Об установлении водоохранных зон и полос водных объектов Акмолинской области, режима их хозяйственного использования
Постановление акимата Акмолинской области от 18 августа 2025 года № А-8/440
В соответствии со статьями 27, 85, 86 Водного кодекса Республики Казахстан, приказом Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 9 июня 2025 года № 120-НҚ "Об утверждении Правил установления границ водоохранных зон и полос" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36238), акимат Акмолинской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Установить водоохранные зоны и полосы водных объектов Акмолинской области, на основании проектной документации согласно приложению 1 к настоящему постановлению.
2. Установить режим хозяйственного использования водоохранных зон и полос водных объектов Акмолинской области согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
3. Признать утратившими силу постановления акимата Акмолинской области согласно приложению 3 к настоящему постановлению.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима Акмолинской области.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким области М.Ахметжанов
"СОГЛАСОВАНО"
Республиканское государственное учреждение
"Департамент санитарно-эпидемиологического
контроля Акмолинской области Комитета
санитарно-эпидемиологического контроля
Министерства здравоохранения Республики Казахстан"
"СОГЛАСОВАНО"
Республиканское государственное учреждение
"Ертисская бассейновая инспекция
по регулированию, охране и использованию
водных ресурсов Комитета по регулированию,
охране и использованию водных ресурсов
Министерства водных ресурсов и ирригации
Республики Казахстан"
"СОГЛАСОВАНО"
Республиканское государственное учреждение
"Есильская бассейновая инспекция
по регулированию, охране и использованию
водных ресурсов Комитета по регулированию,
охране и использованию водных ресурсов
Министерства водных ресурсов и ирригации
Республики Казахстан"
"СОГЛАСОВАНО"
Республиканское государственное учреждение
"Нура-Сарысуская бассейновая инспекция
по регулированию, охране и использованию
водных ресурсов Комитета по регулированию,
охране и использованию водных ресурсов
Министерства водных ресурсов и ирригации
Республики Казахстан"
"СОГЛАСОВАНО"
Республиканское государственное учреждение
"Департамент экологии по Акмолинской области
Комитета экологического регулирования и контроля
Министерства экологии и природных ресурсов
Республики Казахстан"
Приложение 1 к постановлению
акимата Акмолинской области

Ақмола облысының су объектілерінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін, оларды шаруашылыққа пайдаланудың режимін белгілеу туралы
Ақмола облысы әкімдігінің 2025 жылғы 18 тамыздағы № А-8/440 қаулысы
Қазақстан Республикасының Су кодексінің 27, 85, 86-баптарына, "Су қорғау аймақтары мен белдеулерi шекараларын белгiлеу Қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің 2025 жылғы 9 маусымдағы № 120-НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36238 болып тіркелген) сәйкес, Ақмола облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулының 1-қосымшасына сәйкес Ақмола облысының су объектілерінің су қорғау аймақтары мен белдеулері жобалау құжаттары негізінде белгіленсін.
2. Осы қаулының 2-қосымшасына сәйкес Ақмола облысының су объектілерінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін шаруашылыққа пайдалану режимі белгіленсін.
3. Осы қаулының 3-қосымшасына сәйкес Ақмола облысы әкімдігі қаулыларының күші жойылды деп танылсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау жетекшілік ететін Ақмола облысы әкімінің орынбасарына жүктелсін
5. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі М.Ахметжанов
"КЕЛІСІЛДІ"
"Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитеті
Ақмола облысының санитариялық-эпидемиологиялық
бақылау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы Су ресурстары және
ирригация министрлігі Су ресурстарын реттеу,
қорғау және пайдалану комитетінің Су ресурстарын
реттеу, қорғау және пайдалану жөніндегі Ертіс
бассейндік инспекциясы" республикалық
мемлекеттік мекемесі
"КЕЛІСІЛДІ"
"Қазақстан Республикасы Су ресурстары және
ирригация министрлігі Су ресурстарын реттеу,
қорғау және пайдалану комитетінің Су ресурстарын
реттеу, қорғау және пайдалану жөніндегі Есіл
бассейндік инспекциясы" республикалық
мемлекеттік мекемесі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы Су ресурстары және
ирригация министрлігі Су ресурстарын реттеу,
қорғау және пайдалану комитетінің Су ресурстарын
реттеу, қорғау және пайдалану жөніндегі
Нұра-Сарысу бассейндік инспекциясы"
республикалық мемлекеттік мекемесі
"КЕЛІСІЛДІ"
"Қазақстан Республикасы Экология және
табиғи ресурстар министрлігі Экологиялық
реттеу және бақылау комитетінің Ақмола
облысы бойынша экология департаменті"
республикалық мемлекеттік мекемесі
Ақмола облысы әкімдігінің

500-900
35-55
Приложение 2 к постановлению
акимата Акмолинской области
от 18 августа 2025 года
№ А-8/440
Режим хозяйственного использования водоохранных зон и полос водных объектов Акмолинской области
1. В пределах водоохранных полос не допускаются любые виды хозяйственной деятельности, а также предоставление земельных участков для ведения хозяйственной и иной деятельности, за исключением:
1) строительства и эксплуатации:
водохозяйственных сооружений и их коммуникаций;
мостов, мостовых сооружений;
причалов, портов, пирсов и иных объектов инфраструктуры, связанных с деятельностью водного транспорта, охраны рыбных ресурсов и других водных животных, рыболовства и аквакультуры;
рыбоводных прудов, рыбоводных бассейнов и рыбоводных объектов, а также коммуникаций к ним;
детских игровых и спортивных площадок, пляжей, аквапарков и других рекреационных зон без капитального строительства зданий и сооружений;
пунктов наблюдения за показателями состояния водных объектов;
2) берегоукрепления, лесоразведения и озеленения;
3) деятельности, разрешенной подпунктом 1) пункта 1 статьи 86 Водного кодекса Республики Казахстан.
2. В пределах водоохранных зон не допускаются:
1) ввод в эксплуатацию новых и реконструированных объектов, не обеспеченных сооружениями и устройствами, предотвращающими загрязнение и засорение поверхностных водных объектов, водоохранных зон и полос;
2) размещение и строительство автозаправочных станций, складов для хранения нефтепродуктов, пунктов технического осмотра, обслуживания, ремонта и мойки транспортных средств и сельскохозяйственной техники;
3) размещение и строительство складов и площадок для хранения удобрений, пестицидов, ядохимикатов, навоза и их применение. При необходимости проведения вынужденной санитарной обработки в водоохранной зоне допускается применение мало- и среднетоксичных нестойких пестицидов;
4) размещение и устройство свалок твердых бытовых и промышленных отходов;
5) размещение кладбищ;
6) выпас сельскохозяйственных животных с превышением нормы нагрузки, размещение животноводческих хозяйств, убойных площадок (площадок по убою сельскохозяйственных животных), скотомогильников (биотермических ям), специальных хранилищ (могильников) пестицидов и тары из-под них;
7) размещение накопителей сточных вод, полей орошения сточными водами, а также других объектов, обусловливающих опасность радиационного, химического, микробиологического, токсикологического и паразитологического загрязнения поверхностных и подземных вод.
Приложение 3 к постановлению
акимата Акмолинской области

500-900
35-55
Ақмола облысы әкімдігінің
2025 жылғы 18 тамыздағы
№ А-8/440 қаулысына
2-қосымша
Ақмола облысының су объектілерінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін шаруашылыққа пайдалану режимі
1. Су қорғау белдеулері шегінде шаруашылық қызметтің кез келген түріне, сондай-ақ шаруашылық және өзге де қызметті жүргізу үшін жер учаскелерін беруге жол берілмейді, бұл мынадай жағдайлар:
1) мыналарды:
су шаруашылығы құрылысжайлары мен олардың коммуникацияларын;
көпірлерді, көпір құрылысжайларын;
айлақтарды, порттарды, пирстерді және су көлігі, балық ресурстары мен басқа да су жануарларын қорғау, балық аулау мен аквашаруашылық қызметіне байланысты өзге де инфрақұрылым объектілерін;
балық өсіретін тоғандарды, балық өсіретін бассейндер мен балық өсіретін объектілерді, сондай-ақ оларға коммуникацияларды;
ғимараттар мен құрылысжайлардың күрделі құрылысынсыз балаларға арналған ойын және спорт алаңдарын, жағажайларды, аквапарктерді және басқа да рекреациялық аймақтарды;
су объектілері жай-күйінің көрсеткіштерін байқау пункттерін салу және пайдалану;
2) жағалауды нығайту, ағаш өсіру және көгалдандыру;
3) Қазақстан Республикасы Су кодексінің 86-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында рұқсат етілген қызмет кірмейді.
2. Су қорғау аймақтарының шегінде:
1) жерүсті су объектілерінің, су қорғау аймақтары мен белдеулерінің ластануы мен қоқыстануын болғызбайтын құрылысжайлармен және құрылғылармен қамтамасыз етілмеген жаңа және реконструкцияланған объектілерді пайдалануға беруге;
2) автожанармай құю станцияларын, мұнай өнімдерін сақтауға арналған қоймаларды, көлік құралдары мен ауыл шаруашылығы техникасын техникалық қарап-тексеру, оларға қызмет көрсету, жөндеу және жуу пункттерін орналастыруға және салуға;
3) тыңайтқыштарды, пестицидтерді, улы химикаттарды, көңді сақтауға және оларды қолдануға арналған қоймалар мен алаңдарды орналастыруға және салуға тыйым салынады. Су қорғау аймағында мәжбүрлі санитариялық өңдеу жүргізу қажет болған кезде уыттылығы аз және орташа, жойылуы оңай пестицидтерді қолдануға жол беріледі;
4) тұрмыстық қатты және өнеркәсіптік қалдықтардың үйінділерін орналастыруға және жайғастыруға;
5) зираттарды орналастыруға;
6) жүктеме нормасынан асатын ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға, мал шаруашылықтарын, мал сою алаңдарын (ауыл шаруашылығы жануарларын сою алаңдарын), мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды), пестицидтердің арнаулы қоймаларын (көмінділерін) және олардың ыдыстарын орналастыруға;
7) сарқынды суларды жинақтағыштарды, сарқынды сулармен суару алқаптарын, сондай-ақ жерүсті және жерасты суларының радиациялық, химиялық, микробиологиялық, токсикологиялық және паразитологиялық ластану қаупін туғызатын басқа да объектілерді орналастыруға жол берілмейді.
Ақмола облысы әкімдігінің

от 18 августа 2025 года
№ А-8/440
Перечень постановлений акимата Акмолинской области, признанных утратившими силу
1. Постановление акимата Акмолинской области "Об установлении водоохранных зон и полос водных объектов Акмолинской области, режима и особых условий их хозяйственного использования" от 3 мая 2022 года № А-5/222 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28000).
2. Постановление акимата Акмолинской области "О внесении изменения в постановление акимата Акмолинской области от 3 мая 2022 года № А-5/222 "Об установлении водоохранных зон и полос водных объектов Акмолинской области, режима и особых условий их хозяйственного использования" от 7 ноября 2022 года № А-11/522 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 30508).
3. Постановление акимата Акмолинской области "О внесении изменения в постановление акимата Акмолинской области от 3 мая 2022 года № А-5/222 "Об установлении водоохранных зон и полос водных объектов Акмолинской области, режима и особых условий их хозяйственного использования" от 4 января 2023 года № А-12/658 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8505).
4. Постановление акимата Акмолинской области "О внесении изменения в постановление акимата Акмолинской области от 3 мая 2022 года № А-5/222 "Об установлении водоохранных зон и полос водных объектов Акмолинской области, режима и особых условий их хозяйственного использования" от 8 июня 2023 года № А-6/225 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8584-03).
5. Постановление акимата Акмолинской области "О внесении дополнений в постановление акимата Акмолинской области от 3 мая 2022 года № А-5/222 "Об установлении водоохранных зон и полос водных объектов Акмолинской области, режима и особых условий их хозяйственного использования" от 9 августа 2024 года № А-8/365 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8816-03).

2025 жылғы 18 тамыздағы
№ А-8/440 қаулысына
3-қосымша
Ақмола облысы әкімдігінің күші жойылды деп танылған кейбір қаулыларының тізбесі
1. "Ақмола облысының су объектілерінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін, оларды шаруашылыққа пайдаланудың режимі мен ерекше жағдайларын белгілеу туралы" Ақмола облысы әкімдігінің 2022 жылғы 3 мамырдағы № А-5/222 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28000 болып тіркелген).
2. "Ақмола облысы әкімдігінің 2022 жылғы 3 мамырдағы № А-5/222 "Ақмола облысының су объектілерінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін, оларды шаруашылыққа пайдаланудың режимі мен ерекше жағдайларын белгілеу туралы" қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Ақмола облысы әкімдігінің 2022 жылғы 7 қарашадағы № А-11/522 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30508 болып тіркелген).
3. "Ақмола облысы әкімдігінің 2022 жылғы 3 мамырдағы № А-5/222 "Ақмола облысының су объектілерінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін, оларды шаруашылыққа пайдаланудың режимі мен ерекше жағдайларын белгілеу туралы" қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Ақмола облысы әкімдігінің 2023 жылғы 4 қаңтардағы № А-12/658 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8505 болып тіркелген).
4. "Ақмола облысы әкімдігінің 2022 жылғы 3 мамырдағы № А-5/222 "Ақмола облысының су объектілерінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін, оларды шаруашылыққа пайдаланудың режимі мен ерекше жағдайларын белгілеу туралы" қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Ақмола облысы әкімдігінің 2023 жылғы 8 маусымдағы № А-6/225 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8584-03 болып тіркелген).
5. "Ақмола облысы әкімдігінің 2022 жылғы 3 мамырдағы № А-5/222 "Ақмола облысының су объектілерінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін, оларды шаруашылыққа пайдаланудың режимі мен ерекше жағдайларын белгілеу туралы" қаулысына толықтырулар енгізу туралы" Ақмола облысы әкімдігінің 2024 жылғы 9 тамыздағы № А-8/365 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8816-03 болып тіркелген).