О внесении изменения в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 19 июня 2024 года № 200 "Об утверждении профессионального стандарта "Содействие занятости"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 сентября 2025 года № 296
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 19 июня 2024 года № 200 "Об утверждении профессионального стандарта "Содействие занятости" следующее изменение:
профессиональный стандарт "Содействие занятости", утвержденный указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту занятости населения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) в течение пяти календарных дней после подписания настоящего приказа направление его на государственном и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан.
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
С. Жакупова
Приложение к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 29 сентября 2025 года № 296
Профессиональный стандарт "Содействие занятости"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта.
Профессиональный стандарт устанавливает общие требования к знаниям, умениям, навыкам, уровням квалификаций к профессиям (занятиям) в области профессиональной деятельности "Содействие занятости", может быть использован работодателями, организациями образования, центрами признания профессиональных квалификации, а также органами государственной власти и другими заинтересованными сторонами при разработке и реализации политики в области занятости. Профессиональный стандарт применяется на услуги, оказываемые государственной службой занятости, к которым относятся центры трудовой мобильности и карьерные центры.

"Жұмыспен қамтуға жәрдемдесу" кәсіптік стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 19 маусымдағы № 200 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2025 жылғы 29 қыркүйектегі № 296 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жұмыспен қамтуға жәрдемдесу" кәсіптік стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 19 маусымдағы № 200 бұйрығына мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Жұмыспен қамтуға жәрдемдесу" кәсіптік стандарты осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Халықты жұмыспен қамту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде оны мемлекеттік және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
С. Жакупова
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2025 жылғы 29 қыркүйектегі
№ 296 бұйрығына
қосымша
"Жұмыспен қамтуға жәрдемдесу" кәсіптік стандарты
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы.
"Жұмыспен қамтуға жәрдемдесу" кәсіптік стандарты кәсіптік қызмет саласындағы білімге, машыққа, дағдыға, жұмыс тәжірибесіне, біліктілік деңгейлеріне (кәсіптеріне) қойылатын жалпы талаптарды белгілейді, оны жұмыс берушілер, білім беру ұйымдары, кәсіптік біліктілікті тану орталықтары, сондай-ақ мемлекеттік органдар және өзге де мүдделі тараптар жұмыспен қамту саласындағы саясатты әзірлеу және іске асыру кезінде пайдалана алады. Кәсіптік стандарт мемлекеттік жұмыспен қамту қызметі көрсететін қызметтерге қолданылады, оларға еңбек мобильділігі орталықтары мен мансаптық орталықтар жатады.

2. В профессиональном стандарте используются следующие термины и определения:
1) информационно-коммуникационные технологии – совокупность методов работы с электронными информационными ресурсами и методов информационного взаимодействия, осуществляемых с применением аппаратно-программных комплексов и сети телекоммуникаций;
2) знание – изученная и освоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
3) вакансия – свободное рабочее место (должность) у работодателя;
4) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
5) центр трудовой мобильности - юридическое лицо, создаваемое местным исполнительным органом области, города республиканского значения и столицы в целях разработки и реализации мер содействия занятости;
6) организация повышения квалификации работников центров трудовой мобильности (карьерных центров) (далее – организация повышения квалификации) – структурное подразделение Центра развития трудовых ресурсов, осуществляющее повышение квалификации специалистов местных исполнительных органов и центров трудовой мобильности (карьерных центров) в соответствии с подпунктом 2) статьи 16 Социального кодекса Республики Казахстан;
7) рынок труда – сфера формирования спроса и предложения на рабочую силу;
8) работодатель – физическое или юридическое лицо, с которым работник состоит в трудовых отношениях;
9) трудоустройство – комплекс организационных, экономических и правовых мероприятий, призванных способствовать обеспечению занятости населения;
10) индивидуальный план трудоустройства – документ, в котором указываются личные данные безработного, планируемые и реализуемые мероприятия по содействию занятости;
11) безработный – физическое лицо, осуществляющее поиск работы и готовое приступить к работе;
12) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения;
13) профессиональное обучение – обучение, включающее в себя профессиональную подготовку, переподготовку в целях получения новых специальностей (профессий), навыков и повышение квалификации в рамках мер содействия занятости, предусмотренных Социальным кодексом Республики Казахстан;
14) кейс-менеджер – квалификационная категория, соответствующая специалисту, осуществляющему комплексное сопровождение обратившихся лиц, с применением кейс-менеджмента, индивидуального планирования и межведомственного взаимодействия;

2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар – аппараттық-бағдарламалық кешендер мен телекоммуникациялар желісін қолдана отырып жүзеге асырылатын электрондық ақпараттық ресурстармен жұмыс істеу әдістерінің және ақпараттық өзара іс-қимыл әдістерінің жиынтығы;
2) білім – оқыту және жеке тәжірибе арқылы ақпаратты меңгеру нәтижесі, оқу немесе жұмыс саласына қатысты фактілер, қағидаттар, теория және практика жиынтығы; міндетті түрде бағалауға жататын біліктілік компоненті;
3) бос орын – жұмыс берушідегі бос жұмыс орны (лауазымы);
4) дағды – кәсіптік міндетті толығымен орындауға мүмкіндік беретін білімдер мен машықты қолдану қабілеті;
5) еңбек мобильділігі орталығы – жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларын әзірлеу және іске асыру мақсатында облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органы құратын заңды тұлға;
6) еңбек мобильділігі орталықтары (мансап орталықтары) жұмыскерлерінің біліктілігін арттыру ұйымы (бұдан әрі – біліктілікті арттыру ұйымы) – Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 16-бабының 2-тармақшасына сәйкес жергілікті атқарушы органдар мен еңбек мобильділігі орталықтары (мансап орталықтары) мамандарының біліктілігін арттыруды жүзеге асыратын Еңбек ресурстарын дамыту орталығының құрылымдық бөлімшесі;
7) еңбек нарығы – жұмыс күшіне деген сұраныс пен ұсынысты қалыптастыратын сала;
8) жұмыс беруші – қызметкер еңбек қатынастарында тұрған жеке немесе заңды тұлға;
9) жұмысқа орналастыру – халықтың жұмыспен қамтылуын қамтамасыз етуге ықпал етуге арналған ұйымдастырушылық, экономикалық және құқықтық іс-шаралар кешені;
10) жұмысқа орналастырудың жеке жоспары – жұмыссыздың жеке деректері, жұмыспен қамтуға жәрдемдесу бойынша жоспарланатын және іске асырылатын іс-шаралар көрсетілетін құжат;
11) жұмыссыз – жұмыс іздеуші және жұмысқа кірісуге дайын жеке тұлға;
12) кәсіп – қызметкердің кәсіби даярлық дәрежесі, жұмыстың белгілі бір күрделілік дәрежесін орындау үшін қажетті білімінің, шеберлігінің және дағдыларының болуы;
13) кәсіптік оқыту – Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексінде көзделген жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шаралары шеңберінде жаңа мамандықтарды (кәсіптерді), дағдыларды меңгеру және біліктілікті арттыру мақсатында кәсіптік даярлауды, қайта даярлауды қамтитын оқыту;
14) кейс-менеджер – кейс-менеджментті, жеке жоспарлауды және ведомствоаралық өзара іс-қимылды қолдана отырып, қызметіне жүгінген адамдарды кешенді сүйемелдеуді жүзеге асыратын маманға сәйкес келетін біліктілік санаты;

15) компетенция – способность применять навыки, позволяющие выполнять одну или несколько профессиональных задач, составляющих трудовую функцию;
16) карьерный центр – филиал центра трудовой мобильности, осуществляющий выполнение его функций в районах, городах областного и республиканского значения, столице;
17) карьерный консультант – квалификационная категория, присваиваемая специалисту, владеющему навыками первичной консультации, информирования и сопровождения обратившихся лиц по вопросам занятости и карьерного развития.
18) отраслевая рамка квалификаций (ОРК) – документ, разрабатываемый на основе Национального классификатора занятий Республики Казахстан, национальной рамки квалификаций и классифицирующий требования к квалификации специалиста по уровням в зависимости от сложности выполняемых работ и характера используемых знаний, умений и компетенций в отрасли;
19) наставник – квалификационная категория, отражающая высокий уровень профессионализма и опыта, включающая функции методической поддержки, консультирования по сложным случаям и наставничества для специалистов более низких категорий;
20) занятость населения – трудовая деятельность, связанная с удовлетворением личных и общественных потребностей, не противоречащая законодательству Республики Казахстан, приносящая заработок или доход.
3. В профессиональном стандарте используются следующие сокращения:
РК – Республика Казахстан;
ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;
КС - квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих;
ОКЭД - общий государственный классификатор видов экономической деятельности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Наименование профессионального стандарта - "Содействие занятости".
5. Код профессионального стандарта – N78100.
6. Область профессиональной деятельности "Содействие занятости" по ОКЭД классифицируется следующим образом.
Код ОКЭД
Наименование
Секция
N
Деятельность в области административного и вспомогательного обслуживания
Раздел
78
Деятельность в области трудоустройства
Группа
78.1
Деятельность агентств по трудоустройству
Класс
78.10
Деятельность агентств по трудоустройству
Подкласс
78.10.0
Деятельность агентств по трудоустройству
Группа
78.2
Деятельность агентств по временному трудоустройству
Класс
78.20
Деятельность агентств по временному трудоустройству
Подкласс
78.20.0
Деятельность агентств по временному трудоустройству
7. Краткое описание профессионального стандарта, включающее общую характеристику вида трудовой деятельности.
Профессиональный стандарт включает описание требования к уровню квалификации и компетентности к руководителям и специалистам службы занятости.
Область профессиональной деятельности "Содействие занятости" включает следующие виды трудовой деятельности: ведение списка вакансий, содействие работодателям в подборе необходимых работников и предоставление других услуг в сфере занятости, содействие гражданам в поиске подходящей работы, проведение профориентационных собеседований (профориентации) с соискателями, организация социальной адаптации безработных граждан на рынке труда, организация временного трудоустройства граждан и профессионального обучения, предоставление заинтересованным сторонам информации о рынке труда и его тенденциях.
Основная цель профессиональной деятельности - обеспечение равных возможностей гражданам в реализации права на труд и выбор занятости; содействие занятости путем реализации активных мер; реализация мер, направленных на обеспечение социальной защиты граждан на рынке труда.

15) құзыреттілік – қызметкердің кәсіптік және еңбек қызметінде білімін, біліктілігі мен тәжірибесін қолдану қабілеті;
16) мансап орталығы – аудандарда, облыстық және республикалық маңызы бар қалаларда, астанада өз функцияларын орындауды жүзеге асыратын еңбек мобильділігі орталығының филиалы;
17) мансаптық кеңесші – жұмыспен қамту және мансаптық даму мәселелері бойынша жүгінген адамдарға бастапқы консультация беру, оларды хабардар ету және сүйемелдеу дағдыларын меңгерген маманға берілетін біліктілік санаты;
18) салалық біліктілік шеңбері (бұдан әрі - СБШ) – Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіптер сыныптауышының, ұлттық біліктілік шеңберінің негізінде әзірленеді және салада орындалатын жұмыстардың күрделілігіне және пайдаланылатын білімнің, машықтың және құзыреттің сипатына қарай деңгейлер бойынша маманның біліктілігіне қойылатын талаптарды сыныптайтын құжат;
19) тәлімгер – неғұрлым төмен санаттағы мамандар үшін әдістемелік қолдау, күрделі жағдайлар бойынша консультация беру және тәлімгерлік функцияларын қамтитын кәсіпқойлық пен тәжірибенің жоғары деңгейін көрсететін біліктілік санаты;
20) халықты жұмыспен қамту – Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін, жалақы немесе кіріс әкелетін, жеке және қоғамдық қажеттіліктерді қанағаттандыруға байланысты еңбек қызметі.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
ҚР – Қазақстан Республикасы;
БТБА – Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
БА – басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы;
ЭҚЖЖ – Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы мемлекеттік жіктеуіші.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. "Жұмыспен қамтуға жәрдемдесу" кәсіптік стандартының атауы.
5. Кәсіптік стандарт коды – N78100.
6. ЭҚЖЖ бойынша "Жұмыспен қамтуға жәрдемдесу" кәсіптік қызмет саласы келесідей жіктеледі.
ЭҚЖЖ коды
Атауы
Секция
N
Әкімшілік және қосалқы қызмет көрсету саласындағы қызмет
Бөлім
78
Жұмысқа орналастыру саласындағы қызмет
Топ
78.1
Жұмысқа орналастыру жөніндегі агенттіктердің қызметі
Сынып
78.10
Жұмысқа орналастыру жөніндегі агенттіктердің қызметі
Кіші сынып
78.10.0
Жұмысқа орналастыру жөніндегі агенттіктердің қызметі
Топ
78.2
Уақытша жұмысқа орналастыру жөніндегі агенттіктердің қызметі
Сынып
78.20
Уақытша жұмысқа орналастыру жөніндегі агенттіктердің қызметі
Кіші сынып
78.20.0
Уақытша жұмысқа орналастыру жөніндегі агенттіктердің қызметі
7. Еңбек қызметінің жалпы сипаттамасын қамтитын кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы.
Кәсіптік стандарт жұмыспен қамту қызметінің басшылары мен мамандарына қойылатын біліктілік пен құзыреттілік деңгейіне қойылатын талаптардың сипаттамасын қамтиды.
"Жұмыспен қамтуға жәрдемдесу" кәсіптік қызмет саласы мынадай қызмет түрлерін қамтиды: бос жұмыс орындарының тізімін жүргізу, жұмыс берушілерге қажетті қызметкерлерді іріктеуге жәрдемдесу және жұмыспен қамту саласында басқа да қызметтер көрсету, азаматтарға лайықты жұмыс іздеуде жәрдемдесу, жұмыс іздеушілермен кәсіптік бағдарлау сұхбаттасуларын (кәсіптік бағдарлауды) өткізу, жұмыссыз азаматтарға еңбек нарығында әлеуметтік бейімдеуді ұйымдастыру, азаматтар үшін уақытша жұмысқа орналастыруды ұйымдастыру және оларды кәсіптік оқыту, мүдделі тараптарға еңбек нарығы және оның тенденциялары туралы ақпарат беру.
Еңбек қызметінің негізгі мақсаты – азаматтарға еңбек құқығын іске асыруда және жұмыспен қамтуды таңдауда тең мүмкіндіктерді қамтамасыз ету; белсенді шараларды іске асыру арқылы жұмыспен қамтуға жәрдемдесу; еңбек нарығында азаматтарды әлеуметтік қорғауды қамтамсыз етуге бағытталған шараларды іске асыру.

8. Перечень карточек профессий:
1) Руководитель службы занятости – 6 уровень ОРК;
2) Руководитель структурного подразделения службы занятости – 5 уровень ОРК;
3) Специалист по содействию занятости – 4 уровень ОРК;
4) Специалист по содействию занятости – 5 уровень ОРК;
5) Специалист по содействию занятости – 6 уровень ОРК;
6) Специалист по взаимодействию с работодателями – 4 уровень ОРК;
7) Специалист по взаимодействию с работодателями – 5 уровень ОРК;
8) Специалист по взаимодействию с работодателями – 6 уровень ОРК;
9) Специалист по профессиональной подготовке – 4 уровень ОРК;
10) Специалист по профессиональной подготовке – 5 уровень ОРК;
11) Специалист по профессиональной подготовке – 6 уровень ОРК;
12) Аналитик рынка труда – 6 уровень ОРК;
13) Консультант по трудоустройству – 4 уровень ОРК;
14) Консультант по социальной работе – 4 уровень ОРК;
15) Консультант по социальной работе – 5 уровень ОРК;
16) Консультант по социальной работе – 6 уровень ОРК;
17) Ассистент по социальной работе – 4 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Руководитель службы занятости"
Код группы
1210-0
Код наименования занятия
Наименование профессии
Руководитель службы занятости
Уровень квалификации по ОРК
6 уровень
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др. типовых квалификационных характеристик
Приказ исполняющего обязанности Министра труда и социальной защиты населения РК от 25 октября 2017 года № 360 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций социальной защиты и занятости населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16057).
Параграф 4. Директор центра трудовой мобильности
Параграф 3. Директор карьерного центра
Уровень профессионального образования
Высшее образование (социальное или экономическое или юридическое или педагогическое)
Связь с неформальным и информальным образованием
Дополнительное профессиональное образование:
- адаптационное обучение по программе, разработанной организацией повышения квалификации;
- не менее 40 (сорока) академических часов обучения по стандарту учебного курса (модуля), обязательных к прохождению в течение календарного года.
Другие возможные наименования профессии
1210-0-057 Директор центра
1210-0-063 Начальник центра
1210-0-076 Руководитель филиала (сети)
Основная цель
деятельности
Руководство деятельностью службы занятости и ответственность за выполнение задач. Координация и организация работы по предоставлению услуг населению, мониторинг и контроль эффективности действий сотрудников, решение вопросов распределения ресурсов и управления персоналом.
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции

8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Жұмыспен қамту қызметінің басшысы – СБШ 6-деңгей;
2) Жұмыспен қамту қызметінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы – СБШ 5-деңгей;
3) Жұмыспен қамтуға жәрдемдесу жөніндегі маман – СБШ 4-деңгей;
4) Жұмыспен қамтуға жәрдемдесу жөніндегі маман – СБШ 5-деңгей;
5) Жұмыспен қамтуға жәрдемдесу жөніндегі маман – СБШ 6-деңгей;
6) Жұмыс берушілермен өзара іс-қимыл жөніндегі маман – СБШ 4-деңгей;
7) Жұмыс берушілермен өзара іс-қимыл жөніндегі маман – СБШ 5-деңгей;
8) Жұмыс берушілермен өзара іс-қимыл жөніндегі маман – СБШ 6-деңгей;
9) Кәсіптік даярлау жөніндегі маман – СБШ 4-деңгей;
10) Кәсіптік даярлау жөніндегі маман – СБШ 5-деңгей;
11) Кәсіптік даярлау жөніндегі маман – СБШ 6-деңгей;
12) Еңбек нарығының талдаушысы – СБШ 6-деңгей;
13) Жұмысқа орналастыру жөніндегі консультант – СБШ 4-деңгей;
14) Әлеуметтік жұмыс жөніндегі консультант – СБШ 4-деңгей;
15) Әлеуметтік жұмыс жөніндегі консультант – СБШ 5-деңгей;
16) Әлеуметтік жұмыс жөніндегі консультант – СБШ 6-деңгей;
17) Әлеуметтік жұмыс жөніндегі ассистент – СБШ 4-деңгей.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. "Жұмыспен қамту қызметінің басшысы" кәсібінің карточкасы
Топтың коды:
1210-0
Қызмет атауының коды:
Кәсіптің атауы:
Жұмыспен қамту қызметінің басшысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6-деңгей
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
"Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің міндетін атқарушы 2017 жылғы 25 қазандағы № 360 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16057 болып тіркелген).
4-параграф. Еңбек мобильділігі орталығы директоры,
3-параграф. Мансап орталығы директоры
Кәсіптік білім деңгейі
Жоғары білім (әлеуметтік немесе экономикалық немесе құқықтық немесе педагогикалық)
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қосымша кәсіптік білім беру:
- біліктілікті арттыру ұйымы әзірлеген бағдарлама бойынша бейімделетін оқыту;
- күнтізбелік жыл ішінде өтуге міндетті оқу курсы (модуль) стандарты бойынша кемінде 40 (қырық) академиялық сағат.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1210-0-057 - Орталық директоры
1210-0-063 - Орталықтың бастығы
1210-0-076 - Филиал (желінің) басшысы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жұмыспен қамту қызметінің жұмысына басшылық жасау және міндеттерді орындау үшін жауапкершілік. Халыққа қызмет көрсету бойынша жұмысты үйлестіру және ұйымдастыру, қызметкерлердің іс-әрекеттерінің тиімділігін мониторингілеу және бақылау, ресурстарды бөлу және персоналды басқару мәселелерін шешу.
Еңбек функцияларының тізбесі:
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Планирование и организация деятельности службы занятости.
2. Управление и контроль деятельности службы занятости.
3. Мониторинг рынка труда, оценка деятельности службы занятости.
Дополнительные трудовые функции
1. Оказание трудового посредничества и сопровождение обратившихся лиц по вопросам занятости.
Трудовая функция 1: Планирование и организация деятельности службы занятости
Навык 1:
Планирование деятельности службы занятости, предполагаемых результатов работы, сроки, ресурсы
Умения:
1. Планировать деятельность службы занятости и контролировать ее работу.
2. Определять потребность службы занятости в трудовых и материально-технических ресурсах.
3. Осуществлять управленческую деятельность, принимать управленческие решения и оценивать риски, связанные с их реализацией.
4. Использовать инклюзивные подходы в деятельности службы занятости.
5. Формировать цели службы занятости (команды).
6. Разрешать конфликты.
7. Фокусировать внимание коллектива (команды) на успех.
Знания:
1. Нормативные правовые акты в сфере труда, социальной защиты, занятости населения, о персональных данных и их защите, в области противодействия коррупции, бюджетного, налогового и гражданского законодательства.
2. Рынок труда и его тенденции, динамично развивающиеся отрасли региона, обеспечивающие создание рабочих мест.
3. Техники невербального общения.
4. Принципы и подходы создания инклюзивной среды в деятельности службы занятости и в сфере занятости.
Возможность признания навыка
Не рекомендуется.
Навык 2: Организация работы службы занятости по предоставлению услуг
Умения:
1. Оценивать степень исполнения планов и эффективность использования ресурсов.
2. Определять полномочия и распределять задачи по выполнению планов между подразделениями или работниками и устанавливать взаимосвязи между ними.
3. Систематизировать и анализировать правовую, организационную и технологическую информацию, связанную с оказанием услуг в сфере занятости.
4. Использовать прогрессивные формы и методы работы, передовой опыт в области занятости.
Знания:
1. Основные социально-экономические индикаторы региона (уровень безработицы, уровень заработной платы и т.д.).
2. Состав показателей, характеризующих ситуацию на рынке труда, методологии их формирования и источников получения.
3.Информационно-коммуникационные технологии.
4. Методика управления проектами.
5. Природа межличностных отношений.
Возможность признания навыка
Не рекомендуется.
Трудовая функция 2: Управление и контроль деятельности службы занятости
Навык 1:
Достижение целей в изменяющихся условиях деятельности
Умения:

1. Жұмыспен қамту қызметінің жұмысын жоспарлау және ұйымдастыру.
2. Жұмыспен қамту қызметінің жұмысын басқару және бақылау.
3. Жұмыспен қамту қызметін бағалау, еңбек нарығын мониторингілеу.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Жұмыспен қамту мәселелері бойынша еңбек делдалдығын көрсету және жүгінген адамдарды сүйемелдеу.
1-еңбек функциясы:
Жұмыспен қамту қызметінің жұмысын жоспарлау және ұйымдастыру
1-дағды:
Жұмыспен қамту қызметін жоспарлау, болжалды нәтижелер, мерзімдері, ресурстары
Машықтар:
1. Жұмыспен қамту қызметінің жұмысын жоспарлау және оның жұмысын басқару.
2. Ұйымның еңбек және материалдық-техникалық ресурстарға қажеттілігін анықтау.
3. Басқарушылық қызметті жүзеге асыру, басқарушылық шешімдер қабылдау және оларды іске асырумен байланысты тәуекелдерді бағалау.
4. Жұмыспен қамту қызметінде инклюзивті тәсілдерді қолдану.
5. Жұмыспен қамту қызметінің (команданың) мақсатын қалыптастыру.
6. Қақтығыстарды шешу.
7. Ұжымның (команданың) назарын жетістікке аудару.
Білімдер:
1. Еңбек, әлеуметтік қорғау, халықты жұмыспен қамту саласындағы, дербес деректер және оларды қорғау туралы, сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл саласындағы, бюджет, салық және азаматтық заңдар туралы нормативтік құқықтық актілер.
2. Еңбек нарығы және оның тенденциялары, жұмыс орындарын құруды қамтамасыз ететін аймақтың қарқынды дамып келе жатқан салалары.
3. Вербалды емес қарым-қатынас әдістері.
4. Жұмыспен қамту қызметі қызметінде және жұмыспен қамту саласында инклюзивті орта құру қағидаттары мен тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі
Талап етілмейді.
2-дағды: Қызмет көрсету бойынша жұмыспен қамту қызметінің жұмысын ұйымдастыру
Машықтар:
1. Жоспарлардың орындалу дәрежесін және ресурстарды пайдалану тиімділігін бағалау.
2. Бөлімшелер немесе жұмысшылар арасында жоспарларды орындау бойынша өкілеттіктерді анықтау және міндеттерді бөлу және олардың арасында өзара байланыс орнату.
3. Жұмыспен қамту саласында қызмет көрсетуге байланысты құқықтық, ұйымдастырушылық және технологиялық ақпаратты жүйелеу және талдау.
4. Прогрессивті жұмыс формалары мен әдістерін, жұмыспен қамту саласындағы озық тәжірибені қолдану.
Білімдер:
1. Өңірдің негізгі әлеуметтік-экономикалық индикаторлары (жұмыссыздық деңгейі, жалақы деңгейі және т.б.).
2. Еңбек нарығындағы жағдайды сипаттайтын көрсеткіштердің құрамы, оларды қалыптастыру әдістемесі және алу көздері.
3. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар.
4. Жобаларды басқару әдістемесі.
5. Тұлғааралық қатынастардың табиғаты.
Дағдыны тану мүмкіндігі
Талап етілмейді.
2-еңбек функциясы: Жұмыспен қамту қызметінің жұмысын басқару және бақылау
1-дағды:
Өзгермелі қызмет жағдайларында мақсаттарға қол жеткізу
Машықтар:

1. Вести деловую переписку, взаимодействовать с уполномоченными органами исполнительной власти и деловыми партнерами.
2. Применять в работе информационно-коммуникационные технологии.
3. Разрабатывать антикоррупционную политику организации и внедрять меры по предотвращению коррупции, проводить мероприятия, направленные на предотвращение коррупционных рисков.
Знания:
1. Основы стратегического управления.
2. Инструменты управления человеческими ресурсами, методы подбора персонала.
3. Методы активного обучения на рабочем месте.
Возможность признания навыка
Не рекомендуется.
Навык 2: Управление процессами, проектами в службе занятости
Умения:
1. Объединять людей в команды и консолидировать их усилий для достижения общей цели.
2. Формировать систему наставничества, организацию и контроль работы по адаптации персонала на рабочем месте.
3. Контролировать исполнение работниками их должностных обязанностей, исполнение документов по качеству и срокам.
4. Оценивать деятельность службы занятости по доступности, количеству и качеству оказанных услуг.
5. Использовать экономию ресурсов, как критерий при оценке результативности.
Знания:
1. Методы оценки сотрудников.
2. Цели долгосрочного, среднесрочного и текущего планирования.
3. Правила межличностного общения, этики делового общения и межкультурной коммуникации.
Возможность признания навыка
Не рекомендуется.
Трудовая функция 3:
Мониторинг рынка труда, оценка деятельности службы занятости
Навык 1:
Сбор, систематизация, обработка информации о рынке труда
Умения:
1. Контролировать последовательность действий по предоставлению услуг, определенных внутренними регламентами в службе занятости.
2. Контролировать соблюдение работниками кодекса этики и служебного поведения, мероприятий по защите персональных данных.
3. Создавать безопасные условия труда для работников и проводить оценку условий труда.
4. Контролировать расходование финансовых средств, выделенных на выполнение задач.
Знания:
1. Требования по защите персональных данных.
2. Методы коммуникации.
3. Методы и инструменты работы с целевыми группами населения.
4. Методы и инструменты найма и отбора при оказании трудового посредничества.
5. Меры поддержки занятости для безработных.
6. Методы онлайн-консультирования.
Возможность признания навыка
Не рекомендуется.
Навык 2: Анализ результатов мониторинга и принятие решений
Умения:
1. Контролировать показатели работы в области содействия занятости населения и деятельности службы занятости.
2. Оценивать индивидуальный вклад работников в достижении общих целей.
3. Вести деловые переговоры и пользоваться приемами публичных выступлений.
Знания:

1. Іскерлік хат алмасуды жүргізу, атқарушы биліктің уәкілетті органдарымен және іскер серіктестермен өзара іс-қимыл жасау;
2. Жұмыста ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану;
3. Ұйымның сыбайлас жемқорлыққа қарсы саясатын әзірлеу және сыбайлас жемқорлықтың алдын алу жөніндегі шараларды енгізу, сыбайлас жемқорлық тәуекелдерінің алдын алуға бағытталған іс-шараларды жүргізу.
Білімдер:
1. Стратегиялық басқару негіздері.
2. Адам ресурстарын басқару құралдары, кадрларды іріктеу әдістері.
3. Жұмыс орнында белсенді оқыту әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі
Талап етілмейді.
2-дағды: Жұмыспен қамту қызметіндегі процестерді, жобаларды басқару
Машықтар:
1. Адамдарды командаларға біріктіру және ортақ мақсатқа жету үшін олардың күш-жігерін біріктіру.
2. Тәлімгерлік жүйесін қалыптастыру, жұмыс орнында персоналды бейімдеу бойынша жұмысты ұйымдастыру және бақылау.
3. Қызметкерлердің лауазымдық міндеттерін орындауын, сапасы мен мерзімі бойынша құжаттардың орындалуын бақылау.
4. Көрсетілген қызметтердің қолжетімділігі, саны және сапасы бойынша жұмыспен қамту қызметінің жұмысын бағалау.
5. Өнімділікті бағалау кезінде критерий ретінде ресурстарды үнемдеуді пайдалану.
Білімдер:
1. Қызметкерлерді бағалау әдістері.
2. Ұзақ мерзімді, орта мерзімді және ағымдағы жоспарлаудың мақсаттары.
3. Тұлғааралық қарым-қатынас, іскерлік қарым-қатынас этикасы және мәдениетаралық қарым-қатынас ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі
Талап етілмейді.
3-еңбек функциясы:
Жұмыспен қамту қызметінің жұмыспен бағалау, еңбек нарығын мониторингілеу
1-дағды:
Еңбек нарығы туралы, ұйымдағы процестер туралы ақпаратты жинау, жүйелеу, өңдеу
Машықтар:
1. Жұмыспен қамту қызметіндегі ішкі регламенттермен анықталған қызметтерді ұсыну бойынша іс-қимылдардың реттілігін бақылау.
2. Қызметкерлердің этика және қызметтік мінез-құлық кодексін, дербес деректерді қорғау жөніндегі іс-шараларды сақтауын бақылау.
3. Қызметкерлер үшін қауіпсіз еңбек жағдайларын жасау және еңбек жағдайларын бағалауды жүргізу.
4. Тапсырмаларды орындауға бөлінген қаржы қаражатының жұмсалуын бақылау.
Білімдер:
1. Дербес деректерді қорғау жөніндегі талаптар.
2. Байланыс әдістері.
3. Халықтың мақсатты топтарымен жұмыс істеу әдістері мен құралдары.
4. Еңбек делдалдығын көрсету кезінде жалдау және іріктеу әдістері мен құралдары.
5. Жұмыссыздарды жұмыспен қамтуды қолдаудың шаралары.
6. Онлайн кеңес беру әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі
Талап етілмейді.
2-дағды: Бақылау нәтижелерін талдау және шешім қабылдау
Машықтар:
1. Халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесу және жұмыспен қамту қызметінің жұмысы саласындағы жұмыс көрсеткіштерін бақылау.
2. Қызметкерлердің ортақ мақсаттарға қол жеткізуге қосқан жеке үлесін бағалау.
3. Іскерлік келіссөздер жүргізу және көпшілік алдында сөйлеу әдістерін қолдану.
Білімдер:

1. Основы психологии.
2. Этические стандарты.
3. Особенности психологии личности и отдельных категорий граждан.
4. Социально-психологические аспекты помощи лицам, находящимся в трудной жизненной ситуации.
Возможность признания навыка
Не рекомендуется.
Дополнительная трудовая функция 1:
Оказание трудового посредничества и сопровождение обратившихся лиц по вопросам занятости
Навык 1:
Проведение первичного приема и консультирование обратившихся лиц
Умения:
1. Консультировать по вопросам трудоустройства, используя доступную лексику.
2. Объяснять, как работают услуги службы занятости, включая цифровые платформы занятости.
3. Осуществлять регистрацию соискателей.
4. Помогать выбрать подходящие варианты поддержки занятости.
Знания:
1. Нормативные правовые акты в сфере труда, занятости населения, о персональных данных и их защите.
2. Этические стандарты.
3. Методы коммуникации.
4. Основы психологии.
Возможность признания навыка
Не рекомендуется.
Навык 2:
Определение потребностей в трудоустройстве и оценка барьеров к трудоустройству
Умения:
1. Учитывать особенности социального положения и ограничений соискателя.
2. Применять профессиональные методы интервьюирования, обеспечивающих уважительное и непредвзятое получение информации о соискателе.
3. Проводить базовую оценку уровня готовности к трудоустройству.
4. Разделять соискателей на категории (профильные группы) по определенным критериям, исходя из предполагаемой продолжительности периода безработицы соискателя.
Знания:
1. Система и методы профилирования безработных.
2. Социальные аспекты занятости.
3. Работа с уязвимыми группами.
4. Основы психологии.
5. Информационно-коммуникационные технологии.
Возможность признания навыка
Не рекомендуется.
Навык 3:
Разработка и сопровождение индивидуального плана трудоустройства
Умения:
1. Информировать соискателя о целях, структуре и содержании индивидуального плана трудоустройства.
2. Составлять и документировать индивидуальный план трудоустройства.
3. Осуществлять мониторинг выполнения индивидуального плана трудоустройства.
Знания:
1. Методика индивидуального планирования трудовой траектории.
2. Порядок взаимодействия с организациями.
3. Меры поддержки занятости для безработных.
Возможность признания навыка
Не рекомендуется.
Навык 4:
Информирование обратившихся лиц по вопросам трудоустройства
Умения:
1. Предоставлять информацию о рынке труда и вакансиях.
2. Использовать информационно-коммуникационные технологии и онлайн-сервисы для информирования.

1. Психология негіздері.
2. Этикалық стандарттар.
3. Жеке тұлға психологиясының ерекшеліктері және азаматтардың жекелеген санаттары.
4. Өмірлік қиын жағдайға тап болған адамдарға көмектесудің әлеуметтік-психологиялық аспектілері.
Дағдыны тану мүмкіндігі
Талап етілмейді.
Қосымша 1- еңбек функциясы:
Жұмыспен қамту мәселелері бойынша еңбек делдалдығын көрсету және жүгінген адамдарды сүйемелдеу
1-дағды:
Алғашқы қабылдауды өткізу және қызметке жүгінгендерге кеңес беру
Машықтар:
1. Жұмыспен қамту мәселелері бойынша түсінікті лексиканы қолданып кеңес беру.
2. Жұмыспен қамту қызметтерінің, соның ішінде цифрлық жұмыспен қамту платформаларының қалай жұмыс істейтінін түсіндіру.
3. Жұмыс іздеушілерді тіркеуді жүзеге асыру.
4. Жұмыспен қамтуды қолдаудың қолайлы нұсқаларын таңдауға көмектесу.
Білімдер:
1. Еңбек, халықты жұмыспен қамту саласындағы, дербес деректер және оларды қорғау туралы нормативтік құқықтық актілер. 2. Этикалық стандарттар.
3. Коммуникация әдістері.
4. Психология негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі
Талап етілмейді.
2-дағды:
Жұмысқа орналасу қажеттілігін айқындау және жұмысқа орналасуға кедергілерді бағалау
Машықтар:
1. Жұмыс іздеушінің әлеуметтік жағдайы мен шектеулерінің ерекшеліктерін ескеру.
2. Жұмыс іздеуші туралы ақпаратты құрметпен және бейтарап түрде алуды қамтамасыз ететін кәсіби сұхбат жүргізу әдістерін қолдану.
3. Жұмысқа орналасуға дайындық деңгейіне базалық бағалау жүргізу.
4. Жұмыс іздеушінің жұмыссыздық кезеңінің болжамды ұзақтығына сүйене отырып, белгілі бір критерийлер бойынша жұмыс іздеушілерді санаттарға (бейінді топтарға) бөлу.
Білімдер:
1. Жұмыссыздарды бейіндеу жүйесі мен әдістері. 2.Жұмыспен қамтудың әлеуметтік аспектілері. 3. Осал топтармен жұмыс істеу.
4. Психология негіздері.
5. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар.
Дағдыны тану мүмкіндігі
Талап етілмейді.
3-дағды:
Жұмысқа орналастырудың жеке жоспарын әзірлеу және сүйемелдеу
Машықтар:
1. Жұмыс іздеушіні жұмысқа орналастырудың жеке жоспарының мақсаты, құрылымы және мазмұны туралы хабардар етеді.
2. Жұмысқа орналастырудың жеке жоспарын құрастырады және құжаттайды.
3. Жұмысқа орналастырудың жеке жоспарының орындалуына мониторинг жүргізеді.
Білімдер:
1. Еңбек траекториясын жеке жоспарлау әдістемесі.
2. Ұйымдармен өзара іс-қимыл тәртібі.
3. Жұмыссыздар үшін жұмыспен қамтуды қолдау шаралары.
Дағдыны тану мүмкіндігі
Талап етілмейді.
4-дағды:
Жұмысқа орналастыру мәселелері бойынша өтініш берген адамдарды хабардар ету
Машықтар:
1. Еңбек нарығы және бос орындар туралы ақпарат беру.
2. Ақпараттандыру үшін ақпараттық-коммуникациялық технологиялар мен онлайн-сервистерді пайдалану.

3. Объяснять значение основных понятий о рынке труда.
Знания:
1. Структура и динамика регионального и национального рынка труда.
2. Современные цифровые технологии и онлайн-инструменты, используемые в сфере занятости.
3. Методы активного содействия трудоустройству, включая обучение, консультирование и сопровождение.
4. Основы разработки и проведения обучающих мероприятий для различных категорий соискателей.
Возможность признания навыка
Не рекомендуется.
Требования к личностным компетенциям
Стратегическое мышление
Принятие решений
Инициативность
Достижение целей
Лидерство
Списков технических регламентов и национальных стандартов
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Руководитель службы занятости, 7 уровень
10. Карточка профессии "Руководитель структурного подразделения службы занятости"
Код группы
1222-0
Код наименования занятия
Наименование профессии
Руководитель структурного подразделения службы занятости
Уровень квалификации по ОРК
5 уровень
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
Приказ Министра труда и социальной защиты населения РК от 25 октября 2017 года № 360 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций социальной защиты и занятости населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16057).
Параграф 6. Руководитель структурного подразделения (отдела, сектора) центра трудовой мобильности
Параграф 5. Руководитель структурного подразделения (отдела, сектора) карьерного центра
Уровень профессионального образования
Послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Связь с неформальным и информальным образованием
Дополнительное профессиональное образование:
- адаптационное обучение по программе, разработанной организацией повышения квалификации;
- не менее 40 (сорока) академических часов обучения по стандарту учебного курса (модуля), обязательных к прохождению в течение календарного года.
Другие возможные наименования профессий:
Основная цель деятельности
Руководство деятельностью структурного подразделения службы занятости. Организация работы структурного подразделения по оказанию услуг и обеспечение положительных результатов его работы, наставничество для сотрудников и поддержка их профессионального развития.
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Планирование и организация работы структурного подразделения.
2. Контроль деятельности структурного подразделения.
3. Мониторинг рынка труда, качества предоставляемых услуг.
Дополнительные трудовые функции

3. Еңбек нарығы туралы негізгі ұғымдардың мағынасын түсіндіру.
Білімдер:
1. Өңірлік және ұлттық еңбек нарығының құрылымы мен динамикасы.
2. Жұмыспен қамту саласында пайдаланылатын заманауи цифрлық технологиялар мен онлайн-құралдар.
3. Оқытуды, консультация беруді және сүйемелдеуді қоса алғанда, жұмысқа орналасуға белсенді жәрдемдесу әдістері.
4. Жұмыс іздеушілердің әртүрлі санаттары үшін оқыту іс-шараларын әзірлеу және өткізу негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі
Талап етілмейді.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Стратегиялық ойлау
Шешім қабылдау
Бастама
Мақсаттарға жету
Көшбасшылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
СБШ шеңберінде басқа кәсіптермен байланыс
Жұмыспен қамту қызметінің басшысы, 7-деңгей
10. "Жұмыспен қамту қызметінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы"
Топтың коды:
1222-0
Қызмет атауының коды:
Кәсіптің атауы:
Жұмыспен қамту қызметінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5-деңгей
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің міндетін атқарушы 2017 жылғы 25 қазандағы № 360 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16057 болып тіркелген).
6-параграф. Еңбек мобильділігі орталығы құрылымдық бөлімшесінің (бөлім, сектор) басшысы,
5-параграф. Мансап орталығы құрылымдық бөлімшесінің (бөлім, сектор) басшысы
Кәсіптік білім деңгейі
Орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қосымша кәсіптік білім беру:
- біліктілікті арттыру ұйымы әзірлеген бағдарлама бойынша бейімделетін оқыту;
- күнтізбелік жыл ішінде өтуге міндетті оқу курсы (модуль) стандарты бойынша кемінде 40 (қырық) академиялық сағат.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жұмыспен қамту қызметінің құрылымдық бөлімшесінің қызметіне басшылық жасау. Құрылымдық бөлімшенің қызмет көрсету бойынша жұмысын ұйымдастыру және оның жұмысының оң нәтижелерін қамтамасыз ету, қызметкерлерге тәлімгерлік ету және олардың кәсіби дамуын қолдау.
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Құрылымдық бөлімшенің жұмысын жоспарлау және басқару.
2. Құрылымдық бөлімшенің жұмысын бақылау.
3. Еңбек нарығының, көрсетілетін қызметтер сапасының мониторингі.
Қосымша еңбек функциялары:

1. Оказание трудового посредничества и сопровождение обратившихся лиц по вопросам занятости.
Трудовая функция 1: Планирование и организация работы структурного подразделения
Навык 1: Планирование работы структурного подразделения
Умения:
1. Обобщать и систематизировать информацию, касающуюся деятельности подразделения.
2. Планировать деятельность подразделения и сотрудников, контролировать работу.
3. Определять полномочия и распределять задачи по выполнению планов между работниками и устанавливать взаимосвязи между ними.
4. Использовать инклюзивные подходы в деятельности структурного подразделения службы занятости.
5. Вести деловую переписку, взаимодействовать с уполномоченными органами исполнительной власти и деловыми партнерами.
6. Объединять людей в команды и консолидировать их усилия для достижения общей цели.
7. Управлять конфликтами.
Знания:
1. Нормативные правовые акты в сфере труда, социальной защиты, занятости населения, о персональных данных и их защите, в области противодействия коррупции.
2. Рынок труда и его тенденции, динамично развивающиеся отрасли региона, обеспечивающие создание рабочих мест, актуальные профессии на рынке труда.
3. Современные методы подбора персонала.
4. Методика управления проектами.
5. Принципы и подходы создания инклюзивной среды в деятельности службы занятости и в сфере занятости.
Возможность признания навыка
Не рекомендуется.
Навык 2: Организация работы структурного подразделения по предоставлению услуг
Умения:
1. Формировать цели команды.
2. Оценивать степень исполнения планов и эффективность использования ресурсов.
3. Работать с информационно - коммуникационными технологиями, применять в работе методы и системы онлайн-консультирования.
4. Формировать систему наставничества, организацию и контроль работы по адаптации персонала на рабочем месте, проводить обучение подчиненных.
5. Управлять конфликтами.
Знания:
1. Методы и инструменты работы с целевыми группами населения, особенности предоставления им услуг.
2. Методы и инструменты найма и отбора при оказании трудового посредничества.
3. Меры поддержки занятости для безработных.
4. Методы онлайн-консультирования.
5. Основы психологии.
6. Методы коммуникации.
Возможность признания навыка
Не рекомендуется.
Трудовая функция 2: Контроль деятельности структурного подразделения
Навык 1: Обобщение и систематизация информации, касающейся деятельности структурного подразделения
Умения:
1. Оценивать деятельность подразделения по доступности, количеству и качеству оказанных услуг.
2. Информировать население о ситуации на рынке труда.

1. Жұмыспен қамту мәселелері бойынша еңбек делдалдығын көрсету және жүгінген адамдарды сүйемелдеу.
1-еңбек функциясы:
Құрылымдық бөлімшенің жұмысын жоспарлау және басқару
1-дағды:
Құрылымдық бөлімшенің жұмысын жоспарлау
Машықтар:
1. Бөлімшенің қызметіне қатысты ақпаратты жинақтау және жүйелеу.
2. Бөлімше мен қызметкерлердің қызметін жоспарлау, жұмысты бақылау.
3. Жұмысшылар арасында жоспарларды орындау бойынша өкілеттіктерді анықтау және міндеттерді бөлу және олардың арасында өзара байланыс орнату.
4. Жұмыспен қамту қызметінің құрылымдық бөлімшесінің қызметінде инклюзивті тәсілдерді қолдану.
5. Іскерлік хат алмасуды жүргізу, атқарушы биліктің уәкілетті органдарымен және іскер серіктестермен өзара іс-қимыл жасау.
6. Адамдарды командаларға біріктіру және ортақ мақсатқа жету үшін олардың күш-жігерін біріктіру.
7. Дауларды шешу.
Білімдер:
1. Еңбек, әлеуметтік қорғау, халықты жұмыспен қамту саласындағы, дербес деректер және оларды қорғау туралы, сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл саласындағы нормативтік құқықтық актілер.
2. Еңбек нарығы және оның тенденциялары, жұмыс орындарын құруды қамтамасыз ететін аймақтың қарқынды дамып келе жатқан салалары, еңбек нарығындағы өзекті кәсіптер.
3. Кадрларды іріктеудің заманауи әдістері.
4.Жобаларды басқару әдістемесі.
5. Жұмыспен қамту қызметі қызметінде және жұмыспен қамту саласында инклюзивті орта құру қағидаттары мен тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
2-дағды:
Қызмет көрсету бойынша құрылымдық бөлімшенің жұмысын ұйымдастыру
Машықтар:
1. Команданың мақсаттарын қалыптастыру.
2. Жоспарлардың орындалу дәрежесін және ресурстарды пайдалану тиімділігін бағалау.
3. Ақпараттық - коммуникациялық технологиялармен жұмыс істеу, жұмыста онлайн-кеңес беру әдістері мен жүйелерін қолдану.
4. Тәлімгерлік жүйесін қалыптастыру, жұмыс орнында персоналды бейімдеу бойынша жұмысты ұйымдастыру және бақылау, бағыныштыларды оқытуды жүргізу.
5. Дауларды шешу.
Білімдер:
1. Халықтың мақсатты топтарымен жұмыс істеу әдістері мен құралдары, оларға қызмет көрсету ерекшеліктері.
2. Еңбек делдалдығын көрсету кезінде жалдау және іріктеу әдістері мен құралдары.
3.Жұмыссыздарды жұмыспен қамтуды қолдаудың шаралары.
4. Онлайн кеңес беру әдістері.
5. Психология негіздері.
6. Байланыс әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
2-еңбек функциясы:
Құрылымдық бөлімшенің жұмысын бақылау
1-дағды:
Құрылымдық бөлімшенің қызметіне қатысты ақпаратты жинақтау және жүйелеу
Машықтар:
1. Көрсетілген қызметтердің қолжетімділігі, саны және сапасы бойынша бөлімшенің қызметін бағалау.
2. Халыққа еңбек нарығындағы жағдай туралы хабардар ету.

3. Контролировать показатели работы в области содействия занятости населения и деятельности подразделения.
Знания:
1. Социально-психологические аспекты помощи лицам, находящимся в трудной жизненной ситуации.
2. Основы стратегического управления.
3. Методы активного обучения на рабочем месте.
Возможность признания навыка
Не рекомендуется.
Навык 2: Анализ информации, принятие решений, управление процессами
Умения:
1. Использовать экономию ресурсов, как критерий при оценке результативности.
2. Вести деловые переговоры и пользоваться приемами публичных выступлений.
Знания:
1. Методы оценки сотрудников.
2. Информационно-коммуникационные технологии.
3. Этические стандарты.
Возможность признания навыка
Не рекомендуется.
Трудовая функция 3:
Мониторинг рынка труда, качества предоставляемых услуг
Навык 1:
Сбор, систематизация, обработка информации о рынке труда, о предоставляемых услугах, об эффективности действий специалистов подразделения
Умения:
1. Вести документацию и служебную переписку в соответствии с требованиями руководящих документов, правил и порядка ведения делопроизводства.
2. Выполнять привычные операции в условиях стресса, контролировать эмоции и поведение в трудных ситуациях.
Знания:
1. Методы межличностного и делового общения, и другие методы коммуникации.
2. Правила и порядок ведения делопроизводства, порядок представления отчетности.
Возможность признания навыка
Не рекомендуется.
Навык 2: Анализ результатов мониторинга и принятие решений
Умения:
1. Проводить мониторинг и анализ эффективности деятельности специалистов по оказанию услуг населению по вопросам занятости населения.
2. Осуществлять контроль за исполнением специалистами их должностных инструкций, исполнения документов по качеству и срокам.
3. Контролировать качество оказываемых услуг.
Знания:
1. Демографическая ситуация, специфика социально-экономического развития региона.
2. Рынок труда и его тенденции, динамично развивающиеся отрасли региона, обеспечивающие создание рабочих мест, актуальные профессии на рынке труда.
Возможность признания навыка
Не рекомендуется.
Дополнительная трудовая функция 1:
Оказание трудового посредничества и сопровождение обратившихся лиц по вопросам занятости
Навык 1:
Проведение первичного приема и консультирование обратившихся лиц
Умения:
1. Консультировать по вопросам трудоустройства, используя доступную лексику
2. Объяснять, как работают услуги службы занятости, включая цифровые платформы занятости.
3. Осуществлять регистрацию соискателей.
4. Помогать выбрать подходящие варианты поддержки занятости.
Знания:

3. Халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесу және бөлімше қызметі саласындағы жұмыс көрсеткіштерін бақылау.
Білімдер:
1. Өмірлік қиын жағдайға тап болған адамдарға көмектесудің әлеуметтік-психологиялық аспектілері.
2. Стратегиялық басқару негіздері.
3. Жұмыс орнында белсенді оқыту әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
2-дағды:
Ақпаратты талдау, шешім қабылдау, процестерді басқару
Машықтар:
1. Өнімділікті бағалау кезінде критерий ретінде ресурстарды үнемдеуді пайдалану.
2. Іскерлік келіссөздер жүргізу және көпшілік алдында сөйлеу әдістерін қолдану.
Білімдер:
1. Қызметкерлерді бағалау әдістері.
2.Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар.
3. Этикалық стандарттар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
3-еңбек функциясы:
Еңбек нарығының, көрсетілетін қызметтер сапасының мониторингі
1-дағды:
Еңбек нарығы туралы, көрсетілетін қызметтер туралы, бөлімше мамандарының іс-қимылдарының тиімділігі туралы ақпаратты жинау, жүйелеу, өңдеу
Машықтар:
1. Құжаттаманы және қызметтік хат алмасуды басшылық құжаттардың, іс жүргізудің қағидалары мен тәртібінің талаптарына сәйкес жүргізу.
2. Стресс жағдайында әдеттегі операцияларды орындау, қиын жағдайларда эмоциялар мен мінез-құлықты бақылау.
Білімдер:
1. Тұлғааралық және іскерлік қарым-қатынас әдістері және басқа байланыс әдістері.
2. Іс қағаздарын жүргізу қағидалары мен тәртібі, есептілікті ұсыну тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
2-дағды:
Бақылау нәтижелерін талдау және шешім қабылдау
Машықтар:
1. Халықты жұмыспен қамту мәселелері бойынша халыққа қызмет көрсету бойынша мамандар қызметінің тиімділігіне мониторинг және талдау жүргізу.
2. Мамандардың лауазымдық нұсқаулықтарын орындауын, сапасы мен мерзімі бойынша құжаттардың орындалуын бақылауды жүзеге асыру.
3. Көрсетілетін қызметтердің сапасын бақылау.
Білімдер:
1. Демографиялық ахуал, өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуының ерекшелігі.
2. Еңбек нарығы және оның тенденциялары, жұмыс орындарын құруды қамтамасыз ететін аймақтың қарқынды дамып келе жатқан салалары, еңбек нарығындағы өзекті кәсіптер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
Қосымша 1- еңбек функциясы:
Жұмыспен қамту мәселелері бойынша еңбек делдалдығын көрсету және жүгінген адамдарды сүйемелдеу
1-дағды:
Алғашқы қабылдауды өткізу және қызметке жүгінген адамдарға кеңес беру
Машықтар:
1. Жұмыспен қамту мәселелері бойынша түсінікті лексиканы қолданып кеңес беру.
2. Жұмыспен қамту қызметтерінің, соның ішінде цифрлық жұмыспен қамту платформаларының қалай жұмыс істейтінін түсіндіру.
3. Жұмыс іздеушілерді тіркеуді жүзеге асыру.
4. Жұмыспен қамтуды қолдаудың қолайлы нұсқаларын таңдауға көмектесу.
Білімдер:

11. Карточка профессии "Специалист по содействию занятости"
Код группы
3333-0
Код наименования занятия
Наименование профессии
Специалист по содействию занятости
Уровень квалификации по ОРК
4 уровень
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
Приказ Министра труда и социальной защиты населения РК от 25 октября 2017 года № 360 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций социальной защиты и занятости населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16057).
Параграф 8. Специалист структурного подразделения (отдела, сектора, группы) центра трудовой мобильности
Параграф 7. Специалист структурного подразделения (отдела, сектора, группы) карьерного центра
Уровень профессионального образования
Без категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование, без предъявления требований к стажу работы по специальности;
Карьерный консультант: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование и стаж работы в системе занятости и (или) социальной защиты населения в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 3 лет
Связь с неформальным и информальным образованием
Дополнительное профессиональное образование:
- адаптационное обучение по программе, разработанной организацией повышения квалификации;
- не менее 40 (сорока) академических часов обучения по стандарту учебного курса (модуля), обязательных к прохождению в течение календарного года.
Другие возможные наименования профессии
2422-1-008 Консультант в области карьерного роста
2422-1-023 Специалист по трудовым ресурсам
3333-0-001 Агент по занятости
3333-0-002 Агент по подбору подходящей работы
3333-0-006 Агент по трудоустройству
3333-0-008 Инспектор по трудоустройству
3333-0-009 Консультант по трудоустройству
3333-0-010 Служащий по содействию занятости населения
Основная цель деятельности
Оказание услуг в сфере занятости, содействовать занятости безработных лиц, помощь соискателям в определении карьерных интересов и потребностей, оказывать поддержку работодателям в поиске работников
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Оказание трудового посредничества соискателям и работодателям.
2. Проведение профориентационных собеседований с соискателями.
3. Мониторинг оказания трудового посредничества.
Дополнительные трудовые функции
Трудовая функция 1:
Оказание трудового посредничества соискателям и работодателям
Навык 1:
Проведение первичного приема
Умения:

11. "Жұмыспен қамтуға жәрдемдесу жөніндегі маман" кәсібінің карточкасы
Топтың коды:
3333-0
Қызмет атауының коды:
Кәсіптің атауы:
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесу жөніндегі маман
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4-деңгей
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің міндетін атқарушы 2017 жылғы 25 қазандағы № 360 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16057 болып тіркелген).
8-параграф. Еңбек мобильділігі орталығының құрылымдық бөлімшесінің (бөлімінің, секторының, тобының) маманы,
7-параграф. Мансап орталығының құрылымдық бөлімшесінің (бөлімінің, секторының, тобының) маманы
Кәсіптік білім деңгейі:
Санатсыз: техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім, мамандығы бойынша жұмыс өтіліне талап қойылмайды;
Мансаптық кеңесші: техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және біліктілігі орташа деңгейдегі санаты жоқ маман лауазымында халықты жұмыспен қамту және (немесе) әлеуметтік қорғау жүйесіндегі жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қосымша кәсіптік білім беру:
- біліктілікті арттыру ұйымы әзірлеген бағдарлама бойынша бейімделетін оқыту;
- күнтізбелік жыл ішінде өтуге міндетті оқу курсы (модуль) стандарты бойынша кемінде 40 (қырық) академиялық сағат.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2422-1-008 - Карьералық өсу саласындағы консультант
2422-1-023 - Еңбек ресрустары жөніндегі маман
3333-0-001 - Жұмыспен қамту жөніндегі агент
3333-0-002 - Сәйкес келетін жұмысты таңдау жөніндегі агент
3333-0-006 - Жұмысқа орналастыру жөніндегі агент
3333-0-008 - Жұмысқа орналастыру жөніндегі инспектор
3333-0-009 - Жұмысқа орналастыру жөніндегі консультант
3333-0-010 - Тұрғындарды жұмыспен қамту жөніндегі қызметші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жұмыспен қамту саласында клиенттерге қызмет көрсету, жұмыссыз адамдарды жұмыспен қамтуға жәрдемдесу, жұмыс іздеушілерге мансаптық мүдделер мен қажеттіліктерді айқындауға көмектесу, жұмыс берушілерге қызметкерлерді іздеуде қолдау көрсету
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жұмыс іздеушілер мен жұмыс берушілерге еңбек делдалдығын көрсету.
2. Жұмыс іздеушілермен кәсіптік бағдарлау әңгімелесулерін өткізу.
3. Еңбек делдалдығын көрсету мониторингі.
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Жұмыс іздеушілер мен жұмыс берушілерге еңбек делдалдығын көрсету
1-дағды:
Алғашқы қабылдауды өткізу
Машықтар:

1. Обеспечить благоприятную среду для общения с соискателем и работодателем, проявляя уважение, воздерживаясь от предрассудков и стереотипов и проявляя терпение.
2. Использовать профессиональную лексику и разъяснять информацию соискателю и работодателю.
3. Определять знания, навыки, мотивацию и обстоятельства соискателя в соответствии с требованиями рынка труда.
4. Анализировать требования работодателей к работникам.
5. Оценивать сильные стороны и препятствия, связанные с трудоустройством соискателя.
6. Объяснять соискателю и работодателю результаты и последствия оценки.
7. Использовать инклюзивные подходы при предоставлении услуг.
Дополнительные умения для категории "карьерный консультант":
-анализировать профиль соискателя с учетом потенциала трудоустройства, используя методы интервью и наблюдения;
-сопоставлять ожидания соискателя и предложения работодателей, выявляя зоны несовпадения и точки роста;
-формировать рекомендации по дальнейшему маршруту трудоустройства.
Знания:
1. Нормативные правовые акты в сфере труда, занятости населения, о персональных данных и их защите.
2. Рынок труда и его тенденции, актуальные профессии на рынке труда.
3. Политика создания рабочих мест.
4. Система социального обеспечения.
5. Методы коммуникации.
6. Методы и инструменты работы с целевыми группами населения.
7. Методы и инструменты найма и отбора при оказании трудового посредничества.
8. Принципы и подходы создания инклюзивной среды в деятельности службы занятости и в сфере занятости.
Возможность признания навыка
Не рекомендуется.
Навык 2:
Регистрация обратившихся лиц
Умения:
1. Выстраивать взаимодействие с соискателем и работодателем с учетом их психологических особенностей.
2. Понимать особенности целевых групп граждан, учитывать социальный статус и возможные ограничения.
3. Мотивировать, вдохновлять и поддерживать соискателей и работодателей путем плодотворного взаимодействия.
4. Распределять безработных по категориям, исходя из предполагаемой длительности периода безработицы (профилирование).
5. Говорить ясно и кратко, подчеркивая ключевые моменты.
6. Проявлять уважение к мнению соискателя и работодателя.
Знания:
1. Система и методы профилирования безработных, разработка индивидуального плана трудоустройства.
2. Меры поддержки занятости для безработных.
3. Методы онлайн-консультирования.
4. Основы психологии.
5. Информационно-коммуникационные технологий.
Возможность признания навыка
Не рекомендуется.
Трудовая функция 2: Проведение профориентационных собеседований с соискателями
Навык 1:
Определение карьерных интересов, ожиданий и потребностей соискателей
Умения:

1. Жұмыс іздеушімен және жұмыс берушімен қарым-қатынас жасау үшін қолайлы ортаны қамтамасыз ету, сыйластық көрсету, теріс көзқарастар мен стереотиптерденындардан бас тарту және сабырлық таныту.
2. Кәсіби лексиканы қолдану және ізденушіге және жұмыс берушіге ақпаратты түсіндіру.
3. Еңбек нарығының талаптарына сәйкес ізденушінің білімін, дағдыларын, ынтасын және жағдайын анықтау.
4. Жұмыс берушілердің қызметкерлерге қоятын талаптарын талдау.
5. Жұмыс ізденушіні жұмысқа орналастыруға байланысты күшті жақтары мен кедергілерін бағалау.
6. Жұмыс іздеушіге және жұмыс берушіге бағалаудың нәтижелері мен салдарын түсіндіру.
7. Қызметтерді ұсыну кезінде инклюзивті тәсілдерді пайдалану.
"Мансаптық кеңесші" санаты үшін қосымша машықтар:
- сұхбаттасу және бақылау әдістерін пайдалана отырып, жұмысқа орналасу әлеуетін ескере отырып, жұмыс іздеушінің бейінін талдау;
- сәйкессіздік аймақтары мен өсу нүктелерін анықтай отырып, ізденушінің күтулері мен жұмыс берушілердің ұсыныстарын салыстыру;
- жұмысқа орналастырудың одан арғы бағыты бойынша ұсынымдар қалыптастыру.
Білімдер:
1. Еңбек, халықты жұмыспен қамту саласындағы, дербес деректер және оларды қорғау туралы нормативтік құқықтық актілер.
2. Еңбек нарығы және оның үрдістері, еңбек нарығындағы өзекті кәсіптер.
3. Жұмыс орындарын құру саясаты.
4. Әлеуметтік қамсыздандыру жүйесі.
5. Коммуникация әдістері.
6. Халықтың нысаналы топтарымен жұмыс істеу әдістері мен құралдары.
7. Еңбек делдалдығын көрсету кезінде жалдау және іріктеу әдістері мен құралдары.
8. Жұмыспен қамту қызметі мен жұмыспен қамту саласындағы инклюзивті ортаны құру қағидаттары мен тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
2-дағды:
Қызметке жүгінген адамдарды тіркеу
Машықтар:
1. Жұмыс іздеушімен және жұмыс берушімен олардың психологиялық ерекшеліктерін ескере отырып өзара іс-қимыл жасау.
2. Азаматтардың мақсатты топтарының ерекшеліктерін түсіну, әлеуметтік мәртебе мен ықтимал шектеулерді ескеру.
3. Жұмыс іздеушілер мен жұмыс берушілерді жемісті өзара іс-қимыл арқылы ынталандыру, шабыттандыру және қолдау.
4. Жұмыссыздар санаттары бойынша жұмыссыздық кезеңінің болжамды ұзақтығына қарай бөлінсін (бейіндеу).
5. Негізгі сәттерді баса айта отырып, айқын және қысқаша сөйлеу.
6. Жұмыс іздеушінің және жұмыс берушінің пікірін құрметтеу.
Білімдер:
1. Жұмыссыздарды бейіндеу жүйесі мен әдістері, жұмысқа орналастырудың жеке жоспарын әзірлеу.
2. Жұмыссыздар үшін жұмыспен қамтуды қолдау шаралары.
3. Онлайн кеңес беру әдістері.
4. Психология негіздері.
5. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
2-еңбек функциясы:
Жұмыс іздеушілермен кәсіптік бағдарлау әңгімелесулерін өткізу
1-дағды:
Жұмыс іздеушілердің мансаптық қызығушылықтарын, үміттері мен қажеттіліктерін анықтау
Машықтар:

1. Разрабатывать совместно с соискателем индивидуальный план его трудоустройства, контролировать его исполнение.
2. Собирать и анализировать информацию для определения видов и форм услуг, необходимых соискателю.
3. Определять стратегии устранения непрофессиональных барьеров, которые могут повлиять на возможности трудоустройства.
4. Сопоставлять требования к работе с индивидуальными характеристиками и ожиданиями соискателей.
5. Управлять конфликтами.
6. Приобретать, обновлять и применять новые знания в профессиональной области, в том числе об уязвимых группах населения и политике на рынке труда.
Дополнительные умения для категории "карьерный консультант":
-разрабатывать индивидуальные планы трудоустройства с учетом карьерных интересов, трудового потенциала и доступных программ поддержки;
-использовать расширенные инструменты профессиональной диагностики для выявления предпочтений и навыков соискателя;
-разрабатывать стратегию развития трудовых навыков соискателя, включая направления для переобучения;
-эффективно управлять конфликтами, связанными с ожиданиями и реальными возможностями соискателя;
-адаптировать рекомендации для уязвимых категорий с учетом социальной и профессиональной ситуации.
Знания:
1. Этические стандарты.
2. Особенности психологии личности и отдельных категорий граждан.
3. Социально-психологические аспекты помощи лицам, находящимся в трудной жизненной ситуации.
4. Теории консультирования и необходимые техники.
5. Техники невербального общения.
6. Природа межличностных отношений.
7. Техники работы в группе и индивидуально.
Возможность признания навыка
Не рекомендуется.
Навык 2:
Предоставление соискателям и работодателям информации о рынке труда региона и потребности в квалифицированных кадрах
Умение:
1. Оценивать эффективность процесса трудового посредничества.
2. Использовать экономию ресурсов, как критерий при оценке результативности.
3. Анализировать и структурировать проблему, определять и рассматривать возможные варианты выхода из положения, принимать решения и разрешать трудности.
4. Применять знания о методах и инструментах найма и отбора при оказании трудового посредничества.
5. Следовать последним тенденциям управления персоналом.
6. Обучать соискателей процессу трудоустройства, включая составление резюме, подготовку к собеседованию и др.
Дополнительные умения для категории "карьерный консультант":
-применять методы анализа рынка труда для подбора подходящих вакансий и востребованных направлений обучения;
-разрабатывать рекомендации для соискателей по адаптации к актуальным требованиям работодателей;
-анализировать причины неэффективности взаимодействия соискателя и работодателя и вносить корректировки в процесс;
-проводить групповые консультации и тренинги с учетом уровня подготовки соискателей.
Знания:

1. Жұмыс іздеушімен бірлесіп оны жұмысқа орналастырудың жеке жоспарын әзірлеу, оның орындалуын бақылау.
2. Жұмыс іздеушіге қажетті қызмет түрлері мен нысандарын анықтау үшін ақпаратты жинау және талдау.
3. Жұмысқа орналасу мүмкіндіктеріне әсер етуі мүмкін кәсіби емес кедергілерді жою стратегияларын анықтау.
4. Жұмысқа қойылатын талаптарды жұмыс іздеушілердің жеке сипаттамалары мен үміттерімен салыстыру.
5. Дауларды шешу.
6. Кәсіптік салада, оның ішінде халықтың осал топтары мен еңбек нарығындағы саясат туралы жаңа білімге ие болу, оны жаңарту және қолдану.
"Мансаптық кеңесші" санаты үшін қосымша машықтары:
- мансаптық мүдделерді, еңбек әлеуетін және қолжетімді қолдау бағдарламаларын ескере отырып, жұмысқа орналастырудың жеке жоспарларын әзірлеу;
- жұмыс іздеушінің артықшылықтары мен дағдыларын анықтау үшін кәсіптік диагностиканың кеңейтілген құралдарын қолдану;
- қайта оқытуға арналған бағыттарды қоса алғанда, жұмыс іздеушінің еңбек дағдыларын дамыту стратегиясын әзірлеу;
- жұмыс іздеушінің күтулеріне және нақты мүмкіндіктеріне байланысты жанжалдарды тиімді басқару;
- әлеуметтік және кәсіби жағдайды ескере отырып, осал санаттарға арналған ұсынымдарды бейімдеу.
Білімдер:
1. Этикалық стандарттар.
2. Жеке тұлға психологиясының ерекшеліктері және азаматтардың жекелеген санаттары.
3. Өмірлік қиын жағдайға тап болған адамдарға көмектесудің әлеуметтік-психологиялық аспектілері.
4. Кеңес беру теориялары және қажетті әдістер.
5. Вербалды емес қарым-қатынас әдістері.
6. Тұлғааралық қатынастардың табиғаты.
7. Топта және жеке жұмыс әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
2-дағды:
Жұмыс іздеушілер мен жұмыс берушілерге өңірдің еңбек нарығы және білікті кадрларға қажеттілік туралы ақпарат беру
Машықтар:
1. Еңбек делдалдығы процесінің тиімділігін бағалау.
2. Өнімділікті бағалау кезінде критерий ретінде ресурстарды үнемдеуді пайдалану.
3. Мәселені талдау және құрылымдау, жағдайдан шығудың мүмкін нұсқаларын анықтау және қарастыру, шешім қабылдау және қиындықтарды шешу.
4. Еңбек делдалдығын көрсету кезінде жалдау және іріктеу әдістері мен құралдары туралы білімдерді қолдану.
5. Персоналды басқарудың соңғы тенденцияларын ұстану.
6. Жұмыс іздеушілерді жұмысқа орналасу процесіне, соның ішінде түйіндеме жасауға, сұхбаттасуға дайындау және т. б. үйрету.
"Мансаптық кеңесші" санаты үшін қосымша машықтар:
- лайықты бос орындар мен оқытудың сұранысқа ие бағыттарын таңдау үшін еңбек нарығын талдау әдістерін қолдану;
- жұмыс берушілердің өзекті талаптарына бейімделу бойынша ізденушілер үшін ұсынымдар әзірлеу;
- жұмыс іздеуші мен жұмыс берушінің өзара іс-қимылының тиімсіздігінің себептерін талдау және процеске түзетулер енгізу;
- жұмыс іздеушілердің дайындық деңгейін ескере отырып, топтық консультациялар мен тренингтер өткізу.
Білімдер:

1. Методы и инструменты работы с целевыми группами населения.
2. Методы и инструменты найма и отбора при оказании трудового посредничества.
3. Система и методы профилирования безработных, разработки индивидуального плана трудоустройства.
4. Меры поддержки занятости для безработных.
5. Методы онлайн-консультирования.
6. Основы психологии.
7. Информационно-коммуникационные технологии.
8. Этические стандарты.
9. Особенности психологии личности и отдельных категорий граждан.
10. Социально-психологические аспекты помощи лицам, находящимся в трудной жизненной ситуации.
Возможность признания навыка
Не рекомендуется.
Трудовая функция 3:
Мониторинг оказания трудового посредничества
Навык 1:
Определение показателей затрат, процессов и результативности, обработка информации о предоставляемых услугах
Умения:
1. Применять клиентоориентированный и проактивный подход при предоставлении услуг.
2. Работать с информационно - коммуникационными технологиями, применять в работе методы и системы онлайн-консультирования.
3. Выполнять привычные операции в условиях стресса, контролировать эмоции и поведение в трудных ситуациях.
Знания:
1. Нормативные правовые акты в сфере труда, занятости населения, о персональных данных и их защите.
2. Рынок труда и его тенденции, актуальные профессии на рынке труда.
3. Политика создания рабочих мест.
Возможность признания навыка
Не рекомендуется.
Навык 2:
Анализировать результаты мониторинга и принимать решения
Умения:
1. Работать с информационно - коммуникационными технологиями, применять в работе методы и системы онлайн-консультирования.
2. Анализировать и структурировать проблему, определять и рассматривать возможные варианты выхода из положения, принимать решения и разрешать трудности.
3. Обобщать и представлять государственным органам в установленные сроки аналитическую и статистическую информацию в сфере занятости населения.
Знания:
1. Нормативные правовые акты в сфере труда, занятости населения, о персональных данных и их защите.
2. Рынок труда и его тенденции, актуальные профессии на рынке труда.
3. Политика создания рабочих мест.
Возможность признания навыка
Не рекомендуется.
Требования к личностным компетенциям
Коммуникативность
Толерантность к различиям (этническим, культурным, социальным)
Честность
Создание комфортной атмосферы
Стрессоустойчивость
Список технических регламентов и национальных стандартов
-
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Специалист по содействию занятости, 5 уровень
Специалист по содействию занятости, 6 уровень

1. Жұмыс іздеушілер мен жұмыс берушілердің мақсатты топтарымен жұмыс істеу әдістері мен құралдары.
2. Еңбек делдалдығын көрсету кезінде жалдау және іріктеу әдістері мен құралдары.
3. Жұмыссыздарды бейіндеу, жұмысқа орналастырудың жеке жоспарын әзірлеу жүйесі мен әдістері.
4. Жұмыссыздарды жұмыспен қамтуды қолдаудың шаралары.
5. Онлайн кеңес беру әдістері.
6. Психология негіздері.
7.Ақпараттық - коммуникациялық технологиялар.
8. Этикалық стандарттар.
9. Жеке тұлға психологиясының ерекшеліктері және азаматтардың жекелеген санаттары.
10. Өмірлік қиын жағдайға тап болған адамдарға көмектесудің әлеуметтік-психологиялық аспектілері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
3-еңбек функциясы: Еңбек делдалдығын көрсету мониторингі
1-дағды:
Шығындар, процестер және тиімділік көрсеткіштерін анықтау, көрсетілетін қызметтер туралы ақпаратты жинау, жүйелеу, өңдеу
Машықтар:
1. Қызмет көрсету кезінде клиентке бағдарланған және проактивті тәсілді қолдану.
2. Ақпараттық - коммуникациялық технологиялармен жұмыс істеу, жұмыста онлайн-кеңес беру әдістері мен жүйелерін қолдану.
3. Стресс жағдайында әдеттегі операцияларды орындау, қиын жағдайларда эмоциялар мен мінез-құлықты бақылау.
Білімдер:
1. Еңбек, халықты жұмыспен қамту саласындағы, дербес деректер және оларды қорғау туралы нормативтік құқықтық актілері.
2. Еңбек нарығы және оның тенденциялары, еңбек нарығындағы өзекті кәсіптері.
3. Жұмыс орындарын құру саясаты.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
2-дағды:
Бақылау нәтижелерін талдау және шешім қабылдау
Машықтар:
1. Ақпараттық - коммуникациялық технологиялармен жұмыс істеу, жұмыста онлайн-кеңес беру әдістері мен жүйелерін қолдану.
2. Мәселені талдау және құрылымдау, жағдайдан шығудың мүмкін нұсқаларын анықтау және қарастыру, шешім қабылдау және қиындықтарды шешу.
3. Халықты жұмыспен қамту саласындағы талдамалық және статистикалық ақпаратты белгіленген мерзімде жинақтап, мемлекеттік органдарға ұсыну.
Білімдер:
1. Еңбек, халықты жұмыспен қамту саласындағы, дербес деректер және оларды қорғау туралы нормативтік құқықтық актілер.
2. Еңбек нарығы және оның тенденциялары, еңбек нарығындағы өзекті кәсіптер.
3. Жұмыс орындарын құру саясаты.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Коммуникативтілік
Айырмашылықтарға төзімділік (этникалық, мәдени, әлеуметтік)
Адалдық
Жайлы атмосфера құру
Стресске төзімділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
-
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесу жөніндегі маман, 5-деңгей
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесу жөніндегі маман, 6-деңгей

1. Оказание трудового посредничества соискателям и работодателям.
2. Проведение профориентационных собеседований с соискателями.
3. Мониторинг оказания трудового посредничества.
Дополнительные трудовые функции
Трудовая функция 1:
Оказание трудового посредничества соискателям и работодателям
Навык 1:
Проведение первичного приема
Умения:
1. Обеспечить благоприятную среду для общения с соискателем и работодателем, проявляя уважение, воздерживаясь от предрассудков и стереотипов и проявляя терпение.
2. Использовать профессиональную лексику и разъяснять информацию соискателю и работодателю.
3. Определять знания, навыки, мотивацию и обстоятельства соискателя в соответствии с требованиями рынка труда.
4. Анализировать требования работодателей к работникам.
5. Оценивать сильные стороны и препятствия, связанные с трудоустройством соискателя.
6. Объяснять соискателю и работодателю результаты и последствия оценки.
7. Использовать инклюзивные подходы при предоставлении услуг.
Дополнительные умения для категории "карьерный консультант":
-анализировать профиль соискателя с учетом потенциала трудоустройства, используя методы интервью и наблюдения;
-сопоставлять ожидания соискателя и предложения работодателей, выявляя зоны несовпадения и точки роста;
-формировать рекомендации по дальнейшему маршруту трудоустройства.
Дополнительные умения для категории "кейс-менеджер":
-проводить расширенную диагностику ситуации соискателя, включая семейный, психологический и социальный контексты;
-выявлять структурные и системные барьеры трудоустройства и разрабатывать стратегии их преодоления;
-инициировать межведомственное взаимодействие при наличии комплексных ограничений у соискателя.
Дополнительные умения для категории "наставник":
-консультировать специалистов с меньшим опытом по вопросам проведения приема в сложных или нестандартных кейсах;
-анализировать типичные ошибки в оценке соискателей, формировать предложения по повышению качества первичного приема;
-разрабатывать методические рекомендации и инструменты для улучшения процедуры первичной оценки и взаимодействия.
Знания:
1. Нормативные правовые акты в сфере труда, занятости населения, о персональных данных и их защите.
2. Рынок труда и его тенденции, актуальные профессии на рынке труда.
3. Политика создания рабочих мест.
4. Система социального обеспечения.
5. Методы коммуникации.
6. Методы и инструменты работы с целевыми группами населения.
7. Методы и инструменты найма и отбора при оказании трудового посредничества.

1. Жұмыс іздеушілер мен жұмыс берушілерге еңбек делдалдығын көрсету.
2. Жұмыс іздеушілермен кәсіптік бағдарлау сұхбаттасуларды өткізу.
3. Еңбек делдалдығын көрсету мониторингі.
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Жұмыс іздеушілер мен жұмыс берушілерге еңбек делдалдығын көрсету
1-дағды:
Алғашқы қабылдау жүргізу
Машықтар:
1. Жұмыс іздеушілер мен жұмыс берушілермен қарым-қатынас жасау үшін қолайлы ортаны қамтамасыз ету құрмет көрсету, алалаушылық пен стереотиптерден аулақ болу және сабырлық таныту.
2. Кәсіби лексиканы қолдану және жұмыс іздеушілер мен жұмыс берушілерге ақпаратты түсіндіру.
3. Жұмыс іздеушінің білімін, дағдыларын, ынтасын және мән-жайларын еңбек нарығының талаптарына сәйкес айқындау.
4. Жұмыс берушілердің жұмысшыларға қойылатын талаптарын талдау.
5. Өтініш берушінің жұмысқа орналасуына байланысты күшті және кедергілерді бағалау.
6. Жұмыс іздеушілер мен жұмыс берушілерге бағалаудың нәтижелері мен салдарын түсіндіру.
7. Қызмет көрсету кезінде инклюзивті тәсілдерді қолдану.
"Мансаптық кеңесші" санаты үшін қосымша машықтар:
- сұхбат және бақылау әдістерін пайдалана отырып, жұмысқа орналасу әлеуетін ескере отырып, ізденушінің бейінін талдау;
- сәйкессіздік аймақтары мен өсу нүктелерін анықтай отырып, ізденушінің күтулері мен жұмыс берушілердің ұсыныстарын салыстыру;
- жұмысқа орналастырудың одан арғы бағыты бойынша ұсынымдар қалыптастыру.
"Кейс-менеджер" санаты үшін қосымша машықтар:
- отбасылық, психологиялық және әлеуметтік контекстерді қоса алғанда, жұмыс іздеушінің жағдайына кеңейтілген диагностика жүргізу;
- жұмысқа орналастырудың құрылымдық және жүйелі кедергілерін анықтау және оларды еңсеру стратегияларын әзірлеу;
- жұмыс іздеушіде кешенді шектеулер болған жағдайда ведомствоаралық өзара іс-қимылға бастамашылық ету.
"Тәлімгер" санаты үшін қосымша машықтар:
- тәжірибесі аз мамандарға күрделі немесе стандартты емес жағдайларда қабылдау жүргізу мәселелері бойынша кеңес беру;
- жұмыс іздеушілерді бағалаудағы типтік қателерді талдау, алғашқы қабылдау сапасын арттыру бойынша ұсыныстар қалыптастыру;
--алғашқы бағалау рәсімдерін және өзара іс-қимылды жақсарту үшін әдістемелік ұсынымдар мен құралдарды әзірлеу.
Білімдер:
1. Еңбек, халықты жұмыспен қамту саласындағы, дербес деректер және оларды қорғау туралы нормативтік құқықтық актілері.
2. Еңбек нарығы және оның тенденциялары, еңбек нарығындағы өзекті кәсіптер.
3. Жұмыс орындарын құру саясаты.
4. Әлеуметтік қамсыздандыру жүйесі.
5. Байланыс әдістері.
6. Халықтың мақсатты топтарымен жұмыс істеу әдістері мен құралдары.
7. Еңбек делдалдығын көрсету кезінде жалдау және іріктеу әдістері мен құралдары.

8. Принципы и подходы создания инклюзивной среды в деятельности службы занятости и в сфере занятости.
Возможность признания навыка
Не рекомендуется.
Навык 2:
Регистрация обратившихся лиц
Умения:
1. Выстраивать взаимодействие с соискателем и работодателем с учетом их психологических особенностей.
2. Понимать особенности целевых групп граждан, учитывать социальный статус и возможные ограничения.
3. Мотивировать, вдохновлять и поддерживать соискателей и работодателей путем плодотворного взаимодействия.
4. Распределять безработных по категориям, исходя из предполагаемой длительности периода безработицы (профилирование).
5. Говорить ясно и кратко, подчеркивая ключевые моменты.
6. Проявлять уважение к мнению соискателя и работодателя.
Знания:
1. Система и методы профилирования безработных, разработка индивидуального плана трудоустройства.
2. Меры поддержки занятости для безработных.
3. Методы онлайн-консультирования.
4. Основы психологии.
5. Информационно-коммуникационные технологий.
Возможность признания навыка
Не рекомендуется.
Трудовая функция 2: Проведение профориентационных собеседований с соискателями
Навык 1:
Определение карьерных интересов, ожиданий и потребностей соискателей
Умения:
1. Разрабатывать совместно с соискателем индивидуальный план его трудоустройства, контролировать его исполнение.
2. Собирать и анализировать информацию для определения видов и форм услуг, необходимых соискателю.
3. Определять стратегии устранения непрофессиональных барьеров, которые могут повлиять на возможности трудоустройства.
4. Сопоставлять требования к работе с индивидуальными характеристиками и ожиданиями соискателей.
5. Управлять конфликтами.
6. Приобретать, обновлять и применять новые знания в профессиональной области, в том числе об уязвимых группах населения и политике на рынке труда.
Дополнительные умения для категории "карьерный консультант":
-разрабатывать индивидуальные планы трудоустройства с учетом карьерных интересов, трудового потенциала и доступных программ поддержки;
-использовать расширенные инструменты профессиональной диагностики для выявления предпочтений и навыков соискателя;
-разрабатывать стратегию развития трудовых навыков соискателя, включая направления для переобучения;
-эффективно управлять конфликтами, связанными с ожиданиями и реальными возможностями соискателя;
-адаптировать рекомендации для уязвимых категорий с учетом социальной и профессиональной ситуации.
Дополнительные умения для категории "кейс-менеджер":
-разрабатывать индивидуальные планы трудоустройства в условиях комплексных барьеров (многолетняя безработица, отсутствие квалификации, семейные обязательства);
-взаимодействовать с профильными организациями для определения возможных направлений социальной и профессиональной адаптации;
-разрабатывать пошаговые стратегии выхода из трудной жизненной ситуации через трудоустройство и обучение;
-сопровождать реализацию плана с регулярной корректировкой на основании изменений в ситуации соискателя;
-управлять конфликтами, возникающими в межведомственном взаимодействии по кейсам клиентов.
Дополнительные умения для категории "наставник":
-формировать и внедрять методические подходы к профориентации для разных целевых групп;
-проводить профессиональные тренинги и наставнические сессии по вопросам диагностики карьерных интересов и работы с трудными клиентами;
-анализировать результативность профориентационных собеседований на уровне подразделения или организации и предлагать улучшения.
Знания:

8. Жұмыспен қамту қызметі қызметінде және жұмыспен қамту саласында инклюзивті орта құру қағидаттары мен тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
2-дағды:
Өтініш білдірген тұлғаларды тіркеу
Машықтар:
1. Жұмыс іздеушілер мен жұмыс берушілермен олардың психологиялық ерекшеліктерін ескере отырып, өзара әрекеттесу құру.
2. Азаматтардың мақсатты топтарының ерекшеліктерін түсіну, әлеуметтік мәртебе мен мүмкін шектеулерді ескеру.
3. Жемісті өзара әрекеттесу арқылы жұмыс іздеушілер мен жұмыс берушілерді ынталандыру, шабыттандыру және қолдау.
4. Жұмыссыздарды санаттар бойынша жұмыссыздық кезеңінің болжамды ұзақтығына қарай бөлу (профильдеу).
5. Негізгі ойларға баса назар аудара отырып, нақты және қысқаша сөйлеу.
6. Жұмыс іздеушілер мен жұмыс берушілердің пікіріне құрмет көрсету.
Білімдер:
1. Жұмыссыздарды бейіндеу жүйесі мен әдістері, жұмысқа орналастырудың жеке жоспарын әзірлеу.
2. Жұмыссыздарды жұмыспен қамтуды қолдаудың шаралары.
3. Онлайн кеңес беру әдістері.
4. Психология негіздері.
5.Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
2-еңбек функциясы:
Жұмыс іздеушілермен кәсіптік бағдарлау сұхбаттасуларды өткізу
1-дағды:
Жұмыс іздеушілердің мансаптық қызығушылықтарын, үміттері мен қажеттіліктерін анықтау
Машықтар:
1. Ізденушімен бірлесіп оны жұмысқа орналастырудың жеке жоспарын әзірлеу, оның орындалуын бақылау.
2. Жұмыс іздеушіге қажетті қызмет түрлері мен нысандарын анықтау үшін ақпаратты жинау және талдау.
3. Жұмысқа орналасу мүмкіндіктеріне әсер етуі мүмкін кәсіби емес кедергілерді жою стратегияларын анықтау.
4. Жұмысқа қойылатын талаптарды жұмыс іздеушілердің жеке сипаттамалары мен үміттерімен салыстыру.
5. Дауларды шешу.
6. Кәсіптік салада, оның ішінде халықтың осал топтары мен еңбек нарығындағы саясат туралы жаңа білімге ие болу, оны жаңарту және қолдану.
"Мансаптық кеңесші" санаты үшін қосымша машықтар:
- мансаптық мүдделерді, еңбек әлеуетін және қолжетімді қолдау бағдарламаларын ескере отырып, жұмысқа орналастырудың жеке жоспарларын әзірлеу;
- жұмыс іздеушінің артықшылықтары мен дағдыларын анықтау үшін кәсіптік диагностиканың кеңейтілген құралдарын қолдану;
- қайта оқытуға арналған бағыттарды қоса алғанда, ізденушінің еңбек дағдыларын дамыту стратегиясын әзірлеу;
- жұмыс іздеушінің күтулеріне және нақты мүмкіндіктеріне байланысты жанжалдарды тиімді басқару;
- әлеуметтік және кәсіби жағдайды ескере отырып, осал санаттарға арналған ұсынымдарды бейімдеу.
"Кейс-менеджер" санаты үшін қосымша машықтар:
- кешенді кедергілер жағдайында (көп жылдық жұмыссыздық, біліктіліктің болмауы, отбасылық міндеттемелер) жұмысқа орналастырудың жеке жоспарларын әзірлеу;
- әлеуметтік және кәсіптік бейімдеудің ықтимал бағыттарын айқындау үшін бейінді ұйымдармен өзара іс-қимыл жасауға;
- жұмысқа орналастыру және оқыту арқылы өмірлік қиын жағдайдан шығудың қадамдық стратегиясын әзірлеу;
- жұмыс іздеушінің жағдайындағы өзгерістер негізінде тұрақты түзетулермен жоспарды іске асыруды сүйемелдеуге;
- клиенттердің кейстері бойынша ведомствоаралық өзара іс-қимылда туындайтын жанжалдарды басқару.
"Тәлімгер" санаты үшін қосымша машықтар:
- әртүрлі мақсатты топтар үшін кәсіптік бағдарлауға әдістемелік тәсілдерді қалыптастыру және енгізу;
- мансаптық мүдделерді диагностикалау және қиын клиенттермен жұмыс мәселелері бойынша кәсіптік тренингтер мен тәлімгерлік сессиялар өткізу;
- бөлімше немесе ұйым деңгейінде кәсіптік бағдарлау әңгімелесулерінің нәтижелілігін талдау және жақсартуды ұсыну.
Білімдер:

1. Этические стандарты.
2. Особенности психологии личности и отдельных категорий граждан.
3. Социально-психологические аспекты помощи лицам, находящимся в трудной жизненной ситуации.
4. Теории консультирования и необходимые техники.
5. Техники невербального общения.
6. Природа межличностных отношений.
7. Техники работы в группе и индивидуально.
Возможность признания навыка
Не рекомендуется.
Навык 2:
Предоставление соискателям и работодателям информации о рынке труда региона и потребности в квалифицированных кадрах
Умение:
1. Оценивать эффективность процесса трудового посредничества.
2. Использовать экономию ресурсов, как критерий при оценке результативности.
3. Анализировать и структурировать проблему, определять и рассматривать возможные варианты выхода из положения, принимать решения и разрешать трудности.
4. Применять знания о методах и инструментах найма и отбора при оказании трудового посредничества.
5. Следовать последним тенденциям управления персоналом.
6. Обучать соискателей процессу трудоустройства, включая составление резюме, подготовку к собеседованию и др.
Дополнительные умения для категории "карьерный консультант":
-применять методы анализа рынка труда для подбора подходящих вакансий и востребованных направлений обучения;
-разрабатывать рекомендации для соискателей по адаптации к актуальным требованиям работодателей;
-анализировать причины неэффективности взаимодействия соискателя и работодателя и вносить корректировки в процесс;
-проводить групповые консультации и тренинги с учетом уровня подготовки соискателей.
Дополнительные умения для категории "кейс-менеджер":
-использовать расширенную аналитику регионального рынка труда с учетом социально уязвимых групп населения;
-разрабатывать индивидуальные рекомендации с учетом ограничений соискателя и доступных квот и программ занятости;
-сопровождать соискателя в процессе взаимодействия с работодателями, включая обсуждение особых условий трудоустройства;
-анализировать причины длительной безработицы и адаптировать подходы к консультированию на основе полученных выводов.
Дополнительные умения для категории "наставник":
-консультировать специалистов с меньшим оптыом по вопросам анализа регионального рынка труда;
-разрабатывать и внедрять методические материалы и инструменты по профориентации и анализу рынка труда;
-оценивать качество и эффективность профориентационной работы специалистов, давать рекомендации по ее улучшению;
-формировать партнерские связи с работодателями и образовательными организациями для развития каналов трудоустройства.
Знания:

1. Этикалық стандарттар.
2. Жеке тұлға психологиясының ерекшеліктері және азаматтардың жекелеген санаттары.
3. Өмірлік қиын жағдайға тап болған адамдарға көмектесудің әлеуметтік-психологиялық аспектілері.
4. Кеңес беру теориялары және қажетті әдістер.
5. Вербалды емес қарым-қатынас әдістері.
6. Тұлғааралық қатынастардың табиғаты.
7. Топта және жеке жұмыс әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
2-дағды:
Жұмыс іздеушілер мен жұмыс берушілерге өңірдің еңбек нарығы және білікті кадрларға қажеттілік туралы ақпарат беру
Машықтар:
1. Еңбек делдалдығы процесінің тиімділігін бағалау.
2. Өнімділікті бағалау кезінде критерий ретінде ресурстарды үнемдеуді пайдалану.
3. Мәселені талдау және құрылымдау, жағдайдан шығудың мүмкін нұсқаларын анықтау және қарастыру, шешім қабылдау және қиындықтарды шешу.
4. Еңбек делдалдығын көрсету кезінде жалдау және іріктеу әдістері мен құралдары туралы білімдерді қолдану.
5. Персоналды басқарудың соңғы тенденцияларын ұстану.
6. Жұмыс іздеушілерді жұмысқа орналасу процесіне, соның ішінде түйіндеме жасауға, сұхбаттасуға дайындау және т. б. үйрету.
"Мансаптық кеңесші" санаты үшін қосымша машықтар:
- лайықты бос орындар мен оқытудың сұранысқа ие бағыттарын таңдау үшін еңбек нарығын талдау әдістерін қолдану;
- жұмыс берушілердің өзекті талаптарына бейімделу бойынша ізденушілер үшін ұсынымдар әзірлеу;
- ізденуші мен жұмыс берушінің өзара іс-қимылының тиімсіздігінің себептерін талдау және процеске түзетулер енгізу;
- ізденушілердің дайындық деңгейін ескере отырып, топтық консультациялар мен тренингтер өткізу.
"Кейс-менеджер" санаты үшін қосымша машықтар:
- халықтың әлеуметтік осал топтарын ескере отырып, өңірлік еңбек нарығының кеңейтілген талдауын пайдалану;
- жұмыс іздеушінің шектеулерін және қолжетімді квоталар мен жұмыспен қамту бағдарламаларын ескере отырып, жеке ұсынымдар әзірлеу;
- жұмысқа орналасудың ерекше жағдайларын талқылауды қоса алғанда, жұмыс берушілермен өзара іс-қимыл процесінде жұмыс іздеушіні сүйемелдеуге;
- ұзақ уақыт жұмыссыздық себептерін талдау және алынған қорытындылар негізінде консультация беру тәсілдерін бейімдеу.
"Тәлімгер" санаты үшін қосымша машықтар:
- өңірлік еңбек нарығын талдау мәселелері бойынша көтерме бағасы аз мамандарға кеңес беру;
- еңбек нарығын кәсіби бағдарлау және талдау жөніндегі әдістемелік материалдар мен құралдарды әзірлеу және енгізу;
- мамандардың кәсіптік бағдарлау жұмысының сапасы мен тиімділігін бағалау, оны жақсарту жөнінде ұсыныстар беру;
- жұмысқа орналастыру арналарын дамыту үшін жұмыс берушілермен және білім беру ұйымдарымен әріптестік байланыстарды қалыптастыру.
Білімдер:

1. Информировать работодателей о видах и возможных вариантах предоставления услуг.
2. Оказывать консультационные услуги работодателям.
3. Устанавливать взаимопонимание в общении с работодателями, поддерживать атмосферу открытости, доверия и комфорта.
4. Применять клиентоориентированный и проактивный подход при предоставлении услуг.
5. Строить долгосрочные отношения с работодателями путем оказания высококачественных и индивидуализированных услуг.
6. Работать с информационно - коммуникационными технологиями, применять в работе методы и системы онлайн-консультирования.
7. Управлять конфликтами.
8. Использовать инклюзивные подходы при предоставлении услуг.
Дополнительные умения для категории "карьерный консультант":
-анализировать текущие и перспективные потребности работодателя на основе доступных данных и прямого общения;
-формировать предложения по индивидуальному подбору услуг с учетом специфики бизнеса и кадровой ситуации.
Знания:
1. Нормативные правовые акты в сфере труда, занятости населения, о персональных данных и их защите.
2. Региональный рынок труда и его тенденции, актуальные профессии на рынке труда.
3. Теории консультирования и необходимые техники.
4. Информационно-коммуникационные технологии.
5. Этические стандарты.
6. Требования по защите персональных данных.
7. Принципы и подходы создания инклюзивной среды в деятельности службы занятости и в сфере занятости.
Возможность признания навыка
Не рекомендуется.
Навык 2:
Подбор подходящих кандидатов на вакансии работодателей
Умения:
1. Определять потребности работодателей.
2. Понимать особенности целевых групп граждан.
3. Оценивать вакансии и кандидатов, сопоставлять их для подбора подходящих кандидатов.
4. Использовать методы продаж для расширения сотрудничества с работодателями.
5. Устанавливать и развивать партнерские отношения с работодателями для эффективного взаимодействия при подборе кадров.
Дополнительные умения для категории "карьерный консультант":
-анализировать соответствие кандидатов требованиям вакансий с учетом "мягких навыков", мотивации и карьерных целей;
-формировать индивидуальные предложения по трудоустройству для соискателей с учетом особенностей вакансий и условий труда;
-сопровождать кандидата на этапе предварительного контакта с работодателем;
-собирать и анализировать обратную связь от работодателей для повышения точности подбора.
Знания:
1. Меры поддержки занятости для работодателей.
2. Основы делового общения.

1. Қызмет көрсетудің түрлері мен мүмкін нұсқалары туралы жұмыс берушілерді хабардар ету.
2. Жұмыс берушілерге консультациялық қызметтер көрсету.
3. Жұмыс берушілермен қарым-қатынаста өзара түсіністік орнату, ашықтық, сенім және жайлылық атмосферасын сақтау.
4. Қызмет көрсету кезінде клиентке бағдарланған және белсенді тәсілді қолдану.
5. Жоғары сапалы және жекелендірілген қызметтер көрсету арқылы жұмыс берушілермен ұзақ мерзімді қарым-қатынас орнату.
6.Ақпараттық-коммуникациялық технологиялармен жұмыс істеу, жұмыста онлайн-кеңес беру әдістері мен жүйелерін қолдану.
7. Дауларды шешу.
8. Қызмет көрсету кезінде инклюзивті тәсілдерді қолдану.
"Мансаптық кеңесші" санаты үшін қосымша машықтар:
- қол жетімді деректер мен тікелей қарым-қатынас негізінде жұмыс берушінің ағымдағы және перспективалық қажеттіліктерін талдау;
- бизнестің ерекшелігі мен кадрлық жағдайды ескере отырып, қызметтерді жеке іріктеу бойынша ұсыныстар қалыптастыру.
Білімдер:
1. Еңбек, халықты жұмыспен қамту саласындағы, дербес деректер және оларды қорғау туралы нормативтік құқықтық актілері.
2. Аймақтық еңбек нарығы және оның тенденциялары, еңбек нарығындағы өзекті кәсіптер.
3. Кеңес беру теориялары және қажетті әдістері.
4. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар.
5. Этикалық стандарттар.
6. Дербес деректерді қорғау жөніндегі талаптар.
7. Жұмыспен қамту қызметі қызметінде және жұмыспен қамту саласында инклюзивті орта құру қағидаттары мен тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
2-дағды:
Жұмыс берушілердің бос жұмыс орындарына лайықты үміткерлерді таңдау
Машықтар:
1. Жұмыс берушілердің қажеттіліктерін анықтау.
2. Азаматтардың мақсатты топтарының ерекшеліктерін түсіну.
3. Бос жұмыс орындары мен кандидаттарды бағалау, оларды сәйкес кандидаттарды таңдау үшін сәйкестендіру.
4. Жұмыс берушілермен ынтымақтастықты кеңейту үшін сату әдістерін қолдану.
5.Қызметкерлерді іріктеудегі ынтымақтастықты кеңейту үшін жұмыс берушілермен жақсы қарым-қатынас орнату.
"Мансаптық кеңесші" санаты үшін қосымша машықтар:
- "жұмсақ дағдыларды", ынтасын мен мансаптық мақсаттарды ескере отырып, кандидаттардың бос орындар талаптарына сәйкестігін талдау;
- бос жұмыс орындарының ерекшеліктері мен еңбек жағдайларын ескере отырып, ізденушілерді жұмысқа орналастыру бойынша жеке ұсыныстарды қалыптастыру;
- жұмыс берушімен алдын ала байланыс жасау кезеңінде кандидатқа ілесіп жүруге;
- іріктеу дәлдігін арттыру үшін жұмыс берушілерден кері байланысты жинау және талдау.
Білімдер:
1. Жұмыс берушілер үшін жұмыспен қамтуды қолдау шаралары.
2. Іскерлік қарым-қатынас негіздері.

3. Методы коммуникации.
4. Оценка достоверности информации, предоставляемой кандидатом.
5. Методики и техники предоставления обратной связи.
Возможность признания навыка
Не рекомендуется.
Трудовая функция 2:
Мониторинг качества услуг, предоставляемых работодателям
Навык 1:
Определение показателей затрат, процессов и результативности, обработка информации о предоставляемых услугах
Умения:
1. Aнализировать ожидания работодателей и ожидания от работников.
2. Определять степени профессиональной компетентности претендента на конкретную профессию (рабочая место, должность).
3. Проводить переговоры с работодателями по вопросам направления на собеседование соискателей.
4. Проводить мониторинг достижения соискателя в вакансии.
5. Обеспечивать достижение удовлетворенности работодателей и лиц, ищущих работу.
Знания:
1. Методы продаж.
2. Тенденции в практике управления персоналом.
3. Оценка результативности мер содействия занятости.
4. Основных тенденций и направления развития регионального рынка труда.
Возможность признания навыка
Не рекомендуется.
Навык 2:
Анализировать результаты мониторинга и принимать решения
Умения:
1. Консультировать работодателей по вопросам в сфере занятости.
2. Осуществлять сбор и анализ заявок от работодателей, желающих участвовать процессе обеспечения занятости.
3. Оформлять соответствующую документацию по организации процесса обеспечения занятости.
4. Мониторинг результатов обеспечения занятости.
Знания:
1. Нормативные правовые акты в сфере труда, занятости населения, о персональных данных и их защите.
2. Региональный рынок труда и его тенденции, актуальные профессии на рынке труда.
3. Методы анализа внутренней и внешней среды (рынка труда).
Возможность признания навыка
Не рекомендуется.
Навык 3:
Предоставление высококачественных и индивидуализированных услуг
Умения:
1. Консультировать и информировать работодателей об услугах, оказываемых службой занятости.
2. Проводить встречи сотрудников службы занятости с работодателями по вопросам, касающимся их деятельности.
3. Организовывать и проводить совместно с работодателями ярмарки вакансий.
Знания:
1. Нормативные правовые акты в сфере труда, занятости населения, о персональных данных и их защите.
2. Региональный рынок труда и его тенденции, актуальные профессии на рынке труда.
3. Методы коммуникации.
Возможность признания навыка
Не рекомендуется.
Дополнительная трудовая функция 1:
Оказание трудового посредничества и сопровождение обратившихся лиц по вопросам занятости
Навык 1:
Проведение первичного приема и консультирование обратившихся лиц
Умения:
1.Консультировать по вопросам трудоустройства, используя доступную лексику

3. Коммуникация әдістері.
4. Кандидат ұсынатын ақпараттың дұрыстығын бағалау.
5. Кері байланысты ұсыну әдістемесі мен техникасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
2-еңбек функциясы:
Жұмыс берушілерге көрсетілетін қызметтер сапасының мониторингі
1-дағды:
Шығындар, процестер және тиімділік көрсеткіштерін анықтау, көрсетілетін қызметтер туралы ақпаратты жинау, жүйелеу, өңдеу
Машықтар:
1. Жұмыс берушілердің үміттері мен жұмысшылардың үміттерін талдау.
2. Нақты кәсіпке (жұмыс орны, лауазымы) үміткердің кәсіби құзыреттілік дәрежесін анықтау.
3. Жұмыс іздеушілерді әңгімелесуге жіберу мәселелері бойынша жұмыс берушілермен келіссөздер жүргізу.
4. Жұмыс іздеушінің бос жұмыс орындарындағы жетістіктеріне мониторинг жүргізу.
5. Жұмыс берушілер мен жұмыс іздеушілердің қанағаттануына қол жеткізуді қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Сату әдістері.
2. Персоналды басқару тәжірибесіндегі үрдістер.
3. Жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларының нәтижелілігін бағалау.
4. Өңірлік еңбек нарығын дамытудың негізгі үрдістері мен бағыттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
2-дағды:
Мониторинг нәтижелерін талдау және шешім қабылдау
Машықтар:
1. Жұмыс берушілерге мемлекет жұмыспен қамту саласындағы мәселелер бойынша кеңес беру.
2. Жұмыспен қамту процесіне қатысқысы келетін жұмыс берушілерден өтінімдерді жинауды және талдауды жүзеге асыру.
3. Жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету процесін ұйымдастыру бойынша тиісті құжаттаманы ресімдеу.
4. Жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету нәтижелерінің мониторингі.
Білімдер:
1. Еңбек, халықты жұмыспен қамту саласындағы, дербес деректер және оларды қорғау туралы нормативтік құқықтық актілер.
2. Өңірлік еңбек нарығы және оның үрдістері, еңбек нарығындағы өзекті кәсіптер.
3. Ішкі және сыртқы ортаны (еңбек нарығын) талдау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
3-дағды:
Жоғары сапалы және теңшелген қызметтерді ұсыну
Машықтар:
1. Жұмыспен қамту қызметі көрсететін қызметтер туралы жұмыс берушілерге кеңес беру және хабарлау.
2. Жұмыспен қамту қызметі қызметкерлерінің жұмыс берушілермен олардың қызметіне қатысты мәселелер бойынша кездесулерін өткізу.
3. Жұмыс берушілермен бірлесіп бос жұмыс орындары жәрмеңкелерін ұйымдастыру және өткізу.
Білімдер:
1. Еңбек, халықты жұмыспен қамту саласындағы, дербес деректер және оларды қорғау туралы нормативтік құқықтық актілері.
2. Аймақтық еңбек нарығы және оның тенденциялары, еңбек нарығындағы өзекті кәсіптер.
3. Байланыс әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
Қосымша 1- еңбек функциясы:
Жұмыспен қамту мәселелері бойынша еңбек делдалдығын көрсету және қызметке жүгінгендерді сүйемелдеу
1-дағды:
Алғашқы қабылдауды өткізу және қызметке жүгінгендерге кеңес беру
Машықтар:
1. Жұмыспен қамту мәселелері бойынша түсінікті лексиканы қолданып кеңес беру.

1. Информировать работодателей о видах и возможных вариантах предоставления услуг.
2. Оказывать консультационные услуги работодателям.
3. Устанавливать взаимопонимание в общении с работодателями, поддерживать атмосферу открытости, доверия и комфорта.
4. Применять клиентоориентированный и проактивный подход при предоставлении услуг.
5. Строить долгосрочные отношения с работодателями путем оказания высококачественных и индивидуализированных услуг.
6. Работать с информационно - коммуникационными технологиями, применять в работе методы и системы онлайн-консультирования.
7. Управлять конфликтами.
8. Использовать инклюзивные подходы при предоставлении услуг.
Дополнительные умения для категории "карьерный консультант":
-анализировать текущие и перспективные потребности работодателя на основе доступных данных и прямого общения;
-формировать предложения по индивидуальному подбору услуг с учетом специфики бизнеса и кадровой ситуации.
Дополнительные умения для категории "кейс-менеджер":
-работать с работодателями в сложных или нестандартных кейсах, как при трудоустройстве граждан с особыми потребностями, длительно безработных и др.;
-координировать взаимодействие между работодателями, и другими заинтересованными организациями.
Дополнительные умения для категории "наставник":
-консультировать специалистов с меньшим опытом по стратегиям взаимодействия с работодателями, включая работу с возражениями и установление партнерства;
-разрабатывать и внедрять инструменты диагностики потребностей работодателей и систематизации обратной связи;
-представлять интересы организации на профессиональных площадках, укреплять деловые связи и формировать пул лояльных работодателей;
-проводить анализ эффективности предоставляемых услуг работодателям и вносить предложения по улучшению взаимодействия.
Знания:
1. Нормативные правовые акты в сфере труда, занятости населения, о персональных данных и их защите.
2. Региональный рынок труда и его тенденции, актуальные профессии на рынке труда.
3. Теории консультирования и необходимые техники.
4. Информационно-коммуникационные технологии.
5. Этические стандарты.
6. Требования по защите персональных данных.
7. Принципы и подходы создания инклюзивной среды в деятельности службы занятости и в сфере занятости.
Возможность признания навыка
Не рекомендуется.
Навык 2:
Подбор подходящих кандидатов на вакансии работодателей
Умения:
1. Определять потребности работодателей.
2. Понимать особенности целевых групп граждан.

1. Жұмыс берушілерді қызмет көрсетудің түрлері мен ықтимал нұсқалары туралы хабардар ету.
2. Жұмыс берушілерге консультациялық қызмет көрсету.
3. Жұмыс берушілермен қарым-қатынаста өзара түсіністік орнату, ашықтық, сенім және жайлылық атмосферасын қолдау.
4. Қызмет көрсету кезінде клиентке бағдарланған және белсенді тәсілді қолдану.
5. Жоғары сапалы және дараландырылған қызметтер көрсету жолымен жұмыс берушілермен ұзақ мерзімді қатынастар құру.
6. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялармен жұмыс істеу, жұмыста онлайн-консультация беру әдістері мен жүйелерін қолдану.
7. Қайшылықтарды басқару.
8. Қызмет көрсету кезінде инклюзивті тәсілдерді пайдалану.
"Мансаптық кеңесші" санаты үшін қосымша машықтар:
- қол жетімді деректер мен тікелей қарым-қатынас негізінде жұмыс берушінің ағымдағы және перспективалық қажеттіліктерін талдау;
- бизнестің ерекшелігі мен кадрлық жағдайды ескере отырып, қызметтерді жеке іріктеу бойынша ұсыныстар қалыптастыру.
"Кейс-менеджер" санаты үшін қосымша машықтар:
- жұмыс берушілермен ерекше қажеттіліктері бар азаматтарды, ұзақ уақыт жұмыссыздарды жұмысқа орналастырғандағыдай күрделі немесе стандартты емес жағдайларда жұмыс істеу;
- жұмыс берушілер мен басқа да мүдделі ұйымдар арасындағы өзара іс-қимылды үйлестіру.
"Тәлімгер" санаты үшін қосымша машықтар:
- қарсылықтармен жұмыс істеуді және әріптестік орнатуды қоса алғанда, жұмыс берушілермен өзара іс-қимыл стратегиялары бойынша тәжірибесі аз мамандарға кеңес беру;
- жұмыс берушілердің қажеттіліктерін диагностикалау және кері байланысты жүйелеу құралдарын әзірлеу және енгізу;
- кәсіби алаңдарда ұйымның мүддесін білдіру, іскерлік байланыстарды нығайту және адал жұмыс берушілер пулын қалыптастыру;
- жұмыс берушілерге көрсетілетін қызметтердің тиімділігіне талдау жүргізу және өзара іс-қимылды жақсарту жөнінде ұсыныстар енгізу.
Білімдер:
1. Еңбек, халықты жұмыспен қамту саласындағы, дербес деректер және оларды қорғау туралы нормативтік құқықтық актілер.
2. Өңірлік еңбек нарығы және оның үрдістері, еңбек нарығындағы өзекті кәсіптер.
3. Кеңес беру теориясы және қажетті техникалар.
4. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар.
5. Этикалық стандарттар.
6. Дербес деректерді қорғау жөніндегі талаптар.
7. Жұмыспен қамту қызметі мен жұмыспен қамту саласындағы инклюзивті ортаны құру қағидаттары мен тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
2-дағды:
Жұмыс берушілердің бос орындарына лайықты үміткерлерді іріктеу
Машықтар:
1. Жұмыс берушілердің қажеттіліктерін анықтау.
2. Азаматтардың мақсатты топтарының ерекшеліктерін түсіну.

3. Оценивать вакансии и кандидатов, сопоставлять их для подбора подходящих кандидатов.
4. Использовать методы продаж для расширения сотрудничества с работодателями.
5. Устанавливать и развивать партнерские отношения с работодателями для эффективного взаимодействия при подборе кадров.
Дополнительные умения для категории "карьерный консультант":
-анализировать соответствие кандидатов требованиям вакансий с учетом "мягких навыков", мотивации и карьерных целей;
-формировать индивидуальные предложения по трудоустройству для соискателей с учетом особенностей вакансий и условий труда;
-сопровождать кандидата на этапе предварительного контакта с работодателем;
-собирать и анализировать обратную связь от работодателей для повышения точности подбора.
Дополнительные умения для категории "кейс-менеджер":
-проводить подбор персонала с учетом ограничений и уязвимости клиента;
-согласовывать с работодателем индивидуальные условия найма, как адаптированный график, наставничество и др.;
-выстраивать устойчивый формат сопровождения соискателя после трудоустройства в период адаптации;
-обеспечивать взаимодействие с другими службами при подборе и сопровождении трудоустройства.
Дополнительные умения для категории "наставник":
-консультировать специалистов с меньшим опытом по подбору персонала в сложных кейсах, включая работу с работодателями, не имеющими опыта инклюзивного найма;
-разрабатывать алгоритмы подбора, шаблоны презентации кандидатов и обучающие материалы для новых специалистов;
-формировать базу стратегических партнеров-работодателей и вести с ними взаимодействие по трудоустройству.
Знания:
1. Меры поддержки занятости для работодателей.
2. Основы делового общения.
3. Методы коммуникации.
4. Оценка достоверности информации, предоставляемой кандидатом.
5. Методики и техники предоставления обратной связи.
Возможность признания навыка
Не рекомендуется.
Трудовая функция 2:
Мониторинг качества услуг, предоставляемых работодателям
Навык 1:
Определение показателей затрат, процессов и результативности, обработка информации о предоставляемых услугах
Умения:
1.Aнализировать ожидания работодателей и ожидания от работников.
2. Определять степени профессиональной компетентности претендента на конкретную профессию (рабочая место, должность).
3. Проводить переговоры с работодателями по вопросам направления на собеседование соискателей.
4. Проводить мониторинг достижения соискателя в вакансии.
5. Обеспечивать достижение удовлетворенности работодателей и лиц, ищущих работу.
Знания:
1. Методы продаж.

3. Бос орындар мен үміткерлерді бағалайды, лайықты үміткерлерді іріктеу үшін оларды салыстырады.
4. Жұмыс берушілермен ынтымақтастықты кеңейту үшін сату әдістерін пайдалану.
5. Кадрларды іріктеу кезінде тиімді өзара іс-қимыл жасау үшін жұмыс берушілермен әріптестік қатынастарды орнату және дамыту.
"Мансаптық кеңесші" санаты үшін қосымша машықтар:
- "жұмсақ дағдыларды", ынтасын мен мансаптық мақсаттарды ескере отырып, кандидаттардың бос орындар талаптарына сәйкестігін талдау;
- бос жұмыс орындарының ерекшеліктері мен еңбек жағдайларын ескере отырып, ізденушілерді жұмысқа орналастыру бойынша жеке ұсыныстарды қалыптастыру;
- жұмыс берушімен алдын ала байланыс жасау кезеңінде кандидатқа ілесіп жүруге;
- іріктеу дәлдігін арттыру үшін жұмыс берушілерден кері байланысты жинау және талдау.
"Кейс-менеджер" санаты үшін қосымша машықтар:
- клиенттің шектеулері мен осалдығын ескере отырып, персоналды іріктеуді жүргізу;
- жұмыс берушімен бейімделген кесте, тәлімгерлік және т.б. ретінде жалдаудың жеке шарттарын келісуге;
- бейімделу кезеңінде жұмысқа орналасқаннан кейін ізденушіні сүйемелдеудің тұрақты форматын құруға;
- жұмысқа орналастыруды іріктеу және сүйемелдеу кезінде басқа қызметтермен өзара іс-қимылды қамтамасыз етуге міндетті.
"Тәлімгер" санаты үшін қосымша машықтар:
- инклюзивті жалдау тәжірибесі жоқ жұмыс берушілермен жұмысты қоса алғанда, күрделі жағдайларда персоналды іріктеу бойынша тәжірибесі аз мамандарға кеңес беру;
- жаңа мамандар үшін іріктеу алгоритмдерін, кандидаттарды таныстыру үлгілерін және оқыту материалдарын әзірлеу;
- стратегиялық әріптес-жұмыс берушілердің базасын қалыптастыру және олармен жұмысқа орналастыру бойынша өзара іс-қимыл жасау.
Білімдер:
1. Жұмыс берушілер үшін жұмыспен қамтуды қолдау шаралары.
2. Іскерлік қарым-қатынас негіздері.
3. Коммуникация әдістері.
4. Үміткер ұсынатын ақпараттың дұрыстығын бағалау.
5. Кері байланысты ұсыну әдістемесі мен техникасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
2-еңбек функциясы:
Жұмыс берушілерге көрсетілетін қызметтер сапасының мониторингі
1-дағды:
Шығындар, процестер мен нәтижелілік көрсеткіштерін айқындау, ұсынылатын қызметтер туралы ақпаратты өңдеу
Машықтар:
1. Жұмыс берушілердің күтулерін және қызметкерлердің күтулерін талдау.
2. Нақты кәсіпке (жұмыс орнына, лауазымға) үміткердің кәсіби құзыреттілік дәрежесін анықтау.
3. Жұмыс іздеушілерді жұмыс берушілермен сұхбаттасуға жіберу мәселелері бойынша келіссөздер жүргізеді.
4. Жұмыс іздеушінің бос орынға қол жеткізуіне мониторинг жүргізу.
5. Жұмыс берушілер мен жұмыс іздеп жүрген адамдардың қанағаттануына қол жеткізуді қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Сату әдістері.

2. Этические стандарты.
3. Методы коммуникации.
4. Основы психологии.
Возможность признания навыка
Не рекомендуется.
Навык 2:
Определение потребностей в трудоустройстве и оценка барьеров к трудоустройству
Умения:
1. Учитывать особенности социального положения и ограничений соискателя.
2. Применять профессиональные методы интервьюирования, обеспечивающих уважительное и непредвзятое получение информации о соискателе.
3. Проводить базовую оценку уровня готовности к трудоустройству.
4. Разделять соискателей на категории (профильные группы) по определенным критериям, исходя из предполагаемой продолжительности периода безработицы соискателя.
Дополнительные умения для категории "карьерный консультант":
-определять мотивацию, навыки, опыт и барьеры соискателя.
Дополнительные умения для категории "кейс-менеджер":
-проводить диагностику потребностей и трудностей соискателя;
-определять возможные каналы и формы поддержки.
Дополнительные умения для категории "наставник":
-оказывать методическую поддержку и наставничество специалистам с меньшим опытом по вопросам профилирования и сложных кейсов.
Знания:
1. Система и методы профилирования безработных.
2. Социальные аспекты занятости.
3. Работа с уязвимыми группами.
4. Основы психологии.
5. Информационно-коммуникационные технологии.
Возможность признания навыка
Не рекомендуется.
Навык 3:
Разработка и сопровождение индивидуального плана трудоустройства
Умения:
1. Информировать соискателя о целях, структуре и содержании индивидуального плана трудоустройства.
2. Составлять и документировать индивидуальный план трудоустройства.
3. Осуществлять мониторинг выполнения индивидуального плана трудоустройства.
Дополнительные умения для категории "карьерный консультант":
-проводить углубленное интервьюирование с соискателем для выявления устойчивых ограничений и целей;
- определять меры содействия занятости с учҰтом потенциала и ограничений соискателя.
Дополнительные умения для категории "кейс-менеджер":
-работать с соискателями, имеющими выраженные сложности (длительная безработица, низкая мотивация, зависимость от социальной помощи);
-устанавливать устойчивое взаимодействие с профильными организациями;
-представлять интересы соискателя при необходимости в ходе межведомственного взаимодействия.
Дополнительные умения для категории "наставник":
-создавать и поддерживать сеть партнерских организаций;
-осуществлять экспертную поддержку специалистов с меньшим опытом по сложным случаям сопровождения;
-анализировать системные барьеры выполнения индивидуальных планов трудоустройства и совершенствовать подходы в организации работы.
Знания:
1. Методика индивидуального планирования трудовой траектории.

2. Этикалық стандарттар.
3. Коммуникация әдістері.
4. Психология негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
2-дағды:
Жұмысқа орналасу қажеттілігін айқындау және жұмысқа орналасуға кедергілерді бағалау
Машықтар:
1. Жұмыс іздеушінің әлеуметтік жағдайы мен шектеулерінің ерекшеліктерін ескеру.
2. Жұмыс іздеуші туралы ақпаратты құрметпен және бейтарап түрде алуды қамтамасыз ететін кәсіби сұхбат жүргізу әдістерін қолдану.
3. Жұмысқа орналасуға дайындық деңгейіне базалық бағалау жүргізу.
4. Жұмыс іздеушінің жұмыссыздық кезеңінің болжамды ұзақтығына сүйене отырып, белгілі бір критерийлер бойынша ізденушілерді санаттарға (бейінді топтарға) бөлу.
"Мансаптық кеңесші" санаты үшін қосымша машықтар:
- жұмыс іздеушінің ынтасын, дағдыларын, тәжірибесін және кедергілерін анықтау.
"Кейс-менеджер" санаты үшін қосымша машықтар:
- жұмыс іздеушінің қажеттіліктері мен қиындықтарына диагностика жүргізу;
- қолдаудың ықтимал арналары мен нысандарын анықтау.
"Тәлімгер" санаты үшін қосымша машықтар:
- бейіндеу және күрделі кейстер мәселелері бойынша тәжірибесі аз мамандарға әдістемелік қолдау және тәлімгерлік көрсету.
Білімдер:
1. Жұмыссыздарды бейіндеу жүйесі мен әдістері.
2. Жұмыспен қамтудың әлеуметтік аспектілері.
3. Осал топтармен жұмыс істеу.
4. Психология негіздері.
5. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
3-дағды:
Жұмысқа орналастырудың жеке жоспарын әзірлеу және сүйемелдеу
Машықтар:
1. Жұмыс іздеушіні жұмысқа орналастырудың жеке жоспарының мақсаты, құрылымы және мазмұны туралы хабардар етеді.
2. Жұмысқа орналастырудың жеке жоспарын құрастырады және құжаттайды.
3. Жұмысқа орналастырудың жеке жоспарының орындалуына мониторинг жүргізеді.
"Мансаптық кеңесші" санаты үшін қосымша машықтар:
- тұрақты шектеулер мен мақсаттарды анықтау үшін жұмыс іздеушімен тереңдетілген сұхбат жүргізу;
- жұмыс іздеушінің әлеуеті мен шектеулерін ескере отырып, жұмыспен қамтуды қолдау шараларын айқындау.
"Кейс-менеджер" санаты үшін қосымша машықтар:
- айқын күрделілігі бар ізденушілермен жұмыс істеу (ұзақ жұмыссыздық, мотивацияның төмендігі, әлеуметтік көмекке тәуелділік);
- бейінді ұйымдармен тұрақты өзара іс-қимыл орнату;
- қажет болған жағдайда ведомствоаралық өзара іс-қимыл барысында ізденушінің мүдделерін білдіру.
"Тәлімгер" санаты үшін қосымша машықтар:
- әріптестік ұйымдар желісін құруға және қолдауға;
- сүйемелдеудің күрделі жағдайлары бойынша тәжірибесі аз мамандарды сараптамалық қолдауды жүзеге асыру;
-жұмысқа орналастырудың жеке жоспарларын орындаудың жүйелік кедергілерін талдау және жұмысты ұйымдастырудағы тәсілдерді жетілдіру.
Білімдер:
1. Еңбек траекториясын жеке жоспарлау әдістемесі.

2422-2-009 Специалист по профессиональному обучению
3333-0-003 Агент по профессиональной подготовке
Основная цель деятельности
Определение потребностей работодателей в обучении специалистов, подбор для безработных подходящих краткосрочных профессиональных курсов, организация краткосрочного профессионального обучения безработных, трудоустройство граждан после окончания краткосрочного обучения.
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Организация краткосрочного профессионального обучения.
2. Проведение профориентационных собеседований с соискателями.
3. Мониторинг и контроль результатов краткосрочного профессионального обучения.
Дополнительные трудовые функции
1. Оказание трудового посредничества и сопровождение обратившихся лиц по вопросам занятости.
Трудовая функция 1:
Организация краткосрочного профессионального обучения
Навык 1:
Определение потребностей работодателей по профессиональной подготовке специалистов
Умения:
1. Обеспечивать благоприятную среду для общения с работодателем проявляя уважение, воздерживаясь от предрассудков и стереотипов и проявляя терпение.
2. Использовать профессиональную лексику и разъяснять информацию работодателю.
3. Использовать инклюзивные подходы при предоставлении услуг.
Дополнительные умения для категории "карьерный консультант":
-понимать специфику кадровых потребностей работодателя с учетом изменений на рынке труда и отраслевых требований.
Знания:
1. Нормативные правовые акты в сфере занятости населения, о персональных данных и их защите.
2. Система образования и обучения.
3. Рынок труда и его тенденции, актуальные профессии на рынке труда.
4. Принципы и подходы создания инклюзивной среды в деятельности службы занятости и в сфере занятости.
Возможность признания навыка
Не рекомендуется.
Навык 2:
Подбор подходящих кандидатов для краткосрочного профессионального обучения
Умения:
1. Говорить ясно и кратко, подчеркивая ключевые моменты.
2. Определять знания, навыки, мотивацию и обстоятельства соискателя в соответствии с требованиями рынка труда.
3. Анализировать требования работодателей к работникам.
Дополнительные умения для категории "карьерный консультант":
-сопоставлять профессиональные интересы и потребности соискателя с содержанием программ краткосрочного обучения;
-обосновывать соискателю целесообразность прохождения обучения, исходя из его трудового потенциала и карьерных целей;
-предлагать варианты программ, соответствующие профилю вакансий, по которым наблюдается дефицит кадров.
Знания:
1. Меры поддержки занятости для безработных.
2. Методы проведения оценки.

2422-2-009 - Кәсіптік оқыту жөніндегі маман
3333-0-003 - Кәсіптік даярлық жөніндегі агент
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жұмыс берушілердің мамандарды оқытуға қажеттілігін айқындау, жұмыссыздар үшін қолайлы қысқа мерзімді кәсіптік курстарды іріктеу, жұмыссыздарды қысқа мерзімді кәсіптік оқытуды ұйымдастыру, азаматтарды қысқа мерзімді оқыту аяқталғаннан кейін жұмысқа орналастыру.
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Қысқа мерзімді кәсіптік оқытуды ұйымдастыру.
2. Жұмыс іздеушілермен кәсіптік бағдарлау сұхбаттарын жүргізу.
3. Қысқа мерзімді кәсіптік оқыту нәтижелерінің мониторингі және бақылау.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Жұмыспен қамту мәселелері бойынша еңбек делдалдығын көрсету және қызметке жүгінгендерді сүйемелдеу.
1-еңбек функциясы:
Қысқа мерзімді кәсіптік оқытуды ұйымдастыру
1-дағды:
Мамандарды кәсіптік даярлау бойынша жұмыс берушілердің қажеттіліктерін айқындау
Машықтар:
1. Жұмыс берушімен қарым-қатынас жасау үшін құрметпен, сенімсіздік пен стереотиптерденынардан бас тарта отырып және сабырлық таныта отырып қолайлы ортаны қамтамасыз ету.
2. Кәсіби лексиканы пайдалану және жұмыс берушіге ақпаратты түсіндіру.
3. Қызмет көрсету кезінде инклюзивті тәсілдерді пайдалану.
"Мансаптық кеңесші" санаты үшін қосымша машықтар:
- еңбек нарығындағы өзгерістерді және салалық талаптарды ескере отырып, жұмыс берушінің кадрлық қажеттілігінің ерекшелігін түсіну.
Білімдер:
1. Халықты жұмыспен қамту саласындағы, дербес деректер және оларды қорғау туралы нормативтік құқықтық актілер.
2. Білім беру және оқыту жүйесі.
3. Еңбек нарығы және оның үрдістері, еңбек нарығындағы өзекті кәсіптер.
4. Жұмыспен қамту қызметі мен жұмыспен қамту саласындағы инклюзивті ортаны құру қағидаттары мен тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
2-дағды:
Қысқа мерзімді кәсіптік оқыту үшін лайықты үміткерлерді іріктеу
Машықтар:
1. Негізгі сәттерді баса айта отырып, айқын және қысқаша сөйлеу.
2. Еңбек нарығының талаптарына сәйкес ізденушінің білімін, дағдыларын, ынтасын және жағдайын анықтау.
3. Жұмыс берушілердің қызметкерлерге қоятын талаптарын талдау.
"Мансаптық кеңесші" санаты үшін қосымша машықтар:
- қысқа мерзімді оқыту бағдарламаларының мазмұнымен ізденушінің кәсіби мүдделері мен қажеттіліктерін салыстыру;
- жұмыс іздеушінің еңбек потенциалы мен мансаптық мақсаттарын негізге ала отырып, оның оқудан өтуінің орындылығын негіздеуге;
- кадрлар тапшылығы байқалатын бос орындар бейініне сәйкес келетін бағдарламалар нұсқаларын ұсыну.
Білімдер:
1. Жұмыссыздар үшін жұмыспен қамтуды қолдау шаралары.
2. Бағалау жүргізу әдістері.

3. Методы и инструменты работы с целевыми группами населения.
4. Инструменты оценки и контроля рисков.
5. Информационно-коммуникационные технологии.
6. Требования по защите персональных данных.
7. Методы диагностики.
8. Теории консультирования и необходимые техники.
Возможность признания навыка
Не рекомендуется.
Трудовая функция 2:
Проведение профориентационных собеседований с соискателями
Навык 1:
Определение карьерных интересов, ожиданий и потребностей соискателей
Умения:
1. Отслеживать и документировать прогресс обучающихся, чтобы гарантировать достижение результатов и удовлетворение индивидуальных потребностей соискателей.
2. Оценивать эффективность процесса профессионального обучения, документировать результаты.
3. Выстраивать взаимодействие с соискателем с учетом его психологических особенностей.
Дополнительные умения для категории "карьерный консультант":
- проводить оценку изменений в мотивации и целях соискателя в ходе обучения и адаптировать рекомендации;
- сопоставлять карьерные ожидания соискателя с результатами обучения и перспективами на рынке труда;
- разрабатывать индивидуальные рекомендации по дальнейшему профессиональному развитию на основе анализа прогресса.
Знания:
1. Нормативные правовые акты в сфере занятости населения, о персональных данных и их защите.
2. Система образования и обучения.
3. Рынок труда и его тенденции, актуальные профессии на рынке труда.
Возможность признания навыка
Не рекомендуется.
Навык 2:
Предоставление информации соискателям о рынке труда региона, потребности в квалифицированных кадрах
Умения:
1. Понимать особенности целевых групп граждан, учитывать социальный статус и возможные ограничения.
2. Анализировать и структурировать проблему, определять и рассматривать возможные варианты выхода из положения, принимать решения и разрешать трудности.
3. Владеть актуальной информацией о состоянии и тенденциях регионального рынка труда.
Знания:
1. Меры поддержки занятости для безработных.
2. Методы проведения оценки.
3. Методы и инструменты работы с целевыми группами населения.
4. Инструменты оценки и контроля рисков.
5. Информационно-коммуникационные технологии.
6. Требования по защите персональных данных.
7. Методы диагностики.
8. Теории консультирования и необходимые техники.
Возможность признания навыка
Не рекомендуется.
Навык 3:
Подбор подходящих краткосрочных профессиональных курсов.
Умения:
1. Понимать особенности целевых групп граждан, учитывать социальный статус и возможные ограничения.
2. Определять знания, навыки, мотивацию и обстоятельства соискателя в соответствии с требованиями рынка труда.

3. Халықтың нысаналы топтарымен жұмыс істеу әдістері мен құралдары.
4. Тәуекелдерді бағалау және бақылау құралдары.
5. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар.
6. Дербес деректерді қорғау жөніндегі талаптар.
7. Диагностика әдістері.
8. Кеңес беру теориясы және қажетті техникалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
2-еңбек функциясы:
Жұмыс іздеушілермен кәсіптік бағдарлау сұхбаттарын жүргізу
1-дағды:
Жұмыс іздеушілердің мансаптық мүдделерін, күтулері мен қажеттіліктерін айқындау
Машықтар:
1. Нәтижелерге қол жеткізуге және ізденушілердің жеке қажеттіліктерін қанағаттандыруға кепілдік беру үшін білім алушылардың ілгерілеуін қадағалау және құжаттау.
2. Кәсіби оқыту процесінің тиімділігін бағалау, нәтижелерді құжаттау.
3. Жұмыс іздеушінің психологиялық ерекшеліктерін ескере отырып, онымен өзара іс-қимыл жасау.
"Мансаптық кеңесші" санаты үшін қосымша машықтар:
- оқу барысында ізденушінің уәждемесі мен мақсаттарындағы өзгерістерді бағалау және ұсынымдарды бейімдеу;
- жұмыс іздеушінің мансаптық күтулерін оқыту нәтижелерімен және еңбек нарығындағы перспективалармен салыстыру;
- прогресті талдау негізінде одан әрі кәсіби дамыту бойынша жеке ұсынымдарды әзірлеу.
Білімдер:
1. Халықты жұмыспен қамту саласындағы, дербес деректер және оларды қорғау туралы нормативтік құқықтық актілер.
2. Білім беру және оқыту жүйесі.
3. Еңбек нарығы және оның үрдістері, еңбек нарығындағы өзекті кәсіптер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
2-дағды:
Жұмыс іздеушілерге өңірдің еңбек нарығы, білікті кадрларға қажеттілік туралы ақпарат беру
Машықтар:
1. Азаматтардың мақсатты топтарының ерекшеліктерін түсіну, әлеуметтік мәртебе мен ықтимал шектеулерді ескеру.
2. Проблеманы талдау және құрылымдау, жағдайдан шығудың ықтимал нұсқаларын айқындау және қарау, шешімдер қабылдау және қиындықтарды шешу.
3. Өңірлік еңбек нарығының жай-күйі мен үрдістері туралы өзекті ақпаратты білу.
Білімдер:
1. Жұмыссыздар үшін жұмыспен қамтуды қолдау шаралары.
2. Бағалау жүргізу әдістері.
3. Халықтың нысаналы топтарымен жұмыс істеу әдістері мен құралдары.
4. Тәуекелдерді бағалау және бақылау құралдары.
5. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар.
6. Дербес деректерді қорғау жөніндегі талаптар.
7. Диагностика әдістері.
8. Кеңес беру теориясы және қажетті техникалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
3-дағды:
Қолайлы қысқа мерзімді кәсіптік курстарды іріктеу
Машықтар:
1. Азаматтардың мақсатты топтарының ерекшеліктерін түсіну, әлеуметтік мәртебе мен ықтимал шектеулерді ескеру.
2. Еңбек нарығының талаптарына сәйкес ізденушінің білімін, дағдыларын, уәждемесін және жағдайын анықтау.

2422-2-009 Специалист по профессиональному обучению
3333-0-003 Агент по профессиональной подготовке
Основная цель деятельности
Определение потребностей работодателей в обучении специалистов, подбор для безработных подходящих краткосрочных профессиональных курсов, организация краткосрочного профессионального обучения безработных, трудоустройство граждан после окончания краткосрочного обучения.
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Организация краткосрочного профессионального обучения.
2. Проведение профориентационных собеседований с соискателями.
3. Мониторинг и контроль результатов краткосрочного профессионального обучения.
Дополнительные трудовые функции
1. Оказание трудового посредничества и сопровождение обратившихся лиц по вопросам занятости.
Трудовая функция 1:
Организация краткосрочного профессионального обучения
Навык 1:
Определение потребностей работодателей по профессиональной подготовке специалистов
Умения:
1. Обеспечивать благоприятную среду для общения с работодателем проявляя уважение, воздерживаясь от предрассудков и стереотипов и проявляя терпение.
2. Использовать профессиональную лексику и разъяснять информацию работодателю.
3. Использовать инклюзивные подходы при предоставлении услуг.
Дополнительные умения для категории "карьерный консультант":
-понимать специфику кадровых потребностей работодателя с учетом изменений на рынке труда и отраслевых требований.
Дополнительные умения для категории "кейс-менеджер":
-выстраивать взаимодействие между работодателем и поставщиками образовательных услуг для реализации краткосрочного обучения под конкретный запрос;
-обеспечивать участие соискателей из социально уязвимых групп в обучении с учетом их потребностей и условий.
Дополнительные умения для категории "наставник":
-консультировать специалистов с меньшим опытом по вопросам взаимодействия с работодателями при определении образовательного запроса;
-участвовать в разработке и адаптации методических материалов по взаимодействию с работодателями в рамках краткосрочного профессионального обучения.
Знания:
1. Нормативные правовые акты в сфере занятости населения, о персональных данных и их защите.
2. Система образования и обучения.
3. Рынок труда и его тенденции, актуальные профессии на рынке труда.
4. Принципы и подходы создания инклюзивной среды в деятельности службы занятости и в сфере занятости.
Возможность признания навыка
Не рекомендуется.
Навык 2:
Подбор подходящих кандидатов для краткосрочного профессионального обучения
Умения:
1. Говорить ясно и кратко, подчеркивая ключевые моменты.

2422-2-009 - Кәсіптік оқыту жөніндегі маман
3333-0-003 - Кәсіптік даярлық жөніндегі агент
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жұмыс берушілердің мамандарды оқытуға қажеттілігін айқындау, жұмыссыздар үшін қолайлы қысқа мерзімді кәсіптік курстарды іріктеу, жұмыссыздарға қысқа мерзімді кәсіптік оқытуды ұйымдастыру, азаматтарды қысқа мерзімді оқыту аяқталғаннан кейін жұмысқа орналастыру.
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Қысқа мерзімді кәсіптік оқытуды ұйымдастыру.
2. Жұмыс іздеушілермен кәсіптік бағдарлау сұхбаттарын жүргізу.
3. Қысқа мерзімді кәсіптік оқыту нәтижелерін мониторингілеу және бақылау.
Қосымша еңбек функциялары:
1.Жұмыспен қамту мәселелері бойынша еңбек делдалдығын көрсету және қызметке жүгінгендерді сүйемелдеу.
1-еңбек функциясы:
Қысқа мерзімді кәсіптік оқытуды ұйымдастыру
1-дағды:
Мамандарды кәсіптік даярлау бойынша жұмыс берушілердің қажеттіліктерін айқындау
Машықтар:
1. Жұмыс берушімен қарым-қатынас жасау үшін құрметпен, сенімсіздік пен стереотиптерден бас тарта отырып және сабырлық таныта отырып қолайлы ортаны қамтамасыз ету.
2. Кәсіби лексиканы пайдалану және жұмыс берушіге ақпаратты түсіндіру.
3. Қызмет көрсету кезінде инклюзивті тәсілдерді пайдалану.
"Мансаптық кеңесші" санаты үшін қосымша машықтар:
- еңбек нарығындағы өзгерістерді және салалық талаптарды ескере отырып, жұмыс берушінің кадрлық қажеттілігінің ерекшелігін түсіну.
"Кейс-менеджер" санаты үшін қосымша машықтар:
- нақты сұрау салу бойынша қысқа мерзімді оқытуды іске асыру үшін жұмыс беруші мен білім беру қызметтерін жеткізушілер арасында өзара іс-қимыл жасауға;
- әлеуметтік осал топтардағы ізденушілердің қажеттіліктері мен жағдайларын ескере отырып, олардың оқытуға қатысуын қамтамасыз ету.
"Тәлімгер" санаты үшін қосымша машықтар:
- білім беру сұранысын анықтау кезінде жұмыс берушілермен өзара іс-қимыл мәселелері бойынша тәжірибесі аз мамандарға кеңес беру;
- қысқа мерзімді кәсіптік оқыту шеңберінде жұмыс берушілермен өзара іс-қимыл бойынша әдістемелік материалдарды әзірлеуге және бейімдеуге қатысу.
Білімдер:
1. Халықты жұмыспен қамту саласындағы, дербес деректер және оларды қорғау туралы нормативтік құқықтық актілер.
2. Білім беру және оқыту жүйесі.
3. Еңбек нарығы және оның үрдістері, еңбек нарығындағы өзекті кәсіптер.
4. Жұмыспен қамту қызметі мен жұмыспен қамту саласындағы инклюзивті ортаны құру қағидаттары мен тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
2-дағды:
Қысқа мерзімді кәсіптік оқытуға лайықты үміткерлерді таңдау.
Машықтар:
1. Негізгі сәттерді баса айта отырып, айқын және қысқаша сөйлеу.

2. Определять знания, навыки, мотивацию и обстоятельства соискателя в соответствии с требованиями рынка труда.
3. Анализировать требования работодателей к работникам.
Дополнительные умения для категории "карьерный консультант":
-сопоставлять профессиональные интересы и потребности соискателя с содержанием программ краткосрочного обучения;
-обосновывать соискателю целесообразность прохождения обучения, исходя из его трудового потенциала и карьерных целей;
-предлагать варианты программ, соответствующие профилю вакансий, по которым наблюдается дефицит кадров.
Дополнительные умения для категории "кейс-менеджер":
-осуществлять подбор кандидатов с учетом социальных, бытовых и психологических факторов, влияющих на участие в обучении;
-обеспечивать сопровождение соискателей до, во время и после обучения, включая помощь в интеграции на рынок труда.
Дополнительные умения для категории "наставник":
-консультировать специалистов с меньшим опытом по вопросам индивидуального подбора кандидатов на обучение, в том числе при наличии ограничений у соискателей;
-анализировать эффективность направлений на обучение;
-разрабатывать и адаптировать подходы и алгоритмы по подбору кандидатов для различных целевых групп и отраслей.
Знания:
1. Меры поддержки занятости для безработных.
2. Методы проведения оценки.
3. Методы и инструменты работы с целевыми группами населения.
4. Инструменты оценки и контроля рисков.
5. Информационно-коммуникационные технологии.
6. Требования по защите персональных данных.
7. Методы диагностики.
8. Теории консультирования и необходимые техники.
Возможность признания навыка
Не рекомендуется.
Трудовая функция 2:
Проведение профориентационных собеседований с соискателями
Навык 1:
Определение карьерных интересов, ожиданий и потребностей соискателей
Умения:
1. Отслеживать и документировать прогресс обучающихся, чтобы гарантировать достижение результатов и удовлетворение индивидуальных потребностей соискателей.
2. Оценивать эффективность процесса профессионального обучения, документировать результаты.
3. Выстраивать взаимодействие с соискателем с учетом его психологических особенностей.
Дополнительные умения для категории "карьерный консультант":
- проводить оценку изменений в мотивации и целях соискателя в ходе обучения и адаптировать рекомендации;
- сопоставлять карьерные ожидания соискателя с результатами обучения и перспективами на рынке труда;
- разрабатывать индивидуальные рекомендации по дальнейшему профессиональному развитию на основе анализа прогресса.
Дополнительные умения для категории "кейс-менеджер":
- работать с участниками обучения, имеющими выраженные ограничения;
- координировать сопровождение соискателя при прохождении обучения.
Дополнительные умения для категории "наставник":
- анализировать качество профориентационной и обучающей работы специалистов и формировать предложения по ее улучшению;
- консультировать сотрудников по вопросам ведения сложных случаев сопровождения клиентов в процессе обучения;
- разрабатывать методические подходы по отслеживанию прогресса и оценке эффективности профессионального обучения в работе с разными категориями соискателей.
Знания:
1. Нормативные правовые акты в сфере занятости населения, о персональных данных и их защите.

2. Еңбек нарығының талаптарына сәйкес ізденушінің білімін, дағдыларын, ынтасын және жағдайын анықтау.
3. Жұмыс берушілердің қызметкерлерге қоятын талаптарын талдау.
"Мансаптық кеңесші" санаты үшін қосымша машықтар:
- қысқа мерзімді оқыту бағдарламаларының мазмұнымен ізденушінің кәсіби мүдделері мен қажеттіліктерін салыстыру;
- жұмыс іздеушінің еңбек потенциалы мен мансаптық мақсаттарын негізге ала отырып, оның оқудан өтуінің орындылығын негіздеуге;
- кадрлар тапшылығы байқалатын бос орындар бейініне сәйкес келетін бағдарламалар нұсқаларын ұсыну.
"Кейс-менеджер" санаты үшін қосымша машықтар:
- оқуға қатысуға әсер ететін әлеуметтік, тұрмыстық және психологиялық факторларды ескере отырып, кандидаттарды іріктеуді жүзеге асыру;
- еңбек нарығына кірігуге көмек көрсетуді қоса алғанда, ізденушілерді оқытуға дейін, оқу кезінде және оқудан кейін сүйемелдеуді қамтамасыз ету.
"Тәлімгер" санаты үшін қосымша машықтар:
- тәжірибесі аз мамандарға оқуға үміткерлерді жеке іріктеу мәселелері бойынша, оның ішінде ізденушілерде шектеулер болған кезде кеңес беру;
- оқытуға бағыттардың тиімділігін талдау;
- әртүрлі мақсатты топтар мен салалар үшін кандидаттарды іріктеу бойынша тәсілдер мен алгоритмдерді әзірлеу және бейімдеу.
Білімдер:
1. Жұмыссыздар үшін жұмыспен қамтуды қолдау шаралары.
2. Бағалау жүргізу әдістері.
3. Халықтың нысаналы топтарымен жұмыс істеу әдістері мен құралдары.
4. Тәуекелдерді бағалау және бақылау құралдары.
5. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар.
6. Дербес деректерді қорғау жөніндегі талаптар.
7. Диагностика әдістері.
8. Кеңес беру теориясы және қажетті техникалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
2-еңбек функциясы:
Жұмыс іздеушілермен кәсіптік бағдарлау сұхбаттарын жүргізу
1-дағды:
Жұмыс іздеушілердің мансаптық мүдделерін, күтулері мен қажеттіліктерін айқындау
Машықтар:
1. Нәтижелерге қол жеткізуге және ізденушілердің жеке қажеттіліктерін қанағаттандыруға кепілдік беру үшін білім алушылардың ілгерілеуін қадағалау және құжаттау.
2. Кәсіби оқыту процесінің тиімділігін бағалау, нәтижелерді құжаттау.
3. Жұмыс іздеушінің психологиялық ерекшеліктерін ескере отырып, онымен өзара іс-қимыл жасау.
"Мансаптық кеңесші" санаты үшін қосымша машықтар:
- оқу барысында ізденушінің уәждемесі мен мақсаттарындағы өзгерістерді бағалау және ұсынымдарды бейімдеу;
- жұмыс іздеушінің мансаптық күтулерін оқыту нәтижелерімен және еңбек нарығындағы перспективалармен салыстыру;
- прогресті талдау негізінде одан әрі кәсіби дамыту бойынша жеке ұсынымдарды әзірлеу.
"Кейс-менеджер" санаты үшін қосымша машықтар:
- айқын шектеулері бар оқытуға қатысушылармен жұмыс істеу;
- оқудан өту кезінде ізденушіні сүйемелдеуді үйлестіру.
"Тәлімгер" санаты үшін қосымша машықтар:
- мамандардың кәсіптік бағдарлау және оқыту жұмысының сапасын талдау және оны жақсарту жөнінде ұсыныстар қалыптастыру;
- оқыту процесінде клиенттерді сүйемелдеудің күрделі жағдайларын жүргізу мәселелері бойынша қызметкерлерге кеңес беру;
- жұмыс іздеушілердің әртүрлі санаттарымен жұмыста кәсіби оқытудың тиімділігін бағалау және прогресті қадағалау бойынша әдістемелік тәсілдерді әзірлеу.
Білімдер:
1. Халықты жұмыспен қамту саласындағы, дербес деректер және оларды қорғау туралы нормативтік құқықтық актілер.

1. Планировать, организовывать и проводить встречи с заинтересованными сторонами.
2. Использовать техники эффективных коммуникаций.
3. Работать с информационными статистическими базами данных.
4. Собирать, классифицировать, систематизировать и обеспечивать актуализацию информации.
5. Использовать экономию ресурсов, как критерий при оценке результативности.
Знания:
1 Нормативные правовые акты в сфере занятости населения.
2. Рынок труда и его тенденции.
3. Состав показателей, характеризующих ситуацию на рынке труда, методология их формирования и источников получения.
4. Информационные технологии (программное обеспечение) в объеме, необходимом для целей мониторинга, оценки и прогнозирования.
5. Основные подходы, применяемые в определении, прогнозировании и отслеживании трендов в потребности в рабочей силе и навыков.
Возможность признания навыка
Не рекомендуется.
Навык 2:
Информирование о положении на рынке труда
Умения:
1. Проверять достоверность и обобщать первичные показатели.
2. Анализировать качество информации по выбранным критериям.
3. Определять связи и зависимости между элементами информации.
4. Приобретать и применять новые знания в профессиональной области.
Знания:
1. Методы и техники определения показателей для проведения мониторинга и оценки.
2. Методы, техники, процессы и инструменты прогнозирования, мониторинга и оценки.
3. Методы сбора, анализа, систематизации, хранения и поддержания в актуальном состоянии информации.
4. Порядок составления документов по итогам прогнозирования, мониторинга и оценки.
5. Методика управления проектом.
Возможность признания навыка
Не рекомендуется.
Трудовая функция 2:
Мониторинг рынка труда региона, количества и качества услуг, предоставляемых службой занятости
Навык 1:
Сбор, систематизация и актуализация информации (показателей) по рынку труда региона
Умения:
1. Анализировать внутренние и внешние факторы, условия, влияющие на различные ситуации.
2. Проводить анализ предметной области.
3. Выполнять функциональную декомпозицию работ.
4. Применять информационные технологии.
Знания:
1. Нормативные правовые акты в сфере занятости населения.
2. Рынок труда и его тенденции.
3. Состав показателей, характеризующих ситуацию на рынке труда, методология их формирования и источников получения.
4. Информационные технологии (программное обеспечение) в объеме, необходимом для целей мониторинга, оценки и прогнозирования.
5. Основные подходы, применяемые в определении, прогнозировании и отслеживании трендов в потребности в рабочей силе и навыков.
Возможность признания навыка
Не рекомендуется.
Навык 2:
Анализ результатов мониторинга и принятие решений
Умения:

1. Мүдделі тараптармен кездесулерді жоспарлау, ұйымдастыру және өткізу.
2. Тиімді коммуникация техникаларын пайдалану.
3. Ақпараттық статистикалық деректер базасымен жұмыс істеу.
4. Ақпаратты жинақтау, жіктеу, жүйелеу және өзектендіруді қамтамасыз ету.
5. Нәтижелілікті бағалау кезінде ресурстарды үнемдеуді критерий ретінде пайдалану.
Білімдер:
1 Халықты жұмыспен қамту саласындағы нормативтік құқықтық актілер.
2. Еңбек нарығы және оның үрдістері.
3. Еңбек нарығындағы жағдайды сипаттайтын көрсеткіштердің құрамы, оларды қалыптастыру әдіснамасы және алу көздері.
4. Мониторинг, бағалау және болжау мақсаттары үшін қажетті көлемде ақпараттық технологиялар (бағдарламалық қамтамасыз ету).
5. Жұмыс күшіне және дағдыларға қажеттілік трендтерін анықтауда, болжауда және қадағалауда қолданылатын негізгі тәсілдер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
2-дағды:
Еңбек нарығындағы жағдай туралы ақпарат беру
Машықтар:
1. Бастапқы көрсеткіштердің дұрыстығын тексеру және қорытындылау.
2. Таңдалған критерийлер бойынша ақпарат сапасын талдау.
3. Ақпарат элементтері арасындағы байланыстар мен тәуелділіктерді анықтау.
4. Кәсіби салада жаңа білім алу және қолдану.
Білімдер:
1. Мониторинг және бағалау жүргізу үшін көрсеткіштерді анықтау әдістері мен техникасы.
2. Болжау, мониторинг және бағалау әдістері, техникасы, процестері мен құралдары.
3. Ақпаратты жинау, талдау, жүйелеу, сақтау және өзекті жағдайда ұстау әдістері.
4. Болжау, мониторинг және бағалау қорытындылары бойынша құжаттарды жасау тәртібі.
5. Жобаны басқару әдістемесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
2-еңбек функциясы:
Өңірдің еңбек нарығының, жұмыспен қамту қызметі көрсететін қызметтердің саны мен сапасының мониторингі
1-дағды:
Өңірдің еңбек нарығы бойынша ақпаратты (көрсеткіштерді) жинау, жүйелеу және өзектендіру
Машықтар:
1. Түрлі жағдайларға әсер ететін ішкі және сыртқы факторларды, жағдайларды талдау.
2. Пәндік салаға талдау жүргізу.
3. Жұмыстардың функционалдық декомпозициясын орындау.
4. Ақпараттық технологияларды қолдану.
Білімдер:
1. Халықты жұмыспен қамту саласындағы нормативтік құқықтық актілер.
2. Еңбек нарығы және оның үрдістері.
3. Еңбек нарығындағы жағдайды сипаттайтын көрсеткіштердің құрамы, оларды қалыптастыру әдіснамасы және алу көздері.
4. Мониторинг, бағалау және болжау мақсаттары үшін қажетті көлемде ақпараттық технологиялар (бағдарламалық қамтамасыз ету).
5. Жұмыс күшіне және дағдыларға қажеттілік трендтерін анықтауда, болжауда және қадағалауда қолданылатын негізгі тәсілдер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
2-дағды:
Мониторинг нәтижелерін талдау және шешім қабылдау
Машықтар:

1. Обеспечивать благоприятную среду для общения с соискателем или работодателем проявляя уважение, воздерживаясь от предрассудков и стереотипов и проявляя терпение.
2. Использовать профессиональную лексику и разъяснять информацию соискателю или работодателю.
3. Проявлять уважение к мнению соискателя или работодателя.
4. Работать с информационно - коммуникационными технологиями, применять в работе методы и системы онлайн-консультирования.
5. Предоставлять консультационные услуги по направлениям сферы занятости и/или социальной помощи.
6. Использовать инклюзивные подходы при предоставлении услуг.
Знания:
1. Нормативные правовые акты в сфере труда, социальной защиты, занятости населения.
2. Виды и порядок оказания услуг службой занятости, в том числе в электронном формате.
3. Деятельность подразделений службы занятости и сотрудников.
4. Меры поддержки занятости для безработных.
5. Методы коммуникаций.
6. Этические стандарты.
7. Принципы и подходы создания инклюзивной среды в деятельности службы занятости и в сфере занятости.
Возможность признания навыка
Не рекомендуется.
Навык 2: Информирование соискателей и работодателей об услугах и порядке их предоставления
Умения:
1. Доводить до соискателей и работодателей информацию в области законодательства, политики рынка труда, мер содействия занятости.
2. Выполнять привычные операции в условиях стресса.
3. Контролировать эмоции и поведение в трудных ситуациях.
4. Управлять конфликтами.
5. Приобретать и применять новые знания в профессиональной области.
Знания:
1. Теория консультирования и необходимые техники.
2. Природа межличностных отношений.
3. Техника работы в группе и индивидуально.
4. Правила и порядок ведения делопроизводства, порядка представления отчетности.
Возможность признания навыка
Не рекомендуется.
Дополнительная трудовая функция 1:
Оказание трудового посредничества и сопровождение обратившихся лиц по вопросам занятости
Навык 1:
Проведение первичного приема и консультирование обратившихся лиц
Умения:
1.Консультировать по вопросам трудоустройства, используя доступную лексику
2. Объяснять, как работают услуги службы занятости, включая цифровые платформы занятости.
3. Осуществлять регистрацию соискателя.
4. Помогать выбрать подходящие варианты поддержки занятости.
Знания:
1. Нормативные правовые акты в сфере труда, занятости населения, о персональных данных и их защите.
2. Этические стандарты.
3. Методы коммуникации.
4. Основы психологии.
Возможность признания навыка
Не рекомендуется.
Навык 2:
Определение потребностей в трудоустройстве и оценка барьеров к трудоустройству
Умения:
1. Учитывать особенности социального положения и ограничений соискателя.

1. Жұмыс берушімен қарым-қатынас жасау үшін құрметпен, сенімсіздік пен стереотиптерден бас тарта отырып және сабырлық таныта отырып қолайлы ортаны қамтамасыз ету.
2. Кәсіби лексиканы пайдалану және жұмыс берушіге ақпаратты түсіндіру.
3. Жұмыс іздеушінің немесе жұмыс берушінің пікірін құрметтеу.
4. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялармен жұмыс істеу, жұмыста онлайн-консультация беру әдістері мен жүйелерін қолдану.
5. Жұмыспен қамту және/немесе әлеуметтік көмек салаларының бағыттары бойынша консультациялық қызметтер көрсету.
6. Қызмет көрсету кезінде инклюзивті тәсілдерді пайдалану.
Білімдер:
1. Еңбек, халықты әлеуметтік қорғау, жұмыспен қамту саласындағы нормативтік құқықтық актілер.
2. Жұмыспен қамту қызметінің қызмет көрсету түрлері мен тәртібі, оның ішінде электрондық форматта.
3. Жұмыспен қамту қызметі бөлімшелерінің және қызметкерлердің қызметі.
4. Жұмыссыздар үшін жұмыспен қамтуды қолдау шаралары.
5. Коммуникация әдістері.
6. Этикалық стандарттар.
7. Жұмыспен қамту қызметі мен жұмыспен қамту саласындағы инклюзивті ортаны құру қағидаттары мен тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
2-дағды:
Жұмыс іздеушілер мен жұмыс берушілерді қызметтер және оларды ұсыну тәртібі туралы хабардар ету
Машықтар:
1. Берушілерге заңнама, еңбек нарығының саясаты, жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шаралары саласындағы ақпаратты жеткізу.
2. Стресс жағдайында әдеттегі операцияларды орындау.
3. Қиын жағдайларда эмоциялар мен мінез-құлықты бақылау.
4. Дауларды шешу.
5. Кәсіби салада жаңа білім алу және қолдану.
Білімдер:
1. Кеңес беру теориясы және қажетті техникалар.
2. Тұлғааралық қатынастардың табиғаты.
3. Топта және жеке жұмыс істеу техникасы.
4. Іс қағаздарын жүргізу ережесі мен тәртібі, есеп беру тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
Қосымша 1- еңбек функциясы:
Жұмыспен қамту мәселелері бойынша еңбек делдалдығын көрсету және қызметке жүгінгендерді сүйемелдеу
1-дағды:
Алғашқы қабылдауды өткізу және қызметке жүгінгендерге кеңес беру
Машықтар:
1. Жұмыспен қамту мәселелері бойынша түсінікті лексиканы қолданып кеңес беру.
2. Жұмыспен қамту қызметтерінің, соның ішінде цифрлық жұмыспен қамту платформаларының қалай жұмыс істейтінін түсіндіру.
3. Жұмыс іздеушілерді тіркеуді жүзеге асыру.
4. Жұмыспен қамтуды қолдаудың қолайлы нұсқаларын таңдауға көмектесу.
Білімдер:
1. Еңбек, халықты жұмыспен қамту саласындағы, дербес деректер және оларды қорғау туралы нормативтік құқықтық актілер.
2. Этикалық стандарттар.
3. Коммуникация әдістері.
4. Психология негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
2-дағды:
Жұмысқа орналасу қажеттілігін айқындау және жұмысқа орналасуға кедергілерді бағалау
Машықтар:
1. Жұмыс іздеушінің әлеуметтік жағдайы мен шектеулерінің ерекшеліктерін ескеру.

Параграф 6. Консультант по социальной работе карьерного центра
Уровень профессионального образования
Без категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование, без предъявления требований к стажу работы по специальности;
Карьерный консультант: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование и стаж работы в системе занятости и (или) социальной защиты населения в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 3 лет
Связь с неформальным и информальным образованием
Дополнительное профессиональное образование:
- адаптационное обучение по программе, разработанной организацией повышения квалификации;
- не менее 40 (сорока) академических часов обучения по стандарту учебного курса (модуля), обязательных к прохождению в течение календарного года.
Другие возможные наименования профессии
2635-3-004 Специалист службы социальной защиты населения
3412-0-005 Работник по социальной работе
3412-0-008 Социальный работник
Основная цель деятельности
Оказание содействия гражданам в назначении социальной помощи и выходу малообеспеченного лица (семьи) из ситуации, обусловленной нахождением его (ее) за чертой бедности.
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Прием и оформление пакета документов на получение адресной социальной помощи.
2. Оценка потребности в адресной социальной помощи.
3. Составление индивидуального плана помощи лицу (семье) и заключение социального контракта
4. Сопровождение граждан в период реализации социального контракта.
Дополнительные трудовые функции
1. Оказание трудового посредничества и сопровождение обратившихся лиц по вопросам занятости.
Трудовая функция 1:
Прием и оформление пакета документов на получение адресной социальной помощи
Навык 1:
Осуществление приема документов на получение адресной социальной помощи
Умения:
1. Действовать объективно, исключая влияние предрассудков и стереотипов.
2. Соблюдать нормы профессиональной этики и конфиденциальности при работе с персональными данными заявителей.
3. Применять правила и требования назначения адресной социальной помощи.
4. Использовать профессиональную лексику в сфере адресной социальной помощи.
5. Оценивать соответствие претендента критериям предоставления адресной социальной помощи.
6. Действовать в соответствии с регламентом при приеме заявлений и документов на получение адресной социальной помощи.
7. Объяснять претенденту на адресную социальную помощь причины принятого решения.
8. Проявлять сдержанность при возникновении разногласий при взаимодействии с заявителем.

6-параграф. Мансап орталығының әлеуметтік жұмыс жөніндегі консультанты
Кәсіптік білім деңгейі:
Санатсыз: техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім, мамандығы бойынша жұмыс стажына талап қойылмайды;
Мансаптық кеңесші: техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және біліктілігі орташа деңгейдегі санаты жоқ маман лауазымында халықты жұмыспен қамту және (немесе) әлеуметтік қорғау жүйесіндегі жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қосымша кәсіптік білім алу:
- біліктілікті арттыру ұйымы әзірлеген бағдарлама бойынша бейімделетін оқыту;
- күнтізбелік жыл ішінде өтуге міндетті оқу курсы (модуль) стандарты бойынша кемінде 40 (қырық) академиялық сағат.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2635-3-004 - Тұрғындарды әлеуметтік қорғау қызметінің маманы
3412-0-005 - Әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман
3412-0-008 - Әлеуметтік қызметкер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Азаматтарға әлеуметтік көмек тағайындауға жәрдемдесу және табысы аз адамды (отбасын) кедейлік шегінен төмен өмір сүру жағдайынан шығаруға ықпал ету.
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Атаулы әлеуметтік көмек алуға құжаттар пакетін қабылдау және ресімдеу.
2. Атаулы әлеуметтік көмекке қажеттілікті бағалау.
3. Адамға (отбасына) көмектің жеке жоспарын жасау және әлеуметтік келісімшарт жасасу
4. Әлеуметтік келісімшартты іске асыру кезеңінде азаматтарды алып жүру.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Жұмыспен қамту мәселелері бойынша еңбек делдалдығын көрсету және қызметке жүгінгендерді сүйемелдеу.
1-еңбек функциясы:
Атаулы әлеуметтік көмек алуға құжаттар пакетін қабылдау және ресімдеу
1-дағды:
Атаулы әлеуметтік көмек алуға құжаттарды қабылдауды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Алдын ала түсініктер мен стереотиптердің әсерін болдырмай, объективті әрекет ету.
2. Өтініш берушілердің дербес деректерімен жұмыс істеу кезінде кәсіптік этика және құпиялылық нормаларын сақтайды.
3. Атаулы әлеуметтік көмек тағайындау қағидалары мен талаптарын қолданады.
4. Атаулы әлеуметтік көмек саласында кәсіби лексиканы пайдалану.
5. Үміткердің атаулы әлеуметтік көмек беру критерийлеріне сәйкестігін бағалау.
6. Атаулы әлеуметтiк көмек алуға өтiнiштер мен құжаттарды қабылдау кезiнде регламентке сәйкес iс-қимыл жасайды.
7. Үміткерге атаулы әлеуметтік көмектің қабылданған шешімнің себептерін түсіндіру.
8. Өтініш берушімен өзара іс-қимыл кезінде келіспеушіліктер туындаған кезде ұстамдылық танытады.

9. Координировать работу ассистентов по адресной социальной помощи.
Дополнительные умения для категории "карьерный консультант":
-проводить комплексную оценку лиц (семей) в нестандартных и сложных случаях;
-обеспечивать эффективный обмен информацией посредством выбора соответствующих каналов, применения техники активного слушания и уточняющих вопросов;
-контролировать эмоции, предотвращая развитие конфликта, регулировать простые конфликты.
Знания:
1. Нормативные правовые акты в сфере социальной помощи, занятости населения, о персональных данных и их защите.
2. Система социального обеспечения.
3. Методы коммуникации.
4. Основы психологии.
5. Методы и инструменты работы с целевыми группами населения.
6. Принципы и подходы создания инклюзивной среды в деятельности службы занятости и в сфере оказания социальной помощи.
Возможность признания навыка
Не рекомендуется.
Навык 2:
Оформление электронного пакета документов
Умения:
1. Заполнять формы в информационной системе в соответствии с требованиями оказания адресной социальной помощи.
2. Формировать запросы в соответствующие информационные системы для получения сведений согласно требованиям для оказания адресной социальной помощи.
3. Проверять полноту полученных сведений для оказания адресной социальной помощи.
4. Вносить данные в информационную систему точно и своевременно.
5. Обеспечивать качественное сканирование (копирование) документов, представленных заявителем при отсутствии информации в соответствующих информационных системах государственных органов и организаций.
6. Понимать логику работы и функциональные возможности информационной системы для оказания адресной социальной помощи.
7. Обеспечивать внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги.
Знания:
1. Алгоритм мониторинга этапов предоставления государственной услуги.
2. Принципы работы информационных систем, используемых при оказании адресной социальной помощи.
3. Правила хранения, защиты и обработки персональных данных при работе в информационных системах.
Возможность признания навыка
Не рекомендуется.
Трудовая функция 2: Оценка потребности в адресной социальной помощи
Навык 1:
Определение вида оказываемой адресной социальной помощи
Умения:
1. Понимать различия между видами адресной социальной помощи (безусловная и обусловленная денежная помощь).
2. Определять число незанятых трудоспособных членов семьи.
3. Использовать формы для сбора информации, необходимой для определения вида помощи.
4. Приобретать, обновлять и применять новые знания в профессиональной области, в том числе об уязвимых группах населения.
Дополнительные умения для категории "карьерный консультант":
-проводить анализ семейной ситуации заявителя (включая состав, трудоспособность, занятость) для определения вида помощи;
-сопоставлять индивидуальные характеристики и потребности заявителя с условиями предоставления помощи;
-выявлять препятствия для участия трудоспособных членов семьи в мерах занятости при определении вида помощи.
Знания:

9. Атаулы әлеуметтік көмек жөніндегі ассистенттердің жұмысын үйлестіру.
"Мансаптық кеңесші" санаты үшін қосымша машықтар:
- стандартты емес және күрделі жағдайларда адамдарға (отбасыларға) кешенді бағалау жүргізу;
- тиісті арналарды таңдау, белсенді тыңдау техникасы мен нақтылаушы мәселелерді қолдану арқылы тиімді ақпарат алмасуды қамтамасыз етуге;
-даулардың дамуын болдырмай, жай жанжалдарды реттей отырып, эмоцияларды бақылау.
Білімдер:
1. Әлеуметтік көмек, халықты жұмыспен қамту саласындағы, дербес деректер және оларды қорғау туралы нормативтік құқықтық актілер.
2. Әлеуметтік қамсыздандыру жүйесі.
3. Коммуникация әдістері.
4. Психология негіздері.
5. Халықтың нысаналы топтарымен жұмыс істеу әдістері мен құралдары.
6. Жұмыспен қамту қызметі мен әлеуметтік көмек көрсету саласындағы инклюзивті ортаны құру қағидаттары мен тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
2-дағды:
Электрондық құжаттар пакетін ресімдеу
Машықтар:
1. Нысанды ақпараттық жүйеде атаулы әлеуметтік көмек көрсету талаптарына сәйкес толтыру.
2. Атаулы әлеуметтік көмек көрсету талаптарына сәйкес мәліметтер алу үшін тиісті ақпараттық жүйелерге сұрау салулар қалыптастыру.
3. Атаулы әлеуметтік көмек көрсету үшін алынған мәліметтердің толықтығын тексереді.
4. Ақпараттық жүйеге деректерді дәл және уақтылы енгізу.
5. Мемлекеттік органдар мен ұйымдардың тиісті ақпараттық жүйелерінде ақпарат болмаған кезде өтініш беруші ұсынған құжаттарды сапалы сканерлеуді (көшіруді) қамтамасыз етеді.
6. Атаулы әлеуметтік көмек көрсету үшін ақпараттық жүйенің жұмыс логикасы мен функционалдық мүмкіндіктерін түсіну.
7. Мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы мемлекеттік қызмет көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.
Білімдер:
1. Мемлекеттік қызмет көрсету кезеңдерін мониторингілеу алгоритмі.
2. Атаулы әлеуметтік көмек көрсету кезінде пайдаланылатын ақпараттық жүйелердің жұмыс істеу қағидаттары.
3. Ақпараттық жүйелерде жұмыс істеу кезінде дербес деректерді сақтау, қорғау және өңдеу қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
2-еңбек функциясы:
Атаулы әлеуметтік көмекке қажеттілікті бағалау
1-дағды:
Көрсетілетін атаулы әлеуметтік көмектің түрін айқындау
Машықтар:
1. Атаулы әлеуметтік көмек түрлері арасындағы айырмашылықтарды түсіну (шартсыз және шартты ақшалай көмек).
2. Отбасының жұмыспен қамтылмаған еңбекке қабілетті мүшелерінің санын анықтау.
3. Көмек түрін анықтау үшін қажетті ақпаратты жинау үшін нысандарды пайдалану.
4. Кәсіби салада, оның ішінде халықтың осал топтары туралы жаңа білім алу, жаңарту және қолдану.
"Мансаптық кеңесші" санаты үшін қосымша машықтар:
- көмек түрін анықтау үшін өтініш берушінің отбасылық жағдайына (құрамын, еңбекке қабілеттілігін, жұмыспен қамтылуын қоса алғанда) талдау жүргізуге;
- өтініш берушінің жеке сипаттамалары мен қажеттіліктерін көмек көрсету шарттарымен салыстыру;
-көмек түрін анықтау кезінде еңбекке қабілетті отбасы мүшелерінің жұмыспен қамту шараларына қатысуына кедергілерді анықтау.
Білімдер:

1. Нормативные правовые акты по предоставлению адресной социальной помощи, включая критерии назначения безусловной и обусловленной денежной помощи.
2. Порядок определения состава семьи, трудоспособности и занятости членов семьи.
3. Категории социально уязвимых групп и особенности их участия в мерах занятости и социальной адаптации.
4. Методы анализа семейной ситуации, оценки барьеров и возможностей участия в мерах занятости.
5. Практика и кейсы по применению критериев, типовые ошибки и пути их предотвращения.
6. Этические принципы и стандарты сопровождения клиентов в процессе оценки потребностей.
Возможность признания навыка
Не рекомендуется.
Навык 2:
Исчисление совокупного дохода лица (семьи) за установленный период
Умение:
1. Применять правила расчета совокупного и среднедушевого дохода семьи в соответствии с нормативными требованиями.
2. Различать виды доходов, подлежащих и не подлежащих учету при назначении адресной социальной помощи.
3. Использовать информационные системы и расчетные формулы для получения, проверки и исчисления данных о доходах.
4. Оценивать достоверность предоставленных сведений и выявлять расхождения между фактическими доходами и данными из информационных систем.
5. Обосновывать произведенный расчет дохода при взаимодействии с заявителями или рассмотрении спорных случаев.
Знания:
1. Нормативные правовые акты, регулирующие порядок расчета совокупного и среднедушевого дохода семьи при назначении адресной социальной помощи.
2. Алгоритмы для расчета совокупного дохода.
3. Источники сведений о доходах.
4. Этические аспекты работы с чувствительной финансовой информацией и принцип конфиденциальности.
Возможность признания навыка
Не рекомендуется.
Трудовая функция 3:
Составление индивидуального плана помощи лицу (семье) и заключение социального контракта
Навык 1:
Разработка индивидуального плана помощи лицу (семье)
Умения:
1. Применять клиентоориентированный и проактивный подход.
2. Представлять заявителю форму индивидуального плана помощи лицу (семье).
3. Информировать заявителя о мерах содействия занятости и социальной адаптации.
4. Составлять индивидуальный план помощи лицу (семье) совместно с заявителем.
5. Выполнять привычные операции в условиях стресса, контролировать эмоции и поведение в трудных ситуациях.
Дополнительные умения для категории "карьерный консультант":
-проводить беседу с заявителем для выявления целей, возможностей и ограничений.
Знания:
1. Нормативные правовые акты в сфере социальной защиты, занятости населения, о персональных данных и их защите.

1. Шартсыз және шартты ақшалай көмек тағайындау өлшемдерін қоса алғанда, атаулы әлеуметтік көмек ұсыну жөніндегі нормативтік құқықтық актілер.
2. Отбасы құрамын, отбасы мүшелерінің еңбекке қабілеттілігін және жұмыспен қамтылуын айқындау тәртібі.
3. Әлеуметтік осал топтардың санаттары және олардың жұмыспен қамту және әлеуметтік бейімдеу шараларына қатысу ерекшеліктері.
4. Отбасылық жағдайды талдау, кедергілерді және жұмыспен қамту шараларына қатысу мүмкіндіктерін бағалау әдістері.
5. Критерийлерді қолдану бойынша практика және кейстер, типтік қателер және оларды болдырмау жолдары.
6. Қажеттіліктерді бағалау процесінде клиенттерді сүйемелдеудің этикалық қағидаттары мен стандарттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
2-дағды:
Адамның (отбасының) белгіленген кезеңдегі жиынтық табысын есептеу
Машықтар:
1. Отбасының жиынтық және жан басына шаққандағы табысын есептеу ережесі нормативтік талаптарға сәйкес қолданылады.
2. Атаулы әлеуметтік көмек тағайындау кезінде есепке алынатын және есепке алынбайтын табыс түрлерін ажырату.
3. Кірістер туралы деректерді алу, тексеру және есептеу үшін ақпараттық жүйелер мен есептеу формулаларын пайдалану.
4. Ұсынылған мәліметтердің дұрыстығын бағалайды және нақты кірістер мен ақпараттық жүйелердегі деректер арасындағы алшақтықтарды анықтайды.
5. Өтініш берушілермен өзара іс-қимыл жасау немесе даулы жағдайларды қарау кезінде жүргізілген кіріс есебін негіздейді.
Білімдер:
1. Атаулы әлеуметтік көмек тағайындау кезінде отбасының жиынтық және жан басына шаққандағы табысын есептеу тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актілер.
2. Жиынтық табысты есептеуге арналған алгоритмдер.
3. Кірістер туралы мәліметтер көздері.
4. Сезімтал қаржылық ақпаратпен жұмыс істеудің этикалық аспектілері және құпиялылық қағидаты.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
3-еңбек функциясы:
Адамға (отбасына) көмектің жеке жоспарын жасау және әлеуметтік келісімшарт жасасу
1-дағды:
Адамға (отбасына) көмектің жеке жоспарын әзірлеу
Машықтар:
1. Клиенттерге бағдарланған және белсенді тәсілді қолдану.
2. Өтініш берушіге адамға (отбасына) көмектің жеке жоспарының нысанын ұсынуға.
3. Өтініш берушіні жұмыспен қамтуға жәрдемдесу және әлеуметтік бейімдеу шаралары туралы хабардар етуге.
4. Өтініш берушімен бірге адамға (отбасына) көмектің жеке жоспарын жасайды.
5. Стресс жағдайында дағдылы операцияларды орындау, қиын жағдайларда эмоциялар мен мінез-құлықты бақылау.
"Мансаптық кеңесші" санаты үшін қосымша машықтар:
-мақсаттарды, мүмкіндіктер мен шектеулерді анықтау үшін өтініш берушімен сұхбаттасу.
Білімдер:
1. Әлеуметтік қорғау, халықты жұмыспен қамту саласындағы, дербес деректер және оларды қорғау туралы нормативтік құқықтық актілер.

2. Методика индивидуального планирования выхода заявителя из нуждаемости.
3. Меры содействия занятости и социальной адаптации.
Возможность признания навыка
Не рекомендуется.
Навык 2:
Заключение социального контракта
Умения:
1. Ознакамливать заявителя с формой социального контракта.
2. Оформлять и заключать социальный контракт с фиксацией взаимных обязательств сторон.
3. Разъяснять условия, сроки и последствия неисполнения социального контракта.
Знания:
1. Нормативные правовые акты, регулирующие порядок назначения адресной социальной помощи и заключения социального контракта.
2. Принципы этики и конфиденциальности в работе с уязвимыми категориями населения.
3. Механизмы взаимодействия с организациями, предоставляющими меры поддержки.
Возможность признания навыка
Не рекомендуется.
Трудовая функция 4:
Сопровождение граждан в период реализации социального контракта
Навык 1:
Отслеживать изменения в жизненной ситуации получателя адресной социальной помощи (семей)
Умения:
1. Вести документацию и служебную переписку в соответствии с требованиями руководящих документов, правил и порядка ведения делопроизводства.
2. Осуществлять мониторинг индивидуального плана помощи лицу (семье).
3. Проводить информационно-разъяснительную работу по изменению жизненной ситуации получателя адресной социальной помощи (семей).
Знания:
1. Нормативные правовые акты в сфере труда, социальной защиты, занятости населения.
2. Рынок труда и его тенденции.
3. Информационные технологии (программное обеспечение) в объеме, необходимом для целей мониторинга, оценки и прогнозирования.
Возможность признания навыка
Не рекомендуется.
Навык 2:
Анализировать результаты мониторинга и принимать решения
Умения:
1. Проводить мониторинг изменений социального положения лица (семей).
2. Анализировать результаты мониторинга.
3. Принимать решения по оказанию эффективной социальной помощи.
Знания:
1. Методы и техника определения показателей для проведения мониторинга и оценки.
2. Методы, техника, процессы и инструменты прогнозирования, мониторинга и оценки.
3. Методы сбора, анализа, систематизации, хранения и поддержания в актуальном состоянии информации.
4. Порядок составления документов по итогам прогнозирования, мониторинга и оценки.
Возможность признания навыка
Не рекомендуется.
Дополнительная трудовая функция 1:
Оказание трудового посредничества и сопровождение обратившихся лиц по вопросам занятости
Навык 1:
Проведение первичного приема и консультирование обратившихся лиц
Умения:
1. Консультировать по вопросам трудоустройства, используя доступную лексику

2. Өтініш берушінің мұқтаждықтан шығуын жеке жоспарлау әдістемесі.
3. Жұмыспен қамтуға және әлеуметтік бейімделуге жәрдемдесу шаралары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
2-дағды:
Әлеуметтік келісімшарт жасасу
Машықтар:
1. Өтініш берушіні әлеуметтік келісімшарт нысанымен таныстыру.
2. Тараптардың өзара мiндеттемелерiн белгiлей отырып, әлеуметтiк келiсiмшарт ресiмдеуге және жасасуға.
3. Әлеуметтік келісімшартты орындамаудың шарттарын, мерзімдерін және салдарын түсіндіру.
Білімдер:
1. Атаулы әлеуметтік көмек тағайындау және әлеуметтік келісімшарт жасасу тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актілер.
2. Халықтың осал топтарымен жұмыс істеудегі этика және құпиялылық қағидаттары.
3. Қолдау шараларын ұсынатын ұйымдармен өзара іс-қимыл тетіктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
4-еңбек функциясы:
Әлеуметтік келісімшартты іске асыру кезеңінде азаматтарды алып жүру
1-дағды:
Атаулы әлеуметтік көмек алушының (отбасының) өмірлік жағдайындағы өзгерістерді қадағалау
Машықтар:
1. Басшылық құжаттардың, іс қағаздарын жүргізу қағидалары мен тәртібінің талаптарына сәйкес құжаттаманы және қызметтік хат алмасуды жүргізеді.
2. Тұлғаға (отбасына) көмектің жеке жоспарына мониторингті жүзеге асыру.
3. Атаулы әлеуметтік көмек алушының (отбасының) өмірлік жағдайын өзгерту бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізеді.
Білімдер:
1.Еңбек, халықты әлеуметтік қорғау, жұмыспен қамту саласындағы нормативтік құқықтық актілер.
2. Еңбек нарығы және оның үрдістері.
3. Мониторинг, бағалау және болжау мақсаттары үшін қажетті көлемде ақпараттық технологиялар (бағдарламалық қамтамасыз ету).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
2-дағды:
Мониторинг нәтижелерін талдау және шешім қабылдау
Машықтар:
1. Адамның (отбасының) әлеуметтік жағдайының өзгеруіне мониторинг жүргізу.
2. Мониторинг нәтижелерін талдау.
3. Тиімді әлеуметтік көмек көрсету бойынша шешім қабылдайды.
Білімдер:
1. Мониторинг және бағалау жүргізу үшін көрсеткіштерді анықтау әдістері мен техникасы.
2. Болжау, мониторинг және бағалау әдістері, техникасы, процестері мен құралдары.
3. Ақпаратты жинау, талдау, жүйелеу, сақтау және өзекті жағдайда ұстау әдістері.
4. Болжау, мониторинг және бағалау қорытындылары бойынша құжаттарды жасау тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
Қосымша 1- еңбек функциясы:
Жұмыспен қамту мәселелері бойынша еңбек делдалдығын көрсету және қызметке жүгінгендерді сүйемелдеу
1-дағды:
Алғашқы қабылдауды өткізу және қызметке жүгінгендерге кеңес беру
Машықтар:
1. Жұмыспен қамту мәселелері бойынша түсінікті лексиканы қолданып кеңес беру.

1. Прием и оформление пакета документов на получение адресной социальной помощи.
2. Оценка потребности в адресной социальной помощи.
3. Составление индивидуального плана помощи лицу (семье) и заключение социального контракта
4. Сопровождение граждан в период реализации социального контракта.
Дополнительные трудовые функции
1. Оказание трудового посредничества и сопровождение обратившихся лиц по вопросам занятости.
Трудовая функция 1:
Прием и оформление пакета документов на получение адресной социальной помощи
Навык 1:
Осуществление приема документов на получение адресной социальной помощи
Умения:
1. Действовать объективно, исключая влияние предрассудков и стереотипов.
2. Соблюдать нормы профессиональной этики и конфиденциальности при работе с персональными данными заявителей.
3. Применять правила и требования назначения адресной социальной помощи.
4. Использовать профессиональную лексику в сфере адресной социальной помощи.
5. Оценивать соответствие претендента критериям предоставления адресной социальной помощи.
6. Действовать в соответствии с регламентом при приеме заявлений и документов на получение адресной социальной помощи.
7. Объяснять претенденту на адресную социальную помощь причины принятого решения.
8. Проявлять сдержанность при возникновении разногласий при взаимодействии с заявителем.
9. Координировать работу ассистентов по адресной социальной помощи.
Дополнительные умения для категории "карьерный консультант":
-проводить комплексную оценку лиц (семей) в нестандартных и сложных случаях;
-обеспечивать эффективный обмен информацией посредством выбора соответствующих каналов, применения техники активного слушания и уточняющих вопросов;
-контролировать эмоции, предотвращая развитие конфликта, регулировать простые конфликты.
Дополнительные умения для категории "кейс-менеджер":
-оценивать ключевые аспекты ситуации заявителя, включая жизненный этап, стрессовые факторы, социально-эмоциональные триггеры и состояние здоровья;
-строить отношения с клиентом через развитие эмпатии и установление доверия;
-создавать благоприятную среду для общения с претендентами на адресную социальную помощь;
-применять разные методы разрешения сложных конфликтов;
-проводить проактивную работу среди населения по вопросам адресной социальной помощи и в области занятости населения.
Дополнительные умения для категории "наставник":
-оказывать методическую поддержку и наставничество специалистам с меньшим опытом в вопросах оценки и выбора подходящих методов оценки;
-анализировать цели коммуникации, стили общения и сигналы (вербальные и невербальные) для адаптации подходов и каналов взаимодействия;
-анализировать организационные факторы, провоцирующие конфликты, и предлагать системные меры;
- проводить групповые сессии для претендентов.
Знания:

1. Атаулы әлеуметтік көмек алуға құжаттар пакетін қабылдау және ресімдеу.
2. Атаулы әлеуметтік көмекке қажеттілікті бағалау.
3. Адамға (отбасына) көмектің жеке жоспарын жасау және әлеуметтік келісімшарт жасасу
4. Әлеуметтік келісімшартты іске асыру кезеңінде азаматтарды алып жүру.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Жұмыспен қамту мәселелері бойынша еңбек делдалдығын көрсету және қызметке жүгінгендерді сүйемелдеу.
1-еңбек функциясы:
Атаулы әлеуметтік көмек алуға құжаттар пакетін қабылдау және ресімдеу
1-дағды:
Атаулы әлеуметтік көмек алуға құжаттарды қабылдауды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Алдын ала түсініктер мен стереотиптердің әсерін болдырмай, объективті әрекет ету.
2. Өтініш берушілердің дербес деректерімен жұмыс істеу кезінде кәсіптік этика және құпиялылық нормаларын сақтайды.
3. Атаулы әлеуметтік көмек тағайындау қағидалары мен талаптарын қолданады.
4. Атаулы әлеуметтік көмек саласында кәсіби лексиканы пайдалану.
5. Үміткердің атаулы әлеуметтік көмек беру критерийлеріне сәйкестігін бағалау.
6. Атаулы әлеуметтiк көмек алуға өтiнiштер мен құжаттарды қабылдау кезiнде регламентке сәйкес iс-қимыл жасайды.
7. Үміткерге атаулы әлеуметтік көмектің қабылданған шешімнің себептерін түсіндіру.
8. Өтініш берушімен өзара іс-қимыл кезінде келіспеушіліктер туындаған кезде ұстамдылық танытады.
9. Атаулы әлеуметтік көмек жөніндегі ассистенттердің жұмысын үйлестіру.
"Мансаптық кеңесші" санаты үшін қосымша машықтар:
- стандартты емес және күрделі жағдайларда адамдарға (отбасыларға) кешенді бағалау жүргізу;
- тиісті арналарды таңдау, белсенді тыңдау техникасы мен нақтылаушы мәселелерді қолдану арқылы тиімді ақпарат алмасуды қамтамасыз етуге;
- даулардың дамуын болдырмай, жай жанжалдарды реттей отырып, эмоцияларды бақылау.
"Кейс-менеджер" санаты үшін қосымша машықтар:
- өмірлік кезеңді, стресстік факторларды, әлеуметтік-эмоциялық триггерлерді және денсаулық жағдайын қоса алғанда, өтініш беруші жағдайының негізгі аспектілерін бағалау;
- эмпатияны дамыту және сенім орнату арқылы клиентпен қарым-қатынас құру;
- атаулы әлеуметтік көмекке үміткерлермен қарым-қатынас жасау үшін қолайлы орта құру;
- күрделі жанжалдарды шешудің түрлі әдістерін қолдану;
- халық арасында атаулы әлеуметтік көмек және халықты жұмыспен қамту мәселелері бойынша белсенді жұмыс жүргізу.
"Тәлімгер" санаты үшін қосымша машықтар:
- бағалау және бағалаудың қолайлы әдістерін таңдау мәселелерінде тәжірибесі аз мамандарға әдістемелік қолдау және тәлімгерлік көрсету;
- қарым-қатынас мақсаттарын, қарым-қатынас стильдерін және өзара әрекеттесу тәсілдері мен арналарын бейімдеу үшін сигналдарды (ауызша және ауызша емес) талдау;
- жанжалдарды тудыратын ұйымдастырушылық факторларды талдау және жүйелі шаралар ұсыну;
- үміткерлер үшін топтық сессиялар өткізу.
Білімдер:

25. Карточка профессии "Ассистент по социальной работе"
Код группы
3412-0
Код наименования занятия
-
Наименование профессии
Ассистент по социальной работе
Уровень квалификации по ОРК
4 уровень
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
Приказ Министра труда и социальной защиты населения РК от 25 октября 2017 года № 360 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций социальной защиты и занятости населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16057).
Параграф 1. Ассистент карьерного центра
Уровень профессионального образования
Техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование
Связь с неформальным и информальным образованием
Дополнительное профессиональное образование:
- адаптационное обучение по программе, разработанной организацией повышения квалификации;
- не менее 40 (сорока) академических часов обучения по стандарту учебного курса (модуля), обязательных к прохождению в течение календарного года.
Другие возможные наименования профессии
3412-0-005 Работник по социальной работе
3412-0-008 Социальный работник
Основная цель деятельности
Оказание содействия консультанту по социальной работе, местным исполнительным органам в проведении консультаций гражданам по вопросам получения социальной помощи, проведение мониторинга выполнения гражданами обязательств по социальному контракту.
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Прием заявлений и документов на получение адресной социальной помощи.
2. Мониторинг выполнения гражданами обязательств по социальному контракту.
Дополнительные трудовые функции
1. Оказание трудового посредничества и сопровождение обратившихся лиц по вопросам занятости.
Трудовая функция 1:
Прием заявлений и документов на получение адресной социальной помощи
Навык 1:
Выявление граждан (семей), находящихся за чертой бедности
Умения:
1. Обеспечить благоприятную среду для общения с заявителем, проявляя уважение, воздерживаясь от предрассудков и стереотипов и проявляя терпение.
2. Информировать население, в том числе с выездом в сельские населенные пункты, о возможных вариантах выхода из категории нуждающихся в адресной социальной помощи.
3. Использовать профессиональную лексику и разъяснять информацию заявителю.
4. Проявлять уважение к мнению заявителя;
5. Использовать инклюзивные подходы при предоставлении услуг.
Знания:
1. Нормативные правовых акты в сфере занятости, социальной защиты, о персональных данных и их защите.

25. "Әлеуметтік жұмыс жөніндегі ассистент" кәсібінің карточкасы
Топтың коды:
3412-0
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Әлеуметтік жұмыс жөніндегі ассистент
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4-деңгей
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 25 қазандағы № 360 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16057 болып тіркелген).
1-параграф. Мансап орталығының ассистенті.
Кәсіптік білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қосымша кәсіптік білім алу:
- біліктілікті арттыру ұйымы әзірлеген бағдарлама бойынша бейімделетін оқыту;
- күнтізбелік жыл ішінде өтуге міндетті оқу курсы (модуль) стандарты бойынша кемінде 40 (қырық) академиялық сағат.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3412-0-005 - Әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман
3412-0-008 - Әлеуметтік қызметкер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Әлеуметтiк көмек алу мәселелерi бойынша азаматтарға консультациялар жүргiзуде әлеуметтiк жұмыс жөнiндегi консультантқа, жергiлiктi атқарушы органдарға жәрдем көрсету, азаматтардың әлеуметтiк келiсiмшарт бойынша мiндеттемелерiн орындауына мониторинг жүргiзу.
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Атаулы әлеуметтік көмек алуға өтініштер мен құжаттарды қабылдау.
2. Азаматтардың әлеуметтік келісімшарт бойынша міндеттемелерді орындауына мониторинг жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Жұмыспен қамту мәселелері бойынша еңбек делдалдығын көрсету және қызметке жүгінгендерді сүйемелдеу.
1-еңбек функциясы:
Атаулы әлеуметтік көмек алуға өтініштер мен құжаттарды қабылдау
1-дағды:
Кедейлік шегінен төмен азаматтарды (отбасыларды) анықтау
Машықтар:
1. Өтініш берушімен қарым-қатынас жасау үшін қолайлы ортаны қамтамасыз ету, сыйластық көрсету, сенімсіздік пен стереотиптерден бас тарту және шыдамдылық көрсету.
2. Атаулы әлеуметтік көмекке мұқтаждар санатынан шығудың ықтимал нұсқалары туралы халықты, оның ішінде ауылдық елді мекендерге шығу арқылы хабардар ету.
3. Кәсіби лексиканы қолдану және өтініш берушіге ақпаратты түсіндіру.
4. Өтініш берушінің пікірін құрметтеу;
5. Қызмет көрсету кезінде инклюзивті тәсілдерді пайдалану.
Білімдер:
1. Жұмыспен қамту, әлеуметтік қорғау саласындағы, дербес деректер және оларды қорғау туралы нормативтік құқықтық актілер.

2. Порядок предоставления социальных услуг.
3. Методы и инструменты работы с целевыми группами населения.
4. Требования к оформлению документов на получение социальных услуг.
5. Принципы и подходы создания инклюзивной среды в деятельности службы занятости и в сфере социальной защиты.
Возможность признания навыка
Не рекомендуется.
Навык 2:
Оценка жизненной ситуации семьи заявителя
Умения:
1. Понимать особенности целевых групп граждан, учитывать социальный статус и возможные ограничения.
2. Оказывать консультативные услуги.
3. Собирать и анализировать информацию для определения видов и форм услуг, необходимых заявителю.
Знания:
1. Нормативные правовые акты в сфере занятости, социальной защиты, о персональных данных и их защите.
2. Порядок предоставления социальных услуг.
3. Методы коммуникаций.
4. Методы и инструменты работы с целевыми группами населения.
5. Требования к оформлению документов на получение социальных услуг.
Возможность признания навыка
Не рекомендуется.
Трудовая функция 2:
Мониторинг выполнения гражданами обязательств по социальному контракту
Навык 1:
Отслеживать изменения в жизненной ситуации получателя адресной социальной помощи
Умения:
1. Формировать макеты дел заявителей, обратившихся за назначением адресной социальной помощи.
2. Разрабатывать индивидуальный план помощи лицу (семье).
3. Поддерживать связь с заявителями, предоставлять информацию и помощь.
4. Анализировать и структурировать проблему, определять и рассматривать возможные варианты выхода из положения, принимать решения и разрешать трудности.
5. Работать с информационно - коммуникационными технологиями, применять в работе методы и системы онлайн-консультирования.
Знания:
1. Нормативные правовые акты в сфере занятости, социальной защиты, о персональных данных и их защите.
2. Порядок предоставления социальных услуг.
3. Методы коммуникаций;
4. Методы и инструменты работы с целевыми группами населения.
5. Требования к оформлению документов на получение адресной социальной помощи.
6. Информационно-коммуникационные технологии, методы онлайн-консультирования.
Возможность признания навыка
Не рекомендуется.
Навык 2.
Оценивать выполнение условий социального контракта
Умения:
1. Осуществлять мониторинг выполнения условий социального контракта.
2. Выполнять привычные операции в условиях стресса.
3. Контролировать эмоции и поведение в трудных ситуациях.
4. Управлять конфликтами.
Знания:
1. Методы проведения мониторинга выполнения условий социального контракта;
2. Основы психологии;

2. Әлеуметтік қызмет көрсету тәртібі.
3. Халықтың нысаналы топтарымен жұмыс істеу әдістері мен құралдары.
4. Әлеуметтік қызметтерді алуға құжаттарды ресімдеуге қойылатын талаптар.
5. Жұмыспен қамту қызметі мен әлеуметтік қорғау саласындағы инклюзивті ортаны құру қағидаттары мен тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
2-дағды:
Өтініш берушінің отбасылық өмірлік жағдайын бағалау
Машықтар:
1. Азаматтардың мақсатты топтарының ерекшеліктерін түсіну, әлеуметтік мәртебе мен ықтимал шектеулерді ескеру.
2. Кеңес беру қызметін көрсету.
3. Өтініш берушіге қажетті қызмет түрлері мен нысандарын анықтау үшін ақпарат жинау және талдау.
Білімдер:
1. Жұмыспен қамту, әлеуметтік қорғау саласындағы, дербес деректер және оларды қорғау туралы нормативтік құқықтық актілер.
2. Әлеуметтік қызмет көрсету тәртібі.
3. Коммуникация әдістері.
4. Халықтың нысаналы топтарымен жұмыс істеу әдістері мен құралдары.
5. Әлеуметтік қызметтерді алуға құжаттарды ресімдеуге қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
2-еңбек функциясы:
Азаматтардың әлеуметтік келісімшарт бойынша міндеттемелерді орындауына мониторинг жүргізу
1-дағды:
Атаулы әлеуметтік көмек алушының өмірлік жағдайындағы өзгерістерді қадағалау
Машықтар:
1. Атаулы әлеуметтік көмек тағайындауға жүгінген өтініш берушілердің іс макеттерін қалыптастырады.
2. Адамға (отбасына) көмектің жеке жоспарын әзірлейді.
3. Өтініш берушілермен байланыс орнату, ақпарат және көмек беру.
4. Проблеманы талдау және құрылымдау, жағдайдан шығудың ықтимал нұсқаларын айқындау және қарау, шешімдер қабылдау және қиындықтарды шешу.
5. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялармен жұмыс істеу, жұмыста онлайн-кеңес беру әдістері мен жүйелерін қолдану.
Білімдер:
1. Жұмыспен қамту, әлеуметтік қорғау саласындағы, дербес деректер және оларды қорғау туралы нормативтік құқықтық актілер.
2. Әлеуметтік қызмет көрсету тәртібі.
3. Коммуникация әдістері;
4. Халықтың нысаналы топтарымен жұмыс істеу әдістері мен құралдары.
5. Атаулы әлеуметтік көмек алуға құжаттарды ресімдеуге қойылатын талаптар.
6. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар, онлайн-консультация беру әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
2-дағды:
Әлеуметтік келісімшарт талаптарының орындалуын бағалау
Машықтар:
1. Әлеуметтік келісімшарт талаптарының орындалуына мониторингті жүзеге асыру.
2. Стресс жағдайында әдеттегі операцияларды орындау.
3. Қиын жағдайларда эмоциялар мен мінез-құлықты бақылау.
4. Дауларды шешу.
Білімдер:
1. Әлеуметтік келісімшарт талаптарының орындалуына мониторинг жүргізу әдістері;
2. Психология негіздері;

3. Объяснять значение основных понятий о рынке труда.
Знания:
1. Структура и динамика регионального и национального рынка труда.
2. Современные цифровые технологии и онлайн-инструменты, используемые в сфере занятости.
3. Методы активного содействия трудоустройству, включая обучение, консультирование и сопровождение.
4. Основы разработки и проведения обучающих мероприятий для различных категорий соискателей.
Возможность признания навыка
Не рекомендуется.
Требования к личностным компетенциям
Коммуникативность
Толерантность к различиям (этническим, культурным, социальным)
Честность
Создание комфортной атмосферы
Стрессоустойчивость
Список технических регламентов и национальных стандартов
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Консультант по социальной работе, 4 уровень
Консультант по социальной работе, 5 уровень
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
26. Наименование государственного органа:
Министерство труда и социальной защиты населения РК;
руководитель: Сеитова Злиха Сеилхановна, номер телефона: +7 7172 743524, электронный адрес: z.seitova@enbek.gov.kz;
27. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Центр компетенций АО "Центр развития трудовых ресурсов";
исполнитель: Ақылова Жадыра Раиқанқызы, номер телефона: + 7 7172 954 317 (вн.314), электронный адрес: zh.akylova @enbek.kz;
Айбульдинова Айнур Изатовна, номер телефона: + 7 7172 954 317 (вн.381), электронный адрес: a.aibuldinova@enbek.kz.
28. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям при Министерстве труда и социальной защиты населения Республики Казахстан: протокол № б/н от 8 августа 2025 года.
29. Национальный орган по профессиональным квалификациям: заключение от 19 августа 2025 года.
30. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": заключение от 25 августа 2025 года.
31. Номер версии и год выпуска: версия 2, 2025.
32. Дата ориентировочного пересмотра: 2028 год.

3. Еңбек нарығы туралы негізгі ұғымдардың мағынасын түсіндіру.
Білімдер:
1. Өңірлік және ұлттық еңбек нарығының құрылымы мен динамикасы.
2. Жұмыспен қамту саласында пайдаланылатын заманауи цифрлық технологиялар мен онлайн-құралдар.
3. Оқытуды, консультация беруді және сүйемелдеуді қоса алғанда, жұмысқа орналасуға белсенді жәрдемдесу әдістері.
4. Жұмыс іздеушілердің әртүрлі санаттары үшін оқыту іс-шараларын әзірлеу және өткізу негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Коммуникативтілік
Айырмашылықтарға төзімділік (этникалық, мәдени, әлеуметтік)
Адалдық
Жайлы атмосфера құру
Стресске төзімділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
Әлеуметтік жұмыс жөніндегі консультант, 4-деңгей
Әлеуметтік жұмыс жөніндегі консультант, 5-деңгей
4-тарау. Кәсіби стандарттың техникалық деректері
26. Мемлекеттік органның атауы:
ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі;
басшысы: Сеитова Злиха Сеилхановна, телефон нөмірі: +7 7172 743524, электрондық мекенжайы: z.seitova@enbek.gov.kz;
27. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
"Еңбек ресурстарын дамыту орталығы" АҚ құзыреттер орталығы;
орындаушы: Ақылова Жадыра Раиқанқызы, телефон нөмірі: + 7 7172 954 317 (іш.314), электрондық мекенжайы: zh.akylova@enbek.kz;
Айбульдинова Айнур Изатовна, телефон нөмірі: + 7 7172 954 317 (іш.381), электрондық мекенжайы: a.aibuldinova@enbek.kz.
28. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі жанындағы Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2025 жылғы 8 тамыздың № б/н хаттама.
29. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2025 жылғы 19 тамыздың қорытынды.
30. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2025 жылғы 25 тамыздың қорытынды.
31. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: 2-нұсқа, 2025.
32. Болжамды қайта қарау күні: 2028 жыл.