О бюджете Илийского района на 2026-2028 годы
Решение Илийского районного маслихата Алматинской области от 25 декабря 2025 года № 56-180.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2026 в соответствии с пунктом 4 настоящего решения.
В соответствии с пунктом 2 статьи 9 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Илийский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы 389 490 922 тысячи тенге, в том числе:
налоговые поступления 371 554 786 тысяч тенге;
неналоговые поступления 417 999 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала 4 567 736 тысяч тенге;
поступления трансфертов 12 950 401 тысяча тенге;
2) затраты 394 244 830 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование 102 212 тысячи тенге, в том числе:
бюджетные кредиты 220 575 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов 118 363 тысячи тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов 0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета (-) 4 856 120 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета 4 856 120 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов 4 788 877 тысяч тенге;
погашение займов 124 445 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств 191 688 тысяч тенге.

Іле ауданының 2026-2028 жылдарға арналған бюджеті туралы
Алматы облысы Іле аудандық мәслихатының 2025 жылғы 25 желтоқсандағы № 56-180 шешімі.
Ескерту. 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 4-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексiнің 9-бабының 2-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Іле аудандық мәслихаты ШЕШТI:
1. 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше осы шешімнің 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2026 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кiрiстер 389 490 922 мың теңге, оның iшiнде:
салықтық түсiмдер 371 554 786 мың теңге;
салықтық емес түсiмдер 417 999 мың теңге;
негiзгi капиталды сатудан түсетiн түсiмдер 4 567 736 мың теңге;
трансферттер түсiмі 12 950 401 мың теңге;
2) шығындар 394 244 830 мың теңге;
3) таза бюджеттiк кредиттеу 102 212 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер 220 575 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу 118 363 мың теңге;
4) қаржы активтерiмен операциялар бойынша сальдо 0 теңге, оның ішінде:
қаржылық активтерді сатып алу 0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) (-) 4 856 120 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитiн пайдалану) 4 856 120 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі 4 788 877 мың теңге;
қарыздарды өтеу 124 445 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары 191 688 мың теңге.

Сноска. Пункт 1 в редакции решения Илийского районного маслихата Алматинской области от 26.05.2026 № 62-204 (вводится в действие с 01.01.2026).
2. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год объем бюджетных изъятий в областной бюджет в сумме 362 890 619 тысяч тенге.
3. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год объемы бюджетных субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов в сумме 43 064 тысяч тенге, в том числе:

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Алматы облысы Іле аудандық мәслихатының 26.05.2026 № 62-204 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте 362 890 619 мың теңге сомасында облыстық бюджетке бюджеттік алып қоюлардың көлемі көзделсін.
3. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте ауылдық округтердің бюджеттеріне аудандық бюджеттен берілетін бюджеттік субвенциялар көлемдері 43 064 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:

Куртинскому сельскому округу 43 064 тысяч тенге;
Распределение указанных трансфертов бюджетам поселка и сельских округов определяется на основании постановления акимата Илийского района.
4. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
Председатель Илийского районного маслихата М. Карибаев
Приложение 1 к решению Илийского районного маслихата от 25 декабря 2025 года
№ 56-180
Сноска. Приложение 1 в редакции решения Илийского районного маслихата Алматинской области от 26.05.2026 № 62-204 (вводится в действие с 01.01.2026).
Районный бюджет на 2026 год
Категория
Сумма (тысяч тенге)
Класс
Подкласс
Наименование
І. Доходы

Күрті ауылдық округіне 43 064 мың теңге;
Көрсетілген трансферттерді кент және ауылдық округтердің бюджеттеріне бөлу Іле ауданы әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.
4. Осы шешiм 2026 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгiзiледі.
Іле аудандық мәслихатының төрағасы М. Карибаев
Іле аудандық мәслихатының 2025 жылғы 30 желтоқсандағы № 57-185 шешіміне 1-қосымша
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - Алматы облысы Іле аудандық мәслихатының 26.05.2026 № 62-204 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Санаты
Сомасы (мың теңге)
Сыныбы
Ішкі сыныбы
Атауы
І. Кірістер

1 934 372
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
114 613
006
Оказание жилищной помощи.
3 644
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов.
236 491
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому.
17 127
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому.
279 669
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью.
1 282 828
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения.
289 516
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения).
249 516
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения.
131 808
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
8 887
021
Капитальные расходы государственного органа
3 000
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия.
47 675
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан.
58 146
487
Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции района (города областного значения)
40 000
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
40 000
07
Жилищно-коммунальное хозяйство.
10 359 964
1
Жилищное хозяйство.
7 571 783
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
100 000
016
Изъятие земельных участков для государственных нужд
100 000
467
Отдел строительства района (города областного значения).
6 657 570
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда.
88 989
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда.
6 568 581
487
Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции района (города областного значения).
814 213
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства и жилищного фонда.

1 934 372
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету.
114 613
006
Тұрғын үйге көмек көрсету.
3 644
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек.
236 491
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету.
17 127
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету.
279 669
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету.
1 282 828
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер.
289 516
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі.
249 516
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
131 808
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
8 887
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
3 000
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
47 675
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
58 146
487
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
40 000
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
40 000
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық.
10 359 964
1
Тұрғын үй шаруашылығы.
7 571 783
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
100 000
016
Мемлекет мұқтажы үшін жер учаскелерін алу
100 000
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі.
6 657 570
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау.
88 989
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу.
6 568 581
487
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және тұрғын үй инспекциясы бөлімі .
814 213
001
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және тұрғын үй қоры саласында жергілікті деңгейде мемлекеттік саясатты іске асыру бойынша қызметтер .