О бюджете Ескельдинского района на 2026-2028 годы
Решение Ескельдинского районного маслихата области Жетісу от 24 декабря 2025 года № 55-160
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2026 в соответствии с пунктом 9 настоящего решения.
В соответствии статьей 88 и пунктом 3 статьи 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Ескельдинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы 5 038 879 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления 2 614 759 тысяч тенге;
неналоговые поступления 195 853 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала 43 344 тысячи тенге;
поступления трансфертов 2 184 923 тысячи тенге;
2) затраты 5 038 879 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитов 168 600 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты 323 155 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов 154 555 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета (-) 168 600 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета 168 600 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов 323 155 тысяч тенге;
погашение займов 154 555 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств 0 тенге.
2. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год объемы бюджетных субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов, в сумме 191 901 тысяч тенге, в том числе:
Алдабергеновскому сельскому округу 4 414 тысяча тенге; Акынсаринскому сельскому округу 26 928 тысяч тенге;
Каратальскому сельскому округу 20 665 тысяч тенге;
Туленгутскому сельскому округу 16 866 тысячи тенге;
Сырымбетскому сельскому округу 24 691 тысячи тенге.
Кайнарлинскому сельскому округу 27 336 тысячи тенге;
Конырскому сельскому округу 23 443 тысячи тенге;
Кокжазыкскому сельскому округу 15 303 тысяч тенге;
Жалгизагашскому сельскому округу 32 255 тысяч тенге.
3. Предусмотреть в районном бюджете на 2027 год объемы бюджетных субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов, в сумме 191 726 тысяч тенге, в том числе:
Алдабергеновскому сельскому округу 3 101 тысяча тенге; Акынсаринскому сельскому округу 27 149 тысяч тенге;
Каратальскому сельскому округу 20 458 тысяч тенге;
Туленгутскому сельскому округу 16 474 тысячи тенге;

Ескелді ауданының 2026-2028 жылдарға арналған бюджеті туралы
Жетісу облысы Ескелді аудандық мәслихатының 2025 жылғы 24 желтоқсандағы № 55-160 шешімі
Ескерту. 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 9-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 88 бабына және 91-бабынның 3-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Ескелдi аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше осы шешімнің 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2026 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер 5 038 879 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер 2 614 759 мың теңге;
салықтық емес түсімдер 195 853 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер 43 344 мың теңге;
трансферттер түсімі 2 184 923 мың теңге;
2) шығындар 5 038 879 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу 168 600 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер 323 155 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу 154 555 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу 0 теңге;
мемлекеттік қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) (-) 168 600 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) 168 600 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі 323 155 мың теңге;
қарыздарды өтеу 154 555 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары 0 теңге.
2. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар көлемдері барлығы 191 901 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Алдабергенов ауылдық округіне 4 414 мың теңге;
Ақын Сара ауылдық округіне 26 928 мың теңге;
Қаратал ауылдық округіне 20 665 мың теңге;
Төлеңгіт ауылдық округіне 16 866 мың теңге;
Сырымбет ауылдық округіне 24 691 мың теңге;
Қайнарлы ауылдық округіне 27 336 мың теңге;
Қоңыр ауылдық округіне 23 443 мың теңге;
Көкжазық ауылдық округіне 15 303 мың теңге;
Жалғызағаш ауылдық округіне 32 255 мың теңге.
3. 2027 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар көлемдері барлығы 190 726 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Алдабергенов ауылдық округіне 3 101 мың теңге;
Ақын Сара ауылдық округіне 27 149 мың теңге;
Қаратал ауылдық округіне 20 458 мың теңге;
Төлеңгіт ауылдық округіне 16 474 мың теңге;

5. Утвердить на 2026 год объемы бюджетных изъятий из бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов в бюджеты районов (городов областного значения) в сумме 150 207 тысяч тенге, в том числе:
Карабулакский сельский округ 150 207 тысяч тенге.
6. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2026 год в сумме 70 797 тысяч тенге.
7. Учесть, что в районном бюджете на 2026 год предусмотрены целевые текущие трансферты бюджетам сельских округов, в том числе на:
на реализацию мер по благоустройству и озеленению населенных пунктов, обеспечению уличного освещения и санитарии населенных пунктов; организации водоснабжения населенных пунктов; обеспечению функционирования автомобильных дорог в сельских округах.
Распределение указанных трансфертов бюджетам сельских округов определяется на основании постановления акимата Ескельдинского района.

5. 2026 жылға аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінен аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерге бюджеттік алып қоюдың көлемдері барлығы 150 207 мың теңге көлемінде бекітілсін, оның ішінде:
Қарабұлақ ауылдық оуругі – 150 207 мың теңге.
6. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2026 жылға арналған резерві 70 797 мың теңге сомасында бекітілсін.
7. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
елді мекендерді абаттандыру мен көгалдандыру, елді мекендердегі көшелерді жарықтандыру және санитариясын қамтамасыз ету; елді мекендерді сумен жабдықтауды ұйымдастыру; ауылдық округтерде автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету жөніндегі шараларды іске асыруға.
Көрсетілген трансферттерді ауылдық округтердің бюджеттеріне бөлу Ескелді ауданы әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.

8. Учесть в расходах бюджетов сельских округов объемы целевых трансфертов общего характера согласно приложению 4 к настоящему решению.
9. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
Председатель маслихата Сатанов К.
Приложение 1 к решению Ескельдинского районного маслихата от 24 декабря 2025 года № 55-160
Районный бюджет на 2026 год
Категория
Сумма (тысяч тенге)
Класс
Подкласс
Наименование
ІІ. Доходы

8. Ауылдық округ бюджеттерінің шығыстарында осы шешімнің 4-қосымшасына сәйкес жалпы сипаттағы нысаналы трансферттердің көлемі ескерілсін.
9. Осы шешім 2026 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат төрағасы Қ. Сатанов
Ескелді аудандық мәслихатының 2025 жылғы 24 желтоқсандағы № 55-160 шешіміне 1 қосымша
2026 жылға арналған аудандық бюджет
Санаты
Сомасы (мың теңге)
Сыныбы
Iшкi сыныбы
Атауы
Кірістер

55 817
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
55 817
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
331 693
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции
44 444
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
287 249
02
Оборона
119 236
1
Военные нужды
52 513
122
Аппарат акима района (города областного значения)
52 513
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
52 513
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
66 723
122
Аппарат акима района (города областного значения)
66 723
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
66 723
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
2 362
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
2 362
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
2 362
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
2 362
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
849 446
1
Социальное обеспечение
231 339
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
231 339
005
Государственная адресная социальная помощь
231 339
2
Социальная помощь
429 062
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
429 062
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
36 892
006
Оказание жилищной помощи
3 836
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
52 933
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
4 360
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
126 971
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью

55 817
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясаттын қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
55 817
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
331 693
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
44 444
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
287 249
02
Қорғаныс
119 236
1
Әскери мұқтаждар
52 513
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
52 513
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
52 513
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
66 723
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
66 723
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
66 723
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
2 362
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
2 362
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
2 362
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
2 362
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
849 446
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
231 339
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
231 339
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
231 339
2
Әлеуметтiк көмек
429 062
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
429 062
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
36 892
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
3 836
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
52 933
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
4 360
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
126 971
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету

819
Отдел внутренней политики, культуры, развития языков и спорта района (города областного значения)
199 277
005
Услуги по проведению государственной информационной политики
21 628
007
Функционирование районных (городских) библиотек
176 249
008
Развитие государственного языка и других языков народа Казахстана
1 400
9
Прочие услуги по организации культуры, спорта, туризма и информационного пространства
43 755
819
Отдел внутренней политики, культуры, развития языков и спорта района (города областного значения)
43 755
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области внутренней политики, культуры, развития языков и спорта
42 595
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
1 160
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
134 439
1
Сельское хозяйство
56 261
477
Отдел сельского хозяйства и земельных отношений района (города областного значения)
56 261
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере сельского хозяйства и земельных отношений
56 261
6
Земельные отношения
9 984
477
Отдел сельского хозяйства и земельных отношений района (города областного значения)
9 984
011
Землеустройство, проводимое при установлении границ районов, городов областного значения, районного значения, сельских округов, поселков, сел
9 984
9
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
68 194
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
68 194
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
68 194
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
41 436
2
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
41 436
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
41 436
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, архитектуры и градостроительства на местном уровне
41 436
12
Транспорт и коммуникации
502 726
1
Автомобильный транспорт
399 316
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
399 316
023
Обеспечение функционирования автомобильных дорог
234 998
045
Капитальный и средний ремонт автомобильных дорог районного значения и улиц населенных пунктов
164 318
9
Прочие услуги в сфере транспорта и коммуникаций
103 410
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)

819
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат, мәдениет, тілдерді дамыту және спорт бөлімі
199 277
005
Мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізу жөніндегі қызметтер
21 628
007
Аудандық (қалалық) кiтапханалардың жұмыс iстеуi
176 249
008
Мемлекеттiк тiлдi және Қазақстан халқының басқа да тiлдерін дамыту
1 400
9
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiктi ұйымдастыру жөнiндегi өзге де қызметтер
43 755
819
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат, мәдениет, тілдерді дамыту және спорт бөлімі
43 755
001
Ақпаратты, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында жергілікті деңгейде мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
42 595
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
1 160
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
134 439
1
Ауыл шаруашылығы
56 261
477
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ауыл шаруашылығы мен жер қатынастары бөлімі
56 261
001
Жергілікті деңгейде ауыл шаруашылығы және жер қатынастары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
56 261
6
Жер қатынастары
9 984
477
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ауыл шаруашылығы мен жер қатынастары бөлімі
9 984
011
Аудандардың, облыстық маңызы бар, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердiң, ауылдардың, ауылдық округтердiң шекарасын белгiлеу кезiнде жүргiзiлетiн жерге орналастыру
9 984
9
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер
68 194
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
68 194
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
68 194
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
41 436
2
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
41 436
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
41 436
001
Жергілікті деңгейде құрылыс, сәулет және қала құрылысы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
41 436
12
Көлiк және коммуникация
502 726
1
Автомобиль көлiгi
399 316
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
399 316
023
Автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
234 998
045
Аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын және елді-мекендердің көшелерін күрделі және орташа жөндеу
164 318
9
Көлiк және коммуникациялар саласындағы өзге де қызметтер
103 410
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі