О районном бюджете Сарыкольского района на 2025-2027 годы
Решение маслихата Сарыкольского района Костанайской области от 27 декабря 2024 года № 243.
В соответствии со статьей 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Сарыкольский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет Сарыкольского района на 2025 - 2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 4 310 616,7 тысяч тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям – 1 536 920,0 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям – 14 536,0 тысяч тенге;
поступлениям от продажи основного капитала – 3 905,0 тысяч тенге;
поступлениям трансфертов – 2 755 255,7 тысяч тенге;
2) затраты – 4 405 166,4 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – - 356,0 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 39 320,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 39 676,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0,0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 94 193,7 тысячи тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 94 193,7 тысячи тенге.
Сноска. Пункт 1 – в редакции решения маслихата Сарыкольского района Костанайской области от 11.12.2025 № 362 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Учесть, что в районном бюджете на 2025 год предусмотрен объем субвенций, передаваемых из областного бюджета в сумме 356 614,0 тысяч тенге в бюджет района.
3. Учесть, что в районном бюджете на 2025 год не предусмотрены объемы бюджетных изъятий из бюджета района в областной бюджет.
4. Учесть, что в районном бюджете на 2025 год предусмотрены объемы субвенций, передаваемых из районного бюджета бюджетам поселка, сел, сельских округов, в сумме 237 689,0 тысяч тенге, в том числе:
поселку Сарыколь – 19 302,0 тысячи тенге;
селу Барвиновка – 15 528,0 тысяч тенге;
селу Златоуст – 22 847,0 тысяч тенге;
Веселоподольскому сельскому округу – 32 617,0 тысяч тенге;
Комсомольскому сельскому округу – 32 804,0 тысячи тенге;
селу Большие Дубравы – 16 118,0 тысяч тенге;
селу Маяк – 21 247,0 тысяч тенге;
Севастопольскому сельскому округу – 12 610,0 тысяч тенге;

Сарыкөл ауданының 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджеті туралы
Қостанай облысы Сарыкөл ауданы мәслихатының 2024 жылғы 27 желтоқсандағы № 243 шешімі.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 75-бабына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабына 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес Сарыкөл аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Сарыкөл ауданының 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджеті тиісінше 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 4 310 616,7 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер бойынша – 1 536 920,0 мың теңге;
салықтық емес түсімдер бойынша – 14 536,0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер бойынша – 3 905,0 мың теңге;
трансферттер түсімі бойынша – 2 755 255,7 мың теңге;
2) шығындар – 4 405 166,4 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – - 356,0 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 39 320,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 39 676,0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0,0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 94 193,7 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 94 193,7 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Қостанай облысы Сарыкөл ауданы мәслихатының 11.12.2025 № 362 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен аудан бюджетіне берілетін субвенциялар көлемі 356 614,0 мың теңге сомасында көзделгені ескерілсін.
3. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте аудан бюджетінен облыстық бюджетке бюджеттік алып қоюлар көлемдері көзделмегені ескерілсін.
4. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен кент, ауылдар, ауылдық округтер бюджеттеріне берілетін субвенциялар көлемдері 237 689,0 мың теңге сомасында көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
Сарыкөл кентіне – 19 302,0 мың теңге;
Барвинов ауылына – 15 528,0 мың теңге;
Златоуст ауылына – 22 847,0 мың теңге;
Веселоподол ауылдық округіне – 32 617,0 мың теңге;
Комсомол ауылдық округіне – 32 804,0 мың теңге;
Большие Дубравы ауылына – 16 118,0 мың теңге;
Маяк ауылына – 21 247,0 мың теңге;
Севастополь ауылдық округіне – 12 610,0 мың теңге;

Тагильскому сельскому округу – 17 855,0 тысяч тенге;
селу Тимирязевка – 14 388,0 тысяч тенге;
Сорочинскому сельскому округу – 24 596,0 тысяч тенге;
селу Урожайное – 7 777,0 тысяч тенге.
5. Утвердить резерв местного исполнительного органа на 2025 год в сумме 44 300,0 тысяч тенге.
6. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель Сарыкольского районного маслихата Д. Абжамалов
Приложение 1
к решению маслихата
от "27" декабря 2024 года
№ 243
Бюджет Сарыкольского района на 2025 год

Тағыл ауылдық округіне – 17 855,0 мың теңге;
Тимирязев ауылына – 14 388,0 мың теңге;
Сорочин ауылдық округіне – 24 596,0 мың теңге;
Урожайное ауылына – 7 777,0 мың теңге.
5. Жергілікті атқарушы органның 2025 жылға арналған резерві 44 300,0 мың теңге сомасында бекітілсін.
6. Осы шешім 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Сарыкөл аудандық мәслихатының төрағасы Д. Әбжамалов
Мәслихаттың
2024 жылғы "27" желтоқсандағы
№ 243 шешіміне
1-қосымша
Сарыкөл ауданының 2025 жылға арналған бюджеті

162 879,4
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
20 427,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
2 580,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
93 624,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
46 248,4
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
73 794,9
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
73 794,9
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
56 743,9
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
27,0
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
17 024,0
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
739 458,9
2
Коммунальное хозяйство
739 458,9
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
739 458,9
016
Функционирование системы водоснабжения и водоотведения
35 639,9
058
Развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах
703 819,0
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
664 783,2
1
Деятельность в области культуры
182 201,0
455
Отдел культуры и развития языков района (города областного значения)
182 201,0
003
Поддержка культурно-досуговой работы
182 201,0
2
Спорт
162 159,9
465
Отдел физической культуры и спорта района (города областного значения)
160 194,1
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере физической культуры и спорта
50 519,0
005
Развитие массового спорта и национальных видов спорта
79 056,8
006
Проведение спортивных соревнований на районном (города областного значения) уровне
4 548,2
007
Подготовка и участие членов сборных команд района (города областного значения) по различным видам спорта на областных спортивных соревнованиях
26 070,1
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)

162 879,4
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
20 427,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
2 580,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
93 624,0
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
46 248,4
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
73 794,9
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
73 794,9
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
56 743,9
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
27,0
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
17 024,0
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
739 458,9
2
Коммуналдық шаруашылық
739 458,9
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
739 458,9
016
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесінің жұмыс істеуі
35 639,9
058
Ауылдық елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
703 819,0
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістiк
664 783,2
1
Мәдениет саласындағы қызмет
182 201,0
455
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
182 201,0
003
Мәдени-демалыс жұмысын қолдау
182 201,0
2
Спорт
162 159,9
465
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) дене шынықтыру және спорт бөлімі
160 194,1
001
Жергілікті деңгейде дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
50 519,0
005
Ұлттық және бұқаралық спорт түрлерін дамыту
79 056,8
006
Аудандық (облыстық маңызы бар қалалық) деңгейде спорттық жарыстар өткiзу
4 548,2
007
Әртүрлi спорт түрлерi бойынша аудан (облыстық маңызы бар қала) құрама командаларының мүшелерiн дайындау және олардың облыстық спорт жарыстарына қатысуы
26 070,1
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі

1 959 512,0
01
Государственные услуги общего характера
424 226,0
1
Представительные, исполнительные и другие органы, выполняющие общие функции государственного управления
280 672,0
112
Аппарат маслихата района (города областного значения)
44 429,0
001
Услуги по обеспечению деятельности маслихата района (города областного значения)
44 429,0
122
Аппарат акима района (города областного значения)
236 243,0
001
Услуги по обеспечению деятельности акима района (города областного значения)
236 243,0
2
Финансовая деятельность
1 345,0
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
1 345,0
003
Проведение оценки имущества в целях налогообложения
922,0
010
Приватизация, управление коммунальным имуществом, постприватизационная деятельность и регулирование споров, связанных с этим
423,0
9
Прочие государственные услуги общего характера
142 209,0
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
61 670,0
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
61 670,0
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
80 539,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог
80 539,0
02
Оборона
6 681,0
1
Военные нужды
6 681,0
122
Аппарат акима района (города областного значения)
6 681,0
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
6 681,0
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
267 959,0
1
Социальное обеспечение
51 493,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
51 493,0
005
Государственная адресная социальная помощь
51 493,0
2
Социальная помощь
150 786,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
150 786,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
22 573,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
4 223,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
98 974,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью

1 959 512,0
01
Жалпы сипаттағы мемлекеттiк көрсетілетін қызметтер
424 226,0
1
Мемлекеттiк басқарудың жалпы функцияларын орындайтын өкiлдi, атқарушы және басқа органдар
280 672,0
112
Аудан (облыстық маңызы бар қала) мәслихатының аппараты
44 429,0
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) мәслихатының қызметін қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
44 429,0
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
236 243,0
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің қызметін қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
236 243,0
2
Қаржылық қызмет
1 345,0
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
1 345,0
003
Салық салу мақсатында мүлікті бағалауды жүргізу
922,0
010
Жекешелендіру, коммуналдық меншікті басқару, жекешелендіруден кейінгі қызмет және осыған байланысты дауларды реттеу
423,0
9
Жалпы сипаттағы өзге де мемлекеттiк қызметтер
142 209,0
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
61 670,0
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясаттын қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
61 670,0
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
80 539,0
001
Жергілікті деңгейде сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
80 539,0
02
Қорғаныс
6 681,0
1
Әскери мұқтаждар
6 681,0
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
6 681,0
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
6 681,0
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
267 959,0
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
51 493,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
51 493,0
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
51 493,0
2
Әлеуметтiк көмек
150 786,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
150 786,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
22 573,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
4 223,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
98 974,0
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету