Об областном бюджете на 2026-2028 годы
Решение маслихата области Ұлытау от 19 декабря 2025 года № 285
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2026.
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" маслихат области Ұлытау РЕШИЛ:
1. Утвердить областной бюджет на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 159 181 166 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 45 924 709 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 2 872 904 тысячи тенге;
поступления от продажи основного капитала – 0 тенге;
специальные поступления – 8 053 897 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 102 329 656 тысяч тенге;
2) затраты – 154 416 928 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 83 371 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 7 073 467 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 6 990 096 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – 4 680 867 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – - 4 680 867 тысяч тенге:
поступление займов – 5 537 350 тысяч тенге;
погашение займов – 10 218 217 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 0 тенге.
2. Установить нормативы распределения доходов в областной бюджет, в бюджеты районов (городов областного значения) в следующих размерах:
1) по социальному налогу в областной бюджет – 100 %.
3. Учесть в областном бюджете на 2026 год объем субвенций, передаваемых из областного бюджета бюджетам районов (городов областного значения) в сумме 2 586 842 тысяча тенге, в том числе:
города Каражал – 1 315 715 тысяч тенге,
Жанааркинского района – 1 271 127 тысяча тенге.
4. Учесть объем бюджетных изъятий из бюджетов районов (городов областного значения) в областной бюджет на 2026 год в сумме 29 259 754 тысяч тенге, в том числе:
города Жезказган – 24 609 171 тысяч тенге,
города Сатпаев – 3 746 266 тысяч тенге,

2026-2028 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы
Ұлытау облыстық мәслихатының 2025 жылғы 19 желтоқсандағы № 285 шешімі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес Ұлытау облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған облыстық бюджет тиісінше 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1)кірістер – 159 181 166 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 45 924 709 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 2 872 904 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
арнаулы түсімдер – 8 053 897 мың теңге;
трансферттердің түсімдері – 102 329 656 мың теңге;
2) шығындар – 154 416 928 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 83 371 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 7 073 467 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 6 990 096 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – 4 680 867 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – - 4 680 867 мың теңге:
қарыздар түсімі – 5 537 350 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 10 218 217 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 0 теңге.
2. Облыстық бюджетке, аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттеріне кірістерді бөлу нормативтері келесі мөлшерлерде белгіленсін:
1) әлеуметтік салық бойынша облыстық бюджетке – 100%.
3. 2026 жылға арналған облыстық бюджетте аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттеріне облыстық бюджеттен берілетін субвенциялардың көлемі 2 586 842 мың теңге сомасында ескерілсін, оның ішінде:
Қаражал қаласына – 1 315 715 мың теңге,
Жаңаарқа ауданына – 1 271 127 мың теңге.
4. 2026 жылға арналған аудандардың (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерінен облыстық бюджетке бюджеттік алып қоюлардың көлемі 29 259 754 мың теңге сомасында ескерілсін, оның ішінде:
Жезқазған қаласынан – 24 609 171 мың теңге,
Сәтбаев қаласынан – 3 746 266 мың теңге,

Улытауского района – 904 317 тысяч тенге.
5. Учесть в составе поступлений областного бюджета на 2026 год целевые трансферты и бюджетные кредиты из республиканского бюджета согласно приложению 4.
Распределение указанных сумм целевых трансфертов и бюджетных кредитов определяется постановлением акимата области.
6. Учесть, что в составе расходов областного бюджета на 2026 год предусмотрены целевые трансферты бюджетам районов (городов областного значения) согласно приложению 5.
Распределение указанных сумм целевых трансфертов и бюджетных кредитов определяется постановлением акимата области.

Ұлытау ауданынан – 904 317 мың теңге.
5. 2026 жылға арналған облыстық бюджет кірістерінің құрамында республикалық бюджеттен берілетін нысаналы трансферттер және бюджеттік кредиттер 4-қосымшаға сәйкес ескерілсін.
Нысаналы трансферттер және бюджеттік кредиттердің көрсетiлген сомаларын бөлу облыс әкiмдiгiнің қаулысымен анықталады.
6. 2026 жылға арналған облыстық бюджет шығыстарының құрамында аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттеріне 5 қосымшаға сәйкес нысаналы трансферттер және бюджеттік кредиттер қарастырылғаны ескерілсін.
Нысаналы трансферттер және бюджеттік кредиттердің көрсетiлген сомаларын бөлу облыс әкiмдiгiнің қаулысымен анықталады.

20 000
031
Централизованный закуп изделий и атрибутов ветеринарного назначения для проведения идентификации сельскохозяйственных животных, ветеринарного паспорта на животное и их транспортировка (доставка) местным исполнительным органам районов (городов областного значения)
25 864
741
Управление сельского хозяйства и земельных отношений области
5 081 154
002
Субсидирование развития семеноводства
26 000
005
Субсидирование стоимости пестицидов, биоагентов (энтомофагов), предназначенных для проведения обработки против вредных и особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности и карантинных объектов
15 000
029
Мероприятия по борьбе с вредными организмами сельскохозяйственных культур
173 500
045
Определение сортовых и посевных качеств семенного и посадочного материала
4 500
046
Государственный учет и регистрация тракторов, прицепов к ним, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов
6 000
047
Субсидирование стоимости удобрений (за исключением органических)
100 000
050
Возмещение части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса, при инвестиционных вложениях
1 330 700
051
Субсидирование в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса
55 682
053
Субсидирование развития племенного животноводства, повышение продуктивности и качества продукции животноводства
2 169 772
056
Субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования
1 200 000
2
Водное хозяйство
1 011 543
254
Управление природных ресурсов и регулирования природопользования области
1 011 543
003
Обеспечение функционирования водохозяйственных сооружений, находящихся в коммунальной собственности
94 010
004
Восстановление особо аварийных водохозяйственных сооружений и гидромелиоративных систем
917 533
3
Лесное хозяйство
379 133
254
Управление природных ресурсов и регулирования природопользования области
379 133
005
Охрана, защита, воспроизводство лесов и лесоразведение
379 133
4
Рыбное хозяйство
10 000
254
Управление природных ресурсов и регулирования природопользования области
10 000
034
Cубсидирование повышения продуктивности и качества аквакультуры (рыбоводства), а также племенного рыбоводства
10 000
5
Охрана окружающей среды
575 558
254
Управление природных ресурсов и регулирования природопользования области
575 558
001
Услуги по реализации государственной политики в сфере охраны окружающей среды на местном уровне
96 815
008
Мероприятия по охране окружающей среды

20 000
031
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу үшін ветеринариялық мақсаттағы бұйымдар мен атрибуттарды, жануарға арналған ветеринариялық паспортты орталықтандырып сатып алу және оларды аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына тасымалдау (жеткізу)
25 864
741
Облыстың ауыл шаруашылығы және жер қатынастары басқармасы
5 081 154
002
Тұқым шаруашылығын дамытуды субсидиялау
26 000
005
Саны зиян тигізудің экономикалық шегінен жоғары зиянды және аса қауіпті зиянды организмдерге, карантинді объектілерге қарсы өңдеулер жүргізуге арналған пестицидтердің, биоагенттердiң (энтомофагтардың) құнын субсидиялау
15 000
029
Ауыл шаруашылығы дақылдарының зиянды организмдеріне қарсы күрес жөніндегі іс- шаралар
173 500
045
Тұқымдық және көшет отырғызылатын материалдың сорттық және себу сапаларын анықтау
4 500
046
Тракторларды, олардың тіркемелерін, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен тетіктерін мемлекеттік есепке алу және тіркеу
6 000
047
Тыңайтқыштар (органикалықтарды қоспағанда) құнын субсидиялау
100 000
050
Инвестициялар салынған жағдайда агроөнеркәсіптік кешен субъектісі көтерген шығыстардың бөліктерін өтеу
1 330 700
051
Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау
55 682
053
Мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігін және сапасын арттыруды, асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды субсидиялау
2 169 772
056
Ауыл шаруашылығы малын, техниканы және технологиялық жабдықты сатып алуды кредиттеу, сондай-ақ лизинг беру кезінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
1 200 000
2
Су шаруашылығы
1 011 543
254
Облыстың табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы
1 011 543
003
Коммуналдық меншіктегі су шаруашылығы құрылыстарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
94 010
004
Ерекше авариялы су шаруашылығы құрылыстары мен гидромелиорациялық жүйелердi қалпына келтiру
917 533
3
Орман шаруашылығы
379 133
254
Облыстың табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы
379 133
005
Ормандарды сақтау, қорғау, молайту және орман өсiру
379 133
4
Балық шаруашылығы
10 000
254
Облыстың табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы
10 000
034
Акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы), сондай-ақ асыл тұқымды балық өсіру өнімінің өнімділігі мен сапасын арттыруды субсидиялау
10 000
5
Қоршаған ортаны қорғау
575 558
254
Облыстың табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы
575 558
001
Жергілікті деңгейде қоршаған ортаны қорғау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
96 815
008
Қоршаған ортаны қорғау бойынша іс-шаралар

398 742
752
Управление общественного развития области
34 904
009
Услуги по проведению государственной информационной политики
34 904
4
Туризм
100 000
265
Управление предпринимательства и промышленности области
100 000
021
Регулирование туристской деятельности
100 000
9
Прочие услуги по организации культуры, спорта, туризма и информационного пространства
959 299
748
Управление культуры, развития языков и архивного дела области
116 585
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области культуры, развития языков и архивного дела
116 585
752
Управление общественного развития области
842 714
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области общественного развития
842 714
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
11 431 597
1
Сельское хозяйство
8 128 482
719
Управление ветеринарии области
2 537 467
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере ветеринарии
105 965
008
Организация строительства, реконструкции скотомогильников (биотермических ям) и обеспечение их содержания
30 000
010
Организация отлова и уничтожения бродячих собак и кошек
25 000
011
Возмещение владельцам стоимости обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека
10 000
012
Проведения ветеринарных мероприятий по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных
24 000
013
Проведение мероприятий по идентификации сельскохозяйственных животных
86 000
014
Проведение противоэпизоотических мероприятий
1 255 950
015
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
836 500
028
Услуги по транспортировке ветеринарных препаратов до пункта временного хранения
4 000
030
Централизованный закуп ветеринарных препаратов по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных, услуг по их профилактике и диагностике, организация их хранения и транспортировки (доставки) местным исполнительным органам районов (городов областного значения)
36 000
031
Централизованный закуп изделий и атрибутов ветеринарного назначения для проведения идентификации сельскохозяйственных животных, ветеринарного паспорта на животное и их транспортировка (доставка) местным исполнительным органам районов (городов областного значения)
26 979
040
Централизованный закуп средств индивидуальной защиты работников, приборов, инструментов, техники, оборудования и инвентаря, для материально-технического оснащения государственных ветеринарных организаций

398 742
752
Облыстың қоғамдық даму басқармасы
34 904
009
Мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізу жөніндегі қызметтер
34 904
4
Туризм
100 000
265
Облыстың кәсіпкерлік және өнеркәсіп басқармасы
100 000
021
Туристік қызметті реттеу
100 000
9
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiктi ұйымдастыру жөнiндегi өзге де қызметтер
959 299
748
Облыстың мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы
116 585
001
Жергiлiктi деңгейде мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
116 585
752
Облыстың қоғамдық даму басқармасы
842 714
001
Жергілікті деңгейде қоғамдық даму саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
842 714
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
11 431 597
1
Ауыл шаруашылығы
8 128 482
719
Облыстың ветеринария басқармасы
2 537 467
001
Жергілікті деңгейде ветеринария саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
105 965
008
Мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды) салуды, реконструкциялауды ұйымдастыру және оларды күтіп-ұстауды қамтамасыз ету
30 000
010
Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды және жоюды ұйымдастыру
25 000
011
Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қоймай залалсыздандырылған (зарарсыздандырылған) және қайта өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнім мен шикізаттың құнын иелеріне өтеу
10 000
012
Жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу
24 000
013
Ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру жөніндегі іс-шараларды өткізу
86 000
014
Эпизоотияға қарсы іс-шаралар жүргізу
1 255 950
015
Ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
836 500
028
Уақытша сақтау пунктына ветеринариялық препараттарды тасымалдау бойынша қызметтер
4 000
030
Жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасына арналған ветеринариялық препараттарды, олардың профилактикасы мен диагностикасы жөніндегі қызметтерді орталықтандырып сатып алу, оларды сақтауды және аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына тасымалдауды (жеткізуді) ұйымдастыру
36 000
031
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу үшін ветеринариялық мақсаттағы бұйымдар мен атрибуттарды, жануарға арналған ветеринариялық паспортты орталықтандырып сатып алу және оларды аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына тасымалдау (жеткізу)
26 979
040
Мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарды материалдық-техникалық жабдықтау үшін, қызметкелердің жеке қорғану заттарын, аспаптарды, құралдарды, техниканы, жабдықтарды және инвентарды орталықтандырып сатып алу

2 796 289
на развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
1 151 533
на развитие объектов государственных органов
930 233
на развитие объектов культуры
803 835
развитие объектов спорта
200 000
Бюджетные кредиты:
337 350
в том числе:
Управление экономики области
337 350
для реализации мер социальной поддержки специалистов
337 350
Приложение 6
к решению маслихата
области Ұлытау
от 19 декабря 2025 года
№ 285
Перечень областных бюджетных программ, не подлежащих секвестру в процессе исполнения областного бюджета на 2026 год
Наименование
Образование
Общеобразовательное обучение
Общеобразовательное обучение в государственных организациях начального, основного и общего среднего образования
Общеобразовательное обучение одаренных детей в специализированных организациях образования
Здравоохранение
Услуги по охране материнства и детства
Пропаганда здорового образа жизни
Централизованный закуп и хранение вакцин и других медицинских иммунобиологических препаратов для проведения иммунопрофилактики населения
Дополнительное обеспечение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи по решению местных представительных органов
Реализация мероприятий по профилактике и борьбе со СПИД в Республике Казахстан

2 796 289
инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамыту және (немесе) жайластыруға
1 151 533
мемлекеттік органдар нысандарын дамытуға
930 233
мәдениет нысандарын дамытуға
803 835
спорт нысандарын дамытуға
200 000
Бюджеттік кредиттер:
337 350
оның ішінде:
Облыстың экономика басқармасы
337 350
мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін
337 350
Ұлытау облыстық мәслихатының 2025 жылғы
19 желтоқсандағы
№ 285 шешіміне
6 қосымша
2026 жылға арналған облыстық бюджетті орындау барысында секвестрлеуге жатпайтын облыстық бюджеттік бағдарламалардың тізбесі
Атауы
Білім беру
Жалпы білім беру
Мемлекеттік бастауыш, негізгі және жалпы орта білім беру ұйымдарында жалпы білім беру
Мамандандырылған білім беру ұйымдарында дарынды балаларға жалпы білім беру
Денсаулық сақтау
Ана мен баланы қорғау жөніндегі көрсетілетін қызметтер
Саламатты өмір салтын насихаттау
Халыққа иммундық профилактика жүргізу үшін вакциналарды және басқа медициналық иммундық биологиялық препараттарды орталықтандырылған сатып алу және сақтау
Жергілікті өкілді органдардың шешімі бойынша тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемімен қосымша қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасында ЖИТС профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі іс-шараларды іске асыру