Об утверждении Программы по управлению коммунальными отходами города Талдыкорган на 2025 – 2029 годы
Решение маслихата города Талдыкорган области Жетісу от 19 ноября 2025 года № 45-247
В соответствии с подпунктом 1) пункта 3 статьи 365 Экологического кодекса Республики Казахстан Талдыкорганский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить Программу по управлению коммунальными отходами города Талдыкорган на 2025-2029 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Председатель Талдыкорганского городского маслихата Т.Ахажан
Приложение к решению Талдыкорганского городского маслихата от 19 ноября 2025 года № 45-247
ПРОГРАММА
по управлению коммунальными отходами города Талдыкорган области Жетісу на 2025-2029 годы
СОДЕРЖАНИЕ
СПИСОК СОКРАЩЕНИЙ
АТЕ
административно-территориальная единица
ВМР
вторичные материальные ресурсы
га
гектар
г.
городская администрация
ЕС
Европейский союз
ЗЭ
зеленая экономика
ИП
индивидуальный предприниматель
кг
килограмм
КГО
крупногабаритный отход
КГКП
коммунальное государственное казенное предприятие
КГП на ПХВ
Коммунальное государственное предприятие на праве хозяйственного ведения
м3
метр кубический
МИО
местный исполнительный орган (акимат)
МПО
местный представительный орган (маслихат)
МСК
мусоросортировочный комплекс
МЭиПР
Министерство экологии и природных ресурсов
НПО
неправительственные организации
РК
Республика Казахстан
РОП
расширенная ответственность производителей
РСО
ртутьсодержащий отход
т
тонны
ТБО
твердые бытовые отходы
ТКО
твердые коммунальные отходы
ТОО
Товарищество с ограниченной ответственностью
ТО
территориальный оператор
тыс
тысяч
УПП
устойчивое потребление и производство
ПАСПОРТ ПРОГРАММЫ
Наименование программы
Программа по управлению коммунальными отходами в г. Талдыкорган на 2025-2029 годы
Основание для разработки
-Экологический кодекс Республики Казахстан (ст.365) от 2 января 2021 года № 400-VI ЗРК.
-Указ Президента Республики Казахстан от 30 мая 2013 года № 577 "О концепции по переходу Республики Казахстан к "зеленой экономике".
-Приказ и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан "Об утверждении правил управления коммунальными отходами" от 28 декабря 2021 года № 508.
-Приказ Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 18 мая 2023 года № 154-п "Об утверждении Методических рекомендаций местным исполнительным органам по разработке программы по управлению коммунальными отходами".
-Иные действующие нормативные акты утвержденные в целях реализации Экологического кодекса Республики Казахстан от 2 января 2021 года в сфере управления отходами.
Ответственный за разработку
Акимат области Жетісу
Ответственные за реализацию

Талдықорған қаласының 2025-2029 жылдарға арналған коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі бағдарламасын бекіту туралы
Жетісу облысы Талдықорған қалалық мәслихатының 2025 жылғы 19 қарашадағы № 45-247 шешімі
Қазақстан Республикасының Экология кодексінің 365-бабының 3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Талдықорған қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Талдықорған қаласының 2025-2029 жылдарға арналған коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі бағдарламасы осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Талдықорған қалалық мәслихатының төрағасы Т.Ахажан
Талдықорған қалалық мәслихатының 2025 жылғы 19 қарашадағы № 45-247 шешіміне қосымша
Бағдарлама
Жетісу облысы Талдықорған қаласының 2025-2029 жылдарға арналған коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі
МАЗМҰНЫ
ҚЫСҚАРТУЛАР ТІЗІМІ
ЖӘНЕ СОЛДАР
әкімшілік-аумақтық бірлік
VMR
қосалқы материалдық ресурстар
га
гектар
г.а.
Қала әкімшілігі
ЕО
Еуропа Одағы
З.Е
жасыл экономика
IP
жеке кәсіпкер
кг
килограмм
KGO
көлемді қалдықтар
КГКП
коммуналдық қазыналық кәсіпорын
ПВХ-дағы KGP
Шаруашылық жүргізу құқығындағы коммуналдық мемлекеттік кәсіпорын
м3
текше метр
LEA
жергілікті атқарушы орган (әкімдік)
MPO
жергілікті өкілді орган (мәслихат)
MSK
қалдықтарды сұрыптау кешені
MEiPR
Экология және табиғи ресурстар министрлігі
ҮЕҰ
үкіметтік емес ұйымдар
ҚР
Қазақстан Республикасы
ROP
кеңейтілген өндірушінің жауапкершілігі
RSO
құрамында сынап бар қалдықтар
Т
тонна
MSW
қатты тұрмыстық қалдықтар
MSW
қатты тұрмыстық қалдықтар
ЖШС
Жауапкершілігі шектеулі серіктестік
БҰЛ
аумақтық оператор
мың
мың
SCP
тұрақты тұтыну және өндіріс
БАҒДАРЛАМАЛЫҚ ПАСПОРТ
Бағдарлама атауы
Талдықорған қаласында 2025-2029 жылдарға арналған коммуналдық қалдықтарды басқару бағдарламасы
Даму негізі
-Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі (365-бап) 2021 жылғы 2 қаңтардағы № 400-VI ҚРЗ.
-"Қазақстан Республикасының "жасыл экономикаға" көшу тұжырымдамасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 30 мамырдағы № 577 Жарлығы.
-Әрекет ету тәртібі "Коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 28 желтоқсандағы No 508.
-"Жергілікті атқарушы органдарға коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу бағдарламасын әзірлеу бойынша әдістемелік ұсынымдарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2023 жылғы 18 мамырдағы № 154-ө бұйрығы.
-Қалдықтарды басқару саласындағы Қазақстан Республикасының 2021 жылғы 2 қаңтардағы Экологиялық кодексін іске асыру мақсатында бекітілген өзге де қолданыстағы нормативтік құқықтық актілер.
Даму менеджері
Жетісу облысының әкімдігі
Орындауға жауапты

1)Акимат области Жетісу
2)акимат г. Талдыкорган,
3)специализированные организации по обращению с коммунальными отходами г. Талдыкорган.
Цели программы
-снижение негативного воздействия отходов потребления на окружающую среду и здоровье населения;
-достижение установленных показателей, направленных на постепенное сокращение объемов образования коммунальных отходов, а также, увеличение доли восстановления коммунальных отходов и рекультивации полигонов через создание модели эффективной системы управления коммунальными отходами в г. Талдыкорган и ее реализацию.
Задачи
1)Формирование модели эффективной системы управления коммунальными отходами на территории г. Талдыкорган, в том числе охватывающей процессы образования, сбора, транспортировки коммунальных отходов в соответствии с требованиями законодательства РК и с учетом специфики региона (климат, география, динамика роста населения, планы развития территории и другое);
2)привлечение ресурсов, необходимых для реализации Программы;
3)создание инфраструктуры в сфере обращения с коммунальными отходами на основе представленных рекомендаций;
4)предоставление рекомендаций по минимизации количества мест захоронения коммунальных отходов, ликвидации несанкционированных объектов размещения отходов.
Сроки реализации

1)Жетісу облысының әкімдігі
2)Қала әкімдігі Талдықорған,
3)коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі мамандандырылған ұйымдар. Талдықорған.
Бағдарлама мақсаттары
-тұтыну қалдықтарының қоршаған ортаға және халықтың денсаулығына кері әсерін азайту;
-коммуналдық қалдықтардың түзілу көлемін кезең-кезеңмен азайтуға бағытталған белгіленген көрсеткіштерге қол жеткізу, сондай-ақ қалада коммуналдық қалдықтарды басқарудың тиімді жүйесінің үлгісін құру арқылы коммуналдық қалдықтарды қайта өңдеу және полигондарды рекультивациялау үлесін арттыру. Талдықорған қаласы және оны жүзеге асыру.
Тапсырмалар
1)Қала аумағында тиімді коммуналдық қалдықтарды басқару жүйесінің үлгісін қалыптастыру. Талдықорған қаласы, оның ішінде Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес және аймақтың ерекшеліктерін ескере отырып (климат, география, халық санының өсу динамикасы, аумақты дамыту жоспарлары, т.б.);
2)Бағдарламаны іске асыру үшін қажетті ресурстарды тарту;
3)ұсынылған ұсынымдар негізінде коммуналдық қалдықтарды басқару саласында инфрақұрылым құру;
4)коммуналдық қалдықтарды орналастыру орындарының санын азайту және рұқсат етілмеген қалдықтарды орналастыру орындарын жою бойынша ұсыныстар беру.
Іске асыру мерзімдері

2025-2029 годы
Целевые индикаторы
К завершению Программы в 2029 году:
- 99,4% населения г. Талдыкорган регулярно обслуживается мусоровывозящей организацией;
- один объект сортировки твердых коммунальных отходов;
- один объект размещения коммунальных отходов, соответствующий требованиям законодательства РК;
- шесть стационарных приемных пункта вторичного сырья и опасных отходов;
- один мобильный пункт приема вторичного сырья и опасных отходов.
Источники и объемы финансирования

2025-2029 жж
Мақсатты индикаторлар
2029 жылы Бағдарламаның аяқталуына қарай:
- қала халқының 99,4% Талдықорғанға қалдықтарды жинау ұйымы тұрақты түрде қызмет көрсетеді;
- тұрмыстық қатты қалдықтарды сұрыптауға арналған бір нысан;
- Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келетін бір коммуналдық қалдықтарды орналастыру объектісі;
- қайталама шикізат пен қауіпті қалдықтарды қабылдаудың алты стационарлық пункті;
- қайта өңделетін материалдар мен қауіпті қалдықтарды жинайтын бір жылжымалы пункт.
Қаржыландыру көздері мен көлемі

2 058 147
-
997 151
1 060 996
2027 г.
730 093
-
720 493
9 600
2028 г.
432 500
-
422 900
9 600
2029 г.
124 550
-
112 100
12 450
Итого:
4 860 043
-
3 078 483
1 781 560
Диаграмма 1 – Финансовые ресурсы для реализации Программы
Диаграмма 2 - Источники финансирования Программы
Объем финансирования Программы по управлению коммунальными отходами в г.Талдыкорган на 2025-2029 годы будет уточняться при утверждении местного бюджета на соответствующие финансовые годы в соответствии с законодательством Республики Казахстан и исходя из возможностей доходной части местных бюджетов.
В соответствии с положением Экологического кодекса РК (статья 388) Оператор РОП может развивать региональную систему управления ТБО через внедрение технологий сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию, обработки, сортировки, переработки и (или) утилизации отходов, строительство заводов (производств) по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, сортировке и (или) утилизации отходов, совершенствование материально-технической базы организаций, осуществляющих сбор, транспортировку, подготовку к повторному использованию, сортировку, обработку, переработку и (или) утилизацию отходов, организацию энергетической утилизации отходов.
1.ВВЕДЕНИЕ
Общая справка по городу Талдыкорган
Город Талдыкорган – административный, социально-экономический, образовательный и культурный центр области Жетiсу Республики Казахстан (Рисунок 1).

2 058 147
-
997 151
1 060 996
2027
730 093
-
720 493
9 600
2028
432 500
-
422 900
9 600
2029
124 550
-
112 100
12 450
Барлығы:
4 860 043
-
3 078 483
1 781 560
Талдықорған қаласында 2025-2029 жылдарға арналған коммуналдық қалдықтарды басқару бағдарламасын қаржыландыру көлемі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес және жергілікті бюджеттердің кіріс мүмкіндіктерін ескере отырып, тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджет бекітілген кезде нақтыланады.
INҚазақстан Республикасының Экологиялық кодексінің (388-бап) ережелеріне сәйкес ЭТҚ операторы жинау, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, қайта өңдеу, сұрыптау, кәдеге жарату және қайта өңдеу технологияларын енгізу арқылы қатты қалдықтарды басқарудың өңірлік жүйесін дамыта алады. (немесе) қалдықтарды кәдеге жарату, қалдықтарды қайта пайдалануға дайындау, қайта өңдеу, қайта өңдеу, сұрыптау және (немесе) кәдеге жарату зауыттарын (өндірістерін) салу, жинауды, тасымалдауды, қайта пайдалануға дайындауды жүзеге асыратын ұйымдардың материалдық-техникалық базасын жақсарту; қалдықтарды сұрыптау, қайта өңдеу, қайта өңдеу және (немесе) кәдеге жарату, қалдықтарды энергетикалық қайта өңдеуді ұйымдастыру.
1. КІРІСПЕ
1.1. Талдықорған қаласы туралы жалпы мәлімет
Талдықорған қаласы – Қазақстан Республикасы Жетісу облысының әкімшілік, әлеуметтік-экономикалық, білім және мәдени орталығы (1-сурет).

В состав города входят 8 населенных пунктов: город Талдыкорган, с.Отенай, с.Мойнак, с.Енбек, с.Пригородное, с.Ынтымак, с.Еркин, 3-отделение.
Рисунок 1 – Административно-территориальное деление области Жетiсу
В городе и населенных пунктах проживает 208 тысяч 557 человек, на 1 февраля 2025 года городское население составляет 173,9 тыс. человек или 84% от общей численности города, сельское - 34,6 тыс. человек или 17% соответственно.
Плотность населения на 1 кв. км составляет около - 510 человек, что является самым высоким показателем по области.
Административно-территориальное устройство городской админстрации Талдыкорган, в соответствии с НК РК 11-2021 "Классификатор административно-территориальных объектов (КАТО)", включает в себя город областного значения Талдыкорган и 2 сельских округа.
Административно-территориальные объекты г. приведено в таблице ниже (Таблица 1).
Таблица 1 – Административно-территориальные объекты г.Талдыкорган
Административно-территориальные объекты
Населенный пункт
1
город Талдыкорган
Талдыкорган
2
Еркинский сельский округ
Еркин
Отделение 3
3
Отенайский сельский округ
Отенай
Енбек
Мойнак
Ынтымак
Пригородное
Источник - https://www.gov.kz/memleket/entities/zhetysu-taldykorgan/about/structure/524/1?lang=ru
Географическое положение и природно-климатические условия
Талдыкорган, расположен в центральной части области Жетiсу, в западной части Джунгарского Алатау, протяженность с севера на юг составляет 11 км, с запада на восток – 17,5 км. г.Талдыкорган на севере граничит с Каратальским районом, остальная территория окружена границами Ескельдинского района.
Город находится на высоте свыше 650 метров над уровнем моря. Территория города составляет 0,38 тыс. км2.
Основой экономики Талдыкоргана является промышленное производство, база которого создавалась с учетом выгодного транспортно-географического положения.
В городе действуют 22 крупных и средних предприятия, формируется индустриальная зона "Талдыкорган", где планируется разместить свыше 60 предприятий.
Город является основным по республике производителем отдельных видов промышленной продукции: аккумуляторных батарей, изолированных проводов и кабелей, бытовых счетчиков учета электроэнергиии, погружных насосов.
В аграрном секторе города производством сельскохозяйственной продукции занимаются 19 сельхозпредприятий, 369 крестьянских хозяйств и 54 мини-предприятий по переработке (24 мини-пекарен, 2 мини-мельницы, 5 колбасных цехов, 3 мини-молзавода и др.). Кроме того, разведением скота и птицы, а также выращиванием сельхозпродукции занимаются 3561 домашнее хозяйство.

Қала құрамына 8 елді мекен кіреді: Талдықорған қаласы, Өтенай ауылы, Мойнақ ауылы, Еңбек ауылы, Пригородное ауылы, Ынтымақ ауылы, Еркін ауылы, 3-бөлім.
Сурет салу 1– Жетісу облысының әкімшілік-аумақтық бөлінісі
2025 жылғы 1 ақпандағы жағдай бойынша қалада және елді мекендерде 208 мың 557 адам тұрады, қала халқы 169,5 мың адам немесе жалпы қала халқының 83%, ауыл халқы тиісінше 34,6 мың адам немесе 17%;
Халықтың тығыздығы 1 шаршы км шамамен 510 адамды құрайды, бұл облыстағы ең жоғары көрсеткіш.
сәйкес Талдықорған қаласы әкімдігінің әкімшілік-аумақтық құрылымы ҚР СҚ 11-2021 "Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші (ҚАТО)", аудандық маңызы бар Талдықорған қаласы мен 2 ауылдық округті қамтиды.
Қаланың әкімшілік-аумақтық объектілері. төмендегі кестеде көрсетілген (1-кесте).
Кесте1– Талдықорған қаласының әкімшілік-аумақтық объектілері
Жоқ.
Әкімшілік-аумақтық объектілер
Елді мекен
1
Талдықорған қаласы
Талдықорған
2
Еркін ауылдық округі
Еркін
3 палата
3
Өтенай ауылдық округі
Отенай
Еңбек
Мойнақ
Ынтымақ
Пригородное
Дереккөз - https://www.gov.kz/memleket/entities/zhetysu-taldykorgan/about/structure/524/1?lang=ru
1.2. Географиялық орны және табиғи-климаттық жағдайлары
Талдықорған Жетісу облысының орталық бөлігінде, Жоңғар Алатауының батыс бөлігінде орналасқан, солтүстіктен оңтүстікке қарай ұзындығы 11 км, батыстан шығысқа қарай 17,5 км. Солтүстікте Талдықорған қаласы Қаратал ауданымен шектессе, қалған аумағы Ескелді ауданының шекарасымен қоршалған.
Қала жоғарыда орналасқан650 мметр теңіз деңгейінен жоғары. Қаланың аумағы 0,38 мың км2.
Талдықорған экономикасының негізін өнеркәсіптік өндіріс құрайды, оның негізі оның қолайлы көліктік-географиялық орналасуын ескере отырып құрылған.
Қалада 22 ірі және орта кәсіпорын болса, Талдықорған индустриалды аймағы құрылуда, онда 60-тан астам кәсіпорынды орналастыру жоспарлануда.
Қала республикадағы өнеркәсіп өнімдерінің жекелеген түрлерін: аккумуляторларды, оқшауланған сымдар мен кабельдерді, тұрмыстық электр есептегіштерін, суасты сорғыларын негізгі өндіруші болып табылады.
Қаланың ауыл шаруашылығы саласында 19 ауылшаруашылық кәсіпорны, 369 шаруа қожалығы және 54 шағын өңдеу кәсіпорны (24 шағын наубайхана, 2 шағын диірмен, 5 шұжық цехы, 3 шағын сүт және т.б.) өнім өндірумен айналысады. ауыл шаруашылығы өнімдері. Сондай-ақ, 3561 шаруашылық мал мен құс өсірумен, ауыл шаруашылығы өнімдерін өсірумен айналысады.

Климат резко континентальный. Зимы холодные с ветрами и морозами. Лето жаркое, сухое и малооблачное, зима морозная, снежная и местами облачная. В течение года температура обычно колеблется от -8 °C до 33 °C и редко бывает ниже -16 °C или выше 37 °C.
Источник - https://ru.weatherspark.com/y/109682/%D0%9E%D0%B1%D1%8B%D1%87%D0%BD%D0%B0%D1%8F-%D0%BF%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B0-%D0%B2-%D0%A2%D0%B0%D0%BB%D0%B4%D1%8B%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%B3%D0%B0%D0%BD-%D0%9A%D0%B0%D0%B7%D0%B0%D1%85%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD-%D0%B2%D0%B5%D1%81%D1%8C-%D0%B3%D0%BE%D0%B4
Управление отходами в приоритетных задачах города/ области
ЦУРы
Среди Целей устойчивого развития ООН (ЦУР), принятых Казахстаном, имеется ряд целей и задач, связанных с вопросами сокращения негативного влияния отходов на окружающую среду и здоровье населения планеты. В таблице ниже (Таблица 2) выделены такие цели и соответствующие им задачи.
ЦУР, являясь по своему охвату глобальным документом, определяет общую рамку без учета особенностей отдельных государств, текущее положение необходимой инфраструктуры и т.д.
Казахстан принял ЦУР и строит планы развития с учетом соответствующих целей и задач.
Таблица 2 – ЦУР, связанных с вопросами сокращения отходов.
ЦУР
Задача
11.6 К 2030 году уменьшить негативное экологическое воздействие городов в пересчете на душу населения, в том числе посредством уделения особого внимания качеству воздуха и удалению городских и других отходов.
11.6.1 Доля твердых бытовых отходов, которые регулярно собираются и надлежащим образом удаляются, в общей массе городских отходов.
12.3 К 2030 году сократить вдвое в пересчете на душу населения общемировое количество пищевых отходов на розничном и потребительском уровнях и уменьшить потери продовольствия в производственно-сбытовых цепочках, в том числе послеуборочные потери.
12.3.1 Глобальный индекс потерь продовольствия
12.5 К 2030 году существенно уменьшить объем отходов путем принятия мер по предотвращению их образования, их сокращению, переработке и повторному использованию
12.5.1 Национальный уровень переработки отходов, масса утилизированных материалов
12.6 Рекомендовать компаниям, особенно крупным и транснациональным компаниям, применять устойчивые методы производства и отражать информацию о рациональном использовании ресурсов в своих отчетах
12.6.1 Число компаний, публикующих отчеты о рациональном использовании ресурсов
12.7 Содействовать обеспечению экологичной практики государственных закупок в соответствии с национальными стратегиями и приоритетами
12.7.1 Число стран, осуществляющих стратегии и планы действий по экологизации государственных закупок

Климаты күрт континенттік. Қысы суық, жел мен аязды. Жазы ыстық, құрғақ және ала бұлтты, қысы аязды, қарлы, кей жерлерде бұлтты. Жыл бойы температура әдетте -8 ° C-тан 33 ° C-қа дейін өзгереді және сирек -16 ° C-тан төмен немесе 37 ° C-тан жоғары болады.
Дереккөз - https://ru.weatherspark.com/y/109682/%D0%9E%D0%B1%D1%8B%D1%87%D0%BD%D0%B0%D1%8F-%D0%BF% D0%BE%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B0-%D0%B2-%D0%A2%D0%B0%D0%BB%D0%B4%D1%8B%D0%BA% D0%BE%D1%80%D0%B3%D0%B0%D0%BD-%D0%9A%D0%B0%D0%B7%D0%B0%D1%85%D1%81%D1%82%D0 %B0%D0%BD-%D0%B2%D0%B5%D1%81%D1%8C-%D0%B3%D0%BE%D0%B4
1.3. Қаланың/облыстың басым міндеттерінде қалдықтарды басқару
SDGs
арасындаҚазақстан қабылдаған Біріккен Ұлттар Ұйымының Тұрақты даму мақсаттарында (ТДМ) қалдықтардың қоршаған ортаға және планета тұрғындарының денсаулығына кері әсерін азайтуға байланысты бірқатар мақсаттар мен міндеттер қойылған. Төмендегі кестеде (кесте 2) осындай мақсаттар мен соған сәйкес міндеттер белгіленеді.
SDG ауқымы бойынша жаһандық құжат бола отырып, жекелеген мемлекеттердің ерекшеліктерін, қажетті инфрақұрылымның ағымдағы жағдайын және т.б. есепке алмастан жалпы шеңберді анықтайды.
Қазақстан қабылдадыSDG құрайды және тиісті мақсаттар мен міндеттерді ескере отырып, даму жоспарларын құрады.
Кесте2– Қалдықтарды азайту мәселелеріне қатысты SDG.
SDGs
Тапсырма
11.6 2030 жылға қарай жан басына шаққанда қалалардың қоршаған ортаға теріс әсерін азайту, оның ішінде ауаның сапасына, қалалық және басқа да қалдықтарды басқаруға назар аудару арқылы.
11.6.1 Тұрақты түрде жиналатын және тиісті түрде жойылатын қатты тұрмыстық қалдықтардың жалпы коммуналдық қалдықтардағы үлесі.
12.3 2030 жылға қарай бөлшек және тұтынушылық деңгейде жан басына шаққандағы жаһандық азық-түлік қалдықтарын екі есе қысқарту және егін жинаудан кейінгі ысыраптарды қоса алғанда, құн тізбегіндегі азық-түлік шығындарын азайту.
12.3.1 Азық-түлік шығынының жаһандық индексі
12.5 2030 жылға қарай қалдықтардың пайда болуына жол бермеу, азайту, қайта өңдеу және қайта пайдалану шаралары арқылы олардың көлемін айтарлықтай азайту
12.5.1 Ұлттық қайта өңдеу нормасы, қайта өңделген материалдардың массасы
12.6 Компанияларды, әсіресе ірі және трансұлттық компанияларды тұрақты өндірістік тәжірибелерді қабылдауға және өз есептерінде тұрақтылық туралы есеп беруге ынталандыру
12.6.1 Тұрақты даму туралы есептерді жариялайтын компаниялардың саны
12.7 Ұлттық стратегиялар мен басымдықтарға сәйкес мемлекеттік сатып алудың жасыл тәжірибесін ілгерілету
12.7.1 Мемлекеттік сатып алуларды жасылдандыру стратегиялары мен іс-қимыл жоспарларын іске асыратын елдер саны

В Концепции по переходу Республики Казахстан к "зеленой экономике" (утверждена Указом Президента Республики Казахстан от 30 мая 2013 года № 577), определяющей основной “тренд” дальнейшего развития страны в области экологии и потребления ресурсов, указывается, что стране необходимо заново выстроить комплексную систему управления отходами, охватывающую и промышленные и коммунальные отходы.
В Концепции сообщается, что для создания соответствующей системы необходимо опираться на следующие подходы:
-создание согласованной системы утилизации отходов с предоставлением полного спектра услуг и всесторонней охраной ландшафтов;
-сокращение числа полигонов с переходом к широкому применению переработки и вторичного использования, а также извлечения полезных веществ и материалов, получения топлива за счет утилизации отходов;
-развитие экономики замкнутого цикла с многооборотным использованием продукции как в рамках, так и вне цепочки создания стоимости;
-улучшение экологической ситуации и снижение техногенного влияния на окружающую среду.
Также в документе заявлены долгосрочные стратегические цели и целевые индикаторы "зеленой экономики", которые включают и показатели в области управления отходами (Таблица 3).
Таблица 3 - Цели и целевые индикаторы "зеленой экономики" в области управления отходами для Республики Казахстан
Сектор
Описание цели
2030 г.
2050 г.
Утилизация отходов
Покрытие населения вывозом твердых бытовых отходов
100%
Санитарное хранение мусора
95%
Доля переработанных отходов
40%
50%
Итоговые рекомендации Концепции по решению проблем с ТБО включают следующие мероприятия, которые должны быть учтены при разработке локальных программ и проектов:
1) проведение тщательного аудита по всем большим свалкам ТБО и определение мер по их рекультивации;
2) разработка государственной программы по переработке и утилизации ТКО, покрывающей следующие аспекты:
определение целевого уровня переработки ТБО в объеме до 50% к 2050 году и складирования остаточного объема ТБО на полигонах, отвечающих экологическим и санитарным требованиям, доля которых должна вырасти до 100% к 2050 году, то есть все полигоны в стране к 2050 году должны отвечать самым современным экологическим и санитарным требованиям;
введение раздельного сбора бытовых отходов у потребителя;
определение методики расчета тарифа, гарантирующего покрытие операционных затрат и инвестиций в эту сферу с определенной нормой рентабельности с учетом получаемой прибыли от переработанных материалов;
внедрение принципа расширенной ответственности производителя с целью покрытия части расходов на сбор и утилизацию отходов упаковки, электронного и электрического оборудования, транспортных средств, аккумуляторов, мебели и других товаров после использования;
разработка механизма привлечения инвестиций, в том числе через государственно-частное партнерство в больших городах и на уровне муниципальных образований в небольших населенных пунктах за счет бюджетных ресурсов для развития отрасли;
заключение контрактов на управление бытовыми отходами на конкурентной основе с широким охватом территории;
определение мер государственной поддержки для социально уязвимых слоев населения при установлении тарифов на сбор и утилизацию ТКО;

Елді одан әрі дамытудың негізгі "тенденциясын" айқындайтын Қазақстан Республикасының "жасыл экономикаға" көшу тұжырымдамасы (Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 30 мамырдағы № 577 Жарлығымен бекітілген) экология және ресурстарды тұтыну саласында елде өндірістік және коммуналдық қалдықтарды қамтитын қалдықтарды басқарудың кешенді жүйесін қайта құру қажет екенін көрсетеді.
Тұжырымдамада сәйкес жүйені құру үшін келесі тәсілдерге сүйену керектігі айтылған:
-қызметтердің толық кешенін көрсете отырып және ландшафттарды кешенді қорғау арқылы қалдықтарды орналастырудың келісілген жүйесін құру;
-қайта өңдеу мен кәдеге жаратуды, сондай-ақ пайдалы заттар мен материалдарды өндіруді, қалдықтарды кәдеге жарату арқылы отын алуды кеңінен қолдануға көшумен полигондардың санын азайту;
-қосылған құн тізбегінің ішінде де, одан тысқары да өнімдерді қайта өңдеумен айналмалы экономиканы дамыту;
-экологиялық жағдайды жақсарту және қоршаған ортаға техногендік әсерді азайту.
сонымен қатарқұжатқалдықтарды басқару саласындағы көрсеткіштерді қамтитын "жасыл экономиканың" ұзақ мерзімді стратегиялық мақсаттары мен нысаналы индикаторлары жарияланды (3-кесте).
Кесте3- Қазақстан Республикасы үшін қалдықтарды басқару саласындағы "жасыл экономиканың" мақсаттары мен нысаналы индикаторлары
сектор
Мақсаттың сипаттамасы
2030
2050
Қайта өңдеу
Тұрғындарды қатты тұрмыстық қалдықтарды шығарумен қамту
100%
Санитарлық қалдықтарды сақтау
95%
Қайта өңделген қалдықтардың үлесі
40%
50%
ТҚҚ проблемаларын шешу жөніндегі Тұжырымдаманың қорытынды ұсыныстары жергілікті бағдарламалар мен жобаларды әзірлеу кезінде ескерілуі тиіс келесі іс-шараларды қамтиды:
1) барлық ірі қатты тұрмыстық қалдықтар үйінділеріне жан-жақты аудит жүргізу және оларды рекультивациялау шараларын айқындау;
2) мынадай аспектілерді қамтитын ТҚҚ өңдеу және кәдеге жарату жөніндегі мемлекеттік бағдарламаны әзірлеу:
-2050 жылға қарай қатты тұрмыстық қалдықтарды қайта өңдеудің нысаналы деңгейін 50%-ға дейін және экологиялық және санитарлық талаптарға сәйкес келетін полигондарда қатты тұрмыстық қалдықтардың қалдық көлемін сақтау, олардың үлесі 2050 жылға қарай 100%-ға дейін артуы тиіс, бұл 2050 жылға қарай елдегі барлық полигондар ең заманауи экологиялық және санитарлық талаптарға сай болуы керек;
-тұтынушылардан тұрмыстық қалдықтарды бөлек жинауды енгізу;
-өңделген материалдардан алынатын пайданы ескере отырып, белгілі бір табыстылық нормасымен осы саладағы операциялық шығындар мен инвестицияларды жабуға кепілдік беретін тарифті есептеу әдістемесін айқындау;
-орау, электрондық және электр жабдықтары, көлік құралдары, аккумуляторлар, жиһаз және басқа да тауарлар қалдықтарын пайдаланудан кейін жинау және қайта өңдеуге жұмсалған шығындардың бір бөлігін жабу мақсатында өндірушінің кеңейтілген жауапкершілігі қағидатын енгізу;
-саланы дамыту үшін бюджет қаражаты есебінен ірі қалаларда және муниципалдық деңгейде шағын елді мекендерде инвестицияларды, оның ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік арқылы тарту механизмін әзірлеу;
-аумақты кең қамтумен конкурстық негізде тұрмыстық қалдықтарды өңдеуге шарттар жасасу;
-қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау және орналастыру тарифтерін белгілеу кезінде халықтың әлеуметтік осал топтарын мемлекеттік қолдау шараларын айқындау;

3) обновление стандартов переработки и хранения ТБО с использованием новых технологий, таких как анаеробика, компостинг или биогаз;
4) создание нормативной правовой базы для контроля за сбором, транспортировкой, переработкой, утилизацией и хранением ТБО до 2015 года;
5) совершенствование сбора, обработки и предоставления статистической информации для мониторинга достижения целевых показателей в сфере обращения с ТБО.

3) анаэробты, компосттау немесе биогаз сияқты жаңа технологияларды пайдалана отырып, қатты тұрмыстық қалдықтарды қайта өңдеу және сақтау стандарттарын жаңарту;
4) 2015 жылға дейін қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, өңдеуді, орналастыруды және сақтауды бақылаудың нормативтік құқықтық базасын құру;
5) қатты тұрмыстық қалдықтарды басқару саласындағы нысаналы индикаторларға қол жеткізуді бақылау үшін статистикалық ақпаратты жинауды, өңдеуді және ұсынуды жетілдіру.

План развития области Жетісу на 2021-2025 годы
Документ утвержден Решением маслихата области Жетісу от 23 ноября 2022 года №12-35 и изменен Решением маслихата области Жетісу от 15 декабря 2023 года № 11-65.
В план включены мероприятия и целевые индикаторы. Часть мероприятий связанна с вопросами улучшения условий по управлению коммунальными отходами в области и отражена в “Цели 2: Улучшение экологического состояния и сохранение экосистем водных объектов и рыбных ресурсов” в направлении “Регион – комфортный и безопасный для проживания”.

Жетісу өңірінің 2021-2025 жылдарға арналған даму жоспары
Құжат Жетісу аудандық мәслихатының 2022 жылғы 23 қарашадағы № 12-35 шешімімен бекітілді және өзгерту енгізілді - Жетісу аудандық мәслихатының 2023 жылғы 15 желтоқсандағы № 11-65 шешімімен.
Жоспар іс-шаралар мен мақсатты индикаторларды қамтиды. Іс-шаралардың бір бөлігі облыстағы коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу жағдайларын жақсарту мәселелеріне қатысты және "2-мақсат: су объектілері мен балық ресурстарының экологиялық жағдайын жақсарту және экожүйелерін сақтау" "Облыс – өмір сүруге ыңғайлы және қауіпсіз".

17,8
19,7
21,8
24,0
УЭЖКХ, акиматы районов и городов Заместитель акима области – Канагатов А.С.
Пути достижения Плана развития:
реализация медиаплана по экологическому образованию и просвещению через публикации в традиционных и новых СМИ, проведение мероприятий, акций на местном уровне;
проведение на системной основе экологической акции "Birge-taza Qazaqstan" для укрепления экологических ценностей;
строительство в области 6 объектов региональной системы управления отходами (2024г. – 1, 2025г. – 5):
-4 современных полигона ТБО в Аксуском, Алакольском, Сарканском, Коксуском районах;
-1 сортировочной линии в Кербулакском районе;
-1 мусороперегрузочной линии в г.Текели.
установки во всех селах контейнеров для раздельного сбора мусора:

17.8
19.7
21.8
24.0
УЕЖҚХ, аудан және қала әкімдіктері Облыс әкімінің орынбасары - Қанағатов А.С.
Даму жоспарына жету жолдары:
дәстүрлі және жаңа бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау, жергілікті деңгейде іс-шаралар мен акцияларды өткізу арқылы экологиялық ағарту және ақпараттандырудың медиа-жоспарын жүзеге асыру;
экологиялық құндылықтарды нығайту мақсатында "Birge-taza Qazaqstan" экологиялық акциясын жүйелі негізде өткізу;
өңірде қалдықтарды басқарудың облыстық жүйесінің 6 нысанының құрылысы (2024 ж. – 1, 2025 ж. – 5):
-Ақсу, Алакөл, Сарқан, Көксу аудандарында 4 заманауи қатты тұрмыстық қалдықтар полигоны;
-Кербұлақ ауданында 1 сұрыптау желісі;
-Текелі қаласында 1 қалдықтарды тасымалдау желісі.
барлық ауылдарда қалдықтарды бөлек жинауға арналған контейнерлер орнату:

-2023 г. – 500 шт.,
-2024 г. – 500 шт.,
-2025 г. – 1000 шт.
сокращение 44 из 182 мест складирования и приведение их к экологическим требованиям и санитарным правилам (2025 г. – 44);
ликвидация всех несанкционированных свалок (на 2023 г. – 150 свалок):
-Аксуском – 4,
-Кербулакском – 3,
-г.Текели – 6,
-Каратальском – 34,
-г. Талдыкорган – 41,
-Ескельдинском – 25,
-Коксуском – 37.
План мероприятий по охране окружающей среды по области Жетісу на 2023-2025 годы (проект документа).
В проект Плана мероприятий по ООС были включены следующие мероприятия, связанные с управлением коммунальными отходами или развитием инфраструктуры:
Наименование мероприятия
Планируемый срок исполнения
Разработка ПСД "Строительство современного полигона ТБО в г. Талдыкорган"
2023
Разработка ПСД "Рекультивация закрытого полигона ТБО г. Текели"
2023
Установка в городе Текели контейнеров для раздельного сбора отходов
2023
Установка в Ескельдинском районе контейнеров для раздельного сбора отходов
2024
Установка в Коксуском районе контейнеров для раздельного сбора отходов
2025
Ликвидация всех несанкционированных свалок
2023-2025
Сокращение 110 из 182 мест складирования и приведение их экологическим требованиям и санитарным правилам
2024-2025
Целевые показатели качества окружающей среды по области Жетісу
Под целевыми показателями качества окружающей среды понимается совокупность количественных и качественных характеристик состояния отдельных компонентов окружающей среды и иных показателей, характеризующих уровень обеспечения мер по охране окружающей среды и эффективному управлению отходами, которые должны быть достигнуты за определенный период времени (статья 37 Экологического кодекса РК).
Показатели разрабатываются на основе Правил разработки целевых показателей качества окружающей среды, в том числе минимального перечня индикаторов, для которых устанавливаются целевые показатели качества окружающей среды (утверждены Приказом и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 19 июля 2021 года № 257).
В период подготовки Программы для территории области Жетісу, включая г.Талдыкорган не были разработаны и утверждены целевые показателей качества окружающей среды.
В Плане мероприятий по охране окружающей среды, финансируемых из бюджета области Жетісу на 2023-2025 годы предусмотрена разработка целевых показателей качества окружающей среды области Жетісу в 2023 году.
Правила по разработке целевых показателей в редакции 2021 года определяют минимальный перечень индикаторов:

-2023 – 500 дана,
-2024 – 500 дана,
-2025 – 1000 дана.
182 сақтау орнының 44-ін қысқарту және оларды экологиялық талаптар мен санитарлық ережелерге сәйкес келтіру (2025 ж. – 44);
барлық рұқсат етілмеген полигондарды жою (2023 жылға қарай 150 полигон):
-Ақсуком – 4,
-Кербұлақский – 3,
-Текелі – 6,
-Қаратал – 34,
-Талдықорған – 41,
-Ескелді – 25,
-Коксускомб – 37.
Жетісу өңірінің 2023-2025 жылдарға арналған табиғатты қорғау іс-шаралар жоспары (құжат жобасы).
Экологиялық іс-шаралар жоспарының жобасы коммуналдық қалдықтарды басқаруға немесе инфрақұрылымды дамытуға қатысты келесі іс-шараларды қамтиды:
Оқиға атауы
Жоспарланған аяқталу күні
"Талдықорған қаласында заманауи қатты тұрмыстық қалдықтар полигонының құрылысы" жобалық құжаттамасын әзірлеу.
2023
"Текелі қаласындағы жабық қатты тұрмыстық қалдықтар полигонын рекультивациялау" жобалық құжаттамасын әзірлеу.
2023
Текелі қаласында қалдықтарды бөлек жинауға арналған контейнерлер орнату
2023
Ескелді ауданында қалдықтарды бөлек жинауға арналған контейнерлер орнату
2024
Көксу ауданында қалдықтарды бөлек жинауға арналған контейнерлер орнату
2025
Барлық рұқсат етілмеген үйінділерді жою
2023-2025 жж
182 сақтау орнының 110-ын қысқарту және оларды экологиялық талаптар мен санитарлық ережелерге сәйкестендіру
2024-2025 жж
Жетісу өңірі бойынша қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштері
Қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштері деп қоршаған ортаның жекелеген құрамдас бөліктері жай-күйінің сандық және сапалық сипаттамаларының және қоршаған ортаны қорғау және қалдықтарды тиімді басқару жөніндегі іс-шаралардың орындалу деңгейін сипаттайтын басқа да көрсеткіштердің жиынтығы түсініледі, олар белгілі бір кезең ішінде қол жеткізуге тиіс. уақыты (ҚР Экологиялық кодексінің 37-бабы).
Көрсеткіштер қоршаған орта сапасының нысаналы индикаторлары белгіленетін көрсеткіштердің ең төменгі тізбесін қоса алғанда, қоршаған орта сапасының нысаналы индикаторларын әзірлеу қағидаларының (Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының бұйрығымен бекітілген) негізінде әзірленеді. Қазақстан Республикасының 2021 жылғы 19 шілдедегі № 257) .
Жетісу облысының, оның ішінде Талдықорған қаласының аумағына Бағдарламаны дайындау барысында қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштері әзірленбеген және бекітілмеген.
Жетісу ауданы бюджетінен қаржыландырылатын 2023-2025 жылдарға арналған қоршаған ортаны қорғау іс-шаралар жоспарында Жетісу өңірінің 2023 жылға арналған қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштерін әзірлеу көзделген.
2021 жылғы түзетулермен нысаналы индикаторларды әзірлеу қағидалары индикаторлардың ең төменгі тізбесін айқындайды:

1)качество атмосферного воздуха;
2)качество поверхностных и подземных вод;
3)качество земель и почв;
4)совокупные площади лесов и озеленения с учетом условий климата и почв каждого отдельного региона;
5)сокращение деградации и опустынивания земель;
6)совокупный объем выбросов по видам загрязняющих веществ;
7)совокупный объем сбросов по видам загрязняющих веществ и по каждому отдельному водному объекту и бассейну;
8)по видам коммунальных отходов - доля их раздельного сбора, подготовки к повторному использованию, переработки, утилизации и удаления (уничтожения и (или) захоронения);
9)совокупные объемы сокращения выбросов парниковых газов.
2. Законодательная база
Нормативные ссылки
Разработка Программы выполнена на основе действующего законодательства Республики Казахстан::
1. Кодекс Республики Казахстан от 2 января 2021 года № 400-VI "Экологический кодекс Республики Казахстан" (Глава 27);
2. Послание Президента Республики Казахстан народу Казахстана Стратегия "Казахстан-2050";
3. Указ Президента Республики Казахстан от 30 мая 2013 года № 577 "О концепции по переходы Республики Казахстан к "зеленой экономике";
4. Закон Республики Казахстан от 28 апреля 2016 года № 506-V "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам перехода Республики Казахстан к "зеленой экономике";
5. Протокол расширенного заседания Правительства РК от 27 января 2012 года;
6. Приказ и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан "Об утверждении правил управления коммунальными отходами" от 28 декабря 2021 года № 508 (с изменениями от 19.11.2023 г.);
7. Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 декабря 2014 года № 129 Об утверждении Правил разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций и определения целесообразности бюджетного кредитования (с изменениями и дополнениями по состоянию на 13.04.2022 г.);
8. Приказ и.о. Министра энергетики Республики Казахстан от 19 июля 2016 года № 332 "Об утверждении критериев отнесения отходов потребления ко вторичному сырью";
9. Приказ Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 18 мая 2023 года № 154-п "Об утверждении Методических рекомендаций местным исполнительным органам по разработке программы по управлению коммунальными отходами";

1)қоршаған ауаның сапасы;
2)жер үсті және жер асты суларының сапасы;
3)жердің және топырақтың сапасы;
4)әрбір жеке аймақтың климаты мен топырақ жағдайын ескере отырып, ормандар мен жасыл желектердің жалпы алаңдары;
5)жердің тозуын және шөлейттенуін азайту;
6)ластаушы заттардың түрлері бойынша жалпы шығарындылар;
7)ластаушы заттардың түрлері бойынша және әрбір жеке су объектісі мен бассейні бойынша төгінділердің жалпы көлемі;
8)коммуналдық қалдықтардың түрлері бойынша – оларды бөлек жинау, қайта пайдалануға дайындау, қайта өңдеу, кәдеге жарату және кәдеге жарату (жою және (немесе) көму) үлесі;
9)парниктік газдар шығарындыларының жиынтық қысқаруы.
2. Заңнамалық база
2.1. Нормативтік сілтемелер
Бағдарламаны әзірлеу Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының негізінде жүзеге асырылды::
1. "Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі" Қазақстан Республикасының 2021 жылғы 2 қаңтардағы № 400-VI Кодексі (27-тарау);
2. Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына Жолдауы "Қазақстан-2050" Стратегиясы;
3. "Қазақстан Республикасының "жасыл экономикаға" көшу тұжырымдамасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 30 мамырдағы № 577 Жарлығы ;
4. "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасының "жасыл экономикаға" көшу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2016 жылғы 28 сәуірдегі No 506-V Қазақстан Республикасының Заңы ;
5. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 27 қаңтардағы кеңейтілген отырысының хаттамасы;
6. Әрекет ету тәртібі "Коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 28 желтоқсандағы No 508 (19.11.2023 ж. редакциясы);
7. 05.05.2014 Жаңартылған 3 Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе түзету, қажетті сараптамалар жүргізу, сондай-ақ жоспарлау қағидаларын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 5 желтоқсандағы No 129 бұйрығы. бюджеттік инвестициялардың іске асырылуын қарау, іріктеу, мониторингілеу және бағалау және бюджеттік кредиттеудің орындылығын айқындау (2022 жылғы 13 сәуірдегі өзгерістер мен толықтырулармен);
8. Әрекет ету тәртібі "Тұтыну қалдықтарын қайталама шикізатқа жатқызу өлшемшарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2016 жылғы 19 шілдедегі No 332;
9. "Жергілікті атқарушы органдарға коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу бағдарламасын әзірлеу бойынша әдістемелік ұсынымдарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2023 жылғы 18 мамырдағы No 154-ө бұйрығы;

10. Приказ и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 6 августа 2021 года № 314 "Об утверждении Классификатора отходов";
11. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-331/2020 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к сбору, использованию, применению, обезвреживанию, транспортировке, хранению и захоронению отходов производства и потребления";
12. Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 6 апреля 2015 года № 16-07/307 "Об утверждении Правил утилизации, уничтожения биологических отходов";
13. Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 января 2022 года № ҚР ДСМ-2 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к санитарно-защитным зонам объектов, являющихся объектами воздействия на среду обитания и здоровье человека";
14. Санитарные правила устройства и содержания полигонов для твердых бытовых отходов № 3.01.016.97 (утверждены Главным государственным санитарным врачом Республики Казахстан от 29 апреля 1997 г.);
15. СН РК 1.04-15-2013 "Полигоны для твердых бытовых отходов";
16. СТ РК 3780-2022 "Отходы. Общие требования к площадкам размещения контейнеров для организации раздельного сбора коммунальных отходов";
17. Решение маслихата области Жетісу от 14 декабря 2022 года № 13-42 "Об утверждении правил благоустройства территорий городов и населенных пунктов области Жетісу";
18. Иные действующие нормативные акты РК в сфере управления отходами.
2.2. Классификация отходов
Согласно статье 338 Экологического кодекса РК, отходы разделяются по видам: опасные и неопасные. Виды отходов определяются на основании классификатора отходов (утвержден Приказом и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 6 августа 2021 года № 314). Отдельные виды отходов в классификаторе отходов могут быть определены одновременно как опасные и неопасные с присвоением различных кодов ("зеркальные" виды отходов) в зависимости от уровней концентрации содержащихся в них опасных веществ или степени влияния опасных характеристик вида отходов на жизнь и (или) здоровье людей и окружающую среду.
2.3. Отходы, рассматриваемые в Программе
Согласно Экологическому кодексу РК под коммунальными отходами понимаются следующие отходы потребления:
смешанные отходы и раздельно собранные отходы домашних хозяйств, включая, помимо прочего, бумагу и картон, стекло, металлы, пластмассы, органические отходы, древесину, текстиль, упаковку, использованные электрическое и электронное оборудование, батареи и аккумуляторы;
смешанные отходы и раздельно собранные отходы из других источников, если такие отходы по своему характеру и составу сходны с отходами домашних хозяйств.
Опасные составляющие коммунальных отходов (электронное и электрическое оборудование, ртутьсодержащие отходы, батареи, аккумуляторы и прочие опасные компоненты) должны собираться раздельно и передаваться на восстановление специализированным предприятиям.
Коммунальные отходы не включают отходы производства, сельского хозяйства, лесного хозяйства, рыболовства, септиков и канализационной сети, а также от очистных сооружений, включая осадок сточных вод, вышедшие из эксплуатации транспортные средства или отходы строительства.
К отходам потребления относятся отходы, образующиеся в результате жизнедеятельности человека, полностью или частично утратившие свои потребительские свойства продукты и (или) изделия, их упаковка и иные вещества или их остатки, срок годности либо эксплуатации которых истек независимо от их агрегатного состояния, а также от которых собственник самостоятельно физически избавился либо документально перевел в разряд отходов потребления.

10. Әрекет ету тәртібі "Қалдықтар жіктеуішін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 6 тамыздағы No 314;
11. "Жинауға, пайдалануға, қолдануға, залалсыздандыруға, тасымалдауға, сақтауға және сақтауға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 25 желтоқсандағы No ҚР ДСМ-331/2020 бұйрығы. өндіріс және тұтыну қалдықтарын кәдеге жарату";
12. "Биологиялық қалдықтарды кәдеге жарату және жою қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 6 сәуірдегі No 16-07/307 бұйрығы;
13. Әрекет ету тәртібі "Қоршаған ортаға және адам денсаулығына әсер ету объектілері болып табылатын объектілердің санитариялық-қорғау аймақтарына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 11 қаңтардағы No ҚР ДСМ-2;
14. № 3.01.016.97 ҚТҚ полигондарын салу және күтіп ұстаудың санитарлық ережелері (1997 жылғы 29 сәуірде Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік санитарлық дәрігерімен бекітілген);
15. ҚР ҚН 1.04-15-2013 "Қатты тұрмыстық қалдықтарға арналған полигондар";
16. ҚР СТ 3780-2022 "Қалдықтар. Коммуналдық қалдықтарды бөлек жинауды ұйымдастыру үшін контейнерлерді орналастыру алаңдарына қойылатын жалпы талаптар";
17. "Жетісу облысының қалалары мен кенттерінің аумақтарын абаттандыру қағидаларын бекіту туралы" Жетісу облысы мәслихатының 2022 жылғы 14 желтоқсандағы No 13-42 шешімі;
18. Қалдықтарды басқару саласындағы Қазақстан Республикасының өзге де қолданыстағы нормативтік құқықтық актілері.
2.2. Қалдықтардың классификациясы
Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексінің 338-бабына сәйкес қалдықтар қауіпті және қауіпті емес болып бөлінеді. Қалдықтардың түрлері қалдықтар классификаторы негізінде айқындалады (Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 6 тамыздағы No 314 бұйрығымен бекітілген). Қалдықтардың классификаторындағы қалдықтардың жекелеген түрлері олардың құрамындағы қауіпті заттардың концентрация деңгейіне немесе қалдықтардың әсер ету дәрежесіне байланысты әртүрлі кодтар ("айна" қалдықтар) тағайындау арқылы бір мезгілде қауіпті және қауіпті емес деп анықталуы мүмкін. қалдықтар түрінің адамдардың өміріне және (немесе) денсаулығына және қоршаған ортаға қауіпті сипаттамалары.
2.3. Бағдарламамен қамтылған қалдықтар
Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне сәйкес коммуналдық қалдықтарға келесі тұтыну қалдықтары жатады:
аралас қалдықтар және бөлек жиналған тұрмыстық қалдықтар, оның ішінде қағаз және картон, шыны, металдар, пластмассалар, органикалық қалдықтар, ағаш, тоқыма бұйымдары, қаптамалар, электр және электрондық жабдықтардың, батареялар мен аккумуляторлардың қалдықтары;
аралас қалдықтар және басқа көздерден бөлек жиналған қалдықтар, егер мұндай қалдықтар табиғаты мен құрамы бойынша тұрмыстық қалдықтарға ұқсас болса.
Коммуналдық қалдықтардың қауіпті құрамдас бөліктері (электрондық және электр жабдықтары, құрамында сынап бар қалдықтар, аккумуляторлар, аккумуляторлар және басқа да қауіпті компоненттер) бөлек жиналып, қайта қалпына келтіру үшін мамандандырылған кәсіпорындарға берілуі керек.
Коммуналдық қалдықтарға жатпайды өндірістік, ауыл шаруашылығы, орман шаруашылығы, балық аулау, септиктер мен кәріз желілерінің қалдықтары, сондай-ақ ағынды суларды тазарту қондырғыларының қалдықтары, соның ішінде ағынды сулардың шламы, пайдалану мерзімі біткен көліктер немесе құрылыс қалдықтары.
Тұтыну қалдықтары кіреді адам қызметінің нәтижесінде пайда болған қалдықтар, тұтынушылық қасиеттерін толық немесе ішінара жоғалтқан өнімдер және (немесе) өнімдер, олардың орамдары мен басқа да заттары немесе олардың физикалық күйіне қарамастан жарамдылық немесе пайдалану мерзімі өткен қалдықтар, - сондай-ақ иесі физикалық тұрғыдан тәуелсіз кәдеге жаратылады немесе тұтыну қалдықтары ретінде жіктелуі құжатталған.

2.4. Полигоны, свалки
В рамках Программы под полигоном захоронения отходов (далее – полигон) понимается специально оборудованное место постоянного размещения отходов без намерения их изъятия, соответствующее экологическим, строительным и санитарно-эпидемиологическим требованиям (Экологический кодекс РК, статья 348).
Полигоны для твердых бытовых отходов – специальные сооружения, предназначенные для изоляции и обезвреживания твердых бытовых отходов (Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-331/2020 “Об утверждении Санитарных правил “Санитарно-эпидемиологические требования к сбору, использованию, применению, обезвреживанию, транспортировке, хранению и захоронению отходов производства и потребления”).
Согласно Санитарным правилам устройства и содержания полигонов для твердых бытовых отходов № 3.01.016.97 (утверждены Главным государственным санитарным врачом Республики Казахстан от 29 апреля 1997 г.) полигоны, являются более технически современными по сравнению с обычными усовершенствованными свалками.
Основные строительные требования к полигонам ТКО:
1) Мощность полигона определяется с учетом норм накопления отходов. Нормы накопления ТКО утверждаются решением местных исполнительных органов;
2) Размещение полигона твердых бытовых отходов выполняется за пределами городов, промышленных поселков и других населенных пунктов;
3) Санитарно-защитная зона от границ жилой застройки до границ полигона ТКО принимается не менее 1000 метров;
4) При выезде из полигона для дезинфекции колес автомобилей должна быть расположена дезинфицирующая зона с железобетонной ванной длиной 8 метров, глубиной 0,3 метра и шириной 3 метра, заполненная 3% раствором лизола и древесными опилками;
5) Для наружного пожаротушения проектируется сборный железобетонный резервуар или пруд емкостью не менее 50 м3, расход воды принимается 10 литров в секунду.
Структура полигона твердых бытовых отходов состоит из следующих элементов:
1) подъездная дорога,
2) участок складирования ТКО,
3) административно-хозяйственная зона,
4) участок для размещения производства по сортировке отходов,
5) участок компостирования древесно-растительных отходов,
6) зона инженерных сооружений, включая мусороперерабатывающие комплексы
7) коммуникации,
8) зона кавальер (отвал грунта для изоляции слоев),
9) санитарно-защитная зона.
Проект мониторинга должен разработать мероприятия, предусматривающие установку устройств и сооружений по контролю за состоянием поверхностных и подземных вод, воздушной атмосферы, растений, почвы, а также шумового загрязнения в зоне влияния полигона ТКО;
В административно-хозяйственной зоне размещаются:

2.4. Полигондар, полигондар
Бағдарлама шеңберінде қалдықтарды орналастыру полигоны (бұдан әрі – полигон) деп экологиялық, құрылыс және санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға (Экологиялық кодекс) сәйкес қалдықтарды шығару мақсатынсыз тұрақты орналастыруға арналған арнайы жабдықталған орын түсініледі. Қазақстан Республикасының 348-бабы).
Тұрмыстық қатты қалдықтарға арналған полигондар– қатты тұрмыстық қалдықтарды оқшаулауға және залалсыздандыруға арналған арнайы құрылымдар (Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 25 желтоқсандағы № 331/2020 бұйрығы. өндіріс және тұтыну қалдықтарын жинау, пайдалану, қолдану, залалсыздандыру, тасымалдау, сақтау және кәдеге жарату").
№ 3.01.016.97 ҚТҚ полигондарын салу және күтіп ұстаудың санитарлық ережелеріне сәйкес (Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік санитарлық дәрігерімен 1997 жылғы 29 сәуірде бекітілген) полигондар әдеттегі жетілдірілгенмен салыстырғанда техникалық жағынан заманауи. полигондар.
Қатты тұрмыстық қалдықтар полигондарына қойылатын негізгі құрылыс талаптары:
1) Полигонның сыйымдылығы қалдықтарды жинақтау нормаларын ескере отырып анықталады. ТҚҚ жинақтау нормалары жергілікті атқарушы органдардың шешімдерімен бекітіледі;
2) ҚТҚ полигондарын орналастыру қалалардан, өнеркәсіптік қалашықтардан және басқа да елді мекендерден тыс жерде жүзеге асырылады;
3) Тұрғын үй құрылысының шекарасынан қатты тұрмыстық қалдықтар полигонының шекарасына дейінгі санитарлық-қорғау аймағы 1000 метрден кем емес деп қабылданады;
4) Автомобиль дөңгелектерін дезинфекциялауға арналған полигоннан шыққан кезде ұзындығы 8 метр, тереңдігі 0,3 метр және ені 3 метр темірбетонды ваннасы бар, 3% лизол ерітіндісімен және үгінділермен толтырылған дезинфекциялық аймақ болуы керек;
5) Сыртқы өрт сөндіру үшін сыйымдылығы кемінде 50 м3 құрамалы темірбетон резервуар немесе тоған жобаланған, су шығыны секундына 10 литр деп есептеледі.
Қатты тұрмыстық қалдықтар полигонының құрылымы келесі элементтерден тұрады:
1) Көлік жолы,
2) MSW қоймасы,
3) әкімшілік-экономикалық аймақ,
4) қалдықтарды сұрыптау өндірісін орналастыру алаңы,
5) ағаш және өсімдік қалдықтары үшін компост алаңы,
6) қалдықтарды өңдеу кешендерін қоса алғанда, инженерлік құрылымдардың ауданы
7) байланыс,
8) Кавалер аймағы (оқшаулағыш қабаттарға арналған топырақ үйіндісі),
9) санитарлық қорғау аймағы.
Мониторинг жобасы жер үсті және жер асты суларының, ауа атмосферасының, өсімдіктердің, топырақтың жай-күйін, сондай-ақ ТҚҚ полигонының әсер ету аймағында шудың ластануын бақылау үшін құрылғылар мен құрылыстарды орнатуды қамтитын шараларды әзірлеуге тиіс;
Әкімшілік-экономикалық аймақтың үйлері:

1) административно-бытовые помещения, лаборатория;
2) теплая стоянка для спецмашин и механизмов (навес);
3) мастерская для текущего ремонта спецмашин и механизмов;
4) склад горюче-смазочных материалов;
5) автомобильные весы (на полигонах свыше 100 тыс. т/год);
6) контрольно-пропускной пункт;
7) котельная (при необходимости);
8) контрольно-дезинфицирующая ванна;
9) противопожарный резервуар;
10) трансформаторная подстанция (дизельная электростанция);
11) скважина питьевой воды (при объеме принимаемых на полигон ТКО свыше 100 тыс. т/год) или резервуар для питьевой воды;
12) очистные сооружения (при необходимости);
13) участок радиационного контроля за отходами, включая: рамку радиационного контроля; место более детального радиационного обследования; площадку для стоянки техники с повышенным радиационным фоном, место для установки контейнеров.
Закрытие полигона осуществляется после отсыпки ТКО на проектную отметку.
Согласно Статье 350 Экологического кодекса РК проектом полигона отходов должно быть предусмотрено создание ликвидационного фонда для его закрытия, рекультивации земель, ведения мониторинга воздействия на окружающую среду и контроля загрязнения после закрытия полигона. Эксплуатация полигона отходов без наличия ликвидационного фонда запрещена.
2.5. Роль МИО в организации управления коммунальными отходами
В законодательных требованиях по управлению отходами, как правило основное внимание уделяется специализированным организациям, непосредственно занятым в процессах сбора, транспортировки, переработки/утилизации и уничтожения отходов. Требования к ним представлены в документах различных уровней и охватывают как общие вопросы, так и узко специализированные.
Также имеются требования к объектам управления отходами (контейнеры, транспорт, полигоны, оборудование и т.д.) и системе обслуживания (тарифы, нормы).
Однако, роль основного организатора процессов управления на местах выполняют МИО. Согласно Экологического кодекса РК в вопросах организации управления коммунальными отходами на МИО возлагается ответственность:
Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы с учетом утвержденных целевых показателей качества окружающей среды несут ответственность за реализацию государственной экологической политики на местном уровне в соответствии с законодательством Республики Казахстан (Статья 28).
Местные исполнительные органы определяют и осуществляют мероприятия по стимулированию уменьшения объемов образования отходов, увеличения доли восстановления образуемых отходов, снижения уровня их опасности, хозяйственной деятельности субъектов предпринимательства, которые внедряют технологии, направленные на уменьшение объемов образования отходов, планируют восстановление отходов, образуемых в процессе производства продукции (выполнения работ, оказания услуг), осуществляют сбор и заготовку таких отходов, строительство соответствующих предприятий и цехов, а также организуют производство оборудования для восстановления отходов, принимают паевое участие в финансировании мероприятий по уменьшению объемов образования отходов и увеличению доли восстановления образуемых отходов (Статья 341).
Местные исполнительные органы организуют мероприятия по стимулированию сокращения захоронения биоразлагаемых отходов, включая меры по их переработке, в частности методом компостирования и утилизации, в том числе в целях производства биогаза и (или) энергии (Статья 351).
Местные исполнительные органы районов, городов районного и областного значения, городов республиканского значения, столицы (а также МИО сел, поселков, сельских округов) реализуют государственную политику в области управления коммунальными отходами... (Статья 365).

1) әкімшілік үй-жайлар, зертхана;
2) арнайы көліктер мен механизмдерге арналған жылы тұрақ (сарай);
3) арнайы машиналар мен механизмдерді ағымдық жөндеу шеберханасы;
4) жанар-жағармай қоймасы;
5) жүк таразылары (жылына 100 мың тоннадан астам полигондарда);
6) бақылау пункті;
7) қазандық (қажет болса);
8) бақылау-дезинфекциялық ванна;
9) өрт сөндіру цистернасы;
10) трансформаторлық қосалқы станция (дизельдік электр станциясы);
11) ауыз су құдығы (полигонға қабылданған ТҚҚ көлемі жылына 100 мың тоннадан асса) немесе ауыз су қоймасы;
12) тазарту құрылыстары (қажет болған жағдайда);
13) қалдықтарды радиациялық бақылау аймағы, оның ішінде: радиациялық бақылау рамасы; егжей-тегжейлі радиациялық барлау үшін орын; фондық сәулеленуі жоғары жабдықтарға арналған тұрақ алаңы, контейнерлерді орнатуға арналған орын.
ТҚҚ жобалық деңгейге дейін төгілгеннен кейін полигон жабылады.
Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексінің 350-бабына сәйкес, қалдықтарды орналастыру полигонының жобасында полигон жабылғаннан кейін оны жабу, жерді рекультивациялау, қоршаған ортаға әсер ету мониторингі және ластануды бақылау үшін жою қорын құру көзделуі тиіс. Жою қоры жоқ қалдықтар полигонын пайдалануға тыйым салынады.
2.5. Коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеуді ұйымдастырудағы жергілікті атқарушы органдардың рөлі
Қалдықтарды басқаруға қатысты заңнамалық талаптар әдетте қалдықтарды жинау, тасымалдау, өңдеу/көшіру және кәдеге жарату процестеріне тікелей қатысатын мамандандырылған ұйымдарға бағытталған. Оларға қойылатын талаптар әртүрлі деңгейдегі құжаттарда ұсынылған және жалпы мәселелерді де, жоғары мамандандырылған мәселелерді де қамтиды.
Сондай-ақ қалдықтарды өңдеу объектілеріне (контейнерлер, көліктер, полигондар, жабдықтар және т.б.) және қызмет көрсету жүйесіне (тарифтер, нормативтер) қойылатын талаптар бар.
Дегенмен, жергілікті басқару процестерінің негізгі ұйымдастырушысы рөлін жергілікті атқарушы органдар атқарады. Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне сәйкес, коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеуді ұйымдастыру мәселелері бойынша жергілікті атқарушы органдар:
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергiлiктi атқарушы органдары қоршаған орта сапасының бекiтiлген нысаналы көрсеткiштерiн ескере отырып, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергiлiктi деңгейде мемлекеттiк экологиялық саясаттың iске асырылуы үшiн жауап бередi (1-бап). 28).
Жергiлiктi атқарушы органдар қалдықтардың түзiлуiнiң көлемiн қысқартуды, түзiлетiн қалдықтарды қалпына келтiру үлесiн ұлғайтуды, олардың қауiптiлiгiнiң деңгейiн төмендетудi ынталандыру жөнiндегi шараларды, кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң шаруашылық қызметiн, қалдықтардың көлемiн қысқартуға бағытталған технологияларды енгiзудi айқындайды және жүзеге асырады. қалдықтардың түзілуін, өндіріс процесінде (жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету) пайда болған қалдықтарды қалпына келтіру жоспарын құру, осындай қалдықтарды жинау және дайындау, тиісті кәсіпорындар мен цехтарды салу, сондай-ақ қалдықтарды қайта өңдеуге арналған жабдықтар шығаруды ұйымдастыру, қалдықтардың түзiлуiнiң көлемiн қысқарту және түзiлетiн қалдықтарды қалпына келтiру үлесiн ұлғайту жөнiндегi iс-шараларды қаржыландыру (341-бап).
Жергілікті атқарушы органдар биологиялық ыдырайтын қалдықтарды орналастыруды азайтуды ынталандыру жөніндегі іс-шараларды, оның ішінде оларды қайта өңдеу, оның ішінде компосттау және қайта өңдеу жолымен, оның ішінде биогаз және (немесе) энергия өндіру бойынша шараларды ұйымдастырады (351-бап).
Аудандардың, аудандық және облыстық маңызы бар қалалардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары (сондай-ақ ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің жергілікті атқарушы органдары) коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады... (бап) 365).

3. Анализ текущего состояния управления коммунальными отходами
3.1. Общие данные
В данном разделе проводится оценка централизованной системы сбора ТБО и инфраструктуры, необходимой для дальнейшего управления отходами.
С целью сбора информации в заинтересованные организации г. Талдыкорган были направлены запросы с формами для предоставления данных. Наряду с полученными данными были проанализированы материалы из открытых источников (статистика, официальный сайт города).
Согласно статье 367 Экологического кодекса РК, централизованная система сбора твердых бытовых отходов (далее – централизованная система) – система, организуемая местными исполнительными органами в рамках обеспечения физических и юридических лиц независимо от форм собственности и вида деятельности, проживающих (находящихся) и (или) осуществляющих свою деятельность в жилых домах либо отдельно стоящих зданиях (сооружениях) и не имеющих на праве собственности контейнерных площадок и контейнеров, а также имеющих на праве собственности контейнерные площадки и контейнеры, расположенные на землях общего пользования, услугами по сбору, транспортировке твердых бытовых отходов. Контейнерные площадки – специальные площадки для накопления отходов, на которых размещаются контейнеры для сбора твердых бытовых отходов, с наличием подъездных путей для специализированного транспорта, осуществляющего транспортировку твердых бытовых отходов.
Оценка текущего состояния управления коммунальными отходами в регионе
Оценка системы управления коммунальными отходами в г.Талдыкорган в целом опирается на применение принципов государственной экологической политики в области управления отходами:
1) иерархии;
2) близости к источнику;
3) ответственности образователя отходов;
4) расширенных обязательств производителей (импортеров).
Система управления отходами должна быть выстроена в порядке приоритета интересов населения страны и экономической эффективности.
В Казахстане приоритеты мер управления отходами – иерархия, указаны в статье 329 Экологического кодекса РК и расположены в порядке убывания их предпочтительности в интересах охраны окружающей среды и обеспечения устойчивого развития. Иерархия определяет экологичность мер с точки зрения рационального обращения с ресурсами, снижения эмиссий, возможности применять принципы циркулярной экономики.
Рисунок 2 - Иерархия мер управления отходами
Близость к источнику определяет приоритетность в выборе места дальнейшего управления отходами, будь то переработка, утилизация, уничтожение. При равенстве прочих условий (оснащенность производства, квалификация персонала, ценовая политика и другие), здесь важную роль играет необходимость снижения риска при транспортировке.
Также важным при оценке действующей системы является широта охвата видов и объемов сортируемых, перерабатываемых/ утилизируемых или реализуемых для дальнейшего использования компонентов ТКО.

3. Коммуналдық қалдықтарды басқарудың ағымдағы жағдайын талдау
3.1. Жалпы ақпарат
Бұл бөлімде қатты қалдықтарды жинаудың орталықтандырылған жүйесі және қалдықтарды одан әрі басқару үшін қажетті инфрақұрылым бағаланады.
Ақпарат жинау мақсатында Талдықорған қаласындағы мүдделі ұйымдарға мәліметтерді ұсыну нысандары бар сұраныстар жіберілді. Алынған мәліметтермен қатар ашық дереккөздерден (статистика, қаланың ресми сайты) материалдар талданды.
Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 367-бабына сәйкес қатты тұрмыстық қалдықтарды жинаудың орталықтандырылған жүйесі (бұдан әрі – орталықтандырылған жүйе) – бұл жеке және заңды тұлғаларды қамтамасыз ету шеңберінде жергілікті атқарушы органдар ұйымдастыратын жүйе. меншік нысанына және қызмет түріне қарамастан, тұрғын үйлерде немесе жекелеген ғимараттарда (құрылыстарда) және меншік құқығы жоқ контейнерлік алаңдар мен контейнерлерде тұратын (орналасқан) және (немесе) өз қызметін жүзеге асыратын, сондай-ақ контейнерлер меншік құқығындағы жалпы пайдаланымдағы жерлерде орналасқан учаскелер мен контейнерлер, қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау және тасымалдау бойынша қызметтер. Контейнер алаңдары – қатты тұрмыстық қалдықтарды тасымалдайтын мамандандырылған көліктерге кіреберіс жолдары бар, қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауға арналған контейнерлер орналастырылған, қалдықтарды жинақтауға арналған арнайы алаңдар.
Облыстағы коммуналдық қалдықтарды басқарудың ағымдағы жағдайын бағалау
Талдықорған қаласындағы коммуналдық қалдықтарды басқару жүйесін бағалау негізінен қалдықтарды басқару саласындағы мемлекеттік экологиялық саясаттың қағидаттарын қолдануға негізделген:
1)иерархия;
2)көзге жақындығы;
3)қалдықтарды өндірушінің жауапкершілігі;
4)өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері.
Қалдықтарды басқару жүйесі ел тұрғындарының мүдделері мен экономикалық тиімділік басымдылығына қарай құрылуы керек.
Қазақстанда қалдықтарды басқару жөніндегі іс-шаралардың басымдықтары Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 329-бабында көрсетілген және қоршаған ортаны қорғау мен орнықты даму мүддесінде олардың артықшылығының кему ретімен реттелген иерархия болып табылады. Иерархия ресурстарды ұтымды басқару, шығарындыларды азайту, айналмалы экономика принциптерін қолдану мүмкіндігі тұрғысынан шаралардың экологиялық тазалығын анықтайды.
Сурет салу2- қалдықтарды басқару шараларының иерархиясы
Қайнар көзге жақындық қалдықтарды өңдеу, кәдеге жарату немесе жою сияқты қалдықтарды одан әрі басқару үшін орынды таңдаудағы басымдылықты анықтайды. Басқа шарттар тең деп есептесек (өндірістік құрал-жабдық, персонал біліктілігі, баға саясаты және т.б.), мұнда тасымалдау кезінде тәуекелді азайту қажеттілігі маңызды рөл атқарады.
Ағымдағы жүйені бағалау кезінде сұрыпталған, өңделген/кәдеге жаратылатын немесе одан әрі пайдалану үшін сатылатын ҚҚҚ құрамдас бөліктерінің түрлері мен көлемін қамту кеңдігі де маңызды.

3.2. Инфраструктура для переработки/утилизации ТКО
Согласно информации АО "Жасыл даму", выполняющего функции Оператора РОП, на территории г. Талдыкорган в 2021 году функционировали предприятия, специализирующиеся на сборе отходов упаковки.
Таблица 5 - Реестр предприятий осуществляющих сбор отходов упаковки в г. Талдыкорган в 2021 году
Наименование
Вид отхода упаковки
Адрес
1
ECO VIVIA
Стекло, бумага, тетрапак
г.Талдыкорган, Медеу, 7,
2
ИП Дайана
Бумага, пластик
Талдыкорган, Кунаева, 14A, 14A
3
ТОО "ADAL DAMU Capital"
Бумага, стекло, пластик, металл
г.Талдыкорган, Жансугурова, 88, 3
4
ИП Т.НҰРЖАН
Стекло, бумага, пластик
г.Талдыкорган, Тыныбаева, 132, 1
5
ИП Абдолдаева Ардак Зауатбековна
Стекло
г. Талдыкорган, ул. Айтыкова, 24А,
Акимат предоставил дополнительные данные об организациях, занимающихся приемом вторичных материальных ресурсов на территории г. Талдыкорган:
Таблица 6 – Сведения по организациям, занимающихся приемом вторичных материальных ресурсов на территории
Наименование предприятия и его мощность
Адрес предприятия
Вид принимаемых вторичных материальных ресурсов
Вид готовой продукции и объемы по каждому виду за 2022 год
Потребители готовой продукции (наименование предприятия, адрес)
ТОО "ЭкоСервис Арман "
г.Талдыкорган ул.Медеу 3
Резина
нет
нет
ИП "Сейтнур"
ул.Тынышпаева 122
Пластик, стекло, картон, полителен, жестяные банки
нет
нет
ИП "Тандеев"
ул.Белова 1
Бутылки, стекло
нет
нет
Ртутьсодержащие материалы
ТОО GoldenService LTD (БИН – 190240011603) получило санитарно-эпидемиологическое заключение (№ В.18.X.KZ53VBZ00009089 от 12.11.2019г.) на “Проект нормативов эмиссий в окружающую среду для термодемеркуризационной установки УРЛ-2м по утилизации ртутьсодержащих ламп”- ТОО "GOLDEN SERVICE LTD", расположенной на территории существующей промбазы по адресу: г.Талдыкорган, Северная промышленная зона, 5 отделение, ул.Желтоксан, 5.
Отходы электрического и электронного оборудования
Согласно данным из открытых источников, в г.Талдыкорган отсутствуют организации, принимающие на переработку отходы электрического и электронного оборудования (ОЭЭО).
Медицинские отходы
В Программе также рассматривается медицинские отходы класса "А", не отличающиеся по составу от коммунально-бытовых отходов и не обладающие опасными свойствами,
Согласно информации на сайте акимата в области в 2022 году в городе действовало 64 медицинских учреждения, из них 25 государственные, 39-частых (с учетом стоматологических кабинетов), где работало 1367 врачей и 3547 сотрудников среднего медицинского персонала.
Общий объем утилизированных медицинских отходов класса "А" в 2020-2023 годы по г.Талдыкорган представлен в таблице ниже (Таблица 7).
Таблица 7 - Общий объем утилизированных медотходов класса "А" по г. Талдыкорган (2020-2023 гг.)
Показатель
2023 г.
2022 г.
2021 г.
2020 г.
Общий объем утилизированных медотходов класса "А"

3.2. ҚҚҚ өңдеу/ кәдеге жарату инфрақұрылымы
РОП Операторы қызметін атқаратын "Жасыл Даму" АҚ мәліметі бойынша, қала аумағында. Талдықорғанда 2021 жылы қаптама қалдықтарын жинауға маманданған кәсіпорындар жұмыс істейді.
Кесте5- Қаладағы орау қалдықтарын жинайтын кәсіпорындардың тізілімі. Талдықорған 2021 ж
Жоқ.
Аты
Қаптама қалдықтарының түрі
Мекенжай
1
ECO VIVIA
Шыны, қағаз, тетрапакет
Талдықорған, Медеу, 7,
2
IP Диана
Қағаз, пластик
Талдықорған, Қонаева, 14А, 14А
3
"ADAL DAMU Capital" ЖШС
Қағаз, шыны, пластик, металл
Талдықорған, Жансүгірова, 88, 3
4
IP Т.НҰРЖАН
Шыны, қағаз, пластик
Талдықорған, Тыныбаева, 132, 1
5
И.П.Абдолдаева Ардақ Зауатбекқызы
Шыны
Талдықорған, көш. Айтықова, 24А,
Әкімдік қала аумағында қосалқы материалдық ресурстарды қабылдаумен айналысатын ұйымдар туралы қосымша мәліметтер берді. Талдықорған:
Кесте6– Аумақтағы қайталама материалдық ресурстарды қабылдаумен айналысатын ұйымдар туралы ақпарат
Кәсіпорынның атауы және оның қуаттылығы
Компания мекенжайы
Қабылданатын қайталама материалдық ресурстардың түрі
2022 жылға арналған дайын өнімнің түрі және әрбір түрі бойынша көлемі
Дайын өнімді тұтынушылар (кәсіпорын атауы, мекенжайы)
"ЭкоСервис Арман" ЖШС
Талдықорған қаласы, Медеу көшесі 3
Резеңке
Жоқ
Жоқ
АЖ "Сейтнұр"
Тынышпаев көшесі, 122
Пластмасса, шыны, картон, полиэтилен, қалайы банкалар
Жоқ
Жоқ
IP "Тандеев"
Белова көшесі 1
Бөтелкелер, шыны
Жоқ
Жоқ
Құрамында сынап бар материалдар
"GoldenService LTD" ЖШС (БСН – 190240011603) "URLposal demercurm монтаждау үшін қоршаған ортаға эмиссиялық нормативтер жобасына 12 қараша 2019 ж. құрамында сынап бар шамдар" - "GOLDEN SERVICE LTD" ЖШС", Талдықорған қаласы, Солтүстік өнеркәсіптік аймақ, 5-бөлім, Желтоқсан көшесі, 5 мекенжайы бойынша қолданыстағы өндірістік базаның аумағында орналасқан.
Электр және электронды жабдықтардың қалдықтары
Ашық ақпарат көздерінен алынған мәліметтерге сәйкес, Талдықорған қаласында электр және электронды жабдықтардың (ЭЭҚ) қалдықтарын қайта өңдеуге қабылдайтын ұйымдар жоқ.
Медициналық қалдықтар
Бағдарлама сонымен қатар құрамы бойынша коммуналдық қалдықтардан ерекшеленбейтін және қауіпті қасиеттері жоқ "А" класындағы медициналық қалдықтарды,
Облыс әкімдігінің сайтындағы ақпаратқа сәйкес, 2022 жылы қалада 64 медициналық мекеме болса, оның 25-і мемлекеттік, 39-ы жеке меншік (стоматологиялық кабинеттерді қосқанда), онда 1367 дәрігер мен 3547 орта медицина қызметкері жұмыс істеген.
Талдықорған қаласы бойынша 2020-2023 жж. "А" класты қайта өңделген медициналық қалдықтардың жалпы көлемі төмендегі кестеде көрсетілген (7-кесте).
Кесте7- Қаладағы "А" класындағы қайта өңделген медициналық қалдықтардың жалпы көлемі. Талдықорған (2020-2023)
Индекс
2023
2022
2021
2020
"А" сыныбының қайта өңделген медициналық қалдықтарының жалпы көлемі

0,511
ИП Жаксылыкова (БИН 740913401110)
2022 г.
0,488
2021 г.
0,525
ТОО Vimax (БИН 791207300437)
2020 г.
0,525
ИП Бекбосынов К.Т. (ИИН 820826401294), ИП Артемьева В.В. (ИИН 811130401896)
ГПК на ПХВ "Областная многопрофильная клиника
2023 г.
42
ТОО "Перфект Эко" (БИН 171040040986)
2022 г.
50
ИП Жаксылыкова Г.М. (БИН 740913401110)
2021 г.
40
ИП Сулейменов Т.А. (БИН 670512300616)
2020 г.
42
Источник –Управление здравоохранения области Жетiсу, медицинские учреждения
Развитие инфраструктуры для переработки/утилизации отходов
Необходимо обратить внимание на то, что развитие инфраструктуры для переработки отходов с получением продукции или сырья для дальнейшей реализации могут иметь ограничения.
Имеются ограничения по развитию инфраструктуры, связанные со сроками хранения отходов. Скажем, пищевые отходы требуют решений по переработке или утилизации в короткий срок, что сильно ограничивает возможности по их транспортировке на большие расстояния, к примеру – на предприятие по выработке топливных брекетов.
Переработка стекла, отходов электроники или макулатуры скорее всего не будут рассматриваться потенциальными инвесторами в рамках одной области. К примеру, алматинский завод ТОО "KZ Recycling" - крупнейший производитель тарного картона, гофроупаковкии бумаги в Казахстане и Центральной Азии работает на обширной территории, как на приобретение сырья, так и на реализацию продукции (Рисунок 3).
Отсутствующие мощности для переработки отходов не всегда могут быть полностью реализованы в рамках задач одной области. Для решения таких вопросов необходимо участие отраслевых “игроков”, таких как крупные компании международного уровня, специализирующихся на переработке отходов или обустройстве инфраструктуры и готовых подключиться к обслуживанию ряда регионов для формирования сырьевой сети, а также имеющих решения по дальнейшей реализации продукции.
Привлечение крупных компаний, взаимодействие между областями, формирование запроса от имени нескольких регионов в рамках одного инвестиционного проекта является сложным процессом, требующим координации и полномочий. АО “Жасыл Даму” имеет определенные полномочия и обязательства по формированию инфраструктуры для “отрасли” управления вторичным сырьем в рамках всего Казахстана.
Рисунок 3 - География продаж ТОО "KZ Recycling"
Логичным продолжением улучшения Программы может быть взаимодействие со смежными регионами и АО “Жасыл Даму” для выявления возможности совместного развития недостающих элементов инфраструктуры и рынка продукции из вторсырья.
3.3. Организация сбора и вывоза отходов

0,511
И.П.Жақсылықова (БСН 740913401110)
2022
0,488
2021
0,525
"Vimax" ЖШС (БСН 791207300437)
2020
0,525
И.П.Бекбосынов Қ.Т. (ЖСН 820826401294), И.П.Артемьева В.В. (ЖСН 811130401896)
"Облыстық көпсалалы клиника" РВК жанындағы ГПК
2023
42
"Perfect Eco" ЖШС (БСН 171040040986)
2022
50
И.П.Жақсылықова Г.М. (БСН 740913401110)
2021
40
И.П.Сулейменов Т.А. (BIN 670512300616)
2020
42
Дереккөз – Жетісу облысының денсаулық сақтау басқармасы, медициналық мекемелер
Қалдықтарды өңдеу/ кәдеге жарату инфрақұрылымын дамыту
Бұдан әрі сату үшін өнім немесе шикізат алу үшін қалдықтарды қайта өңдеу инфрақұрылымын дамытуда шектеулер болуы мүмкін екендігіне назар аудару қажет.
Қалдықтарды сақтау мерзімдеріне байланысты инфрақұрылымды дамытуға шектеулер бар. Мысалы, тамақ қалдықтары қысқа мерзімде өңдеу немесе кәдеге жарату үшін шешімдерді қажет етеді, бұл оларды ұзақ қашықтыққа тасымалдау мүмкіндігін айтарлықтай шектейді, мысалы, отын кронштейндерін шығаратын кәсіпорынға.
Әйнекті, электронды қалдықтарды немесе макулатураны қайта өңдеу бір аймақтағы әлеуетті инвесторлар тарапынан қарастырылмайды. Мысалы, Қазақстандағы және Орталық Азиядағы ең ірі контейнерлік картон, гофрленген қаптама қағазын өндіруші Алматы зауыты "KZ Recycling" ЖШС шикізат сатып алу үшін де, өнімді сату үшін де кең аумақта жұмыс істейді (3-сурет).
Қалдықтарды қайта өңдеудің жетіспейтін қуатын бір саланың міндеттері аясында толық іске асыру мүмкін емес. Мұндай мәселелерді шешу үшін қалдықтарды өңдеуге немесе инфрақұрылымды дамытуға маманданған және шикізаттық желіні қалыптастыру үшін бірқатар өңірлердің қызметіне қосылуға дайын ірі халықаралық компаниялар сияқты салалық "ойыншылардың" қатысуы қажет. өнімді одан әрі өткізу бойынша шешімдер.
Бір инвестициялық жоба аясында ірі компанияларды тарту, өңірлер арасындағы өзара әрекеттестік, бірнеше өңірдің атынан сұраныс жасау – үйлестіру мен өкілеттікті қажет ететін күрделі процесс. "Жасыл Даму" АҚ бүкіл Қазақстан бойынша қайталама шикізатты басқару "саласы" үшін инфрақұрылым құру бойынша белгілі бір өкілеттіктер мен міндеттерге ие.
Сурет салу3- "KZ Recycling" ЖШС сату географиясы
Бағдарламаны жетілдірудің қисынды жалғасы іргелес өңірлермен және "Жасыл Даму" АҚ-мен инфрақұрылымның жетіспейтін элементтерін және қайта өңделген өнімдер нарығын бірлесіп дамыту мүмкіндігін анықтау үшін өзара іс-қимыл болуы мүмкін.
Қалдықтарды жинау мен шығаруды ұйымдастыру

Анализ отчетных статистических данных и данных предоставленных акиматом показывает отсутствие надлежащей системы учета за образованием и накоплением отходов и их движением, а также предоставление компаниями ненадлежащей отчетности МВО в органы госстатистики. Данный факт подтверждается графиком, построенном на данных статистической отчетности, приведенный ниже (Рисунок 4). При увеличении населения за период с 2020 по 2023 годы на 12,7% отчетный объем собранных отходов за этот же период снизился и составил 79,8% от данных 2020 года.
Общий объем собранных коммунальных отходов от домашних хозяйств в г. Талдыкорган за 2020-2023 годы приведен в таблице ниже (Таблица 9).
Таблица 9 - Общий объем собранных коммунальных отходов в г.Талдыкорган (2020-2022 гг)
Показатель
2020 год
2021 год
2022 год
2023 год
Объем собранных ТКО от домашних хозяйств, тонн

Есепті статистикалық және әкімдік ұсынған деректердің талдауы қалдықтардың түзілуі мен жинақталуын және олардың қозғалысын есепке алудың тиісті жүйесінің жоқтығын, сондай-ақ кәсіпорындардың Білім және ғылым министрлігіне мемлекеттік статистика органдарына тиісті емес есептілігін ұсынуын көрсетеді. денелер. Бұл факт төменде келтірілген статистикалық есеп деректеріне негізделген графикпен расталады (4-сурет). 2020 жылдан бастап 2023 жылға дейін халық саны 12,7%-ға өссе, осы кезеңде жиналған қалдықтардың көлемі төмендеп, 2020 жылғы деректердің 79,8%-ын құрады.
Талдықорған қаласындағы 2020-2023 жылдарға арналған үй шаруашылықтарынан жиналған коммуналдық қалдықтардың жалпы көлемі төмендегі кестеде көрсетілген (9-кесте).
Кесте9- Талдықорған қаласындағы жиналған коммуналдық қалдықтардың жалпы көлемі (2020-2022 ж.)
Индекс
2020
2021
2022
2023
Үй шаруашылықтарынан жиналған ТҚҚ көлемі, тонна

16 228
12 153
13 815
12 943
Источник - Бюро Национальной статистики АСПР РК
Рисунок 4 – Данные статистики объемов собранных ТКО от населения и численности населения
Кроме того, также согласно данным сайта Бюро Национальной статистики АСПР РК на территории г. Талдыкорган с 2020 по 2023 год работало от 3 в 2020 году до 9 в 2023 году организаций по сбору и вывозу коммунальных отходов (Таблица 10). Увеличение числа МВО Данное обстоятельство также говорит об отсутствии системы управления ТБО на территории городской администрации, включая отсутствие юридического механизма взаимодействия между всеми участниками процесса обращения с отходами.
Таблица 10 - Число организаций, занимающихся общественным сбором и вывозом коммунальных отходов в г.Талдыкорган
Показатель
2020 г
2021 г
2022 г
2023 г
Количество организаций по сбору и вывозу ТКО
3
2
7
9
Источник - Бюро Национальной статистики АСПР РК https://stat.gov.kz/ru/region/zhetisu/
Данные по количеству населения, получающему услуги по вывозу коммунальных отходов мусоровывозящими организациями представлены ниже (Таблица 11).
Таблица 11 – Население г. Талдыкорган регулярно обслуживаемое мусоровывозящей организацией (тыс. человек) в 2019-2021 гг.*
Показатель
2019 г
2020 г
2021 г
2022 г
2023 г
Количество населения регулярно обслуживаемое мусоровывозящей организацией
76,749

16 228
12 153
13 815
12 943
Дереккөз - ҚР АПР Ұлттық статистика бюросы
Сурет салу4– Халықтан жиналған ТҚҚ көлемі және халық саны туралы статистикалық мәліметтер
Сонымен қатар, сондай-ақ, қала аумағында ҚР АПР Ұлттық статистика бюросының сайтында. Талдықорған қаласында 2020 жылдан 2023 жылға дейін 2020 жылы 3-тен 9-ға дейін коммуналдық қалдықтарды жинау және шығару бойынша 2023 мекеме жұмыс істеді (10-кесте). Тұрмыстық қалдықтармен жұмыс істеу санының артуы Бұл жағдай сонымен қатар қала әкімдігінің аумағында қатты тұрмыстық қалдықтарды басқару жүйесінің жоқтығын, оның ішінде қалдықтарды басқару процесінің барлық қатысушыларының өзара әрекеттесуінің құқықтық тетігінің жоқтығын көрсетеді.
Кесте10- Талдықорған қаласы бойынша коммуналдық қалдықтарды жинау және шығарумен айналысатын ұйымдардың саны
Индекс
2020
2021
2022
2023
ТҚҚ жинау және шығару жөніндегі ұйымдардың саны
3
2
7
9
Дереккөз - ҚР АПР Ұлттық статистика бюросыhttps://stat.gov.kz/ru/region/zhetisu/
Қалдықтарды жинау ұйымдарының коммуналдық қалдықтарды шығару бойынша қызметтерін алатын адамдардың саны туралы деректер төменде келтірілген (11-кесте).
Кестеон бір– Қала халқы 2019-2021 жылдары Талдықорған қаласы бойынша қалдықтарды жинау ұйымы (мың адам) тұрақты қызмет көрсетеді*
Индекс
2019
2020
2021
2022
2023
Қалдықтарды жинау ұйымы тұрақты қызмет көрсететін адамдар саны
76 749

45,445
7,423
н/д
н/д
Источник - Бюро Национальной статистики АСПР РК https://stat.gov.kz/ru/region/zhetisu/
Динамика изменения охвата населения области организованным вывозом ТБО представлена на диаграмме ниже.
Диаграмма 3 - Динамика охвата населения г.Талдыкорган организованным вывозом ТБО, тыс. человек
По данным Таблицы выше видно, что объем оказываемых услуг по вывозу отходов резко снижается, что можно объяснить с большой долей вероятности предоставлением ненадлежащих данных в органы государственной статистики и отсутствию учета образования отходов и контроль за их движением.
Доля населения, получающего централизованные услуги по вывозу ТБО в г. Талдыкорган представлена ниже (Таблица 12).
Таблица 12 - Доля населения, регулярно обслуживаемое мусоровывозящими организациями (2019-2021 гг.)*
Показатель
2019 г.
2020 г.
2021 г.
Средний показатель (базовый) за 2019- 2021 годы
Доля населения, обслуживаемое мусоровывозящими организациями
44,3%
25,9%
4,1%
24,6%
*- показатель получен как соотношение количества населения, регулярно обслуживаемое мусоровывозящей организацией к населению административно-территориальной единицы области Жетiсу.
Ниже представлены данные акимата по охвату населения централизованным сбором ТКО на территории г.Талдыкорган в 2023 году (в разрезе населенных пунктов, входящих в границы городской администрации) с указанием графика вывоза ТБО – по мере накопления.
Таблица 13 - Охват населения централизованным сбором ТКО на территории г.Талдыкорган в 2023 году
Наименование населенного пункта
Количество жителей, охваченных централизованным сбором, чел
Способ сбора:
(К – контейнерный,
М – маршрутный)
г.Талдыкорган
200 тыс.чел
К – 690 ед
с.о Еркин
отсутствует
0
с.о Отенай
отсутствует
0
Источник данных – акимат города.
По предоставленным акиматом данным и данным Бюро Национальной статистики АСПР РК (Таблица 11) выполнить надлежащий анализ динамики охвата населения услугами вывоза ТКО не предоставляется возможным.
Информация по источникам образования твердых коммунальных отходов (ТКО) на территории г. Талдыкорган (данные акимата):
Таблица 14 - Источники образования ТКО
Численность населения, чел, проживающего в
Число домовладений, ед.
ИЖС
Многоквартирном жилом секторе
Частного сектора
Многоквартирных домов
132 139
72 000
23 730
853
Информация по предприятиям, занимающимся вывозом ТКО на территории г. Талдыкорган и имеющейся мусоровывозящей технике, приведена в таблице ниже (Таблица 15).
Таблица 15 – Сведения о мусоровывозящих организациях и имеющихся мусоровозах
Марка автомобиля (вывоз ТКО)
Год выпуска
Т
Способ загрузки
Грузоподъемность
Объем кузова
ТОО "Жилищная служба г.Талдыкорган" (7 единиц)
Маз 2 ед.

45.445
7 423
жоқ
жоқ
Дереккөз - ҚР АПР Ұлттық статистика бюросыhttps://stat.gov.kz/ru/region/zhetisu/
Облыс тұрғындарын қатты тұрмыстық қалдықтарды ұйымдасқан түрде шығарумен қамтудың өзгеру динамикасы төмендегі диаграммада көрсетілген.
16,3%59,2%
Диаграмма3- Талдықорған қаласының тұрғындарын қатты тұрмыстық қалдықтарды ұйымдасқан түрде шығарумен қамту динамикасы, мың адам.
Жоғарыда келтірілген кестеге сәйкес, қалдықтарды шығару бойынша көрсетілетін қызметтердің көлемі күрт төмендеп бара жатқаны анық, бұл мемлекеттік статистика органдарына сәйкес емес мәліметтердің берілуімен және қалдықтардың пайда болуын есепке алудың және олардың қозғалысын бақылаудың болмауымен түсіндірілуі мүмкін. .
Қаладағы қатты тұрмыстық қалдықтарды шығару бойынша орталықтандырылған қызметтерді алатын халықтың үлесі. Талдықорған төменде көрсетілген (12-кесте).
Кесте12- Қалдықтарды жинау ұйымдары тұрақты қызмет көрсететін халықтың үлесі (2019-2021 ж.)*
Индекс
2019
2020
2021
2019-2021 жж. орташа (базалық).
Қалдықтарды жинау ұйымдары қызмет көрсететін халықтың үлесі
44,3%
25,9%
4,1%
24,6%
* - көрсеткіш қалдықтарды жинау ұйымы тұрақты қызмет көрсететін халық санының Жетісу ауданының әкімшілік-аумақтық бірлігінің халқына қатынасы ретінде алынады.
Төменде Талдықорған қаласы бойынша 2023 жылы халықты қатты тұрмыстық қалдықтарды орталықтандырылған жинаумен қамту туралы әкімдіктің мәліметтері (қала әкімшілігінің шекарасындағы елді мекендер жағдайында) ТҚҚ шығару кестесін көрсете отырып – жинақталуына қарай. .
Кесте13- 2023 жылы Талдықорған қаласының аумағында халықты ТҚҚ орталықтандырылған жинаумен қамту
Елді мекеннің атауы
Орталықтандырылған жинақпен қамтылған тұрғындар саны, адам
Жинау әдісі:
(К – ыдыс,
M - маршрут)
Талдықорған
200 мың адам
К – 690 бірлік
с.о Еркін
жоқ
0
с.о Өтенай
жоқ
0
Деректер көзі – қала әкімдігі.
Әкімдік пен ҚР Ұлттық статистикалық бюросының мәліметтері бойынша (11-кесте) халықты ТҚҚ шығару қызметтерімен қамту динамикасына дұрыс талдау жүргізу мүмкін емес.
Қала аумағындағы қатты тұрмыстық қалдықтардың (ҚТҚ) қалыптасу көздері туралы ақпарат. Талдықорған қаласы (әкімдік мәліметі):
Кесте14- ТҚҚ пайда болу көздері
Халық саны,тұратын адамдар
Үй шаруашылықтарының саныбірлік
жеке тұрғын үй құрылысы
Көп пәтерлі тұрғын үй секторы
Жекесекторлар
Көп пәтерлі үйлер
132 139
72 000
23 730
853
Қала аумағында ТҚҚ шығарумен айналысатын кәсіпорындар туралы ақпарат. Талдықорған қаласы және қолда бар қоқыс жинау жабдықтары төмендегі кестеде көрсетілген (15-кесте).
Кесте15– Қоқыс жинайтын ұйымдар және қолжетімді қоқыс машиналары туралы ақпарат
Автокөлік жасау (қатты қалдықтарды шығару)
Шыққан жылы
Т
Жүктеп алу әдісі
Жүк көтергіштігі
Дене көлемі
"Талдықорған қаласының тұрғын үй қызметі" ЖШС (7 бірлік)
Maz 2 бірлік.

2017
удов-но
задний
10 т
18 м3
Камаз 3 ед.
2017
удов-но
задний
10 т
16 м3
Хундай 2 ед.
2014
удов-но
задний
4 т
8 м3
ТОО "Талдыкорган Коркейту" (2 единицы)
Камаз 1 ед.
2017
удов-но
задний
10 т
16 м3
Маз 1 ед.
2017
удов-но
задний
4 т
8 м3
ИП "Сулейменов" (2 ед.)
Газ 53-1 ед.
2005
удов-но
боковая
2 т
-
Камаз 1 ед.
2004
удов-но
боковая
4 т
-
ИП "Исламова" (1 ед.)
Газ 53-1 ед.
2014
удов-но
боковая
8 т
7 м3
ИП "Корнилова" (1 ед.)
Газ 53-1 ед.
удов-но
боковая
ИП "Артемьева" (4 ед.)
Газ 53-1 ед
1998
удов-но
боковая
3,5
8м3
Газ 53
2002
удов-но
боковая
3,5
8м3
Газ 53
2008
удов-но
боковая
3,5
8м3
Зил
2014
удов-но
боковая
5
8м3
ИП "Пововаров" (1 ед.)
Газ 53-1 ед.
1986
удов-но
боковая
3,5 т
8м3
ИП "Ахат" (1 ед.)
Газ 3309-1 ед.
2009
удов-но
боковая
3 т
8м3
ИП "Идея" (2 ед.)
Газ 53-1 ед.
удов-но
боковая
3 т
8м3
Газ 53- 1 ед.
удов-но
боковая
8м3
ИП "Таисия" (1 ед.)
Газ 53-1 ед.
удов-но
боковая
3 т
8м3
ИП "Викберг" (1 ед.)
Газ 53-1 ед.
удов-но
боковая
3 т
8м3
Средний срок эксплуатации техники, лет:
15
В период разработки Программы было разработано мобильное приложение для проведения МВО цифровизации обслуживаемых контейнерных площадок, расположенных в г.Талдыкорган. Состояние контейнерных площадок (КП) и используемых контейнеров представлены на рисунке ниже (Рисунок 5). В г.Талдыкоргане применяются заглубленные контейнеры, для обслуживания которых требуется специальная техника и обустройство контейнерных площадок. Ранее предполагалась установка 150 контейнерных площадок для заглубленных контейнеров. Наряду с заглубленными контейнерами используются евро и "обычные" контейнеры.
Сведения по контейнерным площадкам и контейнерам г.Талдыкоргана, полученные от акимата приведены в таблице ниже. По заглубленным контейнерам информация не предоставлена.
Таблица 16 – Сведения по контейнерным площадкам
Жилищный фонд
Организации и другие юридические лица
Количество контейнерных площадок
Количество контейнеров
Тип контейнеров, их емкость
Количество контейнерных площадок
Количество контейнеров
Тип контейнеров, их емкость
190
690
0,75 куб
нет
нет
нет
Рисунок 5 – Результат цифровизации контейнерных площадок
Рисунок 6 – Контейнерные площадки в г.Талдыкоргане
Выводы: Анализ полученных исходных данных показал полное отсутствие надлежащего учета и контроля со стороны МИО в сфере обращения с ТБО и управления ими. Отсутствуют корректные данные по объемам образования, накопления ТКО и обращения с ними. Государственная статистическая отчетность не отражает существующее состояние в сфере обращения с ТКО в районе. Автомобильный парк состоит из техники со средним сроком службы около 15 лет, что должно негативно сказываться на стоимости их эксплуатации. Данные по контейнерным площадкам показывают, что не все населенные пункты в составе г. Талдыкорган обеспечены ими, не охвачены с.о Отенай, с.о Еркин. Отсутствие корректных данных по учету отходов, в т.ч. по охвату населения, устаревшая, по сроку эксплуатации техника говорят об имеющихся проблемах в сфере управления отходами на территории г. Талдыкорган.
GPS контроль мусоровозов
В соответствии с требованием статьи 368 Экологического кодекса РК субъекты предпринимательства, осуществляющие деятельность по транспортировке твердых бытовых отходов, обязаны передавать полную навигационную информацию о передвижении транспорта в информационную систему "Национальный банк данных о состоянии окружающей среды и природных ресурсов Республики Казахстан".
Учет передвижения транспорта, вывозящего отходы направлен на снижение вероятности риска размещения отходов в несанкционированных местах, контроля потребляемого топлива, предупреждения аварий и угона транспорта, накопления данных о маршрутах для дальнейшей оптимизации.
На период разработки данной Программы Министерством экологии и природных ресурсов РК ведутся работы по вводу в опытную эксплуатацию информационной системы Министерства по отображению передвижения мусоровывозящей техники с помощью GPS датчиков и планируется в следующем году ввести в промышленную эксплуатацию, реализован пилотный проект по городу Шымкенту, в режиме реального времени. (Источник - https://kapital.kz/gosudarstvo/119405/za-povtornoye-narusheniye-nesanktsionirovannogo-razmeshcheniya-otkhodov-budut-izymat-transport.html).
3.4. Объекты захоронения ТКО
3.4.1 Общие сведения
В соответствии с разделом 4 СН РК 1.04-15-2013 "Полигоны для твердых бытовых отходов" (с изменениями от 20.12.2019 г.) "Полигоны ТКО - специально оборудованное место постоянного размещения отходов без намерения изъятия, соответствующее экологическим, строительным и санитарно-эпидемиологическим требованиям".

2017
қанағаттандырылды
артқы
10 т
18 м3
Камаз 3 бірлік
2017
қанағаттандырылды
артқы
10 т
16 м3
Hyundai 2 бірлік
2014
қанағаттандырылды
артқы
4 т
8 м3
"Талдықорған Көркейту" ЖШС (2 бірлік)
Камаз 1 бірлік.
2017
қанағаттандырылды
артқы
10 т
16 м3
Maz 1 бірлік.
2017
қанағаттандырылды
артқы
4 т
8 м3
"Сүлейменов" ЖП (2 бірлік)
Газ 53-1 бірлік.
2005
қанағаттандырылды
бүйірлік
2 т
-
Камаз 1 бірлік.
2004
қанағаттандырылды
бүйірлік
4 т
-
ИП "Исламова" (1 бірлік)
Газ 53-1 бірлік.
2014
қанағаттандырылды
бүйірлік
8 т
7 м3
ЖП "Корнилова" (1 бірлік)
Газ 53-1 бірлік.
қанағаттандырылды
бүйірлік
ИП "Артемьева" (4 бірлік)
Газ 53-1 бірлік
1998 жыл
қанағаттандырылды
бүйірлік
3.5
8м3
Газ 53
2002
қанағаттандырылды
бүйірлік
3.5
8м3
Газ 53
2008
қанағаттандырылды
бүйірлік
3.5
8м3
Зил
2014
қанағаттандырылды
бүйірлік
5
8м3
ИП "Пововаров" (1 бірлік)
Газ 53-1 бірлік.
1986 жыл
қанағаттандырылды
бүйірлік
3,5 т
8м3
АЖ "Ахат" (1 бірлік)
Газ 3309-1 бірлік.
2009
қанағаттандырылды
бүйірлік
3 т
8м3
IP "Идея" (2 бірлік)
Газ 53-1 бірлік.
қанағаттандырылды
бүйірлік
3 т
8м3
Газ 53- 1 бірлік.
қанағаттандырылды
бүйірлік
8м3
IP "Таисия" (1 бірлік)
Газ 53-1 бірлік.
қанағаттандырылды
бүйірлік
3 т
8м3
IP "Викберг" (1 бірлік)
Газ 53-1 бірлік.
қанағаттандырылды
бүйірлік
3 т
8м3
Жабдықтың орташа қызмет ету мерзімі, жылдар:
15
Бағдарламаны әзірлеу барысында Талдықорған қаласында орналасқан қызмет көрсетілетін контейнерлік алаңдарды MBO цифрландыруға арналған мобильді қосымша әзірленді. Контейнерлік платформалардың (CP) және пайдаланылған контейнерлердің күйі төмендегі суретте берілген (5-сурет). Талдықорған қаласында көмілген контейнерлер пайдаланылады, оларды күтіп ұстау арнайы жабдықты және контейнерлік алаңдарды ретке келтіруді талап етеді. Бұған дейін көмілген контейнерлер үшін 150 контейнерлік платформа орнату жоспарланған болатын. Шұңғыл контейнерлермен қатар еуро және "қалыпты" контейнерлер қолданылады.
Талдықорған қаласындағы контейнер алаңдары мен контейнерлер туралы әкімдіктен алынған мәліметтер төмендегі кестеде келтірілген. Көмілген контейнерлер туралы ақпарат берілмейді.
Кесте16– Контейнер алаңдары туралы ақпарат
Тұрғын үй қоры
Ұйымдар және басқа да заңды тұлғалар
Контейнер алаңдарының саны
Контейнерлердің саны
Ыдыстардың түрі, олардың сыйымдылығы
Контейнер алаңдарының саны
Контейнерлердің саны
Ыдыстардың түрі, олардың сыйымдылығы
190
690
0,75 текше
Жоқ
Жоқ
Жоқ
Сурет салу5– Контейнер алаңдарын цифрландырудың нәтижесі
Сурет салу6– Талдықорғандағы контейнер алаңдары
қорытындылар: Алынған бастапқы мәліметтерді талдау тұрмыстық қатты қалдықтарды өңдеу және басқару саласында жергілікті атқарушы органдар тарапынан тиісті есепке алу мен бақылаудың мүлдем жоқтығын көрсетті. ТҚҚ түзілу, жинақталуы және оларды өңдеу көлемдері туралы дұрыс деректер жоқ. Мемлекеттік статистикалық есеп облыстағы ТҚҚ басқарудың ағымдағы жағдайын көрсетпейді. Автокөлік паркі орташа қызмет ету мерзімі шамамен 15 жыл болатын жабдықтан тұрады, бұл оларды пайдалану құнына теріс әсер етуі керек. Контейнер алаңдары бойынша деректер қала ішіндегі барлық елді мекендердің емес екенін көрсетеді. Талдықорған олармен қамтамасыз етілген, бірақ Өтенай ауылы мен Еркін ауылы қамтылмаған. Қалдықтарды есепке алудың дұрыс деректерінің болмауы, соның ішінде. халықты қамту, ескірген құрал-жабдықтар, қызмет ету мерзімі бойынша қала аумағында қалдықтарды басқару саласындағы бар проблемаларды көрсетеді. Талдықорған.
Қоқыс таситын көліктерді GPS арқылы басқару
Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 368-бабының талабына сәйкес қатты тұрмыстық қалдықтарды тасымалдауды жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілері көлік қозғалысы туралы толық навигациялық ақпаратты "Мемлекеттік деректердің ұлттық банкі" ақпараттық жүйесіне жіберуге міндетті. Қазақстан Республикасының Қоршаған орта және табиғи ресурстар туралы"
Қалдықтарды тасымалдайтын көлік қозғалысын есепке алу қалдықтарды рұқсат етілмеген орындарға орналастыру қаупін азайтуға, отын шығынын бақылауға, көлік апаттары мен ұрлануына жол бермеуге, әрі қарай оңтайландыру үшін маршруттар туралы мәліметтерді жинақтауға бағытталған.
Осы Бағдарламаны әзірлеу барысында Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі GPS датчиктерін пайдалана отырып, қалдықтарды жинауға арналған жабдықтардың қозғалысын бейнелеуге арналған Министрліктің ақпараттық жүйесін сынақтан өткізу бойынша жұмыс жүргізуде және оны коммерциялық пайдалануға енгізуді жоспарлап отыр. келесі жылы Шымкент қаласында нақты уақыт режимінде пилоттық жоба жүзеге асырылды; (Дереккөз - https://kapital.kz/gosudarstvo/119405/za-povtornoye-narusheniye-nesanktsionirovannogo-razmeshcheniya-otkhodov-budut-izymat-transport.html).
3.3. ҚҚҚ кәдеге жарату қондырғылары
3.3.1. Негізгі ақпарат
ҚР ҚН 1.04-15-2013 "Қатты тұрмыстық қалдықтарға арналған полигондар" (2019 жылғы 20 желтоқсандағы редакция) 4-бөліміне сәйкес "ҚҚҚ полигондары қалдықтарды шығару мақсатынсыз тұрақты орналастыру үшін арнайы жабдықталған орын болып табылады. экологиялық, құрылыс және санитарлық-эпидемиологиялық талаптар".

Определение полигона дано и в п.5.1 СН РК 1.04-15-2013: "Полигоны твердых бытовых отходов - комплексы природоохранных зданий и сооружений, выполняющие функции централизованного приема, обезвреживания и утилизации ТКО, препятствующие попаданию опасных веществ в окружающую природную среду, загрязнению почвы, атмосферы, грунтовых и поверхностных вод, не дающие распространяться болезнетворным организмам, грызунам и насекомым".
В рамках программы акимата по внедрению раздельного сбора ТБО на территории г.Талдыкорган планируется обустройство контейнерных площадок, установка цветных контейнеров и приобретение мусоровозов.
Таблица 17 - Число организаций, занимающихся сортировкой, утилизацией и депонированием отходов в г.Талдыкорган
Показатель
2019 г
2020 г
2021 г
2022 г
2023 г
Число организаций, занимающихся сортировкой, утилизацией и депонированием отходов
1
1
1
2
4
Источник - Бюро Национальной статистики АСПР РК
Согласно статистике, количество специализированных организаций по обращению с ТКО (сортировка, утилизация, депонирование) сохраняет динамику роста. В то же время, по данным акимата организаций, занимающихся сортировкой ТБО от населения не имеется.
3.4.2. Объекты размещения отходов (полигон) г. Талдыкорган
Полигон для складирования ТБО расположен на 10 км автодороги Талдыкорган-Уштобе в северо-западном направлении от г.Талдыкорга, в долине реки Каратал (Кадастровый номер – 24-268-939-2984). Существующее состояние полигона приведено на рисунке ниже (Рисунок 7). На земельный участок имеется гос.акт на право постоянного землепользования. Целевое назначение - обслуживание полигона для складирования ТБО. Площадь участка – 25 га (Рисунок 8). В 2022 году получено разрешение на эмиссии: №KZ47VCZ01284407 с 20.08.2021 года по 31.12.2022 года.
Рисунок 7 - Полигон ТБО г. Талдыкорган
Собственник полигона - Отдел ЖКХ города Талдыкорган.
Эксплуатирующая организация - ТОО "Талдыкорган Коркейту".
Основание для эксплуатации полигона - Постановления акима города от 14.07.2023 года за №523.
Отходы поступают от источников г. Талдыкорган. Принимаемые отходы: ТБО, строительные.

Полигонның анықтамасы сондай-ақ ҚР ҚҚ 1.04-15-2013 ж. 5.1 тармағында берілген: "ҚТҚ полигондары – қатты тұрмыстық қалдықтарды орталықтандырылған қабылдау, залалсыздандыру және шығару функцияларын орындайтын, шығарылуын болдырмайтын экологиялық ғимараттар мен құрылыстардың кешендері. қоршаған ортаға қауіпті заттардың, топырақтың, атмосфераның, жер асты және жер үсті суларының ластануынан, қоздырғыштардың, кеміргіштер мен жәндіктердің таралуына жол бермеу".
Талдықорған қаласында тұрмыстық қатты қалдықтарды бөлек жинауды енгізу бойынша әкімдік бағдарламасы аясында контейнерлік алаңдарды жабдықтау, түрлі-түсті контейнерлерді орнату және қоқыс шығаратын көліктерді сатып алу жоспарлануда.
Кесте17- Талдықорған қаласындағы қалдықтарды сұрыптаумен, қайта өңдеумен және орналастырумен айналысатын ұйымдар саны
Индекс
2019
2020
2021
2022
2023
Қалдықтарды сұрыптаумен, қайта өңдеумен және орналастырумен айналысатын ұйымдар саны
1
1
1
2
4
Дереккөз - ҚР АПР Ұлттық статистика бюросы
Статистикалық мәліметтерге сәйкес, ТҚҚ-ны (сұрыптау, қайта өңдеу, тұндыру) басқару бойынша мамандандырылған ұйымдардың саны оның өсу динамикасын сақтайды. Сонымен бірге, әкімдіктің мәліметінше, тұрғындардың қатты тұрмыстық қалдықтарын сұрыптаумен айналысатын ұйымдар жоқ.
3.3.2. Қалдықтарды орналастыру орындары (полигон) Талдықорған
Қатты тұрмыстық қалдықтарды сақтауға арналған полигон Талдықорған қаласынан солтүстік-батыс бағытта Талдықорған-Үштөбе тас жолының 10 шақырымында, Қаратал өзенінің алқабында орналасқан (кадастрлық нөмірі – 24-268-939-2984). Полигонның ағымдағы жағдайы төмендегі суретте көрсетілген (7-сурет). Жер учаскесінің тұрақты жер пайдалану құқығына мемлекеттік актісі бар. Мақсаты – қатты тұрмыстық қалдықтарды сақтауға арналған полигонды күтіп ұстау. Жер учаскесінің ауданы – 25 га (8-сурет). 2022 жылы эмиссияға рұқсат алынды: № KZ47VCZ01284407 20.08.2021 мен 31.12.2022.
Сурет салу7- Талдықорған қаласындағы қатты тұрмыстық қалдықтар полигоны
Полигон иесі – Талдықорған қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық бөлімі.
Операциялық ұйым – "Талдықорған Көркейту" ЖШС.
Полигонның жұмыс істеуіне қала әкімінің 2023 жылғы 14 шілдедегі No 523 қаулысы негіз болып табылады.
Қалдықтар Талдықорғандағы көздерден келеді. Қабылданатын қалдықтар: қатты қалдықтар, құрылыс қалдықтары.

Год ввода в эксплуатацию - 2014 г., год окончания эксплуатации (по проекту) - 2039 г. Количество карт (ячеек) на полигоне – 9.
Вместимость объекта - 14,4 млн. т.
Гидроизолирующий материал дна - глина 100 т.
По данным акимата на полигоне имеются:
весовая, ванна с дезинфицирующим раствором для мойки колес автотранспорта/мусоровозов, ограждение территории (рабица, колючая проволока),
2 противопожарных резервуара по 60 м3, подъездная дорога (асфальт).
Отсутствуют: проект строительства полигона, участок радиационного контроля, сортировка отходов. Не определена СЗЗ объекта.

Пайдалануға берілген жылы – 2014 жыл, пайдаланудың аяқталған жылы (жоба бойынша) – 2039. Сынақ алаңындағы карталар (ұяшықтар) саны – 9.
Нысанның қуаттылығы 14,4 миллион тоннаны құрайды.
Астыңғы гидрооқшаулағыш материал - саз 100 т.
Әкімдіктің мәліметінше, полигонда:
-салмақ,
-көліктердің/қоқыс таситын көліктердің дөңгелектерін жууға арналған дезинфекциялық ерітіндісі бар ванна,
-аумақты қоршау (тізбекті, тікенді сым),
-әрқайсысы 60 м3 2 өрт сөндіру цистернасы,
-кірме жол (асфальт).
Жоқ: полигон құрылысы жобасы, радиациялық бақылау алаңы, қалдықтарды сұрыптау. Мүліктің санитарлық-қорғау аймағы белгіленбеген.

Количество и тип используемой техники: Бульдозер - 1, водовоз – 1; при необходимости (погрузчик - 1, самосвал - 3). Количество рабочего персонала -6 чел.
С юга к землям полигона примыкает участок (трасса Уштобе, участок № 40/1) с целевым назначением - обслуживание мусороперерабатывающего завода (кадастровый номер - 242689394895) и находящийся в собственности ТОО "ADAL DAMU Capital". Площадь участка – 2,1142 га.

Қолданылатын құрал-жабдықтардың саны мен түрі: Бульдозер – 1, су тасығыш – 1; қажет болған жағдайда (тиегіш – 1, самосвал – 3). Жұмыс істейтін персонал саны – 6 адам.
Полигон жерлеріне оңтүстіктен іргелес жатқан "ADAL DAMU Capital" ЖШС меншігіндегі қалдықтарды өңдеу зауытына (кадастрлық нөмірі – 242689394895) қызмет көрсету мақсатымен (Үштөбе тас жолы, No40/1 учаске) ​​учаскесі орналасқан. Учаскенің ауданы 2,1142 га.

На основании Постановления Акима г.Талдыкорган (№KZ13VBH00013789 от 09.02.2017 г.) было предоставлено разрешение на изменение целевого назначения земельного участка:
“1. Целевое назначение земельного участка с кадастровым номером 03-268-939-4895 товарищества с ограниченной ответственностью "ADAL DAMU Capital" площадью 21142 кв.м., расположенного по трассе Уштобе, участок № 40/1, для строительства мусороперерабатывающего завода изменить на обслуживание мусороперерабатывающего завода.

Талдықорған қаласы әкімінің қаулысы негізінде (09.02.2017 ж. No KZ13VBH00013789) жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгертуге рұқсат берілді:
"1. "ADAL DAMU Capital" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің Үштөбе тас жолының бойында орналасқан № 40 телімі, ауданы 21142 ш.м., кадастрлық нөмірі 03-268-939-4895 жер учаскесінің нысаналы мақсаты. 1, қалдықтарды қайта өңдеу зауытының құрылысы үшін, қалдықтарды қайта өңдеу зауытына қызмет көрсетуге ауыстырылды.

2. Предоставить товариществу с ограниченной ответственностью "ADAL DAMU Capital" право частной собственности на безвозмездной основе на делимый земельный участок общей площадью 21142 кв.м. для обслуживания мусороперерабатывающего завода, расположенный по трассе Уштобе, участок № 40/1.”
Информация об объемах ТКО, вывезенных предприятием на объекты размещения отходов (ОРО - полигоны, свалки) (в разрезе населенных пунктов г., сельского округа) за период 2018 – 01.12.2023г. представлена ниже:
Полное наименование объекта размещения отходов (ОРО)
Местонахождение ОРО
Наименование организации, эксплуатирующей ОРО, контакты
Объем размещенных на ОРО ТКО, м3 (тонн)

2. "ADAL DAMU Capital" жауапкершілігі шектеулі серіктестігіне жалпы ауданы 21 142 шаршы метр бөлінетін жер учаскесіне өтеусіз жеке меншік құқығы берілсін. Үштөбе тас жолының бойында орналасқан қалдықтарды өңдеу зауытына қызмет көрсету үшін, № 40/1 учаскесі."
2018 жылғы – 12.01.2023 жылғы кезеңге кәсіпорынның қалдықтарды орналастыру орындарына (қалдықтарды көму орындары – полигондар, полигондар) шығарылған қатты тұрмыстық қалдықтардың көлемдері туралы ақпарат (қала, ауылдық округтің елді мекендері бойынша). төменде берілген:
Қалдықтарды кәдеге жарату нысанының толық атауы (WDF)
ORO орналасқан жері
ORO-ны басқаратын ұйымның атауы, байланыстар
Қалдықтарды орналастыру орнында орналастырылған ТҚҚ көлемі, м3 (тонна)

2018
2019
2020
2021
2022
01.12. 2023
Полигон
10 км трассы Талдыкорган Уштобе
ТОО "Талдыкорган Коркейту"
60 000
60 000
60000
60000
65000
60000
Источник данных – акимат.
Согласно данным Бюро Национальной статистики АСПР РК в 2020 году было депонировано – 6829 тонн ТКО, в 2021 г. – 6829 тонн ТКО.
Ликвидационный фонд полигона не создан. Согласно Статье 350 Экологического кодекса РК проектом полигона отходов должно быть предусмотрено создание ликвидационного фонда для его закрытия, рекультивации земель, ведения мониторинга воздействия на окружающую среду и контроля загрязнения после закрытия полигона. Эксплуатация полигона отходов без наличия ликвидационного фонда запрещена.
Отенайский с.о. города Талдыкорган

2018
2019
2020
2021
2022
01.12. 2023
Көпбұрыш
Талдықорған Үштөбе тас жолының 10 шақырымы
"Талдықорған Көркейту" ЖШС
60 000
60 000
60000
60000
65000
60000
Деректер көзі – әкімдік.
ҚР Ұлттық статистикалық бюросының мәліметі бойынша 2020 жылы 6829 тонна ТҚҚ, 2021 жылы 6829 тонна ТҚҚ орналастырылған.
Полигондарды жою қоры құрылмаған. Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексінің 350-бабына сәйкес, қалдықтарды орналастыру полигонының жобасында полигон жабылғаннан кейін оны жабу, жерді рекультивациялау, қоршаған ортаға әсер ету мониторингі және ластануды бақылау үшін жою қорын құру көзделуі тиіс. Жою қоры жоқ қалдықтар полигонын пайдалануға тыйым салынады.
Өтенайский с.о. Талдықорған қаласы

Площадка для временного хранения ТБО. Кадастровый номер - 03-26-015-436. Эксплуатирующая организация - Аппарат акима Отенайского сельского округа. Площадь объекта – 6 га. Год начала эксплуатации – 2012 г., год окончания – 2042 г. Вместимость объекта – 6410 т Накоплено – 5085 т (на 01.12.2023 г).
Имеется защита окружающей среды – обваловка. Гидроизолирующий материал дна – глина. Имеется ограждение. Высота слоя отходов – 3 м. Принимаемые отходы – ТБО.
Отходы принимаются из населенных пунктов: Балпык би, Акшатоган, Теректы.
Количество и тип используемой техники: 2 – бульдозера, количество рабочего персонала - 2 человека, 2 смены.
Анализ предоставленных акиматом данных и данных статистической отчетности позволяет сделать следующие выводы по системе сбора отходов и объектам размещения ТБО :
1) Надлежащие отчетные данные в сфере обращения с отходами отсутствуют, что говорит о необходимости внедрения полноценного учета за образованием и вывозом отходов, а также контроля за их движением.
2) Услугами организованного вывоза ТКО за 2019-2021 годы охвачено в среднем 24,6% населения г. Талдыкорган.
3) Проведенная цифровизация контейнерных площадок показала необходимость создания реестра и разработки схемы их размещения, в т.ч. проведение инвентаризации существующих и размещение новых площадок, которые должны соответствовать требованиям законодательства РК.
4) Одним из важных критериев сбора отходов является своевременная сортировка отходов у источника. Организация сортировки может предотвратить частичное загрязнение и порчу потенциального вторичного сырья. Такой шаг будет способствовать извлечению ресурсов для подготовки вторичного сырья к окончательной переработке или передаче заинтересованным предприятиям. В Казахстане для этой цели введен раздельный сбор с ограничением захоронения отходов, имеющих ресурсный потенциал (статья 351 Экологического кодекса РК).
5) Часть строительных отходов г.Талдыкорган может быть использована населением для собственных нужд: отсыпки фундаментов домов, закрытия ям на дорогах и других. Пищевые отходы, с учетом большого процента проживания населения в частном секторе, могут использоваться населением для кормления скота.
6) Часть коммунальных отходов могут принимать местные компании для переработки или дальнейшей реализации (пластик, макулатура, стеклобой) (смотрите список компаний в разделе 3.1.2. "Инфраструктура для переработки/утилизации ТКО").
7) Объекты размещения отходов (полигоны/свалки) не соответствуют требованиям законодательства РК, в связи с чем требуется их рекультивация и строительство нового полигона ТБО в составе комплексной площадки.
3.4.3. Стихийные (несанкционированные) свалки

Тұрмыстық қатты қалдықтарды уақытша сақтауға арналған алаң. Кадастрлық нөмірі – 03-26-015-436. Операциялық ұйым Өтенай ауылдық округі әкімінің аппараты болып табылады. Нысанның аумағы 6 гектарды құрайды. Пайдалануға берілген жылы – 2012, аяқталған жылы – 2042. Нысанның қуаттылығы – 6410 тонна Жинақталған – 5085 тонна (12.01.2023 ж.).
Қоршаған ортаны қорғау – жағалау бар. Төменгі қабаттың гидрооқшаулағыш материалы - саз. Қоршау бар. Қалдық қабатының биіктігі 3 м қабылданатын қалдықтар қатты қалдықтар болып табылады.
Қалдықтар мына елді мекендерден қабылданады: Балпық би, Ақшатоған, Теректі.
Қолданылатын техниканың саны мен түрі: 2 – бульдозер, жұмыс істейтін персонал саны – 2 адам, 2 ауысым.
Әкімдік ұсынған мәліметтерді және статистикалық есептілік мәліметтерін талдау қалдықтарды жинау жүйесі мен қатты тұрмыстық қалдықтарды орналастыру объектілеріне қатысты мынадай қорытынды жасауға мүмкіндік береді:
1) Қалдықтарды басқару саласында тиісті есептілік деректері жоқ, бұл қалдықтардың түзілуі мен шығарылуының толық есебін, сондай-ақ олардың қозғалысын бақылауды енгізу қажеттілігін көрсетеді.
2) 2019-2021 жылдары ҚҚҚ-ны ұйымдастыру қызметтерімен қала тұрғындарының орта есеппен 24,6%-ы қамтылды. Талдықорған.
3) Контейнер алаңдарын цифрландыру тізілімді құру және оларды орналастыру схемасын әзірлеу қажеттілігін көрсетті, соның ішінде. қолданыстағы учаскелерге түгендеу жүргізу және Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келетін жаңаларын орналастыру.
4) Қалдықтарды жинаудың маңызды критерийлерінің бірі – қалдықтарды шыққан жерде уақтылы сұрыптау. Сұрыптауды ұйымдастыру әлеуетті қайта өңдеуге болатын заттардың ішінара ластануын және бүлінуін болдырмайды. Мұндай қадам қайталама шикізатты түпкілікті өңдеуге немесе мүдделі кәсіпорындарға беруге дайындау үшін ресурстарды өндіруді жеңілдетеді. Қазақстанда осы мақсатта ресурстық әлеуеті бар қалдықтарды орналастыруды шектеумен бөлек жинау енгізілді (ҚР Экологиялық кодексінің 351-бабы).
5) Талдықорғандағы құрылыс қалдықтарының бір бөлігін тұрғындар өз қажеттіліктеріне: үйлердің іргетасын толтыруға, жолдардағы шұңқырларды толтыруға және т.б. Азық-түлік қалдықтарын жеке секторда тұратын халықтың үлкен пайызын ескере отырып, халық малды азықтандыру үшін пайдалана алады.
6) Кейбір коммуналдық қалдықтарды жергілікті компаниялар өңдеуге немесе одан әрі сатуға қабылдай алады (пластик, макулатура, таспа) ("ҚҚҚ қайта өңдеу/ кәдеге жарату инфрақұрылымы" 3.1.2 тарауындағы компаниялар тізімін қараңыз).
7) Қалдықтарды орналастыру объектілері (полигондар/полигондар) Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмейді, осыған байланысты оларды рекультивациялау және біріктірілген учаскенің құрамында қатты тұрмыстық қалдықтар полигонының жаңа полигонын салу қажет.
3.3.3. Табиғи (рұқсат етілмеген) полигондар

Согласно докладу Министра экологии и природных ресурсов РК, в рамках космомониторинга, в 2023 году в районах области выявлено 163 свалки (Ошибка! Источник ссылки не найден.).
Рисунок 10 - Объекты размещения отходов в разрезе административных районов области Жетiсу
У населения имеется возможность следить за состоянием свалок с помощью онлайн сервиса (https://wasteopen.gharysh.kz/) АО "НК "Қазақстан Ғарыш Сапары" - исполнителя космического мониторинга.
Места несанкционированного размещения отходов (свалки) являются большой проблемой для населения и МИО.
Неприятные запахи, риски заболеваний, место возможного притяжения деклассифицированных элементов общества (бродяги), скопление птиц (чайки, вороны и т.д.) и бездомных животных негативно сказываются на внешней стороне жизни соседствующих домов. Это удешевляет недвижимость в округе и отталкивает потенциальных инвесторов от приобретения коммерческой недвижимости.
Также есть риски загрязнения почв, грунтовых вод и близлежащих поверхностных вод, в случае наличия биоразлагаемых отходов – атмосферы.
В Плане развития области Жетісу на 2021-2025 годы предусмотрена ликвидация несанкционированных свалок (в 2023г., г.Талдыкорган – 41).
Как правило, такие свалки начинаются с вываливания строительных или крупногабаритных отходов и/или при перебоях в графике вывоза отходов. Основные места формирования свалок – неосвоенные территории частного или промышленного сектора, прилегающие пустыри, лесистые или кустарниковые зоны.
Процесс ликвидации свалок включает сбор, транспортировку и передачу отходов специализированным организациям для сортировки, обезвреживания, переработки, утилизации или захоронения.
Для предупреждения образования новых и расширения текущих свалок рекомендуется:
-обязательное снабжение мусоровывозящей техники спутниковыми навигационными системами в соответствии с правилами управления коммунальными отходами (Приказ и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 28 декабря 2021 года № 508);
-неукоснительное соблюдение утвержденного графика вывоза отходов от источников;
-постоянное выявление/мониторинг несанкционированных мест размещения отходов (свалок);
-ликвидация несанкционированных мест размещения отходов (свалок) с рекультивацией территории;
-выполнение требований по организации сбора (площадки, контейнеры) и вывоза строительных и крупногабаритных отходов (СТ РК 3780-2022. “Отходы. Общие требования к площадкам размещения контейнеров для организации раздельного сбора коммунальных отходов”);
-проведение работы с населением и организациями о недопустимости размещения отходов в неположенных местах с указанием ответственности в рамках законодательства РК;
-информирование общественности о случаях предотвращения или выявления несанкционированного размещения отходов с принятыми мерами наказания (пример статьи об обнаружении свалки и принимаемых мерах: https://www.gov.kz/memleket/entities/ecogeo/press/news/details/498656?lang=ru).
3.5. Морфологический состав отходов

Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің баяндамасына сәйкес, ғарыштық мониторинг аясында 2023 жылы облыс аймақтарында 163 полигон анықталды.(Қате! Сілтеме көзі табылмады.).
Сурет салу10- Жетісу облысының әкімшілік аудандары жағдайында қалдықтарды орналастыру объектілері
Ғарыш мониторингі мердігері "Қазақстан Ғарыш Сапары" ҰК" АҚ-ның онлайн сервисі (https://wasteopen.gharysh.kz/) арқылы тұрғындардың полигондардың жағдайын бақылауға мүмкіндігі бар.
Рұқсат етілмеген қалдықтарды көму орындары (полигондар) тұрғындар мен жергілікті билік үшін үлкен мәселе.
Жағымсыз иістер, ауру қаупі, қоғамның құпиясыздандырылған элементтерінің (қаңғыбастар) ықтимал тартылу орны, құстардың (шағалалар, қарғалар және т.б.) және қаңғыбас жануарлардың шоғырлануы көрші үйлердегі өмірдің сыртқы аспектілеріне теріс әсер етеді. Бұл аудандағы жылжымайтын мүліктің құнын төмендетеді және әлеуетті инвесторларды коммерциялық жылжымайтын мүлікті сатып алудан бас тартады.
Сондай-ақ топырақтың, жер асты суларының және жақын жер үсті суларының, ал биологиялық ыдырайтын қалдықтар жағдайында атмосфераның ластану қаупі бар.
Жетісу өңірінің 2021-2025 жылдарға арналған даму жоспарында рұқсат етілмеген полигондарды жою көзделген (2023 жылы, Талдықорғанда – 41).
Әдетте, мұндай полигондар құрылыс немесе көлемді қалдықтарды тастаудан және/немесе қалдықтарды шығару кестесінде үзілістер болған кезде басталады. Полигондар пайда болатын негізгі орындар жеке немесе өндірістік сектордың игерілмеген аумақтары, іргелес жатқан бос жерлер, орманды немесе бұталы аумақтар болып табылады.
Полигондарды жою процесі қалдықтарды жинауды, тасымалдауды және сұрыптау, залалсыздандыру, өңдеу, кәдеге жарату немесе кәдеге жарату үшін мамандандырылған ұйымдарға беруді қамтиды.
Жаңа полигондардың пайда болуын болдырмау және ағымдағы полигондарды кеңейту ұсынылады:
-коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу қағидаларына сәйкес қалдықтарды жинауға арналған жабдықты спутниктік навигациялық жүйелермен міндетті түрде қамтамасыз ету (Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 28 желтоқсандағы No 508 бұйрығы);
-қалдықтарды көздерден шығарудың бекітілген кестесін қатаң сақтау;
-рұқсат етілмеген қалдықтарды орналастыру орындарын (полигондарды) тұрақты анықтау/бақылау;
-аумақты рекультивациялай отырып, рұқсат етілмеген қалдықтарды орналастыру орындарын (полигондарын) жою;
-құрылыс және ірі көлемдегі қалдықтарды жинауды (учаскелерді, контейнерлерді) және шығаруды ұйымдастыру талаптарының сақталуы (ҚР СТ 3780-2022. "Қалдықтар. Коммуналдық қалдықтарды бөлек жинауды ұйымдастыру үшін контейнерлерді орналастыру алаңдарына қойылатын жалпы талаптар");
-Қазақстан Республикасының заңнамасы шеңберінде жауапкершілікті көрсете отырып, тиісті емес орындарға қалдықтарды орналастыруға жол бермеу бойынша халықпен және ұйымдармен жұмыс жүргізу;
-қолданылатын жазалау шараларымен қалдықтарды рұқсатсыз орналастырудың алдын алу немесе анықтау жағдайлары туралы халықты хабардар ету (полигонның табылуы және қабылданған шаралар туралы мақаланың мысалы: https://www.gov.kz/memleket/entities/ecogeo/press/ news/details/498656?lang= ru).
3.4. Қалдықтардың морфологиялық құрамы

Морфологический состав ТБО определяется по методике, утвержденной приказом Председателя Агентства РК по делам строительства жилищно-коммунального хозяйства от 10 февраля 2012 года №4.
Согласно методике, морфологический состав коммунальных отходов рекомендуется определять по следующей классификации:
-пищевые отходы (овощи, фрукты и т.п.);
-бумага и картон;
-полимеры (пластик, пластмассы);
-стекло;
-черные металлы;
-цветные металлы;
-текстиль;
-дерево;
-опасные отходы (батарейки, сухие и электролитические аккумуляторы, тара от растворителей, красок, ртутные лампы, телевизионные кинескопы и др.);
-кости, кожа, резина;
-остаток коммунальных отходов после удаления компонентов (мелкий строительный мусор, камни, уличный смет и т.п.).
В населенных пунктах г. Талдыкорган такой анализ и исследования не проводились. Усредненный морфологический состав ТБО в Казахстане по информации АО “Жасыл Даму” (https://recycle.kz/ru/sbori) представлен ниже:
Пищевые отходы -
31,1%
Стекло -
6,1%
Макулатура -
25,2%
Металлы -
3,4%
Полимер (пластмасса) -
11,2%
Прочие -
23%
Для получения показателей, более точно описывающих состав отходов, образуемых в г. Талдыкорган необходимо провести анализ состава отходов ТКО согласно методике определения морфологического состава твердых бытовых отходов. Такие данные будут применяться для расчета показателей природоохранных мер и в первичной оценке инвестиционной привлекательности переработки вторичного сырья.
3.6. Тарифы для населения на управление коммунальными отходами
Расчет тарифа для населения на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение твердых бытовых отходов производится по методике, утвержденной Приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 14 сентября 2021 года № 377.
В г.Талдыкорган имеются утвержденные тарифы (см. Таблица 18).
Таблица 18 - Утвержденные тарифы на вывоз ТКО
Решение маслихата
Наименование тарифа
Расчетная единица
Стоимость услуг, тенге
Решение маслихата города Талдыкорган области Жетісу от 22 мая 2023 года № 3-23.
Для физических лиц
житель/ в месяц
379,53
Годовой тариф на единицу (объем)
1 м3
2846,45
При расчете тарифа учитывается себестоимость фактических и/или нормативных затрат участников рынка, осуществляющих сбор, транспортировку, сортировку и захоронение ТКО, сгруппированные по статьям калькуляции. Таким образом, тариф состоит из 3-х частей: 1) сбор и транспортировка, 2) сортировка, 3) захоронение.
Действующая методика тарификации позволяет учитывать себестоимость в зависимости от этапа управления отходами. Затраты могут быть оптимизированы за счет реализации отсортированного вторичного сырья и/или при передаче части услуг сторонним организациям, не входящим в централизованную систему сбора ТКО. При этом необходимо учитывать потребность в создании и/или развитии соответствующей инфраструктуры, обязательное использование специально оборудованных транспортных средств и источников финансирования.
Однако, учитывая анализ существующего состояния в сфере обращения с ТКО, показавший несоответствие отчетных данных, включая государственную статистическую отчетность, утвержденные нормы образования и накопления, а также на их основе рассчитанный тариф на сбор, вывоз и захоронение ТКО в г.Талдыкорган не могут считаться объективными.
Проведенный анализ исходных данных, включая данные статистической отчетности, показал, что коммерческий учет и контроль за обращением с отходами в г.Талдыкорган ведется не прозрачно. Следовательно, вопрос обоснованности норм накопления и "справедливого" тарифа за сбор, вывоз, захоронение ТКО в области стоит очень остро и необходимо проведение мероприятий по внедрению автоматизированного коммерческого учета за образованием и движением ТКО.
Для определения "справедливого" тарифа на сбор, вывоз и захоронение ТКО могут быть применены следующие меры:

Қатты тұрмыстық қалдықтардың морфологиялық құрамы Қазақстан Республикасы Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі төрағасының 2012 жылғы 10 ақпандағы No 4 бұйрығымен бекітілген әдістемеге сәйкес анықталады.
Әдістеме бойынша коммуналдық қалдықтардың морфологиялық құрамын келесі классификация бойынша анықтау ұсынылады:
-тамақ қалдықтары (көкөністер, жемістер және т.б.);
-қағаз және картон;
-полимерлер (пластик, пластмасса);
-шыны;
-қара металдар;
-түсті металдар;
-тоқыма;
-ағаш;
-қауіпті қалдықтар (батареялар, құрғақ және электролиттік аккумуляторлар, еріткіштерге арналған ыдыстар, бояулар, сынап шамдары, телевизиялық сурет түтіктері және т.б.);
-сүйектер, былғары, резеңке;
-құрамдас бөліктерді (ұсақ құрылыс қалдықтары, тастар, көше қоқыстары және т.б.) алып тастағаннан кейін коммуналдық қалдықтардың қалған бөлігі.
Қаланың елді мекендерінде. Талдықорғанда мұндай талдау, зерттеу жүргізілмеген. "Жасыл Даму" АҚ мәліметтері бойынша Қазақстандағы қатты тұрмыстық қалдықтардың орташа морфологиялық құрамы (https://recycle.kz/ru/sbori) төменде берілген:
Тамақ қалдықтары -
31.1%
Шыны -
6.1%
макулатура -
25.2%
Металдар -
3.4%
Полимер (пластик) -
11.2%
Басқалар -
23%
Қалада түзілетін қалдықтардың құрамын дәлірек сипаттайтын көрсеткіштерді алу. Талдықорған қаласы қатты тұрмыстық қалдықтардың морфологиялық құрамын анықтау әдістемесі бойынша ТҚҚ қалдықтарының құрамына талдау жасау қажет. Мұндай деректер табиғатты қорғау шараларының көрсеткіштерін есептеу үшін және қайталама шикізатты өңдеудің инвестициялық тартымдылығын бастапқы бағалау кезінде пайдаланылатын болады.
3.5. Коммуналдық қалдықтарды өңдеу бойынша халыққа арналған тарифтер
Қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау, тасымалдау, сұрыптау және көму бойынша халыққа тарифті есептеу Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 14 қыркүйектегі бұйрығымен бекітілген әдістемеге сәйкес жүзеге асырылады. 2021 жылғы № 377.
Талдықорған қаласында бекітілген тарифтер бар (қараңыз.18-кесте).
Кесте18- ҚТҚ-ны шығаруға бекітілген тарифтер
Мәслихат шешімі
Тариф атауы
Есеп бірлігі
Қызметтердің құны, теңге
Жетісу облысы Талдықорған қаласы мәслихатының 2023 жылғы 22 мамырдағы No 3-23 шешімі.
Жеке тұлғалар үшін
тұрғын/айына
379,53
Бірлікке жылдық тариф (көлем)
1 м3
2846.45
Тарифті есептеу кезінде калькуляция баптары бойынша топтастырылған ҚҚҚ жинау, тасымалдау, сұрыптау және кәдеге жарату бойынша нарық субъектілерінің нақты және/немесе нормативті шығындарының құны есепке алынады. Сонымен, тариф 3 бөліктен тұрады: 1) жинау және тасымалдау, 2) сұрыптау, 3) кәдеге жарату.
Қолданыстағы тарифтік әдістеме қалдықтарды өңдеу кезеңіне байланысты шығындарды есепке алуға мүмкіндік береді. Шығындарды сұрыпталған қайталама шикізатты сату және/немесе қызметтердің бір бөлігін ҚҚҚ жинаудың орталықтандырылған жүйесіне кірмейтін үшінші тарап ұйымдарына беру арқылы оңтайландыруға болады. Бұл ретте тиісті инфрақұрылымды құру және/немесе дамыту, арнайы жабдықталған көлік құралдарын және қаржыландыру көздерін міндетті түрде пайдалану қажеттілігін ескеру қажет.
Алайда, мемлекеттік статистикалық есептілікті қоса алғанда, есептілік деректерінің сәйкессіздігін көрсеткен ТҚҚ-ны басқару саласындағы ағымдағы жай-күйді талдауды ескере отырып, бекітілген қалыптастыру және жинақтау нормативтері, сондай-ақ олардың негізінде есептелген тариф Талдықорған қаласында ТҚҚ жинау, шығару және кәдеге жаратуды объективті деп санауға болмайды.
Бастапқы деректерді, оның ішінде статистикалық есептілік мәліметтерін талдау Талдықорған қаласында қалдықтарды басқаруды коммерциялық есепке алу мен бақылаудың ашық жүргізілмейтінін көрсетті. Демек, облыста ТҚҚ жинау, әкету және кәдеге жарату бойынша жинақтаушы нормалар мен "әділ" тарифтердің негізділігі мәселесі өте өткір болып табылады және ТҚҚ-ның қалыптасуы мен қозғалысының автоматтандырылған коммерциялық есебін енгізу бойынша шаралар қабылдау қажет. .
ТҚҚ жинауға, әкетуге және кәдеге жаратуға "әділ" тарифті анықтау үшін келесі шаралар қолданылуы мүмкін:

1. Внедрение автоматизированного коммерческого учета за объемом образования и движением ТКО.
Данный пункт является частью необходимых мер по выполнению положения Концепции по переходу Республики Казахстан к "зеленой экономике" в следующем вопросе - “Для решения проблем с ТБО необходима реализация следующих мероприятий:
5) совершенствование сбора, обработки и предоставления статистической информации для мониторинга достижения целевых показателей в сфере обращения с ТБО”.
2. Тендерное распределение объектов централизованной системы сбора ТКО для развития конкурентного рынка.
3. Стремление к увеличению доли сортированного утиля с дальнейшей реализацией в качестве вторичного сырья для производства.
4. Стремление к снижению себестоимости в процессе управления ТКО и отсортированного вторичного сырья, включая внедрение наилучших доступных техник (технологий), оптимизации логистики отходов.
5. Увеличение доли населения, вовлеченного в процесс сортировки.
3.7. Нормы образования и накопления коммунальных отходов
Нормы образования и накопления коммунальных отходов рассчитываются на основе типовых правил (утверждены Приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 347) и должны охватывать следующие виды объектов жилищного фонда и нежилые помещения: (Таблица 19).
Таблица 19 - Нормы образования и накопления коммунальных отходов для объектов жилищного фонда и нежилых помещений
Объект накопления коммунальных отходов
Расчетная единица
Расчетные
нормы
накопления, м3/год
1
Домовладения благоустроенные и неблагоустроенные
1 житель
2
Общежития, интернаты, детские дома, дома престарелых и т.п.
1 место
3
Гостиницы, санатории, дома отдыха
1 место
4
Детские сады, ясли
1 место
5
Учреждения, организации, офисы, конторы, сбербанки, отделения связи
1 сотрудник
6
Поликлиники
1 посещение
7
Больницы, санатории, прочие лечебно-профилактические учреждения
1 койко-место
8
Школы и другие учебные заведения
1 учащийся
9
Рестораны, кафе, учреждения общественного питания
1 посадочное место
10
Театры, кинотеатры, концертные залы, ночные клубы, казино, залы игровых автоматов
1 посадочное место
11
Музеи, выставки
1 м2 общей площади
12
Стадионы, спортивные площадки
1 место по проекту
13
Спортивные, танцевальные и игровые залы
1 м2 общей площади
14
Продовольственные магазины
1 м2 торговой площади
15
Торговля с машин
1 м2 торговое место
16
Промтоварные магазины, супермаркеты
1 м2 торговой площади
17
Рынки, торговые павильоны, киоски, лотки
1 м2 торговой площади
18
Оптовые базы, склады продовольственных товаров
1 м2 общей площади
19
Оптовые базы, склады промышленных товаров
1 м2 общей площади
20
Дома быта: обслуживание населения
1 м2 общей площади
21
Вокзалы, автовокзалы, аэропорты
1 м2 общей площади
22
Пляжи
1 м2 общей площади
23
Аптеки
1 м2 торговой площади
24
Автостоянки, автомойки, АЗС, гаражи
1 машино-место
25
Автомастерские
1 работник
26
Гаражные кооперативы
на 1 гараж
27
Парикмахерские, косметические салоны
1 рабочее место
28
Прачечные, химчистки, ремонт бытовой техники, швейные ателье
1 м2 общей площади
29
Мастерские ювелирные, по ремонту обуви, часов
1 м2 общей площади
30
Мелкий ремонт и услуги (изготовление ключей и т.д.)
1 рабочее место
31
Бани, сауны
1 м2 общей площади
32
Юридические, организующие массовые мероприятия на территории района
1000 участников
33
Садоводческие кооперативы
1 участок
Информация по утверждению норм образования и накопления ТКО в г.Талдыкорган акиматом по запросу не предоставлена, в открытых источниках информация отсутствует.

1. ТҚҚ генерациясының және қозғалысының көлемінің автоматтандырылған коммерциялық есебін енгізу.
Осы тармақ ережені іске асыру бойынша қажетті шаралардың бөлігі болып табыладыҚазақстан Республикасының "жасыл экономикаға" көшу тұжырымдамасы келесі сұрақта – "ТҚҚ проблемаларын шешу үшін келесі шараларды жүзеге асыру қажет:
5) қатты тұрмыстық қалдықтарды басқару саласындағы нысаналы индикаторларға қол жеткізуді бақылау үшін статистикалық ақпаратты жинауды, өңдеуді және ұсынуды жетілдіру"
2. Бәсекелестік нарықты дамыту үшін ТҚҚ жинаудың орталықтандырылған жүйесінің объектілерін тендерлік бөлу.
3. Өндіріс үшін қайталама шикізат ретінде одан әрі сатумен сұрыпталған қалдықтардың үлесін арттыруға ұмтылу.
4. ҚҚҚ мен сұрыпталған қайталама шикізатты басқару процесінде шығындарды азайтуға ұмтылу, оның ішінде ең жақсы қолжетімді техникаларды (технологияларды) енгізу, қалдықтарды логистиканы оңтайландыру.
5. Триаждау процесіне тартылған халықтың үлесін арттыру.
3.6. Коммуналдық қалдықтардың пайда болуы мен жинақталуының нормалары
Коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормалары үлгілік қағидалар негізінде есептеледі (Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі № 347 бұйрығымен бекітілген) және мыналарды қамтуы тиіс. тұрғын үй және тұрғын емес үй-жайлардың түрлері: (19-кесте).
Кесте19- тұрғын үйлер мен тұрғын емес үй-жайлардың коммуналдық қалдықтарын қалыптастыру және жинақтау нормалары
Жоқ.
Коммуналдық қалдықтарды жинайтын мекеме
Есеп бірлігі
Есептелген
нормалар
жинақтау, м3/жыл
1
Жақсы жабдықталған және жабдықталмаған үй шаруашылықтары
1 тұрғын
2
Жатақхана, мектеп-интернат, балалар үйі, қарттар үйі, т.б.
1 орын
3
Қонақ үйлер, санаторийлер, демалыс үйлері
1 орын
4
Балабақшалар, балабақшалар
1 орын
5
Мекемелер, ұйымдар, кеңселер, кеңселер, жинақ кассалары, пошта бөлімшелері
1 қызметкер
6
Клиникалар
1 келу
7
Ауруханалар, санаторийлер, басқа емдеу мекемелері
1 төсек
8
Мектептер және басқа оқу орындары
1 оқушы
9
Мейрамханалар, кафелер, қоғамдық тамақтану орындары
1 орын
10
Театрлар, кинотеатрлар, концерт залдары, түнгі клубтар, казинолар, ойын автоматтары залдары
1 орын
он бір
Мұражайлар, көрмелер
Жалпы ауданы 1 м2
12
Стадиондар, спорт алаңдары
Жоба бойынша 1 орын
13
Спорт, би және ойын залдары
Жалпы ауданы 1 м2
14
Азық-түлік дүкендері
1 м2 сауда алаңы
15
Машиналардан сауда жасау
1 м2 сауда алаңы
16
Әмбебап дүкендер, супермаркеттер
1 м2 сауда алаңы
17
Базарлар, сауда павильондары, дүңгіршектер, науалар
1 м2 сауда алаңы
18
Көтерме сауда орталықтары, азық-түлік қоймалары
Жалпы ауданы 1 м2
19
Көтерме сауда базалары, өнеркәсіптік тауарлар қоймалары
Жалпы ауданы 1 м2
20
Тұрмыстық қызметтер: мемлекеттік қызметтер
Жалпы ауданы 1 м2
21
Теміржол вокзалдары, автовокзалдар, әуежайлар
Жалпы ауданы 1 м2
22
Жағажайлар
Жалпы ауданы 1 м2
23
Дәріханалар
1 м2 сауда алаңы
24
Автотұрақтар, көлік жуу орындары, жанармай құю станциялары, гараждар
1 тұрақ орны
25
Автокөлік жөндеу шеберханалары
1 қызметкер
26
Гараждық кооперативтер
1 гараж үшін
27
Шаштараздар, сұлулық салондары
1 жұмыс орны
28
Кір жуу, химиялық тазалау, тұрмыстық техника жөндеу, тігін ательелері
Жалпы ауданы 1 м2
29
Зергерлік бұйымдар, аяқ киім және сағат жөндеу шеберханалары
Жалпы ауданы 1 м2
отыз
Шағын жөндеу және қызмет көрсету (кілттерді кесу және т.б.)
1 жұмыс орны
31
Ванналар, сауналар
Жалпы ауданы 1 м2
32
Облыс аумағында бұқаралық іс-шараларды ұйымдастырушы заңды тұлғалар
1000 қатысушы
33
Бау-бақша кооперативтері
1 учаске
Талдықорған қаласы бойынша қатты тұрмыстық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормативтерін бекіту туралы ақпарат сұрау салу бойынша ұсынылмаған; ашық дереккөздерде ақпарат жоқ;

Вышеуказанные нормы определяются после проведения сезонных замеров, т.е. для расчета необходимо проведение работ на протяжении 11-12 месяцев. В ситуации, когда полноценный коммерческий учет объемов образования отходов у источников их образования отсутствует, отсутствие утвержденных норм не позволяет рассчитать справедливый тариф на сбор, вывоз, сортировку и захоронение ТКО.
Рекомендуемое мероприятие: Создание АИС "Отходы" на территории г. Талдыкорган, что позволит определять не только сложившуюся норму образования и накопления ТКО у источников их образования, но и рассчитать "справедливый" тариф.
3.8. Количественные и качественные показатели
В разделе 3.3 представлен анализ существующих данных по управлению коммунальными отходами в г.Талдыкорган, полученных от акимата и данных государственной статотчетности, находящиеся в свободном доступе на сайте Бюро Национальной статистики АСПР РК. Анализ показал отсутствие учета за объемами образования отходов и контроля за их движением, в связи с чем в Программы на период еҰ действия были приняты расчетные данные. Прогноз численности населения выполнен в соответствии с действующими методиками.
Расчет объема образуемых отходов показал их увеличение к 2029 году на 15% при росте численности населения на 10,8%. Динамика образования отходов приведена на рисунке ниже (Рисунок 10).
Как правило, в настоящее время наибольшая часть (близкая к 100%) собираемых коммунальных отходов направляется на полигоны. И хотя существует запрет захоронения потенциального вторичного сырья слабая инфраструктура переработки и утилизации не оставляет выбора для изменения действующего порядка обращения с ТКО. Часть отходов может поступать на несанкционированные свалки, сжигаться на приусадебных участках, передается на корм скоту (17% населения г. Талдыкорган – это сельские жители).
Рисунок 11 – Динамика образования отходов
Ситуация с коммунальными отходами, например, по данным статистики, следующая: объем собранных отходов домашних хозяйств (12 943 тонны) составил 37,1% от общего объема собранных отходов, с учетом отходов самовывозящих предприятий (34 931 тонны). Объем собранных коммунальных отходов (15 395 тонн) от общего объема составил 44,1% и он полностью без сортировки был вывезен на полигоны ТБО. В то же время, в таблице 8 указано, что данные по общему объему отсортированных отходов в разбивке по видам отходов являются конфиденциальной информацией. В отчетных данных объем утилизированных отходов за отчетный период составил 98 тонн, 29 тонн из которых находятся в местах временного складирования неопасных отходов (площадках, в контейнерах, на перевалочных и сортировочных станциях. По данным таблицы 9 "Общий объем утилизированных и захороненных отходов" на захоронение в 2023 году поступило 22 961 тонна отходов.

Жоғарыда аталған стандарттар маусымдық өлшеулерден кейін анықталады, яғни. Есептеу үшін 11-12 айдан астам жұмысты орындау қажет. Олардың пайда болу көздерінде түзілетін қалдықтар көлемінің толық коммерциялық есебі жүргізілмеген жағдайда бекітілген нормативтердің болмауы ТҚҚ жинауға, әкетуге, сұрыптауға және кәдеге жаратуға әділ тарифті есептеуге мүмкіндік бермейді.
Ұсынылатын әрекет:Қала аумағында "Қалдық" ААЖ құру. Талдықорған қ., бұл олардың қалыптасу көздеріндегі ТҚҚ-ның ағымдағы генерациясы мен жинақталуын анықтауға ғана емес, сонымен қатар "әділ" тарифті есептеуге мүмкіндік береді.
3.7. Сандық және сапалық көрсеткіштер
3.3-бөлімде Талдықорған қаласының коммуналдық қалдықтарымен жұмыс істеу бойынша қолданыстағы деректердің, әкімдіктен алынған талдауы және ҚР АППР Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында еркін қолжетімді мемлекеттік статистикалық есептілік деректері берілген. Талдау қалдықтардың түзілу көлемін есепке алудың және олардың қозғалысын бақылаудың жоқтығын көрсетті, сондықтан Бағдарламаға оның әрекет ету мерзіміне есептелген деректер қабылданды. Халықтың болжамы қазіргі әдістерге сәйкес жасалды.
Пайда болған қалдықтардың көлемін есептеу олардың 2029 жылға қарай 15%-ға, халық санының 10,8%-ға өсуін көрсетті. Қалдықтардың түзілу динамикасы төмендегі суретте көрсетілген (10-сурет).
Әдетте, қазіргі уақытта жиналған коммуналдық қалдықтардың көп бөлігі (100%-ға жуық) полигондарға жіберіледі. Әлеуетті қайталама шикізатты кәдеге жаратуға тыйым салынғанымен, өңдеу және кәдеге жарату инфрақұрылымының әлсіздігі ҚҚҚ өңдеудің ағымдағы тәртібін өзгертуге таңдау қалдырмайды. Қалдықтардың бір бөлігін рұқсат етілмеген полигондарға жіберуге, жеке учаскелерде өртеуге немесе мал азығына беруге болады (Талдықорған қаласының тұрғындарының 17%-ы ауыл тұрғындары).
Сурет салуон бір– Қалдықтардың түзілу динамикасы
Статистика бойынша, мысалы, коммуналдық қалдықтардың жағдайы, мыналар: жиналған тұрмыстық қалдықтардың көлемі (12 943 тонна) жиналған қалдықтардың жалпы көлемінің 37,1%-ын құрады, оның ішінде өзін-өзі жинайтын кәсіпорындардың қалдықтары (34 931 тонна). Жиналған коммуналдық қалдықтардың көлемі (15395 тонна) жалпы көлемнің 44,1% құрап, сұрыпталмай қатты тұрмыстық қалдықтар полигондарына толығымен тасымалданды. Бұл ретте 8-кестеде қалдықтардың түрлері бойынша бөлінген сұрыпталған қалдықтардың жалпы көлемі туралы деректер құпия ақпарат болып табылатыны көрсетілген. Есептік деректерде есепті кезеңде қайта өңделген қалдықтардың көлемі 98 тоннаны құрады, оның 29 тоннасы қауіпті емес қалдықтарды уақытша сақтау орындарында (учаскелерде, контейнерлерде, тасымалдау және сұрыптау станцияларында. 9-кестеге сәйкес) "Қайта өңделген және көмілген қалдықтардың жалпы көлемі" 2023 жылы кәдеге жарату үшін 22 961 тонна қалдық алынды.

Динамика объемов утилизированных и захороненных (депонированных) отходов показывает увеличение с 2020 года в 3.4 раза (Рисунок 12).
Рисунок 12 – Динамика показателя "Объем утилизированных и захороненных (депонированных) отходов
Общая картина по сбору и обращению с ТКО в области Жетiсу в 2020-2023 годах представлена далее (Таблица 20 - Таблица 26, Рисунок 13).
Таблица 20 – Данные государственной статистики, тонн
Рисунок 13 – Данные статистики по отходам

Қайта өңделген және көмілген (қондырылған) қалдықтар көлемінің динамикасы 2020 жылдан бастап 3,4 есе өскенін көрсетеді.(12-сурет).
Сурет салу12– "Қайта өңделген және көмілген (қондырылған) қалдықтардың көлемі" көрсеткішінің динамикасы
Жетісу өңіріндегі 2020-2023 жылдардағы ТҚҚ жинау және басқарудың жалпы көрінісі төменде келтірілген (20-кесте-26-кесте,13-сурет).
Кесте20– Мемлекеттік статистикалық мәліметтер, тонна
Сурет салу13– Қалдықтардың статистикасы

Как видно из представленных выше данных статистической отчетности – надлежащий анализ выполнить не предоставляется возможности в связи с периодически меняющимся перечнем отчетных данных, методологии и пр. По представленным данным объем собранных и вывезенных отходов в 2023 году по сравнению с 2020 году снизился и составил 51,4%.
Для разрешения существующей практики на местах в области обращения с отходами в Программе предложены соответствующие мероприятия, выполнение которых позволит создать систему управления отходами на территории области и в г.Талдыкорган, как еҰ самостоятельной единицы.

Жоғарыда келтірілген статистикалық есептілік деректерінен көрініп тұрғандай, есеп беру деректерінің тізімі, әдістемесі және т.б. кезеңді түрде өзгеріп отыруына байланысты тиісті талдау жүргізу мүмкін емес. Ұсынылған мәліметтерге сәйкес жиналған және шығарылған қалдықтардың көлемі 2023 ж. 2020 жылмен салыстырғанда төмендеп, 51,4 % құрады.
Қалдықтарды басқару саласындағы қолданыстағы жергілікті тәжірибені шешу үшін Бағдарлама тиісті шараларды ұсынады, оларды іске асыру облыста және Талдықорған қаласында оның дербес бөлімшесі ретінде қалдықтарды басқару жүйесін құруға мүмкіндік береді.

Таблица 21 - Объем собранных и вывезенных коммунальных отходов (2020 год), тонн
Год
Число предприятий и организаций по сбору и вывозу комму нальных отходов
Всего собранных отходов
из них
Всего вывезено отходов
из них
отходы домашних хозяйств
парковые отходы
отходы со строек
отходы производства (приравненные к бытовым)
Уличный мусор
отходы с рынков
на полигоны для ТБО
2020 г
3
29937
16228
-
-
789
6776
x
29937
23873
Источник - Бюро Национальной статистики АСПР РК (Х – конфиденциальные данные)
Таблица 22 - Объем отходов, поступивших на сортировку, утилизацию и депонирование (2020 год), тонн
Год
Число предприятий, Осуществляющих сортировку, утилизацию и депонирование отходов, единиц
Объем Поступивших отходов всего, тонн
Из общего объема поступивших отходов
Объем накопленных депонированных отходов на конец года
Проектная мощность полигона, свалки
Площадь полигона, км2
Утилизи-ровано
Поступило на депонирование
2020 г.
1
x
-
6829*
x
x
x
Источник - Бюро Национальной статистики АСПР РК (Х – конфиденциальные данные)
*- в указанных ячейках в оригинальной форме отчетности данные были закрыты (конфиденциальные). В дальнейшем данные были взяты из более поздней отчетности Бюро статистики АСПР РК, с открытой информацией.
Таблица 23 - Объем собранных и вывезенных коммунальных отходов (2021 год), тонн
Источник - Бюро Национальной статистики АСПР РК.
Таблица 24 - Объем отходов, поступивших на сортировку, утилизацию и депонирование (2021 год), тонн
Год
Число предприятий, осуществляющих сортировку, утилизацию и депонирование отходов, единиц
Объем Поступивших отходов всего, тонн
из общего объема поступивших отходов
Объем накопленных депонированных отходов на конец года
Проектная мощность полигона, свалки
Площадь полигона, км2
Утилизировано
поступило на депонирование
2021 г
1
x
-
7229*
x
x
x
Источник - Бюро Национальной статистики АСПР РК (Х – конфиденциальные данные).
*- в указанных ячейках в оригинальной форме отчетности данные были закрыты (конфиденциальные). В дальнейшем данные были взяты из более поздней отчетности Бюро статистики АСПР РК, с открытой информацией.
Таблица 25 - Общий объем собранных коммунальных отходов (2022 г.)
Источник - Бюро Национальной статистики АСПР РК (Х – конфиденциальные данные)
Таблица 26 - Общий объем собранных коммунальных отходов (2023 г.), тонн
Доступных статистических данных по объему сортировки ТКО по области нет.
3.9. Анализ управления коммунальными отходами Данные и их анализ, представленные в разделе 3.3 и разделе 3.8 (“Количественные и качественные показатели”), показали необходимость системного и комплексного подхода к управлению коммунальными отходами и обращению с ними.
Учитывая вышеизложенное, можно сделать следующие выводы о текущем состоянии в г. Талдыкорган в области обращения с твердо-коммунальными отходами::
На территории г.Талдыкорган не создана надлежащая централизованная система сбора и вывоза ТКО и как следствие, отсутствует соответствующая статистическая отчетность. отражающая реальное положение обращения с отходами;
Учет за объемами образования ТБО и контроль за их движением не ведется.
Объектов инфраструктуры обращения с отходами (контейнерные площадки, полигоны ТБО, сортировочные комплексы и пр.), соответствующих требованиям законодательства РК, не имеется
На полигон поступают отходы, запрещенные к захоронению согласно статье 351 Экологического кодекса РК.
Неконтролируемое разложение биоразлагаемых компонентов отходов (пищевые, растительные, органические) на полигоне и свалках будут вести к выделению свалочного газа (в основном метана). Как следствие, повышается риск пожаров на свалках и загрязнение парниковыми газами.
Сложившаяся практика обращения с коммунальными отходами не позволяет соблюдать принцип иерархии мер по предотвращению образования отходов и управлению образовавшимися отходами в порядке убывания их предпочтительности в интересах охраны окружающей среды и обеспечения устойчивого развития РК.
Рекомендуемые мероприятия и финансовые затраты на их реализацию на создание системы управления коммунальными отходами рассмотрены в разделах 5. “Основные направления, пути достижения поставленных целей и соответствующие меры”.
3.10. Меры стимулирования
В данном разделе представлены меры стимулирования, направленные на поддержку системы управления коммунальными отходами и дальнейшего обращения с вторичным сырьем.
Субсидирование приоритетного сектора экономики

Кесте21- Жиналған және тасымалданатын коммуналдық қалдықтардың көлемі (2020 ж.), тонна
Дереккөз - ҚР АПР Ұлттық статистика бюросы (Х – құпия деректер)
Кесте22- Сұрыптауға, қайта өңдеуге және орналастыруға қабылданған қалдықтардың көлемі (2020 ж.), тонна
Жыл
Қалдықтарды сұрыптаумен, қайта өңдеумен және орналастырумен айналысатын кәсіпорындар саны, бірлік
Қабылданған қалдықтардың жалпы көлемі, тонна
Алынған қалдықтардың жалпы көлемінен
Жыл соңындағы жинақталған қалдықтардың көлемі
Полигонның жобалық қуаты
Полигон ауданы, км2
Жойылған
Депозитке алынды
2020
1
x
-
6829*
x
x
x
Дереккөз - ҚР АПР Ұлттық статистика бюросы (Х – құпия деректер)
*- бастапқы есеп нысанындағы көрсетілген ұяшықтарда деректер жабылды (құпия). Кейіннен мәліметтер ашық ақпаратпен ҚР АСМР Статистика Бюросының кейінгі есептерінен алынды.
Кесте23- Жиналған және тасымалданатын коммуналдық қалдықтардың көлемі (2021), тонна
Дереккөз - ҚР АПР Ұлттық статистика бюросы.
Кесте24- сұрыптауға, қайта өңдеуге және орналастыруға қабылданған қалдықтардың көлемі (2021 ж.), тонна
Жыл
Қалдықтарды сұрыптаумен, қайта өңдеумен және орналастырумен айналысатын кәсіпорындар саны, бірлік
Қабылданған қалдықтардың жалпы көлемі, тонна
алынған қалдықтардың жалпы көлемінен
Жыл соңындағы жинақталған қалдықтардың көлемі
Полигонның жобалық қуаты
Полигон ауданы, км2
Жойылған
депозитке алынған
2021
1
x
-
7229*
x
x
x
Дереккөз – ҚР АПР Ұлттық статистикалық бюросы (Х – құпия деректер).
*- бастапқы есеп нысанындағы көрсетілген ұяшықтарда деректер жабылды (құпия). Кейіннен мәліметтер ашық ақпаратпен ҚР АСМР Статистика Бюросының кейінгі есептерінен алынды.
Кесте25- жиналған коммуналдық қалдықтардың жалпы көлемі (2022 ж.)
Дереккөз - ҚР АПР Ұлттық статистика бюросы (Х – құпия деректер)
Кесте26- жиналған коммуналдық қалдықтардың жалпы көлемі (2023), тонна
Дереккөз - ҚР АПР Ұлттық статистика бюросы
Өңірлер бойынша ТҚҚ сұрыптау көлемінің қол жетімді статистикасы жоқ.
3.8. Коммуналдық қалдықтарды басқаруды талдау
3.3-бөлімде және 3.8-бөлімде ("Сандық және сапалық көрсеткіштер") ұсынылған деректер мен олардың талдауы коммуналдық қалдықтарды басқару мен өңдеуге жүйелі және кешенді тәсілдің қажеттілігін көрсетті.
Жоғарыда айтылғандарды ескере отырып, қаланың қазіргі жағдайы туралы мынадай қорытынды жасауға болады. Талдықорған қаласы қатты тұрмыстық қалдықтарды басқару саласында::
1) Талдықорған қаласының аумағында ТҚҚ жинау мен шығарудың тиісті орталықтандырылған жүйесі құрылмаған және соның салдарынан тиісті статистикалық есеп жоқ. қалдықтарды басқарудың нақты жағдайын көрсету;
2) Тұрмыстық қатты қалдықтардың түзілу көлемін есепке алу және олардың қозғалысын бақылау жоқ.
3) Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келетін қалдықтарды басқару инфрақұрылымының объектілері (контейнер алаңдары, қатты тұрмыстық қалдықтар полигондары, сұрыптау кешендері және т.б.) жоқ.
4) Полигон Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 351-бабына сәйкес көмуге тыйым салынған қалдықтарды қабылдайды.
5) Полигондар мен полигондарда биологиялық ыдырайтын қалдықтар компоненттерінің (тағамдық, өсімдік, органикалық) бақылаусыз ыдырауы полигон газының (негізінен метан) шығуына әкеледі. Нәтижесінде қоқыс алаңдарында өрт шығу және парниктік газдардың ластану қаупі артады.
6) Коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеудің қолданыстағы тәжірибесі қоршаған ортаны қорғау және Қазақстан Республикасының тұрақты дамуын қамтамасыз ету мүдделері үшін қалдықтардың түзілуін болдырмау және түзілетін қалдықтарды олардың артықшылығының кему тәртібімен басқару жөніндегі іс-шаралардың иерархиясы қағидатын сақтауға мүмкіндік бермейді.
Ұсынылатын әрекеттержәне коммуналдық қалдықтарды басқару жүйесін құру үшін оларды іске асырудың қаржылық шығындары 5. "Негізгі бағыттар, мақсаттарға жету жолдары және тиісті шаралар" тарауларында талқыланады.
3.9. Ынталандыру шаралары
Бұл бөлімде коммуналдық қалдықтарды басқару жүйесін қолдауға және қайталама шикізатты одан әрі өңдеуге бағытталған ынталандыру шаралары берілген.
Экономиканың басым секторын субсидиялау

Мерами государственной поддержки частного предпринимательства (утверждены Постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2019 года № 1060) предусмотрены субсидии части ставки вознаграждения в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы по приоритетным секторам экономики, куда входят:
-сбор, обработка и удаление отходов; утилизация (восстановление) материалов;
-деятельность по ликвидации загрязнений и прочие услуги в области удаления отходов.
Указанные Меры государственной поддержки предусматривают субсидирование по кредитам в рамках проектов по обрабатывающей промышленности и услугам:
-Сбор неопасных твердых бытовых и промышленных отходов (то есть мусорных отходов) в местах накопления, мусорных контейнерах, передвижных мусорных контейнерах, баках, емкостях и т.д., и смешанных реверсируемых материалов. Сбор реверсируемых материалов.
-Сбор мусора из мусорных урн в общественных местах.
-Сбор строительных отходов и отходов разложения. Сбор и вывоз строительного мусора, таких как кисти и прочий строительный мусор. Сбор отходов от выпуска текстильных изделий. Деятельность по вывозу отходов к местам переработки для неопасных отходов.
Государственно-частное партнерство (ГЧП) в области управления ТКО
Такая форма реализации мероприятий по управлению ТКО может быть осуществлена в соответствии с законодательством РК в области государственно-частного партнерства (статья 366 Экологического Кодекса РК).
Мероприятия могут включать как ранние этапы – проектирование, строительство, так и непосредственно реализацию и эксплуатацию объектов управления отходами и вторичным сырьем, а также ликвидацию стихийных свалок.
Инициаторами проектов выступают МИО, они же разрабатывают и утверждают конкурсную документацию по согласованию с уполномоченным органом в области охраны окружающей среды.
Финансирование частного партнера в рамках проектов государственно-частного партнерства по управлению ТКО происходит за счет тарифа для населения на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение твердых бытовых отходов, а также иных не запрещенных законодательством РК источников финансирования.
Закуп энергии от источников ВИЭ
Гарантирована покупка расчетно-финансовым центром по поддержке возобновляемых источников энергии электрической энергии, произведенной объектами по энергетической утилизации отходов в соответствии с законодательством РК в области поддержки использования ВИЭ (Закон РК от 02.01.21 г. № 401-VI “О поддержке использования возобновляемых источников энергии”).
Энергетической утилизацией отходов называется процесс термической обработки отходов с целью уменьшения их объема и получения энергии (так называемая технология "waste-to-energy" - отходы в энергию), в том числе использования их в качестве вторичных и (или) энергетических ресурсов, за исключением получения биогаза и иного топлива из органических отходов (Экологический кодекс РК, статья 324).
В общемировом пространстве данная технология не является возобновляемой. В Казахстане в 2020 году был принят Закон "О поддержке использования возобновляемых источников энергии", куда был включен термин "термической утилизации" отходов. Основной задачей такой утилизации является сокращение объемов отходов на полигонах/свалках и рекуперация энергии.
Зеленая таксономия (Классификация "зеленых" проектов)

Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шаралары (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 31 желтоқсандағы № 1060 қаулысымен бекітілген) кәсіпкерлікті дамытудың ұлттық жобасы шеңберінде сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялауды көздейді. 2021 - 2025 жж. экономиканың басым секторларында, олар мыналарды қамтиды:
-қалдықтарды жинау, өңдеу және кәдеге жарату; материалдарды қайта өңдеу (қалпына келтіру);
-тазалау және басқа да қалдықтарды жою қызметтері.
Аталған мемлекеттік қолдау шаралары өңдеу өнеркәсібі мен қызмет көрсету саласындағы жобалар аясында несиелерді субсидиялауды көздейді:
-Қауіпті емес тұрмыстық және өндірістік қатты қалдықтарды (яғни қоқыстарды) жинақтау орындарынан, қоқыс жәшіктерінен, жылжымалы қоқыс контейнерлерінен, жәшіктерден, контейнерлерден және т.б. және аралас қайта өңдеуге болатын материалдардан жинау. Қайта өңдеуге болатын материалдарды жинау.
-Қоғамдық орындардағы қоқыс жәшіктерінен қалдықтарды жинау.
-Құрылыс және ыдырау қалдықтарын жинау. Қылшықтар және басқа құрылыс қоқыстары сияқты құрылыс қалдықтарын жинау және шығару. Тоқыма өнімдерінің өндірісінің қалдықтарын жинау. Қауіпті емес қалдықтарды қайта өңдеу орындарына қалдықтарды шығару бойынша іс-шаралар.
ТҚҚ басқару саласындағы мемлекеттік-жекешелік әріптестік (МЖӘ).
ТҚҚ басқару шараларын іске асырудың бұл нысаны Қазақстан Республикасының мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласындағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылуы мүмкін (Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексінің 366-бабы).
Іс-шаралар бастапқы кезеңдерді де қамтуы мүмкін - қалдықтарды және қайталама шикізатты басқару объектілерін жобалау, салу және тікелей іске асыру және пайдалану, сондай-ақ өздігінен пайда болатын полигондарды жою.
Жобалардың бастамашылары жергілікті атқарушы органдар болып табылады, олар сондай-ақ қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша конкурстық құжаттаманы әзірлейді және бекітеді.
Тұрмыстық қатты қалдықтарды басқару жөніндегі мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары шеңберінде жеке әріптесті қаржыландыру халыққа қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау, тасымалдау, сұрыптау және орналастыру тарифі, сондай-ақ басқа да көздер есебінен жүзеге асырылады. Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған қаржыландыру.
Жаңартылатын энергия көздерінен энергияны сатып алу
Қазақстан Республикасының жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау саласындағы заңнамасына сәйкес энергия қалдықтарын орналастыру объектілері өндіретін электр энергиясының жаңартылатын энергия көздерін қолдау жөніндегі есеп айырысу-қаржы орталығының кепілді сатып алуы Қазақстан Республикасының 21.01.21 № 401-VI "Жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы").
Қалдықтарды энергетикалық қайта өңдеу – қалдықтарды қайталама және (немесе) энергия ретінде пайдалануды қоса алғанда, олардың көлемін азайту және энергияны ("қалдықтардан энергияға" технологиясы – қалдықтарды энергияға айналдыру) өндіру мақсатында оларды термиялық өңдеу процесі. органикалық қалдықтардан биогаз және басқа да отын алуды қоспағанда, ресурстар (Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі, 324-бап).
Әлемдік деңгейде бұл технология жаңартылмайды. Қазақстанда 2020 жылы қалдықтарды "термиялық қайта өңдеу" терминін қамтитын "Жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы" Заң қабылданды. Мұндай қайта өңдеудің негізгі мақсаты – полигондардағы/полигондардағы қалдықтардың көлемін азайту және энергияны қалпына келтіру.
Жасыл таксономия ("жасыл" жобалардың классификациясы)

В Казахстане разработана и утверждена Зеленая таксономия (Постановление Правительства РК от 31 декабря 2021 года № 996 "Об утверждении классификации (таксономии) "зеленых" проектов, подлежащих финансированию через "зеленые" облигации и "зеленые" кредиты").
Классификация (таксономия) "зеленых" проектов, подлежащих финансированию через "зеленые" облигации и "зеленые" кредиты включает категорию устойчивое использование воды и отходов (устойчивое использование воды и водосбережение, отходы и сточные воды, сохранение и восстановление ресурсов).
Оборудование для восстановления вторичного сырья (исключая сжигание), повторного использования и переработки вторичного сырья, в том числе оборудование для переработки строительных материалов, металлического лома, пластмасс, стекла, бумаги, электроники (исключая опасные компоненты), отработанных шин.
Показатель порога - переработка собранного вторичного сырья не менее 80 %.
Оператор РОП (АО “Жасыл Даму”)
Вопросами развития инфраструктуры для управления отходами и вторичным сырьем с января 2022 года занимается АО "Жасыл Даму" в рамках компетенции оператора расширенных обязательств производителей (импортеров) (далее – Оператор РОП).
В соответствии с положением Экологического кодекса РК (статья 388) Оператор РОП может развивать региональную систему управления ТКО через внедрение в Республике Казахстан технологий сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию, обработки, сортировки, переработки и (или) утилизации отходов, строительство заводов (производств) по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, сортировке и (или) утилизации отходов, совершенствование материально-технической базы организаций, осуществляющих сбор, транспортировку, подготовку к повторному использованию, сортировку, обработку, переработку и (или) утилизацию отходов, организацию энергетической утилизации отходов.

Қазақстанда Жасыл таксономия әзірленді және бекітілді ("Жасыл облигациялар және жасыл несиелер арқылы қаржыландыруға жататын жасыл жобалардың сыныптамасын (таксономиясын) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 31 желтоқсандағы № 996 қаулысы. ).
Жасыл облигациялар мен жасыл несиелер арқылы қаржыландырылатын жасыл жобалардың жіктелуі (таксономиясы) суды және қалдықтарды тұрақты пайдалану санатын (тұрақты суды пайдалану және суды үнемдеу, ағынды және сарқынды суларды, ресурстарды сақтау және қалпына келтіру) қамтиды.
Құрылыс материалдарын, металл сынықтарын, пластмассаларды, шыныларды, қағазды, электрониканы (қауіпті компоненттерді қоспағанда), шиналардың қалдықтарын өңдеуге арналған жабдықты қоса алғанда, қайталама шикізатты (жануды қоспағанда), қайталама шикізатты қалпына келтіруге және қайталама шикізатты қайта өңдеуге арналған жабдықтар.
Шекті индикатор - кем дегенде 80% жиналған қайталама шикізатты өңдеу.
ROP операторы ("Жасыл Даму" АҚ)
2022 жылдың қаңтар айынан бастап "Жасыл Даму" АҚ өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері операторының (бұдан әрі – ЭПР операторы) құзыреті шегінде қалдықтарды және қайталама шикізатты басқару инфрақұрылымын дамытумен айналысады.
Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексінің (388-бап) ережелеріне сәйкес ЭҚҚ операторы Қазақстан Республикасында жинау, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, қайта өңдеу технологияларын енгізу арқылы ТҚҚ басқарудың өңірлік жүйесін әзірлей алады. қалдықтарды сұрыптау, қайта өңдеу және (немесе) кәдеге жарату, қалдықтарды қайта пайдалануға дайындау, қайта өңдеу, қайта өңдеу, сұрыптау және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі зауыттар (өндірістер) салу, жинауды, тасымалдауды жүзеге асыратын ұйымдардың материалдық-техникалық базасын жақсарту; қалдықтарды қайта пайдалануға, сұрыптауға, қайта өңдеуге, қайта өңдеуге және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау, энергетикалық қалдықтарды кәдеге жаратуды ұйымдастыру.

Постановлением Правительства РК от 29 декабря 2023 года № 1250 утверждены размеры денежных выплат оператора РОП субъектам предпринимательства, осуществляющим сбор, транспортировку, подготовку к повторному использованию, сортировку, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров) (см. Таблица 27, Таблица 28).

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 29 желтоқсандағы No 1250 Қаулысымен.Өнімнің (тауардың) тұтынушылық қасиеттерін жоғалтқаннан кейін пайда болған қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайта пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, қайта өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды жүзеге асыратын шаруашылық жүргізуші субъектілерге ЭПР операторының қолма-қол ақшалай төлемдері сомасын бекітті. өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелеріне жатады (қараңыз).27-кесте,28-кесте).

Прием заявок для заключения Договоров с оператором РОП, в лице АО "Жасыл даму" в информационной системе (ecoqolday.kz) осуществляется согласно Правил, утверждҰнных Приказом Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 27 ноября 2023 года № 332.
Таблица 27 - Ставки выплат за отходы упаковки
Виды отходов продукции (товаров)
Денежная выплата, месячный расчетный показатель (МРП) за тонну
сбор
транспортировка
переработка
Стеклянная упаковка

Ақпараттық жүйеде (ecoqolday.kz) "Жасыл Даму" АҚ ұсынатын РОП операторымен Шарт жасасуға өтінімдерді қабылдау Қағидаларға сәйкес жүзеге асырылады., Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2023 жылғы 27 қарашадағы No 332 бұйрығымен бекітілген.
Кесте27- Қаптама қалдықтары үшін төлем ставкалары
Қалдықтардың түрлері (тауарлар)
Ақшалай төлем, тоннаға айлық есептік көрсеткіш (АЕК).
жинақ
тасымалдау
қайта өңдеу
Шыны қаптама

2,98
Аккумуляторы
2,39
Электронное и электрическое оборудование с теплоносителями
21,43
Крупногабаритное электронное и электрическое оборудование
16,19
Мелкогабаритное электронное и электрическое оборудование
7,42
Электронное оборудование с экранами и мониторами
43,19
Малое информационное, техническое и телекоммуникационное электронное и электрическое оборудование
51,91
Лампы
80,95
*- месячный расчетный показатель за соответствующий год (МРП), тенге
Неэкономические стимулы
С введением в 2021 году нового Экологического кодекса РК предусмотрено усиление мер по обязательному раздельному сбору отходов по следующим фракциям:

2.98
Батареялар
2.39
Жылу тасымалдағыштары бар электронды және электр жабдықтары
21.43
Үлкен электронды және электрлік жабдықтар
16.19
Шағын электронды және электр жабдықтары
7.42
Экрандары мен мониторлары бар электронды жабдықтар
43.19
Шағын ақпараттық, техникалық және телекоммуникациялық электрондық және электр жабдықтары
51,91
Шамдар
80,95
*- тиісті жылға айлық есептік көрсеткіш (АЕК), теңге
Экономикалық емес ынталандырулар
2021 жылы Қазақстан Республикасының жаңа Экологиялық кодексінің қолданысқа енгізілуімен қалдықтарды міндетті түрде бөлек жинау шараларын келесі фракцияларға бөлу көзделеді:

1) "сухое" (бумага, картон, металл, пластик и стекло);
2) "мокрое" (пищевые отходы, органика и иное).
Раздельный сбор позволит увеличить объемы вторичного сырья и как следствие сократить объемы захоронения ТКО. Это будет способствовать развитию компаний, специализирующихся на переработке вторсырья.
Сильным стимулом для дальнейшего развития системы управления ТКО является введение запрета на захоронение пищевых, строительных отходов и ряда других отходов - источников вторичного сырья (картон, пластик, стекло).
Предполагается применение современных технологий по переработке биологически разлагаемых отходов, включая пищевые в компост или выработка биогаза и альтернативной энергии, либо применение иных технологий отличных от захоронения отхода.
Компост может быть применен для дополнения и последующего вытеснения химических удобрений. Обогащая и улучшая почву, компост возвращается в производственный процесс кормов и сельхозпродукции, что является основой органического сельского хозяйства и циркулярной экономики.
В связи с предстоящим масштабным озеленением населенных пунктов и лесного фонда области Жетiсу в рамках реализации Послания Главы государства Касым-Жомарта Токаева народу Казахстана от 1 сентября 2020 г., необходимо рассмотреть возможность улучшения почв с применением компоста, который можно получать из древесины и листьев тех же растений, что является элементом циркулярной экономики (Таблица 29).
Таблица 29 - Цель 2. в Плане развития области Жетiсу на 2021-2025 годы
Целевой индикатор
Плановые показатели, га
2021 г
2022 г
2023 г
2024 г
2025 г
Увеличение/расширение площади, покрытой лесом, в том числе, за счет посадки 2 млрд. деревьев с обеспечением нормативной приживаемости в разрезе пород и регионов посадки
-
2446
3105
3210
3721
Закон РК от 4 июля 2009 года № 165-IV "О поддержке использования возобновляемых источников энергии" направлен на стимулирование переработки пищевых отходов, также как и остальных видов биоразлагаемых отходов (отходы садов, парков, приготовления пищи, сопоставимые с отходами пищевой промышленности, макулатура) с получением биогаза или альтернативной энергии.
Создание и развитие рынка продуктов переработки вторичного сырья с точки зрения формирования инфраструктуры как системного подхода категорически необходимо. Производство и потребление продукции, полученной из переработанных отходов является определяющей частью циркулярной экономики. Для поддержания процесса формирования такого рынка необходым механизм "зеленых" закупок. На сегодня примером такой поддержки являются: закуп электроэнергии от ВИЭ; субсидии на “зеленые проекты”.
Информирование общественности
Рациональное обращение в населҰнных пунктах с отходами, стремление к их сокращению и максимальному извлечению вторичных материалов является частью государственной политики Казахстана по управления коммунальными отходами.
Техническое оснащение, развитие методического материала и законодательства создает условия для появления необходимой централизованной системы сбора отходов и инфраструктуры по управлению отходами после их отчуждения.
При этом наибольшая эффективность по увеличению доли извлекаемого вторичного сырья и сокращению несанкционированных свалок может быть достигнута на источнике образования отходов.
Поэтому важное значение имеет организация местными исполнительными и представительными органами всех уровней мероприятий по информированию населения о рациональной системе сбора, утилизации и переработки твердых бытовых отходов, включая раздельный сбор (статья 365 Экологического кодекса РК).
Такая работа может быть реализована в различных сферах и представлена в различных формах (Таблица 30)
Таблица 30 - Предлагаемые методы информирования общественности по вопросам рационального обращения с коммунальными отходами
Сфера
Форма
Образование дошкольное и школьное

1) "құрғақ" (қағаз, картон, металл, пластик және шыны);
2) "дымқыл" (тағам қалдықтары, органикалық заттар және т.б.).
Бөлек жинау қайталама шикізат көлемін ұлғайтады және нәтижесінде ТҚҚ шығару көлемін азайтады. Бұл қайта өңделетін материалдарды өңдеуге маманданған компаниялардың дамуына ықпал етеді.
ТҚҚ басқару жүйесін одан әрі дамыту үшін күшті ынталандыру азық-түлікті, құрылыс қалдықтарын және бірқатар басқа қалдықтарды – қайталама шикізат көздерін (картон, пластмасса, шыны) кәдеге жаратуға тыйым салуды енгізу болып табылады.
Биологиялық ыдырайтын қалдықтарды, оның ішінде азық-түлікті компостқа айналдыру немесе биогаз және баламалы энергия өндіру немесе қалдықтарды кәдеге жаратудан басқа басқа технологияларды пайдалану үшін заманауи технологияларды қолдану жоспарлануда.
Компост химиялық тыңайтқыштарды толықтыру және кейіннен ығыстыру үшін пайдаланылуы мүмкін. Топырақты байыту және жақсарту арқылы компост органикалық ауыл шаруашылығының және айналмалы экономиканың негізі болып табылатын жемшөп пен ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіру процесіне қайтарылады.
Мемлекет басшысы Қасым-Жомарт Тоқаевтың 2020 жылғы 1 қыркүйектегі Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру шеңберінде Жетісу өңірінің елді мекендерін және орман қорын алдағы ауқымды абаттандыру жұмыстарына байланысты айналмалы шаруашылықтың элементі болып табылатын сол өсімдіктердің ағаштары мен жапырақтарынан алуға болатын компостты пайдаланып топырақты жақсарту мүмкіндігін қарастыру (29-кесте).
Кесте29- Жетісу өңірінің 2021-2025 жылдарға арналған даму жоспарындағы 2-мақсат
Мақсатты көрсеткіш
Жоспарлы көрсеткіштер, гектар
2021
2022
2023
2024
2025
Орманмен жабылған аумақты ұлғайту/кеңейту, оның ішінде 2 миллиард ағаш отырғызу, түрлер мен отырғызу аймақтары бойынша қалыпты өмір сүру деңгейін қамтамасыз ету
-
2446
3105
3210
3721
"Жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 4 шілдедегі № 165-IV Заңы тамақ қалдықтарын, сондай-ақ биологиялық ыдырайтын қалдықтардың басқа да түрлерін (бақтар, саябақ қалдықтары) өңдеуді ынталандыруға бағытталған. , тамақ дайындау, тамақ өнеркәсібінің қалдықтарымен салыстырылатын, макулатура) биогаз немесе баламалы энергия өндірумен.
Қайталама шикізатты өңдеу өнімдерінің нарығын құру және дамытужүйелік тәсіл ретінде инфрақұрылымды қалыптастыру тұрғысынан бұл өте қажет. Қайта өңделген қалдықтардан жасалған өнімдерді өндіру және тұтыну айналмалы экономиканың айқындаушы бөлігі болып табылады. Мұндай нарықты қалыптастыру процесін қолдау үшін жасыл сатып алу механизмі қажет. Бүгінгі күні мұндай қолдаудың мысалдары: жаңартылатын энергия көздерінен электр энергиясын сатып алу; "жасыл жобаларды" субсидиялау.
Қоғамдық ақпарат
Елді мекендерде қалдықтарды ұтымды басқару, оларды азайтуға және қайталама материалдарды барынша көбейтуге ұмтылу Қазақстанның коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі мемлекеттік саясатының бір бөлігі болып табылады.
Техникалық жарақтандыру, әдістемелік материалды әзірлеу және заңнамалар үшін жағдай жасайдықажетті орталықтандырылған қалдықтарды жинау жүйесінің және кәдеге жаратудан кейін қалдықтарды басқару инфрақұрылымының пайда болуы.
Бұл ретте қайталама шикізат үлесін арттыру және рұқсат етілмеген үйінділерді азайту бойынша ең жоғары тиімділікке қалдықтардың пайда болу көзінде қол жеткізуге болады.
Сондықтан барлық деңгейдегі жергілікті атқарушы және өкілді органдардың халықты қатты тұрмыстық қалдықтарды жинаудың, көмудің және қайта өңдеудің, оның ішінде бөлек жинаудың ұтымды жүйесі туралы ақпараттандыру жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыруы маңызды (ҚР Экологиялық кодексінің 365-бабы). ).
Мұндай жұмыс әртүрлі салаларда жүзеге асырылуы мүмкін және әртүрлі формаларда ұсынылуы мүмкін (30-кесте)
Кестеотыз- коммуналдық қалдықтарды ұтымды басқару мәселелері бойынша халықты ақпараттандырудың ұсынылған әдістері
Шар
Пішін
Мектепке дейінгі және мектептегі тәрбие

1)Краткие познавательные курсы для детей;
2)Проведение мини игр/эстафет для детей по сортировке бумаги и пластика;
3)проведение уборки территории детского сада/школы;
4)включение в обязанности дежурных по классу контроля раздельного сбора отходов;
5)предоставление детям материалов по экологии (книги, журналы, раскраски, пазлы и т.д.), информирующих о раздельном сборе отходов;
6)установка контейнеров/мусорных ведер для раздельного сбора отходов с соответствующей символикой.
Образование в высших и профессиональных учебных заведениях
1)Исследовательские работы, включая курсовые и дипломные;
2)проведение кратких курсов по экологии;
3)информационные плакаты и стенды о правилах рационального управления отходами в учебном заведении;
4)периодическое привлечение учащихся к уборке территории учебного заведения или выделенных территорий населенного пункта, закрепленных за учебным заведением (“субботники”);
5)экскурсии для обучающихся по специальности в области экологии на объекты сбора, сортировки и переработки отходов/вторичного сырья;
6)публикация информации на сайте учебного заведения о принятых правилах управления отходами;
7)установка контейнеров/мусорных ведер для раздельного сбора отходов с соответствующей символикой.
Организации и предприятия всех форм собственности, государственные учреждения
1)Проведение кратких курсов по экологии, включающих правила рационального управления отходами (к примеру, может быть реализована как часть вводного курса для вновь прибывших сотрудников);
2)информационные плакаты и стенды по правилам рационального управления отходами в офисе/предприятии;
3)публикация информации на сайте о принятых правилах управления отходами;
4)установка контейнеров/мусорных ведер для раздельного сбора отходов с соответствующей символикой.
СМИ
1)Выпуск материалов (брошюры, книги, выпуски передач) о правилах управления отходами;
2)освещение общественных мероприятий, связанных с управлением коммунальными отходами в населенных пунктах.
Объединения собственников имущества (ОСИ), простые товарищества (ПТ)
1)Распространение среди жильцов, входящих в ОСИ или ПТ информации о графике вывоза отходов и правилах их сортировки;
2)сообщение о требованиях к сбору и вывозу крупногабаритных и строительных отходов, наличие контактов компаний по логистике крупногабаритных и строительных отходов.
Специализированные компании по управлению коммунальными отходами
1)Периодическое освещение событий по развитию инфраструктуры и выполнению показателей в области управления отходами;

1)Балаларға арналған қысқаша білім беру курстары;
2)Қағаз бен пластикті сұрыптау бойынша балаларға арналған шағын ойындар/эстафеталар өткізу;
3)балабақша/мектеп аумағын тазалау;
4)қалдықтардың бөлек жиналуын бақылау бойынша сыныптағы кезекшілер міндеттеріне қосу;
5)балаларды қалдықтарды бөлек жинау туралы хабардар ететін экологиялық материалдармен (кітаптар, журналдар, бояғыштар, басқатырғыштар және т.б.) қамтамасыз ету;
6)қалдықтарды бөлек жинауға арналған контейнерлерді/қоқыс жәшіктерін тиісті белгілермен орнату.
Жоғары және кәсіптік оқу орындарында білім алу
1)Курстық жұмыстар мен диссертацияларды қоса алғанда, ғылыми жұмыстар;
2)экология бойынша қысқаша курстар өткізу;
3)білім беру ұйымындағы қалдықтарды ұтымды басқару ережелері туралы ақпараттық плакаттар мен стендтер;
4)оқушыларды оқу орнының аумағын немесе оқу орнына бекітілген елді мекеннің белгіленген аумақтарын тазалауға мерзімді түрде тарту ("сенбіліктер");
5)экология мамандығының студенттеріне қалдықтарды/қайта өңдеуге болатын заттарды жинау, сұрыптау және өңдеу объектілеріне экскурсиялар;
6)білім беру мекемесінің интернет-ресурсында қабылданған қалдықтармен жұмыс істеу ережелері туралы ақпаратты жариялау;
7)қалдықтарды бөлек жинауға арналған контейнерлерді/қоқыс жәшіктерін тиісті белгілермен орнату.
Барлық меншік нысанындағы ұйымдар мен кәсіпорындар, мемлекеттік органдар
1)Қалдықтарды ұтымды басқару ережелерін қоса алғанда экология бойынша қысқа мерзімді курстарды өткізу (мысалы, жаңа қызметкерлерді жұмысқа қабылдау курсының бөлігі ретінде жүзеге асыруға болады);
2)кеңседе/кәсіпорында қалдықтарды ұтымды басқару ережелері туралы ақпараттық плакаттар мен стендтер;
3)қалдықтарды басқарудың қабылданған ережелері туралы ақпаратты веб-сайтта жариялау;
4)қалдықтарды бөлек жинауға арналған контейнерлерді/қоқыс жәшіктерін тиісті белгілермен орнату.
бұқаралық ақпарат құралдары
1)Қалдықтарды басқару ережелері бойынша материалдарды (брошюралар, кітаптар, хабарлар) шығару;
2)елді мекендердегі коммуналдық қалдықтарды басқаруға байланысты қоғамдық іс-шараларды қамту.
Меншік иелерінің бірлестіктері (ОСИ), жай серіктестіктер (ПТ)
1)OSI немесе PT-ке енгізілген тұрғындар арасында қалдықтарды шығару кестесі және оны сұрыптау ережелері туралы ақпаратты тарату;
2)ірі көлемді және құрылыс қалдықтарын жинауға және шығаруға қойылатын талаптар туралы, ірі көлемді және құрылыс қалдықтарын логистикамен қамтамасыз ету бойынша компаниялардың байланыстарының болуы туралы хабарлама.
Мамандандырылған коммуналдық қалдықтарды өңдеу кәсіпорындары
1)Инфрақұрылымды дамыту және қалдықтарды басқару саласындағы көрсеткіштерді енгізу бойынша іс-шараларды кезеңді түрде көрсету;

2)регулярное проведение с населением встреч для информирования о текущей ситуации или планируемых изменениях в управлении коммунальными отходами, тарифах и нормах образования отходов;
3)предоставление информации по организации сбора и вывоза крупногабаритных и строительных отходов текущим и планируемым абонентам (ОСИ, ПТ, организации и предприятия, строительные компании и стройплощадки);
4)размещение на контейнерах и контейнерных площадках информации по сортировке отходов, контактов для организации вывоза отходов, включая крупногабаритные и строительные;
5)своевременное информирование МИО об ухудшении условий, влияющих на безопасное управление отходами, снижающих показатели управления отходами.
Местные исполнительные и представительные органы
1)Публичная поддержка и поощрение организаций, активно вовлеченных в процесс сортировки, переработки/утилизации или передачи отходов на переработку/утилизацию;
2)демонстрация на сайтах государственных органов принятых мер внутри структур (размещение контейнеров/ведер, информационные плакаты, правила управления отходами);
3)публикация информации о выявленных случаях нарушений требования о запрете размещения отходов на несанкционированных свалках и принятых мерах.
4)включение в медиаплан акиматов всех уровней территориального подразделения раздела по охране окружающей среды с освещением событий в области управления отходами
5)Пример акции по очистке территории: около 32 тысяч человек приняли участие в экологической акции в рамках Всемирного дня чистоты в области Жетiсу. Всего было вывезено порядка 2 тыс. тонн мусора, очищено 883 км автомобильных дорог, 383 км арычных сетей.
6)публикация на сайте МИО информации о принятых и фактических показателях охраны окружающей среды, включая управление отходами.
3.11. Описание и анализ выделенных средств
План мероприятий по реализации Плана развития области Жетісу на 2021-2025 годы (см. раздел 1. 3 "Управление отходами в приоритетных задачах области") включает:
-строительство в области 6 объектов региональной системы управления отходами;
-установки во всех селах контейнеров для раздельного сбора мусора,
-сокращение 44 из 182 мест складирования и приведение их к экологическим требованиям и санитарным правилам;
-ликвидация всех несанкционированных свалок.
Часть мероприятий планируется реализовать на территории г.Талдыкорган.
На сегодня нет утвержденного Плана мероприятий по охране окружающей среды по области Жетiсу (далее в данном разделе – План).

2)коммуналдық қалдықтарды басқарудағы ағымдағы жағдай немесе жоспарланған өзгерістер, тарифтер мен қалдықтардың түзілу стандарттары туралы ақпараттандыру үшін тұрғындармен тұрақты кездесулер өткізу;
3)ағымдағы және жоспарланатын абоненттерге (ОСИ, ПТ, ұйымдар мен кәсіпорындар, құрылыс ұйымдары мен құрылыс алаңдары) ірі көлемдегі және құрылыс қалдықтарын жинауды және шығаруды ұйымдастыру туралы ақпарат беру;
4)контейнерлер мен контейнер алаңдарында қалдықтарды сұрыптау туралы ақпаратты, ірі габаритті және құрылыс қалдықтарын қоса алғанда, қалдықтарды шығаруды ұйымдастыруға арналған контактілерді орналастыру;
5)қалдықтарды қауіпсіз басқаруға әсер ететін жағдайдың нашарлауы туралы жергілікті атқарушы органдарды уақтылы хабардар ету, қалдықтарды басқару көрсеткіштерін төмендету.
Жергілікті атқарушы және өкілді органдар
1)Қалдықтарды сұрыптау, қайта өңдеу/қайта өңдеу немесе өңдеуге/кәдеге жарату процесіне белсенді қатысатын ұйымдарды мемлекеттік қолдау және көтермелеу;
2)мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарында құрылымдар шеңберінде қабылданатын шараларды көрсету (контейнерлер/шелектерді орналастыру, ақпараттық плакаттар, қалдықтармен жұмыс істеу ережелері);
3)қалдықтарды рұқсат етілмеген полигондарға орналастыруға тыйым салу туралы талаптарды бұзудың анықталған жағдайлары және қабылданған шаралар туралы ақпаратты жариялау.
4)барлық деңгейдегі әкімдіктердің аумақтық бөлімшелерінің медиа-жоспарына қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы іс-шараларды қамтитын қоршаған ортаны қорғау бөлімін енгізу
5)Ауданды тазарту акциясының мысалы: Жетісу өңірінде Дүниежүзілік тазалық күні аясында өткен экологиялық акцияға 32 мыңға жуық адам қатысты. Барлығы 2 мың тоннаға жуық қоқыс шығарылып, 883 шақырым жол, 383 шақырым суару арық желілері тазартылды.
6)Қоршаған ортаны қорғаудың қабылданған және нақты көрсеткіштері, соның ішінде қалдықтарды басқару туралы ақпаратты ЖЕБ веб-сайтында жариялау.
3.10. Бөлінген қаражатты сипаттау және талдау
Жетісу өңірінің 2021-2025 жылдарға арналған даму жоспарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары (бөлімді қараңыз)13"Облыстың басым міндеттерінде қалдықтарды басқару") мыналарды қамтиды:
-облыста облыстық қалдықтарды басқару жүйесінің 6 нысанының құрылысы;
-барлық ауылдарда қалдықтарды бөлек жинауға арналған контейнерлер орнату,
-182 сақтау орнының 44-ін қысқарту және оларды экологиялық талаптар мен санитарлық ережелерге сәйкес келтіру;
-барлық рұқсат етілмеген үйінділерді жою.
Іс-шаралардың бір бөлігін Талдықорған қаласының аумағында жүзеге асыру жоспарлануда.
Бүгінгі таңда Жетісу өңірінің қоршаған ортаны қорғау жөніндегі бекітілген іс-шаралар жоспары (бұдан әрі – осы бөлімде – Жоспар) жоқ.

В 2023 году была публикация проекта Плана на 2023-2025 годы для проведения требуемых общественных слушаний. Проект Плана включал мероприятия по обращению с отходами (Таблица 31). Планируемые мероприятия были направлены на улучшение инфраструктуры управления коммунальными отходами и удаление несанкционированных свалок.
Таблица 31 – Проект Плана мероприятий по охране окружающей среды по области Жетісу на 2023-2025 г.г. (мероприятия по обращению с отходами) *
Наименование мероприятия
Срок исполнения
Предполагаемые расходы (тыс. тенге)/ дополнительные источники (тыс. тенге)
Источники финанси-рования
2023 год
2024 год
2025 год
Разработка ПСД "Строительство современного полигона ТБО в г. Талдыкорган"
2023
28 000,00
Местный бюджет (МБ)
Разработка ПСД "Рекультивация закрытого полигона ТБО г. Текели"
2023
28 000,00
МБ
Установка в городе Текели контейнеров для раздельного сбора отходов
2023

2023 жылы қажетті қоғамдық тыңдауларды өткізу үшін 2023-2025 жылдарға арналған Жоспар жобасы жарияланды.Жоспар жобасында қалдықтарды басқару бойынша іс-шаралар (31-кесте). Жоспарланған іс-шаралар коммуналдық қалдықтарды басқару инфрақұрылымын жақсартуға және рұқсат етілмеген үйінділерді жоюға бағытталған.
Кесте31– Жетісу өңірінің 2023-2025 жылдарға арналған қоршаған ортаны қорғау іс-шаралар жоспарының жобасы. (қалдықтарды басқару жөніндегі шаралар) *
Оқиға атауы
Орындау уақыты
Сметалық шығындар (мың теңге) / қосымша көздер (мың теңге)
Дереккөздерқаржыландыру
2023
2024
2025
"Талдықорған қаласында заманауи қатты тұрмыстық қалдықтар полигонының құрылысы" жобалық құжаттамасын әзірлеу.
2023
28 000,00
Жергілікті бюджет (МБ)
"Текелі қаласындағы жабық қатты тұрмыстық қалдықтар полигонын рекультивациялау" жобалық құжаттамасын әзірлеу.
2023
28 000,00
МБ
Текелі қаласында қалдықтарды бөлек жинауға арналған контейнерлер орнату
2023

90 000,0
МБ
Установка в Ескельдинском районе контейнеров для раздельного сбора отходов
2024
100 000
Финансирование не требуется
Установка в Коксуском районе контейнеров для раздельного сбора отходов
2025
100 000
Финансирование не требуется
Ликвидация всех несанкционированных свалок
2023-2025
162 свалок:
в Коксуском районе -38,
Ескельдинском районе -46,
Каратальском районе-30,
город Талдыкорган -41,
Аксуском районе-4,
Кербулакском районе - 3
20 свалок:
в Панфиловском районе - 10,
Уйгурском районе – 10
20 свалок:
в Сарканском районе - 10,
Алакольском районе - 10
Финансирование не требуется
Сокращение 110 из 182 мест складирования и приведение их экологическим требованиям и санитарным правилам
2024-2025
25000,0
30000,0
МБ
Итого

90 000,0
МБ
Ескелді ауданында қалдықтарды бөлек жинауға арналған контейнерлер орнату
2024
100 000
Қаржыландыру қажет емес
Көксу ауданында қалдықтарды бөлек жинауға арналған контейнерлер орнату
2025
100 000
Қаржыландыру қажет емес
Барлық рұқсат етілмеген үйінділерді жою
2023-2025 жж
162 полигон:
Көксу ауданында -38,
Ескелді ауданы -46,
Қаратал ауданы-30,
Талдықорған қаласы -41,
Ақсу ауданы-4,
Кербұлақ ауданы – 3
20 полигон:
Панфилов ауданында – 10,
Ұйғыр облысы – 10
20 полигон:
Сарқан ауданында – 10,
Алакөл ауданы – 10
Қаржыландыру қажет емес
182 сақтау орнының 110-ын қысқарту және оларды экологиялық талаптар мен санитарлық ережелерге сәйкестендіру
2024-2025 жж
25000,0
30000,0
МБ
Барлығы

146 000,00
125 000,00
130 000,00
*-Документ не утвержден и является проектом.
Необходимо разработать и утвердить План мероприятий по охране окружающей среды, в котором будут учтены мероприятия по обращению с отходами, экологически обоснованными методами.
4. Цели, задачи и целевые показатели
4.1. Цели Программы:
-снижение негативного воздействия отходов потребления на окружающую среду и здоровье населения;
-достижение установленных показателей, направленных на постепенное сокращение объемов образования коммунальных отходов, а также, увеличение доли восстановления коммунальных отходов и рекультивации полигонов через создание модели эффективной системы управления коммунальными отходами в населенных пунктах г. Талдыкорган области Жетiсу и ее реализацию.
Основные приоритеты в целеполагании - постепенное сокращение объемов образования коммунальных отходов, а также, увеличение доли восстановления коммунальных отходов и рекультивации полигонов.
4.2. Задачи Программы
В соответствии с техническим заданием к договору основными задачами Программы являются:

146 000,00
125 000,00
130 000,00
*-Құжат мақұлданбаған және жоба болып табылады.
Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу және бекіту қажет, онда экологиялық таза әдістерді пайдалана отырып, қалдықтарды басқару жөніндегі іс-шаралар ескеріледі.
4. Мақсаттар, міндеттер және міндеттер
4.1. Бағдарлама мақсаттары:
-тұтыну қалдықтарының қоршаған ортаға және халықтың денсаулығына кері әсерін азайту;
-коммуналдық қалдықтардың түзілу көлемін кезең-кезеңмен азайтуға бағытталған белгіленген көрсеткіштерге қол жеткізу, сондай-ақ қаланың елді мекендерінде коммуналдық қалдықтарды тиімді басқару жүйесінің үлгісін құру арқылы коммуналдық қалдықтарды қайта өңдеу және полигондарды рекультивациялау үлесін арттыру. Талдықорған облысы Жетісу және оны жүзеге асыру.
Мақсат қоюдағы негізгі басымдықтар коммуналдық қалдықтардың түзілу көлемін кезең-кезеңмен қысқарту, сондай-ақ коммуналдық қалдықтарды қайта өңдеу және полигондарды рекультивациялау үлесін арттыру болып табылады.
4.2. Бағдарлама мақсаттары
Келісімнің техникалық тапсырмасына сәйкес Бағдарламаның негізгі міндеттері:

1) формирование модели эффективной системы управления коммунальными отходами на территории г. Талдыкорган, в том числе охватывающей процессы образования, сбора, транспортировки, утилизации, переработки и захоронения коммунальных отходов в соответствии с нормативными требованиями законодательства РК и с учетом специфики региона (климат, география, динамика роста населения, планы развития территории и другое);

1) қала аумағында коммуналдық қалдықтарды басқарудың тиімді жүйесінің үлгісін қалыптастыру. Талдықорған қаласы, оның ішінде Қазақстан Республикасы заңнамасының нормативтік талаптарына сәйкес және өңірдің ерекшеліктерін (климат, география, халық саны) ескере отырып, коммуналдық қалдықтарды қалыптастыру, жинау, тасымалдау, кәдеге жарату, қайта өңдеу және көму процестерін қамтитын өсу динамикасы, аумақты дамыту жоспарлары және т.б.);

2) привлечение ресурсов, необходимых для реализации Программы;
3) создание инфраструктуры в сфере обращения с коммунальными отходами на основе представленных обоснованных рекомендаций;
4) предоставление рекомендаций по минимизации количества мест захоронения коммунальных отходов, ликвидации несанкционированных объектов размещения отходов.
4.3. Целевые показатели для г. Талдыкорган
Целевые показатели определяются местными исполнительными органами с учетом действующих документов системы государственного планирования Республики Казахстан, территориальными планами развития и другими аналогичными документами.

2) Бағдарламаны іске асыру үшін қажетті ресурстарды тарту;
3) ұсынылған негізделген ұсыныстар негізінде коммуналдық қалдықтарды басқару саласында инфрақұрылым құру;
4) коммуналдық қалдықтарды орналастыру орындарының санын азайту және рұқсат етілмеген қалдықтарды орналастыру орындарын жою бойынша ұсыныстар беру.
4.3. G.a. үшін нысаналы индикаторлар. Талдықорған
Мақсатты индикаторларҚазақстан Республикасының мемлекеттік жоспарлау жүйесінің қолданыстағы құжаттарын, аумақтарды дамыту жоспарларын және басқа да осыған ұқсас құжаттарды ескере отырып, жергілікті атқарушы органдармен айқындалады.

Предлагаемые в Программе целевые показатели ориентированы на достижение целей и целевых индикаторов "зеленой экономики" в области управления отходами для Республики Казахстан (см. Таблица 3). Базовые значения учитывают сложившуюся на сегодня ситуации по управлению ТКО за три года, предшествующие году разработки Программы, или, если необходимые данные отсутствуют, базовый показатель не определяется. Ежегодная динамика улучшения ситуации учитывает реализацию мероприятий Программы (см. раздел 0).
Таблица 32 - Целевые показатели Программы
Показатель
Базовый показатель на начало реализации Программы
Значения показателя по годам

Бағдарламада ұсынылған нысаналы индикаторлар Қазақстан Республикасы үшін қалдықтарды басқару саласындағы "жасыл экономиканың" мақсаттары мен нысаналы индикаторларына қол жеткізуге бағытталған (қараңыз).3-кесте). Негізгі мәндер Бағдарламаны әзірлеу жылының алдындағы үш жылдағы ТҚҚ басқарудағы ағымдағы жағдайды ескереді немесе қажетті деректер болмаған жағдайда базалық көрсеткіш анықталмайды. Жағдайды жақсартудың жыл сайынғы серпіні Бағдарламаның іс-шараларын іске асыруды ескереді (бөлімді қараңыз0).
Кесте32- Бағдарламаның нысаналы индикаторлары
Индекс
Бағдарламаны іске асыру басындағы базалық көрсеткіш
Жыл бойынша көрсеткіш мәндері

21100
20800
20800
20800
20800
-
*-Показатель основан на вышеуказанных материалах (см. Таблица 12)
**- уровень сортировки ТКО обусловлен предлагаемой технологией.
***- планы строительства полигонов включают разработку проектной документации (2024 год), строительства полигона (основной инфраструктуры и первых ячеек для приема отходов) в 2025 году с дальнейшим развитием объекта.
**** - Данный показатель определен для реализации в рамках бюджета области Жетiсу. 5. ОСНОВНЫЕ НАПРАВЛЕНИЯ, ПУТИ ДОСТИЖЕНИЯ ПОСТАВЛЕННЫХ ЦЕЛЕЙ И СООТВЕТСВУЮЩИЕ МЕРЫ

21100
20800
20800
20800
20800
-
*-Көрсеткіш жоғарыда келтірілген материалдарға негізделген (қараңыз.12-кесте)
**- ТҚҚ сұрыптау деңгейі ұсынылған технология бойынша анықталады.
***- полигондар құрылысының жоспарларына жобалық құжаттаманы әзірлеу (2024 ж.), 2025 жылы объектіні одан әрі дамытумен полигон құрылысы (негізгі инфрақұрылым және қалдықтарды қабылдауға арналған алғашқы ұяшықтар) қарастырылған.
**** - Бұл көрсеткіш Жетісу облысының бюджеті шегінде жүзеге асыру үшін белгіленген.
5. НЕГІЗГІ БАҒЫТТАРЫ, МАҚСАТҚА ЖЕТУДІҢ ЖОЛДАРЫ ЖӘНЕ ТИІСТІ ШАРАЛАР

5.1. Технико-технологические решения
5.1.1. Общие сведения
В данном разделе Программы приняты предварительные технико-технологические решения с учетом анализа существующей ситуации и принятой модели развития в области обращения с отходами. На основании установленных целей и задач основных направлений модели развития обращения с ТКО будут разработаны технические мероприятия и инструменты по их реализации.
С учетом принятых концептуальных подходов построения системы обращения с отходами производства и потребления на территории городской администрации и принятой модели развития можно сформулировать следующие основные принципы построения технологической схемы обращения с отходами.
Максимальное использование ресурсного потенциала отходов. Принцип предполагает построение системы обращения с отходами, направленной на извлечение максимального количества вторичного сырья за счет внедрения раздельного сбора, механобиологической переработки и энергетической утилизации отходов перед окончательным захоронением.
Минимизация количества отходов, направляемых на захоронение. Предполагается снижение негативного воздействия на окружающую среду объектов размещения отходов может быть достигнута за счет отбора утильных фракций в виде вторичного сырья.
Укрупнение объектов утилизации отходов и уменьшение общего числа объектов. Прогнозируется повышение экономической эффективности инвестиций в развитие отрасли, строительство более совершенных объектов и минимизация негативного воздействия на стадии утилизации отходов.
Внедрение современных технологий переработки отходов. Потребуется привлечение значительных инвестиций. С целью снижения нагрузки на бюджеты различных уровней развитие системы обращения с отходами должно быть основано на максимальном вовлечении частных инвесторов в систему обращения с отходами.
Целесообразность внедрения тех или иных технологических решений определяется на основе выбора наилучших с точки зрения экологии и экономически обоснованных технологий с учетом местных условий и социальных аспектов. В качестве аналогов выбранных технологий принималась общепринятая мировая практика действующих комплексных систем обращения с отходами. Подробно изучен и применен опыт обращения и управления ТБО в европейских странах и странах СНГ. Особое внимание уделили изучению опыта российских и белорусских региональных операторов, странах, близких по социально-экономическому и политическому развитию. Данный раздел приводит существующие практики процессов сбора, транспортировки, утилизации, переработки и захоронения твердых коммунальных отходов (ТКО).
Целью разработки является обоснованный выбор решений, направленных на создание системы управления отходами района, охватывающей процессы сбора, транспортировки, утилизации, переработки и захоронения твердых коммунальных отходов (ТКО). Решения должны быть приняты в соответствии требований экологического законодательства Республики Казахстан, с целью минимизации воздействия отходов на окружающую среду и максимальное их вовлечение в хозяйственный оборот.
Раздел условно разделен на две части.
Первая часть содержит описание наиболее лучших распространенных технологий и методов сбора, транспортировки и утилизации отходов.
Во второй части по результатам анализа предлагаемых методов по обращению с отходами с учетом социально-экономических, планировочных и природных условий района предложен технологически обоснованный и экономически целесообразный комплекс технических средств системы.

5.1. Техникалық және технологиялық шешімдер
5.1.1. Негізгі ақпарат
Бағдарламаның осы бөлімінде қалдықтарды басқару саласындағы қалыптасқан жағдайды және қабылданған даму моделін талдауды ескере отырып, алдын ала техникалық және технологиялық шешімдер қабылданды. ТҚҚ басқаруды дамыту моделінің негізгі бағыттарының белгіленген мақсаттары мен міндеттері негізінде техникалық шаралар мен оларды іске асыру құралдары әзірленетін болады.
Қала әкімдігінің аумағында өндірістік және тұтыну қалдықтарын басқару жүйесін құрудың қабылданған тұжырымдамалық тәсілдерін және қабылданған даму моделін ескере отырып, қалдықтарды басқарудың технологиялық схемасын құрудың келесі негізгі қағидаттарын тұжырымдауға болады.
Қалдықтардың ресурстық әлеуетін барынша пайдалану.Бұл принцип қалдықтарды түпкілікті кәдеге жарату алдында бөлек жинауды, механикалық өңдеуді және энергияны қалпына келтіруді енгізу арқылы қайталама шикізаттың максималды мөлшерін алуға бағытталған қалдықтарды басқару жүйесін құруды қамтиды.
Полигонға жіберілетін қалдықтардың көлемін азайту.Қалдықтарды орналастыру орындарының қоршаған ортаға кері әсерін азайтуға екіншілік шикізат түріндегі қалдықтардың фракцияларын таңдау арқылы қол жеткізуге болады деп болжануда.
Қалдықтарды орналастыру объектілерін шоғырландыру және объектілердің жалпы санын қысқарту.Саланы дамытуға бағытталған инвестициялардың экономикалық тиімділігі артып, неғұрлым жетілдірілген нысандарды салу және қалдықтарды кәдеге жарату сатысында жағымсыз әсерлерді барынша азайту болжануда.
Қалдықтарды өңдеудің заманауи технологияларын енгізу.Қомақты инвестиция қажет болады. Әртүрлі деңгейдегі бюджеттерге түсетін жүктемені азайту үшін қалдықтарды басқару жүйесін дамыту қалдықтарды басқару жүйесіне жеке инвесторларды барынша тартуға негізделуі керек.
Белгілі бір технологиялық шешімдерді енгізудің орындылығы жергілікті жағдайлар мен әлеуметтік аспектілерді ескере отырып, ең жақсы экологиялық және экономикалық тиімді технологияларды таңдау негізінде анықталады. Таңдалған технологиялардың аналогтары ретінде қалдықтарды басқарудың қолданыстағы интеграцияланған жүйелерінің жалпы қабылданған әлемдік тәжірибесі қабылданды. Еуропалық және ТМД елдеріндегі қатты тұрмыстық қалдықтарды өңдеу және өңдеу тәжірибесі егжей-тегжейлі зерттелген және қолданылған. Ресейлік және беларусьтік аймақтық операторлардың, әлеуметтік-экономикалық және саяси дамуы ұқсас елдердің тәжірибесін зерделеуге ерекше назар аударылды. Бұл бөлімде тұрмыстық қатты қалдықтарды (ҚҚҚ) жинау, тасымалдау, кәдеге жарату, өңдеу және кәдеге жарату процестерінің қолданыстағы тәжірибесі қарастырылған.
Әзірлеудің мақсаты – тұрмыстық қатты қалдықтарды (ҚҚҚ) жинау, тасымалдау, кәдеге жарату, қайта өңдеу және кәдеге жарату процестерін қамтитын аймақ үшін қалдықтарды басқару жүйесін құруға бағытталған шешімдерді саналы түрде таңдау. Қалдықтардың қоршаған ортаға тигізетін әсерін барынша азайту және оларды шаруашылық айналымға барынша тарту мақсатында шешімдер Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасының талаптарына сәйкес қабылдануы тиіс.
Бөлім шартты түрде екі бөлікке бөлінеді.
Бірінші бөлімде қалдықтарды жинау, тасымалдау және қайта өңдеудің ең жақсы таралған технологиялары мен әдістерінің сипаттамасы берілген.
Екінші бөлімде ауданның әлеуметтік-экономикалық, жоспарлау және табиғи жағдайларын ескере отырып, қалдықтармен жұмыс істеудің ұсынылған әдістерін талдау нәтижелері бойынша жүйенің техникалық құралдарының технологиялық негізделген және экономикалық мақсатқа сай жиынтығы әзірленеді. ұсынылған.

5.1.2. Анализ существующего состояния системы управления ТКО
Городская администрация Талдыкорган (далее - г.) расположена в центральной части области Жетысу, включает в себя 1 городской и 2 сельских округов (8 населенных пунктов). Город Талдыкорган – административный центр области. Близлежащие к центру области поселки и села - средние по численности населения пункты. Развитость и состояние дорожно-транспортной сети – удовлетворительное.
В разделе 3 данной Программы приведены основные выводы по сложившейся ситуации в системе управления области.
Основные выводы говорят о низком охвате сбором и вывозом населения и юридических лиц области, высоком проценте прямого захоронения отходов, недостаточности необходимой инфраструктуры для утилизации и переработке отходов.
Также стоит отметить, что в последние годы наблюдается спад объемов сбора и сортировки отходов из-за неупорядоченности отношений населения с мусоровывозящими компаниями и высокими необоснованными ставками тарифов. Текущее состояние отчетности по коммунальным отходам не позволяет вести полноценный коммерческий учет.
На полигоны и свалки области Жетысу неконтролируемо поступают отходы, которые согласно Экологического кодекса Республики Казахстан запрещены к захоронению.
В таблице ниже (Таблица 33) приведена общая информация о существующем состоянии с отходами в области Жетысу.
Таблица 33- Общая информация о существующем состоянии с отходами на территории области Жетысу
Отходы
Сбор и накопление
Обработка и ликвидация
Твердые коммунальные отходы
Сбор в контейнеры, бесконтейнерный сбор.
Размещение на полигоне ТКО, не соответствующего требованиям законодательства РК.
Крупногабаритные отходы
Складирование возле контейнерных площадок.
Размещение на полигоне ТКО без дальнейшей переработки.
Строительные отходы
Зачастую складирование возле контейнерных площадок, прямой вывоз отходообразователями на полигон.
Размещение на полигоне ТКО с частичным использованием отходов в качестве уплотняющих слоев.
Отходы автотранспорта
Система сбора от населения не налажена. Предприятия на договорной основе сдают отходы специализированным организациям.
Использование/ обезвреживание аккумуляторов, отработанных масел и др. Размещение на полигоне ТКО без дальнейшей переработки.
Опасные бытовые отходы
Отдельный сбор отсутствует.
Размещение на полигоне ТКО без дальнейшей переработки.
Ртутьсодержащие отходы
Система сбора от населения не налажена. Специализированные контейнеры отсутствуют. Предприятия на договорной основе сдают отходы специализированным организациям.
Демеркуризационные установки отсутствуют.
Медицинские отходы
Раздельный сбор осуществляется в медицинских учреждениях для последующей сдачи специализированной организации.
Установка термического обезвреживания медицинских и опасных биологических отходов.
Биологические отходы
Система сбора от населения не налажена. Предприятия самостоятельно организуют сбор.
Скотомогильники, биотермические ямы, установки термического обезвреживания. Зачастую размещение на стихийных свалках.
Отходы от уборки улиц и содержания территории
Сбор одновременно с уборкой и содержанием данных территорий
Компостирование растительных отходов отсутствует. Размещение на полигоне ТКО.
Отходы водоподготовки, обработки сточных вод и использования воды
Транспортирование по трубопроводам и спецтранспортом.
Размещение на иловых картах. Размещение на полигоне ТКО.
Ниже приводится информация о существующем положении в области сбора, транспортировки и захоронении отходов в районе (Таблица 34). Сведения предоставлены акиматом района по запросу разработчика Программы.
Таблица 34- Информация о существующем положении в области сбора, вывоза и утилизации отходов в г. Талдыкорган
Наименование
Существующее положение
Сбор отходов
Информация об охвате населения централизованным сбором ТКО предоставлена по г. Талдыкорган.

5.1.2. ТҚҚ басқару жүйесінің ағымдағы жағдайын талдау
Талдықорған қаласының әкімшілігі (бұдан әрі – қала) Жетісу облысының орталық бөлігінде орналасқан, құрамына 1 қалалық және 2 ауылдық округ (8 елді мекен) кіреді. Талдықорған қаласы облыстың әкімшілік орталығы болып табылады. Облыс орталығына жақын орналасқан қалалар мен ауылдар орташа елді мекендер. Автомобиль көлігі желісінің дамуы мен жағдайы қанағаттанарлық.
Осы Бағдарламаның 3-бөлімінде өңірлік басқару жүйесіндегі ағымдағы жағдай бойынша негізгі қорытындылар берілген.
Негізгі қорытындылар облыс тұрғындары мен заңды тұлғаларын жинау және шығарумен төмен қамтуды, қалдықтарды тікелей шығарудың жоғары пайызын, қалдықтарды кәдеге жарату және кәдеге жарату үшін қажетті инфрақұрылымның жеткіліксіздігін көрсетеді.
Сондай-ақ, соңғы жылдары тұрғындардың қоқыс жинайтын компаниялармен қарым-қатынасының ретсіздігі мен негізсіз жоғары тарифтік ставкалардың салдарынан қалдықтарды жинау және сұрыптау көлемінің төмендеуі байқалғанын айта кеткен жөн. Коммуналдық қалдықтар бойынша есеп берудің қазіргі жағдайы толық коммерциялық есепке алуға мүмкіндік бермейді.
Жетісу өңіріндегі полигондар мен полигондар Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне сәйкес көмуге тыйым салынған бақылаусыз қалдықтарды қабылдайды.
Төмендегі кестеде (33-кесте) Жетісу өңіріндегі қалдықтардың қазіргі жағдайы туралы жалпы мәлімет береді.
Кесте33- Жетісу өңіріндегі қалдықтардың қазіргі жағдайы туралы жалпы мәлімет
Жарату
Жинау және жинақтау
Өңдеу және жою
Тұрмыстық қатты қалдықтар
Контейнерлерге жинау, ыдыссыз жинау.
Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмейтін ТҚҚ полигонына көму.
Көлемді қалдықтар
Контейнер алаңдарының жанында сақтау.
Одан әрі өңдеусіз ҚҚҚ полигонында кәдеге жарату.
Құрылыс қалдықтары
Көбінесе контейнер алаңдарының жанында сақтау, қалдықтарды полигонға тікелей шығару.
Қалдықтарды нығыздаушы қабаттар ретінде ішінара пайдалана отырып, ТҚҚ полигонына шығару.
Көлік қалдықтары
Халықтан жинау жүйесі құрылмаған. Кәсіпорындар қалдықтарды мамандандырылған ұйымдарға келісім-шарт негізінде береді.
Батареяларды, қалдық майларды және т.б. пайдалану/ кәдеге жарату. Одан әрі өңдеусіз ҚҚҚ полигонында орналастыру.
Тұрмыстық қауіпті қалдықтар
Бөлек төлем жоқ.
Одан әрі өңдеусіз ҚҚҚ полигонында кәдеге жарату.
Құрамында сынап бар қалдықтар
Халықтан жинау жүйесі құрылмаған. Арнайы контейнерлер жоқ. Кәсіпорындар қалдықтарды мамандандырылған ұйымдарға келісім-шарт негізінде береді.
Демеркуризация қондырғылары жоқ.
Медициналық қалдықтар
Медициналық мекемелерде кейіннен мамандандырылған ұйымға жеткізу үшін бөлек жинау жүргізіледі.
Медициналық және қауіпті биологиялық қалдықтарды термиялық бейтараптандыруға арналған қондырғы.
Биологиялық қалдықтар
Халықтан жинау жүйесі құрылмаған. Кәсіпорындар өз коллекциясын ұйымдастырады.
Мал қорымдары, биотермиялық шұңқырлар, термиялық бейтараптандыру қондырғылары. Көбінесе табиғи полигондарға орналастырылады.
Көше тазалаудан және аумақты жөндеуден шыққан қалдықтар
Осы аумақтарды тазалау және күтумен бір мезгілде жинау
Өсімдік қалдықтарын компосттау жоқ. ТҚҚ полигонында орналастыру.
Суды тазарту, сарқынды суларды тазарту және суды пайдалану қалдықтары
Құбыр және арнайы көліктер арқылы тасымалдау.
Шұңқырлы карталарда орналастыру. ТҚҚ полигонында орналастыру.
Төменде аудандағы қалдықтарды жинау, тасымалдау және кәдеге жарату саласындағы ағымдағы жағдай туралы ақпарат берілген (34-кесте). Ақпаратты Бағдарламаны әзірлеушінің сұрауы бойынша аудан әкімдігі ұсынады.
Кесте34- Қаладағы қалдықтарды жинау, шығару және кәдеге жарату саласындағы ағымдағы жағдай туралы ақпарат. Талдықорған
Аты
Статус-кво
Қалдықтарды жинау
Талдықорған қаласы бойынша ТҚҚ орталықтандырылған жинаумен халықты қамту туралы ақпарат берілген.

Количество контейнеров (0,75 м3) – 690. Заглубленные контейнеры не выделены.
Количество контейнерных площадок – 190.
В остальных населенных пунктах оснащенность контейнерами и площадками отсутствует.
Вывоз отходов
Информация по объемах вывоза ТКО в населенных пунктах городской администрации за период 2018 – 2022 годы отсутствует.
Мусоровывозящие компании:
Обслуживание МЖК в городе - ТОО "Жилищная служба г. Талдыкорган"
Техника – 7 мусоровозов с задней загрузкой. Периодичность вывоза – 6 раз в неделю.
Обслуживание ИЖС в городе и близлежащих поселках - 9 компаний (ТОО "Талдыкорган Коркейту", ИП "Сулейменов", ИП "Исламова", ИП "Артемьева", ИП "Ахат", ИП "Идея", ИП "Пивоваров",ИП "Таисия", ИП "Викберг").
Техника –мусоровозы с задней (2) и боковой загрузкой (13). Периодичность вывоза – не указана (по вызову).
Утилизация отходов
Предоставлена информация по существующему участку для размещения отходов (25га), образуемых в г. Талдыкорган и близлежащих населенных пунктах.
Собственник и эксплуатирующая компания - ТОО "Талдыкорган Коркейту".
Также предоставлены сведения по существующему участку для размещения отходов (6га) в районе села Отенай.
Собственник и эксплуатирующая компания - "Аппарат акима Отенайского сельского округа"
Предоставлены сведения о накопленных объемах отходов, технической оснащенности.
Предоставлена информация по 5 компаниям, занимающимся приемом вторичного сырья.
Сведения о сортировке отходов и переработке вторичного сырья отсутствуют.
Источник – Акимат г.Талдыкорган
Существующий полигон не соответствует требованиям законодательства Республики Казахстан, отсутствуют необходимые технические сооружения и средства контроля.
Проведенный анализ состояния обращения с отходами ТКО позволяет сделать вывод, что на территории подчинения г. а. Талдыкорган отсутствует система управления ТБО, включая полноценный учет за объемами образования и контроль за движением отходов, что подтверждается предоставленными исходными данными и отчетными данными в государственную статистику.
Объемы образования отходов
Для последующего обоснования необходимых мероприятий Программы для создания системы обращения с ТКО использованы расчетные данные по существующим и прогнозируемым нормам образования и накопления ТКО.
На период реализации настоящей Программой (до 2029 года включительно) предполагается охватить централизованным сбором, транспортировкой и утилизацией отходов населенные пункты с численностью населения свыше 1000 человек.
На последующих этапах (с 2030 года или ранее, при достижении целевых показателей Программы) необходимо постепенное включение и организацию сбора и вывоза ТКО всех населенных пунктов городской администрации.
Ниже приведены показатели населения и объемов образования отходов на территории города Талдыкорган.
Таблица 35 - Основные показатели Системы обращения с ТКО
Наименование показателей
ЕИ

Ыдыс саны (0,75 м3) – 690. Шұңғыл ыдыстар бөлінбейді.
Контейнер алаңдарының саны – 190.
Басқа елді мекендерде контейнерлер мен алаңшалар бар техника жоқ.
Қалдықтарды шығару
Қала әкімдігінің елді мекендерінде 2018–2022 жылдар аралығында ТҚҚ шығару көлемі туралы ақпарат жоқ.
Қоқыс жинайтын компаниялар:
Қаладағы тұрғын үй кешендерін күтіп ұстау – "Талдықорған қаласының тұрғын үй сервисі" ЖШС
Жабдық – 7 артқа тиейтін қоқыс таситын көлік. Жою жиілігі аптасына 6 рет.
Қалада және оған жақын орналасқан ауылдарда жеке тұрғын үй құрылысына қызмет көрсету – 9 серіктестік ("Талдықорған Коркейту" ЖШС, "Сулейменов" ИП, "Исламова" ИП, "Артемьева" ИП, "Ахат" АЖ, "Идея" ИП, "Пивоваров" ИП. , IP "Таисия" ", IP "Викберг").
Жабдық – артқы (2) және бүйірден тиеу (13) бар қоқыс машиналары. Жою жиілігі көрсетілмеген (қоңырау бойынша).
Қайта өңдеу
Талдықорған қаласы мен оған жақын орналасқан елді мекендерде пайда болған қалдықтарды (25 га) кәдеге жарату бойынша қолданыстағы учаскеде ақпарат берілген.
Меншік иесі және операциялық компания "Талдықорған Көркейту" ЖШС.
Сондай-ақ Өтенай ауылы ауданындағы қолданыстағы қоқыс полигоны (6 га) туралы ақпарат берілген.
Меншік иесі және пайдалану – "Өтенай ауылдық округі әкімінің аппараты"
Қалдықтардың жинақталған көлемі мен техникалық құрал-жабдықтар туралы ақпарат берілген.
Қайталама шикізатты қабылдаумен айналысатын 5 кәсіпорын туралы ақпарат берілген.
Қалдықтарды сұрыптау және қайталама шикізатты қайта өңдеу туралы ақпарат жоқ.
Дереккөз – Талдықорған қаласының әкімдігі
Қолданыстағы полигон Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес емес, қажетті техникалық құрылымдар және бақылау құралдары жетіспейді;
ҚҚҚ қалдықтарын басқару жағдайын талдау қаланың бағынысты аумағында деген қорытынды жасауға мүмкіндік береді. Талдықорған қаласында түзілу көлемін толық есепке алуды және қалдықтардың қозғалысын бақылауды қамтитын қатты тұрмыстық қалдықтарды басқару жүйесі жоқ, бұл ұсынылған бастапқы деректермен және мемлекеттік статистикаға есеп беру деректерімен расталады.
Қалдықтардың түзілу көлемі
ТҚҚ басқару жүйесін құру бойынша Бағдарламаның қажетті іс-шараларын одан әрі негіздеу үшін ТҚҚ қалыптастыру мен жинақтаудың қолданыстағы және болжамды стандарттары бойынша есептелген деректер пайдаланылды.
Осы Бағдарламаны іске асыру кезеңінде (2029 жылға дейін қоса алғанда) 1000 адамнан астам халқы бар елді мекендерді қалдықтарды орталықтандырылған жинаумен, тасымалдаумен және көмумен қамту жоспарлануда.
Одан кейінгі кезеңдерде (2030 жылдан бастап немесе одан ертерек, Бағдарламаның мақсатты көрсеткіштеріне қол жеткізгеннен кейін) қала әкімдігінің барлық елді мекендерінен қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау мен шығаруды кезең-кезеңімен енгізу және ұйымдастыру қажет.
Төменде Талдықорған қаласының тұрғындары мен қалдықтардың түзілу көлемінің көрсеткіштері берілген.
Кесте35- ТҚҚ басқару жүйесінің негізгі көрсеткіштері
Көрсеткіштердің атауы
Е.И

2024
2029
Численность населения, чел.
чел.
201681
223499
Количество образующихся отходов
м³/год
352740
405650
т/год
70548
81130
Рисунок 14 – Динамика образования отходов (расчетная)
Рисунок 15 – Схема образования отходов на территории г. Талдыкорган
5.1.3. Совершенствование системы сбора и транспортировки ТКО
5.1.3.1. Организация системы сбора ТКО
Анализ образования ТКО (по данным статотчетности) показал, что объемы образующихся отходов на территории города в 2023 году составили 79,8% по сравнению с 2020 годом в 4,5 раза при увеличении численности населения на 112,7 % (Рисунок 16). Необходимо отметить, что при прогнозе количества образующихся отходов принимались во внимание отходы, приравненные к ТБО, от юридических лиц и объектов туризма.
Рисунок 16 – Динамика собранных ТКО от населения

2024
2029
Халық, адамдар
адамдар
201681
223499
Шығарылатын қалдықтардың мөлшері
м³/жыл
352740
405650
т/жыл
70548
81130
Сурет салу14– Қалдықтардың түзілу динамикасы (есептелген)
Сурет салу15– Қала аумағында қалдықтардың түзілу схемасы. Талдықорған
5.1.3. ҚҚҚ жинау және тасымалдау жүйесін жетілдіру
5.1.3.1. ТҚҚ жинау жүйесін ұйымдастыру
ТҚҚ түзілуін талдау (статистикалық есеп бойынша) қалада 2023 жылы түзілген қалдықтардың көлемі 2020 жылмен салыстырғанда 79,8%, халық санының 112,7% өсуімен 4,5 есе (16-сурет). Айта кету керек, түзілетін қалдықтардың көлемін болжау кезінде заңды тұлғалар мен туризм нысандарының қатты тұрмыстық қалдықтарына теңестірілген қалдықтар ескерілді.
Сурет салу16– Халықтан жиналған ТҚҚ динамикасы

Для организации сбора ТБО рассмотрено два варианта применяемых контейнеров - 0,75 м3 и 1,1 м3 вариант контейнеров наименьшего объема накопления подразумевает увеличение количества приобретаемых контейнеров и строительства контейнерных площадок. Предполагается постепенная замена имеющихся старых контейнеров на современные контейнеры емкостью 1,1 м3, которые опорожняются с помощью погрузочных устройств мусоровозов во фронтальной и задней части. Решение о количественном обеспечении контейнерного парка принято исходя из сложившейся ситуации в районе и экономической целесообразности.
Программой рекомендуется разработать схему размещения контейнерных площадок с учетом требований законодательства и нормативов РК, включая проведение инвентаризации существующих контейнерных площадок и определение местоположения строительства новых. Для выполнения схемы предварительно должна быть разработана методика размещения с обязательной паспортизацией контейнерных площадок.
Для организации раздельного сбора ТКО целесообразно организовать сбор вторичного сырья повсеместно на мобильных и стационарных пунктах приема вторичного сырья и опасных отходов. Кроме того, программой рекомендовано проведение мероприятий по повышению уровня экологической культуры населения города, пропаганды необходимости раздельного сбора отходов у источников их образования.
Для управления строительными, крупногабаритными и опасными бытовыми отходами на вновь строящемся полигоне предлагается организовать площадку с необходимым оборудованием для временного складирования таких отходов. Для переработки крупногабаритных строительных отходов используются дробильно-сортировочные комплексы. Опасные строительные отходы необходимо собирать по видам в раздельные Ұмкости с последующей передачей их коммерческим структурам, которые имеют соответствующее разрешение /лицензию на обращение с опасными отходами.
Предлагается современная схема обращения с крупногабаритными отходами (КГО), которая заключается в оборудовании мест для их сбора и организации вывоза. Для г. Талдыкорган рекомендуется в рамках выполнения схемы размещения контейнерных площадок обосновать и расположить площадки для сбора крупногабаритных отходов с последующей их переработкой. Отходы автотранспорта могут приниматься на участках разборки КГО, где они разбираются вручную, сортируются по видам и отправляются на переработку, при необходимости после предварительного измельчения на шредерах.
Сбор опасных бытовых отходов, образовавшихся в домашнем хозяйстве (например, не пригодные для использования масла, масляные фильтры, лекарства, краски, лаки и растворители, батарейки, а также ртутные лампы и термометры) необходимо проводить в организованном порядке. Целесообразнее всего организовать сбор опасных бытовых отходов в пунктах приема вторсырья и опасных отходов.
Сбор ртутьсодержащих отходов (РСО - использованных люминесцентных ламп, ртутьсодержащих приборов) осуществляется в специальную тару в местах, исключающих проникновение посторонних лиц, для накопления транспортных партий и последующей передачи специализированным предприятиям для обезвреживания. Для этого целесообразно организовать сбор РСО в стационарных, а также мобильных пунктах приема вторсырья и опасных отходов.
В странах ЕС развита практика создания и использования в городских округах специальных площадок для приема от населения крупногабаритных отходов, включая отходы мебели, бытовые предметы (холодильники и т.д.), отходы автотранспорта (резина, аккумуляторы), строительные отходы и т.п., а также опасные бытовые отходы (токсичные жидкости, ртутьсодержащие лампочки, батарейки и т.д.). Предлагается внедрить такую практику в рамках реализации данной Программы.
Ниже в таблицах приведены основные технико-экономические показатели системы сбора ТКО в г. Талдыкорган.
Таблица 36 - Необходимое количество контейнеров
Наименование показателей
Количество
Примечание

Қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауды ұйымдастыру үшін пайдаланылатын контейнерлердің екі нұсқасы қарастырылды - 0,75 м3 және 1,1 м3 жинақтау көлемі ең аз контейнер опциясы сатып алынатын контейнерлер санын көбейтуді және контейнер алаңдарын салуды білдіреді. Қолданыстағы ескі контейнерлерді алдыңғы және артқы жағындағы қоқыс машиналарының тиеу құрылғылары арқылы босатылатын сыйымдылығы 1,1 м3 заманауи контейнерлерге кезең-кезеңімен ауыстыру жоспарлануда. Контейнерлік паркті сандық қамтамасыз ету туралы шешім аудандағы ағымдағы жағдай мен экономикалық орынды ескере отырып қабылданды.
Бағдарлама Қазақстан Республикасының заңнамасы мен нормативтік құқықтық актілерінің талаптарын ескере отырып, контейнер алаңдарының схемасын әзірлеуді, оның ішінде қолданыстағы контейнер алаңдарына түгендеуді жүргізуді және жаңаларын салу орындарын анықтауды ұсынады. Схеманы жүзеге асыру үшін алдымен контейнер алаңдарын міндетті сертификаттаумен орналастыру әдістемесі әзірленуі керек.
ТҚҚ бөлек жинауды ұйымдастыру үшін барлық жерде қайталама шикізатты және қауіпті қалдықтарды жылжымалы және стационарлық жинау орындарында жинауды ұйымдастырған жөн. Сонымен қатар, бағдарламада қала тұрғындарының экологиялық мәдениетінің деңгейін көтеру және қалдықтардың пайда болу көздеріне бөлек жиналу қажеттілігін насихаттау бойынша шаралар қабылдау ұсынылады.
Жаңадан салынған полигонда құрылыс, көлемді және қауіпті тұрмыстық қалдықтарды басқару үшін осындай қалдықтарды уақытша сақтау үшін қажетті жабдықтары бар учаске ұйымдастыру ұсынылады. Ұсақтау және сұрыптау кешендері ірі құрылыс қалдықтарын өңдеу үшін қолданылады. Қауіпті құрылыс қалдықтары түрлері бойынша бөлек контейнерлерде жиналып, кейіннен қауіпті қалдықтармен жұмыс істеуге тиісті рұқсаты/лицензиясы бар коммерциялық құрылымдарға берілуі керек.
Көлемді қалдықтарды (ҚҚҚ) басқарудың заманауи схемасы ұсынылады, ол оларды жинау орындарын жабдықтау және шығаруды ұйымдастырудан тұрады. г.а. Талдықорған контейнер алаңын орналастыру схемасын іске асыру шеңберінде ірі көлемдегі қалдықтарды кейіннен қайта өңдеумен бірге жинауға арналған алаңдарды негіздеуді және орналастыруды ұсынады. Көлік қалдықтары ҚГО-ның бөлшектеу учаскелеріне қабылдануы мүмкін, олар қолмен бөлшектеледі, түрі бойынша сұрыпталады және қажет болған жағдайда ұсақтағыштарда алдын ала ұсақтағаннан кейін өңдеуге жіберіледі.
Тұрмыстық қауіпті қалдықтарды (мысалы, жарамсыз майлар, май сүзгілері, дәрі-дәрмектер, бояулар, лактар ​​мен еріткіштер, аккумуляторлар, сондай-ақ сынапты шамдар мен термометрлер) ұйымдасқан түрде жинау керек. Қауіпті тұрмыстық қалдықтарды қайта өңдеу және қауіпті қалдықтарды жинау орындарында жинауды ұйымдастырған жөн.
Құрамында сынап бар қалдықтарды (RSW - пайдаланылған люминесцентті лампалар, құрамында сынап бар құрылғылар) жинау көліктік партияларды жинақтау және кейін бейтараптандыру үшін мамандандырылған кәсіпорындарға беру үшін бөгде адамдардың кіруін болдырмайтын орындарда арнайы контейнерлерде жүзеге асырылады. Ол үшін қайта өңделетін материалдар мен қауіпті қалдықтарды стационарлық және жылжымалы жинау орындарында ҚҚ жинауды ұйымдастырған жөн.
ЕО елдерінде қала аудандарында тұрғындардан ірі көлемдегі қалдықтарды, соның ішінде жиһаз қалдықтарын, тұрмыстық заттарды (тоңазытқыштар және т.б.), көлік қалдықтарын (резеңке, аккумуляторлар), құрылыс қалдықтарын қабылдау үшін арнайы алаңдарды құру және пайдалану тәжірибесі дамыған. т.б. , сондай-ақ қауіпті тұрмыстық қалдықтар (улы сұйықтықтар, құрамында сынап бар шамдар, батареялар және т.б.). Осы Бағдарламаны іске асыру шеңберінде мұндай тәжірибені енгізу ұсынылады.
Төмендегі кестелерде қаладағы ТҚҚ жинау жүйесінің негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштері көрсетілген. Талдықорған.
Кесте36- Контейнерлердің қажетті саны
Көрсеткіштердің атауы
Саны
Ескерту

5.1.3.2. Организация системы вывоза ТКО
Данным разделом рассматривается только вариант прямого вывоза отходов, двухэтапный вариант к предложению экономически нецелесообразен виду коротких расстояний плеча сбора и вывоза отходов. Прямой вывоз отходов собирающими мусоровозами (с объемом кузова 12-18 м3) применим только в том случае, если расстояние до объекта захоронения до 70 км, в противном случае их использование становится экономически нецелесообразным.
Вывоз отходов с контейнерных площадок осуществляется собирающими мусоровозами. Для обслуживания описанного выше контейнерного парка для сбора ТБО с помощью "евроконтейнеров" или контейнеров типа ГМТ (60-240 л) оптимальным является использование мусоровозов с задней загрузкой.
Решениями приняты один тип мусоровозов – кузовной. Кузовные мусоровозы - приняты машины нового поколения серии КО 427. В новой машине увеличен объем кузова до 18,5 м3 и объем ковша до 2 м3, усилена прочность оборудования за счет применения более качественных материалов. Так в обе чайки кузова применяется легированная сталь марки 10 ХСНД, в приемном бункере, прессующей и подающей плитах - высокопрочная сталь RAEX400.
Мусоровоз предназначен для сбора, уплотнения и транспортировки, твердых бытовых отходов (ТКО) к месту утилизации. Уплотнение бытового мусора достигается давлением толкающей плиты, что позволяет увеличить объем загружаемых ТКО. Мусоровозы могут быть с боковой и задней загрузкой. Мусоровозы отличаются по объему кузова и массе загружаемых отходов соответственно. Эти показатели изменяются от 7,5 м3 до 20 м3, и от 3 т до 9 т соответственно. Также важным показателем работы мусоровоза является коэффициент уплотнения – он колеблется от 2,5 у самых простых машин до 6 у многофункциональных мусоровозов.
В последнее время отдается предпочтение мусоровозам с задней загрузкой сменных контейнеров. Преимущества данной конструкции обусловлены следующими факторами:
-система прессования позволяет повысить коэффициент уплотнения мусора до 5, в то время как при боковой загрузке этот коэффициент не превышает 1,5-2;
-исключается просыпание мусора при загрузке контейнера;
-работа с механизмом опрокидывания значительно безопасней для оператора машины, т.к. подъем контейнера осуществляется на высоту всего 1,5-1,8 м от земли;
-применение контейнеров на колесах позволяет подавать их к месту разгрузки от мест, куда машина не может подъехать близко;
-возможность оптимизации количества и объема контейнеров по каждой конкретной точке сбора ТКО;
-возможность загрузки как вручную, так и фронтальным погрузчиком.
Ниже приведено необходимое количество мусоровозов для организации сбора и вывоза ТКО в населенных пунктах г. Талдыкорган.
Таблица 37 - Необходимое количество мусоровозов
Наименование показателей
Количество
Примечание

5.1.3.2. ТҚҚ шығару жүйесін ұйымдастыру
Бұл бөлімде тек қана қалдықтарды тікелей шығару нұсқасы қарастырылады, бұл ұсыныстың екі сатылы нұсқасы қалдықтарды жинау мен шығарудың қысқа арақашықтықтарына байланысты экономикалық тұрғыдан мүмкін емес; Қоқыс шығаратын көліктерді (кузов көлемі 12-18 м3) жинау арқылы қалдықтарды тікелей шығару тек көму орнына дейінгі қашықтық 70 км-ге дейін болғанда ғана қолданылады, әйтпесе оларды пайдалану экономикалық тұрғыдан тиімсіз болады.
Қоқыс контейнерлерінен қоқыс жинайтын көліктермен шығарылады. "Евроконтейнерлер" немесе GMT ​​типті контейнерлер (60-240 л) арқылы жоғарыда сипатталған қатты қалдықтарды жинауға арналған контейнерлік паркке қызмет көрсету үшін артқы тиейтін қоқыс машиналарын пайдалану оңтайлы.
Қоқыс таситын көліктердің бір түрі – кузов түрі бойынша шешім қабылданды. Кузов қоқыс шығаратын көліктер – КО 427 сериясының жаңа буын машиналары қабылданды. Осылайша, легирленген болаттың 10 маркасы HSND екі корпустың қабығында да қолданылады, RAEX400 жоғары берік болат қабылдау бункерінде, престеу және қоректендіру тақталарында қолданылады.
Қоқыс таситын машина тұрмыстық қатты қалдықтарды (ҚҚҚ) жинауға, нығыздауға және көму орнына тасымалдауға арналған. Тұрмыстық қалдықтарды нығыздау итергіш пластинаның қысымымен жүзеге асырылады, бұл тиелген ҚҚҚ көлемін арттыруға мүмкіндік береді. Қоқыс таситын көліктер бүйірлік немесе артқы тиеу болуы мүмкін. Қоқыс таситын көліктер тиелген қалдықтардың сәйкесінше шанақ көлемі мен салмағы бойынша ерекшеленеді. Бұл көрсеткіштер сәйкесінше 7,5 м3-ден 20 м3-ге дейін, ал 3 тоннадан 9 тоннаға дейін өзгереді. Қоқыс шығаратын машинаның жұмысының тағы бір маңызды көрсеткіші тығыздау коэффициенті болып табылады - ол қарапайым машиналар үшін 2,5-тен көп функциялы қоқыс таситын машиналар үшін 6-ға дейін ауытқиды.
Соңғы кездері ауыстырылатын контейнерлерді артқы тиейтін қоқыс таситын көліктерге артықшылық берілуде. Бұл дизайнның артықшылықтары келесі факторларға байланысты:
-престеу жүйесі қалдықтарды нығыздау коэффициентін 5-ке дейін арттыруға мүмкіндік береді, ал бүйірлік жүктеме кезінде бұл коэффициент 1,5-2-ден аспайды;
-Контейнерді тиеу кезінде қоқыстың төгілуін жояды;
-Төңкеру механизмімен жұмыс істеу механизатор үшін әлдеқайда қауіпсіз, өйткені контейнер жерден тек 1,5-1,8 м биіктікке көтеріледі;
-доңғалақтардағы контейнерлерді пайдалану оларды көлік жақын жүре алмайтын жерлерден түсіру пунктіне жеткізуге мүмкіндік береді;
-әрбір нақты ҚҚҚ қабылдау пункті үшін контейнерлердің саны мен көлемін оңтайландыру мүмкіндігі;
-Қолмен де, алдыңғы тиегішпен де жүктеу мүмкіндігі.
Төменде қаланың елді мекендерінде қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау мен шығаруды ұйымдастыру үшін қоқыс шығаратын көліктердің қажетті саны берілген. Талдықорған.
Кесте37- Қоқыс шығаратын көліктердің қажетті саны
Көрсеткіштердің атауы
Саны
Ескерту

Мусоровоз вместимостью 18,5 м3
30
Датчик контроля транспортных средств
30
Для онлайн контроля за передвижением мусоровозов
5.1.4. Разработка логистических схем сбора и вывоза отходов
На основе анализа существующего порядка в г. а. Талдыкорган логистики отходов, а также перспективного развития города, схема движения отходов остается без изменений. Размещение объектов инфраструктуры остается прежним, месторасположение участка строительства нового полигона должно быть принято в соответствии со схемой генерального плана города Талдыкорган. Настоящей Программой предлагается к строительству комплексная площадка "Талдыкорган", включающей современный полигон, мусоросортировочный комплекс и другие объекты. В зону сбора и транспортирования ТБО комплексной площадки "Талдыкорган" входит г. Талдыкорган, г. Текели, населенные пункты Ескельдинского (14) и Коксуского (12) районов (Рисунок 17,Таблица 38).
Рисунок 17 – Зона обслуживания комплексной площадки "Талдыкорган"
Таблица 38 – Перечень АТО, относящихся к зоне обслуживания комплексной площадки "Талдыкорган"
На период реализации настоящей Программы выполнен анализ расположения населенных пунктов и возможность вывоза ТКО из населенных пунктов, исходя из критерия целесообразности сортировки и захоронения ТКО на предлагаемом к строительству современном полигоне в районе города Талдыкорган. Анализ современного состояния обращения с ТКО показывает необходимость поэтапного включения населенных пунктов в зону обслуживания КП "Талдыкорган", после создания системы обращения с ТКО сначала в границах крупных населенных пунктов, включая строительство комплексной площадки (современный полигон, мусоросортировочный комплекс, инженерно-транспортная инфраструктура).
Использование логистического подхода в предложенной системе управления отходами регионального уровня позволяет увязать процессы прогнозирования и контроля за движением ТКО на территории региона с сокращением затрат на их перемещение и информационное обеспечение отдельных субъектов. Логистическая схема предусматривает весь комплекс технических операций работы системы управления отходами, начиная от источников образования ТКО до объектов их утилизации в соответствии с техническими решениями Программы.
Решениями предусмотрены мероприятия по необходимости полного охвата всей территории на первом этапе и на втором этапе - зоны его влияния планово-регулярной очисткой.
Схемой зонирования предполагается разделение на зоны сбора твердых бытовых отходов, в которых определены сеть источников отходов, сеть комплексных площадок для размещения объектов утилизации и гаражей для спецмашин. При разработке Программы учитывались общепринятые методы сбора и вывоза ТКО для принятия оптимальных решений по территориальных дорожно-транспортных схем движения и подбору оборудования для сбора и транспортировки отходов.
Входными данными для расчета протяженности оптимальных маршрутов сбора ТКО проектных территорий является высококачественный граф дорог на территории области. Основные элементы Network Dataset – связанные сегменты дорог (участок дороги между двумя узлами, узлы (пересечения дорожных сегментов), атрибуты дорожных сегментов, топология. С помощью модуля Network Analyst для ArcGIS Pro создан граф дорог - набор данных сети (Network Dataset) и настроены сетевые атрибуты - режимы передвижения, стоимости, развороты, ограничения и иерархия проезда.
Методика использования алгоритмов пространственного анализа дорожной сети пакета ГИС-программ позволила рассчитать протяженность маршрутов сбора ТКО и доставки их на полигоны хранения ТКО.
В рамках Программы создано мобильное приложение для процесса сбора данных по контейнерным площадкам г. а. Талдыкорган, которое разработано на основе приложения ArcGIS Field Maps, облачной платформы ArcGIS Online. ArcGIS Field Maps – это универсальное приложение, которое использует карты и настроенные формы, чтобы помочь сотрудникам с помощью мобильных устройств собирать и редактировать данные с регистрацией местоположения в режиме реального времени.

Көлемі 18,5 м3 қоқыс таситын көлік
отыз
Көлікті басқару сенсоры
отыз
Қоқыс таситын көліктердің қозғалысын онлайн бақылау үшін
5.1.4. Қалдықтарды жинау мен шығарудың логистикалық схемаларын әзірлеу
Қаладағы қалыптасқан тәртіпті талдау негізінде. Талдықорған қалдықтарының логистикасы, сондай-ақ қаланың ұзақ мерзімді дамуы, қалдықтарды тасымалдау схемасы өзгеріссіз қалады. Инфрақұрылымдық объектілерді орналастыру бұрынғысынша жаңа полигон құрылысының орны Талдықорған қаласының бас жоспарына сәйкес қабылдануы тиіс; Бұл бағдарлама заманауи полигонды, қалдықтарды сұрыптау кешенін және басқа да нысандарды қамтитын "Талдықорған" кешенді алаңын салуды ұсынады. Талдықорған кешені учаскесінің қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау және тасымалдау аймағына қала кіреді Талдықорған, Текелі, Ескелді (14) және Көксу (12) аудандарының елді мекендері (17-сурет,38-кесте).
Сурет салу17– Талдықорған кешені учаскесінің қызмет көрсету аймағы
Кесте38– Талдықорған кешені учаскесінің қызмет көрсету аймағына жататын АТО тізімі
Осы Бағдарламаны іске асыру кезеңінде құрылысқа ұсынылатын заманауи полигонда ТҚҚ сұрыптау және көму орындылығының критерийі негізінде елді мекендердің орналасуына және елді мекендерден ТҚҚ шығару мүмкіндігіне талдау жүргізілді. Талдықорған қаласының ауданы. ТҚҚ басқарудың ағымдағы жай-күйін талдау Талдықорған қалалық кәсіпорнының қызмет көрсету аймағына елді мекендерді ТҚҚ басқару жүйесін құрғаннан кейін, бірінші кезекте ірі елді мекендер шекарасына, оның ішінде біріктірілген учаске құрылысына кезең-кезеңімен енгізу қажеттілігін көрсетеді. (заманауи полигон, қалдықтарды сұрыптау кешені, инженерлік-көліктік инфрақұрылым).
Ұсынылып отырған өңірлік деңгейдегі қалдықтарды басқару жүйесінде логистикалық тәсілді қолдану өңірдегі ТҚҚ қозғалысын болжау және мониторингілеу процестерін олардың қозғалысына және жекелеген субъектілерді ақпараттық қамтамасыз етуге шығындарды азайтумен байланыстыруға мүмкіндік береді. Логистикалық сызба қалдықтарды басқару жүйесінің техникалық операцияларының бүкіл кешенін Бағдарламаның техникалық шешімдеріне сәйкес ТҚҚ пайда болу көздерінен бастап оларды кәдеге жарату объектілеріне дейін қамтамасыз етеді.
Шешімдерде бірінші кезеңде бүкіл аумақты және екінші кезеңде оның әсер ету аймағын жоспарлы және жүйелі түрде тазартумен толық қамту үшін қажетті шаралар қарастырылған.
Аймақтарды бөлу схемасы қалдықтар көздерінің желісін, қайта өңдеу объектілерін және арнайы көліктерге арналған гараждарды орналастыруға арналған күрделі учаскелер желісін анықтайтын қатты қалдықтарды жинау аймақтарына бөлуді көздейді. Бағдарламаны әзірлеу кезінде аумақтық жол қозғалысы схемалары бойынша оңтайлы шешімдер қабылдау және қалдықтарды жинау мен тасымалдауға арналған жабдықты таңдау үшін ТҚҚ жинау мен шығарудың жалпы қабылданған әдістері ескерілді.
Жобалық аумақтарда қатты тұрмыстық қалдықтарды жинаудың оңтайлы бағыттарының ұзындығын есептеу үшін кіріс деректері аймақтағы жолдардың жоғары сапалы графигі болып табылады. Желілік деректер жиынының негізгі элементтері қосылған жол сегменттері (екі түйін арасындағы жол учаскесі, түйіндер (жол сегменттерінің қиылысулары), жол сегменттерінің атрибуттары, топология. ArcGIS Pro үшін Network Analyst модулін пайдалану арқылы жол графигі құрылды - Network Dataset) және желі деректері конфигурацияланған атрибуттар болды - саяхат режимдері, шығындар, айналымдар, шектеулер және саяхат иерархиясы.
ГАЖ бағдарламалық кешенінің жол желісін кеңістіктік талдау алгоритмдерін қолдану әдісі ТҚҚ жинау және ТҚҚ сақтау орындарына жеткізу маршруттарының ұзақтығын есептеуге мүмкіндік берді.
Бағдарлама аясында қаладағы контейнерлік алаңдарда деректерді жинау үдерісіне арналған мобильді қосымша жасалды. Талдықорған қаласы, ArcGIS Field Maps қолданбасы, ArcGIS Online бұлттық платформасы негізінде әзірленген. ArcGIS Field Maps – нақты уақытта орналасқан жерді түсіріп, мобильді құрылғылар арқылы жұмысшыларға деректерді жинауға және өңдеуге көмектесу үшін карталар мен теңшелген пішіндерді пайдаланатын барлығы бір қолданба.

5.1.5. Сравнительный анализ и выбор социально-экономически приемлемого варианта схемы развития системы обращения с отходами
В соответствии с принципами построения системы обращения с отходами рассмотрены несколько основных схем переработки и обезвреживания отходов:
схема развития по пути захоронения;
схема развития по пути вторичного использования отходов;
схема развития по пути механобиологической переработки;
схема развития по пути энергетической утилизации.
Сравнительная качественная оценка принципиальных способов переработки ТКО по экономическим критериям показывает, что строительство заводов по технологии прямого сжигания, а также прямого компостирования ТКО экономически наименее целесообразно (практика СНГ). Экологические проблемы устранимы при применении современных технологий и обязательном соблюдении нормативных технических требований.
На данном этапе развития сферы обращения с отходами и технологий их обезвреживания и утилизации наиболее приемлемым путем развития отрасли на в настоящее время является схема, реализующая концепцию использования ресурсного потенциала отходов, ориентированная на сортировку образующихся отходов как на у источнике источника их образования (постепенное развитие), так и на объектах по сортировке отходов (мусоросортировочные линии, станции, комплексы) и схема развития по пути захоронения хвостов после сортировки ТБО и переработки ВМР на современных полигонах.
Анализ показал, что наиболее приемлемым путем развития отрасли в области на настоящее время является комплексная модель, совмещающая концепцию использования ресурсного потенциала отходов, ориентированную на сортировку образующихся отходов как на источнике (раздельный сбор ТКО), так и на объектах по сортировке отходов (мусоросортировочные линии, станции, комплексы), на современных высокотехнологичных полигонах с одновременными процессами захоронения оставшихся отходов и дальнейшей нейтрализации сопутствующих продуктов разложения отходов (дегазация, фильтрация и другие мероприятия).
В настоящее время система переработки отходов требует модернизации в сторону создания современных территориальных комплексов, включающих в себя полигоны и площадки для сортировочных станций или мусороперерабатывающих предприятий. Комплексы позволят обеспечить сортировку отходов, смеси вторичного сырья, переработку в продукты и полупродукты различных фракций вторичного сырья, захоронение хвостов после сортировки.
В дальнейшем указанная модель может быть дополнена локальными схемами развития по пути энергетической утилизации (для части фракций, обладающих энергетическим потенциалом, но не являющихся вторичным сырьем), направленным на получение топлива (жидкого/твердого), тепловой и электрической энергии. В настоящее время технологии утилизации отходов с получением топлива и энергии находятся на стадии разработки/апробации, в последующем данное направление может стать ключевым при построении строительстве комплексных ресурсосберегающих схем обращения с отходами.
Анализ показал, что на данном этапе развития сферы обращения с отходами и технологий их обезвреживания и утилизации наиболее приемлемым путем развития отрасли на настоящее время является схема, реализующая концепцию использования ресурсного потенциала отходов, ориентированная на сортировку отходов как на источнике образования отходов (население - постепенное развитие), так и на объектах по сортировке отходов (мусоросортировочные линии, станции, комплексы) и схема развития по пути захоронения на современных полигонах. Мусоросортировочный комплекс позволяет снизить объемы захоронения на полигоне, выделять полезные фракции и готовить их для реализации, тем самым внося прибыльные статьи в бизнес по управлению отходами.
В подразделе приводится описание существующих технологических процессов сортировки, конструктивных схем, основного технологического оборудования. Приведен сравнительный анализ механического, полуавтоматического и полностью автоматизированного мусоросортировочных комплексов. Автоматизированная линия сортировки имеет в несколько раз большие капитальные затраты на оборудование, но, вместе с этим, существенно меньшие затраты при эксплуатации за счҰт уменьшенного в разы количества необходимого персонала.
Программой рассмотрены два варианта строительства мусоросортировочного комплекса - механизированный и полуавтоматический. При сравнении технических возможностей выбор был сделан в пользу полуавтоматической линии сортировки, с учетом более высокого процента отбора вторичного сырья (до 25%).
Комплексная площадка размещения объектов обращения с отходами.
В процессе разработки программы определена необходимость создания комплексной площадки для размещения объектов обращения с отходами, в том числе полигонов, мусоросортировочных станций и гаражей для спецтехники. Комплексную площадку следует рассматривать как неотъемлемые звенья транспортно-логистической цепи в виде комплексов инженерно-технических сооружений, технических и технологических устройств, организованно взаимосвязанных и предназначенных для приема, погрузки-разгрузки, сортировки, хранения и дальнейшей отправки отходов.
Комплексная площадка размещения объектов обращения с отходами (далее по тексту - комплексная площадка) – это единый комплекс технологически связанных между собой объектов по приему, сортировке, переработке, перегрузке и транспортированию твердых бытовых отходов, а также объектов хозяйственной инфраструктуры, размещенных на одной общей территории. Далее приведены характеристики и технико-экономические показатели комплексной площадки применительно к ранее разработанным аналогичным проектам с сопоставимым объемом собираемых отходов в г. а. Талдыкорган.

5.1.5. Салыстырмалы талдау және қалдықтарды басқару жүйесін дамытудың әлеуметтік-экономикалық қолайлы нұсқасын таңдау
Қалдықтарды басқару жүйесін құру принциптеріне сәйкес қалдықтарды өңдеу мен залалсыздандырудың бірнеше негізгі схемалары қарастырылған:
-кәдеге жарату жолының бойындағы даму схемасы;
-қалдықтарды қайта өңдеуді дамыту схемасы;
-механобиологиялық өңдеу жолы бойынша даму схемасын;
-энергияны қайта өңдеу жолындағы даму схемасы.
Экономикалық критерийлер бойынша ТҚҚ өңдеудің іргелі әдістерін салыстырмалы сапалық бағалау тікелей жану технологиясын, сондай-ақ ТҚҚ-ны тікелей компосттауды қолданатын зауыттарды салу экономикалық тұрғыдан ең аз орынды (ТМД тәжірибесі) екенін көрсетеді. Заманауи технологияларды қолдану және нормативтік техникалық талаптарды міндетті түрде орындау арқылы экологиялық проблемаларды жоюға болады.
Қалдықтарды басқару саласы мен оларды залалсыздандыру және қайта өңдеу технологиялары дамуының осы кезеңінде саланы дамытудың қазіргі кездегі ең қолайлы жолы болып түзілетін қалдықтарды сұрыптауға бағытталған қалдықтардың ресурстық әлеуетін пайдалану тұжырымдамасын жүзеге асыратын схема болып табылады. оның қалыптасу көзінде (біртіндеп дамыту), және қалдықтарды сұрыптау объектілерінде (қалдықтарды сұрыптау желілері, станциялар, кешендер) және ТҚҚ сұрыптағаннан кейін қалдық қоймаларын орналастыру және қазіргі заманғы полигондарда СМР қайта өңдеу бойынша әзірлеу схемасы.
Талдау көрсеткендей, қазіргі уақытта облыстағы саланы дамытудың ең қолайлы жолы түзілетін қалдықтарды бастапқыда да сұрыптауға (ҚҚҚ бөлек жинау) бағытталған қалдықтардың ресурстық әлеуетін пайдалану тұжырымдамасын біріктіретін кешенді модель болып табылады. және қалдықтарды сұрыптау объектілерінде (қалдықтарды сұрыптау желілері, станциялары, кешендері), қалдықтарды орналастырудың бір мезгілде және ілеспе қалдықтардың ыдырау өнімдерін одан әрі бейтараптандыру процестерімен (газсыздандыру, сүзу және басқа да шаралар) заманауи жоғары технологиялық полигондарда.
Қазіргі уақытта қалдықтарды қайта өңдеу жүйесі заманауи аумақтық кешендер, соның ішінде полигондар мен сұрыптау станциялары немесе қалдықтарды өңдеу зауыттары үшін алаңдарды құру бағытында жаңғыртуды талап етеді. Кешендер қалдықтарды, қайталама шикізат қоспаларын сұрыптауға, қайталама шикізаттың әртүрлі фракцияларын өнімге және жартылай фабрикаттарға өңдеуге, сұрыпталғаннан кейін қалдықтарды жоюға мүмкіндік береді.
Болашақта бұл модель отын (сұйық/қатты), жылу және электр энергиясын өндіруге бағытталған энергияны пайдалану жолы бойынша (энергетикалық әлеуеті бар, бірақ екінші реттік шикізат болып табылмайтын кейбір фракциялар үшін) жергілікті даму схемаларымен толықтырылуы мүмкін. . Қазіргі уақытта отын мен энергия өндіру үшін қалдықтарды қайта өңдеу технологиялары әзірлеу/сынау сатысында, бұл бағыт ресурстарды үнемдейтін қалдықтарды басқарудың кешенді схемаларын құрудың негізгі бағыты болуы мүмкін;
Талдау көрсеткендей, қалдықтарды басқару саласы мен оларды залалсыздандыру және қайта өңдеу технологиялары дамуының қазіргі кезеңінде саланы дамытудың ең қолайлы жолы қазіргі уақытта қалдықтардың ресурстық әлеуетін пайдалану концепциясын жүзеге асыратын схема болып табылады. қалдықтардың түзілу көзі ретінде қалдықтарды сұрыптау бойынша (халық – кезең-кезеңмен даму), және қалдықтарды сұрыптау объектілерінде (қалдықтарды сұрыптау желілері, станциялар, кешендер) және қазіргі заманғы полигондарда орналастыру бағыты бойынша даму схемасы. Қалдықтарды сұрыптау кешені полигонды көму көлемін азайтуға, пайдалы фракцияларды оқшаулауға және оларды сатуға дайындауға, осылайша қалдықтарды басқару бизнесіне пайдалы заттарды енгізуге мүмкіндік береді.
Кіші бөлімде қолданыстағы технологиялық сұрыптау процестерінің, конструкторлық диаграммалардың және негізгі технологиялық жабдықтардың сипаттамасы берілген. Механикалық, жартылай автоматты және толық автоматтандырылған қалдықтарды сұрыптау кешендерінің салыстырмалы талдауы берілген. Автоматтандырылған сұрыптау желісі жабдықтың бірнеше есе жоғары күрделі шығындарына ие, бірақ сонымен бірге қажетті персонал санының айтарлықтай қысқаруына байланысты пайдалану шығындарын айтарлықтай төмендетеді.
Бағдарламада қалдықтарды сұрыптау кешенін салудың екі нұсқасы қарастырылды – механикаландырылған және жартылай автомат. Техникалық мүмкіндіктерді салыстыру кезінде қайталама шикізатты іріктеудің жоғары пайызын (25%-ға дейін) ескере отырып, жартылай автоматты сұрыптау желісінің пайдасына таңдау жасалды.
Қалдықтарды басқару объектілерін орналастыруға арналған кешенді алаң.
Бағдарламаны әзірлеу барысында қалдықтарды өңдеу объектілерін, оның ішінде полигондарды, қалдықтарды сұрыптау пункттерін және арнайы техникаға арналған гараждарды орналастыру үшін кешенді алаң құру қажеттілігі анықталды. Кешенді учаскені өзара байланысты тәртіпте ұйымдастырылған және қабылдау, тиеу және түсіру, сұрыптау, сақтау және одан әрі жөнелтуге арналған инженерлік құрылымдардың, техникалық және технологиялық құрылғылардың кешендері түріндегі көліктік-логистикалық тізбектің ажырамас буындары ретінде қарастырылуы керек. жарату.
Қалдықтарды басқару объектілерін орналастыруға арналған біріктірілген алаң (бұдан әрі – біріктірілген алаң) – қатты тұрмыстық қалдықтарды қабылдау, сұрыптау, қайта өңдеу, қайта тиеу және тасымалдауға арналған технологиялық өзара байланысты объектілердің, сондай-ақ орналасқан экономикалық инфрақұрылым объектілерінің бірыңғай кешені. бір ортақ аумақта. Төменде қалада жиналған қалдықтардың салыстырмалы көлемімен бұрын әзірленген ұқсас жобаларға қатысты біріктірілген учаскенің сипаттамалары мен техникалық-экономикалық көрсеткіштері келтірілген. Талдықорған.

Для данной Программы принимаются затраты на строительство комплексной площадки в соответствии со сроком реализации программы по управлению отходами района – 5 лет (до 2029 года включительно).
Таблица 39 – Расчетные показатели комплексной площадки "Талдыкорган" с перспективой развития на 2029 год
Объем собираемых отходов, т/год
Площадь полигона (карт складирования), га
Мощность МСС, тыс. т / год
81130
9,4*
120*
Примечание* - показатели приняты с учетом объемов образования отходов в г. Текели, Ескельдинском и Коксуском районах
Сравнение и выбор оптимального варианта расположения объектов размещения ТКО
Рекомендуется строительство на вновь определенном земельном участке комплексной площадки, включающую в себя комплекс мусоросортировочной станции в составе современного высокотехнологичного полигона для захоронения ТКО, отвечающих требованиям законодательства Республики Казахстан. Для определения ориентировочного расположения объектов утилизации отходов проводится зонирование территории по принципу отнесения нескольких образований или групп поселений к одному утилизирующему комплексу (районное, межрайонное зонирование), основанное на существующих социально-экономических зонах, природно-климатических особенностях данного региона, рациональных плечах вывоза отходов. При этом следует принимать во внимание рациональность планирования тех или иных объектов обращения отходами и способов вывоза отходов.
Для данной программы определены зоны сбора ТКО (населенные пункты) для транспортирования их на комплексную площадку в районе г. Талдыкорган для сортировки и дальнейшего захоронения отходов на новом полигоне ТКО (). В зону обслуживания комплексной площадки "Талдыкорган" вошли 6 населенных пунктов городской администрации, город Текели, поселки и села Ескельдинского (14) и Коксуского районов (12) районов. В качестве критерия приняты условные затраты, которые включают в себя затраты на транспортировку, сортировку и захоронение.
В настоящее время наиболее перспективными представляются комплексные технологии переработки ТКО, предусматривающие предварительный отбор утильных фракций, механическую/полуавтоматическую/автоматическую сортировку ТКО, перегрузку и прессование отходов, промышленную переработку и захоронение остатков на полигоне.
Полигоны твердых бытовых отходов - комплексы природоохранных зданий и сооружений, выполняющие функции централизованного приема, обезвреживания и утилизации ТКО, препятствующие попаданию опасных веществ в окружающую природную среду, загрязнению почвы, атмосферы, грунтовых и поверхностных вод, не дающие распространяться болезнетворным организмам, грызунам и насекомым (п.5.1 СН РК 1.04-15-2013).

Осы Бағдарлама бойынша кешенді алаңды салу шығындары аудандық қалдықтарды басқару бағдарламасын іске асыру мерзіміне сәйкес қабылданады – 5 жыл (2029 жылға дейін).
Кесте39– 2029 жылға арналған даму перспективалары бар Талдықорған кешені учаскесінің есептік көрсеткіштері
Жиналған қалдықтардың көлемі, т/жыл
Полигон алаңы (қойма карталары), га
АЖЖ қуаты, мың тонна/жыл
81130
9,4*
120*
Ескерту* - көрсеткіштер Текелі қаласы, Ескелді және Көксу аудандары бойынша қалдықтардың түзілу көлемін ескереді.
ТҚҚ орналастыру орындарының оңтайлы орнын салыстыру және таңдау
Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келетін тұрмыстық қатты қалдықтарды орналастыруға арналған заманауи жоғары технологиялық полигонның құрамында қалдықтарды сұрыптау станциясының кешенін қамтитын жаңадан анықталған жер учаскесінде біріктірілген учаскені салу ұсынылады. Қазақстан. Қалдықтарды орналастыру объектілерінің шамамен орналасқан жерін анықтау үшін аумақты аймақтарға бөлу қолданыстағы әлеуметтік-экономикалық аймақтарды, табиғи аумақтарды негізге ала отырып, бірнеше субъектілерді немесе елді мекендер тобын бір кәдеге жарату кешеніне (аудандық, ауданаралық аймақтарға бөлу) жатқызу қағидаты бойынша жүзеге асырылады. және аймақтың климаттық ерекшеліктері, қалдықтарды шығарудың ұтымды нұсқалары. Бұл ретте қалдықтарды өңдеудің жекелеген объектілерін және қалдықтарды шығару әдістерін жоспарлаудың ұтымдылығын ескеру қажет.
Осы бағдарлама бойынша Талдықорған облысындағы қалдықтарды сұрыптау және одан әрі жаңа полигонға орналастыру үшін біріктірілген учаскеге тасымалдау үшін ҚҚҚ жинау аймақтары (қоныс жерлері) анықталды (). Талдықорған кешені учаскесінің қызмет көрсету аймағына қала әкімдігінің 6 елді мекені, Текелі қаласы, Ескелді (14) және Көксу аудандарының (12) қалалары мен ауылдары кірді. Критерий ретінде шартты шығындар алынды, оларға тасымалдау, сұрыптау және кәдеге жарату шығындары кіреді.
Қазіргі уақытта қалдықтардың фракцияларын алдын ала іріктеуді, ТҚҚ-ны механикалық/жартылай автоматты/автоматты сұрыптауды, қалдықтарды қайта тиеуді және престеуді, өнеркәсіптік өңдеуді және қалдықтарды полигонға шығаруды қамтитын ҚҚҚ өңдеудің күрделі технологиялары қазіргі уақытта ең перспективалы болып табылады.
Қатты тұрмыстық қалдықтар полигондары – қатты тұрмыстық қалдықтарды орталықтандырылған қабылдау, залалсыздандыру және көму функцияларын орындайтын, қауіпті заттардың қоршаған ортаға түсуіне жол бермейтін, топырақты, атмосфераны, жер асты және жер үсті суларын ластайтын, патогенді заттардың таралуын болдырмайтын экологиялық ғимараттар мен құрылыстардың кешендері. организмдер, кеміргіштер және жәндіктер (ҚР ҚН 5.1 тармақ 1.04.15.2013).

Схемы зон обслуживания полигона "Талдыкорган" представлена на рисунках (Рисунок 17, Рисунок 18, Таблица 38).
Рисунок 18 - Зона обслуживания комплексной площадки "Талдыкорган"
Для размещения комплексной площадки, включающей строительство современного полигона (карт складирования) и сооружения мусоросортировочной станции, предполагается участок в восточной части г. Талдыкоган.
Выбор участка для размещения полигона ТКО.
Размещение полигонов твердых коммунальных отходов должно быть предусмотрено при рассмотрении вопросов развития территорий регионов Республики Казахстан и разработке генеральных планов населенных пунктов.
При расчҰтах вместимости полигона, определении состава сооружений учитывались требования действующих нормативно-правовой базы и природоохранного законодательства Республики Казахстан. При строительстве полигона ТКО предусмотрено создание системы мониторинга экологической обстановки, которая включает в себя устройства и сооружения по контролю состояния подземных и поверхностных вод, атмосферного воздуха, почвы и растений, а также шумового загрязнения в зоне возможного влияния полигона. Предполагается строительство систем дегазации, сбора и отвода фильтрата в пруды-испарители.
Программой предусмотрена рекультивация существующего полигона ТКО, которая представляет собой комплекс работ, направленных на восстановление продуктивности и народнохозяйственной ценности восстанавливаемых территорий, а также на улучшение качества окружающей среды. Эти работы включают природоохранные и инженерно- технические мероприятия, которые осуществляются в период строительства, эксплуатации и закрытия полигона и проводятся по окончании стабилизации закрытых полигонов - процесса упрочнения свалочного грунта и достижения им постоянного устойчивого состояния.
Расчет мощности полигона произведен в соответствии с требованиями СН РК 1.04-15-2013 "Полигоны для твердых бытовых отходов" в части нормативного срока эксплуатации полигона – 15 лет. Для данной Программы принимаются затраты на строительство части полигона в соответствии со сроком реализации программы по управлению отходами района – 5 лет (до 2029 года включительно).
Таблица 40 – Расчетные показатели полигонов ТКО в Сарканском районе с перспективой развития на 2039 год
Параметр
Наименование
Единица измерения
Показатель
Полигон ТКО "Саркан"
Еm
Вместимость полигона на нормативный срок без сортировки
м3
2682794,02
Еma
Вместимость полигона на нормативный срок с учетом полуавтоматической сортировки - 15%
м3
2280374,91
Т
Нормативный срок эксплуатации полигона
лет
15
Ф
Площадь земельного участка полигона
м2

Талдықорған полигонының қызмет көрсету аймақтарының схемалары суреттерде көрсетілген (17-сурет,18-сурет,38-кесте).
Сурет салу18- Талдықорған кешені учаскесінің қызмет көрсету аймағы
Кешенді алаңды орналастыру үшін, оның ішінде заманауи полигон салу (қойма карталары) және қалдықтарды сұрыптау стансасын салу үшін қаланың шығыс бөлігінде учаскені орналастыру ұсынылады. Талдықоған.
ҚҚҚ полигонын орналастыру үшін учаскені таңдау.
Қатты тұрмыстық қалдықтар полигондарын орналастыру Қазақстан Республикасы аймақтарының аумақтарын дамыту және елді мекендердің бас жоспарларын әзірлеу мәселелерін қарау кезінде көзделуі тиіс.
Полигонның сыйымдылығын есептеу және құрылымдардың құрамын анықтау кезінде Қазақстан Республикасының қолданыстағы нормативтік-құқықтық базасының және табиғатты қорғау заңнамасының талаптары ескерілді. Тұрмыстық қатты қалдықтар полигонын салу кезінде жер асты және жер үсті суларының, атмосфералық ауаның, топырақ пен өсімдіктердің жай-күйін, сондай-ақ шуылдың ластануын бақылайтын құрылғылар мен құрылыстарды қамтитын экологиялық жағдайды бақылау жүйесін құру жоспарлануда. полигонның ықтимал әсер ету аймағы. Газсыздандыру, сүзінді жинау және булану тоғандарына төгу жүйелерін салу жоспарлануда.
Бағдарламада қалпына келтірілген аумақтардың өнімділігі мен экономикалық құндылығын қалпына келтіруге, сондай-ақ қоршаған ортаның сапасын жақсартуға бағытталған жұмыстар кешені болып табылатын қолданыстағы ҚҚҚ полигонын рекультивациялау көзделген. Бұл жұмыстарға полигонды салу, пайдалану және жабу кезінде жүргізілетін және жабық полигондарды тұрақтандыру – полигон топырағын нығайту және тұрақты тұрақты күйге жету процесі аяқталғаннан кейін жүргізілетін экологиялық және инженерлік іс-шаралар жатады.
Полигонның сыйымдылығы ҚР ҚН 1.04-15-2013 "Қатты тұрмыстық қалдықтарға арналған полигондар" талаптарына сәйкес, полигонның қалыпты пайдалану мерзімі – 15 жыл бойынша есептелген. Осы Бағдарлама бойынша полигонның бір бөлігін салуға шығындар аудандық қалдықтарды басқару бағдарламасын іске асыру мерзіміне сәйкес қабылданады – 5 жыл (2029 жылға дейін).
Кесте40– 2039 жылға арналған даму перспективаларымен Сарқан ауданындағы ТҚҚ полигондарының есептік көрсеткіштері
Параметр
Аты
Өлшем бірлігі
Индекс
"Сарқан" полигоны
Em
Сұрыптаусыз стандартты кезеңдегі полигон сыйымдылығы
м3
2682794.02
Ема
Жартылай автоматты сұрыптауды есепке алғанда стандартты кезеңдегі полигон сыйымдылығы – 15%
м3
2280374.91
Т
Полигонның стандартты пайдалану мерзімі
жылдар
15
Ф
Полигон аймағы
м2

347935
Фп
Площадь земельного участка карт складирования на срок действия Программы (до 2029 года включительно)
м2
94000,00
Затраты должны быть приняты в соответствии с рекомендациями Программы по выбору типа и мощности мусоросортировочного оборудования. Для комплексной площадки "Талдыкорган" предполагается строительство полуавтоматической станции сортировки отходов мощностью 120 тысяч тонн в год.
Технологические решения по рекультивации закрытых полигонов
Предполагаемая схема управления отходами предусматривает необходимость постепенного закрытия и рекультивации объектов захоронения, не отвечающих нормативным современным требованиям.
Рекультивация закрытых полигонов ТКО и несанкционированных свалок представляет собой комплекс работ, направленных на восстановление продуктивности и народнохозяйственной ценности восстанавливаемых территорий, а также на улучшение качества окружающей среды. Эти работы включают природоохранные и инженерно- технические мероприятия, которые осуществляются в период строительства, эксплуатации и закрытия полигона и проводятся по окончании стабилизации закрытых полигонов - процесса упрочнения свалочного грунта и достижения им постоянного устойчивого состояния. Причем, расходы на данное мероприятие должны закладываться в стоимость еще на том этапе, когда осуществляется проектирование полигонов ТКО.
Для определения объемов работ, выбора технологии и оборудования в период подготовки к проведению рекультивации производится паспортизация полигона по отчетным данным спецавтохозяйства, комбинатов благоустройства и т.д. по подчиненности, за весь период эксплуатации закрытого полигона. Первоначально для проведения рекультивации разрабатывается проектно-сметная документация. Основными исходными данными для проведения рекультивации являются геометрические показатели участка полигона и размеров слоев материалов, расстояний транспортировки времени работы полигона, видов растительности, сроки стабилизации закрытых полигонов с учетом климатической зоны.
Работы по рекультивации нарушенных земель составляют систему мероприятий, которые требуют поэтапного выполнения и соблюдения положений законодательства Республики Казахстан.
Направления рекультивации, которые определяют дальнейшее целевое использование (сельскохозяйственное, лесохозяйственное, рекреационное или строительное) рекультивируемых территорий, всегда проходят в два этапа и представляют последовательно выполняемые комплексы работ по рекультивации земель – технический, который выполняет организация, эксплуатирующая полигон, и биологический, который выполняется специализированными предприятиями коммунального, сельскохозяйственного или лесохозяйственного профиля за счет средств предприятия, проводящего рекультивацию.

347935
FP
Бағдарламаның әрекет ету мерзіміне (2029 жылға дейін қоса алғанда) сақтау карталары үшін жер учаскесінің ауданы
м2
94000,00
Шығындар қалдықтарды сұрыптайтын жабдықтың түрі мен қуатын таңдау бойынша Бағдарламаның ұсынымдарына сәйкес қабылдануы тиіс. Талдықорған кешені алаңы үшін қуаттылығы жылына 120 мың тонна қоқыс сұрыптайтын жартылай автоматты станция салу жоспарлануда.
Жабық полигондарды рекультивациялаудың технологиялық шешімдері
Қалдықтарды басқарудың ұсынылып отырған схемасы қазіргі заманғы нормативтік талаптарға сәйкес келмейтін орналастыру орындарын кезең-кезеңмен жабу және рекультивациялау қажеттілігін қарастырады.
Жабық ТҚҚ полигондарын және рұқсат етілмеген үйінділерді рекультивациялау – қалпына келтірілген аумақтардың өнімділігі мен экономикалық құндылығын қалпына келтіруге, сондай-ақ қоршаған ортаның сапасын жақсартуға бағытталған жұмыстар кешені. Бұл жұмыстарға полигонды салу, пайдалану және жабу кезінде жүргізілетін және жабық полигондарды тұрақтандыру – полигон топырағын нығайту және тұрақты тұрақты күйге жету процесі аяқталғаннан кейін жүргізілетін экологиялық және инженерлік іс-шаралар жатады. Оның үстіне бұл іс-шараның шығындары тіпті ҚҚҚ полигондарын жобалау кезеңінде де бағаға қосылуы керек.
Жұмыс көлемін анықтау үшін мелиорацияға дайындық кезеңінде технология мен құрал-жабдықты таңдау, полигонды аттестациялау арнайы көліктердің, абаттандыру зауыттарының және т.б. есеп деректері бойынша жүргізіледі. бағыныстылығы бойынша жабық полигонды пайдаланудың барлық кезеңіне. Бастапқыда рекультивациялау үшін жобалық-сметалық құжаттар әзірленеді. Полигон алаңының геометриялық көрсеткіштері және материалдар қабаттарының мөлшері, тасымалдау қашықтығы, полигонның жұмыс істеу уақыты, өсімдіктердің түрлері, климаттық аймақты ескере отырып, жабық полигондар үшін тұрақтандыру кезеңдері рекультивацияның негізгі бастапқы деректері болып табылады.
Бүлінген жерлерді рекультивациялау бойынша жұмыстар кезең-кезеңімен жүзеге асыруды және Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларын сақтауды талап ететін іс-шаралар жүйесін құрайды.
Мелиорацияланатын аумақтарды одан әрі мақсатты пайдалануды (ауыл шаруашылығы, орман шаруашылығы, рекреациялық немесе құрылыс) анықтайтын рекультивациялау бағыттары әрқашан екі кезеңде жүзеге асырылады және мелиорациялау жұмыстарының дәйекті орындалатын кешендерін білдіреді - техникалық, оны пайдаланушы ұйым жүзеге асырады. мелиорацияны жүзеге асыратын кәсіпорынның қаражаты есебінен мамандандырылған коммуналдық, ауыл шаруашылығы немесе орман шаруашылығы кәсіпорындары жүзеге асыратын полигон және биологиялық.

Программой предусмотрены мероприятия по рекультивации существующих полигонов в г. Талдыкорган (25 га) и села Отенай (4,9 га).
Выводы и рекомендации
При развитии системы обращения с отходами в городской агломерации по схеме "Сортировка-Вторичное использование" позволит:
-минимизировать количество отходов, направляемых на захоронение;
-возвращать в ресурсный цикл до 30% отходов (в виде вторичного сырья);
-обеспечить минимальные эмиссии в окружающую среду;
-достичь максимальной социальной поддержки;
-создать условия для укрупнения объектов переработки;
-снять социальную и экологическую напряженность в местах размещения объектов переработки/захоронения отходов.
-предлагаемый вариант обеспечивает первый этап реализации мероприятий по совершенствованию коммунальных систем обращения с отходами и до уровня нормативных требований (до 100% -й охват населения планово-регулярным сбором и вывозом коммунальных отходов, строительство современных полигонов ТКО, рекультивация свалок ТКО, приобретение современной специальной техники).
-создать на территории комплекс объектов для сбора, транспортировки (вывозу), сортировке, переработке ВМР и захоронению хвостов ТКО, соответствующих требованиям законодательства РК.
В населенных пунктах г. Талдыкорган предусматривается осуществление следующих мероприятий:
1) приобретение и размещение необходимого количества контейнеров;
2) оснащение специализированных предприятий современной мусоровывозящей техникой;
3) строительство на комплексной площадке мусоросортировочного комплекса, рассчитанного на сортировку всего объема ТКО, образующихся на территории района;
4) создание сети передвижных и стационарных пунктов по приему вторичного сырья;
5) создание современного высокотехнологичного полигона для захоронения не утильной части отходов.
Мероприятиями Программы предусмотрено строительство комплексной площадки на земельном участке площадью 12 га в районе г. Талдыкорган, включающую в себя комплекс мусоросортировочной станции в составе современного высокотехнологичного полигона для захоронения ТКО, отвечающим требованиям законодательства Республики Казахстан.
5.1.6. Городская администрация Талдыкорган как часть системы управления ТКО области
Основные показатели оптимизации размещения объектов выбираются с учетом принятой концепции схемы размещения объектов системы и максимального охвата населенных пунктов централизованным сбором отходов. Для этого на территории области Жетысу устанавливаются следующие главные условия оптимизации:
1) максимальный централизованный сбор образующихся отходов;

Бағдарламада Талдықорған қаласындағы (25 га) және Өтенай кентіндегі (4,9 га) қолданыстағы полигондарды рекультивациялау шаралары қарастырылған.
Қорытындылар мен ұсыныстар
"Сұрыптау-қайта пайдалану" схемасы бойынша қалалық агломерацияда қалдықтарды басқару жүйесін дамыту арқылы ол:
-полигонға жіберілетін қалдықтардың көлемін барынша азайту;
-қалдықтардың 30% дейін ресурстық айналымға қайтару (қайталама шикізат түрінде);
-қоршаған ортаға ең аз шығарындыларды қамтамасыз ету;
-барынша әлеуметтік қолдауға қол жеткізу;
-қайта өңдеу объектілерін шоғырландыру үшін жағдай жасау;
-қалдықтарды өңдеу/көшіру қондырғылары орналасқан жерлерде әлеуметтік және экологиялық шиеленістерді жеңілдету.
-Ұсынылып отырған нұсқа коммуналдық қалдықтарды басқару жүйелерін және нормативтік талаптар деңгейіне (тұрғындық қалдықтарды жоспарлы және жүйелі түрде жинау және шығарумен халықты 100%-ға дейін қамту, қазіргі заманғы қоқыс полигондарын салу); ҚҚҚ полигондарын рекультивациялау, заманауи арнайы техника алу) .
-аумақта Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келетін ТҚҚ жинау, тасымалдау (алып тастау), сұрыптау, өңдеу және ТҚҚ қалдықтарын кәдеге жарату объектілерінің кешенін құру.
Қаланың елді мекендерінде. Талдықорған қаласында келесі іс-шараларды жүзеге асыру көзделген:
1) контейнерлердің қажетті санын алу және орналастыру;
2) мамандандырылған кәсіпорындарды қалдықтарды шығаруға арналған заманауи жабдықтармен жабдықтау;
3) облыста түзілетін ТҚҚ-ның барлық көлемін сұрыптауға арналған қалдықтарды сұрыптау кешенінің біріктірілген алаңында салу;
4) қайталама шикізатты қабылдау үшін жылжымалы және стационарлық пункттер желісін құру;
5) қайта өңдеуге жатпайтын қалдықтарды орналастыру үшін заманауи жоғары технологиялық полигон құру.
Бағдарламаның іс-шаралары Талдықорған облысында 12 га жер телімінде кешенді алаңның құрылысын қарастырады, оның құрамына ҚТҚ-ны орналастыруға арналған заманауи жоғары технологиялық полигонның бөлігі ретінде қалдықтарды сұрыптау станциясы кешені кіреді. Қазақстан Республикасының заңнамасы.
Талдықорған қаласының әкімшілігі облыстық ТҚҚ басқару жүйесінің құрамында
Объектілерді орналастыруды оңтайландырудың негізгі көрсеткіштері жүйелік объектілерді орналастырудың қабылданған тұжырымдамасын және елді мекендерді қалдықтарды орталықтандырылған жинаумен барынша қамтуды ескере отырып таңдалады. Ол үшін Жетісу өңірінде мынадай негізгі оңтайландыру шарттары белгіленген:
1) түзілетін қалдықтарды барынша орталықтандырылған жинау;

2) размещение отходов на новых или реконструируемых современных полигонах;
3) оптимизация затрат на сбор, вывоз, утилизацию и захоронения отходов.
4) при размещении объектов системы обращения с отходами учитываются следующие количественные и качественные показатели:
5) численность населения всех населенных пунктов;
6) расчет объемов образования отходов;
7) расстояния от мест сбора и накопления до мест утилизации (захоронения) отходов;
8) оптимальные критерии определения зон размещения объектов системы.
Особенность географических условий области Жетысу (большая по европейским меркам территория области, горная местность вперемежку со степными и полупустынными землями и соответственно значительная разбросанность населенных пунктов) предопределило выбор принципа зонирования для построения схемы размещения объектов обращения с отходами (Рисунок 19).
Данный принцип предполагает для удобства установления источников и направления потоков отходов разделение территории области на территориальные зоны, основным критерием определения границ которых является тариф на сбор и транспортировку ТКО.
Населенные пункты г. Талдыкорган размещение необходимых объектов инфраструктуры обращения с ТКО при разработке Программы рассмотрены с учетом указанных выше критериев. Талдыкорган (городская администрация) входит в систему управления ТКО области Жетысу, как еҰ самостоятельная единица, что отражено в предлагаемых мероприятиях по созданию и развитию Системы управления отходами области Жетысу (Раздел 7). Перечень населенных пунктов, входящих в зону обслуживания полигонов (комплексных площадок) "Талдыкорган" приведены в таблице выше (Таблица 38).
Определение оптимальной схемы размещения полигонов ТКО
Для определения оптимальной схемы размещения полигонов были учтены следующие факторы:
статус административного центра территориального образования, как вероятного места расположения полигонов;
численность населения и масса отходов в населенных пунктах, обслуживаемых вероятным полигоном;
наличие логистических сетей и расстояние обслуживаемых населенных пунктов до полигона;
наличие свободных участков земли для размещения полигонов, особенно в густонаселенных районах;
другие факторы.
В результате проведения анализа указанных критериев было установлено место расположения полигонов на территории области и их оптимальное количество.
Рисунок 19 - Размещение комплексных площадок и зоны их обслуживания на территории области Жетысу
Территориальная схема размещения объектов обращения с отходами г. Талдыкорган
На основе схемы зонирования были выделены районные территориальные комплексы. Все объекты обращения отходами, предусмотренные в территориальных комплексах, приняты с учетом расчетного срока развития региона в 5 лет. Технико-экономические показатели приняты пропорционально параметрам, которые рассчитаны на требуемый нормативный срок эксплуатации полигона ТБО в 15 лет. В зону обслуживания комплексной площадки "Талдыкорган" вошли 6 населенных пунктов г. Талдыкорган, город Текели, поселки и села Ескельдинского (14) и Коксуского районов (12) районов.
В Талдыкорганском межрайонном территориальном комплексе размещаются следующие объекты по обращению с отходами (Таблица 41).
Таблица 41 - Перечень объектов Талдыкорганского межрайонного территориального комплекса ("Талдыкорган")
Наименование
Объекты по обращению с ТКО
Существующие объекты

2) қалдықтарды жаңа немесе реконструкцияланған заманауи полигондарға орналастыру;
3) қалдықтарды жинау, шығару, кәдеге жарату және кәдеге жарату бойынша шығындарды оңтайландыру.
4) Қалдықтарды басқару жүйесінің объектілерін орналастыру кезінде келесі сандық және сапалық көрсеткіштер ескеріледі:
5) барлық елді мекендердің халқы;
6) қалдықтардың түзілу көлемдерін есептеу;
7) жинау және жинақтау орындарынан қалдықтарды көму (көшіру) орындарына дейінгі қашықтық;
8) жүйелік объектілерді орналастыру аймақтарын анықтаудың оңтайлы критерийлері.
Жетісу өңірінің географиялық жағдайының ерекшелігі (еуропалық стандарттар бойынша облыстың үлкен аумағы, далалық және шөлейт жерлермен астасып жатқан таулы рельефі және сәйкесінше елді мекендердің айтарлықтай шашыраңқы орналасуы) құрылыс салу үшін аудандастыру принципін таңдауды алдын ала анықтады. қалдықтарды өңдеу объектілерінің схемасы (19-сурет).
Бұл принцип қалдықтар ағынының көздерін және бағытын анықтауға ыңғайлы болу үшін облыс аумағын аумақтық аймақтарға бөлуді болжайды, оның шекарасын анықтаудың негізгі критерийі ТҚҚ жинау және тасымалдау тарифі болып табылады.
Қаланың елді мекендері. Талдықорған қаласында Бағдарламаны әзірлеу барысында жоғарыда аталған критерийлерді ескере отырып, ТҚҚ басқару инфрақұрылымының қажетті объектілерін орналастыру қарастырылды. Талдықорған қаласы (қала әкімшілігі) Жетісу облысының қалдықтарды басқару жүйесін құру және дамыту бойынша ұсынылып отырған іс-шараларда (7-бөлім) көрініс тапқан оның дербес бөлімшесі ретінде Жетісу облысының ТҚҚ басқару жүйесіне кіреді. Талдықорған полигондарының (кешенді учаскелердің) қызмет көрсету аймағына кіретін елді мекендердің тізбесі жоғарыдағы кестеде келтірілген (38-кесте). ТҚҚ полигондарының оңтайлы схемасын анықтау
Полигондардың оңтайлы орналасуын анықтау үшін келесі факторлар ескерілді:
-полигондардың болжамды орналасқан жері ретінде аумақтық бірліктің әкімшілік орталығының мәртебесі;
-ықтимал полигон қызмет көрсететін елді мекендердегі халық саны мен қалдықтардың массасы;
-логистикалық желілердің болуы және қызмет көрсетілетін елді мекендердің полигонға дейінгі қашықтығы;
-полигондар үшін бос жердің болуы, әсіресе халық тығыз орналасқан жерлерде;
-басқа факторлар.
Осы критерийлерді талдау нәтижесінде облыс аумағында полигондардың орналасуы және олардың оңтайлы саны белгіленді.
Сурет салу19- Жетісу өңірінде күрделі учаскелерді және оларға қызмет көрсететін аумақтарды орналастыру
Қаладағы қалдықтарды өңдеу объектілерінің аумақтық схемасы. Талдықорған
Аудандастыру схемасы негізінде аудандық аумақтық кешендер анықталды. Аумақтық кешендерде қарастырылған барлық қалдықтарды өңдеу объектілері өңірдің 5 жылдық болжамды даму мерзімін ескере отырып қабылданды. Техникалық-экономикалық көрсеткіштер қатты тұрмыстық қалдықтар полигонының 15 жыл талап етілетін қалыпты пайдалану мерзіміне есептелген параметрлерге пропорционалды түрде қабылданады. Талдықорған кешені учаскесінің қызмет көрсету аймағына қаланың 6 елді мекені кірді. Талдықорған, Текелі қаласы, Ескелді (14) және Көксу аудандарының (12) аудандарының қалалары мен ауылдары.
Талдықорған ауданаралық аумақтық кешенінде келесі қалдықтарды өңдеу объектілері орналасқан (41-кесте).
Кесте41- Талдықорған ауданаралық аумақтық кешенінің объектілерінің тізбесі ("Талдықорған")
Аты
ҚҚҚ басқару құралдары
Қолданыстағы нысандар

Полигон ТКО площадью 25,0 га (10-й км автодороги Талдыкорган – Уштобе).
Необходимые мероприятия:
1.Закрытие и рекультивация существующего полигона после строительства нового полигона ТБО.
2. Строительство нового районного полигона ТКО расчетной вместимостью 2 576 974 м³, с учетом сортировки (15%) – 2 190 427 м³.
Нормативный срок эксплуатации полигона – 15 лет. Требуемая площадь земельного участка полигона – 30,9 га.
Требуемая площадь земельного участка полигона на срок действия программы (5 лет) – 9,4 га.
3. На комплексной площадке предусмотрено строительство в рамках реализации Программы:
- сооружений мусоросортировочной станции мощностью 120 тыс т/год;
- участка разборки КГО и отходов автотранспорта.
- участка для накопления и переработки строительных отходов.
- участка для размещения мобильного дробильно-сортировочного комплекса.
3. Рекомендуется строительство биогазовой установки на существующем полигоне ТБО (на условиях ЕРС) в случае технической и экономической обоснованности проекта (положительное заключение органов госэкспертизы на ТЭО строительства комплекса).
4. В г. Талдыкорган предусмотрено устройство 6 стационарных и 1 мобильного пунктов приема вторичного сырья и опасных отходов.
Рисунок 20 - Схема расположения объектов системы управления ТКО Талдыкорганского межрайонного территориального комплекса (комплексная площадка "Талдыкорган").
5.1.7. Расчет показателей материально-технической базы и финансовых затрат
5.1.7.1. Объекты комплексной площадки
Полигоны твердых коммунальных отходов
Стоимость сооружений полигона зависит от конкретных условий его строительства и эксплуатации, технологических потребностей и мест расположения (относительно существующих сетей электро- и водоснабжения) и т.п., поэтому на данной стадии затраты можно оценить лишь приблизительно.
Ориентировочные капитальные затраты на строительство полигонов захоронения ТБО определены в соответствии с затратами на строительство объектов-аналогов (см. Программа управления отходами области Жетысу).
Затраты, не зависящие от площади складирования отходов, принимаются постоянными (652,855 млн. тенге) и практически связаны с обустройством хозяйственной зоны полигона, которое также может отличаться для крупных и малых полигонов. Для локальных малых полигонов, площадью складирования менее 5 га, постоянную составляющую принимаем в размере 326 млн. тенге. Затраты на 1 га площади складирования составили 99,886 млн тенге/га.
Ориентировочные затраты, которые необходимы для строительства полигонов ТКО на территории области с расчетным сроком эксплуатации на 15 лет (на 2039 г.) и на 5 лет (на 2029 г.), приведены ниже.

Аумағы 25,0 га (Талдықорған – Үштөбе тас жолының 10 шақырымы) ТҚҚ полигоны.
Қажетті әрекеттер:
1. Жаңа қатты тұрмыстық қалдықтар полигоны салынғаннан кейін қолданыстағы полигонды жабу және рекультивациялау.
2. Сұрыптауды (15%) ескере отырып, болжамды қуаттылығы 2 576 974 м³ жаңа облыстық қатты тұрмыстық қалдықтар полигонын салу - 2 190 427 м³.
Полигонның стандартты пайдалану мерзімі - 15 жыл. Полигонның қажетті жер көлемі 30,9 гектарды құрайды.
Бағдарламаны жүзеге асыру кезеңінде (5 жыл) полигонның қажетті жер көлемі 9,4 гектарды құрайды.
3. Кешенді учаске Бағдарламаны іске асыру шеңберінде құрылысты көздейді:
- қуаттылығы жылына 120 мың тонна қоқыс сұрыптау станциясының құрылысы;
- ауыр жүктер мен көлік қалдықтарын бөлшектеу алаңы.
- құрылыс қалдықтарын жинақтау және өңдеу алаңы.
- жылжымалы ұнтақтау және іріктеу кешенін орналастыру алаңы.
3. Жоба техникалық және экономикалық негізделген (кешен құрылысының техникалық-экономикалық негіздемесіне мемлекеттік сараптама органдарының оң қорытындысы) болған жағдайда қолданыстағы қатты тұрмыстық қалдықтар полигонында биогаз қондырғысын салу ұсынылады (ЭҚК шарттарында).
4. Талдықорған қаласында қайталама шикізат пен қауіпті қалдықтарды қабылдау үшін 6 стационарлық және 1 жылжымалы пункт орнату жоспарлануда.
Сурет салу20- Талдықорған ауданаралық аумақтық кешенінің ТҚҚ басқару жүйесінің объектілерінің схемасы (Талдықорған кешені учаскесі).
5.1.7. Материалдық-техникалық база және қаржылық шығындар көрсеткіштерінің есебі
5.1.7.1. Кешенді учаскенің объектілері
Тұрмыстық қатты қалдықтар полигондары
Полигон құрылымдарының құны оның құрылысы мен пайдалануының нақты шарттарына, технологиялық қажеттіліктеріне және орналасуына (қолданыстағы электр және сумен жабдықтау желілеріне қатысты) және т.б. байланысты, сондықтан осы кезеңде шығындарды тек шамамен бағалауға болады.
ҚТҚ полигондарын салуға арналған сметалық күрделі шығындар ұқсас объектілерді салуға арналған шығындарға сәйкес анықталады (Жетісу өңірінің қалдықтарды басқару бағдарламасын қараңыз).
Қалдықтарды сақтау алаңына тәуелді емес шығындар тұрақты (652,855 млн. теңге) болып қабылданады және іс жүзінде полигонның экономикалық аймағын орналастырумен байланысты, ол ірі және шағын полигондар үшін де әр түрлі болуы мүмкін. Сақтау алаңы 5 гектардан аз жергілікті шағын полигондар үшін 326 миллион теңге көлемінде тұрақты құрамдас бөлікті қабылдаймыз. 1 га қойма алаңына шаққандағы шығындар 99,886 млн.теңге/га құрады.
Өңірде қызмет ету мерзімі 15 жыл (2039 жылға) және 5 жыл (2029 жылға) болатын қатты тұрмыстық қалдықтар полигондарын салуға қажетті сметалық шығындар төменде келтірілген.

Таблица 42- Общая потребность в финансировании строительства полигона ТБО до 2029 года (включительно)
Наименование объекта размещения отходов
Необходимая мощность, тыс. м³
Необходимая площадь участка складирования, га
Стоимость, млн. тенге
"Талдыкорган"
785 202
9,4
938,90
Мусоросортировочные станции
Мусоросортировочные станции в составе комплексных полигонов и в составе мусороперегрузочных станций оборудуются мусоросортировочными линиями различной комплектации в зависимости от производительности сортировки. Ориентировочные капитальные затраты на строительство мусоросортировочных станций определены на основании данных по затратам на аналогичные объекты хозяйственных зон (Рабочий проект строительства полигона захоронения ТКО в с. Б. Момышулы, Жувалинского района Жамбылского района и ТЭО строительства полигона для складирования ТКО в с.Чунджа Уйгурского района Алматинской области) и прайс-листов на оборудование. Ориентировочная стоимость строительства подобных объектов в зависимости от их производительности приведены в материалах Программы управления отходами области Жетысу.
Затраты на строительство малых МСС производительностью менее 5 тыс. т/год, принимаем ориентировочно 50% от стоимости МСС производительностью 10-19 тыс. т/год т.е. 80 млн. тенге.
Общие ориентировочные затраты на устройство зданий и сооружений мусоросортировочной станции производительностью 120 тыс. тонн в год в составе комплексной площадки "Талдыкорган" составит ориентировочно 619,0 млн. тенге.
Пункты приема вторичного сырья и опасных бытовых отходов
Ориентировочные затраты на создание одного стационарного пункта приема вторичного сырья и опасных отходов составляют около 4 800 тыс. тенге и включают в себя затраты на модульное здание, его обустройство и специализированные контейнеры для разных видов вторичного сырья и опасных отходов.
Ориентировочные затраты на создание одного мобильного пункта приема вторичного сырья и опасных отходов составляют около 12 450 тыс. тенге и включают стоимость транспортного средства и его оборудование. Эти мобильные пункты предназначены для сбора вторичного сырья и опасных бытовых отходов в малых населенных пунктах.
На территории г.а Талдыкорган необходимо организовать 6 стационарных и 1 мобильный пунктов приема вторичного сырья и опасных отходов.
Установки для переработки строительных и крупногабаритных отходов и отходов автотранспорта
Основной объем строительных, особенно крупногабаритных строительных отходов, как правило, образуется в крупных населенных пунктах. При этом размещение стационарных комплексов в каждом крупном населенном пункте невыгодно из-за нерегулярности образования строительных отходов и возможной вероятности простаивания оборудования. В то же время использование мобильных дробильно-сортировочных комплексов решает многие проблемы. Для данной Программы для обслуживания участков для накопления и переработки строительных отходов предусматривается передвижной дробильно-сортировочный комплекс с базированием на комплексной площадке "Талдыкорган".
5.7.1.2. Сбор отходов
При разработке Программы для обеспечения сбора ТКО у источников их образования рассмотрены варианты оснащения системы сбора ТКО контейнерами, предложены стандартные конструкции разного объема от казахстанских производителей, которые подходят для машин с любой посадкой.

Кесте42- 2029 жылға дейін қатты тұрмыстық қалдықтар полигонының құрылысын қаржыландырудың жалпы қажеттілігі (қоса алғанда)
Қалдықтарды орналастыру орнының атауы
Қажетті қуат, мың м³
Қажетті сақтау алаңы, га
Құны, миллион теңге
"Талдықорған"
785 202
9.4
938,90
Қалдықтарды сұрыптау станциялары
Күрделі полигондар құрамындағы қалдықтарды сұрыптау станциялары және қалдықтарды тасымалдау станцияларының бір бөлігі ретінде сұрыптау көрсеткіштеріне байланысты әртүрлі конфигурациядағы қалдықтарды сұрыптау желілерімен жабдықталған. Қалдықтарды сұрыптау станцияларын салуға арналған сметалық күрделі шығындар экономикалық аймақтардағы ұқсас объектілердің шығындары туралы деректер негізінде айқындалады (Жамбыл облысы Жуалы ауданы Б.Момышұлы ауылында қатты тұрмыстық қалдықтарды көму полигонының құрылысының егжей-тегжейлі жобасы. облыс және Алматы облысы Ұйғыр ауданы Чунджа ауылында қатты тұрмыстық қалдықтарды сақтайтын полигон құрылысының техникалық-экономикалық негіздемесі) және құрал-жабдықтардың прейскуранттары. Мұндай объектілерді салудың сметалық құны олардың өнімділігіне байланысты Жетісу өңірі бойынша қалдықтарды басқару бағдарламасының материалдарында келтірілген.
Жылына 5 мың тоннадан аз өнімділігі бар шағын МДҚ-ны салуға кететін шығындар өнімділігі 10-19 мың тонна/жыл болатын МКҚ құнының шамамен 50% құрайды деп болжанады, яғни. 80 млн теңге.
Талдықорған кешені учаскесінің құрамындағы қуаттылығы жылына 120 мың тонна қоқыс сұрыптау стансасының ғимараттары мен құрылыстарын орнатуға жұмсалатын жалпы сметалық шығындар шамамен 619,0 млн теңгені құрайды.
Қайта өңдеу және қауіпті тұрмыстық қалдықтарды жинау пункттері Қайталама шикізат пен қауіпті қалдықтарды қабылдаудың бір стационарлық пунктін құруға арналған сметалық шығындар шамамен 4 800 мың теңгені құрайды және модульдік ғимаратты, оны жайластыруды және қайталама шикізат пен қауіпті қалдықтардың әртүрлі түрлеріне арналған мамандандырылған контейнерлерді салу шығындарын қамтиды.
Қайталама шикізат пен қауіпті қалдықтарды жинаудың бір жылжымалы пунктін құруға арналған сметалық шығындар шамамен 12 450 мың теңгені құрайды және оған көлік пен оның жабдықтарының құны кіреді. Бұл жылжымалы пункттер шағын қалалардағы қайта өңделетін материалдар мен қауіпті тұрмыстық қалдықтарды жинауға арналған.
Талдықорған қаласының аумағында қайталама шикізат пен қауіпті қалдықтарды қабылдау үшін 6 стационарлық және 1 жылжымалы пункттерді ұйымдастыру қажет.
Құрылыс және сусымалы қалдықтарды және көлік қалдықтарын өңдеуге арналған қондырғылар
Құрылыс қалдықтарының негізгі көлемі, әсіресе ірі құрылыс қалдықтары, әдетте, ірі елді мекендерде түзіледі. Сонымен қатар, әрбір ірі елді мекенде стационарлық кешендерді орналастыру құрылыс қалдықтарының ретсіз түзілуіне және жабдықтың бос тұрып қалу ықтималдығына байланысты тиімсіз. Сонымен бірге жылжымалы ұсақтау және сүзгілеу кешендерін қолдану көптеген мәселелерді шешеді. Осы Бағдарламаны жүзеге асыру үшін құрылыс қалдықтарын жинақтау және өңдеу бойынша аумақтарға қызмет көрсету үшін Талдықорған кешенінің алаңында орналасқан жылжымалы ұсақтау және іріктеу кешені қарастырылған.
5.1.7.2. Қалдықтарды жинау
ТҚҚ-ның қалыптасу көздерінде жиналуын қамтамасыз ету Бағдарламасын әзірлеу кезінде ТҚҚ жинау жүйесін контейнерлермен жабдықтау нұсқалары қарастырылды, қазақстандық өндірушілердің кез келген сыйымдылығы бар машиналарға жарамды әр түрлі көлемдегі типтік жобалары ұсынылды.

Предполагается приобретение современных контейнеров емкостью 1,1 м3, которые опорожняются с помощью погрузочных устройств мусоровозов во фронтальной и задней части. Контейнеры изготавливаются из высококачественной стали и покрываются защитным антикоррозийным покрытием средней толщиной 80 мкм, методом горячего оцинкования. Контейнер имеет четыре ручки, четыре самонаправляющих колеса, одно из которых имеет тормоз. Также есть сливное устройство для удаления влаги. По желанию заказчика возможно дополнительное усиление стенок контейнера или герметизация швов. Корпус контейнера может быть окрашен в любой цвет в цветовой таблице RAL, также можно нанести логотип мусоровывозящей компании и порядковый номер.
Вариант исполнения из оцинкованной стали принят исходя из природно-климатических условий района – резко-континентальный климат со значительным количеством осадков, возможными резкими перепадами суточных температур, ветровым режимом. Кроме того, контейнеры обладают хорошим эстетичным внешним видом и мобильностью.
На все контейнеры устанавливаются датчики контроля (ONLINE), которые передают данные о местоположении, идентификационные данные, наполненность контейнера, отображает информацию о опорожнении контейнера. Кроме того, возможна установка датчиков (OFFLINE)для каждого контейнера, которые передают информацию только по приезду транспортного средства. Данные о контроле баков включают: координаты бака, адрес, микрорайон, город, название геозоны, номер бака, информацию о принадлежности бака.

Алдыңғы және артқы жағындағы қоқыс шығаратын көліктердің тиеу құрылғылары арқылы босатылатын, сыйымдылығы 1,1 м3 заманауи контейнерлерді сатып алу жоспарлануда. Контейнерлер жоғары сапалы болаттан жасалған және ыстық мырышпен қаптауды қолдана отырып, орташа қалыңдығы 80 мкм болатын коррозияға қарсы қорғаныс жабынымен жабылған. Контейнердің төрт тұтқасы, төрт өздігінен жүретін дөңгелектері бар, олардың біреуінде тежегіш бар. Сондай-ақ ылғалды кетіруге арналған дренаждық құрылғы бар. Тапсырыс берушінің өтініші бойынша контейнер қабырғаларын қосымша нығайту немесе тігістерді тығыздау мүмкін. Контейнердің корпусын RAL түс кестесінде кез келген түске бояуға болады, сонымен қатар қоқыс жинайтын компанияның логотипін және сериялық нөмірін қолдануға болады;
Мырышпен қапталған болат нұсқасы ауданның табиғи-климаттық жағдайлары - жауын-шашынның айтарлықтай мөлшері бар күрт континенттік климат, тәуліктік температураның кенеттен өзгеруі және жел жағдайлары негізінде қабылданды. Сонымен қатар, контейнерлер жақсы эстетикалық көрініс пен ұтқырлыққа ие.
Барлық контейнерлер басқару сенсорларымен (ONLINE) жабдықталған, олар орналасу деректерін, сәйкестендіру деректерін, контейнердің толтырылуын жібереді және контейнерді босату туралы ақпаратты көрсетеді. Сонымен қатар, әрбір контейнерге көлік келген кезде ғана ақпаратты жіберетін сенсорларды (OFFLINE) орнатуға болады. Танкті басқару деректеріне мыналар кіреді: танк координаттары, мекен-жайы, шағын аудан, қала, географиялық қоршау атауы, танк нөмірі, танктің меншік құқығы туралы ақпарат.

С учетом значительной разрозненности участков обслуживания территорий, стесненности и аварийности покрытий проездов во внутренних дворах, удобства обслуживания и возможности увеличения срока эксплуатации, разработчик предлагает вариант применения контейнеров объемом 1,1 м3. Учитывая постепенный процесс внедрения раздельного сбора, а также международный опыт по обращению с ТКО, количество контейнеров должно быть увеличено на 10-15%. Для городов и крупных населенных пунктов количество контейнеров увеличено на 5 %. Для населенных пунктов городской администрации необходимо приобретение 1240 контейнеров объемом 1,1 м3.

Қызмет көрсету аймақтарының айтарлықтай бөлшектенуін, аулалардағы тар және апатқа бейім жол төсемдерін, техникалық қызмет көрсетудің қарапайымдылығын және қызмет ету мерзімін ұзарту мүмкіндігін ескере отырып, әзірлеуші ​​​​көлемі 1,1 м3 контейнерлерді пайдалану нұсқасын ұсынады. Бөлек жинауды енгізудің кезең-кезеңімен жүргізілетін үдерісін, сондай-ақ ТҚҚ өңдеудің халықаралық тәжірибесін ескере отырып, контейнерлер санын 10-15%-ға арттыру қажет. Қалалар мен ірі елді мекендер үшін контейнерлер саны 5%-ға ұлғайтылды. Қала әкімдігінің елді мекендері үшін көлемі 1,1 м3 болатын 1240 контейнер сатып алу қажет.

Кроме того, на площадках временного накопления отходов возможно в перспективе предположить использование контейнеров объемом 8 м3, бункерного типа.
Суммарный объем ТКО включает в себя объемы накопления отходов от населения и юридических лиц. В таблице ниже (Таблица 43) приведены технико-экономические показатели оснащения контейнерами системы сбора ТКО г. Талдыкорган и в разрезе населенных пунктов (Таблица 44).
Таблица 43 – Технико-экономические показатели оснащения системы сбора ТКО контейнерами
Наименование
ЕИ
Стоимость единицы, тг
Кол-во
Общая стоимость, тыс. тг

Сонымен қатар, уақытша қалдықтарды жинақтау орындарында болашақта көлемі 8 м3, бункерлік типті контейнерлерді пайдалануды болжауға болады.
ТҚҚ жалпы көлеміне тұрғындар мен заңды тұлғалардан жиналған қалдықтардың көлемі кіреді. Төмендегі кестеде (43-кесте) тұрмыстық қатты қалдықтарды жинау жүйесін контейнерлермен жабдықтаудың техникалық-экономикалық көрсеткіштері келтірілген. Талдықорған және елді мекендер бойынша (44-кесте).
Кесте43– ТҚҚ жинау жүйесін контейнерлермен жабдықтаудың техникалық-экономикалық көрсеткіштері
Аты
Е.И
Бірліктің құны, теңге
Саны
Жалпы құны, мың теңге

183 520
Местные исполнительные органы в населенных пунктах (на территории домовладений, организаций, культурно-массовых учреждений, зон отдыха и т.д.) организуют строительство (реконструкцию) площадок около зданий, многоквартирных и индивидуальных жилых домов обеспечением санитарного разрыва от жилых и общественных зданий, детских объектов, спортивных площадок и мест отдыха населения и удобного асфальтированного подъезда для специализированного транспорта. Основание площадки должно быть твердым, асфальтированным или бетонным, устойчивым к температурным перепадам с толщиной покрытия не менее 100 мм с уклоном в сторону свободного доступа к площадке.
Рекомендуется для повышения эффективности выделения компонентов отходов, подлежащих использованию, на первоначальном этапе предусмотреть для раздельного сбора ТКО.
-контейнеры для сбора "влажных" отходов (в основном – пищевые), составляющих до 30% общего объема ТКО.
-контейнеры для сбора "сухих отходов", составляющих до 70% общего объема ТКО.
Опасные бытовые отходы от населения принимают стационарные или мобильные пункты приема опасных бытовых отходов (в отдаленных территориях города).
Расположение и количество площадок для размещения контейнеров, их конструкция и оснащение определяется на последующих стадиях реализации программы. Схема размещения контейнерных площадок на территории населенных пунктов городской администрации должна быть разработана в соответствии с санитарными нормами и градостроительными нормативами. Необходимо также ввести систему разработки электронных паспортов контейнерных площадок и ведения автоматизированного реестра.
Для населенных пунктов района принят тип контейнерных площадок вместимостью 4 и 6 контейнеров (при разработке схемы расположения контейнерных площадок размеры и вместимость каждой контейнерной площадки должны быть определены и обоснованы) (Таблица 45). Необходимое количество сооружений должно быть рассчитано при разработке схемы размещения контейнерных площадок с предварительной инвентаризацией существующих.
На последующих стадиях проектирования необходимо предусмотреть создание типовых проектов контейнерных площадок, желательно закрытого типа, исключающего разнос ветром отходов и неопрятный вид территории.
Таблица 45 – Технико-экономические показатели строительства контейнерных площадок
Наименование
Единица измерен.
Стоимость единицы, тенге
Кол-во
Общая стоимость, тыс. тенге
Контейнерные площадки для размещения 4 контейнеров
шт.

183 520
Елді мекендердегі жергілікті атқарушы органдар (шаруашылықтардың, ұйымдардың, мәдениет мекемелерінің, демалыс орындарының және т.б. аумақтарында) тұрғын үйлер мен қоғамдық орындардан санитарлық алшақтықты қамтамасыз ете отырып, ғимараттардың, көппәтерлі үйлердің және жеке тұрғын үйлердің маңында учаскелер салуды (қайта жаңартуды) ұйымдастырады. ғимараттар, балалар мекемелері, спорт алаңдары мен тұрғындар үшін демалыс аймақтары және мамандандырылған көлікке ыңғайлы асфальт қолжетімділігі. Учаскенің негізі қатты, асфальтталған немесе бетонды, температураның өзгеруіне төзімді болуы керек, жабынның қалыңдығы кемінде 100 мм алаңға еркін қол жеткізуге қарай еңіспен.
ТҚҚ бөлек жинауды қамтамасыз ету үшін бастапқы кезеңде пайдаланылатын қалдықтардың құрамдас бөліктерін бөлу тиімділігін арттыру ұсынылады.
-ҚҚҚ жалпы көлемінің 30%-ын құрайтын "дымқыл" қалдықтарды (негізінен тамақ қалдықтары) жинауға арналған контейнерлер.
-ҚҚҚ жалпы көлемінің 70%-ын құрайтын "құрғақ қалдықтарды" жинауға арналған контейнерлер.
Халықтың қауіпті тұрмыстық қалдықтары қауіпті тұрмыстық қалдықтарды стационарлық немесе жылжымалы жинау пункттерімен (қаланың шалғай аудандарында) қабылданады.
Контейнерлерді орналастыру алаңдарының орны мен саны, олардың дизайны мен жабдықталуы бағдарламаның келесі кезеңдерінде анықталады. Қала әкімдігінің елді мекендерінің аумағындағы контейнерлік алаңшалардың схемасы санитарлық нормаларға және қала құрылысы нормаларына сәйкес әзірленуі тиіс. Сондай-ақ контейнерлік алаңдардың электрондық төлқұжатын әзірлеу және автоматтандырылған тізілімді жүргізу жүйесін енгізу қажет.
Облыстағы елді мекендер үшін сыйымдылығы 4 және 6 контейнерлік контейнер алаңдарының түрі қабылданды (контейнер алаңдарының схемасын әзірлеу кезінде әрбір контейнер алаңының өлшемдері мен сыйымдылығы анықталып, негізделуі керек) (45-кесте). Контейнер алаңдарының макетін әзірлеу кезінде қолданыстағылардың алдын ала түгендеуімен құрылымдардың қажетті саны есептелуі керек.
Жобалаудың кейінгі кезеңдерінде қалдықтардың желмен таралуын және аумақтың ретсіз көрінісін болдырмайтын, жақсырақ жабық типтегі контейнер алаңдарының типтік жобаларын жасауды қамтамасыз ету қажет.
Кесте45– Контейнер алаңдарын салудың техникалық-экономикалық көрсеткіштері
Аты
Өлшенген бірлік.
Бірліктің құны, теңге
Саны
Жалпы құны, мың теңге
4 контейнерді орналастыруға арналған контейнерлік платформалар
ДК.

287 000
104
29848
Контейнерные площадки для размещения 6 контейнеров
шт.
362 200
138
49956
Итого
79 804
Примечание: * - Принято оборудование казахстанского производителя.
5.1.7.3. Транспортирование отходов
В качестве собирающих транспортных средств рекомендуется использовать мусоровозы с задней загрузкой, так как они позволяют обслуживать контейнеры для сбора отходов и обладают очевидными преимуществами по сравнению с мусоровозами с боковой загрузкой.
Специальное оборудование машин для сбора и вывоза твердых бытовых отходов монтируют, как правило, на автомобильном шасси различной грузоподъемности, поэтому в основу классификации мусоровозов целесообразно положить их грузоподъемность, систему перевозки, принцип загрузки кузова. В мусоровозы внедрены некоторые передовые технические решения: для перемещения подающей плиты вместо роликов используются фторопластовые ползуны; выталкивающая плита движется только по одной центральной направляющей балке, что исключает вероятность подклинивания плиты и облегчает ее техническое обслуживание; прессование обеспечивается поршневой полостью гидроцилиндров, что увеличивает усилие прессования с 27 до 35 тонн; штоки гидроцилиндров выведены из зоны контакта с ТКО. В машине также улучшена гидросистема.
Предлагается внедрение современной системы мониторинга транспортных средств, позволяющих осуществлять контроль мусоровозов онлайн: поездки, стоянки, остановки, простой, пробег, моточасы, количество рейсов, посещение разрешенных и запрещенных полигонов, вес ТС. Кроме того, система позволяет контролировать производимые заправки топлива, расход топлива, слив топлива, проводимое техобслуживание.
Отсутствие полноты данных по районам затрудняет оценку системы вывоза ТКО в целом по области. Для получения информации о морфологическом составе ТКО приняты усредненные статистические данные. Для получения показателей, более точно описывающих состав отходов, образуемых в районе необходимо провести анализ состава отходов ТКО согласно методике определения морфологического состава твердых бытовых отходов.
Для расчетов в целом по области приняты мусоровозы серии КО 427, завода КОММАШ (Россия), с объемом кузова 18,5 м3, технические характеристики которого позволяют уплотнять отходы в 6 раз. При разработке программы был изучен опыт российских и белорусских компаний, которые осуществляют вывоз в рамках действующих региональных программ по управлению отходов. Уплотнение отходов данным типом мусоровозов, образующихся преимущественно в сельской местности, на практике составляет в 2-3 раза.

287 000
104
29848
6 контейнерді орналастыруға арналған контейнерлік платформалар
ДК.
362 200
138
49956
Барлығы
79 804
Ескерту: * - Қазақстандық өндірушінің жабдықтары қабылданды.
5.1.7.3. Қалдықтарды тасымалдау
Артқы тиейтін қоқыс таситын көліктер жинау көлігі ретінде ұсынылады, өйткені олар қоқыс жинайтын контейнерлерге қызмет көрсетуге мүмкіндік береді және бүйірден тиейтін қоқыс таситын көліктерге қарағанда айқын артықшылықтарға ие.
Қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауға және шығаруға арналған машиналарға арналған арнайы жабдық әдетте әртүрлі жүк көтергіштігі бар көлік шассиіне орнатылады, сондықтан қоқыс машиналарын олардың жүк көтергіштігіне, тасымалдау жүйесіне және тиеу принципіне негіздеген жөн. дене. Қоқыс таситын көліктерге кейбір озық техникалық шешімдер енгізілді: қоректендіру тақтасын жылжыту үшін роликтердің орнына фторопластикалық сырғытпалар қолданылады; эжектор тақтасы тек бір орталық бағыттаушы арқалық бойымен қозғалады, бұл пластинаның кептелу мүмкіндігін болдырмайды және оған техникалық қызмет көрсетуді жеңілдетеді; престеу гидравликалық цилиндрлердің поршеньдік қуысымен қамтамасыз етіледі, бұл престеу күшін 27 тоннадан 35 тоннаға дейін арттырады; гидравликалық цилиндр штангалары қатты қалдықтармен жанасу аймағынан шығарылады. Көліктің гидравликалық жүйесі де жетілдірілді.
Қоқыс таситын көліктерді: сапарларды, тұрақтарды, тоқтауларды, тоқтап тұруды, жүгірістерді, қозғалтқыш сағаттарын, сапарлар санын, рұқсат етілген және тыйым салынған полигондарға баруды, көлік салмағын онлайн бақылауға мүмкіндік беретін заманауи көлік құралдарын бақылау жүйесін енгізу ұсынылады. Сонымен қатар, жүйе жанармай құюды, отын шығынын, отынның төгілуін және техникалық қызмет көрсетуді бақылауға мүмкіндік береді.
Аудандар бойынша деректердің толық болмауы жалпы облыс бойынша ҚҚҚ жою жүйесін бағалауды қиындатады. ТҚҚ морфологиялық құрамы туралы ақпарат алу үшін орташа алынған статистикалық мәліметтер пайдаланылды. Ауданда түзілетін қалдықтардың құрамын дәлірек сипаттайтын көрсеткіштерді алу үшін қатты тұрмыстық қалдықтардың морфологиялық құрамын анықтау әдістемесі бойынша ТҚҚ қалдықтарының құрамын талдау қажет.
Жалпы облыс бойынша есептеулер үшін "КОММАШ" зауытында (Ресей) шығарылған, техникалық сипаттамалары қалдықтарды 6 есе нығыздауға мүмкіндік беретін шанақ көлемі 18,5 м3 КО 427 сериялы қоқыс таситын көліктер пайдаланылды. Бағдарламаны әзірлеу кезінде қалдықтарды басқарудың қолданыстағы өңірлік бағдарламалары аясында шығаруды жүзеге асыратын ресейлік және беларусь компанияларының тәжірибесі зерттелді. Негізінен ауылдық жерлерде пайда болатын қоқыс шығаратын көліктің бұл түрімен қалдықтарды нығыздау іс жүзінде 2-3 есеге жетеді.

Для организации вывоза ТКО на территории г. Талдыкорган требуется 30 мусоровозов, оснащенных оборудованием для учета и контроля за объемами вывоза ТКО и их движением. Технико-экономические показатели представлены в таблице ниже (Таблица 46).
Таблица 46 – Технико-экономические показатели оснащения системы вывоза мусоровозами и контрольным оборудованием
Наименование
Единица измерен.
Стоимость единицы, тенге
Кол-во
Общая стоимость, тыс. тенге
Сарканский район

Қала аумағында ТҚҚ шығаруды ұйымдастыру. Талдықорған қаласына тұрмыстық қатты қалдықтарды шығару көлемін және оның қозғалысын есепке алу және бақылау үшін құрал-жабдықтармен жабдықталған 30 қоқыс таситын көлік қажет. Техникалық-экономикалық көрсеткіштер төмендегі кестеде берілген (46-кесте).
Кесте46– Тасымалдау жүйесін қоқыс таситын машиналармен және бақылау құралдарымен жабдықтаудың техникалық-экономикалық көрсеткіштері
Аты
Өлшенген бірлік.
Бірліктің құны, теңге
Саны
Жалпы құны, мың теңге
Сарқан ауданы

5.1.7.4. Комплекс сортировки и захоронения отходов
В настоящее время отсутствие в большинстве районов сортировочных комплексов, мощность и степень технологической оснащенности имеющихся в области сортировочных линий не позволит достичь намечаемых в настоящей Программе целевых показателей (Раздел 4.).
На основе анализа технико-экономических показателей была выбрана схема развития (наиболее приемлемая на данном этапе развития сферы обращения с отходами в области Жетысу), ориентированная на сортировку образующихся отходов на объектах по сортировке отходов, расположенных на современном мусоросортировочном комплексе и захоронение "хвостов" на современном полигоне.
Разработчик предлагает варианты строительства комплекса, включающего различные комбинации по технологической оснащенности, техническим показателям строящихся сооружений и организационной модели движения отходов.
Рассмотрен вариант строительства комплекса мусоросортировочной механизированной станции, гаражей для спецтехники (при эксплуатационной необходимости), склада вторичных материальных ресурсов. Комплекс оснащен всеми основными сооружениями и установками, обеспечивающими требования технологии производства, промышленной безопасности, обеспечения условий для персонала, необходимость обслуживания производства, и т.д.
Мощность и комплектация мусоросортировочной станции является минимальной и позволяет обеспечить не более 10 % отбора вторичного сырья от общего объема ТБО. Здесь же предполагается строительство комплекса полигона для захоронения не сортируемых отходов, отвечающего всем нормам и требованиям законодательства Республики Казахстан. Расчет полигона принят с учетом прогнозируемого объема отбора вторичного сырья.
Для второго варианта планируемый перечень строительства сооружений комплекса сортировочной станции и полигона принят как в предыдущем варианте. Отличием является увеличение комплектации и мощности сортировочного оборудования. Это позволит обеспечить увеличить объем отбора ВМР до 25 % и уменьшить процент объема захоронения ТКО. Вариант значительно снижает высокие капитальные затраты на строительство полигона, связанные с возможными неблагоприятными природными условиями (низкий уровень залегания грунтовых вод, необходимостью разработки и завоза грунта для изоляционного слоя).
Таблица 47 – Комплекс сооружений мусоросортировочной станции и полигона для захоронения отходов
Наименование
Ед. измерения
Показатель
Площадь полигона
га
9,4
Площадка мусоросортировочного комплекса производительностью 10 тыс. тонн/год
га
2,5

5.1.7.4. Қалдықтарды сұрыптау және кәдеге жарату кешені
Қазіргі уақытта облыстардың көпшілігінде сұрыптау кешендерінің болмауы, облыста бар сұрыптау желілерінің қуаттылығы мен технологиялық жарақтану дәрежесі осы Бағдарламада белгіленген нысаналы индикаторларға қол жеткізуге мүмкіндік бермейді (Бөлім).4.).
Техникалық-экономикалық көрсеткіштерді талдау негізінде қазіргі заманғы қалдықтарды сұрыптау қондырғыларында орналасқан қалдықтарды сұрыптау объектілерінде түзілетін қалдықтарды сұрыптауға бағытталған даму схемасы (Жетісу өңіріндегі қалдықтарды басқару секторының осы даму кезеңінде ең қолайлысы) таңдалды. күрделі және заманауи полигонда "құйрықтарды" көму.
Әзірлеуші ​​технологиялық жабдықтардың әртүрлі комбинацияларын, салынып жатқан құрылымдардың техникалық көрсеткіштерін және қалдықтардың қозғалысының ұйымдық моделін қамтитын кешен құрылысының нұсқаларын ұсынады.
Қалдықтарды сұрыптау механикаландырылған станция кешенін, арнайы техникаға арналған гараждарды (пайдалану қажет болған жағдайда) және қайталама материалдық ресурстар қоймасын салу нұсқасы қарастырылды. Кешен өндіріс технологиясының талаптарына, өнеркәсіптік қауіпсіздікке, персонал үшін жағдайларды қамтамасыз етуге, өндірістік қызмет көрсету қажеттілігіне және т.б. талаптарға жауап беретін барлық негізгі құрылымдармен және қондырғылармен жабдықталған.
Қалдықтарды сұрыптау станциясының қуаттылығы мен жабдықталуы минималды және қатты тұрмыстық қалдықтардың жалпы көлемінен қайталама шикізатты таңдаудың 10% -нан аспауға мүмкіндік береді. Сондай-ақ Қазақстан Республикасы заңнамасының барлық стандарттары мен талаптарына сәйкес келетін сұрыпталмаған қалдықтарды орналастыруға арналған кешенді полигон салу жоспарлануда. Полигонды есептеу кезінде қайталама шикізатты жинаудың болжамды көлемі ескерілді.
Екінші нұсқа үшін алдыңғы нұсқадағыдай сұрыптау станциясы мен полигон кешеніне арналған құрылымдар құрылысының жоспарлы тізбесі қабылданады. Айырмашылық сұрыптау жабдығының конфигурациясының және сыйымдылығының артуы болып табылады. Бұл СМР іріктеу көлемін 25%-ға дейін арттыруды және ТҚҚ шығару көлемінің пайыздық үлесін азайтуды қамтамасыз етеді. Опция ықтимал қолайсыз табиғи жағдайлармен (жер асты суларының төмен деңгейі, оқшаулағыш қабат үшін топырақты өңдеу және импорттау қажеттілігі) байланысты полигонды салудың жоғары күрделі шығындарын айтарлықтай төмендетеді.
Кесте47– Қалдықтарды сұрыптау станциясы мен қалдықтарды көму алаңына арналған қондырғылар кешені
Аты
Бірлік өлшемдер
Индекс
Полигон аймағы
га
9.4
Қуаттылығы жылына 10 мың тонна қоқыс сұрыптау кешені учаскесі
га
2.5

Выбор варианта технологии процесса сортировки определен в разделе 5.1.5. На первом этапе реализации Программы для г. Талдыкорган предусматривается полуавтоматическое оборудование для мусоросортировочного комплекса на комплексной площадке "Талдыкорган". Для расчетов карты полигона и мощности мусоросортировочной станции приняты исходные данные на период действия данной Программы (2029 год включительно).
В таблице ниже (Таблица 48) приводятся технико-экономические показатели строительства комплексов по сортировке и утилизации отходов.
Таблица 48 – Технико-экономические показатели строительства объектов комплексной площадки
Наименование
Показатель
Стоимость,
тыс. тенге
Строительство полигона
9,4 га
938 900
Строительство сооружений площадки МСС
120 тыс.т/год
619 000
Оборудование полуавтоматической МСС
120 тыс.т/год

Сұрыптау процесінің технология нұсқасын таңдау 5.1.5 бөлімінде анықталған. Қала бойынша Бағдарламаны жүзеге асырудың бірінші кезеңінде. Талдықорған қаласы Талдықорған кешені учаскесіндегі қоқыс сұрыптау кешенін жартылай автоматты қондырғылармен қамтамасыз етеді. Полигон картасын және қалдықтарды сұрыптау станциясының сыйымдылығын есептеу үшін осы Бағдарламаның қолданылу мерзіміне (2029 жылды қоса алғанда) бастапқы деректер алынды.
Төмендегі кестеде (48-кесте) қалдықтарды сұрыптау және қайта өңдеу кешендерін салудың техникалық-экономикалық көрсеткіштерін қамтамасыз етеді.
Кесте48– Кешенді учаске объектілерін салудың техникалық-экономикалық көрсеткіштері
Аты
Индекс
Бағасы,
мың теңге
Полигон құрылысы
9,4 га
938 900
АЖ учаскелерінің құрылымдарын салу
120 мың тонна/жыл
619 000
Жартылай автоматты АЖ жабдығы
120 мың тонна/жыл

625 428
Оборудование дробильно-сортировочное для КГО и СО
80 т/час
433 982
Итого
2 617 309
ПРИМЕЧАНИЕ: * - Стоимость строительства принята по проектам-аналогам, получившим положительное заключение Госэкспертизы, стоимость оборудования принята в соответствии с коммерческими предложениями.
В перспективном плане развития системы управления отходами в области Жетысу отмечено, что предложенная модель может быть дополнена (при соответствующем обосновании) локальными схемами:
по переработке вторичного сырья;
развития по пути энергетической утилизации (для части фракций, обладающих энергетическим потенциалом, но не являющихся вторичным сырьем), направленным на получение топлива (жидкого/твердого) и тепловой и электрической энергии;
по стимулированию сокращения захоронения биоразлагаемых отходов, включая меры по их переработке, в частности методом компостирования и утилизации, в том числе в целях производства удобрений, биогаза и (или) энергии.
Затраты на устройство стационарных и мобильных пунктов приема вторичного сырья и опасных бытовых отходов
В таблице ниже (Таблица 49) приведены технико-экономические показатели обеспечения системы управления отходами мобильными пунктами приема вторичного сырья и опасных бытовых отходов в г. Талдыкорган. Строительство стационарных пунктов на территории района в рамках реализации данной программы предусматривается в городе Талдыкорган.
Таблица 49 – Технико-экономические показатели строительства и приобретения пунктов приема вторичного сырья и опасных бытовых отходов
Наименование
ЕИ
Стоимость единицы, тыс. тенге
Кол-во
Общая стоимость,
тыс. тенге
Стационарный пункт приема вторичного сырья и опасных отходов
ед.

625 428
CGO және CO үшін ұсақтау және іріктеу жабдықтары
80 т/сағ
433 982
Барлығы
2 617 309
ЕСКЕРТПЕ: * - Құрылыс құны мемлекеттік сараптаманың оң қорытындысын алған ұқсас жобалар негізінде қабылданды, жабдық құны коммерциялық ұсыныстарға сәйкес қабылданды.
Жетісу өңірінде қалдықтарды басқару жүйесін дамытудың перспективалық жоспарында ұсынылып отырған үлгіні жергілікті схемалармен (тиісті негіздемемен) толықтыруға болатыны атап өтілген:
-қайталама шикізатты өңдеу үшін;
-отын (сұйық/қатты) және жылу және электр энергиясын өндіруге бағытталған энергияны пайдалану жолындағы даму (энергетикалық әлеуеті бар, бірақ қайталама шикізат болып табылмайтын кейбір фракциялар үшін);
-тыңайтқыштарды, биогазды және (немесе) энергияны өндіруді қоса алғанда, биологиялық ыдырайтын қалдықтарды кәдеге жаратуды қысқартуды, оның ішінде оларды қайта өңдеу жөніндегі шараларды, атап айтқанда, компосттау және қайта өңдеу жолымен ынталандыру.
5.1.7.5. Қайта өңдеуге болатын материалдар мен қауіпті тұрмыстық қалдықтарды стационарлық және жылжымалы жинау пункттерін құруға кеткен шығындар
Төмендегі кестеде (49-кесте) қалада қалдықтарды басқару жүйесін қайталама шикізат пен қауіпті тұрмыстық қалдықтарды жинаудың жылжымалы пункттерімен қамтамасыз етудің техникалық-экономикалық көрсеткіштері берілген. Талдықорған. Аталған бағдарламаны жүзеге асыру аясында Талдықорған қаласында ауданда стационарлық пункттер құрылысы қарастырылған.
Кесте49– Қайталама шикізат пен қауіпті тұрмыстық қалдықтарды қабылдау пункттерін салу мен алудың техникалық-экономикалық көрсеткіштері
Аты
Е.И
Бірліктің құны, мың теңге
Саны
Жалпы құны,
мың теңге
Қайта өңдеуге болатын материалдар мен қауіпті қалдықтарды жинаудың стационарлық пункті
бірлік

4 800
6
28 800
Мобильный приема вторичного сырья и опасных отходов
ед.
12 450
1
12 450
Итого:
41 250
5.1.7.6. Затраты на рекультивацию закрытых полигонов и несанкционированных свалок
Ориентировочные затраты по рекультивации полигона приняты по предварительным показателям, предоставленными заказчиком в составе исходных данных. Окончательные проектные решения по объемам строительства и сметной стоимости должны быть приняты на последующих стадиях проектирования (рабочий проект).

4 800
6
28 800
Қайта өңделетін материалдар мен қауіпті қалдықтарды жылжымалы жинау
бірлік
12 450
1
12 450
Барлығы:
41 250
5.1.7.6. Жабық полигондарды және рұқсат етілмеген үйінділерді рекультивациялауға кеткен шығындар
Полигонды рекультивациялауға арналған болжамды шығындар бастапқы деректердің бөлігі ретінде тапсырыс беруші ұсынған алдын ала көрсеткіштерге негізделеді. Құрылыс көлемдері мен сметалық шығындар бойынша түпкілікті жобалық шешімдер жобалаудың келесі кезеңдерінде (ежей-тегжейлі жобалау) қабылдануы тиіс.

В качестве аналога приняты решения проекта рекультивации затраты на строительство карт складирования отходов полигона в городе Балашиха, Московской области, Россия. В предоставленных исходных данных отсутствует большинство показателей для корректного определения затрат по рекультивации существующих полигонов. Для расчетов принят показатель стоимости затрат на 1 га площади полигона, при этом учитывался средний по области показатель заполненности полигонов -75 %.
Таблица 50 - Ориентировочные затраты по рекультивации полигона
Наименование
Единица изм.
Показатель
Общая площадь земель участка,
в том числе:
га
25
Общая площадь рекультивируемых земель
га
10
Общая сметная стоимость производства работ
тыс. тенге

Аналог ретінде рекультивация жобасының шешімдері қабылданды, Ресей, Мәскеу облысы Балашиха қаласында полигон қалдықтарын сақтау карталарын салу шығындары. Ұсынылған бастапқы деректерде қолданыстағы полигондарды рекультивациялау шығындарын дұрыс анықтауға арналған көрсеткіштердің көпшілігі жоқ. Есептеулер үшін полигон алаңының 1 га шығындарының көрсеткіші алынды, бұл ретте облыс бойынша полигондар бойынша орташа толтыру коэффициенті – 75%.
Кесте50- Полигонды рекультивациялауға арналған сметалық шығындар
Аты
Бірлік
Индекс
Учаскенің жалпы жер көлемі,
соның ішінде:
га
25
Қалпына келтірілген жердің жалпы ауданы
га
10
Жұмыстың жалпы сметалық құны
мың теңге

367 000
Основные мероприятия по формированию материально-технической базы
Основные мероприятия по формированию материально-технической базы и финансовых показателей Программы управления отходами г. Талдыкорган представлены в таблице ниже (Таблица 51).
Таблица 51 - Основные мероприятия по формированию материально-технической базы и финансовых показателей Программы управления отходами г. Талдыкорган области Жетысу
Наименование мероприятия
Источник финансирования
Параметры финансового обеспечения, тыс. тенге
Всего
2024 г.
2025 г.
2026 г.
2027 г.
2028 г.
Раздел. Научно-исследовательские, опытно-конструкторские и проектно-изыскательские работы
Разработка схем размещения контейнерных площадок, площадок для сбора крупногабаритных отходов и приемных пунктов вторичного сырья
Республиканский бюджет

367 000
5.1.8. Материалдық-техникалық базаны қалыптастыру бойынша негізгі іс-шаралар
Қаланың Қалдықтарды басқару бағдарламасының материалдық-техникалық базасын және қаржылық көрсеткіштерін қалыптастыру бойынша негізгі іс-шаралар. Талдықорған төмендегі кестеде берілген (51-кесте).
Кесте51- Қаланың қалдықтарды басқару бағдарламасының материалдық-техникалық базасын және қаржылық көрсеткіштерін қалыптастыру бойынша негізгі іс-шаралар. Талдықорған облысы Жетісу
Оқиға атауы
Қаржыландыру көзі
Қаржылық қамтамасыз ету параметрлері, мың теңге
Барлығы
2024
2025
2026
2027
2028
Бөлім. Ғылыми-зерттеу, тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар
Контейнер алаңдарын, ірі көлемдегі қалдықтарды жинау алаңдарын және қайталама шикізатты жинау пункттерін орналастыру схемаларын әзірлеу
Республикалық бюджет

475 450
-
-
-
-
-
Местный бюджет
-
-
-
-
--
Иные источники
-
-
142 635,0
142 635,0
190 180,0
Всего по разделу
41 685 284
11 058 900
21 958 495
4 622 764
3 745 645
299 480
Всего по мероприятиям
42 853 284
11 674 900
22 458 495
4 672 764
3 745 645
301 480
Примечание: Стоимость строительства объектов приведена на основе аналогичных проектов, получивших положительное заключение государственной экспертизы.
5.2. Институциональный раздел
5.2.1. Организационная модель региональной системы управления отходами
В данном разделе развитие Региональной системы управления отходами потребления (ТКО) для области Жетiсу (далее по тексту – Региональная система) определяет стратегическую цель обеспечения экологически безопасного обращения с отходами на территории подчинения и средства ее достижения. Система управления ТКО на территории г.Талдыкорган является неотъемлемой частью Региональной системы управления коммунальными отходами области Жетiсу.
Основные направления по реализации Региональной системы:
7)развитие технологий обращения с отходами с использованием наилучших доступных технологий с учетом территориального размещения населенных пунктов и наличия транспортного сообщения, в том числе для малых населенных пунктов, с учетом регионального принципа размещения объектов обращения с отходами;
8)экономические и финансовые механизмы обеспечения экологически безопасного обращения с отходами;
9)информационно-аналитическое обеспечение экологически безопасного обращения отходов;
10)экологическое образование и просвещение в области обращения с отходами.

475 450
-
-
-
-
-
Жергілікті бюджет
-
-
-
-
--
Басқа көздер
-
-
142 635,0
142 635,0
190 180,0
Бөлім бойынша жалпы
41 685 284
11 058 900
21 958 495
4 622 764
3 745 645
299 480
Оқиғалар бойынша жалпы
42 853 284
11 674 900
22 458 495
4 672 764
3 745 645
301 480
Ескерту: объектілерді салу құны мемлекеттік сараптаманың оң қорытындысын алған ұқсас жобаларға негізделген.
5.2. Институционалдық бөлім
5.2.1. Қалдықтарды басқарудың аймақтық жүйесінің ұйымдық моделі
Бұл бөлімде Жетісу облысы бойынша тұтыну қалдықтарын басқарудың өңірлік жүйесін (бұдан әрі – Өңірлік жүйе) әзірлеу ведомстволық бағыныстағы аумақта қалдықтарды экологиялық қауіпсіз басқаруды қамтамасыз етудің стратегиялық мақсатын және оған қол жеткізу құралдарын анықтайды. . Талдықорған қаласының аумағындағы тұрмыстық қалдықтарды басқару жүйесі Жетісу облысының облыстық коммуналдық қалдықтарды басқару жүйесінің құрамдас бөлігі болып табылады.
Өңірлік жүйені енгізудің негізгі бағыттары:
1) елді мекендердің аумақтық орналасуын және көліктік байланыстардың, оның ішінде шағын елді мекендер үшін қалдықтарды өңдеу объектілерін орналастырудың өңірлік қағидатын ескере отырып, қолжетімді үздік технологияларды пайдалана отырып, қалдықтарды басқару технологияларын әзірлеу;
2) қалдықтарды экологиялық қауіпсіз басқаруды қамтамасыз етудің экономикалық және қаржылық тетіктерін;
3) қалдықтарды экологиялық таза басқаруды ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету;
4) экологиялық білім беру және қалдықтарды басқару саласында білім беру.

5.2.1.1. Задачи перед системой управления отходами района и сценарии развития
В требованиях по разработке создания региональной системы управления отходами определены задачи:
1)создание эффективной системы управления обращения с коммунальными отходами на территории района;
2)создание инфраструктуры в сфере обращения с коммунальными отходами;
3)ликвидация несанкционированных объектов размещения отходов
Для чего на территории городской администрации предлагается создание модели управления отходами г.Талдыкорган, как единицы Региональной системы управления ТКО области Жетiсу.
Необходимо отметить, что для г.Талдыкорган конечный результат обращения с отходами и его оценка будут более эффективными при условии, что населенные пункты городской администрации будут частью предлагаемой к созданию Региональной системы управления ТКО области Жетiсу.
Реализация мероприятий, предложенных в настоящей Программе, а также создание Региональной системы управления ТКО на территории области Жетiсу зависит от принятых акиматом области видов институциональной и организационной моделей.
Возможны следующие сценарии:
1)инерционный – сохранение сложившегося порядка обращения с отходами.
Существующая на сегодняшний день на территории города схема санитарной очистки не позволяет обеспечить предоставление населению полного набора услуг по сбору, вывозу и захоронению ТКО. Сбор и вывоз ТКО осуществляется мусоровывозящими компаниями. В большинстве сельских населенных пунктов городской администрации, и частном секторе города система планово-регулярной очистки территорий не действует, отходы сжигаются или захораниваются на несанкционированных свалках. При инерционном варианте предполагается поэтапное приведение существующих объектов захоронения ТБО в соответствие с установленными нормативными требованиями. При инерционном варианте не учитывается отбор ВМР и их переработка.
При инерционном варианте система обращения с отходами района будет характеризоваться следующими показателями:
ростом количества свалок, не соответствующих установленным требованиям;
отсутствие централизованного вывоза, учета образуемых объемов ТКО и контроля за их движением;
невозможностью привлечения инвестиций в область обращения с отходами;
дальнейшим ухудшением экологического состояния территории, в том числе природных территорий, рекреационных и туристских зон.
2) Инновационный (рекомендуемый) - обеспечивает современный уровень обращения с отходами, характеризующийся понятием "управление отходами".
Основу данного варианта развития системы управления и обращения отходами и ВМР составляет зонирование территории области по принципу (в соответствии с целесообразностью и экономической эффективностью) отнесения нескольких административно-территориальных образований к одной зоне, создание единого Территориального оператора/координационного агента в области. Каждый административный район является единицей Региональной системы управления коммунальными отходами области. Функции Территориального оператора/координационного агента могут быть возложены на существующее государственное предприятие, расширив/дополнив в установленном законодательством РК порядке его виды деятельностями.
В состав каждой из зон могут входить следующие объекты (при соответствующем обосновании их целесообразности):
участок сортировки ТКО;
участок компостирования органической части ТКО;
участок захоронения хвостов ТКО;
участок сбора опасных отходов (отработанные энергосберегающие и люминесцентные ртутьсодержащие лампы, старые аккумуляторы и химические источники тока, нефтесодержащие отходы, отработанная электронная бытовая техника, отходы бытовой химии, отходы ремонта и технического обслуживания автотранспорта) от населения, малых и средних предприятий и организаций;
стационарные и мобильные пункты приема ВМР (экоресурспункты) от населения, малых и средних предприятий и организаций.
Такой комплекс может иметь статус "Комплексная площадка" и обеспечивать логистику движения потоков и (при целесообразности и экономической эффективности) переработку ВМР.
Кроме того, на территории городской администрации необходимо создать надлежащую систему централизованного сбора и вывоза ТКО, отвечающую требованиям действующего законодательства РК.
За период реализации Программы (2029 год) предлагается выполнить рекомендуемые в еҰ составе мероприятия для безболезненного вхождения в дальнейший процесс создания полноценной отрасли экономики "Обращение с отходами" на территории области Жетiсу и г.Талдыкорган как еҰ территориальной единицы.

5.2.1.1. Ауданның қалдықтарды басқару жүйесіндегі қиындықтар және даму сценарийлері
Қалдықтарды басқарудың өңірлік жүйесін құруға қойылатын талаптар келесі міндеттерді анықтайды:
1) ауданда коммуналдық қалдықтарды басқарудың тиімді жүйесін құру;
2) коммуналдық қалдықтарды басқару саласында инфрақұрылым құру;
3) рұқсат етілмеген қалдықтарды орналастыру орындарын жою
Осы мақсатта Жетісу өңірі бойынша Өңірлік ТҚҚ басқару жүйесінің бірлігі ретінде қала әкімдігінің аумағында Талдықорған қаласы үшін қалдықтарды басқару моделін құру ұсынылады.
Айта кету керек, Талдықорған қаласы үшін қалдықтарды басқарудың түпкілікті нәтижесі және оны бағалау, егер қала әкімшілігінің елді мекендері Жетісу өңірі үшін ұсынылып отырған ҚҚҚ басқарудың өңірлік жүйесінің бөлігі болған жағдайда тиімдірек болады.
Осы Бағдарламада көзделген іс-шараларды іске асыру, сондай-ақ Жетісу өңірінде КҚҚ басқарудың Өңірлік жүйесін құру облыс әкімдігі қабылдаған институционалдық және ұйымдастырушылық үлгілердің түрлеріне байланысты.
Келесі сценарийлер мүмкін:
1) инерциялық– қалдықтарды басқарудың қолданыстағы тәртібін сақтау.
Қаладағы қолданыстағы санитарлық тазалау схемасы халықты қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау, шығару және кәдеге жарату бойынша қызметтердің толық кешенімен қамтамасыз етуге мүмкіндік бермейді. ҚҚҚ жинау мен шығаруды қалдықтарды жинайтын компаниялар жүзеге асырады. Қала әкімдігінің көптеген ауылдық елді мекендерінде және қаланың жеке секторында аумақтарды жоспарлы және жүйелі түрде тазарту жүйесі жұмыс істемейді немесе рұқсат етілмеген полигондарға көміледі; Инерциялық нұсқада тұрмыстық қатты қалдықтарды орналастырудың қолданыстағы қондырғылары белгіленген нормативтік талаптарға кезең-кезеңімен сәйкестендіріледі деп болжанады. Инерциялық опция SMR таңдауын және оларды өңдеуді есепке алмайды.
Инерциялық нұсқада аудандық қалдықтарды басқару жүйесі келесі көрсеткіштермен сипатталады:
белгіленген талаптарға сай келмейтін полигондар санының артуы;
орталықтандырылған шығарудың, түзілген ТҚҚ көлемін есепке алудың және олардың қозғалысын бақылаудың болмауы;
қалдықтарды басқару саласына инвестиция тартудың мүмкін еместігі;
аумақтың, оның ішінде табиғи аумақтардың, рекреациялық және туристік аймақтардың экологиялық жағдайының одан әрі нашарлауы.
2) Жаңашыл(ұсынылады) – "қалдықтармен жұмыс істеу" тұжырымдамасымен сипатталатын қалдықтарды басқарудың заманауи деңгейін қамтамасыз етеді.
Қалдықтарды және СМР басқару және өңдеу жүйесін дамытудың бұл нұсқасының негізі бірнеше әкімшілік-аумақтық құрылымдарды бір аймаққа бекіту қағидаты бойынша (техникалық және экономикалық тиімділікке сәйкес) облыс аумағын аймақтарға бөлу болып табылады. өңірде бірыңғай Аумақтық операторды/үйлестіруші агентті құру. Әрбір әкімшілік аудан облыстың облыстық коммуналдық қалдықтарды басқару жүйесінің бірлігі болып табылады. Аумақтық оператордың/үйлестіруші агенттің функциялары Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен оның қызмет түрлерін кеңейтетін/толықтыра отырып, жұмыс істеп тұрған мемлекеттік кәсіпорынға жүктелуі мүмкін.
Әрбір аймақ келесі объектілерді қамтуы мүмкін (олардың орындылығының тиісті негіздемесі бар):
-ҚТҚ сұрыптау аймағы;
-ТҚҚ органикалық бөлігін компосттау алаңы;
-ҚҚҚ қалдықтарын көму алаңы;
халықтан қауіпті қалдықтарды (пайдаланылған энергия үнемдейтін және люминесцентті сынапты шамдар, ескі батареялар және химиялық қуат көздері, құрамында майы бар қалдықтар, пайдаланылған электронды тұрмыстық техника, тұрмыстық химия қалдықтары, көлік құралдарын жөндеу және техникалық қызмет көрсету қалдықтары) жинау алаңы; шағын және орта кәсіпорындар мен ұйымдар;
-халықтан, шағын және орта кәсіпорындар мен ұйымдардан СМР (экоресурс пункттері) үшін стационарлық және жылжымалы қабылдау пункттері.
Мұндай кешен "Біріктірілген алаң" мәртебесіне ие болуы мүмкін және ағындардың қозғалысы үшін логистиканы және (егер мүмкін болса және экономикалық тиімді) SMR өңдеуін қамтамасыз етуі мүмкін.
Сонымен қатар, қала әкімдігінің аумағында Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының талаптарына сәйкес келетін ТҚҚ орталықтандырылған жинау және шығарудың тиісті жүйесін құру қажет.
Бағдарламаны іске асыру кезеңінде (2029 ж.) Қазақстан Республикасының аумағында экономиканың "Қалдықтарды басқару" толыққанды секторын құрудың одан әрі процесіне ауыртпалықсыз ену үшін оның құрамында ұсынылған шараларды жүзеге асыру ұсынылады. оның аумақтық бірлігі ретінде Жетісу облысы және Талдықорған қаласы.

5.2.1.2. Уполномоченная организация по управлению ТКО (опция)
Полномочия по созданию Региональной системы управления ТКО на территории области Жетiсу могут быть возложены на государственное предприятие (например, в форме ТОО), в т.ч. на уже существующее, с наделением его дополнительными функциями по управлению ТКО и созданием при нем Центра управления отходами потребления.
Создание такой уполномоченной организации необходимо уже потому, что до настоящего времени вопрос комплексного и системного подхода к обращению с отходами потребления так остро не ставился, в т.ч. ввиду отсутствия соответствующих требований законодательства РК. В настоящее время, с введением в действие с 2021 года нового Экологического кодекса РК, требования законодательства ужесточились, а для их выполнения требуются новые подходы и решения. В то же время, для строительства объектов инфраструктуры обращения с отходами потребления, приобретения необходимой техники и оборудования, обустройства контейнерных площадок и др., требуются значительные единовременные финансовые ресурсы, что сдерживает привлечение внебюджетных (частных) инвестиций. Предлагаемые в Программе зонирование территории области и мероприятия направлены на повышение инвестиционной привлекательности, в т.ч. объектов необходимой инфраструктуры, и создание Региональной Системы управления ТКО (далее Система).
В структуру Региональной системы управления ТКО на территории области Жетiсу должны войти населенные пункты г.Талдыкорган. На период разработки Программы (до 2029 года), как первый этап, предлагается включить в Систему населенные пункты с численностью населения свыше 1000 жителей, что составит 31,3% всех населенных пунктов области и 87,8%, проживающих в них жителей. По г.Талдыкорган эти показатели составляют: 75% всех населенных пунктов, в которых проживает 99,4% жителей.
Предлагаемая схема взаимодействия коммерческих структур с уполномоченной организацией по управлению ТКО (территориальным оператором/координационным агентом) представлена на рисунке ниже (Рисунок 21):
Предлагаемый вариант (рекомендуемый)взаимодействия коммерческих структур с уполномоченной организацией :
Вариант (Рисунок 22) предполагает полный учет и контроль всего процесса обращения с ТБО в области, в т.ч. на территории г..Талдыкорган. Уполномоченная организация (далее Организация) является владельцем как первичного сырья (собранных ТБО), так и продуктов переработки, в т.ч. промежуточных.
Организация заключает контракты на оказание услуг по сбору и вывозу, сортировке, переработке и захоронению ТБО, оставаясь собственником промежуточных, окончательных продуктов переработки, а также их хвостов. Организация обеспечивает сбор тарифа от населения и юридических лиц и отвечает за бюджет Системы. Кроме того, на развитие Системы может /должен использоваться принцип расширенной ответственности производителей (импортеров).
В свою очередь, Организация гарантирует собственникам объектов Системы, с которыми заключены контракты, обеспечением сырьем и оплату оказанных услуг.
Рисунок 21 – Предлагаемая схема взаимодействия коммерческих структур с уполномоченной организацией
Плюсом такого варианта является эксклюзивное положение Организации, позволяющее ей осуществлять концентрацию и оптимальный маневр тарифными средствами, бюджетными и иными инвестициями на цели должного обустройства комплексных площадок, включая полигоны и организацию переработки ТКО. Эксклюзивное положение Организации позволит ей исключить практикуемую сейчас лишь частичную, мелкомасштабную и выборочную переработку только самых выгодных отходов небольшими ТОО или отдельными частниками, наладив поточную массовую переработку, создающую дополнительный финансовый ресурс для общего развития Системы. Минимальное количество не перерабатываемых хвостов для захоронения. Уменьшение площади полигонов. Кроме того, на начальном этапе создания Системы, сосредоточение функций учета и контроля на всех стадиях обращения с отходами в одних руках позволит определить затраты на всех технологических стадиях, количество и качество сырья и продукции на всех стадиях, упростит применение принципа расширенной ответственности производителей (импортеров) и, соответственно, взаимоотношения с Оператором РОП.
Минусом - требует разработки эффективного юридического механизма.

5.2.1.2. ТҚҚ басқару жөніндегі уәкілетті ұйым (міндетті емес)
Жетісу өңірінде КҚҚ басқарудың Өңірлік жүйесін құру өкілеттігі мемлекеттік кәсіпорынға (мысалы, ЖШС нысанында) берілуі мүмкін, оның ішінде. барға, оған ҚҚҚ басқаруға қосымша функциялар беріп, оның ішінде Тұтыну қалдықтарын басқару орталығын құру.
Мұндай уәкілетті ұйымды құру қажет, өйткені осы уақытқа дейін тұтыну қалдықтарын басқаруға кешенді және жүйелі көзқарас мәселесі соншалықты жедел көтерілген жоқ, соның ішінде. Қазақстан Республикасы заңнамасының тиісті талаптарының болмауына байланысты. Қазіргі уақытта 2021 жылы Қазақстан Республикасының жаңа Экологиялық кодексінің енгізілуіне байланысты заңнамалық талаптар қатаңдатылып, оларды іске асыру жаңа тәсілдер мен шешімдерді талап етеді. Бұл ретте тұтыну қалдықтарын өңдеуге арналған инфрақұрылым объектілерін салу, қажетті техника мен жабдықтарды алу, контейнерлік алаңдарды жайластыру және т.б. үшін қомақты біржолғы қаржы ресурстары қажет, бұл қалдықтарды тартуға кедергі келтіреді. бюджеттен тыс (жеке) инвестициялар. Облыс аумағын аймақтарға бөлу және Бағдарламада көзделген шаралар инвестициялық тартымдылықты арттыруға бағытталған, соның ішінде. қажетті инфрақұрылым объектілерін құру және ТҚҚ басқарудың Аймақтық жүйесін (бұдан әрі – Жүйе) құру.
Жетісу аймағындағы Өңірлік ТҚҚ басқару жүйесінің құрылымына Талдықорған қаласының елді мекендерін қосу керек. Бағдарламаны әзірлеу кезеңіне (2029 жылға дейін) бірінші кезең ретінде облыстағы барлық елді мекендердің 31,3%-ын және 87,8%-ын құрайтын 1000-нан астам тұрғыны бар елді мекендерді Жүйеге енгізу ұсынылады. оларда тұратын тұрғындардың саны. Талдықорған қаласы бойынша бұл көрсеткіштер: барлық елді мекендердің 75%, онда тұрғындардың 99,4% тұрады.
Коммерциялық құрылымдар мен ТҚҚ басқару жөніндегі уәкілетті ұйым (аумақтық оператор/ үйлестіруші агент) арасындағы өзара іс-қимылдың ұсынылатын схемасы төмендегі суретте көрсетілген (21-сурет):
Коммерциялық құрылымдардың уәкілетті ұйыммен өзара әрекеттесуінің ұсынылатын нұсқасы (ұсынылады):
Опция(22-сурет) аймақтағы қатты тұрмыстық қалдықтарды басқарудың бүкіл процесін толық есепке алуды және бақылауды қамтиды, соның ішінде. Талдықорған қаласының аумағында. Уәкілетті ұйым (бұдан әрі – Ұйым) бастапқы шикізаттың да (жинақталатын қатты қалдықтардың) да, қайта өңделген өнімдердің де, оның ішінде. аралық.
Ұйым қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау және шығару, сұрыптау, қайта өңдеу және кәдеге жарату жөніндегі қызметтерді көрсетуге шарттар жасасады, бұл ретте аралық және түпкілікті қайта өңдеу өнімдерінің, сондай-ақ олардың құйрығының иесі болып қалады. Ұйым халықтан және заңды тұлғалардан тарифтердің алынуын қамтамасыз етеді және Жүйенің бюджетіне жауап береді. Сонымен қатар, Жүйені дамыту үшін өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген жауапкершілігі қағидаты қолданылуы мүмкін/қажет.
Ұйым өз кезегінде, шикізатпен қамтамасыз ету және көрсетілген қызметтерге ақы төлеу бойынша шарттар жасалған Жүйе объектілерінің иелеріне кепілдік береді.
Сурет салу21– Коммерциялық құрылымдар мен уәкілетті ұйымның өзара әрекеттесуінің ұсынылатын схемасы
ПлюсБұл опция күрделі учаскелерді, соның ішінде полигондарды дұрыс дамыту және ТҚҚ өңдеуді ұйымдастыру мақсатында тарифтік қорларды, бюджеттік және басқа да инвестицияларды шоғырландыруға және оңтайлы маневр жасауға мүмкіндік беретін Ұйымның айрықша ұстанымы болып табылады. Ұйымның айрықша позициясы оған шағын жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің немесе жеке меншік иелерінің қазіргі уақытта тәжірибеде қолданылып жүрген тек ең тиімді қалдықтарды тек ішінара, шағын көлемде және іріктеп өңдеуді жоюға, үздіксіз жаппай өңдеуді жолға қоюға, қосымша қаржылық ресурс құруға мүмкіндік береді. жүйенің жалпы дамуы. Жоюға арналған өңделмеген қалдықтардың ең аз мөлшері. Полигондардың ауданын қысқарту. Сонымен қатар, Жүйені құрудың бастапқы кезеңінде қалдықтарды басқарудың барлық кезеңдерінде есепке алу және бақылау функцияларын бір қолға шоғырландыру барлық технологиялық кезеңдердегі шығындарды, шикізат пен өнімдердің саны мен сапасын анықтауға мүмкіндік береді. барлық кезеңдерді қамтиды және өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген жауапкершілігі қағидатын қолдануды және тиісінше РОП Операторымен қарым-қатынасты жеңілдетеді.
Минус -тиімді құқықтық механизмді әзірлеуді талап етеді.

5.2.2. Переработка ТКО, как путь к решению задачи
Перед Заказчиком стоит сложная задача – создать такие условия для бизнеса, чтобы найти дополнительные источники финансирования, позволяющие если и не решить сразу и полностью (это не реально), то хотя бы начать существенное продвижение в сторону с перспективой их достижения. Поиск таких дополнительных источников возможен только внутри самой системы вывоза и утилизации ТКО, поскольку надежды на кардинальное повышение тарифных сборов или бюджетных вложений отодвигают вопрос на неопределенное будущее.
Равно как и финансирование за счет кредитов или не бюджетных инвестиций, - без чего вопрос тоже заведомо не решаем, также возможно только в случае появления внутри самой системы работы с ТБО той дополнительной прибыли, которая может быть извлечена для расчетов с кредиторами и инвесторами без ущерба для дальнейшей устойчивой работы и развития.
Таким образом, главная технологическая, - она же экономическая и она же стратегическая – задача: полезная переработка отходов.
При этом учитывается, что закладывание тех или иных заранее определенных технологий, переработки и утилизации ТБО – не слишком надежно.
Предложения по развитию системы управления и обращения с ТБО в районе направлены на достижение поставленных целей – обеспечение максимально возможной передаче на переработку ВМР.
Рисунок 22 - Вариант (рекомендуемый). Всеми процессами управляет уполномоченная Организация
5.2.3. Институциональная схема
Институциональная схема Региональной системы управления отходами области Жетiсу (рекомендуемый вариант) представлена на схемах ниже (Рисунок 23, Рисунок 24, Таблица 52).
Рисунок 23 - - Институциональная модель Региональной системы управления коммунальными отходами области Жетiсу
Рисунок 24 - Рекомендуемая принципиальная модель Системы управления отходами области Жетiсу
Таблица 52 - Институциональная схема Региональная система управления отходами в области Жетiсу
№ п/п
Название участника проекта
Информация об участнике проекта
Функции участника проекта
Ответственность участника проекта
1.
Администратор программы
ГУ "Управление энергетики и ЖКХ"
1)Проведение государственной политики в области управления и обращения с твердо-коммунальными отходами
1)Создание, обеспечение и контроль деятельности уполномоченной организации
2.
Соадминистратор программы
ГУ "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования"
1)Проведение государственной природоохранной политики в области обращения с отходами на территории области.

5.2.2. ҚҚҚ-ны қайта өңдеу мәселені шешу жолы ретінде
Тапсырыс берушінің алдында күрделі міндет тұр - қосымша қаржыландыру көздерін табу үшін бизнес үшін осындай жағдайлар жасау, егер оны дереу және толығымен шешпесе (бұл шындыққа сәйкес келмейді), онда ең болмағанда маңызды прогресті бастауға мүмкіндік береді. оларға қол жеткізу перспективасы. Мұндай қосымша көздерді іздеу ҚҚҚ шығару және кәдеге жарату жүйесінің өзінде ғана мүмкін, өйткені тарифтік алымдарды немесе бюджеттік инвестицияларды түбегейлі арттыруға деген үміт мәселені белгісіз болашаққа итермелейді.
Несиелер немесе бюджеттік емес инвестициялар арқылы қаржыландыру сияқты, біз онсыз мәселені шеше алмайтынымыз анық, қатты тұрмыстық қалдықтармен жұмыс істеу жүйесінде несие берушілермен және инвесторлармен ымырасыз есеп айырысу үшін алынуы мүмкін қосымша пайда болған жағдайда ғана мүмкін болады. одан әрі тұрақты жұмыс және даму.
Сонымен, негізгі технологиялық – бұл экономикалық және сонымен бірге стратегиялық – міндет: қалдықтарды пайдалы қайта өңдеу.
Бұл ретте қатты тұрмыстық қалдықтарды қайта өңдеу және кәдеге жарату бойынша алдын ала белгіленген белгілі бір технологияларды енгізу аса сенімді емес екені ескеріледі.
Өңірдегі қатты тұрмыстық қалдықтарды басқару және өңдеу жүйесін дамыту бойынша ұсыныстар алға қойылған мақсаттарға қол жеткізуге – қалдықтарды өңдеуге барынша мүмкін болатын материалдарды қамтамасыз етуге бағытталған.
Сурет салу22- Опция (ұсынылады). Барлық процестерді уәкілетті ұйым басқарады
5.2.3. Институционалдық схема
Жетісу өңірінің қалдықтарды басқарудың өңірлік жүйесінің институционалдық схемасы (ұсынылатын нұсқа) төмендегі диаграммаларда көрсетілген (23-сурет,24-сурет,52-кесте).
Сурет салу23- - Жетісу өңірі үшін облыстық коммуналдық қалдықтарды басқару жүйесінің институционалдық моделі
Сурет салу24- Жетісу өңірі үшін Қалдықтарды басқару жүйесінің ұсынылатын негізгі үлгісі
Кесте52- Институционалдық схема Жетісу өңіріндегі қалдықтарды басқарудың аймақтық жүйесі
Жоқ.
Жобаға қатысушының аты
Жобаға қатысушы туралы ақпарат
Жобаға қатысушының функциялары
Жобаға қатысушының жауапкершілігі
1.
Бағдарлама әкімшісі
"Энергетика және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық бөлімі" мемлекеттік мекемесі
1)Тұрмыстық қатты қалдықтарды басқару және өңдеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру
1)Уәкілетті ұйымды құру, қолдау және оның қызметін бақылау
2.
Бағдарламаның тең әкімшісі
"Табиғи ресурстар және табиғатты пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесі
1)Облыста қалдықтарды басқару саласындағы мемлекеттік экологиялық саясатты жүзеге асыру.

1)Разработка природоохранных мероприятий
1)Природоохранный мониторинг текущей деятельности уполномоченной организации
3
Участник Проекта 1 (Балансодержатель в постинвестиционный период)
Уполномоченная Организация
1)Организация эффективной системы управления отходами и ВМР, контроль, координация деятельности других участников.
2)Создание Автоматизированной Информатизационной Системы (Региональной системы управления отходами).
3)Инвестирование, проектирование и строительство объектов региональной системы управления отходами и ВМР.
4)Организация работы филиалов/представительств на территории области.
5)Проведение соответствующих научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ
6)Распоряжение потоками отходов, выбор исполнителей всех видов услуг, формирование тарифной политики для населения.
7)Очистка территории, уборка.
8)Разработка и представление на утверждение Маслихата норм образования и накопления коммунальных отходов, тарифов для населения.
9)Разработка и утверждение схемы размещения контейнерных площадок, включая площадки для сбора крупногабаритных отходов, сбора ВМР.
10)Контроль за содержанием контейнерных площадок.
11)Взаимодействие с РОП.
1)Разработка пакета документов для конкурсного отбора операторов по управлению объектами инфраструктуры системы (квалификационные требования, тендерная документация, территориальная схема управления отходами с разбивкой и обоснованием территориальных лотов).
2)Проведение тендеров и выбор операторов
3)Нормативно-правовое и финансовое обеспечение Системы в рамках своей компетенции
4)Мониторинг текущей деятельности операторов объектов системы
5)Реализация принципов ГЧП.
6)Создание Региональной системы управления отходами (РСУО).
7)Исполнение Региональной программы обращения с отходами.
8)Контроль за обращением с отходами, включая ТКО.
9)Формирование и реализация программ и планов развития санитарной очистки территории, совершенствование нормативно-правовой базы в сфере обращения с отходами, в т. ч. формирование единой технической и тарифной политики в сфере управления отходами области Жетiсу.
10)Создание и ведение АИС "Обращение с отходами", включая единую базу данных по объемам и источникам образования отходов, объектам их переработки и обезвреживания, а также сбору платежей за размещением отходов.
11)Исключение возможности несанкционированного размещения отходов.
12)Инвестиционно-строительный процесс по созданию на территории области комплекса объектов по обращению с отходами, вторичным сырьем и вторичной продукцией, последующему обеспечению их эколого-экономически эффективной эксплуатации, организации соответствующего учета и мониторинга.

1)Қоршаған ортаны қорғау шараларын әзірлеу
1)Уәкілетті ұйымның ағымдағы қызметінің экологиялық мониторингі
3
Жобаға қатысушы 1 (инвестициядан кейінгі кезеңдегі теңгерім ұстаушы)
Уәкілетті ұйым
1)Қалдықтарды және қалдықтарды басқарудың тиімді жүйесін ұйымдастыру, басқа қатысушылардың қызметін бақылау, үйлестіру.
2)Автоматтандырылған ақпараттық жүйені құру (Қалдықтарды басқарудың аймақтық жүйесі).
3)Облыстық қалдықтарды басқару және қалдықтарды басқару жүйесі объектілерін инвестициялау, жобалау және салу.
4)Облыстағы филиалдардың/өкілдіктердің жұмысын ұйымдастыру.
5)Тиісті ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды жүргізу
6)Қалдық ағындарын басқару, қызмет көрсетудің барлық түрін жеткізушілерді таңдау, халық үшін тарифтік саясатты қалыптастыру.
7)Аймақты тазалау, тазалау.
8)Коммуналдық қалдықтарды қалыптастыру және жинақтау нормативтерін, халыққа арналған тарифтерді әзірлеу және Мәслихатқа бекітуге ұсыну.
9)Контейнер алаңдарын орналастыру схемасын әзірлеу және бекіту, оның ішінде ірі көлемдегі қалдықтарды жинау және СМР жинау алаңдары.
10)Контейнер алаңдарын күтіп ұстауды бақылау.
11)ROP-пен әрекеттесу.
1)Жүйелік инфрақұрылым объектілерін басқару үшін операторларды конкурстық іріктеу үшін құжаттар пакетін әзірлеу (біліктілік талаптары, конкурстық құжаттама, аумақтық лоттарды бөлу және негіздеумен аумақтық қалдықтарды басқару схемасы).
2)Тендер өткізу және операторларды таңдау
3)Өз құзыреті шегінде Жүйені нормативтік-құқықтық және қаржылық қамтамасыз ету
4)Жүйелік қондырғы операторларының ағымдағы қызметін бақылау
5)МЖӘ принциптерін жүзеге асыру.
6)Қалдықтарды басқарудың аймақтық жүйесін (ҚҚБЖ) құру.
7)Қалдықтарды басқарудың өңірлік бағдарламасын іске асыру.
8)Қалдықтарды, соның ішінде ҚҚҚ басқаруды бақылау.
9)Аумақты санитарлық тазалауды дамыту бағдарламалары мен жоспарларын қалыптастыру және іске асыру, қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы нормативтік құқықтық базаны жетілдіру, оның ішінде Жетісу өңірінде қалдықтармен жұмыс істеу саласында бірыңғай техникалық және тарифтік саясатты қалыптастыру.
10)Қалдықтардың пайда болу көлемдері мен көздері, оларды қайта өңдеу және орналастыру объектілері, сондай-ақ қалдықтарды орналастыру үшін төлемдерді жинау туралы бірыңғай дерекқорды қамтитын "Қалдықтарды басқару" ААЖ құру және жүргізу.
11)Қалдықтарды рұқсатсыз тастау мүмкіндігін жою.
12)Облыста қалдықтарды, қайталама шикізатты және қайталама өнімдерді басқару объектілерінің кешенін құру, олардың экологиялық және экономикалық тиімді жұмыс істеуін кейіннен қамтамасыз ету, тиісті есепке алу мен мониторингті ұйымдастыру бойынша инвестициялық және құрылыс процесі.

13)Заключение соглашений с РОП.
14)PR-компания
4.
Участник Проекта 2 (Эксплуатирующая организация)
Уполномоченная Организация / привлеченные по контракту на основе тендера специализированные компании.
1)Техническое обеспечение функционирования эффективной системы на территориях АТЕ объектов региональной системы управления отходами и ВМР.
1)Управление объектами системы обращения с отходами и вторичными ресурсами на территории области.
5.
Участник Проекта 3
Департамент экологии по области Жетiсу
1)Осуществление контроля за обращением с отходами в рамках своих компетенций.
2)Консультативно-методическое обеспечение системы управления отходами и ВМР
1)Экологический мониторинг текущей деятельности Уполномоченной Организации.
2)Соблюдение установленных норм и правил учета, утилизации и обезвреживания отходов потребления.
6.
Участник Проекта 4
Местные исполнительные органы района
1)Организация эффективной системы управления отходами и ВМР на территории АТЕ.
2)Разработка и утверждение территориальной схемы обращения с отходами на территории АТЕ.
3)Заказчик услуг (вывоз мусора из общественных мест, уборке территорий, обслуживание бюджетной сферы)
1)Реализация Региональной программы и схемы обращения с отходами" на территории АТЕ.
2)Выделение земельных участков под места размещения объектов РСУО, подготовка актов выбора участка, проведение общественных слушаний и обсуждения.
3)Организация учета, контроля, экологически безопасного и экономически обоснованного сбора, накопления, вывоза (транспортирования), обезвреживания и использования ТБО и вторичного сырья в соответствии с региональной Схемой на территории АТЕ.
4)Организация работ по обеспечению санитарной очистки АТЕ объектов инфраструктуры АТЕ.
5)Разработка и утверждение территориальных схем обращения с отходами в каждой АТЕ.
6)Разработка и утверждение МИО порядка обращения с отходами на территории области и территориях района со схемой размещения объектов региональной системы управления отходами (размещение контейнерных площадок, контейнеров для опасных ТБО, бункеров, площадок временного накопления, лагун, полигонов, информационных стендов и пр.).
7)Воспитательно-пропагандистская работа.
7
Участник Проекта 5
Территориальные подразделения надзорных органов Области Жетiсу
1)Контроль соблюдения нормативно-правовых требований при обращении с отходами и ВМР
1)Соблюдение действующих требований законодательства РК в области обращения с отходами, устройства и содержания объектов по обращению с отходами в соответствии со своими полномочиями и компетенциями.
8
Участник Проекта 6
Оператор РОП
(АО "Жасыл Даму)

13)РОП-пен келісімдер жасау.
14)PR компаниясы
4.
Жобаға қатысушы 2 (Операциялық ұйым)
Уәкілетті ұйым/конкурс негізінде келісім-шарт бойынша тартылған мамандандырылған компаниялар.
1)Өңірлік қалдықтарды басқару жүйесі мен СМР АЭҚ объектілерінің аумақтарында тиімді жүйенің жұмыс істеуін техникалық қамтамасыз ету.
1)Облыстағы қалдықтарды және қайталама ресурстарды басқару жүйесінің объектілерін басқару.
5.
Жобаға қатысушы 3
Жетісу облысы бойынша экология департаменті
1)Өз құзыреті шегінде қалдықтарды басқаруға бақылауды жүзеге асыру.
2)Қалдықтарды басқару және қалдықтарды басқару жүйесін консультативтік және әдістемелік қамтамасыз ету
1)Уәкілетті ұйымның ағымдағы қызметінің экологиялық мониторингі.
2)Тұтыну қалдықтарын есепке алу, қайта өңдеу және кәдеге жарату бойынша белгіленген нормалар мен ережелерді сақтау.
6.
4 жобаның қатысушысы
Ауданның жергілікті атқарушы органдары
1)АТЭ аумағында қалдықтар мен қалдықтарды басқарудың тиімді жүйесін ұйымдастыру.
2)АТЭ аумағында қалдықтарды басқарудың аумақтық схемасын әзірлеу және бекіту.
3)Қызметтердің тұтынушысы (қоғамдық орындардан қоқыс шығару, аумақты тазалау, мемлекеттік сектор қызметтері)
1)АТЭ аумағында Аймақтық бағдарламаны және қалдықтарды басқару схемасын іске асыру.
2)РМУО объектілерін орналастыру үшін жер телімдерін бөлу, учаскені таңдау актілерін дайындау, қоғамдық тыңдаулар мен талқылаулар өткізу.
3)АТЭ аумағында облыстық Схемаға сәйкес қатты тұрмыстық қалдықтарды және қайталама шикізатты есепке алуды, бақылауды, экологиялық қауіпсіз және экономикалық тұрғыдан тиімді жинауды, жинақтауды, әкетуді (тасымалдауды), залалсыздандыруды және пайдалануды ұйымдастыру.
4)АТЭ инфрақұрылым объектілерін санитарлық тазалауды қамтамасыз ету бойынша жұмыстарды ұйымдастыру.
5)Әрбір АТҚ-да қалдықтарды басқарудың аумақтық схемаларын әзірлеу және бекіту.
6)Облыстық және аудандық аумақтарда қалдықтарды басқарудың облыстық жүйесі объектілерінің (контейнер алаңдарының, қатты тұрмыстық қатты қалдықтарға арналған контейнерлердің, бункерлердің, уақытша сақтау орындарының, лагуналардың, полигондардың, полигондардың орналасуы) орналасуымен қалдықтарды басқару тәртібін әзірлеу және жергілікті атқарушы органдармен бекіту. ақпараттық стендтер және т.б.).
7)Тәрбие және үгіт-насихат жұмыстары.
7
5 жобаның қатысушысы
Жетісу облысының қадағалау органдарының аумақтық бөлімшелері
1)Қалдықтарды басқару және SMR бойынша нормативтік талаптардың сақталуын бақылау
1)Қазақстан Республикасының қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы заңнамасының қолданыстағы талаптарын сақтау, олардың өкілеттіктері мен құзыреттеріне сәйкес қалдықтарды өңдеу объектілерін орнату және оларға техникалық қызмет көрсету.
8
6 жобаның қатысушысы
ROP операторы
("Жасыл Даму" АҚ)

1)Совершенствование сферы управления отходами, а также внедрение принципа РОП.
1)Обеспечение переработки наиболее экономически и экологически эффективным способом.
2)Маркировка упаковки, утилизация которой оплачена.
3)Сбор, вывоз и последующая переработка отходов упаковки, помеченной утвержденным символом.
4)Проведение информационных компаний, призванных повысить осведомленность населения о важности осуществления надлежащего сбора отходов.
9
Участник Проекта 7
Хозяйствующие субъекты на территории области Жетiсу, вкл. Алакольский район
1)Обеспечение экологически безопасного обращения с ТКО.
1)Организация учета, производственного контроля и экологически безопасного обращения с ТКО.
2)Заключение договоров на сбор и вывоз ТКО
3)Раздельный сбор отходов инфраструктуры
4)Разработка программ управления отходами производственной деятельности
Результатами создания Региональной системы управления отходами области Жетiсу для населенных пунктов г.Талдыкорган будут:
1) Автоматизированный коммерческий учет образования и движения ТБО.
2) Обеспечение управляемости потоками отходов, способами их переработки и обезвреживания.
3) Снижение негативного воздействия на окружающую природную среду.
4) Увеличение собираемости платежей за размещение отходов в бюджеты всех уровней.
5) Создание единой базы данных по объемам и источникам образования отходов.
6) Исключение бюджетных затрат на ликвидацию стихийных свалок.
5.2.4. Реализация принципа расширенной ответственности производителей (импортҰров)
Эффективная реализация принципа расширенной ответственности производителей (импортеров) (далее РОП) невозможна без:
1) Создания института территориального оператора/координационного агента – уполномоченной организации, ответственной за обращение с ТБО на территории области.
2) Региональной схемы обращения с отходами – инструмент стратегического планирования и контроля.

1)Қалдықтарды басқаруды жетілдіру, сондай-ақ EPR принципін енгізу.
1)Қайта өңдеуді қамтамасыз ету ең үнемді және экологиялық тиімді жолмен жүзеге асырылады.
2)Кәдеге жарату ақысы төленген қаптаманы таңбалау.
3)Бекітілген таңбамен белгіленген қаптама қалдықтарын жинау, жою және кейіннен қайта өңдеу.
4)Қалдықтарды дұрыс жинаудың маңыздылығы туралы халықты хабардар ету мақсатында ақпараттық науқандарды өткізу.
9
7 жобаның қатысушысы
Жетісу өңіріндегі шаруашылық жүргізуші субъектілер, оның ішінде. Алакөл ауданы
1)ТҚҚ экологиялық қауіпсіз басқаруды қамтамасыз ету.
1)ТҚҚ есепке алуды, өндірістік бақылауды және экологиялық қауіпсіз басқаруды ұйымдастыру.
2)ТҚҚ жинау және шығару бойынша келісім-шарттар жасау
3)Инфрақұрылым қалдықтарын бөлек жинау
4)Өндірістік қалдықтарды басқару бағдарламаларын әзірлеу
Талдықорған қаласының елді мекендері үшін Жетісу облысының қалдықтарды басқарудың өңірлік жүйесін құрудың нәтижелері:
1) Тұрмыстық қатты қалдықтардың пайда болуы мен қозғалысының автоматтандырылған коммерциялық есебі.
2) Қалдықтардың ағынын, оларды өңдеу және кәдеге жарату әдістерін бақылауды қамтамасыз ету.
3) Табиғи ортаға теріс әсерді азайту.
4) Барлық деңгейдегі бюджеттерге қалдықтарды орналастыру үшін төлемдерді жинауды ұлғайту.
5) Қалдықтардың түзілу көлемі мен көздері туралы бірыңғай деректер базасын құру.
6) Спонтанды полигондарды жоюға арналған бюджеттік шығындарды жою.
5.2.4. Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген жауапкершілігі қағидатын іске асыру
Өндірушінің (импорттаушының) кеңейтілген жауапкершілігі қағидатын (бұдан әрі – ЭПР) тиімді іске асыру мыналардысыз мүмкін емес:
1) Облыста қатты тұрмыстық қалдықтарды басқаруға жауапты уәкілетті ұйым – аумақтық оператор/үйлестіру агенті институтын құру.
2) Қалдықтарды басқарудың аймақтық схемасы стратегиялық жоспарлау мен бақылау құралы болып табылады.

3) Региональной программы обращения с отходами – инструмент финансирования региональной схемы.
4) Расширенная ответственность производителей – источник средств для переработки отходов потребления.
5) Обращение с отходами как коммунальная услуга – единые тарифы на обращение с отходами.
Деятельность уполномоченной Организации по управлению отходами в области может быть организована в формате ГЧП, в соответствии с разработанной и согласованной с акиматом Схемой зонирования области.

3) Өңірлік қалдықтарды басқару бағдарламасы аймақтық схеманы қаржыландыру құралы болып табылады.
4) Өндірушінің кеңейтілген жауапкершілігі тұтыну қалдықтарын қайта өңдеуге арналған қаражат көзі болып табылады.
5) Қалдықтарды басқару мемлекеттік қызмет ретінде – қалдықтармен жұмыс істеуге арналған бірыңғай тарифтер.
Өңірдегі қалдықтарды басқару жөніндегі уәкілетті ұйымның қызметі әзірленген және әкімдікпен келісілген аймақтық аймақтарға бөлу схемасына сәйкес МЖӘ форматында ұйымдастырылуы мүмкін.

5.2.5. Инструменты реализации модели управления отходами
Одной из ключевых задач при разработке региональной схемы является сбор и обработка информации. Необходимо в кратчайшие сроки получить достоверные данные обо всех участниках рынка по обращению с отходами. Это сотни и тысячи юридических лиц (компаний-отходообразователей), десяток компаний транспортировщиков отходов (десятки и сотни единиц автотранспорта), и тысячи контейнерных площадок. Ошибки на этом этапе сбора данных могут привести к построению некорректной территориальной схемы по обращению с отходами.
В целях создания системы управления, мониторинга и принятия решений в сфере обращения отходами на базе уполномоченной Организации должна быть создана АИС региональной системы управления отходами области Жетiсу, единицей которой должны стать населенные пункты г.Талдыкорган
Целью создания АИС является автоматизация процессов сбора, хранения, актуализации, обработки, анализа, планирования, представления визуализации данных о системе организации и осуществления на территории Области Жетiсу, включая территорию г.Талдыкорган.

5.2.5. Қалдықтарды басқару моделін енгізу құралдары
Аймақтық схеманы жасау кезіндегі негізгі міндеттердің бірі ақпаратты жинау және өңдеу болып табылады. Қалдықтарды басқару нарығының барлық қатысушылары туралы сенімді деректерді мүмкіндігінше тезірек алу қажет. Бұл жүздеген және мыңдаған заңды тұлғалар (қалдық шығаратын компаниялар), ондаған қалдықтарды тасымалдайтын компаниялар (ондаған және жүздеген көліктер), мыңдаған контейнер алаңдары. Мәліметтерді жинаудың осы кезеңіндегі қателіктер қалдықтарды басқарудың дұрыс емес аумақтық схемасын құруға әкелуі мүмкін.
Қалдықтарды басқару саласында басқару, мониторинг және шешімдер қабылдау жүйесін құру мақсатында уәкілетті ұйымның базасында Жетісу облысының қалдықтарды басқарудың өңірлік жүйесі үшін ААЖ құрылсын, оның бөлімшесі болып табылады. Талдықорған қаласының елді мекендері
ААЖ құрудың мақсаты – Жетісу облысының аумағында, оның ішінде Қазақстан Республикасының аумағында ұйымдастыру және енгізу жүйесі туралы деректерді жинау, сақтау, жаңарту, өңдеу, талдау, жоспарлау, визуализациялау процестерін автоматтандыру. Талдықорған.

6. НЕОБХОДИМЫЕ РЕСУРСЫ
По результатам проведенного исследования для реализации мероприятий, предлагаемых в данной Программе управления коммунальными отходами на территории подчинения г.Талдыкорган на период 2024 – 2029 годов, требуются финансовые ресурсы в объеме 4 925,584 млн. тенге, в том числе 3 144,024 млн. тенге из местного бюджета и 1 781,56 млн. тенге – иные, внебюджетные источники.
Детализация предлагаемых мероприятий и требуемых финансовых ресурсов представлена в разделе 7.
Таблица 53 – Необходимые финансовые ресурсы для реализации мероприятий Программы
тысяч тенге
По годам
Всего
Республикан. бюджет
Местный бюджет
Иные источники финансирования
2025 г.

6. ҚАЖЕТТІ РЕСУРСТАР
Жүргізілген зерттеу нәтижелері бойынша осы Қалдықтарды басқару бағдарламасында көзделген іс-шараларды жүзеге асыру үшін Талдықорған қаласына қарасты аумақта 2024 - 2029 жылдар кезеңінде 4 925,584 млн.теңге қаржы қаражаты қажет, оның ішінде Жергілікті бюджеттен – 3 144,024 млн.теңге және басқа да бюджеттен тыс көздерден – 1 781,56 млн.теңге.
Ұсынылған іс-шаралар мен қажетті қаржы ресурстары туралы мәліметтер 7-бөлімде берілген.
Кесте53– Бағдарлама іс-шараларын іске асыру үшін қажетті қаржылық ресурстар
мың теңге
Жылдар бойынша
Барлығы
республикалық бюджет
Жергілікті бюджет
Басқа қаржыландыру көздері
2025

4) Организационные мероприятия
5) Системные мероприятия (Мероприятия по совершенствованию нормативно-правовой базы)
2. На уровне акимата г.Талдыкорган:
1) Научно-исследовательские, опытно-конструкторские и проектно-изыскательские работы.
2) Формирование производственно-технологической базы по обращению с отходами.
Таблица 54 – Первоочередные мероприятия и план реализации Программы управления ТКО области Жетiсу
Таблица 55 - Первоочередные мероприятия и план реализации Программы управления ТКО на территории г.Талдыкорган

4) Ұйымдастырушылық іс-шаралар
5) Жүйелік шаралар (Нормативтік құқықтық базаны жетілдіру бойынша шаралар)
2. Талдықорған қаласы әкімдігі деңгейінде:
1) Ғылыми-зерттеу, тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар.
2) Қалдықтарды басқарудың өндірістік-технологиялық базасын қалыптастыру.
Кесте54– Жетісу өңірінде ТҚҚ басқару бағдарламасының басым бағыттары мен іске асыру жоспары
Кесте55- Талдықорған қаласының аумағында ТҚҚ басқару бағдарламасының басым бағыттары мен жүзеге асыру жоспары