О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 апреля 2025 года № 170 "Об утверждении Плана счетов бухгалтерского учета государственных учреждений"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 11 июля 2025 года № 353
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики от 16 апреля 2025 года № 170 "Об утверждении Плана счетов бухгалтерского учета государственных учреждений" следующие изменения:
в Плане счетов бухгалтерского учета государственных учреждений, утвержденном указанным приказом:
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Подраздел 1000 "Денежные средства и их эквиваленты" – предназначен для учета денежных средств и их эквивалентов на контрольных счетах наличности и счетах государственных учреждений.
Данный подраздел включает следующие счета:
1010 – "Денежные средства в кассе", предназначен для учета наличия и движения денежных средств в кассе государственного учреждения;
1020 – "Текущий счет государственного учреждения", предназначен для учета движения денег на текущем счете государственного учреждения;
1030 – "Расчетный счет", предназначен для учета денежных средств, полученных посольствами Республики Казахстана от Министерства иностранных дел Республики Казахстан (далее – МИД) и прочими организациями;
1040 – "Контрольный счет наличности (далее – КСН) для учета поступлений и расчетов", предназначен для учета денежных средств государственного учреждения от благотворительной помощи, по платным услугам, деньгам временного размещения, местного самоуправления, поступлений в республиканский и местные бюджеты, Фонда компенсации потерпевшим.
Данный счет включает следующие субсчета:
1041 – "КСН благотворительной помощи", где учитывается поступление и расходование денег от филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности, и (или) меценатской деятельности, и (или) деятельности по оказанию поддержки малой родине для государственных учреждений, получаемых ими в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
1042 – "КСН платных услуг", где учитывается поступление и расходование денег, получаемых от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в распоряжении государственных учреждений и используемых в соответствии с Бюджетным кодексом;
1043 – "КСН временного размещения денег", где учитывается движение денег, передаваемых государственному учреждению в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам;
1045 – "КСН целевого финансирования", где учитываются зачисленные бюджетные средства и их использование на проведение особых расходов (счет целевого финансирования);
1046 – "КСН республиканского бюджета", где учитывается зачисление поступлений в республиканский бюджет из единого казначейского счета;
1047 – "КСН местных бюджетов", где учитывается зачисление поступлений в местные бюджеты из единого казначейского счета;
1048 – "КСН Фонда компенсации потерпевшим", где учитывается зачисление поступлений денег и проведение выплаты компенсации потерпевшим в порядке, предусмотренном Законом Республики Казахстан "О Фонде компенсации потерпевшим" (далее – Закон о Фонде);
1049 – "КСН Фонда поддержки инфраструктуры образования", где учитывается зачисление поступлений денег и расходованием их в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об образовании" (далее – Закон об образовании);

"Мемлекеттік мекемелердің бухгалтерлік есепке алу шоттарының жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 16 сәуірдегі № 170 бұйрығына өзгерiстер енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 11 шiлдедегi № 353 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік мекемелердің бухгалтерлік есепке алу шоттарының жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 16 сәуірдегі № 170 бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік мекемелердің бухгалтерлік есепке алу шоттарының жоспарында:
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. 1000 "Ақша қаражаты және олардың баламалары" кіші бөлімі – қолма-қол ақшаны бақылау шоттарында және мемлекеттік мекемелердің шоттарында ақша қаражатын және олардың баламаларын есепке алуға арналған.
Осы кіші бөлім мынадай шоттарды қамтиды:
1010 – "Кассадағы ақша қаражаты", мемлекеттік мекеме кассасындағы ақша қаражатының бар-жоғын және қозғалысын есепке алуға арналған;
1020 – "Мемлекеттік мекеменің ағымдағы шоты", мемлекеттік мекеме ағымдағы шотындағы ақша қаражатын есепке алуға арналған;
1030 – "Есеп айырысу шоты" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінен (бұдан әрі – СІМ) Қазақстан Республикасының елшіліктері және өзге де ұйымдар алған ақша қаражатын есепке алуға арналған;
1040 – "Түсімдер мен есеп айырысуларды есепке алу үшін қол ақшаны бақылау шоты" (бұдан әрі – ҚБШ) мемлекеттік мекеменің, жергілікті өзін-өзі басқарудың қайырымдылық көмектен алынатын, ақылы қызметтер, ақшаны уақытша орналастыру ақшасы бойынша, жергілікті өзін-өзі басқарудың ақша қаражатын, республикалық және жергілікті бюджеттерге, Жәбірленушілерге өтемақы қорына түсетін түсімдерді есепке алуға арналған.
Осы шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
1041 – "Қайырымдылық көмек ҚБШ", мұнда Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес мемлекеттік мекемелер алатын, олар үшін филантропиялық қызметтен және (немесе) демеушілік қызметтен және (немесе) меценаттық қызметтен және (немесе) кіші отанына қолдау көрсету жөніндегі қызметтен алынатын ақшаның түсімі мен оның жұмсалуы есепке алынады;
1042 – "Ақылы қызметтер ҚБШ", мұнда мемлекеттік мекемелердің иелігінде қалатын және Бюджет кодексіне сәйкес пайдаланылатын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алынатын ақшаның түсуі мен жұмсалуы есепке алынады;
1043 – "Ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ", мұнда Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жеке және (немесе) заңды тұлғалар оларды қайтару не белгілі бір жағдайлар туындаған кезде тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару шарттарында мемлекеттік мекемеге берілетін ақшаның қозғалысы есепке алынады;
1045 – "Нысаналы қаржыландыру ҚБШ", мұнда есептелген бюджет қаражаты және оларды ерекше шығыстарды жүргізуге пайдалану (нысаналы қаржыландыру шоты) есепке алынады;
1046 – "Республикалық бюджеттің ҚБШ", мұнда бірыңғай қазынашылық шотынан республикалық бюджетке түсетін түсімдерді есепке жатқызу есепке алынады;
1047 – "Жергілікті бюджеттердің ҚБШ", мұнда бірыңғай қазынашылық шотынан жергілікті бюджеттерге түсетін түсімдерді есепке жатқызу есепке алынады;
1048 – "Жәбірленушілерге өтемақы қоры ҚБШ", мұнда "Жәбірленушілерге өтемақы қоры туралы" Қазақстан Республикасының Заңыңда (бұдан әрі – Қор туралы заң) көзделген тәртіппен ақша түсімдерін есепке жатқызу және жәбірленушілерге өтемақы төлемдерін жүргізу есепке алынады;
1049 – "Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының ҚБШ", мұнда "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Білім туралы заң) сәйкес ақша түсімдерін есепке алу және оларды жұмсау есепке алынады;

1050 – "Счет в иностранной валюте", предназначен для учета валютных операций, проводимых государственным учреждением, в валюте Республики Казахстан, полученной путем перерасчета иностранной валюты по рыночному курсу обмена валют, действующему на последнее число отчетного периода и определяемому в порядке, установленном совместно постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "О порядке определения рыночного курса обмена валюты" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378);
1060 – "Специальный счет", предназначен для учета финансовых операций по поступлению и расходованию средств по заемным средствам (внешним займам и связанным грантам) администраторами бюджетных программ.
Данный счет включает следующие субсчета:
1061 – "Специальный счет связанного гранта", где учитываются финансовые операции по поступлению и расходованию средств по связанным грантам;
1062 – "Специальный счет внешнего займа", где учитываются финансовые операции по поступлению и расходованию средств по внешним займам (заемным средствам);
1070 – "Прочие денежные средства", предназначен для учета прочих денежных средств, не указанных в предыдущих счетах.
Данный счет включает следующие субсчета:
1071 – "Аккредитивы", где учитываются суммы аккредитивов, открытых в соответствии с обязательствами государственных учреждений, возникающими перед поставщиками по оплате за поставку активов;
1072 – "Денежные документы", где учитываются банковский овердрафт и прочие денежные документы;
1073 – "Денежные средства в пути", где учитывается движение денежных средств, переведенных на финансирование расходов загранучреждений, но не поступивших на расчетный счет загранучреждений;
1074 – "Прочие денежные средства", где учитываются прочие денежные средства, не указанные в предыдущих субсчетах;
1075 – "КСН местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования", где учитывается зачисление поступлений денег Фонда поддержки инфраструктуры образования и расходованием их в соответствии с Законом об образовании;
1076 – "КСН Специального государственного фонда", где учитывается зачисление поступлений денег в Специальный государственный фонд в соответствии с Законом Республики Казахстан "О возврате государству незаконно приобретенных активов" (далее – Закон о возврате активов);
1077 – "КСН Специального государственного фонда центрального уполномоченного органа", где учитывается зачисление поступлений денег в Специальный государственный фонд центрального уполномоченного органа в соответствии с Законом о возврате активов;
1078 – "КСН Специального государственного фонда местного уполномоченного органа", где учитывается зачисление поступлений денег в Специальный государственный фонд местного уполномоченного органа в соответствии с Законом о возврате активов;
1080 – "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета", предназначен для учета движения по суммам плановых назначений на принятие обязательств государственного учреждения, финансируемого из республиканского бюджета, предусмотренных индивидуальным планом финансирования по обязательствам.
Данный счет включает следующие субсчета:
1081 – "Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования", где учитываются суммы плановых назначений на принятие обязательств государственного учреждения, предусмотренные индивидуальным планом финансирования по обязательствам, на содержание деятельности государственного учреждения;
1082 – "Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям", где учитываются плановые назначения на принятие обязательств по финансированию капитальных вложений;
1083 – "Плановые назначения на принятие обязательств за счет других бюджетов", где учитываются движение плановых назначений на принятие обязательств государственного учреждения, содержащегося за счет республиканского бюджета, при получении им плановых назначений на принятие обязательств из местного бюджета, и наоборот – при получении плановых назначений на принятие обязательств из республиканского бюджета на определенные цели государственным учреждениям, содержащимся за счет местных бюджетов;
1084 – "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам", где учитываются плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам, которые подразделяются на трансферты общего характера, целевые текущие трансферты, целевые трансферты на развитие, трансферты физическим лицам, не являющимися работниками государственного учреждения, трансферты в Национальный фонд;
1085 – "Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям", где учитываются плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям физическим и юридическим лицам, в том числе крестьянским и фермерским хозяйствам;
1086 – "Плановые назначения на принятие обязательств по операциям, связанным с поступлениями в республиканский бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их", где учитываются суммы плановых назначений на принятие обязательств на расходы государственного учреждения за счет поступлений в республиканский бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг);
1087 – "Плановые назначения на принятие обязательств за счет внешних займов и связанных грантов", где учитываются суммы плановых назначений на принятие обязательств на финансирование за счет внешних займов и связанных грантов;
1088 – "Плановые назначения на принятие обязательств по проектам государственно-частного партнерства", где учитываются плановые назначения на принятие обязательств по проектам государственно-частного партнерства;
1089 – "Плановые назначения на принятие обязательств по целевым взносам Фонду социального медицинского страхования", где учитываются суммы плановых назначений на принятие обязательств по целевым взносам в Фонд социального медицинского страхования (далее – ФСМС);
1090 – "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета", предназначен для учета плановых назначений на принятие обязательств государственного учреждения, содержащегося за счет местных бюджетов.
Данный счет включает следующие субсчета:
1091 – "Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования", где учитываются суммы плановых назначений на принятие обязательств государственного учреждения, предусмотренные индивидуальным планом финансирования по обязательствам, на содержание деятельности государственного учреждения;
1092 – "Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям", где учитываются плановые назначения на принятие обязательств по финансированию капитальных вложений;
1093 – "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам", где учитываются плановые назначения на принятие обязательств субвенциям и трансфертам для использования администраторами бюджетных программ, которые подразделяются на трансферты общего характера, целевые текущие трансферты, целевые трансферты на развитие, трансферты местного самоуправления, трансферты физическим лицам;
1094 – "Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям", где учитываются плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям в виде пособия в денежной форме, предоставляемое из средств республиканского бюджета, местных бюджетов или из специальных фондов физическим и юридическим лицам, местным органам;
1095 – "Плановые назначения на принятие обязательств по операциям, связанным с поступлениями в местный бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их", где учитываются суммы плановых назначений на принятие обязательств на расходы государственного учреждения за счет поступлений в местный бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг);
1096 – "Плановые назначения на принятие обязательств по проектам государственно-частного партнерства", где учитываются плановые назначения на принятие обязательств по проектам государственно-частного партнерства.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:

1050 – "Шетелдік валютадағы шот", мемлекеттік мекеме жүргізетін есепті кезеңнің соңғы күніне қолданылатын және Жаңартылған "Валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау және қолдану тәртібін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысы және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген) бірлесіп белгілеген тәртіпте анықталатын валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша шетелдік валютаны қайта есептеу жолымен алынған Қазақстан Республикасы валютасында валюталық операцияларды есепке алуға арналған;
1060 – "Арнайы шот", бюджеттік бағдарлама әкімшілігі қарызға алған (сыртқы қарыздар және байланысты гранттар) қаражаттың түсуі мен жұмсалуы бойынша қаржылық операцияларды есепке алуға арналған.
Осы шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды;
1061 – "Байланысты гранттың арнайы шоты", мұнда байланысты гранттар бойынша қаражаттың түсуі мен жұмсалуы бойынша қаржылық операциялар есепке алынады;
1062 – "Сыртқы қарыздың арнайы шоты", мұнда сыртқы қарыздар (қарызға алынған қаражат) бойынша қаражаттың түсуі мен жұмсалуы бойынша қаржылық операциялар есепке алынады;
1070 – "Өзге де ақша қаражаты" алдыңғы қосалқы шоттарда көрсетілмеген басқа да ақша қаражаттарын есепке алуға арналған.
Осы шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
1071 – "Аккредитивтер", мұнда өнім берушілер алдында активтерді жеткізу үшін ақы төлеу бойынша туындайтын мемлекеттік мекемелердің міндеттемелеріне сәйкес ашылған аккредитивтердің сомалары есепке алынады;
1072 – "Ақша құжаттары", мұнда банктік овердрафт және өзге ақша құжаттары есепке алынады;
1073 – "Жолдағы ақша қаражаты" мұнда шетел мекемелерінің шығыстарын қаржыландыруға аударылған, бірақ шетел мекемелерінің есеп айырысу шотына түспеген ақша қаражатының қозғалысы есепке алынады;
1074 – "Өзге де ақша қаражаты", мұнда алдыңғы қосалқы шоттарда көрсетілмеген өзге ақша қаражаты есепке алынады;
1075 – "Білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның ҚБШ", мұнда Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының ақша түсімдерін есепке жатқызу және олардың Білім туралы заңға сәйкес жұмсалуы есепке алынады;
1076 – "Арнаулы мемлекеттік қордың ҚБШ", мұнда "Заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Активтерді қайтару туралы заң) сәйкес Арнаулы мемлекеттік қорға ақша түсімдерін есепке жатқызу есепке алынады;
1077 – "Орталық уәкілетті органның Арнаулы мемлекеттік қорының ҚБШ", мұнда Активтерді қайтару туралы заңға сәйкес орталық уәкілетті органның Арнаулы мемлекеттік қорына ақша түсімдерін есепке жатқызу есепке алынады;
1078 – "Жергілікті уәкілетті органның Арнаулы мемлекеттік қорының ҚБШ", мұнда Активтерді қайтару туралы заңға сәйкес жергілікті уәкілетті органның Арнаулы мемлекеттік қорына ақша түсімдерін есепке жатқызу есепке алынады;
1080 – "Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелерін қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары" республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары бойынша қаражат қозғалысын есепке алуға арналған.
Осы шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
1081 – "Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары", мұнда мемлекеттік мекемелердің қызметін қаржыландыру, мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелерді қаржыландыруды қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар сомасы есепке алынады;
1082 – "Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", мұнда күрделі салымдарды қаржыландыру бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар есепке алынады;
1083 – "Басқа да бюджеттердің есебінен міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", мұнда республикалық бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелерге олар жергілікті бюджет есебінен міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар алу кезінде және керісінше жергілікті бюджеттердің есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелерге белгілі бір мақсаттарға республикалық бюджеттен міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар алу кезінде мемлекеттік мекеменің міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулардың қозғалысы есепке алынады;
1084 – "Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", мұнда трансферттер бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар есепке алынады, олар жалпы сипаттағы трансферттер, нысаналы ағымдағы трансферттер, нысаналы даму трансферттері, мемлекеттік мекеменің қызметкері болып табылмайтын жеке тұлғаларға берілетін трансферттер, Ұлттық қорға берілетін трансферттер болып бөлінеді;
1085 – "Субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", мұнда жеке және заңды тұлғаларға, оның ішінде шаруа және фермерлік қожалықтарға субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар есепке алынады;
1086 – "Республикалық бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) құны түрінде түсетін түсімдермен және олардың жұмсалуымен байланысты операциялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", мұнда республикалық бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) құны түрінде түсетін түсімдер есебінен мемлекеттік мекеменің шығыстарына міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар сомасы есепке алынады;
1087 – "Сыртқы қарыздардың және байланысты гранттардың есебінен міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", мұнда сыртқы қарыздардың және байланысты гранттардың есебінен қаржыландыруға міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар сомасы есепке алынады;
1088 – "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", мұнда мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар есепке алынады;
1089 – "Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына берілетін нысаналы жарналары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", мұнда Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына (бұдан әрі – ӘМСҚ) берілетін нысаналы жарналар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар сомасы есепке алынады;
1090 – "Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары" жергілікті бюджеттен ұсталатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелерін қабылдауға арналған жоспарлы тағайындауларды есепке алуға арналған.
Осы шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
1091 – "Жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", мұнда міндеттемелер бойынша жеке қаржыландыру жоспарында көзделген мемлекеттік мекеменің міндеттемелер қабылдауға, мемлекеттік мекеменің қызметін ұстауға арналған жоспарлы тағайындаулар сомалары есепке алынады;
1092 – "Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", мұнда күрделі салымдарды қаржыландыру бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар есепке алынады;
1093 – "Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", мұнда бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің пайдалануы үшін субвенциялар мен трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар есепке алынады, олар жалпы сипаттағы трансферттерге, нысаналы ағымдағы трансферттерге, нысаналы даму трансферттеріне, жергілікті өзін-өзі басқару трансферттеріне, жеке тұлғаларға берілетін трансферттерге бөлінеді;
1094 – "Субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", мұнда республикалық бюджеттің, жергілікті бюджеттің қаражатынан немесе жеке және заңды тұлғаларға, жергілікті органдарға арнаулы қорлардан берілетін ақшалай жәрдемақылар түріндегі субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар есепке алынады;
1095 – "Жергілікті бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) құны түрінде түсетін түсімдерге және олардың жұмсалуына байланысты операциялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" мұнда жергілікті бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) құны түрінде түсетін түсімдер есебінен мемлекеттік мекеменің шығыстарына міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар сомасы есепке алынады;
1096 – "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", мұнда мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар есепке алынады.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"10. Подраздел 1300 "Запасы" предназначен для учета принадлежащих государственному учреждению строительных материалов, деталей к установке, материалов, продуктов питания, топлива и горючего, кормов, фуража, тары, запасных частей к машинам и оборудованию, продукций и изделий подсобных хозяйств, молодняка животных и животных на откорме, материалов для учебных, научных и других целей, а также материалов длительного использования и на лабораторном испытании, спецоборудования для хоздоговорных научно-исследовательских работ.
Данный подраздел объединяет следующие счета:
1310 – "Материалы", предназначен для учета материалов по их предметной характеристике.
Данный счет включает следующие субсчета:
1311 – "Строительные материалы", где учитываются строительные материалы, используемые в процессе строительства и монтажных работ. К строительным материалам относятся силикатные материалы (цемент, керамзит, известь, песок, гравий, кирпич, черепица), обжиговые материалы (шлаковые, керамзитовые, керамические), сухие строительные смеси, строительный металл (железо, жесть, сталь, цинк листовой), песок, гравий, камень, щебень, отсев, дресва, строительный металл (арматура, сетка рабица), металлоизделия (гвозди, гайки, болты, скобяные изделия), стекло, пластмасса, металлопластик, санитарно-технические материалы (краны, муфты, тройники, трубы для водопровода, канализации, отопления, газа и другие материалы, используемые при монтажных и ремонтно-восстановительных работах), электротехнические материалы (кабель, лампы, патроны, ролики, шнур, провод, предохранители, изоляторы), химико-макательные (краска, олифа, толь), органические материалы (битумные и дегтевые вяжущие вещества, эмульсии) и другие строительные материалы;
1312 – "Материалы для учебных, научных исследований и других целей", где учитываются реактивы и химикаты, лом и отходы черных металлов, лом и отходы цветных металлов, материалы специального запаса, стекло и химпосуда, металлы, электроматериалы и радиоматериалы, радиолампы, фотопринадлежности, бумага для издания учебных программ, пособий и научных работ, подопытные животные и прочие материалы для учебных целей и научно-исследовательских работ, а также драгоценные и другие металлы для протезирования, боеприпасы, средства активной обработки, спецобработки и дегазации, материалы длительного использования для научно-исследовательских работ, а также специальное оборудование, приобретенное для выполнения хоздоговорных научно-исследовательских работ;
1313 – "Медикаменты и перевязочные средства", где учитываются медикаменты, компоненты, бактерийные препараты, сыворотки, вакцины, кровь, перевязочные средства, термометры, тонометры, прочие лекарственные средства и изделия медицинского назначения в лечебно-профилактических и лечебно-ветеринарных и других государственных учреждениях, в планах финансирования, которых предусмотрены средства по соответствующей специфике экономической классификации расходов. На этом субсчете также учитываются вспомогательные и аптекарские материалы в медицинских учреждениях, имеющих свои аптеки;
1314 – "Продукты питания", где учитываются продукты питания в государственных учреждениях, в планах финансирования, которых предусмотрены средства по соответствующей специфике экономической классификации расходов;
1315 – "Топливо, горюче-смазочные материалы", где учитываются все виды топлива, горючего и смазочных материалов, находящихся на складах или кладовых (дрова, уголь, торф, бензин, керосин, мазут, дизтопливо, автол, тосол, нигрол, литол, антифриз, тормозная жидкость и другие горюче-смазочные материалы), а также непосредственно у материально-ответственных лиц, в том числе оплаченные талоны и топливные карты на горючие и смазочные материалы;
1316 – "Хозяйственные материалы и канцелярские принадлежности", где учитываются хозяйственные материалы (электрические сетевые фильтры, удлинители, посуда, изготовленная из стекла или другого бьющегося материала, ножи, вилки, ложки, цветочные горшки, плоскогубцы, молоток, топор, лом, отвертка, точила, ключи, веники, грабли, лопаты, швабры (деревянные, пластмассовые), увлажнители воздуха, электрические чайники, кипятильники, ведра (пластмассовые, алюминиевые, оцинкованные, жестяные, эмалированные), грязезащитные дорожки, портфели, часы настенные, доски гладильные, доски маркерные, диктофоны и другие хозяйственные материалы), канцелярские принадлежности (резиновые коврики, лотки для бумаг, портфели пластиковые, органайзер, настольный набор руководителя, калькуляторы, бумага, карандаши, чернила, перья и другие канцелярские принадлежности);
1317 – "Спецодежда и другие предметы индивидуального пользования", где учитываются:
белье (рубашки, сорочки, халаты);
постельное белье и принадлежности (матрацы, подушки, одеяла, простыни, пододеяльники, наволочки, покрывала, мешки спальные);
одежда и обмундирование, включая спецодежду (костюмы, пальто, плащи, полушубки, платья, кофты, юбки, куртки, брюки), форменная одежда и обувь для работников здравоохранения, просвещения, социальной защиты населения и других, содержащихся за счет бюджета;
спортивная одежда и обувь, спецодежда и другие предметы индивидуального использования;
1318 – "Запасные части", где учитываются запасные части, предназначенные для ремонта и замены изношенных частей в машинах (медицинских, электронно-вычислительных), оборудовании, тракторах, комбайнах, транспортных средствах (моторы, автомобильные шины, включающие покрышки, камеры, ободные ленты);
1319 – "Прочие материалы", где учитываются молодняк всех видов животных и животные на откорме, птицы, кролики, пушные звери, сено и другие виды кормов и фуража для скота и других животных, семена, удобрения, приплод (жеребята, щенки) при наличии в государственных учреждениях рабочих лошадей и служебных собак, а также возвратная или обменная тара (бочки, бидоны, ящики, банки стеклянные, бутылки и другая тара), технические носители информации (флеш-карты, диски, дискеты, токены), компьютерные мыши, клавиатуры, товары для проведения спортивных мероприятий (шайбы, мячи, шахматы, шашки, наборы для настольного тенниса, набор для бадминтона, специальные лыжи), батареи питания, детские игрушки, детские игры, жалюзи, амуниция для служебных животных, временные (нетитульные) сооружения, приспособления и устройства, затраты по возмещению которых относятся на себестоимость строительно-монтажных работ в составе накладных расходов, оплаченные талоны на питание и другие материалы, не включенные в предыдущих субсчетах;
1320 – "Незавершенное производство", предназначен для учета остатков незавершенного производства;
1330 – "Готовая продукция", предназначен для учета готовых изделий и продукции производственных (учебных) мастерских, подсобных сельских и учебно-опытных хозяйств, а также готовой печатной продукции;
1340 – "Товары", предназначен для учета операций, связанных с наличием и движением товаров, имущества, обращенного (поступившим) в собственность государства по отдельным основаниям и прочих товаров.
Данный счет включает следующие субсчета:
1341 – "Имущество, обращенное (поступившее) в собственность государства", предназначен для учета операций с имуществом, обращенным (поступившим) в собственность государства по отдельным основаниям;
1342 – "Прочие товары", предназначен для учета операций, связанных с наличием и движением товаров;
1350 – "Запасы в пути", предназначен для учета материалов, оплаченных государственными учреждениями по иногородним поставкам, но не поступивших на отчетную дату на склад, а также для учета материалов, полученных на склады групп централизованного снабжения и хозяйственного обслуживания и не распределенных по государственным учреждениям;
1360 – "Резерв на обесценение запасов", предназначен для учета операций, связанных с созданием и движением резервов на снижение стоимости запасов до чистой стоимости реализации в связи с повреждением или моральным устареванием.";
пункт 45 изложить в следующей редакции:

"10. 1300 "Қорлар" кіші бөлімі шоттарында мемлекеттік мекемеге тиесілі құрылыс материалдарын, орнатуға құрал-жабдықтарды, материалдарды, тамақтану өнімдерін, отын және жағармайды, азық, жем, ыдыс, машиналар мен құрал-жабдықтарға қосалқы бөлшектерді, көмекші шаруашылық өнімдері мен бұйымдары, бордақыдағы малдар мен мал төлдерін, оқыту, ғылыми және басқа да мақсаттарға арналған материалдарды, сондай-ақ ұзақ қолдану және зертханалық сынақ материалдарын, шаруашылық-шарттық ғылыми-зерттеу жұмыстары үшін арнайы жабдықтарды есепке алуға арналған.
Осы кіші бөлім мынадай шоттарды біріктіреді:
1310 – "Материалдар" материалдарды олардың заттық сипаты бойынша есепке алуға арналған.
Осы шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
1311 – "Құрылыс материалдары", мұнда құрылыс және монтаждау жұмыстары процесінде пайдаланылатын құрылыс материалдары есепке алынады. Құрылыс материалдарына силикат материалдары (цемент, керамзит, әк, кірпіш, қыш), күйдірілетін материалдар (қожды, керамзиттік, қыш), құрғақ құрылыс қоспалары, құрылыс металы (темір, қаңылтыр, болат, табақталған мырыш), құм, қиыршық, тас, шығылым, елек, ұсақ тас, құрылыс металы (арматура, рабица торкөзі), металл бұйымдар (шегелер, гайкалар, болттар, құрсаулау бұйымдары), шыны, пластмасса, пластикалы металл, санитариялық-техникалық материалдар (крандар, муфталар, үштіктер), су жүргізу, кәріз, жылыту, газ үшін құбырлар және монтаждау және жөндеу-қалпына келтіру жұмыстары кезінде пайдаланылатын басқа да материалдар), электротехникалық материалдар (кабель, шамдар, патрондар, роликтер, сымдар, сақтандырғыш тетіктер, оқшаулағыштар), химиялық-малу (бояу, кендір май, қарақағаз), органикалық материалдар (битумды және қарамайлы созылмалы заттар, эмульсиялар) және басқа да құрылыс материалдары жатады;
1312 – "Оқу, ғылыми зерттеулерге және басқа да мақсаттарға арналған материалдар", мұнда реактивтер мен химикаттар, қара металдардың сынықтары мен қалдықтары, түсті металдардың сынықтары мен қалдықтары, арнаулы қор материалдары, әйнек және химиялық ыдыстар, металдар, электроматериалдар мен радиоматериалдар, радиошамдар, фотожарақтар, оқу бағдарламалары, оқулықтар мен ғылыми жұмыстарды шығаруға арналған қағаздар, тәжірибелік жануарлар мен оқу мақсаттарына және ғылыми-зерттеу жұмыстарына арналған материалдар, сондай-ақ протездеуге арналған қымбат бағалы және басқа металдар, ату жарақтары, белсенді өңдеу, арнайы өңдеу және газсыздандыру материалдары, ғылыми-зерттеу жұмыстарына арналған ұзақ мерзімді қолдану материалдары, және де шаруашылық-шарттық ғылыми-зерттеу жұмыстарын орындау үшін алынған арнайы жабдық есепке алынады;
1313 – "Дәрі-дәрмектер және байлап-таңу құралдары", мұнда қаржыландыру жоспарында шығыстардың экономикалық сыныптамасының тиісті ерекшелігі бойынша қаражат көзделген емдеу-профилактикалық және емдеу-ветеринариялық және басқа да мемлекеттік мекемелердегі дәрі-дәрмектер, құрауыштар, бактериялық препараттар, сарысулар, екпелер, қан, байлап-таңу құралдары, термометрлер, тонометрлер, өзге де дәрілік құралдар мен медициналық мақсаттағы бұйымдар есепке алынады. Бұл қосалқы шотта сондай-ақ өз дәріханалары бар медициналық мекемелердегі қосалқы және дәрі жасайтын материалдар есепке алынады;
1314 – "Тамақ өнімдері", мұнда шығыстардың экономикалық сыныптамасының тиісті ерекшелігі бойынша қаржыландыру жоспарында қаражат көзделген мемлекеттік мекемелердің тамақ өнімдері есепке алынады;
1315 – "Отын, жанар-жағар май материалдары", мұнда қоймаларда немесе қорларда, сондай-ақ тікелей материалдық жауапты адамдарда сақталған отынның, жанар және жағар май материалдарының барлық түрлері (ағаш, көмір, шымтезек, бензин, керосин, мазут, дизель отыны, автол, тосол, нигрол, литол, антифриз, тежегіш сұйықтығы және басқа жанар және жағар май материалдары), оның ішінде жанар және жағар май материалдарына арналған төленген талондар және жағар май карталар есепке алынады;
1316 – "Шаруашылық материалдары және кеңсе керек-жарақтары", мұнда шаруашылық материалдары (электр желілік фильтрлер, ұзартқыштар, шыныдан немесе басқа сынатын материалдан жасалатын ыдыс, пышақтар, шанышқылар, қасықтар, гүл құмыралары, қысқаш, балға, балта, сынық, бұрағыш, қайрақ, кілттер, сыпырғыштар, тырмалар, күректер, швабралар (ағаштан, пластмассадан жасалған), ауаны дымқылдауыштар, электр шәйнектері, су қайнатқыштар, шелектер (пластмасса, алюминий, мырышталған, қаңылтыр, эмалдалған), балшықтан қорғайтын жол төсеніштер, портфельдер, қабырға сағаттары, үтіктейтін тақталар, маркерлі тақталар, диктофондар және басқа да шаруашылық материалдары), кеңсе жарақтары (резеңке кілемшелер, сондай-ақ қағаздарға арналған жайма, пластик қоржындар, органайзер, басшының үстел үсті жинағы, калькуляторлар, қағаз, қаламдар, сия, қаламсаптар және басқа да кеңсе керек-жарақтары) есепке алынады;
1317 – "Арнайы киімдер және басқа да жеке қолдану заттары", мұнда:
іш киім (жейделер, қысқа жеңді көйлектер, халаттар);
төсек орын жабдықтары мен жарақтары (матрацтар, жастықтар, көрпелер, ақ жаймалар, көрпе тыстар, жастық тыстар, жапқыштар, төсек-қапшықтар);
киім және нысанды киімдер, арнаулы киімдерді қоса (костюмдер, пальтолар, сулықтар, шолақ тондар, көйлектер, кофталар, юбкалар, күртелер, шалбарлар), бюджеттің есебінен ұсталатын денсаулық сақтау, оқу-ағарту, халықты әлеуметтік қорғау қызметкерлері және басқаларға арналған формалық киім және аяқ киім;
спорт киімдері және аяқ-киім, арнайы киімдер және өзге де жеке қолдану заттары есепке алынады;
1318 – "Қосалқы бөлшектер", мұнда машиналарда (медициналық, электронды есептеу), жабдықтарда, тракторларда, комбайндарда, көлік құралдарында тозған бөлшектерін ауыстыру және жөндеуге арналған қосалқы бөлшектер (моторлар, сыртқы қабатын қосатын автокөлік шиналары, камералар, жиек ленталары) есепке алынады;
1319 – "Өзге де материалдар", мұнда барлық жануарлар түрлерінің төлдері және бордақылаудағы малдар, құстар, қояндар, мамық терілі аңдар, малға және басқа жануарларға арналған шөп, пішен, сұлы және басқа да жем-шөп түрлері, тұқымдар, тыңайтқыштар, мемлекеттік мекемелерде жұмыс жылқылары және қызметтік иттер болса, төлі (құлындары, күшіктер), сондай-ақ қайтарылатын немесе ауыстырылатын ыдыс (күбілер, бидондар, жәшіктер, шыны банкілер, шөлмектер және басқа да ыдыс), ақпаратты техникалық тасығыштар (флеш-карталар, дискілер, дискеттер, токендер), компьютерлік тінтуірлер, клавиатуралар, спорт іс-шараларын жүргізуге арналған тауарлар (шайбалар, доптар, шахматтар, дойбылар, үстел үсті теннисіне арналған жинақтар, бадминтонға арналған жинақтар, арнаулы шаңғылар), қорек батареялары, балалар ойыншықтары, балалар ойындары, жалюздер, қызметтік иттерге арналған керек-жарақ, орны толтырылатын шығындары жүктеме шығыстардың құрамында құрылыс-монтаждау жұмыстарының өзіндік құнына жатқызылатын уақытша (атаусыз) құрылыстар, қосалқы жайлар мен қондырғылар, жүкқұжат шығыстары құрамында құрылыс-монтаждау жұмыстарының өзіндік құнына жататын өтеу бойынша шығындар, төленген тамақтануға арналған талондар мен алдыңғы қосалқы шоттарда қамтылмаған басқа да материалдар есепке алынады;
1320 – "Аяқталмаған өндiрiс" аяқталмаған өндіріс қалдықтарын есепке алуға арналған;
1330 – "Дайын өнім", өндiрiстiк (оқулық) шеберханаларының, көмекшi ауылшаруашылық және оқу-тәжiрибелiк шаруашылықтардың дайын бұйымдары мен өнiмдерiн, сондай-ақ дайын баспа өнiмдерiн есепке алуға арналған;
1340 – "Тауарлар" жекелеген негіздер бойынша мемлекеттік меншігіне айналдырылған (түскен) тауарлардың, мүліктің болуына және қозғалысына байланысты операцияларды есепке алуға арналған.
Осы шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
1341 – "Мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) мүлік" жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) мүлікпен операцияларды есепке алуға арналған;
1342 – "Өзге де тауарлар" тауарлардың болуына және қозғалысына байланысты операцияларды есепке алуға арналған;
1350 – "Жолдағы қорлар" өзге де қалаларға жеткізулер бойынша мемлекеттік мекеме ақысын төлеген, бірақ есепті күні қоймаға түспеген материалдарды есепке алуға, сондай-ақ орталықтандырылған жарақтандыру және шаруашылық қызмет көрсету топтарының қоймаларына алынған және мемлекеттік мекемелер бойынша бөлінбеген материалдарды есепке алуға арналған;
1360 – "Қорлардың құнсыздануына резерв" қорлардың құнын бұзылуына немесе моральдық жағынан ескіруіне байланысты таза сату құнына дейін төмендетуге арналған резервтерді құруға және қозғаласына байланысты операцияларды есепке алуға арналған.";
45-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"45. Подраздел 6300 "Прочие доходы", предназначен для учета доходов, не указанных в других подразделах.
Данный подраздел включает следующие счета:
6310 – "Доходы от изменения справедливой стоимости", предназначен для учета доходов от изменений справедливой стоимости долгосрочных активов (биологических активов, инвестиционной недвижимости и финансовых инструментов);
6320 – "Доходы от выбытия долгосрочных активов", предназначен для учета доходов от выбытия долгосрочных активов (основных средств, биологических активов, инвестиционной недвижимости и нематериальных активов, долгосрочных финансовых инвестиций), основного капитала и финансовых активов государства;
6330 – "Доходы от безвозмездного получения активов", предназначен для признания доходов от безвозмездного получения активов от физических и юридических лиц (основных средств, биологических активов, инвестиционной недвижимости, незавершенного строительства и капитальных вложений, нематериальных активов, долгосрочных финансовых инвестиций, запасов и денежных средств;
6340 – "Доходы от курсовой разницы", предназначен для учета доходов от курсовой разницы, возникающей в результате отражения в отчетах одинакового количества единиц иностранной валюты, выраженной в валюте отчетности с использованием разных обменных курсов валют;
6350 – "Доходы от компенсации убытков", предназначен для учета доходов, полученных при компенсации (ранее признанных убытков от обесценения активов) от третьих сторон;
6360 – "Прочие доходы", предназначен для учета доходов от списания кредиторской задолженности, по которой истек срок исковой давности, от излишков основных средств, материалов, выявленных при инвентаризации, от возмещения недостачи, от продажи краткосрочных финансовых инвестиций, от привеса и приплода молодняка, от ликвидации основных средств, и доходов, не отраженных в других группах счетов, а также доходов по операциям с имуществом, обращенным (поступившим) в собственность государства по отдельным основаниям;
6370 – "Доходы от поступлений в Фонды", предназначен для признания доходов по поступлениям в Фонды.
Данный счет включает следующие субсчета:
6371 – "Доходы от поступлений в Фонд поддержки инфраструктуры образования", предназначен для признания дохода по поступлениям в Фонд поддержки инфраструктуры образования в соответствии с Законом об образовании;
6372 – "Доходы от поступлений Фонда поддержки инфраструктуры образования", предназначен для признания дохода по поступлениям на счет местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования в соответствии с Законом об образовании;
6373 – "Доходы от поступлений в Специальный государственный фонд" предназначен для признания дохода по поступлениям в Специальный государственный фонд в соответствии с Законом о возврате активов;
6374 – "Доходы от поступлений центрального уполномоченного органа в Специальный государственный фонд" предназначен для признания дохода по поступлениям Специального государственного фонда центрального уполномоченного органа в соответствии с Законом о возврате активов;
6375 – "Доходы от поступлений местного уполномоченного органа в Специальный государственный фонд" предназначен для признания дохода по поступлениям Специального государственного фонда местного уполномоченного органа в соответствии с Законом о возврате активов;
6376 – "Доходы от поступлений в Фонд компенсации потерпевшим", предназначен для признания дохода по поступлениям в Фонд компенсации потерпевшим в соответствии с Законом о Фонде;
6380 – "Доходы, возникающие при первоначальном признании финансовых инвестиций и обязательств", предназначен для учетов доходов, возникающих при первоначальном признании финансовых инвестиций и обязательств.
Данный счет включает следующие субсчета:
6381 – "Доходы от размещения ценных бумаг", предназначен для учета положительной разницы между номинальной стоимостью ценных бумаг и фактической стоимостью их размещения;
6382 – "Доходы от первоначального признания полученных займов", предназначен для отражения доходов, возникающих при первоначальном признании полученных займов по справедливой стоимости, в результате положительной разницы между номинальной стоимостью полученных займов и их справедливой стоимостью;
6383 – "Доходы от первоначального признания выданных займов", предназначен для отражения доходов, возникающих при первоначальном признании выданных займов по справедливой стоимости, в результате положительной разницы между справедливой стоимостью выданных займов и их номинальной стоимостью.";
пункт 51 изложить в следующей редакции:

"45. 6300 "Өзге де кірістер" кіші бөлімі басқа кіші бөлімдерде көрсетілмеген кірістерді есепке алуға арналған.
Осы кіші бөлім мынадай шоттарды қамтиды:
6310 – "Әділ құнның өзгеруінен түсетін кірістер", ұзақ мерзімді активтердің әділ құнының өзгеруінен түсетін (биологиялық активтерді, инвестициялық жылжымайтын мүлікті және қаржы құралдарын) кірістерді есепке алуға арналған;
6320 – "Ұзақ мерзімді активтердің шығуынан түсетін кірістер", ұзақ мерзімді активтердің (негізгі құралдардың, биологиялық активтердің, инвестициялық жылжымайтын мүліктің және материалдық емес активтердің, ұзақ мерзімді қаржы инвестицияларының), негізгі капиталдың және мемлекеттің қаржы активтерінің шығуынан түсетін кірістерді есепке алуға арналған;
6330 – "Активтерді өтеусіз алудан түсетін кірістер" жеке және заңды тұлғалардан активтерді (негізгі құралдар, биологиялық активтер, инвестициялық жылжымайтын мүлік, аяқталмаған құрылыс пен күрделі салымдар, материалдық емес активтер, ұзақ мерзімді қаржы инвестициялары, қорлар мен ақшалай қаражат) өтеусіз алудан түсетін кірістерді тануға арналған;
6340 – "Бағамдық айырмадан түсетін кірістер" есептерде валюталардың әртүрлі айырбас бағамдарын пайдалана отырып, есептілік валютасында көрсетілген шетелдік валюта бірліктерінің бірдей санын көрсетудің нәтижесінде туындайтын бағамдық айырмадан түсетін кірістерді есепке алуға арналған;
6350 – "Шығындарды өтеуден түсетін кірістер" үшінші тараптардан өтемақы алу кезінде алынған (активтердің құнсыздануынан бұрын танылған шығындар) кірістерді есепке алуға арналған;
6360 – "Өзге де кірістер" талап ету мерзімі аяқталған кредиторлық берешекті есептен шығаруда, түгендеуде артық шыққан негізгі құралдарды, қорларды, жетіспеушіліктің орнын толтырудан, қысқа мерзімді қаржылық инвестицияларды сатудан, төлдердің салмағының артуынан және төлдеуінен, негізгі құралдарды жоюдан және шоттардың басқа топтарында көрсетілмеген басқа да кірістерді, сондай-ақ жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) мүлікпен операцияларды есепке алу бойынша кірістерді есепке алуға арналған;
6370 – "Қорларға түсетін түсімдерден кірістер", Қорларға түсетін түсімдер бойынша кірісті тануға арналған.
Осы шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
6371 – "Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорына түсімдерден түсетін кірістер", Білім туралы заңға сәйкес Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорына түсімдер бойынша кірістерді тануға арналған;
6372 – "Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының түсімдерінен түсетін кірістер", Білім туралы заңға сәйкес білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның шотына түсімдер бойынша табысты тануға арналған;
6373 – "Арнаулы мемлекеттік қорға түсімдерден түсетін кірістер" Активтерді қайтару туралы заңға сәйкес Арнаулы мемлекеттік қорға түсімдер бойынша кірісті тануға арналған;
6374 – "Орталық уәкілетті органның Арнаулы мемлекеттік қорға түсімдерінен түсетін кірістер" Активтерді қайтару туралы заңға сәйкес орталық уәкілетті органның Арнайы мемлекеттік қорының түсімдері бойынша кірісті тануға арналған;
6375 – "Жергілікті уәкілетті органның Арнаулы мемлекеттік қорға түсімдерінен түсетін кірістер" Активтерді қайтару туралы заңға сәйкес жергілікті уәкілетті органның Арнаулы мемлекеттік қорының түсімдері бойынша кірісті тануға арналған;
6376 – "Жәбірленушілерге өтемақы қорына түсетін түсімдерден алынатын кірістер", Қор туралы заңға сәйкес Жәбірленушілерге өтемақы қорына түсетін түсімдер бойынша кірісті тануға арналған;
6380 – "Қаржылық инвестициялар мен міндеттемелерді бастапқы тану кезінде туындайтын кірістер" қаржылық инвестициялар мен міндеттемелерді бастапқы тану кезінде туындайтын кірістерді есепке алуға арналған.
Осы шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
6381 – "Бағалы қағаздарды орналастырудан түсетін кірістер" бағалы қағаздардың номиналды құны мен оларды іс жүзіндегі орналастыру құны арасындағы оң айырманы есепке алуға арналған;
6382 – "Алынған қарыздарды бастапқы танудан түсетін кірістер", алынған қарыздардың номиналды құны мен олардың әділ құны арасындағы оң айырма нәтижесінде алынған қарыздарды әділ құны бойынша бастапқы тану кезінде туындайтын кірістерді көрсетуге арналған;
6383 – "Берілген қарыздарды бастапқы танудан түсетін кірістер", берілген қарыздардың әділ құны мен олардың номиналды құны арасындағы оң айырма нәтижесінде әділ құн бойынша берілген қарыздарды бастапқы тану кезінде туындайтын кірістерді көрсетуге арналған.";
51-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"51. Подраздел 7400 "Прочие расходы" предназначен для учета прочих расходов, не указанных в других подразделах.
Данный подраздел включает следующие счета:
7410 – "Расходы от изменения справедливой стоимости", предназначен для учета расходов от изменения справедливой стоимости активов (краткосрочных финансовых инвестиций, долгосрочных финансовых инвестиций, биологических активов, инвестиционной недвижимости);
7420 – "Расходы по выбытию долгосрочных активов", предназначен для учета расходов по выбытию долгосрочных активов (основных средств, биологических активов, инвестиционной недвижимости, нематериальных активов, объектов незавершенного строительства и капитальных вложений, долгосрочных финансовых инвестиций);
7430 – "Расходы по курсовой разнице", предназначен для учета расходов по курсовой разнице, возникающей в результате отражения в отчетах одинакового количества единиц иностранной валюты, выраженной в валюте отчетности с использованием разных обменных курсов валют;
7440 – "Расходы от обесценения активов", предназначен для учета расходов по созданию резервов на обесценение активов;
7450 – "Расходы по созданию резервов", предназначен для учета расходов по созданию резервов по сомнительным долгам.
Данный счет включает следующие субсчета:
7451 – "Расходы по созданию резерва по налоговой задолженности", предназначен для учета расходов по созданию резерва по сомнительной налоговой задолженности, включая задолженность банкротов и иных принудительно ликвидируемых лиц, а также в отношении которой органами государственных доходов приняты все меры принудительного взыскания;
7452 – "Расходы по созданию резервов", предназначен для учета расходов по созданию резервов по сомнительной дебиторской задолженности, гарантийным обязательствам, признанию оценочного обязательства;
7453 – "Расходы по созданию резерва по сомнительной задолженности получателей государственных гарантий", предназначенный для учета расходов по созданию резервов по сомнительной задолженности получателей государственных гарантий;
7460 – "Прочие расходы", предназначен для учета расходов, не указанных в других группах счетов.
Данный счет включает следующие субсчета:
7461 – "Прочие расходы по операциям, связанным с имуществом, обращенным (поступившим) в собственность государства", предназначен для учета расходов по операциям с имуществом, обращенным (поступившим) в собственность государства по отдельным основаниям;
7462 – "Прочие расходы", предназначен для учета расходов, не включенных в другие группы счетов;
7470 – "Расходы по КСН республиканского и местных бюджетов", предназначен для учета проведенных расходов из республиканского и местных бюджетов;
7480 – "Расходы, возникающие при первоначальном признании финансовых инвестиций и обязательств", предназначен для учетов расходов, возникающих при первоначальном признании финансовых инвестиций и обязательств.
Данный счет включает следующие субсчета:
7481 – "Расходы от размещения ценных бумаг", предназначен для учета отрицательной разницы между номинальной стоимостью ценных бумаг и фактической стоимостью их размещения;
7482 – "Расходы, возникающие при первоначальном признании полученных займов", предназначен для отражения расходов, возникающих при первоначальном признании полученных займов по справедливой стоимости, в результате отрицательной разницы между номинальной стоимостью полученных займов и их справедливой стоимостью;
7483 – "Расходы от первоначального признания выданных займов", предназначен для отражения расходов, возникающих при первоначальном признании выданных займов по справедливой стоимости, в результате отрицательной разницы между справедливой стоимостью выданных займов и их номинальной стоимостью;
7490 – "Расходы по фондам", предназначен для признания расходов по фондам.
Данный счет включает следующие субсчета:
7491 – "Расходы Фонда компенсации потерпевшим" предназначен для учета расходов по выплате компенсации из Фонда компенсации потерпевшим;
7492 – "Расходы Фонда поддержки инфраструктуры образования" предназначен для учета расходов Фонда поддержки инфраструктуры образования;
7493 – "Расходы Специального государственного фонда" предназначен для учета расходов Специального государственного фонда;
7494 – "Расходы Специального государственного фонда центрального уполномоченного органа" предназначен для учета расходов Специального государственного фонда (специальный счет центрального уполномоченного органа соответствующей сферы);
7495 – "Расходы Специального государственного фонда местного уполномоченного органа" предназначен для учета расходов Специального государственного фонда (специальный счет местного уполномоченного органа соответствующей сферы).";

"51. 7400 "Өзге де шығыстар" кіші бөлімі басқа кіші бөлімдерде көрсетілмеген өзге де шығыстарды есепке алуға арналған.
Осы кіші бөлім мынадай шоттарды қамтиды:
7410 – "Әділ құнының өзгеруі бойынша шығыстар" активтердің әділ құнының өзгеруінен болатын шығыстарды (қысқа мерзімді қаржы инвестицияларын, ұзақ мерзімді қаржы инвестицияларын, биологиялық активтерді, инвестициялық жылжымайтын мүлікті) есепке алуға арналған;
7420 – "Ұзақ мерзімді активтерді шығару бойынша шығыстар" ұзақ мерзімді активтерді (негізгі құралдарды, биологиялық активтерді, инвестициялық жылжымайтын мүлікті, материалдық емес активтерді, аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар объектілерін, ұзақ мерзімді қаржылық инвестицияларды) шығару жөніндегі шығыстарды есепке алуға арналған;
7430 – "Бағамдық айырма бойынша шығыстар" есептерде валюталардың әртүрлі айырбастау бағамдарын пайдалана отырып, есептілік валютасында көрсетілген шетел валютасының бірліктерінің бірдей санын көрсету нәтижесінде туындайтын бағамдық айырма бойынша шығыстарды есепке алуға арналған;
7440 – "Активтердің құнсыздануы бойынша шығыстар" активтердің құнсыздануына резервтер құру бойынша шығыстарды есепке алуға арналған;
7450 – "Резервтерді құру жөніндегі шығыстар" күмәнді борыштар жөніндегі резервтерді құру бойынша шығыстарды есепке алуға арналған.
Осы шот мынадай қосалқы шотты қамтиды:
7451 – "Салық берешегі бойынша резерв құру жөніндегі шығыстар" банкроттар мен өзге де мәжбүрлеп таратылатын, сондай-ақ оған қатысты мемлекеттік кірістер органдары мәжбүрлеп өндіріп алудың барлық шараларын қолданған тұлғалардың берешегін қоса алғанда, күмәнді салық берешегі бойынша резерв құру жөніндегі шығыстарды есепке алуға арналған;
7452 – "Резервтерді құру жөніндегі шығыстар", мемлекеттік кепілдік алушылардың күмәнді берешегі бойынша резервтер құру жөніндегі шығыстарды есепке алуға арналған;
7453 – "Мемлекеттік кепілдіктер алушылардың күмәнді берешегі бойынша резервті құру бойынша шығыстар" мемлекеттік кепілдіктер алушылардың күмәнді берешегі бойынша резервтерді құру бойынша шығыстарды есепке алуға арналған;
7460 – "Өзге шығыстар", шоттардың басқа топтарында көрсетілмеген шығыстарды есепке алуға арналған.
Осы шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
7461 – "Мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) мүлікке байланысты операциялар бойынша өзге де шығыстар" жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) мүлікпен операциялар бойынша шығыстарды есепке алуға арналған;
7462 – "Өзге де шығыстар", шоттардың басқа топтарына енгізілмеген шығыстарды есепке алуға арналған;
7470 – "Республикалық және жергілікті бюджеттердің ҚБШ-лары бойынша шығыстар", республикалық және жергілікті бюджеттерден жүргізілген шығыстарды есепке алуға арналған;
7480 – "Қаржылық инвестициялар мен міндеттемелерді бастапқы тану кезінде туындайтын шығыстар" қаржылық инвестициялар мен міндеттемелерді бастапқы тану кезінде туындайтын шығыстарды есепке алуға арналған.
Осы шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
7481 – "Бағалы қағаздарды орналастырудан болатын шығыстар", бағалы қағаздардың номиналды құны мен оларды іс жүзіндегі орналастыру құны арасындағы теріс айырманы есепке алуға арналған;
7482 – "Алынған қарыздарды бастапқы тану кезінде туындайтын шығыстар" алынған қарыздардың номиналды құны мен олардың әділ құны арасындағы теріс айырма нәтижесінде алынған қарыздарды әділ құны бойынша бастапқы тану кезінде туындайтын шығыстарды көрсетуге арналған;
7483 – "Берілген қарыздарды бастапқы танудан болатын шығыстар", берілген қарыздардың әділ құны мен олардың номиналды құны арасындағы теріс айырма нәтижесінде әділ құн бойынша берілген қарыздарды бастапқы тану кезінде туындайтын шығыстарды көрсетуге арналған;
7490 – "Қорлар бойынша шығыстар", қорлар бойынша шығыстарды тануға арналған.
Осы шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
7491 – "Жәбірленушілерге өтемақы қоры бойынша шығыстар" Жәбірленушілерге өтемақы қорынан өтемақы төлеу бойынша шығыстарды есепке алуға арналған;
7492 – "Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының шығыстары" білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының шығыстарын есепке алуға арналған;
7493 – "Арнаулы мемлекеттік қордың шығыстары" Арнаулы мемлекеттік қордың шығыстарын есепке алуға арналған;
7494 – "Орталық уәкілетті органның Арнаулы мемлекеттік қорының шығыстары" Арнаулы мемлекеттік қордың шығыстарын есепке алуға арналған (тиісті саланың орталық уәкілетті органының арнайы шоты);
7495 – "Жергілікті уәкілетті органның Арнаулы мемлекеттік қорының шығыстары" Арнаулы мемлекеттік қордың шығыстарын есепке алуға арналған (тиісті саланың жергілікті уәкілетті органының арнайы шоты).";

приложения 1, 2 и 3 к указанному Плану изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему приказу.
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета, аудита и оценки Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
Приложение 1 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
11 июля 2025 года № 353
Приложение 1
к Плану счетов
бухгалтерского учета
государственных учреждений
План счетов бухгалтерского учета государственных учреждений
Счет
Субсчет
Наименование счетов
1
2
3
Раздел 1. Краткосрочные активы

көрсетілген Жоспарға 1, 2 және 3-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп, аудит және бағалау әдіснамасы департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың көшірмелерін қазақ және орыс тілінде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 11 шілдедегі
№ 353 бұйрығына
1-қосымша
Мемлекеттік мекемелердің
бухгалтерлік есеп шоттары
жоспарына 1-қосымша
Мемлекеттік мекемелердің бухгалтерлік есеп шоттары жоспары
Шот
Қосалқы шот
Шоттар атауы
1
2
3
1 бөлім. Қысқа мерзімді активтер

1000
Денежные средства и их эквиваленты
1010
Денежные средства в кассе
1020
Текущий счет государственного учреждения
1030
Расчетный счет
1040
КСН для учета поступлений и расчетов
1041
КСН благотворительной помощи
1042
КСН платных услуг
1043
КСН временного размещения денег
1045
КСН целевого финансирования
1046
КСН республиканского бюджета
1047
КСН местных бюджетов
1048
КСН Фонда компенсации потерпевшим
1049
КСН Фонда поддержки инфраструктуры образования
1050
Счет в иностранной валюте
1060
Специальный счет
1061
Специальный счет связанного гранта
1062
Специальный счет внешнего займа
1070
Прочие денежные средства
1071
Аккредитивы
1072
Денежные документы
1073
Денежные средства в пути
1074
Прочие денежные средства
1075
КСН местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования
1076
КСН Специального государственного фонда
1077
КСН Специального государственного фонда центрального уполномоченного органа
1078
КСН Специального государственного фонда местного уполномоченного органа
1080
Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета
1081
Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1082
Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
1083
Плановые назначения на принятие обязательств за счет других бюджетов
1084
Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
1085
Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям
1086
Плановые назначения на принятие обязательств по операциям, связанным с поступлениями в республиканский бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их
1087
Плановые назначения на принятие обязательств за счет внешних займов и связанных грантов
1088
Плановые назначения на принятие обязательств по проектам государственно-частного партнерства
1089
Плановые назначения на принятие обязательств по целевым взносам Фонду социального медицинского страхования
1090
Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета
1091
Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1092
Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
1093
Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам

1000
Ақша қаражаты және олардың баламалары
1010
Кассадағы ақша қаражаты
1020
Мемлекеттік мекеменің ағымдағы шоты
1030
Есеп айырысу шоты
1040
Түсімдер мен есеп айырысуларды есепке алу үшін ҚБШ
1041
Қайырымдылық көмек ҚБШ
1042
Ақылы қызметтер ҚБШ
1043
Ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ
1045
Нысаналы қаржыландыру ҚБШ
1046
Республикалық бюджеттің ҚБШ
1047
Жергілікті бюджеттердің ҚБШ
1048
Жәбірленушілерге өтемақы қоры ҚБШ
1049
Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының ҚБШ
1050
Шетелдік валютадағы шот
1060
Арнайы шот
1061
Байланысты гранттың арнайы шоты
1062
Сыртқы қарыздың арнайы шоты
1070
Өзге де ақша қаражаты
1071
Аккредитивтер
1072
Ақша құжаттары
1073
Жолдағы ақша қаражаты
1074
Өзге де ақша қаражаты
1075
Білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның ҚБШ
1076
Арнаулы мемлекеттік қордың ҚБШ
1077
Орталық уәкілетті органның Арнаулы мемлекеттік қорының ҚБШ
1078
Жергілікті уәкілетті органның Арнаулы мемлекеттік қорының ҚБШ
1080
Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелерін қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1081
Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1082
Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1083
Басқа да бюджеттердің есебінен міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1084
Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1085
Субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1086
Республикалық бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде түсетін түсімдерге және олардың жұмсалуына байланысты операциялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1087
Сыртқы қарыздардың және байланысты гранттардың есебінен міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1088
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1089
Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына нысаналы жарналар бойынша міндеттемелер қабылдауға жоспарлы тағайындаулар
1090
Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1091
Жеке қаржыландыру жоспарына бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1092
Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1093
Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар

1094
Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям
1095
Плановые назначения на принятие обязательств по операциям, связанным с поступлениями в местный бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их
1096
Плановые назначения на принятие обязательств по проектам государственно-частного партнерства
1100
Краткосрочные финансовые инвестиции
1110
Краткосрочные займы предоставленные
1120
Краткосрочные финансовые инвестиции
1130
Резерв на обесценение краткосрочных финансовых инвестиций
1200
Краткосрочная дебиторская задолженность
1210
Краткосрочная дебиторская задолженность по бюджетным выплатам
1211
Краткосрочная дебиторская задолженность по трансфертам физическим лицам
1212
Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым текущим трансфертам
1213
Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым трансфертам на развитие
1214
Краткосрочная дебиторская задолженность по субсидиям физическим лицам
1215
Краткосрочная дебиторская задолженность по субсидиям юридическим лицам
1216
Краткосрочная дебиторская задолженность по выплате пенсий и пособий
1217
Краткосрочная дебиторская задолженность по целевому взносу в Фонд социального медицинского страхования
1220
Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с бюджетом
1230
Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
1231
Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
1232
Краткосрочная дебиторская задолженность по специальным видам платежей
1233
Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей по имуществу, обращенного (поступившего) в собственность государства
1240
Краткосрочная дебиторская задолженность по ведомственным расчетам
1241
Краткосрочная дебиторская задолженность по внутриведомственным расчетам
1242
Краткосрочная дебиторская задолженность по межведомственным расчетам
1250
Краткосрочные вознаграждения к получению
1260
Краткосрочная дебиторская задолженность работников и прочих подотчетных лиц
1261
Краткосрочная дебиторская задолженность работников по подотчетным суммам
1262
Краткосрочная дебиторская задолженность по другим видам расчетов с работниками
1263
Краткосрочная дебиторская задолженность прочих подотчетных лиц
1270
Краткосрочная дебиторская задолженность по аренде
1280
Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
1290
Резерв по сомнительной дебиторской задолженности
1291
Краткосрочная дебиторская задолженность по налоговым и неналоговым поступлениям

1094
Субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1095
Жергілікті бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде түсетін түсімдерге және олардың жұмсалуына байланысты операциялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1096
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1100
Қысқа мерзімді қаржы инвестициялары
1110
Қысқа мерзімді берілген қарыздар
1120
Қысқа мерзімді қаржы инвестициялары
1130
Қысқа мерзімді қаржы инвестицияларының құнсыздануына арналған резерв
1200
Қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1210
Бюджеттік төлемдер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1211
Жеке тұлғаларға трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1212
Ағымдағы нысаналы трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1213
Нысаналы даму трансферттері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1214
Жеке тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1215
Заңды тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1216
Зейнетақылар мен жәрдемақылар төлеуге трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1217
Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорға нысаналы жарна бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1220
Бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1230
Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
1231
Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
1232
Төлемдердің арнайы төлем түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1233
Сатып алушылардың мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) мүлік бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
1240
Ведомстволық есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1241
Ішкі ведомстволық есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1242
Ведомствоаралық есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1250
Алынуға тиісті қысқа мерзімді сыйақылар
1260
Қызметкерлердің және өзге де есеп беретін тұлғалардың қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
1261
Есеп беретін сомалар бойынша қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
1262
Қызметкерлердің өзге есеп айырысу түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
1263
Өзге де есеп беретін тұлғалардың қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
1270
Жалдау бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1280
Өзге де қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
1290
Күмәнді дебиторлық берешектер бойынша резерв
1291
Салықтық және салықтық емес түсімдер бойынша бюджетпен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек

3133
Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
3140
Краткосрочная кредиторская задолженность по другим обязательным и добровольным платежам
3141
Краткосрочная кредиторская задолженность по обязательным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования
3142
Краткосрочная кредиторская задолженность по обязательным пенсионным взносам в единый накопительный пенсионный фонд
3143
Прочая краткосрочная кредиторская задолженность по другим обязательным и добровольным платежам
3144
Краткосрочная кредиторская задолженность по обязательным пенсионным взносам работодателя в единый накопительный пенсионный фонд
3145
Краткосрочная кредиторская задолженность по обязательным профессиональным пенсионным взносам в единый накопительный пенсионный фонд
3150
Краткосрочная кредиторская задолженность по отчислениям и взносам на обязательное социальное медицинское страхование
3151
Краткосрочная кредиторская задолженность по отчислениям на обязательное социальное медицинское страхование
3152
Краткосрочная кредиторская задолженность по взносам на обязательное социальное медицинское страхование
3200
Краткосрочная кредиторская задолженность
3210
Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
3220
Краткосрочная кредиторская задолженность по ведомственным расчетам
3221
Краткосрочная кредиторская задолженность по внутриведомственным расчетам
3222
Краткосрочная кредиторская задолженность по межведомственным расчетам
3230
Краткосрочная кредиторская задолженность стипендиатам
3240
Краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками и прочими подотчетными лицами
3241
Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
3242
Краткосрочная кредиторская задолженность по исполнительным документам
3243
Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по депонированным суммам
3244
Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по социальному пособию по временной нетрудоспособности
3245
Краткосрочная кредиторская задолженность по безналичным перечислениям сумм членских профсоюзных взносов
3246
Краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками по неиспользованным отпускам
3247
Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по безналичным перечислениям на счета по вкладам в банки
3248
Прочая краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками
3249
Краткосрочная кредиторская задолженность по прочим подотчетным суммам
3250
Краткосрочные вознаграждения к выплате
3260
Краткосрочная кредиторская задолженность по аренде
3270
Прочая краткосрочная кредиторская задолженность

3133
Өзге де операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3140
Басқа да міндетті және ерікті төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3141
Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына міндетті әлеуметтік аударымдар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3142
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына төленетін міндетті зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3143
Өзге де міндетті және ерікті төлемдер бойынша өзге де қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3144
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3145
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3150
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар мен жарналар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3151
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3152
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3200
Қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3210
Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3220
Ведомстволық есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3221
Ішкі ведомстволық есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3222
Ведомствоаралық есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3230
Стипендианттарға қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3240
Қызметкерлердің және өзге де есеп беретін тұғалардың алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3241
Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3242
Атқару құжаттары бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3243
Депоненттелген сома бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3244
Уақытша еңбекке жарамсыздығы жөнінде қызметкерлерге әлеуметтік жәрдемақы бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3245
Кәсіподақтық мүшелік жарна сомаларын қолма-қол емес аударымдар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3246
Пайдаланылмаған демалыс бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3247
Банктерге салымдар бойынша шоттарға аударылған қолма-қол ақшасыз аударымдар бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3248
Қызметкерлерге өзге де қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3249
Өзге де есеп берілетін сомалар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3250
Төленуге тиісті қысқа мерзімді сыйақылар
3260
Жалдау бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3270
Өзге де қысқа мерзімді кредиторлық берешек

Раздел 1. Корреспонденции счетов по краткосрочным активам
1.1. Денежные средства и их эквиваленты
1.
Поступление на бюджетный счет финансирования на расходы государственного учреждения и другие мероприятия (кроме финансирования на капитальные вложения)
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1083 Плановые назначения на принятие обязательств за счет других бюджетов
1086 Плановые назначения на принятие обязательств по операциям, связанным с поступлениями в республиканский бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их
1095 Плановые назначения на принятие обязательств по операциям, связанным с поступлениями в местный бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их
6010 Доходы от финансирования текущей деятельности
2.
Поступление на специальный счет внешнего займа
1062 Специальный счет внешнего займа
6071 Доходы от поступления внешнего займа
3.
Поступление на бюджетный счет государственного учреждения финансирования по капитальным вложениям
1082 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
1092 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
6020 Доходы от финансирования капитальных вложений
1.1.2. Операции по трансфертам
4.
Получение из бюджета плановых назначений на принятие обязательств по целевым трансфертам администратором бюджетных программ и уполномоченным органом по исполнению бюджета
1084 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
1093 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
6032 Доходы по целевым текущим трансфертам
6033 Доходы по целевым трансфертам на развитие
Перечисление целевых трансфертов администратором бюджетных программ уполномоченному органу по исполнению нижестоящего бюджета
1212 Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым текущим трансфертам
1213 Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым трансфертам развитие
1084 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
1093 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
Списание администратором бюджетных программ произведенных расходов по целевому трансферту на основании отчета уполномоченного органа по исполнению нижестоящего бюджета
7210 Расходы по трансфертам
1212 Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым текущим трансфертам
1213 Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым трансфертам на развитие
Начисление кредиторской задолженности нижестоящим бюджетом на сумму неиспользованных трансфертов в конце отчетного года
7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
5.
Возврат от нижестоящих бюджетов неиспользованных сумм трансфертов в текущем году
1084 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
1093 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
1212 Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым текущим трансфертам
1213 Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым трансфертам на развитие
6.
Возврат неиспользуемых сумм трансфертов в вышестоящий бюджет в следующем году
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
1093 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
7.
Получение из бюджета плановых назначений на принятие обязательств по трансфертам (субвенциям) местного самоуправления местным уполномоченным органом по исполнению бюджета
1093 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
6034 Доходы по трансфертам местного самоуправления
Списание местным уполномоченным органом по исполнению бюджета трансфертов (субвенций) местного самоуправления, переданных на КСН
7250 Расходы по трансфертам местного самоуправления
1093 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам

1-бөлім. Қысқа мерзімді активтер бойынша шоттар корреспонденциясы
1.1. Ақша қаражаты және олардың баламалары
1.
Бюджеттік қаржыландыру шотына түсетін мемлекеттік мекеменің шығыстары мен басқа да іс-шараларға арналған түсімдер (күрделі салымдарды қаржыландырудан басқа)
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1091 Жеке қаржыландыру жоспарына бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1083 Басқа да бюджеттердің есебінен міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1086 Республикалық бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде түсетін түсімдерге және олардың жұмсалуына байланысты операциялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1095 Жергілікті бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде түсетін түсімдерге және олардың жұмсалуына байланысты операциялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
6010 Ағымдағы қызметті қаржыландырудан алынатын кірістер
2.
Сыртқы қарыздың арнайы шотына түсетін түсім
1062 Сыртқы қарыздың арнайы шоты
6071 Сыртқы қарыз түсімдерден түскен кірістер
3.
Мемлекеттік мекеменің бюджеттік шотына күрделі салымдар бойынша қаржыландырудың түсуі
1082 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1092 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
6020 Күрделі салымдарды қаржыландырудан алынатын кірістер
1.1.2. Трансферттер бойынша операциялар
4.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің және бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның нысаналы трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындауларды бюджеттен алуы
1084 Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1093 Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
6032 Нысаналы ағымдағы трансферттер бойынша кірістер,
6033 Нысаналы даму трансферттері бойынша кірістер
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға нысаналы трансферттерді аударуы
1212 Ағымдағы нысаналы трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1213 Нысаналы даму трансферттері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1084 Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1093 Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның есебі негізінде нысаналы трансферт бойынша жүргізілген шығыстарды есептен шығаруы
7210 Трансферттер бойынша шығыстар
1212 Ағымдағы нысаналы трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1213 Нысаналы даму трансферттері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
Есепті жылдың аяғында пайдаланылмаған трансферттер сомасына төмен тұрған бюджеттің кредиторлық берешекті есептеуі
7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3133 Өзге де операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
5.
Ағымдағы жылы төмен тұрған бюджеттерден пайдаланылмаған трансферттер сомасын қайтару
1084 Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1093 Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1212 Ағымдағы нысаналы трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1213 Нысаналы даму трансферттері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
6.
Келесі жылы жоғары тұрған бюджетке пайдаланылмаған трансферт сомаларын қайтару
3133 Өзге де операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1093 Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
7.
Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органының жергілікті өзін-өзі басқару трансферттері (субвенциялары) бойынша міндеттемелер қабылдауға бюджеттен жоспарлы тағайындаулар алуы
1093 Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
6034 Жергілікті өзін-өзі басқару трансферттері бойынша кірістер
Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органының ҚБШ–ға берілген жергілікті өзін-өзі басқару трансферттерін (субвенцияларын) есептен шығаруы
7250 Жергілікті өзін-өзі басқару трансферттері бойынша шығыстар
1093 Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар

1.1.3. Операции по субсидиям
8.
Получение из бюджета плановых назначений на принятие обязательств администратором бюджетных программ субсидии физическим лицам
1085 Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям
1094 Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям
6040 Доходы от финансирования по выплате субсидий
Перечисление субсидии физическим лицам
3114 Краткосрочная кредиторская задолженность по субсидиям физическим лицам
1085 Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям
1094 Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям
Начисление субсидии физическим лицам
7230 Расходы по субсидиям
3114 Краткосрочная кредиторская задолженность по субсидиям физическим лицам
9.
Получение из бюджета плановых назначений на принятие обязательств администратором бюджетных программ субсидии юридическим лицам
1085 Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям
1094 Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям
6040 Доходы от финансирования по выплате субсидий
Перечисление субсидии юридическим лицам
3115 Краткосрочная кредиторская задолженность по субсидиям юридическим лицам
1085 Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям
1094 Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям
Начисление субсидии юридическим лицам
7230 Расходы по субсидиям
3115 Краткосрочная кредиторская задолженность по субсидиям юридическим лицам
10.
Перечисление субсидий финансовым агентам для оказания государственной финансовой помощи субъектам частного предпринимательства в рамках программы "Дорожная карта бизнеса -2020"
1215 Краткосрочная дебиторская задолженность по субсидиям юридическим лицам
1085 Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям
1094 Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям
11.
Начисление субсидий на основании отчета о субсидировании финансового агента
7230 Расходы по субсидиям
1215 Краткосрочная дебиторская задолженность по субсидиям юридическим лицам
1.1.4. Операции по выплате пенсий и пособий
12.
Получение государственным органом, осуществляющим регулирование в сфере социальной защиты населения финансирования на выплату пенсии и пособия
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
6010 Доходы от финансирования текущей деятельности
Перечисление средств юридическому лицу, осуществляющему деятельность по привлечению пенсионных взносов и пенсионным выплатам, для выплаты пенсий и пособий
1216 Краткосрочная дебиторская задолженность по выплате пенсий и пособий
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
Признание расходов на выплату пенсий, пособий на основании отчета юридического лица, осуществляющего деятельность по привлечению пенсионных взносов и пенсионным выплатам
7220 Расходы по выплатам пенсий и пособий
1216 Краткосрочная дебиторская задолженность по выплате пенсий и пособий

1.1.3. Субсидиялар бойынша операциялар
8.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің жеке тұлғаларға міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындауларды бюджеттен алуы
1085 Субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1094 Субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
6040 Субсидиялар төлемдері бойынша қаржыландырудан түсетін кірістер
Жеке тұлғаларға субсидиялар аудару
3114 Жеке тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1085 Субсидиялар бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1094 Субсидиялар бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
Жеке тұлғаларға субсидиялар аудару
7230 Субсидиялар бойынша шығыстар
3114 Жеке тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
9.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің заңды тұлғаларға міндеттемелер қабылдауына бюджеттен жоспарлы тағайындаулар алуы
1085 Субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1094 Субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
6040 Субсидиялар төлемдері бойынша қаржыландырудан түсетін кірістер
Заңды тұлғаларға субсидиялар аудару
3115 Заңды тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1085 Субсидиялар бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1094 Субсидиялар бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
Заңды тұлғаларға субсидиялар есептеу
7230 Субсидиялар бойынша шығыстар
3115 Заңды тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
10.
Бизнестің жол картасы - 2020 бағдарламасы шеңберінде жеке кәсіпкерлік субъектілеріне мемлекеттік қаржылық көмек көрсету үшін қаржы агенттеріне субсидиялар аудару
1215 Заңды тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1085 Субсидиялар бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1094 Субсидиялар бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
11.
Қаржы агентін субсидиялау туралы есеп негізінде субсидияларды есептеу
7230 Субсидиялар бойынша шығыстар
1215 Заңды тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1.1.4. Зейнетақы мен жәрдемақы төлеу бойынша операциялар
12.
Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік органның зейнетақы мен жәрдемақы төлеуге қаржыландыруды алуы
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
6010 Ағымдағы қызметті қаржыландырудан алынатын кірістер
Зейнетақылар мен жәрдемақылар төлеу үшін зейнетақы жарналары мен зейнетақы төлемдерін тарту бойынша қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаға қаражатты аудару
1216 Зейнетақылар мен жәрдемақылар төлеу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
Зейнетақы жарналарын және зейнетақы төлемдерін тарту жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын заңды тұлғаның есебі негізінде зейнетақыларды, жәрдемақыларды төлеу бойынша шығыстарды тану
7220 Зейнетақылар мен жәрдемақыларды төлеу бойынша шығыстар
1216 Зейнетақылар мен жәрдемақылар төлеу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек

1.1.5. Операции по выплате стипендии в учебном заведении (государственное учреждение)
13.
Получение финансирования на выплату стипендии
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
6010 Доходы от финансирования текущей деятельности
Начисление стипендии
7020 Расходы по выплате стипендии
3230 Краткосрочная кредиторская задолженность стипендиатам
Выплата стипендии
3230 Краткосрочная кредиторская задолженность стипендиатам
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1010 Денежные средства в кассе
1.1.6 Оплата счетов поставщиков и подрядчиков
14.
Оплата счетов поставщиков за материальные ценности, оборудование, строительные материалы и оказанные услуги
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1082 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
1092 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
1041 КСН благотворительной помощи
1042 КСН платных услуг
1045 КСН целевого финансирования
15.
Перечисление подрядчику за выполненные работы по капитальному строительству
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
1082 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
1092 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
1041 КСН благотворительной помощи
1042 КСН платных услуг
1045 КСН целевого финансирования
1075 КСН местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования
1077 КСН Специального государственного фонда центрального уполномоченного органа
1078 КСН Специального государственного фонда местного уполномоченного органа
16.
Оплата авансом поставщикам за материальные ценности, оборудование, строительные материалы и оказанные услуги, выполненные работы
1410 Краткосрочные авансы выданные
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1041 КСН благотворительной помощи
1042 КСН платных услуг
1045 КСН целевого финансирования
1075 КСН местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования
17.
Перечисление подрядчику авансом за работы по капитальному строительству
1410 Краткосрочные авансы выданные
1082 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
1092 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
1041 КСН благотворительной помощи
1042 КСН платных услуг
1045 КСН целевого финансирования

1.1.5. Оқу орындарында стипендия төлеу бойынша операциялар (мемлекеттік мекеме)
13.
Стипендия төлеуге арналған қаржыландырулардың түсуі
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
6010 Ағымдағы қызметті қаржыландырудан алынатын кірістер
Стипендия төлеу бойынша шығыстарды есепке алу
7020 Стипендиялар төлеу бойынша шығыстар
3230 Стипендианттарға қысқа мерзімді кредиторлық берешек
Стипендия төлеу
3230 Стипендианттарға қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1010 Кассадағы ақша қаражаты
1.1.6. Жеткізушілер мен мердігерлердің шоттарын төлеу
14.
Материалдық құндылықтар, жабдықтар, құрылыс материалдар және көрсеткен қызметтері үшін жеткізушілер мен мердігерлердің шоттарын төлеу
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1082 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1092 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1041 Қайырымдылық көмек ҚБШ
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
1045 Нысаналы қаржыландыру ҚБШ
15.
Күрделі құрылыс бойынша орындалған жұмыстар үшін мердігерге аударым
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1082 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1092 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1041 Қайырымдылық көмек ҚБШ
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
1045 Нысаналы қаржыландыру ҚБШ
1075 Білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның ҚБШ
1076 Арнаулы мемлекеттік қордың ҚБШ
1077 Орталық уәкілетті органның Арнаулы мемлекеттік қорының ҚБШ
1078 Жергілікті уәкілетті органның Арнаулы мемлекеттік қорының ҚБШ
16.
Материалдық құндылықтар, жабдықтар, құрылыс материалдары және көрсеткен қызметтер, орындалған жұмыстар үшін жеткізушілерге аванспен төлеу
1410 Берілген қысқа мерзімді аванстар
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1041 Қайырымдылық көмек ҚБШ
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
1045 Нысаналы қаржыландыру ҚБШ
1075 Білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның ҚБШ
17.
Күрделі құрылыс жұмыстары үшін мердігерлерге аванспен ақша аудару
1410 Берілген қысқа мерзімді аванстар
1082 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1092 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1041 Қайырымдылық көмек ҚБШ
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
1045 Нысаналы қаржыландыру ҚБШ

1.1.7. Выплата заработной платы за счет бюджетного финансирования
18.
Выплата заработной платы
3241 Краткосрочная задолженность работникам по оплате труда
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1010 Денежные средства в кассе
19.
Отражение задолженности работников перед государственным учреждением
1262 Краткосрочная дебиторская задолженность по другим видам расчетов с работниками
3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
1.1.8. Возврат неиспользованного остатка бюджетных средств в конце года
20.
Закрытие плановых назначений на принятие обязательств в конце года
6090 Возврат остатков бюджетных средств
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1083 Плановые назначения на принятие обязательств за счет других бюджетов
1084 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
1093 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
1085 Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям
1094 Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям
21.
Закрытие плановых назначений на принятие обязательств по капитальным вложениям в конце года
6090 Возврат остатков бюджетных средств
1082 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
1092 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
1.1.9. Поступление в кассу сумм от реализации и по специальным видам платежей
22.
Признание дохода от платных услуг по специальным видам платежей
1232 Краткосрочная дебиторская задолженность по специальным видам платежей
6110 Доходы от реализации товаров, работ и услуг
23.
Поступление сумм в кассу и на КСН по платным услугам специальных видов платежей
1010 Денежные средства в кассе
1042 КСН платных услуг
1232 Краткосрочная дебиторская задолженность по специальным видам платежей
24.
Признание дохода от реализации изделий, продукции и услуг, оказанных производственными (учебными) мастерскими
1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
6110 Доходы от реализации товаров, работ и услуг
25.
Поступление сумм на КСН платных услуг от реализации изделий, продукции и услуг
1042 КСН платных услуг
1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
26.
Признание обязательств перед бюджетом по сверхсметным поступлениям от реализации изделий, продукции и услуг, оказанных производственными (учебными) мастерскими
7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3132 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации товаров, работ и услуг
27.
Выплата заработной платы за счет денег от реализации товаров (работ, услуг)
3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
1042 КСН платных услуг
28.
Погашение задолженности перед бюджетом по сверхсметным поступлениям от реализации изделий, продукции и услуг, оказанных производственными (учебными) мастерскими
3132 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации товаров, работ и услуг
1042 КСН платных услуг

1.1.7. Бюджеттік қаржыландыру есебінен жалақы төлеу
18.
Жалақы төлеу
3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1091 Жеке қаржыландыру жоспарына бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1010 Кассадағы ақша қаражаты
19.
Қызметкерлердің мемлекеттік мекеме алдындағы берешегін көрсету
1262 Қызметкерлердің өзге есеп айырысу түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1.1.8. Жыл аяғында бюджет қаражатының пайдаланылмаған қалдығын қайтару
20.
Жыл аяғында міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындауларды жабу
6090 Қаржыландыруды бюджетке қайтару
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары 1091 Жеке қаржыландыру жоспарына бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1083 Басқа да бюджеттердiң есебiнен мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1084 Трансферттер бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1093 Трансферттер бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1085 Субсидиялар бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1094 Субсидиялар бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
21.
Жыл аяғында күрделі салымдар бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындауларды жабу
6090 Қаржыландыруды бюджетке қайтару
1082 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1092 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1.1.9. Кассаға сатудан және төлемдердің арнайы түрлері бойынша сомалардың түсуі
22.
Төлемдердің арнайы түрлері бойынша ақылы қызметтерден түскен кірісті тану
1232 Төлемдердің арнайы төлем түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
6110 Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алынатын кірістер
23.
Төлемдердің арнайы түрлерінің ақылы қызметтері бойынша кассаға және ҚБШ-ға сомалардың түсуі
1010 Кассадағы ақша қаражаты
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
1232 Төлемдердің арнайы төлем түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
24.
Өндірістік (оқу) шеберханалары көрсеткен бұйымдарды, өнімдерді және қызметтерді сатудан түскен табысты тану
1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
6110 Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алынатын кірістер
25.
Бұйымдарды, өнімдерді және көрсетілетін қызметтерді сатудан түсетін ақылы қызметтер сомаларының ҚБШ-ға түсуі
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
26.
Өндірістік (оқу) шеберханалары көрсеткен бұйымдарды, өнімдерді және көрсетілетін қызметтерді сатудан түскен сметадан тыс түсімдер бойынша бюджет алдындағы міндеттемелерді тану
7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3132 Тауарларды, жұмыстарды және көрсетілген қызметтерді өткізуден түсетін кірістер бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
27.
Тауарларды (жұмыстар мен көрсетілген қызметтерді) өткізуден түскен ақша есебінен жалақы төлеу
3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
28.
Өндірістік (оқу) шеберханалары көрсеткен бұйымдарды, өнімдерді және көрсетілетін қызметтерді сатудан түскен сметадан тыс түсімдер бойынша бюджет алдындағы берешекті өтеу
3132 Тауарларды, жұмыстарды және көрсетілген қызметтерді өткізуден түсетін кірістер бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ

1.1.10. Выдача и погашение подотчетных сумм
29.
Перечисление средств для получения наличных денег в банке
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1041 КСН благотворительной помощи
1042 КСН платных услуг
1050 Счет в иностранной валюте
30.
Получение по чеку наличных средств из банка в кассу
1010 Денежные средства в кассе
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
31.
Выдача из кассы государственного учреждения сумм в подотчет
1261 Краткосрочная дебиторская задолженность работников по подотчетным суммам
1263 Краткосрочная дебиторская задолженность прочих подотчетных лиц
1010 Денежные средства в кассе
32.
Снятие подотчетным лицом денежных средств с текущего счета по корпоративной платежной карточке
1261 Краткосрочная дебиторская задолженность работников по подотчетным суммам
1020 Текущий счет государственного учреждения
1010 Денежные средства в кассе
1261 Краткосрочная дебиторская задолженность работников по подотчетным суммам
33.
Представление авансового отчета об израсходованных подотчетных суммах (приобретение запасов)
1310 Материалы
1340 Товары
1261 Краткосрочная дебиторская задолженность работников по подотчетным суммам
34.
Представление авансового отчета об израсходованных подотчетных суммах
7070 Расходы на командировки
7140 Прочие операционные расходы
1261 Краткосрочная дебиторская задолженность работников по подотчетным суммам
1263 Краткосрочная дебиторская задолженность прочих подотчетных лиц
35.
Возврат подотчетным лицом остатка подотчетных сумм в кассу государственного учреждения или непосредственно в банк
1010 Денежные средства в кассе
1050 Счет в иностранной валюте
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1041 КСН благотворительной помощи
1042 КСН платных услуг
1045 КСН целевого финансирования
1261 Краткосрочная дебиторская задолженность работников по подотчетным суммам
1263 Краткосрочная дебиторская задолженность прочих подотчетных лиц
36.
Списание денежных средств в кассе в результате выявленной недостачи до завершения служебного расследования
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
1010 Денежные средства в кассе
Отнесение недостачи денежных средств на виновное лицо
1262 Краткосрочная дебиторская задолженность по другим видам расчетов с работниками
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
37.
Списание недостач и потерь материалов и продуктов питания отнесенных за счет виновных лиц
1262 Краткосрочная дебиторская задолженность по другим видам расчетов с работниками
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
6360 Прочие доходы
Одновременно осуществляется вторая запись на начисление обязательств перед бюджетом по погашению недостачи виновным лицом
7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
38.
Списание материалов и других запасов в результате выявленной недостачи
7460 Прочие расходы
1310 Материалы
1320 Незавершенное производство
1330 Готовая продукция
1340 Товары
1350 Запасы в пути
39.
Поступление денежных средств от виновного лица и погашение задолженности перед бюджетом
1010 Денежные средства в кассе
1262 Краткосрочная дебиторская задолженность по другим видам расчетов с работниками
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
1010 Денежные средства в кассе

1.1.10. Есеп беретін сомаларды беру және қайтару
29.
Банктен қолма-қол ақша алу үшін қаражат аудару
1280 Өзге де қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1091 Жеке қаржыландыру жоспарына бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1041 Қайырымдылық көмек ҚБШ
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
1050 Шетелдік валютадағы шот
30.
Кассаға банктен қолма-қол қаржыны чек бойынша алу
1010 Кассадағы ақша қаражаты
1280 Өзге де қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
31.
Мемлекеттік мекеменің кассасынан есеп беретін соманы беру
1261 Есеп беретін сомалар бойынша қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
1263 Өзге де есеп беретін тұлғалардың қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
1010 Кассадағы ақша қаражаты
32.
Есеп беретін тұлғаның ағымдағы шоттан корпоративтік пластикалық карточка арқылы ақша алуы
1261 Есеп беретін сомалар бойынша қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
1020 Мемлекеттік мекеменің ағымдағы шоты
1010 Кассадағы ақша қаражаты
1261 Есеп беретін сомалар бойынша қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
33.
Шығындалған есеп берiлетiн сомалар туралы аванстық есептеменi ұсыну (қорларды сатып алу)
1310 Материалдар 1340 Тауарлар
1261 Есеп беретін сомалар бойынша қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
34.
Жұмсалған есеп беретін сомалар туралы аванстық есепті ұсыну
7070 Іссапарларға арналған шығыстар
7140 Өзге де операциялық шығыстар
1261 Есеп беретін сомалар бойынша қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
1263 Өзге де есеп беретін тұлғалардың қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
35.
Есеп беретін тұлғаның есеп беретін сомалардың қалдығын мемлекеттік мекеменің кассасына немесе тікелей банкке қайтаруы
1010 Кассадағы ақша қаражаты
1050 Шетелдік валютадағы шот
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1041 Қайырымдылық көмек ҚБШ
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
1045 Нысаналы қаржыландыру ҚБШ
1261 Есеп беретін сомалар бойынша қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
1263 Өзге де есеп беретін тұлғалардың қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
36.
Қызметтік тергеп-тексеру аяқталғанға дейін анықталған жетіспеушілік нәтижесінде кассадағы ақша қаражатын есептен шығару
1280 Өзге де қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
1010 Кассадағы ақша қаражаты
Ақша қаражатының жетіспеушілігін кінәлі адамға жатқызу
1262 Қызметкерлердің өзге есеп айырысу түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
1280 Өзге де қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
37.
Кiнәлi адамдардың есебiне жатқызылған кем шыққан және жоғалған материалдар мен тамақ өнiмдерiн есептен шығару
1262 Қызметкерлердің өзге есеп айырысу түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
1280 Өзге де қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
6360 Өзге де кірістер
Бір мезгілде кінәлі адамның жетіспеушілікті өтеуі бойынша бюджет алдындағы міндеттемелерді есептеуге екінші жазба жүргізіледі
7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3133 Өзге де операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
38.
Анықталған жетіспеушілік нәтижесінде материалдар мен басқа да қорларды есептен шығару
7460 Өзге де шығыстар
1310 Материалдар
1320 Аяқталмаған өндіріс
1330 Дайын өнім
1340 Тауарлар
1350 Жолдағы қорлар
39.
Кінәлі адамнан ақшалай қаражаттың түсуі және бюджет алдындағы берешекті өтеу
1010 Кассадағы ақша қаражаты
1262 Қызметкерлердің өзге есеп айырысу түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
1280 Өзге де қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
3133 Өзге де операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1010 Кассадағы ақша қаражаты

1.1.11. Поступление денежных средств на текущий счет государственного учреждения
40.
Пополнение текущего счета государственного учреждения
1020 Текущий счет государственного учреждения
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1042 КСН платных услуг
1045 КСН целевого финансирования
41.
Поступление финансирования загранучреждению
1030 Расчетный счет
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
42.
Поступление сумм, числящихся в пути, на расчетный счет загранучреждения
1030 Расчетный счет
1073 Денежные средства в пути
1.1.12. Поступление денежных средств на счет в иностранной валюте государственного учреждения
43.
Перечисление денежных средств для покупки иностранной валюты
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1040 КСН для учета поступлений и расчетов
1030 Расчетный счет
44.
Покупка валюты за счет бюджетных средств и денег, поступивших на КСН платных услуг, спонсорской, благотворительной помощи, местного самоуправления, целевого финансирования
1050 Счет в иностранной валюте
1030 Расчетный счет
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
1.1.13. Перечисление сумм с денежных счетов
45.
Перечисление в бюджет сумм начисленных налогов и других обязательных платежей в бюджет
3120 Краткосрочная кредиторская задолженность по платежам в бюджет
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1042 КСН платных услуг
1045 КСН целевого финансирования
46.
Перечисления сумм с бюджетных счетов в банки на вклады рабочих и служащих, профсоюзным организациям членских профсоюзных взносов
3247 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по безналичным перечислениям на счета по вкладам в банки
3245 Краткосрочная кредиторская задолженность по безналичным перечислениям сумм членских профсоюзных взносов
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1042 КСН платных услуг
47.
Перечисление обязательных пенсионных взносов в единый накопительный пенсионный фонд
3142 Краткосрочная кредиторская задолженность по обязательным пенсионным взносам в единый накопительный пенсионный фонд
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1042 КСН платных услуг
1045 КСН целевого финансирования
48.
Перечисление пенсионных обязательных взносов работодателя в единый накопительный пенсионный фонд
3144 Краткосрочная кредиторская задолженность по обязательным пенсионным взносам работодателя в единый накопительный пенсионный фонд
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1042 КСН платных услуг
1045 КСН целевого финансирования
49.
Перечисление обязательных профессиональных пенсионных взносов в единый накопительный пенсионный фонд
3145 Краткосрочная кредиторская задолженность по профессиональным пенсионным взносам в единый накопительный пенсионный фонд
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1042 КСН платных услуг
1045 КСН целевого финансирования

1.1.11. Мемлекеттік мекеменің ағымдағы шотына ақша қаражаттарының түсуі
40.
Мемлекеттік мекеменің ағымдағы шотын толықтыру
1020 Мемлекеттік мекеменің ағымдағы шоты
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
1045 Нысаналы қаржыландыру ҚБШ
41.
Шетелдегі мекемелерге қаржыландырудың түсуі
1030 Есеп айырысу шоты
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
42.
Шетелдік мекемелардің есеп айырысу шотына жолда келе жатқан соманың түсуі
1030 Есеп айырысу шоты
1073 Жолдағы ақша қаражаты
1.1.12. Мемлекеттік мекеменің шетелдік валютадағы ақша қаражаты шотына ақша қаражаттарының түсуі
43.
Шетел валютасын сатып алу үшін ақша қаражатын аудару
1280 Өзге де қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1040 Түсiмдер мен есеп айырысуларды есепке алу үшiн ҚБШ 1030 Есептік шот
44.
Валютаны бюджет қаражаты және ҚБШ ақылы қызметтер, қайырымдылық, демеушілік көмек, жеке немесе заңды тұлғалардың ақшасын уақытша орналастыру, жергілікті өзін–өзі басқару, нысаналы қаржыландыру есебінен сатып алу
1050 Шетелдік валютадағы шот
1030 Есеп айырысу шоты
1280 Өзге де қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
1.1.13. Ақша шотынан сомаларды аудару (төлеу)
45.
Есептелген салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің сомаларын бюджетке аудару
3120 Бюджетке төленетін төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1091 Жеке қаржыландыру жоспарына бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
1045 Нысаналы қаржыландыру ҚБШ
46.
Бюджеттік шоттардан банктерге жұмысшылар мен қызметшілердің салымдарына, кәсіподақ ұйымдарына мүшелік кәсіподақ жарналарының сомаларын аудару
3247 Банктерге салымдар бойынша шоттарға аударылған қолма–қол ақшасыз аударымдар бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3245 Кәсіподақтық мүшелік жарна сомаларын қолма-қол емес аударымдар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
47.
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналарын аудару
3142 Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына төленетін міндетті зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
1045 Нысаналы қаржыландыру ҚБШ
48.
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын аудару
3144 Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
1045 Нысаналы қаржыландыру ҚБШ
49.
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын аудару
3145 Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
1045 Нысаналы қаржыландыру ҚБШ

1.1.14. Поступление денежных средств на КСН для учета поступлений и расчетов
50.
Поступление средств филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности, и (или) меценатской деятельности
1041 КСН благотворительной помощи
6050 Доходы от благотворительной помощи
51.
Расходование средств филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности, и (или) меценатской деятельности
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
1041 КСН благотворительной помощи
52.
Перечисление денежных средств для получения наличных денег в банке за счет средств филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности, и (или) меценатской деятельности
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
1041 КСН благотворительной помощи
53.
Получение наличных денег по чекам в кассу государственного учреждения с КСН благотворительной помощи
1010 Денежные средства в кассе
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
1.1.15. Поступление денежных средств на специальные счета
54.
Поступление связанного гранта
1061 Специальный счет связанного гранта
6060 Доходы по грантам
55.
Поступление на специальный счет внешнего займа
1062 Специальный счет внешнего займа
6071 Доходы от поступления внешнего займа
1.1.16. Прочие денежные операции
56.
Открытие аккредитива для расчетов с поставщиками
1071 Аккредитивы
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1082 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
1092 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
57.
Поступление материальных ценностей от поставщика в счет открытого аккредитива
1310 Материалы
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
58.
Перечисление денег поставщикам и подрядчикам за счет аккредитива
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
1071 Аккредитивы
59.
Возврат неиспользованного остатка аккредитива
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1082 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
1092 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
1071 Аккредитивы
60.
Приобретение талонов на питание, почтовых марок, путевок в дома отдыха, санатории и
другие
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1042 КСН платных услуг
1045 КСН целевого финансирования
Оприходование горюче-смазочных материалов
1315 Топливо, горюче-
смазочные материалы
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
Оприходование талонов на питание, почтовых марок, путевок в дома отдыха, санатории и другие
1319 Прочие материалы
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
61.
Использование горюче-смазочных материалов
7060 Расходы по запасам
1315 Топливо, горюче-
смазочные материалы
62.
Использование талонов по целевому назначению
7140 Прочие операционные расходы
1319 Прочие материалы

1.1.14. Түсімдер мен есеп айырысуларды есепке алу үшін ҚБШ шоттарына ақша қаражаттарының түсуі
50.
Филантропиялық және (немесе) демеушілік және (немесе) меценаттық қызмет қаражаттарының түсуi
1041 Қайырымдылық көмек ҚБШ
6050 Қайырымдылық көмектен алынатын кірістер
51.
Филантропиялық және (немесе) демеушілік және (немесе) меценаттық қызмет қаражаттарының жұмсалуы
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1041 Қайырымдылық көмек ҚБШ
52.
Филантропиялық және (немесе) демеушілік және (немесе) меценаттық қызмет қаражаттарының есебінен банктен қолма-қол ақша алу үшін ақша қаражаттарын аудару
1280 Өзге де қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
1041 Қайырымдылық көмек ҚБШ
53.
Қайырымдылық көмектің ҚБШ-нан мемлекеттік мекеменің кассасына чектер бойынша қолма-қол ақша алу
1010 Кассадағы ақша қаражаты
1280 Өзге де қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
1.1.15. Арнайы шотқа ақша қаражаттарының түсуі
54.
Байланысты гранттың түсуі
1061 Байланысты гранттың арнайы шоты
6060 Гранттар бойынша кірістер
55.
Сыртқы қарыздың арнайы шотына түсуі
1062 Сыртқы қарыздың арнайы шоты
6071 Сыртқы қарыз түсімдерден түскен кірістер шоты
1.1.16. Өзге де ақшалай операциялар
56.
Жеткізушілермен есеп айырысу үшiн аккредитив ашу
1071 Аккредитивтер
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1091 Жеке қаржыландыру жоспарына бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1082 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1092 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
57.
Жеткізушіден ашық аккредитив шотына материалдық құндылықтардың түсуі
1310 Материалдар
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
58.
Аккредитив есебінен өнім берушілер мен мердігерлерге ақша аудару
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1071 Аккредитивтер
59.
Аккредитивтердiң пайдаланылмаған қалдықтарын қайтару
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1091 Жеке қаржыландыру жоспарына бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1082 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1092 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1071 Аккредитивтер
60.
Тамақтануға талондар, почта маркаларын, демалыс үйлеріне, санаторийлерге жолдамалар сатып алу және
басқалары
3210 Жеткізушілер мен мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
1045 Нысаналы қаржыландыру ҚБШ
Жанар-жағармай материалдарын кіріске алу
1315 Отын, жанар және жағар майлар
3210 Жеткізушілер мен мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
Тамақтануға талондарды, почта маркаларын, демалыс үйлеріне, санаторийлерге жолдамаларды және басқаларды кіріске алу
1319 Өзге де материалдар
3210 Жеткізушілер мен мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
61.
Жанар-жағармай материалдарын пайдалану
7060 Қорлар бойынша шығыстар
1315 Отын, жанар және жағар майлар
62.
Талондарды мақсатты пайдалану
7140 Өзге де операциялық шығыстар
1319 Өзге де материалдар

1.2. Краткосрочные финансовые инвестиции
1.2.1. Краткосрочные предоставленные займы
63.
Отражение задолженности на сумму предоставленного кредита
1110 Краткосрочные предоставленные займы
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
64.
Начисление вознаграждения по предоставленным займам
1250 Краткосрочные вознаграждения к получению
6210 Доходы по вознаграждениям
Одновременно осуществляется вторая запись на начисление обязательств перед бюджетом по полученному доходу по вознаграждениям
7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
65.
Поступление в бюджет полученного дохода по вознаграждениям
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
1250 Краткосрочные вознаграждения к получению
66.
Возврат средств, выделенных по внутреннему кредитованию в погашение задолженности перед бюджетом
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
1110 Краткосрочные займы предоставленные
1.2.2. Краткосрочные финансовые инвестиции
67.
Приобретение краткосрочных финансовых инвестиций
1120 Краткосрочные финансовые инвестиции
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования
1020 Текущий счет государственного учреждения
1042 КСН платных услуг
1050 Счет в иностранной валюте
68.
Признание дохода по финансовым вложениям
1250 Краткосрочные вознаграждения к получению
6210 Доходы по вознаграждениям
Одновременно осуществляется вторая запись на признание обязательств перед бюджетом по полученному доходу
7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
69.
Поступление в бюджет вознаграждения по финансовым вложениям
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
1250 Краткосрочные вознаграждения к получению
70.
Продажа финансовых инвестиций
1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
6360 Прочие доходы
Одновременно осуществляется вторая запись на признание обязательств перед бюджетом, от полученного дохода по продаже краткосрочных финансовых инвестиций
7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
71.
Поступление денег от продажи краткосрочных финансовых инвестиций (облигаций и других ценных бумаг) и погашение задолженности перед бюджетом
1020 Текущий счет государственного учреждения
1042 КСН платных услуг
1050 Счет в иностранной валюте
1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
1020 Текущий счет государственного учреждения
1042 КСН платных услуг
1050 Счет в иностранной валюте
72.
Погашение задолженности перед бюджетом от полученного дохода по продаже краткосрочных финансовых инвестиций
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
73.
Списание проданных облигаций и других ценных бумаг
7460 Прочие расходы
1120 Краткосрочные финансовые инвестиции
74.
Погашение (выкуп) облигаций и других ценных бумаг
3030 Прочие краткосрочные финансовые обязательства
1020 Текущий счет государственного учреждения
1042 КСН платных услуг
1050 Счет в иностранной валюте
1090 Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета
75.
Изменение справедливой стоимости финансовых инвестиций
7410 Расходы от изменения справедливой стоимости
1120 Краткосрочные финансовые инвестиции
1120 Краткосрочные финансовые инвестиции
6310 Доходы от изменения справедливой стоимости
76.
Обесценение финансовых инвестиций
7440 Расходы от обесценения активов
1130 Резерв на обесценение краткосрочных финансовых инвестиций

1.2. Қысқа мерзімді қаржы инвестициялары
1.2.1. Қысқа мерзімді ұсынылған қарыздар
63.
Берілген кредит сомасына берешекті көрсету
1110 Қысқа мерзімді берілген қарыздар
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
64.
Берілген қарыздар бойынша сыйақылар есептеу
1250 Алынуға тиісті қысқа мерзімді сыйақылар
6210 Сыйақылар бойынша кірістер
Бір мезгілде сыйақылар бойынша алынған кіріс бойынша бюджет алдындағы міндеттемелерді есептеуге екінші жазба жүргізіледі
7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3133 Өзге де операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
65.
Сыйақылар бойынша алынған кірістің бюджетке түсуі
3133 Өзге де операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1250 Алынуға тиісті қысқа мерзімді сыйақылар
66.
Бюджет алдындағы берешекті өтеуге ішкі кредит беру бойынша бөлінген қаражатты қайтару
3133 Өзге де операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1110 Берілген қысқа мерзімді қарыздар
1.2.2. Қысқа мерзімді қаржы инвестициялары
67.
Қысқа мерзімді қаржы инвестицияларын сатып алу
1120 Қысқа мерзімді қаржы инвестициялары
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1020 Мемлекеттік мекеменің ағымдағы шоты
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
1050 Шетелдік валютадағы шот
68.
Қаржылық салымдар бойынша кірістерді есепке алу
1250 Алынуға тиісті қысқа мерзімді сыйақылар
6210 Сыйақылар бойынша кірістер
Бір мезгілде алынған кіріс бойынша бюджет алдындағы міндеттемелерді тануға екінші жазба жүргізіледі
7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3133 Өзге де операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
69.
Бюджетке қаржылық салымдар бойынша сыйақылардың түсуі
3133 Өзге де операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1250 Алынуға тиісті қысқа мерзімді сыйақылар
70.
Қаржы инвестицияларынсату
1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
6360 Өзге де кірістер
Бір мезгілде қысқа мерзімді қаржы инвестицияларын сату бойынша алынған кірістен бюджет алдындағы міндеттемелерді тануға екінші жазба жүргізіледі
7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3133 Өзге де операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
71.
Қысқа мерзімді қаржы инвестицияларын (облигациялар мен басқа да бағалы қағаздарды) сатудан түсетін ақша түсімі және бюджет алдындағы берешекті өтеу
1020 Мемлекеттік мекеменің ағымдағы шоты
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
1050 Шетелдік валютадағы шот
1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
3133 Өзге де операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1020 Мемлекеттік мекеменің ағымдағы шоты
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
1050 Шетелдік валютадағы шот
72.
Қысқа мерзімді қаржы инвестицияларын сату бойынша алынған кірістен бюджет алдындағы берешекті өтеу
3133 Өзге де операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
73.
Сатылған облигациялар мен басқа бағалы қағаздардың есептен шығарылуы
7460 Өзге де шығыстар
1120 Қысқа мерзімді қаржы инвестициялары
74.
Облигациялар мен басқа да бағалы қағаздарды өтеу (сатып алу)
3030 Өзге де қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелер
1020 Мемлекеттік мекеменің ағымдағы шоты
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
1050 Шетелдік валютадағы шот
1090 Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
75.
Қаржы инвестицияларының әділ құнының өзгеруі
7410 Әділ құнының өзгеруі бойынша шығыстар
1120 Қысқа мерзімді қаржы инвестициялары
1120 Қысқа мерзімді қаржы инвестициялары
6310 Әділ құнның өзгеруінен түсетін кірістер
76.
Қаржылық инвестициялардың құнсыздануы
7440 Активтердің құнсыздануынан түсетін шығыстар
1130 Қысқа мерзімді қаржы инвестицияларының құнсыздануына арналған резерв

1.3. Краткосрочная дебиторская задолженность
1.3.1. Краткосрочная дебиторская задолженность по бюджетным выплатам
77.
Перечисление целевых трансфертов и целевых трансфертов на развитие администратором бюджетных программ уполномоченному органу по исполнению нижестоящего бюджета
1212 Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым текущим трансфертам
1213 Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым трансфертам на развитие
1084 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
1093 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
78.
Списание заключительными оборотами администратором бюджетных программ произведенных расходов по трансферту на основании отчета уполномоченного органа по исполнению нижестоящего бюджета
7210 Расходы по трансфертам
1212 Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым текущим трансфертам
1213 Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым трансфертам на развитие
79.
Перечисление средств юридическому лицу, осуществляющему деятельность по привлечению пенсионных взносов и пенсионным выплатам, для выплаты пенсий и пособий
1216 Краткосрочная дебиторская задолженность по выплате пенсий и пособий
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
80.
Признание расходов на выплату пенсий, пособий на основании отчета юридического лица, осуществляющего деятельность по привлечению пенсионных взносов и пенсионным выплатам
7220 Расходы по выплатам пенсий и пособий
1216 Краткосрочная дебиторская задолженность по выплате пенсий и пособий
81.
Перечисление целевых взносов Фонду социального медицинского страхования уполномоченным органом в области здравоохранения
1217 Краткосрочная дебиторская задолженность по целевому взносу в Фонд социального медицинского страхования
1089 Плановые назначения на принятие обязательств по целевым взносам Фонду социального медицинского страхования
82.
Списание уполномоченным органом в области здравоохранения произведенных расходов на основании отчета Фонда социального медицинского страхования
7270 Расходы по прочим трансфертам и бюджетным выплатам
1217 Краткосрочная дебиторская задолженность по целевому взносу в Фонд социального медицинского страхования
83.
Возврат части средств, привлеченных из Национального фонда Республики Казахстан, центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета
7270 Расходы по прочим трансфертам и бюджетным выплатам
1084 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам

1.3. Қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1.3.1. Бюджеттік төлемдер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
77.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджетті атқару жөніндегі төмен тұрған уәкілетті органға нысаналы ағымдағы және нысаналы даму трансферттерін аударуы
1212 Ағымдағы нысаналы трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1213 Нысаналы даму трансферттері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1084 Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1093 Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
78.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның есебі негізінде трансферт бойынша жүргізілген шығыстарды қорытынды айналымдармен есептен шығаруы
7210 Трансферттер бойынша шығыстар
1212 Ағымдағы нысаналы трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1213 Нысаналы даму трансферттері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
79.
Зейнетақылар мен жәрдемақылар төлеу үшін зейнетақы жарналары мен зейнетақы төлемдерін тарту бойынша қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаға қаражатты аудару
1216 Зейнетақылар мен жәрдемақылар төлеу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
80.
Зейнетақы жарналарын және зейнетақы төлемдерін тарту жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын заңды тұлғаның есебі негізінде зейнетақыларды, жәрдемақыларды төлеу бойынша шығыстарды тану
7220 Зейнетақы мен жәрдемақы төлеу бойынша шығыстар
1216 Зейнетақылар мен жәрдемақылар төлеу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
81.
Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына нысаналы жарналары аударуы
1217 Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорға нысаналы жарна бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1089 Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына нысаналы жарналар бойынша міндеттемелер қабылдауға жоспарлы тағайындаулар
82.
Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының есептері негізінде жүргізілген шығыстарды денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның есептен шығаруы
7270 Өзге де трансферттер және бюджеттік төлемдер бойынша шығыстар
1217 Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорға нысаналы жарна бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
83.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан тартылған қаражаттың бір бөлігін бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның қайтаруы
7270 Өзге де трансферттер және бюджеттік төлемдер бойынша шығыстар
1084 Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар

1.3.2. Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с бюджетом
84.
Перенос дебетового сальдо счета Краткосрочная кредиторская задолженность по платежам в бюджет в конце отчетного периода (авансовые платежи по налогам)
1220 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с бюджетом
3120 Краткосрочная кредиторская задолженность по платежам в бюджет
85.
Зачет задолженности по налогам в счет авансовых платежей
3120 Краткосрочная кредиторская задолженность по платежам в бюджет
1220 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с бюджетом
1.3.3. Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
86.
Признание доходов от реализации товаров, работ и услуг
1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
6110 Доходы от реализации товаров, работ и услуг
87.
При реализации, продажи через торги имущества, обращенного (поступившего) в собственность государства по отдельным основаниям
1233 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей по имуществу, обращенного (поступившего) в собственность государства
6110 Доходы от реализации товаров, работ и услуг
88.
При сверхсметных поступлениях, осуществляется запись на признание обязательств перед бюджетом в сумме сверхсметных поступлений от платных услуг
7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3132 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации товаров, работ и услуг
89.
Поступление средств за работы и услуги, выполненные по договорам
1042 КСН платных услуг
1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
90.
Начисление платы за содержание детей в школах-интернатах и в интернатах при школах
1232 Краткосрочная дебиторская задолженность по специальным видам платежей
6110 Доходы от реализации товаров, работ и услуг
91.
Поступление платы за содержание детей
1010 Денежные средства в кассе
1042 КСН платных услуг
1232 Краткосрочная дебиторская задолженность по специальным видам платежей
92.
Возврат платы за содержание детей в детских дошкольных учреждениях и погашение задолженности перед родителями
1232 Краткосрочная дебиторская задолженность по специальным видам платежей
1010 Денежные средства в кассе
1042 КСН платных услуг
Одновременно осуществляется вторая запись на уменьшение дохода от реализации на сумму возврата
6110 Доходы от реализации товаров, работ и услуг
1232 Краткосрочная дебиторская задолженность по специальным видам платежей
93.
Отражение дохода от реализации товаров, работ и услуг, от благотворительной помощи
1232 Краткосрочная дебиторская задолженность по специальным видам платежей
6110 Доходы от реализации товаров, работ и услуг 6050 Доходы от благотворительной помощи
Поступление в кассу государственного учреждения платы за питание работников по месту работы
1010 Денежные средства в кассе
1232 Краткосрочная дебиторская задолженность по специальным видам платежей
94.
Отражение дохода от реализации товаров, работ и услуг, от благотворительной помощи
1232 Краткосрочная дебиторская задолженность по специальным видам платежей
6110 Доходы от реализации товаров, работ и услуг 6050 Доходы от благотворительной помощи
Поступление средств на КСН по платным услугам, благотворительной помощи учебных заведений школ на подготовку кадров и повышение квалификации
1042 КСН платных услуг
1041 КСН благотворительной помощи
1232 Краткосрочная дебиторская задолженность по специальным видам платежей

1.3.2. Бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
84.
Есепті кезеңнің аяғында бюджетке төленетін төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек (салықтар бойынша аванстық төлемдер) шотының дебеттік сальдосын көшіру
1220 Бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
3120 Бюджетке төленетін төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
85.
Салықтар бойынша берешекті аванстық төлемдер есебіне есепке алу
3120 Бюджетке төленетін төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1220 Бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1.3.3. Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
86.
Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алынатын кірісті тану
1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
6110 Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алынатын кірістер
87.
Жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне (түскен) мүлікті сауда-саттық арқылы өткізген, сатқан жағдайда
1233 сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
6110 Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алынатын кірістер
88.
Сметадан тыс түсімдер кезінде ақылы қызметтерден түскен сметадан тыс түсімдер сомасында бюджет алдындағы міндеттемелерді тануға жазба жүргізіледі
7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3132 Тауарларды, жұмыстарды және көрсетілген қызметтерді өткізуден түсетін кірістер бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
89.
Шарттар бойынша орындалған жұмыстар мен қызметтер үшін қаражаттың түсуі
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
90.
Мектеп-интернаттарда және мектеп жанындағы интернаттарда балаларды ұстауға ақы есептеу
1232 Төлемдердің арнайы төлем түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
6110 Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алынатын кірістер
91.
Балаларды асырап бағу үшін төлемақының түсімі
1010 Кассадағы ақша қаражаты
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
1232 Төлемдердің арнайы төлем түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
92.
Мектепке дейінгі балалар мекемелерінде балаларды ұстауға және ата-аналар алдындағы берешекті өтеуге төлемақыны қайтару
1232 Төлемдердің арнайы төлем түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1010 Кассадағы ақша қаражаты
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
Бір мезгілде қайтару сомасына сатудан түскен кірісті азайтуға екінші жазба жүргізіледі
6110 Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алынатын кірістер
1232 Төлемдердің арнайы төлем түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
93.
Тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатудан, қайырымдылық көмектен түскен кірісті көрсету
1232 Төлемдердің арнайы төлем түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
6110 Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізуден алынатын кірістер
6050 Қайырымдылық көмектен алынатын кірістер
Жұмыс iстейтiн орны бойынша қызметкерлердi тамақтандыруға арналған төлемнiң мемлекеттік мекеменің кассасына түсуi
1010 Кассадағы ақша қаражаты
1232 Төлемдердің арнайы төлем түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
94.
Тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатудан, қайырымдылық көмектен түскен кірісті көрсету
1232 Төлемдердің арнайы төлем түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
6110 Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізуден алынатын кірістер
6050 Қайырымдылық көмектен алынатын кірістер
Ақылы қызметтер бойынша ҚБШ-ға, кадрлар даярлауға және біліктілікті арттыруға мектеп оқу орындарының қайырымдылық көмегіне қаражаттың түсуі
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
1041 Қайырымдылық көмек ҚБШ
1232 Төлемдердің арнайы төлем түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек

1.3.4. Краткосрочные вознаграждения к получению
95.
Начисление вознаграждения (по предоставленным займам, по арендованным средствам и т.д.)
1250 Краткосрочные вознаграждения к получению
6210 Доходы по вознаграждениям
Одновременно осуществляется вторая запись на признание обязательств перед бюджетом по полученному доходу по вознаграждениям
7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
96.
Начисление дивидендов администратором бюджетных программ
1250 Краткосрочные вознаграждения к получению
6220 Прочие доходы от управления активами
Одновременно осуществляется вторая запись на признание обязательств перед бюджетом по полученному доходу по вознаграждениям
7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
1.3.5. Краткосрочная дебиторская задолженность работников
97.
Выдача из кассы государственного учреждения сумм в подотчет
1261 Краткосрочная дебиторская задолженность работников по подотчетным суммам
1010 Денежные средства в кассе
98.
Представление авансового отчета об израсходованных подотчетных суммах (приобретение запасов)
1310 Материалы
1340 Товары
1261 Краткосрочная дебиторская задолженность работников по подотчетным суммам
99.
Отнесение недостачи на виновное лицо
1262 Краткосрочная дебиторская задолженность по другим видам расчетов с работниками
6360 Прочие доходы
Одновременно осуществляется вторая запись на начисление обязательств перед бюджетом по погашению недостачи виновным лицом
7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
100.
Поступление денежных средств от виновного лица и погашение задолженности перед бюджетом
1010 Денежные средства в кассе
1262 Краткосрочная дебиторская задолженность по другим видам расчетов с работниками
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
1010 Денежные средства в кассе
101.
Погашение задолженности перед бюджетом по возмещению недостачи виновным лицом
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
1262 Краткосрочная дебиторская задолженность по другим видам расчетов с работниками
1.3.6. Краткосрочная дебиторская задолженность по аренде
102.
Начисление дохода по аренде
1270 Краткосрочная дебиторская задолженность по аренде
6220 Прочие доходы от управления активами
Одновременно осуществляется вторая запись на признание обязательств перед бюджетом по полученному доходу
7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям

1.3.4. Алынуға тиісті қысқа мерзімді сыйақылар
95.
Сыйақылар есептеу (берілген қарыздар, жалға берілген активтер бойынша)
1250 Алынуға тиісті қысқа мерзімді сыйақылар
6210 Сыйақылар бойынша кірістер
Бір мезгілде сыйақылар бойынша алынған кіріс бойынша бюджет алдындағы міндеттемелерді тануға екінші жазба жүргізіледі
7120 Бюджетпен есеп айырысулар бойынша шығыстар
3133 Өзге де операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық бере
96.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің дивидендтерді есепке алуы
1250 Алынуға тиісті қысқа мерзімді сыйақылар
6220 Активтерді басқарудан алынатын өзге де кірістер
Бір мезгілде сыйақылар бойынша алынған кіріс бойынша бюджет алдындағы міндеттемелерді тануға екінші жазба жүргізіледі
7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3133 Өзге де операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1.3.5. Қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
97.
Мемлекеттік мекеменің кассасынан есептілікке сомаларды беру
1261 Есеп беретін сомалар бойынша қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
1010 Кассадағы ақша қаражаты
98.
Жұмсалған есеп беретін сомалар туралы аванстық есепті ұсыну (қорларды сатып алу)
1310 Материалдар
1340 Тауарлар
1261 Есеп беретін сомалар бойынша қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
99.
Жетіспеушілікті кінәлі тұлғаға жатқызу
1262 Қызметкерлердің өзге есеп айырысу түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
6360 Өзге де кірістер
Бір мезгілде кінәлі тұлғаның жетіспеушілікті өтеуі бойынша бюджет алдындағы міндеттемелерді есептеуге екінші жазба жүргізіледі
7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3133 Өзге де операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
100.
Кінәлі тұлғадан ақшалай қаражаттың түсуі және бюджет алдындағы берешекті өтеу
1010 Кассадағы ақша қаражаты
1262 Қызметкерлердің өзге есеп айырысу түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
3133 Өзге де операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1010 Кассадағы ақша қаражаты
101.
Кінәлі тұлғаның жетіспеушілікті өтеу бойынша бюджет алдындағы берешегін өтеуі
3133 Өзге де операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1262 Қызметкерлердің өзге есеп айырысу түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
1.3.6. Жалдау бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
102.
Жалға беруден түсетін кірістерді есептеу
1270 Жалдау бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
6220 Активтерді басқарудан алынатын өзге де кірістер
Бір мезгілде алынған кіріс бойынша бюджет алдындағы міндеттемелерді тануға екінші жазба жүргізіледі
7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3133 Өзге де операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек

1.3.7. Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
103.
Перечисление средств для получения наличных денег в банке
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1041 КСН благотворительной помощи 1042 КСН платных услуг
1045 КСН целевого финансирования
104.
Получение по чеку наличных средств из банка в кассу
1010 Денежные средства в кассе
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
1.3.8.Резерв по сомнительной дебиторской задолженности
105.
Начисление резерва по сомнительной налоговой задолженности, включая налоговую задолженность банкротов и иных принудительно ликвидируемых лиц, налоговую задолженность, в отношении которой органами государственных доходов приняты все меры принудительного взыскания
7451 Расходы по созданию резерва по налоговой задолженности
1290 Резерв по сомнительной дебиторской задолженности
106.
Начисление резервов по сомнительной дебиторской задолженности
7452 Расходы по созданию резервов
1290 Резерв по сомнительной дебиторской задолженности
107.
Списание сомнительной дебиторской задолженности в установленных законодательством случаях
1290 Резерв по сомнительной дебиторской задолженности
1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
108.
Начисление резервов по сомнительной задолженности получателей государственных гарантий
7453 Расходы по созданию резерва по сомнительной задолженности получателей государственных гарантий
2140 Резерв под кредитные убытки
109.
Восстановление резерва под кредитные убытки, созданного в текущем году при возврате сомнительной задолженности получателей государственных гарантий
2140 Резерв под кредитные убытки
7453 Расходы по созданию резерва по сомнительной задолженности получателей государственных гарантий
1.4. Запасы
1.4.1. Операции по приобретению, поступлению запасов
110.
Поступление запасов от поставщика
1310 Материалы
1340 Товары
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
111.
Приобретение горюче-смазочных материалов
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1042 КСН платных услуг
1045 КСН целевого финансирования
1315 Топливо, горюче-смазочные материалы
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам

1.3.7. Өзге де қысқа мерзімді дебиторлық берешек
103.
Банктен қолма-қол ақша алу үшін қаражат аудару
1280 Өзге де қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1091 Жеке қаржыландыру жоспарына бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1041 Демеушілік және қайырымдылық көмек ҚБШ
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
1045 Нысаналы қаржыландыру ҚБШ
104.
Банктен кассаға чек арқылы қолма-қол ақшаны алу
1010 Кассадағы ақша қаражаты
1280 Өзге де қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
1.3.8. Қысқа мерзімді күмәнді дебиторлық берешектер бойынша резерв
105.
Мемлекеттік кірістер органдары мәжбүрлеп өндіріп алудың барлық шараларын қолданған банкроттардың және өзге де мәжбүрлеп таратылатын тұлғалардың салық берешегін қоса алғанда, күмәнді салық берешегі бойынша резервті есептеу
7451 Салық берешегі бойынша резерв құру жөніндегі шығыстар
1290 Күмәнді дебиторлық берешектер бойынша резерв
106.
Күмәнді дебиторлық берешек бойынша резервтерді есептеу
7452 Резервтерді құру бойынша шығыстар
1290 Күмәнді дебиторлық берешектер бойынша резерв
107.
Заңнамада белгіленген жағдайларда күмәнді дебиторлық берешекті есептен шығару
1290 Күмәнді дебиторлық берешектер бойынша резерв
1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
108.
Мемлекеттік кепілдіктер алушылардың күмәнді берешегі бойынша резервтерді есептеу
7453 Мемлекеттік кепілдіктер алушылардың күмәнді берешегі бойынша резервтерді құру бойынша шығыстар
2140
Кредиттік шығындар резерві
109.
Мемлекеттік кепілдік алушылардың күмәнді берешегін қайтару кезінде ағымдағы жылы құрылған кредиттік шығындарға арналған резервті қалпына келтіру
2140
Кредиттік шығындар резерві
7453 Мемлекеттік кепілдіктер алушылардың күмәнді берешегі бойынша резервтерді құру бойынша шығыстар
1.4. Қорлар
1.4.1. Қорларды сатып алу, олардың түсуі бойынша операциялар
110.
Жеткізушіден қорлардың түсуі
1310 Материалдар
1340 Тауарлар
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
111.
Жанар-жағармай материалдарын сатып алу
3210 Жеткізушілер мен мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
1045 Нысаналы қаржыландыру ҚБШ
1315 Отын, жанар және жағар майлар
3210 Жеткізушілер мен мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек

112.
Зачет задолженности поставщикам в счет ранее выданных авансов
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
1410 Краткосрочные авансы выданные
113.
Получение запасов от другого государственного учреждения
1310 Материалы
6330 Доходы от безвозмездного получения активов
114.
Получение запасов от филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности и (или) меценатской деятельности
1310 Материалы
6050 Доходы от благотворительной помощи
115.
Оприходование готовых изделий и продукции, переданных из производства на склад
1330 Готовая продукция
8010 Затраты на производство и другие цели
116.
Получение от поставщиков строительных материалов для строительства
1311 Строительные материалы
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
117.
Оприходование излишних строительных материалов, выявленных при инвентаризации
1311 Строительные материалы
6360 Прочие доходы
118.
Оприходование по цене возможного использования спецоборудования, не возвращенного заказчику после завершения темы и используемого в качестве материалов
1310 Материалы
6360 Прочие доходы
119.
Оприходование привеса и приплода молодняка по запланированной себестоимости
1319 Прочие материалы
6360 Прочие доходы
120.
Оприходование сельскохозяйственной продукции при убое животных по запланированным ценам
1310 Материалы
2610 Животные
121.
Поступление материалов продуктов питания от поставщиков
1310 Материалы
1314 Продукты питания
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
122.
Оприходование материалов, поступивших от заготовки и переработки
1310 Материалы
8010 Затраты на производство и другие цели
123.
Поступление имущества, обращенного (поступившего) в собственность государства по отдельным основаниям
1341 Имущество, обращенное (поступившее) в собственность государства
6360 Прочие доходы
124.
Перевод имущества, обращенного (поступившего) в собственность государства в основные средства/запасы
2310 – 2383 Основные средства
1310 – 1340, 1342 Запасы
1341 Имущество, обращенное (поступившее) в собственность государства
1.4.2.Списание запасов
125.
Безвозмездная передача запасов другому государственному учреждению или другой организации
7460 Прочие расходы
1310 Материалы
1340 Товары
126.
Произведенные расходы на горюче-смазочные материалы
7060 Расходы по запасам
1315 Топливо, горюче-смазочные материалы
127.
Реализация готовых изделий и продукции подсобных хозяйств
1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
6110 Доходы от реализации товаров, работ и услуг
Одновременно осуществляется вторая запись на списание себестоимости реализованной готовой продукции
7060 Расходы по запасам
1330 Готовая продукция

112.
Бұрын берілген аванс есебінен жеткізушілерге берешекті өтеу
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1410 Берілген қысқа мерзімді аванстар
113.
Басқа мемлекеттік мекемеден қорлар алу
1310 Материалдар
6330 Өтеусіз түрде алынған активтерден алынатын кірістер
114.
Филантропиялық қызметтен және (немесе) демеушілік қызметтен және (немесе) меценаттық қызметтен қорлар алу
1310 Материалдар
6050 Қайырымдылық көмектен алынатын кірістер
115.
Өндірістен қоймаға берілген дайын бұйымдар мен өнімдерді кіріске алу
1330 Дайын өнім
8010 Өндіріске және басқа мақсаттарға арналған шығындар
116.
Құрылыс үшін жеткізушілерден құрылыс материалдарын алу
1311 Құрылыс материалдары
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
117.
Түгендеу кезінде анықталған артық құрылыс материалдарын кіріске алу
1311 Құрылыс материалдары
6360 Өзге де кірістер
118.
Тақырып аяқталғаннан кейін тапсырыс берушіге қайтарылмаған және материал ретінде пайдаланылатын арнайы жабдықты ықтимал пайдалану бағасы бойынша кіріске алу
1310 Материалдар
6360 Өзге де кірістер
119.
Жоспарланған өзiндiк құн бойынша жас төлге қосылған салмақты және төлдi кіріске алу
1319 Өзге де материалдар
6360 Өзге де кірістер
120.
Жоспарланған бағамен мал сою кезінде ауыл шаруашылығы өнімін кіріске алу
1310 Материалдар
2610 Жануарлар
121.
Жеткізушілерден тамақ өнімдері материалдарының түсуі
1310 Материалдар
1314 Тамақ өнімдері
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
122.
Дайындаудан және қайта өңдеуден түскен материалдарды кіріске алу
1310 Материалдар
8010 Өндіріске және басқа мақсаттарға арналған шығындар
123.
Жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) мүліктің түсуі
1341 Мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) мүлік
6360 Өзге де кірістер
124.
Мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) мүлікті негізгі құралдарға/қорларға аудару
2310 –2383 Негізгі құралдар
1310 – 1340,
1342 Қорлар
1341 Мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) мүлік
1.4.2. Қорларды есептен шығару
125.
Басқа мемлекеттік мекемелерге немесе басқа үйымға қорларды өтеусіз түрде беру
7460 Өзге де шығыстар
1310 Материалдар
1340 Тауарлар
126.
Жанар-жағармай материалдарына жұмсалған шығыстар
7060 Қорлар бойынша шығыстар
1315 Отын, жанар және жағар майлар
127.
Қосалқы шаруашылықтардың дайын бұйымдары мен өнімдерін сату
1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
6110 Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алынатын кірістер
Бір мезгілде өткізілген дайын өнімнің өзіндік құнын есептен шығаруға екінші жазба жүргізіледі
7060 Қорлар бойынша шығыстар
1330 Дайын өнім

128.
Передача готовой продукции подсобных хозяйств для нужд государственного учреждения
1314 Продукты питания
1319 Прочие материалы
1330 Готовая продукция
129.
Выдача со склада в эксплуатацию медикаментов, хозяйственных материалов и канцелярских принадлежностей, спецодежды и других предметов индивидуального пользования
1313 Медикаменты и перевязочные средства
1316 Хозяйственные материалы и канцелярские принадлежности
1317 Спецодежда и другие предметы индивидуального пользования
1313 Медикаменты и перевязочные средства
1316 Хозяйственные материалы и канцелярские принадлежности
1317 Спецодежда и другие предметы индивидуального пользования
130.
Передача подрядным организациям строительных материалов на капитальное строительство
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
1311 Строительные материалы
131.
Списание строительных материалов, израсходованных на объекты нового строительства, выполняемого хозяйственным способом
2411 Незавершенное строительство
1311 Строительные материалы
132.
Списание израсходованных материалов длительного использования
7060 Расходы по запасам
2412 Капитальные вложения в нематериальные активы
1312 Материалы для учебных, научных исследований и других целей
133.
Списание за счет государственного учреждения павшего молодняка и животных на откорме
7410 Расходы от изменения справедливой стоимости
1319 Прочие материалы
2610 Животные
134.
Передача материалов и продуктов питания в переработку
8011 Материалы
1310 Материалы
1314 Продукты питания
135.
Списание израсходованных материалов и продуктов питания на основании оправдательных документов
7060 Расходы по запасам
1310 Материалы
1314 Продукты питания
1.4.3. Реализация излишних и неиспользуемых материалов
136.
Реализация излишних и неиспользуемых материалов
1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
6110 Доходы от реализации товаров, работ и услуг
Одновременно осуществляется вторая запись на начисление обязательств перед бюджетом от полученного дохода по реализации неиспользуемых материалов
7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3132 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации товаров, работ, услуг
137.
Списание реализованных запасов
7060 Расходы по запасам
1310 Материалы
1330 Готовая продукция
1340 Товары
138.
Поступление денежных средств в кассу и погашение задолженности перед бюджетом по полученному доходу от реализации неиспользуемых материалов
1010 Денежные средства в кассе
1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
3132 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации товаров, работ, услуг
1010 Денежные средства в кассе

128.
Қосалқы шаруашылықтың дайын өнiмдерiн мемлекеттік мекемелердің мұқтаждары үшiн беру
1314 Тамақ өнімдері
1319 Өзге де материалдар
1330 Дайын өнім
129.
Қоймадан медикаменттерді, шаруашылық материалдары мен кеңсе жабдықтарын, арнайы киімдерді және жеке қолдануға арналған басқа да заттарды пайдалануға беру
1313 Дәрі-дәрмектер және байлап-таңу құралдары
1316 Шаруашылық материалдары және кеңсе жарақтары
1317 Арнайы киімдер және басқа да жеке қолдану заттары
1313 Дәрі-дәрмектер және байлап-таңу құралдары
1316 Шаруашылық материалдары және кеңсе жарақтары
1317 Арнайы киімдер және басқа да жеке қолдану заттары
130.
Күрделi құрылыс үшiн мердiгерлiк ұйымдарға құрылыс материалдарын беру
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1311 Құрылыс материалдары
131.
Шаруашылық тәсілмен орындалатын жаңа құрылыс объектiлерiне жұмсалған құрылыс материалдарын есептен шығару
2411 Аяқталмаған құрылыс
1311 Құрылыс материалдары
132.
Ұзақ пайдаланылып жұмсалған материалдарды есептен шығару
7060 Қорлар бойынша шығыстар
2412 Материалдық емес активтерге күрделі салымдар
1312 Оқу, ғылыми зерттеулер және басқа мақсаттарға арналған материалдар
133.
Мемлекеттік мекеменің есебiнен бордақыдағы өлген төлдер мен малдарды есептен шығару
7410 Әділ құнының өзгеруі бойынша шығыстар
1319 Өзге де материалдар
2610 Жануарлар
134.
Материалдар мен тамақ өнімдерін қайта өңдеуге жіберу
8011 Материалдар
1310 Материалдар
1314 Тамақ өнімдері
135.
Ақтау құжаттары негізінде жұмсалған материалдар мен тамақ өнімдерін есептен шығару
7060 Қорлар бойынша шығыстар
1310 Материалдар
1314 Тамақ өнімдері
1.4.3. Артық және пайдаланылмайтын материалдарды сату
136.
Артық және пайдаланылмайтын материалдарды сату
1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
6110 Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алынатын кірістер
Бір мезгілде пайдаланылмайтын материалдарды өткізу бойынша алынған кірістен бюджет алдындағы міндеттемелерді есептеуге екінші жазба жүргізіледі
7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3132 Тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді өткізуден түсетін кірістер бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
137.
Сатылған қорлардың есептен шығарылуы
7060 Қорлар бойынша шығыстар
1310 Материалдар
1330 Дайын өнім
1340 Тауарлар
138.
Кассаға пайдаланылмайтын материалдарды сатудан ақшаның түсуі және бюджет алдындағы міндеттемелердің өтелуі
1010 Кассадағы ақша қаражаты
1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
3132 Тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді өткізуден түсетін кірістер бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1010 Кассадағы ақша қаражаты

139.
Погашение задолженности перед бюджетом по полученному доходу от реализации неиспользуемых материалов
3132 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации товаров, работ, услуг
1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
1.4.4. Списание материалов, продуктов питания и других запасов, при обнаружении недостач, принятых за счет государственного учреждения
140.
Списание убыли материалов в пределах установленных норм, а также недостач и потерь от порчи, принятых за счет государственного учреждения
7460 Прочие расходы
1310 Материалы
1320 Незавершенное производство
1330 Готовая продукция
1340 Товары
1.4.5 Списание недостач и потерь материалов и продуктов питания, отнесенных за счет виновных лиц
141.
Списание материалов и других запасов в результате выявленной недостачи
7460 Прочие расходы
1310 Материалы
1320 Незавершенное производство
1330 Готовая продукция
1340 Товары
142.
Отнесение недостачи на виновное лицо
1262 Краткосрочная дебиторская задолженность по другим видам расчетов с работниками
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
6360 Прочие доходы
Одновременно осуществляется вторая запись на начисление обязательств перед бюджетом по погашению недостачи виновным лицом
7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
143.
Поступление денежных средств от виновного лица и погашение задолженности перед бюджетом
1010 Денежные средства в кассе
1262 Краткосрочная дебиторская задолженность по другим видам расчетов с работниками
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
1010 Денежные средства в кассе
144.
Погашение задолженности перед бюджетом по возмещению недостачи виновным лицом
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
1262 Краткосрочная дебиторская задолженность по другим видам расчетов с работниками
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
1.4.6. Создание резерва по обесценению запасов
145.
Создание резерва на обесценение запасов
7440 Расходы от обесценения активов
1360 Резерв на обесценение запасов
146.
Восстановление резерва на обесценение запасов, созданного в текущем году
1360 Резерв на обесценение запасов
7440 Расходы от обесценения активов

139.
Пайдаланылмайтын материалдарды сату есебінен бюджет алдындағы міндеттемелердің өтелуі
3132 Тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді өткізуден түсетін кірістер бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
1.4.4. Мемлекеттік мекеменің есебінен қабылданған жетіспеушіліктер анықталған кезде материалдарды, тамақ өнімдерін және басқа да қорларды есептен шығару
140.
Шығындалған материалдарды белгiленген нормалар шегiнде, сондай-ақ мемлекеттік мекеменің есебiне жатқызылған жетiспеушiлiктi және бұзылу салдарынан жоғалған заттарды есептен шығару
7460 Өзге де шығыстар
1310 Материалдар
1320 Аяқталмаған өндіріс
1330 Дайын өнім
1340 Тауарлар
1.4.5. Кінәлі тұлғалар есебінен өндірілуге жатқызылған материалдар мен тамақ өнімдерінің жетіспеушіліктері мен шығындарын есептен шығару
141.
Анықталған жетіспеушілік нәтижесінде материалдар мен басқа да қорларды есептен шығару
7460 Өзге де шығыстар
1310 Материалдар
1320 Аяқталмаған өндіріс
1330 Дайын өнім
1340 Тауарлар
142.
Жетіспеушілікті кінәлі тұлғаға жатқызу
1262 Қызметкерлердің өзге есеп айырысу түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
1280 Өзге де қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
6360 Өзге де кірістер
Бір мезгілде кінәлі адамның жетіспеушілікті өтеуі бойынша бюджет алдындағы міндеттемелерді есептеуге екінші жазба жүргізіледі
7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3133 Өзге де операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
143.
Кінәлі тұлғадан жетіспеушілік сомасының түсуі және бюджет алдындағы міндеттемелердің өтелуі
1010 Кассадағы ақша қаражаты
1262 Қызметкерлердің өзге есеп айырысу түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
1280 Өзге де қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
3133 Өзге де операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1010 Кассадағы ақша қаражаты
144.
Кінәлі тұлғаның жетіспеушілікті өтеу бойынша бюджет алдындағы берешегін өтеу
3133 Өзге де операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1262 Қызметкерлердің өзге есеп айырысу түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
1280 Өзге де қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
1.4.6. Қорлардың құнсыздануы бойынша резерв құру
145.
Қорлардың құнсыздануына резерв құру
7440 Активтердің құнсыздануынан түсетін шығыстар
1360 Қорлардың құнсыздануына резерв
146.
Ағымдағы жылы құрылған қорлардың құнсыздануына арналған резервті қалпына келтіру
1360 Қорлардың құнсыздануына резерв
7440 Активтердің құнсыздануынан түсетін шығыстар

1.5. Прочие краткосрочные активы
147.
Оплата авансом счетов поставщиков за материальные ценности, оборудование, строительные материалы и оказанные услуги
1410 Краткосрочные авансы выданные
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1042 КСН платных услуг
1045 КСН целевого финансирования
148.
Оплата расходов будущих периодов (оплата годовой подписки на периодическую печать)
1420 Расходы будущих периодов
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
149.
Списание расходов будущих периодов на расходы отчетного периода
7140 Прочие операционные расходы
1420 Расходы будущих периодов
Раздел 2. Корреспонденции по долгосрочным активам
2.1. Долгосрочные финансовые инвестиции
2.1.1. Долгосрочные предоставленные займы
150.
Предоставление займа администратором бюджетных программ
2110 Долгосрочные предоставленные займы
1000 Денежные средства и их эквиваленты
151.
Погашение основного долга
1000 Денежные средства и их эквиваленты
2110 Долгосрочные предоставленные займы
2.1.2. Долгосрочные финансовые инвестиции
152.
Приобретение долгосрочных финансовых инвестиций администраторами бюджетных программ
2120 Долгосрочные финансовые инвестиции
1082 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
1092 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
153.
Пополнение уставного капитала субъектов квазигосударственного сектора
2120 Долгосрочные финансовые инвестиции
1082 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
1092 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
154.
Отражение доли участия в прибыли объекта инвестиций
2120 Долгосрочные финансовые инвестиции
6220 Прочие доходы от управления активами
Отражение доли участия в убытках объекта инвестиций
7320 Прочие расходы по управлению активами
2120 Долгосрочные финансовые инвестиции
Отражение начисленных дивидендов к получению и отчислений части чистого дохода государственных предприятий
1250 Краткосрочные вознаграждения к получению
2120 Долгосрочные финансовые инвестиции
Одновременно производится запись
7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям

1.5. Өзге де қысқа мерзімді активтер
147.
Материалдық құндылықтар, жабдықтар, құрылыс материалдары және көрсетілген қызметтер үшін жеткізушілердің шоттарын аванспен төлеу
1410 Берілген қысқа мерзімді аванстар
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
1045 Нысаналы қаржыландыру ҚБШ
148.
Болашақ кезеңдердің шығыстарын төлеу (мерзімді басылымға жылдық жазылуға ақы төлеу)
1420 Алдағы кезеңдердің шығыстары
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
149.
Есепті кезеңнің шығыстарына болашақ кезеңдердің шығыстарын есептен шығару
7140 Өзге де операциялық шығыстар
1420 Алдағы кезеңдердің шығыстары
2-бөлім. Ұзақ мерзімді активтердің корреспонденциялары
2.1. Ұзақ мерзімді қаржы инвестициялары
2.1.1. Ұзақ мерзімді ұсынылған қарыздар
150.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қарыз беруі
2110 Ұзақ мерзімді ұсынылған қарыздар
1000 Ақша қаражаты және олардың баламалары
151.
Негізгі борышты өтеу
1000 Ақша қаражаты және олардың баламалары
2110 Ұзақ мерзімді ұсынылған қарыздар
2.1.2. Ұзақ мерзімді қаржы инвестициялары
152.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің ұзақ мерзімді қаржы инвестицияларын сатып алуы
2120 Ұзақ мерзімді қаржы инвестициялары
1082 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1092 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
153.
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталын толықтыру
2120 Ұзақ мерзімді қаржы инвестициялары
1082 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1092 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
154.
Инвестициялар объектісінің пайдасына қатысу үлесін көрсету
2120 Ұзақ мерзімді қаржы инвестициялары
6220 Активтерді басқарудан алынатын өзге де кірістер
Инвестициялар объектісінің залалдарында қатысу үлесін көрсету
7320 Активтерді басқару бойынша өзге де шығыстар
2120 Ұзақ мерзімді қаржы инвестициялары
Мемлекеттік кәсіпорындардың таза кірісінің бір бөлігін алуға есептелген дивидендтерді және аударымдарды көрсету
1250 Алынуға тиісті қысқа мерзімді сыйақылар
2120 Ұзақ мерзімді қаржы инвестициялары
Бір уақытта жазылым жүргізіледі
7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3133 Өзге де операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек

155.
Реализация долгосрочных финансовых инвестиций
1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
6320 Доходы от выбытия долгосрочных активов
Одновременно осуществляется вторая запись по начислению обязательств перед бюджетом по полученному доходу от выбытия долгосрочных финансовых инвестиций
7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3131 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации активов
156.
Списание реализованных долгосрочных финансовых инвестиций
7420 Расходы по выбытию долгосрочных активов
2120 Долгосрочные финансовые инвестиции
157.
Передача долгосрочных финансовых инвестиций другому администратору бюджетных программ
7420 Расходы по выбытию долгосрочных активов
2120 Долгосрочные финансовые инвестиции
158.
Получение долгосрочных финансовых инвестиций от другого администратора бюджетных программ
2120 Долгосрочные финансовые инвестиции
6330 Доходы от безвозмездного получения активов
159.
Погашение задолженности перед бюджетом
3131 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации активов
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
2.1.3. Резерв на обесценение долгосрочных финансовых инвестиций
160.
Обесценение долгосрочных финансовых инвестиций
7440 Расходы от обесценения активов
2130 Резерв на обесценение долгосрочных финансовых инвестиций
2.2. Долгосрочные активы (основные средства, незавершенное строительство и капитальные вложения, инвестиционная недвижимость, биологические активы, нематериальные активы)
2.2.1. Приобретение долгосрочных активов за счет бюджетного финансирования и ввод их в эксплуатацию
161.
Получение из бюджета плановых назначений на принятие обязательств по капитальным вложениям
1082 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
1092 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
6020 Доходы от финансирования капитальных вложений
162.
Приобретение долгосрочных активов
2310–2380 Основные средства
2410 Незавершенное строительство и капитальные вложения
2510 Инвестиционная недвижимость
2600 Биологические активы
2710 Нематериальные активы
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность перед поставщиками и подрядчиками
163.
Оплата счета поставщика и подрядчика
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность перед поставщиками и подрядчиками
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1082 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1092 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
При наличии ранее выданных авансов, одновременно осуществляется запись на зачет аванса
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность перед поставщиками и подрядчиками
1410 Краткосрочные авансы выданные

155.
Ұзақ мерзімді қаржы инвестицияларын сату
1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
6320 Активтердің шығуынан алынатын кірістер
Бір мезгілде ұзақ мерзімді қаржы инвестицияларының шығуынан алынған кіріс бойынша бюджет алдындағы міндеттемелерді есептеу бойынша екінші жазба жүргізіледі
7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3131 Активтерді сатудан түсетін кіріс бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
156.
Іске асырылған ұзақ мерзімді қаржы инвестицияларын есептен шығару
7420 Активтерді қатардан шығару жөніндегі шығыстар
2120 Ұзақ мерзімді қаржы инвестициялары
157.
Ұзақ мерзімді қаржы инвестицияларын басқа бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне беру
7420 Активтерді қатардан шығару жөніндегі шығыстар
2120 Ұзақ мерзімді қаржы инвестициялары
158.
Ұзақ мерзімді қаржы инвестицияларын басқа бюджеттік бағдарламалар әкімшісінен алу
2120 Ұзақ мерзімді қаржы инвестициялары
6330 Өтеусіз түрде алынған активтерден алынатын кірістер
159.
Бюджет алдындағы берешекті өтеу
3131 Активтерді сатудан түсетін кіріс бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1280 Өзге де қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
2.1.3. Ұзақ мерзімді қаржы инвестицияларының құнсыздануына арналған резерв
160.
Ұзақ мерзімді қаржы инвестицияларының құнсыздануы
7440 Активтердің құнсыздануынан түсетін шығыстар
2130 Ұзақ мерзімді қаржы инвестицияларының құнсыздануына арналған резерв
2.2. Ұзақ мерзімді активтер (негізгі құралдар, аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар, инвестициялық жылжымайтын мүлік, биологиялық активтер, материалдық емес активтер)
2.2.1. Ұзақ мерзімді активтерді бюджеттік қаржыландыру есебінен сатып алу және оларды қолданысқа қосу
161.
Бюджеттен күрделі салымдар бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындауларды алу
1082 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1092 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
6020 Күрделі салымдарды қаржыландырудан алынатын кірістер
162.
Ұзақ мерзімді активтерді сатып алу
2310–2380 Негізгі құралдар
2410 Аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар
2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлік
2600 Биологиялық активтер
2710 Материалдық емес активтер
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
163.
Жеткізуші мен мердігердің шотына ақы төлеу
3210 Жеткізушілер мен өнім берушілер алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1082 Күрделi салымдар бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1092 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
Бұрын берілген аванстар болған жағдайда, бір мезгілде авансты есептеуге жазба жүргізіледі
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1410 Берілген қысқа мерзімді аванстар

164.
Принятие акта выполненных ремонтных или строительных работ от подрядчика
2411 Незавершенное строительство
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность перед поставщиками и подрядчиками
При наличии ранее выданных авансов, одновременно осуществляется запись на зачет аванса
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность перед поставщиками и подрядчиками
1410 Краткосрочные авансы выданные
165.
Прием в эксплуатацию вновь выстроенных зданий, сооружений и передаточных устройств или работ по реконструкции зданий и сооружений
2320–2380 Основные средства
2510 Инвестиционная недвижимость
2411 Незавершенное строительство
2413 Капитальный ремонт помещений, зданий, сооружений, передаточных устройств и прочих основных средств
2414 Капитальный ремонт дорог
166.
Приобретение животных для откорма
2610 Животные
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность перед поставщиками и подрядчиками
2.2.2. Получение долгосрочных активов безвозмездно от государственных учреждений и других организаций
167.
Оприходование балансовой стоимости долгосрочных активов
2310–2380 Основные средства
2510 Инвестиционная недвижимость
2600 Биологические активы
2710 Нематериальные активы
2411 Незавершенное строительство
6330 Доходы от безвозмездного получения активов
Одновременно осуществляется вторая запись на принятие накопленной амортизации по полученным долгосрочным активам
2320 – 2380 Основные средства
2510 Инвестиционная недвижимость
2710 Нематериальные активы
2391 Накопленная амортизация основных средств
2521 Накопленная амортизация инвестиционной недвижимости
2721 Накопленная амортизация нематериальных активов
168.
Оприходование излишков активов, выявленных при инвентаризации
2320–2380 Основные средства
2510 Инвестиционная недвижимость
2600 Биологические активы
2710 Нематериальные активы
6360 Прочие доходы
169.
Изготовление хозяйственным способом активов (мебели и др.)
2410 Незавершенное строительство и капитальные вложения
1319 Прочие материалы
3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
3122 Краткосрочная кредиторская задолженность по социальному налогу
170
.
Оприходование изготовленных хозяйственным способом активов (мебели и др.)
2370 Инструменты, производственный и хозяйственный инвентарь
2411 Незавершенное строительство
2.2.3. Приобретение долгосрочных активов за счет денежных средств от спонсорской и благотворительной помощи
171.
Поступление денежных средств от филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности и (или) меценатской деятельности
1041 КСН благотворительной помощи
6050 Доходы от благотворительной помощи

164.
Мердігерден орындалған жөндеу немесе құрылыс жұмыстарының актісін қабылдау
2411 Аяқталмаған құрылыс
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
Бұрын берілген аванстар болған жағдайда, бір мезгілде авансты есептеуге жазба жүргізіледі
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1410 Берілген қысқа мерзімді аванстар
165.
Қайтадан тұрғызылған ғимараттарды, құрылыстарды және беру құрылғыларын немесе ғимараттар мен үй-жайларды реконструкциялау жөнiндегi жұмыстарды пайдалануға қабылдау
2320–2380 Негiзгi құралдар
2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлік
2411 Аяқталмаған құрылыс
2413 Үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды, беру құрылғыларын және өзге де негізгі құралдарды күрделі жөндеу
2414 Жолдарды күрделі жөндеу
166.
Бордақылау үшiн мал сатып алу
2610 Жануарлар
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
2.2.2. Мемлекеттік мекемелер мен басқа да ұйымдардан ұзақ мерзімді активтерді өтеусіз алу
167.
Ұзақ мерзімді активтердің теңгерімдік құнын кіріс есебіне алу
2310–2380 Негізгі құралдар
2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлік
2600 Биологиялық активтер
2710 Материалдық емес активтер
2411 Аяқталмаған құрылыс
6330 Өтеусіз түрде алынған активтерден алынатын кірістер
Бір мезгілде алынған ұзақ мерзімді активтер бойынша жинақталған амортизацияны қабылдауға екінші жазба жүргізіледі
2320–2380 Негізгі құралдар
2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлік
2710 Материалдық емес активтер
2391 Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы
2521 Инвестициялық жылжымайтын мүліктің жинақталған амортизациясы
2721 Материалдық емес активтердің жинақталған амортизациясы
168.
Түгендеу кезінде анықталған активтердің артығын кіріске алу
2310–2380 Негізгі құралдар
2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлік
2600 Биологиялық активтер
2710 Материалдық емес активтер
6360 Өзге де кірістер
169.
Активтерді шаруашылық тәсілмен дайындау (жиһаз және т.б.)
2410 Аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар
1319 Өзге де материалдар
3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3122 Әлеуметтік салық бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
170.
Шаруашылық тәсілмен дайындалған активтерді (жиһаз және т.б.) кіріске алу
2370 Аспаптар, өндірістік және шаруашылық құралдар
2411 Аяқталмаған құрылыс
2.2.3. Демеушілік және қайырымдылық көмектен түскен ақша қаражаты есебінен ұзақ мерзімді активтерді сатып алу
171.
Филантропиялық қызметтен және (немесе) демеушілік қызметтен және (немесе) меценаттық қызметтен ақша қаражатының түсуі
1041 Қайырымдылық көмек ҚБШ
6050 Қайырымдылық көмектен алынатын кірістер

172.
Поступление долгосрочных активов от поставщика
2310–2380 Основные средства
2510 Инвестиционная недвижимость
2600 Биологические активы
2710 Нематериальные активы
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
173.
Погашение задолженности перед поставщиками за счет денежных средств от филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности и (или) меценатской деятельности
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
1041 КСН благотворительной помощи
174.
Принятие услуг по капитальному ремонту основных средств в порядке филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности и (или) меценатской деятельности
2411 Незавершенное строительство
2413 Капитальный ремонт помещений, зданий, сооружений, передаточных устройств и прочих основных средств
2414 Капитальный ремонт дорог
6050 Доходы от благотворительной помощи
2.2.4. Приобретение долгосрочных активов за счет денежных средств от платных услуг
175.
Поступление денежных средств от реализации товаров, работ и услуг
1042 КСН платных услуг
6110 Доходы от реализации товаров, работ и услуг
176.
Поступление долгосрочных активов от поставщика
2320–2380 Основные средства
2510 Инвестиционная недвижимость
2600 Биологические активы
2710 Нематериальные активы
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
177.
Погашение задолженности перед поставщиками и за счет денежных средств от платных услуг
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
1042 КСН платных услуг
2.2.5. Начисление амортизации по долгосрочным активам
178.
Начисление амортизации долгосрочных активов
7110 Расходы по амортизации долгосрочных активов
2391 Накопленная амортизация основных средств
2521 Накопленная амортизация инвестиционной недвижимости
2721 Накопленная амортизация нематериальных активов
2.2.6. Начисление расходов по текущему и капитальному ремонту долгосрочных активов
179.
Принятие акта выполненных работ от подрядчиков по текущему ремонту долгосрочных активов
7090 Расходы на текущий ремонт
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
Одновременно при наличии ранее выданных авансов осуществляется вторая запись на зачет аванса
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
1410 Краткосрочные авансы выданные
180.
Принятие акта выполненных работ от подрядчиков по капитальному ремонту долгосрочных активов
2411 Незавершенное строительство
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
Одновременно при наличии ранее выданных авансов осуществляется вторая запись на зачет аванса
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
1410 Краткосрочные авансы выданные

172.
Жеткізушіден ұзақ мерзімді активтердің түсуі
2310–2380 Негізгі құралдар
2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлік
2600 Биологиялық активтер
2710 Материалдық емес активтер
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
173.
Филантропиялық қызметтен және (немесе) демеушілік қызметтен және (немесе) меценаттық қызметтен алынатын ақшалай қаражат есебінен жеткізушілердің алдындағы берешекті өтеу
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1041 Қайырымдылық көмек ҚБШ
174.
Негізгі құралдарды күрделі жөндеу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді филантропиялық қызмет және (немесе) демеушілік қызмет және (немесе) меценаттық қызмет ретінде қабылдау
2411 Аяқталмаған құрылыс
2413 Үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды, беру құрылғыларын және өзге де негізгі құралдарды күрделі жөндеу
2414 Жолдарды күрделі жөндеу
6050 Қайырымдылық көмектен алынатын кірістер
2.2.4. Ақылы қызметтерден түскен ақша қаражаты есебінен ұзақ мерзімді активтерді сатып алу
175.
Тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатудан түскен ақша қаражатының түсімі
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
6110 Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алынатын кірістер
176.
Жеткізушіден ұзақ мерзімді активтердің түсуі
2320–2380 Негізгі құралдар
2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлік
2600 Биологиялық активтер
2710 Материалдық емес активтер
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
177.
Жеткізушілер алдындағы және ақылы қызметтерден түскен ақша қаражаты есебінен берешекті өтеу
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
2.2.5. Ұзақ мерзімді активтер бойынша амортизацияны есептеу
178.
Ұзақ мерзімді активтердің амортизациясын есептеу
7110 Ұзақ мерзімді активтердің амортизациясы бойынша шығыстар
2391 Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы
2521 Инвестициялық жылжымайтын мүліктің жинақталған амортизациясы
2721 Материалдық емес активтердің жинақталған амортизациясы
2.2.6. Ұзақ мерзімді активтерді ағымдағы және күрделі жөндеу бойынша шығыстарды есептеу
179.
Ұзақ мерзімді активтерді ағымдағы жөндеу бойынша мердігерлерден орындалған жұмыстар актісін қабылдау
7090 Ағымдағы жөндеуге арналған шығыстар
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
Бір мезгілде бұрын берілген аванстар болған кезде авансты есепке алуға екінші жазба жүргізіледі
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1410 Берілген қысқа мерзімді аванстар
180.
Мердігерлерден ұзақ мерзімді активтерді күрделі жөндеу бойынша орындалған жұмыстар актісін қабылдау
2411 Аяқталмаған құрылыс
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
Бір мезгілде бұрын берілген аванстар болған кезде авансты есепке алуға екінші жазба жүргізіледі
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1410 Берілген қысқа мерзімді аванстар

2.2.7. Списание долгосрочных активов
181.
Реализация излишних неиспользуемых долгосрочных активов, приобретенных ранее за счет бюджетного финансирования
1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
6320 Доходы от выбытия долгосрочных активов
Одновременно осуществляется вторая запись на начисление обязательств перед бюджетом по полученному доходу от выбытия долгосрочных активов
7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3131 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации активов
182.
Списание балансовой стоимости выбывших долгосрочных активов
7420 Расходы по выбытию долгосрочных активов
2310–2380 Основные средства
2510 Инвестиционная недвижимость
2600 Биологические активы
2710 Нематериальные активы
2410 Незавершенное строительство и капитальные вложения
Списание накопленной амортизации по выбывшим долгосрочным активам
2391 Накопленная амортизация основных средств
2521 Накопленная амортизация инвестиционной недвижимости
2721 Накопленная амортизация нематериальных активов
2310–2380 Основные средства
2510 Инвестиционная недвижимость
2710 Нематериальные активы
При наличии ранее начисленного резерва от обесценения осуществляется его списание по выбывшим долгосрочным активам
2392 Резерв на обесценение основных средств
2522 Резерв на обесценение инвестиционной недвижимости
2632 Резерв на обесценение биологических активов
2722 Резерв на обесценение нематериальных активов
2310–2380 Основные средства
2510 Инвестиционная недвижимость
2600 Биологические активы
2710 Нематериальные активы
183.
Поступление денежных средств от реализации излишних неиспользуемых долгосрочных активов и погашение задолженности перед бюджетом по полученному доходу
1010 Денежные средства в кассе
1042 КСН платных услуг
1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
3131 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации активов
1010 Денежные средства в кассе
1042 КСН платных услуг
184.
Погашение задолженности перед бюджетом по полученному доходу от реализации излишних неиспользуемых долгосрочных активов
3131 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации активов
1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
2.2.8. Передача долгосрочных активов другим государственным учреждениям
185.
Списание балансовой стоимости выбывших долгосрочных активов
7420 Расходы по выбытию долгосрочных активов

2.2.7. Ұзақ мерзімді активтерді есептен шығару
181.
Бюджеттік қаржыландыру есебінен бұрын сатып алынған артық пайдаланылмайтын ұзақ мерзімді активтерді сату
1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
6320 Ұзақ мерзімді активтердің шығуынан алынатын кірістер
Бір мезгілде ұзақ мерзімді активтердің шығуынан алынған кіріс бойынша бюджет алдындағы міндеттемелерді есептеуге екінші жазба жүргізіледі
7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3131 Активтерді сатудан түсетін кіріс бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
182.
Шығындалған ұзақ мерзімді активтердің баланстық құнын есептен шығару
7420 Ұзақ мерзімді активтерді қатардан шығару жөніндегі шығыстар
2310–2380 Негізгі құралдар
2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлік
2600 Биологиялық активтер
2710 Материалдық емес активтер
2410 Аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар
Шығындалған ұзақ мерзімді активтер бойынша жинақталған амортизацияны есептен шығару
2391 Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы
2521 Инвестициялық жылжымайтын мүліктің жинақталған амортизациясы
2721 Материалдық емес активтердің жинақталған амортизациясы
2310–2380 Негізгі құралдар
2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлік
2710 Материалдық емес активтер
Құнсызданудан бұрын есептелген резерв болған кезде оны есептен шығарылған ұзақ мерзімді активтер бойынша есептен шығару жүзеге асырылады
2392 Негізгі құралдардың құнсыздануына резерв
2522 Инвестициялық жылжымайтын мүліктің құнсыздануына резерв
2632 Биологиялық активтердің құнсыздануына резерв
2722 Материалдық емес активтердің құнсыздануына резерв
2310–2380 Негізгі құралдар
2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлік
2600 Биологиялық активтер
2710 Материалдық емес активтер
183.
Артық пайдаланылмайтын ұзақ мерзімді активтерді сатудан ақша қаражатының түсуі және алынған кіріс бойынша бюджет алдындағы берешекті өтеу
1010 Кассадағы ақша қаражаты
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
3131 Активтерді сатудан түсетін кіріс бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1010 Кассадағы ақша қаражаты
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
184.
Артық пайдаланылмайтын ұзақ мерзімді активтерді сатудан алынған кіріс бойынша бюджет алдындағы берешекті өтеу
3131 Активтерді сатудан түсетін кіріс бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
2.2.8. Ұзақ мерзімді активтерді басқа мемлекеттік мекемелерге беру
185.
Шығындалған ұзақ мерзімді активтердің баланстық құнын есептен шығару
7420 Ұзақ мерзімді активтерді қатардан шығару жөніндегі шығыстар

2310–2380 Основные средства
2510 Инвестиционная недвижимость
2600 Биологические активы
2710 Нематериальные активы
2.2.10. Оприходование стоимости материалов, полученных от ликвидации активов, полученных ранее за счет бюджетного финансирования: подлежащих реализации и зачислению в доход бюджета
189.
Списание балансовой стоимости ликвидированных основных средств
7420 Расходы по выбытию долгосрочных активов
2320–2380 Основные средства
Списание накопленной амортизации по ликвидированным основным средствам
2391 Накопленная амортизация основных средств
2320–2380 Основные средства
Оприходование стоимости материалов, полученных от ликвидации активов, подлежащих реализации и зачислению в доход бюджета
1319 Прочие материалы
6360 Прочие доходы
190.
Признание дохода от реализации материалов
1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
6110 Доходы от реализации товаров, работ и услуг
Одновременно осуществляется вторая запись на суммы, подлежащие зачислению в доход бюджета
7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3132 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации товаров, работ и услуг
191.
Списание реализованных материалов
7060 Расходы по запасам
1319 Прочие материалы
192.
Поступление денежных средств и погашение задолженности перед бюджетом
1042 КСН платных услуг
1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
3132 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации товаров, работ и услуг
1042 КСН платных услуг
193.
Погашение задолженности перед бюджетом по полученному доходу от реализации материалов
3132 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации товаров, работ и услуг
1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
2.2.11. Оприходование материалов, полученных от ликвидации основных средств, ранее приобретенных за счет бюджетного финансирования и оставленных для нужд государственного учреждения
194.
Списание балансовой стоимости ликвидированных основных средств
7420 Расходы по выбытию долгосрочных активов
2320–2380 Основные средства
Списание накопленной амортизации по ликвидированным основным средствам
2391 Накопленная амортизация основных средств
2320–2380 Основные средства
При наличии ранее начисленного резерва от обесценения осуществляется его списание по выбывшим основным средствам
2392 Резерв на обесценение основных средств
2320–2380 Основные средства

2310–2380 Негізгі құралдар
2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлік
2600 Биологиялық активтер
2710 Материалдық емес активтер
2.2.10. Бұрын бюджеттік қаржыландыру есебінен алынған активтерді таратудан алынған: сатуға және бюджет кірісіне есептеуге жататын материалдардың құнын кіріске алу
189.
Таратылған негізгі құралдардың баланстық құнын есептен шығару
7420 Активтерді қатардан шығару жөніндегі шығыстар
2320–2380 Негізгі құралдар
Таратылған негізгі құралдар бойынша жинақталған амортизацияны есептен шығару
2391 Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы
2320–2380 Негізгі құралдар
Сатуға және бюджет кірісіне есептеуге жататын активтерді таратудан алынған материалдардың құнын кіріске алу
1319 Өзге де материалдар
6360 Өзге де кірістер
190.
Материалдарды сатудан түскен кірісті тану
1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
6110 Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алынатын кірістер
Бір мезгілде бюджет кірісіне есептелуге тиіс сомаға екінші жазба жүргізіледі
7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3132 Тауарларды (жұмыстар мен көрсетілген қызметтер) өткізуден түсетін кіріс бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
191.
Өткізілген материалдарды есептен шығару
7060 Қорлар бойынша шығыстар
1319 Өзге де материалдар
192.
Ақша қаражатының түсуі және бюджет алдындағы берешекті өтеу
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
3132 Тауарларды (жұмыстар мен көрсетілген қызметтер) өткізуден түсетін кіріс бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
193.
Материалдарды өткізуден алынған кірістер бойынша бюджет алдындағы берешекті өтеу
3132 Тауарларды (жұмыстар мен көрсетілген қызметтер) өткізуден түсетін кіріс бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
2.2.11. Өткен кезеңдерде бюджеттік қаржыландыру есебінен сатып алынған және мемлекеттік мекемелердің мұқтаждықтарына қалдырылған негізгі құралдарды жоюдан алынған материалдарды кіріске алу
194.
Жойылған негізгі құралдардың баланстық құнын есептен шығару
7420 Активтерді қатардан шығару жөніндегі шығыстар
2320–2380 Негізгі құралдар
Жойылған негізгі құралдар бойынша жинақталған амортизацияны есептен шығару
2391 Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы
2320–2380 Негізгі құралдар
Құнсызданудан бұрын есептелген резерв болған кезде оны есептен шығарылған негізгі құралдар бойынша есептен шығару жүзеге асырылады
2392 Негізгі құралдардың құнсыздануына резерв
2320–2380 Негізгі құралдар

195.
Оприходование стоимости материалов, полученных от ликвидации основных средств
1319 Прочие материалы
6360 Прочие доходы
196.
Оприходование по цене возможного использования спецоборудования, не возвращенного заказчику после завершения темы и используемого в качестве основных средств
2360 Машины и оборудование
2370 Инструменты, производственный и хозяйственный инвентарь
6360 Прочие доходы
2.2.12. Списание недостач активов, выявленных при инвентаризации и принятых за счет государственного учреждения
197.
Списание балансовой стоимости недостающих основных средств
7420 Расходы по выбытию долгосрочных активов
2320–2380 Основные средства
Списание накопленной амортизации по недостающим основным средствам
2391 Накопленная амортизация основных средств
2320–2380 Основные средства
При наличии ранее начисленного резерва от обесценения осуществляется его списание по выбывшим основным средствам
2392 Резерв на обесценение основных средств
2320–2380 Основные средства
2.2.13. Списание активов вследствие недостачи, установленной при инвентаризации, отнесенных за счет виновных лиц
198.
Списание балансовой стоимости долгосрочных активов по недостающим основным средствам
7420 Расходы по выбытию долгосрочных активов
2320–2380 Основные средства
2510 Инвестиционная недвижимость
2600 Биологические активы
2710 Нематериальные активы
Списание накопленной амортизации долгосрочных активов
2391 Накопленная амортизация основных средств
2521 Накопленная амортизация инвестиционной недвижимости
2721 Накопленная амортизация нематериальных активов
2320–2380 Основные средства
2510 Инвестиционная недвижимость
2710 Нематериальные активы
При наличии ранее начисленного резерва от обесценения осуществляется его списание по выбывшим долгосрочным активам
2392 Резерв на обесценение основных средств
2522 Резерв на обесценение инвестиционной недвижимости
2632 Резерв на обесценение биологических активов
2722 Резерв на обесценение нематериальных активов
2310–2380 Основные средства
2510 Инвестиционная недвижимость
2600 Биологические активы
2710 Нематериальные активы
199.
Отнесение недостачи на виновное лицо
1262 Краткосрочная дебиторская задолженность по другим видам расчетов с работниками
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
6360 Прочие доходы
Одновременно осуществляется вторая запись на начисление обязательств перед бюджетом по погашению недостачи виновным лицом
7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям

195.
Негізгі құралдарды жоюдан алынған материалдардың құнын кiрiске алу
1319 Өзге де материалдар
6360 Өзге де кірістер
196.
Тақырып аяқталғаннан кейін тапсырыс берушіге қайтарылмаған және негізгі құралдар ретінде пайдаланылатын арнайы жабдықты ықтимал пайдалану бағасы бойынша кіріске алу
2360 Машиналар мен жабдықтар
2370 Аспаптар, өндірістік және шаруашылық құралдар
6360 Өзге де кірістер
2.2.12. Түгендеу кезінде анықталған және мемлекеттік мекеменің есебiнен қабылданған активтердің жетіспеушілігін есептен шығару
197.
Жетіспейтін негізгі құралдардың баланстық құнын есептен шығару
7420 Активтерді қатардан шығару жөніндегі шығыстар
2320–2380 Негізгі құралдар
Жетіспейтін негізгі құралдар бойынша жинақталған амортизацияны есептен шығару
2391 Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы
2320–2380 Негізгі құралдар
Құнсызданудан бұрын есептелген резерв болған кезде оны есептен шығарылған негізгі құралдар бойынша есептен шығару жүзеге асырылады
2392 Негізгі құралдардың құнсыздануына резерв
2320–2380 Негізгі құралдар
2.2.13. Кінәлі тұлғалардың есебіне жатқызылған түгендеу кезінде анықталған жетіспеушілік салдарынан активтерді есептен шығару
198.
Жетіспейтін негізгі құралдар бойынша ұзақ мерзімді активтердің теңгерімдік құнын есептен шығару
7420 Активтерді қатардан шығару жөніндегі шығыстар
2320–2380 Негізгі құралдар
2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлік
2600 Биологиялық активтер
2710 Материалдық емес активтер
Ұзақ мерзімді активтердің жинақталған амортизациясын есептен шығару
2391 Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы
2521 Инвестициялық жылжымайтын мүліктің жинақталған амортизациясы
2721 Материалдық емес активтердің жинақталған амортизациясы
2320–2380 Негізгі құралдар
2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлік
2710 Материалдық емес активтер
Құнсызданудан бұрын есептелген резерв болған кезде оны есептен шығарылған ұзақ мерзімді активтер бойынша есептен шығару жүзеге асырылады
2392 Негізгі құралдардың құнсыздануына резерв
2522 Инвестициялық жылжымайтын мүліктің құнсыздануына резерв
2632 Биологиялық активтердің құнсыздануына резерв
2722 Материалдық емес активтердің құнсыздануына резерв
2310–2380 Негізгі құралдар
2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлік
2600 Биологиялық активтер
2710 Материалдық емес активтер
199.
Жетіспеушілікті кінәлі тұлғалар есебіне жатқызу
1262 Қызметкерлердің өзге есеп айырысу түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
1280 Өзге де қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
6360 Өзге де кірістер
Бір мезгілде кінәлі адамның жетіспеушілікті өтеуі бойынша бюджет алдындағы міндеттемелерді есептеуге екінші жазба жүргізіледі
7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3133 Өзге де операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек

205.
Погашение задолженности перед бюджетом по возмещению недостачи виновным лицом
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
1262 Краткосрочная дебиторская задолженность по другим видам расчетов с работниками
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
2.2.15. Создание, восстановление и использование резервов на обесценение долгосрочных активов
206.
Создание резерва на обесценение долгосрочных активов
7440 Расходы от обесценения активов
2392 Резерв на обесценение основных средств
2522 Резерв на обесценение инвестиционной недвижимости
2632 Резерв на обесценение биологических активов
2722 Резерв на обесценение нематериальных активов
207.
Восстановление убытков от обесценения долгосрочных активов, начисленных в текущем году
2392 Резерв на обесценение основных средств
2522 Резерв на обесценение инвестиционной недвижимости
2632 Резерв на обесценение биологических активов
2722 Резерв на обесценение нематериальных активов
7440 Расходы от обесценения активов
2.2.16. Перевод основных средств в другие группы активов
208.
Перевод основных средств по балансовой стоимости в инвестиционную недвижимость
2510 Инвестиционная недвижимость
2310–2380 Основные средства
209.
Реклассификация накопленной амортизации
2391 Накопленная амортизация основных средств
2521 Накопленная амортизация инвестиционной недвижимости
210.
Перевод инвестиционной недвижимости в основные средства
2310–2380 Основные средства
2510 Инвестиционная недвижимость
211.
Реклассификация накопленной амортизации
2521 Накопленная амортизация инвестиционной недвижимости
2391 Накопленная амортизация основных средств
Раздел 3. Корреспонденции счетов по краткосрочным обязательствам
3.1. Краткосрочная кредиторская задолженность по налогам и другим платежам
3.1.1.Краткосрочная кредиторская задолженность по платежам в бюджет
212.
Удержание индивидуального подоходного налога из заработной платы
3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
3121 Краткосрочная кредиторская задолженность по индивидуальному подоходному налогу
213.
Удержание корпоративного подоходного налога с нерезидентов
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
3124 Краткосрочная кредиторская задолженность по прочим налогам и другим обязательным платежам в бюджет
214.
Удержание индивидуального подоходного налога с нерезидентов
3273 Прочая краткосрочная кредиторская задолженность
3124 Краткосрочная кредиторская задолженность по прочим налогам и другим обязательным платежам в бюджет

205.
Кінәлі тұлғалардан жетіспеушілікті өндіру бойынша бюджет алдындағы берешекті өтеу
3133 Өзге де операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1262 Қызметкерлердің өзге есеп айырысу түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
1280 Өзге де қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
2.2.15. Ұзақ мерзімді активтердің құнсыздануына ресурстарды құру, қалпына келтіру және пайдалану
206.
Ұзақ мерзімді активтер құнсыздануына резерв құру
7440 Активтердің құнсыздануынан түсетін шығыстар
2392 Негізгі құралдардың құнсыздануына резерв
2522 Инвестициялық жылжымайтын мүліктің құнсыздануына резерв
2632 Биологиялық активтердің құнсыздануына резерв
2722 Материалдық емес активтердің құнсыздануына резерв
207.
Ағымдағы жылы есептелген ұзақ мерзімді активтердің құнсыздануынан келген шығындарды қалпына келтіру
2392 Негізгі құралдардың құнсыздануына резерв
2522 Инвестициялық жылжымайтын мүліктің құнсыздануына резерв
2632 Биологиялық активтердің құнсыздануына резерв
2722 Материалдық емес активтердің құнсыздануына резерв
7440 Активтердің құнсыздануынан түсетін шығыстар
2.2.16. Негізгі құралдарды басқа актив топтарына аудару
208.
Инвестициялық жылжымайтын мүлікке негізгі құралдарды баланстық құны бойынша аудару
2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлік
2310–2380 Негізгі құралдар
209.
Жинақталған амортизацияны қайта жіктеу
2391 Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы
2521 Инвестициялық жылжымайтын мүліктің жинақталған амортизациясы
210.
Инвестициялық жылжымайтын мүлікті негізгі құралдарға аудару
2310–2380 Негізгі құралдар
2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлік
211.
Жинақталған амортизацияны қайта жіктеу
2521 Инвестициялық жылжымайтын мүліктің жинақталған амортизациясы
2391 Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы
3-бөлім. Қысқа мерзімді міндеттемелер бойынша корреспонденциялық шоттар
3.1. Салықтар және басқа да міндеттемелер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3.1.1.Бюджетке төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
212.
Еңбекақыдан жеке табыс салығын ұстап қалу
3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3121 Жеке табыс салығы бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
213.
Резидент еместен корпоративті табыс салығын ұстап қалу
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3124 Бюджетке өзге салықтар және басқа да міндеттемелер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
214.
Резидент еместен жеке табыс салығын ұстап қалу
3273 Өзге де қысқа мерзімді кредиторлық берешектер
3124 Бюджетке өзге салықтар және басқа да міндеттемелер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек

215.
Начисление социального налога
7040 Расходы на социальный налог
3122 Краткосрочная кредиторская задолженность по социальному налогу
216.
Начисление платы за негативное воздействие на окружающую среду
7140 Прочие операционные расходы
3123 Краткосрочная кредиторская задолженность по плате за негативное воздействие на окружающую среду
217.
Перечисление начисленных налогов
3121 Краткосрочная кредиторская задолженность по индивидуальному подоходному налогу
3122 Краткосрочная кредиторская задолженность по социальному налогу
3123 Краткосрочная кредиторская задолженность по плате за негативное воздействие на окружающую среду
3124 Краткосрочная кредиторская задолженность по прочим налогам и другим обязательным платежам в бюджет
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1042 КСН платных услуг
1045 КСН целевого финансирования
3.1.2. Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с бюджетом
218.
Начисление обязательств по полученному доходу от реализации долгосрочных активов
7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3131 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации активов
219.
Начисление обязательств по полученному доходу от реализации товаров, работ и услуг
7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3132 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации товаров, работ и услуг
220.
Начисление обязательств по полученному доходу по прочим операциям
7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
221.
Погашение задолженности перед бюджетом
3131 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации активов
3132 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации товаров, работ и услуг
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
1042 КСН платных услуг
1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
1232 Краткосрочная дебиторская задолженность по специальным видам платежей
222.
Реализация, продажа через торги имущества, обращенного (поступившего) в собственность государства по отдельным основаниям
7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3132 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации товаров, работ и услуг

215.
Әлеуметтік салықты есептеу
7040 Әлеуметтік салыққа арналған шығыстар
3122 Әлеуметтік салық бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
216.
Қоршаған ортаға жағымсыз әсер еткені үшін төлемақыны есептеу
7140 Өзге де операциялық шығыстар
3123 Қоршаған ортаға жағымсыз әсер еткені үшін төлемақы бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
217.
Есептелген салықты аудару
3121 Жеке табыс салығы бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3122 Әлеуметтік салық бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3123 Қоршаған ортаға жағымсыз әсер еткені үшін төлемақы бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3124 Бюджетке өзге салықтар және басқа да міндеттемелер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
1045 Нысаналы қаржыландыру ҚБШ
3.1.2. Бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
218.
Ұзақ мерзімді активтерді сатудан алынған кіріс бойынша міндеттемелерді есепке алу
7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3131 Активтерді сатудан түсетін кіріс бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
219.
Тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден алынған кіріс бойынша міндеттемелерді есепке алу
7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3132 Тауарларды (жұмыстар мен көрсетілген қызметтер) өткізуден түсетін кіріс бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
220.
Өзге де операциялардан алынған кіріс бойынша міндеттемелерді есепке алу
7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3133 Өзге де операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
221.
Бюджет алдындағы берешекті өтеу
3131 Активтердi сатудан түсетiн кiрiс бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
3132 Тауарларды (жұмыстар мен көрсетiлген қызметтер) өткiзуден түсетiн кiрiс бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
3133 Өзге де операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушiлердiң қысқа мерзiмдi дебиторлық берешегi
1232 Арнайы төлем түрлерi бойынша қысқа мерзiмдi дебиторлық берешек
222.
Жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) мүлікті сату, сауда-саттық арқылы сату
7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3132 Тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді өткізуден түсетін кірістер бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек

223.
Поступление средств в бюджет от реализации имущества на основании подтверждающего документа
3132 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации товаров, работ и услуг
1233 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей по имуществу, обращенного (поступившего) в собственность государства
224.
Возврат имущества в связи с отменой/изменением в соответствующей части судебного акта об обращении имущества в собственность государства
7461 Прочие расходы
1341 Имущество, обращенное (поступившее) в собственность государства
225.
Cписание со склада имущества, обращенного (поступившего) в собственность государства по отдельным основаниям
7461 Прочие расходы
1341 Имущество, обращенное (поступившее) в собственность государства
3.1.3. Краткосрочная кредиторская задолженность по другим обязательным и добровольным платежам в бюджет
226.
Начисление суммы обязательных социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования
3122 Краткосрочная кредиторская задолженность по социальному налогу
3141 Краткосрочная кредиторская задолженность по обязательным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования
227.
Перечисление суммы обязательных социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования
3141 Краткосрочная кредиторская задолженность по обязательным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1042 КСН платных услуг
1045 КСН целевого финансирования
228.
Удержание обязательных пенсионных взносов из заработной платы работника
3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
3142 Краткосрочная кредиторская задолженность по обязательным пенсионным взносам в единый накопительный пенсионный фонд
229.
Начисление дополнительно установленных пенсионных взносов
7033 Расходы на дополнительно установленные пенсионные взносы
3142 Краткосрочная кредиторская задолженность по обязательным пенсионным взносам в единый накопительный пенсионный фонд
230.
Начисление обязательных профессиональных пенсионных взносов в единый накопительный пенсионный фонд
7031 Расходы на обязательные профессиональные пенсионные взносы
3145 Краткосрочная кредиторская задолженность по обязательным профессиональным пенсионным взносам в единый накопительный пенсионный фонд
231.
Начисление обязательных пенсионных взносов работодателя в единый накопительный пенсионный фонд
7032 Расходы на обязательные пенсионные взносы работодателя
3144 Краткосрочная кредиторская задолженность по обязательным пенсионным взносам работодателя в единый накопительный пенсионный фонд

223.
Растайтын құжат негізінде мүлікті өткізуден бюджетке түсетін қаражат
3132 Тауарларды (жұмыстар мен көрсетілген қызметтер) өткізуден түсетін кіріс бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1233 Сатып алушылардың мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) мүлік бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
224.
Мүлікті мемлекет меншігіне айналдыру туралы сот актісінің тиісті бөлігінің күшін жоюға/өзгертуге байланысты мүлікті қайтару
7461 Өзге де шығыстар
1341 Мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) мүлік
225.
Жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) мүлікті қоймадан есептен шығару
7461 Өзге де шығыстар
1341 Мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) мүлік
3.1.3. Бюджетке өзге де міндетті және ерікті төлемдер бойынша Өзге де қысқа мерзімді кредиторлық берешек
226.
Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына міндетті әлеуметтік есептеулер сомасын есептеу
3122 Әлеуметтік салық бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3141 Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына міндетті әлеуметтік аударымдар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
227.
Міндетті әлеуметтік аударымдар сомасын Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аудару
3141 Міндетті әлеуметтік аударымдар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
1045 Нысаналы қаржыландыру ҚБШ
228.
Қызметкердің еңбекақысынан міндетті зейнетақы жарналары ұсталды
3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3142 Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына төленетін міндетті зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
229.
Қосымша белгіленген зейнетақы жарналарын есептеу
7033 Қосымша белгіленген зейнетақы жарналарына арналған шығыстар
3142 Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына төленетін міндетті зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
230.
Міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына есептеу
7031 Міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарына арналған шығыстар
3145 Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
231.
Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына есептеу
7032 Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарына арналған шығыстар
3144 Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек

232.
Перечисление пенсионных взносов
3142 Краткосрочная кредиторская задолженность по обязательным пенсионным взносам в единый накопительный пенсионный фонд
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1042 КСН платных услуг
1045 КСН целевого финансирования
233.
Начисление взносов на обязательное страхование гражданско-правовой ответственности владельцев автотранспортных средств
7050 Расходы на обязательное страхование
3143 Прочая краткосрочная кредиторская задолженность по другим обязательным и добровольным платежам
234.
Перечисление взносов на обязательное страхование гражданско-правовой ответственности владельцев автотранспортных средств
3143 Прочая краткосрочная кредиторская задолженность по другим обязательным и добровольным платежам
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
3.2. Краткосрочная кредиторская задолженность
3.2.1. Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
235.
Предъявление счетов поставщиков (подрядчиков) за выполненные работы, оказанные услуги
7080 Расходы по коммунальным платежам и прочим услугам
7090 Расходы на текущий ремонт
7140 Прочие операционные расходы
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
236.
Перечисление сумм поставщику (подрядчику) согласно предъявленным счетам за материальные ценности, оборудование, прочие активы (выполненные работы и оказанные услуги)
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1082 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
1092 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
1042 КСН платных услуг
1043 КСН временного размещения денег
1045 КСН целевого финансирования
237.
Затраты по объектам строительства, принятые на баланс государственного учреждения
2411 Незавершенное строительство
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
238.
Передача незаконченных объектов строительства (зданий и сооружений) из ведения одного государственного учреждения в ведение другого (с передачей планов капитального строительства, финансирования и проектно-сметной документации)
7420 Расходы по выбытию долгосрочных активов
2411 Незавершенное строительство

232.
Зейнетақы жарналарын аудару
3142 Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына төленетін міндетті зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
1045 Нысаналы қаржыландыру ҚБШ
233.
Автокөлiк құралдары иелерiнiң азаматтық–құқықтық жауапкершiлiгi үшiн мiндеттi сақтандыруға жарналар есептеу
7050 Міндетті сақтандыруға арналған шығыстар
3143 Өзге де міндетті және ерікті төлемдер бойынша өзге де қысқа мерзімді кредиторлық берешек
234.
Автокөлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігі үшін міндетті сақтандыруға жарналар аудару
3143 Өзге де міндетті және ерікті төлемдер бойынша Өзге де қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
3.2. Қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3.2.1. Жеткізушілер мен мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
235.
Орындалған жұмыс, көрсетілген қызмет үшін жеткізушілер (мердігерлер) шоты ұсынылды
7080 Коммуналдық төлемдер мен өзге де қызметтер бойынша шығыстар
7090 Ағымдағы жөндеуге арналған шығыстар
7140 Өзге де операциялық шығыстар
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
236.
Материалдық құндылықтар, жабдықтар, өзге де активтер (орындалған жұмыстар және көрсетілген қызметтер) үшін көрсетілген шоттарға сәйкес сомаларды өнім берушілерге (мердігерге) аудару
3210 Өнім берушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1082 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1082 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
1045 Нысаналы қаржыландыру ҚБШ
237.
Мемлекеттік мекеменің балансына қабылданған құрылыс объектілері бойынша шығындар
2411 Аяқталмаған құрылыс
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
238.
Аяқталмаған құрылыс объектілерін (үйлерді және ғимараттарды) бір мемлекеттік мекеменің иелігінен екінші мекеменің иелігіне беру (күрделі құрылыс жоспарларын, қаржыландыруға және жобалық-сметалық құжаттарды бере отырып) жөніндегі есеп айырысулар
7420 Ұзақ мерзімді активтерді қатардан шығару жөніндегі шығыстар
2411 Аяқталмаған құрылыс

249.
Начисление рабочим и служащим пособий по временной нетрудоспособности за счет средств начисленного социального налога
3244 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по социальному пособию по временной нетрудоспособности
3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
250.
Уменьшение задолженности по социальному налогу на сумму начисленного пособия по временной нетрудоспособности
3122 Краткосрочная кредиторская задолженность по социальному налогу
3244 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по социальному пособию по временной нетрудоспособности
251.
Удержание обязательных пенсионных взносов из заработной платы работника
3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
3142 Краткосрочная кредиторская задолженность по обязательным пенсионным взносам в единый накопительный пенсионный фонд
252.
Начисление дополнительно установленных пенсионных взносов
7033 Расходы на дополнительно установленные пенсионные взносы
3142 Краткосрочная кредиторская задолженность по обязательным пенсионным взносам в единый накопительный пенсионный фонд
253.
Удержание индивидуального подоходного налога из заработной платы
3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
3121 Краткосрочная кредиторская задолженность по индивидуальному подоходному налогу
254.
Перечисление на счет депонентов не полученной в срок заработной платы и стипендий
3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда 3230 Краткосрочная кредиторская задолженность стипендиатам
3243 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по депонированным суммам
255.
Выплата из кассы государственного учреждения сумм, причитающихся депонентам
3243 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по депонированным суммам
1010 Денежные средства в кассе
256.
Признание дохода по депонентской задолженности, по которой истек срок исковой давности
3243 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по депонированным суммам
6360 Прочие доходы
257.
Удержание подотчетных сумм из заработной платы работника
3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
1261 Краткосрочная дебиторская задолженность работников по подотчетным суммам
258.
Удержание взносов по договорам добровольного страхования из заработной платы работника
3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
3248 Прочая краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками
259.
Удержание членских профсоюзных взносов из заработной платы работника
3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
3245 Краткосрочная кредиторская задолженность по безналичным перечислениям сумм членских профсоюзных взносов

249.
Есептелген әлеуметтiк салықтың қаражаттары есебiнен жұмысшылар мен қызметкерлерге уақытша еңбекке жарамсыздық жөнiндегi жәрдемақыларды есептеу
3244 Уақытша еңбекке жарамсыздығы бойынша әлеуметтік жәрдемақы бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
250.
Уақытша еңбекке жарамсыздық жөнiндегi жәрдемақыларды есептеу сомасына әлеуметтік салық бойынша берешектің азаюы
3122 Әлеуметтік салық бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3244 Уақытша еңбекке жарамсыздығы бойынша әлеуметтік жәрдемақы бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
251.
Қызметкерлер еңбекақы төлемдерінен міндетті зейнетақы жарналарын ұстап қалу
3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3142 Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына төленетін міндетті зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
252.
Қосымша белгіленген зейнетақы жарналарын есепке алу
7033 Қосымша белгіленген зейнетақы жарналарына арналған шығыстар
3142 Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына төленетін міндетті зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
253.
Еңбекақы төлемдерінен жеке табыс салығын ұстап қалу
3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3121 Жеке табыс салығы бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
254.
Мерзiмiнде алынбаған жалақыларды және шәкіртақыларды депоненттердiң шотына аудару
3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3230 Стипендианттарға қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3243 Депоненттелген сома бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
255.
Депоненттерге тиесiлі соманы мемлекеттік мекеменің кассасынан төлеу
3243 Депоненттелген сома бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1010 Кассадағы ақша қаражаты
256.
Қуыну мерзiмi өткен депоненттік берешек бойынша кірісті есепке алу
3243 Депоненттелген сома бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
6360 Өзге де кірістер
257.
Қызметкердің еңбекақысынан есеп беру сомаларын ұстап қалу
3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1261 Есеп беретін сомалар бойынша қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
258.
Қызметкер еңбекақы төлемдерінен ерікті сақтандыру келісім-шарттары бойынша жарналарын ұстап қалу
3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3248 Қызметкерлерге Өзге де қысқа мерзімді кредиторлық берешек
259.
Кәсіподақтық мүшелік жарналарын қызметкер еңбекақы төлемдерінен ұстап қалу
3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3245 Кәсіподақтық мүшелік жарна сомаларын қолма-қол емес аударымдар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек

260.
Удержание из заработной платы работника по ссудам банка
3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
3248 Прочая краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками
261.
Удержание по исполнительным документам из заработной платы работника
3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
3242 Краткосрочная кредиторская задолженность по исполнительным документам
262.
Начисление резерва на оплату отпусков
7010 Расходы на оплату труда
3246 Краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками по неиспользованным отпускам
263.
Начисление отпускных работникам
3246 Краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками по неиспользованным отпускам
3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
264.
Начисление отпускных работникам при недостаточности созданного резерва
7010 Расходы по оплате труда
3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
265.
Доначисление резерва по отпускам по результатам инвентаризации
7010 Расходы на оплату труда
3246 Краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками по неиспользованным отпускам
266.
Отражение невыплаченного остатка заработной платы, стипендии и других выплат в тиынах в результате арифметического метода округления до одного тенге
3272 Расчеты, связанные с изъятием наличных тиынов из денежного обращения
3240 Краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками и прочими подотчетными лицами
267.
Отражение сумм, излишне выплаченных тиынов в результате арифметического метода округления до одного тенге
3240 Краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками и прочими подотчетными лицами
3272 Расчеты, связанные с изъятием наличных тиынов из денежного обращения
268.
Признание задолженности перед бюджетом на сумму изъятия наличных тиынов из денежного обращения
3272 Расчеты, связанные с изъятием наличных тиынов из денежного обращения
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
269.
Перечисление денег, связанных с изъятием наличных тиынов из денежного обращения
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
270.
Начисление государственными учреждениями отчислений на обязательное социальное медицинское страхование
7150 Расходы на обязательное социальное медицинское страхование
3151 Краткосрочная кредиторская задолженность по отчислениям на обязательное социальное медицинское страхование

260.
Қызметкер еңбекақы төлемдерінен банк қарыздарын ұстап қалу
3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3248 Қызметкерлердің алдындағы өзге де қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
261.
Қызметкер еңбекақы төлемдерінен атқару құжаттары бойынша ұстап қалу
3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3242 Атқару құжаттары бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
262.
Демалыс төлемдеріне резерв есептеу
7010 Еңбекақы төлеуге арналған шығыстар
3246 Пайдаланылмаған демалыс бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
263.
Қызметкерлерге еңбек демалысақысы есептелді
3246 Пайдаланылмаған демалыс бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
264.
Құрылған резерв аздығынан қызметкерге еңбек демалысақысы есептелді
7010 Еңбекақы төлеуге арналған шығыстар
3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
265.
Түгендеу нәтижесі бойынша еңбек демалыс ақысына резерв есептеу
7010 Еңбекақы төлеуге арналған шығыстар
3246 Пайдаланылмаған демалыс бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
266.
Бір теңгеге дейін жуықтап алу арифметикалық әдісі нәтижесінде төленбей қалған еңбекақы, шәкіртақы және басқа төлемдердің де тиын қалдықтары көрсетіледі
3272 Ақша айналымынан қолма-қол тиындардың алынуына байланысты есеп айырысулар
3240 Қызметкерлердің және өзге де есеп беретін тұғалардың алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
267.
Бір теңгеге дейін жуықтап алу арифметикалық әдісі нәтижесінде артығымен төленген тиын сомалары көрсетіледі
3240 Қызметкерлердің және өзге де есеп беретін тұғалардың алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3272 Ақша айналымынан қолма-қол тиындардың алынуына байланысты есеп айырысулар
268.
Қолма-қол тиындарды ақша айналымынан алуға байланысты бюджет алдындағы берешек сомасын есепке алу
3272 Ақша айналымынан қолма-қол тиындардың алынуына байланысты есеп айырысулар
3133 Өзге де операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
269.
Қолма-қол тиындарды ақша айналымынан алуға байланысты ақшаны аудару
3133 Өзге де операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
270.
Мемлекеттік мекемелердің міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды есептеуі
7150 Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға арналған шығыстар
3151 Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек

271.
Перечисление суммы отчислений на обязательное социальное медицинское страхование
3151 Краткосрочная кредиторская задолженность по отчислениям на обязательное социальное медицинское страхование
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1042 КСН платных услуг
1045 КСН целевого финансирования
272.
Удержание взносов на обязательное социальное медицинское страхование с доходов работников
3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
3152 Краткосрочная кредиторская задолженность по взносам на обязательное социальное медицинское страхование
273.
Перечисление взносов на обязательное социальное медицинское страхование
3152 Краткосрочная кредиторская задолженность по взносам на обязательное социальное медицинское страхование
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1042 КСН платных услуг
1045 КСН целевого финансирования
274.
На сумму долга государственного учреждения перед участниками соревнований по различным видам спорта
1263 Краткосрочная дебиторская задолженность прочих подотчетных лиц
3249 Прочая краткосрочная кредиторская задолженность по подотчетным суммам
3.2.5. Краткосрочные вознаграждения к выплате
275.
Начисление вознаграждения по краткосрочным займам, полученным по финансовой аренде и облигациям
7310 Расходы по вознаграждениям
3250 Краткосрочные вознаграждения к выплате
276.
Выплата вознаграждения
3250 Краткосрочные вознаграждения к выплате
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1042 КСН платных услуг
1045 КСН целевого финансирования
3.2.6. Краткосрочная кредиторская задолженность по аренде
277.
Отражение в учете платежей по операционной аренде
7130 Расходы по аренде
3260 Краткосрочная кредиторская задолженность по аренде
278.
Погашение арендной платы
3260 Краткосрочная кредиторская задолженность по аренде
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1042 КСН платных услуг
1045 КСН целевого финансирования
3.2.7. Прочая краткосрочная кредиторская задолженность

271.
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар сомасын аудару
3151 Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
1045 Нысаналы қаржыландыру ҚБШ
272.
Қызметкерлердің кірістерінен міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналар ұстап қалу
3241 Қызметкерлерге еңбекақы төлеу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3152 Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
273.
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналарды аудару
3152 Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
1045 Нысаналы қаржыландыру ҚБШ
274.
Әртүрлі спорт түрлері бойынша республикалық және халықаралық жарыстарға қатысушы-құрама командалардың мүшелері алдында мемлекеттік мекеме борышының сомасына
1263 Өзге де есеп беретін тұлғалардың қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
3249 Өзге де есеп берілетін сомалар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3.2.5. Төленуге тиісті қысқа мерзімді сыйақылар
275.
Қаржылық жалдау және облигациялар бойынша алынған қысқа мерзімді қарыздар бойынша сыйақылар есептеу
7310 Сыйақылар бойынша шығыстар
3250 Төленуге тиісті қысқа мерзімді сыйақылар
276.
Сыйақыларды төлеу
3250 Төленуге тиісті қысқа мерзімді сыйақылар
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
1045 Мақсатты қаржыландыру ҚБШ
3.2.6. Жалдау бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
277.
Операциялық жалдау бойынша төлемдерді есепте көрсету
7130 Жалдау бойынша шығыстар
3260 Жалдау бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
278.
Жалдау төлемін өтеу
3260 Жалдау бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
1045 Мақсатты қаржыландыру ҚБШ
3.2.7. Өзге де қысқа мерзімді кредиторлық берешектер

279.
Начисление сумм учащимся за выполненные ими работы в период производственного обучения в учебно–производственных мастерских
7140 Прочие операционные расходы
3273 Прочая краткосрочная кредиторская задолженность
Удержание индивидуального подоходного налога
3273 Прочая краткосрочная кредиторская задолженность
3121 Краткосрочная кредиторская задолженность по индивидуальному подоходному налогу
Выплата сумм учащимися за выполненные ими работы в период производственного обучения в учебно-производственных мастерских
3273 Прочая краткосрочная кредиторская задолженность
1010 Денежные средства в кассе
280.
Начисление обязательств перед бюджетом по полученному доходу (сверхсметные поступления)
7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3132 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации товаров, работ и услуг
281.
Перечисление сумм, подлежащих сдаче в доход бюджета (сверхсметные поступления)
3132 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации товаров, работ и услуг
1042 КСН платных услуг
282.
Списание сумм кредиторской задолженности, по которым истек срок исковой давности
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
3230 Краткосрочная кредиторская задолженность перед стипендиатами
3240 Краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками и прочими подотчетными лицами
3260 Краткосрочная кредиторская задолженность по аренде
3270 Прочая краткосрочная кредиторская задолженность
6360 Прочие доходы
283.
Начисление гонорара композиторам артистам, авторам за выполненные ими работы по договорам и разовым заказам
7140 Прочие операционные расходы
3273 Прочая краткосрочная кредиторская задолженность
284.
Начисление вознаграждений (гонораров) сотрудникам-консультантам за услуги
7010 Расходы на оплату труда
3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
285.
Удержание индивидуального подоходного налога из гонорара (вознаграждений)
3273 Прочая краткосрочная кредиторская задолженность
3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
3121 Краткосрочная кредиторская задолженность по индивидуальному подоходному налогу
286.
Удержание пенсионных взносов из вознаграждений (гонораров)
3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
3142 Краткосрочная кредиторская задолженность по обязательным пенсионным взносам в единый накопительный пенсионный фонд
287.
Выплата заработной платы и гонораров
3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
3273 Прочая краткосрочная кредиторская задолженность
1010 Денежные средства в кассе

279.
Оқу-өндірістік шеберханаларында өндiрiстiк оқу кезеңiнде мектеп оқушыларына олар орындаған жұмыстары үшiн сомаларды есептеу
7140 Өзге де операциялық шығыстар
3273 Өзге де қысқа мерзімді кредиторлық берешектер
Жеке табыс салығын ұстап қалу
3273 Өзге де қысқа мерзімді кредиторлық берешектер
3121 Жеке табыс салығы бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
Өндiрiстiк оқу кезеңiнде оқу-өндірістік шеберханаларында мектеп оқушылары орындаған жұмыс үшiн төлем сомалары
3273 Өзге де қысқа мерзімді кредиторлық берешектер
1010 Кассадағы ақша қаражаты
280.
Алынған кіріс бойынша бюджет алдындағы міндеттемелерді есепке алу (жоспардан тыс түсімдер)
7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3132 Тауарларды (жұмыстар мен көрсетілген қызметтер) өткізуден түсетін кіріс бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
281.
Бюджет кiрiсiне беруге жататын сомаларды аудару (сметадан артық түсулер)
3132 Тауарларды (жұмыстар мен көрсетілген қызметтер) өткізуден түсетін кіріс бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
282.
Қуыну мерзімі өткен кредиторлық берешек сомасын есептен шығару
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3230 Стипендиаттарға қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3240 Қызметкерлердің және өзге де есеп беретін тұғалардың алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3260 Жалдау бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3270 Өзге де қысқа мерзімді кредиторлық берешек
6360 Өзге де кірістер
283.
Композиторларға, әртістерге, авторларға бір реттік тапсырыс және келісім-шарт бойынша орындаған жұмыстары үшін гонорар есептеу
7140 Өзге де операциялық шығыстар
3273 Өзге де қысқа мерзімді кредиторлық берешектер
284.
Консультант-қызметкерлерге сыйақыларды (гонорарларды) есептеу
7010 Еңбекақы төлеуге арналған шығыстар
3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
285.
Гонорардан (сыйақыдан) жеке табыс салығын ұстап қалу
3273 Өзге де қысқа мерзiмдi кредиторлық берешектер
3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
3121 Жеке табыс салығы бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
286.
Гонорардан (сыйақыдан) зейнетақы жарналарын ұстап қалу
3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3142 Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына төленетін міндетті зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
287.
Еңбекақы мен гонорар төлеу
3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3273 Өзге де қысқа мерзімді кредиторлық берешектер
1010 Кассадағы ақша қаражаты

288.
Выплата вознаграждений (гонораров) сотрудникам-консультантам за услуги
3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
1010 Денежные средства в кассе
1061 Специальный счет связанного гранта
1062 Специальный счет внешнего займа
289.
Поступление на КСН временного размещения денег
1043 КСН временного размещения денег
3271 Краткосрочная кредиторская задолженность по деньгам временного размещения
290.
Перенос остатка сумм на счет дебиторской задолженности
3271 Краткосрочная кредиторская задолженность по деньгам временного размещения
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
291.
Признание дохода по зачислению сумм обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов в бюджет
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
6360 Прочие доходы
Одновременно осуществляется вторая запись на начисление обязательств перед бюджетом
7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
292.
Перечисление в бюджет суммы обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов в бюджет
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
1043 КСН временного размещения денег
1050 Счет в иностранной валюте
293.
Зачисление на лицевые счета осужденных и следственно-арестованных лиц заработной платы, пенсий, пособий и иных доходов
3273 Прочая краткосрочная кредиторская задолженность
3271 Краткосрочная кредиторская задолженность по деньгам временного размещения
294.
Выплата заработной платы, пенсий, пособий и иных доходов осужденных и следственно-арестованных лиц
3271 Краткосрочная кредиторская задолженность по деньгам временного размещения
1043 КСН временного размещения денег
295.
Начисление взносов на обязательное страхование гражданско-правовой ответственности владельцев автотранспортных средств
7050 Расходы на обязательное страхование
3143 Прочая краткосрочная кредиторская задолженность по другим обязательным и добровольным платежам
296.
Перечисление взносов на обязательное страхование гражданско-правовой ответственности владельцев автотранспортных средств
3143 Прочая краткосрочная кредиторская задолженность по другим обязательным и добровольным платежам
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
3.3. Краткосрочные оценочные и гарантийные обязательства
297.
Признание оценочного обязательства
7452 Расходы по созданию резервов
3310 Краткосрочные оценочные обязательства

288.
Консультант-қызметкерлерге сыйақыларды (гонорарларды) төлеу
3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1010 Кассадағы ақша қаражаты
1061 Байланысты гранттың арнайы шоты
1062 Сыртқы қарыздың арнайы шоты
289.
Ақшаны уақытша орналастырудан ҚБШ–ға түскен түсімдер
1043 Ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ
3271 Ақшаны уақытша орналастыру бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
290.
Сомалардың қалдығын дебиторлық берешек шотына ауыстыру
3271 Ақшаны уақытша орналастыру бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1280 Өзге де қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
291.
Бюджетке кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомаларын есепке жатқызу жөніндегі кірістерді тану
1280 Өзге де қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
6360 Өзге де кірістер
Бюджет алдындағы міндеттемелерді есептеуге бір мезгілде екінші жазба жүзеге асырылады
7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3133 Өзге де операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
292.
Бюджетке кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомаларын бюджетке аудару
3133 Өзге де операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1043 Ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ
1050 Шетелдік валютадағы ақша қаражаты
293.
Сотталғандардың және тергеуде тұтқынға алынған тұлғалардың еңбекақыларын, зейнетақыларын, жәрдемақыларын және өзге де табыстарын дербес шоттарға есептеу
3273 Өзге де қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3271 Ақшаны уақытша орналастыру бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
294.
Сотталғандардың және тергеуде тұтқынға алынған тұлғалардың еңбекақыларын, зейнетақыларын, жәрдемақыларын және өзге де табыстарын төлеу
3271 Ақшаны уақытша орналастыру бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1043 Ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ
295.
Автокөлiк құралдары иелерiнiң азаматтық–құқықтық жауапкершiлiгi үшiн мiндеттi сақтандыруға жарналар есептеу
7050 Міндетті сақтандыруға арналған шығыстар
3143 Өзге де міндетті және ерікті төлемдер бойынша өзге де қысқа мерзімді кредиторлық берешек
296.
Автокөлік құралдары иелерінің азаматтық–құқықтық жауапкершілігі үшін міндетті сақтандыруға жарналар аудару
3143 Өзге де міндетті және ерікті төлемдер бойынша Өзге де қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
3.3. Қысқа мерзімді бағалау және кепілдеме міндеттемелері
297.
Бағалау міндеттемелерін есепке алу
7452 Резервтерді құру жөніндегі шығыстар
3310 Қысқа мерзімді бағалау міндеттемелері

298.
Аннулирование начисленного резерва по оценочному обязательству
3310 Краткосрочные оценочные обязательства
7452 Расходы по созданию резервов
299.
Погашение оценочных обязательств
3310 Краткосрочные оценочные обязательства
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1042 КСН платных услуг
300.
Создание резерва по гарантийным обязательствам
7452 Расходы по созданию резервов
3320 Краткосрочные гарантийные обязательства
3.4. Прочие краткосрочные обязательства
301.
Поступление авансов в счет выполненных работ и оказанных услуг
1042 КСН платных услуг
3410 Краткосрочные авансы полученные
302.
Зачет ранее полученного аванса
3410 Краткосрочные авансы полученные
1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
303.
Возврат неиспользованной суммы аванса
3410 Краткосрочные авансы полученные
1042 КСН платных услуг
Раздел 4. Корреспонденции по долгосрочным обязательствам
4.1. Долгосрочная кредиторская задолженность
4.1.1. Долгосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
304.
Приобретение долгосрочных активов с рассрочкой оплаты более года
2310–2380 Основные средства
2510 Инвестиционная недвижимость
2600 Биологические активы
2710 Нематериальные активы
4110 Долгосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
Начисление вознаграждения за рассрочку платежа
7310 Расходы по вознаграждениям
4110 Долгосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
4.1.2. Долгосрочная кредиторская задолженность по аренде
305.
Получение имущества в финансовую аренду
2310–2380 Основные средства
2710 Нематериальные активы
4120 Долгосрочная кредиторская задолженность по аренде
На текущую часть долгосрочного арендного обязательства
4120 Долгосрочная кредиторская задолженность по аренде
3260 Краткосрочная кредиторская задолженность по аренде
306.
Начисление вознаграждения по финансовой аренде
7130 Расходы по аренде
3250 Краткосрочные вознаграждения к выплате
307.
Погашение обязательства по финансовой аренде
3260 Краткосрочная кредиторская задолженность по аренде
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
308.
Оплата вознаграждения
3250 Краткосрочные вознаграждения к выплате
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования

298.
Бағалау міндеттемелері бойынша есептелген резервтердің жойылуы
3310 Қысқа мерзімді бағалау міндеттемелері
7452 Резервтерді құру жөніндегі шығыстар
299.
Бағалау міндеттемелерін өтеу
3310 Қысқа мерзімді бағалау міндеттемелері
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
300.
Кепілдеме міндеттемелері бойынша резерв құру
7452 Резервтерді құру жөніндегі шығыстар
3320 Қысқа мерзімді кепілдік міндеттемелер
3.4. Өзге де қысқа мерзімді міндеттемелер
301.
Көрсетілетін қызмет және орындалатын жұмыс үшін аванстардың түсуі
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
3410 Алынған қысқа мерзімді аванстар
302.
Алдын-ала алынған аванс есебінен берешекті жабу
3410 Алынған қысқа мерзімді аванстар
1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
303.
Аванс сомасының пайдаланылмағанын қайтару
3410 Алынған қысқа мерзімді аванстар
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
4-бөлім. Ұзақ мерзімді міндеттемелер бойынша корреспонденция
4.1. Ұзақ мерзімді кредиторлық берешек
4.1.1. Жеткізушілер мен мердігерлерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек
304.
Төлем мерзімі бір жылдан аса алшақтатылған ұзақ мерзімді активтерді сатып алу
2310–2380 Негізгі құралдар
2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлік
2600 Биологиялық активтер
2710 Материалдық емес активтер
4110 Жеткізушілерге және мердігерлерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек
Төлем мерзімін алшақтатқаны үшін есептелген сыйақылар
7310 Сыйақылар бойынша шығыстар
4110 Жеткізушілерге және мердігерлерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек
4.1.2. Жалдау бойынша ұзақ мерзімді кредиторлық берешек
305.
Қаржылық жалға мүлікті алу
2310–2380 Негізгі құралдар
2710 Материалдық емес активтер
4120 Жалдау бойынша ұзақ мерзімді кредиторлық берешек
Ұзақ мерзiмдi жалдау мiндеттемесiнiң ағымдағы бөлігіне
4120 Жалдау бойынша ұзақ мерзiмдi кредиторлық берешек
3260 Жалдау бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
306.
Қаржылық жалдау бойынша сыйақы есептелді
7130 Жалдау бойынша шығыстар
3250 Төленуге тиісті қысқа мерзімді сыйақылар
307.
Қаржылық жалдау бойынша міндеттеме өтелді
3260 Жалдау бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
308.
Сыйақы төленді
3250 Төленуге тиісті қысқа мерзімді сыйақылар
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары

4.2. Долгосрочные оценочные и гарантийные обязательства
309.
Признание долгосрочного оценочного обязательства
7452 Расходы по созданию резервов
4210 Долгосрочные оценочные обязательства
310.
Погашение долгосрочного оценочного обязательства
4210 Долгосрочные оценочные обязательства
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
Раздел 5. Корреспонденции счетов по чистым активам/капиталу
5.1. Финансирование
5.1.1. Поступление и использование финансирования на капитальные вложения
311.
Поступление из бюджета финансирования на капитальные вложения
1082 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
1092 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
6020 Доходы от финансирования капитальных вложений
312.
Начисление амортизации долгосрочных активов
7110 Расходы по амортизации долгосрочных активов
2391 Накопленная амортизация основных средств
2521 Накопленная амортизация инвестиционной недвижимости
2721 Накопленная амортизация нематериальных активов
313.
Закрытие плановых назначений на принятие обязательств по капитальным вложениям в конце года
6090 Возврат остатков бюджетных средств
1082 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
1092 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
5.2. Резервы
314.
Увеличение балансовой стоимости основных средств в результате произведенной переоценки
2310–2380 Основные средства
5111 Резерв на переоценку основных средств
315.
Корректировка накопленной амортизации, в результате произведенной переоценки основных средств
5111 Резерв на переоценку основных средств
2391 Накопленная амортизация основных средств
316.
Списание суммы дооценки на финансовый результат в результате последующей эксплуатации
5111 Резерв на переоценку основных средств
5220 Финансовый результат предыдущих лет
317.
Увеличение балансовой стоимости нематериальных активов в результате произведенной переоценки
2710 Нематериальные активы
5112 Резерв на переоценку нематериальных активов
318.
Корректировка накопленной амортизации, в результате произведенной переоценки нематериальных активов
5112 Резерв на переоценку нематериальных активов
2721 Накопленная амортизация нематериальных активов
319.
Списание суммы дооценки на финансовый результат в результате последующей эксплуатации
5112 Резерв на переоценку нематериальных активов
5220 Финансовый результат предыдущих лет

4.2. Ұзақ мерзімді бағалау және кепілдеме міндеттемелері
309.
Ұзақ мерзімді бағалау міндеттемелерін есепке алу
7452 Резервтерді құру жөніндегі шығыстар
4210 Ұзақ мерзімді бағалау міндеттемелері
310.
Ұзақ мерзімді бағалау міндеттемелерін өтеу
4210 Ұзақ мерзімді бағалау міндеттемелері
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
5-бөлім. Таза активтер/капитал бойынша шоттар корреспонденциясы
5.1. Қаржыландыру
5.1.1. Күрделі салымдарды қаржыландырудың түсуі және қолдануы
311.
Күрделі салымдарды қаржыландырудың бюджеттен түсуі
1082 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1092 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
6020 Күрделі салымдарды қаржыландырудан түсетін түісім
312.
Ұзақ мерзімді активтерге амортизация есептелді
7110 Ұзақ мерзімді активтердің амортизациясы бойынша шығыстар
2391 Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы
2521 Инвестициялық жылжымайтын мүліктің жинақталған амортизациясы
2721 Материалдық емес активтердің жинақталған амортизациясы
313.
Жылдың аяғында күрделі салымдар бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындауларды жабу
6090 Бюджет қаражатының қалдықтарын қайтару
1082 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1092 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
5.2. Резервтер
314.
Жүргізілген қайта бағалау нәтижесінде негізгі құралдардың баланстық құнының өсуі
2310–2380 Негізгі құралдар
5111 Негізгі құралдарды қайта бағалауға арналған резерв
315.
Жүргізілген қайта бағалау нәтижесінде негізгі құралдардың жинақталған амортизациясына түзету енгізу
5111 Негізгі құралдарды қайта бағалауға арналған резерв
2391 Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы
316.
Кейіннен пайдалану нәтижесінде қымбаттау сомасын қаржылық нәтижеге жабу
5111 Негізгі құралдарды қайта бағалауға арналған резерв
5220 Алдыңғы жылдардың қаржылық нәтижесi
317.
Жүргізілген қайта бағалау нәтижесінде материалдық емес активтердің баланстық құнының өсуі
2710 Материалдық емес активтер
5112 Материалдық емес активтерді қайта бағалауға арналған резерв
318.
Жүргізілген қайта бағалау нәтижесінде материалдық емес активтердің жинақталған амортизациясына түзету енгізу
5112 Материалдық емес активтерді қайта бағалауға арналған резерв
2721 Материалдық емес активтердің жинақталған амортизациясы
319.
Кейіннен пайдалану нәтижесінде қымбаттау сомасын қаржылық нәтижеге жабу
5112 Материалдық емес активтерді қайта бағалауға арналған резерв
5220 Алдыңғы жылдардың қаржылық нәтижесi

320.
Увеличение справедливой стоимости финансовых инвестиций, имеющихся в наличии для продажи
1120 Краткосрочные финансовые инвестиции
5113 Резерв на переоценку финансовых инвестиций
321.
Списание суммы резерва на финансовый результат при выбытии переоцененных активов
5111 Резерв на переоценку основных средств
5112 Резерв на переоценку нематериальных активов
5220 Финансовый результат предыдущих лет
5.3. Финансовый результат
5.3.1. Закрытие счетов доходов и расходов текущего периода и выведение финансового результата в конце отчетного периода
322.
Списание заключительными оборотами начисленных доходов в конце отчетного периода
6000 Доходы от необменных операций
6100 Доходы от обменных операций
6200 Доходы от управления активами
6300 Прочие доходы
5210 Финансовый результат отчетного года
323.
Списание заключительными оборотами начисленных расходов в конце отчетного периода
5210 Финансовый результат отчетного года
7000–7100 Операционные расходы
7200 Расходы по бюджетным выплатам
7300 Расходы по управлению активами
7400 Прочие расходы
324.
Закрытие счета возврата финансирования
5210 Финансовый результат отчетного года
6090 Возврат остатков бюджетных средств
325.
Перенос финансовых результатов отчетного года на финансовый результат предыдущих лет
5210 Финансовый результат отчетного года
5220 Финансовый результат предыдущих лет
5220 Финансовый результат предыдущих лет
5210 Финансовый результат отчетного года
Раздел 6. Корреспонденции по доходам
6.1. Начисление доходов от необменных операций
326.
Признание дохода от финансирования на расходы государственного учреждения и другие мероприятия
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1083 Плановые назначения на принятие обязательств за счет других бюджетов
1086 Плановые назначения на принятие обязательств по операциям, связанным с поступлениями в республиканский бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их
1095 Плановые назначения на принятие обязательств по операциям, связанным с поступлениями в местный бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их
6010 Доходы от финансирования текущей деятельности
327.
Признание дохода от финансирования по трансфертам и целевым взносам Фонду социального медицинского страхования
1084 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
1093 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
6030 Доходы по трансфертам
1089 Плановые назначения на принятие обязательств по целевым взносам Фонду социального медицинского страхования
6087 Поступление целевых взносов

320.
Сатуға арналған қаржылық инвестицияның әділ құнының көбеюі
1120 Қысқа мерзімді қаржы инвестициялары
5113 Қаржылық инвестицияларын қайта бағалауға арналған резерв
321.
Қайта бағаланған активтер қатардан шығарылғанда резервтің сомасын қаржылық нәтижеге жабу
5111 Негізгі құралдарды қайта бағалауға арналған резерв
5112 Материалдық емес активтерді қайта бағалауға арналған резерв
5220 Алдыңғы жылдардың қаржылық нәтижесi
5.3. Қаржылық нәтиже
5.3.1. Ағымдағы кезеңнің кірістер мен шығыстар шоттарын жабу және есепті кезеңнің қаржылық нәтижесін анықтау
322.
Есеп беру кезеңінің соңында есептелген кірістердің ақырғы айналымымен есептен шығарылады
6000 Айырбас емес операциялардан алынатын кірістер
6100 Айырбас операциялардан алынатын кірістер
6200 Активтерді басқарудан алынатын кірістер
6300 Өзге де кірістер
5210 Есепті жылдың қаржылық нәтижесі
323.
Есеп беру кезеңінің соңында есептелген шығыстардың ақырғы айналымымен есептен шығарылады
5210 Есепті жылдың қаржылық нәтижесі
7000–7100 Операциялық шығыстар
7200 Бюджеттік төлемдер бойынша шығыстар
7300 Активтерді басқару бойынша шығыстар
7400 Өзге де шығыстар
324.
Қаржыландыруды қайтару шотын жабу
5210 Есепті жылдың қаржылық нәтижесі
6090 Қаржыландыруды бюджетке қайтару
325.
Есепті жылдың қаржылық нәтижесін өткен жылдың қаржылық нәтижесіне аудару
5210 Есепті жылдың қаржылық нәтижесі
5220 Өткен жылдардың қаржылық нәтижесі
5220 Өткен жылдардың қаржылық нәтижесі
5210 Есепті жылдың қаржылық нәтижесі
6-бөлім. Кірістер бойынша корреспонденциялар
6.1. Айырбас емес операциялардан алатын кірістерді есепке алу
326.
Мемлекеттік мекемелердің және өзге де шаралардың шығыстары үшін қаржыландыру бойынша кірістерді есепке алу
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1083 Басқа да бюджеттердің есебінен міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1086 Республикалық бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде түсетін түсімдерге және олардың жұмсалуына байланысты операциялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1095 Жергілікті бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде түсетін түсімдерге және олардың жұмсалуына байланысты операциялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
6010 Ағымдағы қызметті қаржыландырудан алынатын кірістер
327.
Трансферттер және Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына берілетін нысаналы жарналары бойынша қаржыландырулардан кірістерді тану
1084 Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1093 Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
6030 Трансферттер бойынша кірістер
1089 Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына нысаналы жарналар бойынша міндеттемелер қабылдауға жоспарлы тағайындаулар
6087 Нысаналы жарналар түсімі

336.
Признание доходов от управления активами
1270 Краткосрочная дебиторская задолженность по аренде
6220 Прочие доходы от управления активами
Одновременно осуществляется вторая запись на признание обязательств перед бюджетом на сумму начисленных доходов от управления активами
7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
6.4. Начисление прочих доходов
337.
Признание дохода от увеличения справедливой стоимости активов
1120 Краткосрочные финансовые инвестиции (учитываемые по справедливой стоимости)
2510 Инвестиционная недвижимость
2600 Биологические активы
6310 Доходы от изменения справедливой стоимости
338.
Признание дохода от реализации долгосрочных активов
1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
6320 Доходы от выбытия долгосрочных активов
Одновременно осуществляется вторая запись на признание обязательств перед бюджетом по полученным доходам от реализации долгосрочных активов
7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3131 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации активов
339.
Отражение положительной курсовой разницы
1050 Счет в иностранной валюте
1071 Аккредитивы
1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность перед поставщиками и подрядчиками
6340 Доходы от курсовой разницы
340.
Оприходование излишнего оборудования и строительных материалов, выявленных при инвентаризации
1310 Материалы 2320–2380 Основные средства
6360 Прочие доходы
341.
Признание дохода по зачислению сумм обеспечения заявки на участие в конкурсе по государственным закупкам
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
6360 Прочие доходы
Одновременно осуществляется вторая запись на признание обязательств перед бюджетом
7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
342.
Списание заключительными оборотами в последний рабочий день декабря начисленных доходов
6000 Доходы от необменных операций
6100 Доходы от обменных операций
6200 Доходы от управления активами
6300 Прочие доходы
5210 Финансовый результат отчетного года
Раздел 7. Корреспонденции счетов по расходам
7.1. Начисление текущих расходов государственного учреждения
343.
Начисление расходов и компенсационных выплат по оплате труда
7010 Расходы на оплату труда
3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда

336.
Активтерді басқарудан алынатын кірістерді есепке алу
1270 Жалдау бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
6220 Активтерді басқарудан алынатын өзге де кірістер
Активтерді басқарудан алынатын кірістер бойынша есептелген сомаға бюджет алдындағы міндеттемелерді есепке алуға бір уақытта екінші жазба жүргізіледі
7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3133 Өзге де операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
6.4. Өзге де кірістерді есепке алу
337.
Активтердің әділ құнының көбеюі бойынша кірістерді есепке алу
1120 Қысқа мерзiмдi қаржы инвестициялары (әдiл құны бойынша есептелетiн)
2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлiк
2600 Биологиялық активтер
6310 Әділ құнның өзгеруінен түсетін кірістер
338.
Ұзақ мерзімді активтерді сату бойынша кірістерді есепке алу
1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
6320 Активтердің шығуынан алынатын кірістер
Ұзақ мерзiмдi активтердi сатудан алынған кiрiстер бойынша бюджет алдындағы мiндеттемелердi есепке алуға бiр уақытта екiншi жазу берiледi
7120 Бюджетпен есеп айырысулар бойынша шығыстар
3131 Активтердi сатудан түсетiн кiрiс бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
339.
Жағымды бағамдық айырмашылықты көрсету
1050 Шетелдік валютадағы ақша қаражаты
1071 Аккредитивтер
1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
6340 Бағамдық айырмадан түсетін кірістер
340.
Түгендеу кезінде анықталған жабдықтар мен құрылыс материалдарының артығын кiрiске алу
1310 Материалдар
2310–2380 Негізгі құралдар
6360 Өзге де кірістер
341.
Мемлекеттік сатып алу бойынша конкурсқа қатысуға өтінімді қамтамасыз ету сомаларын есепке жатқызу кірісті тану
1280 Өзге де қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
6360 Өзге де кірістер
Бюджет алдындағы міндеттемелерді тануға бір мезгілде екінші жазба жүзеге асырылады
7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3133 Өзге де операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
342.
Желтоқсанның соңғы жұмыс күнi есептелген кірістердің ақырғы айналымымен есептен шығарылады
6000 Айырбас емес операциялардан алынатын кірістер
6100 Айырбас операциялардан алынатын кірістер
6200 Активтерді басқарудан алынатын кірістер
6300 Өзге де кірістер
5210 Есепті жылдың қаржылық нәтижесі
7-бөлім. Шығыстар бойынша шоттар корреспонденциясы
7.1. Мемлекеттік мекемелерде ағымдағы шығыстарды есепке алу
343.
Еңбекақы бойынша компенсациялық төлемдерді және шығыстарды есепке алу
7010 Еңбекақы төлеуге арналған шығыстар
3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек

357.
Начисление расходов по погашению основного долга по облигациям
7140 Прочие операционные расходы
3030 Прочие краткосрочные финансовые обязательства
7.2. Начисление расходов по бюджетным выплатам
358.
Списание трансферта на основании отчета нижестоящего бюджета
7210 Расходы по трансфертам
1211 Краткосрочная дебиторская задолженность по трансфертам физическим лицам
1212 Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым текущим трансфертам
1213 Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым трансфертам на развитие
359.
Списание трансфертов общего характера
7240 Расходы по трансфертам общего характера
1084 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
1093 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
360.
Признание расходов на выплату пенсий, пособий на основании отчета ГЦВП
7220 Расходы по выплатам пенсий и пособий
1216 Краткосрочная дебиторская задолженность по выплате пенсий и пособий
361.
Начислены расходы государственного учреждения по субсидиям физическим и юридическим лицам
7230 Расходы по субсидиям
3114 Краткосрочная кредиторская задолженность по субсидиям физическим лицам
3115 Краткосрочная кредиторская задолженность по субсидиям юридическим лицам
7.3. Начисление прочих расходов
362.
Отражение отрицательной курсовой разницы
7430 Расходы по курсовой разнице
1050 Счет в иностранной валюте
1071 Аккредитивы
1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
363.
Начисление расходов по обесценению активов
7440 Расходы от обесценения активов
2392 Резерв на обесценение основных средств
2522 Резерв на обесценение объектов инвестиционной недвижимости
2632 Резерв на обесценение биологических активов
2722 Резерв на обесценение нематериальных активов
1360 Резерв на обесценение запасов
7.4. Начисление и использование резервов
364.
Начисление резервов по сомнительной дебиторской задолженности
7452 Расходы по созданию резервов
1290 Резерв по сомнительной дебиторской задолженности
365.
Начисление резервов по отпускам работников
7010 Расходы по оплате труда
3246 Краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками по неиспользованным отпускам
366.
Начисление отпускных работникам при отсутствии резерва по отпускам
7010 Расходы по оплате труда
3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда

357.
Облигациялар бойынша негізгі борышты өтеу бойынша шығыстарды есептеу
7140 Өзге де операциялық шығыстар
3030 Өзге де қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелер
7.2. Бюджеттік төлемдер бойынша шығыстарды есептеу
358.
Төмен тұрған бюджет есеп беру негізінде трансферттерді есептен шығару
7210 Трансферттер бойынша шығыстар
1211 Жеке тұлғаларға трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1212 Ағымдағы нысаналы трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1213 Нысаналы даму трансферттері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
359.
Жалпы сипаттағы трансферттерді есептен шығару
7240 Жалпы сипаттағы трансферттер бойынша шығыстар
1084 Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1093 Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
360.
ЗТМО есеп беру негізінде зейнетақы, жәрдемақы үшін шығыстарды есепке алу
7220 Зейнетақы мен жәрдемақы төлеу бойынша шығыстар
1216 Зейнетақылар мен жәрдемақылар төлеуге трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
361.
Жеке және заңды тұлғаларға субсидиялар бойынша мемлекеттік мекеменің шығыстары есептелген
7230 Субсидиялар бойынша шығыстар
3114 Жеке тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
3115 Заңды тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
7.3. Өзге де шығыстарды есептеу
362.
Жағымсыз бағамдық айырмашылықты көрсету
7430 Бағамдық айырма бойынша шығыстар
1050 Шетелдік валютадағы ақша қаражаты
1071 Аккредитивтер
1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
363.
Активтердің құнсыздануы бойынша шығыстарды есептеу
7440 Активтердің құнсыздануынан түсетін шығыстар
2392 Негізгі құралдардың құнсыздануына резерв
2522 Инвестициялық жылжымайтын мүліктің құнсыздануына резерв
2632 Биологиялық активтердің құнсыздануына резерв
2722 Материалдық емес активтердің құнсыздануына резерв
1360 Қорлардың құнсыздануына резерв
7.4. Резертерді есептеу және қолдану
364.
Күмәнді дебиторлық берешектер бойынша резерв есептеу
7452 Резервтерді құру бойынша шығыстар
1290 Күмәнді дебиторлық берешектер бойынша резерв
365.
Қызметкерлерге демалыс бойынша резерв есептеу
7010 Еңбекақы төлеуге арналған шығыстар
3246 Пайдаланылмаған демалыс бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
366.
Еңбек демалысақысы бойынша резерв болмаған жағдайда қызметкерге демалысақы есептеу
7010 Еңбекақы төлеуге арналған шығыстар
3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек

7.5. Расходы по изменению справедливой стоимости
367.
Расходы по изменению справедливой стоимости активов
7410 Расходы от изменения справедливой стоимости
1120 Краткосрочные финансовые инвестиции (учитываемые по справедливой стоимости)
510 Инвестиционная недвижимость
2600 Биологические активы
7.6. Закрытие счетов расходов в конце отчетного периода
368.
Списание заключительными оборотами начисленных расходов в конце отчетного периода
5210 Финансовый результат отчетного года
7000–7100 Операционные расходы
7200 Расходы по бюджетным выплатам
7300 Расходы по управлению активами
7400 Прочие расходы
Раздел 8. Корреспонденции по счетам затрат на производство и другие цели
369.
Перенос сальдо незавершенного производства на счета производственного учета в начале отчетного периода
8010 Затраты на производство и другие цели
1320 Незавершенное производство
370.
Выдача со склада материалов на производство продукции
8011 Материалы
1310 Материалы
371.
Списание кормов на откорм животных
8011 Материалы
1319 Прочие материалы
372.
Возврат материалов, неиспользованных в производстве, на склад
1310 Материалы
8011 Материалы
373.
Начисление заработной платы производственному персоналу
8012 Оплата труда
3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
374.
Начисление социального налога от заработной платы, персонала занятого производством
8013 Отчисления от оплаты труда
3122 Краткосрочная кредиторская задолженность по социальному налогу
375.
Начисление прочих производственных затрат
8014 Накладные расходы
2391 Накопленная амортизация основных средств
2721 Накопленная амортизация нематериальных активов
3260 Краткосрочная кредиторская задолженность по аренде
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
376.
Выставление счета от поставщиков за заготовление и переработку сельскохозяйственной продукции
8014 Накладные расходы
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
377.
Оплата оказанных услуг по заготовлению и переработке
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
1010 Денежные средства в кассе
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1042 КСН платных услуг
378.
Обобщение производственных затрат
8010 Затраты на производство и другие цели
8011 Материалы
8012 Оплата труда
8013 Отчисления от оплаты труда
8014 Накладные расходы
379.
Выпуск готовой продукции из производства
1330 Готовая продукция
8010 Затраты на производство и другие цели

7.5. Әділ құнының өзгеруі бойынша шығыстар
367.
Активтердің әділ құнының өзгеруі бойынша шығыстар
7410 Әділ құнының өзгеруі бойынша шығыстар
1120 Қысқа мерзiмдi қаржы инвестициялары (әдiл құны бойынша есептелетiн)
2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлiк
2600 Биологиялық активтер
7.6. Есепті кезең соңында шығыс шоттарын жабу
368.
Есеп беру кезеңінің соңында есептелген шығыстардың ақырғы айналымымен есептен шығарылады
5210 Есепті жылдың қаржылық нәтижесі
7000–7100 Операциялық шығыстар
7200 Бюджеттік төлемдер бойынша шығыстар
7300 Активтерді басқару бойынша шығыстар
7400 Өзге де шығыстар
8-бөлім. Өндіріске және басқа мақсаттарға арналған шығындар шоттарына корреспонденциялар
369.
Есепті кезең басында аяқталмаған өндіріс қалдығы өндірістік есеп шотына аударылады
8010 Өндіріске және басқа мақсаттарға арналған шығындар
1320 Аяқталмаған өндіріс
370.
Өнiмдердi өндiруге арналған материалдарды қоймадан беру
8011 Материалдар
1310 Материалдар
371.
Жануарларды бордақылау үшін жемді есептен шығару
8011 Материалдар
1319 Өзге де материалдар
372.
Өндiрiсте пайдаланылмаған материалдарды қоймаға қайтару
1310 Материалдар
8011 Материалдар
373.
Өндіріспен айналысатын жұмысшыларға еңбекақы есептеу
8012 Еңбекақы
3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
374.
Өндіріспен айналысатын жұмысшылардың еңбекақысынан әлеуметтік салық есептеу
8013 Еңбекақыдан аударымдар
3122 Әлеуметтiк салық бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
375.
Өзге өндірістік шығындарды есептеу
8014 Үстеме шығыстар
2391 Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы
2721 Материалдық емес активтердің жинақталған амортизациясы
3260 Жалдау бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
376.
Ауылшаруашылық өнімдерін дайындау және қайта өңдеу үшін жеткізушілерден шот алынды
8014 Үстеме шығыстар
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
377.
Дайындау және қайта өңдеу көрсетілген қызмет көрсетулерге ақы
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1010 Кассадағы ақша қаражаты
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
378.
Өндірістік шығындарды жинақтау
8010 Өндіріске және басқа мақсаттарға арналған шығындар
8011 Материалдар
8012 Еңбекақы
8013 Еңбекақыдан аударымдар
8014 Үстеме шығыстар
379.
Өндірістен дайын өнімдердің шығарылуы
1330 Дайын өнім
8010 Өндіріске және басқа мақсаттарға арналған шығындар

380.
Перенос сальдо незавершенного производства в конце месяца для включения в баланс
1320 Незавершенное производство
8010 Затраты на производство и другие цели
381.
Списание себестоимости реализованной готовой продукции
7060 Расходы по запасам
1330 Готовая продукция
382.
Реализация услуг, оказанных производственными (учебными) мастерскими
1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
6110 Доходы от реализации товаров, работ и услуг
Раздел 9.Корреспонденции счетов по учету займов, связанных грантов и внутреннему кредитованию
9.1. Учет займов
9.1.1 Отражение операций по использованию средств, полученных по внешним займам
383.
На сумму плановых назначений администраторами бюджетных программ
1087 Плановые назначения на принятие обязательств за счет внешних займов и связанных грантов
5012 Финансирование капитальных вложений за счет внешних займов и связанных грантов
384.
По окончании финансового года использование выданных плановых назначений на принятие обязательств
5012 Финансирование капитальных вложений за счет внешних займов и связанных грантов
1087 Плановые назначения на принятие обязательств за счет внешних займов и связанных грантов
385.
Поступление средств на специальный счет внешнего займа администратора бюджетных программ
1062 Специальный счет внешнего займа
6071 Доходы от поступления внешнего займа
386.
Проведение расходов прямым платежом за счет средств внешнего займа администратором бюджетных программ
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
6071 Доходы от поступления внешнего займа
Одновременно начисление расходов по произведенным прямым платежам
7460 Прочие расходы
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
387.
Начисление расходов за оказанные услуги за счет средств внешнего займа
7000–7100 Операционные расходы
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность перед поставщиками и подрядчиками
Принятие акта выполненных ремонтных или строительных работ от подрядчика
2411 Незавершенное строительство
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность перед поставщиками и подрядчиками
388.
Прием в эксплуатацию вновь выстроенных зданий, сооружений и передаточных устройств или работ по реконструкции зданий и сооружений
2320–2380 Основные средства
2411 Незавершенное строительство
2413 Капитальный ремонт помещений, зданий, сооружений, передаточных устройств и прочих основных средств
2414 Капитальный ремонт дорог
389.
Поступление внешних займов в соответствующий бюджет от международных финансовых организаций
1046 КСН республиканского бюджета
1047 КСН местных бюджетов
3010 Краткосрочные внешние займы, полученные
4010 Долгосрочные внешние займы полученные

380.
Айдың соңында балансқа қосу үшін аяқталмаған өндіріс қалдығын аударады
1320 Аяқталмаған өндіріс
8010 Өндіріске және басқа мақсаттарға арналған шығындар
381.
Өткізілген дайын өнім өзіндік құны есептен шығарылды
7060 Қорлар бойынша шығыстар
1330 Дайын өнім
382.
Өндiрiстiк (оқу) шеберханаларының көрсеткен қызметтерін сату
1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
6110 Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алынатын кірістер
9-бөлім. Қарыздарды, байланысты гранттарды есепке алу және ішкі кредиттеу жөніндегі шоттардың хат-хабарлары
9.1. Қарыздарды есепке алу
9.1.1 Сыртқы қарыздар бойынша алынған қаражатты пайдалану жөніндегі операцияларды көрсету
383.
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері жоспарлы тағайындаулар сомасына
1087 Сыртқы қарыздардың және байланысты гранттардың есебінен міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
5012 Күрделі салымдарды сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебінен қаржыландыру
384.
Қаржы жылы аяқталғанда берілген жоспарлы тағайындауларды міндеттемелер қабылдауға пайдалану
5012 Күрделі салымдарды сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебінен қаржыландыру
1087 Сыртқы қарыздардың және байланысты гранттардың есебінен міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
385.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің сыртқы қарыз арнайы шотына қаражат түсуі
1062 Сыртқы қарыздың арнайы шоты
6071 Сыртқы қарыз түсімдерден түскен кірістер
386.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің сыртқы қарыз қаражаты есебінен тікелей төлеммен шығыстар жүргізуі
1280 Өзге де қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
6071 Сыртқы қарыз түсімдерінен түсетін кірістер
Жүргізілген тікелей төлемдер бойынша шығыстарды бір мезгілде есептеу
7460 Өзге де шығыстар
1280 Өзге де қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
387.
Сыртқы қарыз қаражаты есебінен көрсетілген қызметтер үшін шығыстарды есептеу
7000–7100 Операциялық шығыстар
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
Мердігерден орындалған жөндеу немесе құрылыс жұмыстарының актісін қабылдау
2411 Аяқталмаған құрылыс
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
388.
Қайтадан тұрғызылған ғимараттарды, құрылыстарды және беру құрылғыларын немесе ғимараттар мен үй–жайларды қайта құру жөнiндегi жұмыстарды пайдалануға қабылдау
2320–2380 Негізгі құралдар
2411 Аяқталмаған құрылыс
2413 Үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды, беру құрылғыларын және өзге де негізгі құралдарды күрделі жөндеу
2414 Жолдарды күрделі жөндеу
389.
Халықаралық қаржы ұйымдарынан тиісті бюджетке сыртқы қарыздардың түсуі
1046 Республикалық бюджеттің ҚБШ 1047 Жергілікті бюджеттердің ҚБШ
3010 Қысқа мерзімді алынған сыртқы қарыздар
4010 Ұзақ мерзімді алынған сыртқы қарыздар

9.1.2 Отражение операций по займам у Министерства финансов Республики Казахстан
390.
На сумму признания обязательств по внешним займам полученным
7460 Прочие расходы
3010 Краткосрочные внешние займы, полученные
4010 Долгосрочные внешние займы полученные
391.
На сумму отрицательной разницы между номинальной и справедливой стоимостью долгосрочного финансового обязательства при первоначальном признании по справедливой стоимости полученного долгосрочного займа
7482 Расходы, возникающие при первоначальном признании полученных займов
4060 Отрицательная разница между номинальной и справедливой стоимостью долгосрочного финансового обязательства
391-1.
На сумму положительной разницы между номинальной и справедливой стоимостью долгосрочного финансового обязательства при первоначальном признании по справедливой стоимости полученного долгосрочного займа
4050 Положительная разница между номинальной и справедливой стоимостью долгосрочного финансового обязательства
6382 Доходы от первоначального признания полученных займов
391-2.
Амортизация отрицательной разницы между номинальной и справедливой стоимостью долгосрочного финансового обязательства
4060 Отрицательная разница между номинальной и справедливой стоимостью долгосрочного финансового обязательства
6210 Доходы по вознаграждениям
391-3.
Амортизация положительной разницы между номинальной и справедливой стоимостью долгосрочного финансового обязательства
7310 Расходы по вознаграждениям
4050 Положительная разница между номинальной и справедливой стоимостью долгосрочного финансового обязательства
392.
Погашение внешних займов
3010 Краткосрочные внешние займы, полученные
4010 Долгосрочные внешние займы полученные
1080 Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета
1050 Счет в иностранной валюте
393.
Начислены расходы по вознаграждениям
7310 Расходы по вознаграждениям
3250 Краткосрочные вознаграждения к выплате
394.
Погашение вознаграждения по внешним займам
3250 Краткосрочные вознаграждения к выплате
1080 Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета
395.
Перечисление средств заимодателем
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
6071 Доходы от поступления внешнего займа
396.
Поступление средств программного внешнего займа, а также средств от размещения эмиссионных ценных бумаг на внешнем рынке ссудного капитала
1050 Счет в иностранной валюте
1046 КСН республиканского бюджета
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность

9.1.2 Қарыздар бойынша операциялардың Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігінде көрініс табуы
390.
Алынған сыртқы қарыздар бойынша міндеттемелерді мойындау сомасына
7460 Өзге де шығыстар
3010 Қысқа мерзімді алынған сыртқы қарыздар
4010 Ұзақ мерзімді алынған сыртқы қарыздар
391.
Алынған ұзақ мерзімді қарыздың әділ құны бойынша бастапқы тану кезінде ұзақ мерзімді қаржылық міндеттеменің номиналды және әділ құны арасындағы теріс айырма сомасына
7482 Алынған қарыздарды бастапқы тану кезінде туындайтын шығыстар
4060 Ұзақ мерзімді қаржылық міндеттеменің номиналды және әділ құны арасындағы теріс айырма
391-1.
Алынған ұзақ мерзімді қарыздың әділ құны бойынша бастапқы тану кезінде ұзақ мерзімді қаржылық міндеттеменің номиналды және әділ құны арасындағы оң айырма сомасына
4050 Ұзақ мерзімді қаржылық міндеттеменің номиналды және әділ құны арасындағы оң айырма
6382 Алынған заемдарды бастапқы танудан түсетін кірістер
391-2.
Ұзақ мерзімді қаржылық міндеттеменің номиналды және әділ құны арасындағы теріс айырманың амортизациясы
4060 Ұзақ мерзімді қаржылық міндеттеменің номиналды және әділ құны арасындағы теріс айырма
6210 Сыйақылар бойынша кірістер
391-3.
Ұзақ мерзімді қаржылық міндеттеменің номиналды және әділ құны арасындағы оң айырманың амортизациясы
7310 Сыйақылар бойынша шығыстар
4050 Ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелердің номиналдық және әділ құны арасындағы оң айырма
392.
Сыртқы қарыздарды өтеу
3010 Қысқа мерзімді алынған сыртқы қарыздар
4010 Ұзақ мерзімді алынған сыртқы қарыздар
1080 Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелерін қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1050 Шетелдік валютадағы шот
393.
Сыйақылар бойынша есептелген шығыстар
7310 Сыйақылар бойынша шығыстар
3250 Төленуге тиiстi қысқа мерзiмдi сыйақылар
394.
Сыртқы қарыздар бойынша сыйақыларды өтеу
3250 Төленуге тиiстi қысқа мерзiмдi сыйақылар
1080 Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекеменiң мiндеттемелерi бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес мiндеттемелерiн қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
395.
Қарыз берушінің қаражатты аударуы
1280 Өзге де қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
6071 Сыртқы қарыз түсімдерінен түсетін кірістер
396.
Бағдарламалық сыртқы қарыз қаражатының сондай-ақ несие капиталының сыртқы нарығында эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастырудан түсетін қаражаттын түсүі
1050 Шетелдік валютадағы шот 1046 Республикалық бюджеттің ҚБШ
1280 Өзге де қысқа мерзімді дебиторлық берешектер

397.
Поступление средств в бюджет от размещения внутренних ценных бумаг
1046 КСН республиканского бюджета
1047 КСН местных бюджетов
6072 Доходы от поступления внутреннего займа
398.
Признание задолженности на сумму отрицательной разницы между номинальной стоимостью ценных бумаг и фактической стоимостью их размещения
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
6072 Доходы от поступления внутреннего займа
Одновременно признание расходов
7481 Расходы от размещения ценных бумаг
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
399.
Признание дохода от положительной разницы между номинальной стоимостью ценных бумаг и фактической стоимостью их размещения
1046 КСН республиканского бюджета
6381 Доходы от размещения ценных
9.2. Учет связанных грантов
400.
На сумму плановых назначений на принятие обязательств администраторами бюджетных программ
1087 Плановые назначения на принятие обязательств за счет внешних займов и связанных грантов
5012 Финансирование капитальных вложений за счет внешних займов и связанных грантов
401.
По окончании финансового года использование выданных плановых назначений на принятие обязательств
5012 Финансирование капитальных вложений за счет внешних займов и связанных грантов
1087 Плановые назначения на принятие обязательств за счет внешних займов и связанных грантов
402.
Поступление средств на специальный счет связанного гранта администратора бюджетных программ
1061 Специальный счет связанного гранта
6060 Доходы по грантам
403.
Начисление расходов за оказанные услуги за счет средств внешних займов
7000–7100 Операционные расходы
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность перед поставщиками и подрядчиками
404.
Приобретение основных средств
2320–2380 Основные средства
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность перед поставщиками и подрядчиками
9.3. Учет по внутреннему кредитованию
405.
На сумму плановых назначений администратора бюджетных программ на цели внутреннего кредитования на возвратной основе
1080 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1090 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
6010 Доходы от финансирования текущей деятельности
406.
На сумму предоставленных кредитов
1110 Краткосрочные займы, предоставленные
2110 Долгосрочные займы предоставленные
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
Одновременно на сумму начисленной задолженности по расчетам с бюджетом
7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
4130 Долгосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом
Отражение справедливой стоимости при предоставлении долгосрочного кредита субъектам квазигосударственного сектора:
когда справедливая стоимость меньше номинальной
7483 Расходы от первоначального признания выданных займов
2150 Положительная разница между номинальной и справедливой стоимостью предоставленных займов
когда справедливая стоимость больше номинальной
2160 Отрицательная разница между номинальной и справедливой стоимостью предоставленных займов
6383 Доходы от первоначального признания выданных займов

397.
Ішкі бағалы қағаздарды орналастырудан бюджетке қаражаттың түсуі
1046 Республикалық бюджеттің ҚБШ
1047 Жергілікті бюджеттердің ҚБШ
6072 Ішкі қарыздар түсімдерінің кірістері
398.
Бағалы қағаздардың номинал құны мен олардың іс жүзіндегі орналастыру құны арасындағы оң айырмадан түсетін берешекті тану
1280 Өзге де қысқа мерзімді дебиторлық берешек
6072 Ішкі қарыздар түсімдерінің кірістері
Бір мезгілде шығыстарды тану
7481 Бағалы қағаздарды орналастырудан шығыстар
1280 Өзге де қысқа мерзімді дебиторлық берешек
399.
Бағалы қағаздардың номинал құны мен олардың іс жүзіндегі орналастыру құны арасындағы оң айырмадан түсетін кірісті тану
1046 Республикалық бюджеттің ҚБШ
6381 Бағалы қағаздарды орналастырудан түсетін кірістер
9.2. Байланысты гранттарды есепке алу
400.
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері жоспарлы тағайындаулар сомасына міндеттемелер қабылдау үшін
1087 Сыртқы қарыздардың және байланысты гранттардың есебінен міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
5012 Күрделі салымдарды сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебінен қаржыландыру
401.
Қаржы жылы аяқталғанда берілген жоспарлы тағайындауларды міндеттемелер қабылдауға пайдалану
5012 Күрделі салымдарды сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебінен қаржыландыру
1087 Сыртқы қарыздардың және байланысты гранттардың есебінен міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
402.
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісінде байланысты гранттар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шотына қаражаттың түсуі
1061 Байланысты гранттың арнайы шоты
6060 Гранттар бойынша кірістер
403.
Сыртқы қарыз қаражаты есебінен көрсетілген қызметтер үшін шығыстарды есептеу
7000–7100 Операциялық шығыстар
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
404.
Күрделі салымдар мақсаттары үшін бір уақытта қаржыландыру сомасына
6060 Гранттар бойынша кірістер
5011 Күрделі салымдарды бюджет қаражаты есебінен қаржыландыру
9.3. Ішкі кредиттеу бойынша есепке алу
405.
Қайтарымды негіздегі ішкі кредиттеу мақсаттарына арналған бюджеттік бағдарламалардың әкімшісінің жоспарлы тағайындауларының сомасына
1080 Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелерін қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1090 Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
6010 Ағымдағы қызметті қаржыландырудан алынатын кірістер
406.
Берілген кредиттер сомасына
1110 Қысқа мерзімді берілген қарыздар
2110 Ұзақ мерзімді берілген қарыздар
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
Бюджетпен есеп айырысу бойынша берешектің есептелген сомасына бір уақытта
7120 Бюджетпен есеп айырысулар бойынша шығыстар
3133 Өзге де операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
4130 Бюджет алдындағы ұзақ мерзімді кредиторлық берешек
Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне ұзақ мерзімді кредит беру кезінде әділ құнның көрсетілуі:
әділ құн номиналдыдан аз болғанда
7483 Берілген қарыздарды бастапқы танудан болатын шығыстар
2150 Берілген қарыздардың номиналды және әділ құны арасындағы оң айырма
әділ құн номиналдыдан көп болғанда
2160 Берілген қарыздардың номиналды және әділ құны арасындағы теріс айырма
6383 Берілген қарыздарды бастапқы танудан түсетін кірістер

406-1.
По состоянию на отчетную дату: начисление амортизации положительной разницы между номинальной и справедливой стоимостью предоставленных займов (справедливая стоимость меньше номинальной)
2150 Положительная разница между номинальной и справедливой стоимостью предоставленных займов
6210 Доходы по вознаграждениям
начисление амортизации отрицательной разницы между номинальной и справедливой стоимостью предоставленных займов (справедливая стоимость больше номинальной)
7310 Расходы по вознаграждениям
2160 Отрицательная разница между номинальной и справедливой стоимостью предоставленных займов
407.
Возврат средств, выделенных по внутреннему кредитованию в погашение задолженности перед бюджетом
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
4130 Долгосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом
1110 Краткосрочные займы, предоставленные
2110 Долгосрочные займы предоставленные
408.
Начисление вознаграждения по предоставленному кредиту
1250 Краткосрочные вознаграждения к получению
6210 Доходы по вознаграждениям
Одновременно осуществляется вторая запись на начисление обязательств перед бюджетом по полученному доходу по вознаграждениям
7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
409.
Поступление в бюджет полученного дохода по вознаграждениям
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
1250 Краткосрочные вознаграждения к получению
410.
Восстановление ранее выданных кредитов
1110 Краткосрочные займы, предоставленные
2110 Долгосрочные займы предоставленные
5240 Финансовый результат предыдущих лет по поступлениям в бюджет
411.
Возврат ранее выданных кредитов в соответствующий бюджет
1046 КСН республиканского бюджета
1047 КСН местных бюджетов
1110 Краткосрочные займы, предоставленные
2110 Долгосрочные займы предоставленные
412.
Погашение ранее выданных кредитов имуществом
2300 Основные средства
1110 Краткосрочные займы предоставленные
2110 Долгосрочные займы предоставленные
413.
Корректировка ранее начисленной задолженности перед бюджетом
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
4130 Долгосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом
5220 Финансовый результат предыдущих лет
414.
Погашение ранее выданных кредитов имуществом кредитору (уполномоченному органу)
2300 Основные средства
6360 Прочие доходы
415.
Списание ранее выданных кредитов, погашенных имуществом, уполномоченным органом, ведущим их учет
7460 Прочие расходы
1110 Краткосрочные займы предоставленные
2110 Долгосрочные займы предоставленные
Раздел 10. Корреспонденции счетов по учету активов и обязательств по договорам концессии (при строительстве концессионного актива концессионером)
10.1 Учет по договорам концессии по модели финансового обязательства
10.1.1 Отражение операций по признанию актива по договорам концессии при строительстве концессионером

406-1.
Есепті күнгі жағдай бойынша: берілген қарыздардың номиналды және әділ құны арасындағы оң айырманың амортизациясын есептеу (әділ құны номиналдыдаан аз)
2150 Берілген қарыздардың номиналды және әділ құны арасындағы оң айырма
6210 Сыйақылар бойынша кірістер
берілген қарыздардың номиналды және әділ құны арасындағы теріс айырманың амортизациясын есептеу (әділ құны номиналдыдан көп)
7310 Сыйақылар бойынша шығыстар
2160 Берілген қарыздардың номиналды және әділ құны арасындағы теріс айырма
407.
Бюджет алдындағы берешекті өтеуге iшкi кредиттеуге бөлiнген қаражатты қайтару
3133 Өзге де операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
4130 Бюджет алдындағы ұзақ мерзімді кредиторлық берешек
1110 Қысқа мерзiмдi берiлген қарыздар
2110 Ұзақ мерзiмдi берiлген қарыздар
408.
Берілген кредит бойынша сыйақы есептеу
1250 Алынуға тиiстi қысқа мерзiмдi сыйақылар
6210 Сыйақылар бойынша кірістер
Сыйақылар бойынша алынған кіріс бойынша бюджет алдындағы міндеттемелерді есептеуге бiр уақытта екiншi жазу жүзеге асырылады
7120 Бюджетпен есеп айырысулар бойынша шығыстар
3133 Өзге де операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
409.
Бюджетке сыйақылар бойынша кiрiстердiң түсуi
3133 Өзге де операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
1250 Алынуға тиiстi қысқа мерзiмдi сыйақылар
410.
Ерте берілген қарыздарды тиісті бюджеттін қалпына келтіру
1110 Қысқа мерзімді берілген қарыздар
2110 Ұзақ мерзімді берілген қарыздар
5240 Бюджетке түсетін түсімдер бойынша алдыңғы жылдардың қаржылық нәтижесі
411.
Ерте берілген қарыздарды тиісті бюджетке өшіру
1046 Республикалық бюджеттің ҚБШ
1047 Жергілікті бюджеттердің ҚБШ
1110 Қысқа мерзімді берілген қарыздар
2110 Ұзақ мерзімді берілген қарыздар
412.
Бұрын берілген кредиттерді мүлікпен өтеу
2300 Негізгі құралдар
1110 Қысқа мерзімді берілген қарыздар
2110 Ұзақ мерзімді берілген қарыздар
413.
Бюджет алдында бұрын есептелген берешекті түзету
3133 Өзге де операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
4130 Бюджет алдындағы ұзақ мерзiмдi кредиторлық берешек
5220 Өткен жылдардың қаржылық нәтижесі
414.
Кредиторға (уәкілетті органға) бұрын берілген кредиттерді мүлікпен өтеу
2300 Негізгі құралдар
6360 Өзге де кірістер
415.
Мүлікті есепке алуды жүргізетін уәкілетті органның бұрын берілген, өтелген кредиттерді есептен шығаруы
7460 Өзге де шығыстар
1110 Берілген қысқа мерзімді қарыздар
2110 Берілген ұзақ мерзімді қарыздар
10–бөлім. Концессиялық шарттар бойынша активтер мен міндеттемелерді есепке алу бойынша шоттардың корреспонденциялары (концессионердің концессиялық активтерді салуы кезінде)
10.1. Қаржылық міндеттемелер моделі жөніндегі концессиялық шарттар бойынша есепке алу
10.1.1. Концессионердің концессиялық активтерді салуы кезінде концессиялық шарттар бойынша есепке алу жөніндегі операцияларды көрсету

416.
На стоимость оказанных услуг концессионером по строительству концессионного актива
2410 Незавершенное строительство и капитальные вложения
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
4110 Долгосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
417.
На погашение обязательства
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
4110 Долгосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
418.
Оприходован завершенный строительством объект
2300 Основные средства
2410 Незавершенное строительство и капитальные вложения
10.1.2 Отражение операций по учету последующих затрат капитального характера по концессионным активам
419.
На стоимость оказанных услуг по затратам капитального характера по концессионным активам
2410 Незавершенное строительство и капитальные вложения
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
4110 Долгосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
420.
По акту выполненных работ по завершению затрат капитального характера по концессионным активам
2300 Основные средства
2410 Незавершенное строительство и капитальные вложения
421.
На погашение обязательства
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
4110 Долгосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
10.1.3 Отражение операций по полученному концессионному активу от концедента
422.
Приобретение актива
2300 Основные средства
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
4110 Долгосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
423.
Реклассификация переданного объекта основного средства в концессионный актив
2300 Основные средства (по договорам концессии)
2710 Нематериальные активы (по договорам концессии)
2300 Основные средства
2710 Нематериальные активы
424.
Перевод накопленной амортизации
2391 Накопленная амортизация основных средств
2390 Накопленная амортизация и обесценения основных средств (по договорам концессии)
425.
Начисление амортизации
7110 Расходы по амортизации долгосрочных активов
2390 Накопленная амортизация и обесценение основных средств (договорам концессии)

416.
Концессиялық активтерді салу бойынша концессионер көрсететін қызметтер құнына
2410 Аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар
3210 Жеткiзушiлерге және мердiгерлерге қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
4110 Өнім берушілерге және мердігерлерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек
417.
Міндеттемені өтеуге
3210 Жеткiзушiлерге және мердiгерлерге қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
4110 Өнім берушілерге және мердігерлерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
418.
Аяқталған құрылыс объектісін кіріске алу
2300 Негізгі құралдар
2410 Аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар
10.1.2 Концессиялық активтер бойынша күрделі сипаттағы кейінгі шығындарды есепке алу бойынша операцияларды көрсету
419.
Концессиялық активтер бойынша күрделі сипаттағы шығындар бойынша көрсетілген қызметтердің құнына
2410 Аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар
3210 Жеткiзушiлерге және мердiгерлерге қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
4110 Өнім берушілерге және мердігерлерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек
420.
Концессиялық активтер бойынша күрделі сипаттағы кейінгі шығындарды аяқтау жөнінде орындалған жұмыстар актісі бойынша
2300 Негізгі құралдар
2410 Аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар
421.
Міндеттемені өтеуге
3210 Жеткiзушiлерге және мердiгерлерге қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
4110 Өнім берушілерге және мердігерлерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
10.1.3 Конценденттен алынған концессиялық акт бойынша операцияларды көрсету
422.
Активті сатып алу
2300 Негізгі құралдар
3210 Өнім берушілер мен мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
4110 Өнім берушілерге және мердігерлерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек
423.
Берілген объектінің негізгі құралдарын концессиялық активке қайта сыныптау
2300 Негізгі құралдар (концессия шарттары бойынша)
2710 Материалдық емес активтер (концессия шарттары бойынша)
2300 Негізгі құралдар
2710 Материалдық емес активтер
424.
Жиналған амортизацияны аудару
2391 Негізгі құралдардың жиналған амортизациясы
2390 Жиналған амортизация және негізгі құралдардың құнсыздануы (концессия шарттары бойынша)
425.
Амортизацияны есептеу
7110 Ұзақ мерзімді активтердің амортизациясы бойынша шығыстар
2390 Жиналған амортизация және негізгі құралдардың құнсыздануы (концессия шарттары бойынша)

10.2 Учет по договорам концессии по модели предоставления права
10.2.1 Отражение операций по полученному от концессионера активу, приобретенного или построенного концессионером по договору концессии
426.
На стоимость оказанных услуг концессионером по строительству концессионного актива
2410 Незавершенное строительство и капитальные вложения
4310 Доходы будущих периодов
427.
Оприходование завершенного строительством объекта
2300 Основные средства
2410 Незавершенное строительство и капитальные вложения (по договорам концессии)
428.
Признание доходов отчетного периода
4310 Доходы будущих периодов
6220 Прочие доходы от управления активами
429.
Начисление амортизации основных средств по концессионным активам
7110 Расходы по амортизации долгосрочных активов
2390 Накопленная амортизация и обесценения основных средств (по договорам концессии)
10.3 Учет полученного концессионного актива от концессионера
10.3.1 (по модели финансового обязательства)
430.
Оприходование концедентом от концессионера завершенного строительством объекта
2300 Основные средства
2710 Нематериальные активы (по договорам концессии)
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
4110 Долгосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
431.
На погашение обязательства
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
4110 Долгосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
432.
Начисление амортизации
7110 Расходы по амортизации долгосрочных активов
2390 Накопленная амортизация и обесценение основных средств (договорам концессии)
Раздел 11. Корреспонденции счетов по проектам государственно-частного партнерства
11.1. Учет по проектам государственно–частного партнерства
433.
Поступление на бюджетный счет финансирования на расходы государственного учреждения по проектам государственно-частного партнерства
1088 Плановые назначения на принятие обязательств по проектам государственно-частного партнерства
1096 Плановые назначения на принятие обязательств по проектам государственно-частного партнерства
6086 Доходы от финансирования проектов государственно-частного партнерства
434.
Погашение обязательств по проектам государственно-частного партнерства
3040 Краткосрочные обязательства по проектам государственно-
частного партнерства 4040 Долгосрочные обязательств по проектам государственно-
частного партнерства
1088 Плановые назначения на принятие обязательств по проектам государственно-частного партнерства
1096 Плановые назначения на принятие обязательств по проектам государственно-частного партнерства

10.2 Құқықты беру моделі жөніндегі концессия шарттары бойынша есепке алу
10.2.1 Концессия шарты бойынша концессионер сатып алатын немесе құратын концессионерден алынған актив жөніндегі операцияларды көрсету
426.
Концессиялық активті құру бойынша концессионер көрсеткен қызметтердің құнына
2410 Аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар
4310 Болашақтағы кезеңдердің кірістері
427.
Аяқтаған құрылыс объектісін кіріске алу
2300 Негізгі құралдар
2410 Аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар (концессия шарттары бойынша)
428.
Есепті кезеңнің кірістерін тану
4310 Болашақтағы кезеңдердің кірістері
6220 Активтерді басқарудан алынатын өзге де кірістер
429.
Концессиялық активтер бойынша негізгі құралдардың амортизациясын есептеу
7110 Ұзақ мерзімді активтердің амортизациясы бойынша шығыстар
2390 Жиналған амортизация және негізгі құралдардың құнсыздануы (концессия шарттары бойынша)
10.3 Концессионерден алынған концессиялық активті есепке алу
10.3.1 (қаржы міндеттемесінің моделі бойынша)
430.
Концессионерден концеденттің құрылысы аяқталған объектіні кіріске алуы
2300 Негізгі құралдар
2710 Материалдық емес активтер (концессиялық шарттар бойынша)
3210 Өнім берушілер мен мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
4110 Өнім берушілерге және мердігерлерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек
431.
Міндеттемені өтеуге
3210 Өнім берушілер мен мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
4110 Өнім берушілерге және мердігерлерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
432.
Амортизацияны есептеу
7110 Ұзақ мерзімді активтердің амортизациясы бойынша шығыстар
2390 Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы мен құнсыздануы (концессиялық шарттар бойынша)
11–бөлім. Мемлекеттік-жекеше әріптестік жобалары бойынша шоттардың корреспонденциясы
11.1. Мемлекеттік-жекеше әріптестік жобалары бойынша есепке алу
433.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік мекеменің шығыстарына арналған қаржыландырудың бюджет шотына түсуі
1088 Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1096 Мемлекеттік- жекешелік әріптестік жобалары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
6086 Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын қаржыландырудан түсетін кірістер
434.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша міндеттемелерді өтеу
3040 Мемлекеттік- жекешелік әріптестік жобалары бойынша қысқа мерзімді міндеттемелер
4040 Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша ұзақ мерзімді міндеттемелер
1088 Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1096 Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар

435.
Оприходование основных средств по договорам государственно-частного партнерства
2300 Основные средства
3040 Краткосрочные обязательства по проектам государственно-частного партнерства
4040 Долгосрочные обязательства по проектам государственно-частного партнерства
436.
Начисление расходов по проектам государственно-частного партнерства
7330 Расходы по проектам государственно–частного партнерства
3040 Краткосрочные обязательства по проектам государственно-частного партнерства
4040 Долгосрочные обязательства по проектам государственно-частного партнерства
437.
Признание краткосрочной (текущей) части долгосрочной задолженности по проектам государственно-частного партнерства
4040 Долгосрочные обязательства по проектам государственно-частного партнерства
3040 Краткосрочные обязательства по проектам государственно-частного партнерства
438.
На сумму софинансирования по государственно-частному партнерству
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность,
2230 Прочая долгосрочная дебиторская задолженность
1096 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
439.
Одновременно на сумму начисленной задолженности по расчетам с бюджетом
7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям,
4130 Долгосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом
440.
Возврат средств частным партнером, выделенных по софинансированию в погашение задолженности перед бюджетом
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям,
4130 Долгосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность,
2230 Прочая долгосрочная дебиторская задолженность,
Раздел 12. Корреспонденция счетов по Фонду компенсации потерпевшим
12.1. Учет по Фонду компенсации потерпевшим
441.
Поступление денег на КСН Фонда компенсации потерпевшим
1048 КСН Фонда компенсации потерпевшим
6376 Доходы от поступлений в Фонд компенсации потерпевшим
442.
Отражение задолженности по компенсационным выплатам в разрезе получателей
7491 Расходы Фонда компенсации потерпевшим
3274 Кредиторская задолженность по выплатам из фондов
443.
Выплата со счета для погашения задолженности
3274 Кредиторская задолженность по выплатам из фондов
1048 КСН Фонда компенсации потерпевшим
Раздел 13. Корреспонденция счетов по Специальному государственному фонду
13.1. Учет по Специальному государственному фонду
447.
Поступление денег на КСН Специального государственного фонда
1076 КСН Специального государственного фонда
6373 Доходы от поступлений Специальный государственный фонд

435.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша негізгі құралдарды кіріске алу
2300 Негізгі құралдар
3040 Мемлекеттік- жекешелік әріптестік жобалары бойынша қысқа мерзімді міндеттемелер
4040 Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша ұзақ мерзімді міндеттемелер
436.
Мемлекеттік- жекешелік әріптестік жобалары бойынша шығыстарды есептеу
7330 Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша шығыстар
3040 Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша қысқа мерзімді міндеттемелер
4040 Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша ұзақ мерзімді міндеттемелер
437.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша ұзақ мерзімді берешектің қысқа мерзімді (ағымдағы) бөлігін тану
4040 Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша ұзақ мерзімді міндеттемелер
3040 Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша қысқа мерзімді міндеттемелер
438.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік бойынша қоса қаржыландыру сомасына
1280 Өзге де қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
2230 Өзге де ұзақ мерзімді деиторлық берешек
1096 Қаржыландырудың жеке жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға жоспарлы тағайындаулар
439.
Бір мезгілде бюджетпен есеп айырысу бойынша есептелген берешек сомасына
7120 Бюджетпен есеп айырысу бойынша шығыстар
3133 Өзге де операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек 4130 Бюджет алдындағы ұзақ мерзiмдi кредиторлық берешек
440.
Бюджет алдындағы берешекті өтеуге қоса қаржыландыру бойынша бөлінген жеке әріптестің қаражатын қайтаруы
3133 Өзге де операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек 4130 Бюджет алдындағы ұзақ мерзiмдi кредиторлық берешек
1280 Өзге де қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
2230 Өзге де ұзақ мерзімді дебиторлық берешектер
12–бөлім. Жәбірленушілерге өтемақы қоры бойынша шоттардың корреспонденциясы
12.1. Жәбірленушілерге өтемақы қоры бойынша есепке алу
441.
Жәбірленушілерге өтемақы қоры ҚБШ–ға ақшаның түсуі
1048 Жәбірленушілерге өтемақы қоры ҚБШ
6376 Жәбірленушілерге өтемақы қорына түсетін түсімдерден алынатын кірістер
442.
Берешекті өтемақы төлемдері бойынша алушылар бөлінісінде көрсету
7491 Жәбірленушілерге өтемақы қоры бойынша шығыстар
3274 Қорлардан төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешектер
443.
Берешекті өтеу үшін шоттан ақша төлеу
3274 Қорлардан төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешектер
1048 Жәбірленушілерге өтемақы қоры ҚБШ
13–бөлім. Арнаулы мемлекеттік қор бойынша шоттардың корреспонденциясы
13.1. Арнаулы мемлекеттік қор бойынша есеп
447.
Арнаулы мемлекеттік қордың ҚБШ-на ақша түсімі
1076 Арнаулы мемлекеттік қордың ҚБШ
6373 Арнаулы мемлекеттік қорға түсімдерден түсетін кірістер

448.
Поступление денег центрального уполномоченного органа на КСН Специального государственного фонда
1077 КСН Специального государственного фонда центрального уполномоченного органа
6374 Доходы от поступлений центрального уполномоченного органа в Специальный государственный фонд
449.
Поступление денег местного уполномоченного органа на КСН Специального государственного фонда
1078 КСН Специального государственного фонда местного уполномоченного органа
6375 Доходы от поступлений местного уполномоченного органа в Специальный государственный фонд
450.
Списание уполномоченным органом по возврату активов сумм, переданных в КСН Специального государственного фонда центрального уполномоченного органа, КСН Специального государственного фонда местного уполномоченного органа
7493 Расходы Специального государственного фонда
1076 КСН Специального государственного фонда
451.
Списание центральным уполномоченным органом сумм, переданных в КСН Специального государственного фонда местного уполномоченного органа
7494 Расходы Специального государственного фонда центрального уполномоченного органа
1077 КСН Специального государственного фонда центрального уполномоченного органа
452.
Поступление сумм экономии на КСН Специального государственного фонда, КСН Специального государственного фонда центрального уполномоченного органа
1076 КСН Специального государственного фонда
1077 КСН Специального государственного фонда центрального уполномоченного органа
7493 Расходы Специального государственного фонда
7494 Расходы Специального государственного фонда центрального уполномоченного органа
453.
Возврат сумм экономии на КСН Специального государственного фонда, КСН Специального государственного фонда центрального уполномоченного органа
6374 Доходы от поступлений центрального уполномоченного органа в Специальный государственный фонд
6375 Доходы от поступлений местного уполномоченного органа в Специальный государственный фонд
1077 КСН Специального государственного фонда центрального уполномоченного органа,
1078 КСН Специального государственного фонда местного уполномоченного органа
Раздел 14. Корреспонденция счетов по Фонду поддержки инфраструктуры образования
14.1. Учет по Фонду поддержки инфраструктуры образования
454.
Поступление денег на КСН Фонда поддержки инфраструктуры образования
1049 КСН Фонда поддержки инфраструктуры образования
6371 Доходы от поступлений в Фонд поддержки инфраструктуры образования
455.
Поступление денег на КСН фонда местного бюджета
1075 КСН местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования
6372 Доходы от поступлений Фонда поддержки инфраструктуры образования

448.
Орталық уәкілетті органының Арнаулы мемлекеттік қорының ҚБШ-на ақша түсімі
1077 Орталық уәкілетті органның Арнаулы мемлекеттік қорының ҚБШ
6374 Орталық уәкілетті органының арнаулы мемлекеттік қорға түсімдерінен түсетін кірістер
449.
Жергілікті уәкілетті органының Арнаулы мемлекеттік қорының ҚБШ-на ақша түсімі
1078 Жергілікті уәкілетті органның Арнаулы мемлекеттік қорының ҚБШ
6375 Жергілікті уәкілетті органының арнаулы мемлекеттік қорға түсімдерінен түсетін кірістер
450.
Активтерді қайтару жөніндегі уәкілетті орган орталық уәкілетті органның Арнаулы мемлекеттік қорының ҚБШ-на, жергілікті уәкілетті органының Арнаулы мемлекеттік қорының ҚБШ-на берілген сомаларды есептен шығару
7493 Арнаулы мемлекеттік қордың шығыстары
1076 Арнаулы мемлекеттік қордың ҚБШ
451.
Орталық уәкілетті орган жергілікті уәкілетті органының Арнаулы мемлекеттік қорының ҚБШ-на берілген сомаларды есептен шығару
7494 Орталық уәкілетті органның Арнаулы мемлекеттік қорының шығыстары
1077 Орталық уәкілетті органның Арнаулы мемлекеттік қорының ҚБШ
452.
Арнаулы мемлекеттік қорының ҚБШ-на, орталық уәкілетті органының Арнаулы мемлекеттік қорының ҚБШ-на үнемдеу сомаларының түсімі
1076 Арнаулы мемлекеттік қордың ҚБШ
1077 Орталық уәкілетті органның Арнаулы мемлекеттік қорының ҚБШ
7493 Арнаулы мемлекеттік қордың шығыстары
7494 Орталық уәкілетті органының Арнаулы мемлекеттік қорының шығыстары
453.
Арнаулы мемлекеттік қордың ҚБШ-на, орталық уәкілетті органының Арнаулы мемлекеттік қорының ҚБШ-на үнемдеу сомаларын қайтару
6374 Орталық уәкілетті органының арнаулы мемлекеттік қорға түсімдерінен түсетін кірістер
6575 Жергілікті уәкілетті органының арнаулы мемлекеттік қорға түсімдерінен түсетін кірістер
1077 Орталық уәкілетті органның Арнаулы мемлекеттік қорының ҚБШ
1078 Жергілікті уәкілетті органның Арнаулы мемлекеттік қорының ҚБШ
14–бөлім. Білім беру инфрақұрылымын қолдау қоры бойынша шоттардың корреспонденциясы
14.1. Білім беру инфрақұрылымын қолдау қоры бойынша есеп
454.
Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының ҚБШ–на ақша түсімі
1049 Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының ҚБШ
6371 Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорына түсімдерден түсетін кірістер
455.
Жергілікті бюджет қорының ҚБШ–на ақша түсімі
1075 Білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның ҚБШ
6372 Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының түсімдерінен түсетін кірістер

100.
Зачисление распределенной доли на счета государств-членов Евразийского Экономического Союза
3285 Краткосрочная кредиторская задолженность по распределяемым таможенным пошлинам перед государствами-членами Евразийского экономического союза
1074 Прочие денежные средства
Примечание:
Расшифровка аббревиатур:
КСН – контрольный счет наличности;
НДС – налог на добавленную стоимость.

100.
Бөлінген үлесті Еуразиялық Экономикалық Одаққа мүше-мемлекеттердің шоттарына есепке жатқызу
3285 Еуразиялық Экономикалық Одаққа мүше-мемлекеттер алдындағы бөлінетін кеден баждары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1074 Өзге де ақша қаражаты
Ескертпе:
Аббревиатураларды таратып жазу:
ҚБШ – қолма-қол ақшаны бақылау шоты;
ҚҚС –қосылған құн салығы.