Об утверждении бюджета Алтыкарасуского сельского округа на 2026–2028 годы
Решение Темирского районного маслихата Актюбинской области от 29 декабря 2025 года № 401
В соответствии с пунктом 3 статьей 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Темирский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет Алтыкарасуского сельского округа на 2026–2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 58 098 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 13 850 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 100 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 150 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 14 146 тысяч тенге, в том числе:
субвенция – 30 102 тысяч тенге;
2) затраты – 59 651,1 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 0 тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 0 тенге;
погашение бюджетных кредитов – 0 тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – 1 553,1 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – - 1 553,1 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов – 0 тенге;
погашение займов – 0 тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 1 553,1 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения Темирского районного маслихата Актюбинской области от 06.08.2026 № 463 (вводится в действие с 01.01.2026).
2. Учесть, что в доход бюджета Алтыкарасуского сельского округа зачисляются следующие:
налоговые поступления:
подоходный налог, в том числе:
индивидуальный подоходный налог;
налоги на собственность, в том числе:
налоги на имущество;
земельный налог;
налог на транспортные средства;
единый земельный налог;
внутренние налоги на товары, работы и услуги, в том числе:
поступления за использование природных и других ресурсов;
неналоговые поступления:
прочие неналоговые поступления, в том числе:
добровольные сборы физических и юридических лиц;
поступления от продажи основного капитала:
продажа земли и нематериальных активов, в том числе:
продажа земли.
3. Принять к сведению и руководству, что в соответствии со статьей 7 Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2026–2028 годы" установлено:
с 1 января 2026 года:
1) минимальный размер заработной платы – 85 000 тенге;
2) минимальный размер пенсии – 69 049 тенге;

2026–2028 жылдарға арналған Алтықарасу ауылдық округ бюджетін бекіту туралы
Ақтөбе облысы Темір аудандық мәслихатының 2025 жылғы 29 желтоқсандағы № 401 шешімі
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 91-бабының 3-тармағына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына сәйкес Темір аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026–2028 жылдарға арналған Алтықарасу ауылдық округ бюджеті осы шешімдегі 1, 2 және 3–қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 58 098 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 13 850 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 100 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 150 мың теңге;
трансферттер түсімдері – 14 146 мың теңге, оның ішінде:
субвенция – 30 102 мың теңге;
2) шығындар – 59 651,1 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 0 теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 0 теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 0 теңге;
4) қаржы активтерімен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – 1 553,1 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – - 1 553,1 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі – 0 теңге;
қарыздарды өтеу – 0 теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 1553,1 мың теңге.
Ескерту. 1 тармақ жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы Темір аудандық мәслихатының 06.08.2026 № 463 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. Алтықарасу ауылдық округ бюджетінің кірісіне мыналар есептелетін болып ескерілсін:
салықтық түсімдер:
табыс салығы, оның ішінде:
жеке табыс салығы;
меншiкке салынатын салықтар, оның ішінде:
мүлiкке салынатын салықтар;
жер салығы;
көлік құралдарына салынатын салық;
бірыңғай жер салығы;
тауарларға, жұмыстарға және көрсетілетін қызметтерге салынатын ішкі салықтар, оның ішінде:
табиғи және басқа да ресурстарды пайдаланғаны үшін түсетін түсімдер;
салықтық емес түсімдер:
басқа да салықтық емес түсімдер, оның ішінде:
жеке және заңды тұлғалардың ерікті түрдегі алымдар;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер:
жерді және материалдық емес активтерді сату, оның ішінде:
жерді сату.
3. Қазақстан Республикасының "2026–2028 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңының 7-бабына сәйкес белгіленгені ескерілсін және басшылыққа алынсын:
2026 жылғы 1 қаңтардан бастап:
1) жалақының ең төмен мөлшерi – 85 000 теңге;
2) зейнетақының ең төмен мөлшері – 69 049 теңге;

3) месячный расчетный показатель для – 4 325 тенге;
4) величина прожиточного минимума для исчисления размеров базовых социальных выплат – 50 851 тенге.
4. В соответствии с решением Темирского районного маслихата от 19 декабря 2025 года № 388 "Об утверждении Темирского районного бюджета на 2026–2028 годы" на 2026 год предусмотрен объем субвенции, передаваемых из районного бюджета в бюджет Алтыкарасуского сельского округа в сумме 30 102 тысяч тенге.
5. Учесть в бюджете Алтыкарасуского сельского округа на 2026 год поступления целевых текущих трансфертов из районного бюджета в сумме 14 146 тысяч тенге.
Распределение указанных сумм целевых текущих трансфертов определяется на основании решения акима Алтыкарасуского сельского округа.

3) айлық есептiк көрсеткiш – 4 325 теңге;
4) базалық әлеуметтiк төлемдердiң мөлшерлерiн есептеу үшiн ең төмен күнкөрiс деңгейiнiң шамасы – 50 851 теңге.
4. Темір аудандық мәслихатының 2025 жылғы 19 желтоқсандағы № 388 "2026–2028 жылдарға арналған Темір аудандық бюджетін бекіту туралы" шешіміне сәйкес 2026 жылға арналған аудандық бюджеттен Алтықарасу ауылдық округ бюджетіне берілетін субвенция көлемі 30 102 мың теңге сомасында көзделген.
5. 2026 жылға арналған Алтықарасу ауылдық округ бюджетінде аудандық бюджеттен 14 146 мың теңге сомасында ағымдағы нысаналы трансферттердің түсімдері ескерілсін.
Ағымдағы нысаналы трансферттердің аталған сомаларын бөлу Алтықарасу ауылдық округ әкімінің шешімі негізінде айқындалады.