О районном бюджете на 2025-2027 годы
Решение Макатского районного маслихата Атырауской области от 23 декабря 2024 года № 132-VIII.
О районном бюджете на 2025-2027 годы
В соответствии с пунктом 2 статьи 9 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, с подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Мақатский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 20 286 716 тысяч тенге, в том числе :
налоговые поступления – 3 904 190 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 92 015 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 76 510 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 16 214 001 тысяч тенге;
2) затраты – 20 812 618 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 7 457 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 19 660 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 12 203 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов - 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства - 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 533 499 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета - 533 499 тенге:
поступление займов – 19 660 тысяч тенге;
погашение займов – 12 203 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 526 042 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения Макатского районного маслихата Атырауской области от 31.10.2025 № 180-VIII (вводится в действие c 01.01.2025).
2. Утвердить на 2025 год норматив общей суммы поступлений общегосударственных налогов в бюджет района в следующих объемах:
корпоративный подоходный налог:
районному бюджету – 50%;
индивидуальный подоходный налог с доходов, облагаемых у источника выплаты:
районному бюджету – 50%;
индивидуальный подоходный налог с доходов, не облагаемых у источника выплаты:
районному бюджету – 100%;
по социальному налогу:
районному бюджету – 50%.
3. Предусмотреть на 2025 год объем субвенций, передаваемых из областного бюджета в районный бюджет, в сумме 62 048 тысяч тенге.
4. Утвердить резерв местного исполнительного органа на 2025 год в сумме 55 136 тысяч тенге.
5. Предусмотреть на 2025 год объемы субвенций, передаваемых из районного бюджета в сумме 176 199 тысяч тенге, в том числе:
Поселку Макат – 56 825 тысяч тенге;
Поселку Доссор – 77 412 тысяч тенге;
Сельскому округу Байгетобе – 41 962 тысяч тенге.
6. Учесть в районном бюджете на 2025 год целевые текущие трансферты из республиканского бюджета в сумме 500 328 тысяч тенге, в том числе:

2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Атырау облысы Мақат аудандық мәслихатының 2024 жылғы 23 желтоқсандағы № 132-VIII шешімі.
2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 9 бабының 2 тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6 бабының 1 тармағының 1) тармақшасына сәйкес Мақат аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2025–2027 жылдарға арналған аудандық бюджет тиiсiнше қосымшаға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға келесідей көлемдерде бекiтiлсiн:
1) кірістер – 20 286 716 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 3 904 190 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 92 015 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 76 510 мың теңге;
трансферттер түсімдері – 16 214 001 мың теңге;
2) Шығындар – 20 812 618 мың теңге;
3) таза бюджеттік несиелендіру – 7 457 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік несиелер – 19 660 мың теңге;
бюджеттік несиелерді өтеу – 12 203 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер - 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 533 499 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) - 533 499 мың теңге:
қарыздар түсімі – 19 660 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 12 203 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 526 042 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Атырау облысы Мақат аудандық мәслихатының 31.10.2025 № 180-VIII шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi).
2. Аудан бюджетіне жалпы мемлекеттік салықтар түсімінің жалпы сома нормативі 2025 жылға келесідей көлемдерде бекітілсін:
корпоративтік табыс салығы:
аудандық бюджетке – 50%;
төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы:
аудандық бюджетке – 50%;
төлем көзінен ұсталмайтын жеке табыс салығы:
аудандық бюджетке – 100%;
әлеуметтік салық:
аудандық бюджетке – 50%.
3. Облыстық бюджеттен аудандық бюджетке берілетін субвенция мөлшері 2025 жылға 62048 мың теңге сомасында көзделсін.
4. 2025 жылға жергілікті атқарушы органдардың резерві 55 136 мың теңге сомасында бекітілісін.
5. Аудандық бюджеттен берілетін субвенциялар көлемінде 2025 жылға 176 199 мың теңге сомасында, оның ішінде:
Мақат кентіне – 56 825 мың теңге;
Доссор кентіне – 77 412 мың теңге;
Бәйгетөбе ауылдық округіне – 41 962 мың теңге.
6. 2025 жылға аудандық бюджетте 500 328 мың теңге сомасында республикалық бюджеттен келесідей көлемдерде ескерілсін, оның ішінде:

58 239 тысяч тенге - на выплату государственной адресной социальной помощи;
25 634 тысяч тенге - на обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан;
1 727 тысяч тенге - на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий;
414 728 тысяч тенге - приобретение жилья коммунального жилищного фонда.
7. Учесть в районном бюджете на 2025 год целевые текущие трансферты из областного бюджета в сумме 5 405 594 тысяч тенге, в том числе:
6 554 тысяч тенге – на гарантированный социальный пакет;
33 833 тысяч тенге - на выплату государственной адресной социальной помощи;
113 259 тысяч тенге - расходы на содержание центров поддержки семьи;
33 920 тысяч тенге – социальная помощь отдельным категориям граждан;
24 035 тысяч тенге - на обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан;
70 000 тысяч тенге - на капитальный ремонт административного здания;
620 738 тысяч тенге – на текущие расходы, материально-техническое оснащение и капитальный ремонт зданий учреждений культуры;
900 000 тысяч тенге - на капитальный ремонт кровли и фасадов многоэтажных домов;
36 247 тысяч тенге - на подготовительные работы к отопительному сезону 2025-2026 годов;
500 000 тысяч тенге - на капитальный ремонт сетей водоснабжения и канализации;
100 000 тысяч тенге - на благоустройство, озеленение и санитарную очистку населенных пунктов;
2 000 000 тысяч тенге - обеспечение жильем отдельных категорий граждан;
954 808 тысяч тенге – приобретение спецтехники;
12 200 тысяч тенге - на проведение почвенных обследований, ограждение зеленых насаждений, приобретение саженцев.
8. Учесть в районном бюджете на 2025 год целевые трансферты на развитие за счет средств республиканского бюджета и целевого трансферта из Национального фонда Республики Казахстан в сумме 860 000 тысяч тенге.
9. Учесть в районном бюджете на 2025 год целевые трансферты на развитие из областного бюджета в сумме 4 425 964 тысяч тенге, в том числе:

мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге – 58 239 мың теңге;
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға – 25 634 мың теңге;
азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, ұйымдар жұмыскерлерінің, қазыналық кәсіпорындар жұмыскерлерінің жалақысын арттыруға – 1 727 мың теңге;
халықтың әлеуметтік жағынан осал топтарына коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй сатып алуға – 414 728 мың теңге.
7. 2025 жылға аудандық бюджетте 5 405 594 мың теңге сомасында облыстық бюджеттен келесідей көлемдерде ескерілсін, оның ішінде:
кепілдік берілген әлеуметтік пакетке – 6 554 мың теңге;
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге – 33 833 мың теңге;
отбасын қолдау орталықтарын ұстап тұру шығындарына - 113 259 мың теңге;
азаматтардың жекелеген санаттрарына әлеуметтік көмекке – 33 920 мың теңге;
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға – 24 035 мың теңге;
әкімшілік ғимаратының күрделі жөндеу жұмыстарына – 70 000 мың теңге;
мәдениет мекемелерінің ағымдағы шығыстарға, материалдық-техникалық жарақтандыруға және ғимараттарын күрделі жөндеуге – 620 738 мың теңге;
көп қабатты үйлердің шатырлары мен қасбеттерін күрделі жөндеуге - 900 000 мың теңге;
2025-2026 жылдарға жылу беру маусымына дайындық жұмыстарына – 36 247 мың теңге;
сумен жабдықтау және кәріз желілерін күрделі жөндеуге – 500 000 мың теңге;
елді мекендерді абаттандыруға, көгалдандыруға және санитарлық тазалауға – 100 000 мың теңге;
азаматтардың жекелеген санаттары үшін тұрғын үй сатып алуға – 2 000 000 мың теңге;
арнайы техника сатып алуға – 954 808 мың теңге;
топырақ зерттеу жұмыстарын жүргізуге, жасыл желектерді қоршау, көшеттер сатып алуға - 12 200 мың теңге.
8. 2025 жылға арналған аудандық бюджетке республикалық бюджет қаражаты және Қазақстан Республикасының Ұлттық қорының нысаналы транферті есебінен 860 000 мың теңге сомасында нысаналы даму трансферттері ескерілсін
9. 2025 жылға арналған аудандық бюджетке облыстық бюджеттен 4 425 964 мың теңге сомасында нысаналы даму трансферттері ескерілсін, оның ішінде:

1 493 128 тысяч тенге – на развитие системы освещения населенных пунктов;
191 077 тысяч тенге – на развитие объектов благоустройства;
1 202 856 тысяч тенге – на развитие объектов спорта;
100 000 тысяч тенге – на строительство жилья;
338 903 тысяч тенге - на развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры;
100 000 тысяч тенге - на строительство системы видеонаблюдения в населенных пунктах;
1 000 000 тысяч тенге - на развитие транспортной инфраструктуры.

жылу-энергетикалық жүйені дамыту – 1 493 128 мың теңге;
абаттандыру объектілерін дамытуға – 191 077 мың теңге;
спорт объектілерін дамытуға – 1 202 856 мың теңге;
тұрғын үй салуға – 100 000 мың теңге;
инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға және (немесе) жайластыруға – 338 903 мың теңге;
елді-мекендерінде бейнебақылау жүйесін салуға – 100 000 мың теңге;
көліктік инфрақұрылымды дамытуға – 1 000 000 мың теңге.

18033
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
12166
122
Аппарат акима района (города областного значения)
12666
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
8471
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
3695
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
322
1
Правоохранительная деятельность
322
467
Отдел строительства района (города областного значения)
322
066
Строительство объектов общественного порядка и безопасности
322
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
1184843
1
Социальное обеспечение
54703
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
54703
005
Государственная адресная социальная помощь
54703
2
Социальная помощь
515325
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
515325
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответсвии с законодательсвом Республики Казахстан
32204
006
Оказание жилищной помощи
600
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
138917
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
4984
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
38901
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
88709
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
135497
027
Реализация мероприятий по социальной защите населения
75513
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
614815
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
614815
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере занятости и социальных программ
51048
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат

18033
2
Төтенше жағдайлар жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру
12166
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
1266
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымдағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
8471
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өоттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарды құрылдмаған елді мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
3695
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
322
1
Құқық қорғау қызметі
322
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
322
066
Қоғамдық тәртіп пен қауіпсіздік объектілерін салу
322
06
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
1184843
1
Әлеуметтік қамсыздандыру
54703
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік баңдарламалар бөлімі
54703
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
54703
2
Әлеуметтік көмек
515325
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік баңдарламалар бөлімі
515325
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
32204
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
600
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
138917
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
4984
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтік көмек көрсету
38901
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
88709
017
Мүгедектігі бар адамды оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық, тифлотехникалық құралдармен, арнаулы жүрiп-тұру құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емделу, есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының, жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну
135497
027
Халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асыру
75513
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
614815
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік баңдарламалар бөлімі
614815
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жқніндегі қызметтер
51048
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерше ақы төлеу

6802
2
Социальная помощь
424365
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
424365
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответсвии с законодательсвом Республики Казахстан
34464
006
Оказание жилищной помощи
646
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
169086
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
5368
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
36726
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
72160
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
100539
027
Реализация мероприятий по социальной защите населения
5376
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
42772
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
42772
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере занятости и социальных программ
42169
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
603
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
530568
1
Деятельность в области культуры
254382
457
Отдел культуры, развития языков и физической культуры района (города областного значения)
254382
003
Поддержка культурно-досуговой работы
254382
2
Спорт
23513
457
Отдел культуры, развития языков и физической культуры района (города областного значения)
23513
009
Проведение спортивных соревнований на районном (города областного значения) уровне
10787
010
Подготовка и участие членов сборных команд района (города областного значения) по различным видам спорта на областных соревнованиях
12726
3
Информационное пространство
149297
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
10190
002
Услуги по проведению государственной информационной политики
10190
457
Отдел культуры, развития языков и физической культуры района (города областного значения)
139107

6802
2
Әлеуметтік көмек
424365
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік баңдарламалар бөлімі
424365
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
34464
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
646
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
169086
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
5368
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтік көмек көрсету
36726
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
72160
017
Мүгедектігі бар адамды оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық, тифлотехникалық құралдармен, арнаулы жүрiп-тұру құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емделу, есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының, жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну
100539
027
Халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асыру
5376
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
42772
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік баңдарламалар бөлімі
42772
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жқніндегі қызметтер
42169
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерше ақы төлеу
603
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістiк
530568
1
Мәдениет саласындағы қызмет
254382
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет,е тілдерді дамыту және дене шынықтыру бөлімі
254382
003
Мәдени демалыс жұмысын қолдау
254382
2
Спорт
23513
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет,е тілдерді дамыту және дене шынықтыру бөлімі
23513
009
Аудандық (облыстық маңызы бар қалалық) деңгейде спорттық жарыстар өткiзу
10787
010
Әртүрлі спорт түрлері бойынша аудан (облыстық маңызы бар қала) құрама командаларының мүшелерін дайындау және олардың облыстық спорт жарыстарына қатысуы
12726
3
Ақпараттық кеңістік
149297
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
10190
002
Мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу жөніндегі қызметтер
10190
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет,е тілдерді дамыту және дене шынықтыру бөлімі
139107