О бюджете Коксуского района на 2026-2028 годы
Решение Коксуского районного маслихата области Жетісу от 22 декабря 2025 года № 52-205.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2026 в соответствии с пунктом 10 настоящего решения.
В соответствии статьей 88, пунктом 3 статьи 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", маслихат Коксуского района РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы 8 040 799 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления 2 299 696 тысяч тенге;
неналоговые поступления 498 633 тысячи тенге;
поступления от продажи основного капитала 1 651 669 тысяч тенге;
поступления трансфертов 3 590 801 тысяча тенге;
2) затраты 8 293 705 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование 192 118 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты 325 155 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов 133 037 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета (-) 445 024 тысячи тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета 445 024 тысячи тенге, в том числе:
поступление займов 1 966 787 тысяч тенге;
погашение займов 1 746 633 тысячи тенге;
используемые остатки бюджетных средств 224 870 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Коксуского районного маслихата области Жетісу от 20.04.2026 № 54-217 (вводится в действие с 01.01.2026).
2. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год объемы бюджетных субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов, в сумме 299446 тысяч тенге, в том числе:
Жарлыозекскому сельскому округу 44 583 тысячи тенге;
Лабасинскому сельскому округу 20 306 тысяч тенге;
Мукринскому сельскому округу 39 456 тысяч тенге;
Муканчинскому сельскому округу 19 951 тысяча тенге;
Алгабасскому сельскому округу 43 223 тысячи тенге;
Енбекшинскому сельскому округу 17 129 тысяч тенге;
Айнабулакскому сельскому округу 44 261 тысяча тенге;
Каблисанскому сельскому округу 39 488 тысяч тенге;
Мусабекскому сельскому округу 31 049 тысяч тенге.
3. Предусмотреть в районном бюджете на 2027 год объемы бюджетных субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов, в сумме 303 979 тысяч тенге, в том числе:
Жарлыозекскому сельскому округу 45 464 тысячи тенге;

Көксу ауданының 2026-2028 жылдарға арналған бюджеті туралы
Жетісу облысы Көксу аудандық мәслихатының 2025 жылғы 22 желтоқсандағы № 52-205 шешімі.
Ескерту. 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 10-тармағымен.
Қазақстан Республикасының 2025 жылдың 15 наурыздағы Бюджет кодексінің 88-бабына, 91-бабының 3-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Көксу ауданы мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше осы шешімнің 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2026 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер 8 040 799 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер 2 299 696 мың теңге;
салықтық емес түсімдер 498 633 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер 1 651 669 мың теңге;
трансферттер түсімі 3 590 801 мың теңге;
2) шығындар 8 293 705 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу 192 118 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер 325 155 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу 133 037 мың теңге;
4) қаржы активтерiмен операциялар бойынша сальдо 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) (-) 445 024 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) 445 024 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі 1 966 787 мың теңге;
қарыздарды өтеу 1 746 633 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары 224 870 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Жетісу облысы Көксу аудандық мәслихатының 20.04.2026 № 54-217 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте аудан бюджетінен ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар көлемі 299446 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Жарлыөзек ауылдық округіне 44 583 мың теңге;
Лабасы ауылдық округіне 20 306 мың теңге;
Мұқыры ауылдық округіне 39 456 мың теңге;
Мұқаншы ауылдық округіне 19 951 мың теңге;
Алғабас ауылдық округіне 43 223 мың теңге;
Еңбекші ауылдық округіне 17 129 мың теңге;
Айнабұлақ ауылдық округіне 44 261 мың теңге;
Қаблиса ауылдық округіне 39 488 мың теңге;
Мұсабек ауылдық округіне 31 049 мың теңге.
3. 2027 жылға арналған аудандық бюджетте аудан бюджетінен ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар көлемі 303 979 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Жарлыөзек ауылдық округіне 45 464 мың теңге;

Лабасинскому сельскому округу 20 131 тысяча тенге;
Мукринскому сельскому округу 39 832 тысячи тенге;
Муканчинскому сельскому округу 19 656 тысяч тенге;
Алгабасскому сельскому округу 44 396 тысяч тенге;
Енбекшинскому сельскому округу 16 865 тысяч тенге;
Айнабулакскому сельскому округу 45 434 тысячи тенге;
Каблисанскому сельскому округу 40 611 тысяч тенге;
Мусабекскому сельскому округу 31 590 тысяч тенге.
4. Предусмотреть в районном бюджете на 2028 год объемы бюджетных субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов, в сумме 301 320 тысяч тенге, в том числе:
Жарлыозекскому сельскому округу 45 375 тысяч тенге;
Лабасинскому сельскому округу 18 971 тысяча тенге;
Мукринскому сельскому округу 39 550 тысяч тенге;
Муканчинскому сельскому округу 18 395 тысяч тенге;
Алгабасскому сельскому округу 44 886 тысяч тенге;
Енбекшинскому сельскому округу 15 714 тысяч тенге;
Айнабулакскому сельскому округу 45 891 тысяча тенге;
Каблисанскому сельскому округу 41 122 тысячи тенге;
Мусабекскому сельскому округу 31 416 тысяч тенге.
5. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год объем бюджетных изъятий из бюджетов сельских округов в районный бюджет в сумме 251 967 тысяч тенге, в том числе:
из Балпыкского сельского округа 251 967 тысяч тенге.
6. Предусмотреть в районном бюджете на 2027 год объем бюджетных изъятий из бюджетов сельских округов в районный бюджет в сумме 266 999 тысяч тенге, в том числе:

Лабасы ауылдық округіне 20 131 мың теңге;
Мұқыры ауылдық округіне 39 832 мың теңге;
Мұқаншы ауылдық округіне 19 656 мың теңге;
Алғабас ауылдық округіне 44 396 мың теңге;
Еңбекші ауылдық округіне 16 865 мың теңге;
Айнабұлақ ауылдық округіне 45 434 мың теңге;
Қаблиса ауылдық округіне 40 611 мың теңге;
Мұсабек ауылдық округіне 31 590 мың теңге.
4. 2028 жылға арналған аудандық бюджетте аудан бюджетінен ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар көлемі 301 320 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Жарлыөзек ауылдық округіне 45 375 мың теңге;
Лабасы ауылдық округіне 18 971 мың теңге;
Мұқыры ауылдық округіне 39 550 мың теңге;
Мұқаншы ауылдық округіне 18 395 мың теңге;
Алғабас ауылдық округіне 44 886 мың теңге;
Еңбекші ауылдық округіне 15 714 мың теңге;
Айнабұлақ ауылдық округіне 45 891 мың теңге;
Қаблиса ауылдық округіне 41 122 мың теңге;
Мұсабек ауылдық округіне 31 416 мың теңге.
5. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте ауылдық округтердің бюджеттерінен аудандық бюджетке бюджеттік алып қоюлар көлемі 251 967 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Балпық ауылдық округінен 251967 мың теңге.
6. 2027 жылға арналған аудандық бюджетте ауылдық округтердің бюджеттерінен аудандық бюджетке бюджеттік алып қоюлар көлемі 266 999 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:

из Балпыкского сельского округа 266 999 тысяч тенге.
7. Предусмотреть в районном бюджете на 2028 год объем бюджетных изъятий из бюджетов сельских округов в районный бюджет в сумме 284 253 тысячи тенге, в том числе:
из Балпыкского сельского округа 284 253 тысячи тенге.
8. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2026 год в сумме 101 476 тысяч тенге.
9. Учесть в расходах бюджетов сельских округов объемы целевых трансфертов общего характера согласно приложению 4 к настоящему решению.

Балпық ауылдық округінен 266 999 мың теңге.
7. 2028 жылға арналған аудандық бюджетте ауылдық округтердің бюджеттерінен аудандық бюджетке бюджеттік алып қоюлар көлемі 284 253 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Балпық ауылдық округінен 284 253 мың теңге.
8. 2026 жылға арналған ауданның жергілікті атқарушы органның резерві 101 476 мың теңге сомасында бекітілсін.
9. Ауылдық округ бюджеттерінің шығыстарында осы шешімнің 4-қосымшасына сәйкес жалпы сипаттағы нысаналы трансферттердің көлемі ескерілсін.

10. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
Председатель маслихата Коксуского района Бейсенбай Ж.
Приложение 1 к решению маслихата Коксуского района от 22 декабря 2025 года № 52-205
Районный бюджет на 2026 год
Сноска. Приложение 1 в редакции решения Коксуского районного маслихата области Жетісу от 20.04.2026 № 54-217 (вводится в действие с 01.01.2026).
Категория
Сумма
(тысяч тенге)
Класс
Подкласс
Наименование
I. Доходы

10. Осы шешім 2026 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Көксу ауданы мәслихатының төрағасы Ж.Бейсенбай
Көксу ауданы мәслихатының 2025 жылғы 22 желтоқсандағы № 52-205 шешіміне 1-қосымша
2026 жылға арналған аудандық бюджет
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - Жетісу облысы Көксу аудандық мәслихатының 20.04.2026 № 54-217 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Санаты
Сыныбы
Кішi сыныбы
Сомасы
(мың тенге)
Атауы
І. Кірістер

10 192
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
10 192
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
636 173
1
Социальное обеспечение
87 051
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
87 051
005
Государственная адресная социальная помощь
87 051
2
Социальная помощь
332 842
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
332 842
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
33 995
006
Оказание жилищной помощи
977
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
36 845
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
5 294
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
126 011
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
129 720
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
216 280
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
206 045
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
41 587
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
3 705
021
Капитальные расходы государственного органа
600
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
138 634
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
18 519
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
3 000
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
10 235
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
10 105
097
Оплата услуг поверенному агенту по предоставлению жилищных сертификатов (социальная поддержка в виде бюджетного кредита)

10 192
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
10 192
06
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
636 173
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
87 051
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
87 051
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
87 051
2
Әлеуметтiк көмек
332 842
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
332 842
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
33 995
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
977
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
36 845
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
5 294
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтік көмек көрсету
126 011
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
129 720
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
216 280
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
206 045
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
41 587
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
3 705
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
600
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
138 634
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
18 519
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
3 000
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
10 235
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
10 105
097
Сенім білдірілген агенттің тұрғын үй сертификаттарын беру бойынша (бюджеттік кредит түріндегі әлеуметтік қолдау) қызметтеріне ақы төлеу

50 367
015
Капитальные расходы государственного органа
700
482
Отдел предпринимательства и туризма района (города
областного значения)
30 853
001
Услуги по реализации государственной политики на
местном уровне в области развития предпринимательства и туризма
30 153
003
Капитальные расходы государственного органа
700
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
488 637
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции
41 437
013
Капитальные расходы государственного органа
700
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
446 500
02
Оборона
115 968
1
Военные нужды
51 688
122
Аппарат акима района (города областного значения)
51 688
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
51 688
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
64 280
122
Аппарат акима района (города областного значения)
64 280
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
64 280
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
10 702
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
10 702
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
10 702
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
10 702
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
669 267
1
Социальное обеспечение
94 095
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
94 095
005
Государственная адресная социальная помощь
94 095
2
Социальная помощь
356 945
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
356 945
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
35 695
006
Оказание жилищной помощи
1 026
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
51 491
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
5 559
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
127 069
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью

50 367
015
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
700
482
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік және туризм бөлімі
30 853
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті және туризмді дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске
асыру жөніндегі қызметтер
30 153
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
700
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
488 637
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
41 437
013
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
700
113
Төмен тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
446 500
02
Қорғаныс
115 968
1
Әскери мұқтаждар
51 688
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
51 688
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
51 688
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
64 280
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
64 280
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
64 280
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
10 702
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
10 702
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
10 702
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
10 702
06
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
669 267
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
94 095
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
94 095
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
94 095
2
Әлеуметтiк көмек
356 945
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
356 945
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
35 695
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
1 026
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
51 491
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
5 559
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтік көмек көрсету
127 069
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету