Об определении мест, в которых запрещены выгул домашних животных либо нахождение с животными с иной целью, при необходимости оборудовании мест для выгула домашних животных
Постановление акимата города Шымкент от 27 ноября 2025 года № 6523
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 18.01.2026.
В соответствии с пунктом 55 статьи 1 Закона Республики Казахстан от 17 июля 2025 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития столицы и городов республиканского значения, национальных проектов, предпринимательства и оптимизации функций государственных органов" акимат города Шымкент ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Определить места, в которых запрещены выгул домашних животных либо нахождение с животными с иной целью, согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Аппаратам акимов районов города Шымкент обеспечить при необходимости оборудование мест для выгула домашних животных.
3. Государственному учреждению "Управление сельского хозяйства и ветеринарии города Шымкент" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего постановления направление его в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан в электронном виде на казахском и русском языках, удостоверенном электронной цифровой подписью;
2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата города Шымкент после его официального опубликования;

Үй жануарларын серуендетуге не өзге мақсатта жануарлармен жүруге тыйым салынған орындарды айқындау, қажет болған кезде үй жануарларын серуендетуге арналған орындарды жабдықтау туралы
Шымкент қаласы әкімдігінің 2025 жылғы 27 қарашадағы № 6523 қаулысы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 18.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі.
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне астананы және республикалық маңызы бар қалаларды, ұлттық жобаларды дамыту, кәсіпкерлік және мемлекеттік органдардың функцияларын оңтайландыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2025 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 1-бабы 55-тармағына сәйкес Шымкент қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес үй жануарларын серуендетуге не өзге мақсатта жануарлармен жүруге тыйым салынған орындар айқындалсын.
2. Қажет болған кезде үй жануарларын серуендетуге арналған орындарды жабдықтауды Шымкент қаласының аудан әкімдерінің аппараттары қамтамасыз етсін.
3. "Шымкент қаласының ауыл шаруашылығы және ветеринария басқармасы" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы қаулыны қол қойылған күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған қазақ және орыс тілдерінде электрондық түрде жіберуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғанынан кейін Шымкент қаласы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастыруды;

3) принятие иных мер, вытекающих из настоящего постановления.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима города Шымкент.
5. Настоящее постановление вводится в действие с 18 января 2026 года.
Аким города Шымкент Г. Сыздыкбеков
Приложение
к постановлению акимата
города Шымкент
от "_27_" __11___
2025 года № __6523__
Места, в которых запрещено выгуливание домашних животных
Места
1.
Территории детских дошкольных организаций
2.
Территории образовательных организаций
3.
Территории физкультурно-спортивных организаций
4.
Территории медицинских и лечебных учреждений
5.
Территории организаций культуры
6.
Территории детских и спортивных игровых площадок
7.
Территории, где разрешено купание людей
8.
Территории, где установлены запрещающие знаки, не предназначенные для выгула
Места, в которых запрещено нахождение с животными с иной целью
Места
1.
Предприятия общественного питания (кроме служебных собак и собак-поводырей для людей со слабым зрением)
2.
Торговые и производственные залы продовольственных магазинов сервисного обслуживания
3.
Культурные учреждения (кроме случаев проведения выставок, зрелищных и массовых мероприятий с участием собак)
4.
Религиозные организации (объединения)
5.
Помещения детских организаций
6.
Помещения образовательных организаций
7.
Помещения медицинских организаций

3) осы қаулыдан туындайтын өзге де шаралардың қабылдануын қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Шымкент қаласы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы 2026 жылғы 18 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Шымкент қаласының әкімі Ғ. Сыздықбеков
Шымкент қаласы әкімдігінің
2025 жылғы "_27_" ___11____
№ _6523_ қаулысына
қосымша
Үй жануарларын серуендетуге тыйым салынған орындар
Орындар
1.
Мектепке дейінгі балалар ұйымдарының аумақтары
2.
Білім беру ұйымдарының аумақтары
3.
Дене шынықтыру-спорттық ұйымдардың аумақтары
4.
Медициналық және емдеу ұйымдарының аумақтары
5.
Мәдениет ұйымдарының аумақтары
6.
Балалар мен спорттық ойын алаңдарының аумақтары
7.
Адамдар шомылуға рұқсат етілген аумақтар
8.
Тыйым салу белгілері орнатылған, серуендеуге арналмаған аумақтар
Өзге мақсатта жануарлармен жүруге тыйым салынған орындар
Орындар
1.
Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындары (көзі әлсіз көретін адамдарға арналған қызметтік иттер мен жетелеуші иттерден басқа)
2.
Сервистік қызмет көрсету азық-түлік дүкендерінің сауда және өндірістік залдары
3.
Мәдени мекемелер (иттер қатысатын көрмелер, ойын-сауық және бұқаралық іс-шаралар өткізу жағдайларын қоспағанда)
4.
Діни ұйымдар (бірлестіктер)
5.
Балалар ұйымдарының үй-жайлары
6.
Білім беру ұйымдарының үй-жайлары
7.
Медициналық ұйымдардың үй-жайлары