Об утверждении перечня специфик экономической классификации расходов, в том числе видов расходов, по которым регистрация заключенных гражданско-правовых сделок является обязательной
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 20 мая 2025 года № 242.
В соответствии с пунктом 4 статьи 110 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Перечень специфик экономической классификации расходов, в том числе видов расходов, по которым регистрация заключенных гражданско-правовых сделок является обязательной.
2. Департаменту бюджетного законодательства Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

Шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшеліктерінің, оның ішінде жасалған азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу міндетті болып табылатын шығыстар түрлерінің тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 20 мамырдағы № 242 бұйрығы.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 110-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшеліктерінің, оның ішінде жасалған азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу міндетті болып табылатын шығыстар түрлерінің тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бюджет заңнамасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың көшірмесін қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;

2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
Утвержден приказом
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 мая 2025 года № 242
Примечание ИЗПИ!
Перечень предусматривается в редакции приказа Министра финансов РК от 04.06.2026 №365 (вводится в действие c 01.07.2026 и c 12.07.2026).
Перечень специфик экономической классификации расходов, в том числе видов расходов, по которым регистрация заключенных гражданско-правовых сделок является обязательной
Сноска. Перечень с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 03.03.2026 № 150 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Категория
Класс
Подкласс
Специфика
Название
Виды расходов, требующие обязательной регистрации гражданско- правовой сделки
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
1
Текущие затраты
1
Затраты на товары и услуги
120
Взносы работодателей

2) осы бұйрықтың ресми жарияланған кейін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 20 мамырдағы
№ 242 бұйрығымен
бекітілген
Шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшеліктерінің, оның ішінде жасалған азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу міндетті болып табылатын шығыстар түрлерінің тізбесі
Ескерту. Тізбеге өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 03.03.2026 № 150 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 04.06.2026 № 365 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) бұйрықтарымен.
Санаты
Сыныбы
Ішкi сыныбы
Ерекшелiгi
Атауы
Азаматтық-құқықтық мәмiленi мiндеттi тiркеудi талап ететiн шығыстардың түрлерi
Ескерту
1
2
3
4
5
6
7
1
Ағымдағы шығындар
1
Тауарлар мен қызметтерге шығындар
120
Жұмыс берушiлердiң жарналары

123
Взносы на обязательное страхование
На обязательное страхование гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств, на обязательное страхование гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами, на государственное обязательное личное страхование работников государственных учреждений, установленных действующими законодательными актами Республики Казахстан
Кроме гражданско-правовых сделок на поставку товаров (работ и услуг):
при перечислении сумм на счета в Национальном Банке Республики Казахстан для конвертации и последующего перечисления на счет Торгового представительства Республики Казахстан в Российской Федерации по программе "Формирование и реализация политики государства в сфере внутренней и внешней торговой политики, международной экономической интеграции, защиты прав потребителей, технического регулирования, стандартизации и обеспечения единства измерений, развития и продвижения несырьевого экспорта", администратором которой является Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан, на счета загранучреждений Республики Казахстан по бюджетным программам "Услуги по координации внешнеполитической деятельности", "Представление интересов Республики Казахстан в международных организациях, уставных и других органах Содружества Независимых Государств", администратором которых является Министерство иностранных дел Республики Казахстан.
Гражданско-правовые сделки государственных учреждений, заключенные на сумму, не превышающую стократного размера месячного расчетного показателя, не подлежат регистрации в органах государственного казначейства.
140
Приобретение запасов
141
Приобретение продуктов питания
Приобретение и хранение продуктов питания государственными учреждениями для собственного использования; специальное питание; питание животных; приобретение питания для спасателей профессиональных и добровольных аварийно-спасательных служб и формирований в период проведения спасательных и неотложных работ; оплата питания военнослужащих срочной службы, курсантов военных учебных заведений, учебных заведений правоохранительных органов, других военнослужащих в случаях, предусмотренных статьей 44 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих", а также осужденных, подозреваемых и обвиняемых в совершении преступлений; обеспечение продовольствием курсантов специальных (военных) учебных заведений, находящихся на казарменном положении и отдельные категории сотрудников специальных государственных органов в соответствии с Законом Республики Казахстан "О специальных государственных органах Республики Казахстан"; приобретение продуктов питания в школьных столовых в случае, если в штатной численности государственного учреждения предусмотрены повара. Если по штатной численности не предусмотрены повара, то услуги по организации питания для учащихся осуществляются по договору со сторонним юридическим лицом и данные затраты отражаются по специфике 159.
Кроме гражданско-правовых сделок на поставку товаров (работ и услуг):
при выплате компенсации в пределах стоимости питания детям и детям, оставшимся без попечения родителей, на время пребывания их в семьях родственников или отдельных граждан в дни каникул, в воскресные и праздничные дни, а также в период болезни;
при выплате денежной компенсации взамен питания студентам и учащимся из числа детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, учебных заведений начального, среднего и высшего профессионального образования при отсутствии горячего питания;
при питании учащихся школы-интерната для одаренных в спорте детей в период каникул и нахождения их на учебно-тренировочных сборах;
при выплате денежной компенсации донорам за осуществление дачи (донации) крови на безвозмездной основе взамен бесплатного питания, выдаваемого для восполнения энергетических затрат;
при перечислении сумм на счета в Национальном Банке Республики Казахстан для конвертации и последующего перечисления на счета загранучреждений Республики Казахстан по бюджетной программе "Проведение мероприятий по защите прав и интересов граждан Республики Казахстан", администратором которых является Министерство иностранных дел Республики Казахстан.
Гражданско-правовые сделки государственных учреждений, заключенные на сумму, не превышающую стократного размера месячного расчетного показателя, не подлежат регистрации в органах государственного казначейства.

123
Мiндеттi сақтандыру жарналары
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңдармен белгіленген көлік құралдары иелерінің міндетті азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру, тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру, мемлекеттік мекемелер қызметкерлерінің мемлекеттік міндетті жеке сақтандыру
Тауарларды (жұмыстар мен қызметтерді) жеткізуге арналған азаматтық-құқықтық мәмілелерден басқа: әкімшісі Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігі болып табылатын "Ішкі және сыртқы сауда саясатын қалыптастыру және іске асыру, халықаралық экономикалық интеграция, тұтынушылардың құқықтарын қорғау, техникалық реттеу, стандарттау және өлшем бірлігін қамтамасыз ету, шикізаттық емес экспортты дамыту және ілгерілету саласында мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру" бағдарламасы бойынша Қазақстан Республикасының Ресей Федерациясындағы Сауда өкілдігінің шоттарына, әкімшісі Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі болып табылатын "Сыртқы саяси қызметті үйлестіру жөніндегі қызметтер", "Халықаралық ұйымдарда, Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының жарғылық және басқа органдарында Қазақстан Республикасының мүдделерін білдіру" бюджеттік бағдарламалары бойынша Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелерінің шоттарына кейіннен аудару үшін және айырбастау үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің шоттарына соманы аудару кезінде.
Айлық есептік көрсеткіштің жүз еселенген мөлшерінен аспайтын сомаға жасалған мемлекеттік мекемелердің азаматтық-құқықтық мәмілелері мемлекеттік қазынашылық органдарында тіркелуге жатпайды.
140
Қорлар сатып алу
141
Азық-түлік өнiмдерiн сатып алу
Жеке пайдалану үшiн мемлекеттiк мекемелердiң азық-түлiк өнiмдерiн сатып алуы және сақтауы; арнайы тағам; жануарлардың тағамы; құтқару және шұғыл жұмыстарды жүргiзу кезеңінде кәсiби және ерiктi апаттан құтқару қызметтерiнiң және құрылымдардың құтқарушылары үшiн тағам сатып алу; мерзiмдi әскери қызметшiлердiң, әскери оқу орындары, құқық қорғау органдарының оқу орындары курсанттарының, "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 16 ақпандағы Заңының 44-бабында көзделген жағдайларда басқа әскери қызметшілердің, сондай-ақ сотталғандардың, қылмыс жасауда күдiктiлер мен айыпталушылардың тамақтануына ақы төлеу; казармалық жағдайдағы оқу орындарында арнаулы (әскери) қурсанттарды және "Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттiк органдары туралы" Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 13 ақпандағы Заңына сәйкес арнайы мемлекеттік органдардың қызметкерлерінің жекелеген санаттарын азық-түлікпен қамтамасыз ету; мемлекеттік мекеменің штат санында аспаздар көзделген жағдайда мектеп асханаларына тамақ өнімдерін сатып алу. Егер штат санында аспаздар көзделмеген болса, онда оқушылар үшін тамақтануды ұйымдастыру бойынша қызметтерді шарт бойынша басқа заңды тұлға жүзеге асырады және бұл шығындар 159-ерекшелiк бойынша көрсетiледi.
Тауарларды (жұмыстар мен қызметтерді) жеткізуге арналған азаматтық-құқықтық мәмілелерден басқа:
тамақ құнының шегiнде балаларға және ата-анасының қарауынсыз қалған балаларға демалыстарында, демалыс және мерекелiк күндерi туысқандарының немесе жекелеген Қазақстан Республикасы азаматтарының отбасыларында болған уақытында, сондай-ақ ауырған кезеңiнде өтемақы төлеу кезiнде;
ыстық тамақ болмаған кезде бастауыш, орта және жоғары кәсiби бiлiм беретiн оқу орындарының ата-анасының қарауынсыз қалған жетiм балалар қатарынан студенттер мен оқушыларға тамақ орнына ақшалай өтемақы төлеген кезде;
спортта дарынды балаларға арналған мектеп-интернат оқушыларының демалыс және олардың оқу-жаттығу жиындарында болғанда тамақтануы кезiнде;
энергетикалық шығындардың орнын толтыру үшiн берiлетiн тегiн тамақтандыру орнына өтеусiз негiзде қан тапсыруды (донацияны) жүзеге асыруы үшiн донорларға ақшалай төлемақы төлеу кезiнде;
әкімшісі Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі болып табылатын "Шетелде Қазақстан Республикасы азаматтарының құқықтары мен мүдделерін қорғау жөніндегі іс-шараларды өткізу" бюджеттік бағдарламасы бойынша Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелерінің шоттарына кейіннен аудару үшін және айырбастау үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің шоттарына соманы аудару кезінде.
Айлық есептік көрсеткіштің жүз еселенген мөлшерінен аспайтын сомаға жасалған мемлекеттік мекемелердің азаматтық-құқықтық мәмілелері мемлекеттік қазынашылық органдарында тіркелуге жатпайды.

142
Приобретение лекарственных средств и прочих изделий медицинского назначения
Приобретение лекарственных средств и перевязочных средств, медицинских инструментов и прочих изделий медицинского назначения одноразового и многоразового использования, приобретение крови, биопрепаратов, а также приобретение ветеринарных препаратов, атрибутов и изделий ветеринарного назначения
Выплаты денежной компенсации донору производится без заключения гражданско-правовой сделки.
При оплате расходов, связанных с приобретением аптечки, а также лекарственных средств и прочих изделий медицинского назначения для нужд государственного учреждения (лекарственные средства и перевязочные средства для пополнения аптечки) с использованием корпоративной платежной карточки, а также за наличные деньги регистрация гражданско-правовой сделки не требуется.
При перечислении сумм на счета в Национальном Банке Республики Казахстан для конвертации и последующего перечисления на счета загранучреждений Республики Казахстан по бюджетной программе "Проведение мероприятий по защите прав и интересов граждан Республики Казахстан", администратором которых является Министерство иностранных дел Республики Казахстан, регистрация гражданско-правовой сделки не требуется.
Гражданско-правовые сделки государственных учреждений, заключенные на сумму, не превышающую стократного размера месячного расчетного показателя, не подлежат регистрации в органах государственного казначейства.
143
Приобретение, пошив и ремонт предметов вещевого имущества и другого форменного и специального обмундирования
Затраты на приобретение, пошив и ремонт предметов вещевого имущества и другого форменного и специального обмундирования, предусмотренные законодательством Республики Казахстан, форменного и специального обмундирования.
При выплате денежной компенсации взамен приобретения вещевого имущества, форменного и специального обмундирования гражданско-правовые сделки на поставку товаров (работ и услуг) не заключаются.
Гражданско-правовые сделки государственных учреждений, заключенные на сумму, не превышающую стократного размера месячного расчетного показателя, не подлежат регистрации в органах государственного казначейства.
144
Приобретение топлива, горюче-смазочных материалов.
Затраты на приобретение топлива, горюче-смазочных материалов, включая затраты на приобретение, перевозку, погрузку, разгрузку и хранение топлива всех видов.
Кроме гражданско-правовых сделок на поставку товаров (работ и услуг):
при перечислении сумм на счета в Национальном Банке Республики Казахстан для конвертации и последующего перечисления на счета Торгового представительства Республики Казахстан в Российской Федерации по бюджетной программе "Формирование и реализация политики государства в сфере внутренней и внешней торговой политики, международной экономической интеграции, защиты прав потребителей, технического регулирования, стандартизации и обеспечения единства измерений, развития и продвижения несырьевого экспорта" администратором которой является Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан, на счета загранучреждений Республики Казахстан по бюджетным программам "Услуги по координации внешнеполитической деятельности", "Представление интересов Республики Казахстан в международных организациях, уставных и других органах Содружества Независимых Государств", "Проведение мероприятий по защите прав и интересов граждан Республики Казахстан за рубежом" администратором которых является Министерство иностранных дел Республики Казахстан;
на оплату расходов, связанных с оплатой стоимости горюче-смазочных материалов, при осуществлении перелетов военно-транспортной авиации Сил воздушной обороны Вооруженных сил, правоохранительных органов Республики Казахстан в служебные командировки в страны дальнего и ближнего зарубежья.
При оплате расходов, связанных с оплатой стоимости горюче-смазочных материалов, при осуществлении перелетов военно-транспортной авиации Сил воздушной обороны Вооруженных сил, правоохранительных органов Республики Казахстан в служебные командировки в страны дальнего и ближнего зарубежья, с использованием корпоративной платежной карточки регистрации гражданско-правовой сделки не требуется.

142
Дәрілік заттар және медициналық мақсаттағы өзге де бұйымдарды сатып алу
Дәрілік заттар мен байлап-таңу құралдары, дәрілік құралдар мен бiржолғы және бiрнеше рет пайдаланылатын медициналық мақсаттағы өзге де бұйымдарды сатып алу, қан, биопрепараттар сатып алу, сондай-ақ, ветеринарлық препараттар, атрибуттар мен ветеринарлық мақсаттағы заттарды сатып алу
Донорға ақшалай өтемақы төлеу азаматтық-құқықтық мәмiле жасамай жүргiзiледi.
Корпоративтiк төлем карточкасын пайдалана отырып, сондай-ақ қолма-қол ақшаға мемлекеттiк мекеменiң мұқтажына арналған дәрi қобдишаларын, сондай-ақ дәрілік заттарды және медициналық мақсаттағы өзге де бұйымдарды (дәрi қобдишасын толықтыруға арналған дәрілік заттар мен байлап-таңу құралдарын) сатып алумен байланысты шығыстарды төлеу кезiнде азаматтық-құқықтық мәмiлені тiркеу талап етілмейді.
Әкімшісі Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі болып табылатын "Шетелде Қазақстан Республикасы азаматтарының құқықтары мен мүдделерін қорғау жөніндегі іс-шараларды өткізу" бюджеттік бағдарламасы бойынша Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелерінің шоттарына кейіннен аудару үшін және айырбастау үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің шоттарына соманы аудару кезінде азаматтық-құқықтық мәмiлені тiркеу талап етілмейді.
Айлық есептік көрсеткіштің жүз еселенген мөлшерінен аспайтын сомаға жасалған мемлекеттік мекемелердің азаматтық-құқықтық мәмілелері мемлекеттік қазынашылық органдарында тіркелуге жатпайды.
143
Заттай мүлiктердi, басқа да киім нысанын және арнаулы киім-кешектер сатып алу, тiгу және жөндеу
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген заттай мүлiктердi, басқа да киім нысанын және арнаулы киім-кешектер сатып алу, тiгу және жөндеу
Заттай мүлiктердi, басқа да киім нысанын және арнаулы киім-кешектер сатып алу орнына ақшалай өтемақы төлеу кезiнде тауарларды (жұмыстарды және көрсетiлетiн қызметтердi) беруге азаматтық-құқықтық мәмiле жасалмайды.
Айлық есептік көрсеткіштің жүз еселенген мөлшерінен аспайтын сомаға жасалған мемлекеттік мекемелердің азаматтық-құқықтық мәмілелері мемлекеттік қазынашылық органдарында тіркелуге жатпайды.
144
Отын, жанар-жағар май материалдарын сатып алу
Отынның барлық түрлерін сатып алуға, тасымалдауға, тиеуге, түсiруге және сақтауға жұмсалатын шығындарды қосқанда отын, жанар-жағар май материалдарын сатып алуға шығындар
Тауарларды (жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді) жеткізуге азаматтық-құқықтық мәмілелерден басқа:
әкімшісі Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігі болып табылатын "Ішкі жəне сыртқы сауда саясаты, халықаралық экономикалық интеграция, тұтынушылардың құқықтарын қорғау, техникалық реттеу, стандарттау жəне өлшем бірлігін қамтамасыз ету, шикізаттық емес экспортты дамыту жəне ілгерілету саласында мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру" бюджеттік бағдарламасы бойынша Қазақстан Республикасының Ресей Федерациясындағы Сауда өкілдігінің шоттарына аудару, әкімшісі Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі болып табылатын "Сыртқы саяси қызметті үйлестіру жөніндегі көрсетілетін қызметтер", "Халықаралық ұйымдарда, Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының жарғылық және басқа органдарында Қазақстан Республикасының мүдделерін білдіру", "Шетелде Қазақстан Республикасы азаматтарының құқықтары мен мүдделерін қорғау жөніндегі іс-шараларды өткізу" бюджеттік бағдарламалары бойынша Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелерінің шоттарына кейіннен аудару үшін және айырбастау үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің шоттарына соманы аудару кезінде;
Қарулы Күштердің Әуе қорғанысы күштері әскери-көлік авиациясының ұшуларын жүзеге асыру кезінде жанар-жағар май құнын төлеуге байланысты шығындарды төлеген кезде, Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдарының алыс және жақын шетелдерге қызметтік іссапарларын төлеуге байланысты шығыстарды.
Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелерінің шоттарына кейіннен аудару үшін және айырбастау үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің шоттарына соманы аудару кезінде Қарулы Күштердің Әуе қорғанысы күштері әскери-көлік авиациясының ұшуларын жүзеге асыру кезінде жанар-жағар май құнын төлеуге байланысты шығындарды төлеген кезде, Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдарының алыс және жақын шетелдерге қызметтік іссапарларын төлеуге байланысты шығыстарды корпоративтік төлем карточкасын пайдалана отырып төлеу кезінде азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеу талап етілмейді.

При оплате расходов государственных учреждений, связанных с оплатой стоимости горюче-смазочных материалов для заправки специального автомобильного транспорта, осуществляющего ликвидацию очагов особо опасных болезней животных, включенных в перечень, утверждаемый в соответствии с подпунктом 4) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О ветеринарии", дезинфекцию транспортных средств на ветеринарных контрольных постах, по решению государственных органов, изъятие и уничтожение животных, больных особо опасными болезнями животных, а также при приобретении горюче-смазочных материалов, в целях уничтожения животных, больных особо опасными болезнями животных, с использованием корпоративной платежной карточки регистрация гражданско-правовой сделки не требуется.
Гражданско-правовые сделки государственных учреждений, заключенные на сумму, не превышающую стократного размера месячного расчетного показателя, не подлежат регистрации в органах государственного казначейства.
149
Приобретение прочих запасов
Затраты на приобретение материалов и других запасов, не предусмотренных по спецификам 141, 142, 143 и 144.
Также по данной специфике отражаются затраты на приобретение предметов и материалов военного назначения.
Кроме гражданско-правовых сделок на поставку товаров (работ и услуг):
при перечислении сумм на счета в Национальном Банке Республики Казахстан для конвертации и последующего перечисления на счет Торгового представительства Республики Казахстан в Российской Федерации по программе "Формирование и реализация политики государства в сфере внутренней и внешней торговой политики, международной экономической интеграции, защиты прав потребителей, технического регулирования, стандартизации и обеспечения единства измерений, развития и продвижения несырьевого экспорта" администратором которой является Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан, на счета загранучреждений Республики Казахстан по бюджетным программам "Услуги по координации внешнеполитической деятельности", "Представление интересов Республики Казахстан в международных организациях, уставных и других органах Содружества Независимых Государств", "Обеспечение специальной, инженерно-технической и физической защиты дипломатических представительств за рубежом", "Проведение мероприятий по защите прав и интересов граждан Республики Казахстан за рубежом" администратором которых является Министерство иностранных дел Республики Казахстан.
При оплате расходов государственных учреждений, реализующих государственную политику и осуществляющих контрольно-надзорные полномочия в области технического регулирования и метрологии, связанным с покупкой и испытанием образцов товаров для осуществления государственного надзора за их качеством и безопасностью в сфере их реализации, с использованием корпоративной платежной карточки регистрация гражданско-правовой сделки не требуется.
Гражданско-правовые сделки государственных учреждений, заключенные на сумму, не превышающую стократного размера месячного расчетного показателя, не подлежат регистрации в органах государственного казначейства.

"Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 4) тармақшасына сәйкес бекітілетін тізбеге енгізілген ерекше қауіпті мал ауруларының ошақтарын жоюды, ветеринарлық бақылау бекеттерінде көлік құралдарын дезинфекциялауды, мемлекеттік органдардың шешімі бойынша малдардың аса қауіпті жұқпалы ауруларымен ауырған малдарды алып қоюды және жоюды жүзеге асыратын арнайы автомобиль көліктеріне құю үшін жанар-жағар май құнын төлеуге байланысты мемлекеттік мекемелердің шығыстарын төлеу кезінде, сондай-ақ малдардың аса қауіпті жұқпалы аурулармен ауырған малдарды жою мақсатында корпоративтік төлем карточкасын пайдалана отырып, жанар-жағар май сатып алу кезінде азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеу талап етілмейді.
Айлық есептік көрсеткіштің жүз еселенген мөлшерінен аспайтын сомаға жасалған мемлекеттік мекемелердің азаматтық-құқықтық мәмілелері мемлекеттік қазынашылық органдарында тіркелуге жатпайды.
149
Өзге де қорларды сатып алу
141, 142, 143 және 144 ерекшеліктер бойынша көзделмеген материалдар мен басқа да қорларды сатып алуға арналған шығындар. Сондай-ақ осы ерекшелік бойынша әскери мақсаттағы заттар мен материалдар сатып алуға арналған шығындар көрсетіледі.
Тауарларды (жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді) беруге азаматтық-құқықтық мәмілелерден басқа: әкімшісі Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігі болып табылатын "Ішкі жəне сыртқы сауда саясаты, халықаралық экономикалық интеграция, тұтынушылардың құқықтарын қорғау, техникалық реттеу, стандарттау жəне өлшем бірлігін қамтамасыз ету, шикізаттық емес экспортты дамыту жəне ілгерілету саласында мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру" бюджеттік бағдарламасы бойынша Қазақстан Республикасының Ресей Федерациясындағы Сауда өкілдігінің шоттарына, әкімшісі Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі болып табылатын "Сыртқы саяси қызметті үйлестіру жөніндегі көрсетілетін қызметтер", "Халықаралық ұйымдарда, Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының жарғылық және басқа органдарында Қазақстан Республикасының мүдделерін білдіру", "Шетелдегі дипломатиялық өкілдіктердің арнайы, инженерлік-техникалық және нақты қорғалуын қамтамасыз ету", "Шетелде Қазақстан Республикасы азаматтарының құқықтары мен мүдделерін қорғау жөніндегі іс-шараларды өткізу" бюджеттік бағдарламалары бойынша Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелерінің шоттарына кейіннен аудару үшін және айырбастау үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің шоттарына соманы аудару кезінде.
Мемлекеттік саясатты іске асыратын және техникалық реттеу мен метрология саласында бақылау-қадағалау өкілеттіктерін жүзеге асыратын мемлекеттік мекемелердің оларды іске асыру саласында олардың сапасы мен қауіпсіздігін мемлекеттік қадағалауды жүзеге асыруға арналған тауарлар үлгілерін сатып алумен және сынақтан өткізумен байланысты шығыстарын корпоративтік төлем карточкасын пайдалана отырып, төлеу кезінде азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеу талап етілмейді.
Айлық есептік көрсеткіштің жүз еселенген мөлшерінен аспайтын сомаға жасалған мемлекеттік мекемелердің азаматтық-құқықтық мәмілелері мемлекеттік қазынашылық органдарында тіркелуге жатпайды.

150
Приобретение услуг и работ
152
Оплата услуг связи
Абонентная плата за телефоны;
междугородние переговоры;
сотовая связь;
почтово-телеграфные затраты;
правительственная связь;
факс;
электронная почта;
спец связь;
спутниковая связь;
телетайп;
радио;
и другие виды связи.
Кроме гражданско-правовых сделок на поставку товаров (работ и услуг):
при перечислении сумм на счета в Национальном Банке Республики Казахстан для конвертации и последующего перечисления на счета Торгового представительства Республики Казахстан в Российской Федерации по бюджетной программе "Формирование и реализация политики государства в сфере внутренней и внешней торговой политики, международной экономической интеграции, защиты прав потребителей, технического регулирования, стандартизации и обеспечения единства измерений, развития и продвижения несырьевого экспорта" администратором которой является Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан, на счета загранучреждений Республики Казахстан по бюджетным программам "Услуги по координации внешнеполитической деятельности", "Представление интересов Республики Казахстан в международных организациях, уставных и других органах Содружества Независимых Государств" администратором которых является Министерство иностранных дел Республики Казахстан.
153
Оплата транспортных услуг
Аренда транспорта; оплата за перевозку оборудования, материалов, специального контингента, вооружения, военной техники, призывников и прочие перевозки
Кроме гражданско-правовых сделок на поставку товаров (работ и услуг):
при перечислении сумм на счета в Национальном Банке Республики Казахстан для конвертации и последующего перечисления на счета Торгового представительства Республики Казахстан в Российской Федерации по бюджетной программе "Формирование и реализация политики государства в сфере внутренней и внешней торговой политики, международной экономической интеграции, защиты прав потребителей, технического регулирования, стандартизации и обеспечения единства измерений, развития и продвижения несырьевого экспорта" администратором которой является Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан, на счета загранучреждений Республики Казахстан по бюджетным программам "Услуги по координации внешнеполитической деятельности", "Представление интересов Республики Казахстан в международных организациях, уставных и других органах Содружества Независимых Государств", "Заграничные командировки", "Проведение мероприятий по защите прав и интересов граждан Республики Казахстан за рубежом" администратором которых является Министерство иностранных дел Республики Казахстан.
Гражданско-правовые сделки государственных учреждений, заключенные на сумму, не превышающую стократного размера месячного расчетного показателя, не подлежат регистрации в органах государственного казначейства.

150
Қызметтер мен жұмыстарды сатып алу
152
Байланыс қызметтеріне ақы төлеу
Телефондар үшін абоненттік төлем;
қалааралық сөйлесу;
ұялы байланыс;
пошта шығыстары;
үкiметтiк байланыс;
факс;
электрондық пошта;
арнайы байланыс;
спутниктiк байланыс;
телетайп;
радио;
және байланыстың басқа да түрлері үшiн.
Тауарларды (жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді) беруге азаматтық-құқықтық мәмілелерден басқа:
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігі әкімшісі болып табылатын "Ішкі жəне сыртқы сауда саясаты, халықаралық экономикалық интеграция, тұтынушылардың құқықтарын қорғау, техникалық реттеу, стандарттау жəне өлшем бірлігін қамтамасыз ету, шикізаттық емес экспортты дамыту жəне ілгерілету саласында мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру" бюджеттік бағдарламасы бойынша Қазақстан Республикасының Ресей Федерациясындағы Сауда өкілдігінің шоттарына, Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі әкімшісі болып табылатын "Сыртқы саяси қызметті үйлестіру жөніндегі көрсетілетін қызметтер", "Халықаралық ұйымдарда, Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының жарғылық және басқа органдарында Қазақстан Республикасының мүдделерін білдіру" бюджеттік бағдарламалары бойынша Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелерінің шоттарына кейіннен аудару үшін және айырбастау үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің шоттарына соманы аудару кезінде.
153
Көлiктiк қызмет көрсетулерге ақы төлеу
Көлiктi жалдау; жабдықтарды, материалдарды, арнайы контингенттi, қару-жарақ, әскери техниканы, әскерге шақырылғандарды тасымалдауға ақы төлеу және өзге де тасымалдар
Тауарларды (жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді) беруге азаматтық-құқықтық мәмілелерден басқа:
әкімшісі Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігі болып табылатын "Ішкі және сыртқы сауда саясатын қалыптастыру және іске асыру, халықаралық экономикалық интеграция, тұтынушылардың құқықтарын қорғау, техникалық реттеу, стандарттау және өлшем бірлігін қамтамасыз ету, шикізаттық емес экспортты дамыту және ілгерілету саласында мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру" бюджеттік бағдарламасы бойынша Қазақстан Республикасының Ресей Федерациясындағы Сауда өкілдігінің шоттарына, Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелерінің шоттарына айырбастау және кейіннен аудару үшін әкімшісі Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі болып табылатын "Сыртқы саяси қызметті үйлестіру жөніндегі қызметтер", "Халықаралық ұйымдарда, Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының жарғылық және басқа органдарында Қазақстан Республикасының мүдделерін білдіру", "Шетелдік іссапарлар", "Шетелде Қазақстан Республикасы азаматтарының құқықтары мен мүдделерін қорғау жөніндегі іс-шараларды өткізу" бюджеттік бағдарламалары бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің шоттарына соманы аудару кезінде.
Айлық есептік көрсеткіштің жүз еселенген мөлшерінен аспайтын сомаға жасалған мемлекеттік мекемелердің азаматтық-құқықтық мәмілелері мемлекеттік қазынашылық органдарында тіркелуге жатпайды.

154
Оплата услуг по исследованиям
Затраты на оплату исследований (в том числе социологические, аналитические и научные исследования)
Кроме гражданско-правовых сделок на поставку товаров (работ и услуг):
при перечислении сумм по заключенному Соглашению о софинансировании между Структурой организации объединенных наций по вопросам гендерного равенства и расширения прав и возможностей женщин и Министерством национальной экономики Республики Казахстан по подпрограмме "За счет софинансирования гранта из республиканского бюджета" бюджетной программы "Обеспечение реализации исследований проектов, осуществляемых совместно с международными организациями" администратором которой является Министерство национальной экономики Республики Казахстан.
Гражданско-правовые сделки государственных учреждений, заключенные на сумму, не превышающую стократного размера месячного расчетного показателя, не подлежат регистрации в органах государственного казначейства.
155
Оплата услуг в рамках государственного социального заказа
Оплата услуг в рамках государственного социального заказа, оказываемых неправительственными организациями по социальным программам и проектам
156
Оплата консалтинговых услуг
Затраты на оплату консалтинговых услуг по определению и оценке проблем, возможностей, возникающих в процессе деятельности государственного органа либо по детальному анализу ситуации; по разработке эффективных рекомендаций по коррекции дальнейших действий для повышения финансовой и управленческой эффективности работы (в рамках следующих основных видов услуг: управленческий консалтинг, административно - кадровый консалтинг, финансовый консалтинг, IT-консалтинг, юридический консалтинг, специализированный консалтинг, консалтинг в области обороны, технические консалтинговые услуги)
Кроме гражданско-правовых сделок на поставку товаров (работ и услуг):
при перечислении сумм на счета загранучреждений Республики Казахстан по бюджетной программе "Проведение текущих мероприятий за счет резерва Правительства Республики Казахстан на неотложные затраты" администратором которой является Министерство иностранных дел Республики Казахстан.
157
Оплата услуг на проведение форумов, семинаров, конференций и на имиджевые мероприятия
Оплата услуг на проведение форумов, семинаров, конференций и на имиджевые мероприятия, связанные с повышением имиджа государственного органа, например, подготовка брошюр и (или) видеороликов
Кроме гражданско-правовых сделок на поставку товаров (работ, услуг):
при перечислении сумма на счета в Национальном Банке Республики Казахстан для конвертации и последующего перечисления на счета загранучреждений Республики Казахстан по бюджетным программам "Услуги по координации внешнеполитической деятельности", "Представительские затраты", "Обеспечение реализации информационно-имиджевой политики" администратором которых является Министерство иностранных дел Республики Казахстан.
Гражданско-правовые сделки государственных учреждений, заключенные на сумму, не превышающую стократного размера месячного расчетного показателя, не подлежат регистрации в органах государственного казначейства.

154
Зерттеулер бойынша қызметтерге ақы төлеу
Зерттеулерді (оның ішінде социологиялық, талдамалық және ғылыми зерттеулер) төлеуге шығындар
Тауарларды (жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді) жеткізу арналған азаматтық-құқықтық мәмілелерден басқа:
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі әкімшісі болып табылатын "Халықаралық ұйымдармен бірлесіп жүзеге асырылатын жобаларды зерттеулердің іске асырылуын қамтамасыз ету" бюджеттік бағдарламасының "Республикалық бюджеттен грантты бірлесіп қаржыландыру есебінен" кіші бағдарламасы бойынша Біріккен Ұлттар Ұйымының Гендерлік теңдік және әйелдердің құқықтары мен мүмкіндіктерін кеңейту мәселелері жөніндегі құрылымы мен Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі арасында жасалған Бірлесіп қаржыландыру туралы келісім бойынша сомаларды аудару кезінде.
Айлық есептік көрсеткіштің жүз еселенген мөлшерінен аспайтын сомаға жасалған мемлекеттік мекемелердің азаматтық-құқықтық мәмілелері мемлекеттік қазынашылық органдарында тіркелуге жатпайды.
155
Мемлекеттiк әлеуметтiк тапсырыс шеңберiнде қызметтерге ақы төлеу
Әлеуметтiк бағдарламалар мен жобалар бойынша үкiметтiк емес ұйымдар көрсететiн мемлекеттiк әлеуметтiк тапсырыс шеңберiндегi қызметтерге ақы төлеу
156
Консалтингтік қызметтерге ақы төлеу
Мемлекеттік орган қызметі процесінде туындайтын проблемаларды, мүмкіндіктерді айқындау және бағалау жөніндегі не ахуалды егжей-тегжейлі талдау; жұмыстың қаржылық және басқарушылық тиімділігін (мынадай негізгі қызмет түрлері шеңберінде: басқару консалтингі, әкімшілік-кадрлық консалтинг, қаржылық консалтинг, ІТ-консалтинг, заң консалтингі, мамандандырылған консалтинг, қорғаныс саласындағы консалтинг, техникалық консалтингтік қызметтер) арттыру үшін одан әрі іс-қимылды түзеу бойынша тиімді ұсынымдар әзірлеу бойынша консалтингтік қызметтерге ақы төлеуге арналған шығындар
Тауарларды (жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердi) беруге азаматтық-құқықтық мәмiлелерден басқа:
әкiмшiсi Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі болып табылатын "Қазақстан Республикасы Үкіметінің шұғыл шығындарға арналған резервінің есебінен ағымды іс-шаралар өткізу" бюджеттік бағдарламасы бойынша Қазақстан Республикасының шетелдегi мекемелерінің шоттарына соманы аудару кезiнде.
157
Форумдар, семинарлар, конференциялар өткізуге және имидждік іс-шараларға арналған қызметтерге ақы төлеу
Форумдар, семинарлар, конференциялар өткізуге және мемлекеттік органның имиджін арттыруға байланысты имидждік іс-шараларға арналған, қызметтерге ақы төлеу, мысалы, брошюралар және (немесе) бейнероликтер дайындау
Тауарларды (жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді) беруге арналған азаматтық-құқықтық мәмілелерден басқа:
айырбастау және кейіннен әкімшісі Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі болып табылатын "Сыртқы саяси қызметті үйлестіру жөніндегі көрсетілетін қызметтер", "Өкілдік шығындар", "Ақпараттық-имидждік саясаттың іске асырылуын қамтамасыз ету" бюджеттік бағдарламалары бойынша Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелерінің шоттарына аудару үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық банкіндегі шоттарға соманы аудару кезінде.
Айлық есептік көрсеткіштің жүз еселенген мөлшерінен аспайтын сомаға жасалған мемлекеттік мекемелердің азаматтық-құқықтық мәмілелері мемлекеттік қазынашылық органдарында тіркелуге жатпайды.

158
Оплата работ и услуг в сфере информатизации
Затраты на работы и услуги, определенные уполномоченным органом в сфере информатизации в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 16 марта 2016 года № 274 "Об утверждении Инструкции по составлению, представлению и рассмотрению расчета расходов на государственные закупки товаров, работ, услуг в сфере информатизации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13631).
Кроме гражданско-правовых сделок на поставку товаров (работ, услуг):
при перечислении сумм на счета в Национальном Банке Республики Казахстан для конвертации и последующего перечисления на счета загранучреждений Республики Казахстан по бюджетной программе "Услуги по координации внешнеполитической деятельности" администратором которой является Министерство иностранных дел Республики Казахстан.
Гражданско-правовые сделки государственных учреждений, заключенные на сумму, не превышающую стократного размера месячного расчетного показателя, не подлежат регистрации в органах государственного казначейства.
159
Оплата прочих услуг и работ
Оплата услуг, работ, оказываемых юридическими и физическими лицами, не отражаемых в спецификах 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157 и 158, в том числе: услуги по содержанию, обслуживанию зданий, помещений, оборудования, транспортных и других основных средств; текущий ремонт зданий, помещений, системы теплоснабжения, водоснабжения и канализации, находящихся в республиканской или коммунальной собственности, а также текущий ремонт оборудования, транспортных и других основных средств.
Приобретение товаров, материалов необходимых для обслуживания и содержания зданий, помещений, транспортных и других основных средств и их текущим ремонтом отражаются по специфике 149 "Приобретение прочих запасов", за исключением случаев, когда в стоимость услуг, работ, оказываемых юридическими и физическими лицами, входит приобретение товаров, материалов. В данных случаях приобретение товаров, материалов осуществляется по специфике 159 "Оплата прочих услуг и работ".
По данной специфике отражается плата за аренду помещений, зданий.
Затраты на содержание арендуемого помещения, здания, коммунальные услуги, затраты на электроэнергию, отопление классифицируются по соответствующим спецификам.
По данной специфике отражается оплата услуг оценщиков.
По данной специфике также осуществляется перечисление удержаний, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, с сумм, подлежащих оплате физическим лицам, за оказанные ими услуги и работы.
Кроме гражданско-правовых сделок на поставку товаров (работ и услуг):
при оплате банковских услуг;
при перечислении сумм на счета в Национальном Банке Республики Казахстан для конвертации и последующего перечисления на счета Торгового представительства Республики Казахстан в Российской Федерации по бюджетной программе "Формирование и реализация политики государства в сфере внутренней и внешней торговой политики, международной экономической интеграции, защиты прав потребителей, технического регулирования, стандартизации и обеспечения единства измерений, развития и продвижения несырьевого экспорта" администратором которой является Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан на счета Организации экономического сотрудничества и развития (далее – ОЭСР), при перечислении сумм по заключенным Соглашениям между Правительством Республики Казахстан и ОЭСР по подпрограммам "Методологическое обеспечение в сфере дошкольного образования", "Методологическое обеспечение в сфере среднего образования" бюджетных программ "Методологическое обеспечение в сфере дошкольного образования", "Обеспечение доступности качественного школьного образования" администратором которых является Министерство просвещения Республики Казахстан, по подпрограмме "Методологическое обеспечение в сфере высшего и послевузовского образования" бюджетной программы "Обеспечение кадрами с высшим и послевузовским образованием" администратором которой является Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан, по бюджетным программам "Участие Казахстана в инициативах и инструментах Организации экономического сотрудничества и развития в рамках сотрудничества Казахстана с Организацией экономического сотрудничества и развития", "Обеспечение реализации страновой программы по укреплению сотрудничества между Казахстаном и Организацией экономического сотрудничества и развития", "Проведение исследования социально-экономического положения Республики Казахстан в рамках сотрудничества между Республикой Казахстан и Организацией экономического сотрудничества и развития" администратором которых является Министерство национальной экономики Республики Казахстан, по бюджетной программе "Обеспечение проведения исследований социально-экономического положения Республики Казахстан в рамках сотрудничества между Республикой Казахстан и Организацией экономического сотрудничества и развития" администраторами которой являются Министерство национальной экономики Республики Казахстан, Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, Министерство транспорта Республики Казахстан, Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан, Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан, Министерство иностранных дел Республики Казахстан, Министерство финансов Республики Казахстан, Министерство энергетики Республики Казахстан, Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан, Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан, Агентство Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционная служба), Агентство по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, Агентство по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан, по бюджетной программе "Обеспечение реализации страновой программы по укреплению сотрудничества между Казахстаном и Организацией экономического сотрудничества и развития" администраторами которой являются Министерство здравоохранения Республики Казахстан, Министерство энергетики Республики Казахстан, при перечислении сумм по заключенному Соглашению о софинансировании между Национальным центром по правам человека и Программой Развития Организации Объединенных Наций в Республике Казахстан по подпрограммам "За счет софинансирования гранта из республиканского бюджета" и "За счет гранта" бюджетной программы "Усиление эффективности национальных правозащитных механизмов в Казахстане" администратором которой является Национальный центр по правам человека, при перечислении сумм по заключенному Соглашению о финансировании между Программой Развития Организации Объединенных Наций в Республике Казахстан и Комитетом лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан по подпрограммам "За счет софинансирования гранта из республиканского бюджета" и "За счет гранта" бюджетной программы "Создание условий для реинтродукции туранского тигра и оказание содействия в сохранении природных и историко-культурных объектов горного массива Улытау" администратором которой является Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан, при перечислении сумм по подпрограмме "За счет софинансирования гранта из республиканского бюджета" бюджетной программы "Обеспечение реализации проектов, осуществляемых совместно с международными организациями" администратором которой является Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, по подпрограммам "За счет софинансирования гранта из республиканского бюджета" и "За счет гранта" бюджетной программы "Институциональная поддержка регионального хаба в сфере государственной службы" администратором которой является Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы, по подпрограммам "За счет софинансирования гранта из республиканского бюджета" и "За счет гранта" бюджетной программы "Проведение мультииндикаторного кластерного обследования для мониторинга положения детей и женщин в Республике Казахстан в целях выполнения международных обязательств и достижения целей устойчивого развития" администратором которой является Агентство по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, по подпрограммам "За счет софинансирования гранта из республиканского бюджета" и "За счет гранта" бюджетной программы "Совершенствование статистической системы", администратором которой является Агентство по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, при перечислении сумм на счета загранучреждений Республики Казахстан по бюджетным программам "Обеспечение реализации информационно-имиджевой политики", "Услуги по координации внешнеполитической деятельности", "Представление интересов Республики Казахстан в международных организациях, уставных и других органах Содружества Независимых Государств", "Заграничные командировки", "Проведение текущих мероприятий за счет резерва Правительства Республики Казахстан на неотложные затраты", "Проведение мероприятий по защите прав и интересов граждан Республики Казахстан за рубежом" администратором которых является Министерство иностранных дел Республики Казахстан, при оплате расходов Международного Центра по регулированию Инвестиционных Споров в соответствии с Законом Республики Казахстан "О членстве Республики Казахстан в Международном Валютном Фонде, Международном Банке Реконструкции и Развития, Международной Финансовой Корпорации, Международной Ассоциации Развития, Многостороннем Агентстве Гарантии Инвестиций, Международном Центре по Урегулированию Инвестиционных споров, Европейском Банке Реконструкции и Развития, Азиатском Банке Развития, Исламском Банке Развития, Азиатском Банке Инфраструктурных Инвестиций", при оплате расходов за использование информационной платформы для осуществления обмена информацией в налоговых целях бюджетной программы "Услуги по обеспечению бюджетного планирования, исполнения и контроля за исполнением государственного бюджета" администратором которой является Министерство финансов Республики Казахстан.
При оплате арбитражных расходов и судебных расходов, вынесенных по решениям международных арбитражных органов и иностранных судов, регистрация гражданско-правовой сделки не требуется.
При оплате комиссии за обслуживание банку, осуществляющему перевод средств правительственных внешних займов, при оплате услуг местных индивидуальных консультантов – физических лиц (в том числе индивидуального подоходного налога) по подпрограммам "За счет софинансирования внешних займов из республиканского бюджета", "За счет софинансирования внешних займов из средств целевого трансферта из Национального фонда Республики Казахстан" бюджетных программ, направленных на реализацию бюджетных инвестиционных и институциональных проектов за счет средств внешних займов, регистрация гражданско-правовой сделки не требуется.
При оплате расходов государственных учреждений, связанных с оплатой услуг аэропорта по обслуживанию воздушных судов военно-транспортной авиации Сил воздушной обороны Вооруженных сил, правоохранительных органов Республики Казахстан в странах дальнего и ближнего зарубежья при нахождении в служебных командировках, с использованием корпоративной платежной карточки, регистрация гражданско-правовой сделки не требуется.
При оплате расходов подушевого нормативного финансирования творческих и спортивных заказов, реализуемых через государственный творческий и спортивный заказы, регистрация гражданско-правовой сделки не требуется.
Гражданско-правовые сделки государственных учреждений, заключенные на сумму, не превышающую стократного размера месячного расчетного показателя, не подлежат регистрации в органах государственного казначейства.

158
Цифрландыру саласындағы жұмыстар мен қызметтерге ақы төлеу
"Ақпараттандыру саласындағы тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуға арналған шығыстардың есеп-қисабын жасау, ұсыну және қарау жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 16 наурыздағы № 274 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13631 болып тіркелген) сәйкес ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган айқындаған жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге арналған шығындар
Тауарларды (жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді) жеткізуге арналған азаматтық-құқықтық мәмілелерден басқа:
айырбастау және кейіннен әкімшісі Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі болып табылатын "Сыртқы саяси қызметті үйлестіру жөніндегі көрсетілетін қызметтер" бюджеттік бағдарламасы бойынша Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелерінің шоттарына аудару үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық банкіндегі шоттарға соманы аудару кезінде.
Айлық есептік көрсеткіштің жүз еселенген мөлшерінен аспайтын сомаға жасалған мемлекеттік мекемелердің азаматтық-құқықтық мәмілелері мемлекеттік қазынашылық органдарында тіркелуге жатпайды.
159
Өзге де қызметтер мен жұмыстарға ақы төлеу
Осы ерекшелік бойынша 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157 және 158 ерекшеліктерде көрсетілмейтін, заңды және жеке тұлғалар көрсететін қызметтерге, жұмыстарға ақы төлеу жөніндегі шығындар көрсетіледі, оның ішінде: ғимараттарды, үй-жайларды, жабдықтарды, көлік және басқа да негізгі құралдарды ұстау, қызмет көрсету жөніндегі қызметтер; республикалық немесе коммуналдық меншікте тұрған ғимараттар мен үй-жайларды, жылумен жабдықтау, сумен жабдықтау және кәріз жүйесін ағымдағы жөндеу, сондай-ақ жабдықтарды, көлік және басқа негізгі құралдарды ағымдағы жөндеу.
Заңды және жеке тұлғалар көрсететін қызметтердің, жұмыстардың құнына тауарларды, материалдарды сатып алу кіретін жағдайларды қоспағанда, ғимараттарды, үй-жайларды, көлік және басқа да негізгі құралдарға қызмет көрсету және ұстау және оларды ағымдағы жөндеу үшін қажетті тауарларды, материалдарды сатып алу 149 "Басқа қорларды сатып алу" ерекшелігі бойынша көрсетіледі. Бұл жағдайларда тауарларды, материалдарды сатып алу 159 "Басқа қызметтерді сатып алу" ерекшелігі бойынша жүзеге асырылады.
Бұл ерекшелік бойынша үй-жайларды, ғимараттарды жалға алғаны үшін төлемақы көрсетіледі.
Жалға алынған үй-жайды, ғимаратты ұстауға, коммуналдық қызметтерге арналған шығындар, электр энергиясына, жылуға арналған шығындар тиісті ерекшеліктер бойынша жіктеледі.
Бұл ерекшелік бойынша бағалаушылардың қызметтеріне ақы төлеу көрсетіледі.
Осы ерекшелік бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген төлеуге жататын заңды және жеке тұлғалар көрсететін қызметтерге, жұмыстарға сомалардан ұсталымдарды аудару қызметіне ақы төлеу шығыстары асырылады.
Тауарларды (жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді) жеткізуге арналған азаматтық-құқықтық мәмілелерден басқа:
банк қызметтеріне ақы төлеу кезінде;
соманы айырбастау және кейіннен Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігі әкімшісі болып табылатын "Ішкі жəне сыртқы сауда саясаты, халықаралық экономикалық интеграция, тұтынушылардың құқықтарын қорғау, техникалық реттеу, стандарттау жəне өлшем бірлігін қамтамасыз ету, шикізаттық емес экспортты дамыту жəне ілгерілету саласында мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру" бюджеттік бағдарламасы бойынша Қазақстан Республикасының Ресей Федерациясындағы Сауда өкілдігінің шоттарына, Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымының (бұдан әрі – ЭЫДҰ) шоттарына аудару үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі шоттарға аудару кезінде, Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі әкімшісі болып табылатын "Мектепке дейінгі тәрбие мен білім беруге қолжетімділікті қамтамасыз ету", "Сапалы мектеп біліміне қолжетімділікті қамтамасыз ету" бюджеттік бағдарламаларының "Мектепке дейінгі тәрбие мен білім беруге қолжетімділікті қамтамасыз ету", "Орта білім беру саласындағы әдіснамалық қамтамасыз ету" кіші бағдарламалары бойынша, Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі әкімшісі болып табылатын "Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрлармен қамтамасыз ету" бюджеттік бағдарламасының "Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім саласындағы әдіснамалық қамтамасыз ету" кіші бағдарламасы бойынша, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі әкімшісі болып табылатын "Қазақстанның Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымымен ынтымақтастығы шеңберінде Қазақстанның Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымының бастамалары мен құралдарына қатысуы", "Қазақстан мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы арасында ынтымақтастықты нығайту жөніндегі Елдік бағдарламаны іске асыруды қамтамасыз ету", "Қазақстан Республикасы мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымының арасындағы ынтымақтастық шеңберінде Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық жағдайына зерттеулер жүргізу" бюджеттік бағдарламалары бойынша, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі, Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі, Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі, Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі, Қазақстан Республикасы энергетика министрлігі, Қазақстан Республикасы Экология жəне табиғи ресурстар министрлігі, Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігі, Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет), Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі, Қазақстан Республикасы Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі әкімшілері болып табылатын "Қазақстан Республикасы мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымының арасындағы ынтымақтастық шеңберінде Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық жағдайына зерттеулер жүргізуді қамтамасыз ету" бюджеттік бағдарламасы бойынша, Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі, Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі әкімшілері болып табылатын "Қазақстан мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы арасында ынтымақтастықты нығайту жөніндегі Елдік бағдарламаны іске асыруды қамтамасыз ету" бюджеттік бағдарламасы бойынша, Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталық әкімшісі болып табылатын "Қазақстандағы ұлттық құқық қорғау тетіктерінің тиімділігін күшейту" бюджеттік бағдарламасының "Республикалық бюджеттен грантты бірлесіп қаржыландыру есебінен" және "Грант есебінен" кіші бағдарламалары бойынша Біріккен Ұлттар Ұйымының Даму бағдарламасы мен Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталығы арасында жасалған Бірлесіп қаржыландыру туралы келісім бойынша соманы аудару кезінде, әкімшісі Қазақстан Республикасы Экология жəне табиғи ресурстар министрлігі болып табылатын "Тұран жолбарысын реинтродукциялау үшін жағдайлар жасау және Ұлытау таулы алқабының табиғи және тарихи-мәдени объектілерін сақтауға жәрдем көрсету" бюджеттік бағдарламасы "Республикалық бюджеттен грантты бірлесіп қаржыландыру есебінен" және "Грант есебінен" кіші бағдарламалары бойынша Қазақстан Республикасында Біріккен Ұлттар Ұйымының Даму Бағдарламасы мен Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті арасында жасалған қаржыландыру туралы келісім бойынша соманы аудару кезінде, Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі әкімшісі болып табылатын "Халықаралық ұйымдармен бірлесіп жүзеге асырылатын жобалардың іске асырылуын қамтамасыз ету" бюджеттік бағдарламасының "Республикалық бюджеттен грантты бірлесіп қаржыландыру есебінен" кіші бағдарламасы бойынша соманы аудару кезінде, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі әкімшісі болып табылатын "Мемлекеттік қызмет саласындағы өңірлік хабты институционалдық қолдау" бюджеттік бағдарламасының "Республикалық бюджеттен грантты бірлесіп қаржыландыру есебінен" және "Грант есебінен" кіші бағдарламалары бойынша соманы аудару кезінде, Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі әкімшісі болып табылатын "Халықаралық міндеттемелерді орындау және орнықты даму мақсаттарына қол жеткізу мақсатында Қазақстан Республикасындағы балалар мен әйелдердің жағдайын мониторингтеу үшін мультииндикаторлық кластерлік зерттеп-қарауды жүргізу" бюджеттік бағдарламасының "Республикалық бюджеттен грантты бірлесіп қаржыландыру есебінен" және "Грант есебінен" кіші бағдарламалары бойынша соманы аудару кезінде, Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі әкімшісі болып табылатын "Статистика жүйесін жетілдіру" бюджеттік бағдарламасының "Республикалық бюджеттен грантты бірлесіп қаржыландыру есебінен" және "Грант есебінен" кіші бағдарламалары бойынша соманы аудару кезінде, Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі әкімшісі болып табылатын "Ақпараттық-имидждік саясаттың іске асырылуын қамтамасыз ету", "Сыртқы саяси қызметті үйлестіру жөніндегі көрсетілетін қызметтер", "Халықаралық ұйымдарда, Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының жарғылық және басқа органдарында Қазақстан Республикасының мүдделерін білдіру", "Шетелдік іссапарлар", "Қазақстан Республикасы Үкіметінің шұғыл шығындарға арналған резервінің есебінен ағымды іс-шаралар өткізу", "Шетелде Қазақстан Республикасы азаматтарының құқықтары мен мүдделерін қорғау жөніндегі іс-шараларды өткізу" бюджеттік бағдарламалары бойынша Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелерінің шоттарына соманы аудару кезінде, "Қазақстан Республикасының Халықаралық Валюта Қорына, Халықаралық Қайта Құру және Даму Банкіне, Халықаралық Қаржы Корпорациясына, Халықаралық Даму Қауымдастығына, Инвестициялар Кепілдігінің Көпжақты Агенттігіне, Инвестициялық Дауларды Реттеу жөніндегі Халықаралық Орталыққа, Еуропа Қайта Құру және Даму Банкіне, Азия Даму Банкіне, Ислам Даму Банкі, Азия Инфрақұрылымдық Инвестициялар Банкіне мүшелігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Инвестициялық дауларды реттеу жөніндегі Халықаралық орталықтың шығыстарына ақы төлеу кезінде, әкімшісі Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі болып табылатын "Бюджеттік жоспарлауды, мемлекеттік бюджетті атқаруды және оның атқарылуын бақылауды қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтер" бюджеттік бағдарламасының салық мақсаттарында ақпарат алмасуды жүзеге асыруға цифрлық платформаны пайдаланғаны үшін шығыстарды төлеу кезінде.
Халықаралық төрелік органдар мен шетелдік соттардың шешімдері бойынша шығарылған төрелік шығыстар мен сот шығыстарына ақы төлеу кезінде азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеу талап етілмейді.
Үкіметтік сыртқы қарыздардың қаражатын аударуды жүзеге асыратын банкке қызмет көрсеткені үшін комиссия ақысын төлеу кезінде, бюджеттік инвестициялық және институционалдық жобаларды сыртқы қарыздардың қаражаты есебінен іске асыруға бағытталған бюджеттік бағдарламалардың "Республикалық бюджеттен сыртқы қарыздарды бірлесіп қаржыландыру есебінен", "Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін нысаналы трансферт қаражатынан сыртқы қарыздарды бірлесіп қаржыландыру есебінен" кіші бағдарламалары бойынша жергілікті дара консультант-жеке тұлғалардың қызметтеріне ақы (оның ішінде жеке табыс салығын) төлеу кезінде азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеу талап етілмейді.
Алыс және таяу шетелде қызметтік іссапарда болған кезде Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Әуе қорғаныс күштері әскери-көлік авиациясының әуе кемелеріне, құқық қорғау органдарына қызмет көрсету жөніндегі әуежай қызметтеріне корпоративтік төлем карточкасын пайдалана отырып, ақы төлеумен байланысты мемлекеттік мекемелердің шығыстарына ақы төлеу кезінде азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеу талап етілмейді.
Мемлекеттік шығармашылық және спорттық тапсырыстар арқылы іске асырылатын шығармашылық және спорттық тапсырыстарды жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру шығыстарын төлеу кезінде азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеу талап етілмейді.
Айлық есептік көрсеткіштің жүз еселенген мөлшерінен аспайтын сомаға жасалған мемлекеттік мекемелердің азаматтық-құқықтық мәмілелері мемлекеттік қазынашылық органдарында тіркелуге жатпайды..

160
Другие текущие затраты
163
Затраты Фонда всеобщего обязательного среднего образования
Приобретение одежды, обуви, учебников, учебных пособий, школьно-письменных принадлежностей; обеспечение питания в школах; приобретение путевок в санаторно-курортные учреждения и лагеря отдыха.
Кроме гражданско- правовых сделок на поставку товаров (работ и услуг):
при оказании денежной помощи;
при финансовом обеспечении участия в культурно-массовых и спортивных мероприятиях школьников.
Гражданско-правовые сделки государственных учреждений, заключенные на сумму, не превышающую стократного размера месячного расчетного показателя, не подлежат регистрации в органах государственного казначейства.
3
Текущие трансферты
370
Гранты

160
Басқа да ағымдағы шығындар
163
Жалпыға бiрдей мiндеттi орта бiлiм қорының шығындары
Киімдерді, аяқ киімдерді, оқулықтарды, оқу құралдарын, мектеп жазба керек жарақтарын сатып алу; мектептерде тамақтандыруды қамтамасыз ету; санаторий-курорттық мекемелерге және демалыс лагерлеріне жолдамалар сатып алу.
Тауарларды (жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердi) беруге арналған азаматтық-құқықтық мәмiлелерден басқа:
ақшалай көмек көрсету кезінде;
мектеп оқушыларын мәдени-бұқаралық және спорттық iс-шараларға қатысуын қаржылық қамтамасыз ету кезiнде.
Айлық есептік көрсеткіштің жүз еселенген мөлшерінен аспайтын сомаға жасалған мемлекеттік мекемелердің азаматтық-құқықтық мәмілелері мемлекеттік қазынашылық органдарында тіркелуге жатпайды.
3
Ағымдағы трансферттер
370
Гранттар

371
Образовательный грант
По данной специфике отражаются затраты по предоставлению образовательного гранта.
2
Капитальные затраты
4
Приобретение основного капитала
410
Приобретение основных средств, нематериальных и биологических активов
411
Приобретение земли
Затраты на приобретение любого вида земли, лесов, внутренних вод и месторождений полезных ископаемых государством.
Если на приобретенной государством земле находится сооружение, и стоимость сооружения может быть отдельно оценена от стоимости земли, затраты на приобретение сооружения должны быть отнесены в специфику 412.
Если же затраты на приобретение сооружения не могут быть отделены от затрат на покупку земли, необходимо отнести стоимость земли и сооружения либо в данную специфику, либо в специфику 412 в зависимости от того, что является наиболее ценным - земля или сооружение.
Затраты на компенсацию по выкупу земельных участков для государственных надобностей и связанное с этим отчуждение недвижимого имущества, включенные в стоимость проекта строительства, отражаются по данной специфике.
Кроме гражданско-правовых сделок на поставку товаров (работ и услуг):
при перечислении сумм на счета в Национальном Банке Республики Казахстан для конвертации и последующего перечисления на счета загранучреждений Республики Казахстан за границей по подпрограммам "Строительство объектов недвижимости за рубежом для размещения дипломатических представительств Республики Казахстан" и "Капитальные расходы дипломатических представительств Республики Казахстан за рубежом" бюджетной программы "Услуги по координации внешнеполитической деятельности" администратором которой является Министерство иностранных дел Республики Казахстан.
412
Приобретение помещений, зданий и сооружений, передаточных устройств
Затраты на приобретение помещений, зданий и сооружений, передаточных устройств, а также затраты на приобретение земли, на которой размещены помещения, здания и сооружения. Если в стоимость приобретенных помещений, зданий и сооружений включается стоимость активов, приобретенных вместе со зданием, например, оборудование, то затраты на них отражаются здесь
Кроме гражданско-правовых сделок на поставку товаров (работ и услуг):
при перечислении сумм на счета в Национальном Банке Республики Казахстан для конвертации и последующего перечисления на счета загранучреждений Республики Казахстан за границей по бюджетной программе "Услуги по координации внешнеполитической деятельности" администратором которой является Министерство иностранных дел Республики Казахстан.

371
Білім беру гранты
Осы ерекшелігі бойынша білім беру грантын беру бойынша шығындар көрсетіледі.
2
Күрделi шығындар
04
Негiзгi капиталды сатып алу
410
Негiзгi құралдарды, материалдық емес және биологиялық активтерді сатып алу
411
Жер сатып алу
Жердің, ормандардың, ішкі сулардың және пайдалы қазбалардың кен орындарының кез келген түрін мемлекеттің сатып алуына жұмсалатын шығындар. Егер мемлекет сатып алған жерде құрылыс тұрған болса, құрылыстың құны жердің құнынан бөлек бағалануы тиіс, құрылысты сатып алуға жұмсалатын шығындар 412 ерекшелікке жатқызылуы тиіс. Егер де құрылысты сатып алуға жұмсалатын шығындарды жерді сатып алуға жұмсалатын шығындардан бөлу мүмкін болмаса, жердің және құрылыстың құнын не осы ерекшелікке не, жердің немесе құрылыстың бағасы неғұрлым құнды болуына қарай, 412 ерекшелікке жатқызылуы қажет. Құрылыс жобасының құнына енгізілген мемлекет қажеттілігі үшін жер учаскелерін сатып алу бойынша өтемақыға жұмсалатын шығындар және осымен байланысты жылжымайтын мүлікті иеліктен айыру осы ерекшелік бойынша көрсетіледі.
Тауарларды (жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердi) беруге арналған азаматтық-құқықтық мәмiлелерден басқа:
айырбастау және кейіннен әкiмшiсi Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгi болып табылатын "Сыртқы саяси қызметті үйлестіру жөніндегі көрсетілетін қызметтер" бюджеттiк бағдарламасының "Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкілдіктерін орналастыру үшін шетелде жылжымайтын мүлік объектілерін салу" және "Шетелде Қазақстан Республикасы дипломатиялық өкілдіктерінің күрделі шығыстары" кіші бағдарламалары бойынша Қазақстан Республикасының шетелдегi мекемелерiнiң шоттарына аудару үшiн Қазақстан Республикасы Ұлттық банкiндегі шоттарға соманы аудару кезінде.
412
Үй-жайлар, ғимараттар мен құрылыстарды, беру қондырғыларын сатып алу
Үй-жайлар, ғимараттар және құрылыстар, беру қондырғыларын сатып алуға жұмсалатын шығындар, сондай-ақ үй-жайлар, ғимараттар мен құрылыстар орналасқан жердi сатып алуға жұмсалатын шығындар. Егер сатып алынған үй-жайлардың, ғимараттардың және құрылыстардың құны ғимаратпен бiрге сатып алынған, мысалы жабдықтар, активтердiң құнына енгізілсе, онда оларға жұмсалатын шығындар осында көрсетiледi.
Тауарларды (жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердi) беруге арналған азаматтық-құқықтық мәмiлелерден басқа:
айырбастау және кейіннен әкiмшiсi Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгi болып табылатын "Сыртқы саяси қызметті үйлестіру жөніндегі көрсетілетін қызметтер" бюджеттiк бағдарламасы бойынша Қазақстан Республикасының шетелдегi мекемелерiнiң шоттарына аудару үшiн Қазақстан Республикасы Ұлттық банкiндегі шоттарға соманы аудару кезінде.

413
Приобретение транспортных средств
Затраты на приобретение транспортных средств. Также по данной специфике отражаются затраты на приобретение транспортных средств военного назначения.
Затраты на приобретение транспортных средств по услугам лизинга классифицируются по специфике 159 "Оплата прочих услуг и работ".
Кроме гражданско-правовых сделок на поставку товаров (работ, услуг):
при перечислении сумм на счета в Национальном Банке Республики Казахстан для конвертации и последующего зачисления на счета загранучреждений Республики Казахстан по бюджетной программе "Услуги по координации внешнеполитической деятельности" администратором которой является Министерство иностранных дел Республики Казахстан.
414
Приобретение машин, оборудования, инструментов, производственного и хозяйственного инвентаря
Затраты на приобретение машин, оборудования, инструментов, производственного и хозяйственного инвентаря. Также по данной специфике отражаются затраты на приобретение оборудования военного назначения.
Затраты на приобретение машин и оборудования по услугам лизинга классифицируются по специфике 159 "Оплата прочих услуг и работ".
Кроме гражданско-правовых сделок на поставку товаров (работ и услуг):
при перечислении сумм на счета в Национальном Банке Республики Казахстан для конвертации и последующего перечисления на счета Торгового представительства Республики Казахстан в Российской Федерации по бюджетной программе "Формирование и реализация политики государства в сфере внутренней и внешней торговой политики, международной экономической интеграции, защиты прав потребителей, технического регулирования, стандартизации и обеспечения единства измерений, развития и продвижения несырьевого экспорта" администратором которой является Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан, на счета загранучреждений Республики Казахстан по бюджетным программам "Услуги по координации внешнеполитической деятельности", "Обеспечение специальной, инженерно-технической и физической защиты дипломатических представительств за рубежом", "Представление интересов Республики Казахстан в международных организациях, уставных и других органах Содружества Независимых Государств" администратором которых является Министерство иностранных дел Республики Казахстан.
Гражданско-правовые сделки государственных учреждений, заключенные на сумму, не превышающую стократного размера месячного расчетного показателя, не подлежат регистрации в органах государственного казначейства.
416
Приобретение нематериальных активов
Затраты на приобретение нематериальных активов.
Кроме гражданско-правовых сделок на поставку товаров (работ и услуг):
при перечислении сумм на счета в Национальном Банке Республики Казахстан для конвертации и последующего перечисления на счета Торгового представительства Республики Казахстан в Российской Федерации по бюджетной программе "Формирование и реализация политики государства в сфере внутренней и внешней торговой политики, международной экономической интеграции, защиты прав потребителей, технического регулирования, стандартизации и обеспечения единства измерений, развития и продвижения несырьевого экспорта" администратором которой является Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан, на счета загранучреждений Республики Казахстан по бюджетной программе "Услуги по координации внешнеполитической деятельности" администратором которой является Министерство иностранных дел Республики Казахстан.

413
Көлік құралдарын сатып алу
Көлік құралдарын сатып алу, сондай-ақ әскери мақсаттағы көлік құралдарын сатып алу.
Лизинг қызметтері бойынша көлік құралдарын сатып алуға арналған шығындар 159 "Өзге де қызметтер мен жұмыстарға ақы төлеу" ерекшелігі бойынша жіктеледі.
Тауарларды (жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердi) беруге азаматтық-құқықтық мәмiлелерден басқа:
айырбастау және кейіннен әкімшісі Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі болып табылатын "Сыртқы саяси қызметті үйлестіру жөніндегі көрсетілетін қызметтер" бюджеттік бағдарламасы бойынша Қазақстан Республикасының шетелдегi мекемелерінің шоттарына аудару үшiн Қазақстан Республикасы Ұлттық банкiндегі шоттарға соманы аудару кезінде.
414
Машиналар, жабдықтар, өндірістік және шаруашылық мүккамал құралдарын сатып алу
Машиналар, жабдықтар, құрал-саймандар, өндірістік және шаруашылық мүкәммал сатып алуға арналған шығындар. Сондай-ақ осы ерекшелік бойынша әскери мақсаттағы жабдықтарды сатып алуға арналған шығындар көрсетіледі.
Лизинг қызметтері бойынша машиналар мен жабдықтарды сатып алуға арналған шығындар 159 "Өзге де қызметтер мен жұмыстарға ақы төлеу" ерекшелігі бойынша жіктеледі.
Тауарларды (жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді) беруге азаматтық-құқықтық мәмілелерден басқа:
айырбастау және кейіннен әкімшісі Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігі болып табылатын "Ішкі жəне сыртқы сауда саясаты, халықаралық экономикалық интеграция, тұтынушылардың құқықтарын қорғау, техникалық реттеу, стандарттау жəне өлшем бірлігін қамтамасыз ету, шикізаттық емес экспортты дамыту жəне ілгерілету саласында мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру" бюджеттік бағдарламасы бойынша Қазақстан Республикасының Ресей Федерациясындағы Сауда өкілдігінің шоттарына, әкімшісі Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі болып табылатын "Сыртқы саяси қызметті үйлестіру жөніндегі көрсетілетін қызметтер", "Шетелдегі дипломатиялық өкілдіктердің арнайы, инженерлік-техникалық және нақты қорғалуын қамтамасыз ету", "Халықаралық ұйымдарда, Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының жарғылық және басқа органдарында Қазақстан Республикасының мүдделерін білдіру" бюджеттік бағдарламалары бойынша Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелерінің шоттарына аудару үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық банкіндегі шоттарға соманы аудару кезінде.
Айлық есептік көрсеткіштің жүз еселенген мөлшерінен аспайтын сомаға жасалған мемлекеттік мекемелердің азаматтық-құқықтық мәмілелері мемлекеттік қазынашылық органдарында тіркелуге жатпайды.
416
Материалдық емес активтерді сатып алу
Материалдық емес активтердi сатып алу
Тауарларды (жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді) беруге азаматтық-құқықтық мәмілелерден басқа:
айырбастау және кейіннен әкімшісі Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігі болып табылатын "Ішкі жəне сыртқы сауда саясаты, халықаралық экономикалық интеграция, тұтынушылардың құқықтарын қорғау, техникалық реттеу, стандарттау жəне өлшем бірлігін қамтамасыз ету, шикізаттық емес экспортты дамыту жəне ілгерілету саласында мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру" бюджеттік бағдарламасы бойынша Қазақстан Республикасының Ресей Федерациясындағы Сауда өкілдігінің шоттарына әкімшісі Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі болып табылатын "Сыртқы саяси қызметті үйлестіру жөніндегі көрсетілетін қызметтер" бюджеттік бағдарламасы бойынша Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелерінің шоттарына аудару үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық банкіндегі шоттарға соманы аудару кезінде.

417
Приобретение биологических активов
Затраты на приобретение биологических активов.
419
Приобретение прочих основных средств
Затраты на приобретение прочих основных средств, не отраженных по спецификам 411, 412, 413 и 414.
Затраты на приобретение прочих основных средств по услугам лизинга, не отраженных по спецификам 413 и 414, классифицируются по специфике 159 "Оплата прочих услуг и работ".
Кроме гражданско-правовых сделок на поставку товаров (работ, услуг):
при перечислении сумм на счета в Национальном Банке Республики Казахстан для конвертации и последующего зачисления на счета загранучреждений Республики Казахстан по бюджетной программе "Услуги по координации внешнеполитической деятельности" администратором которой является Министерство иностранных дел Республики Казахстан.
Гражданско-правовые сделки государственных учреждений, заключенные на сумму, не превышающую стократного размера месячного расчетного показателя, не подлежат регистрации в органах государственного казначейства.

417
Биологиялық активтерді сатып алу
Биологиялық активтерді сатып алу
419
Өзге де негізгі құралдарды сатып алу
411, 412, 413 және 414 ерекшеліктері бойынша көрсетілмеген өзге де негізгі құралдарды сатып алу.
411, 412, 413 және 414 ерекшеліктері бойынша көрсетілмеген лизинг қызметтері бойынша өзге де негізгі құралдарды сатып алуға арналған шығындар 159 "Өзге де қызметтер мен жұмыстарға ақы төлеу" ерекшелігі бойынша жіктеледі.
Тауарларды (жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердi) беруге азаматтық-құқықтық мәмiлелерден басқа:
айырбастау және кейiннен әкімшісі Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі болып табылатын "Сыртқы саяси қызметті үйлестіру жөніндегі көрсетілетін қызметтер" бюджеттік бағдарламасы бойынша Қазақстан Республикасының шетелдегi мекемелерінің шоттарына аудару үшiн Қазақстан Республикасы Ұлттық банкiндегі шоттарға соманы аудару кезінде.
Айлық есептік көрсеткіштің жүз еселенген мөлшерінен аспайтын сомаға жасалған мемлекеттік мекемелердің азаматтық-құқықтық мәмілелері мемлекеттік қазынашылық органдарында тіркелуге жатпайды.

420
Капитальный ремонт основных средств
421
Капитальный ремонт помещений, зданий, сооружений, передаточных устройств
Затраты, связанные с капитальным ремонтом и реставрацией помещений, зданий, сооружений, передаточных устройств, систем и сетей водообеспечения, канализации, электрообеспечения, теплоснабжения
Кроме гражданско-правовых сделок на поставку товаров (работ, услуг):
при перечислении сумм на счета в Национальном Банке Республики Казахстан для конвертации и последующего зачисления на счета загранучреждений Республики Казахстан по бюджетной программе "Услуги по координации внешнеполитической деятельности" администратором которой является Министерство иностранных дел Республики Казахстан.

420
Негiзгi құралдарды күрделі жөндеу
421
Жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды, беру қондырғыларын күрделі жөндеу
Жайларды, үйлерді, құрылыстарды, беру қондырғыларын, сумен қамту жүйелері мен желілерін, кәрізді, электрмен қамтамасыз етуді, жылумен қамтамасыз етуді күрделі жөндеуге және қайта жаңғыртуға байланысты шығындар
Тауарларды (жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердi) беруге азаматтық-құқықтық мәмiлелерден басқа:
Қазақстан Республикасының шетелдегi мекемелерінің шоттарына айырбастау және кейiннен аудару үшiн әкімшісі Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі болып табылатын "Сыртқы саяси қызметті үйлестіру жөніндегі көрсетілетін қызметтер" бюджеттік бағдарламасы бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң шоттарына соманы аудару кезiнде.

422
Капитальный ремонт дорог
Затраты, связанные с капитальным ремонтом дорог и взлетно-посадочных полос аэродромов.
Текущий ремонт, содержание, озеленение, а также средний ремонт (заполнение отверстий, повторное покрытие прохудившихся участков дороги) классифицируются как прочие услуги по специфике 159.
429
Капитальный ремонт прочих основных средств
Затраты на капитальный ремонт других объектов, не отраженных по спецификам 421 и 422. Также по данной специфике отражаются затраты на модернизацию машин и оборудования

422
Жолдарды күрделi жөндеу
Жолдарды және әуе айлақтарындағы ұшу-қону жолақтарын күрделi жөндеумен байланысты шығындар.
Ағымдағы жөндеу, ұстау, көгалдандыру, сондай-ақ орташа жөндеу (ойықтарды толтыру, сүйірленген жол учаскелерінің қайта төсеу) 159-ерекшелікте өзге қызметтер ретінде жіктеледі.
429
Өзге де негізгі құралдарды күрделі жөндеу
421 және 422 ерекшеліктер бойынша көрсетілмеген басқа да объектілерді күрделі жөндеуге арналған шығындар. Осы ерекшелік бойынша машиналар мен жабдықтарды жаңғыртуға арналған шығындар да көрсетіледі.

430
Капитальные затраты, направленные на развитие
431
Строительство новых объектов и реконструкция имеющихся объектов
Затраты на строительство новых объектов и реконструкцию имеющихся объектов, в том числе объектов военного назначения, кроме капитального ремонта и реставрации.
Кроме гражданско-правовых сделок на поставку товаров (работ и услуг), при перечислении сумм:
на счета в Национальном Банке Республики Казахстан для конвертации и последующего перечисления на счета загранучреждений Республики Казахстан за границей по бюджетной программе "Услуги по координации внешнеполитической деятельности" администратором которой является Министерство иностранных дел Республики Казахстан, на счет Торгового представительства Республики Казахстан в Российской Федерации по бюджетной программе "Проведение текущих мероприятий за счет резерва Правительства Республики Казахстан на неотложные затраты" администратором которой является Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан.

430
Дамуға бағытталған күрделі шығындар
431
Жаңа объектілерді салу және қолдағы бар объектілерді реконструкциялау
Жаңа объектілерді салуға және қолдағы бар объектілерді, оның ішінде күрделі жөндеу мен қайта жаңғыртудан басқа әскери мақсаттағы объектілерді реконструкциялауға арналған шығындар.
Тауарларды (жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді) беруге азаматтық-құқықтық мәмілелерден басқа:
айырбастау және кейіннен әкімшісі Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі болып табылатын "Сыртқы саяси қызметті үйлестіру жөніндегі көрсетілетін қызметтер" бюджеттік бағдарламасы бойынша Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелерінің шоттарына аудару үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі шоттарға, Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігі әкімшісі болып табылатын "Қазақстан Республикасы Үкіметінің шұғыл шығындарға арналған резервінің есебінен ағымды іс-шаралар өткізу" бюджеттік бағдарламасы бойынша Қазақстан Республикасының Ресей Федерациясындағы Сауда өкілдігінің шотына сомаларды аудару кезінде.

432
Строительство дорог
Затраты на строительство, реконструкцию дорог, кроме капитального ремонта.
433
Строительство и доставка судов
Затраты, связанные со строительством и доставкой судов
434
Создание, внедрение и развитие информационных систем
Затраты на оплату услуг по созданию, внедрению и развитию информационных систем, а также затраты по приобретению основных средств и нематериальных активов, предусмотренных в технико-экономическом обосновании инвестиционного проекта.
6
Выполнение государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства
8
Выполнение государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства
810
Выполнение государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства
812
Выполнение государственных обязательств по компенсации инвестиционных затрат по проектам государственно-частного партнерства
Выполнение государственных обязательств по компенсации инвестиционных затрат по проектам государственно-частного партнерства, в том числе государственных концессионных обязательств Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов
813
Выполнение государственных обязательств по компенсации операционных (эксплуатационных) затрат по проектам государственно-частного партнерства
Выполнение государственных обязательств по компенсации операционных (эксплуатационных) затрат по проектам государственно-частного партнерства, в том числе государственных концессионных обязательств Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов
814
Выполнение государственных обязательств по выплате вознаграждений за осуществление управления объектом государственно-частного партнерства
Выполнение государственных обязательств по выплате вознаграждений за осуществление управления объектом государственно-частного партнерства, в том числе государственных концессионных обязательств Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов
815
Выполнение государственных обязательств по прочим выплатам по проектам государственно-частного партнерства
Выполнение государственных обязательств по прочим выплатам по проектам государственно-частного партнерства, в том числе государственных концессионных обязательств Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов

432
Жолдар салу
Жолдарды салумен байланысты шығындар.
433
Кемелерді салу және жеткізу
Кемелерді салу және жеткізумен байланысты шығындар.
434
Цифрлық жүйелерді құру, енгізу және дамыту
Цифрлық жүйелерді құру, енгізу және дамыту жөніндегі қызметтерге ақы төлеуге арналған шығындар, сондай-ақ инвестициялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесінде көзделген негізгі құралдар мен материалдық емес активтерді сатып алу бойынша шығындар.
6
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді орындау
8
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді орындау
810
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді орындау
812
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалар бойынша инвестициялық шығындарды өтеу бойынша мемлекеттік міндеттемелерді орындау
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалар бойынша инвестициялық шығындарды өтеу бойынша мемлекеттік міндеттемелерді, оның ішінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық міндеттемелерін орындау
813
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалар бойынша операциялық (пайдалану) шығындарды өтеу бойынша мемлекеттік міндеттемелерді орындау
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалар бойынша операциялық (пайдалану) шығындарды өтеу бойынша мемлекеттік міндеттемелерді, оның ішінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық міндеттемелерін орындау
814
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін басқаруды жүзеге асырғаны үшін сыйақы төлемі бойынша мемлекеттік міндеттемелерді орындау
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін басқаруды жүзеге асырғаны үшін сыйақы төлемі бойынша мемлекеттік міндеттемелерді, оның ішінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық міндеттемелерін орындау
815
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалар бойынша өзге де төлемдер бойынша мемлекеттік міндеттемелерді орындау
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалар бойынша өзге де төлемдер бойынша мемлекеттік міндеттемелерді, оның ішінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық міндеттемелерін орындау