Об утверждении Правил взаимодействия органа государственных доходов с уполномоченными государственными органами, осуществляющими учет и (или) регистрацию транспортных средств, по представлению сведений об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, и о налогоплательщиках, имеющих такие объекты
Совместный приказ Министра финансов Республики Казахстан от 11 ноября 2025 года № 686, Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 11 ноября 2025 года № 422, Министра транспорта Республики Казахстан от 11 ноября 2025 года № 368 и Министра внутренних дел Республики Казахстан от 12 ноября 2025 года № 886
В соответствии с подпунктом 3) пункта 2 статьи 52 Налогового кодекса Республики Казахстан и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемые Правила взаимодействия органа государственных доходов с уполномоченными государственными органами, осуществляющими учет и (или) регистрацию транспортных средств, по представлению сведений об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, и о налогоплательщиках, имеющих такие объекты.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течении пяти рабочих дней со дня подписания настоящего совместного приказа направление его копии в электронном виде на казахских и русских языках в Республиканское государственное предприятие "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и внесения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующих вице-министров финансов, сельского хозяйства, транспорта и внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вступает в силу со дня его подписания последним из руководителей государственного органа.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан __________Е. Саденов
Вице-министр транспорта
Республики Казахстан __________М. Калиакпаров
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан __________А. Сапаров
Министр финансов
Республики Казахстан __________М. Такиев
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Утверждены
совместным приказом
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 12 ноября 2025 года № 886,
Вице-министр транспорта
Республики Казахстан
от 11 ноября 2025 года № 368,
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 11 ноября 2025 года № 422 и
Министр финансов
Республики Казахстан
от 11 ноября 2025 года № 686
Правила взаимодействия органа государственных доходов с уполномоченными государственными органами, осуществляющими учет и (или) регистрацию транспортных средств, по представлению сведений об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, и о налогоплательщиках, имеющих такие объекты

Мемлекеттік кірістер органының көлік құралдарын есепке алуды және (немесе) тіркеуді жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органдармен cалық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы және осындай объектілері бар салық төлеушілер туралы мәліметтерді ұсыну бойынша өзара іс-қимыл жасау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 11 қарашадағы № 686, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 11 қарашадағы № 422, Қазақстан Республикасы Көлік министрінің 2025 жылғы 11 қарашадағы № 368 және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2025 жылғы 12 қарашадағы № 886 бірлескен бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 52-бабы 2-тармағының 3) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік кірістер органының көлік құралдарын есепке алуды және (немесе) тіркеуді жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органдармен cалық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы және осындай объектілері бар салық төлеушілер туралы мәліметтерді ұсыну бойынша өзара іс-қимыл жасау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бірлескен бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық көшірмесін ресми жариялау және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасы Заңнама және құқықтық ақпарат институты" республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
2) осы бірлескен бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының қаржы, ауыл шаруашылығы, көлік және ішкі істер министрліктерінің жетекшілік ететін вице-министрлеріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық оған мемлекеттік орган басшыларының соңғысы қол қойған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
________Е. Саденов
Қазақстан Республикасының
Көлік вице-министрі
_________М. Калиакпаров
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
_____А. Сапаров
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
__________М. Такиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
2025 жылғы 12 қарашадағы
№ 886,
Қазақстан Республикасының
Көлік вице-министрі
2025 жылғы 11 қарашадағы
№ 368,
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 11 қарашадағы
№ 422 мен
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 11 қарашадағы
№ 686 Бірлескен бұйрықпен
бекітілген
Мемлекеттік кірістер органының көлік құралдарын есепке алуды және (немесе) тіркеуді жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органдармен cалық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы және осындай объектілері бар салық төлеушілер туралы мәліметтерді ұсыну бойынша өзара іс-қимыл жасау қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила взаимодействия органа государственных доходов с уполномоченными государственными органами, осуществляющими учет и (или) регистрацию транспортных средств, по представлению сведений об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, и о налогоплательщиках, имеющих такие объекты (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 3) пункта 2 статьи 52 Налогового кодекса Республики Казахстан и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" определяют порядок и сроки представления уполномоченными государственными органами, осуществляющими учет и (или) регистрацию транспортных средств, по представлению сведений об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, и о налогоплательщиках, имеющих такие объекты (далее – Сведения).
Глава 2. Порядок и сроки представления сведений об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, и о налогоплательщиках, имеющих такие объекты
2. Для целей настоящих Правил к уполномоченным государственным органам относятся министерства сельского хозяйства, внутренних дел и транспорта Республики Казахстан.
3. Уполномоченные государственные органы в онлайн режиме ежедневно представляют сведения об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, и о налогоплательщиках, имеющих такие объекты в органы государственных доходов по форме согласно приложению, к настоящим Правилам посредством информационной системы "Smart Data Finance".
При отсутствии интеграции информационных систем Сведения представляются в электронном виде по адресу: kgd.kancelyarya@kgd.gov.kz ежегодно не позднее 15 января года, следующего за отчетным.
4. Орган государственных доходов и уполномоченные государственные органы при получении Сведений обеспечивают соблюдение требований законодательства Республики Казахстан о неразглашении, недопущении утечки информации, составляющей налоговую и иную охраняемую законом тайну.
Приложение
к Правилам взаимодействия
органа государственных доходов
с уполномоченными
государственными органами,
осуществляющими учет и (или)
регистрацию транспортных
средств, по представлению
сведений об объектах
налогообложения и (или)
объектах, связанных с
налогообложением,
и о налогоплательщиках,
имеющих такие объекты
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Сведения по транспортным средствам физических и юридических лиц
Представляется: в Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан и территориальные органы государственных доходов.
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: https://www.gov.kz/memleket/entities/minfin.
Наименование административной формы: Сведения по транспортным средствам физических и юридических лиц.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1-НТС.
Периодичность: ежедневно.
Отчетный период: ежедневно.
Круг лиц, представляющих информацию: министерства сельского хозяйства, внутренних дел и транспорта Республики Казахстан
Срок представления формы административных данных: ежедневно.
ИИН/БИН:
Метод сбора – в онлайн режиме.
№ п/п
Наименование юридического лица или ФИО физического лица - собственника ТС
БИН/ ИИН собственника ТС
Юридический адрес местонахождения юридического лица или место жительства физического лица
Код по классификатору административно-территориальных объектов
Дата постановки на учет ТС
Дата снятия с учета ТС
Тип или вид ТС
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Марка, модель, модификация ТС
Государственный номерной знак ТС
Идентификатор ТС
Объем двигателя ТС (куб. см)
Грузоподъемность ТС (без учета прицепов), в тоннах
Количество посадочных мест ТС
Мощность двигателя (в л/с, квт.), в зависимости от типа или вида ТС
9
10
11
12
13
14
15
_________________________________________ _______________________
(фамилия, имя и отчество руководителя             (подпись, место печати)
уполномоченного государственного органа)
_________________________________________ _______________________
(фамилия, имя и отчество должностного                  (подпись)
лица, ответственного за составление сведений)
Дата составления "___" ___________________ 20___ года
Примечание: настоящая форма заполняется в соответствии с Пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Сведения по транспорту физических лиц" в приложении к настоящей форме.
Расшифровка аббревиатур:
л/c – лошадиная сила;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
квт – киловатт;
ТС – транспортное средство;
куб. см – кубический сантиметр;
ФИО – фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность).
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных на
безвозмездной основе
"Сведения по транспортным
средствам физических и
юридических лиц"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Сведения по транспортным средствам физических и юридических лиц" (индекс – 1- (НТС) периодичность: ежедневно) (далее – форма)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік кірістер органының көлік құралдарын есепке алуды және (немесе) тіркеуді жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органдармен cалық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы және осындай объектілері бар салық төлеушілер туралы мәліметтерді ұсыну бойынша өзара іс-қимыл жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 52-бабы 2-тармағының 3) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және көлік құралдарын есепке алу және (немесе) тіркеуді жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органдардың салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер мен осындай объектілері бар салық төлеушілер туралы мәліметтерді (бұдан әрі – Мәліметтер) ұсыну тәртібін және мерзімдерін айқындайды.
2-тарау. Салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер мен осындай объектілері бар салық төлеушілер туралы мәліметтерді ұсыну тәртібі мен мерзімдері
2. Осы Қағидалардың мақсаттары үшін уәкілетті мемлекеттік органдарға Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы, ішкі істер және көлік министрліктері жатады.
3. Уәкілетті мемлекеттік органдар онлайн режимде күн сайын салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы және осындай объектілері бар салық төлеушілер туралы мәліметтерді осы Қағидаларға қосымша нысан бойынша "Smart Data Finance" ақпараттық жүйесі арқылы мемлекеттік кірістер органдарына ұсынады.
Ақпараттық жүйелердің интеграциясы болмаған жағдайда, Мәліметтер жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың 15 қаңтарынан кешіктірілмей kgd.kancelyarya@kgd.gov.kz электрондық мекенжайға электрондық түрде ұсынылады.
4. Мемлекеттік кірістер органы және уәкілетті мемлекеттік органдар Мәліметтерді алған кезде Қазақстан Республикасы заңнамасының салықтық және өзге де заңмен қорғалатын құпияны құрайтын ақпаратты жария етпеу, таралып кетуіне жол бермеу туралы талаптарын сақтауды қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік кірістер органының
көлік құралдарын есепке алуды
және (немесе) тіркеуді жүзеге
асыратын уәкілетті мемлекеттік
органдармен cалық салу
объектілері және (немесе) салық
салуға байланысты объектілер
туралы және осындай
объектілері бар салық
төлеушілер туралы мәліметтерді
ұсыну бойынша өзара іс-қимыл
жасау қағидаларына қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Жеке және заңды тұлғалардың көлік құралдары бойынша мәліметтер
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетіне және аумақтық мемлекеттік кірістер органдарына.
Әкімшілік деректер нысаны https://www.gov.kz/memleket/entities/minfin интернет-ресурста орналастырылған.
Әкімшілік нысанның атауы: Жеке және заңды тұлғалардың көлік құралдары бойынша мәліметтер.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 1-НКҚ.
Кезеңділігі: күн сайын.
Есепті кезең: күн сайын.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы, ішкі істер және көлік министрліктері.
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: күн сайын.
ЖСН/БСН:
Жинау әдісі – онлайн режимде
№ р/с
Заңды тұлғаның атауы немесе КҚ меншік иесінің жеке тұлғаның Т.А.Ә.
КҚ меншік иесінің БСН/ЖСН
Заңды тұлғаның орналасқан жерінің немесе жеке тұлғаның тұрғылықты жерінің заңды мекенжайы
Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішінің коды
КҚ есепке қою күні
КҚ есептен шығару күні
КҚ түрі немесе типі
1
2
3
4
5
6
7
8
Кестенің жалғасы
КҚ маркасы, моделі, модификациясы
КҚ мемлекеттік нөмірінің белгісі
КҚ сәйкестендіру
КҚ қозғалтқышының көлемі (см³)
КҚ жүк көтергіштігі (тіркемені есепке алмағанда) тоннада
КҚ отыратын орындарының саны
КҚ типі мен түріне қарай қозғалтқыштың қуаты (а.к./кВт)
9
10
11
12
13
14
15
__________________________________________ _____________________
(уәкілетті мемлекеттік орган басшысының (қолы, мөр орны) тегі, аты, әкесінің аты)
__________________________________________ _____________________
(мәліметтерді толтыруға жауапты лауазымды (қолы) адамның тегі, аты, әкесінің аты)
Жасалған күні 20___ жылғы "___" ________________
Ескертпе: Осы нысан "Жеке және заңды тұлғалардың көлік құралдары бойынша
мәліметтер" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды толтыру
бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
а.к. – ат күші
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі
кВт – киловатт
КҚ – көлік құралы
см³ – текше сантиметр
Т.А.Ә. – тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе)
"Жеке және заңды тұлғалардың
көлік құралдары бойынша
мәліметтер" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанға
қосымша
"Жеке және заңды тұлғалардың көлік құралдары бойынша мәліметтер" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – нысан) толтыру бойынша түсіндірме (индексі – 1- КҚС мерзімділігі: күн сайын)

1. В графе 1 формы указывается номер по порядку (последующая информация не должна прерывать нумерацию по порядку).
2. В графе 2 формы указывается наименование юридического лица или фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) физического лица – собственника транспортных средств (далее – ТС).
3. В графе 3 формы указывается бизнес-идентификационный номер юридического лица, указанного в графе 2, или индивидуальный идентификационный номер физического лица, указанного в графе 2.
4. В графе 4 формы указывается юридический адрес место нахождения юридического лица или место жительства физического лица.
5. В графе 5 формы указывается код по классификатору административно-территориальных объектов, разработанный в соответствии с подпунктом 1) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
6. В графе 6 формы указывается дата постановки на учет ТС.
7. В графе 7 формы указывается дата снятия с учета ТС.
8. В графе 8 формы указывается вид ТС, например, автомобиль – грузовой, легковой, автобус, колесный или гусеничный трактор на пневматическом ходу, самоходные машины, гражданский воздушный транспорт или летательный аппарат, железнодорожный транспорт, морское, речное маломерное судно, мототранспорт, квадроцикл, снегоход, скутер.
9. В графе 9 формы указывается марка, модель, модификация ТС.
10. В графе 10 формы указывается государственный регистрационный номерной знак ТС.
11. В графе 11 формы указывается идентификатор ТС – VIN – код автомобиля, номер кузова или бортовой номер судна, в зависимости от типа или вида ТС.
12. В графе 12 формы указывается объем двигателя ТС в кубических сантиметрах. Сведения указываются по автомобилям категории В, моторным ТС на шасси легкового автомобиля с платформой и кабиной водителя, отделенной от грузового отсека жесткой стационарной перегородкой (автомобили-пикапы) и автомобили увеличенной вместимости и повышенной проходимости, превышающие требования категории В по разрешенной максимальной массе и (или) количеству пассажирских мест (внедорожники, в том числе джипы, а также кроссоверы и лимузины).
13. В графе 13 формы указывается грузоподъемность ТС (без учета прицепов) в тоннах. Сведения указываются по автомобилям категории С.
14. В графе 14 формы указывается количество посадочных мест ТС. Такие сведения указываются по автомобилям категории Д.
15. В графе 15 формы указывается мощность двигателя (в л/с, квт.), в зависимости от типа или вида ТС (мотоциклы, мотороллеры, мотосани, маломерные суда, катера, суда, буксиры, баржи, яхты, летательные аппараты, железнодорожный тяговый подвижной состав, используемый: для вождения поездов любых категорий по магистральным путям; для производства маневровой работы на магистральных, станционных и подъездных путях узкой и (или) широкой колеи; на путях промышленного железнодорожного транспорта и не выходящий на магистральные и станционные пути, мотор-вагонный подвижной состав, используемый для организации перевозок пассажиров по магистральным и станционным путям узкой и широкой колеи, а также транспортные средства городского рельсового транспорта).

1. Нысанның 1-бағанында реті бойынша нөмірі көрсетіледі (келесі ақпарат реті бойынша нөмірлеуді бұзбауы тиіс).
2. Нысанның 2-бағанында заңды тұлғаның атауы немесе көлік құралының (бұдан әрі – КҚ) меншік иесі - жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) көрсетіледі.
3. Нысанның 3-бағанында – 2-бағанда көрсетілген заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН) немесе 2-бағанда көрсетілген жеке тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) көрсетіледі.
4. Нысанның 4-бағанында заңды тұлғаның орналасқан жерінің немесе жеке тұлғаның тұрғылықты жерінің заңды мекенжайы көрсетіледі.
5. Нысанның 5-бағанында "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес әзірленген әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішінің коды көрсетіледі.
6. Нысанның 6-бағанында КҚ есепке қойылған күні көрсетіледі.
7. Нысанның 7-бағанында КҚ есептен шығарылған күні көрсетіледі.
8. Нысанның 8-бағанында КҚ түрі, мысалы: автокөлік – жеңіл, жүк, автобус, пневматикалық жүріспен жабдықталған доңғалақты немесе шынжыр табанды трактор, өздігінен жүретін машиналар, азаматтық әуе көлігі немесе ұшу аппараты, теміржол көлігі, теңіз және өзен кемелері, мотоцикл, квадроцикл, қарда жүретін көлік, скутер және т.б. көрсетіледі.
9. Нысанның 9-бағанында КҚ маркасы, моделі, модификациясы көрсетіледі.
10. Нысанның 10-бағанында көлік құралының мемлекеттік тіркеу нөмірінің белгісі көрсетіледі.
11. Нысанның 11-бағанында КҚ сәйкестендіргіші – КҚ типіне немес түріне байланысты VIN-коды, шанақ нөмірі немесе кеменің борттық нөмірі көрсетіледі.
12. Нысанның 12-бағанында КҚ қозғалтқышының көлемі текше сантиметрмен (см³) көрсетіледі. Бұл мәліметтер В санатындағы автокөліктерге, сондай-ақ жеңіл автомобиль шассиінде жасалған, жүк бөлігі жүргізуші кабинасынан қатты тұтас қабырғамен оқшауланған пикаптарға, жолаушы орындары мен массасы бойынша В санатынан асып түсетін жоғары өтімділікке ие КҚ (джиптер, кроссоверлер, лимузиндер) қатысты көрсетіледі.
13. Нысанның 13-бағанында КҚ-ның тіркемесіз жүк көтергіштігі (тоннамен) көрсетіледі. Бұл деректер С санатындағы көліктер бойынша көрсетіледі.
14. Нысанның 14-бағанында КҚ-дағы отыратын орын саны көрсетіледі. Бұл мәліметтер D санатындағы көліктерге қатысты көрсетіледі.
15. Нысанның 15-бағанында КҚ түрі мен типіне қарай (мотоциклдер, мотороллерлер, мотошаналар, шағын көлемді кемелер, катерлер, кемелер, тіркемелер, баржалар, яхталар, ұшу аппараттары, магистральдық жолдарда барлық санаттағы пойыздарды жүргізуге; станциялық және кірме жолдарда маневрлік жұмыстар жүргізуге; өнеркәсіптік теміржол көлігі жолдарында пайдаланылатын теміржол тартқыш жылжымалы құрамы, сондай-ақ жолаушыларды магистральдық және станциялық жолдарда тасымалдауға арналған мотор-вагондық жылжымалы құрам мен қалалық рельстік көлік құралдары) қозғалтқышының қуаты (ат күшімен немесе киловаттпен) көрсетіледі.