы для оценки предложений, касающихся проектов энергосбережения и повышения энергоэффективности.
5. Применять методы инвестиционного анализа для оценки перспективности энергосберегающих проектов и мероприятий.
6. Оценивать экономическую эффективность реализации инвестиционных проектов, программ и мероприятий.
7. Создавать первоначальные эскизы проекта в приложениях программ CAD.
Знания:
1. Передовые энергосберегающие и энергоэффективные технологии.
2. Основы управления технических проектов и межотраслевой коммуникации.
3. Методы оценки экономической эффективности инновационных проектов.
4. Бюджетирование и управление техническими проектами.
5. Языки программирования и приложений CAD (AutoCAD, Solidworks или OnShape).
6. Создание технической документации проектов по энергетике.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Анализ энергетических тарифов, поиск путей их оптимизации
Навык 1:
Отслеживание потребности в энергии и ее использования
Умения:
1. Проводить анализ потребления электроэнергии.
2. Проводить анализ тенденций энергетического рынка в направлении энергоиспользования и энерготехнологических подсистем объектов.
3. Осуществлять приоритезацию направлений реализации выявленного потенциала энергосбережения и повышения энергетической эффективности.
4. Готовить необходимую документацию для заключения договора на проведение энергетического обследования.

1. Энергиямен жабдықтауда экологиялық саясат пен рәсімдерді енгізу және бақылау.
2. Энергетикалық менеджмент мәселелері бойынша құжаттар мен материалдарды қамтитын анықтамалық ақпараттық дерекқорларды пайдалану.
3. Энергетикалық менеджмент жүйесін реттейтін ұлттық, мемлекетаралық және халықаралық стандарттарды қолдану.
4. Жергілікті құжаттаманы әзірлеу, келісу, бекіту және сақтау рәсімдерін басшылыққа алу.
5. Энергиямен жабдықтау саласындағы түрлі техникалық сарапшылармен жұмыс істеу.
Білімдер:
1. Энергетикадағы инженерлік принциптер мен процестер.
2. Инженерлік техникалық ағылшын.
3. Энергетика саласындағы техникалық терминология.
4. Энергия үнемдеу және энергетикалық тиімділікті арттыру саласындағы нормативтік құқықтық актілер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Объектілерді жабдықтау кезінде энергия тиімділігінің деңгейін арттыру
Машықтар:
1. Жеке объектілердің энергия тиімділігін арттыру үшін энергия жүктемелерін және энергияны пайдалануды бағалау.
2. Энергетикалық тиімділікті арттыру жобаларын бастау және жүргізу.
3. Энергия үнемдеуге және энергия тиімділігін арттыруға бағытталған іс-шараларды іске асырудың техникалық мүмкіндігі мен сәйкестігін айқындау.
4. Энергияны үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жобаларына қатысты ұсыныстарды бағалау әдістерін қолдану.
5. Энергия үнемдейтін жобалар мен іс-шаралардың келешегін бағалау үшін инвестициялық талдау әдістерін қолдану.
6. Инвестициялық жобаларды, бағдарламалар мен іс-шараларды іске асырудың экономикалық тиімділігін бағалау.
7. CAD бағдарламалық қосымшаларында бастапқы дизайн эскиздерін жасау.
Білімдер:
1. Энергияны үнемдейтін және энергияны үнемдейтін озық технологиялар.
2. Техникалық жобаларды басқару және салааралық коммуникация негіздері.
3. Инновациялық жобалардың экономикалық тиімділігін бағалау әдістері.
4. Техникалық жобаларды бюджеттеу және басқару.
5. CAD бағдарламалау тілдері мен қосымшалары (AutoCAD, Solidworks немесе Enshape).
6. Энергетика бойынша жобалардың техникалық құжаттамасын жасау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Энергетикалық тарифтерді талдау, оларды оңтайландыру жолдарын іздеу
Дағды 1:
Энергия қажеттілігін және оны пайдалануды қадағалау
Машықтар:
1. Электр энергиясын тұтынуға талдау жүргізу.
2. Энергия пайдалану бағытындағы энергетикалық нарық үрдістеріне және объектілердің энерготехнологиялық кіші жүйелеріне талдау жүргізу.
3. Энергия үнемдеудің анықталған әлеуетін іске асыру және энергетикалық тиімділікті арттыру бағыттарына басымдық беруді жүзеге асыру.
4. Энергетикалық тексеру жүргізуге шарт жасасу үшін қажетті құжаттаманы дайындау.

5. Разрабатывать планы стратегического развития, дорожные карты и другие необходимые документации проекта.
Знания:
1. Операции энергетического сектора.
2. Методология проведения энергетического анализа и установления показателей энергетической эффективности.
3. Статистические методы и сравнительный анализ.
4. Основы управления техническими проектами.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Внедрение, управление и анализ эффективности электрическими сетями
Навык 1:
Управление проектами внедрения электрических сетей
Умения:
1. Оценивать целесообразность сооружения/введения новых установок/систем на объектах с инфраструктурными ограничениями.
2. Разрабатывать концептуальные проекты, которые могут включать в себя различные энергетические ресурсы, включая возобновляемые источники энергии и аккумуляторные батареи для достижения финансовых и экологических целей для каждого проекта.
3. Строить модели проектирования для оптимизации размеров генерирующих мощностей сетей и накопителей энергии.
4. Проводить исследования энергосистемы для подтверждения номинальных характеристик оборудования и проверки надежной работы электрической сети во время работы системы от сети и в автономном режиме.
5. Создавать и поддерживать разработку проектов/чертежей, операций, спецификаций оборудования, процедур для утверждения для технико-экономического обоснования и детального проектирования.
6. Применять инструменты моделирования и анализа энергосистем.
7. Сотрудничать с руководителем отдела распределенных энергетических ресурсов, инженерами проекта и заинтересованными сторонами.
Знания:
1. Методы управления, системы управления энергией и контроллеров нагрузки.
2. Стандарты межсетевого взаимодействия, распределҰнной энергетики и протоколов связи.
3. Инструменты моделирования и анализа электрических систем как SKM/ETAP, Homer или аналогичных программных пакетов.
4. Основы управления техническими/инженерными проектами.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 4:
Разработка и внедрение планов модернизации сетей электроснабжения
Навык 1:
Проводить операции для модернизации сетей электроснабжения предприятия
Умения:
1. Выявлять дефекты и внедрять пути решения для расширения и модернизации электрической сети.
2. Вести и создавать дорожные карты, бизнес-кейсы для конкретных инициатив, спецификаций и требований.
3. Руководить группами в координации инженерных и проектных работ от концепции до выполнения детального проекта, поддержки и закрытия проекта.
4. Координировать деятельность по проектированию систем для обеспечения соответствия установки и эксплуатации техническим условиям и нормам.

5. Стратегиялық даму жоспарларын, жол карталарын және жобаның басқа да қажетті құжаттамаларын әзірлеу.
Білімдер:
1. Энергетикалық сектордың операциялары.
2. Энергетикалық талдау жүргізу және энергетикалық тиімділік көрсеткіштерін белгілеу әдістемесі.
3. Статистикалық әдістер және салыстырмалы талдау.
4. Техникалық жобаларды басқару негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Электр желілерін енгізу, басқару және тиімділігін талдау
Дағды 1:
Электр желілерін енгізу жобаларын басқару
Машықтар:
1. Инфрақұрылымдық шектеулері бар объектілерде жаңа қондырғыларды/жүйелерді салу/енгізу орындылығын бағалау.
2. Әр жоба үшін қаржылық және экологиялық мақсаттарға жету үшін әр түрлі энергия ресурстарын, соның ішінде жаңартылатын энергия көздерін және қайта зарядталатын батареяларды қамтуы мүмкін тұжырымдамалық жобаларды әзірлеу.
3. Генерациялау қуаттарының желілердің және энергия жинақтағыштардың өлшемдерін оңтайландыру үшін жобалау модельдерін құру.
4. Жабдықтың номиналды сипаттамаларын растау және жүйе желіден және желіден тыс режимде жұмыс істеген кезде электр желісінің сенімді жұмысын тексеру үшін энергетикалық жүйеге зерттеулер жүргізу.
5. Жобаларды/сызбаларды, операцияларды, жабдықтың сипаттамаларын, техникалық-экономикалық негіздеме мен егжей-тегжейлі жобалау үшін бекіту процедураларын құру және қолдау.
6. Электр жүйелерін модельдеу және талдау құралдарын қолданыңыз.
7. Бөлінген энергетикалық ресурстар бөлімінің басшысымен, жоба инженерлерімен және мүдделі тараптармен ынтымақтасу.
Білімдер:
1. Басқару әдістері, энергияны басқару жүйелері және жүктеме контроллері.
2. Желіаралық өзара іс-қимыл, бөлінген энергетика және байланыс хаттамаларының стандарттары.
3. SKM/ETAP, Homer немесе ұқсас бағдарламалық пакеттер сияқты электр жүйелерін модельдеу және талдау құралдары.
4. Техникалық/инженерлік жобаларды басқару негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 4:
Электрмен жабдықтау желілерін жаңғырту жоспарларын әзірлеу және енгізу
Дағды 1:
Кәсіпорынның электрмен жабдықтау желілерін жаңғырту үшін операциялар жүргізу
Машықтар:
1. Ақауларды анықтау және электр желісін кеңейту және жаңарту бойынша шешімдерді енгізу.
2. Нақты бастамалар, спецификациялар мен талаптар үшін жол карталарын, бизнес жағдайларын жүргізу және құру.
3. Концепциядан бастап егжей-тегжейлі жобаны орындауға, жобаны қолдауға және жобаны жабуға дейін инженерлік және жобалау қызметін үйлестіруде топтарды басқару.
4. Орнату және пайдалану техникалық шарттар мен кодтарға сәйкестігін қамтамасыз ету үшін жүйені жобалау қызметін үйлестіру.

5. Читать технические чертежи/схемы оборудования и систем электроснабжения предприятия.
6. Импортировать и манипулировать большими наборами данных из различных источников для количественной оценки производительности системы.
7. Соблюдать технику безопасности и нормы охраны труда.
Знания:
1. Инженерные концепции энергосистем, такие как потоки мощности, регулирование напряжения, коэффициент мощности и технические потери, координация устройств при нормальной и альтернативной конфигурации системы.
2. Математика, языки программирования, основы обработки и визуализации данных.
3. Моделирование систем распределения электроэнергии для поддержки прогнозирования, системных операций и/или планирования.
4. Организация системы управления для локальной и удаленной диспетчеризации распределительного оборудования.
5. Создание отчетов и технической документации для заинтересованных сторон проектов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Умение быстро принимать решения
Аналитическое мышление
Устные коммуникативные навыки
Письменные коммуникативные навыки
Концентрация и управление вниманием
Структурированное решение проблем
Лидерство
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Инженер производственно-технического подразделения
5
Старший мастер
4
Техник
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
10. Наименование государственного органа:
Министерство энергетики Республики Казахстан
Исполнитель: Сұлтан Асылқанов,
7 (708) 958 41 94, s.assylkanov@energo.gov.kz
Бегалы Ердәулет Оралбайұлы
7 (717)2 78-97-78, e.begaly@energo.gov.kz
11. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
АО "Мангистауская региональная электросетевая компания"
Исполнители: Майра Тәшімова, +7 (775) 669 73 87, m.tashimova@mrek.kz
Бибігүл Бесмағамбетова, +7 (701) 378 17 20, disp@mrek.kz
12. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: Протокол заседания Отраслевого совета по профессиональным квалификациям сфере электроэнергетики и теплоэнергетики от 14 марта 2025 года № 3-2025. Протокол заседания Отраслевого совета по профессиональным квалификациям сфере электроэнергетики и теплоэнергетики от 27 июня 2025 года № 4-2025.
13. Национальный орган по профессиональным квалификациям: Заключение Национального органа по профессиональным квалификациям по итогам экспертизы проекта профессионального стандарта от 29 октября 2024 года.

5. Кәсіпорынның жабдықтары мен электрмен жабдықтау жүйелерінің техникалық сызбаларын/сызбаларын оқу.
6. Жүйе өнімділігін сандық бағалау үшін әртүрлі көздерден алынған деректердің үлкен жиынын тиімді импорттау және өңдеу.
7. Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау нормаларын сақтау.
Білімдер:
1. Қуат ағындары, кернеуді реттеу, қуат коэффициенті және техникалық шығындар, жүйенің қалыпты және балама конфигурациясындағы құрылғыларды үйлестіру сияқты электр жүйелерінің инженерлік тұжырымдамалары.
2. Математика, бағдарламалау тілдері, деректерді өңдеу және визуализация негіздері.
3. Болжауды, жүйелік операцияларды және / немесе жоспарлауды қолдау үшін электр энергиясын тарату жүйелерін модельдеу.
4. Тарату жабдықтарын жергілікті және қашықтықтан диспетчерлеу үшін басқару жүйесін ұйымдастыру.
5. Жобалардың мүдделі тараптары үшін есептер мен техникалық құжаттама жасау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тез шешім қабылдай білу
Аналитикалық ойлау
Ауызекі сөйлеу дағдылары
Жазбаша қарым-қатынас жасау дағдылары
Зейінді шоғырландыру және бақылау
Құрылымдық мәселелерді шешу
Көшбасшылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Өндірістік-техникалық бөлімшенің инженері
5
Аға шебер
4
Техник
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
10. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Энергетика министрлігі
Орындаушы:
Асылканов Султан Бауржанович,
7 (708) 958 41 94, s.assylkanov@energo.gov.kz
Бегалы Ердәулет Оралбайұлы,
7 (717) 2 78-97-78
11. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
"Маңғыстау өңірлік электртораптық компаниясы" АҚ
Орындаушылар:
Майра Тәшімова, +7 (775) 669 73 87, m.tashimova@mrek.kz
Бибігүл Бесмағамбетова, +7 (701) 378 17 20, disp@mrek.kz
12. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2025 жылғы
13. 14 наурыздағы электрэнергетикасы және жылу энергетикасы саласының кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңесі отырысының №3-2025 Хаттамасы.

14. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": Экспертное заключение № 11095/19 от 16.09.2025 года.
15. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2025 года.
16. Дата ориентировочного пересмотра: 31.12.2028 года.
Приложение 29 к приказу
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 29 октября 2025 года № 416-н/қ
Профессиональный стандарт: "Реализация и сбыт электрической энергией"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", применяется в организациях энергетической отрасли, осуществляющих реализацию и сбыт электрической энергии, и устанавливает требования к содержанию трудовой деятельности, квалификациям работников, формированию образовательных программ, признанию профессиональных квалификаций, а также применению в системе управления персоналом.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи
2) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
3) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения;
4) умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;
5) Национальная система квалификаций – комплекс правовых и институциональных инструментов и механизмов регулирования и согласования спроса на квалификации со стороны рынка труда и предложения квалификаций со стороны системы образования, в том числе информального;
6) прибор учета электрической энергии – техническое средство, предназначенное для измерения, регистрации и хранения информации о количестве потребленной, произведенной, переданной или распределенной электрической энергии и (или) мощности.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ЕТКС – Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих
2) КС – Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих
3) ОРК – Отраслевая рамка квалификаций
4) ОКЭД – Общий классификатор видов экономической деятельности

14. 2025 жылғы 27 маусымдағы электрэнергетикасы және жылу энергетикасы саласының кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңесі отырысының
15. №4-2025 Хаттамасы.
16. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2025 жылғы 29 қазандағы кәсіптік стандарт жобасын сараптау қорытындысы бойынша кәсіптік біліктілік жөніндегі Ұлттық органның қорытындысы.
17. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2025 жылғы 16 қыркүйектегі № 11095/19 сараптамалық қорытындысы.
18. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: 1 нұсқа, 2024 жыл.
19. Болжамды қайта қарау күні: 31.12.2027 жыл.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2025 жылғы 29 қазандағы
№ 416-н/қ бұйрығына
29-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Электр энергиясын сату және өткізу" 1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: Кәсіптік стандарт "Кәсіптік біліктіліктер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес әзірленді, электр энергиясын өткізуді және өткізуді жүзеге асыратын энергетика саласындағы ұйымдарда қолданылады және еңбек қызметінің мазмұнына, қызметкерлердің біліктілігіне, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, кәсіптік біліктіліктерді тануға, сондай-ақ персоналды басқару жүйесінде қолдануға қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
2) дағды – кәсіптік міндетті толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен машықты қолдану қабілеті;
3) кәсіп – жеке адам жүзеге асыратын және орындалуы үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін қызмет түрі;
4) құзырет – еңбек функциясын құрайтын бір немесе бірнеше кәсіптік міндетті орындауға мүмкіндік беретін дағдыны қолдану қабілеті;
5) Ұлттық біліктілік жүйесі – біліктілікке еңбек нарығы тарапынан сұранысты және біліктілікке білім беру, оның ішінде информалды білім беру жүйесі тарапынан ұсынысты реттеу мен келісудің құқықтық және институционалдық құралдары мен тетіктерінің кешені;
6) электр энергиясын есепке алу аспабы – электр энергиясының және (немесе) қуаттың тұтынылған, өндірілген, берілген немесе таратылған көлемін өлшеуге, тіркеуге және сақтауға арналған техникалық құрал.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) БТБА – Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы
2) БА – Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы
3) СБШ – Салалық біліктілік шеңбері
4) ЭҚТЖЖ – Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші

5) кВ – Кило-Вольт
6) СНиРЭ – Сборник нормативов и расценок на электроэнергетические работы
7) АСКУЭ – Автоматизированная система коммерческого учета электроэнергии
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Реализация и сбыт электрической энергией
5. Код профессионального стандарта: D041
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
D Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом
35 Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом
35.1 Производство, передача и распределение электроэнергии
35.13 Распределение электроэнергии
35.13.0 Распределение электроэнергии
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт устанавливает требования к квалификации работников, осуществляющих техническое обслуживание электрооборудования и передачу электрической энергии. Описывает виды профессиональной деятельности, трудовые функции и квалификационные уровни, необходимые для обеспечения бесперебойной и безопасной работы оборудования электрических сетей. Стандарт включает требования к теоретической и практической подготовке, соблюдению правил охраны труда, производственной санитарии, пожарной безопасности, применению средств индивидуальной защиты, качеству выполняемых работ, рациональной организации труда и знанию производственной сигнализации.
8. Перечень карточек профессий:
1) Оператор по работе с потребителями - 2 уровень ОРК
2) Электромонтер по эксплуатации электросчетчиков - 3 уровень ОРК
3) Контролер по электрической энергии - 3 уровень ОРК
4) Контролер по электрической энергии - 2 уровень ОРК
5) Техник-электрик - 4 уровень ОРК
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Оператор по работе с потребителями":
Код группы:
9629-2
Код наименования занятия:
9629-2-007
Наименование профессии:
Оператор по работе с потребителями
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Связь с ЕТКС и КС отсутствует
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
4110-1-003 - Специалист канцелярии
4110-2-002 - Делопроизводитель
4110-2-003 - Инспектор по контролю за исполнением поручений
4110-2-004 - Инспектор (по делопроизводству)
4110-1-002 - Офисный служащий (общий профиль)

5) кВ – Кило-Вольт
6) ЭЖ НжБ – Электр энергетикалық жұмыстарға арналған нормативтер мен бағалар жинағы
7) ЭЭКЕАЖ – Электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесі
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Электр энергиясын сату және өткізу
5. Кәсіптік стандарттың коды: D041
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
D Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен жабдықтау
35 Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен қамтамасыз ету
35.1 Электр энергиясын өндіру, беру және бөлу
35.13 Электр энергиясын бөлу
35.13.0 Электр энергиясын бөлу
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кәсіптік стандарт электр жабдықтарына техникалық қызмет көрсетуді және электр энергиясын беруді жүзеге асыратын қызметкерлердің біліктілігіне қойылатын талаптарды белгілейді. Электр желілері жабдықтарының үздіксіз және қауіпсіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін қажетті кәсіби қызмет түрлерін, еңбек функциялары мен біліктілік деңгейлерін сипаттайды. Стандарт теориялық және практикалық дайындыққа, еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтауға, жеке қорғаныс құралдарын қолдануға, Орындалатын жұмыстардың сапасына, еңбекті ұтымды ұйымдастыруға және өндірістік сигнализацияны білуге қойылатын талаптарды қамтиды.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Тұтынушылармен жұмыс жөніндегі оператор - 2 СБШ-нің деңгейі
2) Электр есептегіштерді пайдалану жөніндегі электромонтер - 3 СБШ-нің деңгейі
3) Электр энергиясы жөніндегі контролер - 3 СБШ-нің деңгейі
4) Электр энергиясы жөніндегі контролер - 2 СБШ-нің деңгейі
5) Техник-электрик - 4 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Тұтынушылармен жұмыс жөніндегі оператор":
Топтың коды:
9629-2
Қызмет атауының коды:
9629-2-007
Кәсіптің атауы:
Тұтынушылармен жұмыс жөніндегі оператор
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БТБА немесе БА-мен байланыс жоқ
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Талап етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етпейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
4110-1-003 - Канцелярия маманы
4110-2-002 - Іс қағаздарын жүргізуші
4110-2-003 - Тапсырмалардың орындалуын бақылау жөніндегі инспектор
4110-2-004 - Инспектор (іс қағаздарын жүргізу жөніндегі)
4110-1-002 - Офис қызметшісі (жалпы бейін)

3322-1-003 - Агент по сервисному обслуживанию клиентов
4314-2-007 - Служащий по проведению опросов потребителей
Основная цель деятельности:
Ведение и актуализация базы данных по потреблению электрической энергии с целью обеспечения достоверности учетной информации, поддержки расчҰтных процессов и взаимодействия с потребителями.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение работ по заявкам
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение работ по заявкам
Навык 1:
Принятие заявок и внесение в базу данных
Умения:
1. Принимать заявки от потребителей по телефону и на бумажном носителе.
2. Принимать заявки энергоснабжающих организаций и внесение в программное обеспечение для внесения заявок.
3. Принимать заявки СНиРЭ и внесение в программное обеспечение.
4. Проверять информацию, предоставляемой контролерами и мастерами.
5. Выполнять различные вычислительные и графические работы, связанные с производственной деятельностью подразделения.
6. Разъяснять правила пользования электрической энергией, определяющих взаимоотношения предприятия с потребителями электрической энергии.
Знания:
1. Нормативные и методические материалы по передачи электрической энергии.
2. Закон РК "Об электроэнергетике".
3. Договор на отпуск энергоресурсов для юридических и физических лиц.
4. Программное обеспечение для внесения заявок.
5. Правила пользования электрической энергии.
6. Правила устройства электроустановок.
7. Правила организации и функционирования розничного рынка электроэнергии.
8. Решения и внутренние нормативные документы предприятия.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Формирование нарядов на заявки и составление актов
Умения:
1. Оформлять наряды на снятие показаний приборов учета.
2. Подготавливать наряды на выполнение заявок потребителей.
3. Составлять наряды с учетом ранее выполненных заявок и результатов их обработки.
4. Обрабатывать информацию по нарядам со снятыми показаниями.
5. Вести реестры актов и сопроводительных документов для передачи в другие структурные подразделения.
Знания:
1. Требования к оформлению нарядов и актов в энергоснабжающих организациях.
2. Порядок согласования и регистрации заявок на выполнение работ.
3. Правила взаимодействия с потребителями при оформлении технической документации.
4. Формы и структура актов, применяемых при работе с потребителями.
5. Внутренние инструкции по документообороту в части заявочной и актовой работы.

3322-1-003 - Клиенттерге сервистік қызмет көрсету жөніндегі агент
4314-2-007 - Тұтынушыларға сауалнама жүргізу жөніндегі қызметші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Есептік ақпараттың дұрыстығын қамтамасыз ету, есептеу процестерін қолдау және тұтынушылармен өзара іс-қимыл жасау мақсатында электр энергиясын тұтыну жөніндегі дерекқорды жүргізу және өзектендіру.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Өтініштер бойынша жұмыстарды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Өтініштер бойынша жұмыстарды орындау
Дағды 1:
Өтінімдерді қабылдау және дерекқорға енгізу
Машықтар:
1. Тұтынушылардан өтінімдерді телефон арқылы және қағаз жеткізгіште қабылдау.
2. Энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың өтінімдерін қабылдау және өтінімдерді енгізу үшін бағдарламалық қамтамасыз етуге енгізу.
3. ЭЖ НжБ жиынтығы өтінімдерін қабылдау және бағдарламалық жасақтамаға енгізу.
4. Бақылаушылар мен шеберлер ұсынған мәліметтердің дұрыстығын тексеру.
5. Бөлімшенің өндірістік қызметімен байланысты әртүрлі есептеу және графикалық жұмыстарды орындау.
6. Кәсіпорынның электр энергиясын тұтынушылармен қарым-қатынасын анықтайтын электр энергиясын пайдалану ережелерін түсіндіру.
Білімдер:
1. Электр энергиясын беру жөніндегі нормативтік және әдістемелік материалдар.
2. ҚР "Электр энергетикасы туралы" Заңы.
3. Заңды және жеке тұлғалар үшін энергия ресурстарын босату шарты.
4. Өтінім беру үшін қолданылатын бағдарламалық жасақтама.
5. Электр энергиясын пайдалану ережелері.
6. Электр қондырғыларын орнату ережелері.
7. Электр энергиясының бөлшек сауда нарығын ұйымдастыру және жұмыс істеу ережелері.
8. Кәсіпорынның шешімдері мен ішкі нормативтік құжаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Өтінімдерге нарядтар қалыптастыру және актілер жасау
Машықтар:
1. Көрсеткіштерді алуға арналған нарядтарды қалыптастыру
2. Өтінімдерге нарядтарды қалыптастыру
3. Бұрын орындалған өтінімдерді ескере отырып, өтінімдерді орындау қорытындылары бойынша нарядтарды қалыптастыру.
4. Алынған көрсеткіштері бар нарядтар бойынша ақпаратты өңдеу.
5. Басқа құрылымдық бөлімшелерге жұмысқа беру үшін актілер мен басқа да құжаттардың тізілімін жасау.
Білімдер:
1. Энергиямен жабдықтаушы ұйымдарда нарядтар мен актілерді ресімдеуге қойылатын талаптар.
2. Жұмыстарды орындауға өтінімдерді келісу және тіркеу тәртібі.
3. Техникалық құжаттаманы ресімдеу кезінде тұтынушылармен өзара іс-қимыл ережесі.
4. Тұтынушылармен жұмыс кезінде қолданылатын актілердің нысандары мен құрылымы.
5. Өтінім және акт жұмысы бөлігінде құжат айналымы бойынша ішкі нұсқаулықтар.

7413-2-013 - Электромонтер по испытаниям и измерениям в электрических сетях
Основная цель деятельности:
Техническое обслуживание электросчетчиков в электроустановках
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Эксплуатационное обслуживание приборов учета потребления электрической энергии
2. Определение расчетных коэффициентов и выполнение отключения или включения электросчетчиков
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Эксплуатационное обслуживание приборов учета потребления электрической энергии
Навык 1:
Эксплуатация приборов учета потребления электрической энергии
Умения:
Разряд 3:
1. Устанавливать и выполнять эксплуатационное обслуживание электросчҰтчиков в электроустановках напряжением до 1000 В.
2. Выполнять отключение и включение электросчҰтчиков в соответствии с правилами безопасности.
3. Проверять схемы учҰта электроэнергии, выполняемые прямоточными счҰтчиками, включҰнными через измерительные трансформаторы тока и напряжения, с использованием образцового счҰтчика или лабораторных ваттметров.
4. Определять техническую пригодность измерительных трансформаторов и электросчҰтчиков напряжением до 1000 В и производить их замену при необходимости.
5. Определять расчҰтные коэффициенты в схемах учҰта электроэнергии, выполненных с использованием трансформаторов тока и напряжения.
Разряд 4 (в дополнение к 3 разряду):
1. Устанавливать и обслуживать электросчҰтчики в электроустановках напряжением свыше 1000 В.
2. Определять техническое состояние и пригодность к эксплуатации измерительных трансформаторов и электросчҰтчиков напряжением свыше 1000 В и производить их замену.
3. Применять на практике все умения 3 разряда при выполнении работ в электроустановках с напряжением свыше 1000 В.
Знания:
Для 3 разряда:
1. Основы устройства и принципов работы приборов учета электроэнергии.
2. Правила эксплуатации и технического обслуживания приборов учета.
3. Нормативные требования и стандарты по учету электроэнергии.
4. Основы электробезопасности при работе с приборами учета.
Для 4 разряда (дополнение к 3 разряду)
1. Передовые методы диагностики и профилактики неисправностей приборов учета.
2. Требования по повышению точности и надежности учета электроэнергии.
3. Основы организации работы службы по контролю и техническому обслуживанию приборов учета.
4. Правила проведения внутренних аудитов и контроля в области учета электроэнергии.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Определение расчетных коэффициентов и выполнение отключения или включения электросчетчиков
Навык 1:
Выполнение расчетных коэффициентов учета энергии
Умения:
Для 3 разряда:
1. Выполнять расчетные коэффициенты для различных схем учета энергии.

7413-2-013 - Электр желілерінің жедел-жөнелтуші бригада электромонтері
Қызметтің негізгі мақсаты:
Электр қондырғыларындағы электр есептегіштерге техникалық қызмет көрсету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Электр энергиясын есепке алу аспаптарын пайдалану-техникалық қызмет көрсету
2. Есептеу коэффициенттерін айқындау, сондай-ақ электр есептегіштерін ажырату немесе қосу жұмыстарын орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Электр энергиясын есепке алу аспаптарын пайдалану-техникалық қызмет көрсету
Дағды 1:
Электр энергиясын тұтынуды есепке алу аспаптарын пайдалану
Машықтар:
3-разряд:
1. Кернеуі 1000 В дейінгі электр қондырғыларында электр есептегіштерін орнату және пайдалану.
2. Қауіпсіздік ережелеріне сәйкес электр есептегіштерін өшіру және қосу.
3. Үлгілік есептегішті немесе зертханалық ваттметрлерді пайдалана отырып, ток пен кернеуді өлшеу трансформаторлары арқылы қосылған тікелей ағынды есептегіштер орындайтын электр энергиясын есепке алу схемаларын тексеру.
4. Кернеуі 1000 В дейінгі өлшеу трансформаторлары мен электр есептегіштерінің техникалық жарамдылығын анықтау және қажет болған жағдайда оларды ауыстыру.
5. Ток пен кернеу трансформаторларын қолдана отырып жасалған электр энергиясын есепке алу схемаларында есептік коэффициенттерді анықтау.
4-санат (3-разрядқа қосымша):
1. Кернеуі 1000 В жоғары электр қондырғыларында электр есептегіштерін орнату және қызмет көрсету.
2. Кернеуі 1000 В жоғары өлшеу трансформаторлары мен электр есептегіштерінің техникалық жай-күйі мен пайдалануға жарамдылығын айқындау және оларды ауыстыруды жүргізу.
3. Кернеуі 1000 В-тан асатын электр қондырғыларында жұмыстарды орындау кезінде барлық 3 разрядты іс жүзінде қолдану.
Білімдер:
3-разряд:
1. Электр энергиясын есептеу құралдарының құрылымы мен жұмыс принциптерінің негіздері.
2. Есепке алу аспаптарын пайдалану және оларға техникалық қызмет көрсету қағидалары.
3. Электр энергиясын есепке алу жөніндегі нормативтік талаптар мен стандарттар.
4. Есептеу құралдарымен жұмыс істеу кезіндегі электр қауіпсіздігі негіздері.
4-разряд: (3 разрядқа қосымша):
1. Есептеу құралдарының ақауларын диагностикалау мен алдын алудың озық әдістері.
2. Электр энергиясын есепке алудың дәлдігі мен сенімділігін арттыру бойынша талаптар.
3. Есептеу аспаптарын бақылау және техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметтің жұмысын ұйымдастыру негіздері.
4. Электр энергиясын есепке алу саласында ішкі аудиттер және бақылау жүргізу қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Есептеу коэффициенттерін айқындау, сондай-ақ электр есептегіштерін ажырату немесе қосу жұмыстарын орындау
Дағды 1:
Энергияны есепке алу бойынша есептеу коэффициенттерін қолдану жұмыстарын орындау
Машықтар:
3-разряд:
1. Энергияны есепке алудың әртүрлі схемалары үшін есептеу коэффициенттерін орындау.

2. Отключать и включать электросчетчики в соответствии с инструкциями и нормативами.
3. Проверять правильность подключения счетчиков после выполнения операций.
4. Вести документацию по выполненным работам, соблюдать правила техники безопасности.
Для 4 разряда (дополнение к 3 разряду)
1. Планировать и организовывать работы по отключению, включению и настройке электросчетчиков с учетом нормативных требований.
2. Анализировать состояние приборов учета, выявлять причины неисправностей и принимать меры по их устранению.
Знания:
Для 3 разряда:
1. Основы устройства и принципов работы электросчетчиков.
2. Правила и нормативы по расчету коэффициентов учета энергии.
3. Технические требования к отключению и включению электросчетчиков.
4. Основы электробезопасности при выполнении данных работ.
Для 4 разряда (дополнение к 3 разряду)
1. Особенности эксплуатации и обслуживания современных типов электросчетчиков.
2. Нормативные требования и стандарты по выполнению работ с учетом повышения точности и надежности учета.
3. Методы диагностики и профилактики неисправностей при отключении и включении счетчиков
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Дисциплинированность
Нацеленность на результат
Организаторские способности
Ответственность
Активность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1) СТ РК IECсерия (например, IEC 62056) — по учҰту электроэнергии и взаимодействию с АСКУЭ. 2) СТ РК ISO 90012016 — система управления качеством в документообороте. 3) ТР РК "О безопасности электрических сетей" — общие требованиям безопасности. 4) ГОСТ 8.51384 (или аналог СТ РК) — методика поверки средств измерений.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Начальник цеха (службы, участка)
6
Инженер участка
4
Техник-электрик
11. Карточка профессии "Контролер по электрической энергии":
Код группы:
9629-2
Код наименования занятия:
9629-2-005
Наименование профессии:
Контролер по электрической энергии
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 9. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149. " Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 9)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2021 года № 22707.
Параграф: 77. Контролер энергоснабжающей организации 3 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Электроснабжение (по отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Электрооборудование (по видам и отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:

2. Нұсқаулар мен стандарттарға сәйкес электр есептегіштерін өшіріңіз және қосу.
3. Операцияларды орындағаннан кейін есептегіштердің дұрыс қосылуын тексеру.
4. Орындалған жұмыстар бойынша құжаттаманы жүргізу, қауіпсіздік ережелерін сақтау.
4-разряд: (3 разрядқа қосымша):
1. Нормативтік талаптарды ескере отырып, электр есептегіштерін өшіру, қосу және баптау бойынша жұмыстарды жоспарлау және ұйымдастыру.
2. Есептеу құралдарының жағдайын талдау, ақаулардың себептерін анықтау және оларды жою бойынша шаралар қабылдау.
Білімдер:
3-разряд үшін:
1. Электр есептегіштердің құрылымы мен жұмыс істеу принциптерінің негіздері.
2. Энергияны есепке алу коэффициенттерін есептеу бойынша қағидалар мен нормативтер.
3. Электр есептегіштерін қосу және ажыратуға қойылатын техникалық талаптар.
4. Аталған жұмыстарды орындау кезінде электр қауіпсіздігі негіздері.
4-разряд үшін (3-разрядқа қосымша ретінде):
1. Электр есептегіштердің қазіргі түрлерін пайдалану және техникалық қызмет көрсету ерекшеліктері.
2. Есепке алу дәлдігі мен сенімділігін арттыруды ескере отырып, жұмыстарды орындауға қойылатын нормативтік талаптар мен стандарттар.
3. Электр есептегіштерін қосу және ажырату кезінде ақауларды диагностикалау және алдын алу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Тәртіптілік
Нәтижеге назар аудару
Ұйымдастырушылық қабілет
Жауапкершілік
Белсенділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. СТ РК IEC сериясы (мысалы, IEC 62056) – электр энергиясын есепке алу және автоматтандырылған жүйелермен (АСКУЭ) өзара әрекеттесу бойынша талаптар. 2. СТ РК ISO 9001-2016 – құжат айналымындағы сапа менеджменті жүйесіне қойылатын талаптар. 3. ТР РК "Электр желілерінің қауіпсіздігі туралы" – электр желілерінің қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар. 4. ГОСТ 8.513-84 (немесе оның СТ РК баламасы) – өлшеу құралдарын тексеру әдістемесі.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Цех (қызмет, учаске) бастығы
6
Учаске инженері
4
Техник-электрик
11. Кәсіптің карточкасы "Электр энергиясы жөніндегі контролер":
Топтың коды:
9629-2
Қызмет атауының коды:
9629-2-005
Кәсіптің атауы:
Электр энергиясы жөніндегі контролер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
9-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (9-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 11 мамырда № 22707 болып тіркелді.
Параграф 77 Энергиямен жабдықтау ұйымының бақылаушысы 3 разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Электрмен қамтамасыз ету (салалар бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Электр жабдықтары (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:

Для 3 разряда - опыт работы до 1 года, для 4 разряда не менее 1г. 6 месяцев
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
9629-2-006 - Контролер по снятию показаний счетчиков
Основная цель деятельности:
Обслуживание приборов учета и контроль потребление электрической энергии
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение расчетов с потребителями за израсходованную ими энергию, включая проверку правильности начислений.
2. Проведение контроля и технического обслуживания приборов учета
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проведение расчетов с потребителями за израсходованную ими энергию, включая проверку правильности начислений.
Навык 1:
Ведение автоматизированных расчетов и документооборота
Умения:
Разряд 3:
1. Проверять на исправность электросчетчики у потребителей (визуальный осмотр, контроль показаний)
2. Вести учет журналов и заполнение простых форм отчетности.
3. Выполнять расчҰты с бытовыми потребителями электроэнергии на основании данных книжек самообслуживания или оплаченных счетов, а также осуществлять контроль правильности их заполнения и своевременности оплаты.
4. Выполнять снятие показаний электросчетчиков на предприятиях и в организациях.
5. Осуществлять контроль за применением тарифов при расчетах с бытовыми абонентами.
Разряд 4 (в дополнение к 3 разряду):
1. Вести расчҰты за электроэнергию по закреплҰнным участкам с использованием стандартных форм отчҰтности.
2. Выполнять расчҰты с потребителями за израсходованную электроэнергию с применением вычислительной техники.
3. Контролировать техническое состояние приборов учҰта.
4. Формировать отчҰтные документы по результатам проверок и съҰмов.
Знания:
Разряд 3:
1. Основы электробезопасности при работе с электрооборудованием.
2. Правила эксплуатации электросетей и оборудования.
3. Принцип работы и правила эксплуатации электросчетчиков и измерительных трансформаторов тока, схемы включения электросчетчиков.
4. Допустимые погрешности измерительных приборов.
5. Способы безучетного использования электроэнергией.
6. Требования по ведению учетной документации.
7. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Разряд 4 (в дополнение к 3 разряду):
1.Порядок пользования ведомостями оплаты по расчетам за энергию.
2. Основы кассовых операций в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

Жұмыс тәжірибесі 3 разряд үшн 1 жылға дейін, 4 разряд үшін 1 жыл 6 ай талап етіледі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
9629-2-006 - Есептегіштер көрсеткіштерін қабылдау бақылаушысы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Электр энергиясын есептеу аспаптарына қызмет көрсету және тұтынуды бақылау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тұтынушылармен пайдаланылған энергия үшін есеп айырысуды, оның ішінде есептеулердің дұрыстығын тексеруді жүзеге асыру.
2. Бақылау-есепке алу аспаптарына техникалық қызмет көрсету
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Тұтынушылармен пайдаланылған энергия үшін есеп айырысуды, оның ішінде есептеулердің дұрыстығын тексеруді жүзеге асыру.
Дағды 1:
Автоматтандырылған есептеулер мен құжат айналымын жүргізу
Машықтар:
3-разряд:
1. Тұтынушылардағы электр есептегіштердің жарамдылығын тексеру (көрнекі қарап шығу, көрсеткіштерін бақылау).
2. Журналдарды есепке алу және қарапайым есеп беру нысандарын толтыру.
3. Өзін-өзі қызмет көрсету кітапшаларының немесе төленген түбіртектердің деректері негізінде электр энергиясын тұрмыстық тұтынушылармен есеп айырысуды жүргізу, сондай-ақ олардың дұрыс толтырылуын және уақытылы төленуін бақылау.
4. Кәсіпорындар мен ұйымдардағы электр есептегіштердің көрсеткіштерін алу.
5. Тұрмыстық абоненттермен есеп айырысуда тарифтердің қолданылуын бақылау.
4-разряд (3-разрядқа қосымша):
1. Бекітілген учаскелер бойынша стандартты есеп беру нысандарын пайдалана отырып, электр энергиясына есеп айырысуды жүргізу.
2. Тұтынушылармен пайдаланылған электр энергиясы үшін есеп айырысуды есептеу техникасын қолдана отырып орындау.
3. Есепке алу аспаптарының техникалық жай-күйін бақылау.
4. Тексерулер мен көрсеткіштерді алу нәтижелері бойынша есептік құжаттарды қалыптастыру.
Білімдер:
3-разряд:
1. Электр жабдықтарымен жұмыс істеу кезіндегі электрқауіпсіздіктің негіздері.
2. Электр желілерін және жабдықтарын пайдалану қағидалары.
3. Электр есептегіштердің және өлшеу ток трансформаторларының жұмыс істеу принципі мен пайдалану қағидалары, электр есептегіштерді қосу сызбалары.
4. Өлшеу аспаптарының рұқсат етілген қателіктері.
5. Электр энергиясын есепке алмау тәсілдері.
6. Есеп құжаттамасын жүргізу талаптары.
7. Ішкі еңбек тәртібінің, қауіпсіздік пен еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі талаптары.
4-разряд (3-разрядқа қосымша):
1. Энергия үшін есеп айырысу ведомостарын пайдалану тәртібі.
2. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кассалық операциялардың негіздері.

3. Правила расчҰтов за электроэнергию с использованием вычислительной техники.
4. Порядок пользования ведомостями учҰта и оплаты электроэнергии.
5. Технологию расчетов и порядок ведения документации по расчетам за электроэнергию с бытовыми потребителями.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуются
Трудовая функция 2:
Проведение контроля и технического обслуживания приборов учета
Навык 1:
Фиксирование неисправности или отклонения в работе приборов с оформлением актов.
Умения:
Для 3 разряда:
1. Выполнять простые визуальные осмотры приборов учета под руководством более опытного специалиста.
2. Заполнять стандартные формы актов и отчетных документов
3. Передавать данные о показаниях приборов учета в учетную систему по установленным инструкциям.
4. Соблюдать требования техники безопасности при проведении работ.
5. Вести элементарную документацию и отчетность.
Для 4 разряда (в дополнение к 3 разряду):
1. Выполнять осмотры приборов учета согласно установленным инструкциям.
2. Обнаруживать и фиксировать неисправности или отклонения в работе приборов.
3. Оформлять акты по результатам осмотров, заполнять стандартные формы документов.
4. Передавать данные о показаниях приборов учета в учетную систему без ошибок.
5. Вести документацию по результатам проведенных работ.
6. Соблюдать требования техники безопасности при выполнении работ.
Знания:
Для 3 разряда:
1. Основные правила и инструкции по эксплуатации приборов учета электроэнергии.
2. Правила техники безопасности при работе с электрооборудованием.
3. Основы оформления документов и актов по результатам осмотров.
4. Правила передачи данных в учетную систему.
Для 4 разряда (в дополнение к 3 разряду):
1. Правила технической эксплуатации приборов учета электроэнергии.
2. Основы диагностики неисправностей и причин их возникновения.
3. Требования нормативных документов по ведению учета электроэнергии.
4. Основы работы с автоматизированными системами учета и передачи данных.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуются
Требования к личностным компетенциям:
Дисциплинированность
Коммуникабельность
Внимательность
Организованность
Активность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1) ТР РК "О безопасности электрических сетей" 2) СТ РК IEC 62056 — Автоматизированные системы учҰта электроэнергии 3) ГОСТ 6570-96 — СчҰтчики активной и реактивной электроэнергии 4) ГОСТ 8.513-84 — Методика поверки средств измерений
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Начальник цеха (службы, участка)
6
Инженер участка (цеха)
5
Мастер участка
4
Техник (общий профиль)

3. Есептеу техникасын пайдалана отырып, электр энергиясына есеп айырысу қағидалары.
4. Электр энергиясын есепке алу және төлем ведомостарын пайдалану тәртібі.
5. Электр энергиясына тұрмыстық тұтынушылармен есеп айырысу технологиясы және есеп айырысу құжаттамасын жүргізу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Бақылау-есепке алу аспаптарына техникалық қызмет көрсету
Дағды 1:
Аспаптардың жұмысындағы ақауларды немесе ауытқуларды тіркеу және актілерін ресімдеу
Машықтар:
3-разрядқа арналған:
1. Тәжірибелі маманның басшылығымен есепке алу аспаптарын қарапайым визуалды тексеруді орындау.
2. Стандартты нысандағы актілер мен есептік құжаттарды толтыру.
3. Есепке алу аспаптарының көрсеткіштері туралы деректерді белгіленген нұсқаулықтарға сәйкес есепке алу жүйесіне беру.
4. Жұмыстарды жүргізу кезінде еңбек қауіпсіздігі талаптарын сақтау.
5. Қарапайым құжаттама мен есептілікті жүргізу.
4-разрядқа арналған (3-разрядқа қосымша):
1. Белгіленген нұсқаулықтарға сәйкес есепке алу аспаптарын тексеру.
2. Аспаптардың жұмысындағы ақауларды немесе ауытқуларды анықтап, тіркеу.
3. Тексеру нәтижелері бойынша актілерді ресімдеу, стандартты нысандағы құжаттарды толтыру.
4. Есепке алу аспаптарының көрсеткіштері туралы деректерді қате жібермей есепке алу жүйесіне беру.
5. Атқарылған жұмыстардың нәтижелері бойынша құжаттаманы жүргізу.
6. Жұмыстарды орындау кезінде еңбек қауіпсіздігі талаптарын сақтау.
Білімдер:
3-разрядқа арналған:
1. Электр энергиясын есепке алу аспаптарын пайдалану бойынша негізгі ережелер мен нұсқаулықтар.
2. Электр жабдықтарымен жұмыс істеу кезіндегі еңбек қауіпсіздігі ережелері.
3. Тексеру нәтижелері бойынша құжаттар мен актілерді ресімдеудің негіздері.
4. Деректерді есепке алу жүйесіне беру ережелері.
4-разрядқа арналған (3-разрядқа қосымша):
1. Электр энергиясын есепке алу аспаптарының техникалық пайдалану ережелері.
2. Ақауларды және олардың пайда болу себептерін диагностикалаудың негіздері.
3. Электр энергиясын есепке алуды жүргізу бойынша нормативтік құжаттардың талаптары.
4. Есепке алу және деректерді беру бойынша автоматтандырылған жүйелермен жұмыс істеудің негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Тәртіптілік
Коммуникабелділік
Мұқияттылық
Жинақтылық
Белсенділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. ҚР ТР "Электр желілерінің қауіпсіздігі туралы" 2. ҚР СТ IEC 62056 — Электр энергиясын автоматтандырылған есепке алу жүйелері 3. ГОСТ 6570-96 — Белсенді және реактивті электр энергиясының есептегіштері 4. ГОСТ 8.513-84 — Өлшеу құралдарын тексеру әдістемесі
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Цех (қызмет, учаске) бастығы
6
Учаске (цех) инженері
5
Учаске шебері
4
Техник (жалпы бейін)

12. Карточка профессии "Контролер по электрической энергии":
Код группы:
9629-2
Код наименования занятия:
9629-2-005
Наименование профессии:
Контролер по электрической энергии
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 9. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149. " Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 9)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2021 года № 22707.
Параграф: 75-76. Контролер энергоснабжающей организации 1-2 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Для 1 разряда - не требуется, для 2 разряда - не менее 6 месяцев, для 3 разряда - опыт работы до 1 года.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
9629-2-006 - Контролер по снятию показаний счетчиков
Основная цель деятельности:
Обслуживание приборов учета и контроль потребление электрической энергии
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Ведение учета и контроль расчетов с потребителями электроэнергии
2. Проведение технического осмотра и контроля приборов учета электроэнергии, оформление актов и передача данных в учетную систему
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Ведение учета и контроль расчетов с потребителями электроэнергии
Навык 1:
Ведение расчетов, отключение и подключение бытовых потребителей электроэнергии
Умения:
Разряд 1:
1. Проверять на исправность электросчетчики у потребителей (визуальный осмотр, контроль показаний)
2. Вести учет журналов и заполнение простых форм отчетности.
3. Выполнять расчҰты с бытовыми потребителями электроэнергии на основании данных книжек самообслуживания или оплаченных счетов, а также осуществлять контроль правильности их заполнения и своевременности оплаты.
4. Выполнять снятие показаний электросчетчиков на предприятиях и в организациях.
5. Осуществлять контроль за применением тарифов при расчетах с бытовыми абонентами.
Разряд 2 (в дополнение к 1 разряду):
1. Вести расчҰты за электроэнергию по закреплҰнным участкам с использованием стандартных форм отчҰтности.
2. Выполнять расчҰты с потребителями за израсходованную электроэнергию с применением вычислительной техники.

12. Кәсіптің карточкасы "Электр энергиясы жөніндегі контролер":
Топтың коды:
9629-2
Қызмет атауының коды:
9629-2-005
Кәсіптің атауы:
Электр энергиясы жөніндегі контролер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
9-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (9-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 11 мамырда № 22707 болып тіркелді.
75–76-параграфтар. Энергиямен жабдықтаушы ұйымның бақылаушысы, 1–2 разрядтар
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
1-разряд – талап етілмейді, 2-разряд – кемінде 6 ай жұмыс өтілі, 3-разряд – 1 жылға дейін жұмыс өтілі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
9629-2-006 - Есептегіштер көрсеткіштерін қабылдау бақылаушысы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Электр энергиясын есептеу аспаптарына қызмет көрсету және тұтынуды бақылау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Электр энергиясын тұтынушылармен есеп жүргізу және есеп айырысуды бақылау
2. Электр энергиясын есепке алу аспаптарына техникалық байқау және бақылау жүргізу, актілерді ресімдеу және деректерді есепке алу жүйесіне беру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Электр энергиясын тұтынушылармен есеп жүргізу және есеп айырысуды бақылау
Дағды 1:
Электр энергиясын тұрмыстық тұтынушыларды есептеу, ажырату және қосу
Машықтар:
1-разряд:
1. Тұтынушылардағы электр есептегіштердің жарамдылығын тексеру (көзбен шолу, көрсеткіштерді бақылау).
2. Журналдарды есепке алу және қарапайым есептілік нысандарын толтыру.
3. Өзіндік қызмет көрсету кітапшаларындағы деректер немесе төленген түбіртектер негізінде электр энергиясын тұрмыстық тұтынушылармен есеп айырысуды жүргізу, сондай-ақ олардың дұрыс толтырылуын және уақытылы төленуін бақылау.
4. Кәсіпорындар мен ұйымдарда электр есептегіштердің көрсеткіштерін алу.
5. Тұрмыстық абоненттермен есеп айырысуда тарифтердің қолданылуын бақылау.
2-разряд (1-разрядқа қосымша):
1. Белгіленген учаскелер бойынша стандартты есептілік нысандарын пайдалана отырып, электр энергиясы бойынша есеп айырысулар жүргізу.
2. Есептеу техникасын қолдана отырып, тұтынушылармен пайдаланылған электр энергиясы үшін есеп айырысулар жүргізу.

3. Контролировать техническое состояние приборов учҰта.
4. Формировать отчҰтные документы по результатам проверок и съҰмов.
Знания:
Разряд 1:
1. Основы электробезопасности при работе с электрооборудованием.
2. Правила эксплуатации электросетей и оборудования.
3. Принцип работы и правила эксплуатации электросчетчиков и измерительных трансформаторов тока, схемы включения электросчетчиков.
4. Допустимые погрешности измерительных приборов.
5. Способы безучетного использования электроэнергией.
6. Требования по ведению учетной документации.
7. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Разряд 2 (в дополнение к 1 разряду):
1. Принцип работы и схемы включения однофазных электросчетчиков.
2. Правила эксплуатации и технического обслуживания приборов учҰта электроэнергии.
3. Правила расчҰтов за электроэнергию с использованием вычислительной техники.
4. Порядок пользования ведомостями учҰта и оплаты электроэнергии.
5. Технологию расчетов и порядок ведения документации по расчетам за электроэнергию с бытовыми потребителями.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуются
Трудовая функция 2:
Проведение технического осмотра и контроля приборов учета электроэнергии, оформление актов и передача данных в учетную систему
Навык 1:
Выполнение технического осмотра и проверку приборов учета электроэнергии
Умения:
Для 1 разряда:
1. Выполнять простые визуальные осмотры приборов учета под руководством более опытного специалиста.
2. Заполнять стандартные формы актов и отчетных документов
3. Передавать данные о показаниях приборов учета в учетную систему по установленным инструкциям.
4. Соблюдать требования техники безопасности при проведении работ.
5. Вести элементарную документацию и отчетность.
Для 2 разряда (в дополнение к 1 разряду):
1. Выполнять самостоятельно осмотры приборов учета согласно установленным инструкциям.
2. Обнаруживать и фиксировать неисправности или отклонения в работе приборов.
3. Оформлять акты по результатам осмотров, заполнять стандартные формы документов.
4. Передавать данные о показаниях приборов учета в учетную систему без ошибок.
5. Вести документацию по результатам проведенных работ.
6. Соблюдать требования техники безопасности при выполнении работ.
Знания:
Для 1 разряда:
1. Основные правила и инструкции по эксплуатации приборов учета электроэнергии.

3. Есептеу аспаптарының техникалық жай-күйін бақылау.
4. Тексеру және көрсеткіштерді алу нәтижелері бойынша есепті құжаттарды қалыптасту.
Білімдер:
1-разряд:
1. Электр жабдықтарымен жұмыс істеу кезіндегі электрқауіпсіздік негіздері.
2. Электр желілері мен жабдықтарын пайдаланудың қағидалары.
3. Электр есептегіштері мен токты өлшеу трансформаторларының жұмыс істеу принципі, пайдалану қағидалары, электр есептегіштерін қосу сұлбалары.
4. Өлшеу аспаптарының рұқсат етілетін қателіктері.
5. Электр энергиясын есепке алмай пайдаланудың тәсілдері.
6. Есепке алу құжаттамасын жүргізуге қойылатын талаптар.
7. Еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
2-разряд (1-разрядқа қосымша):
1. Бір фазалы электр есептегіштердің жұмыс істеу принципі және қосу сұлбалары.
2. Электр энергиясын есепке алу аспаптарын пайдалану және техникалық қызмет көрсету қағидалары.
3. Есептеу техникасын пайдалана отырып, электр энергиясы үшін есеп айырысу қағидалары.
4. Электр энергиясын есепке алу және төлеу ведомостерін пайдалану тәртібі.
5. Тұрмыстық тұтынушылармен электр энергиясы үшін есеп айырысу технологиясы және құжаттаманы жүргізу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Электр энергиясын есепке алу аспаптарына техникалық байқау және бақылау жүргізу, актілерді ресімдеу және деректерді есепке алу жүйесіне беру
Дағды 1:
Электр энергиясын есепке алу аспаптарын техникалық байқауды және тексеруді орындау
Машықтар:
1-разряд үшін:
1. Тәжірибелі маманның жетекшілігімен есепке алу аспаптарын қарапайым визуалды тексеруді жүзеге асыру.
2. Белгіленген үлгідегі актілер мен есеп құжаттарының нысандарын толтыру.
3. Есепке алу аспаптарының көрсеткіштері туралы мәліметтерді белгіленген нұсқаулықтарға сәйкес есеп жүйесіне беру.
4. Жұмыстарды орындау кезінде еңбек қауіпсіздігі талаптарын сақтау.
5. Қарапайым құжаттаманы және есептілікті жүргізу.
2-разряд үшін (1-разрядқа қосымша ретінде):
1. Белгіленген нұсқаулықтарға сәйкес есепке алу аспаптарын өз бетінше тексеруді жүзеге асыру.
2. Есепке алу аспаптарындағы ақаулар мен ауытқуларды анықтау және тіркеу.
3. Тексеру нәтижелері бойынша актілерді ресімдеу, белгіленген үлгідегі құжат нысандарын толтыру.
4. Есепке алу аспаптарының көрсеткіштері туралы мәліметтерді есеп жүйесіне қателерсіз беру.
5. Орындалған жұмыстар нәтижелері бойынша құжаттаманы жүргізу.
6. Жұмыстарды орындау кезінде еңбек қауіпсіздігі талаптарын сақтау.
Білімдер:
1-разряд үшін:
1. Электр энергиясын есепке алу аспаптарын пайдаланудың негізгі қағидалары мен нұсқаулықтары.

2. Правила техники безопасности при работе с электрооборудованием.
3. Основы оформления документов и актов по результатам осмотров.
4. Правила передачи данных в учетную систему.
Для 2 разряда (в дополнение к 1 разряду):
1. Правила технической эксплуатации приборов учета электроэнергии.
2. Основы диагностики неисправностей и причин их возникновения.
3. Требования нормативных документов по ведению учета электроэнергии.
4. Основы работы с автоматизированными системами учета и передачи данных.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуются
Требования к личностным компетенциям:
Дисциплинированность
Коммуникабельность
Внимательность
Организованность
Активность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1) ТР РК "О безопасности электрических сетей" 2) СТ РК IEC 62056 — Автоматизированные системы учҰта электроэнергии 3) ГОСТ 6570-96 — СчҰтчики активной и реактивной электроэнергии 4) ГОСТ 8.513-84 — Методика поверки средств измерений
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Начальник цеха (службы, участка)
6
Инженер участка (цеха)
5
Мастер участка
4
Техник (общий профиль)
13. Карточка профессии "Техник-электрик":
Код группы:
3121-1
Код наименования занятия:
3121-1-003
Наименование профессии:
Техник-электрик
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Связь с ЕТКС и КС отсутствует
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Электрооборудование (по видам и отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Электрооборудование (по видам и отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Электроснабжение (по отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Электроснабжение (по отраслям)
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее двух лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
3115-1-015 - Техник по эксплуатации и ремонту оборудования
3115-1-016 - Техник-механик (общий профиль)
Основная цель деятельности:
Обеспечение бесперебойной работы устройств электроустановок и электрооборудования
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение работ по проверке и ремонту электроустановок и электрооборудования
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение работ по проверке и ремонту электроустановок и электрооборудования
Навык 1:
Контроль наличия необходимых средств защиты, перед началом работы
Умения:
Для 3 разряда:

2. Электр жабдықтарымен жұмыс істеу кезіндегі еңбек қауіпсіздігі қағидалары.
3. Тексеру нәтижелері бойынша құжаттар мен актілерді ресімдеудің негіздері.
4. Мәліметтерді есепке алу жүйесіне беру қағидалары.
2-разряд үшін (1-разрядқа қосымша ретінде):
1. Электр энергиясын есепке алу аспаптарын техникалық пайдалану қағидалары.
2. Ақауларды диагностикалау және олардың туындау себептерінің негіздері.
3. Электр энергиясын есепке алуды жүргізу бойынша нормативтік құжаттар талаптары.
4. Автоматтандырылған есепке алу және мәліметтер беру жүйелерімен жұмыстың негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Тәртіптілік
Коммуникабельділік
Мұқияттылық
Жинақылық
Белсенділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1."Электр желілерінің қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасының техникалық регламенті 2. СТ РК IEC 62056 – Электр энергиясын есепке алудың автоматтандырылған жүйелері 3. МЕМСТ 6570-96 – Белсенді және реактивті электр энергиясын есептегіштер 4. МЕМСТ 8.513-84 – Өлшеу құралдарын тексеру әдістемесі.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Цех (қызмет, учаске) бастығы
6
Учаске (цех) инженері
5
Учаске шебері
4
Техник (жалпы бейін)
13. Кәсіптің карточкасы "Техник-электрик":
Топтың коды:
3121-1
Қызмет атауының коды:
3121-1-003
Кәсіптің атауы:
Техник-электрик
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БТБА немесе БА-мен байланыс жоқ
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Электр жабдықтары (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Электр жабдықтары (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Электрмен қамтамасыз ету (салалар бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Электрмен қамтамасыз ету (салалар бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кемінде екі жыл жұмыс тәжірибесі болуы тиіс
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
қажет етпейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3115-1-015 - Жабдықтарды пайдалану және жөндеу жөніндегі техник
3115-1-016 - Техник-механик (жалпы бейін)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Электр қондырғылары мен электр жабдықтары құрылғыларының үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Электр қондырғылары мен электр жабдықтарын тексеру және жөндеу жұмыстарын орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Электр қондырғылары мен электр жабдықтарын тексеру және жөндеу жұмыстарын орындау
Дағды 1:
Жұмысты бастар алдында қажетті қорғаныс құралдарының бар болуын бақылау
Машықтар:
3-разряд үшін:

1. Проверять при допуске соответствия подготовленного рабочего места указаниям наряда или распоряжения.
2. Проводить целевые инструктажи по охране труда членам бригады.
3. Контролировать перед началом работы по наряду или распоряжению наличия, комплектности необходимых средств защиты, приспособлений, ограждающих устройств, инструмента, приборов контроля и безопасности.
4. Контролировать наличия на рабочем месте ограждений, плакатов, заземлений, запирающих устройств.
5. Устранять нарушения правил, инструкций по охране труда членами бригады
Для 4 разряда (дополнение к 3 разряду):
1. Проверять соответствие подготовленного рабочего места требованиям, указанным в наряде-допуске или распоряжении.
2. Проводить целевой инструктаж по охране труда для членов бригады перед началом работ.
3. Контролировать наличие и исправность средств индивидуальной и коллективной защиты, инструмента, ограждающих устройств и контрольно-измерительных приборов.
4. Проверять наличие на рабочем месте технических и организационных мер безопасности: ограждений, предупредительных плакатов, заземлений, замков и запирающих устройств.
Знания:
Для 3 разряда:
1. Правила технической эксплуатации электрических станций и сетей.
2. Методы и технические средства контроля и обеспечения качества электроэнергии.
3. Порядок допуска к работе согласно действующим правилам по охране труда при эксплуатации электроустановок.
4. Назначение, принцип действия и схемы блокировочных устройств основного электротехнического оборудования.
5. Технические характеристики обслуживаемого электрооборудования и устройств автоматики.
6. Источники и схемы питания оперативного тока, применяемые на объектах электроэнергетики.
Для 4 разряда (дополнение к 3 разряду):
1. Правила технической эксплуатации электрических станций и сетей: знание нормативных документов, стандартов и инструкций по эксплуатации электроустановок, порядок проведения технического обслуживания и ремонта, требования к безопасной эксплуатации оборудования.
2. Методы и технические средства контроля и обеспечения качества электроэнергии: знание методов измерения параметров электроэнергии, работы с приборами контроля качества, особенности выявления и устранения причин отклонений в качестве электроэнергии.
3. Порядок допуска к работе согласно правилам по охране труда: знание требований по допуску к работам в электроустановках, правил проведения инструктажей, оформления нарядов-допусков и журналов учета.

1. Дайындалған жұмыс орнының нарядта немесе өкімде көрсетілген талаптарға сәйкестігін тексеру.
2. Бригаданың мүшелеріне еңбек қауіпсіздігі бойынша нысаналы нұсқама өткізу.
3. Жұмысқа кірісер алдында наряд немесе өкім бойынша қажетті қорғаныс құралдарының, жабдықтардың, қоршау құрылғыларының, аспаптардың, бақылау және қауіпсіздік құрылғыларының толықтығын және жарамдылығын бақылау.
4. Жұмыс орнында қоршаулардың, плакаттардың, жерге қосқыштардың, құлыптау құрылғыларының болуын қадағалау.
5. Бригада мүшелерінің еңбек қауіпсіздігі ережелері мен нұсқауларын бұзушылықтарын жою.
4-разряд (3-разрядқа қосымша):
1. Дайындалған жұмыс орнының наряд-допуста немесе өкімде көрсетілген талаптарға сәйкестігін тексеру.
2. Жұмыс басталар алдында бригада мүшелеріне еңбек қауіпсіздігі бойынша нысаналы нұсқама өткізу.
3. Жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарының, құрал-саймандардың, қоршау құрылғыларының және бақылау-өлшеу аспаптарының толықтығын және жарамдылығын бақылау.
4. Жұмыс орнында техникалық және ұйымдастырушылық қауіпсіздік шараларының (қоршаулар, ескерту плакаттары, жерге қосқыштар, құлыптар мен бекіткіш құрылғылар) болуын тексеру.
Білімдер:
3-разряд үшін:
1. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдаланудың ережелері.
2. Электр энергиясының сапасын бақылау және қамтамасыз ету әдістері мен техникалық құралдары.
3. Электр қондырғыларын пайдаланудағы еңбек қауіпсіздігі ережелеріне сәйкес жұмысқа жіберу тәртібі.
4. Негізгі электротехникалық жабдықтың бұғаттау құрылғыларының мақсаты, жұмыс принципі және сұлбалары.
5. Қызмет көрсетілетін электр жабдықтары мен автоматика құрылғыларының техникалық сипаттамалары.
6. Электр энергетикасы объектілерінде қолданылатын жедел ток қоректендіру көздері мен сұлбалары.
4-разряд (3-разрядқа қосымша):
1. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдаланудың ережелері: электр қондырғыларын пайдалану жөніндегі нормативтік құжаттарды, стандарттарды және нұсқаулықтарды білу, техникалық қызмет көрсету мен жөндеу жүргізу тәртібі, жабдықты қауіпсіз пайдалануға қойылатын талаптар.
2. Электр энергиясының сапасын бақылау және қамтамасыз ету әдістері мен техникалық құралдары: электр энергиясының параметрлерін өлшеу әдістерін, сапаны бақылау аспаптарымен жұмыс істеуді, сапаға әсер ететін ауытқулардың себептерін анықтау және жою ерекшеліктерін білу.
3. Еңбек қауіпсіздігі ережелеріне сәйкес жұмысқа жіберу тәртібі: электр қондырғыларындағы жұмыстарға рұқсат беру талаптарын, нұсқама жүргізу ережелерін, наряд-допустар мен есепке алу журналдарын рәсімдеу тәртібін білу.

4. Назначение, принцип действия и схемы блокировочных устройств: конструкции, принципа работы и схем подключения блокировочных устройств для обеспечения безопасной эксплуатации основного электротехнического оборудования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Подготовка, проверка и ремонт устройств электроустановок
Умения:
Для 3 разряда:
1. Подготавливать приборы и испытательную аппаратуру для проведения наладочных и ремонтных работ.
2. Выполнять проверку и мелкий ремонт испытательных стендов, приборов и комплексов.
3. Составлять заявки для включения оборудования в план-график технического обслуживания электроустановок.
4. Изготавливать и наносить маркировку на электроустановки и оборудование в соответствии с назначением.
5. Собирать и подключать простые испытательные схемы для проверки и наладки электрооборудования.
6. Осматривать внешнее состояние устройств на энергообъектах, выявлять видимые дефекты.
7. Проверять маркировку кабелей, жил и проводов, восстанавливать при необходимости.
8. Подключать, отключать проверочное оборудование, выполнять измерения в пределах своей компетенции.
Для 4 разряда (дополнение к 3 разряду):
1. Подготавливать сложные приборы и аппаратуру для наладочных, калибровочных работ с повышенной точностью.
2. Выполнять проверку, диагностику и ремонт сложных стендов, приборов и комплексов, включая автоматизированные системы.
3. Разрабатывать заявки на плановое обслуживание или модернизацию оборудования с учетом технических требований предприятия.
4. Изготавливать, наносить маркировку и оформлять документацию по сложным электроустановкам в соответствии с нормативами.
5. Собирать, подключать и настраивать сложные испытательные схемы, используя современные методы диагностики и автоматизации.
6. Проводить внешний осмотр сложных устройств, выявлять неисправности или дефекты в работе оборудования на энергообъектах.
7. Проверять маркировку кабелей, жил и проводов, восстанавливать или обновлять маркировку по строгим стандартам качества.
8. Осуществлять подключение/отключение проверочного оборудования, выполнять точные измерения параметров с использованием автоматизированных систем
Знания:
Для 3 разряда:
1. Общие сведения о назначении и принципах работы устройств электроустановок и электрооборудования.
2. Порядок выполнения технического обслуживания и ремонта простых и средних по сложности электроустановок.
3. Свойства, назначение и применение материалов, используемых при ремонте электрооборудования.
4. Назначение и правила безопасного использования слесарного и монтерского инструмента.

4. Бұғаттау құрылғыларының мақсаты, жұмыс принципі және сұлбалары: негізгі электротехникалық жабдықты қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз ету үшін бұғаттау құрылғыларының құрылысы, жұмыс істеу принциптері және қосылу сұлбалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Электр қондырғыларының құрылғыларын дайындау, тексеру және жөндеу
Машықтар:
3 разряд үшін:
1. Жөндеу және баптау жұмыстарына арналған аспаптар мен сынақ аппараттарын дайындау.
2. Сынақ стендтерін, аспаптар мен кешендерді тексеру және ұсақ жөндеу жұмыстарын орындау.
3. Электр қондырғыларын техникалық қызмет көрсету жоспарына енгізу үшін өтінімдер дайындау.
4. Электр қондырғылары мен жабдықтарға олардың мақсатына сәйкес таңбалау (маркировка) жасау және жағу.
5. Электр жабдықтарын тексеру және баптау үшін қарапайым сынақ сұлбаларын жинау және қосу.
6. Энергонысандардағы құрылғылардың сыртқы жағдайын қарап, көрінетін ақауларды анықтау.
7. Кабельдер, өткізгіш тамырлар мен сымдардың таңбасын тексеру, қажет болған жағдайда қалпына келтіру.
8. Өз құзыреті шегінде тексеру жабдықтарын қосу, ажырату және өлшеу жүргізу.
4 разряд үшін (3 разрядқа қосымша):
1. Жоғары дәлдікті қажет ететін баптау және калибрлеу жұмыстарына арналған күрделі аспаптар мен аппараттарды дайындау.
2. Автоматтандырылған жүйелерді қоса алғанда, күрделі стендтерді, аспаптар мен кешендерді тексеру, диагностикалау және жөндеу.
3. Кәсіпорынның техникалық талаптарын ескере отырып, жабдықты жоспарлы қызмет көрсетуге немесе жаңғыртуға өтінімдер дайындау.
4. Нормативтерге сәйкес күрделі электр қондырғыларына таңбалау жасап, оны жағу және құжаттамасын рәсімдеу.
5. Заманауи диагностика және автоматтандыру әдістерін пайдаланып, күрделі сынақ сұлбаларын жинау, қосу және баптау.
6. Энергонысандардағы күрделі құрылғыларды қарап, жабдық жұмысының ақауларын немесе кемшіліктерін анықтау.
7. Кабельдер, өткізгіш тамырлар мен сымдардың таңбасын тексеру, оны қатаң сапа стандарттарына сәйкес қалпына келтіру немесе жаңарту.
8. Автоматтандырылған жүйелерді пайдаланып, тексеру жабдықтарын қосу/ажырату және параметрлердің дәл өлшемдерін орындау.
Білімдер:
3-разряд үшін
1. Электр қондырғылары мен электр жабдықтарының мақсаты және жұмыс істеу принциптері туралы жалпы мәліметтер.
2. Қарапайым және орташа күрделіліктегі электр қондырғыларына техникалық қызмет көрсету мен жөндеу жұмыстарын орындау тәртібі.
3. Электр жабдықтарын жөндеу кезінде қолданылатын материалдардың қасиеттері, мақсаты және қолданылу саласы.
4. Слесарлық және монтаждау құралдарының мақсаты және оларды қауіпсіз пайдалану ережелері.

5. Конструкционные особенности, защитные характеристики и классификация электроустановок, применяемых в энергетике.
6. Источники питания и схемы питания оперативного тока на объектах электроэнергетики.
7. Инструкции по организации и технологии проведения работ на устройствах объектов электроэнергетики.
8. Принцип действия и правила работы с электроизмерительными приборами; методы электрических измерений в пределах своей компетенции.
9. Назначение, устройство и принцип действия измерительных трансформаторов тока и напряжения.
10. Методы контроля качества электроэнергии, основные средства контроля.
11. Назначение, функции и требования к устройствам сетевой автоматики и защиты.
12. ОбъҰмы, периодичность и нормы испытаний различных видов электрооборудования.
13. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Для 4 разряда (дополнение к 3 разряду):
1. Инструкции по выполнению технического обслуживания и ремонта электроустановок, а также их диагностика.
2. Свойства, назначение, применение материалов при ремонте сложных систем электроснабжения; стандарты качества материалов.
3. Правила безопасного использования слесарного и монтерского инструмента с учетом повышенных требований к безопасности при работе с высоковольтным оборудованием.
4. Конструкционные особенности, защитные характеристики, классификация электроустановок в энергетике; стандарты проектирования и эксплуатации.
5. Источники питания, схемы питания оперативного тока на объектах энергетики, особенности их эксплуатации и обслуживания.
6. Принцип действия, правила работы с электроизмерительными приборами; методы точных электрических измерений с использованием современных средств автоматизации.
7. Назначение, устройство, принцип действия измерительных трансформаторов тока и напряжения, их параметры в системах автоматизации защиты и учета.
8. Методы контроля качества электроэнергии: анализ параметров сети, использование специальных приборов; обеспечение стабильности электроснабжения.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Разборка и сборка механических и электрических частей
Умения:
Для 3 разряда:
1. Выполнять разделку, сращивание, изоляцию и пайку проводов и кабелей электрооборудования.
2. Применять измерительную и испытательную аппаратуру для проверки систем защиты и автоматики электроустановок.
3. Использовать сетевые компьютерные технологии и стандартные офисные приложения на уровне уверенного пользователя.

5. Энергетикада қолданылатын электр қондырғыларының конструкциялық ерекшеліктері, қорғау сипаттамалары және жіктелуі.
6. Энергетика нысандарындағы жедел токтың қорек көздері және қоректендіру сұлбалары.
7. Энергетика нысандарының құрылғыларында жұмыстарды ұйымдастыру және орындау технологиясы жөніндегі нұсқаулықтар.
8. Электр өлшеу аспаптарының жұмыс істеу принципі және олармен жұмыс істеу ережелері; өз құзыреті шегінде электрлік өлшеулер жүргізу әдістері.
9. Өлшеу трансформаторларының (ток және кернеу) мақсаты, құрылысы және жұмыс істеу принципі.
10. Электр энергиясының сапасын бақылау әдістері және негізгі бақылау құралдары.
11. Желілік автоматика және қорғау құрылғыларының мақсаты, функциялары және оларға қойылатын талаптар.
12. Әртүрлі электр жабдықтарын сынаудың көлемдері, мерзімділігі және нормалары.
13. Ішкі еңбек тәртібі, қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
4-разряд үшін (3-разрядқа қосымша)
1. Электр қондырғыларына техникалық қызмет көрсету, жөндеу және диагностика жүргізу жөніндегі нұсқаулықтар.
2. Күрделі электрмен жабдықтау жүйелерін жөндеу кезінде қолданылатын материалдардың қасиеттері, мақсаты және қолданылу саласы; материалдардың сапа стандарттары.
3. Жоғары вольтты жабдықпен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздікке қойылатын жоғарылатылған талаптарды ескере отырып, слесарлық және монтаждау құралдарын қауіпсіз пайдалану ережелері.
4. Энергетикадағы электр қондырғыларының конструкциялық ерекшеліктері, қорғау сипаттамалары, жіктелуі; жобалау және пайдалану стандарттары.
5. Энергетика нысандарындағы жедел токтың қорек көздері мен қоректендіру сұлбалары, оларды пайдалану және техникалық қызмет көрсету ерекшеліктері.
6. Электр өлшеу аспаптарының жұмыс істеу принципі және олармен жұмыс істеу ережелері; заманауи автоматтандыру құралдарын пайдаланып, дәл электрлік өлшеулер жүргізу әдістері.
7. Өлшеу трансформаторларының (ток және кернеу) мақсаты, құрылысы, жұмыс істеу принципі және оларды қорғау мен есепке алу жүйелерінде қолдану параметрлері.
8. Электр энергиясының сапасын бақылау әдістері: желі параметрлерін талдау, арнайы аспаптарды қолдану; электрмен жабдықтаудың тұрақтылығын қамтамасыз ету.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Механикалық және электрлік бөліктерін бөлшектеу және жинау
Машықтар:
3 разряд үшін:
1. Электр жабдығы сымдары мен кабельдерін бөлу, жалғау, оқшаулау және дәнекерлеу жұмыстарын орындау.
2. Электр қондырғыларының қорғау және автоматика жүйелерін тексеру үшін өлшеу және сынақ аппараттарын қолдану.
3. Желілік компьютерлік технологияларды және стандартты кеңселік қолданбаларды сенімді пайдаланушы деңгейінде қолдану.

4. Снимать и анализировать векторные диаграммы токов и напряжений в электрических цепях.
5. Разбирать и собирать механические и электрические части электрооборудования, выполнять их наладку и мелкий ремонт.
Для 4 разряда (дополнение к 3 разряду):
1. Выполнять сложную разделку, сращивание, изоляцию и пайку проводов и кабелей электрооборудования с учетом требований к качеству и безопасности.
2. Применять измерительную и испытательную аппаратуру для проверки систем защиты, автоматики и автоматизированных систем электроустановок, проводить диагностику их состояния.
3. Использовать сетевые компьютерные технологии, автоматизированные системы мониторинга и стандартные офисные приложения на уровне уверенного пользователя для анализа данных, оформления отчетов или программирования автоматических систем.
4. Снимать, анализировать и интерпретировать векторные диаграммы токов и напряжений в сложных цепях, выявлять причины отклонений от нормы.
5. Разбирать, собирать, выполнять наладку и мелкий ремонт механических и электрических частей сложных электрооборудований с учетом технических требований.
Знания:
Для 3 разряда
1. Виды повреждений в электротехнических установках и способы их выявления.
2. Принципиальные схемы дистанционного управления и сигнализации приводами высоковольтных выключателей.
3. Назначение, виды и правила безопасного использования слесарного и монтерского инструмента.
4. Устройство и принцип действия силовых электрических машин, полупроводниковых приборов и интегральных микросхем.
5. Общие технические требования к микропроцессорным устройствам защиты и автоматики энергосистем.
6. Основы санитарно-гигиенических норм при выполнении электромонтажных и эксплуатационных работ.
Для 4 разряда (дополнение к 3 разряду):
1. Проектирование, анализ и настройку принципиальных схем дистанционного управления и сигнализации приводами высоковольтных выключателей, а также их автоматизация.
2. Правила безопасного использования слесарного и монтерского инструмента с учетом повышенных требований к безопасности при работе с высоковольтным оборудованием и сложными системами.
3. Устройство, принцип действия и особенности эксплуатации силовых электрических машин, полупроводниковых приборов и интегральных микросхем в автоматизированных системах энергосистем.
4. Общие технические требования к микропроцессорным устройствам защиты и автоматики энергосистем, включая вопросы программирования, настройки и диагностики.

4. Электр тізбектеріндегі ток пен кернеудің векторлық диаграммаларын алу және талдау.
5. Электр жабдықтарының механикалық және электрлік бөліктерін бөлшектеу және жинау, оларды реттеу және ұсақ жөндеу жұмыстарын орындау.
4 разряд үшін (3 разрядқа қосымша):
1. Электр жабдығы сымдары мен кабельдерін сапа және қауіпсіздік талаптарын ескере отырып, күрделі бөлу, жалғау, оқшаулау және дәнекерлеу жұмыстарын орындау.
2. Электр қондырғыларының қорғау, автоматика және автоматтандырылған жүйелерін тексеру үшін өлшеу және сынақ аппараттарын қолдану, олардың жағдайын диагностикалау.
3. Желілік компьютерлік технологияларды, автоматтандырылған бақылау жүйелерін және стандартты кеңселік қолданбаларды сенімді пайдаланушы деңгейінде деректерді талдау, есептерді рәсімдеу немесе автоматтандырылған жүйелерді бағдарламалау үшін қолдану.
4. Күрделі тізбектердегі ток пен кернеудің векторлық диаграммаларын алу, талдау және түсіндіру, нормадан ауытқулардың себептерін анықтау.
5. Күрделі электр жабдықтарының механикалық және электрлік бөліктерін бөлшектеу, жинау, реттеу және ұсақ жөндеу жұмыстарын техникалық талаптарды ескере отырып орындау.
Білімдер:
3 разряд үшін:
1. Электртехникалық қондырғылардағы зақымдану түрлері және оларды анықтау тәсілдері.
2. Жоғары кернеулі ажыратқыш жетектерін қашықтан басқару және сигнал беру принциптік сұлбалары.
3. Слесарлық және монтаждау құралдарының мақсаты, түрлері және оларды қауіпсіз пайдалану ережелері.
4. Күштік электр машиналарының, жартылай өткізгіш аспаптардың және интегралдық микросхемалардың құрылысы мен жұмыс істеу принципі.
5. Энергетикалық жүйелердің микропроцессорлық қорғау және автоматика құрылғыларына қойылатын жалпы техникалық талаптар.
6. Электромонтаж және пайдалану жұмыстарын орындау кезінде санитарлық-гигиеналық нормалардың негіздері.
4 разряд үшін (3 разрядқа қосымша):
1. Жоғары кернеулі ажыратқыш жетектерін қашықтан басқару және сигнал беру принциптік сұлбаларын жобалау, талдау және баптау, сондай-ақ оларды автоматтандыру.
2. Жоғары кернеулі жабдықпен және күрделі жүйелермен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік талаптарын күшейте отырып, слесарлық және монтаждау құралдарын қауіпсіз пайдалану ережелері.
3. Автоматтандырылған энергетикалық жүйелердегі күштік электр машиналарының, жартылай өткізгіш аспаптардың және интегралдық микросхемалардың құрылысы, жұмыс істеу принципі және пайдалану ерекшеліктері.
4. Энергетикалық жүйелердің микропроцессорлық қорғау және автоматика құрылғыларына қойылатын жалпы техникалық талаптар, оның ішінде бағдарламалау, баптау және диагностика мәселелері.

5. Основы санитарно-гигиенических норм при выполнении электромонтажных и эксплуатационных работ, соблюдение правил охраны труда и техники безопасности в условиях повышенного риска.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Нацеленность на результат
Оорганизаторские способности
Ответственность
Работа в команде
Организованность
Внимательность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1) ГОСТ 24291–90 – Электрическая часть электростанций и электрических сетей. Термины и определения. 2) СТ РК IEC 62052–11 – ЭлектросчҰтчики. Общие требования, испытания и условия эксплуатации. 3) СТ РК IEC 62053–21 – Приборы учҰта активной энергии. Часть 21. Статические (электронные) счҰтчики. 4) СТ РК IEC 62053–23 – Приборы учҰта реактивной энергии. Статические счҰтчики. 5) ТР РК 004/2011 – О безопасности низковольтного оборудования (при наличии работ с такими системами).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Начальник цеха (службы, участка)
6
Инженер участка (цеха)
5
Мастер участка
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
14. Наименование государственного органа:
Министерство энергетики Республики Казахстан
Исполнитель:
Бегалы Ердаулет, +7 (717) 278 97 78, e.begaly@energo.gov.kz
15. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
АО "Aqtobe su-energy group"
Руководитель проекта:
Айманов Ж.Т
E-mail: oge@aqtobesuenergy.kz
Номер телефона: +7 (705) 539 38 28
Исполнители:
Талғатұлы Данияр, +7 (702) 543 52 42, oge@aqtobesuenergy.kz
16. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: Протокол заседания Отраслевого совета по профессиональным квалификациям сфере электроэнергетики и теплоэнергетики от 14 марта 2025 года № 3-2025. Протокол заседания Отраслевого совета по профессиональным квалификациям сфере электроэнергетики и теплоэнергетики от 27 июня 2025 года № 4-2025.
17. Национальный орган по профессиональным квалификациям: Заключение Национального органа по профессиональным квалификациям по итогам экспертизы проекта профессионального стандарта от 19 августа 2025 года.
18. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": Экспертное заключение № 11095/19 от 16.09.2025 года.
19. Номер версии и год выпуска: версия 2, 2025 года.
20. Дата ориентировочного пересмотра: 31.12.2028 года.
Приложение 30 к приказу
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 29 октября 2025 года № 416-н/қ
Профессиональный стандарт: "Обслуживание, монтаж и наладка электрооборудования"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Обслуживание, монтаж и наладка электрооборудования" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в энергетических организациях и на предприятиях.

5. Электромонтаж және пайдалану жұмыстарын орындау кезінде санитарлық-гигиеналық нормалардың негіздері, жоғары қауіпті жағдайларда еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Нәтижеге бағытталу
Ұйымдастырушылық қабілет
Жауапкершілік
стресстік жағдайға төзімділікке бағыт ұстау.
Ұйымшылдық
Зейінді
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. ГОСТ 24291–90 – Электр станциялары мен электр желілерінің электрлік бөлігі. Терминдер мен анықтамалар. 2. СТ РК IEC 62052–11 – Электр есептегіштер. Жалпы талаптар, сынақтар және пайдалану шарттары. 3. СТ РК IEC 62053–21 – Белсенді энергияны есепке алу аспаптары. 21-бөлім. Статикалық (электрондық) есептегіштер. 4. СТ РК IEC 62053–23 – Реактивті энергияны есепке алу аспаптары. Статикалық есептегіштер. 4. ТР РК 004/2011 – Төмен вольтты жабдықтың қауіпсіздігі туралы (осындай жүйелермен жұмыс болған жағдайда).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Цех (қызмет, учаске) бастығы
6
Учаске (цех) инженері
5
Учаске шебері
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
14. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Энергетика министрлігі
Орындаушы:
Бегалы Ердаулет , +7 (717) 278 97 78, e.begaly@energo.gov.kz
15. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
АО "Aqtobe su-energy group"
Жоба жетекшісі:
Айманов Ж.Т
E-mail: oge@aqtobesuenergy.kz
Телефон нөмірі: 7 (705) 539 38 28
Орындаушылар:
Талғатұлы Данияр, 7 (702) 543 52 42, oge@aqtobesuenergy.kz
16. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2025 жылғы 14 наурыздағы электрэнергетикасы және жылу энергетикасы саласының кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңесі отырысының №3-2025 Хаттамасы. 2025 жылғы
17. 27 маусымдағы электрэнергетикасы және жылу энергетикасы саласының кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңесі отырысының №4-2025 Хаттамасы.
18. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2025 жылғы 19 тамыздағы кәсіптік стандарт жобасын сараптау қорытындысы бойынша кәсіптік біліктілік жөніндегі Ұлттық органның қорытындысы.
19. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2025 жылғы 16 қыркүйектегі № 11095/19 сараптамалық қорытындысы.
20. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: 2 нұсқа, 2025 жыл.
21. Болжамды қайта қарау күні: 31.12.2028 жыл.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2025 жылғы 29 қазандағы
№ 416-н/қ бұйрығына
30-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Электр жабдықтарына қызмет көрсету, монтаждау және баптау" 1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: "Электр жабдықтарына қызмет көрсету, монтаждау және баптау" кәсіптік стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес әзірленді, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және облыстағы міндеттердің кең ауқымының шешімдеріне қойылатын талаптарды белгілейді энергетикалық ұйымдар мен кәсіпорындарда персоналды басқару кезінде қолданылады.

2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) единый тарифно-квалификационный справочник – справочник признаваемых на территории Республики Казахстан должностей руководителей, специалистов и других служащих;
2) квалификационный справочник – справочник признаваемых на территории Республики Казахстан должностей руководителей, специалистов и других служащих;
3) тепловая электростанция – электростанция, вырабатывающая электрическую энергию в результате преобразования тепловой энергии, выделяющейся при сжигании органического топлива;
4) ветровая электростанция – электростанция, на которой ветродвигатель преобразует энергию ветра в механическую, тепловую и электрическую;
5) солнечная электростанция – электростанция, которая преобразует солнечную радиацию в электрическую энергию;
6) такелажные работы – это комплекс мер, направленных на поднятие разнообразных грузов с целью их погрузки или выгрузки;
7) отраслевая рамка квалификаций – структурированное описание уровней квалификаций, признаваемых в отрасли;
8) общий классификатор видов экономической деятельности – классификатор предназначен для классификации и кодирования всех видов экономической деятельности;
9) электрооборудование – оборудование, предназначенное для производства, передачи, распределения и изменения характеристик (напряжения, частоты, вида электрического тока и др.) электрической энергии, а также для ее преобразования в др. вид энергии. К электрооборудованию относят машины, трансформаторы, аппараты, измерительные приборы, устройства защиты, кабельную продукцию.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) КС – квалификационный справочник;
2) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник;
3) ТЭС – тепловая электростанция;
4) СЭС – солнечная электростанция;
5) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
6) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
7) ЭТО – электротехническое оборудование.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
1. Название профессионального стандарта: Обслуживание, монтаж и наладка электрооборудования.
2. Код профессионального стандарта: D043.
3. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
D Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом;
35 Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом;
35.1 Производство, передача и распределение электроэнергии;
35.11 Производство электроэнергии;
35.11.1 Производство электроэнергии тепловыми электростанциями.

2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) бірегей тарифтік-біліктілік анықтамалығы – Қазақстан Республикасының аумағында танылған басшылар, мамандар жəне басқа да қызметкерлердің лауазымдарына арналған анықтамалық;
2) біліктілік анықтамалығы – Қазақстан Республикасының аумағында танылған басшылар, мамандар жəне басқа да қызметкерлердің лауазымдарына арналған анықтамалық;
3) жылу электр станциясы – органикалық отынды жағу барысында бөлінетін жылу энергиясын электр энергиясына айналдыру арқылы электр энергиясын өндіретін электр станциясы;
4) жел электр станциясы – жел түрлендіргіші жел энергиясын механикалық, жылу жəне электр энергиясына айналдыратын электр станциясы.
5) күн электр станциясы – күн радиациясын электр энергиясына айналдыратын электр станциясы;
6) такелаждық жұмыстар – бұл жүк көтеру немесе түсіру мақсатында əртүрлі жүк түрлерін көтеруге бағытталған шаралар кешені;
7) салалық біліктілік шеңбері – саласында танылған біліктілік деңгейлерінің құрылымдық сипаттамасы;
8) экономикалық қызмет түрлерінің жалпы классификаторы – жіктеуіш экономикалық қызметтің барлық түрлерін жіктеуге жəне кодтауға арналған;
9) электр жабдықтары – электр энергиясын өндіру, беру, тарату жəне сипаттамаларын (кернеу, жиілік, электр тогының түрі жəне т.б.) өзгерту, сондай-ақ оны басқа энергия түріне айналдыру үшін арналған жабдық. Электр жабдықтарына машиналар, трансформаторлар, аппаратар, өлшеу құралдары, қорғаныс құрылғылары, кабельдік өнімдер жатады.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) БА – біліктілік анықтамалығы;
2) БТБА – бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
3) ЖЭС – жылу электр станциясы;
4) КЭС – күн электр станциясы;
5) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
6) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерiнің жалпы жiктеуiшi;
7) ЭТЖ – электр техникалық жабдық.
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
1. Кәсіптік стандарттың атауы: Электр жабдықтарына қызмет көрсету, монтаждау және баптау.
2. Кәсіптік стандарттың коды: D043.
3. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
D Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен жабдықтау;
35 Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен қамтамасыз ету;
35.1 Электр энергиясын өндіру, беру және бөлу;
35.11 Электр энергиясын өндіру;
35.11.1 Жылу электр станцияларының электр энергиясын өндіруі;

4. Краткое описание профессионального стандарта: Обеспечение бесперебойного снабжения структурных подразделений электроэнергией, обеспечение безаварийной работы электрооборудования.
5. Перечень карточек профессий:
1) Электромонтер по обслуживанию электрооборудования - 2 уровень ОРК
2) Электрослесарь по обслуживанию, монтажу и наладке электрооборудования - 2 уровень ОРК
3) Техник (электромеханик) по обслуживанию, монтажу и наладке электрооборудования - 4 уровень ОРК
4) Электромонтер по обслуживанию электрооборудования - 4 уровень ОРК
5) Электрослесарь по обслуживанию, монтажу и наладке электрооборудования - 3 уровень ОРК
6) Электромонтер по обслуживанию электрооборудования - 3 уровень ОРК
7) Электрослесарь по обслуживанию, монтажу и наладке электрооборудования - 4 уровень ОРК
8) Инженер по обслуживанию, монтажу и наладке электрооборудования - 6 уровень ОРК
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Электромонтер по обслуживанию электрооборудования":
Код группы:
7412-1
Код наименования занятия:
7412-1-002
Наименование профессии:
Электромонтер по обслуживанию электрооборудования
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (выпуск 9). Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149.
Параграф 73. Электромонтер по обслуживанию электрооборудования электростанции 2-3 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы для 2-го разряда — не требуется; для 3-го разряда — не менее 6 месяцев.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
7412-1-001 - Электромонтер (общий профиль)
7412-4-060 - Электромонтер по испытаниям и измерениям
7413-2-018 - Электромонтер по обслуживанию подстанции
7413-2-031 - Электромонтер по эксплуатации распределительных сетей
Основная цель деятельности:
Осуществление базового обслуживания электрооборудования в привычных ситуациях.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Монтаж и подключение электрооборудования.
2. Ремонт и техническое обслуживание электрооборудования.
3. Диагностика и испытания электрооборудования.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Монтаж и подключение электрооборудования
Навык 1:
Выполнение монтажа и демонтажа простых узлов и устройств
Умения:
Разряд 2:

4. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Құрылымдық бөлімшелерді электр энергиясымен үздіксіз жабдықтауды қамтамасыз ету, электр жабдықтарының апатсыз жұмысын қамтамасыз ету.
5. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Электр жабдығына қызмет көрсету жөнінде электромонтер - 2 СБШ-нің деңгейі
2) Электр жабдықтарына қызмет көрсету, монтаждау және баптау жөніндегі электр слесарі. - 2 СБШ-нің деңгейі
3) Электр жабдығына техникалық қызмет көрсету, монтаждау және іске қосу жөніндегі техник (электрмеханик). - 4 СБШ-нің деңгейі
4) Электр жабдығына қызмет көрсету жөнінде электромонтер - 4 СБШ-нің деңгейі
5) Электр жабдықтарына қызмет көрсету, монтаждау және баптау жөніндегі электр слесарі. - 3 СБШ-нің деңгейі
6) Электр жабдығына қызмет көрсету жөнінде электромонтер - 3 СБШ-нің деңгейі
7) Электр жабдықтарына қызмет көрсету, монтаждау және баптау жөніндегі электр слесарі. - 4 СБШ-нің деңгейі
8) Электр жабдықтарына қызмет көрсету, монтаждау және баптау жөніндегі инженер - 6 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. "Электр жабдығына қызмет көрсету жөнінде электромонтер" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
7412-1
Қызмет атауының коды:
7412-1-002
Кәсіптің атауы:
Электр жабдығына қызмет көрсету жөнінде электромонтер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (9-шығарылым). Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 бұйрығы.
73-параграф. Электр станциясының электр жабдығын пайдалану жөніндегі электрмонтер, 2–3 разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
2-разряд үшін жұмыс тәжірибесі-талап етілмейді; 3-разряд үшін — кемінде 6 ай.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7412-1-001 - Электромонтер (жалпы бейін)
7412-4-060 - Сынау және өлшеу электромонтері
7413-2-018 - Қосалқы станцияларға қызмет көрсетуші электромонтер
7413-2-031 - Тарату желілерін пайдалану жөніндегі электромонтер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Әдеттегі жағдайларда электр жабдықтарына базалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Электр жабдықтарын монтаждау және қосу.
2. Электр жабдықтарын жөндеу және техникалық қызмет көрсету.
3. Электр жабдықтарын диагностикалау және сынау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Электр жабдықтарын монтаждау және қосу
Дағды 1:
Қарапайым тораптар мен құрылғыларды монтаждау және бөлшектеу
Машықтар:
2-Разряд:

1. Пользоваться ручным и электроинструментом при монтаже простых электрических цепей.
2. Размечать и подготавливать места для установки электрооборудования.
3. Подключать осветительные приборы и простые электрические аппараты.
Разряд 3 (в дополнение к 2 разряду):
1. Выполнять монтаж распределительных коробок и щитков.
2. Собирать и подключать несложные схемы управления.
3. Проводить испытание смонтированных цепей на отсутствие короткого замыкания.
4. Проверять правильность подключения оборудования согласно схеме.
Знания:
Разряд 2:
1. Основные виды кабелей и проводов, их назначение.
2. Правила пользования простым слесарным и электроинструментом.
3. Элементарные электрические схемы.
Разряд 3 (в дополнение к 2 разряду):
1. Устройство и назначение распределительных устройств.
2. Требования к маркировке и укладке проводов.
3. Правила подключения аппаратов освещения и сигнализации.
4. Основы чтения монтажных схем.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Прокладка кабельных и воздушных линий низкого напряжения
Умения:
Разряд 2:
1. Прокладывать кабели открытым способом по стенам и конструкциям.
2. Устанавливать крепҰжные элементы для проводки.
3. Подготавливать кабель к соединению.
Разряд 3 (в дополнение к 2 разряду):
1. Выполнять заземление и зануление кабельных линий.
2. Прокладывать кабели в трубах и коробах.
3. Выполнять соединение жил проводов пайкой и сваркой.
4. Устранять повреждения изоляции кабеля.
Знания:
Разряд 2:
1. Способы прокладки проводки и крепления кабеля.
2. Основные правила электробезопасности при монтаже.
Разряд 3 (в дополнение к 2 разряду):
1. Способы заземления и защиты кабельных линий.
2. Виды соединений проводов и их характеристики.
3. Нормы и правила приҰмки смонтированных кабельных трасс.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Ремонт и техническое обслуживание электрооборудования
Навык 1:
Выполнение текущего ремонта электрических аппаратов и устройств
Умения:
Разряд 2:
1. Разбирать простые электрические аппараты.
2. Заменять изношенные детали и элементы крепежа.
3. Очищать аппараты от загрязнений.
Разряд 3 (в дополнение к 2 разряду):
1. Определять неисправности при визуальном осмотре и простыми методами измерений.
2. Выполнять мелкий ремонт распределительных щитов.
3. Собирать и регулировать простые электрические аппараты после ремонта.
4. Проверять аппараты на работоспособность.
Знания:
Разряд 2:
1. Назначение основных электрических аппаратов.
2. Простейшие способы проверки исправности оборудования.
Разряд 3 (в дополнение к 2 разряду):
1. Методы поиска неисправностей в простых схемах.

1. Қарапайым электр тізбектерін орнату кезінде қолмен және электр құралдарын қолдану.
2. Электр жабдықтарын орнатуға арналған орындарды белгілеу және дайындау.
3. Жарықтандыру құрылғылары мен қарапайым электр құрылғыларын қосу.
3-Разряд (2-разрядқа қосымша):
1. Қосқыш қораптар мен қалқандарды орнатуды орындау.
2. Қарапайым басқару схемаларын жинаңыз және қосу.
3. Қысқа тұйықталудың болмауына орнатылған тізбектерді сынау.
4. Схемаға сәйкес жабдықтың дұрыс қосылуын тексеру.
Білімдер:
2-Разряд:
1. Кабельдер мен сымдардың негізгі түрлері, олардың мақсаты.
2. Қарапайым слесарлық және электр құралдарын пайдалану ережелері.
3. Қарапайым электр тізбектері.
3-Разряд (2-разрядқа қосымша):
1. Тарату құрылғыларының құрылғысы және мақсаты.
2. Сымдарды таңбалауға және төсеуге қойылатын талаптар.
3. Жарықтандыру және дабыл аппараттарын қосу ережесі.
4. Монтаждық схемаларды оқу негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Төмен кернеулі кабельдік және әуе желілерін төсеу
Машықтар:
2-Разряд:
1. Кабельдерді ашық түрде қабырғалар мен құрылымдарға салу.
2. Орнату бекіту элементтерін жүйелеу жұмыстарын жүргізу.
3. Кабельді қосылуға дайындау.
3-Разряд (2-разрядқа қосымша):
1. Кабель желілерін жерге қосу және нөлдеу.
2. Кабельдерді құбырлар мен қораптарға салу.
3. Дәнекерлеу және дәнекерлеу арқылы сымдардың өзектерін қосу.
4. Кабель оқшаулауының зақымдалуын жою.
Білімдер:
2-Разряд:
1. Сымдарды төсеу және кабельді бекіту әдістері.
2. Орнату кезіндегі электр қауіпсіздігінің негізгі ережелері.
3-Разряд (2-разрядқа қосымша):
1. Кабельдік желілерді жерге қосу және қорғау әдістері.
2. Сым қосылыстарының түрлері және олардың сипаттамалары.
3. Орнатылған кабельдік трассаларды қабылдау нормалары мен ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Электр жабдықтарын жөндеу және техникалық қызмет көрсету
Дағды 1:
Электр аппараттары мен құрылғыларын ағымдағы жөндеуді орындау
Машықтар:
2-Разряд:
1. Қарапайым электр құрылғыларын бөлшектеу.
2. Тозған бөлшектер мен бекіту элементтерін ауыстыру.
3. Аппараттарды ластанудан тазарту.
3-Разряд (2-разрядқа қосымша):
1. Визуалды тексеру кезінде және қарапайым өлшеу әдістерімен ақауларды анықтау.
2. Тарату тақталарына ұсақ жөндеу жұмыстарын жүргізу.
3. Жөндеуден кейін қарапайым электр құрылғыларын жинау және реттеу.
4. Аппараттардың жұмыс қабілеттілігін тексеру.
Білімдер:
2-Разряд:
1. Негізгі электр құрылғыларының мақсаты.
2. Жабдықтың жарамдылығын тексерудің қарапайым әдістері.
3-Разряд (2-разрядқа қосымша):
1. Қарапайым схемалардағы ақауларды іздеу әдістері.

2. Основные причины выхода из строя оборудования.
3. Правила проведения профилактического ремонта.
4. Требования к безопасной эксплуатации аппаратов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обслуживание сетей освещения и силовых установок низкого напряжения
Умения:
Разряд 2:
1. Проводить замену ламп и простых элементов осветительных сетей.
2. Проверять целостность предохранителей.
3. Производить осмотр кабельных соединений.
Разряд 3 (в дополнение к 2 разряду):
1. Выполнять ремонт осветительной арматуры.
2. Настраивать простые выключатели и переключатели.
3. Проверять сопротивление изоляции переносным прибором.
4. Устранять мелкие неисправности электросетей.
Знания:
Разряд 2:
1. Правила эксплуатации осветительных сетей.
2. Основы безопасного обращения с электроустановками.
Разряд 3 (в дополнение к 2 разряду):
1. Схемы включения и управления осветительных приборов.
2. Нормы сопротивления изоляции кабельных линий.
3. Требования по охране труда при обслуживании сетей.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Диагностика и испытания электрооборудования
Навык 1:
Проведение проверки электрических цепей
Умения:
Разряд 2:
1. Пользоваться простыми измерительными приборами (тестером, индикаторной отвҰрткой).
2. Проверять наличие напряжения в цепи.
3. Определять целостность цепи методом прозвонки.
Разряд 3 (в дополнение к 2 разряду):
1. Измерять сопротивление изоляции простыми приборами.
2. Проверять работоспособность релейных устройств.
3. Выполнять измерение тока и напряжения переносными средствами.
4. Фиксировать результаты измерений.
Знания:
Разряд 2:
1. Назначение простейших приборов контроля.
2. Основы измерения тока и напряжения.
Разряд 3 (в дополнение к 2 разряду):
1. Принципы действия измерительных приборов.
2. Методы проверки сопротивления изоляции.
3. Допустимые нормы показателей электрических сетей.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Испытание электрооборудования после ремонта или монтажа
Умения:
Разряд 2:
1. Проверять включение и выключение простых аппаратов.
2. Производить внешний осмотр после монтажа или ремонта.
Разряд 3 (в дополнение к 2 разряду):
1. Проводить пробное включение оборудования.
2. Контролировать правильность работы защитных аппаратов.
3. Оформлять результаты проверки и сообщать о неисправностях.
4. Выполнять повторный запуск после устранения дефектов.
Знания:
Разряд 2:
1. Основы проверки работоспособности электрооборудования.
2. Порядок подготовки оборудования к включению.
Разряд 3 (в дополнение к 2 разряду):
1. Правила и методы проведения испытаний оборудования.

2. Жабдықтың істен шығуының негізгі себептері.
3. Профилактикалық жөндеу жүргізу ережесі.
4. Аппараттарды қауіпсіз пайдалануға қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жарықтандыру желілері мен төмен вольтты электр қондырғыларына қызмет көрсету
Машықтар:
2-Разряд:
1. Шамдар мен жарықтандыру желілерінің қарапайым элементтерін ауыстыру.
2. Сақтандырғыштардың тұтастығын тексеру.
3. Кабельдік қосылыстарды тексеру.
3-Разряд (2-разрядқа қосымша):
1. Жарықтандыру арматурасын жөндеу.
2. Қарапайым қосқыштар мен қосқыштарды реттеу.
3. Оқшаулау кедергісін портативті құрылғымен тексеру.
4. Электр желілерінің ұсақ ақауларын жою.
Білімдер:
2-Разряд:
1. Жарықтандыру желілерін пайдалану ережелері.
2. Электр қондырғыларын қауіпсіз пайдалану негіздері.
3-Разряд (2-разрядқа қосымша):
1. Жарықтандыру құрылғыларын қосу және басқару схемалары.
2. Кабель желілерінің оқшаулау кедергісінің нормалары.
3. Желілерге қызмет көрсету кезінде еңбекті қорғау жөніндегі талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Электр жабдықтарын диагностикалау және сынау
Дағды 1:
Электр тізбектерін тексеру
Машықтар:
2-Разряд:
1. Қарапайым өлшеу құралдарын қолдану (тестер, индикатор бұрағыш).
2. Тізбектегі кернеуді тексеру.
3. Қоңырау шалу арқылы тізбектің тұтастығын анықтау.
3-Разряд (2-разрядқа қосымша):
1. Оқшаулау кедергісін қарапайым құрылғылармен өлшеу.
2. Релелік құрылғылардың жұмысын тексеру.
3. Тасымалданатын құралдармен ток пен кернеуді өлшеуді орындау.
4. Өлшеу нәтижелерін жазу.
Білімдер:
2-Разряд:
1. Қарапайым бақылау құралдарының мақсаты.
2. Ток пен кернеуді өлшеу негіздері.
3-Разряд (2-разрядқа қосымша):
1. Өлшеу құралдарының жұмыс істеу принциптері.
2. Оқшаулау кедергісін тексеру әдістері.
3. Электр желілері көрсеткіштерінің рұқсат етілген нормалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жөндеуден немесе монтаждан кейін электр жабдықтарын сынау
Машықтар:
2-Разряд:
1. Қарапайым құрылғылардың қосылуын және өшірілуін тексеру.
2. Орнатудан немесе жөндеуден кейін сыртқы тексеру жүргізу.
3-Разряд (2-разрядқа қосымша):
1. Жабдықты сынақтан өткізу.
2. Қорғаныс аппараттарының дұрыс жұмыс істеуін бақылау.
3. Тексеру нәтижелерін рәсімдеу және ақаулар туралы хабарлау.
4. Ақауларды жойғаннан кейін қайта іске қосу.
Білімдер:
2-Разряд:
1. Электр жабдықтарының жұмыс қабілеттілігін тексеру негіздері.
2. Жабдықты қосуға дайындау тәртібі.
3-Разряд (2-разрядқа қосымша):
1. Жабдықты сынау ережелері мен әдістері.

2. Требования к оформлению результатов испытаний.
3. Нормы допуска при вводе в эксплуатацию электрооборудования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Чувство ответственности за свою работу
Способность развивать профессиональные квалификации и умения под соответствующим руководством
Умение решать проблемы (типичные проблемы)
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Об утверждении технического регламента "Общие требования к пожарной безопасности". Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года № 405.
2. Об утверждении Правил технической эксплуатации электрических станций и сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247.
3. Об утверждении Правил пожарной безопасности. Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55.
4. Об утверждении Правил техники безопасности при эксплуатации электроустановок. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Электрослесарь по обслуживанию, монтажу и наладке электрооборудования.
10. Карточка профессии "Электрослесарь по обслуживанию, монтажу и наладке электрооборудования":
Код группы:
7412-4
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Электрослесарь по обслуживанию, монтажу и наладке электрооборудования
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (выпуск 9). Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149.
Электрослесарь по ремонту электрооборудования электростанций (3-й - 7-й разряд)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы для 3-го разряда — не требуется, для 4-го разряда — не менее 6 месяцев.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
7412-4-066 - Электрослесарь по ремонту оборудования распределительных устройств
7413-2-043 - Электрослесарь по ремонту электрооборудования электростанций
Основная цель деятельности:
Осуществление монтажных работ электрооборудования и подготовки к ним под контролем или наблюдением, или самостоятельно в привычных ситуациях. Участие в монтаже и наладке оборудования, поддержании технического состояния.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

2. Сынақ нәтижелерін ресімдеуге қойылатын талаптар.
3. Электр жабдықтарын пайдалануға беру кезінде рұқсат беру нормалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Өз жұмысы үшін жауапкершілік сезімі
Тиісті басшылықпен кәсіби біліктілік пен дағдыларды дамыту қабілеті
Мәселелерді шеше білу (типтік мәселелер)
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламентін бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 17 тамыздағы № 405 бұйрығы.
2. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы.
3. Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы.
4. Электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Электр жабдықтарына қызмет көрсету, монтаждау және баптау жөніндегі электр слесарі.
10. "Электр жабдықтарына қызмет көрсету, монтаждау және баптау жөніндегі электр слесарі" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
7412-4
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Электр жабдықтарына қызмет көрсету, монтаждау және баптау жөніндегі электр слесарі.
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (9-шығарылым). Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 бұйрығы. Электр станцияларының электр жабдықтарын жөндеу жөніндегі электр слесарі (3-7-разрядтар)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
3-разряд үшін жұмыс тәжірибесі-талап етілмейді, 4 — разряд үшін-кемінде 6 ай.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7412-4-066 - Тарату құрылғылары жабдықтарын жөндеу жөніндегі электр слесарі
7413-2-043 - Электр станцияларының электр жабдықтарын жөндеу жөніндегі электр слесарі
Қызметтің негізгі мақсаты:
Электр жабдықтарын монтаждау жұмыстарын және оларға дайындықты бақылаумен немесе бақылаумен немесе таныс жағдайларда өз бетінше жүзеге асыру. Жабдықтарды монтаждауға және баптауға қатысу, техникалық жай-күйді сақтау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Монтаж и наладка электрического оборудования.
2. Настройка и проверка работоспособности оборудования.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Монтаж и наладка электрического оборудования
Навык 1:
Выполнение монтажных работ по установке и подключению оборудования
Умения:
Разряд 3:
1. Выполнять простые монтажные операции по установке оборудования по чертежам и схемам.
2. Пользоваться ручным и слесарным инструментом при сборке узлов.
3. Подготавливать рабочее место и контролировать наличие необходимых материалов.
Разряд 4 (в дополнение к 3 разряду):
1. Производить монтаж электрических узлов и блоков с соблюдением технических требований.
2. Подключать оборудование к питающим и контрольным цепям.
3. Проверять правильность монтажа по электрическим схемам.
Знания:
Разряд 3:
1. Основы электротехники и слесарного дела.
2. Устройство простых электрических машин и аппаратов.
3. Требования охраны труда при выполнении монтажных работ.
Разряд 4 (в дополнение к 3 разряду):
1. Основные виды монтажных схем и их условные обозначения.
2. Правила подключения оборудования к питающим и контрольным цепям.
3. Последовательность выполнения наладочных операций после монтажа.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Проведение наладки оборудования после монтажа
Умения:
Разряд 3:
1. Выполнять простые операции по проверке узлов и элементов.
2. Участвовать в подготовке оборудования к первому включению.
3. Работать с простыми наладочными схемами под руководством специалиста.
Разряд 4 (в дополнение к 3 разряду):
1. Проверять электрические соединения и надежность контактов.
2. Производить наладку отдельных элементов оборудования.
3. Составлять отчҰт о выявленных отклонениях.
Знания:
Разряд 3:
1. Основные параметры электрооборудования.
2. Устройство простых цепей автоматики.
3. Общие требования к наладочным работам.
Разряд 4 (в дополнение к 3 разряду):
1. Порядок проведения наладки и проверки работоспособности оборудования.
2. Методы поиска простых неисправностей.
3. Основы электрических схем управления.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Настройка и проверка работоспособности оборудования
Навык 1:
Проверка и контроль элекрических параметров приборов и устройств
Умения:
Разряд 3:
1. Выполнять простую проверку работоспособности приборов по инструкции.
2. Использовать стандартные инструменты и измерительные устройства.
3. Фиксировать результаты измерений в установленной форме.
Разряд 4 (в дополнение к 3 разряду):
1. Настраивать контрольно-измерительные приборы и элементы автоматики по установленным методикам.

1. Электр жабдықтарын монтаждау және баптау.
2. Жабдықтың жұмысын реттеу және тексеру.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Электр жабдықтарын монтаждау және баптау
Дағды 1:
Жабдықты орнату және қосу бойынша монтаждау жұмыстарын орындау
Машықтар:
3 разряд
1. Сызбалар мен сызбалар бойынша жабдықты орнату бойынша қарапайым монтаждау операцияларын орындау.
2. Түйіндерді құрастыру кезінде қолмен және слесарлық құралдарды қолдану.
3. Жұмыс орнын дайындаңыз және қажетті материалдардың болуын бақылау.
4 разряд (3-разрядқа қосымша):
1. Техникалық талаптарды сақтай отырып, электр тораптары мен блоктарын монтаждауды жүргізу.
2. Жабдықты қоректендіру және басқару тізбектеріне қосу.
3. Электр тізбектері бойынша орнатудың дұрыстығын тексеру.
Білімдер:
3 разряд:
1. Электротехника және слесарь негіздері.
2. Қарапайым электр машиналары мен аппараттарының құрылысы.
3. Монтаждау жұмыстарын орындау кезіндегі еңбекті қорғау талаптары.
4 разряд (3-разрядқа қосымша):
1. Монтаждау схемаларының негізгі түрлері және олардың шартты белгілері.
2. Жабдықты қоректендіру және бақылау тізбектеріне қосу ережесі.
3. Орнатудан кейінгі жөндеу жұмыстарының реттілігі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Монтаждан кейін жабдықты баптауды жүргізу
Машықтар:
3-разряд:
1. Түйіндер мен элементтерді тексеру үшін қарапайым операцияларды орындау.
2. Жабдықты бірінші рет қосуға дайындауға қатысу.
3. Маманның басшылығымен қарапайым жөндеу схемаларымен жұмыс жасау.
4-Разряд (3-разрядқа қосымша):
1. Электр қосылымдарын және контактілердің сенімділігін тексеру.
2. Жабдықтың жекелеген элементтерін баптауды жүргізу.
3. Анықталған ауытқулар туралы есеп жасау.
Білімдер:
3-Разряд:
1. Электр жабдықтарының негізгі параметрлері.
2. Қарапайым автоматика тізбектерінің құрылғысы.
3. Жөндеу жұмыстарына қойылатын жалпы талаптар.
4-разряд (3-разрядқа қосымша):
1. Жабдықты баптау және оның жұмыс қабілеттілігін тексеру тәртібі.
2. Қарапайым ақауларды іздеу әдістері.
3. Электрлік басқару схемаларының негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Жабдықтың жұмысын реттеу және тексеру
Дағды 1:
Аспаптар мен құрылғылардың электрлік параметрлерін тексеру және бақылау
Машықтар:
3-разряд:
1. Нұсқауларға сәйкес құрылғылардың жұмысын Қарапайым тексеруді орындау.
2. Стандартты құралдар мен өлшеу құралдарын қолдану.
3. Өлшеу нәтижелерін белгіленген нысанда жазып алу.
4-разряд (3-разрядқа қосымша):
1. Белгіленген әдістерге сәйкес бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика элементтерін баптау.

2. Проверять работоспособность оборудования после ремонта или монтажа.
3. Анализировать соответствие параметров прибора нормам и инструкциям.
Знания:
Разряд 3:
1. Основы электротехники и метрологии.
2. Порядок работы с измерительным инструментом.
3. Инструкции по эксплуатации приборов.
Разряд 4 (в дополнение к 3 разряду):
1. Принципы настройки и калибровки контрольно-измерительных устройств.
2. Методы проверки правильности показаний приборов.
3. Нормы допустимых отклонений параметров оборудования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Техническое обслуживание и диагностика оборудования
Умения:
Разряд 3:
1. Выполнять очистку и смазку узлов оборудования.
2. Подготавливать оборудование к профилактическому осмотру.
3. Участвовать в выявлении внешних дефектов.
Разряд 4 (в дополнение к 3 разряду):
1. Проводить диагностику состояния оборудования с использованием приборов.
2. Выполнять регулировку отдельных узлов и деталей.
3. Устранять мелкие неисправности.
Знания:
Разряд 3
1. Основы организации технического обслуживания.
2. Назначение смазочных материалов и порядок их применения.
3. Виды дефектов оборудования.
Разряд 4 (в дополнение к 3 разряду):
1. Методы диагностики и инструментального контроля.
2. Правила регулировки узлов и механизмов.
3. Основы ремонта электрооборудования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Чувство ответственности за свою работу
Способность самостоятельно развивать профессиональные квалификации и умения;
Умение решать проблемы
способность выбирать лучшие методы из существующих наборов вариантов
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Об утверждении технического регламента "Общие требования к пожарной безопасности". Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года № 405.
2. Об утверждении Правил технической эксплуатации электрических станций и сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247.
3. Об утверждении Правил пожарной безопасности. Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55.
4. Об утверждении Правил техники безопасности при эксплуатации электроустановок. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Электромонтер по обслуживанию электрооборудования.
4
Техник (электромеханик) по монтажу и наладке электрооборудования.
11. Карточка профессии "Техник (электромеханик) по обслуживанию, монтажу и наладке электрооборудования":
Код группы:

2. Жөндеуден немесе орнатудан кейін жабдықтың жұмысын тексеру.
3. Құрылғы параметрлерінің нормалар мен нұсқауларға сәйкестігін талдау.
Білімдер:
3-разряд:
1. Электротехника және метрология негіздері.
2. Өлшеу құралымен жұмыс істеу тәртібі.
3. Аспаптарды пайдалану жөніндегі нұсқаулық.
4-разряд (3-разрядқа қосымша):
1. Бақылау-өлшеу құрылғыларын баптау және калибрлеу принциптері.
2. Аспаптар көрсеткіштерінің дұрыстығын тексеру әдістері.
3. Жабдық параметрлерінің рұқсат етілген ауытқу нормалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жабдыққа техникалық қызмет көрсету және диагностика жасау
Машықтар:
3-разряд:
1. Жабдықтың тораптарын тазалау және майлау.
2. Жабдықты профилактикалық тексеруге дайындау.
3. Сыртқы ақауларды анықтауға қатысу.
4-разряд (3-разрядқа қосымша):
1. Аспаптарды пайдалана отырып, жабдықтың жай-күйін диагностикалауды жүргізу.
2. Жеке тораптар мен бөлшектерді реттеу.
3. Ұсақ ақауларды жою.
Білімдер:
3-разряд:
1. Техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру негіздері.
2. Майлау материалдарының мақсаты және оларды қолдану тәртібі.
3. Жабдық ақауларының түрлері.
4-разряд (3-разрядқа қосымша):
1. Диагностика және аспаптық бақылау әдістері.
2. Түйіндер мен механизмдерді реттеу ережелері.
3. Электр жабдықтарын жөндеу негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Өз жұмысы үшін жауапкершілік сезімі
Кәсіби біліктілік пен дағдыларды өз бетінше дамыту қабілеті
Мәселелерді шеше білу
қолданыстағы опциялар жиынтығынан ең жақсы әдістерді таңдау мүмкіндігі
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламентін бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 17 тамыздағы № 405 бұйрығы.
2. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы.
3. Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы.
4. Электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Электр жабдықтарына қызмет көрсету жөніндегі электромонтер.
4
Электр жабдықтарын монтаждау және баптау жөніндегі техник (электромеханик).
11. "Электр жабдығына техникалық қызмет көрсету, монтаждау және іске қосу жөніндегі техник (электрмеханик)" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:

3121-2
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Техник (электромеханик) по обслуживанию, монтажу и наладке электрооборудования
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:
Связь с КС и ЕТКС отсутствует
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Электроснабжение (по отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Электрооборудование (по видам и отраслям)
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Стаж работы не менее 1 года.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
3121-4-003 - Техник ветровой турбины
3115-1-017 - Электромеханик
Основная цель деятельности:
Участие в разработке светокопий и схем и в организации первого цикла. Организация осуществления строительно-монтажных и монтажных работ, а также наладки и технического обслуживания электрооборудования
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Планирование и разработка проекта монтажа
2. Проведение монтажа
3. Завершение работ
4. Проведение испытаний
5. Ввод в эксплуатацию
6. Поддержание технического состояния электрооборудования
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Планирование и разработка проекта монтажа
Навык 1:
Разработка плана монтажа
Умения:
1. Выполнять чертежи и читать электрические схемы
2. Разработать регламентирующих документов
3. Изложить оперативно-технической информации при составлении документов для монтажа;
Знания:
1. Проектная документация.
2. Правила выполнения электрических и технологических схем, обозначения на электрических схемах, стандарты выполнения конструкторской документации.
3. Принципы разработки светокопий и схем, принципы разработки плана монтажа.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение монтажа
Навык 1:
Выполнение нулевого цикла
Умения:
1. Организовать работы первого цикла
2. Подготовить к выполнению работ по монтажу
3. Анализировать информации, формирование представления о ситуации
4. Определить состава и последовательности необходимых действий при выполнении работ
5. Способность предусматривать необходимые ресурсы для выполнения работ
6. Планировать работы персонала цеха (подразделения)
7. Составлять планово-отчетной документации по образцу
8. Работать с персональным компьютером и используемым на ТЭС программным обеспечением, современными средствами связиНормативно-технические документы.
Знания:
1 . Нормативно-технические документы.
2. Схемы, конструктивные особенности и эксплуатационные характеристики, правила эксплуатации электротехнического оборудования, механизмов и устройств тепловых электростанций в нормальных, ремонтных, аварийных и послеаварийных режимах работы.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Проведение строительно-монтажных работ
Умения:

3121-2
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Электр жабдығына техникалық қызмет көрсету, монтаждау және іске қосу жөніндегі техник (электрмеханик).
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БТБА немесе БА-мен байланыс жоқ
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Электрмен қамтамасыз ету (салалар бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Электр жабдықтары (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Еңбек өтілі кемінде 1 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3121-4-003 - Жел турбинасының технигі
3115-1-017 - Электромеханик
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жоспарлар мен диаграммаларды әзірлеуге және бірінші циклді ұйымдастыруға қатысу. Құрылыс-монтаж жұмыстарын ұйымдастыру, сонымен қатар электр жабдықтарын реттеу және жөндеу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Монтаждау жобасын жоспарлау және әзірлеу
2. Монтаждау жұмыстарын жүргізу
3. Жұмыстың аяқталуы
4. Тесттерді өткізу
5. Пайдалануға беру
6. Электр жабдықтарының техникалық жағдайын сақтау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Монтаждау жобасын жоспарлау және әзірлеу
Дағды 1:
Монтаждау жоспарын әзірлеу
Машықтар:
1. Электрлік диаграммаларды сызып, оқи білу
2. Нормативтік құжаттарды әзірлеу
3. Монтаждау үшін құжаттарды ресімдеу кезінде жедел және техникалық ақпаратты қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Жобалық құжаттаманы білу
2. Электр және технологиялық сұлбаларды ресімдеу ережелері, электр схемалары бойынша белгілеулер, конструкторлық құжаттаманы іске асыру нормалары
3. Сызбалар мен схемаларды әзірлеу принциптерін және орнату жоспарын әзірлеу принциптерін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Монтаждау жұмыстарын жүргізу
Дағды 1:
Нөлдік циклды орындау
Машықтар:
1. Бірінші цикл жұмысын ұйымдастыру.
2. Монтаждау жұмыстарына дайындалу.
3. Ақпаратты талдау, жағдай туралы түсінік қалыптастыру.
4. Жұмысты орындау кезінде қажетті әрекеттердің құрамы мен реттілігін анықтау.
5. Жұмысты аяқтау үшін қажетті ресурстармен қамтамасыз ету.
6. Цех (бөлім) персоналының жұмысын жоспарлау.
7. Үлгі бойынша жоспарлау және есеп беру құжаттамасын жасау.
8. Дербес компьютермен және жылу электр станцияларында қолданылатын бағдарламалық қамтамасыз етумен, қазіргі заманғы байланыс құралдарымен жұмыс жасау.
Білімдер:

1. Определить методов обеспечения эффективной строительной установки, устранение недостатков в процессе
2. Организовать и контроль строительно-монтажных работ в соответствии с нормами и стандартами
3. Способность проводить расчеты в сфере организации и контроля строительно-монтажных работ
4. Анализировать и выбор подходящей технологии для строительно-монтажных работ
Знания:
1. Лист покупок для строительно-монтажного процесса.
2. Состав и нормы расхода товаров и материалов на производство работ по эксплуатации электротехнического оборудования.
3. Технические условия на товары и материалы по эксплуатации электротехнического оборудования.
4. Порядок временного накопления, хранения, учета и утилизации отходов производства и потребления.
5. Принципы проведения расчетов для организации и контроля строительно-монтажных работ.
6. Принципы анализа и выбора технологии для строительно-монтажных работ.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Выполнение монтажных работ
Умения:
1. Определить методов обеспечения эффективной установки, устранение недостатков в процессе;
2. Организовать и контроль монтажных работ в соответствии с нормами и стандартами;
3. Способность проводить расчеты в сфере организации и контроля монтажных работ;
4. Анализировать и выбор подходящей технологии для монтажа;
5. Осуществлять монтажа вновь вводимого ЭТО.
Знания:
1. Нормы, стандарты, схемы и инструкции, включая схемы расположения фотоэлектрических решеток и оборудования, в том числе на объектах зданий или площадок.
2. Настройка автоматики.
3. Принципы анализа и выбора технологии для монтажных работ.
4. Принципы проведения расчетов для организации и контроля монтажных работ.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Завершение работ
Навык 1:
Передача в наладку
Умения:
1. Организовать работы по переходу от монтажа к наладке и разработка соответствующей документации
2. Анализировать ситуаций самостоятельно и определение дальнейших шагов в процессе монтажа и наладки электрооборудования
3. Оформлять итоговую документацию в письменной форме
4. Вести производственных совещаний
Знания:
1. Принципы разработки документации по переходу от монтажа к наладке и окончательной документации.
2. Порядок вывода электрооборудования в ремонт и оформления нарядов-допусков для выполнения ремонтных работ.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Проверка электрооборудования
Умения:

1. Нормативтік-техникалық құжаттарды түсіндіру
2. Жылу электр станцияларының қалыпты, жөндеу, авариялық және авариялық жағдайдан кейінгі жұмыс режимдеріндегі электр жабдықтарын, механизмдері мен құрылғыларын пайдалану схемалары, конструктивтік ерекшеліктері және пайдалану сипаттамалары, ережелері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізу
Машықтар:
1. Процесстегі кемшіліктерді жойып, тиімді құрылысты орнатуды қамтамасыз ету әдістерін анықтау.
2. Құрылыс-монтаж жұмыстарын нормалар мен стандарттарға сәйкес ұйымдастыру және бақылау.
3. Құрылыс-монтаждау жұмыстарын ұйымдастыру және бақылау саласында есептеулерді жүргізе білу.
4. Құрылыс-монтаждау жұмыстарына сәйкес технологияны талдап, таңдау.
Білімдер:
1. Құрылыс-монтаждау процесіне арналған сатып алу тізімін түсіну
2. Электр жабдықтарын пайдалану бойынша жұмыстарға арналған тауарлар мен материалдардың құрамы мен шығын нормалары
3. Электр жабдықтарын пайдалануға арналған тауарлар мен материалдарға техникалық шарттар
4. Өндіріс және тұтыну қалдықтарын уақытша жинақтау, сақтау, есепке алу және кәдеге жарату тәртібі
5. Құрылыс-монтаждау жұмыстарын ұйымдастыру және бақылау үшін есептеу принциптерін білу
6. Құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізу үшін сәйкес технологияны талдау және таңдау принциптерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Монтаждау жұмыстарын жүргізу
Машықтар:
1. Процестегі кемшіліктерді жою, тиімді орнатуды қамтамасыз ету әдістерін анықтау.
2. Нормалар мен стандарттарға сәйкес орнату жұмыстарын ұйымдастыру және бақылау.
3. Монтаждау жұмыстарын ұйымдастыру және бақылау саласында есептеулерді жүргізу.
4. Орнату үшін сәйкес технологияны талдау және таңдау.
5. Жаңадан енгізілген ЭТЖ орнатуды жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Кодтарды, стандарттарды, диаграммаларды және нұсқауларды білу (оның ішінде фотоэлектрлік массивтер мен жабдықтардың орналасу схемаларын, соның ішінде қолданыстағы құрылыс немесе учаске объектілерін)
2. Автоматтандыруды баптауды білу
3. Монтаждау жұмыстарына сәйкес технологияны таңдау және талдау принциптерін білу
4. Монтаждау жұмыстарын ұйымдастыру және бақылау үшін есептеу принциптерін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Жұмыстың аяқталуы
Дағды 1:
Пайдалануға беру
Машықтар:
1. Монтаждан іске қосуға көшу және тиісті құжаттаманы әзірлеу жұмыстарын ұйымдастыру.
2. Жағдайларды өз бетінше талдау және электр жабдықтарын монтаждау және іске қосу процесінде одан әрі қадамдарды анықтау.
3. Қорытынды құжаттаманы дұрыс толтыру мақсатында жазу дағдысы.
4. Өндірістік жиналыстарға жетекшілік ету.
Білімдер:

1. Планировать и производить технические осмотры ЭТО;
2. Kонтролировать над процессом и делегирование задач процесса окончательной сборки / установки;
3. Aнализировать процесса окончательной сборки / установки в соответствии с действующими нормативными актами и другими требованиями
Знания:
1. Основные положения и требования обзора качества, методы и порядок его проведения.
2. Технологическая документация и инструкции, порядок их анализа и применения в производственном процессе.
3. Принципы анализа и выбора технологии, методы обоснования и критерии оценки для выполнения сборочных и монтажных работ.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 4:
Проведение испытаний
Навык 1:
Выявление дефектов и неисправностей в работе электрооборудования
Умения:
1. Определять виды и характер дефектов электрооборудования, выявлять их причины.
2. Проводить гидродинамические испытания электрооборудования и осуществлять контроль их результатов.
3. Выбирать оптимальные действия и методы для устранения выявленных дефектов.
4. Распознавать неисправности в работе электрооборудования по внешним признакам и параметрам работы.
5. Устранять наиболее распространҰнные неисправности в работе электрооборудования с применением установленных методов и средств.
Знания:
1. Способы выявления дефектов по разработанному процессу, включая признаки неисправностей обслуживаемого тепломеханического оборудования.
2. Использование инструментов для выявления дефектов и порядок выполнения действий по их выявлению.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Проведение работ (настройка, проведение расчетов)
Умения:
1. Проводить расчҰты для устранения выявленных дефектов.
2. Анализировать технические проекты.
3. Осуществлять устранение дефектов самостоятельно.
4. Применять средства контроля или диагностирования технического состояния электрооборудования с использованием мобильной аппаратуры.
Знания:
1. Принципы выбора подходящих материалов и инструментов для устранения дефектов.
2. Методы и правила устранения выявленных дефектов.
3. Инструментарий для проведения работ по техническому обслуживанию и ремонту электрооборудования (оборудование, материалы, запасные части, инструмент, спецодежда).
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 5:
Ввод в эксплуатацию
Навык 1:
Подготовка документации
Умения:
1. Подготовить документации (акт выполненных работ, приемо-сдаточная документация);

1. Орнатудан іске қосуға және қорытынды құжаттамаға көшу үшін құжаттаманы әзірлеу принциптерін білу
2. Электр жабдықтарын жөндеуге шығару және жөндеу жұмыстарын жүргізуге рұқсат беру тәртібі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Электр жабдықтарын тексеру
Машықтар:
ЭТЖ техникалық тексеруді жоспарлай және жүргізу.
2. Процесті бақылау және соңғы құрастыру / орнату процесінің тапсырмаларын беру.
3. Қолданыстағы ережелерге және басқа талаптарға сәйкес соңғы құрастыру/монтаждау процесін талдау.
Білімдер:
1. Сапаны шолудың негізгі ережелері мен талаптары, оны жүргізудің әдістері мен тәртібі.
2. Технологиялық құжаттама мен нұсқаулықтар, оларды талдау және өндірістік үдерісте қолдану тәртібі.
3. Талдау және технологияны таңдаудың қағидаттары, оларды негіздеу әдістері мен құрастыру және монтаждау жұмыстарын орындауға арналған бағалау өлшемшарттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 4:
Тесттерді өткізу
Дағды 1:
Электр жабдықтарының жұмысындағы ақаулар мен ақауларды анықтау
Машықтар:
1. Электр жабдығының ақауларының түрлері мен сипатын анықтау, олардың себептерін айқындау.
2. Электр жабдығына гидродинамикалық сынақтар жүргізу және олардың нәтижелерін бақылау.
3. Анықталған ақауларды жою үшін оңтайлы іс-қимылдар мен әдістерді таңдау.
4. Электр жабдығы жұмысының ақауларын сыртқы белгілері мен жұмыс параметрлері бойынша тану.
5. Электр жабдығы жұмысының жиі кездесетін ақауларын белгіленген әдістер мен құралдарды қолдана отырып жою.
Білімдер:
1. Әзірленген үдеріс бойынша ақауларды анықтау тәсілдері, соның ішінде пайдаланылатын жылутехникалық жабдықтың ақаулық белгілері.
2. Ақауларды анықтауға арналған құралдарды пайдалану және оларды анықтау бойынша іс-қимылдардың тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жұмыстарды орындау (баптау, есептеулер)
Машықтар:
1. Анықталған ақауларды жою бойынша есептеулер жүргізу.
2. Техникалық жобаларды түсіну және жұмыс жасай білу.
3. Ақауларды өз бетінше жою.
4. Жылжымалы жабдықты пайдалана отырып, электр жабдықтарының техникалық жағдайын бақылаудың немесе диагностикалаудың сыртқы құралдарын қолдану.
Білімдер:
1. Ақауларды жою үшін қолайлы материалдар мен құралдарды таңдау принциптерін білу.
2. Анықталған ақауларды жою әдістері мен ережелерін білу.
3. Электр жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын жүргізуге арналған құралдар (жабдықтар, материалдар, қосалқы бөлшектер, құралдар, киімдер).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 5:
Пайдалануға беру
Дағды 1:
Құжаттаманы дайындау
Машықтар:
1. Құжаттаманы дайындау (жұмысты аяқтау актісі, қабылдау құжаттамасы).

2. Понимать распоряжения и техническую информацию, излагать их ясно и точно.
3. Вести оперативных переговоров и записей.
Знания:
1. Принципы завершения проектной документации.
2. Порядок ведения оперативных переговоров и оформления записей.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Проведение приемочных работ
Умения:
1. Проводить контроль работ перед приҰмочными испытаниями.
2. Анализировать результаты проверок и испытаний.
3. Сравнивать результаты проверок параметров работы электрооборудования с установленными требованиями.
4. Контролировать технические параметры работающего электрооборудования.
5. Проводить испытания, освидетельствования и технические осмотры электрооборудования.
Знания:
1. Окончательные действия, выполняемые перед приҰмочными работами.
2. Принципы контроля качества.
3. Нормативные требования, предъявляемые к приҰмочным работам (Правила приҰмки ЭТО из ремонта, Методика оценки качества ремонта энергетического оборудования).
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 6:
Поддержание технического состояния электрооборудования
Навык 1:
Производство оперативных переключений
Умения:
1. Производить включение, отключение и регулирование режимов работы электрооборудования.
2. Выполнять оперативные переключения в тепловых и других технологических схемах зоны обслуживания.
Знания:
1. Процесс переключения, принципы выявления и устранения неисправностей во время замера;
2. Необходимые электрооборудования, системы и схемы;
3. Порядок производства пусков, остановов, переходов, регулирования режимов и выполнения переключений в технологических схемах.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Контроль за режимом сети (какой уровень напряжения, уровень загрузки
Умения:
1. Анализировать результатов контроля;
2. Анализировать и выбор последующих действий на основе результатов контроля;
3. Определять полноты обеспаривания и дренирования выводимого в ремонт электрооборудования;
4. Оценить соответствия режима работы электрооборудования заданному графику нагрузки по показаниям контрольно-измерительных приборов, визуальным, аудиальным и кинестетическим признакам, по информации, получаемой от подчиненных работников;
5. Контролировать технического состояния и режима работы, состояния релейной защиты, сигнализации и автоматики электрооборудования
Знания:
1. Принципы и методы анализа результатов контроля, выбор последующих действий на основе результатов контроля (технологические нормы и допустимые отклонения параметров работы обслуживаемого электрооборудования);

2. Тапсырыстар мен техникалық ақпаратты дұрыс түсіну және нақты жеткізу.
3. Жедел келіссөздер мен жазбаларды жүргізу.
Білімдер:
1. Жобалық құжаттаманы толтыру принциптерін білу
2. Жедел келіссөздер мен жазбаларды жүргізу тәртібі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Қабылдау жұмыстарын жүргізу
Машықтар:
1. Қабылдау жұмыстарының алдында жұмысты жүргізу және бақылау.
2. Тексерулер мен сынақтардың нәтижелерін талдау.
3. Электр жабдықтарының жұмыс параметрлерінің белгіленген талаптарға сәйкестігін тексеру нәтижелерін салыстыру.
4. Жұмыс істеп тұрған электр жабдықтарының техникалық параметрлерін бақылау.
5. Электр жабдықтарына сынақтар, зерттеулер және техникалық тексерулер жүргізу.
Білімдер:
1. Қабылдау жұмысына дейінгі қажетті соңғы әрекеттерді білу.
2. Сапаны бақылау принциптерін білу.
3. Қабылдау жұмыстарына қатысты нормативтік талаптарды білу, жабдықты жөндеуден қабылдау ережелері және Энергетикалық жабдықты жөндеу сапасын бағалау әдістемесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 6:
Электр жабдықтарының техникалық жағдайын сақтау
Дағды 1:
Операциялық коммутацияны өндіру
Машықтар:
1. Электр жабдықтарын қосу, өшіру және жұмыс режимін реттеу
2. Қызмет көрсету аймағының жылу және басқа да технологиялық сұлбаларында операциялық ажыратқыштарды жасау
Білімдер:
1. Коммутация процесін және өлшеу кезінде ақауларды анықтау және жою принциптерін білу
2. Қажетті электр жабдықтарын, жүйелері мен схемаларын білу
3. Технологиялық сұлбаларда іске қосуды, тоқтатуды, ауысуды, реттеу режимдерін және ауыстыруды орындау тәртібі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Желі режимін бақылау (қандай кернеу деңгейі, жүктеме деңгейі
Машықтар:
1. Бақылау нәтижелерін талдау
2. Бақылау нәтижелері бойынша кейінгі әрекеттерді талдау және таңдау
3. Жөндеуге жататын электр жабдығын девапорациялау және дренаждау толықтығын анықтау
4. Бағынысты жұмысшылардан алынған ақпарат бойынша бақылау-өлшеу, көру, есту және кинестетикалық белгілердің көрсеткіштері бойынша электр жабдықтарының жұмыс режимінің берілген жүктеме кестесіне сәйкестігін бағалау
5. Электр жабдықтарының техникалық жай-күйі мен жұмыс режимін, релелік қорғаныстың, дабылдардың және автоматиканың жай-күйін бақылау
Білімдер:
1. Бақылау нәтижелерін талдау және бақылау нәтижелері бойынша кейінгі әрекеттерді таңдау принциптері мен әдістерін білу. Мысалы, қызмет көрсетілетін электр жабдығының жұмыс параметрлерінің технологиялық нормалары мен рұқсат етілген ауытқуларын білу.

2. Принципиальная электрическая схема агрегатов, схема питания собственных нужд, тепловые схемы, схемы снабжения агрегатов и другие технологические схемы электрооборудования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Обход, осмотр
Умения:
1. Читать и полностью понимать инспекционные инструкции, а также оценивать техническое состояние электрооборудования по показаниям контрольно-измерительных приборов, результатам химических анализов, визуальным, аудиальным и кинестетическим признакам, по информации, получаемой от подчиненных работников;
2. Координировать работу в команде и навыки управления;
3. Разработать инструкций по контролю под наблюдением руководства;
4. Осматривать станций и запуск / перезапуск систем в целях обеспечения надлежащего функционирования и выполнения сложных задач по устранению неисправностей;
5. Устранять неисправностей (в том числе механические неисправности, связанные с различными тональными системами отказы гидросистем и электросистем, различные системы управления скоростью, системы преобразователей или связанные с ними компоненты);
6. Понимать точно и ясно изложить распоряжений и технической информации;
7. Вести оперативных переговоров и записей.
Знания:
1. Правила и методология работы станции, методология системного анализа и принятия решений, организация и управление работой;
2. Методы проверки станций и выполнения задач по устранению неисправностей (назначение, характеристики, конструкция, принцип работы, эксплуатационные характеристики и правила эксплуатации основного и вспомогательного оборудования);
3. Оборудование и материалы, необходимые для устранения неисправностей.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Планирование, организация и руководство командной работой
Чувство ответственности за свою работу и работу команды
Способность самостоятельно развивать профессиональные квалификации и умения
Умения оценки и анализа информации
Аналитическое мышление
Аналитическое мышление
Оценка и развитие деятельности команды
Понимание взаимозависимостей
Умение доходчиво доносить и объяснять техническую информацию
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Об утверждении технического регламента "Общие требования к пожарной безопасности". Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года № 405.
2. Об утверждении Правил технической эксплуатации электрических станций и сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247.
3. Об утверждении Правил пожарной безопасности. Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55.

2. Агрегаттардың схемалық электрлік сұлбасы және қосалқы қажеттіліктерді қоректендіру схемасы, жылу сұлбалары, агрегаттардың қоректендіру схемалары және электр жабдықтарының басқа да технологиялық схемалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Айналып өту, тексеру
Машықтар:
1. Қарау нұсқаулығын оқып, толық түсіне білу, сондай-ақ бағынысты жұмысшылардан алынған ақпарат негізінде бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері, химиялық талдау нәтижелері, көру, есту және кинестетикалық белгілері бойынша электр жабдығының техникалық жағдайын бағалай білу
2. Үйлестірілген топтық жұмыс және басқару дағдылары
3. Басшылықтың қадағалауымен бақылау нұсқауларын әзірлеу
4. Дұрыс жұмыс істеуін қамтамасыз ету және күрделі ақаулықтарды жою тапсырмаларын орындау үшін станцияларды және іске қосу/қайта қосу жүйелерін тексеру
5. Ақаулықтарды жою (соның ішінде механикалық ақаулар, гидравликалық және электрлік жүйеге қатысты әртүрлі тонустық жүйе ақаулары, жылдамдықты басқарудың әртүрлі жүйелері, түрлендіргіш жүйелер немесе қатысты құрамдас бөліктер)
6. Тапсырыстар мен техникалық ақпаратты дұрыс түсіну және нақты ұсыну
7. Жедел келіссөздер мен жазбаларды жүргізу
Білімдер:
1. Зауыт жұмысының ережелері мен әдістемесін, сонымен қатар жүйелік талдау және шешім қабылдау және жұмысты ұйымдастыру/басқару әдістемесін білу
2. Станцияларды тексеру әдістерін және ақауларды жою тапсырмаларын білу, негізгі және қосалқы жабдықтардың тағайындалуы, сипаттамалары, конструкциясы, жұмыс істеу принципі, пайдалану сипаттамалары және пайдалану ережелері;
3. Ақауларды жою үшін қажетті жабдықтар мен материалдарды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Топтық жұмысты жоспарлау, ұйымдастыру және бағыттау
Сіздің жұмысыңыз бен ұжымыңыздың жұмысы үшін жауапкершілік сезімі
Кәсіби біліктілік пен дағдыларды өз бетінше дамыту мүмкіндігі
Ақпаратты бағалау және талдау дағдылары
Аналитикалық ойлау
Аналитикалық ойлау
Топ қызметін бағалау және дамыту
Өзара тәуелділік туралы түсінік
Техникалық ақпаратты анық жеткізу және түсіндіру мүмкіндігі
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламентін бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 17 тамыздағы № 405 бұйрығы.
2. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы.
3. Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы.

4. Об утверждении Правил техники безопасности при эксплуатации электроустановок. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Электрослесарь по обслуживанию, монтажу и наладке электрооборудования
6
Инженер по обслуживанию, монтажу и наладке электрооборудования
12. Карточка профессии "Электромонтер по обслуживанию электрооборудования":
Код группы:
7412-1
Код наименования занятия:
7412-1-002
Наименование профессии:
Электромонтер по обслуживанию электрооборудования
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (выпуск 9). Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149.
Электромонтер по обслуживанию электрооборудования электростанций 6-й разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
-
Специальность:
-
Квалификация:
-
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Электрооборудование (по видам и отраслям)
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Требуемый стаж работы не менее 2 лет для 6 разряда.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
7412-1-001 - Электромонтер (общий профиль)
7412-4-060 - Электромонтер по испытаниям и измерениям
7413-2-018 - Электромонтер по обслуживанию подстанции
7413-2-031 - Электромонтер по эксплуатации распределительных сетей
Основная цель деятельности:
Осуществление обслуживания сложного электрооборудования.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Техническая эксплуатация и контроль состояния электрического оборудования.
2. Организация наладки и обеспечения работоспособности электрических систем.
3. Обеспечение безопасной эксплуатации и технического сопровождения электроустановок.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Техническая эксплуатация и контроль состояния электрического оборудования
Навык 1:
Диагностика параметров и проверка режимов работы оборудования
Умения:
Разряд 6:
1. Проводить комплексную проверку электрических параметров оборудования в различных режимах эксплуатации.
2. Определять скрытые дефекты на основании анализа результатов измерений.
3. Использовать расширенный набор контрольно-измерительных приборов и специализированных средств диагностики.

4. Электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Электр жабдықтарына техникалық қызмет көрсету, монтаждау және іске қосу жөніндегі электромонтер
6
Электр жабдықтарына техникалық қызмет көрсету, монтаждау және іске қосу жөніндегі инженер
12. "Электр жабдығына қызмет көрсету жөнінде электромонтер" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
7412-1
Қызмет атауының коды:
7412-1-002
Кәсіптің атауы:
Электр жабдығына қызмет көрсету жөнінде электромонтер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (9-шығарылым). Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 бұйрығы.
Электр станцияларының электр жабдықтарына қызмет көрсету жөніндегі электрмонтер (6-разряд)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
-
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Электр жабдықтары (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
6 разряд үшін талап етілетін жұмыс өтілі кемінде 2 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7412-1-001 - Электромонтер (жалпы бейін)
7412-4-060 - Сынау және өлшеу электромонтері
7413-2-018 - Қосалқы станцияларға қызмет көрсетуші электромонтер
7413-2-031 - Тарату желілерін пайдалану жөніндегі электромонтер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Күрделі электр жабдықтарына қызмет көрсетуді жүзеге асыру.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Электр жабдықтарын техникалық пайдалану және олардың жай-күйін бақылау.
2. Электр жүйелерін баптауды және олардың жұмысқа қабілеттілігін қамтамасыз етуді ұйымдастыру.
3. Электр қондырғыларын қауіпсіз пайдалануды және техникалық сүйемелдеуді қамтамасыз ету.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Электр жабдықтарын техникалық пайдалану және олардың жай-күйін бақылау
Дағды 1:
Параметрлерді диагностикалау және жабдықтың жұмыс режимдерін тексеру
Машықтар:
Разряд 6:
1. Әр түрлі жұмыс режимдерінде жабдықтың электрлік параметрлерін кешенді тексеру.
2. Өлшеу нәтижелерін талдау негізінде жасырын ақауларды анықтау.
3. Бақылау-өлшеу аспаптарының және мамандандырылған диагностика құралдарының кеңейтілген жиынтығын пайдалану.

4. Фиксировать и оформлять результаты проверок с последующим анализом соответствия нормативам.
5. Разрабатывать предложения по корректировке режимов работы оборудования.
Знания:
Разряд 6:
1. Современные методы диагностики и контроля состояния электротехнических систем.
2. Нормативные документы по эксплуатационным характеристикам оборудования.
3. Принципы оценки ресурса и надежности электроустановок.
4. Технические параметры приборов для измерения и диагностики.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Оценка качества ремонтных и эксплуатационных работ
Умения:
Разряд 6:
1. Проверять правильность выполненного ремонта и сборки электрического оборудования.
2. Контролировать соответствие эксплуатационных параметров установленным стандартам.
3. Анализировать причины выявленных несоответствий и определять возможные последствия.
4. Оформлять заключения по результатам контрольных проверок.
Знания:
Разряд 6:
1. Основные требования к качеству ремонта электрооборудования.
2. Критерии оценки эксплуатационной надежности оборудования.
3. Методы документирования и оформления контрольных проверок.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация наладки и обеспечения работоспособности электрических систем
Навык 1:
Выполнение наладочных мероприятий и испытаний оборудования
Умения:
Разряд 6:
1. Проводить испытания оборудования на соответствие электрическим и механическим характеристикам.
2. Настраивать системы защиты и контроля в электроустановках.
3. Использовать методики пошаговой проверки функциональности систем.
4. Составлять отчетную документацию по результатам испытаний.
5. Вносить корректировки в режим работы оборудования по итогам наладки.
Знания:
Разряд 6:
1. Нормативные методики испытаний и наладки электрооборудования.
2. Технология работы с устройствами защиты, сигнализации и контроля.
3. Правила документирования испытательных мероприятий.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Контроль эксплуатационной надежности и устойчивости работы систем
Умения:
Разряд 6:
1. Проводить анализ отказов и нестандартных ситуаций в работе оборудования.
2. Разрабатывать меры по предотвращению повторных неисправностей.
3. Применять методики прогнозирования технического состояния систем.
4. Оценивать устойчивость работы электрических установок в различных режимах.
Знания:
Разряд 6:
1. Методы анализа отказов электрооборудования.
2. Теоретические основы прогнозирования ресурса работы.
3. Современные подходы к оценке надежности и устойчивости электрических систем.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Обеспечение безопасной эксплуатации и технического сопровождения электроустановок
Навык 1:
Организация и контроль мероприятий по промышленной и электрической безопасности
Умения:
Разряд 6:

4. Тексерулердің нәтижелерін тіркеу және рәсімдеу, содан кейін нормативтерге сәйкестігін талдау.
5. Жабдықтың жұмыс режимдерін түзету бойынша ұсыныстар әзірлеу.
Білімдер:
Разряд 6:
1. Электротехникалық жүйелердің жағдайын диагностикалау мен бақылаудың заманауи әдістері.
2. Жабдықтың пайдалану сипаттамалары бойынша нормативтік құжаттар.
3. Электр қондырғыларының ресурсы мен сенімділігін бағалау принциптері.
4. Өлшеу және диагностикаға арналған аспаптардың техникалық параметрлері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жөндеу және пайдалану жұмыстарының сапасын бағалау
Машықтар:
Разряд 6:
1. Электр жабдықтарын жөндеу мен құрастырудың дұрыстығын тексеру.
2. Пайдалану параметрлерінің белгіленген стандарттарға сәйкестігін бақылау.
3. Анықталған сәйкессіздіктердің себептерін талдаңыз және ықтимал салдарын анықтау.
4. Бақылау тексерулерінің нәтижелері бойынша қорытындылар ресімдеу.
Білімдер:
Разряд 6:
1. Электр жабдықтарын жөндеу сапасына қойылатын негізгі талаптар.
2. Жабдықтың пайдалану сенімділігін бағалау критерийлері.
3. Бақылау тексерулерін құжаттау және ресімдеу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Электр жүйелерін баптауды және олардың жұмысқа қабілеттілігін қамтамасыз етуді ұйымдастыру
Дағды 1:
Жабдықтарды баптау іс-шаралары мен сынақтарын орындау
Машықтар:
Разряд 6:
1. Жабдықтың электрлік және механикалық сипаттамаларға сәйкестігіне сынақтар жүргізу.
2. Электр қондырғыларында қорғаныс және бақылау жүйелерін теңшеу жұмыстарын жүргізу.
3. Жүйелердің функционалдығын кезең-кезеңімен тексеру әдістерін қолдану.
4. Сынақ нәтижелері бойынша есепті құжаттама жасау.
5. Баптау қорытындысы бойынша жабдықтың жұмыс режиміне түзетулер енгізу.
Білімдер:
Разряд 6:
1. Электр жабдықтарын сынау мен баптаудың нормативтік әдістемелері.
2. Қорғаныс, дабыл және бақылау құрылғыларымен жұмыс істеу технологиясы.
3. Сынақ іс-шараларын құжаттау ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жүйелердің жұмыс сенімділігі мен тұрақтылығын бақылау
Машықтар:
Разряд 6:
1. Жабдықтың жұмысындағы ақаулар мен стандартты емес жағдайларға талдау жасау.
2. Қайталанатын ақаулардың алдын алу шараларын әзірлеу.
3. Жүйелердің техникалық жағдайын болжау әдістерін қолдану.
4. Әртүрлі режимдердегі Электр қондырғыларының тұрақтылығын бағалау.
Білімдер:
Разряд 6:
1. Электр жабдықтарының істен шығуын талдау әдістері.
2. Жұмыс ресурсын болжаудың теориялық негіздері.
3. Электр жүйелерінің сенімділігі мен тұрақтылығын бағалаудың заманауи тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Электр қондырғыларын қауіпсіз пайдалануды және техникалық сүйемелдеуді қамтамасыз ету
Дағды 1:
Өнеркәсіптік және электрлік қауіпсіздік жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру және бақылау
Машықтар:
Разряд 6:

1. Разрабатывать и применять алгоритмы безопасного выполнения электромонтажных и ремонтных работ.
2. Контролировать соблюдение норм и правил техники безопасности при обслуживании электроустановок.
3. Организовывать проведение инструктажей и целевых проверок персонала.
4. Анализировать потенциально опасные ситуации и разрабатывать меры по их предотвращению.
5. Составлять документацию по охране труда и промышленной безопасности.
Знания:
Разряд 6:
1. Законодательные и нормативные акты в области промышленной и электрической безопасности.
2. Требования к организации безопасного обслуживания электроустановок.
3. Порядок оформления актов и документов по охране труда.
4. Основные методики анализа рисков и предотвращения аварийных ситуаций.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Техническое сопровождение и эксплуатационный контроль систем электроснабжения
Умения:
Разряд 6:
1. Осуществлять контроль режимов работы оборудования в условиях переменной нагрузки.
2. Вести эксплуатационные журналы и формировать отчҰтность по режимам работы систем.
3. Выявлять и устранять отклонения в параметрах электроснабжения.
4. Согласовывать эксплуатационные мероприятия с дежурным персоналом и техническим руководством.
5. Разрабатывать предложения по оптимизации схем электроснабжения.
Знания:
Разряд 6:
1. Принципы построения и функционирования систем электроснабжения.
2. Правила эксплуатации электроустановок в условиях переменной нагрузки.
3. Требования к ведению эксплуатационной документации.
4. Современные методы оптимизации режимов работы электроустановок.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Чувство ответственности за свою работу
Способность развивать профессиональные квалификации и умения под соответствующим руководством
Умение решать проблемы (типичные проблемы)
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Об утверждении технического регламента "Общие требования к пожарной безопасности". Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года № 405.
2. Об утверждении Правил технической эксплуатации электрических станций и сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247.
3. Об утверждении Правил пожарной безопасности. Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55.
4. Об утверждении Правил техники безопасности при эксплуатации электроустановок. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Электрослесарь по обслуживанию, монтажу и наладке электрооборудования.

1. Электр және жөндеу жұмыстарын қауіпсіз орындау алгоритмдерін әзірлеу және қолдану.
2. Электр қондырғыларына қызмет көрсету кезінде қауіпсіздік нормалары мен ережелерінің сақталуын бақылау.
3. Қызметкерлерге нұсқамалар мен мақсатты тексерулер жүргізуді ұйымдастыру.
4. Ықтимал қауіпті жағдайларды талдаңыз және олардың алдын алу шараларын жасау.
5. Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздік бойынша құжаттама жасау.
Білімдер:
Разряд 6:
1. Өнеркәсіптік және электрлік қауіпсіздік саласындағы заңнамалық және нормативтік актілер.
2. Электр қондырғыларына қауіпсіз қызмет көрсетуді ұйымдастыруға қойылатын талаптар.
3. Еңбекті қорғау жөніндегі актілер мен құжаттарды ресімдеу тәртібі.
4. Тәуекелдерді талдаудың және авариялық жағдайлардың алдын алудың негізгі әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Электрмен жабдықтау жүйелерін техникалық сүйемелдеу және пайдалану бақылау
Машықтар:
Разряд 6:
1. Ауыспалы жүктеме жағдайында жабдықтың жұмыс режимдерін бақылауды жүзеге асыру.
2. Пайдалану журналдарын жүргізу және жүйелердің жұмыс режимдері бойынша есептілікті қалыптастыру.
3. Электрмен жабдықтау параметрлеріндегі ауытқуларды анықтау және жою.
4. Пайдалану іс-шараларын кезекші персоналмен және техникалық басшылықпен келісу.
5. Электрмен жабдықтау схемаларын оңтайландыру бойынша ұсыныстар әзірлеу.
Білімдер:
Разряд 6:
1. Электрмен жабдықтау жүйелерін құру және жұмыс істеу принциптері.
2. Ауыспалы жүктеме жағдайында электр қондырғыларын пайдалану ережелері.
3. Пайдалану құжаттамасын жүргізуге қойылатын талаптар.
4. Электр қондырғыларының жұмыс режимдерін оңтайландырудың заманауи әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Өз жұмысы үшін жауапкершілік сезімі
Тиісті басшылықпен кәсіби біліктілік пен дағдыларды дамыту қабілеті
Мәселелерді шеше білу (типтік мәселелер)
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламентін бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 17 тамыздағы № 405 бұйрығы.
2. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы.
3. Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы.
4. Электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Электр жабдықтарына қызмет көрсету, монтаждау және баптау жөніндегі электр слесарі.

13. Карточка профессии "Электрослесарь по обслуживанию, монтажу и наладке электрооборудования":
Код группы:
7412-4
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Электрослесарь по обслуживанию, монтажу и наладке электрооборудования
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (выпуск 9). Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149.
Электрослесарь по ремонту электрооборудования электростанций (5-6 разряды)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Электрооборудование (по видам и отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы для 5-го разряда - не менее 1 года, для 6-го разряда - не менее 1 года 6 месяцев
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
7412-4-066 - Электрослесарь по ремонту оборудования распределительных устройств
7413-2-043 - Электрослесарь по ремонту электрооборудования электростанций
Основная цель деятельности:
Осуществление монтажных работ электрооборудования и выполнение подготовительных операций под руководством или самостоятельно в стандартных ситуациях. Участие в сборке, подключении и наладке оборудования, а также в поддержании его исправного технического состояния.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Монтаж, демонтаж и наладка электрического оборудования.
2. Ремонт и техническое обслуживание электрического оборудования.
3. Диагностика и испытание электрических машин и приборов.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Монтаж, демонтаж и наладка электрического оборудования
Навык 1:
Выполнение монтажных и демонтажных работ
Умения:
Разряд 5:
1. Выполнять монтаж и демонтаж электрической части сложных машин, узлов и механизмов.
2. Производить установку и подключение аппаратуры, средств автоматики и телемеханики.
3. Проводить монтаж и ремонт схем управления.
4. Производить монтаж высокочастотных блоков и узлов связи.
Разряд 6 (в дополнение к 5 разряду):
1. Выполнять монтаж и наладку схем на полупроводниковых и микроэлектронных элементах.
2. Производить установку и проверку аппаратуры на напряжение свыше 1000 В.
3. Осуществлять наладку и испытание узлов телемеханической и радиорелейной аппаратуры.
Знания:
Разряд 5:

13. "Электр жабдықтарына қызмет көрсету, монтаждау және баптау жөніндегі электр слесарі" кәсіптің карточкасы
Топтың коды:
7412-4
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Электр жабдықтарына қызмет көрсету, монтаждау және баптау жөніндегі электр слесарі.
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (9-шығарылым). Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 бұйрығы.
Электр станцияларының электр жабдықтарын жөндеу жөніндегі электр слесарі (5-6 разрядтар)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Электр жабдықтары (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
5-разряд үшін жұмыс тәжірибесі - кемінде 1 жыл, 6-разряд үшін-кемінде 1 жыл 6 ай
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7412-4-066 - Тарату құрылғылары жабдықтарын жөндеу жөніндегі электр слесарі
7413-2-043 - Электр станцияларының электр жабдықтарын жөндеу жөніндегі электр слесарі
Қызметтің негізгі мақсаты:
Электр жабдықтарын монтаждау жұмыстарын жүзеге асыру және стандартты жағдайларда басшылықпен немесе өз бетінше дайындық операцияларын орындау. Жабдықты құрастыруға, қосуға және реттеуге, сондай-ақ оның жарамды техникалық жай-күйін сақтауға қатысу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Электр жабдықтарын монтаждау, бөлшектеу және баптау.
2. Электр жабдықтарын жөндеу және техникалық қызмет көрсету.
3. Электр машиналары мен аспаптарын диагностикалау және сынау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Электр жабдықтарын монтаждау, бөлшектеу және баптау
Дағды 1:
Монтаждау және бөлшектеу жұмыстарын орындау
Машықтар:
5-Разряд:
1. Күрделі машиналардың, тораптар мен механизмдердің электр бөлігін монтаждау және бөлшектеу.
2. Аппаратураны, автоматика және телемеханика құралдарын орнату және қосу.
3. Басқару схемаларын монтаждау және жөндеу.
4. Жоғары жиілікті блоктар мен байланыс тораптарын монтаждау.
6-Разряд (5-разрядқа қосымша):
1. Жартылай өткізгіш және микроэлектрондық элементтердегі схемаларды монтаждау және баптау.
2. 1000 В жоғары кернеуге аппаратураны орнату және тексеру жүргізу.
3. Телемеханикалық және радиорелелік аппаратураның тораптарын баптауды және сынауды жүзеге асыру.
Білімдер:
5-Разряд:

1. Правила составления и чтения электромонтажных схем.
2. Классификация кабелей и электротехнических материалов.
3. Способы производства работ на линиях электропередачи.
4. Электротехнические нормы и правила.
Разряд 6 (в дополнение к 5 разряду):
1. Устройство и принципы работы аппаратуры на полупроводниковой и микроэлектронной технике.
2. Правила эксплуатации электроустановок напряжением свыше 1000 В.
3. Конструктивные особенности телемеханической и радиорелейной аппаратуры.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Наладка и опробование оборудования
Умения:
Разряд 5:
1. Проводить наладку пускорегулирующей аппаратуры и регуляторов напряжения.
2. Проверять время срабатывания аппаратов защиты и уставки токовой защиты.
3. Настраивать системы управления конвейеров, буровых и подъемных машин.
4. Проверять взаимодействие элементов схем управления.
Разряд 6 (в дополнение к 5 разряду):
1. Выполнять опробование работы сложных автоматических систем.
2. Производить анализ переходных процессов в схемах с применением осциллографа.
3. Определять фактическую надежность функциональных блоков и схем.
Знания:
Разряд 5:
1. Технические условия на регулирование и испытание сложных машин и приборов.
2. Причины и признаки неисправностей автоматического оборудования.
3. Устройство средств автоматики и телемеханики.
Разряд 6 (в дополнение к 5 разряду):
1. Методы анализа переходных процессов и снятия характеристик оборудования.
2. Устройство электронно-измерительных приборов высокой точности.
3. Принципы проверки надежности элементов систем автоматизации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Ремонт и техническое обслуживание электрического оборудования
Навык 1:
Текущий и капитальный ремонт оборудования
Умения:
Разряд 5:
1. Выполнять ремонт высоковольтных выключателей с заменой трансформаторного масла.
2. Ремонтировать и обслуживать соединительные и высоковольтные кабели с установкой муфт.
3. Разбирать, ремонтировать и собирать электродвигатели, генераторы, вспомогательные машины.
4. Проводить ремонт электронных реле, регуляторов и панелей защиты.
Разряд 6 (в дополнение к 5 разряду):
1. Производить ремонт и регулировку особо сложных систем автоматики.
2. Ремонтировать аппаратуру радиоизотопного контроля с дозиметрическим тестированием.
3. Обслуживать и ремонтировать электрические драги и другое специфическое оборудование.
Знания:
Разряд 5:
1. Правила измерения и испытания изоляции кабелей.
2. Устройство турбогенераторов, трансформаторов и распределительных устройств.
3. Методы ремонта систем управления и сигнализации.
Разряд 6 (в дополнение к 5 разряду):

1. Электр тізбектерін құру және оқу ережелері.
2. Кабельдер мен электротехникалық материалдардың жіктелуі.
3. Электр беру желілерінде жұмыс жүргізу тәсілдері.
4. Электротехникалық нормалар мен ережелер.
6-Разряд (5-разрядқа қосымша):
1. Жартылай өткізгіш және микроэлектрондық техникадағы аппаратураның құрылымы мен жұмыс принциптері.
2. Кернеуі 1000 В жоғары электр қондырғыларын пайдалану ережесі.
3. Телемеханикалық және радиорелелік аппаратураның конструктивтік ерекшеліктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Монтаждан кейін Жабдықты баптауды жүргізу
Машықтар:
5-Разряд:
1. Іске қосу-реттеу аппаратурасы мен кернеу реттегіштерін баптауды жүргізу.
2. Қорғау аппараттарының іске қосылу уақытын және Ток қорғанысын орнатуды тексеру.
3. Құбырларды, бұрғылау және көтеру машиналарын басқару жүйелерін теңшеу.
4. Басқару схемасы элементтерінің өзара әрекеттесуін тексеру.
6-Разряд (5-разрядқа қосымша):
1. Күрделі автоматты жүйелердің жұмысын байқап көру.
2. Осциллографты қолдана отырып, схемаларда өтпелі процестерге талдау жасау.
3. Функционалды блоктар мен схемалардың нақты сенімділігін анықтау.
Білімдер:
5-Разряд:
1. Күрделі машиналар мен аспаптарды реттеу мен сынаудың техникалық шарттары.
2. Автоматты жабдықтың ақауларының себептері мен белгілері.
3. Автоматика және телемеханика құралдарының құрылысы.
6-Разряд (5-разрядқа қосымша):
1. Өтпелі процестерді талдау және жабдықтың сипаттамаларын алу әдістері.
2. Жоғары дәлдіктегі электронды өлшеу аспаптарының құрылғысы.
3. Автоматтандыру жүйесі элементтерінің сенімділігін тексеру принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Электр жабдықтарын жөндеу және техникалық қызмет көрсету
Дағды 1:
Жабдықтарды ағымдағы және күрделі жөндеу
Машықтар:
5-Разряд:
1. Трансформатор майын ауыстыра отырып, жоғары вольтты ажыратқыштарды жөндеу.
2. Муфталарды орнатумен байланыстырушы және жоғары вольтты кабельдерді жөндеу және техникалық қызмет көрсету.
3. Электр қозғалтқыштарын, генераторларды, қосалқы Машиналарды бөлшектеу, жөндеу және жинау.
4. Электрондық релелерді, реттегіштерді және қорғаныс панельдерін жөндеу.
6-Разряд (5-разрядқа қосымша):
1. Аса күрделі автоматика жүйелеріне жөндеу және реттеу жүргізу.
2. Дозиметриялық тестілеумен радиоизотопты бақылау аппаратурасын жөндеу.
3. Электр доңғалақтарына және басқа да арнайы жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
Білімдер:
5-Разряд:
1. Кабельді оқшаулауды өлшеу және сынау ережелері.
2. Турбогенераторлардың, трансформаторлардың және тарату құрылғыларының құрылғысы.
3. Басқару және дабыл жүйелерін жөндеу әдістері.
6-Разряд (5-разрядқа қосымша):

1. Способы регулировки сложных электрических машин и приборов.
2. Методы ремонта радиоизотопной и телемеханической аппаратуры.
3. Особенности обслуживания систем энергоснабжения.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Техническое обслуживание и профилактика
Умения:
Разряд 5:
1. Проводить профилактические осмотры аппаратуры и систем автоматизации.
2. Настраивать и проверять системы "АСУ ТП".
3. Осуществлять ревизию трансформаторов и распределительных устройств.
4. Проверять электрические параметры приборов и систем защиты.
Разряд 6 (в дополнение к 5 разряду):
1. Выполнять наладку и испытание элементов защиты и автоматики в энергосистемах.
2. Настраивать и испытывать схемы промышленного телевидения и дистанционного управления.
3. Балансировать якоря электрических машин всех типов.
Знания:
Разряд 5:
1. Основы радиотехники, телемеханики, автоматики.
2. Правила испытания электрозащитных средств.
3. Схема и система питания обслуживаемого оборудования.
Разряд 6 (в дополнение к 5 разряду):
1. Приемы и способы динамической балансировки якорей.
2. Конструктивные особенности систем защиты и автоматики.
3. Принципы эксплуатации телемеханической аппаратуры.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Диагностика и испытание электрических машин и приборов
Навык 1:
Испытание и проверка параметров
Умения:
Разряд 5:
1. Проводить испытания средств электрической защиты свыше 1000 В.
2. Проверять параметры токовой и утечечной защиты.
3. Измерять сопротивление изоляции и омические параметры кабелей.
4. Фиксировать результаты испытаний в технической документации.
Разряд 6 (в дополнение к 5 разряду):
1. Выполнять комплексные испытания сложных схем управления.
2. Снимать осциллограммы переходных процессов и анализировать их.
3. Производить регулировку и испытания электронных реле и счетчиков.
Знания:
Разряд 5:
1. Методы измерения электрических параметров кабелей и приборов.
2. Правила составления документации по результатам испытаний.
3. Нормы допустимых отклонений параметров оборудования.
Разряд 6 (в дополнение к 5 разряду):
1. Методы осциллографирования и анализа переходных процессов.
2. Способы испытаний сложных электронных устройств.
3. Методы определения надежности функциональных блоков.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Диагностика и поиск неисправностей
Умения:
Разряд 5:
1. Определять причины повреждений в схемах автоматического управления.
2. Выявлять неисправности по признакам в работе машин и приборов.
3. Устранять дефекты в электрической части установок.
4. Проводить проверку цепей управления и сигнализации.
Разряд 6 (в дополнение к 5 разряду):

1. Күрделі электр машиналары мен аспаптарын реттеу тәсілдері.
2. Радиоизотопты және телемеханикалық аппаратураны жөндеу әдістері.
3. Энергиямен жабдықтау жүйелеріне қызмет көрсету ерекшеліктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Техникалық қызмет көрсету және алдын алу
Машықтар:
5-Разряд:
1. Автоматтандыру аппаратурасы мен жүйелеріне профилактикалық тексерулер жүргізу.
2. "АБЖ ТП"жүйелерін баптау және тексеру.
3. Трансформаторлар мен тарату құрылғыларына тексеру жүргізу.
4. Аспаптар мен қорғаныс жүйелерінің электрлік параметрлерін тексеру.
6-Разряд (5-разрядқа қосымша):
1. Энергия жүйелерінде қорғаныс және автоматика элементтерін баптау және сынау.
2. Өнеркәсіптік теледидар мен қашықтан басқару схемаларын теңшеу және сынау.
3. Барлық типтегі электр машиналарының якорьлерін теңестіру.
Білімдер:
5-Разряд:
1. Радиотехника, телемеханика, автоматика негіздері.
2. Электрден қорғау құралдарын сынау ережесі.
3. Қызмет көрсетілетін жабдықтың схемасы және қуат жүйесі.
6-Разряд (5-разрядқа қосымша):
1. Якорьді динамикалық теңестіру әдістері мен әдістері.
2. Қорғаныс және автоматика жүйелерінің құрылымдық ерекшеліктері.
3. Телемеханикалық жабдықты пайдалану принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Электр машиналары мен аспаптарын диагностикалау және сынау
Дағды 1:
Параметрлерді тексеру және тексеру
Машықтар:
5-Разряд:
1. 1000 В-тан жоғары электр қорғау құралдарына сынақтар жүргізу.
2. Ағымдағы және ағып кетуден қорғау параметрлерін тексеру.
3. Оқшаулау кедергісін және кабельдердің омдық параметрлерін өлшеу.
4. Сынақ нәтижелерін техникалық құжаттамаға жазып алу.
6-Разряд (5-разрядқа қосымша):
1. Күрделі басқару схемаларын кешенді сынақтан өткізу.
2. Өтпелі осциллограммаларды алып тастау және оларды талдау.
3. Электрондық релелер мен есептегіштерді реттеу және сынау.
Білімдер:
5-Разряд:
1. Кабельдер мен аспаптардың электрлік параметрлерін өлшеу әдістері.
2. Сынақ нәтижелері бойынша құжаттама жасау ережесі.
3. Жабдық параметрлерінің рұқсат етілген ауытқу нормалары.
6-Разряд (5-разрядқа қосымша):
1. Өтпелі процестерді осциллографтау және талдау әдістері.
2. Күрделі электрондық құрылғыларды сынау әдістері.
3. Функционалды блоктардың сенімділігін анықтау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Ақауларды диагностикалау және іздеу
Машықтар:
5-Разряд:
1. Автоматты басқару тізбектеріндегі зақымдану себептерін анықтау.
2. Машиналар мен аспаптардың жұмысындағы белгілер бойынша ақауларды анықтау.
3. Қондырғылардың электр бөлігіндегі ақауларды жою.
4. Басқару және дабыл тізбектерін тексеру.
6-Разряд (5-разрядқа қосымша):

для 4-го разряда - до 1 года, для 5-го разряда не менее -1 года 6 месяцев опыта работы.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
7412-1-001 - Электромонтер (общий профиль)
7412-4-060 - Электромонтер по испытаниям и измерениям
7413-2-018 - Электромонтер по обслуживанию подстанции
7413-2-031 - Электромонтер по эксплуатации распределительных сетей
Основная цель деятельности:
Осуществление полного обслуживания электрооборудования средней сложности.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Капитальный ремонт и обслуживание электрических машин и аппаратов.
2. Техническое обслуживание электроустановок и кабельных сетей.
3. Диагностика и испытания электрооборудования.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Капитальный ремонт и обслуживание электрических машин и аппаратов
Навык 1:
Разборка, ремонт и сборка электрических машин и аппаратов
Умения:
Разряд 4:
1. Разбирать и собирать электродвигатели постоянного и переменного тока.
2. Производить капитальный ремонт масляных выключателей с заменой контактов и регулировкой.
3. Выполнять пайку мягкими и твердыми припоями при ремонте соединений.
4. Обслуживать и регулировать электрооборудование кранов и перегружателей.
Разряд 5 (в дополнение к 4 разряду):
1. Выполнять капитальный ремонт и центровку роторов электрических машин большой мощности.
2. Производить монтаж и ремонт высоковольтных кабелей напряжением свыше 35 кВ.
3. Балансировать роторы и устранять вибрацию электродвигателей.
4. Ремонтировать уникальные автоматы максимального тока и установки высокой частоты.
Знания:
Разряд 4:
1. Устройство и принцип работы различных электродвигателей.
2. Технические требования к выполнению электропроводок.
3. Основные схемы максимальной токовой защиты.
4. Способы подбора пусковых сопротивлений.
Разряд 5 (в дополнение к 4 разряду):
1. Устройство и назначение высокочастотных установок.
2. Методы центровки и балансировки электрических машин.
3. Правила испытания оборудования и кабельных сетей.
4. Принципы построения сложных схем автоматического регулирования.
5. Устройство и работа реле различных систем.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Монтаж и обслуживание распределительных устройств
Умения:
4 разряд
1. Выполнять монтаж и наладку распределительных щитов высокого напряжения.
2. Выполнять ремонт и регулировку схем люминесцентного освещения.
3. Проверять вторичные цепи и индукторы.
5 разряд (в дополнение к 4 разряду):
1. Выполнять ремонт и монтаж распределительных устройств высокого напряжения.

4-разряд үшін-1 жылға дейін, 5-разряд үшін-1 жылдан кем емес 6 ай жұмыс тәжірибесі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7412-1-001 - Электромонтер (жалпы бейін)
7412-4-060 - Сынау және өлшеу электромонтері
7413-2-018 - Қосалқы станцияларға қызмет көрсетуші электромонтер
7413-2-031 - Тарату желілерін пайдалану жөніндегі электромонтер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Күрделілігі орташа электр жабдықтарына толық қызмет көрсетуді жүзеге асыру.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Электр машиналары мен аппараттарын күрделі жөндеу және қызмет көрсету.
2. Электр қондырғылары мен кабельдік желілерге техникалық қызмет көрсету
3. Электр жабдықтарын диагностикалау және сынау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Электр машиналары мен аппараттарын күрделі жөндеу және қызмет көрсету
Дағды 1:
Электр машиналары мен аппараттарын бөлшектеу, жөндеу және құрастыру
Машықтар:
Разряд 4:
1. Тұрақты және айнымалы ток қозғалтқыштарын бөлшектеу және жинау.
2. Контактілерді ауыстыру және реттеу арқылы май ажыратқыштарына күрделі жөндеу жүргізу.
3. Буындарды жөндеу кезінде жұмсақ және қатты дәнекерлеуді орындау.
4. Крандар мен шамадан тыс жүктегіштердің электр жабдықтарына қызмет көрсету және реттеу.
5-Разряд (4-разрядқа қосымша):
1. Жоғары қуатты электр машиналарының роторларын күрделі жөндеу және орталықтандыру.
2. Кернеуі 35 кВ жоғары жоғары вольтты кабельдерді монтаждау және жөндеу.
3. Роторларды теңестіріңіз және электр қозғалтқыштарының дірілін жою.
4. Бірегей максималды ток машиналарын және жоғары жиілікті қондырғыларды жөндеу.
Білімдер:
Разряд 4:
1. Әр түрлі электр қозғалтқыштарының құрылғысы және жұмыс принципі.
2. Электр сымдарын орындауға қойылатын техникалық талаптар.
3. Максималды токтан қорғаудың негізгі схемалары.
4. Іске қосу кедергілерін таңдау әдістері.
5-Разряд (4-разрядқа қосымша):
1. Жоғары жиілікті қондырғылардың құрылғысы және мақсаты.
2. Электр машиналарын туралау және теңгерімдеу әдістері.
3. Жабдықтар мен кабельдік желілерді сынау ережелері.
4. Автоматты реттеудің күрделі схемаларын құру принциптері.
5. Әр түрлі жүйелердің құрылғысы және релелік жұмысы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Тарату құрылғыларын монтаждау және қызмет көрсету
Машықтар:
4-разряд
1. Жоғары кернеулі тарату қалқандарын монтаждау және ретке келтіру.
2. Люминесцентті жарықтандыру сызбаларын жөндеу және реттеу.
3. Екіншілік тізбектер мен индукторларды тексеру.
5-разряд (4-разрядқа қосымша):
1. Жоғары кернеулі тарату құрылғыларын жөндеу және монтаждау.

2. Устранять неисправности в панелях управления и магнитных станциях.
3. Настраивать сложные схемы многодвигательных электроприводов.
Знания:
Разряд 4:
1. Конструкции распределительных устройств.
2. Методы поиска неисправностей в схемах средней сложности.
3. Принцип действия релейной защиты.
Разряд 5 (в дополнение к 4 разряду):
1. Схемы электроприводов сложных агрегатов.
2. Способы наладки магнитных станций и панелей управления.
3. Требования к защите высоковольтных линий и аппаратов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Техническое обслуживание электроустановок и кабельных сетей
Навык 1:
Обслуживание силовых и осветительных установок
Умения:
Разряд 4:
1. Обслуживать электроустановки со сложными схемами включения.
2. Производить оперативные переключения в сетях с полным отключением подстанций.
3. Проводить ревизию трансформаторов и выключателей.
Разряд 5 (в дополнение к 4 разряду):
1. Обслуживать установки с автоматическим регулированием технологического процесса.
2. Выполнять ремонт оборудования доменных и сталеплавильных печей.
3. Производить наладку систем диспетчерского автоматизированного управления.
4. Устранять неисправности сложного электрооборудования.
Знания:
Разряд 4:
1. Методы обслуживания трансформаторов и выключателей.
2. Основы регулирования электрических аппаратов.
3. Принципы работы и схемы осветительных установок.
Разряд 5 (в дополнение к 4 разряду):
1. Особенности работы автоматических систем регулирования.
2. Схемы автоматики и телемеханики промышленных агрегатов.
3. Принципы работы систем диспетчерского управления.
4. Устройство сварочного оборудования с электронными схемами управления.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Монтаж и ремонт кабельных линий
Умения:
Разряд 4:
1. Разматывать, прокладывать и монтировать кабельные линии до 35 кВ.
2. Изготавливать и устанавливать соединительные муфты и концевые заделки.
3. Определять места повреждения кабелей и выполнять ремонт.
Разряд 5 (в дополнение к 4 разряду):
1. Выполнять монтаж кабельных сетей свыше 35 кВ.
2. Устанавливать вводные устройства и сложные соединительные муфты.
3. Производить испытание кабельных сетей на соответствие нормам.
Знания:
Разряд 4:
1. Методы монтажа и ремонта кабельных линий.
2. Правила измерения сопротивления заземления.
3. Устройство и принцип действия кабелей до 35 кВ.
Разряд 5 (в дополнение к 4 разряду):
1. Методы испытания кабелей высокого напряжения.
2. Схемы кабельных сетей промышленного назначения.
3. Нормы сопротивления изоляции кабелей свыше 35 кВ.

2. Басқару панельдері мен магниттік станцияларда ақауларды анықтау және жою.
3. Көпқозғалтқышты электр жетектерінің күрделі сызбаларын реттеу.
Білімдер:
Разряд 4:
1. Тарату құрылғыларының конструкциялары.
2. Орташа күрделі схемалардағы ақауларды іздеу әдістері.
3. Релелік қорғаныс принципі.
5-Разряд (4-разрядқа қосымша):
1. Күрделі агрегаттардың электр жетектерінің схемалары.
2. Магниттік станциялар мен басқару панельдерін реттеу әдістері.
3. Жоғары вольтты желілер мен құрылғыларды қорғауға қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Электр қондырғылары мен кабельдік желілерге техникалық қызмет көрсету
Дағды 1:
Электр және жарықтандыру қондырғыларына қызмет көрсету
Машықтар:
Разряд 4:
1. Күрделі қосу схемалары бар электр қондырғыларына қызмет көрсету.
2. Қосалқы станцияларды толық ажырата отырып, желілерде жедел ауысулар жүргізу.
3. Трансформаторлар мен ажыратқыштарға тексеру жүргізу.
5-Разряд (4-разрядқа қосымша):
1. Технологиялық процесті автоматты түрде реттейтін қондырғыларға қызмет көрсету.
2. Домна және болат балқыту пештерінің жабдықтарын жөндеу.
3. Диспетчерлік автоматтандырылған басқару жүйелерін баптауды жүргізу.
4. Күрделі электр жабдықтарының ақауларын жою.
Білімдер:
Разряд 4:
1. Трансформаторлар мен ажыратқыштарға қызмет көрсету әдістері.
2. Электр аппараттарын реттеу негіздері.
3. Жарықтандыру қондырғыларының жұмыс принциптері мен схемалары.
5-Разряд (4-разрядқа қосымша):
1. Автоматты реттеу жүйелерінің жұмыс ерекшеліктері.
2. Өнеркәсіптік агрегаттардың автоматика және телемеханика схемалары.
3. Диспетчерлік басқару жүйелерінің жұмыс принциптері.
4. Электрондық басқару схемалары бар дәнекерлеу жабдығының құрылғысы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Кабель желілерін монтаждау және жөндеу
Машықтар:
Разряд 4:
1. 35 кВ-қа дейінгі кабельдік желілерді ашыу, төсеу және орнату.
2. Байланыстырушы муфталар мен соңғы тығыздағыштарды жасау және орнату.
3. Кабельдердің зақымдану орындарын анықтау және жөндеу жұмыстарын жүргізу.
5-Разряд (4-разрядқа қосымша):
1. 35 кВ жоғары кабельдік желілерді монтаждауды орындау.
2. Кіріспе құрылғылар мен күрделі қосқыш муфталарды орнату.
3. Кабельдік желілердің нормаларға сәйкестігіне сынақ жүргізу.
Білімдер:
Разряд 4:
1. Кабельдік желілерді орнату және жөндеу әдістері.
2. Жерге қосу кедергісін өлшеу ережелері.
3. 35 кВ дейінгі кабельдердің құрылысы және жұмыс принципі.
5-Разряд (4-разрядқа қосымша):
1. Жоғары вольтты кабельдерді сынау әдістері.
2. Өнеркәсіптік мақсаттағы кабельдік желілердің схемалары.
3. 35 кВ жоғары кабельдердің оқшаулау кедергісінің нормалары.

4. Требования безопасности при работах на высоковольтных линиях.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Диагностика и испытания электрооборудования
Навык 1:
Проверка и наладка электрических схем
Умения:
Разряд 4:
1. Проверять и регулировать электромагнитные реле и реле времени.
2. Выполнять наладку и регулировку аппаратуры сигнализации и управления.
3. Проводить проверку электронных потенциометров.
Разряд 5 (в дополнение к 4 разряду):
1. Выполнять наладку сложных схем автоматики.
2. Проверять и ремонтировать устройства блокировки и защиты высокой сложности.
3. Производить наладку схем многобарабанных установок с автоматическим пуском.
Знания:
Разряд 4:
1. Схемы максимально-токовой защиты.
2. Методы проверки и наладки релейных устройств.
3. Принципы работы приборов сигнализации.
Разряд 5 (в дополнение к 4 разряду):
1. Схемы и принципы действия сложных устройств автоматики.
2. Методы наладки телемеханических систем.
3. Способы устранения неисправностей в сложных цепях управления.
4. Правила испытания защитных средств.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Испытание оборудования после ремонта
Умения:
Разряд 4:
1. Измерять сопротивление заземления и потенциалы на оболочке кабеля.
2. Проверять работу аппаратуры после ремонта по электрической схеме.
3. Выполнять регулировочно-сдаточные работы на оборудовании.
Разряд 5 (в дополнение к 4 разряду):
1. Производить испытание агрегатов со сложными системами электромашинного управления.
2. Проверять и регулировать электронные и радиоизотопные приборы.
3. Сдавать оборудование после капитального ремонта с оформлением документации.
Знания:
Разряд 4:
1. Методы измерения сопротивления заземления.
2. Технические требования к выполнению регулировочных работ.
3. Номенклатура и свойства электроизоляционных материалов.
Разряд 5 (в дополнение к 4 разряду):
1. Методы испытания сложных электронных приборов.
2. Принципы эксплуатации радиоизотопных установок.
3. Требования к приҰмке оборудования после капитального ремонта.
4. Методы анализа результатов испытаний и регулировки.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Чувство ответственности за свою работу
Способность развивать профессиональные квалификации и умения под соответствующим руководством
Умение решать проблемы (типичные проблемы)
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Об утверждении технического регламента "Общие требования к пожарной безопасности". Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года № 405.

4. Жоғары вольтты желілерде жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Электр жабдықтарын диагностикалау және сынау
Дағды 1:
Электр схемаларын тексеру және баптау
Машықтар:
4 разряд:
1. Электромагниттік реле мен уақыт релесін тексеру және реттеу.
2. Дабыл және басқару аппаратурасын баптауды және реттеуді орындау.
3. Электрондық потенциометрлерді тексеруді жүргізу.
5-Разряд (4-разрядқа қосымша):
1. Күрделі автоматика схемаларын реттеу.
2. Жоғары күрделілікті құлыптау және қорғау құрылғыларын тексеру және жөндеу.
3. Автоматты іске қосумен көп барабанды қондырғылардың схемаларын реттеуді жүргізу.
Білімдер:
Разряд 4:
1. Максималды токтан қорғау схемалары.
2. Релелік құрылғыларды тексеру және баптау әдістері.
3. Дабыл құрылғыларының жұмыс принциптері.
5-Разряд (4-разрядқа қосымша):
1. Күрделі автоматика құрылғыларының схемалары мен принциптері.
2. Телемеханикалық жүйелерді баптау әдістері.
3. Күрделі басқару тізбектеріндегі ақауларды жою әдістері.
4. Қорғаныс құралдарын сынау ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жөндеуден кейінгі жабдықты сынау
Машықтар:
Разряд 4:
1. Жерге тұйықтау кедергісін және кабель қабығындағы потенциалдарды өлшеу.
2. Электр схемасы бойынша жөндеуден кейін аппаратураның жұмысын тексеру.
3. Жабдықты реттеу және тапсыру жұмыстарын орындау.
5-Разряд (4-разрядқа қосымша):
1. Күрделі электромашиналық басқару жүйелері бар агрегаттарды сынау.
2. Электрондық және радиоизотоптық аспаптарды тексеру және реттеу.
3. Күрделі жөндеуден кейін құжаттарды рәсімдеу арқылы жабдықты тапсыру.
Білімдер:
Разряд 4:
1. Жерге қосу кедергісін өлшеу әдістері.
2. Реттеу жұмыстарын орындауға қойылатын техникалық талаптар.
3. Электр оқшаулағыш материалдардың номенклатурасы мен қасиеттері.
5-Разряд (4-разрядқа қосымша):
1. Күрделі электрондық аспаптарды сынау әдістері.
2. Радиоизотоптық қондырғыларды пайдалану принциптері.
3. Күрделі жөндеуден кейін жабдықты қабылдауға қойылатын талаптар.
4. Сынақ нәтижелерін талдау және реттеу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Өз жұмысы үшін жауапкершілік сезімі
Тиісті басшылықпен кәсіби біліктілік пен дағдыларды дамыту қабілеті
Мәселелерді шеше білу (типтік мәселелер)
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламентін бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 17 тамыздағы № 405 бұйрығы.

1. Снимать осциллограммы переходных процессов.
2. Выполнять наладку систем автоматизированного электропривода.
3. Анализировать показания измерительных приборов на соответствие нормам.
4. Обслуживать электронные и телемеханические приборы.
Знания:
Разряд 7:
1. Принципы работы асинхронно-синхронного регулируемого привода.
2. Конструктивные особенности сложных агрегатов и узлов.
3. Методы наладки и контроля контрольно-измерительных приборов.
4. Устройство электрических машин и аппаратов с полупроводниковой техникой.
5. Правила снятия и анализа осциллограмм.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обслуживание и ремонт систем автоматизации и защиты
Умения:
Разряд 7:
1. Проверять и настраивать электронные блоки управления.
2. Вести техническую документацию и формуляры.
3. Производить ремонт и наладку систем автоматизации.
Знания:
Разряд 7:
1. Принципы работы электронно-измерительных приборов высокой точности.
2. Электротехника и телемеханика для наладки приводов.
3. Типы микросхем и сборочных устройств.
4. Принципы установления режимов работы сложных систем управления.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Сборка и проверка электронных и телемеханических схем
Навык 1:
Сборка и тестирование схем на микросхемах и логических элементах
Умения:
Разряд 7:
1. Испытать работу блоков с применением осциллографа.
2. Собирать схемы на полупроводниковых элементах и микросхемах.
3. Настраивать параметры схем по инструкциям.
4. Фиксировать результаты испытаний в документации.
5. Проверять правильность сборки и подключения схем.
Знания:
Разряд 7:
1. Методы проверки правильности схем и устройств.
2. Основы электротехники и телемеханики.
3. Правила наладки и тестирования контрольно-измерительных приборов.
4. Принципы работы микросхем и логических элементов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Наладка и испытание автоматических электронных блоков
Умения:
Разряд 7:
1. Настраивать автоматические электронные блоки теристорного возбуждения.
2. Контролировать соответствие параметров оборудования нормам.
3. Анализировать работу датчиков и элементов привода.
Знания:
Разряд 7:
1. Принципы работы датчиков и электронных блоков.
2. Нормы допустимых отклонений параметров систем.
3. Методы наладки и испытания автоматических устройств.
4. Правила эксплуатации и технического обслуживания оборудования.
5. Устройство сложных систем автоматизации электроприводов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Опытное опробование и контроль работы оборудования
Навык 1:
Опробование и тестирование работы всех элементов контроля, автоматизации и защиты
Умения:
Разряд 7:

1. Өтпелі осциллограммаларды алу.
2. Автоматтандырылған электр жетегі жүйелерін баптауды орындау.
3. Өлшеу құралдарының көрсеткіштерін нормаларға сәйкестігін талдау.
4. Электрондық және телемеханикалық аспаптарға қызмет көрсету.
Білімдер:
7-разряд:
1. Асинхронды-синхронды реттелетін жетектің жұмыс принциптері.
2. Күрделі агрегаттар мен тораптардың конструктивтік ерекшеліктері.
3. Бақылау-өлшеу аспаптарын баптау және бақылау әдістері.
4. Жартылай өткізгіш техникасы бар электр машиналары мен аппараттарының құрылысы.
5. Осциллограммаларды алу және талдау ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Автоматтандыру және қорғау жүйелеріне қызмет көрсету және жөндеу
Машықтар:
7-разряд:
1. Электрондық басқару блоктарын тексеру және реттеу.
2. Техникалық құжаттама мен формулярларды жүргізу.
3. Автоматтандыру жүйелерін жөндеу және баптау.
Білімдер:
7-разряд:
1. Жоғары дәлдіктегі электронды өлшеу құралдарының жұмыс принциптері.
2. Жетектерді реттеуге арналған электротехника және телемеханика.
3. Чиптер мен құрастыру құрылғыларының түрлері.
4. Күрделі басқару жүйелерінің жұмыс режимдерін белгілеу принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Электрондық және телемеханикалық схемаларды құрастыру және тексеру
Дағды 1:
Чиптер мен логикалық элементтердегі схемаларды құрастыру және сынау
Машықтар:
7-разряд:
1. Осциллографты қолдана отырып, блоктардың жұмысын тексеру.
2. Жартылай өткізгіш элементтер мен чиптердегі схемаларды жинау.
3. Нұсқауларға сәйкес схема параметрлерін реттеу.
4. Құжаттамада сынақ нәтижелерін жазып алу.
5. Схемалардың дұрыс құрастырылуын және қосылуын тексеру.
Білімдер:
7-разряд:
1. Схемалар мен құрылғылардың дұрыстығын тексеру әдістері.
2. Электротехника және телемеханика негіздері.
3. Бақылау-өлшеу аспаптарын баптау және тестілеу қағидалары.
4. Чиптер мен логикалық элементтердің жұмыс принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Автоматты электрондық блоктарды баптау және сынау
Машықтар:
7-разряд:
1. Теристорлық қозудың автоматты электронды блоктарын теңшеу жұмыстарын жүргізу.
2. Жабдық параметрлерінің нормаларға сәйкестігін бақылау.
3. Датчиктер мен жетек элементтерінің жұмысын талдау.
Білімдер:
7-разряд:
1. Датчиктер мен электронды блоктардың жұмыс принциптері.
2. Жүйе параметрлерінің рұқсат етілген ауытқу нормалары.
3. Автоматты құрылғыларды баптау және сынау әдістері.
4. Жабдықты пайдалану және техникалық қызмет көрсету ережелері.
5. Электр жетектерін автоматтандырудың күрделі жүйелерінің құрылғысы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Жабдықтың жұмысын тәжірибелік сынау және бақылау
Дағды 1:
Барлық бақылау, автоматтандыру және қорғау элементтерінің жұмысын сынау және тестілеу
Машықтар:
7-разряд:

1. Проверять взаимодействие всех элементов систем автоматизации.
2. Проводить испытания контрольно-измерительных приборов.
3. Анализировать корректность работы автоматических систем.
4. Осуществлять монтаж и демонтаж приборов для опробования.
Знания:
Разряд 7:
1. Устройство и принципы работы контрольно-измерительных приборов.
2. Методы анализа переходных процессов в электрических схемах.
3. Правила эксплуатации и безопасного опробования оборудования.
4. Основы работы систем защиты и автоматизации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Ремонт и наладка аппаратуры после опробования
Умения:
Разряд 7:
1. Выполнять наладку и ремонт электронных блоков и схем.
2. Собирать и проверять схемы на исправность после тестирования.
3. Вести документацию по результатам опробования и ремонта.
4. Настраивать параметры оборудования для дальнейшей эксплуатации.
5. Контролировать исправность датчиков и исполнительных механизмов.
Знания:
Разряд 7:
1. Принципы работы систем автоматизации и защиты.
2. Типы электронных блоков и микросхем в обслуживаемом оборудовании.
3. Методы ремонта и наладки приборов контроля.
4. Электротехника и телемеханика в объеме, необходимом для ремонта.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Чувство ответственности за свою работу
Способность самостоятельно развивать профессиональные квалификации и умения;
Умение решать проблемы
способность выбирать лучшие методы из существующих наборов вариантов
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Об утверждении технического регламента "Общие требования к пожарной безопасности". Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года № 405.
2. Об утверждении Правил технической эксплуатации электрических станций и сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247.
3. Об утверждении Правил пожарной безопасности. Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55.
4. Об утверждении Правил техники безопасности при эксплуатации электроустановок. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Электромонтер по обслуживанию электрооборудования.
4
Техник (электромеханик) по монтажу и наладке электрооборудования.
16. Карточка профессии "Инженер по обслуживанию, монтажу и наладке электрооборудования":
Код группы:
2151-2
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Инженер по обслуживанию, монтажу и наладке электрооборудования
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:
Связь с КС и ЕТКС отсутствует
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:

1. Автоматтандыру жүйелерінің барлық элементтерінің өзара әрекеттесуін тексеру.
2. Бақылау-өлшеу аспаптарына сынақтар жүргізу.
3. Автоматты жүйелердің дұрыстығын талдау.
4. Сынауға арналған аспаптарды монтаждауды және бөлшектеуді жүзеге асыру.
Білімдер:
7-разряд:
1. Бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы және жұмыс принциптері.
2. Электр тізбектеріндегі өтпелі процестерді талдау әдістері.
3. Жабдықты пайдалану және қауіпсіз сынау ережелері.
4. Қорғаныс және автоматтандыру жүйелерінің жұмыс негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Сынаудан кейін аппаратураны жөндеу және баптау
Машықтар:
7-разряд:
1. Электрондық блоктар мен схемаларды жөндеу және жөндеу.
2. Тестілеуден кейін сызбаларды жинау және жарамдылығын тексеру.
3. Сынау және жөндеу нәтижелері бойынша құжаттаманы жүргізу.
4. Одан әрі пайдалану үшін жабдықтың параметрлерін реттеу.
5. Датчиктер мен жетектердің дұрыстығын бақылау.
Білімдер:
7-разряд:
1. Автоматтандыру және қорғау жүйелерінің жұмыс принциптері.
2. Қызмет көрсетілетін жабдықтағы электрондық блоктар мен чиптердің түрлері.
3. Бақылау құралдарын жөндеу және баптау әдістері.
4. Жөндеуге қажетті көлемде электротехника және телемеханика.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Өз жұмысы үшін жауапкершілік сезімі
Кәсіби біліктілік пен дағдыларды өз бетінше дамыту қабілеті
Мәселелерді шеше білу
қолданыстағы опциялар жиынтығынан ең жақсы әдістерді таңдау мүмкіндігі
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламентін бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 17 тамыздағы № 405 бұйрығы.
2. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы.
3. Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы.
4. Электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Электр жабдықтарына қызмет көрсету жөніндегі электромонтер.
4
Электр жабдықтарын монтаждау және баптау жөніндегі техник (электромеханик).
16. "Электр жабдықтарына қызмет көрсету, монтаждау және баптау жөніндегі инженер" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
2151-2
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Электр жабдықтарына қызмет көрсету, монтаждау және баптау жөніндегі инженер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БТБА немесе БА-мен байланыс жоқ
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:

высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров стаж работы не менее 1 года или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы не менее 3 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2151-2-009 - Инженер по релейной защите и автоматике
2144-1-001 - Инженер по испытаниям (общий профиль)
Основная цель деятельности:
Организация, руководство и оптимизация монтажа, наладки и технического обслуживания процессов электрооборудования. Контролирование работы подчиненных и осуществление мероприятий по контролю качества. Выбор, адаптация и разработка новых методов, технологий и подходов.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Планирование и разработка проекта
2. Проведение монтажа электрооборудования.
3. Завершение работ.
4. Технический и технологический контроль.
5. Проведение испытаний электрооборудования.
6. Проведение наладки и регулировка электрооборудования.
7. Поддержание технического состояния электрооборудования.
8. Проведение внеплановых работ.
9. Проведение внештатных ситуаций.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Планирование и разработка проекта
Навык 1:
Разработка плана монтажа электрооборудования
Умения:
1. Разрабатывать план монтажа для структурного подразделения с учетом экологических, архитектурных и нормативных требований;
2. Организовывать производство, включая выбор планов, оборудования и механических структур;
3. Разрабатывать проект и конфигурацию системы с учетом требований клиентов и условий участка.
Знания:
1. Технологии монтажа электрооборудования.
2. Требования в области охраны окружающей среды и архитектуры.
3. Принципы планирования монтажа электрооборудования и организации работ.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Сверка местности, электрооборудования, планирование закупки, организация проведения данных работ, проведение проверки и контроля
Умения:
1. Применять системное решение, разрабатывать концепции и стратегии деятельности.
2. Планировать строительные и технические процессы.
3. Организовывать работы по сверке местности, электрооборудования, закупке, проверке и контролю;
4. Разрабатывать технологические процессы по сверке местности, электрооборудования, проверке и контролю.
5. Рассчитывать стоимость ремонтных работ электрооборудования.
6. Вести техническую и отчҰтную документацию.
Знания:
1. Методология построения концепций, стратегий, моделей деятельности и взаимодействия.
2. Принципы оперативного планирования строительных и технических процессов.
3. Принципы разработки процедур по строительным и техническим процессам.
4. Классификация инструментов, генераторов накачки, компенсаторов и других устройств.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Управление персоналом
Умения:
1. Организовывать работу проектной команды для выполнения задач проекта.
2. Координировать действия специалистов разных профилей в рамках проектных процессов.
3. Контролировать соблюдение сроков и качества выполнения задач командой.
4. Планировать распределение ресурсов и рабочего времени для оптимального выполнения проекта.
5. Принимать решения по корректировке процессов и задач команды в ходе реализации проекта.
6. Обеспечивать соблюдение технологических, нормативных и проектных требований в работе команды.
Знания:
1. Ресурсное планирование и процессы трудоустройства.
2. Принципы организации работы проектной команды и распределения задач.
3. Методы планирования и контроля выполнения проектных задач.
4. Технологические, нормативные и проектные требования при реализации проектов.
5. Методы оценки квалификации, компетенций и эффективности работы специалистов.
6. Основы управления рабочим временем и распределения ресурсов в проекте.

кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және кемінде 1 жыл жұмыс өтілі немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және кемінде 3 жыл жұмыс өтілі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2151-2-009 - Релелік қорғаныс және автоматика жөніндегі инженерлер
2144-1-001 - Сынақтан өткізу жөніндегі инженер (жалпы бейін)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Электр жабдықтары процестерін монтаждауды, баптауды және техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру, басшылық ету және оңтайландыру. Бағыныштылардың жұмысын бақылау және сапаны бақылау бойынша іс-шараларды жүзеге асыру. Жаңа әдістерді, технологиялар мен тәсілдерді таңдау, бейімдеу және дамыту.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жобаны жоспарлау және әзірлеу.
2. Электр жабдықтарын монтаждауды жүргізу.
3. Жұмыстарды аяқтау.
4. Техникалық және технологиялық бақылау.
5. Электр жабдықтарын сынау.
6. Электр жабдықтарын баптау және реттеу.
7. Электр жабдықтарының техникалық жай-күйін сақтау.
8. Жоспардан тыс жұмыстарды жүргізу
9. Штаттан тыс жағдайларды жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Жобаны жоспарлау және әзірлеу
Дағды 1:
Электр жабдықтарын монтаждау жоспарын әзірлеу
Машықтар:
1.Экологиялық, архитектуралық және нормативтік талаптарға сәйкес құрылымдық бөлімше үшін монтаждау жоспарын әзірлеу.
2.Өндірісті ұйымдастыру (жоспарларды, жабдықтарды, механикалық құрылымдарды таңдау)
3.Клиенттердің күтулері мен сайт жағдайларын ескеру арқылы жүйенің жобасы мен конфигурациясын әзірлеу.
Білімдер:
1.Электр жабдықтарын монтаждаудың әртүрлі технологияларын білу
2.Қоршаған ортаны қорғау және сәулет саласындағы тиісті талаптарды білу
3.Электр жабдықтарын монтаждауды жоспарлау және жұмыстарды ұйымдастыру принциптерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жергілікті жерді, электр жабдықтарын салыстыру, сатып алуды жоспарлау, осы жұмыстарды жүргізуді ұйымдастыру, тексеру және бақылау жүргізу
Машықтар:
1.Жүйелік шешімді қолдану, қызмет тұжырымдамалары мен стратегияларын құру.
2.Құрылыс және техникалық процестерді жедел жоспарлау
3.Жергілікті жердің серкі, электр жабдықтары, сатып алу, тексеру және бақылау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру.
4.Жер бедерін, электр жабдықтарын салыстыру, тексеру және бақылау бойынша технологиялық процестерді әзірлеу.
5.Электр жабдықтарын жөндеу жұмыстарының құнын есептеу
6.Техникалық және есептік құжаттаманы жүргізу.
Білімдер:
1.Тұжырымдамаларды, стратегияларды, қызмет және өзара іс-қимыл модельдерін құру әдіснамасын білу
2.Құрылыс және техникалық процестерді Жедел жоспарлау принциптерін білу
3.Құрылыс және техникалық процестер бойынша рәсімдерді әзірлеу принциптерін білу
4.Құралдардың, сорғы генераторларының, компенсаторлардың және т. б. жіктелуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Персоналды басқару
Машықтар:
1. Жобалық топтың жұмысын жобаның міндеттерін орындау үшін ұйымдастыру.
2. Жобалық процестер шеңберінде әртүрлі профильдегі мамандардың іс-әрекеттерін үйлестіру.
3. Топтың тапсырмаларды орындау мерзімі мен сапасын бақылау.
4. Жобаны оңтайлы орындау үшін ресурстар мен жұмыс уақытын жоспарлау.
5. Жобаны іске асыру барысында процестер мен топтың тапсырмаларын түзету жөнінде шешімдер қабылдау.
6. Топ жұмысы кезінде технологиялық, нормативтік және жобалық талаптардың сақталуын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Ресурстарды жоспарлау және еңбекпен қамту процестері.
2. Жобалық топтың жұмысын ұйымдастыру және тапсырмаларды бөлу қағидалары.
3. Жобалық тапсырмаларды жоспарлау және орындауды бақылау әдістері.
4. Жобаларды жүзеге асыру барысында технологиялық, нормативтік және жобалық талаптар.
5. Мамандардың біліктілігін, компетенциясын және жұмыс тиімділігін бағалау әдістері.
6. Жобада жұмыс уақытын басқару және ресурстарды бөлу негіздері.

7. Процессы принятия решений и корректировки хода выполнения проекта в условиях изменений.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение монтажа электрооборудования
Навык 1:
Строительно-монтажные работы электрооборудования
Умения:
1. Анализировать технологический процесс и цикл строительно-монтажных работ электрооборудования.
2. Определять последовательность строительно-монтажных работ для обеспечения максимальной эффективности.
3. Контролировать качество приобретҰнных материалов и инструментов для строительно-монтажных работ электрооборудования.
4. Участвовать в разработке технологических процедур строительно-монтажных работ электрооборудования.
Знания:
1. Технологические процессы и циклы строительно-монтажных работ электрооборудования.
2. Система контроля качества и критерии качества для материалов и инструментов строительно-монтажных работ электрооборудования.
3. Методы контроля качества для оценки материалов и инструментов строительно-монтажных работ электрооборудования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение нулевого цикла
Умения:
1. Планировать производственную деятельность и организацию подготовки к монтажу электрооборудования, в том числе в сложных ситуациях.
2. Определять материалы и оборудование для обеспечения эффективного процесса монтажа электрооборудования, включая расчҰт количества ресурсов для выполнения работы.
3. Осуществлять наладку нестандартного оборудования и установок.
4. Участвовать в разработке технологических процедур первого цикла.
Знания:
1. Материалы и оборудование для обеспечения эффективного процесса монтажа электрооборудования.
2. Процесс наладки и монтажа электрооборудования.
3. Процесс подготовки к монтажу электрооборудования, в том числе в сложных и нестандартных ситуациях.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Завершение работ
Навык 1:
Передача в наладку
Умения:
1. Разрабатывать внутренние нормативные документы для перехода от наладки к производству.
2. Анализировать и интерпретировать показатели качества монтажных работ электрооборудования.
Знания:
1. Методы обзора и анализа качества.
2. Нормативные требования перехода от наладки к производству, включая требования охраны окружающей среды.
3. Принципы разработки нормативных документов для монтажных работ электрооборудования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Контроль качества монтажных работ
Умения:
1. Оптимизировать процесс контроля качества монтажных работ электрооборудования.
2. Участвовать в разработке технологических процессов для испытаний и контроля качества.
Знания:
1. Процесс контроля качества.
2. Методы контроля качества и оценка их эффективности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 4:
Технический и технологический контроль
Навык 1:
Проведение технических испытаний
Умения:
1. Осуществлять технический контроль процесса сборки и установки.
2. Участвовать в разработке технологических процессов для проведения технического контроля.
Знания:
1. Процессы технического контроля и надзора.
2. Принципы разработки нормативных документов для технического контроля и надзора.
3. Правила технической эксплуатации электрических станций и сетей.
4. Топология сети в зоне эксплуатационной ответственности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Проведение технологических испытаний
Умения:
1. Применять методы управления процессами и оптимизации испытаний для технологического контроля.
2. Разрабатывать новые технические нормативные правовые акты.
Знания:
1. Процессы технологического контроля и испытаний.
2. Правила технологической эксплуатации электрических станций и сетей.
3. Принципы разработки нормативной документации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 5:
Проведение испытаний электрооборудования
Навык 1:
Выявление дефекта
Умения:
1. Применять новые и инновационные методы выявления дефектов электрооборудования и проведения испытаний.
2. Участвовать в разработке технологических процессов для выявления дефектов электрооборудования и проведения испытаний.
Знания:
1. Процессы выявления дефектов электрооборудования и проведения испытаний, включая новые и инновационные методы.
2. Принципы разработки технологических процессов для выявления дефектов электрооборудования и проведения испытаний.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Проведение работ (настройка, проведение расчетов)
Умения:
1. Применять новые и инновационные методы устранения дефектов электрооборудования и выбирать наиболее эффективные методы устранения дефектов.
2. Участвовать в разработке технологических процессов для устранения дефектов электрооборудования.
Знания:
1. Процесс устранения дефектов электрооборудования.
2. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 6:
Проведение наладки и регулировка электрооборудования
Навык 1:
Проведение приемочных работ
Умения:
1. Применять новые и инновационные технологии, разработанные инженерами-исследователями, для проведения приемочных работ.
2. Участвовать в разработке технологических процессов проведения приемочных работ.
Знания:
1. Новые и нестандартные технологии проведения приемочных работ.
2. Принципы разработки технологических процессов проведения приемочных работ.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обучение технического персонала
Умения:
1. Анализировать и собирать данные.
2. Проводить тренинги для технических специалистов.
3. Осуществлять наставничество.
4. Применять и контролировать обучение на практике в рабочих условиях.

7. Өзгерістер жағдайында шешім қабылдау және жобаның орындалуын түзету процестері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Электр жабдықтарын монтаждауды жүргізу
Дағды 1:
Электр жабдықтарының құрылыс-монтаждау жұмыстары
Машықтар:
1. Электр жабдығын салу-құрастыру жұмыстарының технологиялық процесін, циклін талдау.
2. Электр жабдығын салу-құрастыру жұмыстарының тиімділігін арттыру үшін жұмыстардың ретін анықтау.
3. Электр жабдығын салу-құрастыру жұмыстары үшін алынған материалдар мен құралдардың сапасын бақылау.
4. Электр жабдығын салу-құрастыру жұмыстарының технологиялық рәсімдерін әзірлеуге қатысу.
Білімдер:
1. Электр жабдығын салу-құрастыру жұмыстарының технологиялық процестері мен циклдері саласындағы терең түсінік.
2. Сатып алынған материалдар мен құралдардың сапасын бақылау жүйесі және сапа критерийлері.
3. Сатып алынған материалдар мен құралдардың сапасын бағалау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Нөлдік циклды орындау
Машықтар:
1.Өндірістік қызметті жоспарлау, сондай-ақ электр жабдықтарын монтаждауға дайындықты ұйымдастыру, (оның ішінде қиын жағдайларда)
2.Электр жабдықтарын монтаждаудың тиімді процесін қамтамасыз ету мақсатында материалдар мен жабдықтарды анықтау. Мысалы, жұмысты орындау үшін материалдар/ ресурстар санын есептеу.
3.Стандартты емес жабдықтар мен қондырғыларды баптауды жүзеге асыру.
4.Бірінші циклдің технологиялық рәсімдерін әзірлеуге қатысу.
Білімдер:
1.Электр жабдықтарын монтаждаудың тиімді процесін қамтамасыз ету үшін ең жақсы материалдар мен жабдықтарды білу.
2.Электр жабдықтарын баптау және монтаждау процесін терең түсіну.
3.Электр жабдықтарын, соның ішінде күрделі және стандартты емес жағдайларда монтаждауға дайындық процесін терең білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Жұмыстарды аяқтау
Дағды 1:
Баптауға беру
Машықтар:
1. Реттеуден өндіріске өту үшін ішкі нормативтік құжаттарды әзірлеу.
2.Электр жабдықтарын монтаждау жұмыстарының сапа индикаторларын түсіндіру және талдау.
Білімдер:
1. Сапаны талдау туралы тамаша білім және әдістерді шолу
2.Қоршаған ортаны қорғау талаптарын қоса алғанда, реттеуден өндіріске көшудің нормативтік талаптарын білу
3.Электр жабдықтарын монтаждау жұмыстары үшін нормативтік құжаттарды әзірлеу принциптерін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Монтаждау жұмыстарының сапасын бақылау
Машықтар:
1. Электр жабдықтарын монтаждау жұмыстарының сапасын бақылау процесін оңтайландыру.
2. Сапаны сынау / бақылау үшін технологиялық процестерді әзірлеуге қатысу.
Білімдер:
1. Сапаны бақылау процесін терең түсіну
2. Сапаны бақылау әдістерін және олардың тиімділігін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 4:
Техникалық және технологиялық бақылау
Дағды 1:
Техникалық сынақтар жүргізу
Машықтар:
1. Монтаждау процесін техникалық бақылау, құрастыру
2.Техникалық бақылау үшін технологиялық процестерді әзірлеуге қатысу
Білімдер:
1.Техникалық бақылау және қадағалау процестерін білу
2.Техникалық бақылау және қадағалау үшін нормативтік құжаттарды әзірлеу қағидаттарын білу
3.Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидалары
4.Пайдалану жауапкершілігі аймағындағы желі топологиясы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Технологиялық сынақтар жүргізу
Машықтар:
1.Технологиялық бақылау үшін процестерді басқару/ сынақтарды оңтайландыру әдістерін қолдану
2.Жаңа техникалық нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу.
Білімдер:
1.Технологиялық бақылау және сынау процестерін терең білу;
2.Электр станциялары мен желілерін технологиялық пайдалану қағидалары;
3.Нормативтік құжаттаманы әзірлеу принциптерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 5:
Электр жабдықтарын сынау
Дағды 1:
Ақауды анықтау
Машықтар:
1.Электр жабдықтарының ақауларын анықтаудың және сынақтар жүргізудің жаңа және инновациялық әдістерін қолдану.
2.Электр жабдықтарының ақауларын анықтау және сынақтар жүргізу үшін технологиялық процестерді әзірлеуге қатысу.
Білімдер:
1.Жаңа және инновациялық әдістерді қоса алғанда, электр жабдықтарының ақауларын анықтау және сынақтар жүргізу процестерін терең білу;
2.Электр жабдықтарының ақауларын анықтау және сынақтар жүргізу үшін технологиялық процестерді әзірлеу принциптерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жұмыстарды жүргізу (баптау, есептеулер жүргізу)
Машықтар:
1.Электр жабдықтарының ақауларын жоюдың жаңа және инновациялық әдістерін қолдану және электр жабдықтарының ақауларын жоюдың тиімді әдістерін таңдау.
2.Электр жабдықтарының ақауларын жою үшін технологиялық процестерді әзірлеуге қатысу.
Білімдер:
1. Электр жабдықтарының ақауларын жою процесін терең білу.
2. Еңбек тәртібінің ішкі ережелері, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария талаптары, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 6:
Электр жабдықтарын баптау және реттеу
Дағды 1:
Қабылдау жұмыстарын жүргізу
Машықтар:
1. Қабылдау жұмыстарын жүргізу үшін зерттеуші инженерлер әзірлеген жаңа және инновациялық технологияларды қолдану.
2. Қабылдау жұмыстарын жүргізудің технологиялық процестерін әзірлеуге қатысу.
Білімдер:
1. Қабылдау жұмыстарын жүргізудің жаңа және стандартты емес технологияларын білу және түсіну.
2. Қабылдау жұмыстарын жүргізудің технологиялық процестерін әзірлеу принциптерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Техникалық персоналды оқыту
Машықтар:
1. Жиналған деректерді талдау, сондай-ақ деректерді жинау.
2. Техникалық мамандарға арналған тренингтер өткізу үшін оқыту дағдылары.
3. Тәлімгерлікті жүзеге асыру.
4. Практикада оқытуды қолдану және бақылау (жұмыс жағдайында).

5. Разъяснять значение профессиональных норм и правил.
6. Проводить проверку знаний и умений.
Знания:
1. Методы и процессы практических тренингов, включая требования к организации проверки знаний работников.
2. Требования охраны труда и меры безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Использование новых и инновационных программ и алгоритмов
Умения:
1. Анализировать направления развития отечественной и зарубежной науки в области электроэнергии и осваивать новые устройства по мере их внедрения.
2. Применять новые и инновационные программы и алгоритмы.
3. Участвовать в разработке технологических процессов наладки алгоритмов и программ.
4. Организовывать работу при внедрении новых устройств по мере их внедрения.
Знания:
1. Научно-технические разработки в электроэнергетической отрасли, включая новейшие программные обеспечения, программы и алгоритмы.
2. Принципы разработки технологических процессов наладки алгоритмов и программ.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 4:
Регулировка аэродинамических, механических и электрических, гелио, фотоэлектрических характеристик гидравлическое и гидродинамическое регулирование
Умения:
1. Применять новые разработанные нормативные методы регулировки аэродинамических, механических, электрических, гелио- и фотоэлектрических характеристик электрооборудования.
2. Участвовать в разработке технологических процессов регулировки аэродинамических, механических, электрических, гелио- и фотоэлектрических характеристик электрооборудования.
Знания:
1. Новые и инновационные нормативные методы регулировки аэродинамических, механических, электрических, гелио- и фотоэлектрических характеристик электрооборудования.
2. Принципы разработки технологических процессов регулировки аэродинамических, механических, электрических, гелио- и фотоэлектрических характеристик электрооборудования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 7:
Поддержание технического состояния электрооборудования
Навык 1:
Обход, осмотр
Умения:
1. Анализировать данные по результатам проверок станций.
2. Участвовать в разработке технологических процессов анализа данных по результатам проверок станций.
Знания:
1. Результаты проверок станций.
2. Методы анализа данных по результатам проверок станций.
3. Принципы разработки технологических процессов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Производство оперативных переключений
Умения:
1. Применять новое и инновационное электрооборудование для оперативных переключений.
2. Участвовать в разработке технологических процессов оперативных переключений.
Знания:
1. Принципы разработки технологических процессов оперативных переключений.
2. Принципы применения нового и инновационного электрооборудования для оперативных переключений.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Контроль за режимом сети (уровень напряжения, уровень загрузки)
Умения:
1. Применять новые и инновационные инструменты контроля режима сети (уровень напряжения, уровень загрузки).
2. Участвовать в разработке технологических процессов контроля режима сети (уровень напряжения, уровень загрузки).
3. Проводить обучение сотрудников применению новых и инновационных инструментов контроля режима сети.
Знания:
1. Новые и инновационные инструменты контроля режима сети (уровень напряжения, уровень загрузки).
2. Принципы разработки технологических процессов контроля режима сети (уровень напряжения, уровень загрузки).
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 4:
Проведение текущего (мелкого) и планового ремонта
Умения:
1. Организовывать ремонт электрооборудования, включая управление командой и приемку работ.
2. Участвовать в разработке технологических процессов ремонта электрооборудования.
Знания:
1. Процесс ремонта электрооборудования.
2. Принципы разработки технологических процессов ремонта электрооборудования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 8:
Проведение внеплановых работ
Навык 1:
Организовывать и контролировать внеплановые ремонтные работы, включая выбор оборудования и инструментов, постановку задач оперативному персоналу смены станции и контроль выполнения распоряжений.
Умения:
1. Организовывать внеплановые ремонтные работы и выбирать необходимое оборудование и инструменты.
2. Принимать решения и ставить задачи с учетом должностных обязанностей оперативного персонала смены станции.
3. Контролировать процессы организации работ и выполнение распоряжений оперативным персоналом смены станции.
Знания:
1. Процесс организации и принципы проведения внеплановых ремонтных работ электрооборудования, включая необходимое оборудование и инструменты.
2. Правила вывода электрооборудования из работы и резерва и его ввода в работу.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 9:
Проведение внештатных ситуаций.
Навык 1:
Разработка программы для внештатных ситуаций
Умения:
1. Проводить обучение и инструктаж сотрудников по чрезвычайным ситуациям.
2. Участвовать в разработке программы действий при внештатных ситуациях.
3. Оперативно отслеживать, систематизировать и анализировать информацию, формировать целостное и детальное представление об оперативной ситуации.
4. Прогнозировать возможные варианты развития ситуации и последствия принимаемых решений.
Знания:
1. Методы и подходы подготовки и обучения сотрудников службы внештатных ситуаций.
2. Принципы разработки программы действий при внештатных ситуациях.
3. Структурные схемы построения автоматизированных систем управления для внештатных ситуаций.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение необходимых действий во время внештатных ситуаций
Умения:
1. Организовывать необходимые действия во время внештатных ситуаций, включая руководство.
2. Участвовать в разработке технологических процессов действий при внештатных ситуациях.
3. Принимать решения и ставить задачи с учетом должностных обязанностей оперативного персонала смены станции.
4. Контролировать процесс организации работ и выполнение распоряжений оперативным персоналом смены станции.

5. Кәсіби нормалар мен Ережелердің мәнін түсіндіре білу.
6. Білім мен дағдыларға тексеру жүргізу.
Білімдер:
1. Қызметкерлердің білімін тексеруді ұйымдастыруға қойылатын талаптарды қоса алғанда, практикалық тренингтердің әдістері мен процестерін білу.
2. Еңбек қауіпсіздігі және қауіпсіздік шаралары туралы білім.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Жаңа және инновациялық бағдарламалар мен алгоритмдерді қолдану
Машықтар:
1.Электр энергиясы саласындағы отандық және шетелдік ғылымды дамыту бағыттарын талдау және жаңа құрылғыларды игеру (оларды енгізу шамасына қарай).
2.Жаңа және инновациялық бағдарламалар мен алгоритмдерді қолдану.
3.Алгоритмдер мен бағдарламаларды реттеудің технологиялық процестерін әзірлеуге қатысу.
4.Жаңа құрылғыларды енгізу кезінде жұмысты ұйымдастыру (оларды енгізу шамасына қарай).
Білімдер:
1.Электр энергетикасы саласындағы ғылыми-техникалық білім (соңғы БҚ, бағдарламалар мен алгоритмдер).
2.Алгоритмдер мен бағдарламаларды реттеудің технологиялық процестерін әзірлеу принциптерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 4:
Аэродинамикалық, механикалық және электрлік, гелио, фотоэлектрлік сипаттамаларды реттеу гидравликалық және гидродинамикалық реттеу
Машықтар:
1.Аэродинамикалық, механикалық және электрлік, гелио, электр жабдықтарының фотоэлектрлік сипаттамаларын реттеудің жаңа әзірленген нормативтік әдістерін қолдану және қолдану.
2.Электр жабдығының аэродинамикалық, механикалық және электрлік, гелио, фотоэлектрлік сипаттамаларын реттеудің технологиялық процестерін әзірлеуге қатысу.
Білімдер:
1. Электр жабдығының аэродинамикалық, механикалық және электрлік, гелио, фотоэлектрлік сипаттамаларын реттеудің жаңа және инновациялық нормативтік әдістерін білу.
2. Электр жабдығының аэродинамикалық, механикалық және электрлік, гелио, фотоэлектрлік сипаттамаларын реттеудің технологиялық процестерін әзірлеу принциптерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 7:
Электр жабдықтарының техникалық жай-күйін сақтау
Дағды 1:
Айналып өту, тексеру
Машықтар:
1. Станцияларды тексеру нәтижелері бойынша деректерді талдау.
2. Станцияларды тексеру нәтижелері бойынша деректерді талдаудың технологиялық процестерін әзірлеуге қатысу.
Білімдер:
1. Станцияны тексеру нәтижелерін түсіну.
2. Станцияларды тексеру нәтижелері бойынша деректерді талдау әдістерін білу.
3. Технологиялық процестерді дамыту принциптерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жедел ауыстырып қосу өндірісі
Машықтар:
1. Жаңа және инновациялық электр жабдықтарын жедел ауыстырып қосқыштарды қолдану.
2. Жедел ауыстырып қосудың технологиялық процестерін әзірлеуге қатысу.
Білімдер:
1. Жедел ауыстырып қосудың технологиялық процестерін әзірлеу принциптерін білу
2. Жаңа және инновациялық электр жабдықтарын пайдалану принциптерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Желі режимін бақылау (кернеу деңгейі, жүктеу деңгейі)
Машықтар:
1.Желі режимін бақылаудың жаңа және инновациялық құралдарын қолдану (кернеу деңгейі, жүктеу деңгейі)
2. Желі режимін бақылаудың технологиялық процестерін әзірлеуге қатысу (кернеу деңгейі, жүктеме деңгейі)
3. Қызметкерлерді желі режимін бақылаудың жаңа және инновациялық құралдарын қолдануға үйрету үшін оқыту дағдыларын игеру.
Білімдер:
1. Желі режимін бақылаудың жаңа және инновациялық құралдарын білу (кернеу деңгейі, жүктеу деңгейі).
2. Желі режимін бақылаудың технологиялық процестерін әзірлеу принциптерін білу (кернеу деңгейі, жүктеме деңгейі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 4:
Ағымдағы (ұсақ) және жоспарлы жөндеу жүргізу
Машықтар:
1. Команданы басқаруды және жұмыстарды қабылдауды қоса алғанда, электр жабдықтарын жөндеуді ұйымдастыру.
2. Электр жабдықтарын жөндеудің технологиялық процестерін әзірлеуге қатысу.
Білімдер:
1. Электр жабдықтарын жөндеу процесін терең түсіну.
2. Электр жабдықтарын жөндеудің технологиялық процестерін әзірлеу принциптерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 8:
Жоспардан тыс жұмыстарды жүргізу
Дағды 1:
Күтпеген жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру және бақылау, соның ішінде құрал-жабдықтар мен аспаптарды таңдау, станция ауысымындағы оперативтік персоналға тапсырмалар беру және бұйрықтардың орындалуын қадағалау.
Машықтар:
1. Жоспардан тыс жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру және қажетті жабдықтар мен құралдарды таңдау.
2. Станция ауысымының жедел персоналының лауазымдық міндеттерін ескере отырып шешім қабылдау және міндеттер қою қабілеті.
3. Станцияны ауыстырудың жедел персоналының жұмыстарды ұйымдастыру және өкімдерді орындау процестерін бақылау.
Білімдер:
1. Қажетті жабдықтар мен құралдарды қоса алғанда, электр жабдықтарын жоспардан тыс жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру процесі мен принциптерін түсіну.
2. Электр жабдықтарын жұмыстан және резервтен шығару және жұмысқа енгізу қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 9:
Штаттан тыс жағдайларды жүргізу.
Дағды 1:
Штаттан тыс жағдайларға арналған бағдарламаны әзірлеу
Машықтар:
1. Төтенше жағдайлар бойынша қызметкерлерді оқытуды / нұсқауды жүзеге асыру.
2. Штаттан тыс жағдайларға арналған бағдарламаны әзірлеуге қатысу.
3. Ақпаратты жедел қадағалау, жүйелеу және талдау, жедел жағдай туралы тұтас және егжей-тегжейлі түсінік қалыптастыру мүмкіндігі.
4. Жағдайдың ықтимал даму нұсқаларын және қабылданған шешімдердің салдарын болжау мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Штаттан тыс жағдайлар қызметінің қызметкерлерін даярлау/ оқыту әдістері мен тәсілдерін білу.
2. Штаттан тыс жағдайларға арналған бағдарламаны әзірлеу принциптерін білу.
3. Штаттан тыс жағдайларға арналған автоматтандырылған басқару жүйелерін құрудың құрылымдық схемалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Штаттан тыс жағдайлар кезінде қажетті әрекеттерді орындау
Машықтар:
1. Штаттан тыс жағдайлар кезінде қажетті әрекеттерді ұйымдастыру, соның ішінде басшылық.
2. Штаттан тыс жағдайлар кезінде қажетті іс қимылдардың технологиялық процестерін әзірлеуге қатысу.
3. Станция ауысымының жедел персоналының лауазымдық міндеттерін ескере отырып, шешімдер қабылдау және міндеттер қоя білу.
4. Станцияны ауыстырудың жедел персоналының жұмыстарды ұйымдастыру және өкімдерді орындауын бақылау.

21. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": Экспертное заключение № 11095/19 от 16.09.2025 года.
22. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2025 года.
23. Дата ориентировочного пересмотра: 31.12.2028 года.
Приложение 31 к приказу
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 29 октября 2025 года № 416-н/қ
Профессиональный стандарт: "Обслуживание оборудования подстанций электрических сетей"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Обслуживание оборудования подстанций электрических сетей" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в энергетических организациях и на предприятиях.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) знания – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
2) квалификация – признание ценности освоенных знаний, умений и компетенций для рынка труда, и дальнейшего образования и обучения, дающее право на осуществление трудовой деятельности;
3) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
4) умения – компоненты действия (действий) человека, основанные на знании и правильном его использовании для решения конкретных профессиональных задач;
5) профессия – основной вид занятий трудовой деятельности человека, требующий владения комплексом специальных теоретических знаний, умений и практических навыков, приобретаемых в результате специальной подготовки, подтверждаемых соответствующими документами об образовании и/или опыта работы;
6) профессиональный стандарт – стандарт, определяющий в конкретной профессиональной группе (области профессиональной деятельности) или подгруппе (виде трудовой деятельности) требования к уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда;
7) отраслевая рамка квалификаций – составная часть (подсистема) национальной системы квалификаций, представляющая собой рамочную структуру дифференцированных уровней квалификации, признаваемых в отрасли;
8) цеолитовая установка – предназначена для очистки от механических примесей, влаги и снижения кислотности минеральных (трансформаторного, кабельного, турбинного, индустриального и др.) и синтетических масел, а также других электроизоляционных жидкостей;

21. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2025 жылғы 16 қыркүйектегі № 11095/19 сараптамалық қорытындысы.
22. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: 1 нұсқа, 2025 жыл.
23. Болжамды қайта қарау күні: 31.12.2028 жыл.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2025 жылғы 29 қазандағы
№ 416-н/қ бұйрығына
31-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Электр желілері қосалқы станцияларының жабдықтарына қызмет көрсету" 1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: "Электр желілері қосалқы станцияларының жабдықтарына қызмет көрсету" кәсіби стандарты Қазақстан Республикасының "Кәсіби біліктіліктер туралы" Заңының 5-бабына сәйкес әзірленген және білім беру бағдарламаларын, соның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқытуды қалыптастыруға, қызметкерлер мен білім беру ұйымдары түлектерінің кәсіби біліктілігін тануға, сондай-ақ энергетика саласындағы ұйымдар мен кәсіпорындарда адами ресурстарды басқару жөніндегі кең ауқымды міндеттерді шешуге қойылатын талаптарды айқындайды.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) білім – кәсіби міндет аясында әрекеттерді орындау үшін қажетті меңгерілген және игерілген ақпарат;
2) біліктілік – алынған білімнің, дағдылардың және құзыреттердің еңбек нарығында және білім беру жүйесінде маңыздылығын растайтын, еңбек қызметін жүзеге асыру құқығын беретін тану процесі;
3) дағды – кәсіби міндетті толық орындауға мүмкіндік беретін білім мен іскерлікті қолдану қабілеті;
4) іскерлік – адамның кәсіби міндеттерді шешу үшін білімге сүйене отырып, оны дұрыс пайдалану қабілетін көрсететін әрекеттер жиынтығы;
5) кәсіп – адамның еңбек қызметінің негізгі түрі, ол арнайы теориялық білімдер, дағдылар мен тәжірибелік іскерлікті игеруді талап етеді, бұл білімдер тиісті білім беру құжаттарымен және/немесе еңбек өтілімен расталады;
6) кәсіптік стандарт – белгілі бір кәсіби топта (кәсіби қызмет саласында) немесе ішкі топта (еңбек қызметінің түрінде) біліктілік пен құзыреттілік деңгейіне, мазмұнына, сапасына және еңбек жағдайларына қойылатын талаптарды анықтайтын стандарт;
7) салалық біліктілік шеңбері – ұлттық біліктілік жүйесінің құрамдас бөлігі (ішкі жүйесі), салада мойындалған әртүрлі біліктілік деңгейлерін көрсететін шеңберлік құрылым;
8) цеолитті қондырғы – минералды (трансформаторлық, кабельдік, турбиналық, индустриялық және т.б.) және синтетикалық майларды, сондай-ақ басқа да электр оқшаулағыш сұйықтықтарды механикалық қоспалардан, ылғалдан тазартуға және олардың қышқылдығын төмендетуге арналған;

9) общий классификатор видов экономической деятельности (ОКЭД) – классификатор определяющий порядок классификации и кодирования всех видов экономической деятельности;
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих;
2) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;
3) ВЛ – воздушная линия;
4) КЛ – кабельная линия;
5) РП – распределительные пункты;
6) ТП – трансформаторная подстанция;
7) РЭС – район электрических сетей;
8) ПС – подстанция;
9) РПН – регулирование напряжения под нагрузкой;
10) ПБВ – переключение без возбуждения;
11) РУ – распределительное устройство.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Обслуживание оборудования подстанций электрических сетей.
5. Код профессионального стандарта: D044
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
D Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом
35 Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом
35.1 Производство, передача и распределение электроэнергии
35.12 Передача электроэнергии
35.12.1 Передача электроэнергии
7. Краткое описание профессионального стандарта: Организация и выполнение работ по техническому облуживанию и ремонту оборудования подстанций электрических сетей. Наряду с требованиями к теоретическим и практическим знаниям, содержащимся в разделе "знания", работник должен знать: правила и нормы по охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности, правила пользования средствами индивидуальной защиты, требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ (услуг), к рациональной организации труда на рабочем месте, производственную сигнализацию.
8. Перечень карточек профессий:
1) Электромонтер по оперативному обслуживанию распределительных сетей - 4 уровень ОРК
2) Мастер участка по обслуживанию оборудования подстанций - 5 уровень ОРК
4) Электромонтер по обслуживанию подстанции - 3 уровень ОРК
5) Электрослесарь по ремонту оборудования распределительных устройств - 3 уровень ОРК
6) Электрослесарь по ремонту оборудования распределительных устройств - 4 уровень ОРК
7) Электрослесарь по ремонту оборудования распределительных устройств - 2 уровень ОРК
8) Электромонтер оперативно-выездной бригады - 2 уровень ОРК
9) Электромонтер по обслуживанию подстанции - 2 уровень ОРК
10) Электромонтер оперативно-выездной бригады - 3 уровень ОРК

9) экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (ЭҚЖЖ) – барлық экономикалық қызмет түрлерін жіктеу мен кодтаудың тәртібін айқындайтын жіктеуіш.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) БА – басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы;
2) БТБА – жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
3) ӘЖ – әуе желісі;
4) КЖ – кабель желісі;
5) ТП – тарату пункттері;
6) ТҚС – трансформаторлық қосалқы станция;
7) АЭЖ – аудандық электр желілері;
8) ҚС – қосалқы станция;
9) ЖАКР – жүктеме астындағы кернеуді реттеу;
10) ҚА – қозусыз ауыстыру;
11) ТҚ – тарату құрылғысы.
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Электр желілері қосалқы станцияларының жабдықтарына қызмет көрсету.
5. Кәсіптік стандарттың коды: D044
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
D Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен жабдықтау
35 Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен қамтамасыз ету
35.1 Электр энергиясын өндіру, беру және бөлу
35.12 Электр энергиясын беру
35.12.1 Электр энергиясын беру
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Электр желілері қосалқы станцияларының жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру және орындау. "Білім" бөлімінде қамтылған теориялық және практикалық білімге қойылатын талаптармен қатар, қызметкер білуі керек: еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік ережелері мен нормалары, жеке қорғаныс құралдарын пайдалану ережелері, орындалатын жұмыстардың (қызметтердің) сапасына, жұмыс орнындағы еңбекті ұтымды ұйымдастыруға қойылатын талаптар, өндірістік сигнал беру.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Тарату желілеріне жедел қызмет көрсету жөніндегі электромонтері - 4 СБШ-нің деңгейі
2) Қосалқы станциялардың жабдықтарына қызмет көрсету жөніндегі учаске шебері - 5 СБШ-нің деңгейі
4) Қосалқы станцияларға қызмет көрсетуші электромонтер - 3 СБШ-нің деңгейі
5) Тарату құрылғылары жабдықтарын жөндеу жөніндегі электр слесарі - 3 СБШ-нің деңгейі
6) Тарату құрылғылары жабдықтарын жөндеу жөніндегі электр слесарі - 4 СБШ-нің деңгейі
7) Тарату құрылғылары жабдықтарын жөндеу жөніндегі электр слесарі - 2 СБШ-нің деңгейі
8) Жедел-көшпелі бригадасының электромонтеры - 2 СБШ-нің деңгейі
9) Қосалқы станцияларға қызмет көрсетуші электромонтер - 2 СБШ-нің деңгейі
10) Жедел-көшпелі бригадасының электромонтеры - 3 СБШ-нің деңгейі

11) Электромонтер оперативно-выездной бригады - 4 уровень ОРК
12) Электромонтер по оперативному обслуживанию распределительных сетей - 2 уровень ОРК
13) Электромонтер по оперативному обслуживанию распределительных сетей - 3 уровень ОРК
14) Электромонтер по обслуживанию подстанции - 4 уровень ОРК
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Электромонтер по оперативному обслуживанию распределительных сетей":
Код группы:
7413-2
Код наименования занятия:
7413-2-021
Наименование профессии:
Электромонтер по оперативному обслуживанию распределительных сетей
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (выпуск 9). Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149.
Параграф 47. Электромонтер по оперативному обслуживанию распределительных сетей, 5-7 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Электрооборудование (по видам и отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Электроснабжение (по отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Электрооборудование (по видам и отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Электроснабжение (по отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Электроснабжение (по отраслям)
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Для 6 разряда не менее 1,5 (полтора) года. Для 7 разряда не менее 2 (двух) лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
7413-2-022 - Электромонтер по оперативным переключениям в распределительных сетях
Основная цель деятельности:
Обеспечение бесперебойной работы электрооборудования РЭС
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация и контроль работы электрооборудования РЭС.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация и контроль работы электрооборудования РЭС
Навык 1:
Обеспечение надежного и экономичного ведения режима и контроль работы электрооборудования РЭС
Умения:
Разряд 6
1. Формировать и передавать оперативную информацию о работе подразделений района электросетей.
2. Обслуживать электрооборудования распределительных сетей II степени сложности совместно с ПС напряжением 35-110 кВ II степени сложности и распределительных сетей I степени сложности совместно с ПС напряжением 35-110 кВ I, II и III степени сложности.

11) Жедел-көшпелі бригадасының электромонтеры - 4 СБШ-нің деңгейі
12) Тарату желілеріне жедел қызмет көрсету жөніндегі электромонтері - 2 СБШ-нің деңгейі
13) Тарату желілеріне жедел қызмет көрсету жөніндегі электромонтері - 3 СБШ-нің деңгейі
14) Қосалқы станцияларға қызмет көрсетуші электромонтер - 4 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. "Тарату желілеріне жедел қызмет көрсету жөніндегі электромонтері": кәсіптің карточкасы
Топтың коды:
7413-2
Қызмет атауының коды:
7413-2-021
Кәсіптің атауы:
Тарату желілеріне жедел қызмет көрсету жөніндегі электромонтері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (9-шығарылым). Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 бұйрығы.
47-параграф. Тарату желілеріне жедел қызмет көрсету жөніндегі электромонтері, 5-7-разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Электр жабдықтары (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Электрмен қамтамасыз ету (салалар бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Электр жабдықтары (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Электрмен қамтамасыз ету (салалар бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Электрмен қамтамасыздандыру (салалар бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
6 разряд үшін жұмыс тәжірибесі 1,5 (бір жарым) жылдан кем емес болуы тиіс. 7 разряд үшін жұмыс тәжірибесі 2 (екі) жылдан кем емес болуы тиіс.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7413-2-022 - Бөлініп қалған жерлердегі желілерді жедел жұмысқа қосу электромонтері
Қызметтің негізгі мақсаты:
Электр жабдықтарына қызмет көрсету, жөндеу және жұмысын бақылау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. АЭЖ электр жабдығының жұмысын ұйымдастыру және бақылау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
АЭЖ электр жабдығының жұмысын ұйымдастыру және бақылау
Дағды 1:
АЭЖ электр жабдығының жұмыс режимін сенімді әрі үнемді жүргізуді қамтамасыз ету және оның жұмысын бақылау
Машықтар:
6 разряд
1. ЭТА бөлімшелерінің жұмысы туралы жедел ақпаратты құру және беру.
2. 35-110 кВ кернеулі күрделілігі II деңгейлі қосалқы станциялармен біріктірілген күрделілігі II деңгейлі тарату желілерінің электр жабдықтарына, сондай-ақ 35-110 кВ кернеулі күрделілігі I, II және III деңгейлі қосалқы станциялармен біріктірілген күрделілігі I деңгейлі тарату желілерінің электр жабдықтарына қызмет көрсету.

3. Обслуживать электрооборудования распределительных сетей II степени сложности, распределительных сетей II степени сложности совместно с ПС напряжением 35 кВ III степени сложности.
4. Выполнять оперативное обслуживание электрооборудования РЭС.
5. Обеспечивать надежную и экономичную ведение режима работы обслуживаемого электрооборудования.
6. Обеспечивать нормальный уровень напряжения у потребителей.
7. Обслуживать электрооборудование распределительных сетей II степени сложности совместно с ПС напряжением 35-110 кВ II степени сложности и распределительных сетей I степени сложности совместно с ПС напряжением 35-110 кВ II и III степени сложности.
Разряд 7
1. Формировать и передавать оперативную информацию о работе подразделений района электросетей.
2. Обслуживать электрооборудования распределительных сетей II степени сложности совместно с ПС напряжением 35-110 кВ II степени сложности и распределительных сетей I степени сложности совместно с ПС напряжением 35-110 кВ I, II и III степени сложности.
3. Обслуживать электрооборудования распределительных сетей II степени сложности, распределительных сетей II степени сложности совместно с ПС напряжением 35 кВ III степени сложности.
4. Выполнять оперативное обслуживание электрооборудования РЭС.
5. Обеспечивать надежную и экономичную ведение режима работы обслуживаемого электрооборудования.
6. Обеспечивать нормальный уровень напряжения у потребителей.
7. Обслуживать электрооборудования распределительных сетей II степени сложности совместно с ПС напряжением 35-110 кВ II степени сложности и распределительных сетей I степени сложности совместно с ПС напряжением 35-110 кВ II и III степени сложности.
8. Обслуживать электрооборудования распределительных сетей I степени сложности совместно с ПС напряжением 35-110 кВ I степени сложности.
Знания:
Разряд 6
1. Основы электротехники.
2. Назначение и устройство оборудования распределительных сетей и ПС.
3. Действующие указания и инструкции по эксплуатации оборудования РЭС.
4. Электрическая схема РЭС.
5. Схемы оперативного тока и блокировки обслуживаемых ПС.
6. Эксплуатационные характеристики основного оборудования РЭС.
7. Назначение и зоны действия релейных защит и автоматических устройств.
8. Технико-экономические показатели работы РЭС.

3. Күрделілігі II деңгейлі тарату желілерінің, сондай-ақ, 35-кВ кернеулі күрделілігі III деңгейлі қосалқы станциялармен біріктірілген күрделілігі II деңгейлі тарату желілерінің электр жабдықтарына қызмет көрсету.
4.ЭТА электр жабдықтарына жедел қызмет көрсету.
5. Қызмет көрсетілетін электр жабдықтарының жұмы режимін сенімді және үнемді жүргізумен қамтамасыз ету.
6. Тұтынушылардың кернеуін қалыпты деңгеймен қамтамасыз ету.
7. Күрделілігі II деңгейлі тарату желілерінің, 35-кВ кернеулі күрделілігі III деңгейлі қосалқы станциялармен біріктірілген күрделілігі II деңгейлі тарату желілерінің, сондай-ақ, 35-110 кВ кернеулі күрделілігі II және III деңгейлі қосалқы станциялармен біріктірілген күрделілігі I деңгейлі тарату желілерінің электр жабдықтарына қызмет көрсету.
7 разряд
1. ЭТА бөлімшелерінің жұмысы туралы жедел ақпаратты құру және беру.
2. 35-110 кВ кернеулі күрделілігі II деңгейлі қосалқы станциялармен біріктірілген күрделілігі II деңгейлі тарату желілерінің электр жабдықтарына, сондай-ақ 35-110 кВ кернеулі күрделілігі I, II және III деңгейлі қосалқы станциялармен біріктірілген күрделілігі I деңгейлі тарату желілеріне қызмет көрсету.
3. Күрделілігі II деңгейлі тарату желілерінің, сондай-ақ, 35-кВ кернеулі күрделілігі III деңгейлі қосалқы станциялармен біріктірілген күрделілігі II деңгейлі тарату желілерінің электр жабдықтарына қызмет көрсету.
4. ЭТА электр жабдықтарына жедел қызмет көрсету.
5. Қызмет көрсетілетін электр жабдықтарының жұмы режимін сенімді және үнемді жүргізумен қамтамасыз ету.
6. Тұтынушылардың кернеуін қалыпты деңгеймен қамтамасыз ету.
7. 35-110 кВ кернеулі күрделілігі II деңгейлі қосалқы станциялармен біріктірілген күрделілігі II деңгейлі тарату желілерінің электр жабдықтарына, сондай-ақ 35-110 кВ кернеулі күрделілігі I, II және III деңгейлі қосалқы станциялармен біріктірілген күрделілігі I деңгейлі тарату желілеріне қызмет көрсету.
8. 35-110 кВ кернеулі күрделілігі I деңгейлі қосалқы станциялармен біріктірілген күрделілігі I деңгейлі тарату желілерінің электр жабдықтарына қызмет көрсету.
Білімдер:
6 разряд
1. Электртехника негіздері.
2. Тарату желілері мен қосалқы станциялардың жабдықтарының мақсаты мен орнатылуы.
3. ЭТА жабдықтарын пайдалануға қатысты қолданыстағы нұсқаулықтар мен ережелер.
4. ЭТА электр схемасы.
5. Жедел токтың және қызмет көрсетілетін ҚС бұғаттаудың схемалары.
6. ЭТА негізгі жабдығының пайдалану сипаттамалары.
7. Релелік қорғаныстардың және автоматты құрылғыларының мақсаты мен әрекет ету аймақтары.
8. ЭТА жұмысының техникалық-экономикалық көрсеткіштері.

9. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Разряд 7
1. Основы электротехники.
2. Назначение и устройство оборудования распределительных сетей и ПС.
3. Действующие указания и инструкции по эксплуатации оборудования РЭС.
4. Электрическая схема РЭС.
5. Схемы оперативного тока и блокировки обслуживаемых ПС.
6. Эксплуатационные характеристики основного оборудования РЭС.
7. Назначение и зоны действия релейных защит и автоматических устройств.
8. Технико-экономические показатели работы РЭС.
9. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Организация вывода оборудования в ремонт
Умения:
Разряд 6
1. Принимать и согласовывать заявки на вывод оборудования в ремонт, включение его в работу, вывод из работы или в резерв.
2. Осуществлять переключения в распределительных устройствах и осмотр оборудования при нахождении диспетчерского пункта на ПС.
3. Осуществлять контроль за работой по устранению дефектов на оборудовании оперативной связи.
4. Осуществлять подготовку и прием рабочих мест.
5. Организовывать и осуществлять допуск рабочих к работе при проведении работ на ПС.
6. Участвовать в ликвидации аварийных ситуаций.
Разряд 7
1. Принимать и согласовывать заявки на вывод оборудования в ремонт, включение его в работу, вывод из работы или в резерв.
2. Осуществлять переключения в распределительных устройствах и осмотр оборудования при нахождении диспетчерского пункта на ПС.
3. Осуществлять контроль за работой по устранению дефектов на оборудовании оперативной связи.
4. Осуществлять подготовку и прием рабочих мест.
5. Организовывать и осуществлять допуск рабочих к работе при проведении работ на ПС.
6. Участвовать в ликвидации аварийных ситуаций.
Знания:
Разряд 6
1. Основы электротехники.
2. Назначение и устройство оборудования распределительных сетей и ПС.
3. Действующие указания и инструкции по эксплуатации оборудования РЭС.
4. Электрическая схема РЭС.
5. Схемы оперативного тока и блокировки обслуживаемых ПС.
6. Эксплуатационные характеристики основного оборудования РЭС.
7. Назначение и зоны действия релейных защит и автоматических устройств.
8. Технико-экономические показатели работы РЭС.
9. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Разряд 7
1. Основы электротехники.
2. Назначение и устройство оборудования распределительных сетей и ПС.

9. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау бойынша Ішкі еңбек тәртібі. Өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
7 разряд
1. Электртехника негіздері.
2. Тарату желілері мен қосалқы станциялардың жабдықтарының мақсаты мен орнатылуы.
3. ЭТА жабдықтарын пайдалануға қатысты қолданыстағы нұсқаулықтар мен ережелер.
4. ЭТА электр схемасы.
5. Жедел токтың және қызмет көрсетілетін ҚС бұғаттаудың схемалары.
6. ЭТА негізгі жабдығының пайдалану сипаттамалары.
7. Релелік қорғаныстардың және автоматты құрылғыларының мақсаты мен әрекет ету аймақтары.
8. ЭТА жұмысының техникалық-экономикалық көрсеткіштері.
9. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау бойынша Ішкі еңбек тәртібі. Өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жабдықты жөндеуге шығаруды ұйымдастыру
Машықтар:
6 разряд
1. Жабдықты жөндеуге шығаруға, оны іске қосуға, жұмыстан немесе резервтен шығаруға өтінімдер қабылдау және келісу.
2. Тарату құрылғыларында ауыстырып-қосуларды жүзеге асыру және диспетчерлік пункт ҚС-да болған кезде жабдықты қарап тексеру.
3. Жедел байланыс жабдығының ақауларын жою бойынша жұмысқа бақылау жасау.
4. Жұмыс орындарын дайындау және қабылдау жүргізу.
5. ҚС-да жұмыстар жүргізу кезінде жұмысшыларды жұмысқа жіберуді ұйымдастыру және жүзеге асыру.
6. Апаттық жағдайларды жоюға қатысу.
7 разряд
1. Жабдықты жөндеуге шығаруға, оны іске қосуға, жұмыстан немесе резервтен шығаруға өтінімдер қабылдау және келісу.
2. Тарату құрылғыларында ауыстырып-қосуларды жүзеге асыру және диспетчерлік пункт ҚС-да болған кезде жабдықты қарап тексеру.
3. Жедел байланыс жабдығының ақауларын жою бойынша жұмысқа бақылау жасау.
4. Жұмыс орындарын дайындау және қабылдау жүргізу.
5. ҚС-да жұмыстар жүргізу кезінде жұмысшыларды жұмысқа жіберуді ұйымдастыру және жүзеге асыру.
6. Апаттық жағдайларды жоюға қатысу.
Білімдер:
6 разряд
1. Электртехника негіздері.
2. Тарату желілері мен қосалқы станциялардың жабдықтарының мақсаты мен орнатылуы.
3. ЭТА жабдықтарын пайдалануға қатысты қолданыстағы нұсқаулықтар мен ережелер.
4. ЭТА электр схемасы.
5. Жедел токтың және қызмет көрсетілетін ҚС бұғаттаудың схемалары.
6. ЭТА негізгі жабдығының пайдалану сипаттамалары.
7. Релелік қорғаныстардың және автоматты құрылғыларының мақсаты мен әрекет ету аймақтары.
8. ЭТА жұмысының техникалық-экономикалық көрсеткіштері.
9. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау бойынша Ішкі еңбек тәртібі. Өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
7 разряд
1. Электртехника негіздері.
2. Тарату желілері мен қосалқы станциялардың жабдықтарының мақсаты мен орнатылуы.

Высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы на производстве не менее 1 года или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы на производстве не менее 3 лет. При отсутствии образования по соответствующей специальности стаж работы на производстве не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
1329-3-013 - Мастер участка (в электроснабжении, подачи газа, пара и воздушного кондиционирования)
Основная цель деятельности:
Обслуживание оборудования подстанции электрических сетей
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение работ и мероприятий по повышению эффективности обслуживания оборудования
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение работ и мероприятий по повышению эффективности обслуживания оборудования
Навык 1:
Диагностика и устранение неисправностей работ оборудования
Умения:
1. Подготавливать рабочее место.
2. Соблюдать меры безопасности, необходимых по условиям выполнения работ.
3. Проверять отсутствия напряжения при допуске бригады к ремонту.
4. Проводить целевые инструктажи по охране труда членам бригады.
5. Организовывать выполнение работ членами бригады.
6. Устранять нарушения требований охраны труда членами бригады.
7. Приостанавливать работы в случаях невозможности выполнения работ.
8. Вести техническую документацию по выполняемым работам.
Знания:
1. Методические и нормативно-технические материалы по управлению качеством продукции.
2. Технологические процессы и режимы производства.
3. Технические и экономические требования к сырью, материалам, полуфабрикатам, комплектующим изделиям и готовой продукции.
4. Стандарты, технические условия, нормативы качественных показателей, технологические инструкции, системы, средства и методы технического контроля производства в организации.
5. Правила приемки и хранения готовой продукции, сырья, материалов, полуфабрикатов, комплектующих изделий, методы отбора проб.
6. Виды производственного брака, методы его предупреждения и устранения.
7. Правила проведения испытаний и приемки продукции.
8. Порядок оформления технической документации, удостоверяющей качество продукции (работ, услуг).
9. Навыки работы основного оборудования ПС, схемы коммутации электросетей 0,4-6-10-35-110-220кВ, подстанции, схемы оперативно-диспетчерского управления, сетями района, конструктивные особенности по эксплуатации электрооборудования,

Сәйкес кадрларды даярлау бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және өндірісте кемінде 1 жыл жұмыс өтілі немесе сәйкес мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, орта кәсіптік) білім және өндірісте кемінде 3 жыл жұмыс өтілі. Егер сәйкес мамандық бойынша білімі болмаса, өндірісте кемінде 5 жыл жұмыс өтілі талап етіледі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1329-3-013 - Учаске мастері (электрмен жабдықтау, газ, бу беру және ауаны кондинционерлеу)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Электр желілері қосалқы станциясының жабдықтарына қызмет көрсету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жабдыққа қызмет көрсету тиімділігін арттыру бойынша жұмыстар мен іс-шараларды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Жабдыққа қызмет көрсету тиімділігін арттыру бойынша жұмыстар мен іс-шараларды орындау
Дағды 1:
Жабдық жұмысының ақауларын диагностикалау және оларды жою
Машықтар:
1. Жұмыс орнын дайындау.
2. Жұмыс шарттарына сәйкес қажетті қауіпсіздік шараларын сақтау.
3. Бригаданы жөндеуге жіберу кезінде кернеудің жоқтығын тексеру.
4. Бригада мүшелеріне еңбекті қорғау бойынша нысаналы нұсқаулық өткізу.
5. Бригада мүшелерінің жұмыстарын ұйымдастыру.
6. Бригада мүшелері тарапынан еңбекті қорғау талаптарының бұзылуын жою.
7. Жұмысты орындау мүмкін болмаған жағдайда оны тоқтату.
8. Орындаған жұмыстар бойынша техникалық құжаттаманы жүргізу.
Білімдер:
1. Өнім сапасын басқару бойынша әдістемелік және нормативтік-техникалық материалдар.
2. Өндірістік технологиялық процестер мен режимдер.
3. Шикізатқа, материалдарға, жартылай фабрикаттарға, жинақтаушы бұйымдарға және дайын өнімге қойылатын техникалық және экономикалық талаптар.
4. Ұйымдағы өндірісті техникалық бақылау жүйелері, құралдары мен әдістері, стандарттар, техникалық шарттар, сапа көрсеткіштерінің нормативтері мен технологиялық нұсқаулықтар.
5. Дайын өнімді, шикізатты, материалдарды, жартылай фабрикаттарды, жинақтаушы бұйымдарды қабылдау және сақтау ережелері, сынама алу әдістері.
6. Өндірістік ақаулардың түрлері, оларды болдырмау және жою әдістері.
7. Өнімді сынау және қабылдау ережелері.
8. Өнімнің (жұмыс, қызмет) сапасын растайтын техникалық құжаттаманы рәсімдеу тәртібі.
9. ҚС-ның негізгі жабдықтарымен жұмыс істеу дағдылары, 0,4-6-10-35-110-220 кВ электр тораптарының коммутациялық сызбалары, қосалқы станциялар, жедел-диспетчерлік басқару сызбалары, аудандық тораптар, электр жабдықтарын пайдаланудың құрылымдық ерекшеліктері.

10. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Диагностика и устранение неисправностей работ оборудования
Умения:
1. Подготовить рабочее места.
2. Соблюдать меры безопасности, необходимых по условиям выполнения работ.
3. Проверить отсутствия напряжения при допуске бригады к ремонту.
4. Провести целевые инструктажей по охране труда членам бригады.
5. Выполнять организационные работы членами бригады.
6. Устранять нарушений требований охраны труда членами бригады.
7. Приостановит работы в случаях невозможности выполнения работ.
8. Вести технической документации по выполняемым работам.
Знания:
1. Методические и нормативно-технические материалы по управлению качеством продукции.
2. Технологические процессы и режимы производства.
3. Технические и экономические требования к сырью, материалам, полуфабрикатам, комплектующим изделиям и готовой продукции.
4. Стандарты, технические условия, нормативы качественных показателей, технологические инструкции, системы, средства и методы технического контроля производства в организации.
5. Правила приемки и хранения готовой продукции, сырья, материалов, полуфабрикатов, комплектующих изделий, методы отбора проб.
6. Виды производственного брака, методы его предупреждения и устранения.
7. Правила проведения испытаний и приемки продукции.
8. Порядок оформления технической документации, удостоверяющей качество продукции (работ, услуг).
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Адаптивность
Ответственность
Самостоятельность и ответственность
Умение работать в команде
нацеленность на результат
Организаторские способности
Высокая адаптивность.
Самостоятельное управление и контроль процессами трудовой и учебной деятельности в рамках стратегии, политики и целей организации, обсуждение проблемы, аргументирование выводов и грамотное оперирование информацией.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Об утверждении Правил технической эксплуатации электрических станций и сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247.
2. Об утверждении Правил техники безопасности при эксплуатации тепломеханического оборудования электростанций и тепловых сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 122.
3. Об утверждении Правил пожарной безопасности для энергетических предприятий. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 123.

10. Ішкі еңбек тәртібі қағидалары, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жабдық жұмысының ақауларын диагностикалау және оларды жою
Машықтар:
1. Жұмыс орнын дайындау.
2. Жұмысты орындау жағдайларына сәйкес қажетті қауіпсіздік шараларын сақтау.
3. Бригаданы жөндеуге жіберу кезінде кернеудің жоқтығын тексеру.
4. Бригада мүшелеріне еңбек қорғау бойынша нысаналы нұсқамалар жүргізу.
5. Бригада мүшелерімен ұйымдастыру жұмыстарын орындау.
6. Бригада мүшелері тарапынан еңбек қорғау талаптарының бұзылуын жою.
7. Жұмысты орындау мүмкін болмаған жағдайларда жұмысты тоқтата тұру.
8. Орындаған жұмыстар бойынша техникалық құжаттаманы жүргізу.
Білімдер:
1. Өнім сапасын басқару жөніндегі әдістемелік және нормативтік-техникалық материалдар.
2. Өндірістің технологиялық процестері мен режимдері.
3. Шикізатқа, материалдарға, жартылай фабрикаттарға, жинақтаушы бұйымдарға және дайын өнімге қойылатын техникалық және экономикалық талаптар.
4. Ұйымдағы өндірісті техникалық бақылаудың стандарттары, техникалық шарттары, сапа көрсеткіштерінің нормативтері, технологиялық нұсқаулықтар, жүйелер, құралдар мен әдістер.
5. Дайын өнімді, шикізатты, материалдарды, жартылай фабрикаттарды, жинақтаушы бұйымдарды қабылдау және сақтау қағидалары, сынама алу әдістері.
6. Өндірістік ақаудың түрлері, оны болдырмау және жою әдістері.
7. Өнімді сынақтан өткізу және қабылдау қағидалары.
8. Өнімнің (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) сапасын растайтын техникалық құжаттаманы ресімдеу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бейімділік
Жауапкершілік
Дербестік және жауапкершілік
Командада жұмыс істей білу
Нәтижеге назар аудару
Ұйымдастырушылық қабілеттер
Жоғары бейімделу.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы.
2. Электр станцияларының және жылу желілерінің жылу-механикалық жабдықтарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 122 бұйрығы.
3. Энергетика кәсіпорындары үшін өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 123 бұйрығы.

4. Об утверждении Правил устройства электроустановок. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 230.
5. Об утверждении Правил техники безопасности при эксплуатации электроустановок. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253.
6. Об утверждении Правил работы с персоналом в энергетических организациях Республики Казахстан
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 234.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Главный инженер
6
Инженер
11. Карточка профессии "Электромонтер по обслуживанию подстанции":
Код группы:
7413-2
Код наименования занятия:
7413-2-018
Наименование профессии:
Электромонтер по обслуживанию подстанции
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (выпуск 9). Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149.
Параграф 31. Электромонтер по обслуживанию подстанции, 4-5 разряд.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Электрооборудование (по видам и отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Электроснабжение (по отраслям)
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Для 4 разряда не менее 6 месяцев. Для 5 разряда не менее до 1 года.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
7413-2-020 - Электромонтер по обслуживанию электрооборудования электростанций
7413-2-019 - Электромонтер по обслуживанию преобразовательных устройств
Основная цель деятельности:
Техническое обслуживание и ремонт оборудования подстанции
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Профилактические и ремонтные работы оборудования ПС.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Профилактические и ремонтные работы оборудования ПС
Навык 1:
Обеспечение установленного режима по напряжению, нагрузке, температуре и другим параметрам работы оборудования ПС
Умения:
Разряд 4
1. Обеспечивать установленный режим по напряжению, нагрузке, температуре и другим параметрам работы оборудования ПС.
2. Выполнять режимные оперативные переключения в распределительных устройствах подстанции напряжением 35 кВ III степени сложности.

4. Электр қондырғыларын орнату қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 230 бұйрығы.
5. Электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығы.
6. Қазақстан Республикасының энергетикалық ұйымдарында персоналмен жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 26 наурыздағы № 234 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Бас инженер
6
Инженер
11. "Қосалқы станцияларға қызмет көрсетуші электромонтер" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
7413-2
Қызмет атауының коды:
7413-2-018
Кәсіптің атауы:
Қосалқы станцияларға қызмет көрсетуші электромонтер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (9-шығарылым). Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 бұйрығы.
31-параграф. Қосалқы станцияларға қызмет көрсетуші электромонтер, 4-5 разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Электр жабдықтары (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Электрмен қамтамасыз ету (салалар бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
4 разряд үшін кемінде 6 ай жұмыс өтілі, 5 разряд үшін кемінде 1 (бір) жыл жұмыс өтілі қажет.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7413-2-020 - Электр станциясының электр жабдықтарына қызмет көрсетуші электромонтер
7413-2-019 - Түрлендіргіш құрылғыларға қызмет көрсетуші электромонтер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қосалқы станция жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. ҚС жабдығына профилактикалық және жөндеу жұмыстары
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
ҚС жабдығына профилактикалық және жөндеу жұмыстары
Дағды 1:
КС жабдығының кернеуі, жүктемесі, температурасы және басқа да жұмыс параметрлері бойынша белгіленген режимді қамтамасыз ету
Машықтар:
4 разряд
1. Тұрақты станция жабдықтарының кернеу, жүктеме, температура және басқа да жұмыс параметрлері бойынша белгіленген режимді қамтамасыз ету.
2. 35 кВ кернеулі қосалқы станцияның тарату құрылғыларында III күрделілік дәрежесіндегі режимдік жедел ауыстырып қосуды орындау.

3. Выполнять оперативные переключения при ликвидации аварий напряжением 35 кВ III степени сложности.
4. Выполнять небольшие по объему и кратковременные работы по ликвидации неисправностей на щитах и сборках собственных нужд, в приводах коммутационных аппаратов, в цепях вторичной коммутации, закрытых и открытых распределительных устройств подстанции.
5. Вести оперативную и техническую документацию.
6. Осуществлять подготовку рабочих мест.
7. Выполнять режимные оперативные переключения в распределительных устройствах подстанции напряжением 150, 110, 35 кВ II степени сложности.
8. Выполнять оперативные переключения при ликвидации аварий напряжением 150, 110, 35 кВ II степени сложности.
Разряд 5
1. Обеспечивать установленный режим по напряжению, нагрузке, температуре и другим параметрам работы оборудования ПС.
2. Выполнять режимные оперативные переключения в распределительных устройствах подстанции напряжением 35 кВ III степени сложности.
3. Выполнять оперативные переключения при ликвидации аварий напряжением 35 кВ III степени сложности.
4. Выполнять небольшие по объему и кратковременные работы по ликвидации неисправностей на щитах и сборках собственных нужд, в приводах коммутационных аппаратов, в цепях вторичной коммутации, закрытых и открытых распределительных устройств подстанции.
5. Вести оперативную и техническую документацию.
6. Осуществлять подготовку рабочих мест.
7. Выполнять режимные оперативные переключения в распределительных устройствах подстанции напряжением 150, 110, 35 кВ II степени сложности.
8. Выполнять оперативные переключения при ликвидации аварий напряжением 150, 110, 35 кВ II степени сложности.
9. Выполнять режимные оперативные переключения в распределительных устройствах подстанции напряжением 220 кВ II степени сложности и напряжением 150, 110, 35 кВ I степени сложности.
10. Выполнять оперативные переключения при ликвидации аварий напряжением 220 кВ II степени сложности и напряжением 150, 110, 35 кВ I степени сложности.
Знания:
Разряд 4
1. Устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования.
2. Схемы первичных соединений, сети собственных нужд, оперативного тока и электромагнитной блокировки.
3. Принципы действия релейных защит и автоматики, их зоны действия.
4. Принципы действия и правила обслуживания устройств телемеханики.
5. Сроки испытания защитных средств и приспособлений, применяемых на подстанции.
6. Виды связи, установленные на подстанции и правила их использования.

3. 35 кВ кернеулі апаттарды жою кезінде III күрделілік дәрежесіндегі жедел ауыстырып қосуды орындау.
4. Өз қажеттіліктеріне арналған тақталар мен жинақтарда, коммутациялық аппараттардың жетектерінде, екінші реттік коммутация тізбектерінде, қосалқы станцияның жабық және ашық тарату құрылғыларында ақауларды жою бойынша шағын көлемді және қысқа мерзімді жұмыстарды орындау.
5. Жедел және техникалық құжаттаманы жүргізу.
6. Жұмыс орындарын дайындауды жүзеге асыру.
7. 150, 110, 35 кВ кернеулі қосалқы станцияның тарату құрылғыларында II күрделілік дәрежесіндегі режимдік жедел ауыстырып қосуды орындау.
8. 150, 110, 35 кВ кернеулі апаттарды жою кезінде II күрделілік дәрежесіндегі жедел ауыстырып қосуды орындау.
5-разряд
1. Тұрақты станция жабдықтарының кернеу, жүктеме, температура және басқа да жұмыс параметрлері бойынша белгіленген режимді қамтамасыз ету.
2. 35 кВ кернеулі қосалқы станцияның тарату құрылғыларында III күрделілік дәрежесіндегі режимдік жедел ауыстырып қосуды орындау.
3. 35 кВ кернеулі апаттарды жою кезінде III күрделілік дәрежесіндегі жедел ауыстырып қосуды орындау.
4. Өз қажеттіліктеріне арналған тақталар мен жинақтарда, коммутациялық аппараттардың жетектерінде, екінші реттік коммутация тізбектерінде, қосалқы станцияның жабық және ашық тарату құрылғыларында ақауларды жою бойынша шағын көлемді және қысқа мерзімді жұмыстарды орындау.
5. Жедел және техникалық құжаттаманы жүргізу.
6. Жұмыс орындарын дайындауды жүзеге асыру.
7. 150, 110, 35 кВ кернеулі қосалқы станцияның тарату құрылғыларында II күрделілік дәрежесіндегі режимдік жедел ауыстырып қосуды орындау.
8. 150, 110, 35 кВ кернеулі апаттарды жою кезінде II күрделілік дәрежесіндегі жедел ауыстырып қосуды орындау.
9. 220 кВ кернеулі қосалқы станцияның тарату құрылғыларында II күрделілік дәрежесіндегі және 150, 110, 35 кВ кернеулі I күрделілік дәрежесіндегі режимдік жедел ауыстырып қосуды орындау.
10. 220 кВ кернеулі апаттарды жою кезінде II күрделілік дәрежесіндегі және 150, 110, 35 кВ кернеулі I күрделілік дәрежесіндегі жедел ауыстырып қосуды орындау.
Білімдер:
4 разряд
1. Қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымы мен жұмыс істеу принципі.
1. Бастапқы қосылым схемалары, өз қажеттіліктеріне арналған желілер, жедел ток және электромагниттік блоктау жүйелері.
2. Релейлік қорғаныс пен автоматиканың жұмыс принциптері және олардың әрекет ету аймақтары.
3. Телемеханика құрылғыларының жұмыс істеу принциптері мен қызмет көрсету ережелері.
4. Қосалқы станцияда қолданылатын қорғаныс құралдары мен құрылғыларын сынау мерзімдері.
5. Қосалқы станцияда орнатылған байланыс түрлері және оларды пайдалану ережелері.

7. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Разряд 5
1. Устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования.
2. Схемы первичных соединений, сети собственных нужд, оперативного тока и электромагнитной блокировки.
3. Принципы действия релейных защит и автоматики, их зоны действия.
4. Принципы действия и правила обслуживания устройств телемеханики.
5. Сроки испытания защитных средств и приспособлений, применяемых на подстанции.
6. Виды связи, установленные на подстанции и правила их использования.
7. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Выявление и устранение неисправностей оборудования ПС
Умения:
Разряд 4
1. Осуществлять ремонт осветительной сети и арматуры со сменой ламп и предохранителей напряжением 35 кВ III степени сложности.
2. Осуществлять ремонт осветительной сети и арматуры со сменой ламп и предохранителей напряжением 150, 110, 35 кВ II степени сложности.
3. Наблюдать за работающими бригадами, принимать рабочие места при производстве работ на ПС.
4. Определять параметры аккумуляторных батарей.
5. Осуществлять допуск рабочих к работе, надзор за их работой.
6. Осуществлять прием рабочих мест при ликвидации аварийных ситуаций.
7. Осуществлять протирку от пыли панелей релейной защиты и автоматики, приборов, уборку помещений, покос травы и уборку от снега территории ПС.
8. Производить замеры нагрузок в соответствии со сроками, установленными диспетчерской службой, осуществлять переключения ответвлений силовых трансформаторов.
Разряд 5
1. Осуществлять ремонт осветительной сети и арматуры со сменой ламп и предохранителей напряжением 35 кВ III степени сложности.
2. Осуществлять ремонт осветительной сети и арматуры со сменой ламп и предохранителей напряжением 150, 110, 35 кВ II степени сложности.
3. Наблюдать за работающими бригадами, принимать рабочие места при производстве работ на ПС.
4. Определять параметры аккумуляторных батарей.
5. Осуществлять допуск рабочих к работе, надзор за их работой.
6. Осуществлять прием рабочих мест при ликвидации аварийных ситуаций.
7. Производить замеры нагрузок в соответствии со сроками, установленными диспетчерской службой, осуществлять переключения ответвлений силовых трансформаторов.
8. Осуществлять ремонт осветительной сети и арматуры со сменой ламп и предохранителей напряжением 220 кВ II степени сложности и напряжением 150, 110, 35 кВ I степени сложности.
Знания:

7. Ішкі еңбек тәртібі қағидалары, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі талаптары.
5 разряд
1. Қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымы мен жұмыс істеу принципі.
1. Бастапқы қосылым схемалары, өз қажеттіліктеріне арналған желілер, жедел ток және электромагниттік блоктау жүйелері.
2. Релейлік қорғаныс пен автоматиканың жұмыс принциптері және олардың әрекет ету аймақтары.
3. Телемеханика құрылғыларының жұмыс істеу принциптері мен қызмет көрсету ережелері.
4. Қосалқы станцияда қолданылатын қорғаныс құралдары мен құрылғыларын сынау мерзімдері.
5. Қосалқы станцияда орнатылған байланыс түрлері және оларды пайдалану ережелері.
7. Ішкі еңбек тәртібі қағидалары, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
ҚС жабдығындағы ақауларды анықтау және жою
Машықтар:
4 разряд
1. 35 кВ кернеулі III күрделілік дәрежесіндегі шамдарды және сақтандырғыштарды ауыстырумен жарықтандыру желісін және арматураны жөндеу.
2. 150, 110, 35 кВ кернеулі II күрделілік дәрежесіндегі шамдарды және сақтандырғыштарды ауыстырумен жарықтандыру желісін және арматураны жөндеу.
3. Жұмыс істеп жатқан бригадаларды бақылау, қосалқы станцияда жұмыстар жүргізу кезінде жұмыс орындарын қабылдау.
4. Аккумулятор батареяларының параметрлерін анықтау.
5. Жұмысшыларды жұмысқа жіберуді жүзеге асыру, олардың жұмысын қадағалау.
6. Авариялық жағдайларды жою кезінде жұмыс орындарын қабылдау.
7. Релейлік қорғау және автоматика панельдерін, аспаптарды шаңнан сүрту, үй-жайларды жинау, қосалқы станция аумағында шөп шабу және қардан тазалау жұмыстарын жүргізу.
8. Диспетчерлік қызмет белгілеген мерзімдерге сәйкес жүктемелерді өлшеу, күштік трансформаторлардың тармақтарын ауыстырып қосу.
5-разряд
1. 35 кВ кернеулі III күрделілік дәрежесіндегі шамдарды және сақтандырғыштарды ауыстырумен жарықтандыру желісін және арматураны жөндеу.
2. 150, 110, 35 кВ кернеулі II күрделілік дәрежесіндегі шамдарды және сақтандырғыштарды ауыстырумен жарықтандыру желісін және арматураны жөндеу.
3. Жұмыс істеп жатқан бригадаларды бақылау, қосалқы станцияда жұмыстар жүргізу кезінде жұмыс орындарын қабылдау.
4. Аккумулятор батареяларының параметрлерін анықтау.
5. Жұмысшыларды жұмысқа жіберуді жүзеге асыру, олардың жұмысын қадағалау.
6. Авариялық жағдайларды жою кезінде жұмыс орындарын қабылдау.
7. Диспетчерлік қызмет белгілеген мерзімдерге сәйкес жүктемелерді өлшеу, күштік трансформаторлардың тармақтарын ауыстырып қосу.
8. 220 кВ кернеулі II күрделілік дәрежесіндегі және 150, 110, 35 кВ кернеулі I күрделілік дәрежесіндегі шамдарды және сақтандырғыштарды ауыстырумен жарықтандыру желісін және арматураны жөндеу.
Білімдер:

Параграфы 56-57. Электрослесарь по ремонту оборудования распределительных устройств, 4-5 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Электрооборудование (по видам и отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Для 4 разряда не менее 1 (одного) года. Для 5 разряда не менее 1,5 (полтора) года.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
7412-4-065 - Электрослесарь по обслуживанию и ремонту электротехнического оборудования
Основная цель деятельности:
Техническое обслуживание оборудования распределительных устройств
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оценка состояния и выполнение ремонтных работ электрооборудования и устройств станций и ПС
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Оценка состояния и выполнение ремонтных работ электрооборудования и устройств станций и ПС
Навык 1:
Осмотр и наладка электрооборудования открытых и закрытых РУ
Умения:
Разряд 4
1. Выполнять регулирование и наладку электрооборудования открытых и закрытых РУ напряжением до 35 кВ.
2. Выполнять осушку и чистку трансформаторного масла на цеолитовой установке.
3. Выполнять слесарную обработку деталей по 7-10 квалитетам (2-3 классам точности) с подгонкой и доводкой.
4. Выполнять проверку состояния и устранение дефектов приводов выключателей.
5. Выполнять проверку и отбраковку изоляторов, разъединителей.
Разряд 5
1. Выполнять слесарную обработку деталей по 6-7 квалитетам (1- 2 классам точности) с подгонкой и доводкой.
2. Изготавливать шаблоны и приспособления.
3. Выполнять работы по чертежам и эскизам с применением соответствующего такелажа, необходимых приспособлений, специального инструмента и аппаратуры.
4. Выполнять такелажные работы по перемещению, разборке и установке особо сложных и ответственных узлов, деталей и элементов оборудования.
5. Выполнять определение неисправностей и дефектов оборудования и их устранение.
Знания:
Разряд 4
1. Минимальные допустимые расстояния между оборудованием.
2. Методы проведения испытаний оборудования и компрессорных установок.
3. Правила ведения верхолазных работ и работ под напряжением.
4. Способы и сроки испытания такелажных средств, защитных устройств и изолирующих приспособлений.
5. Основы электротехники и механики.
6. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Разряд 5

56-57 параграфтар. Тарату құрылғылары жабдықтарын жөндеу жөніндегі электр слесарі, 4-5 разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Электр жабдықтары (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
4 разряд үшін 1 (бір) жыл жұмыс өтілі болуы қажет. 5 разряд үшін 1,5 (бір жарым) жыл жұмыс өтілі болуы қажет.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7412-4-065 - Электр техникалық бұйымдарды жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электрослесары
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тарату құрылғыларының жабдықтарына техникалық қызмет көрсету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Электр станциялары мен ҚС жабдығы мен құрылғыларының жай-күйін бағалау және жөндеу жұмыстарын орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Электр станциялары мен ҚС жабдығы мен құрылғыларының жай-күйін бағалау және жөндеу жұмыстарын орындау
Дағды 1:
Ашық және жабық ТҚ-ның электр жабдығын тексеру және баптау
Машықтар:
4 разряд
1. 35 кВ-қа дейінгі кернеулі ашық және жабық тарату құрылғыларының электр жабдығын реттеу және баптау.
2. Цеолит қондырғысында трансформатор майын кептіру және тазарту.
3. 7-10 квалитет (2-3 дәлдік класы) бойынша бөлшектерді слесарлық өңдеу, дәл реттеу және сәйкестендіру.
4. Ажыратқыштардың жетек бөліктерінің жай-күйін тексеру және ақауларын жою.
5. Оқшаулағыштар мен ажыратқыштарды тексеру және жарамсыздарын сұрыптау.
5 разряд
1. 6-7 квалитет (1-2 дәлдік класы) бойынша бөлшектерді слесарлық өңдеу, дәл реттеу және сәйкестендіру.
2. Үлгілер мен арнайы құрылғыларды жасау.
3. Тиісті такелажды, қажетті құрал-жабдықтар мен арнайы аспаптарды пайдалана отырып, сызбалар мен эскиздер бойынша жұмыстарды орындау.
4. Ең күрделі және жауапты тораптар мен жабдық элементтерін тасымалдау, бөлшектеу және орнату бойынша такелаж жұмыстары.
5. Жабдықтағы ақаулар мен кемшіліктерді анықтау және оларды жою.
Білімдер:
4 разряд
1. Жабдықтар арасындағы ең аз рұқсат етілген қашықтықтар.
2. Жабдықтар мен компрессорлық қондырғыларды сынау әдістері.
3. Биіктікте және кернеу астында жұмыс істеу ережелері.
4. Такелаж құралдарын, қорғаныс құрылғыларын және оқшаулағыш құралдарды сынау әдістері мен мерзімдері.
5. Электротехника және және механика негіздері.
6. Ішкі еңбек тәртібі қағидалары, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі талаптары.
5 разряд

1. Схема масляного хозяйства обслуживаемого участка.
2. Нормы и объемы испытаний ремонтируемого электротехнического оборудования.
3. Правила чтения сложных чертежей, схем и эскизов.
4. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Ремонт электрооборудования открытых и закрытых РУ
Умения:
Разряд 4
1. Выполнять ремонт с частичной заменой элементов оборудования напряжением до 35 кв.
2. Выполнять ремонт без смены обмоток и технически обслуживать силовые трансформаторы общего назначения с устройством ПБВ напряжением 35 кВ любой мощности и напряжением 110 кВ мощностью до 40 тыс. кВ•А.
3. Выполнять ремонт и техническое обслуживание измерительных трансформаторов напряжением до 35 кВ.
4. Выполнять ремонт и техническое обслуживание специальных сухих и масляных трансформаторов мощностью до 6,3 тыс. кВ•А напряжением до 35 кВ.
5. Выполнять капитальный ремонт со сменой обмоток трансформаторов с устройством ПБВ напряжением до 35 кВ различной мощности с применением электрического, пневматического и мерительного инструмента.
6. Выполнять разборку, замену неисправных деталей, армировку, вакуум-сушку, заливку трансформаторным маслом негерметичных маслонаполненных вводов напряжением до 110 кВ.
7. Выполнять ремонт и техническое обслуживание вводов и внутренней изоляции выключателей.
8. Выполнять ремонт подвижных и неподвижных контактов и дугогасительных устройств.
9. Выполнять ремонт крышек, баков, подъемных, выхлопных устройств, воздухосборников и предохранительных клапанов.
10. Выполнять ремонт реакторов, дугогасящих катушек, силовых трансформаторов без вскрытия активной части напряжением до 110 кВ.
11. Выполнять ремонт компрессорных установок.
12. Выполнять подбор необходимых такелажных оснасток и работ с помощью грузоподъемных машин, механизмов и специальных приспособлений.
13. Выполнять монтаж и ремонт кабельных сетей напряжением до 35 кВ.
14. Выполнять размотку, разделку, дозировку, прокладку кабеля, монтаж вводных устройств и соединительных муфт, концевых заделок в кабельных линиях напряжением от 10 до 35 кВ.
Разряд 5
1. Выполнять ремонт с частичной или полной заменой изоляции и уплотнений вводов напряжением 110-220 кВ.
2. Выполнять реконструкцию масляных и воздушных выключателей по чертежам и эскизам.
3. Выполнять капитальный ремонт силовых трансформаторов напряжением до 110 кВ различных типов и мощностей.
4. Выполнять регулирование и ремонт сложного и специального инструмента и приспособлений.

1. Қызмет көрсетілетін учаскенің май шаруашылығының схемасы.
2. Жөнделетін электр жабдықтарын сынау нормалары мен көлемдері.
3. Күрделі сызбалар, схемалар және эскиздерді оқу ережелері.
4. Ішкі еңбек тәртібі қағидалары, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Ашық және жабық ТҚ-ның электр жабдығын жөндеу
Машықтар:
4 разряд
1. 35 кВ-қа дейінгі кернеулі электр жабдық элементтерін ішінара ауыстыра отырып, жөндеу жұмыстарын орындау.
2. ҚА құрылғысымен жабдықталған жалпы мақсаттағы күштік трансформаторларды (35 кВ кернеуде кез келген қуатта және 110 кВ-қа дейінгі кернеуде 40 000 кВ•А дейінгі қуатта) орамаларын ауыстырмай жөндеу және техникалық қызмет көрсету.
3. 35 кВ-қа дейінгі кернеулі өлшеу трансформаторларын жөндеу және техникалық қызмет көрсету.
4. 35 кВ-қа дейінгі кернеулі, 6,3 мың кВ•А дейінгі қуатты арнайы құрғақ және майлы трансформаторларды жөндеу және техникалық қызмет көрсету.
5. 35 кВ-қа дейінгі кернеулі, әртүрлі қуатты, ҚА құрылғысымен жабдықталған трансформаторларды электрлік, пневматикалық және өлшеу құралдарын қолдана отырып, орамаларын ауыстыра отырып, күрделі жөндеу.
6. 110 кВ-қа дейінгі кернеулі герметикалық емес, маймен толтырылған кірмелерді бөлшектеу, ақаулы бөлшектерін ауыстыру, арматуралау,
вакуумдық кептіру және трансформатор майын құю.
7. Кірмелер мен ажыратқыштардың ішкі оқшаулауын жөндеу және техникалық қызмет көрсету.
8. Жылжымалы және тұрақты контактілерді, доға сөндіру құрылғыларын жөндеу.
9. Қақпақтарды, бактарды, көтеру және шығару құрылғыларын, ауа жинағыштарды және сақтандыру клапандарын жөндеу.
10. 110 кВ-қа дейінгі кернеулі реакторларды, доға сөндіру катушкаларын және күштік трансформаторларды белсенді бөлігін ашпай жөндеу.
11. Компрессорлық қондырғыларды жөндеу.
12. Жүк көтеру машиналары, механизмдері және арнайы құрылғыларды пайдалана отырып, қажетті такелаж құралдарын таңдау және жұмыстарды орындау.
13. 35 кВ-қа дейінгі кернеулі кабель желілерін монтаждау және жөндеу.
14. 10-35 кВ кернеулі кабель желілерінде кабельдерді тарқату, қию, өлшеу, төсеу, енгізу құрылғыларын, жалғау муфталарын және ұш муфталарды орнату.
5 разряд
1. 110-220 кВ кернеулі енгізулердің оқшаулауын және тығыздауыштарын ішінара немесе толық ауыстыра отырып, жөндеу.
2. Майлы және ауа ажыратқыштарын сызбалар мен эскиздер бойынша қайта құру.
3. 110 кВ-қа дейінгі әртүрлі типтегі және қуаттағы күштік трансформаторларды күрделі жөндеу.
4. Күрделі және арнайы құралдар мен құрылғыларды реттеу және жөндеу.

5. Выполнять демонтаж, сложный ремонт и сборку механических и электрических частей приборов всех систем и назначений.
Знания:
Разряд 4
1. Порядок проведения профилактических ремонтных работ на действующем оборудовании и аппаратуре РУ.
2. Элементы конструкции закрытых и открытых РУ напряжением до 110 кВ.
3. Правила чтения схем первичных соединений электрооборудования электрических станций и ПС.
4. Конструкцию и принцип работы обслуживаемых трансформаторов.
5. Технологическую последовательность операций по ремонту.
6. Устройство и принцип действия вакуум-сушильной печи, вакуум-насосов, компрессорной и цеолитовой установок, токоограничивающего реактора.
7. Устройство и принцип действия переключающих устройств типа РПН с токоограничивающими реакторами, переключателей ПБВ всех типов.
8. Основные сведения о схемах вторичных цепей.
9. Правила вывода оборудования в ремонт и допуска к работам на электроустановках.
10. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Разряд 5
1. Принцип работы и конструкция оборудования и аппаратуры РУ напряжением до 220 кВ.
2. Устройство вводов, силовых и измерительных трансформаторов, трансформаторов специального назначения - печных, тяговых и т.п. мощностью до 250 тыс. кВ•А с классом изоляции 110 кВ.
3. Технические характеристики ремонтируемого оборудования.
4. Организация ремонтных, такелажных и верхолазных работ.
5. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Пунктуальность
Дисциплинированность
Коммуникабельность, дисциплинированность, организованность, активность.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Об утверждении Правил технической эксплуатации электрических станций и сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247.
2. Об утверждении Правил техники безопасности при эксплуатации тепломеханического оборудования электростанций и тепловых сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 122.
3. Об утверждении Правил пожарной безопасности для энергетических предприятий. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 123.

5. Барлық жүйелер мен мақсаттарға арналған аспаптардың механикалық және электрлік бөліктерін бөлшектеу, күрделі жөндеу және жинау.
Білімдер:
4 разряд
1. Қолданыстағы тарату құрылғылары жабдығы мен аппаратурасында профилактикалық жөндеу жұмыстарын жүргізу тәртібі.
2. 110 кВ-қа дейінгі кернеулі жабық және ашық тарату құрылғыларының құрылымдық элементтері.
3. Электр станциялары мен қосалқы станциялардың электр жабдығының бастапқы қосылым схемаларын оқу ережелері.
4. Қызмет көрсетілетін трансформаторлардың құрылымы мен жұмыс істеу принципі.
5. Жөндеу жұмыстарын жүргізу кезіндегі технологиялық операциялардың реттілігі.
6. Вакуумдық кептіру пешінің, вакуумдық сорғылардың, компрессорлық және цеолитті қондырғылардың, токты шектеу реакторының құрылғысы мен жұмыс істеу принципі.
7. Ток шектеу реакторлары бар РЖА (реттелетін жүктеме астындағы) типті ауыстырып қосу құрылғыларының және барлық типтегі ҚА (қозғалтпай ауыстыру) ажыратқыштарының құрылымы мен жұмыс істеу принципі.
8. Екінші тізбектер схемалары бойынша негізгі мәліметтер.
9. Электр қондырғыларында жөндеу жұмыстарын жүргізу және жұмысқа рұқсат беру ережелері.
10. Ішкі еңбек тәртібі қағидалары, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі талаптары.
5 разряд
1. 220 кВ-қа дейінгі кернеулі тарату құрылғыларының жабдығы мен аппаратурасының жұмыс істеу принципі мен құрылымы.
2. Енгізулердің, күштік және өлшеу трансформаторларының, сондай-ақ арнайы мақсаттағы (пештік, тартқыш және т.б.) 250 мың кВ•А-ға дейінгі қуаты бар, 110 кВ оқшаулау класына жататын трансформаторлардың құрылымы.
3. Жөнделетін жабдықтың техникалық сипаттамалары.
4. Жөндеу, такелаж және биіктікте жүргізілетін жұмыстарды ұйымдастыру.
5. Ішкі еңбек тәртібі қағидалары, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Ұқыптылық
Тәртіптілік
Байланысқа бейімділік, зейінділік, ұйымдастырушылық, белсенділік.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы.
2. Электр станцияларының және жылу желілерінің жылу-механикалық жабдықтарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 122 бұйрығы.
3. Энергетика кәсіпорындары үшін өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 123 бұйрығы.

4. Выполнять обслуживание и ремонт технологических установок по дегазации и азотированию масел, осушке воздуха и вымораживанию паров влаги.
5. Организовывать работы по разборке, ремонту и сборке оборудования, и его наладке.
6. Выполнять наладку ремонтных приспособлений и такелажных средств.
Разряд 7
1. Выполнять особо сложные и ответственные работы по ремонту и реконструкции оборудования РУ электростанций и ПС напряжением свыше 500 кВ с частичной или полной заменой элементов.
2. Выполнять ремонт измерительных, силовых трансформаторов и автотрансформаторов различных типов и мощностей с применением сложного инструмента, специальных ремонтно-монтажных приспособлений, точных средств измерений и защитных средств.
3. Выполнять ремонт высоковольтных вводов различной конструкции напряжением 220 кВ и выше.
4. Выполнять обслуживание и ремонт технологических установок по дегазации и азотированию масел, осушке воздуха и вымораживанию паров влаги.
5. Организовывать работы по разборке, ремонту и сборке оборудования, и его наладке.
6. Выполнять наладку ремонтных приспособлений и такелажных средств.
Знания:
Разряд 6
1. Правила приемки в эксплуатацию и принцип работы измерительных и силовых трансформаторов.
2. Конструкция, классификация и основные параметры высоковольтных вводов на любое напряжение для электрических аппаратов и устройств постоянного и переменного тока.
3. Признаки повреждения отдельных элементов распределительных устройств, магнитопроводов, обмоток, переключающих устройств, силовых и измерительных трансформаторов, высоковольтных вводов, выключателей, разъединителей, воздухоподготовительных установок и их деталей.
4. Основные технические характеристики ремонтно-монтажных средств.
5. Приспособления грузоподъемных машин и механизмов, применяемых при ремонте оборудования.
6. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Разряд 7
1. Правила приемки в эксплуатацию и принцип работы измерительных и силовых трансформаторов.
2. Конструкция, классификация и основные параметры высоковольтных вводов на любое напряжение для электрических аппаратов и устройств постоянного и переменного тока.
3. Признаки повреждения отдельных элементов распределительных устройств, магнитопроводов, обмоток, переключающих устройств, силовых и измерительных трансформаторов, высоковольтных вводов, выключателей, разъединителей, воздухоподготовительных установок и их деталей.

4. Майларды дегазациялау және азоттау, ауаны кептіру және ылғал буын мұздатуға арналған технологиялық қондырғыларға қызмет көрсету және жөндеу.
5. Жабдықты бөлшектеу, жөндеу, жинақтау және баптау жұмыстарын ұйымдастыру.
6. Жөндеу-монтаждау құрылғылары мен такелаж жабдықтарын баптау.
7 разряд
1. Электр станциялары мен қосалқы станциялардың 500 кВ-тан жоғары кернеулі тарату құрылғылары жабдығына элементтерін ішінара немесе толық ауыстыра отырып, күрделі жөндеу және қайта құру бойынша аса күрделі әрі жауапты жұмыстарды орындау.
2. Әртүрлі типтегі және қуаттағы өлшеу, күштік трансформаторлар мен автотрансформаторларды күрделі құралдармен, арнайы жөндеу-монтаждау құрылғыларымен, дәл өлшеу құралдарымен және қорғаныс жабдықтарымен жөндеу.
3. 220 кВ және одан жоғары кернеулі әртүрлі конструкциялы жоғары вольтті кірмелерді жөндеу.
4. Майларды дегазациялау және азоттау, ауаны кептіру және ылғал буын мұздатуға арналған технологиялық қондырғыларға қызмет көрсету және жөндеу.
5. Жабдықты бөлшектеу, жөндеу, жинақтау және баптау жұмыстарын ұйымдастыру.
6. Жөндеу-монтаждау құрылғылары мен такелаж жабдықтарын баптау.
Білімдер:
6 разряд
1. Өлшеу және күштік трансформаторларды пайдалануға қабылдау ережелері мен олардың жұмыс істеу принципі.
2. Кез келген кернеуге арналған жоғары вольтті енгізулердің құрылымы, жіктелуі және негізгі параметрлері (айнымалы және тұрақты ток электр аппараттары мен құрылғылары үшін).
3. Тарату құрылғыларының жекелеген элементтерінің (магнитөткізгіштер, орамалар, ауыстырып қосу құрылғылары, күштік және өлшеу трансформаторлары, жоғары вольтті енгізулер, ажыратқыштар, ажыратқыш құрылғылар, ауа дайындау қондырғылары мен олардың бөлшектері) зақымдану белгілері.
4. Жөндеу-монтаж құралдарының негізгі техникалық сипаттамалары.
5. Жабдықты жөндеу кезінде қолданылатын жүк көтеру машиналары мен механизмдерінің құрылғылары.
6. Ішкі еңбек тәртібі қағидалары, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі талаптары.
7 разряд
1. Өлшеу және күштік трансформаторларды пайдалануға қабылдау ережелері мен олардың жұмыс істеу принципі.
2. Кез келген кернеуге арналған жоғары вольтті енгізулердің құрылымы, жіктелуі және негізгі параметрлері (айнымалы және тұрақты ток электр аппараттары мен құрылғылары үшін).
3. Тарату құрылғыларының жекелеген элементтерінің (магнитөткізгіштер, орамалар, ауыстырып қосу құрылғылары, күштік және өлшеу трансформаторлары, жоғары вольтті енгізулер, ажыратқыштар, ажыратқыш құрылғылар, ауа дайындау қондырғылары мен олардың бөлшектері) зақымдану белгілері.

7412-4-065 - Электрослесарь по обслуживанию и ремонту электротехнического оборудования
Основная цель деятельности:
Техническое обслуживание оборудования распределительных устройств
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оценка состояния и выполнение ремонтных работ электрооборудования и устройств станций и ПС
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Оценка состояния и выполнение ремонтных работ электрооборудования и устройств станций и ПС
Навык 1:
Выполнение вспомогательных работ при ремонте и техническом осмотре оборудования распределительных устройств станций и подстанций.
Умения:
Разряд 2
1. Проводить слесарную обработку деталей по 12-14 квалитетам (5-7 классам точности).
2. Изготавливать простые металлические и изоляционные конструкции.
3. Осуществлять подачу на рабочее место, подготовку к использованию и последующую уборку слесарного инструмента, инвентаря, приспособлений и материалов.
4. Выполнять вспомогательные работы при ремонте и техническом осмотре оборудования распределительных устройств станций и подстанций, трансформаторов и вводов.
5. Выполнять окрасочные работы.
Разряд 3
1. Выполнять лужение и пайку наконечников, работу с паяльной лампой.
2. Выполнять слесарную обработку деталей по 11-12 квалитетам (4-5 классам точности).
3. Выполнять подбор токоведущих штырей по току и фарфоровому изолятору.
4. Выполнять проверку и измерение сопротивления изоляции обмоток трансформаторов, выводов и вводов кабелей мегомметром напряжением свыше 2500 В.
5. Обслуживать вакуумные насосы и компрессоры.
Знания:
Разряд 2
1. Общие сведения о назначении оборудования РУ, трансформаторов силовых, сварочных и измерительных, низковольтных и высоковольтных вводов электродвигателей постоянного и переменного тока, электроаппаратуры и электроприборов.
2. Принцип действия оборудования РУ, трансформаторов силовых, сварочных и измерительных, низковольтных и высоковольтных вводов электродвигателей постоянного и переменного тока, электроаппаратуры и электроприборов.
3. Назначение и устройство слесарного, монтерского и мерительного инструмента, приспособлений и защитных средств.
4. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Разряд 3
1. Принципиальные схемы первичной коммутации и условные обозначения электрооборудования.
2. Конструкцию распределительных устройств электростанций и ПС.

7412-4-065 - Электр техникалық бұйымдарды жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электрослесары
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тарату құрылғылары жабдықтарына техникалық қызмет көрсету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Электр жабдығы мен станциялар және қосалқы станциялардың құрылғыларын күйін бағалау және жөндеу жұмыстарын орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Электр жабдығы мен станциялар және қосалқы станциялардың құрылғыларын күйін бағалау және жөндеу жұмыстарын орындау
Дағды 1:
Станциялар мен қосалқы станциялардың тарату құрылғылары жабдығын жөндеу және техникалық байқау кезінде қосалқы жұмыстарды орындау.
Машықтар:
2 разряд
1. Бөлшектерге 12–14 квалитет (5–7 дәлдік класы) бойынша слесарлық өңдеуді жүргізу.
2. Қарапайым металл және оқшаулағыш құрылымдарды дайындау.
3. Жұмыс орнына слесарлық құрал-саймандарды, инвентарды, құрылғыларды және материалдарды жеткізу, пайдалануға дайындау және кейін жинастыруды жүзеге асыру.
4. Станциялар мен қосалқы станциялардың тарату құрылғылары, трансформаторлар және енгізулер жабдығын жөндеу және техникалық байқау кезінде қосалқы жұмыстарды орындау.
5. Бояу жұмыстарын орындау.
3 разряд
1. Ұштарды лудтау және дәнекерлеу, паяльдық шаммен жұмыс жүргізу.
2. Бөлшектерге 11–12 квалитет (4–5 дәлдік класы) бойынша слесарлық өңдеуді орындау.
3. Ток өткізгіш штырьларды токқа және фарфор оқшаулағышына сәйкес іріктеу.
4. Трансформатор орамаларының, шығару құрылғылары мен кабель енгізулерінің оқшауламасының кедергісін 2500 В-тан жоғары кернеулі мегомметрмен тексеру және өлшеу.
5. Вакуумдық сорғылар мен компрессорларды қызмет көрсету.
Білімдер:
2 разряд
1. Тарату құрылғыларының жабдығы, күштік, дәнекерлеу және өлшеу трансформаторлары, тұрақты және айнымалы ток электрқозғалтқыштарының төмен және жоғары вольтты енгізулері, электроаппаратура мен электрқұралдардың мақсаты туралы жалпы мәліметтер.
2. Тарату құрылғыларының жабдығы, күштік, дәнекерлеу және өлшеу трансформаторлары, тұрақты және айнымалы ток электрқозғалтқыштарының төмен және жоғары вольтты енгізулері, электроаппаратура мен электрқұралдардың жұмыс істеу принципі.
3. Слесарлық, монтаждау және өлшеу құрал-саймандарының, құрылғылар мен қорғаныс құралдарының мақсаты мен құрылысы.
4. Ішкі еңбек тәртібі қағидалары, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
3 разряд
1. Алғашқы коммутацияның принциптік сұлбалары және электроқұралдардың шартты белгілері.
2. Электр станциялары мен қосалқы станциялардың тарату құрылғыларының құрылысы.

3. Конструкцию и принцип работы сухих, масляных, двухобмоточных силовых трансформаторов.
4. Правила производства работ с применением растворителей и эмалей, глетоглицериновых замазок.
5. Общие сведения по электротехнике.
6. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Проверка и капитальный ремонт электрооборудования закрытых РУ
Умения:
Разряд 2
1. Очищать, промывать и протирать демонтированные и сборочные детали оборудования.
2. Очищать контакты и контактные поверхности.
3. Зачищать поверхности для лужения и пайки.
4. Осуществлять разборку, ремонт и сборку оборудования распределительных устройств напряжением до 10 кВ, вводов - до 35 кВ, масляных и сухих силовых трансформаторов мощностью до 1000 кВ-А напряжением до 10 кВ со сменой обмоток.
5. Разбирать, ремонтировать и собирать несложные узлы и детали электродвигателей, электроаппаратов и электроприборов.
6. Осуществлять монтаж простой осветительной арматуры и небольших прожекторов.
7. Осуществлять монтаж, демонтаж, ремонт распределительных коробок, предохранительных щитов.
8. Осуществлять проверку и ремонт простой пускорегулирующей аппаратуры.
9. Выполнять несложные такелажные работы под руководством электрослесаря более высокой квалификации.
Разряд 3
1. Выполнять разборку, ремонт и сборку электрооборудования закрытых РУ напряжением до 10 кВ.
2. Выполнять капитальный ремонт без смены обмоток, технического осмотра трансформаторов общего назначения с устройством ПБВ (переключение без возбуждения) мощностью до 10 тыс. кВ•А напряжением до 35 кВ.
3. Выполнять капитальный ремонт со сменой обмоток трансформаторов с устройством ПБВ напряжением до 10 кВ.
4. Выполнять разборку, сборку, армировку, испытания на герметичность вводов напряжением до 35 кВ.
5. Выполнять ремонт, пропитку, вакуум-сушки бакелитовых изделий.
6. Выполнять дегазацию масла, восстановление цеолита, осушку масла цеолитами.
7. Выполнять такелажные работы при помощи простых средств механизации.
8. Выполнять замену подшипников качения и скольжения, ревизию электродвигателей, выполнять работы по разборке, ремонту, сборке и наладке электрических приборов, электромагнитной, магнитоэлектрической и электродинамических систем.
Знания:
Разряд 2
1. Правила выполнения работ при техническом осмотре и ремонте оборудования РУ.
2. Правила выполнения работ при разборке, сборке и армировании вводов для силовых и измерительных трансформаторов.

3. Құрғақ, майлы, екі орамалы күштік трансформаторлардың құрылысы және жұмыс істеу принципі.
4. Еріткіштер мен эмальдарды, глетоглицеринді замазкаларды қолдана отырып жұмыстар жүргізу қағидалары.
5. Электртехника бойынша жалпы мәліметтер.
6. Ішкі еңбек тәртібі қағидалары, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жабық ТҚ-ның электр жабдығын тексеру және күрделі жөндеу
Машықтар:
2 разряд
1. Жабдықтың бөлшектелген және жинақтау бөлшектерін тазалау, жуу және сүрту.
2. Контактілер мен контакт беттерін тазалау.
3. Қалайылау және дәнекерлеу үшін беттерді тазалау.
4. 10 кВ-қа дейінгі кернеулі тарату құрылғыларының жабдығын, 35 кВ-қа дейінгі енгізулерді, 1000 кВ•А дейінгі қуаты бар 10 кВ-қа дейінгі кернеулі майлы және құрғақ күштік трансформаторларды бөлшектеу, жөндеу және жинау, сондай-ақ орамаларын ауыстыру.
5. Электр қозғалтқыштарының, электр аппаратуралары мен аспаптарының қарапайым тораптары мен бөлшектерін бөлшектеу, жөндеу және жинау.
6. Қарапайым жарықтандыру арматурасы мен шағын прожекторларды монтаждау.
7. Тарату қораптарын, сақтандырғыш қалқандарын монтаждау, бөлшектеу және жөндеу.
8. Қарапайым іске қосу-реттеу аппаратурасын тексеру және жөндеу.
9. Жоғары білікті электрослесарьдың басшылығымен қарапайым такелаж жұмыстарын орындау.
3 разряд
1. 10 кВ-қа дейінгі кернеулі жабық тарату құрылғыларының электр жабдығын бөлшектеу, жөндеу және жинау.
2. Жалпы мақсаттағы трансформаторларды күрделі жөндеу (орамаларын ауыстырмай), ҚА (қозғалтпай ауыстыру) құрылғысымен, қуаты 10 мың кВ•А-ға дейінгі, 35 кВ-қа дейінгі кернеулі трансформаторлардың техникалық тексерісі.
3. 10 кВ-қа дейінгі кернеулі ҚА құрылғысымен жабдықталған трансформаторларды орамаларын ауыстыра отырып, күрделі жөндеу.
4. 35 кВ-қа дейінгі кернеулі енгізулерді бөлшектеу, жинау, арматуралау және герметикалығын сынау.
5. Бакелит бұйымдарын жөндеу, сіңдіру және вакуумдық кептіру.
6. Майды дегазациялау, цеолитті қалпына келтіру және майды цеолиттер арқылы кептіру.
7. Қарапайым механикаландыру құралдарын пайдалана отырып, такелаж жұмыстарын орындау.
8. Подшипниктерді (домалау және сырғанау) ауыстыру, электр қозғалтқыштарын тексеру, электр аспаптарын, электромагниттік, магнитті-электрлік және электродинамикалық жүйелерді бөлшектеу, жөндеу, жинау және баптау жұмыстарын орындау.
Білімдер:
2 разряд
1. ТҚ жабдығын техникалық тексеру және жөндеу жұмыстарын орындау ережелері.
2. Күштік және өлшеу трансформаторларына арналған енгізулерді бөлшектеу, жинау және арматуралау жұмыстарын орындау ережелері.

Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (выпуск 9). Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149.
Параграф 16. Электромонтер оперативно-выездной бригады, 2-3 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Для 2 разряда не требуется, для 3 разряда опыт работы не менее 6 месяцев.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
7413-2-019 - Электромонтер по обслуживанию преобразовательных устройств
7413-2-020 - Электромонтер по обслуживанию электрооборудования электростанций
Основная цель деятельности:
Техническое обслуживание оборудования подстанции и ликвидация повреждений в распределительных сетях
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация и выполнение работ по техническому обслуживанию оборудования подстанции
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация и выполнение работ по техническому обслуживанию оборудования подстанции
Навык 1:
Осмотр за оборудованием подстанции
Умения:
Разряд 2
1. Подготавливать рабочие места для выполнения работ на подстанциях.
2. Выполнять осмотр оборудования подстанций.
Разряд 3
1. Выполнять измерение параметров аккумуляторных батарей.
2. Заполнять техническую документацию.
Знания:
Разряд 2
1. Принцип действия, обслуживаемого оборудования подстанций.
2. Основы электротехники.
3. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Разряд 3
1. Правила оперативного обслуживания устройств релейной защиты, автоматики и телеуправления, виды связи, применяемые на подстанциях и оперативной автомашине и правила их использования.
2. Схемы первичных соединений и собственных нужд подстанций.
3. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обслуживание и устранение неисправностей работ оборудования подстанции
Умения:
Разряд 2
1. Обслуживать оборудование подстанции напряжением 35 кВ III степени сложности под руководством электромонтера более высокой квалификации.
2. Выполнять несложные работы при снятом напряжении, включая переключение ответвлений на силовых трансформаторах, зачистку и подтяжку контактных соединений.
Разряд 3
1. Обслуживать оборудование подстанции напряжением 110, 35 кВ I и II степени сложности.

Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (9-шығарылым). Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 бұйрығы.
16-параграф. Жедел-көшпелі бригадасының электрмонтері, 2-3 разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
2-разряд үшін талап етілмейді, 3-разряд үшін еңбек өтілі 6 айдан кем болмауы тиіс.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7413-2-019 - Түрлендіргіш құрылғыларға қызмет көрсетуші электромонтер
7413-2-020 - Электр станциясының электр жабдықтарына қызмет көрсетуші электромонтер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қосалқы станция жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Қосалқы станция жабдығына техникалық қызмет көрсету жұмыстарын ұйымдастыру және орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Қосалқы станция жабдығына техникалық қызмет көрсету жұмыстарын ұйымдастыру және орындау
Дағды 1:
Қосалқы станция жабдығын қарау
Машықтар:
2 разряд
1. Қосалқы станцияларда жұмыстарды орындау үшін жұмыс орындарын дайындау;
2. Қосалқы станциялар жабдығын қарау.
3 разряд
1. Аккумуляторлық батареялардың параметрлерін өлшеу;
2. Техникалық құжаттаманы толтыру.
Білімдер:
2 разряд
1. Қосалқы станцияларда қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмыс қағидаты;
2. Электр техникасының негіздері;
3. Ішкі еңбек тәртібі қағидалары, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өндірістік санитария жөніндегі талаптар, өрт қауіпсіздігі талаптары.
3 разряд
1. Релейлік қорғау, автоматика және теле басқару құрылғыларын жедел пайдаланудың қағидалары, қосалқы станцияларда және жедел автокөлікте қолданылатын байланыс түрлері және оларды пайдалану қағидалары;
2. Қосалқы станциялардың бастапқы қосылыстары мен өз қажеттіліктерінің сұлбалары;
3. Ішкі еңбек тәртібі қағидалары, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өндірістік санитария жөніндегі талаптар, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Қосалқы станция жабдығын қызмет көрсету және ақауларын жою
Машықтар:
2 разряд
1. 35 кВ кернеулі ІІІ күрделілік дәрежесіндегі қосалқы станция жабдығына жоғары біліктілігі бар электромонтердің басшылығымен қызмет көрсету;
2. Ажыратылған кернеуде қарапайым жұмыстарды орындау, оның ішінде қуатты трансформаторларда тармақтарды ауыстыруды, түйіспе қосылыстарын тазалауды және тартуды жүзеге асыру.
3 разряд
1. 110 және 35 кВ кернеулі І және ІІ күрделілік дәрежесіндегі қосалқы станция жабдығына қызмет көрсету;

Параграф 31. Электромонтер по обслуживанию подстанции, 3 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не требуется.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
7413-2-021 - Электромонтер по оперативному обслуживанию распределительных сетей
7413-2-022 - Электромонтер по оперативным переключениям в распределительных сетях
Основная цель деятельности:
Техническое обслуживание и ремонт оборудования подстанции
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Профилактические и ремонтные работы оборудования ПС
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Профилактические и ремонтные работы оборудования ПС
Навык 1:
Обеспечение установленного режима по напряжению, нагрузке, температуре и другим параметрам работы оборудования ПС
Умения:
Разряд 3
1. Обеспечивать установленный режим по напряжению, нагрузке, температуре и другим параметрам работы оборудования ПС.
2. Выполнять режимные оперативные переключения в распределительных устройствах подстанции напряжением 35 кВ III степени сложности.
3. Выполнять оперативные переключения при ликвидации аварий напряжением 35 кВ III степени сложности.
4. Выполнять небольшие по объему и кратковременные работы по ликвидации неисправностей на щитах и сборках собственных нужд, в приводах коммутационных аппаратов, в цепях вторичной коммутации, закрытых и открытых распределительных устройств подстанции.
5. Вести оперативную и техническую документацию.
6. Осуществлять подготовку рабочих мест.
Знания:
Разряд 3
1. Устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования.
2. Схемы первичных соединений, сети собственных нужд, оперативного тока и электромагнитной блокировки.
3. Принципы действия релейных защит и автоматики, их зоны действия.
4. Принципы действия и правила обслуживания устройств телемеханики.
5. Сроки испытания защитных средств и приспособлений, применяемых на подстанции.
6. Виды связи, установленные на подстанции и правила их использования.
7. Основы электротехники.
8. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Выявление и устранение неисправностей оборудования ПС
Умения:
Разряд 3

31-параграф. Қосалқы станцияларға қызмет көрсету жөніндегі электрмонтер, 3-разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Талап етілмейді.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7413-2-021 - Тарату желілеріне жедел қызмет көрсету жөніндегі электромонтері
7413-2-022 - Бөлініп қалған жерлердегі желілерді жедел жұмысқа қосу электромонтері
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қосалқы станция жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және тарату желілеріндегі ақауларды жою
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. ҚС жабдығына профилактикалық және жөндеу жұмыстарын орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
ҚС жабдығына профилактикалық және жөндеу жұмыстарын орындау
Дағды 1:
ҚС жабдығының жұмыс параметрлері бойынша кернеу, жүктеме, температура және өзге де көрсеткіштердің белгіленген режимін қамтамасыз ету
Машықтар:
3 разряд
1. ҚС жабдығының жұмыс параметрлері бойынша кернеу, жүктеме, температура және өзге де көрсеткіштердің белгіленген режимін қамтамасыз ету.
2. 35 кВ кернеулі ҚС-тың тарату құрылғыларында III күрделілік дәрежесіндегі режимдік жедел ауыстырып қосуды орындау.
3. 35 кВ кернеулі апаттарды жою кезінде III күрделілік дәрежесіндегі жедел ауыстырып қосуды орындау.
4. Қажеттіліктерді қамтамасыз ету қалқандарында және жинақтарында, коммутациялық аппараттардың жетектерінде, екіншілік коммутация тізбектерінде, ҚС-тың жабық және ашық тарату құрылғыларында ақауларды жою бойынша шағын көлемді және қысқа мерзімді жұмыстарды орындау.
5. Жедел және техникалық құжаттаманы жүргізу.
6. Жұмыс орындарын дайындауды жүзеге асыру.
Білімдер:
3 разряд
1. Қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы мен жұмыс істеу принципі.
2. Алғашқы қосылыстар сұлбалары, өз қажеттіліктерін қамтамасыз ету желілері, жедел ток және электромагниттік блокировка сұлбалары.
3. Релелік қорғаныс пен автоматиканың жұмыс істеу принциптері және олардың әсер ету аймақтары.
4. Телемеханика құрылғыларының жұмыс істеу принциптері және қызмет көрсету қағидалары.
5. Подстанцияда қолданылатын қорғаныс құралдары мен бейімдердің сынақ мерзімдері.
6. Подстанцияда орнатылған байланыс түрлері және оларды пайдалану қағидалары.
7. Электротехника негіздері.
8. Ішкі еңбек тәртібі қағидалары, еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
ҚС жабдығындағы ақауларды анықтау және жою
Машықтар:
3 разряд

4. Заполнять техническую документацию.
Знания:
Разряд 4
1. Принцип действия, обслуживаемого оборудования подстанций.
2. Схемы первичных соединений и собственных нужд подстанций.
3. Основы электротехники
4. Устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования.
5. Схемы оперативного тока и электромагнитной блокировки всех обслуживаемых подстанций.
6. Принцип и зоны действия релейных защит.
7. Сроки испытаний защитных средств и приспособлений.
8. Виды связи, установленные на подстанциях и оперативной автомашине, и правила их использования.
9. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Разряд 5
1. Принцип действия, обслуживаемого оборудования подстанций.
2. Схемы первичных соединений и собственных нужд подстанций.
3. Основы электротехники
4. Устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования.
5. Схемы оперативного тока и электромагнитной блокировки всех обслуживаемых подстанций.
6. Принцип и зоны действия релейных защит.
7. Сроки испытаний защитных средств и приспособлений.
8. Виды связи, установленные на подстанциях и оперативной автомашине, и правила их использования.
9. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обслуживание и устранение неисправностей работ оборудования подстанции
Умения:
Разряд 4
1. Обслуживать оборудование подстанций с обеспечением установленного режима по напряжению, нагрузке, температуре и другим параметрам подстанции напряжением 35 кВ III степени сложности.
2. Выполнять небольшие работы по ликвидации неисправностей на щитах и сборках собственных нужд, в приводах коммутационных аппаратов, в цепях вторичной коммутации закрытых и открытых распределительных устройств подстанций.
3. Осуществлять оперативное и техническое обслуживание подстанции напряжением 35-110 киловольт I степени сложности и оборудования распределительных сетей I степени сложности совместно с оборудованием подстанций напряжением 35-110 киловольт I степени сложности под руководством электромонтера более высокой квалификации.
4. Осуществлять оперативное и техническое обслуживание оборудования распределительных сетей II степени сложности без подстанций.
Разряд 5
1. Обслуживать оборудования подстанций с обеспечением установленного режима по напряжению, нагрузке, температуре и другим параметрам подстанции напряжением 35 кВ III степени сложности.

4. Техникалық құжаттаманы толтыру.
Білімдер:
4 разряд
1. Қызмет көрсетілетін қосалқы станция жабдығының жұмыс істеу принципі.
2. Қосалқы станциялардың бастапқы қосылым және өз қажеттіліктеріне арналған схемалары.
3. Электротехника бойынша негізгі мәліметтер.
4. Қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымы мен жұмыс істеу принципі.
5. Барлық қызмет көрсетілетін қосалқы станциялардың жедел ток және электромагниттік блоктау схемалары.
6. Релейлік қорғаныстың жұмыс істеу принципі және әрекет ету аймақтары.
7. Қорғаныс құралдары мен құрылғыларын сынау мерзімдері.
8. Қосалқы станциялар мен жедел автокөлікте орнатылған байланыс түрлері және оларды пайдалану ережелері.
9. Ішкі еңбек тәртібі қағидалары, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі талаптары.
5 разряд
1. Қызмет көрсетілетін қосалқы станция жабдығының жұмыс істеу принципі.
2. Қосалқы станциялардың бастапқы қосылым және өз қажеттіліктеріне арналған схемалары.
3. Электротехника бойынша негізгі мәліметтер.
4. Қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымы мен жұмыс істеу принципі.
5. Барлық қызмет көрсетілетін қосалқы станциялардың жедел ток және электромагниттік блоктау схемалары.
6. Релейлік қорғаныстың жұмыс істеу принципі және әрекет ету аймақтары.
7. Қорғаныс құралдары мен құрылғыларын сынау мерзімдері.
8. Қосалқы станциялар мен жедел автокөлікте орнатылған байланыс түрлері және оларды пайдалану ережелері.
9. Ішкі еңбек тәртібі қағидалары, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Қосалқы станция жабдықтарының жұмысына қызмет көрсету және ақаулықтарды жою
Машықтар:
4 разряд
1. 35 кВ III күрделілік дәрежесіндегі қосалқы станция жабдығына кернеу, жүктеме, температура және басқа да параметрлер бойынша белгіленген режимді қамтамасыз ете отырып, қызмет көрсету.
2. Кернеу алынған кезде күштік трансформаторлардың тармақтарын ауыстыру, контактілерді тазалау және тарту бойынша шағын көлемдегі жұмыстарды орындау.
3. 35-110 кВ I күрделілік дәрежесіндегі қосалқы станцияларға және 35-110 кВ I күрделілік дәрежесіндегі қосалқы станция жабдығымен бірге орналасқан I күрделілік дәрежесіндегі тарату желілері жабдығына жедел және техникалық қызмет көрсету жұмыстарын жоғары білікті электрмонтердің басшылығымен орындау.
4. Қосалқы станциясы жоқ II күрделілік дәрежесіндегі тарату желілері жабдығына жедел және техникалық қызмет көрсету жұмыстарын орындау.
5 разряд
1. 35 кВ III күрделілік дәрежесіндегі қосалқы станция жабдығына кернеу, жүктеме, температура және басқа да параметрлер бойынша белгіленген режимді қамтамасыз ете отырып, қызмет көрсету.

2. Осуществлять оперативное и техническое обслуживание подстанций напряжением 35-110 киловольт II степени сложности, оборудования распределительных сетей I степени сложности без подстанций или оборудования распределительных сетей I и II степени сложности совместно с оборудованием подстанций напряжением 35-110 киловатт II и III степени сложности.
Знания:
Разряд 4
1. Правила оперативного обслуживания устройств релейной защиты, автоматики и телеуправления, виды связи, установленные на подстанциях и оперативной автомашине и правила их использования.
2. Устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования.
3. Схемы оперативного тока и электромагнитной блокировки всех обслуживаемых подстанций.
4. Принцип и зоны действия релейных защит.
5. Принцип действия и правила оперативного обслуживания устройств автоматики и телемеханики, наиболее часто возникающие неисправности и методы их устранения.
6. Сроки испытаний защитных средств и приспособлений.
7. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Разряд 5
1. Правила оперативного обслуживания устройств релейной защиты, автоматики и телеуправления, виды связи, установленные на подстанциях и оперативной автомашине и правила их использования.
2. Устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования.
3. Схемы оперативного тока и электромагнитной блокировки всех обслуживаемых подстанций.
4. Принцип и зоны действия релейных защит.
5. Принцип действия и правила оперативного обслуживания устройств автоматики и телемеханики, наиболее часто возникающие неисправности и методы их устранения.
6. Сроки испытаний защитных средств и приспособлений.
7. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Оперативное обслуживание распределительных сетей и ликвидация повреждений в распределительных сетях
Навык 1:
Оперативное обслуживание оборудования распределительных сетей и распределительных устройств
Умения:
Разряд 4
1. Выполнять режимные оперативные переключения в распределительных устройствах подстанций и в распределительных сетях.
Разряд 5
1. Выполнять режимные оперативные переключения в распределительных устройствах подстанций и в распределительных сетях.
Знания:
Разряд 4
1. Принцип действия, обслуживаемого оборудования подстанций.
2. Схемы первичных соединений и собственных нужд подстанций.
3. Правила оперативного обслуживания устройств релейной защиты, автоматики и телеуправления, виды связи, установленные на подстанциях и оперативной автомашине и правила их использования.

2. 35-110 кВ II күрделілік дәрежесіндегі қосалқы станцияларға, қосалқы станциясы жоқ I күрделілік дәрежесіндегі тарату желілері жабдығына немесе 35-110 кВ II және III күрделілік дәрежесіндегі қосалқы станция жабдығымен бірге орналасқан I және II күрделілік дәрежесіндегі тарату желілері жабдығына жедел және техникалық қызмет көрсету.
Білімдер:
4 разряд
1. Релейлік қорғаныс, автоматика және телебасқару құрылғыларына жедел қызмет көрсету ережелері, қосалқы станциялар мен жедел автокөлікте
орнатылған байланыс түрлері және оларды пайдалану ережелері.
2. Қызмет көрсетілетін қосалқы станция жабдығының жұмыс істеу принципі.
3. Қосалқы станциялардың бастапқы қосылым және өз қажеттіліктеріне арналған схемалары.
4. Қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымы мен жұмыс істеу принципі.
5. Автоматика және телемеханика құрылғыларының жұмыс істеу принциптері, оларға жедел қызмет көрсету ережелері, жиі кездесетін ақаулар
мен оларды жою әдістері.
6. Қорғаныс құралдары мен құрылғыларын сынау мерзімдері.
7. Ішкі еңбек тәртібі қағидалары, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі талаптары.
5 разряд
1. Релейлік қорғаныс, автоматика және телебасқару құрылғыларына жедел қызмет көрсету ережелері, қосалқы станциялар мен жедел автокөлікте
орнатылған байланыс түрлері және оларды пайдалану ережелері.
2. Қызмет көрсетілетін қосалқы станция жабдығының жұмыс істеу принципі.
3. Қосалқы станциялардың бастапқы қосылым және өз қажеттіліктеріне арналған схемалары.
4. Қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымы мен жұмыс істеу принципі.
5. Автоматика және телемеханика құрылғыларының жұмыс істеу принциптері, оларға жедел қызмет көрсету ережелері, жиі кездесетін ақаулар
мен оларды жою әдістері.
6. Қорғаныс құралдары мен құрылғыларын сынау мерзімдері.
7. Ішкі еңбек тәртібі қағидалары, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Тарату желілеріне жедел қызмет көрсету және тарату желілеріндегі ақауларды жою
Дағды 1:
Тарату желілері мен тарату құрылғылары жабдығына жедел қызмет көрсету
Машықтар:
4 разряд
1. Тарату құрылғыларында және тарату желілерінде режимдік жедел ауыстырып-қосу операцияларын орындау.
5 разряд
1. Тарату құрылғыларында және тарату желілерінде режимдік жедел ауыстырып-қосу операцияларын орындау.
Білімдер:
4 разряд
1. Қызмет көрсетілетін қосалқы станция жабдығының жұмыс істеу принципі.
2. Қосалқы станциялардың бастапқы қосылым және өз қажеттіліктеріне арналған схемалары.
3. Релейлік қорғаныс, автоматика және телебасқару құрылғыларына жедел қызмет көрсету ережелері, қосалқы станциялар мен жедел автокөлікте орнатылған байланыс түрлері және оларды пайдалану ережелері.

4. Основы электротехники.
5. Устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования.
6. Схемы оперативного тока и электромагнитной блокировки всех обслуживаемых подстанций.
7. Принцип и зоны действия релейных защит.
8. Принцип действия и правила оперативного обслуживания устройств автоматики и телемеханики, наиболее часто возникающие неисправности и методы их устранения.
9. Сроки испытаний защитных средств и приспособлений.
10. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Разряд 5
1. Схемы первичных соединений и собственных нужд подстанций.
2 Правила оперативного обслуживания устройств релейной защиты, автоматики и телеуправления, виды связи, установленные на подстанциях и оперативной автомашине и правила их использования.
3. Устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования.
4. Схемы оперативного тока и электромагнитной блокировки всех обслуживаемых подстанций.
5. Принцип и зоны действия релейных защит.
6. Принцип действия и правила оперативного обслуживания устройств автоматики и телемеханики, наиболее часто возникающие неисправности и методы их устранения.
7. Сроки испытаний защитных средств и приспособлений.
8. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Ликвидация повреждений в распределительных сетях
Умения:
Разряд 4
1. Выполнять определение мест и ликвидацию повреждений на оборудовании распределительных сетей.
2. Выполнять переключения при ликвидации аварий.
Разряд 5
1. Выполнять определение мест и ликвидацию повреждений на оборудовании распределительных сетей, щитах и сборках собственных нужд, в приводах коммутационных аппаратов, цепях вторичной коммутации закрытых и открытых распределительных устройств подстанций.
2. Выполнять переключения при ликвидации аварий.
Знания:
Разряд 4
1. Принцип действия, обслуживаемого оборудования подстанций.
2. Схемы первичных соединений и собственных нужд подстанций.
3. Правила оперативного обслуживания устройств релейной защиты, автоматики и телеуправления, виды связи, установленные на подстанциях и оперативной автомашине и правила их использования.
4. Принцип действия и правила оперативного обслуживания устройств автоматики и телемеханики, наиболее часто возникающие неисправности и методы их устранения.

4. Электротехника бойынша негізгі мәліметтер.
5. Қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымы мен жұмыс істеу принципі.
6. Барлық қызмет көрсетілетін қосалқы станциялардың жедел ток және электромагниттік блоктау схемалары.
7. Релейлік қорғаныстың жұмыс істеу принципі және әрекет ету аймақтары.
8. Автоматика және телемеханика құрылғыларының жұмыс істеу принциптері, оларға жедел қызмет көрсету ережелері, жиі кездесетін ақаулар мен оларды жою әдістері.
9. Қорғаныс құралдары мен құрылғыларын сынау мерзімдері.
10. Ішкі еңбек тәртібі қағидалары, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі талаптары.
5 разряд
1. Қосалқы станциялардың бастапқы қосылым және өз қажеттіліктеріне арналған схемалары.
2. Релейлік қорғаныс, автоматика және телебасқару құрылғыларына жедел қызмет көрсету ережелері, қосалқы станциялар мен жедел автокөлікте орнатылған байланыс түрлері және оларды пайдалану ережелері.
3. Қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымы мен жұмыс істеу принципі.
4. Барлық қызмет көрсетілетін қосалқы станциялардың жедел ток және электромагниттік блоктау схемалары.
5. Релейлік қорғаныстың жұмыс істеу принципі және әрекет ету аймақтары.
6. Автоматика және телемеханика құрылғыларының жұмыс істеу принциптері, оларға жедел қызмет көрсету ережелері, жиі кездесетін ақаулар мен оларды жою әдістері.
7. Қорғаныс құралдары мен құрылғыларын сынау мерзімдері.
8. Ішкі еңбек тәртібі қағидалары, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Тарату желілеріндегі ақауларды жою
Машықтар:
4 разряд
1. Тарату желілері жабдықтарындағы орындарды анықтауды және зақымдануларды жоюды орындау
2. Апатты жою кезінде жедел ауыстырып-қосу операцияларын орындау.
5 разряд
1. Тарату желілері жабдығында, қосалқы станциялардың ашық және жабық тарату құрылғыларындағы екінші реттік коммутация тізбектерінде, коммутациялық аппараттардың жетектерінде, өз мұқтаждарына арналған қалқандар мен жинақтарда ақау орындарын анықтау және оларды жою жұмыстарын орындау.
2. Апатты жою кезінде жедел ауыстырып-қосу операцияларын орындау.
Білімдер:
4 разряд
1. Қызмет көрсетілетін қосалқы станция жабдығының жұмыс істеу принципі.
2. Қосалқы станциялардың бастапқы қосылым және өз қажеттіліктеріне арналған схемалары.
3. Релейлік қорғаныс, автоматика және телебасқару құрылғыларына жедел қызмет көрсету ережелері, қосалқы станциялар мен жедел автокөлікте орнатылған байланыс түрлері және оларды пайдалану ережелері.
4. Автоматика және телемеханика құрылғыларының жұмыс істеу принциптері, оларға жедел қызмет көрсету ережелері, жиі кездесетін ақаулар мен оларды жою әдістері.

2. Принимать и согласовывать заявки на вывод оборудования в ремонт, включение его в работу, вывод из работы или в резерв.
3. Проверять наличие и исправность передаваемых по смене защитных средств, спецодежды, спец. обуви, инструментов.
4. Ознакамливаться с распоряжениями и указаниями, поступившими от РЭС и оперативно-диспетчерской группы в период его отсутствия.
5. Ознакамливаться с отступлениями от нормальной схемы электрических сетей 0,4–6–10 кВ по записям в журнале изменений и по заявкам на вывод оборудования в ремонт.
6. Ознакамливаться с записями о выявленных дефектах в журнале дефектов.
Знания:
Разряд 3
1. Назначение и устройство оборудования распределительных сетей и подстанций.
2. Действующие указания и инструкции по эксплуатации оборудования РЭС.
3. Электрическую схему РЭС.
4. Основы электротехники.
5. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Передача оперативной информации
Умения:
Разряд 3
1. Формировать и передавать оперативную информацию о работе подразделений района электросетей.
2. В случае возникновения аварийной ситуации или несчастного случая принять все меры для нераспространения аварии и сохранения жизни пострадавшего, докладывать руководству РЭС.
3. Сообщать руководству РЭС обо всех замеченных потенциально опасных происшествиях и опасных условиях.
Знания:
Разряд 3
1. Назначение и устройство оборудования распределительных сетей и подстанций.
2. Действующие указания и инструкции по эксплуатации оборудования РЭС.
3. Электрическую схему РЭС.
4. Основы электротехники.
5. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
6. Инструкцию по передаче оперативной информации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Дисциплинированность
Коммуникабельность
Внимательность
Организованность
активность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Об утверждении Правил технической эксплуатации электрических станций и сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247.
2. Об утверждении Правил техники безопасности при эксплуатации тепломеханического оборудования электростанций и тепловых сетей. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 122.
3. Об утверждении Правил пожарной безопасности для энергетических предприятий. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 123.

2. жабдықты жөндеуге шығаруға, оны жұмысқа қосуға, жұмыстан немесе резервке шығаруға арналған өтінімдерді қабылдау және келісу;
3. ауысым бойынша берілетін қорғаныш құралдарының, арнайы киімнің, арнайы аяқ киімнің, аспаптардың болуын және жарамдылығын тексеру;
4. АЭЖ мен жедел-диспетчерлік топтан оның болмаған кезеңінде түскен өкімдермен және нұсқаулармен танысу;
5. 0,4–6–10 кВ электр желілерінің қалыпты сұлбасынан ауытқулармен ақаулар журналына енгізілген жазбалар және жабдықты жөндеуге шығаруға арналған өтінімдер бойынша танысу;
6. Ақаулар журналында анықталған ақаулар жөніндегі жазбалармен танысу.
Білімдер:
3 разряд
1. Тарату желілері мен қосалқы станциялардың жабдықтарының мақсаты мен құрылысы;
2. АЭЖ жабдықтарын пайдалануға қатысты қолданыстағы нұсқаулар мен нұсқаулықтар;
3. АЭЖ электр сұлбасы;
4. Электр техникасының негіздері;
5. Ішкі еңбек тәртібі қағидалары, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өндірістік санитария жөніндегі талаптар, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жедел ақпарат беру
Машықтар:
3 разряд
1. аудандық электр желілері бөлімшелерінің жұмысы туралы жедел ақпаратты қалыптастыру және беру;
2. апатты жағдай немесе жазатайым оқиға туындаған кезде апаттың таралуына жол бермеу және зардап шегушінің өмірін сақтау үшін барлық шараларды қабылдау, АЭЖ басшылығына баяндау;
3. АЭЖ басшылығына барлық анықталған әлеуетті қауіпті оқиғалар және қауіпті жағдайлар туралы хабарлау.
Білімдер:
3 разряд
1. Тарату желілері мен қосалқы станциялардың жабдықтарының мақсаты мен құрылысы;
2. АЭЖ жабдықтарын пайдалануға қатысты қолданыстағы нұсқаулар мен нұсқаулықтар;
3. АЭЖ электр сұлбасы;
4. Электр техникасының негіздері;
5. Ішкі еңбек тәртібі қағидалары, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өндірістік санитария жөніндегі талаптар, өрт қауіпсіздігі талаптары;
6. Жедел ақпаратты беру жөніндегі нұсқаулық.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Тәртіптілік
Қарым-қатынас
Зейін
Ұйымдастыру
Белсенділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидаларын бекіту туралы. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығы.
2. Электр станцияларының және жылу желілерінің жылу-механикалық жабдықтарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 122 бұйрығы.
3. Энергетика кәсіпорындары үшін өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 123 бұйрығы.

1. Формировать и передавать оперативную информацию о работе подразделений района электросетей.
2. Обслуживать распределительные сети II степени сложности совместно с ПС напряжением 35-110 кВ II степени сложности и распределительных сетей I степени сложности совместно с ПС напряжением 35-110 кВ I, II и III степени сложности.
3. Обслуживать электрооборудования распределительных сетей II степени сложности, распределительных сетей II степени сложности совместно с ПС напряжением 35 кВ III степени сложности.
4. Выполнять оперативное обслуживание электрооборудования РЭС.
5. Обеспечивать надежную и экономичную ведение режима работы обслуживаемого электрооборудования.
6. Обеспечивать нормальный уровень напряжения у потребителей.
Знания:
Разряд 4
1. Назначение и устройство оборудования распределительных сетей и подстанций.
2. Действующие указания и инструкции по эксплуатации оборудования РЭС.
3. Электрическую схему РЭС.
4. Основы электротехники.
5. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
6. Инструкцию передачи оперативной информации.
Разряд 5
1. Основы электротехники.
2. Назначение и устройство оборудования распределительных сетей и ПС.
3. Действующие указания и инструкции по эксплуатации оборудования РЭС.
4. Электрическую схему РЭС.
5. Схемы оперативного тока и блокировки обслуживаемых ПС.
6. Эксплуатационные характеристики основного оборудования РЭС.
7. Назначение и зоны действия релейных защит и автоматических устройств.
8. Технико-экономические показатели работы РЭС.
9. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Сбор, прием, согласование оперативной информации, связанной с техническим состоянием и ремонтом оборудования РЭС
Умения:
Разряд 4
1. Оперативно обслуживать электрооборудования РЭС под руководством электромонтера более высокой квалификации: обслуживать электрооборудования распределительных сетей II степени сложности, распределительных сетей II степени сложности совместно с ПС напряжением 35 кВ III степени сложности.
2. Принимать и согласовывать заявки на вывод оборудования в ремонт, включение его в работу, вывод из работы или в резерв.
3. Обслуживать электрооборудования распределительных сетей II степени сложности совместно с ПС напряжением 35-110 кВ II степени сложности и распределительных сетей I степени сложности совместно с ПС напряжением 35-110 кВ I, II и III степени сложности.

1. ЭТА бөлімшелерінің жұмысы туралы жедел ақпаратты құру және беру.
2. 35-110 кВ кернеулі күрделілігі II деңгейлі қосалқы станциялармен біріктірілген күрделілігі II деңгейлі тарату желілеріне, сондай-ақ 35-110 кВ
кернеулі күрделілігі I, II және III деңгейлі қосалқы станциялармен біріктірілген күрделілігі I деңгейлі тарату желілеріне қызмет көрсету.
3. Күрделілігі II деңгейлі тарату желілерінің, сондай-ақ, 35-кВ кернеулі күрделілігі III деңгейлі қосалқы станциялармен біріктірілген күрделілігі
II деңгейлі тарату желілерінің электр жабдықтарына қызмет көрсету.
4.ЭТА электр жабдықтарына жедел қызмет көрсету.
5. Қызмет көрсетілетін электр жабдықтарының жұмы режимін сенімді және үнемді жүргізумен қамтамасыз ету.
6. Тұтынушылардың кернеуін қалыпты деңгеймен қамтамасыз ету.
Білімдер:
4 разряд
1. Тарату желілері мен қосалқы станциялардың жабдықтарының мақсаты мен орнатылуы.
2. ЭТА жабдықтарын пайдалануға қатысты қолданыстағы нұсқаулықтар мен ережелер.
3. ЭТА электр схемасы.
4. Электртехника негіздері.
5. Ішкі еңбек тәртібі, қауіпсіздік және еңбекті қорғау. Өндірістік санитария қағидалары, өрт қауіпсіздігі талаптары.
6. Жедел ақпарат беру тәртібі.
5 разряд
1. Электртехника негіздері.
2. Тарату желілері мен қосалқы станциялардың жабдықтарының мақсаты мен орнатылуы.
3. ЭТА жабдықтарын пайдалануға қатысты қолданыстағы нұсқаулықтар мен ережелер.
4. ЭТА электр схемасы.
5. Жедел токтың және қызмет көрсетілетін ҚС бұғаттаудың схемалары.
6. ЭТА негізгі жабдығының пайдалану сипаттамалары.
7. Релелік қорғаныстардың және автоматты құрылғыларының мақсаты мен әрекет ету аймақтары.
8. ЭТА жұмысының техникалық-экономикалық көрсеткіштері.
9. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау бойынша Ішкі еңбек тәртібі. Өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жедел ақпаратты жинау, қабылдау және жабдықты жөндеуді келісу
Машықтар:
4 разряд
1. Біліктілігі аса жоғары электр монтерінің басшылығымен ЭТА электр жабдықтарына жедел қызмет көрсету: күрделілігі II деңгейлі тарату желілерінің, күрделілігі III деңгейлі 35кВ кернеулі ҚС-мен біріктірілген күрделілігі II деңгейлі тарату желілерінің электр жабдықтарына қызмет көрсету.
2. Жабдықты жөндеуге шығару, іске қосу, жұмыстан шығару немесе резервке ауыстыруға арналған өтінімдерді қабылдау және келісу.
3. 35-110 кВ кернеулі күрделілігі II деңгейлі қосалқы станциялармен біріктірілген күрделілігі II деңгейлі тарату желілерінің, сондай-ақ 35-110 кВ кернеулі күрделілігі I, II және III деңгейлі қосалқы станциялармен біріктірілген күрделілігі I деңгейлі тарату желілерінің электр жабдықтарына қызмет көрсету.

1. Профилактические и ремонтные работы оборудования ПС
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Профилактические и ремонтные работы оборудования ПС
Навык 1:
Выявление и устранение неисправностей оборудования ПС
Умения:
Разряд 6
1. Осуществлять ремонт осветительной сети и арматуры со сменой ламп и предохранителей напряжением 35 кВ III степени сложности.
2. Осуществлять Ремонт осветительной сети и арматуры со сменой ламп и предохранителей напряжение 150, 110, 35 кВ II степени сложности.
3. Наблюдать за работающими бригадами, и приемка рабочих мест при производстве работ на ПС.
4. Определять параметры аккумуляторных батарей.
5. Осуществлять допуск рабочих к работе, надзор за их работой.
6. Осуществлять прием рабочих мест при ликвидации аварийных ситуаций.
7. Осуществлять протирку от пыли панелей релейной защиты и автоматики, приборов, уборку помещений, покос травы и уборку от снега территории ПС.
8. Производить замеры нагрузок в соответствии со сроками, установленными диспетчерской службой, осуществлять переключения ответвлений силовых трансформаторов.
9. Осуществлять ремонт осветительной сети и арматуры со сменой ламп и предохранителей напряжением 220 кВ II степени сложности и напряжением 150, 110, 35 кВ I степени сложности.
10. Осуществлять ремонт осветительной сети и арматуры со сменой ламп и предохранителей напряжением 330 кВ и 220 кВ I степени сложности и постоянного тока до 800 Кв.
Разряд 7
1. Осуществлять ремонт осветительной сети и арматуры со сменой ламп и предохранителей напряжением 35 кВ III степени сложности.
2. Ремонт осветительной сети и арматуры со сменой ламп и предохранителей напряжением 150, 110, 35 кВ II степени сложности.
3. Наблюдать за работающими бригадами, и приемка рабочих мест при производстве работ на ПС.
4. Определять параметры аккумуляторных батарей.
5. Осуществлять допуск рабочих к работе, надзор за их работой.
6. Осуществлять прием рабочих мест при ликвидации аварийных ситуаций.
7. Осуществлять протирку от пыли панелей релейной защиты и автоматики, приборов, уборку помещений, покос травы и уборку от снега территории ПС.
8. Производить замеры нагрузок в соответствии со сроками, установленными диспетчерской службой, осуществлять переключения ответвлений силовых трансформаторов.
9. Осуществлять ремонт осветительной сети и арматуры со сменой ламп и предохранителей напряжением 220 кВ II степени сложности и напряжением 150, 110, 35 кВ I степени сложности.

1. ҚС жабдығына профилактикалық және жөндеу жұмыстары
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
ҚС жабдығына профилактикалық және жөндеу жұмыстары
Дағды 1:
КС жабдығының кернеуі, жүктемесі, температурасы және басқа да жұмыс параметрлері бойынша белгіленген режимді қамтамасыз ету
Машықтар:
6 разряд
1. Күрделілік дәрежесі III болатын 35 кВ кернеуіндегі жарық беру желісін және арматурасын шамдар мен сақтандырғыштарды ауыстыру арқылы жөндеу.
2. Күрделілік дәрежесі II болатын 150, 110, 35 кВ кернеуіндегі жарық беру желісін және арматурасын шамдар мен сақтандырғыштарды ауыстыру арқылы жөндеу.
3. Жұмыс істеп жатқан бригадаларды қадағалау, ПС-те жұмыстар жүргізу кезінде жұмыс орындарын қабылдау.
4. Аккумуляторлық батареялардың параметрлерін анықтау.
5. Жұмысшыларды жұмысқа жіберуді жүзеге асыру, олардың жұмысына қадағалау жасау.
6. Авариялық жағдайларды жою кезінде жұмыс орындарын қабылдау.
7. Релейлік қорғау және автоматика панельдерін, аспаптарды шаңнан сүрту, үй-жайларды жинау, ПС аумағындағы шөп шабу және қар тазалау жұмыстарын жүргізу.
8. Диспетчерлік қызмет белгілеген мерзімдерге сәйкес жүктемелерді өлшеу, қуатты трансформаторлардың тармақтарын ауыстыруды жүзеге асыру.
9. Күрделілік дәрежесі II болатын 220 кВ кернеуіндегі және күрделілік дәрежесі I болатын 150, 110, 35 кВ кернеуіндегі жарық беру желісін және арматурасын шамдар мен сақтандырғыштарды ауыстыру арқылы жөндеу.
10. Күрделілік дәрежесі I болатын 330 кВ және 220 кВ кернеуіндегі, сондай-ақ 800 кВ дейінгі тұрақты токтағы жарық беру желісін және арматурасын шамдар мен сақтандырғыштарды ауыстыру арқылы жөндеу.
7 разряд
1. Күрделілік дәрежесі III болатын 35 кВ кернеуіндегі жарық беру желісін және арматурасын шамдар мен сақтандырғыштарды ауыстыру арқылы жөндеу.
2. Күрделілік дәрежесі II болатын 150, 110, 35 кВ кернеуіндегі жарық беру желісін және арматурасын шамдар мен сақтандырғыштарды ауыстыру арқылы жөндеу.
3. Жұмыс істеп жатқан бригадаларды қадағалау, ПС-те жұмыстар жүргізу кезінде жұмыс орындарын қабылдау.
4. Аккумуляторлық батареялардың параметрлерін анықтау.
5. Жұмысшыларды жұмысқа жіберуді жүзеге асыру, олардың жұмысына қадағалау жасау.
6. Авариялық жағдайларды жою кезінде жұмыс орындарын қабылдау.
7. Релейлік қорғау және автоматика панельдерін, аспаптарды шаңнан сүрту, үй-жайларды жинау, ПС аумағындағы шөп шабу және қар тазалау жұмыстарын жүргізу.
8. Диспетчерлік қызмет белгілеген мерзімдерге сәйкес жүктемелерді өлшеу, қуатты трансформаторлардың тармақтарын ауыстыруды жүзеге асыру.
9. Күрделілік дәрежесі II болатын 220 кВ кернеуіндегі және күрделілік дәрежесі I болатын 150, 110, 35 кВ кернеуіндегі жарық беру желісін және арматурасын шамдар мен сақтандырғыштарды ауыстыру арқылы жөндеу.

10. Осуществлять ремонт осветительной сети и арматуры со сменой ламп и предохранителей напряжением 330 кВ и 220 кВ I степени сложности и постоянного тока до 800 Кв.
11. Осуществлять ремонт осветительной сети и арматуры со сменой ламп и предохранителей напряжением 400, 500, 750 кВ и постоянного тока свыше 800 кВ.
Знания:
Разряд 6
1. Устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования.
2. Схемы первичных соединений, сети собственных нужд, оперативного тока и электромагнитной блокировки.
3. Принципы действия релейных защит и автоматики, их зоны действия.
4. Принципы действия и правила обслуживания устройств телемеханики.
5. Сроки испытания защитных средств и приспособлений, применяемых на подстанции.
6. Виды связи, установленные на подстанции и правила их использования.
7. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Разряд 7
1. Устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования.
2. Схемы первичных соединений, сети собственных нужд, оперативного тока и электромагнитной блокировки.
3. Принципы действия релейных защит и автоматики, их зоны действия.
4. Принципы действия и правила обслуживания устройств телемеханики.
5. Сроки испытания защитных средств и приспособлений, применяемых на подстанции.
6. Виды связи, установленные на подстанции и правила их использования.
7. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обеспечение установленного режима по напряжению, нагрузке, температуре и другим параметрам работы оборудования ПС
Умения:
Разряд 6
1. Обеспечивать установленный режим по напряжению, нагрузке, температуре и другим параметрам работы оборудования ПС.
2. Выполнять режимные оперативные переключения в распределительных устройствах подстанции напряжением 35 кВ III степени сложности.
3. Выполнять оперативные переключения при ликвидации аварий напряжением 35 кВ III степени сложности.
4. Выполнять небольшие по объему и кратковременные работы по ликвидации неисправностей на щитах и сборках собственных нужд, в приводах коммутационных аппаратов, в цепях вторичной коммутации, закрытых и открытых распределительных устройств подстанции.
5. Вести оперативную и техническую документацию.
6. Осуществлять подготовку рабочих мест.
7. Выполнять режимные оперативные переключения в распределительных устройствах подстанции напряжением 150, 110, 35 кВ II степени сложности.

10. Күрделілік дәрежесі I болатын 330 кВ және 220 кВ кернеуіндегі, сондай-ақ 800 кВ дейінгі тұрақты токтағы жарық беру желісін және арматурасын шамдар мен сақтандырғыштарды ауыстыру арқылы жөндеу.
11. 400, 500, 750 кВ кернеуіндегі және 800 кВ-тан жоғары тұрақты токтағы жарық беру желісін және арматурасын шамдар мен сақтандырғыштарды ауыстыру арқылы жөндеу.
Білімдер:
6 разряд
1. Қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы мен жұмыс істеу принципі.
2. Алғашқы қосылыстардың сұлбалары, өз мұқтажына арналған желілер, жедел ток және электромагниттік блоктау.
3. Релейлік қорғаныс пен автоматика әрекетінің принциптері, олардың әсер ету аймақтары.
4. Телемеханика құрылғыларының жұмыс істеу принциптері және оларды техникалық қызмет көрсету қағидалары.
5. Подстанцияда қолданылатын қорғау құралдары мен бейімдемелерін сынау мерзімдері.
6. Подстанцияда орнатылған байланыс түрлері және оларды пайдалану қағидалары.
7. Ішкі еңбек тәртібі ережелері, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
7 разряд
1. Қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы мен жұмыс істеу принципі.
2. Алғашқы қосылыстардың сұлбалары, өз мұқтажына арналған желілер, жедел ток және электромагниттік блоктау.
3. Релейлік қорғаныс пен автоматика әрекетінің принциптері, олардың әсер ету аймақтары.
4. Телемеханика құрылғыларының жұмыс істеу принциптері және оларды техникалық қызмет көрсету қағидалары.
5. Подстанцияда қолданылатын қорғау құралдары мен бейімдемелерін сынау мерзімдері.
6. Подстанцияда орнатылған байланыс түрлері және оларды пайдалану қағидалары.
7. Ішкі еңбек тәртібі ережелері, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
ҚС жабдығындағы ақауларды анықтау және жою
Машықтар:
6 разряд
1. ҚС жабдығының кернеу, жүктеме, температура және басқа да жұмыс параметрлері бойынша белгіленген режимін қамтамасыз ету.
2. 35 кВ III күрделілік дәрежесіндегі подстанцияның тарату құрылғыларында режимдік жедел ауыстырып-қосуларды орындау.
3. 35 кВ III күрделілік дәрежесіндегі апаттарды жою кезінде жедел ауыстырып-қосуларды орындау.
4. Өз мұқтажына арналған қалқандар мен жинақтарда, коммутациялық аппараттардың жетектерінде, екінші реттік коммутация тізбектерінде, подстанцияның жабық және ашық тарату құрылғыларында ақауларды жою бойынша көлемі шағын және қысқа мерзімді жұмыстарды орындау.
5. Оперативтік және техникалық құжаттаманы жүргізу.
6. Жұмыс орындарын дайындауды жүзеге асыру.
7. 150, 110, 35 кВ II күрделілік дәрежесіндегі подстанцияның тарату құрылғыларында режимдік жедел ауыстырып-қосуларды орындау.

8. Выполнять оперативные переключения при ликвидации аварий напряжением 150, 110, 35 кВ II степени сложности.
9. Выполнять режимные оперативные переключения в распределительных устройствах подстанции напряжением 220 кВ II степени сложности и напряжение 150, 110, 35 кВ I степени сложности.
10. Выполнять оперативные переключения при ликвидации аварий напряжением 220 кВ II степени сложности и напряжением 150, 110, 35 кВ I степени сложности.
11. Выполнять режимные оперативные переключения в распределительных устройствах подстанции напряжением 330 кВ и 220 кВ I степени сложности и постоянного тока до 800 кВ.
12. Выполнять оперативные переключения при ликвидации аварий напряжением 330 кВ и 220 кВ I степени сложности и постоянного тока до 800 кВ.
Разряд 7
1. Обеспечивать установленный режим по напряжению, нагрузке, температуре и другим параметрам работы оборудования ПС.
2. Выполнять режимные оперативные переключения в распределительных устройствах подстанции напряжением 35 кВ III степени сложности.
3. Выполнять оперативные переключения при ликвидации аварий напряжением 35 кВ III степени сложности.
4. Выполнять небольшие по объему и кратковременные работы по ликвидации неисправностей на щитах и сборках собственных нужд, в приводах коммутационных аппаратов, в цепях вторичной коммутации, закрытых и открытых распределительных устройств подстанции.
5. Вести оперативную и техническую документацию.
6. Осуществлять подготовку рабочих мест.
7. Выполнять режимные оперативные переключения в распределительных устройствах подстанции напряжением 150, 110, 35 кВ II степени сложности.
8. Выполнять оперативные переключения при ликвидации аварий напряжением 150, 110, 35 кВ II степени сложности.
9. Выполнять режимные оперативные переключения в распределительных устройствах подстанции напряжением 220 кВ II степени сложности и напряжением 150, 110, 35 кВ I степени сложности.
10. Выполнять оперативные переключения при ликвидации аварий напряжением 220 кВ II степени сложности и напряжением 150, 110, 35 кВ I степени сложности.
11. Выполнять режимные оперативные переключения в распределительных устройствах подстанции напряжением 330 кВ и 220 кВ I степени сложности и постоянного тока до 800 кВ.
12. Выполнять оперативные переключения при ликвидации аварий напряжением 330 кВ и 220 кВ I степени сложности и постоянного тока до 800 кВ.
13. Выполнять режимные оперативные переключения в распределительных устройствах подстанции напряжением 400, 500, 750 кВ и постоянного тока свыше 800 кВ.
14. Выполнять оперативные переключения при ликвидации аварий напряжением 400, 500, 750 кВ и постоянного тока свыше 800 кВ.
Знания:
Разряд 6

8. 150, 110, 35 кВ II күрделілік дәрежесіндегі апаттарды жою кезінде жедел ауыстырып-қосуларды орындау.
9. 220 кВ II күрделілік дәрежесі және 150, 110, 35 кВ I күрделілік дәрежесіндегі подстанцияның тарату құрылғыларында режимдік жедел ауыстырып-қосуларды орындау.
10. 220 кВ II күрделілік дәрежесі және 150, 110, 35 кВ I күрделілік дәрежесіндегі апаттарды жою кезінде жедел ауыстырып-қосуларды орындау.
11. 330 кВ және 220 кВ I күрделілік дәрежесіндегі және тұрақты ток 800 кВ-қа дейінгі подстанцияның тарату құрылғыларында режимдік жедел ауыстырып-қосуларды орындау.
12. 330 кВ және 220 кВ I күрделілік дәрежесіндегі және тұрақты ток 800 кВ-қа дейінгі апаттарды жою кезінде жедел ауыстырып-қосуларды орындау.
7 разряд
1. ҚС жабдығының кернеу, жүктеме, температура және басқа да жұмыс параметрлері бойынша белгіленген режимін қамтамасыз ету.
2. 35 кВ III күрделілік дәрежесіндегі подстанцияның тарату құрылғыларында режимдік жедел ауыстырып-қосуларды орындау.
3. 35 кВ III күрделілік дәрежесіндегі апаттарды жою кезінде жедел ауыстырып-қосуларды орындау.
4. Өз мұқтажына арналған қалқандар мен жинақтарда, коммутациялық аппараттардың жетектерінде, екінші реттік коммутация тізбектерінде, подстанцияның жабық және ашық тарату құрылғыларында ақауларды жою бойынша көлемі шағын және қысқа мерзімді жұмыстарды орындау.
5. Оперативтік және техникалық құжаттаманы жүргізу.
6. Жұмыс орындарын дайындауды жүзеге асыру.
7. 150, 110, 35 кВ II күрделілік дәрежесіндегі подстанцияның тарату құрылғыларында режимдік жедел ауыстырып-қосуларды орындау.
8. 150, 110, 35 кВ II күрделілік дәрежесіндегі апаттарды жою кезінде жедел ауыстырып-қосуларды орындау.
9. 220 кВ II күрделілік дәрежесі және 150, 110, 35 кВ I күрделілік дәрежесіндегі подстанцияның тарату құрылғыларында режимдік жедел ауыстырып-қосуларды орындау.
10. 220 кВ II күрделілік дәрежесі және 150, 110, 35 кВ I күрделілік дәрежесіндегі апаттарды жою кезінде жедел ауыстырып-қосуларды орындау.
11. 330 кВ және 220 кВ I күрделілік дәрежесіндегі және тұрақты ток 800 кВ-қа дейінгі подстанцияның тарату құрылғыларында режимдік жедел ауыстырып-қосуларды орындау.
12. 330 кВ және 220 кВ I күрделілік дәрежесіндегі және тұрақты ток 800 кВ-қа дейінгі апаттарды жою кезінде жедел ауыстырып-қосуларды орындау.
13. 400, 500, 750 кВ және тұрақты ток 800 кВ-тан жоғары подстанцияның тарату құрылғыларында режимдік жедел ауыстырып-қосуларды орындау.
14. 400, 500, 750 кВ және тұрақты ток 800 кВ-тан жоғары апаттарды жою кезінде жедел ауыстырып-қосуларды орындау.
Білімдер:
6 разряд