Об областном бюджете на 2025-2027 годы
Решение Западно-Казахстанского областного маслихата от 13 декабря 2024 года № 16-1.
В соответствии с Бюджетным Кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Западно-Казахстанский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить областной бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 469 017 629 тысяч тенге:
налоговые поступления – 130 591 801 тысяча тенге;
неналоговые поступления – 7 702 174 тысячи тенге;
поступления от продажи основного капитала – 36 055 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 330 687 599 тысяч тенге;
2) затраты – 469 761 464 тысячи тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 44 328 867 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 59 361 892 тысячи тенге;
погашение бюджетных кредитов – 15 033 025 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 45 072 702 тысячи тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 45 072 702 тысячи тенге:
поступление займов – 52 528 425 тысяч тенге;
погашение займов – 12 657 865 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 5 202 142 тысячи тенге.
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения Западно-Казахстанского областного маслихата от 26.08.2025 № 20-1 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Поступления в областной бюджет на 2025 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2025-2027 годы" и согласно пунктам 3, 4, 5, 6, 7 настоящего решения.
Принять к сведению и руководству статьи 6, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 26 Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2025-2027 годы":
1) учесть в областном бюджете на 2025 год поступление целевых трансфертов и кредитов из республиканского бюджета:
на повышение заработной платы медицинских работников из числа гражданских служащих органов внутренних дел;
на повышение заработной платы работников природоохранных и специальных учреждений;
на проведение противоэпизоотических мероприятий;
на приобретение средств (изделий) и атрибутов для проведения идентификации сельскохозяйственных животных;
на выплату государственной адресной социальной помощи;
на обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан;
на обеспечение деятельности центров трудовой мобильности;
на повышение заработной платы медицинских работников центров оказания специальных социальных услуг;
на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий;
на увеличение оплаты труда педагогов организаций дошкольного образования;
на увеличение оплаты труда медицинским работникам государственных организаций дошкольного образования;
на увеличение оплаты труда медицинским работникам государственных организаций образования, за исключением организаций дополнительного образования для взрослых;
на размещение государственного образовательного заказа в частных организациях среднего образования;
на увеличение размера государственной стипендии обучающимся в организациях технического и профессионального, послесреднего образования;
на увеличение оплаты труда медицинским работникам государственных организаций технического и профессионального, послесреднего образования;
на материально-техническое оснащение организаций здравоохранения на местном уровне;
на закуп вакцин и других иммунобиологических препаратов;
на повышение заработной платы работников организаций здравоохранения местных исполнительных органов;
на приобретение жилищ коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения;
на увеличение оплаты труда медицинским работникам государственных организаций физической культуры и спорта;
на обеспечение и проведение выборов акимов районов (городов областного значения);
на предоставление микрокредитов сельскому населению для масштабирования проекта по повышению доходов сельского населения;
на кредитование инвестиционных проектов в агропромышленном комплексе;
на кредитование для реализации мер социальной поддержки специалистов;
на развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах;
на развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі";
на увеличение водности поверхностных водных ресурсов;

2025-2027 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы
Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2024 жылғы 13 желтоқсандағы № 16-1 шешімі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне және Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес Батыс Қазақстан облыстық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған облыстық бюджет 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2025 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 469 017 629 мың теңге:
салықтық түсімдер – 130 591 801 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 7 702 174 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 36 055 мың теңге;
трансферттер түсімдері – 330 687 599 мың теңге;
2) шығындар – 469 761 464 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 44 328 867 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 59 361 892 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 15 033 025 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 45 072 702 мың теңге:
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 45 072 702 мың теңге:
қарыздар түсімі – 52 528 425 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 12 657 865 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 5 202 142 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 26.08.2025 № 20-1 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа еңгізіледі).
2. 2025 жылға арналған облыстық бюджет түсімдері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының "2025-2027 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заң жобасына сәйкес және осы шешімнің 3, 4, 5, 6, 7-тармақтарына сәйкес қалыптастырылады.
3. Қазақстан Республикасының "2025-2027 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңының 6, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 26-баптары қаперге және басшылыққа алынсын:
1) 2025 жылға арналған облыстық бюджетте республикалық бюджеттен бөлінетін нысаналы трансферттердің түсімі мен кредиттер ескерілсін:
ішкі істер органдарының азаматтық қызметшілері қатарындағы медицина қызметкерлерінің жалақысын көтеруге;
табиғатты қорғау және арнаулы мекемелер жұмыскерлерінің жалақысын көтеруге;
эпизоотияға қарсы іс-шаралар жүргізуге;
ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіруді жүргізуге арналған құралдарды (бұйымдарды) және атрибуттарды сатып алуға;
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге;
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға;
еңбек мобильділігі орталықтарының қызметін қамтамасыз етуге;
арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарының медицина қызметкерлерінің жалақысын көтеруге;
мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, ұйымдар жұмыскерлерінің, қазыналық кәсіпорындар жұмыскерлерінің жалақысын көтеруге;
мектепке дейінгі білім беру ұйымдары педагогтерінің еңбегіне төленетін ақыны ұлғайтуға;
мектепке дейінгі мемлекеттік білім беру ұйымдарының медицина қызметкерлерінің еңбегіне төленетін ақыны ұлғайтуға;
ересектерге арналған қосымша білім беру ұйымдарын қоспағанда, мемлекеттік білім беру ұйымдарының медицина қызметкерлерінің еңбегіне төленетін ақыны ұлғайтуға;
жекеменшік орта білім беру ұйымдарында мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыруға;
техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында білім алушыларға мемлекеттік стипендияның мөлшерін ұлғайтуға;
техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі мемлекеттік білім беру ұйымдарының медицина қызметкерлерінің еңбегіне төленетін ақыны ұлғайтуға;
жергілікті деңгейде денсаулық сақтау ұйымдарын материалдық-техникалық жағынан жарақтандыруға;
вакциналарды және басқа да иммундық-биологиялық препараттарды сатып алуға;
жергілікті атқарушы органдардың денсаулық сақтау ұйымдары жұмыскерлерінің жалақысын көтеруге;
халықтың әлеуметтік осал топтары үшін коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғынжайлар сатып алуға;
мемлекеттік дене шынықтыру және спорт ұйымдарының медицина қызметкерлерінің еңбегіне төленетін ақыны ұлғайтуға;
аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) әкімдерін сайлауды қамтамасыз етуге;
ауыл халқының кірісін арттыру жөніндегі жобаны ауқымды түрде қолдану мақсатында ауыл халқына микрокредиттер беруге;
агроөнеркәсіптік кешендегі инвестициялық жобаларға кредит беруге;
мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін кредит беруге;
ауылдық елді мекендерде сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамытуға;
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамытуға;
жерүсті су ресурстарын ұлғайтуға;

2) учесть в областном бюджете на 2025 год поступление целевых трансфертов из Национального Фонда Республики Казахстан:
на строительство объектов среднего образования в рамках пилотного национального проекта "Комфортная школа";
на развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры;
на развитие системы водоснабжения и водоотведения в городах;
на развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах;
на развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі";
на развитие транспортной инфраструктуры;
на развитие теплоэнергетической системы.
Сноска. Пункт 3 - в редакции решения Западно-Казахстанского областного маслихата от 12.03.2025 № 17-1 (вводится в действие с 01.01.2025).
4. Установить на 2025 год норматив распределения доходов, для обеспечения сбалансированности местных бюджетов, по следующим спецификам доходов:
1) корпоративный подоходный налог с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора, зачисляется в районные (города областного значения) бюджеты, в следующих процентах:
Бәйтерек – 73,5%, Бурлинский – 50%, город Уральск – 50%, Акжаикский, Бокейординский, Жангалинский, Жанибекский, Казталовский, Каратобинский, Сырымский, Таскалинский, Теректинский и Чингирлауский – 100%;
2) индивидуальный подоходный налог с доходов, облагаемых у источника выплаты, зачисляется в районные (города областного значения) бюджеты, в следующих процентах:
Бәйтерек – 73,5%, Бурлинский – 5,4%, город Уральск – 19%, Акжаикский, Бокейординский, Жангалинский, Жанибекский, Казталовский, Каратобинский, Сырымский, Таскалинский, Теректинский и Чингирлауский – 100%;
3) индивидуальный подоходный налог с доходов, не облагаемых у источника выплаты, зачисляется в районные (города областного значения) бюджеты, в следующих процентах:
Бәйтерек, Бурлинский, город Уральск, Акжаикский, Бокейординский, Жангалинский, Жанибекский, Казталовский, Каратобинский, Сырымский, Таскалинский, Теректинский и Чингирлауский – 100%;
4) индивидуальный подоходный налог с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты, зачисляется в районные (города областного значения) бюджеты, в следующих процентах:
Бәйтерек – 73,5%, Бурлинский – 5,4%, город Уральск – 19%, Акжаикский, Бокейординский, Жангалинский, Жанибекский, Казталовский, Каратобинский, Сырымский, Таскалинский, Теректинский и Чингирлауский – 100%;
5) социальный налог, зачисляется в районные (города областного значения) бюджеты, в следующих процентах:

2) 2025 жылға арналған облыстық бюджетте Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан бөлінетін нысаналы трансферттердің түсімі ескерілсін:
"Жайлы мектеп" пилоттық ұлттық жобасы шеңберінде орта білім беру объектілерін салуға;
инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамыту және (немесе) жайластыруға;
қалаларда сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамытуға;
ауылдық елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамытуға;
"Ауыл – Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамытуға;
көліктік инфрақұрылымды дамытуға;
жылу-энергетика жүйесін дамытуға.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 12.03.2025 № 17-1 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа еңгізіледі).
4. Жергілікті бюджеттердің теңгерімділігін қамтамасыз ету үшін 2025 жылға кірістерді бөлу нормативі төмендегі ерекшеліктер кірістері бойынша белгіленсін:
1) ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге келесі пайыздарда есепке алынады:
Бәйтерек – 73,5%, Бөрлі – 50%, Орал қаласы – 50%, Ақжайық, Бөкей ордасы, Жаңақала, Жәнібек, Казталов, Қаратөбе, Сырым, Тасқала, Теректі және Шыңғырлау – 100%;
2) төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге келесі пайыздарда есепке алынады:
Бәйтерек – 73,5%, Бөрлі – 5,4%, Орал қаласы – 19%, Ақжайық, Бөкей ордасы, Жаңақала, Жәнібек, Казталов, Қаратөбе, Сырым, Тасқала, Теректі және Шыңғырлау – 100%;
3) төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге келесі пайыздарда есепке алынады:
Бәйтерек, Бөрлі, Орал қаласы, Ақжайық, Бөкей ордасы, Жаңақала, Жәнібек, Казталов, Қаратөбе, Сырым, Тасқала, Теректі және Шыңғырлау – 100%;
4) төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге келесі пайыздарда есепке алынады:
Бәйтерек – 73,5%, Бөрлі – 5,4%, Орал қаласы – 19%, Ақжайық, Бөкей ордасы, Жаңақала, Жәнібек, Казталов, Қаратөбе, Сырым, Тасқала, Теректі және Шыңғырлау – 100%;
5) әлеуметтік салық аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге келесі пайыздарда есепке алынады:

Бәйтерек – 73,5%, Бурлинский – 5,4%, город Уральск – 19%, Акжаикский, Бокейординский, Жангалинский, Жанибекский, Казталовский, Каратобинский, Сырымский, Таскалинский, Теректинский и Чингирлауский – 100%;
6) отчисления недропользователей на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры зачисляется в районные (города областного значения) бюджеты, в следующих процентах:
город Уральск, Акжаикский, Бокейординский, Бурлинский, Жангалинский, Жанибекский, Бәйтерек, Казталовский, Каратобинский, Сырымский, Таскалинский, Теректинский и Чингирлауский – 0%
Сноска. Пункт 4 - в редакции решения Западно-Казахстанского областного маслихата от 12.03.2025 № 17-1 (вводится в действие с 01.01.2025).
5. Учесть в областном бюджете на 2025 год поступления трансфертов из районных (городов областного значения) бюджетов в общей сумме 2 864 910 тысяч тенге.
Распределение указанных сумм из районных (городов областного значения) бюджетов осуществляется на основании Постановления акимата Западно-Казахстанской области.
Сноска. Пункт 5 - в редакции решения Западно-Казахстанского областного маслихата от 12.03.2025 № 17-1 (вводится в действие с 01.01.2025).
6. Учесть в областном бюджете на 2025 год поступления от выпуска государственных ценных бумаг, выпускаемых местным исполнительным органом области для обращения на внутреннем рынке для финансирования расходов в соответствии с Перечнем целей заимствований в сумме 34 352 699 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 6 - в редакции решения Западно-Казахстанского областного маслихата от 26.08.2025 № 20-1 (вводится в действие с 01.01.2025).
7. Учесть в областном бюджете на 2025 год поступления сумм погашения бюджетных кредитов в сумме 15 033 025 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 7 - в редакции решения Западно-Казахстанского областного маслихата от 26.08.2025 № 20-1 (вводится в действие с 01.01.2025).
8. Деньги от реализации товаров и услуг, предоставляемых государственными учреждениями, подведомственных местным исполнительным органам, используются ими в порядке, определяемом Бюджетным кодексом Республики Казахстан и Правительством Республики Казахстан.
9. Установить на 2025 год размеры субвенций, передаваемых из областного бюджета в нижестоящие бюджеты, в общей сумме 13 300 431 тысяча тенге, в том числе:
Акжаикскому району – 1 459 872 тысячи тенге;
Бокейординскому району – 1 124 342 тысячи тенге;
Жангалинскому району – 936 433 тысячи тенге;
Жанибекскому району – 1 366 824 тысячи тенге;
Казталовскому району – 1 281 162 тысячи тенге;
Каратобинскому району – 1 525 551 тысяча тенге;

Бәйтерек – 73,5%, Бөрлі – 5,4%, Орал қаласы – 19%, Ақжайық, Бөкей ордасы, Жаңақала, Жәнібек, Казталов, Қаратөбе, Сырым, Тасқала, Теректі және Шыңғырлау – 100%;
6) өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуына және оның инфрақұрылымын дамытуға жер қойнауын пайдаланушылардың аударымдары аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге келесі пайыздарда есепке алынады:
Орал қаласы, Ақжайық, Бөкей ордасы, Бөрлі, Жаңақала, Жәнібек, Бәйтерек, Казталов, Қаратөбе, Сырым, Тасқала, Теректі және Шыңғырлау – 0%
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 12.03.2025 № 17-1 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа еңгізіледі).
5. 2025 жылға арналған облыстық бюджетте аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерінен 2 864 910 мың теңге жалпы сомасында трансферттердің түсімдері ескерілсін.
Аталған сомаларды аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерінен бөлу Батыс Қазақстан облыс әкімдігінің қаулысы негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 12.03.2025 № 17-1 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа еңгізіледі).
6. 2025 жылға арналған облыстық бюджетте облыстың жергiлiктi атқарушы органы қарыз алу мақсаттарының тізбесіне сәйкес шығыстарды қаржыландыру үшін iшкi нарықта айналысқа жiберу үшiн шығаратын мемлекеттiк бағалы қағаздар шығарылымынан түсетін түсімдер 34 352 699 мың теңге сомасында ескерілсін.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 26.08.2025 № 20-1 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа еңгізіледі).
7. 2025 жылға арналған облыстық бюджетте бюджеттік кредиттерді өтеу сомаларының түсімдері 15 033 025 мың теңге сомасында ескерілсін.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 26.08.2025 № 20-1 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа еңгізіледі).
8. Жергілікті атқарушы органдарға қарасты мемлекеттік мекемелер ұсынатын қызметтер мен тауарларды өткізуден түсетін ақшалар Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі және Қазақстан Республикасының Үкіметі анықтаған тәртіпте пайдаланылады.
9. 2025 жылға облыстық бюджеттен төмен тұрған бюджеттерге берілетін субвенциялар мөлшерінің жалпы сомасы 13 300 431 мың теңге болып белгіленсін, оның ішінде:
Ақжайық ауданы – 1 459 872 мың теңге;
Бөкей ордасы ауданы – 1 124 342 мың теңге;
Жаңақала ауданы – 936 433 мың теңге;
Жәнібек ауданы – 1 366 824 мың теңге;
Казталов ауданы – 1 281 162 мың теңге;
Қаратөбе ауданы – 1 525 551 мың теңге;

Сырымскому району – 1 585 170 тысяч тенге;
Таскалинскому району – 1 299 983 тысячи тенге;
Теректинскому району – 867 316 тысяч тенге;
Чингирлаускому району – 1 853 778 тысяч тенге.
10. Учесть, что в областном бюджете на 2025 год предусмотрены целевые трансферты на развитие и целевые текущие трансферты районным (города областного значения) бюджетам, выделяемые за счет средств областного бюджета в общей сумме 30 837 994 тысячи тенге, в том числе:
24 677 462 тысячи тенге – целевые текущие трансферты;
6 160 532 тысячи тенге – целевые трансферты на развитие.
Распределение указанных сумм районным (города областного значения) бюджетам осуществляется на основании постановления акимата Западно-Казахстанской области.

Сырым ауданы – 1 585 170 мың теңге;
Тасқала ауданы – 1 299 983 мың теңге;
Теректі ауданы – 867 316 мың теңге;
Шыңғырлау ауданы – 1 853 778 мың теңге.
10. 2025 жылға арналған облыстық бюджетте аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге облыстық бюджет қаражат есебінен бөлінетін нысаналы даму трансферттері және ағымдағы нысаналы трансферттер 30 837 994 мың теңге жалпы сомасында қарастырылғаны ескерілсін, соның ішінде:
24 677 462 мың теңге – ағымдағы нысаналы трансферттер;
6 160 532 мың теңге – нысаналы даму трансферттері.
Аталған сомаларды аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге бөлу Батыс Қазақстан облыс әкімдігінің қаулысы негізінде жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 10 - в редакции решения Западно-Казахстанского областного маслихата от 26.08.2025 № 20-1 (вводится в действие с 01.01.2025).
11. Предусмотреть в областном бюджете на 2025 год погашение займов в сумме 12 657 865 тысяч тенге.
12. Установить, что бюджетные изъятия из нижестоящих бюджетов в областной бюджет на 2025 год не предусматриваются.
13. Утвердить резерв местного исполнительного органа области на 2025 год в размере 8 044 802 тысячи тенге.

Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 26.08.2025 № 20-1 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа еңгізіледі).
11. 2025 жылға арналған облыстық бюджетте қарыздарды өтеу 12 657 865 мың теңге сомасында қарастырылсын.
12. 2025 жылға арналған облыстық бюджетке төмен тұрған бюджеттерден бюджеттік алымдар қарастырылмайды деп белгіленсін.
13. 2025 жылға арналған облыстың жергілікті атқарушы органдарының резерві 8 044 802 мың теңге мөлшерінде бекітілсін.

14. Установить лимит долга местного исполнительного органа области на 31 декабря 2025 года в сумме 168 373 163 тысячи тенге.
15. Утвердить перечень местных бюджетных программ, не подлежащих секвестру в процессе исполнения местных бюджетов на 2025 год, согласно приложениям 4, 5.
16. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель областного маслихата М. Мукаев
Приложение 1 к решению
Западно-Казахстанского
областного маслихата
от 13 декабря 2024 года № 16-1
Областной бюджет на 2025 год

14. Облыстың жергілікті атқарушы органының борыш лимиті 2025 жылдың 31 желтоқсанына 168 373 163 мың теңге сомасында белгіленсін.
15. 2025 жылға арналған жергілікті бюджеттердің атқару үдерісінде секвестрлендіруге жатпайтын жергілікті бюджеттік бағдарламалардың тізбесі 4, 5-қосымшаларға сәйкес бекітілсін.
14. Осы шешім 2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Облыстық мәслихат төрағасы М. Мұқаев
2024 жылғы 13 желтоқсандағы
Батыс Қазақстан облыстық
мәслихатының
№16-1 шешіміне 1-қосымша
2025 жылға арналған облыстық бюджет

46 970
023
Социальная поддержка медицинских и фармацевтических работников
642 600
030
Капитальные расходы государственных органов здравоохранения
10 976
033
Капитальные расходы медицинских организаций здравоохранения
7 905 408
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
21 037 305
1
Социальное обеспечение
8 758 077
256
Управление координации занятости и социальных программ области
8 112 487
002
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых и лиц с инвалидностью в медико-социальных учреждениях (организациях) общего типа, в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
2 463 677
013
Предоставление специальных социальных услуг для лиц с инвалидностью с психоневрологическими заболеваниями, в психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
2 599 305
014
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых, лиц с инвалидностью, в том числе детей с инвалидностью, в реабилитационных центрах
844 663
015
Предоставление специальных социальных услуг для детей с инвалидностью с психоневрологическими патологиями в детских психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
933 235
064
Обеспечение деятельности центров трудовой мобильности и карьерных центров по социальной поддержке граждан по вопросам занятости
1 257 056
069
Субсидирование затрат работодателя на создание специальных рабочих мест для трудоустройства лиц с инвалидностью
14 551
261
Управление образования области
645 590
015
Социальное обеспечение сирот, детей, оставшихся без попечения родителей
398 774
092
Содержание ребенка (детей), переданного патронатным воспитателям
246 816
2
Социальная помощь
6 047 062
256
Управление координации занятости и социальных программ области
6 047 062
003
Социальная поддержка лиц с инвалидностью
226 285
068
Программа занятости
5 820 777
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
6 232 166
256
Управление координации занятости и социальных программ области
6 163 251
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
280 755
007
Капитальные расходы государственного органа
4 056
053
Услуги по замене и настройке речевых процессоров к кохлеарным имплантам

46 970
023
Медициналық және фармацевтикалық қызметкерлерді әлеуметтік қолдау
642 600
030
Мемлекеттік денсаулық сақтау органдарының күрделі шығыстары
10 976
033
Медициналық денсаулық сақтау ұйымдарының күрделі шығыстары
7 905 408
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
21 037 305
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
8 758 077
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
8 112 487
002
Жалпы үлгідегі медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
2 463 677
013
Психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық аурулармен ауыратын мүгедектігі бар адамдар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
2 599 305
014
Оңалту орталықтарында қарттарға, мүгедектігі бар адамдарға, оның ішінде мүгедектігі бар балаларға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
844 663
015
Балалар психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерінде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық патологиялары бар мүгедектігі бар балалар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
933 235
064
Еңбек мобильділігі орталықтары мен мансап орталықтарының жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі азаматтарды әлеуметтік қолдау бойынша қызметін қамтамасыз ету
1 257 056
069
Мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын құруға жұмыс берушінің шығындарын субсидиялау
14 551
261
Облыстың білім басқармасы
645 590
015
Жетiм балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды әлеуметтік қамсыздандыру
398 774
092
Патронат тәрбиешілерге берілген баланы (балаларды) асырап бағу
246 816
2
Әлеуметтiк көмек
6 047 062
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
6 047 062
003
Мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтік қолдау
226 285
068
Жұмыспен қамту бағдарламасы
5 820 777
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
6 232 166
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
6 163 251
001
Жергілікті деңгейде жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету және халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды іске асыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
280 755
007
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
4 056
053
Кохлеарлық импланттарға дәлдеп сөйлеу процессорларын ауыстыру және келтіру бойынша қызмет көрсету

48 083 430
1
Сельское хозяйство
37 814 591
255
Управление сельского хозяйства области
32 982 739
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере сельского хозяйства
919 771
002
Субсидирование развития семеноводства
245 261
003
Капитальные расходы государственного органа
2 775
006
Субсидирование развития производства приоритетных культур
687 183
008
Субсидирование стоимости пестицидов, биоагентов (энтомофагов), предназначенных для проведения обработки против вредных и особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности и карантинных объектов
197 076
014
Субсидирование стоимости услуг по доставке воды сельскохозяйственным товаропроизводителям
22 015
029
Мероприятия по борьбе с вредными организмами сельскохозяйственных культур
726 130
045
Определение сортовых и посевных качеств семенного и посадочного материала
38 094
046
Государственный учет и регистрация тракторов, прицепов к ним, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов
13 787
047
Субсидирование стоимости удобрений (за исключением органических)
711 000
050
Возмещение части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса, при инвестиционных вложениях
9 878 836
051
Субсидирование в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса
86 760
053
Субсидирование развития племенного животноводства, повышение продуктивности и качества продукции животноводства
9 183 779
056
Субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования
10 179 204
057
Субсидирование затрат перерабатывающих предприятий на закуп сельскохозяйственной продукции для производства продуктов ее глубокой переработки в сфере животноводства
91 068
719
Управление ветеринарии области
4 831 852
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере ветеринарии
168 999
009
Организация санитарного убоя больных животных
50 764
010
Организация отлова и уничтожения бродячих собак и кошек
14 288
011
Возмещение владельцам стоимости обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека
17 787
012
Проведение ветеринарных мероприятий по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных
27 580
013
Проведение мероприятий по идентификации сельскохозяйственных животных
21 259

48 083 430
1
Ауыл шаруашылығы
37 814 591
255
Облыстың ауыл шаруашылығы басқармасы
32 982 739
001
Жергілікті деңгейде ауыл шаруашылығы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
919 771
002
Тұқым шаруашылығын дамытуды субсидиялау
245 261
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
2 775
006
Басым дақылдардың өндірісін дамытуды субсидиялау
687 183
008
Cаны зиян тигізудің экономикалық шегінен жоғары зиянды және аса қауіпті зиянды организмдерге, карантинді объектілерге қарсы өңдеулер жүргізуге арналған пестицидтердің, биоагенттердiң (энтомофагтардың) құнын субсидиялау
197 076
014
Ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілерге су жеткізу бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялау
22 015
029
Ауыл шаруашылық дақылдарының зиянды организмдеріне қарсы күрес жөніндегі іс- шаралар
726 130
045
Тұқымдық және көшет отырғызылатын материалдың сорттық және себу сапаларын анықтау
38 094
046
Тракторларды, олардың тіркемелерін, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен тетіктерін мемлекеттік есепке алуға және тіркеу
13 787
047
Тыңайтқыштар (органикалықтарды қоспағанда) құнын субсидиялау
711 000
050
Инвестициялар салынған жағдайда агроөнеркәсіптік кешен субъектісі көтерген шығыстардың бөліктерін өтеу
9 878 836
051
Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау
86 760
053
Мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігін және сапасын арттыруды, асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды субсидиялау
9 183 779
056
Ауыл шаруашылығы малын, техниканы және технологиялық жабдықты сатып алуға кредит беру, сондай-ақ лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
10 179 204
057
Мал шаруашылығы саласында терең қайта өңдеуден өткізілетін өнімдерді өндіру үшін ауыл шаруашылығы өнімін сатып алуға жұмсайтын өңдеуші кәсіпорындардың шығындарын субсидиялау
91 068
719
Облыстың ветеринария басқармасы
4 831 852
001
Жергілікті деңгейде ветеринария саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
168 999
009
Ауру жануарларды санитариялық союды ұйымдастыру
50 764
010
Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды және жоюды ұйымдастыру
14 288
011
Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қоймай залалсыздандырылған (зарарсыздандырылған) және қайта өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнім мен шикізаттың құнын иелеріне өтеу
17 787
012
Жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу
27 580
013
Ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру жөніндегі іс-шараларды өткізу
21 259

1 116 409
009
Услуги по проведению государственной информационной политики
1 116 409
4
Туризм
103 348
266
Управление предпринимательства и индустриально-инновационного развития области
103 348
021
Регулирование туристской деятельности
18 382
044
Субсидирование части затрат субъектов предпринимательства на содержание санитарно-гигиенических узлов
84 966
9
Прочие услуги по организации культуры, спорта, туризма и информационного пространства
814 686
748
Управление культуры, развития языков и архивного дела области
222 710
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области культуры, развития языков и архивного дела
222 710
752
Управление общественного развития области
591 976
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области общественного развития
503 890
006
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
88 086
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
50 619 903
1
Сельское хозяйство
46 408 701
255
Управление сельского хозяйства области
42 349 875
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере сельского хозяйства
219 840
002
Субсидирование развития семеноводства
359 730
006
Субсидирование развития производства приоритетных культур
736 183
008
Субсидирование стоимости пестицидов, биоагентов (энтомофагов), предназначенных для проведения обработки против вредных и особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности и карантинных объектов
199 476
014
Субсидирование стоимости услуг по доставке воды сельскохозяйственным товаропроизводителям
32 015
029
Мероприятия по борьбе с вредными организмами сельскохозяйственных культур
1 525 125
045
Определение сортовых и посевных качеств семенного и посадочного материала
41 629
046
Государственный учет и регистрация тракторов, прицепов к ним, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов
15 648
047
Субсидирование стоимости удобрений (за исключением органических)
810 000
050
Возмещение части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса, при инвестиционных вложениях
16 878 836
051
Субсидирование в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса
86 760
053
Субсидирование развития племенного животноводства, повышение продуктивности и качества продукции животноводства
12 358 539
056
Субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования

1 116 409
009
Мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізу жөніндегі қызметтер
1 116 409
4
Туризм
103 348
266
Облыстың кәсіпкерлік және индустриалдық-инновациялық даму басқармасы
103 348
021
Туристік қызметті реттеу
18 382
044
Кәсіпкерлік субъектілерінің санитариялық-гигиеналық тораптарды күтіп-ұстауға арналған шығындарының бір бөлігін субсидиялау
84 966
9
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiктi ұйымдастыру жөнiндегi өзге де қызметтер
814 686
748
Облыстың мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы
222 710
001
Жергiлiктi деңгейде мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
222 710
752
Облыстың қоғамдық даму басқармасы
591 976
001
Жергілікті деңгейде қоғамдық даму саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
503 890
006
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
88 086
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
50 619 903
1
Ауыл шаруашылығы
46 408 701
255
Облыстың ауыл шаруашылығы басқармасы
42 349 875
001
Жергілікті деңгейде ауыл шаруашылығы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
219 840
002
Тұқым шаруашылығын дамытуды субсидиялау
359 730
006
Басым дақылдардың өндірісін дамытуды субсидиялау
736 183
008
Cаны зиян тигізудің экономикалық шегінен жоғары зиянды және аса қауіпті зиянды организмдерге, карантинді объектілерге қарсы өңдеулер жүргізуге арналған пестицидтердің, биоагенттердiң (энтомофагтардың) құнын субсидиялау
199 476
014
Ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілерге су жеткізу бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялау
32 015
029
Ауыл шаруашылық дақылдарының зиянды организмдеріне қарсы күрес жөніндегі іс- шаралар
1 525 125
045
Тұқымдық және көшет отырғызылатын материалдың сорттық және себу сапаларын анықтау
41 629
046
Тракторларды, олардың тіркемелерін, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен тетіктерін мемлекеттік есепке алуға және тіркеу
15 648
047
Тыңайтқыштар (органикалықтарды қоспағанда) құнын субсидиялау
810 000
050
Инвестициялар салынған жағдайда агроөнеркәсіптік кешен субъектісі көтерген шығыстардың бөліктерін өтеу
16 878 836
051
Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау
86 760
053
Мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігін және сапасын арттыруды, асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды субсидиялау
12 358 539
056
Ауыл шаруашылығы малын, техниканы және технологиялық жабдықты сатып алуға кредит беру, сондай-ақ лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау