О внесении изменений в решение Есильского районного маслихата от 24 декабря 2024 года № 8С-30/2 "О районном бюджете на 2025-2027 годы"
Решение Есильского районного маслихата Акмолинской области от 13 ноября 2025 года № 8С-39/2
В соответствии с пунктом 3 статьи 96 Бюджетного Кодекса Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Есильский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Есильского районного маслихата "О районном бюджете на 2025-2027 годы" от 24 декабря 2024 года № 8С-30/2 следующие изменения:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить районный бюджет на 2025-2027 годы, согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 3631585,6 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 1402759,8 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 17725,9 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 4931 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 2206168,9 тысяч тенге;
2) затраты – 3632044,8 тысячи тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – (-437152,8) тысяч тенге, в том числе: бюджетные кредиты – 7864 тысячи тенге;
погашение бюджетных кредитов – 445016,8 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – 436693,6 тысячи тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – (-436693,6) тысяч тенге.";
приложения 1, 5, 6 к указанному решению изложить в новой редакции согласно приложении 1, 2, 3 к настоящему решению;
2. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Временно осуществляющий полномочия
председателя Есильского районного маслихата Е.Челюбеева
"СОГЛАСОВАНО"
Аким Есильского района
_________________С. Балжанов
13 ноября 2025 года
Приложение 1
к решению Есильского
районного маслихата
от 13 ноября 2025 года №8С-39/2
Приложение 1
к решению Есильского
районного маслихата
от 24 декабря 2024 года № 8С-30/2
Районный бюджет на 2025 год
Категория
Сумма тысяч тенге
Класс
Подкласс
Наименование
1
2
3
4
5
I. Доходы

Есіл аудандық мәслихатының 2024 жылғы 24 желтоқсандағы № 8С-30/2 "2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Ақмола облысы Есіл аудандық мәслихатының 2025 жылғы 13 қарашадағы № 8С-39/2 шешімі
Қазақстан Республикасы Бюджет Кодексінің 96-бабының 3-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес, Есіл аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Есіл аудандық мәслихатының "2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы" 2024 жылғы 24 желтоқсандағы № 8С-30/2 шешіміне келесі өзгерістер енгізілсін:
1 тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 3631585,6 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 1402759,8 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 17725,9 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 4931 мың теңге;
трансферттер түсімі – 2206168,9мың теңге;
2) шығындар – 3632044,8 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – (-437152,8) мың теңге, оның ішінде:
бюджеттiк кредиттер – 7864 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 445016,8 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 мың теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – 436693,6 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – (-436693,6) мың теңге.";
көрсетілген шешімнің 1,5,6-қосымшалары осы шешімнің 1,2,3-қосымшаларына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2. Осы шешім 2025 жылғы 1қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Есіл аудандық мәслихаты
төрайымының өкілеттігін
уақытша жүзеге асырушы
Е.Челюбеева
"КЕЛІСІЛДІ"
Есіл ауданының әкімі С.Балжанов
2025 жылғы 13 қараша
Есіл аудандық мәслихатының
2025 жылғы 13 қарашадағы
№8С-39/2 шешіміне
1 қосымша
Есіл аудандық мәслихатының
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 8С-30/2 шешіміне
1 қосымша
2025 жылға арналған аудандық бюджет
Санаты
Сома
мың теңге
Сыныбы
Кіші сыныбы
Атауы
1
2
3
4
5
I. Кірістер

1177
003
Проведение оценки имущества в целях налогообложения
1177
9
Прочие государственные услуги общего характера
638779,7
454
Отдел предпринимательства и сельского хозяйства района (города областного значения)
62397
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства и сельского хозяйства
62397
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
69366,6
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
69366,6
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
507016,1
001
Услуги по реализации государственной политики на местно
м уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции
52465,7
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
338828,3
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
115722,1
02
Оборона
48953,3
1
Военные нужды
8247
122
Аппарат акима района (города областного значения)
8247
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
8247
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
40706,3
122
Аппарат акима района (города областного значения)
40706,3
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
40706,3
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
371694,2
1
Социальное обеспечение
71621
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
71621
005
Государственная адресная социальная помощь
71621
2
Социальная помощь
236928,2
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
236928,2
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
32085,2
006
Оказание жилищной помощи
0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
55344,8
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
2394
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
74306
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью

1177
003
Салық салу мақсатында мүлікті бағалауды жүргізу
1177
9
Жалпы сипаттағы өзге де мемлекеттік қызметтер
638779,7
454
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі
62397
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті және ауыл шаруашылығын дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
62397
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
69366,6
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясаттын қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
69366,6
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
507016,1
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
52465,7
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
338828,3
113
Төмен тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
115722,1
02
Қорғаныс
48953,3
1
Әскери мұқтаждар
8247
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
8247
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
8247
2
Төтенше жағдайлар жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру
40706,3
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
40706,3
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
40706,3
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
371694,2
1
Әлеуметтік қамсыздандыру
71621
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
71621
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
71621
2
Әлеуметтік көмек
236928,2
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
236928,2
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
32085,2
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
55344,8
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
2394
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
74306
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық, тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүрiп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу, жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету

065
Формирование или увеличение уставного капитала юридических лиц
0
V. Дефицит (профицит) бюджета
436693,6
VI. Финансирование дефицита (использование профицита) бюджета
- 436693,6
7
Поступление займов
7864
01
Внутренние государственные займы
7864
2
Договоры займа
7864
16
Погашение займов
445016,8
1
Погашение займов
445016,8
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
445016,8
005
Погашение долга местного исполнительного органа перед вышестоящим бюджетом
445016,8
Приложение 2
к решению Есильского
районного маслихата
от 13 ноября 2025 года №8С-39/2
Приложение 5
к решению Есильского
районного маслихата
от 24 декабря 2024 года № 8С-30/2
Целевые трансферты из областного бюджета на 2025 год
Наименование
Сумма тысяч тенге
1
2
Всего
1424654,1
Целевые текущие трансферты, в том числе:
539093,8
социальная помощь и социальное обеспечение, в том числе:
150860,4
на выплату государственной адресной социальной помощи
57000
на единовременную социальную помощь ветеранам Афганской войны к празднованию Дня вывода советских войск из Афганистана
1572,8
на выплату единовременной социальной помощи ветеранам боевых действий на территории других государств
8926,3
на выплату единовременной социальной помощи лицам, принимавшим участие в ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции
688
на возмещение затрат на санаторно-курортное лечение ветеранам боевых действий на территории других государств
904
на приобретение топлива и оплату коммунальных услуг для педагогов, проживающих в сельской местности
7290,3
на социальное обеспечение лиц с инвалидностью
25975
на социальную поддержку пожилых людей
48504
текущие трансферты, в том числе:
332322,1
на укрепление материально-технической базы ГКП на ПХВ "Есильский горкомхоз"
211335,9
Средний ремонт автомобильной дороги города Есиль (пер.Школьный, ул.Молдагуловой, ул.Иманова, ул.Курылысшылар)
60000
На текущий ремонт котельной
60986,2
Ауыл-Ел бесігі, в том числе:
55911,3
на капитальный ремонт дома культуры по адресу: Акмолинская область, Есильский район,село Свободное,ул.Обушко 1
51083
Строительство уличного освещения по адресу: с.Бузулук, ул.Мичурина, ул.М.Маметовой, ул.Молодежная Есильского района, Акмолинской области
1962,4
Строительство уличного освещения по адресу: с.Бузулук, ул.Рассветная, и переулков (от Рассветной до Степной 1, от Рассветной до Степной 2, от Рассветной до Степной 3) Есильского района, Акмолинской области
1470,4
Строительство уличного освещения по адресу: с.Бузулук, ул.Каракольская, Больничный переулок, Почтовый переулок, Есильского района, Акмолинской области

065
Заңды тұлғалардың жарғылық капиталын қалыптастыру немесе ұлғайту
0
V. Бюджет тапшылығы (профициті)
436693,6
VI. Бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану)
- 436693,6
7
Қарыз алу келісім-шарттары
7864
01
Мемлекеттік ішкі қарыздар
7864
2
Қарыз алу келісім-шарттары
7864
16
Қарыздарды өтеу
445016,8
1
Қарыздарды өтеу
445016,8
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
445016,8
005
Жергілікті атқарушы органның жоғары тұрған бюджет алдындағы борышын өтеу
445016,8
Есіл аудандық мәслихатының
2025 жылғы 13 қарашадағы
№8С-39/2 шешіміне
2 қосымша
Есіл аудандық мәслихатының
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 8С-30/2 шешіміне
5 қосымша
2025 жылға арналған облыстық бюджеттен нысаналы трансферттер
Атауы
Сома
мың теңге
1
2
Барлығы
1424654,1
Ағымдағы нысаналы трансферттер, оның iшiнде:
539093,8
әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру, оның iшiнде:
150860,4
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге
57000
Ауғанстаннан кеңес әскерлерін шығару күнін мерекелеуге Ауған соғысының ардагерлеріне біржолғы әлеуметтік көмек төлеуге
1572,8
басқа мемлекеттердің аумағында жауынгерлік іс-қимыл ардагерлеріне біржолғы әлеуметтік көмек төлеуге
8926,3
Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың салдарын жоюға қатысқан адамдарға біржолғы әлеуметтік көмек төлеуге
688
басқа мемлекеттер аумағындағы жауынгерлік іс-қимыл ардагерлеріне санаторий-курорттық емделуге жұмсалған шығындарды өтеуге
904
ауылдық жерлерде тұратын педагогтар үшін отын сатып алуға және коммуналдық қызметтерді төлеуге
7290,3
мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қамсыздандыруға
25975
қарт адамдарға әлеуметтік қолдау көрсету
48504
ағымдағы трансферттер, оның iшiнде:
332322,1
"Есіл қалалық коммуналдық шаруашылық" ШЖҚ МКК материалдық-техникалық базасын нығайтуға
211335,9
Есіл қаласының автомобиль жолын орташа жөндеу (Школьный көшесі, Молдағұлова көшесі, Иманов көшесі, Құрылысшылар көшесі)
60000
Қазандықты ағымдағы жөндеуге
60986,2
Ауыл-Ел бесігі, оның ішінде:
55911,3
Ақмола облысы, Есіл ауданы, Свободный ауылы, Обушко 1 көшесі мекенжайы бойынша мәдениет үйінің ғимаратын күрделі жөндеуге
51083
Ақмола облысы, Есіл ауданы, Бұзылық ауылы, Мичурин көшесі, М. Мәметова көшесі, Молодежная көшесі мекенжайы бойынша көше жарығын салу
1962,4
Ақмола облысы, Есіл ауданы, Бұзылық ауылы, Рассветная көшесі және тұйық көшелер (Рассветная көш. Степная 1 дейін, Рассветная көшесі Степная 2 дейін, Рассветная көшесі Степная 3 дейін) мекенжайы бойынша көше жарығын салу
1470,4
Ақмола облысы, Есіл ауданы, Бұзылық ауылы, Каракольская көшесі, Аурухана тұйығы, Почта тұйығы мекенжайы бойынша көше жарығын салу

1395,5
Целевые трансферты на развитие, в том числе:
885560,3
Разработка проектно-сметной документации, реконструкция системы канализации и строительство очистных сооружений в городе Есиль Есильского района Акмолинской области
58950
на реконструкцию системы водоснабжения села Заречное Есильского района Акмолинской области
112066,4
на реконструкцию водопроводных сетей села Знаменка Есильского района Акмолинской области
77037
на реконструкцию системы водоснабжения села Красивое Есильского района Акмолинской области
14649
на реконструкцию системы водоснабжения села Иглик Есильского района Акмолинской области
215570,9
Строительство 45-ти квартирного жилого дома по адресу город Есиль микрорайон "Северный" дом 6
387714
Строительство инженерных сетей и благоустройство к четырем 45-ти квартирному жилому дому по адресу: мкр.Северный город Есиль Есильского района Акмолинской области (наружные сети электроосвещения и благоустройство)
19573
Приложение 3
к решению Есильского
районного маслихата
от 13 ноября 2025 года №8С-39/2
Приложение 6
к решению Есильского
районного маслихата
от 24 декабря 2024 года № 8С-30/2
Целевые текущие трансферты из областного и районного бюджета бюджету города Есиль, поселка Красногорский, сел и сельских округов на 2025 год
Наименование
Сумма тысяч тенге
1
2
Всего
132340,7
Целевые текущие трансферты из областного бюджета, в том числе:
60000
Средний ремонт автомобильной дороги города Есиль (пер.Школьный, ул.Молдагуловой, ул.Иманова, ул.Курылысшылар)
60000
Текущие трансферты из районного бюджета, в том числе:
72340,7
на обеспечение функционирования автомобильных дорог города Есиль
4306,1
на обеспечение санитарии города Есиль
6000
услуги по обеспечению деятельности Аппарат акима города Есиль
2957
услуги по обеспечению деятельности Аппарат акима с.Аксай
401,1
услуги по обеспечению деятельности Аппарат акима села Свободный
1413,1
услуги по обеспечению деятельности Аппарат акима села Орловка
988
услуги по обеспечению деятельности Аппарат акима Интернационального сельского округа
1012
услуги по обеспечению деятельности Аппарат акима Двуреченского сельского округа
1691
услуги по обеспечению деятельности Аппарат акима Юбилейного сельского округа
1322,1
услуги по обеспечению деятельности Аппарат акима Каракольского сельского округа
8793
услуги по обеспечению деятельности Аппарат акима села Московское
1436
услуги по обеспечению деятельности Аппарат Зареченского сельского округа
393,0
услуги по обеспечению деятельности Аппарат Красивинского сельского округа
983,0
Реконструкция системы водоснабжения села Красивое Есильского района

1395,5
Нысаналы даму трансферттері, оның ішінде:
885560,3
Ақмола облысы Есіл ауданы Есіл қаласында жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу, кәріз жүйесін реконструкциялау және тазарту құрылыстарын салу
58950
Ақмола облысы Есіл ауданы Заречное ауылының сумен жабдықтау жүйесін қайта жаңарту
112066,4
Ақмола облысы Есіл ауданы Знаменка ауылының су құбыры желілерін қайта жаңарту
77037
Ақмола облысы Есіл ауданы, Красивое ауылының сумен жабдықтау жүйелерін қайта жаңарту
14649
Ақмола облысы Есіл ауданы, Игілік ауылының сумен жабдықтау жүйелерін қайта жаңарту
215570,9
Есіл қаласы "Северный" шағынауданы 6 үй мекенжайы бойынша 45 пәтерлі тұрғын үй салу
387714
Шағын ауданы мекенжайында орналасқан 45 пәтерлі төрт тұрғын үйге инженерлік желілер салу және абаттандыру Ақмола облысы Есіл ауданының Солтүстік Есіл қаласы (сыртқы электрмен жабдықтау желілері)
19573
Есіл аудандық мәслихатының
2025 жылғы 13 қарашадағы
№8С-39/2 шешіміне
3 қосымша
Есіл аудандық мәслихатының
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 8С-30/2 шешіміне
6 қосымша
2025 жылға арналған облыстық және аудандық бюджеттен Есіл қаласының Красногорский кентінің, ауылдардың және ауылдық округтердің бюджетіне ағымдағы нысаналы трансферттер
Атауы
Сома
мың теңге
1
2
Барлығы
132340,7
Облыстық бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттер, оның ішінде:
60000
Есіл қаласының автомобиль жолын орташа жөндеу (Школьный көшесі, Молдағұлова көшесі, Иманов көшесі, Құрылысшылар көшесі)
60000
Аудандық бюджеттен ағымдағы трансферттер, оның ішінде
72340,7
Есіл қаласының автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге
4306,1
Есіл қаласының санитариясын қамтамасыз етуге
6000
Есіл қаласы әкімі аппаратының қызметін қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
2957
Ақсай ауылы әкімі аппаратының қызметін қамтамасыз ету жөніндегі
401,1
Свободный ауылы әкімі аппаратының қызметін қамтамасыз ету жөніндегі
1413,1
Орловка ауылы әкімі аппаратының қызметін қамтамасыз ету жөніндегі
988
Интернациональный ауылдық округі әкімі аппаратының қызметін қамтамасыз ету жөніндегі
1012
Двуречный ауылдық округі әкімі аппаратының қызметін қамтамасыз ету жөніндегі
1691
Юбилейный ауылдық округі әкімі аппаратының қызметін қамтамасыз ету жөніндегі
1322,1
Қаракөл ауылдық округі әкімі аппаратының қызметін қамтамасыз ету жөніндегі
8793
Московкий ауылы әкімі аппаратының қызметін қамтамасыз ету жөніндегі
1436
Заречный ауылдық округі әкімі аппаратының қызметін қамтамасыз ету жөніндегі
393,0
Красивинский ауылдық округі әкімі аппаратының қызметін қамтамасыз ету жөніндегі
983,0
Есіл ауданы Красивое аулының сумен жабдықтау жүйесін қайта жаңарту