Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Кокпектинскому району на 2025-2029 годы
Решение Кокпектинского районного маслихата области Абай от 18 декабря 2025 года № 37-4/1
В соответствии с подпунктом 2-1) пункта 1 статьи 15 Земельного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 13) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Кокпектинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Кокпектинскому району на 2025-2029 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель районного маслихата Т. Сарманов
Приложение к решению
Кокпектинского районного
маслихата
от 18 декабря 2025 года
№ 37-4/1
План по управлению пастбищами и их использованию по Кокпектинскому району на 2025-2029 годы
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий план по управлению пастбищами и их использованию (далее – План) по Кокпектинскому району на 2025-2029 годы разработан в соответствии с подпунктом 4-1) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" (далее – Закон), подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию".
2. План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
Глава 2. План по управлению пастбищами и их использованию
3. При разработке Плана учитываются:
1) данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра по форме согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) сведения геоботанического обследования пастбищ по форме согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) сведения о скотомогильниках (биометрических ямах), формируемые в соответствии с Правилами ведения реестра скотомогильников (биотермических ям), утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 февраля 2020 года № 35 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19987);
4) сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных по форме согласно приложению 3 к настоящему Плану;

Көкпекті ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы
Абай облысы Көкпекті аудандық мәслихатының 2025 жылғы 18 желтоқсандағы № 37-4/1 шешімі
Қазақстан Республикасының Жер кодексінің 15-бабы 1-тармағының 2-1) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағының 13) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес, Көкпекті аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Көкпекті ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспар осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихатының төрағасы Т. Сарманов
Көкпекті аудандық
мәслихатының
2025 жылғы 18 желтоқсандағы
№ 37-4/1 шешіміне
қосымша
Көкпекті ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспар
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының (бұдан әрі – Заң) 6-бабының 4-1) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік статистика туралы" Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі № 263 "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленді.
2. Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа деген қажеттілікті орнықты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болдырмау мақсатында қабылданады.
2-тарау. Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
3. Жоспарды әзірлеген кезде мыналар ескеріледі:
1) осы Жоспарға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері;
2) осы Жоспарға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері;
3) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 3 ақпандағы № 35 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19987 болып тіркелген) бекітілген Мал қорымдарының (биотермиялық шұңқырлардың) тізілімін жүргізу қағидаларына сәйкес қалыптастырылған мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер;
4) осы Жоспарға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдық инфрақұрылым объектілері туралы және ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер;

5) данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, полученные из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев по форме согласно таблице 1 приложения 4 к настоящему Плану;
6) данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных по форме согласно таблице 2 приложения 4 к настоящему Плану;
7) сведения о численности поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах по форме согласно таблице 3 приложения 4 к настоящему Плану;
8) данные об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий;
9) рекомендуемые схемы пастбищеоборотов по форме согласно приложению 5 к настоящему Плану;
10) официальная статистическая информация по статистике животноводства и растениеводства.
4. План содержит следующие приложения:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, на которой указываются границы, площади и виды пастбищ, в том числе отгонных, сезонных, аридных и культурных, сведения об их собственниках или землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок;
2) схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ, на которой указываются границы и площади пастбищ, в том числе общественных пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья;
3) схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов, на которой указываются схемы пастбищеоборотов, рекомендуемые на основании геоботанического обследования пастбищ;
4) схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям), на которой указываются сервитуты для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонные трассы, объекты пастбищной инфраструктуры, месторасположение скотомогильников (биометрических ям);
5) схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям.
Предоставление земель запаса в собственность или землепользование для нужд сельского хозяйства осуществляется в соответствии со статьей 138 Земельного кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), Правилами организации и проведения конкурса по предоставлению права временного возмездного землепользования (аренды) для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, сельскохозяйственного производства, утвержденными приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 20 декабря 2018 года № 518 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18048);

5) осы Жоспарға 4-қосымшаның 1-кестесіне сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының иелерін көрсете отырып, оларды сәйкестендіру дерекқорынан алынған ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректер;
6) осы Жоспарға 4-қосымшаның 2-кестесіне сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер;
7) осы Жоспарға 4-қосымшаның 3-кестесіне сәйкес нысан бойынша шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы мәліметтер;
8) екпе және аридтік жайылымдарда, орман, су қорлары мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлерінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы деректер;
9) осы Жоспарға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары;
10) мал шаруашылығы және өсімдік шаруашылығы статистикасы бойынша ресми статистикалық ақпарат.
4. Жоспарда мынадай қосымшалар қамтылған:
1) әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың жер санаттары бөлінісінде орналасу схемасы (картасы), онда жайылымдардың шекаралары, алаңдары мен түрлері, оның ішінде шалғайдағы, маусымдық, құрғақ және екпе жайылымдар, жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттарының негізінде олардың меншік иелері немесе жер пайдаланушылар туралы мәліметтер көрсетіледі;
2) жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдар, оның ішінде қоғамдық жайылымдар белгіленген схема (карта), онда жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдардың, оның ішінде қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі;
3) ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілген схема (карта), онда жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау негізінде ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетіледі;
4) ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілері, сондай-ақ мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленетін схема (карта), онда ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар, жайылымдық инфрақұрылым объектілері, мал қорымдарының (биометриялық шұңқырлардың) орналасқан жері көрсетіледі;
5) жайылымды пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген схема (карта).
Ауыл шаруашылығы мұқтаждары үшін меншікке немесе жер пайдалануға босалқы жерлерді беру Қазақстан Республикасы Жер кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 138-бабына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 20 желтоқсандағы № 518 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18048 болып тіркелген) бекітілген Шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін уақытша өтеулі жер пайдалану (жалға алу) құқығын беру жөніндегі конкурсты ұйымдастыру және өткізу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады;

6) схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, на которой указываются границы и площади пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья.
Резервирование земель осуществляется в соответствии со статьей 49-2 Кодекса, Правилами резервирования земель, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 февраля 2015 года № 178 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11337);
7) схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды, на которой указываются маршруты передвижения животных к водоисточникам.
Среднесуточное водопотребление сельскохозяйственных животных определяется согласно таблице 10 приложения 6 к Методике по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14827);
8) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах, на которой указываются границы и площади отгонных пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных;
9) проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в сельский округ, на котором указывается схема распределения (перераспределения) пастбищ между сельскими населенными пунктами сельского округа для поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, не обеспеченных пастбищами;
10) требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице, к которым относятся:
соблюдение предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ согласно приказу Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064);
использование пастбищ с учетом пастбищеоборотов и источников водопользований;
разбивка площадей пастбищ на отдельные выпасные участки;
чередование участков пастбищ по сезонам года в пространстве и во времени (внутри сезона, года);
ежегодное оставление одного из участков пастбищеоборота без выпаса и сельскохозяйственных животных.
Приложение 1
к плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Кокпектинскому району

6) халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдарды белгілейтін схема (карта), онда жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі.
Жерлерді резервте қалдыру Кодекстің 49-2-бабына, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 ақпандағы № 178 бұйрығымен бекітілген Жерлерді резервте қалдыру қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11337 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады;
7) суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы, онда жануарлардың су көздеріне қарай жүріп-тұру маршруттары көрсетіледі.
Ауыл шаруашылығы жануарларының орташа тәуліктік су тұтынуы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14827 болып тіркелген) бекітілген Су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемеге 6-қосымшаның 10-кестесіне сәйкес айқындалады;
8) ауыл шаруашылығы жануарларының басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы, онда ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыруға арналған шалғайдағы жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі;
9) ауылдық округке кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу), онда жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басы үшін ауылдық округтің ауылдық елді мекендері арасында жайылымдарды бөлу (қайта бөлу) схемасы көрсетіледі;
10) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті талаптар:
"Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын сақтау;
жайылым айналымын және суды пайдалану көздерін ескере отырып жайылымдарды пайдалану;
жайылым алаңдарын жекеленген өріс учаскелеріне бөлу;
жайылым учаскелерін жыл маусымдары бойынша кеңістікте және уақытпен (маусым, жыл ішінде) кезектестіру;
жайылым айналымы учаскелерінің бірін жайылымсыз және ауыл шаруашылығы жануарларынсыз жыл сайын қалдыру.
Көкпекті ауданы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі

28,95
Для выпаса сельскохозяйственных животных необходимо 82,82 тысяч гектаров.
23844 голов выпасаются на общественных пастбищах, площадью 102,25 тысяч гектаров, 57496 голов выпасаются на отгонных пастбищах, площадью 245,38 тысяч гектаров.
Таблица 5. Требуемые дополнительные пастбища
п/п
Требуемые дополнительные пастбища из земель запаса,
тысяч гектаров
Дополнительно предоставляемые пастбища
пастбища, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбище пользователям,
тысяч гектаров
пастбища, подлежащие резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья,
тысяч гектаров
1
2
3
4
По району

28,95
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 82,82 мың гектар жайылым қажет.
102,25 мың гектар алаңды алып жатқан көпшілік пайдаланатын жайылымдарда 23844 мал басы жайылады, 245,38 мың гектар алаңды алып жатқан шалғайдағы жайылымдарда 57496 мал басы жайылады.
5-кесте. Қосымша қажет етілетін жайылымдар
Р/с №
Босалқы жерлерден қажет етілетін қосымша жайылымдар, мың гектар
Қосымша берілетін жайылымдар
жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар, мың гектар
жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қойылуға тиіс жайылымдар, мың гектар
1
2
3
4
Аудан бойынша

127
Частный выпас скота
24
М-5б
(25)
Осочково-разнотравные на лугово-светло
каштановых обычных суглинистых почвах
(Осочка ранняя, лапчатка вильчатая,
подорожник средний)
пастбища
15
24
3,1
37
М-5г
(26)
Полынно-камфоросмовые на солонцах
лугово-светло-каштановых почвах
(Полынь черная, полынь Шренковская,
камфоросма марсельская)
пастбища
5
8
3,1
16А
М-3а
5
(10)
Плоская равнина
Типчаково-полынно-ковыльные на
светло-каштановых обычных суглинистых
почвах
(Типчак, полынь Лерховская, полынь
узкодольчатая, ковыль волосатик)
пастбища
60
416
Частная выпас скота
2,9
M-3а
Ковыльно-типчаково-полынные на светло
каштановых обычных суглинистых почвах
(Ковыль Лессинга, типчак, полынь австрийская
полынь Лерховская)
пастбища
30
208
24
М-5б
(8)
(9)
Типчаково-осочковые на луговато-светло-
каштановых суглинистых почвах
(Типчак, осочка ранняя)
пастбища
10
69
2,5
2,6
М-3а
6
(24)
Плоская равнина
Ковыльно-типчаково-полынные на
светло-каштановых обычных суглинистых
почвах
(Ковыль волосатик, типчак, полынь австрийская
полынь Лерховская)
пастбища
95
75
Частная выпас скота
2,8
32В
М-5г
Чиево-волоснецово-разнотравные на
солонцах луговых светло-каштановых почвах
(Чий блестящий, волоснец узкий, солодка
уральская, солонечник точечный)
пастбища
5
4
40
М-3а
7
(6)
(7)
(12)
(13)
(14)
(15)
(17)
(18)
Ковыльно-типчаково-полынные на
светло-каштановых обычных суглинистых
почвах
(Ковыль Лессинга, ковыль волосатик, типчак,
полынь Лерховская, полынь узкодольчатая,
полынь австрийская)
КУ

127
Жеке мал жаю
37
М-5г
(25)
Шабындық ашық-қоңыр түсті әдеттегі сазды топырақтағы қоңырбас-әр түрлі шөптесін (ерте қоңырбас, шашақты саусақгүл, орта жолжелкен).
жайылым
15
24
3,1
16А
М-3а
(26)
Жусанды-камфорозмалы сортаңды шалғынды ашық-қоңыр топырақтарда
(Қара жусан, Шренк жусаны,
Марсель камфорозмасы)
жайылым
5
8
3,1
24
М-5б
5
(10)
Жазық дала
Ашық-қоңырқай қара топырақты саздақ жерлердегі
бетеге-жусан-қаулы өсімдіктер (бетеге, Лерх жусаны, жіңішке жапырақты жусан, қылқан қау).
жайылым
60
416
Жеке мал жаю
2,9
М-3а
Ашық каштанды қарапайым сазды топырақтағы бетегелі-жусанды-жусанды өсімдіктер (Лессинг қызылқаны, бетеге, австрия жусаны, Лерх жусаны).
жайылым
30
208
32В
М-5г
(8)
(9)
Бетегелі-қияқты шалғынды ашық-қоңыр сазды топырақтарда
(Бетеге, ерте қияқ)
жайылым
10
69
2,5
2,6
M-3а
6
(24)
Жазық дала
Ақшыл-қоңыр түсті әдеттегі сазды топырақтағы
бетегелі-жусанды-жусанды
(Қылқан бетеге, бетеге, австрия жусаны, Лерх жусаны)
жайылым
95
75
Жеке мал жаю
2,8
26а
М-5г
Бетегелі-қияқты-әртүрлі шөпті сортаңды ашық-қоңыр шалғынды топырақтарда (Жылтыр бетеге, жіңішке қияқ, урал миясы, нүктелі сортаңшөп).
жайылым
5
4
M-3а
7
(6)
(7)
(12)
(13)
(14)
(15)
(17)
(18)
Тегіс жазық
Ашық-қоңыр түсті кәдімгі сазды топырақтағы
бетегелі-қаулы-жусанды
(Лессинг қауы, қылқан қау, бетеге,
Лерх жусаны, тар жапырақты жусан,
Австрия жусаны)
КУ

213
М-3а
14
(53)
Межсопочная равнина
Ковыльно-типчаково-полынные с караганой
на светло-каштановых обычных
суглинистых почвах
(Ковыль волосатик, типчак, полынь австрийская
полынь Лерховская, карагана кустарник)
пастбища
70
319
Выпас частного скота
4,4
13Б
M-3б
Типчаково-ковыльно-карагановые с полынью
на светло-каштановых малоразвитых
суглинистых почвах
(Типчак, ковыль Лессинга, карагана кустарник
полынь Лерховская, полынь австрийская)
пастбища
21
91
31
М-5г
Волоснецово-полынные на солонцах луговых
светло-каштановых почвах
(Волоснец узкий, полынь селитряная, полынь
Шренковская)
пастбища
10
46
14А
М-3а
15
Межсопочная равнина
Типчаково-ковыльно-полынные на
светло-каштановых обычных
суглинистых почвах
(Типчак, ковыль Лессинга, ковыль волосатик,
полынь Лерховская, полынь узкодольчатая,
полынь австрийская)
пастбища
40
774
Выпас частного скота
21
М-3г
Полынно-типчаковые на солонцах светло-
каштановых средних
(Полынь Шренковская, типчак)
пастбища
30
580
23
М-5б
Кустарниково-разнотравно-злаковые на
лугово-светло-каштановых обычных
суглинистых почвах
(Шиповник коричный, спирея зверобоелистная,
карагана низкая, зопник клубненосный,
пырей ползучий, ломкоколосник ситниковый
пастбища
20
387
32Б
М-5г
Чиево-волоснецово-разнотравные на
луговых светло-каштановых солончаковых
суглинистых почвах
(Чий блестящий, волоснец узкий, вострец
ветвистый, зопник клубненосный,
девясил британский, подорожник средний,
кермек Гмелина)
пастбища
10

213
18Б
M-3б
14
(53)
Төбеаралық жазық
Қылқан селеулі-шалғынды-жусанды бұталы қарағанды
Ашық-қоңырқай қарапайым
сазды топырақтарда
(Қылқан селеу, шалғын, аустрия жусаны,
Лерх жусаны, бұталы қараған)
жайылым
70
319
Жеке мал жаю
4,4
31
М-5г
Бетегелі-қаулы-қарағанды жусанды ашық-қоңыр нашар дамыған сазды топырақтарда
(Бетеге, Лессинг қаулысы, бұталы қараған
Лерх жусаны, австрия жусаны)
жайылым
21
91
32В
М-5г
Бетегелі-жусанды сортаңды шалғынды ашық-қоңыр топырақтар
(Тар бетеге, сор жусан, Шренк жусаны)
жайылым
10
46
25А
М-5б
15
Төбеаралық жазық
Ашық-қоңырқай қарапайым сазды топырақтағы
Бетегелі-қаулы-жусанды
(Бетеге, Лессинг қауылы, қылқан қау,
Лерх жусаны, жіңішке жапырақты жусан,
Австрия жусаны)
жайылым
40
774
Жеке мал жаю
30
М-5г
Ашық қоңыр сортаңды топырақтағы жусанды-бетегелі орташа (Шренк жусаны, бетеге)
жайылым
30
580
32Б
М-5г
Бұталы-әр түрлі шөпті-астық тұқымдас шалғынды-ашық-қоңырқай қарапайым сазды топырақтарда
(Итмұрын даршын, шайқурай жапырақты сәлбен, аласа қараған, түйнекті зопник, шырмауық бидайық, қамысбас қоғалы)
жайылым
20
387
44
Шалғынды ашық-қоңыр сортаңдау сазды топырақтағы шалғындық бетегелі-қаулы-әр түрлі шөптесінді өсімдіктер (Жылтыр шалғын, жіңішке қау, бұтақты вострец, түйнекті зопник, британдық тоғызжапырақ, орта жолжелкен, Гмелин кермегі).
жайылым
10

570
3000
387
1100
0
0
Итого:
5936
19714
15996
27019
3374
8539
0
0
Наименование: ГУ "Отдел земельных отношении Кокпектинского района области Абай"
Адрес: Область Абай, Кокпектинский район, село Кокпекты, улица Кабанбай батыра 69
Телефон: 8 723 48 2 11 45
Адрес электронной почты: a.naurzbaev@akimatabai.gov.kz
Руководитель отдела: Наурзбаев Атымтай Алматаевич
Приложение 5
к плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Кокпектинскому району
на 2025-2029 годы
Рекомендуемые схемы пастбищеоборотов
Годы
Номера участков
I
II
III
IV
Первый год
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
Второй год
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
Третий год
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
Четвертый год
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
Приложение 6
к плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Кокпектинскому району
на 2025-2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно территориальной единицы в разрезе категорий земель, на которой указывается границы, площади и виды пастбищ, в том числе отгонных, сезонных, аридных и культурных, сведения об их собственниках или землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок
Приложение 7
к плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Кокпектинскому району
на 2025-2029 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ, на которой указываются границы и площади пастбищ, в том числе общественных пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья
Приложение 8
к плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Кокпектинскому району
на 2025-2029 годы
Схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов, на которой указываются схемы пастбищеоборотов, рекомендуемые на основании геоботанического обследования пастбищ
Приложение 9
к плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Кокпектинскому району
на 2025-2029 годы
Схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям), на которой указываются сервитуты для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонные трассы, объекты пастбищной инфраструктуры, местоположения скотомогильников (биометрических ям)
Приложение 10
к плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Кокпектинскому району
на 2025-2029 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям
Приложение 11
к плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Кокпектинскому району
на 2025-2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения, по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, на которой указываются границы и площади пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья
Приложение 12
к плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Кокпектинскому району
на 2025-2029 годы
Схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды, на которой указываются маршруты передвижения животных к водоисточникам
Приложение 13
к плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Кокпектинскому району
на 2025-2029 годы
Cхема размещения поголовья сельскохозяйственных хивотных на отгонных пастбищах, на которой указываются границы и площади отгонных пастбищ для размещения сельскохозяйственных хивотных
Приложение 14
к плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Кокпектинскому району
на 2025-2029 годы
Проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящих в сельский округ, на котором указывается схема распределения (перераспеделения) пастбищ между сельскими населенными пунктами сельского округа для поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, не обеспеченных пастбищами

570
3000
387
1100
0
0
Барлығы:
5936
19714
15996
27019
3374
8539
0
0
Атауы: "Абай облысы Көкпекті ауданының жер қатынастары бөлімі"
Мекен-жайы: Абай облысы, Көкпекті ауданы, Қабанбай батыр көшесі 69
Телефон: 8 723 48 2 11 45
Электрондық почта мекенжайы: a.naurzbaev@akimatabai.gov.kz
Бөлім басшысы: Атымтай Алматаевич Наурзбаев
Көкпекті ауданы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2025-2029 жылдарға арналған
жоспарға
5-қосымша
Көкпекті ауданы бойынша ұсынылатын жайылым айналымының схемалары
Жылдар
Учаскелердің нөмірлері
I
II
III
IV
Бірінші жыл
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
Екінші жыл
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
Үшінші жыл
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
Төртінші жыл
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
Көкпекті ауданы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2025-2029 жылдарға арналған
жоспарға
6-қосымша
Әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың жер санаттары бөлінісінде орналасу схемасы (картасы), онда жайылымдардың шекаралары, алаңдары мен түрлері, оның ішінде шалғайдағы, маусымдық, құрғақ және екпе жайылымдар, жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттарының негізінде олардың меншік иелері немесе жер пайдаланушылар туралы мәліметтер
Көкпекті ауданы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2025-2029 жылдарға арналған
жоспарға
7-қосымша
Жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдар, оның ішінде қоғамдық жайылымдар белгіленген схема (карта), онда жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдардың, оның ішінде қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары
Көкпекті ауданы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2025-2029 жылдарға арналған
жоспарға
8-қосымша
Ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілген схема (карта), онда жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау негізінде ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары
Көкпекті ауданы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2025-2029 жылдарға арналған
жоспарға
9-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілері, сондай-ақ мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленетін схема (карта), онда ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар, жайылымдық инфрақұрылым объектілері, мал қорымдарының (биометриялық шұңқырлардың) орналасқан жері
Көкпекті ауданы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2025-2029 жылдарға арналған
жоспарға
10-қосымша
Жайылымды пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген схема (карта)
Көкпекті ауданы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2025-2029 жылдарға арналған
жоспарға
11-қосымша
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдарды белгілейтін схема (карта), онда жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдардың шекаралары мен алаңдары
Көкпекті ауданы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2025-2029 жылдарға арналған
жоспарға
12-қосымша
Суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы, онда жануарлардың су көздеріне қарай жүріп-тұру маршруттары
Көкпекті ауданы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2025-2029 жылдарға арналған
жоспарға
13-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларының басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы, онда ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыруға арналған шалғайдағы жайылымдардың шекаралары мен алаңдары
Көкпекті ауданы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
025-2029 жылдарға арналған
жоспарға
14-қосымша
Ауылдық округке кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу), онда жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басы үшін ауылдық округтің ауылдық елді мекендері арасында жайылымдарды бөлу (қайта бөлу) схемасы