Об утверждении Айтекебийского районного бюджета на 2026-2028 годы
Решение Айтекебийского районного маслихата Актюбинской области от 29 декабря 2025 года № 444
В соответствии с пунктом 3 статьи 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Айтекебийский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2026 - 2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 9 153 676,8 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 3 722 333,2 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 6 220 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 29 600 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 5 395 523,6 тысяч тенге;
2) затраты – 10 024 243,2 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 3 331 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 103 800 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 100 469 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 873 897,4 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 873 897,4 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов – 103 800 тысяч тенге;
погашение займов – 817 652 тысяч тенге;
7) используемые остатки бюджетных средств – 1 587 749,4 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 – в редакции решения Айтекебийского районного маслихата Актюбинской области от 02.06.2026 № 517 (вводится в действие с 01.01.2026).
2. Установить в районном бюджете на 2026 год распределение общей суммы поступлений от налогов в следующих размерах:
1) по индивидуальному подоходному налогу с доходов, облагаемых у источника выплаты – 100 процентов;
2) по корпоративному подоходному налогу с юридических лиц, за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора – 100 процентов;
3) по индивидуальному подоходному налогу с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты – 100 процентов.
3. Принять к сведению и руководству, что в соответствии со статьей 7 Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2026 - 2028 годы" с 1 января 2026 года установлены:
1) минимальный размер заработной платы – 85 000 тенге;
2) минимальный размер пенсии – 69 049 тенге;
3) месячный расчетный показатель – 4 325 тенге;
4) величина прожиточного минимума для исчисления размеров базовых социальных выплат – 50 851 тенге.
4. В соответствии с пунктом 6 решения областного маслихата от 10 декабря 2025 года № 298 "Об областном бюджете на 2026–2028 годы" на 2026 год предусмотрена субвенция из областного бюджета в районный бюджет в сумме 321 093 тысяч тенге.

2026-2028 жылдарға арналған Әйтеке би аудандық бюджетін бекіту туралы
Ақтөбе облысы Әйтеке би аудандық мәслихатының 2025 жылғы 29 желтоқсандағы № 444 шешімі
Қазақстан Республикасының Бюджет Кодексінің 91-бабының 3-тармағына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына сәйкес, Әйтеке би аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026 - 2028 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде, 2026 жылға келесідей көлемде бекітілсін:
1) кірістер – 9 153 676,8 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 3 722 333,2 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 6 220 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 29 600 мың теңге;
трансферттер түсімдері – 5 395 523,6 мың теңге;
2) шығындар – 10 024 243,2 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредит беру – 3 331 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 103 800 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 100 469 мың теңге;
4) қаржы активтерiмен жасалатын операциялар бойынша сальдо - 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 873 897,4 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 873 897,4 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі – 103 800 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 817 652 мың теңге;
7) бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 1 587 749,4 мың теңге.
Ескерту. 1 тармақ жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы Әйтеке би аудандық мәслихатының 02.06.2026 № 517 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте салық түсімдерінің жалпы сомасын мынадай мөлшерлерде бөлу белгіленсін:
1) төлем көзінде кірістерге салынатын жеке табыс салығы бойынша– 100 пайыз;
2) мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы бойынша –100 пайыз;
3) төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы бойынша –100 пайыз.
3. Мәліметке және басшылыққа алып, "2026-2028 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 7 - бабына сәйкес, 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап белгіленді:
1) жалақының ең төменгі мөлшері – 85 000 теңге;
2) зейнетақының ең төмен мөлшері – 69 049 мың теңге;
3) айлық есептік көрсеткіш – 4 325 теңге;
4) базалық әлеуметтік төлемдердің мөлшерін есептеу үшін ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасы – 50 851 теңге.
4. 2025 жылғы 10 желтоқсандағы № 298 "2026-2028 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы шешімі" облыстық мәслихат шешімінің 6-тармағына сәйкес, 2026 жылға облыстық бюджеттен аудандық бюджетке берілетін субвенция 321 093 мың теңге сомасында көзделді.

5. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год субвенции передаваемые из районного бюджета в бюджеты городов районного значения, сел, поселков и сельских округов в сумме 532 866 тысяч тенге.
6. Учесть в районном бюджете на 2026 год поступление бюджетных кредитов из республиканского бюджета на реализацию мер социальной поддержки специалистов.
Распределение указанных сумм кредитов определяется на основании постановления акимата района.
7. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год целевые текущие трансферты бюджетам сельских округов на:
1) услуги по обеспечению деятельности акима города районного значения, села, поселка, сельского округа;
2) капитальные расходы государственного органа;
3) освещение улиц в населенных пунктах;
4) обеспечение санитарии населенных пунктов;
5) благоустройство и озеленение населенных пунктов;
6) обеспечение функционирования автомобильных дорог в городах районного значения, селах, поселках, сельских округах;
7) капитальный и средний ремонт автомобильных дорог в городах районного значения, селах, поселках, сельских округах;
Распределение указанных сумм трансфертов определяется на основании постановления акимата района.
8. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год трансфертов на развитие из республиканского бюджета на:
1) развитие газотранспортной системы.
9. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год поступление целевых текущих трансфертов и трансфертов на развитие из областного бюджет на:
1) развитие газотранспортной системы;
2) развитие индустриальной инфраструктуры в рамках мер государственной поддержки субъектов предпринимательства;
3) развитие объектов спорта;
4) развитие транспортной инфраструктуры;
5) приобретение жилья из коммунального жилищного фонда;

5. 2026 жылғы арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округтер бюджеттеріне берілетін субвенциялар 532 866 мың теңге көзделсін.
6. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға республикалық бюджеттен кредиттер түсімдері ескерілсін.
Аталған кредиттердің сомаларын бөлу аудан әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.
7. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте ауылдық округтер бюджеттерге ағымдағы нысаналы трансферттер көзделсін:
1) аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің қызметін қамтамасыз ету жөніндегі қызметтерге;
2) мемлекеттік органның күрделі шығыстарына;
3) елді мекендердегі көшелерді жарықтандыруға;
4) елді мекендердің санитариясын қамтамасыз етуге;
5) елді мекендерді абаттандыру мен көгалдандыруға;
6) аудандық маңызы бар қалаларда, ауылдарда, кенттерде, ауылдық округтерде автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге;
7) аудандық маңызы бар қалаларда, ауылдарда, кенттерде, ауылдық округтерде автомобиль жолдарын күрделі және орташа жөндеуге.
Аталған трансферттерінің сомасын бөлу аудан әкімдігі қаулысы негізінде айқындалады.
8. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте республикалық бюджеттен даму трансферттердің түсімдері көзделсін:
1) газ тасымалдау жүйесін дамытуға.
9. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен нысаналы ағымдағы трансферттер және даму трансферттердің түсімдері көзделсін:
1) газ тасымалдау жүйесін дамытуға;
2) кәсіпкерлік субъектілерін мемлекеттік қолдау шаралары шеңберінде индустриялық инфрақұрылымды дамытуға;
3) спорт объектілерін дамытуға;
4) көлік инфрақұрылымын дамытуға;
5) коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үй сатып алуға;

6) финансирование приоритетных проектов транспортной инфраструктуры;
7) на организацию эксплуатации сетей газификации, находящихся в коммунальной собственности районов (городов областного значения).
Распределение указанных сумм трансфертов определяется на основании постановления акимата района.
10. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2026 год в сумме 78 000 тысяч тенге.
11. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
Председатель Айтекебийского
районного маслихата:
Б.Д. Сейлханов

6) көлiк инфрақұрылымының басым жобаларын қаржыландыруға;
7) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігіндегі газ жүйелерін пайдалануды ұйымдастыруға.
Аталған трансферттердің сомаларын бөлу аудан әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.
10. 2026 жылға арналған ауданның жергілікті атқарушы органының резерві 78 000 мың теңге сомасында бекітілсін.
11. Осы шешім 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Әйтеке би аудандық мәслихаттың төрағасы: Б.Д. Сейлханов

587631
1
Социальное обеспечение
73494
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
73494
005
Государственная адресная социальная помощь
73494
2
Социальная помощь
357815,5
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
357815,5
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
34752
006
Оказание жилищной помощи
500
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
83586,5
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
37128
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
28163
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
173686
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
156321,5
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
156321,5
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
109181,5
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
500
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
30488
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
13702
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
2450
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
386673,2
1
Жилищное хозяйство
89355,5
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
30079,5
004
Обеспечение жильем отдельных категорий граждан
30079,5
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
59276
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры

587631
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
73494
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
73494
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
73494
2
Әлеуметтiк көмек
357815,5
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
357815,5
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
34752
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
500
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
83586,5
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
37128
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
28163
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
173686
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
156321,5
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
156321,5
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметт
109181,5
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
500
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
30488
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
13702
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
2450
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
386673,2
1
Тұрғын үй шаруашылығы
89355,5
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
30079,5
004
Азаматтардың жекелеген санаттарын тұрғын үймен қамтамасыз ету
30079,5
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
59276
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру

73495
005
Государственная адресная социальная помощь
73495
2
Социальная помощь
326488
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
326488
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
34753
006
Оказание жилищной помощи
500
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
93829
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
34757
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
27163
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
135886
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
128701
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
128701
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
85511
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
500
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
28988
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
13702
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
174554
2
Коммунальное хозяйство
132615
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
132615
012
Функционирование системы водоснабжения и водоотведения
87500
027
Организация эксплуатации сетей газификации, находящихся в коммунальной собственности районов (городов областного значения)
45115
3
Благоустройство населенных пунктов
41939
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
41939
015
Освещение улиц в населенных пунктах
41939
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
792185
1
Деятельность в области культуры
364409
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)

73495
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
73495
2
Әлеуметтiк көмек
326488
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
326488
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
34753
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
500
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
93829
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
34757
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
27163
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
135886
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
128701
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
128701
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметт
85511
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу және жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
500
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
28988
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
13702
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
174554
2
Коммуналдық шаруашылық
132615
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың), тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
132615
012
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесінің жұмыс істеуі
87500
027
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігіндегі газ жүйелерін пайдалануды ұйымдастыру
45115
3
Елді-мекендерді көркейту
41939
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
41939
015
Елді мекендердегі көшелерді жарықтандыру
41939
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістiк
792185
1
Мәдениет саласындағы қызмет
364409
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі