Об утверждении Темирского районного бюджета на 2026–2028 годы
Решение Темирского районного маслихата Актюбинской области от 19 декабря 2025 года № 388
В соответствии с пунктом 3 статьи 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Темирский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить Темирский районный бюджет на 2026–2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 5 256 727 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 3 993 650 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 1 149 235 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 113 842 тысяч тенге;
2) затраты – 4 753 173 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 104 207 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 240 038 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 135 831 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -399 347 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 399 347 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов – 240 038 тысяч тенге;
погашение займов – 639 385 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 0 тенге.
2. Установить в районном бюджете на 2026 год распределение общей суммы поступлений от налогов в следующих размерах:
1) по индивидуальному подоходному налогу с доходов, облагаемых у источника выплаты – 100 процентов;
2) по корпоративному подоходному налогу с юридических лиц, за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора – 100 процентов.
3. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год объемы бюджетных изъятий из районого бюджета в областной бюджет в сумме 610 883 тысяч тенге.
4. Принять к сведению и руководству, что в соответствии со статьей 7 Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2026–2028 годы" установлено:
с 1 января 2026 года:
1) минимальный размер заработной платы – 85 000 тенге;
2) минимальный размер пенсии – 69 049 тенге;
3) месячный расчетный показатель – 4 325 тенге;
4) величина прожиточного минимума для исчисления размеров базовых социальных выплат – 50 851 тенге.
5. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год объемы субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты города и сельских округов в сумме 225 306 тысяч тенге, в том числе:
городу Темир – 22 373 тысяч тенге;
Шубаркудыкскому сельскому округу – 13 707 тысяч тенге;

2026–2028 жылдарға арналған Темір аудандық бюджетін бекіту туралы
Ақтөбе облысы Темір аудандық мәслихатының 2025 жылғы 19 желтоқсандағы № 388 шешімі
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 91-бабының 3-тармағына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына сәйкес Темір аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған Темір аудандық бюджеті осы шешімдегі 1, 2 және 3–қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 5 256 727 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 3 993 650 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 1 149 235 мың теңге;
трансферттер түсімдері – 113 842 мың теңге;
2) шығындар – 4 753 173 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредит беру – 104 207 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 240 038 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 135 831 мың теңге;
4) қаржы активтерiмен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерiн сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 399 347 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 399 347 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі – 240 038 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 639 385 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 0 теңге.
2. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте салық түсімдерінің жалпы сомасын мынадай мөлшерлерде бөлу белгіленсін:
1) төлем көзінде кірістерге салынатын жеке табыс салығы бойынша – 100 пайыз;
2) мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы бойынша – 100 пайыз.
3. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен облыстық бюджетке бюджеттік алып қоюлардың көлемі 610 883 мың теңге сомасында көзделсін.
4. Қазақстан Республикасының "2026–2028 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңының 7 – бабына сәйкес белгіленгені ескерілсін және басшылыққа алынсын:
2026 жылғы 1 қаңтардан бастап:
1) жалақының ең төменгі мөлшері – 85 000 теңге;
2) зейнетақының ең төмен мөлшері – 69 049 мың теңге;
3) айлық есептік көрсеткіш – 4 325 теңге;
4) базалық әлеуметтік төлемдердің мөлшерін есептеу үшін ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасы – 50 851 теңге.
5. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен қала және ауылдық округтер бюджеттеріне берілетін субвенциялардың көлемі 225 306 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Темір қаласына – 22 373 мың теңге;
Шұбарқұдық ауылдық округіне – 13 707 мың теңге;

Кенестускому сельскому округу – 34 545 тысяч тенге;
Кенкиякскому сельскому округу – 7 110 тысяч тенге;
Аксайскому сельскому округу – 41 249 тысяч тенге;
Алтыкарасускому сельскому округу – 30 102 тысяч тенге;
Каиндинскому сельскому округу – 38 823 тысяч тенге;
Таскопинскому сельскому округу – 32 966 тысяч тенге;
Жаксымайскому сельскому округу – 4 431 тысяч тенге.
6. Предусмотреть в районном бюджете на 2027 год объемы субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты города и сельских округов в сумме 214 666 тысяч тенге, в том числе:
городу Темир – 23 615 тысяч тенге;
Шубаркудыкскому сельскому округу – 3 790 тысяч тенге;
Саркольскому сельскому округу– 337 тысяч тенге;
Кенестускому сельскому округу – 36 815 тысяч тенге;
Кенкиякскому сельскому округу – 880 тысяч тенге;
Аксайскому сельскому округу – 41 054 тысяч тенге;
Алтыкарасускому сельскому округу – 30 267 тысяч тенге;
Каиндинскому сельскому округу – 38 740 тысяч тенге;
Таскопинскому сельскому округу – 33 703 тысяч тенге;
Жаксымайскому сельскому округу – 5 465 тысяч тенге.
7. Предусмотреть в районном бюджете на 2028 год объемы субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских города и округов в сумме 217 050 тысяч тенге, в том числе:
городу Темир – 20 662 тысяч тенге;
Шубаркудыкскому сельскому округу – 1 102 тысяч тенге;
Саркольскому сельскому округу– 2 876 тысяч тенге;
Кенестускому сельскому округу – 35 806 тысяч тенге;
Кенкиякскому сельскому округу – 13 439 тысяч тенге;
Аксайскому сельскому округу – 38 815 тысяч тенге;
Алтыкарасускому сельскому округу – 29 468 тысяч тенге;
Каиндинскому сельскому округу – 38 067 тысяч тенге;
Таскопинскому сельскому округу – 33 379 тысяч тенге;
Жаксымайскому сельскому округу – 3 436 тысяч тенге.
8. Учесть в районном бюджете на 2026 год поступления кредитов из республиканского бюджета на реализацию мер социальной поддержки специалистов.
Распределение указанных сумм кредитов определяется на основании постановления акимата района.
9. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год целевые текущие трансферты бюджетам города и сельских округов:
1) на услуги по обеспечению деятельности акима города районного значения, села, поселка, сельского округа;
2) на капитальные расходы государственного органа;
3) на освещение улиц в населенных пунктах;
4) на обеспечение санитарии населенных пунктов;
5) на благоустройство и озеленение населенных пунктов.
Распределение указанных сумм трансфертов определяется на основании постановления акимата района.
10. Учесть в районном бюджете на 2025 год поступления целевых текущих трансфертов и трансфертов на развитие из областного бюджета:

Кеңестуы ауылдық округіне – 34 545 мың теңге;
Кеңқияқ ауылдық округіне – 7 110 мың теңге;
Ақсай ауылдық округіне – 41 249 мың теңге;
Алтықарасу ауылдық округіне – 30 102 мың теңге;
Қайыңды ауылдық округіне – 38 823 мың теңге;
Тасқопа ауылдық округіне – 32 966 мың теңге;
Жақсымай ауылдық округіне – 4 431 мың теңге.
6. 2027 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен қала және ауылдық округтер бюджеттеріне берілетін субвенциялардың көлемі 214 666 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Темір қаласына – 23 615 мың теңге;
Шұбарқұдық ауылдық округіне – 3 790 мың теңге;
Саркөл ауылдық округіне – 337 мың теңге;
Кеңестуы ауылдық округіне – 36 815 мың теңге;
Кеңқияқ ауылдық округіне – 880 мың теңге;
Ақсай ауылдық округіне – 41 054 мың теңге;
Алтықарасу ауылдық округіне – 30 267 мың теңге;
Қайыңды ауылдық округіне – 38 740 мың теңге;
Тасқопа ауылдық округіне – 33 703 мың теңге;
Жақсымай ауылдық округіне – 5 465 мың теңге.
7. 2028 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен қала және ауылдық округтер бюджеттеріне берілетін субвенциялардың көлемі 217 050 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Темір қаласына – 20 662 мың теңге;
Шұбарқұдық ауылдық округіне – 1 102 мың теңге;
Саркөл ауылдық округіне – 2 876 мың теңге;
Кеңестуы ауылдық округіне – 35 806 мың теңге;
Кеңқияқ ауылдық округіне – 13 439 мың теңге;
Ақсай ауылдық округіне – 38 815 мың теңге;
Алтықарасу ауылдық округіне – 29 468 мың теңге;
Қайыңды ауылдық округіне – 38 067 мың теңге;
Тасқопа ауылдық округіне – 33 379 мың теңге;
Жақсымай ауылдық округіне – 3 436 мың теңге.
8. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға республикалық бюджеттен кредиттер түсімдері ескерілсін.
Аталған кредиттердің сомаларын бөлу аудан әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.
9. 2026–2028 жылдарға арналған аудандық бюджетте қала және ауылдық округтер бюджеттеріне ағымдағы нысаналы трансферттер көзделсін:
1) аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің қызметін қамтамасыз ету жөніндегі қызметтерге;
2) мемлекеттік органның күрделі шығындарына;
3) елді мекендердегі көшелерді жарықтандыруға;
4) елді мекендердің санитариясын қамтамасыз етуге;
5) елді мекендерді абаттандыру мен көгалдандыруға.
Аталған трансферттерінің сомасын бөлу аудан әкімдігі қаулысы негізінде айқындалады.
10. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен нысаналы ағымдағы трансферттер және даму трансферттердің түсімдері ескерілсін:

1) обеспечение организации использования газовых систем, находящихся в коммунальной собственности района (города областного значения);
2) на приобретение жилья коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения;
3) на финансирование приоритетных проектов транспортной инфраструктуры.
Распределение указанных сумм трансфертов определяется на основании постановления акимата района.
11. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2026 год в сумме 420 000 тысяч тенге.

1) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігіндегі газ жүйелерін қолдануды ұйымдастыруға;
2) көлiк инфрақұрылымының басым жобаларын қаржыландыруға;
3) халықтың әлеуметтік осал топтары үшін коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғынжайлар сатып алуға.
Аталған трансферттердің сомаларын бөлу аудан әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.
11. 2026 жылға арналған ауданның жергілікті атқарушы органының резерві 420 000 мың теңге сомасында бекітілсін.