Об утверждении Шалкарского районного бюджета на 2026-2028 годы
Решение Шалкарского районного маслихата Актюбинской области от 19 декабря 2025 года № 551
В соответствии с пунктом 3 статьи 91 Бюджетного Кодекса Республики Казахстан, статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Шалкарский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 6131123,1 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления - 4948071,0 тысяч тенге;
неналоговые поступления - 138784,0 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 1738,0 тысяч тенге;
поступления трансфертов - 1042530,1 тысяч тенге;
2) затраты - 6023079,6 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование - -66641,0 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты - 8650,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов - 75291,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета - 174684,5 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета - -174684,5 тысяч тенге, в том числе:
поступления займов – 8650,0 тысяч тенге;
погашение долга – 517808,0 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 334473,5 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения Шалкарского районного маслихата Актюбинской области от 17.06.2026 № 665 (вводится в действие с 01.01.2026).
2. Установить, что в доход районного бюджета зачисляются:
по налоговым поступлениям:
подоходный налог, в том числе:
корпоративный подоходный налог;
индивидуальный подоходный налог;
социальный налог;
налоги на собственность, в том числе налоги на имущество;
внутренние налоги на товары, работы и услуги, в том числе:
акцизы;
сборы за ведение предпринимательской и профессиональной деятельности;
обязательные платежи, взимаемые за совершение юридически значимых действий и (или) выдачу документов уполномоченными на то государственными органами или должностными лицами, в том числе государственная пошлина;
по неналоговым поступлениям:
доходы от государственной собственности, в том числе:
доходы от аренды имущества, находящегося в государственной собственности;
вознаграждения по кредитам, выданным из государственного бюджета;
прочие доходы от государственной собственности;
штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из государственного бюджета, а также содержащимися и финансируемыми из бюджета (сметы расходов) Национального банка Республики Казахстан, в том числе:
штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из государственного бюджета, а также содержащимися и финансируемыми из бюджета (сметы расходов) Национального банка Республики Казахстан, за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора и в Фонд компенсации потерпевшим;
прочие неналоговые поступления;
поступления от продажи основного капитала, в том числе:
поступления от продажи имущества, закрепленнного за государственными учреждениями, финансируемыми из районного бюджета;
поступления от приватизации жилищ государственного жилищного фонда.

2026-2028 жылдарға арналған Шалқар аудандық бюджетін бекіту туралы
Ақтөбе облысы Шалқар аудандық мәслихатының 2025 жылғы 19 желтоқсандағы № 551 шешімі
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 91-бабының 3-тармағына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына сәйкес, Шалқар аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджетті тиісінше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде, 2026 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер - 6131123,1 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 4948071,0 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 138784,0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 1738,0 мың теңге;
трансферттер түсімдері – 1042530,1 мың теңге;
2) шығындар – 6023079,6 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредит беру – -66641,0 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 8650,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 75291,0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен жасалатын операциялар бойынша сальдо –0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – 174684,5 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) - -174684,5 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі – 8650,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 517808,0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 334473,5 мың теңге.
Ескерту. 1 тармақ жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы Шалқар аудандық мәслихатының 17.06.2026 № 665 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. Аудандық бюджеттің кірісіне мыналар есептелетін болып белгіленсін:
салықтық түсімдер бойынша:
табыс салығы, оның ішінде:
корпоративтік табыс салығы;
жеке табыс салығы;
меншікке салынатын салықтар, оның ішіндемүлікке салынатын салықтар;
тауарларға, жұмыстарға және қызметтерге салынатын ішкі салықтар, оның ішінде:
акциздер;
кәсіпкерлік және кәсіби қызметті жүргізгені үшін алынатын алымдар;
заңдық маңызы бар әрекеттерді жасағаны және (немесе) оған уәкілеттігі бар мемлекеттік органдар немесе лауазымды адамдар құжаттар бергені үшін алынатын міндетті төлемдер, оның ішінде мемлекеттік баж;
салықтық емес түсімдер бойынша:
мемлекеттік меншіктен түсетін кірістер, оның ішінде:
мемлекет меншігіндегі мүлікті жалға беруден түсетін кірістер;
мемлекеттік бюджеттен берілетін бюджеттік кредиттер бойынша сыйақылар;
мемлекет меншігінен түсетін басқа да кірістер;
мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) қамтылатын және қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер салатын айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар, оның ішінде:
мұнай секторы ұйымдарынан және жәбірленушілерге өтемақы қорына түсетін түсімдерді қоспағанда, мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) қамтылатын және қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер салатын айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар;
басқа да салықтық емес түсімдер;
негізігі капиталды сатудан түсетін түсімдер, оның ішінде:
аудандық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің мүлігін сатудан түсетін түсімдер;
мемлекеттік тұрғын үй қорының үйлерін жекешелендіруден түсетін түсімдер.

3. Принять к сведению и руководству, что в соответствии со статьей 7 Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2026-2028 годы" с 1 января 2026 года установлено:
1) минимальный размер заработной платы - 85 000 тенге;
2) месячный расчетный показатель - 4 325 тенге;
3) величина прожиточного минимума для исчисления размеров базовых социальных выплат - 50 851 тенге.
4. Предусмотреть в районном бюджете бюджетные изъятия областному бюджету в следующих объемах:
на 2026 год 1 080 540 тысяч тенге;
на 2027 год 1 929 473 тысяч тенге;
на 2028 год 2 538 453 тысяч тенге.
4-1. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год поступление целевого текущего трансферта из бюджета Есет Котибарулы сельского округа в объеме 805467,0 тысяч тенге.
Сноска. Решение дополнено пунктом 4-1 в соответствии решением Шалкарского районного маслихата Актюбинской области 17.06.2026 № 665 (вводится в действие с 01.01. 01.01.2026).
5. Предусмотреть в районном бюджете из бюджета Бершугирского сельского округа бюджетные изъятия в следующих объемах:
на 2026 год 60 447 тысяч тенге;
на 2027 год 60 069 тысяч тенге;
на 2028 год 65 054 тысяч тенге.
6. Утвердить в районном бюджете на 2026 год объемы текущих целевых трансфертов бюджетам города районного значения и сельских округов в сумме 645747,6 тысяч тенге, согласно приложения 4.
Сноска. Пункт 6 - в редакции решения Шалкарского районного маслихата Актюбинской области от 17.06.2026 № 665 (вводится в действие с 01.01.2026).
7. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год поступление кредита из республиканского бюджетана на реализацию мер социальной поддержки молодых специалистов.
8. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год следующие текущие целевые трансферты из областного бюджета:
на приобретение жилья коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения;
на организацию эксплуатации сетей газоснабжения сел Бершугир, Алабас, Сарысай, находящихся в коммунальной собственности района;
на организацию отлова и уничтожения бродячих собак и кошек.
Сноска. Пункт 8 - в редакции решения Шалкарского районного маслихата Актюбинской области от 06.02.2026 № 576 (вводится в действие с 01.01.2026).
9. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год поступление целевого трансферта на развитие на завершение реконструкции сетей водоснабжения села Кауылжыр Шалкарского района.
10. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2026 год в сумме 128100,0 тысяч тенге.

3. Қазақстан Республикасының "2026-2028 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңының 7-бабына сәйкес, 2026 жылдың 1 қаңтарынан бастап белгіленгені ескерілсін және басшылыққа алынсын:
1) жалақының ең төмен мөлшері – 85 000 теңге;
2) айлық есептік көрсеткіш – 4 325 теңге;
3) базалық әлеуметтік төлемдердің мөлшерлерін есептеу үшін ең төмен күнкөріс деңгейінің шамасы – 50 851 теңге.
4. Аудандық бюджеттен облыстық бюджетке мынадай көлемдерде бюджеттік алып коюлар көзделсін:
2026 жылға 1 080 540 мың теңге;
2027 жылға 1 929 473 мың теңге;
2028 жылға 2 538 453 мың теңге.
4-1. 2026 жылға арналған аудандық бюджетке Есет Көтібарұлы ауылдық округ бюджетінен 805467,0 мың теңге көлемінде ағымдағы нысаналы трансферттер көзделсін.
Ескерту. Шешім 4-1 тармақпен толықтырылды - Ақтөбе облысы Шалқар аудандық мәслихатының 17.06.2026 № 665 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
5. Аудандық бюджетке Бершүгір ауылдық округ бюджетінен мынадай көлемдерде бюджеттік алып қоюлар көзделсін:
2026 жылға 60 447 мың теңге;
2027 жылға 60 069 мың теңге;
2028 жылға 65 054 мың теңге.
6. Аудандық бюджеттен аудандық маңызы бар қала және ауылдық округ бюджеттеріне 2026 жылға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер көлемі 645747,6 мың теңге сомасында 4-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
Ескерту. 6 тармақ жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы Шалқар аудандық мәслихатының 17.06.2026 № 665 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
7. 2026 жылға арналған аудандық бюджетке республикалық бюджеттен жас мамандарды әлеуметтік қолдау шараларына бюджеттік кредит бөлінгені ескерілсін.
8. 2026 жылға арналған аудандық бюджетке облыстық бюджеттен мынадай ағымдағы нысаналы трансферттер бөлінгені ескерілсін:
халықтың әлеуметтік осал топтары үшін коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын жайлар сатып алуға;
ауданның коммуналдық меншігіндегі Бершүгір, Алабас, Сарысай ауылдарының газ жүйелерін қолдануды ұйымдастыруға;
қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды және жоюды ұйымдастыруға.
Ескерту. 8 тармақ жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы Шалқар аудандық мәслихатының 06.02.2026 № 576 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
9. 2026 жылға арналған аудандық бюджетке облыстық бюджеттен Шалқар ауданы, Қауылжыр ауылының сумен қамту желілерін реконструкциялауды аяқтауға нысаналы даму трансферті бөлінгені ескерілсін.
10. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2026 жылға арналған резерві, 128100 мың теңге сомасында бекітілсін.

11. Утвердить перечень местных бюджетных программ, не подлежащих секвестру в процессе исполнения районного бюджета на 2026 год, согласно приложению 5.
12. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
Председатель Шалкарского
районного маслихата
Ж. Шамбалаев.
Приложение 1
к решению Шалкарского
районного маслихата
от 19 декабря 2025 года № 551
Шалкарский районный бюджет на 2026 год
Сноска. Приложение 1 - в редакции решения Шалкарского районного маслихата Актюбинской области от 17.06.2026 № 665 (вводится в действие с 01.01.2026).
Категория
сумма, тысяч тенге
Класс
Подкласс
Наименование
I. Доходы

11. 2026 жылға арналған аудандық бюджетті атқару процесінде секвестрлеуге жатпайтын жергілікті бюджеттік бағдарламалардың тізбесі 5-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
12. Осы шешім 2026 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Шалқар аудандық
мәслихатының төрағасы
Ж. Шамбалаев.
Шалқар аудандық мәслихатының 2025 жылғы
19 желтоқсандағы № 551 шешіміне 1-қосымша
2026 жылға арналған Шалқар аудандық бюджеті
Ескерту. 1 қосымша жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы Шалқар аудандық мәслихатының 17.06.2026 № 665 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
Санаты
Сомасы,
мың теңге
Сыныбы
Ішкі сыныбы
Атауы
I. Кірістер

007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
131638,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
169075,0
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
40637,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
321607,0
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
110869,2
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
110869,2
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
61835,4
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
625,0
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
34262,8
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
9190,0
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
2956,0
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
2000,0
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
1051713,6
1
Жилищное хозяйство
118293,8
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
58404,8
003
Организация сохранения государственного жилищного фонда
20,0
033
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
58384,8
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
59889,0
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
59889,0
2
Коммунальное хозяйство
799817,6
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
471559,6
012
Функционирование системы водоснабжения и водоотведения
342990,7
027
Организация эксплуатации сетей газификации, находящихся в коммунальной собственности районов (городов областного значения)
9586,9
029
Развитие системы водоснабжения и водоотведения
6258,1
058
Развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах

007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
131638,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтік көмек көрсету
169075,0
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
40637,0
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, міндетті гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу, жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
321607,0
9
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
110869,2
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
110869,2
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
61835,4
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
625,0
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
34262,8
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсарту
9190,0
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
2956,0
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
2000,0
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
1051713,6
1
Тұрғын үй шаруашылығы
118293,8
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
58404,8
003
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды ұйымдастыру
20,0
033
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
58384,8
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
59889,0
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
59889,0
2
Коммуналдық шаруашылық
799817,6
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
471559,6
012
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесінің жұмыс істеуі
342990,7
027
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігіндегі газ жүйелерін қолдануды ұйымдастыру
9586,9
029
Сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
6258,1
058
Елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту