О бюджете Ескельдинского района на 2026-2028 годы
Решение Ескельдинского районного маслихата области Жетісу от 24 декабря 2025 года № 55-160.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2026 в соответствии с пунктом 9 настоящего решения.
В соответствии статьей 88 и пунктом 3 статьи 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Ескельдинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы 6 096 589 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления 2 722 725 тысяч тенге;
неналоговые поступления 195 853 тысячи тенге;
поступления от продажи основного капитала 43 344 тысяч тенге;
поступления трансфертов 3 134 667 тысяч тенге;
2) затраты 6 599 497 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитов 168 600 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты 323 155 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов 154 555 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета (-) 671 508 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета 671 508 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов 826 063 тысяч тенге;
погашение займов 154 576 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств 21 тысяча тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Ескельдинского районного маслихата области Жетісу от 20.04.2026 № 59-178 (вводится в действие с 01.01.2026).
2. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год объемы бюджетных субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов, в сумме 191 901 тысяч тенге, в том числе:
Алдабергеновскому сельскому округу 4 414 тысяча тенге; Акынсаринскому сельскому округу 26 928 тысяч тенге;
Каратальскому сельскому округу 20 665 тысяч тенге;
Туленгутскому сельскому округу 16 866 тысячи тенге;
Сырымбетскому сельскому округу 24 691 тысячи тенге.
Кайнарлинскому сельскому округу 27 336 тысячи тенге;
Конырскому сельскому округу 23 443 тысячи тенге;
Кокжазыкскому сельскому округу 15 303 тысяч тенге;
Жалгизагашскому сельскому округу 32 255 тысяч тенге.
3. Предусмотреть в районном бюджете на 2027 год объемы бюджетных субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов, в сумме 191 726 тысяч тенге, в том числе:
Алдабергеновскому сельскому округу 3 101 тысяча тенге; Акынсаринскому сельскому округу 27 149 тысяч тенге;

Ескелді ауданының 2026-2028 жылдарға арналған бюджеті туралы
Жетісу облысы Ескелді аудандық мәслихатының 2025 жылғы 24 желтоқсандағы № 55-160 шешімі.
Ескерту. 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 9-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 88 бабына және 91-бабынның 3-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Ескелдi аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше осы шешімнің 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2026 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер 6 096 589 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер 2 722 725 мың теңге;
салықтық емес түсімдер 195 853 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер 43 344 мың теңге;
трансферттер түсімі 3 134 667 мың теңге;
2) шығындар 6 599 497 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу 168 600 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер 323 155 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу 154 555 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу 0 теңге;
мемлекеттік қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) (-) 671 508 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) 671 508 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі 826 063 мың теңге;
қарыздарды өтеу 154 576 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары 21 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Жетісу облысы Ескелді аудандық мәслихатының 20.04.2026 № 59-178 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар көлемдері барлығы 191 901 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Алдабергенов ауылдық округіне 4 414 мың теңге;
Ақын Сара ауылдық округіне 26 928 мың теңге;
Қаратал ауылдық округіне 20 665 мың теңге;
Төлеңгіт ауылдық округіне 16 866 мың теңге;
Сырымбет ауылдық округіне 24 691 мың теңге;
Қайнарлы ауылдық округіне 27 336 мың теңге;
Қоңыр ауылдық округіне 23 443 мың теңге;
Көкжазық ауылдық округіне 15 303 мың теңге;
Жалғызағаш ауылдық округіне 32 255 мың теңге.
3. 2027 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар көлемдері барлығы 190 726 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Алдабергенов ауылдық округіне 3 101 мың теңге;
Ақын Сара ауылдық округіне 27 149 мың теңге;

6. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2026 год в сумме 70 797 тысяч тенге.
7. Учесть, что в районном бюджете на 2026 год предусмотрены целевые текущие трансферты бюджетам сельских округов, в том числе на:
на реализацию мер по благоустройству и озеленению населенных пунктов, обеспечению уличного освещения и санитарии населенных пунктов; организации водоснабжения населенных пунктов; обеспечению функционирования автомобильных дорог в сельских округах.
Распределение указанных трансфертов бюджетам сельских округов определяется на основании постановления акимата Ескельдинского района.

6. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2026 жылға арналған резерві 70 797 мың теңге сомасында бекітілсін.
7. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
елді мекендерді абаттандыру мен көгалдандыру, елді мекендердегі көшелерді жарықтандыру және санитариясын қамтамасыз ету; елді мекендерді сумен жабдықтауды ұйымдастыру; ауылдық округтерде автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету жөніндегі шараларды іске асыруға.
Көрсетілген трансферттерді ауылдық округтердің бюджеттеріне бөлу Ескелді ауданы әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.

8. Учесть в расходах бюджетов сельских округов объемы целевых трансфертов общего характера согласно приложению 4 к настоящему решению.
9. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
Председатель маслихата Сатанов К.
Приложение 1 к решению Ескельдинского районного маслихата от 24 декабря 2025 года № 55-160
Районный бюджет на 2026 год
Сноска. Приложение 1 в редакции решения Ескельдинского районного маслихата области Жетісу от 20.04.2026 № 59-178 (вводится в действие с 01.01.2026).
Категория
Сумма
(тысяч тенге)
Класс
Подкласс
Наименование
ІІ. Доходы

8. Ауылдық округ бюджеттерінің шығыстарында осы шешімнің 4-қосымшасына сәйкес жалпы сипаттағы нысаналы трансферттердің көлемі ескерілсін.
9. Осы шешім 2026 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат төрағасы Қ. Сатанов
Ескелді аудандық мәслихатының 2025 жылғы 24 желтоқсандағы № 55-160 шешіміне 1 қосымша
2026 жылға арналған аудандық бюджет
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - Жетісу облысы Ескелді аудандық мәслихатының 20.04.2026 № 59-178 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Санаты
Сомасы
(мың теңге)
Сыныбы
Iшкi сыныбы
Атауы
Кірістер

4 360
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
123 206
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
204 070
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
192 810
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
185 627
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
58 551
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
7 429
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
102 840
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
13 042
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
3 765
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
7 183
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
7 105
097
Оплата услуг поверенному агенту по предоставлению жилищных сертификатов (социальная поддержка в виде бюджетного кредита)
78
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
2 553 362
1
Жилищное хозяйство
1 273 891
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
719 668
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
719 668
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
554 223
003
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
554 223
2
Коммунальное хозяйство
918 602
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
918 602
012
Функционирование системы водоснабжения и водоотведения
80 000
028
Развитие коммунального хозяйства
138 602
029
Развитие системы водоснабжения и водоотведения
700 000
3
Благоустройство населенных пунктов
360 869
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)

4 360
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
123 206
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
204 070
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
192 810
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
185 627
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
58 551
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
7 429
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
102 840
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсарту
13 042
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
3 765
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
7 183
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
7 105
097
Сенім білдірілген агенттің тұрғын үй сертификаттарын беру бойынша (бюджеттік кредит түріндегі әлеуметтік қолдау) қызметтеріне ақы төлеу
78
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
2 553 362
1
Тұрғын үй шаруашылығы
1 273 891
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
719 668
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
719 668
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
554 223
003
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды ұйымдастыру
554 223
2
Коммуналдық шаруашылық
918 602
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
918 602
012
Сумен жабдықтау және су бұру
80 000
028
Коммуналдық шаруашылықты дамыту
138 602
029
Сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
700 000
3
Елді-мекендерді көркейту
360 869
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі

55 140
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
55 140
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
75 741
122
Аппарат акима района (города областного значения)
75 741
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
75 741
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
2 527
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
2 527
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
2 527
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
2 527
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
872 855
1
Социальное обеспечение
235 143
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
235 143
005
Государственная адресная социальная помощь
235 143
2
Социальная помощь
443 984
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
443 984
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
38 737
006
Оказание жилищной помощи
4 028
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
54 629
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
4 578
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
127 967
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
214 045
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
193 728
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
185 772
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
60 325
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
7 800
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия

55 140
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
55 140
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
75 741
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
75 741
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
75 741
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
2 527
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
2 527
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
2 527
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
2 527
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
872 855
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
235 143
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
235 143
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
235 143
2
Әлеуметтiк көмек
443 984
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
443 984
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
38 737
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
4 028
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
54 629
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
4 578
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
127 967
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
214 045
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
193 728
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
185 772
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
60 325
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
7 800
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер