Об утверждении профессиональных стандартов "Диспетчерское управление на складе" и "Диспетчерское управление движением транспорта"
Приказ Министра транспорта Республики Казахстан от 4 ноября 2025 года № 358
В соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) профессиональный стандарт "Диспетчерское управление на складе" согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) профессиональный стандарт "Диспетчерское управление движением транспорта" согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту транспортной политики Министерства транспорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) в течение десяти календарных дней со дня утверждения настоящего приказа направление его в электронной форме на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра транспорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр Н. Сауранбаев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Профессиональный стандарт: "Диспетчерское управление на складе"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Диспетчерское управление на складе" разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" и Правилами разработки и (или) актуализации профессиональных стандартов, утвержденными приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от
2. 7 сентября 2023 года № 377 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33401) и предназначен для определения уровней квалификаций, необходимых для осуществления работниками в сфере стандартизации профессиональной деятельности, в том числе выполнения определенных трудовых функций, а также для применения при разработке образовательных программ организаций высшего, послевузовского, технического и профессионального образования.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:

"Қоймадағы диспетчерлік басқару" және "Көлік қозғалысын диспетчерлік басқару" кәсіби стандарттарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің 2025 жылғы 4 қарашадағы № 358 бұйрығы
"Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес "Қоймадағы диспетчерлік басқару" кәсіптік стандарты;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес "Көлік қозғалысын диспетчерлік басқару" кәсіптік стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Көлік саясаты департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрық бекітілген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде электрондық нысанда Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Көлік вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр Н. Сауранбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
Бұйрығына 1-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Қоймадағы диспетчерлік басқару"
1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіби стандартты қолдану саласы: "Қоймадағы диспетерлік басқару" кәсіби стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңы
2. 5-бабының 5-тармағына және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 7 қыркүйектегі № 377 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33401 болып тіркелген) бекітілген Кәсіптік стандарттарды әзірлеу және (немесе) жаңарту қағидаларына сәйкес әзірленді, білім беру бағдарламарын қалыптастыруға, және қызметкерлердің кәсіби қызметті стандарттау саласында жүзеге асыруы, оның ішінде белгілі бір еңбек функцияларын орындауы үшін қажетті біліктілік деңгейлерін анықтауға, сондай-ақ жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі, техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының білім беру бағдарламаларын әзірлеу кезінде қолдануға арналған.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:

1) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
2) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
3) диспетчер – это должностное лицо, отвечающее за координацию действий в определенной сфере, к которому с периферии стекается большой объем информации, подлежащей структурированию, переработке и последующей передаче в нужных направлениях;
4) диспетчерская служба – это централизованная форма оперативного управления на основе применения технических средств связи, сбора информации, ее обработки и осуществления оперативного контроля и регулирования производства;
5) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения;
6) профессиональная квалификация – степень профессиональной подготовки, характеризующая владение компетенциями, требуемыми для выполнения трудовых функций по профессии;
7) профессиональный стандарт – письменный официальный документ, устанавливающий общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту работы с учетом формального и (или) неформального, и (или) информального образования, уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда в конкретной области профессиональной деятельности;
8) транспортное средство – техническое устройство для перевозки людей, грузов или использования, установленного на них специального оборудования для выполнения определенных процессов или операций;
9) склад – стационарное здание, сооружение или комплекс, предназначенный для приемки, размещения и хранения товаров;
10) складской учет – постоянный и количественный учет, осуществляемый в помещениях, созданных для хранения товаров;
11) компетенция – способность применять навыки, позволяющие выполнять одну или несколько профессиональных задач, составляющих трудовую функцию;
12) умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;
13) товарно-транспортная накладная – накладная, предназначенная для учета движения товарно-материальных ценностей (ТМЦ) при их перемещении с участием транспортных средств, и является основанием для списания у грузоотправителя и оприходования их у грузополучателя;
14) погрузочно-разгрузочная операция – это перемещение изделий на ограниченные расстояния в пределах одного участка, осуществляемое между складами, складскими площадками, рабочими площадками или при перемещении со склада к определенному виду транспорта.

1) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
2) дағды – кәсіптік міндетті толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен машықты қолдану қабілеті;
3) диспетчер – белгілі бір саладағы әрекеттерді үйлестіруге жауапты лауазымды тұлға, оған перифериядан құрылымдалып, өңделіп, қажетті бағыттарға одан әрі жіберілетін үлкен көлемдегі ақпарат келіп түседі;
4) диспетчерлік қызмет – бұл техникалық байланыс құралдарын қолдану, ақпарат жинау, оны өңдеу және өндірісті жедел бақылау мен реттеуді жүзеге асыру негізінде жедел басқарудың орталықтандырылған түрі;
5) кәсіп – жеке адам жүзеге асыратын және орындалуы үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін қызмет түрі;
6) кәсіптік біліктілік – кәсіп бойынша еңбек функцияларын орындау үшін талап етілетін құзыреттерді меңгеруді сипаттайтын кәсіптік даярлық дәрежесі;
7) кәсіптік стандарт (бұдан әрі – кәсіптік стандарт) – формалды және (немесе) формалды емес, және (немесе) информалды білім беру ескеріле отырып, білімге, машыққа, дағдыға, жұмыс тәжірибесіне, біліктілік деңгейі мен құзыреттілікке, кәсіптік қызметтің нақты бір саласындағы еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін жазбаша ресми құжат;
8) көлік құралы – адамдарды, жүктерді тасымалдауға немесе белгілі бір процестерді немесе операцияларды орындау үшін оларға орнатылған арнайы жабдықты пайдалануға арналған техникалық құрылғы;
9) қойма – тауарларды қабылдауға, орналастыруға және сақтауға арналған стационарлық ғимарат немесе кешен;
10) қойма есебі – тауарларды сақтау үшін құрылған үй-жайларда жүзеге асырылатын тұрақты және сандық есепке алу;
11) құзырет – еңбек функциясын құрайтын бір немесе бірнеше кәсіптік міндетті орындауға мүмкіндік беретін дағдыны қолдану қабілеті;
12) машық – кәсіптік міндет шеңберінде жекелеген бірлі-жарым іс-әрекетті физикалық тұрғыдан және (немесе) ақыл-оймен орындау қабілеті;
13) тауар-көлік жүкқұжаты-көлік құралдарының қатысуымен оларды өткізу кезінде тауар-материалдық құндылықтардың (ТМҚ) қозғалысын есепке алуға арналған жүкқұжат және жүк жөнелтушіден есептен шығаруға және оларды жүк алушыдан кіріске алуға негіз болып табылады;
14) тиеу-түсіру операциясы – бұл қоймалар, қойма алаңдары, жұмыс алаңдары арасында немесе қоймадан белгілі бір көлік түріне көшу кезінде жүзеге асырылатын бұйымдарды бір учаске шегінде шектеулі қашықтыққа жылжыту.

4. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) IMS (Inventory Management System) – система управления товарными запасами;
2) IP-мониторинг – процесс наблюдения и сбора данных о работе сети или устройств, использующих протокол IP;
3) QR-код (Quick Response code) – код быстрого отклика;
4) WMS (Warehouse Management System) – система управления складом, общее определение программно-аппаратных комплексов, которые предназначены для автоматизации, оптимизации складских операций и повышения управляемости складского хозяйства;
5) ЕТКС – Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;
6) ТиПО – Техническое и профессиональное образование;
7) ТМЦ – товарно-материальные ценности;
8) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
9) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
5. Название профессионального стандарта: "Диспетчерское управление на складе".
6. Код профессионального стандарта: H125.
7. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
H Транспорт и складирование:
52 Складирование грузов и вспомогательная транспортная деятельность;
52.2 Вспомогательная транспортная деятельность;
52.21 Вспомогательная деятельность сухопутного транспорта;
52.21.3 Деятельность терминалов.
8. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Диспетчерское управление на складе" устанавливает требования к применению диспетчеризации в деятельности складского хозяйства, в организации приемки, размещения, отпуска, учета товарно-материальных ценностей и управления запасами с целью минимизации затрат, связанных со складированием и переработкой товаров.
9. Перечень карточек профессий:
1) Учетчик по складу (Оператор склада) - 3 уровень ОРК;
2) Диспетчер (склада) - 4 уровень ОРК;
3) Администратор (склада) - 5 уровень ОРК;
4) Главный диспетчер (на складе) - 4 уровень ОРК;
6) Оператор диспетчерской службы (на складе) - 3 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Учетчик по складу (Оператор склада)":
Код группы:
4321-0
Код наименования занятия:
4321-0-017
Наименование профессии:
Учетчик по складу (Оператор склада)
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Организация перевозок и управление движением на автомобильном транспорте
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Логистика (по отраслям)
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Техническое и профессиональное образование или общее среднее образование и практический опыт не менее 1 года и/или профессиональная подготовка по установленной программе
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:

4. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) IMS (Inventory Management System) – тауар қорларын басқару жүйесі;
2) IP-мониторинг – протокол арқылы желі мен құрылғылардың жұмысы туралы деректерді бақылау және жинау процессі;
3) QR-код (Quick Response code) – таңбаша коды;
4) WMS (Warehouse Management System) – қойманы басқару жүйесі, қойма операцияларын автоматтандыру, оңтайландыру және қойма шаруашылығын басқаруды арттыру үшін арналған бағдарламалық-аппараттық кешендердің жалпы анықтамасы;
5) БТБА – жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
6) ТЖКБ – техникалық және кәсіби білім;
7) ТМҚ – тауарлық-материалдық құндылықтар;
8) СБШ – Салалық біліктілік шеңбері;
9) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші.
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
5. Кәсіптік стандарттың атауы: "Қоймадағы диспетчерлік басқару".
6. Кәсіптік стандарттың коды: H125.
7. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
H Көлік және қоймалау:
52 Жүктерді қоймаға қою және қосалқы көлік қызметі;
52.2 Қосалқы көлік қызметі;
52.21 Құрлықтағы жол көлігінің қосалқы қызметі;
52.21.3 Терминалдардың қызметі;
8. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Қоймалық шаруашылық қызметінде, тауар-материалдық құндылықтарды қабылдауды, орналастыруды, босатуды, есепке алуды және тауарларды қоймалаумен және қайта өңдеумен байланысты шығындарды азайту мақсатында қорларды басқаруды ұйымдастыруда диспетчерлендіруді қолдану.
9. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Қойма бойынша есепке алушы (Қойма операторы) - 3 СБШ-нің деңгейі;
2) Диспетчер (қоймадағы) - 4 СБШ-нің деңгейі;
3) Әкімші (қоймадағы) - 5 СБШ-нің деңгейі;
4) Бас диспетчер (қоймадағы) - 4 СБШ-нің деңгейі;
6) Диспетчерлік қызмет операторы (қоймадағы) - 3 СБШ-нің деңгейі.
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Қойма бойынша есепке алушы (Қойма операторы)":
Топтың коды:
4321-0
Қызмет атауының коды:
4321-0-017
Кәсіптің атауы:
Қойма бойынша есепке алушы (Қойма операторы)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Автомобиль көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Логистика (салалар бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Техникалық және кәсіби білім немесе жалпы орта білім және 1 жылдан кем емес практикалық тәжірибе және/немесе белгіленген бағдарлама бойынша кәсіби дайындық
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

4321-0-005 - Контролер при погрузке и выгрузке товара
Основная цель деятельности:
Систематический, оперативный учет хода складских операций
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Приемка и отгрузка товарно-материальных ценностей;
2. Подбор заказов;
3. Хранение товарно-материальных ценностей.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Приемка и отгрузка товарно-материальных ценностей
Навык 1:
Организация складирования товарно-материальных ценностей
Умения:
1. Организовывать и/или осуществлять складирование товара, согласно нормативным документам, правилам и условиям хранения для данной группы товара; согласно установленному внутреннему распорядку; не допуская падения товара, заваливания грузов;
2. Поддерживать связь с диспетчером склада;
3. Следовать инструкциям по контролю запасов;
4. Работать в WMS системах;
5. Использовать терминалы сборы данных, сканеры штрих- и QR-кодов;
6. Управлять складскими запасами;
7. Следовать устным и письменным инструкциям;
8. Обрабатывать документы, связанные со складскими запасами;
9. Поддерживать работу системы управления запасами.
Знания:
1. Установленный внутренний порядок расположения товаров на складе (по ассортименту, производителям или др.);
2. Принципы адресного хранения товарного учета и маршрутизации внутри склада;
3. Инструменты цифрового контроля и отчетности;
4. Правила расположения товаров для избегания их падения и заваливания;
5. Правила охраны труда при складировании товаров различных групп;
6. Компьютерная грамотность.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Комплектация и разукомплектация наборов и единиц продукции, требующей подобных операций
Умения:
1. Осуществлять комплектацию наборов и единиц продукции, требующей подобных операций;
2. Осуществлять разукомплектации наборов и единиц продукции, требующей подобных операций;
3. Готовить возвращенный товар, в случае необходимости, к выбраковке.
Знания:
1. Правила комплектации наборов и единиц продукции;
2. Правила разукомплектации наборов и единиц продукции.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Организация приемки и отгрузки товарно-материальных ценностей
Умения:
1. Организовывать выгрузку и приемку ТМЦ;
2. Проверять или организовывать проверку целостности товаров, тары, упаковки;
3. Поддерживать связь с диспетчером склада;
4. Контролировать укладку товаров;
5. Оказывать помощь в перемещении крупногабаритных и тяжеловесных грузов;
6. Следовать устным и письменным инструкциям.
Знания:
1. Требования, предъявляемые к приемке ТМЦ на склад, отгрузке товаров;

4321-0-005 - Тауарларды тиеу және түсіруді бақылаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қойма операцияларының барысын жүйелі, жедел есепке алу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тауарлық-материалдық құндылықтарды қабылдау және жөнелту;
2. Тапсырыстарды таңдау;
3. Тауарлық-материалдық құндылықтарды сақтау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Тауарлық-материалдық құндылықтарды қабылдау және жөнелту
Дағды 1:
Тауарлық-материалдық құндылықтарды жинақтауды ұйымдастыру
Машықтар:
1. Нормативтік құжаттарға, осы тауар тобы үшін сақтау ережелері мен шарттарына сәйкес тауарды қоймалауды ұйымдастыру және/немесе жүзеге асыру; белгіленген ішкі тәртіпке сәйкес; тауардың құлауына, жүктердің толып кетуіне жол бермей;
2. Қойма менеджерімен байланыста болыңыз;
3. Түгендеуді бақылау бойынша нұсқауларды орындаңыз;
4. Қойма қорларын басқару;
5. Ауызша және жазбаша нұсқауларды орындаңыз;
6. Қойма қорларына қатысты құжаттарды өңдеу;
7. Түгендеуді басқару жүйесінің жұмысын қолдау.
Білімдер:
1. Тауарларды қоймада орналастырудың белгіленген ішкі тәртібі (ассортимент, өндірушілер немесе т.б. бойынша);
2. Тауарлардың құлауы мен толып кетуіне жол бермеу үшін оларды орналастыру ережелері;
3. Әр түрлі топтағы тауарларды сақтау кезінде еңбекті қорғау ережелері;
4. Компьютерлік сауаттылық.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Осындай операцияларды қажет ететін жиынтықтар мен өнім бірліктерін жинақтау және бөлшектеу
Машықтар:
1. Осындай операцияларды қажет ететін жиынтықтар мен өнім бірліктерін жинақтау және бөлшектеу;
2. Қайтарылған өнімді, қажет болған жағдайда, жоюға дайындаңыз.
Білімдер:
1. Жиынтықтар мен өнім бірліктерін жинақтау ережесі;
2. Жиынтықтар мен өнім бірліктерін бөлшектеу ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Тауарлық-материалдық құндылықтарды қабылдауды және жөнелтуді ұйымдастыру
Машықтар:
1. ТМҚ түсіруді және қабылдауды ұйымдастыру;
2. Тауарлардың, ыдыстардың, қаптамалардың тұтастығын тексеру немесе тексеруді ұйымдастыру;
3. Қойма менеджерімен байланыста болыңыз;
4. Тауарлардың төселуін бақылау;
5. Ірі көлемді және ауыр салмақты жүктерді тасымалдауға көмек көрсету;
6. Ауызша және жазбаша нұсқауларды орындаңыз.
Білімдер:
1. ТМҚ-ны қоймаға қабылдауға, тауарларды жөнелтуге қойылатын талаптар;

2. Правила эксплуатации механизмов, предназначенных для выполнения погрузочно-разгрузочных, работа на складе;
3. Правила техники безопасности при проведении работ с использованием ручных штабелеров и гидравлических тележек;
4. Требования, предъявляемые наличию комплектующих в поступающей на склад продукции.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Подбор заказов
Навык 1:
Осуществление работы по подбору и комплектации товара по заказам на основании документов по подбору
Умения:
1. Подбирать товар на основании расходных накладных;
2. Оформлять документацию по подбору и комплектации товара;
3. Располагать товар в соответствии с правилами и стандартами склада;
4. Определять сроки ранних партий товара;
5. Осуществлять взвешивание товаров;
6. Использовать упаковочное оборудование:
7. Использовать средства маркировки;
8. Поддерживать связь с диспетчером склада.
Знания:
1. Правила заполнения расходных накладных;
2. Правила заполнения внутренней товарной документации на складе;
3. Правила корректного расположения товара на поддонах при сборке заказов;
4. Обозначения партий товара на упаковке;
5. Принципы работы весового оборудования;
6. Способы упаковки и маркировки товаров.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Подбор заказов, предназначенных для отгрузки со склада, с использованием терминала сбора данных
Умения:
1. Подбирать заказы с использованием терминала сбора данных;
2. Поддерживать связь с диспетчером склада.
Знания:
1. Правила эксплуатации терминала сбора; данных
2. Правила заполнения расходных накладных;
3. Правила заполнения внутренней товарной документации на складе.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Хранение товарно-материальных ценностей
Навык 1:
Контроль целостности и сохранности товарно-материальных ценностей в процессе хранения
Умения:
1. Определять нарушения целостности товаров, их упаковки на складе;
2. Определять нарушения режима и условий хранения товаров;
3. Поддерживать связь с диспетчером склада.
Знания:
1. Стандарты упаковки и маркировки товаров;
2. Режим хранения товаров на складе;
3. Условия хранения товаров на складе;
4. Порядок действий при обнаружении несоответствующей продукции.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Участие в локальных и полных инвентаризациях товарно-материальных ценностей на складе
Умения:
1. Проводить просчет ТМЦ на складе при проведении инвентаризации;
2. Заполнять инвентаризационные ведомости;
3. Поддерживать связь с диспетчером склада.
Знания:
1. Процедуры проведения локальной инвентаризации склада;

2. Қоймада тиеу-түсіру жұмыстарын орындауға арналған механизмдерді пайдалану ережелері;
3. Қолмен қатарлағыштар мен гидравликалық арбаларды пайдалана отырып жұмыстарды жүргізу кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидалары;
4. Қоймаға түсетін өнімде жиынтықтауыштардың болуына қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Тапсырыстарды таңдау
Дағды 1:
Таңдау бойынша құжаттар негізінде тапсырыстар бойынша тауарды іріктеу және жинақтау бойынша жұмысты жүзеге асыру
Машықтар:
1. Тауарларды Шығыс жүкқұжаттары негізінде таңдаңыз;
2. Тауарды таңдау және жинақтау бойынша құжаттаманы ресімдеу;
3. Тауарды қойма ережелері мен стандарттарына сәйкес орналастырыңыз;
4. Тауарлардың ерте партияларының мерзімдерін анықтаңыз;
5. Тауарларды өлшеуді жүзеге асыру;
6. Орау жабдықтарын пайдаланыңыз;
7. Таңбалау құралдарын қолданыңыз;
8. Қойма менеджерімен байланыста болыңыз.
Білімдер:
1. Шығыс жүкқұжаттарын толтыру ережесі;
2. Қоймадағы ішкі тауар құжаттамасын толтыру ережесі;
3. Тапсырыстарды құрастыру кезінде тауарды паллеттерде дұрыс орналастыру ережелері;
4. Қаптамадағы тауар партияларын белгілеу;
5. Таразы жабдықтарының жұмыс принциптері;
6. Тауарларды орау және таңбалау тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Деректерді жинау терминалын қолдана отырып, қоймадан жөнелтуге арналған тапсырыстарды таңдау
Машықтар:
1. Деректерді жинау терминалын пайдаланып тапсырыстарды таңдаңыз;
2. Қойма менеджерімен байланыста болыңыз.
Білімдер:
1. Деректерді жинау терминалын пайдалану ережелері;
2. Шығыс жүкқұжаттарын толтыру ережесі;
3. Қоймадағы ішкі тауар құжаттамасын толтыру ережесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Тауарлық-материалдық құндылықтарды сақтау
Дағды 1:
Сақтау процесінде тауарлық-материалдық құндылықтардың тұтастығы мен сақталуын бақылау
Машықтар:
1. Тауарлардың тұтастығының бұзылуын, олардың қоймадағы қаптамасын анықтаңыз;
2. Тауарларды сақтау режимі мен шарттарының бұзылуын анықтау;
3. Қойма менеджерімен байланыста болыңыз.
Білімдер:
1. Тауарларды орау және таңбалау стандарттары;
2. Тауарларды қоймада сақтау режимі;
3. Тауарларды қоймада сақтау шарттары;
4. Сәйкес келмейтін өнім табылған кездегі іс-қимыл тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Қоймадағы тауарлық-материалдық құндылықтарды жергілікті және толық түгендеуге қатысу
Машықтар:
1. Түгендеу кезінде қоймада ТМҚ-ны есептеу;
2. Түгендеу ведомостарын толтырыңыз;
3. Қойма менеджерімен байланыста болыңыз.
Білімдер:
1. Қоймаға жергілікті түгендеу жүргізу рәсімдері;

2. Процедуры проведения полной инвентаризации склада;
3. Методы проведения инвентаризации;
4. Формы, правила заполнения инвентаризационных ведомостей.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Исполнительность
Внимательность
Коммуникабельность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Диспетчер склада
2
Грузчик
10. Карточка профессии "Диспетчер (склада)":
Код группы:
3159-0
Код наименования занятия:
3159-0-001
Наименование профессии:
Диспетчер (склада)
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Диспетчер
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Логистика (по отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Организация перевозок и управление движением на автомобильном транспорте
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Техническое и профессиональное образование или общее среднее образование, профессиональная подготовка по установленной программе и практический опыт работы не менее 1 года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Обеспечение процессов перемещения, учета и хранения товаров на складе
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация приемки, перемещения и поставки товаров;
2. Сопровождение процесса хранения товаров и ведение отчетности.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация приемки, перемещения и поставки товаров
Навык 1:
Сопровождение процессов заказа и поставки товаров
Умения:
1. Сопровождать процесс заказа товаров;
2. Контролировать операции по подготовке товаров к реализации (сортировка, очистка, фасовка, упаковка, маркировка);
3. Контролировать процесс комплектации товаров в партии;
4. Обеспечивать группировку товаров по маршрутам;
5. Контролировать соблюдение графиков централизованной доставки товаров;
6. Применять методы и принципы логистики;
7. Контролировать выполнение производственных заданий в соответствии с производственной программой, технологическим процессом, нормативной документацией;

2. Қойманы толық түгендеу рәсімдері;
3. Түгендеу әдістері;
4. Инвентаризациялық ведомостарды толтыру нысандары, қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Орындаушылық
Зейін
Коммуникабельность
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Қойма менеджері
2
Тасымалдаушы
10. Кәсіптің карточкасы "Диспетчер (қоймадағы)":
Топтың коды:
3159-0
Қызмет атауының коды:
3159-0-001
Кәсіптің атауы:
Диспетчер (қоймадағы)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (Нормативтік-құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеуіндегі тізбесінде № 22003 болып тіркелген)
Диспетчер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Логистика (салалар бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Автомобиль көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Техникалық және кәсіби білім немесе жалпы орта білім, белгіленген бағдарлама бойынша кәсіби дайындық және 1 жылдан кем емес практикалық тәжірибе
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тауарларды қоймада өткізу, есепке алу және сақтау процестерін қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тауарларды қабылдауды, өткізуді және жеткізуді ұйымдастыру;
2. Тауарларды сақтау процесін сүйемелдеу және есептілікті жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Тауарларды қабылдауды, өткізуді және жеткізуді ұйымдастыру
Дағды 1:
Тауарларға тапсырыс беру және жеткізу процестерін сүйемелдеу
Машықтар:
1. Тауарларға тапсырыс беру процесін сүйемелдеу;
2. Тауарларды сатуға дайындау жөніндегі операцияларды бақылау (сұрыптау, тазалау, буып-түю, буып-түю, таңбалау);
3. Партиядағы тауарларды жинақтау процесін бақылау;
4. Маршруттар бойынша тауарларды топтастыруды қамтамасыз ету;
5. Тауарларды орталықтандырылған жеткізу кестелерінің сақталуын бақылау;
6. Логистиканың әдістері мен принциптерін қолданыңыз;
7. Өндірістік бағдарламаға, технологиялық процеске, нормативтік құжаттамаға сәйкес өндірістік тапсырмалардың орындалуын бақылау;

8. Оформлять товарно-сопроводительную и транспортную документацию в соответствии со стандартами, инструкциями и нормативной документацией;
9. Взаимодействовать со смежными подразделениями, внутренними и внешними поставщиками и потребителями услуг;
10. Планировать время доставки товаров в соответствии с требованиями заказчика;
11. Определять оптимальные сроки, маршруты движения, методы доставки;
12. Организовывать возврат оборотной тары (если эта категория тары используется), ремонт тары;
13. Работать в информационных системах;
14. Работать в команде.
Знания:
1. Международные торговые термины и толкования (Incoterms);
2. Виды и назначение транспортных средств, погрузочно-разгрузочной техники;
3. Технологии грузовых перевозок и погрузочно-разгрузочных работ;
4. Правила перевозки, складирования и схемы размещения товаров;
5. Процедура приемки и отпуска ТМЦ;
6. Правила транспортировки, перегрузки, хранения скоропортящихся и опасных грузов;
7. Порядок работы с контейнерами и крупногабаритными грузами;
8. Правила оформления товарно-сопроводительной и транспортной документации;
9. Основы тарификации перевозок грузов;
10. Основы договорной работы;
11. Средства оргтехники, вычислительной техники, коммуникаций и связи;
12. Порядок ведения отчетной документации;
13. Основы межличностных отношений.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Заказ транспортных средств
Умения:
1. Осуществлять заказ транспортных средств;
2. Планировать расстановку транспортных средств;
3. Отслеживать своевременность выполнения заказа транспортных средств;
4. Работать в информационных системах.
Знания:
1. Правила перевозки грузов;
2. Виды и характеристики транспортных средств, и их назначение;
3. Основы информационных технологий;
4. Основы межличностных отношений
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Организация, сопровождение и контроль перемещения товаров
Умения:
1. Выполнять производственные задания в соответствии с технологическим процессом;
2. Обеспечивать сохранность товаров при транспортировке и выполнении погрузочно-разгрузочных работ;
3. Сопровождать, контролировать выполнение погрузочно-разгрузочных работ с соблюдением правил охраны труда, пожарной и экологической безопасности;
4. Сопровождать, контролировать прием и отпуск товаров по наименованию, массе, количеству и в соответствии с сопроводительной документацией;
5. Сопровождать процесс весового контроля;
6. Сопровождать процессы эксплуатации транспортных средств и складского оборудования;
7. Организовывать, сопровождать процессы перемещения ТМЦ на складе;

8. Стандарттарға, нұсқаулықтарға және нормативтік құжаттамаға сәйкес тауарлық-ілеспе және көліктік құжаттаманы ресімдеу;
9. Көршілес бөлімшелермен, ішкі және сыртқы жеткізушілермен және қызмет тұтынушыларымен өзара әрекеттесу;
10. Тапсырыс берушінің талаптарына сәйкес тауарларды жеткізу уақытын жоспарлау;
11. Оңтайлы мерзімдерді, қозғалыс бағыттарын, жеткізу әдістерін анықтаңыз;
12. Айналым ыдысын қайтаруды (егер ыдыстың бұл санаты пайдаланылса), ыдысты жөндеуді ұйымдастыру;
13. Ақпараттық жүйелерде жұмыс істеу;
14. Командада жұмыс істеу.
Білімдер:
1. Халықаралық сауда терминдері мен түсіндірмелері (Incoterms);
2. Көлік құралдарының, тиеу-түсіру техникасының түрлері мен мақсаты;
3. Жүк тасымалдау және тиеу-түсіру жұмыстарының технологиялары;
4. Тауарларды тасымалдау, сақтау ережелері және орналастыру схемалары;
5. ТМЦ қабылдау және босату рәсімі;
6. Тез бұзылатын және қауіпті жүктерді тасымалдау, шамадан тыс тиеу, сақтау қағидалары;
7. Контейнерлермен және ірі габаритті жүктермен жұмыс істеу тәртібі;
8. Тауар-ілеспе және көлік құжаттамасын ресімдеу ережесі;
9. Жүктерді тасымалдауды тарифтеу негіздері;
10. Шарттық жұмыс негіздері;
11. Ұйымдастыру техникасы, есептеу техникасы, коммуникациялар және байланыс құралдары;
12. Есептік құжаттаманы жүргізу тәртібі;
13. Тұлғааралық қатынастардың негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Көлік құралдарына тапсырыс беру
Машықтар:
1. Көлік құралдарына тапсырыс беру;
2. Көлік құралдарын орналастыруды жоспарлау;
3. Көлік құралдарына тапсырыстың уақтылы орындалуын қадағалаңыз;
4. Ақпараттық жүйелерде жұмыс істеу.
Білімдер:
1. Жүктерді тасымалдау ережелері;
2. Көлік құралдарының түрлері мен сипаттамалары және олардың мақсаты;
3. Ақпараттық технологиялар негіздері;
4. Тұлғааралық қатынастардың негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Тауарлардың өткізілуін ұйымдастыру, сүйемелдеу және бақылау
Машықтар:
1. Технологиялық процеске сәйкес өндірістік тапсырмаларды орындау;
2. Тасымалдау және тиеу-түсіру жұмыстарын орындау кезінде тауарлардың сақталуын қамтамасыз ету;
3. Еңбекті қорғау, өрт және экологиялық қауіпсіздік қағидаларын сақтай отырып, тиеу-түсіру жұмыстарының орындалуын сүйемелдеу, бақылау;
4. Тауарлардың атауы, массасы, саны бойынша және ілеспе құжаттамаға сәйкес оларды қабылдауды және босатуды сүйемелдеу, бақылау;
5. Салмақты бақылау процесін сүйемелдеу;
6. Көлік құралдары мен қойма жабдықтарын пайдалану процестерін сүйемелдеу;
7. Қоймада ТМҚ орнын ауыстыру процестерін ұйымдастыру, сүйемелдеу;

8. Пользоваться оборудованием системы диспетчерского управления складом;
9. Оформлять документацию в соответствии с существующими стандартами, инструкциями и нормативной документацией;
10. Применять в процессе работы нормативную и методическую документацию;
11. Выявлять, устранять и предотвращать причины нарушений технологического процесса;
12. Своевременно изолировать несоответствующую продукцию;
13. Работать в команде.
Знания:
1. Правила по охране труда;
2. Инструкции по пожарной, промышленной, экологической безопасности;
3. Правила внутреннего трудового распорядка;
4. Правила дорожного движения и схемы движения по территории склада;
5. Правила выполнения погрузочно-разгрузочных работ;
6. Способы погрузки и выгрузки товаров;
7. Правила перевозки, складирования и схемы размещения товаров;
8. Порядок комплектации товаров в партии;
9. Маршруты доставки товаров, порядок группировки товаров по маршрутам;
10. Процедура приемки и отпуска ТМЦ;
11. Правила транспортировки, погрузки, разгрузки, хранения скоропортящихся и опасных грузов;
12. Виды и назначение транспортных средств, погрузочно-разгрузочной техники, складского оборудования;
13. Правила эксплуатации транспортных средств, погрузочно-разгрузочной техники и складского оборудования;
14. Правила применения и пользования средствами транспортировки;
15. Правила оформления товарно-сопроводительной и транспортной документации;
16. Порядок работы с контейнерами и крупногабаритными грузами;
17. Влияние погодных и дорожных условий на безопасность управления транспортными средствами, погрузочно-разгрузочной техникой;
18. Порядок действий при возникновении нештатных ситуаций;
19. Правила упаковки, маркировки товаров и тары;
20. Системы автоматизации склада (WMS), RFID-системы;
21. Правила взвешивания грузов;
22. Правила упаковки, маркировки, хранения и утилизации несоответствующей продукции;
23. Основы межличностных отношений.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 4:
Составление оперативной и статистической отчетности
Умения:
1. Оформлять документацию и вести отчетность в соответствии со стандартами, инструкциями и нормативной документацией;
2. Применять нормативную и методическую документацию;
3. Работать в информационных системах.
Знания:
1. Ведение учета складских операций;
2. Локальные акты организации;
3. Сроки и порядок составления отчетности;
4. Принципы и инструменты системы менеджмента качества;
5. Основы статистического учета.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Сопровождение процесса хранения товаров и ведение отчетности
Навык 1:
Проведение работ по инвентаризации товарно-материальных ценностей
Умения:

8. Қойманы диспетчерлік басқару жүйесінің жабдықтарын пайдалану;
9. Құжаттаманы қолданыстағы стандарттарға, нұсқаулықтарға және нормативтік құжаттамаға сәйкес ресімдеу;
10. Жұмыс барысында нормативтік және әдістемелік құжаттаманы қолдану;
11. Технологиялық процестің бұзылу себептерін анықтау, жою және алдын алу;
12. Сәйкес келмейтін өнімдерді уақтылы оқшаулаңыз;
13. Командада жұмыс істеу.
Білімдер:
1. Еңбекті қорғау ережелері;
2. Өрт, өнеркәсіптік, экологиялық қауіпсіздік жөніндегі Нұсқаулық;
3. Ішкі еңбек тәртібі ережелері;
4. Жол қозғалысы Ережелері және қойма аумағындағы қозғалыс сызбалары;
5. Тиеу-түсіру жұмыстарын орындау ережесі;
6. Тауарларды тиеу және түсіру тәсілдері;
7. Тауарларды тасымалдау, сақтау ережелері және орналастыру схемалары;
8. Партиядағы тауарларды жинақтау тәртібі;
9. Тауарларды жеткізу маршруттары, тауарларды маршруттар бойынша топтастыру тәртібі;
10. ТМЦ қабылдау және босату рәсімі;
11. Тез бұзылатын және қауіпті жүктерді тасымалдау, тиеу, түсіру, сақтау қағидалары;
12. Көлік құралдарының, тиеу-түсіру техникасының, Қойма жабдығының түрлері мен мақсаты;
13. Көлік құралдарын, тиеу-түсіру техникасын және қойма жабдықтарын пайдалану қағидалары;
14. Тасымалдау құралдарын қолдану және пайдалану ережелері;
15. Тауар-ілеспе және көлік құжаттамасын ресімдеу ережесі;
16. Контейнерлермен және ірі габаритті жүктермен жұмыс істеу тәртібі;
17. Ауа-райы мен жол жағдайларының Көлік құралдарын, тиеу-түсіру техникасын басқару қауіпсіздігіне әсері;
18. Штаттан тыс жағдайлар туындаған кездегі іс-қимыл тәртібі;
19. Тауарларды және ыдыстарды буып-түю, таңбалау ережесі;
20. Қойманы автоматтандыру жүйелері (WMS), RFID жүйелері;
21. Жүктерді өлшеу ережелері;
22. Сәйкес келмейтін өнімді буып-түю, таңбалау, сақтау және кәдеге жарату ережелері;
23. Тұлғааралық қатынастардың негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 4:
Жедел және статистикалық есептілікті жасау
Машықтар:
1. Стандарттарға, нұсқаулықтарға және нормативтік құжаттамаға сәйкес құжаттаманы ресімдеу және есептілікті жүргізу;
2. Нормативтік және әдістемелік құжаттаманы қолдану;
3. Ақпараттық жүйелерде жұмыс істеу.
Білімдер:
1. Қойма операцияларының есебін жүргізу;
2. Ұйымның жергілікті актілері;
3. Есептілікті жасау мерзімдері мен тәртібі;
4. Сапа менеджменті жүйесінің принциптері мен құралдары;
5. Статистикалық есеп негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Тауарларды сақтау процесін сүйемелдеу және есептілікті жүргізу
Дағды 1:
Тауарлық-материалдық құндылықтарды түгендеу бойынша жұмыстар жүргізу
Машықтар:

1. Участвовать в проведении ревизии ТМЦ;
2. Участвовать в проведении инвентаризации ТМЦ;
3. Обеспечивать своевременную изоляцию несоответствующей продукции, ее оформление;
4. Разбраковывать несоответствующую продукцию;
5. Направлять несоответствующую продукцию на утилизацию;
6. Оформлять документацию и вести отчетность в соответствии с существующими стандартами, инструкциями и нормативной документацией;
7. Работать в команде;
8. Пользоваться средствами вычислительной техники, оргтехники, связи.
Знания:
1. Инструкции по проведению инвентаризации и ревизии ТМЦ;
2. Номенклатура товаров и их размещение на складе;
3. Адресная система хранения на складе;
4. Системы автоматизации склада (WMS), RFID-системы;
5. Порядок действий при обнаружении несоответствующей продукции;
6. Правила оформления документации на несоответствующую продукцию;
7. Способы обнаружения и доработки несоответствующей продукции;
8. Правила оформления утилизации несоответствующей продукции;
9. Правила упаковки, маркировки, хранения товаров, утилизации несоответствующей продукции;
10. Основы конфликтологии;
11. Средства вычислительной техники, оргтехники, связи.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Ведение учета движения товарно-материальных ценностей
Умения:
1. Оформлять документацию и вести отчетность в соответствии с существующими стандартами, инструкциями и нормативной документацией;
2. Вести отчетную документацию по движению ТМЦ в информационных системах;
3. Применять нормативную и методическую документацию;
4. Работать в информационных системах.
Знания:
1. Основы экономики и бухгалтерского учета;
2. Правила оформления товаросопроводительной документации;
3. Правила работы в информационных системах;
4. Порядок приема, хранения и выдачи ТМЦ;
5. Порядок действий при обнаружении несоответствующей продукции;
6. Правила оформления документации на несоответствующую продукцию;
7. Способы обнаружения и доработки несоответствующей продукции;
8. Правила оформления утилизации несоответствующей продукции;
9. Правила упаковки, маркировки, хранения товаров, маркировки, хранения и утилизации несоответствующей продукции;
10. Нормативная и методическая документация;
11. Средства вычислительной техники, оргтехники, связи.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Формирование и ведение отчетности
Умения:
1. Оформлять документацию и вести отчетность в соответствии со стандартами, инструкциями и нормативной документацией;
2. Контролировать ведение отчетности подчиненными в соответствии со стандартами, инструкциями и нормативной документацией;

1. ТМЦ ревизиясын жүргізуге қатысу;
2. ТМЦ түгендеуін жүргізуге қатысу;
3. Сәйкес келмейтін өнімнің уақтылы оқшаулануын, оның ресімделуін қамтамасыз ету;
4. Сәйкес келмейтін өнімдерді бөлшектеңіз;
5. Сәйкес емес өнімді кәдеге жаратуға жіберіңіз;
6. Қолданыстағы стандарттарға, нұсқаулықтарға және нормативтік құжаттамаға сәйкес құжаттаманы ресімдеу және есеп беру;
7. Командада жұмыс істеу;
8. Есептеу техникасы, ұйымдастыру техникасы, байланыс құралдарын пайдалану.
Білімдер:
1. ТМҚ түгендеу және ревизия жүргізу жөніндегі нұсқаулықтар;
2. Тауарлардың номенклатурасы және оларды қоймада орналастыру;
3. Қоймадағы мекенжай сақтау жүйесі;
4. Қойманы автоматтандыру; жүйелері (WMS), RFID жүйелері;
5. Сәйкес келмейтін өнім табылған кездегі іс-қимыл тәртібі;
6. Сәйкес келмейтін өнімдерге құжаттаманы ресімдеу ережесі;
7. Сәйкес келмейтін өнімді анықтау және пысықтау тәсілдері;
8. Сәйкес келмейтін өнімді кәдеге жаратуды ресімдеу ережелері;
9. Тауарларды буып-түю, таңбалау, сақтау, сәйкес келмейтін өнімді кәдеге жарату қағидалары;
10. Конфликтология негіздері;
11. Есептеу техникасы, ұйымдастыру техникасы, байланыс құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Не рекомендуется
Дағды 2:
Тауарлық-материалдық құндылықтардың қозғалысын есепке алуды жүргізу
Машықтар:
1. Қолданыстағы стандарттарға, нұсқаулықтарға және нормативтік құжаттамаға сәйкес құжаттаманы ресімдеу және есеп беру;
2. Ақпараттық жүйелерде ТМҚ қозғалысы бойынша есепті құжаттаманы жүргізу;
3. Нормативтік және әдістемелік құжаттаманы қолдану;
4. Ақпараттық жүйелерде жұмыс істеу.
Білімдер:
1. Экономика және бухгалтерлік есеп негіздері;
2. Тауарға ілеспе құжаттаманы ресімдеу ережесі;
3. Ақпараттық жүйелердегі жұмыс ережелері;
4. ТМҚ қабылдау, сақтау және беру тәртібі;
5. Сәйкес келмейтін өнім табылған кездегі іс-қимыл тәртібі;
6. Сәйкес келмейтін өнімдерге құжаттаманы ресімдеу ережесі;
7. Сәйкес келмейтін өнімді анықтау және пысықтау тәсілдері;
8. Сәйкес келмейтін өнімді кәдеге жаратуды ресімдеу ережелері;
9. Тауарларды буып-түю, таңбалау, сақтау, сәйкес келмейтін өнімді таңбалау, сақтау және кәдеге жарату қағидалары;
10. Нормативтік және әдістемелік құжаттама;
11. Есептеу техникасы, ұйымдастыру техникасы, байланыс құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Есептілікті қалыптастыру және жүргізу
Машықтар:
1. Стандарттарға, нұсқаулықтарға және нормативтік құжаттамаға сәйкес құжаттаманы ресімдеу және есептілікті жүргізу;
2. Бағыныштылардың есеп беруін стандарттарға, нұсқаулықтарға және нормативтік құжаттамаға сәйкес бақылау;

3. Взаимодействовать со смежными подразделениями;
4. Работать в информационных системах.
Знания:
1. Нормативная и методическая документация организации;
2. Основы бухгалтерского учета;
3. Основы информационных технологий;
4. Порядок и сроки ведения отчетности;
5. Средства вычислительной техники, оргтехники, связи.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Умение самостоятельно решать поставленные руководством задачи
Исполнительность
Ответственность
Инициативность
Коммуникабельность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Старший диспетчер склада
3
Оператор склада
3
Оператор диспетчерской службы на складе
11. Карточка профессии "Администратор (склада)":
Код группы:
3349-0
Код наименования занятия:
3349-0-001
Наименование профессии:
Администратор (склада)
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Заведующий складом
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
-
Специальность:
-
Квалификация:
-
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Логистика (по отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Организация перевозок и управление движением на автомобильном транспорте
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Техническое и профессиональное образование (специалист среднего звена) и практический опыт работы не менее 3 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
4000-0-004 - Заведующий складом
1324-0-020 - Начальник склада (горюче-смазочных материалов, грузового, материально-технического и др.)
Основная цель деятельности:
Обеспечение приемки, хранения, отпуска, учета товарно-материальных ценностей, отсутствия материальных потерь
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация работы складского хозяйства;
2. Обеспечение сохранности складируемого товара.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация работы складского хозяйства
Навык 1:
Управление функционированием склада
Умения:
1. Строить и поддерживать деловые отношения;

3. Көршілес бөлімшелермен өзара әрекеттесу;
4. Ақпараттық жүйелерде жұмыс істеу.
Білімдер:
1. Ұйымның нормативтік және әдістемелік құжаттамасы;
2. Бухгалтерлік есеп негіздері;
3. Ақпараттық технологиялар негіздері;
4. Есептілікті жүргізу тәртібі мен мерзімдері;
5. Есептеу техникасы, ұйымдастыру техникасы, байланыс құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Не рекомендуется
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Басшылық қойған міндеттерді өз бетінше шеше білу
Орындаушылық
Жауапкершілік
Қарым-қатынас
Бастама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Аға қойма менеджері
3
Қойма операторы
3
Қоймадағы диспетчерлік қызмет операторы
11. Кәсіптің карточкасы "Әкімші (қоймадағы)":
Топтың коды:
3349-0
Қызмет атауының коды:
3349-0-001
Кәсіптің атауы:
Әкімші (қоймадағы)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсандағы № 22003 бекітілген
Қойма меңгерушісі
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
-
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Логистика (салалар бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Автомобиль көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Техникалық және кәсіби білім (орта деңгейдегі маман) және 3 жылдан кем емес практикалық тәжірибе
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
4000-0-004 - Қойма меңгерушісі
1324-0-020 - Қойма бастығы (жанар-жағармай материалдары, жүк, материалдық-техникалық және т.б.)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тауар-материалдық құндылықтарды қабылдауды, сақтауды, босатуды, есепке алуды, материалдық шығындардың болмауын қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Қойма шаруашылығының жұмысын ұйымдастыру;
2. Жиналатын тауардың сақталуын қамтамасыз ету.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Қойма шаруашылығының жұмысын ұйымдастыру
Дағды 1:
Қойманың жұмысын басқару
Машықтар:
1. Іскерлік қатынастарды құру және қолдау;

2. Создавать и поддерживать благоприятную и эффективную рабочую атмосферу;
3. Управлять персоналом;
4. Давать указания персоналу;
5. Организовывать, проводить обучение персонала;
6. Составлять, утверждать график смен;
7. Руководить работой коллектива;
8. Обеспечивать решение проблем, в том числе связанных с производственными, трудовыми и социальными отношениями;
9. Совершенствовать бизнес-процессы;
10. Поддерживать работу системы управления запасами (IMS), управлять запасами;
11. Организовывать ведение базы данных склада;
12. Управлять складом на основе IMS, WMS;
13. Использовать терминалы сбора данных, сканеры штрих- и QR-кодов;
14. Поддерживать работу системы диспетчерского управления складом, работать в системе;
15. Управлять сторонними поставщиками логистических услуг;
16. Обеспечивать и контролировать взаимодействие склада с внешними контрагентами;
17. Работать в команде логистики;
18. Руководить работой по приему, хранению и отпуску ТМЦ;
19. Обеспечивать размещение товаров наиболее экономичным способом с учетом требований по их хранению, условий заключенных договоров хранения;
20. Управлять складскими операциями;
21. Управлять рисками;
22. Обеспечивать соблюдение особых условий хранения товаров по требованию клиентов либо если такие условия вытекают из особенностей товаров;
23. Обеспечивать строгое соблюдение адресной системы хранения товаров во избежание пересортицы, порчи;
24. Обеспечивать сохранность товаров;
25. Достигать целей деятельности, обеспечивать непрерывные улучшения в качестве и производительности;
26. Осуществлять надзор за складскими услугами с добавленной стоимостью;
27. Обеспечивать рациональное использование складских площадей;
28. Обеспечивать информационное сопровождение и контроль на каждом отдельном этапе за исполнением заказа клиента;
29. Вести учет складских операций;
30. Вести учет затрат на складские операции;
31. Управлять бюджетом склада;
32. Планировать свою деятельность;
33. Планировать деятельность складского хозяйства, включая определение будущих требований к мощности склада, его услугам;
34. Планировать прием и отгрузку товаров;
35. Обеспечивать соблюдение правил оформления и сдачи приходно-расходных документов;
36. Анализировать отчетную документацию;
37. Составлять установленную отчетность;
38. Использовать средства оргтехники и связи;
39. Собирать и обрабатывать информацию, в том числе с использованием компьютерной техники.
Знания:
1. Специализация склада, организационная структура, потоки команд и информации внутри компании;
2. Свои полномочия, определенные законодательством РК, уставными документами организации, трудовым договором, доверенностью;

2. Қолайлы және тиімді жұмыс атмосферасын құру және қолдау;
3. Қызметкерлерді басқару;
4. Қызметкерлерге нұсқаулар беру;
5. Қызметкерлерді оқытуды ұйымдастыру, жүргізу;
6. Ауысым кестесін жасаңыз, бекітіңіз;
7. Ұжымның жұмысына жетекшілік ету;
8. Проблемаларды, оның ішінде өндірістік, еңбек және әлеуметтік қатынастармен байланысты; мәселелерді шешуді қамтамасыз ету
9. Бизнес-процестерді жетілдіру;
10. Түгендеуді басқару жүйесінің (IMS) жұмысын қолдау, түгендеуді басқару;
11. Қойманың дерекқорын жүргізуді ұйымдастыру;
12. IMS, WMS негізінде қойманы басқару;
13. Деректерді жинау терминалын, штрих-кодты және QR-кодтарды пайдалану;
14. Қойманы басқару жүйесінің жұмысын қолдау, жүйеде жұмыс істеу;
15. Үшінші тарап логистикалық провайдерлерін басқару;
16. Қойманың сыртқы контрагенттермен өзара әрекеттесуін қамтамасыз ету және бақылау;
17. Логистика тобында жұмыс істеу;
18. ТМҚ қабылдау, сақтау және босату жөніндегі жұмысты басқару;
19. Тауарларды сақтау жөніндегі талаптарды, жасалған сақтау шарттарының талаптарын ескере отырып, оларды неғұрлым үнемді тәсілмен орналастыруды қамтамасыз ету;
20. Қойма операцияларын басқару;
21. Тәуекелдерді басқару;
22. Клиенттердің талабы бойынша немесе егер мұндай жағдайлар тауарлардың ерекшеліктерінен туындаса, тауарларды сақтаудың ерекше шарттарының сақталуын қамтамасыз ету;
23. Қайта сұрыптауды, бүлінуді болдырмау үшін тауарларды сақтаудың атаулы жүйесінің қатаң сақталуын қамтамасыз ету;
24. Тауарлардың сақталуын қамтамасыз ету;
25. Қызмет мақсаттарына жету, сапа мен өнімділікті үздіксіз жақсартуды қамтамасыз ету;
26. Қосылған құны бар қойма қызметтерін қадағалауды жүзеге асыру;
27. Қойма алаңдарын ұтымды пайдалануды қамтамасыз ету;
28. Клиенттің тапсырысының орындалуын әрбір жеке кезеңде ақпараттық сүйемелдеуді және бақылауды қамтамасыз ету;
29. Қойма операцияларының есебін жүргізу;
30. Қойма операциялары шығындарының есебін жүргізу;
31. Қойма бюджетін басқару;
32. Өз қызметін жоспарлау;
33. Қойма қуатына, оның қызметтеріне болашақ талаптарды анықтауды қоса алғанда, қойма шаруашылығының қызметін жоспарлау;
34. Тауарларды қабылдау мен жөнелтуді жоспарлау;
35. Кіріс-шығыс құжаттарын ресімдеу және тапсыру ережелерінің сақталуын қамтамасыз ету;
36. Есеп беру құжаттамасын талдау;
37. Белгіленген есептілікті жасаңыз;
38. Ұйымдастыру техникасы мен байланыс құралдарын пайдалану;
39. Ақпаратты жинау және өңдеу, оның ішінде компьютерлік техниканы қолдану.
Білімдер:
1. Қойманың мамандануы, ұйымдық құрылымы, топ ағындары және компания ішіндегі ақпарат;
2. ҚР заңнамасында, ұйымның жарғылық құжаттарында, еңбек шартында, сенімхатта айқындалған өз өкілеттіктері;

3. Должностные обязанности сотрудников;
4. Нормативная правовая и нормативно техническая база, затрагивающая аспекты складского хозяйства, хранения;
5. Бизнес-процессы;
6. Финансовые термины и экономические понятия;
7. Управление запасами;
8. Правила передачи ТМЦ, находящихся на складе;
9. Правила инвентаризации ТМЦ на складе;
10. Нормативы погрузочных и разгрузочных работ;
11. Основы юридических отношений в части договоров на хранение ТМЦ, оказание складских услуг с добавленной стоимостью, перевозку товаров (грузов), на аренду складских помещений;
12. План зон хранения с коробочными и паллетными местами хранения, адресное хранение и прочие нормативные релевантные процессы и внутренние документы, имеющие отношение к работе на складе и непосредственным обязанностям;
13. Требования, параметры приема и оптимального размещения ТМЦ;
14. Правила товарного соседства с одинаковыми режимами хранения и сорбционными (впитывающими и поглощающими) свойствами, одинаковым составом газовой среды, воздухообменом;
15. Техника безопасности на складе, включая максимальный вес и равномерное распределения нагрузки на стеллажах;
16. WMS, IMS, адресное хранение;
17. Система диспетчерского управления складом;
18. Нормы безопасности в области профилактики возгораний и других технических рисков;
19. Правила, регулирующие вопросы безопасности при хранении потенциально опасных веществ и материалов;
20. Учет складских операций;
21. Учет затрат на складские операции;
22. Правила, стандарты документооборота;
23. Основы трудового законодательства;
24. Правила по охране труда, санитарии и противопожарной защите;
25. Средства вычислительной техники, коммуникаций и связи;
26. Основы межличностных отношений.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Организация работ по погрузке и разгрузке товаров
Умения:
1. Организовывать проведение погрузочно-разгрузочных работ на складе с соблюдением правил охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты;
2. Обеспечивать сбор, хранение и своевременный возврат поставщикам многооборотной тары;
3. Обеспечивать комплектацию партий товаров по заявкам клиентов / менеджеров компании;
4. Вести учет складских операций, в том числе с использованием программных продуктов;
5. Обеспечивать соблюдение правил оформления и сдачи приходно-расходных документов;
6. Контролировать ведение документации по грузоперевозкам;
7. Составлять установленную отчетность.
Знания:
1. Принцип работы WMS, IMS;
2. Техника безопасности и охраны труда при проведении погрузочно-разгрузных работ;

3. Қызметкерлердің лауазымдық міндеттері;
4. Қойма шаруашылығының, сақтаудың аспектілерін қозғайтын нормативтік құқықтық және нормативтік техникалық база;
5. Бизнес-процестер;
6. Қаржылық терминдер және экономикалық ұғымдар;
7. Түгендеуді басқару;
8. Қоймадағы ТМҚ беру ережелері;
9. Қоймадағы ТМҚ түгендеу ережелері;
10. Тиеу және түсіру жұмыстарының нормативтері;
11. ТМҚ сақтауға, қосылған құны бар қойма қызметтерін көрсетуге, тауарларды (жүктерді) тасымалдауға, қойма үй-жайларын жалға алуға арналған шарттар бөлігінде құқықтық қатынастардың негіздері;
12. Қорапты және паллетті сақтау орындары бар сақтау аймақтарының жоспары, атаулы сақтау және қоймадағы жұмысқа және тікелей міндеттерге қатысы бар өзге де нормативтік тиісті процестер мен ішкі құжаттар;
13. ТМҚ қабылдау және оңтайлы орналастыру талаптары, параметрлері;
14. Сақтау режимдері мен сорбциялық (сіңіргіш және сіңіргіш) қасиеттері, газ ортасының құрамы, ауа алмасуы бірдей тауарлық көршілестік ережелері;
15. Қоймадағы қауіпсіздік техникасы, оның ішінде максималды салмақ және сөрелердегі жүктемені біркелкі бөлу;
16. WMS, IMS, мекенжайды сақтау;
17. Қойманы басқару жүйесі;
18. Өрттің және басқа да техникалық тәуекелдердің алдын алу саласындағы қауіпсіздік нормалары;
19. Ықтимал қауіпті заттар мен материалдарды сақтау кезіндегі қауіпсіздік мәселелерін реттейтін ережелер;
20. Қойма операцияларын есепке алу;
21. Қойма операцияларының шығындарын есепке алу;
22. Құжат айналымының ережелері, стандарттары;
23. Еңбек заңнамасының негіздері;
24. Еңбекті қорғау, санитария және өрттен қорғау жөніндегі ережелер;
25. Есептеу техникасы, коммуникациялар және байланыс құралдары;
26. Тұлғааралық қатынастардың негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Тауарларды тиеу және түсіру бойынша жұмыстарды ұйымдастыру
Машықтар:
1. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өрттен қорғау қағидаларын сақтай отырып, қоймада тиеу-түсіру жұмыстарын жүргізуді ұйымдастыру;
2. Көп айналымды ыдыстарды жинауды, сақтауды және жеткізушілерге уақтылы қайтаруды қамтамасыз ету;
3. Компания клиенттерінің / менеджерлерінің өтінімдері бойынша тауарлар топтамасын жинақтауды қамтамасыз ету;
4. Қойма операцияларының есебін жүргізу, оның ішінде бағдарламалық өнімдерді пайдалану;
5. Кіріс-шығыс құжаттарын ресімдеу және тапсыру ережелерінің сақталуын қамтамасыз ету;
6. Жүк тасымалы бойынша құжаттаманың жүргізілуін бақылау;
7. Белгіленген есептілікті жасаңыз.
Білімдер:
1. WMS, TMS жұмыс принципі;
2. Тиеу-түсіру жұмыстарын жүргізу кезінде еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау техникасы;

3. Системы укладки и штабелировки, требования по размещению грузов и распределению нагрузки на стеллажах, в транспортном средстве;
4. Виды товаросопроводительных документов и порядок их заверения согласно требованиям нормативных документов Республики Казахстан, а также при импорте и экспорте;
5. Организация работы складов, транспортных и погрузо-разгрузочных работ;
6. Документация по учету работы транспорта;
7. Виды и способы архивации документов, а также порядок документооборота, принятый в организации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Контроль за состоянием помещений, инвентаря, оборудования на складе и обеспечение их своевременного ремонта
Умения:
1. Следить за надлежащим состоянием эксплуатируемых помещений, стеллажей, оборудования, инвентаря;
2. Проверять наличие в помещениях средств обеспечения пожарной безопасности, их пригодность к использованию;
3. Организовывать необходимый ремонт складских помещений;
4. Организовывать необходимый ремонт стеллажей, оборудования, инвентаря или их замену.
Знания:
1. Нормативная правовая и нормативно техническая база, затрагивающая аспекты складского хозяйства, хранения;
2. Организация работы складов, транспортных и погрузо-разгрузочных работ;
3. Правила инвентаризации товаров на складе;
4. Основы юридических отношений в части договоров на хранение ТМЦ, оказание складских услуг с добавленной стоимостью, перевозку товаров (грузов), на аренду складских помещений;
5. Нормы безопасности в области профилактики возгораний и других технических рисков;
6. Правила, регулирующие вопросы безопасности при хранении потенциально опасных веществ и материалов;
7. Средства вычислительной техники, коммуникаций и связи;
8. Порядок проведения ремонтных работ складских помещений;
9. Технические характеристики и возможности оборудования и техники;
10. Требования к стеллажной и другим внутрискладским конструкциям.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Обеспечение сохранности складируемого товара
Навык 1:
Соблюдение температурно-влажностного режима и других технических условий хранения товаров
Умения:
1. Организовать должный температурный режим и уровень влажности в складских помещениях в соответствии с требованиями к товарам и пожеланиями клиентов;
2. Поддерживать соответствующие санитарные условия хранения товаров;
3. Организовать периодический технический осмотр помещения (трещины, течь и прочее) и обеспечить безопасность эксплуатации оборудования и техники;
4. Классифицировать товары по термическому состоянию и требованиям к оптимальному температурному режиму;

3. Төсеу және жинақтау жүйелері, жүктерді орналастыру және жүктемені стеллаждарға, көлік құралына бөлу жөніндегі талаптар;
4. Тауарға ілеспе құжаттардың түрлері және оларды Қазақстан Республикасы нормативтік құжаттарының талаптарына сәйкес, сондай-ақ импорт және экспорт кезінде куәландыру тәртібі;
5. Қоймалардың, көліктік және тиеу-түсіру жұмыстарының жұмысын ұйымдастыру;
6. Көлік жұмысын есепке алу жөніндегі құжаттама;
7. Құжаттарды мұрағаттау түрлері мен тәсілдері, сондай-ақ ұйымда қабылданған құжат айналымының тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Қоймадағы үй-жайлардың, Мүкәммалдың, жабдықтардың жай-күйін бақылау және оларды уақтылы жөндеуді қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Пайдаланылатын үй-жайлардың, стеллаждардың, жабдықтардың, Мүкәммалдың тиісті жай-күйін бақылау;
2. Үй-жайларда өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету құралдарының болуын, олардың пайдалануға жарамдылығын тексеру;
3. Қойма үй-жайларын қажетті жөндеуді ұйымдастыру;
4. Сөрелерді, жабдықтарды, мүкәммалды қажетті жөндеуді немесе оларды ауыстыруды ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Қойма шаруашылығының, сақтаудың аспектілерін қозғайтын нормативтік құқықтық және нормативтік техникалық база;
2. Қоймалардың, көліктік және тиеу-түсіру жұмыстарының жұмысын ұйымдастыру;
3. Қоймадағы тауарларды түгендеу ережелері;
4. ТМҚ сақтауға, қосылған құны бар қойма қызметтерін көрсетуге, тауарларды (жүктерді) тасымалдауға, қойма үй-жайларын жалға алуға арналған шарттар бөлігінде құқықтық қатынастардың негіздері;
5. Өрттің және басқа да техникалық тәуекелдердің алдын алу саласындағы қауіпсіздік нормалары;
6. Ықтимал қауіпті заттар мен материалдарды сақтау кезіндегі қауіпсіздік мәселелерін реттейтін ережелер;
7. Есептеу техникасы, коммуникациялар және байланыс құралдары;
8. Қойма үй-жайларын жөндеу жұмыстарын жүргізу тәртібі;
9. Жабдықтар мен техниканың техникалық сипаттамалары мен мүмкіндіктері;
10. Сөреге және басқа қойма ішіндегі құрылымдарға қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Жиналатын тауардың сақталуын қамтамасыз ету
Дағды 1:
Температуралық-ылғалдылық режимін және тауарларды сақтаудың басқа да техникалық шарттарын сақтау
Машықтар:
1. Тауарларға қойылатын талаптарға және клиенттердің тілектеріне сәйкес қойма үй-жайларында тиісті температуралық режим мен ылғалдылық деңгейін ұйымдастыру;
2. Тауарларды сақтаудың тиісті санитарлық жағдайларын сақтау;
3. Үй-жайларды (жарықтар, ағу және т.б.) мерзімді техникалық байқауды ұйымдастыру және жабдықтар мен техниканы пайдалану қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
4. Тауарларды термиялық күйі және оңтайлы температуралық режимге қойылатын талаптар бойынша жіктеңіз;

5. Использовать средства, вычислительной техники, оргтехники и связи;
6. Быстро ориентироваться на складе, пользоваться программным обеспечением;
7. Использовать эксплуатационную документацию на оборудование;
8. Документально оформлять результаты работы.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области охраны здоровья населения, санитарии;
2. Санитарно-гигиенические требования к хранению и транспортировке грузов;
3. Принцип работы WMS, IMS;
4. Технические характеристики и возможности оборудования и техники;
5. Требования к стеллажной и другим внутрискладским конструкциям;
6. Охрана труда и техника безопасности;
7. Порядок ведения отчетной документации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Организация системы видеонаблюдения и контроль охраны территории склада
Умения:
1. Вести мониторинг деятельности персонала;
2. Использовать системы охранного телевидения и IP-мониторинга с возможностью онлайн просмотра, записи и архивирования информации, а также удаленного контроля и управления системой;
3. Использовать беспроводные, компьютерные и Интернет–технологии, обеспечивающие непрерывный дистанционный контроль и протоколирование всех событий;
4. Документально оформлять результаты проводимых проверок, принимать оперативные меры в необходимых случаях.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области охранной деятельности;
2. Нормативная база, затрагивающая аспекты складского хозяйства;
3. Основы юридических отношений в части договоров на хранение ТМЦ, оказание складских услуг с добавленной стоимостью, перевозку товаров (грузов), на аренду складских помещений;
4. Нормы безопасности в области профилактики возгораний и других технических рисков;
5. Правила, регулирующие безопасность при хранении потенциально опасных веществ и материалов;
6. Средства вычислительной техники, коммуникаций и связи;
7. Порядок ведения отчетной документации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Контроль за соблюдением сотрудниками склада должностных инструкций, правил по охране труда
Умения:
1. Формулировать цели и задачи предприятия в области обеспечения безопасных условий труда для подчиненных работников;
2. Разрабатывать мероприятия по соблюдению требований охраны труда, а также соответствующего поведения при опасных производственных ситуациях;
3. Составлять план реализации положения по охране труда в соответствии с целями и технической политикой предприятия;
4. Осуществлять мониторинг реализации производственных инструкций, правил по охране труда;

5. Құралдарды, есептеу техникасын, ұйымдастыру техникасын және байланысты пайдалану;
6. Қоймада жылдам шарлау, бағдарламалық жасақтаманы пайдалану;
7. Жабдықтың пайдалану құжаттамасын пайдаланыңыз;
8. Жұмыс нәтижелерін құжаттау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының халық денсаулығын қорғау, санитария саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Жүктерді сақтауға және тасымалдауға қойылатын санитарлық-гигиеналық талаптар;
3. WMS, IMS жұмыс принципі;
4. Жабдықтар мен техниканың техникалық сипаттамалары мен мүмкіндіктері;
5. Сөреге және басқа қойма ішіндегі құрылымдарға қойылатын талаптар;
6. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы;
7. Есептік құжаттаманы жүргізу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Бейнебақылау жүйесін ұйымдастыру және қойма аумағын күзетуді бақылау
Машықтар:
1. Персоналдың қызметіне мониторинг жүргізу;
2. Ақпаратты онлайн көру, жазу және мұрағаттау, сондай-ақ жүйені қашықтан басқару және басқару мүмкіндігі бар қауіпсіздік теледидары мен IP бақылау жүйелерін пайдаланыңыз;
3. Барлық оқиғаларды үздіксіз қашықтан басқаруды және хаттамалауды қамтамасыз ететін сымсыз, компьютерлік және Интернет технологияларын пайдаланыңыз;
4. Жүргізілген тексерулердің нәтижелерін құжаттау, қажетті жағдайларда жедел шаралар қабылдау.
Білімдер:
1. Күзет қызметі саласындағы ҚР заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Қойма шаруашылығының аспектілерін қозғайтын нормативтік-құқықтық база;
3. ТМҚ сақтауға, қосылған құны бар қойма қызметтерін көрсетуге, тауарларды (жүктерді) тасымалдауға, қойма үй-жайларын жалға алуға арналған шарттар бөлігінде құқықтық қатынастардың негіздері;
4. Өрттің және басқа да техникалық тәуекелдердің алдын алу саласындағы қауіпсіздік нормалары;
5. Ықтимал қауіпті заттар мен материалдарды сақтау кезіндегі қауіпсіздікті реттейтін ережелер;
6. Есептеу техникасы, коммуникациялар және байланыс құралдары;
7. Есептік құжаттаманы жүргізу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Қойма қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулықтарды, еңбекті қорғау жөніндегі ережелерді сақтауын бақылау
Машықтар:
1. Бағынышты қызметкерлер үшін қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету саласындағы кәсіпорынның мақсаттары мен міндеттерін тұжырымдау;
2. Еңбекті қорғау талаптарын, сондай-ақ қауіпті өндірістік жағдайлар кезінде тиісті мінез-құлықты сақтау жөніндегі іс-шараларды әзірлеу;
3. Кәсіпорынның мақсаттары мен техникалық саясатына сәйкес еңбекті қорғау жөніндегі Ережені іске асыру жоспарын жасау;
4. Еңбекті қорғау жөніндегі өндірістік нұсқаулықтарды, қағидаларды іске асыру мониторингін жүзеге асыру;

5. Организовывать разработку должностных инструкций сотрудников склада;
6. Контролировать соблюдение сотрудниками склада своих должностных инструкций.
Знания:
1. Основы законодательства о труде Республики Казахстан, правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты;
2. Нормативная база, затрагивающая аспекты складского хозяйства;
3. Обязанности, права и ответственность сотрудников склада;
4. Правила обеспечения сохранности товаров, хранящихся на территории склада;
5. Должностные инструкции сотрудников склада;
6. Порядок ведения отчетной документации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Способность принимать решения
Компетентность
Коммуникабельность
Ответственность
Системное мышление
Стрессоустойчивость
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Управляющий транспортно-логистическим центром
4
Главный диспетчер (склада)
12. Карточка профессии "Главный диспетчер (на складе)":
Код группы:
1329-1
Код наименования занятия:
1329-1-001
Наименование профессии:
Главный диспетчер (на складе)
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Логистика (по отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Организация перевозок и управление движением на автомобильном транспорте
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Техническое и профессиональное образование (специалист среднего звена) и практический опыт работы не менее 2 лет и/или профессиональная подготовка по установленной программе
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Обеспечение грамотного использования ресурсов склада. Контроль и обеспечение выполнения складских операций
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация деятельности складского хозяйства;
2. Контроль деятельности диспетчерской службы;
3. Организация совместных действий с оперативными и экстренными службами, местными исполнительными органами при возникновении аварийных или других чрезвычайных ситуаций.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация деятельности складского хозяйства
Навык 1:
Организация работы складского хозяйства
Умения:

5. Қойма қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулықтарын әзірлеуді ұйымдастыру;
6. Қойма қызметкерлерінің өздерінің лауазымдық нұсқаулықтарын сақтауын бақылау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек туралы заңнамасының негіздері, Еңбекті қорғау, техника қауіпсіздігі, өндірістік санитария және өрттен қорғау ережелері мен нормалары;
2. Қойма шаруашылығының аспектілерін қозғайтын нормативтік-құқықтық база;
3. Қойма қызметкерлерінің міндеттері, құқықтары мен жауапкершілігі;
4. Қойма аумағында сақталатын тауарлардың сақталуын қамтамасыз ету қағидалары;
5. Қойма қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулықтары;
6. Есептік құжаттаманы жүргізу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Шешім қабылдау қабілеті
Құзыреттілік
Қарым-қатынас
Жауапкершілік
Жүйелік ойлау
Стресске төзімділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Көлік-логистика орталығының басқарушысы
4
Аға қойма менеджері
12. Кәсіптің карточкасы "Бас диспетчер (қоймадағы)":
Топтың коды:
1329-1
Қызмет атауының коды:
1329-1-001
Кәсіптің атауы:
Бас диспетчер (қоймадағы)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Логистика (салалар бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Автомобиль көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Техникалық және кәсіби (орта деңгейдегі маман) және 2 жылдан кем емес практикалық тәжірибе және/немесе белгіленген бағдарлама бойынша кәсіби білім
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қойма ресурстарын сауатты пайдалануды қамтамасыз ету. Қойма операцияларының орындалуын бақылау және қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Қойма шаруашылығының қызметін ұйымдастыру;
2. Диспетчерлік қызметтің қызметін бақылау;
3. Авариялық немесе басқа да төтенше жағдайлар туындаған кезде жедел және шұғыл қызметтермен, жергілікті атқарушы органдармен бірлескен іс-қимылдарды ұйымдастыру.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Қойма шаруашылығының қызметін ұйымдастыру
Дағды 1:
Қойма шаруашылығының жұмысын ұйымдастыру
Машықтар:

1. Строить и поддерживать деловые отношения;
2. Создавать и поддерживать благоприятную и эффективную рабочую атмосферу;
3. Управлять подчиненным персоналом;
4. Давать указания подчиненному персоналу;
5. Поддерживать ведение базы данных склада;
6. Поддерживать работу IMS, WMS;
7. Использовать терминалы сбора данных, сканеры штрих- и QR-кодов;
8. Управлять системой диспетчерского управления складом;
9. Работать в команде логистики;
10. Контролировать обеспечение подразделений предприятия необходимыми материалами, конструкциями, комплектующими изделиями, оборудованием, а также транспортом и погрузочно-разгрузочными средствами;
11. Управлять складскими операциями;
12. Управлять рисками;
13. Обеспечивать соблюдение особых условий хранения ТМЦ по требованию клиентов либо если такие условия вытекают из особенностей товаров;
14. Достигать целей деятельности, обеспечивать непрерывные улучшения в качестве и производительности;
15. Осуществлять контроль за складскими услугами с добавленной стоимостью;
16. Планировать свою деятельность и деятельность подчиненного подразделения, сотрудников;
17. Использовать средства оргтехники, вычислительной техники и связи;
18. Использовать в работе нормативную, эксплуатационную и техническую документацию, положение о складе;
19. Документально оформлять результаты работы на складе, отчетную документацию.
Знания:
1. Специализация склада, организационная структура, потоки команд и информации внутри компании;
2. Свои полномочия, определенные законодательством РК, уставными документами организации, трудовым договором, доверенностью;
3. Должностные обязанности подчиненных сотрудников;
4. Система диспетчерского управления складом;
5. Системы автоматизации склада (WMS), RFID-системы;
6. Принципы адресного хранения, товарного учета и маршрутизации внутри склада;
7. Инструменты цифрового контроля и отчетности;
8. Перечень и содержание нормативной технической документации, служебной документации, инструктивно-методических материалов по вопросам своей деятельности;
9. Виды выполняемых работ (услуг);
10. Организация работы производственных складов, транспортных и погрузо-разгрузочных работ в организации;
11. Средства оргтехники, вычислительной техники, коммуникаций и связи;
12. Основы экономики, организации производства, труда и управления;
13. Порядок ведения журналов и другой технической документации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Управление логистическими процессами
Умения:
1. Поддерживать отношения с клиентами;
2. Обеспечивать информационное сопровождение и контроль поставки товаров, погрузки, разгрузки и процессов складской переработки;

1. Іскерлік қатынастарды құру және қолдау;
2. Қолайлы және тиімді жұмыс атмосферасын құру және қолдау;
3. Бағынышты қызметкерлерді басқару;
4. Бағынышты қызметкерлерге нұсқаулар беру;
5. Қойма дерекқорын жүргізуді қолдау;
6. IMS, WMS жұмысын қолдау;
7. Деректерді жинақтау терминалын, штрих-кодтар мен QR-кодтар сканерін қолдану;
8. Қойманы басқару жүйесін басқарыңыз;
9. Логистика тобында жұмыс істеу;
10. Кәсіпорын бөлімшелерін қажетті материалдармен, конструкциялармен, жиынтықтаушы бұйымдармен, жабдықтармен, сондай-ақ көлікпен және тиеу-түсіру құралдарымен қамтамасыз етуді бақылау;
11. Қойма операцияларын басқару;
12. Тәуекелдерді басқару;
13. Клиенттердің талабы бойынша немесе егер мұндай жағдайлар тауарлардың ерекшеліктерінен туындаса, ТМҚ сақтаудың ерекше шарттарының сақталуын қамтамасыз ету;
14. Қызмет мақсаттарына жету, сапа мен өнімділікті үздіксіз жақсартуды қамтамасыз ету;
15. Қосылған құны бар қойма қызметтерін бақылауды жүзеге асыру;
16. Өз қызметін және бағынысты бөлімшенің, қызметкерлердің қызметін жоспарлау;
17. Ұйымдастыру техникасы, есептеу техникасы және байланыс құралдарын пайдалану;
18. Жұмыста нормативтік, пайдалану және техникалық құжаттаманы, қойма туралы ережені қолданыңыз;
19. Қоймадағы жұмыс нәтижелерін, есептік құжаттаманы құжаттау;
Білімдер:
1. Қойманың мамандануы, ұйымдық құрылымы, топ ағындары және компания ішіндегі ақпарат;
2. ҚР заңнамасында, ұйымның жарғылық құжаттарында, еңбек шартында, сенімхатта айқындалған өз өкілеттіктері;
3. Бағынысты қызметкерлердің лауазымдық міндеттері;
4. Қойманы басқару жүйесі;
5. Қойманы автоматтандыру жүйелері (WMS), RFID жүйелері;
6. Адрестік сақтау, тауарлық есеп және ішкі қойма; маршрутизациясының принциптері
7. Цифрлық бақылау және есептілік құралдары;
8. Өз қызметінің мәселелері бойынша нормативтік техникалық құжаттаманың, қызметтік құжаттаманың, нұсқаулық-әдістемелік материалдардың тізбесі мен мазмұны;
9. Орындалатын жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) түрлері;
10. Ұйымда өндірістік қоймалардың, көліктік және тиеу-түсіру; жұмыстарының жұмысын ұйымдастыру;
11. Ұйымдастыру техникасы, есептеу техникасы, коммуникациялар және байланыс құралдары;
12. Экономика, өндірісті ұйымдастыру, Еңбек және басқару негіздері;
13. Журналдарды және басқа да техникалық құжаттамаларды жүргізу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Логистикалық процестерді басқару
Машықтар:
1. Клиенттермен қарым-қатынасты сақтау;
2. Тауарларды жеткізуді, тиеуді, түсіруді және қоймалық өңдеу процестерін ақпараттық сүйемелдеуді және бақылауды қамтамасыз ету;

3. Развивать связи с поставщиками транспортных и логистических услуг, внешними контрагентами;
4. Вести договорную работу с поставщиками транспортных и логистических услуг;
5. Планировать транспортные, погрузочно-разгрузочные и внутрискладские операции;
6. Организовывать и/или контролировать комплектацию товаров в партии;
7. Составлять маршруты доставки товаров, организовывать группировку товаров по маршрутам;
8. Разрабатывать графики централизованной доставки товаров;
9. Осуществлять руководство транспортными и погрузочно-разгрузочными операциями;
10. Отслеживать местонахождение транспортных средств и грузов, контролировать проведение погрузочно-разгрузочных работ;
11. Применять методы и принципы логистики;
12. Контролировать возврат оборотной тары (если эта категория тары используется), организовывать ремонт тары.
Знания:
1. Перечень и содержание нормативной технической документации, служебной документации, инструктивно-методических материалов по вопросам диспетчерского управления;
2. Виды и назначение транспортных средств, погрузочно-разгрузочной техники;
3. Технологии грузовых перевозок и погрузочно-разгрузочных работ;
4. Правила перевозки, складирования и схемы размещения товаров;
5. Процедура приемки и отпуска ТМЦ;
6. Правила транспортировки, перегрузки, хранения скоропортящихся и опасных грузов;
7. Порядок работы с контейнерами и крупногабаритными грузами;
8. Правила оформления товарно-сопроводительной и транспортной документации;
9. Основы тарификации перевозок грузов;
10. Основы договорной работы;
11. Средства оргтехники, вычислительной техники, коммуникаций и связи;
12. Порядок ведения отчетной документации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Составление графика работы сотрудников складского хозяйства
Умения:
1. Составлять графики работы сотрудников складского хозяйства;
2. Использовать в работе нормативную, эксплуатационную и техническую документацию, положение о складе;
3. Проводить организационные мероприятия по работе с персоналом;
4. Планировать деятельность коллектива и отдельных сотрудников диспетчерской службы;
5. Использовать средства оргтехники, вычислительной техники, связи;
6. Анализировать информацию о приемке, передаче и выполнении заявок на складские операции;
7. Документально оформлять результаты работы персонала.
Знания:
1. Перечень и содержание нормативной технической документации, служебной документации, инструктивно-методических материалов по вопросам организации складской деятельности и работы диспетчерской службы;
2. Положение о складе, обязанности, права и ответственность сотрудников;

3. Көлік және логистикалық қызметтерді жеткізушілермен, сыртқы контрагенттермен байланысты дамыту;
4. Көлік және логистикалық қызметтерді жеткізушілермен келісімшарттық жұмыс жүргізу;
5. Көліктік, тиеу-түсіру және қоймаішілік операцияларды жоспарлау;
6. Партиядағы тауарлардың жиынтығын ұйымдастыру және/немесе бақылау;
7. Тауарларды жеткізу маршруттарын жасаңыз, тауарларды маршруттар бойынша топтастыруды ұйымдастырыңыз;
8. Тауарларды орталықтандырылған жеткізу кестелерін әзірлеу;
9. Көлік және тиеу-түсіру операцияларына басшылықты жүзеге асыру;
10. Көлік құралдары мен жүктердің орналасқан жерін қадағалау, тиеу-түсіру жұмыстарының жүргізілуін бақылау;
11. Логистиканың әдістері мен принциптерін қолданыңыз;
12. Айналым ыдысының қайтарылуын бақылау (егер ыдыстың бұл санаты пайдаланылса), ыдысты жөндеуді ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Диспетчерлік басқару мәселелері бойынша нормативтік техникалық құжаттаманың, қызметтік құжаттаманың, нұсқаулық-әдістемелік материалдардың тізбесі мен мазмұны;
2. Көлік құралдарының, тиеу-түсіру техникасының түрлері мен мақсаты;
3. Жүк тасымалдау және тиеу-түсіру жұмыстарының технологиялары;
4. Тауарларды тасымалдау, сақтау ережелері және орналастыру схемалары;
5. ТМЦ қабылдау және босату рәсімі;
6. Тез бұзылатын және қауіпті жүктерді тасымалдау, шамадан тыс тиеу, сақтау қағидалары;
7. Контейнерлермен және ірі габаритті жүктермен жұмыс істеу тәртібі;
8. Тауар-ілеспе және көлік құжаттамасын ресімдеу ережесі;
9. Жүктерді тасымалдауды тарифтеу негіздері;
10. Шарттық жұмыс негіздері;
11. Ұйымдастыру техникасы, есептеу техникасы, коммуникациялар және байланыс құралдары;
12. Есептік құжаттаманы жүргізу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Қойма шаруашылығы қызметкерлерінің жұмыс кестесін жасау
Машықтар:
1. Қойма қызметкерлерінің жұмыс кестесін жасаңыз;
2. Жұмыста нормативтік, пайдалану және техникалық құжаттаманы, қойма туралы ережені қолданыңыз;
3. Қызметкерлермен жұмыс бойынша ұйымдастыру іс-шараларын жүргізу;
4. Диспетчерлік қызметтің ұжымы мен жекелеген қызметкерлерінің қызметін жоспарлау;
5. Ұйымдастыру техникасы, есептеу техникасы, байланыс құралдарын пайдалану;
6. Қойма операцияларына өтінімдерді қабылдау, беру және орындау туралы ақпаратты талдау;
7. Персонал жұмысының нәтижелерін құжаттау.
Білімдер:
1. Қойма қызметі мен диспетчерлік қызмет жұмысын ұйымдастыру мәселелері бойынша нормативтік техникалық құжаттаманың, қызметтік құжаттаманың, нұсқаулық-әдістемелік материалдардың тізбесі мен мазмұны;
2. Қойма ережесі, қызметкерлердің міндеттері, құқықтары мен жауапкершілігі;

3. Основы организации труда и управления персоналом;
4. Порядок ведения отчетной документации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 4:
Подготовка предложений о мерах поощрения и взыскания с сотрудников склада
Умения:
1. Применять нормативную и техническую документацию, устанавливающую требования, порядок получения и подтверждения квалификации и компетенции для подчиненного персонала;
2. Проводить анализ соблюдения сотрудниками диспетчерской службы графика работы, сменно-суточных заданий, календарных планов, производственных программ;
3. Проводить анализ соблюдения сотрудниками диспетчерской службы должностных инструкций, нормативных документов;
4. Готовить предложения о мерах поощрения и взыскания;
5. Вести отчетную документацию по периодической проверке профессиональной компетенции подчиненного персонала;
6. Проводить организационные мероприятия по работе с персоналом;
7. Планировать деятельность коллектива и отдельных сотрудников диспетчерской службы.
Знания:
1. Основы законодательства Республики Казахстан о труде, правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты;
2. Положение о диспетчерской службе склада, обязанности, права и ответственность сотрудников диспетчерской службы;
3. Виды выполняемых работ (услуг);
4. Должностные инструкции сотрудников диспетчерской службы;
5. Средства вычислительной техники, оргтехники, коммуникаций и связи;
6. Основы экономики, организации производства, труда и управления;
7. Порядок ведения журналов, отчетной документации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Контроль деятельности диспетчерской службы
Навык 1:
Контроль выполнения персоналом производственных заданий, программ, инструкций, правил по охране труда
Умения:
1. Проводить организационные мероприятия по работе с персоналом;
2. Планировать деятельность коллектива и отдельных сотрудников диспетчерской службы;
3. Контролировать соблюдение сотрудниками диспетчерской службы графика работы, сменно-суточных заданий, календарных планов, производственных программ;
4. Использовать в работе нормативную, эксплуатационную и техническую документацию, положение о складе;
5. Использовать средства оргтехники, вычислительной техники, коммуникаций и связи;
6. Документально оформлять результаты проводимых проверок, принимать оперативные меры в необходимых случаях;
7. Документально оформлять результаты работы на складе.
Знания:
1. Перечень и содержание нормативной технической документации, служебной документации, инструктивно-методических материалов;

3. Еңбекті ұйымдастыру және персоналды басқару негіздері;
4. Есептік құжаттаманы жүргізу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 4:
Қойма қызметкерлерін көтермелеу және өндіріп алу шаралары туралы ұсыныстар дайындау
Машықтар:
1. Бағынысты персонал үшін біліктілік пен құзыреттілікті алу және растау талаптарын, тәртібін белгілейтін нормативтік және техникалық құжаттаманы қолдану;
2. Диспетчерлік қызмет қызметкерлерінің жұмыс кестесін, ауысымдық-тәуліктік тапсырмаларды, күнтізбелік жоспарларды, өндірістік бағдарламаларды сақтауына талдау жүргізу;
3. Диспетчерлік қызмет қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулықтарды, нормативтік құжаттарды сақтауына талдау жүргізу;
4. Көтермелеу және жазалау шаралары туралы ұсыныстар дайындау;
5. Бағынысты персоналдың кәсіби құзыреттілігін мерзімді тексеру бойынша есепті құжаттаманы жүргізу;
6. Қызметкерлермен жұмыс бойынша ұйымдастыру іс-шараларын жүргізу;
7. Диспетчерлік қызметтің ұжымы мен жекелеген қызметкерлерінің қызметін жоспарлау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек туралы заңнамасының негіздері, Еңбекті қорғау, техника қауіпсіздігі, өндірістік санитария және өрттен қорғау ережелері мен нормалары;
2. Қойманың диспетчерлік қызметі туралы ереже, диспетчерлік қызмет қызметкерлерінің міндеттері, құқықтары мен жауапкершілігі;
3. Орындалатын жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) түрлері;
4. Диспетчерлік қызмет қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулықтары;
5. Есептеу техникасы, ұйымдастыру техникасы, коммуникациялар және байланыс құралдары;
6. Экономика, өндірісті ұйымдастыру, Еңбек және басқару негіздері;
7. Журналдарды, есептік құжаттаманы жүргізу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Диспетчерлік қызметтің қызметін бақылау
Дағды 1:
Персоналдың өндірістік тапсырмаларды, бағдарламаларды, нұсқаулықтарды, еңбекті қорғау жөніндегі қағидаларды орындауын бақылау
Машықтар:
1. Қызметкерлермен жұмыс бойынша ұйымдастыру іс-шараларын жүргізу;
2. Диспетчерлік қызметтің ұжымы мен жекелеген қызметкерлерінің қызметін жоспарлау;
3. Диспетчерлік қызмет қызметкерлерінің жұмыс кестесін, ауысымдық-тәуліктік тапсырмаларды, күнтізбелік жоспарларды, өндірістік бағдарламаларды сақтауын бақылау;
4. Жұмыста нормативтік, пайдалану және техникалық құжаттаманы, қойма туралы ережені қолданыңыз;
5. Ұйымдастыру техникасы, есептеу техникасы, коммуникация және байланыс құралдарын пайдалану;
6. Жүргізілген тексерулердің нәтижелерін құжаттау, қажетті жағдайларда жедел шаралар қабылдау;
7. Қоймадағы жұмыс нәтижелерін құжаттау.
Білімдер:
1. Нормативтік техникалық құжаттаманың, қызметтік құжаттаманың, нұсқаулық-әдістемелік материалдардың тізбесі мен мазмұны;

2. Положение о складе, обязанности, права и ответственность сотрудников;
3. Основы организации труда и управления персоналом;
4. Порядок ведения отчетной документации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Контроль выполнения персоналом должностных обязанностей
Умения:
1. Организовывать работу коллектива, отдельных сотрудников диспетчерской службы;
2. Контролировать соблюдение сотрудниками диспетчерской службы должностных инструкций, нормативных документов, в том числе правил по охране труда;
3. Использовать средства оргтехники, вычислительной техники, коммуникаций и связи;
4. Документально оформлять результаты проводимых проверок, принимать оперативные меры в необходимых случаях.
Знания:
1. Основы законодательства Республики Казахстан о труде, правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты;
2. Положение о складе, обязанности, права и ответственность сотрудников;
3. Виды выполняемых работ (услуг);
4. Должностные инструкции сотрудников склада;
5. Порядок ведения отчетной документации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Контроль соблюдения норм эксплуатации и технического обслуживания оборудования системы диспетчерского управления складом
Умения:
1. Использовать оборудование системы диспетчерского управления складом, средства вычислительной техники, оргтехники и связи;
2. Контролировать соблюдение сроков, порядка технического обслуживания оборудования системы диспетчерского управления складом;
3. Оформлять результаты контроля, заявки на ремонт оборудования.
Знания:
1. Положение о диспетчерской службе, обязанности, права и ответственность сотрудников диспетчерской службы;
2. Назначение и принцип работы оборудования системы диспетчерского управления складом;
3. Система организации работы диспетчерской службы;
4. Средства оргтехники, вычислительной техники, коммуникаций и связи;
5. Порядок ведения отчетной документации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Организация совместных действий с оперативными и экстренными службами, местными исполнительными органами при возникновении аварийных или других чрезвычайных ситуаций
Навык 1:
Привлечение для ликвидации аварийных и других чрезвычайных ситуаций оперативных и экстренных служб
Умения:
1. Оценивать ситуацию и привлекать в необходимых случаях для ликвидации аварийных и других чрезвычайных ситуаций сторонние оперативные и экстренные службы;
2. Документально оформлять результаты предпринятых мер при организации совместных действий с организациями, службами, органами;

2. Қойма ережесі, қызметкерлердің міндеттері, құқықтары мен жауапкершілігі;
3. Еңбекті ұйымдастыру және персоналды басқару негіздері;
4. Есептік құжаттаманы жүргізу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Персоналдың лауазымдық міндеттерін орындауын бақылау
Машықтар:
1. Ұжымның, диспетчерлік қызметтің жекелеген қызметкерлерінің жұмысын ұйымдастыру;
2. Диспетчерлік қызмет қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулықтарды, нормативтік құжаттарды, оның ішінде еңбекті қорғау жөніндегі ережелерді сақтауын бақылау;
3. Ұйымдастыру техникасы, есептеу техникасы, коммуникация және байланыс құралдарын пайдалану;
4. Жүргізілген тексерулердің нәтижелерін құжаттау, қажетті жағдайларда жедел шаралар қабылдау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек туралы заңнамасының негіздері, Еңбекті қорғау, техника қауіпсіздігі, өндірістік санитария және өрттен қорғау ережелері мен нормалары;
2. Қойма ережесі, қызметкерлердің міндеттері, құқықтары мен жауапкершілігі;
3. Орындалатын жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) түрлері;
4. Қойма қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулықтары;
5. Есептік құжаттаманы жүргізу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Қойманы диспетчерлік басқару жүйесінің жабдықтарын пайдалану және техникалық қызмет көрсету нормаларының сақталуын бақылау
Машықтар:
1. Қойманы диспетчерлік басқару жүйесінің жабдықтарын, есептеу техникасы, ұйымдастыру техникасы және байланыс құралдарын пайдалану;
2. Қойманы диспетчерлік басқару жүйесінің жабдықтарына техникалық қызмет көрсету мерзімдерінің, тәртібінің сақталуын бақылау;
3. Бақылау нәтижелерін, Жабдықты жөндеуге өтінімдерді ресімдеу.
Білімдер:
1. Диспетчерлік қызмет туралы ереже, диспетчерлік қызмет қызметкерлерінің міндеттері, құқықтары мен жауапкершілігі;
2. Қойманы диспетчерлік басқару жүйесі жабдықтарының мақсаты мен жұмыс принципі;
3. Диспетчерлік қызметтің жұмысын ұйымдастыру жүйесі;
4. Ұйымдастыру техникасы, есептеу техникасы, коммуникациялар және байланыс құралдары;
5. Есептік құжаттаманы жүргізу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Авариялық немесе басқа да төтенше жағдайлар туындаған кезде жедел және шұғыл қызметтермен, жергілікті атқарушы органдармен бірлескен іс-қимылдарды ұйымдастыру
Дағды 1:
Авариялық және басқа да төтенше жағдайларды жою үшін жедел және шұғыл қызметтерді тарту
Машықтар:
1. Жағдайды бағалау және Төтенше және басқа да төтенше жағдайларды жою үшін қажетті жағдайларда үшінші тараптың жедел және шұғыл қызметтерін тарту;
2. Ұйымдармен, қызметтермен, органдармен бірлескен іс-қимылдарды ұйымдастыру кезінде қабылданған шаралардың нәтижелерін құжаттау;

3. Организовывать деятельность подчиненного персонала;
4. Осуществлять эффективные коммуникации с соответствующими представителями оперативных и экстренных служб, местных исполнительных органов, аналогичной службы более высокого уровня управления;
5. Использовать средства оргтехники, коммуникации и связи.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные акты РК в области гражданской защиты, безопасности;
2. Способы обмена информацией с представителями оперативных и экстренных служб, местных исполнительных органов, аналогичной службы более высокого уровня управления;
3. Порядок оформления предпринимаемых действий при возникновении аварийных и других чрезвычайных ситуаций;
4. Основы организации городского хозяйства;
5. Должностные инструкции подчиненных работников;
6. Порядок действий при возникновении аварийных и других чрезвычайных ситуаций;
7. Положение о складе, обязанности, права и ответственность сотрудников;
8. Порядок ведения отчетной документации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обеспечение совместных действий подчиненного персонала и аварийных служб при аварийных и других чрезвычайных ситуациях, произошедших несчастных случаях
Умения:
1. Осуществлять эффективные коммуникации с соответствующими представителями оперативных и экстренных служб, местных исполнительных органов, аналогичной службы более высокого уровня управления;
2. Документально оформлять результаты предпринятых мер при организации совместных действий с организациями, службами, органами;
3. Организовывать деятельность подчиненного персонала;
4. Использовать в работе нормативную и техническую документацию, положение о складе.
Знания:
1. Порядок действий при возникновении аварийных и других чрезвычайных ситуаций;
2. Способы обмена информацией с представителями оперативных и экстренных служб, местных исполнительных органов, аналогичной службы более высокого уровня управления;
3. Порядок оформления предпринимаемых действий при возникновении аварийных и других чрезвычайных ситуаций;
4. Должностные инструкции подчиненных работников;
5. Средства оргтехники, вычислительной техники, коммуникаций и связи.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Способность принимать решения
Ответственность
Компетентность
Системное мышление
Стрессоустойчивость
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Администратор (склада)
3
Диспетчер (склада)
14. Карточка профессии "Оператор диспетчерской службы (на складе)":
Код группы:

3. Бағынысты персоналдың қызметін ұйымдастыру;
4. Жедел және шұғыл қызметтердің, жергілікті атқарушы органдардың, басқарудың неғұрлым жоғары деңгейіндегі ұқсас қызметтің тиісті өкілдерімен тиімді коммуникацияларды жүзеге асыру;
5. Ұйымдастыру техникасы, коммуникация және байланыс құралдарын пайдалану.
Білімдер:
1. ҚР Азаматтық қорғау, қауіпсіздік саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік актілері;
2. Жедел және шұғыл қызметтердің, жергілікті атқарушы органдардың, басқарудың неғұрлым жоғары деңгейіндегі ұқсас қызметтің өкілдерімен ақпарат алмасу тәсілдері;
3. Авариялық және басқа да төтенше жағдайлар туындаған кезде қабылданатын іс-қимылдарды ресімдеу тәртібі;
4. Қала шаруашылығын ұйымдастыру негіздері;
5. Бағынысты қызметкерлердің лауазымдық нұсқаулықтары;
6. Авариялық және басқа да төтенше жағдайлар туындаған кездегі іс-қимыл тәртібі;
7. Қойма ережесі, қызметкерлердің міндеттері, құқықтары мен жауапкершілігі;
8. Есептік құжаттаманы жүргізу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Төтенше және басқа да төтенше жағдайлар, болған жазатайым оқиғалар кезінде бағынысты персонал мен авариялық қызметтердің бірлескен іс-қимылдарын қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Жедел және шұғыл қызметтердің, жергілікті атқарушы органдардың, басқарудың неғұрлым жоғары деңгейіндегі ұқсас қызметтің тиісті өкілдерімен тиімді; коммуникацияларды жүзеге асыру
2. Ұйымдармен, қызметтермен, органдармен бірлескен іс-қимылдарды ұйымдастыру кезінде қабылданған шаралардың нәтижелерін құжаттау;
3. Бағынысты персоналдың қызметін ұйымдастыру;
4. Жұмыста нормативтік және техникалық құжаттаманы, қойма туралы ережені қолданыңыз.
Білімдер:
1. Авариялық және басқа да төтенше жағдайлар туындаған кездегі іс-қимыл тәртібі;
2. Жедел және шұғыл қызметтердің, жергілікті атқарушы органдардың, басқарудың неғұрлым жоғары деңгейіндегі ұқсас қызметтің өкілдерімен ақпарат алмасу тәсілдері;
3. Авариялық және басқа да төтенше жағдайлар туындаған кезде қабылданатын іс-қимылдарды ресімдеу тәртібі;
4. Бағынысты қызметкерлердің лауазымдық нұсқаулықтары;
5. Ұйымдастыру техникасы, есептеу техникасы, коммуникациялар және байланыс құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Шешім қабылдау қабілеті
Жауапкершілік
Құзыреттілік
Жүйелік ойлау
Стресске төзімділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Қойма әкімшісі
3
Қойма менеджері
14. Кәсіптің карточкасы "Диспетчерлік қызмет операторы (қоймадағы)":
Топтың коды:

4322-3
Код наименования занятия:
4322-3-004
Наименование профессии:
Оператор диспетчерской службы (на складе)
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Оператор диспетчерской службы
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Организация перевозок и управление движением на автомобильном транспорте
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Техническое и профессиональное образование или общее среднее образование и практический опыт не менее 1 года и/или профессиональная подготовка по установленной программе
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
4321-0-017 - Учетчик по складу
Основная цель деятельности:
Осуществление оперативной деятельности по диспетчерскому управлению на складе
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Ведение оперативного учета
2. Организация и контроль за ходом выполнения складских операций
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Ведение оперативного учета
Навык 1:
Учет и контроль за складскими операциями
Умения:
1. Выполнять распоряжения диспетчера склада.
2. Контролировать выполнение и вести учет складских операций;
3. Применять в работе средства вычислительной техники, оргтехники, коммуникаций и связи;
4. Вести журнал, оперативные рапорты и другую техническую документацию;
5. Поддерживать связь с диспетчером склада;
6. Работать в WMS системах;
7. Использовать терминалы сбора данных, сканеры штрих- и QR-кодов.
Знания:
1. Положения, инструкции, другие руководящие материалы и нормативные документы, касающиеся работы склада;
2. Порядок и методы получения и передачи данных о ходе складских операций, работе погрузочно-разгрузочной техники, транспортных средств, расписания операций;
3. Положения и инструкции о порядке учета складских операций, перевозок и оперативного управления технологическими процессами;
4. Средства вычислительной техники, оргтехники, коммуникаций и связи;
5. Назначение, принцип работы системы автоматизации склада (WMS);
6. Принципы адресного хранения, товарного учета и маршрутизации внутри склада;
7. Инструменты цифрового контроля и отчетности;

4322-3
Қызмет атауының коды:
4322-3-004
Кәсіптің атауы:
Диспетчерлік қызмет операторы (қоймадағы)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсандағы № 22003 бекітілген
Диспетчерлік қызмет операторы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Автомобиль көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Техникалық және кәсіби білім немесе жалпы орта білім және 1 жылдан кем емес практикалық білім және/немесе белгіленген бағдарама бойынша дайындық
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
4321-0-017 - Қойма бойынша есепке алушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қоймада диспетчерлік басқару бойынша жедел қызметті жүзеге асыру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жедел есепке алуды жүргізу
2. Қойма операцияларының орындалу барысын ұйымдастыру және бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Жедел есепке алуды жүргізу
Дағды 1:
Қойма операцияларын есепке алу және бақылау
Машықтар:
1. Қойма диспетчерінің өкімдерін орындау;
2. Қоймалық операциялардың орындалуын бақылау және есебін жүргізу;
3. Жұмыста есептеу техникасы, ұйымдастыру техникасы, коммуникация және байланыс құралдарын қолдану;
4. Журналды, жедел баянаттарды және басқа да техникалық құжаттаманы жүргізу;
5. Қойма диспетчерімен байланыс орнату;
6. Работать в WMS системах;
7. Использовать терминалы сбора данных, сканеры штрих- и QR-кодов.
Білімдер:
1. Қойманың жұмысына қатысты ережелер, нұсқаулықтар, басқа да басшылық материалдар мен нормативтік құжаттар;
2. Қойма операцияларының барысы, тиеу-түсіру техникасының, көлік құралдарының жұмысы туралы деректерді алу және беру тәртібі мен әдістері, операциялар кестесі;
3. Қойма операцияларын есепке алу, тасымалдау және технологиялық процестерді жедел басқару тәртібі туралы қағидалар мен нұсқаулықтар;
4. Есептеу техникасы, ұйымдастыру техникасы, коммуникация және байланыс құралдары;
5. Қойманы автоматтандыру жүйесінің (WMS) мақсаты, жұмыс істеу принципі;
6. Адрестік сақтаудың, тауарлық есеп пен қойма ішіндегі маршрутизация принциптері;
7. Цифрық бақылау мен есептілік құралдары;

8. Правила внутреннего трудового распорядка;
9. Правила и нормы охраны труда;
10. Порядок ведения учетной документации, журналов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Сопоставление полученных данных о работе погрузочно-разгрузочной техники, транспортных средств со сменно-суточными заданиями
Умения:
1. Осуществлять контроль и сопоставление данных о работе погрузочно-разгрузочной техники, транспортных средств со сменно-суточными заданиями, выявление отклонений и причин их возникновения;
2. Осуществлять оперативное руководство;
3. Поддерживать связь с диспетчером склада, транспортной службой;
4. Применять в работе средства вычислительной техники, оргтехники, коммуникаций и связи.
Знания:
1. Положение о порядке оперативного управления погрузочно-разгрузочными и транспортными процессами;
2. Порядок оформления, выдачи, приема и обработки транспортной документации;
3. Средства вычислительной техники, оргтехники, коммуникаций и связи;
4. Положения, инструкции, другие руководящие и нормативные документы, касающиеся работы диспетчерских служб;
5. Правила внутреннего трудового распорядка;
6. Порядок ведения учетной и отчетной документации, банка данных, журналов регистрации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Ведение учетной и отчетной документации
Умения:
1. Вести учетную документацию или банк данных;
2. Оформлять и контролировать правильность заполнения первичной документации;
3. Составлять отчетную документацию;
4. Применять в работе средства вычислительной техники, оргтехники, коммуникаций и связи.
Знания:
1. Порядок ведения первичной документации, ее регистрации в регистрационных журналах или в банке данных;
2. Порядок формирования и ведения банка данных;
3. Порядок эксплуатации применяемых технических средств обработки и передачи информации;
4. Виды выполняемых работ (услуг);
5. Организация службы оперативного управления производством;
6. Положения, инструкции, другие руководящие и нормативные документы, касающиеся работы диспетчерской службы;
7. Правила внутреннего трудового распорядка;
8. Правила внутреннего документооборота;
9. Правила инвентаризации ТМЦ;
10. Правила, касающиеся расстановки и укладки товаров на складе;
11. Средства вычислительной техники, оргтехники, коммуникаций и связи.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация и контроль за ходом выполнения складских операций
Навык 1:
Контроль за загрузкой транспортных средств, простоями по причине технической неисправности, несвоевременным прибытием транспортных средств
Умения:

8. Ішкі еңбек тәртібінің қағидалары;
9. Еңбекті қорғау қағидалары мен нормалары;
10. Есеп құжаттамасын, журналдарды жүргізу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Тиеу-түсіру техникасының, көлік құралдарының жұмысы туралы алынған деректерді ауысымдық-тәуліктік тапсырмалармен салыстыру
Машықтар:
1. Тиеу-түсіру техникасының, көлік құралдарының жұмысы туралы деректерді ауысымдық-тәуліктік тапсырмалармен бақылауды және салыстыруды, ауытқуларды және олардың туындау себептерін анықтауды жүзеге асыру;
2. Жедел басшылықты жүзеге асыру;
3. Қойма менеджерімен, көлік қызметімен байланыста болыңыз;
4. Жұмыста есептеу техникасы, ұйымдастыру техникасы, коммуникация және байланыс құралдарын қолдану.
Білімдер:
1. Тиеу-түсіру және көлік процестерін жедел басқару тәртібі туралы ереже;
2. Көлік құжаттамасын ресімдеу, беру, қабылдау және өңдеу тәртібі;
3. Есептеу техникасы, ұйымдастыру техникасы, коммуникациялар және байланыс құралдары;
4. Диспетчерлік қызметтердің жұмысына қатысты ережелер, нұсқаулықтар, басқа да басшылық және нормативтік құжаттар;
5. Ішкі еңбек тәртібі ережелері;
6. Есеп және есеп құжаттамасын, деректер банкін, тіркеу журналдарын жүргізу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Есептік және есептік құжаттаманы жүргізу
Машықтар:
1. Есеп құжаттамасын немесе деректер банкін жүргізіңіз;
2. Бастапқы құжаттаманы толтырудың дұрыстығын ресімдеу және бақылау;
3. Есеп беру құжаттамасын жасау;
4. Жұмыста есептеу техникасы, ұйымдастыру техникасы, коммуникация және байланыс құралдарын қолдану.
Білімдер:
1. Бастапқы құжаттаманы жүргізу, оны тіркеу журналдарында немесе деректер банкінде тіркеу тәртібі;
2. Деректер банкін қалыптастыру және жүргізу тәртібі;
3. Ақпаратты өңдеу мен берудің қолданылатын техникалық құралдарын пайдалану тәртібі;
4. Орындалатын жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) түрлері;
5. Өндірісті жедел басқару қызметін ұйымдастыру;
6. Диспетчерлік қызметтің жұмысына қатысты ережелер, нұсқаулықтар, басқа да басшылық және нормативтік құжаттар;
7. Ішкі еңбек тәртібі ережелері;
8. Ішкі құжат айналымы ережелері;
9. ТМҚ түгендеу ережелері;
10. Тауарларды қоймаға орналастыруға және салуға қатысты ережелер;
11. Есептеу техникасы, ұйымдастыру техникасы, коммуникациялар және байланыс құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Қойма операцияларының орындалу барысын ұйымдастыру және бақылау
Дағды 1:
Көлік құралдарының тиелуін, техникалық ақаулық себебінен тоқтап қалуын, көлік құралдарының уақтылы келмеуін бақылау
Машықтар:

1. Получать и передавать оперативную информацию о загрузке транспортных средств, простоях по причине технической неисправности, о несвоевременном прибытии транспортных средств с помощью средств коммуникаций и связи;
2. Использовать средства оргтехники;
3. Использовать учетную документацию;
4. Поддерживать связь с диспетчером склада, клиентами.
Знания:
1. Принятая на предприятии система организации перевозок грузов и производства погрузочно-разгрузочных работ;
2. Особенности хранимых и перевозимых грузов - вид упаковки, удельный вес, физическое состояние и др.;
3. Правила внутреннего документооборота;
4. Технические характеристики подвижного состава транспорта, погрузочно-разгрузочных машин и механизмов, а также результаты анализа организации труда и мероприятия по ее совершенствованию;
5. Нормы простоя транспорта под погрузкой и разгрузкой грузов;
6. Положение о рабочем времени и времени отдыха водителей (машинистов);
7. Средства вычислительной техники, оргтехники, коммуникаций и связи.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Поддержание оперативной связи с клиентами
Умения:
1. Регулировать, координировать работу подразделений и взаимодействие с внешними предприятиями;
2. Получать и передавать клиентам оперативную информацию с помощью средств коммуникаций и связи;
3. Использовать средства оргтехники, коммуникации и связи;
4. Использовать эксплуатационную документацию.
Знания:
1. Нормативно-правовые документы, регламентирующие правила транспортирования, приемки, складирования, хранения, реализации товаров и предоставления сервисных услуг;
2. Порядок и методы осуществления связи с клиентурой;
3. Правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии;
4. Положения и инструкции о порядке организации перевозок и управления складскими операциями;
5. Виды выполняемых работ (услуг);
6. Средства вычислительной техники, оргтехники, коммуникаций и связи;
7. Порядок ведения учетной и отчетной документации, формирования и ведения банка данных.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Исполнительность
Коммуникабельность
Ответственность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Диспетчер склада
2
Грузчик
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
15. Наименование государственного органа:
Министерство транспорта Республики Казахстан.
Исполнитель:
Өзбеков С.Қ., +7 (717) 298 33 23, transport@transport.gov.kz.
16. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Министерство транспорта Республики Казахстан.
Руководитель проекта:
Өзбеков С.Қ.
E-mail: transport@transport.gov.kz.

1. Көлік құралдарының жүктелуі, техникалық ақаулық себебінен тоқтап қалуы, коммуникация және байланыс құралдарының көмегімен көлік құралдарының уақтылы келмеуі туралы жедел ақпаратты алу және беру;
2. Кеңсе жабдықтарын пайдаланыңыз;
3. Тіркелгі құжаттамасын пайдаланыңыз;
4. Қойма менеджерімен, клиенттермен байланыста болыңыз.
Білімдер:
1. Кәсіпорында қабылданған жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру және тиеу-түсіру жұмыстарын жүргізу жүйесі;
2. Сақталатын және тасымалданатын жүктердің ерекшеліктері-қаптама түрі, үлес салмағы, физикалық жағдайы және т. б.;
3. Ішкі құжат айналымы ережелері;
4. Көліктің жылжымалы құрамының, тиеу-түсіру машиналары мен механизмдерінің техникалық сипаттамалары, сондай-ақ еңбекті ұйымдастыруды талдау нәтижелері және оны жетілдіру жөніндегі іс-шаралар;
5. Жүктерді тиеу және түсіру кезінде көліктің тоқтап қалу нормалары;
6. Жүргізушілердің (машинистердің) жұмыс уақыты мен демалыс уақыты туралы ереже;
7. Есептеу техникасы, ұйымдастыру техникасы, коммуникациялар және байланыс құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Клиенттермен жедел байланысты қолдау
Машықтар:
1. Бөлімшелердің жұмысын және сыртқы кәсіпорындармен өзара іс-қимылды реттеу, үйлестіру;
2. Байланыс және байланыс құралдары арқылы клиенттерге жедел ақпарат алу және беру;
3. Ұйымдастыру техникасы, коммуникация және байланыс құралдарын пайдалану;
4. Пайдалану құжаттамасын пайдалану.
Білімдер:
1. Тауарларды тасымалдау, қабылдау, қоймалау, сақтау, өткізу және сервистік қызметтер көрсету қағидаларын регламенттейтін нормативтік-құқықтық құжаттар;
2. Клиентпен байланысты жүзеге асыру тәртібі мен әдістері;
3. Еңбекті қорғау, техника қауіпсіздігі, өндірістік санитария ережелері мен нормалары;
4. Тасымалдауды ұйымдастыру және қойма операцияларын басқару тәртібі туралы ережелер мен нұсқаулықтар;
5. Орындалатын жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) түрлері;
6. Есептеу техникасы, ұйымдастыру техникасы, коммуникациялар және байланыс құралдары;
7. Есеп және есеп құжаттамасын жүргізу, деректер банкін қалыптастыру және жүргізу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Орындаушылық
Зейін
Қарым-қатынас
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Қойма менеджері
2
Тасымалдаушы
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
15. Мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі.
Орындаушы: Өзбеков С.Қ., +7 (717) 298 33 23, transport@transport.gov.kz.
16. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі.
Жоба жетекшісі: Өзбеков С.Қ.
E-mail: transport@transport.gov.kz.

Номер телефона: +7 (717) 298 33 23.
17. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 31 июля 2025 года.
18. Национальный орган по профессиональным квалификациям:
19. 19 августа 2025 года.
20. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен".
21. Номер версии и год выпуска: версия 2, 2025 год.
22. Дата ориентировочного пересмотра: 31 декабря 2028 год.
Приложение 2 к приказу
Профессиональный стандарт: "Диспетчерское управление движением транспорта"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Диспетчерское управление движением транспорта" разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" и Правилами разработки и (или) актуализации профессиональных стандартов, утвержденными приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от
2. 7 сентября 2023 года № 377 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33401) и предназначен для определения уровней квалификаций, необходимых для осуществления работниками в сфере стандартизации профессиональной деятельности, в том числе выполнения определенных трудовых функций, а также для применения при разработке образовательных программ организаций высшего, послевузовского, технического и профессионального образования.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
2) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
3) диспетчерская служба – специально оборудованная средствами контроля и связи служба, осуществляющая оперативное диспетчерское управление перевозками;
4) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения;
5) профессиональная квалификация – степень профессиональной подготовки, характеризующая владение компетенциями, требуемыми для выполнения трудовых функций по профессии;
6) профессиональный стандарт – письменный официальный документ, устанавливающий общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту работы с учетом формального и (или) неформального, и (или) информального образования, уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда в конкретной области профессиональной деятельности;
7) транспортное средство – техническое устройство для перевозки людей, грузов или использования установленного на них специального оборудования для выполнения определенных процессов или операций;

Телефон нөмірі: +7 (717) 298 33 23.
17. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2025 жылғы
18. 31 шілдедегі.
19. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2025 жылғы
20. 19 тамыздағы.
21. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы.
22. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 2, 2025 жылы.
23. Болжамды қайта қарау күні: 2028 жылғы 31 желтоқсандағы.
Бұйрығына 2-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Көлік қозғалысын диспетчерлік басқару"
1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіби стандартты қолдану саласы: "Көлік қозғалысын диспетчерлік басқару" кәсіби стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 5-бабының 5-тармағына және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы
2. 7 қыркүйектегі № 377 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33401 болып тіркелген) бекітілген Кәсіптік стандарттарды әзірлеу және (немесе) жаңарту қағидаларын бекіту туралы сәйкес әзірленді, білім беру бағдарламарын қалыптастыруға, және қызметкерлердің кәсіби қызметті стандарттау саласында жүзеге асыруы, оның ішінде белгілі бір еңбек функцияларын орындауы үшін қажетті біліктілік деңгейлерін анықтауға, сондай-ақ жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі, техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының білім беру бағдарламаларын әзірлеу кезінде қолдануға арналған.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
2) дағды – кәсіптік міндетті толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен машықты қолдану қабілеті;
3) диспетчерлік қызмет – тасымалдарды оралымды диспетчерлік басқаруды жүзеге асыратын бақылау және байланыс құралдарымен арнайы жабдықталған қызмет;
4) кәсіп – жеке адам жүзеге асыратын және орындалуы үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін қызмет түрі;
5) кәсіптік біліктілік – кәсіп бойынша еңбек функцияларын орындау үшін талап етілетін құзыреттерді меңгеруді сипаттайтын кәсіптік даярлық дәрежесі;
6) кәсіптік стандарт (бұдан әрі – кәсіптік стандарт) – формалды және (немесе) формалды емес, және (немесе) информалды білім беру ескеріле отырып, білімге, машыққа, дағдыға, жұмыс тәжірибесіне, біліктілік деңгейі мен құзыреттілікке, кәсіптік қызметтің нақты бір саласындағы еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін жазбаша ресми құжат;
7) көлік құралы – адамдарды, жүктерді тасымалдауға немесе белгілі процестерді немесе операцияларды орындау үшін оларда орнатылған арнайы жабдықты пайдалануға арналған техникалық құрылғы;

8) безопасность движения транспортного средства – свойство движения транспортного средства находиться в неопасном состоянии за расчетное время, когда отсутствует угроза сохранности жизни и здоровья пассажиров, технического персонала, населения, сохранности грузов, объектов хозяйствования, технических средств транспортной системы;
9) компетенция – способность применять навыки, позволяющие выполнять одну или несколько профессиональных задач, составляющих трудовую функцию;
10) маршрут – заранее спланированный путь следования транспортного средства;
11) умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;
12) товарно-транспортная накладная – накладная, предназначенная для учета движения товарно-материальных ценностей (ТМЦ) при их перемещении с участием транспортных средств, и является основанием для списания у грузоотправителя и оприходования их у грузополучателя.
4. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих;
2) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;
3) ТиПО – Техническое и профессиональное образование;
4) ТМЦ – товарно-материальная ценность;
5) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
6) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
5. Название профессионального стандарта: "Диспетчерское управление движением транспорта".
6. Код профессионального стандарта: H124.
7. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
H Транспорт и складирование:
52 Складирование грузов и вспомогательная транспортная деятельность;
52.2 Вспомогательная транспортная деятельность;
52.21 Вспомогательная деятельность сухопутного транспорта;
52.21.3 Деятельность терминалов.
8. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Диспетчерское управление движением транспорта" устанавливает требования к диспетчерскому управлению движением транспорта и организации бесперебойного и регулярного движения подвижного состава на маршруте.
9. Перечень карточек профессий:
1) Начальник службы (диспетчерской) - 6 уровень ОРК;
2) Главный диспетчер (на транспорте) - 5 уровень ОРК;
3) Диспетчер (на транспорте) - 4 уровень ОРК;
4) Оператор диспетчерской движения и погрузочно-разгрузочных работ - 3 уровень ОРК;
5) Оператор диспетчерской службы (на транспорте) - 3 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Начальник службы (диспетчерской)":
Код группы:

8) көлік құралының қозғалыс қауіпсіздігі – жолаушылардың, техникалық персоналдың, тұрғындардың өмірі мен денсаулығын сақтауға, жүктердің, шаруашылық жүргізу объектілерінің, көлік жүйесінің техникалық құралдарының сақталуына қауіп төнбеген кезде, көлік құралы қозғалысының есептелген уақыт ішінде қауіпсіз жай-күйде болу қасиеті;
9) құзырет – еңбек функциясын құрайтын бір немесе бірнеше кәсіптік міндетті орындауға мүмкіндік беретін дағдыны қолдану қабілеті;
10) маршрут – көлік құралының алдын ала жоспарланған жүру жолы;
11) машық – кәсіптік міндет шеңберінде жекелеген бірлі-жарым іс-әрекетті физикалық тұрғыдан және (немесе) ақыл-оймен орындау қабілеті;
12) тауар-көлік жүкқұжаты-көлік құралдарының қатысуымен оларды өткізу кезінде тауар-материалдық құндылықтардың (ТМҚ) қозғалысын есепке алуға арналған жүкқұжат және жүк жөнелтушіден есептен шығаруға және оларды жүк алушыдан кіріске алуға негіз болып табылады.
4. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) БА – басшы, маман және басқа да лауазымдардың біліктілік анықтамалығы;
2) БТБА – жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
3) ТЖКБ – Техникалық және кәсіби білім;
4) ТМҚ – тауарлық-материалдық құндылықтар;
5) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
6) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші.
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
5. Кәсіптік стандарттың атауы: "Көлік қозғалысын диспетчерлік басқару".
6. Кәсіптік стандарттың коды: H124.
7. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
H Көлік және қоймалау:
52 Жүктерді қоймаға қою және қосалқы көлік қызметі;
52.2 Қосалқы көлік қызметі;
52.21 Құрлықтағы жол көлігінің қосалқы қызметі;
52.21.3 Терминалдардың қызметі.
8. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: "Көлік қозғалысын диспетчерлік басқару" кәсіби стандарты көлік қозғалысын диспетчерлік басқару. Маршрутта жылжымалы құрамның үздіксіз және тұрақты қозғалысын ұйымдастыру.
9. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Қызмет бастығы (көлікте) - 6 СБШ-нің деңгейі;
2) Бас диспетчер (көлікте) - 5 СБШ-нің деңгейі;
3) Диспетчер (көлікте) - 4 СБШ-нің деңгейі;
4) Диспетчерлік қозғалыс қызметінің және тиеу-түсіру жұмыстарының операторы - 3 СБШ-нің деңгейі;
5) Диспетчерлік қызмет операторы (көлікте) - 3 СБШ-нің деңгейі.
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Қызмет бастығы (диспетчерлік)":
Топтың коды:

1325-1
Код наименования занятия:
1325-1-036
Наименование профессии:
Начальник службы (диспетчерской)
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553"Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Главный диспетчер
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Транспортные услуги
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Высшее образование (бакалавриат) и практический опыт работы не менее 5 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
1325-1-036 - Начальник службы (на транспорте)
Основная цель деятельности:
Организация работы диспетчерской службы предприятия в соответствии с производственными программами, календарными планами и сменно - суточными заданиями
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление диспетчерской службой;
2. Контроль за работой диспетчерской службы;
3. Организация обеспечения деятельности диспетчерской службы.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Управление диспетчерской службой
Навык 1:
Руководство работой диспетчерской службы
Умения:
1. Придерживаться руководящих принципов, стандартов предприятия;
2. Организовывать работу диспетчерской службы, ответственную приемку и сдачу смен;
3. Планировать деятельность диспетчерской службы;
4. Планировать транспортные операции;
5. Организовывать и поддерживать оперативную связь с другими службами, транспортными, ремонтными подразделениями предприятия;
6. Проводить анализ и оценку рисков;
7. Выполнять несколько задач одновременно;
8. Обеспечивать соблюдение нормативных требований в деятельности диспетчерской службы;
9. Минимизировать затраты на транспортные, погрузочно-разгрузочные операции;
10. Организовывать работу сотрудников;
11. Планировать деятельность коллектива;
12. Решать проблемы, возникающие при планировании, организации работы, управлении диспетчерской службой, персоналом;
13. Организовывать обучение, проведение инструктажей, проверок знаний по охране труда, промышленной, пожарной безопасности сотрудников;
14. Применять нормативную и техническую документацию, устанавливающую требования, порядок получения и подтверждения квалификации и компетенции для подчиненного персонала;

1325-1
Қызмет атауының коды:
1325-1-036
Кәсіптің атауы:
Қызмет бастығы (диспетчерлік)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (Нормативтік-құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеуіндегі тізбесінде № 22003 болып тіркелген)
Бас диспетчер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Көлік қызметтері
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жоғарғы білім (бакалавриат) 5 жылдан кем емес практикалық тәжірибе
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1325-1-036 - Қызмет бастығы (көлікте)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Өндірістік бағдарламаларға, күнтізбелік жоспарларға және ауысымдық - Тәуліктік тапсырмаларға сәйкес кәсіпорынның диспетчерлік қызметінің жұмысын ұйымдастыру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Диспетчерлік қызметті басқару;
2. Диспетчерлік қызметтің жұмысын бақылау;
3. Диспетчерлік қызметтің қызметін қамтамасыз етуді ұйымдастыру.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Диспетчерлік қызметті басқару
Дағды 1:
Диспетчерлік қызметтің жұмысына басшылық жасау
Машықтар:
1. Кәсіпорынның нұсқауларын, стандарттарын ұстаныңыз;
2. Диспетчерлік қызметтің жұмысын, ауысымдарды жауапты қабылдауды және тапсыруды ұйымдастыру;
3. Диспетчерлік қызметтің қызметін жоспарлау;
4. Көлік операцияларын жоспарлау;
5. Кәсіпорынның басқа қызметтерімен, көлік, жөндеу бөлімшелерімен жедел байланыс ұйымдастыру және қолдау;
6. Тәуекелдерді талдау және бағалау;
7. Бір уақытта бірнеше тапсырманы орындаңыз;
8. Диспетчерлік қызмет қызметіндегі нормативтік талаптардың сақталуын қамтамасыз ету;
9. Көлік, тиеу-түсіру операцияларының шығындарын азайту;
10. Қызметкерлердің жұмысын ұйымдастыру;
11. Ұжымның қызметін жоспарлау;
12. Жоспарлау, жұмысты ұйымдастыру, диспетчерлік қызметті, персоналды басқару кезінде туындайтын мәселелерді шешу;
13. Қызметкерлерді еңбекті қорғау, өнеркәсіптік, өрт қауіпсіздігі бойынша оқытуды, нұсқамалар, білімдерін тексеруді ұйымдастыру;
14. Бағынысты персонал үшін біліктілік пен құзыреттілікті алу және растау талаптарын, тәртібін белгілейтін нормативтік және техникалық құжаттаманы қолдану;

15. Взаимодействовать с системой внутреннего обучения персонала и/или внешними сторонами по вопросам организации обучения и аттестации персонала;
16. Контролировать обеспечение подразделений предприятия необходимыми материалами, оборудованием;
17. Использовать оборудование диспетчерского пульта, средства вычислительной техники, оргтехники, связи;
18. Использовать диспетчерскую навигационную систему;
19. Использовать эксплуатационную документацию на оборудование, средства коммуникации и связи;
20. Документально оформлять результаты работы диспетчерской службы;
21. Анализировать отчеты;
22. Вести отчетную документацию по периодической проверке профессиональной компетенции подчиненного персонала;
23. Работать с автоматизированными системами диспетчеризации, мониторинга транспорта и управления графиками.
Знания:
1. Основные законодательные и иные нормативные правовые акты РК в области социальных и трудовых отношений, организации работы диспетчерских служб;
2. Внутренние положения и инструкции о порядке организации перевозок, погрузочно-разгрузочных работ, оперативного управления перевозочным процессом;
3. Методические материалы по вопросам планирования и оперативного управления транспортными процессами;
4. Организация производственного планирования и диспетчирования на предприятии;
5. Система организации и механизации диспетчерской службы;
6. Специализация подразделений предприятия и производственные связи между ними;
7. Номенклатура и виды выполняемых работ (услуг);
8. Организация работы складов, перегрузочных комплексов, выполнения транспортных и погрузочно-разгрузочных работ;
9. Требования, предъявляемые к порядку подготовки и подтверждения квалификации подчиненного персонала;
10. Порядок функционирования кадровой службы предприятия, образовательных организаций (учебных центров);
11. Основы организации непрерывного обучения на предприятии;
12. Механизмы стимулирования работников и повышения их квалификации;
13. Средства вычислительной техники, оргтехники, коммуникаций и связи;
14. Назначение и принцип работы системы диспетчерского контроля, входящего в ее состав оборудования;
15. Современные способы мониторинга и контроля работы транспорта, мониторинга условий и особенностей перевозок на маршрутах, базирующиеся на использовании современного оборудования и приборов учета, системах спутникового мониторинга и пр.;
16. Правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии, противопожарной защиты;
17. Основы экономики, организации производства, труда и управления;

15. Персоналды оқытуды ұйымдастыру және аттестаттау мәселелері бойынша персоналды ішкі оқыту жүйесімен және/немесе сыртқы тараптармен өзара іс-қимыл жасау;
16. Кәсіпорын бөлімшелерін қажетті материалдармен, жабдықтармен қамтамасыз етуді бақылау;
17. Диспетчерлік пульт жабдығын, есептеу техникасы, ұйымдастыру техникасы, байланыс құралдарын пайдалану;
18. Басқару навигациялық жүйесін пайдаланыңыз;
19. Жабдыққа, коммуникация және байланыс құралдарына пайдалану құжаттамасын пайдалану;
20. Диспетчерлік қызмет жұмысының нәтижелерін құжаттау;
21. Есептерді талдау;
22. Бағынысты персоналдың кәсіби құзыреттілігін мерзімді тексеру бойынша есепті құжаттаманы жүргізу.
Білімдер:
1. ҚР-ның Әлеуметтік және еңбек қатынастары, диспетчерлік қызметтердің жұмысын ұйымдастыру саласындағы негізгі заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Тасымалдауды, тиеу-түсіру жұмыстарын, тасымалдау процесін жедел басқаруды ұйымдастыру тәртібі туралы ішкі ережелер мен нұсқаулықтар;
3. Көлік процестерін жоспарлау және жедел басқару мәселелері бойынша әдістемелік материалдар;
4. Кәсіпорында өндірістік жоспарлау мен диспетчерлеуді ұйымдастыру;
5. Диспетчерлік қызметті ұйымдастыру және механикаландыру жүйесі;
6. Кәсіпорын бөлімшелерінің мамандануы және олардың арасындағы өндірістік байланыстар;
7. Орындалатын жұмыстардың (қызметтердің) номенклатурасы мен түрлері;
8. Қоймалардың, қайта тиеу кешендерінің жұмысын, көліктік және тиеу-түсіру жұмыстарын орындауды ұйымдастыру;
9. Бағынысты персоналды даярлау және олардың біліктілігін растау тәртібіне қойылатын талаптар;
10. Кәсіпорынның, білім беру ұйымдарының (оқу орталықтарының) кадр қызметінің жұмыс істеу тәртібі;
11. Кәсіпорында үздіксіз оқытуды ұйымдастыру негіздері;
12. Қызметкерлерді ынталандыру және олардың біліктілігін арттыру тетіктері;
13. Есептеу техникасы, ұйымдастыру техникасы, коммуникациялар және байланыс құралдары;
14. Оның құрамына кіретін диспетчерлік бақылау жүйесінің мақсаты мен жұмыс принципі жабдықтар;
15. Заманауи жабдықтар мен есептеу құралдарын, спутниктік мониторинг жүйелерін және т. б. пайдалануға негізделген көлік жұмысын бақылау мен бақылаудың, маршруттардағы тасымалдау жағдайлары мен ерекшеліктерін бақылаудың заманауи әдістері;
16. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария, өрттен қорғау ережелері мен нормалары;
17. Экономика, өндірісті ұйымдастыру, Еңбек және басқару негіздері;

18. Порядок ведения диспетчерских журналов и другой технической документации;
19. Правила составления отчетной документации;
20. Порядок оформления документации на проведение подготовки и/или проверки профессиональной компетенции сотрудников;
21. Принципы работы цифровых карт, трекинга и систем планирования маршрутов;
22. Программы для составления и контроля расписаний, расчета времени хода и анализа отклонений.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Организация работы сотрудников диспетчерской службы
Умения:
1. Разрабатывать положение о подразделении (службе), должностные и производственные (рабочие) инструкции;
2. Проводить диспетчерские совещания;
3. Формировать график работы сотрудников и отслеживать его исполнение;
4. Проводить анализ соблюдения графика работы сотрудниками диспетчерской службы и обеспечивать полную загрузку персонала;
5. Контролировать соблюдение сотрудниками диспетчерской службы должностных и производственных (рабочих) инструкций;
6. Проводить анализ эффективности работы сотрудников диспетчерской службы;
7. Формировать отчетную документацию.
Знания:
1. Организация производственного планирования и диспетчирования на предприятии;
2. Внутренние положения и инструкции о порядке организации перевозок и оперативного управления перевозочным процессом;
3. Система организации и механизации диспетчерской службы;
4. Виды выполняемых работ (услуг) ;
5. Порядок формирования графиков работ;
6. Внутренние документы предприятия, должностные и производственные (рабочие) инструкции;
7. Средства вычислительной техники, коммуникации и связи;
8. Основы экономики, организации производства, труда и управления.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Обеспечение диспетчеров нормативной и технической документацией, инструктивно-методическими материалами, расходными материалами
Умения:
1. Определять потребность диспетчерской службы в нормативной и технической документации, методических материалах;
2. Разрабатывать внутреннюю документацию, включая должностные и производственные (рабочие) инструкции, методические документы;
3. Определять потребность в расходных материалах;
4. Проводить организационные мероприятия по обеспечению сотрудников необходимой нормативной и технической документацией, инструктивно-методическими материалами;
5. Проводить организационные мероприятия по обеспечению диспетчерской службы расходными материалами;
6. Планировать деятельность коллектива;
7. Использовать в работе нормативную и техническую документацию, положение о диспетчерской службе.
Знания:

18. Диспетчерлік журналдарды және басқа да техникалық; құжаттамаларды жүргізу тәртібі
19. Есеп беру құжаттамасын жасау ережесі;
20. Қызметкерлерді даярлауды және/немесе олардың кәсіби құзыреттілігін тексеруді жүргізуге арналған құжаттаманы ресімдеу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Диспетчерлік қызмет қызметкерлерінің жұмысын ұйымдастыру
Машықтар:
1. Бөлімше (қызмет) туралы ережені, лауазымдық және өндірістік (жұмыс) нұсқаулықтарды әзірлеу;
2. Диспетчерлік кеңестер өткізу;
3. Қызметкерлердің жұмыс кестесін қалыптастырыңыз және оның орындалуын қадағалаңыз;
4. Диспетчерлік қызмет қызметкерлерінің жұмыс кестесінің сақталуына талдау жүргізу және персоналдың толық жүктелуін қамтамасыз ету;
5. Диспетчерлік қызмет қызметкерлерінің лауазымдық және өндірістік (жұмыс) нұсқаулықтарды сақтауын бақылау;
6. Диспетчерлік қызмет қызметкерлерінің жұмыс тиімділігіне талдау жүргізу;
7. Есептік құжаттаманы қалыптастыру.
Білімдер:
1. Кәсіпорында өндірістік жоспарлау мен диспетчерлеуді ұйымдастыру;
2. Тасымалдауды ұйымдастыру және тасымалдау процесін жедел басқару тәртібі туралы ішкі ережелер мен нұсқаулықтар;
3. Диспетчерлік қызметті ұйымдастыру және механикаландыру жүйесі;
4. Орындалатын жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) түрлері;
5. Жұмыс кестесін қалыптастыру тәртібі;
6. Кәсіпорынның ішкі құжаттары, лауазымдық және өндірістік (жұмыс) нұсқаулықтары;
7. Есептеу техникасы, коммуникация және байланыс құралдары;
8. Экономика, өндірісті ұйымдастыру, Еңбек және басқару негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Диспетчерлерді нормативтік және техникалық құжаттамамен, нұсқаулық-әдістемелік материалдармен, шығыс материалдарымен қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Диспетчерлік қызметтің нормативтік және техникалық құжаттамаға, әдістемелік материалдарға қажеттілігін айқындау;
2. Лауазымдық және өндірістік (жұмыс) нұсқаулықтарды, әдістемелік құжаттарды қоса алғанда, ішкі құжаттаманы әзірлеу;
3. Шығын материалдарының қажеттілігін анықтаңыз;
4. Қызметкерлерді қажетті нормативтік және техникалық құжаттамамен, нұсқаулық-әдістемелік материалдармен қамтамасыз ету бойынша ұйымдастыру іс-шараларын жүргізу;
5. Диспетчерлік қызметті шығыс материалдарымен қамтамасыз ету бойынша ұйымдастыру іс-шараларын жүргізу;
6. Ұжымның қызметін жоспарлау;
7. Жұмыста нормативтік және техникалық құжаттаманы, диспетчерлік қызмет туралы ережені пайдалану.
Білімдер:

1. Основные законодательные и иные нормативные правовые акты РК в области социальных и трудовых отношений, организации работы диспетчерских служб;
2. Внутренние положения и инструкции о порядке организации перевозок и оперативного управления перевозочным процессом;
3. Методические материалы по вопросам планирования и оперативного управления транспортными процессами;
4. Система организации и механизации диспетчерской службы;
5. Виды выполняемых работ (услуг) ;
6. Нормы расходов материалов;
7. Основы экономики, организации производства, труда и управления.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 4:
Подготовка предложений о мерах поощрения и взыскания сотрудников диспетчерской службы
Умения:
1. Вести отчетную документацию по периодической проверке профессиональной компетенции подчиненного персонала;
2. Контролировать соблюдение сотрудниками диспетчерской службы должностных инструкций, нормативных документов;
3. Проводить анализ соблюдения сотрудниками диспетчерской службы графиков работы, сменно-суточных заданий, календарных планов, производственных программ;
4. Анализировать эффективность работы сотрудников диспетчерской службы, затраты рабочего времени;
5. Рассчитывать основные нормы труда;
6. Рассчитывать часовую, дневную и годовую производительность труда;
7. Готовить предложения о мерах поощрения и взыскания;
8. Проводить организационные мероприятия по работе с персоналом;
9. Использовать в работе нормативную и техническую документацию, положение о диспетчерской службе.
Знания:
1. Основные законодательные и иные нормативные правовые акты РК в области социальных и трудовых отношений, организации работы диспетчерских служб;
2. Внутренние положения и инструкции по труду;
3. Система организации и механизации диспетчерской службы;
4. Система организации труда на предприятии;
5. Виды выполняемых работ (услуг) ;
6. Средства вычислительной техники, коммуникаций и связи;
7. Основы экономики, организации производства, труда и управления.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Контроль за работой диспетчерской службы
Навык 1:
Мониторинг и контроль выполнения работ
Умения:
1. Организовывать работу коллектива сотрудников;
2. Контролировать выполнение сотрудниками диспетчерской службы сменно-суточных заданий, календарных планов, производственных программ;
3. Использовать оборудование диспетчерского пульта, средства вычислительной техники, оргтехники и связи;

1. ҚР-ның Әлеуметтік және еңбек қатынастары, диспетчерлік қызметтердің жұмысын ұйымдастыру саласындағы негізгі заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Тасымалдауды ұйымдастыру және тасымалдау процесін жедел басқару тәртібі туралы ішкі ережелер мен нұсқаулықтар;
3. Көлік процестерін жоспарлау және жедел басқару мәселелері бойынша әдістемелік материалдар;
4. Диспетчерлік қызметті ұйымдастыру және механикаландыру жүйесі;
5. Орындалатын жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) түрлері;
6. Материалдар шығыстарының нормалары;
7. Экономика, өндірісті ұйымдастыру, Еңбек және басқару негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 4:
Диспетчерлік қызмет қызметкерлерін көтермелеу және өндіріп алу шаралары туралы ұсыныстар дайындау
Машықтар:
1. Бағынысты персоналдың кәсіби құзыреттілігін мерзімді тексеру бойынша есепті құжаттаманы жүргізу;
2. Диспетчерлік қызмет қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулықтарды, нормативтік құжаттарды сақтауын бақылау;
3. Диспетчерлік қызмет қызметкерлерінің жұмыс кестесін, ауысымдық-тәуліктік тапсырмаларды, күнтізбелік жоспарларды, өндірістік бағдарламаларды сақтауына талдау жүргізу;
4. Диспетчерлік қызмет қызметкерлерінің жұмыс тиімділігін, жұмыс уақытының шығындарын талдау;
5. Негізгі еңбек нормаларын есептеңіз;
6. Сағаттық, күндік және жылдық еңбек өнімділігін есептеңіз;
7. Көтермелеу және жазалау шаралары туралы ұсыныстар дайындау;
8. Қызметкерлермен жұмыс бойынша ұйымдастыру іс-шараларын жүргізу;
9. Жұмыста нормативтік және техникалық құжаттаманы, диспетчерлік қызмет туралы ережені пайдалану.
Білімдер:
1. ҚР-ның Әлеуметтік және еңбек қатынастары, диспетчерлік қызметтердің жұмысын ұйымдастыру саласындағы негізгі заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Ішкі ережелер мен еңбек нұсқаулықтары;
3. Диспетчерлік қызметті ұйымдастыру және механикаландыру жүйесі;
4. Кәсіпорындағы еңбекті ұйымдастыру жүйесі;
5. Орындалатын жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) түрлері;
6. Есептеу техникасы, коммуникациялар және байланыс құралдары;
7. Экономика, өндірісті ұйымдастыру, Еңбек және басқару негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Диспетчерлік қызметтің жұмысын бақылау
Дағды 1:
Жұмыстардың орындалуын мониторингілеу және бақылау
Машықтар:
1. Қызметкерлер ұжымының жұмысын ұйымдастыру;
2. Диспетчерлік қызмет қызметкерлерінің ауысымдық-тәуліктік тапсырмаларды, күнтізбелік жоспарларды, өндірістік бағдарламаларды орындауын бақылау;
3. Диспетчерлік пульт жабдығын, есептеу техникасы, ұйымдастыру техникасы және байланыс құралдарын пайдалану;

4. Документально оформлять результаты работы диспетчерской службы.
Знания:
1. Основные законодательные и иные нормативные правовые акты РК в области трудовых отношений, организации работы диспетчерских служб;
2. Положение о диспетчерской службе, обязанности, права и ответственность сотрудников диспетчерской службы;
3. Система планирования, принятая на предприятии;
4. Стратегические, текущие и оперативные планы предприятия, транспортного подразделения, диспетчерской службы;
5. Система организации и механизации диспетчерской службы;
6. Назначение и принцип работы системы диспетчерского контроля, оборудования диспетчерской службы;
7. Должностные инструкции сотрудников диспетчерской службы;
8. Порядок ведения отчетной документации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Контроль выполнения должностных обязанностей, производственных инструкций, правил по охране труда сотрудниками диспетчерской службы
Умения:
1. Контролировать соблюдение сотрудниками диспетчерской службы должностных инструкций, нормативных документов;
2. Осуществлять мониторинг реализации производственных инструкций, правил по охране труда;
3. Анализировать информацию о приемке, передаче и выполнении заявок по организации перевозок;
4. Организовывать работу коллектива сотрудников;
5. Формулировать цели и задачи предприятия в области обеспечения безопасных условий труда для подчиненных работников;
6. Документально оформлять результаты проводимых проверок, принимать оперативные меры в необходимых случаях.
Знания:
1. Основные законодательные и иные нормативные правовые акты РК в области трудовых отношений, организации работы диспетчерских служб;
2. Положение о диспетчерской службе, обязанности, права и ответственность сотрудников диспетчерской службы;
3. Виды выполняемых работ (услуг);
4. Система организации и механизации диспетчерской службы;
5. Должностные инструкции сотрудников диспетчерской службы;
6. Порядок ведения отчетной документации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Информирование руководства и/или аналогичной службы более высокого уровня управления (центральной диспетчерской службы) о результатах работы диспетчерской службы
Умения:
1. Использовать оборудование диспетчерского пульта, средства вычислительной техники, оргтехники, коммуникации, связи;
2. Анализировать информацию о приемке, передаче и выполнении заявок по организации перевозок;
3. Документально оформлять результаты проводимых проверок, анализа исполнения поступивших заявок, принимать оперативные меры в необходимых случаях;

4. Диспетчерлік қызмет жұмысының нәтижелерін құжаттау.
Білімдер:
1. ҚР еңбек қатынастары, диспетчерлік қызметтердің жұмысын ұйымдастыру саласындағы негізгі заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Диспетчерлік қызмет туралы ереже, диспетчерлік қызмет қызметкерлерінің міндеттері, құқықтары мен жауапкершілігі;
3. Кәсіпорында қабылданған жоспарлау жүйесі;
4. Кәсіпорынның, көлік бөлімшесінің, диспетчерлік қызметтің стратегиялық, ағымдағы және жедел жоспарлары;
5. Диспетчерлік қызметті ұйымдастыру және механикаландыру жүйесі;
6. Диспетчерлік бақылау жүйесінің, диспетчерлік қызмет жабдықтарының мақсаты мен жұмыс принципі;
7. Диспетчерлік қызмет қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулықтары;
8. Есептік құжаттаманы жүргізу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Диспетчерлік қызмет қызметкерлерінің лауазымдық міндеттерін, өндірістік нұсқаулықтарын, еңбекті қорғау жөніндегі қағидаларын орындауын бақылау
Машықтар:
1. Диспетчерлік қызмет қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулықтарды, нормативтік құжаттарды сақтауын бақылау;
2. Еңбекті қорғау жөніндегі өндірістік нұсқаулықтарды, қағидаларды іске асыру мониторингін жүзеге асыру;
3. Тасымалдауды ұйымдастыру бойынша өтінімдерді қабылдау, беру және орындау туралы ақпаратты талдау;
4. Қызметкерлер ұжымының жұмысын ұйымдастыру;
5. Бағынышты қызметкерлер үшін қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету саласындағы кәсіпорынның мақсаттары мен міндеттерін тұжырымдау;
6. Жүргізілген тексерулердің нәтижелерін құжаттау, қажетті жағдайларда жедел шаралар қабылдау.
Білімдер:
1. ҚР еңбек қатынастары, диспетчерлік қызметтердің жұмысын ұйымдастыру саласындағы негізгі заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Диспетчерлік қызмет туралы ереже, диспетчерлік қызмет қызметкерлерінің міндеттері, құқықтары мен жауапкершілігі;
3. Орындалатын жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) түрлері;
4. Диспетчерлік қызметті ұйымдастыру және механикаландыру жүйесі;
5. Диспетчерлік қызмет қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулықтары;
6. Есептік құжаттаманы жүргізу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Басқарудың неғұрлым жоғары деңгейіндегі (орталық диспетчерлік қызмет) басшылықты және/немесе ұқсас қызметті диспетчерлік қызмет жұмысының нәтижелері туралы хабардар ету
Машықтар:
1. Диспетчерлік пульт жабдығын, есептеу техникасы, ұйымдастыру техникасы, коммуникация, байланыс құралдарын пайдалану;
2. Тасымалдауды ұйымдастыру бойынша өтінімдерді қабылдау, беру және орындау туралы ақпаратты талдау;
3. Жүргізілген тексерулердің нәтижелерін құжаттау, келіп түскен өтінімдердің орындалуын талдау, қажетті жағдайларда жедел шаралар қабылдау;

4. Информировать руководство и/или аналогичную службу более высокого уровня управления (центральную диспетчерскую службу) о результатах работы подчиненной службы;
5. Оперативно информировать об исполнении заявок по организации перевозок.
Знания:
1. Нормативные правовые акты, методические материалы по вопросам производственного планирования, оперативного управления, организации работы диспетчерских служб;
2. Организационная структура предприятия;
3. Положение о диспетчерской службе, обязанности, права и ответственность сотрудников диспетчерской службы;
4. Виды выполняемых работ (услуг);
5. Система организации и механизации диспетчерской службы;
6. Порядок ведения отчетной документации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Организация обеспечения деятельности диспетчерской службы
Навык 1:
Кадровое обеспечение диспетчерской службы
Умения:
1. Анализировать резюме кандидата и оценивать его соответствие профилю должности;
2. Проводить собеседование с использованием средств связи и лично;
3. Осуществлять профессиональную и личностную оценку кандидатов с использованием соответствующих инструментов;
4. Устно и письменно общаться с кандидатами.
Знания:
1. Основы трудового законодательства РК;
2. Система организации труда на предприятии;
3. Организационная структура предприятия;
4. Положение о диспетчерской службе, обязанности, права и ответственность сотрудников диспетчерской службы;
5. Виды выполняемых работ (услуг);
6. Должностные инструкции сотрудников диспетчерской службы;
7. Порядок ведения отчетной документации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Материальное обеспечение диспетчерской службы
Умения:
1. Анализировать и прогнозировать потребности службы в материалах, оборудовании;
2. Определять необходимые затраты на потребности службы;
3. Планировать состав, рациональное размещение оборудования диспетчерской службы;
4. Организовывать и контролировать использование оборудования диспетчерской службы, его техническое обслуживание;
5. Использовать средства вычислительной техники, оргтехники и связи.
Знания:
1. Нормативные правовые акты, методические материалы по вопросам производственного планирования, оперативного управления, организации работы диспетчерских служб;
2. Положение о диспетчерской службе;
3. Методы производственного планирования;
4. Виды, назначение и порядок применения оборудования системы диспетчерского контроля;
5. Основы информационных технологий.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Системное мышление
Стрессоустойчивость
Способность принимать решения
Коммуникабельность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Старший диспетчер на транспорте

4. Басқарудың жоғары деңгейдегі басшылығына және/немесе ұқсас қызметіне (орталық диспетчерлік қызметке) бағынысты қызмет жұмысының нәтижелері туралы хабарлау;
5. Тасымалдауды ұйымдастыру бойынша өтінімдердің орындалуы туралы жедел хабарлау.
Білімдер:
1. Өндірістік жоспарлау, жедел басқару, диспетчерлік қызметтердің жұмысын ұйымдастыру мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілер, әдістемелік материалдар;
2. Кәсіпорынның ұйымдық құрылымы;
3. Диспетчерлік қызмет туралы ереже, диспетчерлік қызмет қызметкерлерінің міндеттері, құқықтары мен жауапкершілігі;
4. Орындалатын жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) түрлері;
5. Диспетчерлік қызметті ұйымдастыру және механикаландыру жүйесі;
6. Есептік құжаттаманы жүргізу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Диспетчерлік қызметтің қызметін қамтамасыз етуді ұйымдастыру
Дағды 1:
Диспетчерлік қызметті кадрлық қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Үміткердің түйіндемесін талдаңыз және оның лауазым профиліне сәйкестігін бағалаңыз;
2. Байланыс құралдарын пайдалана отырып және жеке әңгімелесу өткізу;
3. Тиісті құралдарды пайдалана отырып, кандидаттарды кәсіби және жеке бағалауды жүзеге асыру;
4. Кандидаттармен ауызша және жазбаша сөйлесу.
Білімдер:
1. ҚР еңбек заңнамасының негіздері;
2. Кәсіпорындағы еңбекті ұйымдастыру жүйесі;
3. Кәсіпорынның ұйымдық құрылымы;
4. Диспетчерлік қызмет туралы ереже, диспетчерлік қызмет қызметкерлерінің міндеттері, құқықтары мен жауапкершілігі;
5. Орындалатын жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) түрлері;
6. Диспетчерлік қызмет қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулықтары;
7. Есептік құжаттаманы жүргізу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Диспетчерлік қызметті материалдық қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Қызметтің материалдарға, жабдықтарға қажеттіліктерін талдау және болжау;
2. Қызметтің қажеттіліктеріне қажетті шығындарды анықтаңыз;
3. Диспетчерлік қызметтің құрамын, жабдықтарын ұтымды орналастыруды жоспарлау;
4. Диспетчерлік қызметтің жабдықтарын пайдалануды, оған техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру және бақылау;
5. Есептеу техникасы, ұйымдастыру техникасы және байланыс құралдарын пайдалану.
Білімдер:
1. Өндірістік жоспарлау, жедел басқару, диспетчерлік қызметтердің жұмысын ұйымдастыру мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілер, әдістемелік материалдар;
2. Диспетчерлік қызмет туралы ереже;
3. Өндірісті жоспарлау әдістері;
4. Диспетчерлік бақылау жүйесі жабдығының түрлері, мақсаты және қолдану тәртібі;
5. Ақпараттық технологиялар негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Жүйелі ойлау
Күйзеліске тұрақтылық
Шешім қабылдау қабілеті
Қарым-қатынас
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Көліктегі аға диспетчер

10. Карточка профессии "Главный диспетчер (на транспорте)":
Код группы:
1325-1
Код наименования занятия:
1325-1-005
Наименование профессии:
Главный диспетчер (на транспорте)
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553"Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Диспетчер
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Организация перевозок и управление движением на автомобильном транспорте
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Организация перевозок и управление движением на автомобильном транспорте
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Техническое и профессиональное образование (специалист среднего звена) и практический опыт работы не менее 3 лет и/или профессиональная подготовка по установленной программе
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Обеспечение грамотного использования ресурсов диспетчерской службы, контроль и обеспечение выполнения суточного и сменного задания.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организационная подготовка работы диспетчерской службы;
2. Обеспечение диспетчерского руководства движением транспорта;
3. Организация совместных действий с оперативными и экстренными службами, местными исполнительными органами при возникновении аварийных или других чрезвычайных ситуаций.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организационная подготовка работы диспетчерской службы
Навык 1:
Организация работы сотрудников диспетчерской службы
Умения:
1. Придерживаться руководящих принципов, стандартов предприятия;
2. Организовывать работу подчиненных (смен);
3. Планировать деятельность подчиненных (смен);
4. Планировать транспортные операции;
5. Поддерживать оперативную связь с другими службами, транспортными, ремонтными подразделениями предприятия;
6. Выполнять несколько задач одновременно;
7. Обеспечивать соблюдение нормативных требований в деятельности диспетчерской службы;
8. Контролировать обеспечение подразделения необходимыми материалами, оборудованием;
9. Использовать средства вычислительной техники, оргтехники, коммуникаций и связи;

10. Кәсіптің карточкасы "Бас диспетчер (көлікте)":
Топтың коды:
1325-1
Қызмет атауының коды:
1325-1-005
Кәсіптің атауы:
Бас диспетчер (көлікте)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (Нормативтік-құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеуіндегі тізбесінде № 22003 болып тіркелген)
Диспетчер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Автокөлікте тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Автомобиль көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Техникалық және кәсіби білім (орта деңгейдегі маман) және 3 жылдан кем емес практикалық тәжірибе және/немесе белгіленген бағдарлама бойынша кәсіби білім
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Диспетчерлік қызмет ресурстарын сауатты пайдалануды қамтамасыз ету, тәуліктік және ауысымдық тапсырмалардың орындалуын бақылау және қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Диспетчерлік қызмет жұмысын ұйымдастырушылық дайындау;
2. Көлік қозғалысына диспетчерлік басшылықты қамтамасыз ету;
3. Авариялық немесе басқа да төтенше жағдайлар туындаған кезде жедел және шұғыл қызметтермен, жергілікті атқарушы органдармен бірлескен іс-қимылдарды ұйымдастыру.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Диспетчерлік қызмет жұмысын ұйымдастырушылық дайындау
Дағды 1:
Диспетчерлік қызмет қызметкерлерінің жұмысын ұйымдастыру
Машықтар:
1. Кәсіпорынның нұсқауларын, стандарттарын ұстаныңыз;
2. Бағыныштылардың (ауысымдардың) жұмысын ұйымдастыру;
3. Бағыныштылардың (ауысымдардың) қызметін жоспарлау;
4. Көлік операцияларын жоспарлау;
5. Кәсіпорынның басқа қызметтерімен, көлік, жөндеу бөлімшелерімен жедел байланыста болыңыз;
6. Бір уақытта бірнеше тапсырманы орындаңыз;
7. Диспетчерлік қызмет қызметіндегі нормативтік талаптардың сақталуын қамтамасыз ету;
8. Бөлімшені қажетті материалдармен, жабдықтармен қамтамасыз етуді бақылау;
9. Есептеу техникасы, ұйымдастыру техникасы, коммуникация және байланыс құралдарын пайдалану;

10. Использовать в работе нормативную, эксплуатационную и техническую документацию, положение о диспетчерской службе;
11. Документально оформлять результаты работы персонала (смены).
Знания:
1. Основные законодательные и иные нормативные правовые акты РК в области социальных и трудовых отношений, организации работы диспетчерских служб;
2. Перечень и содержание нормативной технической документации, служебной документации, инструктивно-методических материалов по вопросам организации перевозок, погрузочно-разгрузочных работ, диспетчеризации;
3. Должностные инструкции сотрудников диспетчерской службы;
4. Организация производственного планирования и диспетчирования на предприятии;
5. Специализация подразделений предприятия и производственные связи между ними;
6. Номенклатура и виды выполняемых работ;
7. Система организации и механизации диспетчерской службы;
8. Виды выполняемых работ (услуг);
9. Организация работы складов, перегрузочных комплексов, выполнения транспортных и погрузочно-разгрузочных работ;
10. Средства вычислительной техники, коммуникации и связи;
11. Основы экономики, организации производства, труда и управления;
12. Порядок ведения диспетчерских журналов и другой технической документации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Составление графиков работы сотрудников диспетчерской службы
Умения:
1. Планировать деятельность коллектива;
2. Составлять графики работы сотрудников диспетчерской службы;
3. Использовать в работе нормативную документацию, положение о диспетчерской службе;
4. Проводить организационные мероприятия по работе с персоналом;
5. Использовать средства вычислительной техники, оргтехники, коммуникаций и связи.
Знания:
1. Основные законодательные и иные нормативные правовые акты РК в области социальных и трудовых отношений, организации работы диспетчерских служб;
2. Перечень и содержание нормативной технической документации, служебной документации, инструктивно-методических материалов;
3. Внутреннее положение о диспетчерской службе, обязанности, права и ответственность сотрудников диспетчерской службы;
4. Основы организации труда и управления персоналом.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Контроль соблюдения сотрудниками диспетчерской службы производственных инструкций, выполнения сменно-суточных заданий, календарных планов, производственных программ
Умения:
1. Контролировать выполнение сотрудниками диспетчерской службы сменно-суточных заданий, календарных планов, производственных программ;

10. Жұмыста нормативтік, пайдалану және техникалық құжаттаманы, диспетчерлік қызмет туралы ережені пайдалану;
11. Персонал (ауысым) жұмысының нәтижелерін құжаттау.
Білімдер:
1. ҚР-ның Әлеуметтік және еңбек қатынастары, диспетчерлік қызметтердің жұмысын ұйымдастыру саласындағы негізгі заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Тасымалдауды, тиеу-түсіру жұмыстарын, диспетчерлеуді ұйымдастыру мәселелері бойынша нормативтік техникалық құжаттаманың, қызметтік құжаттаманың, нұсқаулық-әдістемелік материалдардың тізбесі мен мазмұны;
3. Диспетчерлік қызмет қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулықтары;
4. Кәсіпорында өндірістік жоспарлау мен диспетчерлеуді ұйымдастыру;
5. Кәсіпорын бөлімшелерінің мамандануы және олардың арасындағы өндірістік байланыстар;
6. Орындалатын жұмыстардың номенклатурасы мен түрлері;
7. Диспетчерлік қызметті ұйымдастыру және механикаландыру жүйесі;
8. Орындалатын жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) түрлері;
9. Қоймалардың, қайта тиеу кешендерінің жұмысын, көліктік және тиеу-түсіру жұмыстарын орындауды ұйымдастыру;
10. Есептеу техникасы, коммуникация және байланыс құралдары;
11. Экономика, өндірісті ұйымдастыру, Еңбек және басқару негіздері;
12. Диспетчерлік журналдарды және басқа да техникалық. құжаттамаларды жүргізу тәртібі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Диспетчерлік қызмет қызметкерлерінің жұмыс кестесін жасау
Машықтар:
1. Ұжымның қызметін жоспарлау;
2. Диспетчерлік қызмет қызметкерлерінің жұмыс кестесін жасау;
3. Жұмыста нормативтік құжаттаманы, диспетчерлік қызмет туралы ережені қолданыңыз;
4. Қызметкерлермен жұмыс бойынша ұйымдастыру іс-шараларын жүргізу;
5. Есептеу техникасы, ұйымдастыру техникасы, коммуникация және байланыс құралдарын пайдалану.
Білімдер:
1. ҚР-ның Әлеуметтік және еңбек қатынастары, диспетчерлік қызметтердің жұмысын ұйымдастыру саласындағы негізгі заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Нормативтік техникалық құжаттаманың, қызметтік құжаттаманың, нұсқаулық-әдістемелік материалдардың тізбесі мен мазмұны;
3. Диспетчерлік қызмет туралы ішкі ереже, диспетчерлік қызмет қызметкерлерінің міндеттері, құқықтары мен жауапкершілігі;
4. Еңбекті ұйымдастыру және персоналды басқару негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Диспетчерлік қызмет қызметкерлерінің өндірістік нұсқаулықтарды сақтауын, ауысымдық-тәуліктік тапсырмалардың, күнтізбелік жоспарлардың, өндірістік бағдарламалардың орындалуын бақылау
Машықтар:
1. Диспетчерлік қызмет қызметкерлерінің ауысымдық-тәуліктік тапсырмаларды, күнтізбелік жоспарларды, өндірістік бағдарламаларды орындауын бақылау;

1. Вести отчетную документацию по периодической проверке профессиональной компетенции подчиненного персонала;
2. Проводить анализ соблюдения сотрудниками диспетчерской службы графиков работы, сменно-суточных заданий, календарных планов, производственных программ;
3. Контролировать соблюдение сотрудниками диспетчерской службы должностных инструкций, нормативных документов;
4. Готовить предложения о мерах поощрения и взыскания;
5. Применять нормативную и техническую документацию, устанавливающую требования, порядок получения и подтверждения квалификации и компетенции для подчиненного персонала;
6. Использовать в работе нормативную и техническую документацию, положение о диспетчерской службе.
Знания:
1. Основные законодательные и иные нормативные правовые акты РК в области социальных и трудовых отношений, организации работы диспетчерских служб;
2. Внутренние положения и инструкции по труду;
3. Система организации и механизации диспетчерской службы;
4. Должностные инструкции сотрудников диспетчерской службы;
5. Система организации труда на предприятии;
6. Виды выполняемых работ (услуг);
7. Средства вычислительной техники, коммуникаций и связи;
8. Основы экономики, организации производства, труда и управления.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 6:
Осуществление контроля за соблюдением норм технического обслуживания оборудования системы диспетчерского контроля
Умения:
1. Использовать оборудование диспетчерского пульта, диспетчерской навигационной системы, средства вычислительной техники, оргтехники, связи;
2. Контролировать соблюдение норм, сроков выполнения технического обслуживания оборудования системы диспетчерского контроля;
3. Оформлять результаты контроля, заявки на ремонт оборудования, заявки на приобретение нового оборудования;
4. Взаимодействовать с дежурным персоналом, обслуживающим оборудование;
5. Работать с автоматизированными системами диспетчеризации, мониторинга транспорта и управления графиками.
Знания:
1. Положение о диспетчерской службе, обязанности, права и ответственность сотрудников диспетчерской службы, персонала, обслуживающего оборудование системы диспетчерского контроля;
2. Система организации и механизации диспетчерской службы;
3. Назначение и принцип работы оборудования системы диспетчерского контроля;
4. Порядок технического обслуживания оборудования системы диспетчерского контроля, подачи заявок на ремонт, на приобретение нового оборудования;
5. Порядок ведения отчетной документации;
6. Принципы работы цифровых карт, трекинга и систем планирования маршрутов;
7. Программы для составления и контроля расписаний, расчета времени хода и анализа отклонений.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Обеспечение диспетчерского руководства движением транспорта
Навык 1:
Организация и регулирование выполнения сменного плана и задания по перевозкам
Умения:

1. Бағынысты персоналдың кәсіби құзыреттілігін мерзімді тексеру бойынша есепті құжаттаманы жүргізу;
2. Диспетчерлік қызмет қызметкерлерінің жұмыс кестесін, ауысымдық-тәуліктік тапсырмаларды, күнтізбелік жоспарларды, өндірістік бағдарламаларды сақтауына талдау жүргізу;
3. Диспетчерлік қызмет қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулықтарды, нормативтік құжаттарды сақтауын бақылау;
4. Көтермелеу және жазалау шаралары туралы ұсыныстар дайындау;
5. Бағынысты персонал үшін біліктілік пен құзыреттілікті алу және растау талаптарын, тәртібін белгілейтін нормативтік және техникалық құжаттаманы қолдану;
6. Жұмыста нормативтік және техникалық құжаттаманы, диспетчерлік қызмет туралы ережені пайдалану.
Білімдер:
1. ҚР-ның Әлеуметтік және еңбек қатынастары, диспетчерлік қызметтердің жұмысын ұйымдастыру саласындағы негізгі заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Ішкі ережелер мен еңбек нұсқаулықтары;
3. Диспетчерлік қызметті ұйымдастыру және механикаландыру жүйесі;
4. Диспетчерлік қызмет қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулықтары;
5. Кәсіпорындағы еңбекті ұйымдастыру жүйесі;
6. Орындалатын жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) түрлері;
7. Есептеу техникасы, коммуникациялар және байланыс құралдары;
8. Экономика, өндірісті ұйымдастыру, Еңбек және басқару негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 6:
Диспетчерлік бақылау жүйесінің жабдықтарына техникалық қызмет көрсету нормаларының сақталуын бақылауды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Диспетчерлік пульттің, диспетчерлік навигациялық жүйенің жабдықтарын, есептеу техникасы, ұйымдастыру техникасы, байланыс құралдарын пайдалану;
2. Диспетчерлік бақылау жүйесінің жабдықтарына техникалық қызмет көрсетуді орындау нормаларының, мерзімдерінің сақталуын бақылау;
3. Бақылау нәтижелерін, Жабдықты жөндеуге өтінімдерді, жаңа жабдықты сатып алуға өтінімдерді ресімдеу;
4. Жабдыққа қызмет көрсететін кезекші персоналмен өзара әрекеттесу.
Білімдер:
1. Диспетчерлік қызмет туралы ереже, диспетчерлік қызмет қызметкерлерінің, диспетчерлік бақылау жүйесінің жабдықтарына қызмет көрсететін персоналдың міндеттері, құқықтары мен жауапкершілігі;
2. Диспетчерлік қызметті ұйымдастыру және механикаландыру жүйесі;
3. Диспетчерлік бақылау жүйесі жабдығының мақсаты мен жұмыс принципі;
4. Диспетчерлік бақылау жүйесінің жабдықтарына техникалық қызмет көрсету, жөндеуге, жаңа жабдық сатып алуға өтінімдер беру тәртібі;
5. Есептік құжаттаманы жүргізу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Көлік қозғалысына диспетчерлік басшылықты қамтамасыз ету
Дағды 1:
Ауысымдық жоспардың және тасымалдау жөніндегі тапсырманың орындалуын ұйымдастыру және реттеу
Машықтар:

1. Производить расчет потребности в подвижном составе;
2. Разрабатывать сменно-суточный план работы;
3. Составлять графики выпуска и возврата подвижного состава;
4. Формировать разнарядку транспорта по объектам на основе графика выпуска и сменно-суточного плана;
5. Проводить инструктаж водителей транспортных средств об условиях заданий и особенностях маршрутов, составлять график их работы;
6. Контролировать своевременность выхода транспорта на линию;
7. Участвовать в расследовании всех случаев нарушений транспортных процессов и недостачи грузов;
8. Проводить анализ выполнения сменно-суточных планов;
9. Составлять оперативные сводки о результатах работы подвижного состава, о результатах работы диспетчерской службы;
10. Использовать оборудование диспетчерского пульта, средства вычислительной техники, оргтехники, связи;
11. Использовать диспетчерскую навигационную систему.
Знания:
1. Нормативно-правовые документы, регламентирующие правила транспортирования, погрузки-разгрузки, приемки, складирования, хранения грузов и предоставления сервисных услуг;
2. Правила и нормы охраны труда, техники безопасности;
3. Организация работы складов, перегрузочных комплексов, выполнения транспортных и погрузочно-разгрузочных работ;
4. Организация производственного планирования и диспетчирования на предприятии;
5. Виды выполняемых работ (услуг);
6. Основные технико-эксплуатационные характеристики подвижного состава, погрузочно-разгрузочных механизмов и средств для контейнерных и пакетных перевозок;
7. Правила технической эксплуатации подвижного состава;
8. Современные способы мониторинга и контроля работы транспорта, мониторинга условий и особенностей перевозок на маршрутах, базирующиеся на использовании современного оборудования и приборов учета, системах спутникового мониторинга и пр.;
9. Правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии, противопожарной защиты;
10. Внутренние положения и инструкции о порядке организации перевозок и оперативного управления перевозочным процессом;
11. Средства вычислительной техники, оргтехники, коммуникации и связи;
12. Порядок ведения отчетной документации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Оперативное информирование заказчика, руководителя службы и/или аналогичной службы более высокого уровня управления о результатах транспортной работы
Умения:
1. Использовать оборудование диспетчерского пульта, средства вычислительной техники, оргтехники, связи;
2. Пользоваться диспетчерской навигационной системой;
3. Получать и передавать оперативную информацию с помощью средств коммуникации и связи;

1. Жылжымалы құрамға қажеттілікті есептеу;
2. Ауысымдық-тәуліктік жұмыс жоспарын әзірлеу;
3. Жылжымалы құрамды шығару және қайтару кестесін жасаңыз;
4. Шығару кестесі мен ауысымдық-тәуліктік жоспар негізінде объектілер бойынша көліктің бөлінуін қалыптастыру;
5. Көлік құралдарының жүргізушілеріне тапсырмалардың шарттары мен маршруттардың ерекшеліктері туралы нұсқама беру, олардың жұмыс кестесін жасау;
6. Көліктің желіге уақтылы шығуын бақылау;
7. Көлік процестерінің бұзылуының және жүктердің жетіспеушілігінің барлық жағдайларын тергеуге қатысу;
8. Ауысымдық-тәуліктік жоспарлардың орындалуына талдау жүргізу;
9. Жылжымалы құрам жұмысының нәтижелері, диспетчерлік қызмет жұмысының нәтижелері туралы жедел мәліметтер жасау;
10. Диспетчерлік пульт жабдығын, есептеу техникасы, ұйымдастыру техникасы, байланыс құралдарын пайдалану;
11. Басқару навигациялық жүйесін пайдаланыңыз.
Білімдер:
1. Жүктерді тасымалдау, тиеу-түсіру, қабылдау, сақтау, сақтау және сервистік қызметтер көрсету қағидаларын регламенттейтін нормативтік-құқықтық құжаттар;
2. Еңбекті қорғау, техника қауіпсіздігі ережелері мен нормалары;
3. Қоймалардың, қайта тиеу кешендерінің жұмысын, көліктік және тиеу-түсіру жұмыстарын орындауды ұйымдастыру;
4. Кәсіпорында өндірістік жоспарлау мен диспетчерлеуді ұйымдастыру;
5. Орындалатын жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) түрлері;
6. Жылжымалы құрамның, тиеу-түсіру механизмдерінің және контейнерлік және пакеттік тасымалдауға арналған құралдардың негізгі техникалық-пайдалану сипаттамалары;
7. Жылжымалы құрамды техникалық пайдалану ережелері;
8. Заманауи жабдықтар мен есептеу құралдарын, спутниктік мониторинг жүйелерін және т. б. пайдалануға негізделген көлік жұмысын бақылау мен бақылаудың, маршруттардағы тасымалдау жағдайлары мен ерекшеліктерін бақылаудың заманауи әдістері;
9. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария, өрттен қорғау ережелері мен нормалары;
10. Тасымалдауды ұйымдастыру және тасымалдау процесін жедел басқару тәртібі туралы ішкі ережелер мен нұсқаулықтар;
11. Есептеу техникасы, ұйымдастыру техникасы, коммуникация және байланыс құралдары;
12. Есептік құжаттаманы жүргізу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Көлік жұмысының нәтижелері туралы Тапсырыс берушіні, қызмет басшысын және/немесе басқарудың жоғары деңгейдегі ұқсас қызметін жедел хабардар ету
Машықтар:
1. Диспетчерлік пульт жабдығын, есептеу техникасы, ұйымдастыру техникасы, байланыс құралдарын пайдалану;
2. Басқару навигациялық жүйесін пайдаланыңыз;
3. Байланыс және байланыс құралдарының көмегімен жедел ақпаратты алу және беру;

4. Информировать заказчика, руководителя и/или аналогичную службу более высокого уровня управления о ходе перевозок и погрузочно-разгрузочных работ, нарушениях сменно-суточных заданий, планов, программ, неисполнении заявок на перевозки.
Знания:
1. Основные нормативные правовые и нормативно-технические документы, регламентирующие порядок дорожного движения, транспортирования, погрузки-разгрузки, приемки грузов и предоставления сервисных услуг;
2. Внутреннее положение о диспетчерской службе, обязанности, права и ответственность сотрудников диспетчерской службы;
3. Виды выполняемых работ (услуг);
4. Система организации и механизации диспетчерской службы;
5. Способы обмена информацией с представителями заказчика, руководителем службы и/или аналогичной службой более высокого уровня управления;
6. Порядок ведения отчетной документации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Организация совместных действий с оперативными и экстренными службами, местными исполнительными органами при возникновении аварийных или других чрезвычайных ситуаций
Навык 1:
Привлечение в необходимых случаях персонала диспетчерской службы для оказания содействия оперативным и экстренным службам
Умения:
1. Организовывать деятельность подчиненного персонала;
2. Осуществлять эффективные коммуникации с соответствующими представителями оперативных и экстренных служб, органов местной исполнительной власти, аналогичной службой более высокого уровня управления;
3. Обеспечивать управление работой транспорта при ликвидации чрезвычайных ситуаций и их последствий;
4. Использовать в работе нормативную и техническую документацию, положение о диспетчерской службе;
5. Документально оформлять результаты предпринятых мер при организации совместных действий с организациями, службами, органами;
6. Использовать оборудование диспетчерского пульта, средства вычислительной техники, оргтехники, связи;
7. Пользоваться диспетчерской навигационной системой;
8. Получать и передавать оперативную информацию с помощью средств коммуникации и связи.
Знания:
1. Основные нормативные правовые и нормативно-технические документы, регламентирующие порядок действия в чрезвычайных ситуациях, вопросы промышленной безопасности, противопожарной защиты, правила перевозки, погрузки-разгрузки грузов;
2. Способы обмена информацией с представителями оперативных и экстренных служб, органов местной исполнительной власти, аналогичной службой более высокого уровня управления;
3. Порядок оформления предпринимаемых действий при возникновении чрезвычайных ситуаций;

4. Тасымалдау және тиеу-түсіру жұмыстарының барысы, ауысымдық-тәуліктік тапсырмалардың, жоспарлардың, бағдарламалардың бұзылуы, тасымалдауға өтінімдердің орындалмауы туралы Тапсырыс берушіні, басшыны және/немесе басқарудың неғұрлым жоғары деңгейдегі ұқсас қызметін хабардар етуге міндетті.
Білімдер:
1. Жол қозғалысы, тасымалдау, тиеу-түсіру, жүктерді қабылдау және сервистік қызметтер көрсету тәртібін реттейтін негізгі нормативтік құқықтық және нормативтік-техникалық құжаттар;
2. Диспетчерлік қызмет туралы ішкі ереже, диспетчерлік қызмет қызметкерлерінің міндеттері, құқықтары мен жауапкершілігі;
3. Орындалатын жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) түрлері;
4. Диспетчерлік қызметті ұйымдастыру және механикаландыру жүйесі;
5. Тапсырыс берушінің өкілдерімен, қызмет басшысымен және/немесе басқарудың жоғары деңгейдегі ұқсас қызметімен ақпарат алмасу тәсілдері;
6. Есептік құжаттаманы жүргізу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Авариялық немесе басқа да төтенше жағдайлар туындаған кезде жедел және шұғыл қызметтермен, жергілікті атқарушы органдармен бірлескен іс-қимылдарды ұйымдастыру
Дағды 1:
Қажетті жағдайларда жедел және шұғыл қызметтерге жәрдем көрсету үшін диспетчерлік қызмет персоналын тарту
Машықтар:
1. Бағынысты персоналдың қызметін ұйымдастыру;
2. Жедел және шұғыл қызметтердің, жергілікті атқарушы билік органдарының тиісті өкілдерімен, басқарудың жоғары деңгейіндегі ұқсас қызметпен тиімді коммуникацияларды жүзеге асыру;
3. Төтенше жағдайлар мен олардың зардаптарын жою кезінде көліктің жұмысын басқаруды қамтамасыз ету;
4. Жұмыста нормативтік және техникалық құжаттаманы, диспетчерлік қызмет туралы ережені пайдалану;
5. Ұйымдармен, қызметтермен, органдармен бірлескен іс-қимылдарды ұйымдастыру кезінде қабылданған шаралардың нәтижелерін құжаттау;
6. Диспетчерлік пульт жабдығын, есептеу техникасы, ұйымдастыру техникасы, байланыс құралдарын пайдалану;
7. Басқару навигациялық жүйесін пайдаланыңыз;
8. Байланыс және байланыс құралдарының көмегімен жедел ақпаратты алу және беру.
Білімдер:
1. Төтенше жағдайларда қолданылу тәртібін, өнеркәсіптік қауіпсіздік, өртке қарсы қорғау мәселелерін, жүктерді тасымалдау, тиеу-түсіру қағидаларын регламенттейтін негізгі нормативтік құқықтық және нормативтік-техникалық құжаттар;
2. Жедел және шұғыл қызметтердің, жергілікті атқарушы билік органдарының өкілдерімен, басқарудың жоғары деңгейіндегі ұқсас қызметпен ақпарат алмасу тәсілдері;
3. Төтенше жағдайлар туындаған кезде қабылданатын іс-қимылдарды ресімдеу тәртібі;

4. Основы организации городского хозяйства;
5. Должностные инструкции подчиненных работников;
6. Порядок действий диспетчерской службы при возникновении чрезвычайных ситуаций;
7. Положение о диспетчерской службе, обязанности, права и ответственность диспетчеров;
8. Назначение и принцип работы системы диспетчерского контроля;
9. Порядок ведения отчетной документации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Стрессоустойчивость
Способность принимать решения
Компетентность
Системное мышление
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Начальник диспетчерской службы
4
Диспетчер на транспорте
11. Карточка профессии "Диспетчер (на транспорте)":
Код группы:
3159-0
Код наименования занятия:
3159-0-001
Наименование профессии:
Диспетчер (на транспорте)
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Диспетчер
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Организация перевозок и управление движением на автомобильном транспорте
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Техническое и профессиональное образование, практический опыт работы не менее 2 лет или общее среднее образование и профессиональная подготовка по установленной программе и практический опыт работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
3157-2-001 - Диспетчер автомобильного транспорта
Основная цель деятельности:
Обеспечение диспетчерского руководства движением транспорта
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение операций по осуществлению перевозочного процесса;
2. Организация работы персонала по выполнению требований обеспечения безопасности перевозок и выбору оптимальных решений при работах в условиях нестандартных и аварийных ситуаций.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение операций по осуществлению перевозочного процесса с
Навык 1:
Обеспечение диспетчерского руководства движением и взаимодействия различных видов транспорта
Умения:

4. Қала шаруашылығын ұйымдастыру негіздері;
5. Бағынысты қызметкерлердің лауазымдық нұсқаулықтары;
6. Төтенше жағдайлар туындаған кезде диспетчерлік қызметтің іс-қимыл тәртібі;
7. Диспетчерлік қызмет туралы ереже, диспетчерлердің міндеттері, құқықтары мен жауапкершілігі;
8. Диспетчерлік бақылау жүйесінің мақсаты мен жұмыс принципі;
9. Есептік құжаттаманы жүргізу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Шешім қабылдау қабілеті
Құзыреттілік
Жүйелік ойлау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Диспетчерлік қызметтің бастығы
4
Көліктегі Диспетчер
11. Кәсіптің карточкасы "Диспетчер (көлікте)":
Топтың коды:
3159-0
Қызмет атауының коды:
3159-0-001
Кәсіптің атауы:
Диспетчер (көлікте)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (Нормативтік-құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеуіндегі тізбесінде № 22003 болып тіркелген).
Диспетчер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Автомобиль көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Техникалық және кәсіби білім, 2 жылдан кем емес практикалық тәжірибе немесе жалпы орта білім және белгіленген бағдарлама бойынша кәсіби дайындық
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3157-2-001 - Автомобиль көлігінің диспетчері
Қызметтің негізгі мақсаты:
Көлік қозғалысына диспетчерлік басшылықты қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тасымалдау процесін жүзеге асыру бойынша операцияларды орындау;
2. Тасымалдау қауіпсіздігін қамтамасыз ету талаптарын орындау және стандартты емес және авариялық жағдайларда жұмыс істеу кезінде оңтайлы шешімдерді таңдау бойынша персоналдың жұмысын ұйымдастыру.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Тасымалдау процесін жүзеге асыру бойынша операцияларды орындау
Дағды 1:
Қозғалысқа диспетчерлік басшылықты және көліктің әртүрлі түрлерінің өзара іс-қимылын қамтамасыз ету
Машықтар:

1. Обеспечивать диспетчерское руководство движением транспорта;
2. Обеспечивать взаимодействие различных видов транспорта в процессе выполнения перевозок грузов с применением современных информационных технологий, средств коммуникаций и связи;
3. Организовывать и поддерживать оперативную связь с диспетчерскими службами сторонних организаций, с контрольно-диспетчерскими пунктами на маршрутах движения;
4. Формировать графики движения транспорта с учетом эксплуатационной обстановки и колебаний объемов перевозок;
5. Проводить анализ состояния обеспечения грузоперевозок;
6. Обеспечивать оперативный контроль своевременного и полного выпуска подвижного состава на каждый маршрут согласно графикам движения транспорта;
7. Обеспечивать оперативный контроль движения транспорта на маршрутах, отслеживать соблюдение графиков движения, исполнение заявок на перевозки;
8. Анализировать информацию по логистике транспорта, перемещению грузов и определять причины отклонений от графиков, планов работ;
9. Проводить проверку готовности водителей (машинистов) транспортных средств к транспортной работе на линии;
10. Проверять прохождение водителями (машинистами) транспортных средств медицинского освидетельствования;
11. Контролировать выполнение погрузочно-разгрузочных работ, правильность размещения и укладки грузов;
12. Использовать средства коммуникации и связи для корректировки плана работы, передачи информации о ходе погрузочно-разгрузочных работ, перевозки грузов, о нарушениях в работе;
13. Использовать диспетчерскую навигационную систему для определения географических координат расположения подвижного объекта;
14. Составлять отчетную документацию.
Знания:
1. Нормативно-правовые документы, регламентирующие правила транспортирования, погрузки-разгрузки, приемки, складирования, хранения грузов и предоставления сервисных услуг;
2. Правила и нормы охраны труда, техники безопасности;
3. Организация работы складов, перегрузочных комплексов, выполнения транспортных и погрузочно-разгрузочных работ;
4. Организация производственного планирования и диспетчирования на предприятии;
5. Основные технико-эксплуатационные характеристики подвижного состава, погрузочно-разгрузочных механизмов и средств для контейнерных и пакетных перевозок;
6. Правила технической эксплуатации подвижного состава;
7. Методы разработки рациональных маршрутов;
8. Формы организационно-оперативного учета перевозок;
9. Виды выполняемых работ (услуг);
10. Современные способы мониторинга и контроля работы транспорта, мониторинга условий и особенностей перевозок на маршрутах, базирующиеся на использовании современного оборудования и приборов учета, системах спутникового мониторинга и пр.;

1. Көлік қозғалысына диспетчерлік басшылықты қамтамасыз ету;
2. Заманауи ақпараттық технологияларды, коммуникация және байланыс құралдарын қолдана отырып, жүктерді тасымалдау процесінде әртүрлі көлік түрлерінің өзара әрекеттесуін қамтамасыз ету;
3. Қозғалыс маршруттарындағы бақылау-диспетчерлік пункттермен, Бөгде ұйымдардың диспетчерлік қызметтерімен жедел байланысты ұйымдастыру және қолдау;
4. Пайдалану жағдайын және тасымалдау көлемінің ауытқуын ескере отырып, көлік қозғалысының кестесін қалыптастыру;
5. Жүк тасымалын қамтамасыз ету жай-күйіне талдау жүргізу;
6. Көлік қозғалысының кестесіне сәйкес әрбір маршрутқа жылжымалы құрамның уақтылы және толық шығарылуын жедел бақылауды қамтамасыз ету;
7. Маршруттарда көлік қозғалысын жедел бақылауды қамтамасыз ету, қозғалыс кестелерінің сақталуын, тасымалдауға өтінімдердің орындалуын қадағалау;
8. Көлік логистикасы, жүктердің қозғалысы туралы ақпаратты талдаңыз және кестелерден, жұмыс жоспарларынан ауытқу себептерін анықтаңыз;
9. Көлік құралдарының жүргізушілерінің (машинистерінің) желідегі көлік жұмысына дайындығына тексеру жүргізу;
10. Көлік құралдарының жүргізушілерінің (машинистерінің) медициналық куәландырудан өтуін тексеру;
11. Тиеу-түсіру жұмыстарының орындалуын, жүктердің дұрыс орналасуы мен төселуін бақылау;
12. Жұмыс жоспарын түзету, тиеу-түсіру жұмыстарының барысы, жүктерді тасымалдау, жұмыстағы бұзушылықтар туралы ақпарат беру үшін коммуникация және байланыс құралдарын пайдалану;
13. Жылжымалы объектінің орналасуының географиялық координаттарын анықтау үшін басқару навигациялық жүйесін пайдаланыңыз;
14. Есеп беру құжаттамасын жасау.
Білімдер:
1. Жүктерді тасымалдау, тиеу-түсіру, қабылдау, сақтау, сақтау және сервистік қызметтер көрсету қағидаларын регламенттейтін нормативтік-құқықтық құжаттар;
2. Еңбекті қорғау, техника қауіпсіздігі ережелері мен нормалары;
3. Қоймалардың, қайта тиеу кешендерінің жұмысын, көліктік және тиеу-түсіру жұмыстарын орындауды ұйымдастыру;
4. Кәсіпорында өндірістік жоспарлау мен диспетчерлеуді ұйымдастыру;
5. Жылжымалы құрамның, тиеу-түсіру механизмдерінің және контейнерлік және пакеттік тасымалдауға арналған құралдардың негізгі техникалық-пайдалану сипаттамалары;
6. Жылжымалы құрамды техникалық пайдалану ережелері;
7. Ұтымды маршруттарды әзірлеу әдістері;
8. Тасымалдауды ұйымдастырушылық-жедел есепке алу нысандары;
9. Орындалатын жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) түрлері;
10. Заманауи жабдықтар мен есептеу құралдарын, спутниктік мониторинг жүйелерін және т. б. пайдалануға негізделген көлік жұмысын бақылау мен бақылаудың, маршруттардағы тасымалдау жағдайлары мен ерекшеліктерін бақылаудың заманауи әдістері;

11. Правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии, противопожарной защиты;
12. Внутренние положения и инструкции о порядке организации перевозок и оперативного управления перевозочным процессом;
13. Средства вычислительной техники, оргтехники, коммуникации и связи;
14. Порядок ведения отчетной документации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Инструктирование водителей (машинистов) транспортных средств об особенностях перевозок на маршрутах
Умения:
1. Получать сопроводительную информацию по маршрутной сетке, характере дорожных условий;
2. Передавать или организовывать передачу полученной информации водителям (машинистам) для обеспечения безопасности движения транспортных средств и своевременности перевозок;
3. Принимать необходимые меры по обеспечению безопасности движения транспортных средств;
4. Доводить до сведения водителей транспортных средств расписания движения, информацию об остановочных пунктах, необходимости перевозки попутных грузов, обслуживания новых клиентов.
Знания:
1. Нормативно-правовые документы, регламентирующие правила дорожного движения, транспортирования, погрузки-разгрузки, приемки, складирования, хранения грузов и предоставления сервисных услуг;
2. Правила и нормы охраны труда, техники безопасности;
3. Организация работы складов, перегрузочных комплексов, выполнения транспортных и погрузочно-разгрузочных работ;
4. Адреса предприятий и режим их работы;
5. Маршрутная сеть, схемы дорог, их состояние и условия движения, обеспечивающие безопасность перевозок;
6. Порядок ведения отчетной документации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Заполнение, выдача и прием транспортных документов, товарно-транспортных накладных
Умения:
1. Заполнять, выдавать и принимать путевые листы и товарно-транспортные накладные;
2. Проверять правильность их оформления, наличие реквизитов и штампов в товарно-транспортных накладных, отметок о сдаче груза в полном объеме;
3. Контролировать правильность записей показаний спидометра, получения и остатков горюче-смазочных материалов (ГСМ);
4. Заполнять регистрационные журналы по движению путевых листов;
5. Заполнять журналы регистрации технического состояния и выпуска на линию транспортных средств;
6. Выявлять в путевых листах записи о допущенных водителями нарушениях правил дорожного движения и докладывать о них руководству;
7. Применять в работе средства вычислительной техники, коммуникации и связи.
Знания:
1. Порядок оформления и обработки транспортной документации и товарно-транспортных накладных, учет технико-эксплуатационных показателей;

11. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария, өрттен қорғау ережелері мен нормалары;
12. Тасымалдауды ұйымдастыру және тасымалдау процесін жедел басқару тәртібі туралы ішкі ережелер мен нұсқаулықтар;
13. Есептеу техникасы, ұйымдастыру техникасы, коммуникация және байланыс құралдары;
14. Есептік құжаттаманы жүргізу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Көлік құралдарының жүргізушілеріне (машинистеріне) маршруттардағы тасымалдау ерекшеліктері туралы нұсқау беру
Машықтар:
1. Маршруттық тор, жол жағдайларының сипаты бойынша ілеспе ақпарат алу;
2. Көлік құралдарының қозғалыс қауіпсіздігін және тасымалдаудың уақтылығын қамтамасыз ету үшін алынған ақпаратты жүргізушілерге (машинистерге) беру немесе беруді ұйымдастыру;
3. Көлік құралдарының қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөнінде қажетті шаралар қабылдау;
4. Көлік құралдарының жүргізушілеріне қозғалыс кестесін, аялдама пункттері, ілеспе жүктерді тасымалдау қажеттілігі, жаңа клиенттерге қызмет көрсету туралы ақпаратты жеткізу.
Білімдер:
1. Жол қозғалысы, тасымалдау, тиеу-түсіру, жүктерді қабылдау, сақтау, сақтау және сервистік қызмет көрсету ережелерін реттейтін нормативтік-құқықтық құжаттар;
2. Еңбекті қорғау, техника қауіпсіздігі ережелері мен нормалары;
3. Қоймалардың, қайта тиеу кешендерінің жұмысын, көліктік және тиеу-түсіру жұмыстарын орындауды ұйымдастыру;
4. Кәсіпорындардың мекен-жайлары және олардың жұмыс режимі;
5. Маршруттық желі, жол схемалары, олардың жай-күйі және тасымалдау қауіпсіздігін қамтамасыз ететін қозғалыс жағдайлары;
6. Есептік құжаттаманы жүргізу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Көлік құжаттарын, тауар-көлік жүкқұжаттарын толтыру, беру және қабылдау
Машықтар:
1. Жол парақтарын және тауар-көлік жүкқұжаттарын толтыру, беру және қабылдау;
2. Олардың дұрыс ресімделуін, тауар-көлік жүкқұжаттарында деректемелер мен мөртабандардың, жүктің толық көлемде тапсырылғаны туралы белгілердің болуын тексеру;
3. Спидометр көрсеткіштерінің, жанар-жағармай материалдарының (ЖЖМ) алынуы мен қалдықтарының жазбаларының дұрыстығын бақылау;
4. Жол парақтарының қозғалысы бойынша тіркеу журналдарын толтыру;
5. Көлік құралдарының желісіне техникалық жай-күйін және шығарылымын тіркеу журналдарын толтыру;
6. Жол парақтарында жүргізушілердің жол жүру ережелерін бұзғаны туралы жазбаларды анықтау және олар туралы басшылыққа баяндау;
7. Жұмыста есептеу техникасы, коммуникация және байланыс құралдарын қолдану.
Білімдер:
1. Көлік құжаттамасын және тауар-көлік жүкқұжаттарын ресімдеу және өңдеу тәртібі, техникалық-пайдалану көрсеткіштерін есепке алу;

2. Приемы и методы делового общения, ведения переговоров;
3. Порядок ведения отчетной документации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 4:
Ведение оперативного учета хода перевозочного процесса и выполнения погрузочно-разгрузочных работ
Умения:
1. Вести оперативный учет хода перевозочного процесса, выполнения погрузочно-разгрузочных работ;
2. Применять в работе средства вычислительной техники, коммуникаций и связи;
3. Составлять отчетную документацию;
4. Контролировать соблюдение правил охраны труда при погрузке, перемещении и разгрузке грузов;
5. Контролировать проверку используемого оборудования и приспособлений при проведении погрузочно-разгрузочных работ.
Знания:
1. Нормативно-правовые документы, регламентирующие правила транспортирования, погрузки-разгрузки, приемки, складирования, хранения грузов и предоставления сервисных услуг;
2. Инструкции по выполнению погрузочно-разгрузочных работ и складированию грузов;
3. Формы организационно-оперативного учета перевозок и погрузочно-разгрузочных работ;
4. Порядок ведения отчетной документации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация работы персонала по выполнению требований обеспечения безопасности перевозок и выбору оптимальных решений при работах в условиях нестандартных и аварийных ситуаций
Навык 1:
Обеспечение безопасности и согласованного оперативного руководства перевозками
Умения:
1. Отслеживать процесс перемещения грузов, соблюдение сроков, точности маршрута, своевременности прохождения контрольных точек, сохранности грузов;
2. Использовать диспетчерскую навигационную систему для определения географических координат расположения подвижного объекта;
3. Сопоставлять полученные данные о работе транспорта со сменно - суточными заданиями;
4. Выявлять отклонения и причины их возникновения;
5. Корректировать этапы, сроки и безопасность выполнения транспортных операций.
Знания:
1. Нормативно-правовые документы, регламентирующие правила транспортирования, погрузки-разгрузки, приемки, складирования, хранения грузов и предоставления сервисных услуг;
2. Правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии;
3. Положения и инструкции о порядке организации перевозок и оперативного управления перевозочным процессом;
4. Сменно-суточные задания, графики движения транспорта;
5. Маршруты перевозок, контрольные точки и условия движения по маршрутам;
6. Назначение и принцип работы системы диспетчерского контроля;
7. Порядок ведения отчетной документации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение работ по ликвидации сверхнормативных простоев, сбоев транспортных процессов
Умения:

2. Іскерлік қарым-қатынас, келіссөздер жүргізу әдістері мен әдістері;
3. Есептік құжаттаманы жүргізу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 4:
Ведение оперативного учета хода перевозочного процесса и выполнения погрузочно-разгрузочных работ
Машықтар:
1. Тасымалдау процесінің барысын, тиеу-түсіру жұмыстарының орындалуын жедел есепке алуды жүргізу;
2. Жұмыста есептеу техникасы, коммуникация және байланыс құралдарын қолдану;
3. Есеп беру құжаттамасын жасау;
4. Жүктерді тиеу, орнын ауыстыру және түсіру кезінде еңбекті қорғау ережелерінің сақталуын бақылау;
5. Тиеу-түсіру жұмыстарын жүргізу кезінде пайдаланылатын жабдықтар мен құрылғыларды тексеруді бақылау.
Білімдер:
1. Жүктерді тасымалдау, тиеу-түсіру, қабылдау, сақтау, сақтау және сервистік қызметтер көрсету қағидаларын регламенттейтін нормативтік-құқықтық құжаттар;
2. Тиеу-түсіру жұмыстарын орындау және жүктерді сақтау жөніндегі нұсқаулықтар;
3. Тасымалдауды және тиеу-түсіру жұмыстарын ұйымдастырушылық-жедел есепке алу нысандары;
4. Есептік құжаттаманы жүргізу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Тасымалдау қауіпсіздігін қамтамасыз ету талаптарын орындау және стандартты емес және авариялық жағдайларда жұмыс істеу кезінде оңтайлы шешімдерді таңдау бойынша персоналдың жұмысын ұйымдастыру
Дағды 1:
Қауіпсіздікті және тасымалдарға келісілген жедел басшылықты қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Жүктердің қозғалу процесін, мерзімдердің сақталуын, маршруттың дәлдігін, бақылау нүктелерінің уақтылы өтуін, жүктердің сақталуын қадағалау;
2. Жылжымалы объектінің орналасуының географиялық координаттарын анықтау үшін басқару навигациялық жүйесін пайдаланыңыз;
3. Көлік жұмысы туралы алынған деректерді ауысымдық-тәуліктік тапсырмалармен салыстыру;
4. Ауытқуларды және олардың пайда болу себептерін анықтаңыз;
5. Көлік операцияларын орындау кезеңдерін, мерзімдерін және қауіпсіздігін түзетіңіз.
Білімдер:
1. Жүктерді тасымалдау, тиеу-түсіру, қабылдау, сақтау, сақтау және сервистік қызметтер көрсету қағидаларын регламенттейтін нормативтік-құқықтық құжаттар;
2. Еңбекті қорғау, техника қауіпсіздігі, өндірістік санитария ережелері мен нормалары;
3. Тасымалдауды ұйымдастыру және тасымалдау процесін жедел басқару тәртібі туралы ережелер мен нұсқаулықтар;
4. Ауысымдық-тәуліктік тапсырмалар, көлік қозғалысының кестелері;
5. Тасымалдау маршруттары, бақылау нүктелері және маршруттар бойынша қозғалыс шарттары;
6. Диспетчерлік бақылау жүйесінің мақсаты мен жұмыс принципі;
7. Есептік құжаттаманы жүргізу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Нормативтен тыс тоқтап қалуларды, көлік процестерінің іркілістерін жою жөніндегі жұмыстарды орындау
Машықтар:

1. Владеть информацией о наличии мест, простоях на маршруте по причине технической неисправности, о преждевременных возвратах в парк, на вокзал, в порт, опозданиях на маршрутах;
2. Организовывать оперативное переключение транспорта с маршрута на маршрут, выпуск на линию резервного транспорта;
3. Производить оперативную корректировку графиков движения транспорта и выполнения погрузочно-разгрузочных работ, маршрутов движения транспорта;
4. Организовывать загрузку порожнего транспорта в попутном направлении;
5. Вести переговорные процессы.
Знания:
1. Нормативно-правовые документы, регламентирующие правила транспортирования, погрузки-разгрузки, приемки, складирования, хранения грузов и предоставления сервисных услуг;
2. Нормы простоя транспорта под различными операциями;
3. Правила и нормы охраны труда;
4. Приемы и методы делового общения, ведения переговоров;
5. Основы организации производства, труда и управления;
6. Порядок ведения отчетной документации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Организация своевременной технической помощи подвижному составу на маршруте
Умения:
1. Оперативно реагировать на внештатную ситуацию;
2. Обеспечивать соблюдение транспортной дисциплины;
3. Организовывать в необходимых случаях (техническая неисправность, авария) оказание технической или ремонтной помощи подвижному составу;
4. Своевременно информировать руководство (подать рапорт);
5. Составлять оперативную сводку о происшествиях и принятых мерах по их устранению.
Знания:
1. Нормативно-правовые документы, регламентирующие правила транспортирования, погрузки-разгрузки, приемки, складирования, хранения грузов и предоставления сервисных услуг;
2. Правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии;
3. Положения и инструкции о порядке организации перевозок и оперативного управления перевозочным процессом;
4. Порядок ведения отчетной документации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Коммуникабельность
Компетентность
Ответственность
Умение самостоятельно решать поставленные руководством задачи
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Старший диспетчер на транспорте
3
Оператор диспетчерской службы движения и погрузочно-разгрузочных работ
3
Оператор диспетчерской службы на транспорте
12. Карточка профессии "Оператор диспетчерской движения и погрузочно-разгрузочных работ":
Код группы:
4323-2
Код наименования занятия:
4323-2-018
Наименование профессии:
Оператор диспетчерской движения и погрузочно-разгрузочных работ
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:

1. Орындардың болуы, техникалық ақаулық себебінен маршрутта тоқтап қалу, саябаққа, вокзалға, портқа мерзімінен бұрын оралу, маршруттардағы кешігулер туралы ақпаратты иелену;
2. Көлікті маршруттан маршрутқа жедел ауыстыруды, резервтік көлік желісіне шығаруды ұйымдастыру;
3. Көлік қозғалысының кестесіне және тиеу-түсіру жұмыстарының орындалуына, көлік қозғалысының маршруттарына жедел түзету жүргізу;
4. Бос көлікті ілеспе бағытта жүктеуді ұйымдастыру;
5. Келіссөздер жүргізу.
Білімдер:
1. Жүктерді тасымалдау, тиеу-түсіру, қабылдау, сақтау, сақтау және сервистік қызметтер көрсету қағидаларын регламенттейтін нормативтік-құқықтық құжаттар;
2. Әртүрлі операциялардағы көліктің тоқтап қалу нормалары;
3. Еңбекті қорғау ережелері мен нормалары;
4. Іскерлік қарым-қатынас, келіссөздер жүргізу әдістері мен әдістері;
5. Өндірісті, еңбекті және басқаруды ұйымдастыру негіздері;
6. Есептік құжаттаманы жүргізу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Маршрутта жылжымалы құрамға уақтылы техникалық көмек көрсетуді ұйымдастыру
Машықтар:
1. Штаттан тыс жағдайға жедел әрекет ету;
2. Көлік тәртібінің сақталуын қамтамасыз ету;
3. Қажетті жағдайларда (техникалық ақаулық, авария) жылжымалы құрамға техникалық немесе жөндеу көмегін көрсетуді ұйымдастыру;
4. Басшылықты уақтылы хабардар ету (есеп беру);
5. Оқиғалар және оларды жою бойынша қабылданған шаралар туралы жедел мәлімет жасау.
Білімдер:
1. Жүктерді тасымалдау, тиеу-түсіру, қабылдау, сақтау, сақтау және сервистік қызметтер көрсету қағидаларын регламенттейтін нормативтік-құқықтық құжаттар;
2. Еңбекті қорғау, техника қауіпсіздігі, өндірістік санитария ережелері мен нормалары;
3. Тасымалдауды ұйымдастыру және тасымалдау процесін жедел басқару тәртібі туралы ережелер мен нұсқаулықтар;
4. Есептік құжаттаманы жүргізу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Қарым-қатынас
Құзыреттілік
Жауапкершілік
Басшылық қойған міндеттерді өз бетінше шеше білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Көліктегі аға диспетчер
3
Қозғалыс және тиеу-түсіру жұмыстарының диспетчерлік қызметінің операторы
3
Көліктегі диспетчерлік қызмет операторы
12. Кәсіптің карточкасы "Диспетчерлік қозғалыс қызметінің және тиеу-түсіру жұмыстарының операторы ":
Топтың коды:
4323-2
Қызмет атауының коды:
4323-2-018
Кәсіптің атауы:
Диспетчерлік қозғалыс қызметінің және тиеу-түсіру жұмыстарының операторы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:

Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Оператор диспетчерской движения и погрузочно-разгрузочных работ
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Организация перевозок и управление движением на автомобильном транспорте
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Техническое и профессиональное образование или общее среднее образование и практический опыт не менее 1 года и/или профессиональная подготовка по установленной программе
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Контроль хода перевозочного процесса и выполнения погрузочно-разгрузочных работ
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Обеспечение выполнения плана перевозок грузов и погрузочно-разгрузочных работ;
2. Координация работы транспортных средств при осуществлении перевозок грузов;
3. Оперативный учет хода перевозочного процесса и выполнения погрузочно-разгрузочных работ.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Обеспечение выполнения плана перевозок грузов и погрузочно-разгрузочных работ
Навык 1:
Выполнение распоряжений диспетчера
Умения:
1. Выполнять распоряжения диспетчера;
2. Вести журнал оперативных распоряжений;
3. Применять в работе средства вычислительной техники, коммуникации и связи.
Знания:
1. Положения, инструкции, другие руководящие материалы и нормативные документы, касающиеся работы диспетчерских служб, организации перевозок, оперативного управления перевозочным процессом грузов, выполнения погрузочно-разгрузочных работ;
2. Организация производственного планирования и диспетчирования на предприятии;
3. Виды выполняемых работ (услуг);
4. Специализация подразделений предприятия, производственные связи между ними;
5. Основы организации труда и производства;
6. Правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии;
7. Средства вычислительной техники, коммуникации и связи.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Заполнение, выдача и прием транспортной и сопроводительной документации, проверка правильности ее оформления
Умения:
1. Заполнять, выдавать и принимать путевые листы и товарно-транспортные накладные;
2. Проверять правильность оформления путевых листов и товарно-транспортных накладных, наличие реквизитов и штампов в товарно-транспортных накладных, отметок о сдаче груза в полном объеме;

"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (Нормативтік-құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеуіндегі тізбесінде № 22003 болып тіркелген)
Қозғалыс және тиеу-түсіру жұмыстарының диспетчерлік қызметінің операторы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Автомобиль көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Техникалық және кәсіби білім немесе жалпы орта білім және 1 жылдан кем емес практикалық тәжірибе және/немесе белгіленген бағдарлама бойынша кәсіби дайындық
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тасымалдау процесінің барысын және тиеу-түсіру жұмыстарының орындалуын бақылау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жүктерді тасымалдау және тиеу-түсіру жұмыстары жоспарының орындалуын қамтамасыз ету;
2. Жүктерді тасымалдауды жүзеге асыру кезінде көлік құралдарының жұмысын үйлестіру;
3. Тасымалдау процесінің барысын және тиеу-түсіру жұмыстарын орындауды жедел есепке алу.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Жүктерді тасымалдау және тиеу-түсіру жұмыстары жоспарының орындалуын қамтамасыз ету
Дағды 1:
Диспетчердің өкімдерін орындау
Машықтар:
1. Диспетчердің өкімдерін орындау;
2. Жедел өкімдер журналын жүргізу;
3. Жұмыста есептеу техникасы, коммуникация және байланыс құралдарын пайдалану.
Білімдер:
1. Диспетчерлік қызметтердің жұмысына, тасымалдауды ұйымдастыруға, жүктерді тасымалдау процесін жедел басқаруға, тиеу-түсіру жұмыстарын орындауға қатысты қағидалар, нұсқаулықтар, басқа да басшылық материалдар мен нормативтік құжаттар;
2. Кәсіпорында өндірістік жоспарлау мен диспетчерлеуді ұйымдастыру;
3. Орындалатын жұмыстардың (қызметтердің) түрлері;
4. Кәсіпорын бөлімшелерінің мамандануы, олардың арасындағы өндірістік байланыстар;
5. Еңбекті және өндірісті ұйымдастыру негіздері;
6. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария қағидалары мен нормалары;
7. Есептеу техникасы, коммуникация және байланыс құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Көлік және ілеспе құжаттарды толтыру, беру және қабылдау, оны ресімдеудің дұрыстығын тексеру
Машықтар:
1. Жол парақтары мен тауар-көлік жүкқұжаттарын толтыру, беру және қабылдау;
2. Жол парақтарының және тауар-көлік жүкқұжаттарының дұрыс ресімделуін, тауар-көлік жүкқұжаттарындағы деректемелер мен мөртабандардың, жүктің толық көлемде тапсырылғаны туралы белгілердің болуын тексеру;

3. Контролировать правильность записей показаний спидометра, получения и остатков горюче-смазочных материалов;
4. Выявлять в путевых листах записи о допущенных водителями нарушениях правил дорожного движения и докладывать о них руководству;
5. Применять в работе средства вычислительной техники, коммуникации и связи.
Знания:
1. Порядок оформления, выдачи, приема и обработки транспортной и сопроводительной документации;
2. Средства вычислительной техники, коммуникации и связи;
3. Положения, инструкции, другие руководящие материалы и нормативные документы, касающиеся работы диспетчерских служб, организации перевозок и оперативного управления перевозочным процессом;
4. Организация производственного планирования и диспетчирования на предприятии;
5. Виды выполняемых работ (услуг);
6. Правила внутреннего трудового распорядка.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Контроль за соблюдением графиков работы и движением транспортных средств на маршрутах, исполнением заявок на перевозки
Умения:
1. Контролировать соблюдение графиков выпуска на линию и движение транспортных средств на маршрутах, исполнение заявок на перевозки;
2. Контролировать нахождение транспорта под погрузочно-разгрузочными операциями;
3. Использовать диспетчерскую навигационную систему для определения географических координат расположения подвижного объекта;
4. Осуществлять оперативную связь с водителями транспортных средств, клиентурой, погрузочно-разгрузочными и линейными диспетчерскими пунктами, терминалами;
5. Сопоставлять полученные данные о работе транспортных средств со сменно-суточными заданиями, планами, выявлять отклонения и причины их возникновения;
6. Информировать руководство о нарушениях сменно-суточных заданий, планов, неисполнении заявок на перевозки;
7. Организовывать в необходимых случаях (техническая неисправность, авария) оказание технической или ремонтной помощи подвижному составу;
8. Использовать оборудование диспетчерского пульта, средств оргтехники, коммуникации и связи.
Знания:
1. Основные нормативные правовые и нормативно-технические документы, регламентирующие порядок дорожного движения, перевозки, погрузки-разгрузки, приемки грузов и предоставления сервисных услуг;
2. Маршрутная сеть и условия движения на маршрутах движения транспортных средств, движение которых организует и контролирует оператор;
3. Схема дорог и их состояние на маршрутах движения транспортных средств, движение которых организует и контролирует оператор;
4. Расписание движения и остановочные пункты на маршрутах движения транспортных средств, движение которых организует и контролирует оператор;

3. Спидометр көрсеткіштерінің дұрыс жазылуын, жанар-жағармай материалдарының (ЖЖМ) алынуы мен қалдықтарын бақылау;
4. Жол парақтарында жүргізушілердің жол қозғалысы қағидаларын бұзуы туралы жазбаларды анықтау және олар туралы басшылыққа баяндау;
5. Жұмыста есептеу техникасы, коммуникация және байланыс құралдарын пайдалану.
Білімдер:
1. Көлік және ілеспе құжаттарды ресімдеу, беру, қабылдау және өңдеу тәртібі;
2. Есептеу техникасы, коммуникация және байланыс құралдары;
3. Диспетчерлік қызметтердің жұмысына, тасымалдауды ұйымдастыруға және тасымалдау процесін жедел басқаруға қатысты қағидалар, нұсқаулықтар, басқа да басшылық материалдар мен нормативтік құжаттар;
4. Кәсіпорында өндірістік жоспарлау мен диспетчерлеуді ұйымдастыру;
5. Орындалатын жұмыстардың (қызметтердің) түрлері;
6. Ішкі еңбек тәртібінің қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Маршруттарда көлік құралдарының жұмыс кестелерінің сақталуын және қозғалысын, тасымалдауға арналған өтінімдердің орындалуын бақылау
Машықтар:
1. Маршруттарда көлік құралдарын жолға шығару кестелерінің сақталуын және қозғалысын, тасымалдауға арналған өтінімдердің орындалуын бақылау;
2. Көліктің тиеу-түсіру операцияларында болуын бақылау;
3. Жылжымалы объектінің географиялық координаттарын анықтау үшін диспетчерлік навигациялық жүйені пайдалану;
4. Көлік құралдарының жүргізушілерімен, клиентурамен, тиеу-түсіру және желілік диспетчерлік пункттермен, терминалдармен жедел байланысты жүзеге асыру;
5. Көлік құралдарының жұмысы туралы алынған деректерді ауысымдық-тәуліктік тапсырмалармен, жоспарлармен салыстыру, ауытқулар мен олардың туындау себептерін анықтау;
6. Ауысымды-тәуліктік тапсырмалардың, жоспарлардың бұзылуы, тасымалдауға арналған өтінімдердің орындалмауы туралы басшылықты хабардар ету;
7. Қажет болған жағдайларда (техникалық ақаулық, авария) жылжымалы құрамға техникалық немесе жөндеу көмегін көрсетуді ұйымдастыру;
8. Диспетчерлік пульт жабдықтарын, ұйымдастыру техникасы құралдарын, коммуникациялар мен байланыс құралдарын пайдалану.
Білімдер:
1. Жол қозғалысы, тасымалдау, тиеу-түсіру, жүктерді қабылдау және сервистік қызмет көрсету тәртібін реттейтін негізгі нормативтік құқықтық және нормативтік-техникалық құжаттар;
2. Маршруттық желі және қозғалысын оператор ұйымдастыратын және бақылайтын көлік құралдары қозғалысының маршруттарындағы қозғалыс шарттары;
3. Жол схемасы және олардың қозғалысын оператор ұйымдастыратын және бақылайтын көлік құралдары қозғалысының маршруттарындағы жай-күйі;
4. Қозғалысын оператор ұйымдастыратын және бақылайтын көлік құралдары қозғалысының маршруттарындағы қозғалыс кестесі мен аялдама пункттері;

5. Графики работы водителей на маршрутах движения транспортных средств, движение которых организует и контролирует оператор;
6. Расстояния перевозок и характер дорожных условий на маршрутах движения транспортных средств, движение которых организует и контролирует оператор;
7. Требования завода — изготовителя транспортных средств, движение которых организует и контролирует оператор, по технической эксплуатации автомобилей;
8. Современные способы мониторинга и контроля работы транспорта, мониторинга условий и особенностей перевозок на маршрутах, базирующиеся на использовании современного оборудования и приборов учета, системах спутникового мониторинга и пр.;
9. Правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии, противопожарной защиты;
10. Внутренние положения и инструкции о порядке организации перевозок и оперативного управления перевозочным процессом;
11. Средства вычислительной техники, оргтехники, коммуникации и связи;
12. Основы экономики, организации труда и производства.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 4:
Осуществление регистрации путевой документации в регистрационных журналах или создание банка данных
Умения:
1. Осуществлять регистрацию путевой документации в регистрационных журналах;
2. Создавать банк данных;
2. Применять в работе средства вычислительной техники, оргтехники, коммуникации и связи.
Знания:
1. Порядок регистрации путевой документации в регистрационных журналах или в банке данных;
2. Эксплуатация применяемых технических средств обработки и передачи информации;
3. Организация производственного планирования и диспетчирования на предприятии;
4. Основные нормативные правовые и нормативно-технические документы, регламентирующие порядок перевозки, погрузки-разгрузки, приемки грузов;
5. Внутренние положения и инструкции о порядке организации перевозок и оперативного управления перевозочным процессом;
6. Правила внутреннего трудового распорядка.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 5:
Контроль за соблюдением транспортной дисциплины и ведение учета работы транспортных средств
Умения:
1. Контролировать соблюдение водителями транспортных средств дорожно-транспортной дисциплины;
2. Контролировать движение транспортных средств на линии, качество перевозок;
3. Вести учет работы транспортных средств;
4. Использовать диспетчерскую навигационную систему для определения географических координат расположения подвижного объекта.
Знания:
1. Основные нормативные правовые и нормативно-технические документы, регламентирующие правила дорожного движения, перевозки, погрузки-разгрузки, приемки грузов и предоставления сервисных услуг;
2. Правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии, противопожарной защиты;

5. Қозғалысын оператор ұйымдастыратын және бақылайтын көлік құралдары қозғалысының маршруттарындағы жүргізушілердің жұмыс кестесі;
6. Қозғалысын оператор ұйымдастыратын және бақылайтын көлік құралдары қозғалысының маршруттарындағы тасымалдау қашықтықтары мен жол жағдайларының сипаты;
7. Қозғалысын оператор ұйымдастыратын және бақылайтын көлік құралдарын дайындаушы зауыттың автомобильдерді техникалық пайдалану жөніндегі талаптары;
8. Қазіргі заманғы жабдықтар мен есептеу құралдарын, спутниктік мониторинг жүйесін және т. б. пайдалануға негізделген маршруттардағы тасымалдардың шарттары мен ерекшеліктерін мониторингілеу және көлік жұмысын бақылаудың заманауи тәсілдері;
9. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария, өртке қарсы қорғау қағидалары мен нормалары;
10. Тасымалдауды ұйымдастыру және тасымалдау процесін жедел басқару тәртібі туралы ішкі қағидалар мен нұсқаулықтар;
11. Есептеу техникасы, ұйымдастыру техникасы, коммуникация және байланыс құралдары;
12. Экономика, еңбекті және өндірісті ұйымдастыру негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 4:
Жол құжаттамасын тіркеу журналдарына тіркеуді жүзеге асыру немесе деректер банкін құру
Машықтар:
1. Жол құжаттамасын тіркеу журналдарына тіркеуді жүзеге асыру немесе деректер банкін құру;
2. Жұмыста есептеу техникасы, ұйымдастыру техникасы, коммуникация және байланыс құралдарын пайдалану.
Білімдер:
1. Жол құжаттамасын тіркеу журналдарында немесе деректер банкінде тіркеу тәртібі;
2. Ақпаратты өңдеу және берудің қолданылатын техникалық құралдарын пайдалану;
3. Кәсіпорында өндірістік жоспарлау мен диспетчерлеуді ұйымдастыру;
4. Жүктерді тасымалдау, тиеу-түсіру, қабылдау тәртібін реттейтін негізгі нормативтік құқықтық және нормативтік-техникалық құжаттар;
5. Тасымалдауды ұйымдастыру және тасымалдау процесін жедел басқару тәртібі туралы ішкі қағидалар мен нұсқаулықтар;
6. Ішкі еңбек тәртібінің қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 5:
Көлік тәртібінің сақталуын бақылау және көлік құралдарының жұмысын есепке алуды жүргізу
Машықтар:
1. Көлік құралдарын жүргізушілердің жол-көлік тәртібін сақтауын бақылау;
2. Жолда көлік құралдарының қозғалысын, тасымалдау сапасын бақылау;
3. Көлік құралдарының жұмысын есепке алу;
4. Жылжымалы объектінің географиялық координаттарын анықтау үшін диспетчерлік навигациялық жүйені пайдалану;
Білімдер:
1. Жол қозғалысы, тасымалдау, тиеу-түсіру, жүктерді қабылдау және сервистік қызмет көрсету қағидаларын регламенттейтін негізгі нормативтік құқықтық және нормативтік-техникалық құжаттар;
2. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария, өртке қарсы қорғау қағидалары мен нормалары;

3. Положения и инструкции о порядке организации перевозок и оперативного управления перевозочным процессом;
4. Порядок ведения отчетной документации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Координация работы транспортных средств при осуществлении перевозок грузов
Навык 1:
Поддержание оперативной связи с водителями, клиентурой, терминалами
Умения:
1. Регулировать, координировать работу водителей транспортных средств и их взаимодействие с клиентами, терминалами;
2. Осуществлять оперативную связь с клиентурой, погрузочно-разгрузочными и линейными диспетчерскими пунктами, терминалами;
3. Извещать грузополучателей о времени прибытия грузов в их адрес;
4. Собирать и обрабатывать информацию, в том числе с использованием компьютерной техники, о наличии грузов на грузообразующих и грузополучающих объектах, пунктах погрузки и разгрузки;
5. Получать и передавать оперативную информацию о загрузке транспортных средств, времени прохождения конкретных промежуточных пунктов, прибытия на конечный пункт маршрута, простоях по причине технической неисправности, об опозданиях на маршрутах, несвоевременном прибытии транспортных средств с помощью средств коммуникаций и связи;
6. Обеспечивать взаимодействие со всеми участниками перевозочного процесса с целью его оптимизации;
7. Получать и передавать клиентам и водителям транспортных средств оперативную информацию с помощью средств коммуникации и связи;
8. Использовать оборудование диспетчерского пульта, средства оргтехники, коммуникации и связи.
Знания:
1. Основные нормативные правовые и нормативно-технические документы, регламентирующие порядок дорожного движения, перевозки, погрузки-разгрузки, приемки грузов и предоставления сервисных услуг;
2. Правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии, противопожарной защиты;
3. Положения и инструкции о порядке организации перевозок и оперативного управления перевозочным процессом;
4. Порядок и методы осуществления связи с водителями, клиентурой, терминалами;
5. Виды выполняемых работ (услуг);
6. Средства вычислительной техники, коммуникации и связи.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Информирование водителей об условиях и особенностях перевозок на маршрутах
Умения:
1. Инструктировать водителей об условиях и особенностях перевозок на маршрутах, уделяя при этом особое внимание состоянию дорог, особенностям дорожного движения на отдельных участках в конкретных метеорологических условиях;
2. Получать и передавать оперативную информацию об условиях и особенностях перевозок на маршрутах, состоянии дорог, особенностях движения на отдельных участках, а также сводки метеослужбы;

3. Тасымалдауды ұйымдастыру және тасымалдау процесін жедел басқару тәртібі туралы қағидалар мен нұсқаулықтар;
4. Есептік құжаттаманы жүргізу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Жүктерді тасымалдауды жүзеге асыру кезінде көлік құралдарының жұмысын үйлестіру
Дағды 1:
Жүргізушілермен, клиенттермен, терминалдармен жедел байланысты ұстау
Машықтар:
1. Көлік құралдары жүргізушілерінің жұмысын және олардың клиенттермен, терминалдармен өзара іс-қимылын реттеу, үйлестіру;
2. Клиентурамен, тиеу-түсіру және желілік диспетчерлік пункттермен, терминалдармен жедел байланысты жүзеге асыру;
3. Жүктердің олардың мекенжайына келу уақыты туралы жүк алушыларға хабарлау;
4. Жүк түзуші және жүк алушы объектілерде, тиеу және түсіру пункттерінде жүктердің болуы туралы ақпаратты, оның ішінде компьютерлік техниканы пайдалана отырып жинау және өңдеу;
5. Көлік құралдарының тиелуі, нақты аралық пункттердің өту уақыты, маршруттың соңғы пунктіне келу, техникалық ақау себебі бойынша тоқтап тұру, маршруттардағы кешігу, коммуникация және байланыс құралдарының көмегімен көлік құралдарының уақтылы келмеуі туралы жедел ақпарат алуға және беруге міндетті;
6. Тасымалдау процесінің барлық қатысушыларымен оны оңтайландыру мақсатында өзара іс-қимылды қамтамасыз ету;
7. Байланыс және коммуникация құралдарының көмегімен жедел ақпаратты алу клиенттер мен көлік құралдарының жүргізушілеріне беру;
8. Диспетчерлік пульт жабдықтарын, ұйымдастыру техникасы құралдарын, коммуникациялар мен байланыс құралдарын пайдалану.
Білімдер:
1. Жол қозғалысы, тасымалдау, тиеу-түсіру, жүктерді қабылдау және сервистік қызмет көрсету тәртібін реттейтін негізгі нормативтік құқықтық және нормативтік-техникалық құжаттар;
2. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария, өртке қарсы қорғау қағидалары мен нормалары;
3. Тасымалдауды ұйымдастыру және тасымалдау процесін жедел басқару тәртібі туралы қағидалар мен нұсқаулықтар;
4. Жүргізушілермен, клиентурамен, терминалдармен байланысты жүзеге асыру тәртібі мен әдістері;
5. Орындалатын жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) түрлері;
6. Есептеу техникасы, коммуникация және байланыс құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жүргізушілерді маршруттағы тасымалдаулардың шарттары мен ерекшеліктері туралы ақпараттандыру
Машықтар:
1. Бұл ретте жолдың жай-күйіне, нақты метеорологиялық жағдайларда жекелеген учаскелердегі жол қозғалысының ерекшеліктеріне ерекше назар аудара отырып, маршруттардағы тасымалдау шарттары мен ерекшеліктері туралы жүргізушілерге нұсқау беру;
2. Маршруттардағы тасымалдардың шарттары мен ерекшеліктері, жолдардың жай-күйі, жекелеген учаскелердегі қозғалыс ерекшеліктері, сондай-ақ метеоқызметтің мәліметтері туралы жедел ақпарат алу және беру;

4322-3-003 - Оператор диспетчерской (производственно-диспетчерской) службы
4322-3-004 - Оператор диспетчерской службы
Основная цель деятельности:
Осуществление оперативного учета перевозок грузов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оперативный учет перевозок грузов;
2. Ведение документации.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Оперативный учет перевозок грузов
Навык 1:
Учет операций в ходе перевозочного процесса
Умения:
1. Вести учет операций в ходе перевозочного процесса;
2. Вести учет сдачи выполненных работ (оказанных услуг);
3. Сопоставлять полученные данные со сменно-суточными заданиями, календарными планами, производственными программами;
4. Вести учет нарушений сменно-суточных заданий, планов, программ, неисполнения заявок;
5. Применять в работе средства вычислительной техники, коммуникации и связи;
6. Использовать диспетчерскую навигационную систему для определения географических координат расположения подвижного объекта.
Знания:
1. Правила перевозок грузов различными видами транспорта;
2. Положения, инструкции, другие руководящие материалы и нормативные документы, касающиеся работы диспетчерских служб, организации перевозок и оперативного управления перевозочным процессом;
3. Средства вычислительной техники, коммуникации и связи;
4. Современные способы мониторинга и контроля работы транспорта, мониторинга условий и особенностей перевозок на маршрутах, базирующиеся на использовании современного оборудования и приборов учета, системах спутникового мониторинга и пр.;
5. Правила внутреннего трудового распорядка;
6. Правила и нормы охраны труда.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Информирование о ходе перевозочного процесса
Умения:
1. Получать и передавать оперативную информацию с помощью средств коммуникации и связи;
2. Информировать диспетчера о ходе перевозок, нарушениях сменно-суточных заданий, планов, программ, неисполнении заявок на перевозку;
3. Применять в работе средства вычислительной техники, коммуникаций и связи;
4. Использовать диспетчерскую навигационную систему для определения географических координат расположения подвижного объекта.
Знания:
1. Положения, инструкции, другие руководящие материалы и нормативные документы, касающиеся работы диспетчерских служб, организации перевозок и оперативного управления перевозочным процессом;
2. Средства вычислительной техники, коммуникации и связи;
3. Современные способы мониторинга и контроля работы транспорта, мониторинга условий и особенностей перевозок на маршрутах, базирующиеся на использовании современного оборудования и приборов учета, системах спутникового мониторинга и пр.;

4322-3-003 - Диспетчерлік қызмет (өндірістік-диспетчерлік) операторы
4322-3-004 - Диспетчерлік қызмет операторы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Осуществление оперативного учета перевозок грузов
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жүк тасымалдарын жедел есепке алу;
2. Құжаттама жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Жүк тасымалдарын жедел есепке алу
Дағды 1:
Тасымалдау процесі барысында операцияларды есепке алу
Машықтар:
1. Тасымалдау процесі барысында операциялардың есебін жүргізу;
2. Орындалған жұмыстарды (көрсетілген қызметтерді) тапсырудың есебін жүргізу;
3. Алынған деректерді ауысымдық-тәуліктік тапсырмалармен, күнтізбелік жоспарлармен, өндірістік бағдарламалармен салыстыру;
4. Ауысым-тәуліктік тапсырмаларды, жоспарларды, бағдарламаларды, тапсырыстарды орындамаудың есебін жүргізу;
5. Жұмыста есептеу техникасы, коммуникация және байланыс құралдарын пайдалану;
6. Жылжымалы объектінің географиялық координаттарын анықтау үшін диспетчерлік навигациялық жүйені пайдалану.
Білімдер:
1. Әртүрлі көлік түрлерімен жүк тасымалдау қағидалары;
2. Диспетчерлік қызметтердің жұмысына, тасымалдауды ұйымдастыруға және тасымалдау процесін жедел басқаруға қатысты қағидалар, нұсқаулықтар, басқа да басшылық материалдар мен нормативтік құжаттар;
3. Есептеу техникасы, коммуникация және байланыс құралдары;
4. Қазіргі заманғы жабдықтар мен есептеу құралдарын, спутниктік мониторинг және болжау жүйелерін пайдалануға негізделген маршруттардағы тасымалдардың шарттары мен ерекшеліктерін мониторингілеу және көлік жұмысын бақылаудың қазіргі заманғы тәсілдері;
5. Ішкі еңбек тәртібінің қағидалары;
6. Еңбекті қорғау қағидалары мен нормалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Тасымалдау процесінің барысы туралы ақпараттандыру
Машықтар:
1. Байланыс және коммуникация құралдарының көмегімен жедел ақпаратты алу және беру;
2. Диспетчерді тасымалдау барысы, ауысым-тәуліктік тапсырмалардың, жоспарлардың, бағдарламалардың бұзылуы, тасымалдауға арналған өтінімдердің орындалмауы туралы хабардар ету;
3. Жұмыста есептеу техникасы, коммуникация және байланыс құралдарын пайдалану;
4. Жылжымалы объектінің географиялық координаттарын анықтау үшін диспетчерлік навигациялық жүйені пайдалану.
Білімдер:
1. Диспетчерлік қызметтердің жұмысына, тасымалдауды ұйымдастыруға және тасымалдау процесін жедел басқаруға қатысты қағидалар, нұсқаулықтар, басқа да басшылық материалдар мен нормативтік құжаттар;
2. Есептеу техникасы, коммуникация және байланыс құралдары;
3. Қазіргі заманғы жабдықтар мен есептеу құралдарын, спутниктік мониторинг және болжау жүйелерін пайдалануға негізделген маршруттардағы тасымалдардың шарттары мен ерекшеліктерін мониторингілеу және көлік жұмысын бақылаудың қазіргі заманғы тәсілдері;

4. Правила внутреннего трудового распорядка;
5. Правила и нормы охраны труда.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Ведение документации
Навык 1:
Ведение учетной документации
Умения:
1. Вести учетную документацию или банк данных;
2. Применять в работе средства вычислительной техники, коммуникации и связи;
3. Соблюдать нормы положений, инструкций, других руководящих материалов и нормативных документов, касающиеся работы диспетчерских служб, организации перевозок и оперативного управления перевозочным процессом.
Знания:
1. Порядок ведения учетной документации или формирования банка данных;
2. Средства вычислительной техники, коммуникации и связи;
3. Положения, инструкции, другие руководящие материалы и нормативные документы, касающиеся работы диспетчерских служб, организации перевозок и оперативного управления перевозочным процессом.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Составление отчетной документации
Умения:
1. Составлять отчеты, в том числе по выявленным нарушениям сменно-суточных заданий, планов, программ, неисполненным заявкам на перевозку;
2. Применять в работе средства вычислительной техники, коммуникации и связи;
3. Соблюдать нормы положений, инструкций, других руководящих материалов и нормативных документов, касающиеся работы диспетчерских служб, организации перевозок и оперативного управления перевозочным процессом.
Знания:
1. Положения, инструкции, другие руководящие материалы и нормативные документы, касающиеся работы диспетчерских служб, организации перевозок и оперативного управления перевозочным процессом;
2. Порядок составления и ведения отчетной документации;
3. Правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии;
4. Средства вычислительной техники, коммуникации и связи.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Выдержка
Умение работать в стрессовой ситуации
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Диспетчер на транспорте
2
Водитель
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
14. Наименование государственного органа:
Министерство транспорта Республики Казахстан.
Исполнитель: Өзбеков С.Қ., +7 (717) 298 33 23, transport@transport.gov.kz
15. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Министерство транспорта Республики Казахстан.
Руководитель проекта: Өзбеков С.Қ.
E-mail: transport@transport.gov.kz
Номер телефона: +7 (717) 298 33 23.
16. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 3,

4. Ішкі еңбек тәртібінің қағидалары;
5. Еңбекті қорғау қағидалары мен нормалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Құжаттама жүргізу
Дағды 1:
Есептік құжаттама жүргізу
Машықтар:
1. Есепке алу құжаттамасын немесе деректер банкін жүргізу;
2. Жұмыста есептеу техникасы, коммуникация және байланыс құралдарын пайдалану.
Білімдер:
1. Есепке алу құжаттамасын жүргізу немесе деректер банкін қалыптастыру тәртібі;
2. Есептеу техникасы, коммуникация және байланыс құралдары;
3. Диспетчерлік қызметтердің жұмысына, тасымалдауды ұйымдастыруға және тасымалдау процесін жедел басқаруға қатысты қағидалар, нұсқаулықтар, басқа да басшылық материалдар мен нормативтік құжаттар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Есептік құжаттаманы жасау
Машықтар:
1. Есептер, оның ішінде ауысым-тәуліктік тапсырмалардың, жоспарлардың, бағдарламалардың анықталған бұзушылықтары, тасымалға орындалмаған өтінімдер бойынша есептер жасау;
2. Жұмыста есептеу техникасы, коммуникация және байланыс құралдарын пайдалану.
Білімдер:
1. Диспетчерлік қызметтердің жұмысына, тасымалдауды ұйымдастыруға және тасымалдау процесін жедел басқаруға қатысты қағидалар, нұсқаулықтар, басқа да басшылық материалдар мен нормативтік құжаттар;
2. Есептік құжаттаманы жасау және жүргізу тәртібі;
3. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария қағидалары мен нормалары;
4. Есептеу техникасы, коммуникация және байланыс құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Коммуникабельділік
Стресстік жағдайда жұмыс істей білу
Шыдамдылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Диспетчер на транспорте
2
Водитель
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
14. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Көлік министрлігі.
Орындаушы: Өзбеков С.Қ., +7 (717) 298 33 23, transport@transport.gov.kz.
15. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
Қазакстан Республикасының Көлік министрлігі.
Жоба жетекшісі: Өзбеков С.Қ.
E-mail: transport@transport.gov.kz.
Телефон нөмірі: +7 (717) 298 33 23.
16. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 3, 2025 жылғы