О внесении изменений и дополнений в решение маслихата города Алатау от 12 апреля 2024 года № 2-7 "Об одобрении проекта генерального плана города Алатау Алматинской области
Решение маслихата города Алатау Алматинской области от 31 июля 2025 года № 18-56
маслихат города Алатау РЕШИЛ:
1. Внести в решение маслихата города Алатау "Об одобрении проекта генерального плана города Алатау Алматинской области" от 12 апреля 2024 года № 2-7 следующие изменения:
приложение к указанному решению изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему решению (включая основные положения).
2. Настоящее решение вводится в действие со дня подписания.
Председатель маслихата города Алатау Р. Абилова
Приложение к решению маслихата города Алатау от "31" июля 2025 года № 18-56
Генеральный план города Алатау Алматинской области (включая основные положения)
Глава 1. Общие положения
Генеральный план города Алатау Алматинской области (далее – Генеральный план) является основным градостроительным документом, определяющим долгосрочное комплексное развитие проектируемой территории.
Генеральный план разработан в соответствии с требованиями Земельного, Экологического кодексов, законов Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", других законодательных актов и нормативных документов Республики Казахстан, относящихся к сфере градостроительного проектирования.
Схема генерального плана (основной чертеж) выполнена в границах перспективного территориального развития согласно приложению, к настоящему проекту Генерального плана.
В Генеральном плане приняты следующие проектные периоды:
- исходный год - 2023 год;
- первая очередь - 2030 год;
- промежуточный этап – 2040 год;
- расчетный срок - 2050 год.
Глава 2. Назначение Генерального плана
Генеральный план города — это стратегический документ, который определяет основные направления развития городской территории на длительную перспективу с учетом существующих и прогнозируемых социально-экономических и демографических условий.
Генеральный план разработан с учетом изменения в территориально-административном устройстве Алматинской области, присвоения нового статуса проектируемой территории.
Генеральный план определяет:
1) основные направления развития территории населенного пункта, включая социальную, рекреационную, производственную, транспортную и инженерную инфраструктуры, с учетом природно-климатических, сложившихся и прогнозируемых демографических и социально-экономических условий;

"Алматы облысы Алатау қаласының бас жоспарының жобасын мақұлдау туралы" Алатау қаласы мәслихатының 2024 жылғы 12 сәуірдегі № 2-7 шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Алматы облысы Алатау қалалық мәслихатының 2025 жылғы 31 шілдедегі № 18-56 шешімі
Алатау қаласының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Алматы облысы Алатау қаласының бас жоспарының жобасын мақұлдау туралы Алатау қаласы мәслихатының 2024 жылғы 12 сәуірдегі № 2-7 шешіміне мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген шешімнің қосымшасы осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын (негізгі ережелерді қоса алғанда).
2. Осы шешім қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Алатау қаласы мәслихатының төрағасы Р. Абилова
Алатау қаласы мәслихатының 2025 жылғы "31" шілде № 18-56 шешіміне қосымша
Алматы облысы Алатау қаласының бас жоспары (негізгі ережелерді қоса)
1-тарау. Жалпы ережелер
Алматы облысы Алатау қаласының бас жоспары (бұдан әрі - Бас жоспар) - жобаланатын аумақты ұзақ мерзімді кешенді дамытуды айқындайтын негізгі қала құрылысы құжаты.
Бас жоспар Жер кодексінің, Экология кодексінің, "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы", "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарының, қала құрылысын жобалау саласына жататын Қазақстан Республикасының басқа да заңнамалық актілері мен нормативтік құжаттарының талаптарына сәйкес әзірленді.
Бас жоспардың схемасы (негізгі сызба) осы бас жоспардың жобасына қосымшаға сәйкес перспективалық аумақтық даму шекараларында орындалды.
Бас жоспарда мынадай жобалау кезеңдері қабылданды:
- бастапқы жыл - 2023 жыл;
- бірінші кезек - 2030 жыл;
- аралық кезең – 2040 жыл;
- есептік кезең - 2050 жыл.
2-тарау. Бас жоспардың мақсаты
Қаланың бас жоспары – қазіргі және болжамды әлеуметтік-экономикалық және демографиялық жағдайларды ескере отырып, ұзақ мерзімді перспективада қала аумағын дамытудың негізгі бағыттарын анықтайтын стратегиялық құжат.
Бас жоспар Алматы облысының аумақтық-әкімшілік құрылымындағы өзгерістерді, жобаланатын аумаққа жаңа мәртебе беруді ескере отырып әзірленді.
Бас жоспар анықтайды:
1) табиғи-климаттық, қалыптасқан және болжамды демографиялық және әлеуметтік-экономикалық жағдайларды ескере отырып, әлеуметтік, рекреациялық, өндірістік, көліктік және инженерлік инфрақұрылымды қоса алғанда, елді мекен аумағын дамытудың негізгі бағыттарын;

2) функциональное зонирование и ограничение на использование территорий этих зон;
3) соотношение застроенной и незастроенной территорий населенного пункта;
4) зоны преимущественного отчуждения и приобретения земель, резервные территории;
5) меры по защите территории от опасных (вредных) воздействий природных и техногенных явлений и процессов, улучшению экологической обстановки;
5-1) основные направления по разработке транспортного раздела генерального плана, генеральную схему улично-дорожной сети и комплексную схему организации дорожного движения;
6) иные меры по обеспечению устойчивого развития населенного пункта. Генеральный план является основой для разработки:
1. Первоочередных и перспективных программ социально-экономического развития города;
2. Проектов детальной планировки и застройки территории города;
3. Отраслевых схем инженерной инфраструктуры города;
4. Комплексной транспортной схемы города (КТС);
5. Комплексных планов застройки на краткосрочные периоды;
6. Программ развития и реконструкции жилых, общественных, коммунально-складских и производственных территорий;
7. Программ комплексного благоустройства и озеленения территории города.
8. Программ развития рекреационных зон и туристической деятельности.
Основной целью генерального плана является создание нового, экономически развитого промышленного города с глобальным туристическим центром, располагающимся на Новом Шелковом пути.
Были определены и разработаны пять ключевых целей и основных задач, стратегий и соответствующих программ, которые город Алатау примет для реализации своего видения. Данные цели будут включать основные задачи, определяющие ключевые целевые показатели и программы, предусматривающие конкретные проекты, направленные на достижение поставленных задач:
Цель 1: Центр развлечений и туризма
Цель 2: Экспортно-ориентированный торгово-логистический центр.
Цель 3: Современный город мирового уровня с самыми комфортными условиями для жизни.
Цель 4: Город с устойчивой инфраструктурой.
Цель 5: Благоприятный инвестиционный район.
Глава 3. Сведения о городе
Город Алатау расположен к северу от города Алматы, вдоль автомагистрали А3 (Алматы–Қонаев), которая является важным коридором, связывающим город Алматы с международным центром приграничного сотрудничества "Хоргос" (Китай), и пользуется стратегическими преимуществами инициативы "Новый Шелковый путь".
Будучи расположенным на пересечении нескольких ключевых торгово-транспортных магистралей, включая трассу Алматы - Қонаев, существующие и планируемые железнодорожные, грузовые и экономические коридоры международного значения, а также новый планируемый международный аэропорт, проектируемый город обладает большим потенциалом для создания новой логистической и экспортно- ориентированной отраслевой базы, создающей значительные возможности для предоставления рабочих мест в регионе.
Алатау состоит из отдельных частей городской структуры:
- "Gate District" – крупный деловой центр и центр международных обменов и торговли.
- "Golden District" – центр образования и медицины, воплощающий передовые методы развития.
- "Growing District" – научно-производственный центр и ключевой транспортный узел между Китаем и Россией.
- "Green District" – город, объединяющий казино-центр, экологические зоны и активный отдых.

2) осы аймақтардың аумақтарын функционалдық аймақтарға бөлу және пайдалануды шектеуді;
3) елді мекеннің құрылыс салынған және салынбаған аумақтарының арақатынасын;
4) жерді басым иеліктен шығару және сатып алу аймақтарын, резервтік аумақтарды;
5) аумақты табиғи және техногендік құбылыстар мен процестердің қауіпті (зиянды) әсерінен қорғауды, экологиялық жағдайды жақсарту жөніндегі шараларды;
5-1) бас жоспардың көлік бөлімін әзірлеу жөніндегі негізгі бағыттарды, кешенді көлік схемасын, көше-жол желісінің бас схемасын және жол қозғалысын ұйымдастырудың кешенді схемасын;
6) елді мекеннің орнықты дамуын қамтамасыз ету жөніндегі өзге де шараларды анықтайды.
Бас жоспар әзірлеудің негізі болып табылады:
1. Қаланың әлеуметтік-экономикалық дамуының бірінші кезектегі және перспективалық бағдарламаларын;
2. Қала аумағын егжей-тегжейлі жоспарлау және салу жобаларын;
3. Қаланың инженерлік инфрақұрылымының салалық схемаларын;
4. Қаланың кешенді көлік схемасын (ККС);
5. Қысқа мерзімді кезеңдерге арналған кешенді құрылыс жоспарларын;
6. Тұрғын үй, қоғамдық, коммуналдық-қойма және өндірістік аумақтарды дамыту және реконструкциялау бағдарламаларын;
7. Қала аумағын кешенді абаттандыру және көгалдандыру бағдарламаларын;
8. Рекреациялық аймақтарды және туристік қызметті дамыту бағдарламаларын әзірлеуге негіз болады.
Бас жоспардың негізгі мақсаты - Жаңа Жібек жолы бойында орналасқан жаһандық туристік орталығы бар, жаңа, экономикалық дамыған өнеркәсіптік қала құру.
Алатау қаласы өз келбетін жүзеге асыру үшін қабылдайтын бес түйінді мақсат пен негізгі міндет, стратегиялар мен тиісті бағдарламалар анықталып, әзірленді. Бұл мақсаттар қойылған міндеттерге қол жеткізуге бағытталған нақты жобаларды көздейтін негізгі нысаналы көрсеткіштер мен бағдарламаларды айқындайтын басты міндеттерді қамтиды:
1-мақсат: Ойын-сауық және туризм орталығы.
2-мақсат: Экспортқа бағытталған сауда-логистикалық орталық.
3-мақсат: Өмір сүру үшін ең қолайлы жағдайлар жасалған әлемдік деңгейдегі заманауи қала.
4-мақсат: Тұрақты инфрақұрылымы бар қала.
5-мақсат: Қолайлы инвестициялық аудан.
3-тарау. Қала туралы мәлімет
Алатау қаласы Алматы қаласының солтүстігіне қарай, Алматы қаласын "Қорғас" шекара маңы ынтымақтастығы халықаралық орталығымен (Қытай) байланыстыратын маңызды дәліз болып табылатын А3 (Алматы – Қонаев) автомагистралі бойында орналасқан және "Жаңа Жібек жолы" бастамасының стратегиялық артықшылықтарына ие.
Алматы - Қонаев трассасын, қолданыстағы және жоспарлы халықаралық маңызы бар теміржол, жүк және экономикалық дәліздерді, сондай-ақ жаңа жоспарланып жатқан халықаралық әуежайды қоса алғанда, жобаланған қала өңірде жұмыс орындарын ұсынуға айтарлықтай мүмкіндіктер туғызатын жаңа логистикалық және экспортқа бағытталған салалық базаны құру үшін үлкен әлеуетке ие.
Алатау жекелеген қалалық құрылым бөліктерінен тұрады:
-"Gate District" - ірі іскерлік орталық және халықаралық алмасулар мен сауда орталығы.
-"Golden District" – дамудың озық әдістерін қамтитын білім және медицина орталығы.
-"Growing District" – Қытай мен Ресей арасындағы ғылыми-өндірістік орталық және негізгі көлік торабы.
-"Green District" – казино орталығын, экологиялық аймақтар мен белсенді демалысты біріктіретін қала.

Общая численность населения к расчетному сроку составит 1 870,0 тыс. человек.
Согласно протокольного поручения Премьер-Министра Республики Казахстан Смаилова А.А. № 11-03/07-1333 от 24.11.2023 года, постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 ноября 2023 года № 1065 "Об изменении границ (черты) города Қонаев Алматинской области"), а также совместным решением маслихата Алматинской области № 8-52 от 7 ноября 2023 года и постановлением акимата Алматинской области № 397 от 7 ноября 2023 года "О внесении предложения по некоторым вопросам административно-территориального устройства в Алматинской области", по вопросам реализации проекта нового города Алатау, в ранее разрабатываемый градостроительный проект генерального плана города G4 City, внесены соответствующие изменения и дополнения, с определением территории города Алатау Алматинской области, в границах площадью 88 тыс. га.
Глава 4. Природно-климатические условия
Климат района в целом резко континентальный. Согласно "Схематической карте климатического районирования территории Республики Казахстан для строительства" по СП РК 2.04-01-2017 "Строительная климатология" рассматриваемая территория находится на границе III-В и IV-Г строительно-климатических подрайонов. В описываемом районе можно выделить два основных климатических пояса Первый пояс охватывает зону предгорной части Заилийского Алатау и конусов выноса и располагается на отметках 1400-700 м. для этой зоны характерен теплый климат, со среднегодовой температурной воздуха от +7 до +10°С. Второй пояс располагается на абсолютных отметках 700-400 м. Для этого пояса характерен резко континентальный климат полупустынь. Описываемый район имеет хорошо проработанную гидрографическую сеть, которая принадлежит бассейну р. Иле. Реки, текущие с северных склонов Иле Алатау, впадают в р. Иле и теряются в песчанистых отложениях конусов выноса, за счет потери стока на орошение, инфильтрацию и испарение.
В среднем за многолетний период на исследуемой территории за год выпадают осадки около 350 мм. С севера на юг, с приближением к горам количество осадков возрастает от 300 до 500 мм. На исследуемой территории в среднем за год относительная влажность воздуха составляет около 63 %. В годовом ходе относительная влажность воздуха к лету снижается до 45%, к зиме повышается до 79 %.
По имеющимся данным, в пределах проектных границ можно выделить несколько зон с различной прогнозируемой сейсмоопасностью. Согласно карте общего сейсмического зонирования территории Казахстана СП РК 2.03-30-2017 "Строительство в сейсмических зонах" большая часть района относится к области 8-балльной сейсмической зоне.
В пределах проектируемой территории выделены 6 крупных разломов, которые могут оказать негативное воздействие на город и его жителей и расположение которых, требующие учета при градостроительной планировке. Кроме этих разломов имеется ряд второстепенных внутриблоковых разрывных нарушений, часть из которых проявилась на дневной поверхности в виде обрывов и уступов бортов рек.
По совокупности факторов большая часть рассматриваемой территории, расположенной на Илийской впадине, является достаточно благоприятной для строительства с точки зрения инженерно-геологических условий.

Есептік мерзімге халықтың жалпы саны 1 870,0 мың адамды құрайды.
Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі Ә. А. Смайыловтың 2023 жылғы 24 қарашадағы № 11-03/07-1333 хаттамалық тапсырмасына, "Алматы облысы Қонаев қаласының шекарасын (шегін) өзгерту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 30 қарашадағы № 1065 қаулысына, сондай-ақ Алматы облысы мәслихатының 2023 жылғы 7 қарашадағы № 8-52 бірлескен шешіміне және Алматы облысы әкімдігінің "Алматы облысының әкімшілік-аумақтық құрылысының кейбір мәселелері бойынша ұсыныс енгізу туралы" 2023 жылғы 7 қарашадағы № 397 қаулысына сәйкес жаңа Алатау қаласының жобасын іске асыру мәселелері бойынша бұрын әзірленіп жатқан G4 City қаласы бас жоспарының қала құрылысы жобасына ауданы 88 мың га шекарада Алматы облысы Алатау қаласының аумағын айқындай отырып, тиісті өзгерістер мен толықтырулар енгізілді.
4-тарау. Табиғи-климаттық жағдай
Ауданның климаты тұтастай алғанда күрт құбылмалы болып келеді. "Құрылыс климатологиясы" ҚР ҚҚ 2.04-01-2017 бойынша "Қазақстан Республикасының аумағын құрылыс салу үшін климаттық аудандастырудың схемалық картасына" сәйкес қарастырылып отырған аумақ III-В және IV-Г құрылыстық-климаттық қосалқы аудандарының шекарасында орналасқан. Сипатталған ауданда екі негізгі климаттық белдеуді бөліп көрсетуге болады: б ірінші белдеу Іле Алатауының тауалды бөлігі мен ысырынды конустарының аймағын қамтиды және 1400-700 м белгілерінде орналасқан, бұл аймаққа жылы климат сипаттары тән, орташа жылдық ауа температурасы +7-ден +10°С-қа дейін. Екінші белдеу 700-400 м абсолютті белгілерде орналасқан. Бұл белдеу жартылай шөл далалы, күрт құбылмалы климат ерекшелігімен сипатталады. Сипатталған аймақта Іле өзенінің бассейніне жататын гидрографиялық желі жақсы дамыған. Іле Алатауының солтүстік беткейлерінен ағатын өзендер Іле өзеніне құяды және суару, инфильтрация және булану барысында ағынның сіңіп кету есебінен ысырынды конустардың құмды шөгінділерінде жоғалады.
Орташа алғанда, көп жылдардан бері зерттеліп отырған аумақта жылына шамамен 350 мм жауын-шашын түседі. Солтүстіктен оңтүстікке қарай, тауларға жақындай келе жауын-шашын мөлшері 300-ден 500 мм-ге дейін артады. Зерттелетін аумақта ауаның салыстырмалы ылғалдылығы жылына орта есеппен шамамен 63% құрайды. Жыл барысында ауаның салыстырмалы ылғалдылығы жазға қарай 45%-ке дейін төмендейді, қыста 79%-ке дейін көтеріледі.
Қолда бар мәліметтерге сәйкес жобалық шекаралар шегінде әртүрлі болжамды сейсмикалық қауіптілігі бар бірнеше аймақты бөліп көрсетуге болады. "Сейсмикалық аймақтарда құрылыс салу" 2.03-30-2017 ҚР ҚҚ Қазақстан аумағын жалпы сейсмикалық аймақтарға бөлу картасына сәйкес ауданның көп бөлігі 8 баллдық сейсмикалық аймаққа жатады.
Жобаланатын аумақ шегінде қалаға және оның тұрғындарына теріс әсер етуі мүмкін және қала құрылысын жоспарлау кезінде есепке алуды қажет ететін 6 ірі сай анықталды. Осы сайлардан басқа, бірқатар кішігірім блоктар ішіндегі жарылыс бұзылыстары бар, олардың кейбіреулері жердің үстіңгі бетінде құлама жарлар мен өзендердің бүйірлерінің кертпештері түрінде пайда болды.
Факторлар жиынтығы бойынша Іле ойпатындағы қарастырылып отырған аумақтың көп бөлігі инженерлік-геологиялық жағдайлар тұрғысынан құрылыс үшін әжептәуір қолайлы болып табылады.

Глава 5. Социально-экономическое развитие
Параграф 1. Основные направления социально-экономического развития города
Город Алатау к 2050 году станет одним из крупнейших экономических центров страны, с численностью населения 1870,0 тыс. человек, образовав вместе с городом Алматы полицентричную агломерационную систему.
Формирование урбанизированных зон нового типа и качества, в рамках проекта города Алатау, предполагает обеспечение не только строительство жилья, но также и создание рабочих мест в сфере услуг, промышленности, интенсивном сельском хозяйстве, на объектах жизнеобеспечивающей инфраструктуры. Это является необходимым условием для формирования саморазвивающейся агломерационной системы, ориентированной не только на удовлетворение собственных потребностей, но также и для обеспечения производства конкурентоспособной высокотехнологичной продукции для страны в целом и экспорта ее за рубеж. Поэтому в городе планируется реализация большого количества инвестиционных проектов в широком спектре отраслей, что позволит обеспечить рабочими местами около 1 млн. человек.
Территория города Алатау разделена на 4 ключевые зоны:
1) Gate– финансовый и деловой центр, агропромышленный комплекс;
2) Golden – центр образования, науки и пищевой промышленности;
3) Growing – промышленный и логистический центр;
4) Green– туристический и развлекательный центр.
Для каждой зоны определена специализация, исходя из ее экономического потенциала и исторически сформировавшейся отраслевой структуры экономики. Исходя из экономической специализации зоны был определен перечень необходимых инфраструктурных, научно-образовательных, промышленных и иных объектов, которые позволят развивать территорию максимально эффективно.
GATE
Район Gate, будучи естественным продолжением города Алматы в северном направлении, станет новым финансовым и деловым центром не только Казахстана, но и Центральноазиатского региона, предлагая широкий спектр финансовых услуг на международном уровне по аналогии с городами Лондон, Нью-Йорк, Сингапур. Численность населения района к 2050 году составит 223 тыс. человек.
Якорными проектами района станут создание финансового и делового центра, подъякорными компонентами – строительство торговых центров и гостиничных комплектов международного класса, а также спортивного комплекса. Дополнительное развитие района придаст строительство агропромышленного комплекса. В совокупности, благодаря реализации данных проектов будет создано порядка 181 тыс. рабочих мест.
GOLDEN
Район Golden станет научно-образовательным и медицинским центром страны, притягивающим десятки тысяч студентов, ученых и туристов, как из регионов Казахстана, так и со всего мира. Создание инновационного центра в районе Golden позволит не только добиться стратегических целей в сфере науки, но и значительно интенсифицировать деятельность существующих научных учреждений благодаря предоставлению площадки для диалога и сотрудничества между отечественными и ведущими мировыми научными центрами. Открытие современных научных и медицинских учреждений в районе Golden позволит не только оказывать услуги по диагностике и лечению заболеваний, но и внесет вклад в развитие отечественной медицины за счет сотрудничества с мировыми медицинскими центрами.
Благоприятные условия для жизни и работы простимулируют размещение на территории Golden компаний из IT сферы, которые со временем могут сформировать полноценный кластер. Кроме того, будут созданы условия для развития креативного сектора – район станет точкой притяжения талантов благодаря строительству необходимой инфраструктуры для ведения деятельности в области кино, музыки, блогинга, театров и других творческих занятий.
Часть территории района будет выделена для интенсивного развития агропромышленного комплекса, что позволит вырастить полноценный кластер в пищевой промышленности, поставив данную сферу на рельсы эффективного инновационного развития.

5-тарау. Әлеуметтік-экономикалық даму
1-параграф. Қаланың әлеуметтік-экономикалық дамуының негізгі бағыттары
Алатау қаласы 2050 жылға қарай халқының саны 1870,0 мың адамға жетіп, Алматы қаласымен бірге көпорталықты агломерациялық жүйе құра отырып, елдің ең ірі экономикалық орталықтарының біріне айналады.
Алатау қаласының жобасы шеңберінде жаңа үлгідегі және сападағы урбандалған аймақтарды қалыптастыру тұрғын үй салуды ғана емес, сонымен қатар қызмет көрсету, өнеркәсіп, қарқынды ауыл шаруашылығы саласында, тіршілікті қамтамасыз ететін инфрақұрылым объектілерінде жұмыс орындарын құруды да көздейді. Бұл өз қажеттіліктерін қанағаттандыруға ғана емес, жалпы ел үшін бәсекеге қабілетті жоғары технологиялық өнім өндіруді және оны шетелге экспорттауды қамтамасыз етуге бағытталған, өзін-өзі дамытатын агломерациялық жүйені қалыптастыру үшін қажетті шарт болып табылады. Сондықтан қалада әртүрлі сала бойынша кең ауқымда көптеген инвестициялық жобаларды іске асыру жоспарлануда, бұл шамамен 1 млн. адамды жұмыс орындарымен қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Алатау қаласының аумағы 4 негізгі аймаққа бөлінген:
1) Gate - қаржы және іскерлік орталық, агроөнеркәсіптік кешен;
2) Golden - білім, ғылым және тамақ өнеркәсібі орталығы;
3) Growing - өнеркәсіптік және логистикалық орталық;
4) Green - туристік және ойын-сауық орталығы.
Әр аймақ үшін оның экономикалық әлеуеті мен экономиканың тарихи қалыптасқан салалық құрылымына негізделген мамандандыру анықталды. Аймақтың экономикалық мамандандырылуына сүйене отырып, аумақты барынша тиімді дамытуға мүмкіндік беретін қажетті инфрақұрылымдық, ғылыми-білім беру, өнеркәсіптік және өзге де объектілердің тізбесі айқындалды.
GATE
Gate ауданы Алматы қаласының солтүстік бағыттағы табиғи жалғасы ретінде қалыптасып, Лондон, Нью-Йорк, Сингапур қалаларына ұқсас халықаралық деңгейде қаржылық қызметтердің кең спектрін ұсына отырып, Қазақстанның ғана емес, Орталық Азия өңірінің де жаңа қаржы және іскерлік орталығына айналады. Аудан халқының саны 2050 жылға қарай 223 мың адамға жетеді.
Ауданның зәкірлік жобалары қаржы және бизнес орталығын құру, қосалқы зәкірлік компоненттер халықаралық деңгейдегі сауда орталықтары мен қонақ үй жиынтықтарын, сондай-ақ спорт кешенін салуды көздейді. Ауданның қосымша дамуы агроөнеркәсіптік кешеннің салынуына жеткізеді. Осы жобаларды іске асырудың арқасында 181 мыңға жуық жұмыс орны құрылады.
GOLDEN
Golden ауданы Қазақстанның өңірлерінен де, әлемнің түкпір-түкпірінен де ондаған мың студенттерді, ғалымдар мен туристерді тартатын елдің ғылыми-білім беру және медициналық орталығына айналады. Golden ауданында инновациялық орталық құру ғылым саласындағы стратегиялық мақсаттарға қол жеткізіп қана қоймай, отандық және жетекші әлемдік ғылыми орталықтар арасындағы диалог пен ынтымақтастық алаңын ұсыну арқасында жұмыс істеп тұрған ғылыми мекемелердің қызметін айтарлықтай қарқындатуға мүмкіндік береді. Golden ауданында заманауи ғылыми және медициналық мекемелердің ашылуы ауруларды диагностикалау және емдеу бойынша қызметтер көрсетуге ғана емес, әлемдік медициналық орталықтармен ынтымақтастық арқылы отандық медицинаның дамуына үлес қосады.
Өмір сүру және жұмыс істеу үшін қолайлы жағдайлар уақыт өте келе толыққанды кластер құра алатын IT саласындағы компанияларды Golden аумағында орналастыруды ынталандырады. Сонымен қатар, креативтік секторды дамытуға жағдай жасалады – аудан кино, музыка, блогинг, театрлар және басқа да шығармашылық кәсіптер саласында қызмет жүргізу үшін қажетті инфрақұрылым салу арқасында таланттарды тарту нүктесіне айналады.
Аудан аумағының бір бөлігі агроөнеркәсіптік кешенді қарқынды дамыту үшін бөлінеді, бұл осы саланы тиімді инновациялық даму соқпағына сала отырып, тамақ өнеркәсібінде толыққанды кластерді өсіруге мүмкіндік береді.

Ожидаемая численность населения района Golden к 2050 году составляет 675 тыс. человек, а количество создаваемых рабочих мест – 337 тыс.
GROWING
Район Growing станет промышленным и логистическим центром не только города Алатау, но и всего региона. Здесь будут располагаться инновационные предприятия пищевой промышленности, химической промышленности, металлургии, машиностроения, легкой промышленности, а также строительной индустрии. Для кадрового обеспечения данных предприятий будут открыты специализированные средние и высшее учебные заведения.
На территории района планируется строительство крупнейшего в стране международного аэропорта с максимальной возможной мощностью до 40 млн. пассажиров в год, а также сухого порта для обработки мультимодальных грузов.
В целом, в районе Growing будет проживать порядка 650 тыс. человек, а численность занятого населения составит порядка 307 тыс. человек.
GREEN
В районе Green будет проживать порядка 320 тыс. человек, количество рабочих мест составит порядка 171 тыс. человек и в перспективе он должен стать частью туристического кластера, предлагая широкий спектр услуг рекреационно-развлекательного и спортивного характера. Для этого планируется реализация ряда масштабных проектов, благодаря которым район станет точкой притяжения не только для местного населения, но и для туристов со всей страны, а также иностранных туристов. К таким проектам, в первую очередь, относятся крупные объекты игорного бизнеса – казино международного класса, тематические развлекательные парки с ультрасовременными аттракционами, гоночная трасса Формулы-1, уникальные курортно-гостиничные комплексы.
Учитывая тот факт, что в 5-часовой транспортной доступности проживает порядка 2 млрд. человек, подобный туристский центр, предлагающий уникальные возможности для отдыха и развлечения, несомненно, будет пользоваться большой популярностью.
Таким образом, учитывая имеющийся потенциал развития и специализацию каждого района, можно выделить наиболее приоритетные направления развития города Алатау, описание которых представлено ниже.
Направление 1. Развитие цепочки добавленных стоимостей в рамках триады "металлургия-металлообработка-машиностроение"
В рамках реализации проекта города Алатау предполагается создание целого ряда производств в рамках машино - и приборостроения, производство специализированного оборудования. К числу новых производственных направлений, предлагаемых к реализации в рамках новой урбанизированной зоны, можно отнести производство грузовиков, спецтехники и деталей для них, производство оборудования и приборов для нужд промышленности (производство дронов, производство малого строительного оборудования, производство электроинструментов, производство приборов (учета, мониторинга, сварочные аппараты), производство автоматизированных систем, производство систем капельного орошения, производство оборудования для нефтегазового комплекса, производство электродвигателей, генераторов, производство холодильных установок, производство трансформаторов и электрооборудования), производство оборудования и приборов для широкого потребления (производство имплантов, протезов, производство шприцов, катетеров, производство климатических систем, производство аккумуляторов и батареек).
Введение в строй такого широкого спектра проектов машино- и приборостроения потребует значительно расширить ресурсную базу машиностроения, в первую очередь, производство продукции более низких переделов посредством создания целого ряда проектов в металлургии и литье металлов и металлообработке, а именно:
- мелкосерийное литье металлов на индукционных печах (легированная стальная поковка) и на этой основе производство металлоконструкций, производство стальных заготовок (переработка лома черных металлов), производство ножей и лезвий, производство емкостей высокого давления;
- переработка золота, меди и других цветных и драгоценных металлов и на этой основе производство алюминиевой фольги, производство кабеля, производство ювелирных изделий и т.п.
Направление 2. Химическая и фармацевтическая промышленность
Данные отрасли являются не просто высокотехнологичными, но и определяющими уровень развития других отраслей и благосостояния населения. В данном случае речь идет о том, что химическая промышленность создает новые конструкционные материалы для всех отраслей экономики, а фармацевтическая промышленность обеспечивает высокое качество жизни населения и высокую продуктивность сельского хозяйства. Данные отрасли напрямую относятся к шестому технологическому укладу, в рамках которого функционируют наиболее развитые национальные экономики – Япония, ЕС, США, Израиль, Южная Корея и ряд других.
Помимо всего прочего именно данные отрасли среди всех отраслей промышленности (при должном уровне используемых технологий, разумеется) имеют конкретный положительный внешний эффект: их деятельность в условиях развития зеленой экономики направлена на переработку вторичного сырья, а не на вовлечение все большего количества исчерпаемых природных ресурсов.
Направление 3. Развитие интенсивного агропромышленного комплекса региона.
Основой развития АПК нового качества должно стать применение новых технологий и способов производства в сельском хозяйстве, а также повышение степени переработки имеющегося сельскохозяйственного сырья и производство продукции высокого качества, способной не только быть потребленной на внутреннем рынке, но и быть экспортированной для удовлетворения нужд населения сопредельных стран.
Интенсивное сельское хозяйство требует особых природный условий развития, и именно на юге Казахстана в нашей стране наилучшие условия для его развития. Следовательно, именно здесь и может быть сформирована ресурсная база для развития пищевой промышленности.
К числу новых производственных направлений, предлагаемых к реализации в рамках проекта города Алатау, можно отнести следующие:
- производство продуктов питания для удовлетворения потребностей населения новых урбанизированных зон;
- производство товаров широкого назначения (продукты глубокой переработки пшеницы, производство желатина, пищевых добавок, производство модифицированного крахмала, переработка кожи);
- создание интенсивных сельскохозяйственных предприятий;
- производство продукции для сельского хозяйства (производство семян, кормов, специальных добавок, переработка отходов и производство биотоплива);
- формирование современной инфраструктуры АПК (овощехранилища, фруктохранилища, специализированные логистические центры и производственные территории).
Направление 4. Развитие производства материалов для жилищного, гражданского и промышленного строительства
Для реализации проекта города Алатау потребуется значительное количество новых и традиционных конструкционных материалов, следовательно, данная отрасль является одной из приоритетных, обеспечивающих нормальное функционирование новой урбанизированной зоны.
Данная укрупненная отрасль включает в себя товарные позиции нескольких отраслей, и эта отрасль является ориентированной на именно на будущий город и прилегающие к нему сельские районы, охваченные активной застройкой и развитием территорий.
Направление 5. Развитие инфраструктурных отраслей
К инфраструктурным отраслям промышленности традиционно относят отрасли "Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом" и "Водоснабжение; сбор, обработка и удаление отходов, деятельность по ликвидации загрязнений". Их опережающее развитие критично для реализации всего проекта, поскольку без достаточного уровня электро-, тепло- и водоснабжения, организации вывоза и переработки бытовых и промышленных отходов реализация проекта города Алатау невозможна. Действующий уровень производства электро- и теплоэнергии, воды и газа достаточны для начального этапа развития проекта, однако в будущем потребуется введение новых мощностей.
Обязательными условиями введения новых инфраструктурных мощностей должны быть следующие:
- максимизация производства электрической и тепловой энергии на основе возобновляемых источников и минимизация вредного антропогенного воздействия на окружающую среду;
- максимизация водоснабжения промышленных и сельскохозяйственных предприятий по принципу замкнутой системы;
- минимизация светового, шумового и пространственного загрязнения окружающей среды при строительстве самих производственных объектов и распределительных сетей от них;
- максимизация переработки промышленных и бытовых отходов.
Направление 6. Развитие сектора высокотехнологичных, наукоемких и креативных услуг
Алматы является центром финансовых, деловых и профессиональных услуг, культуры, искусства и спорта, центром сосредоточения знаний и инноваций, центром высокотехнологичной и качественной медицины. Накопленный в городе интеллектуальный капитал высоко оценивается работодателями и заказчиками других регионов страны. Алматы является поставщиком квалифицированных трудовых ресурсов для всех регионов, в частности, большим спросом пользуются специалисты широкого спектра специальностей. Город стал центром производства интеллектуальных ресурсов, чему способствует наличие большого количества крупных университетов, научно-исследовательских институтов, креативных компаний, концентрирующих и воспроизводящих интеллектуальный капитал. Целый ряд частных компаний на своей базе готовит специалистов высокой квалификации и занимается разработками.
В виду того, что регион на сегодняшний день накопил достаточно серьезный интеллектуальный капитал, это может стать одним из его главных конкурентных преимуществ в долгосрочной перспективе. При этом очень важно поддерживать непрерывный процесс воспроизводства интеллектуального капитала, поскольку одним из его свойств является устаревание и потеря актуальности. Для этого необходимо сформировать институциональную среду, способствующую интенсивному воспроизводству интеллектуального капитала, а также его коммерциализации.
Экономика города Алатау должна базироваться на отраслях постиндустриального сектора, таких как креативная индустрия, профессиональные, управленческие, финансовые, образовательные, медицинские, транспортные услуги, IT и телекоммуникации, высокотехнологичное и экологически чистое производство. Соответственно, благодаря значительным темпам роста населения, особенно, постоянному притоку трудовых ресурсов из других регионов страны, вышеперечисленные сферы будут активно развиваться, и город может стать лидером в масштабах не только Центральной Азии, но и всего континента в целом.
Направление 7. Развитие туристской отрасли
Благоприятные природно-климатические, а также институциональные условия позволяют активно развивать в регионе туристскую деятельность. Город Алматы привлекает большое количество туристов, поскольку является крупным культурным и деловым центром страны, а также вокруг него сосредоточено множество туристских объектов рекреационного характера.
В рамках развития города Алатау планируется реализация туристского потенциала региона за счет строительства новых развлекательных и рекреационно-оздоровительных объектов, казино, современной туристской инфраструктуры. Основными местами притяжения туристов в город Алатау выступят деловые зоны района GATE и развлекательные и рекреационно-оздоровительные объекты районов GOLDEN и GREEN.

2050 жылға қарай Golden ауданының болжамды халық саны 675 мың адамға, ал құрылатын жұмыс орындарының саны 337 мың адамға жетеді.
GROWING
Growing ауданы тек Алатау қаласының ғана емес, бүкіл өңірдің өнеркәсіптік және логистикалық орталығына айналады. Мұнда тамақ өнеркәсібі, химия өнеркәсібі, металлургия, машина жасау, жеңіл өнеркәсіп, сондай-ақ құрылыс индустриясының инновациялық кәсіпорындары орналасатын болады. Осы кәсіпорындарды кадрлық қамтамасыз ету үшін мамандандырылған орта және жоғары оқу орындары ашылады.
Аудан аумағында жылына 40 млн. жолаушыға дейін қабылдайтын максималды қуатқа ие еліміздегі ең ірі халықаралық әуежай, сондай-ақ мультимодальды жүктерді өңдеуге арналған құрғақ порт салу жоспарлануда.
Жалпы, Growing ауданында шамамен 650 мың адам тұрады, ал жұмыспен қамтылған халық саны шамамен 307 мың адамды құрайды.
GREEN
Green ауданында 320 мыңға жуық адам мекендейтін болады және келешекте ол рекреациялық-ойын-сауық және спорттық сипаттағы қызметтердің кең спектрін ұсына отырып, туристік кластердің бір бөлігі болуға тиіс. Ол үшін бірқатар ауқымды жобаларды іске асыру жоспарлануда, соның арқасында аудан тек жергілікті тұрғындар үшін ғана емес, сонымен қатар елдің түкпір-түкпірінен келген, сондай-ақ шетелдік туристер үшін де жиын нүктесіне айналады. Мұндай жобаларға, ең алдымен, ойын бизнесінің ірі объектілері – халықаралық деңгейдегі казино, заманауи аттракциондары бар тақырыптық ойын-сауық саябақтары, Формула-1 жарыс жолы, бірегей курорттық-қонақ үй кешендері жатады.
Көлікпен 5 сағаттық жол жүріп жететін жерлерде шамамен 2 млрд. адам тұратындығын ескерсек, демалу және ойын-сауық үшін бірегей мүмкіндіктер ұсынатын осындай туристік орталық сөзсіз үлкен танымалдылыққа ие болады.
Осылайша, әр ауданның даму әлеуеті мен мамандануын ескере отырып, Алатау қаласын дамытудың төменде сипатталған басым бағыттарын бөліп көрсетуге болады.
1-бағыт. "Металлургия - металл өңдеу - машина жасау" триадасы шеңберінде қосылған құн тізбегін дамыту
Алатау қаласының жобасын іске асыру шеңберінде машина және аспап жасау шеңберінде бірқатар өндірістер құру, мамандандырылған жабдықтар өндіру көзделіп отыр. Жаңа урбанизацияланған аймақ шеңберінде іске асыруға ұсынылатын жаңа өндірістік бағыттардың қатарына жүк көліктерін, олар үшін арнайы техника мен бөлшектерді өндіру, өнеркәсіп қажеттіліктері үшін жабдықтар мен аспаптар өндірісі (дрондар өндірісі, шағын құрылыс жабдықтарын өндіру, электр құралдарын өндіру, аспаптар өндірісі (есепке алу, мониторинг, дәнекерлеу аппараттары), автоматтандырылған жүйелер өндірісі, тамшылатып суару жүйелерін өндіру, мұнай-газ кешеніне арналған жабдықтар өндірісі, электр қозғалтқыштар, генераторлар өндірісі, тоңазытқыш қондырғылар өндірісі, трансформаторлар мен электр жабдықтары өндірісі), кең тұтынуға арналған жабдықтар мен аспаптар өндірісі (имплант, протездер өндірісі, шприцтер, катетерлер өндірісі, климаттық жүйелер өндірісі, аккумуляторлар мен батареялар өндірісі) жатады.
Машина жасау және аспап жасау жобаларының осындай кең спектрін іске қосу машина жасаудың ресурстық базасын, ең алдымен, металлургия мен металл құю және металл өңдеуде бірқатар жобаларды құру арқылы төменгі қайта бөлу өнімдерін өндіруді едәуір кеңейтуді талап етеді, атап айтқанда:
- индукциялық пештерде металдарды шағын сериямен құю (легирленген болат соғу) және осы негізде металл конструкцияларын өндіру, болат дайындамаларын өндіру (қара металл сынықтарын қайта өңдеу), пышақтар мен тілме жүздер өндіру, жоғары қысымды ыдыстар өндіру;
- алтын, мыс және басқа да түсті және бағалы металдарды қайта өңдеу және осы негізде алюминий фольга өндірісі, кабель өндірісі, зергерлік бұйымдар өндірісі және т. б.
2-бағыт. Химия және фармацевтика өнеркәсібі
Бұл салалар тек жоғары технологиялық ғана емес, басқа салалардың да даму деңгейін және халықтың әл-ауқатын анықтайды. Бұл жағдайда химия өнеркәсібі экономиканың барлық салалары үшін жаңа құрылымдық материалдар жасайды, ал фармацевтика өнеркәсібі халықтың жоғары өмір сүру сапасын және ауыл шаруашылығының жоғары өнімділігін қамтамасыз етеді. Бұл салалар ең дамыған ұлттық экономикалар – Жапония, ЕО, АҚШ, Израиль, Оңтүстік Корея және басқалары жұмыс істейтін алтыншы технологиялық құрылымға тікелей қатысты.
Сонымен қатар, бұл барлық өнеркәсіп салалары арасындағы салалар (қолданылатын технологиялардың тиісті деңгейімен, әрине) нақты оң сыртқы әсерге ие: олардың жасыл экономиканы дамыту жағдайындағы қызметі таусылатын табиғи ресурстардың көбеюіне емес, қайталама шикізатты өңдеуге бағытталған.
3-бағыт. Өңірдегі қарқынды агроөнеркәсіптік кешенді дамыту.
Жаңа сападағы АӨК дамытудың негізі ауыл шаруашылығында өндірістің жаңа технологиялары мен тәсілдерін қолдану, сондай-ақ қолда бар ауыл шаруашылығы шикізатын қайта өңдеу дәрежесін арттыру және ішкі нарықта тұтынуға ғана емес, көршілес елдер халқының қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін экспорттауға жарамды, жоғары сапалы өнім өндіру болуға тиіс.
Қарқынды ауыл шаруашылығы дамудың ерекше табиғи жағдайларын талап етеді, біздің елімізде, Қазақстанның оңтүстігінде оны дамыту үшін ең жақсы жағдайлар қалыптасқан. Демек, дәл осы жерде тамақ өнеркәсібін дамыту үшін ресурстық база құруға болады.
Алатау қаласының жобасы шеңберінде іске асыруға ұсынылатын жаңа өндірістік бағыттардың қатарына мыналар жатады:
жаңа урбанизацияланған аймақтар халқының қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін азық түлік өндірісі;
- кең мақсаттағы тауарлар өндірісі (бидайды терең өңдеу өнімдері, желатин, тағамдық қоспалар өндірісі, модификацияланған крахмал өндірісі, теріні қайта өңдеу);
- қарқынды ауыл шаруашылығы кәсіпорындарын құру;
- ауыл шаруашылығына арналған өнім өндіру (тұқым, жем, арнайы қоспалар өндіру, қалдықтарды өңдеу және биоотын өндіру);
- АӨК-тің заманауи инфрақұрылымын қалыптастыру (көкөніс қоймалары, жеміс қоймалары, мамандандырылған логистикалық орталықтар және өндірістік аумақтар).
4-бағыт. Тұрғын үй, азаматтық және өнеркәсіптік құрылысқа арналған материалдар өндірісін дамыту
Алатау қаласының жобасын іске асыру үшін жаңа және дәстүрлі құрылымдық материалдардың едәуір мөлшері қажет болады, демек, бұл сала жаңа урбандалған аймақтың қалыпты жұмыс істеуін қамтамасыз ететін басым салалардың бірі болып табылады.
Бұл ірілендірілген сала бірнеше салалардың тауарлық позицияларын қамтиды және бұл сала белсенді құрылыс салуды және аумақтарды дамытуды қамтитын болашақ қалаға және оған іргелес ауылдық аудандарға бағдарланған болып келеді
5-бағыт. Инфрақұрылымдық салаларды дамыту
Өнеркәсіптің инфрақұрылымдық салаларына дәстүрлі түрде "Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және кондиционерленген ауамен қамтамасыз ету" және "Сумен жабдықтау; қалдықтарды жинау, өңдеу және жою, ластануды жою қызметі" салалары жатады. Олардың озыңқы дамуы бүкіл жобаны іске асыру үшін өте маңызды, өйткені электрмен, жылумен және сумен жабдықтаудың жеткілікті деңгейі болмаса, тұрмыстық және өнеркәсіптік қалдықтарды әкету мен қайта өңдеуді ұйымдастыру болмаса, Алатау қаласының жобасын іске асыру мүмкін емес. Электр және жылу энергиясын, су мен газ өндірісінің қазіргі деңгейі жобаны дамытудың бастапқы кезеңі үшін жеткілікті, алайда болашақта жаңа қуаттарды енгізу қажет болады.
Жаңа инфрақұрылымдық қуаттарды енгізудің міндетті шарттары мыналар болуға тиіс:
- жаңартылатын көздер негізінде электр және жылу энергиясын өндіруді барынша арттыру және қоршаған ортаға зиянды антропогендік әсерді барынша азайту;
- тұйық жүйе қағидаты бойынша өнеркәсіптік және ауыл шаруашылығы кәсіпорындарын сумен жабдықтауды барынша ұлғайту;
- өндірістік объектілер мен олардан тарату желілерін салу кезінде қоршаған ортаның жарық, шу және кеңістіктік ластануын азайту;
- өнеркәсіптік және тұрмыстық қалдықтарды өңдеуді барынша арттыру.
6-бағыт. Жоғары технологиялық, ғылымды қажетсінетін және креативті қызметтер секторын дамыту
Алматы - қаржы, іскерлік және кәсіби қызметтер, мәдениет, өнер және спорт орталығы, білім мен инновацияларды шоғырландыру орталығы, жоғары технологиялық және сапалы медицина орталығы. Қалада жинақталған зияткерлік капиталды еліміздің басқа өңірлерінің жұмыс берушілері мен тапсырыс берушілері жоғары бағалайды. Алматы барлық өңірлер үшін білікті еңбек ресурстарын жеткізуші болып табылады, атап айтқанда, кең спектрлі мамандықтардың мамандары үлкен сұранысқа ие. Қала зияткерлік ресурстарды өндірудің орталығына айналды, оған көптеген ірі университеттердің, ғылыми-зерттеу институттарының, зияткерлік капиталды шоғырландыратын және көбейтетін креативті компаниялардың болуы ықпал етеді. Бірқатар жеке компаниялар өз базасында жоғары білікті мамандар дайындайды және әзірлемелермен айналысады.
Өңір бүгінгі күні айтарлықтай елеулі зияткерлік капиталды жинақтағанын ескерсек, бұл оның ұзақ мерзімді перспективадағы басты бәсекелестік артықшылықтарының бірі болуы мүмкін. Сонымен қатар, зияткерлік капиталды өндірудің үздіксіз процесін сақтау өте маңызды, өйткені оған тән сипаттардың бірі - ескіру және өзектілігін жоғалту. Ол үшін зияткерлік капиталды қарқынды өндіруге, сондай-ақ оны коммерцияландыруға ықпал ететін институционалдық ортаны қалыптастыру қажет.
Алатау қаласының экономикасы креативті индустрия, кәсіби, басқарушылық, қаржылық, білім беру, медициналық, көлік қызметтері, IT және телекоммуникация, жоғары технологиялық және экологиялық таза өндіріс сияқты постиндустриалды сектор салаларына негізделуге тиіс. Тиісінше, халықтың айтарлықтай өсу қарқынының, әсіресе еліміздің басқа өңірлерінен еңбек ресурстарының тұрақты ағынының арқасында жоғарыда аталған салалар белсенді дамитын болады және қала тек Орталық Азия ғана емес, жалпы континент ауқымында көшбасшы бола алады.
7-бағыт. Туристік саланы дамыту
Қолайлы табиғи-климаттық, сондай-ақ институционалдық жағдайлар өңірде туристік қызметті белсенді дамытуға мүмкіндік береді. Алматы қаласы көп турист тартады, өйткені ол елдің ірі мәдени және іскерлік орталығы, сондай-ақ оның айналасында рекреациялық сипаттағы көптеген туристік нысандар шоғырланған.
Алатау қаласын дамыту шеңберінде жаңа ойын-сауық және рекреациялық-сауықтыру объектілерін, казиноларды, заманауи туристік инфрақұрылым салу есебінен өңірдің туристік әлеуетін іске асыру жоспарлануда. Алатау қаласына туристерді тартудың негізгі орындары GATE ауданының іскерлік аймақтары және GOLDEN және GREEN аудандарының ойын-сауық және рекреациялық-сауықтыру объектілері болады.

Согласно расчетам, при средней загруженности объектов к 2050 году район GATE будет привлекать до 306 тыс. туристов в год, район GOLDEN – до 98 тыс., и район GREEN – до 3,5 млн. человек.
Параграф 2. Демография и занятость населения
Прогнозы численности населения города Алатау выполнены согласно международному стандарту ООН и предполагают, что в ближайшем будущем экономическая и социально-политическая ситуации в стране будет стабильной.
Для прогноза среднегодовой численности населения города, исходя из целей прогнозирования, был выбран функциональный демографический прогноз.
Миграционные процессы в Алматинской области сильно дифференцированы по ее районам. Общая черта для всех административно-территориальных образований – они теряют население в результате миграции.
Предполагается, что развитие Алматинской агломерации выступит фактором контр-магнита и оттока населения от города Алматы в города Алатау. Последний станет притягательным как для инвесторов, так и для мигрантов из других частей области и республики. В перспективе города Алатау должен стать полюсом экономического и демографического роста.
Население города будет расти как за счет положительного миграционного сальдо так и за счет естественного прироста, пик которого будет приходиться на первые годы прогноза. В настоящее время основным заселенным районом является GROWING – 60% от текущего населения. По проекту основными развитыми районами будут являться GOLDEN и GROWING. На эти два района планируется порядка 70% всех жителей города Алатау.
Таким образом, численность населения по проектным этапам составит:
- исходный год – 52,46 тыс. человек;
- первая очередь – 247,0 тыс. человек;
- промежуточный этап – 960,0 тыс. человек;
- расчетный срок – 1 870,0 тыс. человек.
В 2022 году численность рабочей силы составляла 26,9 тыс.чел., что составляла 55,9% к общей численности населения. Прогнозом закладывается рост рабочей силы в среднем на 1%. Ее доля на прогнозируемом периоде будет составлять 55-57% к общей численности населения.
Параграф 3. Жилищно-гражданское строительство
Жилищно-гражданское строительство – один из основных факторов определяющий экономический рост региона.
По состоянию на 01.01.2023 года жилищный фонд населенных пунктов, составил 902,1 тыс. м² общей площади. Существующий жилищный фонд представлен преимущественно индивидуальными жилыми домами, на долю которых приходится 87,1%. Средняя обеспеченность общей площадью жилья на одного человека составляет 17,2 м² на человека.
Генеральным планом предлагается поэтапное увеличение обеспеченностью общей площадью жилья на одного человека с доведением его до 30,0 м² на человека.
Согласно генеральному плану, жилищный фонд города составит:

Есептеулерге сәйкес, объектілердің орташа жүктемелілігінде 2050 жылға қарай GATE ауданы жылына 306 мыңға дейін, GOLDEN ауданы – 98 мыңға дейін және GREEN ауданы – 3,5 млн. адамға дейін туристер тартатын болады.
2-параграф. Демография және халықтың жұмыспен қамтылуы
Алатау қаласының халқы санының болжамдары БҰҰ-ның халықаралық стандартына сәйкес жасалынды және жақын арада елдегі экономикалық және әлеуметтік-саяси жағдай тұрақты болады деп болжайды.
Болжау мақсаттарына сүйене отырып, қала тұрғындарының орташа жылдық санын болжау үшін функционалды демографиялық болжам таңдалды.
Алматы облысындағы көші-қон процестері оның аудандары бойынша қатты сараланған. Барлық әкімшілік-аумақтық құрылымдарға ортақ сипат - көші-қон нәтижесінде халық саны азаяды.
Алматы агломерациясын дамыту контр-магнит факторы болып танылуы және халықтың Алматы қаласынан Алатау қаласына кетуіне түрткі болатыны болжанады. Соңғысы инвесторлар үшін де, облыстың және республиканың басқа бөліктерінен келген мигранттар үшін де тартымды болады. Болашақта Алатау қаласы экономикалық және демографиялық өсудің полюсі болуы керек.
Алатау қаласының халқы табиғи өсу арқылы да, болжамның алғашқы жылдарында ең жоғары шегіне жететін көші-қон сальдосы арқылы да өседі. Қазіргі уақытта GATE негізгі қоныстану ауданы болып келеді - қазіргі халықтың 60% сонда. Жоба бойынша GOLDEN және GROWING негізгі дамыған аудандар болады. Бұл екі ауданға Алатау тұрғындарының шамамен 70% жоспарланған.
Осылайша, жобалық кезеңдер бойынша халық саны:
- бастапқы жылы - 52,46 мың адам;
- бірінші кезек - 247,0 мың адам;
- аралық кезең - 960,0 мың адам;
- есептік мерзім - 1 870,0 мың адам.
2022 жылы жұмыс күшінің саны 26.9 мың адам болды, бұл халықтың жалпы санының 55,9% құрады. Болжам бойынша жұмыс күшінің орта есеппен 1%-ке өсуі белгіленеді. Оның болжамды кезеңдегі үлесі халықтың жалпы санына шаққанда 55-57% құрайтын болады.
3-параграф. Тұрғын үй-азаматтық құрылыс
Тұрғын үй-азаматтық құрылыс - өңірдің экономикалық өсуін айқындайтын негізгі факторлардың бірі.
2023 жылғы 01 қаңтардағы жай-күй бойынша елді мекендердің тұрғын үй қорының жалпы ауданы 902,1 мың м2 құрады. Қолданыстағы тұрғын үй қоры негізінен 87,1% құрайтын жеке тұрғын үйлерден тұрады. Бір адамға шаққандағы тұрғын үйдің жалпы ауданымен орташа қамтамасыз етілуі бір адамға 17,2 м2 құрайды.
Бас жоспарда бір адамға шаққандағы тұрғын үйдің жалпы ауданымен қамтамасыз етілуді бір адамға 30,0 м2 дейін жеткізе отырып, кезең-кезеңмен ұлғайту ұсынылады.
Бас жоспарға сәйкес қаланың тұрғын үй қоры:

- 2030 год – 6 183,8 тыс. м²;
- 2040 год – 26 370,9 тыс. м²;
- 2050 год – 55 800,0 тыс. м².
Параграф 4. Сфера обслуживания
Социальная сфера обслуживания на территории проектирования развита недостаточно.
Развитие социальной инфраструктуры города позволит улучшить условия жизнедеятельности населения, увеличить коммерческую эффективность, инвестиционную привлекательность территории, пополнить бюджет города и поднять уровень жизни населения на более высокую ступень.
Параграф 5. Образование и здравоохранение
В городе в период первой очереди планируется построить дошкольных учреждений общей вместимостью 11908 мест. В этой связи, проектом принято размещение:
- GATE District – 7 объектов по 280 мест каждый;
- GOLDEN District – 3 объектов по 280 мест каждый;
- GROWING District – 7 объектов по 280 мест каждый;
- GREEN District - 4 объектов по 280 мест каждый, остальные 6 028 мест разместятся во встроенно-пристроенных помещениях многоквартирных жилых комплексах.
На за период 2031-2040 год, проектом предусмотрено разместить 28,06 тыс. мест в:
- GATE District – 4 объекта по 280 мест каждый;
- GOLDEN District – 26 объектов по 280 мест каждый;
- GROWING District – 7 объектов по 280 мест каждый;
- GREEN District - 20 объектов по 280 мест каждый, остальные 14,06 тыс. мест разместятся во встроенно-пристроенных помещениях многоквартирных жилых комплексах.
К концу расчетного периода проектом необходимо дополнительно предусмотреть 78,3 тыс. мест в дошкольных учреждениях. Для этого генпланом определено дополнительно 141 участок детских дошкольных учреждений на 39,5 тыс. мест, остальные детские дошкольные учреждения на 38,8 тыс. мест, будут размещены во встроенно-пристроенных помещениях жилых комплексов.
Для обеспечения детей школьного возраста средним образованием необходимо дополнительно на весь расчетный период генерального плана построить школ на 293,0 тыс. обучающихся.
На первую очередь по данным местных исполнительных органов на территории существующих сельских населенных пунктов строительство 3-х объектов среднего образования на 2,1 тыс. мест.
Дополнительно на новых территориях до 2030 года проектом предусмотрено строительство:
- GATE District – 4 школы по 2000 обучающихся каждая;
- GOLDEN District – 2 школы на 2000 обучающихся;
- GROWING District – 2 школы на 2000 обучающихся каждая;
- GREEN District - 3 школы по 2000 обучающихся каждая.
За период 2031-2040 годы:
- GATE District – 10 школ на 20,0 тыс. обучающихся;
- GOLDEN District – 30 школ на 60,0 тыс. обучающихся;
- GROWING District – 10 школ на 20,0 тыс. обучающихся;

- 2030 жылы – 6 183,8 мың м²;
- 2040 жылы – 26 370,9 мың м²;
- 2050 жылы – 55 800,0 мың м² құрайды.
4-параграф. Қызмет көрсету саласы
Жобалау аумағында қызмет көрсетудің әлеуметтік саласы жеткіліксіз дамыған.
Қаланың әлеуметтік инфрақұрылымын дамыту халықтың өмір сүру жағдайын жақсартуға, аумақтың коммерциялық тиімділігін, инвестициялық тартымдылығын арттыруға, қала бюджетін толықтыруға және халықтың өмір сүру деңгейін неғұрлым жоғары сатыға көтеруге мүмкіндік береді.
5-параграф. Білім беру және денсаулық сақтау
Қалада бірінші кезек кезеңінде жалпы сыйымдылығы 11908 орындық мектепке дейінгі мекемелер салу жоспарлануда. Осыған байланысты жоба бойынша:
-GATE District-те - әрқайсысы 280 орындық 7 объект;
-GOLDEN District-те - әрқайсысы 280 орындық 3 объект;
-GROWING District-те - әрқайсысы 280 орындық 7 объект;
-GREEN District-те - әрқайсысы 280 орындық 4 объект орналастыру қабылданды, қалған 6 028 орын көппәтерлі тұрғын үй кешендерінің кіріктірілген-жапсарлас орынжайларында орналасады.
2031-2040 жылдар кезеңінде жобада 28,06 мың орынды орналастыру көзделген:
-GATE District - әрқайсысы 280 орындық 4 объект;
-GOLDEN District - әрқайсысы 280 орындық 26 объект;
-GROWING District - әрқайсысы 280 орындық 7 объект;
-GREEN District - әрқайсысы 280 орындық 20 объект орналастыру қабылданды, қалған 14,06 мың орын көппәтерлі тұрғын үй кешендерінің кіріктірілген-жапсарлас орынжайларында орналасады.
Есептік кезеңнің соңына қарай жобада мектепке дейінгі мекемелерде қосымша 78,3 мың орын көзделуі қажет. Ол үшін бас жоспарда 39,5 мың орынға арналған мектепке дейінгі балалар мекемелерінің 141 учаскесі анықталды, қалған 38,8 мың орындық мектепке дейінгі балалар мекемелері тұрғын үй кешендерінің кіріктірілген-жапсарлас орынжайларында орналастырылады.
Мектеп жасындағы балаларды орта біліммен қамтамасыз ету үшін бас жоспардың барлық есептік кезеңіне қосымша 293,0 мың оқушыға арналған мектептер салу қажет.
Бірінші кезекте жергілікті атқарушы органдардың деректері бойынша қазіргі ауылдық елді мекендердің аумағында 2,1 мың орындық 3 орта білім беру объектісін салу көзделген.
Жобада 2030 жылға дейін қосымша жаңа аумақтарда:
-GATE District - әрқайсысы 2000 оқушыға арналған 4 мектеп;
-GOLDEN District - 2000 оқушыға арналған 2 мектеп;
-GROWING District - әрқайсысы 2000 оқушыға арналған 2 мектеп;
-GREEN District - әрқайсысы 2000 оқушыға арналған 3 мектеп.
2031-2040 жылдар кезеңінде:
-GATE District - 20,0 мың оқушыға арналған 10 мектеп;
-GOLDEN District - 60,0 мың оқушыға арналған 30 мектеп;
-GROWING District - 20,0 мың оқушыға арналған 10 мектеп;

- GREEN District - 14 школ по 28,0 тыс. обучающихся.
За период 2041-2050 годы:
- GATE District – 3 школы по 2000 обучающихся каждая;
- GOLDEN District – 26 школ по 2000 обучающихся каждая и 6 школ по 1500 обучающихся каждая;
- GROWING District – 40 школ по 2000 обучающихся каждая, 4 школы по 1500 обучающихся и 1 школа на 1600 обучающихся;
- GREEN District - 9 школ по 2000 обучающихся каждая и 1 школа на 1600 обучающихся.
На территории нового строительства на первую очередь планируется разместить 4 амбулаторно-поликлинических комплексов:
- GATE District – 1 объект на 500 посещений в смену;
- GOLDEN District – 1 объект на 500 посещений в смену;
- GROWING District – 1 объект на 500 посещений в смену;
- GREEN District - 1 объект на 500 посещений в смену.
За период 2031-2040 годы запланировано:
- GATE District – 5 объект на 500 посещений в смену каждый;
- GOLDEN District – 12 объектов на 500 посещений в смену каждый;
- GROWING District – 7 объектов на 500 посещений в смену каждый;
- GREEN District - 6 объектов на 500 посещений в смену каждый.
К расчетному году амбулаторно-поликлинические услуги населению будут оказывать 68 крупных объектов, мощностью 34,0 тыс. посещений в смену. Оставшуюся потребность в амбулаторном обслуживании планируется обеспечить за счет небольших медицинских объектов встроенных в коммерческие помещения первых этажей многоквартирных жилых комплексов и поликлинических отделений при стационарах.
Для оказания медицинской помощи при круглосуточном наблюдении планируется размещение многопрофильных стационаров.
На первую очередь проектом предлагается размещение 2 многопрофильные больницы на 500 коек каждая на территории GATE District и GOLDEN District.
За период 2031-2040 годы предлагается развитие сети стационаров на 4800 коек
На расчетный срок общая вместимость больниц составит 9350 коек.
В том числе, на проектируемой территории GOLDEN District, в рамках развития высококачественных медицинских услуг международного уровня, а также налаживания международного сотрудничества для обеспечения обмена знаниями и улучшения стандартов обслуживания будет размещен медицинский кластер, в состав которого войдут две многопрофильные больницы на 937 и 927 коек.
Для оказания экстренной медицинской помощи, проектом предусмотрено строительство 2-х станций скорой медицинской помощи и 4 подстанции, с общим количеством 187 автомобилей.
Глава 6. Основные положения принятых решений
Основной целью Генерального Плана города является создание комфортной среды жизнедеятельности со сбалансированным и взаимоувязанным развитием всех элементов планировочной структуры, рациональным функциональным развитием всех элементов планировочной структуры, рациональным функциональным зонированием, размещением селитебных промышленных, коммунально-складских и рекреационных зон.

-GREEN District - 28,0 мың оқушыға арналған 14 мектеп.
2041-2050 жылдар кезеңінде:
-GATE District - әрқайсысы 2000 оқушыға арналған 3 мектеп;
-GOLDEN District - әрқайсысы 2000 оқушыға арналған 26 мектеп және әрқайсысы 1500 оқушылық 6 мектеп;
-GROWING District - әрқайсысы 2000 оқушыға арналған 40 мектеп, 1500 оқушылық 4 мектеп және 1600 оқушыға арналған 1 мектеп;
-GREEN District - әрқайсысы 2000 оқушыға арналған 9 мектеп және 1600 оқушыға арналған 1 мектеп құрылысын салу көзделген.
Денсаулық сақтау. Жаңа құрылыс аумағында бірінші кезекте 4 амбулаториялық-емханалық кешен орналастыру жоспарлануда:
-GATE District - ауысымына 500 келушіге арналған 1 объект;
-GOLDEN District - ауысымына 500 келушіге арналған 1 объект;
-GROWING District - ауысымына 500 келуге арналған 1 объект;
-GREEN District - ауысымына 500 келуге арналған 1 объект.
2031-2040 жылдар кезеңінде:
-GATE District – әрқайсысы ауысымына 500 келушіге арналған 5 объект;
-GOLDEN District - әрқайсысы ауысымына 500 келушіге арналған 12 объект;
-GROWING District - әрқайсысы ауысымына 500 келушіге арналған 7 объект;
-GREEN District - әрқайсысы әрқайсысы ауысымына 500 келушіге арналған 6 объект жоспарланған.
Есептік жылға қарай халыққа 68 ірі объект амбулаториялық-емханалық қызметтер көрсетеді, олардың қуаттылығы бір ауысымда 34,0 мың адам қабылдауға жетеді. Амбулаториялық қызмет көрсетудің қалған қажеттілігін көппәтерлі тұрғын үй кешендерінің бірінші қабаттарындағы коммерциялық орынжайларға және стационарлар жанындағы емханалық бөлімшелерге кіріктіріле салынған шағын медициналық объектілер есебінен қамтамасыз ету жоспарлануда.
Тәулік бойы бақылау кезінде медициналық көмек көрсету үшін көпбейінді стационарлар орналастыру жоспарлануда.
Жобада бірінші кезекте GATE District және GOLDEN District аумағында әрқайсысы 500 төсек-орындық 2 көпбейінді аурухана орналастыру ұсынылады.
2031-2040 жылдар кезеңінде 4800 төсектік стационарлар желісін дамыту ұсынылады
Есептік мерзімдегі ауруханалардың жалпы сыйымдылығы 9350 кереует.
Оның ішінде, Golden District жобаланатын аумағында халықаралық деңгейдегі жоғары сапалы медициналық қызметтерді дамыту, сондай-ақ білім алмасуды қамтамасыз ету және қызмет көрсету стандарттарын жақсарту үшін халықаралық ынтымақтастықты жолға қою шеңберінде құрамына 937 және 927 төсектік екі көпбейінді аурухана кіретін медициналық кластер орналастырылады.
Шұғыл медициналық көмек көрсету үшін, жобада жалпы саны 187 автомобильден тұратын 2 жедел медициналық жәрдем станциясы мен 4 қосалқы станция салу көзделген.
6-тарау. Қабылданған шешімдердің негізгі ережелері
Қаланың бас жоспарының негізгі мақсаты жоспарлау құрылымының барлық элементтерінің теңгерімді және өзара байланысты дамуы, жоспарлау құрылымының барлық элементтерінің ұтымды функционалдық дамуы, ұтымды функционалдық аймақтарға бөлу, қоныстану өнеркәсіптік, коммуналдық-қойма және рекреациялық аймақтарды орналастыру негізінде жайлы тіршілік ортасын құру болып табылады.

Общая площадь города в проектных границах составит 88 000 га, в том числе застроенные территории – 39 674,4 га, незастроенные территории – 48 325,6 га.
Центральным ядром генерального плана города являются меридиональная автомагистраль А3 Алматы–Қонаев, проектируемая автомобильная дорога республиканского значения IА, проходящая с западной стороны городов Алатау и Қонаев, а также проектируемая магистральная улица общегородского значения непрерывного движения проходящая с восточной стороны города Алатау до GREEN District.
Территории вдоль въездных магистралей с линейной застройкой соединяют центральное ядро города с территориями Алматинской агломерации.
Урбанистический каркас города формируется ядром центра, транспортными магистралями, главными улицами, площадями, градостроительными узлами и примагистральными территориями.
Принцип высотности застройки формируется путем понижения этажности зданий и сооружений от центральной части города к периферийной части (границе) города.
Основным принципом генерального плана является решение о формировании транспортной инфраструктуры для доставки жителей города из жилых районов до мест работы (приложения труда). Вдоль основных городских магистралей предлагается строительство большого количество площадей под офисы, складские помещения и пр.
На территории GATE District планируется размещение Международного центра развития бизнеса, который предлагается к строительству в южной части проектируемого города, на границе с города Алматы. Этот проект дает возможность для размещения различных офисных помещений, включая бизнес-отели и объекты розничной торговли более чем на 3,7 млн м² общей площади зданий.
GOLDEN District воплощает идею создания нового ультрасовременного Международного центра образования, здравоохранения и спорта с кластерами академических зон на 40 тыс. студентов, медицинских учреждений на 2 тыс. коек, спортивного центра и ипподрома. Территория центра более 400 га.
До Международного центра можно легко добраться на проектном общественном транспорте ЛРТ из других районов и города Алматы.
Дополнительно на территории GOLDEN District предлагается размещение кластера агроперерабатывающей отрасли и логистический узел.
Новый интегрированный экспортно-ориентированный промышленный и логистический центр в GROWING District, располагается вдоль стратегической развязки на трассе Алматы-Капчагай и планируемой точки расширения железнодорожного пути Жетыген-Казыбек бек и соединяет город Алатау со специальной экономической зоной "Международный центр приграничного сотрудничества "Хоргос", расположенной в Китае, для установления дальнейшего транспортного сообщения с Центральной Азией и Европой.
Промышленное развитие является основным экономическим двигателем GROWING District, а создание комфортного для жизни промышленного района представляет собой основную цель. Промышленный кластер спроектирован с учетом взаимосвязанных пешеходных переходов ландшафтного дизайна, тротуаров и зеленых насаждений. Основными направлениями развития экономики города будут – пищевая, легкая, химическая и строительная промышленность, а также логистика. Участки, расположенные вблизи ЛРТ, должны содержать торговые помещения для развития потенциального агротуризма посредством интеграции городского сельского хозяйства вдоль зеленого коридора. Такая отличительная особенность будет привлекать внимание компаний и людей, желающих работать и жить в Growing District.

Жобалық шекаралардағы қаланың жалпы ауданы 88 000 га құрайды, оның ішінде құрылыс салынған аумақтар – 39 674,4 га, салынбаған аумақтар – 48 325,6 га.
Қаланың бас жоспарының орталық өзегі Алматы–Қонаев А3 меридионалды автомагистралі, Алатау және Қонаев қалаларының батыс жағынан өтетін ІА республикалық маңызы бар жобаланатын автомобиль жолы, сондай-ақ Алатау қаласының шығыс жағынан GREEN District-ке дейін өтетін үздіксіз қозғалыстың жалпықалалық маңызы бар жобаланатын магистральдық көшесі болып табылады.
Кірме магистральдар бойындағы аумақтар желілік құрылыспен қаланың орталық өзегін Алматы агломерациясының аумақтарымен байланыстырады.
Қаланың урбанистік қаңқасы орталықтың өзегі, көлік магистральдары, басты көшелер, алаңдар, қала құрылысы тораптары және магистраль маңы аумақтары арқылы қалыптасады.
Құрылыс биіктігінің принципі ғимараттар мен құрылыстардың қабаттылығын қаланың орталық бөлігінен қаланың шеткі бөлігіне (шекарасына) қарай аласарту арқылы қалыптасады.
Бас жоспардың негізгі қағидаты - азаматтарды тұрғын аудандардан жұмыс орындарына (еңбек күшін қолдану) жеткізу үшін көлік инфрақұрылымын қалыптастыру туралы шешім. Негізгі қалалық магистральдар бойында кеңселер, қоймалар және т. б. үшін көптеген алаңдар салу ұсынылады.
GATE District аумағында жобаланатын қаланың оңтүстік бөлігінде, Алматы қаласымен шекаралас тұста құрылысын салу ұсынылып отырған Халықаралық бизнесті дамыту орталығын орналастыру жоспарлануда. Бұл жоба ғимараттардың жалпы ауданы 3,7 млн м2-ден астам болатын бизнес-отельдер мен бөлшек сауда объектілерін қоса алғанда, әртүрлі кеңсе орынжайларын орналастыруға мүмкіндік береді.
GOLDEN District 40 мың студентке арналған академиялық аймақтар, 2 мың төсек-орынға арналған медициналық мекемелер, спорт орталығы мен ипподром кластерлерімен жаңа ультра заманауи Халықаралық білім беру, денсаулық сақтау және спорт орталығын құру идеясын қамтиды. Орталықтың аумағы 400 гектардан асады.
Халықаралық орталыққа басқа аудандардан және Алматы қаласынан ЖРК (ЛРТ) жобалық қоғамдық көлігімен оңай жетуге болады.
Сонымен қатар, GOLDEN District аумағында агроөңдеу саласының кластері мен логистикалық торапты орналастыру ұсынылады.
GROWING District -тегі жаңа интеграцияланған экспорттық бағдарланған өнеркәсіптік және логистикалық орталық Алматы-Қапшағай трассасындағы стратегиялық жолайрық және Жетіген-Қазыбек би теміржол жолын кеңейтудің жоспарланған нүктесі бойында орналасқан және Алатау қаласын Орталық Азиямен және Еуропамен одан әрі көлік қатынасын орнату үшін Қытайда орналасқан "Қорғас" шекара маңы ынтымақтастығы халықаралық орталығы" арнайы экономикалық аймағымен байланыстырады.
Өнеркәсіптік даму - GROWING District-тің негізгі экономикалық қозғалтқышы, ал өмір сүруге қолайлы өнеркәсіптік аймақ құру - басты мақсат. Өнеркәсіптік кластер ландшафтық дизайнның, жаяужолдар мен көгалды кеңістіктердің өзара байланысты жаяу жүргіншілер өткелдерін ескере отырып жасалған. Қала экономикасын дамытудың негізгі бағыттары – тамақ өнеркәсібі, жеңіл өнеркәсіп, химия және құрылыс өнеркәсібі, сондай-ақ логистика. ЖРК-ға жақын орналасқан учаскелерде көгалды дәліз бойында қалалық ауыл шаруашылығын шоғырландыру арқылы әлеуетті агротуризмді дамытуға арналаған сауда орынжайлары болуға тиіс. Мұндай айрықша ерекшелік Growing District-те жұмыс істегісі келетін және өмір сүргісі келетін компаниялар мен адамдардың назарын аударады.

Дополнительно, предполагается для формирования высококвалифицированной рабочей силы, разместить в GROWING District Профессионально-технический институт на 10-15 тыс. студентов.
GREEN District позиционируется как Международный центр отдыха и туризма и ориентирован как семейный интегрированный курорт с захватывающими развлечениями, отелями, торговыми центрами, океанариумом, всепогодным аквапарком, пристанью на берегу Капчагайского водохранилища.
Игорная деятельность должна стать одним из основных направлений деятельности Green District.
Общая площадь зданий интегрированного курортно-развлекательного центра 1 353,3 тыс. м2 расположится на территории 100 га.
В каждой из ключевых зон будут созданы жилые районы с соответствующими городскими центрами. Эти центры будут обслуживать объекты муниципального уровня, включая спортивные центры, городские парки, пожарные части, полицейские участки и автовокзалы. Каждая ключевая зона также будет включать в себя районные центры, предоставляющие офисные помещения, супермаркеты, торговые центры, театры и другие объекты районного уровня. В этих районах также будут находиться местные больницы и областные библиотеки. Каждая зона также будет разделена на несколько жилых районов, обслуживаемых небольшими квартальными центрами с объектами местного значения, включая центры для проведения общественных собраний, общественные парки и религиозные сооружения. Жилые районы будут состоять из 4-6 небольших микрорайонов, в каждом из которых будет проживать от 5 000 до 6 000 жителей. В шаговой доступности от этих районов будут находиться объекты первой необходимости, школы и районные парки. Районы включат в себя жилые кварталы, обслуживаемые местными районными центрами. В непосредственной близости будут расположены зеленые насаждения и детские сады.
Модель развития города представляет собой организацию кварталов, районов и участков с соответствующими объектами. Она позволяет планировать удобные и полноценные жилые районы с интегрированными объектами.
Модель также определяет принципы размещения жилых объектов, распределения дорожной инфраструктуры и общественного транспорта, а также зеленых насаждений.
Иерархия дорог будет обеспечивать качественную транспортную доступность:
Основные магистральные дороги будут проходить через каждые 4-5 км, обеспечивая доступ ко всем населенным пунктам.
Второстепенные дороги будут находиться на расстоянии от 800 м до 1,2 км, обеспечивая доступ к местным населенным пунктам и соответствующим объектам.

Сонымен қатар, жоғары білікті жұмыс күшін қалыптастыру үшін GROWING District-те 10-15 мың студентке арналған кәсіптік-техникалық институт орналастыру көзделіп отыр.
GREEN District Халықаралық демалыс және туризм орталығы ретінде орналасқан және қызықты ойын-сауық, отельдер, сауда орталықтары, океанариум, кез келген ауа райына сай жабдықталған аквапаркі, Қапшағай су қоймасының жағасында айлағы бар отбасылық шоғырланған курорт ретінде бағдарланған.
Ойын қызметі Green District қызметінің негізгі бағыттарының біріне айналуға тиіс.
Шоғырланған курорттық-ойын-сауық орталығы ғимараттарының жалпы ауданы 1 353,3 мың м2, 100 га аумақта орналасады.
Болжамды мерзімге қарай Алатау қаласындағы жұмыс орындарының саны шамамен 969,6 мыңға жетеді
Негізгі аймақтардың әрқайсысында тиісті қалалық орталықтары бар тұрғын аудандар құрылады. Бұл орталықтар спорт орталықтарын, қалалық саябақтарды, өрт сөндіру бөлімдерін, полиция учаскелерін және автовокзалдарды қоса алғанда, муниципалды деңгейдегі объектілерге қызмет көрсетеді. Әрбір негізгі аймаққа кеңсе бөлмелерін, супермаркеттерді, сауда орталықтарын, театрларды және басқа да аудандық деңгейдегі объектілерді қамтитын аудан орталықтары кіреді. Бұл аудандарда жергілікті ауруханалар мен облыстық кітапханалар да болады. Әр аймақ сонымен қатар жергілікті маңызы бар объектілер орналасқан шағын орамдық орталықтар, соның ішінде қоғамдық жиналыс өткізу орталықтары, қоғамдық саябақтар мен діни ғимараттар қызмет көрсететін бірнеше тұрғын аудандарға бөлінеді. Тұрғын аудандар 4-6 шағын аудандардан тұрады, олардың әрқайсысында 5000-нан 6000-ға дейін тұрғын өмір сүреді. Ең қажетті объектілер, мектептер мен аудандық саябақтар бұл аудандардан жаяу баратындай қашықтықта орналасады. Аудандарға жергілікті аудан орталықтары қызмет көрсететін тұрғын аудандар кіреді. Жақын жерде жасыл желектер мен балабақшалар орналасады.
Қаланы дамыту моделі тиісті объектілері бар орамдарды, аудандарды және учаскелерді ұйымдастыруды білдіреді. Бұл шоғырланған объектілері бар ыңғайлы және толыққанды тұрғын аудандарды жоспарлауға мүмкіндік береді.
Модель сонымен қатар тұрғын үйлерді орналастыру, жол инфрақұрылымы мен қоғамдық көлікті, сондай-ақ көгалды желектерді бөлу принциптерін анықтайды.
Жол иерархиясы сапалы көлік қолжетімділігін қамтамасыз етеді:
Негізгі магистральдық жолдар барлық елді мекендерге қолжетімділікті қамтамасыз ете отырып, әрбір 4-5 км сайын өтеді.
Екінші дәрежелі жолдар жергілікті елді мекендерге және тиісті объектілерге жеткізуді қамтамасыз ете отырып, 800 м-ден 1,2 км-ге дейінгі қашықтықта салынады.

Улицы районного значения будут располагаться на расстоянии от 400 м до 500 м, обеспечивая доступ к соседним кварталам и объектам.
Помимо этого, будут созданы местные подъездные дороги, и зеленые пересечения будут спроектированы для создания пешеходных зон.
Что касается типологии и распределения жилья, предлагается разнообразие в плотности заселения, чтобы обеспечить районы с разными уровнями доходов и широким выбором жилья.
Развитие интегрированного города Алатау формируется на основе создания оптимальной модели пространства города с учетом всех функций, необходимых для комфортного проживания, отдыха и работы любого горожанина, их взаимосвязей и рационального расположения, удобства использования, доступности.
Застройка, в основном высотная в центральной части и с убыванием к периферии, придает объемно-пространственному облику главной оси архитектурную значимость, привлекательность и неповторимость.
По фасадной части всех кварталов располагаются зеленые мини-площади общего назначения с озеленением, оформленными фонтанами, цветниками и объектами декоративно-монументального искусства, соединяющие внутриквартальные пространства, детские сады и школы. Нижние этажи зданий вдоль основных городских магистралей выделяются под объекты обслуживания населения (в том числе малый и средний бизнес).
При разработке генерального плана Алатау был применҰн лучший мировой опыт энергоэффективного городского планирования, ориентированного на создание комфортной, экологичной и высокотехнологичной среды проживания. Расположение зданий будет соответствовать принципам биоклиматического градостроительного планирования для максимально эффективного использования солнечного света и минимизации давления воздушных потоков. Распределение зеленых насаждений на уровне улиц и между зданиями предусмотрено таким образом, чтобы создать комфортный микроклимат.
Образуемая модель экологически устойчивого многофункционального района придаст дополнительный импульс для дальнейшего развития Алатау.
Отличительной особенностью объемно-пространственной модели города, помимо крупных значимых зданий и центров районов, является то, что большая часть территории отведена под массовое озеленение и водным объектам с большим зеркалом воды. Здесь планируется организовать размещение мест отдыха и массовых развлечений, таких как крытые и открытые объекты по зимним и летним видам спорта и т.д.
К западу от проектируемой автомобильной дороги республиканского значения IА технической категории направления, проходящая с западной стороны городов Алатау и Қонаев, на территории песков Мойынкум запроектирована лесопарковая зона для обеспечения защиты селитебной зоны от продвижения песчаных масс.

Аудандық маңызы бар көшелер көршілес орамдар мен объектілерді қамти отырып, 400 м-ден 500 м-ге дейінгі қашықтықта орналасады.
Бұдан басқа, жергілікті кіреберіс жолдар құрылып, көгалды қиылыстар жаяу жүргіншілер аймақтарын құру үшін жобаланады.
Тұрғын үйдің типологиясы мен таралуына қатысты аудандарды әр түрлі табыс деңгейімен және кең таңдаулы тұрғын үймен қамтамасыз ету үшін халық тығыздығының әртүрлілігі ұсынылады.
Алатаудың шоғырланған қаласын дамыту кез келген қала тұрғынының жайлы тұруы, демалысы және жұмысы, олардың өзара байланысы мен ұтымды орналасуы, пайдалану ыңғайлылығы, қолжетімділігі үшін қажетті барлық функцияларды ескере отырып, қала кеңістігінің оңтайлы моделін құру негізінде қалыптастырылады.
Негізінен орталық бөлігінде биік және шетке қарай аласаратын құрылыс негізгі осьтің көлемдік-кеңістіктік көрінісіне сәулеттік маңыздылық, тартымдылық және бірегейлік береді.
Барлық орамдардың қасбеттік бөлігінде жасыл күрдонерлер орналасқан, олар көгалдандырылған, субұрқақтармен, гүлзарлармен және декоративті-монументалды өнер объектілерімен безендірілген, квартал ішіндегі кеңістікті, балабақшалар мен мектептерді байланыстыратын жалпы мақсаттағы шағын алаңдар болып табылады. Негізгі қалалық магистральдар бойындағы ғимараттардың төменгі қабаттары Халыққа қызмет көрсету объектілеріне (соның ішінде шағын және орта бизнеске) бөлінеді.
Алатаудың бас жоспарын әзірлеу кезінде жайлы, экологиялық және жоғары технологиялық өмір сүру ортасын құруға бағдарланған энергия тиімді қала жоспарлаудың үздік әлемдік тәжірибесі қолданылды. Ғимараттардың орналасуы күн сәулесін барынша тиімді пайдалану және ауа ағындарының қысымын азайту үшін биоклиматтық қала құрылысын жоспарлау принциптеріне сәйкес келеді. Көше деңгейінде және ғимараттар арасында жасыл желектерді бөлу қолайлы микроклимат жасау үшін қарастырылған.
Экологиялық тұрақты көпфункционалды ауданның қалыптасқан моделі Алатауды одан әрі дамыту үшін қосымша серпін береді.
Қаланың көлемдік-кеңістіктік моделінің айрықша ерекшелігі, ірі маңызды ғимараттар мен аудандардың орталықтарынан басқа, аумақтың көп бөлігі жаппай көгалдандыруға және үлкен су айдынды бар су объектілеріне арналған. Мұнда қысқы және жазғы спорт түрлері бойынша жабық және ашық нысандар және т. б. сияқты демалыс орындары мен жаппай ойын-сауық орындарын орналастыру жоспарланып отыр.
Алатау қалалары мен Қонаев қаласының батыс жағынан өтетін ІА техникалық санаттағы жобаланатын республикалық маңызы бар автомобиль жолының батысында Мойынқұм құмдарының аумағында қоныстану аймағын құм массаларының жылжуынан қорғауды қамтамасыз ету үшін орман-саябақ аймағы жобаланған.

Генеральным планом определены зоны преимущественного отчуждения и приобретения земель. Площадь города в проектных границах к концу расчетного срока составит 88 000 га, из них земли Талгарского района – 12 053 га, Илийского района – 64 985 га, земли городской администрации города Конаев – 10 962 га.
Глава 7. Организация системы озелененных пространств
Организация системы проектируемых зеленых устройств города Алатау обусловлена проектными решениями генерального плана, а также природно-климатическими условиями рассматриваемого района.
Ландшафтно-рекреационная организация территории города Алатау заключается в сбалансированном развитии всех озелененных частей городской среды, обеспечивающих благоприятные природные и экологические условия для жителей города.
Основной целью в разработке перспективной системы озелененных территорий города является предложение мер по оптимальной архитектурно-ландшафтной организации его территории.
Основными принципами формирования системы озелененных пространств города являются:
- равномерность распределения по территории города и их транспортная и пешеходная доступность;
- непрерывность;
- взаимосвязь городских и загородных лесопарковых озелененных территорий.
Предлагаемая проектом система озелененных территорий предполагает значительное увеличение площади озеленения за счет создания новых объектов ландшафтной архитектуры.
По функциональному назначению городская система озеленения делится на зеленые насаждения общего пользования, ограниченного пользования, специального назначения и т.д.
Проектируемая система озеленения – зеленые насаждения, многофункциональные парки, скверы, сады, озелененные пространства жилых и офисных комплексов, спортивных территорий, торгово-развлекательных, образовательных объектов, гостиничных комплексов и т.д. должна объединиться, с чрезвычайно важным в планировочном отношении элементом ландшафта соединяя озелененными пешеходными связями естественные реки малая Алматинка, Каскелен и др. Роль пешеходных связей играют озелененные улицы и широкие прогулочные бульвары, пешеходные аллеи.
В зависимости от гидрологических характеристик русел рек проектом предусмотрено соответствующее берегоукрепление русел рек, обеспечивающее их стабилизацию и беспрепятственный пропуск расчетных расходов вод.
Дополнительно по всей территории проектированного города предлагается развитие сети общественных пространств с включением в них игровых площадок и зон для активного отдыха, а также мест для спокойного отдыха.
Все эти элементы озеленения и благоустройства будут способствовать разнообразию отдыха жителей и гостей города, создавать комфортные условия для активного и спокойного отдыха, а также способствовать развитию туризма и привлечению новых посетителей.

Бас жоспарда жерді басым иеліктен шығару және сатып алу аймақтары айқындалған. Жобалық шекарадағы қала ауданы есептік мерзімнің соңына қарай 88 000 га, оның ішінде Талғар ауданының жері – 12 053 га, Іле ауданының жері – 64 985 га, Қонаев қаласының қалалық әкімшілігінің жері – 10 962 га құрайды.
7-тарау. Көгалдандырылған кеңістіктер жүйесін ұйымдастыру
Алатау қаласының жобаланатын жасыл құрылғылар жүйесін ұйымдастыру бас жоспардың жобалық шешімдеріне, сондай-ақ қаралып отырған ауданның табиғи-климаттық жағдайларына байланысты.
Алатау қаласының аумағын ландшафтық-рекреациялық ұйымдастыру қала тұрғындары үшін қолайлы табиғи және экологиялық жағдайларды қамтамасыз ететін қалалық ортаның барлық көгалдандырылған бөліктерін теңгерімді дамытудан тұрады.
Қаланың көгалдандырылған аумақтарының перспективалық жүйесін әзірлеудегі негізгі мақсат - оның аумағын оңтайлы сәулеттік-ландшафтық ұйымдастыру шараларын ұсыну.
Қаланың жасыл кеңістіктер жүйесін қалыптастырудың негізгі принциптері:
-қала аумағы бойынша бөлудің біркелкілігі және олардың көліктік және жаяу жүргіншілерге қолжетімділігі;
-үздіксіздік;
-қалалық және қала маңындағы орманды-саябақ көгалдандырылған аумақтардың өзара байланысы.
Жоба ұсынатын көгалдандыру жүйесі жаңа ландшафтық сәулет нысандарын құру арқылы көгалдандыру аумағын айтарлықтай ұлғайтуды қамтиды.
Функционалдық мақсаты бойынша қалалық көгалдандыру жүйесі жалпы пайдаланымдағы, шектеулі пайдаланудағы, арнайы мақсаттағы және т. б. жасыл екпелерге бөлінеді.
Жобаланатын көгалдандыру жүйесі - жасыл екпелер, көпфункционалды саябақтар, гүлбақтар, бақтар, тұрғын және кеңсе кешендерінің, спорт аумақтарының, сауда-ойын-сауық, білім беру объектілерінің, қонақ үй кешендерінің және т. б. көгалдандырылған кеңістіктері, Кіші Алматы, Қаскелең және т. б. табиғи өзендері көгалдандырылған жаяу жүргіншілер жолдарымен байланыстырыла отырып, ландшафтың жоспарлау жағынан аса маңызды элементімен біріктірілуі тиіс. Жаяу жүргіншілер байланысының рөлін көгалдандырылған көшелер мен серуендік кең желекжолдар, жаяу жүргіншілер аллеялары атқарады.
Өзен арналарының гидрологиялық сипаттамаларына байланысты жобада өзен арналарын тұрақтандыруды және судың есептік шығыстарын кедергісіз өткізуді қамтамасыз ететін тиісті жағалауды нығайту көзделген.
Сонымен қатар, жобаланған қаланың бүкіл аумағында қоғамдық кеңістіктер желісін дамыту ұсынылады, оған ойын алаңдары мен белсенді демалуға арналған аймақтар, сондай-ақ тыныш демалуға арналған орындар кіреді.
Көгалдандыру мен абаттандырудың осы элементтерінің барлығы қала тұрғындары мен қонақтарының демалысын әртараптандыруға, белсенді және тыныш демалу үшін қолайлы жағдайлар жасауға, сондай-ақ туризмді дамытуға және жаңа келушілерді тартуға ықпал ететін болады.

Глава 8. Транспортная инфраструктура
Параграф 1. Улично-дорожная сеть
Планировочное развитие каркасной магистральной улично-дорожной сети города Алатау запланировано по линейно-прямоугольной схеме и будет выполнено с учҰтом перспективного развития транспортных коридоров на территории Алматинской агломерации.
К основной каркасной сети относятся:
- 3 главных меридиональных коммуникации (север-юг);
- 6 главных широтных коммуникаций (запад-восток).
К главным меридиональным коммуникациям относятся:
- существующая автодорога А-3 со статусом городских магистральных дорог скоростного движения, проходящая по географическому центру города Алатау;
- проектируемая автомобильная дорога республиканского значения IА технической категории направления Алматы – Талдыкорган – Усть-Каменогорск, проходящая с западной стороны городов Алатау и Қонаев;
- проектируемая магистральная улица общегородского значения непрерывного движения, проходящая с восточной стороны города Алатау до Green District.
К главным широтным коммуникациям относятся:
- БАКАД со статусом автомобильной дороги республиканского и международного значения IА технической категории (в планировочной структуре Алматинской агломерации является 1-м полукольцом);
- автодорога А-19/АН-5 Алматы - Шелек – Хоргос со статусом автомобильной дороги международного значения IБ технической категории;
- две проектируемые магистральные улицы общегородского значения непрерывного движения, являющиеся участком агломерационной полукольцевой коммуникации республиканского значения - 3-е и 4-е полукольца;
- проектируемая магистральная улица общегородского значения непрерывного движения в Green District;
- проектируемая магистральная улица общегородского значения регулируемого движения в Green District, выходящая на автомобильную дорогу Р-18 Қонаев – Курты.ф
Основные меридиональные и широтные направления дополняются второстепенными со статусом магистральных улиц общегородского значения регулируемого движения, главных улиц сельских населҰнных пунктов и автомобильных дорог областного значения.
В структуре перспективной улично-дорожной сети представлен весь набор городских улиц и дорог, соподчинҰнных друг другу в соответствии с принятой классификацией:
- автодороги международного значения, БАКАД и А-19/АН-5 – 8,8 км в границах городской черты на 6 и 4 полосы для движения, соответственно,
- автодороги республиканского значения – 51,7 км на 2-6 полос;
- автодороги областного значения – 26,2 км на 2 полосы;
- автодороги местного значения – 56,6 км на 2 полосы;
- городские дороги скоростного движения (существующая автодорога А-3) – 48,3 км на 6 полос;

8-тарау. Көлік инфрақұрылымы
1-параграф. Көше-жол желісі
Алатау қаласының қаңқалы магистральдық көше-жол желісін жоспарлы дамыту желілік-тікбұрышты схема бойынша жоспарланған және Алматы агломерациясы аумағында көлік дәліздерінің перспективалық дамуын ескере отырып орындалатын болады.
Негізгі қаңқалық желіге мыналар жатады:
- 3 негізгі меридиандық коммуникация (солтүстік-оңтүстік);
- 6 негізгі ендік коммуникация (батыс-шығыс).
Негізгі меридиандық коммуникацияларға мыналар жатады:
-Алатау қаласының географиялық орталығы арқылы өтетін жүрдек қозғалысты қалалық магистральдық жол мәртебесі бар қолданыстағы А-3 автожолы;
-Алатау қаласы мен Қонаев қаласының батыс жағынан өтетін Алматы – Талдықорған - Өскемен бағытында жобаланатын республикалық маңызы бар ІА техникалық санатты автомобиль жолы;
-Алатау қаласының шығыс жағынан Green District-ке дейін жобаланып жатқан үздіксіз қозғалысты жалпы қалалық маңызы бар магистральдық көше.
Негізгі ендік коммуникацияларға мыналар жатады:
-республикалық және халықаралық маңызы бар ІА техникалық санатындағы автомобиль жолы мәртебесі бар ҮААЖ (Алматы агломерациясының жоспарлау құрылымында "1-інші жартылай шеңбер");
-халықаралық маңызы бар IБ техникалық санатындағы автомобиль жолы мәртебесімен А-19/АН - 5 Алматы – Шелек - Қорғас автожолы;
-республикалық маңызы бар агломерациялық жартылай шеңберлі коммуникация учаскесі болып табылатын үздіксіз қозғалыстың жалпықалалық маңызы бар жобаланатын екі магистральдық көшесі - 3-інші және 4-інші жартылай шеңбер;
-Green District-тегі жалпықалалық маңызы бар үздіксіз қозғалысты жобаланатын магистральдық көше;
-Р-18 Қонаев – Құрты автомобиль жолына шығатын Green District-тегі реттелетін қозғалысты жалпықалалық маңызы бар жобаланып жатқан магистральдық көше.
Негізгі меридиандық және ендік бағыттар реттелетін қозғалыстың жалпықалалық маңызы бар магистральдық көшелерінің, ауылдық елді мекендердің басты көшелерінің және облыстық маңызы бар автомобиль жолдарының мәртебесімен екінші кезектегі бағыттармен толықтырылады.
Келешектегі көше-жол желісінің құрылымында қабылданған жіктеуге сәйкес бір-біріне бағынатын қалалық көшелер мен жолдардың барлық жиынтығы былайша ұсынылған:
-халықаралық маңызы бар автожолдар, ҮАААЖ және А-19/АН – 5 - 8,8 км қала шекарасында тиісінше қозғалыс үшін 6 және 4 жолақтық,
-республикалық маңызы бар автожолдар -2-6 жолақтық 51,7 км,
-облыстық маңызы бар автожолдар - 2 жолақтық 26,2 км,
- жергілікті маңызы бар автожолдар - 2 жолақтық 56,6 км,
-қалалық жүрдек қозғалыс жолдары (қолданыстағы А-3 автожолы) – 6 жолақтық 48,3 км,

- магистральные улицы общегородского значения непрерывного движения – 58,8 км на 6 полос;
- магистральные улицы общегородского значения регулируемого движения – 284,0 км на 4-6 полос;
- магистральные улицы районного значения – 579,0 км на 2-4 полосы;
- основные улицы местного значения – 919,3 км на 2-4 полосы;
- главные улицы сельских населҰнных пунктов – 30,3 км на 2 полосы;
- иная уличная сеть местного значения.
Суммарная протяжҰнность улично-дорожной сети составит 2097 км. Плотность улично-дорожной сети на территориях нового освоения составляет 5,1 км/км2, в том числе, плотность магистральной сети - 2,9 км/км2.
Общее количество транспортных развязок в разных уровнях на скоростном контуре улично-дорожной сети города Алатау запланировано в количестве 78 единиц, в том числе, 14 – существующие, 34 – реализация на расчҰтный срок до 2050 года и 30 – с возможной реализацией после расчҰтного срока действия генерального плана города. Разноуровневые транспортные пересечения в границах проектирования будут реализованы:
- на БАКАД – 12 развязок (в том числе, 7 – существующие);
- на автодороге А-3 – 23 развязки (в том числе, 7 - существующие);
- на проектируемой автодороге республиканского значения IА технической категории – 16 развязок;
- на автодороге А-19/АН-5 Алматы - Шелек – Хоргос – 1 развязка,
- на магистральных улицах общегородского значения непрерывного движения – 25 развязок;
- в районе нового аэропорта – 1 развязка.
На первую очередь до 2030 года запланировано:
- строительство улично-дорожной сети общей протяжҰнностью 359,3 км, в том числе, улицы общегородского значения – 72,7 км, улицы районного значения – 152,4 км, основная сеть улиц местного значения – 134,2 км;
- строительство 7 транспортных развязок на скоростном контуре улично-дорожной сети.
В целях обеспечения безопасности дорожного движения заявлена принципиальная необходимость реализации внутригородского скоростного режима 70 – 50 – 30 (км/ч):
- на магистральных улицах общегородского значения непрерывного движения 70 км/ч;
- на магистральных улицах общегородского значения регулируемого движения и районного значения 50 км/ч;
- на улицах местного значения 30 км/ч.
Развитие велосипедной инфраструктуры запланировано:
- вдоль магистральных улиц города на связях мест проживания с местами работы, учҰбы, объектами посетительского притяжения, рекреационными зонами;
- вдоль внешних автодорожных входов в город на связях с ближайшим пригородом и городами Алматы и Қонаев;
- по рекреационным маршрутам, пролегающим на связях с зоной Капшагайского водохранилища, вдоль рек и иных городских рекреационных зонах.

-үздіксіз қозғалыстың жалпықалалық маңызы бар магистральдық көшелері - 6 жолақтық 58,8 км,
-реттелетін қозғалыстың жалпы қалалық маңызы бар магистральдық көшелері - 4-6 жолақтық 284,0 км,
-аудандық маңызы бар магистральдық көшелер - 2-4 жолақтық 579,0 км,
-жергілікті маңызы бар негізгі көшелер - 2-4 жолақтық 919,3 км,
-ауылдық елді мекендердің басты көшелері 2 жолақтық 30,3 км,
-жергілікті маңызы бар басқа көше желісі.
Көше-жол желісінің жалпы ұзындығы 2097 км. Жаңа игеру аумақтарындағы көше-жол желісінің тығыздығы 5,1 км/км2, оның ішінде магистральдық желінің тығыздығы - 2,9 км/км2.
Алатау қаласының көше-жол желісінің жүрдек тізбегіндегі әртүрлі деңгейдегі көлік жолайрықтарының жалпы саны 78 бірлік санында жоспарланған, оның ішінде 14 – қолданыстағы, 34 – 2050 жылға дейінгі есептік мерзімге және 30 – қаланың бас жоспарының есептік қолданылу мерзімінен кейін іске асырылуы мүмкін. Жобалау шекараларында мынадай көп деңгейлі көлік қиылыстары салынады:
-ҮААЖ – 12 жолайрық (оның ішінде 7-і қолданыста),
-А-3- автожолында 23 жолайрық (оның ішінде 7-і қолданыста),
-республикалық маңызы бар ІА техникалық санаттағы жобаланатын автожолда - 16 жолайрық,
-А-19/АН - 5 Алматы – Шелек – Қорғас автожолында – 1 жолайрық,
-жалпықалалық маңызы бар үздіксіз қозғалысты магистральдық көшелерде – 25 жолайрық,
-жаңа әуежай ауданында - 1 жолайрық.
Бірінші кезекте 2030 жылға дейін жоспарланған:
-жалпы ұзындығы 359,3 км көше – жол желісін салу, оның ішінде жалпы қалалық маңызы бар көшелер – 72,7 км, аудандық маңызы бар көшелер-152,4 км, жергілікті маңызы бар көшелердің негізгі желісі-134,2 км;
-көше-жол желісінің жылдамдық контурында 7 көлік жолайрығын салу.
Жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында 70 – 50 – 30 (км/сағ) қалаішілік жылдамдық режимін іске асырудың қағидатты қажеттілігі мәлімделді:
-жалпықалалық маңызы бар магистральдық көшелерде үздіксіз қозғалыс 70 км/сағ;
-жалпы қалалық маңызы бар реттелетін қозғалыс және аудандық маңызы бар магистральдық көшелерде сағатына 50 км;
-жергілікті маңызы бар көшелерде сағатына 30 км.
Велосипед инфрақұрылымын дамыту жоспарланған:
-қаланың магистральдық көшелерінің бойында мекен ету орындарының жұмыс, оқу орындарымен, келушілерді тартатын объектілермен, рекреациялық аймақтармен байланыстарында;
-жақын маңдағы қала маңы мен Алматы және Қонаев қалаларымен байланыста қалаға сыртқы автожол кіреберістерінің бойында;
-Қапшағай су қоймасы аймағымен, өзендер бойымен және өзге де қалалық рекреациялық аймақтармен байланыста жатқан рекреациялық маршруттар бойынша.

Доля передвижений с использованием средств индивидуальной мобильности запланирована на уровне не менее 5%. Общая протяжҰнность путей сообщения составит более 1,0 тыс. км.
Параграф 2. Общественный пассажирский транспорт
Перспективная сеть общественного пассажирского транспорта представлена линиями рельсовых и наземных видов.
К рельсовому транспорту, который возьмҰт на себя основное количество пассажирских передвижений, отнесены:
- региональные линии - железнодорожное сообщения дальнего следования, протяжҰнностью в городе 126,6 км. В Алатау будет построен крупный железнодорожный вокзал, который будет являться точкой отправления пассажиров в международном, междугороднем и пригородном сообщениях;
- агломерационные линии – скоростное железнодорожное сообщение на связях Алматы – Алатау – Қонаев, а также аэроэкспрессы в аэропорт "Алматы" и новый аэропорт "Алатау", общей протяжҰнностью в границах города 53,5 км. Среднее расстояние между станциями предусмотрено 6,3 км, скорость сообщения - в 60-70 км/ч. Ожидаемый пассажиропоток будет достигать на самом загруженном перегоне линии 65,0 тыс. пассажиров за сутки в каждую сторону, а суточный объҰм перевозок – около 150,0 тыс. пассажиров;
- городские линии – легкорельсовый транспорт (ЛРТ) на направлениях устойчивых пассажиропотоков, протяжҰнностью 76,2 км. В Алатау будут реализованы 3 линии ЛРТ с расстояниями между остановочными пунктами 0,8-1,5 км в зависимости от градостроительной ситуации. В зависимости от принятой формы организации ЛРТ, скорость сообщения на городских линиях может варьироваться от 25,0 до 40,0 км/ч. Ожидаемый пассажиропоток на самых загруженных перегонах линии оценивается в 55,0 тыс. пассажиров в сутки в одну сторону, ожидаемых объҰм перевозок – около 200,0 тыс. пассажиров в сутки по системе городских линий.
В развитие решений генерального плана города Алатау потребуется разработка технико-экономического обоснования на строительство линий рельсового транспорта.
Наземный ОПТ будет представлен линиями пневмоколҰсного транспорта, на которых задействуется подвижной состав в виде электробусов, автобусов с альтернативным топливом или троллейбусов с увеличенным автономным ходом. Общая протяжҰнность наземной системы ОПТ – 914 км. Скорость сообщения на маршрутах наземных видов ОПТ будет варьироваться от 18 до 25 км/ч в зависимости от формы организации наземных линий – это может быть выделенная полоса, организация БРТ или движение в общем потоке.
Вдоль береговой линии Капшагайского водохранилища и р. Или запланирована инфраструктура водного транспорта: станции речного трамвая для пассажирского обслуживания внутригородских и туристических маршрутов – 8 единиц, речные вокзалы для организации отстоя и обслуживания суден – 3 единицы, поисково- спасательные станции – 12 единиц.

Жеке ұтқырлық құралдарын пайдалана отырып, жүзеге асырылатын қозғалыстардың үлесі кемінде 5% деңгейінде жоспарланған. Қатынас жолдарының жалпы ұзындығы 1,0 мың км-ден асады.
2-параграф. Қоғамдық жолаушылар көлігі
Қоғамдық жолаушылар көлігінің келешек желісі рельсті және жерүсті көлік түрлерінің желілерін қамтиды.
Жолаушылар қозғалысының негізгі бөлігін өз мойнына алатын рельсті көлікке мыналар жатады:
-өңірлік желілер - қаладағы ұзындығы 126,6 км қалааралық теміржол қатынасы. Алатауда ірі теміржол вокзалы салынады, ол халықаралық, қалааралық және қала маңындағы қатынастарда жолаушыларды жөнелту нүктесі болып табылады;
-агломерациялық желілер - Алматы-Алатау-Қонаев байланыстарындағы жүрдек теміржол қатынасы, сондай-ақ "Алматы" әуежайына және "Алатау" жаңа әуежайына баратын аэроэкспресстер, қала шекараларында жалпы ұзындығы 53,5 км. Станциялар арасындағы орташа қашықтық 6,3 км, қатынас жылдамдығы - 60-70 км/сағ., күтілетін жолаушылар ағыны ең көп жүктемелі уақытта әр бағытта тәулігіне 65,0 мың жолаушы, ал тәуліктік тасымалдау көлемі шамамен 150,0 мың жолаушыға жетеді;
-қалалық желілер - тұрақты жолаушылар ағыны бағыттарындағы жеңіл рельсті көлік (ЖРК), ұзындығы 76,2 км. Алатауда қала құрылысы жағдайына байланысты аялдама пункттері арасындағы қашықтық 0,8-1,5 км болатын 3 ЖРК желісі салынады. ЖРК ұйымдастырудың қабылданған формасына байланысты қалалық желілердегі қатынас жылдамдығы сағатына 25,0-ден 40,0 км-ге дейін өзгеруі мүмкін. Желінің ең көп жүретін аралықтарында күтілетін жолаушылар ағыны тәулігіне бір бағытта 55,0 мың жолаушыға бағаланады, болжамды тасымалдау көлемі – қалалық желілер жүйесі бойынша тәулігіне 200,0 мың жолаушыға жуық.
Алатау қаласының бас жоспарының шешімдерін дамыту үшін рельсті көлік желілерін салуға техникалық-экономикалық негіздеме әзірлеу қажет болады.
Жерүсті ҚЖК пневматикалық доңғалақты көлік желілерімен арқылы қатынайды, оларға электр автобустары, баламалы отыны бар автобустар немесе автономды жүрісі ұлғайған троллейбустар түріндегі жылжымалы құрам жұмылдырылады. Жерүсті ҚЖК жүйесінің жалпы ұзындығы - 914 км. Жерүсті ҚЖК түрлерінің маршруттарындағы байланыс жылдамдығы жер үсті желілерін ұйымдастыру формасына байланысты 18-ден 25 км/сағ-қа дейін өзгереді - бұл арнайы жолақ, РК ұйымдастыру немесе жалпы ағындағы қозғалыс болуы мүмкін.
Қапшағай су қоймасының жағалау сызығы мен Іле өзенінің бойында су көлігінің инфрақұрылымы жоспарланған: қалаішілік және туристік маршруттарға жолаушыларға қызмет көрсетуге арналған өзен трамвай станциялары – 8 бірлік, кеменің тұруы мен қызмет көрсетуін ұйымдастыруға арналған өзен вокзалдары – 3 бірлік, іздестіру - құтқару станциялары – 12 бірлік.

Внутригородское (для городов Алатау и Қонаев) и туристическое пассажирское обслуживание водным транспортом будет осуществляться речным трамваем, курсирующим между запланированными 8 станциями. ПротяжҰнность маршрута в одну сторону составит 37,0 км.
На первую очередь до 2030 года и объектов ОПТ запланировано:
- реализация участка агломерационных линий от станции Алматы-1 до перспективной станции в районе пересечения БАКАД и автодороги А-3 протяжҰнностью 13,2 км (в границах города Алатау – 0,8 км);
- организация маршрутов наземного пневмоколҰсного транспорта в районах первоочередного строительства с обеспечением подвоза пассажиров к местам приложения труда, объектам внешнего транспорта и метрополитену г. Алматы, общей протяжҰнностью новых линий 220 км. Потребность в подвижном составе – 50 единиц большой и особо большой вместимости;
- реализация 5 станций речного трамвая, в том числе, 1 станция на территории города Алатау.
Параграф 3. Объекты внешнего транспорта
На западной границе города Алатау запланировано размещение к 2030 году нового международного аэропорта "Алатау" с перспективной пропускной способностью 15,0 млн. пассажиров год. Доступность нового аэропорта будет обеспечиваться всеми видами ОПТ, в том числе, аэроэкспрессами из городов Алматы и Қонаев.
Размещаемые в непосредственной близости аэропорт "Алатау" и новый железнодорожный вокзал "Алатау" образуют крупнейший в регионе транспортно-пересадочный узел внешнего транспорта.
Железнодорожный участок Жетыген – Казыбек Бек трансконтинентального транспортного коридора Западная Европа – Западный Китай, пересекающий территорию города Алатау, запланирован к реализации до 2030 года. Грузовая железнодорожная инфраструктура предполагает размещение крупной сортировочной станции на перегоне между новым аэропортом города Алатау и городом Қонаев.
После утверждения "Генерального плана города Алатау", необходима разработка и утверждение проекта "Комплексная транспортная схема города Алатау".
Глава 9. Инженерная инфраструктура
Параграф 1. Водоснабжение
Водоснабжение в границах проектирования города Алатау предусмотрено с использованием месторождений подземных вод (МПВ). Источниками водоснабжения выступают 2 крупных месторождения подземных вод: Покровское МВП, Талгарское МВП.
В рамках генерального плана принимается две системы водоснабжения: хозяйственно-питьевая и производственно-техническая.
Суммарный среднесуточный расчетный объем водопотребления для города Алатау на первую очередь (2030 год) составляет: 93,90 тыс. м³/сут, в том числе:

Қалаішілік (Алатау қаласы мен Қонаев қаласы үшін) және су көлігімен туристік жолаушыларға қызмет көрсетуді жоспарланған 8 станция арасында жүретін өзен трамвайы жүзеге асыратын болады. Бір бағыттағы маршруттың ұзындығы 37,0 км.
Бірінші кезекте 2030 жылға дейін ҚЖК нысандары жоспарланған:
-ҮАААЖ мен А-3 автожолының қиылысы ауданында Алматы-1 станциясынан келешектегі станцияға дейін ұзындығы 13,2 км (Алатау қаласының шекарасында-0,8 км) агломерациялық желілер учаскесін іске асыру;
-жолаушыларды еңбек күші қолданылатын орындарға, сыртқы көлік объектілеріне және Алматы қаласының метрополитеніне тасымалдауды қамтамасыз ете отырып, бірінші кезектегі құрылыс аудандарында жерүсті пневмокөлік көлігінің маршруттарын ұйымдастыру, жаңа желілердің жалпы ұзындығы 220 км. Жылжымалы құрамға қажеттілік – сыйымдылығы үлкен және аса үлкен 50 бірлік көлік.
-өзен трамвайының 5 станциясын, оның ішінде Алатау қаласының аумағында 1 станция салу.
3-параграф. Сыртқы көлік объектілері
Алатау қаласының батыс шекарасында 2030 жылға қарай перспективалық өткізу қабілеті жылына 15,0 млн. жолаушы болатын жаңа "Алатау" халықаралық әуежайын орналастыру жоспарланған. Жаңа әуежайға бару ҚЖК барлық түрлерімен, оның ішінде Алматы және Қонаев қалаларынан аэроэкспресстермен қамтамасыз етілетін болады.
Жақын маңда орналасқан "Алатау" әуежайы мен "Алатау" жаңа теміржол вокзалы өңірдегі ең ірі сыртқы көліктің көлік-ауыстырып мінгізу торабын құрайды.
Алатау қаласының аумағын кесіп өтетін Батыс Еуропа – Батыс Қытай трансконтинентальдық көлік дәлізінің Жетіген-Қазыбек Бек теміржол учаскесі 2030 жылға дейін іске асырылуы жоспарланған. Жүк теміржол инфрақұрылымы Алатау қаласының жаңа әуежайы мен Қонаев қаласы арасындағы аралықта ірі сұрыптау станциясын орналастыруды көздейді.
"Алатау қаласының бас жоспары" бекітілгеннен кейін "Алатау қаласының кешенді көлік схемасы" жобасын әзірлеу және бекіту қажет.
9-тарау. Инженерлік инфрақұрылым
1-параграф. Сумен жабдықтау
Алатау қаласын жобалау шекараларында жер асты сулары көзін пайдалана отырып сумен жабдықтау көзделген. Жобаланатын қаланы сумен жабдықтау көздері жерасты суларының 2 ірі көзі болып табылады: Покровское ЖАСК (жерасты суларының көзі), Талғар ЖАСК.
Бас жоспар аясында сумен жабдықтаудың екі жүйесі қабылданады: шаруашылық-ауыз су және өндірістік.
Алатау қаласы үшін су тұтынудың жиынтық орташа тәуліктік есептік көлемі бірінші кезекте (2030 жыл): тәулігіне 93,90 мың м³, оның ішінде:

- на хозяйственно-питьевые нужды: 56,34 тыс.м³/сут.;
- производственно-технические нужды: 37,56 тыс.м³/сут.
Расходы на полив зеленных насаждений составили 28 091,0 м³/сут.
Суммарный среднесуточный расчетный объем водопотребления для города Алатау на промежуточный этап (2040 год) составляет: 263,95 тыс. м³/сут, в том числе:
- на хозяйственно-питьевые нужды: 158,37 тыс.м³/сут.;
- производственно-технические нужды: 105,58 тыс.м³/сут.
Расходы на полив зеленных насаждений составили 78 960,0 м³/сут.
Суммарный среднесуточный расчетный объем водопотребления для города Алатау на расчетный срок (2050 год) составляет: 477,36 тыс. м³/сут, в том числе:
- на хозяйственно-питьевые нужды: 286,42 тыс.м³/сут.;
- производственно-технические нужды: 190,94 тыс.м³/сут.
Расходы на полив зеленных насаждений составили 142 800,0 м³/сут.
Покрытие расчетных потребностей в воде питьевого качества предполагается с использованием Покровского МПВ и Талгарского МПВ глубиной до 300 метров. Суммарная мощность водозаборных сооружений обеспечивает покрытие расчетной потребности в воде питьевого качества и возможность дальнейшего увеличения объемов ее забора, при необходимости.
Техническое водоснабжение будет осуществляться с использованием верхних горизонтов Покровского МПВ и Талгарского МПВ глубиной до 130 метров.
В условиях дефицита водных ресурсов в Казахстане и необходимостью эффективного управления водными ресурсами, проектом предусмотрено применение новых методов экономии хозяйственно-питьевой воды:
- использование в санузлах жилых и общественных зданий для смыва нечистот глубоко доочищенных городских сточных вод вместо воды хозяйственно-питьевого качества;
- искусственное пополнение запасов подземных вод технического качества глубоко доочищенными городскими сточными водами методом инфильтрации.
Искусственное пополнение запасов подземных вод предполагается на Покровском месторождении верхнего интервала 0,0-130,0 м. На данном месторождении верхний интервал отделяется от нижних горизонтов слоем глины мощностью 20,0 м. Этот слой препятствует прохождению загрязнҰнной воды в нижние горизонты.
Проектом, также предусмотрено оборотное водоснабжение, которое предусматривает повторное использование доочищенных сточных вод для различных целей в технологических, промышленных и бытовых процессах (промводоснабжение промпредприятий, полив улиц и зеленых насаждений и т.д.). Это позволит экономить 30-40% питьевой воды.
На расчетный срок 2050 год для развития систем водоснабжения города Алатау необходимо строительство:
- 2 водозаборных сооружений на Покровском МПВ;
- 2 водозаборных сооружений на Талгарском МПВ;
- 3 водопроводных насосных станций в каждом районе города.

-шаруашылық-ауызсу қажеттіліктеріне: тәулігіне 56,34 мың м³.;
-өндірістік-техникалық қажеттіліктер: тәулігіне 37,56 мың м³.
-Жасыл желектерді суару шығындары тәулігіне 28 091,0 м³ құрады.
-Аралық кезеңге (2040 жыл) Алатау қаласы үшін су тұтынудың жиынтық орташа тәуліктік есептік көлемі: тәулігіне 263,95 мың м³ құрайды, оның ішінде:
-шаруашылық-ауызсу қажеттіліктеріне: тәулігіне 158,37 мың м³.;
-өндірістік-техникалық қажеттіліктер: тәулігіне 105,58 мың м³.
-Жасыл желектерді суару шығындары тәулігіне 78 960,0 м³ құрады.
-Алатау қаласы үшін есепті мерзімге (2050 жыл) су тұтынудың жиынтық орташа тәуліктік есептік көлемі: тәулігіне 477,36 мың м³ құрайды, оның ішінде:
-шаруашылық-ауыз су қажеттіліктеріне: тәулігіне 286,42 мың м³.;
-өндірістік-техникалық қажеттіліктер: тәулігіне 190,94 мың м³.
Жасыл желектерді суару шығыны тәулігіне 142 800,0 м³ құрады.
Ауыз суға деген есептік қажеттілікті тереңдігі 300 метрге дейінгі Покровский ЖАСК және Талғар ЖАСК-ны пайдалану арқылы жабу болжанады. Су жинау құрылыстарының жиынтық қуаты ауыз суға деген есептік қажеттілікті жабуды және қажет болған жағдайда оны алу көлемін одан әрі ұлғайту мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
Техникалық сумен жабдықтау тереңдігі 130 метрге дейінгі Покровский ЖАСК және Талғар ЖАСК жоғарғы горизонттары пайдаланыла отырып жүзеге асырылатын болады.
Қазақстанда су ресурстарының тапшылығы және су ресурстарын тиімді басқару қажеттілігі жағдайында жобада шаруашылық-ауыз суды үнемдеудің жаңа әдістерін қолдану көзделген:
-тұрғын және қоғамдық ғимараттардың санитарлық тораптарында шаруашылық-ауыз су сапасының орнына терең тазартылған қалалық сарқынды суларды шаю үшін пайдалану;
-техникалық сападағы жерасты суларының қорларын инфильтрация әдісімен терең тазартылған қалалық сарқынды сулармен жасанды толықтыру.
Жер асты суларының қорларын жасанды толықтыру Покровское кен орнында 0,0-130,0 м жоғарғы интервалда көзделген. Бұл кен орнында жоғарғы интервал төменгі горизонттардан 20,0 м саз қабатымен бөлінеді. Бұл қабат ластанған судың төменгі горизонттарға өтуіне жол бермейді.
Сондай-ақ жобада технологиялық, өнеркәсіптік және тұрмыстық процестерде (өнеркәсіптік кәсіпорындарды сумен жабдықтау, көшелер мен жасыл желектерді суару және т. б.) әртүрлі мақсаттар үшін толық тазартылған сарқынды суларды қайта пайдалануды көздейтін айналымды сумен жабдықтау көзделген. Бұл ауыз судың 30-40% үнемдеуге мүмкіндік береді
2050 жыл есептік мерзімге Алатау қаласын сумен жабдықтау жүйелерін дамыту үшін:
-Покровское ЖАСК-да 2 су тарту құрылысы;
-Талғар ЖАСК-да 2 су тарту құрылысы;
-қаланың әр ауданында 3 су сорғы станциясы;

- строительство магистральных водопроводных сетей диаметром 300-1000 мм протяженностью – 337,92 км.
Параграф 2. Водоотведение
Схема водоотведения города Алатау предусматривает локальные канализационные очистные сооружения (КОС). Система канализации – полная раздельная. Отвод ливневых и талых вод будет осуществляться отдельной сетью ливневой канализации.
Суммарный среднесуточный расчетный объем водоотведения для г. Алатау:
на первую очередь (2030 год) составляет - 82,17 тыс. м³/сут;
на промежуточный этап (2040 год) составляет - 230,96 тыс. м³/сут;
на расчетный срок (2050 год) составляет - 417,69 тыс. м³/сут.
С учетом пункта 8.2.4 "Восстановление и хранение в водоносном горизонте" СТ РК ISO 20760-1-2020 "Повторное использование воды в городских районах. Руководящие указания по централизованной системе повторного использования воды. Часть 1. Принцип проектирования централизованной системы повторного использования воды." (утвержден и введен в действие Приказом Председателя Комитета технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан № 464-од от 24 декабря 2020 года.) для города Алатау рекомендуется следующая система водоотведения:
Городские сточные воды города Алатау после их очистки и глубокой доочистки с использованием мембранной технологии будут подаваться в смывные бачки санузлов жилой и общественной застройки, на промводоснабжение предприятий, которым не требуется вода хозяйственно-питьевого качества, на полив зелҰных насаждений, полив дорог и тротуаров. Излишек доочищенных сточных вод будет использоваться для подпитки запасов подземных вод верхнего горизонта и разгружаться естественным образом, как и происходит в настоящее время.
Принятые решения позволят рациональнее использовать водные ресурсы и сократить забор воды из источников.
На расчетный срок 2050 год для развития систем водоотведения города Алатау необходимо строительство:
- 4 канализационных очистных станций в каждом районе города;
- 4 инфильтрационных бассейна в каждом районе города;
- строительство магистральных сетей водоотведения диаметром 300-1000 мм протяженностью – 156,55 км.
Прокладку сетей водоотведения выполнить бестраншейным методом по технологии микротоннелирования.
После утверждения "Генерального плана города Алатау", необходимо уточнение предлагаемых решений с разработкой:
- отраслевой схемы водоснабжения и водоотведения с уточнением прогнозных расходов водопотребления и водоотведения, технических решений по строительству объектов водоснабжения и водоотведения и технико-экономических расчетов;
- ТЭО строительства объектов водоснабжения и водоотведения с оценкой экономической эффективности и определения схемы финансирования.

-диаметрі 300-1000 мм, ұзындығы 337,92 км магистральдық су құбыры желілерін салу қажет.
2-параграф. Су бұру
Алатау қаласының су бұру схемасы жергілікті кәріздік тазарту құрылыстарын (КТҚ) көздейді. Кәріз жүйесі – толық бөлектенген. Нөсер және еріген қар суларын бұру нөсер кәрізінің жеке желісімен жүзеге асырылатын болады.
Алатау қаласы үшін су бұрудың жиынтық орташа тәуліктік есептік көлемі:
бірінші кезек (2030 жыл) - тәулігіне 82,17 мың м³;
аралық кезең (2040 жыл) - тәулігіне 230,96 мың м³;
есептік мерзім (2050 жыл) - тәулігіне 417,69 мың м³.
"Сулы горизонтта қалпына келтіру және сақтау" ҚР СТ ISO 20760-1-2020 8.2.4-тармағын, "Қалалық аудандарда суды қайта пайдалану. Суды қайта пайдаланудың орталықтандырылған жүйесі бойынша нұсқаулық. 1-бөлім. Суды қайта пайдаланудың орталықтандырылған жүйесін жобалау принципі" (Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитеті Төрағасының 2020 жылғы 24 желтоқсандағы № 464-НҚ бұйрығымен бекітіліп, қолданысқа енгізілді.) ескере отырып, Алатау қаласы үшін келесі су бұру жүйесі ұсынылады:
Алатау қаласының қалалық сарқынды сулары мембраналық технологияны пайдалана отырып тазартылғаннан және терең тазартылғаннан кейін тұрғын үй және қоғамдық құрылыс санитарлық тораптарының шаю бөшкелеріне, шаруашылық-ауыз суды қажет етпейтін кәсіпорындарды сумен жабдықтауға, жасыл желектерді суаруға, жолдар мен тротуарларды суландыруға берілетін болады. Артық тазартылған ағынды сулар жоғарғы горизонттағы жер асты суларының қорын толтыру үшін пайдаланылады және қазіргі кездегідей табиғи түрде түсіріледі.
Қабылданған шешімдер су ресурстарын ұтымды пайдалануға және көздерден су алуды азайтуға мүмкіндік береді.
2050 жылғы есептік мерзімге Алатау қаласының су бұру жүйелерін дамыту үшін:
-қаланың әр ауданында 4 кәріз тазарту станциясын;
-қаланың әр ауданында 4 инфильтрациялық бассейн;
-диаметрі 300-1000 мм, ұзындығы 156,55 км магистральдық су бұру желілерін салу қажет.
Су бұру желілерін төсеу микротоннелдеу технологиясы бойынша траншеясыз әдіспен орындалады.
"Алатау қаласының бас жоспары" бекітілгеннен кейін:
-су тұтыну мен су бұрудың болжамды шығыстарын, сумен жабдықтау және су бұру объектілерін салу жөніндегі техникалық шешімдерді және техникалық-экономикалық есептерді нақтылай отырып, сумен жабдықтау мен су бұрудың салалық схемасын;
-экономикалық тиімділікті бағалай және қаржыландыру схемасын айқындап, сумен жабдықтау және су бұру объектілері құрылысының ТЭН-ін әзірлей отырып, ұсынылатын шешімдерді нақтылау қажет

Параграф 3. Санитарная очистка территории
Существующее положение
На территории проектируемого города зафиксировано три полигона ТБО: полигон г. Қонаева, полигон близ посҰлка Али и полигон посҰлка Первомaйкa.
На существующее положение на территории проектируемого города Алатау действует один мусоросортировочный завод и одна мусоросортировочная станция. На эти предприятия поступают отходы из населҰнных пунктов Илийского и Талгарского районов. Мусоросортировочный комплекс (МСК) ТОО "Таза Жер МПК" располагается по адресу: Алматинская область, Илийский район, Караойский сельский округ, село Караой. При максимальной загруженности комплекса объемы отходов ТБО, подлежащие вывозу на захоронение на полигон по договору с ТОО "ADC Taza Alem" составляют 24200 т/год. Отсортированные отходы в объҰме 15800 т/год вывозятся по договорам на специализированные предприятия. Производительность завода при максимальной загруженности составляет 40,0 тыс т/год (Заключение ДЭ по Алматинской области от 27.04.2021 г. №KZ37RCP00020010).
Мусороперегрузочная, мусоросортировочная станция ТОО "PromProfit" расположена по адресу: Алматинская область, Илийский район, Байсеркинский с/о, село Коянкус. Производительность станции 9500 т/год, при этом на захоронение отправляется 6,2 тыс т, а на переработку 3.3 тыс т/год. Общая производительность мусоросортировочных предприятий составляет 49,5 тыс т/год.
Таким образом на существующее положение на захоронение может быть отправлено 30,4 тыс.т/год, а отсортировано 19,1 тыс.т/год (Заключение УПР РП Алматинской области от 12.07.2022 года № KZ06VDC00090076).
По оценкам специалистов реальный объҰм сортировки не превышает 15 % от поступающего сырья. В пересчҰте на численность населения, проживающего на территории проектируемого города (52,46 тыс, чел), образование ТБО на существующее положение составляет 13,8 тыс. т/год. Из этого объҰма отходов сортируется всего лишь 2,1 тыс.т/год а на захоронение поступает 11,7 тыс.т /год.
Переработкой ртутьсодержащих приборов в городе занимаются ТОО "Сынап плюс" и ТОО "EсoAlmaty". Предприятия оборудованы термовакуумными демеркуризационными установками УРЛ-2М производительностью 200 шт./час. Среднегодовой объем переработки ламп, термометров и др. изделий с содержанием ртути составляет 160-170 тыс.единиц.
Утилизацию медицинских отходов в г.Алматы осуществляют специализированные предприятия – ТОО "Эгида" (установка HR-GL-250), ТОО "Сансервис" (инсинераторная установка UH-50.1), ТОО "УтилМедстрой" (паровые утилизаторы, загрузочные камеры на 150 и 600 литров). Сбор и вывоз отходов производятся согласно заключенным с организациями и учреждениями договорам.
На ГКП на ПВХ "Алматыэкологострой" и ТОО "Сынап+" производится переработка ртутьсодержащих ламп, на ТОО "Сынап+" также перерабатывают термометры.

3-параграф. Аумақты санитариялық тазарту
Қазіргі жағдай
Жобаланатын қаланың аумағында ҚТҚ үш полигоны тіркелген: Қонаев қ. полигоны, Әли кентінің жанындағы полигон және Первомайка кентінің полигоны.
Жобаланатын Алатау қаласының аумағында қазіргі жағдайда бір қоқыс сұрыптау зауыты және бір қоқыс сұрыптау станциясы жұмыс істейді. Бұл кәсіпорындарға Іле және Талғар аудандарының елді мекендерінен қалдықтар түседі. "Таза Жер МПК" ЖШС қоқыс сұрыптау кешені (ҚСК) Алматы облысы, Іле ауданы, Қараой ауылдық округі, Қараой ауылы мекенжайында орналасқан. Кешеннің ең көп жүктемелі кезінде "ADC Taza Alem" ЖШС-мен шарт бойынша полигонға көмуге әкетуге жататын ҚТҚ қалдықтарының көлемі жылына 24200 т құрайды. Жылына 15800 тонна көлемінде сұрыпталған қалдықтар шарттар бойынша мамандандырылған кәсіпорындарға әкетіледі. Ең жоғары жүктеме кезінде зауыттың өнімділігі жылына 40,0 мың тоннаны құрайды (Алматы облысы бойынша ЭД-ның 2021 жылғы 27 сәуірдегі №KZ37RCP00020010 қорытындысы).
"PromProfit" ЖШС қоқыс тиеу, қоқыс сұрыптау станциясы Алматы облысы, Іле ауданы, Байсерке а/о, Қоянқұс ауылы мекенжайында орналасқан. Станцияның өнімділігі жылына 9500 т, бұл ретте көмуге 6,2 мың тонна, ал қайта өңдеуге жылына 3,3 мың тонна жіберіледі. Қоқыс сұрыптау кәсіпорындарының жалпы өнімділігі жылына 49,5 мың тоннаны құрайды.
Осылайша, қазіргі жағдайда көмуге жылына 30,4 мың тонна жіберіліп, ал жылына 19,1 мың т сұрыпталуы мүмкін (Алматы облысы ТР және ТДБ-нің 12.07.2022 ж. № KZ06VDC00090076 қорытындысы).
Мамандардың бағалауы бойынша сұрыптаудың нақты көлемі келіп түсетін шикізаттың 15%-нен аспайды. Жобаланатын қаланың аумағында тұратын халық санына (52,46 мың адам) қайта есептегенде, ҚТҚ-ның қалыптасуы қазіргі жағдай бойынша жылына 13,8 мың тоннаны құрайды. Қалдықтардың осы көлемінен жылына небәрі 2,1 мың тонна сұрыпталады, ал көмуге жылына 11,7 мың тонна түседі.
Қалада құрамында сынап бар аспаптарды қайта өңдеумен "Сынап плюс" ЖШС және "Esoalmaty" ЖШС айналысады. Кәсіпорындар өнімділігі сағатына 200 дана УРЛ-2м термовакуумды демеркуризациялық қондырғылармен жабдықталған. Құрамында сынап бар шамдарды, термометрлерді және басқа да бұйымдарды өңдеудің орташа жылдық көлемі 160-170 мың бірлікті құрайды.
Алматы қаласында медициналық қалдықтарды кәдеге жаратуды мамандандырылған кәсіпорындар – "Эгида" ЖШС (HR-GL-250 қондырғысы), "Сансервис" ЖШС (uh-50.1 инсинератор қондырғысы), "УтилМедстрой" ЖШС (бумен қайта өңдеушілер, 150 және 600 литрге тиеу камералары) жүзеге асырады. Қалдықтарды жинау және шығару ұйымдармен және мекемелермен жасалған шарттарға сәйкес жүргізіледі.
"Алматыэкологострой" ШЖҚ МКК және "Сынап+" ЖШС құрамында сынап бар шамдарды қайта өңдейді, "Сынап+" ЖШС термометрлерді де қайта өңдейді.

По вопросам обращения с медицинскими отходами. Субъекты города, где образуются медицинские отходы, заключают договора по переработке данных отходов со специализированными предприятиями, такими как ТОО "Интермед" (марка установки HR- GL-250) и ТОО "Олжас" (инсинераторная установка UH-50.1), ТОО "Барт Медиа".
Проектные предложения по системе складирования (утилизации) отходов
Санитарная очистка территории проектируемого города с общей площадью 88 тыс. га, предусматривает проведение мероприятий по санитарной очистке в три этапа; первоочередные мероприятия до 2030 года, промежуточный этап - 2040 год и расчҰтный, завершающий этап – 2050 год.
Особенность проекта санитарной очистки г. Алатау заключается в том, что в течение трҰх этапов строительства планируется как создание новых полигонов ТБО, так и их ликвидация (кроме резервного) вместе с ныне существующими полигонами ТБО к расчҰтному сроку (2050 г). Эта цель может быть достигнута за счҰт строительства мусороперерабатывающих и мусоросжигательных заводов, производительность которых должна быть достаточна для утилизации накопленных и вновь образующихся отходов.
На первую очередь (2030 г) планируется:
- ликвидация несанкционированных свалок в количестве 18 ед (64526 т) на площади 9,23 га, путҰм их перемещения на новые полигоны ТБО;
- строительство мусороперерабатывающего завода производительностью 250 тыс т/год;
- строительство 3-х полигонов ТБО, площадью по 35 га;
- установка мусорных контейнеров (V=1,5 м³) – 1193 шт.;
- приобретение мусоровозов марки КО-440-8 (2 рейса в день для транспортировки ТБО в объҰме 261,8 тыс. м³/год (95,5 тыс.т/год) – 20 ед;
- строительство мусоросжигательного завода, производительностью 134 тыс.т/год в т.ч. 102 тыс т/год по переработке и 32,0 тыс. т/год по сжиганию и выработке электроэнергии;
-изъятие накопленных отходов для переработки на мусоросжигательном заводе в объҰме 134 тыс.т/год;
На промежуточный этап (2040 г) планируется;
- установка мусорных контейнеров (V=1,5 м³) с общим количеством 4018 шт.;
- увеличение количества мусоровозов марки КО-440-8 (2 рейса в день для транспортировки ТБО в объҰме 1017,6 тыс. м³/год (254,4 тыс.т/год) до 77 ед.
На расчетный срок (2050 г) планируется:
- строительство второго мусоросжигательного завода, производительностью 134 тыс.т/год в т.ч. 102 тыс т/год по переработке и 32,0 тыс. т/год по сжиганию и выработке электроэнергии;
- установка мусорных контейнеров (V=1,5 м³) с общим количеством 7826 шт.;
- увеличение количества мусоровозов марки КО-440-8 (2 рейса в день для транспортировки ТБО в объҰме 1982,2тыс. м³/год (495,6 тыс.т/год) до 151ед.

Медициналық қалдықтармен жұмыс істеу мәселелері бойынша. Медициналық қалдықтар түзілетін қала субъектілері "Интермед" ЖШС (HR - GL-250 қондырғысының маркасы) және "Олжас" ЖШС (uh-50.1 инсинераторлық қондырғысы), "Барт Медиа" ЖШС сияқты мамандандырылған кәсіпорындармен осы қалдықтарды қайта өңдеу жөнінде шарттар жасасады.
Қалдықтарды сақтау (қайта өңдеу) жүйесі бойынша жобалық ұсыныстар
Жалпы ауданы 88 мың га болатын жобаланатын қаланың аумағын санитарлық тазарту үш кезеңде санитарлық тазарту жөніндегі іс-шараларды жүргізуді көздейді; 2030 жылға дейінгі бірінші кезектегі іс-шаралар, аралық кезең - 2040 жыл және есептік, соңғы кезең - 2050 жыл.
Алатау қаласын санитариялық тазарту жобасының ерекшелігі құрылыстың үш кезеңі ішінде ҚТҚ жаңа полигондарын құру, сондай-ақ оларды (резервтегіден басқа) қазіргі қолданыстағы ҚТҚ полигондарымен бірге есептік мерзімге (2050 ж) жою жоспарланып отыр. Бұл мақсатқа өнімділігі жинақталған және жаңадан пайда болған қалдықтарды қайта өңдеу үшін жеткілікті болуы керек қайта өңдеу және өртеу зауыттарын салу арқылы қол жеткізуге болады.
Бірінші кезекте (2030 ж):
-9,23 га алаңда 18 бірлік (64526 т) көлеміндегі рұқсат етілмеген қоқыс үйінділерін оларды ҚТҚ жаңа полигондарына ауыстыру арқылы жою;
-өнімділігі жылына 250 мың тонна қоқыс өңдеу зауытын салу;
-ауданы 35 га болатын 3 ҚТҚ полигонын салу;
-қоқыс контейнерлерін орнату (V=1,5 м3) – 1193 дана.;
-КО-440-8 маркалы қоқыс таситын көліктерді сатып алу (жылына 261,8 мың м³ (жылына 95,5 мың тонна) көлемінде ҚТҚ тасымалдау үшін күніне 2 рейс – 20 бірлік;
-өнімділігі жылына 134 мың тонна қоқыс жағу зауытын салу, оның ішінде қайта өңдеу бойынша жылына 102 мың тонна және өртеу және электр энергиясын өндіру бойынша жылына 32,0 мың тонна;
-жылына 134 мың тонна көлемінде қоқыс жағу зауытында қайта өңдеу үшін жинақталған қалдықтарды алып қою жоспарланып отыр;
Аралық кезеңге (2040 ж):
-жалпы саны 4018 дана қоқыс контейнерлерін орнату (V=1,5 м³).;
-КО-440-8 маркалы қоқыс таситын көліктер санын (жылына 1017,6 мың м3 (жылына 254,4 мың т) көлемінде ҚТҚ тасымалдау үшін күніне 2 рейс) 77 бірлікке дейін ұлғайту жоспарланып отыр;
Есептік мерзімге (2050 ж):
-өнімділігі жылына 134 мың тонна екінші қоқыс жағу зауытын салу, оның ішінде қайта өңдеу бойынша жылына 102 мың тонна және өртеу және электр энергиясын өндіру бойынша жылына 32,0 мың тонна.
-жалпы саны 7826 дана қоқыс контейнерлерін орнату (V=1,5 м3).;
-КО-440-8 маркалы қоқыс таситын көліктер санын (1982,2 мың м3/жыл көлемінде (495,6 мың т/жыл) ҚТҚ тасымалдау үшін күніне 2 рейс) 151 данаға дейін ұлғайту жоспарланып отыр.

Параграф 4. Теплоснабжение
Расчетная тепловая нагрузка города Алатау, за счет нового строительства жилой и общественной застройки составляет:
на первую очередь (2030 год) – 1479 Гкал/ч;
на промежуточный этап (2040 год) – 3164 Гкал/ч;
на расчетный срок (2050 год) – 5114 Гкал/ч.
Проектом планируется максимальный охват новых районов многоэтажной застройки централизованным теплоснабжением:
- от новых источников теплоснабжения с использованием комбинированного производства теплоэнергии и электроэнергии на базе современных газотурбинных технологий (КоГТУ) с целью повышения экономичности теплоснабжения;
- от районных котельных;
- вместе с тем, предлагается вовлечение в тепловой баланс района Green district экологически более чистых нетрадиционных источников теплоснабжения на базе возобновляемой энергетики – тепловых насосов (ТНС) с использованием в качестве источника низко потенциального тепла озерной воды Капшагайского водохранилища.
Теплоснабжение усадебной застройки предполагается от автономных систем отопления (АСО) с использованием автоматизированных котлов полной заводской готовности с герметичной камерой сгорания.
Теплоснабжение новых промышленных предприятий, предусмотрено от автономных источников теплоснабжения на природном газе.
Теплоснабжение существующих поселков, входящих в границы проектирования города Алатау сохраняется.
На расчетный срок 2050 год для развития системы теплоснабжения города Алатау необходимо строительство:
- 10 новых источников (КоГТУ), с суммарной тепловой мощностью 3600 Гкал/час (каждый от 200 до 500 Гкал/ч);
- ТНС, с установленной тепловой мощностью 500 Гкал/ч;
- районной котельной РК-1, с установленной тепловой мощностью 200 Гкал/ч;
- ввод в эксплуатацию районной котельной РК "Гейт Сити", с установленной тепловой мощностью 200 Гкал/ч;
- строительство магистральных сетей теплоснабжения протяженностью 115 км. Прокладка сетей производится методом микротоннелирования.
После утверждения "Генерального плана города Алатау", необходимо уточнение предлагаемых решений с разработкой:
- отраслевой схемы теплоснабжения с уточнением прогнозных тепловых нагрузок и технических решений по строительству объектов теплоснабжения и технико-экономических расчетов;
- ТЭО строительства объектов теплоснабжения с оценкой экономической эффективности и определения схемы финансирования.
Параграф 5. Газоснабжение
Общие годовые расходы природного газа, включающие в себя пище приготовление, ГВС, отопление и вентиляцию жилых и общественных зданий и промышленность для города Алатау:
на первую очередь (2030 год) – 533,1 млн. м3;

4-параграф. Жылумен жабдықтау
Жаңа тұрғын үй және қоғамдық құрылыс есебінен Алатау қаласының есептік жылу жүктемесі мынадай:
бірінші кезекте (2030 жыл) – 1479 Гкал/сағ;
екінші кезекте (2040 жыл) – 3164 Гкал/сағ;
есептік мерзімге (2050 жыл) – 5114 Гкал/сағ.
Жобада көп қабатты құрылыстың жаңа аудандарын орталықтандырылған жылумен:
-жылумен жабдықтаудың үнемділігін арттыру мақсатында заманауи газтурбиналық технологиялар (КоГТҚ) базасында жылу энергиясы мен электр энергиясының аралас өндірісін пайдалана отырып, жылумен жабдықтаудың жаңа көздерінен;
-аудандық қазандықтардан қамту жоспарланып отыр.
-сонымен қатар, Green district ауданының жылу балансына Қапшағай су қоймасының көл суын төмен потенциалды жылу көзі ретінде пайдалана отырып, жаңартылатын энергетика базасында жылумен жабдықтаудың экологиялық таза, дәстүрлі емес көздерін – жылу сорғыларын (ЖСС) тарту ұсынылады.
Үй-жайлық құрылысты жылумен жабдықтау герметикалық жану камерасы бар толық зауыттық дайын автоматтандырылған қазандықтарды пайдалана отырып, автономды жылыту жүйелерінен (АЖЖ) жүзеге асыру болжанады.
Жаңа өнеркәсіптік кәсіпорындарды табиғи газбен жылитын жылумен жабдықтаудың автономды көздерінен жылумен жабдықтау қарастырылған.
Алатау қаласының жобалау шекарасына кіретін қазіргі кенттердің жылумен жабдықтау жүйелері сақталады.
2050 жыл есептік мерзімге Алатау қаласын жылумен жабдықтау жүйесін дамыту үшін:
-10 жаңа жылу көзін (КоГТҚ), жалпы жылу қуаты сағатына 3600 Гкал (әрқайсысы сағатына 200-ден 500 Гкал-ға дейін).
-ЖСС, құрылымдық жылу қуаты сағатына 500 Гкал.
-1-АҚ аудандық қазандығы, құрылымдық жылу қуаты сағатына 200 Гкал.
-құрылымдық жылу қуаты сағатына 200 Гкал болатын "Гейт Сити" АҚ аудандық қазандығын пайдалануға беру.
-ұзындығы 115 км магистральдық жылумен жабдықтау желілерін салу қажет. Желілерді төсеу микротоннелдеу әдісімен жүргізіледі.
"Алатау қаласының бас жоспары" бекітілгеннен кейін:
-жылумен жабдықтау объектілерін салу бойынша болжамды жылу жүктемелері мен техникалық шешімдерді және техникалық-экономикалық есептерді нақтылай отырып, жылумен жабдықтаудың салалық схемасын;
-экономикалық тиімділікті бағалай және қаржыландыру схемасын айқындай отырып, жылумен жабдықтау объектілері құрылысының ТЭН-ін әзірлеп, ұсынылатын шешімдерді нақтылау қажет.
5-параграф. Газбен жабдықтау
Алатау қаласы үшін тамақ дайындау, ЫСЖ, тұрғын және қоғамдық ғимараттарды, өнеркәсіпті жылыту және желдету шығындарын қамтитын табиғи газдың жалпы жылдық шығыны:
бірінші кезекте 2030 жылы - 533,1 млн. м3;

на промежуточный этап (2040 год) –1 498,0 млн. м3;
на расчетный срок (2050 год) – 1 833,1 млн. м3.
Для обеспечения природным газом города Алатау, необходимо рассмотреть возможность соглашения с уполномоченными организациями КНР по отпуску природного газа с МГ "Казахстан – Китай", или необходимо предусмотреть строительство магистрального газопровода не только от МГ "ББШ" до перемычки Tip-3, а также от Tip-3 до границ проектируемых территории. Так же, проектом предлагается построить станцию замерного узла на подобии замерного узла "Узынагаш".
Проектом предлагается до 2050 года строительство новых АГРС и модернизация существующих АГРС, для достижения пропускной способности дополнительно еще на 900 000 м3/час.
На период до 2040 года необходимо модернизировать и увеличить мощности следующих АГРС:
АГРС "Байсерке" с увеличением мощности до 150 000 м3/час.
АГРС "Гейт сити" с увеличением мощности до 100 000 м3/час.
АГРС "Жетыген" с увеличением мощности до 100 000 м3/час.
На расчҰтный срок до 2050 года необходимо строительство двух АГРС с мощностями 200 000 м3/час и 250 000 м3/час.
Для оптимистического сценария расход потребления газа рассчитан на 100 % охват.
В пессимистическим сценарии охват газоснабжения не полный. В приоритете на первом месте население (приготовление пищи, ГВС, отопление и вентиляция), на втором месте отопление и вентиляция общественных зданий, и только потом, при наличии объемов газа, на промышленный сектор.
Распределительные сети газопроводов выполнить в подземном исполнении, с использованием полиэтиленовых труб. Прокладку сетей газоснабжения выполнить по технологии микротоннелирования.
После утверждения "Генерального плана города Алатау", необходимо уточнение предлагаемых решений с разработкой:
- отраслевой схемы газоснабжения с уточнением прогнозных объемов газа и технических решений по строительству объектов газоснабжения и технико-экономических расчетов;
- ТЭО строительства объектов газоснабжения с оценкой экономической эффективности и определения схемы финансирования.
Параграф 6. Электроснабжение
Развитие системы электроснабжения проектируемого города Алатау на перспективу до 2050 года осуществляется за счҰт расширения существующих станций, а также ввода новых источников энергии. На территории города Алатау предусматривается строительство газотурбинных установок с когенерацией общей мощностью 853 МВт, с разбивкой по годам ввода в 2030 г. – 182 МВт, в 2040 г. – 244 МВт, в 2050 г. – 427 МВт.
Величины электропотребления и электрических нагрузок города Алатау на перспективу до 2050 г.:

екінші кезекте 2040 жылы - 1 498,0 млн. м3;
есептік мерзімде 2050 жылы - 1 833,1 млн. м3.
Алатау қаласын табиғи газбен қамтамасыз ету үшін, ҚХР-ның "Қазақстан-Қытай" МГ-мен табиғи газ жіберу жөніндегі уәкілетті ұйымдарымен келісім жасау мүмкіндігін қарастыру қажет немесе "ББШ" МГ-дан Tip-3 жалғастырғышына дейін ғана емес, сондай-ақ Tip-3-тен жобаланатын аумақтың шекараларына дейін де магистральдық газ құбырын салуды көздеу қажет. Сондай-ақ, жобада "Ұзынағаш" өлшеу торабына ұқсас өлшеу торабы станциясын салу ұсынылады.
Жобада 2050 жылға дейін жаңа АГТС салу және қосымша 900 000 м3/сағ өткізу қабілеттілігіне жету үшін, қолданыстағы АГТС-терді жаңғырту ұсынылады.
2040 жылға дейінгі кезеңде мынадай АГТС-тарды жаңғырту және қуаттарын ұлғайту қажет:
қуаттылығын 150 000 м3/сағ дейін ұлғайта отырып, "Байсерке" АГТС,
қуаттылығын 100 000 м3/сғ дейін ұлғайта отырып, "Гейт сити" АГТС,
қуаттылығын 100 000 м3/сағ дейін ұлғайта отырып, "Жетіген" АГТС жаңғырту қажет.
2050 жылға дейінгі есептік мерзімде қуаттылығы 200 000 м3/сағ және 250 000 м3/сағ болатын екі АГТС салу қажет.
Оптимистік сценарий үшін газды тұтыну 100 % пайыздық қамтуға есептелген.
Пессимистік сценарийде газбен қамту толық емес. Бірінші орында халық (тамақ дайындау, ЫСЖ, жылыту және желдету) басымдықта, екінші орында қоғамдық ғимараттарды жылыту және желдету, содан кейін ғана газ көлемі бар болған жағдайда өнеркәсіп секторы қамтылады.
Газ құбырларының тарату желілерін полиэтилен құбырларын пайдалана отырып, жерасты тәсілмен тарту қажет. Газбен жабдықтау желілерін микротоннелдеу технологиясы бойынша төсеу қажет.
"Алатау қаласының бас жоспары" бекітілгеннен кейін:
-газбен жабдықтау объектілерін салу бойынша газдың болжамды көлемі мен техникалық шешімдерін және техникалық-экономикалық есептерді нақтылай отырып, газбен жабдықтаудың салалық схемасын;
-экономикалық тиімділікті бағалай және қаржыландыру схемасын айқындап, газбен жабдықтау объектілері құрылысының ТЭН-ін әзірлей отырып, ұсынылған шешімдерді нақтылау қажет.
6-параграф. Электрмен жабдықтау
2050 жылға дейінгі келешекте жобаланып жатқан Алатау қаласын электрмен жабдықтау жүйесін дамытуды қолданыстағы станцияларды кеңейту, сондай-ақ жаңа энергия көздерін енгізу есебінен жүзеге асыру көзделіп отыр. Алатау қаласының аумағында жалпы қуаты 853 МВт когенерациялы газ- турбиналы қондырғылар салу көзделіп отыр, іске қосу бойынша жылдарға бөлінген – 2030 жылы 182 МВт, 2040 жылы – 244 МВт, 2050 жылы – 427 МВт.
2050 жылға дейінгі келешекке Алатау қаласының электр тұтыну және электр жүктемелерінің шамалары:

на 2030 год – электропотребление 2200 млн.кВт.ч; электрическая нагрузка 376 МВт;
на 2040 год – электропотребление 5400 млн.кВт.ч; электрическая нагрузка 933 МВт;
на 2050 год – электропотребление 10700 млн.кВт.ч; электрическая нагрузка 1837 МВт.
Основное направление развития системы электроснабжения города Алатау предусматривает:
- усиление внешних сетей 220 кВ;
- сооружение новых опорных ПС 220/110 кВ;
- формирование сетей напряжением 110 кВ с сооружением новых питающих ПС 110/10 кВ и обеспечением выдачи мощности новых КоГТУ;
- реконструкцию и техническое перевооружение физически и морально устаревших электросетевых объектов, замену трансформаторов на большую мощность, сооружение новых ПС 110 кВ с постепенной ликвидацией сетей 35 кВ;
- переустройство существующих ВЛ 500, 220, 110 кВ с организацией выноса ВЛ за пределы селитебной части либо перевода в кабельное исполнение;
- перевод сетей 6 кВ на напряжение 10 кВ;
- внедрение концепции "умный город" в основе которой лежит система "умных" счетчиков (Smart Meters), устанавливаемых непосредственно у потребителей, и "умной" сети (Smart Grid);
- прокладка сетей по технологии микротоннелирования.
Развитие системы электроснабжения города Алатау можно разделить на два уровня:
- развитие и реконструкция сетей напряжением 220 кВ;
- развитие и реконструкция сетей напряжением 110 кВ;
После утверждения "Генерального плана города Алатау", необходимо уточнение предлагаемых решений с разработкой:
- отраслевой схемы электроснабжения с уточнением прогнозных электрических нагрузок, технических решений по демонтажу, реконструкции и новому строительству ПС и ЛЭП на основании электрических и технико-экономических расчетов;
- ТЭО строительства электросетевых объектов (ПС и ЛЭП) с оценкой экономической эффективности и определения схемы финансирования.
Параграф 7. Связь и телекоммуникация
Для обеспечения широкополосного доступа к интернету в любой точке проектируемого города Алатау проектом предлагается создать интегрированную систему, объединяющую проводные, оптоволоконные и беспроводные каналы доступа. Особый упор при этом следует сделать на создание зон беспроводного доступа на базе технологии 5G в местах с прогнозируемым высоким трафиком, таких как аэропорты, вокзалы и бизнес-центры. Для обеспечения высокой пропускной способности и надежности работы сети, строительство транспортной сети проводной связи должно опираться на технологию GPON.
В проекте произведен расчет абонентов связи и телекоммуникации города Алатау по этапам расчетного периода до 2050 года, на основании которых определено необходимое количество цифровых автоматических телефонных станций. Общее количество абонентов связи и телекоммуникации города Алатау до 2050 года ожидается равным 639 771 шт. с телефонной плотностью 35 портов на 100 жителей. Прокладка телефонной кабельной канализации для оптоволоконных кабелей должна осуществляться с применением полиэтиленовых труб диаметром 110 мм и 63 мм. Прокладку сетей связи и телекоммуникации выполнить по технологии микротоннелирования.

бірінші кезекте, 2030 жылы – электр тұтыну 2200 млн. кВт.сағ; электр жүктемесі 376 МВт;
екінші кезекте, 2040 жыл – электр тұтыну 5400 млн.кВт.сағ; электр жүктемесі 933 МВт;
есептік мерзімде, 2050 жыл - электр тұтыну 10700 млн. кВт.сағ; электр жүктемесі 1837 МВт.
Алатау қаласын электрмен жабдықтау жүйесін дамытудың негізгі бағыты:
-220 кВ сыртқы желілерді күшейту;
-220/110 кВ жаңа тірек ҚС салу;
-жаңа қоректендіргіш 110/10 кВ ҚС сала және жаңа КоГТҚ қуат беруді қамтамасыз ете отырып, кернеуі 110 кВ желілерді қалыптастыру;
-физикалық және моральдық тұрғыда ескірген электр желілік объектілерді қайта құру және техникалық қайта жарақтандыру, трансформаторларды үлкен қуатқа ауыстыру, 35 кВ желілерді біртіндеп жоя отырып, жаңа 110 кВ КС салу;
-қолданыстағы 500, 220, 110 кВ ӘЖ-ні қоныстану бөлігінен тысқа шығаруды немесе кабельдік орындауға ауыстыруды ұйымдастыра отырып қайта құру;
-6 кВ желілерін 10 кВ кернеуге ауыстыру;
-"ақылды қала" тұжырымдамасын енгізу, оның негізінде тұтынушыларда тікелей орнатылатын "ақылды" есептегіштер (Smart Meters) және "ақылды" желі (Smart Grid) жүйесі жатыр.
-желілерді микротоннелдеу технологиясы бойынша төсеу.
Алатау қаласының электрмен жабдықтау жүйесін дамытуды екі деңгейге бөлуге болады:
-220 кВ кернеулі желілерді дамыту және реконструкциялау;
-110 кВ кернеулі желілерді дамыту және реконструкциялау.
"Алатау қаласының бас жоспары" бекітілгеннен кейін:
-электрлік және техникалық-экономикалық есептеулер негізінде ҚС және ЭБЖ-ны бұзу, реконструкциялау және жаңа салу жөніндегі техникалық шешімдерді, болжамды электр жүктемелерін нақтылай отырып, электрмен жабдықтаудың салалық схемасын;
-экономикалық тиімділікті бағалай және қаржыландыру схемасын айқындай отырып, электржелілік объектілер құрылысының ТЭН-ін (КС және ЭБЖ) әзірлеп, ұсынылатын шешімдерді нақтылау қажет:
7-параграф. Байланыс және телекоммуникация
Жобаланатын Алатау қаласының кез келген нүктесінде интернетке кең жолақты қолжетімділікті қамтамасыз ету үшін жобамен сымды, талшықты-оптикалық және сымсыз қолжетімділік арналарын біріктіретін интеграцияланған жүйені құру ұсынылады. Бұл ретте әуежайлар, вокзалдар және бизнес-орталықтар сияқты болжамды жоғары трафикті орындарда 5G технологиясы негізінде сымсыз қолжетімділік аймақтарын құруға ерекше назар аудару қажет. Желінің жоғары өткізу қабілеті мен сенімділігін қамтамасыз ету үшін, сымды байланыстың жеткізу желісінің құрылысы GPON технологиясына негізделуі керек.
Жобада 2050 жылға дейінгі есептік кезеңдері бойынша Алатау қаласының байланыс және телекоммуникация абоненттерінің есебі жүргізілді, олардың негізінде цифрлық автоматты телефон станцияларының қажетті саны айқындалды. Алатау қаласының байланыс және телекоммуникация абоненттерінің жалпы саны 2050 жылға дейін 100 тұрғынға шаққанда 35 порттың телефон тығыздығымен 639 771 данаға тең болады деп күтілуде. Талшықты-оптикалық кабельдер үшін телефондық кабельдік кәрізді төсеу диаметрі 110 мм және 63 мм полиэтилен құбырларын қолдану арқылы жүзеге асырылуы тиіс. Байланыс және телекоммуникация желілерін төсеу микротоннелдеу тәсілі бойынша жүргізілсін.

Параграф 8. Инженерная подготовка территории
Организация поверхностного стока
Для проектируемого города Алатау принята закрытая система отвода поверхностных вод.
Сбор и отвод поверхностных стоков с территории существующих населенных пунктов, входящих в границы проектируемого города Алатау, предусмотрено смешанным способом: открытым (поверхностным) по лоткам проездов, кюветам и закрытым (коллекторами ливневой канализации).
Для проектирования ливневой канализации проектируемая территория поделена на 18 бассейнов, каждый со своими очистными сооружениями.
В проекте определены коридоры для коллекторов ливневой канализации.
После утверждения "Генерального плана города Алатау", необходимо уточнение предлагаемых решений с разработкой:
- отраслевой схемы ливневой канализации с уточнением прогнозных объемов ливневых стоков и технических решений по строительству объектов ливневой канализации и технико-экономических расчетов;
- ТЭО строительства объектов ливневой канализации с оценкой экономической эффективности и определения схемы финансирования.
Организация полива зеленых насаждений;
Проектом орошение зеленых насаждений предполагается осуществить при помощи оросительной системы, состоящей из магистральных напорных поливочных трубопроводов, разводящих трубопроводов и открытой арычной сети. Источником поливочного водоснабжения выступает для прибрежных территорий (Green District) воды из водохранилища Капшагай, на остальной территории поливочное водоснабжение производится доочищенными городскими сточными водами из сетей технического водопровода и поливомоечных машин. Водоразборные пункты должны устраиваться на трубопроводе, отводящем доочищенные сточные воды в разводящую сеть.
Борьба с оврагообразованием
Проектом рекомендуется мероприятия по благоустройству логов создание полосы по древесно-кустарниковому типу, плотной конструкции со смешением чистыми рядами.
Защита территории от подтопления грунтовыми водами
На территории перспективной застройки предлагается:
- на вновь осваиваемых территориях устройство горизонтального дренажа;
- устройство сопутствующих дренажей при строительстве водонесущих инженерных коммуникаций;
- индивидуальную защиту отдельных уникальных зданий и сооружений путем строительства вертикальных, кольцевых, горизонтальных или лучевых дренажей, заглубляемых ниже остальных коммуникаций.
Защита территории от затопления
В зависимости от гидрологических характеристик русел рек предусмотрено соответствующее берегоукрепление русел рек, обеспечивающее их стабилизацию и беспрепятственный пропуск расчетных расходов вод, в следующих вариантах:
- укрепление из монолитного железобетона дна и берегов;
- укрепление габионными конструкциями;
- укрепление берегового откоса геоматом;
- устройство бетонного парапета вдоль береговой линии;
- устройство земляных дамб, с пригрузкой из каменной наброски вдоль красных линий;
- механическая очистка русел рек от мусора и наносов (дноуглубление, планировка береговой линии, спрямление).
Для существующих озер и водоемов предусмотрена очистка от ила, природных загрязнений и прочего мусора для качественной и безопасной эксплуатации, предотвращение нарушений естественной экосистемы и дальнейшего благоустройства для создания условий отдыха.

8-параграф. Аумақты инженерлік даярлау
Жерүсті ағынын ұйымдастыру
Жобаланатын Алатау қаласы үшін жерүсті суын бұрудың жабық жүйесі қабылданды.
Жобаланатын Алатау қаласының шекарасына кіретін қолданыстағы елді мекендердің аумағынан жер үсті ағындарын жинау және бұру аралас тәсілмен көзделген: жолдардың науалары, кюветтер бойынша ашық (жер үсті) және жабық (нөсер кәрізінің коллекторлары).
Нөсер кәрізін жобалау үшін жобаланған аумақ 18 бассейнге бөлінген, олардың әрқайсысының өзіндік тазарту қондырғылары бар.
Жобада нөсерлік кәріз коллекторларына арналған дәліздер көзделген.
"Алатау қаласының бас жоспары" бекітілгеннен кейін:
-нөсер кәрізінің болжамды көлемін және нөсер кәрізі объектілерін салу жөніндегі техникалық шешімдерді және техникалық-экономикалық есептерді нақтылай отырып, нөсер кәрізінің салалық схемасын;
-экономикалық тиімділікті бағалай және қаржыландыру схемасын айқындай отырып, нөсерлік кәріз объектілері құрылысының ТЭН-ін әзірлеп, ұсынылатын шешімдерді нақтылау қажет.
Жасыл екпелерді суаруды ұйымдастыру;
Жобада жасыл екпелерді суаруды магистральдық арынды суару құбырларынан, таратушы құбырлардан және ашық арық желісінен тұратын суару жүйесінің көмегімен жүзеге асыру көзделеді. Суармалы сумен жабдықтау көзі жағалау аймақтары үшін (Green District) Қапшағай су қоймасының суы, қалған аумақта суармалы сумен жабдықтау техникалық су құбыры желілерінен және суармалы жуу машиналарынан тазартылған қалалық сарқынды сулармен суару арқылы жүргізіледі. Су бөлу пункттері тазартылған сарқынды суларды сұйылту желісіне бұратын құбыржолдарда орналасуы тиіс.
Жыралардың пайда болуына қарсы күрес
Жобада жер бедерін абаттандыру бойынша іс-шаралар, ағаш-бұта типі бойынша жолақ, таза қатарлармен араласқан тығыз құрылым құру ұсынылады.
Аумақты жерасты сулары басудан қорғау
Келешек құрылыс аумағында мыналар:
-жаңадан игеріліп жатқан аумақтарда салынып жатқан ғимараттар мен құрылыстардың астына көлденең дренаж салу;
-су өткізгіш инженерлік коммуникацияларды салу кезінде ілеспе дренаждарды орнату;
-басқа коммуникациялардан төмен көмілген тік, сақиналы, көлденең немесе сәулелік дренаждарды салу арқылы құрғау нормалары 3,0 м-ден астам жекелеген бірегей ғимараттар мен құрылыстарды жеке қорғау ұсынылады.
Аумақты су тасқынынан қорғау
Өзен арналарының гидрологиялық сипаттамаларына байланысты өзен арналарын тиісті жағалауды нығайту көзделген, бұл:
-су түбі мен жағалауларын монолитті темірбетонмен нығайту;
-габион конструкцияларымен нығайту;
-жағалау беткейін геоматпен нығайту;
-жағалау желісін бойлай бетон парапет орнату;
-қызыл сызықтар бойымен тас үйіндісін үйе отырып, жер бөгеттерін салу;
-өзен арналарын қоқыс пен шөгінділерден механикалық тазарту (түбін тереңдету, жағалау сызығын жоспарлау, түзету) нұсқаларында оларды тұрақтандыруды және судың есептік шығыстарын кедергісіз өткізуді қамтамасыз етеді
Қазіргі кездегі көлдер мен су айдындарын сапалы және қауіпсіз пайдалану үшін тұнбадан, табиғи ластанудан және басқа да қоқыстардан тазарту, табиғи экожүйенің бұзылуын болдырмау және демалыс жағдайларын жасау үшін одан әрі абаттандыру қарастырылған.

Предусматривается создание 8-и новых водоемов сезонного типа, рекреационного назначения, из них 2 на территории Golden district и 6 прудов на территории Growing district.
После утверждения "Генерального плана города Алатау", необходима разработка:
-Проекта изменения акватории Капшагайского водохранилища;
- Проектной документации по установлению водоохранных зон и полос Капшагайского водохранилища;
- ТЭО развития системы инженерной подготовки территории.
Глава 10. Охрана окружающей среды
Определяющими источниками техногенного загрязнения атмосферы города Алатау являются выбросы промышленных предприятий.
В основу исходных данных, используемых в предварительной оценке, приняты данные инвентаризации и нормативы утвержденных проектов ПДВ промышленных предприятий.
Основными источниками выбросов ЗВ в атмосферу города являются:
- трубы и вентиляционные шахты организованных источников на промышленных площадках предприятий;
- площадки неорганизованных источников выбросов промышленных предприятий;
- дымовые трубы теплоисточников.
Характеристика вредных веществ от промышленных предприятий определяется характером промышленного производства. В выбросах промышленных предприятий присутствуют около 82 загрязняющих веществ, основными из которых являются: окислы азота, диоксид серы, взвешенные вещества, углеводороды (в пересчете на бензин), углеводороды (в пересчете на керосин), пыль неорганическая с содержанием двуокиси кремния ниже 20%, пыль неорганическая с содержанием двуокиси кремния 70-20%, железо оксид (в пересчете на железо), бенз/а/пирен, углеводороды предельные С12-С19 и масло минеральное.
В настоящее время ориентировочные выбросы загрязняющих веществ в атмосферу от стационарных источников в зимнее время составляют - 3467,5743 т/год.
Комплексный показатель загрязнения атмосферы ИЗА равен 0,1387 ПДК (зима). Комплексный показатель загрязнения атмосферы (ИЗА) ниже 1, степень загрязнения атмосферы по городу Алатау на исходный год оценивается как низкая.
На расчетный срок ориентировочные выбросы загрязняющих веществ в атмосферу от стационарных источников в зимнее время составят - 4222,2192 т/год.
Комплексный показатель загрязнения атмосферы, ИЗА равен 0,1807 ПДК (зима). Комплексный показатель ИЗА выше 2 и, следовательно, степень загрязнения атмосферы по г. Алатау на перспективу оценивается как низкая.
Для снижения вредного воздействия на атмосферный воздух выбросов Генеральным планом предусматривается комплекс мероприятий:
- развитие системы производственного мониторинга на предприятиях, повышения эффективности контроля за выбросами предприятий и автотранспортных средств;
- строительство объектов электро- и теплоснабжения с учҰтом НДТ.
- постепенный перевод существующих предприятий теплоэнергетического комплекса на природный газ;
- применение высокоэффективных пылегазоочистных сооружений;
- планирование площадей производственных территорий вне селитебных зон;
- внедрение экологически чистых видов топлива на транспорте и стационарных источниках предприятий (газ, электричество);
- развитие дорожной сети и создание скоростных систем пассажирского транспорта (LRT, BRT) с использованием выделенных полос для движения;
- изоляцию городских территорий от внешних транзитных потоков;
- развитие велосипедного движения;
- осуществление контроля норм токсичности и дымности выхлопных газов автотранспортных средств;
- утилизацию морально и технически устаревших автотранспортных средств;
- газификацию частного сектора и малых котельных в районах;
- озеленение и благоустройство населенных пунктов;
- развитие "зеленого" строительства и внедрение новых энергосберегающих строительных материалов;
- проведение комплексных исследований состояния и качества атмосферного воздуха;
- создание единой сети экологического мониторинга атмосферного воздуха;
- проектирование и строительство 4 ед. КОС с внедрением современных технологий очистки сточных вод и обработки осадка;
- строительство полигонов ТБО – 3 ед.;
- ликвидация источников вторичного загрязнения окружающей среды;
- оборудование площадок для установки емкостей и контейнеров для сбора отходов;
- усовершенствование системы обращения с отходами, в населенных пунктах (на территории жилищного фонда, организаций, культурно-массовых учреждений, зон отдыха) проводить планово-регулярную санитарную очистку прилегающей территории к контейнерной площадке по периметру;
- организацию раздельного сбора мусора и систематического, своевременного его вывоза со сроком хранения отходов в контейнерах при температуре 0 ᵒС и ниже – не более трҰх суток; при плюсовой температуре – не более суток;
- совершенствование системы тарифов вывоза мусора;
- создание единой системы управления отходами, включая организацию раздельного сбора мусора, его вывоз, переработку и захоронение на полигоне;
- ликвидацию всех стихийных несанкционированных свалок на территории населенных пунктов.

Маусымдық үлгідегі, рекреациялық мақсаттағы 8 жаңа су айдынын құру көзделеді, оның ішінде 2-і Golden district аумағында және 6 тоған Growing district аумағында орналасады.
"Алатау қаласының бас жоспары" бекітілгеннен кейін:
-Қапшағай су қоймасының акваториясын өзгерту жобасын;
-Қапшағай су қоймасының су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөніндегі жобалау құжаттамасын;
-Аумақты инженерлік даярлау жүйесін дамыту ТЭН-ін әзірлеу қажет.
10-тарау. Қоршаған ортаны қорғау
Алатау қаласы атмосферасының техногендік ластануының айқындаушы көздері өнеркәсіптік кәсіпорындардың шығарындылары болып табылады.
Алдын ала бағалауда пайдаланылатын бастапқы деректердің негізіне өнеркәсіптік кәсіпорындардың бекітілген ШЖК жобаларының түгендеу деректері мен нормативтері алынды.
Қала атмосферасына ЛЗ шығарындыларының негізгі көздері:
-кәсіпорындардың өнеркәсіптік алаңдарында ұйымдастырылған көздердің құбырлары мен желдеткіш шахталары;
-өнеркәсіптік кәсіпорындар шығарындыларының ұйымдастырылмаған көздерінің алаңдары;
-жылу көздерінің түтін құбырлары.
Өнеркәсіптік кәсіпорындардан келетін зиянды заттардың сипаттамасы өнеркәсіптік өндірістің сипатымен анықталады. Өнеркәсіптік кәсіпорындардың шығарындыларында 82-ге жуық ластаушы заттар бар, олардың негізгілері: азот оксидтері, күкірт диоксиді, тоқтатылған заттар, көмірсутектер (бензинге қайта есептегенде), көмірсутектер (керосинге қайта есептегенде), құрамында 20% - дан төмен кремний диоксиді бар бейорганикалық шаң, құрамында 70-20% кремний диоксиді бар бейорганикалық шаң, темір оксид (темірге есептегенде), бензин / а / пирен, С12-С19 шекті көмірсутектер және минералды май.
Қазіргі уақытта қыс мезгілінде стационарлық көздерден атмосфераға шығарылатын ластаушы заттардың болжамды шығарындылары жылына 3467,5743 т құрайды.
ИЗА атмосферасының ластануының кешенді көрсеткіші 0,1387 ШРК (қыс). Атмосфераның ластануының кешенді көрсеткіші (ИЗА) 1-ден төмен, Алатау қаласы бойынша атмосфераның ластану дәрежесі бастапқы жылға төмен деп бағаланады.
Есептік мерзімге қысқы уақытта стационарлық көздерден атмосфераға ластаушы заттардың болжамды шығарындылары жылына 4222,2192 т құрайды.
Атмосфераның ластануының кешенді көрсеткіші, ИЗА 0,1807 ШРК (қыс). ИЗА-ның кешенді көрсеткіші 2-ден жоғары, демек, Алатау қаласы бойынша атмосфераның ластану дәрежесі келешекте төмен болады деп бағаланады.
Шығарындылардың атмосфералық ауаға зиянды әсерін азайту үшін бас жоспарда мынадай іс-шаралар кешені:
-кәсіпорындарда өндірістік мониторинг жүйесін дамыту, кәсіпорындар мен автокөлік құралдарының шығарындыларын бақылаудың тиімділігін арттыру;
-ҮҚТ ескере отырып, электрмен және жылумен жабдықтау объектілерін салу;
-қолданыстағы жылу-энергетикалық кешен кәсіпорындарын табиғи газға біртіндеп көшіру;
-тиімділігі жоғары шаң-газ тазарту құрылыстарын қолдану;
-қоныстану аймақтарынан тыс өндірістік аумақтардың алаңдарын жоспарлау;
-көлікке және кәсіпорындардың стационарлық көздеріне (газ, электр) экологиялық таза отын түрлерін енгізу;
-жол желісін дамыту және жолаушылар көлігінің жүрдек жүйелерін (LRT, BRT) қозғалысқа арналған арнайы жолақтарды пайдалана отырып құру;
-қалалық аумақтарды сыртқы транзиттік ағындардан оқшаулау;
-велосипед қозғалысын дамыту;
-автокөлік құралдарының пайдаланылған газдары мен түтінінің уыттылығы нормаларын бақылауды жүзеге асыру;
-моральдық және техникалық тұрғыда ескірген автокөлік құралдарын кәдеге жарату;
-аудандардағы жеке секторды және шағын қазандықтарды газдандыру;
-елді мекендерді көгалдандыру және абаттандыру;
-"жасыл" құрылысты дамыту және энергия үнемдейтін жаңа құрылыс материалдарын енгізу;
-атмосфералық ауаның жай-күйі мен сапасына кешенді зерттеулер жүргізу;
-атмосфералық ауаның экологиялық мониторингінің бірыңғай желісін құру;
-сарқынды суларды тазартудың және тұнбаны өңдеудің заманауи технологияларын енгізе отырып, 4 бірлік кәріздік тазарту құрылыстарын (КТҚ) жобалау және салу;
-ҚТҚ полигондарын салу - 3 бірлік;
-қоршаған ортаның қайталама ластану көздерін жою;
-қалдықтарды жинауға арналған науалар мен контейнерлерді орнатуға арналған алаңдарды жабдықтау;
-қалдықтармен жұмыс істеу жүйесін жетілдіру, елді мекендерде (тұрғын үй қорының, ұйымдардың, мәдени-бұқаралық мекемелердің, демалыс аймақтарының аумағында) периметрі бойынша контейнерлік алаңға іргелес аумақты жоспарлы-тұрақты санитариялық тазарту жұмыстарын жүргізу;
-0 ᵒС және одан төмен температурада контейнерлерде қалдықтарды сақтау мерзімімен қоқысты сұраптап жинауды және оны жүйелі, уақтылы шығаруды ұйымдастыру - үш тәуліктен аспайды; плюс температурада - бір тәуліктен аспайды;
-қоқыс шығару тарифтерінің жүйесін жетілдіру;
-полигонда қоқысты бөлек жинауды, оны шығаруды, қайта өңдеуді және көмуді ұйымдастыруды қоса алғанда, қалдықтарды басқарудың бірыңғай жүйесін құру;
-елді мекендер аумағындағы барлық стихиялық рұқсат етілмеген қоқыс үйінділерін жою көзделеді.

Решающим фактором, обеспечивающим снижение негативного влияния на окружающую среду отходов, является процесс их утилизации. С этой целью, проектом предусматривается строительство мусороперерабатывающего завода производительность которого достаточна для сортировки отходов в объҰме 1250 тыс.т/год и их переработки в объҰме 30 – 40 %, а также строительство мусоросжигательного завода с получением теплоэнергии.
Генеральным планом предлагаются максимальное сохранение существующих зеленых насаждений, их реконструкция, а также создание новых насаждений, организация которых обусловлена проектными решениями Генерального плана.

Қалдықтардың қоршаған ортаға теріс әсерін азайтуды қамтамасыз ететін шешуші фактор - оларды кәдеге жарату процесі. Осы мақсатта жобада өнімділігі жылына 1250 мың тонна көлемінде қалдықтарды сұрыптау және оларды 30-40% көлемінде қайта өңдеу үшін жеткілікті болатын қоқыс өңдеу зауытын салу көзделеді.
Бас жоспарда қазіргі жасыл желектерді барынша сақтау, оларды реконструкциялау, сондай-ақ бас жоспардың жобалық шешімдеріне негізделген жаңа екпелерді отырғызу ұсынылады.