Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Жаркаинскому району на 2025-2029 годы
Решение Жаркаинского районного маслихата Акмолинской области от 21 февраля 2025 года № 8С-45/4.
В соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах" РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Жаркаинскому району на 2025-2029 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель районного маслихата А.Альжанов
Утвержден решением
Жаркаинского районного маслихата
от 21 февраля 2025 года
№ 8С-45/4
План по управлению пастбищами и их использованию по Жаркаинскому районуна 2025-2029 годы
1. Настоящий план по управлению пастбищами и их использованию по Жаркаинскому району на 2025-2029 годы (далее – План) разработан в соответствии с подпунктом 4-1) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О пастбищах".
2. План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
3. При разработке Плана учитываются:
1) данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра по форме согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) сведения геоботанического обследования пастбищ по форме согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) сведения о скотомогильниках (биометрических ямах) по форме согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных по форме согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, полученные из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев по форме согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных по форме согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) сведения о численности поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах по форме согласно приложению 7 к настоящему Плану;
8) данные об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий.
Выпас сельскохозяйственных животных на пастбищах осуществляется в соответствии с правилами выпаса сельскохозяйственных животных, утверждаемыми местными исполнительными органами (акиматами) районов (городов областного значения) в соответствии 5-1) пункта 4 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" на основании Типовых правил выпаса сельскохозяйственных животных, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 апреля 2020 года № 145 (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2020 года № 20540).
Выпас сельскохозяйственных животных на землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий осуществляется в соответствии со статьей 99 Лесного кодекса Республики Казахстан, Правилами сенокошения и пастьбы скота на участках государственного лесного фонда, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 12 октября 2015 года № 18-02/909 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12259), статьями 95, 119, 125 Водного кодекса Республики Казахстан, статьями статьями 23, 40, 43, 47, 48, 52, 69, 84-1 Закона Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях";

Жарқайың ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Ақмола облысы Жарқайың аудандық мәслихатының 2025 жылғы 21 ақпандағы № 8С-45/4 шешімі.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Жарқайың ауданы бойыша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспары бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихаттың төрағасы А.Әлжанов
Жарқайың аудандық
мәслихатының
2025 жылғы 21 ақпандағы
№ 8С-45/4 шешімімен бекітілді
Жарқайың ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
1. Осы Жарқайың ауданы бойынша жайылымдарды басқару мен пайдаланудың 2025-2029 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі – Жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 4-1) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қойылатын талаптарды тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерінің алдын алу мақсатында қабылданады.
3. Жоспарды әзірлеу кезінде мыналар ескеріледі:
1) осы Жоспардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері;
2) осы Жоспардың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері;
3) осы Жоспардың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер;
4) осы Жоспардың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жайылымдық инфрақұрылым объектілері туралы және ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер;
5) осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша иелерін көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарларының сәйкестендіру деректері базасынан алынған ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы саны туралы деректер;
6) осы Жоспардың 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер;
7) осы Жоспарға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы мәліметтер;
8) екпе және аридтік жайылымдарда, орман, су қорлары мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлерінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы деректер.
Жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 29 сәуірдегі № 145 "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20540 болып тіркелген) бекітілген, Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың үлгілік қағидалары негізінде Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 4-тармағының 5-1) тармақшасына сәйкес аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдары (әкімдіктері) бекітетін ауыл шаруашылығы жануарларын жаю қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Орман, су қорлары және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлерінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаю Қазақстан Республикасы Орман кодексінің 99-бабына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 12 қазандағы № 18-02/909 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12259 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде шөп шабу және мал жаю қағидаларына, Қазақстан Республикасы Су кодексінің 95, 119, 125-баптарына, "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 23, 40, 43, 47, 48, 52, 69-баптарына сәйкес жүзеге асырылады;

9) рекомендуемые схемы пастбищеоборотов по форме согласно приложению 8 к настоящему Плану;
10) данные, представленные государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами:
Статистические данные по статистической форме общегосударственного статистического наблюдения "Отчет о состоянии животноводства" (индекс 24-сх, периодичность месячная), утвержденной приказом Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 10 февраля 2020 года № 21 "Об утверждении статистических форм общегосударственных статистических наблюдений по статистике сельского, лесного, охотничьего и рыбного хозяйства и инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20030);
статистические данные по статистической форме ведомственного статистического наблюдения "Отчет о наличии земель и распределении их по категориям, собственникам земельных участков, землепользователям и угодьям на 1 ноября 2024 года" (индекс 22, периодичность годовая), а также по статистической форме общегосударственного статистического наблюдения "Отчет о наличии орошаемых земель и распределении их по категориям, собственникам земельных участков, землепользователям и угодьям на 1 ноября 2024 года" (индекс 22-А, периодичность годовая), утвержденные приказом Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 10 марта 2020 года № 25 "Об утверждении статистических форм ведомственных статистических наблюдений и инструкций по их заполнению по балансу земель, разработанных Комитетом по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20112);
сведения (данные) геоботанических обследований пастбищ, проводимых в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 октября 2022 года № 314 "Об утверждении Методики по проведению крупномасштабных (1:1 000 – 1:100 000) геоботанических изысканий природных кормовых угодий Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 30043).
4. План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель с указанием границ, площадей и видов пастбищ, в том числе отгонных, сезонных, аридных и культурных, с отражением сведений об их собственниках или землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок;

9) осы Жоспардың 8-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары;
10) мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған мәліметтер:
"Мал шаруашылығының жай-күйі туралы есеп" Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны бойынша статистикалық деректер (индексі 24-сх, кезеңділігі айлық) "Ауыл, орман, аңшылық және балық шаруашылығы статистикасы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының 2020 жылғы 10 ақпандағы № 21 бұйрығымен бекітілген. (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20030 болып тіркелген);
"2024 жылғы 1 қарашадағы жағдай бойынша жер учаскелерінің болуы және олардың санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері, жер пайдаланушылар және жер учаскелері бойынша бөлінуі туралы есеп" ведомстволық статистикалық байқаудың статистикалық нысаны бойынша статистикалық деректер (индекс 22, кезеңділігі жылдық), сондай-ақ жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны бойынша "Суармалы жерлердің бар-жоғы және оларды санаттар, жер учаскелерінің меншік иелері, жер пайдаланушылар және жерлер бойынша бөлу туралы есеп 1 қараша 2024" (индекс 22-А, кезеңділігі жылдық), бекітілген тапсырыс бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының 2020 жылғы 10 наурыздағы № 25 "Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2020 ж. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Жер ресурстарын басқару комитеті" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20112 болып тіркелген);
"Кең ауқымды (1: 1 000 – 1) жүргізу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2022 жылғы 3 қазандағы № 314 бұйрығына сәйкес жүргізілген жайылымдарды геоботаникалық зерттеулердің ақпараты (деректері) : 100 000) Қазақстан Республикасының табиғи жем-шөп жерлеріне геоботаникалық зерттеулер" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30043 болып тіркелген).
4. Жоспар мыналарды қамтиды:
1) жер санаттары бойынша әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында жайылымдардың шекаралары, аудандары мен түрлері, оның ішінде шалғайдағы жайылымдар, маусымдық, құрғақ және егістік жерлер көрсетілген, мәліметтерді көрсететін жайылымдардың орналасуының диаграммасы (картасы) жер учаскесіне заңды және сәйкестендіру құжаттары негізінде олардың меншік иелері немесе жер пайдаланушылар туралы;

2) схему (карту) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ;
3) схему (карту) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов;
4) схему (карту) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям);
5) схему (карту) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям.
Предоставление земель запаса в собственность или землепользование для нужд сельского хозяйства осуществляется в соответствии со статьей 138 Земельного кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), Правилами организации и проведения конкурса по предоставлению права временного возмездного землепользования (аренды) для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, сельскохозяйственного производства, утвержденными приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 20 декабря 2018 года № 518 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18048);
6) схему (карту) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья.
Резервирование земель осуществляется в соответствии со статьей 49-2 Кодекса, Правилами резервирования земель, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 февраля 2015 года № 178 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11337);
7) схему доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды.
Среднесуточное водопотребление сельскохозяйственных животных определяется согласно приложению 6 к Методике по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14827);
8) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах;
9) проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в сельский округ;

2) тұрғындардың жеке қосалқы шаруашылығындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға қажеттiлiгiне арналған жайылымдарды, оның iшiнде жалпыға ортақ жайылымдарды көрсететiн диаграмма (карта);
3) ұсынылатын жайылым айналымы схемалары көрсетілген диаграмма (карта);
4) ауыл шаруашылығы жануарларын өткізуге арналған сервитуттарды, ірі қара мал өткізу жолдарын және басқа да жайылымдық инфрақұрылым объектілерін, сондай-ақ мал қорымдарын (биометриялық шұңқырларды) көрсететін диаграмма (карта);
5) жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдарды көрсететін диаграмма (карта).
Ауыл шаруашылығы мұқтаждары үшін босалқы жер учаскелерін меншікке немесе жер пайдалануға беру Қазақстан Республикасы Жер кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 138-бабына, Жер учаскесін беру жөніндегі конкурсты ұйымдастыру және өткізу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады. Шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін уақытша өтеулі жер пайдалану (жалдау) құқығы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 20 желтоқсандағы №518 бұйрығымен бекітілген. (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18048 болып тіркелген);
6) халықтың жеке қосалқы шаруашылығында ауылшаруашылық жануарларын жаюға қажеттілігін қамтамасыз ету мақсатында резервтеуге жататын жайылымдар көрсетілген диаграмма (карта).
Жерді резервке қою Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 ақпандағы № 178 бұйрығымен (Мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген) бекітілген Жерді резервте қалдыру қағидалары Кодексінің 49-2-бабына сәйкес жүзеге асырылады. № 11337 нормативтік құқықтық актілерінің);
7) су тұтыну нормасына сәйкес құрастырылған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазбаларға, суландыру немесе сумен жабдықтау каналдарына, құбырлы құдықтарға немесе шахталық құдықтарға) қол жеткізу схемасы.
Ауыл шаруашылығы жануарларының орташа тәуліктік су тұтынуы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығымен бекітілген су тұтыну мен су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемеге 6-қосымшаға сәйкес айқындалады. (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14827 болып тіркелді).
8) ауыл шаруашылығы жануарларының санын шалғай жайылымдарға орналастыру схемасы;
9) ауылдық округ құрамына кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды бөлу (қайта бөлу) жобасын жүзеге асыру;

10) требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
К требованиям, указанным в части первой настоящего подпункта, относятся:
соблюдение предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ согласно приказу Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064);
использование пастбищ с учетом пастбищеоборотов и источников водопользований;
разбивка площадей пастбищ на отдельные выпасные участки;
чередование участков пастбищ по сезонам года в пространстве и во времени (внутри сезона, года);
ежегодное оставление одного из участков пастбищеоборота без выпаса и сельскохозяйственных животных.
Приложение 1 к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жаркаинскому району

10) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктегі жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті талаптар.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген талаптарға мыналар жатады:
"Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына сәйкес Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің шекті жол берілетін нормасын сақтау. (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген);
жайылым айналымын және суды пайдалану көздерін ескере отырып жайылымдарды пайдалану;
жайылымдық аумақтарды жекелеген мал жаю алаңдарына бөлу;
жайылымдық алқаптардың кеңістікте және уақытта маусым бойынша ауысуы (маусым, жыл ішінде);
жайылымдық және ауылшаруашылық малдары жоқ жайылымдық ауыспалы егіс алқаптарының бірін жыл сайын қараусыз қалдыру.

Для выпаса сельскохозяйственных животных необходимо 1861,6 гектаров. 536 голов выпасаются на общественных пастбищах, площадью 1861,6 гектаров, 0 голов выпасаются на отгонных пастбищах, площадью 0 гектаров.
Таблица 5. Требуемые дополнительные пастбища
п/п
Требуемые дополнительные пастбища из земель запаса,
тысяч гектаров
Дополнительно предоставляемые пастбища
пастбища, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям,
тысяч гектаров
пастбища, подлежащие резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья,
тысяч гектаров
1
2
3
4
1
-

Ауыл шаруашылығы малдарын жаюға 1861,6 гектар қажет. Аумағы 1861,6 га қоғамдық жайылымдарда 536 бас, 0 га шалғайдағы жайылымдарда 0 бас бағылуда.
Кесте 5. Қосымша жайылым қажет
Жоқ.
б/б
Босалқы жерлерден талап етілетін қосымша жайылымдар,
мың гектар
Қосымша жайылымдар берілді
жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар;
мың гектар
халықтың жеке қосалқы шаруашылығындағы ауылшаруашылық жануарларын жаюға қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында резервтеуге жататын жайылымдар;
мың гектар
1
2
3
4
1
-

Для выпаса сельскохозяйственных животных необходимо 5931,3 гектаров, 273 головы выпасается на общесьвенных пастбищах, площадью 2323,0 гектаров. 0 голов выпасается на отгонных пастбищах иплощадью 0 гектаров.
Таблица 5. Требуемые дополнительные пастбища
п/п
Требуемые дополнительные пастбища из земель запаса,
тысяч гектаров
Дополнительно предоставляемые пастбища
пастбища, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям,
тысяч гектаров
пастбища, подлежащие резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья,
тысяч гектаров
1
2
3
4
1

Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 5931,3 га жер қажет, 2323,0 га жалпы жайылымдарда 273 бас бағылады. 0 га алыстағы жайылымдарда 0 бас бағылады.
Кесте 5. Қосымша жайылым қажет
Жоқ.
б/б
Босалқы жерлерден талап етілетін қосымша жайылымдар,
мың гектар
Қосымша жайылымдар берілді
жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар;
мың гектар
халықтың жеке қосалқы шаруашылығындағы ауылшаруашылық жануарларын жаюға қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында резервтеуге жататын жайылымдар;
мың гектар
1
2
3
4
1

1550,0
Для выпаса сельскохозяйственных животных необходимо 2930,0 гектаров пастбищ. Выпасаются на общественных пастбищах площадью 1380 гектаров 339голов. 112 голов выпасаются на отгонных пастбищах, площадью 1550 гектаров.
Таблица 5. Требуемые дополнительные пастбища
п/п
Требуемые дополнительные пастбища из земель запаса,
гектаров
Дополнительно предоставляемые пастбища
пастбища, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям,
гектаров
пастбища, подлежащие резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья,
гектаров
1
2
3
4
-
-
-
Приложение 2 к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жаркаинскому району

1550,0
Ауыл шаруашылығы малдарын жаю үшін 2930,0 га жайылым қажет. Аумағы 1380 гектарды құрайтын қоғамдық жайылымдарда 339 бас бағылады. 112 бас 1550 га жерді алып жатқан шалғай жайылымдарда бағылады.
Кесте 5. Қосымша жайылым қажет
Жоқ.
б/б
Босалқы жерлерден талап етілетін қосымша жайылымдар,
гектар
Қосымша жайылымдар берілді
жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар;
гектар
халықтың жеке қосалқы шаруашылығындағы ауылшаруашылық жануарларын жаюға қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында резервтеуге жататын жайылымдар;
гектар
1
2
3
4
-
-
-

Для выпаса сельскохозяйственных животных необходимо 3592 гектаров. Выпасаются на общественных пастбищах площадью 3277 гектаров и пастбищах крестьянских хозяйств, площадью 0 гектаров, 201 голов КРС, 502 головы МРС, 101 голов лошадей, на отгонных пастбищах не выпасаются.
Таблица 5. Требуемые дополнительные пастбища
п/п
Требуемые дополнительные пастбища из земель запаса,
тысяч гектаров
Дополнительно предоставляемые пастбища
пастбища, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям,
тысяч гектаров
пастбища, подлежащие резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья,
тысяч гектаров
1
2
3
4
315

Ауыл шаруашылығы малдарын жаюға 3592 гектар қажет. 201 бас ірі қара, 502 бас ұсақ мал, 101 бас жылқы 3277 га жалпы жайылымдық алқаптарда және 0 га жердегі шаруа қожалықтарының жайылымдарында алыстағы жайылымдарда бағылмайды;
Кесте 5. Қосымша жайылым қажет
Жоқ.
б/б
Босалқы жерлерден талап етілетін қосымша жайылымдар,
мың гектар
Қосымша жайылымдар берілді
жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар;
мың гектар
халықтың жеке қосалқы шаруашылығындағы ауылшаруашылық жануарларын жаюға қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында резервтеуге жататын жайылымдар;
мың гектар
1
2
3
4
315