О районном бюджете на 2025-2027 годы
Решение Сарыагашского районного маслихата Туркестанской области от 23 декабря 2024 года № 26-190-VIII
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2025.
В соответствии с пунктом 2 статьи 85, пунктом 3 статьи 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и решением Туркестанского областного маслихата от 13 декабря 2024 года №14/180-VІII "Об областном бюджете на 2025-2027 годы", Сарыагашский районный маслихат РЕШИЛ:
Сноска. Преамбула решения с изменением, внесенным решением Сарыагашского районного маслихата Туркестанской области от 25.04.2025 № 30-223-VIII (вводится в действие с 01.01.2025).
1. Утвердить районный бюджет Сарыагашского района на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1)доходы – 21 949 979 тысяч тенге:
налоговые поступления – 8 442 647 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 55 690 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 1 713 тысяч тенге;
специальные поступления - 0;
поступления трансфертов – 13 449 929 тысяч тенге;
2)затраты – 22 112 347 тысяч тенге;
3)чистое бюджетное кредитование – 788 412 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 872 542 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 84 130 тысяч тенге;
4)сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5)дефицит (профицит) бюджета – -950 780 тысяч тенге;
6)ненефтяной дефицит (профицит) бюджета - 0;
7)финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 950 780 тысяч тенге:
поступление займов – 872 542 тысяч тенге;
погашение займов – 84 130 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 162 368 тысяч тенге.";
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Сарыагашского районного маслихата Туркестанской области от 02.12.2025 № 36-266-VIII (вводится в действие с 01.01.2025).
"2. Установить на 2025 год норматив распределения по социальному налогу в бюджет района 48,6 процентов, в областной бюджет 51,4 процентов.";
Сноска. Пункт 2 в редакции решения Сарыагашского районного маслихата Туркестанской области от 02.12.2025 № 36-266-VIII (вводится в действие с 01.01.2025).
3. Установить объем бюджетных изъятий из районного бюджета в областной бюджет на 2025 год в сумме – 1 317 531 тысяч тенге.
4. Предусмотреть на 2025 год размер субвенций, передаваемых из районного бюджета бюджетам сельских округов в общей сумме 165 628,0 тысяч тенге:

2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Түркістан облысы Сарыағаш аудандық мәслихатының 2024 жылғы 23 желтоқсандағы № 26-190-VIII шешiмi
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 85-бабының 2-тармағына, 91-бабының 3-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына және Түркістан облыстық мәслихатының 2024 жылғы 13 желтоқсандағы №14/180-VІII "2025-2027 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" шешіміне сәйкес, Сарыағаш аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
Ескерту. Шешімнің кіріспесіне өзгеріс енгізілді - Түркістан облысы Сарыағаш аудандық мәслихатының 25.04.2025 № 30-223-VIII (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешiмiмен.
1. Сарыағаш ауданының 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджеті 1, 2 және 3 – қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2025 жылға мынадай көлемде бекітілсін:
1) кірістер – 21 949 979 мың теңге:
салықтық түсімдер – 8 442 647 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 55 690 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 1 713 мың теңге;
арнаулы түсімдер – 0;
трансферттер түсімдері – 13 449 929 мың теңге;
2) шығындар – 22 112 347 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 788 412 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 872 542 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 84 130 мың теңге;
4) қаржылық активтермен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 0;
қаржылық активтерді сатып алу – 0;
мемлекеттің қаржылық активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -950 780 мың теңге;
6) бюджеттің мұнайға қатысты емес тапшылығы (профициті) – 0;
7) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 950 780 мың теңге;
қарыздар түсімі – 872 542 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 84 130 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 162 368 мың теңге.";
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Түркістан облысы Сарыағаш аудандық мәслихатының 02.12.2025 № 36-266-VIII (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешiмiмен.
"2. 2025 жылы облыстық бюджетке аудандық бюджеттен әлеуметтік салықтан аудан бюджетіне 48,6 пайыз, облыстық бюджетке 51,4 пайыз мөлшерінде бөлу нормативі белгіленсін.";
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - Түркістан облысы Сарыағаш аудандық мәслихатының 02.12.2025 № 36-266-VIII (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешiмiмен.
3. 2025 жылы облыстық бюджетке аудан бюджетінен алып қоюлар – 1 317 531 мың теңге болып белгіленсін.
4. 2025 жылға аудандық бюджеттен ауылдық округтер бюджеттеріне берілетін субвенциялар мөлшерінің жалпы сомасы 165 628,0 мың теңге болып қарастырылсын:

сельский округ Жемисти 23 053,0 тысяч тенге;
сельский округ Кызылжар 1 042,0 тысяч тенге;
сельский округ Дарбаза 25 353,0 тысяч тенге;
сеьский округ Жибек жолы 4 255,0 тысяч тенге;
сельский округ Акжар 10 680,0 тысяч тенге;
сельский округ Тегисшил 23 484,0 тысяч тенге;
сельский округ Жилга 23 030,0 тысяч тенге;
сельский округ Коктерек 8 234,0 тысяч тенге;
сельский округ Жарты тобе 8 496,0 тысяч тенге;
сельский округ Алимтау 38 001,0 тысяч тенге.

Жемісті ауылдық округі 23 053,0 мың теңге;
Қызылжар ауылдық округі 1 042,0 мың теңге;
Дарбаза ауылдық округі 25 353,0 мың теңге;
Жібек жолы ауылдық округі 4 255,0 мың теңге;
Ақжар ауылдық округі 10 680,0 мың теңге;
Тегісшіл ауылдық округі 23 484,0 мың теңге;
Жылға ауылдық округі 23 030,0 мың теңге;
Көктерек ауылдық округі 8 234,0 мың теңге;
Жарты төбе ауылдық округі 8 496,0 мың теңге;
Әлімтау ауылдық округі 38 001,0 мың теңге.

5. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2025 год в сумме 262 536 тысяч тенге.
6. Утвердить согласно приложению 4 перечень бюджетных программ развития, направленных в 2025 году на реализацию бюджетных инвестиционных проектов (программ) и на формирование или увеличение уставного капитала юридических лиц, в разрезе бюджетных программ.
7. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель районного маслихата Р.Асылбекулы
Приложение 1 к решению
Сарыагашского районного маслихата
от 23 декабря 2024 года №26-190-VIII
Районный бюджет на 2025 год

5. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2025 жылға арналған резерві 262 536 мың теңге сомасында бекітілсін.
6. Бюджеттік инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) іске асыруға және заңды тұлғалардың жарғылық қорын қалыптастыруға немесе ұлғайтуға бағытталған, бюджеттік бағдарламалар бөлінісінде 2025 жылға арналған даму бағдарламаларының тізбесі 4-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
7. Осы шешім 2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат төрағасы Р. Асылбекұлы
Сарыағаш аудандық мәслихатының
2024 жыл 23 желтоқсандағы
№26-190-VІІІ шешіміне 1-қосымша
2025 жылға арналған аудандық бюджет

2 632 802
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
34 583
006
Оказание жилищной помощи
18 550
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
261 049
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
19 574
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
490 142
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
1 808 904
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
803 385
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
803 385
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
79 619
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
3 596
021
Капитальные расходы государственного органа
719 990
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
180
7
Жилищно-коммунальное хозяйство
9 219 012
1
Жилищное хозяйство
1 227 397
463
Отдел земельных отношений района (города областного
значения)
35 453
016
Изъятие земельных участков для государственных нужд
35 453
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
178 664
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
178 664
497
Отдел жилищно-коммунального хозяйства района (города областного значения)
1 013 280
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства
129 986
003
Капитальные расходы государственного органа
670
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
386 972
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
495 652
2
Коммунальное хозяйство
7 529 236
497
Отдел жилищно-коммунального хозяйства района (города областного значения)
7 529 236

2 632 802
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
34 583
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
18 550
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
261 049
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
19 574
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
490 142
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу, жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
1 808 904
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
803 385
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
803 385
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
79 619
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
3 596
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
719 990
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелерінің және ұйымдарының күрделі шығыстары
180
7
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
9 219 012
1
Тұрғын үй шаруашылығы
1 227 397
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
35 453
016
Мемлекеттік мұқтажы үшін жер участкелерін алу
35 453
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
178 664
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
178 664
497
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық бөлімі
1 013 280
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру бойынша қызметтер
129 986
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
670
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
386 972
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
495 652
2
Коммуналдық шаруашылық
7 529 236
497
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық бөлімі
7 529 236

250 293
2
Финансовая деятельность
10 216
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
10 216
003
Проведение оценки имущества в целях налогообложения
5 356
010
Приватизация, управление коммунальным имуществом, постприватизационная деятельность и регулирование споров, связанных с этим
4 860
9
Прочие государственные услуги общего характера
147 352
454
Отдел предпринимательства и сельского хозяйства района (города областного значения)
82 811
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства и сельского хозяйства
82 811
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
64 541
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
62 896
015
Капитальные расходы государственного органа
1 645
02
Оборона
65 183
1
Военные нужды
35 315
122
Аппарат акима района (города областного значения)
35 315
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
35 315
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
29 868
122
Аппарат акима района (города областного значения)
29 868
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
14 875
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
14 993
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
1 915 962
1
Социальное обеспечение
10 000
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
10 000
005
Государственная адресная социальная помощь
10 000
2
Социальная помощь и социальное обеспечение
1 115 449
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1 115 449
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
34 583
006
Оказание жилищной помощи
6 510
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
277 326
010
Материальное обеспечение детей-инвалидов, воспитывающихся и обучающихся на дому
20 029
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и инвалидов
298 548
017
Обеспечение нуждающихся инвалидов обязательными гигиеническими средствами и предоставление услуг специалистами жестового языка, индивидуальными помощниками в соответствии с индивидуальной программой реабилитации инвалида

250 293
2
Қаржылық қызмет
10 216
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
10 216
003
Салық салу мақсатында мүлікті бағалауды жүргізу
5 356
010
Жекешелендіру, коммуналдық меншікті басқару, жекешелендіруден кейінгі қызмет және осыған байланысты дауларды реттеу
4 860
9
Жалпы сипаттағы өзге де мемлекеттiк қызметтер
147 352
454
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі
82 811
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті және ауыл шаруашылығын дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
82 811
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
64 541
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясаттың қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
62 896
015
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
1 645
02
Қорғаныс
65 183
1
Әскери мұқтаждар
35 315
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
35 315
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
35 315
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
29 868
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
29 868
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
14 875
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
14 993
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
1 915 962
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
10 000
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
10 000
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
10 000
2
Әлеуметтiк көмек
1 115 449
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1 115 449
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
34 583
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
6 510
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
277 326
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
20 029
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
298 548
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу, жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету

472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
7
2
Коммунальное хозяйство
497
Отдел жилищно-коммунального хозяйства района (города областного значения)
028
Развитие коммунального хозяйства
029
Развитие системы водоснабжения и водоотведения
058
Развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах
8
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
1
Деятельность в области культуры
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
011
Развитие объектов культуры
9
Топливно-энергетический комплекс и недропользование
9
Топливно-энергетического комплекса и прочие услуги в сфере недропользования
497
Отдел жилищно-коммунального хозяйства района (города областного значения)
038
Развитие газотранспортной системы
13
Прочие
9
Прочие
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
079
Развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"
497
Отдел жилищно-коммунального хозяйства района (города областного значения)
079
Развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"

472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
7
2
Коммуналдық шаруашылық
497
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық бөлімі
028
Коммуналдық шаруашылықты дамыту
029
Сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
058
Ауылдық елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
8
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістiк
1
Мәдениет саласындағы қызмет
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
011
Мәдениет объектілерін дамыту
9
Отын-энергетика кешенi және жер қойнауын пайдалану
9
Отын-энергетика кешені және жер қойнауын пайдалану саласындағы өзге де қызметтер
497
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық бөлімі
038
Газ тасымалдау жүйесін дамыту
13
Басқалар
9
Басқалар
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
079
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамыту
497
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық бөлімі
079
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамыту