Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Кордайскому району на 2025 - 2029 годы
Решение Кордайского районного маслихата Жамбылской области от 13 октября 2025 года № 49-2
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", маслихат Кордайского района РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Кордайскому району на 2025-2029 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Кордайского районного маслихата Н. Садыков
Утвержден решением
Кордайского районного маслихата
от "13" октября 2025 года № 49-2
План по управлению пастбищами и их использованию по Кордайскому району на 2025-2029 годы
1. Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Кордайскому району на 2025-2029 годы (далее - План) разработан в соответствии с подпунктом 4-1) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О пастбищах".
2. План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
3. При разработке Плана учитываются:
1) данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра по форме согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) сведения геоботанического обследования пастбищ по форме согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) сведения о скотомогильниках (биометрических ямах) по форме согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных по форме согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, полученные из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев по форме согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных по форме согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) сведения о численности поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах по форме согласно приложению 7 к настоящему Плану;
8) данные об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий.

Қордай ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Жамбыл облысы Қордай аудандық мәслихатының 2025 жылғы 13 қазандағы № 49-2 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін - өзі басқару туралы" Заңының 6 - бабының 1-тармағының 15) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес, Қордай ауданының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Қордай ауданы бойынша 2025 - 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. Осы шешiм оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қордай аудандық мәслихатының төрағасы Н. Садыков
Қордай аудандық маслихатының
2025 жылғы "13" қазандағы
№ 49-2 шешімімен бекітілген
Қордай ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
1. 2025-2029 жылдарға арналған Қордай ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 4-1) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа деген қажеттілікті орнықты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болдырмау мақсатында қабылданды.
3. Жоспарды әзірлеген кезде:
1) осы Жоспарға 1-қосымшаға сәйкес, нысан бойынша өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері;
2) осы Жоспарға 2-қосымшаға сәйкес, нысан бойынша жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері;
3) осы Жоспарға 3-қосымшаға сәйкес, нысан бойынша мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер;
4) осы Жоспарға 4-қосымшаға сәйкес, нысан бойынша жайылымдық инфрақұрылым объектілері туралы және ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер;
5) осы Жоспарға 5-қосымшаға сәйкес, нысан бойынша иелерін көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру дерекқорынан алынған ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер;
6) осы Жоспарға 6-қосымшаға сәйкес, нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер;
7) осы Жоспарға 7-қосымшаға сәйкес, нысан бойынша шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы мәліметтер;
8) екпе және аридтік жайылымдарда, орман, су қорлары мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлерінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы деректер.

Выпас сельскохозяйственных животных на пастбищах осуществляется в соответствии с правилами выпаса сельскохозяйственных животных, утверждаемыми местными исполнительными органами (акиматами) районов (городов областного значения) в соответствии с подпунктом 5-1) пункта 4 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" на основании Типовых правил выпаса сельскохозяйственных животных, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 апреля 2020 года № 145 (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2020 года за № 20540).
Выпас сельскохозяйственных животных на землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий осуществляется в соответствии со статьей 99 Лесного кодекса Республики Казахстан, Правилами сенокошения и пастьбы скота на участках государственного лесного фонда, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 12 октября 2015 года № 18-02/909 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12259), статьями 95, 119, 125 Водного кодекса Республики Казахстан, статьями 23, 40, 43, 47, 48, 52, 69, 84-1 Закона Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях";
9) рекомендуемые схемы пастбищеоборотов по форме согласно приложению 8 к настоящему Плану;
10) данные, представленные государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами:
Статистические данные по статистической форме общегосударственного статистического наблюдения "Отчет о состоянии животноводства" (индекс 24-сх, периодичность месячная), утвержденной приказом Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 10 февраля 2020 года № 21 "Об утверждении статистических форм общегосударственных статистических наблюдений по статистике сельского, лесного, охотничьего и рыбного хозяйства и инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20030);
статистические данные по статистической форме ведомственного статистического наблюдения "Отчет о наличии земель и распределении их по категориям, собственникам земельных участков, землепользователям и угодьям на 1 ноября 2024 года" (индекс 22, периодичность годовая), а также по статистической форме общегосударственного статистического наблюдения "Отчет о наличии орошаемых земель и распределении их по категориям, собственникам земельных участков, землепользователям и угодьям на 1 ноября 2024 года" (индекс 22-А, периодичность годовая), утвержденные приказом Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 10 марта 2020 года № 25 "Об утверждении статистических форм ведомственных статистических наблюдений и инструкций по их заполнению по балансу земель, разработанных Комитетом по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20112);

Жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 4-тармағының 5-1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 29 сәуірдегі № 145 бұйрығымен (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 сәуірде № 20540 болып тіркелген) бекітілген Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың үлгілік қағидалары негізінде аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдары (әкімдіктері) бекітетін ауыл шаруашылығы жануарларын жаю қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Орман, су қорлары және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлерінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаю Қазақстан Республикасы Орман кодексінің 99-бабына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 12 қазандағы № 18-02/909 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12259 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде шөп шабу және мал жаю қағидаларына, Қазақстан Республикасы Су Кодексінің 95, 119, 125-баптарына, "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 23, 40, 43, 47, 48, 52, 69, 84-1-баптарына сәйкес жүзеге асырылады.
9) осы Жоспарға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылым айналымдарының ұсынылатын схемалары;
10) мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған деректер ескеріледі.
"Ауыл, орман, аңшылық және балық шаруашылығы статистикасы бойынша жалпы мемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының 2020 жылғы 10 ақпандағы № 21 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20030 болып тіркелген) бекітілген "Мал шаруашылығының жай-күйі туралы есеп" (индексі 24-аш, кезеңділігі айлық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны бойынша статистикалық деректер;
"Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Жер ресурстарын басқару комитеті әзірлеген жер балансы бойынша ведомстволық статистикалық байқаулардың статистикалық нысандарымен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының 2020 жылғы 10 наурыздағы № 25 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20112 болып тіркелген) бекітілген "Жердің болуы, оларды санаттар, жер учаскелерінің меншік иелері, жер пайдаланушылар мен алқаптар бойынша бөлінуі туралы 2024 жылғы 1 қарашадағы есеп" (индексі 22, кезеңділігі жылдық) ведомстволық статистикалық байқаудың статистикалық нысаны бойынша, сондай-ақ "Суармалы жердің болуы, оларды санаттар, жер учаскелерінің меншік иелері, жер пайдаланушылар және алқаптар бойынша бөлінуі туралы 2024 жылғы 1 қарашаға есеп" (индексі 22-А, кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны бойынша статистикалық деректер;

сведения (данные) геоботанических обследований пастбищ, проводимых в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 октября 2022 года № 314 "Об утверждении Методики по проведению крупномасштабных (1:1 000 – 1:100 000) геоботанических изысканий природных кормовых угодий Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 30043).
4. План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель с указанием границ, площадей и видов пастбищ, в том числе отгонных, сезонных, аридных и культурных, с отражением сведений об их собственниках или землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок;
2) схему (карту) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ;
3) схему (карту) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов;
4) схему (карту) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям);
5) схему (карту) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям.
Предоставление земель запаса в собственность или землепользование для нужд сельского хозяйства осуществляется в соответствии со статьей 138 Земельного кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), Правилами организации и проведения конкурса по предоставлению права временного возмездного землепользования (аренды) для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, сельскохозяйственного производства, утвержденными приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 20 декабря 2018 года № 518 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18048);
6) схему (карту) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья.
Резервирование земель осуществляется в соответствии со статьей 49-2 Кодекса, Правилами резервирования земель, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 февраля 2015 года № 178 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11337);
7) схему доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды.

"Қазақстан Республикасы табиғи жем-шөп алқаптарының ірі масштабты (1:1 000 – 1:100 000) геоботаникалық іздестірулерін жүргізу жөніндегі әдістемені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2022 жылғы 3 қазандағы № 314 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30043 болып тіркелген) сәйкес жүргізілетін жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері (деректері).
4. Жоспар:
1) жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіретін құжаттар негізінде меншік иелері немесе жер пайдаланушылар туралы мәліметтерді көрсетіп, жайылымдардың шекараларын, алаңдары мен түрлерін, оның ішінде шалғайдағы, маусымдық, аридтік және екпе жайылымдарды көрсете отырып, жер санаттары бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын);
2) жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажына арналған жайылымдар, оның ішінде көпшілік пайдаланатын жайылымдар белгіленген схеманы (картаны);
3) жайылым айналымдарының ұсынылатын схемалары белгіленген схеманы (картаны);
4) ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар, мал айдайтын жолдар мен өзге де жайылымдық инфрақұрылым объектілері, сондай-ақ мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленген схеманы (картаны);
5) жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген схеманы (картаны).
Ауыл шаруашылығы мұқтажы үшін меншікке немесе жер пайдалануға босалқы жерді беру Қазақстан Республикасы Жер кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 138-бабына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 20 желтоқсандағы № 518 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18048 болып тіркелген) бекітілген Шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін уақытша өтеулі жер пайдалану (жалға алу) құқығын беру жөніндегі конкурсты ұйымдастыру және өткізу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады;
6) жеке ауладағы ауыл шаруашылығы малын жаю бойынша халық мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қойылуға тиіс жайылымдар белгіленген схеманы (картаны).
Жерді резервте қалдыру Кодекстің 49-2-бабына, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 ақпандағы № 178 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11337 болып тіркелген) бекітілген Жерлерді резервте қалдыру қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады;
7) суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын.

Среднесуточное водопотребление сельскохозяйственных животных определяется согласно приложению 6 к Методике по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14827);
8) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах;
9) проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в сельский округ;
10) требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
К требованиям, указанным в части первой настоящего подпункта, относятся:
соблюдение предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ согласно приказу Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064);
использование пастбищ с учетом пастбищеоборотов и источников водопользований;
разбивка площадей пастбищ на отдельные выпасные участки;
чередование участков пастбищ по сезонам года в пространстве и во времени (внутри сезона, года);
ежегодное оставление одного из участков пастбищеоборота без выпаса и сельскохозяйственных животных.
Приложение 1 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию
по Кордайскому району
на 2025-2029 годы
Данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра
Таблица 1. Распределение пастбищ по категориям земель Кордайского района, тыс. гектар
Наименование сельских округов
Категория земель
Код классификатора административно-территориальных объектов
с-
е-
л-
ь-
с-
к-
о-
х-
о-
з-
я-
й-
с-
т-
в-
е-
н-
н-
о-
г-
о
н-
а-
з-
н-
а-
ч-
е-
н-
и-
я
н-
а-
с-
е-
л-
е-
н-
н-
ы-
х
п-
у-
н-
к-
т-
о-
в
промыш-
ленности,
транс-
порта,
связи и
иного
не
сельско-
хозяйс-
твенного
назначения
особо охраняемых природных территорий
лес-
ного
фон-
да
вод-
ного
фон-
да
запаса
Кордайский район
314800000
585,9
95,0
72,7
0
122,5
1,5
20,8
Всего:
898,4 тыс. га
Таблица 2. Распределение пастбищ населенного пункта, тыс. гектар
Р/с
Наименование
сельских округов
Код
класси-
фикатора
админис-
тративно-
терри-
ториаль-
ных
объектов
Об-
щая
пло-
щадь
паст-
бищ,
гектар
Площадь и виды пастбищ
пред-
назначен-
ные
для
удовлет-
ворения
нужд
населения
по выпасу
сельско-
хозяйствен-
ных
живот-
ных
личного
подворья,
гектар
Общес-
твенные
земли,
га
Отгон-
ные
земли,
га
Сезон-
ные
землти,
га
Арид-
ные
земли,
га
Культур-
ные
земли,
га
1
2
3
5
6
7
8
9
10
11
1
Кордайский район

Ауыл шаруашылығы жануарларының орташа тәуліктік су тұтынуы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14827 болып тіркелген) бекітілген Су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемеге 6-қосымшаға сәйкес айқындалады;
8) ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасын;
9) жайылымдарды ауылдық округке кіретін ауылдық елді мекендер арасында жобалық бөлуді (қайта бөлуді);
10) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті талаптарды қамтиды.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген талаптарға:
"Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын сақтау;
жайылым айналымын және суды пайдалану көздерін ескере отырып жайылымдарды пайдалану;
жайылым алаңдарын жекеленген өрістік учаскелерге бөлу;
жайылым учаскелерін жыл маусымдары бойынша кеңістікте және уақытпен (маусым, жыл шегінде) кезектестіру;
жыл сайын жайылым айналымы учаскелерінің бірін өріссіз және ауыл шаруашылығы жануарларынсыз қалдырып отыру жатады.
Қордай ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды
пайдалану жөніндегі Жоспарына 1-қосымша
Өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері
1-кесте. Қордай ауданы жайылымдарын жерлердің санаттары бойынша бөлу, мың гектар
Ауылдық округтердің атауы
Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішінің коды
Жерлер санаттары
ауыл
шаруа-
шылығы
мақсатын-
дағы
елді
мекен-
дердің
өнер-
кәсіп,
көлік
және
өзге
де
ауыл
шаруа-
шылығы
мақсатын-
дағы
емес
ерекше
қорға-
латын
табиғи
аумақ-
тардың
орман
қоры-
ның
су
қоры-
ның
босалқы жер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Қордай
314800000
585,9
95,0
72,7
0
122,5
1,5
20,8
Барлығы:
898,4 мың.га
2-кесте. Елді мекеннің жайылымдарын бөлу, мың гектар
Р/с №
Елді мекеннің атауы
Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішінің коды
Жайылым-
дардың
жалпы
алаңы,
мың
гектар
Жайылымдардың алаңдары мен түрлері
жеке
аула-
дағы
ауыл
шаруа-
шылығы
жануар-
ларын
жаю
бойынша
халық
мұқтажын
қанағат-
тандыруға
арналған,
мың
гектар
көп-
шілік
пайда-
лана-
тын,
мың
гектар
шал-
ғай-
дағы,
мың
гектар
Мау-
сым-
дық,
мың
гектар
арид-
тық,
мың
гектар
екпе
жайы-
лым-
дар,
мың
гектар
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
Қордай