О внесении изменений и дополнения в приказ исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 15 мая 2025 года № 229 "Об утверждении Правил составления годовой консолидированной финансовой отчетности администраторами бюджетных программ и местными уполномоченными органами по исполнению бюджета"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 ноября 2025 года № 671
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 15 мая 2025 года № 229 "Об утверждении Правил составления годовой консолидированной финансовой отчетности администраторами бюджетных программ и местными уполномоченными органами по исполнению бюджета" следующие изменения и дополнение:
в Правилах составления годовой консолидированной финансовой отчетности администраторами бюджетных программ и местными уполномоченными органами по исполнению бюджета, утвержденных указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. При составлении годовой консолидированной финансовой отчетности руководствуются Бюджетным кодексом, Правилами ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях, утвержденных приказом Министра финансов Республики Казахстан от 12 апреля 2025 года № 223 (далее– Правила бухгалтерского учета), Правилами составления и представления финансовой отчетности, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 15 мая 2025 года № 230 (далее– Правила составления и представления финансовой отчетности) и настоящими Правилами.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Консолидированная финансовая отчетность для аналогичных сделок и других событий составляется на основе единой учетной политики. Уполномоченные органы по исполнению бюджета, администраторы бюджетных программ и государственные учреждения используют единые принципы учета.
Финансовая отчетность о состоянии задолженности, формируемая в соответствии с Правилами составления и представления финансовой отчетности сверяется с данными бухгалтерских балансов.";
пункт 33 изложить в следующей редакции:
"33. Обязательно излагается информация по бюджетной отчетности, представленной в соответствии с требованиями Правил составления и представления бюджетной отчетности, утвержденных приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 мая 2025 года № 262.";
пункты 71 и 72 изложить в следующей редакции:
"71. Операции по поступлениям бюджета отражаются в бухгалтерском учете в порядке, определенном Учетной политикой, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 24 апреля 2024 года № 191 (далее – Учетная политика) и Правилами бухгалтерского учета.

"Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері мен бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдардың жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің міндетін атқарушының 2025 жылғы 15 мамырдағы № 229 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 4 қарашадағы № 671 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері мен бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдардың жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің міндетін атқарушының 2025 жылғы 15 мамырдағы № 229 бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері мен бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдардың жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау қағидаларында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау кезінде Бюджет кодексін, Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 12 мамырдағы № 223 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есепке алуды жүргізу қағидаларын (бұдан әрі – Бухгалтерлік есепке алу қағидалары), Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің міндетін атқарушының 2025 жылғы 15 мамырдағы № 230 бұйрығымен бекітілген Қаржылық есептілікті жасау мен ұсыну қағидаларын (бұдан әрі – Қаржылық есептілікті жасау мен ұсыну қағидалары) және осы Қағидаларды басшылыққа алынады.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Осыған ұқсас мәмілелер мен басқа да оқиғалар үшін шоғырландырылған қаржылық есептілік бірыңғай есептік саясат негізінде жасалады. Бюджеттi атқару жөнiндегi уәкілетті органдар, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері мен мемлекеттік мекемелер бірыңғай есепке алу қағидаларын қолданады.
Қаржылық есептілікті жасау мен ұсыну қағидаларына сәйкес жасалатын берешектің жай-күйі туралы қаржылық есептілік бухгалтерлік баланстардың деректерімен салыстырылады.";
33-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 28 мамырдағы № 262 бұйрығымен бекітілген Бюджеттiк есептiлiктi жасау және ұсыну қағидаларының талаптарына сәйкес берілген бюджеттік есептілік жөніндегі ақпарат міндетті түрде жазылады.";
71 және 72-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"71. Бюджет түсімдері бойынша операциялар бухгалтерлік есепте Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 24 сәуірдегі № 191 бұйрығымен бекітілген Есепке алу саясатында (бұдан әрі – Есеп саясаты) және Бухалтерлік есеп қағидаларында айқындалған тәртіппен көрсетіледі.

72. Первичным документом для отражения начисленных налоговых поступлений в бюджет является Сводный отчет по итоговым операциям налогов и платежей в бюджет, по которым ведется учет в органах государственных доходов, формируемый органом государственных доходов и его территориальными подразделениями (далее – Сводный отчет) согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
Первичными документами для отражения прочих категорий начисленных поступлений являются формы отчетов по поступлениям, полученные из Интегрированной автоматизированной информационной системы "е-Минфин" (далее – ИАИС).
При формировании годовой консолидированной финансовой отчетности об исполнении областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы первичными документами для отражения начисленных налоговых и неналоговых поступлений в бюджет являются формы отчетов по поступлениям, полученные из ИАИС.
Первичным документом для отражения дебиторской задолженности по распределенным ввозным таможенным, а также специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, но не перечисленным Республике Казахстан на отчетную дату государствами-членами Евразийского экономического союза, являются отчеты о зачислении и распределении сумм ввозных таможенных пошлин, а также специальных, антидемпинговых и компенсационных пошлин в соответствии со статьей 26 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года.";
пункт 74 изложить в следующей редакции:
"74. Поступления в бюджет включают налоговые и неналоговые поступления, поступления от продажи основного капитала, поступления трансфертов, суммы погашения бюджетных кредитов, поступления от продажи финансовых активов государства, поступления бюджетных кредитов и займов. Поступления в соответствующие бюджеты отражаются в соответствии с Бюджетным кодексом.";
пункт 77 изложить в следующей редакции:
"77. Налоговые поступления в соответствующий бюджет признаются по методу начисления и отражаются как доходы от необменных операций на основе данных Сводного отчета и отчетов Евразийского экономического союза, за исключением налоговых поступлений в областной бюджет, бюджет города республиканского значения, столицы.
Налоговые поступления в областной бюджет, бюджет города республиканского значения, столицы отражаются как доходы от необменных операций на основе данных отчетов по поступлениям, полученных из ИАИС.";
пункт 85 изложить в следующей редакции:
"85. Неналоговые поступления отражаются в бухгалтерском учете на основании соответствующей информации в порядке, предусмотренном Учетной политикой и Правилами бухгалтерского учета.";
пункт 92 изложить в следующей редакции:

72. Мемлекеттік кірістер органы және оның аумақтық бөлімшелері осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес қалыптастыратын мемлекеттік кірістер органдарында олар бойынша есепке алу жүргізілетін Салық және бюджетке төленетін төлемдердің қорытынды операциялары бойынша жиынтық есеп (бұдан әрі – Жиынтық есеп) бюджетке есептелген салықтық түсімдерді көрсету үшін бастапқы құжат болып табылады.
"е-Қаржымині" интеграцияланған автоматтандырылған ақпараттық жүйесінен (бұдан әрі – ИААЖ) алынған түсімдер бойынша есептердің нысандары есептелген түсімдердің өзге санаттарын көрсету үшін бастапқы құжаттар болып табылады.
Облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттерінің атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті қалыптастыру кезінде ИААЖ-дан алынған түсімдер бойынша есептердің нысандары бюджетке есептелген салықтық және салықтық емес түсімдерді көрсету үшін бастапқы құжаттар болып табылады.
Кедендік әкелу баждарының, сондай-ақ 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 26-бабына сәйкес арнайы, демпингке қарсы және өтемақы баждарының сомаларын есепке жатқызу және бөлу туралы есептер бөлінген, бірақ Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер есепті күнге Қазақстан Республикасына аудармаған кедендік әкелу, сондай-ақ арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары бойынша дебиторлық берешекті көрсету үшін бастапқы құжат болып табылады.";
74-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"74. Бюджетке түсімдер салықтық және салықтық емес түсімдерді, негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдерді, трансферттердің түсімдерін, бюджеттік кредиттерді өтеу сомасын, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдерді, бюджеттік кредиттер мен қарыздардың түсімдерін қамтиды. Тиісті бюджеттерге түсімдер Бюджет кодексіне сәйкес көрсетіледі.";
77-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"77. Тиісті бюджетке түсетін салықтық түсімдер есептеу әдісі бойынша танылады және облыстық бюджетке, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетіне түсетін түсімдерді қоспағанда Жиынтық есептің және Еуразиялық экономикалық одақтың есептерінің деректері негізінде айырбас емес операциялардан түсетін кірістер ретінде көрсетіледі.
Облыстық бюджетке, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетіне салықтық түсімдер ИААЖ-дан алынған түсімдер бойынша есептердің деректері негізінде айырбас емес операциялардан түсетін кірістер ретінде көрсетіледі.";
85-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"85. Салықтық емес түсімдер бухгалтерлік есепте Есеп саясатында және Бухалтерлік есеп қағидаларында көзделген тәртіппен тиісті ақпарат негізінде көрсетіледі.";
92-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"92. Для признания доходов от налоговых и неналоговых поступлений в соответствующий бюджет применяются субсчета 6081 "Доходы от налоговых поступлений в бюджет", 6082 "Доходы от неналоговых поступлений в бюджет", за исключением доходов от поступлений грантов, для которых применяется субсчет 6060 "Доходы по грантам".
Начисление доходов по налоговым и неналоговым поступлениям производится по дебету субсчетов 1292 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет", 1293 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет" и кредиту субсчетов 6081 "Доходы от налоговых поступлений в бюджет", 6082 "Доходы от неналоговых поступлений в бюджет".
Порядок расчета налоговых поступлений осуществляется в соответствии с корреспонденцией счетов по бухгалтерским операциям к Сводному отчету по итоговым операциям налогов и платежей в бюджет, по которым ведется учет в органах государственных доходов, согласно приложению 4 к Плану счетов бухгалтерского учета государственных учреждений, утвержденного приказом Министра финансов Республики Казахстан от 16 апреля 2025 года № 170 "Об утверждении Плана счетов бухгалтерского учета государственных учреждений" (далее – Приложение 4) и пункта 95 настоящих Правил.
В доходы от налоговых поступлений в бюджет включаются:
суммы начисления налогов из Сводного отчета в соответствии с пунктами 3 и 10 Приложения 4. При этом доходы не уменьшаются на суммы, подлежащие возврату, обусловленные превышением суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога за налоговый период, в котором совершены обороты по реализации, облагаемые по нулевой ставке;
распределенные, но не перечисленные ввозные таможенные, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины на отчетную дату государств-членов Евразийского экономического союза.
В доходы от налоговых поступлений в бюджет не включаются суммы Сводного отчета по итоговым операциям лицевых счетов налогоплательщиков банкротов и иных принудительно ликвидируемых юридических лиц, а также в отношении которых органами государственных доходов приняты все меры принудительного взыскания.";
дополнить пунктом 95 следующего содержания:
"95. Сумма поступлений и возвратов от налогоплательщиков банкротов и иных принудительно ликвидируемых юридических лиц, задолженности, в отношении которой органами государственных доходов приняты все меры принудительного взыскания, а также суммы поступлений и возвратов в соответствии с разделом II Сводного отчета отражается следующей корреспонденцией:

"92. 6060 "Гранттар бойынша кірістер" қосалқы шоты қолданылатын гранттардың түсімдерінен түсетін кірістерді қоспағанда, тиісті бюджетке салықтық және салықтық емес түсімдерден түсетін кірістерді тану үшін 6081 "Бюджетке салықтық түсімдерден түсетін кірістер", 6082 "Бюджетке салықтық емес түсімдерден түсетін кірістер" қосалқы шоттары қолданылады.
Салықтық және салықтық емес түсімдер бойынша кірістерді есептеу 1292 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 1293 "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек" қосалқы шоттарының дебеті және 6081 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдерден алынатын кірістер", 6082 "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдерден алынатын кірістер" қосалқы шоттарының кредиті бойынша жүргізіледі.
Салық түсімдерін есептеу тәртібі "Мемлекеттік мекемелердің бухгалтерлік есепке алу шоттарының жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 16 сәуірдегі № 170 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік мекемелердің бухгалтерлік есепке алу шоттарының жоспарына 4-қосымшаға (бұдан әрі – 4-қосымша) сәйкес Мемлекеттік кірістер органдарында есебі жүргізілетін салықтар мен бюджетке төленетін төлемдердің қорытынды операциялары бойынша жиынтық есепке бухгалтерлік операциялар бойынша шоттар корреспонденциясына және осы Қағидалардың 95-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
Бюджетке салық түсімдерінен түсетін кірістерге мыналар енгізіледі:
4-қосымшаның 3 және 10-тармақтарына сәйкес Жиынтық есептен салықтарды есептеу сомасы. Бұл ретте кірістер есепке жатқызылатын қосылған құн салығы сомасының нөлдік мөлшерлемесі бойынша салық салынатын өткізу бойынша айналымдар жасалған салық кезеңі үшін есептелген салық сомасынан асып кетуімен негізделген қайтарылуға жататын сомаларға азайтылмайды;
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше-мемлекеттердің есепті күніне бөлінген, бірақ аударылмаған кедендік әкелу, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары.
Бюджетке салық түсімдерінен түсетін кірістерге Мемлекеттік кірістер органдары оған қатысты мәжбүрлеп өндіріп алудың барлық шараларын қолданған банкрот салық төлеушілердің және өзге де мәжбүрлеп таратылатын, сондай-ақ заңды тұлғалардың дербес шоттарының қорытынды операциялары бойынша жиынтық есептің сомалары енгізілмейді.";
мынадай мазмұндағы 95-тармақпен толықтырылсын:
"95. Мемлекеттік кірістер органдары оған қатысты мәжбүрлеп өндіріп алудың барлық шараларын қолданған банкрот салық төлеушілердің және өзге де мәжбүрлеп таратылатын заңды тұлғалардан түскен түсімдер мен қайтарылған сомалар, берешектер, сондай-ақ Жиынтық есептің II бөліміне сәйкес түсімдер мен қайтарылған сомалар мынадай корреспонденцияда көрсетіледі:

дебет субсчета 1292 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с бюджетом по налоговым поступлениям" кредит счета 6081 " Доходы от налоговых поступлений в бюджет", дебет субсчетов 1046 "КСН республиканского бюджета", 1047 "КСН местных бюджетов" кредит субсчета 1292 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с бюджетом по налоговым поступлениям" на сумму поступлений в бюджет;
дебет субсчета 1292 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с бюджетом по налоговым поступлениям" кредит субсчета 6081 "Доходы от налоговых поступлений в бюджет" (красное сторно), дебет субсчета 3280 "Краткосрочная кредиторская задолженность по налоговым и неналоговым поступлениям в бюджет" кредит субсчетов 1046 "КСН республиканского бюджета", 1047 "КСН местных бюджетов", дебет субсчета 1292 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с бюджетом по налоговым поступлениям" кредит субсчета 3280 "Краткосрочная кредиторская задолженность по налоговым и неналоговым поступлениям в бюджет" на сумму возвратов.";
в приложении 3 к приложению 11 к указанным Правилам:
в Пояснении по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Сводный отчет по итоговым операциям налогов и платежей в бюджет, по которым ведется учет в органах государственных доходов" (1-СО, годовая):
пункт 7 изложить в следующей редакии:
"7. В графе 1 Сводного отчета указываются коды бюджетной классификации (далее – КБК) поступлений в соответствии с Единой бюджетной классификацией Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра финансов Республики Казахстан от 4 апреля 2025 года № 149.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. В приложении 2 к Сводному отчету отражаются суммы, подлежащие возврату, обусловленные превышением суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога за налоговый период, в котором совершены обороты по реализации, облагаемые по нулевой ставке.".
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета, аудита и оценки Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

бюджетке түсетін түсімдер сомасына 1292 "Салық түсімдері бойынша бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті, 6081 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдерден алынатын кірістер" қосалқы шотының кредиті, 1046 "Республикалық бюджеттің ҚБШ", 1047 "Жергілікті бюджеттердің ҚБШ" қосалқы шоттарының дебеті, 1292 "Салық түсімдері бойынша бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті;
қайтару сомасына 1292 "Салық түсімдері бойынша бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті, 6081 "Бюджетке салықтық түсімдерден түсетін кірістер" (қызыл түзетпе) қосалқы шотының кредиті, 3280 "Бюджетке түсетін салықтық және салықтық емес түсімдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті, 1046 "Республикалық бюджеттің ҚБШ", 1047 "Жергілікті бюджеттердің ҚБШ" қосалқы шоттарының кредиті, 1292 "Салық түсімдері бойынша бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті, 3280 "Бюджетке түсетін салықтық және салықтық емес түсімдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті.";
көрсетілген Қағидаларға 11-қосымшаға 3-қосымшада:
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған "Мемлекеттік кірістер органдарында есебі жүргізілетін салықтар мен бюджетке төленетін төлемдердің қорытынды операциялары бойынша жиынтық есеп" нысанын толтыру бойынша түсініктемеде (ЖЕ-1, жылдық):
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Жиынтық есептің 1-бағанында Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 4 сәуірдегі № 149 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Бiрыңғай бюджеттiк сыныптамасына сәйкес түсімдердің бюджеттік сыныптамасының коды (бұдан әрі – БСК) көрсетіледі.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Жиынтық есепке 2-қосымшада нөлдік мөлшерлеме бойынша салық салынатын өткізу бойынша айналымдар жасалған салық кезеңі үшін есептелген салық сомасынан есепке жатқызылатын қосылған құн салығы сомасының асып кетуіне негізделген қайтарылуға жататын сомалар көрсетіледі.".
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп, аудит және бағалау әдіснамасы департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың көшірмелерін қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;

2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан

2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы