Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Мартукскому району на 2025-2029 годы
Решение Мартукского районного маслихата Актюбинской области от 24 декабря 2025 года № 281
В соответствии с подпунктом 2-1) пункта 1 статьи 15 Земельного кодекса Республики Казахстан, статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Мартукский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Мартукскому району на 2025-2029 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Мартукского
районного маслихата
Т. Көлкебаев
Приложение к решению Мартукского районного маслихата от 24 декабря 2025 года № 281
План по управлению пастбищами и их использованию по Мартукскому району на 2025-2029 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Мартукскому району на 2025-2029 годы (далее – План) разработан в соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" (далее – Закон), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 34831).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
По административно-территориальному делению Мартукский район имеет 13 сельских округов. Общая площадь территории Мартукского района составляет 660,5 га, сельскохозяйственных угодий земельного фонда - 628,3 тыс.га, в том числе пастбищ - 415,5 тыс.га. Введенные в оборот земли сельско хозяйственного назначения района составляют 482,6 тыс.га, в том числе пастбищные угодья - 477,3 тыс.га.
План включает в себя:
1) Данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра;
2) Сведения геоботанического обследования пастбищ;
3) Сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных по Мартукскому району;
4) Численность поголовья сельскохозяйственных животных из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных;

Мәртөк ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Ақтөбе облысы Мәртөк аудандық мәслихатының 2025 жылғы 24 желтоқсандағы № 281 шешімі
Қазақстан Республикасының Жер кодексінің 15 бабының 1 тармағының 2-1) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабына және Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8 бабының 1) тармақшасына сәйкес, Мәртөк аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Мәртөк ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Мәртөк аудандық мәслихатының төрағасы Т. Көлкебаев
Мәртөк аудандық мәслихатының 2025 жылғы 24 желтоқсандағы № 281 шешіміне қосымша
Мәртөк ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
Мәртөк ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары (бұдан әрі – Жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 8-бабының 1) тармақшасына, "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі № 263 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34831 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, мал азығына деген қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу (деградация) үдерістерінің алдын алу мақсатында қабылданады.
Әкімшілік-аумақтық бөлініске сәйкес Мәртөк ауданында 13 ауылдық округ бар. Мәртөк ауданы аумағының жалпы көлемі 660,5 мың гектарды, ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер қорының алқаптары 628,3 мың гектарды, оның ішінде жайылымдар 415,5 мың гектарды құрайды. Ауданның ауыл шаруашылығы мақсатындағы айналымға енгізілген жерлері 482,6 мың гектарды, оның ішінде жайылымдық алқаптар 477,3 мың гектарды құрайды.
Жоспар мыналарды қамтиды:
1) Өңірдің жер балансының деректері және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің мәліметтері;
2) Жайылымдарға геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері;
3) Мәртөк ауданы бойынша жайылымдық инфрақұрылым объектілері туралы және ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер;
4) Ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру дерекқорынан алынған ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны;

5) Рекомендуемые схемы пастбищеоборотов;
6) Официальную статистическую информацию по статистике животноводства и растениеводства.
План содержит следующие приложения:
1) Cхему (карту) расположения пастбищ на территории Аккудукского сельского округа Мартукского района, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) Cхему (карту) расположения пастбищ на территории Байнассайского сельского округа Мартукского района, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) Cхему (карту) расположения пастбищ на территории Байторысайского сельского округа Мартукского района, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) Cхему (карту) расположения пастбищ на территории Жайсанского сельского округа Мартукского района, согласно приложению 4 к настоящему Плану;

5) Жайылым айналымының ұсынылатын схемалары;
6) Мал шаруашылығы мен өсімдік шаруашылығы статистикасы бойынша ресми статистикалық ақпарат.
Жоспарда келесі қосымшалар бар:
1) Осы Жоспарға 1-қосымшаға сәйкес Мәртөк ауданы Аққұдық ауылдық округі аумағындағы жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) Осы Жоспарға 2-қосымшаға сәйкес Мәртөк ауданы Байнасай ауылдық округі аумағындағы жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
3) Осы Жоспарға 3-қосымшаға сәйкес Мәртөк ауданы Байторысай ауылдық округі аумағындағы жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
4) Осы Жоспарға 4-қосымшаға сәйкес Мәртөк ауданы Жайсан ауылдық округі аумағындағы жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);

5) Cхему (карту) расположения пастбищ на территории Каратогайского сельского округаМартукского района, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) Cхему (карту) расположения пастбищ на территории Карачаевского сельского округа Мартукского района, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) Cхему (карту) расположения пастбищ на территории Курмансайского сельского округа Мартукского района, согласно приложению 7 к настоящему Плану;
8) Cхему (карту) расположения пастбищ на территории Кызылжарского сельского округа Мартукского района, согласно приложению 8 к настоящему Плану;

5) Осы Жоспарға 5-қосымшаға сәйкес Мәртөк ауданы Қаратогай ауылдық округі аумағындағы жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
6) Осы Жоспарға 6-қосымшаға сәйкес Мәртөк ауданы Қарашай ауылдық округі аумағындағы жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
7) Осы Жоспарға 7-қосымшаға сәйкес Мәртөк ауданы Құрмансай ауылдық округі аумағындағы жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
8) Осы Жоспарға 8-қосымшаға сәйкес Мәртөк ауданы Қызылжар ауылдық округі аумағындағы жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);

9) Cхему (карту) расположения пастбищ на территории Мартукского сельского округа Мартукского района, согласно приложению 9 к настоящему Плану;
10) Cхему (карту) расположения пастбищ на территории Родниковского сельского округа Мартукского района, согласно приложению 10 к настоящему Плану;
11) Cхему (карту) расположения пастбищ на территории Сарыжарского сельского округа Мартукского района, согласно приложению 11 к настоящему Плану;
12) Cхему (карту) расположения пастбищ на территории Танирбергенского сельского округа Мартукского района, согласно приложению 12 к настоящему Плану;

9) Осы Жоспарға 9-қосымшаға сәйкес Мәртөк ауданы Мәртөк ауылдық округі аумағындағы жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
10) Осы Жоспарға 10-қосымшаға сәйкес Мәртөк ауданы Родников ауылдық округі аумағындағы жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
11) Осы Жоспарға 11-қосымшаға сәйкес Мәртөк ауданы Сарыжар ауылдық округі аумағындағы жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
12) Осы Жоспарға 12-қосымшаға сәйкес Мәртөк ауданы Тәңірберген ауылдық округі аумағындағы жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);

Почва в основном коричневая и красновато-коричневая с небольшим количеством перегноя. В результате геоботанического исследования были выявлены следующие виды пастбищ: различные cелеево-овсяно-полынные и овсяно-полынные, лугово-караменные кустарниковые растения. В травах встречаются: полынь, буйвол, каменная трава, осока, изен, осока, мятлик, овсяница, камфоросма, ковыль, трава, ши, тамарикс, сенокос, кокпек, пырей, вострец, астрагал, тобылгык, караган, сенокос. Общее проективное покрытие пастбищ сельского округа составляет 60% от общей площади. 3% трав, таких как горчица, киноа, тысячелистник, чертополох, сафора - это наличие ядовитых и вредных растений. Потенциальная урожайность этих пастбищ составляла до10,5ц/га при естественной влажности.
Сведения о скотомогильниках (биометрических ямах):
В Мартукском районе имеется два скотомогильника.
Сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных по Мартукскому району
№ п/п
Объекты пастбищной инфраструктуры
Количество действующих объектов пастбищной инфраструктуры,единиц
Количество объектов пастбищной инфраструктуры требующих строительства (реконструкции), единицы
Протяженность, километр
Площадь, тысяч квадратных метров
1
2
3
4
5
6
1.
Обводнительные сооружения (скважины, трубчатые и шахтные колодцы, копани)
2.
Сооружения, мосты, дороги
1
0,1
0,1
3.
Скотопрогонные трассы, скотоостановочные и водопойные площадки
4.
Емкости для купки овец, кошары и отгороженные места, ограждения пастбищ, изгороди (в том числе электроизгороди), загоны для загонно-порционного выпаса сельскохозяйственных животных
5.
Расколы для ветеринарной обработки сельскохозяйственных животных
1
0,025
6.
Сооружения и объекты, предназначенные для обеспечения электрической и тепловой энергией, объекты по использованию возобновляемых и альтернативных источников энергии
7.
Объекты водоснабжения и другие виды жизнеобеспечения, сооружения для сезонного проживания персонала и иное имущество, необходимое для содержания и использования пастбищ
1
0,1
0,1
Численность поголовья сельскохозяйственных животных из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных Таблица 1. Данные численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев по Мартукскому району
№ п/п
Код поселка, села, сельского округа по классификатору административно-территориальных объектов
Наименование поселка, села, сельского округа
Тип владельца
Бизнес-идентификационный номер/индивидуальный идентификационный номер владельца
Фамилия, имя, отчество (при наличии) физических лиц или наименование юридических лиц
Численность поголовья, голов
Крупногорогатого скота
Мелкогорогатого скота
Лошадей
Верблюдов
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1

Геоботаникалық зерттеу нәтижесінде келесі жайылым түрлері анықталды: көкпекелі, көкпекелі-бақбақты, қоңызшөпті-типчакты, қоңызшөпті-типчакты-бақбақты, бақбақты-типчакты. Шөпте кездесетін өсімдіктер: бақбақ, сілтідәрі, мятлик, типчак, терескен, қоңызшөп, житняк, пырей, астрагал, қарағана, таволға. Ауылдық округтің жайылымдарының жалпы проективтік қапталуы жалпы аумақтың 60%-ын құрайды. Зиянды және улы өсімдіктер шөптің 3%-ынқұрайды, мысалы: горчак, лебеда, адраспан, шортан, сафора. Бұл жайылымдардың әлеуетті өнімділігі табиғи ылғалдылықта 10,5 ц/га дейін.
Мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер:
Мәртөк ауданында екі мал қорымы бар.
Мәртөк ауданы бойынша жайылымдық инфрақұрылым объектілері туралы және ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер
Р/с №
Жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Жұмыс істеп тұрған жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің саны, бірлік
Құрылысты (реконструкцияны) талап ететін, бірліктер
Ұзындығы, километр
Алаңы, мың шаршы метр
1
Суландыру құрылыс жайлары (ұңғымалар, құбырлы және шахталы құдықтар, апандар)
2
Құрылыс жайлар, көпірлер, жолдар
1
0,1
0,1
3
Мал айдайтын жолдар, малды аялдатуға арналған алаңдар мен суат алаңдары
4
Қойларды тоғытуға арналған ыдыстар, қоралар және қоршалған жерлер, жайылымдардың қоршаулары, шарбақтар (оның ішінде электрлі шарбақтар), ауыл шаруашылығы жануарларын қоршап-бөлшектеп жаюға арналған қашалар
5
Ауыл шаруашылығы жануарларын ветеринариялық емдеуге арналған өткелектер
1
0,025
6
Электр және жылу энергиясымен қамтамасыз етуге арналған құрылысжайлар мен объектілер, жаңартылатын және баламалы энергия көздері пайдаланылатын объектілер
7.
Сумен жабдықтау объектілері және тіршілікті қамтамасыз етудің басқа да түрлері, персоналдың маусымдық тұруына арналған құрылысжайлар және жайылымдарды күтіп-ұстау мен пайдалану үшін қажетті өзге де мүлік
1
0,1
0,1
Ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру дерекқорынан алынған ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны 1-кесте. Мәртөк ауданы бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының иелерін көрсете отырып, олардың саны туралы деректер
Р/с №
Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші бойынша кенттің, ауылдың, ауылдық округтің коды
Кенттің, ауылдың, ауылдық округтің атауы
Иесінің типі
Иесінің бизнес сәйкестендіру нөмірі/ жеке сәйкестендіру нөмірі
Жеке тұлғалардың аты, әкесінің аты (бар болса), тегі немесе заңды тұлғалардың атауы
Мал басының саны, бас
Ірі қара мал
Ұсақ мал
Жылқылар
Түйелер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1

Нарушение мер по охране пастбищ при их использовании зачастую приводит к чрезмерному выпасу и деградации различной степени. Кроме того, при несоблюдении оптимальных сроков использования травяного покрова может быть потеряно 40–70% кормовых единиц и 60–80% белка.
Поэтому каждый пастбищный участок должен использоваться в свой срок, что важно для предотвращения потерь ежегодно возобновляемых природных ресурсов.
Рекомендуемые схемы пастбищеоборотов
Годы
Номера участков
I
II
III
IV
первый год
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
второй год
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
третий год
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
четвертый год
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
Официальная статистическая информация (по животноводству и растениеводству)
Дополнительная информация:
Разделение пастбищных территорий на отдельные участки.
Продолжительность использования пастбищ по сезонам определяется в зависимости от конкретных условий года.
Работы по выпасу начинаются, когда температура наружного воздуха стабильно достигает +10°C, и завершаются, когда снежный покров достигает 15–20 см.
Виды пастбищ и продолжительность их использования по сезонам:
Весенние пастбища:
Тип: дерновинно-злаково-полынные, кобрезиево-ковыльно-узколисто-полынные.
Период использования: апрель – июнь (70 дней).
Летние пастбища:
Тип: пырейно-разнотравные, злаково-разнотравные.
Период использования: июнь – сентябрь (70 дней).
Осенние пастбища:
Тип: полынно-злаковые.
Период использования: сентябрь – ноябрь (70 дней).
Зимние пастбища:
Тип: полукустарничково-солянковые.
Период использования: ноябрь – декабрь (30 дней).
Среднесуточная потребность сельскохозяйственных животных в воде
Летний период (литров/сутки/голову):
• Дойные коровы – 55
• Сухостойные коровы – 50
• Телки до 2 лет – 30
• Телята до 6 месяцев – 20
• Рабочие лошади, яловые кобылы – 50
• Жеребые кобылы – 50
• Жеребята до 1,5 лет – 40
• Жеребята до 7 месяцев – 10
• Взрослые овцы – 8
• Ягнята до 1 года – 3
Весенний и осенний периоды (литров/сутки/голову):
• Дойные коровы – 45
• Сухостойные коровы – 40
• Телки до 2 лет – 30
• Телята до 6 месяцев – 15
• Рабочие лошади, яловые кобылы – 40
• Жеребые кобылы – 40
• Жеребята до 1,5 лет – 30
• Жеребята до 7 месяцев – 6
• Взрослые овцы – 5
Зимний период (литров/сутки/голову):
• Дойные коровы – 35
• Сухостойные коровы – 30
• Телки до 2 лет – 25
• Телята до 6 месяцев – 15
• Рабочие лошади, яловые кобылы – 30
• Жеребые кобылы – 30
• Жеребята до 1,5 лет – 20
• Взрослые овцы – 3
Проектное разделение (перераспределение) пастбищ:
Предлагается проектное (повторное) распределение пастбищ между населенными пунктами Мартуксого района.
При составлении схемы учитывается количество сельскохозяйственных животных у физических и юридических лиц, не обеспеченных пастбищными угодьями в пределах сельского округа.
Проблемная ситуация:

Жайылымдарды қорғау шараларын сақтамай пайдалану көбінесе шамадан тыс жайылуға, әртүрлі дәрежедегі деградацияға әкеліп соғады. Сондай ақшөптесін жамылғыны оңтайлым аусымда пайдаланбау салдарынан азықтық бірліктердің 40–70%-ы және ақуыздың 60–80%-ы жоғалуы мүмкін. Сондықтан әр жайылым учаскесі өз мерзімінде қолданылуы тиіс, бұл жыл сайын қалпына келетін табиғи ресурстарды жоғалтпау үшін маңызды.
Ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары
Жылдар
Учаскелердің нөмірлері
I
II
III
IV
Бірінші жыл
Көктемгі маусым
Жазғы маусым
Күзгі маусым
Демалатын учаске
Екінші жыл
Демалатын учаске
Көктемгі маусым
Жазғы маусым
Күзгі маусым
Үшінші жыл
Күзгі маусым
Демалатын учаске
Көктемгі маусым
Жазғы маусым
Төртінші жыл
Жазғы маусым
Күзгі маусым
Демалатын учаске
Көктемгі маусым
Ресми статистикалық деректер(мал шаруашылығы мен өсімдік шаруашылығы бойынша)
Қосымша мәліметтер:
Жайылым аумақтарын жекелеген учаскелерге бөлу:
Маусымдар бойынша жайылымды пайдалану ұзақтығы нақты жыл жағдайына байланысты анықталады. Мал жаю жұмыстары сыртқы ау атемпературасы +10°C-қа тұрақты жеткен кезде басталады және қар жамылғысы 15–20 см-ге жеткенде аяқталады. Маусымдар бойынша жайылым түрлері және пайдалан уұзақтығы:
Көктемгіжайылымдар: Түрі – шым түзекті астық тұқымдас-жусанды, қоңырбас-бетегелі-таржапырақты жусанды. Пайдалану мерзімі: сәуір – маусым (70 күн).
Жазғы жайылымдар: Түрі – бидайықты-балауыз-шөптесін, астықтұқымдас-балауыз-шөптесін. Пайдалану мерзімі: маусым – қыркүйек (70 күн).
Күзгі жайылымдар: Түрі – жусанды-астықтұқымдас. Пайдалану мерзімі: қыркүйек – қараша (70 күн).
Қысқы жайылымдар: Түрі – жартылай бұталы-сораңды. Пайдалану мерзімі: қараша – желтоқсан (30 күн).
Ауылшаруашылығы жануарларының орташа тәуліктік су қажеттілігі:
Жазғы кезең (литр/тәу/бас):
• Сауын сиырлар – 55
• Буаз емес сиырлар – 50
• 2 жасқа дейінгі қашарлар – 30
• 6 айға дейінгі бұзаулар – 20
• Жұмысаттары, төлсізбиелер – 50
• Төлдеген биелер – 50
• 1,5 жасқа дейінгі құлындар – 40
• 7 айға дейінгі құлындар – 10
• Ересек қойлар – 8
• 1 жасқа дейінгі қозылар – 3
Көктем және күз мезгілдері (литр/тәу/бас):
• Сауын сиырлар – 45
• Буаз емес сиырлар – 40
• 2 жасқа дейінгі қашарлар – 30
• 6 айға дейінгі бұзаулар – 15
• Жұмыс аттары, төлсіз биелер – 40
• Төлдеген биелер – 40
• 1,5 жасқа дейінгі құлындар – 30
• 7 айға дейінгі құлындар – 6
• Ересек қойлар – 5
Қыс мезгілі (литр/тәу/бас):
• Сауын сиырлар – 35
• Буаз емес сиырлар – 30
• 2 жасқа дейінгі қашарлар – 25
• 6 айға дейінгі бұзаулар – 15
• Жұмыс аттары, төлсіз биелер – 30
• Төлдеген биелер – 30
• 1,5 жасқа дейінгі құлындар – 20
• Ересек қойлар – 3
Жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу):
Мәртөк ауданының елді-мекендері арасында жайылымдарды жобалық (қайта) бөлу ұсынылады.
Бұл бөлусыз басында ауылдық округке қарасты елді-мекендерде жайылым мен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды тұлғалардың мал басы ескеріледі.
Проблемалық жағдай:

Общая площадь общественных пастбищ Мартуксого района в целом способна обеспечить кормовые потребности выпасающегося скота. Однако в Мартукском районе наблюдается дефицит пастбищных угодий — 36 100 гектаров. В этой связи необходимо рассмотреть вопрос перераспределения пастбищных земель между населҰнными пунктами.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Мартукскому району на 2025-2029 годы
Аккудукский сельский округ Мартукского района (село Вознесеновка, село Первомай, село Жанажол, село Достык, село Карабулак)
Cхема (карта) расположения пастбищ на территории административно- территориальной единицы в разрезе категорий земель, на которой указывается границы, площади и виды пастбищ, в том числе отгонных, сезонных, аридных и культурных, сведения об их собственниках или землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок.
Приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Мартукскому району на 2025-2029 годы
Байнассайский сельский округ Мартукского района (село Акмоласай, село Байнассай)
Cхема (карта) расположения пастбищ на территории административно- территориальной единицы в разрезе категорий земель, на которой указывается границы, площади и виды пастбищ, в том числе отгонных, сезонных, аридных и культурных, сведения об их собственниках или землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок.
Приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Мартукскому району на 2025-2029 годы
Байторысайский сельский округ Мартукского района (село Байторысай, село Полтавка, село Дмитриевка, село Покровка)
Cхема (карта) расположения пастбищ на территории административно- территориальной единицы в разрезе категорий земель, на которой указывается границы, площади и виды пастбищ, в том числе отгонных, сезонных, аридных и культурных, сведения об их собственниках или землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок.
Приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Мартукскому району на 2025-2029 годы
Жайсанский сельский округ Мартукского района (село Жайсан, село Кокпекти)
Cхема (карта) расположения пастбищ на территории административно- территориальной единицы в разрезе категорий земель, на которой указывается границы, площади и виды пастбищ, в том числе отгонных, сезонных, аридных и культурных, сведения об их собственниках или землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок.

Мәртөк ауданының қоғамдық жайылымдарының жалпы ауданы жалпы жайылымдағы малдың азықтық қажеттілігін қамтамасыз етуге қабілетті. Алайда, Мәртөк ауданында жайылымдық жерлер тапшылығы байқалады-36 100 гектар. Осыған байланысты жайылымдық жерлерді елді мекендер арасында қайта бөлу мәселесін қарастыру қажет.
Мәртөк ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспарына 1-қосымша
Мәртөк ауданының Аққұдық ауылдық округі (Вознесеновка ауылы, Первомай ауылы, Жаңажол ауылы, Достық ауылы, Қарабұлақ ауылы)
Жер санаттары бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағындағы жайылымдардың орналасу сызбасы (картасы), онда жайылымдардың шекаралары, алаңдары және түрлері, соның ішінде көшпелі, маусымдық, аридтік және мәдени жайылымдар, сондай-ақ жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттарының негізінде олардың меншік иелері немесе жер пайдаланушылар туралы мәліметтер көрсетіледі.
Мәртөк ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспарына 2-қосымша
Мәртөк ауданының Байнассай ауылдық округі (Ақмоласай ауылы, Байнассай ауылы)
Жер санаттары бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағындағы жайылымдардың орналасу сызбасы (картасы), онда жайылымдардың шекаралары, алаңдары және түрлері, соның ішінде көшпелі, маусымдық, аридтік және мәдени жайылымдар, сондай-ақ жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттарының негізінде олардың меншік иелері немесе жер пайдаланушылар туралы мәліметтер көрсетіледі.
Мәртөк ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспарына 3-қосымша
Мәртөк ауданының Байторысай ауылдық округі (Байторысай ауылы, Полтавка ауылы, Дмитриевка ауылы, Покровка ауылы)
Жер санаттары бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағындағы жайылымдардың орналасу сызбасы (картасы), онда жайылымдардың шекаралары, алаңдары және түрлері, соның ішінде көшпелі, маусымдық, аридтік және мәдени жайылымдар, сондай-ақ жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттарының негізінде олардың меншік иелері немесе жер пайдаланушылар туралы мәліметтер көрсетіледі.
Мәртөк ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспарына 4-қосымша
Мәртөк ауданының Жайсаң ауылдық округі (Жайсаң ауылы, Көкпекті ауылы)
Жер санаттары бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағындағы жайылымдардың орналасу сызбасы (картасы), онда жайылымдардың шекаралары, алаңдары және түрлері, соның ішінде көшпелі, маусымдық, аридтік және мәдени жайылымдар, сондай-ақ жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттарының негізінде олардың меншік иелері немесе жер пайдаланушылар туралы мәліметтер көрсетіледі.