Об утверждении Плана по управлению пастбищами их использованию на землях города Жезказган (Кенгирский сельский округ, Сарыкенгирский сельский округ, Талапский сельский округ) на 2025-2029 года
Решение Жезказганского городского маслихата области Ұлытау от 25 декабря 2025 года № 38/217
В соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" Жезказганский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию на землях города Жезказган (Кенгирский сельский округ, Сарыкенгирский сельский округ, Талапский сельский округ) на 2025-2029 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Жезказганского городского маслихата Р.Капарова
План по управлению пастбищами и их использованию на землях города Жезказган (Кенгирский сельский округ, Сарыкенгирский сельский округ, Талапский сельский округ) на 2025-2029 годы
План по управлению пастбищами и их использованию на землях города Жезказган на 2025-2029 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах". Настоящий План обеспечивает рациональное использование пастбищ, устойчивое обеспечение потребности в кормах и предотвращение процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) Систематический список почв, встречающихся на территории земель города Жезказган представлен согласно приложению 1 к Плану по управлению и использованию пастбищ на землях города Жезказган на 2025-2029 года.
2) Таблица земельного фонда по категориям земель представлен согласно Приложению 2 к Плану по управлению и их использованию пастбищ на землях города Жезказган на 2025-2029 года.
3) Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных представлен согласно Приложению 3 к Плану по управлению и их использованию пастбищ на землях города Жезказган на 2025-2029 года.
4) Информация о ветеринарно-санитарных объектах представлена согласно Приложению 4 к Плану по управлению и их использованию пастбищ на землях города Жезказган на 2025-2029 года.
5) Информация по численности поголовья сельскохозяйственных животных представлена согласно Приложению 5 к Плану по управлению и их использованию на землях города Жезказган на 2025-2029 года.

Жезқазған қаласы (Кеңгір селолық округі, Сарыкеңгір селолық округі, Талап селолық округі) бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспарын бекіту туралы
Ұлытау облысы Жезқазған қалалық мәслихатының 2025 жылғы 25 желтоқсандағы № 38/217 шешімі
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңына, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы Заңына сәйкес Жезқазған қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Жезқазған қаласы (Кеңгір селолық округі, Сарыкеңгір селолық округі, Талап селолық округі) жерлері бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Жезқазған қалалық мәслихатының төрағасы Р.О.Капарова
Жезқазған қаласы (Кеңгір селолық округі, Сарыкеңгір селолық округі, Талап селолық округі) бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары
Жоспар бойынша жайылымдарды басқару, оларды пайдалану жерлерінде Жезқазған қаласының 2025-2029 жылдары (бұдан әрі - Жоспар) сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының 20 ақпандағы 2017 жылғы "Жайлымдар туралы". Осы Жоспарды тиімді пайдалануды қамтамасыз етеді, жайылымдарды тұрақты қамтамасыз ету үшін жемшөпті қажетсіну және алдын алу процестерін жайылымдардың деградацияға.
Жоспар:
1) Жезқазған қаласы жерлерінің аумағында кездесетін топырақтың жүйелі тізімі 2025-2029 жылдарға арналған Жезқазған қаласы жерлеріндегі жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспарға 1-қосымшаға сәйкес ұсынылған.
2) Жер қорының жер санаттары бойынша кестесі 2025-2029 жылдарға арналған Жезқазған қаласының жерлеріндегі жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 2-қосымшаға сәйкес ұсынылған.
3) Жезқазған қаласының жерлерінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029жылға арналған жоспарға 3-қосымшаға сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жүріп-тұрудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте ұсынылған.
4) ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы ақпарат 2025-2029 жылға арналған Жезқазған қаласының жерлеріндегі жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспарға 4-қосымшаға сәйкес ұсынылған.
5)ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны бойынша ақпарат 2025-2029 жылға арналған Жезқазған қаласының жерінде басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 5-қосымшаға сәйкес ұсынылған.

6) Данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных представлены согласно Приложению 6 к Плану по управлению и их использованию пастбищ на землях города Жезказган на 2025-2029 года.
7) Схема (карта) расположения пастбищ на территории земли города Жезказган в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов согласно Приложению 7 к Плану по управлению и их использованию пастбищ земли города Жезказган на 2025-2029 года.
8) Схема (карта) расположения пастбищ на территории земель запаса города Жезказган в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов согласно Приложению 8 к Плану по управлению и использованию пастбищ на землях города Жезказган на 2025-2029 года.
9) Схема (карта) расположения пастбищ на территории земли города Жезказган (Кенгирский сельский округ, Сарыкенгирский сельский округ, Талапский сельский округ) в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов согласно Приложениям 9-11 к Плану по управлению и использованию пастбищ на землях города Жезказган на 2025-2029 года.
10) Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, объектов пастбищной инфраструктуры на землях города Жезказган (Кенгирский сельский округ, Сарыкенгирский сельский округ, Талапский сельский округ) согласно Приложениям 11-16 к Плану по управлению и использованию пастбищ на землях города Жезказган на 2025-2029 года.
11) Схема доступа пастбищепользователей к водным источникам на землях города Жезказган (Кенгирский сельский округ, Сарыкенгирский сельский округ, Талапский сельский округ) согласно Приложениям 17-21 к Плану по управлению и использованию пастбищ на землях города Жезказган на 2025-2029 года.
12) Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения пастбища на территории земли города Жезказган (Кенгирский сельский округ, Сарыкенгирский сельский округ, Талапский сельский округ) согласно Приложениям 22-26 к Плану по управлению и использованию пастбищ на землях города Жезказган на 2025-2029 года.
Сведения о емкости пастбищ.
Одним из методов определения емкости пастбищ в пастбищный период является метод определения на основе имеющихся данных о продуктивности пастбищ. Суточная потребность в зеленом корме для различных видов животных определяется по зоотехническим нормам, принятым в хозяйстве. Однако, ориентировочно можно придерживаться следующих норм зеленого корма (в среднем на одну голову): коровам в зависимости от удоя 40-75 килограммов, молодняку крупного рогатого скота старше 1 года 30-40 килограммов, молодняку до 1 года 15-25 килограммов, овцам 6-8 килограммов, ягнятам 2-3 килограмма, лошадям 30-40 килограммов. Продолжительность пастбищного периода в различных зонах в среднем следующая: в лесной зоне 130-140 дней, в лесостепи 150-200 дней, в степи 180-200 дней.
Таким образом, зная урожай пастбища, суточную потребность животного в зеленом корме и продолжительность пастбищного периода, можно определить емкость пастбища.
Существует несколько систем пастьбы, из которых наиболее известны следующие:
- вольная, или бессистемная пастьба, когда скот пасется по всему пастбищу ежедневно в течение всего пастбищного периода;
- пастьба на привязи, состоящая в том, что животное пасется на веревочной или цепной привязи на небольшом участке пастбищ, а потом переводится на другой участок, затем на следующий и так далее;
- загонная система пастьбы, когда пастбищный участок делят на несколько загонов и стравливают их скоту поочередно. На территории земли города Жезказган применяется только вольная и загонная система пастьбы. На привязях иногда пасут племенных быков или же слабых, старых животных.
Загонная система пастьбы. Основное звено рационального использования пастбищ – загонная система пастьбы. По сравнению с бессистемной пастьбой этот способ имеет огромные преимущества. При бессистемном (вольном) выпасе скота в травостое постоянно уменьшается количество хорошо поедаемых злаковых и бобовых растений, наконец, ценные растения исчезают, заменяясь плохо поедаемыми и не поедаемыми травами, а также низкорослыми, малоурожайными растениями. В результате во второй половине пастбищного сезона животные испытывают недостаток в питании и вынуждены поедать малоценные или перестоявшие растения. При загонной системе пастьбы эти недостатки устраняются, сохраняется высокая продуктивность пастбищ и состояние травостоя.
При загонной системе пастьбы пастбищный участок делят на загоны, травостой которых стравливают скоту по очереди. Сначала скот пасут в первом загоне, а потом, когда на этом участке растительность будет стравлена, скот перегоняют на второй загон. По окончании стравливания во втором загоне, скот перегоняют в третий, затем в четвертый и так поступают до тех пор, пока не будут использованы все загоны, после чего скот переводят снова в первый загон. Начинается второй цикл стравливания в порядке очередности всех загонов. Каждый загон должен быть свободным от выпаса 25-30 дней, чтобы трава на этом участке хорошо отросла. При загонной системе пастьбы значительно уменьшается площадь, потребная для содержания скота, удои коров в пастбищный период повышаются в среднем на 15-25%, а привес живого веса молодняка на 25-30% по сравнению с бессистемной пастьбой.
Для различных природных зон и типов пастбищ разработаны соответствующие схемы пастбищеоборота. По данным В.И. Ларина в условиях Казахстана за пастбищный период в сухостепной зоне возможно отрастание одной-двух отав, в этой связи число циклов стравливания травостоя рекомендуется в сухостепной зоне – два-три. В трехпольном пастбище обороте, рекомендованном для пастбищ сухостепной зоны, предусматривается в среднем двукратное стравливание травостоя: 1-е поле – трехкратное стравливание, начиная с весны текущего года, 2-е поле – двукратное летом и осенью, 3-е поле – однократное осенью после созревания и осыпания семян. Каждое поле пастбищеоборота в процессе выпаса делится на загоны очередного стравливания, число которых устанавливается с учетом конкретных условий года. Продолжительность пребывания скота в загоне не должна превышать 6 дней.
Среднее количество загонов в пастбищеобороте для этого типа пастбищ, может быть исчислено по формуле:

6) ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған гурттардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректер 2025-2029 жылға арналған Жезқазған қаласының жерлеріндегі жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 6-қосымшаға сәйкес ұсынылған.
7) 2025-2029 жылға арналған Жезқазған қаласы жерінің жайылымдарын басқару және пайдалану жөніндегі жоспарға 7-қосымшаға сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде Жезқазған қаласы жерінің аумағында жайылымдардың жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде орналасу схемасы (картасы).
8) 2025-2029 жылға арналған Жезқазған қаласының жерлеріндегі жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспарға 8-қосымшаға сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде Жезқазған қаласының босалқы жерлерінің аумағында жайылымдардың жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде орналасу схемасы (картасы).
9) 2025-2029 жылға арналған Жезқазған қаласының жерінде жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспарға 9-11-қосымшаларға сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде Жезқазған қаласының (Кеңгір ауылдық округі, Сарыкенгір ауылдық округі, Талап ауылдық округі) жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы).
10) 2025-2029 жылға арналған Жезқазған қаласының жеріндегі жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспарға 11-16-қосымшаларға сәйкес Жезқазған қаласының (Кеңгір ауылдық округі, Сарыкенгір ауылдық округі, Талап ауылдық округі) жерлеріндегі жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген Карта.
11) 2025-2029 жылға арналған Жезқазған қаласы жерлеріндегі жайылымдарды басқару және пайдалану жоспарына 17-21-қосымшаларға сәйкес Жезқазған қаласы жерлеріндегі (Кеңгір ауылдық округі, Сарыкенгир ауылдық округі, Талап ауылдық округі) жайылымдарды пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемасы.
12) Жезқазған қаласының жерінде жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспарға 22-26-қосымшаларға сәйкес Жезқазған қаласының (Кеңгір ауылдық округі, Сарыкенгір ауылдық округі, Талап ауылдық округі) жерінде жайылымдар жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыру және жайылымдарды ауыстыру үшін жайылымдарды қайта бөлу схемасы 2025-2029 жыл.
Жайылымдардың сыйымдылығы туралы мәліметтер.
Жайылымдық кезеңдегі жайылымдардың сыйымдылығын айқындау әдістерінің бірі жайылымдардың өнімділігі туралы қолда бар деректер негізінде айқындау әдісі болып табылады. Жасыл жем-шөптің тәуліктік қажеттілігі жануарлардың әр-бір түрлеріне шаруашылықта қабылданған- зоотехникалық нормалар бойынша анықталады. Алайда, жасыл жем-шөптің келесі болжамды нормаларды қолдануға болады (орташа бір басқа): сиырларға сауымдылығына байланысты 40-75 килограмм, ірі қара малдың 1 жылдан астам төліне 30-40 килограмм, 1 жылға дейінгі төлге 15-25 килограмм, қой 6-8 килограмм, қозылар 2-3 килограмм, жылқы 30-40 килограмм. Өріс кезеңі мерзімінің ұзақтықтығы түрлі аймақтарда мынадай: орман зонасында 130-140 күн, орман далалық аймағында 150-200 күн, далалық аймағында 180-200 күн. Осылайша, өрістің өнімділігін, тәуліктің қажеттілігінің жасыл жемтікте және өрістің кезінің ұзақтығын, анықтау болады сыйымдылықты біле тұра, жасыл жем-шөптің жануарларға тәуліктік қажеттілігін және өріс кезеңі мерзімінің ұзақтықтығын біле тұра, жайылымдардың сыйымдылығын анықтауға болады.
Жайылымның бір қатар белгілі жүйелері бар:
- еркін немесе жүйесіз бағу, барлық жайылым мерзімінде мал жайылымда күн сайын жайылады
- байлаулы жайылым, жануарлар шағын алқапта жайылып арқан және шынжырда байланады, содан кейін әрі қарай басқа алқапқа ауыстырылады;
- өрістік жайылым жүйесі, жайылым алқапты бірнеше қошарларға бөледі және кезекпен мал жайылады. Ұлытау ауданы аумағында еркін және өрістік жайылым жүйесі қолданылады. Байлауда бұқа мен әлсіз кәрі мал жайылады.
Өрістік мал жаю жүйесі. Жайылымның тиімді пайдалану негізгі бағыты- өрістік мал жаю жүйесі. Жүйесіз мал жаюдан гөрі бұл әдістің артықшылығы бар. Жұйесіз, еркін малдың жайылған кезінде шөптің қалыңдығы дәнді және бұршақты өсімдіктердің саны үнемі азаяды, нәтижесінде пайдалы өсімдіктер жоғалып кетеді нашар жеп қойылатын шөпке, тырбық өнімі аз өсімдіктерге ауысып кетеді. Осылайша жайылым мерзімінің екінші жартысында жануарлар азықтанудың жетімсіздігіне ұшырайды, пайдасы аз, қураған өсімдіктермен азықтануға мәжбүр болады. Өрістік жаю жүйесінде осы кемшіліктер жойылады, жайылымдардың жоғары өнімділігі мен шабындық шөп сақталады.
Өрістік мал жаю жүйесінде жайылым алқабы өрістерге бөлінеді, шабындық шөпті кезек –кезек малға беріледі. Алдымен мал бірінші өрісте, содан кейін, осы учаскедегі өсімдіктер шабылғаннан кейін, малды екінші өріске жаяды. Екінші өрістен кейін малды үшінші, одан кейін төртінші өріске жаяды, барлық өрістер қолданып болғаннан кейін, мал қайтадан бірінші өріске ауыстыралады. Отаудың екінші циклы барлық өрістердің кезек тәртібінде басталады. Әрбір өріс 25-30 күн жаюдан еркін болуы тиіс, осы алқапта шөп жақсы өсу үшін. Өрістік мал жаю жүйесінде мал ұстауға қажетті алаңы азайып, сиырлардың сүттілігі жайылым кезенінде 15-25 % артып, төлдердің тірі салмақ өсімі жүйесіз мал жаюмен салыстырғанда 25-30 % артады. Әр түрлі табиғи аймақтары мен жайылым типтеріне, тиісті жайылым айналымы әзірленеді. В. И. Ларинның деректері бойынша Қазақстанның жағдайында жайылымдық кезеңде құрғақ далалық аймақта балауса өсу мүмкін, осыған байланысты құрғақ дала аумағында шабындық шөп отау циклдарының саны екі-үш рет ұсынылады. Үш танапты егіс жүйесінің жайылым айналымында қүрғақ-дала зонасына арналған шабындық шөптің екі рет отауы қарастырылады: 1 алқап- 3 рет отау, ағымдағы жылдың көктемінен бастап, 2 алқап- екі рет жазда және күзде, 3 алқап- бір рет күзде тұқымдардың пісуі мен шашылғаннан кейін. Жайылымның әр бір алқабы кезекті отауға бөлінеді, оның саны ауа райының жағдайына байланысты анықталады. Малдың өрісте жайылуы 6 күннен аспауы қажет.

Количество загонов = (продолжительность пастбищного периода /допустимая продолжительность пребывания скота в загоне / число циклов стравливания) /1,5, то есть 180/6/2=15.
В трехпольном пастбищеобороте предусматривается в среднем двукратное стравливание травостоя. При продолжительности пастбищного периода 180 дней и пребывании скота в загоне не более 6 дней, общее количество загонов в пастбищеобороте составит 15, а на поле 5.
Расчет размера загона. Размер загона равен площади гуртового участка /количество загонов/.
Для отары 100 голов, коров 600/15=40 гектара.
Итого: трехпольный пастбищеоборот для 100 голов крупнорогатого скота; площадь пастбищеоборота 600 гектаров, площадь поля 200 гектаров, на каждом поле 5 загонов по 40 гектаров.
Форма, длина и ширина поля имеет важное значение для организации рационального использования травостоя в системе загонов очередного стравливания.
Размер поля пастбищеоборота на естественных пастбищах сухостепной зоны, рекомендуется в пределах 60-90 гектаров. В процессе выпаса на нем организуется 3-4 загона очередного стравливания.
При размещении полей и загонов очередного стравливания важным требованием является сокращение холостых перегонов животных, на которые тратится много сил и энергии животных. Основными видами холостых перегонов животных являются перегоны между полями, загонами и летними лагерями, водопойным пунктом.
Порядок стравливания. В первую очередь целесообразно стравливать те участки, где травы близки к выколачиванию. Если траву стравливают в неогороженных загонах, следует широко применять способ пастьбы "из-под ноги", дающий лучшие результаты. При этом способе стадо идет медленно и сдерживается пастухом, поэтому весь травостой поедается равномерно. С утра необходимо проводить стадо по площади с худшим травостоем или не совсем использованным в предыдущие дни. Проголодавшиеся за ночь животные лучше поедают менее съедобные травы, чем во второй половине дня, когда их переводят на свежий участок.
Для сохранения и повышения продуктивности пастбищ, улучшения ботанического травостоя, снижения эродированности или ее предотвращения приемлемая схема пастбищеоборотов на землях города Жезказган (Кенгирский сельский округ, Сарыкенгирский сельский округ, Талапский сельский округ), является четырехпольная схема. Формирование гуртов производится по половозрастным группам, в соответствии с зооветеринарными требованиями. Площади пастбищеоборотных массивов устанавливаются с учетом обеспеченности групп скота потребным количеством земляных кормов, создания благоприятных условий при организации выпаса скота, соблюдения допустимых радиусов водопоя выпасываемых видов и групп скота, степени выбитости пастбищ. Пастбищеобороты закрепляются за каждой выпасной группой. Гуртам коров отводятся естественные пастбища, близлежащие к населенному пункту. Овцам и лошадям отведены более отдаленные пастбищные угодья. Конфигурация гуртовых, отарных и табунных участков, по возможности выдерживаются компактно. Границы участков приурочиваются к ярко выраженным контурам и живым урочищам.
Чтобы прокормить имеющееся в сельском округе поголовье рекомендуется многократное стравливание пастбищ. Многократное стравливание, хотя и способствует полному использованию травостоя, приводит к тому, что пастбища постепенно, из года в год снижают свою продуктивность и ухудшают кормовые качества.
На основании вышеизложенного разработаны приемлемые схемы пастбище оборотов:
трехгодовой трехпольный пастбищеоборот по 5 загонов в каждом поле. Чередование использования по годам:
первый год – трехкратное стравливание, первое стравливание начинается с весны и заканчивается 15 июня;
второй год – стравливание в сентябре-октябре;
третий год – стравливание в июле - первой половине августа.
Для удобства проведения различных подсчетов, касающихся выпаса скота, применяется условная единица для сравнения или суммирования животных различных видов скота.
Условная голова сельскохозяйственных животных – это единица, используемая для сравнения количества различного вида и категорий животных. Эквивалентность определяется на основе потребности животных в кормах.
Коэффициент пересчета в условные головы сельскохозяйственных животных
Виды животных
Коэффициенты перевода
Крупный рогатый скот
0,8
Овцы и козы
0,1
Лошади и верблюды
1,0
Сведения о водопоях сельскохозяйственных животных

Жайылым айналымының орташа саны осы үлгідегі жайылым үшін формула бойынша есептелуі мүмкін: Өріс саны = (жайылымдық кезең ұзақтығы) малдың өрісте болу рұқсат етілген ұзақтығы /циклдарының отау саны) /1,5, яғни 180/6/2=15.
Үш танапты жайылым айналымында орта есеппен екі есе отау шөп көзделеді. Жайылымдық кезең ұзақтығы 180 күн болғаны және малдың өрісте 6 күн болған жағдайда, жайылым айналымындағы өрістің жалпы саны 15 құрайды, ал алаңда 5.
Өрістің мөлшерін есептеу. Өрістің мөлшері табындық алқапқа тең /өрістің саны/.
100 мал бас отар үшін, сиырлар 600/15=40 гектар.
Барлығы: 100 мал басы үшін үш танапты жайылым айналымы, ірі қара мал жайылым айналымының көлемі 600 гектар, алқаптың көлемі 200 гектар, әр бір алқапта 40 гектардан 5 өріс.
Өріс жайылым жүйесіндегі шабындық шөптің кезекті отауды ұтымды пайдалануды ұйымдастыру үшін өрістің ұзындығы, ені мен нысаны маңызды орын алады. Құрғақ далалық аймағының табиғи жайылымдарында алқаптың жайылым айналым мөлшері 60-90 гектар шегінде ұсынылады, мал жаю кезінде 3-4 кезекті отау ұйымдастырылады.
Алқаптар мен өрістерді орналастыру кезекті отау жүргізген кезінде малдардың қуаты мен күшін зая жіберетін малдарды басқа жерлерге бос жүрісін азайту маңызды талап болып табылады.
Малдың бос жүрісінің негізгі түрлері мынадай- алқап, өріс және жазғы және жазғы лагерлер, суат пунктілері арасындағы.
Отаудың түрлері. Бірінші кезекте, шөптер масақтануға жақын учаскелерді отауға орынды. Қоршалмаған өрістерді отау кезінде, оң нәтиже беретін "аяқ астындағы" мал жаю әдісін қолдану қажет. Бұл әдісте табын баяу жүруде және бақташымен тоқталып отырады, сондықтан шабындық шөп бірқалыпты жеп қойылады. Таңертең табынды нашар шабындық шөп алаңымен немесе алдыңғы күндері мүлдем пайдаланылған алаңымен жүргізу қажет. Тамақтанғысы келген мал жеуге кем жарамды өсімдіктерді жақсырақ жеп қояды, күннің екінші ортасында оларды балғын телімге ауыстыруымен салыстырғанда.
Жайылымдарды сақтау және өнімділігін арттыру, ботаникалық шабындық шөпті жақсарту үшін, эрозияны болдырмау немесе жол бермеу үшін Ұлытау ауданы үшін төрт танапты жайылымдар айналымының схемасы болып табылады. Зооветеринарлық талаптарына сәйкес табын жас-жыныс топтық бойынша қалыптастырылады. Жайылымдар айналымының алаңы мал жаюды ұйымдастыру кезіндегі қолайлы жағдайларын жасауымен, топтардың жер азықтығымен қамтамасыз етілуін есепке алғанда анықталады. Жайылым айналымы әр бір табын тобы бойынша бекітіледі. Сиыр табындарына жақын жердегі елді мекен маңында орналасқан табиғи жайылымдар беріледі. Қой мен жылқыларға неғұрлым шалғайдағы жайылымдық алқаптар беріледі. Табындық, отарлық телімдер мүмкіндігінше ықшам қолданылады. Телімдер шекаралары табиғи ашық көрінген пішінділері мен табиғи батпақты жерлеріне орайластырылады.
Ауданда бар малды азықтану үшін жайылымдарды бірнеше рет отау ұсынылады. Бірнеше рет отау шабындық шөптің толық пайдалануына әсер етсе де, алайда жайылымдар бірте-бірте өз өнімділігін төмендетіп, азықтық сапасын нашарлатады.
Жоғарыда айтылғандардың негізінде жайылым айналымдарының ұтымды схемасы дайындалды:
Үшжылдық үш танапты жайылым айналымы әр алқапта 5 өрістен.
Пайдалануды жылдар бойынша алмасу:
бірінші жылы – үш мәрте өшіктіру, бірінші өшіктіру көктемнен басталып 15 маусымда аяқталады;
екінші жылы – қыркүйек - қазан айларында өшіктіру;
үшінші жылы – шілде -тамыздың бірінші жартысында өшіктіру.
Мал жаюға қатысты әртүрлі есептеулердің ыңғайлылығы үшін әр түрлі мал түрлерін салыстыру немесе жинақтау үшін шартты бірлік қолданылады.
Ауылшаруашылық жануарларының шартты басы-бұл жануарлардың әртүрлі түрлері мен санаттарын салыстыру үшін қолданылатын бірлік. Эквиваленттілік жануарлардың емге қажеттілігі негізінде анықталады.
Ауыл шаруашылығы жануарларын шартты бастарға қайта есептеу коэффициенті
Жануарлардың түрлері
Аударма коэффициенттері
Ірі қара мал
0,8
Қой мен ешкі
0,1
Жылқылар мен түйелер
1,0
Ауыл шаруашылығы жануарларын суару туралы мәліметтер

Водопойные пункты размещаются с учетом видов и групп выпасного поголовья животных, сезонности их использования участков, рельефа местности. При размещении водоисточников необходимо учитывать удобные подходы к водопою и соблюдать санитарно-профилактические правила. В этих целях нельзя допускать размещение водоисточников на заболоченных, затапливаемых и загрязненных участках, а также проектировать к обслуживанию из одного водопойного пункта не более 250 голов крупного рогатого скота или 2000 овец.
Исходя из вышеизложенного сельскохозяйственные животные в зоне пастбищ имеют свободный доступ к водным объектам. Вместе с тем в отдельных участках используются специально отведенные места на водных объектах, соответствующим образом оборудованные для водопоя сельскохозяйственных животных.
Источниками пастбищного водоснабжения являются естественные водоемы, таких как реки, озера и пруды с проточной водой.
Расчет потребности в воде по видам сельскохозяйственных животных и сезонам года производится по следующим нормам:
для крупного рогатого скота и лошадей – 45 – 60 литров;
для молодняка в возрасте 1-2 года – 25 – 35 литров;
для молодняка младше одного года – 10 – 15 литров;
для овец и коз – 3 – 5 литров;
для ягнят – 1-2 литра.
Допустимое расстояние от пастбища до водопоя составляет:
для коров – 2,5 км;
для телят – 1 км;
для молодняка крупного рогатого скота – 2,5 км;
для овец и коз – 3 км;
для лошадей и верблюдов – до 4,6 км.
Пастбищные угодья на землях города Жезказган (Кенгирский сельский округ, Сарыкенгирский сельский округ, Талапский сельский округ) в основном полностью обеспечены водой.
Приложение 1
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию на землях
города Жезказган на 2025-2029 годы
Шифр по республиканскому систематическому списку
Название почвы
419
Светло- каштановые неполноразвитые почвы
420
Светло- каштановые малоразвитые почвы
498
Луговые светло-каштановые среднемощные почвы
301
Темно - каштановые малоразвитые почвы
506
Лугово - каштановые слабосолонцеватые среднемощные почвы
675
Солонцы средне каштановые мелкие
677
Солонцы каштановые глубокие
691
Солонцы луговые светло - каштановые мелкие
Преобладающие типы пастбищ:
полынно-боялычевые; кокпеково-полынные;
ковыльно - типчаковые с кустарниками;
типчаково - ковыльное с кустарниками;
типчаково – ковыльно - холоднополынные с кустарниками;
типчаково – холоднополынные;
злаково - разнотравные с кустарниками;
чиево – вострецовые;
вострецовые с караганой;
караганово - типчаковые.
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
на землях города Жезказган

Суаратын пункттер жануарлардың жайылатын мал басының түрлері мен топтарын, олардың учаскелерді пайдалану маусымдылығын, жергілікті жер бедерін ескере отырып орналастырылады. Су көздерін орналастыру кезінде суаруға ыңғайлы тәсілдерді ескеру және санитарлық-профилактикалық ережелерді сақтау қажет. Осы мақсатта су көздерін батпақты, су басатын және ластанған учаскелерде орналастыруға, сондай-ақ бір суару пунктінен 250 бас ірі қара мал немесе 2000 қойға қызмет көрсетуге арналған деп жобалап жасауға болмайды.
Жоғарыда айтылғандарды ескере отырып, жайылым аймағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары су объектілеріне еркін қол жеткізе алады. Сонымен қатар, жекелеген учаскелерде су объектілерінде ауыл шаруашылығы жануарларын суару үшін тиісті түрде жабдықталған арнайы бөлінген орындар пайдаланылады.
Жайылымдық сумен жабдықтау көздері өзендер, көлдер және ағынды су тоғандары сияқты табиғи су объектілері болып табылады.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыл мезгілдері бойынша суға қажеттілікті есептеу мынадай нормалар бойынша жүргізіледі:
ірі қара мал мен жылқы үшін - 45-60 литр;
1-2 жастағы төлдер үшін - 25- 35 литр;
бір жасқа дейінгі төлдер үшін – 10 - 15 литр;
қой мен ешкі үшін – 3 - 5 литр;
қозылар үшін - 1-2 литр.
Жайылымнан суару орнына дейінгі рұқсат етілген қашықтық:
сиырлар үшін - 2,5 км;
бұзаулар үшін - 1 км;
ірі қара мал төлі үшін - 2,5 км;
қой мен ешкі үшін - 3 км;
жылқылар мен түйелер үшін - 4,6 км-ге дейін.
Жезқазған қаласының (Кеңгір селолық округі, Сарыкеңгір селолық округі, Талап ауылдық округі) жайылым жерлері толық сумен қамтылды.
Жезқазған қаласының
2025-2029 жылдарға
арналған жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану жөніндегі
1- қосымша
Шифр бойынша республикалық жүйелі тізім
Топырақ атауы
419
Ақшыл - қоңыр топырақ
420
Ақшыл - қоңыр топырақ
498
Шалғынды сұр-қоңыр топырақ
301
Қара - қоңыр топырақ
506
Шалғындық - қоңыр топырақ
675
орта қоңыр ұсақ
677
қоңыр терең
691
Сортаң топырақтар шалғынды сұр - қоңыр ұсақ
Жезқазған қаласының

5 242
7
Земли запаса
163265
ВСЕГО
858 872
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
на землях города Жезказган
на 2025-2029 годы
Населенный пункт, сельский округ
Начало сезона
Окончание сезона
1
Кенгирский сельский округ
Конец апреля-начало мая
Конец октября-начало ноября
2
Сарыкенгирский сельский округ
Конец апреля-начало мая
Конец октября-начало ноября
3
Талапский сельский округ
Конец апреля-начало мая
Конец октября-начало ноября
Приложение 4
к Плану по управлению пастбищами и
их использованию на землях
города Жезказган на 2025-2029 годы
№ п/п
Наименование города, сельского округа
Ветеринарный пункт
Откормочные площадки
Пункты искусственного осеменения
Скотомогильники
1
Кенгирский сельский округ, село Кенгир
1
-
-
1
2
Сарыкенгирский сельский округ, село Малшыбай
1
-
-
1
3
Талапский сельский округ, село Талап
1
1
-
1
ИТОГ:
3
1
-
3
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
на землях города Жезказган
на 2025-2029 годы
№ п/п
Населенный пункт, сельский округ
Крупный рогатый скот
Молодняк крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
1
Кенгирский сельский округ
5038
3124
8968
5833
2
Сарыкенгирский сельский округ
4107
2628
11099
6720
3
Талапский сельский округ,
1192
619
1374
2279
итого
10337
6371
21441
14832
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
на землях города Жезказган
на 2025-2029 годы
Населенный пункт, сельский округ
Количество гуртов, отар, табунов
Крупный рогатый скот
Молодняк крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
1
Кенгирский сельский округ
3
3
3
3
2
Сарыкенгирский сельский округ
3
3
3
3
3
Талапский сельский округ
3
3
3
3
итого
9
9
9
9
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
на землях города Жезказган
на 2025-2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории земли города Жезказган в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 8
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
на землях города Жезказган
на 2025-2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории земель запаса города Жезказган в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 9
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
на землях города Жезказган
на 2025-2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Кенгирского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 10
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
на землях города Жезказган
на 2025-2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Сарыкенгирского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 11
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
на землях города Жезказган
на 2025-2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Талапского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 12
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
на землях города Жезказган
на 2025-2029 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, объектов пастбищной инфраструктуры на землях города Жезказган
Приложение 13
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
на землях города Жезказган
на 2025-2029 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, объектов пастбищной инфраструктуры на землях запаса города Жезказган
Приложение 14
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
на землях города Жезказган
на 2025-2029 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, объектов пастбищной инфраструктуры на землях запаса Кенгирского сельского округа
Приложение 15
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
на землях города Жезказган
на 2025-2029 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, объектов пастбищной инфраструктуры на землях запаса Сарыкенгирского сельского округа
Приложение 16
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
на землях города Жезказган
на 2025-2029 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, объектов пастбищной инфраструктуры на землях запаса Талапского сельского округа
Приложение 17
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
на землях города Жезказган
на 2025-2029 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водным источникам на землях города Жезказган
Приложение 18
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
на землях города Жезказган
на 2025-2029 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водным источникам на землях запаса города Жезказган
Приложение 19
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
на землях города Жезказган
на 2025-2029 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водным источникам на территории Кенгирского сельского округа
Приложение 20
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
на землях города Жезказган
на 2025-2029 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водным источникам на территории Сарыкенгирского сельского округа
Приложение 21
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
на землях города Жезказган
на 2025-2029 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водным источникам на территории Талапского сельского округа
Приложение 22
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
на землях города Жезказган
на 2025-2029 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения пастбища на территории земли города Жезказган его на предоставляемые пастбища
Приложение 23
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
на землях города Жезказган
на 2025-2029 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища на территории земли запаса города Жезказган
Приложение 24
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
на землях города Жезказган
на 2025-2029 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища на территории земель Кенгирского сельского округа
Приложение 25
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
на землях города Жезказган
на 2025-2029 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища на территории земель Сарыкенгирского сельского округа
Приложение 26
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
на землях города Жезказган
на 2025-2029 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища на территории земель Талапского сельского округа

5 242
7
Босалқы жер
163265
БАРЛЫҒЫ
858 872
Жезқазған қаласының
2025-2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі
3- қосымша
Елді мекен пункті, селолық округі
Маусымның басталуы
Маусымның аяқталуы
1
Кеңгір селолық округі
Сәуірдің соңында-мамырдың басталуы
Қазанның соңында-қарашаның басында
2
Сарыкеңгір селолық округі
Сәуірдің соңында-мамырдың басталуы
Қазанның соңында-қарашаның басында
3
Талап селолық округі
Сәуірдің соңында-мамырдың басталуы
Қазанның соңында-қарашаның басында
Жезқазған қаласының 2025-2029
жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды
пайдалану жөніндегі
4- қосымша
№ п/п
Қала, ауылдық округ атауы
Ветеринарлық пункт
Мал бордақылау алаңдары
Қолдан ұрықтандыру пункттері
Мал қорымдары
1
Кеңгір селолық округіне Кеңгір селосы
1
-
-
1
2
Сарыкеңгір селолық округы, Малшыбай селосы
1
-
-
1
3
Талап ауылдық округі, Талап ауылы
1
1
-
1
ҚОРЫТЫНДЫ:
3
1
3
Жезқазған қаласының 2025-2029
жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды
пайдалану жөніндегі
5- қосымша
№ п/п
Елді мекен пункті, селолық округі
Ірі қара мал
Ірі қара мал төлі
Ұсақ қара мал
Жылқы
1
Кеңгір селолық округі
5038
3124
8968
5833
2
Сарыкеңгір селолық округі
4107
2628
11099
6720
3
Талап селолық округі,
1192
619
1374
2279
жиыны
10337
6371
21441
14832
Жезқазған қаласының 2025-2029
жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды
пайдалану жөніндегі
6- қосымша
Елді мекен пункті, селолық округі
Саны сиыр, отар, бойдақ,
Ірі қара мал
Ірі қара мал төлі
Ұсақ қара мал
Жылқы
1
Кеңгір селолық округі
3
3
3
3
2
Сарыкеңгір селолық округі
3
3
3
3
3
Талап селолық округі
3
3
3
3
жиыны
9
9
9
9
Жезқазған қаласының 2025-2029
жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды
пайдалану жөніндегі
7- қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Жезқазған қаласы жерінің аумағында жайылымдардың жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде орналасу схемасы (картасы)
Жезқазған қаласының 2025-2029
жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды
пайдалану жөніндегі
8- қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Жезқазған қаласының босалқы жерлерінің аумағында жайылымдардың жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде орналасу схемасы (картасы)
Жезқазған қаласының 2025-2029
жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды
пайдалану жөніндегі
9- қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Кеңгір ауылдық округінің аумағында жайылымдардың жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде орналасу схемасы (картасы)
Жезқазған қаласының 2025-2029
жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды
пайдалану жөніндегі
10- қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Сарыкенгір ауылдық округінің аумағында жайылымдардың жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде орналасу схемасы (картасы)
Жезқазған қаласының 2025-2029
жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды
пайдалану жөніндегі
11- қосымша
Талап ауылдық округінің аумағында жайылымдардың жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде құқық белгілейтін құжаттар негізінде орналасу схемасы (картасы)
Жезқазған қаласының 2025-2029
жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды
пайдалану жөніндегі
12- қосымша
Жезқазған қаласының жерлеріндегі жайылымдардың, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдарын белгілейтін Карта
Жезқазған қаласының 2025-2029
жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды
пайдалану жөніндегі
13- қосымша
Жезқазған қаласының запастағы жерлеріндегі жайылымдардың, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдарын белгілейтін Карта
Жезқазған қаласының 2025-2029
жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды
пайдалану жөніндегі
14- қосымша
Кеңгір ауылдық округінің қор жерлеріндегі жайылымдардың, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдарын белгілейтін Карта
Жезқазған қаласының 2025-2029
жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды
пайдалану жөніндегі
15- қосымша
Сарыкенгір ауылдық округінің қор жерлеріндегі жайылымдардың, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдарын белгілейтін Карта
Жезқазған қаласының 2025-2029
жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды
пайдалану жөніндегі
16- қосымша
Талап ауылдық округінің қор жерлеріндегі жайылымдардың, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдарын белгілейтін Карта
Жезқазған қаласының 2025-2029
жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды
пайдалану жөніндегі
17- қосымша
Жезқазған қаласы жерлеріндегі жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемасы
Жезқазған қаласының 2025-2029
жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды
пайдалану жөніндегі
18- қосымша
Жезқазған қаласының запастағы жерлеріндегі жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемасы
Жезқазған қаласының 2025-2029
жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды
пайдалану жөніндегі
19- қосымша
Кеңгір ауылдық округі аумағындағы жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемасы
Жезқазған қаласының 2025-2029
жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды
пайдалану жөніндегі
20- қосымша
Сарыкенгір ауылдық округі аумағындағы жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемасы
Жезқазған қаласының 2025-2029
жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды
пайдалану жөніндегі
21- қосымша
Талап ауылдық округі аумағындағы жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемасы
Жезқазған қаласының 2025-2029
жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды
пайдалану жөніндегі
22- қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және Жезқазған қаласы жерінің аумағында жайылымдарды ауыстыру схемасы
Жезқазған қаласының 2025-2029
жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды
пайдалану жөніндегі
23- қосымша
Жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны Жезқазған қаласының запастағы жерінің аумағында берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Жезқазған қаласының 2025-2029
жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды
пайдалану жөніндегі
24- қосымша
Жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыру және оны Кеңгір ауылдық округі жерлерінің аумағында берілетін жайылымдарға ауыстыру үшін жайылымдарды қайта бөлу схемасы
Жезқазған қаласының 2025-2029
жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды
пайдалану жөніндегі
25- қосымша
Жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыру және оны Сарыкенгір ауылдық округі жерлерінің аумағында берілетін жайылымдарға ауыстыру үшін жайылымдарды қайта бөлу схемасы
Жезқазған қаласының 2025-2029
жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды
пайдалану жөніндегі
26- қосымша
Жеке және (немесе) заңды тұлғалардың жайылымдары жоқ ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыру және оны Талап ауылдық округі жерлерінің аумағында берілетін жайылымдарға ауыстыру үшін жайылымдарды қайта бөлу схемасы