Об утверждении форм, периодичности и правил составления и представления финансовой отчетности
Приказ и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 15 мая 2025 года № 230.
В целях реализации пункта 7 статьи 131 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и подпункта 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) формы финансовой отчетности:
форма ФО-1 "Бухгалтерский баланс" согласно приложению 1 к настоящему приказу;
форма ФО-2 "Отчет о результатах финансовой деятельности" согласно приложению 2 к настоящему приказу;
форма ФО-3 "Отчет о движении денег на счетах государственного учреждения по источникам финансирования (прямой метод)" согласно приложению 3 к настоящему приказу;
форма ФО-4 "Отчет об изменениях чистых активов/капитала" согласно приложению 4 к настоящему приказу;
форма ФО-5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности" согласно приложению 5 к настоящему приказу;
форма ФО-6 "Бухгалтерский баланс при реорганизации" согласно приложению 6 к настоящему приказу;
2) Правила составления и представления финансовой отчетности согласно приложению 7 к настоящему приказу.
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета, аудита и оценки Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра финансов
Республики Казахстан
Е. Биржанов
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
исполняющего обязанности
Министра финансов
Республики Казахстан
от 15 мая 2025 года № 230
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Бухгалтерский баланс по состоянию на "___" ____________20___ года
Сноска. Приложение 1 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.12.2025 № 808 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: администратору бюджетных программ, уполномоченному органу по исполнению бюджета
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: Единая платформа интернет–ресурсов государственных органов "www.gov.kz/memleket/entities/minfin"
Наименование административной формы: Бухгалтерский баланс
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): ФО-1
Периодичность: полугодовая, годовая
Отчетный период: "__" _________ _____ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: государственное учреждение, аппараты акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: для государственных учреждений устанавливается администраторами бюджетных программ согласно пункту 9 Правил составления и представления финансовой отчетности, утвержденных настоящим приказом.
Бизнес-идентификационный номер
Метод сбора: на бумажном носителе и в электронном виде
Вид бюджета: ____________________
Единица измерения: тысяч тенге
Активы
Код строки
На начало отчетного периода
На конец отчетного периода
1
2
3
4
I. Краткосрочные активы
Денежные средства и их эквиваленты

Қаржылық есептілік нысандарын, кезеңділігін және оларды жасау мен ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің м.а. 2025 жылғы 15 мамырдағы № 230 бұйрығы.
"Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 131-бабының 7-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) қаржылық есептілік нысандары:
осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес ҚЕ-1-нысан "Бухгалтерлік баланс";
осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес ҚЕ-2-нысан "Қаржылық қызмет нәтижелері туралы есеп";
осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес ҚЕ-3-нысан "Қаржыландыру көздері бойынша (тікелей әдіс) мемлекеттік мекеменің шоттарындағы ақша қозғалысы туралы есеп";
осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес ҚЕ-4-нысан "Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есеп";
осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес ҚЕ-5-нысан "Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба";
осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес ҚЕ-6-нысан "Қайта ұйымдастыру кезіндегі бухгалтерлік баланс";
2) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес Қаржылық есептілікті жасау мен ұсыну қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп, аудит және бағалау әдіснамасы департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың көшірмелерін қазақ және орыс тілінде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің міндетін атқарушы
Е. Биржанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 15 мамырдағы
№ 230 бұйрығына
1-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Бухгалтерлік баланс 20___ жылғы "___" ___________ жағдай бойынша
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.12.2025 № 808 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұсынылады: бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан "www.gov.kz/memleket/entities/minfin" Мемлекеттік органдардың интернет–ресурстарының бірыңғай платформасы интернет–ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Бухгалтерлік баланс
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): ҚЕ -1
Кезеңділік: жартыжылдық, жылдық
Есепті кезең: ___ жыл "___" ___________
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: мемлекеттік мекеме, аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттары.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: осы бұйрықпен бекітілген Қаржылық есептілік нысандарын және оларды жасау мен ұсыну қағидаларының 9-тармағына сәйкес мемлекеттік мекемелер үшін бюджеттік бағдарламалар әкімшілері белгілейді.
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: қағаз жеткізгіште және электронды түрде
Бюджеттің түрі:_________________
Өлшем бірлігі: мың теңге
Активтер
Жол коды
Есепті кезеңнің басында
Есепті кезеңнің соңында
1
2
3
4
І. Қысқа мерзімді активтер
Ақшалай қаражат және олардың баламалары

620
Бланки строгой отчетности
630
Списанная задолженность неплатежеспособных дебиторов
640
Задолженность учащихся и студентов за невозвращенные материальные ценности
650
Переходящие спортивные призы и кубки
660
Путевки
670
Учебные предметы военной техники
680
Активы культурного наследия
690
Наименование
_________________________________
_________________________________
Адрес__________________
___________________________
___________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты________________________________________
Исполнитель __________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, замещающее его
____________________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Главный бухгалтер или лицо, возглавляющее структурное подразделение
____________________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати "___" ____________20___ года
Примечание: пояснение по заполнению формы приведено в пунктах 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36 и 37 Правил составления и представления финансовой отчетности, согласно приложению 7 к настоящему приказу.
Приложение 2 к приказу
исполняющего обязанности
Министра финансов
Республики Казахстан
от 15 мая 2025 года № 230
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Отчет о результатах финансовой деятельности за период, заканчивающийся "___" ____________20___ года
Сноска. Приложение 2 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.12.2025 № 808 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: администратору бюджетных программ, уполномоченному органу по исполнению бюджета
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: Единая платформа интернет–ресурсов государственных органов "www.gov.kz/memleket/entities/minfin"
Наименование административной формы: Отчет о результатах финансовой деятельности
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): ФО-2
Периодичность: полугодовая, годовая
Отчетный период: "__" _________ __год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: государственное учреждение, аппараты акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: для государственных учреждений устанавливается администраторами бюджетных программ согласно пункту 9 Правил составления и представления финансовой отчетности, утвержденных настоящим приказом.
Бизнес-идентификационный номер
Метод сбора: на бумажном носителе и в электронном виде
Вид бюджета: ____________________
Единица измерения: тысяч тенге
Показатели
Код строки
Отчетный период
Прошлый период
1
2
3
4
Доходы от необменных операций, в том числе:

620
Қатаң есептегі бланктер
630
Төлеуге қабілетсіз дебиторлардың есептен шығарылған берешегі
640
Қайтарылмаған материалдық құндылықтар үшін оқушылар мен студенттердің берешегі
650
Өтпелі спорттық жүлделер мен кубоктар
660
Жолдамалар
670
Әскери техниканың оқулық құралдары
680
Мәдени мұра активтері
690
Атауы ____________________________ Мекенжайы______________________
___________________ _______________________________
Телефоны_____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы___________________________________
Орындаушы____________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефон
Басшы немесе оны алмастыратын тұлға ______________________________ (қолы)
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бас бухгалтер немесе құрылымдық бөлімшені басқаратын тұлға
________________________________________________________ (қолы)
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орыны _____ жылғы "___" ______________
Ескертпе: нысандарды толтыру бойынша түсіндірме осы бұйрыққа 7-қосымшаға
сәйкес Қаржылық есептілікті жасау мен ұсыну қағидаларының 23, 24, 25, 26, 27, 28,
29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36 және 37-тармақтарында келтірілген.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 15 мамырдағы
№ 230 бұйрығына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
20___ жылғы "___" ________ аяқталатын кезеңге Қаржылық қызмет нәтижелері туралы есеп
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.12.2025 № 808 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұсынылады: бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан: "www.gov.kz/memleket/entities/minfin" Мемлекеттік органдардың интернет–ресурстарының бірыңғай платформасы интернет–ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Қаржылық қызмет нәтижелері туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): ҚЕ -2
Кезеңділік: жартыжылдық, жылдық
Есепті кезең: ______ жыл "___" ___________
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: мемлекеттік мекеме, аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттары.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: осы бұйрықпен бекітілген Қаржылық есептілік нысандарын және оларды жасау мен ұсыну қағидаларының 9-тармағына сәйкес мемлекеттік мекемелер үшін бюджеттік бағдарламалар әкімшілері белгілейді.
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: қағаз жеткізгіште және электронды түрде
Бюджеттің түрі: ___________
Өлшем бірлігі: мың теңге
Көрсеткіштер
Жол коды
Есепті кезең
Өткен кезең
1
2
3
4
Айырбас емес операциялардан алынатын кірістер, оның ішінде:

150
Расходы по контрольным счетам наличности республиканского и местных бюджетов
151
Расходы, всего (сумма строк 110, 130, 138, 140, 150 и 151)
200
Доля чистых прибылей или убытков по инвестициям, учитываемым по методу долевого участия
210
Выбытие долгосрочных активов
220
Курсовая разница
230
Прочие
240
Финансовый результат отчетного периода (строка 100 минус строка 200 +/-210, 220, 230 и 240)
300
Наименование
_________________________
_________________________
Адрес_______________________
____________________________
____________________________
Телефон______________________________________________
Адрес электронной почты_________________________________
Исполнитель ___________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, замещающее его
________________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Главный бухгалтер или лицо, возглавляющее структурное подразделение
_________________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати "___" ____________20___ года
Примечание: пояснение по заполнению формы приведено в пунктах 38, 39, 40 и 41 Правил составления и представления финансовой отчетности, согласно приложению 7 к настоящему приказу.
Приложение 3 к приказу
Исполняющий обязанности
Министра финансов
Республики Казахстан
от 15 мая 2025 года № 230
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Отчет о движении денег на счетах государственного учреждения по источникам финансирования (прямой метод) за период, заканчивающийся "___" ________ 20__ года
Представляется: администратору бюджетных программ, уполномоченному органу по исполнению бюджета
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: Единая платформа интернет–ресурсов государственных органов "www.gov.kz/memleket/entities/minfin"
Наименование административной формы: Отчет о движении денег на счетах государственного учреждения по источникам финансирования (прямой метод)
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): ФО-3
Периодичность: полугодовая, годовая
Отчетный период: "__" _________ __ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: государственное учреждение, аппараты акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: для государственных учреждений устанавливается администраторами бюджетных программ согласно пункту 9 Правил составления и представления финансовой отчетности, утвержденных настоящим приказом.
Бизнес-идентификационный номер
Метод сбора: на бумажном носителе и в электронном виде
Вид бюджета: ____________________
Единица измерения: тысяч тенге
Показатели
Код строки
Отчетный период
Прошлый период
1
2
3
4
I. Движение денежных средств от операционной деятельности

150
Республикалық және жергілікті бюджеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоттары бойынша шығыстар
151
Шығыстар, барлығы (110, 130, 138, 140, 150, 151-жолдардың сомасы)
200
Үлестік қатысу әдісі бойынша ескерілетін инвестициялар бойынша таза табыс немесе шығындар үлесі
210
Ұзақ мерзімді активтердің шығуы
220
Бағамдық айырма
230
Өзгелер
240
Есепті кезеңнің қаржылық нәтижесі (100-жол алу 200 +/- 210, 220, 230, 240-жолдар)
300
Атауы ____________________________ Мекенжайы______________________
___________________ _______________________________
Телефоны_____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Орындаушы____________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефон
Басшы немесе оны алмастыратын тұлға ____________________________ (қолы)
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бас бухгалтер немесе құрылымдық бөлімшені басқаратын тұлға
_______________________________________________________ (қолы)
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орыны _____ жылғы "___" ______________
Ескертпе: нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес
Қаржылық есептілікті жасау мен ұсыну қағидаларының 38, 39, 40 және 41-тармақтарында келтірілген.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 15 мамырдағы
№ 230 бұйрығына
3-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
20___ жылғы "___" ___________ аяқталатын кезеңге Қаржыландыру көздері бойынша (тікелей әдіс) мемлекеттік мекемелердің шоттарындағы ақша қозғалысы туралы есеп
Ұсынылады: бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан: "www.gov.kz/memleket/entities/minfin" Мемлекеттік органдардың интернет–ресурстарының бірыңғай платформасы интернет–ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Қаржыландыру көздері бойынша (тікелей әдіс) мемлекеттік мекемелердің шоттарындағы ақша қозғалысы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): ҚЕ -3
Кезеңділік: жартыжылдық, жылдық
Есепті кезең: ______ жыл "___" ___________
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: мемлекеттік мекеме, аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттары.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: осы бұйрықпен бекітілген Қаржылық есептілік нысандарын және оларды жасау мен ұсыну қағидаларының 9-тармағына сәйкес мемлекеттік мекемелер үшін бюджеттік бағдарламалар әкімшілері белгілейді.
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: қағаз жеткізгіште және электронды түрде
Бюджеттің түрі:_________________
Өлшем бірлігі: мың теңге
Көрсеткіштер
Жол коды
Есепті
кезең
Өткен
кезең
1
2
3
4
І. Операциялық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы

Выбытие денежных средств, всего (сумма строк 710, 720)
800
Погашение займов
710
Прочие
720
Чистая сумма денежных средств от финансовой деятельности (строка 700 – строка 800)
900
Увеличение +/- уменьшение денежных средств (строка 300 +/- строка 600 +/- строка 900)
910
Чистая курсовая разница
911
Денежные средства на начало периода
920
Денежные средства на конец периода
930
Наименование ______________________
___________________________________
Адрес_______________________
____________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты_________________________________________
Исполнитель ____________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо,
замещающее его________________________________________________
____________ _________________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Главный бухгалтер или лицо, возглавляющее структурное подразделение
____________ ___________________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати "___" _______________ ____ года
Примечание: пояснение по заполнению формы приведено в пунктах 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58 и 59 Правил составления и представления финансовой отчетности, согласно приложению 7 к настоящему приказу.
Приложение 4 к приказу
исполняющего обязанности
Министра финансов
Республики Казахстан
от 15 мая 2025 года № 230
Форма,
предназначенная для сбора|
административных данных
Отчет об изменениях чистых активов/капитала за период, заканчивающийся "___" ________ 20__ года
Сноска. Приложение 4 – в редакции приказа Министра финансов РК от 20.08.2025 № 452 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: администратору бюджетных программ, уполномоченному органу по исполнению бюджета
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: Единая платформа интернет–ресурсов государственных органов "www.gov.kz/memleket/entities/minfin"
Наименование административной формы: Отчет об изменениях чистых активов/капитала
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных
на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): ФО-4
Периодичность: полугодовая, годовая
Отчетный период: "__" _________ __ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: государственное учреждение, аппараты акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: для государственных учреждений устанавливается администраторами бюджетных программ согласно пункту 9 Правил составления и представления финансовой отчетности, утвержденных настоящим приказом.
Бизнес-идентификационный номер
Метод сбора: на бумажном носителе и в электронном виде
Вид бюджета: ____________________
Единица измерения: тысяч тенге
Показатели
Код строки
Финансирование капитальных вложений
Резервы
Накопленный финансовый результат
Всего чистые активы/ капитал
1
2
3
4
5
6
Сальдо на начало отчетного периода

Ақша қаражатының шығуы, барлығы (710, 720-жолдар сомасы)
800
Қарыздарды өтеу
710
Өзгелер
720
Қаржылық қызметтен түскен ақша қаражатының таза сомасы (700-жол - 800-жол)
900
Ақша қаражатының ұлғаюы +/- азаюы (300-жол +/- 600-жол +/- 900-жол)
910
Таза бағамдық айырма
911
Кезеңнің басындағы ақша қаражаты
920
Кезеңнің соңындағы ақша қаражаты
930
Атауы ______________________
_________________________________
Мекенжайы__________________
____________________________
Телефоны____________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы_________________________________________
Орындаушы__________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефон
Басшы немесе оны алмастыратын тұлға________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бас бухгалтер немесе құрылымдық бөлімшені басқаратын тұлға____________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орыны _____ жылғы "___" ______________
Ескертпе: нысандарды толтыру бойынша түсіндірме осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес Қаржылық есептілікті жасау мен ұсыну қағидаларының 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58 және 59-тармақтарында келтірілген.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 15 мамырдағы
№ 230 бұйрығына
4-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
20___ жылғы "___" ___________ аяқталатын кезеңге Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есеп
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 20.08.2025 № 452 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұсынылады: бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан: "www.gov.kz/memleket/entities/minfin" Мемлекеттік органдардың интернет–ресурстарының бірыңғай платформасы интернет–ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): ҚЕ -4
Кезеңділік: жартыжылдық, жылдық
Есепті кезең: ______ жыл "___" ___________
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: мемлекеттік мекеме, аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттары.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: осы бұйрықпен бекітілген Қаржылық есептілік нысандарын және оларды жасау мен ұсыну қағидаларының 9-тармағына сәйкес мемлекеттік мекемелер үшін бюджеттік бағдарламалар әкімшілері белгілейді.
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: қағаз жеткізгіште және электронды түрде
Бюджеттің түрі:_________________
Өлшем бірлігі: мың теңге
Көрсеткіштер
Жол коды
Күрделі салымдарды қаржыландыру
Резервтер
Жинақталған қаржылық нәтиже
Таза активтердің /капиталдың барлығы
1
2
3
4
5
6
Есепті кезеңнің басындағы сальдо

103
х
х
Уменьшение резервов на переоценку финансовых инвестиций, имеющихся в наличии для продажи
104
х
Прочие резервы
105
х
Разницы обменных курсов по пересчету зарубежной деятельности
106
х
Увеличение финансирования, признанное напрямую в Отчете об изменениях чистых активов/капитала
107
х
х
Уменьшение финансирования, признанное напрямую в Отчете об изменениях чистых активов/капитала
108
х
х
Финансовый результат за прошлый период
110
х
х
Сальдо на конец прошлого периода (строки 090 +/- 100 +/- 110)
120
Наименование ______________________
___________________________________
Адрес_______________________
____________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты_________________________________________
Исполнитель ____________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, замещающее его
____________ ____________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Главный бухгалтер или лицо, возглавляющее структурное подразделение
____________ ____________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати "___" _______________ ____ года
Примечание: пояснение по заполнению формы приведено в пунктах 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71 и 72 Правил составления и представления финансовой отчетности, согласно приложению 7 к настоящему приказу.
Приложение 5 к приказу
исполняющего обязанности
Министра финансов
Республики Казахстан
от 15 мая 2025 года № 230
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Пояснительная записка к финансовой отчетности за период, заканчивающийся "___" ____________20___ года
Сноска. Приложение 5 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.12.2025 № 808 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: администратору бюджетных программ, уполномоченному органу по исполнению бюджета
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: Единая платформа интернет–ресурсов государственных органов "www.gov.kz/memleket/entities/minfin"
Наименование административной формы: Пояснительная записка к финансовой отчетности
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): ФО-5
Периодичность: полугодовая, годовая
Отчетный период: "___" ____________20___ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: государственное учреждение, аппараты акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: для государственных учреждений устанавливается администраторами бюджетных программ согласно пункту 9 Правил составления и представления финансовой отчетности, утвержденных настоящим приказом.
Бизнес-идентификационный номер
Метод сбора: на бумажном носителе и в электронном виде
Вид бюджета: ____________________________
Единица измерения: тысяч тенге

103
х
х
Қолданыстағы сатуға арналған қаржылық инвестицияларды қайта бағалауға резервтердің азаюы
104
х
Өзге резервтер
105
х
Шетелдік қызметті қайта есептеу бойынша айырбас бағамдардың айырмалары
106
х
Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есепте тікелей танылған қаржыландырудың ұлғаюы
107
х
х
Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есепте тікелей танылған қаржыландырудың азаюы
108
х
х
Өткен кезеңдегі қаржылық нәтиже
110
х
х
Өткен кезеңнің аяғындағы сальдо (090+/-100+/-110-жолдары)
120
Атауы ______________________
___________________________________
Мекенжайы__________________
____________________________
Телефоны___________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы_____________________________________
Орындаушы__________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефон
Басшы немесе оны алмастыратын тұлға
_____________ ___________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бас бухгалтер немесе құрылымдық бөлімшені басқаратын тұлға
_____________ ___________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орыны _____ жылғы "___" ______________
Ескертпе: нысандарды толтыру бойынша түсіндірме осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес Қаржылық есептілікті жасау мен ұсыну қағидаларының 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71 және 72-тармақтарында келтірілген.
Қазақстан Республикасы Қаржы
министрінің міндетін атқарушы
2025 жылғы 15 мамырдағы
№ 230 бұйрығына 5-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
20___ жылғы "___" _______ аяқталатын кезеңге Қаржылық есептiлiкке түсiндiрме жазба
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.12.2025 № 808 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұсынылады: бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан: "www.gov.kz/memleket/entities/minfin" Мемлекеттік органдардың интернет–ресурстарының бірыңғай платформасы интернет–ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Қаржылық есептiлiкке түсiндiрме жазба
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): ҚЕ -5
Кезеңділік: жартыжылдық, жылдық
Есепті кезең: ______ жыл "___" ___________
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: мемлекеттік мекеме, аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттары.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: осы бұйрықпен бекітілген Қаржылық есептілік нысандарын және оларды жасау мен ұсыну қағидаларының 9-тармағына сәйкес мемлекеттік мекемелер үшін бюджеттік бағдарламалар әкімшілері белгілейді.
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: қағаз жеткізгіште және электронды түрде

620
Бланки строгой отчетности
630
Списанная задолженность неплатежеспособных дебиторов
640
Задолженность учащихся и студентов за невозвращенные материальные ценности
650
Переходящие спортивные призы и кубки
660
Путевки
670
Учебные предметы военной техники
680
Активы культурного наследия
690
Наименование
______________________________
______________________________
Адрес_______________________
_____________________________
_____________________________
Телефон________________________________________________
Адрес электронной почты_________________________________
Исполнитель ____________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, замещающее его
_______________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Главный бухгалтер или лицо, возглавляющее структурное подразделение
________________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати "___" ____________20___ года
Примечание: пояснение по заполнению формы приведено в пунктах 12, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36 и 37 Правил составления и представления финансовой отчетности, согласно приложению 7 к настоящему приказу.
Приложение 7 к приказу
Исполняющий обязанности
Министра финансов
Республики Казахстан
от 15 мая 2025 года № 230
Правила составления и представления финансовой отчетности
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления и представления финансовой отчетности (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьями 131 и 132 Бюджетного кодекса Республики Казахстан (далее – Бюджетный кодекс) и устанавливают порядок составления и представления государственными учреждениями, содержащихся за счет республиканского, местных бюджетов и аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов финансовой отчетности, определяют объем, периодичность, сроки для целей их представления пользователям.
2. Государственные учреждения, содержащиеся за счет республиканского, местных бюджетов и аппараты акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов, составляют полугодовую, годовую отчетность в объеме, установленном настоящими Правилами.
3. При составлении финансовой отчетности соблюдаются следующие требования:
полнота и достоверность отражений за отчетный период всех операций;
правильность отнесения доходов и расходов к отчетным периодам;
тождество данных аналитического учета оборотам и остаткам по счетам синтетического учета на первое число месяца, следующего за отчетным периодом;
аккуратность заполнения показателей и недопустимость подчисток и помарок. При исправлении ошибок делаются соответствующие записи, заверенные лицами, подписавшими финансовую отчетность, с указанием даты исправления.

620
Қатаң есептегі бланктер
630
Төлеуге қабілетсіз дебиторлардың есептен шығарылған берешегі
640
Қайтарылмаған материалдық құндылықтар үшін оқушылар мен студенттердің берешегі
650
Өтпелі спорттық жүлделер мен кубоктар
660
Жолдамалар
670
Әскери техниканың оқулық құралдары
680
Мәдени мұра активтері
690
Атауы ____________________________ Мекенжайы______________________
___________________ _______________________________
Телефоны____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы_________________________________
Орындаушы__________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефон
Басшы немесе оны алмастыратын тұлға_________________________ (қолы)
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бас бухгалтер немесе құрылымдық бөлімшені басқаратын тұлға
___________________________________________________________ (қолы)
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орыны _____ жылғы "___" ______________
Ескертпе: нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес
Қаржылық есептілікті жасау мен ұсыну қағидаларының 12, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36 және 37 тармақтарында келтірілген.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 15 мамырдағы
№ 230 бұйрығына
7-қосымша
Қаржылық есептілікті жасау мен ұсыну қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қаржылық есептілікті жасау мен ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 131 және 132-баптарына (бұдан әрі – Бюджет кодексі) сәйкес әзірленген және оларды пайдаланушыларға ұсыну мақсатында республикалық, жергілікті бюджеттер есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелердің және аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының қаржылық есептілікті жасау және ұсыну тәртібін және көлемін, мерзімділігін, мерзімдерін белгілейді.
2. Республикалық, жергілікті бюджеттер есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелер және аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттары жартыжылдық, жылдық есептіліктерін осы Қағидаларда белгіленген көлемде жасайды.
3. Қаржылық есептілікті жасау кезінде мынадай:
есепті кезеңдегі барлық операциялардың толық және шын мәнінде көрініс табуы;
кірістер мен шығыстардың есепті кезеңдерге жатқызылуының дұрыстығы;
талдамалық есепке алу деректерінің есепті кезеңнен кейінгі келесі айдың бірінші күніне синтетикалық есепке алу шоттары бойынша айналымдар мен қалдықтарға тең болуы;
көрсеткіштердің ұқыпты толтырылуы және өшірулер мен бояуларға жол берілмеу талаптары сақталуы тиіс. Қателер түзетілген жағдайда түзету күнін көрсете отырып, қаржылық есептілікке қол қойған тұлғаның растауымен тиісті жазбалар жасалады.

4. Формы финансовой отчетности заполняются в точном соответствии с предусмотренными в них показателями. Изменение показателей и их кодов в утвержденных формах финансовой отчетности или внесение в них дополнительных показателей не допускается.
Изменения данных финансовой отчетности, относящиеся как к текущему отчетному периоду, так и к предыдущему периоду (после их утверждения), производятся в финансовой отчетности, составленной за период, в котором были обнаружены искажения данных.
5. Государственное учреждение в соответствии с изменениями, внесенными администраторами республиканских бюджетных программ, вносит изменения в свой экземпляр финансовой отчетности в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента получения письменного уведомления администратора республиканских бюджетных программ.
Исправления в финансовую отчетность государственного учреждения вносятся только на основании письменного уведомления администратора республиканских бюджетных программ по результатам рассмотрения им отчета подведомственного государственного учреждения с обязательным соблюдением требования по внесению исправлений, установленного пунктом 3 настоящих Правил.
6. При внесения администратором местных бюджетных программ изменений в финансовую отчетность подведомственных государственных учреждений администратор местных бюджетных программ направляет подведомственным государственным учреждениям, в финансовую отчетность которых были внесены изменения, письменное уведомление о внесенных изменениях с указанием причин внесения изменений, за подписью руководителя и главного бухгалтера.
Государственное учреждение, в соответствии с изменениями, внесенными администратором местных бюджетных программ, вносит изменения в свой экземпляр финансовой отчетности.
При внесения местным уполномоченным органом по исполнению бюджета изменений в консолидированную финансовую отчетность администратора местных бюджетных программ, последним исправления в финансовую отчетность следует вносить в аналогичном порядке.
7. Адресная часть титульного листа к формам административных данных заполняется в следующем порядке:
дата и номер приказа, которым утверждена форма;
наименование формы;
"Индекс" указывается форма финансовой отчетности (далее – ФО) (краткое буквенно-цифровое выражение наименование формы);
"Периодичность" – указывается период финансовой отчетности;
отчетный период;
Бизнес – идентификационный номер государственного учреждения;
"Метод сбора" – финансовая отчетность представляется на бумажном носителе и в электронном виде;
"Вид бюджета" – указывается вид бюджета, из которого финансируется государственное учреждение;
"Единица измерения" – тысяч тенге.
Государственными учреждениями финансовая отчетность представляется администратору бюджетных программ с указанием наименования и кода администратора бюджетных программ из функциональной классификации расходов бюджета Единой бюджетной классификации, утвержденной уполномоченным органом по бюджетному планированию (далее – ЕБК).
Аппараты акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов составляют и представляют годовую финансовую отчетность об исполнении бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов уполномоченному органу по исполнению бюджета района (города областного значения).

4. Қаржылық есептілік нысандары онда көзделген көрсеткіштермен дәлме-дәл сәйкес толтырылады. Бекітілген қаржылық есептілік нысандарында көрсеткіштері мен олардың кодтарын өзгертуге немесе оларға қосымша көрсеткіштер енгізуге жол берілмейді.
Қаржылық есептіліктің ағымдағы есепті кезеңге, сол сияқты бұның алдындағы кезеңге жататын деректерінің (оларды бекіткеннен кейін) өзгеруі деректердің бұрмалануы айқындалған кезеңде жасалған қаржылық есептілікте жүргізіледі.
5. Мемлекеттік мекеме республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің енгізген өзгерістеріне сәйкес республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің жазбаша хабарламасын алған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күн ішінде өздеріндегі қаржылық есептілік данасына өзгерістер енгізеді.
Мемлекеттік мекеменің қаржылық есептілігіне түзетулер осы қағидалардың 3-тармағында белгіленген түзетулер енгізу тәртібін міндетті түрде сақтай отырып, ведомстволық бағынысындағы мемлекеттік мекеменің есебін қарау нәтижелері бойынша республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің жазбаша хабарламасы негізінде ғана енгізіледі.
6. Жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердің қаржылық есептілігіне өзгерістер енгізген жағдайда, жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі қаржылық есептілігіне өзгерістер енгізілген ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелерге өзгерістер енгізу себебі көрсетіліп, енгізілген өзгерістер туралы басшы мен бас бухгалтердің қолы қойылған жазбаша хабарлама жібереді.
Мемлекеттік мекеме жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі енгізген өзгерістерге сәйкес өзіндегі қаржылық есептілік данасына өзгерістер енгізеді.
Бюджеттің атқарылуы жөніндегі жергілікті уәкілетті орган жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің шоғырландырылған қаржылық есептілігіне өзгерістер енгізген жағдайда қаржылық есептілікке соңғы түзетулерді осындай тәртіппен енгізген жөн.
7. Әкімшілік деректердің нысандарына титулдық парақтың мекенжай бөлігі мынадай тәртіпте толтырылады:
нысан бекітілген бұйрықтың, күні мен нөмірі;
нысан атауы;
"Индекс" қаржылық есептілік (бұдан әрі – ҚЕ) нысаны (нысан атауының әріптік-сандық қысқаша көрінісі);
"Кезеңділік" деректемесі – қаржылық есептілік кезеңі көрсетіледі;
есептік кезең;
Бизнес – сәйкестендіру нөмірі – мемлекеттік мекеменің бизнес – сәйкестендіру нөмірі;
"Жинау әдісі" - қаржылық есептілік қағаз жеткізгіште және электрондық түрде ұсынылады;
"Бюджеттің түрі" – мемлекеттік мекеме қандай бюджеттен қаржыландырылады, бюджеттің түрі көрсетіледі;
"Өлшем бiрлiгi" – мың теңге.
Мемлекеттік мекемелер қаржылық есептілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган бекіткен Бірыңғай бюджеттік сыныптамасы (бұдан әрі– ББС) бюджет шығыстарының функционалдық сыныптамасынан бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің атауы мен кодын көрсете отырып, ұсынады.
Аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттары аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің атқарылуы туралы жылдық қаржылық есептілікті жасайды және аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетінің атқарылуы жөніндегі уәкілетті органға ұсынады.

8. Полугодовая финансовая отчетность составляется на 30 июня текущего финансового года, за календарный период с 1 января по 30 июня включительно.
Годовая финансовая отчетность составляется на 31 декабря отчетного финансового года, за календарный период с 1 января по 31 декабря включительно.
9. Государственные учреждения представляют финансовую отчетность в сроки, установленные администраторами бюджетных программ и доведенные ими до государственных учреждений до даты представления финансовой отчетности.
Аппараты акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов представляют финансовую отчетность в сроки, установленные уполномоченными органами по исполнению бюджета района (города областного значения) и доведенные ими до аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов до даты представления финансовой отчетности.
Финансовая отчетность представляется на бумажном носителе в сброшюрованном виде с пронумерованными страницами и оглавлением и в электронном виде в полном объеме форм.
Датой представления финансовой отчетности для государственного учреждения считается день фактической передачи ее по принадлежности, за исключением государственных учреждений, находящихся в других населенных пунктах, для которых датой представления финансовой отчетности является дата ее отправления, обозначенная в штемпеле почтового предприятия или фельдъегерской службы, но не позднее 3 (трех) рабочих дней до даты представления финансовой отчетности.
Государственные учреждения, после принятия администраторами бюджетных программ годовой финансовой отчетности (доработанной годовой финансовой отчетности) направляют ее в реестр государственного имущества, в порядке и в сроки, определенной Единой методикой ввода данных объектов учета в реестр государственного имущества, а также проведения инвентаризации, паспортизации и переоценки государственного имущества, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 15 декабря 2011 года № 636 "Об утверждении Единой методики ввода данных объектов учета в реестр государственного имущества, а также проведения инвентаризации, паспортизации и переоценки государственного имущества" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7375) (далее – Приказ № 636).
Аппараты акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов, после принятия уполномоченным органом по исполнению бюджета района (города областного значения) годовой финансовой отчетности (доработанной годовой финансовой отчетности) направляют ее в реестр государственного имущества, в порядке и в сроки, определенной Приказом № 636.

8. Жартыжылдық қаржылық есептілік ағымдағы қаржы жылының 30 маусымындағы жағдай бойынша 1 қаңтардан бастап 30 маусымға дейінгі күнтізбелік кезеңге жасалады.
Жылдық қаржылық есептілік есепті қаржы жылының 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша 1 қаңтардан бастап 31 желтоқсанға дейінгі күнтізбелік кезеңге жасалады.
9. Мемлекеттік мекемелер қаржылық есептілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері белгілеген және олар қаржылық есептілікті беру күніне дейін мемлекеттік мекемелерге жеткізген мерзімдерде ұсынады.
Аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттары қаржылық есептілікті ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетін атқару жөніндегі уәкілетті органдар белгілеген және олар қаржылық есептілікті ұсынған күнге дейін мемлекеттік мекемелерге жеткізген мерзімдерде ұсынады.
Қаржылық есептілік қағаз тасығышта кітапша түрінде беттері нөмірленіп, мазмұны көрсетіліп және электрондық түрде нысандардың толық көлемінде ұсынылады.
Олар үшін қаржылық есептілікті ұсыну күні болып почта кәсіпорнының немесе фельдъегерлік қызмет штемпелінде көрсетілген, бiрақ қаржылық есептiлiктi ұсыну күнiне дейiн 3 (үш) жұмыс күннен кешiктiрмей, оны жіберген күн болып есептелетін, басқа тұрғылықты мекендерде орналасқан мемлекеттік мекемелерді қоспағанда, мемлекеттік мекеме үшін қаржылық есептілікті ұсыну күні оны іс жүзінде тиесілігіне қарай табыс еткен күн болып есептеледі.
Мемлекеттік мекемелер бюджеттік бағдарламалар әкімшілері жылдық қаржылық есептілігін (пысықталған жылдық қаржылық есептілігін) қабылдағаннан кейін, оны "Мемлекеттiк мүлiк тiзiлiмiне есепке алу объектiлерi деректерiн енгiзудің, сондай-ақ мемлекеттiк мүлiкке түгендеу, паспорттау және қайта бағалау жүргiзудің бірыңғай әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы Министрінің 2011 жылғы 15 желтоқсандағы № 636 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7375 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 636 бұйрық) бекітілген Мемлекеттiк мүлiк тiзiлiмiне есепке алу объектiлерi деректерiн енгiзу пішімін, сондай-ақ бірдей мерзімдерде мемлекеттiк мүлiкке түгендеу, паспорттау және қайта бағалау жүргiзудің бірыңғай әдістемесінде айқындалған тәртіппен және мерзімде мемлекеттік мүлік тізіліміне жібереді.
Аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттары ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетін атқару жөніндегі уәкілетті органдар жылдық қаржылық есептілікті (пысықталған жылдық қаржылық есептілікті) қабылдағаннан кейін оны № 636 бұйрықта айқындалған тәртіппен және мерзімде мемлекеттік мүлік тізіліміне жібереді.

10. Объем полугодовой, годовой финансовой отчетности, представляемой государственными учреждениями и аппаратами акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов включает:
1) бухгалтерский баланс – форма ФО-1;
2) отчет о результатах финансовой деятельности – форма ФО-2;
3) отчет о движении денег на счетах государственного учреждения по источникам финансирования (прямой метод) – форма ФО-3;
4) отчет об изменениях чистых активов/капитала – форма ФО-4;
5) пояснительная записка к финансовой отчетности – форма ФО-5;
6) бухгалтерский баланс при реорганизации – форма ФО-6.
11. Полугодовая и годовая финансовая отчетность подписывается руководителем государственного учреждения или уполномоченным им лицом, либо лицом его замещающим и главным бухгалтером или лицом, возглавляющим структурное подразделение, либо лицом его замещающим обеспечивающим ведение бухгалтерского учета в государственном учреждении.
Рядом с подписью руководителя или уполномоченного им лица, либо лица его замещающего и главного бухгалтера или лица, возглавляющего структурное подразделение, либо лица его замещающего обеспечивающим ведение бухгалтерского учета, обязательная расшифровка подписи (фамилия, имя и отчество (при его наличии).
12. При реорганизации (слиянии, присоединении, разделении, выделении) государственного учреждения имущественные права и обязанности переходят к правопреемнику, при слиянии и присоединении – в соответствии с передаточным актом, а при разделении и выделении – в соответствии с разделительным балансом. Разделительный баланс составляется по одному экземпляру для каждого выделяющегося государственного учреждения.
При ликвидации государственных учреждений составляется промежуточный ликвидационный баланс по форме ФО-1 "Бухгалтерский баланс", который содержит сведения о составе имущества ликвидируемого юридического лица, перечне заявленных кредиторами претензий, а также результатах их рассмотрения.
После завершения расчетов с кредиторами ликвидационная комиссия составляет ликвидационный баланс по форме ФО-1 "Бухгалтерский баланс".
Промежуточный ликвидационный баланс и ликвидационный баланс утверждаются уполномоченным органом по управлению государственным имуществом принявшим решение о ликвидации юридического лица в порядке, установленном статьей 50 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
До представления ликвидационного баланса ликвидируемые государственные учреждения представляют финансовую отчетность в установленные сроки.
При выделении государственного учреждения администратору бюджетных программ новой и прежней подчиненности государственным учреждением представляется Бухгалтерский баланс при реорганизации (форма ФО-6) с приложением всех форм финансовой отчетности, предусмотренных настоящими Правилами, за период с начала года до даты реорганизации.
При присоединении и слиянии государственных учреждений администратору бюджетных программ новой подчиненности государственным учреждением представляется финансовая отчетность в полном объеме форм, предусмотренных настоящими Правилами, за период с начала года до даты реорганизации с приложением передаточного акта (акт приема передачи основных средств, запасов и другие).

10. Мемлекеттік мекемелер мен аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттары ұсынатын жартыжылдық, жылдық қаржылық есептіліктің көлемі:
1) ҚЕ-1-нысан – бухгалтерлік баланс;
2) ҚЕ-2-нысан – қаржылық қызмет нәтижелері туралы есеп;
3) ҚЕ-3-нысан – қаржыландыру көздері бойынша (тікелей әдіс) мемлекеттік мекемелердің шоттарындағы ақша қозғалысы туралы есеп;
4) ҚЕ-4-нысан – таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есеп;
5) ҚЕ-5-нысан – қаржылық есептілікке түсіндірме жазба;
6) ҚЕ-6-нысан – қайта ұйымдастыру кезіндегі бухгалтерлік баланс.
11. Жартыжылдық және жылдық қаржылық есептіліктерге мемлекеттік мекеменің басшысы немесе оның уәкілетті адамы, бас бухгалтері немесе мемлекеттік мекемеде бухгалтерлік есепті жүргізілуді қамтамасыз ететін бөлімшені басқаратын тұлға қол қояды.
Басшы немесе оның уәкілетті адамы мен бас бухгалтердің немесе бухгалтерлік есепті жүргізуді қамтамасыз ететін бөлімшені басқаратын тұлға қолдарымен бір қатарда міндетті түрде қойылған қол таратып жазылған болуы тиіс (тегі, аты- жөні, әкесінің аты (ол болған жағдайда).
12. Мемлекеттік мекемелерді қайта ұйымдастыру (біріктіру, қосу, бөлу, бөліну) кезінде мүліктік құқықтар мен міндеттемелер біріктіру және қосу кезінде – тапсырып беру актісіне сәйкес, ал бөлген және бөлінген кезде – бөлу балансына сәйкес құқықтық мирасқорға беріледі. Бөлу балансы әр бөлінетін мемлекеттік мекеме үшін бір данадан жасалады.
Тарату кезінде ҚЕ-1 "Бухгалтерлік баланс" нысаны бойынша аралық тарату балансы жасалады, онда заңды тұлға мүлкiнiң құрамы, кредит берушiлердiң қойған талап арыздарының тiзбесi туралы мәлiметтер, сондай-ақ оларды қарау нәтижелерi қамтылады.
Кредиторлармен есеп айырысу аяқталғаннан кейін тарату комиссиясы ҚЕ-1 "Бухгалтерлік баланс" нысаны бойынша тарату балансын жасайды.
Заңды тұлғаны тарату туралы шешім қабылдаған мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті орган аралық тарату балансын және тарату балансын Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасының 50-бабында белгіленген тәртіппен бекітеді.
Тарату балансы ұсынылғанға дейін таралатын мемлекеттік мекеме белгіленген мерзімде қаржылық есептілікті ұсынады.
Мемлекеттік мекеме бөлінген кезде жаңа және бұрынғы бағыныстағы бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне мемлекеттік мекеме жыл басынан бастап қайта ұйымдастырылған күнге дейінгі кезеңде осы қағидаларға көзделген барлық қаржылық есептілік нысандарының қосымшаларын қоса қайта ұйымдастыру кезіндегі бухгалтерлік баланс (ҚЕ-6-нысан) ұсынылады.
Мемлекеттік мекемелердің қосылуы мен біріктірілуі кезінде жаңа бағыныстағы бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне мемлекеттік мекеме осы қағидаларға көзделген нысандардың толық көлемінде жыл басынан бастап қаржылық есептілік тапсыру актісін қоса бере отырып, қайта ұйымдастыру күніне дейін ұсынылады (негізгі құралдарды қабылдап алу-беру акті, қорлар және тағы басқалары).

При реорганизации государственного учреждения сальдо по счетам графы 4 Бухгалтерского баланса (формы ФО-6) остатки регистров бухгалтерского учета переносятся в учетные регистры нового государственного учреждения.
В финансовой отчетности вновь образованных и реорганизованных государственных учреждений данные за прошлый период не заполняются.
13. Государственные учреждения, которые передаются из одного подчинения в другое, составляют финансовую отчетность на дату передачи, которую направляют вышестоящему органу, как по прежней, так и по новой подчиненности.
14. Прием и проверка финансовой отчетности администраторами бюджетных программ от подведомственных государственных учреждений осуществляется в соответствии с настоящими Правилами.
15. Государственные учреждения при составлении финансовой отчетности руководствуются Бюджетным кодексом, правилами ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях, утвержденных уполномоченным органом по исполнению бюджета и настоящими Правилами.
Глава 2. Порядок закрытия счетов текущего бухгалтерского учета при составлении форм финансовой отчетности
16. Полугодовую, годовую финансовую отчетность государственные учреждения составляют на основе проверенных бухгалтерских записей, подтвержденных соответствующими документами. До составления бухгалтерского баланса производится сверка оборотов и остатков по аналитическим счетам с оборотами и остатками по счетам синтетического учета. Согласование основных показателей финансовой отчетности по формам полугодового и годового отчетов производится по схеме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
17. Данные статей бухгалтерского баланса на конец отчетного года подтверждаются результатами проведенной инвентаризации и расхождения, обнаруженные при этом, корректируются до отчетной даты годовой финансовой отчетности.
Проведение инвентаризации обязательно:
перед составлением годовой финансовой отчетности;
при смене материально-ответственных лиц (на день приема-передачи), при установлении фактов хищений или злоупотреблений, а также порчи ценностей;
при пожаре или стихийного бедствия;
при ликвидации, реорганизации (при слиянии, присоединении, разделении и выделении) государственного учреждения как юридического лица.
Выявленные при инвентаризации расхождения фактического наличия долгосрочных активов, запасов и денежных средств с данными бухгалтерского учета учитываются в следующем порядке:
долгосрочные активы, запасы и денежные средства, оказавшиеся в излишке, подлежат оприходованию с последующим установлением причин возникновения излишка;
суммы установленных недостач и хищений долгосрочных активов, запасов и денежных средств, а также суммы потерь от порчи материальных ценностей сверх норм естественной убыли относят за счет виновных лиц.
Когда виновные лица не установлены или во взыскании с виновных лиц отказано судом, убытки от недостач и порчи списываются на расходы государственного учреждения.

Мемлекеттік мекемелерді қайта ұйымдастыру кезінде Бухгалтерлік баланстың (ҚЕ-6-нысан) 4-бағанының шоттары бойынша сальдо, бухгалтерлік есеп тіркелімдерінің қалдықтары жаңа мемлекеттік мекеменің есеп тіркелімдеріне ауыстырылады.
Жаңадан құрылған және қайта ұйымдастырылған мемлекеттік мекемелердің қаржылық есептілікте өткен кезеңнің деректері толтырылмайды.
13. Бір бағыныстан екінші бағынысқа берілетін мемлекеттік мекемелер берілетін күнге қаржылық есептілік жасап, бұрынғы және жаңа бағыныс бойынша жоғары тұрған органға жібереді.
14. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерінің ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелерден қаржылық есептілікті қабылдап алуды және тексеруді осы қағидаларға сәйкес жүзеге асырады.
15. Қаржылық есептілікті жасаған кезде Бюджет кодексін, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган бекіткен мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есепке алуды жүргізу қағидаларын және осы Қағидаларды басшылыққа алу қажет.
2-тарау. Қаржылық есептіліктің нысандарын толтыру кезінде ағымдағы бухгалтерлік есептің шоттарын жабу тәртібі
16. Мемлекеттік мекемелер жартыжылдық, жылдық қаржылық есептілікті тиісті құжаттармен расталған тексерілген бухгалтерлік жазбалардың негізінде жасайды. Баланс жасалғанға дейін синтетикалық есепке алу шоты бойынша айналымдармен және қалдықтармен бірге талдамалық шоттар бойынша айналымдар мен қалдықтарды салыстырып тексеру жүргізіледі. Жартыжылдық және жылдық есептердің нысандары бойынша қаржылық есептіліктің негізгі көрсеткіштерді келісу осы қағидалардың қосымшасына сәйкес схема бойынша жүргізіледі.
17. Есепті жылдың аяғындағы бухгалтерлік баланс баптарының деректері жүргізілген түгендеудің нәтижелерімен расталады және бұл ретте айқындалған алшақтықтар жылдық қаржылық есептіліктің есепті күніне дейін түзетіледі.
Түгендеу жүргізу:
жылдық қаржылық есептілікті жасаудың алдында,
материалдық-жауапты тұлғалар ауысқан кезде (қабылдап алу-беру күні), ұрлық немесе теріс пайдалану, сондай-ақ құндылықтардың бүліну фактілері белгілі болған кезде,
өрт немесе зілзала апаттары жағдайында,
мемлекеттік мекеменің заңды тұлға ретінде таратылуы, қайта ұйымдастырылуы кезінде (біріктірген, қосқан, бөлген және бөлінген кезде) міндетті түрде болады.
Түгендеу кезінде анықталған ұзақ мерзімді активтердің, қорлардың және ақша қаражаттарының іс жүзінде болғаны мен бухгалтерлік есеп деректері арасындағы алшақтығы мынадай тәртіппен реттеледі:
артық болып шыққан ұзақ мерзімді активтер, қорлар мен ақша қаражаттары кейіннен артық шығу себебін анықтай отырып, кіріске алуға жатады;
ұзақ мерзімді активтердің, қорлардың және ақша қаражаттарының анықталған жетіспеушілігі мен ұрлықтардың сомалары, сондай-ақ материалдық құндылықтардың нормадан тыс табиғи залалдардың бүлінуі салдарынан шығын сомалары кінәлі тұлғалардың есебінен өтеледі.
Егер кінәлі адамдар белгіленбеген немесе сот кінәлі адамдардан өндіріп алудан бас тартқан жағдайларда және бүлінуден жетіспеушіліктен болған зияндар мемлекеттік мекеменің шығыстары ретінде есептен шығарылады.

18. Все операции текущего финансового года, связанные с зачислением поступлений в бюджет и осуществлением платежей из бюджета, завершаются 31 декабря текущего финансового года. Не использованные до конца 31 декабря текущего финансового года включительно, остатки плановых назначений аннулируются.
19. Государственные учреждения, содержащиеся за счет республиканского и местных бюджетов, помимо бюджетных средств имеют в своем распоряжении деньги от реализации товаров (работ, услуг), деньги от филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности, и (или) меценатской деятельности, и (или) деятельности по оказанию поддержки малой родине для государственных учреждений, получаемых ими в соответствии с Бюджетным кодексом (далее – благотворительная помощь) деньги передаваемые государственному учреждению физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам (далее – деньги временного размещения), деньги для реализации функций местного самоуправления, средства в иностранной валюте и на специальных счетах по внешним займам и связанным грантам.
20. Сумма дебиторской задолженности взыскивается, а кредиторская задолженность погашается. Незаконченные расчеты с дебиторами и кредиторами сверяются и подтверждаются.
От подотчетных лиц своевременно затребоваются авансовые отчеты, а также возврат остатков.
21. Закрытие счетов текущего учета производится в следующем порядке:
в конце отчетного года:
в дебет счета 6090 "Возврат остатков бюджетных средств" с кредита субсчетов 1081 "Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования", 1082 "Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям", 1083 "Плановые назначения на принятие обязательств за счет других бюджетов", 1084 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам", 1085 "Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям", 1088 "Плановые назначения на принятие обязательств по проектам государственно-частного партнерства", где учитываются целевые взносы Фонду социального медицинского страхования, 1091 "Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования", 1092 "Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям", 1093 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам", 1094 "Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям", списываются остатки по счетам плановых назначений на принятие обязательств по финансированию, ранее признанные как доходы от финансирования текущей деятельности, капитальных вложений, доходы по трансфертам, доходы по субсидиям, 1096 "Плановые назначения на принятие обязательств по проектам государственно-частного партнерства";

18. Ағымдағы қаржы жылының бюджет түсімдерін есепке жатқызумен және бюджеттен төленетін төлемдерді жүзеге асырумен байланысты операцияларының барлығы ағымдағы қаржы жылының 31 желтоқсанында аяқталады. 31 желтоқсанын қоса алғанда ағымдағы қаржы жылының аяғына дейін пайдаланылмаған жоспарлы тағайындаулардың қалдықтары жойылады.
19. Республикалық және жергілікті бюджеттер есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелердің өз иелігінде бюджет қаражатынан басқа тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түсетін ақша, Бюджеттік кодекске сәйкес мемлекеттік мекемелер алатын, олар үшін филантропиялық қызметтен және (немесе) демеушілік қызметтен және (немесе) меценаттық қызметтен және (немесе) кіші отанына қолдау көрсету жөніндегі қызметтен алынатын ақша (бұдан әрі – қайырымдылық көмек), мемлекеттік мекемеге жеке және (немесе) заңды тұлғалар олардың қайтарымдылығы шартымен беретін ақшалар не белгілі бір талаптар басталған кезде тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аударымдар (бұдан әрі – ақшаны уақытша орналастыру), жергілікті өзін-өзі басқару функцияларын іске асыру үшін ақшалардың түсімдері, сыртқы қарыздар мен гранттар бойынша арнайы шоттарда шетел валютасындағы қаражаты болады.
20. Дебиторлық берешек сомаларын өндіріп алу, ал кредиторлық берешек – өтелуі керек. Дебиторлармен және кредиторлармен аяқталмаған есеп айырысулар тексерілуі және расталуы қажет.
Есеп беретін тұлғалардан аванстық есептер, сондай-ақ пайдаланылмаған сомалардың қалдықтары уақытылы талап етіледі.
21. Ағымдағы есепке алу шоттарын жабу мынадай тәртіппен жүргізіледі:
есепті жылдың аяғында:
6090 "Бюджет қаражатының қалдықтарын қайтару" шотының дебетіне 1081 "Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1082 "Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1083 "Өзге де бюджеттердің есебінен міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1084 "Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1085 "Субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1088 "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1091 "Жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары", 1092 "Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1093 "Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1094 "Субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шоттарының кредитінен бұдан бұрын ағымдағы қызметті қаржыландырудан түсетін кірістер, трансферттер бойынша кірістер, күрделі салымдар, субсидиялар бойынша кірістер ретінде танылған қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар шоттары, 1096 "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" бойынша қалдықтар есептен шығарылады;

в дебет субсчета 5012 "Финансирование капитальных вложений за счет внешних займов и связанных грантов" с кредита субсчета 1087 "Плановые назначения на принятие обязательств за счет внешних займов и связанных грантов" администраторами бюджетных программ списываются плановые назначения на принятие обязательств по внешним займам и связанным грантам выделенные в отчетном году;
в дебет счета 5210 "Финансовый результат отчетного года" с кредита счета 6090 "Возврат остатков бюджетных средств" производится закрытие счета возврата финансирования;
в конце отчетного периода:
в дебет счета 1320 "Незавершенное производство" переносятся суммы затрат, относящиеся к незавершенным единицам продукции по подсобным сельским хозяйствам и производственным (учебным) мастерским с небольшим объемом вырабатываемой продукции, ранее учтенные на счете 8010 "Затраты на производство и другие цели". В начале следующего отчетного периода эти затраты восстанавливаются обратной проводкой: дебет счета 8010 "Затраты на производство и другие цели" с кредита счета 1320 "Незавершенное производство";
в дебет счета 1330 "Готовая продукция" переносятся суммы затрат, относящиеся к завершенным единицам продукции по подсобным сельским хозяйствам и производственным (учебным) мастерским с небольшим объемом вырабатываемой продукции, ранее учтенные на счете 8010 "Затраты на производство и другие цели";
затраты по незаконченным и законченным, но не сданным в эксплуатацию объектам строительства и реконструкции остаются в бухгалтерском балансе на субсчете 2411 "Незавершенное строительство";
в дебет счетов 5210 "Финансовый результат отчетного года", 5230 "Финансовый результат отчетного периода по поступлениям в бюджет" списываются с кредита счетов:
7010 "Расходы на оплату труда", 7020 "Расходы по выплате стипендии", 7030 "Расходы на дополнительно установленные пенсионные взносы", 7040 "Расходы на социальный налог", 7050 "Расходы на обязательное страхование", 7060 "Расходы по запасам", 7070 "Расходы на командировки", 7080 "Расходы по коммунальным платежам и прочим услугам", 7090 "Расходы на текущий ремонт", 7110 "Расходы по амортизации долгосрочных активов", 7120 "Расходы по расчетам с бюджетом", 7130 "Расходы по аренде", 7140 "Прочие операционные расходы", 7150 "Расходы на обязательное социальное медицинское страхование", 7210 "Расходы по трансфертам", 7220 "Расходы по выплатам пенсий и пособий", 7230 "Расходы по субсидиям", 7240 "Расходы по трансфертам общего характера", 7250 "Расходы по трансфертам органам местного самоуправления", 7260 "Расходы по уменьшению поступлений в бюджет", 7270 "Расходы по прочим трансфертам", 7310 "Расходы по вознаграждениям", 7320 "Прочие расходы по управлению активами", 7330 "Расходы по проектам государственно-частного партнерства", 7410 "Расходы от изменения справедливой стоимости", 7420 "Расходы по выбытию долгосрочных активов", 7430 "Расходы по курсовой разнице", 7440 "Расходы от обесценения активов", 7450 "Расходы по созданию резервов", 7460 "Прочие расходы", 7470 "Расходы по КСН республиканского и местных бюджетов", 7480 "Расходы от размещения ценных бумаг", 7490 "Расходы по фондам".

5012 "Күрделі салымдарды сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебінен қаржыландыру" есепті жылы бөлінген қосалқы шотының дебетіне 1087 "Сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебінен міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының кредитінен бюджеттік бағдарламалар әкімшілері сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған пайдаланылмаған жоспарлы тағайындаулар есептен шығарылады;
5210 "Есепті жылдың қаржылық нәтижесі" шотының дебетіне 6090 "Бюджет қаражатының қалдықтарын қайтару" шотының кредитінен қаржыландыруды қайтару шотын жабу жүргізіледі;
есепті кезеңнің аяғында:
1320 "Аяқталмаған өндіріс" шотының дебетіне аз көлемде өнім шығаратын қосалқы ауыл шаруашылық және өндірістік (оқу) шеберханалары бойынша бұрын 8010 "Өндіріске және өзге мақсаттарға арналған шығындар" шотында есепке алынған өнімнің аяқталмаған бірліктеріне жатқызылатын шығындар сомасы көшіріледі. Келесі есепті кезеңнің басында бұл шығындар кері тізбекпен: 8010 "Өндіріске және өзге мақсаттарға арналған шығындар" шотының дебетіне 1320 "Аяқталмаған өндіріс" шотының кредитінен қалпына келтіріледі;
1330 "Дайын өнім" шотының дебетіне аз көлемде өнім шығаратын қосалқы ауыл шаруашылық және өндірістік (оқу) шеберханалары бойынша бұдан бұрын 8010 "Өндіріске және өзге мақсаттарға арналған шығындар" шотында есепке алынған аяқталған өнімдерге қатысты шығындар сомасы көшіріледі;
Аяқталмаған және аяқталған, бірақ пайдалануға берілмеген құрылыс және реконструкциялау объектілері бойынша шығындар 2411 "Аяқталмаған құрылыс" шотында бухгалтерлік баланста қалады;
5210 "Есепті жылдың қаржылық нәтижесі", 5230 "Бюджетке түсімдер бойынша есепті кезеңнің қаржылық нәтижесі" шоттарының дебетіне:
7010 "Еңбекақы төлеуге арналған шығыстар", 7020 "Стипендиялар төлеу бойынша шығыстар", 7030 "Қосымша белгіленген зейнетақы жарналарына арналған шығыстар", 7040 "Әлеуметтік салыққа арналған шығыстар", 7050 "Міндетті сақтандыруға арналған шығыстар", 7060 "Қорлар бойынша шығыстар", 7070 "Іссапарларға арналған шығыстар", 7080 "Коммуналдық төлемдер мен өзге қызметтер бойынша шығыстар", 7090 "Ағымдағы жөндеуге арналған шығыстар", 7110 "Ұзақ мерзімді активтердің амортизациясы бойынша шығыстар", 7120 "Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар", 7130 "Жал бойынша шығыстар", 7140 "Өзге операциялық шығыстар", 7150 "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға арналған шығыстар", 7210 "Трансферттер бойынша шығыстар", 7220 "Зейнетақы мен жәрдемақы төлеу бойынша шығыстар", 7230 "Субсидиялар бойынша шығыстар", 7240 "Жалпы сипаттағы трансферттер бойынша шығыстар", 7250 "Жергілікті өзін-өзі басқару органдарына берілетін трансферттері бойынша шығыстар", 7260 "Бюджетке түсетін түсімдерді азайту жөніндегі шығыстар", 7270 "Басқа да трансферттер бойынша шығыстар", 7310 "Сыйақылар бойынша шығыстар", 7320 "Активтерді басқару бойынша өзге шығыстар", 7330 "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік бойынша шығыстар", 7410 "Әділ құнының өзгеруі бойынша шығыстар", 7420 "Ұзақ мерзімді активтерді қатардан шығару жөніндегі шығыстар", 7430 "Бағамдық айырма бойынша шығыстар", 7440 "Активтердің құнсыздануынан түсетін шығыстар", 7450 "Резервтерді құру бойынша шығыстар", 7460 "Өзге шығыстар", 7470 "Республикалық және жергілікті бюджеттердің ҚБШ-лары бойынша шығыстар", 7480 "Бағалы қағаздарды орналастырудан шығыстар", 7490 "Қорлардың шығыстары" шоттарының кредитінен есептен шығарылады;

в кредит счетов 5210 "Финансовый результат отчетного года", 5230 "Финансовый результат отчетного периода по поступлениям в бюджет" списываются с дебета счетов:
6010 "Доходы от финансирования текущей деятельности", 6020 "Доходы от финансирования капитальных вложений", 6030 "Доходы по трансфертам", 6040 "Доходы от финансирования по выплате субсидий", 6050 "Доходы от благотворительной помощи", 6060 "Доходы по грантам", 6070 "Доходы от поступления займов", 6080 "Прочие доходы от необменных операций", 6110 "Доходы от реализации товаров, работ и услуг", 6210 "Доходы по вознаграждениям", 6220 "Прочие доходы от управления активами", 6310 "Доходы от изменения справедливой стоимости", 6320 "Доходы от выбытия долгосрочных активов", 6330 "Доходы от безвозмездного получения активов", 6340 "Доходы от курсовой разницы", 6350 "Доходы от компенсации убытков", 6360 "Прочие доходы", 6370 "Доходы от поступлений в Фонды", 6373 "Доходы от поступлений в Специальный государственный фонд", 6374 "Доходы от поступлений центрального уполномоченного органа в Специальный государственный фонд", 6375 "Доходы от поступлений местного уполномоченного органа в Специальный государственный фонд", 6380 "Доходы от размещение ценных бумаг";
в кредит счетов 5220 "Финансовый результат предыдущих лет", 5240 "Финансовый результат предыдущих лет по поступлениям в бюджет" в конце отчетного года с дебетов счетов 5210 "Финансовый результат отчетного года", 5230 "Финансовый результат отчетного периода по поступлениям в бюджет" записывается положительный результат от финансовой деятельности государственного учреждения;
в дебет счетов 5220 "Финансовый результат предыдущих лет", 5240 "Финансовый результат предыдущих лет по поступлениям в бюджет" в конце отчетного года с кредита счетов 5210 "Финансовый результат отчетного года", 5230 "Финансовый результат отчетного периода по поступлениям в бюджет" записывается отрицательный результат от финансовой деятельности государственного учреждения.
Сноска. Пункт 21 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 20.08.2025 № 452 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.12.2025 № 808 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. После окончательных записей составляется заключительный бухгалтерский баланс по форме ФО-1 на конец отчетного периода.

5210 "Есепті жылдың қаржылық нәтижесі", 5230 "Бюджетке түсетін түсімдер бойынша есепті кезеңнің қаржылық нәтижесі" шотының кредитіне:
6010 "Ағымдағы қызметті қаржыландырудан алынатын кірістер", 6020 "Күрделі салымдарды қаржыландырудан алынатын кірістер", 6030 "Трансферттер бойынша кірістер", 6040 "Субсидиялар төлемдері бойынша қаржыландырудан түсетін кірістер", 6050 "Қайырымдылық көмектен алынатын кірістер", 6060 "Гранттар бойынша кірістер", 6070 "Қарыздардың түсімдерінен түсетін кірістер", 6080 "Айырбас емес операциялардан алынатын өзге кірістер", 6110 "Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізуден алынатын кірістер", 6210 "Сыйақылар бойынша кірістер", 6220 "Активтерді басқарудан алынатын өзге де кірістер", 6310 "Әділ құнның өзгеруінен түсетін кірістер", 6320 "Ұзақ мерзімді активтердің шығуынан алынатын кірістер", 6330 "Өтеусіз түрде алынған активтерден алынатын кірістер", 6340 "Бағамдық айырмадан түсетін кірістер", 6350 "Залалдарды өтеуден алынатын кірістер", 6360 "Өзге кірістер", 6370 "Қорларға түсетін түсімдерден алынатын кірістер", 6371 "Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорына түсімдерден түсетін кірістер", 6373 "Арнаулы мемлекеттік қорына түсімдерден түсетін кірістер", 6374 "Арнаулы мемлекеттік қорға орталық уәкілетті органның түсімдерінен түсетін кірістер", 6375 "Арнаулы мемлекеттік қорға жергілікті уәкілетті органның түсімдерінен түсетін кірістер", 6380 "Бағалы қағаздарды орналастырудан түсетін кірістер";
есепті жылдың аяғында 5220 "Өткен жылдардың қаржылық нәтижесі", 5240 "Бюджетке түсетін түсімдер бойынша алдыңғы жылдардың қаржылық нәтижесі" шоттарының кредитіне 5210 "Есепті жылдың қаржылық нәтижесі", 5230 "Бюджетке түсетін түсімдер бойынша есепті кезеңнің қаржылық нәтижесі" шоттарының дебеттерінен мемлекеттік мекеменің қаржылық қызметінің оң нәтижесі жазылады;
есепті жылдың аяғында 5220 "Өткен жылдардың қаржылық нәтижесі", 5240 "Бюджетке түсетін түсімдер бойынша өткен жылдардың қаржылық нәтижесі" шоттарының дебетіне 5210 "Есепті жылдың қаржылық нәтижесі", 5230 "Бюджетке түсетін түсімдер бойынша есепті кезеңнің қаржылық нәтижесі" шоттарының кредитінен мемлекеттік мекеменің қаржылық қызметінің теріс нәтижесі жазылады.
Ескерту. 21-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 20.08.2025 № 452 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.12.2025 № 808 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
22. Түпкілікті жазбалардан кейін есептілік кезеңнің аяғына ҚЕ-1-нысан бойынша бухгалтерлік баланс жасалады.

Глава 3. Правила составления форм финансовой отчетности
23. "Бухгалтерский баланс" (форма ФО-1) состоит из двух частей: актива и пассива.
Активы – первая часть бухгалтерского баланса состоит из двух разделов: Краткосрочные и Долгосрочные активы.
24. В разделе "Краткосрочные активы" отражаются принадлежащие государственному учреждению денежные средства и их эквиваленты, финансовые инвестиции, краткосрочная дебиторская задолженность, запасы и прочие активы, не указанные в предыдущих подразделах краткосрочных активов.
По строке 010 "Денежные средства и их эквиваленты" (счета 1010, 1020, 1030, 1040, 1050, 1060, 1070, 1080 и 1090) актива бухгалтерского баланса показываются остатки денежных средств на КСН для учета поступлений и расчетов, на счетах в иностранной валюте и специальных счетах по внешним займам и связанным грантам, в кассе, на текущем и расчетном счетах государственного учреждения, плановых назначений на принятие обязательств, прочие денежные средства.
По строке 011 "Краткосрочные финансовые инвестиции" (счета 1110, 1120, 1130) показывается сумма краткосрочных предоставленных займов и финансовых инвестиций за минусом резерва на обесценение краткосрочных финансовых инвестиций.
По строке 012 "Краткосрочная дебиторская задолженность по бюджетным выплатам" (счет 1210) показывается сумма краткосрочной дебиторской задолженности по трансфертам, субсидиям, пенсиям и пособиям.
По строке 013 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с бюджетом" (счет 1220) показывается сумма задолженности за бюджетом, образовавшаяся в результате излишне перечисленных платежей, подлежащих возврату.
По строке 014 "Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков" (счет 1230) показывается сумма краткосрочной дебиторской задолженности покупателей и заказчиков за вычетом резерва по сомнительным долгам, по специальным видам платежей за обучение детей в музыкальных школах, за содержание воспитанников в школах – интернатах, за форменную одежду, за питание детей в интернатах при школах.
По строке 015 "Краткосрочная дебиторская задолженность по ведомственным расчетам" (счет 1240) показывается сумма задолженности других государственных учреждений по внутриведомственным и межведомственным расчетам.
По строке 016 "Краткосрочные вознаграждения к получению" (счет 1250) показывается сумма краткосрочных вознаграждений, причитающихся государственному учреждению по выданным займам, финансовым инвестициям, аренде и другим вознаграждениям к получению.

3-тарау. Қаржылық есептіліктің нысандарын толтыру қағидалары
23. "Бухгалтерлік баланс" (ҚЕ-1-нысан) екі бөліктен тұрады: актив және пассив.
Активтер - бухгалтерлік баланстың бірінші бөлігі, екі бөлімнен тұрады: Қысқа мерзімді және Ұзақ мерзімді активтер.
24. "Қысқа мерзімді активтер" бөлімінде мемлекеттік мекемеге тиесілі ақша қаражаты және олардың баламалары, қаржы инвестициялары, қысқа мерзімді дебиторлық берешек, қорлар және бұдан алдыңғы қысқа мерзімді активтердің кіші бөлімдерінде көрсетілмеген өзге активтер көрініс табады.
Бухгалтерлік баланс активінің 010 "Ақша қаражаты және олардың баламалары" жолы (1010, 1020, 1030, 1040, 1050, 1060, 1070, 1080 және 1090 шоттары) бойынша түсімдерді есепке алу мен есеп айырысу үшін ҚБШ-дағы, шетел валютасындағы шоттарында және сыртқы қарыздар мен байланысты гранттардың арнайы шоттарындағы, кассадағы, мемлекеттік мекеменің ағымдағы және есеп айырысу шоттарындағы, міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар, өзге ақша қаражаты көрсетіледі.
011 "Қысқа мерзімді қаржы инвестициялары" (1110, 1120, 1130 шоттары) жолы бойынша қысқа мерзімді қаржы инвестицияларының құнсыздануына арналған резервті шегергенде, берілген қысқа мерзімді қарыздар мен қаржы инвестицияларының сомасы көрсетіледі.
012 "Бюджеттік төлемдер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" (1210 шоты) жолы бойынша трансферттер, субсидиялар, зейнетақылар мен жәрдемақылар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешектің сомасы көрсетіледі.
013 "Бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" (1220 шоты) жолы бойынша қайтарылуға тиісті артық аударылған төлемдер нәтижесінде пайда болған бюджет берешегінің сомасы көрсетіледі.
014 "Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі" (1230 шоты) жолы бойынша балаларды музыкалық мектептерде оқыту, мектеп-интернаттарда тәрбиеленушілерді ұстау үшін, нысанды киім үшін, мектептер жанындағы интернаттарда балаларды тамақтандыру үшін арнайы төлемдер түрлері бойынша күмәнді резервтерді шегергенде сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегінің сомасы көрсетіледі.
015 "Ведомстволық есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" (1240 шоты) жолы бойынша басқа мемлекеттік мекемелердің ведомствоішілік және ведомствоаралық есеп айырысу берешектері көрсетіледі.
016 "Алынуға тиісті қысқа мерзімді сыйақылар" (1250 шоты) жолы бойынша берілген қарыздар, қаржылық инвестициялар, жалдау және басқа алынатын сыйақылар бойынша мемлекеттік мекемеге тиесілі қысқа мерзімді сыйақы сомасы көрсетіледі.

По строке 017 "Краткосрочная дебиторская задолженность работников и прочих подотчетных лиц" (счет 1260) показывается сумма дебиторской задолженности по подотчетным суммам работников и прочих подотчетных лиц и другим видам расчетов.
По строке 018 "Краткосрочная дебиторская задолженность по аренде" (счет 1270) показывается сумма краткосрочной дебиторской задолженности по арендным платежам.
По строке 019 "Прочая краткосрочная дебиторская задолженность" (счет 1280) показывается сумма прочей краткосрочной дебиторской задолженности.
По строке 020 "Запасы" (счета 1310, 1320, 1330, 1340, 1350, 1360) показывается остаток материалов, незавершенного производства, готовой продукции, товаров, имущества, обращенного (поступившего) в собственность государства по отдельным основаниям, предусмотренным статьей 210 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" (далее – Закон о государственном имуществе), запасов в пути за минусом резерва на обесценение запасов.
По строке 021 "Краткосрочные авансы выданные" (счет 1410) показывается сумма краткосрочной задолженности поставщиков, расчеты с которыми осуществляются не по каждой отдельной сделке (отгрузке, отпуску товара и оказанию услуг), а путем периодического перечисления средств в сроки и размерах, заранее согласованных сторонами.
По строке 022 "Прочие краткосрочные активы" (счета 1420, 1430) показывается сумма расходов будущих периодов и прочие краткосрочные активы.
По строке 023 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с бюджетом по налоговым, неналоговым и специальным поступлениям" (счет 1291) показывается сумма краткосрочной дебиторской задолженности по расчетам с бюджетом по налоговым, неналоговым и специальным поступлениям в бюджет, поступлениям от реализации основного капитала и финансовых активов государства.
Сноска. Пункт 24 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 26.12.2025 № 808 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. По строке 100 "Итого краткосрочных активов" показывается итоговая сумма строк 010, 011, 012, 013, 014, 015, 016, 017, 018, 019, 020, 021, 022, 023.
26. В разделе "Долгосрочные активы" отражаются финансовые инвестиции, долгосрочная дебиторская задолженность, основные средства, незавершенное строительство и капитальные вложения, инвестиционная недвижимость, биологические активы, нематериальные активы и прочие долгосрочные активы.

017 "Қызметкерлердің және өзге де есеп беретін тұлғалардың қысқа мерзімді дебиторлық берешегі" (1260 шоты) жолы бойынша қызметкерлердің және өзге де есеп беретін тұлғалардың есеп беретін сомалары және басқа да есеп айырысу түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
018 "Жал бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" (1270 шоты) жолы бойынша жалдау төлемдері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
019 "Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер" (1280 шоты) жолы бойынша өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
020 "Қорлар" (1310, 1320, 1330, 1340, 1350, 1360 шоттары) жолы бойынша қорлардың құнсыздануына арналған резервті шегергендегі материалдардың, аяқталмаған өндірістің, дайын өнімнің, тауарлардың "Мемлекеттік мүлік туралы" (бұдан әрі – Мемлекеттік мүлік туралы заң) Қазақстан Республикасы заңының 210-бабында көзделген жекелеген негіздер бойынша мемлекеттің меншігіне айналдырылған (түскен) мүліктің, жолдағы қорлардың қалдығы көрсетіледі.
021 "Берілген қысқа мерзімді аванстар" (1410 шоты) жолы бойынша олармен есеп айырысулар әрбір жекелеген мәміле (тиеу, тауарды жiберу немесе қызмет көрсету) бойынша емес, қаражатты алдын ала тараптармен келісілген мерзімдер мен мөлшерлерде мерзімді аудару жолымен жүзеге асырылатын өнім берушілердің қысқа мерзімді берешектер сомасы көрсетіледі.
022 "Өзге қысқа мерзімді активтер" (1420, 1430 шоттары) жолы бойынша алдағы кезеңдердің шығыстарының сомасы мен өзге қысқа мерзімді активтер көрсетіледі.
023 "Салықтық, салықтық емес және арнаулы түсімдер" бойынша бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" (1291 шоты) жолы бойынша бюджетке түсетін салықтық, салықтық емес және арнаулы түсімдер, негізгі капиталды және мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түскен түсімдер бойынша бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
Ескерту. 24-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 26.12.2025 № 808 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. 100 "Қысқа мерзімді активтердің жиыны" жолы бойынша 010, 011, 012, 013, 014, 015, 016, 017, 018, 019, 020, 021, 022, 023-жолдарының қорытынды сомасы көрсетіледі.
26. "Ұзақ мерзімді активтер" бөлімінде қаржылық инвестициялар, ұзақ мерзімді дебиторлық берешектер, негізгі құралдар, аяқталмаған құрылыс пен күрделі салымдар, инвестициялық жылжымайтын мүлік, биологиялық активтер, материалдық емес активтер және басқа ұзақ мерзімді активтер көрсетіледі.

По строке 110 "Долгосрочные финансовые инвестиции" (счета 2110, 2120, 2130) показываются долгосрочные займы предоставленные и финансовые инвестиции за минусом резерва на обесценение долгосрочных финансовых инвестиций.
По строке 111 "Долгосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков" (счет 2210) показывается сумма долгосрочной дебиторской задолженности покупателей и заказчиков.
По строке 112 "Долгосрочная дебиторская задолженность по аренде" (счет 2220) показывается сумма долгосрочной дебиторской задолженности арендаторов по финансовой аренде.
По строке 113 "Прочая долгосрочная дебиторская задолженность" (счет 2230) показывается сумма прочей долгосрочной дебиторской задолженности, не включенная в другие статьи бухгалтерского баланса.
По строке 114 "Основные средства" (счета 2310, 2320, 2330, 2340, 2350, 2360, 2370, 2380, 2390) показываются земля, здания, сооружения, передаточные устройства, транспортные средства, машины и оборудования и прочие основные средства по балансовой стоимости (первоначальная стоимость за минусом накопленной амортизации и резерва на обесценение основных средств).
По строке 115 "Незавершенное строительство и капитальные вложения" (счет 2410) показывается сумма накопленных затрат на возведение, реконструкцию и приобретение объектов основных средств и нематериальных активов с незаконченным циклом капитальных работ и не сданных в эксплуатацию на отчетную дату.
По строке 116 "Инвестиционная недвижимость" (счета 2510, 2520) показывается стоимость инвестиционной недвижимости, за вычетом накопленной амортизаций и резерва на обесценение инвестиционной недвижимости.
По строке 117 "Биологические активы" (счета 2610, 2620, 2630) показывается стоимость животных, многолетних насаждений за вычетом накопленной амортизации и резерва на обесценение биологических активов.
По строке 118 "Нематериальные активы" (счета 2710, 2720) показывается стоимость нематериальных активов (права пользования землей, водой, полезными ископаемыми и другими природными ресурсами, зданиями, сооружениями, оборудованием, лицензии, права на товарные знаки и торговые марки, а также иные имущественные права, гудвилл, программное обеспечение и другие нематериальные активы) за вычетом накопленной амортизации и резерва на обесценение нематериальных активов.
По строке 119 "Долгосрочные финансовые инвестиции, учитываемые по методу долевого участия" (счет 2120) показываются долгосрочные финансовые инвестиции в субъекты квазигосударственного сектора, учитываемые по методу долевого участия.

110 "Ұзақ мерзімді қаржылық инвестициялары" (2110, 2120, 2130) жолы бойынша ұзақ мерзімді қаржылық инвестициялардың құнсыздануына арналған резервті шегергенде ұзақ мерзімді қарыздар мен қаржылық инвестициялар көрсетіледі.
111 "Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің ұзақ мерзімді дебиторлық берешегі" (2210) жолы бойынша сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің ұзақ мерзімді дебиторлық берешегінің сомасы көрсетіледі.
112 "Жал бойынша ұзақ мерзімді дебиторлық берешек" (2220) жолы бойынша жалдаушылардың қаржылық жалдау бойынша ұзақ мерзімді дебиторлық берешегінің сомасы көрсетіледі.
113 "Өзге ұзақ мерзімді дебиторлық берешектер" (2230) жолы бойынша бухгалтерлік баланстың басқа баптарына енгізілмеген басқа ұзақ мерзімді дебиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
114 "Негізгі құралдар" (2310, 2320, 2330, 2340, 2350, 2360, 2370, 2380, 2390) жолы бойынша баланстық құны бойынша жер, ғимараттар, құрылыстар, беру құрылғылары, көлік құралдары, машиналар мен жабдықтар және басқа негізгі құралдар (жинақталған амортизация және негізгі құралдарды құнсыздануына арналған резервті шегергендегі бастапқы құны) көрсетіледі.
115 "Аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар" (2410) жолы бойынша есеп беру күніне құрылыс циклі аяқталмаған және пайдалануға тапсырылмаған объектілердің құны, құрылысқа, реконструкцияға және негізгі құралдарды, материалдық емес активтерді сатып алуға жинақталған шығындар сомасы көрсетіледі.
116 "Инвестициялық жылжымайтын мүлік" (2510, 2520) жолы бойынша жинақталған амортизацияны және инвестициялық жылжымайтын мүліктің құнсыздануына арналған резервті шегергендегі инвестициялық жылжымайтын мүліктің, құны көрсетіледі.
117 "Биологиялық активтер" (2610, 2620, 2630) жолы бойынша жинақталған амортизацияны және биологиялық активтердің құнсыздануына арналған резервті шегергендегі жануарлардың, көпжылдық екпелердің құны көрсетіледі.
118 "Материалдық емес активтер" жолы бойынша жинақталған амортизация мен материалдық емес активтердің құнсыздануына арналған резервтері шегерілгендегі (2710, 2720) материалдық емес активтердің (жерді, суды, пайдалы қазбаларды және басқа табиғи ресурстарды, ғимараттарды, құрылыстарды, жабдықтарды пайдалану құқықтары; лицензиялар, тауарлық белгілер мен тауарлық маркаларға құқықтар, сондай-ақ басқа мүліктік құқықтар, гудвилл, бағдарламалық қамтамасыз ету және басқалар) құны көрсетіледі.
119 "Үлестік қатысу әдісімен есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржылық инвестициялар" (2120) жолы бойынша үлестік қатысу әдісі бойынша есепке алынатын квазимемлекеттік сектор субъектілеріне ұзақ мерзімді қаржылық инвестициялар көрсетіледі.

По строке 120 "Прочие долгосрочные активы" (счет 2810) показывается стоимость прочих долгосрочных активов, не указанных в предыдущих подразделах.
27. По строке 200 "Итого долгосрочных активов" показывается итоговая сумма строк 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120.
28. Строка "Баланс" показывает общую стоимость активов государственного учреждения (строка 100 + строка 200).
29. Пассив бухгалтерского баланса состоит из трех разделов: "Краткосрочные обязательства", "Долгосрочные обязательства" и "Чистые активы/капитал".
30. В разделе "Краткосрочные обязательства" отражаются краткосрочные финансовые обязательства, краткосрочная кредиторская задолженность по налогам и другим платежам, краткосрочная кредиторская задолженность, краткосрочные оценочные и гарантийные обязательства, прочие краткосрочные обязательства.
По строке 210 "Краткосрочные финансовые обязательства" (счета 3010, 3020, 3030 и 3040) показывается сумма краткосрочных внешних и внутренних займов полученных, финансовых обязательств по проектам государственно-частного партнерства и прочих финансовых обязательств.
По строке 211 "Краткосрочная кредиторская задолженность по бюджетным выплатам" (счет 3110) показывается сумма краткосрочной кредиторской задолженности по начисленным социальным выплатам и социальной помощи населению, подлежащим к выплате, но не выплаченным по каким-либо причинам на конец отчетного периода, а также по не перечисленным трансфертам и субсидиям.
По строке 212 "Краткосрочная кредиторская задолженность по платежам в бюджет" (счет 3120) показывается сумма задолженности по налогам, подлежащим взносу в бюджет, но не перечисленным по каким-либо причинам на конец отчетного периода, а также другие суммы, подлежащие перечислению в бюджет.
По строке 213 "Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с бюджетом" (счет 3130) показывается сумма краткосрочных обязательств государственного учреждения по доходам, причитающимся в бюджет от реализации долгосрочных активов, от сверхсметных поступлений по платным услугам и прочим операциям.
По строке 214 "Краткосрочная кредиторская задолженность по другим обязательным и добровольным платежам" (счета 3140, 3150) показывается сумма пенсионных взносов, удержанная с доходов работников и не перечисленная в Государственную корпорацию "Правительство для граждан", задолженность государственного учреждения по уплате обязательных социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования, задолженность по страховым платежам и по другим обязательным и добровольным платежам, также по отчислениям и взносам на обязательное социальное медицинское страхование.

120 "Өзге ұзақ мерзімді активтер" (2810) алдыңғы кіші бөлімдерде көрсетілмеген басқа ұзақ мерзімді активтердің құны көрсетіледі.
27. 200 "Ұзақ мерзімді активтердің жиыны" жолы бойынша 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120-жолдардың қорытынды сомасы көрсетіледі.
28. "Баланс" жолы мемлекеттік мекеме активтерінің жалпы құнын көрсетеді (100-жол қосу 200-жол).
29. Бухгалтерлік баланстың пассиві үш бөлімнен тұрады: "Қысқа мерзімді міндеттемелер", "Ұзақ мерзімді міндеттемелер", "Таза активтер/капитал".
30. "Қысқа мерзімді міндеттемелер" бөлімінде қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелер, бюджеттік төлемдер мен салықтар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек, қысқа мерзімді кредиторлық берешек, қысқа мерзімді бағалау мен кепілдік міндеттемелері, өзге қысқа мерзімді міндеттемелер көрсетіледі.
210 "Қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелері" (3010, 3020, 3030 және 3040 шоттары) жолы бойынша алынған қысқа мерзімді сыртқы және ішкі қарыздар, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша қаржылық міндеттемелер және өзге де қаржылық міндеттемелер сомасы көрсетіледі.
211 "Бюджеттен төленетін төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" (3110 шоты) жолы бойынша есептелген, төленуге тиесілі, бірақ есепті кезеңнің соңында қандай да бір себептермен төленбеген халыққа әлеуметтік төлемдер мен әлеуметтік көмек, сондай-ақ аударылмаған трансферттер мен субсидиялар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
212 "Бюджетке төленетін төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" (3120 шоты) жолы бойынша бюджетке енгізілуі тиіс, бірақ есепті кезеңнің соңында қандай да бір себептермен аударылмаған салықтар бойынша берешек сомасы, сондай-ақ бюджетке аударуға жататын басқа да сомалар көрсетіледі.
213 "Бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" (3130 шоты) жолы бойынша ұзақ мерзімді активтерді өткізуден, ақылы көрсетілетін қызметтер және өзге де операциялар бойынша сметадан тыс түсімдерден бюджетке тиесілі кірістер бойынша мемлекеттік мекеменің қысқа мерзімді міндеттемелерінің сомасы көрсетіледі.
214 "Басқа да міндетті және ерікті төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" (3140, 3150 шоттары) жолы бойынша қызметкердің табысынан ұсталған және "Азаматтар үшін үкімет" мемлекеттік корпорациясына аударылмаған зейнетақы жарналарының сомасы, мемлекеттік мекеменің мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына міндетті әлеуметтік аударымдарды төлеу бойынша берешегі, сақтандыру төлемдері бойынша, сондай-ақ міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар мен жарналар бойынша берешектері көрсетіледі.

По строке 215 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам" (счет 3210) показывается сумма краткосрочной кредиторской задолженности поставщикам и подрядчикам за поставленные ими запасы, долгосрочные активы, выполненные работы и оказанные услуги.
По строке 216 "Краткосрочная кредиторская задолженность по ведомственным расчетам" (счет 3220) показывается сумма краткосрочной кредиторской задолженности других государственных учреждений по внутриведомственным и межведомственным расчетам.
По строке 217 "Краткосрочная кредиторская задолженность стипендиатам" (счет 3230) показывается сумма краткосрочной задолженности по стипендиям студентам и аспирантам вузов и учащимся школ, колледжей и другие.
По строке 218 "Краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками и прочими подотчетными лицами" (счет 3240) показывается сумма краткосрочной кредиторской задолженности по оплате труда и другим денежным выплатам (исполнительным документам, депонированным суммам, социальному пособию по временной нетрудоспособности, безналичным перечислениям сумм членских профсоюзных взносов и на счета по вкладам в банки, неиспользованным отпускам, командировочным расходам) выдаваемым прочим лицам в соответствии с Законом Республики Казахстан "О физической культуре и спорте" и прочие задолженности перед работниками и прочими подотчетными лицами.
По строке 219 "Краткосрочные вознаграждения к выплате" (счет 3250) показывается сумма задолженности по краткосрочным вознаграждениям по полученным займам на отчетную дату и прочим вознаграждениям.
По строке 220 "Краткосрочная кредиторская задолженность по аренде" (счет 3260) показывается сумма задолженности по арендным платежам на отчетную дату.
По строке 221 "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность" (счет 3270) показывается сумма краткосрочной кредиторской задолженности по деньгам временного размещения, суммы тиынов, невыплаченные или излишне выплаченные при увольнении работника, завершении срока обучения стипендиата, окончании срока действия исполнительного листа или другого документа со сроком до одного года, по причине изъятия наличных тиынов из денежного обращения, задолженность по компенсационным выплатам из Фонда компенсации потерпевшим, из Специального государственного фонда и прочая кредиторская задолженность.
По строке 222 "Краткосрочные оценочные и гарантийные обязательства" (счета 3310, 3320) показывается сумма краткосрочных оценочных и гарантийных обязательств.

215 "Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" (3210 шоты) жолы бойынша олар берген қорлар, ұзақ мерзімді активтер, орындалған жұмыстар мен көрсетілген қызметтер үшін өнім берушілер мен мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
216 "Ведомстволық есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" (3220 шоты) жолы бойынша ведомствоішілік және ведомствоаралық есеп айырысулар бойынша басқа мемлекеттік мекемелерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
217 "Стипендиаттарға қысқа мерзімді кредиторлық берешек" (3230 шоты) жолы бойынша жоғары оқу орындарының студенттерi мен аспиранттары және мектептердiң, колледждердiң және басқа да оқушыларына стипендиялар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
218 "Қызметкерлер мен өзге де есеп беретін тұлғаларға қысқа мерзімді кредиторлық берешек" (3240 шоты) жолы бойынша еңбекақы төлеу және басқа да ақшалай төлемдер бойынша (атқару құжаттары, депоненттелген сома, уақытша еңбекке жарамсыздығы үшін жәрдемақы, мүшелік кәсіподақтар жарнасы сомаларының қолма-қол аударымдары бойынша және шоттарға банктерге салымдар, пайдаланылмаған демалыстар, Қазақстан Республикасының "Дене шынықтыру және спорт туралы" Заңына сәйкес өзге тұлғаларға берілетін іссапар шығыстары бойынша) қысқа мерзімді кредиторлық берешек және қызметкерлері мен өзге де есеп беретін тұлғалар алдындағы өзге де берешектер сомасы көрсетіледі.
219 "Төлеуге қысқа мерзімді сыйақылар" (3250 шоты) жолы бойынша есепті күнге алынған қарыздар бойынша қысқа мерзімді сыйақылар және өзге сыйақылар бойынша берешек сомасы көрсетіледі.
220 "Жалға беру бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" (3260 шоты) жолы бойынша есепті күнге қысқа мерзімді жалға алу төлемдері бойынша берешек сомасы көрсетіледі.
221 "Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" (3270 шоты) жолы бойынша уақытша орналастыратын ақшалар бойынша қызметкер жұмыстан босаған, стипендиаттың оқу мерзімі аяқталған, атқару құжаттың пайдалану мерзімі аяқталған немесе мерзімі бір жылға дейінгі басқа да құжаттарға байланысты, қолма-қол тиындарды ақша айналымынан алу себептері бойынша жағдайларда төленбеген немесе артығымен төленген тиындар сомасы, Жәбірленушілерге өтемақы қорынан, Арнаулы мемлекеттік қордан өтемақы төлемдері бойынша берешек және өзге де кредиторлық берешек көрсетіледі.
222 "Қысқа мерзімді бағалау және кепілдік міндеттемелері" (3310, 3320 шоттары) жолы бойынша қысқа мерзімді бағалау және кепілдік міндеттемелерінің сомасы көрсетіледі.

По строке 223 "Прочие краткосрочные обязательства" (счета 3410, 3420) показываются остатки по авансам полученным и прочим обязательствам.
По строке 224 "Краткосрочная кредиторская задолженность по налоговым и неналоговым поступлениям в бюджет" (счет 3280) показывается сумма краткосрочной кредиторской задолженности по налоговым и неналоговым поступлениям в бюджет.
Сноска. Пункт 31 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 26.12.2025 № 808 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. По строке 300 "Итого краткосрочных обязательств" показывается итоговая сумма строк 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224.
32. В разделе "Долгосрочные обязательства" отражаются долгосрочные финансовые обязательства, долгосрочная кредиторская задолженность, долгосрочные оценочные и гарантийные обязательства, прочие долгосрочные обязательства.
По строке 310 "Долгосрочные финансовые обязательства" (счета 4010, 4020, 4030 и 4040) показывается сумма долгосрочных внешних и внутренних займов полученных, финансовых обязательств по проектам государственно-частного партнерства и прочих финансовых обязательств.
По строке 311 "Долгосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам" (счет 4110) показывается сумма долгосрочной кредиторской задолженности поставщикам и подрядчикам за поставленные ими запасы, долгосрочные активы, выполненные работы и оказанные услуги.
По строке 312 "Долгосрочная кредиторская задолженность по аренде" (счет 4120) показывается сумма задолженности по арендным платежам на отчетную дату, относящаяся к будущим периодам.
По строке 313 "Долгосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом" (счет 4130) показывается сумма долгосрочной кредиторской задолженности перед бюджетом.
По строке 314 "Долгосрочные оценочные и гарантийные обязательства" (счета 4210, 4220) показываются остатки долгосрочных оценочных и гарантийных обязательств.
По строке 315 "Прочие долгосрочные обязательства" (счета 4310, 4320) показываются остатки доходов будущих периодов и прочих долгосрочных обязательств.
33. По строке 400 "Итого долгосрочных обязательств" показывается итоговая сумма строк 310, 311, 312, 313, 314, 315.
34. В разделе "Чистые активы/капитал" отражаются суммы финансирования, за счет внешних займов и связанных грантов, резервов, образованных в результате текущей деятельности, накопленного финансового результата государственного учреждения.
По строке 410 "Финансирование капитальных вложений за счет внешних займов и связанных грантов" (счет 5012) показывается сумма финансирования за счет внешних займов и связанных грантов.

223 "Өзге қысқа мерзімді міндеттемелер" (3410, 3420 шоттары) жолы бойынша алынған аванстар мен өзге міндеттемелер бойынша қалдықтар көрсетіледі.
224 "Бюджетке салықтық және салықтық емес түсімдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" (3280 шоты) жолы бойынша бюджетке салықтық және салықтық емес түсімдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
Ескерту. 30-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 26.12.2025 № 808 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. 300 "Қысқа мерзімді міндеттемелердің жиыны" жолы бойынша 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224-жолдарының қорытынды сомасы көрсетіледі.
32. "Ұзақ мерзімді міндеттемелер" бөлімінде ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелер, ұзақ мерзімді кредиторлық берешек, ұзақ мерзімді бағалау және кепілдік міндеттемелері, өзге ұзақ мерзімді міндеттемелер көрсетіледі.
310 "Ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелер" (4010, 4020, 4030 және 4040) жолы бойынша алынған сыртқы және ішкі қарыздардың, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша қаржылық міндеттемелер мен өзге де қаржылық міндеттемелер сомасы көрсетіледі.
311 "Жеткізушілерге және мердігерлерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек" (4110) жолы бойынша олар берген қорлар, ұзақ мерзімді активтер, орындалған жұмыстар мен көрсетілген қызметтер үшін өнім берушілер мен мердігерлерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
312 "Жал бойынша ұзақ мерзімді кредиторлық берешек" (4120) жолы бойынша жалдау төлемдері бойынша алдағы мерзімдерге жататын есепті кезеңге берешек сомасы көрсетіледі.
313 "Бюджет алдындағы ұзақ мерзімді кредиторлық берешек" (4130) жолы бойынша бюджет алдындағы ұзақ мерзімді кредиторлық міндеттемелер сомасы көрсетіледі.
314 "Ұзақ мерзімді бағалау және кепілдік міндеттемелері" (4210, 4220) жолы бойынша ұзақ мерзімді бағалау және кепілдік міндеттемелері сомасы көрсетіледі.
315 "Өзге ұзақ мерзімді міндеттемелер" (4310, 4320) жолы бойынша алдағы кезеңдердің кірістері мен өзге ұзақ мерзімді міндеттемелердің қалдықтары көрсетіледі.
33. 400 "Ұзақ мерзімді міндеттемелердің жиыны" жолы бойынша 310, 311, 312, 313, 314, 315-жолдардың қорытынды сомасы көрсетіледі.
34. "Таза активтер/капитал" бөлімінде сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар, қаржыландырулар сомасы, ағымдағы қызмет нәтижесінде пайда болған резервтер, мемлекеттік мекеменің жинақталған қаржылық нәтижесі есебінен қаржыландыру сомасы көрсетіледі.
410 "Күрделі салымдарды сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебінен қаржыландыру" (5012 шоты) жолы бойынша сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебінен қаржыландыру сомасы көрсетіледі.

По строке 411 "Резервы" (счет 5110) показываются остатки по резервам: на переоценку основных средств, нематериальных активов, финансовых инвестиций, на пересчет иностранной валюты по зарубежной деятельности, прочие резервы.
По строке 412 "Накопленный финансовый результат" (счет 5220 и 5240) показывается финансовый результат государственного учреждения с нарастающим итогом, включая отчетный год.
35. По строке 500 "Итого чистые активы/капитал" показывается итоговая сумма строк 410, 411 и 412.
36. Строка "Баланс" показывает общую стоимость обязательств и чистых активов/капитала государственного учреждения (строка 300 + строка 400 + строка 500).
37. На забалансовых счетах отражаются ценности, не принадлежащие государственному учреждению, но временно находящиеся в его пользовании или распоряжении, а также бланки строгой отчетности, запасы, принятые на ответственное хранение или оплаченные по централизованному снабжению, путевки в дома отдыха и другие активы, учитываемые на забалансовых счетах.
По строкам 610, 620, 630, 640, 650, 660, 670, 680 и 690 соответственно номерам строк перечислены забалансовые счета, на которых учитываются материальные ценности, арендованные активы и прочие забалансовые активы.
38. "Отчет о результатах финансовой деятельности" (форма ФО-2) представляет информацию о доходах, расходах и финансовом результате отчетного периода, графа 4 "Прошлый период" заполняется за аналогичный период прошлого года.
39. Строка 100 "Доходы, всего" показывает сумму строк 010, 021, 030 и 040.
По строке 010 "Доходы от необменных операций" показывается сумма строк 011, 012, 013, 014, 016, 017, 018, 019, 020, 020-1,020-2, 020-3 и 020-4.
По строке 011 "Финансирование текущей деятельности" (счет 6010) показывается сумма бюджетного финансирования, выделенная по индивидуальному плану финансирования на содержание и текущую деятельность государственного учреждения, за счет других бюджетов, по операциям, связанным с поступлениями в республиканский бюджет в виде стоимости товаров. Доходы от финансирования текущей деятельности показываются за вычетом возвращенного в бюджет государственным учреждением неиспользованного остатка средств в конце отчетного года, отраженного на счете 6090 "Возврат остатков бюджетных средств".
По строке 012 "Финансирование капитальных вложений" (счет 6020) показывается сумма бюджетного финансирования по капитальным вложениям, за вычетом возвращенного в бюджет государственным учреждением неиспользованного остатка средств в конце отчетного года, отраженного на счете 6090 "Возврат остатков бюджетных средств".

411 "Резервтер" (5110 шоты) жолы бойынша резервтер бойынша: негізгі құралдарды, материалдық емес активтерді, қаржы инвестицияларын қайта бағалауға, шетелдік қызмет бойынша шетел валютасын қайта есептеуге арналған қалдықтар және де өзге резервтер көрсетіледі.
412 "Жинақталған қаржылық нәтиже" (5220 және 5240 шоты) жолы бойынша есепті жылды қоса алғанда, мемлекеттік мекеменің қаржылық нәтижесі өсу қорытындысымен көрсетіледі.
35. 500 "Таза активтердің/капиталдың жиыны" жолы бойынша 410, 411 және 412-жолдарының қорытынды сомасы көрсетіледі.
36. "Баланс" жолы мемлекеттік мекеменің міндеттемелері мен таза активтері/капиталының жалпы құнын көрсетеді (300-жол қосу 400-жол қосу 500-жол).
37. Баланстан тыс шоттарда мемлекеттік мекемелерге тиесілі емес, бірақ уақытша оның пайдалануындағы немесе билігіндегі құндылықтар, сондай-ақ қатаң есептегі бланктері, жауапты сақтауға қабылданған немесе орталықтандырылған жабдықтау бойынша төленген қорлар, баланстан тыс шоттарда ескерілген демалыс үйлеріне жолдамалар мен басқа да активтер көрініс табады.
610, 620, 630, 640, 650, 660, 670, 680 және 690-жолдары бойынша жолдардың нөмірлеріне сәйкес материалдық құндылықтар, жалға алынған активтер мен басқа де баланстан тыс активтер есепке алынған баланстан тыс активтер санамаланған.
38. "Қаржылық қызмет нәтижелері туралы есеп" (ҚЕ-2-нысан) есепті кезеңнің кірістері мен шығыстары және қаржылық нәтижелері туралы ақпаратты білдіреді. 4 "Өткен кезең" бағаны өткен жылдың ұқсас кезеңі үшін толтырылады.
39. 100 "Кірістер, барлығы" жолы 010, 021, 030 және 040-жолдарының сомасын көрсетеді.
010 "Айырбас емес операциялардан алынатын кірістер" жолы бойынша 011, 012, 013, 014, 016, 017, 018, 019, 020, 020-1, 020-2, 020-2 және 020-4-жолдарының сомасы көрсетіледі.
011 "Ағымдағы қызметті қаржыландыру" (6010 шоты) жолы бойынша мемлекеттік мекемені және ағымдағы қызметін ұстауға басқа бюджеттер есебінен жеке қаржыландыру жоспары бойынша, республикалық бюджетке тауарлардың құны түріндегі түсімдермен байланысты операциялар бойынша бөлінген бюджеттік қаржыландыру сомасы көрсетіледі. Ағымдағы қызметті қаржыландырудан түсетін кірістер, мемлекеттік мекеме есепті жылдың аяғында бюджетке қайтарған 6090 "Бюджет қаражатының қалдықтарын қайтару" шотында көрсетілген пайдаланылмаған қаражат қалдығын шегере отырып көрсетіледі.
012 "Күрделі салымдарды қаржыландыру" (6020 шоты) жолы бойынша күрделі салымдар бойынша бюджеттік қаржыландыру сомасы мемлекеттік мекеме бюджетке қайтарған 6090 "Бюджет қаражатының қалдықтарын қайтару" шотында көрсетілген есепті жылдың аяғында пайдаланылмаған қаражат қалдығы шегеріле отырып көрсетіледі.

По строке 013 "Доходы от поступления займов" (счет 6070) показываются доходы от поступления внешних и внутренних займов.
По строке 014 "Доходы по трансфертам" (счет 6030) показывается сумма бюджетного финансирования по трансфертам, кроме трансфертов физическим лицам в виде денежных выплат работникам государственных учреждений, за вычетом возвращенного в бюджет государственным учреждением неиспользованного остатка средств в конце отчетного года, отраженного на счете 6090 "Возврат остатков бюджетных средств".
По строке 015 "Трансферты органам местного самоуправления" (субсчет 6034) показывается сумма бюджетного финансирования по трансфертам для реализации функций местного самоуправления в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан".
По строке 016 "Субсидии" (счет 6040) показывается сумма бюджетного финансирования по субсидиям за вычетом возвращенного в бюджет государственным учреждением неиспользованного остатка средств в конце отчетного года, отраженного на счете 6090 "Возврат остатков бюджетных средств".
По строке 017 "Доходы от благотворительной помощи" (счет 6050) показываются доходы от филантропической и (или) спонсорской и (или) меценатской деятельности, и (или) деятельности по оказанию поддержки малой родине для государственных учреждений, получаемые ими в соответствии с Бюджетным кодексом, полученные в виде денежных поступлений и других активов.
По строке 018 "Гранты" (счет 6060) показывается сумма поступивших грантов.
По строке 019 "Прочие" (счета 6083, 6084 и 6086) показывается сумма доходов по трансфертам, поступивших из областного бюджета и (или) бюджета района (города областного значения) и прочих доходов, поступивших из других источников для реализации функции местного самоуправления в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", а также сумма бюджетного финансирования, выделенного для выполнения государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства
По строке 020 "Доходы от налоговых поступлений в бюджет" (субсчет 6081) показывается сумма доходов от налоговых поступлений и таможенных платежей, и налогов в бюджет.
По строке 020-1 "Доходы от штрафов, пеней и санкций" (субсчет 6082), показывается сумма доходов от штрафов, пеней и санкций.

013 "Қарыздардың түсімдерінен түсетін кірістер" (6070 шоты) жолы бойынша сыртқы және ішкі қарыздар түсімінен кірістер көрсетіледі.
014 "Трансферттер бойынша кірістер" (6030 шоты) жолы бойынша мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне ақшалай төлемі түріндегі жеке тұлғаларға трансферттерді қоспағанда, мемлекеттік мекеме қайтарған 6090 "Бюджет қаражатының қалдықтарын қайтару" шотында көрсетілген есепті жылдың аяғында пайдаланылмаған қаражат қалдығын шегере отырып, трансферттер бойынша бюджеттік қаржыландыру сомасы көрсетіледі.
015 "Жергілікті өзін-өзі басқару органдарына берілетін трансферттер" (6034 қосалқы шоты) жолы бойынша "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жергілікті өзін-өзі басқару функцияларын іске асыруға арналған трансферттер бойынша бюджеттік қаржыландыру сомасы көрсетіледі.
016 "Субсидиялар" (6040 шоты) жолы бойынша мемлекеттік мекеме бюджетке қайтарған 6090 "Бюджет қаражатының қалдықтарын қайтару" шотында көрсетілген есепті жылдың аяғында пайдаланылмаған қаражат қалдығы шегеріле отырып, субсидиялар бойынша бюджеттік қаржыландыру сомасы көрсетіледі.
017 "Қайырымдылық көмектен түсетін кірістер" (6050 шоты) жолы бойынша Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес ақшалай түсімдер мен басқа активтер түрінде алынған мемлекеттік мекемелер үшін филантропиялық және (немесе) демеушілік және (немесе) меценаттық және (немесе) кіші отанына қолдау көрсету жөніндегі қызметтен алынатын кірістер көрсетіледі.
018 "Гранттар" (6060 шоты) жолы бойынша түскен гранттар сомасы көрсетіледі.
019 "Өзгелер" (6083, 6084 және 6086 шоттары) жолы бойынша облыстық бюджеттен және (немесе) аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетінен түскен трансферттер бойынша кірістер және "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жергілікті өзін-өзі басқару функцияларын іске асыру үшін басқа көздерден түскен өзге де кірістер сомасы, сондай-ақ мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді орындау үшін бөлінген бюджеттік қаржыландыру сомасы көрсетіледі.
020 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдерден түсетін кірістер" (6081 қосалқы шоты) жолы бойынша бюджетке салықтық түсімдерден және бюджетке кедеңдік төлемдер мен салықтар сомасы көрсетіледі.
020-1 "Айыппұлдардан, өсімпұлдардан және санкциялардан түсетін кірістер" (6082 қосалқы шоты) жолы бойынша айыппұлдардан, өсімпұлдардан және санкциялардан түсетін кірістер сомасы көрсетіледі.

По строке 020-2 "Другие неналоговые поступления" (субсчет 6082) показывается суммы доходов от неналоговых поступлений, не включенные в другие строки.
По строке 020-3 "Поступление трансфертов в бюджет" (субсчет 6085), показывается сумма трансфертов из других уровней государственного управления, в том числе субвенций и бюджетных изъятий, поступления из Национального фонда Республики Казахстан, целевые трансферты и другие трансферты в республиканский и местный бюджеты.
По строке 020-4 "Доходы от специальных поступлений" (субсчет 6087), показывается сумма доходов от специальных поступлений в бюджет.
По строке 021 "Доходы от обменных операций" показываются доходы от реализации товаров, работ и услуг, и товаров из государственного материального резерва (счет 6110).
По строке 030 "Доходы от управления активами" показывается сумма строк 031 и 032.
По строке 031 "Вознаграждения" (счет 6210) показывается сумма доходов от вознаграждений по выданным займам, финансовой аренде и краткосрочным финансовым вложениям.
По строке 032 "Прочие доходы от управления активами" (счет 6220) показывается сумма прочих доходов от управления активами, в том числе дивиденды, часть чистого дохода объектов инвестиций, доходы от операционной аренды.
По строке 040 "Прочие доходы" (счета 6330, 6350, 6360 и 6370) показываются доходы от безвозмездного получения активов, компенсации (ранее признанных убытков от обесценения активов) от третьих сторон, доходы от поступлений в Фонд компенсации потерпевшим, Специальный государственный фонд и доходы, полученные от прочих операций.
Сноска. Пункт 39 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.12.2025 № 808 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. Строка 200 "Расходы, всего" показывает сумму строк 110, 130, 138, 140, 150 и 151.
По строке 110 "Расходы государственного учреждения" показывается сумма строк 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122 и 123.
По строке 111 "Оплата труда" (счета 7010 и 7030) показывается сумма расходов по оплате труда работников государственного учреждения, начисленному резерву по неиспользованным отпускам работников и другим расходам по оплате труда.
По строке 112 "Стипендии" (счет 7020) показывается сумма расходов по начисленным стипендиям.

020-2 "Басқа да салықтық емес кірістер" (6082 қосалқы шоты) жолы бойынша басқа жолдарға енгізілмеген салықтық емес түсімдерден түсетін кірістер сомасы көрсетіледі.
020-3 "Бюджетке трансферттер түсімі" (6085 қосалқы шоты) жолы бойынша басқа мемлекеттік басқару деңгейлерінен, оның ішінде субвенциялардан және бюджеттік алып қоюлардан, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан түсетін түсімдерден трансферттердің сомасы, нысаналы трансферттер мен республикалық және жергілікті бюджеттерге түсетін басқа да трансферттер сомасы көрсетіледі.
020-4 "Арнаулы түсімдерден алынатын кірістер" (6087 қосалқы шоты) жолы бойынша бюджетке түсетін арнаулы түсімдерден алынатын кірістер сомасы көрсетіледі.
021 "Айырбас операциялардан алынатын кірістер" (6110 шоты) жолы бойынша тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді және мемлекеттік материалдық резервтен тауарларды өткізуден түсетін кірістер көрсетіледі;
030 "Активтерді басқарудан алынатын кірістер" жолы бойынша 031 және 032-жолдарының сомасы көрсетіледі.
031 "Сыйақылар" (6210 шоты) жолы бойынша берілген қарыздар, қаржылық жалдау және қысқа мерзімді қаржылық салымдар бойынша сыйақылардан түскен кірістер сомасы көрсетіледі.
032 "Активтерді басқарудан алынатын өзге де кірістер" (6220 шоты) жолы бойынша активтерді басқарудан түсетін өзге де кірістер, оның ішінде дивидендтер, инвестиция объектілерінің таза кірісінің бір бөлігі, операциялық жалдаудан түскен кірістер сомасы көрсетіледі.
040 "Өзге кірістер" (6330, 6350, 6360 және 6370 шоттары) жолы бойынша активтерді, үшінші тараптардан өтемақыларды (бұрын танылған активтердің құнсыздануынан түскен залалдар) түскен кірістер, Жәбірленушілерге өтемақы қорына, Арнаулы мемлекеттік қорына түсетін түсімдерден алынатын кірістер және өзге операциялардан алынған кірістер көрсетіледі.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.12.2025 № 808 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
40. 200 "Шығыстар, барлығы" жолы 110, 130, 138, 140, 150 және 151-жолдарының сомасын көрсетеді.
110 "Мемлекеттік мекеменің шығыстары" жолы бойынша 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122 және 123-жолдарының сомасы көрсетіледі.
111 "Еңбекақы төлеу" (7010 және 7030 шоттары) жолы бойынша мемлекеттік мекеменің қызметкерлеріне еңбекақы төлеу, қызметкерлердің пайдаланылмаған демалыстары бойынша есептелген резервтер бойынша шығыстардың сомасы және еңбекақы төлеу бойынша басқа да шығыстар бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі.
112 "Стипендиялар" (7020 шоты) жолы бойынша есептелген стипендиялар бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі.

По строке 113 "Налоги и платежи в бюджет" (счет 7040) показывается сумма начисленных расходов по социальному налогу и социальным отчислениям, причитающимся в бюджет.
По строке 114 "Расходы по запасам" (счет 7060) показывается стоимость использованных для нужд государственного учреждения и реализованных сторонним организациям запасов в течение отчетного периода.
По строке 115 "Командировочные расходы" (счет 7070) показывается сумма начисленных расходов, связанных с командировками работников государственного учреждения и лиц, не являющихся работниками государственного учреждения (внутри и за пределами страны).
По строке 116 "Коммунальные расходы" (счет 7080) показывается сумма начисленных расходов за коммунальные услуги (за газ, воду, электроэнергию, отопление).
По строке 117 "Арендные платежи" (счет 7130) показывается сумма начисленных расходов по операционной аренде.
По строке 118 "Содержание долгосрочных активов" (счет 7090) показывается сумма начисленных расходов на текущий ремонт долгосрочных активов.
По строке 119 "Услуги связи" (счет 7080) показывается сумма начисленных расходов по услугам связи.
По строке 120 "Амортизация активов" (счет 7110) показывается сумма начисленных расходов по амортизации долгосрочных активов.
По строке 121 "Обесценение активов" (счет 7440) показывается сумма начисленных расходов по обесценению активов.
По строке 122 "Прочие операционные расходы" (счета 7050, 7120 и 7140) показывается сумма начисленных расходов по трансфертам физическим лицам, в виде денежных выплат работникам государственных учреждений, по страховым платежам, по передаче доходов в бюджет от реализации долгосрочных активов, сверхсметным поступлениям в бюджет от платных услуг, и прочим операционным расходам.
По строке 123 "Расходы на обязательное социальное медицинское страхование" (счет 7150) показывается сумма начисленных расходов по отчислениям и взносам на обязательное социальное медицинское страхование в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании".
По строке 130 "Расходы по бюджетным выплатам" показывается сумма строк 131, 132, 133, 134, 135, 136 и 137.
По строке 131 "Пенсии и пособия" (счет 7220) показывается сумма начисленных расходов по пенсиям и пособиям, выплаченным через Государственную корпорацию "Правительство для граждан".
По строке 132 "Субсидии" (счет 7230) показывается сумма расходов по выплаченным субсидиям физическим и юридическим лицам.

113 "Салықтар мен бюджетке төленетін төлемдер" (7040 шоты) жолы бойынша әлеуметтік салық және бюджетке тиесілі әлеуметтік аударымдар бойынша есептелген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
114 "Қорлар бойынша шығыстар" (7060 шоты) жолы бойынша есепті кезең ішінде мемлекеттік мекеменің мұқтажы үшін пайдаланылған және басқа ұйымдарға сатылған қорлардың құны көрсетіледі.
115 "Іссапар шығыстары" (7070 шоты) жолы бойынша мемлекеттік мекеме қызметкерлерінің және мемлекеттік мекеме қызметкерлері болып табылмайтын адамдардың іссапарларына (ел ішінде және одан тыс жерлерге) байланысты есептелген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
116 "Коммуналдық шығыстар" (7080 шоты) жолы бойынша коммуналдық қызметтер (газ, су, электр энергиясы, жылу) үшін есептелген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
117 "Жалға алу төлемдері" (7130 шоты) жолы бойынша операциялық жалға алу бойынша есептелген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
118 "Ұзақ мерзімді активтерді ұстау" (7090 шоты) жолы бойынша ұзақ мерзімді активтерді ағымдағы жөндеуге есептелген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
119 "Байланыс қызметтері" (7080 шоты) жолы бойынша байланыс қызметтері бойынша есептелген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
120 "Активтер амортизациясы" (7110 шоты) жолы бойынша ұзақ мерзімді активтердің амортизациясы бойынша есептелген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
121 "Активтердің құнсыздануы" (7440 шоты) жолы бойынша активтердің құнсыздануы бойынша есептелген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
122 "Өзге де операциялық шығыстар" (7050, 7120 және 7140 шоттары) жолы бойынша мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне ақшалай төлемдер түріндегі жеке тұлғаларға трансферттер бойынша, сақтандыру төлемдері бойынша, ұзақ мерзімді активтерді сатудан түскен кірістерді бюджетке беру, ақылы қызметтерден бюджетке сметадан тыс түсімдер мен басқа операциялық шығыстар бойынша есептелген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
123 "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға арналған шығыстар" (7150 шоты) жолы бойынша Қазақстан Республикасының "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Заңына сәйкес міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар мен жарналар бойынша есептелген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
130 "Бюджеттік төлемдер бойынша шығыстар" жолы бойынша 131, 132, 133, 134, 135, 136 және 137-жолдардың сомасы көрсетіледі.
131 "Зейнетақылар мен жәрдемақылар" (7220 шоты) жолы бойынша "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы арқылы төленген зейнетақылар мен жәрдемақылар бойынша есептелген шығыстар сомасы көрсетіледі.
132 "Субсидиялар" (7230 шоты) жолы бойынша жеке және заңды тұлғаларға төленген субсидиялар бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі.

По строке 133 "Целевые трансферты" (счет 7210) показывается сумма расходов по целевым трансфертам.
По строке 134 "Трансферты общего характера" (счет 7240) показывается сумма расходов по трансфертам общего характера.
По строке 135 "Трансферты физическим лицам" (счет 7210) показывается сумма начисленных расходов по трансфертам физическим лицам, не являющимся работниками государственного учреждения.
По строке 136 "Трансферты органам местного самоуправления" (счет 7250) показывается сумма расходов местного уполномоченного органа по исполнению бюджета по трансфертам, переданным органам местного самоуправления в соответствии с законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении.
По строке 137 "Прочие трансферты и бюджетные выплаты" (счет 7270) показывается сумма начисленных расходов по трансфертам в Национальный фонд Республики Казахстан и юридическим лицам.
По строке 138 "Расходы по уменьшению поступлений в бюджет" (счет 7260) показывается сумма расходов по уменьшению налоговых, неналоговых и специальных поступлений в бюджет, возникающих при корректировке ранее начисленных доходов по расчетам с плательщиками и по распределяемым таможенным пошлинам перед государствами-членами Евразийского Экономического Союза.
По строке 140 "Расходы по управлению активами" показывается сумма строк 141 и 142.
По строке 141 "Вознаграждения" (счет 7310) показываются расходы по начисленным вознаграждениям по займам, полученным (векселям, облигациям), по проектам государственно-частного партнерства и финансовой аренде.
По строке 142 "Прочие расходы по управлению активами" (счет 7320 и 7330) показывается сумма начисленных расходов по проектам государственно-частного партнерства и расходов от управления активами, не отраженных в других статьях отчета.
По строке 150 "Прочие расходы" (счета 7450, 7460 и 7490) показываются расходы по созданию резерва по сомнительным долгам, расходы по фондам и прочие расходы.
По строке 151 "Расходы по КСН республиканского и местных бюджетов" (счет 7470) показывается сумма проведенных расходов с КСН соответствующего бюджета, за минусом перечисленных на бюджетное кредитование и погашение займов.
Сноска. Пункт 40 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 26.12.2025 № 808 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

133 "Нысаналы трансферттер" (7210 шоты) жолы бойынша нысаналы трансферттер бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі.
134 "Жалпы сипаттағы трансферттер" (7240 шоты) жолы бойынша жалпы сипаттағы трансферттер бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі.
135 "Жеке тұлғаларға трансферттер" (7210 шоты) жолы бойынша мемлекеттік мекеменің қызметкерлері болып табылмайтын жеке тұлғаларға трансферттер бойынша есептелген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
136 "Жергілікті өзін-өзі басқару органдарына берілетін трансферттер" (7250 шоты) жолы бойынша Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасына сәйкес жергілікті өзін-өзі басқару органдарына берілген трансферттер бойынша бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган шығыстарының сомасы көрсетіледі.
137 "Өзге де трансферттер және бюджеттік төлемдер" (7270 шоты) жолы бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына және заңды тұлғаларға берілетін трансферттер бойынша есептелген шығыстар сомасы көрсетіледі.
138 "Бюджетке түсімдерді азайту бойынша шығыстар" (7260 шоты) жолы бойынша бұрын төлеушілермен есеп айырысулар бойынша және Еуразиялық Экономикалық Одаққа мүше мемлекеттер алдында бөлінетін кеден баждары бойынша есептелген кірістерді түзету кезінде туындайтын бюджетке салықтық, салықтық емес және арнаулы түсімдердің азаюы бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі.
140 "Активтерді басқару бойынша шығыстар" жолы бойынша 141 және 142 жолдарының сомасы көрсетіледі.
141 "Сыйақылар" (7310 шоты) жолы бойынша алынған қарыздар (вексельдер, облигациялар), мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары мен қаржылық жалдау бойынша есептелген сыйақылар бойынша шығыстар көрсетіледі.
142 "Активтерді басқару бойынша өзге шығыстар" (7320 және 7330 шоты) жолы бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша есептелген шығыстардың және есептің басқа баптарында көрсетілмеген активтерді басқарудан шығыстардың сомасы көрсетіледі.
150 "Өзге шығыстар" (7450, 7460 және 7490 шоттары) жолы бойынша күмәнді борыштар бойынша резерв құру бойынша, қорлар бойынша шығыстар және өзге де шығыстар көрсетіледі.
151 "Республикалық және жергілікті бюджеттердің ҚБШ бойынша шығыстары" (7470 шоты) жолы бойынша бюджеттік кредит беру мен қарыздарды өтеуге аударылғанды шегерумен, тиісті бюджеттің ҚБШ-сынан жүргізілген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
Ескерту. 40-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 26.12.2025 № 808 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

41. По строке 210 "Доля чистых прибылей или убытков по инвестициям, учитываемым по методу долевого участия" (счета 6220 и 7320) показывается доля участия в прибыли (убытке) объекта инвестиций.
По строке 220 "Выбытие долгосрочных активов" (счета 6320 и 7420) показывается финансовый результат от безвозмездной передачи или списанию активов.
По строке 230 "Курсовая разница" (счета 6340 и 7430) показывается финансовый результат от курсовой разницы, возникающей в результате отражения в отчетах одинакового количества единиц иностранной валюты, выраженной в валюте отчетности с использованием разных обменных курсов валют.
По строке 240 "Прочие" (счета 6310, 6380, 7410 и 7480) показывается финансовый результат от изменения справедливой стоимости и от размещения долговых ценных бумаг.
42. "Отчет о движении денег на счетах государственного учреждения по источникам финансирования" (прямой метод) (форма ФО-3) представляет информацию о потоке денежных средств по источникам финансирования и классификации по видам деятельности с использованием прямого метода за отчетный период, графа 4 "Прошлый период" заполняется за аналогичный период прошлого года.
43. Отчет состоит из трех разделов: "Движение денежных средств от операционной деятельности", "Движение денежных средств от инвестиционной деятельности", "Движение денежных средств от финансовой деятельности".
Операционная деятельность – деятельность государственного учреждения, которая не относится к инвестиционной или финансовой деятельности.
Финансовая деятельность – деятельность, в результате которой возникают изменения в размере и составе заемных средств государственного учреждения.
Инвестиционная деятельность – приобретение и реализация долгосрочных активов и других инвестиций, не относящихся к денежным эквивалентам.
44. В разделе "Движение денежных средств от операционной деятельности" отражается поступление денежных средств на денежные счета государственного учреждения по источникам финансирования и их выбытие по видам расходов.
45. Строка 100 "Поступление денежных средств, всего" показывает сумму строк 010, 017, 020, 030, 040, 050, 060, 070 и 071.
По строке 010 "Финансирование из бюджета" показывается сумма строк 011, 012, 013, 014, 015 и 016.
По строке 011 "Текущей деятельности" показывается выделенное из бюджета финансирование по индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственным учреждениям, финансируемым из республиканского (местного) бюджета.
По строке 012 "Капитальных вложений" показывается выделенное из бюджета финансирование на капитальные вложения.
По строке 013 "За счет внешних займов и связанных грантов" показывается полученное финансирование по внешним займам и связанным грантам.
По строке 014 "Трансферты" показывается полученное финансирование по трансфертам, кроме трансфертов физическим лицам в виде денежных выплат работникам государственных учреждений.
По строке 015 "Субсидии" показывается полученное финансирование по субсидиям.
По строке 016 "Прочие" показывается финансирование для выполнения государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства и по прочим статьям, не указанных в предыдущих статьях отчета.
По строке 017 "Внешние займы и связанные гранты" показывается поступление средств на специальный счет по внешним займам и связанным грантам.
По строке 020 "По деньгам от благотворительной помощи" показываются поступившие на КСН денежные средства от филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности, и (или) меценатской деятельности, и (или) деятельности по оказанию поддержки малой родине для государственных учреждений, получаемых ими в соответствии с Бюджетным кодексом.
По строке 030 "От реализации товаров, работ и услуг" показываются поступившие денежные средства от реализации товаров (работ, услуг), в том числе от реализации товаров из государственного материального резерва.
По строке 040 "Полученные вознаграждения" показываются полученные проценты на денежный счет государственного учреждения за размещение средств на банковских счетах, вознаграждения по выданным займам (бюджетным кредитам) и прочим вознаграждениям.
По строке 050 "По деньгам временного размещения" показываются поступившие на КСН денежные средства по деньгам временного размещения.
По строке 060 "Прочие поступления" показываются поступления ввозных таможенных пошлин и выплат, являющихся распределяемыми в соответствии с Договором о Евразийском экономическом союзе и прочие поступления денежных средств на счета государственного учреждения.
По строке 070 "По деньгам местного самоуправления" показывается поступление денег для реализации функций местного самоуправления в соответствии с законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении.
По строке 071 "По поступлениям в бюджет" показывается зачисление налоговых, неналоговых и специальных поступлений, трансфертов на КСН республиканского бюджета и местного бюджета из единого казначейского счета за исключением вознаграждений за размещение бюджетных средств на банковских счетах и по кредитам, выданным из государственного бюджета, поступлений денежных средств в бюджет от реализации товаров, работ, услуг.

41. 210 "Үлестік қатысу әдісі бойынша ескерілетін инвестициялар бойынша таза табыс немесе шығындар үлесі" (6220 және 7320) жолы бойынша инвестиция объектісінің пайдасындағы (шығынындағы) қатысу үлесі көрсетіледі.
220 "Ұзақ мерзімді активтердің шығуы" (6320 және 7420) жолы бойынша активтерді өтеусіз беруден немесе есептен шығарудан түскен қаржылық нәтиже көрсетіледі.
230 "Бағамдық айырма" (6340 және 7430) жолы бойынша есепте валюталардың әртүрлі айырбас бағамдарын пайдалана отырып есептілік валютасында көрсетілген шетелдік валюта бірліктерінің бірдей санын көрсету нәтижесінде туындаған бағамдық айырма бойынша қаржылық нәтиже көрсетіледі.
240 "Өзгелер" (6310, 6380, 7410 және 7480) жолы бойынша әділ құнды өзгертуден және борыштық бағалы қағаздарды орналастырудан қаржылық нәтиже көрсетіледі.
42. "Қаржыландыру көздері бойынша мемлекеттік мекеменің шоттарындағы ақша қозғалысы туралы есеп" (тікелей әдіс) (ҚЕ-3-нысан) қаржыландыру көздері бойынша ақша қаражатының ағыны және тікелей әдісті пайдалана отырып, қызмет түрлері бойынша сыныптау туралы ақпаратты білдіреді, 4 "Өткен кезең" бағаны өткен жылдың ұқсас кезеңі үшін толтырылады.
43. Есеп үш бөлімнен тұрады: Операциялық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы, Инвестициялық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы, Қаржылық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы.
Операциялық қызмет – мемлекеттік мекеменің инвестициялық немесе қаржылық қызметіне жатқызылмайтын қызмет.
Қаржылық қызмет – оның нәтижесінде мемлекеттік мекеменің қарыз қаражатының мөлшері мен құрамында өзгерістер туындайтын қызмет.
Инвестициялық қызмет – ақша баламаларына жатпайтын ұзақ мерзімді активтерді және басқа инвестицияларды сатып алу және сату.
44. "Операциялық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы" бөлімінде қаржыландыру көздері бойынша мемлекеттік мекеменің ақша шоттарына ақшалай қаражаттың түсуі және шығыстардың түрлері бойынша олардың шығуы көрініс табады.
45. 100 "Ақша қаражатының түсуі, барлығы" жолы 010, 017, 020, 030, 040, 050, 060, 070 және 071-жолдарының сомасы көрсетіледі.
010 "Бюджеттен қаржыландыру" жолы бойынша 011, 012, 013, 014, 015 және 016-жолдарының сомасы көрсетіледі.
011 "Ағымдағы қызметке" жолы бойынша республикалық (жергілікті) бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспары бюджеттен бөлінген қаржыландыру көрсетіледі.
012 "Күрделі салымдарға" жолы бойынша күрделі салымдар үшін бюджеттен бөлінген қаржыландыру көрсетіледі.
013 "Сыртқы қарыздар мен байланысты гранттардың есебінен" жолы бойынша сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар бойынша алынған қаржыландыру көрсетіледі.
014 "Трансферттер" жолы бойынша мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне ақшалай төлем түріндегі жеке тұлғаларға трансферттерді қоспағанда, трансферттер бойынша алынған қаржыландыру көрсетіледі.
015 "Субсидиялар" жолы бойынша субсидиялар бойынша алынған қаржыландыру көрсетіледі.
016 "Өзгелер" жолы бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді орындау үшін, және есептің алдыңғы баптарында көрсетілмеген басқа баптары бойынша қаржыландыру көрсетіледі.
017 "Сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар" жолы бойынша сыртқы қарыздар мен байланысты гранттың арнайы шотына қаражат түсімі көрсетіледі.
020 "Қайырымдылық көмектен түсетін ақша бойынша" жолы бойынша ҚБШ-на Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес мемлекеттік мекемелер алатын олар үшін филантропиялық және (немесе) демеушілік және (немесе) меценаттық қызметтен және (немесе) кіші отанына қолдау көрсету жөніндегі қызметтен түсетін ақшалай қаражат көрсетіледі.
030 "Тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатудан" жолы бойынша сатудан түскен ақша қаражаты және тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізуден, оның ішінде мемлекеттік материалдық резервтен тауарларды өткізуден бюджетке ақшалай қаражат түсімдері көрсетіледі.
040 "Алынған сыйақылар" жолы бойынша банк шоттарына қаражат орналастырғаны үшін мемлекеттік мекеменің ақшалай шотына алынған пайыздар, берілген қарыздар (бюджеттік кредиттер) бойынша сыйақылар және өзге де сыйақылар көрсетіледі.
050 "Уақытша орналастырылған ақша бойынша" жолы бойынша ҚБШ-ға ақшаны уақытша орналастырылған ақша бойынша ақша қаражаты көрсетіледі.
060 "Өзге түсімдер" жолы бойынша Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа сәйкес бөлінетін әкелу кеден баждары мен төлемдердің түсімдері және мемлекеттік мекеменің шоттарына өзге де ақшалай қаражат түсімдері көрсетіледі.
070 "Жергілікті өзін-өзі басқару ақшалары бойынша" жолы бойынша Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасына сәйкес жергілікті өзін-өзі басқару функциясын іске асыру үшін ақша түсімі көрсетіледі.
071 "Бюджетке түсімдер бойынша" жолы бойынша банк шоттарына бюджет қаражатын орналастырғаны үшін және мемлекеттік бюджеттен берілген кредиттер бойынша сыйақыларды, тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізуден бюджетке ақшалай қаражат түсімдерін қоспағанда, бірыңғай қазынашылық шоттан республикалық бюджет пен жергілікті бюджеттің ҚБШ-на салықтық және салықтық емес түсімдерді, трансферттерді есепке жатқызу көрсетіледі.

По строке 071-1 "Поступления денежных средств в виде налогов" показывается поступление денежных средств в виде налоговых поступлений и таможенных платежей, и налогов.
По строке 071-2 "Поступления денежных средств в виде штрафов, пеней и санкций" показывается поступление денежных средств в виде штрафов, пеней, санкций и взысканий, налагаемых государственными учреждениями.
По строке 071-3 "Поступления трансфертов" показывается поступление денежных средств в виде трансфертов из других уровней государственного управления, Национального фонда Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 45 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 26.12.2025 № 808 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
46. Строка 200 "Выбытие денежных средств, всего" показывает сумму строк 110, 120, 130, 140, 150, 160, 170, 180, 190, 191 и 192.
По строке 110 "Оплата труда" показываются денежные выплаты по оплате труда, отпускным, компенсационным выплатами пособиям по временной нетрудоспособности.
По строке 120 "Пенсии и пособия" показываются денежные выплаты по пенсиям и социальным пособиям, установленным социальным законодательством Республики Казахстан.
По строке 130 "Налоги и платежи в бюджет" показываются денежные выплаты по налогам и другим платежам в бюджет.
По строке 140 "Поставщикам и подрядчикам за товары и услуги" показываются денежные выплаты поставщикам и подрядчикам запасов, работ и услуг.
По строке 150 "Авансы, выданные за товары и услуги" показываются денежные выплаты по авансам, выданным за предоставленные товары, работы и услуги.
По строке 160 "Трансферты, субсидии и прочие бюджетные выплаты" показываются денежные выплаты в виде трансфертов (кроме трансфертов физическим лицам в виде денежных выплат работникам государственных учреждений), в том числе в Национальный фонд из республиканского бюджета и субсидии, а также трансферты юридическим лицам.
По строке 170 "Вознаграждения" показываются денежные выплаты в виде вознаграждений.
По строке 180 "Закрытие плановых назначений на принятие обязательств в конце года" показывается неиспользованная на конец отчетного года сумма плана финансирования, а также закрытие плановых назначений по внешним займам и связанным грантам.
По строке 190 "Прочие платежи" показываются денежные выплаты по трансфертам физическим лицам в виде денежных выплат работникам государственных учреждений, трансферты за границу, по стипендиям, командировочным расходам, страховым и арендным платежам, обязательные социальные отчисления в Государственный фонд социального страхования, по отчислениям и взносам на обязательное социальное медицинское страхование, все выплаты, удержанные из заработной платы, кроме подоходного налога, денежные выплаты по возврату трансфертов в вышестоящий бюджет, выбытие денежных средств, связанных с перечислением государствам-членам Евразийского экономического союза ввозных таможенных пошлин и выплат, и другие платежи по денежным счетам не указанным в предыдущих статьях.
По строке 191 "Расходы по КСН республиканского и местных бюджетов" показываются денежные выплаты с КСН республиканского и местного бюджетов.
По строке 192 "Возврат поступлений бюджета" предназначен для отражения возврата (зачета) сумм поступлений налогоплательщикам.

071-1 "Салықтар түріндегі ақшалай қаражат түсімдері" жолы бойынша салықтық түсімдер мен кедендік төлемдер, және салықтар түріндегі ақшалай қаражат түсімі көрсетіледі.
071-2 "Айыппұлдар, өсімпұлдар мен санкциялар түріндегі ақшалай қаражат түсімдері" жолы бойынша мемлекеттік мекемелер салатын айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар және өндіріп алулар түріндегі ақшалай қаражат түсімі көрсетіледі.
071-3 "Трансферттер түсімі" жолы бойынша басқа мемлекеттік басқару деңгейлерінен, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін трансферттер түріндегі ақшалай қаражат түсімі көрсетіледі.
Ескерту. 45-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 26.12.2025 № 808 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
46. 200 "Ақша қаражатының шығуы, барлығы" жолы 110, 120, 130, 140, 150, 160, 170, 180, 191 және 192-жолдарының сомасын көрсетеді.
110 "Еңбекақы төлеу" жолы бойынша аударылған еңбекақылары, еңбек демалыс ақылары, өтемақы төлемдері бойынша ақшалай төлемдер және уақытша еңбекке жарамсыздығы бойынша әлеуметтік жәрдемақы төлемдер көрсетіледі.
120 "Зейнетақылар мен жәрдемақылар" жолы бойынша Қазақстан Республикасының әлеуметтік заңнамасында белгіленген зейнетақылар және жәрдемақылар бойынша ақшалай төлемдер көрсетіледі.
130 "Бюджетке салықтар мен төлемдер" жолы бойынша салықтар мен бюджетке төленетін басқа да төлемдер бойынша ақшалай төлемдер көрсетіледі.
140 "Жеткізушілерге және мердігерлерге тауарлар мен көрсетілетін қызметтер үшін" жолы бойынша қорлардың, жұмыстар мен көрсетілген қызметтердің жеткізушілері және мердігерлеріне ақшалай төлемдер көрсетіледі.
150 "Тауарлар мен қызметтер үшін берілген аванстар" жолы бойынша көрсетілетін тауарлар, жұмыстар мен қызметтер үшін берілген аванстар бойынша ақшалай төлемдер көрсетіледі.
160 "Трансферттер, субсидиялар және өзге де бюджеттік төлемдер" жолы бойынша трансферттер (мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне ақшалай төлемдер түрінде төленген жеке тұлғаларға трансфертерден басқа), оның ішінде республикалық бюджеттен Ұлттық қорға берілетін трансферттер мен субсидиялар түріндегі ақшалай төлемдер, заңды тұлғаларға трансферттер көрсетіледі.
170 "Сыйақылар" жолы бойынша сыйақылар түріндегі ақшалай төлемдер көрсетіледі.
180 "Жыл соңында міндеттемелерді қабылдауға жоспарлы тағайындауларды жабу" жолы бойынша есепті жылдың аяғында пайдаланылмаған қаржыландыру жоспарының сомасы, сондай-ақ сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар бойынша жоспарлы тағайындауларды жабу көрсетіледі.
190 "Өзге төлемдер" жолы бойынша мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне ақшалай төлем түріндегі жеке тұлғаларға трансферттер, шетелге трансферттер, стипендиялар, іссапар шығыстары, сақтандыру және жалдау төлемдері, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына міндетті әлеуметтік аударымдар, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар мен жарналар, табыс салығын қоспағанда, жалақыдан ұсталған барлық төлемдер, жоғары тұрған бюджетке берілген трансферттерді қайтару бойынша ақшалай төлемдер, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерге әкелу кеден баждары мен төлемдерді аударумен байланысты ақша қаражатының шығуы және алдыңғы баптарда көрсетілмеген ақшалай шоттар бойынша басқа да төлемдер көрсетіледі.
191 "Республикалық және жергілікті бюджеттердің ҚБШ бойынша шығыстар" жолы бойынша республикалық және жергілікті бюджеттердің ҚБШ-нан ақшалай төлемдер көрсетіледі.
192 "Бюджет түсімдерін қайтару" жолы бойынша салық төлеушілерге түсімдер сомасын қайтаруды (есепке жатқызуды) көрсетуге арналған.

Сноска. Пункт 46 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 26.12.2025 № 808 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
47. По строке 300 "Чистая сумма денежных средств от операционной деятельности" показывается разница между денежными поступлениями и денежными выплатами (строка 100-строка 200). Положительная разница показывается как обычно, отрицательная – в скобках (при дальнейших расчетах вычитается).
48. В разделе "Движение денежных средств от инвестиционной деятельности" отражаются поступления и выплаты денежных средств по операциям с долгосрочными активами и финансовыми инвестициями.
49. Строка 400 "Поступление денежных средств, всего" показывает сумму строк 310, 320, 330, 340 и 350.
По строке 310 "Реализация долгосрочных активов" показывается сумма денежных поступлений от реализации государственного имущества, закрепленного за государственными учреждениями и от продажи нематериальных активов.
По строке 320 "Реализация доли контролируемых и других субъектов" показывается сумма денежных поступлений от реализации доли в капитале контролируемых и других субъектов.
По строке 330 "Реализация ценных бумаг" показывается сумма денежных поступлений от реализации ценных бумаг.
По строке 340 "Погашение займов" показывается сумма погашения выданных займов.
По строке 350 "Прочие" показывается сумма денежных средств по прочим поступлениям от инвестиционной деятельности.
50. Строка 500 "Выбытие денежных средств, всего" показывает сумму строк 410, 420, 430, 440, 450, 460.
По строке 410 "Приобретение долгосрочных активов" показывается сумма денежных выплат на приобретение долгосрочных активов.
По строке 420 "Приобретение доли контролируемых и других субъектов" показывается сумма денежных выплат на приобретение доли участия в капитале контролируемых и других субъектов.
По строке 430 "Приобретение ценных бумаг" показывается сумма денежных выплат на приобретение ценных бумаг.
По строке 440 "Формирование и пополнение уставного капитала субъектов квазигосударственного сектора" показывается сумма денежных вкладов в уставные капиталы субъектов квазигосударственного сектора.
По строке 450 "Выданные займы" показывается сумма денежных выплат по выданным займам.
По строке 460 "Прочие" показывается сумма по прочим выбывшим денежным средствам от инвестиционной деятельности, в том числе на незавершенное строительство и капитальные вложения в нематериальные активы.

Ескерту. 46-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 26.12.2025 № 808 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
47. 300 "Операциялық қызметтен түскен ақша қаражатының таза сомасы" жолы бойынша ақша түсімдері мен ақша төлемдері (100-жол минус 200-жол) арасындағы айырмашылық көрсетіледі. Оң айырмашылық әдеттегідей көрсетіледі, ал теріс жақшаларға алынып көрсетіледі (бұдан кейінгі есеп айырысуларда шегеріледі).
48. "Инвестициялық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы" бөлімінде ұзақ мерзімді активтермен және қаржылық құралдармен операциялар бойынша ақша қаражатының түсімдері мен төлемдері көрсетіледі.
49. 400 "Ақша қаражатының түсуі, барлығы" жолы 310, 320, 330, 340 және 350-жолдарының сомасын көрсетеді.
310 "Ұзақ мерзімді активтерді сату" жолы бойынша мемлекеттік мекемеге бекітілген мемлекеттік мүлікті өткізуден және материалдық емес активтерді сатудан түскен ақша түсімдерінің сомасы көрсетіледі.
320 "Бақыланатын және басқа субъектілердің үлестерін сату" жолы бойынша бақыланатын және басқа субъектілердің капиталдағы үлестерін сатудан түскен ақша түсімдерінің сомасы көрсетіледі.
330 "Бағалы қағаздарды сату" жолы бойынша бағалы қағаздарды сатудан түскен ақша түсімдерінің сомасы көрсетіледі.
340 "Қарыздарды өтеу" жолы бойынша берілген қарыздарды өтеу сомасы көрсетіледі.
350 "Өзгелер" жолы бойынша инвестициялық қызметтен басқа түсімдер бойынша ақша қаражатының сомасы көрсетіледі.
50. 500 "Ақша қаражатының шығуы – барлығы" жолы 410, 420, 430, 440, 450, 460-жолдардың қосындысын көрсетедi.
410 "Ұзақ мерзiмдi активтердi сатып алу" жолы бойынша ұзақ мерзiмдi активтердi сатып алуға арналған ақша төлемдерiнiң сомасы көрсетiледi.
420 "Бақыланатын және басқа субъектiлердiң үлестерiн сатып алу" жолы бойынша бақыланатын және басқа субъектiлердiң капиталдағы үлестерiн сатып алуға арналған ақша төлемдерiнiң сомасы көрсетiледi.
430 "Бағалы қағаздарды сатып алу" жолы бойынша бағалы қағаздарды сатып алуға арналған ақша төлемдерiнiң сомасы көрсетiледi.
440 "Квазимемлекеттiк субъектiлердiң жарғылық капиталын қалыптастыру және толтыру" жолы бойынша квазимемлекеттiк субъектiлердiң жарғылық капиталына салынған ақша салымдарының сомасы көрсетiледi.
450 "Берiлген қарыздар" жолы бойынша берiлген қарыздар бойынша ақша төлемдерiнiң сомасы көрсетiледi.
460 "Өзгелер" жолы бойынша басқа инвестициялық қызметтен шыққан ақша қаражатының сомасы, соның ішінде материалдық емес активтерге аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар көрсетіледі.

51. По строке 600 "Чистая сумма денежных средств от инвестиционной деятельности" показывается разница между денежными поступлениями и денежными выплатами (строка 400 - строка 500). Положительная разница показывается как обычно, отрицательная – в скобках (при дальнейших расчетах вычитается).
52. В разделе "Движение денежных средств от финансовой деятельности" отражается получение и погашение займов.
53. Строка 700 "Поступление денежных средств, всего" показывает сумму строк 610, 620.
По строке 610 "Получение займов" показывается суммы полученных займов государственным учреждением.
По строке 620 "Прочие" показывается сумма денежных средств по прочим поступлениям, не указанным в других статьях отчета.
54. Строка 800 "Выбытие денежных средств, всего" показывает сумму строк 710 и 720.
По строке 710 "Погашение займов" показываются денежные выплаты в погашение займов.
По строке 720 "Прочие" показываются денежные выплаты на выполнение государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства и по прочим выбывшим денежным средствам от финансовой деятельности.
55. По строке 900 "Чистая сумма денежных средств от финансовой деятельности" показывается разница между денежными поступлениями и денежными выплатами (строка 700 - строка 800). Положительная разница показывается как обычно, отрицательная – в скобках (при дальнейших расчетах вычитается).
56. Строка 910 "Увеличение +/– уменьшение денежных средств" показывает сумму чистых движений денег от операционной, инвестиционной и финансовой деятельности (строка 300 +/– строка 600 +/– строка 900). В то же время эта сумма равна разнице строк 920, 930 с учетом сумм по строке 911.
57. Строка 911 "Чистая курсовая разница" показывается чистая курсовая разница (+/–положительная/отрицательная), возникающая из-за изменений валютного курса по денежным средствам и их эквивалентам в иностранной валюте для сверки сальдо денежных средств на начало и конец отчетного периода.
58. По строке 920 "Денежные средства на начало периода" показывается остаток денежных средств на начало отчетного периода.
59. По строке 930 "Денежные средства на конец периода" показывается остаток денежных средств на конец отчетного периода.
60. Отчет об изменениях чистых активов/капитала" (форма ФО-4) составляется в разрезе статей раздела "Чистые активы/капитал" бухгалтерского баланса за отчетный период, строки 070, 080, 090, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 110 и 120 заполняются за аналогичный период прошлого года.
61. По строке 010 "Сальдо на начало отчетного периода" показываются остатки на начало отчетного периода по соответствующим статьям бухгалтерского баланса текущего периода.

51. 600 "Инвестициялық қызметтен түскен ақша қаражатының таза сомасы" жолы бойынша ақша түсімдері мен ақшалай төлемдердің арасындағы айырмашылық көрсетіледі (400-жол минус 500-жол). Оң айырмашылық әдеттегідей көрсетіледі, ал теріс жақшаларға алынып көрсетіледі (бұдан кейінгі есеп айырысуларда шегеріледі).
52. "Қаржылық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы" бөлімінде қарыздарды алу және өтеу көрініс табады.
53. 700 "Ақша қаражатының түсуі – барлығы" жолы 610, 620-жолдардың сомасын көрсетеді.
610 "Қарыз алу" жолы бойынша мемлекеттік мекеменің алған қарыздарының сомасы көрсетіледі.
620 "Өзгелер" жолы бойынша есептің басқа баптарында көрсетілмеген өзге түсімдер бойынша түскен ақша қаражатының сомасы көрсетіледі.
54. 800 "Ақша қаражатының шығуы, барлығы" жолы 710 және 720- жолдардың сомасын көрсетеді.
710 "Қарыздарды өтеу" жолы бойынша қарыздарды өтеуге ақшалай төлемдер көрсетіледі.
720 "Өзгелер" жолы бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді орындауға және қаржылық қызметтен түскен өзге де шыққан ақша қаражаты көрсетіледі.
55. 900 "Қаржылық қызметтен түскен ақша қаражатының таза сомасы" жолы бойынша ақша түсімдері мен ақшалай төлемдердің арасындағы айырмашылық көрсетіледі (700-жол минус 800-жол). Оң айырмашылық әдеттегідей көрсетіледі, ал теріс жақшаларға алынып көрсетіледі (бұдан кейінгі есеп айырысуларда шегеріледі).
56. 910 "Ақша қаражаттарының ұлғаюы +/–азаюы" жолы бойынша операциялық, инвестициялық және қаржылық қызметтен түскен ақшаның таза қозғалысының сомасы көрсетіледі (300-жол +/– 600-жол +/– 900-жол). Осы кезде бұл сома 920, 930-жолдардың айырмасына 911-жолдың сомасын қоса алғанда тең болады.
57. 911 "Таза бағамдық айырма" жолы бойынша есепті кезеңнің басы мен аяғындағы ақшалай қаражаттың сальдосын салыстыру үшін шетелдік валютаның ақшалай қаражат пен олардың баламаларының валюталық бағамның өзгеруінен пайда болатын таза бағамдық айырма(+/–оң/теріс) көрсетіледі.
58. 920 "Кезеңнің басындағы ақша қаражаты" жолы бойынша есепті кезеңнің басындағы ақша қаражатының қалдығы көрсетіледі.
59. 930 "Кезеңнің аяғындағы ақша қаражаты" жолы бойынша есепті кезеңнің аяғындағы ақша қаражатының қалдығы көрсетіледі.
60. "Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есеп" (ҚЕ-4-нысан) есепті кезеңдегі бухгалтерлік баланстың "Таза активтер/капитал" бөлімінің баптары бөлінісінде жасалады, 070, 080, 090, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 110 және 120-жолдары өткен жылдың осыған ұқсас кезеңіне толтырылады.
61. 010 "Есепті кезеңнің басындағы сальдо" жолы бойынша ағымдағы кезеңнің бухгалтерлік балансының тиісті баптары бойынша есепті кезеңнің басындағы қалдықтар көрсетіледі.

62. По строке 020 "Изменения в учетной политике и корректировка ошибок" показывается сумма корректировки финансового результата на изменение учетной политики и исправление ошибок в течение отчетного периода.
63. По строке 030 "Пересчитанное сальдо" (строка 010 +/– строка 020) показывается скорректированное сальдо отчетного периода на изменения учетной политики и корректировку ошибок.
64. По строке 040 "Изменения в чистых активах/капитале за отчетный период" показывается сумма строк 041, 042, 043, 044, 045, 046, 047, 048.
По строке 041 "Увеличение резервов на переоценку долгосрочных активов" показывается сумма увеличения резервов на переоценку долгосрочных активов государственного учреждения в отчетном периоде.
По строке 042 "Уменьшение резервов на переоценку долгосрочных активов" показывается сумма уменьшения резервов на переоценку долгосрочных активов государственного учреждения в отчетном периоде, а также суммы списания дооценки долгосрочных активов на финансовый результат прошлых лет.
По строке 043 "Увеличение резервов на переоценку финансовых инвестиций, имеющихся в наличии для продажи" показывается сумма увеличения резервов на переоценку инвестиций, имеющихся в наличии для продажи, в отчетном периоде.
По строке 044 "Уменьшение резервов на переоценку финансовых инвестиций, имеющихся в наличии для продажи" показывается сумма уменьшения резервов на переоценку инвестиций, имеющихся в наличии для продажи, в отчетном периоде.
По строке 045 "Прочие резервы" показывается сумма прочих резервов в отчетном периоде.
По строке 046 "Разницы обменных курсов по пересчету зарубежной деятельности" показывается сумма увеличения/уменьшения резерва по курсовой разнице, возникшей при пересчете финансовых отчетов по зарубежной деятельности для консолидации с финансовой отчетностью государственного учреждения в отчетном периоде.
По строке 047 "Увеличение финансирования, признанное напрямую в Отчете об изменениях чистых активов/капитала" показывается сумма полученного из бюджета финансирования на капитальные вложения за счет внешних займов и связанных грантов.
По строке 048 "Уменьшение финансирования, признанное напрямую в Отчете об изменениях чистых активов/капитала" показывается сумма финансирования за счет внешних займов и связанных грантов, списанная в конце отчетного года.
65. По строке 050 "Финансовый результат за отчетный период" показывается сумма финансового результата за отчетный период, выявленного в Отчете о результатах финансовой деятельности (форма ФО-2).

62. 020 "Есеп саясатындағы өзгерістер және қателерді түзету" есепті кезеңнің ішінде есеп саясатының өзгеруіне және қателерді түзетуге қаржылық нәтижені түзету сомасы көрсетіледі.
63. 030 "Қайта есептелген сальдо" (010-жол +/– 020-жол) жолы бойынша есеп саясатының өзгеруіне және қателерді түзетуге арналған есепті кезеңнің түзетілген сальдосы көрсетіледі.
64. 040 "Есепті кезеңдегі таза активтердегі/капиталдағы өзгерістер" жолы бойынша 041, 042, 043, 044, 045, 046, 047, 048-жолдардың жиынтық сомасы көрсетіледі.
041 "Ұзақ мерзімді активтерді қайта бағалауға резервтердің ұлғаюы" жолы бойынша есепті кезеңдегі мемлекеттік мекеменің ұзақ мерзімді активтерін, сондай-ақ өткен жылдардағы қаржылық нәтижеге ұзақ мерзімді активтерді жете бағалауды есептен шығару сомасын ұлғайту сомасы көрсетіледі.
042 "Ұзақ мерзімді активтерді қайта бағалауға арналған резервтердің азаюы" жолы бойынша есепті кезеңдегі мемлекеттік мекеменің ұзақ мерзімді активтерін, сондай-ақ өткен жылдардағы қаржылық нәтижеге ұзақ мерзімді активтерді жете бағалауды есептен шығару сомасын азайту сомасы көрсетіледі.
043 "Қолданыстағы сатуға арналған қаржылық инвестицияларды қайта бағалауға резервтердің ұлғаюы" жолы бойынша есепті кезеңде сату үшін қолда бар қаржылық инвестицияларды қайта бағалауға арналған резервтерді ұлғайту сомасы көрсетіледі.
044 "Қолданыстағы сатуға арналған қаржылық инвестицияларды қайта бағалауға резервтердің азаюы" жолы бойынша есепті кезеңде сату үшін қолда бар қаржылық инвестицияларды қайта бағалауға арналған резервтерді азайту сомасы көрсетіледі.
045 "Өзге резервтер" жолы бойынша есепті кезеңдегі басқа резервтердің сомасы көрсетіледі.
046 "Шетелдік қызметті қайта есептеу бойынша айырбас бағамдардың айырмалары" жолы бойынша есепті кезеңде мемлекеттік мекеменің қаржылық есептілігімен шоғырландыру үшін шетелдік қызмет бойынша қаржылық есептерді қайта санау кезінде туындаған бағамдық айырма бойынша резервті ұлғайту/азайту сомасы көрсетіледі.
047 "Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есепте тікелей танылған қаржыландырудың ұлғаюы" жолы бойынша сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебінен күрделі салымға бюджеттен қаржыландыру арқылы алынған сомасы көрсетіледі.
048 "Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есепте тікелей танылған қаржыландырудың азаюы" жолы бойынша жыл аяғында есептен шығарылатын сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебінен қаржыландыру сомасы көрсетіледі.
65. 050 "Есепті кезеңдегі қаржылық нәтиже" жолы бойынша Қаржылық қызмет нәтижелері туралы есепте (ҚЕ-2-нысан) анықталған есепті кезеңдегі қаржылық нәтиженің сомасы көрсетіледі.

66. По строке 060 "Сальдо на конец отчетного периода" показывается сумма остатков чистых активов/капитала (строка 030+/– строка 040 +/–строка 050).
67. По строке 070 "Сальдо на начало прошлого периода" показываются остатки на начало отчетного периода по соответствующим статьям бухгалтерского баланса прошлого периода.
68. По строке 080 "Изменения в учетной политике и корректировка ошибок" показывается сумма корректировки финансового результата на изменение учетной политики и исправление ошибок в течение прошлого периода.
69. По строке 090 "Пересчитанное сальдо" (строка 070 +/– строка 080) показывается скорректированное сальдо прошлого периода на изменения учетной политики и корректировку ошибок.
70. По строке 100 "Изменения в чистых активах/капитале за прошлый период" показывается сумма строк 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108.
По строке 101 "Увеличение резервов на переоценку долгосрочных активов" показывается сумма увеличения резервов на переоценку долгосрочных активов государственного учреждения в прошлом периоде.
По строке 102 "Уменьшение резервов на переоценку долгосрочных активов" показывается сумма увеличения/уменьшения резервов на переоценку долгосрочных активов государственного учреждения в прошлом периоде, а также суммы списания дооценки долгосрочных активов на финансовый результат прошлых лет.
По строке 103 "Увеличение резервов на переоценку финансовых инвестиций, удерживаемых для продажи" показывается сумма увеличения резервов на переоценку инвестиций, имеющихся в наличии для продажи в прошлом периоде.
По строке 104 "Уменьшение резервов на переоценку финансовых инвестиций, удерживаемых для продажи" показывается сумма уменьшения резервов на переоценку инвестиций, имеющихся в наличии для продажи в прошлом периоде.
По строке 105 "Прочие резервы" показывается сумма прочих резервов в прошлом периоде.
По строке 106 "Разницы обменных курсов по пересчету зарубежной деятельности" показывается сумма увеличения/уменьшения резерва по курсовой разнице, возникшей при пересчете финансовых отчетов по зарубежной деятельности для консолидации с финансовой отчетностью администратора бюджетных программ в прошлом периоде.
По строке 107 "Увеличение финансирования, признанное напрямую в отчете об изменениях чистых активов/капитала" показывается сумма финансирования на капитальные вложения за счет внешних займов и связанных грантов в прошлом периоде.
По строке 108 "Уменьшение финансирования, признанное напрямую в Отчете об изменениях чистых активов/капитала" показывается сумма финансирования за счет внешних займов и связанных грантов, списанная в прошлом периоде.

66. 060 "Есепті кезеңнің аяғындағы сальдо" жолы бойынша таза активтердің/капиталдың қалдық сомасы көрсетіледі (030 жолы қосу/алу 040 жолы қосу/алу 050 жолы).
67. 070 "Өткен кезеңнің басындағы сальдо" жолы бойынша өткен кезеңдегі бухгалтерлік баланстың тиісті баптары бойынша есепті кезеңнің басындағы қалдықтар көрсетіледі.
68. 080 "Есеп саясатындағы өзгерістер және қателерді түзету" есепті кезеңнің ішінде есеп саясатының өзгеруіне және қателерді түзетуге қаржылық нәтижені түзету сомасы көрсетіледі.
69. 090 "Қайта есептелген сальдо" (070-жол +/– 080-жол) жолы бойынша ішіндегі есеп саясатының өзгеруіне және қателерді түзетуге өткен кезеңдегі түзетілген сальдо көрсетіледі.
70. 100 "Өткен кезеңдегі таза активтердегі/капиталдағы өзгерістер" жолы бойынша 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108-жолдардың жиынтық сомасы көрсетіледі.
101 "Ұзақ мерзімді активтерді қайта бағалауға резервтердің ұлғаюы" жолы бойынша өткен кезеңде мемлекеттік мекеменің ұзақ мерзімді активтерін қайта бағалауға арналған резервтерді, сондай-ақ өткен жылдардың қаржылық нәтижесіне арналған ұзақ мерзімді активтерді жете бағалауды есептен шығару сомасын ұлғайту сомасы көрсетіледі.
102 "Ұзақ мерзімді активтерді қайта бағалауға арналған резервтердің азаюы" жолы бойынша өткен кезеңде мемлекеттік мекеменің ұзақ мерзімді активтерін қайта бағалауға арналған резервтерді, сондай-ақ өткен жылдардың қаржылық нәтижесіне арналған ұзақ мерзімді активтерді жете бағалауды есептен шығару сомасын азайту сомасы көрсетіледі.
103 "Қолданыстағы сатуға арналған қаржылық инвестицияларды қайта бағалауға резервтердің ұлғаюы" жолы бойынша өткен кезеңде сату үшін қолда бар инвестицияларды қайта бағалауға арналған резервтерді ұлғайту сомасы көрсетіледі.
104 "Қолданыстағы сатуға арналған қаржылық инвестицияларды қайта бағалауға резервтердің азаюы" жолы бойынша өткен кезеңде сату үшін қолда бар инвестицияларды қайта бағалауға арналған резервтерді азайту сомасы көрсетіледі.
105 "Өзге резервтер" жолы бойынша өткен кезеңдегі басқа резервтер сомасы көрсетіледі.
106 "Шетелдік қызметті қайта есептеу бойынша айырбас бағамдардың айырмалары" жолы бойынша есепті кезеңде мемлекеттік мекеменің қаржылық есептілігімен шоғырландыру үшін шетелдік қызмет бойынша қаржылық есептерді қайта санау кезінде туындаған бағамдық айырма бойынша резервті ұлғайту/азайту сомасы көрсетіледі.
107 "Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есепте тікелей танылған қаржыландырудың ұлғаюы" жолы бойынша сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебінен күрделі салымдарды қаржыландыру сомасы көрсетіледі.
108 "Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есепте қаржыландырудың азаюы" жолы бойынша жыл аяғында есептен шығарылатын сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебінен қаржыландыру сомасы көрсетіледі.

71. По строке 110 "Финансовый результат за прошлый период" показывается сумма финансового результата из Отчета о результатах финансовой деятельности (форма ФО-2) за прошлый период.
72. По строке 120 "Сальдо на конец прошлого периода" показывается сумма остатка чистых активов/капитала (строка 090+/-строка 100+/-строка 112).
73. Пояснительная записка к финансовой отчетности" (форма ФО-5) отражает сравнительный анализ статей бухгалтерского баланса, отчетов о результатах финансовой деятельности, о движении денежных средств и об изменении чистых активов/капитала и состоит из общих сведений и раскрытий к финансовой отчетности.
В общих сведениях указывается название отчитывающегося государственного учреждения и любые изменения в данной информации в сравнении с прошлым периодом; информация о месте нахождения; информация о реорганизации (слиянии, присоединении, разделении, выделении) государственного учреждения за отчетный период; наименование нормативных правовых актов, регламентирующих деятельность государственного учреждения; наименование администратора бюджетных программ; сведения об основных направлениях деятельности и иная информация о деятельности государственного учреждения.
74. В раскрытиях к финансовой отчетности представляется следующая информация.
По статье "Денежные средства и их эквиваленты" (строка 010 формы ФО-1 "Бухгалтерский баланс"):
данные по остаткам денежных средств на начало и конец отчетного периода согласно таблице 1 формы ФО-5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности".
По статье "Краткосрочные и долгосрочные финансовые инвестиции" (строки 011, 110 и 119 формы ФО-1 "Бухгалтерский баланс"):
данные по финансовым инвестициям на начало и конец отчетного периода и изменения, согласно таблицам 2 и 6 формы ФО-5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности";
информация по долгосрочным инвестициям, в том числе в субъекты квазигосударственного сектора (наименование и местонахождение субъектов инвестиций, доля участия государства в уставном капитале, движение инвестиций за отчетный период), отдельно по контролируемым и другим субъектам согласно таблице 7 формы ФО-5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности";
последующая оценка по отдельным классам финансовых инвестиций (по справедливой, амортизированной или какой-либо иной стоимости);
информация по займам предоставленным;
наличие объективных признаков обесценения финансовых инвестиций и займов предоставленных;
характер и размеры рисков, связанных с финансовыми инвестициями на отчетную дату;
информацию по дивидендам и части чистого дохода субъектов квазигосударственного сектора, подлежащих перечислению и перечисленных в бюджет на соответствующий код бюджетной классификации доходов согласно таблице 24 формы ФО-5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности".

71. 110 "Өткен кезеңдегі қаржылық нәтиже" жолы бойынша Қаржылық қызмет нәтижелері туралы есептен (ҚЕ-2-нысан) өткен кезеңдегі қаржылық нәтиженің сомасы көрсетіледі.
72. 120 "Өткен кезеңнің аяғындағы сальдо" жолы бойынша таза активтердің/капиталдың сомасы көрсетіледі (090 жолы +/-100 жолы +/-120 жолы).
73. "Қаржылық есептiлiкке түсiндiрме жазба" (ҚЕ-5-нысан) бухгалтерлік баланс баптарын салыстыра талдау, қаржылық қызмет нәтижелерi туралы есептерді, ақша қаражатының қозғалысы туралы және таза активтердiң/капиталын және қаржылық есептiлiкке жалпы мәлiметтер мен ашылымдардан тұрады.
Жалпы мәліметтерде есеп беріп отырған мемлекеттік мекеменің атауы және өткен кезеңмен салыстырғанда осы ақпараттағы кез келген өзгерістер; орналасқан жері туралы ақпарат; мемлекеттік мекеменің есепті кезеңде қайта ұйымдастырылуы (біріктірген, қосқан, бөлген, бөлінген кезде) туралы ақпарат; мемлекеттік мекеменің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілердің атауы; бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің атауы; қызметтің негізгі бағыттары туралы мәліметтер және мемлекеттік мекеменің қызметі туралы өзге де ақпарат көрсетіледі.
74. Қаржылық есептілікке ашылымдарда мынадай ақпарат ұсынылады.
"Ақшалай қаражат және олардың баламалары" деген бап бойынша (ҚЕ-1 "Бухгалтерлік баланс" нысанының 010-жолы):
ҚЕ-5 "Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" нысанының 1-кестесіне сәйкес есепті кезеңнің басындағы және аяғындағы ақша қаражаты қалдығы туралы деректер.
"Қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді қаржылық инвестициялар" деген бап бойынша (ҚЕ-1 "Бухгалтерлік баланс" нысанының 011, 110 және 119-жолдары):
ҚЕ-5 "Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" нысанының 2 және 6-кестелеріне сәйкес есепті кезеңнің басындағы және аяғындағы қаржылық инвестициялар және өзгерістері бойынша деректер;
ҚЕ-5 "Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" нысанының 7-кестесіне сәйкес салынған ұзақ мерзімді инвестициялар, соның ішінде квазимемлекеттік сектордың субъектілеріне (инвестиция субъектілерінің атауы мен тұрғылықты жерлері, жарғылық капиталында мемлекеттің қатысу үлесі, инвестицияның есепті кезеңдегі қозғалысы) бақыланатын және басқа субъектілер бойынша ақпарат;
кейіннен қаржы инвестицияларының жекелеген сыныптары бойынша (әділ, амортизацияланған немесе қандай да бір өзге құны бойынша) бағалау;
берілген қарыздар бойынша ақпарат;
қаржы инвестициялары мен берілген қарыздардың құнсыздануының объективті белгілерінің болуы;
есепті күнге қаржы инвестицияларына байланысты тәуекелдердің сипаты мен мөлшерлері;
ҚЕ-5 "Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" нысанының 24-кестесіне сәйкес кірістердің тиісті бюджет сыныптамасы кодына бюджетке аударылуға жататын және аударылған квазимемлекеттік сектор субъектілерінің дивидендтері мен таза табысының бөлігі бойынша ақпарат.

По статье "Краткосрочная и долгосрочная дебиторская задолженность" (строки 012, 013, 014, 015, 016, 017, 018, 019, 021, 023, 111, 112 и 113 формы ФО-1 "Бухгалтерский баланс"):
представляет сверку дебиторской задолженности на начало и конец отчетного периода, анализ изменений сумм дебиторской задолженности за отчетный период;
информацию по операциям со связанными сторонами (с государственными учреждениями своей системы и контролируемыми субъектами);
расчеты по созданному резерву по сомнительной дебиторской задолженности;
суммы списанных безнадежных долгов по сомнительной дебиторской задолженности с указанием причин списания;
представляет сверку дебиторской задолженности по расчетам с бюджетом по налоговым поступлениям на начало и конец отчетного периода согласно таблице 25 ФО-5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности";
информацию по резерву по сомнительной дебиторской задолженности по расчетам с бюджетом по налоговым поступлениям, включая налоговую задолженность банкротов и иных принудительно ликвидируемых юридических лиц.
По статье "Запасы" (строка 020 формы ФО-1 "Бухгалтерский баланс"):
представляет сверку балансовой стоимости на начало и конец отчетного периода, отражающую поступление, убыток от обесценения запасов и прочие изменения согласно таблице 5 формы ФО-5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности";
методы оценки запасов;
расчеты по созданному резерву на обесценение запасов;
причины создания резерва на обесценение запасов;
причины и суммы восстановления убытков от обесценения запасов.
Информация о методах, использованных при определении справедливой стоимости каждой группы сельскохозяйственной продукции в момент ее получения (сбора).
По статье "Прочие краткосрочные активы" (строка 022 формы ФО-1 "Бухгалтерский баланс") описание данных о наличии на начало года, конец года и движений (увеличений и уменьшений) за отчетный период по видам прочих краткосрочных активов.
По статье "Долгосрочные активы" (строки 114, 116 и 118 формы ФО-1 "Бухгалтерский баланс"):
по каждому классу долгосрочных активов представляют сверку балансовой стоимости на начало и конец отчетного периода, отражающую поступление, амортизацию, убыток от обесценения и прочие изменения согласно таблицам 8, 9 и 11 формы ФО-5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности";
методы оценки долгосрочных активов;
расчеты по созданному резерву на обесценение долгосрочных активов;
причины создания резерва на обесценение долгосрочных активов;
причины и суммы восстановления убытков от обесценения долгосрочных активов;
информация о временно простаивающих долгосрочных активах;
информация о полностью самортизированных, но находящихся в эксплуатации долгосрочных активах;
информация о видах, сроках, условиях аренды долгосрочных активов.
При отражении долгосрочных активов по переоцененной стоимости представляется информация:
о дате проведения переоценки;
об участии независимого оценщика (с указанием номера и даты лицензии);
о методах, использованных для определения справедливой стоимости объекта долгосрочных активов.
Информация по активам, переданным в доверительное управление и по видам доходов и расходов от доверительного управления.

"Қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді дебиторлық берешек" деген бап бойынша (ҚЕ-1 "Бухгалтерлік баланс" нысанының 012, 013, 014, 015, 016, 017, 018, 019, 021, 023, 111, 112 және 113-жолдары):
есепті кезеңнің басындағы және аяғындағы дебиторлық берешекті салыстырып тексеруді, есепті кезең үшін дебиторлық берешек сомасындағы өзгерістер талдауын ұсынады;
байланысты тараптармен (өз жүйесінің мемлекеттік мекемелері мен бақыланатын субъектілер) операциялар бойынша ақпарат;
күмәнді дебиторлық берешектер бойынша құрылған резерв жөнінде есеп айырысулар;
есептен шығарылу себептерін көрсете отырып, күмәнді дебиторлық берешектер бойынша есептен шығарылған үмітсіз борыштардың сомалары;
ҚЕ-5 "Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" нысанының 25-кестесіне сәйкес есепті кезеңнің басына және аяғына салықтық түсімдер бойынша есеп айырысулардан бюджетке дебиторлық берешекті салыстырып тексеруді ұсынады;
банкроттардың және мәжбүрлеп таратылатын өзге де заңды тұлғалардың салық берешегін қоса алғанда салық түсімдері бойынша бюджетпен есеп айырысу бойынша күмәнді дебиторлық берешек бойынша резерв жөніндегі ақпарат.
"Қорлар" деген бап бойынша (ҚЕ-1 "Бухгалтерлік баланс" нысанының 020-жолы):
ҚЕ-5 "Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" нысанының 5-кестесіне сәйкес түсімдерді, қорлардың құнсыздануынан болған залал және өзге өзгерістерді көрсететін есепті кезеңнің басында және аяғындағы баланстық құнның салыстырып тексеруі ұсынылады;
қорларды бағалау әдісі;
қорлардың құнсыздануына арнап құрылған резерв жөнінде есеп айырысулар;
қорлардың құнсыздануына арнап резерв құру себептері;
қорлардың құнсыздануынан болған залалды қалпына келтіру себептері мен сомалары.
Ауыл шаруашылық өнімдерінің әрбір тобының оны алу (жинау) кезінде әділ құнын айқындау кезінде пайдаланылған әдістер туралы ақпарат.
"Өзге қысқа мерзімді активтер" деген бап бойынша (ҚЕ-1 "Бухгалтерлік баланс" нысанының 022-жолы) есепті кезеңдегі өзге қысқа мерзімді активтердің түрлері бойынша жылдың басында, жылдың аяғында қозғалыстар (ұлғаюы және азаюы) болуы туралы деректердің сипаттамасы.
"Ұзақ мерзімді активтер" деген бап бойынша (ҚЕ-1 "Бухгалтерлік баланс" нысанының 114, 116 және 118-жолдары):
ұзақ мерзімді активтердің әрбір сыныбы бойынша түсіндірме жазбаның ҚЕ-5 "Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" нысанының 8, 9 және 11-кестелеріне сәйкес түсімдерді, амортизацияны, құнсызданудан болған залалды және өзге өзгерістерді көрсететін есепті кезеңнің басына және аяғына арналған баланстық құнның салыстырып тексеруін ұсынады;
ұзақ мерзімді активтерді бағалау әдістері;
ұзақ мерзімді активтердің құнсыздануына арналған резерв құру бойынша есептеулерді;
ұзақ мерзімді активтердің құнсыздануына арналған резерв құру себептері;
ұзақ мерзімді активтердің құнсыздануынан болған залалдарды қалпына келтіру себептері мен сомасын;
уақытша тұрып қалған ұзақ мерзімді активтер туралы ақпаратты;
толығынан амортизацияланған, бірақ пайдаланылып жүрген ұзақ мерзімді активтер туралы ақпаратты;
ұзақ мерзімді активтерді жалдаудың түрлері, мерзімі, шарттары туралы ақпаратты ұсыну қажет.
Ұзақ мерзімді активтер қайта бағаланған құны бойынша көрсетілген жағдайда ақпарат ұсынылады:
қайта бағалауды жүргізу күні туралы;
тәуелсіз бағалаушының қатысуы туралы (лицензияның нөмірі мен күнін көрсете отырып);
ұзақ мерзімді активтер объектісінің әділ құнын айқындау үшін пайдаланылған әдістер туралы.
Сенімгерлік басқаруға берілген активтер бойынша, сенімгерлік басқарудан түскен кірістер мен шығыстардың түрлері бойынша ақпарат;

По статье "Незавершенное строительство и капитальные вложения" (строка 115 формы ФО-1 "Бухгалтерский баланс") представляется информация по затратам объектов незавершенного строительства и капитальных вложений согласно таблице 26 формы ФО-5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности";
дать описание каждой группы по незавершенному строительству и капитальным вложениям;
По объектам незавершенного строительства, не отнесенные на счета учета долгосрочных и краткосрочных активов, в сроки, установленные договорами на строительство и реконструкцию объектов, включая разработку проектно-сметной документации, представляется информация согласно таблице 27 формы ФО-5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности".
По статье "Биологические активы" (строка 117 формы ФО-1 "Бухгалтерский баланс"):
информация о методах, использованных при определении справедливой стоимости каждой группы биологических активов;
при оценке по фактическим затратам раскрыть сверку балансовой стоимости на начало и конец отчетного периода, отражающую поступление, амортизацию, убыток от обесценения и прочие изменения согласно таблице 10 формы ФО-5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности".
По статье "Нематериальные активы" (строка 118 формы ФО-1 "Бухгалтерский баланс").
По статье "Прочие долгосрочные активы" (строка 120 формы ФО-1 "Бухгалтерский баланс") описание данных о наличии на начало и конец года, движений (увеличений и уменьшений) за отчетный период по видам прочих долгосрочных активов.
Информация по имуществу, полученному или переданному в аренду, а также переданному в концессию.
По статье "Долгосрочные и краткосрочные финансовые обязательства" (строки 210 и 310 формы ФО-1 "Бухгалтерский баланс"):
виды, условия и суммы заимствования;
последующая оценка по отдельным классам финансовых обязательств (по справедливой, амортизированной или какой-либо иной стоимости);
изменения на начало и конец отчетного периода, согласно таблицам 12 и 13 формы ФО-5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности";
информация по обязательствам по договорам государственно-частного партнерства.
По статье "Долгосрочная и краткосрочная кредиторская задолженность" (строки 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 223, 224, 311, 312, 313 и 315 формы ФО-1 "Бухгалтерский баланс"):
информация по операциям со связанными сторонами (с государственными учреждениями своей системы и контролируемыми субъектами);
информация по списанию и начислению задолженности по резерву по неиспользованным отпускам;
суммы и причины списания кредиторской задолженности;
информация о кредиторской задолженности по аренде активов.

ҚЕ-5 "Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" нысанының 26-кестесіне сәйкес "Аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар" деген бап бойынша (ҚЕ-1 "Бухгалтерлік баланс" нысанының 115-жолы) құрылысы аяқталмаған объектілердің шығындары мен күрделі салымдар бойынша ақпарат ұсынылады:
аяқталмаған құрылыс пен күрделі салымдар бойынша әрбір топтың сипаттамасы берілсін; Жобалық-сметалық құжаттамаларды қоса алғанда, объектілерді жаңғырту және құрылыс келісімшарттарымен белгіленген мерзімде, ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді активтердің есепке алу шотына жатқызылмаған, аяқталмаған құрылыс объектілері бойынша ақпарат ҚЕ-5 "Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" нысанының 27-кестесіне сәйкес беріледі.
"Биологиялық активтер" деген бап бойынша (ҚЕ-1 "Бухгалтерлік баланс" нысанының 117-жолы):
биологиялық активтердің әрбір тобының әділ құнын айқындау кезінде пайдаланылған әдістер туралы ақпарат;
іс жүзіндегі шығындар бойынша бағалау жағдайында түсімдер, амортизация, құнсызданудан болған залал және өзге өзгерістері түсіндірме жазбаның ҚЕ-5 "Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" нысанының 10-кестесіне сәйкес көрсетілетін есепті кезеңнің басындағы және аяғындағы баланстық құн салыстырмасы ашып көрсетілсін.
"Материалдық емес активтер" деген бап бойынша (ҚЕ-1 "Бухгалтерлік баланс" нысанының 118-жолы):
"Өзге ұзақ мерзімді активтер" деген бап бойынша (ҚЕ-1 "Бухгалтерлік баланс" нысанының 120-жолы) жылдың басында, жылдың аяғында қозғалысы (ұлғаюы және азаюы) болуы туралы деректердің есепті кезеңдегі өзге қысқа мерзімді активтердің түрлері бойынша сипаттамасы.
Жалға алынған немесе берілген және концессияға берілген мүлік бойынша ақпарат.
"Ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелері" деген бап бойынша (ҚЕ-1 "Бухгалтерлік баланс" нысанының 210 және 310-жолдары):
қарыз алудың түрлері, шарттары және сомалары;
қаржылық міндеттемелердің жекелеген сыныптары бойынша (әділ, амортизацияланған немесе қандай да бір өзге құн бойынша) кейіннен бағалау;
ҚЕ-5 "Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" нысанының 12 және 13-кестелеріне сәйкес есепті кезеңнің басындағы және аяғындағы өзгерістер;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша міндеттемелер жөніндегі ақпарат.
"Ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді кредиторлық берешек" деген бап бойынша (ҚЕ-1 "Бухгалтерлік баланс" нысанының 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 223, 224, 311, 312, 313 және 315-жолдары):
байланысты тараптармен (өз жүйесінің мемлекеттік мекемелерімен және бақылайтын субъектілермен) операциялар бойынша ақпарат;
пайдаланылмаған еңбек демалыстары бойынша резерв бойынша берешекті есептен шығару және есепке алу бойынша ақпарат;
кредиторлық берешекті есептен шығару сомалары мен себептері;
активтерді жалдау бойынша кредиторлық берешек туралы ақпарат;

информация о кредиторской задолженности по расчетам с бюджетом по налоговым поступлениям на начало и конец отчетного периода согласно таблице 25 формы ФО-5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности";
информация по векселям, в том числе о суммах начисленного вознаграждения по процентам к оплате.
По статье "Оценочные и гарантийные обязательства" (строки 222 и 314 формы ФО-1 "Бухгалтерский баланс"):
информация по созданным оценочным обязательствам;
использованные суммы оценочных обязательств в течение отчетного периода;
краткое описание характера условных обязательств и условных активов.
По статье "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность" (строка 221 формы ФО-1 "Бухгалтерский баланс") описание данных о наличии на начало и конец года, движении (увеличении и уменьшении) за отчетный период по видам прочей кредиторской задолженности.
По статье "Прочие долгосрочные обязательства" (строка 315 формы ФО-1 "Бухгалтерский баланс") описание данных о наличии на начало и конец года, движении (увеличении и уменьшении) за отчетный период по видам прочих долгосрочных обязательств.
По статье "Прочие краткосрочные обязательства" (строка 223 формы ФО-1 "Бухгалтерский баланс") описание данных о наличии на начало и конец года, движении (увеличении и уменьшении) за отчетный период по видам прочих краткосрочных обязательств.
По статье "Резервы" (строка 411 формы ФО-1 "Бухгалтерский баланс") представляется информация об остатках и операциях по резервам по переоценке основных средств и нематериальных активов, оцениваемых по переоцененной стоимости, а также по резерву на пересчет иностранной валюты по зарубежной деятельности.
По статьям "Доходы" и "Расходы" (строки 100 и 200 формы ФО-2 "Отчет о результатах финансовой деятельности") представляется информация по доходам и расходам за отчетный период:
по каждой категории доходов;
по доходам и расходам от управления активами (по вознаграждениям от инвестиций, займов, финансовой аренды и прочим доходам, и расходам от управления активами);
по доходам и расходам от выбытия основных средств, инвестиционной недвижимости;
по убыткам от обесценения основных средств и восстановление ранее признанных убытков;
по суммам резерва по обесценению запасов и восстановление ранее признанного резерва;
по суммам оценочных резервов, созданных за отчетный период и аналогичный период прошлого года и восстановление ранее признанных резервов.
По статьям "Прочие доходы":
по каждому классу долгосрочных активов – о полученных доходах от изменения их справедливой стоимости;
о безвозмездно принятых долгосрочных активах;

ҚЕ-5 "Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" нысанының 25-кестесіне сәйкес есепті кезеңнің басындағы және аяғындағы салық түсімдері бойынша бюджетпен есеп айырысулар бойынша кредиторлық берешек туралы ақпарат;
вексельдер бойынша, оның ішінде төлем пайыздары бойынша есептелген сыйақы сомалары туралы ақпарат.
"Бағалау және кепілдік міндеттемелер" деген бап бойынша (ҚЕ-1 "Бухгалтерлік баланс" нысанның 222 және 314-жолдары):
құрылған бағалау міндеттемелері бойынша ақпарат;
есепті кезең ішінде бағалау міндеттемелерінің пайдаланылған сомалары;
шартты міндеттемелер мен шартты активтер сипатының қысқаша сипаттамасы.
"Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" деген бап бойынша (ҚЕ-1 "Бухгалтерлік баланс" нысанының 221-жолы) өзге кредиторлық берешек түрлері бойынша есепті кезеңдегі жылдың басында және аяғында болуы, қозғалысы (ұлғаюы және азаюы) туралы деректердің сипаттамасы.
"Өзге ұзақ мерзімді міндеттемелер" деген бап бойынша (ҚЕ-1 "Бухгалтерлік баланс" нысанының 315-жолы) өзге ұзақ мерзімді міндеттемелер түрлері бойынша есепті кезеңдегі жылдың басында және аяғында болуы, қозғалысы (ұлғаюы және азаюы) туралы деректердің сипаттамасы.
"Өзге қысқа мерзімді міндеттемелері" деген бап бойынша (ҚЕ-1 "Бухгалтерлік баланс" нысанының 223-жолы) өзге қысқа мерзімді міндеттемелер түрлері бойынша есепті кезеңдегі жылдың басында және аяғында болуы, қозғалысы (ұлғаюы және азаюы) туралы деректердің сипаттамасы.
"Резервтер" деген бап бойынша (ҚЕ-1 "Бухгалтерлік баланс" нысанының 411-жолы) қайта бағаланған құнымен бағаланатын негізгі құралдар мен материалдық емес активтерді қайта бағалау бойынша резервтер бойынша, сондай-ақ шетелдік қызмет бойынша шетел валютасын қайта санауға арналған резерв бойынша қалдықтар мен операциялар туралы ақпарат ұсынылады.
"Кірістер" және "Шығыстар" деген баптар бойынша (ҚЕ-2 "Қаржы қызметі нәтижелері туралы есеп" нысанының 100 және 200-жолдары) есепті кезеңге кірістер мен шығыстар бойынша ақпарат ұсынылады:
кірістердің әрбір санаты бойынша;
активтерді басқарудан түсетін кірістер мен шығыстар бойынша (инвестициялардан, қарыздардан, қаржылық жалдаудан сыйақылар және активтерді басқарудан түсетін өзге кірістер мен шығыстар бойынша);
негізгі құралдардың, инвестициялық жылжымайтын мүліктің шығуынан кірістер мен шығыстар бойынша;
негізгі құралдардың құнсыздануынан болған залалдар және бұрын танылған резервті қалпына келтіру бойынша;
қорлардың құнсыздануының резерв сомалары бойынша және бұрын танылған резервті қалпына келтіру;
есепті кезеңде және өткен жылдың осыған ұқсас кезеңінде құрылған бағалау резервтерінің сомалары бойынша және бұрын танылған резервтерді қалпына келтіру.
"Өзге кірістер" деген баптар бойынша:
ұзақ мерзімді активтердің әрбір сыныбы бойынша – олардың әділ құнының өзгеруінен алынған кірістер туралы;
өтеусіз қабылданған ұзақ мерзімді активтер туралы;

прочим доходам согласно таблице 14 формы ФО-5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности".
По статье "Доходы от налоговых поступлений в бюджет" согласно таблице 15 формы ФО-5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности" (строка 020 ФО-2 "Отчет о результатах финансовой деятельности") представляется информация о суммах начисленных доходов от налоговых поступлений в бюджет;
поступлений трансфертов и других поступлений в республиканский и местные бюджеты.
По статьям "Прочие расходы":
по каждому классу долгосрочных активов – о понесенных расходах от обесценения активов, выявленных в ходе проведения инвентаризации;
по резервам по сомнительной дебиторской задолженности;
о безвозмездно переданных долгосрочных активах/запасах;
прочим расходам согласно таблице 16 формы ФО-5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности".
По статье "Безвозмездно переданные долгосрочные активы/запасы":
о безвозмездно переданных/полученных долгосрочных активах/запасах согласно таблицам 18 и 19 формы ФО-5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности".
По статье "Информация по концессионным активам и прочим активам по договорам государственно-частного партнерства":
о наличии концессионных активов и прочих активов, полученных в рамках договоров государственно-частного партнерства по видам основных средств согласно таблице 20 формы ФО-5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности".
По статье "Информация по взаимным операциям":
информация по видам доходов и расходов по взаимным операциям государственных учреждений согласно таблице 21 формы ФО-5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности" в целях выявления операций по элиминированию;
по поступлениям денежных средств на счета внешних займов, отраженных по строке 017 "Внешние займы и связанные гранты" формы ФО-3 "Отчет о движении денег (прямой метод)".
По статье Информация по начисленным и перечисленным суммам по счету 7120 "Расходы по расчетам с бюджетом":
информация о начисленных суммах по счету 7120 "Расходы по расчетам с бюджетом" и перечисленных в бюджет по категориям поступлений бюджета, согласно таблице 22 формы ФО-5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности" в целях выявления операций по элиминированию доходов и расходов бюджета.
По статье "Расходы по уменьшению поступлений в бюджет" (строка 138 формы ФО-2 "Отчет о результатах финансовой деятельности") представляется информация о расходах по уменьшению налоговых и неналоговых поступлений в бюджет, возникающих при корректировке ранее начисленных доходов и перечисленных таможенных пошлин перед государствами-членами Евразийского Экономического Союза согласно таблице 17 формы ФО-5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности".

ҚЕ-5 "Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" нысанының 14-кестесіне сәйкес өзге кірістер бойынша ақпарат ұсынылады.
"Бюджетке түсетін салықтық кірістер" деген бап бойынша ҚЕ-5 "Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" нысанының 15-кестесіне сәйкес (ҚЕ-2 "Қаржылық қызмет туралы есеп" нысанының 020 жолы) бюджетке түсімдерден есептелген кірістер туралы ақпарат ұсынылады:
трансферттер түсімдері және республикалық және жергілікті бюджеттерге түсетін басқа да түсімдер бойынша ақпарат.
"Өзге шығыстар" деген баптар бойынша:
ұзақ мерзімді активтердің әрбір сыныбы бойынша –түгендеу барысында айқындалған активтердің құнсыздануынан шыққан шығыстар туралы;
күмәнді дебиторлық берешектер бойынша резервтер туралы;
өтеусіз берілген ұзақ мерзімді активтер/қорлар туралы;
ҚЕ-5 "Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" нысанының 16-кестесіне сәйкес өзге де шығыстарға.
"Өтеусіз берілген/алынған ұзақ мерзімді активтер/қорлар" деген бап бойынша:
ҚЕ-5 "Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" нысанының 18 және 19-кестелеріне сәйкес өтеусіз берілген/алынған ұзақ мерзімді активтер/қорлар туралы.
"Концессиялық активтер және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша өзге де активтер бойынша ақпарат" деген бап бойынша:
ҚЕ-5 "Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" нысанының 20-кестесіне сәйкес негізгі құралдар түрлері бойынша концессиялық активтердің және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары шеңберінде алынған өзге де активтердің болуы туралы.
"Өзара операциялар бойынша ақпарат" деген бап бойынша:
ҚЕ-5 "Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" нысанының 21-кестесіне сәйкес элиминирлеу бойынша операцияларды анықтау мақсатында өзара операциялар бойынша кіріс және шығыс түрлері бойынша ақпарат;
ҚЕ-3 "Ақша қозғалысы туралы есеп (тікелей әдіс)" нысанының "Сыртқы қарыздар және байланысты гранттар" 017-жолы бойынша көрсетілген сыртқы қарыздар шоттарына ақша қаражатының түсімдері бойынша.
7120 "Бюджетпен есеп айырысулар бойынша шығыстар" шоты бойынша есептелген және аударылған сомалар жөніндегі ақпарат бабы бойынша:
7120 "Бюджетпен есеп айырысулар бойынша шығыстар" шоты бойынша есептелген және бюджет кірістері мен шығыстарын элиминирлеу бойынша операцияларды анықтау мақсатында ҚЕ-5 "Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" нысанының 22-кестесіне сәйкес бюджет түсімдерінің санаттары бойынша бюджетке аударылған сомалар туралы ақпарат.
"Бюджетке түсетін түсімдердің азаюы бойынша шығыстар" деген бап бойынша (ҚЕ-2 "Қаржылық қызмет нәтижелері туралы есеп" нысанының 138-жолы) ҚЕ-5 "Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" нысанының 17-кестесіне сәйкес Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер алдындағы бұрын есептелген кірістерді және аударылған кеден баждарын түзету кезінде туындайтын бюджетке салықтық және салықтық емес түсімдердің азаюы бойынша шығыстар туралы ақпарат ұсынылады.

По статье "Обязательства по договорам государственно-частного партнерства" представляется информация об обязательствах по договорам государственно-частного партнерства, в том числе по нефинансовым и финансовым обязательствам (по компенсациям инвестиционных и операционных затрат, вознаграждениям и прочим обязательствам), предусмотренным договором, согласно таблице 23 формы ФО-5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности".
Государственное учреждение представляет информацию:
по инвестиционному субсидированию;
о государственных гарантиях и условных обязательствах согласно таблице 29 формы ФО-5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности".
75. По имуществу, обращенному (поступившему) в собственность государства по отдельным основаниям, предусмотренным Законом о государственном имуществе, указывается информация включая неоцененное имущество на отчетную дату.
76. По статьям "Отчета о движении денег на счетах государственного учреждения по источникам финансирования (прямой метод)" (форма ФО-3) представляется информация по поступлениям и выбытиям денежных средств, по видам деятельности за отчетный период:
информация о поступлении денег и проведенных выплатах по Фонду компенсации потерпевшим;
информация о поступлении денег и проведенных выплатах по Специальному государственному фонду;
информация о движении денег по прочим счетам, согласно таблице 28 формы ФО-5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности".
Сноска. Пункт 76 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.12.2025 № 808 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
77. Раскрытие событий после отчетной даты до даты представления финансовой отчетности: описание характера и оценки последствий в его стоимостном выражении каждого существенного события.
78. В финансовой отчетности излагается информация по бюджетной отчетности, представленной в соответствии с Бюджетным кодексом.
Глава 4. Сроки составления и представления финансовой отчетности о состоянии задолженности
79. Годовая финансовая отчетность составляется за период, заканчивающийся 31 декабря отчетного финансового года, за календарный период с 1 января по 31 декабря включительно.
Квартальная отчетность составляется за период, заканчивающийся 31 марта, 30 июня и 30 сентября текущего финансового года.
80. Финансовая отчетность о состоянии задолженности представляется государственными учреждениями, администраторами бюджетных программ, уполномоченными органами по исполнению бюджета и аппаратами акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов ежеквартально.

"Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша міндеттемелер" деген бап бойынша ҚЕ-5 "Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" нысанының 23-кестесіне сәйкес шартта көзделген мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша, оның ішінде қаржылық емес және қаржылық міндеттемелер бойынша (инвестициялық және операциялық шығындарды өтеу, сыйақылар және өзге де міндеттемелер бойынша) міндеттемелер туралы ақпарат ұсынылады.
Мемлекеттік мекеме:
инвестициялық субсидиялау бойынша;
ҚЕ-5 "Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" нысанының 29-кестесіне сәйкес мемлекеттік кепілдіктер мен шартты міндеттемелер туралы ақпаратты ұсынады.
75. Мемлекеттік мүлік туралы заңы бойынша жекелеген негіздер мемлекет меншігіне берілген (алынған) мүлік туралы ақпарат, есепті күнге бағаланбаған мүлікті қоса ақпарат көрсетеді.
76. "Қаржыландыру көздері бойынша мемлекеттік мекеменің есеп шоттарындағы ақша қозғалысы туралы есеп (тікелей әдіс)" (ҚЕ-3 нысаны) баптарына сәйкес, есепті кезеңдегі қызмет түрлері бойынша ақшалай қаражаттардың түсімдері мен шығыстары туралы ақпарат ұсынылады:
Жәбірленушілерге өтемақы қоры бойынша төленген ақша мен төлемдер туралы ақпарат;
Арнаулы мемлекеттік қор бойынша ақшаның түсуі және жүргізілген төлемдер туралы ақпарат;
басқа шоттардағы ақша қозғалысы туралы, ҚЕ-5 нысаны 28-кестесіне сәйкес "Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" туралы ақпарат.
Ескерту. 76-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.12.2025 № 808 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
77. Қаржылық есептілікті ұсыну күніне дейінгі есепті күннен кейін оқиғаларды ашу: әрбір маңызды оқиғалардың оның құндық мәніндегі салдарларының бағалау және түрін сипаттау.
78. Қаржылық есептілікте Бюджет кодексіне сәйкес ұсынылатын бюджеттік есептілік жөніндегі ақпарат жазылады.
4-тарау. Берешектің жай-күйі туралы қаржылық есептілікті жасау және ұсыну мерзімі
79. Жылдық қаржылық есептілік есепті қаржы жылының 31 желтоқсанында аяқталатын кезеңге, 1 қаңтардан бастап 31 желтоқсанды қоса алғандағы күнтізбелік кезеңге жасалады.
Тоқсандық есептілік ағымдағы қаржы жылының 31 наурызында, 30 маусымында және 30 қыркүйегінде аяқталатын кезеңге жасалады.
80. Берешектің жай-күйі туралы қаржылық есептілікті мемлекеттік мекемелер, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдар және аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттары тоқсан сайын ұсынады.

81. Финансовая отчетность о состоянии задолженности за период, заканчивающийся 31 марта и 30 сентября, представляется:
администраторами республиканских бюджетных программ государственному казначейству – не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом;
местными уполномоченными органами области, города республиканского значения, столицы по исполнению бюджета государственному казначейству – не позднее 20 числа месяца, следующего за отчетным периодом (далее – государственное казначейство);
государственным казначейством, финансовая отчетность о состоянии задолженности республиканского и местного (сводная финансовая отчетность о состоянии задолженности областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения и столицы) бюджетов и финансовая отчетность о состоянии задолженности, образовавшейся за счет прочих средств структурному подразделению центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, ответственному за формирование отчета об исполнении государственного бюджета – не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
82. Финансовая отчетность о состоянии задолженности, сверенная с данными бухгалтерских балансов, составленных за период, заканчивающийся 30 июня и 31 декабря отчетного финансового года, представляется:
администраторами республиканских бюджетных программ государственному казначейству в сроки, установленные государственным казначейством;
местными уполномоченными органами области, города республиканского значения, столицы по исполнению бюджета государственному казначейству – не позднее 20 августа, за отчетный финансовый год – до 15 февраля, следующего за отчетным финансовым годом;
государственным казначейством – финансовая отчетность о состоянии задолженности республиканского и местного (сводная финансовая отчетность о состоянии задолженности областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения и столицы) бюджетов и финансовая отчетность о состоянии задолженности, образовавшейся за счет прочих средств структурному подразделению центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, ответственному за формирование отчета об исполнении государственного бюджета соответственно – не позднее 25 августа, за отчетный финансовый год – до 25 февраля, следующего за отчетным финансовым годом.
Глава 5. Объем и формы финансовой отчетности о состоянии задолженности
83. Государственные учреждения, администраторы бюджетных программ, уполномоченные органы по исполнению бюджета, аппараты акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов составляют и представляют следующие виды отчетов:

81. 31 наурызда және 30 қыркүйекке аяқталатын кезеңге берешектің жай-күйі туралы қаржылық есептiлiкті:
республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері мемлекеттік қазынашылыққа – есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-і күнінен кешіктірмей;
облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетті атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органдары мемлекеттік қазынашылыққа – есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-ы күнінен кешіктірмей (бұдан әрі – мемлекеттік қазынашылық);
мемлекеттік қазынашылық республикалық және жергілікті (облыстық бюджеттер, республикалық маңызы бар қалалар және астана бюджеттер берешегінің жай–күйі туралы жиынтық қаржылық есептiлiгі) бюджеттері берешегінің жай-күйі туралы қаржылық есептiлiкті және өзге қаражат есебінен пайда болған берешектің жай–күйі туралы қаржылық есептілікті мемлекеттік бюджеттің атқарылуы туралы есепті қалыптастыруға жауапты бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесіне – есепті кезеңнен кейінгі айдың 25-і күнінен кешіктірмей ұсынады;
82. Есепті қаржы жылының 30 маусымында және 31 желтоқсанында аяқталатын кезеңге жасалған бухгалтерлік баланстардың деректерімен салыстырып тексерілген берешектің жай–күйі туралы қаржылық есептiлiкті:
республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері мемлекеттік қазынашылыққа – мемлекеттік қазынашылық белгілеген мерзімдерде;
облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдары мемлекеттік қазынашылыққа – 20 тамыздан кешіктірмей, есепті қаржы жылы үшін – есепті қаржы жылынан кейінгі 15 ақпанға дейін;
мемлекеттік қазынашылық – республикалық және жергілікті (облыстық бюджеттер, республикалық маңызы бар қалалар және астана бюджеттері берешегінің жай-күйі туралы жиынтық қаржылық есептiлiгі) бюджеттер берешегінің жай-күйі туралы қаржылық есептiлiкті және өзге қаражат есебінен пайда болған берешектің жай-күйі туралы қаржылық есептілікті мемлекеттік бюджеттің атқарылуы туралы есепті қалыптастыруға жауапты бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесіне тиісінше – 25 тамыздан кешіктірмей, есепті қаржы жылы үшін – есепті қаржы жылынан кейінгі 25 ақпанға дейін ұсынады.
5-тарау. Берешектің жай-күйі туралы қаржылық есептіліктің көлемі мен нысандары
83. Мемлекеттік мекемелер, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдар, аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттары мынадай есеп түрлерін жасайды және ұсынады:

"Отчет о дебиторской задолженности, образовавшейся за счет бюджетных средств" по форме ФО-1-ДЗ-Б согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – форма ФО-1-ДЗ-Б);
"Отчет о дебиторской задолженности, образовавшейся за счет прочих средств" по форме ФО-1-ДЗ-П согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – форма ФО-1-ДЗ-П);
"Отчет о кредиторской задолженности, образовавшейся за счет бюджетных средств" по форме ФО-2-КЗ-Б согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее – форма ФО-2-КЗ-Б);
"Отчет о кредиторской задолженности, образовавшейся за счет прочих средств" по форме ФО-2-КЗ-П согласно приложению 4 к настоящим Правилам (далее – форма ФО-2-КЗ-П);
"Отчет о кредиторской задолженности по долгосрочным обязательствам" по форме ФО-3-КЗ-ДО согласно приложению 5 к настоящим Правилам (далее – форма ФО-3-КЗ-ДО).
Глава 6. Порядок составления отчетов о дебиторской, кредиторской задолженностях и о кредиторской задолженности по долгосрочным обязательствам
84. Государственные учреждения и администраторы местных бюджетных программ составляют финансовую отчетность в полном объеме форм в 2 (двух) экземплярах, 1 (один) из которых направляется государственными учреждениями вышестоящему органу, администраторами местных бюджетных программ, аппаратами акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов – уполномоченному органу по исполнению бюджета.
Прием и проверка финансовой отчетности администраторами бюджетных программ от подведомственных государственных учреждений и уполномоченными органами по исполнению бюджета, государственным казначейством от администраторов бюджетных программ, аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов осуществляется в соответствии с настоящими Правилами.
85. Адресная часть форм финансовой отчетности о состоянии задолженности к настоящим Правилам заполняется в следующем порядке:
наименование формы;
"Индекс" указывается форма финансовой отчетности о состоянии задолженности (краткое буквенно-цифровое выражение наименование формы);
"Периодичность" – указывается период финансовой отчетности о состоянии задолженности;
Отчетный период;
Бизнес – идентификационный номер государственного учреждения;
"Метод сбора" – финансовая отчетность о состоянии задолженности представляется на бумажном носителе в сброшюрованном виде с пронумерованными страницами и оглавлением и в электронном виде;
"Вид бюджета" – указывается вид бюджета, из которого финансируется государственное учреждение;
"Единица измерения" – тысяч тенге.
86. Дебиторская и кредиторская задолженность в отчетах разделяется на задолженность прошлых лет и задолженность текущего года.
Задолженность прошлых лет – задолженность, образовавшаяся в годы, предшествующие текущему году.
В отчетах о дебиторской задолженности показывается состояние дебиторской задолженности прошлых лет на начало текущего года и остатка данной задолженности на отчетную дату при погашении или взыскании ее части в текущем финансовом году.
В отчетах о кредиторской задолженности фиксируется состояние задолженности прошлых лет на начало текущего года и остатка этой задолженности на отчетную дату при погашении ее части в текущем году.
Задолженность текущего года – задолженность, возникшая в текущем году и сложившаяся к отчетной дате.
Отчеты о состоянии задолженности основываются на данных бухгалтерского учета на отчетную дату.
Отчеты содержат промежуточные итоги по администратору бюджетных программ, государственному учреждению, программе, подпрограмме.

"Бюджет қаражаты есебінен қалыптасқан дебиторлық берешек туралы есеп" ҚЕ-1-ДБ-Б нысаны бойынша осы Қағидаларға 1-қосымшаларға сәйкес (бұдан әрі – ҚЕ-1-ДБ-Б нысаны);
"Өзге қаражат есебінен қалыптасқан дебиторлық берешек туралы есеп" ҚЕ-1-ДБ-Ө нысаны бойынша осы Қағидаларға 2-қосымшаларға сәйкес (бұдан әрі – ҚЕ-1-ДБ-Ө нысаны);
"Бюджет қаражаты есебінен қалыптасқан кредиторлық берешек туралы есеп" ҚЕ-2-KБ-Б нысаны бойынша осы Қағидаларға 3-қосымшаларға сәйкес (бұдан әрі – ҚЕ-2-KБ-Б нысаны);
"Өзге қаражат есебінен қалыптасқан кредиторлық берешек туралы есеп" ҚЕ-2-KБ-Ө нысаны бойынша осы Қағидаларға 4-қосымшаларға сәйкес (бұдан әрі – ҚЕ-2-KБ-Ө нысаны);
"Ұзақ мерзімді міндеттемелер бойынша кредиторлық берешек туралы есеп" ҚЕ-3-KБ-ҰМ нысаны бойынша осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес (бұдан әрі – ҚЕ-3-KБ-ҰМ нысаны).
6-тарау. Дебиторлық, кредиторлық берешектер туралы және ұзақ мерзімді міндеттемелер бойынша кредиторлық берешек туралы есептерді жасау тәртібі
84. Мемлекеттік мекемелер және жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері қаржылық есептілікті нысандардың толық көлемінде 2 (екі) данада жасайды, олардың 1 (біреуін) мемлекеттік мекемелер жоғары тұрған органға, мемлекеттік қазынашылыққа, жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері, аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттары – бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға жібереді.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелерден және бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдардың бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінен, аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттарынан қаржылық есептілікті қабылдауы және тексеруі осы Қағидаларға сәйкес жүзеге асырылады.
85 Осы Қағидаларға берешектің жай-күйі туралы қаржылық есептiлiк нысандарының мекенжай бөлігі мынадай тәртіппен толтырылады:
нысан атауы;
"Индекс" берешектің жай-күйі туралы қаржылық есептілік нысаны көрсетіледі (нысан атауының әріптік-сандық қысқаша көрінісі);
"Мерзімділігі" деректемесі – берешектің жай-күйі туралы қаржылық есептілік кезеңі көрсетіледі;
Есептік кезең;
Мемлекеттік мекеменің бизнес – сәйкестендіру нөмірі;
"Жинау әдісі" - берешектің жай-күйі туралы қаржылық есептілік қағаз жеткізгіште кітапша түрінде беттері нөмірленіп, мазмұны көрсетіліп және электронды түрде ұсынылады;
"Бюджеттің түрі" – мемлекеттік мекеме қандай бюджеттен қаржыландырылады, бюджеттің түрі көрсетіледі;
"Өлшем бiрлiгi" – мың теңге.
86. Есептердегі кредиторлық және дебиторлық берешек өткен жылдардың берешегі мен ағымдағы жылдың берешегі болып бөлінеді.
Өткен жылдардың берешегі – ағымдағы жылдың алдындағы жылдары пайда болған берешек.
Дебиторлық берешек туралы есептерде ағымдағы жылдың басындағы өткен жылдардың дебиторлық берешегінің жағдайы және ағымдағы қаржы жылы оның бір бөлігін өтеген немесе өндіріп алған жағдайда есепті күнге осы берешектің қалдығы көрсетіледі.
Кредиторлық берешек туралы есептерде ағымдағы жылдың басындағы өткен жылдар берешегінің жағдайы және ағымдағы жылы оның бір бөлігін өтеген жағдайда есепті күнге осы берешектің қалдығы тіркеледі.
Ағымдағы жылдың берешегі – ағымдағы жылы туындаған және есепті күнге қалыптасқан берешек.
Берешектің жай-күйі туралы есептер есепті күнгі бухгалтерлік есептің деректеріне негізделеді.
Есептер бюджеттік бағдарламалар әкімшісі, мемлекеттік мекеме, бағдарлама, кіші бағдарлама бойынша аралық қорытындыларды қамтиды.

87. В отчетность по формам ФО-1-ДЗ-Б, ФО-2-КЗ-Б, ФО-1-ДЗ-П и ФО-2-КЗ-П не включаются суммы:
бюджетных кредитов и вознаграждений по ним;
трансфертов, передаваемых с одного уровня бюджета на другой;
задолженности по оценочным и гарантийным обязательствам, финансовым обязательствам по полученным займам;
задолженности перед работниками по неиспользованным отпускам;
расходов будущих периодов, отраженных на счете 1420 "Расходы будущих периодов";
кредиторской задолженности по деньгам временного размещения;
кредиторской задолженности по расчетам с бюджетом, отраженных на счете 3130 "Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с бюджетом" и 4130 "Долгосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом" при составлении одновременной корреспонденции при признании дебиторской задолженности, которая отражена в формах ФО-1-ДЗ-Б или ФО-1-ДЗ-П;
задолженности по проектам государственно– частного партнерства;
задолженности по доходам от управления активами (от поступлений части чистого дохода объекта инвестиции, дивидендов на государственные пакеты акций, на доли участия в юридических лицах, от аренды имущества).
88. Информация о причинах образования задолженности в годовой и полугодовой финансовой отчетности о состоянии задолженности формируется с указанием номера счета бухгалтерского учета, по которому образовалась задолженность.
В отчетности за 31 марта и 30 сентября номера счетов не указываются.
89. Формы отчетов ФО-1-ДЗ-Б, ФО-2-КЗ-Б, ФО-1-ДЗ-П и ФО-2-КЗ-П заполняются в точном соответствии с предусмотренными в них показателями.
Изменения данных отчетностей, относящихся как к текущему отчетному периоду, так и к предыдущему периоду (после их утверждения), производятся в финансовой отчетности, составленной за период, в котором были обнаружены искажения данных.
90. При изменении кодов функциональной или экономической классификации расходов ЕБК дебиторская и кредиторская задолженность в финансовой отчетности показывается по новым кодам расходов.
91. Исключение действующих бюджетных программ (подпрограмм) с наличием дебиторской и (или) кредиторской задолженности осуществляется после полного погашения (списания) задолженности, либо ее переноса на действующую бюджетную программу (подпрограмму) администратора бюджетных программ.
92. При составлении финансовой отчетности о состоянии задолженности следует руководствоваться статьей 131 Бюджетного кодекса и настоящими Правилами.
Глава 7. Порядок составления отчетов о дебиторской задолженности
93. Настоящими Правилами устанавливаются следующие формы отчетов о дебиторской задолженности:
форма ФО-1-ДЗ-Б, в которой отражается дебиторская задолженность, образовавшаяся в процессе исполнения планов финансирования;
форма ФО-1-ДЗ-П, в которой отражается дебиторская задолженность, образовавшаяся за счет прочих средств, а также за счет бюджетных средств в результате недостач и хищений.

87. ҚЕ-1-ДБ-Б, ҚЕ-2-КБ-Б, ҚЕ-1-ДБ-Ө және ҚЕ-2-КБ-Ө нысандары бойынша есептілікке:
бюджеттік кредиттер және олар бойынша сыйақылар;
бюджеттің бір деңгейінен екіншісіне берілетін трансферттер;
бағалау және кепілдік міндеттемелері, алынған қарыздар бойынша қаржылық міндеттемелер жөніндегі берешек;
пайдаланылмаған демалыстар бойынша қызметкерлер алдындағы берешек;
1420 "Болашақ кезеңдердің шығыстары" шотында көрсетілген болашақ кезеңдердің шығыстары;
уақытша орналастырылған ақша бойынша кредиторлық берешек;
ҚЕ-1-ДБ-Б немесе ҚЕ-1-ДБ-Ө нысанында көрсетілген дебиторлық берешек танылғанда, бірмезгілде корреспонденциялау кезінде, 3130 "Бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" және 4130 "Бюджет алдындағы ұзақ мерзімді кредиторлық берешек" шотында көрсетілген бюджетпен есеп айырысу бойынша кредиторлық берешек;
мемлекеттік–жекешелік әріптестік жобалары бойынша берешек;
активтерді басқарудан түсетін кірістер бойынша берешек (инвестициялар объектісінің таза кірісі бөлігінің түсімдерінен, акциялардың мемлекеттік пакеттеріне дивидендтерден, заңды тұлғалардағы қатысу үлесіне, мүлікті жалға беруден) сомалары қосылмайды.
88. Берешектің жай-күйі туралы жылдық және жартыжылдық қаржылық есептілікте берешектің пайда болу себептері туралы ақпарат берешек пайда болған бухгалтерлік есеп шотының нөмірін көрсете отырып қалыптастырылады.
31 наурыздағы және 30 қыркүйектегі есептерде шот нөмірлері көрсетілмейді.
89. Есептердің ҚЕ-1-ДБ-Б, ҚЕ-2-КБ-Б, ҚЕ-1-ДБ-Ө және ҚЕ-2-КБ-Ө нысандары оларда көзделген көрсеткіштерге нақты сәйкестендіріліп толтырылады.
Ағымдағы есепті кезеңге, сонымен бірге өткен кезеңге жататын (оларды бекіткеннен кейін) есептілік деректерінің өзгеруі деректердің алшақтығы анықталған кезеңде жасалған қаржылық есептілікте жүргізіледі.
90. ББС шығыстарының функционалдық немесе экономикалық сыныптамасының кодтары өзгерген жағдайда қаржылық есептілікте дебиторлық және кредиторлық берешек шығыстардың жаңа кодтары бойынша көрсетіледі.
91. Дебиторлық және (немесе) кредиторлық берешегі бар қолданыстағы бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) алып тастау берешек толық өтелгеннен (есептен шығарылғаннан) не ол бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қолданыстағы бюджеттік бағдарламасына (кіші бағдарламасына) көшірілгеннен кейін жүзеге асырылады.
92. Берешектің жай–күйі туралы қаржылық есептілікті жасау кезінде Бюджет кодексінің 131-бабын және осы Қағидаларды басшылыққа алу қажет.
7-тарау. Дебиторлық берешек туралы есептерді жасау тәртібі
93. Осы Қағидаларда дебиторлық берешек туралы есептердің мынадай нысандары белгіленеді:
ҚЕ-1-ДБ-Б нысаны, онда қаржыландыру жоспарларын орындау процесінде қалыптасқан дебиторлық берешек көрсетіледі;
ҚЕ-1-ДБ-Ө нысаны, онда өзге қаражат есебінен, сондай-ақ жетіспеушіліктер мен талан-таражға салу нәтижесінде бюджет қаражаты есебінен пайда болған дебиторлық берешек көрсетіледі.

К формам отчетов ФО-1-ДЗ-Б и ФО-1-ДЗ-П прилагается информация о причинах образования дебиторской задолженности за счет бюджетных средств по формам ФО-4-П-ДЗ-Б, ФО-5-П-ДЗ-П согласно приложениям 6 и 8 к настоящим Правилам.
94. Форма ФО-1-ДЗ-Б заполняется следующим образом:
в графе 1 указывается код администратора бюджетных программ;
в графах 2, 3, 4 и 5 заполняются функциональная группа, программа, подпрограмма и специфика;
в графе 6 указывается номер счета бухгалтерского учета, по которому образовалась задолженность;
в графе 7 указывается наименование кодов расходов бюджета в соответствии с ЕБК, соответствующие кодам в графах 1, 2, 3, 4 и 5;
в графе 8 показывается план финансирования бюджетных программ (подпрограмм) на текущий финансовый год;
в графе 9 показывается дебиторская задолженность прошлых лет по состоянию на начало текущего года. Сумма дебиторской задолженности, отражаемая в графе 9, не меняется в течение текущего финансового года, за исключением случаев реорганизации;
в графе 10 показывается сумма дебиторской задолженности прошлых лет, перечисленная в текущем финансовом году в соответствии со статьей 110 Бюджетного кодекса в доход соответствующего бюджета;
в графе 11 указывается сумма дебиторской задолженности прошлых лет, погашенной за счет полученных в текущем году товаров (работ, услуг), а также списанной, в том числе по решению суда;
в графе 12 отражается сумма дебиторской задолженности, перенесенной с одного счета задолженности (-) на другой счет задолженности (+);
в графе 13 отражается остаток дебиторской задолженности прошлых лет после погашения ее части в текущем финансовом году;
в графе 14 показывается сумма дебиторской задолженности, образовавшейся в текущем финансовом году;
в графе 15 показывается общая дебиторская задолженность, сложившаяся на отчетную дату (сумма граф 13 и 14);
в графе 16 показывается сумма авансовых платежей (предоплата) в соответствии с условиями договоров, заключенных с поставщиками и подрядчиками на приобретение товаров и работ (услуг) за счет средств бюджета;
в графе 17 показывается процентное отношение суммы задолженности текущего года к плану финансирования бюджетных программ (подпрограмм) на текущий финансовый год;
в графе 18 показывается сумма дебиторской задолженности с истекшим сроком исковой давности. Указанная задолженность включается в отчет после проведения инвентаризации активов, расчетов и других статей баланса государственного учреждения, и составления акта инвентаризации в порядке, установленном центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета. Сумма дебиторской задолженности, отражаемая в графе 16, входит в сумму дебиторской задолженности, отражаемую в графе 15.

ҚЕ-1-ДБ-Б және ҚЕ-1-ДБ-Ө есептердің нысандарына тиісінше 6 және 8-қосымшаларға сәйкес ҚЕ-4-С-ДБ-Б, ҚЕ-5-С-ДБ-Ө нысандары бойынша бюджет қаражаты есебінен дебиторлық берешектің пайда болу себептері туралы ақпарат қоса беріледі.
94. ҚЕ-1-ДБ-Б нысаны мынадай түрде толтырылады:
1-бағанда бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің коды көрсетіледі;
2, 3, 4 және 5-бағандарда функционалдық топ, бағдарлама, кіші бағдарлама және ерекшелік толтырылады;
6-бағанда берешек қалыптасқан бухгалтерлік есеп шотының нөмірі көрсетіледі;
7-бағанда 1, 2, 3, 4 және 5-бағандардағы кодтарға сәйкес келетін ББС-ға сәйкес бюджет шығыстары кодтарының атауы көрсетіледі;
8-бағанда ағымдағы қаржы жылына арналған бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспары көрсетіледі;
9-бағанда ағымдағы жылдың басында жағдай бойынша өткен жылдардың дебиторлық берешегі көрсетіледі. Қайта ұйымдастыру жағдайларын қоспағанда, 9-бағанда көрсетілетін дебиторлық берешектің сомасы ағымдағы қаржы жылының ішінде өзгермейді;
10-бағанда Бюджет кодексінің 110-бабына сәйкес ағымдағы қаржы жылында тиісті бюджеттің кірісіне аударылған өткен жылдардың дебиторлық берешегінің сомасы көрсетіледі;
11-бағанда ағымдағы жылы алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) есебінен өтелген, сондай-ақ есептен шығарылған, оның ішінде сот шешімі бойынша өткен жылдардағы дебиторлық берешек сомасы көрсетіледі;
12-бағанда бір берешек шотынан (-) екінші берешек шотына (+) ауыстырылған дебиторлық берешек сомасы көрсетіледі;
13-бағанда өткен жылдардың дебиторлық берешегінің оның бір бөлігі ағымдағы қаржы жылында өтелгеннен кейінгі қалдығы көрсетіледі;
14-бағанда ағымдағы қаржы жылында пайда болған дебиторлық берешектің сомасы көрсетіледі;
15-бағанда есепті күнге қалыптасқан жалпы дебиторлық берешек (13 және 14-бағандардың сомасы) көрсетіледі;
16-бағанда бюджет қаражаты есебінен тауарлар мен жұмыстарды (көрсетілетін қызметтерді) сатып алуға өнім берушілермен және мердігерлермен жасалған шарттардың талаптарына сәйкес аванстық төлемдердің (алдын ала төлеудің) сомасы көрсетіледі;
17-бағанда ағымдағы қаржы жылына арналған бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарына ағымдағы жылғы берешек сомасының пайыздық қатынасы көрсетіледі;
18-бағанда талап қою мерзімі өткен дебиторлық берешектің сомасы көрсетіледі. Көрсетілген берешек активтерді, есеп айырысуларды және мемлекеттік мекеме балансының басқа да баптарын түгендеу жүргізілгеннен және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган белгілеген тәртіппен түгендеу актісі жасалғаннан кейін есепке енгізіледі. 16-бағанда көрсетілген дебиторлық берешек сомасы 15-бағанда көрсетілген дебиторлық берешек сомасына қосылады.

95. Форма ФО-1-ДЗ-П заполняется следующим образом:
графах 1, 2, 3, 4 и 5 указываются коды расходов в соответствии с классификацией расходов бюджета ЕБК и Классификатором перечня товаров (работ, услуг) государственных учреждений, утвержденной уполномоченным органом по бюджетному планированию, содержащихся за счет республиканского или местного бюджета, деньги от реализации которых остаются в их распоряжении;
код 901 "Деньги, полученные на расходы за счет филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности, и (или) меценатской деятельности, и (или) деятельности по оказанию поддержки малой родине" для отражения задолженности, образовавшейся за счет расходования денег от филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности, и (или) меценатской деятельности, и (или) деятельности по оказанию поддержки малой родине;
код 902 "Недостачи" для отражения задолженности, образовавшейся вследствие недостач и хищений, в том числе за счет бюджетных средств;
код 903 "Прочие" для отражения задолженности, образовавшейся за счет прочих средств (консульские сборы, ссуды, полученные работниками, заработная плата осужденных);
в графе 6 указывается номер счета бухгалтерского учета, по которому образовалась задолженность;
в графе 7 наименования, соответствующие кодам в графах 1, 2, 3, 4 и 5;
в графе 8 указывается дебиторская задолженность прошлых лет по состоянию на начало текущего. Сумма дебиторской задолженности, отражаемая в графе 8, не меняется в течение текущего финансового года за исключением случаев реорганизации;
в графе 9 указывается сумма дебиторской задолженности прошлых лет, перечисленная в текущем финансовом году в соответствии со статьей 110 Бюджетного кодекса в доход соответствующего бюджета;
в графе 10 указывается сумма дебиторской задолженности прошлых лет, погашенной за счет полученных в текущем году товаров (работ, услуг), а также списанной, в том числе по решению суда;
в графе 11 отражается сумма дебиторской задолженности, перенесенной с одного счета задолженности (-) на другой счет задолженности (+);
в графе 12 отражается остаток дебиторской задолженности прошлых лет после погашения ее части в текущем финансовом году;
в графе 13 указывается сумма дебиторской задолженности, образовавшейся в текущем финансовом году;
в графе 14 указывается общая сумма дебиторской задолженности, сложившаяся на отчетную дату (сумма граф 12 и 13);
в графе 15 указывается сумма авансовых платежей (предоплата) в соответствии с условиями договоров, заключенных с поставщиками и подрядчиками на приобретение товаров и работ (услуг);
в графе 16 указывается сумма дебиторской задолженности с истекшим сроком исковой давности. Указанная задолженность включается в отчет после проведения инвентаризации активов, расчетов и других статей баланса государственного учреждения, и составления акта инвентаризации.

95. ҚЕ-1-ДБ-Ө нысаны мынадай түрде толтырылады:
1, 2, 3, 4 және 5-бағандарда тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түскен ақшаны жұмсау есебінен пайда болған берешекті көрсету үшін ББС-ға және республикалық немесе жергілікті бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелердің оларды өткізуден түсетін ақшасы өзінің иелігінде қалатын тауарларының (жұмыстарының, көрсетілетін қызметтерінің) тізбесінің сыныптауышына (бұдан әрі – Ақылы қызметтер сыныптауышына) сәйкес шығыстардың кодтары көрсетіледі;
филантропиялық қызметтен және (немесе) демеушілік қызметтен және (немесе) меценаттық қызметтен және (немесе) кіші отанға қолдау көрсету жөніндегі қызметтен түскен ақшаны жұмсау есебінен пайда болған берешекті көрсетуге арналған 901 "Филантропиялық қызмет және (немесе) демеушілік қызмет және (немесе) меценаттық қызмет және (немесе) кіші отанға қолдау көрсету жөніндегі қызмет есебінен шығыстарға алынған ақша" коды;
жетіспеушілік және талан-таражға салу салдарынан, оның ішінде бюджет қаражаты есебінен пайда болған берешекті көрсетуге арналған 902 "Жетіспеушіліктер" коды;
басқа да қаражат (консулдық алымдар, қызметкерлер алған несиелер, сотталғандардың жалақысы және басқалар) есебінен пайда болған берешекті көрсетуге арналған 903 "Өзгелері" коды;
6-бағанда берешек пайда болған бухгалтерлік есеп шотының нөмірі көрсетіледі;
7-бағанда 1, 2, 3, 4 және 5-бағандардағы кодтарға сәйкес келетін атаулар көрсетіледі;
8-бағанда ағымдағы жылдың басындағы жағдай бойынша өткен жылдардың дебиторлық берешегі көрсетіледі. Қайта ұйымдастыру жағдайларын қоспағанда, 8-бағанда көрсетілетін дебиторлық берешектің сомасы ағымдағы қаржы жылының ішінде өзгермейді;
9-бағанда Бюджет кодексінің 110-бабына сәйкес ағымдағы қаржы жылында тиісті бюджеттің кірісіне аударылған өткен жылдардың дебиторлық берешегінің сомасы көрсетіледі;
10-бағанда ағымдағы жылы алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) есебінен өтелген, сондай-ақ есептен шығарылған, оның ішінде сот шешімі бойынша өткен жылдардағы дебиторлық берешек сомасы көрсетіледі;
11-бағанда бір берешек шотынан (-) екінші берешек шотына (+) ауыстырылған дебиторлық берешек сомасы көрсетіледі;
12-бағанда өткен жылдардың дебиторлық берешегінің оның бір бөлігі ағымдағы қаржы жылында өтелгеннен кейінгі қалдығы көрсетіледі;
13-бағанда ағымдағы қаржы жылында пайда болған дебиторлық берешектің сомасы көрсетіледі;
14-бағанда есепті күнге қалыптасқан дебиторлық берешектің жалпы сомасы көрсетіледі (12 және 13-бағандардың сомасы);
15-бағанда тауарлар мен жұмыстарды (көрсетілетін қызметтерді) сатып алуға өнім берушілермен және мердігерлермен жасалған шарттардың талаптарына сәйкес аванстық төлемдердің (алдын ала төлеудің) сомасы көрсетіледі;
16-бағанда талап қою мерзімі өткен дебиторлық берешектің сомасы көрсетіледі. Көрсетілген берешек мемлекеттік мекеменің активтеріне, есеп айырысуларына және балансының басқа да баптарына түгендеу жүргізілгеннен және түгендеу актісі жасалғаннан кейін есепке енгізіледі.

96. Форма ФО-4-П-ДЗ-Б заполняется следующим образом:
в графах 1, 2, 3 и 4 заполняются коды администратора бюджетных программ, функциональной и экономической классификаций расходов бюджета – программа, подпрограмма, специфика;
в графе 5 указывается номер счета бухгалтерского учета, по которому образовалась задолженность;
в графе 6 указывается наименование кодов расходов бюджета в соответствии с ЕБК соответствующие кодам в графах 1, 2, 3 и 4;
в графе 7 показывается общая сумма дебиторской задолженности;
графе 8 показывается авансовая (предварительная) оплата по условиям однолетних договоров, регламентированная бюджетным законодательством;
в графе 9 показывается задолженность прошлых лет по переходящим (многолетним договорам), в том числе авансовая (предварительная) оплата, регламентированная бюджетным законодательством;
в графе 10 показывается задолженность текущего года по переходящим (многолетним договорам), в том числе авансовая (предварительная) оплата, регламентированная бюджетным законодательством;
в графе 11 показываются суммы прошлых лет, выданные в подотчет;
в графе 12 показываются суммы текущего года, выданные в подотчет;
в графе 13 показывается переплата согласно актам сверок;
в графе 14 показывается задолженность прошлых лет, образовавшаяся в связи с неисполнением поставщиками и договорных обязательств;
в графе 15 показывается задолженность текущего года, образовавшаяся в связи с неисполнением поставщиками договорных обязательств;
в графе 16 показывается задолженность прошлых лет, образовавшаяся в связи с неисполнением судебных решений по погашению задолженности;
в графе 17 показывается задолженность текущего года, образовавшаяся в связи с неисполнением судебных решений по погашению задолженности;
в графе 18 отражается задолженность, не отнесенная к другим графам;
в графе 19 показываются причины образования задолженности, указанной в графе 18.
97. Форма ФО-5-П-ДЗ-П заполняется следующим образом:
в графах 1, 2, 3 и 4 указываются коды расходов в соответствии с классификацией расходов бюджета ЕБК и Классификатором перечня товаров (работ, услуг), утвержденной уполномоченным органом по бюджетному планированию, для отражения задолженности, образовавшейся за счет расходования денег от реализации товаров (работ, услуг);
код 901 "Деньги, полученные на расходы за счет филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности, и (или) меценатской деятельности, и (или) деятельности по оказанию поддержки малой родине" для отражения задолженности, образовавшейся за счет расходования денег от филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности, и (или) меценатской деятельности, и (или) деятельности по оказанию поддержки малой родине;
код 902 "Недостачи" для отражения задолженности, образовавшейся вследствие недостач и хищений, в том числе за счет бюджетных средств;
код 903 "Прочие" для отражения задолженности, образовавшейся за счет прочих средств (консульские сборы, ссуды, полученные работниками, заработная плата осужденных);
код 904 "Деньги, полученные на расходы за счет средств Специального государственного фонда" для отражения задолженности, образовавшейся за счет расходования денег Специального государственного фонда.
в графе 5 указывается номер счета бухгалтерского учета, по которому образовалась задолженность;

96. ҚЕ-4-С-ДБ-Б нысаны былайша толтырылады:
1, 2, 3 және 4-бағандарда бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің, бюджет шығыстарының функционалдық және экономикалық сыныптамаларының кодтары – бағдарлама, кіші бағдарлама, ерекшелік толтырылады;
5-бағанда берешек пайда болған бухгалтерлік есеп шотының нөмірі көрсетіледі;
6-бағанда 1, 2, 3 және 4-бағандардағы кодтарға сәйкес келетін ББС-ға сәйкес бюджет шығыстары кодтарының атауы көрсетіледі;
7-бағанда дебиторлық берешектің жалпы сомасы көрсетіледі;
8-бағанда бюджет заңнамасымен регламенттелген бір жылдық шарттардың талаптары бойынша аванстық (алдын ала) төлем көрсетіледі;
9-бағанда бюджет заңнамасымен регламенттелген ауыспалы (көпжылдық шарттар), оның ішінде аванстық (алдын ала) төлем бойынша өткен жылдардың берешегі көрсетіледі;
10-бағанда бюджет заңнамасымен регламенттелген ауыспалы (көпжылдық шарттар), оның ішінде аванстық (алдын ала) төлем бойынша ағымдағы жылдардың берешегі көрсетіледі;
11-бағанда есеп беруге берілген өткен жылдардың сомасы көрсетіледі;
12-бағанда есепке берілген ағымдағы жылдың сомасы көрсетіледі;
13-бағанда салыстыру актілеріне сәйкес артық төлем көрсетіледі;
14-бағанда өнім берушілердің шарттық міндеттемелерді орындамауына байланысты пайда болған өткен жылдардың берешегі көрсетіледі;
15-бағанда өнім берушілердің шарттық міндеттемелерді орындамауына байланысты пайда болған ағымдағы жылдың берешегі көрсетіледі;
16-бағанда берешекті өтеу бойынша сот шешімдерінің орындалмауына байланысты пайда болған өткен жылдардың берешегі көрсетіледі;
17-бағанда берешекті өтеу бойынша сот шешімдерінің орындалмауына байланысты пайда болған ағымдағы жылдың берешегі көрсетіледі;
18-бағанда басқа бағандарға жатқызылмаған берешек көрсетіледі;
19-бағанда 18-бағанда көрсетілген берешектің пайда болу себептері көрсетіледі.
97. ҚЕ-5-С-ДБ-Ө нысаны былайша толтырылады:
1, 2, 3 және 4-бағандарда тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түскен ақшаны жұмсау есебінен пайда болған ББС-ға сәйкес берешекті көрсету үшін бюджет шығыстарының сыныптамасына және Ақылы қызметтер сыныптауышына сәйкес шығыстардың кодтары көрсетіледі;
901 "Филантропиялық қызмет және (немесе) демеушілік қызмет және (немесе) меценаттық қызмет және (немесе) кіші отанға қолдау көрсету жөніндегі қызмет есебінен шығыстарға алынған ақша" коды филантропиялық қызметтен және (немесе) демеушілік қызметтен және (немесе) меценаттық қызметтен және (немесе) кіші отанға қолдау көрсету жөніндегі қызметтен түскен ақшаны жұмсау есебінен пайда болған берешекті көрсетуге арналған;
902 "Жетіспеушіліктер" коды жетіспеушілік және талан–таражға салу салдарынан, оның ішінде бюджет қаражаты есебінен пайда болған берешекті көрсетуге арналған;
903 "Өзгелер" коды өзге қаражат есебінен пайда болған берешекті көрсету үшін (консулдық алымдар, қызметкерлер алған несиелер, сотталғандардың жалақысы және басқалары);
904 "Арнаулы мемлекеттік қордың қаражаты есебінен шығыстарға алынған ақша" коды Арнаулы мемлекеттік қордың қаражаты есебінен пайда болған берешекті көрсету үшін.
5-бағанда берешек пайда болған бухгалтерлік есеп шотының нөмірі көрсетіледі;

в графе 6 указываются наименование, соответствующие кодам в графах 1, 2, 3 и 4;
в графе 7 показывается сумма дебиторской/кредиторской задолженности;
графе 8 отражаются причины образования дебиторской/кредиторской задолженности.
Сноска. Пункт 97 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 20.08.2025 № 452 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.12.2025 № 808 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 8. Порядок составления отчетов о кредиторской задолженности и о кредиторской задолженности по долгосрочным обязательствам
98. Настоящими Правилами устанавливаются следующие формы отчетов о кредиторской задолженности:
форма ФО-2-КЗ-Б, в которой отражается кредиторская задолженность, образовавшаяся в процессе исполнения планов финансирования;
форма ФО-2-КЗ-П, в которой отражается кредиторская задолженность, образовавшаяся за счет прочих средств, а также за счет бюджетных средств в результате недостач и хищений.
К формам отчетов ФО-2-КЗ-Б и ФО-2-КЗ-П прилагается информация о причинах образования кредиторской задолженности за счет бюджетных средств и информация о причинах образования задолженности, образовавшейся за счет прочих средств, а также за счет бюджетных средств в результате недостач и хищений, по формам ФО-4-П-КЗ-Б и ФО-5-П-КЗ-П согласно приложениям 7 и 8 к настоящим Правилам.
99. Форма ФО-2-КЗ-Б заполняется следующим образом:
в графе 1 указывается код администратора бюджетных программ;
в графах 2, 3, 4 и 5 заполняются функциональная группа, программа, подпрограмма, специфика;
в графе 6 указывается номер счета бухгалтерского учета, по которому образовалась задолженность;
в графе 7 указывается наименование кодов расходов бюджета в соответствии с ЕБК соответствующие кодам в графах 1, 2, 3, 4 и 5;
в графе 8 показывается план финансирования бюджетных программ (подпрограмм) на текущий финансовый год;
в графе 9 показывается кредиторская задолженность прошлых лет по состоянию на начало текущего года. Сумма кредиторской задолженности, отражаемая в графе 9, не меняется в течение текущего финансового года за исключением случаев реорганизации;
в графе 10 отражается сумма кредиторской задолженности, перенесенной с одного счета задолженности (-) на другой счет задолженности (+);
в графе 11 отражается остаток кредиторской задолженности прошлых лет после погашения части задолженности в текущем финансовом году;
в графе 12 показывается сумма кредиторской задолженности, образовавшейся в текущем финансовом году;

6-бағанда 1, 2, 3 және 4-бағандардағы кодтарға сәйкес келетін атаулар көрсетіледі;
7-бағанда дебиторлық/кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі;
8-бағанда дебиторлық/кредиторлық берешектің пайда болу себептері көрсетіледі.
Ескерту. 97-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 20.08.2025 № 452 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.12.2025 № 808 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
8-тарау. Кредиторлық берешек туралы және ұзақ мерзімді міндеттемелер бойынша кредиторлық берешек туралы есептерді жасау тәртібі
98. Осы Қағидаларда кредиторлық берешек туралы есептердің мынадай нысандары белгіленеді:
қаржыландыру жоспарларын орындау процесінде пайда болған кредиторлық берешек көрсетілетін ҚЕ-2-КБ-Б нысаны;
басқа қаражат есебінен, сондай-ақ жетіспеушіліктер мен талан–таражға салу нәтижесінде бюджет қаражаты есебінен пайда болған кредиторлық берешек көрсетілетін ҚЕ-2-КБ-Ө нысаны.
Тиісінше 7 және 8-қосымшаларға сәйкес ҚЕ-4-С-КБ-Б және ҚЕ-5-С-КБ-Б нысандары бойынша ҚЕ-2-КБ-Б және ҚЕ-2-КБ-Ө есептерінің нысандарына бюджет қаражаты есебінен кредиторлық берешектің пайда болу себептері туралы ақпарат және өзге де қаражат есебінен, сондай-ақ жетіспеушіліктер мен талан-таражға салу нәтижесінде бюджет қаражаты есебінен пайда болған берешектің пайда болу себептері туралы ақпарат қоса беріледі.
99. ҚЕ-2-КБ-Б нысаны мынадай түрде толтырылады:
1-бағанда бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің коды көрсетіледі;
2, 3, 4 және 5-бағандарда функционалдық топ, бағдарлама, кіші бағдарлама, ерекшелік толтырылады;
6-бағанда берешек пайда болған бухгалтерлік есеп шотының нөмірі көрсетіледі;
7-бағанда 1, 2, 3, 4 және 5-бағандардағы кодтарға сәйкес келетін ББС-ға сәйкес бюджет шығыстары кодтарының атауы көрсетіледі;
8-бағанда ағымдағы қаржы жылына арналған бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспары көрсетіледі;
9-бағанда ағымдағы жылдың басында жағдай бойынша өткен жылдардың кредиторлық берешегі көрсетіледі. 9-бағанда көрсетілетін кредиторлық берешек сомасы қайта ұйымдастыру жағдайларын қоспағанда, ағымдағы қаржы жылы ішінде өзгермейді;
10-бағанда бір берешек шотынан (-) екінші берешек шотына (+) ауыстырылған кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі;
11-бағанда ағымдағы қаржы жылында берешектің бір бөлігін өтегеннен кейін өткен жылдардың кредиторлық берешегінің қалдығы көрсетіледі;
12-бағанда ағымдағы қаржы жылында пайда болған кредиторлық берешектің сомасы көрсетіледі;

в графе 13 показывается кредиторская задолженность, сложившаяся на отчетную дату (сумма граф 11 и 12);
в графе 14 показывается сумма задолженности по обязательствам, срок оплаты по которым еще не наступил;
графе 15 показывается сумма кредиторской задолженности с истекшим сроком исковой давности (срок истечения исковой давности задолженности определяется в соответствии с пунктом 1 статьи 178 Гражданского кодекса Республики Казахстан);
в графе 16 показывается сумма задолженности, сложившаяся на отчетную дату (графа 13), за вычетом суммы задолженности по обязательствам, срок оплаты по которым не наступил (графа 14);
в графе 17 указывается процентное отношение суммы кредиторской задолженности к годовому плану финансирования бюджетных программ (подпрограмм).
100. Форма ФО-2-КЗ-П заполняется следующим образом:
в графах 1, 2, 3, 4 и 5 указываются коды расходов в соответствии с классификацией расходов бюджета ЕБК и Классификатором платных услуг, утвержденных уполномоченным органом по бюджетному планированию, для отражения задолженности, образовавшейся за счет расходования денег от реализации товаров (работ, услуг);
код 901 "Деньги, полученные на расходы за счет филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности, и (или) меценатской деятельности, и (или) деятельности по оказанию поддержки малой родине" для отражения задолженности, образовавшейся за счет расходования денег от филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности, и (или) меценатской деятельности, и (или) деятельности по оказанию поддержки малой родине;
код 902 "Недостачи" для отражения задолженности, образовавшейся вследствие недостач и хищений, в том числе за счет бюджетных средств;
код 903 "Прочие" для отражения задолженности, образовавшейся за счет прочих средств, не отраженных в предыдущих строках (консульские сборы, ссуды, полученные работниками, заработная плата осужденных и прочие);
код 904 "Деньги, полученные на расходы за счет средств Специального государственного фонда" для отражения задолженности, образовавшейся за счет расходования денег Специального государственного фонда.
в графе 6 указывается номер счета бухгалтерского учета, по которому образовалась задолженность;
в графе 7 указываются наименования, соответствующие кодам в графах 1, 2, 3, 4 и 5.
в графе 8 указывается кредиторская задолженность прошлых лет по состоянию на начало текущего. Сумма кредиторской задолженности, отражаемая в графе 8, не меняется в течение текущего финансового года за исключением случаев реорганизации;
в графе 9 отражается сумма кредиторской задолженности, перенесенной с одного счета задолженности (-) на другой счет задолженности (+);
в графе 10 показывается кредиторская задолженность прошлых лет по состоянию на начало текущего года;
в графе 11 показывается сумма кредиторской задолженности, образовавшейся в текущем финансовом году;

13-бағанда есепті күнге қалыптасқан кредиторлық берешек көрсетіледі (11 және 12-бағандардың сомасы);
14-бағанда төлеу мерзімі әлі басталмаған міндеттемелер бойынша берешек сомасы көрсетіледі;
15-бағанда талап қою мерзімі өткен кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі (берешектің талап қою мерзімінің аяқталу мерзімі Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінің 178-бабының 1-тармағына сәйкес айқындалады);
16-бағанда төлеу мерзімі басталмаған міндеттемелер бойынша берешек сомасы (14-баған) шегеріле отырып, есепті күнге қалыптасқан берешек сомасы (13-баған) көрсетіледі;
17-бағанда бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландырудың жылдық жоспарына кредиторлық берешек сомасының пайыздық қатынасы көрсетіледі.
100. ҚЕ-2-КБ-Ө нысаны мынадай түрде толтырылады:
1, 2, 3, 4 және 5-бағандарда ББС-ға және тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түскен ақшаны жұмсау есебінен пайда болған берешекті көрсету үшін ақылы қызметтер сыныптауышына бюджет шығыстарының сыныптамасына сәйкес шығыстардың кодтары көрсетіледі;
901 "Филантропиялық қызмет және (немесе) демеушілік қызмет және (немесе) меценаттық қызмет және (немесе) кіші отанға қолдау көрсету жөніндегі қызмет есебінен шығыстарға алынған ақша" коды филантропиялық қызметтен және (немесе) демеушілік қызметтен және (немесе) меценаттық қызметтен және (немесе) кіші отанға қолдау көрсету жөніндегі қызметтен түскен ақшаны жұмсау есебінен пайда болған берешекті көрсетуге арналған;
902 "Жетіспеушіліктер" коды жетіспеушілік және талан–таражға салу салдарынан, оның ішінде бюджет қаражаты есебінен пайда болған берешекті көрсетуге арналған;
903 "Өзгелер" коды алдыңғы жолдарда көрсетілмеген басқа да қаражат есебінен пайда болған берешекті көрсетуге арналған (консулдық алымдар, қызметкерлер алған несиелер, сотталғандардың жалақысы және басқалар);
904 "Арнаулы мемлекеттік қордың қаражаты есебінен шығыстарға алынған ақша" коды Арнаулы мемлекеттік қордың қаражаты есебінен пайда болған берешекті көрсету үшін.
6-бағанда берешек пайда болған бухгалтерлік есеп шотының нөмірі көрсетіледі;
7-бағандарда 1, 2, 3, 4 және 5-бағандардағы кодтарға сәйкес келетін атаулар көрсетіледі;
8-бағанда ағымдағы жылдың басындағы жағдай бойынша өткен жылдардың кредиторлық берешегі көрсетіледі. 8-бағанда көрсетілетін кредиторлық берешек сомасы қайта ұйымдастыру жағдайларын қоспағанда, ағымдағы қаржы жылы ішінде өзгертілмейді;
9-бағанда бір берешек шотынан (-) екінші берешек шотына (+) ауыстырылған кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі;
10-бағанда ағымдағы жылдың басында жағдай бойынша өткен жылдардың кредиторлық берешегі көрсетіледі;
11-бағанда ағымдағы қаржы жылында қалыптасқан кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі;

в графе 12 показывается кредиторская задолженность, сложившаяся на отчетную дату (сумма граф 10 и 11);
в графе 13 показывается сумма задолженности по обязательствам, срок оплаты по которым еще не наступил;
в графе 14 показывается сумма кредиторской задолженности с истекшим сроком исковой давности (срок истечения исковой давности задолженности определяется в соответствии с пунктом 1 статьи 178 Гражданского кодекса Республики Казахстан).
Сноска. Пункт 100 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 20.08.2025 № 452 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.12.2025 № 808 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
101. Настоящими Правилами устанавливается форма ФО-3-КЗ-ДО, в которой отражается кредиторская задолженность, возникшая в результате исполнения обязательств долгосрочного характера, но не отраженная в отчетах по формам ФО-2-КЗ-Б, ФО-2-КЗ-П, в том числе:
финансовые обязательства по полученным долгосрочным займам;
финансовые обязательства по долгосрочным проектам государственно-частного партнерства;
прочие долгосрочные финансовые обязательства;
задолженность по долгосрочным оценочным и гарантийным обязательствам;
задолженность по другим обязательствам долгосрочного характера, за исключением обязательств по начислению задолженности по расчетам с бюджетом, возникающих при одновременном признании актива по дебету счета 7120 "Расходы по расчетам с бюджетом" и кредиту счетов 3133 "Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям", 4130 "Долгосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом".
В отчет по форме ФО-3-КЗ-ДО включается вся сумма обязательства:
краткосрочная часть долгосрочного обязательства, которая будет погашена до истечения ближайших 12 месяцев после отчетной даты (финансовое обязательство по долгосрочному займу, часть которого будет погашена в течение 12 месяцев после отчетной даты, отраженная по строке 210 "Краткосрочные финансовые обязательства" Бухгалтерского баланса);
остальная часть долгосрочного обязательства, которая будет погашена более чем через 12 месяцев после отчетной даты (оставшаяся часть финансового обязательства по тому же долгосрочному займу, отраженная по строке 310 "Долгосрочное финансовое обязательство" Бухгалтерского баланса, со сроком погашения свыше 12 месяцев).
К формам отчетов ФО-3-КЗ-ДО прилагается информация о причинах образования кредиторской задолженности по долгосрочным обязательствам по форме ФО-6-П-КЗ-Б-ДО согласно приложению 9 к настоящим Правилам.

12-бағанда есепті күнге кредиторлық берешек көрсетіледі (10 және 11-бағандардың сомасы);
13-бағанда төлеу мерзімі әлі келмеген міндеттемелер бойынша берешек сомасы көрсетіледі;
14-бағанда талап қою мерзімі өтіп кеткен кредиторлық берешектің сомасы көрсетіледі (берешек бойынша талап қою мерзімі Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 178-бабының 1-тармағына сәйкес айқындалады).
Ескерту. 100-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 20.08.2025 № 452 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.12.2025 № 808 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
101. Осы Қағидаларда сондай-ақ ұзақ мерзімді сипаттағы міндеттемелерді орындау нәтижесінде туындаған, бірақ ҚЕ-2-КБ-Б, ҚЕ-2-КБ-Ө нысандары бойынша есептерде көрсетілмеген кредиторлық берешек көрсетілетін ҚЕ-3-КБ-ҰМ ұзақ мерзімді міндеттемелері бойынша кредиторлық берешек туралы есептің нысаны белгіленеді, оның ішінде:
алынған ұзақ мерзімді қарыздар бойынша қаржылық міндеттемелер;
мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің ұзақ мерзімді жобалары бойынша қаржылық міндеттемелер;
басқа да ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелер;
ұзақ мерзімді бағалау және кепілдік міндеттемелері бойынша берешек;
7120 "Бюджетпен есеп айырысу бойынша шығыстар" шотының дебетi және 3133 "Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек", 4130 "Бюджет алдындағы ұзақ мерзiмдi кредиторлық берешек" шоттарының кредитi бойынша активті бір мезгілде тану кезінде туындайтын бюджетпен есеп айырысу бойынша берешекті есептеу жөніндегі міндеттемелерді қоспағанда, ұзақ мерзімді сипаттағы басқа міндеттемелер бойынша берешек.
ҚЕ-3-КБ-ҰМ нысаны бойынша есепке міндеттеменің барлық сомасы енгізіледі:
есепті күннен кейін таяудағы 12 ай өткенге дейін өтелетін ұзақ мерзімді міндеттеменің қысқа мерзімді бөлігі (мысалы, Бухгалтерлік баланстың "Қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелер" 210-жолы бойынша көрсетілген бөлігі есепті күннен кейін 12 ай ішінде өтелетін ұзақ мерзімді қарыз бойынша қаржылық міндеттеме);
есепті күннен кейін 12 айдан артық өтелетін ұзақ мерзімді міндеттеменің қалған бөлігі (мысалы, өтеу мерзімі 12 айдан асатын Бухгалтерлік баланстың "Ұзақ мерзімді қаржылық міндеттеме" 310-жолы бойынша көрсетілген сол ұзақ мерзімді қарыз бойынша қаржылық міндеттеменің қалған бөлігі).
Осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес ҚЕ-6-С-KБ-Б-ҰМ нысанындағы ұзақ мерзімді міндеттемелер бойынша кредиторлық берешектің қалыптасу себептері туралы мәліметтер ҚЕ-3-KБ-ҰМ есептілік нысандарына ақпараттар қоса беріледі.

102. Отчет по форме ФО-3-КЗ-ДО заполняется следующим образом:
в графе 1 указывается код администратора бюджетных программ;
в графах 2, 3, 4 и 5 заполняются функциональная группа, программа, подпрограмма, специфика;
в графе 6 указывается номер счета бухгалтерского учета, по которому образовалась задолженность;
в графе 7 указывается наименование кодов расходов бюджета в соответствии с ЕБК соответствующие кодам в графах 2, 3, 4 и 5;
в графе 8 показывается кредиторская задолженность прошлых лет по состоянию на начало текущего года. Сумма кредиторской задолженности, отражаемая в графе 8, не меняется в течение текущего финансового года за исключением случаев реорганизации;
в графе 9 отражается сумма кредиторской задолженности, перенесенной с одного счета задолженности (-) на другой счет задолженности (+);
в графе 10 отражается остаток кредиторской задолженности прошлых лет после погашения части задолженности в текущем финансовом году и переноса задолженности с одного счета на другой;
в графе 11 показывается сумма кредиторской задолженности, образовавшейся в текущем финансовом году;
в графе 12 показывается кредиторская задолженность, сложившаяся на отчетную дату (сумма граф 10 и 11);
в графе 13 показывается сумма задолженности по обязательствам, срок оплаты по которым еще не наступил;
графе 14 показывается сумма кредиторской задолженности с истекшим сроком исковой давности (срок истечения исковой давности задолженности определяется в соответствии с пунктом 1 статьи 178 Гражданского кодекса Республики Казахстан);
в графе 15 показывается сумма задолженности, сложившаяся на отчетную дату (графа 12), за вычетом суммы задолженности по обязательствам, срок оплаты по которым не наступил (графа 13);
в графе 16 указывается процентное отношение суммы кредиторской задолженности к годовому плану финансирования бюджетных программ (подпрограмм).
102-1 При составлении отчета о кредиторской задолженности по долгосрочным обязательствам по форме ФО-3-КЗ-ДО уполномоченные органы отражают обязательства по долгосрочным займам (бюджетным кредитам) перед вышестоящим бюджетом.
При формировании консолидированных отчетов о кредиторской задолженности по долгосрочным обязательствам по форме ФО-3-КЗ-ДО по уровням бюджета подлежат исключению долгосрочные обязательства по долгосрочным займам (бюджетным кредитам) нижестоящих бюджетов.
103. Форма ФО-4-П-КЗ-Б заполняется следующим образом:
в графах 1, 2, 3 и 4 заполняются коды администратора бюджетных программ, программа, подпрограмма, специфика;
в графе 5 указывается номер счета бухгалтерского учета, по которому образовалась задолженность;

102. ҚЕ-3-КБ-ҰМ нысаны бойынша есеп мынадай түрде толтырылады:
1-бағанда бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің коды көрсетіледі;
2, 3, 4 және 5-бағандарда функционалдық топ, бағдарлама, кіші бағдарлама, ерекшелік толтырылады;
6-бағанда берешек пайда болған бухгалтерлік есеп шотының нөмірі көрсетіледі;
7-бағанда 2, 3, 4 және 5-бағандардағы кодтарға сәйкес келетін ББС-ға сәйкес бюджет шығыстары кодтарының атауы көрсетіледі;
8-бағанда ағымдағы жылдың басында жағдай бойынша өткен жылдардың кредиторлық берешегі көрсетіледі. 8-бағанда көрсетілген кредиторлық берешек сомасы қайта ұйымдастыру жағдайларын қоспағанда, ағымдағы қаржы жылы ішінде өзгермейді;
9-бағанда бір берешек шотынан (-) екінші берешек шотына (+) ауыстырылған кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі;
10-бағанда ағымдағы қаржы жылында берешектің бір бөлігін өтегеннен кейін өткен жылдардың кредиторлық берешегінің қалдығы көрсетіледі;
11-бағанда ағымдағы қаржы жылында пайда болған кредиторлық берешектің сомасы көрсетіледі;
12-бағанда есепті күнге қалыптасқан кредиторлық берешек көрсетіледі (10 және 11-бағандардың сомасы);
13-бағанда төлеу мерзімі әлі басталмаған міндеттемелер бойынша берешек сомасы көрсетіледі;
14-бағанда талап қою мерзімі өткен кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі (берешектің талап қою мерзімінің аяқталу мерзімі Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінің 178-бабының 1-тармағына сәйкес айқындалады);
15-бағанда төлеу мерзімі басталмаған міндеттемелер бойынша берешек сомасы (13-баған) шегеріле отырып, есепті күнге қалыптасқан берешек сомасы (12-баған) көрсетіледі;
16-бағанда бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландырудың жылдық жоспарына кредиторлық берешек сомасының пайыздық қатынасы көрсетіледі.
102-1. ҚЕ-3-КБ-ҰМ нысаны бойынша ұзақ мерзімді міндеттемелер бойынша кредиторлық берешек туралы есепті жасау кезінде уәкілетті органдар жоғары тұрған бюджет алдындағы ұзақ мерзімді қарыздар (бюджеттік кредиттер) бойынша міндеттемелерді көрсетеді.
Бюджет деңгейлері бойынша ҚЕ-3-КБ-ҰМ нысаны бойынша ұзақ мерзімді міндеттемелер бойынша кредиторлық берешек туралы шоғырландырылған есептерді қалыптастыру кезінде төмен тұрған бюджеттердің ұзақ мерзімді қарыздары (бюджеттік кредиттері) бойынша ұзақ мерзімді міндеттемелер алып тастауға жатады.
103. ҚЕ-4-С-КБ-Б нысаны былайша толтырылады:
1, 2, 3 және 4-бағандарда бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің кодтары, бағдарлама, кіші бағдарлама, ерекшелік толтырылады;
5-бағанда берешек пайда болған бухгалтерлік есеп шотының нөмірі көрсетіледі;

в графе 6 указывается наименование кодов расходов бюджета в соответствии с ЕБК соответствующие кодам в графах 1, 2, 3 и 4;
в графе 7 показывается сумма кредиторской задолженности всего;
в графе 8 показывается сумма кредиторской задолженности по обязательствам, срок оплаты по которым не наступил, всего;
в графе 9 показывается краткосрочная задолженность по удержанию пяти процентов от общей суммы договора по работам, связанным со строительством либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог, капитальным ремонтом помещений, зданий, сооружений, дорог и других объектов в год завершения объекта;
в графе 10 показывается краткосрочная задолженность по зарплате, удержаниям и отчислениям из нее, стипендиям, взносам работодателей, трансфертам физическим лицам (срок оплаты по которым не наступил);
в графе 11 показывается краткосрочная задолженность в связи с поздним представлением актов выполненных работ, авансовых отчетов и других подтверждающих документов;
в графе 12 показывается краткосрочная задолженность в связи с невыполнением договорных обязательств поставщиками по поставке товаров (работ и услуг);
в графе 13 показывается краткосрочная задолженность, выявленная по актам сверок;
в графе 14 показывается краткосрочная задолженность, образовавшаяся в связи с недостаточностью средств по плану финансирования по платежам из-за повышения тарифов;
в графе 15 показывается краткосрочная задолженность, образовавшаяся в связи с недостаточностью средств по плану по платежам из-за увеличения контингента, внеплановых командировок и другим;
в графе 16 отражается задолженность, не отнесенная к другим графам;
в графе 17 показываются причины образования задолженности, указанной в графе 16.
104. Форма ФО-5-П-КЗ-П заполняется в соответствии с пунктом 97 настоящих Правил.
105. Форма ФО-6-П-КЗ-Б-ДО заполняется следующим образом:
в графах 1, 2, 3 и 4 заполняются коды администратора бюджетных программ, программа, подпрограмма, специфика;
в графе 5 указывается номер счета бухгалтерского учета, по которому образовалась задолженность;
в графе 6 указываются наименование, соответствующие кодам в графах 1, 2, 3 и 4;
в графе 7 показывается сумма кредиторской задолженности всего;
в графе 8 показывается сумма кредиторской задолженности по обязательствам, срок оплаты по которым не наступил;
в графе 9 показывается задолженность, образовавшаяся в связи с поздним представлением подтверждающих документов;
в графе 10 показывается задолженности в связи с невыполнением договорных обязательств поставщиками по поставке товаров (работ и услуг);
в графе 11 показывается задолженность, выявленная по актам сверок;
в графе 12 показывается задолженность в связи с недостаточностью средств по плану финансирования по платежам;
в графе 13 отражается задолженность, не отнесенная к другим графам;

6-бағанда 1, 2, 3 және 4-бағандардағы кодтарға сәйкес келетін ББС-ға сәйкес бюджет шығыстары кодтарының атауы көрсетіледі;
7-бағанда кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі, барлығы;
8-бағанда төлеу мерзімі басталмаған міндеттемелер бойынша кредиторлық берешектің сомасы көрсетіледі, барлығы;
9-бағанда объекті аяқталған жылы ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды салуға не реконструкциялауға, үй–жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды және басқа да объектілерді күрделі жөндеуге байланысты жұмыстар бойынша шарттың жалпы сомасының бес пайызын ұстау бойынша қысқа мерзімді берешек көрсетіледі;
10-бағанда жалақы, ұстап қалу және одан аударымдар, стипендиялар, жұмыс берушілердің жарналары, жеке тұлғалардың трансферттері (төлеу мерзімі басталмаған) бойынша қысқа мерзімді берешек көрсетіледі;
11-бағанда орындалған жұмыстар актілерін, аванстық есептерді және басқа да растайтын құжаттарды кеш ұсынуға байланысты қысқа мерзімді берешек көрсетіледі;
12-бағанда тауарларды (жұмыстарды және қызметтерді) жеткізу бойынша өнім берушілердің шарттық міндеттемелерді орындамауына байланысты қысқа мерзімді берешек көрсетіледі;
13-бағанда салыстыру актілері бойынша анықталған қысқа мерзімді берешек көрсетіледі;
14-бағанда тарифтердің көтерілуіне байланысты төлемдер бойынша қаржыландыру жоспары бойынша қаражаттың жеткіліксіздігіне байланысты пайда болған қысқа мерзімді берешек көрсетіледі;
15-бағанда контингенттің, жоспардан тыс іссапарлардың және басқаларының ұлғаюына байланысты төлемдер бойынша жоспар бойынша қаражаттың жеткіліксіздігіне байланысты пайда болған қысқа мерзімді берешек көрсетіледі;
16-бағанда басқа бағандарға жатқызылмаған берешек көрсетіледі;
17-бағанда 16-бағанда көрсетілген берешектің пайда болу себептері көрсетіледі.
104. ҚЕ-5-С-КБ-Ө нысаны осы Қағидалардың 97-тармағына сәйкес толтырылады.
105. ҚЕ-6-С-КБ-Б-ҰМ нысаны былайша толтырылады:
1, 2, 3 және 4-бағандарда бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің кодтары, бағдарлама, кіші бағдарлама, ерекшелік толтырылады;
5-бағанда берешек пайда болған бухгалтерлік есеп шотының нөмірі көрсетіледі;
6-бағанда 1, 2, 3 және 4-бағандардағы кодтарға сәйкес келетін атауы көрсетіледі;
7-бағанда кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі, барлығы;
8-бағанда төлеу мерзімі басталмаған міндеттемелер бойынша кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі;
9-бағанда растаушы құжаттардың кеш берілуіне байланысты пайда болған берешек көрсетіледі;
10-бағанда тауарларды (жұмыстарды және қызметтерді) жеткізу бойынша өнім берушілердің шарттық міндеттемелерді орындамауына байланысты берешек көрсетіледі;
11-бағанда салыстыру актілері бойынша анықталған берешек көрсетіледі;
12-бағанда төлемдер бойынша қаржыландыру жоспары бойынша қаражаттың жеткіліксіздігіне байланысты берешек көрсетіледі;
13-бағанда басқа бағандарға жатқызылмаған берешек көрсетіледі;

в графе 14 показываются причины образования задолженности, указанной в графе 13.
Глава 9. Порядок представление финансовой отчетности о состоянии задолженности
106. Государственные учреждения представляют финансовую отчетность о состоянии задолженности в сроки, установленные администраторами бюджетных программ и доведенные ими до государственных учреждений до даты представления финансовой отчетности.
Финансовая отчетность государственных учреждений представляется в электронном виде и/или на бумажном носителе с пронумерованными страницами и оглавлением.
Администраторы местных бюджетных программ представляют финансовую отчетность о состоянии задолженности соответствующему местному уполномоченному органу по исполнению бюджета.
107. Отчеты и информация к ним подписываются руководителем государственного учреждения, или лицом, замещающим его, главным бухгалтером или лицом, возглавляющим подразделение, обеспечивающим ведение бухгалтерского учета в государственном учреждении.
108. Правом первой подписи на финансовой отчетности администратора бюджетных программ, уполномоченного органа по исполнению бюджета и аппарата акима городов районного значения, села, поселков, сельских округов обладает руководитель данного органа, или лицо, замещающее его, правом второй подписи – главный бухгалтер или лицо, возглавляющее структурное подразделение, обеспечивающее составление отчетности.
109. Во всех формах представляемой финансовой отчетности рядом с подписью руководителя, или лица, замещающего его, и главного бухгалтера или лица, возглавляющего структурное подразделение, обеспечивающее составление отчетности указывается расшифровка подписи (фамилия и инициалы).
К финансовой отчетности прилагается копия приказа о праве предоставления первой и второй подписей в отчетности, за исключением администраторов республиканских и местных бюджетных программ, представляющих отчетность через информационную систему (далее – ИС).
110. Датой представления финансовой отчетности для государственного учреждения считается день фактической передачи ее по принадлежности, за исключением государственных учреждений, находящихся в других населенных пунктах, для которых датой представления финансовой отчетности является дата ее отправления, обозначенная в штемпеле почтового предприятия, но не позднее 5 (пяти) календарных дней до даты представления финансовой отчетности.
При совпадении срока, установленного для представления отчетности с выходным (нерабочим) днем, финансовая отчетность представляется на следующий за ним первый рабочий день.

14-бағанда 13-бағанда көрсетілген берешектің пайда болу себептері көрсетіледі.
9-тарау. Берешектің жай-күйі туралы қаржылық есептiлiкті ұсыну тәртібі
106. Мемлекеттік мекемелер берешектің жай-күйі туралы қаржылық есептілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері белгілеген және олар қаржылық есептілікті ұсынған күнге дейін мемлекеттік мекемелердің назарына жеткізген мерзімде ұсынады.
Мемлекеттік мекемелердің қаржылық есептілігі электронды түрде және/немесе қағаз тасығышта беттері нөмірленіп және мазмұнымен ұсынылады.
Жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері берешектің жай-күйі туралы қаржылық есептілікті тиісті бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға ұсынады.
107. Есептер мен оларға ақпаратқа мемлекеттік мекеменің басшысы немесе ол уәкілеттік берген адам, бас бухгалтер немесе мемлекеттік мекемеде бухгалтерлік есеп жүргізуді қамтамасыз ететін бөлімшені басқаратын адам қол қояды.
108. Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның және аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімі аппаратының қаржылық есептілігіне бірінші қол қою құқығына осы органның басшысы не оны алмастыратын тұлға, есеп беруді қамтамасыз ететін бас бухгалтер немесе құрылымдық бөлімшені басқаратын тұлға екінші қол қою құқығы болып табылады.
109. Ұсынылған қаржылық есеп берудің барлық нысандарында басшының немесе оны алмастыратын тұлғаның және бас бухгалтердің немесе есептілікті қамтамасыз ететін құрылымдық бөлімшені басқаратын тұлғаның қолының қасында қолдың (тегі және аты-жөні) толық жазылуы көрсетіледі.
Ақпараттық жүйе (бұдан әрі – АЖ) арқылы есептілікті ұсынатын республикалық және жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерін қоспағанда, қаржылық есептілікке есептілікте бірінші және екінші қол қою құқығы туралы бұйрықтың көшірмесі қоса беріледі.
110. Пошта кәсіпорнының штемпелінде белгіленген, бірақ қаржылық есептілікті ұсыну күніне дейін күнтізбелік 5 (бес) күннен кешіктірілмейтін, қаржылық есептілікті ұсыну күні оны жөнелту күні болып табылатын басқа елді мекендердегі мемлекеттік мекемелерді қоспағанда, тиесілігі бойынша оны іс жүзінде беру күні мемлекеттік мекеме үшін қаржылық есептілікті ұсыну күні болып есептеледі.
Есептілікті ұсыну үшін белгіленген мерзім демалыс (жұмыс істемейтін) күнімен сәйкес келген кезде қаржылық есептілік одан кейінгі бірінші жұмыс күні ұсынылады.

111. Финансовая отчетность о состоянии задолженности администраторами бюджетных программ и местными уполномоченными органами по исполнению бюджета областей, бюджетов городов республиканского значения, столицы, бюджета района (города областного значения) и районного (города областного значения) бюджета представляется в полном объеме форм в электронном виде посредством ИС уполномоченного органа по исполнению бюджета. Датой представления отчета считается дата его передачи через ИС.
112. При внесении администратором республиканских бюджетных программ изменений в финансовую отчетность подведомственных государственных учреждений, администратор республиканских бюджетных программ направляет подведомственным государственным учреждениям, в финансовую отчетность которых были внесены изменения, письменное уведомление о внесенных изменениях, с указанием причин внесения изменений, за подписью руководителя или лица, замещающего, и главного бухгалтера или лица, возглавляющего структурное подразделение обеспечивающее составление отчетности.
Государственное учреждение, в соответствии с изменениями, внесенными администраторами бюджетных программ, вносит изменения в свой экземпляр финансовой отчетности в течение трех рабочих дней со дня получения письменного уведомления администратора бюджетных программ.
Исправления в финансовую отчетность государственного учреждения вносятся только на основании письменного уведомления администратора республиканских бюджетных программ по результатам рассмотрения им отчета подведомственного государственного учреждения, с обязательным соблюдением порядка внесения исправлений, установленного пунктом 3 настоящих Правил.
113. При наличии замечаний и необходимости внесения изменений в финансовую отчетность администратора республиканских бюджетных программ государственное казначейство, осуществляющее в пределах компетенции центрального исполнительного органа реализационные и контрольные функции в сфере исполнения республиканского бюджета и обслуживания исполнения местных бюджетов, Национального фонда Республики Казахстан, отклоняет в ИС финансовую отчетность администратора республиканских бюджетных программ для внесения соответствующих изменений, с указанием причины отклонения. Администратор республиканских бюджетных программ, в течение трех рабочих дней вносит соответствующие изменения в финансовую отчетность и вновь направляет ее государственному казначейству.
114. При внесении администратором местных бюджетных программ изменений в финансовую отчетность подведомственных государственных учреждений, администратор местных бюджетных программ направляет подведомственным государственным учреждениям, в финансовую отчетность которых были внесены изменения, письменное уведомление о внесенных изменениях, с указанием причин внесения изменений, за подписью руководителя или лица, замещающего его, и главного бухгалтера или лица, возглавляющего структурное подразделение обеспечивающее составление отчетности или лица, замещающего его.
Государственное учреждение, в соответствии с изменениями, внесенными администраторами местных бюджетных программ, вносит изменения в свой экземпляр отчета.
При внесении местным уполномоченным органом по исполнению бюджета изменений в отчет администратора местных бюджетных программ, последним исправления в финансовую отчетность вносятся в аналогичном порядке.

111. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері мен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерінің бюджетін, аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетін және аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар берешектің жай-күйі туралы қаржылық есептілікті нысандарды толық көлемде электронды түрде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның АЖ арқылы ұсынады. Есепті АЖ арқылы беру күні оны ұсыну күні болып есептеледі.
112. Республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердің қаржылық есептілігіне өзгерістер енгізген кезде республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі қаржылық есептілігіне өзгерістер енгізілген ведомстволық бағынысты мемлекеттiк мекемелердiң енгiзiлген өзгерiстерi туралы жазбаша хабарлама жiбередi. басшы немесе оны алмастыратын тұлға және есеп беретін құрылымдық бөлімшенің бас бухгалтері немесе жауапты тұлғасы қол қойған өзгерістердің себептері.
Мемлекеттік мекеме бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері енгізген өзгерістерге сәйкес бюджеттік бағдарламалар әкімшісінен жазбаша хабарламаны алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қаржылық есептіліктің оның көшірмесіне өзгерістер енгізеді.
Мемлекеттік мекеменің қаржылық есептілігіне түзетулер осы Қағидалардың 3-тармағында белгіленген түзетулерді енгізу тәртібін міндетті түрде сақтай отырып, ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекеменің есебін қарау нәтижелері бойынша республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің жазбаша хабарламасының негізінде ғана енгізіледі.
113. Республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қаржылық есептілігіне ескертулер болған және өзгерістер енгізу қажет болған кезде орталық атқарушы органның құзыреті шегінде республикалық бюджетті атқару және жергілікті бюджеттердің, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының атқарылуына қызмет көрсету саласындағы іске асыру және бақылау функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттік қазынашылық қабылдамаудың себептерін көрсете отырып, тиісті өзгерістер енгізу үшін республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қаржылық есептілігін АЖ–ға қабылдамайды. Республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі үш жұмыс күні ішінде қаржылық есептілікке тиісті өзгерістер енгізеді және оны мемлекеттік қазынашылыққа қайта жолдайды.
114. Жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелердің қаржылық есептілігіне өзгерістер енгізген кезде жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі қаржылық есептілігіне түзетулер енгізілген ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелерге енгізілген өзгерістер туралы себептерін көрсете отырып, басшы немесе оны алмастыратын тұлға және есеп беретін құрылымдық бөлімшенің бас бухгалтері немесе жауапты тұлғасы немесе оны алмастыратын тұлға қол қойған жазбаша хабарлама жібереді.
Мемлекеттік мекеме жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері енгізген өзгерістерге сәйкес есептің өз данасына өзгерістер енгізеді.
Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің есебіне өзгерістер енгізген кезде қаржылық есептілікке соңғы түзетулер ұқсас тәртіппен енгізіледі.

115. Государственные учреждения, которые передаются из одного подчинения в другое, составляют отчет на дату передачи и представляют его вышестоящему органу, как по прежней, так и по новой подчиненности.
116. При ликвидации, реорганизации государственного учреждения или администратора бюджетных программ имеющаяся у них дебиторская и кредиторская задолженность показывается в отчете о дебиторской/ кредиторской задолженности правопреемника в соответствии с ликвидационным балансом, передаточным актом или разделительным балансом.
Приложение 1 к Правилам
составления и представления
финансовой отчетности
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Отчет о дебиторской задолженности, образовавшейся за счет бюджетных средств
Представляется: администратору бюджетных программ/ уполномоченному органу по исполнению бюджета/ государственному казначейству
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: Единая платформа интернет–ресурсов государственных органов "www.gov.kz/memleket/entities/minfin"
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): форма ФО-1-ДЗ-Б
Периодичность: квартальная и годовая
Отчетный период: "__" _________ __ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе:
государственное учреждение ______________________________________
администратор бюджетных программ _______________________________
аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа __________
местный уполномоченный орган по исполнению бюджета ______________
государственное казначейство ____________________________________
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
для государственных учреждений устанавливается администраторами бюджетных программ;
для администраторов местных бюджетных программ устанавливается местным уполномоченным органом по исполнению бюджета;
для администраторов республиканских бюджетных программ за период, заканчивающийся 31 марта и 30 сентября – не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом, заканчивающийся 30 июня и 31 декабря – устанавливается государственным казначейством;
для аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов устанавливается уполномоченными органами по исполнению бюджета района (города областного значения);
для местных уполномоченных органов района, города областного значения устанавливается местным уполномоченным органом области по исполнению бюджета;

115. Бір бағыныстан екінші бағынысқа берілетін мемлекеттік мекемелер тапсыру күніне есеп жасайды және оны бұрынғы және жаңа бағыныстылығы бойынша жоғары тұрған органға ұсынады.
116. Мемлекеттік мекеме немесе бюджеттік бағдарламалар әкімшісі таратылған, қайта ұйымдастырылған кезде оларда бар дебиторлық және кредиторлық берешек тарату балансына, өткізу актісіне немесе бөлу балансына сәйкес құқықтық мирасқордың дебиторлық/ кредиторлық берешегі туралы есепте көрсетіледі.
Қаржылық есептілікті жасау
және ұсыну қағидаларына
1-қосымша
Әкімшілік деректер жинауға
арналған нысан
Бюджет қаражаты есебінен қалыптасқан дебиторлық берешек туралы есеп
Ұсынылады: бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне/ бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға/мемлекеттік қазынашылыққа
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан: "www.gov.kz/memleket/entities/minfin" Мемлекеттік органдардың интернет–ресурстарының бірыңғай платформасы интернет–ресурсында орналастырылған
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): ҚЕ-1-ДБ-Б нысаны
Мерзімділігі: тоқсандық, жылдық
Есепті кезең: ______ жылғы "___" ___________
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы:
мемлекеттік мекеме ____________________________________________
бюджеттік бағдарламалар әкімшісі _________________________________
аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты ___________
бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi орган __________________
мемлекеттік қазынашылық_______________________________________
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
мемлекеттік мекемелер үшін бюджеттік бағдарламалар әкімшілері белгілейді;
жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері үшін бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар белгілейді;
республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері үшін 31 наурызда және 30 қыркүйекте аяқталатын кезеңге – есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-інен кешіктірмей, 30 маусымда және 31 желтоқсанда аяқталатын кезеңге – мемлекеттік қазынашылық белгілейді;
аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттары үшін ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органы белгiлейді;
ауданның, облыстық маңызы бар қаланың бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органы үшін облыстың бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органы белгiлейді;

для местных уполномоченных органов области, города республиканского значения, столицы по исполнению бюджета за период, заканчивающийся 31 марта и 30 сентября – не позднее 20 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
Для местных уполномоченных органов области, города республиканского значения, столицы по исполнению бюджета за период заканчивающийся 30 июня и 31 декабря – не позднее 20 августа, за отчетный финансовый год – до 15 февраля, следующего за отчетным финансовым годом;
для государственного казначейства за период заканчивающийся 31 марта и 30 сентября – не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным периодом;
для государственного казначейства за период заканчивающийся 30 июня и 31 декабря – не позднее 25 августа, за отчетный финансовый год – до 22 февраля, следующего за отчетным финансовым годом.
Бизнес-идентификационный номер
Метод сбора: на бумажном носителе и в электронном виде
Вид бюджета _________________
Единица измерения: тысяч тенге
Администратор бюджетных программ
Функциональная группа
Программа
Подпрограмма
Специфика
Счет
Наименование
План финансирования бюджетных программ (подпрограмм) на текущий финансовый год
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Всего задолженность
Задолженность прошлых лет
Задолженность текущего года

облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдары үшін 31 наурызда және 30 қыркүйекте аяқталатын кезеңге – есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-нан кешіктірмей.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдары үшін 30 маусымда және 31 желтоқсанда аяқталатын кезеңге – 20 тамыздан кешіктірмей, есепті қаржы жылы үшін – есепті қаржы жылынан кейінгі 15 ақпанға дейін;
мемлекеттік қазынашылық үшін 31 наурызда және 30 қыркүйекте аяқталатын кезеңге – есепті кезеңнен кейінгі айдың 25-нен кешіктірмей;
мемлекеттік қазынашылық үшін 30 маусымда және 31 желтоқсанда аяқталатын кезеңге – 25 тамыздан кешіктірмей, есепті қаржы жылы үшін – есепті қаржы жылынан кейінгі 22 ақпанға дейін.
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: қағаз жеткізгіште және электронды түрде
Бюджеттің түрі _________________________________________________
Өлшем бірлігі: мың теңге
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Функционалдық топ
Бағдарлама
Кіші бағдарлама
Ерекшелік
Шот
Атауы
Ағымдағы қаржы жылына арналған бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспары
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Берешектің барлығы
Өткен жылдардың берешегі
Ағымдағы жылдың берешегі

Итого (графа 13+ графа 14)
в том числе:
на начало года
Сумма задолженности, погашенной в текущем году
Остаток с учетом погашения в текущем году (графа 9- графа 10- графа 11+/- графа 12)
сумма авансовых платежей (предоплата)
отношение суммы задолженности текущего года к плану финансирования бюджетных программ (подпрограмм) на текущий финансовый год (графа 16/ графа 8х100), %*
сумма задолженности с истекшим сроком исковой давности
перечислено в доход бюджета
по отдельным основаниям
перенесено со счета на счет
(+,-)
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Наименование ______________________
__________________________________
Адрес_______________________
____________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты_________________________________________
Исполнитель ____________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель местного исполнительного органа или лицо, замещающее его
_________ ______________________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати "___" _______________ ____ года
**Руководитель государственного казначейства/местного уполномоченного органа по исполнению бюджета /аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа или лицо, замещающее его
______________ __________________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати "___" _______________ ____ года
**Руководитель структурного подразделения, ответственного за составление данных или лицо, замещающее его
______________ __________________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель государственного учреждения/администратора бюджетных программ или лицо, замещающее его
______________ __________________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати "___" _______________ ____ года
Главный бухгалтер государственного учреждения/администратора бюджетных программ или лицо, замещающее его
______________ __________________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание:
* графа заполняется только уполномоченными органами по исполнению бюджета/ аппаратами акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов;
** подпись руководителя государственного казначейства предусмотрены только для форм республиканского бюджета.
Пояснение по заполнению формы приведено в пункте 94 настоящих Правил.
Приложение 2 к Правилам
составления и представления
финансовой отчетности
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Отчет о дебиторской задолженности, образовавшейся за счет прочих средств
Представляется: администратору бюджетных программ/уполномоченному органу по исполнению бюджета/ государственному казначейству
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: Единая платформа интернет–ресурсов государственных органов "www.gov.kz/memleket/entities/minfin"
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): форма ФО-1-ДЗ-П
Периодичность: квартальная и годовая
Отчетный период: на "__" _________ __ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе:
государственное учреждение ______________________________________
администратор бюджетных программ _______________________________
аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа ___________
местный уполномоченный орган по исполнению бюджета ______________
государственное казначейство _____________________________________
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
для государственных учреждений устанавливается администраторами бюджетных программ;
для администраторов местных бюджетных программ устанавливается местным уполномоченным органом по исполнению бюджета;

Жиыны (13-баған +14-баған)
оның ішінде:
жыл басына
Ағымдығы жылы өтелген берешек сомасы
Ағымдағы жылы өтелгенін ескергендегі қалдық (9-баған – 10-баған -11-баған +/- 12-баған)
аванстық төлем сомасы (алдын ала төлеу)
ағымдағы қаржы жылына арналған бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарына аванстық төлемдер сомасының қатынастары (16-баған /8-баған х 100) %, *
талап ету мерзімі өткен берешек сомасы
бюджеттің кірісіне аударылғаны
өзге негіздемелер бойынша
шоттан шотқа ауыстырылды
(+,-)
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Атауы ______________________
__________________________________
Мекенжайы________________
____________________________
Телефоны_____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы_____________________________________
Орындаушы____________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефон
Жергілікті атқарушы органның басшысы немесе оны алмастыратын адам
______________ _______________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орны ____ жылғы "____" __________
** Мемлекеттік қазынашылықтың/бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның/ аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының басшысы немесе оны алмастыратын адам
_____________________ _________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орны ____ жылғы "____" __________
**Деректерді жасауға жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысы немесе оны алмастыратын адам
______________ ________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік мекеменің/бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің басшысы немесе оны алмастыратын адам
______________ ________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орны ____ жылғы "____" __________
Мемлекеттік мекеменің/бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бас бухгалтері немесе оны алмастыратын адам
______________ ________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Ескертпе:
* бағанды бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдар / аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттары ғана толтырады;
** мемлекеттік қазынашылықтың қолтаңбасы тек республикалық бюджеттің нысандары үшін көзделген.
Осы Қағидалардың 94-тармағында нысанды толтыру бойынша түсіндірме келтірілген.
Қаржылық есептілікті жасау
және ұсыну қағидаларына
2-қосымша
Әкімшілік деректер жинауға
арналған нысан
Өзге қаражат есебінен қалыптасқан дебиторлық берешек туралы есеп
Ұсынылады: бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне/ бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға/мемлекеттік қазынашылыққа
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан: "www.gov.kz/memleket/entities/minfin" Мемлекеттік органдардың интернет–ресурстарының бірыңғай платформасы интернет–ресурсында орналастырылған
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): ҚЕ-1-ДБ-Ө нысаны
Мерзімділігі: тоқсандық, жылдық
Есепті кезең: ______ жылғы "___" ___________
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы:
мемлекеттік мекеме ____________________________________________
бюджеттік бағдарламалар әкімшісі _________________________________
аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты ___________
бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi орган __________________
мемлекеттік қазынашылық_______________________________________
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
мемлекеттік мекемелер үшін бюджеттік бағдарламалар әкімшілері белгілейді;
жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері үшін бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар белгілейді;

Итого (графа 12+ графа 13)
в том числе:
на начало года
Сумма задолженности, погашенной в текущем году
Остаток с учетом погашения в текущем году (графа 8 - графа 9 - графа 10 +/- графа 11)
сумма авансовых платежей (предоплата)
сумма задолженности с истекшим сроком исковой давности
перечислено в доход бюджета
по отдельным основаниям
перенесено со счета на счет
(+,-)
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Наименование ______________________
_______________________________
Адрес_______________________
____________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты_________________________________________
Исполнитель ____________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель местного исполнительного органа или лицо, замещающее его
______________ __________________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати "___" _______________ ____года
*Руководитель государственного казначейства/местного уполномоченного органа по исполнению бюджета /аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа или лицо, замещающее его
______________ _________________________________________________
(подпись)            (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати "___" _______________ ____ года
* Руководитель структурного подразделения, ответственного за составление данных или лицо, замещающее его
______________ _________________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель государственного учреждения/администратора бюджетных программ или лицо, замещающее его
______________ _________________________________________________
(подпись)            (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати "___" _______________ ____ года
Главный бухгалтер государственного учреждения/ администратора бюджетных программ или лицо, замещающее его
______________ _________________________________________________
(подпись)            (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание:
* подписи государственного казначейства предусмотрены только для форм республиканского бюджета.
Пояснение по заполнению формы приведено в пункте 95 настоящих Правил.
Приложение 3 к Правилам
составления и представления
финансовой отчетности
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Отчет о кредиторской задолженности, образовавшейся за счет бюджетных средств
Представляется: администратору бюджетных программ/ уполномоченному органу по исполнению бюджета/ государственному казначейству
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: Единая платформа интернет–ресурсов государственных органов "www.gov.kz/memleket/entities/minfin"
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): форма ФО-2-КЗ-Б
Периодичность: квартальная и годовая
Отчетный период: на "__" _________ __ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе:
государственное учреждение ______________________________________
администратор бюджетных программ _______________________________
аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа __________
местный уполномоченный орган по исполнению бюджета ______________
государственное казначейство ___________________________________
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
для государственных учреждений устанавливается администраторами бюджетных программ;
для администраторов местных бюджетных программ устанавливается местным уполномоченным органом по исполнению бюджета;

Жиыны (12- баған + 13- баған)
оның ішінде:
жыл басына
Ағымдағы жылы өтелген берешек сомасы
Ағымдағы жылы өтелгенін ескергендегі берешек (8-баған – 9-баған - 10-баған +/- 11-баған)
аванстық төлем сомасы (алдын ала төлеу)
талап ету мерзімі өткен берешек сомасы
бюджеттің кірісіне аударылғаны
жеке негіздемелер бойынша
шоттан шотқа ауыстырылды
(+,-)
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Атауы ______________________
_________________________________
Мекенжайы________________
____________________________
Телефоны_____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы_____________________________________
Орындаушы____________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефон
Жергілікті атқарушы органның басшысы немесе оны алмастыратын адам
______________ _______________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орны ____ жылғы "____" __________
* Мемлекеттік қазынашылықтың/бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті
органның/ аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының
басшысы немесе оны алмастыратын адам ______________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орны ____ жылғы "____" __________
* Деректерді жасауға жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысы немесе оны
алмастыратын адам ______________ ________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік мекеменің/бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің басшысы немесе оны
алмастыратын адам ______________ _________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орны ____ жылғы "____" __________
Мемлекеттік мекеменің/бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бас бухгалтері немесе
оны алмастыратын адам____ ________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Ескертпе:
* мемлекеттік қазынашылықтың қолтаңбасы тек республикалық бюджеттің нысандары үшін көзделген.
Осы Қағидалардың 95-тармағында нысанды толтыру бойынша түсіндірме келтірілген.
Қаржылық есептілікті жасау
және ұсыну қағидаларына
3-қосымша
Әкімшілік деректер жинауға
арналған нысан
Бюджет қаражаты есебінен қалыптасқан кредиторлық берешек туралы есеп
Ұсынылады: бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне/ бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға/мемлекеттік қазынашылыққа
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан: "www.gov.kz/memleket/entities/minfin" Мемлекеттік органдардың интернет–ресурстарының бірыңғай платформасы интернет–ресурсында орналастырылған
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): ҚЕ-2-КБ-Б нысан
Мерзімділігі: тоқсандық, жылдық
Есепті кезең: _____ жылғы "___" ___________
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы:
мемлекеттік мекеме ____________________________________________
бюджеттік бағдарламалар әкімшісі _________________________________
аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты ___________
бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi орган __________________
мемлекеттік қазынашылық_______________________________________
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
мемлекеттік мекемелер үшін бюджеттік бағдарламалар әкімшілері белгілейді;
жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері үшін бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар белгілейді;

прочая задолженность (графа 7- графа 8- графа 9- графа 10- графа -11- графа 12- графа
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Наименование ______________________
_______________________________
Адрес_______________________
____________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты_________________________________________
Исполнитель ____________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель местного исполнительного органа или лицо, замещающее его
______________ ________________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати "___" _______________ ____года
* Руководитель государственного казначейства/местного уполномоченного органа по исполнению бюджета /аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа или лицо, замещающее его
______________ ________________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати "___" _______________ ____ года
* Руководитель структурного подразделения, ответственного за составление данных или лицо, замещающее его
______________ ________________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель государственного учреждения/администратора бюджетных программ или лицо, замещающее его
______________ ________________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати "___" _______________ ____ года
Главный бухгалтер государственного учреждения/ администратора бюджетных программ или лицо, замещающее его
______________ ________________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание:
* подписи государственного казначейства предусмотрены только для форм республиканского бюджета;
Пояснение по заполнению формы приведено в пункте 105 настоящих Правил.
Приложение 10 к Правилам
составления и представления
финансовой отчетности
Схема согласования основных показателей финансовой отчетности по формам полугодового и годового отчетов
Проверяемый показатель
Согласуемый с ним показатель
Показатели финансовой отчетности
Форма 1. Бухгалтерский баланс
Форма 3. Отчет о движении денег на счетах государственного учреждения по источникам финансирования (прямой метод)
Строка 010 графы 3, 4
Строки 920 и 930 графы 3 соответственно
Форма 1. Бухгалтерский баланс
Форма 4. Отчет об изменениях чистых активов/капитала

өзге де берешек (7-баған - 8-баған-9-баған 10-баған - 11-баған - 12-баған)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Атауы ______________________
__________________________________
Мекенжайы_______________
____________________________
Телефоны_____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы___________________________________
Орындаушы____________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефон
Жергілікті атқарушы органның басшысы немесе оны алмастыратын адам
______________ _______________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орны ____ жылғы "____" __________
* Мемлекеттік қазынашылықтың/бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның/ аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының басшысы немесе оны алмастыратын адам
_________________ _____________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орны ____ жылғы "____" __________
* Деректерді жасауға жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысы немесе оны алмастыратын адам
______________ ________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік мекеменің/бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің басшысы немесе оны алмастыратын адам
______________ ________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орны ____ жылғы "____" __________
Мемлекеттік мекеменің/бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бас бухгалтері немесе оны алмастыратын адам
______________ ________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Ескертпе:
* Мемлекеттік қазынашылықтың қолтаңбасы тек республикалық бюджеттің нысандары үшін көзделген.
Осы Қағидалардың 105-тармағында нысанды толтыру бойынша түсіндірме келтірілген.
Қаржылық есептілікті жасау
және ұсыну қағидаларына
10-қосымша
Жартыжылдық және жылдық есептердің нысандары бойынша қаржылық есептіліктің негізгі көрсеткіштерін келісу схемасы
Тексерілетін көрсеткіш
Онымен келісілетін көрсеткіш
Қаржылық есептілік көрсеткіштері
1-нысан. Бухгалтерлік баланс
3-нысан. Қаржыландыру көздері бойынша мемлекеттік мекеменің шоттарындағы ақша қозғалысы туралы есеп (тікелей әдіс)
3, 4-бағандардың 010-жолы
3-бағанның 920 және 930-жолдары тиісінше
1-нысан. Бухгалтерлік баланс
4-нысан. Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есеп

Строки 411, 412 графы 3 соответственно
Строка 010 графы 4, 5 соответственно
Строки 410, 411, 412 графы 4 соответственно
Строка 060 графы 3, 4, 5 соответственно
Форма 1. Бухгалтерский баланс
Форма 5. Пояснительная записка к финансовой отчетности
Строка 010 графы 3, 4
Строка 100 графы 3,4 соответственно Таблицы 1
Строка 011 графы 3, 4
Строки 030 и 031 графы 8 Таблицы 2
Строка 014 графы 3, 4
Строки 030 и 031 графы 3 Таблицы 4
Строка 020 графы 3, 4
Строки 030 и 031 графы 8 Таблицы 5
Строка 110 графы 3, 4
Строки 030 и 031 графы 8 Таблицы 6
Строка 114 графы 3, 4
Строки 040 и 041 графы 11 Таблицы 8
Строка 115 графы 3, 4
Строки 010 и 040 графы 5 Таблицы 26
Строка 116 графы 3, 4
Строки 040 и 041 графы 6 Таблицы 9
Строка 117 графы 3, 4
Строки 040 и 041 графы 5 Таблицы 10
Строка 118 графы 3, 4
Строки 040 и 041 графы 9 Таблицы 11
Строка 210 графы 3, 4
Строки 010 и 013 графы 6 Таблицы 12
Строка 310 графы 3, 4
Строки 010 и 013 графы 6 Таблицы 13
Форма 2. Отчет о результатах финансовой деятельности
Форма 4. Отчет об изменениях чистых активов/капитала
Строка 300 графы 3 и 4
Строка 050 и 110 графы 5
Форма 2. Отчет о результатах финансовой деятельности
Форма 5. Пояснительная записка к финансовой отчетности
Строка 220
Строка 020 графы 3 Таблицы 14 минус строка 020 графы 3 Таблицы 16
Строка 230
Строка 040 графы 3 Таблицы 14 минус строка 030 графы 3 Таблицы 16
Форма 5. Пояснительная записка к финансовой отчетности
Форма 5. Пояснительная записка к финансовой отчетности
Строка 014 графы 3, 4 таблицы 1
Строки 010 и 040 графы 3 Таблицы 28
Строка 015 графы 3, 4 таблицы 1
Строки 010 и 040 графы 4 Таблицы 28
Строка 016 графы 3, 4 таблицы 1
Строки 010 и 040 графы 5 Таблицы 28
Строка 020-1 графы 3, 4 таблицы 1
Строки 010 и 040 графы 6 Таблицы 28

3-бағанның 411, 412-жолдары тиісінше
4, 5-бағандардың 010-жолы тиісінше
4-бағанның 410, 411, 412-жолдары тиісінше
3, 4, 5-бағандардың 060-жолы тиісінше
1-нысан. Бухгалтерлік баланс
5-нысан. Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба
3, 4-бағандардың 010-жолы
1-кестенің тиісінше 3, 4-бағандарының 100-жолы
3, 4-бағандардың 011-жолы
2-кестенің 8-бағанының 030 және 031-жолдары
3, 4-бағандардың 014-жолы
4-кестенің 3-бағанының 030 және 031-жолдары
3, 4-бағандардың 020-жолы
5-кестенің 8-бағанының 030 және 031-жолдары
3, 4-бағандардың 110-жолы
6-кестенің 8-бағанының 030 және 031-жолдары
3, 4-бағандардың 114-жолы
8-кестенің 11-бағанының 040 және 041-жолдары
3, 4-бағандардың 115-жолы
26-кестенің 5-бағанының 010 және 040-жолдары
3, 4-бағандардың 116-жолы
9-кестенің 6-бағанының 040 және 041-жолдары
3, 4-бағандардың 117-жолы
10-кестенің 5-бағанының 040 және 041-жолдары
3, 4-бағандардың 118-жолы
11-кестенің 9-бағанының 040 және 041-жолдары
3, 4-бағандардың 210-жолы
12-кестенің 6-бағанының 010 және 013-жолдары
3, 4-бағандардың 310-жолы
13-кестенің 6-бағанының 010 және 013-жолдары
2-нысан. Қаржылық қызмет нәтижелері туралы есеп
4-нысан. Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есеп
3 және 4-бағанның 300-жолы
5-бағанның 050 және 110-жолдары
2-нысан. Қаржылық қызмет нәтижелері туралы есеп
5-нысан. Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба
220-жол
14-кестенің 3-бағанының 020-жолы минус 16-кестенің 3-бағанының 020-жолы
230-жол
14-кестенің 3-бағанының 040-жолы минус 16-кестенің 3-бағанының 030-жолы
5-нысан. Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба
5-нысан. Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба
1-кестенің 3, 4-бағандардың 014-жолы
28-кестенің 3-бағанының 010 және 040-жолдары
1-кестенің 3, 4-бағандардың 015-жолы
28-кестенің 4-бағанының 010 және 040-жолдары
1-кестенің 3, 4-бағандардың 016-жолы
28-кестенің 5-бағанының 010 және 040-жолдары
1-кестенің 3, 4-бағандардың 020-1-жолы
28-кестенің 6-бағанының 010 және 040-жолдары