Об утверждении бюджета Таскопинского сельского округа на 2026–2028 годы
Решение Темирского районного маслихата Актюбинской области от 29 декабря 2025 года № 407
В соответствии с пунктом 3 статьей 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Темирский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет Таскопинского сельского округа на 2026–2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 50 599 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 8 250 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 100 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 0 тенге;
поступления трансфертов – 42 249 тысяч тенге, в том числе:
субвенция – 32 966 тысяч тенге;
2) затраты – 50 965 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 0 тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 0 тенге;
погашение бюджетных кредитов – 0 тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – 365,8 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – - 365,8 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов – 0 тенге;
погашение займов – 0 тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 365,8 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения Темирского районного маслихата Актюбинской области от 03.03.2026 № 431 (вводится в действие с 01.01.2026).
2. Учесть, что в доход бюджета Таскопинского сельского округа зачисляются следующие:
налоговые поступления:
подоходный налог, в том числе:
индивидуальный подоходный налог;
налоги на собственность, в том числе:
налоги на имущество;
земельный налог;
налог на транспортные средства;
единый земельный налог;
внутренние налоги на товары, работы и услуги, в том числе:
поступления за использование природных и других ресурсов;
неналоговые поступления:
прочие неналоговые поступления, в том числе:
добровольные сборы физических и юридических лиц.
3. Принять к сведению и руководству, что в соответствии со статьей 7 Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2026–2028 годы" установлено:
с 1 января 2026 года:
1) минимальный размер заработной платы – 85 000 тенге;
2) минимальный размер пенсии – 69 049 тенге;
3) месячный расчетный показатель – 43 25 тенге;
4) величина прожиточного минимума для исчисления размеров базовых социальных выплат – 50 851 тенге.

2026–2028 жылдарға арналған Тасқопа ауылдық округ бюджетін бекіту туралы
Ақтөбе облысы Темір аудандық мәслихатының 2025 жылғы 29 желтоқсандағы № 407 шешімі
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 91-бабының 3-тармағына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына сәйкес Темір аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026–2028 жылдарға арналған Тасқопа ауылдық округ бюджеті осы шешімдегі 1, 2 және 3–қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 50 599 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 8 250 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 100 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
трансферттер түсімдері – 42 249 мың теңге, оның ішінде:
субвенция – 32 966 мың теңге;
2) шығындар – 50 965 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 0 теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 0 теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 0 теңге;
4) қаржы активтерімен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – 365,8 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – - 365,8 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі – 0 теңге;
қарыздарды өтеу – 0 теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 365,8 мың теңге.
Ескерту. 1 тармақ жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы Темір аудандық мәслихатының 03.03.2026 № 431 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. Тасқопа ауылдық округ бюджетінің кірісіне мыналар есептелетін болып ескерілсін:
салықтық түсімдер:
табыс салығы, оның ішінде:
жеке табыс салығы;
меншiкке салынатын салықтар, оның ішінде:
мүлiкке салынатын салықтар:
жер салығы;
көлік құралдарына салынатын салық;
бірыңғай жер салығы;
тауарларға, жұмыстарға және көрсетілетін қызметтерге салынатын ішкі салықтар, оның ішінде:
табиғи және басқа да ресурстарды пайдаланғаны үшін түсетін түсімдер;
салықтық емес түсімдер:
басқа да салықтық емес түсімдер, оның ішінде:
жеке және заңды тұлғалардың ерікті түрдегі алымдар.
3. Қазақстан Республикасының "2026–2028 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңының 7-бабына сәйкес белгіленгені ескерілсін және басшылыққа алынсын:
2026 жылғы 1 қаңтардан бастап:
1) жалақының ең төмен мөлшерi – 85 000 теңге;
2) зейнетақының ең төмен мөлшері – 69 049 теңге;
3) айлық есептiк көрсеткiш – 4 325 теңге;
4) базалық әлеуметтiк төлемдердiң мөлшерлерiн есептеу үшiн ең төмен күнкөрiс деңгейiнiң шамасы – 50 851 теңге.

4. В соответствии с решением Темирского районного маслихата от 19 декабря 2025 года № 388 "Об утверждении Темирского районного бюджета на 2026–2028 годы" на 2026 год предусмотрен объем субвенции, передаваемых из районного бюджета в бюджет Таскопинского сельского округа в сумме 32 966 тысяч тенге.
5. Учесть в бюджете Таскопинского сельского округа на 2026 год поступления целевых текущих трансфертов из районного бюджета в сумме 9 283 тысяч тенге.
Распределение указанных сумм целевых текущих трансфертов определяется на основании решения акима Таскопинского сельского округа.

4. Темір аудандық мәслихатының 2025 жылғы 19 желтоқсандағы № 388 "2026–2028 жылдарға арналған Темір аудандық бюджетін бекіту туралы" шешіміне сәйкес 2026 жылға арналған аудандық бюджеттен Тасқопа ауылдық округ бюджетіне берілетін субвенция көлемі 32 966 мың теңге сомасында көзделген.
5. 2026 жылға арналған Тасқопа ауылдық округ бюджетінде аудандық бюджеттен 9 283 мың теңге соммасында ағымдағы нысаналы трансферттердің түсімдері ескерілсін.
Ағымдағы нысаналы трансферттердің аталған сомаларын бөлу Тасқопа ауылдық округ әкімінің шешімі негізінде айқындалады.

Сноска. Пункт 5 - в редакции решения Темирского районного маслихата Актюбинской области от 03.03.2026 № 431 (вводится в действие с 01.01.2026).
6. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
Председатель Темирского
районного маслихата
Б. Шаимов
Приложение 1 к решению
Темирского районного
маслихата от 29 декабря
2025 года № 407
Бюджет Таскопинского сельского округа на 2026 год
Сноска. Приложение 1 - в редакции решения Темирского районного маслихата Актюбинской области от 03.03.2026 № 431 (вводится в действие с 01.01.2026).
Категория
Сумма (тысяч тенге)
Класс
Подкласс
Наименование
I. Доходы

Ескерту. 5 тармақ жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы Темір аудандық мәслихатының 03.03.2026 № 431 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
6. Осы шешім 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Темір аудандық
мәслихатының төрағасы
Б. Шаимов
Темір аудандық мәслихатының
2025 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 407 шешіміне 1–қосымша
2026 жылға арналған Тасқопа ауылдық округ бюджеті
Ескерту. 1 қосымша жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы Темір аудандық мәслихатының 03.03.2026 № 431 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
Санаты
Сомасы (мың теңге)
Сыныбы
Кіші сыныбы
Атауы
I. Кірістер