О бюджете района Марқакөл на 2025-2027 годы
Решение маслихата района Марқакөл Восточно-Казахстанской области от 27 декабря 2024 года № 18/3-VIII
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2025.
В соответствии со статьями 73, 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", маслихат района Марқакөл РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 5 578 491,8 тысяч тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям – 4 365 015,5 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям - 1 359,0 тысяч тенге;
поступлениям от продажи основного капитала - 817,0 тысяч тенге;
поступлениям трансфертов – 1 211 300,3 тысяч тенге;
2) затраты – 6 700 266,9 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 90 436,0 тысяч тенге;
бюджетные кредиты – 90 436,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов - 0,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами - 0,0 тысяч тенге;
приобретение финансовых активов - 0,0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета - -1 316 255,1 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 1 316 255,1 тысяч тенге:
поступления займов – 90 436,0 тысяч тенге;
погашение займов – 90 436,0 тысяч тенге.
используемые остатки бюджетных средств – 1 225819,1тысяч тенге;
остатки бюджетных средств – 1 225819,1 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения маслихата района Марқакөл Восточно-Казахстанской области от 11.11.2025 № 30/2-VIII (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Принять к исполнению на 2024 год нормативы распределения доходов в районный бюджет по социальному налогу, индивидуальному подоходному налогу с доходов в размере 100 процентов, в соответствии с решением Восточно-Казахстанского областного маслихата от 13 декабря 2024 года № 19/142-VIII "Об областном бюджете на 2025-2027 годы".
3. Распределение целевых трансфертов из районного бюджета бюджетам местного самоуправления на 2025 год определяется постановлением акимата района Марқакөл Восточно-Казахстанской области.

2025-2027 жылдарға арналған Марқакөл ауданының бюджеті туралы
Шығыс Қазақстан облысы Марқакөл ауданының мәслихаты 2024 жылғы 27 желтоқсандағы № 18/3-VIII шешімі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01 2025 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 73, 75 баптарына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Марқакөл ауданының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше 1 қосымшаға сәйкес, соның ішінде 2025 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 5 578 491,8 мың теңге, соның ішінде:
салықтық түсімдер – 4 365 015,5 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 1 359,0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түскен түсімдер – 817,0 мың теңге;
трансферттердің түсімдері – 1 211 300,3 мың теңге;
2) шығындар – 6 700 266,9 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредит беру - 90436,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттер - 90436,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу - 0,0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен жасалатын операциялар бойынша сальдо - 0,0 мың теңге;
қаржы активтерін сатып алу - 0,0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профицит) - -1 316 255,1 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитті пайдалану) -1 316 255,1 мың теңге:
қарыздар түсімі - 90436,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу - 90436,0 мың теңге.
бюджеттік қаражатының пайдаланатын қалдықтары - 1225819,1 мың теңге;
бюджет қаражаты қалдықтары - 1225819,1 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда-Шығыс Қазақстан облысы Марқакөл ауданының мәслихаты 11.11.2025 № 30/2-VIII шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының "2025-2027 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" 2024 жылғы 13 желтоқсандағы № 19/142-VIII шешіміне сәйкес ауданның бюджетінде 2025 жылға арналған әлеуметтік салық, жеке табыс салығы бойынша кірістерді бөлу нормативтері 100 пайыз орындауға қабылдансын.
3. 2025 жылға арналған аудандық бюджеттен жергілілікті өзін өзі басқаруға бөлінетін нысаналы трансферттер Шығыс Қазақстан облысы Марқакөл ауданы әкімдігінің қаулысымен анықталады.

4. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год целевые текущие трансферты из областного бюджета в сумме 478125,0 тысяч тенге.
5. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год целевые трансферты из республиканского бюджета в сумме 583463,0 тысяч тенге.
6. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель маслихата района Марқакөл М. Калелов
Приложение 1 к решению
маслихата района Марқакөл

4. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен бөлінген 478125,0 мың теңге ағымдағы нысаналы трансферттер қарастырылсын.
5. 2024 жылға арналған аудандық бюджетте республикалық бюджеттен бөлінген 583463,0 мың теңге дамуға арналған нысаналы трансферттер қарастырылсын.
6. Осы шешім 2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Марқакөл аудандық мәслихатының төрағасы М. Калелов
Марқакөл аудандық мәслихатының

13 237,8
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
12 574,0
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
16 480,0
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
16 480,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
16 480,0
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
16 480,0
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
361 015,0
1
Социальное обеспечение
104 639,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
104 639,0
005
Государственная адресная социальная помощь
104 639,0
2
Социальная помощь
156 201,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
156 201,0
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
28 294,0
006
Оказание жилищной помощи
0,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
10 844,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
818,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
102 847,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
13 398,0
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
100 175,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
100 175,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
37 060,0
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
1 912,0
021
Капитальные расходы государственного органа
20 522,0
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
7 720,0
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций

13 237,8
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
12 574,0
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
16 480,0
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
16 480,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
16 480,0
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
16 480,0
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
361 015,0
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
104 639,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
104 639,0
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
104 639,0
2
Әлеуметтiк көмек
156 201,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
156 201,0
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
28 294,0
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
0,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
10 844,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
818,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
102 847,0
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
13 398,0
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
100 175,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
100 175,0
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
37 060,0
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
1 912,0
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
20 522,0
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсарту
7 720,0
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары

78 489,0
008
Развитие государственного языка и других языков народа Казахстана
803,0
9
Прочие услуги по организации культуры, спорта, туризма и информационного пространства
284 148,8
819
Отдел внутренней политики, культуры, развития языков и спорта района (города областного значения)
284 148,8
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области внутренней политики, культуры, развития языков и спорта
148 174,6
003
Капитальные расходы государственного органа
20 647,2
004
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
50 328,0
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
64 999,0
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
139 683,8
9
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
139 683,8
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
23 493,8
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
23 493,8
806
Отдел сельского хозяйства, земельных отношений и предпринимательства района (города областного значения)
116 190,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития сельского хозяйства, земельных отношений и предпринимательства
97 190,0
017
Капитальные расходы государственного органа
19 000,0
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
49 015,0
2
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
49 015,0
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
49 015,0
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, улучшения архитектурного облика городов, районов и населенных пунктов области и обеспечению рационального и эффективного градостроительного освоения территории района (города областного значения)
29 915,0
013
Разработка схем градостроительного развития территории района, генеральных планов городов районного (областного) значения, поселков и иных сельских населенных пунктов
100,0
015
Капитальные расходы государственного органа
19 000,0
12
Транспорт и коммуникации
306 258,4
1
Автомобильный транспорт
306 258,4
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
306 258,4
023
Обеспечение функционирования автомобильных дорог
306 258,4
13
Прочие
51 543,6
9
Прочие
51 543,6
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
51 543,6

78 489,0
008
Мемлекеттiк тiлдi және Қазақстан халқының басқа да тiлдерін дамыту
803,0
9
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiктi ұйымдастыру жөнiндегi өзге де қызметтер
284 148,8
819
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат, мәдениет, тілдерді дамыту және спорт бөлімі)
284 148,8
001
Ақпаратты, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында жергілікті деңгейде мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
148 174,6
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
20 647,2
004
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
50 328,0
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
64 999,0
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
139 683,8
9
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер
139 683,8
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
23 493,8
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
23 493,8
806
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ауыл шаруашылығы, жер қатынастары және кәсіпкерлік бөлімі
116 190,0
001
Жергілікті деңгейде ауыл шаруашылығын, жер қатынастарын реттеу және кәсіпкерлікті дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
97 190,0
017
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
19 000,0
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
49 015,0
2
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
49 015,0
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
49 015,0
001
Құрылыс, облыс қалаларының, аудандарының және елді мекендерінің сәулеттік бейнесін жақсарту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағын оңтайлы және тиімді қала құрылыстық игеруді қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
29 915,0
013
Аудан аумағында қала құрылысын дамытудың кешенді схемаларын, аудандық (облыстық) маңызы бар қалалардың, кенттердің және өзге де ауылдық елді мекендердің бас жоспарларын әзірлеу
100,0
015
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
19 000,0
12
Көлiк және коммуникация
306 258,4
1
Автомобиль көлiгi
306 258,4
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
306 258,4
023
Автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
306 258,4
13
Басқалар
51 543,6
9
Басқалар
51 543,6
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
51 543,6