Об утверждении профессионального стандарта "Деятельность в области проектирования несущих конструкций"
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 31 декабря 2025 года № 570
В соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый профессиональный стандарт "Деятельность в области проектирования несущих конструкций".
2. Департаменту градостроительной и жилищно-коммунальной политики Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) направление настоящего приказа в электронном виде на казахском и русском языках в течение пяти рабочих дней со дня его подписания в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр Е. Нагаспаев
Утвержден
приказом Министра
промышленности и
строительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2025 года № 570
Профессиональный стандарт: "Деятельность в области проектирования несущих конструкций"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Деятельность в области проектирования несущих конструкций" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" в качестве основы для оценки, аттестации, сертификации и подтверждения квалификации, подготовки и переподготовки кадров, осуществляющих проектирование конструктивных частей зданий и сооружений.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих – в соответствии с законодательством о труде в Республике Казахстан является основой для установления квалификационных требований к работникам и применяется для решения вопросов, связанных с регулированием трудовых отношений, обеспечением эффективной системы управления персоналом в организациях различных видов экономической деятельности независимо от организационно-правовых форм;

"Тірек конструкцияларын жобалау саласындағы қызмет" кәсіптік стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 31 желтоқсандағы № 570 бұйрығы
"Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған "Тірек конструкцияларын жобалау саласындағы қызмет" кәсіптік стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Қала құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық саясат департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде электрондық түрде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Е. Нағаспаев
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің
2025 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 570 бұйрығымен
бекітілген
"Тірек конструкцияларын жобалау саласындағы қызмет" кәсіптік стандарты
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу саласы: "Тірек конструкцияларын жобалау саласындағы қызмет" кәсіптік стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес ғимараттар мен құрылыстардың конструктивтік бөліктерін жобалауды жүзеге асыратын кадрларды бағалау, аттестаттау, сертификаттау және біліктілігін растау, даярлау және қайта даярлау үшін негіз ретінде әзірленді.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы (БА) – Қазақстан Республикасындағы еңбек туралы заңнамаға сәйкес қызметкерлерге қойылатын біліктілік талаптарын белгілеу үшін негіз болып табылады және еңбек қатынастарын реттеуге, ұйымдық-құқықтық нысандарына қарамастан әртүрлі экономикалық қызмет түрлеріндегі ұйымдарда персоналды басқарудың тиімді жүйесін қамтамасыз етуге байланысты мәселелерді шешу үшін қолданылады;

2) единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих – справочник, предназначенный для тарификации работ и присвоения тарифных разрядов рабочим;
3) проектно-сметная документация – комплект документов, содержащих разработанные в соответствии с заданием на проектирование проектные решения по разделам проектно-сметной документации на строительство (реконструкцию, реставрацию, расширение, техническое перевооружение, модернизацию, капитальный ремонт) соответствующего объекта;
4) профессиональный стандарт – стандарт, определяющий в конкретной области профессиональной деятельности требования к уровню квалификации и компетентности, к содержанию, качеству и условиям труда;
5) строительный объект – здание, сооружение и их комплексы, коммуникации, являющиеся конечным результатом строительной деятельности;
6) нормативная документация – документация, устанавливающая комплекс норм, правил, положений, требований, обязательных при проектировании, инженерных изысканиях и строительстве, реконструкции, капитальном ремонте зданий и сооружений, расширении и техническом перевооружении предприятий, а также при изготовлении строительных конструкций, изделий и материалов;
7) отраслевая рамка квалификаций – составная часть (подсистема) национальной системы квалификаций, представляющая собой рамочную структуру дифференцированных уровней квалификации, признаваемых в отрасли;
8) заказчик – физическое или юридическое лицо, осуществляющее деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности. В зависимости от целей деятельности заказчиком могут выступать заказчик-инвестор проекта (программы), заказчик (собственник), застройщик либо их уполномоченные лица;
9) общий классификатор видов экономической деятельности – классификатор, определяющий порядок классификации и кодирования всех видов экономической деятельности;
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) САПР – система автоматизированного проектирования;
2) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;
3) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих;
4) ПСД – проектно-сметная документация;
5) ЕСКД – единая система конструкторской документации;
6) СПДС – система проектной документации в строительстве;
7) ТИМСО – технология информационного моделирования строительных объектов;
8) КМД – конструкции металлические деталировочные;
9) КМ – конструкции металлические;

2) Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы – жұмыстарды тарифтеуге және жұмысшыларға тарифтік разрядтар беруге арналған анықтамалық;
3) Жобалау-сметалық құжаттама – жобалау-сметалық құжаттаманың тиісті объектіні салуға (реконструкциялауға, реставрациялауға, кеңейтуге, техникалық қайта жарақтандыруға, жаңғыртуға, күрделі жөндеуге) арналған бөлімдері бойынша жобалауға арналған тапсырмаға сәйкес әзірленген жобалау шешімдерін қамтитын құжаттар жиынтығы;
4) Кәсіптік стандарт – Кәсіптік қызметтің нақты саласында біліктілік пен құзыреттілік деңгейіне, еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын талаптарды анықтайтын стандарт;
5) Құрылыс объектісі – құрылыс қызметінің түпкі нәтижесі болып табылатын ғимарат, құрылыс және олардың кешендері, коммуникациялары;
6) Нормативтік құжаттама – ғимараттар мен құрылыстарды жобалау, инженерлік іздестіру және салу, реконструкциялау, күрделі жөндеу, кәсіпорындарды кеңейту және техникалық қайта жарақтандыру, сондай-ақ құрылыс конструкцияларын, бұйымдары мен материалдарын дайындау кезінде міндетті нормалар, қағидалар, ережелер, талаптар кешенін белгілейтін құжаттама;
7) Салалық біліктілік шеңбері – салада танылатын сараланған біліктілік деңгейлерінің негіздемелік құрылымы болып табылатын ұлттық біліктілік жүйесінің құрамдас бөлігі (кіші жүйесі);
8) Тапсырыс беруші – Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес қызметін жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға. Жобаның (бағдарламаның) тапсырыс беруші-инвесторы, тапсырыс беруші (меншік иесі), құрылыс салушы не олардың уәкілетті адамдары қызмет мақсаттарына қарай тапсырыс беруші бола алады;
9) Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші – экономикалық қызметтің барлық түрлерін жіктеу және кодтау тәртібін айқындайтын жіктеуіш.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) АЖЖ – автоматтандырылған жобалау жүйесі;
2) БТБА – жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
3) БА – басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы;
4) ЖСҚ – жобалау-сметалық құжаттама;
5) КҚБЖ – конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесі;
6) ҚЖҚЖ – құрылыстағы жобалық құжаттама жүйесі;
7) ҚОАМТ – құрылыс объектілерін ақпараттық модельдеу технологиясы;
8) МБК – металл бөлшектеу конструкциялары;
9) МК – металл конструкциялары;

10) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
11) КЖ – конструкции железобетонные;
12) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Деятельность в области проектирования несущих конструкций.
5. Код профессионального стандарта: F41100043
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
F Строительство
41 Строительство зданий
41.1 Разработка строительных проектов
41.10 Разработка строительных проектов
41.10.0 Разработка строительных проектов
7. Краткое описание профессионального стандарта: Определяет требования к уровню квалификации и профессионального образования работников, осуществляющих деятельность в области проектирования несущих конструкций: техника-конструктора, инженера-конструктора, инженера-проектировщика по несущим и ограждающим конструкциям, главного конструктора проекта, эксперта по экспертизе конструктивной части.
8. Перечень карточек профессий:
1) эксперт по экспертизе конструктивной части – 8 уровень ОРК;
2) главный конструктор проекта – 7 уровень ОРК;
3) инженер-проектировщик по несущим и ограждающим конструкциям – 5-6 уровни ОРК;
4) инженер-конструктор – 5 уровень ОРК;
5) техник-конструктор – 4 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
1. Карточка профессии "Эксперт по экспертизе конструктивной части":
Код группы:
2164-1
Код наименования занятия:
2164-1-006
Наименование профессии:
Эксперт по экспертизе конструктивной части
Уровень квалификации по ОРК:
8
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Глава 3 Раздела 1, Параграфа 19
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее (или послевузовское) образование (магистратура, докторантура).
Специальность:
Промышленное и гражданское строительство.
Строительство.
Строительство и эксплуатация зданий и сооружений.
Гидротехническое строительство.
Строительство и эксплуатация городских путей сообщения.
Строительство и эксплуатация автомобильных дорог и аэродромов.
Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство.
Мосты и транспортные тоннели.
Сельскохозяйственное строительство.
Квалификация:
инженер-строитель, бакалавр, магистр, доктор PhD
Требования к опыту работы:
Опыт в проектировании конструкций не менее 5 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Наличие действующего аттестата эксперта по экспертизе градостроительной, предпроектной и проектно-сметной документации по специализации "Конструктивная часть".
Другие возможные наименования профессии:
-
Основная цель деятельности:
Оценка соответствия конструктивной части проекта
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

10) СБШ – Салалық біліктілік шеңбері;
11) ТК – темірбетон конструкциялары;
12) ЭҚЖЖ – Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші.
2 тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Тірек конструкцияларын жобалау саласындағы қызмет.
5. Кәсіптік стандарттың коды: F41100043
6. ЭҚЖЖ сәйкес секцияны, бөлімді, топты, сыныпты және кіші сыныпты көрсету:
F Құрылыс
41 Ғимараттар құрылысы
41.1 Құрылыс жобаларын әзірлеу
41.10 Құрылыс жобаларын әзірлеу
41.10.0 Құрылыс жобаларын әзірлеу
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Тірек конструкцияларын жобалау саласындағы қызметті жүзеге асыратын қызметкерлердің біліктілігі мен кәсіптік білім деңгейіне қойылатын талаптарды айқындайды: техник-конструктор, инженер-конструктор, тірек және қоршау конструкциялары бойынша инженер-жобалаушы, жобаның бас конструкторы, конструктивтік бөлімнің сараптамасы бойынша сарапшы.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) конструктивтік бөлімнің сараптамасы бойынша сарапшы –8 СБШ-нің деңгейі;
2) жобаның бас конструктор – 7 СБШ-нің деңгейі;
3) тіреу және қоршау конструкциялары бойынша инженер-жобалаушы – 5- 6 СБШ-нің деңгейі;
4) инженер-конструктор – 5 СБШ-нің деңгейі;
5) техник-конструктор – 4 СБШ-нің деңгейі.
3-тарау. Кәсіп карточкалары
1. "Конструктивтік бөлімнің сараптамасы бойынша сарапшы" мамандығының карточкасы:
Топтың коды:
2164-1
Қызмет атауының коды:
2124-1-006
Кәсіптің атауы:
Конструктивтік бөлімнің сараптамасы бойынша сарапшы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
8
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА және тағы басқа үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелген).
3-тарау 1-бөлім 19-параграф.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім (магистратура, докторантура).
Мамандығы: Өнеркәсіптік және азаматтық құрылыс. Құрылыс.
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану. Гидротехника-лық құрылыс. Қалалық қатынас жолдарын салу және пайдалану. Автомобиль жолдары мен әуеайлақтарды салу және пайдалану. Теміржол құрылысы, жол және жол шаруашылығы. Көпірлер мен көлік туннельдері.
Ауыл шаруашылығы құрылысы.
Біліктілік: Инженер-құрылысшы, бакалавр, магистр, PhD докторы
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Конструкцияларды жобалаудағы тәжірибе кемінде 5 жыл
Бейресми және ақпараттық біліммен байланыс:
"Конструктивтік бөлім" мамандануы бойынша қала құрылысы, жобалау алдындағы және жобалау-сметалық құжаттаманы сараптау жөніндегі қолданыстағы сарапшы аттестатының болуы.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
-
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жобаның конструктивтік бөлігінің сәйкестігін бағалау
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Проверка и анализ предпроектной и проектной документации на соответствие нормативным требованиям.
2. Подготовка замечаний по конструктивным решениям.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проверка и анализ предпроектной и проектной документации на соответствие нормативным требованиям
Навык 1: Анализ расчетных обоснований
Умения:
1. Проверять корректность и полноту исходных данных, принятых для расчета (нагрузки, геология, характеристики материалов).
2. Оценивать корректность принятой расчетной модели реальной работе конструкций.
3. Анализировать и проверять правильность интерпретации результатов расчета.
4. Выполнять альтернативные (проверочные) расчеты ключевых несущих элементов.
5. Рассматривать в срок предоставляемые технико-экономические обоснования и проекты для экспертизы.
6. Систематически повышать свою квалификацию.
7. Соблюдать нормы охраны труда и техники безопасности.
Знания:
1. Законодательные и подзаконные акты, методические материалы по проведению экспертиз.
2. Методы проведения экспертиз.
3. Формы учетных документов и порядок составления отчетности.
4. Знание нормативной документации, включая историю изменений и официальные разъяснения.
5. Знание теоретических основ, ограничений и допущений, заложенных в алгоритмы различных расчетных программных комплексов.
6. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Навык проверки графической и текстовой части документации
Умения:
1. Выявлять несоответствия и противоречия между чертежами, пояснительной запиской и расчетами.
2. Проверять разработанные конструктивные узлы на соответствие нормативным требованиям и технологичность.
3. Анализировать спецификации на предмет применения сертифицированных материалов и изделий.
Знания:
1. Требования СПДС и ЕСКД к составу и оформлению проектной документации.
2. Номенклатура современных строительных материалов и изделий, их физико-механические показатели и области применения.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Подготовка замечаний по конструктивным решениям.
Навык:
Составление соответствующе-го раздела (части) экспертного заключения
Умения:
1. Четко, лаконично и юридически грамотно формулировать замечания к предпроектной и проектной документации с обязательными ссылками на конкретные пункты нормативной документации.

1. Жобалау алдындағы және жобалау құжаттамасының нормативтік талаптарға сәйкестігін тексеру және талдау
2. Конструктивтік шешімдер бойынша ескертулер дайындау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1: Жобалау алдындағы және жобалау құжаттамасының нормативтік талаптарға сәйкестігін тексеру және талдау
Дағды 1:
Есептеу негіздемесін талдау
Машықтар:
1. Есептеу үшін қабылданған бастапқы деректердің дұрыстығы мен толықтығын тексеріңіз (жүктемелер, геология, материалдардың сипаттамалары).
2. Қабылданған есептеу моделінің конструкциялардың нақты жұмысының дұрыстығын бағалау.
3. Есептеу нәтижелерін түсіндірудің дұрыстығын талдау және тексеру.
4. Негізгі тасымалдаушы элементтердің балама (тексеру) есептеулерін орындау.
5. Сараптама үшін ұсынылатын техникалық-экономикалық негіздемелер мен жобаларды мерзімінде қарау.
6. Өз біліктілігін жүйелі түрде арттыру.
7. Еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі нормаларын сақтау.
Білімдер:
1. Сараптама жүргізу бойынша заңнамалық және заңға тәуелді актілер, нормативтік және әдістемелік материалдар;
2. Сараптама жүргізу әдістері.
3. Есеп құжаттарының нысандары және есептілікті жасау тәртібі.
4. Өзгерістер тарихы мен ресми түсіндірмелерді қоса алғанда, нормативтік құжаттаманы білу.
5. Әр түрлі есептеу бағдарламалық кешендерінің алгоритмдеріне енгізілген теориялық негіздерді, шектеулер мен болжамдарды білу.
6. Еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2: Құжаттаманың графикалық және мәтіндік бөлігін тексеру дағдысы
Машықтар:
1. Сызбалар, түсіндірме жазба және есептеулер арасындағы сәйкессіздіктер мен қайшылықтарды анықтаңыз.
2. Әзірленген конструктивтік тораптардың нормативтік талаптарға сәйкестігін және технологиялылығын тексеру.
3. Сертификатталған материалдар мен бұйымдарды қолдану үшін техникалық сипаттамаларды талдау.
Білімдер:
1. Жобалық құжаттаманың құрамы мен ресімделуіне құрылысқа арналған жобалық құжаттама жүйесі (ҚЖҚЖ) және Конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесі (КҚБЖ) талаптары.
2. Қазіргі заманғы құрылыс материалдары мен бұйымдарының номенклатурасы, олардың физикалық-механикалық көрсеткіштері және қолданылу салалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2: Конструктивтік шешімдер бойынша ескертулер дайындау.
Дағды:
Сараптама қорытындысының тиісті бөлімін (бөлігін) жасау
Машықтар:
1. Нормативтік құжаттаманың нақты тармақтарына міндетті сілтемелермен жобалау алдындағы және жобалау құжаттамасына ескертулерді нақты, нақты және заңды түрде дұрыс тұжырымдау.

2. Систематизировать выявленные замечания по степени критичности.
3. Подготавливать соответствующий раздел (часть) экспертного заключения, основываясь на своих теоретических знаниях и практическом опыте.
4. Подписывать положительное или отрицательное экспертное заключение.
5. Запрашивать и получать в установленном законодательством Республики Казахстан порядке от заказчиков и разработчиков раздела (части) проекта необходимые материалы и информацию.
6. Инициировать отзыв экспертной организацией ранее выданных заключений в случаях невыполнения заказчиком оговоренных в выводах отзываемого экспертного заключения условий (требований).
Знания:
1. Законодательство РК в области архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
2. Правила проведения комплексной вневедомственной экспертизы проектов.
3. Основы делопроизводства и юридической техники при составлении официальных документов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Умение работать в команде
Профессиональный подход к работе
Умение работать с большим количеством информации
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Главный конструктор проекта
2. Карточка профессии "Главный конструктор проекта (в строительстве)":
Код группы:
1323-0
Код наименования занятия:
1323-0-007
Наименование профессии:
Главный конструктор проекта
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Глава 2 Раздела 1 Параграфа 16
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее (или послевузовское) образование (магистратура)
Специальность:
промышленное и гражданское строительство.
Строительство.
Строительство и эксплуатация зданий и сооружений.
Гидротехническое строительство.
Строительство и эксплуатация городских путей сообщения.
Строительство и эксплуатация автомобильных дорог и аэродромов.
Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство.
Мосты и транспортные тоннели.
Сельскохозяйственное строительство.
Квалификация:
Инженер-строитель, бакалавр, магистр.
Требования к опыту работы:
Опыт конструкторской работы (в т.ч. на руководящих должностях) не менее 8 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Квалификационный аттестат инженерно-технического работника по специализации "Главный конструктор".
Аттестат эксперта на осуществление авторского надзора по объектам первого уровня и/ или второго и третьего уровней ответственности – в части несущих и ограждающих конструкций.
Другие возможные наименования профессии:
-
Основная цель деятельности:
Организация, контроль и обеспечение качественной разработки технико-экономических обоснований, проектной и/или рабочей документации по разделу "Конструктивные решения".
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

2. Сыни дәрежесі бойынша анықталған ескертулерді жүйелеу.
3. Өзінің теориялық білімі мен практикалық тәжірибесіне сүйене отырып, сараптамалық қорытындының тиісті бөлімін (бөлігін) дайындау.
4. Оң немесе теріс сараптамалық қорытындыға қол қою.
5. Жобаның бөлімін (бөлігін) тапсырыс берушілер мен әзірлеушілерден қажетті материалдар мен ақпаратты Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сұрату және алу.
6. Сараптама ұйымы кері қайтарып алынатын сараптама қорытындысының қорытындыларында айтылған шарттарды (талаптарды) орындамаған жағдайларда бұрын берілген қорытындыларды кері қайтарып алуға бастамашылық жасасын.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы заңнамасы.
2. Жобаларға ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу қағидалары.
3. Ресми құжаттарды жасау кезінде іс жүргізу және заң техникасының негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Командада жұмыс істей білу
Жұмысқа кәсіби көзқарас
Көптеген ақпаратпен жұмыс істей білу
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 болып тіркелген).
СБШ-нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Жобаның бас конструкторы
2. "Жобаның бас конструкторы (құрылыста)" мамандығының карточкасы:
Топтың коды:
1323-0
Қызмет атауының коды:
1323-0-007
Кәсіптің атауы:
Жобаның бас конструкторы (құрылыста)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА және тағы басқа үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелген).
2-тарау 1-бөлім 16-параграф
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім (магистратура)
Мамандығы: Өнеркәсіптік және азаматтық құрылыс. Құрылыс.
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану. Гидротехника-лық құрылыс. Қалалық қатынас жолдарын салу және пайдалану. Автомобиль жолдары мен әуеайлақтарды салу және пайдалану. Теміржол құрылысы, жол және жол шаруашылығы. Көпірлер мен көлік туннельдері.
Ауыл шаруашылығы құрылысы.
Біліктілік: Инженер-құрылысшы, бакалавр, магистр.
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Конструкторлық жұмыс тәжірибесі (оның ішінде басшы лауазымдарда) кемінде 8 жыл.
Бейресми және ақпараттық біліммен байланыс:
"Бас конструктор" мамандығы бойынша инженерлік-техникалық қызметкердің біліктілік аттестаты.
Бірінші деңгейдегі және/ немесе екінші және үшінші жауапкершілік деңгейлеріндегі объектілер бойынша – күш түсетін және қоршау конструкциялары бөлігінде авторлық қадағалауды жүзеге асыруға арналған сарапшы аттестаты.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
-
Қызметтің негізгі мақсаты:
"Конструктивтік шешімдер" бөлімі бойынша техникалық-экономикалық негіздемелерді, жобалау және/немесе жұмыс құжаттамасын сапалы әзірлеуді ұйымдастыру, бақылау және қамтамасыз ету.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Участие и координация работ по разработке конструктивного раздела предпроектной и проектной документации.
2. Осуществление авторского надзора за строительством зданий и сооружений.
3. Организация научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Участие и координация работ по разработке конструктивного раздела предпроектной и проектной документации.
Навык 1:
Техническое руководство проектированием несущих конструкций
Умения:
1. Руководить разработкой конструктивных решений на всех стадиях.
2. Обеспечивать экономическую эффективность и конкурентоспособность проектов.
3. Составлять технико-экономические обоснования, технические задания и согласовывать их с заказчиками.
4. Принимать меры по сокращению сроков и стоимости проектных работ.
5. Использовать типовые и унифицированные конструкции.
6. Руководить оценкой надежности, долговечности и технологичности.
7. Представлять и защищать разработанные проекты перед руководством, заказчиками и органами экспертизы.
8. Подписывать графические материалы по конструктивному разделу.
Знания:
1. Перспективы развития отрасли.
2. Организация и планирование проектных работ.
3. Методы проектирования и конструирования.
4. Технические требования к конструкциям.
5. Порядок составления технико-экономического обоснования и расчетов экономической эффективности.
6. Требования организации труда.
7. Передовой отечественный и зарубежный опыт.
8. Основы экономики, организации труда, производства и управления.
9. Трудовое законодательство, нормы по охране труда и пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обеспечение соответствия проектных решений нормативной документации и заданию на проектирование
Умения:
1. Обеспечивать соблюдение требований и нормативов по организации труда и охране окружающей среды.
2. Разрабатывать проектную документацию по своей специализации.
3. Обеспечивать комплектность технической документации.
4. Проверять соответствие конструктивных решений техническому заданию и нормативной документации.
5. Проверять соответствие спецификации на оборудование и материалы действующим стандартам (нормоконтроль СПДС и ЕСКД).
6. Подготавливать документацию для обоснования отступлений от норм.
7. Анализировать выявленные несоответствия и организовывать мероприятия по повышению качества проектирования.
8. Согласовывать изменения, вносимые в предпроектную и проектную документацию.
Знания:
1. Законодательные и нормативные правовые акты.
2. Методы проектирования и конструирования.

1. Жобалау алдындағы және жобалау құжаттамасының конструктивтік бөлімін әзірлеу жөніндегі жұмыстарға қатысу және үйлестіру.
2. Ғимараттар мен құрылыстардың құрылысына авторлық қадағалауды жүзеге асыру.
3. Ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды
(ҒЗТКЖ) ұйымдастыру
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Жобалау алдындағы және жобалау құжаттамасының конструктивтік бөлімін әзірлеу жөніндегі жұмыстарға қатысу және үйлестіру.
Дағды 1:
Тірек конструкцияла-рын жобалауға техникалық басшылық ету
Машықтар:
1. Барлық кезеңдерде конструктивтік шешімдерді әзірлеуге жетекшілік ету.
2. Жобалардың экономикалық тиімділігі мен бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз ету.
3. Техникалық-экономикалық негіздемелер, техникалық тапсырмалар жасау және оларды тапсырыс берушілермен келісу.
4. Жобалау жұмыстарының мерзімдері мен құнын қысқарту жөнінде шаралар қабылдау.
5. Типтік және біртұтас құрылымдарды қолдану.
6. Сенімділікті, беріктікті және өнімділікті бағалауды басқару.
7. Әзірленген жобаларды басшылық, тапсырыс берушілер және сараптама органдары алдында ұсыну және қорғау.
8. Конструктивтік бөлім бойынша графикалық материалдарға қол қойыңыз.
Білімдер:
1. Саланы дамыту перспективалары.
2. Жобалау жұмыстарын ұйымдастыру және жоспарлау.
3. Жобалау және жобалау әдістері.
4. Конструкцияларға қойылатын техникалық талаптар.
5. ТЭН және экономикалық тиімділік есептеулерін жасау тәртібі.
6. Еңбекті ұйымдастыру талаптары.
7. Отандық және шетелдік озық тәжірибе.
8. Экономика, еңбекті ұйымдастыру, өндіріс және басқару негіздері.
9. Еңбек заңнамасы, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі жөніндегі нормалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2: Жобалық шешімдердің нормативтік құжаттамаға және жобалауға арналған тапсырмаға сәйкестігін қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Еңбекті ұйымдастыру және қоршаған ортаны қорғау жөніндегі талаптар мен нормативтердің сақталуын қамтамасыз ету.
2. Өз мамандығы бойынша жобалық құжаттаманы әзірлеу.
3. Техникалық құжаттаманың толықтығын қамтамасыз ету.
4. Конструктивтік шешімдердің техникалық тапсырмаға және нормативтік құжаттамаға сәйкестігін тексеру.
5. Жабдықтар мен материалдарға арналған спецификацияның қолданыстағы стандарттарға сәйкестігін тексеру (ҚЖҚЖ және КҚБЖ нормобақылау).
6. Нормалардан ауытқуды негіздеу үшін құжаттама дайындау.
7. Анықталған сәйкессіздіктерді талдау және жобалау сапасын арттыру бойынша іс-шараларды ұйымдастыру.
8. Жобалау алдындағы және жобалау құжаттамасына енгізілетін өзгерістерді келісу.
Білімдер:
1. Заңнамалық және нормативтік құқықтық актілер.
2. Жобалау және жобалау әдістері.

3. Технические требования к конструкциям, условия их монтажа и эксплуатации.
4. Единая система конструкторской документации (ЕСКД).
5. Основы технической эстетики и художественного конструирования.
6. Методы проведения технических расчетов.
7. Современные технические средства проектирования (САПР).
8. Основы стандартизации и сертификации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3: Координация со смежными разделами проекта
Умения:
1. Формировать и выдавать технические задания для смежных отделов (архитекторов, инженеров по сетям и др.).
2. Анализировать задания, поступающие от смежных разделов, и учитывать их требования в конструкциях.
3. Участвовать в технических совещаниях, аргументированно отстаивать принятые конструктивные решения.
Знания:
1. Общие принципы и ключевые требования к проектированию смежных разделов проекта (Архитектурные решения, отопление и вентиляция, водоснабжение и канализация, электрооборудование и освещение и т.д.).
2. Порядок и регламенты взаимодействия между отделами в рамках комплексного проектирования.
Возможность признания навыка:
Рекомендуется:
подтвержденный опыт участия в комплексных проектах в роли ответственного исполнителя или руководителя группы.
Трудовая функция 2:
Осуществление авторского надзора за строительством зданий и сооружений.
Навык 1: Оценка соответствия выполняемых строительно-монтажных работ проекту
Умения:
1. Посещать строящиеся строительных объекты для проверки хода работ.
2. Вести журнал авторского надзора.
3. Выдавать предписания подрядчику по устранению выявленных несоответствий.
4. Участвовать в освидетельствовании скрытых работ и промежуточной приемке ответственных конструкций.
5. Подписывать акты освидетельствования скрытых работ и приемки конструкций.
6. Выдавать заключения о соответствии построенного объекта проекту.
7. Соблюдать нормы охраны труда и техники безопасности
Знания:
1. Основы стандартизации и сертификации.
2. Основы патентоведения и авторское право.
3. Основы экономики, организации труда, производства и управления.
4. Трудовое законодательство, нормы по охране труда и пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3: Организация научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ.
Навык 1:
Исследовательские работы
Умения:
1. Организация проведения необходимых исследований и экспериментальных работ.
2. Организация экспериментальной проверки новых технических решений.
3. Обеспечение составления технических описаний, инструкций по эксплуатации, программ и методик испытаний.

3. Конструкцияларға қойылатын техникалық талаптар, оларды монтаждау және пайдалану шарттары.
4. Конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесі (КҚБЖ).
5. Техникалық эстетика және көркемдік жобалау негіздері.
6. Техникалық есептеулерді жүргізу әдістері.
7. Заманауи техникалық жобалау құралдары (АЖЖ).
8. Стандарттау және сертификаттау негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3: Жобаның іргелес бөлімдерімен үйлестіру
Машықтар:
1. Іргелес (байланысты) бөлімдер үшін (сәулетшілер, желі инженерлері және т.б.) техникалық тапсырмаларды қалыптастыру және беру.
2. Іргелес (байланысты) бөлімдерден келетін тапсырмаларды талдау және олардың конструкциялардағы талаптарын ескеру.
3. Техникалық кеңестерге қатысу, қабылданған конструктивтік шешімдерді дәлелді түрде қорғау.
Білімдер:
1. Жобаның іргелес бөлімдерін жобалауға қойылатын жалпы принциптер мен негізгі талаптар (Сәулеттік шешімдер, жылыту және желдету, сумен жабдықтау және кәріз, электр жабдықтары және жарықтандыру және т.б.).
2. Кешенді жобалау шеңберінде бөлімдер арасындағы өзара іс-қимыл тәртібі мен регламенттері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылады:
жауапты орындаушы немесе топ жетекшісі рөліндегі кешенді жобаларға қатысудың расталған тәжірибесі.
Еңбек функциясы 2:
Ғимараттар мен құрылыстардың құрылысына авторлық қадағалауды жүзеге асыру.
Дағды 1: Орындалатын құрылыс-монтаждау жұмыстарының жобаға сәйкес-тігін бағалау
Машықтар:
1. Жұмыстың барысын тексеру үшін салынып жатқан құрылыс нысандарына бару.
2. Авторлық қадағалау журналын жүргізу.
3. Анықталған сәйкессіздіктерді жою бойынша мердігерге нұсқама беру.
4. Жасырын жұмыстарды куәландыруға және жауапты конструкцияларды аралық қабылдауға қатысу.
5. Жасырын жұмыстарды куәландыру және конструкцияларды қабылдау актілеріне қол қою.
6. Салынған объектінің жобаға сәйкестігі туралы қорытынды беру.
7. Еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі нормаларын сақтау
Білімдер:
1. Стандарттау және сертификаттау негіздері.
2. Патенттеу негіздері және авторлық құқық.
3. Экономика, еңбекті ұйымдастыру, өндіріс және басқару негіздері.
4. Еңбек заңнамасы, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі жөніндегі нормалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды (ҒЗТКЖ) ұйымдастыру
Дағды 1:
Зерттеу жұмыстары
Машықтар:
1. Қажетті зерттеулер мен эксперименттік жұмыстарды жүргізуді ұйымдастыру.
2. Жаңа техникалық шешімдерді эксперименттік тексеруді ұйымдастыру.
3. Техникалық сипаттамаларды, пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды, сынақ бағдарламалары мен әдістемелерін жасауды қамтамасыз ету.

4. Руководство проведением испытаний создаваемых конструкций.
5. Подготовка предложений по оформлению заявок на изобретения.
6. Изучение новейших достижений отечественной и зарубежной науки и техники.
7. Руководство подготовкой отзывов и заключений на научно-техническую документацию.
Знания:
1. Законодательные и нормативные правовые акты.
2. Основы стандартизации и сертификации.
3. Основы патентоведения и авторское право.
Возможность признания навыка:
Рекомендуется:
наличие ученой степени, публикации в научных изданиях.
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность качественно выполнять работу за ограниченное время и в условиях больших нагрузок
Внимательность
Способность принимать решения
Хорошие коммуникативные навыки
Адаптивность к изменениям
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8
Эксперт по экспертизе конструктивной части
6
Инженер-проектировщик по несущим и ограждающим конструкциям
3.Карточка профессии "Инженер-проектировщик по несущим и ограждающим конструкциям":
Код группы:
2164-1
Код наименования занятия:
2164-1-007
Наименование профессии:
Инженер-проектировщик по несущим и ограждающим конструкциям
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Глава 3 Раздела 1 Параграфа 9
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
среднее специальное (профессиональное), высшее (или послевузовское) образование)
Специальность:
Промышленное и гражданское строительство.
Строительство и эксплуатация зданий и сооружений.
Гидротехническое строительство.
Строительство и эксплуатация городских путей сообщения.
Строительство и эксплуатация автомобильных дорог и аэродромов.
Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство.
Мосты и транспортные тоннели.
Квалификация:
Инженер-строитель, бакалавр.
Требования к опыту работы:
Инженер-проектировщик I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера-проектировщика II категории не менее 2 лет;
Инженер-проектировщик II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера-проектировщика без категории не менее 3 лет;
Инженер-проектировщик без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и опыт работы в проектных организациях не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
Инженер-проектировщик
Основная цель деятельности:
Разработка конструкторской и технической документации строительных объектов под руководством инженера-проектировщика по несущим и ограждающим конструкциям 6 уровня ОРК
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

4. Құрылатын конструкцияларға сынақтар жүргізуге басшылық жасау.
5. Өнертабысқа өтінімдерді ресімдеу бойынша ұсыныстар дайындау.
6. Отандық және шетелдік ғылым мен техниканың жаңа жетістіктерін зерттеу.
7. Ғылыми-техникалық құжаттамаға пікірлер мен қорытындылар дайындауға басшылық жасау.
Білімдер:
1. Заңнамалық және нормативтік құқықтық актілер.
2. Стандарттау және сертификаттау негіздері.
3. Патенттеу негіздері және авторлық құқық.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылады:
ғылыми дәрежесінің болуы, ғылыми басылымдарда жариялануы.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Жұмысты шектеулі уақыт ішінде және ауыр жүктемелер жағдайында сапалы орындау мүмкіндігі
Зейін
Шешім қабылдау қабілеті
Жақсы қарым-қатынас дағдылары
Өзгерістерге бейімделу
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 болып тіркелген).
СБШ-нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
8
Конструктивтік бөлікті сараптау жөніндегі сарапшы
6
Тіреу және қоршау конструкциялары бойынша инженер-жобалаушы
3. "Тіреу және қоршау конструкциялары бойынша инженер-жобалаушы" мамандығының карточкасы:
Топтың коды:
2164-1
Қызмет атауының коды:
2164-1-007
Кәсіптің атауы:
Тіреу және қоршау конструкциялары бойынша инженер-жобалаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА және тағы басқа үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелген).
3-тарау 1-бөлім 9-параграф.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: арнаулы орта (кәсіптік), жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім)
Мамандық: Өнеркәсіптік және азаматтық құрылыс.
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану. Гидротехника-лық құрылыс. Қалалық қатынас жолдарын салу және пайдалану. Автомобиль жолдары мен әуеайлақтарды салу және пайдалану. Теміржол құрылысы, жол және жол шаруашылығы. Көпірлер мен көлік туннельдері.
Біліктілік: Құрылыс инженері, бакалавр.
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
I санатты инженер-жобалаушы: кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі және II санатты инженер-жобалаушы лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
II санатты инженер-жобалаушы: кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі және санаты жоқ инженер-жобалаушы лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл;
Санаты жоқ инженер-жобалаушы: жұмыс өтіліне немесе техникалық және кәсіптік, тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білімге және жобалау ұйымдарында кемінде 5 жыл жұмыс тәжірибесіне талаптар қоймай, кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
Бейресми және ақпараттық біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Инженер-жобалаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
СБШ-нің 6 деңгейіндегі тіреу және қоршау конструкциялары бойынша инженер-жобалаушының басшылығымен құрылыс объектілерінің конструкторлық және техникалық құжаттамасын әзірлеу
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Разработка проектных решений по конструктивному разделу предпроектной и проектной документации.
2. Обеспечение соответствия проектных решений техническому заданию и нормативной документации.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Разработка проектных решений по конструктивному разделу предпроектной и проектной документации.
Навык 1:
Расчет строительных конструкций
Умения:
1. Разрабатывать конструктивные решения на основе новейших научно-технических достижений, передового отечественного и зарубежного опыта проектирования, строительства и эксплуатации объектов и с использованием средств автоматизации проектирования.
2. Принимать участие в подготовке заданий на разработку проектных решений.
3. Участвовать в сборе исходных данных для проектирования, в решении технических вопросов по закрепленным объектам на протяжении всего периода проектирования, строительства и ввода в эксплуатацию объекта.
4. Изучать и анализировать исходные данные проекта для расчета конструкций.
5. Увязывать принимаемые проектные решения с проектными решениями по иным разделам (частям) проекта.
6. Проводить расчеты несущей способности элементов и узлов конструкций как аналитическими методами, так и с использованием ТИМСО (при реализации проекта с применением ТИМСО).
7. Анализировать и обобщать опыт разработки проектов и их реализации и на этой основе готовить предложения о целесообразности корректировки принятых общих и принципиальных проектных решений.
8. Проводить патентные исследования с целью обеспечения патентной чистоты новых проектных решений и патентоспособности.
9. Принимать участие в составлении заявок на изобретения, подготовке заключений и отзывов на рационализаторские предложения и изобретения, проекты стандартов, технических условий и иных нормативных документов, в работе семинаров и конференций.
10. Соблюдать нормы охраны труда и техники безопасности.
Знания:
1. Законодательные, иные нормативные правовые акты и руководящие материалы по проектированию, строительству и эксплуатации объектов, в том числе по расчету и проектированию конструкций.
2. Знание основ конструирования, методов и средств выполнения конструкторской документации, основ черчения и моделирования конструкций.
3. Принципы работы, технологии изготовления и монтажа конструкций.
4. Виды и свойства материалов и изделий конструктивных элементов.
5. Нормативная документация и иные руководящие материалы по разработке и оформлению проектно-сметной документации.
6. Знание современных программных расчетных комплексов.

1. Жобалау алдындағы және жобалау құжаттамасының конструктивтік бөлімі бойынша жобалау шешімдерін әзірлеу.
2. Жобалық шешімдердің техникалық тапсырмаға және нормативтік құжаттамаға сәйкестігін қамтамасыз ету.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1: Жобалау алдындағы және жобалау құжаттамасының конструктивтік бөлімі бойынша жобалау шешімдерін әзірлеу.
Дағды 1: Құрылыс конструкцияла-рын есептеу
Машықтар:
1. Жаңа ғылыми-техникалық жетістіктер, объектілерді жобалаудың, салудың және пайдаланудың озық отандық және шетелдік тәжірибесі негізінде және жобалауды автоматтандыру құралдарын пайдалана отырып, конструктивтік шешімдер әзірлеу.
2. Жобалық шешімдерді әзірлеуге тапсырмаларды дайындауға қатысу.
3. Жобалау үшін бастапқы деректерді жинауға, объектіні жобалау, салу және пайдалануға берудің бүкіл кезеңі ішінде бекітілген объектілер бойынша техникалық мәселелерді шешуге қатысу.
4. Құрылымдарды есептеу үшін жобаның бастапқы деректерін зерттеп, талдау.
5. Қабылданатын жобалық шешімдерді жобаның өзге бөлімдері (бөліктері) бойынша жобалық шешімдермен байланыстыру.
6. Аналитикалық әдістермен де, ҚОАМТ көмегімен де (ҚОАМТ көмегімен жобаны іске асыру кезінде) конструкциялардың элементтері мен түйіндерінің жүк көтергіштігін есептеуді жүргізу.
7. Жобаларды әзірлеу және оларды іске асыру тәжірибесін талдау және қорытындылау және осы негізде қабылданған жалпы және принципті жобалық шешімдерді түзетудің орындылығы туралы ұсыныстар дайындау.
8. Жаңа жобалық шешімдердің патенттік тазалығын және патенттік қабілеттілігін қамтамасыз ету мақсатында патенттік зерттеулер жүргізу.
9. Өнертабыстарға өтінімдер жасауға, рационализаторлық ұсыныстар мен өнертабыстарға, стандарттардың, техникалық шарттардың және өзге де нормативтік құжаттардың жобаларына қорытындылар мен пікірлер дайындауға, семинарлар мен конференциялар жұмысына қатысу.
10. Еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі нормаларын сақтау.
Білімдер:
1. Объектілерді жобалау, салу және пайдалану, оның ішінде конструкцияларды есептеу және жобалау жөніндегі заңнамалық, өзге де нормативтік құқықтық актілер мен басшылық материалдар.
2. Конструкция негіздерін, конструкторлық құжаттаманы орындау әдістері мен құралдарын, конструкцияларды сызу және модельдеу негіздерін білу.
3. Жұмыс принциптері, конструкцияларды дайындау және монтаждау технологиялары.
4. Құрылымдық элементтердің материалдары мен бұйымдарының түрлері мен қасиеттері.
5. Жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу және ресімдеу жөніндегі нормативтік құжаттама және өзге де басшылық материалдар.
6. Заманауи бағдарламалық есептеу кешендерін білу.

7. Передовой отечественный и зарубежный опыт проектирования и строительства.
8. Основы патентоведения, технические, экономические, экологические и социальные требования к проектируемым объектам.
9. Трудовое законодательство, нормы по охране труда и пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Рекомендуется:
сертификаты и краткосрочные курсы обучения.
Трудовая функция 2:
Обеспечение соответствия проектных решений техническому заданию и нормативной документации.
Навык 1:
Проверка проектных решений
Умения:
1. Обеспечивать соответствие разрабатываемых проектов и технической документации нормативной документации по проектированию и строительству, а также заданию на их разработку.
2. Своевременно анализировать и устранять выявленные нормоконтролем, заказчиком или экспертизой несоответствий и недочетов требованиям нормативной документации.
3. Обеспечивать соответствие принятых в проекте материалов, изделий и оборудования действующим стандартам, техническим условиям и иным нормативным требованиям.
4. Проверять полноту документации и материалов по разрабатываемому разделу.
Знания:
1. Нормативная документация по расчету и проектированию конструкций (система Еврокодов).
2. Стандарты ЕСКД и СПДС.
Внутренние стандарты и регламенты организации по оформлению проектной документации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность качественно выполнять работу за ограниченное время и в условиях больших нагрузок
Внимательность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Главный конструктор
5
Инженер-конструктор
4. Карточка профессии "Инженер-проектировщик по несущим и ограждающим конструкциям":
Код группы:
2164-1
Код наименования занятия:
2164-1-007
Наименование профессии:
Инженер-проектировщик (по несущим и ограждающим конструкциям)
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).

7. Жобалау мен құрылыстың озық отандық және шетелдік тәжірибесі.
8. Жобаланатын объектілерге қойылатын техникалық, экономикалық, экологиялық және әлеуметтік талаптар.
9. Еңбек заңнамасы, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі жөніндегі нормалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылады:
сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары.
Еңбек функциясы 2: Жобалық шешімдердің техникалық тапсырмаға және нормативтік құжаттамаға сәйкестігін қамтамасыз ету.
Дағды 1: Жобалық шешімдерді тексеру
Машықтар:
1. Әзірленіп жатқан жобалар мен техникалық құжаттаманың жобалау және құрылыс жөніндегі нормативтік құжаттамаға, сондай-ақ оларды әзірлеуге арналған тапсырмаға сәйкестігін қамтамасыз ету.
2. Нормативтік бақылаумен, тапсырыс берушімен немесе сараптамамен анықталған нормативтік құжаттама талаптарына сәйкессіздіктер мен кемшіліктерді уақтылы талдау және жою.
3. Жобада қабылданған материалдардың, бұйымдар мен жабдықтардың қолданыстағы стандарттарға, техникалық шарттарға және өзге де нормативтік талаптарға сәйкестігін қамтамасыз ету.
4. Әзірленетін бөлім бойынша құжаттама мен материалдардың толықтығын тексеру.
Білімдер:
1. Конструкцияларды есептеу және жобалау жөніндегі нормативтік құжаттама (Еурокодтар жүйесі).
2. КҚБЖ және ҚЖҚЖ стандарттары.
3. Жобалау құжаттамасын ресімдеу жөніндегі ұйымның ішкі стандарттары мен регламенттері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды:
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Жұмысты шектеулі уақыт ішінде және ауыр жүктемелер жағдайында сапалы орындау мүмкіндігі
Зейін
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 болып тіркелген).
СБШ-нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Бас конструктор
5
Инженер-конструктор
4. "Тіреу және қоршау конструкциялары бойынша инженер-жобалаушы" мамандығының карточкасы:
Топтың коды:
2164-1
Қызмет атауының коды:
2164-1-007
Кәсіптің атауы:
Тіреу және қоршау конструкциялары бойынша инженер-жобалаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА және тағы басқа үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелген).

Глава 3 Раздела 1 Параграфа 9
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее (или послевузовское) образование)
Специальность:
Промышленное и гражданское строительство.
Строительство и эксплуатация зданий и сооружений.
Гидротехническое строительство.
Строительство и эксплуатация городских путей сообщения.
Строительство и эксплуатация автомобильных дорог и аэродромов.
Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство.
Мосты и транспортные тоннели.
Квалификация:
Инженер-строитель, бакалавр, магистр.
Требования к опыту работы:
Опыт работы в сфере проектирования не менее 5 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Квалификационный аттестат инженерно-технического работника по специализации "Ведущий инженер- проектировщик по несущим и ограждающим конструкциям"
Аттестат эксперта на осуществление авторского надзора по объектам первого уровня и/ или второго и третьего уровней ответственности – в части несущих и ограждающих конструкций.
Другие возможные наименования профессии:
Инженер-проектировщик
Основная цель деятельности:
Руководство разработкой конструкторской и технической документации строительных объектов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Разработка и принятие основных конструктивных решений
2. Организация и контроль работы проектной группы
3. Осуществление авторского надзора за строительством зданий и сооружений.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Разработка и принятие основных конструктивных решений
Навык 1:
Разработка и комплексный расчет конструктивной схемы здания
Умения:
1. Самостоятельно выбирать, обосновывать и разрабатывать конструктивную схему здания или сооружения.
2. Создавать и анализировать пространственные расчетные модели в программных комплексах, учитывая совместную работу конструкций и основания.
3. Выполнять комплексные расчеты на прочность, устойчивость и колебания, включая расчеты на особые воздействия.
4. Разрабатывать сложные и нетиповые конструктивные узлы.
5. Соблюдать нормы охраны труда и техники безопасности.
Знания:
1. Знание нормативно-технической базы РК и международных стандартов.
2. Понимание различных конструктивных систем, их преимуществ и областей применения.
3. Методы нелинейных, динамических и геотехнических расчетов.
4. Трудовое законодательство, нормы по охране труда и пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Рекомендуется:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения.
Трудовая функция 2:
Организация и контроль работы проектной группы
Навык 1:
Декомпозиция задач и контроль исполнения
Умения:

3-тарау, 1-бөлім, 9-параграф.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім)
Мамандық: Өнеркәсіптік және азаматтық құрылыс.
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану. Гидротехника-лық құрылыс. Қалалық қатынас жолдарын салу және пайдалану. Автомобиль жолдары мен әуеайлақтарды салу және пайдалану. Теміржол құрылысы, жол және жол шаруашылығы. Көпірлер мен көлік туннельдері.
Біліктілік: Құрылыс инженері, бакалавр, магистр.
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жобалау саласындағы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл
Бейресми және ақпараттық біліммен байланыс:
"Тіреу және қоршау конструкциялары бойынша жетекші инженер-жобалаушы" мамандануы бойынша инженерлік-техникалық қызметкердің біліктілік аттестаты.
Бірінші деңгейдегі және/ немесе екінші және үшінші жауапкершілік деңгейлеріндегі объектілер бойынша – жүк көтергіш және қоршаушы конструкциялар бөлігінде авторлық қадағалауды жүзеге асыруға арналған сарапшы аттестаты.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Инженер-жобалаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Құрылыс объектілерінің конструкторлық және техникалық құжаттамасын әзірлеуге басшылық жасау
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Негізгі конструктивтік шешімдерді әзірлеу және қабылдау
2. Жобалау тобының жұмысын ұйымдастыру және бақылау
3. Ғимараттар мен құрылыстардың құрылысына авторлық қадағалауды жүзеге асыру.
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1: Негізгі конструктивтік шешімдерді әзірлеу және қабылдау
Дағды 1: Ғимараттың құрылымдық схемасын әзірлеу және кешенді есептеу
Машықтар:
1. Ғимараттың немесе құрылыстың конструктивтік сызбасын өз бетінше таңдау, негіздеу және әзірлеу.
2. Конструкциялар мен негіздердің бірлескен жұмысын ескере отырып, бағдарламалық жасақтама кешендерінде кеңістіктік есептеу модельдерін құру және талдау.
3. Беріктікке, тұрақтылыққа және тербелістерге арналған кешенді есептеулерді, соның ішінде ерекше әсерлерге арналған есептеулерді орындау.
4. Күрделі және типтік емес конструктивтік түйіндерді жасау.
5. Еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі нормаларын сақтау.
Білімдер:
1. ҚР нормативтік-техникалық базасын және халықаралық стандарттарды білу.
2. Әр түрлі құрылымдық жүйелерді, олардың артықшылықтары мен қолдану салаларын түсіну.
3. Сызықтық емес, динамикалық және геотехникалық есептеу әдістері.
4. Еңбек заңнамасы, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі жөніндегі нормалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылады:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары.
Еңбек функциясы 2: Жобалау тобының жұмысын ұйымдастыру және бақылау
Дағды 1: Тапсырмаларды бөлшектеп байланыстыру және орындалуын бақылау
Машықтар:

1. Декомпозировать общую задачу по разработке раздела на отдельные задания для инженеров-проектировщиков 5 уровня ОРК и инженеров-конструкторов.
2. Формулировать и ставить четкие технические задачи исполнителям.
3. Осуществлять проверку выполненной работы (расчетов, чертежей) на предмет технической корректности и соответствия нормам.
4. Оказывать методическую помощь и консультировать инженеров, выступая в роли наставника.
Знания:
1. Основы управления проектами и командной работы.
2. Методы планирования, распределения и контроля задач.
Эффективные методики проверки технической документации.
Возможность признания навыка:
Рекомендуется: Сертификат в области управления проектами
Навык 2:
Координация со смежными разделами проекта
Умения:
1. Формировать и выдавать технические задания для смежных отделов (архитекторов, инженеров по сетям и др.).
2. Анализировать задания, поступающие от смежных разделов, и учитывать их требования в конструкциях.
3. Участвовать в технических совещаниях, аргументированно отстаивать принятые конструктивные решения.
Знания:
1. Общие принципы и ключевые требования к проектированию смежных разделов проекта (Архитектурные решения, отопление и вентиляция, водоснабжение и канализация, электрооборудование и освещение и т.д.).
1. Порядок и регламенты взаимодействия между отделами в рамках комплексного проектирования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3: Осуществление авторского надзора за строительством зданий и сооружений.
Навык 1: Оценка соответствия выполняемых строительно-монтажных работ проекту
Умения:
1. Посещение строящихся строительных объектов для проверки хода работ.
2. Ведение журнала авторского надзора.
3. Выдача предписаний подрядчику по устранению выявленных несоответствий.
4. Участие в освидетельствовании скрытых работ и промежуточной приемке ответственных конструкций.
5. Подписание актов освидетельствования скрытых работ и приемки конструкций.
6. Выдача заключения о соответствии построенного объекта проекту.
7. Соблюдать нормы охраны труда и техники безопасности.
Знания:
1. Основы стандартизации и сертификации.
2. Основы патентоведения и авторское право.
3. Основы экономики, организации труда, производства и управления.
4. Трудовое законодательство, нормы по охране труда и пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность качественно выполнять работу за ограниченное время и в условиях больших нагрузок
Внимательность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:

1. СБШ-нің 5-деңгейдегі инженер-жобалаушылар мен инженер-конструкторлар үшін бөлімді жеке тапсырмаларға әзірлеу бойынша жалпы тапсырманы декомпозиялау (бөлшектеп байланыстыру).
2. Орындаушыларға нақты техникалық міндеттерді тұжырымдау және қою.
3. Орындалған жұмысты (есептеулерді, сызбаларды) техникалық дұрыстығы мен нормаларға сәйкестігі тұрғысынан тексеруді жүзеге асыру.
4. Тәлімгер рөлін атқара отырып, әдістемелік көмек көрсету және инженерлерге кеңес беру.
Білімдер:
1. Жобаларды басқару және топтық жұмыс негіздері.
2. Тапсырмаларды жоспарлау, бөлу және бақылау әдістері.
3. Техникалық құжаттаманы тексерудің тиімді әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылады:
Жобаларды басқару саласындағы сертификаттар.
Дағды 2:
Жобаның іргелес бөлімдерімен үйлестіру
Машықтар:
1. Іргелес бөлімдерге (сәулетшілер, желі инженерлері және т.б.) техникалық тапсырмалар қалыптастыру және беру.
2. Іргелес бөлімдерден келетін тапсырмаларды талдау және олардың конструкциялардағы талаптарын ескеру.
3. Техникалық кеңестерге қатысу, қабылданған конструктивтік шешімдерді дәлелді түрде қорғау.
Білімдер:
1. Жобаның іргелес бөлімдерін жобалауға қойылатын жалпы принциптер мен негізгі талаптар (Сәулеттік шешім, жылыту және желдету, сумен жабдықтау және кәріз, электр жабдықтары және жарықтандыру және т.б.).
2. Кешенді жобалау шеңберінде бөлімдер арасындағы өзара іс-қимыл тәртібі мен регламенттері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Ғимараттар мен құрылыстардың құрылысына авторлық қадағалауды жүзеге асыру.
Дағды 1: Орындалатын құрылыс-монтаждау жұмыстарының жобаға сәйкестігін бағалау
Машықтар:
1. Жұмыстың барысын тексеру үшін салынып жатқан құрылыс нысандарына бару.
2. Авторлық қадағалау журналын жүргізу.
3. Анықталған сәйкессіздіктерді жою бойынша мердігерге нұсқама беру.
4. Жасырын жұмыстарды куәландыруға және жауапты конструкцияларды аралық қабылдауға қатысу.
5. Жасырын жұмыстарды куәландыру және конструкцияларды қабылдау актілеріне қол қою.
6. Салынған объектінің жобаға сәйкестігі туралы қорытынды беру.
7. Еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі нормаларын сақтау.
Білімдер:
1. Стандарттау және сертификаттау негіздері.
2. Патенттеу негіздері және авторлық құқық.
3. Экономика, еңбекті ұйымдастыру, өндіріс және басқару негіздері.
4. Еңбек заңнамасы, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі жөніндегі нормалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Жұмысты шектеулі уақыт ішінде және ауыр жүктемелер жағдайында сапалы орындау мүмкіндігі
Зейін
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Дербестік және жауапкершілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Главный конструктор
5
Инженер-конструктор
5. Карточка профессии "Инженер-конструктор":
Код группы:
2144-1
Код наименования занятия:
2144-1-003
Наименование профессии:
Инженер-конструктор
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Глава 2 Раздела 3 Параграф 48.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: среднее специальное (профессиональное), высшее (или послевузовское) образование)
Специальность:
Промышленное и гражданское строительство.
Строительство и эксплуатация зданий и сооружений.
Гидротехническое строительство.
Строительство и эксплуатация городских путей сообщения.
Строительство и эксплуатация автомобильных дорог и аэродромов.
Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство.
Мосты и транспортные тоннели.
Квалификация:
бакалавр.
Требования к опыту работы:
Инженер-конструктор I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера конструктора II категории не менее 2 лет;
Инженер-конструктор II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера-конструктора без категории не менее 3 лет;
Инженер-конструктор без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника-конструктора I категории не менее 3 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
-
Основная цель деятельности:
Организация и проведение отдельных стадий или направлений проектно-конструкторских работ
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 болып тіркелген).
СБШ-нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Бас конструктор
5
Инженер-конструктор
5. "Инженер-конструктор" мамандығының карточкасы:
Топтың коды:
2144-1
Қызмет атауының коды:
2144-1-003
Кәсіптің атауы:
Инженер-конструктор
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА және тағы басқа үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелген).
2-тарау, 3-бөлім, 48-параграф
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: арнаулы орта (кәсіптік), жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім)
Мамандық: Өнеркәсіптік және азаматтық құрылыс.
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану. Гидротехника-лық құрылыс. Қалалық қатынас жолдарын салу және пайдалану. Автомобиль жолдары мен әуеайлақтарды салу және пайдалану. Теміржол құрылысы, жол және жол шаруашылығы. Көпірлер мен көлік туннельдері.
Біліктілік: бакалавр.
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
I санатты инженер-конструктор: кадрлар даярлаудың тиісті
бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі және II санатты инженер конструктор лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
II санатты инженер-конструктор: кадрлар даярлаудың тиісті
бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі және санаты жоқ инженер-конструктор лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл;
Санаты жоқ инженер-конструктор: жұмыс өтіліне немесе
техникалық және кәсіптік, тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білімге және I санатты техник-конструктор лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтіліне талаптар қоймай, кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
Бейресми және ақпараттық біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
-
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жобалау-конструкторлық жұмыстардың жекелеген кезеңдерін немесе бағыттарын ұйымдастыру және жүргізу
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Разработка элементов проектной и рабочей документации под руководством.
2. Разработка информационных моделей объектов с применением ТИМСО.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Разработка элементов проектной и рабочей документации под руководством
Навык 1: Выполнение инженерных расчетов по заданным методикам
Умения:
1. Выполнять статические и прочностные расчеты отдельных конструктивных элементов (балок, колонн, плит, ферм, фундаментов) с использованием стандартного программного обеспечения по заданию руководителя.
2. Осуществлять подбор сечений стальных и железобетонных элементов в соответствии с результатами расчетов и требованиями нормативных документов.
3. Формировать и оформлять отчеты по выполненным расчетам для последующей проверки.
4. Разрабатывать эскизные, технические и рабочие проекты, используя средства автоматизации проектирования, обеспечивает при этом соответствие разрабатываемых конструкций техническим заданиям, стандартам, нормам по безопасности и охране труда, требованиям наиболее экономичной технологии производства, а также использование в них стандартизованных и унифицированных деталей и сборочных единиц
Знания:
1. Основы теоретической механики, сопротивления материалов, строительной механики.
2. Базовые положения нормативных документов РК в области проектирования (нагрузки и воздействия, проектирование бетонных, железобетонных, стальных и иных видов конструкций).
3. Принципы работы и функциональные возможности используемых расчетных программных комплексов.
Возможность признания навыка:
Рекомендуется:
сертификаты о прохождении курсов по работе в расчетных программных комплексах.
Навык 2:
Разработка и оформления чертежей конструктивного раздела
Умения:
1. Выполнять разработку и деталировку чертежей проектной и рабочей документации марок КЖ, КМ, КМД с использованием систем автоматизированного проектирования (САПР).
2. Оформлять спецификации материалов, ведомости расхода стали и другие табличные формы в соответствии со стандартами.
3. Корректно вносить изменения в разработанную документацию по указанию руководителя.
4. Соблюдать нормы охраны труда и техники безопасности.
Знания:
1. Требования стандартов СПДС и ЕСКД к оформлению чертежей.
2. Правила и приемы работы в используемых программах САПР.

1. Басшылық етумен жобалық және жұмыс құжаттамасының элементтерін әзірлеу.
2. ҚОАМТ көмегімен объектілердің ақпараттық модельдерін әзірлеу.
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Басшылық етумен жобалық және жұмыс құжатта-масының элемент-терін әзірлеу
Дағды 1:
Берілген әдістемелер бойынша инженерлік есептеулерді орындау
Машықтар:
1. Басшының тапсырмасы бойынша стандартты бағдарламалық жасақтаманы қолдана отырып, жеке құрылымдық элементтердің (арқалықтар, бағандар, плиталар, фермалар, іргетастар) статикалық және беріктік есептеулерін жүргізу.
2. Есептеулер нәтижелері мен нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес болат және темірбетон элементтерінің қималарын іріктеуді жүзеге асыру.
3. Кейіннен тексеру үшін орындалған есептеулер бойынша есептерді қалыптастыру және ресімдеу.
4. Жобалауды автоматтандыру құралдарын пайдалана отырып, эскиздік, техникалық және жұмыс жобаларын әзірлеу бұл ретте әзірленетін конструкциялардың техникалық тапсырмаларға, стандарттарға, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нормаларға, өндірістің неғұрлым үнемді технологиясының талаптарына сәйкестігін, сондай-ақ оларда стандартталған және біріздендірілген бөлшектер мен құрастыру бірліктерін пайдалануды қамтамасыз етеді.
Білімдер:
1. Теориялық механика негіздері, материалдардың кедергісі, құрылыс механикасы.
2. Жобалау саласындағы ҚР нормативтік құжаттарының базалық ережелері (жүктемелер мен әсерлер, бетон, темірбетон және болат және өзге де конструкцияларды жобалау).
3. Қолданылатын есептеу бағдарламалық кешендерінің жұмыс принциптері мен функционалдық мүмкіндіктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылады:
Есептік бағдарламалық кешендердегі жұмыс бойынша курстардан өткені туралы сертификаттар.
Дағды 2: Конструктивтік бөлімнің сызбаларын әзірлеу және рәсімдеу
Машықтар:
1. Автоматтандырылған жобалау жүйелерін (АЖЖ) пайдалана отырып, Темірбетон конструкциялары, Металл конструкциялары, Ағаш конструкциялары маркаларының жобалық және жұмыс құжаттамасының сызбаларын әзірлеуді және бөлшектеуді орындау.
2. Стандарттарға сәйкес материалдардың спецификацияларын, болат шығынының ведомостарын және басқа кестелік нысандарды ресімдеу.
3. Басшының нұсқауы бойынша әзірленген құжаттамаға өзгерістер дұрыс енгізу.
4. Еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі нормаларын сақтау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Білімдер:
1. Сызбаларды ресімдеуге құрылысқа арналған жобалық құжаттама жүйесі (ҚЖҚЖ) және конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесі (КҚБЖ) стандарттарының талаптары.
2. Қолданылатын АЖЖ модельдеу бағдарламаларында жұмыс істеу ережелері мен әдістері.

3. Трудовое законодательство, нормы по охране труда и пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Рекомендуется:
сертификаты об окончании курсов по работе в САПР.
Трудовая функция 2: Разработка информационных моделей объектов с применением ТИМСО
Навык:
Создание и актуализация информационных моделей (ТИМСО)
Умения:
1. Создавать трехмерные (3D) модели конструктивных элементов и каркаса здания по заданию руководителя.
2. Наполнять элементы модели необходимой атрибутивной информацией (марка, материал, сечение и т.д.).
3. Генерировать чертежи и спецификации на основе информационной модели.
4. Осуществлять проверку модели на наличие коллизий (пересечений) на базовом уровне.
Знания:
1. Основы технологии информационного моделирования зданий (ТИМСО).
2. Принципы параметрического моделирования.
3. Порядок работы в программном обеспечении для ТИМСО на уровне моделирования и выпуска документации.
Возможность признания навыка:
Рекомендуется:
сертификаты и краткосрочные курсы обучения.
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Исполнительность
Коммуникабельность и умение работать в коллективе
Умение оперативно решать возникающие проблемы
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Техник-конструктор
6
Инженер-проектировщик по несущим и ограждающим конструкциям
6. Карточка профессии "Техник-конструктор":
Код группы:
3113-2
Код наименования занятия:
3113-2-002
Наименование профессии:
Техник-конструктор
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Глава 2 Раздела 2 Параграфа 108.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации).
Специальность:
Строительство и эксплуатация зданий и сооружений.
Гидротехническое строительство.
Строительство и эксплуатация городских путей сообщения.
Строительство и эксплуатация автомобильных дорог и аэродромов.
Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство.
Мосты и транспортные тоннели.
Квалификация:
техник, бакалавр.
Требования к опыту работы:
Техник-конструктор I категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника II категории не менее 2 лет;
техник-конструктор II категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника без категории не менее 2 лет;
техник-конструктор без категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) без предъявления требований к стажу работы.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
Чертежник-конструктор
Основная цель деятельности:
Проектирование технически несложных объектов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

3. Еңбек заңнамасы, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі жөніндегі нормалар.
Ұсынылады:
АЖЖ жұмысы бойынша курстарды аяқтағаны туралы сертификаттар.
Еңбек функциясы 2:
ҚОАМТ қолдана отырып объектілердің ақпараттық модельдерін әзірлеу
Дағды: Ақпараттық модельдерді құру және өзектендіру ҚОАМТ)
Машықтар:
1. Басшының тапсырмасы бойынша ғимараттың құрылымдық элементтері мен жақтауының үш өлшемді (3D) модельдерін жасау.
2. Модель элементтерін қажетті атрибуттық ақпаратпен толтыру (бренд, материал, бөлім және т.б.).
3. Ақпараттық модель негізінде сызбалар мен сипаттамаларды жасау.
4. Базалық деңгейде қайшылықтардың (қиылыстардың) болуына модельді тексеруді жүзеге асыру.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Білімдер:
1. Ғимараттарды ақпараттық модельдеу технологиясының негіздері (ҚОАМТ).
2. Параметрлік модельдеу принциптері.
3. ҚОАМТ бағдарламалық жасақтамасында модельдеу және құжаттама шығару деңгейінде жұмыс істеу тәртібі.
Ұсынылады:
сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары.
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Орындаушылық
Қарым-қатынас және ұжымда жұмыс істей білу
Туындайтын мәселелерді жедел шеше білу
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 болып тіркелген).
СБШ-нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі: Кәсіптің атауы:
4
Техник-конструктор
6
Тіреу және қоршау конструкциялары бойынша инженер-жобалаушы
6. "Техник-конструктор" мамандығының карточкасы:
Топтың коды:
3113-2
Қызмет атауының коды:
3113-2-002
Кәсіптің атауы:
Техник-конструктор
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА және тағы басқа үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелген).
2-тарау 2-бөлім 108-параграф.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білім.
Мамандық: Өнеркәсіптік және азаматтық құрылыс.
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану. Гидротехника-лық құрылыс. Қалалық қатынас жолдарын салу және пайдалану. Автомобиль жолдары мен әуеайлақтарды салу және пайдалану. Теміржол құрылысы, жол және жол шаруашылығы. Көпірлер мен көлік туннельдері.
Біліктілік: техник, бакалавр.
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
I санатты техник-конструктор: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білімі және II санатты техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
II санатты техник-конструктор: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білімі және санаты жоқ техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
санаты жоқ техник-конструктор: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білімі, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.
Бейресми және ақпараттық біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Сызбашы-конструктор
Қызметтің негізгі мақсаты:
Техникалық жағынан қарапайым объектілерді жобалау
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Разработка технической документации (чертежей КЖ, КМ, КД, схем, описаний) и электронных моделей по заданию руководителя
2. Оформление и проверка документации на соответствие стандартам.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1: Разработка технической документации (чертежей КЖ, КМ, КМД, схем, описаний) и электронных моделей по заданию руководителя
Навык 1: Разработка графической части рабочей документации
Умения:
1. Выполнять рабочие чертежи конструктивных элементов (планы, разрезы, узлы, схемы армирования, деталировки) в 2D.
2. Разрабатывать чертежи марок КЖ, КМ, КМД на основе эскизов, расчетов и указаний инженера-проектировщика и инженера-конструктора.
3. Составлять ведомости деталей, спецификации материалов и другие текстовые документы, входящие в состав чертежей.
4. Вносить изменения в чертежи и схемы по результатам проверки.
5. Соблюдать нормы охраны труда и техники безопасности.
Знания:
1. Основы инженерной графики
2. Базовые свойства и номенклатура основных строительных материалов (бетон, сталь, дерево)
3. Принципиальное устройство и состав основных несущих конструкций зданий и сооружений, нормативные технические документы по расчету и проектированию строительных конструкций.
4. Порядок работы в системах автоматизированного проектирования (САПР) для выполнения 2D-чертежей
5. Трудовое законодательство, нормы по охране труда и пожарной безопасности
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Создание и актуализация информационных моделей (ТИМСО)
Умения:
1. Создавать трехмерные (3D) модели конструктивных элементов и каркаса здания по заданию руководителя.
2. Наполнять элементы модели необходимой атрибутивной информацией (марка, материал, сечение и т.д.).
3. Генерировать чертежи и спецификации на основе информационной модели.
4. Осуществлять проверку модели на наличие коллизий (пересечений) на базовом уровне.
Знания:
1. Основы технологии информационного моделирования зданий (ТИМСО).
2. Принципы параметрического моделирования.
3. Порядок работы в программном обеспечении для ТИМСО на уровне моделирования и выпуска документации.
Возможность признания навыка:
Рекомендуется:
сертификаты и краткосрочные курсы обучения.
Трудовая функция 2: Оформление и проверка документации на соответствие стандартам.
Навык: Осуществление нормоконтроля технической документации
Умения:

1. Басшының тапсырмасы бойынша техникалық құжаттаманы (Темірбетон конструкциялары, Металл конструкциялары, Ағаш конструкциялары сызбаларын, схемаларды, сипаттамаларды) және электрондық модельдерді әзірлеу
2. Құжаттаманың стандарттарға сәйкестігін тексеру және ресімдеу.
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Басшының тапсырмасы бойынша техникалық құжаттаманы (Темірбетон конструкциялары, Металл конструкциялары, Ағаш конструкциялары сызбаларын, схемаларды, сипаттамаларды) және электрондық модельдерді әзірлеу
Дағды1:
Жұмыс құжаттамасының графикалық бөлігін әзірлеу
Машықтар:
1. 2D форматында
конструктивтік элементтердің жұмыс сызбаларын (жоспарлар, қималар, түйіндер, арматура схемалары, бөлшектер) орындау.
2. Инженер-конструктордың және инженер-жобалаушының эскиздері, есептеулері мен нұсқаулары негізінде Темірбетон конструкциялары, Металл конструкциялары, Ағаш конструкциялары маркаларының сызбаларын әзірлеу.
3. Сызбалардың құрамына кіретін бөлшектердің ведомостарын, материалдардың спецификацияларын және басқа да мәтіндік құжаттарды жасау.
4. Тексеру нәтижелері бойынша сызбалар мен схемаларға өзгерістер енгізу.
5. Еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі нормаларын сақтау.
Білімдер:
1. Инженерлік графика негіздері.
2. Негізгі құрылыс материалдарының (бетон, болат, ағаш) негізгі қасиеттері мен номенклатурасы.
3. Ғимараттар мен құрылыстардың негізгі тірек конструкцияларының принципті құрылымы мен құрамы, құрылыс конструкияларын есептеу және жобалау жөніндегі нормативтік техникалық құжаттар.
4. 2D-сызбаларды (мысалы, AutoCAD, Компас-3D, NanoCAD және т.б.) орындау үшін автоматтандырылған жобалау жүйелерінде (АЖЖ) жұмыс істеу тәртібі.
5. Еңбек заңнамасы, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі жөніндегі нормалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды:
Дағды 2: Ақпараттық модельдерді құру және өзектендіру (ҚОАМТ)
Машықтар:
1. Басшының тапсырмасы бойынша ғимараттың конструктивтік элементтері мен жақтауының үш өлшемді (3D) модельдерін жасаңыз.
2. Модель элементтерін қажетті атрибуттық ақпаратпен толтыру (марка, материал, қима және т.б.).
3. Ақпараттық модель негізінде сызбалар мен сипаттамаларды жасау.
4. Базалық деңгейде қайшылықтардың (қиылыстардың) болуына модельді тексеруді жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Ғимараттарды ақпараттық
модельдеу технологиясының негіздері (ҚОАМТ).
2. Параметрлік модельдеу
принциптері.
3. ҚОАМТ бағдарламалық жасақта-масында модельдеу және құжаттама шығару деңгейінде жұмыс істеу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылады:
сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары.
Еңбек функциясы 2:
Құжаттаманың стандарттарға сәйкестігін рәсімдеу және тексеру.
Дағды: Техникалық құжаттаманы нормабақылауды жүзеге асыру
Машықтар:

1. Проверять комплектность разработанной документации.
2. Осуществлять проверку оформления чертежей и текстовых документов на соответствие требованиям стандартов.
3. Контролировать правильность применения типов линий, шрифтов, форматов листов и основных надписей.
4. Проверять корректность ссылок на стандарты и другие нормативные документы.
Знания:
1. Требования ЕСКД.
2. Требования СПДС.
3. Внутренние стандарты и регламенты организации по оформлению проектной документации
Возможность признания навыка:
Рекомендуется:
сертификаты и краткосрочные курсы обучения.
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Исполнительность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Инженер-конструктор
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
15. Наименование государственного органа:
Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан
Исполнитель:
Кулушев Е.К. - Заместитель директора Департамента градостроительной и жилищно-коммунальной политики.
16. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Акционерное общество "Казахский научно-исследовательский и проектный институт строительства и архитектуры" (далее - АО "КазНИИСА").
Руководитель:
Кульбаев Б.Б.
E-mail: info@kazniisa.kz.
Номер телефона: 8 (727) 226 94 10.
17. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: протокол от 30 октября 2025 года № 9.
18. Национальный орган по профессиональным квалификациям: заключение от 26 ноября 2025 года.
19. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": от 12 декабря 2025 года.
20. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2025 год.
21. Дата ориентировочного пересмотра: 31 декабря 2028 года.

1. Әзірленген құжаттаманың толықтығын тексеру.
2. Сызбалар мен мәтіндік құжаттардың ресімделуін стандарттар талаптарына сәйкестігін тексеруді жүзеге асыру.
3. Сызықтардың, қаріптердің, парақ форматтарының және негізгі жазулардың дұрыс қолданылуын бақылау.
4. Стандарттарға және басқа нормативтік құжаттарға сілтемелердің дұрыстығын тексеру.
Білімдер:
1. Конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесінің (КҚБЖ) талаптары.
2. Құрылысқа арналған жобалық құжаттама жүйесінің (ҚЖҚЖ) талаптары.
3. Жобалау құжаттамасын ресімдеу жөніндегі ұйымның ішкі стандарттары мен регламенттері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылады:
сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Орындаушылық
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 болып тіркелген).
СБШ-нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Инженер-конструктор
4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
15. Мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі. Орындаушы: Қала құрылысы және тұрғын үй-коммуналдық саясаты департаменті директорының орынбасары – Е.К. Кулушев.
16. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
"Қазақ Құрылыс және сәулет ғылыми-зерттеу және жобалау институты" Акционерлік қоғам (бұдан әрі - "ҚазҚСҒЗИ" АҚ).
Басшы:
Б.Б. Кульбаев.
E-mail: info@kazniisa.kz.
Телефон нөмірі: 8 (727) 226 94 10.
17. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2025 жылғы 30 қазандағы № 9 хаттама.
18. Ұлттық кәсіби біліктілік органы: 26 қарашадағы 2025 жылғы қорытынды.
19. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық Кәсіпкерлер Палатасы: 12 желтоқсандағы 2025 жылғы.
20. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: 1-нұсқа, 2025 жыл.
21. Болжамды қайта қарау күні: 2028 жылғы 31 желтоқсан.