Об областном бюджете на 2026-2028 годы
Решение маслихата области Ұлытау от 19 декабря 2025 года № 285.
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2026.
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" маслихат области Ұлытау РЕШИЛ:
1. Утвердить областной бюджет на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2, 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 160 206 949 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 46 490 709 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 3 275 904 тысячи тенге;
поступления от продажи основного капитала – 31 000 тенге;
специальные поступления – 8 053 897 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 102 355 439 тысяч тенге;
2) затраты – 158 460 986 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 781 306 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 7 771 402 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 6 990 096 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – 964 657 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – - 964 657 тысяч тенге:
поступление займов – 6 235 285 тысяч тенге;
погашение займов – 10 218 217 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 3 018 275 тенге.
Сноска. Пункт 1 – в редакции решения маслихата области Ұлытау от 15.04.2026 № 317 (вводится в действие с 01.01.2026).
2. Установить нормативы распределения доходов в областной бюджет, в бюджеты районов (городов областного значения) в следующих размерах:
1) по социальному налогу в областной бюджет – 100 %.
3. Учесть в областном бюджете на 2026 год объем субвенций, передаваемых из областного бюджета бюджетам районов (городов областного значения) в сумме 2 586 842 тысяча тенге, в том числе:
города Каражал – 1 315 715 тысяч тенге,
Жанааркинского района – 1 271 127 тысяча тенге.
4. Учесть объем бюджетных изъятий из бюджетов районов (городов областного значения) в областной бюджет на 2026 год в сумме 29 259 754 тысяч тенге, в том числе:
города Жезказган – 24 609 171 тысяч тенге,
города Сатпаев – 3 746 266 тысяч тенге,
Улытауского района – 904 317 тысяч тенге.

2026-2028 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы
Ұлытау облыстық мәслихатының 2025 жылғы 19 желтоқсандағы № 285 шешімі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес Ұлытау облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған облыстық бюджет 1, 2, 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 160 206 949 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 46 490 709 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 3 275 904 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 31 000 теңге;
арнаулы түсімдер – 8 053 897 мың теңге;
трансферттердің түсімдері – 102 355 439 мың теңге;
2) шығындар – 158 460 986 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 781 306 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 7 771 402 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 6 990 096 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – 964 657 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – - 964 657 мың теңге:
қарыздар түсімі – 6 235 285 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 10 218 217 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 3 018 275 теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Ұлытау облыстық мәслихатының 15.04.2026 № 317 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енеді).
2. Облыстық бюджетке, аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттеріне кірістерді бөлу нормативтері келесі мөлшерлерде белгіленсін:
1) әлеуметтік салық бойынша облыстық бюджетке – 100%.
3. 2026 жылға арналған облыстық бюджетте аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттеріне облыстық бюджеттен берілетін субвенциялардың көлемі 2 586 842 мың теңге сомасында ескерілсін, оның ішінде:
Қаражал қаласына – 1 315 715 мың теңге,
Жаңаарқа ауданына – 1 271 127 мың теңге.
4. 2026 жылға арналған аудандардың (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерінен облыстық бюджетке бюджеттік алып қоюлардың көлемі 29 259 754 мың теңге сомасында ескерілсін, оның ішінде:
Жезқазған қаласынан – 24 609 171 мың теңге,
Сәтбаев қаласынан – 3 746 266 мың теңге,
Ұлытау ауданынан – 904 317 мың теңге.

5. Учесть в составе поступлений областного бюджета на 2026 год целевые трансферты и бюджетные кредиты из республиканского бюджета согласно приложению 4.
Распределение указанных сумм целевых трансфертов и бюджетных кредитов определяется постановлением акимата области.
6. Учесть, что в составе расходов областного бюджета на 2026 год предусмотрены целевые трансферты бюджетам районов (городов областного значения) согласно приложению 5.
Распределение указанных сумм целевых трансфертов и бюджетных кредитов определяется постановлением акимата области.

5. 2026 жылға арналған облыстық бюджет кірістерінің құрамында республикалық бюджеттен берілетін нысаналы трансферттер және бюджеттік кредиттер 4-қосымшаға сәйкес ескерілсін.
Нысаналы трансферттер және бюджеттік кредиттердің көрсетiлген сомаларын бөлу облыс әкiмдiгiнің қаулысымен анықталады.
6. 2026 жылға арналған облыстық бюджет шығыстарының құрамында аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттеріне 5 қосымшаға сәйкес нысаналы трансферттер және бюджеттік кредиттер қарастырылғаны ескерілсін.
Нысаналы трансферттер және бюджеттік кредиттердің көрсетiлген сомаларын бөлу облыс әкiмдiгiнің қаулысымен анықталады.

7. Утвердить резерв акимата области Ұлытау на 2026 год в сумме 1 180 423 тысячи тенге.
8. Утвердить перечень областных бюджетных программ, не подлежащих секвестру в процессе исполнения областного бюджета на 2026 год, согласно приложению 6.
9. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
Председатель маслихата области Ұлытау Б. Шингисов
Приложение 1
к решению маслихата области Ұлытау
от 19 декабря 2025 года
№ 285
Областной бюджет на 2026 год

7. Ұлытау облысы әкімдігінің 2026 жылға арналған резерві 1 180 423 мың теңге сомасында бекітілсін.
8. 2026 жылға арналған облыстық бюджетті атқару барысында секвестрлеуге жатпайтын облыстық бюджеттік бағдарламалар тізбесі 6-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
9. Осы шешiм 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiледi.
Ұлытау облыстық мәслихатының төрағасы Б. Шингисов
Ұлытау облыстық мәслихатының 2025 жылғы
19 желтоқсандағы
№ 285 шешіміне
1 қосымша
2026 жылға арналған облыстық бюджет

028
Услуги по транспортировке ветеринарных препаратов до пункта временного хранения
2 624
030
Централизованный закуп ветеринарных препаратов по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных, услуг по их профилактике и диагностике, организация их хранения и транспортировки (доставки) местным исполнительным органам районов (городов областного значения)
12 300
031
Централизованный закуп изделий и атрибутов ветеринарного назначения для проведения идентификации сельскохозяйственных животных, ветеринарного паспорта на животное и их транспортировка (доставка) местным исполнительным органам районов (городов областного значения)
25 864
040
Централизованный закуп средств индивидуальной защиты работников, приборов, инструментов, техники, оборудования и инвентаря, для материально-технического оснащения государственных ветеринарных организаций
39 450
741
Управление сельского хозяйства и земельных отношений области
5 081 154
002
Субсидирование развития семеноводства
26 000
005
Субсидирование стоимости пестицидов, биоагентов (энтомофагов), предназначенных для проведения обработки против вредных и особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности и карантинных объектов
15 000
029
Мероприятия по борьбе с вредными организмами сельскохозяйственных культур
173 500
045
Определение сортовых и посевных качеств семенного и посадочного материала
4 500
046
Государственный учет и регистрация тракторов, прицепов к ним, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов
6 000
047
Субсидирование стоимости удобрений (за исключением органических)
100 000
050
Возмещение части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса, при инвестиционных вложениях
1 330 700
051
Субсидирование в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса
55 682
053
Субсидирование развития племенного животноводства, повышение продуктивности и качества продукции животноводства
2 169 772
056
Субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования
1 200 000
2
Водное хозяйство
1 077 854
254
Управление природных ресурсов и регулирования природопользования области
1 077 854
002
Установление водоохранных зон и полос водных объектов
92 367
003
Обеспечение функционирования водохозяйственных сооружений, находящихся в коммунальной собственности
67 954
004
Восстановление особо аварийных водохозяйственных сооружений и гидромелиоративных систем

028
Уақытша сақтау пунктына ветеринариялық препараттарды тасымалдау бойынша қызметтер
2 624
030
Жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасына арналған ветеринариялық препараттарды, олардың профилактикасы мен диагностикасы жөніндегі қызметтерді орталықтандырып сатып алу, оларды сақтауды және аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына тасымалдауды (жеткізуді) ұйымдастыру
12 300
031
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу үшін ветеринариялық мақсаттағы бұйымдар мен атрибуттарды, жануарға арналған ветеринариялық паспортты орталықтандырып сатып алу және оларды аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына тасымалдау (жеткізу)
25 864
040
Мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарды материалдық-техникалық жабдықтау үшін, қызметкелердің жеке қорғану заттарын, аспаптарды, құралдарды, техниканы, жабдықтарды және инвентарды орталықтандырып сатып алу
39 450
741
Облыстың ауыл шаруашылығы және жер қатынастары басқармасы
5 081 154
002
Тұқым шаруашылығын дамытуды субсидиялау
26 000
005
Саны зиян тигізудің экономикалық шегінен жоғары зиянды және аса қауіпті зиянды организмдерге, карантинді объектілерге қарсы өңдеулер жүргізуге арналған пестицидтердің, биоагенттердiң (энтомофагтардың) құнын субсидиялау
15 000
029
Ауыл шаруашылығы дақылдарының зиянды организмдеріне қарсы күрес жөніндегі іс- шаралар
173 500
045
Тұқымдық және көшет отырғызылатын материалдың сорттық және себу сапаларын анықтау
4 500
046
Тракторларды, олардың тіркемелерін, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен тетіктерін мемлекеттік есепке алу және тіркеу
6 000
047
Тыңайтқыштар (органикалықтарды қоспағанда) құнын субсидиялау
100 000
050
Инвестициялар салынған жағдайда агроөнеркәсіптік кешен субъектісі көтерген шығыстардың бөліктерін өтеу
1 330 700
051
Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау
55 682
053
Мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігін және сапасын арттыруды, асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды субсидиялау
2 169 772
056
Ауыл шаруашылығы малын, техниканы және технологиялық жабдықты сатып алуды кредиттеу, сондай-ақ лизинг беру кезінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
1 200 000
2
Су шаруашылығы
1 077 854
254
Облыстың табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы
1 077 854
002
Су қорғау аймақтары мен су объектiлерi белдеулерiн белгiлеу
92 367
003
Коммуналдық меншіктегі су шаруашылығы құрылыстарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
67 954
004
Ерекше авариялы су шаруашылығы құрылыстары мен гидромелиорациялық жүйелердi қалпына келтiру

62 994
009
Обеспечение функционирования областных библиотек
166 441
010
Обеспечение сохранности архивного фонда
398 742
752
Управление общественного развития области
34 904
009
Услуги по проведению государственной информационной политики
34 904
4
Туризм
100 000
265
Управление предпринимательства и промышленности области
100 000
021
Регулирование туристской деятельности
100 000
9
Прочие услуги по организации культуры, спорта, туризма и информационного пространства
961 922
748
Управление культуры, развития языков и архивного дела области
117 643
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области культуры, развития языков и архивного дела
117 643
752
Управление общественного развития области
844 279
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области общественного развития
844 279
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
10 748 808
1
Сельское хозяйство
7 294 019
719
Управление ветеринарии области
1 742 252
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере ветеринарии
105 977
008
Организация строительства, реконструкции скотомогильников (биотермических ям) и обеспечение их содержания
10 000
010
Организация отлова и уничтожения бродячих собак и кошек
25 000
011
Возмещение владельцам стоимости обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека
10 000
012
Проведения ветеринарных мероприятий по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных
24 000
013
Проведение мероприятий по идентификации сельскохозяйственных животных
86 000
014
Проведение противоэпизоотических мероприятий
1 255 950
028
Услуги по транспортировке ветеринарных препаратов до пункта временного хранения
4 000
030
Централизованный закуп ветеринарных препаратов по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных, услуг по их профилактике и диагностике, организация их хранения и транспортировки (доставки) местным исполнительным органам районов (городов областного значения)
36 000
031
Централизованный закуп изделий и атрибутов ветеринарного назначения для проведения идентификации сельскохозяйственных животных, ветеринарного паспорта на животное и их транспортировка (доставка) местным исполнительным органам районов (городов областного значения)
27 759

62 994
009
Облыстық кiтапханалардың жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету
166 441
010
Архив қорының сақталуын қамтамасыз ету
398 742
752
Облыстың қоғамдық даму басқармасы
34 904
009
Мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізу жөніндегі қызметтер
34 904
4
Туризм
100 000
265
Облыстың кәсіпкерлік және өнеркәсіп басқармасы
100 000
021
Туристік қызметті реттеу
100 000
9
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiктi ұйымдастыру жөнiндегi өзге де қызметтер
961 922
748
Облыстың мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы
117 643
001
Жергiлiктi деңгейде мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
117 643
752
Облыстың қоғамдық даму басқармасы
844 279
001
Жергілікті деңгейде қоғамдық даму саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
844 279
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
10 748 808
1
Ауыл шаруашылығы
7 294 019
719
Облыстың ветеринария басқармасы
1 742 252
001
Жергілікті деңгейде ветеринария саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
105 977
008
Мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды) салуды, реконструкциялауды ұйымдастыру және оларды күтіп-ұстауды қамтамасыз ету
10 000
010
Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды және жоюды ұйымдастыру
25 000
011
Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қоймай залалсыздандырылған (зарарсыздандырылған) және қайта өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнім мен шикізаттың құнын иелеріне өтеу
10 000
012
Жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу
24 000
013
Ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру жөніндегі іс-шараларды өткізу
86 000
014
Эпизоотияға қарсы іс-шаралар жүргізу
1 255 950
028
Уақытша сақтау пунктына ветеринариялық препараттарды тасымалдау бойынша қызметтер
4 000
030
Жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасына арналған ветеринариялық препараттарды, олардың профилактикасы мен диагностикасы жөніндегі қызметтерді орталықтандырып сатып алу, оларды сақтауды және аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына тасымалдауды (жеткізуді) ұйымдастыру
36 000
031
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу үшін ветеринариялық мақсаттағы бұйымдар мен атрибуттарды, жануарға арналған ветеринариялық паспортты орталықтандырып сатып алу және оларды аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына тасымалдау (жеткізу)
27 759

930 233
на развитие объектов культуры
803 835
развитие объектов спорта
200 000
Бюджетные кредиты:
1 035 285
в том числе:
Управление экономики области
337 350
для реализации мер социальной поддержки специалистов
337 350
Управление строительства, архитектуры и градостроительства области
697 935
кредитование районных (городов областного значения) бюджетов на проектирование и (или) строительство жилья
697 935
Приложение 6
к решению маслихата
области Ұлытау
от 19 декабря 2025 года
№ 285
Перечень областных бюджетных программ, не подлежащих секвестру в процессе исполнения областного бюджета на 2026 год
Наименование
Образование
Общеобразовательное обучение
Общеобразовательное обучение в государственных организациях начального, основного и общего среднего образования
Общеобразовательное обучение одаренных детей в специализированных организациях образования
Здравоохранение
Услуги по охране материнства и детства
Пропаганда здорового образа жизни
Централизованный закуп и хранение вакцин и других медицинских иммунобиологических препаратов для проведения иммунопрофилактики населения
Дополнительное обеспечение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи по решению местных представительных органов
Реализация мероприятий по профилактике и борьбе со СПИД в Республике Казахстан

930 233
мәдениет нысандарын дамытуға
803 835
спорт нысандарын дамытуға
200 000
Бюджеттік кредиттер:
1 035 285
оның ішінде:
Облыстың экономика басқармасы
337 350
мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін
337 350
Облыстың құрылыс, сәулет және қала құрылысы басқармасы
697 935
тұрғын үйді жобалауға және (немесе) салуға аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерге кредит беру
697 935
Ұлытау облыстық мәслихатының 2025 жылғы
19 желтоқсандағы
№ 285 шешіміне
6 қосымша
2026 жылға арналған облыстық бюджетті орындау барысында секвестрлеуге жатпайтын облыстық бюджеттік бағдарламалардың тізбесі
Атауы
Білім беру
Жалпы білім беру
Мемлекеттік бастауыш, негізгі және жалпы орта білім беру ұйымдарында жалпы білім беру
Мамандандырылған білім беру ұйымдарында дарынды балаларға жалпы білім беру
Денсаулық сақтау
Ана мен баланы қорғау жөніндегі көрсетілетін қызметтер
Саламатты өмір салтын насихаттау
Халыққа иммундық профилактика жүргізу үшін вакциналарды және басқа медициналық иммундық биологиялық препараттарды орталықтандырылған сатып алу және сақтау
Жергілікті өкілді органдардың шешімі бойынша тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемімен қосымша қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасында ЖИТС профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі іс-шараларды іске асыру