Об утверждении Правил прохождения занятий или сборов по боевой подготовке, сборов при кризисных ситуациях военнослужащими, проходящими воинскую службу в резерве в Вооруженных Силах Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 31 июля 2025 года № 936
В соответствии с пунктом 1 статьи 40-4 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила прохождения занятий или сборов по боевой подготовке, сборов при кризисных ситуациях военнослужащими, проходящими воинскую службу в резерве в Вооруженных Силах Республики Казахстан.
2. Департаменту организационно-мобилизационной работы Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан в электронном виде в течение пяти рабочих дней со дня его подписания на казахском и русском языках в соответствии с требованиями пункта 10 Правил ведения Государственного реестра нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 11 июля 2023 года № 472 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33059);
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении подпунктов 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня первого официального опубликования настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя Министра обороны – начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до заинтересованных должностных лиц и структурных подразделений.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
генерал-лейтенант авиации
Д. Косанов
Утверждены
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 31 июля 2025 года № 936
Правила прохождения занятий или сборов по боевой подготовке, сборов при кризисных ситуациях военнослужащими, проходящими воинскую службу в резерве в Вооруженных Силах Республики Казахстан

Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген әскери қызметшілердің жауынгерлік даярлық бойынша сабақтардан немесе жиындардан, дағдарыстық ахуалдар кезіндегі жиындардан өту қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2025 жылғы 31 шiлдедегi № 936 бұйрығы
"Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 40-4-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген әскери қызметшілердің жауынгерлік даярлық бойынша сабақтардан немесе жиындардан, дағдарыстық ахуалдар кезіндегі жиындардан өту қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының Ұйымдастыру-жұмылдыру жұмыстары департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2023 жылғы 11 шілдедегі № 472 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33059 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерiнiң мемлекеттік тiзiлiмiн, Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық актілерiнiң эталондық бақылау банкiн жүргізу қағидалары 7-тармағының талаптарына сәйкес қол қойылған күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларының орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жіберуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының бастығына жүктелсін.
4. Осы бұйрық мүдделі лауазымды адамдарға және құрылымдық бөлімшелерге жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі авиация генерал-лейтенанты
Д. Қосанов
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2025 жылғы 31 шілдедегі
№ 936 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген әскери қызметшілердің жауынгерлік даярлық бойынша сабақтардан немесе жиындардан, дағдарыстық ахуалдар кезіндегі жиындардан өту қағидалары

1. Правила прохождения занятий или сборов по боевой подготовке, сборов при кризисных ситуациях военнослужащими, проходящими воинскую службу в резерве в Вооруженных Силах Республики Казахстан (далее – Правила) определяют порядок прохождения занятий или сборов по боевой подготовке, сборов при кризисных ситуациях военнослужащими, проходящими воинскую службу в резерве (далее – военные резервисты).
2. Прохождение военными резервистами занятий или сборов по боевой подготовке представляет собой целенаправленный, систематизированный процесс обучения, подготовки (слаживания) подразделений, воинских частей (учреждений) и их органов военного управления для выполнения задач в соответствии с их предназначением.
3. Общая направленность боевой подготовки военных резервистов определяется необходимостью поддержания и совершенствования необходимого уровня их подготовки, обеспечивающего своевременное развертывание подразделений, подготовку к боевым действиям и успешное выполнение боевых задач в соответствии с предназначением.
4. Основными задачами боевой подготовки военных резервистов являются:
1) подготовка к выполнению должностных и специальных обязанностей в ходе приведения в высшие степени боевой готовности, выполнения боевых (специальных) задач, уверенному применению штатного вооружения и военной техники;
2) подготовка к действиям в составе экипажей, расчетов (смен), подразделений, совершенствование боевой выучки;
3) освоение новых образцов вооружения и военной техники, привитие знаний и навыков в их правильной эксплуатации и поддержании в готовности к боевому применению, выполнению требований мер безопасности;
4) выработка смелости и решительности, физической выносливости и ловкости, способности переносить физические и психологические нагрузки в сложных условиях обстановки.
5. Боевая подготовка военных резервистов организуется в соответствии с правовыми актами по вопросам боевой (оперативно-боевой, оперативно-служебной) подготовки органов управления и войск.
6. Руководителем боевой подготовки военных резервистов является командир (начальник) воинской части (учреждения), в которой военные резервисты проходят воинскую службу.
7. Для учета уровня подготовки военных резервистов на заключительном этапе проведения сборов по боевой подготовке проводятся контрольные занятия индивидуально и в составе штатного (сводного) подразделения.
8. График проведения занятий и сборов по боевой подготовке составляется на учебный год:

1. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген әскери қызметшілердің жауынгерлік даярлық бойынша сабақтардан немесе жиындардан, дағдарыстық ахуалдар кезіндегі жиындардан өту қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген әскери қызметшілердің (бұдан әрі – резервтегі әскери адамдар) жауынгерлік даярлық бойынша сабақтардан немесе жиындардан, дағдарыстық ахуалдар кезіндегі жиындардан өту тәртібін айқындайды.
2. Резервтегі әскери адамдардың жауынгерлік даярлық бойынша сабақтардан немесе жиындардан өтуі олардың арналуына сәйкес міндеттерді орындау үшін бөлімшелерді, әскери бөлімдер (мекемелер) мен олардың әскери басқару органдарын оқытып-үйретудің, даярлаудың (үйлестірудің) мақсатқа бағытталған, жүйелендірілген процесін қамтиды.
3. Резервтегі әскери адамдарды жауынгерлік даярлаудың жалпы бағыты олардың даярлығын бөлімшелерді уақтылы өрістетуді, жауынгерлік іс-қимылға даярлауды және арналуына сәйкес жауынгерлік міндеттерді табысты орындауды қамтамасыз ететін қажетті деңгейде ұстау және жетілдіру қажеттілігімен айқындалады.
4. Резервтегі әскери адамдарды жауынгерлік даярлаудың негізгі міндеттері:
1) жауынгерлік әзірліктің жоғары (жедел-қызметтік) дәрежесіне келтіру, жауынгерлік (арнайы) міндеттерді орындау барысында лауазымдық және арнайы міндеттерін орындауға, штаттық қару-жарақ пен әскери техниканы сенімді қолдануға даярлау;
2) экипаж, есептоп (ауысым), бөлімше құрамында әрекет етуге даярлау, жауынгерлік машықты жетілдіру;
3) қару-жарақ пен әскери техниканың жаңа үлгілерін меңгеру, оларды дұрыс пайдалануда және жауынгерлік қолдануға әзірлікте ұстауда, қауіпсіздік талаптарын орындауда білімі мен дағдысын дарыту;
4) батылдық пен табандылықты, физикалық төзімділік пен ептілікті, қиын жағдайда күштік және психологиялық жүктемені көтеру қабілетін қалыптастыру болып табылады.
5. Резервтегі әскери адамдарды жауынгерлік даярлау басқару органы мен әскерді жауынгерлік (жедел-жауынгерлік, жедел-қызметтік) даярлау мәселесі жөніндегі құқықтық актілерге сәйкес ұйымдастырылады.
6. Резервтегі әскери адамдар әскери қызмет өткеретін әскери бөлімнің (мекеменің) командирі (бастығы) резервтегі әскери адамдарды жауынгерлік даярлаудың жетекшісі болып табылады.
7. Резервтегі әскери адамдардың даярлық деңгейін есепке алу үшін жауынгерлік даярлық бойынша жиындарды өткізудің қорытынды кезеңінде жеке және штаттық (құрама) бөлімше құрамында бақылау сабақтары өткізіледі.
8. Жауынгерлік даярлық бойынша сабақтар мен жиындар өткізу кестесі оқу жылына:

1) впервые в течение трех дней после заключения контракта о прохождении воинской службы в резерве;
2) в последующем до 30 ноября ежегодно.
Выписка из графика проведения занятий и сборов по боевой подготовке предоставляется военному резервисту для направления по месту его основной работы.
9. Прохождение военными резервистами сборов при кризисной ситуации представляют собой выполнение мероприятий в составе воинской части (учреждения) и подразделений для локализации и ликвидации кризисной ситуации, а также в иных случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан.
10. Решение о начале и окончании сборов при кризисных ситуациях принимает Министр обороны Республики Казахстан.

1) алғаш рет резервтегі әскери қызметті өткеру туралы келісімшарт жасалғаннан кейін үш күн ішінде;
2) кейіннен жыл сайын 30 қарашаға дейін жасалады.
Жауынгерлік даярлық бойынша сабақтар мен жиындар өткізу кестесінен үзінді резервтегі әскери адамға оның негізгі жұмыс орны бойынша жіберу үшін беріледі.
9. Резервтегі әскери адамдардың дағдарыстық ахуал кезіндегі жиындардан өтуі дағдарысты ахуалды оқшаулау және жою үшін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де жағдайда әскери бөлім (мекеме) мен бөлімше құрамында іс-шараларды орындауды қамтиды.
10. Дағдарыстық ахуал кезіндегі жиындардың басталуы мен аяқталуы туралы шешімді Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі қабылдайды.