Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по району Алтай на 2024-2025 годы
Решение маслихата района Алтай Восточно-Казахстанской области от 6 марта 2024 года № 12/8-VIII. Утратило силу решением маслихата района Алтай Восточно-Казахстанской области от 23 декабря 2025 года № 38/20-VIII
Сноска. Утратило силу решением маслихата района Алтай Восточно - Казахстанской области от 23.12.2025 № 38/20-VIII (вступает в силу по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2024.
В соответствии со статьями 8, 13 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управления и самоуправлении в Республике Казахстан, маслихат района Алтай РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по району Алтай на 2024-2025 годы согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2024 года.
Председатель маслихата района Алтай Л. Гречушникова
Приложение 1 к решению
маслихата района Алтай
от 6 марта 2024 года
№ 12/8-VIII
План по управлению пастбищами и их использованию по городу Алтай района Алтай на 2024-2025 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по городу Алтай района Алтай на 2024-2025 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории по городу Алтай района Алтай в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (Приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);

Алтай ауданы бойынша 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Алтай ауданы мәслихатының 2024 жылғы 6 наурыздағы № 12/8-VIII шешімі. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облысы Алтай ауданы мәслихатының 2025 жылғы 23 желтоқсандағы № 38/20-VIII шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облысы Алтай ауданы мәслихатының 23.12.2025 № 38/20-VIII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01 2024 бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8, 13-баптарына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына, сәйкес Алтай ауданының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Алтай ауданы бойынша 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар осы шешімге 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 - қосымшаларына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Алтай ауданының мәслихат төрағасы Л. Гречушникова
Алтай ауданының мәслихатының
2024 жылғы 6 наурыздағы
№ 12/8-VIII шешіміне
1-қосымша
Алтай ауданының Алтай қаласы бойынша 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
Осы Алтай ауданының Алтай қаласы бойынша 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленеді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Алтай ауданының Алтай қаласы бойынша аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасын (3-қосымша);

4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (Приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (Приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе районного значения, поселке, селе, сельском округе (Приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Общая площадь территории города Алтай 3891 га, из них пашни – 553 га, пастбищные земли – 909 га.
По природным условиям территория города Алтай расположена в горно- лугово-степной зоне. Климат зоны резко континентальный с резко выраженными колебаниями как годового, так и суточного хода температуры воздуха. Холодная зима с сильными морозами сменяется жарким летом. Средняя годовая температура воздуха – 0,6 градусов. Осадков выпадает за год в среднем 450-550 мм. Максимальное количество их приходится на июль.
На территории города Алтай имеется ветеринарный пункт, пункт искусственного осеменения скота, скотомогильник.
На 1 января 2024 года в городе Алтай насчитывается крупного рогатого скота 982 головы, из них маточное (дойное) поголовье 851 голова, мелкого рогатого скота 1227 голов, лошадей 934 головы (таблица № 1)
Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных по городу Алтай
Таблица № 1
№
Населенные пункты
население
Сельскохозяйственные формирования
Всего:
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
всего
в том числе дойные
всего
в том числе дойные
всего
в том числе дойные
1
город Алтай

4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын (4-қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын (5-қосымша);
6) аудандық маңызы бар қала маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын (6-қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигін (7-қосымша) құрайды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Алтай қаласы аумағының жалпы ауданы 3891 га, соның ішінде: егістіктер – 553 га, жайылымдық жерлер – 909 га.
Алтай қаласының аумағы табиғат шарттары бойынша таулы-шалғынды-далалы аймақта орналасқан. Аймақтың климаты ауа температурасының жылдық және тәуліктік күрт айқын ауытқуымен күрт континентті. Қатты аяздары мен суық қысы ыстық жазымен алмасады. Ауаның жылдық орташа температурасы – 0,6 градус. Жауын-шашын жылына орташа 450-550 мм түседі. Шілдеде жоғары мөлшерде түседі.
Алтай қаласының аумағында ветеринарлық пункт, малды жасанды ұрықтандыру пункті, мал қорымы бар.
2024 жылдың 1 қаңтарына Алтай қаласында ірі қара мал 982 бас, соның ішінде аналық (сауын) мал басы 851 бас, ұсақ мал 1227 бас, жылқылар 934 бас есептеледі (№ 1 кесте).
Алтай қаласы бойынша ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректер
№ 1 кесте
№
Елді мекен
Халық
Ауыл шаруашылығы құрылымдары
Барлығы:
ірі қара мал
ұсақ мал
жылқылар
ірі қара мал
ұсақ мал
жылқылар
ірі қара мал
ұсақ мал
жылқылар
барлығы
Соның ішінде сауын
барлығы
Соның ішінде сауын
барлығы
Соның ішінде сауын
1
Алтай қаласы

653
586
1222
327
329
265
5
607
982
851
1227
934
Для обеспечения сельскохозяйственных животных пастбищными угодьями по городу Алтай имеются 909 га.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения города Алтай по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 909 га, потребность составляет 1758 га (таблица № 2).
Таблица №2
№
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (га)
Наличие дойных коров (гол.)
Норма потребности пастбищна 1 голову, (га)
Потребность пастбищ, (га)
Не обеспечено пастбищами (га)
Излишки, (га)
1
город Алтай
909
586
3
1758
849
0
Для выпаса скота местного населения города Алтай организовано 9 гуртов: 3 гурта в западной части города, 2 гурта в северной части города, 1 гурт в восточной, 2 гурта в южной и 1 гурт в юго-западной части города.
Сложившуюся потребность пастбищных угодий в размере 849 га необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на землях запаса Парыгинского сельского округа площадью 70 га пастбищ, на землях запаса Соловьевского сельского округа площадью 90 га пастбищ, на землях запаса Чапаевского сельского округа площадью 30 га пастбищ, на землях скотопрогона 300 га и 359 га за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на землях принадлежащих ТОО "Опытное хозяйство масличных культур плюс".
Выпас других сельскохозяйственных животных местного населения при норме нагрузки на голову: крупный рогатый скот – 3 га, мелкий рогатый скот – 0,5 га, лошадей – 5 га, производится на отгонных пастбищах сельхозпроизводителей (таблица № 3).
Таблица № 3
№
Населенные пункты
население
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ,(га)
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лоша ди
Крупный рога тый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рога тый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Итого (га)
1
город Алтай
67
1222
327
3
0,5
5
201
611

653
586
1222
327
329
265
5
607
982
851
1227
934
Алтай қаласы бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын жайылымдық алаптармен қамтамасыз ету үшін барлығы 909 га бар.
Жоғарыда айтылғандардың негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15-бабына сәйкес Серебрянск қаласының жергілікті халықтың мұқтаждықтары үшін елді мекендердің қолда бар жайылымдық жерлерінде ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 1343 га мөлшерінде қажеттілік 906 га құрайды (№ 2 кесте).
№2 кесте
№
Елді мекен
Жайылымдар ауданы, (га)
Сауын сиырлардың болуы (бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажетті нормасы (га)
Жайылымдар қажеттілігі(га)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (га)
Артылғаны, (га)
1
Алтай қаласы
909
586
3
1758
849
0
Алтай қаласының жергілікті халқының малын жаю үшін 9 үйір ұйымдастырылған: 3 үйір қаланың батыс бөлігінде, 2 үйір қаланың солтүстік бөлігінде, 1 үйір шығысында, 2 үйір қаланың оңтүстігінде және 1 үйір оңтүстік-батыс бөлігінде.
Қалыптасқан 849 га мөлшеріндегі жайылымдық алаптар қажеттілігін Парыгино ауылдық округінің қордағы жерлеріндегі 70 га жайылымдар, Соловьево ауылдық округінің қордағы жерлеріндегі 90 га жайылымдар, Чапаево ауылдық округінің қордағы жерлеріндегі 30 га жайылымдар, мал өткелінің жерлеріндегі 300 га және 359 га "Опытное хозяйство масличных культур плюс" ЖШС тиесілі жерлердегі ауыл шаруашылығы жануарларының жайылымы есебінен толықтыру қажет.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы жануарларының жайылымы қалыпты жағдайдағы жүктемесі кезінде бір басқа: ірі қара мал – 3 га, ұсақ мал – 0,5 га, жылқылар – 5 га, ауыл шаруашылығы өндірушілердің шалғайдағы жайылымдарына шығарылады (№ 3 кесте).
№ 3 кесте
№
Елді мекен
Халық
Жайылымдардың 1 басқа қажетті нормасы (га)
Жайылымдар қажеттілігі,(га)
ірі қара мал
ұсақ мал
жылқылар
ірі қара мал
ұсақ мал
жылқылар
ірі қара мал
ұсақ мал
жылқылар
барлығы (га)
1
Алтай қаласы
67
1222
327
3
0,5
5
201
611

1635
2447
Сложившуюся потребность пастбищных угодий в размере 2447 га необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на отгонных пастбищах сельхозпроизводителей.
Поголовье в товариществах с ограниченной ответственностью, крестьянских и фермерских хозяйствах города Алтай составляет: крупного рогатого скота 329 голов, мелкого рогатого скота 5 голов лошадей 607 голов.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Алтай района Алтай
на 2024-2025 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории города Алтай района Алтай в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Алтай района Алтай
на 2024-2025 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Схема четырехпольного пастбищеоборота для одного гурта (табуна)
год
участки
1
2
3
4
2024
(В-Л-О)
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
2025
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
(В-Л-О)
(В-Л-О) весна-лето-осень
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Алтай района Алтай
на 2024-2025 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Алтай района Алтай
на 2024-2025 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Алтай района Алтай
на 2024-2025 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Алтай района Алтай
на 2024-2025 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе районного значения, поселке, селе, сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Алтай района Алтай
на 2024-2025 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Населенный пункт
Срок выгона скота на отгонные пастбища
Срок возврата животных с отгонных пастбищ
город Алтай
апрель - май
сентябрь - октябрь
Приложение 2 к решению
маслихата района Алтай

1635
2447
2447 га мөлшеріндегі ауыл шаруашылығы жайылымдық алқаптарының қалыптасқан қажеттілігін ауыл шаруашылығы өндірушілердің шалғайдағы жайылымдарындағы халықтың ауыл шаруашылығы жануарларының жайылымдары есебінен толықтыру қажет.
Алтай қаласының жауапкершілігі шектеулі серіктестіктеріндегі, шаруа және фермер қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 329 бас, ұсақ мал 5 бас, жылқылар 607 бас.
Алтай ауданының
Алтай қаласы бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Алтай ауданының Алтай қаласы бойынша аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Алтай ауданының
Алтай қаласы бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 2- қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Бір үйір (табын) үшін төрт танапты жайылым айналымының схемасы
жыл
учаскелер
1
2
3
4
2024
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
2025
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
(К-Ж-К)
(К-Ж-К) көктем- жаз- күз
Алтай ауданының
Алтай қаласы бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 3- қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Алтай ауданының
Алтай қаласы бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 4- қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Алтай ауданының
Алтай қаласы бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 5- қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Алтай ауданының
Алтай қаласы бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 6- қосымша
Аудандық маңызы бар қала маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Алтай ауданының
Алтай қаласы бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 7- қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Елді мекен
Шалғайдағы жайылымдарға жануарларды шығару мерзімі
Шалғайдағы жайылымдардан жануарларды қайтару мерзімі
Алтай қаласы
сәуір-мамыр
қыркүйек-қазан
Алтай ауданының мәслихатының

от 6 марта 2024 года
№ 12/8-VIII
План по управлению пастбищами и их использованию по городу Серебрянск района Алтай на 2024-2025 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по городу Серебрянск района Алтай на 2024-2025 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
3) схему (карту) расположения пастбищ на территории по городу Серебрянск района Алтай в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
4) приемлемые схемы пастбищеоборотов (Приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (Приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (Приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе районного значения (Приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.

2024 жылғы 6 наурыздағы
№ 12/8-VIII шешіміне
2 -қосымша
Алтай ауданының Серебрянск қаласы бойынша 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
Осы Алтай ауданының Серебрянск қаласы бойынша 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары (бұдан әрі- Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығы, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөп қажеттілігін тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу үрдісін болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Алтай ауданының Серебрянск қаласы бойынша аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1- қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын (2- қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасын (3- қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын (4- қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын (5 -қосымша);
6) аудандық маңызы бар қала маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын (6- қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигін (7- қосымша) құрайды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.

На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения города Серебрянск по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 1343 га, потребность составляет 906 га (таблица № 2).
Таблица №2
№
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (га)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности пастбищна 1 голову, (га)
Потребность пастбищ, (га)
Не обеспечено пастбищами (га)
Излишки (га)
1
город Серебрянск

Жоғарыда айтылғандар негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15-бабына сәйкес, Серебрянск қаласының жергілікті халықтың мұқтажы үшін төлдейтін аналық (сауын) ауыл шаруашылығы мал басын ұстауға елді мекендерде бар жайылымдық алқаптар мөлшерінде 1343 га, қажеттілік 906 га (№ 2 кесте) құрайды.
№ 2 кесте
№
Елді мекен
Жайылымдар ауданы, (га)
Сауын сиырлардың болуы (бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажетті нормасы (га)
Жайылымдар қажеттілігі,(га)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (га)
Артылғаны, (га)
1
Серебрянск қаласы

1343
302
3
906
0
437
Выпас других сельскохозяйственных животных местного населения при норме нагрузки на голову: крупный рогатый скот – 3 га, мелкий рогатый скот – 0,5 га, лошадей – 5 га, также производится в черте населенного пункта (таблица № 3).
Таблица № 3
№
Населенные пункты
население
Норма потребности пастбищ на 1 голову, (га)
Потребность пастбищ, (га)
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Итого (га)
1
город Серебрянск

1343
302
3
906
0
437
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарының жайылымы ірі қара мал басына қалыпты жағдайдағы жүктемесі – 3 га, ұсақ мал – 0,5 га, жылқылар – 5 га, сондай-ақ елді мекендер шегінде жүргізіледі (№ 3 кесте).
№ 3 кесте
№
Елді мекендер
Халық
Жайылымдардың 1 басқа қажетті нормасы (га)
Жайылымдар қажеттілігі,(га)
ірі қара мал
ұсақ мал
Жылқылар
ірі қара мал
ұсақ мал
Жылқылар
ірі қара мал
ұсақ мал
Жылқылар
барлығы (га)
1
Серебрянск қаласы

203
837
150
3
0,5
5
609
418,5
750
1777,5
Сложившуюся потребность пастбищных угодий в размере 1340,5 га необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на отгонных пастбищах сельхозпроизводителей.
Для выпаса скота местного населения города Серебрянск организовано 4 гурта: 1 гурт - в западной части города, водопой: ручьи; 2 гурт - в северной части города, водопой: ручей Сухой; 3 гурт - в восточной, водопой: речка Серебрянка; 4 гурт - в южной части города, водопой: Усть-Каменогорское водохранилище.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Серебрянск района Алтай
на 2024-2025 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории города Серебрянск района Алтай в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Серебрянск района Алтай
на 2024-2025 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Схема четырехпольного пастбищеоборота для одного гурта (табуна)
год
участки
1
2
3
4

203
837
150
3
0,5
5
609
418,5
750
1777,5
1340,5 га мөлшеріндегі жайылымдық алқаптардың қалыптасқан қажеттілігін ауыл шаруашылығы өндірушілерінің шалғайдағы жайылымдарында халықтың ауыл шаруашылығы малдарын жаю есебінен толықтыру қажет.
Серебрянск қаласы жергілікті халқының малын жаю үшін 4 үйір ұйымдастырылған: 1 -үйір – қаланың батыс бөлігінде, суат- бұлақтар; 2 -үйір – қаланың солтүстік бөлігінде, суат- Сухой бұлағы; 3 -үйір – шығысында, суат- Серебрянка жылғасы; 4 -үйір – қаланың оңтүстік бөлігінде, суат-Өскемен су қоймасы.
Алтай ауданының
Серебрянск қаласы бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 1- қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Алтай ауданының Серебрянск қаласы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Алтай ауданының
Серебрянск қаласы бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 2- қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Бір үйір (табын) үшін төрт танапты жайылым айналымының схемасы
жыл
учаскелер
1
2
3
4

2024
(В-Л-О)
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
2025
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
(В-Л-О)
(В-Л-О) весна-лето-осень
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Серебрянск района Алтай
на 2024-2025 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Серебрянск района Алтай
на 2024-2025 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Серебрянск района Алтай
на 2024-2025 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Серебрянск района Алтай
на 2024-2025 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе районного значения
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Серебрянск района Алтай
на 2024-2025 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Населенный пункт
Срок выгона животных на отгонные пастбища
Срок возврата животных с отгонных пастбищ
город Серебрянск
апрель - май
сентябрь - октябрь
Приложение 3 к решению
маслихата района Алтай
от 6 марта 2024 года
№ 12/8-VIII
План по управлению пастбищами и их использованию в Ново-Бухтарминском сельском округе района Алтай на 2024-2025 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Ново-Бухтарминском сельском округе района Алтай на 2024-2025 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
5) схему (карту) расположения пастбищ на территории Ново-Бухтарминского сельского округа района Алтай в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
6) приемлемые схемы пастбищеоборотов (Приложение 2);

2024
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
2025
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
(К-Ж-К)
(К-Ж-К) көктем- жаз-күз
Алтай ауданының
Серебрянск қаласы бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 3- қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Алтай ауданының
Серебрянск қаласы бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 4- қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Алтай ауданының
Серебрянск қаласы бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 5- қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Алтай ауданының
Серебрянск қаласы бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 6- қосымша
Аудандық маңызы бар қала маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Алтай ауданының
Серебрянск қаласы бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 7- қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Елді мекен
Шалғайдағы жайылымдарға жануарларды шығару мерзімі
Шалғайдағы жайылымдардан жануарларды қайтару мерзімі
Серебрянск қаласы
сәуір-мамыр
қыркүйек-қазан
Алтай ауданының мәслихатының
2024 жылғы 6 наурыздағы
№ 12/8-VIII шешіміне
3- қосымша
Алтай ауданының Жаңа Бұқтырма ауылдық округінде 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
Осы Алтай ауданының Жаңа Бұқтырма ауылдық округінде 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары (бұдан әрі- Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары–Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығыны, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленеді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөп қажеттілігін тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу үрдісін болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Алтай ауданының Жаңа Бұқтырма ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын) (1- қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын (2- қосымша);

3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (Приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (Приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе (Приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Ново-Бухтарминском сельском округе имеются 6 населенных пунктов.
Общая площадь территории Ново-Бухтарминского сельского округа 43952 га, из них пашни – 3778 га, пастбищные земли – 35590 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 11590 га;
земли населенных пунктов – 7088 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 1681 га;
земли запаса - 23593 га.
По природным условиям территория Ново-Бухтарминского сельского округа относится к горной лугово-степной земледельческой зоне. Климат влажный умеренно теплый. Осадков выпадает за год в среднем 434 мм. Максимальное количество их приходится на июль.
Почвы в основном горные черноземы выщелоченные и лугово-степные.
На территории Ново-Бухтарминского сельского округа имеется ветеринарный пункт, скотомогильник.

3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны (3- қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын (4- қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын (5- қосымша);
6) кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын (6- қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигін (7- қосымша) құрайды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері,малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданады.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Жаңа Бұқтырма ауылдық округінде 6 елді мекен бар.
Жаңа Бұқтырма ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 43952 га, оның ішінде егістіктер – 3778 га, жайылымдық жерлер – 35590 га.
Санаттары бойынша жерлер бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 11590 га;
елді мекендер жерлері – 7088 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі мұқтажына арналған, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік және өзге де ауыл шаруашылығы мақсатына арналмаған жерлер – 1681 га;
босалқы жерлер - 23593 га.
Табиғи жағдай бойынша Жаңа Бұқтырма ауылдық округінің аумағы егіншіліктің таулы-шалғынды-дала аймағына жатады. Климаты ылғалды, жылы. Жауын-шашын жылына орта есеппен 434 мм түседі. Олардың максималды мөлшері шілде айында болады.
Топырақ негізінен таулы қара топырақтар сілтіленген және шалғынды-далалы.
Жаңа Бұқтырма ауылдық округінің аумағында ветеринарлық пункт, мал қорымы бар.

На 1 января 2024 года в Ново-Бухтарминском сельском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 1943 головы, из них маточное (дойное) поголовье 891 голова, мелкого рогатого скота 2693 головы, лошадей 1262 голов (таблица № 1) из них:
в поселке Новая Бухтарма:
крупного рогатого скота 822 головы, из них маточное (дойное) поголовье 367 голов, мелкого рогатого скота 1473 головы, лошадей 782 головы.
Площадь пастбищ составляет 1248 га.
в поселке Октябрьский:
крупного рогатого скота 320 голов, из них маточное (дойное) поголовье 149 голов, мелкого рогатого скота 438 голов, лошадей 374 головы.
Площадь пастбищ составляет 2303 га.
в селе Березовка:
крупного рогатого скота 344 головы, из них маточное (дойное) поголовье 172 головы, мелкого рогатого скота 247 голов, лошадей 32 головы.
Площадь пастбищ составляет 1040 га.
в селе Александровка:
крупного рогатого скота 209 голов, из них маточное (дойное) поголовье 96 голов, мелкого рогатого скота 268 голов, лошадей 65 голов.
Площадь пастбищ составляет 353 га.
в селе Сажаевка:
крупного рогатого скота 65 голов, из них маточное (дойное) поголовье 23 головы, мелкого рогатого скота 86 голов, лошадей 0 голов.
Площадь пастбищ составляет 1259 га.
на станции Селезневка:
крупного рогатого скота 183 головы, из них маточное (дойное) поголовье 84 головы, мелкого рогатого скота 181 голова, лошадей – 9 голов.
Площадь пастбищ составляет 379 га.
Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных по Ново-Бухтарминскому сельскому округу
Таблица № 1
№
Населенные пункты
население
Сельскохозяйственные формирования
Всего:
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
всего
в том числе дойные
всего
в том числе дойные
всего
в том числе дойные
1
Поселок Новая Бухтарма

2024 жылдың 1 қаңтарына Жаңа Бұқтырма ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ мал басы) ірі қара мал 1943 бас, соның ішінде аналық (сауын) мал басы 891 бас, ұсақ мал 2693 бас, жылқылар 1262 бас (№ 1 кесте) есептеледі:
Жаңа Бұқтырма кентінде:
ірі қара малдар 822 бас, оның ішінде аналық (сауын) мал басы 367 бас, ұсақ мал 1473 бас, жылқылар – 782 бас.
Жайылымдар ауданы 1248 га құрайды.
Октябрьск кентінде:
ірі қара мал 320 бас, оның ішінде аналық (сауын) мал басы 149 бас, ұсақ мал 438 бас, жылқылар – 374 бас.
Жайылымдар ауданы 2303 га құрайды.
Березовка ауылында:
ірі қара мал 344 бас, оның ішінде аналық (сауын) мал басы 172 бас, ұсақ мал 247 бас, жылқылар – 32 бас.
Жайылымдар ауданы 1040 га құрайды.
Александровка ауылында:
ірі қара мал 209 бас, оның ішінде аналық (сауын) мал басы 96 бас, ұсақ мал 268 бас, жылқылар – 65 бас.
Жайылымдар ауданы 353 га құрайды.
Сажаевка ауылында:
ірі қара мал 65 бас, оның ішінде аналық (сауын) мал басы 23 бас, ұсақ мал 86 бас, жылқылар – 0 бас.
Жайылымдар ауданы 1259 га құрайды.
Селезневка станциясында:
ірі қара мал 183 бас, оның ішінде аналық (сауын) мал басы 84 бас, ұсақ мал басы 181 бас, жылқылар – 9 бас.
Жайылымдар ауданы 379 ге құрайды.
Жаңа Бұқтырма ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректер
№ 1 кесте
№
Елді мекендер
Халық
Ауыл шаруашылығы құрылымдары
Барлығы:
Ірі қара мал
ұсақ мал
жылқылар
Ірі қара мал
ұсақ мал
жылқылар
Ірі қара мал
ұсақ мал
жылқылар
Барлығы
соның ішінде сауын
барлығы
соның ішінде сауын
Барлығы
соның ішінде сауын
1
Жаңа Бұқтырма кенті

432
Итого:
833
2067
839
2520
1032,5
4205
7757,5
Сложившуюся потребность пастбищных угодий в размере 3314,5 га необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на землях, принадлежащих землепользователям Нурахметовой Н.А., Аксеновой С.Ю., Темешеву С.Т., Оградову Б.Г., Пантелееву А.А.
Для выпаса скота местного населения поселка Новая Бухтарма организовано 2 гурта: 1 гурт - западнее поселок Новая Бухтарма, водопой- ручьи; 2 гурт - северо-западнее поселка Новая Бухтарма, водопой - ручьи. Для выпаса скота населения поселка Октябрьский организовано 3 гурта: 1-3 гурт - северо-восточнее поселка Октябрьский, водопой - река Урунхайка, ручьи.
Для выпаса скота населения села Березовка организовано 2 гурта: 1 гурт- западнее села Березовка, водопой- ручьи; 2 гурт - юго-западнее села Березовка, водопой - ручьи.
Для выпаса скота населения села Александровка организовано 2 гурта: 1 гурт - северо-западнее села Александровка, водопой: ручьи; 2 гурт- западнее села Александровка, водопой: ручьи.
Для выпаса скота населения станции Сажаевка организован гурт - восточнее станции Сажаевка, водопой - ручей Серебряный.
Для выпаса скота населения станции Селезневка организован гурт - восточнее села Селезневка, водопой - ручьи.
Поголовье в товариществах с ограниченной ответственностью (далее- ТОО), крестьянских и фермерских хозяйствах Ново-Бухтарминского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 390 голова, мелкого рогатого скота 626 голов, лошадей 421 голов.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 7752 гектар (таблица № 4).
Таблица № 4
№
Землепользователи
Площадь (га)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голову, (га)
Потребность пастбищ, (га)
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Итого (га)
1
ТОО "Айбалта"

432
Барлығы:
833
2067
839
2520
1032,5
4205
7757,5
Жайылымдық алаптардың пайда болған 3283 га мөлшеріндегі қажеттілікті халықтың жерлеріндегі ауыл шаруашылығы жануарларының жайылымы есебінен Н.А. Нурахметоваға, С.Ю. Аксеноваға, С.Т. Темешевке, Б.Г. Оградовқа, А.А. Пателеевке тиесілі жерлерден толықтыру қажет.
Жаңа Бұқтырма кентінің жергілікті халықының малын жаю үшін 2 үйір ұйымдастырылған: 1 үйір – Жаңа Бұқтырма кентінен батысқа қарай, суат-бұлақтар; 2 үйір– Жаңа Бұқтырма кентінен солтүстік-батысқа қарай, суат- бұлақтар.
Октябрьск кентінің жергілікті халықының малын жаю үшін 3 үйір ұйымдастырылған: 1-3 үйір – Октябрьск кентінен солтүстік-шығысқа қарай, суат: Урунхайка өзені, бұлақтар.
Березовка ауылының жергілікті халықының малын жаю үшін 2 үйір ұйымдастырылған: 1 үйір – Березовка ауылынан батысқа қарай, суат- бұлақтар, 2 үйір – Березовка ауылынан оңтүстік-батысқа қарай, суат- бұлақтар.
Александровка ауылының жергілікті халқының малын жаю үшін 2 үйір ұйымдастырылған: 1 үйір – Александровка ауылынан солтүстік-батысқа қарай, суат-бұлақтар; 2 үйір– Александровка ауылынан батысқа қарай, суат- бұлақтар;
Сажаевка станциясының халқының малын жаю үшін үйір ұйымдастырылған: Сажаевка станциясынан шығысқа қарай, суат- Серебряный бұлағы;
Селезневка станциясы халқының малын жаю үшін үйірұйымдастырылған: Селезневка станциясынан шығысқа қарай, суат- бұлақтар;
Жаңа Бұқтырма ауылдық округінің жауапкершілігі шектеулі серіктестіктеріндегі (бұдан әрі- ЖШС), шаруа және фермер қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 390 бас, ұсақ қара мал 626 бас, жылқылар 421 бас құрайды.
ЖШС, шаруа және фермер шаруашылықтарындағы жайылымдар ауданы 7752 гақұрайды (№4 кесте).
№ 4 кесте
№
Жер пайдаланушылар
Ауданы (га)
Түрі бойынша малдың бары, (бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажетті нормасы (га)
Жайылымдар қажеттілігі,(га)
Ірі қара мал
ұсақ мал
Жылқылар, маралдар
Ірі қара мал
ұсақ мал
Жылқылар, маралдар
Ірі қара мал
ұсақ мал
Жылқылар, маралдар
Барлығы (га)
1
"Айбалта" ЖШС

313
2105
3588
Сложившуюся потребность пастбищных угодий производственных кооперативов "СПК "МКС-1", "СПК "Юдаков Н.А." в размере 586,5 га необходимо восполнить из земель предоставленных Юдакову Н.А. и ТОО "Нивы Чапаево".
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Ново-Бухтарминском сельском
округе района Алтай
на 2024-2025 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Ново-Бухтарминского сельского округа района Алтай в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документ
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Ново-Бухтарминском сельском
округе района Алтай
на 2024-2025 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Схема четырехпольного пастбищеоборота для одного гурта (табуна)
год
участки
1
2
3
4
2024
(В-Л-О)
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
2025
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
(В-Л-О)
(В-Л-О) весна-лето-осень
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Ново-Бухтарминском сельском
округе района Алтай
на 2024-2025 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Ново-Бухтарминском сельском
округе района Алтай
на 2024-2025 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Ново-Бухтарминском сельском
округе района Алтай
на 2024-2025 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Ново-Бухтарминском сельском
округе района Алтай
на 2024-2025 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Ново-Бухтарминском сельском
округе района Алтай
на 2024-2025 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Сельский округ
Срок выгона животных на отгонные пастбища
Срок возврата животных с отгонных пастбищ
Ново-Бухтарминский
апрель - май
сентябрь - октябрь
Приложение 4 к решению
маслихата района Алтай

313
2105
3588
"МКС1" АШӨК", "Юдаков Н.А." АШӨК" өндірістік кооперативтерінің 586,5 га мөлшеріндегі жайылымдық алқаптарының қалыптасқан қажеттілігін Н.А. Юдаковқа және "Нивы Чапаево" ЖШС-не берілген жерлерден толықтыру қажет.
Алтай ауданының
Жаңа Бұқтырма ауылдық округінде
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 1- қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Алтай ауданының Бұқтырма ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Алтай ауданының
Жаңа Бұқтырма ауылдық округінде
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 2- қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын
Бір үйір (табын) үшін төрт танапты жайылым айналымының схемасы
жыл
учаскелер
1
2
3
4
2024
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
2025
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
(К-Ж-К)
(К-Ж-К) көктем- жаз- күз
Алтай ауданының
Жаңа Бұқтырма ауылдық округінде
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 3- қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Алтай ауданының
Жаңа Бұқтырма ауылдық округінде
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 4- қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Алтай ауданының
Жаңа Бұқтырма ауылдық округінде
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 5- қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Алтай ауданының
Жаңа Бұқтырма ауылдық округінде
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 6- қосымша
Кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Алтай ауданының
Жаңа Бұқтырма ауылдық округінде
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 7- қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ
Шалғайдағы жайылымдарға малдың жайылу мерзімі
Шалғайдағы жайылымдардан малдарды қайтару мерзімі
Жаңа Бұқтырма
сәуір-мамыр
қыркүйек-қазан
Алтай ауданының мәслихатының

от 6 марта 2024 года
№ 12/8-VIII
План по управлению пастбищами и их использованию в Малеевском сельском округе района Алтай на 2024-2025 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Малеевском сельском округе района Алтай на 2024-2025 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
7) схему (карту) расположения пастбищ на территории Малеевского сельского округа района Алтай в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
8) приемлемые схемы пастбищеоборотов (Приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (Приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (Приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе (Приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Малеевском сельском округе имеются 6 населенных пунктов.

2024 жылғы 6 наурыздағы
№ 12/8-VIII шешіміне
4-қосымша
Алтай ауданының Малеевск ауылдық округінде 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
Осы Алтай ауданының Малеевск ауылдық округінде 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары (бұдан әрі- Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленеді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөп қажеттілігін тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу үрдісін болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Алтай ауданының Малеевск ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын) (1- қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын (2- қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасын (3- қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын (4 -қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын (5- қосымша);
6) кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын (6- қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигін құрайды (7- қосымша);
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Малеевск ауылдық округінде 6 елді мекен бар.

Общая площадь территории Малеевского сельского округа 30705 га, из них пашни – 4226 га, пастбищные земли – 16939 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 10172 га;
земли населенных пунктов – 7211 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 18 га;
земли запаса - 13304 га.
По природным условиям территория Малеевского сельского округа относится к горно-лугово-степной земледельческой зоне. Климат резко-континентальный с суровой и продолжительной зимой, коротким и жарким летом, скоротечной весной и осенью. Средняя температура воздуха – 1,6 градусов. Осадков выпадает за год в среднем 500-560 мм. Максимальное количество их приходится на июнь, июль месяцы.
Почвы в основном горные черноземы выщелоченные и горностепные.
На территории Малеевского сельского округа имеется ветеринарный пункт.
На 1 января 2024 года в Малеевском сельском округе насчитывается крупного рогатого скота 1240 голов, из них маточное (дойное) поголовье 618 голов, мелкого рогатого скота 719 голов, лошадей 642 головы (таблица № 1) из них:
в селе Малеевск:
крупного рогатого скота 503 головы, из них маточное (дойное) поголовье 284 головы, мелкого рогатого скота 440 голов, лошадей – 281 голова.
Площадь пастбищ составляет 679 га.
в селе Путинцево:
крупного рогатого скота 256 голов, из них маточное (дойное) поголовье 102 головы, мелкого рогатого скота 116 голов, лошадей - 119 голов.
Площадь пастбищ составляет 2167 га.
в селе Быково:
крупного рогатого скота 448 голов, из них маточное (дойное) поголовье 214 голов, мелкого рогатого скота 151 голова, лошадей – 240 голов.
Площадь пастбищ составляет 1260 га.
в селе Богатырево:
крупного рогатого скота 25 голов, из них маточное (дойное) поголовье 15 голов, мелкого рогатого скота 12 голов, лошадей – 2 головы.
Площадь пастбищ составляет 1304 га.
в селе Ландман:
крупного рогатого скота 8 голов, из них маточное (дойное) поголовье 3 головы, мелкого рогатого скота - 0, лошадей – 0.
Площадь пастбищ составляет 268 га.
Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных по Малеевскому сельскому округу
Таблица № 1
№
Населенные пункты
Население
Сельскохозяйственные формирования
Всего:
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Всего
в том числе дойные
Всего
в том числе дойные
Всего
в том числе дойные
1
Село Малеевск

Малеевск ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 30705 га, оның ішінде егістіктер – 4226 га, жайылымдық жерлер – 16939 га.
Санаттары бойынша жерлер бөлінісі:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 10172 га;
елді мекендер жерлері – 7211 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі мұқтажына арналған, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік және өзге де ауыл шаруашылығы мақсатына арналмаған жерлер – 18 га;
босалқы жерлер - 13304 га.
Малеевск ауылдық округінің аумағы табиғи жағдайы бойынша таулы- шалғынды-дала егіншілік аймаққа жатады. Климаты қатал және ұзақ қыста, қысқа және ыстық жазда, тез көктем мен күзде күрт континенталды. Ауаның орташа температурасы – 1,6 гардус. Жауын-шашын жылына орта есеппен 500-560 мм мөлшерде түседі. Олардың көп мөлшері маусым, шілде айында келеді.
Топырағы негізінен сілтіленген таулы қара және таулы далалы қара топырақтар.
Малеевск ауылдық округінің аумағында ветеринарлық пункт бар.
2024 жылдың 1 қаңтарына Малеевск ауылдық округінде ірі қара мал 1240 бас, оның ішінде аналық (сауын) мал басы 617 бас, ұсақ мал 719 бас, жылқылар 642 бас (№ 1 кесте) есептелген:
Малеевск ауылында:
ірі қара малдар 503 бас, соның ішінде аналық (сауын) мал басы 284 бас, ұсақ мал 440 бас, жылқылар – 281 бас.
Жайылымдар ауданы 679 га құрайды.
Путинцево ауылында:
ірі қара мал 256 бас, оның ішінде аналық (сауын) мал басы 102 бас, ұсақ мал 116 бас, жылқылар – 119 бас.
Жайылымдар ауданы 2167 га құрайды.
Быково ауылында:
ірі қара мал 448 бас, оның ішінде аналық (сауын) мал басы 214 бас, ұсақ мал 151 бас, жылқылар – 240 бас.
Жайылымдар ауданы 1260 га құрайды.
Богатырево ауылында:
ірі қара мал 25 бас, соның ішінде аналық (сауын) мал басы 15 бас, ұсақ мал 12 бас, жылқылар – 2 бас.
Жайылымдар ауданы 1304 га құрайды.
Ландман ауылында:
ірі қара мал 8 бас, оның ішінде аналық (сауын) мал басы 3 бас, ұсақ мал басы -0, жылқылар – 0 бас.
Жайылымдар ауданы 268 га құрайды.
Малеевск ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы деректер
№ 1 кесте
№
Елді мекендер
Халық
Ауыл шаруашылығы құрылымдары
Барлығы:
Ірі қара мал
ұсақ мал
жылқылар
Ірі қара мал
ұсақ мал
жылқылар
Ірі қара мал
ұсақ мал
жылқылар
барлығы
Соның ішінде сауынды
барлығы
Соның ішінде сауынды
барлығы
Соның ішінде сауынды
1
Малеевск ауылы

540
679
486
1620
339
2430
4389
Для выпаса скота местного населения села Малеевск организовано 3 гурта: 1 гурт - западнее села Малеевск, водопой - ручей Березовка; 2 гурт - в урочище "Малина", водопой - ручьи; 3 гурт - 2-3 км юго-восточнее села Малеевск, водопой - ручьи
Для выпаса скота населения села Путинцево организован гурт - севернее села Путинцево, водопой - ручей вблизи технологической трассы Путинцево-Бобровка (500 метров северо-западнее лесопитомника КГУ "Зыряновское лесное хозяйство".
Для выпаса скота населения села Быково организовано 2 гурта: 1 гурт - севернее села Быково, водопой - река Бухтарма; 2 гурт - южнее села Быково, водопой - ручей Мельничный, ручьи.
Для выпаса скота населения села Богатырево организовано 2 гурта: 1 гурт - юго-восточнее села Богатырево, водопой- ручей Поперечный; 2 гурт - юго-западнее села Богатырево, водопой- ручьи.
Для выпаса скота населения села Ландман организован 1 гурт - северо-восточнее села Ландман, водопой - ручей Черкашин.
Поголовье в товариществах с ограниченной ответственностью (далее -ТОО), крестьянских и фермерских хозяйствах Малеевского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 244 головы, мелкого рогатого скота 40 голов, лошадей 156 голов.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 4252 га (таблица № 4).
Таблица № 4
№
Землепользователи
Площадь (га)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голову, (га)
Потребность пастбищ, (га)
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади, маралы
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади,маралы
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади, маралы
Итого (га)
1
ТОО "Марал-Сервис"

540
679
486
1620
339
2430
4389
Малеевск ауылының жергілікті халқының малын жаю үшін 3 үйір: 1 үйір – Малеевск ауылынан батысқа қарай, суат- Березовка бұлағы, 2 үйір– "Малина" шатқалында, суат- бұлақтар; 3 үйір – Малеевск ауылынан оңтүстік-шығысына қарай 2-3 км, суат- бұлақтар.
Путинцево ауылы халқының малын жаю үшін үйір ұйымдастырылған – Путинцево ауылынан солтүстікке қарай, суат – Путинцево-Бобровка технологиялық жолының ("Зырян орман шаруашылығы" КММ орман тәлімбағынан солтүстік-батысқа қарай 500 м) жанындағы бұлақ.
Быково ауылы халқының малын жаю үшін 2 үйір ұйымдастырылған: 1 үйір - Быково ауылынан солтүстікке қарай, суат- Бұқтырма өзені; 2 үйір – Быково ауылынан оңтүстікке қарай, суат: Мельничный бұлағы, бұлақтар.
Богатырево ауылы халқының малын жаю үшін 2 үйір ұйымдастырылған: 1 үйір - Богатырево ауылынан оңтүстік-шығысына қарай, суат- Поперечный бұлағы; 2 үйір – Богатырево ауылынан оңтүстік-батысына қарай, суат- бұлақтар.
Ландман ауылы халқының малын жаю үшін үйір ұйымдастырылған – Ландман ауылынан солтүстік-шығысына қарай, суат- Черкашин бұлағы.
Малеевск ауылдық округінің жауапкершілігі шектеулі серіктестіктеріндегі (бұдан әрі -ЖШС), шаруа және фермер қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 244 басты, ұсақ мал 40 басты, жылқылар 156 басты құрайды.
ЖШС, шаруа және фермер шаруашылықтарындағы жайылымдар ауданы 4252 га құрайды (№ 4 кесте).
№ 4 кесте
№
Жер пайдаланушылар
Ауданы (га)
Түрі бойынша малдың бары, (бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажетті нормасы (га)
Жайылымдар қажеттілігі,(га)
Ірі қара мал
ұсақ мал
Жылқылар, маралдар
Ірі қара мал
ұсақ мал
Жылқылар, маралдар
Ірі қара мал
ұсақ мал
Жылқылар, маралдар
Барлығы (га)
1
"Марал-Сервис" ЖШС

780
1532
Сложившуюся потребность пастбищных угодий ТОО "Лариха" в размере 94,5 га необходимо восполнить из земель предоставленных Снегиревой Ю.О., крестьянских хозяйств "Богатырь", "Блинов И.Б." в размере 100 га необходимо восполнить из земель села Быково, потребность пастбищных угодий крестьянского хозяйства "Бөжек Қастер" в размере 24 га из земель запаса, потребность пастбищных угодий крестьянского хозяйства "Людмила" в размере 48,5 га из земель предоставленных Коротковой Л.В.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Малеевском сельском
округе района Алтай
на 2024-2025 годы
Схема (карта расположения пастбищ на территории Малеевского сельского округа района Алтай в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Малеевском сельском
округе района Алтай
на 2024-2025 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Схема четырехпольного пастбищеоборота для одного гурта (табуна)
год
участки
1
2
3
4
2024
(В-Л-О)
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
2025
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
(В-Л-О)
(В-Л-О) весна-лето-осень
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Малеевском сельском
округе района Алтай
на 2024-2025 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Малеевском сельском
округе района Алтай
на 2024-2025 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Малеевском сельском
округе района Алтай
на 2024-2025 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Малеевском сельском
округе района Алтай
на 2024-2025 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Малеевском сельском
округе района Алтай
на 2024-2025 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Сельский округ
Срок выгона животных на отгонные пастбища
Срок возврата животных с отгонных пастбищ
Малеевский
апрель - май
сентябрь - октябрь
Приложение 5 к решению
маслихата района Алтай

780
1532
"Лариха" ЖШС 94,5 га мөлшеріндегі жайылымдық алқаптардағы қалыптасқан қажеттілікті Ю.О.Снегиреваға, "Богатырь", "Блинов И.Б." шаруа қожалықтарына берілген жерлерден 100 га мөлшерінде Быково ауылының жерлерін толықтыру қажет, "Бөжек Қастер" шаруа қожалығына қажетті 24 га мөлшеріндегі жайылымдық алқаптарды босалқы жерлерден, "Людмила" шаруа қожалығына қажетті 48,5 га мөлшеріндегі жайылымдық алқаптарды Л.В.Коротковаға берілген жерлерден және босалқы жерлерден толықтыру қажет.
Алтай ауданының
Малеевск ауылдық округінде
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 1- қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Алтай ауданының Малеевск ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Алтай ауданының
Малеевск ауылдық округінде
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 2- қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Бір үйір (табын) үшін төрт танапты жайылым айналымының схемасы
жыл
учаскелер
1
2
3
4
2024
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
2025
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
(К-Ж-К)
(К-Ж-К) көктем- жаз- күз
Алтай ауданының
Малеевск ауылдық округінде
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 3- қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Алтай ауданының
Малеевск ауылдық округінде
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 4- қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын
Алтай ауданының
Малеевск ауылдық округінде
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 5 -қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Алтай ауданының
Малеевск ауылдық округінде
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 6 -қосымша
Кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Алтай ауданының
Малеевск ауылдық округінде
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 7- қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ
Шалғайдағы жайылымдарға жануарлардың жайылу мерзімі
Шалғайдағы жайылымдардан жануарларды қайтару мерзімі
Малеевск
сәуір-мамыр
қыркүйек-қазан
Алтай ауданының мәслихатының

от 6 марта 2024 года
№ 12/8-VIII
План по управлению пастбищами и их использованию в Никольском сельском округе района Алтай на 2024-2025 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Никольском сельском округе района Алтай на 2024-2025 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
9) схему (карту) расположения пастбищ на территории Никольского сельского округа района Алтай в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
10) приемлемые схемы пастбищеоборотов (Приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (Приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (Приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе (Приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Никольском сельском округе имеются 4 населенных пункта.

2024 жылғы 6 наурыздағы
№ 12/8-VIII шешіміне
5-қосымша
Алтай ауданының Никольск ауылдық округінде 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
Осы Алтай ауданының Никольск ауылдық округінде 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары (бұдан әрі- Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығы, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленеді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөп қажеттілігін тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу үрдісін болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Алтай ауданының Никольск ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын) (1- қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын (2- қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны (3 - қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын (4- қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын (5- қосымша);
6) кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын (6- қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигін құрайды (7-қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Никольск ауылдық округінде 4 елді мекен бар.

Общая площадь территории Никольского сельского округа 66572 га, из них пашни – 13459 га, пастбищные земли – 40152 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 49717 га;
земли населенных пунктов – 6997 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 42 га;
земли запаса - 9816 га.
По природным условиям территория Никольского сельского округа находится в двух земледельческих зонах, в горной лугово-степной зоне и предгорной степной умеренно увлажненной. Климат резко-континентальный с суровой и продолжительной зимой, коротким и жарким летом, скоротечной весной и осенью. Средняя температура воздуха – 16 градусов. Осадков выпадает за год в среднем 420 мм. Максимальное количество их приходится на июль.
Почвы в основном горные черноземы выщелоченные и горностепные.
На территории Никольского сельского округа имеется ветеринарный пункт, пункт искусственного осеменения скота, скотомогильник.
На 1 января 2024 года в Никольском сельском округе насчитывается крупного рогатого скота 2872 головы, из них маточное (дойное) поголовье 894 головы, мелкого рогатого скота 2007 голов, лошадей 1086 головы (таблица № 1) из них:
в селе Никольск:
крупного рогатого скота 491 голова, из них маточное (дойное) поголовье 187 голов, мелкого рогатого скота 661 голова, лошадей - 596 голов.
Площадь пастбищ составляет 2300 га.
в селе Бородино:
крупного рогатого скота 2174 голова, из них маточное (дойное) поголовье 594 голов, мелкого рогатого скота 973 головы, лошадей - 321 голов.
Площадь пастбищ составляет 2050 га.
в селе Алтайка:
крупного рогатого скота - 0, из них маточное (дойное) поголовье - 0, мелкого рогатого скота 5 голов, лошадей 6 голов.
Площадь пастбищ составляет 1076 га.
в селе Кремнюха:
крупного рогатого скота 207 головы, из них маточное (дойное) поголовье 113 головы, мелкого рогатого скота 368 голова, лошадей – 163 головы.
Площадь пастбищ составляет 1000 га.
Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных по Никольскому сельскому округу
Таблица № 1
№
Населенные пункты
Население
Сельскохозяйственные формирования
Всего:
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
всего
в том числе дойные
всего
в том числе дойные
Всего
в том числе дойные
1
Село Никольск

Никольск ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 66572 га, оның ішінде егістіктер – 13459 га, жайылымдық жерлер – 40152 га.
Санаттары бойынша жерлер бөлініседі:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 49717 га;
елді мекендер жерлері – 6997 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі мұқтажына арналған, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік және ауыл шаруашылығынан өзге мақсатқа арналған жерлер – 42 га;
босалқы жерлер - 9816 га.
Никольск ауылдық округінің аумағы табиғи жағдайы бойынша екі егіншілік аймағында, таулы шалғынды-дала аймағында және орташа ылғалданған тау бөктерінде орналасқан. Қатты және ұзақ қысы, қысқа және ыстық жазы, өткінші көктемі мен күзі күрт континенталды. Орташа ауа температурасы – 16 гардус. Жауын-шашын жылына орташа 420 мм мөлшерде түседі. Олардың мөлшері шілде айына келеді.
Топырағы негізінен сілтіленген таулы қара және таулы далалы қара топырақ.
Никольск ауылдық округінің аумағында ветеринарлық пункт, малды қолдан ұрықтандыру пункті, мал қорымы бар.
2024 жылдың 1 қаңтарына Никольск ауылдық округінде ірі қара мал 2872 бас, оның ішінде аналық (сауын) мал басы 894 бас, ұсақ мал 2007 бас, жылқылар 1086 бас (№ 1 кесте) есептеледі:
Никольск ауылында:
ірі қара малдар 491 бас, оның ішінде аналық (сауын) мал басы 187 бас, ұсақ мал 661 бас, жылқылар – 596 бас.
Жайылымдар ауданы 2300 га құрайды.
Бородино ауылында:
ірі қара мал 2174 бас, оның ішінде аналық (сауын) мал басы 594 бас, ұсақ мал 973 бас, жылқылар – 321 бас.
Жайылымдар ауданы 2050 га құрайды.
Алтайка ауылында:
ірі қара мал 0 бас, оның ішінде аналық (сауын) мал басы 0 бас, ұсақ мал 5 бас, жылқылар – 6 бас.
Жайылымдар ауданы 1076 га құрайды.
Кремнюха ауылында:
ірі қара мал 207 бас, соның ішінде аналық (сауын) мал басы 113 бас, ұсақ мал 368 бас, жылқылар – 163 бас.
Жайылымдар ауданы 1000 га құрайды.
Никольск ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректер
№ 1 кесте
№
Елді мекендер
Халық
Ауыл шаруашылығы құрылымдары
Барлығы:
Ірі қара мал
ұсақ мал
жылқылар
Ірі қара мал
ұсақ мал
жылқылар
Ірі қара мал
ұсақ мал
жылқылар
барлығы
оның ішінде сауынды
барлығы
оның ішінде сауынды
барлығы
оның ішінде сауынды
1
Никольск ауылы

1110,5
Итого:
483
1679
484
693
839,5
2420
3952,5
Для выпаса скота местного населения села Никольск организовано 2 гурта: 1-й гурт - севернее села Никольск, водопой - ручей Земляной; 2-й гурт – южнее села Никольск, водопой- ручьи.
Для выпаса скота населения села Бородино организовано 3 гурта: 1 гурт - севернее села Бородино, водопой - ручей Пашенная канавочка; 2 гурт - западнее села Бородино, водопой - река Черемшанка, ручьи; 3 гурт - южнее села Бородино, водопой - река Черемшанка, ручьи.
Для выпаса скота населения села Алтайка организован 1 гурт - севернее села Алтайка, водопой - ручьи.
Для выпаса скота населения села Кремнюха организовано 2 гурта: 1 гурт - севернее села Кремнюха, водопой - ручей Кремнюшенский, ручьи; 2 гурт - южнее села Кремнюха, водопой - ручей Кремнюшенский, ручьи.
Поголовье в товариществах с ограниченной ответственностью (далее-ТОО), крестьянских и фермерских хозяйствах Никольского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 2389 голов, мелкого рогатого скота 304 головы, лошадей 600 голов.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 30830,7 га (таблица № 4).
Таблица № 4
№
землепользователи
Площадь (га)
Наличие скота по видам, (гол)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ,(га)
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
Итого (га)
1
ТОО "Бородино"

1110,5
Барлығы:
483
1679
484
693
839,5
2420
3952,5
Никольск ауылының жергілікті халқының малын жаю үшін 2 үйір ұйымдастырылған:1- үйір – Никольск ауылынан солтүстікке қарай, суат - Земляной бұлағы, 2- үйір– Никольск ауылынан оңтүстікке қарай, суат - бұлақтар.
Бородино ауылы халқының малын жаю үшін 3 үйір ұйымдастырылған: 1- үйір – Бородино ауылынан солтүстікке қарай, суат-Пашенная канавочка бұлағы; 2 – үйір Бородино ауылынан батысқа қарай, суат-Черемшанка өзені, бұлақтар; 3 – үйір – Бородино ауылынан оңтүстікке қарай, суат,Черемшанка өзені, бұлақтар.
Алтайка ауылы халқының малын жаю үшін Алтайка ауылынан солтүстікке қарай 1 үйір ұйымдастырылған, суат- бұлақтар.
Кремнюха ауылы халқының малын жаю үшін 2 үйір ұйымдастырылған: 1-үйір - Кремнюха ауылынан солтүстікке қарай, суат: Кремнюшенский бұлағы, бұлақтар; 2-үйір– Кремнюха ауылынан оңтүстікке қарай, суат- Кремнюшенский бұлағы, бұлақтар.
Никольск ауылдық округінің жауапкершілігі шектеулі серіктестіктеріндегі (бұдан әрі-ЖШС), шаруа және фермер қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 2389 бас, ұсақ мал 304 бас, жылқылар 600 бас құрайды.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарындағы жайылымдар ауданы 30830,7 га құрайды (№4 кесте).
№ 4 кесте
№
Жер пайдаланушылар
Ауданы (га)
Түрі бойынша малдың бары, (бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажетті нормасы (га)
Жайылымдар қажеттілігі,(га)
Ірі қара мал
ұсақ мал
Жылқылар
Ірі қара мал
ұсақ мал
Жылқылар
Ірі қара мал
ұсақ мал
Жылқылар
Барлығы (га)
1
"Бородино" ЖШС

от 6 марта 2024 года
№ 12/8-VIII
План по управлению пастбищами и их использованию в Парыгинском сельском округе района Алтай на 2024-2025 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Парыгинском сельском округе района Алтай на 2024-2025 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
11) схему (карту) расположения пастбищ на территории Парыгинского сельского округа района Алтай в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
12) приемлемые схемы пастбищеоборотов (Приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (Приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (Приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе (Приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Парыгинском сельском округе имеются 4 населенных пункта.

2024 жылғы 6 наурыздағы
№ 12/8-VIII шешіміне
6-қосымша
Алтай ауданының Парыгино ауылдық округінде 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
Осы Алтай ауданының Парыгино ауылдық округінде 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі- Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығы, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөп қажеттілігін тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу үрдісін болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Алтай ауданының Парыгино ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасын (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын (4-қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын (5-қосымша);
6) кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын (6-қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигін (7-қосымша) құрайды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Парыгино ауылдық округінде 4 елді мекен бар.

Общая площадь территории Парыгинского сельского округа 18519 га, из них пашни – 4858 га, пастбищные земли – 8628 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 10370 га;
земли населенных пунктов – 4352 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 80 га;
земли запаса - 3717 га.
По природным условиям территория Парыгинского сельского округа относится к горно-лугово-степной земледельческой зоне. Климат влажный, умеренно теплый. Осадков выпадает за год в среднем 560-615 мм. Максимальное количество их приходится на июль.
Почвы в основном горные черноземы выщелоченные и горностепные.
На территории Парыгинского сельского округа имеется ветеринарный пункт и скотомогильник.
На 1 января 2024 года в Парыгинском сельском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье сельскохозяйственных предприятий, крестьянских хозяйств) крупного рогатого скота 1611 голов, из них маточное (дойное) поголовье 855 голов, мелкого рогатого скота 1035 голов, лошадей 486 голов, (таблица № 1) из них:
в поселке Зубовск:
крупного рогатого скота 366 голов, из них маточное (дойное) поголовье 314 голов, мелкого рогатого скота 469 голов, лошадей - 154 головы.
Площадь пастбищ составляет 1260 га.
в селе Парыгино:
крупного рогатого скота 1206 голов, из них маточное (дойное) поголовье 524 головы, мелкого рогатого скота 560 голов, лошадей - 325 голов.
Площадь пастбищ составляет 1840 га.
в селе Баяновск:
крупного рогатого скота 39 голов, из них маточное (дойное) поголовье 17 голов, мелкого рогатого скота 6 голов, лошадей – 7 голов.
Площадь пастбищ составляет 562 га.
в селе Кутиха:
крупного рогатого скота 0, из них маточное (дойное) поголовье 0, мелкого рогатого скота 0, лошадей – 0.
Площадь пастбищ составляет 900 га.
Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных по Парыгинскому сельскому округу
Таблица № 1
№
Населенные пункты
население
Сельскохозяйственные формирования
Всего:
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
всего
в том чис ле: дойные
Все го
в том чис ле: дойные
всего
в том чис ле: дойные
1
поселок Зубовск

Парыгино ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 18519 га, соның ішінде егістіктер – 4858 га, жайылымдық жерлер – 8628 га.
Санаттары бойынша жерлер бөлінісі:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 10370 га;
елді мекендер жерлері – 4352 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі мұқтажына арналған, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік және өзге де ауыл шаруашылығы мақсатына арналмаған жерлер – 80 га;
босалқы жерлер - 3717 га.
Табиғи жағдай бойынша Парыгино ауылдық округінің аумағы таулы-шалғынды-далалы егіншілік аймағына жатады. Климаты ылғалды, орташа жылы. Жауын-шашын жылына орта есеппен 560-615 мм түседі. Олардың максималды мөлшері шілдеге келеді.
Топырағы негізінен таулы сілтілі және таулы далалы қара топырақ.
Парыгино ауылдық округінің аумағында ветеринарлық пункт және мал қорымы бар.
2024 жылғы 1 қаңтарға Парыгино ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ауыл шаруашылығы кәсіпорындарының, шаруа қожалықтарының басы) ірі қара мал 1611 бас, оның ішінде аналық (сауын) мал басы 855 бас, ұсақ мал 1035 бас, жылқы 486 бас есептеледі (№ 1 кесте) оның ішінде:
Зубовск кентінде:
ірі қара мал 366 бас, оның ішінде аналық (сауын) мал басы 314 бас, ұсақ мал 469 бас, жылқылар – 154 бас.
Жайылымдар ауданы 1260 га құрайды.
Парыгино ауылында:
ірі қара мал 1206 бас, оның ішінде аналық (сауын) мал басы 524 бас, ұсақ мал 560 бас, жылқылар – 325 бас.
Жайылымдар ауданы 1840 га құрайды.
Баяновск ауылында:
ірі қара мал 39 бас, оның ішінде аналық (сауын) мал басы 17 бас, ұсақ мал 6 бас, жылқылар – 7 бас.
Жайылымдар ауданы 562 га құрайды.
Кутиха ауылында:
ірі қара мал 0 бас, ооның ішінде аналық (сауын) мал басы 0 бас, ұсақ мал 0 бас, жылқылар – 0 бас.
Жайылымдар ауданы 900 га құрайды.
Парыгино ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректер
№ 1 кесте
№
Елді мекендер
Халық
Ауыл шаруашылығы құрылымдары
Барлығы:
Ірі қара мал
ұсақ мал
жылқылар
Ірі қара мал
ұсақ мал
жылқылар
Ірі қара мал
ұсақ мал
жылқылар
барлығы
оның ішінде сауынды
барлығы
оның ішінде сауынды
барлығы
оның ішінде сауынды
1
Зубовск кенті

104
Всего:
194
848
186
582
424
930
1936
Для выпаса скота местного населения поселка Зубовск организовано 3 гурта: 1 гурт - севернее поселка Зубовск, водопой - река Бухтарма; 2 гурт - восточнее поселка Зубовск, водопой - река Березовка; 3 гурт - южнее поселка Зубовск, водопой- река Урунхайка, ручьи.
Для выпаса скота населения села Парыгино организовано 4 гурта: 1 гурт - в районе горы Мяконькой, водопой - протока реки Тургусун; 2 гурт - в 1,6 км от седа Парыгино, водопой- протока реки Бухтарма; 3 гурт - в 1 км от села Парыгино, водопой- протока реки Бухтарма; 4 гурт - в районе горы Чушка, водопой- речка Погорелка.

104
Барлығы
194
848
186
582
424
930
1936
Зубовск кентінің жергілікті халқының малын жаю үшін 3 үйір ұйымдастырылған: 1 - үйір – Зубовск ауылынан солтүстігіне қарай, суат- Бұқтырма өзені; 2 - үйір – Зубовск кентінен шығысқа қарай, суат- Березовка өзені; 3 - үйір – Зубовск кентінен оңтүстікке қарай, суат- Урунхайка өзені, бұлақтар.
Парыгино ауылы халқының малын жаю үшін 4 үйір ұйымдастырылған: 1 - үйір – Мяконькая тауының аумағы, суат- Тұрғысын өзенінің саласы; 2- үйір – Парыгино ауылынан 1,6 км, суат-Бұқтырма өзенінің саласы; 3- үйір – Парыгино ауылынан 1 км, суат- Бұқтырма өзенінің саласы; 4 - үйір - Чушка тауының аумағы, суат- Погорелка жылғасы;

Для выпаса скота населения села Баяновск организован 1 гурт: в 1 км западнее села Баяновск, водопой - протока реки Бухтарма
Для выпаса скота населения села Кутиха организован 1 гурт: в 0,5 км южнее села Кутиха, водопой - река Тургусун.
Поголовье в товариществах с ограниченной ответственностью (далее-ТОО), крестьянских и фермерских хозяйствах Парыгинского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1123 головы, мелкого рогатого скота 187 голов, лошадей 300 голов.

Баяновск ауылы халқының малын жаю үшін 1 үйір ұйымдастырылған: Баяновск ауылынан батысқа қарай 1 км, суат- Бұқтырма өзенінің тармағы;
Кутиха ауылы халқының малын жаю үшін 1 үйір ұйымдастырылған: Кутиха ауылынан оңтүстікке қарай 0,5 км, суат- Тұрғысын өзені.
Парыгино ауылдық округінің жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердегі (бұдан әрі -ЖШС), шаруа және фермер қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 1123 бас, ұсақ мал 187 бас, жылқылар 300 бас құрайды.

от 6 марта 2024 года
№ 12/8-VIII
План по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Полянское района Алтай на 2024-2025 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Полянское района Алтай на 2024-2025 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
13) схему (карту) расположения пастбищ на территории сельского округа Полянское района Алтай в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
14) приемлемые схемы пастбищеоборотов (Приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (Приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (Приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе (Приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в сельском округе Полянское имеются 5 населенных пункта.

2024 жылғы 6 наурыздағы
№ 12/8-VIII шешіміне
7-қосымша
Алтай ауданының Полянское ауылдық округінде 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
Осы Алтай ауданының Полянское ауылдық округінде 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары (бұдан әрі- Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленеді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөп қажеттілігін тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу үрдісін болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Алтай ауданының Полянское ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын (4-қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын (5-қосымша);
6) кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын (6-қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигін (7-қосымша) құрайды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Полянское ауылдық округінде 5 елді мекен бар.

Общая площадь территории сельского округа Полянское 42675 га, из них пашни – 5843 га, пастбищные земли – 29285 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 15682 га;
земли населенных пунктов – 6900 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 5 га;
земли запаса - 20088 га.
По природным условиям территория сельского округа Полянское находится в горной лугово-степной зоне. Климат влажный, умеренно теплый. Осадков выпадает за год в среднем 560 мм. Максимальное количество их приходится на июль.
Почвы в основном горные черноземы выщелоченные и горностепные.
На территории сельского округа Полянское имеется скотомогильник.
На 1 января 2024 года в сельском округе Полянское насчитывается крупного рогатого скота 1436 голов, из них маточное (дойное) поголовье 510 голов, мелкого рогатого скота 608 голов, лошадей 661 голова, (таблица № 1) из них:
в поселке Прибрежный:
крупного рогатого скота 120 голов, из них маточное (дойное) поголовье 52 головы, мелкого рогатого скота 115 голов, лошадей - 2 головы.
Площадь пастбищ составляет 3134 га.
в селе Полянское:
крупного рогатого скота 193 головы, из них маточное (дойное) поголовье 50 голов, мелкого рогатого скота 121 голова, лошадей - 593 головы.
Площадь пастбищ составляет 980 га.
в селе Дородница:
крупного рогатого скота 902 головы, из них маточное (дойное) поголовье 281 голова, мелкого рогатого скота 30 голов, лошадей – 62 головы.
Площадь пастбищ составляет 1005 га.
в селе Васильевка:
крупного рогатого скота 200 голов, из них маточное (дойное) поголовье 113 голов, мелкого рогатого скота 300 голов, лошадей – 3 головы.
Площадь пастбищ составляет 1051 га.
в станции Заводинка:
крупного рогатого скота 21 голова, из них маточное (дойное) поголовье 14 голов, мелкого рогатого скота 42 головы, лошадей – 1 голова.
Площадь пастбищ составляет 59 га.
Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных по сельскому округу Полянское
Таблица № 1
№
Населенные пункты
Население
Сельскохозяйственные формирования
Всего:
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
всего
в том числе дойные
Всего
в том числе дойные
всего
в том числе дойные
1
Поселок Прибрежный
120
52
115
2
0
0
0
0
120
52
115
2
2
село Полянское

Полянское ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 42675 га, оның ішінде егістіктер – 5843 га, жайылымдық жерлер – 29285 га.
Санаттары бойынша жерлер бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 15682 га;
елді мекендер жерлері – 6900 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі мұқтажына арналған, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік және өзге де ауыл шаруашылығы мақсатына арналмаған жерлер – 5 га;
босалқы жерлер - 20088 га.
Табиғи жағдай бойынша Полянское ауылдық округінің аумағы таулы шалғынды-дала аймағында орналасқан. Климаты ылғалды, орташа жылы. Жауын-шашын жылына орта есеппен 560 мм түседі, Олардың максималды мөлшері шілде айында болады.
Топырағы негізінен сілтілі таулы және таулы далалы қара топырақ.
Полянское ауылдық округінің аумағында мал қорымы бар.
2024 жылдың 1 қаңтарына Полянское ауылдық округінде ірі қара мал 1436 бас, оның ішінде аналық (сауын) мал басы 510 бас, ұсақ мал 608 бас, жылқылар 661 бас (№ 1 кесте) есептеледі, оның ішінде:
Прибрежный кентінде:
ірі қара мал 120 бас, оның ішінде аналық (сауын) мал басы 52 бас, ұсақ мал 115 бас, жылқылар – 2 бас.
Жайылымдар ауданы 3134 га құрайды.
Полянское ауылында:
ірі қара мал 193 бас, оның ішінде аналық (сауын) мал басы 50 бас, ұсақ мал 121 бас, жылқылар – 593 бас.
Жайылымдар ауданы 980 га құрайды.
Дородница ауылында:
ірі қара мал 902 бас, оның ішінде аналық (сауын) мал басы 281 бас, ұсақ мал 30 бас, жылқылар – 62 бас.
Жайылымдар ауданы 1005 га құрайды.
Васильевка ауылында:
ірі қара мал 200 бас, оның ішінде аналық (сауын) мал басы 113 бас, ұсақ мал 300 бас, жылқылар – 3 бас.
Жайылымдар ауданы 1051 гақұрайды.
Заводинка станциясында:
ірі қара мал 21 бас, оның ішінде аналық (сауын) мал басы 14 бас, ұсақ мал 42 бас, жылқылар – 1 бас.
Жайылымдар ауданы 59 га құрайды.
Полянское ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы деректер
№ 1 кесте
№
Елді мекендер
Халық
Ауыл шаруашылығы құрылымдары
Барлығы:
ірі қара мал
ұсақ мал
жылқылар
ірі қара мал
ұсақ мал
жылқылар
ірі қара мал
ұсақ мал
жылқылар
барлығы
оның ішінде сауын
барлығы
оның ішінде сауын
барлығы
оның ішінде сауын
1
Прибрежный кенті
120
52
115
2
0
0
0
0
120
52
115
2
2
Полянское ауылы

317
366
73
951
183
340
1474
Для выпаса скота местного населения поселка Прибрежный организован гурт - северо-западнее поселка Прибрежный, водопой - ручей Маралий.
Для выпаса скота населения села Полянское организовано 2 гурта: 1 гурт - западнее села Полянское, водопой - речка Таволжанка; 2 гурт - юго-западнее села Полянское, водопой - речка Таволжанка, ручьи.
Для выпаса скота населения села Дородница организован 1 гурт - северо-западнее села Дородница, водопой - речка Таволжанка.
Для выпаса скота населения села Васильевка организован 1 гурт - севернее села Васильевка, водопой - речка Огневка, ключ Терентьев.
Для выпаса скота населения станции Заводинка организован 1 гурт - западнее станции Заводинка, водопой - ручьи.
Поголовье в товариществах с ограниченной ответственностью (далее -ТОО), крестьянских и фермерских хозяйствах сельского округа Полянское составляет: крупного рогатого скота 876 голов, мелкого рогатого скота 242 головы, лошадей 588 голов.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 9965,59 га (таблица № 4).
Сведения по перераспределению пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных сельхозпроизводителей по сельскому округу Полянское
Таблица № 4
№
землепользователи
Площадь (га)
Наличие скота по видам, (гол)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ,(га)
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Итого (га)
1
ТОО "Мойылды-Байконур"

317
366
73
951
183
340
1474
Прибрежный кентінің жергілікті халқының малын жаю үшін үйір ұйымдастырылған – Прибрежный кентінен солтүстік-батысқа қарай, суат-Маралий бұлағы.
Полянское ауылы халқының малын жаю үшін 2 үйір ұйымдастырылған: 1-үйір – Полянское ауылынан батысқа қарай, суат- Таволжанка жылғасы; 2-үйір – Полянское ауылынан оңтүстік-батысқа қарай, суат- Таволжанка жылғасы, бұлақтар.
Дородница ауылы халқының малын жаю үшін 1 үйір ұйымдастырылған – Дородница ауылынан солтүстік-батысқа қарай, суат-Таволжанка жылғасы.
Васильевка ауылы халқының малын жаю үшін 1 үйір ұйымдастырылған – Васильевка ауылынан солтүстікке қарай, суат- Огневка, Терентьев ключ жылғасы.
Заводинка станциясының халқының малын жаю үшін 1 үйір ұйымдастырылған – Заводинка станциясының батысқа қарай, суат-бұлақтар.
Полянское ауылдық округінің жауапкершілігі шектеулі серіктестіктеріндегі (бұдан әрі -ЖШС), шаруа және фермер шаруашылықтарындағы мал басы: ірі қара мал - 876 басты, ұсақ қарамал - 242 басты, жылқылар 588 басты құрайды.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтардағы жайылымдар ауданы 9965,59 га құрайды (№ 4 кесте).
Полянское ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы өндірушілерінің ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу жөніндегі мәліметтер
№ 4 кесте
№
Жер пайдаланушылар
Ауданы (га)
Түрі бойынша малдың бары, (бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажетті нормасы (га)
Жайылымдар қажеттілігі,(га)
ірі қара мал
ұсақ мал
Жылқылар
ірі қара мал
ұсақ мал
Жылқылар
ірі қара мал
ұсақ мал
Жылқылар
барлығы(га)
1
"Мойылды-Байконур" ЖШС

от 6 марта 2024 года
№ 12/8-VIII
План по управлению пастбищами и их использованию в Северном сельском округе района Алтай на 2024-2025 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Северном сельском округе района Алтай на 2024-2025 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
15) схему (карту) расположения пастбищ на территории Северного сельского округа района Алтай в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
16) приемлемые схемы пастбищеоборотов (Приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (Приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (Приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе (Приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Северном сельском округе имеются 3 населенных пункта.

2024 жылғы 6 наурыздағы
№ 12/8-VIII шешіміне
8-қосымша
Алтай ауданының Северный ауылдық округінде 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
Осы Алтай ауданының Северный ауылдық округінде 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары (бұдан әрі- Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығы, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөп қажеттілігін тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу үрдісін болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Алтай ауданының Северный ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын) (1- қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын (2- қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны (3- қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын (4- қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын (5- қосымша);
6) кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын (6- қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигін (7-қосымша) құрайды;
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Северный ауылдық округінде 3 елді мекен бар.

Общая площадь территории Северного сельского округа 46806 га, из них пашни – 5553 га, пастбищные земли – 36217 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 21176 га;
земли населенных пунктов – 3473 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 0,3 га;
земли запаса - 22157 га.
По природным условиям территория Северного сельского округа находится в горной лесостепной умеренной влажной зоне. Климат зоны умеренно влажный, умеренно холодный. Температура воздуха летом достигает +40-42 градуса, минимальная зимой -45 градусов. Осадков выпадает за год в среднем 550-580 мм. Максимальное количество их приходится на июль.
Почвы в основном горные черноземы выщелоченные и горностепные.
На территории Северного сельского округа имеется ветеринарный пункт.
На 1 января 2024 года в Северном сельском округе насчитывается крупного рогатого скота 1825 голов, из них маточное (дойное) поголовье 900 голов, мелкого рогатого скота 1500 голов, лошадей 1743 головы (таблица № 1) из них:
в селе Феклистовка:
крупного рогатого скота 1203 головы, из них маточное (дойное) поголовье 557 голов, мелкого рогатого скота 584 головы, лошадей - 1101 голова.
Площадь пастбищ составляет 1672 га.
в селе Северное:
крупного рогатого скота 344 головы, из них маточное (дойное) поголовье 192 головы, мелкого рогатого скота 657 голов, лошадей - 488 голов.
Площадь пастбищ составляет 696 га.
в селе Ермаковка:
крупного рогатого скота 278 голов, из них маточное (дойное) поголовье 151 голова, мелкого рогатого скота 259 голов, лошадей – 154 головы.
Площадь пастбищ составляет 701 га.
Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных по Северному сельскому округу
Таблица № 1
№
Населенные пункты
Население
Сельскохозяйственные формирования
Всего:
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рога тый скот
Лошади
всего
в том числе дойные
всего
в том числе дойные
всего
в том числе дойные
1
село Феклистовка

Северный ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 46806 га, оның ішінде егістіктер – 5553 га, жайылымдық жерлер – 36217 га.
Санаттары бойынша жерлер бөлінісі:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 21176 га;
елді мекендер жерлері – 3473 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі мұқтажына арналған, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік және өзге де ауыл шаруашылығы мақсатына арналмаған жерлер – 0,3 га;
босалқы жерлер - 22157 га.
Табиғи жағдай бойынша Северный ауылдық округтің аумағы таулы орманды-далалы қоңыржай ылғалды аймақта орналасқан. Аймақтың климаты орташа ылғалды, орташа суық. Жазда ауа температурасы +40-42 градусқа жетеді, қыста минимум -45 градус. Жауын-шашын жылына орта есеппен 550-580 мм түседі. олардың максималды мөлшері шілдеде болады.
Топырағы негізінен таулы сілтілі және далалы таулы қара топырақ.
Северный ауылдық округінің аумағында ветеринарлық пункт бар.
2024 жылдың 1 қаңтарына Северный ауылдық округінде ірі қара мал 1825 бас, оның ішінде аналық (сауын) мал басы 900 бас, ұсақ мал 1500 бас, жылқылар 1743 бас (№ 1 кесте) есептеледі, оның ішінде:
Феклистовка ауылында:
ірі қара малдар 1203 бас, оның ішінде аналық (сауын) мал басы 557 бас, ұсақ мал 584 бас, жылқылар – 1101 бас.
Жайылымдар ауданы 1672 га құрайды.
Северный ауылында:
ірі қара мал 344 бас, соның ішінде аналық (сауын) мал басы 192 бас, ұсақ мал 657 бас, жылқылар – 488 бас.
Жайылымдар ауданы 696 га құрайды.
Ермаковка ауылында:
ірі қара мал 278 бас, соның ішінде аналық (сауын) мал басы 151 бас, ұсақ мал 259 бас, жылқылар – 154 бас.
Жайылымдар ауданы 701 га құрайды.
Северный ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректер
№ 1 кесте
№
Елді мекендер
Халық
Ауыл шаруашылығы құрылымдары
Барлығы:
Ірі қара мал
ұсақ мал
жылқылар
Ірі қара мал
ұсақ мал
жылқылар
Ірі қара мал
ұсақ мал
жылқылар
барлығы
Соның ішінде сауын
барлығы
Соның ішінде сауын
барлығы
Соның ішінде сауын
1
Феклистовка ауылы

353
Итого:
472
888
183
1416
444
532
2392
Сложившуюся потребность пастбищных угодий в размере 604 га необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения, на землях:
Для жителей села Феклистовка – 942,5 га из земель населенного пункта и 443,5 га из земель принадлежащих Жунусову А.М.;
Для жителей села Северное – 231,5 га из земель населенного пункта;
Для жителей села Ермаковка - 63 га из земель населенного пункта.
Для выпаса скота местного населения села Феклистовка организовано 2 гурта: 1 гурт - севернее села Феклистовка - водопой: речка Феклистовка, ручьи; 2 гурт - северо-восточнее села Феклистовка - водопой: речка Феклистовка, ручьи.
Для выпаса скота населения села Северное организован 1 гурт – северо-восточнее села Северное - водопой: ручей Смолянка, ручьи.
Для выпаса скота населения села Ермаковка организовано 2 гурта: 1 гурт - северо-восточнее села Ермаковка - водопой: протока реки Иртыш; 2 гурт - восточнее села Ермаковка, водопой - протока реки Иртыш.
Поголовье в товариществах с ограниченной ответственностью (далее -ТОО), крестьянских и фермерских хозяйствах Северного сельского округа составляет: крупного рогатого скота 757 голов, мелкого рогатого скота 612 голов, лошадей 1560 голов.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 11491 га (таблица № 4).
Таблица № 4
№
Землепользователи
Площадь (га)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голову, (га)
Потребность пастбищ, (га)
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Итого (га)
1
ТОО "Шығыс-Жер"

353
Барлығы:
472
888
183
1416
444
532
2392
Қалыптасқан 604 га мөлшеріндегі жайылымдық алқаптар қажеттілігін халықтың ауыл шаруашылығы жануарларының жайылымы есебінен:
Феклистовка ауылының тұрғындары үшін – 942,5 га елді мекен жерлерінен және 443,5 га А.М.Жунусовқа тиесілі жерлерден;
Северный ауылының тұрғындары үшін – 231,5 га елді мекен жерлерінен;
Ермаковка ауылының тұрғындары үшін – 63 га елді мекен жерлерінен толықтыру қажет.
Феклистовка ауылының жергілікті халқының малын жаю үшін 2 үйір ұйымдастырылған: 1-үйір – Феклистовка ауылынан солтүстікке қарай, суат:Феклистовка жылғасы, бұлақтар; 2-үйір – Феклистовка ауылынан солтүстік-шығысқа қарай, суат: Феклистовка жылғасы, бұлақтар.
Северный ауылының жергілікті халқының малын жаю үшін 1 үйір ұйымдастырылған, Северный ауылынан солтүстік-шығысқа қарай, суат: Смолянка жылғасы, бұлақтар.
Ермаковка ауылының жергілікті халқының малын жаю үшін 2 –үйір ұйымдастырылған: 1 -үйір – Ермаковка ауылынан солтүстік-шығысқа қарай, суат: Ертіс өзенінің тармағы; 2 -үйір – Ермаковка ауылынан шығысқа қарай, суат- Ертіс өзенінің тармағы.
Северный ауылдық округінің жауапкершілігі шектеулі серіктестіктеріндегі (бұдан әрі- ЖШС), шаруа және фермер қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 757 бас, ұсақ мал 612 бас, жылқылар 1560 бас құрайды.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарындағы жайылымдар ауданы 11491 га құрайды (№4 кесте).
№ 4 кесте
№
Жер пайдаланушылар
Ауданы (га)
Түрі бойынша малдың бары, (бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажетті нормасы (га)
Жайылымдар қажеттілігі,(га)
ірі қара мал
ұсақ мал
Жылқылар
ірі қара мал
ұсақ мал
Жылқылар
ірі қара мал
ұсақ мал
Жылқылар
барлығы (га)
1
"Шығыс-Жер" ЖШС

2024
(В-Л-О)
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
2025
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
(В-Л-О)
(В-Л-О) весна-лето-осень
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Северном сельском
округе района Алтай
на 2024-2025 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Северном сельском
округе района Алтай
на 2024-2025 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Северном сельском
округе района Алтай
на 2024-2025 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Северном сельском
округе района Алтай
на 2024-2025 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Северном сельском
округе района Алтай
на 2024-2025 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Сельский округ
Срок выгона животных на отгонные пастбища
Срок возврата животных с отгонных пастбищ
Северный
апрель - май
сентябрь - октябрь
Приложение 9 к решению
маслихата района Алтай
от 6 марта 2024 года
№ 12/8-VIII
План по управлению пастбищами и их использованию в Соловьевском сельском округе района Алтай на 2024-2025 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Соловьевском сельском округе района Алтай на 2024-2025 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
17) схему (карту) расположения пастбищ на территории Соловьевского сельского округа района Алтай в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
18) приемлемые схемы пастбищеоборотов (Приложение 2);

2024
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
2025
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
(К-Ж-К)
(К-Ж-К) көктем- жаз- күз
Алтай ауданының
Северный ауылдық округінде
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 3- қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Алтай ауданының
Северный ауылдық округінде
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 4- қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Алтай ауданының
Северный ауылдық округінде
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 5- қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Алтай ауданының
Северный ауылдық округінде
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 6- қосымша
Кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Алтай ауданының
Северный ауылдық округінде
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 7- қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ
Шалғайдағы жайылымдарға малдың жайылу мерзімі
Шалғайдағы жайылымдардан малдарды қайтару мерзімі
Северный
сәуір-мамыр
қыркүйек-қазан
Алтай ауданының мәслихатының
2024 жылғы 6 наурыздағы
№ 12/8-VIII шешіміне
9–қосымша
Алтай ауданының Соловьево ауылдық округінде 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
Осы Алтай ауданының Соловьево ауылдық округінде 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары (бұдан әрі- Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығы, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленеді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөп қажеттілігін тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу үрдісін болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Алтай ауданының Соловьево ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын (2-қосымша);

На 1 января 2024 года в Соловьевском сельском округе насчитывается крупного рогатого скота 1712 голов, из них маточное (дойное) поголовье 800 голов, мелкого рогатого скота 1521 голова, лошадей 1978 голов (таблица № 1) из них:
в селе Соловьево:
крупного рогатого скота 1120 голов, из них маточное (дойное) поголовье 524 голов, мелкого рогатого скота 647 головы, лошадей 913 голов.
Площадь пастбищ составляет 2960 га.
в селе Ново-Крестьянка:
крупного рогатого скота 308 голов, из них маточное (дойное) поголовье 177 голов, мелкого рогатого скота 296 голов, лошадей 917 голов.
Площадь пастбищ составляет 1345 га.
в селе Ленинск:
крупного рогатого скота 0 голов, из них маточное (дойное) поголовье 0 голов, мелкого рогатого скота 6 голов, лошадей 1 голова.
Площадь пастбищ составляет 870 га.
в селе Маяк:
крупного рогатого скота 148 голов, из них маточное (дойное) поголовье 26 голов, мелкого рогатого скота 449 голов, лошадей 102 головы.
Площадь пастбищ составляет 458 га.
в селе Подорленок:
крупного рогатого скота 136 голов, из них маточное (дойное) поголовье 73 головы, мелкого рогатого скота 123 головы, лошадей – 45 голов.
Площадь пастбищ составляет 393 га.
Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных по Соловьевскому сельскому округу
Таблица № 1
№
Населенные пункты
Население
Сельскохозяйственные формирования
Всего:
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
всего
в том числе дойные
всего
в том числе дойные
всего
в том числе дойные
1
Село Соловьево

2024 жылдың 1 қаңтарына Соловьево ауылдық округінде ірі қара мал 1712 бас, соның ішінде аналық (сауын) мал басы 800 бас, ұсақ мал 1521 бас, жылқылар 1978 бас (№ 1 кесте) есептелген:
Соловьево ауылында:
ірі қара мал 1120 бас, оның ішінде аналық (сауын) мал басы 524 бас, ұсақ мал 647 бас, жылқылар 913 бас.
Жайылымдар ауданы 2960 га құрайды.
Ново-Крестьянка ауылында:
ірі қара мал 308 бас, оның ішінде аналық (сауын) мал басы 177 бас, ұсақ мал 296 бас, жылқылар 917 бас.
Жайылымдар ауданы 1345 га құрайды.
Ленинск ауылында:
ірі қара мал 0 бас, оның ішінде аналық (сауын) мал басы 0 бас, ұсақ мал 6 бас, жылқылар 1 бас.
Жайылымдар ауданы 870 га құрайды.
Маяк ауылында:
ірі қара мал 148 бас, оның ішінде аналық (сауын) мал басы 26 бас, ұсақ мал 449 бас, жылқылар 102 бас.
Жайылымдар ауданы 458 га құрайды.
Подорленок ауылында:
ірі қара мал 136 бас, оның ішінде аналық (сауын) мал басы 73 бас, ұсақ мал 123 бас, жылқылар 45 бас.
Жайылымдар ауданы 393 га құрайды.
Соловьево ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарлар басының саны туралы деректер
Таблица № 1
№
Елді мекендер
Халық
Ауыл шаруашылығы құрылымдары
Барлығы:
Ірі қара мал
ұсақ мал
жылқылар
Ірі қара мал
ұсақ мал
жылқылар
Ірі қара мал
ұсақ мал
жылқылар
барлығы
оның ішінде сауын
барлығы
оның ішінде сауын
барлығы
оның ішінде сауын
1
Соловьево ауылы

457,5
Итого:
541
1315
427
1623
657,5
2135
4415,5
Для выпаса скота местного населения села Соловьево организовано 3 гурта: 1-2 –й гурт - район "Старой мельницы", водопой - речка Березовка; 3-й гурт - Широкий лог, Мокрый лог, водопой - речка Березовка ручьи.
Для выпаса скота населения села Ново-Крестьянка организован гурт - Серов лог, водопой - речка Березовка.
Для выпаса скота населения села Ленинск организовано 2 гурта: 1-й гурт - район урочища "Борки", водопой - речка Крутишка; 2-й гурт –восточнее села Ленинск, водопой - речка Крутишка, ручей Селифанов.
Для выпаса скота населения села Маяк организовано 2 гурта: 1-й гурт – западнее села Маяк, водопой- ручей; 2-й гурт –восточнее села Маяк, водопой- ручей Безымянный.
Для выпаса скота населения села Подорленок организован гурт - северо-западнее села Подорленок, водопой - ручьи.
Поголовье в товариществах с ограниченной ответственностью (далее -ТОО), крестьянских и фермерских хозяйствах Соловьевского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 664 головы, мелкого рогатого скота 206 голов, лошадей 1551 голова.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 16832 гектар (таблица № 4).
Таблица № 4
№
землепользователи
Площадь (га)
Наличие скота по видам, (гол)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ,(га)
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Итого (га)
1
ТОО "Соловьевская Элита"

457,5
Барлығы:
541
1315
427
1623
657,5
2135
4415,5
Соловьево ауылының жергілікті халқының малын жаю үшін 3 үйір: 1-2- үйір – "Старая мельница" аумағы, суат-Березовка жылғасы, 3 -үйір– Широкий лог, Мокрый лог, суат- Березовка жылғасы, бұлақтар.
Ново-Крестьянка ауылы халқының малын жаю үшін үйір ұйымдастырылған – Серов лог, суат- Березовка жылғасы.
Ленинск ауылы халқының малын жаю үшін 2 үйір ұйымдастырылған: 1- үйір- "Борки" шатқалында, суат – Крутишка бұлағы; 2-үйір – Ленинск ауылының шығысында, суат – Крутишка бұлағы, Селифанов бұлағы.
Маяк ауылы халқының малын жаю үшін 2 үйір ұйымдастырылған: 1 -үйір –Маяк ауылынан батысқа қарай, суат- бұлақ; 2 -үйір –Маяк ауылынан шығысқа қарай, суат- Безымянный бұлағы.
Подорленок ауылы халқының малын жаю үшін үйір ұйымдастырылған – Подорленок ауылынан солтүстік-батысқа қарай, суат-бұлақтар.
Соловьево ауылдық округінің жауапкершілігі шектеулі серіктестіктеріндегі (бұдан әрі -ЖШС), шаруа және фермер қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 664 басты, ұсақ мал 206 басты, жылқылар 1551 басты құрайды.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтардағы жайылымдар ауданы 16832 га құрайды (№4 кесте).
№ 4 кесте
№
Жер пайдаланушылар
Ауданы (га)
Түрі бойынша малдың бары, (бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажетті нормасы (га)
Жайылымдар қажеттілігі,(га)
ірі қара мал
ұсақ қара мал
жылқылар
ірі қара мал
ұсақ қара мал
жылқылар
ірі қара мал
ұсақ қара мал
жылқылар
барлығы(га)
1
"Соловьевская Элита" ЖШС

от 6 марта 2024 года
№ 12/8-VIII
План по управлению пастбищами и их использованию в Средигорненском сельском округе района Алтай на 2024-2025 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Средигорненском сельском округе района Алтай на 2024-2025 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
19) схему (карту) расположения пастбищ на территории Средигорненского сельского округа района Алтай в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
20) приемлемые схемы пастбищеоборотов (Приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (Приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (Приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе (Приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Средигорненском сельском округе имеются 4 населенных пункта.

2024 жылғы 6 наурыздағы
№ 12/8-VIII шешіміне
10-қосымша
Алтай ауданының Средигорный ауылдық округінде 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
Осы Алтай ауданының Средигорный ауылдық округінде 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары (бұдан әрі- Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығы, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленеді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөп қажеттілігін тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу үрдісін болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Алтай ауданының Средигорный ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын (4-қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын (5-қосымша);
6) кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын (6-қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигін (7-қосымша) құрайды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлінуі бойынша Средигорный ауылдық округінде 4 елді мекен бар.

Общая площадь территории Средигорненского сельского округа 51910 га, из них пашни – 10115 га, пастбищные земли – 33978 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 15593 га;
земли населенных пунктов – 7530 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 0,1 га;
земли запаса - 28787 га.
По природным условиям территория Средигорненского сельского округа относится к горно-лугово-степной влажной подзоне горно-степной зоны. Климат влажный, умеренно теплый. Осадков выпадает за год в среднем 615 мм. Максимальное количество их приходится на июль.
Почвы в основном горные черноземы выщелоченные и горностепные.
На территории Средигорненского сельского округа имеется ветеринарный пункт и пункт искусственного осеменения скота.
На 1 января 2024 года в Средигорненском сельском округе насчитывается крупного рогатого скота 1521 голова, из них маточное (дойное) поголовье 563 головы, мелкого рогатого скота 734 головы, лошадей 419 голов (таблица № 1) из них:
в селе Средигорное:
крупного рогатого скота 1110 голов, из них маточное (дойное) поголовье 370 голов, мелкого рогатого скота 320 голов, лошадей - 149 голов.
Площадь пастбищ составляет 2980 га.
в селе Чиркаин:
крупного рогатого скота 189 голов, из них маточное (дойное) поголовье 77 голов, мелкого рогатого скота 365 голов, лошадей - 163 головы.
Площадь пастбищ составляет 1700 га.
в селе Андреевка:
крупного рогатого скота 62 головы, из них маточное (дойное) поголовье 30 голов, мелкого рогатого скота 43 головы, лошадей – 6 голов.
Площадь пастбищ составляет 930 га.
в селе Александровка:
крупного рогатого скота 160 голов, из них маточное (дойное) поголовье 86 голов, мелкого рогатого скота 6 голов, лошадей – 101 голова.
Площадь пастбищ составляет 1377 га.
Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных по Средигорненскому сельскому округу
Таблица № 1
№
Населенные пункты
Население
Сельскохозяйственные формирования
Всего:
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
всего
в том числе дойные
всего
в том числе дойные
всего
в том числе дойные
1
Село Средигорное

Средигорный ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 51910 га, оның ішінде егістіктер – 10115 га, жайылымдық жерлер – 33978 га.
Санаттары бойынша жерлер бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 15593 га;
елді мекендер жерлері – 7530 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі мұқтажына арналған, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік және өзге де ауыл шаруашылығы мақсатына арналмаған жерлер– 0,1 га;
босалқы жерлер - 28787 га.
Табиғи жағдай бойынша Средигорный ауылдық округінің аумағы таулы-шалғынды-далалы ылғалды белдеуге жатады. Климаты ылғалды, орташа жылы. Жауын-шашын жылына орта есеппен 615 мм түседі. Олардың максималды мөлшері шілдеге келеді.
Топырағы негізінен сілтілі және таулы далалы қара топырақ.
Средигорный ауылдық округінің аумағында ветеринарлық пункт және малды қолдан ұрықтандыру пункті бар.
2024 жылдың 1 қаңтарына Средигорный ауылдық округінде ірі қара мал 1521 бас, оның ішінде аналық (сауын)мал басы 563 бас, ұсақ мал 734 бас, жылқылар 419 бас (№ 1 кесте) есептелген, оның ішінде:
Средигорный ауылында:
ірі қара малдар 1110 бас, соның ішінде аналық (сауын) мал басы 370 бас, ұсақ мал 320 бас, жылқылар – 149 бас.
Жайылымдар ауданы 2980 га құрайды.
Шірікқайың ауылында:
ірі қара мал 189 бас, оның ішінде аналық (сауын) мал басы 77 бас, ұсақ мал 365 бас, жылқылар – 163 бас.
Жайылымдар ауданы 1700 га құрайды.
Андреевка ауылында:
ірі қара мал 62 бас, оның ішінде аналық (сауын) мал басы 30 бас, ұсақ мал 43 бас, жылқылар – 6 бас.
Жайылымдар ауданы 930 га құрайды.
Александровка ауылында:
ірі қара мал 160 бас, оның ішінде аналық (сауын) мал басы 86 бас, ұсақ мал 6 бас, жылқылар – 101 бас.
Жайылымдар ауданы 1377 га құрайды.
Средигорный ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы деректер
Таблица № 1
№
Елді мекендер
Халық
Ауыл шаруашылығы құрылымдары
Барлығы:
Ірі қара мал
ұсақ мал
жылқылар
Ірі қара мал
ұсақ мал
жылқылар
Ірі қара мал
ұсақ мал
жылқылар
барлығы
оның ішінде сауынды
барлығы
оның ішінде сауынды
барлығы
оның ішінде сауынды
1
Средигорный ауылы

730
Итого:
384
734
369
1152
367
1845
3364
Для выпаса скота местного населения села Средигорное организовано 2 гурта: 1-й гурт - севернее села Средигорное водопой - речка Березовка, ручьи; 2-й гурт - восточнее села Средигорное, водопой - ручьи.
Для выпаса скота населения села Чиркаин организовано 2 гурта: 1-й гурт – юго-восточнее села Чиркаин, водопой - ручей Первый ключ; 2-й гурт – юго-восточнее села Чиркаин, водопой - речка Чириккаин, ручьи.
Для выпаса скота населения села Андреевка организован 1 гурт - северо-восточнее села Андреевка, водопой- ручьи.
Для выпаса скота населения села Александровка организован 1 гурт - северо-восточнее села Александровка, водопой- ручей Кочки, ручьи.
Поголовье в товариществах с ограниченной ответственностью (далее -ТОО), крестьянских и фермерских хозяйствах Средигорненского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 832 головы, мелкого рогатого скота 0 голов, лошадей 50 голов.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 5448,5 га (таблица № 4).
Таблица № 4
№
землепользователи
Площадь (га)
Наличие скота по видам, (гол)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ,(га)
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Итого (га)
1
ТОО "Средигорненский"

730
Барлығы:
384
734
369
1152
367
1845
3364
Средигорный ауылы жергілікті халқының малын жаю үшін 2 үйір ұйымдастырылған: 1 -үйір- Средигорный ауылынан солтүстікке қарай, суат- Березовка жылғасы, бұлақтар; 2-үйір – Средигорный ауылынан шығысқа қарай, суат- бұлақтар.
Шірікқайың ауылы халқының малын жаю үшін 2 үйір ұйымдастырылған: 1 –үйір -Шірікқайың ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай, суат-Шірікқайың жылғасы, суару – Бірінші бастау бұлағы.
Андреевка ауылы халқының малын жаю үшін 1 үйір ұйымдастырылған-Андреевка ауылынан солтүстік-шығыса қарай, суат- бұлақтар.
Александровка ауылы халқының малын жаю үшін 1 үйір ұйымдастырылған – Александровка ауылынан солтүстік-шығысқа қарай, суат- Кочки жылғасы, бұлақтар.
Средигорный ауылдық округінің жауапкершілігі шектеулі серктестіктердегі (бұдан әрі -ЖШС), шаруа және фермер қожалықтарының мал басы: ірі қара мал 832 басты, ұсақ мал 0 басты, жылқылар 50 басты құрайды.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтардағы жайылымдар ауданы 5448,5 га құрайды (№4 кесте).
№ 4 кесте
№
Жер пайдаланушылар
Ауданы (га)
Түрі бойынша малдың бары, (бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажетті нормасы (га)
Жайылымдар қажеттілігі,(га)
Ірі қара мал
Ұсақ мал
Жылқылар
Ірі қара мал
Ұсақ мал
Жылқылар
Ірі қара мал
Ұсақ мал
Жылқылар
барлығы (га)
1
"Средигорненский" ЖШС

2024
(В-Л-О)
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
2025
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
(В-Л-О)
(В-Л-О) весна-лето-осень
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Средигорненском сельском
округе района Алтай
на 2024-2025 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Средигорненском сельском
округе района Алтай
на 2024-2025 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Средигорненском сельском
округе района Алтай
на 2024-2025 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Средигорненском сельском
округе района Алтай
на 2024-2025 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Средигорненском сельском
округе района Алтай
на 2024-2025 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Сельский округ
Срок выгона животных на отгонные пастбища
Срок возврата животных с отгонных пастбищ
Средигорненский
апрель - май
сентябрь - октябрь
Приложение 11 к решению
маслихата района Алтай
от 6 марта 2024 года
№ 12/8-VIII
План по управлению пастбищами и их использованию в Тургусунском сельском округе района Алтай на 2024-2025 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Тургусунском сельском округе района Алтай на 2024-2025 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
21) схему (карту) расположения пастбищ на территории Тургусунского сельского округа района Алтай в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
22) приемлемые схемы пастбищеоборотов (Приложение 2);

2024
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
2025
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
(К-Ж-К)
(К-Ж-К) көктем- жаз-күз
Алтай ауданының
Средигорный ауылдық округінде
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 3- қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Алтай ауданының
Средигорный ауылдық округінде
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 4- қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Алтай ауданының
Средигорный ауылдық округінде
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 5 -қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Алтай ауданының
Средигорный ауылдық округінде
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 6 -қосымша
Кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Алтай ауданының
Средигорный ауылдық округінде
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 7- қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ
Шалғайдағы жайылымдарға малдың жайылу мерзімі
Шалғайдағы жайылымдардан малдарды қайтару мерзімі
Средигорный
Сәуір-мамыр
Қыркүйек-қазан
Алтай ауданының мәслихатының
2024 жылғы 6 наурыздағы
№ 12/8-VIII шешіміне
11-қосымша
Алтай ауданының Тұрғысын ауылдық округінде 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
Осы Алтай ауданының Тұрғысын ауылдық округінде 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары (бұдан әрі- Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығы, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөп қажеттілігін тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу үрдісін болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Алтай ауданының Тұрғысын ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын (2-қосымша);

2024
(В-Л-О)
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
2025
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
(В-Л-О)
(В-Л-О) весна-лето-осень
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Тургусунском сельском
округе района Алтай
на 2024-2025 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Тургусунском сельском
округе района Алтай
на 2024-2025 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Тургусунском сельском
округе района Алтай
на 2024-2025 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Тургусунском сельском
округе района Алтай
на 2024-2025 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Тургусунском сельском
округе района Алтай
на 2024-2025 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Сельский округ
Срок выгона животных на отгонные пастбища
Срок возврата животных с отгонных пастбищ
Тургусунский
апрель - май
сентябрь - октябрь
Приложение 12 к решению
маслихата района Алтай
от 6 марта 2024 года
№ 12/8-VIII
План по управлению пастбищами и их использованию в Чапаевском сельском округе района Алтай на 2024-2025 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Чапаевском сельском округе района Алтай на 2024-2025 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
23) схему (карту) расположения пастбищ на территории Чапаевского сельского округа района Алтай в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
24) приемлемые схемы пастбищеоборотов (Приложение 2);

2024
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
2025
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
(К-Ж-К)
(К-Ж-К) көктем- жаз-күз
Алтай ауданының
Тұрғысын ауылдық округінде
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 3- қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Алтай ауданының
Тұрғысын ауылдық округінде
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 4- қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Алтай ауданының
Тұрғысын ауылдық округінде
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 5- қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Алтай ауданының
Тұрғысын ауылдық округінде
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 6- қосымша
Кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Алтай ауданының
Тұрғысын ауылдық округінде
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ
Шалғайдағы жайылымдарға жануарлардың жайылу мерзімі
Шалғайдағы жайылымдардан жануарларды қайтару мерзімі
Тұрғысын
сәуір-мамыр
қыркүйек-қазан
Алтай ауданының мәслихатының
2024 жылғы 6 наурыздағы
№ 12/8-VIII шешіміне
12-қосымша
Алтай ауданының Чапаево ауылдық округінде 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
Осы Алтай ауданының Чапаево ауылдық округінде 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары (бұдан әрі- Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығы, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөп қажеттілігін тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу үрдісін болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Алтай ауданының Чапаево ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын (2-қосымша);

крупного рогатого скота 585 голов, из них маточное (дойное) поголовье 242 головы, мелкого рогатого скота 829 голов, лошадей 238 голов.
Площадь пастбищ составляет 627 га.
в селе Снегирево:
крупного рогатого скота 147 голов, из них маточное (дойное) поголовье 63 головы, мелкого рогатого скота 48 голов, лошадей 250 голов.
Площадь пастбищ составляет 715 га.
в селе Крестовка:
крупного рогатого скота 72 головы, из них маточное (дойное) поголовье 31 голова, мелкого рогатого скота 55 голов, лошадей 88 голов.
Площадь пастбищ составляет 600 га.
в селе Пролетарка:
крупного рогатого скота 61 голова, из них маточное (дойное) поголовье 28 голов, мелкого рогатого скота 46 голов, лошадей 29 голов.
Площадь пастбищ составляет 450 га.
в селе Орловка:
крупного рогатого скота 186 голов, из них маточное (дойное) поголовье 74 головы, мелкого рогатого скота 713 голов, лошадей 377 голов.
Площадь пастбищ составляет 681 га.
в селе Восточное:
крупного рогатого скота 293 головы, из них маточное (дойное) поголовье 154 головы, мелкого рогатого скота 97 голов, лошадей – 23 головы.
Площадь пастбищ составляет 597 га.
Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных по Чапаевскому сельскому округу
Таблица № 1
№
Населенные пункты
Население
Сельскохозяйственные формирования
Всего:
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Всего
в том числе дойные
всего
в том числе дойные
всего
в том числе дойные
1
Село Чапаево

ірі қара малдар 585 бас, оның ішінде аналық (сауын) мал басы 242 бас, ұсақ мал 829 бас, жылқылар – 238 бас.
Жайылымдар ауданы 627 га құрайды.
Снегирево ауылында:
ірі қара мал 147 бас, оның ішінде аналық (сауын) мал басы 63 бас, ұсақ мал 48 бас, жылқылар – 250 бас.
Жайылымдар ауданы 715 га құрайды.
Крестовка ауылында:
ірі қара мал 72 бас, оның ішінде аналық (сауын) мал басы 31 бас, ұсақ мал 55 бас, жылқылар – 88 бас.
Жайылымдар ауданы 600 га құрайды.
Пролетарка ауылында:
ірі қара мал 61 бас, оның ішінде аналық (сауын) мал басы 28 бас, ұсақ мал 46 бас, жылқылар 29 бас.
Жайылымдар ауданы 450 га құрайды.
Орловка ауылында:
ірі қара мал 186 бас, оның ішінде аналық (сауын) мал басы 74 бас, ұсақ мал 713 бас, жылқылар – 377 бас.
Жайылымдар ауданы 681 га құрайды.
Восточное ауылында:
ірі қара мал 293 бас, оның ішінде аналық (сауын) мал басы 154 бас, ұсақ қара басы 97 бас, жылқылар – 23 бас.
Жайылымдар ауданы 597 га құрайды.
Чапаево ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы деректер
№ 1кесте
№
Елді мекендер
Халық
Ауыл шаруашылығы құрылымдары
Барлығы:
Ірі қара мал
Ұсақ мал
жылқылар
Ірі қара мал
Ұсақ мал
жылқылар
Ірі қара мал
Ұсақ мал
жылқылар
барлығы
Соның ішінде сауынды
барлығы
Соның ішінде сауынды
барлығы
Соның ішінде сауынды
1
Чапаево ауылы

251,5
Итого:
277
1098
396
831
549
1980
3360
Сложившуюся потребность пастбищных угодий в размере 758 га необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на землях, принадлежащих ТОО "Санур-Агро" и ТОО "Нивы Чапаево".
Для выпаса скота местного населения села Чапаево организовано 3 гурта: 1 гурт - севернее села Чапаево, водопой- ручей Крестовка; 2 гурт- южнее села Чапаево, водопой- село Чапаево; 3 гурт - южнее села Чапаево, водопой- село Чапаево.
Для выпаса скота населения села Снегирево организовано 3 гурта: 1 гурт - северо-западнее села Снегирево, водопой: протока реки Бухтарма;
2 гурт - северо-западнее села Снегирево, водопой: протока реки Бухтарма;
3 гурт - севернее села Снегирево, водопой: протока реки Бухтарма.
Для выпаса скота населения села Крестовка организовано 2 гурта: 1 гурт - севернее села Крестовка, водопой - ручей Крестовка, река Бухтарма; 2 гурт - севернее села Крестовка, водопой - ручей Крестовка.
Для выпаса скота населения села Пролетарка организовано 2 гурта: 1 гурт - восточнее села Пролетарка, водопой - речка Солоновка; 2 гурт - северо-восточнее села Пролетарка, водопой - речка Солоновка.

251,5
Барлығы:
277
1098
396
831
549
1980
3360
Жайылымдық алқаптардың 758 га мөлшеріндегі қажеттілікті халықтың ауыл шаруашылығы малдарының жайылымы есебінен "Санур-Агро" ЖШС және "Нивы Чапаево" ЖШС тиесілі жерлерден толықтыру қажет.
Чапаево ауылының жергілікті халқының малын жаю үшін 3 үйір ұйымдастырылған: 1-үйір – Чапаево ауылынан солтүстікке қарай, суат- Крестовка бұлағы; 2- үйір– Чапаево ауылынан оңтүстікке қарай, суат- Чапаево ауылы; 3-үйір – Чапаево ауылынан оңтүстікке қарай, суат- Чапаево ауылы;
Снегирево ауылы халқының малын жаю үшін 3 үйір ұйымдастырылған: 1 -үйір– Снегирево ауылынан солтүстік-батысқа қарай, суат- Бұқтырма өзенінің тармағы; 2-үйір – Снегирево ауылынан солтүстік-батысқа қарай, суат- Бұқтырма өзенінің тармағы; 3-үйір – Снегирево ауылынан солтүстікке қарай, суат-Бұқтырма өзенінің тармағы.
Крестовка ауылы халқының малын жаю үшін 2 үйір ұйымдастырылған: 1-үйір– Крестовка ауылынан солтүстікке қарай, суат: Крестовка бұлағы, Бұқтырма өзені; 2-үйір – Крестовка ауылынан солтүстікке қарай, суат- Крестовка бұлағы.
Пролетарка ауылы халқының малын жаю үшін 2 үйір ұйымдастырылған: 1-үйір– Пролетарка ауылынан шығысқа қарай, суат- Солоновка жылғасы; 2-үйір – Пролетарка ауылынан солтүстік-шығысқа қарай, суат- Солоновка жылғасы.

Для выпаса скота населения села Орловка организовано 5 гуртов: 1 гурт - севернее села Орловка, водопой: ручей Крестовка; 2 гурт - севернее села Орловка, водопой - ручей Крестовка; 3 гурт - севернее села Орловка, водопой- ручей Крестовка; 4 гурт - юго-восточнее села Орловка, водопой - ручей Куликов; 5 гурт - юго-восточнее села Орловка, водопой - ручей Куликов.
Для выпаса скота населения села Восточное организовано 3 гурта: 1 гурт - восточнее села Восточное, водопой - родник; 2 гурт - восточнее села Восточное, водопой - родник; 3 гурт - западнее села Восточное, водопой - речка Мельничная.

Орловка ауылы халқының малын жаю үшін 5 үйір ұйымдастырылған: 1-үйір – Орловка ауылынан солтүстікке қарай, суат- Крестовка бұлағы; 2-үйір – Орловка ауылынан солтүстікке қарай, суат-Орловка бұлағы; 3-үйір - Орловка ауылынан солтүстікке қарай, суат-Орловка бұлағы; 4-үйір – Орловка ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай, суат-Куликов бұлағы; 5-үйір - Орловка ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай, суат- Куликов бұлағы;
Восточное ауылы халқының малын жаю үшін 3 үйір ұйымдастырылған: 1- үйір– Восточное ауылынан шығысқа қарай, суат- бастау; 2-үйін – Восточное ауылынан шығысқа қарай, суат- бастау; 3-үйір – Восточное ауылынан батысқа қарай, суат- Мельничная бұлағы.

345
3045
5762
Сложившуюся потребность пастбищных угодий крестьянских хозяйств "Шыгыс" в размере 528 га необходимо восполнить из земель предоставленных ТОО "Ел мен жер", потребность пастбищных угодий крестьянского хозяйства "Бухотанов Т.А." в размере 198 га из земель ТОО "Батыр-Агро", потребность пастбищных угодий крестьянского хозяйства "Восток" в размере 175 га из земель села Снегирево, потребность пастбищных угодий крестьянского хозяйства "Пролетарское" в размере 110 га из земель ТОО "Естаулет", ПТ "Вал" в размере 53 га - из земель ТОО "Ел-мен-жер", потребность пастбищных угодий крестьянского хозяйства "Снегиревское" в размере 3 га из земель ТОО "Снегиревское", потребность пастбищных угодий ПТ "Кызыл-Тау" в размере 102 га из земель ПТ "Лад".
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Чапаевском сельском
округе района Алтай
на 2024-2025 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Чапаевского сельского округа района Алтай в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Чапаевском сельском
округе района Алтай
на 2024-2025 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Схема четырехпольного пастбищеоборота для одного гурта (табуна)
год
участки
1
2
3
4
2024
(В-Л-О)
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
2025
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
(В-Л-О)
(В-Л-О) весна-лето-осень
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Чапаевском сельском
округе района Алтай
на 2024-2025 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Чапаевском сельском
округе района Алтай
на 2024-2025 годы
Схема оступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Чапаевском сельском
округе района Алтай
на 2024-2025 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Чапаевском сельском
округе района Алтай
на 2024-2025 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Чапаевском сельском
округе района Алтай
на 2024-2025 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Сельский округ
Срок выгона животных на отгонные пастбища
Срок возврата животных с отгонных пастбищ
Чапаевский
апрель - май
сентябрь - октябрь

345
3045
5762
"Шығыс" шаруа қожалықтарының жайылымдық алқаптарының 528 га мөлшеріндегі қалыптасқан қажеттілігін "Ел мен жер" ЖШС берген жерлерден, "Бухотанов Т.А." шаруа қожалығының жайылымдық алқаптарының қажеттілігін "Батыр-Агро" ЖШС жерінен 198 га мөлшерінде, "Восток" шаруа қожалығының жайылымдық алқаптарының қажеттілігін 175 га мөлшерінде Снегирево ауылының жерінен, "Пролетарское" шаруа қожалығының жайылымдық алқаптарының қажеттілігі 110 га "Естаулет" ЖШС, "Вал" ҚШ 53 га мөлшерінде – "Ел-мен-жер" ЖШС жерінен "Снегиревское" шаруа қожалығының жайылымдық алқаптарының қажеттілігі "Снегиревское" ЖШС жерінен 3 га мөлшерінде, "Қызыл-Тау" қарапайым серіктестің жайылымдық алқаптарының қажеттілігі "Лад" қарпайым серіктестік жерінен 102 га мөлшерінде толтыру қажет.
Алтай ауданының
Чапаево ауылдық округінде
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 1- қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Алтай ауданының Чапаево ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Алтай ауданының
Чапаево ауылдық округінде
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 2- қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Бір үйір (табын) үшін төрт танапты жайылым айналымының схемасы
жыл
учаскелер
1
2
3
4
2024
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
2025
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
(К-Ж-К)
(К-Ж-К) көктем- жаз-күз
Алтай ауданының
Чапаево ауылдық округінде
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 3- қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Алтай ауданының
Чапаево ауылдық округінде
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 4- қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Алтай ауданының
Чапаево ауылдық округінде
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 5- қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Алтай ауданының
Чапаево ауылдық округінде
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 6- қосымша
Кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Алтай ауданының
Чапаево ауылдық округінде
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 7- қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ
Шалғайдағы жайылымдарға жануарлардың жайылу мерзімі
Шалғайдағы жайылымдардан жануарларды қайтару мерзімі
Чапаево
сәуір-мамыр
қыркүйек-қазан