Об утверждении натуральных норм площадей для административных и специфических помещений загранучреждений Республики Казахстан при приобретении в собственность, проектировании и строительстве административных зданий загранучреждений Республики Казахстан
Приказ и.о. Министра иностранных дел Республики Казахстан от 20 мая 2025 года № 11-1-4/288
В соответствии с пунктом 3 статьи 70 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые натуральные нормы площадей для административных и специфических помещений загранучреждений Республики Казахстан при приобретении в собственность, проектировании и строительстве административных зданий загранучреждений Республики Казахстан.
2. Департаменту обеспечения и документооборота Министерства иностранных дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства иностранных дел Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после подписания настоящего приказа обеспечить представление в Департамент юридической службы Министерства иностранных дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Руководителя аппарата Министерства иностранных дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра иностранных дел
Республики Казахстан
А. Рахметуллин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утверждены приказом
исполняющего обязанности
Министра иностранных дел
Республики Казахстан
от 20 мая 2025 года
№ 11-1-4/288
Натуральные нормы площадей для административных и специфических помещений загранучреждений Республики Казахстан при приобретении в собственность, проектировании и строительстве административных зданий загранучреждений Республики Казахстан
Наименование помещения
Единица измерения
Площадь помещения не более
1.
Служебные кабинеты:

Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінің меншігіне алу, әкімшілік ғимараттарын жобалау және салу кезінде Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінің әкімшілік және ерекше үй-жайлары үшін алаңдардың заттай нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің м.а. 2025 жылғы 20 мамырдағы № 11-1-4/288 бұйрығы
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 70 бабы 3 тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінің меншігіне алу, әкімшілік ғимараттарын жобалау және салу кезінде қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінің әкімшілік және ерекше үй-жайлары үшін алаңдардың заттай нормалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Қамтамасыз ету және құжат айналымы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат Институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы Республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
2) Осы бұйрық ресми түрде жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрыққа қол қойылғаннан кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі Аппаратының басшысына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрінің міндетін атқарушы
А. Рахметуллин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 20 мамырдағы
№ 11-1-4/288 бұйрығымен
бекітілді
Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінің әкімшілік ғимараттарын сатып алу, құрылысын жобалау және салу кезінде Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінің әкімшілік және арнайы үй-жайлары үшін алаңдардың заттай нормалары
Үй-жайлардың атауы
Өлшем бірлігі
Үй-жайлардың ауданы артық емес
1.
Қызметтік кабинеттер:

1)
Кабинет Чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Казахстан, Постоянного (Полномочного) Представителя Республики Казахстан при международной организации (на 1 сотрудника)
квадратный метр
54
2)
Комната отдыха Чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Казахстан, Постоянного (Полномочного) Представителя Республики Казахстан при международной организации (на 1 сотрудника)
квадратный метр
15
3)
Приемная Чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Казахстан, Постоянного (Полномочного) Представителя Республики Казахстан при международной организации (на 1 сотрудника)
квадратный метр
12
4)
Кабинет поверенного в делах, заместителя постоянного представителя при международной организации, генерального консула, советника-посланника загранучреждения Республики Казахстан (на 1 сотрудника)
квадратный метр
25

1)
Қазақстан Республикасының Төтенше және Өкілетті Елшісінің, халықаралық ұйым жанындағы Тұрақты (Өкілетті) Өкілдің кабинеті (1 қызметкерге арналған)
шаршы метр
54
2)
Қазақстан Республикасының Төтенше және Өкілетті Елшісінің, халықаралық ұйым жанындағы Тұрақты (Өкілетті) Өкілдің демалу бөлмесі (1 қызметкерге арналған)
шаршы метр
15
3)
Қазақстан Республикасының Төтенше және Өкілетті Елшісінің, халықаралық ұйым жанындағы Тұрақты (Өкілетті) Өкілдің қабылдау бөлмесі (1 қызметкерге арналған)
шаршы метр
12
4)
Сенімді өкілдің, халықаралық ұйым жанындағы тұрақты өкілдің орынбасарының, Бас консулдың, кеңесші-уәкілдің кабинеті (1 қызметкерге арналған)
шаршы метр
25

5)
Кабинет советника загранучреждения Республики Казахстан (на 1 сотрудника)
квадратный метр
20
6)
Кабинет персонала загранучреждения Республики Казахстан (на 1 сотрудника /работника), за исключением должностей, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5) настоящего пункта
квадратный метр
7,5
2.
Помещения общего пользования (конференц-залы, залы совещаний, комнаты для торжественных встреч с иностранной стороной, рекреационные помещения)
квадратный метр
50 % от общей площади служебных кабинетов
3.
Помещения специального назначения (кассы, архивы, помещения копировально-множительной техники, кабинеты технических средств)
квадратный метр
50 % от общей площади служебных кабинетов
4.
Технические помещения (вентиляционные камеры, серверные, электрощитовые, тепловые пункты, водомерные узлы, склады)
квадратный метр
50 % от общей площади служебных кабинетов
5.
Вспомогательные помещения (гардеробы, коридоры, балконы, лестницы, туалеты, помещения для личной гигиены и другие)
квадратный метр
35 % от общей площади служебных кабинетов
6.
Консульский пункт приема посетителей
квадратный метр

5)
Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесі кеңесшісінің кабинеті (1 қызметкерге арналған)
шаршы метр
20
6)
Осы тармақтың 1), 2), 3), 4), 5) тармақшаларында көрсетілген лауазымдарды қоспағанда, (1 қызметкерге/жұмысшыға арналған) Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелері қызметкерлерінің кабинеті
шаршы метр
7,5
2.
Жалпы пайдаланылатын үй-жайлар (конференц-залдары, отырыс өткізу залдары, шетелдік тараппен салтанатты кездесулерге арналған бөлмелер, рекреациялық бөлмелер)
шаршы метр
Қызметтік кабинеттердің жалпы ауданынан 50%
3.
Арнайы мақсаттағы бөлмелер (кассалар, мұрағаттар, көшіру-көбейту техникасы бөлмелері, техникалық жабдықтарға арналған бөлмелер)
шаршы метр
Қызметтік кабинеттердің жалпы ауданынан 50%
4.
Техникалық үй-жайлар (желдету камералары, серверлік, электрқалқандар, жылу пункттері, су өлшеу торабы, қоймалар)
шаршы метр
Қызметтік кабинеттердің жалпы ауданынан 50%
5.
Қосалқы бөлмелер (гардеробтар, дәліздер, балкондар, баспалдақтар, дәретханалар, жеке гигиенаға арналған бөлмелер және тағы басқалар)
шаршы метр
Қызметтік кабинеттердің жалпы ауданынан 35%
6.
Келушілерді қабылдайтын консулдық пункт
шаршы метр

150
7.
Контрольно-пропускные пункты
квадратный метр
100
8.
Паркинг (1 машиноместо)
квадратный метр
18
Примечание:
1. Допускается превышение натуральных норм площадей для административных и специфических помещений загранучреждений Республики Казахстан при приобретении в собственность, проектировании и строительстве административных зданий загранучреждений Республики Казахстан, в случае, если особенности планировки помещений в зданиях не позволяют сокращение этих площадей, но общая площадь зданий не превышает площадь, исчисляемую исходя из численности персонала загранучреждений Республики Казахстан на период приобретения зданий.

150
7.
Бақылау-өткізу пункттері
шаршы метр
100
8.
Паркинг (1 машина орыны)
шаршы метр
18
Ескерту:
1. Егер ғимараттардың үй-жайларының жоспарлану ерекшелігі осы аудандарды қысқартуға мүмкіндік бермейтін жағдайда, Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелері әкімшілік ғимараттарды сатып алу, жобалау және салу кезінде Қазақстан Республикасының шетелдік және ерекше үй-жайларына арналған алаңдардың заттай нормаларын асыруға жол беріледі, алайда ғимараттардың жалпы ауданы ғимараттарды сатып алу кезеңіндегі Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінің персоналының саны және үй-жайлардың бекітілген нормалары бойынша есептелген ауданнан аспауы қажет.

2. Площадь административных и специфических помещений загранучреждений Республики Казахстан пересматривается в связи с требованиями к размещению дипломатических представительств, консульских учреждении и представительств иностранных государств при международных организациях на территории государства пребывания, а также в соответствии с условиями международных договоров, двусторонних соглашений и иных актов, заключенных между Республикой Казахстан и иностранными государствами.

2. Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінің үй-жайлары шет мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктерін, консулдық мекемелерін және халықаралық ұйым жанындағы шет мемлекеттің өкілдіктерін қабылдаушы мемлекеттің аумағына орналастыруға қойылатын талаптарға, сондай-ақ Қазақстан Республикасы мен шет мемлекеттер арасындағы халықаралық шарттардың, екіжақты келісімдердің және өзге де актілердің талаптарына сәйкес қайта қаралады.