Об утверждении правил определения стоимости исследований, консалтинговых услуг Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан
Приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 28 мая 2025 года № 277
В соответствии с пунктом 2 статьи 14 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения стоимости исследований, консалтинговых услуг Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан.
2. Департаменту экономики и финансов Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителя аппарата Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня его подписания.
Министр С. Нурбек
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утверждены
приказом Министра науки и
высшего образования
Республики Казахстан
от 28 мая 2025 года № 277
Правила определения стоимости исследований, консалтинговых услуг Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения стоимости исследований и консалтинговых услуг Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 14 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и устанавливают порядок определения стоимости исследований, консалтинговых услуг за счет бюджетных средств при формировании бюджетного запроса.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) социологическое исследование – исследование, направленное на изучение социальных процессов и явлений, характеризующееся всесторонним анализом предмета исследования, а также получение достоверных данных для их последующего использования в решении существующих проблем;
2) исследования – прикладные, фундаментальные, стратегические научные исследования, осуществляемые субъектами научной и (или) научно-технической деятельности в рамках научно-исследовательских, опытно-конструкторских и технологических работ, надлежащими научными методами и средствами в целях достижения результатов научной и (или) научно-технической деятельности;

Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің зерттеулер, консалтингтік қызметтер құнын айқындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2025 жылғы 28 мамырдағы № 277 бұйрығы
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 14-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің зерттеулер, консалтингтік қызметтер құнын айқындау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Экономика және қаржы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың көшірмесін қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің интернет-ресурсында оның орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің аппарат басшысына жүктелсін.
4. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Министр С. Нұрбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары білім
министрінің
2025 жылғы 28 мамырдағы
№ 277 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің зерттеулер, консалтингтік қызметтер құнын айқындау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің зерттеулер, консалтингтік қызметтер құнын айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 14-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және бюджеттік сұранымды қалыптастыру кезінде бюджет қаражаты есебінен зерттеулер мен консалтингтік қызметтер құнын айқындау тәртібін белгілейді.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) әлеуметтанушылық зерттеу – зерттеу нысанасын жан-жақты талдаумен сипатталатын әлеуметтік процестер мен құбылыстарды зерделеуге, сондай-ақ оларды кейіннен орын алған проблемаларды шешуде пайдалану үшін анық деректер алуға бағытталған зерттеу;
2) зерттеулер – ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелеріне қол жеткізу мақсатында ғылыми-зерттеу, тәжірибелік-конструкторлық және технологиялық жұмыстар шеңберінде ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілері тиісті ғылыми әдістермен және құралдармен жүзеге асыратын қолданбалы, іргелі, стратегиялық ғылыми зерттеулер;

3) консалтинговые услуги – услуги по определению и оценке проблем, возможностей, возникающих в процессе деятельности государственного органа либо по детальному анализу ситуации; по разработке эффективных рекомендаций по коррекции дальнейших действий для повышения финансовой и управленческой эффективности работы (в рамках следующих основных видов услуг: управленческий консалтинг, административно-кадровый консалтинг, финансовый консалтинг, IT-консалтинг, юридический консалтинг, специализированный консалтинг, консалтинг в области обороны, технические консалтинговые услуги);
4) аналитическое исследование – исследование, направленное на выработку предложений для решения государственных задач и реализации государственной политики в конкретном секторе экономики на основе аналитических методов.
Глава 2. Порядок определения стоимости исследований, консалтинговых услуг
3. Стоимость исследований, консалтинговых услуг определяется непосредственно участвующих в проведении исследований и оказания консалтинговых услуг, прямых и косвенных расходов по следующей формуле:
С = ПР + КР, где
С – стоимость исследований, консалтинговых услуг;
ПР – прямые расходы;
КР – косвенные расходы.
Глава 3. Виды затрат для определения стоимости исследований, консалтинговых услуг
4. В стоимость исследования и консалтинговой услуги не включаются следующие расходы:
1) формирование резервов на возможные убытки;
2) покрытие прочих долгов и убытков прошлых периодов;
3) спонсорская помощь;
4) штрафы, пени и неустойки.
5. К прямым расходам относятся:
1) заработная плата персонала организаций, осуществляющих исследования и оказывающих консалтинговые услуги, за исключением административного персонала;
2) социальный налог, социальные отчисления в государственный фонд социального страхования, отчисления работодателей в Фонд социального медицинского страхования персонала, обязательные пенсионные взносы работодателя, проводящего исследование, оказывающего консалтинговую услугу;
3) налог на добавленную стоимость;
4) командировочные расходы персонала, проводящего исследование, оказывающего консалтинговую услугу, (служебные разъезды внутри страны и (или) за пределы страны);
5) привлечение внешних экспертов;
6) приобретение материалов (расходные материалы; канцелярские товары; материальные запасы) с подтверждающими расчетами использования, данного количества материалов на проведение исследования, оказания консалтинговой услуги;
7) транспортные услуги с указанием арендуемого времени и (или) километража непосредственно используемые для проведения исследования, оказания консалтинговой услуги;

3) консалтингтік қызметтер – мемлекеттік органның қызметі процесінде туындайтын проблемаларды, мүмкіндіктерді айқындау және бағалау бойынша не жағдайды егжей-тегжейлі талдау бойынша; жұмыстың қаржылық және басқарушылық тиімділігін арттыру үшін одан әрі іс-қимылдарды түзету жөнінде тиімді ұсынымдар әзірлеу бойынша қызметтер (қызметтердің мынадай негізгі түрлері шеңберінде: басқарушылық консалтинг, әкімшілік-кадрлық консалтинг, қаржылық консалтинг, IT-консалтинг, заң консалтингі, мамандандырылған консалтинг, қорғаныс саласындағы консалтинг, техникалық консалтингтік қызметтер);
4) талдамалық зерттеу – талдамалық әдістер негізінде экономиканың нақты сегментінде мемлекеттік міндеттерді шешу және мемлекеттік саясатты іске асыру үшін ұсыныстар әзірлеуге бағытталған зерттеу.
2-тарау. Зерттеулер мен консалтингтік қызметтер құнын айқындау тәртібі
3. Зерттеулер, консалтингтік қызметтер құны зерттеу жүргізуге, консалтингтік қызмет көрсетуге тікелей қатысатын, тікелей және жанама шығыстар негізге алына отырып, мынадай формула бойынша айқындалады:
Қ = ТШ + ЖШ, мұндағы
Қ – зерттеулер, консалтингтік қызметтер құны;
ТШ – тікелей шығыстар;
ЖШ – жанама шығыстар.
3-тарау. Зерттеулер мен консалтингтік қызметтер құнын айқындауға арналған шығындардың түрлері
4. Зерттеулер мен консалтингтік қызметтер құнына мынадай шығыстар енгізілмейді:
1) ықтимал залалдарға резервтер қалыптастыру;
2) өткен кезеңдердің өзге де қарыздары мен залалдарын жабу;
3) демеушілік көмек;
4) айыппұл, өсімпұл және тұрақсыздық айыптары.
5. Тікелей шығыстарға мыналар жатады:
1) әкімшілік персоналды қоспағанда, зерттеулерді жүзеге асыратын және консалтингтік қызметтер көрсететін ұйымдар персоналының жалақысы;
2) әлеуметтік салық, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар, персоналды әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына жұмыс берушілердің аударымдары, зерттеу жүргізетін, консалтингтік қызмет көрсететін жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары;
3) қосылған құн салығы;
4) зерттеу жүргізетін, консалтингтік қызмет көрсететін персоналдың іссапар шығыстары (ел ішіндегі және (немесе) елден тыс жерлердегі қызметтік сапарлар);
5) сыртқы сарапшыларды тарту;
6) зерттеу жүргізу, консалтингтік қызмет көрсетуге арналған материалдардың осы санын пайдалануды растайтын есептері бар материалдарды (шығыс материалдарын; кеңсе тауарларын; материалдық қорларды) сатып алу;
7) зерттеу жүргізу, консалтингтік қызмет көрсету үшін тікелей пайдаланылатын жалға алу уақыты және (немесе) километражы көрсетілген көлік қызметтері;

8) полиграфические расходы (тиражирование бланочной продукции: анкет, маршрутных листов, карточек, отчетов, тестовых заданий, раздаточных материалов, переплет, подшивка и обработка документов, издание учебных пособий, монографий);
9) курьерские услуги (рассылка материалов);
10) арендная плата в случаях необходимости проведения конференций, семинаров, круглых столов, непосредственно для проведения исследования, оказания консалтинговой услуги в арендуемых помещениях;
11) банковские услуги;
12) информационно-коммуникационные услуги (включая проверку результатов аналитических и социологических исследований на плагиат, услуги связи (междугородние телефонные переговоры, абонентская плата за телефоны, почтово-телеграфные затраты, факс, электронная почта, интернет));
13) переводческие услуги с подтверждающими расчетами и указанием количества страниц перевода, непосредственно используемые для проведения исследования, оказания консалтинговой услуги.
6. Косвенные расходы не относятся напрямую к себестоимости оказываемых услуг (работ) и включают следующие расходы:
1) заработная плата административного персонала;
2) социальный налог, социальные отчисления в государственный фонд социального страхования, отчисления работодателей в Фонд социального медицинского страхования, обязательные пенсионные взносы работодателя, административного персонала;
3) налоги и другие обязательные платежи в бюджет (налог на имущество, налог на транспортные средства, земельный налог и другое);
4) командировочные расходы административного персонала (служебные разъезды внутри страны и (или) за пределы страны);
5) обслуживание и ремонт основных средств и нематериальных активов;
6) прочие расходы (коммунальные услуги, аренда здания или помещения в случае отсутствия собственного здания или помещения, пожарная безопасность и соблюдение специальных требований, услуги по охране, аудиторские услуги, нотариальные услуги, сопровождение информационных систем).
7. Каждая статья планируемых расходов обосновывается предоставлением копии договоров об оказании услуг, работ за текущий финансовый год, в случае отсутствия договоров прилагается не менее 3 (трех) предложений о ценах из отечественных маркетплейсов по каждому виду приобретаемых услуг и работ.
В случае отсутствия информации на маркетплейсе предоставляются не менее 3 (трех) прайс – листов.
При этом заказчик, ориентируется на цену, не превышающую минимальную стоимость из представленных вариантов.

8) полиграфиялық шығыстар (бланкілік өнімдерді: сауалнамаларды, бағыттардың парақтарын, карточкаларды, есептерді, тест тапсырмаларын, үлестірме материалдарды тираждау, құжаттарды түптеу, тігу және өңдеу, оқу құралдарын, монографияларды басып шығару);
9) курьерлік қызметтер (материалдарды тарату);
10) конференциялар, семинарлар, дөңгелек үстелдер өткізу қажет болған жағдайда, тікелей зерттеу жүргізу, жалға берілетін үй-жайларда консалтингтік қызмет көрсету үшін жалдау ақысы;
11) банктік қызметтер;
12) ақпараттық-коммуникациялық қызметтер (плагиатқа, байланыс қызметтеріне талдамалық және әлеуметтанулық зерттеулердің нәтижелерін тексеруді қоса алғанда (қалааралық телефон келіссөздері, телефондар үшін абоненттік төлем, почта-телеграф шығындары, факс, электрондық пошта, интернет);
13) зерттеу жүргізу, консалтингтік қызмет көрсету үшін тікелей пайдаланылатын аударма беттерінің санын көрсете отырып, растайтын есептеулері бар аударма қызметтері.
6. Жанама шығыстар көрсетілетін қызметтердің (жұмыстардың) өзіндік құнына тікелей жатпайды және мынадай шығыстарды қамтиды:
1) әкімшілік персоналдың жалақысы;
2) әлеуметтік салық, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына жұмыс берушілердің аударымдары, жұмыс берушінің, әкімшілік персоналдың міндетті зейнетақы жарналары;
3) салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер (мүлік салығы, көлік құралдарына салынатын салық, жер салығы және басқалар);
4) әкімшілік персоналдың іссапар шығыстары (ел ішінде және (немесе) елден тыс жерлерге қызметтік сапарлар);
5) негізгі құралдар мен материалдық емес активтерге қызмет көрсету және жөндеу;
6) басқа да шығыстар (коммуналдық қызметтер, жеке меншіктегі үй-жайлары немесе ғимараттары болмаған жағдайда үй-жайларды немесе ғимараттарды жалға алу, өрт қауіпсіздігі және арнайы талаптарды сақтау, күзет қызметтері, аудиторлық қызметтер, нотариаттық қызметтер, ақпараттық жүйелерді сүйемелдеу).
7. Жоспарланатын шығыстардың әрбір бабы ағымдағы қаржы жылы үшін қызметтер, жұмыстар көрсету туралы шарттардың көшірмесі ұсыныла отырып негізделеді, шарттар болмаған жағдайда сатып алынатын қызметтер мен жұмыстардың әрбір түрі бойынша отандық маркетплейстерден бағалар туралы кемінде 3 (үш) ұсыныс қоса беріледі.
Маркетплейсте ақпарат болмаған жағдайда кемінде 3 (үш) прайс - парақ ұсынылады.
Бұл ретте Тапсырыс беруші ұсынылған нұсқалардың ең төменгі құнынан аспайтын бағаға бағдарланады.