Об утверждении программы по управлению коммунальными отходами по Байганинского району на 2026–2030 годы
Решение Байганинского районного маслихата Актюбинской области от 18 декабря 2025 года № 342
В соответствии с подпунктом 1) пункта 3 статьи 365 Экологического кодекса Республики Казахстан, подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и приказом исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 9 августа 2021 года № 318 "Об утверждении Правил разработки программы управления отходами" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 23917), маслихат Байганинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить Программу по управления коммунальными отходами по Байганинского району на 2026-2030 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Байганинского
районного маслихата
М. Сержан
Приложение к решению
Байганинского районного
маслихата от 18 декабря 2025
года № 342
ПРОГРАММА
по управлению коммунальными отходами по Байганинского району на 2026-2030 годы
Оглавление
Термины и определения......................................................................................................... 3
Паспорт Программы.............................................................................................................. 5
ВВЕДЕНИЕ............................................................................................................................ 6
1. ОБЩИЕ СВЕДЕНИЯ И СТРАТЕГИЧЕСКИЕ ПЛАНЫ РАЗВИТИЯ БАЙГАНИНСКОГО РАЙОНА………….....………………………………………………………8
2. АНАЛИЗ ТЕКУЩЕЙ СИТУАЦИИ ПО УПРАВЛЕНИЮ КОММУНАЛЬНЫМИ ОТХОДАМИ В БАЙГАНИНСКОМ РАЙОНЕ .............................................................................9
2.1 Количественные показатели образования и переработки коммунальных отходов ..9
2.2 Качественный состав ТБО ..............................................................................................9
2.3 Нормы образования и накопления коммунальных отходов и тарифы..................... 10
2.4 Оценка существующей системы управления коммунальными отходами................ 12
2.5 Анализ системы управления отдельными видами отходов........................................ 14
2.6 Анализ выделенных средств на мероприятия по управлению отходами................. 15
2.7 Прогноз объемов образования коммунальных отходов на 2026 - 2030 гг................ 15
2.8 Выводы по анализу текущей ситуации по управлению коммунальными отходами 16

2026-2030 жылдарға арналған Байғанин ауданы бойынша коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі бағдарламаны бекіту туралы
Ақтөбе облысы Байғанин аудандық мәслихатының 2025 жылғы 18 желтоқсандағы № 342 шешімі
Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 365-бабы 3-тармағының 1) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабы 1 тармағы 15) тармақшасына және "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 9 тамыздағы № 318 "Қалдықтарды басқару бағдарламасын әзірлеу қағидаларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 23917 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес, Байғанин аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026-2030 жылдарға арналған Байғанин ауданы бойынша коммуналдық қалдықтарды басқару бағдарламасы осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Байғанин аудандық мәслихатының төрағасы М. Сержан
Байғанин аудандық
мәслихатының 2025 жылғы
18 желтоқсандағы № 342
шешіміне қосымша
2026-2030 жылдарға арналған Байғанин ауданы бойынша коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі
БАҒДАРЛАМАСЫ
Мазмұны
Терминдер және анықтамалар..............................................................................................3
Бағдарлама паспорты.............................................................................................................5
КІРІСПЕ...................................................................................................................................6
1. БАЙҒАНИН АУДАНЫ ТУРАЛЫ ЖАЛПЫ МӘЛІМЕТТЕР ЖӘНЕ СТРАТЕГИЯЛЫҚ ДАМУ ЖОСПАРЛАРЫ .......………………………………………...……... 8
2. БАЙҒАНИН АУДАНЫНДАҒЫ КОММУНАЛДЫҚ ҚАЛДЫҚТАРДЫ БАСҚАРУ ЖӨНІНДЕГІ АҒЫМДАҒЫ ЖАҒДАЙЫН ТАЛДАУ ...................................................................9
2.1 Коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен қайта өңделуінің сандық көрсеткіштері ..9
2.2 Қатты тұрмыстық қалдықтардың сапалық құрамы ………………………………..9
2.3 Коммуналдық қалдықтардың түзілуі және жиналу нормалары мен тарифтері ...10
2.4 Коммуналдық қалдықтарды басқарудың қолданыстағы жүйесін бағалау ...........12
2.5 Қалдықтардың жекелеген түрлерін басқару жүйесіне талдау ...............................14
2.6 Қалдықтарды басқару іс-шараларына бөлінген қаражатқа талдау ........................15
2.7 2026-2030 жылдарға арналған коммуналдық қалдықтардың түзілу көлемінің болжамы ........................................................................................................................................16
2.8 Коммуналдық қалдықтарды басқарудың ағымдағы жағдайын талдау бойынша қорытындылар ..............................................................................................................................17

2.9 Анализ сильных и слабых сторон, возможностей и угроз в секторе управления коммунальными отходами.............................................................................................................. 17
3. ЦЕЛЬ, ЗАДАЧИ И ЦЕЛЕВЫЕ ПОКАЗАТЕЛИ ПРОГРАММЫ УПРАВЛЕНИЯ ОТХОДАМИ.................................................................................................................................... 19
3.1 Цель и задачи.................................................................................................................. 19
3.2 Целевые показатели....................................................................................................... 19
4. ОСНОВНЫЕ НАПРАВЛЕНИЯ РЕАЛИЗАЦИИ ПРОГРАММЫ, ПУТИ ДОСТИЖЕНИЯ ПОСТАВЛЕННЫХ ЦЕЛЕЙ И СООТВЕТСТВУЮЩИЕ МЕРЫ.................. 18
4.1 Организация регулярного вывоза коммунальных отходов из населенных пунктов 19
4.2 Обеспечение безопасного захоронения коммунальных отходов ………………….22
4.3 Создание и функционирование необходимой инфраструктуры, предусматривающей раздельный сбор отходов………………………………………………………………....………23
4.4 Создание системы переработки и утилизации коммунальных отходов................. 28
4.5 Повышение уровня культуры и заинтересованности населения в рациональной системе сбора, утилизации и переработки коммунальных отходов, в том числе в области раздельного сбора отходов ……………………………………………………………....……...29.
5. НЕОБХОДИМЫЕ РЕСУРСЫ.........................................................................................29
6. ПЛАН МЕРОПРИЯТИЙ ПО РЕАЛИЗАЦИИ ПРОГРАММЫ.................................... 31
7. МОНИТОРИНГ РЕАЛИЗАЦИИ ПРОГРАММЫ......................................................... 32
Приложение 1 Предварительный расчет необходимого количества контейнеров и контейнерных площадок для повышения охвата сбором и вывозом коммунальных отходов в Байганинском районе
Приложение 2 План мероприятий по реализации Программы по управлению коммунальными отходами Байганинского района на 2026-2030 годы....................................................................................................................................................38
Термины и определения
Биоразлагаемые отходы - отходы, которые способны подвергаться анаэробному или аэробному разложению, в том числе садовые и парковые отходы, а также пищевые отходы, сопоставимые с отходами пищевой промышленности, макулатура.
Захоронение отходов – складирование отходов в местах, специально установленных для их безопасного хранения в течение неограниченного срока, без намерения их изъятия.
Коммунальные отходы - отходы потребления, включающие:

2.9 Коммуналдық қалдықтарды басқару секторының күшті және әлсіз жақтарын, мүмкіндіктері мен қауіптерін талдау ........................................................................................17
3. ҚАЛДЫҚТАРДЫ БАСҚАРУ БАҒДАРЛАМАСЫНЫҢ МАҚСАТЫ, МІНДЕТТЕРІ ЖӘНЕ НЫСАНАЛЫ КӨРСЕТКІШТЕРІ ….............................................................................19
3.1 Мақсаты және міндеттері .........................................................................................19
3.2 Нысаналы көрсеткіштері ..........................................................................................19
4. БАҒДАРЛАМАНЫ ІСКЕ АСЫРУДЫҢ НЕГІЗГІ БАҒЫТТАРЫ, ҚОЙЫЛҒАН МАҚСАТТАРҒА ЖЕТУ ЖОЛДАРЫ ЖӘНЕ ТИІСТІ ШАРАЛАР .......................................20
4.1 Елді мекендерден коммуналдық қалдықтарды тұрақты түрде шығару ісін ұйымдастыру ...............................................................................................................................20
4.2 Коммуналдық қалдықтарды қауіпсіз көмуді қамтамасыз ету ....………………..22
4.3 Қалдықтарды бөлек жинауды көздейтін қажетті инфрақұрылымды құру және оның жұмыс істеуін қамтамасыз ету ......………………………………………………………….....23
4.4 Коммуналдық қалдықтарды қайта өңдеу және кәдеге жарату жүйесін құру ......28
4.5 Коммуналдық қалдықтарды жинау, кәдеге жарату және қайта өңдеу, оның ішінде қалдықтарды бөлек жинау саласында тұрғындардың мәдениет деңгейін және қызығушылығын арттыру.. …………………………………………………………………………………….......29
5. ҚАЖЕТТІ РЕСУРСТАР ..............................................................................................31
6. БАҒДАРЛАМАНЫ ІСКЕ АСЫРУ ЖӨНІНДЕГІ ІС-ШАРАЛАР ЖОСПАРЫ .....33
7. БАҒДАРЛАМАНЫ ІСКЕ АСЫРУ МОНИТОРИНГІ ..............................................34
8. КҮТІЛЕТІН ӘЛЕУМЕТТІК-ЭКОНОМИКАЛЫҚ ТИІМ.........................................36
1-қосымша. Байғанин ауданындағы коммуналдық қалдықтарды жинау және шығару ауқымын кеңейту мақсатында контейнерлер мен контейнерлік алаңдардың қажетті санын алдын-ала есептеу ........................................................................................................................38
2-қосымша. Байғанин ауданының 2026-2030 жылдарға арналған коммуналдық қалдықтарды басқару бағдарламасын іске асыру бойынша іс-шаралар жоспары .................38
ТЕРМИНДЕР ЖӘНЕ АНЫҚТАМАЛАР
Биоыдырайтын қалдықтар - анаэробты немесе аэробты ыдырауға қабілетті қалдықтар, соның ішінде бау-бақша және саябақ қалдықтары, сондай-ақ тамақ өнеркәсібінің қалдықтарымен салыстырылатын тамақ қалдықтары, макулатура.
Қалдықтарды көму – қалдықтарды алу ниетінсіз, шектеусіз мерзім аралығында қауіпсіз сақтау үшін арнайы бекітілген орындарда жинау.
Коммуналдық қалдықтар – тұтыну қалдықтары, құрамына кіретіндер:

1) смешанные отходы и раздельно собранные отходы домашних хозяйств, включая, помимо прочего, бумагу и картон, стекло, металлы, пластмассы, органические отходы, древесину, текстиль, упаковку, использованные электрическое и электронное оборудование, батареи и аккумуляторы;
2) смешанные отходы и раздельно собранные отходы из других источников, если такие отходы по своему характеру и составу сходны с отходами домашних хозяйств.
Контейнерные площадки – специальные площадки для накопления коммунальных отходов, на которых размещаются контейнеры для сбора коммунальных отходов, с наличием подъездных путей для специализированного транспорта, осуществляющего транспортировку коммунальных отходов;
Крупногабаритные отходы – отходы производства и потребления, являющиеся предметами, утратившими свои потребительские свойства (мебель, бытовая техника, сантехника и другие крупные предметы), размеры которых превышают 0,5 метра в высоту, ширину или длину.
Отходы потребления - отходы, образующиеся в результате жизнедеятельности человека, полностью или частично утратившие свои потребительские свойства продукты и (или) изделия, их упаковка и иные вещества или их остатки, срок годности либо эксплуатации которых истек независимо от их агрегатного состояния, а также от которых собственник самостоятельно физически избавился либо документально перевел в разряд отходов потребления.
Отходы электронного и электрического оборудования – отнесенное к отходам, непригодное или вышедшее из употребления электронное и электрическое оборудование, в том числе его узлы, части, детали.
Пищевые отходы - отходы, сопоставимые с отходами пищевой промышленности, образующиеся в результате производства и потребления продуктов питания.
Полигон захоронения отходов - специально оборудованное место постоянного размещения отходов без намерения их изъятия, соответствующее экологическим, строительным и санитарно-эпидемиологическим требованиям.
Раздельный сбор отходов - сбор отходов раздельно по видам или группам в целях упрощения дальнейшего специализированного управления ими.
Сбор отходов - деятельность по организованному приему отходов от физических и юридических лиц специализированными организациями в целях дальнейшего направления таких отходов на восстановление или удаление.
Специализированные организации – индивидуальные предприниматели или юридические лица, осуществляющие деятельность по сбору, сортировке, транспортировке, восстановлению и (или) удалению коммунальных отходов.
Строительные отходы - отходы, образующиеся в процессе сноса, разборки, реконструкции, ремонта (в том числе капитального) или строительства зданий, сооружений, промышленных объектов, дорог, инженерных и других коммуникаций.
Твердые бытовые отходы - коммунальные отходы в твердой форме.
Транспортировка отходов - деятельность, связанная с перемещением отходов с помощью специализированных транспортных средств между местами их образования, накопления в процессе сбора, сортировки, обработки, восстановления и (или) удаления.
Уничтожение отходов – способ удаления отходов путем термических, химических или биологических процессов, в результате применения которого существенно снижаются объем и (или) масса и изменяются физическое состояние и химический состав отходов, но который не имеет в качестве своей главной цели производство продукции или извлечение энергии.
Управление отходами - операции, осуществляемые в отношении отходов с момента их образования до окончательного удаления.
Централизованная система сбора твердых бытовых отходов – система, организуемая местными исполнительными органами в рамках обеспечения физических и юридических лиц независимо от форм собственности и вида деятельности, проживающих (находящихся) и (или) осуществляющих свою деятельность в жилых домах либо отдельно стоящих зданиях (сооружениях) и не имеющих на праве собственности контейнерных площадок и контейнеров, а также имеющих на праве собственности контейнерные площадки и контейнеры, расположенные на землях общего пользования, услугами по сбору, транспортировке твердых бытовых отходов.
Паспорт Программы
Наименование
Программа по управлению коммунальными отходами Байганинского района Актюбинской области
Основание для разработки

1) аралас қалдықтар және қағаз және картон, шыны, металл, пластмасса, органикалық қалдықтар, ағаш, тоқыма, қораптар, пайдаланылған электрлік және электрондық жабдықтар, батареялар мен аккумляторлар секілді үй шаруашылығында бөлек жиналған қалдықтар;
2) аралас қалдықтар және өзінің сипаты мен құрамы бойынша үй шаруашылығындағы қалдықтарға ұқсас болып келетін басқа көздерден бөлек жиналған қалдықтар.
Контейнерлік алаңдар – коммуналдық қалдықтарды жинақтауға арналған арнайы алаңдар, мұнда коммуналдық қалдықтарды тасымалдауды жүзеге асыратын мамандандырылған көлікке арналған жүру жолдары бар коммуналдық қалдықтарды жинауға арналған контейнерлер орнатылады;
Ірі көлемді қалдықтар – шаруашылық әрекет барысында (тұрмыстық техника, жиһаз және басқалары) өзінің тұтынушылық қасиетін жойған және өзінің көлемі бойынша тек мамандандырылған көлік құралдарымен ғана тасымалдау мүмкіндігі бар тұтыну қалдықтары.
Тұтыну қалдықтары – адамның тіршілігі барысында түзілген қалдықтар, толық немесе ішінара өзінің тұтынушылық қасиетін жойған өнімдер және (немесе) бұйымдар, олардың қораптары және басқа заттар немесе олардың қалдықтары, агрегатты күйіне қарамастан, пайдалану мерзімі немесе жарамдылық мерзімі өтіп кеткен, сонымен қатар, меншік иесі өз бетінше немесе құжат арқылы тұтыну қалдығы разрядына өткен қалдықтар.
Электрондық және электрлік жабдық қалдықтары – Жарамсыз немесе қолданыстан шыққан, қалдық қатарына жатқызылатын электрондық және электрлік жабдықтар, сонымен қатар, оның тораптары, бөліктері, бөлшектері.
Тамақ қалдықтары - тамақ өнімдерін өндіру және тұтыну нәтижесінде пайда болатын, тамақ өнеркәсібінде түзілетін қалдықтармен салыстырылатын қалдықтар.
Қалдықтарды көму полигондары -. қалдықтарды алу ниетінсіз, арнайы жабдықталған, экологиялық, құрылыс және санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес келетін орынға тұрақты орналастыру.
Қалдықтарды бөлек жинау - ары қарай мамандандырылған басқаруды жеңілдету мақсатында түрлері немесе топтары бойынша бөлек жиналған қалдықтар.
Қалдықтарды жинау – жеке және заңды тұлғалардан мамандандырылған ұйымдарға ары қарай қайта қалпына келтіруге немесе жоюға бағыттау мақсатында қалдықтарды қабылдауды ұйымдастыру бойынша іс-әрекеттер.
Мамандандырылған ұйымдар – коммуналдық қалдықтарды жинау, сұрыптау, тасымалдау, қалпына келтіру және (немесе) жою бойынша іс-әрекеттерді жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлер немесе заңды тұлғалар;
Құрылыс қалдықтары - ғимараттарды, құрылыстарды, өнеркәсіптік нысандарды, жолдарды, инженерлік және басқа коммунакциялардың құрылысы немесе оларды бұзу, сұрыптау, қайта жабдықтау, жөндеу (соның ішінде капиталдық) барысында түзілетін қалдықтар.
Тұрмыстық қатты қалдықтар - қатты күйдегі коммуналдық қалдықтар.
Қалдықтарды тасымалдау – жинау, сұрыптау, қайта өңдеу, қалпына келтіру және (немесе) жою барысында түзілген, жинақталған қалдықтарды мамандандырылған көлік құралдары көмегі арқылы тасымалдаумен байланысты іс-әрекеттер.
Қалдықтар жою – термиялық, химиялық немесе биологиялық үдерістер нәтижесінде көлемі маңызды түрде төмендейтін және (немесе) қалдықтардың физикалық жай-күйі мен химиялық құрамы өзгеретін, бірақ өнім өндіру немесе энергия алу мақсатында қолданылмайтын қалдықтарды жою тәсілі.
Қалдықтарды басқару - қалдықтар түзілгеннен бастап, соңғы жойғанға дейінгі жүзеге асырылатын опеарциялар.
Тұрмыстық қатты қалдықтарды жинаудың орталықтандырылған жүйесі – меншік нысаны және іс-әрекет түріне қарамастан, тұрғын үйлерде және (немесе) жеке тұрған ғимараттарда (құрылыстарда) тұратын немесе өзінің іс-әрекетін жүзеге асыратын, сонымен қатар, меншік иелігінде контейнерлік алаңдары мен контейнерлері жоқ, немесе жалпы пайдаланылатын жерде тұрмыстық қатты қалдықтарды жинау және тасымалдау қызметін жүзеге асыру үшін контейнерлік алаңдары мен контейнерлері бар жеке және заңды тұлғаларды қамтамасыз ету мақсатында жергілікті атқарушы органмен ұйымдастырылатын жүйе.
Бағдарлама паспорты
Атауы
Ақтөбе облысы Байғанин ауданының коммуналдық қалдықтарын басқару бағдарламасы
Әзірлеу үшін негіздеме

Экологический кодекс Республики Казахстан от 2 января 2021 года № 400-VI ЗРК.
Методические рекомендации местным исполнительным органам по разработке Программы по управлению коммунальными отходами, приказ № 154п от 18.05.2023г. Министерства экологии и природных ресурсов РК.
Государственный орган, ответственный за разработку Программы
ГУ "Байганинский районный отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог"
Цель Программы
Создание эффективной системы управления коммунальными отходами на территории Байганинского района в соответствии с требованиями экологического законодательства.
Задачи Программы
1. Организация регулярного вывоза коммунальных отходов.
2. Обеспечение безопасного захоронения коммунальных отходов.
3. Создание и функционирование необходимой инфраструктуры, предусматривающей раздельный сбор коммунальных отходов.
4. Развитие системы переработки и утилизации ТБО.
5. Повышение уровня культуры и заинтересованности населения в рациональной системе сбора, утилизации и переработки коммунальных отходов, в том числе в области раздельного сбора отходов.
Объем финансирования
Объем финансирования рассчитывается в зависимости от количества бюджетных средств, выделенных местным исполнительным органам на финансирование мероприятий в сфере обращения с коммунальными отходами в Байганинском районе на 2026-2030 гг.
Исполнители Программы
Аппарат акима Жанажолского сельского округа, Аппарат акима Миялинского с/о, Аппарат акима Жаркамысского с/о, Аппарат акима Кызылбулакского с/о, Аппарат акима Сартогайского с/о, Аппарат акима Копинского с/о, Аппарат акима Культабанского с/о, Аппарат акима Ащынского с/о, Аппарат акима Карауылкелдинского с/о, субъекты по сбору, вывозу, восстановлению и захоронению коммунальных отходов, государственные учреждения, социальные объекты, юридические лица, индивидуальные предприниматели, НПО, население и пр. заинтересованные стороны.
Период
5 лет: 2026 – 2030 гг.
ВВЕДЕНИЕ
Программа по управлению коммунальными отходами является стратегическим документом по анализу текущей ситуации в области управления коммунальными отходами и включает перечень комплексных мер, направленных на достижение установленных целей и задач по совершенствованию системы управления отходами.
Настоящая Программа по управлению коммунальными отходами (далее - Программа) разработана в соответствии с 365-й статьей Экологического кодекса Республики Казахстан (далее - ЭК РК) и методическими рекомендациями местным исполнительным органам по разработке Программы по управлению коммунальными отходами (приказ № 154п от 18.05.2023г. Министерства экологии и природных ресурсов РК) с учетом приоритетов национальных стратегических, программных и концептуальных документов, а также международного опыта.
В ходе разработки Программы проведен анализ текущей ситуации управления коммунальными отходами в Байганинском районе, выявлены проблемы и разработан комплекс мер, направленных на создание эффективной системы управления коммунальными отходами на территории района в соответствии с требованиями экологического законодательства.
Реализация основных направлений Программы будет способствовать совершенствованию системы управления коммунальными отходами в Байганинском районе: совершенствованию системы сбора, транспортировки, переработки и утилизации ТБО, модернизации инфраструктуры по управлению отходами, организации раздельного сбора отходов, сокращению количества отходов, направляемых на захоронение, повышению осведомлҰнности и заинтересованности населения по управлению отходами и раздельному сбору отходов.
Основной целью реализации Программы является снижение негативного воздействия коммунальных отходов на окружающую среду в Байганинском районе и в целом в Актюбинской области, а также достижение стратегических показателей Республики Казахстан в сфере управления коммунальными отходами.

2021 жылғы 2 қаңтардағы № 400-VI ҚРЗ Қазақстан Республикасының Экологиялық Кодексі.
Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігінің 2023 жылғы 18 мамырдағы №154п бұйрығымен бекітілген коммуналдық қалдықтарды басқару бағдарламасын әзірлеу бойынша жергілікті атқарушы органдарға арналған әдістемелік ұсынымдар.
Бағдарламаны әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган
Байғанин аудандық тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесі
Бағдарлама мақсаты
Байғанин ауданы аумағында экологиялық заңнама талаптарына сәйкес, коммуналдық қалдықтарды басқарудың тиімді жүйесін құру.
Бағдарлама міндеттері
1. Коммуналдық қалдықтарды тұрақты шығару жұмыстарын ұйымдастыру.
2. Коммуналдық қалдықтарды қауіпсіз көмуін қамтамасыз ету.
3. Коммуналдық қалдықтарды бөлек жинауды көздейтін қажетті инрфрақұрылымды құру және оның жұмыс істеуін қамтамасыз ету.
4. Қатты тұрмыстық қалдықтарды қайта өңдеу және кәдеге жарату жүйесін дамыту.
5. Коммуналдық қалдықтарды, соның ішінде бөлек жинау саласында ұтымды жинау, кәдеге жарату және қайта өңдеу жүйесіне халықтың мәдениеті мен қызығушылығын арттыру.
Қаржыландыру көлемі
Қаржыландыру көлемі 2026-2030 жылдарға арналған Байғанин ауданындағы коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы іс-шараларды қаржыландыру үшін жергілікті атқарушы органдарға бөлінген бюджет қаражатының мөлшеріне байланысты есептеледі.
Бағдарламаны орындаушылар
Жаңажол ауылдық округі әкімінің аппараты, Миялы ауылдық округі әкімінің аппараты, Қызылбұлақ ауылдық округі әкімінің аппараты, Сартөбе ауылдық округі әкімінің аппараты, Көп ауылдық округі әкімінің аппараты, Күлтабан ауылдық округі әкімінің аппараты, Ащы ауылдық округі әкімінің аппараты, Қарауылкелді ауылдық округі әкімінің аппараты, коммуналдық қалдықтарды жинау, шығару, қайта өңдеу және көму саласындағы субъектілер, мемлекеттік мекемелер, әлеуметтік нысандар, заңды тұлғалар, жеке кәсіпкерлер, үкіметтік емес ұйымдар, тұрғындар және басқа да мүдделі тараптар.
Кезең
5 жыл: 2026 – 2030 жж.
КІРІСПЕ
Коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі бағдарлама коммуналдық қалдықтарды басқару саласындағы ағымдық жай-күйді талдау және қалдықтарды басқару жүйесін жақсарту бойынша қойылған мақсаттар мен міндеттерді жетілдіруге бағытталған іс-шаралар тізбегін қарастыратын стратегиялық құжат болып табылады.
Осы коммуналдық қалдықтарды басқару бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексінің 365-бабына (бұдан әрі – ҚР ЭК), сондай-ақ Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің 2023 жылғы 18 мамырдағы № 154-б бұйрығымен бекітілген коммуналдық қалдықтарды басқару бағдарламасын әзірлеу бойынша жергілікті атқарушы органдарға арналған әдістемелік ұсынымдарға сәйкес әзірленді. Бағдарлама ұлттық стратегиялық, бағдарламалық және тұжырымдамалық құжаттардың басымдықтарын, сондай-ақ халықаралық тәжірибені ескере отырып жасалған.
Бағдарламаны әзірлеу барысында Байғанин ауданында коммуналдық қалдықтарды басқарудың ағымдағы жағдайы талданып, мәселелер анықталды және аудан аумағында коммуналдық қалдықтарды басқарудың тиімді жүйесін құруға бағытталған кешенді шаралар әзірленді, бұл экология заңнама талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
Бағдарламаның негізгі бағыттарын іске асыру Байғанин ауданындағы коммуналдық қалдықтарды басқару жүйесін жетілдіруге ықпал етеді: тұрмыстық қатты қалдықтарды жинау, тасымалдау, қайта өңдеу және жою жүйесін жетілдіру, қалдықтарды басқару инфрақұрылымын жаңғырту, қалдықтарды сұрыптап жинауды ұйымдастыру, көмуге жіберілетін қалдықтардың мөлшерін азайту, сондай-ақ тұрғындардың қалдықтарды басқару және сұрыптап жинау мәселелеріне қатысты хабардарлығын және қызығушылығын арттыру.
Бағдарламаны іске асырудың негізгі мақсаты Байғанин ауданында және жалпы Ақтөбе облысында коммуналдық қалдықтардың қоршаған ортаға тигізетін теріс әсерін азайту, сондай-ақ Қазақстан Республикасының коммуналдық қалдықтарды басқару саласындағы стратегиялық көрсеткіштеріне қол жеткізу болып табылады.

1. ОБЩИЕ СВЕДЕНИЯ И СТРАТЕГИЧЕСКИЕ ПЛАНЫ РАЗВИТИЯ БАЙГАНИНСКОГО РАЙОНА
Байганинский район - административно-территориальная территория на юго-западе Актюбинской области. Образован 28 августа 1928 года. Территория - 61,04 тыс. кв.м.
Территория Байганинского района граничит на севере с Темирским, на северо-востоке с Мугалжарским, на востоке с Шалкарским районами, на северо-западе с Уилским, Кызылкогинским, Жылойским районами Актюбинской области, на юге с Бейнеуским районом Мангистауской области, Каракалпакстаном.
Байганинский район является самым большим на территории Актюбинской области, а населенные пункты расположены на значительном расстоянии друг от друга. Район находится в 250 км от областного центра.
Административный центр - село Карауылкелды.
Население - 21497 чел. - (по данным Байганинского районного отдела жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог).
Основное направление экономики района - сельское хозяйство, основным направлением которого является скотоводство, в том числе производство животноводческой продукции. Байганинский район является одним из крупнейших по численности скота в регионе. Здесь насчитывается более 50 тысяч голов крупного рогатого скота. Промышленность развита слабо. В связи с большими запасами ресурсов нефти и газа на территории района развивается производство горнодобывающей продукции.

1. БАЙҒАНИН АУДАНЫ ТУРАЛЫ ЖАЛПЫ МӘЛІМЕТТЕР ЖӘНЕ СТРАТЕГИЯЛЫҚ ДАМУ ЖОСПАРЛАРЫ
Байғанин ауданы – Ақтөбе облысының оңтүстік- батысындағы әкімшілік-аумақтық бірлік. 1928 жылдың 28-тамызында құрылған. Аумағы – 61,04 мың кв.м.
Байғанин ауданының аумағы солтүстігінде Темір ауданымен, солтүстік-шығысында Мұғалжар ауданымен, шығысында Шалқар ауданымен, солтүстік-батысында Ойыл, Қызылқоға, Жылой аудандарымен шектеседі. Оңтүстігінде Маңғыстау облысының Бенеу ауданымен және Қарақалпақстан Республикасымен шекаралас.
Байғанин ауданы Ақтөбе облысы аумағындағы ең үлкен аудан. Елдімекендер бір-бірінен алшақ орналасқан. Аудан облыс орталығы – Ақтөбе қаласынан 250 шақырым қашықтықта орналасқан.
Әкімшілік орталығы – Қарауылкелді ауылы.
Халқы – 21 497 адам – (Байғанин аудандық тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімінің мәліметі бойынша).
Аудан экономикасының негізгі бағыты – ауыл шаруашылығы, соның ішінде мал шаруашылығы және мал өнімдерін өндіру. Байғанин ауданы – облыс бойынша мал саны жағынан ірі аудандардың бірі. Мұнда 50 мыңнан астам ірі қара мал бар. Өнеркәсіп саласы нашар дамыған. Алайда аудан аумағында мұнай мен газдың мол қоры болғандықтан, жер қойнауын игеру өндірісі қарқынды дамып келеді.

866
Булактыкуль
388
Жанатан
415
Жанажол
Оймауыт
751
Миялы
Миялы
442
Дияр
289
Всего
24
21497
Основными документами для развития района являются:
Дорожная карта по комплексному решению экологических проблем Актюбинской области на 2024-2026 годы.
План мероприятий по охране окружающей среды Актюбинской области на 2025-2027 годы. Включает в себя 125 мероприятий, в том числе планируется ликвидация стихийных свалок в вывоз ТБО в Байганинском районе.
Программа развития территории Байганинского района на 2021-2025 годы (Утверждена решением районного маслихата от 14 января 2021 года № 8).
2. АНАЛИЗ ТЕКУЩЕЙ СИТУАЦИИ ПО УПРАВЛЕНИЮ КОММУНАЛЬНЫМИ ОТХОДАМИ В БАЙГАНИНСКОМ РАЙОНЕ
2.1 Количественные показатели образования и переработки коммунальных отходов
Согласно данным Министерства экологии и природных ресурсов РК (далее - МЭПР РК) в Республике Казахстан ежегодно образуется более 5 млн. тонн твердых бытовых отходов (далее ТБО).
В Актюбинской области образуется более 303 тысяч тонн ТБО, из которых перерабатывается не более 18,7% (по данным областного акимата).
В Байганинском районе образуется 7 –11 тысяч тонн коммунальных отходов в год (по данным ГУ "Байганинский районный отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог").
В таблице 2 представлены данные по объему образования и переработки ТБО в Байганинском районе за 2021-2024 гг.
Таблица 2. Объемы образования и переработки ТБО за 2021-2024 гг. по РК, Актюбинской области, Байганинскому району
Наименование
Единица измерения
Годы

866
Бұлақтыкөл
388
Жаңатаң
415
Жаңажол
Оймауыт
751
Миялы
Миялы
442
Дияр
289
Барлығы
24
21497
Аудан дамуының негізгі құжаттары мыналар болып табылады:
Ақтөбе облысының 2024-2026 жылдарға арналған экологиялық мәселелерін кешенді шешу жөніндегі жол картасы.
Ақтөбе облысының 2025-2027 жылдарға арналған қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспары. Бұл жоспар 125 іс-шараны қамтиды, соның ішінде Байғанин ауданындағы иесіз қоқыс орындарын жою және тұрмыстық қатты қалдықтарды (ТҚҚ) шығару жұмыстары жоспарланған.
Байғанин ауданының 2021-2025 жылдарға арналған аумақты дамыту бағдарламасы (аудандық мәслихаттың 2021 жылғы 14 қаңтардағы № 8 шешімімен бекітілген).
2. БАЙҒАНИН АУДАНЫНДАҒЫ КОММУНАЛДЫҚ ҚАЛДЫҚТАРДЫ БАСҚАРУ ЖӨНІНДЕГІ АҒЫМДАҒЫ ЖАҒДАЙЫН ТАЛДАУ
2.1 Коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен қайта өңделуінің сандық көрсеткіштері
ҚР экология және табиғи ресурстар министрлігінің (ары қарай – ҚР ЭТРМ) мәліметтері бойынша, Қазақстан Республикасында жыл сайын 5 млн тонна тұрмыстық қатты қалдықтар (ары қарай - ТҚҚ) түзіледі.
Ақтөбе облысында жыл сайын 303 мың тоннадан астам ұрмыстық қатты қалдықтар пайда болады, оның тек 18,7% -ы ғана қайта өңделеді (облыс әкімдігінің мәліметі бойынша).
Байғанин ауданында 7-11 мың тонна көлемінде коммуналдық қалдықтар түзіледі ("Байғанин ауданық тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" ММ деректері бойынша).
2-кестеде 2021-2024 жылдар аралығындағы Байғанин ауданында ТҚҚ түзілуі мен қайта өңделуі бойынша мәліметтер берілген.
2-кесте. 2021-2024 жылдар аралығындағы ТҚҚ түзілуі мен қайта өңделуі (ҚР, Ақтөбе облысы, Байғанин ауданы бойынша)
Атауы
Өлшем бірлігі
Жылдар

2.2 Качественный состав ТБО
Качественный состав отходов определяется по морфологическому составу, так как морфологический состав отходов определяет требования к системе сбора, удаления, а также оптимальных мер по обращению с ТБО.
Морфологический состав отходов представляет собой соотношение отдельных составляющих (компонентов) отходов производства и потребления, отличающихся друг от друга свойствами, происхождением, химическим составом, выраженное в процентах к общей массе. Применяется при анализе ТБО для более точной оценки объемов вывозимых и/или подлежащих переработке отходов.
По морфологическому составу ТБО представляют собой сложную смесь, состоящую из таких компонентов, как пищевые отходы; бумага и картон; полимеры (пластик, пластмассы); стекло; черные металлы; цветные металлы; текстиль; дерево; опасные отходы (батарейки, сухие и электролитические аккумуляторы, тара от растворителей, красок, ртутные лампы, телевизионные кинескопы и др.); кости, кожа, резина; остаток коммунальных отходов после удаления компонентов (мелкий строительный мусор, камни, уличный смет и т.п.) (Методика определения морфологического состава твердых бытовых отходов (Утверждена приказом Председателя Агентства РК по делам строительства и ЖКХ от 10.02.2012 г. № 4).

2.2 Қатты тұрмыстық қалдықтардың сапалық құрамы
Қалдықтардың сапалық құрамы олардың морфологиялық құрамына сәйкес анықталады, себебі, морфологиялық құрам ТҚҚ-ны жинау, шығар жүйесіне қойылатын талаптарды, сондай-ақ олармен жұмыс істеудің тиімді шараларын айқындайды.
Қалдықтардың морфологиялық құрамы- бұл өндіріс пен тұтыну қалдықтарының әртүрлі қасиеттері, шығу тегі мен химиялық құрамы бойынша ерекшеленетін жекелеген компоненттерінің өзара қатынасы, олардың жалпы массадағы үлесі пайызбен көрсетіледі. Мұндай құрам ТҚҚ-ны талдау кезінде қолданылады және шығарылатын немесе қайта өңдеуге жататын қалдықтардың нақты көлемін бағалау үшін маңызды.
ТҚҚ морфологиялық құрамы бойынша тағам қалдықтары; қағаз және картон; полимерлер (пластик, пластмасса), шыны; қара металл; түсті металл; мата; ағаш; қауіпті қалдықтар (батарейкалар, құрғақ және электролитті аккумляторлар, еріткіш, бояу ыдыстары; сынапты шамдар; телевизиялық кинескоп және т.б.) сүйек, тері, компоненттері алынғаннан кейінгі коммуналық қалдықтардың қоқыстары, құрылыс қоқыстары, тас, көше қалдықтары және т.б. секілді компоненттерден тұратын күрделі қоспа (Тұрмыстық қатты қалдықтардың морфологиялық құрамын анықтау әдістемесі, Құрылыс және тұрғын-коммуналдық шаруашылығы істері бойынша ҚР агенттігінің төрағасының 2012 жылғы 10 ақпандағы № 4 бұйрығы).

В Казахстане средние показатели морфологического состава ТБО следующие: пищевые отходы (37,2), пластик (16,2%), макулатура (11,1%). Значительная часть (11%) отнесена к остатку коммунальных отходов после удаления компонентов (мелкий строительный мусор, камни, уличный смет и т.п.) и др. (выявлено в результате исследования НАО "Международный центр зеленых технологий и инвестиционных проектов" в 2020 г. в городах Казахстана).
В сельской местности морфологический состав отходов отличается от данных по составу в городах. В нем преобладают органические отходы и содержится меньшая доля пластмассы, упаковочных материалов, бумаги и картона. В сельской местности органическая часть отходов, как правило, не размещается на полигонах или свалках, а отдается на корм животным или компостируется в домашних условиях. Дерево, картон, бумага сжигаются в домашних печах. В отходах, которые поступают на полигоны, больше всего навоза со шлаком, стройматериалами и стеклобоем.
Исследование морфологического состава ТБО в Байганинском районе не проводилось. Рекомендуется в среднесрочном периоде изучить морфологический состав ТБО на полигонах отходов.
Информация о морфологическом составе отходов обеспечивает эффективное планирование и управление обращения с отходами: организацию системы безопасного сбора и транспортировки; обоснование применения тех или иных технологий использования или обезвреживания; определение фактического содержания полезных компонентов, пригодных для вторичной переработки; выбор эффективной технологии утилизации.

Қазақстанда ТҚҚ морфологиялық құрамының орташа көрсеткіштері келесідей: тағам қалдықтары (37,2), пластик (16,2%), макулатура (11,1%). Қалдықтардың (11%) компоненттері және басқалары алынғаннан кейінгі бөліктері коммуналдық қалдықтарға жатқызылады ("Жасыл технологиялар және инвестициялық жобалардың халықаралық орталығы" КЕАҚ 2020 жылы Қазақстан қалаларында жүргізген зерттеу мәліметтері бойынша анықталды).
Ауылдық жерлердегі қалдықтардың морфологиялық құрамы қаладағы қалдық құрамынан өзгешеленеді. Мұнда органикалық қалдықтар басым және пластмассаның, қораптық материалдардың, қағаз және картонның аз бөлігі кездеседі. Қалдықтардың органикалық бөлігі шындығында үйінділерге немесе полигондарға тасталынбайды, жануарларға жем-қор ретінде беріледі немесе үй жағдайында қордаланады. Ағаш, қағаз және картондар үй пештерінде жағылады. Полигонға келіп түсетін қалдықтардың басым бөлігі қождар, құрылыс материалдары және сынған шынылар.
Байғанин ауданында ТҚҚ морфологиялық құрамына зерттеулер жүргізілмеген. Орташа жылдық кезеңде қалдық полигонындағы ТҚҚ морфологиялық құрамын зерттеу ұсынылады.
Қалдықтардың морфологиялық құрамы туралы ақпараттар қалдықтармен жұмыс жасауды тиімді жоспарлау мен басқаруды қамтамасыз етеді: қауіпсіз жинау мен тасымалдау жүйесін ұйымдастыру; пайдалануға немесе зарарсыздандыруға осы немесе басқа технологияларды қолдану негіздемесі; екінші реттік қайта өңдеуге жарамды пайдалы компоненттердің нақты құрамы; кәдеге жаратудың тиімді технологиясын таңдау.

2.3 Нормы образования и накопления коммунальных отходов и тарифы
В целях эффективного управления коммунальными отходами и планирования объемов их образования в будущем в районе необходима информация о количестве накапливающихся коммунальных отходов на одну расчетную единицу.
Основными нормативно-правовыми документами для расчета норм образования и накопления коммунальных отходов и тарифов для населения на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение твердых бытовых отходов являются Экологический кодекс Республики Казахстан, Типовые правила расчета норм образования и накопления коммунальных отходов, утвержденные Приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 01 сентября 2021 года № 347, Методика расчета тарифа для населения на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение твердых бытовых отходов утвержденная Приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 14 сентября 2021 года № 377.
Решением Байганинского районного маслихата Актюбинской области от 14 сентября 2023 года № 58 утверждены нормы образования и накопления коммунальных отходов (Таблица 3). Нормы образования и накопления коммунальных отходов на 1 жителя района благоустроенного и неблагоустроенного сектора составляют 0,95 м3, т.е. 190 кг.
Таблица 3 - Нормы образования и накопления коммунальных отходов по Байганинскому району
Объект накопления коммунальных отходов
Расчетная единица

2.3 Коммуналдық қалдықтардың түзілуі және жиналу нормалары мен тарифтері
Коммуналдық қалдықтарды тиімді басқару және олардың болашақта түзілу көлемін жоспарлау мақсатында, аудан бойынша бір есепті бірлікке шаққандағы жинақталатын коммуналдық қалдықтар көлемі туралы ақпарат қажет.
Коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеу үшін негізгі нормативтік-құқықтық құжаттар Қазақстан Республикасының Экологиялық Кодексі, Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 01 қыркүйектегі № 347 Бұйрығымен бекітілген коммуналдық қалдықтардың түзілуі және жинақталу нормаларын есептеу ережелері, Қазақстан Республикасы экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 14 қыркүйектегі № 377 бұйрығымен бекітілген Халыққа тұрмыстық қатты қалдықтарды жинау, тасымалдауғ сұрыптау және көму тарифтерін есептеу әдістемесі болып табылады.
Ақтөбе облысы Байғанин аудандық мәслихатының 2023 жылғы 14 қыркүйектегі № 58 шешімімен коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормалары бекітілді (3-кесте). Аудан тұрғындары үшін (абаттандырылған және абаттандырылмаған секторлар) бір адамға шаққандағы коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормасы – 0,95 м3 немесе 190 кг құрайды.
3-кесте – Байғанин ауданы бойынша коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормалары
Коммуналдық қалдықтардың жинақталу нысандары
Есептік бірлік

0,26
30
Юридические, организующие массовые мероприятия на территории города, парковые отходы
1000 участников
0,8
31
Садоводческие кооперативы
1 участок
0
Население обязано пользоваться централизованной системой сбора ТБО на основании публичных договоров и оплачивать услуги за транспортировку отходов, согласно, утвержденным маслихатом, тарифам (пункт 3 статьи 367 ЭК РК).
Тарифы для населения на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение твердых бытовых отходов по Байганинскому району утверждены этим же документом (Приложение 2 к решению Байганинского районного маслихата от 14 сентября 2023 года № 58) (Таблица 4).
Таблица 4 - Тарифы для населения на сбор, транспортировку, сортировку и захоронению твердых бытовых отходов по Байганинскому району
Наименование
Расчетная единица
Тенге (Без налога на добавленную стоимость)
Домовладения благоустроенные и неблагоустроенные
в месяц с 1-го жителя
230,77
Годовой тариф на единицу (объем)

0,26
30
Қалалық аумақта бұқаралық іс-шараларды ұйымдастыратын заңды тұлғалар, саябақ қалдықтары
Әр 1000 қатысушыға
0,8
31
Бау-бақша кооперативтері
1 жер теліміне
0
Халық жариялық келісім-шарт негізінде ТҚҚ жинаудың орталықтандырылған жүйесін пайдалануға міндетті және мәслихатпен бекітілген тариф негізінде (ҚР ЭК 367, бабы, 3 тармағы) қалдықтарды тасымалдау қызметтеріне ақы төлеуі тиіс.
Байғанин ауданы бойынша халық үшін тұрмыстық қатты қалдықтарды жинау, тасымалдау, сұрыптау және көму тарифтері Байғанин аудандық мәслихатының 2023 жылғы 14 қыркүйектегі № 58 шешіміндегі 2-қосымша арқылы бекітілген (4-кесте).
4-кесте – Байғанин ауданы бойынша халық үшін тұрмыстық қатты қалдықтарды жинау, тасымалдау, сұрыптау және көму тарифтері
Атауы
Есептік білік
Теңге (қосылған құн салығынсыз)
Абаттандырылған және абаттандырылмаған үй иеліктері
Айына 1 тұрғынға
230,77
Бірліктегі жылдық тариф (көлем)

1 м3
2914, 8
2.4 Оценка существующей системы управления коммунальными отходами
Сбор, накопление и раздельный сбор отходов
Байганинский район представлен в основном сельскими населенными пунктами с частными домовладениями. Благоустроенный сектор есть только в районном центре - с. Карауылкельды.
Здесь проживает большая часть населения района – 9808 человек, имеется – 1926 дворовых хозяйств, установлено 22 контейнера для смешанного сбора отходов, осуществляется централизованный сбор и вывоз коммунальных отходов.
Этого количества контейнеров недостаточно для населения села, учитывая, что здесь расположено 48 улиц (нет даже 1 контейнера на улице). Многие контейнеры находятся в неудовлетворительном техническом состоянии, старые, помятые, маловместимые. Контейнерные площадки также не отвечают установленным санитарным и экологическим требованиям. Контейнеров для раздельного сбора ТБО нет.
Сбор и вывоз отходов в селе Караулкелды осуществляет ИП "Ернур" на грузовике Газ 51. Сбором отходов охвачено 6538 человек (жители с.Караулкелды) из 21497 человек района, т.е. 30,4%.
В с.Миялы на 7 улицах установлено 7 контейнеров для смешанного сбора отходов, в с.Дияр – 2 контейнера.
Во всех остальных населенных пунктах Байганинского района централизованного сбора отходов нет. В сельских населенных пунктах преобладает частный сектор. Каждое домохозяйство самостоятельно заказывает услуги вывоза отходов со своей территории или использует собственный транспорт. ТБО складируют на своих участках, пищевые отходы скармливают домашним животным, бумагу, картон, дерево сжигают в домашних печах. Практически во дворе каждого дома организована стихийная свалка. Вывоз отходов осуществляется самостоятельно на местные свалки, которые есть в каждом сельском округе. Местные свалки не ограждены, не отвечают экологическим и санитарным требованиям, представляют опасность для здоровья населения и окружающей среды.
По результатам анализа сбора ТБО выявлено:
- централизованный сбор коммунальных отходов организован только в районном центре – с.Караулкелды;
- установленные контейнеры предназначены для смешанного сбора отходов;
- количества контейнеров не хватает для сбора отходов;
- контейнеры представляют собой небольшие по объему емкости, многие из которых устарели, находятся в неудовлетворительном состоянии;
- контейнерные площадки не отвечают установленным санитарным и экологическим требованиям;
- централизованным сбором отходов охвачено лишь 30,4 процентов населения.
Раздельный сбор отходов
Раздельный сбор отходов не организован. Контейнеры для раздельного сбора не установлены.
Транспортировка отходов
Вывоз ТБО осуществляется только в с.Караулкелды. Услуги по вывозу осуществляет ИП "Ернур".
В остальных населенных пунктах централизованный вывоз отходов отсутствует. Местные жители осуществляют самовывоз отходов на площадки для размещения ТБО, которые находятся в ведении местных акиматов, либо на стихийные свалки.
Согласно Экологическому кодексу РК (далее - ЭК РК) (статья 337) субъекты предпринимательства, планирующие или осуществляющие предпринимательскую деятельность по сбору, сортировке и транспортировке отходов, восстановлению и уничтожению неопасных отходов, должны подать уведомление о начале деятельности в МЭГПР РК.
В Байганинском районе осуществляют деятельность две компания. Перечень субъектов предпринимательства, осуществляющих деятельность в Байганинском районе представлен в таблице 5.
Таблица 5 – Перечень субъектов предпринимательства, осуществляющих деятельность в Байганинском районе
Наименование
Адрес
1
КХ "ЕРАСЫЛ"
Актюбинская обл. Байганинский р-он с. Карауылкелды ул. Ешбаев д. 1
2
ТОО "MARKservice"
Актюбинская область, Байганинский район, Кзылбулакский с.о. 15км от п.Жанатан
В соответствии со ст. 367 ЭК РК централизованная система сбора ТБО организовывается местными исполнительными органами посредством проведения конкурса (тендера) по определению участников рынка ТБО.
Конкурс на определение субъекта предпринимательства, осуществляющего сбор и вывоз ТБО в Байганинском районе не проводился.
Сортировка, переработка отходов
Мусоросортировочных линий, пунктов приема вторичного сырья (пластик, стекло, отходы бумаги и картона) и пр. в районе нет.
Захоронение отходов

1 м3
2914, 8
2.4 Коммуналдық қалдықтарды басқарудың қолданыстағы жүйесін бағалау
Қалдықтарды жинау, жинақтау және бөліп жинау
Байғанин ауданы негізінен жеке тұрғын үйлерден тұратын ауылдық елді мекен ретінде ұсынылады. Абаттандырылған сектор тек аудан орталығы – Қарауылкелді ауылында ғана бар.
Мұнда аудан халқының басым бөлігі – 9808 адам тұрады, 1926 аулалық шаруашылық тіркелген, коммуналдық қалдықтарды орталықтандырылған жинау және шығару жүйесі жұмыс істейді, аралас қалдықтарды жинауға арналған 22 контейнер орнатылған.
Алайда, контейнер саны Қарауылкелді ауылының халқы үшін жеткіліксіз, себебі елді мекенде 48 көше бар (көшелерге бір контейнерден де келмейді). Көптеген контейнерлердің техникалық жағдайы қанағаттанарлықсыз деңгейде, ескі, майысқан, көлемі аз. Контейнерлік алаңдар бекітілген санитарлық және экологиялық таалптарға жауап бермейді. ТҚҚ бөлек жинауға арналған контейнерлер жоқ.
Қарауылкелді ауылында қалдықтарды жинау және шығару жұмыстарымен "Ернұр" ЖК айналысады, қалдықтар ГАЗ – 51 жүк көлігімен тасымалданады. Қарауылкелді ауылында тұратын 21 497тұрғынның 6538 тұрғыны қалдықтарды жинау жүйесімен қамтылған.
Миялы ауылында 7 көшеге қалдықтарды араластырып жинауға арналған 7 контейнер, ал Дияр ауылына – 2 контейнер орнатылған.
Байғанин ауданының қалған елді мекендерінде қалдықтарды орталықтандырылған қалдық жинау жүйесі жоқ. Ауылдық жерлерде жеке тұрғын үй секторы басым. Әр үй шаруашылығы өз аумағындағы қалдықтарды өз бетінше шығарады немесе қалдық шығару қызметіне тапсырыс береді. Тұрмыстық қалдықтарды тұрғындар өздері пайдаланады, тағам қалдықтарымен үй жануарларын қоректендіреді, қағаз, картон, ағаш қалдықтарын пеште жағады. Әрбір үйдің аулаларында апатты үйінділер бар. Қалдықтарды әрбір елді мекенде орналасқан жергілікті үйінділерге тұрғындар өз бетінше шығарады. Жергілікті үйінділер қоршалмаған, экологиялық және санитарлық талаптарға жауап бермейді, адам денсаулығы мен қоршаған ортаға қауіп төндіреді.
ТҚҚ жинаужағдайын талдау нәтижесінде анықталды:
- коммуналды қалдықтарды орталықтандырылған жүйе арқылы жинау тек аудан орталығы – Қарауылкелді ауылында ғана ұйымдастырылған;
-орнатылған контейнерлер қалдықтарды араластырып жинауға арналған;
- контейнерлер саны қалдықтарды жинауға жетпейді;
- контейнерлер сыйымдылығы жағынан кішкентай, басым көпшілігі тозған, қанағаттанарлықсыз жағдайда;
- контейнерлік алаңдар бекітілген санитарлық және экологиялық талаптарға жауап бермейді;
- қалдықтарды орталықтан жинау жүйесімен тек тұрғындардың 30,4 пайызы ғана қамтылған.
Қалдықтарды бөлек жинау
Қалдықтарды бөлек жинау ұйымдастырылмаған. Қалдықтарды бөлекж инауға арналған контейнерлер орнатылмаған.
Қалдықтарды тасымалдау
ТҚҚ шығару тек Қаруылкелді ауылында ғана ұйымдастырылған. Қалдықтарды шығару қызметімен "Ернұр" ЖК айналысады.
Қалған ауылдық жерлерде қалдықтарды шығаруың орталықтандырылған жүйесі жоқ. Жергілікті тұрғындар ТҚҚ-ны жергілікті әкімдік балансындағы ТҚҚ орналастыру алаңдарына немесе апатты үйінділерге өз беттерінше шығарады.
ҚР Экологиялық Кодексіне сәйкес (ҚР Экологиялық Кодексі) (337 бап) қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау бойынша, қауіпсіз қалдықтарды қалпына келтіру және жою бойынша іс-әрекеттерді жоспарлайтын немесе жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілері ҚР ЭТРМ іс-әрекеттің басталғандығы туралы хабарлау керек.
Байғанин ауданында мұндай іс-әрекетті екі компания жүзеге асырады. Байғанин ауданындағы іс-әрекетті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілерінің тізімі 5 кестеде көрсетілген.
5-кесте – Байғанин ауданындағы қызметтерді жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілерінің тізімі
Атауы
Мекен-жайы
1
"ЕРАСЫЛ" ШҚ
Ақтөбе облысы, Байғанин ауданы, Қарауылкелді ауылы, Ешбаев көшесі, 1 үй
2
"MARKservice" ЖШС
Ақтөбе облысы, Байғанин ауданы, Қызылбұлақ ауылдық округі, Жаңатан елді мекенін 15 км қашықтықта.
ҚР Экологиялық кодексінің 367-бабына сәйкес, ТҚҚ орталықтандырылған жинау жүйесі жергілікті атқарушы органдармен ұйымдастырылады және ТҚҚ нарығы субъектілерін айқындау бойынша конкурс (тендер) өткізу арқылы жүзеге асырылады.
Байғанин ауданында ТҚҚ жинауды және шығаруды жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілерін анықтау конкурсы жүргізілмеген.
Қалдықтарды жинау, қайта өңдеу
Қоқыс сұрыптайтын желілер, екінші шикізатты қабылдау пункттері (пластик, шыны, қағаз және картон қалдықтары) және т.б. ауданда жоқ.
Қалдықтарды көму

В 2020 году началось строительство полигона ТБО в с.Карауылкелды. Был проведен тендер на сумму 155 млн тенге. Конкурс выиграла фирма DEN-Group Plus. Площадь полигона – 50 га. Помимо полигона ТБО здесь установлена фильтрационная площадка по сливу жидких отходов. Объекты переданы в доверительное управление сроком на 3 года на конкурсной основе через электронную торговую площадку без права последующего выкупа государственного имущества. По мнению экспертов строительство полигона выполнено с нарушениями экологических норм и несоответствием проектно-сметной документации, неудовлетворительным качеством оказания услуг населению района.
В Карауылкелдинском с.о., Ащы с.о., Кызылбулакском с.о., Сартогайском с.о., Жаркамысском с.о., Миялинском с.о. имеются акты на размещение и эксплуатацию площадок ТБО. Тем не менее коммунальные отходы размещаются не только на указанных площадках, но и в каждом населенном пункте района, где образуются мусорные свалки, которые не отвечают санитарным и экологическим требованиям.
Стихийные свалки
В районе практически в каждом населенном пункте образуются стихийные свалки, причинами образования которых является отсутствие централизованного сбора и вывоза отходов, отсутствие необходимой инфраструктуры.

2020 жылы Қарауылкелді ауылында ТҚҚ полигонының құрылысы басталды. 155 млн теңгеге тендер жүргізілді. Конкурсты DEN-Group Plus фирмасы жеңіп алды. Полигон аумағы – 50 га. ТҚҚ полигонынан басқа мұнда сұйық қалдықтарды төгуге арналған сүзгілік алаңда орнатылған. Аталған нысандар электрондық сауда алаңы арқылы мемлекеттік мүлікті кейіннен сатып алу құқығынсыз конкурс негізінде 3 жыл мерзімге сенімгерлік басқаруға берілді. Сарапшылардың пікірінше, полигон құрылысы экологиялық нормалардың бұзылуымен, жобалық-сметалық құжаттама талаптарына сәйкес емес талаптарда орындалған, аудан тұрғындарына сапасыз қызмет көрстеумен сипатталады.
Қарауылкелді, Ащы, Қызылбұлақ, Сарытоғай, Жарқамыс, Миялы елді мекендерінде ТҚҚ алаңдарын орналастыру және пайдалану актілері бар. ТҚҚ ең ірі полигоны Қарауылкелді ауылынан 3 км қашықтықта орналасқан алаң болып табылады. Полигон санитарлық, экологиялық және құрылыстық нормаларға жауап бермейді. Қалдықтар желмен бірге үлкен қашықтықтарға ұшады. Мал көметін орын бар болғанымен, ірі қара малдың денелері сол полигон аумағында жатыр. Полигонға заңдық талаптарға сәйкес келмейтін қауіпті қалдықтар да тасталынады.
Бірақ коммуналдық қалдықтар көрсетілген алаңдарға ғана емес, ауданның әрбір елді мекенінде түзілген, санитарлық және экологиялық таалптарына сәйкес келмейтін қоқыс үйінділеріне тасталынады.
Апатты үйінділер
Ауданда әрбір тұрғын пункттерде апатты үйінділер түзілген, оның басты себебі, қалдықтарды жинаумен шығарудың орталықтандырылған жүйесінің және қажетті инфрақұрылымның болмауымен сипатталады.

2.5 Анализ системы управления отдельными видами отходов
Ртутьсодержащие отходы
К ртутьсодержащим отходам (далее – РСО) относятся потерявшие потребительские свойства ртутьсодержащие лампы и приборы. Согласно ст. 351 ЭК РК ртутьсодержащие лампы и приборы являются отходами, не приемлемыми для полигонов, поэтому они должны передаваться специализированным организациям по утилизации отходов. Для этого должен быть организован сбор РСО.

2.5 Қалдықтарды жекелеген түрлерін басқару жүйесіне талдау
Құрамында сынабы бар қалдықтар
Құрамында сынабы бар қалдықтарға (ары қарай ҚСБҚ) тұтынушылық қасиетін жойған құрамында сынабы бар шамдар мен приборлар жатады. ҚР ЭК 351 бабына сәйкес, құрамында сынабы бар шамдар мен приборлар қалдық ретінде танылады және полигондарға көмуге жарамсыз, сондықтан олар қалдықтарды кәдеге жарататын мамандандырылған ұйымдарға берілуі керек. Осыған байланысты ҚСБҚ жинау ұйымдастырылған.

Согласно Закону РК "Об энергосбережении и повышении энергоэффективности" от 13.01.2012 года № 541-IV местные исполнительные органы районов ответственны за организацию утилизации ртутьсодержащих энергосберегающих ламп, бывших в употреблении у населения.
Контейнеров для сбора от населения РСО в Байганинском районе нет. Отходы РСО и источники питания, образующиеся у населения, размещаются в контейнерах для смешанного сбора ТБО и в общем потоке попадают на свалки, нанося вред окружающей среде.
Отходы электрического и электронного оборудования (ОЭЭО)
К ОЭЭО относятся все использованные предметы, работавшие на батареях или от электросети (телевизоры, компьютеры, холодильники, радиоприемники, электрические детские игрушки, проигрыватели компакт-дисков и др.), а также их элементы (например, батареи).
Согласно Экологическому кодексу РК (ст. 351) ОЭЭО запрещается принимать для захоронения на полигонах. Сбор, переработка и утилизация отходов электрического и электронного оборудования от физических лиц, осуществляется подрядными организациями.
Раздельный сбор ОЭЭО у населения Байганинского района не организован, поэтому они в общем потоке попадают на свалки.
Утилизация и переработка ОЭЭО в районе отсутствует.
Требования Экологического кодекса РК (ст.365), что опасные составляющие отходов ЭОО должны собираться раздельно и передаваться на восстановление специализированным предприятиям не выполняются.
Крупногабаритные и строительные отходы
Согласно экологическому законодательству, крупногабаритные и строительные отходы должны размещаться на специально организованных площадках, куда физические лица могли бы самостоятельно их вывозить. В Байганинском районе таких площадок нет. Крупногабаритные и строительные отходы вместе с другими отходами вывозятся на свалки.
Задачей местных исполнительных органов является создание специально организованных площадок для крупногабаритных и строительных отходов и определение специализированных компаний по их транспортировке.
Пищевые отходы
Раздельный сбор пищевых отходов в районе не организован. Район в основном состоит из сельских населенных пунктов с частным домостроением, где пищевые отходы используют на корм скоту и домашним животным. В с.Карауылкелды пищевые отходы вместе с другими отходами размещаются в контейнерах и вывозятся на полигон.

Республикалық мәндегі қала, астана және аудандық жергілікті атқарушы органдар (облыстық маңызы бар қалалар) тұрғындарда бұрын қолданылған құрамында сынабы бар энергияны үнемдейтін шамдарды кәдеге жаратуды ұйымдастыруға жауапты (ҚР "Энергия үнемдеу және энерготиімділікті арттыру туралы" 13.01.2012 жылдың №541-IV Заңы).
Байғанин ауданында ҚСБҚ тұрғындардан жинайтын контейнерлер жоқ. Тұрғындардан түзілетін қоректік көздер мен ҚСБҚ, ТҚҚ араласып контейнерлерге жинақталады және жалпы ағынмен бірге қоршаған ортаға зиян келтіре отырып, үйінділерге тасталынады.
Электрлік және электрондық жабдық қалдықтары (ЭЭЖҚ)
Электрондық және электрлік жабдық қалдықтарға барлық пайдаланылған батареялар немесе электрлік желі арқылы жұмыс істеген заттар (теледидар, компьютер, тоңазытқыш, радиоқабылдағыш, электрлік балалар ойыншықтары, компакт-диск және т.б.) және олардың элементтері (мысалы, батарея) жатады.
ЭЭЖҚ полигондарға көму үшін қабылдауға тиым салынады. Жеке тұлғалардан электрлік және электрондық жабдық қалдықтарын жинауды, қайта өңдеуді және кәдеге жаратуды мердігерлік ұйымдар жүзеге асырады (ҚР ЭК 351 б).
Байғанин ауданының тұрғындарынан ЭЭЖҚ бөлек жинау ұйымдастырылмаған, сондықтан олар жалпы ағынмен бірге үйінділерге түседі.
Ауданда ЭЭЖҚ кәдеге жарату мен қайта өңдеудің жүйесі жоқ.
ҚР Экологиялық Кодексінің (365 б) талаптарына сәйкес, ЭЭЖ қалдықтарының қауіпті құрамдары бөлек жиналып, мамандандырылған кәсіпорындарға қайта қалпына келтіру үшін өткізілмейді.
Ірі көлемді және құрылыс қалдықтары
Экологиялық заңнамаға сәйкес, жеке тұлғалар өз бетінше ірі көлемді және құрылыс қалдықтарын шығаруға мүмкіндігі бар арнайы ұйымдастырылған алаңдарға жинақталуы керек. Мұндай алаңдар Қобда ауданында жоқ. Ірі көлемді және құрылыс қалдықтары басқа қалдықтармен бірге полигондарға шығарылады.
Жергілікті әкімдіктің маңызды міндеті ірі көлемді және құрылыс қалдықтарына арналған арнайы ұйымдастырылған алаңдарды құру және оларды тасымалдау бойынша мамандандырылған компанияларды анықтау болып табылады.
Тағам қалдықтары
Ауданда тағам қалдықтарын бөлек жинау ұйымдастырылмаған. Аудан негізінен жеке үй құрылысы бар ауылдық тұрғын пункттерден тұрады, мұнда тағам қалдықтары үй жануарлары мен төрт түлікке жем-қор ретінде пайдаланылады. Қарауылкелді ауылында контейнерлік алаңдардағы тағам қалдықтары басқа қалдықтармен бірге контейнерлерге төгіледі, кейіннен полигонға жіберіледі.

2.6 Анализ выделенных средств на мероприятия по управлению отходами
Объем средств, выделенных на мероприятия по охране окружающей среды указан в таблице 6 (по данным Бюро национальной статистики).
Таблица 6 – Объем текущих затрат на охрану окружающей среды за 2020-2024 годы по Байганинскому району
Год
2020
2021
2022
2023
2024
Объем затрат (тыс.тенге)
1 438 003
1 533 855
2 134 156
3 078 746
3 449 318
В 2021 году приобретено 5 контейнеров на сумму 560 000 тенге, в 2022 году приобретено 10 контейнеров на сумму 520 000 тенге.
Данных по затратам на ремонт контейнерных площадок, ликвидацию стихийных свалок, закуп и ремонт контейнеров для раздельного сбора отходов и иные расходы в Байганинском районе нет.
Для создания централизованной системы управления отходами во всем районе необходимо закупить новые контейнеры, мусоровозы, построить контейнерные площадки, создать специальные места сбора крупногабаритных и строительных отходов, построить полигоны в соответствии с экологическими, строительными и санитарными требованиями, организовать раздельный сбор отходов, определить компании по сбору и вывозу отходов в сельских округах, организовать переработку отходов, открыть пункты приема опасных составляющих коммунальных отходов и др.
Все это требует дополнительных затрат, которые должны быть предусмотрены в местном бюджете.
2.7 Прогноз объемов образования коммунальных отходов на 2026 - 2030 гг.
В соответствии с Планом развития Актюбинской области в Байганинском районе намечается рост населения, открытие новых предприятий, рост экономических показателей, улучшение качества жизни, рост доходов населения, увеличение населения, охваченного централизованным сбором и вывозом коммунальных отходов. В результате прогнозируется увеличение количества образованных ТБО от предприятий и населения.
По информации МЭПР РК ежегодный рост коммунальных отходов в Республике Казахстан составляет 5%. В таблице 7 приведен прогноз образования отходов в Байганинском районе до 2030 года.
Таблица 7 - Прогноз образования коммунальных отходов в Байганинском районе до 2030 года
Наименование
Фактическое количество образованных отходов
Планируемое количество образования ТБО
Год
2022
2023
2024
2025
2026
2027
2028
2029
2030
Образование ТБО, тонн
8645
9475
10797
10851
10905
10959
11014
11069
11125
Расчеты произведены на 5%-е увеличение количества отходов каждый год после 2024 года.

2.6 Қалдықтарды басқару іс-шараларына бөлінген қаражатқа талдау
Қоршаған ортаны қорғау іс-шараларына бөлінген қаржы көлемі -кестеде көрсетілген (Ұлттық статистика бюросының мәліметтері бойынша).
6-кесте – 2020-2024 жылдар аралығындағы Байғанин ауданы бойынша қоршаған ортаны қорғауға арналған ағымдағы шығындар көлемі
Жылдар
2020
2021
2022
2023
2024
Шығын көлемі (мың теңге)
1 438 003
1 533 855
2 134 156
3 078 746
3 449 318
2021 жылы 560 000 теңге 5 контейнер сатып алынды, ал 2022 жылы 520 000 теңгеге 10 контейнер сатып алынды.
Байғанин ауданында контейнерлік алаңдарды жөндеу, апатты үйінділерді жою, қалдықтарды бөлек жинауға арналған контейнерлерді сатып алу және жөндеу және басқа да шығындар бойынша мәліметтер жоқ.
Ауданның барлық өңірінде қалдықтарды басқарудың орталықтандырылған жүйесін құру үшін жаңа контейнерлерді, қоқыс таситын көліктерді сатып алу, контейнерлік алаңдарды құру, ірі көлемді және құрылыс қалдықтарын жинауға арналған арнайы орындарды құру, экологиялық, құрылыс және санитарлық талаптарға сәйкес келетін полигондарды құру, қалдықтарды бөлек жинауды ұйымдастыру, ауылдық округтерден қалдықтарды жинау және шығару бойынша компанияларды анықтау, құрамында қауіпті заттары бар коммуналдық қалдықтарды қабылдау пункттерін ашу және т.б. керек.
Мұның барлығы да қосымша шығындарды талап етеді, сол себепті, жергілікті бюджетте қарастырылуы керек.
2.7 2026-2030 жылдарға арналған коммуналдық қалдықтардың түзілу көлемінің болжамы
Ақтөбе облысының даму жоспарына сәйкес, Байғанин ауданында тұрғындар санының артуы, жаңа кәсіпорындардың ашылуы, экономикалық көрсеткіштердің өсуі, өмір сапасының жақсаруы, халық табысының артуы, коммуналдық қалдықтарды орталықтан жинау және шығару жүйесімен қамтылатын тұрғындар санының артуы байқалады деп жоспарлануда. Нәтижесінде кәсіпорындар мен тұрғындардан ТҚҚ түзілген және жиналған санының артуы болжамдануда.
ЭТРМ ақпараты бойынша, Қазақстан Республикасында коммуналдық қалдықтардың жыл сайынғы өсімі 5% құрайды. 7-кестеде Байғанин ауданының 2030 жылға дейінгі қалдықтардың түзілу болжамы келтірілген.
7-кесте – Байғанин ауданындағы коммуналдық қалдықтардың 2030 дейін түзілу болжамы
атауы
Түзілген қалдықтардың нақты саны
ТҚҚ түзілуінің жоспарланған саны
Жыл
2022
2023
2024
2025
2026
2027
2028
2029
2030
ТҚҚ түзілуі, тоннамен
8645
9475
10797
10851
10905
10959
11014
11069
11125
Есептеулер 2024 жылдан кейін әр 2 жыл сайын қалдықтар санын 5%-ға арттырылып көрсетілген.

Так как прогнозируется рост количества образованных отходов необходимо совершенствовать систему управления коммунальными отходами в Байганинском районе с целью достижения целевых индикаторов "зеленой экономики" согласно Указу Президента Республики Казахстан от 10 июня 2024 года № 568 О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 30 мая 2013 года № 577 "О Концепции по переходу Республики Казахстан к "зеленой экономике") (Таблица 8).
Таблица 8 - Целевые индикаторы "зеленой экономики" по управлению отходами
2022 г.
2030 г.
2040 г.
2050 г.
Обеспечение населения услугами по сбору и вывозу коммунальных отходов (%)
82
90
100
100
Доля переработки и утилизации коммунальных отходов от общего количества образованных (%)

Түзілген қалдықтар санының өсуі болжамданып жатқандықтан, "жасыл экономиканың" мақсаттық индикаторларына қол жеткізу мақсатымен Қобда ауданындағы коммуналдық қалдықтарды басқару жүйесін жетілдіру қажет (Қазақстан Республикасының "жасыл экономикаға" өтуі жөніндегі тұжырымдама туралы" ҚР Президентінің 2013 жылғы 30 мамырдағы № 577 Жарлығына өзгертулер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2024 жылғы 10 маусымдағы № 568 Жарлығы (8-кесте).
8-кесте - Қалдықтарды басқару жөніндегі "жасыл экономиканың" нысаналы көрсеткіштері
2022 ж.
2030 ж.
2040 ж.
2050 ж.
Коммуналдық қалдықтарды жинау және шығару қызметтерімен тұрғындарды қамтамасыз ету (%)
82
90
100
100
Коммуналдық қалдықтарды түзілген жалпы санынан қайта өңдеу және кәдеге жарату үлесі (%)

25,4
40
50
60
Согласно стратегическим задачам к 2030 году необходимо довести обеспечение населения услугами по сбору и вывозу коммунальных отходов до 90%, а долю переработки и утилизации коммунальных отходов от общего количества образованных до 40%.
2.8 Выводы по анализу текущей ситуации по управлению коммунальными отходами
Анализ текущей ситуации по управлению коммунальными отходами в Байганинском районе показал, что централизованная система сбора и вывоза отходов создана только в с.Карауылкелды. Практически все сельское население района занимается самовывозом ТБО на местные свалки или полигон.
В Байганинском районе необходимо создать эффективную систему управления коммунальными отходами, соответствующую требованиям экологического законодательства и решить следующие проблемные вопросы:
- отсутствие централизованного сбора и вывоза отходов специализированными предприятиями в сельских округах;
- отсутствие контейнеров и контейнерных площадок в сельских округах;
- износ установленных контейнеров в с.Карауылкелды;
- несоответствие контейнерных площадок в с. Карауылкелды требованиям санитарного и экологического законодательства;
- отсутствие контейнеров для раздельного сбора во всех населенных пунктах;
- отсутствие организации сбора опасных составляющих коммунальных отходов у населения (РСО, ОЭЭО, медицинские);
- образование стихийных свалок;
- отсутствие мусоросортировочных линий для раздельного сбора ТБО;
- отсутствие в сельских населенных пунктах инфраструктуры для сбора и транспортировки ТБО (мусоровозы);
-низкий уровень экологической культуры населения в вопросах управления отходами и раздельного сбора отходов.
2.9 Анализ сильных и слабых сторон, возможностей и угроз в секторе управления коммунальными отходами
Для оценки системы управления коммунальными отходами в Байганинском районе проведен SWOT- анализ состояния системы, определены ее сильные и слабые стороны, существующие возможности и угрозы (Таблица 9).
Таблица 9 - Анализ сильных и слабых сторон, возможностей и угроз
Сильные стороны
Слабые стороны
1. В районном центре установлены контейнеры для сбора коммунальных отходов.
2. Запланированы мероприятия по улучшению инфраструктуры управления коммунальными отходами.
3. Запланированы мероприятия по ликвидации мусорных свалок.
4. Запланированы мероприятия по улучщению инфраструктуры полигона ТБО.
1. Отсутствие централизованной системы сбора и вывоза коммунальных отходов в сельских округах.

25,4
40
50
60
Стратегиялық міндеттерге сәйкес, 2030 жылға қарай коммуналдық қалдықтарды жинау және шығару қызметтерімен тұрғындарды қамтамасыз етуді 90%-ға жеткізу, коммуналдық қалдықтарды түзілген жалпы санынан қайта өңдеу мен кәдеге жарату үлесін 40% арттыру қарастырылған.
2.8 Коммуналдық қалдықтарды басқарудың ағымдағы жағдайын талдау бойынша қорытындылар
Байғанин ауданындға коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі ағымдық жағдайды талдау көрсеткендей, қалдықтарды жинау мен шығарудың орталықтандырылған жүйесімен тек Қарауылкелді елдімекені ғана қамтылған. Ауданның барлық ауылдық елдімекендері ТҚҚ өз бетінше ауылдық үйінділерге немесе полигондарға шығарумен айналысады.
Байғанин ауданында экологиялық заңнама талаптарына сәйкес, коммуналдық қалдықтарды басқарудың тиімді жүйесін құру және келесі мәселелік сұрақтарды шешу қажет:
• ауылдық округтерде қалдықтарды орталықтан жинау мен шығарумен айналысатын мамандандырылған кәсіпорындардың болмауы;
- ауылдық округтерде контейнерлер және контейнерлік алаңдардың болмауы,
- Қарауылкелді елдімекенінде орнатылған контейнерлердің тозуы;
- Қарауылкелді елдімекеніндегі контейнерлік алаңдардың санитарлық және экологиялық заңнама талаптарына сәйкес келмеуі;
- барлық елді мекендерде бөлек жинауға арналған контейнерлердің болмауы;
•Тұрғындардан құрамында қауіпті заттары бар қалдықтарды (ҚҚЗҚ, ЭЭЖҚ, медициналық) жинаудың ұйымдастырылмауы;
•Апатты үйінділердің үлкен саны;
•ТҚҚ бөлек жинауға арналған қоқыс сұрыптайтын желінің болмауы;
•ТҚҚ жинауға және тасымалдауға арналған (қоқыс таситын машина) инфрақұрылымның ауылдық тұрғын пункттерде болмауы;
•Қалдықтарды бөлек жинау және қалдықтарды басқару мәселесі бойынша тұрғындардың экологиялық мәдениетінің төменгі деңгейі.
2.9 Коммуналдық қалдықтарды басқару секторының күшті және әлсіз жақтарын, мүмкіндіктері мен қауіптерін талдау
Байғанин ауданындағы коммуналдық қалдықтарды басқару жүйесін бағалау үшін SWOT- талдау жүргізілді, оның күшті және әлсіз тұстарын, қолданыстағы мүмкіндіктері мен қауіп-қатерлерін анықтап, жүйенің жағдайы талданды (9-кесте).
9-кесте - Күшті және әлсіз тұстарын, мүмкіндіктері мен қауіп-қатерлерін талдау
Күшті тұстары
Әлсіз тұстары
1. аудан орталығында коммуналдық қалдықтарды жинауға арналған контейнерлер қойылған.
2. Коммуналдық қалдықтарды басқару инфрақұрылымын жақсарту бойынша іс-шаралар жоспарланған.
3. Қоқыс үйінділерін жою бойынша шаралар жоспарланған.
4. ТҚҚ полигонының инфрақұрылымын жақсарту бойынша шаралар жоспарланған.
1. Ауылдық округтерде коммуналдық қалдықтарды жинау және шығарудың орталықтандырылған жүйесінің болмауы.

2. Отсутствие раздельного сбора отходов.
3. Отсутствие переработки и утилизации отходов в районе.
4. Низкий уровень экологической культуры населения по вопросам управления отходами.
Возможности
Угрозы
1. Создание эффективной системы управления коммунальными отходами. 2. Организация переработки и утилизации отходов.
3. Повышение экологической культуры населения в вопросах управления отходами и раздельного сбора отходов.
4. Привлечение инвесторов для развития инфраструктуры по управлению отходами.
5. Наличие современных НДТ для обращения с различными видами вторичного сырья.
1. Увеличение объемов образуемых отходов.

2. Қалдықтарды бөлек жинау жүйесінің болмауы.
3. Аудандағы қалдықтарды қайта өңдеу және кәдеге жарату жүйесінің болмауы.
4. Қалдықтарды басқару мәселелері бойынша тұрғындардың экологиялық мәдениетінің төменгі деңгейі.
Мүмкіндіктері
Қауіп-қатерлері
1. Коммуналдық қалдықтарды басқарудың тиімді жүйесін құру. 2. Қалдықтарды қайта өңдеуді және кәдеге жаратуды ұйымдастыру.
3. Қалдықтарды бөлек жинау және қалдықтарды басқару мәселелері бойынша тұрғындардың экологиялық мәдениетін арттыру.
4. Қалдықтарды басқару бойынша инфрақұрылымын дамыту үшін инвесторларды тарту.
5. Қайталама шикізаттың әртүрлі түрлерімен жұмыс жасауда заманауи озық қол жетімді технологиялардың бар болуы.
1. Түзілген қалдықтар көлемінің артуы.

2. Возникновение критических экологических ситуаций в зонах с накопленными отходами. 3. Загрязнение атмосферы, почвы, водных ресурсов в зонах расположения свалок.
4. Увеличение количества несанкционированных свалок.
Анализ сильных и слабых сторон состояния системы управления отходами показывает, что в Байганинском районе много слабых сторон, поэтому в ближайшие годы необходимо решить целый комплекс задач для создания эффективной системы управления коммунальными отходами.

2. Жиналған қалдықтар зонасындағы сыни экологиялық жағдайлардың пайда болуы. 3. Үйінді орналасқан зоналардағы атмосфера, топырақ, су ресурстарының ластануы.
4. Ұйымдастырылған үйінділер санының артуы.
Қалдықтарды басқару жүйесінің жай-күйінің күшті және әлсіз жақтарын талдау көрсеткендей, Байғанин ауданында күшті жақтарына қарағанда әлсіз тұстары басымдау, сол себепті, жақын арада коммуналдық қалдықтарды басқарудың тиімді жүйесін құру үшін міндеттердің толық кешенін ше

3. ЦЕЛЬ, ЗАДАЧИ И ЦЕЛЕВЫЕ ПОКАЗАТЕЛИ ПРОГРАММЫ УПРАВЛЕНИЯ ОТХОДАМИ
3.1 Цель и задачи
Цель Программы: Создание эффективной системы управления коммунальными отходами на территории Байганинского района Актюбинской области в соответствии с требованиями экологического законодательства.
Задачи Программы:
1. Организация регулярного сбора и вывоза коммунальных отходов.
2. Обеспечение безопасного захоронения коммунальных отходов.

3. ҚАЛДЫҚТАРДЫ БАСҚАРУ БАҒДАРЛАМАСЫНЫҢ МАҚСАТЫ, МІНДЕТТЕРІ ЖӘНЕ НЫСАНАЛЫ КӨРСЕТКІШТЕРІ
3.1 Мақсаты және міндеттері
Бағдарлама мақсаты: Экологиялық заңнама талаптарына сәйкес Ақтөбе облысы Байғанин ауданы аумағындағы коммуналдық қалдықтарды басқарудың тиімді жүйесін құру.
Бағдарлама міндеттері:
1. Коммуналдық қалдықтарды үнемі шығаруды ұйымдастыру.
2. Коммуналдық қалдықтарды қауіпсіз көмуді қамтамасыз ету.

3. Создание и функционирование необходимой инфраструктуры, предусматривающей раздельный сбор коммунальных отходов.
4. Развитие системы переработки и утилизации ТБО.
5. Повышение уровня культуры и заинтересованности населения в рациональной системе сбора, утилизации и переработки коммунальных отходов, в том числе в области раздельного сбора отходов.
3.2 Целевые показатели
Целевые показатели Программы установлены в соответствии с требованиями Концепции по переходу Республики Казахстан к "зеленой экономике" (стратегический документ РК), а также Плана мероприятий по охране окружающей среды Актюбинской области на 2025-2027 годы.
Целевые показатели направлены на совершенствование системы управления коммунальными отходами в Байганинском районе (таблица 10).

3. Коммуналдық қалдықтарды бөлек жинауды алдын-ала қарастыратын қажетті инфрақұрылымды құру және қалыптастыру.
4. ТҚҚ қайта өңдеу және кәдеге жарату жүйесін дамыту.
5. Қалдықтарды бөлек жинау саласындағы, сонымен қатар, қалдықтарды жинау, кәдеге жарату және қайта өңдеудің ұтымды жүйесі туралы тұрғындардың мәдениеті мен қызығушылықтарын жоғарылату.
3.2 Нысаналы көрсеткіштері
Бағдарламаның нысаналы көрсеткіштері Қазақстан Республикасының "жасыл экономикаға" көшу тұжырымдамасының (ҚР-ның стратегиялық құжаты), сондай-ақ 2025-2027 жылдарға арналған Ақтөбе облысының қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарының талаптарына сәйкес айқындалған.
Нысаналы көрсеткіштер Байғанин ауданындағы коммуналдық қалдықтарды басқару жүйесін жетілдіруге бағытталған (10-кесте).

4. ОСНОВНЫЕ НАПРАВЛЕНИЯ РЕАЛИЗАЦИИ ПРОГРАММЫ, ПУТИ ДОСТИЖЕНИЯ ПОСТАВЛЕННЫХ ЦЕЛЕЙ И СООТВЕТСТВУЮЩИЕ МЕРЫ
4.1 Организация регулярного вывоза коммунальных отходов из всех населенных пунктов
Для организации регулярного вывоза коммунальных отходов из всех сельских населенных пунктов необходимо:
- определение участников рынка твердых бытовых отходов, осуществляющих сбор и транспортировку ТБО;
- заключение договоров публичной оферты с физическими лицами и сбор платежей за услуги по транспортировке отходов;
- своевременный и экономически обоснованный пересмотр тарифов на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение ТБО
Определение участников рынка твердых бытовых отходов, осуществляющих сбор и транспортировку ТБО
Компании по сбору и транспортировке ТБО определяют местные исполнительные органы (далее – МИО) посредством проведения конкурса (тендера). МИО совместно с этими компаниями должны внедрить сбор платежей за услуги по транспортировке отходов в соответствии с установленным тарифом на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение ТБО. Тариф необходимо своевременно пересматривать.
В соответствии с требованиями Экологического кодекса (ст. 367) централизованная система сбора ТБО организовывается местными исполнительными органами посредством проведения конкурса (тендера) по определению участников рынка ТБО. Государственные закупки способом конкурса осуществляются в соответствии с главой 4 Закона РК "О государственных закупках", в котором установлены минимальные требования к участникам конкурса по сбору и транспортировке ТБО:
- наличие регистрации в государственном электронном реестре разрешений и уведомлений, субъектов предпринимательства в сфере управления отходами (в соответствии с требованиями статьи 337 ЭК РК);
- наличие в собственности и/или аренде транспортных средств, оснащенных спутниковыми навигационными системами;
- наличие в собственности и/или аренде отапливаемых производственных помещений для стоянки, хранения, технического обслуживания и ремонта автотранспортных средств;
- наличие квалифицированного управленческого и технического персонала для оказания услуг по вывозу ТБО;
- субъекты предпринимательства, осуществляющие сбор и транспортировку ТБО, должны иметь договор с субъектами предпринимательства, осуществляющие сортировку отходов при доставке на сортировочный комплекс, либо производить сортировку самостоятельно;
- субъекты предпринимательства, осуществляющие сбор и транспортировку ТБО, должны иметь договор с субъектами предпринимательства, осуществляющие восстановление и удаление неопасных отходов, а также в случае при доставке на сортировочный комплекс опасных составляющих коммунальных отходов;
- субъекты предпринимательства, осуществляющие сбор и транспортировку ТБО, при доставке к субъектам предпринимательства, осуществляющим захоронение, договор с оператором полигона на прием отходов.
Акиматом Байганинского района будут определены компании по сбору и транспортировке ТБО на конкурсной (тендерной) основе с подписанием договора, в котором установлен порядок, условия и график оказания услуг по сбору и вывозу коммунальных отходов из сельских округов и населенных пунктов района.

4. БАҒДАРЛАМАНЫ ІСКЕ АСЫРУДЫҢ НЕГІЗГІ БАҒЫТТАРЫ, ҚОЙЫЛҒАН МАҚСАТТАРҒА ЖЕТУ ЖОЛДАРЫ ЖӘНЕ ТИІСТІ ШАРАЛАР
4.1 Елді мекенедерден коммуналдық қалдықтарды тұрақты түрде шығару ісін ұйымдастыру
Барлық тұрғын пункттерден коммуналдық қалдықтар үнемі шығарып отыруды ұйымдастыру үшін қажет:
- ТҚҚ жинау және тасымалдауды жүзеге асыратын тұрмыстық қатты қалдықтар нарығына қатысушыларды анықтау;
- қалдықтарды тасымалдау бойынша қызметтерге төлем жинау және заңды тұлғалармен жариялық ұсыныс келісіміне отыру;
- ТҚҚ жинауға, тасымалдауға, сұрыптауға және көмуге тарифтерді уақытылы және экономикалық негізделген түрде қайта қарастыру.
ТҚҚ жинауды және тасымалдауды жүзеге асыратын тұрмыстық қатты қалдықтар нарығына қатысушыларды анықтау
ТҚҚ жинау және тасымалдаумен айналысатын компанияны жергілікті атқарушы органдар (ЖАО) конкурс (тендер) жүргізу арқылы анықтайды. ЖАО осы компаниялармен біріге отырып, ТҚҚ жинауға, тасымалдауға, сұрыптауға және көмуге бекітілген тарифтерге сәйкес, қалдықтарды тасымалдау бойынша көрсетілетін қызметтерге төлем жинауды ендіру қажет. Тарифті уақытылы қайта қарастырып отыру ұсынылады.
Экологиялық заңнама талаптарына сәйкес (367 б) ТҚҚ жинаудың орталықтандырылған жүйесі жергілікті атқарушы органмен ТҚҚ нарығына қатысушыларды анықтау мақсатында конкурс (тендер) жүргізу арқылы ұйымдастырылады. Конкурс тәсілі арқылы мемлекеттік сатып алулар "Мемлекеттік сатып алулар" туралы ҚР Заңының 4 бөліміне сәйкес жүзеге асырылады, мұнда ТҚҚ жинау және тасымалдау конкурсына қатысушыларға төменгі талаптар бекітілген:
- қалдықтарды басқару саласындағы кәсіпкерлік субъектілерінің рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінде тіркеуде бар болуы (ҚР ЭК 337 бабының талаптарына сәйкес);
- жеке меншігінде спутниктік навигация жүйелерімен жабдықталған көлік құралдарының бар болуы және /немесе жалға алынуы;
- жеке меншігінде көліктерді қоюға, сақтауға, оларға техникалық қызмет көрсетуге және жөндеуге арналған жылытылатын өндірістік орындарының бар болуы және немесе жалға алынуы;
- коммуналдық қалдықтарды шығару бойынша қызмет көрсететін білікті басқарушы және техникалық мамандардың бар болуы;
- ТҚҚ жинау және тасымалдауды жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілері сұрыптау кешеніне сұрыпталған қалдықтарды жеткізуді жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілерімен келісім-шартқа отыруы керек немесе өз бетінше сұрыптауды жүзеге асыру керек;
- ТҚҚ жинауды және тасымалдауды жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілерінің қауіпті емес қалдықтарды қалпына келтіру және жоюды жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілерімен келісім-шарты болуы керек; сонымен қатар, құрамында қауіпті заттары бар коммуналдық қалдықтарды сұрыптау кешеніне жеткізу де келісім-шарт негізінде жүзеге асырылуы керек;
- ТҚҚ жинауды және тасымалдауды жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілері көмуді жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілеріне қалдықтарды жеткізу кезінде полигон операторымен "қалдықтарды қабылдауға" арналған шарты болуы тиіс.
Байғанин ауданы әкімдігі ТҚҚ жинау және тасымалдау жұмыстарын жүзеег асыратын компанияларды конкурстық (тендерлік) негізде айқындайтын болады. Осы компаниялармен ауылдық округтер мен аудан елді мекендерінен коммуналдық қалдықтарды жинау және шығару қызметтерін көрсету тәртібі, шартары мен кестесі белгіленетін шарт жасалады.

Контракты на управление коммунальными отходами будут долгосрочными (минимум на 5-10 лет), что позволит субъектам по сбору и вывозу ТБО вкладывать собственные средства в развитие компаний, а мониторинг результатов деятельности компаний позволит увидеть и оценить результаты выполненных работ.
Компании по сбору и транспортировке ТБО, выбранные на конкурсной (тендерной) основе, должны будут разработать оптимальные линии транспортировки отходов из населенных пунктов до их доставки на полигон.
Заключение договоров публичной оферты с физическими лицами и сбор платежей за услуги по транспортировке отходов
Согласно статье 367 ЭК РК физические лица, проживающие в жилых домах, обязаны пользоваться централизованной системой на основании публичных договоров и оплачивать услуги за транспортировку отходов согласно утвержденным тарифам.
Правильная организация централизованной системы сбора и вывоза коммунальных отходов (наличие необходимого количества установленных контейнеров, своевременный вывоз отходов специализированными компаниями, выигравшими тендер) позволят улучшить сбор платежей за услуги по транспортировке отходов.
Население района будет информировано о необходимости своевременной оплаты услуг специализированной компании по сбору и вывозу отходов.
После определения субъекта по сбору и транспортировке ТБО в Байганинском районе будет внедрена практика заключения договора публичной оферты с физическими лицами. Соглашение в форме публичной оферты будет доступно для ознакомления на веб-сайтах специализированных компаний, официальном сайте акимата района и в средствах СМИ. Использование публичных договоров повысит объем сбора и оплаты за услуги по вывозу ТБО и обеспечит удобство для населения. На основе таких договоров будет осуществляться сбор платы.
Специализированная организация для обслуживание физических и юридических лиц обеспечит абонентским отделом, работой диспетчерской службы по обслуживанию потребителей для решения оперативных вопросов по оказанию услуг по сбору и транспортировке коммунальных отходов.
Своевременный и экономически обоснованный пересмотр тарифов на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение ТБО
Основой для расчета тарифов является "Методика расчета тарифа для населения на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение твердых бытовых отходов" (Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 14 сентября 2021 года № 377).
Согласно указанной Методике, расчет тарифа производится через себестоимость, которая отражает фактические и/или нормативные затраты участников рынка, осуществляющих сбор, транспортировку, сортировку и захоронение ТБО, сгруппированные по статьям калькуляции.
Полная себестоимость услуг определяется как сумма затрат на выполнение работ по сбору, транспортировке, сортировке и захоронению ТБО, а также общеэксплуатационных и внеэксплуатационных расходов.
Себестоимость калькуляционной единицы определяется путем суммирования полной себестоимости по сбору и транспортировке ТБО, деленной на объем собранных и вывезенных ТБО, полной себестоимости по сортировке ТБО, деленной на объем сортируемых ТБО, и полной себестоимости по захоронению ТБО, деленной на объем захороненных ТБО.
Из статей калькуляции видно, что величина тарифа меняется из года в год, так как меняются величины объемов собранных, вывезенных, сортируемых, захороненных отходов. Поэтому необходимо своевременно проводить индексацию и перерасчет тарифов, чтобы не ухудшалось экономическое состояние специализированной компании.

Коммуналдық қалдықтарды басқару бойынша келісім-шарттар ұзақ мерзімді (кемінде 5-10 жылға) болады, бұл ТҚҚ жинау және тасымалдау субъектілеріне өз қаражатын компанияларды дамытуға бағыттауға мүмкіндік береді. Компаниялардың қызмет нтижелеріне мониторинг жүргізу атқарылған жұмыстардың тиімділігі мен нәтижесін көруге және бағалауға мүмкіндік береді.
Конкурстық (тендерлік) негізде іріктелген ТҚҚ жинау және тасымалдау компаниялары қалдықтарды елді мекендерден полигонға дейін жеткізу үшін оңтайлы тасымалдау бағыттарын әзірлеуі тиіс.
Заңды тұлғалармен жариялық ұсыныс келісіміне отыру және қалдықтарды тасымалдау қызметтеріне төлем жинау
ҚР ЭК 367 бабына сәйкес, тұрғын үйлерде тұратын жеке тұлғалар жариялық ұсыныс келісім негізінде орталықтандырылған жүйені пайдалануға және жергілікті атқарушы органмен бекітілген тарифке сәйкес қалдықтарды тасымалдау қызметтеріне төлем төлеуге міндетті.
Коммуналдық қалдықтарды жинау және шығарудың орталықтандырылған жүйесін дұрыс ұйымдастыру (орнатылған контейнерлердің қажетті санының бар болуы, тендерді ұтып алған мамандандырылған компаниялармен қалдықтарды уақытылы шығару) қалдықтарды тасымалдау қызметіне төлем жинау жүйесін жақсартуға мүмкіндік береді. Аудан тұрғындары қалдықтарды жинау және шығарумен айналысатын мамандандырылған компаниялардың қызметіне уақытылы ақы төлеу қажеттілігі туралы ақпараттануы қажет.
Байғанин ауданында ТҚҚ жинау және тасымалдау бойынша мердігер анықталғаннан кейін жеке тұлғалармен жариялық оферта шартын жасасу тәжірибесі енгізілетін болады. Жариялық оферта нысанындағы келісім арнайы компаниялардың веб-сайттарында, аудан әкімдігінің ресми сайтында және бұқаралық ақпарат құралдарында жария түрде қолжетімді болады. Жариялық шарттарды қолдаун ТҚҚ шығару қызметтері үшін төлем мен жинау көлемін арттырып, тұрғындар үшін ыңғайлы болуын қамтамасыз етеді. Осы шарттар негізінде төлемдер жиналатын болады.
Жеке және заңды тұлғаларға мамандандырылған компаниялар қызмет көрсету үшін абоненттік бөліммен қамтамасыз етіледі. Сонымен қатар, коммуналдық қалдықтарды жинау және тасымалдау бойынша қызмет көрсетудегі жедел сұрақтармен тұтынушыларға қызмет көрсету үшін диспетчерлік қызмет жұмысымен қамтамасыз етіледі.
ТҚҚ жинау, тасымалдау, сұрыптау және көму тарифтерін экономикалық тұрғыдан жүйелі қайта қарау
Тарифтерді есептеуге негіз болатын "Халық үшін қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауға, тасымалдауға, сұрыптауға және көмуге арналған тарифті есептеу әдістемесін бекіту туралы" құжаты. (Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 14 қыркүйектегі № 377 бұйрығы).
Әдістемеге сәйкес тұрмыстық қатты қалдықтарды жинауға, тасымалдауға, сұрыптауға және көмуге тарифтерді есептеу өзіндік құн арқылы жүргізіледі, мұнда, калькуляция баптары бойынша топтастырылған ТҚҚ жинауды, тасымалдауды, сұрыптауды және көмуді жүзеге асыратын нарық қатысушыларының нақты және/немесе нормативті шығындары көрсетіледі.
Қызметтердің толық өзіндік құны ТҚҚ жинау, тасымалдау, сұрыптау және көму бойынша жұмыстарды орындау шығындарының қосындысы, сонымен қатар, жалпы пайдалану және пайдаланудан тыс шығындардың қосындысы ретінде анықталады.
Калькуляциялық бірліктің өзіндік құны ТҚҚ жинау және тасымалдау бойынша толық өзіндік құнды жиналған және шығарылған ТҚҚ көлеміне бөлу арқылы, ТҚҚ сұрыптау бойынша толық өзіндік құнды сұрыпталған ТҚҚ көлеміне бөлу арқылы, ТҚҚ көму бойынша толық өзіндік құнды көмілген ТҚҚ көлеміне бөлу арқылы анықталады.
Калькуляция баптарынан көріп отырғанымыздай, тариф шамасы жылдан жылға өзгеріп отырады, себебі, жиналған, шығарылған, сұрыпталған, көмілген қалдықтардың көлемдік шамасы да өзгеріп отырады. Сол себепті, уақытылы индексация жүргізіп, тарифтерді қайта есептеу тұру қажет, бұл мамандандырылған компаниялардың экономикалық жай-күйінің төмендеп кетуінің алдын-алады.

В Экологическом кодексе РК не установлены точные сроки пересмотра тарифов, однако в июне 2023 года совместно с МЭПР РК и Агентством по защите и развитию конкуренции РК принята Дорожная карта по развитию конкуренции в сфере управления ТБО. В Дорожной карте указана необходимость пересматривать тариф на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение ТБО 1 раз в 2 года.
4.2 Обеспечение безопасного захоронения коммунальных отходов
Задача, которую необходимо решить в ближайшие годы – приведение полигона ТБО в с. Карауылкелды в соответствие со строительными, санитарными и экологическими нормами; оформление площадок для размещения ТБО в сельских округах, на которые имеются акты на землю, в качестве полигонов по упрощенной схеме для сельских населенных пунктов, а также закрытие и рекультивация сельских мусорных свалок, которые образуются стихийно. Большое количество свалок в районе наносит вред здоровью населения и окружающей среде.
Требования для полигонов ТБО установлены в следующих документах: ЭК РК (гл.25), Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к сбору, использованию, применению, обезвреживанию, транспортировке, хранению и захоронению отходов производства и потребления" (Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-331/2020); СТ РК 3696-2020. Полигоны для твердо-бытовых отходов малой мощности. Требования. СН РК 1.04-15-2013 Полигоны для твердых бытовых отходов.
Узаконенные места размещения ТБО по актам на землю есть в Карауылкелдинском с.о., Ащы с.о., Кызылбулакском с.о., Сартогайском с.о., Жаркамысском с.о., Миялинском с.о. В связи с большими расстояниями между населенными пунктами необходимо оставить в эсплуатации все указанные места размещения ТБО, но оформить их как малые полигоны по упрощенной схеме.
Необходимо: Вывоз из сел Карауылкелды, Косарал, Кокбулак, Кенжалы, Жарлы, Қораши, Жыңғылдытоғай осуществлять на полигон с. Карауылкелды.
Вывоз и сел Ногайты, Ебейті, Қопа, Айрық, Көптоғай осуществлять на полигон с.о. Ащы в с.Ногайты.
Вывоз из сел Алтай батыр, Баршақұм, Шұқырши осуществлять на полигон с.о. Сартогай в с. Алтай батыр.
Вывоз из сел Жаркамыс, Актам, Каражар осуществлять на полигон с.о. Жаркамыс в с. Жаркамыс.
Вывоз из сел Кемерши, Булактыкуль, Жанатан осуществлять на полигон с.о. Кызылбулак в с. Кемерши.
Вывоз из сел Оймауыт, Миялы, Дияр осуществлять на полигон с.о. Миялы в с. Миялы.
Предлагаемый график вывоза в Приложении 2.
Разработка плана рекультивации, поэтапная рекультивация и восстановление земель сельских свалок
Необходимо поэтапно рекультивировать территории сельских свалок, на которые не оформлены земельные участки.
Технические решения по рекультивации несанкционированных свалок принимаются в зависимости от функционального назначения и использования территории после рекультивации.
Ликвидация стихийных свалок
По данным космического мониторинга - Геопортала АО "НК "Қазақстан Ғарыш Сапары" в Актюбинской области выявлено порядка 250 несанкционированных мест размещения отходов. Часть из них ликвидирована, однако, стихийные свалки в области, в том числе в Байганинском районе, образуются снова.
Решение проблем по образованию, ликвидации и недопущению стихийных свалок требует кардинальных и решительных действий с вовлечением всех заинтересованных сторон, в том числе местных государственных органов. Акимат Байганинского района будет налаживать тесное сотрудничество с общественными организациями и экоактивистами для оперативного выявления стихийных свалок и принятия консолидированных решений.
Существующая общепринятая методика обезвреживания свалки включает следующие этапы: определение степени опасности свалки; оценка альтернативных вариантов; разработка технологии обезвреживания и рекультивации.
Основой мерой по предотвращению образования новых свалок является максимальный охват населения Байганинского района услугами по сбору и транспортировке отходов и профилактическая работа с субъектами малого и среднего бизнеса по безопасному обращению с отходами.

ҚР Экологиялық Кодексінде тарифтерді қайта қарастырудың нақты мерзімі көрсетілмеген, бірақ 2023 жылдың маусым айында ҚР бәсекені қорғау және дамыту Агенттігі мен ҚР ЭГТРМ бірлесе отырып, ТҚҚ басқару саласындағы бәсекені дамыту жөніндегі жол картасын қабылдады. Жол картасында 2 жылда 1 рет ТҚҚ жинау, тасымалдау, сұрыптау және көму тарифтерін қайта қарау қажеттілігі көрсетілген.
4.2 Коммуналдық қалдықтарды қауіпсіз көмуді қамтамасыз ету
Жақын жылдары шешілуі тиіс басты міндет – Қарауылкелді ауылындағы ТҚҚ полигонын құрылыс, санитарлық және экологиялық нормаларға сәйкестендіру: Қарауылкелді ауылындағы ескі полигонды рекультивациялау; ауылдық елді мекендерге арналған жеңілдетілген рәсім бойынша жер учаскелеріне актілері бар ауылдық округтердегі ТҚҚ орналастыруға арналған алаңдарды полигон ретінде рәсімдеу, сондай-ақ бейберекет түзілген қалыптасатын ауылдық қоқыс тастайтын жерлерді жабу және рекультивациялау. Аудандағы қоқыс үйінділерінің көп болуы халықтың денсаулығына және қоршаған ортаға зиян келтіреді.
ТҚҚ полигонына арналған талаптар келесі құжаттарда көрсетілген: ҚР ЭК (25 бөлім), "Өндіріс және тұтыну қалдықтарын жинауға, пайдалануға, қолдануға, залалсыздандыруға, тасымалдауға, сақтауға және көмуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы (Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2020 жылғы 25 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-331/2020 бұйрығы), ҚР СТ 3696-2020. Тұрмыстық-қатты қалдықтарға арналған аз қуатты полигондар. Талаптар. ҚР СН 1.04-15-2013 Тұрмыстық қатты қалдықтарға арналған полигондар.
ТҚҚ орналастыруға арналған жер учаскелеріне құқық белгілейтін құжаттары (жер актілері) бар орындар Қарауылкелді, Ащы, Қызылбұлақ, Сарытөбе, Жарқамыс және Миялы ауылдық округтерінде бар. Елді мекендер арасындағы қашықтықтың үлкен болуына байланысты аталған ТҚҚ орналастыру орындарының барлығын пайдалану қажет, алайда оларды ауылдық мекендерге арналған жеңілдетілген рәсім бойынша шағын полигондар ретінде рәсімдеу ұсынылады.
Қажетті іс-шаралар:
Қарауылкелді, Қосарал, Көкбұлақ, Кенжәлі, Жарлы, Қораши, Жыңғылдытоғай ауылдарынан қалдықтарды Қарауылкелді ауылындағы полигонға шығару.
Ноғайты, Ебейті, Қопа, Айрық, Көптоғай ауылдарынан қалдықтарды Ащы ауылдық округтеріндегі (Ноғайты ауылы) полигонға шығару.
Алтай батыр, Баршақұм, Шұқырши ауылдарынан қалдықтарды Сарытөбе ауылдық округіндегі (Алтай батыр ауылы) полигонға шығару.
Жарқамыс, Ақтам, Қаражар ауылдарынан қалдықтарды Жарқамыс ауылдық округіндегі (Жарқамыс ауылы) полигонға шығару.
Кемерши, Бұлақтыкөл, Жаңатаң ауылдарынан қалдықтарды Қызылбұлақ ауылдық округіндегі (Кемерши ауылы) полигонға шығару.
Оймауыт, Миялы, Дияр ауылдарынан қалдықтарды Миялы ауылдық округіндегі (Миялы ауылы) полигонға шығару.
Ұсынылған шығару кестесі – 2-қосымшада көрсетілген.
Рекультивациялау, кезең-кезеңмен рекультивациялау және ауылдық қоқыс үйінділерінің жерлерін қалпына келтіру жоспарын әзірлеу
Жер телімдері рәсімделмеген ауылдық үйінділердің аумақтарын кезең-кезеңмен рекультивациялау керек.
Рұқсатсыз қоқыс төгілген полигондарды рекультивациялау бойынша техникалық шешімдер рекультивациялаудан кейін жер учаскесінің функционалдық мақсаты мен пайдалану түріне байланысты қабылданады.
Апатты үйінділерді жою
"Қазақстан Ғарыш Сапары" ҰК" геопорталы – космостық мониторинг бойынша Ақтөбе облысында 250 рұқсат етілмеген қалдық үйінділері анықталған. Олардың бір бөлігі жойылды, бірақ облыста, соның ішінде Байғанин ауданында апатты үйінділер қайтадан пайда болуда.
Апатты үйінділердің түзілуі, оларды жою және болдырмау мәселелерін шешуге жергілікті мемлекеттік органдарды қоса алғанда, барлық мүдделі тараптарды тарту арқылы түбегейлі және шешуші әрекеттерді талап етеді. Байғанин ауданының әкімдігі экобелсенділермен және қоғамдық ұйымдармен апатты үйінділерді жедел айқындау және сауатты шешімдер қабылдау үшін тығыз өзара байланысты орнататын болады.
Үйінділерді зарарсыздандырудың қолданыстағы жалпы қабылданған әдістемесі келесі кезеңдерді іске қосады: үйінділердің қауіптілік деңгейін анықтау; баламалы нұсқаларды таңдау; зарарсыздандыру және рекультивациялау технологияларын әзірлеу.
Жаңа үйінділердің түзілуінің алдын-алу бойынша негізгі шаралар Байғанин ауданының тұрғындарын қалдықтарды жинау мен тасымалдау бойынша қызметтермен қамту және қалдықтармен қауіпсіз жұмыс істеу бойынша шағын және орта бизнес субъектілерімен сауықтыру жұмыстарын жүргізу болып табылады.

4.3 Создание и функционирование необходимой инфраструктуры, предусматривающей их раздельный сбор
Для обеспечения доступа населения к услугам сбора и регулярного вывоза коммунальных отходов необходимо обеспечить инфраструктуру:
- приобретение специализированного транспорта для сбора и регулярного вывоза коммунальных отходов;
- закуп контейнеров для внедрения раздельного сбора ТБО (сухая и мокрая фракции);
- определение мест и соответствие контейнерных площадок для сбора ТБО санитарно-эпидемиологическим требованиям;
- определение мест для организации площадок для складирования крупногабаритных и строительных отходов;
- раздельный сбор опасных составляющих коммунальных отходов.
Приобретение специализированного транспорта для вывоза коммунальных отходов
Приобретение специализированного транспорта для вывоза коммунальных отходов является основой для успешного функционирования системы управления отходами.
Согласно статье 365 (п.5) ЭК РК местные исполнительные органы обеспечивают организацию регулярного вывоза коммунальных отходов. Для организации своевременного вывоза ТБО необходимо закупить специально оборудованные транспортные средства, предназначенных для транспортировки ТБО - мусоровозы.
За один день в районе накапливается порядка 29,6 тонн или 133 м3 отходов, за неделю - 207,6 тонн. Вместимость 1 мусоровоза составляет 20-22 м3 отходов. Необходимо закупить 6 мусоровоза для сбора и вывоза ТБО при ежедневном вывозе или 2 мусоровоза для еженедельного вывоза по графику с двух полигонов в день.
Отсутствие необходимого количества мусоровозов может повлечь за собой задержку в выполнении графиков вывоза отходов и создание неудобств для жителей. Приобретенные транспортные средства будут переданы в доверительное управление компании, выбранной через проведение конкурса (тендер) и занимающейся сбором и транспортировкой ТБО.
Предлагаемый график вывоза коммунальных отходов в Байганинском районе:
Ежедневно осуществлять вывоз из сел Карауылкелды, Косарал, Кокбулак, Кенжалы, Жарлы, Қораши, Жыңғылдытоғай - на полигон с. Карауылкелды.
Еженедельно осуществлять вывоз и сел Ногайты, Ебейті, Қопа, Айрық, Көптоғай - на полигон с.о. Ащы в с.Ногайты; из сел Алтай батыр, Баршақұм, Шұқырши - на полигон с.о. Сартогай в с. Алтай батыр; из сел Жаркамыс, Актам, Каражар - на полигон с.о. Жаркамыс в с. Жаркамыс; из сел Кемерши, Булактыкуль, Жанатан - на полигон с.о. Кызылбулак в с. Кемерши; из сел Оймауыт, Миялы, Дияр - на полигон с.о. Миялы в с. Миялы.
Для минимизации затрат на транспортировку коммунальных отходов принимается минимальная частота вывоза отходов, соответствующая при этом установленным санитарным и природоохранным требованиям.
На начальном этапе в сельских округах коммунальные отходы будут вывозиться согласно утвержденному графику путем объезда улиц, домов. После установления контейнерных площадок и контейнеров, вывоз будет осуществляться из контейнерных площадок.
При бестарном методе транспортировки коммунальных отходов: отходы выставляются в соответствии с действующими санитарными нормами и правилами, вдоль улицы только в дни сбора и транспортировки (вывоза) согласно графику, утвержденному местным акиматом, до прибытия специализированной техники.
График вывоза будет составлен после определения специализированной организации по сбору и транспортировке коммунальных отходов и утвержден местным исполнительным органом с учетом мнения населения.
Для определения количества отходов, накапливаемых за год, необходимо вести постоянный (ежедневный) учет количества собранных и вывезенных отходов.
Закуп контейнеров, для внедрения раздельного сбора ТБО (сухая и мокрая фракции)
Раздельный сбор отходов является основой успешного функционирования системы управления отходами в международной практике и обязательным требованием экологического законодательства Казахстана.

4.3 Қалдықтарды бөлек жинауды көздейтін қажетті инфрақұрылымды құру және оның жұмыс істеуін қамтамасыз ету
Коммуналдық қалдықтарды жинау және ұнемі шығарып отыру қызметіне ауылдық тұрғындардың қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін инфрақұрылыммен қамтамасыз ету керек:
-Коммуналдық қалдықтарды жинау және үнемі шығарып отыру үшін мамандандырылған көлікті сатып алу;
-ТҚҚ бөлек жинауды (құрғақ және ылғалды фракциялар үшін) ендіру үшін контейнерлер сатып алу;
-ТҚҚ санитарлық-эпидемологиялық талаптарға сәйкес жинау үшін контейнерлік алаңдардың орнын анықтау және сәйкестендіру;
-Ірікөлемді және құрылыс қалдықтарын жинауға арналған алаңдарды ұйымдастыру үшін орындарды анықтау;
-Қауіпті құрамдас коммуналдық қалдықтарды бөлек жинау.
Коммуналдық қалдықтарды шығару үшін мамандандырылған көліктерді сатып алу
-Коммуналдық қалдықтарды шығаруға арналған мамандандырылған көліктерді сатып алу қалдықтарды басқару жүйесін табысты қалыптастыруға бағытталған негіз болып табылады.
-365 бапқа сәйкес (5т) ЖАО коммуналдық қалдықтарды үнемі шығаруды ұйымдастыруды қамтамасыз етеді. ТҚҚ уақытылы шығаруды ұйымдастыру үшін ТҚҚ тасымалдауға арналған арнайы жабдықталған көлік құралдары – қоқыс таситын көліктерді сатып алу қажет.
Ауданда бір тәулікте шамамен 29,6 тонна немесе 133 м3 тұрмыстық қалдық жиналады, ал бір аптада – 207,6 тонна. Бір қоқыс таситын көліктің сыйымдылығы – 20-22 м3. Қалдықтарды күнделікті шығару үшін 6 қоқыс көлігін, ал аптасына бір рет кесте бойынша әр күні екі полигоннан шығару үшін кемінде 2 көлік сатып алу қажет.
Қажетті мөлшердегі қоқыс көліктерінің болмауы қалдықтарды шығару кестесінің бұзылуына және тұрғындарға қолайсыздықтар туындауына әкелуі мүмкін. Сатып алынған көлік құралдары тұрмыстық қатты қалдықтарды жинау және тасымалдаумен айналысатын, конкурс (тендер) арқылы анықталған компанияның сенімгерлік басқаруына беріледі.
Байғанин ауданыдағы коммуналдық қалдықтарды шығару бойынша ұсынылатын кесте:
Қарауылкелді, Қосарал, Көкбұлақ, Кенжәлі, Жарлы, Қораши, Жыңғылдытоғай ауылдарынан қалдықтарды Қарауылкелді ауылындағы полигонға күн сайын шығару:
Ноғайты, Ебейті, Қопа, Шұқырши ауылдарынан Сарытөбе ауылдық округінің (Алтай батыр ауылы) полигонына; Жарқамыс, Ақтам, Қаражар ауылдарынан Жарқамыс ауылдық округінің (Жарқамыс ауылы) полигонына; Кемерши, Бұлақтыкөл, Жаңатаң ауылдарынан Қызылбұлақ ауылдық округінің (Кемерши ауылы) полигонына; Оймауыт, Миялы, Дияр ауылдарынан Миялы ауылдық округінің (Миялы ауылы) полигонынан апта сайын шығару.
Коммуналдық қалдықтарды тасымалдау шығындарын төмендету үшін бекітілген санитарлық және табиғатты қорғау талаптарына сәйкес қалдықтарды шығарудың төменгі жиілігі қабылданады.
Бастапқы кезеңдерде ауылдық округтердегі коммуналдық қалдықтарды бекітілген кесте бойынша үйлерді, көшелерді аралау жолымен шығарылатын болады. Контейнерлік алаңдар мен контейнерлерді орнатқаннан кейін шығару контейнерлік алаңдардан жүзеге асырылады.
Коммуналдық қалдықтарды тасымалдау барысында ыдыссыз әдісті қолдану: мамандандырылған көлік келгенге дейін, жергілікті әкімдікпен бекітілген кестеге сәйкес қоқыстарды жинайтын және тасымалдайтын (шығаратын) күндері ғана көше бойына санитарлық нормалар мен ережелерге сәйкес коммуналдық қалдықтарды шығару.
Қоқыстарды шығару кестесі тұрғындардың көзқарастарын ескере отырып, жергілікті атқарушы органмен бекітілген коммуналдық қалдықтарды жинау және тасымалдау бойынша мамандандырылған ұйымдарды анықтағаннан кейін ғана құрылатын болады.
Жылына жинақталатын қалдық санын анықтау үшін жиналған және шығарылған қалдық санына (күнсайын) есеп жүргізу керек.
ТҚҚ бөлек жинауға (құрғақ және ылғалды фракциялар үшін) арналған контейнерлерді сатып алу
Қалдықтарды бөлек жинау халықаралық тәжірибеде қалдықтарды басқару жүйесін табысты қалыптастырудың негізі және Қазақстанның экологиялық заңнамасының міндетті талабы болып табылады.

В документе "Требования к раздельному сбору отходов, в том числе к видам или группам (совокупности видов) отходов, подлежащих обязательному раздельному сбору с учетом технической, экономической и экологической целесообразности" (Об утверждении Требований к раздельному сбору отходов, в том числе к видам или группам (совокупности видов) отходов, подлежащих обязательному раздельному сбору с учетом технической, экономической и экологической целесообразности. Приказ и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 2 декабря 2021 года № 482) конкретизируется процесс раздельного сбора отходов.
Согласно СТ 3780–2022 Отходы. Общие требования к площадкам размещения контейнеров для организации раздельного сбора коммунальных отходов, состав контейнеров для раздельного сбора отходов на площадке:
- контейнер для электронных отходов;
- контейнер для сбора РСО;
- контейнер для отходов бумаги и картона;
- контейнер для отходов батарей;
- контейнер для пищевых отходов;
- контейнер для стекла;
- контейнер для пластиковых отходов.
Если отсутствует возможность установки контейнеров для всех видов, допускается устанавливать контейнеры для "сухой" и "мокрой" фракции, за исключением контейнеров для опасных отходов, в том числе РСО.
В Байганинском районе для организации раздельного сбора отходов необходимо приобрести и установить по 2 (как минимум) контейнера для раздельного сбора отходов (сухая и мокрая фракции) на каждой контейнерной площадке.
"Мокрая" фракция состоит из пищевых отходов, органики, смешанных отходов и отходов по характеру и составу схожие с отходами домашних хозяйств.
"Сухая" фракция состоит из бумаги, картона, металла, пластика и стекла.
Количество контейнеров определяется исходя из численности населения, норм накопления отходов, сроков их хранения и других необходимых факторов.
Контейнер для раздельного сбора отходов должен быть промаркирован (надпись) на казахском и русском языках, включая:
-информационную наклейку/надпись о собираемом виде (фракции) отходов;
-данные о собственнике контейнера (наименование, телефон);
-данные организации, обслуживающей контейнер.
В случае нанесения маркировки на цветные контейнеры, она будет выполнятся контрастным цветом.
Расчет необходимого количества контейнеров, которые необходимо закупить произведен, исходя из норм образования отходов (0,95 м3 в год на 1 жителя для благоустроенных и неблагоустроенных домостроений) и численности населения Байганинского района (по каждому населенному пункту) при объеме одного контейнера - 1,1 м3 – Приложение 1.

Қалдықтарды бөлек жинау үдерісі "Қалдықтарды бөлек жинауға, оның ішінде техникалық, экономикалық және экологиялық орындылығы ескеріле отырып, міндетті бөлек жинауға жататын қалдықтардың түрлеріне немесе топтарына (түрлерінің жиынтығына) қойылатын талаптарды" бекіту туралы құжатында (техникалық, экономикалық және экологиялық орындылығын ескере отырып, міндетті бөлек жинауға жатқызылатын қалдықтардың топтарына (түрлер жиынтығы) немесе түрлерін, қалдықтарды бөлек жинауға талаптар. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2021 жылғы 2 желтоқсандағы № 482 бұйрығы) нақтыланған.
СТ 3780-2022 Қалдықтар. Алаңдарда қалдықтарды бөлек жинау үшін контейнер құрамын және коммуналдық қалдықтарды бөлек жинауды ұйымдастыру үшін контейнерлерді орнату алаңдарына жалпы талаптар бойынша:
- Электрондық қалдықтарға арналған контейнерлер;
- ҚСБ қалдықтарды жинауға арналған контейнерлер;
- Қағаз және картон қалдықтарына арналған контейнерлер;
- Батарея қалдықтарына арналған контейнерлер;
- Тағам қалдықтарына арналған контейнерлер;
- Шыныға арналған контейнерлер;
- Пластик қалдықтарына арналған контейнерлер.
Дегенмен, барлық түрлер үшін контейнерлерді орнату мүмкіндігінің болмауынан ҚСБҚ қоса алғанда қауіпті қалдықтарға арналған контейнерлерді қоспағанда "құрғақ" және "ылғалды" фракциялар үшін контейнерлерді орнатуға рұқсат етіледі.
Байғанин ауданында қалдықтарды бөлек жинауды ұйымдастыру үшін әрбір қоқыс контейнері алаңына кемінде 2 контейнер (құрғақ және ылғал фракциялар үшін) сатып алып, орнату керек.
"Ылғалды" фракция құрамы мен сипаты бойынша үй шаруашылығы қалдықтарына ұқсас араласқан, органикалық, тағамдық қалдықтардан тұрады.
"Құрғақ" фракция қағаз, картон, металл, пластика және шыныдан тұрады.
Контейнерлер саны тұрғындар санына, қалдықтардың жинақталу нормасына, сақтау мерзіміне және басқа да қажетті факторларға сәйкес анықталады.
Қалдықтарды бөлек жинауға арналған контейнерлер заңнама талаптарына сәйкес қазақ және орыс тілінде таңбалануы (жазба) керек, онда мыналар көрсетілуі керек:
-Жиналатын қалдық түрі (фракциясы) туралы ақпараттық жапсырма/жазба;
-Контейнердің меншік иесі туралы мәліметтер (атауы, телефоны);
-Контейнер қызмет көрсететін ұйым атауы.
Егер де таңбалау түрлі-түсті контейнерге жапсырылатын болса, онда контрасты түспен орындалуы керек.
Қажетті конейнерлер санын есептеу тұрғын үй түріне (абаттандырылған және абаттандырылмаған) қарамастан, бір адамға қалдықтардың жылдық түзілу нормасына (0,95м3) және Байғанин ауданының (әрбір елді мекен бойынша) тұрғындар санына сүйене отырып, бір контейнердің көлемі 1,1 м3 деп есептегенде жүргізілді – 1 қосымша.

Всего в перспективе (2027-2030 гг.) необходимо установить 394 контейнера, из них 68 контейнеров при ежедневном сборе отходов и 326 – при еженедельном сборе. Учитывая, что в с.Карауылкелды, с.Миялы и с.Диар установлены 31 контейнер необходимо закупить 363 контейнеров (182 – для "сухой" фракции и 181 – для "мокрой" фракции).
В ближайшее время (2026 г.) необходимо установить контейнеры и контейнерные площадки в с.Карауылкелды. Расчетное количество контейнеров – 48. Установлено – 22. Необходимо закупить –26 контейнеров (13 – для "сухой" фракции и 13 – для "мокрой" фракции).
Определение мест и соответствие контейнерных площадок для сбора ТБО санитарно-эпидемиологическим требованиям
Расчетное количество контейнерных площадок составляет – 197 ед. В ближайшее время необходимо установить контейнерные площадки в с.Карауылкелды. Расчетное количество составляет 24 КП.
После установки контейнеров и утверждения графика вывоза отходов, мусоровывозящая компания будет проводить наблюдения по заполняемости контейнеров, при необходимости дополнять количество контейнеров или увеличивать количество вывозов. Контейнерные площадки Байганинского района будут приведены в соответствие установленным санитарно-эпидемиологическим требованиям ("Санитарно-эпидемиологические требования к сбору, использованию, применению, обезвреживанию, транспортировке, хранению и захоронению отходов производства и потребления" (далее – Правила):
- в населенных пунктах контейнерную площадку размещают на расстоянии не менее 25 м от жилых и общественных зданий, детских объектов, спортивных площадок и мест отдыха населения, исключая временные поселения (вахтовые поселки, нестационарные объекты и сооружения);
- в основании площадки должно быть твердое асфальтированное или бетонное, устойчивое к температурным перепадам покрытие толщиной не менее 100 мм с уклоном в сторону свободного доступа к площадке;
- по периметру, с трех сторон площадка ограждается сплошным материалом, устойчивым к резким климатическим изменениям и коррозии;
- четвертая сторона площадки служит для обслуживания контейнеров, складирования отходов со свободным доступом для управляющей, обслуживающей организации и населения;
- крыша, изготавливается из сплошного материала, устойчивого к резким климатическим изменениям и коррозии.
Собственник контейнеров организует их ремонт и замену непригодных к дальнейшему использованию контейнеров, принимает меры по обеспечению регулярной мойки, дезинфекции и дезинсекции (против мух и другого) мусороприемных камер, площадок и ниш под сборники (контейнеры), а также сборников отходов.
Определение мест для организации площадок для складирования крупногабаритных и строительных отходов
Согласно требованиям экологического законодательства вывоз строительных и крупногабаритных отходов обеспечивается специализированной организацией, в том числе по заявкам потребителей, либо самостоятельно потребителями путем доставки таких отходов на площадку для их складирования.
В Требованиях к раздельному сбору отходов (приказ и.о. МЭГПР от 2 декабря 2021 года № 482, пункт 19) сказано, что местные исполнительные органы организуют место площадью не менее 12 м2 с покрытием и ограждением для строительных и крупногабаритных отходов, образующихся у физических лиц (жителей).

Болашақта (2027-2030 жж) 394 контейнерді, оның ішінде қалдықтарды күн сайын жинау үшін 68 контейнерді және апта сайын жинау үшін 326 контейнер орнату қажет. Қарауылкелді, Миялы және Дияр ауылдарында 31 контейнер орнатылған, енді 363 контейнер (182 – "құрғақ" фракциялар үшін, 181 – "ылғалды" фракциялар үшін) сатып алу қажет.
Алдағы уақытта (2026ж) Қарауылкелді ауылында контейнерлік алаңдар мен контейнерлерді орнату қажет. Контейнерлердің есептік саны – 48. Орнатылды – 22. 26 контейнер сатып алу қажет (13 – "құрғақ" фракцияға және 13-"ылғалды" фракцияға арналған).
ТҚҚ жинауға арналған контейнерлік алаңдардың орнын анықтау және олардың санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкестігін қамтамасыз ету қажет.
Есептік контейнерлік алаңдар саны – 197 бірлік. Жақын арада Қарауылкелді ауылында 24 контейнерлік алаң орнату қажет.
Контейнерлерді орнатқаннан кейін және қалдықтарды шығару кестесін бекіткеннен соң қоқыс шығаратын компания контейнерлердің толуы бойынша бақылау жүргізеді, қажет жағдайда контейнер санын толықтырып немесе шығару санын арттырып отыру керек. Қобда ауданының контейнерлік алаңдарын "Өндіріс және тұтыну қалдықтарын жинауға, пайдалануға, қолдануға, залалсыздандыруға, тасымалдауға, сақтауға және көмуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитарлық-эпидемиологиялық талабына (ары қарай -ережелер) сәйкестендіру керек:
- тұрғын пункттерде контейнерлік алаңдарды тұрғын және қоғамдық ғимараттардан, балалар нысандарынан, спорттық алаңдардан және уақытша орналасуды қоспағанда (вахталық кенттер, тұрақты емес нысандар мен құрылыстар) тұрғындардың демалатын орындарынан 25 м кем емес қашықтыққа орналастырады;
- алаң аумағы алаңға еркін кіретін жағына қарай қалыңдығы 100 м кем емес температуралық өзгеріске тұрақты қатты асфальтталған немесе бетондалған жабыны болуы керек;
- периметр бойынша алаң үш жағынан жедел климаттық өзгерістерге және коррозияға тұрақты тұтас материалмен қоршалуы керек;
- алаңның төртінші жағы басқарушы, қызмет көрсетуші ұйымдар мен тұрғындардың контейнерлермен жұмыс істеуге, қалдықтарды жинауға еркін енуіне мүмкіндік береді;
- шатыр жедел климаттық өзгерістер мен коррозияға тұрақты тұтас материалдан дайындалады.
Контейнерлердің меншік иесі ары қарай пайдалануға жарамсыз контейнерлерді жөндеп, алмастыруды ұйымдастырады, қоқыс қабылдайтын камераны, алаңдарды және қоқысқа арналған қоймаларды (контейнерлерді), сонымен қатар қалдықтарды жинауыштарды үнемі жуып, залалсыздандырып және дезинсекциялап (шыбын және басқаларға қарсы) отыруды қамтамасыз ететін шараларды қабылдайды.
Ірі көлемді және құрылыс қалдықтарын жинауға арналған алаңдарды ұйымдастыру үшін орындарды анықтау
Экологиялық заңнама талаптарына сәйкес ірі көлемді және құрылыс қалдықтарын шығаруды ҚР заңдылығына сәйкес мамандандырылған ұйымдар тұтынушының тапсырысы бойынша немесе тұтынушымен ірі көлемді қалдықтарды жинау алаңдарына өз бетінше жеткізуін қамтамасыз етеді.
Қалдықтарды бөлек жинау талаптарында (ЭТРМ м.а. 2021 жылғы 2 желтоқсандағы № 480 Бұйрығы, 19 тармағы), жергілікті атқарушы органдар жеке тұлғалардан (тұрғындардан) түзілетін құрылыс және ірі көлемді қалдықтар үшін 12м2 кем емес аумақта арнайы жабындысымен қоршауы бар орынды ұйымдастыруы керек деп айтылған.

Согласно СТ 3780–2022 "Отходы. Общие требования к площадкам размещения контейнеров" для организации раздельного сбора коммунальных отходов, местные исполнительные органы в населенных пунктах (на территории домовладений, организаций, культурно-массовых учреждений, зон отдыха и т.д.) организуют место площадью не менее 12 м2 с покрытием и ограждением для строительных и крупногабаритных отходов, образующихся у физических лиц (жителей).
Юридическим лицам, осуществляющим строительство и ремонт недвижимых объектов, необходимо производить самостоятельный вывоз строительных и крупногабаритных отходов на специальные места или заключать договор с мусоровывозящими организациями.
Вывоз крупногабаритных и строительных отходов будет осуществляться в срок не более трех суток с момента их размещения специализированным предприятием у которого имеется договор, заключенный с образователем отходов.
Запрещается организовывать места сбора отходов от использования потребительских товаров и упаковки, утративших свои потребительские свойства, входящих в состав коммунальных отходов на специальных площадках для складирования крупногабаритных отходов.
Местные исполнительные органы Байганинского района должны организовать специальные места для сбора крупногабаритных и строительных отходов от населения, чтобы такие отходы не попадали на полигоны.
Раздельный сбор и утилизация опасных составляющих коммунальных отходов
Опасные составляющие коммунальных отходов (электронное и электрическое оборудование, ртутьсодержащие отходы, батарейки, аккумуляторы и прочие опасные компоненты) должны собираться раздельно и передаваться на восстановление специализированным предприятиям (ст.365 ЭК РК).
По требованиям ЭК РК местные исполнительные органы должны предпринимать необходимые меры для предотвращения смешивания опасных отходов с другими категориями опасных отходов или другими отходами, веществами или материалами и несут ответственность за развитие инфраструктуры по обращению с коммунальными отходами.
Ртутьсодержащие отходы (РСО)
Местными исполнительными органами будет организован сбор РСО у населения района и обеспечен:
– контроль за установкой и обслуживанием специальных универсальных контейнеров, устанавливаемых для сбора РСО, образовавшихся у населения;
– контроль и организацию деятельности органов управления объектом кондоминиума, которые обязаны обеспечивать меры по сохранности специальных универсальных контейнеров, осуществлять взаимодействие со специализированным предприятием, обслуживающим контейнеры, обеспечивать свободный доступ к ним, вести разъяснительную работу с жильцами, не допускать складирование в контейнер посторонних предметов, наклеивание на контейнер посторонних реклам, объявлений и т.д.;
– организацию переработки ртутьсодержащих энергосберегающих ламп, находившихся в употреблении у населения путем выделения средств для приобретения работ (услуг) специализированных предприятий на реализацию комплекса мер по демеркуризации для населения и на ремонт (замену) контейнеров для РСО.

3780-2022 – "Қалдықтар. Контейнерлерді орнату алаңдарына жалпы талаптар" СТ сәйкес, коммуналдық қалдықтарды бөлек жинауды ұйымдастыру үшін жергілікті атқарушы органдар тұрғын пункттерде (үй жайларының, мекемелердің, мәдени-жалпы мекемелердің, демалыс орындарының және т.б. аумақтарында) жеке тұлғалардан (тұрғындардан) түзілген құрылыс және ірікөлемді қалдықтарды жинайтын 12 м2 кем емес аумақ орындарып анықтап, қоршауды ұйымдастыруы керек.
Жылжымайтын нысандардың құрылысы мен жөндеу жұмыстарын жүзеге асыратын заңды тұлғалар құрылыс және ірікөлемді қалдықтарды арнайы орындарға өз бетінше шығаруы керек немесе қоқыс шығаратын ұйымдармен келісім-шартқа отыруы керек.
Ірікөлемді және құрылыс қалдықтарын қалдық түзушілермен келісім-шарты бар мамандандырылған компаниялар оларды орналастыру кезеңінен бастап, үш күннен артық емес мерзімде шығаруды жүзеге асырады.
Заңнамаға сәйкес ірі көлемді қалдықтарды жинауға арналған арнайы алаңдарда коммуналдық қалдықтардың құрамына кіретін, өзінің тұтынушылық қасиетін жойған, пайдаланылған тұтынушылық тауарлар мен қораптардың қалдықтарын жинау орындарын ұйымдастыруға тиым салынады.
Байғанин ауданының жергілікті атқарушы органдары мұндай қалдықтардың полигонға түсуінің алдын-алу мақсатында тұрғындардан ірі көлемді және құрылыс қалдықтарын жинауға арналған арнайы орындарды ұйымдастыруы керек.
Қауіпті құрамдас коммуналдық қалдықтарды бөлек жинау және кәдеге жарату
Қауіпті құрамдас коммуналдық қалдықтар (электрондық және электрлік жабдықтар, құрамында сынабы бар қалдықтар, батарейкалар, аккумляторлар және басқа да қауіпті компоненттер) бөлек жинақталып, қайта қалпына келтірілуі үшін мамандандырылған кәсіпорындарға берілуі керек (ҚР ЭК 365 бабы).
ҚР ЭК талаптарына сәйкес жергілікті атқарушы органдар қауіпті қалдықтардың басқа категорияларымен қауіпті қалдықтардың немесе басқа қалдықтармен, заттармен, материалдармен араласуының алдын-алу үшін қажетті шараларды қабылдауы керек және коммуналдық қалдықтармен жұмыс жасау бойынша инфрақұрылымды дамытуға жауапты болады.
Құрамында сынабы бар қалдықтар (ҚСБҚ)
Жергілікті атқарушы билік органдары аудан тұрғындардан ҚСБҚ жинау жүйесін ұйымдастыруы және мыналарды қамтамасыз етуі қажет:
–тұрғындарда пайда болатын құрамында сынабы бар қалдықтарды жинау үшін орнатылатын арнайы әмбебап контейнерлерді орнатуды және оларға қызмет көрсетуді бақылау;
– –кондоминиум нысандарын басқару органдарының қызметін бақылау және ұйымдастыру, олар арнайы әмбебап контейнерлерді сақтау жөніндегі шараларды қамтамасыз етуге, контейнерге қызмет көрсететін мамандандырылған кәсіпорынмен өзара іс-қимылды жүзеге асыруға, оларға еркін қол жеткізуді қамтамасыз етуге, тұрғындармен түсіндіру жұмыстарын жүргізуге, контейнерге бөгде заттарды сақтауға, контейнерге бөгде жарнамаларды, хабарландыруларды және т. б. жапсыруға жол бермеуге міндетті;
– тұрғындар үшін үшін демеркуризациялау жөніндегі шаралар кешенін іске асыруға және ҚСБҚ-ға арналған контейнерлерді жөндеуге (ауыстыруға) мамандандырылған кәсіпорындардың жұмыстарын сатып алу үшін қаражат бөлу жолымен халық арасында пайдалануда болған құрамында сынабы бар энергия үнемдейтін шамдарды қайта өңдеуді ұйымдастыру.

Приобретение работ (услуг) специализированных предприятий на реализацию комплекса мер по демеркуризации для населения и на ремонт (замену) контейнеров для РСО местные исполнительные органы должны проводить посредством конкурса (тендера) (ЭК РК, Закон РК "О государственных закупках" (Глава 4), Правила управления коммунальными отходами (Приказ и.о. МЭГПР РК от 28 декабря 2021 года № 508).
В настоящее время в Байганинском районе отсутствуют специальные универсальные контейнеры для сбора РСО. Требуется на каждой контейнерной площадке установить контейнеры для РСО. Кроме того, местные исполнительные органы будут проводить информационно-разъяснительную работу с населением о необходимости и преимуществах раздельного сбора отходов и прямом предназначении установленных для этих целей контейнеров.
Отходы электронного и электрического оборудования (ОЭЭО)
ОЭЭО относятся к опасным отходам. В их составе содержатся такие токсичные вещества и соединения, как кадмий, свинец, сурьма, ртуть, которые оказывают негативное влияние на здоровье человека и окружающую среду.
Система сбора ОЭЭО у населения включает следующие меры:
- открытие стационарных или передвижных пунктов/точек сбора опасных бытовых отходов, таких как электронное и электрическое оборудование. Пункты приема могут быть созданы в торговых точках, осуществляющих реализацию указанных товаров. В качестве отходов принимаются: бытовая техника (телевизоры, магнитофоны, электрические игрушки, утюги, батарейки, фены, кухонное оборудование, включая холодильники); офисная техника (компьютеры и комплектующие, сотовые телефоны, планшеты, копировальные аппараты, сканеры, тонеры);
- информирование населения об организованных пунктах приема отходов и пропаганда безопасного обращения с ними;
- сотрудничество с АО "Жасыл Даму", осуществляющим функции оператора расширенной ответственности производителя с целью покрытия части расходов на сбор и утилизацию отходов.
Большое значение имеет информационно-разъяснительная работа с населением об опасном воздействии электронных отходов и существующих системах сбора и переработки отходов, которую будут проводить местные исполнительные органы. Зачастую, население не осознает всю серьезность последствий, к которым ведет попадание ОЭЭО на полигоны в общем потоке ТБО. Жителям района будет доводиться информация о существующих пунктах сбора отработанного электронного и электрического оборудования.
Раздельный сбор и восстановление опасных составляющих коммунальных отходов у юридических лиц
Опасные оставляющие коммунальных отходов, образующиеся у юридических лиц вне зависимости от вида деятельности, должны собираться раздельно и передаваться на восстановление специализированными организациями (ст. 365 ЭК РК).
Местные исполнительные органы будут проводить разъяснительную работу с юридическими лицами района о необходимости заключения договоров со специализированными предприятиями на оказание услуг по управлению опасными отходами и контролировать этот процесс.
Раздельный сбор органических отходов и их восстановление, в том числе путҰм компостирования
К органическим отходам относятся биоразлагаемые отходы растительного и животного происхождения.
Согласно требованиям ст. 365 ЭК РК местные исполнительные органы обеспечивают соблюдение экологических требований при обращении с коммунальными отходами путем стимулирования раздельного сбора органических отходов и их использования.
Из органических отходов производится компост - органическое удобрение, которое можно использовать в качестве энергии. Оно не загрязняет окружающую среду и является частью естественного цикла.
Правилами управления коммунальными отходами (п. 19) установлено, что местные исполнительные органы районов, сел, поселков, сельских округов должны проводить информационные кампании для населения по внедрению компостирования органических отходов в секторе индивидуальной жилой застройки (частный сектор).
Основной технологией получения компоста является компостирование - ускоренное контролируемое разложение отходов, в результате которого получается биоорганическое удобрение. Внешне получаемый компост похож на обычную землю и может использоваться в самых разных сферах.
Компостирование органических отходов может происходить как непосредственно в домашних хозяйствах, так и централизованно. Непосредственно в домашних хозяйствах компостирование происходит либо просто в компостных ямах, либо с применением специальных компостирующих аппаратов. Образуемый компост можно использовать для нужд сельского хозяйства и при рекультивации мест временного хранения отходов.
В школах, больницах, столовых, ресторанах, где образуется большое количество биоразлагаемых отходов и имеется подсобное хозяйство, компостирование может производиться в индивидуальном порядке.
Местные исполнительные органы будут проводить информационно-разъяснительную работу среди населения и юридических лиц по применению компостирования и пропаганде опыта использования органических удобрений.

ҚСБҚ үшін контейнерлерді жөндеу (алмастыру) және тұрғындар үшін демеркуризация бойынша шаралар кешенін жүзеге асыруға мамандандырылған кәсіпорындардың жұмыстарын (қызметтерін) тарту үшін жергілікті атқарушы органдар конкурс (тендер) жүргізу керек (ҚР ЭК, "Мемлекеттік сатып алудар" туралы ҚР Заңы (4 бөлім), (коммуналдық қалдықтарды басқару ережелері. ҚР ЭГТРМ м.к. 2021 жылғы 28 желтоқсандағы № 508 Бұйрығы)).
Қазіргі уақытта Байғанин ауданында ҚСБҚ жинауға арналған арнайы әмбебап контейнерлер жоқ. Әрбір контейнерлік алаңға ҚСБҚ жинауға арналған контейнерлер орнату қажет. Сонымен қатар, жергілікті атқарушы органдар халықпен қалдықтарды бөлек жинаудың маңыздылығы мен артықшылықтары, сондай-ақ осы мақсатта орнатылған контейнерлердің тікелей белгіленуі туралы ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізетін болады.
Электрондық және электрлік жабдық қалдықтары (ЭЭЖҚ)
ЭЭЖҚ қауіпті қалдықтарға жатқызылады. Олардың құрамында кадмий, қорғасын, сурьма, сынап секілді уытты заттармен қосылыстар бар, олар адам денсаулығы мен қоршаған ортаға теріс ықпал етеді.
Тұрғындардан ЭЭЖҚ жинау жүйесін ұйымдастыру келесідей шараларды қамтиды:
- Батареялар, электронды және электр жабдықтары сияқты қауіпті тұрмыстық қалдықтарды жинайтын стационарлық немесе жылжымалы пункттер/пункттер құру. Қабылдау пункті көрсетілген тауарларды таратуды жүзеге асыратын сауда нүктелерінде құрылуы мүмкін..Қалдық ретінде қабылданатындар: тұрмыстық техника (теледидар, магнитофоны, электрлік ойыншықтар, үтіктер, батарейкалар, фен, тоңазытқышты қоса алғанда, асүй жабдықтары); офистік техника (компьютерлер және жабдықтауыштар, ұялы телефон, планшет, көшірме аппараттары, сканер, тонер).
- Қалдықтарды қабылдаудың ұйымдастырылған пункттері туралы халықты хабардар етуді және олармен қауіпсіз жұмыс істеуді насихаттауды қамтамасыз ету.
- Қалдықтарды жинауға және кәдеге жаратуға арналған шығыстардың бір бөлігін жабу мақсатында, өндірушінің кеңейтілген жауапкершілік операторының функцияларын жүзеге асыратын "Жасыл Даму" АҚ-мен ынтымақтастықты нығайту.
Жергілікті атқарушы органдар электрондық қалдықтардың әсерінің қауіптілігі туралы және қалдықтарды жинау мен қайта өңдеудің қолданыстағы жүйесі туралы тұрғындармен ақпараттық жұмыстарды жүргізу қажет. ТҚҚ жалпы ағынымен полигондарға түскен электрондық және электрлік жабдық қалдықтарының маңызды салдарын тұрғындар әлі толық түсінбейді. Тұрғындарға пайдаланылған электрондық және электрлік жабдықтарды жинаудың қолданыстағы пункттері туралы ақпараттарды жеткізу керек.
Заңды тұлғалардан қауіпті құрамдас коммуналдық қалдықтарды бөлек жинау және қайта қалпына келтіру
Қызметтің түріне қарамастан, заңды тұлғаларда пайда болатын қауіпті коммуналдық қалдықтарды бөлек жинап, мамандандырылған ұйымдарға (кәсіпорындарға) қалпына келтіруге беруі тиіс (ҚР ЭК 365 б).
Жергілікті атқарушы билік органдары қауіпті қалдықтарды басқару жөніндегі қызметтерді көрсететін мамандандырылған кәсіпорындармен келісім-шартқа отыру қажеттілігі туралы аудандық заңды тұлғалармен (мемлекеттік мекеме, бюджеттік ұйымдар) түсіндірме жұмыс жүргізуі және осы үдерісті бақылауы қажет.
Органикалық коммуналдық қалдықтарды бөлек жинауды ұйымдастыру және оларды қордаландыру арқылы қайта қалпына келтіру
Органикалық қалдықтар – өсімдік және жануарлардың биоыдырайтын қалдықтары.
ҚР ЭК 365 бабына сәйкес жергілікті атқарушы органдар органикалық қалдықтарды бөлек жинауды тұрақтандыру және пайдалану арқылы коммуналдық қалдықтармен жұмыс жасаудағы экологиялық талаптардың сақталуын қамтамасыз етуі керек.
Органикалық қалдықтардан компост – энергия ретінде пайдалануға болатын органикалық тыңайтқыш алуға болады. Ол қоршаған ортаны ластамайды және табиғи циклдің құрамдас бөлігі болып табылады.
Коммуналдық қалдықтарды басқару ережелерінде (19т) аудандық, кенттік, ауылдық, ауылдық округтің жергілікті атқарушы органдары тұрғындарға жеке тұрғын құрылысында (жеке сектор) органикалық қалдықтарды қордаландыру жөніндегі ақпараттық кампанияларды (хабарламаларды) жүргізуі қажет.
Компосты алу технологиясының негізі компостау – қалдықтардың жедел бақыланып ыдырауы, нәтижесінлде биоорганикалық тыңайтқыш алынады. Сырт жағынан қарағанда, компост кәдімгі топыраққа ұқсас және әртүрлі салаларда пайдаланылуы мүмкін.
Органикалық қалдықтарды қордаландыру үй жағдайында да, орталықтандырылған жүйеде де жүзеге асады. Үй шаруашылығында қордаландыруда қарапайым қордалау шұңқырын немесе арнайы қордаландырғыш аппараттарды пайдалануға болады. Түзілген компостты ауыл шаруашылық қажеттіліктеріне және егіс алаңдары үшін тыңайтқыш ретінде үй маңындағы учаскелерге және қалдықтарды уақытша көму орындарын рекультивациялауға пайдалануға болады.
Мектептерде, асханаларда, ресторанда биоыдырайтын қалдықтардың үлкен бөлігі жинақталады және жанында қосалқы шаруашылығы бар болғандықтан, жекелей өз беттерінше қордаландыруды жүргізуге болады.
Жергілікті атқарушы органдардың міндеттері заңды тұлғалар мен тұрғындар арасында компосты қолдану және органикалық тыңайтқыштарды пайдалану тәжірибесін насихаттау бойынша ақпараттық -түсіндірмелі жұмыстарды жүргізу болып табылады.

4.4 Создание системы переработки и утилизации коммунальных отходов
Система переработки и утилизации коммунальных отходов в Байганинском районе отсутствует.
Вместе с тем переработка и утилизация ТБО развиты в Актюбинской области.
Например, утилизацией и переработкой отходов занимаются в г.Актобе такие компании, как ТОО "Комби", ТОО " КазВторКонтракт", ТОО "Экологические Технологии XXI", Элит Холдинг, ЭкоВторТехРесурс, Таза Каргала, ТОО Актобе Таза Кала, Завод по переработке вторичной бумаги, Eko Sin company, ТОО "Актюбинский завод по переработке твердых бытовых отходов" и др.
Задачей местных исполнительных органов Байганинского района будет являться взаимодействие с такими областными предприятиями, заключение с ними договоров на вывоз, утилизацию или переработку отходов.
Местные исполнительные органы будут взаимодействовать и со всеми предприятиями и представителями местного бизнес сообщества, которые осуществляют деятельность на территории района, с целью выявления их возможностей организации и развития переработки коммунальных отходов на местах.
4.5 Повышение уровня культуры и заинтересованности населения в рациональной системе сбора, утилизации и переработки коммунальных отходов, в том числе в области раздельного сбора отходов
Эффективное управление отходами, в том числе заинтересованность в раздельном сборе отходов, во многом зависит от экологического просвещения населения.
Этого требует и экологическое законодательство. В соответствии с Приказом и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 28 декабря 2021 года № 508 "Об утверждении правил управления коммунальными отходами" (далее – Правила) местные исполнительные органы районов, городов районного и областного значения, городов республиканского значения, столицы, сел, поселков, сельских округов проводят информационные кампании для населения по осведомлению о рациональной системе сбора, утилизации и переработки коммунальных отходов, включая раздельный сбор вторичных ресурсов (сырья), предотвращение несанкционированного сжигания компонентов коммунальных отходов (бумага, пластик, органические отходы и другое) и внедрения компостирования органических отходов в секторе индивидуальной жилой застройки (частный сектор).
Работа местных исполнительных органов заключается в организации информационных компаний со стороны СМИ, телевидения, создании видеороликов, издании и распространении буклетов и других информационных материалов, рассказывающих об экологических и экономических аспектах управления отходами, формирующих у населения интерес к проблемам охраны окружающей среды от негативного воздействия отходов. Эффективным будет проведение акций, конкурсов, массового сбора макулатуры среди учебных заведений, приема специализированными предприятиями одежды, вещей, бытовой техники, батареек от населения.
Акимат Байганинского района будет проводить информационно-разъяснительную работу по реализации государственного социального заказа в рамках Закона "О государственном социальном заказе, государственном заказе на реализацию стратегического партнерства, грантах и премиях для неправительственных организаций в Республике Казахстан" (далее - Закон), одной из сфер которого является охрана окружающей среды (ст.5).

4.4 Коммуналдық қалдықтарды қайта өңдеу және кәдеге жарату жүйесін құру
Байғанин ауданында коммуналдық қалдықтарды қайта өңдеу және кәдеге жарату жүйесі жоқ. Оған қоса, ТҚҚ қайта өңдеу және кәдеге жарату жүйесі Ақтөбе облысында дамымаған.
Қалдықтарды қайта өңдеу және кәдеге жаратумен Ақтөбе қаласында мынадай компаниялар айналысады: Комби ЖШС, КазВторКонтракт, ХХІ экологиялық технологиялар, Элит Холдинг, ЭкоВторТехРесурс, Таза Каргала, Актобе Таза Кала ЖШС, Қайталама қағазды қайта өңдеу зауыты, Eko Sin company, "Тұрмыстық қатты қалдықтарды қайта өңдеу бойынша Ақтөбе зауыты" және т.б.
Байғанин ауданының жергілікті атқарушы органдарының міндеті осындай облыстық қалдықтарды қайта өңдеу кәсіпорындарымен өзара іс-қимыл жасау, олармен қалдықтарды шығару, кәдеге жарату немесе қайта өңдеу бойынша келісімдер жасау болып табылады.
Жергілікті атқарушы органдар коммуналдық қалдықтарды қайта өңдеу және ұйымдастыру мүмкіндіктерін айқындау мақсатында аудан аумағында іс-әрекеттерін жүзеге асыратын барлық кәсіпорындармен және жергілікті бизнес-қауымдастық өкілдерімен өзара байланысуы керек.
4.5 Коммуналдық қалдықтарды жинау, кәдеге жарату және қайта өңдеу, оның ішінде қалдықтарды бөлек жинау саласында тұрғындардың мәдениет деңгейін және қызығушылығын арттыру
Қалдықтарды басқару үдерісі, соның ішінде қалдықтарды бөлек жинауға деген қызығушылық тұрғындардың экологиялық ағартушылық деңгейіне байланысты.
Мұны экологиялық заңнама да талап етеді. Қазақстан Республикасы экология, геология және табиғи ресурстар министрі м.а., "Коммуналдық қалдықтарды басқару ережелерін бекіту туралы" (ары қарай – Ереже) 2021 жылғы 28 желтоқсанындағы № 508 Бұйрығына сәйкес ауданның, облыстық және аудандық мәндегі қалалар, республикалық мәндегі қалалар, астана, ауылдық округтердің жергілікті атқарушы органдары жеке тұрғын құрылыстардағы (жеке сектор) органикалық қалдықтарды қордаландыруды ендіру және коммуналдық қалдық компоненттерін (қағаз, пластика, органикалық қалдықтар және басқалары) рұқсатсыз жағудың алдын-алу, қайталама ресурстарды (шикізатты) бөлек жинауды қоса алғанда коммуналдық қалдықтарды жинау, кәдеге жарату және қайта өңдеудің ұтымды жүйесі туралы тұрғындарға ақпараттық кампанияларды жүргізеді.
Жергілікті атқарушы органдардың жұмыстары БАҚ, теледидар тарапынан ақпараттық компанияларды, яғни, қалдықтардың теріс әсерінен қоршаған ортаны қорғау мәәселелеріне тұрғындардың қызығушылығын қалыптастыратын, қалдықтарды басқарудың экономикалық және экологиялық аспектілері туралы айтатын видеороликтерді құру, буклеттерді және басқа да ақпараттық материалдарды шығару және таратуды ұйымдастыру болып табылады. Оқу орындары арасында макулатураны жаппай жинау, конкурстарды, акцияларды жүргізу, мамандандырылған ұйымдармен тұрғындардан киімдерді, заттарды, тұрмыстық техниканы, батареяларды қабылдау тиімді болып табылады.
Одан басқа, Байғанин ауданының әкімдігі "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс, стратегиялық әріптестікті іске асыруға арналған мемлекеттік тапсырыс, үкіметтік емес ұйымдарға арналған гранттар және сыйлықақылар туралы" (ары қарай Заң) Заң шеңберінде мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты, соның бір бөлігі қоршаған ортаны қорғауды жүзеге асыру бойынша ақпараттық-түсіндірмелік жұмыстарды жүргізуі қажет (5 бап).

Согласно данному Закону неправительственным организациям (далее – НПО), включенным в базу данных неправительственных организаций (ст. 6-1) на основе конкурсного отбора предоставляются государственные гранты на проведение информационной работы с населением по обращению с коммунальными отходами.
НПО, получившее грант, разрабатывает план информационной работы с населением по обращению с коммунальными отходами в ключевых группах общественности, к которым относятся:
- образовательные учреждения: педагогический состав, технический персонал, ученики;
- детские сады: воспитатели и дети;
- юридические лица: медицинские учреждения, дома культуры, торговые центры, магазины;
- волонтеры, группы активистов и НПО;
- сотрудники местных исполнительных органов;
- работающее и неработающее (домохозяйки, пенсионеры, дети).
План информационной работы включает в себя:
- информирование населения по заключению публичных договоров, оплате за услуги по сбору и транспортировке ТБО согласно утвержденным тарифам;
- публикации в местных СМИ о способах безопасного обращения с отходами. В местных газетах и журналах предлагается размещать статьи, направленные на ознакомление общественности о проблемах, связанных с управлением отходами, и с требованиями, по правильному обращению с отходами;
- распространение брошюр о компостировании пищевых отходов в домах;
- информирование о созданных специальных местах для сбора РСО, ОЭЭО, медицинских, строительных и крупногабаритных отходов, образующихся у физических лиц (жителей);
- экологические акции в школах, разъясняющие порядок сортировки отходов на дому и раздельное складирование в контейнеры для пластика, стекла и макулатуры;
- информирование по предотвращению несанкционированного сжигания коммунальных отходов;
- проведение ежегодного социологического опроса в целях оценки уровня удовлетворенности населения экологическим качеством жизни;
- ознакомительные визиты на полигоны ТБО для школьников;
- создание волонтерских клубов в школах с целью пропаганды и общественного контроля за деятельностью по управлению отходами.
Местные исполнительные органы будут координировать всю информационно-просветительскую работу среди населения района и работать в тесном сотрудничестве с НПО, общественными объединениями.
5. НЕОБХОДИМЫЕ РЕСУРСЫ
Источниками финансирования Программы по управлению отходами Байганинского района могут быть:
- средства государственного, областного и местного бюджета;
- прямые иностранные и отечественные инвестиции;
- субсидирование системы сбора и транспортировки отходов Оператором РОП;
- гранты международных финансовых экономических организаций или стран-доноров;
- кредиты банков второго уровня, и другие, не запрещенные законодательством Республики Казахстан источники.
Согласно требованиям с.29 ЭК РК финансовые затраты на реализацию настоящей Программы и выполнение намеченных природоохранных мероприятий планируется осуществлять за счет бюджетных средств. Такой механизм позволяет использовать средства в объеме не менее суммы платы за негативное воздействие на окружающую среду, поступившей в местный бюджет в течение трех лет, предшествовавших году разработки и утверждения Программы.
Предварительные финансовые затраты на реализацию настоящей Программы составляют порядка 94 млн. тенге (Таблица 11).
Таблица 11 - Предварительные финансовые затраты на реализацию Программы управления отходами в Байганинском районе
№ п/п
Наименования мероприятия
Необходимые затраты тенге
1
Пересмотр норм образования и накопления отходов
1 500 000
2
Экономически обоснованный и своевременный пересмотр тарифов на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение ТБО .
1 500 000
3
Закуп специализированного транспорта для сбора и вывоза коммунальных отходов в количестве 2 единиц

Осы Заңға сәйкес, үкіметтік емес ұйымдардың мәліметтер базасына (6-1б) енгізілген үкіметтік емес ұйымдар (ары қарай – ҮЕҰ) конкурстық таңдау арқылы коммуналдық қалдықтармен жұмыс жасау бойынша тұрғындармен ақпараттық жұмыстарды жүргізуге мемлекеттік гранттарды ұсынады.
Грант алған ҮЕҰ тұрғындардың коммуналдық қалдықтармен жұмыс жасауы бойынша ақпараттық жұмыс жоспарын әзірлейді, оған келесідей қоғам топтары жатқызылады:
- білім беру мекемелері: педагогикалық құрам, техникалық мамандар, оқушылар;
- балабақша: тәрбиешілер мен балалар;
- заңды тұлға: медициналық мекеме, мәдениет үйі, сауда орталықтары, дүкендер;
- еріктілер, белсенділер тобы және ҮЕҰ;
- жергілікті атқарушы орган қызметкерлері;
- жұмыс істейтіндер.
Ақпараттық жұмыс жоспары мыналардан тұрады:
- бекітілген тарифке сәйкес ТҚҚ жинау және тасымалдау бойынша қызметтерге ақы төлеу, жариялық келісімдерге отыру туралы тұрғындарды ақпараттандыру;
- Қалдықтармен қауіпсіз жұмыс істеу тәсілдері туралы жергілікті БАҚ жариялау; Жергілікті газеттер мен журналдарға қалдықтармен дұрыс жұмыс істеу талаптарымен қалдықтарды басқарумен байланысты мәселелермен жұртшылықты таныстыруға бағытталған мақалаларды жариялау ұсынылады;
- үйлерде тағамдық қалдықтарды қордаландыру туралы брошюроларды тарату;
- жеке тұлғаларда (тұрғындар) түзілетін ҚСБҚ, ЭЭЖҚ, медициналық, құрылыстық және ірі көлемді қалдықтарды жинау үшін құрылған арнайы орындар туралы хабарлау;
- пластик, шыны және макулатура үшін, бөлек жинау және үйдегі қалдықтарды сұрыптау тәртібін түсіндіретін мектептегі экологиялық акциялар;
- коммуналдық қалдықтарды рұқсатсыз жағудың алдын-алу бойынша ақпараттандыру;
- тұрғындардың экологиялық сапалы өмір сүруін қанағаттандыру деңгейін жоғарылату мақсатында жыл сайынғы әлеуметтік сауалнаманы жүргізу;
-мектеп оқушыларын ТҚҚ полигонымен таныстыру;
- қалдықтарды басқару бойынша іс-әрекеттерді қоғамдық бақылау және насихаттау мақсатында еріктілер клубын құру.
Жергілікті атқарушы билік органдары аудан тұрғындарымен ақпараттық-ағартушылық жұмыстарды үйлестіріп, қоғамдық мекемелермен, ҮЕҰ тығыз байланыста жұмыс жасауы керек.
5 . ҚАЖЕТТІ РЕСУРСТАР
Байғанин ауданының қалдықтарын басқару жөніндегі бағдарламасын қаржыландыру көздері мыналар болуы мүмкін:
- мемлекеттік және жергілікті бюджет құралдары;
- тікелей шетелдік және отандық инвестициялар;
- ӨКЖ операторымен қалдықтарды жинау және тасымалдау жүйесін субсидиялау;
- халықаралық қаржылық экономикалық ұйымдар мен донор мемлекеттердің гранттары;
- екінші деңгейлі банк несиелері және Қазақстан Республикасының заңдылығында тиым салынбаған басқа да көздер.
ҚР ЭК 29 бабына сәйкес ұсынылған бағдарламаны жүзеге асыруға және болжамды табиғатты қорғау шараларын орындауға кеткен қаржылық шығындар бюджеттік құрал есебінен жүзеге асыру жоспарлануда. Мұндай механизм Бағдарламаны әзірлеу және бекіту жылдарында үш жыл ішінде жергілікті бюджетке түскен қоршаған ортаға теріс әсер ету төлемдерінен пайдалануға мүмкіндік береді.
Осы Бағдарламаны жүзеге асыру үшін алдын-ала есептелген қаржылық шығындар 159 млн теңгені құрайды (11-кесте).
11-кесте – Байғанин ауданындағы қалдықтарды басқару бағдарламасын жүзеге асыруға қажетті алдын-ала есептелген қаржылық шығындар
№ р/н
Іс-шаралар атауы
Қажетті шығындар, теңге
1
Қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын қайта қарастыру
1 500 000
2
ТҚҚ жинауға, тасымалдауға, сұрыптауға және көмуге тарифтерді экономикалық негізделген және уақытылы қайта қарау
1 500 000
3
2 бірлік көлемінде коммуналдық қалдықтарды жинауға және шығаруға арналған мамандандырылған көлікті сатып алу

1) обеспечивает единый централизованный подход к решению задач в сфере управления коммунальными отходами на территории Байганинсккого района, координируя действия всех исполнителей Программы;
2) взаимодействует с исполнительными органами Актюбинской области по предоставлению субсидий из областного бюджета на реализацию Программы;
3) взаимодействует с акиматами сельских округов района, индивидуальными предпринимателями, физическими лицами по вопросам реализации мероприятий Программы;
4) проводит мониторинг реализации мероприятий Программы, выносит результаты мониторинга для обсуждения на заседаниях Общественного совета;
5) осуществляет корректировку мероприятий, целевых показателей, финансовых средств на реализацию мероприятий Программы на основании обоснованных предложений о необходимости внесения соответствующих изменений в Программе;
6) принимает участие в проверках хода реализации мероприятий Программы;
7) размещает Программу и информацию о ходе реализации мероприятий Программы на официальном сайте акимата Байганинского района.
7. МОНИТОРИНГ РЕАЛИЗАЦИИ ПРОГРАММЫ
Мониторинг осуществляется в целях контроля за реализацией Программы по управлению коммунальными отходами (ПУО).
Контроль за реализацией ПУО осуществляет на постоянной основе заместитель первого руководителя местных исполнительных органов, ответственного за реализацию государственной политики в области управления коммунальными отходами.
Мониторинг (постоянное отслеживание хода работ в рамках Программы) проводится непрерывно для сравнения текущего состояния дел с планом. В ходе мониторинга сравниваются запланированная деятельность и результаты с фактическими данными. Мониторинг мероприятий позволяет отслеживать использование вложений и ресурсов, а также прогресс в осуществлении деятельности и обеспечении промежуточных результатов. По результатам мониторинга в программу могут быть внесены изменения.
Результаты мониторинга отражаются в отчете по реализации Программы. В отчете излагается описание реализованных мероприятий, достигнутые результаты, фактические объемы финансовых средств, направленных на их реализацию, а также причины невыполнения мероприятий и отсутствия результатов, запланированных на отчетный период.
Отчет по мониторингу реализации Программы предоставляется всем заинтересованным и затронутым сторонам и размещается на Интернет-ресурсе акимата Байганинского района. Промежуточный отчет – один раз в полгода до 15 июля текущего года и годовой отчет - до 30 января следующего года. Годовой отчет формируется по итогам предыдущего года.

1) Бағдарламаның барлық орындаушыларын үйлестіре отырып, Байғанин ауданы аумағындағы коммуналдық қалдықтарды басқару саласындағы міндеттерді шешуге бірыңғай орталықтандырылған кешенді әдісті қалыптастырып, қамтамасыз етеді;
2) Бағдарламаны жүзеге асыруға облыстық бюджеттен субсидияны ұсыну бойынша СҚО атқарушы органдарымен өзара байланысады;
3) Бағдарламаның іс-шараларын жүзеге асыру мәселелері бойынша ауданның ауылдық округтері әкімдіктерімен, жеке тұлғалармен, жеке кәсіпкерлермен өзара байланысады;
4) Бағдарламаның іс-шараларын жүзеге асыруға мониторинг жүргізеді, қоғамдық кеңес мәжілісінде талқылау үшін мониторинг нәтижелерін шығарады;
5) Бағдарламаға сәйкес өзгерістер енгізу қажеттілігі туралы негізделген ұсыныстар арқылы бағдарламаның іс-шараларын жүзеге асыруға қажетті қаржылық құралдарына, мақсаттық көрсеткіштеріне, іс-шараларынаа түзетулерді жүзеге асырады;
6) Бағдарламаны жүзеге асыру шараларын тексеру барысына қатысады;
7) Байғанин ауданы әкімдігінің ресми сайтына негізгі Бағдарламаны және бағдарламаның іс-шараларын жүзеге асыру туралы ақпараттарды тіркейді.
7. БАҒДАРЛАМАНЫ ІСКЕ АСЫРУ МОНИТОРИНГІ
Мониторинг коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі бағдарламаның (ҚББ) жүзеге асырылуын бақылау мақсатында жүзеге асырылады.
ҚББ жүзеге асуын бақылау коммуналдық қалдықтарды басқару саласындағы мемлекеттік саясатты жүзеге асыруға жауапты ЖАО бірінші басшысының орынбасарымен тұрақты түрде жүзеге асырылады.
Мониторинг (бағдарламаның жүзеге асырылуын бақылау) ағымдық жағдайды жоспармен салыстыру үшін үздіксіз жүзеге асырылады. Мониторинг барысында жоспарланған іс-әрекетті және нақты мәліметтердің нәтижелері салыстырылады. Іс-шаралар мониторингі ресурстармен қаржыларды пайдалануды сонымен қатар аралық нәтижелерді қамтамасыз ету мен әрекетті жүзеге асыру қадағаланып отырады. Мониторинг нәтижелері бойынша өзгерістер енгізілуі мүмкін.
Мониторинг нәтижелері бағдарламаны жүзеге асыру есебінде көрінеді. Есепте жүзеге асырылған шаралардың сипаттамасы, қол жеткізілген нәтижелер, жүзеге асыруға бағытталған қаржы құралдарының нақты көлемі, сонымен қатар, есепті кезеңдерде жоспарланған нәтижелердің болмауы және шаралардың орындалмау себептері көрінеді.
Бағдарламаны жүзеге асыру мониторингі бойынша есептер барлық қызығушылық танытқан мүдделі тараптарға ұсынылады және Байғанин ауданы әкімдігінің интернет ресурстарында жарияланады. Аралық есеп- жарты жылда бір рет, яғни ағымдық жылдың 15- маусымына дейін, жылдық есеп келесі жылдың 30-қаңтарына дейін. Жылдық есеп алдыңғы жылдың қорытындысы бойынша жасалынады.

8. ОЖИДАЕМЫЙ СОЦИАЛЬНО-ЭКОНОМИЧЕСКИЙ ЭФФЕКТ
Мероприятия, указанные в ПУО, направлены на создание условий для снижения негативного воздействия отходов на окружающую среду и здоровье населения Байганинского района.
В результате реализация мероприятий, предусмотренных Программой, будут достигнуты целевые показатели района в секторе управления коммунальными отходами.
В процессе реализации Программы будут выполнены следующие задачи:
- создана и функционирует необходимая инфраструктура по управлению отходами: построены контейнерные площадки, закуплены и установлены контейнеры, закуплен специальный транспорт для сбора и вывоза ТБО;
- внедрен раздельный сбор отходов: установлены контейнеры для раздельного сбора, определены точки для сбора опасных составляющих отходов (РСО, ОЭЭО, медицинских), определены площадки для сбора строительных и крупногабаритных отходов;
- определены компании по сбору и транспортировке ТБО;
- достигнут 100% охват сбором и вывозом коммунальных отходов;
- создана система переработки и утилизации коммунальных отходов;
- уменьшены объемы отходов, направляемых на захоронение;
- ликвидированы стихийные свалки;
- повышены осведомлҰнность населения в вопросах управления отходами и заинтересованность в раздельном сборе отходов.
Экономический эффект Программы заключается в предотвращении экологически опасных ситуаций и снижении воздействия на окружающую среду отходами потребления.
Социальный эффект Программы состоит в сохранении и улучшении экологических условий жизнедеятельности населения Байганинского района, что способствует сохранению здоровья, снижению риска заболеваний, обусловленных воздействием фактора загрязнения окружающей среды.
Приложение 1
Предварительный расчет необходимого количества контейнеров и контейнерных площадок для повышения охвата сбором и вывозом коммунальных отходов в Байганинском районе

8. КҮТІЛЕТІН ӘЛЕУМЕТТІК-ЭКОНОМИКАЛЫҚ ТИІМ
ҚББ көрсетілген іс-шаралар Байғанин ауданы тұрғындарының денсаулығына және қоршаған ортасына қалдықтардың теріс әсерін төмендетуге жағдайлар жасауға бағытталған.
Бағдарламада алдын-ала қарастырылған іс-шараларды жүзеге асыру аудандағы коммуналдық қалдықтарды басқару саласындағы мақсаттық көрсеткіштердің орындалуына мүмкіндік береді.
Бағдарламаны жүзеге асыру үдерісінде келесі міндеттер орындалатын болады:
- қалдықтарды басқару саласындағы қажетті инфрақұрылым құрылады: ТҚҚ жинау және шығару үшін арнайы көлік сатып алынады, контейнерлер сатып алынады және орнатылды, контейнерлік алаңдар салынады.
- Қалдықтарды бөлек жинау енгізіледі: бөлек жинауға арналған контейнер орнатылады, қауіпті құрамдас қалдықтарды (ҚСБҚ, ЭЭЖҚ, медициналық) жинау үшін нүктелер анықталады.
- ТҚҚ жинау және тасымалдау бойынша компаниялар анықталады.
- коммуналдық қалдықтарды 100% жинау және шығаруға қол жеткізеді.
- коммуналдық қалдықтарды қайта өңдеу және кәдеге жарату жүйесі құрылады.
- көмуге бағытталған қалдықтар көлемі азайтылады.
- санитарлық, құрылыстық және экологиялық талаптарға жауап беретін ТҚҚ полигондары құрылады;
- қалдықтарды уақытша сақтауға арналған алаңдар құрылады;
- апатты үйінділер жойылады;
- тұрғындардың қалдықтарды бөлек жинауға қызығушылықтары артады және қалдықтарды басқару мәселелері бойынша хабардарлығы жоғарылайды.
Бағдарламаның негізгі экономикалық тиімі тұтыну қалдықтарының қоршаған ортаға әсерін төмендету мүмкіндігі және экологиялық қауіпті жағдайлардың алдын-алумен қорытындылады.
Бағдарламаның әлеуметтік тиімі Байғанин ауданы тұрғындарының экологиялық жағдайын сақтау және жақсарту болып табылады, бұл денсаулықты сақтауға, қоршаған ортаның ластағыш факторларының әсерінен туындайтын ауру қатерлерін төмендетуге мүмкіндік береді.
1-қосымша
Байғанин ауданындағы коммуналдық қалдықтарды жинау және шығару ауқымын кеңейту мақсатында контейнерлер мен контейнерлік алаңдардың қажетті санын алдын-ала есептеу

1 500 000
Местный бюджет
1.6
Размещение утвержденной Программы на Интернет-ресурсе сайта акимата района
Размещение ПУО на сайте
2026
Акимат района
-
Не требуется
1.7
Мониторинг реализации ПУО
Отчет по результатам мониторинга
2 раза в год
Акимат района
-
Не требуется
Задача 2. Обеспечение безопасного захоронения коммунальных отходов
2.1
Оформление площадок размещения ТБО, узаконенных актами на землю, в полигоны по механизму единовременного/единоразового упрощения требований к действующим полигонам ТБО/местам захоронения отходов
Выделение земельных участков
2026-2027
Акиматы с/о
-
Местный бюджет
2.2
Поэтапная рекультивация и восстановление земель сельских свалок
Акт приемочной комиссии
2027-2030
Акиматы с/о
Сумма будет рассчитана после разработки плана рекультивации
Местный бюджет
Задача 3. Создание и функционирование необходимой инфраструктуры, предусматривающей раздельный сбор отходов
3.1
Закуп специализированного транспорта для сбора и вывоза коммунальных отходов в количестве 2 единиц
Акт приема и передачи
2026-2028
Акимат района
80 000 000
Местный бюджет
Областной бюджет
Оператор РОП
3.2
Закуп и установка контейнеров для раздельного сбора ТБО "сухая" и "мокрая" фракции в с. Карауылкелды (26 ед.)
Акт приема-передачи
2026
Акимат района, акимат с/о Карауылкелды
2 340 000
Местный бюджет
3.3
Установка контейнерных площадок в с. Карауылкелды (24 КП)
Акт приема-передачи
2026
Акимат с/о Карауылкелды специализированная компания
4 800 000
Местный бюджет
3.4
Организация раздельного сбора и восстановления опасных составляющих ТБО
Договор
2026-2030
Акимат района, акиматы с/о
-
Частные инвестиции
3.5
Организация раздельного сбора органических коммунальных отходов и их восстановления, в том числе путем компостирования
Отчет
2026-2027
Акимат района, акиматы с/о, НПО
-
Бизнес
3.6
Определение площадок для складирования строительных и крупногабаритных отходов
Информация в акимат
2026-2027
Акимат района
-
Местный бюджет
Задача 4. Развитие системы переработки и утилизации коммунальных отходов
4.1
Взаимодействие МИО с представителями местного бизнес сообщества по выявлению возможностей и заинтересованности в создании объектов переработки коммунальных отходов района.
Информация в акимат района
2026-2027
Акимат района, акиматы с/о
-
Не требуется
4.2
Взаимодействие со специализированными предприятиями по восстановлению отходов, которые находятся в Актюбинской области, заключение с ними договоров на утилизацию или переработку отходов.
Информация в акимат района
2026-2027
Акимат района, акиматы с/о
-
Не требуется
Задача 5. Повышение уровня культуры и заинтересованности населения в рациональной системе сбора, утилизации и переработки коммунальных отходов, в том числе в области раздельного сбора отходов
5.1
Проведение конкурса на получение государственного социального заказа среди НПО по повышению осведомленности населения экологически безопасному обращению с коммунальными отходами
Договор о гос. соц. заказе с НПО

1 500 000
жергілікті бюджет
1.6
Аудан әкімдігінің сайтына, интернет-ресурстарға бектіілген бағдарламаны жүктеу
Сайтта ҚББ жүктеу
2026
Аудан әкімдігі
-
Талап етілмейді
1.7
ҚББ жүзеге асыру мониторингі
Мониторинг нәтижелері бойынша есептілік
Жылына 2 рет
Аудан әкімдігі
-
Талап етілмейді
2-міндет. Коммуналдық қалдықтарды қауіпсіз көмуді қамтамасыз ету
2.1
ТҚҚ/қалдықтарды көму орындарының қолданыстағы полигондарына талаптарды бірреттік/уақытша жеңілдету талаптары бойынша қалдықтарды көму орындарын рәсімдеу
Жер учаскесін бөлу
2026-2027
Елдімекендер әкімдігі
-
жергілікті бюджет
2.2
Ауылдық үйінділердің жерлерін кезеңдік рекультивациялау және қайта қалпына келтіру.
Қабылдау комиссиясының актісі
2027-2030
Елдімекендер әкімдігі
Рекультивация жоспары әзірленгенненн кейін сомасы есептелетін болады.
жергілікті бюджет
3-міндет. Қалдықтарды бөлек жинауды алдын-ала қарастыратын қажетті инфрақұрылымды құру және оның жұмыс істеуі
3.1
2 дана коммуналдық қалдықтарды жинау және шығаруға арналған мамандандырылған көлікті сатып алу
Қабылдау-өткізу актісі
2026-2028
Аудан әкімдігі
80 000 000
Жергілікті бюджет, облыстық бюджет
ӨКІМ операторы
3.2
ТҚҚ "құрғақ" және "ылғалды" фракцияларын бөлек жинауға арналған контейнерлерді сатып алу және орнату (24 бірл.)
Қабылдау-өткізу актісі
2026-2028
Аудан әкімдігі, Қарауылкелді ауылдық әкімдігі
32 670 000
Жергілікті бюджет
3.3
Контейнерлік алаңдарды талаптарға сәйкестендіру (197 КА)
Қабылдау-өткізу актісі
2026-2028
Қарауылкелді ауылдық әкімдігі, мамандандырылған компаниялар
39 400 000
Жергілікті бюджет
3.4
Қауіпті құрамдас ТҚҚ бөлек жинау және қалпына келтіруді ұйымдастыру
Келісім-шарт
2026-2030
Аудан әкімдігі, елдімекендер әкімдіктері
-
Частные инвестиции
3.5
Органикалық коммуналдық қалдықтарды бөлек жинауды, соның ішінде қордаландыру арқылы қалпына келтіруді ұйымдастыру
Есептілік
2026-2027
Аудан әкімдігі, елдімекендер әкімдіктері, ҮЕҰ
-
Бизнес
3.6
Құрылыстық және ірі көлемді қалдықтарды жинақтауға арналған алаңдарды анықтау
Әкімдік ақпараты
2026-2027
Аудан әкімдігі
-
Жергілікті бюджет
4-міндет. Коммуналдық қалдықтарды қайта өңдеу және кәдеге жарату жүйесін дамыту
4.1
Ауданда коммуналдық қалдықтарды қайта өңдеу нысандарын құруға мүмкіндіктер мен қызығушылықтарды айқындау бойынша жергілікті бизнес-қауымдастық өкілдерімен ЖАО өзара байланысуы
Аудан әкімдігіне ақпарат
2026-2027
Аудан әкімдігі, елдімекендер әкімдіктері
-
Талап етілмейді
4.2
Ақтөбе облысында орналасқан қалдықтарды қайта қалпына келтірумен айналысатын мамандандырылған кәсіпорындармен өзара байланысу, қалдықтарды шығару, кәдеге жарату және қайта өңдеу бойынша келісімге отыру
Аудан әкімдігіне ақпарат
2026-2027
Аудан әкімдігі, елдімекендер әкімдіктері
-
Талап етілмейді
5-міндет. Коммуналдық қалдықтарды жинау, кәдеге жарату және қайта өңдеу, соның ішінде қалдықтарды бөлек жинаудың ұтымды жүйесіне халықтың қызығушылықтарын және мәдени деңгейін жоғарылату
5.1
Коммуналдық қалдықтармен экологиялық қауіпсіз жұмыс істеуде тұрғындардың хабардарлығын жоғарылату бойынша ҮЕҰ арасынан мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс алуға конкурс жүргізу
ҮЕҰ мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс туралы келісім-шарт