Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Кегенскому району на 2025-2026 годы
Решение Кегенского районного маслихата Алматинской области от 14 мая 2025 года № 34-157
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Кегенский районный маслихат ПРИНЯЛ РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Кегенскому району на 2025 -2026 годы согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 к настоящему решению.
2. Контроль над исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию Кегенского районного маслихатапо социальному и экономическому развитию, бюджету, бытовому обслуживанию, развитию малого и среднего предпринимательства, промышленности, строительству, транспортным отношениям, связи и коммуникациям, энергетике, топливным ресурсам и сельскому хозяйству, земельным отношениям, охране окружающей среды, эффективному использованию природных ресурсов.
Председатель маслихата А.Нұғман
приложение 1 к решению № 34-157 Кегенского районного маслихата от "14" мая 2025 года " Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Кегенскому району на 2025-2026 годы"
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Кегенского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2 к решению № 34-157 Кегенского районного маслихата от "14" мая 2025 года " Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Кегенскому району на 2025-2026 годы"
Приемлемые схемы пастбище оборотов
Приложение 3 к решению № 34-157 Кегенского районного маслихата от "14" мая 2025 года " Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Кегенскому району на 2025-2026 годы"
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4 к решению № 34-157 Кегенского районного маслихата от "14" мая 2025 года " Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Кегенскому району на 2025-2026 годы"
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды
Приложение 5 к решению № 34-157 Кегенского районного маслихата от "14" мая 2025 года " Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Кегенскому району на 2025-2026 годы"
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища

Кеген ауданы бойынша 2025-2026 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Алматы облысы Кеген аудандық мәслихатының 2025 жылғы 14 мамырдағы № 34-157 шешімі
"Жайылымдар туралы" 2017 жылғы 20 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес, Кеген аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Кеген ауданы бойынша 2025 - 2026 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар осы шешімнің 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 – қосымшаларына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылауаудандық мәслихаттың әлеуметтік және экономикалық даму, бюджет, тұрмыстық қызмет көрсету, шағын және орта кәсіпкерлікті дамыту,өнеркәсіп, құрылыс, көлік қатынастары, байланыс және коммуникация, энергетика, отын ресурстары және ауыл шаруашылығы, жер қатынастары, қоршаған ортаны қорғау, табиғи ресурстарды тиімді пайдалану жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
Мәслихат төрағасы А.Нұғман
Кеген аудандық мәслихатының 2025 жылғы "14" мамырдағы "Кеген ауданы бойынша 2025-2026 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы" № 34-157 шешіміне 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Кеген ауданының аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы).
Кеген аудандық мәслихатының 2025 жылғы "14" мамырдағы "Кеген ауданы бойынша 2025-2026 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы" № 34-157 шешіміне 2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Кеген аудандық мәслихатының 2025 жылғы "14" мамырдағы "Кеген ауданы бойынша 2025-2026 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы" № 34-157 шешіміне 3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Кеген аудандық мәслихатының 2025 жылғы "14" мамырдағы "Кеген ауданы бойынша 2025-2026 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы" № 34-157 шешіміне 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Кеген аудандық мәслихатының 2025 жылғы "14" мамырдағы "Кеген ауданы бойынша 2025-2026 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы" № 34-157 шешіміне 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығыжануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлужәне оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы

Приложение 6 к решению № 34-157 Кегенского районного маслихата от "14" мая 2025 года " Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Кегенскому району на 2025-2026 годы"
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе
Приложение 7 к решению № 34-157 Кегенского районного маслихата от "14" мая 2025 года " Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Кегенскому району на 2025-2026 годы"
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Годы
Сроки перегона скота на пастбища и возврата скота из пастбищ
Весна
Лето
Осень
Зима
2025
І-декада марта ІІ-декада мая
ІІ-декада мая
ІІ-декада октября
ІІ-декада октября
ІІІ-декада ноября
III декада ноября
ІІ декада марта

Кеген аудандық мәслихатының 2025 жылғы "14" мамырдағы "Кеген ауданы бойынша 2025-2026 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы" № 34-157 шешіміне 6-қосымша
Ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Кеген аудандық мәслихатының 2025 жылғы "14" мамырдағы "Кеген ауданы бойынша 2025-2026 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы" № 34-157 шешіміне 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Жылдар
Жайылымдарға малдарды айдап шығару және жайылымдардан қайтару мерзімдер
Көктем
Жаз
Күз
Қыс
2025
Наурыз айының
І-ші он күндігі Мамыр айының
ІІ-ші он күндігі
Мамыр айының
ІІ-ші он күндігі Қазан айының
ІІ-ші он күндігі
Қазан айының
ІІ-ші он күндігі Қараша айының
ІІІ-ші он күндігі
Қараша айының
ІІІ-ші он күндігі Наурыз айының
ІІ-ші он күндігі

2026
ІІ-декада марта ІІ-декада мая
ІІ-декада мая
ІІ-декада октября
ІІ-декада октября
ІІІ-декада ноября
III декада ноября
ІІ декада марта
Приложение 8 к решению № 34-157 Кегенского районного маслихата от "14" мая 2025 года " Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Кегенскому району на 2025-2026 годы"
ПЛАН ПО УПРАВЛЕНИЮ И ИСПОЛЬЗОВАНИЮ ПАСТБИЩ НА 2025-2026 ГОДЫ
Алматинская область Кегенский район (Закон Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года № 47 " О пастбищах".

2026
Наурыз айының
І-ші он күндігі Мамыр айының
ІІ-ші он күндігі
Мамыр айының
ІІ-ші он күндігі Қазан айының ІІ-ші он күндігі
Қазан айының
ІІ-ші он күндігі Қараша айының
ІІІ-ші он күндігі
Қараша айының
ІІІ-ші он күндігі Наурыз айының
ІІ-ші он күндігі
Кеген аудандық мәслихатының 2025 жылғы "14" мамырдағы "Кеген ауданы бойынша 2025-2026 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы" № 34-157 шешіміне № 8 қосымша
ЖАЙЫЛЫМДАРДЫ БАСҚАРУ ЖӘНЕ ПАЙДАЛАНУ ЖӨНІНДЕГІ 2025-2026 ЖЫЛДАРҒА АРНАЛҒАН ЖОСПАР
Алматы облысы Кеген ауданы
("Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы № 47 Заңы) .

1. Общие данные, характеристика Кегенского района
Кегенский район расположен на юго-востоке Алматинской области. Расположен в межгорной долине у подножия Илийского, Кунгейского, Терскейского Алатау. На территории района имеются перевалы Аманжол, Кокжайлау, Саты, Каракия, Кызыл-Тере, Сартасу (перевал Чокан). Ручей, начинающийся с горы, представляет собой реки Каркара, Кеген, Талды, облепиха, Ирсу, Кенсу, средняя Мерке, Шет Мерке (из которых образована река Чарын), Карабулак, Шелек, Кайынды, Жинишке. Озера - Каинды, Каракия, Кольсай. Из полезных ископаемых встречаются свинец, цинк, уголь и строительный камень, песок, глина. Территория Кегенского района по категории земель представлена в таблице №1.
Таблица №1
№ р/н
Наименование
Всего
В том числе: пастбища
1
Земли сельскохозяйственного назначения, всего

1. Жалпы деректер, Кеген ауданының сипаттамасы
Кеген ауданы Алматы облысының оңтүстік шығысында орналасқан. Іле, Күнгей, Теріскей Алатауларының етегіндегі тау аралық аңғарда орналасқан. Аудан жерінде Аманжол, Көкжайлау, Саты, Қарақия, Қызыл-кезең, Сартасу (Шоқан асу) асулары бар. Таудан басталатын ағыны қатты Қарқара, Кеген, Талды, Шырғанақ, Иірсу, Кеңсу, Орта Мерке, Шет Мерке (бұлардың қосылуынан Шарын өзені құралады) Қарабұлақ, Шелек, Қайыңды, Жіңішке өзендері бар. Көлдері – Қайыңды, Қарақия, Көлсай. Пайдалы қазындылардан қорғасын, мырыш, көмір және құрылыстық тас, құм, балшық кездеседі. Жерлер санаты бойынша Кеген ауданының аумағы №1 кестеде көрсетілген.
№1 кесте
№ р/н
Жерлер санаты
Барлығы
Оның ішінде: жайылым
1
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер, барлығы

884
11
Узунбулакский сельский округ
2136
12
Шыганакский сельский округ
1955
Основной вид деятельности сельскохозяйственных предприятий — развитие животноводства и растениеводства и осуществление производства продукции. В районе зарегистрировано 1557 крестьянских хозяйств. Из них 1090 крестьянских хозяйств занимаются животноводством, 467 - растениеводством. В селекционном развитии племенного дела принимают участие 187 крестьянских хозяйств.
2. Учет поголовья, условия учет поголовья
Для удобства проведения различных подсчетов, касающихся выпаса скота, применяется условная единица для сравнения или суммирования животных различных видов скота.
Условная голова сельскохозяйственных животных – это единица, используемая для сравнения количества различного вида и категорий животных. Эквивалентность определяется на основе потребности животных в кормах.
Коэффициент пересчета условного поголовья представлен в таблице № 4
Таблица № 4
Вид животных
Коэффициент замещения
КРС
0,6
МРС
0,1
Лошади
1
Данные о численности сельскохозяйственных животных в разрезе сел и сельских округов, владельцев представлены в таблице № 5.
Таблица № 5
Наименование округа
КРС
Всего
На предприятиях
В крестьянских хозяйствах
В домашнем хозяйстве
Кеген

884
11
Ұзынбұлақ ауылдық округі
2136
12
Шырғанақ ауылдық округі
1955
Ауыл шаруашылығы кәсіпорындарының негізгі қызмет түрі - мал шаруашылығы мен өсімдік шаруашылығын дамыту және өнімін өндіруді жүзеге асыру. Ауданда 1557 шаруа қожалығы тіркелген. Оның ішінде 1090 шаруа қожалық мал шаруашылығымен, 467 шаруа қожалық өсімдік шаруашылығымен айналысады. 187 шаруа қожалығы асыл тұқымды селекциялық дамытуға қатысуда.
2. Мал басын есепке алу, шартты мал басының есебі
Малды бағуға қатысты әр түрлі есептер жасаудың ыңғайлылығы үшін малдың түрлі жануарларын салыстыру немесе соммаландыру үшін шартты бірлік қолданылады.
Шартты мал басы - жануарлардың әр түрлі санаттары мен түрлерін салыстыру үшін пайдаланылатын бірлік. Баламалық жануарлардың азыққа қажеттілігі негізінде анықталады.
Шартты мал басын қайта есептеу коэффиценті № 4 кестеде көрсетілген.
№ 4 кесте
Жануарлардың түрі
Ауыстыру коэффициенті
Ірі қара мал
0,6
Қой мен ешкі
0,1
Жылқы
1
Ауыл және ауылдық округ, иелері кескінінде ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы деректер № 5 кестеде көрсетілген.
№ 5 кесте
Ауылдық округ атауы
Ірі қара
Барлығы
Кәсіпорындардарда
Шаруа қожалықтарында
Үй шаруашылығында
Кеген

1009
Шырғанақ
1664
204
1460
Всего
27475
864
11173
15438
3. Геоботаника
Обследование территории Кегенского района в соответствии со схемой" природно-сельскохозяйственное районирование земельного фонда Казахстана " расположено в горной зоне Средней Азии, в Западно-Тянь-Шанском и Северо-Тянь-Шанском округах. Почвенный покров района неоднороден, что обусловлено различием в геоморфологической структуре и высотной поясности гор.
Связано с понижением температуры почвенно-климатического пояса и увеличением атмосферных осадков, снижением давления, а также повышенной ультрафиолетовой радиацией.
В соответствии с "системным перечнем и основными диагностическими показателями горных и предгорных регионов Казахстана" на землях Кегенского района выявлены следующие типы почв.
- Субальпийские дерново-глинистые;
- Субальпийская степь-глинистая;
- Темно-коричневый;
- Луговая темно-желтая;
- Луговое болото темно-желтое;
- Луговая светло-коричневая;
- Сорт солоноватый;
- Серо-бурый сорт.

1009
Шырғанақ
1664
204
1460
Барлығы
27475
864
11173
15438
3. Геоботаника
Қазақстанның жер қорын табиғи - ауылшаруашылық аудандастыру" схемасына сәйкес Кеген ауданының аумағын зерттеу Орта Азия таулы аймағында, Батыс Тянь-Шань және Солтүстік Тянь-Шань округтерінде орналасқан. Ауданның топырақ жамылғысы гетерогенді, бұл геоморфологиялық құрылым мен таулардың биіктік белдеуіндегі айырмашылыққа байланысты.
Топырақ-климаттық белдеудің температурасының төмендеуімен және атмосфералық жауын-шашынның жоғарылауымен, қысымның төмендеуімен, сондай-ақ ультракүлгін радиацияның жоғарылауымен байланысты.
"Қазақстанның таулы және тау бөктеріндегі аймақтарының жүйелік тізімі мен негізгі диагностикалық көрсеткіштеріне" сәйкес Кеген ауданының жерлерінде топырақтың келесі түрлері анықталды.
-Субальпілік шымды- сазды;
- Субальпілік дала - сазды;
- Қара-қоңыр;
- Шалғынды қара сарғылт;
- Шалғынды батпақты қара сарғылт;
- Шалғынды ашық қоңыр;
- Сұрқоңыр сортаң;
- Сұр қоңыр сортаң.

По материалам полевых исследований в Кегенском районе насчитывается более 154 видов растений. Произрастает 99 видов многолетних растений, злаковых - 33 вида, бобовых - 12 видов, кустарниковых трав - 6 видов.
В связи с тем, что на территории Кегенского района наблюдается разнообразие природных условий, кроме степной, в долине рек Каркара, Кеген, Талды, облепиха, Ирсу, Кенсу, Орта Мерке, Шет Мерке и др. распространены группы луговых растений.
Пастбища столкнулись с нерегулярным выпасом и из-за частого выпаса видоизменяется растительный покров вышеназванных хлебных угодий. Как наиболее приспособленные к выпасу полевые культуры выходят из травянистого состава, в растительном покрове произрастают сорные травы и полынь. Из культур наиболее устойчива к выпасу бетеге: она хорошо растет после вытаптывания скота. Из-за нерационального выпаса снижается продуктивность пастбищ. Сезон использования сокращается. Для сохранения качественного состава сена, состоящего из различных видов культур, необходимо использовать зерновые угодья в системе пастбищеоборота при нормальной нагрузке скота. Необходимо наладить выпас на таких пастбищах, внедрить систему откачки.
В результате геоботанического исследования установлено, что пастбищные угодья используются нерационально, отдельные пастбища уничтожаются на уровне отклонений. Пастбища вблизи населенных пунктов, пастбища вокруг мест водопоя скота приведены в полную негодность и не могут быть использованы на выпас. При использовании пастбищ допускается выпас скота на незасушенной почве, в результате чего образуются бугры. Большая часть пастбищ из-за нерегулярного обильного выпаса заросла слабо выветривающимися травами полыни и сена с твердыми стеблями, в результате чего резко снизилась их зернофуражность, снизилась урожайность сухой выветривающейся растительной массы с полей единиц на пастбищах. Сокращается сезон использования пастбищ. Оптимальный срок использования естественных пастбищ в степной зоне в Кегенском районе-весенний, летний, осенний период. С весны скот поедает злаки и раннецветущую траву, затем после выпаса зерна снова прорастают и перезимовывают его.
Рациональное использование пастбищ и сенокосов особенно важно при правильном использовании пастбищных угодий сильно возрастает их продуктивность.
4. Корма для животных
Кормопроизводство - ведущая многопрофильная и связующая отрасль сельского хозяйства, во многом определяющая состояние животноводства и оказывающая важное влияние на решение ключевых проблем растениеводства, дальнейшего развития растениеводства, рационального природопользования, повышения устойчивости агросистем и агроландшафтов к влиянию погодных и негативных процессов, сохранения значимых сельскохозяйственных угодий и повышения продуктивности почв, улучшения экологического состояния территории района и охраны окружающей среды.

Кеген ауданында далалық зерттеу материалдары бойынша өсімдіктің 154 астам түрі бар. Көп жылдық өсімдіктердің 99 түрі, астық тұқымдастардың -33 түрі, бұршақ тұқымдас - 12 түрі, бұталы шөптер - 6 түрі өседі.
Кеген ауданының аумағында табиғи жағдайлардың әр түрлілігі байқалуына байланысты далалық өсімдіктерден басқа Қарқара, Кеген, Талды, Шырғанақ, Иірсу, Кеңсу, Орта Меркі, Шет Меркі т.б. өзендерінің алқабында шалғынды өсімдіктердің тобы кең таралған.
Жайылымдар жүйесіз жаюға тап болған және жиі жаю салдарынан жоғарыда аталған астық алқаптарының өсімдік жамылғысы түр өзгертеді. Құңды дала дақылдары жаюға ең бейімделмеген ретінде шөп құрамынан шығып қалады, өсімдік жамылғысында арам шөптер мен жусан өсіп кетеді. Дақылдардан жаюға ең төзімді бетеге: ол малдың таптауынан кейін жақсы өседі. Рационалды емес жаю салдарынан жайылымдардың өнімділігі төмендейді. Пайдалану маусымы қысқарады. Дақылдардың әр түрлерінен тұратын шөптің сапалы құрамын сақтау үшін астық алқаптарын жайылым айналымы жүйесінде малдың қалыпты жүктемесімен пайдалану қажет. Осындай жайылымдарда жаюды реттеу, айдау жүйесін енгізу қажет.
Геоботаникалық зерттеу нәтижесінде жайылымдық алқаптар рационалды емес пайдаланылатындығы анықталды, бөлек жайылымдар, ауытқу деңгейінде жойылады. Елді мекендер жанындағы жайылымдар, малды суару орындары айналасындағы жайылымдар толық жарамсыздыққа келтірілген және жаюға пайдалануы мүмкін емес. Жайылымдарды пайдалануда малды құрғамаған топырақта жаю рұқсат етілген, оның нәтижесінде төмпешіктер пайда болады. Жайылымдардың көпшілік шөптері жүйесіз көп жаю салдарынан жусанның және шөптің қатты сабақты нашар желінетін шөбімен өсіп кеткен, нәтижесінде олардың астық құңдылығы күрт төмендеді, бірлік алқабынан жайылымдардағы құрғақ желінетін өсімдік массасының өнімділігі төмендейді. Жайылымдарды пайдаланудың маусымы қысқарады. Кеген ауданында дала зонасында табиғи жайылымдарды пайдаланудың оңтайлы мерзімі көктемгі, жазғы, күзгі кезең. Көктемнен мал дәнділерді және ерте гүлдейтін шөпті жейді, содан жаюдан кейін дәнділер қайта өседі, көрпекөк береді және оны қайта басады.
Жайылымдар мен шабындықтарды рационалды пайдалану аса маңызды жайылымдық алқаптарды дұрыс пайдалануда олардың өнімділігі қатты өседі.
4. Мал азығы
Мал азығы өндірісі - ауыл шаруашылығының көп қызметті және байланыстырушы жетекші саласы, көп жағдайда мал шаруашылығы жағдайын анықтайды және өсімдік шаруашылығының, өсімдік шаруашылығының одан әрі дамуының, рационалды түрде табиғат пайдаланудың, ауа-райының және жағымсыз процесстердің әсеріне агро жүйелердің және агроландшафттардың тұрақтылығын арттырудың, маңызы бар ауыл шаруашылығы алқаптарын сақтаудың және топырақтың өнімділігін арттырудың, аудан аумағының экологиялық жағдайын жақсартудың және қоршаған ортаны қорғаудың басты проблемаларын шешуге маңызды әсерін тигізеді.

На территории Кегенского района основным кормом для животных является пастбищный, зерновой, природный и сев сенокосов. На одну голову крупного рогатого скота приходится 2,5 гектара пастбищ, что при средней урожайности зеленой массы составляет 2 т / га., они обеспечивают животных пастбищным зерном.
Данные о средней урожайности зерновых культур на территории Кегенского района представлены в таблице № 6.
Таблица № 6
Район
посевы
Урожайность, т/га
1
Кеген
Кормовые корма
2
2
Трава многолетних трав
3,0
3
Солома
0,5
4
Травы естественных угодий
2,0
Основные проблемы отрасли кормопроизводства:
- Дефицит орошаемых земель;
- Устаревание сельскохозяйственной техники;
- Снижение урожая натуральных и многолетних трав;
- Выпас сенокосных или пахотных угодий по причине неиспользования сезонных пастбищ хозяйствами и оставления скота без присмотра;
- Неиспользование землепользователями земельных участков не по назначению;

Кеген ауданының аумағында жануарлардың негізгі қорегі жайылымдық, астық, табиғи және себілген шабындықтардың шөбі болып табылады. Ірі қара малдың бір басына 2,5 гектар жайылымнан келеді, ол жасыл массаның орташа өнімділігінде 2 т/га., олар жайылымдық астыққа жануарларды қамтамасыз етеді.
Кеген ауданының аумағындағы астық дақылдарының орташа өнімділігі туралы деректер № 6 кестеде көрсетілген.
№ 6 кесте
Аудан
Дақылдар
Өнімділігі, т/га
1
Кеген
Жемдік азықтар
2
2
Көп жылдық шөптер
3,0
3
Сабан
0,5
4
Табиғи шөптер
2,0
Мал азығы өндірісі саласының негізгі проблемалары:
-Суармалы жерлердің тапшылығы;
-Ауыл шаруашылығы техникаларының ескіруі;
-Табиғи және көп жылдық шөптерден алынатын өнімнің төмендеуі;
-Шаруашылықтардың маусымдық жайылымдарды пайдаланбауы және малдарын қараусыз қалдыруы себебінен шабындық немесе егістік жерлерге жайылуы;
-Жер пайдаланушылардың жер учаскелерін өз мақсатында пайдаланбауы;

284
6. Водопой, график водопоя
Водопойные пункты размещают с учетом видов и групп выпасного поголовья животных, сезонности их использования участков, рельефа местности. При размещении вод источников необходимо учитывать удобные подходы к водопою и соблюдать санитарно-профилактические правила. В этих целях нельзя допускать размещение вод источников на заболоченных, затапливаемых и загрязненных участках, а также проектировать к обслуживанию из одного водопойного пункта не более 300 голов крупного рогатого скота или 2500 овец. Лучше всего, если животные имеют свободный доступ к воде и пьют в любое время.
Лучшими источниками пастбищного водоснабжения являются реки, озера и пруды с проточной водой. Расчет потребности в воде по видам скота и сезонам года производится по нормам водопотребления, установленным для определенной породы животных.
Среднесуточная норма потребления воды по видам сельскохозяйственных животных утверждена Приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ".
1) для крупного рогатого скота и лошадей 45-60 литров;
2) для молодняка в возрасте 1-2 года 25-35 литров;
3) для молодняка младше одного года 10-15 литров;
4) для овец и коз 3-5 литров;
5) для ягнят 1-2 литра.
Допустимое расстояние от пастбища до водопоя для коров – 1,5 километров (далее - км), для телят 1 км, для молодняка крупного рогатого скота – 2,5 км, для овец и коз – 3 км, для лошадей и верблюдов до 4,6 км.
Пастбищные земли Кегенского района полностью обеспечены водой. Имеются озера, родники, пруды и другие. Исторически сложилось, что все пастбища обеспечены реками, озерами и прудами с проточной водой, источниками водопоя.
Устройство прогонов. Прогоны должны быть достаточной ширины, чтобы скот не теснился и не скучивался. Ширина прогонов на 100 голов для крупного рогатого скота 20-25 метров (далее - м), молодняка до одного года 10-15 м, табуна лошадей 15-20 м, для отары овец голов 30-35 м.
Скотопрогоны предусматриваются для предупреждения вытаптывания травостоя естественных трав и посевов сельскохозяйственных культур. На пастбищных угодьях скотопрогоны, как правило, должны совмещаться с границами гуртовых (отарных) участков, полями пастбищеоборотов.
7. Размещение скотопрогонов
Для перегона скота к местам выпаса, источникам водопоя, лагерям, фермам, из загона в загон проектируют скотопрогоны. Скотопрогоны размещают с расчетом обслуживания ими наибольшей площади и создания удобной и кратчайшей связи пастбищ с местами стоянки и водопоя скота.
Предпочтительны прямолинейные скотопрогоны, без лишних изгибов и поворотов, с тупыми углами поворотов. Скотопрогоны необходимо размещать таким образом, чтобы они по возможности не пересекали рек, ручьев, канав, не проходили по заболоченным местам, по бровкам балок и крутых оврагов, без устройства через них переправ, а также по тальвегам балок.
Ширина скотопрогонов зависит от вида животных, размера гуртов и отар, а также механического состава почв, степени сбитости травостоя и эрозионных процессов. Не следует совмещать скотопрогоны с дорожной сетью, а особенно с районными и областными дорогами.

284
6. Суат, суат кестесі
Суат пунктері жануарлардың бағу саны топтарын және түрлерін, учаскелерді пайдаланудың маусымдылығын, жергілікті жердің рельефін және т.б. есепке ала отырып орналастырылады. Су көздерін орналастыруда су айдынына ыңғайлы жетеберіс пен санитарлық-профилактикалық қағидаларын есепке алу қажет. Осы мақсаттарда су көздерін батпақ, су басатын және лас учаскелерде орналастыруға жол бермеу, сонымен бірге бір суат пунктінен 300 бас ірі қара малдың немесе 2500 қойдың қызмет көрсетілуін жобалау. Ең жақсысы егер жануарлар суға бос қол жетімділікті және кез-келген уақытта ішуі болса. Жайылымдық сумен қамтамасыз етудің ең үздік көздері өзендер, көлдер мен ағын суымен бұлақтар. Мал түрі және жыл маусымы бойынша суға қажеттілік есебі жануарлардың белгілі бір тұқымы үшін орнатылған су пайдалану нормалары бойынша жасалады.
ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығымен ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша су пайдаланудың орташа тәуліктік нормасы бекітілді.
-ірі қара мал және жылқы үшін 45-60 литр;
-1-2 жастағы жас мал үшін 25-35 литр;
-бір жылдан жас мал үшін 10-15 литр;
-қой мен ешкі үшін 3-5 литр;
-қозы-лақ үшін 1-2 литр.
Жайылым мен сиырлар үшін су айдынына дейінгі рұқсат етілетін қашықтық – 1,5 км, бұзаулар үшін 1 км, ірі қара малдың жас малы үшін – 2,5 км, қой мен ешкі үшін – 3 км, жылқы мен түйе үшін 4,6 км.
Кеген ауданының жайылымдық жерлері сумен толығымен қамтамасыз етілген. Сонымен қатар бұлақтар, тоғандар және т.б. бар.
Мал айдау жолдарының құрылуы. Малдың қысылмауы мен жамырамауы үшін жолдардың қажетті ені болуы тиіс. Жолдардың ені 100 бас ірі қара малға 20-25 м, бір жасқа дейінгі жас малға 10-15 м, жылқылар табыны 15-20 м, қой мен ешкі отары үшін 30-35 м.
Мал айдау жолдары ауыл шаруашылығы дақылдарының егінін және табиғи шөптерді басып тастауды алдын алуды қарастырады.
Жайылым алқаптарда мал айдау жолдары табын (отар) учаскелерінің, жайылым айналымының шекараларымен бірлесуі тиіс.
7. Мал айдау жолдарын орналастыру
Мал жаю орындарына, суат көздеріне, лагерьлерге, фермаларға, қашадан қашаға малды айдау үшін малды айдау жолдары жобаланады.
Мал айдау жолдары көбірек алаңға қызмет көрсету және жайылымдардың тұрақ орындары мен мал суаттарымен қысқа байланысты және ыңғайлылықты құру есебімен орналастырылады. Тікелей желілі, иілімдер мен бұрылыстарсыз, бұрылыстардың доғал бұрыштарымен мал айдау жолдары басымды. Мал айдау жолдарын мүмкіндігінше өзендерді, бұлақтарды, орларды кесіп өтпейтіндей, батпақ орындарынан, балкалар жиегінен және терең сайлардан олардан өту жолдарын жабдықтамайсыз, балканың өзек табанынан өтпейтіндей орналастыру қажет.
Мал айдау жолдарының ені жануарлардың түрлеріне, табын мен отардың көлемі, сонымен бірге топырақтың механикалық құрамы, шөптің қалыңдығы және эрозиялық процесстердің деңгейіне байланысты. Мал айдау жолдарын жол желісімен біріктіруге тыйым салынады, әсіресе аудандық және облыстық жолдармен.

При необходимости проектом предусматривается профилирование скотопрогонов и залужение их наиболее устойчивыми к вытаптыванию травосмесями. Скотопрогоны должны проектироваться на расстоянии не ближе 2-3 км от животноводческих изоляторов, скотомогильников, населенных пунктов, 1,0-1,5 км от проезжих дорог и 0,5-1,0 км от многолетних насаждений. В силу природных инстинктов животные предпочитают двигаться при пастьбе в утренние часы на восход, а вечерние часы на закат солнца.

Қажеттілік болғанда мал айдау жолдарын тіке төсеу мен оларды таптау үшін шөптермен шалғындандыру қарастырылады. Мал айдау жолдары мал шаруашылығы изоляторларынан, мал қорымдарынан, елді мекендерден 2-3 км, жүретін жолдардан 1,0-1,5 км және көп жылғы отырғызулардан 0,5-1,0 км жақын емес қашықтықта жобалануы тиіс. Табиғат түйсігіне байланысты жануарлар мал бағуда таңертеңгі сағаттарда шығысқа, кешкі сағатта күннің батуына қозғалуды қалайды.

8. Ветеринарные объекты
Устройство летних лагерей намечают в крупных сельскохозяйственных предприятиях при большой удаленности пастбищных участков от ферм на расстояния, превышающие допустимые перегоны животных.
При этом скот ежедневно не перегоняют на фермы, а содержат в летних лагерях весь пастбищный период. Летний лагерь–это сезонный производственный центр. Он служит местом отдыха животных, доения, подкормки и проведения других производственных процессов. В лагерях в зависимости от их назначения и вида животных сооружают навесы, постройки для жилья, хранения продуктов и кормов, для искусственного осеменения животных.
При выборе места под летний лагерь учитывают:

8. Ветеринариялық объектілер
Жазғы лагерлерді жануарларды айдаудың рұқсат етілетін қашықтығынан асатын фермалардан жайылым учаскелерінің алыс орналасуында ірі ауыл шаруашылығы кәсіпорындарында орналастыру белгіленеді. Осылайша малды күнделікті фермаға айдамайды, бүкіл жайылым маусымында жазғы лагерьлерде ұстайды. Жазғы лагерь – бұл маусымғы өндірістік орталық. Ол жануарлардың демалу, оларды сою мен тамақтандыру және басқа да өндірістік процесстерді өткізу орны болып табылады. Лагерьлерде олардың мақсаты мен жануарлардың түрлеріне байланысты бастырма салынады, тұрғын үй, азық-түлікті және астық сақтау, жануарлардың жасанды ұрықтандыру үшін құрылыстар салынады. Жазғы лагерь үшін орынды таңдауда:

1) необходимость размещения его в центре кормового массива, чтобы перегоны скота на пастбища и обратно и затраты на транспортировку зеленой массы с прилагерного севооборота были минимальными;
2) месторасположение, которое должно быть удобным для организации водопоя скота, по возможности находиться вблизи водоема (озера, пруда), но на расстоянии, обусловленном природоохранными нормами;
3) месторасположение площадки, отводимой под лагерь, которую выбирают на возвышенных и сухих местах, благополучных в санитарно-гигиеническом отношении с небольшим уклоном (до 2°градусов) для стока атмосферных вод, с глубоким залеганием грунтовых вод, пригодными для строительства производственных построек;

1) жайылымға және қайта малды айдау, және лагерь жанындағы егін айналымынан жасыл массаны тасымалдау минималды болуы үшін оны астық массивінің орталығында орналастыру қажеттілігі;
2) орналасуы малды суаруды ұйымдастыру үшін ыңғайлы болуы тиіс, су айдыны (көл, бұлақ) жанында мүмкіндігінше орналасу бірақ табиғат нормаларымен белгіленген қашықтықта;
3) лагерьге арналған алаңды биіктеу және құрғақ орында, атмосфералық сулардың ағуы үшін кішкене еңкеюі (2° дейін) бар санитарлық-гигиеналық қатынаста жағымды, өндірістік кещендерді салу үшін жер асты суларының терең орналасуы;

9. Заключение
Согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", пастбища расположенные в пределах территории поселков и сельских населенных пунктов, находящиеся в государственной собственности, предоставляются для удовлетворения нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья и других сельскохозяйственных животных. Выпас на этих пастбищах других сельскохозяйственных животных допускается только при соблюдении предельно допустимых норм нагрузки на общую площадь пастбищ. Рациональное использование пастбищ сводится к тому, чтобы создать условия для получения высокой продуктивности пастбищ, сохранить ценный состав травостоя в течение длительного времени, обеспечить пастбищными кормами наибольшее количество животных и получить высокий выход животноводческой продукции. При таком важном значении пастбищного содержания скота вопросы рационального содержания пастбищ в высшей степени актуальны, тем более что продуктивность пастбищных угодий при правильном использовании их сильно возрастает. Так применение одной только загонной системы пастьбы дает возможность содержать скот на одной и той же площади на 20-30% больше, а при проведении всей системы рационального использования пастбищ (правильного стравливания травостоя, текущего ухода, введения пастбище оборота, применение загонной системы пастьбы) продуктивность естественных пастбищных угодий увеличивается в 2-3 раза.
Пастбища — земельные участки в составе земель сельскохозяйственного назначения, а также земельные участки в составе других категорий земель, предоставляемые и используемые для круглогодичного или сезонного выпаса сельскохозяйственных животных.
Для рациональго использования кормовых угодий необходимо:
1) освоение и соблюдение пастбищеоборота, прекращение выпаса скота на сильно сбитых пастбищах до полного восстановления травостоя.
2) запрещается сжигание старики и соломы на пастбищах и пашне, так как это наносит ущерб флоре и фауне.
3) запрещается уничтожение кустарников, выполняющих охранную роль, сохраняющих земли от размыва.
4) осуществлять сенокошение в целях заготовки кормов в случаях, когда продуктивность пастбищ превышает потребность в кормах выпасаемых сельскохозяйственных животных при соблюдении предельно допустимых норм нагрузки на общую площадь пастбищ.
5) рационально использовать пастбища по их целевому назначению в
Одобрен проект закона" О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования земельных отношений", в котором нормы по обеспечению населения пастбищами предусматриваются с определением их необходимости. Вместе с тем, в связи с тем, что на сегодняшний день большая часть пастбищ вокруг населенных пунктов находится в собственности и землепользовании физических лиц, акимом будет предоставлена возможность их изъятия на государственные нужды путем отнесения пастбищных угодий к нуждам населения. Наряду с усилением ответственности землепользователей законопроект предусматривает усиление государственного контроля за использованием земель, включая пастбища.
Согласно графику, на территории Кегенского района наблюдается охват пастбищ.
Таблица № 10
Наименование сельского округа
Площадь пастбищ, фактически, га
Поголовье скота
Нагрузка на 1 голову скота
Потребность пастбищ, га ,
Нехватка пастбищ, га
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
Кеген

9. Қорытынды
"Жайылымдар туралы" ҚР Заңының 15-бабына сәйкес - ауылдық елді мекендердің аумағы шегінде орналасқан, мемлекет меншігіндегі жайылымдар жергілікті халықтың ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша мұқтажын қанағаттандыру үшін беріледі. Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормалары сақталған кезде ғана, көрсетілген жайылымдарда басқа ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға рұқсат етіледі. Жайылымдарды рационалды пайдалану жайылымдардың жоғары өнімділігін алу үшін, ұзақ уақыт бойы шөптің құңды құрамын сақтау, жануарлардың көп көлемін жайылымдық астықпен қамтамасыз ету және мал шаруашылығы өнімінің жоғары көлемін алуға септігін тигізеді. Малды жайылымдық ұстаудың осындай маңыздылығында жайылымдарды ұстау мәселесі жоғары деңгейде өзекті, жайылымдық алқаптардың өнімділігі оларды дұрыс пайдалануда артады. Осылайша бір мал айдау жүйесін қолдануда малды бір алаңда ұстау мүмкіндігі 20-30% көп, ал өткізуде жайылымдарды рационалды пайдаланудың барлық жүйесінің (ағымдағы күтім, жайылым айналымын енгізу, малды жаюдың қаша жүйесін пайдалану) табиғи жайылымдық алқаптардың өнімділігін 2-3 есе арттырады.
Жайылым — жануарлар үшін құңды және арзан жасыл астықтың көзі. Сондықтан оларды рационалды пайдалану – жер пайдаланушылардың маңызды болып есептеледі.
Астық алқаптарын рационалды пайдалануы үшін қажет:
1. Жайылым айналымын игеру және сақтау, қатты тапталған жайылымдарда шөптің толық қалыптасуына дейін малды жаюды тоқтату.
2. Жайылымдар мен егістікте сабаншөп өртеу рұқсат етілмейді, себебі ол флора мен фаунаға зиян келтіреді.
3. Жерлердің шайылудан сақтайтын қорғау рөлін орындайтын ағаштарды жою рұқсат етілмейді.
4. Жайылымның жалпы алаңына рұқсат етілген жүктеменің шекті нормаларын сақтауда жайылатын ауыл шаруашылығы жануарларын астыққа қажеттілігінен асатын жайылым өнімділігінде астықты дайындау мақсатында шөп оруды жүзеге асыру.
5. Жайылымдарды ұсыну талабына сәйкес жайылымдарды нысаналы мақсаты бойынша рационалды пайдалану.
"Жер қатынастарын реттеу мәселесі жөнінде Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" заң жобасы мақұлданды, онда халықты жайылымдармен қамтамасыз ету бойынша нормалары олардың қажеттілігін анықтаумен қарастырылады. Сонымен бірге бүгінгі күні елді мекендер айналасындағы жайылымдардың үлкен бөлігі жеке тұлғалардың меншігі мен жер пайдалануында болуына байланысты әкіммен оларды мемлекеттік мұқтаждығына жайылымдық алқаптарды халық қажеттілігіне жатқызу жолымен алып қою мүмкіндігі берілетін болады. Жер пайдаланушылардың жауапкершілігін күшейтумен қатар заң жобасы жерлерді, жайылымдарды қоса алғанда пайдалану үшін мемлекеттік бақылауды күшейтуді қарастырады.
Кестеге сәйкес Кеген ауданының аумағында жайылымдардың қамтылғаны байқалады.
№ 10 кесте
Ауыл атауы
Жайылым алаңы, нақты, га
Мал басы
1 мал басына жүктеме
Жайылымның қажеттілігі , га
Жайылымның жетіспеушілігі, га
ІҚМ
ҰМ
Жылқылар
ІҚМ
ҰМ
Жылқылар
Кеген

25053
200835
27475
2,5
0,5
3,0
241684
63611
Утверждены приказом министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимых норм нагрузки на общую площадь пастбищ".
В районе по нагрузке пастбищ необходимо 63 611 га. Так как в районном земельном фонде имеется 198 647 га пастбищных земель, а в лесном хозяйстве 395 97 га пастбищных земель. Всего имеется 238 244 га пастбищных угодий.

25053
200835
27475
2,5
0,5
3,0
241684
63611
Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығымен бекітілді.
Ауданда жайылымдар жүктемесі бойынша 63 611 га жер қажет. Аудан бойынша 198 647 га жайылымдық жер және орман шаруашылығында 39 597 га жайылымдық жер, барлығы 238 244 га жайылымдық жер бар..

В соответствии с пунктом 2 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года" О пастбищах", акимы сельских округов:
1) разработка совместно с акимами города районного значения, поселка, села, сельского округа и органами местного самоуправления, внесение на утверждение местному представительному органу района, города областного значения Плана по управлению пастбищами и их использованию;
2) обеспечение реализации Плана по управлению пастбищами и их использованию и представление ежегодного отчета об итогах его реализации местному представительному органу района, города областного значения;
3) разработка и утверждение схемы пастбищеоборотов на основании геоботанического обследования пастбищ;
4) осуществление разъяснительной работы среди пастбищепользователей о проведении мероприятий по рациональному использованию пастбищ;
5) осуществление в интересах местного государственного управления иных полномочий, возлагаемых на него законодательством Республики Казахстан.
2. Акимы города районного значения, поселка, села, сельского округа:
1) обеспечивают реализацию Плана по управлению пастбищами и их использованию и представляют ежегодный отчет об итогах его реализации органу местного самоуправления (сходу местного сообщества);
2) осуществляют разъяснительную работу среди пастбищепользователей о проведении мероприятий по рациональному использованию пастбищ;
3) обеспечивают совместно с органами местного самоуправления соблюдение предельно допустимых норм нагрузки на общую площадь пастбищ;
4) размещают на своих интернет-ресурсах План по управлению пастбищами и их использованию;
5) публикуют в средствах массовой информации, распространяемых на соответствующих территориях, ежегодные отчеты об итогах реализации Плана по управлению пастбищами и их использованию;
6) информируют местный исполнительный орган области о сбитых и деградированных пастбищах;
7) решают иные вопросы, отнесенные законодательством Республики Казахстан к их ведению.
В целях обеспечения потребности в пастбищных угодьях дворовых животных населения Кегенского района провести работы в соответствии с постановлением акима района от 06 мая 2021 года № 132 "о резервировании свободных пастбищных угодий, в том числе земель запаса сроком на 49 (сорок девять) лет".
Государственному учреждению "Отдел земельных отношений" Кегенского района в соответствии со статьями 93-94 "Земельный кодекс Республики Казахстан" от 20 июня 2003 года № 442, выполнить работы по использованию земельного участка в собственных целях.
Провести работу по правилам содержания и выпаса сельскохозяйственных животных в Кегенском районе.
Проведение работ по содержанию сельскохозяйственных животных на расстоянии от специально оборудованных крытых мест и индивидуальных жилых домов, стадионов, предприятий общественного питания, торговли, пищевой промышленности, многоэтажных домов, мест массового отдыха, естественных и искусственных водоемов, артезианских колодцев в соответствии с действующими нормами;
Обязанности акимов сельских округов:
1) определение территории пастбищ в населенных пунктах;
2) Организация работы по выпасу сельскохозяйственных животных в населенных пунктах

"Жайылымдар туралы" 2017 жылғы 20 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 9 бабы 2 тармағына сәйкес, ауылдық округ әкімдері:
1) Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспардың іске асырылуын қамтамасыз ету және жергілікті өзін-өзі басқару органына (жергілікті қоғамдастық жиынына) оны іске асыру қорытындылары туралы жыл сайынғы есепті ұсыну;
2) Жайылым пайдаланушылар арасында жайылымдарды ұтымды пайдалану жөніндегі іс-шараларды жүргізу туралы түсіндіру жұмысын жүзеге асыру;
3) Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормаларының сақталуын жергілікті өзін-өзі басқару органдарымен бірлесіп қамтамасыз ету;
4) Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды өздерінің интернет-ресурстарына орналастыру;
5) Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды іске асыру қорытындылары туралы жыл сайынғы есептерді тиісті аумақтарда таратылатын бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау;
6) Ауданның жергілікті атқарушы органына тапталған және тозған жайылымдар туралы ақпарат беру;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасымен өздерінің қарауына жатқызылған өзге де мәселелерді шешу.
Кеген ауданы халқының аулалардағы жануарларының жайылымдық жерлерге мұқтаждығын қамтамасыз ету мақсатында, бос жайылымдық жерлер, оның ішінде босалқы жерлерді 49 (қырық тоғыз) жыл мерзімге резервке қою туралы аудан әкімінің 2021 жылғы 06 мамырдағы № 132 қаулысына сәйкес жұмыстар атқарылсын.
Кеген ауданының "Жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы № 442 "Жер кодексі" 93-94 бабтарына сәйкес, жер учаскесін мақсаты бойынша пайдалану және қорғалуын қамтамасыз ету жөніндегі жұмыстар жүйелі түрде жүргізілсін.
Кеген ауданында ауыл шаруашылық жануарларын ұстау және бағу ережесі бойынша жұмыстар атқарылсын.
-Ауыл шаруашылық жануарлары арнайы жабдықталған жабық орындардан және жеке тұрғын үйлерден, стадионнан, қоғамдық тамақтандыру, сауда, азық-түлік өнеркәсібі кәсіпорындарынан, көпқабатты үйлерден, көпшілік дем алатын жерлерден, табиғи және жасанды су айдындарынан, артезиандық құдықтардан қолданыстағы нормаларға сәйкес қашықтықта ұстау туралы жұмыстарды жүргізу;
Ауылдық округ әкімдерінің міндеті:
1) Елді мекендерде жайылым аумағын белгілеу;
2) Елді мекендерде ауыл шаруашылық жануарларын бағу жұмыстарын ұйымдастыру (бада-кезектерді ұйымдастыру, малды бағуға бақташы табуға, мал иелері есебінен еңбек ақысын төлеу үшін келісім-шарт жасау);

3) определение места временного содержания и стоянки безнадзорных сельскохозяйственных животных;
Владельцам сельскохозяйственных животных не разрешается:
1) Выпас или оставление без присмотра сельскохозяйственных животных в жилой зоне сельских округов, на улицах, дачах и в других общественных местах;
2) Не допускается выпас сельскохозяйственных животных в местах их отдыха вблизи других природных и искусственных водоемов
3) Загрязнение окружающей среды;
4) Выбрасывать или закапывать в землю трупы сельскохозяйственных животных;
5) Нарушение безопасности дорожного движения
6) Выпас сельскохозяйственных животных на пашнях, сенокосных угодьях:
Права владельцев сельскохозяйственных животных
1) В случае причинения материального ущерба потерпевший вправе обратиться в суд за его возмещением.
2) Любое сельскохозяйственное животное является собственностью владельцев и охраняется законом, поскольку является формой собственности.
Обязанности владельцев сельскохозяйственных животных
1) бережное отношение к сельскохозяйственным животным, содержание в соответствии с биологическими особенностями, своевременное оказание ветеринарной помощи в случае заболевания;
2) по требованию уполномоченного органа в области ветеринарии создать условия для своевременного вывоза или вызова ветеринарных специалистов для диагностики, исследования, лечения, осмотра сельскохозяйственных животных;
3) обеспечение получения паспортов и идентификации всех животных;
4) содержание мест их проживания и выпаса в надлежащем санитарном состоянии, регулярная дезинфекция. Содержание в чистоте от остатков кормов и мусора;
5) не оставлять без присмотра сельскохозяйственных животных, причинять вред зеленым насаждениям;
6) принятие необходимых мер для обеспечения безопасности людей и сельскохозяйственных животных;
7) при приобретении, утрате или гибели сельскохозяйственных животных своевременно информировать об этом уполномоченный орган в области ветеринарии;
8) в случае повреждения сельскохозяйственных животных человеком или другим животным сообщить в ближайшие медицинские учреждения, ветеринарным специалистам;
9) своевременно информировать акиматы сельских округов и ветеринарного специалиста для вывоза и уничтожения трупов животных.
Обязательные условия содержания сельскохозяйственных животных:
1) по требованию уполномоченного органа в области ветеринарии ежегодно проводить вакцинацию против особо опасных инфекционных заболеваний и проводить плановые профилактические мероприятия против паразитарных заболеваний.

3) Қараусыз жүрген ауыл шаруашылық жануарларының уақытша қамайтын жерін және тұрағын анықтау;
Ауыл шаруашылық жануарлары иелеріне рұқсат етілмейді:
1) Ауылдық округтердің тұрғын аймағында, көшелерде, саяжайларда және басқа да қоғамдық орындарда ауыл шаруашылық жануарларын бағуға немесе қараусыз қалдыруға;
2) Ауыл шаруашылық жануарларын адамдар дем алатын басқа да табиғи және жасанды су айдындарына жақын бағуға;
3) Қоршаған ортаны ластауға;
4) Ауыл шаруашылығы жануарларының мүрдесін лақтыруға немесе жерге көмуге рұқсат етілмейді;
5) Жол қозғалысы қауіпсіздігін бұзуға (ауыл шаруашылығы жануарларын жолдардың бойында бағуға, иесінің қарауынсыз жолдардан өткізуге, ауыл шаруашылығы жануарларының иесі немесе бақташысы бола тұра жолдың үстінде бағуға);
6) Ауыл шаруашылығы малдарын егістік, шабындық алқаптарда бағуға рұқсат етілмейді:
Ауыл шаруашылық жануарлары иелерінің құқығы
1) Материалдық зиян келтірілген жағдайда, зардап шегуші оның өтеуі үшін сотқа шағымдануға құқылы.
2) Кез-келген ауыл шаруашылық жануарлары иелерінің меншігі болып табылады және меншік түрі болғандықтан заңмен қорғалады.
Ауыл шаруашылық жануарлары иелерінің міндеттері
1) Ауыл шаруашылық жануарларына жанашырлықпен қарау, биологиялық ерекшеліктеріне сәйкес асырау, ауырған жағдайда уақытында ветеринариялық көмек көрсету;
2) Ветеринария саласындағы өкілетті органның талап етуі бойынша уақытында ауыл шаруашылық жануарларына диагноз қоюға, зерттеуге, емдеуге, қарауға, аурудың алдын алу үшін ветеринариялық мамандарға апару немесе шақыртуға жағдай жасау;
3) Барлық жануарларға паспорт алуды және бірдейлендіруді қамтамасыз ету;
4) Олардың тұратын және жайылатын орындарын тиісті санитарлық жағдайда ұстау, үнемі дезинфекция жасау. Жем-шөптің қалдығын және қоқыстардан таза ұстау;
5) Ауыл шаруашылық жануарларын қараусыз қалдырмау, жасыл –желектерге зиян келтіруді;
6) Адамдар мен ауыл шаруашылық жануарларының қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін қажетті шараларды қабылдау;
7) Ауыл шаруашылық жануарларын сатып алғанда, жоғалтқанда немесе өлгенде ол туралы уақытында ветеринария саласындағы өкілетті органға хабарлау;
8) Ауыл шаруашылық жануарлары адамға немесе басқа жануарға зақым келтірген жағдайда таяу маңдағы медициналық мекемелерге, ветеринариялық мамандарға хабарлау;
9) Жануарлардың мүрдесін алып кету және жою үшін уақытында ауылдық округ әкімдіктеріне және ветеринариялық маманға хабарлау.
Ауыл шаруашылық жануарларын ұстаудың міндетті шарттары:
1) Ветеринария саласындағы өкілетті органның талап етуі бойынша жыл сайын ерекше қауіпті жұқпалы ауруларға қарсы вакцинация жасату және паразитарлық ауруларға қарсы жоспарлы алдын-алу шараларын жасау.

2) проведение своевременной идентификации, оформление ветеринарного паспорта;
3) в двухмесячный срок новорожденные и приобретенные сельскохозяйственные животные подлежат рассмотрению и регистрации в уполномоченном органе в области ветеринарии;
4) соблюдение санитарно-гигиенических, ветеринарно-санитарных правил и норм;
Держатель безнадзорных сельскохозяйственных животных и других домашних или прирученных животных обязан возвратить их собственнику, а если его место жительства неизвестны, в течение 3 дней с момента задержания сообщить об отловленных животных в орган внутренних дел или аппарат акима, который примет меры к розыску владельцев. В период поиска хозяина животные содержатся во временных местах, определенных распоряжением акима. Организация перевозки безнадзорных животных в места временного содержания возлагается на аппарат акима сельского округа Кегенского района, ветеринарных специалистов и держателя.
Владелец безнадзорных сельскохозяйственных животных обязан давать животным сено, воду.
Содержание безнадзорных сельскохозяйственных животных в временно установленных местах и их возврат владельцам рассматриваются в соответствии со статьей 246 Гражданского кодекса Республики Казахстан "безнадзорные животные", владельцам безнадзорных сельскохозяйственных животных в соответствии со статьей 408 Закона Республики Казахстан от 5 июля 2014 года № 235-V "Об административных правонарушениях" и в соответствии с другим законодательством Республики Казахстан.
Контроль за выполнением плана по управлению и использованию пастбищ и правил содержания и выпаса сельскохозяйственных животных
Возлагается на Государственное учреждение "Отдел сельского хозяйства" Кегенского района, "Отдел земельных отношений" Кегенского района, Государственное учреждение "Кегенская районная территориальная инспекция Государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, акимам сельских округов, государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Ветеринарная станция Кегенского района с ветеринарным пунктами " ГУ "Управление ветеринарии Алматинской области".
Руководитель ГУ "Отдел сельского хозяйства" Кегенского района Ж. Өмірзақов
Руководитель ГУ "Отдел земельных отношений" Кегенского района Б. Чалгинбеков
Директор государственного коммунального предприятия на праве хозяйственногo ведения "Ветеринарная станция Кегенского района с ветеринарными пунктами" ГУ "Управление ветеринарии Алматинской области" Қ. Төкенов

2) Уақытында бірдейлендіру жүргізу, ветеринарлық паспортты ресімдеу;
3) Екі ай мерзім ішінде жаңа туылған және сатып алынған ауыл шаруашылық жануарлары ветеринария саласындағы өкілетті органда қаралуға және тіркелуге тиіс;
4) Санитарлық-гигиеналық, ветеринариялық-санитарлық ережелер мен нормаларды сақтау;
Қараусыз ауыл шаруашылық малдарын және басқа да үй немесе қолға үйретілген жануарларды ұстаушы оларды меншік иесіне қайтаруға міндетті, ал егер ол немесе оның тұрғылықты жері белгісіз болса, ұсталғаннан 3 күннің ішінде ұсталған жануарлар туралы ішкі істер органына немесе әкімнің аппаратына хабарлау керек, олар иелерін іздеуге шаралар қолданады. Иесін іздеген кезеңде жануарлар әкімнің өкімімен анықталған уақытша орындарға қамалады. Қараусыз жануарларды уақытша ұстау орындарына тасымалдауды ұйымдастыру Кеген ауданындағы ауылдық округ әкімі аппаратына, ветеринар мамандарға және ұстаушы адамға жүктеледі.
Қараусыз жүрген ауыл шаруашылығы малдарын ұстаушы, жануарларға шөп, су беруге міндетті.
Қараусыз жүрген ауыл шаруашылық жануарларын уақытша белгіленген орындарда ұстауы және иелеріне қайтарылуы Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінің "Қараусыз жануарлар" 246 бабына сәйкес, қараусыз жүрген ауыл шаруашылығы жануарлардың иелеріне "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 2014 жылғы 5 шілдедегі № 235-V ҚР Заңының 408-бабына сәйкес және Қазақстан Республикасының басқада заңнамаларына сәйкес қаралады.
Жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспарды және ауыл шаруашылық жануарларын ұстау және бағу ережесінің орындалуын бақылау
Кеген ауданының "Ауыл шаруашылығы бөлімі" мемлекеттік мекемесі, "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы Министрлігінің агроөнеркәсіптік кешеніндегі мемлекеттік инспекциясы Кеген аудандық аумақтық инспекциясы" мемлекеттік мекемесі, ауылдық округ әкімдері, Кеген ауданының "Жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі, "Алматы облыстық ветеринария басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Ветеринарлық пунктері бар Кеген ауданының ветеринариялық станциясы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорнына жүктеледі.
Кеген ауданының "Ауыл шаруашылығы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің басшысы Ж. Өмірзақов
Кеген ауданының "Жер қатынастыры бөлімі" мемлекеттік мекемесінің басшысы Б.Чалгинбеков
"Алматы облысының ветеринария басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Ветеринариялық пунктері бар Кеген ауданының ветеринариялық станциясы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорынның директоры Қ. Төкенов